CIVIL.9

24 Apr 1995 - 30 Sep 1996

Topics

  1. filozofija (206)
  2. religija (883)
  3. istorija (67)
  4. nauka (615)
  5. umetnost (176)
  6. knjizevnost (552)
  7. film (1293)
  8. dileme (281)
  9. o.jeziku (686)
  10. oko.sveta (823)
  11. enciklopedija (11)
  12. skola (616)
  13. licni.stav (2034)
  14. cyber.culture (67)
  15. hedonizam (1158)
  16. galerija (462)
  17. civ.savet (70)

Messages - dileme

dileme.1 balinda,
Pitam se, pitam ... koja će biti prva dilema koja će nas spopasti u ovoj (novoj!) temi? :)
dileme.2 mileusna,
>> Pitam se, pitam ... koja će biti prva dilema koja će nas spopasti u >> ovoj (novoj!) temi? :) Vidim, trudiš se, trudiš se, ali ništa... ;) Od poruka u CIVILIZACIJI ni traga ni glasa. :)
dileme.3 crncic,
"Krivično delo iz člana 166/1 KZ..." Razume li se ko u pravilnik, šta je ovo ?
dileme.4 balinda,
>>>> Pitam se, pitam ... koja će biti prva dilema koja će nas >>>> spopasti u ovoj (novoj!) temi? :) >> >> Vidim, trudiš se, trudiš se, ali ništa... ;) Od poruka >> u CIVILIZACIJI ni traga ni glasa. :) ;) Kako? A tvoja replika. ;>
dileme.5 petjo,
> "Krivicno delo iz clana 166/1 KZ..." Razume li se ko u pravilnik, Teska kradja, kazna zatvora u trajanju od jedne do deset godina. U pravilnik se ne razumem :).
dileme.6 kum.djole,
>> S druge strane, možda je ova zaista pravi trenutak da razrešimo >> neke od dilema ;) koje nas muče. (?) Ova dilema mi je danas prva pala na pamet. Dok uprava ne sredi temu 'fotografija'.. Dilema je sledeća - da li i dalje čvrsto braniti stav da ne postoji "umetnička fotografija" kao pojam, da ne postoji "umetnički fotograf" niti bismo ono što držimo u ruci ili posmatramo na zidu galerije smeli nazvati prostim rečnikom "umetnička fotografija".. Fotografija je _kao pojam_ umetnost, poput filma, pozorišta, književnosti.. Razdvajanje fotografskih 'grana' počev od teorije i prakse, preko specifičnih 'podgrana' (a nisam siguran da li i sam primenjujem ispravnu terminologiju) tipa 'sportska','turistička','modna'.. sasvim je logično. Međutim, ne vidim kako bi bilo logično postaviti etiketu 'umetnička' u poslednji niz. Zar nije svaki fotos deo Fotografije kao _umetnosti_ ? Smeta mi kad me neko pita kakav sam ja fotograf. Šta da kažem ljudima koji mi postave pitanje "Umetnički?"..? Šta znači biti _umetnički fotograf_ ?? Glupost. Postoji li umetnički glumac, umetnički pesnik..? Šta znači "fotograf-naivac" ? Moje zanimanje, ličnost i životna opsesija postaju povređeni kada neko ovako pojednostavi 'stvar'. Da ne bih isprazno i tužno odgovarao "Nikakav.".. voleo bih da čujem mišljenje fotografa, umetnika, samozvanih umetnika, umetničkih duša.. te da zajednički razrešimo moju dilemu.
dileme.7 zeljkoj,
> Fotografija je _kao pojam_ umetnost, poput filma, > pozorišta, književnosti.. Fotografija je mnogo češće zanat nego umetnost.
dileme.8 jablan,
> Fotografija je _kao pojam_ umetnost, poput filma, > pozorišta, književnosti.. > Zar nije svaki fotos deo Fotografije kao _umetnosti_ ? Kad već, upoređuješ fotografiju sa, recimo, filmom, nadam se da se nećeš ljutiti ako ja malo više govorim o filmu... Po mom ličnom mišljenju itekeko postoji podela filma (samim tim i svih drugih umetnosti) na umetnički i nešto što bih ja nazvao komercijalni. Jednostavno, umetnički film se pravi iz sledećih razloga: - Tvorac (umetnik) želi da prenese svoje emocije i/ili misli drugim ljudima. - Umetnik jednostavno ne može da zadrži bujicu misli i osećanja, pa stvara bez obzira na to da li će to delo uopšte obelodaniti javnosti. Ipak, mora se priznati, svakom tuđom reprodukcijom dela skrnavi se njegova osnovna ideja. (eto još jedne teme za dilemu). A komercijalni film se stvara iz svih drugih pobuda, od kojih su najčešće sledeće: - Tvorac želi da ostvari novčanu dobit. - Tvorac želi da napravi karijeru. - Tvorac ne zna šta će sa sobom. ;) Znači, tvoje 'umetnosti', koje bih ja radije nazvao kvazi-umetnostima nisu umetnosti, već zajenički naziv za _umetnost_ i _proizvodnju_.
dileme.9 dbambi,
=> => "Krivicno delo iz clana 166/1 KZ..." Razume li se ko u pravilnik, => sta je ovo ? Pregledajuci svoj podebeli dosije, nalazim da je to delo teske kradje ili "kradje koja je obavljena uz savladavanje neke fizicke prepreke" , moze da se dobije solidna minutaza :>>> Bambi
dileme.10 mnikolic,
> Zar nije svaki fotos deo Fotografije kao _umetnosti_ ? Nije svaka žvrljotina slikarstvo. Postavlja se pitanje vrednovanja sadržaja neke fotografije. Kao i recimo platno i uljane boje, fotografija je samo medijum, pa sama po sebi ne može predstavljati umetnost. Da li je baš svaka fotografija Helmuta Njutna umetnost? Ja ne bih rekao da jeste, t.j. ne verujem da čovek fotografiše isključivo sa pretenzijama da stvara umetnička dela. Mislim da stvar postaje još jasnija ako se uđe malo u hronologiju nastanka nekog umetničkog dela. Umetničko delo bi trebalo da bude izražaj umetnika u odabranom mediju. Znači, umetničko delo ne nastaje slučajno, pa ja nikako ne bih mogao nazvati umetničkom fotografijom bilo šta što sam eto tek tako snimio pa se ispostavilo da je ta fotografija ispala boli glava. m.
dileme.11 schef,
­=-> Dilema je sledeća - da li i dalje čvrsto braniti stav ­=-> da ne postoji "umetnička fotografija" kao pojam, da ne ­=-> postoji "umetnički fotograf" Umetnička fotografija postoji i postojaće i dalje, naročito danas kada svaka Šuša može da kupi aparat,' Idiot ', i da za 30-40 dinara po čitav dan škljoca po familiji i raznoraznim kućnim ljubimcima, čije slike posle vise po gostinskim sobama, kuhinjama i garažama. Ili, da li su umetničke sve one fotografije sa raznoraznih svetkovina, svadbi i ispraćaja koje prave čak i profesionalni fotografi, za koje smem slobodno da tvrdim, da nemaju pojma šta je to umetnička fotografija. Goran
dileme.12 kum.djole,
Zeljkoj: >> Fotografija je mnogo češće zanat nego umetnost. Možda je ti tako gledaš. Ima mnogo umetnika kojima je zanat pisanje, pišu da bi opstali (preživeli?) i bili spokojni.. Fotograf će se teže probiti kao 'umetnik' jer opštenarodna zabluda i dalje služi kao osnova definisanosti fotografije.. "Škljocneš i šta, to je sve".
dileme.13 kum.djole,
Odgovor na: Mnikolić, 8.10 >> Znači, umetničko delo ne nastaje slučajno, pa ja nikako ne bih mogao >> nazvati umetničkom fotografijom bilo šta što sam eto tek tako snimio >> pa se ispostavilo da je ta fotografija ispala boli glava. Apsolutno potpisujem. Nema slučajnih umetničkih dela. Često sam pokušavao da prenesem nešto na fotos na potpuno drugačiji način, stvorim neku drugu, nadrealnu sliku, nije mi uspevalo.. a ovo što si ti napisao mi se par puta desilo.. Dilema je samo - kako nastupiti pred onima koji imaju preusko mišljenje i znanje o fotografiji, a koje pak vrlo uzdižu do tih, velikih ali i nepoznatih reči. Kritike i reči hvale upućene od strane pogrešnih ljudi. Upravo to sputava _moj stav_..
dileme.14 inferno,
Ů│ ˙ Fotografija je mnogo češće zanat nego umetnost. Kao što je bla i muzika u vreme baroka. ;) A sad spusti taj nož. :)
dileme.15 maksa,
>> Dilema je sledeća - da li i dalje čvrsto braniti stav >> da ne postoji "umetnička fotografija" kao pojam, da ne >> postoji "umetnički fotograf" niti bismo ono što držimo >> u ruci ili posmatramo na zidu galerije smeli nazvati >> prostim rečnikom "umetnička fotografija".. Umetnička fotografija postoji, a razlika je, hm ... evo ovako: - Slike sa svadbe NISU umetnička fotografija. (možda mogu biti, al' ja takve nisam video ;) - Postoje fotke koje po subjektivnim merilima i postojećim kanonima JESU umetnička fotografija. Ergo, umetnička fotografija kao pojam postoji, QED. ;)) Ovo (i ispod i iznad) je moj laički/konzumentski pogled na stvar, odn. lični stav, so, no flames please. :) >> Zar nije svaki fotos deo Fotografije kao _umetnosti_ ? Verovatno isto koliko je i svaka pesma/kompozicija deo muzike kao umetnosti. Da probam da izbegnem pominjanje narodnjaka kao primera za ne-umentost, uzeću na pr. džinglove sa reklama. Dakle, pesmica koja ide uz reklamu za Cipi-Ripi ;)) ... je l' umetnost, ili ne? Ako je i to umetnost, onda ne postoji umetnička fotografija. Da li je dosadan izveštaj u novinama o 20%-totnom prebacivanju norme u nekoj fabrici u nekoj levoj regiji - umetnost? Ako jeste, onda je i prateća fotografija pogona iz te fabrike - umetnost. Ako (sa tvojim argumentima) odbaciš postojanje umetničke fotografije, i kažeš da je "svaki fotos deo Fotografije kao umetnosti", onda možeš da kažeš da je i "svako pisanije deo književnosti kao umetnosti", a što nikako ne ide. Da li je umetnik svaki dobar zanatlija? Gde se završava zanat a počinje umetnost? Ako kažemo da je umetnost sve što nastane, a za svrhu ima samo - svoj nastanak, onda odbacujemo sve one lepe slike koje su renesansni slikari slikali po narudžbi, odn. za kintu. (Papa Mikelanđelu: "Hoću Poslednju večeru sa JEDNIM Isusom, 12 apostola, bez žirafa, i BEZ TAČKE NA TRAMBULINI!", Monty P., Live at the Hollywood Bowl). Neću više da gušim. ;)
dileme.16 zeljkoj,
> Kao što je bla i muzika u vreme baroka. ;) Pa... dvorski kompozitori su imali obavezu da napišu, recimo, jedno delo mesečno. Za uzvrat su dobijali, jelte, lovu (a vrlo često i stan, itd. :). Šta misliš šta su radili u medjuvremenu? :) > A sad spusti taj nož. :) Rspravićemo to uživo, u subotu. ;)
dileme.17 zeljkoj,
> svrhu ima samo - svoj nastanak, onda odbacujemo sve one lepe > slike koje su renesansni slikari slikali po narudžbi, odn. za > kintu. Pomenimo, recimo, i Brandenburške koncerte J.S. Baha ili Muziku za kraljevski vatromet G.F. Hendla. Izgleda da je baš lova podsticaj umetnicima da se malo više potrude ;) i stvore delo trajne vrednosti. A plus što su bili svesni da upravo ta dela imaju najveću publiku.
dileme.18 shimano,
-> Nema slučajnih umetničkih dela. -> Često sam pokušavao da prenesem nešto na fotos na potpuno -> drugačiji način, stvorim neku drugu, nadrealnu sliku, -> nije mi uspevalo.. a ovo što si ti napisao mi se par -> puta desilo.. Dilema je samo - kako nastupiti pred onima Ovo je u osnovi tačno, posebno kada se govori o fotografiji, ali mi se čini da bi trebalo to posmatrati sa druge strane. Neko je ovde pominjao amatere i profesionalce i njihov način dobijanja fotografije - uz pomoć "idiota" ili koristeći neki Hasselblad ili nešto slično. Kada amater snima (turistički) negde na izletu ili na moru i "namesti" svoj objekt snimanja i kada mu u trenutku dok škljoca uleti neki galeb u kadar, prvo što će da uradi je da dohvati kamenicu i gađa "odvratnu ptičurinu" a posle će u laboratoriji da kaže "U je**te! Kakva fotka..." ali šta to vredi kada je uzeo pogrešan film, pogrešno ga razvio ili je nešto drugo pogrešno uradio pa sliku ne može da poveća do željene veličine jer mu je zrno veliko k'o zub nilskog konja :))) Svaki profi-fotograf zna da mu je najvažniji trenutak u celom poslu upravo onaj trenutak kada škljocne jer na sve posle toga se može uticati i korigovati. Naravno, on je sve pre toga već pripremio za taj trenutak, odabrao film, izmerio jačinu svetla i svo svoje znanje koncentriše samo na objekt snimanja. Stvar se lepo može videti kako izgleda na foto-session-ima gde čovek potroši more filmova da bi dobio samo jednu ili dve "prave" fotke za neki časopis. On jednostavno ništa ne prepušta slučaju i radi po zakonu verovatnoće tj. "uleteće mi jedna dobra". U stvari njemu sve ispadnu dobro ali samo je retko koja ona koja će probuditi neka osećanja kod posmatrača i za kojom on traga. Da je fotografija zanat - jeste, ali kad se taj zanat dovede do umetnosti onda možemo govoriti o toj famoznoj "umetničkoj" fotografiji. O tzv. profesionalcima po svadbama i maturama mi ne pada na pamet da mislim na ovaj način. Oni su utoliko profesionalci jer time zarađuju za život i teško da će slika nekog pijanog gosta koji je već kravatu umočio u supu da postane neko umetničko delo osim što će izazvati posle n dana reakciju žene dok gledaju fotke u stilu: "Gdegod pođemo uvek me brukaš!". A i tehnika im obično nije mnogo bliska. Sve radi "kompjukter" :(
dileme.19 gerber,
YR>*> Da li je umetnik svaki dobar zanatlija? Gde se završava zanat a YR>*> počinje umetnost? Ako kažemo da je umetnost sve što nastane, a za Možda i ima umetnosti bez solidnog zanata, ali je veoma retka i obično stvar modnih trendova. Da bi se izrazila umetnička osebujna crta u bilo kojoj grani umetnosti umetnik prvo mora odlično da vlada zanatom same oblasti. Pa bez obzira što svako delo pripada određenoj grani umetnosti nije svako i umetničko u pravom smislu. Neka su puko iskazivanje zanata bez one finese koja i ostavlja onaj pravi utisak. YR>*> svrhu ima samo - svoj nastanak, onda odbacujemo sve one lepe slike YR>*> koje su renesansni slikari slikali po narudžbi, odn. za kintu. Gde je zanat bio na visini, a uprkos zadatoj temi nije izostala lična umetnička crta i finesa. Da li su Stilske vežbe manje umetničko delo od Cace (u metrou)? YR>*> (Papa Mikelanđelu: "Hoću Poslednju večeru sa JEDNIM Isusom, 12 YR>*> apostola, bez žirafa, i BEZ TAČKE NA TRAMBULINI!", Monty P., Live YR>*> at the Hollywood Bowl). :) To bi bez dileme bilo pravo umetničko delo ;)
dileme.20 l.tanja,
>#>Znaci, tvoje 'umetnosti', koje bih ja radije nazvao kvazi-umetnostima >#>nisu umetnosti, vec zajenicki naziv za _umetnost_ i _proizvodnju_. Hmm. Isti problem se javlja i u drugim delatnostima .. Arhitektura? Umetnost ili zanat?
dileme.21 veca,
>> voleo bih da čujem mišljenje fotografa, umetnika, S obzirom da moj bata nije tu (radi na Kopaoniku do aprila) mogu u njegovo ime da kažem, tj. prenesem ono što je ranije govorio, a to je uptavo ono što ti kažeš, ne postoji umetnički fotograf ili umetnička fotografija. Čak se i ljutio kad keva (ponosno :) ) kaže da je umetnički fotograf :) Pretpostavljam da profesionalci, koji, naravno, biraju šta će da rade, to odrade maksimalno, pa je to za njih, u neku ruku i uvreda, jer smatraju da su umetnici u svom poslu, te nema potrebe za takvom klasifikacijom ili kvalifikacijom. Postoje razne fotografije, od onih svakodnevnih škljocanja sa Idiotom ;) npr. sa letovanja, rođendana, žurki etc. potom sa medicine ili sudske medicine, policijske i ostale fotografije. Teško da sliku iz lične karte iko može nazvati umetničkom fotografijom :) sem ukoliko nije mnogo zaljubljen u sebe ;) Možda iz tog razloga fotografiju treba deliti na umetničke i ostale. Da ne pominjemo kvalitet, tj. umetničku vrednost. Sećam se kad je bata spremao ispit i napravio sjajnu fotografiju, ali nije bio siguran da ona nosi neku poruku. Kad sam mu ispričala šta sve ona nosi u sebi, bio je iznenađen, ni sam nije bio svestan šta je napravio. Na žalost, tu, kao i ostale fotografije (i slajdove i negative) morao je da preda profesoru, tako da nema dokaz da je tako nešto uradio. Da pokušam da opišem sliku; crna pozadina (maznuo mi je na kvarno ;) svilu od koje sam htela da sašijem suknju :) i razapeo je na zid) bista crnca, preko jednog ramena prebačen milje, vez sa srpskom šarom, iznad glave bele rukavice kao da lebde u vazduhu. Njih je prikačio špenadlama za svilu na zidu, ali na slici izgleda kao da mu lebde isped očiju, a ne da su iza njega. Ne znam da li sam uspela da dočaram, ali mi je i nakon više od tri godina ta slika i dalje pred očima. Samo sa tri elementa napraviti spoj tradicija, strah i bedu zaogrnuti toplinom veza koja je folklorni proizvod nežne ženske ruke... to je, po meni, umetnost, ma koliko se on bunio protiv naziva umetnički fotograf :)
dileme.22 veca,
>> Ipak, mora se priznati, svakom tuđom reprodukcijom dela skrnavi se >> njegova osnovna ideja. (eto još jedne teme za dilemu). Ili se stvara novo delo?
dileme.23 inferno,
Ů│ ˙ Pa... dvorski kompozitori su imali obavezu da napišu, recimo, jedno delo Ů│ ˙ mesečno. Za uzvrat su dobijali, jelte, lovu (a vrlo često i stan, itd. Ů│ ˙ :). Šta misliš šta su radili u medjuvremenu? :) Oblačili helanke? ;)
dileme.24 gerber,
YR>*> Arhitektura? YR>*> Umetnost ili zanat? Pa kad ti naprave prvi idejni projekat - to je umetnost. Kada ti kažu koliko će to da košta i kada ti naprave konačni projekat u skladu sa parama koje želiš da potrošiš - to je zanat ;)
dileme.25 lexus,
> (Papa Mikelandelu: "Hocu Poslednju veceru sa JEDNIM Isusom, 12 > apostola, bez zirafa, i BEZ TACKE NA TRAMBULINI!", Monty P., > Live at the Hollywood Bowl). Ovo si pravilno napisao :)))))) Pozdrav, Luka Zlatic (lexus)!
dileme.26 sav.gacic,
> Ergo, umetnička fotografija kao pojam postoji, QED. ;)) Naravno. Da ne planinarimo sa teoretisanjem, u sledećoj temi (oko.sveta) se nalazi praktično nastavno sredstvo, gotovo učilo, sa odgovorima na sva ovdašnja pitanja, na primeru Stokholma. Bik koji sedi
dileme.27 sav.gacic,
> Arhitektura? > Umetnost ili zanat? Na kom nivou? Prvo bez drugog ne biva. Kao retko gde, arhitektura zavisi od (velikih) para, a njih, po pravilu, ima neko drugi - a u sadašnje vreme i u ovom podneblju - sa "specifičnim" ukusom. Najčešće, umetnik/zanatlija je suočen sa kompromisom, uvek i samo sa samim sobom - kojem će se privoleti carstvu... Istini za volju, umetnički izraz je moguć i u projektima za katalog tipskih kuća, ili programu nameštaja lokalnog ŠIK-a, ali pre toga je neophodno rešiti veoma prozaičnu kvadraturu kruga: prođe na tržištu (na kojem većinu definitivno ne čine poštovaoci umetnosti), spremnosti kooperanata i dr. učesnika da podrže tu "avangardu", a na sve to konačni amin daje njuška koja se na odgovornoj funkciji obrela bez ikakve veze sa ňňňňňňňestetskim ili ekonomskih kriterijuma. Na koncu konaca, umetnost, estetika i lepo - koštaju. Pre svega time što se u egzerciranju istih nema kad zarađivati, zauzimati društvene pozicije, praviti formalna karijera, što, opet, po prirodi svojoj prozaičnoj, kontaminira duh, a kreativnost vuče po blatu realnog... Umetnici u svom zanatu su oni retki pobednici nad samim sobom koji su uspeli da pri prodaji svoje duše đavolu podvale i, po ispunjavanju svih formalnih društveno-ekonomskih "ritualnih plesova", ojačali i na položaju, revitalizuju svoje stvaralaštvo. Svi, naravno, znamo koliko su retki... A ovako, ostaje da se nadamo da će potomci današnjih parajlija odrasti i škole izučiti u nekom drugom okruženju, shvatiti dosta toga što roditelji nisu imali kad i, pre nego što proćerdaju nasledstvo, odvojiti koju paricu u estetsko, umetničko i uzvišeno. Sve to pod uslovom da sami poslenici umetnosti veoma aktivno učestvuju u tom vaspitavanju (i ne samo njih) ne bi li se, ako ništa drugo, kreativnosti vratilo (samo)poštovanje. Jer, pri sadašnjem stanju narodnog nam tela i duha (tj. finansija i obrazovanja) Renesansa i mecenatstvo je nešto što nam nikako ne preti ;) A do tada - zanat i samo zanat. Bik koji sedi
dileme.28 bosko,
> Smeta mi kad me neko pita kakav sam ja fotograf. > Šta da kažem ljudima koji mi postave pitanje Kaži: "Fotograf lepog." > Moje zanimanje, ličnost i životna opsesija postaju > povređeni kada neko ovako pojednostavi 'stvar'. Nadam se da nisam i ja pojednostavio, ali, ako hoćeš da im odgovoriš u dve-tri reči, teško, jer treba mnogo toga sabiti. Usput da odgovorim i na: > Arhitektura? > Umetnost ili zanat? Pa oboje, naravno. A od karijere zavisi odnos. ;)
dileme.29 zeljkoj,
> Oblačili helanke? ;) Nameštali periku. ;)
dileme.30 schef,
Pošto lepo apsolvirasmo temu 'Umetnička fotografija' da rešimo novu dilemu. Da li je vrednije imati u kući originalnu sliku, recimo 'Mrtva priroda' mladog, nepoznatog slikara, ili izvanredno urađenu kopiju poznatog slikara, na.pr. 'Mona Liza'? Ukratko. Šta je vrednije? Loš original ili dobra kopija? Goran
dileme.31 bosko,
> Ukratko. Šta je vrednije? Loš original ili dobra kopija? Zavisi kakav original, odnosno kopija čega, bitno je da je meni lepo. "Mona Lizu" ne bih držao u kući ni original. Stvar ukusa.
dileme.32 supers,
>> Da li je vrednije imati u kući originalnu sliku, recimo >> 'Mrtva priroda' mladog, nepoznatog slikara, ili izvanredno Original je original. Imati delo na kojem je autor ne samo fizički nego i kreativno radio je mnogo dragocenije od naštancovane kopije. Makar čovek bio i anonimus. Što ne znači da treba grabiti prvu mrtvu prirodu koju nađemo na ulici. Tragično je koliko ljudi kod nas misli da se umetnost sastoji od veštine preslikavanja stvarnosti (nešto što je preko 100 godina potpuno out). Što je vernije, to je "umetničkije" našem čoveku. Naš čovek će pre okačiti narandžu koja je "kao prava", nego "žvrljotinu" koja je puno interesantnija od pomorandže. >> urađenu kopiju poznatog slikara, na.pr. 'Mona Liza'? >> Ukratko. Šta je vrednije? Loš original ili dobra kopija? Slike su deo enterijera, nisu same sebi cilj. Pravi posao je urađen ako je slika uklopljena u okolinu, tako da soba izgleda plemenitije u celini. Slika ne sme da štrči. Ne znam ko bi se usudio da u stan okači baš reprodukciju Mona Lize, ili bilo koje druge opšte poznate slike. Napadna slika je kontraproduktivna. Seljak će pitati pošto je plaćena, poznavalac će da kaže "pa šta, kao da nikad nisam video original". Prava slika je ona koju posetilac nije ranije video, a dopašće mu se zbog svojih kvaliteta i zato što je dobro smeštena, t.j. ne stoji kući kao piletu sise. Slike moraju biti usklađene sa nameštajem. Tužno je gledati stanove sa futurističkim nameštajem, plastičnim stolicama, staklenim vitrinama, neonkama, sve to u crnobelim tonovima itd. itd. - a na zidu neka mrtva priroda ili pejzaž u klasičnom fazonu sa sve kitnjastim ramom. Između takvog kičeraja i metanja belih čipki na crne televizore i video rekordere (plus neka džidža-bidža na sredini čipke) nema suštinske razlike.
dileme.33 gerber,
YR>*> 'Mrtva priroda' mladog, nepoznatog slikara, ili izvanredno YR>*> urađenu kopiju poznatog slikara, na.pr. 'Mona Liza'? Sve, sve, ali kopiju ML nikako ;>
dileme.34 miobrado,
Evo da i ja nešto rečem o dilemi povodom tzv. umetničke fotografije. Sa stanovišta zkonodavca,tj. po Zakonu o autorskom pravu,isti ne razlikuje da li je autor dela tzv. profesionalac (tj.lice koje živi od "fotografisanja" ili lice koje se obrazovalo za tu delatnost ),tzv. amater (tj. lice koje je diletant ili ljubitelj fotografije ) ili tzv. "nepoznati " autor ( anonim).Dakle,zakonodavac priznaje samo autora , ne zadirući u njegov odnos i statusprema fotografiji. Sa ekonomskog stanovišta svaka roba ima svoju upotrbnu vrednost i vrednost (koja se izražava u nekom ekvivalentu, npr. novcu ).Dakle, tzv. umetnička fotografija ima - posmatrana kao roba -svoju vrednost (cena filma,hemikalija,fotopapira,rada itd.),dok je njena upotrebna vrednost - mistifikacija. Sam termin "umetnička fotografija" vezan je za XIX vek.Tada su među pionirima fotografije,između ostalih,bili i oni iz sveta slikarstva (poznat je uticaj koji je fotografija izvršila na impresionizam u slikarstvu). BTW da li je neko voljan da elaborira paralelu između estetske hirurgije i umetničke fotografije.
dileme.35 supers,
>> BTW da li je neko voljan da elaborira paralelu između estetske >> hirurgije i umetničke fotografije. Auuu, svašta s tobom, ni blizu. U svakoj normalnoj umetnosti stremi se stvaranju nečeg novog. Estetska hirurgija uklopi svakog pacijenta u jedan ili nekoliko opšteprihvaćenih klišea "dobrog izgleda". To su umetnička dela česta koliko i u stolarstvu. Verovatno iz svakog zanata isplivavaju i umetnici, i stolovi i retuširane face mogu biti remek-dela, ali je tu ipak veći procenat zanatlija nego u fotografiji...
dileme.36 superhik,
=:> lepo. "Mona Lizu" ne bih držao u kući ni original. Stvar =:> ukusa. & para...
dileme.37 zeljkoj,
> Tragično je koliko ljudi kod nas misli da se umetnost sastoji > od veštine preslikavanja stvarnosti (nešto što je preko 100 > godina potpuno out). Što je vernije, to je "umetničkije" našem > čoveku. Naš čovek će pre Ako je nešto nastalo pre 100 godina ne znači da sada nema nikakvu vrednost i da ga treba baciti, niti je "manje umetničko". Pominješ nekoliko puta "našeg čoveka". Da li to znači da svi Englezi (na primer) isključivo vole modernu umetnost, "a naš čovek", jadan, ne može da shvati sve te brljotine pa mu se dopada nešto što je već "više od 100 godina out"? Naprotiv, tako kao ti misli dosta ljudi, što umetnici i "umetnici" koriste da uzmu lovu. Jednostavno, većina ljudi nema potrebno znanje da bi razlikovala umetničko delo i običnu mazariju. ;) Važno je da je to što im visi na zidu "nešto apstraktno, a to je sada in". Postojale su epohe u kojima se itekako cenilo da delo bude što vernije. Ti se zgražavaš što postoje ljudi koji i sada tako misle. Šta bi tek pomislili Rembrant i Van Delft da, kojim slučajem, mogu da vide kako sada izgleda umetnost. :)) > Slike moraju biti usklađene sa nameštajem. Tužno je gledati > stanove sa futurističkim nameštajem, plastičnim stolicama, > staklenim vitrinama, neonkama, sve to u crnobelim tonovima itd. > itd. - a na zidu neka mrtva priroda ili pejzaž u klasičnom > fazonu sa sve kitnjastim ramom. Da... tužno je. Taj nameštaj je odvratan.
dileme.38 miobrado,
>Estetska hirurgija uklopi svakog pacijenta u ....klišea "dobrog >izgleda ". <==> "Slike su deo enterijera " (8.32) Što dalje implicira obrnuto proporcionalnu zavisnost stepena obrade tzv. umetničkog predmeta i njegove funkcionalnosti.Dakle, vrašamo se opet na pitanje upotrebne vrednosti tzv. umetničkog dela. >... i retuširane face mogu biti remek dela ... BTW da li lažem kada kažem da su krivotvoritelji jedini istinski umetnici? P.S. Da li bi neko bio ljubazan da mi u mailu objasni na primeru jedne poruke - EXEC. Sa prenosom nemam problema, a ono što piše u helpu ne funkcioniše.
dileme.39 miobrado,
Excusez - moi ! Poruka 8.38 replay je poruke 8.35 korisniku - SUPERS.
dileme.40 supers,
>> Ako je nešto nastalo pre 100 godina ne znači da sada nema nikakvu >> vrednost i da ga treba baciti, niti je "manje umetničko". Bojim se da uopšte nisi razumeo moju poruku. Nisam ja osipao paljbu po klasicima u slikarstvu, niti Rembrant, Van Delft i ostali sa tvog spiska ne valjaju. Ja naprosto imam nešto žestoko protiv armije današnjih samozvanih Rembranata i Van Delftova koji se javljaju u raznim alotrposkim modifikacijama, od uličnih mazala do slikara "naivaca", a zapravo likovno obrazovanih _zanatlija_. Ti ulepšivači stvarnosti koji će da ispeglaju najružniju facu, kojima sunce sija punim sjajem na svakom pejzažu i koji pune svojim delima stanove ovog kičerskog naroda mi idu na živce. Nije problem u tome što je pomorandža narandžasta kao prava, nego što ono što nam "umetnik" poručuje svodi na južno voće. >>> staklenim vitrinama, neonkama, sve to u crnobelim tonovima itd. >>> itd. - a na zidu neka mrtva priroda ili pejzaž u klasičnom >>> fazonu sa sve kitnjastim ramom. >> Da... tužno je. Taj nameštaj je odvratan. Da li u kući gajimo stilski, kvazistilski, "uradi sam", ovakav ili onakav industijski nameštaj je stvar ukusa. Ne vredi raspravljati o muzičkim ukusima, niti o bilo kojim drugim. Inače bih rekao svašta o tom "tvom" baroku... Ja sam pričao o skladu enterijera i sindromu pileta i sisa... Valjda ne misliš ozbiljno da ti smeta savremeni nameštaj, a ne sama nespojiva kombinacija sa "starinskim" sličicama.
dileme.41 zeljkoj,
> muzičkim ukusima, niti o bilo kojim drugim. Inače bih rekao > svašta o tom "tvom" baroku... Samo izvoli. :) > Valjda ne misliš ozbiljno da ti smeta savremeni nameštaj, a ne > sama nespojiva kombinacija sa "starinskim" sličicama. Naravno da mi smeta takva kombinacija.
dileme.42 veca,
>> koriste da uzmu lovu. Jednostavno, većina ljudi nema potrebno >> znanje da bi razlikovala umetničko delo i običnu mazariju. ;) Važno >> je da je to što im visi na zidu "nešto apstraktno, a to je sada >> in". I tu smo došli do onoga o čemu se svojevremeno raspravljalo u temi škola: "što moram da učim sve te gluposti kad mi nikad neće trebati". Dakle, opšte obrazovanje je ipak, potrebno, naravno, ne nauštrb profesije.
dileme.43 veca,
>> onakav industijski nameštaj je stvar ukusa. Ne vredi raspravljati o >> muzičkim ukusima, niti o bilo kojim drugim. Inače bih rekao svašta Vredi raspravljati o ukusima, ako ništa drugo barem da vidiš kakvi sve ukusi postoje, a možda te neko i ubedi da posumnjaš, barem malo, u svoj. Možda o nekim stvarima ne razmišljaš dovoljno, a o nekim drugim mnogo više, pa se prilikom rasprava može desiti da ti neko pruži i drugačiji pogled i poljulja prvobitni tvrdi stav.
dileme.44 veca,
Intelektualac - obrazovan čovek. Čini mi se da se kod nas često i bez osnova 'prisvaja' taj rang (?). Da li je, recimo, svako ko je završio fakultet intelektualac ili je (po meni) potrebno mnogo više raditi na sebi da bi dostigao do tih sfera?
dileme.45 supers,
>> temi škola: "što moram da učim sve te gluposti kad mi nikad neće >> trebati". Dakle, opšte obrazovanje je ipak, potrebno, naravno, ne >> nauštrb profesije. Ne bih da izazovem lavinu koja će opet da napuni temu škola dugačkom diskusijom, ali i dalje čvrsto ostajem pri stavu da je ovakvo forsiranje predmeta opšteg obrazovanja kakvo sada postoji potpuno nepotrebno. Tragedija je da deca uče napamet spisak od 5 do 10 dela svakog kompozitora, a da nikada ništa od toga nisu čuli, jer škola naravno, nema ni kasetofon. Tragedija je da je lektira tačno određena kao vojna obaveza, a da se u praksi to svodi na to da svi pročitaju kritiku od 20 strana i na osnovu nje rekonstruišu LRP roman od 1000 strana... Dakle, ukinuti takvu nastavu dok se ne stvore uslovi da se učenicima materija prezentuje kako treba. Valjda licemerje treba iskorenjivati počev od obrazovnih institucija. A šta je drugo nego to kada u godini kulture profesor kaže da se za utorak znaju Listova dela, od kojih na času nisu čuli ama baš ništa (ceo čas su pisali u sveske Listovo žitije koje će posle da čitaju za ocenu).
dileme.46 supers,
>> Vredi raspravljati o ukusima, ako ništa drugo barem da vidiš >> kakvi sve ukusi postoje, a možda te neko i ubedi da posumnjaš, >> barem malo, u svoj. Možda o nekim stvarima ne razmišljaš Zapravo se slažem. Za "Razmenu" ukusa jesam, za nametanje ne. Samo bih da proverim, da li da tvoju opasku o potrebi preipitivanja stava shvatim načelno, ili je upućena upravo meni? :)
dileme.47 supers,
>> Intelektualac - obrazovan čovek. Čini mi se da se kod nas često i >> bez osnova 'prisvaja' taj rang (?). Intelektualac nije obrazovan čovek (nafilovan znanjem, na jednu stranu uđe na drugu izađe). Intelektualac je onaj ko se bavi intelektualnim kreativnim radom. Nažalost, u naše vreme se množe "intelektualci" koji se bave intelektualnim fizikalisanjem. A fizikalisao na gradilištu ili u kancelariji, dođe mu isto.
dileme.48 zeljkoj,
> kompozitora, a da nikada ništa od toga nisu čuli, jer škola > naravno, nema ni kasetofon. Tragedija je da je lektira tačno Ponavljam ono što sam rekao u temi skola pre nekoliko meseci: Škole su uglavnom dobro opremljene kasetofonima, gramofonima, CD plejerima, i popriličnom kolekcijom ploča, kaseta i diskova. :) Nadje se tu i po koji televizor i video rekorder... > obaveza, a da se u praksi to svodi na to da svi pročitaju > kritiku od 20 strana i na osnovu nje rekonstruišu LRP roman od Lepše je odgledati film. ;)
dileme.49 junior,
>> kritiku od 20 strana i na osnovu nje rekonstruišu LRP roman od > Lepše je odgledati film. ;) Uh, nisi ti gledao "Zločin i kaznu", ruska verzija, naravno...;) Na 2 video kasete. 4 sata pakla i jecanja. ;) A onda ... blaženstvo ... zaspao sam, zaboravivši sve što sam video. Istina, to me umalo koštalo petice iz srpskog, ali ... čovek se uči dok je živ ;)) jr.
dileme.50 supers,
>> Škole su uglavnom dobro opremljene kasetofonima, gramofonima, CD >> plejerima, i popriličnom kolekcijom ploča, kaseta i diskova. :) >> Nadje se tu i po koji televizor i video rekorder... Smela izjava, smela :)) Da li bi to ponovio i za državnu televiziju? Ne sumnjam da elitne gimnazije i bogatije osnovne škole imaju dosta toga, ali kakav je državni prosek možeš videti i na primeru Beograda, ako zađeš u gimnazije s one strane autoputa (IV i XV, frapantni primeri). Ja u opšteobrazovnoj instituciji nikada u životu (a bio sam na dosta mesta, na periferiji doduše) nisam video CD plejer, neki kasetofon ili stub imaju mnogi, ali po pravilu ne postoji školska zbirka ploča. BTW, u novije vreme se mogu videti do dva PC računara 80386 ili slabija... Zaista ne znam kako se može sprovoditi plan & program ako profesori treba da donose ploče u školu i da popravljaju ster gramofone.
dileme.51 zeljkoj,
> Uh, nisi ti gledao "Zločin i kaznu", ruska verzija, > naravno...;) > > Na 2 video kasete. > > 4 sata pakla i jecanja. ;) Nisam... ali gledaću. I to verovatno zajedno sa profesorkom, pošto obično tako obradjujemo LRP dela. ;) Zna ona da bi zanemarljiv broj učenika to pročitao - zato lepo odemo u školsku biblioteku, pustimo film i uživamo. ;)
dileme.52 zeljkoj,
> BTW, u novije vreme se mogu videti do dva PC računara 80386 ili > slabija... Hehe... Peta gimnazija je prošle godine dobila dovoljnu količinu ;) 486DX2/80 mašina... ;)
dileme.53 imangovski,
>>u petu je stigla dovoljna kolicina 486 dx2/80 mhz kolika je ta dovoljna kolicina ?1.45678 486-ica?:))
dileme.54 spantic,
> nema ni kasetofon. Tragedija je da je lektira tačno određena kao vojna > obaveza, a da se u praksi to svodi na to da svi pročitaju kritiku od 20 > strana i na osnovu nje rekonstruišu LRP roman od 1000 strana... Ne, tragedija je da profesori to tolerišu, a ne regulišu malo.
dileme.55 inferno,
Ů│ ˙ Ponavljam ono što sam rekao u temi skola pre nekoliko meseci: Ů│ ˙ Škole su uglavnom dobro opremljene kasetofonima, gramofonima, CD Ů│ ˙ plejerima, i popriličnom kolekcijom ploča, kaseta i diskova. :) Nadje se Ů│ ˙ tu i po koji televizor i video rekorder... ti si bio u boljim školama.. ja cd player nisam ni u jednoj video.
dileme.56 supers,
>>> obaveza, a da se u praksi to svodi na to da svi pročitaju kritiku >>> od 20 strana i na osnovu nje rekonstruišu LRP roman od 1000 >> strana... >> >> Ne, tragedija je da profesori to tolerišu, a ne regulišu malo. "Da ažuriramo mi to malo" (policijski sinonim za 'regulisati') ;) Ne mislim da se poštovanje prema knjizi može izgraditi metodom usiljavanja. Čitao sam (veći deo ;> ) svoje školske lektire, pa sam ipak kao operisan od LRPa a ne privlači me nijedna književna forma koja prevazilazi jedan štamparski tabak ;> U životu sam imao jedan slučaj slobode izbora koji mi se jako dopao. U osmom osnovne smo mogli da pročitamo bilo šta od Dobrice, volja nam Koreni, volja nešto iz trilogije... Ne znam da li je to predviđeno planom & programom, ili da pripišem svojoj profesorki, ali je bilo jako dobro (diskutovalo se, upoređivalo više romana)... U gimnaziji je bila potpuno druga pesma. Ana Karenjina, na primer, pa to ti je. Zašto ne nešto drugo od Tolstoja? Pa makar to značilo da pola nas nađe najkraću moguću knjigu :)) Našao bi se neko ko bi svario Rat i Mir, pa bi se razgovaralo o Tolstojevom opusu u celini... Od svih bubačina je gore buljiti u knjigu koja bi mogla da izazove povredu kad bi pala na nogu i čitati bez ljubavi. Ja ću se celog života dvoumiti da li je Onjegin napisao Evgenija ili obratno, nikakva škola to nije mogla da ispravi.
dileme.57 markojo,
!*#$%> povredu kad bi pala na nogu i citati bez ljubavi. Ja cu se !*#$%> celog zivota dvoumiti da li je Onjegin napisao Evgenija !*#$%> ili obratno, nikakva skola to nije mogla da ispravi. Ako ce ti to olaksati zivot mogu da te obavestim da je "obojicu" napisao Aleksandar Sergejevich puskin. Ovo je ujedno, uz bledo secanje na nekakva preplitanja ljubavi (i sl. ;)),kao i par reci o autoru(valjda bese slican E.Onjeg-u ?), i raznih "tumacenja" :) koje sam iznenadjujuce umesno izneo na "Srpskom" u proslom polugodistu(dok sam jos iole znao o cemu se radi;)) rezultiralo vrlo dobrom ocenom ! Naravno doticno delo nisam nikada drzao u rukama. :) Marko
dileme.58 markojo,
!*#$%> Hehe... Peta gimnazija je prosle godine dobila dovoljnu !*#$%> kolicinu ;) 486DX2/80 masina... ;) Hu,Hu... gim. koju pohadjam trenutno ima 10(deset) 386DX/40/4Mb masina (svga512/mono,2 Color !),kao i par komada vise 286-ica (sve umrezeno !), o serverima ne znam mnogo ali u ova dva kabineta su dve 4-ke, dok su u sobici pored dva kom. ucenicima nedostupna, koja nisam zagledao, ali deluju mocno. A mr. Chairman, kod njega i sekretara pored izlozbe tehnicke robe po 1 kom.(Par puta sam bio prisiljen da provodim trenutke svoga odmora kod pomenutih ;)),non-stop forsira nadogradnje. Cak su i bibliotekarku posadili ispred racunara i naterali je da svojim debelim kaziprstom bode po tastaturi kako bi uspesnije vodila evidenciju ;) Sve u svemu-idila, medjutim gospoda profesori bi radije placali vreme provedeno u skoli nego da stupe u strajk. Ni casove nam nisu skratili ... %#@! Koja skola ? Ma znate ona u Srpskih Vladara, pored Ruskog Doma, blizu Tesle ... NO CARRIER
dileme.59 junior,
> Nisam... ali gledaću. I to verovatno zajedno sa profesorkom, > pošto obično tako obradjujemo LRP dela. ;) Zna ona da bi > zanemarljiv broj učenika to pročitao - zato lepo odemo u > školsku biblioteku, pustimo film i uživamo. ;) Ah, srećnici. Mene je Gagi hteo da sruši zbog tog...
dileme.60 spantic,
> Nisam... ali gledaću. I to verovatno zajedno sa profesorkom, pošto obično > tako obradjujemo LRP dela. ;) Zna ona da bi zanemarljiv broj učenika to > pročitao - zato lepo odemo u školsku biblioteku, pustimo film i uživamo. ;) To beše Peta, crvena?
dileme.61 spantic,
> to ti je. Zašto ne nešto drugo od Tolstoja? Pa makar to značilo da pola > nas nađe najkraću moguću knjigu :)) Našao bi se neko ko bi svario Rat i Kod Tolstoja? ;) Verovatno bi ste uzeli "Priče iz nove azbuke" :)) I uopšte se ne zezam. Problem sa vama deco što niste u stanju da pročitate ni Korto Maltezea od Hugo Prata sa razumevanjem, a dvoumim se i za Alana Forda. Krećete za stopama ljudi koji nisu u stanju da razumeju išta složenije iz književnosti od jednog osrednjeg krimića, što je sasvim u redu inače, ali samo kada ne bi istovremeno pljuvali po književnosti koji nisu u stanju da razumeju, Intelekt se ne oštri samo na matematičkim problemima i algoritmima, (jednom kada budete počeli da radite, shvatićete da je većina problema u stvari rutinske prirode) već i drugim stvarima, uključujući književna dela. Hajde da čujem, koliko od prisutnih je pročitao išta od Pavića? Ali samo pošteno. Nije sramota priznati da je Pavić neinteresantan ilinerazumljiv. I ko je pročita išta osim udarnih romana (Hazarskog rečnika, Predela slikanog čajem...)? > Od svih bubačina je gore buljiti u knjigu koja bi mogla da izazove > povredu kad bi pala na nogu i čitati bez ljubavi. Ja ću se celog života > dvoumiti da li je Onjegin napisao Evgenija ili obratno, nikakva škola to > nije mogla da ispravi. Pozdravio te je Aleksandar Sergejevič Puškin. Da se zaista dvoumiš ti bi "Evgenija Onjegina" davno pročitao.
dileme.62 mileusna,
>> Intelektualac - obrazovan čovek. Intelektualac - otrcana fraza kojom otrcani profesori po gimnazijama dave svoje đake. :)
dileme.63 mileusna,
>> nema ni kasetofon. Tragedija je da je lektira tačno određena kao >> vojna obaveza, a da se u praksi to svodi na to da svi pročitaju >> kritiku od 20 strana i na osnovu nje rekonstruišu LRP roman od 1000 >> strana... Eh... Kako kod koga... Ko bi kod moje profesorke želeo da bude primeran đak mora da pročita roman od 1000 strana, i kada to završi, još 1000 strana kritika da bi shvatio 'suštinu'. ;) Dobro, umesto kritika možda da hvata i beleške na času, pa da tako spozna šta je pisac hteo da kaže u prenesenom značenju... A tek pesme... :(
dileme.64 mileusna,
>> Nisam... ali gledaću. I to verovatno zajedno sa profesorkom, pošto >> obično tako obradjujemo LRP dela. ;) Zna ona da bi zanemarljiv broj >> učenika to pročitao - zato lepo odemo u školsku biblioteku, pustimo >> film i uživamo. ;) 1) Pametan potez profesorke, bolje rečeno human, jer je program toliko pretrpan delima da, ako profesor zahteva od učenika sve da pročitaju, skoro bukvalno im ne ostaje vremena ni za šta drugo, barem nama koji sporo čitamo. ;) 2) Sakaćenje dela (ma kakva ona bila), obmanjivanje predmeta, koji se, da podsetim, zove 'srpski jezik i književnost' a ne 'gledanje filmova i grickanje semenki'. BTW kakvi bi po vama trebalo da budu kriterijumi pri ocenjivanju učenika iz 'srpskog'. Nikako, ali nikako ne mogu da se složim sa tim da se nastava srpskog svodi na surfovanje po vijugama opičenih pesnika, da se nastava svodi na učenje kritika, nametanje 'ideja' učenicima itd. Fizika je fizika, matematika je matematika, egzaktne nauke, ali književno delo je nešto prema čemu svako ima svoj subjektivan stav i ne vidim od kakve je svrhe đacima u glavu usađivati 'objašnjenja' i nebulozne zaključke.
dileme.65 schef,
­=-> Eh... Kako kod koga... Ko bi kod moje profesorke želeo da ­=-> bude primeran đak mora da pročita roman od 1000 strana, i ­=-> kada to završi, još 1000 strana kritika da bi shvatio ­=-> 'suštinu'. ;) Eh, nije tebi predavala Jadranka... :))) Ako toliko radite kod te tvoje, baš me zanima kakvi su kriterijumi na jezičkom smeru... ;) Srleř
dileme.66 gerber,
YR>*> Od svih bubačina je gore buljiti u knjigu koja bi mogla da izazove YR>*> povredu kad bi pala na nogu i čitati bez ljubavi. Ja ću se celog života YR>*> dvoumiti da li je Onjegin napisao Evgenija ili obratno, nikakva škola YR>*> to nije mogla da ispravi. ;> To beše kolega koji nije prihvatao ni korist učenja latinskog jezika, ili grešim? ;) A slažem se da je jedno sam školski program i njegov kvalitet od uslova u kojima bi takav program trebao da se realizuje. Međutim, ne treba zanemariti činjenicu da se jednom osiromašeni program teško, ako ikako, može vratiti kasnije na obimniji, odnosno barem kvalitetniji nivo. Zalagao sam se i pre, a i dalje, da se uvode posebne gimnazije sa punim programom - opšteg obrazovanja, a da se ostale škole prilagode konkretnim potrebama. Ali je to moguće samo tada kad se i sa jednom i sa drugom školom može (i) naći odgovarajuće zaposlenje - u skladu sa programom; (ii) nastaviti dalje školovanje, ali samo na odgovarajućim fakultetima. Znači, ko hoće na određene fakultete, a završio je neku od srednjih škola koja ima siromašniji program mora da polaže dodatne prijemne ispite.
dileme.67 supers,
>> Problem sa vama deco što niste u stanju da pročitate ni Korto >> Maltezea od Hugo Prata sa razumevanjem, a dvoumim se i za Alana Forda. >> Krećete za stopama ljudi koji nisu u stanju da razumeju išta >> složenije iz književnosti od jednog osrednjeg krimića, što je Čemu toliko gorčine? Svet nastavlja da se okreće iako je veliki deo njegovih stanovnika, čak i veliki deo njegove obrazovane elite (zloglasni lenjiraši), operisan od teške spisateljske artiljerije. Ne shvatam zbog čega insistiraš na ovako pompeznom žaljenju mlade nerazumne generacije, a prelaziš preko onoga o čemu se poveo razgovor - tragikomičan sistem školstva. Izgleda mi kao da zaključuješ da je škola odlična a da je problem u lenjiraškim glavama. Sistem "uterivanja kulture" koji postoji u našim školama je kontraproduktivan. Škola treba da pruži podsticaj ljubiteljima književnosti, a da ostalima dopusti da duhovnu hranu pronađu u nekim drugim pravcima. >>> dvoumiti da li je Onjegin napisao Evgenija ili obratno, nikakva >>> škola to nije mogla da ispravi. >> Pozdravio te je Aleksandar Sergejevič Puškin. Da se zaista dvoumiš >> ti bi "Evgenija Onjegina" davno pročitao. Šalio sam se. Pročitao jesam, od korica do korica, moralo se zbog ocene. Kao i da nisam.
dileme.68 guta,
#> Sve u svemu-idila, medjutim gospoda profesori bi radije placali #> vreme provedeno u skoli nego da stupe u strajk. #> Ni casove nam nisu skratili ... %#Ž! #> #> Koja skola ? #> #> Ma znate ona u Srpskih Vladara, pored Ruskog Doma, blizu Tesle ... Nije ni nekada bilo drugačije, kada sam je (davno;) ja pohađao... Nije se tamo nikada išlo na "ura" po takvim pitanjima. Profesori su držali da su predavanja u elitnoj školi, koju pohađa elitni deo učeničke populacije, ipak bitnija od dnevne politike, čak i njihovih plata. Dobro, nisu sveci, ali ko je školu pohađao, _zna_ o kakvom filingu pričam. Bez želje da zvučim oštro, ili počinjem raspravu o tome, ko je želeo da se 'provlači' kroz učenje (ne kroz školu, nego baš kroz učenje!), i da čeka svaki pogodan trenutak da pobegne, nije trebao da upisuje MG. Od istog (bežanja), naravno :), izuzeti su manje bitni (da, da, za MG manje bitni) predmeti. Istine radi, MG je jedna od najliberalnijih škola po mnogim pitanjima. Naravno, uvek će se naći izuzeci, u obliku po nekog profesora, kome je bitno da istera svoje, ali... Mora se priznati da su normalne stvari (one za koje se može očekivati da se oko njih ne diže larma) bile uobičajene, Na primer, na pušenje niko nije obraćao pažnju, šminkanje, duga kosa, 'drugačije' oblačenje, nisu bili razlog za diskriminaciju. Lektira na srpskom nije bila obavezna, ali se podrazumevalo da tu slobodu opravdate ličnim uzdizanjem u vidu čitanja nečega _dobrog_ (relativan pojam, znam, ali među normalnim ljudima se brzo nađe zajednički jezik) i diskutovanja o tome iz _vrlo_ sličnih razloga i osećanja iz kojih se, recimo na Sezamu, raspravlja o dobroj literaturi. Fizičko je bilo neobavezno (da, da, znam, može da zakržlja mladi naraštaj, ali, ipak, priznajte da se _većini_ vas nije sviđalo preskakanje kozlića, trčanje u krug i slične budalaštine ;), a i na njega se moglo dolaziti u 'normalnoj' (tj. po izboru) opremi, (a ne kao ponegde što čujem, hitlerjugend u baletankama, samo što trikoe ne traže ;). Časovi su se (opet, čast izuzecima) uvek mogli opravdati, nije se insistiralo na "moj predmet (npr. biologija) najvažniji na svetu", (jeste, potrebno je opšte obrazovanje, ali se zna ko kosi, ko vodu nosi ;) i tome slične, sasvim normalne stvari. Znam da se poneko neće složiti (bila je vođena žestoka rasprava o baletankama ovde pre izvesnog vremena), bilo da je iz MG-a, ili ne, ali opet vam kažem, morate priznati da su neki stavovi o "potpunom" opštem obrazovanju, "možemo mi da kucamo u baletankama", treba da se zna red, i slično, jako dobri za zastupanje sve do onog trenutka dok ne treba da se isprobaju na sopstvenoj koži, ili kad ista treba da se brani od ismevanja. Moram da kažem da sam srećan, i dan danas, zbog činjenice što sam pohađao školu koja daje najbolje tehničko (matematika, fizika i računari) i solidno opšte obrazovanje u gradu, a uz to je i jedna od najliberalnijih, bolje rečeno, ne insistira se na glupostima. Čak ni devojke nisu tako (poslovično) ružne, niti ih ima malo, (za jednom ću zauvek tugovati ;( ), niti svi nose piksle na očima. Bilo je jako duhovitih, elokventnih i inteligentnih ljudi, sa kojima se i danas rado viđam, a po cenu da uvredim ostale (izvinjavam se unapred), ipak je tu bila veća koncentracija inteligencije nego bilo gde drugde. A takav kvantitet mora da da i vrlo fin kvalitet ljudi, koji imaju i drugih pozitivnih osobina osim inteligencije. Iz MG nosim lepe uspomene. Kao što već pomenuh u poruci, ko je školu pohađao, _zna_ o kakvom filingu govorim. // Ovo važi za vreme '85-'89, možda se kasnije nešto promenilo, korigujte me, samo ne sekirom :) // U stvari, znam da se promenilo :(. Čiča, apsolutna legenda, moj razredni starešina od I-III godine, umro je. Jedan od najboljih pedagoga i profesora koje sam sreo u životu. Slava mu.
dileme.69 markojo,
!*#$%> Dobro, nisu sveci, ali ko je skolu pohadao, _zna_ o kakvom !*#$%> filingu pricam. Bez zelje da zvucim ostro, ili pocinjem !*#$%> raspravu o tome, ko je zeleo da se 'provlaci' kroz ucenje !*#$%> (ne kroz skolu, nego bas kroz ucenje!), i da ceka svaki !*#$%> pogodan trenutak da pobegne, nije trebao da upisuje MG. Od Ma nije meni mnogo stalo do tog strajka... Ja to vise zbog njih... <:O !*#$%> mnogim pitanjima. Naravno, uvek ce se naci izuzeci, u !*#$%> obliku po nekog profesora, kome je bitno da istera svoje, !*#$%> ali... Mora se priznati da su Pravilo je itekako potvrdjeno :( !*#$%> Cak ni devojke nisu tako (poslovicno) ruzne, niti ih ima !*#$%> malo, (za jednom cu zauvek tugovati ;( ), niti svi nose !*#$%> piksle na ocima. Bilo je Devojke nisu nimalo ruzne, cak stavise, ali su ipak za sada u manjini, odprilike 30%.(Na cemu bi popularni "kaludjeri" dva broja nize mogli da itekako pozavide ;) Sto se piksli tice, uopste ih nema mnogo !! Posebno od kad su se pojavila sociva :) Marko
dileme.70 zeljkoj,
> Ah, srećnici. Mene je Gagi hteo da sruši zbog tog... Stevović? :))
dileme.71 zeljkoj,
> matematika je matematika, egzaktne nauke, ali književno delo > je nešto prema čemu svako ima svoj subjektivan stav i ne vidim > od kakve je svrhe đacima u glavu usađivati 'objašnjenja' i > nebulozne zaključke. Pa nešto baš i nisam primetio da prof. pokušava da nam 'usadi' svoje mišljenje. :) Ona kaže svoje, mi svoje, svi lepo obrazložimo to što smo rekli, onda pročitamo šta o tome kažu razni kritičari i gotovo. :) Povremeno dodje do malo žešćih diskusija (izmedju nekog od nas i profesorke ili medju nama samima), ali na kraju obično svako ostane pri svome. :) Pismeni zadaci i istraživački radovi (oko 2 godišnje) su prilika da se svoje mišljenje malo bolje obrazloži. Bude tu i zanimljivih stvari... Jednom se npr. dogodilo da smo mogli sami da izaberemo temu (moja beše "Ludilo pesnika simbolizma", ili tako nekako :)). Što se tiče filmova, gledamo ih ako prof. proceni da je čitanje nekog dužeg dela stvarno nepotrebno (Ana Karenjina, itd. ;). "Seobe" na primer, MORAMO da pročitamo...
dileme.72 spantic,
> njegovih stanovnika, čak i veliki deo njegove obrazovane elite (zloglasni > lenjiraši), operisan od teške spisateljske artiljerije. Obrazovana? Elita? I Kakve veze ona ima sa lenjirašima? > Sistem "uterivanja kulture" koji postoji u našim školama je > kontraproduktivan. Škola treba da pruži podsticaj ljubiteljima Mnogo gledaš Beverli Hils. Nije ovo Amerika da najveći deo predmeta biraš po svom izboru. Najveći problem sa našim obrazovanjem i nije toliko program, koliko slaba zainteresovanost većine profesora i nastavnika uzrokovana svojim položajem i primanjima.
dileme.73 spantic,
> literaturi. Fizičko je bilo neobavezno (da, da, znam, može da zakržlja Kad je to fizičko bilo neobavezno? Kad se setim manijaka iz trećeg razreda :( Jeste da su nas brzo oslobodili njegovog prisustva, ali... fizičko se redovno upražnjavalo.
dileme.74 oldtimer,
> Zalagao sam se i pre, a i dalje, da se uvode posebne gimnazije > sa punim programom - opšteg obrazovanja, a da se ostale škole > prilagode konkretnim potrebama. Ali je to moguće samo tada kad Što nas vraća u vreme sa početka sedamdesetih, kad je uvedeno tzv. usmereno obrazovanje, povećan broj predmeta u svim srednjim školama, i drastično osakaćeni programi svih *opšte-obrazovnih* predmeta. Dotle smo imali prave klasične gimnazije i realke, a na drugoj strani srednje stručne škole. Onda je došao Stipe Šuvar, a posledice njegove reforme, kako vidim, osećaju i današnji srednjoškolci :(
dileme.75 maksa,
>> Čemu toliko gorčine? Svet nastavlja da se okreće iako je >> veliki deo njegovih stanovnika, čak i veliki deo njegove >> obrazovane elite (zloglasni lenjiraši) Od kad se "obrazovana elita" poistovećuje sa "zloglasnim lenjirašima"?
dileme.76 kum.djole,
>> 1) Pametan potez profesorke, bolje rečeno human, jer je program >> toliko pretrpan delima da, ako profesor zahteva od učenika sve da >> pročitaju, skoro bukvalno im ne ostaje vremena ni za šta drugo, >> barem nama koji sporo čitamo. ;) Ja baš mislim suprotno. Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;) Zamisli jednog dana situaciju, da se svako književno delo formira u elektronskoj formi, uz ilustracije, animacije, crtane ili igrane likove.. Nešto najbitnije u ispijanju štiva je upravo ona sloboda koja čitaocu omogućava da sam stvori sliku i 'uđe' u delo. Na ovaj način to se sužava, tako da svi posmatrači izvlače gotovo jednake zaključke, podsvest (?) ne dozvoljava posmatraču da ovo delo postavi _iznad_ filmova i video igara, shvati njegovu vrednost.. Tako se može očekivati samo misaona i usmena/pismena obrada teme "Da li ti se delo dopalo?".. jer, sve je tako uobličeno i pojednostavljeno da bi se i majmun odlično snašao. Obimnost programa je, ipak, drugo pitanje. Program treba sužavati na 'normalne' okvire, u skladu s ostalim školskim predmetima, no to je ipak stvar neke toliko željene prosvetne reforme.. ;) Baš bih voleo da čujem šta je sve pročitao bivši ministar prosvete, Dača Marković. Pisac čuvenih 'Sociologija' za Univerzitete (pa i Onaj u Moskvi!) magistrirao je u Nišu na temu stanovništva niškog regiona.
dileme.77 supers,
>> ;> To beše kolega koji nije prihvatao ni korist učenja latinskog >> jezika, ili grešim? ;) Ja, narafski :)
dileme.78 supers,
>> Dotle smo imali prave klasične gimnazije i realke, a na drugoj >> strani srednje stručne škole. >> Onda je došao Stipe Šuvar, a posledice njegove reforme, kako vidim, >> osećaju i današnji srednjoškolci :( U današnjim gimnazijama prirodnog smera oseća se suprotnost između dve struje - onih koji će na medicinu, stomatologiju, genetiku, šumarstvo sa jedne strane, i fizičara, matematičara i informatičara sa druge strane. Iz sopstvenog iskustva tvrdim da ni njihova interesovanja ni potrebe za obrazovanjem nisu slične, a svi su strpani u isti koš prirodnog smera. Da li će težište na prirodnom smeru biti na biologiji i hemiji ili na matematici i fizici je stvar čiste slučajnosti. Sve zavisi od toga kakvi su profesori. Imamo apsurdnu situaciju da su u jednoj generaciji iste gimnazije neka odeljenja forsirana hemijom, a druga matematikom... Nema izbora, kakvo će znanje poneti iz gimnazije zavisi od toga šta im zapadne. Zar ipak nije bolje pružiti *i* mogućnost izbora između ove dve podgrupe? U dve završne godine? To još uvek nije "usmereno obrazovanje". Šuvarica jeste ubila opšte obrazovanje, opšteobrazovni predmeti su sakaćeni umesto da budu sistematizovani. Potrebni su i oni, ali gradivo mora biti efikasnije prezentirano, ako ga već neće smanjiti onda ga bar treba razvući na duži vremenski period. (Drastičan primer je latinski za prvu godinu prirodnog smera. Još bih se i mogao složiti da su manje-više u pitanju osnovi jezika, ali je *suludo* za godinu dana protrčati kroz sve deklinacije, konjugacije, vremena... Koji se još živi jezik tako radi? ) Dakle, treba nam nova podela na profile, uz racionalisanje manje bitnih predmeta (pod racionalisanjem ne podrazumevam sakaćenje, nego ili smanjivanje gradiva ili produžavanje vremenskog roka, da se izbegne drilovanje). Praksa pokazuje da gimnazije poput matematičke ili jezičke daju sjajne rezultate, a gde su danas zastareli koncepti vidi se na primeru XII Beogradske, opšte gimnazije...
dileme.79 supers,
>> Obrazovana? Elita? I Kakve veze ona ima sa lenjirašima? Lele meni, kao da sam izrekao oksimoron... (zlobnici bi rekli da nisam daleko). OK, lenjiraši bivaju smatrani za obrazovanu elitu makar od strane kulturno zaostalijih slojeva (sad bi neko dobacio 'od sebe samih') koji u društvu predstavljaju debeelu većinu. Kad smo već od njih, ima li neko definiciju lenjiraša? Interesuje me da li se po nečijem sudu i ja nalazim tamo. >> Mnogo gledaš Beverli Hils. Nije ovo Amerika da najveći deo >> predmeta biraš po svom izboru. Da, da, a Ameriku će da dokrajči loš obrazovni sistem, to će da ih dotuče pre nego muslimanska najezda... Krajnje vreme za razbijanje iluzija o glupim Amerima koji ne znaju na kom kontinentu je Bosna, i nama zlatnima koji smo od Rusa naučili kako ima da se uči... Prosečan Jugosloven neće pokazati neku afričku zemlju na karti ništa brže od prosečnog Amera. Narod nema pojma ni o čemu osim onoga što vidi na televiziji i kod nas i kod njih, bez razlike. Samo što mi to učimo za džabe, a kod njih se deo toga i ne uči. Oni bar imaju obrazovaje po meri čoveka. Ko je kod njih talentovano dete, imaće uslova da se izdigne i da nauči dosta. Mi i Rusi pokušavamo svakog čoveka da naučimo dosta, i jedino što postižemo je uprosečivanje talenata i intelektualni teror faktografskim bombardovanjem onih koji će ionako biti medicinske sestre i botaničari...
dileme.80 gerber,
YR>*> Dotle smo imali prave klasične gimnazije i realke, a na drugoj YR>*> strani srednje stručne škole. YR>*> Onda je došao Stipe Šuvar, a posledice njegove reforme, kako vidim, YR>*> osećaju i današnji srednjoškolci :( Pa to je ono što sam i pomenuo, kad se jednom program ogoli, teško je vratiti se na obimniji i kvalitetniji. Inače, ideja usmerenog obrazovanja možda nije ni bila loša ali je dovedena u totalnu krajnost - smerovi u sitna crevca a nije ni ostavljen opšti gimnazijski smer, a i ono što je ostavljeno je ogoljeno. Kao primer - psihologija je izbačena iz bivših gimnazija, a uvedena u frizersku školu.
dileme.81 veca,
>> Zapravo se slažem. Za "Razmenu" ukusa jesam, za nametanje ne. To i jeste bila poenta. >> Samo bih da proverim, da li da tvoju opasku o potrebi preipitivanja >> stava shvatim načelno, ili je upućena upravo meni? :) Načelno, čak se i ne sećam kome sam replicirala :) Ne vidim razloga zašto bih ti, u suprotnom, poruku slala u konf a ne na mail.
dileme.82 guta,
#> Kad je to fizičko bilo neobavezno? Kao što rekoh, kada sam ja bio tamo, '85-'89. Kod Bibe, konkretno.
dileme.83 lexus,
=>>> Problem sa vama deco što niste u stanju da pročitate ni Korto =>>> Maltezea od Hugo Prata sa razumevanjem, a dvoumim se i za Alana =>>> Forda. Prvo da se izvinim što odgovaram preko supers-a spanticu ali nisam pročitao spantic-evu poruku... Tu mogu da se dodaju i Pajtonovci! Ja sam od svog primitivnog, mentalno-zaostalog... odeljenja proglašen za budalu zato što volim Pajtonovce!!!! Degeni se nisu nijednom nasmejali, osim na šale koje bi i Jim Carrey izveo (mada JC i nije tako loš). Bilo je par izuzetaka koji su uspeli da shvate o čemu se radilo u skeču posle par sati objašnjavanja ;>>> O AF-u ne vredi trošiti reči, najveći domet kod većine mojih vršnjaka je "jao što su im smešne face, ali posle stotog broja su već dosadne" Inače imam 18 godina, a mladji su još gori... Pozdrav -Lex->
dileme.84 inferno,
Ů│ ˙ BTW kakvi bi po vama trebalo da budu kriterijumi pri Ů│ ˙ ocenjivanju učenika iz 'srpskog'. Nikako, ali nikako ne mogu Ů│ ˙ da se složim sa tim da se nastava srpskog svodi na surfovanje Ů│ ˙ po vijugama opičenih pesnika, da se nastava svodi na učenje Znaš šta me najviše nervira? Kad neka kokoška od profesorke oceni pismeni iste takve kokoške koji je prepun patetike i debiliteta sa max ocenom, a meni da obrazloženje kako joj "nisam dovoljno jasan".
dileme.85 superhik,
=:> ponegde što čujem, hitlerjugend u baletankama, samo što =:> trikoe ne traže ;). Za ovo se obrati zeljku on ima takva iskustva, kaj ne? ;)))
dileme.86 spantic,
> daleko). OK, lenjiraši bivaju smatrani za obrazovanu elitu makar od > strane kulturno zaostalijih slojeva (sad bi neko dobacio 'od sebe samih') Lepo rečeno :)
dileme.87 spantic,
>#> Kad je to fizičko bilo neobavezno? > > Kao što rekoh, kada sam ja bio tamo, '85-'89. Kod Bibe, konkretno. Moram priznati da se to nama nije dešabalo. Maturirali smo 1986.
dileme.88 spantic,
>#> Kad je to fizičko bilo neobavezno? > > Kao što rekoh, kada sam ja bio tamo, '85-'89. Kod Bibe, konkretno. Moram priznati da se to nama nije dešabalo. Maturirali smo 1986.
dileme.89 spantic,
> Tu mogu da se dodaju i Pajtonovci! > Ja sam od svog primitivnog, mentalno-zaostalog... odeljenja proglašen > za budalu zato što volim Pajtonovce!!!! > Degeni se nisu nijednom nasmejali, osim na šale koje bi i Jim Carrey > izveo (mada JC i nije tako loš). Bilo je par izuzetaka koji su uspeli > da shvate o čemu se radilo u skeču posle par sati objašnjavanja ;>>> Pazi sad. Pajtonovci imaju specifičan humor koji svi i ne vole. Ja na primer umirem kada slušam muziku iz njihove serije (vidi Kromvel, prime ministar of England) i obožavam filmove, ali na samu seriju ostajem dosta hladan. Slična stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima likoga da ih voli? > O AF-u ne vredi trošiti reči, najveći domet kod većine mojih vršnjaka > je "jao što su im smešne face, ali posle stotog broja su već dosadne" Pa mogu da im čestitam na primećivanju nijansi. Prvih 100 brojeva su zaista neprevaziđeni. Da se ničeg posle 200 ni ne sećamo :(
dileme.90 gerber,
YR>*> Ja, narafski :) :) Da, da. Šta da ti kažem, nije baš ni tako loš taj latinski ;) npr. uče se poslovice sa malo širim geografskim poreklom. Pa onda, uči se da se kratko i koncizno misli i izjašnjava. A što je najbolje, jezik je mrtav, malo ljudi ga poznaje pa se pravopisne greške i ne primećuju ;)
dileme.91 gerber,
YR>*> Kad smo već od njih, ima li neko definiciju lenjiraša? Interesuje me da Očigledno se misli na tehnički usmerenog čoveka, sa onim konjiskim naočnjanicama koji ga sprečavaju da gleda bilo šta drugo ;) E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5, poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku, istoriju, religiju, strane kulture, vole i razumeju se u klasičnu muziku i operu, ... ma šta ćeš više ;)
dileme.92 junior,
>> Ah, srećnici. Mene je Gagi hteo da sruši zbog tog... > Stevović? :)) Da :) Posle smo se dogovorili da odemo na pićence O:> jednom kad ja to pročitam...pa da se lepo ispričamo. ;))) jr. P.S. Ne saginji se po kredu ako je on u blizini ;>
dileme.93 junior,
> ... Koji se još živi jezik tako radi? Basic, Pascal, Fortran, .. ;>>
dileme.94 junior,
> Inače imam 18 godina, a mladji su još gori... Znaš kako kažu ... "s kim si, takav si.." :>
dileme.95 junior,
> =:> ponegde što čujem, hitlerjugend u baletankama, samo što > =:> trikoe ne traže ;). > Za ovo se obrati zeljku on ima takva iskustva, kaj ne? ;))) Eeej, nemojte opet o baletankama. :) Zbog tih baletanki, naša sala se drži još od posle WWII, a više je nego dobro očuvana. U toj dvorani se držalo državno prvensto u odbojci 1950 i neke ... Medjunarodne, prijateljske utakmice takođe su tamo održavane dok se našla nova, bolja sala. Jeste da sam ih nosio, jeste da nas je mrzelo da ih nosimo, ali sad kad pogledam u nazad, nije mi žao. Draže mi je što mlade generacije imaju šansu da rade bar u istim uslovima u kojima sam i ja radio, ako već ne mogu u boljim. jr.
dileme.96 maksa,
>> prime ministar of England) i obožavam filmove, ali na samu >> seriju ostajem dosta hladan. Kod mene je, na pr., totalno obrnuto. Filmovi su mi, onako, pa, zabavni, dok na serije otkidam, verovatno zbog veće koncentracije apsurda. Ponekad guše sa onim animiranim sekvencama, al' to se da izdržati. :) >> Slična stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima likoga da ih >> voli? Evo, ja. Zelig je jedan od najopičenijih filmova koje sam ikad video. :)
dileme.97 lexus,
=> Pazi sad. Pajtonovci imaju specifičan humor koji svi i ne vole. => Ja na primer umirem kada slušam muziku iz njihove serije (vidi => Kromvel, prime ministar of England) i obožavam filmove, ali na samu => seriju ostajem dosta hladan. Znam i ja da imaju specifičan humor, ali nije u pitanju to da ga ne vole. Većini se vidi da ništa ne shvataju, a neki smatraju da su Pajtonovci bez veze i preziru ih... Kad bi ovih drugih bilo više bilo bi ok. ali ovako... => Pa mogu da im čestitam na primećivanju nijansi. Prvih 100 brojeva => su zaista neprevaziđeni. Da se ničeg posle 200 ni ne sećamo :( Prvih 75 da budemo precizniji. Ali do 200-tog se često pojavi dobra epizoda, a Mangia je zanimljiva, ali nije preterano smešna. Pozdrav -Lex->
dileme.98 lexus,
=> Kod mene je, na pr., totalno obrnuto. Filmovi su mi, onako, pa, => zabavni, dok na serije otkidam, verovatno zbog veće koncentracije => apsurda. Ponekad guše sa onim animiranim sekvencama, al' to se da => izdržati. :) Kod mene je nešto potpuno drugačije ;>, ja najviše volim skečeve iz serije pa animacije i tek na kraju filmove. Preciznije volim sve jednako, ali me ovim redosledom zasmejavaju :)))) Pozdrav -Lex->
dileme.99 jablan,
>> Sistem "uterivanja kulture" koji postoji u našim školama je >> kontraproduktivan. Škola treba da pruži podsticaj ljubiteljima > Mnogo gledaš Beverli Hils. Nije ovo Amerika da najveći deo > predmeta biraš po svom izboru. Da, da, nije ovo Amerika. Ovo mnogo više liči na Spartu. Evo ko bi sve imao koristi uvođenjem izbora predmeta (ne svih): a) Učenici, jer ne bi morali da uče predmete koje ne vare. b) Profesori, jer bi se pažnja na časovima povećala, i časove bi pohađali uglavnom ljudi koje isti interesuju. c) Ja, jer ne bih morao da se nerviram slušajući kako štreberi odgovaraju, a ne znaju značenje 60% reči koje koriste.
dileme.100 madamov,
> Što nas vraća u vreme sa početka sedamdesetih, kad je uvedeno tzv. > usmereno obrazovanje Pre će biti krajem sedamdesetih, ja sam negde treća ili četvrta generacija usmerenog obrazovanja, a krenuo sam u srednju školu 1980. godine.
dileme.101 supers,
>> :) Da, da. Šta da ti kažem, nije baš ni tako loš taj latinski ;) >> npr. uče se poslovice sa malo širim geografskim poreklom. >> Pa onda, uči se da se kratko i koncizno misli i izjašnjava. Ne kažem ja da sam protiv latinskog :) Volim i ja latinsku poslovicu, ali mi je jako malo toga ostalo iz škole, a učenje mi je bilo mučenje. Program latinskog je jezivo loš, leksika je pretanka ali se uče sva moguća vremena... Posledica je da ne znam mnoge osnovne reči, a silne nabubane deklinacije i konjugacije su mi se potpuno izmešale. Ama, ne znam ni jednoga iz svoje generacije koji bi išta razumeo na latinskom, osim poznatih izreka.
dileme.102 supers,
>> Kod mene je, na pr., totalno obrnuto. Filmovi su mi, onako, pa, >> zabavni, dok na serije otkidam, verovatno zbog veće koncentracije >> apsurda. Ponekad guše sa onim animiranim sekvencama, al' to se da >> izdržati. :) Preferiram filmove. Kao osoba, skloniji sam ironiji, više mi prija od klasičnih pajtonovskih apsurda.
dileme.103 supers,
>> E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje >> ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5, >> poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku, Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da tehnički usmerenog čoveka koji je operisan od određenih klasičnih vidova umetnosti (recimo, nije pročitao praktično ništa od prozne književnosti, ne razume klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem, ne znajući postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti?
dileme.104 veca,
>> ali samo na odgovarajućim fakultetima. Znači, ko hoće na određene >> fakultete, a završio je neku od srednjih škola koja ima siromašniji >> program mora da polaže dodatne prijemne ispite. Kad smo kod ovoga, ima li neko okvirne podatke o broju upisanih/završenih studenata BU za poslednjih, recimo pet godina? Da li je opalo ili povećano interesovanje za studiranje i da je broj svršenih studenata veći ili manji? Mada, ako se uzme broj onih koji su emigrirali teško se može dobiti prava slika o broju svršenih studenata.
dileme.105 oldtimer,
> Pre će biti krajem sedamdesetih, ja sam negde treća ili četvrta generacija > usmerenog obrazovanja, a krenuo sam u srednju školu 1980. godine. Priča je ipak krenula malo ranije, pre zvanične promocije usmerenog obrazovanja. Završio sam srednju školu 1973, a već sledeća generacija je imala tu sreću da u Tesli izučava geografiju, biologiju, muzičko, likovno... Kao posledica toga, smanjen je broj časova stručnih predmeta i iz Tesle više nikad nisu izlazili podjednako dobri tehničari kao do te 1973. Ono što sam propustio u tzv. opštem obrazovanju nadoknadio sam u slobodno vreme na mnogo prijatniji način. Da sam, kao kasnije generacije, ostao uskraćen za neka bitna stručna znanja, njih bi mnogo teže bilo usvojiti kasnije, van škole.
dileme.106 payce,
-=> Preferiram filmove. Kao osoba, skloniji sam ironiji, vise mi prija od -=> klasicnih pajtonovskih apsurda. Po meni su apsurdi bolji od filmova, mislim da je rec "BURMA" iz skeca "eksploding penguin" nesto najbolje. ;) Naravno, nemam nista protiv filmova (narocito "Meaning of life"). poz, payce
dileme.107 zeljkoj,
> =:> ponegde što čujem, hitlerjugend u baletankama, samo što > =:> trikoe ne traže ;). > > Za ovo se obrati zeljku on ima takva iskustva, kaj ne? ;))) Samo ti provociraj... ;)
dileme.108 zeljkoj,
> Da :) Posle smo se dogovorili da odemo na pićence O:> jednom > kad ja to pročitam...pa da se lepo ispričamo. ;))) :))) > P.S. Ne saginji se po kredu ako je on u blizini ;> Ne predaje mi, srećom. ;)
dileme.109 milan,
> Da li je opalo ili povećano interesovanje za studiranje i da je > broj svršenih studenata veći ili manji? "Interesovanje" i.e. broj upisanih i broj diplomiranih (20.000 iz 1990. versus 17.000 u 1995.) opada. Ali, s obzirom na broj mladih i onih koji us emigrirali kao i na prirodan pad nataliteta, brojevi su unutar očekivanih. Pl poz M
dileme.110 gerber,
YR>*> Ne kažem ja da sam protiv latinskog :) Volim i ja latinsku poslovicu, ;)))) YR>*> ali mi je jako malo toga ostalo iz škole, a učenje mi je bilo mučenje. YR>*> Program latinskog je jezivo loš, leksika je pretanka ali se uče sva YR>*> moguća vremena... Posledica je da ne znam mnoge osnovne reči, a silne Verovatno najveći problem je, pored rogobatnog programa, kako zainteresovati učenike za neke predmete koji nisu baš popularni. Pri tome ne pravim razliku, jer ono što je nekome dosadno drugome nije i obrnuto. Nekome je matematika izuzetno interesantna, drugome nije, a zadesi mu se profesor koji ne ume da je predstavi kao nešto više od bubanja formula. YR>*> Ama, ne znam ni jednoga iz svoje generacije koji bi išta razumeo na YR>*> latinskom, osim poznatih izreka. Pa, kao ni filosofija, psihologija i par sličnih rpedmeta, osim kada se radi o kasnijim studijama takvih predmeta, čini mi se da i nije poenta da se nešto "zapamti", već pre da se učenici upoznaju sa određenim segmentom nauke/kulture. Makar mislili da im nikada neće kasnije u životu biti potrebni, ipak doprinose, ako ništa drugo barem samoj ličnosti. E sad, malo je problem ocenjivanja, prenatrpanog programa, loših ili preterano zahtevnih profesora, što sve može da stvori otpor i "mržnju" prema predmetu.
dileme.111 gerber,
YR>*> Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da tehnički YR>*> usmerenog čoveka koji je operisan od određenih klasičnih vidova YR>*> umetnosti (recimo, nije pročitao praktično ništa od prozne YR>*> književnosti, ne razume klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem, YR>*> ne znajući postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti? Govorimo o raznolikosti i širini obrazovanja, zar ne? Pa je neko zaljubljen samo i isključivo u tehniku, bez da se ikada upoznao sa društvenim naukama ili umetnošću? Mislim, ono jeste da je tehnika lepa i sve to, ali da baš ništa od ostalog niti zna da postoji niti je isprobao da vidi kako to prija kao razonoda? Tjah, ima jedan drugi izraz za to: "fah idiot". I isti nije pežorativan već označava nekog ko je savršen u onome što radi, a van toga - ništa. E sad, ako je čovek stvarno vrhunski stručnjak, može se donekle i opravdati totalna nezainteresovanost, ali ako je samo prosečan, onda se ipak mora postaviti pitanje da li je reč o nezaniteresovanosti ili o nečem drugom. Nadam se da mi se neće mnogo zameriti što ću sledeći članak ovde da prenesem ;)) Billy's Letters The following appeared in a computer magazine in Mr. Dvorak's column: Dear Mr. Dvorak: Ann Landers wouldn't print this. I have nowhere else to turn. I have to get the word out. Warn other parents. I must be rambling on. Let me try and explain. It's about my son, Billy. He's always been a good, normal ten year old boy. Well, last spring we sat down after dinner to select a summer camp for Billy. We sorted through the camp brochures. There were the usual camps with swimming, canoeing, games, singing by the campfire -- you know. There were sports camps and specialty camps for weight reduction, music, military camps and camps that specialized in Tibetan knot tying. I tried to talk him into Camp Winnepoopoo. It's where he went last year. (He made an adorable picture out of painted pinto beans and macaroni). Billy would have none of it. Billy pulled a brochure out of his pocket. It was for a COMPUTER CAMP! We should have put our foot down right there, if only we had known. He left three weeks ago. I don't know what's happened. He's changed. I can't explain it. See for yourself. These are some of my little Billy's letters. ---------------------------------------------------------------------------- Dear Mom, The kids are dorky nerds. The food stinks. The computers are the only good part. We're learning how to program. Late at night is the best time to program, so they let us stay up. Love, Billy. Dear Mom, Camp is O.K. Last night we had pizza in the middle of the night. We all get to choose what we want to drink. I drink Classic Coke. By the way, can you make Szechuan food? I'm getting used to it now. Gotta go, it's time for the flowchart class. Love, Billy. P.S. This is written on a wordprocessor. Pretty swell, huh? It's spellchecked too. Dear Mom, Don't worry. We do regular camp stuff. We told ghost stories by the glow of the green computer screens. It was real neat. I don't have much of a tan 'cause we don't go outside very often. You can't see the computer screen in the sunlight anyway. That wimp camp I went to last year fed us weird food too. Lay off, Mom. I'm okay, really. Love, Billy. Dear Mom, I'm fine. I'm sleeping enough. I'm eating enough. This is the best camp ever. We scared the counselor with some phony worm code. It was real funny. He got mad and yelled. Frederick says it's okay. Can you send more money? I spent mine on a pocket protector and a box of blank diskettes. I've got to chip in on the phone bill. Did you know that you can talk to people on a computer? Give my regards to Dad. Love, Billy. Dear Mother, Forget the money for the telephone. We've got a way to not pay. Sorry I haven't written. I've been learning a lot. I'm real good at getting onto any computer in the country. It's really easy! I got into the university's in less than fifteen minutes. Frederick did it in five, he's going to show me how. Frederick is my bunk partner. He's really smart. He says that I shouldn't call myself Billy anymore. So, I'm not. Signed, William. Dear Mother, How nice of you to come up on Parents Day. Why'd you get so upset? I haven't gained that much weight. The glasses aren't real. Everybody wears them. I was trying to fit in. Believe me, the tape on them is cool. I thought that you'd be proud of my program. After all, I've made some money on it. A publisher is sending a check for $30,000. Anyway, I've paid for the next six weeks of camp. I won't be home until late August. Regards, William. Mother, Stop treating me like a child. True -- physically I am only ten years old. It was silly of you to try to kidnap me. Do not try again. Remember, I can make your life miserable (i.e. - the bank, credit bureau, and government computers). I am not kidding. O.K.? I won't write again and this is your only warning. The emotions of this interpersonal communication drain me. Sincerely, William. --------------------------------------------------------------------------- See what I mean? It's been two weeks since I've heard from my little boy. What can I do, Mr.Dvorak? I know that it's probably too late to save my little Billy. But, if by printing these letters you can save JUST ONE CHILD from a life of programming, please, I beg of you to do so. Thank you very much. Sally Gates, Concerned Parent
dileme.112 gerber,
YR>*> Mada, ako se uzme broj onih koji su emigrirali teško se može YR>*> dobiti prava slika o broju svršenih studenata. Čini mi se da ovaj element nema mnogo upliva. Ipak su emigrirali prevashodno već završeni studenti, a ako se i računaju njihova deca, to je ipak neki ne baš veliki broj. Mada, ne znam stvarne cifre, ali takav mi je utisak.
dileme.113 maksa,
>> A što je najbolje, jezik je mrtav, malo ljudi ga poznaje pa >> se pravopisne greške i ne primećuju ;) Nagradno pitanje: Šta je 'fumis vulvae'? ;)
dileme.114 fric,
> Slična stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima li koga > da ih voli? Kako da ne, mada je snimao svašta, i dobre i tupave filmove. Ljubav i smrt, Annie Hall, Manhattan su kultni filmovi. U novije vreme (zadnjih 7 - 8 godina) ima ponovo lepe filmove, mada u drugačijem fazonu. Na primer Hana i njene sestre, Tajanstveno ubistvo u Bruklinu (valjda se tako zove) i još po neki. Imao je, na žalost i gomulu odvratno tupavih filmova, punih ljigavih fazona. Na primer onaj film što se dešava u budućnosti (Vudi Alen igra robota) - ne sećam se kako se zove, pa 'Sve što ste želeli da saznate o seksu ...' (sem par fazona (kviz & Daisy) sve ostalo je imbecilnost). Ko ga je prvi put sreo preko tih loših filmova, nije ni mogao da ga zavoli, ni da poželi da pogleda neki drugi njegov film.
dileme.115 mileusna,
>> Eh, nije tebi predavala Jadranka... :))) ^^^^^^^^ E jeste, s' tim što postoje dve Jadranke u našoj školi. :( P.S. Nema veze što se zove Jadranka, udavićemo je u Lepenici. ;)
dileme.116 mileusna,
>> Ovo je ujedno, uz bledo secanje na nekakva preplitanja ljubavi >> (i sl. ;)),kao i par reci o autoru(valjda bese slican E.Onjeg-u ?), >> i raznih "tumacenja" :) koje sam iznenadjujuce umesno izneo na >> "Srpskom" u proslom polugodistu(dok sam jos iole znao o cemu se Ja i danas, posle dve godine, znam napamet skoro celo Evegijevo pismo Tatjani (učuli napamet, heh) ali opet ne vidim šta mi to znači. :)
dileme.117 balsa,
:: Program latinskog je jezivo loš, leksika je pretanka ali se uče sva :: moguća vremena... Posledica je da ne znam mnoge osnovne reči, a silne :: nabubane deklinacije i konjugacije su mi se potpuno izmešale. Upravo tako i treba da bude. Leksika je mnogo manje važna od osnova gramatike (a ono što se uči u gimnaziji jeste zaista *najosnovnije*, ma koliko ti ogromno izgledalo, believe you me). Naime, ako poznaješ gramatiku, reč ćeš lako naći u rečniku i bićeš u stanju da se izađeš na kraj sa nekom jednostavnom rečenicom. Ako gramatiku ne znaš, ni najbolji rečnik ti ne pomaže.
dileme.118 lexus,
=> Love, Billy. => Sally Gates, Concerned Parent Kako je Billy postao najbogatiji biznismen na planeti ;)))
dileme.119 mileusna,
>> Program latinskog je jezivo loš Koji program? Moj program LAT for Dos? Loš..? Grrr... ;)) >> leksika je pretanka ali se uče sva moguća vremena... Posledica je >> da ne znam mnoge osnovne reči, a silne nabubane deklinacije i >> konjugacije su mi se potpuno izmešale. Ama, ne znam ni jednoga >> iz svoje generacije koji bi išta razumeo na latinskom, osim >> poznatih izreka. Pa... Ja dosta toga pamtim, ali naravno zahvaljujući tome što sam pravio LAT, a i sada sam u skorije vreme obnovio gradivo zahvaljujući novoj verziji LAT-a. Što se tiče onoga što se radi u školi, dovoljno je reći da celo moje odeljenje ima tendenciju da me spali na lomači kada pomenem neku Latinsku izreku. :)
dileme.120 mileusna,
>> Pa, kao ni filosofija, psihologija i par sličnih rpedmeta, >> osim kada se radi o kasnijim studijama takvih predmeta, >> čini mi se da i nije poenta da se nešto "zapamti", već pre >> da se učenici upoznaju sa određenim segmentom nauke/kulture. Meni je recimo filozofija zanimljiva, logika, psihologija, pa čak i sociologija ;) ali i pored svega toga ne stižem ništa da naučim o istima... :( Četiri godine u gimnaziji imam Nemački, a da ama baš ništa ne znam. Ocena je srazmerna znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost ka učenju jezika (kako drugačije nazvati onoga ko čak i zna nešto od latinskog, a i grčkim se zamlaćivao letos na moru;). Ali eto... :(
dileme.121 mileusna,
>> Nagradno pitanje: >> Šta je 'fumis vulvae'? ;) Schefe? :)
dileme.122 sasa.m,
> Slična stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima likoga da ih > voli? Naravski, evo ja. Što se tiče Pajtonovaca, viče volim seriju od filmova mada animirane sekvence znaju da budu pomalo dosadne.
dileme.123 spantic,
> Evo, ja. Zelig je jedan od najopičenijih filmova koje sam ikad > video. :) Joj :) Jednom je neko za Vudi Alena rekao da je najgori jevrejski intelektualac svih vremena. Komentar je bio da se ne vređaju bez potrebe ni Jevreji, ni intelektualci ;)
dileme.124 spantic,
> E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje > ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5, > poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku, > istoriju, religiju, strane kulture, vole i razumeju se u > klasičnu muziku i operu, ... ma šta ćeš više ;) I što ih zoveš lenjirašima?
dileme.125 spantic,
> Zbog tih baletanki, naša sala se drži još od posle WWII, a više je nego > dobro očuvana. U toj dvorani se držalo državno prvensto u odbojci 1950 i > neke ... Medjunarodne, prijateljske utakmice takođe su tamo održavane dok > se našla nova, bolja sala. Je li se zbog ovoga 5. zove i "državna"? ;)
dileme.126 lexus,
=> gradivo zahvaljujući novoj verziji LAT-a. Što se tiče onoga što se => radi u školi, dovoljno je reći da celo moje odeljenje ima => tendenciju da me spali na lomači kada pomenem neku Latinsku izreku. => :) Što bi rekli: O tempora, o mores ;)))) Pozdrav -Lex->,-Legis->, dalju promenu nijesam naučio ;)))
dileme.127 gerber,
YR>*> Nagradno pitanje: YR>*> Šta je 'fumis vulvae'? ;) Prvo propozicije i spisak nagrada, pa tek onda.. ;)
dileme.128 gerber,
YR>*> I što ih zoveš lenjirašima? Pa i ne zovem :) samo dovodim izraz do kotrasta, a radi diskusije da se precizira o čemu se radi. Ne bih nazvao "lenjirašima" ni one koji su samo tehnički obrazovani bez ičega sa strane, ali je nekako izraz odomaćen.
dileme.129 fancy,
ŮŢ> Ljubav i smrt, Annie Hall, Manhattan su kultni filmovi. Potpisujem. Jedina tri filma koja volim od dotičnog. Ostatak je poprilično dosadan i prožet uglavnom identičnim frustracijama... Zelig može da prođe, ali je daleko ispod nivoa pomenuta tri.
dileme.130 fancy,
ŮŢ> Pa... Ja dosta toga pamtim, ali naravno zahvaljujući tome ŮŢ> što sam pravio LAT, a i sada sam u skorije vreme obnovio I opet, sve čestitke za program, a sam jezik je predivan..:) Hoće li skoro nova verzija..?
dileme.131 fancy,
ŮŢ> Šta je 'fumis vulvae'? ;) Ma daj, prevod je lak... p* d* rekli bi zlobnici..;)
dileme.132 fancy,
ŮŢ> Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da tehnički ŮŢ> usmerenog čoveka koji je operisan od određenih klasičnih vidova ŮŢ> umetnosti (recimo, nije pročitao praktično ništa od prozne ŮŢ> književnosti, ne razume klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem, ŮŢ> ne znajući postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti? Objection! Navodiš na odgovor..;) Šalim se, zapravo, ova diskusija nije potpuna bez tvorca datog izraza ili bar onog ko je doneo taj epitet na Sezam.
dileme.133 vitez.koja,
#=> Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;) Bravo Kume! Svaka ti je na mestu.
dileme.134 vitez.koja,
#=>>#> Kad je to fizičko bilo neobavezno? #=>> #=>> Kao što rekoh, kada sam ja bio tamo, '85-'89. Kod Bibe, #=> konkretno. #=> #=> Moram priznati da se to nama nije dešabalo. Maturirali #=> smo 1986. Nama se to dešavalo sasvim redovno (1994). Nije nigde pisalo da nije obavezno, ali je, ko je hteo, mogao da eskivira bez muke. A takvih je bilo vrlo malo - niko od muških, i samo par ženskih, koliko se prisećam.
dileme.135 vitez.koja,
#=> Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da #=> tehnički usmerenog čoveka koji je operisan od određenih #=> klasičnih vidova umetnosti (recimo, nije pročitao #=> praktično ništa od prozne književnosti, ne razume #=> klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem, ne znajući #=> postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti? Čovek koji nije pročitao ništa je pre svega nepismen, jer se kvalitet izražavanja postiže isključivo konzumiranjem dovoljne količine kvalitetnog materijala. Kako reče jedan moj profesor, "nemojte se zavaravati da u ljudskoj svesti postoji nešto sem reči - koliko znate da kažete, toliko znate i da mislite". Možda je ovo malo isključivo i preterano, ali istina nije daleko. "Lenjiraš" je, sa druge strane, naziv 'suparničkog' tabora iz koga viri pakost, i kao takav nije vredan pažnje. Zašto su ljudi prihvatili naziv "levi ruski pisac" za klasične autore, i zašto se Zvezdini navijači busaju u grudi i viču "mi smo Cigani", i zašto veliki deo alternativno (muzički) nastrojene mlade populacije sebe naziva padavičarima, meni nikako nije jasno.
dileme.136 ilazarevic,
> Slicna stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima likoga da ih > voli? Ja ih volim :) Inaüe, od svih radova Pajtonovaca najviäe volim seriju. Odmah iza serije sledi "Sveti Gral", pa onda ostali filmovi.
dileme.137 junior,
> Je li se zbog ovoga 5. zove i "državna"? ;) Prvi put čujem.
dileme.138 gerber,
YR>*> znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista YR>*> želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost U principu, učenju jezika, osim u opštim crtama, se mora posvetiti i van školskog programa. Ako se i potrefi da je profesor u srednjoj školi izuzetan predavač, koji će da zainteresuje učenike, a ne samo da ih natera da dobiju prelaznu ocenu, ipak je učenje jezika malo više od puke gramatike. Potrebno je ili ga dosta govoriti ili barem čitati literaturu čime se suvoparna pravila prenose u praksu. Filosofija, psihologija, logika, pa čak i sociologija ;) se mogu, uz dovoljno dobrog profesora, upoznati u nekim osnovnim crtama, a na profesoru je da učenike zaintersuje i za nešto više, da ih uputi i na dodatnu literaturu, koju, ako su zainteresovani i imaju vremena, mogu sami da proučavaju. Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica.
dileme.139 guta,
#> Moram priznati da se to nama nije dešabalo. Maturirali smo 1986. Šta ćeš, modernizacija... :)
dileme.140 guta,
#> osnova gramatike (a ono što se uči u gimnaziji jeste zaista ---------------- #> *najosnovnije*, ma koliko ti ogromno izgledalo, believe you me). -------------- Zaista, najosnovnije. ;)
dileme.141 supers,
>> osnova gramatike (a ono što se uči u gimnaziji jeste zaista >> *najosnovnije*, ma koliko ti ogromno izgledalo, believe you me). Program je preambiciozan jer kroz "osnove" latinske gramatike, koja je vrlo složena, pokušava da protrči za godinu dana (odnosno, sedamdesetak časova, jel' tako beše?) Ej, pa to je novo vreme ili deklinacija svakog četvrtog ili petog časa! Suludo. Koji se još strani jezik tako radi? Strani jezici se uče 8 ili 10 godina, nikada više od tri vremena godišnje, a u latinskom dvocifren broj za godinu dana. Od takvog "savlađivanja" osnova latinske gramatike bolje je dići ruke. Smatram da nemaju smisla programi koji prećutno računaju s tim da će ogroman procenat naučenog biti brzo odbačeno, kao što je slučaj sa latinskim.
dileme.142 supers,
>> Čovek koji nije pročitao ništa je pre svega nepismen, jer se >> kvalitet izražavanja postiže isključivo konzumiranjem dovoljne >> količine kvalitetnog materijala. Kako reče jedan moj profesor, Samo što čovek koji ne čita proznu književnost nije uvek nenačitan.
dileme.143 ivan.mile,
>> To beše Peta, crvena? Kako crvena ? Zašto crvena ? Direktorka je u SPS-u ? Pa šta, mogu da se kladim da je u većini škola direktor član iste partije. Zapitaj se koliko je profesora uz direktorku. Ja mislim da je veoma, VEOMA, mali broj profana iz Pete član SPS-a/JUL-a, i još manji broj učenika. I kako onda može da bude crvena ?
dileme.144 ivan.mile,
>> 1) Pametan potez profesorke, bolje rečeno human, jer je program >> toliko pretrpan delima da, ako profesor zahteva od učenika sve da >> pročitaju, skoro bukvalno im ne ostaje vremena ni za šta drugo, >> barem nama koji sporo čitamo. ;) Da je pretrpan, jeste. Ali... našu profesorku je to teško ubediti. Ona nam priča u stilu 'e, ja kad sam išla u školu, bilo je mnogo više da se čita, i niko se nije bunio...' Pa ne može svako da voli književnost a još manje da je razume, posebno na prirodnom smeru. >> BTW kakvi bi po vama trebalo da budu kriterijumi pri >> ocenjivanju učenika iz 'srpskog'. Nikako, ali nikako ne mogu >> da se složim sa tim da se nastava srpskog svodi na surfovanje >> po vijugama opičenih pesnika, da se nastava svodi na učenje >> kritika, nametanje 'ideja' učenicima itd. Fizika je fizika, >> matematika je matematika, egzaktne nauke, ali književno delo >> je nešto prema čemu svako ima svoj subjektivan stav i ne vidim >> od kakve je svrhe đacima u glavu usađivati 'objašnjenja' i >> nebulozne zaključke. Ne slaže se ni (bar) 90% mog odeljenja, ali ništa nam ne vredi. Kriterijum kod nas je, otprilike, koliko naučiš napamet od onoga što ona ispriča na času, tolika ti je i ocena. A najveća glupost je što recimo kad radimo nekog pesnika, profesorka odma' počne da nas pita, u stilu 'e, ajde' N.N. pročitaj pesmu i reci mi koje odlike simbolizma/romantizma itd. vidiš u njoj'. I ti slučajno izneseš mišljenje koje se ne poklapa sa njenim... 'pa, dobro je to, ali... 2+'. A šta mislite, kakve bi teme trebalo dobijati na pismenim zadacima ? Slobodne ili iz gradiva ? Poz, -+- I V A N -+-
dileme.145 ivan.mile,
>> Hajde da čujem, koliko od prisutnih je pročitao išta od Pavića? >> Ali samo pošteno. Nije sramota priznati da je Pavić neinteresantan >> ilinerazumljiv. Ja sam pročitao "Predeo slikan čajem" O:) Ne bih baš rekao da je neinteresantan, pre je nerazumljiv, ali knjiga se može opet pročitati na sasvim drugi način (vodoravno/uspravno) i tvoj utisak o njoj može biti drugačiji.
dileme.146 zeljkoj,
> Hoće li skoro nova verzija..? Nije još ništa stiglo na beta testiranje... :)
dileme.147 miobrado,
>> Kako reče jedan moj profesor, >> "nemojte se zavaravati da u ljudskoj svesti postoji nešto sem >> reči - koliko znate da kažete, toliko znate i da mislite". Odgovara istini, jer je na ovom podneblju retko kad u zvaničnoj upotrebi korišćena malo poznata teza da je - OD NASTANKA ČOVEČAN- STVA NA OVAMO LJUDSKA RASA IZVELA SAMO DVE REVOLUCIJE. PRVA JE KADA JE ČOVEK NAUČIO DA GOVORI A DRUGA KADA JE NAUČIO DA PIŠE. TREĆA REVOLUCIJA SE JOŠ UVEK ČEKA. :))))))))))))))))))))))))))
dileme.148 lexus,
=> #=> Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;) => => Bravo Kume! Svaka ti je na mestu. Ovo me podseti! Šta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? Pozdrav -Lex->
dileme.149 zeljkoj,
> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali > nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da > izazove intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih > smernica. Ako neko želi da se otarasi svog starog Gaje Petrovića, ;) mail me. Plaćam razumnu cenu. :)
dileme.150 zeljkoj,
> Kriterijum kod nas je, otprilike, koliko naučiš napamet od > onoga što ona ispriča na času, tolika ti je i ocena. A najveća > glupost Srećom, ima i drugačijih profesora srpskog u Petoj gimnaziji... :)
dileme.151 jeremy,
=> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali => nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove => intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica. Pa, ako ti kažem da ga je napisao vrli socijalista ;> Mihajlo Marković da li to nešto govori? Onakvo štivo ne bih preporučio ni kao čitanje po kazni...
dileme.152 balsa,
:: Program je preambiciozan jer kroz "osnove" latinske gramatike, koja je :: vrlo složena, pokušava da protrči za godinu dana (odnosno, sedamdesetak :: časova, jel' tako beše?) :: Ej, pa to je novo vreme ili deklinacija svakog četvrtog ili petog časa! :: Suludo. Koji se još strani jezik tako radi? Strani jezici se uče 8 ili :: 10 godina, nikada više od tri vremena godišnje, a u latinskom dvocifren :: broj za godinu dana. Pa čuj, da se ja pitam, imali biste latinski minimum četiri godine. ;) Zaista, godinu dana je premalo, tu se slažemo. S druge strane, latinski se i ne uči kao svaki drugi (živi) strani jezik. tj. nema nikakve potrebe da se njime vlada kao npr. engleskim. No, ako je već tako kako je, i ako nastava traje godinu dana, onda na prvo mesto dolaze osnovi gramatike (ne znam da li sam to već pominjao... ;)), deklinacije, konjugacije, etc, a leksika -- koliko se stigne. Time se dobije kakav - takav uvid u strukturu jezika. Obrnuto, forsiranjem tekstova i leksike (mada ne znam ni kako bi izgledali ti tekstovi), uz zadržavanje na prezentu i prvoj deklinaciji cele godine, ne dobija se ništa. Moja primedba se dakle odnosi samo na tvoju primedbu o gornjoj (ne)srazmeri.
dileme.153 sasa.m,
> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali > nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove Koliko se ja sećam, današnji udžbenik je napisao akademik Mihailo Marković što me je odbilo na startu da bilo šta iz njega pročitam. Pošto sam bio prinuđen na to, nakon čitanja i proučavanja istog, zaključio sam da je pun neodgovarajućih, konfuznih i nerazumljivih primera i da većina stvari ne može da se shvati primenom logike koja se izlaže u lekcijama. Uostalom, šta uopšte može da znači reč "konjstvo"? Osim toga, to je bilo vreme najžešće hiperinflacije, moja profesorica je prodavala perjane jakne švercovane iz Bugarske svojim kolegama za 70 DEM, a profesor odbrane je na hodniku prodavao kafu i ostale sitne potrepštine, kako kolegama, tako i tetkicama, a bogami i svojim učenicima. Sve u svemu, prilično neohrabrujuća atmosfera za usvajanje bilo kakvog gradiva. Daleko je sunce. :(
dileme.154 junior,
TO ivan.mile >> Kriterijum kod nas je, otprilike, koliko naučiš napamet od >> onoga što ona ispriča na času, tolika ti je i ocena. Ako je tako, onda škola stvarno propada. U moje vreme _svi_ profesori ili bar većina, znala je da ceni zdravu inteligenciju :) i snalažljivost. A još ako se to pomeša sa učenjem ... Ali veruj mi, ako si pametan, i paziš na času, nema profesora koji će ti praviti probleme. Osim možda nekih koji će misliti da nisi dovoljno ambiciozan, da treba da poradiš na sebi, da postaneš nešto :) Njih ignoriši. TO zeljkoj > Srećom, ima i drugačijih profesora srpskog u Petoj gimnaziji... Srećom ;) A i u ostalim predmetima ima vrlo tolerantih profesora :) jr.
dileme.155 mileusna,
>> I opet, sve čestitke za program, a sam jezik je predivan..:) Heh, što se čestitki tiče, dobio ih ja i sa fililoškog fakulteta u BG-u pismenim putem. O:) BTW, jel zna neko pošto uramljivanje? ;) >> Hoće li skoro nova verzija..? Pa ne znam... Rekli _neki_ ovde da bi, kada budu imali malo vremena, želeli u saradnji sa mnom da naprave Win verziju u Accessu... ;> Šalu na stranu, nema šanse za novu verziju ;> barem ne u skorije vreme. Završava se gimnazija, vežba se matiš, uči se srpski, ;( piše se maturski, jure se žens... Kah, ovaj... A da, htedoh reći da mi je LAT vrlo drag program, tako da sigurno neće završiti samo na ovome. Ako ništa drugo, jednog lepog dana (a taj dan neće biti skorije;) izaći će na videlo i Win verzija, a težim tome da u (dalekoj) budućnosti svetlost dana ugleda i LAT CD. :) Samo polako, 'festina lente', znam ja da 'animo cupienti nihil satis festinatur', ali polako... :))
dileme.156 mileusna,
>> gramatike. Potrebno je ili ga dosta govoriti ili barem >> čitati literaturu čime se suvoparna pravila prenose u praksu. Zimski raspust, ja (i lektira;) otišli u posetu rodbini. Prilazi meni deda i pita me šta čitam. Ja odgovorih da čitam Fausta. Usledi komentar: "Aaa, nemački". Tu se ja malo izgubim, pa onda rekoh dedi da je u pitanju lektira iz srpskog. "A srpski. Mi smo fausta obrađivali u okviru nemačkog jezika" - konstatova deda. :)) Inače, pohađao je Gimnaziju u Sremskim Karlovcima. :) Eto, a neki kao kukaju da je sadašnja Gimnazija teška. O;> >> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali >> nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove >> intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica. Autor tekućeg je Mihajlo Marković i meni se sviđa.
dileme.157 mileusna,
>> A šta mislite, kakve bi teme trebalo dobijati na pismenim zadacima? >> Slobodne ili iz gradiva? Kada ti da neku umobolnu temu iz gradiva, a ti budi muško ;) pa joj napiši nešto kao ja ovoj mojoj: (ko reskira, profitira) :)) * Branite se! Naučite pesmu. M. Pavlović Pesma k'o pesma, šta da se piše. Isto je opisivati i padanje kiše. Da napiše pesmu svaka budala zna. Evo videćete, napisaću je i ja. I to samo za dva časa ni manje, ni više. Ima da se o tome priča i piše. Čak će i moja profesorka pohvale da prima. Kad svi vide kakvog đaka ima. A kakva je to pesma? Pa... Šta da se priča. Pomalo smeha i pomalo kiča. Evo je sad profesorka, lupa meni ćuške. (*) Misli ja varam pa mi traži "puške". Eto... Sad zaboravih koja je tema. Ah, da... Htedoh reći kako od pesme koristi nema. Književnici nam stalno govore da pesme čitamo. Bolju ćemo, kažu, predstavu o životu da imamo. I jednog dana, knjiga u ruke ti padne. Pročitaš pesmu... Muka te spopadne. Sve nešto bez veze, jasno kao noć. I ti sada treba da osetiš neku moć. Pesma je kao super, i baš ti se dopada. U stvari, najradije ti se u zemlju propada. Ama baš ništa tebi jasno nije. A misao se, kažu baš tu negde krije. Osećam se kao da me je napao pčela roj. Dok čitam pesmu obliva me hladan znoj. Il' nepismen ja sam, il' su pisci ludi. Ali mene ni jedna strofa ne uzbudi. Nema veze, nema! Ne mogu da lažem. Majka mi je rekla uvek istinu da kažem. Nabacao čovek reči i sad je kao pisac. Uh, ala je lukav... Ma pravi je lisac. Ko se pesmom brani, Bog nek' mu je u pomoći. Pesmom se slobode nikad neće domoći. Od pesme može samo glavobolju da dobije. A onda poželi da sve pisce pobije. Eto, rekoh sve što mi je na duši. Ne mogu da ćutim više, pesma me uguši. I na kraju: zabranjujem da se pesma ova uči u školi. Jedan normalan pisac ljubazno vas moli. Mileusnić Miloš (*) Naime, dok sam pisao rad, kad god bi profanka prošla pored mene, ja sam zatvarao svesku, jer ne volim da mi neko čuči nad glavom i čita rad. Pošto je ovo nova profanka, ona to nije znala, pa je počela da mi drmusa svesku tražeći 'puškice', pa je čak tražila i da zavrćem rukave. E, da me ne bi nabedila posle da sam prepisao pesmu i sl. ja ti ubacim ova dva stiha. :) * Eto... Moja, ovde već olajana profesorka mi je, u saradnji sa kolegama (jer sama nije mogla da se odluči) ipak dala 5. Druga solucija je naravno bio kec. Pesma baš i nema neku umetničku vrednost ;)) ali meni se sviđa. :) Na drugom pismenom beše neka tema u vezi 'Proleća Ivana Galeba' koga tada nisam pročitao, ni njega, ni kritike. :) Elem, pošto je tema zvučala slobodno (a ja kao nisam znao da treba da se piše o Galebu;) ja tako i pisao. Opet sam išao na faktor iznenađenja pišući pomalo čudnim stilom. I svidelo joj se, svaki moj zadatak je za nju pravo osveženje, ma jedva čeka treći pismeni da bi ponovo mogla da čita mojih ruku delo, ali, pošto zadatak veze nema sa Galebom ja dobih 1. Eto, sad presudi šta je bolje. :) Teme iz gradiva su po meni Shit, naročito za učenike završnih razreda. Nalaze se na prelomnom trenutku u svome životu, ulaze u svet odraslih, puno toga im leži u duši, samim tim imaju i puno inspiracije za pisanje. Zašto im onda to i ne dozvoliti, barem na pismenim zadacima ako već sami ne pišu, za svoju dušu. Ne bi li to bilo i zanimljivije, i bolje za formiranje ličnosti, od opisivanja Galebovih vijuga?
dileme.158 mileusna,
>> Ja baš mislim suprotno. >> Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;) Da, kao što je i pisalo u nastavku moje poruke: :) /* 2) Sakaćenje dela (ma kakva ona bila), obmanjivanje predmeta, koji se, da podsetim, zove 'srpski jezik i književnost' a ne 'gledanje filmova i grickanje semenki'. */ Stavkom 1) sam samo želeo da istaknem da je profesorka bila primorana na takav gest, kako bi đaci upoznali bar fabulu dela, ako ništa drugo. :I
dileme.159 vstan,
> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? :(
dileme.160 jablan,
> da naučim o istima... :( Četiri godine u gimnaziji imam > Nemački, a da ama baš ništa ne znam. Ocena je srazmerna > znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista > želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost > ka učenju jezika (kako drugačije nazvati onoga ko čak i zna > nešto od latinskog, a i grčkim se zamlaćivao letos na moru;). Meni se ista stvar dešava iz ruskog. Četri godine učim, maltene reč ne znam. Profesorka nas je puštala, puštala, a deca ko deca, normalno, neće da zalegnu na knjigu, nego se koriste nedostatkom strogosti. I, zamislite sad, nekoliko puta sam joj to prebacio i ona, izgleda, videla da je to istina, pa krenula u isterivanje veštica po odeljenju. Kakav joj je to način, i plus, ne ide ona sistemom od početka, već ide u skladu sa programom. A šta meni znači što ja znam kako se gradi glagolski prilog sadašnji, kad ne znam prostu rečenicu da sastavim. Možda će neko reći: 'pa mogao si da učiš, niko ti nije branio', ali je stvarno van pameti uzdati se u savest bilmeza od 18 godina. I tako ja izgubih i znanje ruskog i 4*8*4*2*45/60 sati sedeći u učionici i slušajući žvake o Lomonosovu. A sve zbog dobrog pedagoga.
dileme.161 lexus,
=>> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? => => :( Takođe! ;)
dileme.162 kum.djole,
>> Kada ti da neku umobolnu temu iz gradiva, a ti budi muško >> ;) pa joj napiši nešto kao ja ovoj mojoj: (ko reskira, profitira) :)) Ponosiš se svojim visokoumnim i besmislenim rimovanjem ? >> Pesma k'o pesma, šta da se piše. >> Da napiše pesmu svaka *budala* zna. >> Evo videćete, napisaću je i ja. Svaka čast. >> Ah, da... Htedoh reći kako od pesme koristi nema. >> Pročitaš pesmu... Muka te spopadne. >> Il' nepismen ja sam, il' su pisci ludi. >> Ali mene ni jedna strofa ne uzbudi. >> Eto... Moja, ovde već olajana profesorka mi je, u saradnji >> sa kolegama (jer sama nije mogla da se odluči) ipak dala 5. .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog Miodraga Pavlovića. Eto, i to je gimnazija.
dileme.163 supers,
>> Pa čuj, da se ja pitam, imali biste latinski minimum četiri godine. >> ;) Zaista, godinu dana je premalo, tu se slažemo. S druge strane, Da, neka je i sve četiri godine sa po jednim časom nedeljno, i to ne u svim polugodištima, opet bi bilo mnogo bolje nego što je sada slučaj :) I moglo bi više da se nauči. Potrebni su veći vremenski razmaci da se materija slegne, naročito pri kraju gradiva kada nastupa bombarovanje sa po dva pasiva u svakoj lekciji... Da, čuvam svoju knjigu iz latinskog kao spomenik gluposti. >> No, ako je već tako kako je, i ako nastava traje godinu dana, >> onda na prvo mesto dolaze osnovi gramatike (ne znam da li sam to >> već pominjao... ;)), deklinacije, konjugacije, etc, a leksika -- >> koliko se stigne. Pominjao si, ne brini ;)) Dakle, usaglašavam se sa tobom da su osnovi gramatike na prvom mestu, ali i tu se mora imati mere. Ako se jedne nedelje uči indikativ pasiva futura, pa sledeće perfekta, pluskvameprefekta, tako nedeljama i mesecima, posledica je da (m)učenik sledeće godine ne zna ni kako ide običan prezent.
dileme.164 vitez.koja,
#=>>> količine kvalitetnog materijala. Kako reče jedan moj #=> profesor, #=> #=> Samo što čovek koji ne čita proznu književnost nije uvek #=> nenačitan. Da li može neki primer? Nije mi jasno na kakvu ne-proznu književnost misliš, i da li uopšte misliš na književnost.
dileme.165 inferno,
Ů│ ˙ Teme iz gradiva su po meni Shit, naročito za učenike završnih Ů│ ˙ razreda. Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini Ćuprija" Čist kič. Odvratno.
dileme.166 inferno,
Ů│ ˙> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? Ů│ ˙ Ů│ ˙ :( Rado bih izbacio police sa tonama knjiga i držao CD-ove po kući. ;) Jeste da to nije to.. ali je vrlo blizu.
dileme.167 gerber,
YR>*> Ako neko želi da se otarasi svog starog Gaje Petrovića, ;) mail me. YR>*> Plaćam razumnu cenu. :) Ah, pa znaš, kad se nešto čuva više od dvadeset godina, teško se od toga rastaje :) Čak ni ako je cijena sitnica ;)
dileme.168 gerber,
YR>*> Pa, ako ti kažem da ga je napisao vrli socijalista ;> Mihajlo Marković YR>*> da li to nešto govori? ;>> Mada bi logika morala biti nezavisna od političkih stavova, "ko zna šta se krije u umovima ljudi" ;)
dileme.169 gerber,
YR>*> srpskog. "A srpski. Mi smo fausta obrađivali u okviru nemačkog YR>*> jezika" - konstatova deda. :)) Inače, pohađao je Gimnaziju u YR>*> Sremskim Karlovcima. :) Eto, a neki kao kukaju da je sadašnja YR>*> Gimnazija teška. O;> Eh, pa predratne Gimnazije su priča za sebe ;) Mada, je težina istih bila dosta primerena i tokom 60-tih sve do početka sedamdesetih. Barem tako pričaju, ali ima tu dosta i onoga da je svakome baš u njegovo doba škola bila najteža, a da kasnije generacije umaju sreću ;)
dileme.170 zeljkoj,
> .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom > nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog > Miodraga Pavlovića. Odakle tebi uopšte pravo da nečiji rad nazivaš 'umobolnim'? Zašto misliš da on predstavlja 'pljuvanje Miodraga Pavlovića'? Pa čak i da predstavlja, ne vidim šta je tu loše i zašto takav rad ne bi mogao da dobije odličnu ocenu. > Eto, i to je gimnazija. Ti izgleda koristiš svaku priliku da napadneš gimnaziju i gimnazijalce? Možeš li da objasniš odakle potiče ta tvoja mržnja? Verovatno nisi uspeo da se upišeš u gimnaziju i sada kao učenik neke leve srednje škole pišeš ovakve poruke...
dileme.171 zeljkoj,
> po dva pasiva u svakoj lekciji... Da, čuvam svoju knjigu iz > latinskog kao spomenik gluposti. Mislim da je knjiga iz latinskog za prvi razred gimnazije izuzetno dobro napisana. Posle (kratke) lekcije sledi spisak novih reči, zatim (takodje kratak) deo koji se bavi gramatikom. Posle toga idu vežbanja. Na kraju se nalazi nekoliko izreka, ili zanimljivosti vezanih za lekciju. Tu su i razni istorijski tekstovi (na srpskom :), kao i crteži i slike, koji lekcije čine dosta zanimljivim. :) Na samom kraju su tekstovi za dodatnu nastavu i rečnik. Samo korišćenjem knjige celo gradivo može brzo i bezbolno da se savlada. Još ako imaš i dobrog profesora... Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći ga. :) Šteta što ga nismo imali još koju godinu... > pluskvameprefekta, tako nedeljama i mesecima, posledica je da > (m)učenik sledeće godine ne zna ni kako ide običan prezent. Evo, ja se posle 2 godine sećam (skoro :) svega. (Možda zato što sam bio beta tester LAT-a? ;)
dileme.172 zeljkoj,
> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se > neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini > Ćuprija" > > > Čist kič. Odvratno. Slažem se. :) Ali, ima i lepih tema iz gradiva. Evo jedne koja mi je posebno ostala u sećanju: "Imaj hrabrosti da se služiš sopstvenim razumom (I.Kant)"
dileme.173 spantic,
> Evo, ja. Zelig je jedan od najopičenijih filmova koje sam ikad > video. :) Joj :) Jednom je neko za Vudi Alena rekao da je najgori jevrejski intelektualac svih vremena. Komentar je bio da se ne vređaju bez potrebe ni Jevreji, ni intelektualci ;)
dileme.174 spantic,
> E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje > ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5, > poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku, > istoriju, religiju, strane kulture, vole i razumeju se u > klasičnu muziku i operu, ... ma šta ćeš više ;) I što ih zoveš lenjirašima?
dileme.175 spantic,
> Zbog tih baletanki, naša sala se drži još od posle WWII, a više je nego > dobro očuvana. U toj dvorani se držalo državno prvensto u odbojci 1950 i > neke ... Medjunarodne, prijateljske utakmice takođe su tamo održavane dok > se našla nova, bolja sala. Je li se zbog ovoga 5. zove i "državna"? ;)
dileme.176 gerber,
YR>*> I što ih zoveš lenjirašima? Pa, jer zbog silne upotrebe lenjira, šibera i njihovih modernih pandana, zaborave na svet oko sebe. Kao npr. da su već dobili odgovor na postavljeno pitanje ;) Ili je problem što je odgovor neodogovarajuć? :)
dileme.178 vitez.koja,
#=> ali ima tu dosta i onoga da je svakome baš u njegovo doba #=> škola bila najteža, a da kasnije generacije umaju sreću ;) Tačno tako, evo na primer moja generacija :) Dakle, mi smo druga generacija koja je išla u osnovnu školu (5.-8. razred) po novom programu, prva koja je upisivala srednje četvorogodišnje škole preko prijemnog ispita (umesto, logično, preko veze :), prva koja je imala ozbiljni maturski ispit, e jedino nismo prvi koji smo polagali i prijemni za fakultet, ali i tu smo visoko... :) A kako nešto što je M nepoznato, M eksperimentalno, M teško može biti lako? :) sk ps. '75...
dileme.179 vitez.koja,
#=> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se #=> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini #=> Ćuprija" I što vas nekoliko ne napiše pismeni sa samo: "Jeste." ili neka varijacija, bilo bi barem na nastavničkom veću i verovatno bi ste i vi mogli reći nekoliko reči... sk
dileme.180 kum.djole,
>> Odakle tebi uopšte pravo da nečiji rad nazivaš 'umobolnim'? Hm. Koristio sam isti termin kao Mileusnić. Ne vidim zašto i ja ne bih imao to 'pravo'.. njemu su umobolne teme, meni njegov rad. >> Zašto misliš da on predstavlja 'pljuvanje Miodraga Pavlovića'? Da li si ti pročitao pesmu Miodraga Pavlovića ? Da li znaš ko je uopšte Miodrag Pavlović ? Ono što je Mileusnić zamislio - pozdravljam. Nedostatak stila i osećaja za stih još i mogu da svarim, ipak mu je to prvo iskustvo. Ono što, međutim, ne mogu da svarim je sarkazam iskazan u citiranim stihovima, atak na smisao i značenje pesme, na svet u kome pesnik živi. U završnoj godini gimnazije biti tvorac onakvog štiva, još se dičiti ocenom (koja je, po svemu sudeći, merilo znanja samo onda kada je najveća, zar ne ?).. Ja bih rekao, zaostalo se u razvoju. >> Pa čak i da predstavlja, ne vidim šta je tu loše Ne vidiš šta je loše u pljuvanju Miodraga Pavlovića ? >> zašto takav rad ne bi mogao da dobije odličnu ocenu. Dečko, ne bi mogao. Gde živiš ti ? U Kragujevcu ? ;) Onaj ko ne razume poeziju može lako da napiše onako nešto. Njemu će biti važno što se sve lepo rimuje, i to je to. Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i netrpeljivost. >> Ti izgleda koristiš svaku priliku da napadneš gimnaziju i gimnazijalce? Ne napadam, kritikujem. >> Možeš li da objasniš odakle potiče ta tvoja mržnja? Nije mržnja, daleko bilo. Objašnjavao sam ti prošle godine. >> Verovatno nisi uspeo da se upišeš u gimnaziju i sada kao učenik neke leve >> srednje škole pišeš ovakve poruke... Smešno. :) ...gimnazijalac. :( Nikada nisam imao nameru da upišem gimnaziju, ni pod prisilom. Što se tiče moje škole, ona jeste tehnički i profesionalno unazađena (već godinama), ali definitivno nije - leva. Upisao sam je zbog jednog zanimanja ne birajući alternative, smatram da nisam pogrešio, a kad pogledam vas gimnazijalce, čak mogu biti stoprocentno uveren.
dileme.181 jablan,
> da naučim o istima... :( Četiri godine u gimnaziji imam > Nemački, a da ama baš ništa ne znam. Ocena je srazmerna > znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista > želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost > ka učenju jezika (kako drugačije nazvati onoga ko čak i zna > nešto od latinskog, a i grčkim se zamlaćivao letos na moru;). Meni se ista stvar dešava iz ruskog. Četri godine učim, maltene reč ne znam. Profesorka nas je puštala, puštala, a deca ko deca, normalno, neće da zalegnu na knjigu, nego se koriste nedostatkom strogosti. I, zamislite sad, nekoliko puta sam joj to prebacio i ona, izgleda, videla da je to istina, pa krenula u isterivanje veštica po odeljenju. Kakav joj je to način, i plus, ne ide ona sistemom od početka, već ide u skladu sa programom. A šta meni znači što ja znam kako se gradi glagolski prilog sadašnji, kad ne znam prostu rečenicu da sastavim. Možda će neko reći: 'pa mogao si da učiš, niko ti nije branio', ali je stvarno van pameti uzdati se u savest bilmeza od 18 godina. I tako ja izgubih i znanje ruskog i 4*8*4*2*45/60 sati sedeći u učionici i slušajući žvake o Lomonosovu. A sve zbog dobrog pedagoga.
dileme.182 balinda,
>> Nikada nisam imao nameru da upišem gimnaziju, ni pod prisilom. >> Što se tiče moje škole, ona jeste tehnički i profesionalno >> unazađena (već godinama), ali definitivno nije - leva. Upisao >> sam je zbog jednog zanimanja ne birajući alternative, smatram >> da nisam pogrešio, a kad pogledam vas gimnazijalce, čak mogu >> biti stoprocentno uveren. Vidim da ćete se još i posvađati. (?) :( Glupo, zar ne? Šta reći o odnosu gimnazije i drugih srednjih škola? Sebe ni malo ne osećam kompetentnim da o ovome sudim. (Davno sam izašao iz gimnazije.) Mogu reći samo kako je nekad bilo i to samo iz sopstvenog primera i ugla gledanja. U "moje" doba gimnazija je bila superiorna u pogledu *znanja* a inferiorna u pogledu *zvanja*. Tako su svršeni gimnazijalci, na arhitekturi na primer, u početku bili smušeni a momci (i devojke) koji su završili srednju arhitektonsku školu snalazili su se kao ribe u vodi. Vremenom, ovaj odnos se menjao kako se i materija produbljivala, i to ne samo u predmetima opšte namene ili najšireg obrazovanja koje se i inicijalno dopisuju gimnaziji u prilog, nego i u predmetima najuže specijalnosti. Moj sasvim skromni sud je da gimnazija daje (ili je bar davala!?) znatno širu osnovu na kojoj je moguće izgraditi gotovo bilo šta i to do dubine koja se "preranim" (?) usmeravanjem (ne?) može doseći. S druge strane, ostati na nivou gumnazije može se shvatiti i kao postati "univerzalna neznalica" za razliku od srednje škola koja ipak donese i nešto konkretno. Sve zavisi šta čovek hoće i može ostvariti u životu.
dileme.183 ivan.mile,
>> Kada ti da neku umobolnu temu iz gradiva, a ti budi muško >> ;) pa joj napiši nešto kao ja ovoj mojoj: (ko reskira, profitira) >> :)) Ma kod ove moje rezultat bi mogao biti samo oskar, i to čist, pa još CRVENI, a zauzme i pola rubrike (bukvalno)... Ne bih baš reskirao kod nje... >> Teme iz gradiva su po meni Shit, naročito za učenike završnih >> razreda. Nalaze se na prelomnom trenutku u svome životu, ulaze u >> svet odraslih, puno toga im leži u duši, samim tim imaju i puno >> inspiracije za pisanje. Zašto im onda to i ne dozvoliti, barem >> na pismenim zadacima ako već sami ne pišu, za svoju dušu. Ne >> bi li to bilo i zanimljivije, i bolje za formiranje ličnosti, >> od opisivanja Galebovih vijuga? I ne samo za njih. Pa ja treba sutra da se zaposlim, moram da naučim da pišem i da se kratko i jasno izražavam. Danas ti svako traži CV, sigurno ga ne zanima šta ja znam o romantizmu, parnasizmu, nekom pesniku/piscu itd. Zašto im ne dozvoliti ? Mislim da je (u slučaju moje prof.) reč o klasičnom sukobu generacija. Profanka ima 61 godinu i čini se da ne razume da se svet dosta izmenio od kad je ona završila fakultet i postala profesor. Ali... profanka koja mi je predavala u prvoj godini je na pismenim davala isključivo slobodne teme, a gradivo nas je pitala na času i baš je bilo super i zanimljivo čuti šta drugi imaju da kažu/napišu.
dileme.184 ivan.mile,
>> Ako je tako, onda škola stvarno propada. Nažalost :( Zato i jedva čekam da odem iz nje... >> U moje vreme _svi_ profesori ili bar većina, znala je da ceni zdravu >> inteligenciju :) i snalažljivost. A još ako se to pomeša sa učenjem ... Pa stanje se menja, barem u mojoj smeni :( A najgore je što (još uvek) manjina profesora ume tako lepo da te s**be, da ti dođe da ih ubiješ (npr. Katarina Radovanović, Divna Jovanović, ponekad i Ljubica(istoričarka), da ne nabrajam dalje).
dileme.185 ivan.mile,
>>>> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali >>>> nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove >>>> intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica. >> >> Autor tekućeg je Mihajlo Marković i meni se sviđa. Sviđa ? SVIĐA ??? Aman, čoveče, udžbenik je pun nebuloza i svakojakih gluposti koje prosto unište i ono malo korisnih stvari u njemu. Nemoj mi još reći da radite po udžbeniku, tj. da učite iz istog ?
dileme.186 kum.djole,
>> Vidim da ćete se još i posvađati. (?) :( Glupo, zar ne? Glupo. Nisam ni želeo da 'raspravljam' onakvim tonom. Pomenuo si, međutim, interesantnu činjenicu - gimnazijalci sve bolje prolaze na fakultetima od srednjoškolaca, 'potkovaniji' su znanjem.. ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija favorizovana ili zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ? Četvrta godina školovanja u Grafičkoj školi, smer fotograf, tek ove godine mogu biti zadovoljan (i to relativno) programom i pristupom fotografiji od strane pojedinih profesora. Moja generacija (druga fotografska IV stepena) imala je tu nesreću da 'potpadne' jednom _repro_fotografu, dok treća, četvrta.. sada već rade mnogo ozbiljnije. Sreća u nesreći je moje skromno fotografsko predznanje koje sam sakupljao još u osnovnoj školi, ali većina učenika će (ukoliko diplomira) iz Grafičke škole izaći poluobrazovana. Pitam se ko je za to kriv, počev od ministarstva do poslednjeg profesora praktične nastave i tehnologije u mojoj školi.. Iz poštovanja prema konferenciji, moderatoru :) i tekstovima koji ne odgovaraju nazivu teme, odustajem od borbe za kakav-takav rivalitet. Gimnazije gimnazijalcima. :)
dileme.187 veca,
>> Čini mi se da ovaj element nema mnogo upliva. Ipak su >> emigrirali prevashodno već završeni studenti, a ako se Pitala sam iz drugih razloga, pošto sam stekla utisak da nije baš populano biti obrazovan i da su (neškolovani) krinimalci postali ideal ovog društva :( plus dizelaši & ini.
dileme.188 veca,
>> Rado bih izbacio police sa tonama knjiga i držao CD-ove po >> kući. ;) Jeste da to nije to.. ali je vrlo blizu. Huh, a mene moji kritikuju kako imam mnogo knjiga (naročito kad je trebalo da se prebrišu nakon renoviranja sobe :) ) a ja stalno kukam kako ih imam malo. Ne da nije isti filing, nego je drastična razlika. Ništa lepše nego kad se pred spavanje ušuškaš i utoneš u san sa lepim mislima, pa se u sred noći probudiš i skloniš knjigu koja ti je otežala na grudima :) Ja bih najviše volela da mogu da spavam u biblioteci :) zato polako pravim svoju, pa koliko stane u sobu... Već sam ranije pisala o tome, miris papira, boje & ostalo, da se ne ponavljam.
dileme.189 veca,
>> se Zvezdini navijači busaju u grudi i viču "mi smo Cigani", i zašto >> veliki deo alternativno (muzički) nastrojene mlade populacije sebe >> naziva padavičarima, meni nikako nije jasno. Neki bi rekli čega se pametan stidi, budala se ponosi. Ili su se promenila vremena i vrednosti.
dileme.190 markojo,
!*#$%> I ne samo za njih. Pa ja treba sutra da se zaposlim, moram !*#$%> da naucim da pisem i da se kratko i jasno izrazavam. Danas !*#$%> ti svako trazi CV, sigurno ga ne zanima sta ja znam o !*#$%> romantizmu, parnasizmu, nekom pesniku/piscu itd. Kada si vec naucio "da pises i da se kratko i jasno izrazavas", onda ne vidim zasto se toliko brines o stvarima za koje se ne interesujes u odredjenoj meri ? Ako ne nalazis nicega interesantnog u gradivu koje ti je nametnuto u nekom predmetu uvek imas izbor: 1) Da naucis :> u nekoj meri. 2) Da se ispises iz skole 3) Ako ti je bas stalo do ocene da sednes pa da bubas, i da bubas, i da bubas, i... Moj primer: Uopste (ali UOPSTE!) me ne interesuje da li ce CO da se sjedini sa H2SO4 na temp. od n K :> tako da se moje znanje (ocena) iz (al)hemije :> svodi na dovoljno. Gradivo iz "Srpskog Jezika" me takodje, uglavnom, ne uzbudjuje preterano, ali ipak se potrudim da me koliko-toliko zainteresuje :) kako bih imao predstavu o cemu se radi. A sto se pismenih vezbi tice, sve sto ti treba je osnovno poznavanje gradiva, par dubokih misli :>, i tecno iznosenje tvog pogleda na "problem" ;) Kombinacija: kvantitet-kvaLitet-kvantitet-kvantitet-kvan.. jos nijednom nije zatajila :>
dileme.191 ilazarevic,
> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se > neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini > Ćuprija" Sve teme za pismeni koje sam ja video u životu su manje ili više modelovane po istom kalupu. > Čist kič. Odvratno. Ni ja ne volim Andrića ;)
dileme.192 supers,
>> Mislim da je knjiga iz latinskog za prvi razred gimnazije izuzetno >> dobro napisana. Posle (kratke) lekcije sledi spisak novih reči, >> zatim (takodje kratak) deo koji se bavi gramatikom. Posle toga idu >> vežbanja. Na kraju se nalazi nekoliko izreka, ili zanimljivosti >> vezanih za lekciju. Ma, divota jedna. Ono, mora se priznati da knjiga, u poređenju sa ostalim udžbenicima, vrlo kvalitetna, ali je problem u tome što je rađena po nerazumno natrpanom programu (o tome sam već pričao). Dakle, spomenik gluposti je utoliko što predstavlja materijalizaciju lošeg programa, čak i ako kao sam udžbenik valja.
dileme.193 supers,
đ>># => Samo što čovek koji ne čita proznu književnost nije uvek >># => nenačitan. >> >> Da li može neki primer? Nije mi jasno na kakvu ne-proznu >> književnost misliš, i da li uopšte misliš na književnost. Mislim i na ne-proznu književnost (poeziju...), a i na pisanu reč koja nije književnost...
dileme.194 ilazarevic,
> Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći ga. :) > Šteta što ga nismo imali još koju godinu... Slažem se. Meni se po glavi vrzmala ideja da bi trebalo, u okviru iste knjige, napraviti jedan poveći dodatak za one koji žele više, jer je teško doći do literature za latinski (to je jedan od razloga zašto nisam nikada naučio ništa više od onoga što se učilo u gimnaziji).
dileme.195 ilazarevic,
> ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija favorizovana ili > zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ? Fakultetski programi su, izgleda, tako koncipirani da se oslanjaju na širokom predznanju pre nego na znanju iz konkretnih predmeta. Kada bi se stručni predmeti oslanjali na ono što je već naučeno u stručnim školama, gimnazijalci bi mogli da završe samo PMF i filozofiju.
dileme.196 inferno,
Ů│ ˙ .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom Ů│ ˙ nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog Ů│ ˙ Miodraga Pavlovića. Eto, i to je gimnazija. Teške reči. Nisi shvatio šta je čovek hteo da kaže i koliko je u tome uspeo. Lepo im je stavio do znanja šta misli o lektiri koju mora da čita. Nisu shvatili kao što ne shvataju dosta kvalitetnih radova koje mogu da pročitaju na pismenom, ali zato sastavi tipa: "jutros sam se probudila sa osmehom na licu dok je jesenji povetarac milovao moje preplanulo lice, a prvi sunchev znak nežno u meni budio prolećno osećanje mladosti, života i sreće.. bla, bla.." lepo prolaze. To je kič. Siromaštvo ideja i nesposobnost čitanja "između redova". Bezgranična patetika i uvlačenje profanima. Najviše mi je muka od onih koji se na pismenom "povere" profesoru ("bili smo zajedno dva meseca, a onda mi je rekao da mu se sviđa druga. Ceo moj svet se srušio u jednoj sekundi, a moj život više nema smisla.. Ne znam da li ću ikad moći da volim, a znam da će u mojoj duši ostati samo patnja.. bla, bla..") i napišu nešto kao intimno, što se posle da ispravci ne čita. Profani padaju na te fore (poverio/la mi se.. hm... znači smatra me za autoritet. Divno, evo pet), što je najgore. Kakve to ljige od ljudi mogu da se prodaju za žvrljotinu u dnevniku? Malo sam se iznervirao. :)
dileme.197 inferno,
Ů│ ˙ Ono što je Mileusnić zamislio - pozdravljam. Nedostatak stila Ů│ ˙ i osećaja za stih još i mogu da svarim, ipak mu je to prvo iskustvo. Da li si spreman da staviš svoja dela pod nož ovdašnje kritike? ;) Ů│ ˙ Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i Čini mi se da si se opasno ograničio... Nisu jedine pesme ljubavne, a pesama koje "služe za podsmeh" ima i u Čitanci. ;)
dileme.198 inferno,
Ů│ ˙#=> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se Ů│ ˙#=> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini Ů│ ˙#=> Ćuprija" Ů│ ˙ Ů│ ˙ I što vas nekoliko ne napiše pismeni sa samo: "Jeste." ili neka Ů│ ˙ varijacija, bilo bi barem na nastavničkom veću i verovatno bi ste i vi Ů│ ˙ mogli reći nekoliko reči... Teško da bih našao dovoljno saboraca i sve bi se svelo na "sam potiv svih". Šta da ti kažem kad su ljudi oduševljeno pisali o ovome kao o "smislu života".
dileme.199 inferno,
Ů│ ˙> Čist kič. Odvratno. Ů│ ˙ Ů│ ˙ Ni ja ne volim Andrića ;) Andrić je odličan, ali ne mogu da verujem da bi on napisao ovakvu glupost.
dileme.200 ilazarevic,
> Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći ga. :) > Šteta što ga nismo imali još koju godinu... Slažem se. Meni se po glavi vrzmala ideja da bi trebalo, u okviru iste knjige, napraviti jedan poveći dodatak za one koji žele više, jer je teško doći do literature za latinski (to je jedan od razloga zašto nisam nikada naučio ništa više od onoga što se učilo u gimnaziji).
dileme.201 ilazarevic,
> ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija favorizovana ili > zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ? Fakultetski programi su, izgleda, tako koncipirani da se oslanjaju na širokom predznanju pre nego na znanju iz konkretnih predmeta. Kada bi se stručni predmeti oslanjali na ono što je već naučeno u stručnim školama, gimnazijalci bi mogli da završe samo PMF i filozofiju.
dileme.204 kum.djole,
>> Da li si spreman da staviš svoja dela pod nož ovdašnje >> kritike? ;) Pih, spreman. Svoja dela ne stavljam na uvid ovako širokoj publici, za to nema nikakve potrebe. Svojim delima 'davio sam' ljude do kojih mi je stalo, iz prostog razloga - želeo sam da pokažem ono što osećam, posle toga bi mi bilo lakše. Glede Sezama, ako je koja pesma zalutala u grupu, zalutala je zato što je posvećena ili namenjena nekome ko je u toj grupi bio.. osim toga, naročito danas nemam pretenzija da nekome dajem na uvid svoje pesme, bilo - prošlo. Poezija me privlači, čitao sam, pokušao da napišem. To je sve. >> Čini mi se da si se opasno ograničio... Nisu jedine pesme >> ljubavne, a pesama koje "služe za podsmeh" ima i u Čitanci. >> ;) Daleko bilo da su 'jedine pesme - ljubavne', a ovaj stav o pesmama koje 'služe za podsmeh' je diskutabilan. "Naučite pjesan" sigurno nije. Postoje pesme koje, po mom mišljenju, nisu zaslužile ni Čitanku, ali o tome svoj sud daje večita i cenjena gđa Ljiljana Nikolić. Inače jedna veoma ljupka i slatkorečiva dama. Možda bih joj još one večeri prilikom kolektivnog slavlja u Skadarliji i ponudio svoju neobjavljenu zbirku, ali.. baš te večeri sam zaboravio člansku kartu naše najmnogoljudnije partije. ;)
dileme.205 kum.djole,
>> Teške reči. >> Nisi shvatio šta je čovek hteo da kaže i koliko je u tome >> uspeo. Lepo im je stavio do znanja šta misli o lektiri koju >> mora da čita. Shvatio sam. Čoveku je dozlogrdilo čitanje i proučavanje besmisla. U redu, to je njegov stav. Meni se ne sviđa, ali to je moj problem. Sramota je njegova ocena, njegov profesor, a po svemu sudeći i kompletno prof. osoblje koje je takav rad - nagradilo najvećom mogućom nagradom. >> zato sastavi tipa: "jutros sam se probudila sa osmehom na >> licu dok je jesenji povetarac milovao moje preplanulo lice, >> a prvi sunchev znak nežno u meni budio prolećno osećanje >> mladosti, života i sreće.. bla, bla.." lepo prolaze. To je >> kič. Siromaštvo ideja i nesposobnost čitanja "između >> redova". Bezgranična patetika i uvlačenje profanima. Čekaj - zar se to neguje i u trećem, četvrtom razredu SrŠ ? O, Isuse. Ne znam ko je veći duduk, pisac ili ocenjivač. Sve je otišlo u.. :( Stojan Protić, doajen sportskog novinarstva, od šesnaeste godine mladi novinar, koristio je tzv. "novinarski šablon" prilikom jednog pismenog zadatka (gimnazija, tridesetih). Profesor je kompletan rad precrtao poprečno jednim potezom pera i ostavio ga neocenjenog. Zašto ? Obrazložio je. "Ako želiš da pišeš onako kako misliš i osećaš, nećeš pisati šablonski".
dileme.206 zeljkoj,
>>> Zašto misliš da on predstavlja 'pljuvanje Miodraga > Pavlovića'? > > Da li si ti pročitao pesmu Miodraga Pavlovića ? > Da li znaš ko je uopšte Miodrag Pavlović ? Da. Sada ti meni odgovori na pitanje. >>> Pa čak i da predstavlja, ne vidim šta je tu loše > > Ne vidiš šta je loše u pljuvanju Miodraga Pavlovića ? Svako u svom pismenom zadatku može da pljuje koga god hoće ukoliko smatra da za to ima razloga. Šta je tu čudno? >>> zašto takav rad ne bi mogao da dobije odličnu ocenu. > > Dečko, ne bi mogao. Gde živiš ti ? U Kragujevcu ? ;) Mogao bi. U svakoj normalnoj školi, kod svakog normalnog profesora. Tebi očigledno nije jasno šta je cilj pisanja pismenih zadataka... > Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i > netrpeljivost. Zanimljivo... Ima dosta pesama koje su napisane upravo sa ciljem da ismeju nešto/nekoga.
dileme.207 zeljkoj,
>>> Ako je tako, onda škola stvarno propada. > > Nažalost :( Zato i jedva čekam da odem iz nje... Uh, uh, uh... biće da ti je samo zapala neka 'nesrećna' garnitura profesora. :) > Pa stanje se menja, barem u mojoj smeni :( A najgore je što > (još uvek) manjina profesora ume tako lepo da te s**be, da ti > dođe da ih ubiješ (npr. Katarina Radovanović, Divna Jovanović, > ponekad i Ljubica(istoričarka), da ne nabrajam dalje). Promeni ti samo smenu... i uživaj. :)
dileme.208 zeljkoj,
> rađena po nerazumno natrpanom programu (o tome sam već pričao). Natrpan program? :) Pa kad bi iz one knjige izbacili istorijske tekstove, slike, itd, ne verujem da bi ostalo više od 50 strana korisnog teksta.
dileme.209 kum.djole,
Pošto sam uvideo kakav mi je sagovornik, ne bih trošio vreme.. poz, kum..
dileme.210 gerber,
YR>*> Pitala sam iz drugih razloga, pošto sam stekla utisak da nije YR>*> baš populano biti obrazovan i da su (neškolovani) krinimalci YR>*> postali ideal ovog društva :( plus dizelaši & ini. Ma jasno. Pomenut je samo razlog koji ne utiče baš mnogo. Ostali su nesporni ;)
dileme.211 gerber,
YR>*> Već sam ranije pisala o tome, miris papira, boje & ostalo, da se YR>*> ne ponavljam. Zašto da ne. Ionako se ne zna kad će stare konferencije biti priključene. Dakle One Year Latter: Knjiga ili elektronski zapis - Odlučite sami. Evo za početak - Već duže vreme mi nije vraćen pozajmljeni Vodič, a period za ponovno čitanje se približio ;) Na svu sreću, novim se potrudio da ga prebaci na Sezam u vidu tekstualne datoteke. Skinem ja fajlove, učitam u Word, odradim lepi veliki bold font, pogodan za čitanje, zavalim se u fotelju i krenem. Međutim, jedva sam (posle tri dana!!) stigao do ukrcavanja na vogonski brod. Dalje nikada nisam ni nastavio ;> E sad, jedino da nabavim Notebook, pa da probam da li će koncentracija biti bolja u ležećem položaju ;) Normalno, uz papirni oblik nije mi potreban ni peškir ni kikiriki ni 6 krigli piva da bi se prešlo do kraja sveta i nazad (mada nisu na odmet ;).
dileme.212 vitez.koja,
#=> đ>># => Samo što čovek koji ne čita proznu književnost #=>>># nije uvek => nenačitan. #=>>> #=>>> Da li može neki primer? Nije mi jasno na kakvu #=>>> ne-proznu književnost misliš, i da li uopšte misliš na #=> književnost. #=> #=> Mislim i na ne-proznu književnost (poeziju...), a i na #=> pisanu reč koja nije književnost... U tom slučaju, tvoja izjava je opšte mesto velikog kalibra, i ja mogu samo da se složim.
dileme.213 balinda,
>> Pomenuo si, međutim, interesantnu činjenicu - gimnazijalci sve >> bolje prolaze na fakultetima od srednjoškolaca, 'potkovaniji' >> su znanjem.. ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija >> favorizovana ili zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ? Verovatno i jedno i drugo. Da "zanat" država treba ozbiljnije da shvati, sigurno se nećemo sporiti. Umesto toga, kao da su "rešili problem" time što su degradirali gimnaziju. :( Avaj, ni srednje škole nisu ostale na svome, već su i one sklizule, i eto opet razlike. :((( Mislim da je nekadašnje srednje obrazovanje (i jedno i drugo) bilo sasvim solidno za evropske i svetske standarde. Verujem da je ono bilo i znatno bolje nego što bi beogradski fakulteti prošli u svojim "kategorijima". Zato držim da su ideološki razlozi svojevremenog zgražavanja od "šrafciger industrije", koja se lepo mogla razvijati na solidnoj srednjoškolskoj bazi, bili pogubni za razvoj ovog područja. Čak i dan danas, Srbija i dalje ima brojnu, radno aktivnu grupaciju srednje obrazovanih ljudi, koja bi svojim komparativnim prednostima (veoma jeftin rad, blizina Evrope, nezadovoljene a prisutne potrošačke navike i sl.) mogle razumeti kao velika i neiskorišćena prilika. Obrazovanje, kako osnovno tako i srednješkolsko a jednim delom i visoko (pogotovo ako ga shvatimo u "zanatskom" pre nego u naučnom smislu) bila su područja u koja je i naš socijalizam prilično ulagao. Na smrznutoj srpskoj ledini gotovo da ne vidim druge plodove koje još nisu sasvim ubrani mada su mnogi, od žestokog mraza popadali sami. :(
dileme.214 supers,
>> Natrpan program? :) >> Pa kad bi iz one knjige izbacili istorijske tekstove, slike, itd, >> ne verujem da bi ostalo više od 50 strana korisnog teksta. A jel razlikuješ ti program od udženika? To što knjiga ima toliko istorijskih i likovnih priloga je upravo sjajno, problem je u tome što je program natrpan tako da ponekada na jednu lekciju dođe i po dva nova vremena. Ako ti na dva uzastopna časa treba da učiš dva nova vremena, neće ti pomoći nikakav udžbenik sa puno slika.
dileme.215 inferno,
Ů│ ˙ Pa kad bi iz one knjige izbacili istorijske tekstove, slike, itd, ne Ů│ ˙ verujem da bi ostalo više od 50 strana korisnog teksta. Daj, pa nije to optimizacija koda u Fortranu da se tako kasapi. ;)
dileme.216 ilazarevic,
> Andrić je odličan, ali ne mogu da verujem da bi on napisao > ovakvu glupost. Na Andrićevim rečenicama i parafrazama rečenica izgrađene su hiljade besmislenih tema za zadatke, kao i stotine hiljada još gorih zadataka.
dileme.217 sasa.m,
> Teško da bih našao dovoljno saboraca i sve bi se svelo na Saborca verovatno ne bi našao, ali ako imaš dovoljno velika mu*a, mogao bi sam da izguraš neke stvari na čistac ili bar da pokreneš neke ljude na razmišljanje. Recimo, prošle godine kada sam ja zvršavao IV godinu u mom odeljenju i uopšte u celoj godini problem broj jedan su bili izostanci. Mislim da je bilo 30 opravdanih i nekoliko neopravdanih po glavi učenika. Naravno, svi smo se izvlačili tu i tamo, ali su neki baš preterivali. I, na nekom je moralo da se prelomi. Zato je moja razredna izabrala jednog ortaka koji je uz veliki broj izostanaka imao i loš uspeh pa je bio idealan za isterivanje nekakve pravde. Pozvan je pred nastavničko veće gde su trebali da ga izribaju i eventualno primene neke mere, možda čak i izbacivanje iz škole. E sad, dečko uopšte nije glup, već je veoma bistar (eno ga na građevini) i elokventan. Kada je počeo da priča, izneo je lepo svoje razloge, otprilike - zašto da ne beži sa časova kada se to manje-više otvoreno toleriše, govor mu je bio prilično dobar (barem kako su profesori kasnije prepričavali) i nastajao je žamor, čulo se odobravanje, direktorka je sve to lepo primila, čak se donekle i složila sa njim, a moja razredna je sve vreme menjala boje i pi*dela u sebi (nerviraju me ove zvezdice). Na kraju, nisu ga izbacili, postao je neka vrsta legende (dobro, bio je i pre), čak su i profesori počeli da ga neobično poštuju. Sve u svemu, nekad možeš da pokažeš da si i ti u pravu a da ne trpiš posledice.
dileme.218 zeljkoj,
> za to nema nikakve potrebe. Svojim delima 'davio sam' ljude do > kojih mi je stalo, iz prostog razloga - želeo sam da pokažem Da li je ona pesma koja ti je jedno vreme visila u rezimeu tvoje delo? :))
dileme.219 zeljkoj,
> Pošto sam uvideo kakav mi je sagovornik, ne bih trošio vreme.. Dakle, ne umeš da odgovoriš na pitanje. Ukoliko nisi spreman da svoj stav braniš, onda ga nemoj ni objavljivati u konferenciji. Ja sam još odavno 'uvideo kakav mi je sagovornik', ali ipak to ne koristim kao izlaz kad mi ponestane argumenata.
dileme.220 zeljkoj,
> A jel razlikuješ ti program od udženika? > To što knjiga ima toliko istorijskih i likovnih priloga je > upravo sjajno, problem je u tome što je program natrpan tako da Naravno da razlikujem program od udžbenika. Samo kažem da je program potpuno obuhvaćen tim udžbenikom, a obim udžbenika prilično mali; iz ovoga sledi da je i... zaključi sam. :) > ponekada na jednu lekciju dođe i po dva nova vremena. Ako ti na Zamisli, dva nova vremena. ;) To je isto kao da kažeš: 'U jednoj lekciji iz fizike imamo DVE nove formule', a onda se zgražavaš kao da je to straaašno mnogo. :) Pa jedno to vreme se može savladati za 5 minuta... Zapamtiš kada se upotrebljava, kako se gradi, koji su nastavci, izuzetke ukoliko ih ima i - gotovo. :) Pa cela latinska gramatika koja se uči u prvom razredu gimnazije se može naučiti za nekoliko dana. A sve je to razvučeno na čitavu školsku godinu. > uzastopna časa treba da učiš dva nova vremena, neće ti pomoći > nikakav udžbenik sa puno slika. Ne kapiraš, tvrdim da ta dva vremena mogu da se nauče za 15 minuta. Slike i pričice su tu da popune ostatak vremena i da ti to što učiš bude zanimljivo.
dileme.221 zeljkoj,
> Ů│ ˙ Pa kad bi iz one knjige izbacili istorijske tekstove, > slike, itd, ne Ů│ ˙ verujem da bi ostalo više od 50 strana > korisnog teksta. > > Daj, pa nije to optimizacija koda u Fortranu da se tako > kasapi. ;) Ne diraj mi FORTRAN. ;) A što se tiče latinskog, program za prvi razred gimnazije najvećim delom i čine pomenute istorijske pričice, sa nešto malo gramatike. Program bi trebalo da bude mnooogo obimniji. Ovako, iako mi je ostalo u sećanju sve što smo učili, moje 'znanje' latinskog je praktično neupotrebljivo.
dileme.222 mileusna,
>> Ponosiš se svojim visokoumnim i besmislenim rimovanjem ? ==>> Da napiše pesmu svaka *budala* zna. Čuj, meni nije nikakva frka da se foliram sa nekim zamršenim zadacima koji će biti ispunjeni stilskim figurama, lepim rečima, nekim nestvarnim, imaginarnim svetom koji postoji samo u glavama profesora. Kako bih drugačije preživeo sve do sada? :) Lagao sam u zadacima iz srpskog još od osnovne škole i 'jeseni u mom gradu' ;) pa sve do sada. Dobro, bilo je i par tema koje sam od srca obradio, ali samo par. I dok su drugi uvek spremali teme za pismeni unapred, molili boga da im padne ono o čemu su čitali & učili, ja sam na pismene zadatke dolazio samo sa kemiskom olovkom i praznom glavom. Smatrao sam da bi svaka priprema bila negativna. Jednostavno sam pisao i retko kada bi moj rad bio ocenjen sa ocenom manjom od četiri, pa čak i od pet. Pokazao sam da mogu, profesori me smatraju izuzetno pismenim. Sada pišem za sebe. Kada hoću da se zezam i pokažem revolt prema nastavi srpskog jezika, onda pišem takE pesme, kada mi je mozak na malo uzvišenijem nivou, onda pišem sastave na malo uzvišenijem nivou, ali da lažem više ne mogu, a bogami i neću, pogotovo ne zbog ove profesorke. :) >> .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom >> nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog >> Miodraga Pavlovića. U obrnutom slučaju, nagradili bi njega i pljunuli mene.
dileme.223 mileusna,
>> Odakle tebi uopšte pravo da nečiji rad nazivaš 'umobolnim'? Vidiš, to i jeste suština. Ima pravo na sve, ali niko nema pravo njega da tera da 'razume' i 'shvati' to na jedan, jasno defenisani način ako se on em ne slaže s' tim, em mu se pesma ama baš ne sviđa.
dileme.224 mileusna,
>>> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se >>> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini >>> Ćuprija" >> "Imaj hrabrosti da se služiš sopstvenim razumom (I.Kant)" Problem kod pismenih zadataka je taj što tema iznosi jasno definisan stav o nečemu, koji ti moraš da dokazuješ, slagao se ti sa njim ili ne.
dileme.225 mileusna,
>> Kakav joj je to način, i plus, ne ide ona sistemom od početka, već >> ide u skladu sa programom. A šta meni znači što ja znam kako se Da i naša Nemica je imala par takvih pokušaja. Verujem da bi sada svi pristali da počnu da uče nemački, čisto da se ne brukaju posle škole ;) ali ona se nije obazirala na to što tri godine ništa nismo radili, pa bi pokušavala da prati program. No, uvek ju je čekala tužna realnost da mi ništa ne znamo.
dileme.226 mileusna,
>> Mislim da je knjiga iz latinskog za prvi razred gimnazije izuzetno >> dobro napisana. Posle (kratke) lekcije sledi spisak novih reči, Nije. To sam shvatio kada sam pravio LAT. Puno nejasnih & nerastumačenih stvari. Bez profesora, knjiga je neupotrebljiva. Ono jeste, i nije joj cilj da bude 'latinski u 100 lekcija', ali bi ipak moglo mnogo bolje...
dileme.227 mileusna,
>> I što vas nekoliko ne napiše pismeni sa samo: "Jeste." ili neka /* Šta je hrabrost? ---------------------- Ovo je hrabrost. */ Kraj zadatka, učenik predao rad. :) Kako je profesor reagovao na njegovu hrabrost? Well, taj deo legende mi nije poznat... :)
dileme.228 mileusna,
>> Hm. Koristio sam isti termin kao Mileusnić. Ne vidim zašto i ja >> ne bih imao to 'pravo'.. njemu su umobolne teme, meni njegov rad. Tačno tako. >> Ono što je Mileusnić zamislio - pozdravljam. Nedostatak stila >> i osećaja za stih još i mogu da svarim, ipak mu je to prvo >> iskustvo. Nije prvo. Dobio si CARD-pesmicu od mene za Novu 1995. godinu. ;) A bilo ih je i ranije (hint: kraj ove poruke). Jeste da nisam previše napredovao od osnovne škole, ali nisam se vala ni trudio. Odmah sam video da imam "nedostatak stila, i osećaja za stih". Sada nakon tvoje konstatacije sam u to i ubeđen. Ništa od Novelove nagrade... :( >> Ono što, međutim, ne mogu da svarim je sarkazam iskazan u >> citiranim stihovima, atak na smisao i značenje pesme, na svet u >> kome pesnik živi. To i jeste suština. Ne zanima me svet u kome pesnik živi, kao ni njega svet u kome ja živim. Nemam ama baš ništa protiv njega. Nedeljno popodne, tih, miran i dosadan dan... Sigurno neću uzeti Word i početi da pljujem po Paviću zato što nemam ništa da radim. On je pisao, mene nije terao da čitam, ali profesor jeste. Zadatak je jasno bio upućen profesorki i njenom odnosu prema gradivu i prema nama. Pošto je i ne poznaješ, ne možeš mnogo o tome da sudiš. Druga odeljenja su kod nje, iz revolta, organizovano napuštala časove. Ja sam se eto opredelio za ovu, intelektualniju metodu. >> U završnoj godini gimnazije biti tvorac onakvog štiva, još se >> dičiti ocenom Peticama se uvek dičim. :) >> Ja bih rekao, zaostalo se u razvoju. I ja, ali ne u mom. // počeli smo s' grubostima? >> Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i >> netrpeljivost. Postoji više 'žanrova' i pravaca. Ja sam se, još kao mali, odlučio za pravac Dobrice Erića. Pun života, radosti. :) Šaljem ovde jednu od mojih prvih pesama, napisanu tamo negde, još kod učiteljice. Ovim samo želim da pokažem Kumu da sam kao mali bio veoma napredan dečko, a ako sam u međuvremenu zaostao u razvoju, onda to definitivno nije moja greška. :) I ne bojte se, neću da vas davim pesmam kao ostali Kragujevčani ljubavnim pričama u FORUM-u. ;) Ovo je zadnja. :) /* Jutro i putnik -------------- Mesec obukao žuto odelo, pa je sišao u malo selo. Ceo svet je bio pospan, samo je jedan putnik obr'o bostan. Išao po mraku, gazio trnje, i izgubio svoje prnje. A kad je sunce granulo, sve je opet svanulo. Potok žubori, oblak jeca, na livadu izašla mala deca. Trava se talasa, cveće miriše, malo lane majku siše. Iz izbora hladna voda bije, putnik više tužan nije. Sad radostan je, skače i peva, snaga mu u nogama seva. Mačak mnjauče iz obližnjeg dvorišta za putnika, put nije ništa. Još jednom kukurikanje petla se čuje putnik već novo jutro snuje. Mileusnić Miloš - kad je bio mali */ Eto vidiš, nije sve ni tako crno...
dileme.229 mileusna,
>> Sviđa ? SVIĐA ??? Aman, čoveče, udžbenik je pun nebuloza i >> svakojakih gluposti koje prosto unište i ono malo korisnih stvari u Ne znam kakav je taj 'Gajić', ali u poređenju sa ostalim udžbenicima, iz ostalih predmeta, 'Marković' je sasvim OK. Pa ne može sve i da bude jasno. Ne bi bilo zanimljivo kada bi sve bilo bez nebuloza. ;)
dileme.230 mileusna,
>> Sramota je njegova ocena, njegov profesor, a po svemu sudeći i >> kompletno prof. osoblje koje je takav rad - nagradilo najvećom >> mogućom nagradom. Well, ipak su svi oni završili fakultet i bave se književnošću celog svog života... Sve mi se nešto čini da im tvoje mišljenje i nije baš potrebno... :)
dileme.231 mileusna,
>> Koliko se ja sećam, današnji udžbenik je napisao akademik >> Mihailo Marković što me je odbilo na startu da bilo šta iz >> njega pročitam. Gajenje predrasuda i prebrza generalizacija mogu veoma loše uticati na nečije pravilno razmišljanje. Da si malo više čitao tu logiku, verovatno bi naleteo na nešto po ovom pitanju. ;) Sličnim načinom i autor često u knjizi brani socijaliste. ;) Kao, ako su komunisti ubijali neistomišljenike u Rusiji, to ne znači da su svi komunisti takvi itd. :) Eto, ima malo i toga, ali je knjiga u principu Ok. A da ti kažem da je jedan moj stariji drug, koji je odavno završio školu (tehničku), našao u podrumu jedno starije izdanje njegove logike, i počeo da čita, i da čita, i da čita...
dileme.232 kum.djole,
>> Da li je ona pesma koja ti je jedno vreme visila u rezimeu tvoje delo? :)) Da, moje delo. (reply 8.219) >> Dakle, ne umeš da odgovoriš na pitanje. Evo dečko, da ne bih ispao mangup, odgovaram. "Naučite pjesan!", Miodraga Pavlovića kazuje potrebu čovekovog izbavljenja iz kaveza i zatvora, a jedini način za izbavljenje je upravo - pesma, kao sinonim za otpor nasilju i zlu koji ugrožavaju slobodu i dostojanstvo čoveka. Pesma i pesnik imaju 'oslobodilačku misiju' i igraju značajnu ulogu u životu - zbog toga Pavlović smatra da se treba _braniti_ pesmom od neljudi i užasa. Pesnici možda ne mogu da promene svet i čoveka, ali ih mogu sačuvati od totalnog kraha i uništenja. Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što nije zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa Pavlovićevim delom, čak i da je napisan iz čistog revolta, principa, ličnog stava. Ne zaboravi da veliko delo i veliki ljudi zaslužuju samo velike kritike. Ono su bljuvotine nedostojne jednog gimnazijalca i osamnaestogodišnjaka. >> Ukoliko nisi spreman da svoj stav braniš, onda ga nemoj ni objavljivati >> u konferenciji. Ne pada mi na pamet da branim svoj stav 'protiv' persone koja poseduje evidentno majušne moždane vijuge, osobe koja može da izgovori ovako nešto: >> Svako u svom pismenom zadatku može da pljuje koga god hoće >> ukoliko smatra da za to ima razloga. ..a potom i: >> Tebi očigledno nije jasno šta je cilj pisanja pismenih zadataka... ..gde je, po svemu sudeći, cilj pismenih zadataka što veća doza originalnih nebuloza i pljuvanja.. a tvoje 'usko' potvrđuje i: >> Zanimljivo... Ima dosta pesama koje su napisane upravo >> sa ciljem da ismeju nešto/nekoga. ..te je konačni zaključak taj da nema svrhe raspravljati sa onim ko ne vidi dalje od nosa.. >> Ja sam još odavno 'uvideo kakav mi je sagovornik', ali ipak >> to ne koristim kao izlaz kad mi ponestane argumenata. Ako si to 'odavno uvideo' mogao si _odavno_ da se okaneš repliciranja. Kritika ionako nije bila upućena tebi. Umesto što skačeš kao oparen pokrij se ušima i zaboravi na iskazivanje stabilnosti svojih stavova. Veruj mi, bolje sam se proveo gledajući deset minuta kako mi (iz besa valjda?) ARJ.DOC fajlom puniš chat ekran. Naučio sam nešto o tebi. Dovoljno da bih odustao od bilo kakve razmene mišljenja.
dileme.233 junior,
> Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći > ga. :) Šteta što ga nismo imali još koju godinu... Potpisujem. ;)
dileme.234 djcorto,
> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? Knjige se jako lepo citaju i uz svecu i na mesecini, a bogami i u svitanje, negde napolju.
dileme.235 djcorto,
>* znanja* a inferiorna u pogledu *zvanja*. Tako su svrseni > gimnazijalci, na arhitekturi na primer, u pocetku bili smuseni a momci (i > devojke) koji su zavrsili srednju arhitektonsku skolu snalazili > su se kao ribe u vodi. Au, kad se setim sebe na prvim vezbama iz arhitektonskog crtanja ... nisam znao sinu da okacim o sto :))))) Ne da smo bili smuseni, nego je to bilo za pricu ! I smejanje, pre svega. Jeste proslo 15 godina (desavalo se u oktobru 1981.) ali se jako dobro secam :))) > Vremenom, ovaj odnos se menjao kako se i materija > produbljivala, i to ne samo u predmetima opste namene ili > najsireg obrazovanja koje Tacno. Stvar je u tome da smo, bar u ondasnjoj Zemunskoj gimanziji, mi u stvari ucili da ucimo. Ucili smo da citamo, da nadjemo literaturu za nesto sto nas zanima, da ne zvacemo i prezvakavamo tudje znanje. Secam se jedne svoje skolske drugarice (i danas je, posle dvoje dece, vrlo zgodna ;)) koja je izasl da odgovara geografiju u preuskim farmerkama i sa napamet naucenom knjigom. Posle pola sata verglanja, pita je profesor ima li papagaja. Ona kaze ima. On kaze vidi se .... > dubine koja se "preranim" (?) usmeravanjem (ne?) moze doseci. S > druge strane, ostati na nivou gumnazije moze se shvatiti i kao > postati "univerzalna neznalica" za razliku od srednje skola > koja ipak donese i nesto konkretno. Sve zavisi sta covek hoce i > moze ostvariti u zivotu. Hm, ako je srednja skola dobra (kao recimo MG) i specijalizovana (kao recimo Tesla) on je sjajna osnova za dalje npredovanje. Gimnazija (onakva kakav se secam) ce ti pruziti OSNOVU za mnoge nadgradnje, i svuda ces moci da se snadjes. U svakoj vodi ces nauciti da plivas. Mnogi fakulteti nisu prevazisli nivo nekih gimanzija (ili profesora). Recimo, mnogi moji skolski drugovi su i doktorirali na Poljoprivrednom fakultetu (genetiku i slicne nimalo naivne stvari) prolazeci kroz celo skolovanje sa gimanzijskim znanjem - a imali su najvise trojke ..... Nevezano - sto se ovo prica u dilemama, a ne u skoli ? :))))
dileme.236 djcorto,
> pisem i da se kratko i jasno izrazavam. Danas ti svako trazi > CV, sigurno ga ne zanima sta ja znam o romantizmu, parnasizmu, > nekom pesniku/piscu itd. Da bi ZNAO da napises dobar CV treb da znas da pises. Ne mislim na slova. Pogledajte malo poruke po Sezamu. Vecina poruka koje poticu od srednjoskolaca su NEPISMENE. Mozemo znati koliko hocemo, ako to ne umemo da iskazemo, nista nam ne vredi.
dileme.237 vstan,
> Posto sam uvideo kakav mi je sagovornik, ne bih trosio vreme.. Posto sam sada video ko ti je sagovornik - trebalo ti je dosta vremena ;)
dileme.238 vitez.koja,
#=> Teško da bih našao dovoljno saboraca i sve bi se svelo na #=> " sam potiv svih". Šta da ti kažem kad su ljudi #=> oduševljeno pisali o ovome kao o "smislu života". Sam protiv svih ne ide... A o oduševljenom pisanju, što da ne, nakon par desetina minuta razmišljanja o temi, kreneš da pišeš o tome šta si razmišljao i ko zna šta može da ispadne... Može tu svašta da se napiše, i zanimljivog i onog drugog, a ponekad te i uvati tako nešto. Nego, problem je bio što sam ja shvatio da su sve teme, uvek bile tog tipa, a tada bi sigurno bilo i saboraca :) sk
dileme.239 vitez.koja,
#=> Šta je hrabrost? #=> Ovo je hrabrost. #=> Kraj zadatka, učenik predao rad. :) Kako je profesor reagovao #=> na njegovu hrabrost? Well, taj deo legende mi nije poznat... :) Ih, kako ne znaš? Pa dobio učenik keca (k'o vrata) i dobio svesku da piše ispravak pismenog, i napiše nešto kao "Ovo je hrabrost!", i profesor to vidi i da mu 5. :) Ako ništa drugo, baš zvuči blesavo :). sk
dileme.240 fancy,
ŮŢ> Mačak mnjauče iz obližnjeg dvorišta ŮŢ> za putnika, put nije ništa. :))))) ŮŢ> Mileusnić Miloš - kad je bio mali Piće za pesnika.
dileme.241 djcorto,
> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? Knjige se jako lepo citaju i uz svecu i na mesecini, a bogami i u svitanje, negde napolju.
dileme.242 djcorto,
>* znanja* a inferiorna u pogledu *zvanja*. Tako su svrseni > gimnazijalci, na arhitekturi na primer, u pocetku bili smuseni a momci (i > devojke) koji su zavrsili srednju arhitektonsku skolu snalazili > su se kao ribe u vodi. Au, kad se setim sebe na prvim vezbama iz arhitektonskog crtanja ... nisam znao sinu da okacim o sto :))))) Ne da smo bili smuseni, nego je to bilo za pricu ! I smejanje, pre svega. Jeste proslo 15 godina (desavalo se u oktobru 1981.) ali se jako dobro secam :))) > Vremenom, ovaj odnos se menjao kako se i materija > produbljivala, i to ne samo u predmetima opste namene ili > najsireg obrazovanja koje Tacno. Stvar je u tome da smo, bar u ondasnjoj Zemunskoj gimanziji, mi u stvari ucili da ucimo. Ucili smo da citamo, da nadjemo literaturu za nesto sto nas zanima, da ne zvacemo i prezvakavamo tudje znanje. Secam se jedne svoje skolske drugarice (i danas je, posle dvoje dece, vrlo zgodna ;)) koja je izasl da odgovara geografiju u preuskim farmerkama i sa napamet naucenom knjigom. Posle pola sata verglanja, pita je profesor ima li papagaja. Ona kaze ima. On kaze vidi se .... > dubine koja se "preranim" (?) usmeravanjem (ne?) moze doseci. S > druge strane, ostati na nivou gumnazije moze se shvatiti i kao > postati "univerzalna neznalica" za razliku od srednje skola > koja ipak donese i nesto konkretno. Sve zavisi sta covek hoce i > moze ostvariti u zivotu. Hm, ako je srednja skola dobra (kao recimo MG) i specijalizovana (kao recimo Tesla) on je sjajna osnova za dalje npredovanje. Gimnazija (onakva kakav se secam) ce ti pruziti OSNOVU za mnoge nadgradnje, i svuda ces moci da se snadjes. U svakoj vodi ces nauciti da plivas. Mnogi fakulteti nisu prevazisli nivo nekih gimanzija (ili profesora). Recimo, mnogi moji skolski drugovi su i doktorirali na Poljoprivrednom fakultetu (genetiku i slicne nimalo naivne stvari) prolazeci kroz celo skolovanje sa gimanzijskim znanjem - a imali su najvise trojke ..... Nevezano - sto se ovo prica u dilemama, a ne u skoli ? :))))
dileme.243 djcorto,
> pisem i da se kratko i jasno izrazavam. Danas ti svako trazi > CV, sigurno ga ne zanima sta ja znam o romantizmu, parnasizmu, > nekom pesniku/piscu itd. Da bi ZNAO da napises dobar CV treb da znas da pises. Ne mislim na slova. Pogledajte malo poruke po Sezamu. Vecina poruka koje poticu od srednjoskolaca su NEPISMENE. Mozemo znati koliko hocemo, ako to ne umemo da iskazemo, nista nam ne vredi.
dileme.244 kum.djole,
>> nisam se vala ni trudio. Odmah sam video da imam "nedostatak >> stila, i osećaja za stih". Sada nakon tvoje konstatacije sam >> u to i ubeđen. Ništa od Novelove nagrade... :( Naravno, nisam mislio ozbiljno. :) Svaki pokušaj je sam po sebi interesantan, svaki sledeći bolji od prethodnog. Tako su meni neki pesnici rekli.. No, nećemo raspravljati o ukusima. >> I ja, ali ne u mom. // počeli smo s' grubostima? Ne, nema potrebe za grubostima, drago mi je što si (konačno:) odgovorio na poruku, pravim tonom. Ne vidim da su ti potrebni drveni advokati koji bi rado isterivali neke svoje zamisli i ideje potežući tvoj primer kao adekvatan. >> Postoji više 'žanrova' i pravaca. Ja sam se, još kao mali, >> odlučio za pravac Dobrice Erića. Pun života, radosti. :) Šteta što nisi nastavio tim putem. :) Da sumiram - 'pesma' u pismenom zadatku mi se čini isuviše oštrom, a verujem da si mogao bolje da iskažeš svoju netrpeljivost (poneo te stih, što bi se reklo;). >> Jutro i putnik >> Mileusnić Miloš - kad je bio mali >> Eto vidiš, nije sve ni tako crno... Nije, baš je lepo. :) poz, kum..
dileme.245 kum.djole,
Tvoje obnjašnjenje je na mestu, slažem se. Razlikujemo se samo u zaključku - ja sam jednom postupio na identičan način, samo je moj zadatak bio naklonjen poeziji. >> ja sam na pismene zadatke dolazio samo sa kemiskom olovkom >> i praznom glavom. Smatrao sam da bi svaka priprema bila negativna. Apsolutno pozdravljam. >> U obrnutom slučaju, nagradili bi njega i pljunuli mene. U krajnjem slučaju, ostao bi neocenjen. Verujem da bi se bolje osećao da je o tvom stavu pokrenuta rasprava ili makar razgovor, sučeljavanje mišljenja profesora i učenika.. Ovako, ocena ko ocena. M.Pavloviću zaista više ništa ne znači da li će neko biti oduševljen ili zblanut njegovom poezijom i načinom života, ali još uvek postoje neki koji su, sledeći njegove misli, posebno osetljivi na bilo kakav atak.
dileme.246 djcorto,
Sorry, dupli exec :(
dileme.247 supers,
>> Zamisli, dva nova vremena. ;) To je isto kao da kažeš: 'U jednoj >> lekciji iz fizike imamo DVE nove formule', a onda se zgražavaš kao >> da je to straaašno mnogo. :) Nije vreme isto što i formula. Formule su mahom iz nečega izvedene, gradivo se može povezivati... Mogu se povući i paralele između latinskih vremena, ali je u svakom jeziku, pa i u izuzecima prebogatom latinskom, mnogo manje sistema, pa je učenje teže tehnički nastrojenim dušama ;) Ama, pre svega, kada se dva engleska vremena uče za jedan čas? Šta se uopšte nadgornjavam poredeći latinski i fiziku kada se iz aviona vidi da se nijedan strani jezik u školama ne radi stihijski i nabacano kao latinski? >> Pa jedno to vreme se može savladati za 5 minuta... Zapamtiš kada se >> upotrebljava, kako se gradi, koji su nastavci, izuzetke ukoliko ih >> ima i - gotovo. :) Pa cela latinska gramatika koja se uči u prvom >> razredu gimnazije se može naučiti za nekoliko dana. Pa, da se vreme može naučiti za nešto više od 5 minuta je istina, ali ako ti naučiš desetak takvih vremena za nekoliko meseci, pa još ako se nastavci razlikuju od konjugacije do konjugacije, nastaje stravična mentalna zbrka. Ti si možda latinista iz ljubavi pa si to savladao, ali shvati, prosečno interesovanje i mentalne sposobnosti učenika I razreda gimnazije nisu takvi da bi se latinski u predviđenom obimu dao naučiti ni za nekoliko, ni za predvienih godinu dana.
dileme.248 zeljkoj,
>>> "Imaj hrabrosti da se služiš sopstvenim razumom (I.Kant)" > > Problem kod pismenih zadataka je taj što tema iznosi jasno > definisan stav o nečemu, koji ti moraš da dokazuješ, slagao se > ti sa njim ili ne. Ne, ne, možeš da dokazuješ, ali možeš i da negiraš, što često imam običaj da radim. ;)
dileme.249 zeljkoj,
> Nije. To sam shvatio kada sam pravio LAT. Puno nejasnih & > nerastumačenih stvari. Kao na primer...? :)
dileme.250 zeljkoj,
> Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što > nije zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa > Pavlovićevim delom, čak i da je napisan iz čistog revolta, Da li je sledeća pesma vredna poredjenja sa Pavlovićevim delom? Šta si ti, Ana ? Više ne pitam ko si jer čekam te dosta dugo, i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve. Videh te jednom, dvaput i slušah te satima, to valjda beše dosta da osvanem drugačiji, onakav kakav nikada nisam umeo biti. Šta si ti, Ana ? Više ne pitam gde si jer čekam te dosta dugo, i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve. Mislim i sanjam.. znam da neko te ima, negde, da njegov si svet kao i moj, i svačiji, dok pod krošnjom srca svakog od nas čuvaš se od kiše. Šta si ti, Ana ? Više ne pitam kad si jer čekam te dosta dugo, i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve. Srećan i tužan što nisam jedini koji te želi, udišem svaki tvoj izgovoren glas, čuvam ga dok ne stigne novi i uvek lepši s nadom da će ga sustići baš na vreme.. Šta si ti, Ana ? Više ne pitam kako si jer čekam te dosta dugo, i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve. Znam da ti uvek si dobro, za nas uvek i svuda i da katkad prikrivaš svoj umor slatkim rečima. Shvatam da zbog svoje ljubavi ne smem kvariti tvoj osmeh. Ana.. Više ne pitam šta si jer čekam te dosta dugo, i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve. Ne znam i više ne želim da znam jer na svim putevima mojim tvoji su tragovi i sve moje nade samo su jedna. Voleću te kako ti ikada ikog nećeš umeti, dok srećan ne pođem jedinim putem koji do tebe ne vodi. Ana..
dileme.251 zeljkoj,
> Evo dečko, da ne bih ispao mangup, odgovaram. > > "Naučite pjesan!", Miodraga Pavlovića kazuje potrebu čovekovog > izbavljenja iz kaveza i zatvora, a jedini način za izbavljenje > je upravo - pesma, kao sinonim za otpor nasilju i zlu koji > ugrožavaju slobodu i dostojanstvo čoveka. Pesma i pesnik imaju > 'oslobodilačku misiju' i igraju značajnu ulogu u životu - zbog > toga Pavlović smatra da se treba _braniti_ pesmom od neljudi i > užasa. Pesnici možda ne mogu da promene svet i čoveka, ali ih > mogu sačuvati od totalnog kraha i uništenja. Ko odgovara? Ti, ili kritičar od koga si prepisao ovo? > Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što > nije zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa > Pavlovićevim delom, čak i da je napisan iz čistog revolta, > principa, ličnog stava. Po tvom mišljenju... Da li možeš da shvatiš da tvoje mišljenje ne mora uvek da bude (a u ovom slučaju i nije) ispravno? > Ne pada mi na pamet da branim svoj stav 'protiv' persone koja > poseduje evidentno majušne moždane vijuge, osobe koja može da > izgovori ovako nešto: Primećujem da uvek kada ostaneš bez argumenata, ili jednostavno ne znaš šta da napišeš, počinješ sa vredjanjem. >>> Svako u svom pismenom zadatku može da pljuje koga god hoće >>> ukoliko smatra da za to ima razloga. > Šta sa ovim? Da li ovo što sam rekao možda nije tačno? > ..gde je, po svemu sudeći, cilj pismenih zadataka što veća doza > originalnih nebuloza i pljuvanja.. a tvoje 'usko' potvrđuje i: Logika ti je, najblaže rečeno, čudna. Shvatam da jedan budući zanatlija nema mnogo potrebe da se bavi izučavanjem logike, ali ipak... svaki čovek bi na osnovu zdravog razuma iz onoga što sam napisao uspeo da izvede ispravan zaključak. >>> Zanimljivo... Ima dosta pesama koje su napisane upravo >>> sa ciljem da ismeju nešto/nekoga. > > ..te je konačni zaključak taj da nema svrhe raspravljati sa > onim ko ne vidi dalje od nosa.. Ne vidim u kakvoj su vezi moj citat koji si naveo i komentar na njega. >>> Ja sam još odavno 'uvideo kakav mi je sagovornik', ali ipak >>> to ne koristim kao izlaz kad mi ponestane argumenata. > > Ako si to 'odavno uvideo' mogao si _odavno_ da se okaneš > repliciranja. Kritika ionako nije bila upućena tebi. Umesto što Jesam odavno uvideo, ali mi to ni najmanje ne smeta da nastavim da odgovaram na tvoje poruke. Uostalom, to je bio citat tvoje poruke. Ti si taj koji izjavljuje da 'je odavno uvideo kakav mu je sagovornik', 'nema svrhe raspravljati se sa onim koji ne vidi dalje od nosa', itd. Sve to pokazuje da ne samo što nisi sposoban da odbraniš svoje stavove, nego nisi u stanju ni da razumno i civilizovano razgovaraš, da se uzdržiš od psovki i uvreda. > Veruj mi, bolje sam se proveo gledajući deset minuta kako mi > (iz besa valjda?) ARJ.DOC fajlom puniš chat ekran. Naučio sam > nešto o tebi. Dovoljno da bih odustao od bilo kakve razmene > mišljenja. Vidim da si ovu diskusiju pretvorio u lično prepucavanje... Trudio sam se da kulturno razgovaram, ne uzimajući u obzir svoje mišljenje o tebi kao ličnosti, ali sada stvarno preteruješ! Još kada si prvi put počeo da me psuješ u chatu iz čista mira, shvatio sam da imam posla sa bolesnom osobom... Ignorisao sam to jedno vreme, ali kako tvoje provociranje nije prestajalo bio sam prinudjen da upotrebim naredbu ignore. Ignore jeste sprečio mene, ali ne i druge korisnike da čitaju tvoje gadosti. Prilikom jednog tvog napada ludila jednostavno nisam mogao da dozvolim da ostali čitaju to, i morao sam sam da te onesposobim na desetak minuta. To je sve. Nisam jedini koga si bez ikakvih razloga danima provocirao u chatu. I na kraju... zašto ovo nisi poslao na mail? Hteo si to da upotrebiš kao oružje u diskusiji? Bedno.
dileme.252 sav.gacic,
> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se > neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini > Ćuprija" Sreća ;( što blizu Ćuprije nije prolazila linija fronta. Onaj u Mostaru ne bi te sreće. Grešni Andrić da ovo čuje, posthumno :) bi se odrekao od romana. A predlagača teme lično udavio u Drini. Ili su možda, teške droge u pitanju... LSD, SPS i sl.? > Čist kič. Odvratno. Malo jače od toga, ali fali mi reči... Bik koji sedi
dileme.253 zeljkoj,
>> Posto sam uvideo kakav mi je sagovornik, ne bih trosio vreme.. > > Posto sam sada video ko ti je sagovornik - trebalo ti je dosta > vremena ;) ??? Šta si ovim hteo da kažeš?
dileme.254 zeljkoj,
> Ama, pre svega, kada se dva engleska vremena uče za jedan čas? Ali... engleski se uči desetak godina. :)
dileme.255 mileusna,
=>> I ja bih rekao, ali ne u mom. // počeli smo s' grubostima? >> Ne, nema potrebe za grubostima, drago mi je što si >> (konačno:) odgovorio na poruku, pravim tonom. Uvek je takav, verovatno si me u nekom slučaju pogrešno razumeo. Elem, vidim da smo sa ovim završili i to na najbolji mogući način. "Moje pesme, moji snovi" ;) Pozdrav... :)
dileme.256 sasa.m,
> Gajenje predrasuda i prebrza generalizacija mogu veoma > loše uticati na nečije pravilno razmišljanje. Da si malo više > čitao tu logiku, verovatno bi naleteo na nešto po ovom pitanju. ;) Znam da ne valja imati predrasude, ali kada su neki ljudi u pitanju, jednostavno ne mogu da ih se odreknem. Čitao sam logiku, ali na ovo nisam naleteo, jedino sam mogao posredno da zaključim tako nešto. > znači da su svi komunisti takvi itd. :) Eto, ima malo i toga, Bogami, ima dosta toga. Na svu sreću moja profesorka koja je inače bila kandidat za poslanika jedne manje poznate opozicione partije, nije mnogo koristila ovu knjigu u toku izlaganja.
dileme.257 supers,
>>> Ama, pre svega, kada se dva engleska vremena uče za jedan čas? >> >> Ali... engleski se uči desetak godina. :) Pa onda može i dvadeset latinskih vremena za jednu godinu? ;)
dileme.258 inferno,
Ů│ ˙>>> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se Ů│ ˙>>> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini Ů│ ˙>>> Ćuprija" Ů│ ˙ Problem kod pismenih zadataka je taj što tema iznosi jasno Ů│ ˙ definisan stav o nečemu, koji ti moraš da dokazuješ, slagao se Ů│ ˙ ti sa njim ili ne. To je lep pimer ubijanja sopstvenih misli i nametanja autoriteta. Šta ako se ja ne slažem sa ovim. Hoću da dokažem da to ne valja i da obrazložim zašto je to po mom mišljenju glupost. Dva časa sam profesorki objašnjavao, ali ona je insistirala da "pisac ima svoj svet u kome ti moraš da dokazuješ ono što on tvrdi". Nikako ne trpim da me primoravaju da mislim kao neko drugi, tako da nisam uspeo da se prilagodim.
dileme.259 inferno,
Ů│ ˙ Nego, problem je bio što sam ja shvatio da su sve teme, uvek bile tog Ů│ ˙ tipa, a tada bi sigurno bilo i saboraca :) Nisu sve.. skoro uvek uleti nešto tipa "Razmišljam o..." ili tako neka slobodna tema.
dileme.260 inferno,
Ů│ ˙ Ili su možda, teške droge u pitanju... LSD, SPS i sl.? Ma ne... to je umetnost.
dileme.261 mileusna,
>> Kao na primer...? :) Pa sada ne bih umeo baš tačno da ti preciziram, ali znam da su mi III deklinacija i III konjugacija zagorčali život. ;)
dileme.262 junior,
> (npr. Katarina Radovanović, Divna Jovanović, ponekad i > Ljubica(istoričarka), da ne nabrajam dalje). Xex, niko mi nije predavao .. ;) Ništa. Ćuti, sine i plivaj.
dileme.263 junior,
> Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što > nije zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa > Pavlovićevim delom, čak i da je napisan iz čistog revolta, > principa, ličnog stava. Dobro. To je tvoje mišljenje, imaš prava na njega. Ali ipak, složićeš se da je osoba koja je završila Filološki Fakultet na odseku za srpski jezik i književnost, maaalkoc kompetentnija da daje sudove o njegovom radu od tebe. :) jr.
dileme.264 junior,
> Nije. To sam shvatio kada sam pravio LAT. Puno nejasnih & > nerastumačenih stvari. Bez profesora, knjiga je neupotrebljiva. Dobro, jeste delimično tačno. Znam pošto su mi se poznanici žalili za latinski. Ali pošto je zeljkoju i meni predavao autor(ka) knjige, nije nam bio nikakav problem da shvatimo način pisanja. Ustvari, on je bio tako dobar da smo se posle bunili zbog udžbenika iz engleskog i francuskog. ;) jr.
dileme.265 junior,
> godini problem broj jedan su bili izostanci. Mislim da je bilo > 30 opravdanih i nekoliko neopravdanih po glavi učenika. 3800 izostanaka na polugođu. 34 učenika. 112 po učeniku. Dotadašnji rekord škole bio je 1600. ;) Mada, mislim da nas je na kraju godine prestiglo III/6 O:(
dileme.266 junior,
> Na Andrićevim rečenicama i parafrazama rečenica izgrađene su > hiljade besmislenih tema za zadatke, kao i stotine hiljada još > gorih zadataka. Ali i napisane stotine kritika za hiljade učenika ;)
dileme.267 sasa.m,
> 3800 izostanaka na polugođu. 34 učenika. 112 po učeniku. Aiii, impozantno. Ima neko veći skor :)) ?
dileme.268 max.headroom,
> Tragično je koliko ljudi kod nas misli da se umetnost sastoji od veštine > preslikavanja stvarnosti (nešto što je preko 100 godina potpuno out). :) Ukusi, ukusi... Mene oduševljavaju upravo ovakva dela; dakle, hiperrealizam u svojoj najsirovijoj varijanti. Tapijeve reprodukcije, primera radi, studiram pre nego neke Holanđane koji sjajno uklapaju formu i farbu, ali sve to vredi koliko jedan bačeni pogled na "sjajnu sliku sjajno uklopljenu u ostatak gajbe, a sve to izgleda k'o bombona". A oko neće da zapne ni za jedan detalj, jerbo ih ni nema... A ima ih koji misle da je detalj važniji od sveukupnog dojma. > Slike su deo enterijera, nisu same sebi cilj. Ha! Deo enterijera isto koliko i stolice, stolovi, WC-i, lavaboi, itd, itd...? Aman, kako porediti unikatni predmet nastao u jedinstvenom trenutku pod neponovljivim duševnim stanjem autora, sa milionitim primerkom nekog artikla fabrike za proizvodnju istih? Čudan stav. Naravno, mislim na slike koje su vredne uočavanja, a ne naručene kubizme koji se slažu sa mušemom iz trpezarije i ugaonom garniturom. P.S. Iako sam po pitanju crtanih stvari daleko veći poklonik stripova, a od autora "priznajem" Mebiusa, Godara i još par priznatijih. Ipak, govorim o dve različite primene ovog zanata, iako je način izrade sličan (upotreba varira) :) Nije dilema, ali je bar čikanje na raspravu.
dileme.269 supers,
>> :) Ukusi, ukusi... Mene oduševljavaju upravo ovakva dela; dakle, >> hiperrealizam u svojoj najsirovijoj varijanti. Tapijeve >> reprodukcije, primera radi, studiram pre nego neke Holanđane koji >> sjajno uklapaju formu i farbu, Tapi, je li... Ćutaću, ćutaću... Ukusi stvarno dovode čoveka u iskušenje da padne u vatru ;) >>> Slike su deo enterijera, nisu same sebi cilj. >> >> Ha! Deo enterijera isto koliko i stolice, stolovi, WC-i, lavaboi, >> itd, itd...? Aman, kako porediti unikatni predmet nastao u >> jedinstvenom trenutku pod Nisi razumeo. Deo enterijera jesu, ali *ne* kao sanitarni čvorovi i slični uređaji... Bože gospode, ispalo je da slike tretiram kao nameštaj. "Gledaj lepu gajbu, ima i slika". Gnusna pomisao. Ja govorim o skladu. Ako slika odgovara nameštaju, ceo enterijer postaje ram za sliku, slika se produžava na njega. To sliku neće učiniti poslednjom rupom na svirali, osim ako sama nije totalno nezanimljiva. Simbioza slike i okoline može biti jako korisna :) Ja najviše volim kada se umetničkom delu da nova dimenzija ukomponovanjem u okolinu. S druge strane, šta se dobija time što je slika istaknuta i upadljivo različita? Ako je remek-delo u pitanju, neće smetati. Ali ako je u istoj sobi TV, video, ja bih razmislio o onome što visi na zidu ;) Mi ne živimo u muzejima, nego u toplini doma svog :) Nameštaj može da upotpuni ugođaj koji daje slika, a može i da ga dovede do apsurda :)
dileme.270 kum.djole,
>> da je osoba koja je završila Filološki Fakultet na odseku >> za srpski jezik i književnost, maaalkoc kompetentnija da daje >> sudove o njegovom radu od tebe. :) Svakako, ali to ne znači da ona daje apsolutno pravičan sud. Kao ni ja, uostalom.
dileme.271 miobrado,
>> Ja govorim o skladu. Prsten najbolje "stoji" na ruci (prstu). <==> Slika najbolje "stoji" u ramu.
dileme.272 balsa,
:: > Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što :: > nije zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa :: > Pavlovićevim delom, čak i da je napisan iz čistog revolta, :: > principa, ličnog stava. :: To je tvoje mišljenje, imaš prava na njega. Ali ipak, složićeš :: se da je osoba koja je završila Filološki Fakultet na odseku :: za srpski jezik i književnost, maaalkoc kompetentnija da daje :: sudove o njegovom radu od tebe. :) Ne brini se ništa, dotična profesorka sigurno nije imala dileme glede "umetničke" vrednosti pesme. Pitanje je bilo kako da postupi u toj situaciji i kojom ocenom da rad oceni. E, za TO postoji na fakultetu predmet pod nazivom "Metodika nastave", i sve mi se čini da gđa profesorka nije baš redovno posećivala predavanja. ;)
dileme.273 ivan.mile,
>>> 3800 izostanaka na polugođu. 34 učenika. 112 po učeniku. >> >> Aiii, impozantno. Ima neko veći skor :)) ? Jedan učenik iz mog odeljenja je prošle godine izostao sa bar 80% časova, a možda i više. Kao "solo umetnik" je verovatno prvi u školi po izostajanju.
dileme.274 ilazarevic,
> :) Ukusi, ukusi... Mene oduševljavaju upravo ovakva dela; dakle, > hiperrealizam u svojoj najsirovijoj varijanti. Tapijeve > reprodukcije, primera radi, studiram pre nego neke Holanđane koji > sjajno uklapaju formu i farbu, ali sve to vredi Sa druge strane, ja pomenute Tapijeve radove teško mogu da podnesem, jer su IMHO nakaradni. Preferiram idelne proporcije, antičku umetnost i pravce koji se na nju oslanjaju...
dileme.275 mileusna,
>> sve mi se čini da gđa profesorka nije baš redovno posećivala >> predavanja. ;) Hvala. ;) BTW, zaboravih da vam kažem, planiraju pesmu da ubace i u godišnji izveštaj škole. ;> (niš' nemo' meni da se žailte, ja sam samo rekao šta mislim, a za ocenu i ostalo odgovaraju profesori:)
dileme.276 junior,
> Ne brini se ništa, dotična profesorka sigurno nije imala > dileme glede "umetničke" vrednosti pesme. Dobro, tu se slažemo, ali > da postupi u toj situaciji i kojom ocenom da rad oceni. E, za Možda je ipak u Milošu videla veliki talenat, kome treba stimulans da bi napredovao. Možda je ovo bio njen vid stimulansa ... A što se tiče > TO postoji na fakultetu predmet pod nazivom "Metodika nastave", > i sve mi se čini da gđa profesorka nije baš redovno posećivala > predavanja. ;) zanima me kako bi ti postupio u _toj_ situaciji, i btw, da li si dao taj predmet (ako si dao znam šta imaš iz njega ;> )? pozdrav, jr.
dileme.277 junior,
> Jedan učenik iz mog odeljenja je prošle godine izostao sa bar > 80% časova, a možda i više. Kao "solo umetnik" je verovatno > prvi u školi po izostajanju. Pa tako smo mi i nabili skor ... 4 učenika, koja su se pojavila tek tamo kod zaključivanja ocena. ;) Dobro, bio je tu i štrajk i biologija ... O:)
dileme.278 kum.djole,
>> Možda je ipak u Milošu videla veliki talenat, kome treba stimulans >> da bi napredovao. Možda je ovo bio njen vid stimulansa ... Pa pobogu, nije to osnovna škola.. :(
dileme.279 junior,
>>> Možda je ipak u Milošu videla veliki talenat, kome treba >>> stimulans da bi napredovao. Možda je ovo bio njen vid >>> stimulansa ... > Pa pobogu, nije to osnovna škola.. :( Ne. Ovo je i važnije od osnovne škole. Ovo je možda poslednji trenutak u životu koji će naterati Miloša da upiše nešto što voli, što ceni. Možda bi baš zbog te petice iz srpskog, odlučio da studira književnost, a ne ETF. Lično sam prisustvovao tome, kako je moj profesor matematike, od tako reći, propaliteta, napravio vrsnog matematičara. Samo tako što ga je jedne godine (druga, beše) stimulisao na ovaj način: "Šišaković ... 3,3,3,3. Ti si Šišakoviću mnogo napredovao, zato ću ti dati 4, ali da me ne izneveriš." Od tad pa na dalje, on je imao 5 iz matematike, a poriva za učenje mu nije nedostajalo. I eto sad čoveka sa mnom na ETF-u ... A u prvoj godini gimnazije išao je na popravni iz matematike ... Srednja škola / gimnazija, je još važnija što se tiče pedagogije u odnosu na osnovnu školu. Jer, u osnovnoj školi većinu onog što čini dete nauči kod kuće. A u pubertetu, dete se distancira od roditelja, traži sigurnost u društvu, školi, _van kuće_, i zato mu je veoma važno kako će biti prihvaćen tamo. jr. P.S. Samo moja razmišljanja. Ako se ne slažeš, zanemari ih ...
dileme.280 mileusna,
>> Jedan učenik iz mog odeljenja je prošle godine izostao sa bar 80% >> časova, a možda i više. Da li je išao na polaganje razrednog ispita?
dileme.281 ivan.mile,
>>>> Jedan učenik iz mog odeljenja je prošle godine izostao sa bar 80% >>>> časova, a možda i više. >> >> Da li je išao na polaganje razrednog ispita? Nije. Iz četiri predmeta je bio neocenjen, a imao je i 4-5 kečeva, tako da je ponavljao.