KOMUNIK.5

30 Sep 1993 - 12 Feb 1994

Topics

  1. modemi (639)
  2. fax (189)
  3. kom.programi (117)
  4. procomm (44)
  5. telemate (485)
  6. telix (44)
  7. protokoli (72)
  8. hackers (181)
  9. jupak (133)
  10. email (503)
  11. vax (438)
  12. strani.sistemi (312)
  13. yu.bbs (704)
  14. ptt (646)
  15. razno (479)

Messages - protokoli

protokoli.1 dejanr,
Ovde diskutujemo o protokolima za prenos datoteka kao što su XMODEM, ZMODEM, MNP (i njegove emulacije) itd.
protokoli.2 .bale.,
Newsgroups: comp.unix.programmer,biz.sco.general Path: fon!paya@fon From: Superuser - Rashid Karimov <sarnode.saratov.su!root@moumee.uucp> Subject: Implementing dialIN SLIP within SCO Unix 3.2.4(TCP 1.2.0) ? Organization: FON Net Date: Thu, 14 Oct 1993 06:53:52 -0400 Message-ID: <1993Oct14.105352.7037@sarnode.saratov.su> Sender: paya@fon Hi ! IMHO, a lot of SCO Unix SysAdm's would like to get SLIP working like, for exam UUCP(uucico daemon). In other words, allowing the same line be used for login,dialOUT by cu,PPP, uucp & dialIN SLIP. The current implementation of SLIP in TCP 1.2.0 is based mainly on rather dedicated line - at least at the host site. You should slattach it from the very beginning( if you want this line be used for SLIP at random time), so neither the line can be used for login(getty),no for dialUp by uucico. Futhemore,with such a configuration you can't change IP address for remote site , which is expected to call on this line. Giving the fact PPP is not widespread yet,it's very disappointing... So what about this ? Does any1 had ever tried to solve this ? Here in Russia, is some kind of genious person, who'd wrote his own package - so called MCSLIP( multi-compressed_slip), wich works fine for ISC & BSD. I've heard some rumours SCO negotiates with him to get copyrights on this product...There is also MorningStar PPP - but it's a commercial software ( ~500-600 US$). Anyway, this looks like a long story. I'm thinking about a simple set of programs, wich will allow user to login,provide their IP address,& slattach the line. Some daemon should look upon SLIP connection to be ready to cansel it when all conversation be done, reenabling the line for future use ... Is it possible in general ? As I know, TCP 1.2.0 defaults provide 4 simultaneous SLIP connections. This number can be easily[?] increased. As linking of STREAMS drivers for SLIP is maid in time of slattach execution, there are no obstacles to use line for getty before and after SLIP ? So would you mind to comment this ? Did any1 have expirience with multiSLIP connection a time ? Any troubles with routing ? SY Rashid Karimov
protokoli.3 eotek,
hi, zna li neko nesto vise o x400 ? ima li prakticnih iskustava ? rgds eotek
protokoli.4 ognjen,
)-> zna li neko nesto vise o x400 ? /^\ X400? Da ne misliš da X00?
protokoli.5 skrajnalic,
Da li je moguĆe naterati GSZ da pokazuje tačno vreme do kraja prenosa (npr. 2:45 sec) a ne odprilike, kao što to sad radi? (npr 2min). Pozdrav.... skr
protokoli.6 dejanr,
>> Da li je moguĆe naterati GSZ da pokazuje tačno vreme do kraja prenosa >> (npr. 2:45 sec) a ne odprilike, kao što to sad radi? (npr 2min). Nije, jer to GSZ ne može ni da zna - veza ubuduće može da bude bolja ili lošija (a može čak i da pukne ;) i to je van kontrole GSZ-a. Dakle, on može samo da pruži neku statističku procenu na osnovu dotadašnjeg prenosa, i to upravo i radi.
protokoli.7 ppekovic,
>> )-> zna li neko nesto vise o x400 ? >> /^\ >> X400? Da ne misliš da X00? Ne, čovek je mislio na X.400, poštanski servis za prenos mail-a. Paya
protokoli.8 niklaus,
(:>>> Da li je moguĆe naterati GSZ da pokazuje tačno vreme do (:>>> kraja prenosa (npr. 2:45 sec) a ne odprilike, kao što to (:> sad radi? (npr 2min). (:> (:> Nije, jer to GSZ ne može ni da zna - veza ubuduće može da (:> bude bolja ili Pa, nije baš. Ispod minuta, ispisuje na svakih 3-10 sekundi (zavisno od brzine modema). To što to ne radi i preko minuta, me malko čudi, jer bi se koristila nekih 10 procesorskih taktova više po ispisu, što je beznačajno. GSZ inače je u stanju da ukapira da je prešao sa (recimo) 3-eg na 2-gi minut. Možda je neka _prava_ registrovana je upotpunjena... (:niklaus:)
protokoli.9 magician,
­=> Nije, jer to GSZ ne može ni da zna - veza ubuduće može da bude bolja ­=> ili lošija (a može čak i da pukne ;) i to je van kontrole GSZ-a. ­=> Dakle, on može samo da pruži neku statističku procenu na osnovu ­=> dotadašnjeg prenosa, i to upravo i radi. Nisam nešto siguran da je to razlog. Da je tako GSZ ne bi ispisivao sekunde ni u poslednjem minutu prenosa, a ispisuje ih. Tačno je da GSZ ne može da zna koliko će prenos da traje, ali on neprestano vrši korekciju preostalog vremena na osnovu brzine prenosa poslednjeg bloka (a ne na osnovu neke statističke procene). Ako si primetio, GSZ uvek na početku transfera daje dužinu u sekundama (ukoliko je broj manji od 1000) a tek onda ispisuje minute. Pre će biti da je razlog ne_ispisivanja sekundi mišljenje autora da je to nebitan detalj.
protokoli.10 zormi,
*>> )-> zna li neko nesto vise o x400 ? *>> /žĐ *>> X400? Da ne misliš da X00? * * Ne, čovek je mislio na X.400, poštanski servis za prenos * mail-a. Taj poštanski servis je u fazi testiranja. Ja sam bio jedan od beta testera ;) dok nisam prebacio X.25 Gateway sa Unixa na Novell, a za Novell nemam odgovarajući software (čekam da stigne). Za Unix imam.
protokoli.11 eotek,
> Ne, covek je mislio na X.400, postanski servis za prenos > mail-a. upravo sam na to mislio. mozes li me (nas) malo vise informi- sati o tome, izgleda da je takav vid komunikacije uznapredovao. potpitanja bi bila: - treba li neki dodatni hardver (pored PC i modema), - kako ide slanje (rece "postanski"), a kako prijem - ima li kod nas tako neceg ... svaka info dobro dosla eotek
protokoli.12 nemo,
==> hi, ==> zna li neko nesto vise o x400 ? zna. le cap
protokoli.13 skrajnalic,
&> ==> zna li neko nesto vise o x400 ? &> zna. Ko? ;) Pozdrav....... skr
protokoli.14 deki.dj,
Jedno malo pitanjce ... Kada se završi prenos preko GSZ-a i kada on ispiše: GSZ FINISHED! exit code = 0 računar se zaglavi i lampica za HD stalno svetli. Ovo se nedešava stalno ali (često) ponekad... ;)
protokoli.15 furlani,
Zasto kada mi dsz download zavrsi i napise ono dsz finished exit code = 0 , zasto se ta▀da startuje interni zmodem u telemate-u. i moram da pritiskam ctrl-x da se prekine Pozdrav Ceda
protokoli.17 sir.oracle,
Molio bih informaciju o tome da li je moguc (i kako) prenos podataka serijskom vezom izmedju 2 PC racunara bez ikakvog komunikacionog programa tj. direktno iz DOS-a (copy,ctty i slicno). Radi se o tome da imam jedan mali pc kompatibilac koji iskljucivo prenosi podatke putem kabla, ali nema nikakav komunikacioni software u sebi (?).
protokoli.18 steva,
Interesuje me jedna stvar, ne znam da li je do sezama ili zmodema. Koristim TM i njegov interni Zmodem, sa recovery. Međutim, kad mi pukne prenos i probam ponovo, ne ide recovery već ispočetka, ali preimenuje se zip u .zi0, pa .zi1... Biće da ja nisam nešto dobro setovao, ali sam i posumnjao da li sam stavio dobro u set protocol, jer tamo imaju tri Zmodema (plain vanilla, Mobyturbo i još jedan zaboravio sam). Pa neka mi neko objasni razliku između ova tri, pliz. Meni je setovan onaj zadnji po redu. Usput, ako neko ima volje da mi pošalje .bat fajlove za eksterni Zmodem, bio bih mu zahvalan. Obriso sam što mi je paya poslao, pa me sramota da mu tražim ta tri reda ponovo... :)
protokoli.19 darone,
>> Molio bih informaciju o tome da li je moguc (i kako) prenos podataka >> serijskom vezom izmedju 2 PC racunara bez ikakvog komunikacionog >> programa tj. direktno iz DOS-a (copy,ctty i slicno). Radi se o tome >> da imam jedan mali pc kompatibilac koji iskljucivo prenosi podatke >> putem kabla, ali nema nikakav komunikacioni software u sebi (?). Postoji, sto 100%, ali je problem što se ja baš i ne sećam kako ono ide. Uglavnom, najbolje bi bilo da uzmeš LapLink3, onda ga (preko serijskog porta) prebaciš na tu mašinu (zar nema nikakav disk???) - i onda ih povežeš. Za informacije mail wr dmiric, taj se u to razume :) darone
protokoli.20 korvin,
­­>> Koristim TM i njegov interni Zmodem, sa recovery. Međutim, kad mi ­­>> pukne prenos i ­­>> probam ponovo, ne ide recovery već ispočetka, ali preimenuje se zip u ­­>> .zi0, pa .zi1... Mani se tm-ovog zmodema i koristi GSZ. Evo kako bi trebalo da glase batch fajlovi za gsz: gszu.bat (za upload): ------- cd d:ĐcommĐtm0ĐupĐ d:ĐcommĐtmĐgsz port %2 speed %1 sz -m -rr %3 %4 %5 %6 %7 %8 %9 cd d:ĐcommĐtmĐ ------- gszd.bat (za download, logično :) : ------- cd d:ĐcommĐtmĐdownĐ d:ĐcommĐtmĐgsz port %2 speed %1 rz -m -rr %3 cd d:ĐcommĐtmĐ ------- Naravno, putanje prilagodi svojim. Od protokola na sezamu izaberi MobTurbo. Ako imaš mnp modem i dobru centralu :) cps će ti biti oko 270-280. P.S. Namesti marginu u editoru.
protokoli.21 ppekovic,
>> Koristim TM i njegov interni Zmodem, sa recovery. Međutim, kad mi pukne >> prenos i >> probam ponovo, ne ide recovery već ispočetka, ali preimenuje se zip u .zi0, >> pa .zi1... Problem je što novije verzije telemate-a imaju mogućnost da pored imena fajla, za crash recovery uzimaju u obzir datum i vreme kreiranja fajla. Ovo ti se verovatno desilo sa sezamovim pad?????.zip. Kada si se sledeći put javio pad je ponovo zip-ovan i napravljen fajl sa drugim vremenom i eventualno datumom od onog prethodnog. Na žalost, ova opcija se ne može isključiti. Rešenja ima dva. Prvo je da koristiš DSZ/GSZ jer je ionako brži a i bolje se snalazi u uslovima loše veze. Drugo je da uzmeš tm 3.xx. Ja koristim tm 3.10. Paya P.S. Smanji u editoru desnu marginu. Pogledaj na šta ti liče poruke.
protokoli.22 wizard,
> Rešenja ima dva. Prvo je da koristiš DSZ/GSZ jer je ionako brži > a i bolje se snalazi u uslovima loše veze. Drugo je da uzmeš tm > 3.xx. Ja koristim tm 3.10. Ima i treće rešenje, a to je da se pre DL-a textpad-a isti arhivira sa ..PAD ARC komandom.
protokoli.23 jasicp,
Kako se iz Telematea pomocu GSZ-a skida vise datoteka, jedna za drugom, bez intervencije korisnika posle prve komande.
protokoli.24 dikla,
> > Bice da ja nisam nesto dobro setovao, ali sam i posumnjao da li sam > stavio dobro alt-Option Protocol i kod Zmodema ukljucis Recovery !
protokoli.25 spale,
>> Ima i treće rešenje, a to je da se pre DL-a textpad-a isti >> arhivira sa ..PAD ARC komandom. E a da li može tako da se arhivira samo textpad ili mora da se arhivira sve što je u padu? Šta da radim ako pored textpada imam još neke fajlove koje sam spremio za download? Nikola
protokoli.26 nemo,
nesto o x.400: BEOGRAD400 - JAVNI X.400 SISTEM ZA ELEKTRONSKU RAZMENU PORUKA Sadržaj: U radu je dat opšti prikaz sistema za razmenu poruka prema standardu X.400. Takođe je dat prikaz implementacije ovog sistema BEOGRAD400 i razmotrene su mogućnosti povezivanja korisnika sa sistemom. Abstract: In this paper a general view of X.400 Message Handling System is presented. Also, an overview of the actual implementation - BEOGRAD400 is given, and the possibilities of getting connected to it are evaluated. le capitaine nemo ap_x400.zip
protokoli.27 eotek,
> nesto o x.400: tako kapetane. hvala, prikaz je odlican. ko zna, zna ... :) eotek
protokoli.28 dcolak,
│ E a da li može tako da se arhivira samo textpad ili mora da se │ arhivira sve što je u padu? Šta da radim ako pored textpada │ imam još neke fajlove koje sam spremio za download? PAD DO /B :-) Sledge DAMMIR!
protokoli.29 jasicp,
gsz sz -m c:*.zip (send all .ZIP files with MobyTurbo(TM)) gsz sz -Z *.lst (send text files with ZMODEM compression) gsz rz -r (CRASH RECOVERY: resume interrupted transfer) gsz rz -rr (CRASH RECOVERY with file comparison) Vidite gospodo gornje primere. Pitanje glasi : - Da li se komandom gsz sz -mrZ moze slati datoteka ( txt ili binarna ) uz kompresiju i MobyTurbo protokol ? - U cemu je prosirenje MobyTurbo-a u odnosu na cist ZModem ? Primeri su iz manuala GSZ-a.
protokoli.30 fancy,
E, da... GSZ, DSZ nema teorije da mi prorade na 14.400... Javlja mi "no carrier detect on com3..." a ima ga... majke mi :) TM-ov zmodem radi bez greške... Ima li neko ideju..? Jel' beše treba da se trpaju neki spec parametri za 14.400 ili ne ? .F nO morE.
protokoli.31 spale,
>> PAD DO /B :-) Pa znam ja za to, ali ako mi za vreme prenosa pukne veza, textpad će mi ponovo arhivirati i neću moći da nastavim prenos od onog mesta gde se veza prekinula. Nikola
protokoli.32 a.kircanski,
_-=> GSZ, DSZ nema teorije da mi prorade na 14.400... Meni je kad sam imao 14400bps, radilo bez problema.
protokoli.34 dcolak,
│ Pa znam ja za to, ali ako mi za vreme prenosa pukne veza, │ textpad će mi ponovo arhivirati i neću moći da nastavim prenos │ od onog mesta gde se veza prekinula. Ja sa GSZ nikad nisam imao problema i uvek sam nastavljao gde sam stao... :) Sledge DAMMIR!
protokoli.35 dejanr,
>> Pa znam ja za to, ali ako mi za vreme prenosa pukne veza, >> textpad će mi ponovo arhivirati i neću moći da nastavim prenos >> od onog mesta gde se veza prekinula. To je neki problem sa Telemate-ovim crach recovery sistemom - ako koristiš DSZ, savršeno možeš da nastaviš download, naravno ako u međuvremenu ništa nisi dodavao u PAD. Ali ako uradiš PAD ARCHIVE pa onda eventualno još dodaješ neke *fajlove* u PAD i najzad koristiš PAD DOWN /B, "prevarićeš" i Telemate-ov zmodem i moći da nastaviš download.
protokoli.36 fancy,
ŮŢ> _-=> GSZ, DSZ nema teorije da mi prorade na 14.400... ŮŢ> Meni je kad sam imao 14400bps, radilo bez problema. Hvala na savetu.
protokoli.37 zdule,
╠═══ - Da li se komandom gsz sz -mrZ moze slati datoteka ( txt ╠═══ ili binarna ) uz kompresiju i MobyTurbo protokol ? Može se slati TXT datoteka sa kompresijom & MobyTurbo dok binary ne može sa kompresijom. ZDule...
protokoli.38 slom,
> GSZ, DSZ nema teorije da mi prorade na 14.400... > Javlja mi "no carrier detect on com3..." a ima ga... majke mi :) Pa iskljuci kontrolu postojanja kerijera, recimo; dsz d rz sm
protokoli.39 fancy,
ŮŢ> Pa iskljuci kontrolu postojanja kerijera, recimo; ŮŢ> dsz d rz Ne pomaže..:(( Jođ uvek imam "got no carrier detect on com3..."
protokoli.40 fancy,
ŮŢ> Pa iskljuci kontrolu postojanja kerijera, recimo; ŮŢ> dsz d rz Povlačim reč, POMOGLO JE! Stavio sam parametar d POSLE port %2 speed %1 i proradilo je! THANX. Fancy
protokoli.41 vcalic,
Jel' imao neko ovakav slučaj??? Stavio sam neku kršinu od modema (običan modem, 2400bps) i jedva je naterao da uspostavi vezu (tek kad je s7 dobio vrednost veću od 60 !?!?). Nisam uspeo da ga nateram da shvati da mu je DTR off. Ali, lepo radi pod Telemate, donekle i pod Procomm-om za Windows (sve radi, sem izlaska iz programa !?) ali ako pokušam da startujem bilo koji proizvod Omen Tech., dakle, DSZ, GSZ ili ZCOMM, i to bilo koju verziju - DSZ sam probao jednu verziju iz '87, a ZCOMM iz '89, zajedno sa najnovijim verzijama- mašina se potpuno zablokira, bilo pod DOS-om, bilo pod DV-om, bilo pod Windowsima. Isto se desi Procomm-u for Windows prilikom izlaska iz programa ako je prisutan kerijer. Jel' zna neko šta bi tu moglo da bude u pitanju? Inače, modem je proizvod neke švedske firme (nije Erikson) i predstavlja neuspelu verziju nekog modema koji je kasnije postao vrlo poznat model u Evropi. Vlada
protokoli.43 bulaja,
**** new file **** R:\COM\*.* ---------------------- dsz1127 zip 86388 DSZ v27.11.93, ZModem file transfer protokol Nov 27 1993: Serial I/O has been tuned for more efficient operation with internal modems using firmware driven virtual UARTs. <Preuzeto sa Imtel BBS-a>
protokoli.44 bulaja,
**** new file **** R:\COM\*.* ---------------------- gsz1129 zip 106907 GSZ v29.11.93, graficki DSZ (ZModem ftp) <Thanks to Drakce>
protokoli.45 mstanic,
>> gsz1129 zip 106907 GSZ v29.11.93, graficki DSZ (ZModem Vid' šta piše u dokumentaciji: 12.1 Windows 3 Communications programs do not operate well under Windows 3 because Windows does not have true multitasking.
protokoli.46 paki,
­> Communications programs do not operate well under Windows 3 ­> because Windows does not have true multitasking. But they do operate well under DOS because DOS does have true multitasking, no?
protokoli.47 zormi,
* Communications programs do not operate well under Windows 3 * because Windows does not have true multitasking. Naravno, Win ima "cooperative multitasking" tj. aplikaciji je ostavljeno skoro na volju kad će da pusti procesor malo i drugima), a tek NT ima preemptive multitasking gde sam OS odlučuje o tome i "seče" aplikaciju.
protokoli.48 vcalic,
>> skoro na volju kad će da pusti procesor malo i drugima), a tek NT ima >> preemptive multitasking gde sam OS odlučuje o tome i "seče" aplikaciju. Negde sam pročitao da će i Chicago imati preemptive multitasking. Jel' to tačno? Vlada
protokoli.49 domana,
Da li postoji neki zmodem protokol koji daje shell u dos? Znam za neki szmodem, ali za njega nisam siguran... Pyc
protokoli.50 dejanr,
>> Da li postoji neki zmodem protokol koji daje shell u dos? Misliš, pustiš da se fajl prenosi, a ti odeš u DOS i radiš nešto drugo? Hmmm... bojim se da takav zmodem ne postoji. Ili, bolje rečeno, postoji više takvih, zovu se Windows, OS/2, DesqView... :)
protokoli.51 domana,
~~~ Hmmm... bojim se da takav zmodem ne postoji. Ili, bolje receno, ~~~ postoji vise takvih, zovu se Windows, OS/2, DesqView... :) OK :) Koliko je desqview brz na jednoj 286 sa 1 Mb RAM-a? :) Pyc
protokoli.52 dejanr,
>> OK :) Koliko je desqview brz na jednoj 286 sa 1 Mb RAM-a? :) Davno nisam radio... mislim da je na AT mašinama problem što DV ne može da premešta segmente memorije po volji, pa moraš osnovnih 640 K da podeliš na više programa, pa kojem koliko dopadne, toliko mu je. Na 386 svaki program ima po 640 K (ako računar ima dovoljno memorije). Mislim da varijantu "komunikacija u jednom prozoru, nešto drugo u drugom" vredi probati i na AT-u - neće biti previše nekomforno.
protokoli.53 darone,
>> ~~~ Hmmm... bojim se da takav zmodem ne postoji. Ili, bolje receno, >> ~~~ postoji vise takvih, zovu se Windows, OS/2, DesqView... :) >> >> OK :) Koliko je desqview brz na jednoj 286 sa 1 Mb RAM-a? :) Jako lepo radi. žak začuđujuće lepo :) p.s. nije kod mene ;)
protokoli.54 index,
÷■÷>> Da li postoji neki zmodem protokol koji daje shell u dos? ÷■÷ ÷■÷ Misliš, pustiš da se fajl prenosi, a ti odeš u DOS i radiš ÷■÷ nešto drugo? ÷■÷ Hmmm... bojim se da takav zmodem ne postoji. Ili, bolje ÷■÷ rečeno, postoji više takvih, zovu se Windows, OS/2, ÷■÷ DesqView... :) Nisam siguran da sam baš razumeo, ali mi se čini da to što čovek hoće daju neki kom.programi npr. Telemate, Odyssey itd. Nenad
protokoli.55 dejanr,
>> > Hmmm... bojim se da takav zmodem ne postoji. Ili, bolje >> > rečeno, postoji više takvih, zovu se Windows, OS/2, >> > DesqView... :) >> >> Nisam siguran da sam baš razumeo, ali mi se čini da to što >> čovek hoće daju neki kom.programi npr. Telemate, Odyssey itd. Tamo verovatno (ne znam sigurno za ODY) možeš da izađeš u DOS dok traje transfer, ali s tim da se mnogo ne zadržavaš, dakle više za neke kratke intervencije. Ako želiš da zaista slobodno radiš u DOS-u, startuješ veće programe itd, nema druge nego uzeti Windows ili DV ili tako nešto.
protokoli.56 jasicp,
> Da li postoji neki zmodem protokol koji daje shell u dos? Znam za neki > szmodem, ali za njega nisam siguran... Uzmi deputy ( ima na Sezamu ) on dozvoljava prelazak u DOS dok traje prenos, ( vidi neke moje poruke u komunikacijama ), sve to ako imas 286. Ako imas 386+, nema problema : uzmi Windows i sl.
protokoli.57 index,
÷■÷ Tamo verovatno (ne znam sigurno za ODY) možeš da izađeš u DOS ÷■÷ dok traje transfer, ali s tim da se mnogo ne zadržavaš, dakle ÷■÷ više za neke kratke intervencije. Ako želiš da zaista ÷■÷ slobodno radiš u DOS-u, startuješ veće programe itd, nema ÷■÷ druge nego uzeti Windows ili DV ili tako nešto. Slažem se, ali mi se čini da je čovek tražio 'shell u dos' (ne znam šta će mu), a ne 'multitasking'. Odyjev shell puca na kraju file transfera. Uostalom čovek se, izgleda, već odlučio da proba DV što mu i ja toplo preporučujem. Nenad
protokoli.58 vita,
> OK :) Koliko je desqview brz na jednoj 286 sa 1 Mb RAM-a? :) Koliko ja kontam, to ti nece ni raditi, ja probo kad sam imo 286. Vita
protokoli.59 dvesic,
>> Koliko ja kontam, to ti nece ni raditi, ja probo kad sam imo >> 286. Koliko ja znam, to ce raditi ohoho ! (Masina Litron 286/12/1) DV ver 2.24. Sad sto se brzine tice ... sve zavisi sta pod tim podrazumevas.
protokoli.60 domana,
~~~ Sad sto se brzine tice ... sve zavisi sta pod tim podrazumevas. Pa rece mi dejanr u malopredjasnjoj poruci da moze da multitaskuje komunikaciju modemom i dos, lepo. :) Pyc
protokoli.61 jmilosevic,
Da li je neko experimentisao sa postavljanjem raznih brzina komunikacije u kom.programu i probao da izvede zaključak kako to utiče na throughputh u GSZ-u ? Ja sam sa običnim 2400 MNP modemom u kom.programu stavio brzinu komunikacije 19200 i primetio da tada cps postiže veće vrednosti. Drži se od 275 do 283 što ranije pri podešenoj brzini komunikacije od 9600 nije bilo, a takođe i nakon grešaka u prenosu cps ne počinje sa npr. 224 nego od 257, što isto mislim da je rezultat promene ovog komunikacionog parametra. Kada sam pre ovoga imao unetu brzinu od 2400, cps je, uz nemenjane ostale parametre, išao najviše do 230 i neki karakter u sekundi. Mislim da bi throughput ( cps ) bio još veći kada bi I/O kartica imala 16550AFN, kako to preporučuje GSZ.DOC, a ne 16450 koji imam na I/O karti. Dobro bi bilo kada bi još neko izneo svoja iskustva na ovu temu, mogao bi se izvući tačniji zaključak o ovome. Pozdrav! Jovan.
protokoli.62 vlad,
> postiže veće vrednosti. Drži se od 275 do 283 što ranije pri > podešenoj brzini komunikacije od 9600 nije bilo, a takođe i nakon > grešaka u prenosu cps ne počinje sa npr. 224 nego od 257, što isto Ja sam probao na dva različita modema i ni jedan nije hteo da prihvati brzinu modem-računar veću od 9600. Jednostavno nisu hteli ni init string da prime.
protokoli.63 mvincic,
>> od 275 do 283 što ranije pri podešenoj brzini komunikacije od 9600 nije Ja držim na 9600 i kada je čista veza, imam sa Sezamom 285 CPS sa GSZ-om.
protokoli.64 gari,
Potreban mi je source u bilo kom programskom jeziku za realizaciju serijske komunikacije po protokolu X-25, odnosno knjige, uputstva i slicno... Treba mi za faks i hitno mi je, help me !!!! pozdrav, Gari.
protokoli.65 saricl,
> Ja sam probao na dva razlicita modema i ni jedan nije hteo da prihvati > brzinu modem-racunar vecu od 9600. Jednostavno nisu hteli ni init string da > prime. Kod mene to radi savrseno a imam Longshine
protokoli.66 zdrawcke,
>>> Kod mene to radi savrseno a imam Longshine Kako? Imam i ja Longshine pa mi ne radi ni init string na preko 9600?
protokoli.67 markom,
■■■ Kod mene to radi savrseno a imam Longshine Imam i ja Longshine. Ponekad neće da čuje ni na 9600, a za više neću ni da pro- bam. Marko
protokoli.68 petrovics,
>> Imam i ja Longshine. Ponekad nece da cuje ni na 9600, a za vise necu ni >> da pro- bam. Moj Longshine radi bez problema sa 19200
protokoli.69 saricl,
> Kako? Imam i ja Longshine pa mi ne radi ni init string na preko 9600? Nmam pojma nisam ja stelovao init string.Inace racunar je 386Sx. Init string je sledeci: ATv1x3%c1\n7g1\q3\v3l3 i koristim TELIX. Jedini problem koji se ponekad javlja je da po odlasku u dialing directori nece da zove jednostavno nista se ne desava,e onda samo pritisnem SPACE ili izadjem ponovo u osnovni pa udjem opet u dialing.
protokoli.70 jmilosevic,
> Ja sam probao na dva različita modema i ni jedan nije hteo da > prihvati brzinu modem-računar veću od 9600. Jednostavno nisu > hteli ni init string da prime. Ovu brzina ne zavisi od init.$ ili modema, nego od zahteva koji se zadaje komunikacionom programu. Kada se kom programu zada DTE speed 19200, (DTE - Data Terminal Equipment = kompjuter) to je brzina između modema i kompjutera onda on podatke primljene u buffer modema isporučuje u kompjuter sa zadatom brzinom, a brzina modem-modem DCE speed (DCE - Data Communications Equipment = modem) je brzina koja zavisi od toga po kom standardu je modem izrađen (V32,V42,V22 itd.). Međutim, sům sam uvideo da povećanje DTE brzine ne utiče presudno na postignuti cps u file transferu pri korišćenju Zmodem protokola. Nakon što sam poslao poruku koja je pokrenula ovu diskusiju, prenosi PAD-ova su su pokazali čak velik pad brzine prenosa i sada ne znam da li je to posledica nečistih linija (Line hits) ili je potrebno registrovati GSZ? Komentari? ;).
protokoli.71 jmilosevic,
> programa !?) ali ako pokušam da startujem bilo koji proizvod > Omen Tech., dakle, DSZ, GSZ ili ZCOMM, i to bilo koju verziju - > DSZ sam probao jednu verziju iz '87, a ZCOMM iz '89, zajedno sa > najnovijim verzijama- mašina se Da bi se moglo reagovati na ovo, morao bi dati modemu at&v ili atĐs, pa iz ovih podataka videti profil modema. AT&D2 "spušta slušalicu" kada dobije nalog od terminala (comp.). Vidim da si pokušavao da radiš sa ZCOMM programom. Mogli bi da razmenimo iskustva. Meni je ZCOMM konačno proradio. Izeditovao sam PHOMAST.T tako što sam u 945 liniji ubacio: putw "ATX3ĐĐQ3&C1&D2S7=70S0=0 Đr", ž mora dva back slasha jer mu je Đ kontrolni char. (Đr znači enter). a na prethodnu sam stavio komentar u vidu dvotačke (: colon). U osnovnom meniju sa pritisnuo shift-F4, ušao u turbo learn mod logovao se na S. i nakon završetka pritisnuo F1. Pitao me je da li hoću da mi to bude deo dialing dir. i pod kojim imenom. Nakon toga dovoljno je bilo otkucati 'call sezam.newscr.t1', i script bi radio. E sad! Fantastičan je screen kod downloada sa drugačijim podacima o file transferu, cps se mnogo ne menja, a u slučaju smetnji, subpacket se mnogo brže nego kod GSZ-a menja tako da cps drži početnu vrednost! Trebalo bi mi da podesim interface speed na veću brzinu od 2400 što nisam uspeo da uradim. Imaš li neki predlog? Pozdrav, Jovan.
protokoli.72 bulaja,
**** new file **** R:\COM\*.* ---------------------- dsz0194 zip 86859 DSZ v01/94, ZModem file transfer protokol Jan 27 1994: Added the "G" command to send an XON character to the modem. This is useful when calling dsz from MSKermit as MSKermit sends an XOFF character to the modem. Multitasking on OS/2 and Windows has been improved. Handshake slow is more aggressive in flushing disk buffers.