ORKA.3

04 Mar 1993 - 21 Feb 1994

Topics

  1. literatura (90)
  2. help (75)
  3. trendovi (12)
  4. zakoni (61)
  5. dogadjaji (18)
  6. electron (542)
  7. p.jezici (13)
  8. dzepni (89)
  9. hp48sx (86)
  10. mac (517)
  11. najbolji (485)
  12. klub.p (306)
  13. obrazovanje (221)
  14. yu.kod (163)
  15. razno (2282)

Messages - mac

mac.1 madamov,
Odgovor na poruku iz Atari konferencije, tema emulatori sniksic wrote: > Ima li netko Macro Maker ili programcic od slicne vrste? Macro Maker bi > trebao biti mladji od verzije 1.02 (koju moja malenkost vam moze ponuditi) Ja za tu svrhu koristim QuickKeys 2.1 i mogu svima da ga preporučim. Jeste da sa svim svojim ekstenzijama i dodacima uzme nešto preko 1Mb na disku, ali s njim nema šta ne možeš da uradiš.
mac.2 madamov,
> Tema "ostali" je zamenjena temom "mac". Hvala, sad ne moramo više da uzurpiramo temu emulatori u Atari konferenciji.
mac.3 sniksic,
Iskreno pozdravljamo otvaranje mac konferencije Kinesko ministarstvo vanjskih poslova dr. Mirjana Markovic Ranka Cicak, Pepca Kardelj & Emilija Bruner Bala PS. fočč mr. madamov "J za tSÝ;ě;ě'Ś¤│o korĎostim QuickKeys 2.1 i " III??? da na kidnapujem od vas ili gosn Niksic po prosloletnjem razgovoru je mortibit otisal u USA, provjerit cu njegov astralni dvojnik
mac.4 madamov,
> Iskreno pozdravljamo otvaranje mac konferencije Za sada, samo tema. > fočč mr. madamov "J za tSÝ;ě;ě'Śđ│o korĎostim QuickKeys 2.1 i " Ovo mi je nejasno, ali sam uspeo da shvatim. B)
mac.5 nnenad,
Samo da pozdravim, ako je samo tema, nema veze, dobro za pocetak. Nisam stigao, ali cu u toku sledece nedelje MacLinkPlus da posaljem. Bice iz 4 dela, veze su mi u haosu. Pozdrav Nesha.
mac.6 madamov,
Pripazite na svoje Mekove kada 31. oktobra 1993. po prvi put restartujete iste. Naime, u majsko-junskom broju engleskog dvomesečnika MacFormat sam pročitao obaveštenje o novom virusu pod imenom INIT 17 koji inficira aplikacije i System fajl. Prikazaće poruku "From the depths of Cyberspace" i stvara veći broj problema, naročito na 68000 baziranim Mekovima (kao što je Classic). Problemi uključuju da aplikacije iznenada završavaju sa radom (ona poruka "The application xxxxx unexpectedly quit") i razne sistemske greške. Antivirus programi su do sada (što za nas, na žalost ne važi) update-ovani da se bore sa ovim virusom.
mac.7 madamov,
Epson je izbacio na tržište nekoliko matričnih štampača koji su kompatibilni sa Mekovima. Modeli dolaze sa ugrađenim LocalTalk interfejsom i softverom kojim se printer pojavljuje u Chooser-u kao normalni izlazni uređaj. Svi modeli su 24-pinski, a cene počinju od 551 GBP. Uz vest je išla slika LQ570+ sa ugrađenim LocalTalk-om. Vest iz MacFormat časopisa.
mac.8 kale,
>> ... a cene počinju od 551 GBP. Brrrrr, da nije to malo mnogo za matrični štampač? :(
mac.9 madamov,
> Brrrrr, da nije to malo mnogo za matrični štampač? :( I meni se čini, pogotovo s obzirom da StyleWriter II (Apple-ov mališa pljuckavac) košta u toj istoj Engleskoj 323 GBP. Izgleda da je Epson napravio vrlo skup LocalTalk interfejs. B) A mališa isto vuče 360 dpi kao i ovaj 24-pinac.
mac.10 vpoznanovic,
*>Pripazite na svoje Mekove kada 31. oktobra 1993. po prvi put restartujete *>iste. Naime, u majsko-junskom broju engleskog dvomesečnika MacFormat sam Da virus slučajno ne nosi nadimak Hallowe'en? ;)
mac.11 janko,
> sa Mekovima. Modeli dolaze sa ugrađenim LocalTalk > interfejsom i softverom kojim U čemu je razlika imeđu AppleTalk-a i AppleLinka? Između LocalTalka i AppleTalka? Šta je šta, u stvari, tu? Da li postoji još neka fora "daljinskog" vezivanja, osim Remote Accessa? Šta je AppleShare? Može li printer koji ima izlaz sa 8-pinskim konektorom da se prikači i u LocalTalk, ako već ima SW koji kao služi za to? Ili mora da se kupuje još nešto?
mac.12 madamov,
> Da virus slučajno ne nosi nadimak Hallowe'en? ;) Ne. B) Bar tako nisu rekli. Možda su mu Ameri već dali taj nadimak, ali vest je iz engleskog časopisa. B)
mac.13 madamov,
> U čemu je razlika imeđu AppleTalk-a i AppleLinka? Velika. AppleLink je komunikaciona mreža ala CompuServe, America Online i slično. > Između LocalTalka i AppleTalka? Teško pitanje, obično se ova dva naziva koriste kao sinonimi, a nije baš tako. LocalTalk se koristi kao naziv za hardverski deo mreže, tj. kad govoriš o portu kažeš da je on LocalTalk i sama mreža se naziva LocalTalk mrežom. Dakle, staviš LocalTalk DIN8 box-ić u LocalTalk port, povežeš to LocalTalk kablovima i napravio si LocalTalk mrežu. Zameniš li LocalTalk box-ić Phonenet box-ićem i kablove običnim američkim telefonskim kablovima (onaj koji si dobio uz modem radi posao) dobijaš Phonenet LocalTalk mrežu. AppleTalk dolazi od naziva AppleTalk Manager, tj. od dela operativnog sistema koji se bavi mrežom i skup je raznih protokola i pravila za prenos podataka preko mreže. Kada kažeš da imaš AppleTalk mrežu još nisi jasno odredio da li imaš LocalTalk mrežu (dakle preko LocalTalk porta) ili Ethernet mrežu, jer je AppleTalk-u sasvim svejedno na kakvoj mreži radi. Zato je kasnije uveden i naziv EtherTalk da bi se razjasnilo o kakvoj se mreži radi (AppleTalk na Ethernet karticama i kablovima). > Šta je AppleShare? AppleShare je softver za mrežu u slučaju kada rešiš da praviš mrežu sa dedicated serverom. Onaj Chooser dokument pod tim imenom koji se nalazi u svakom Systemu je samo client deo celog tog sistema koji može da radi bez dedicated servera. > Da li postoji još neka fora "daljinskog" vezivanja, osim Remote Accessa? Postoji, ali ne znam da li ti omogućava sve što ti Apple Remote Access omogućava. Znam da FirstClass softver, koji je nastao kao program ta BBS, a kasnije se razvio u kompletan E-mail sistem sa ugrađenom podrškom za Internet Access ima mogućnost za daljinski pristup i to bez sasmog Apple Remote Access-a. > Može li printer koji ima izlaz sa 8-pinskim konektorom da se prikači i u > LocalTalk, ako već ima SW koji kao služi za to? Teško, ako SW nije baš napisan za taj printer. Mnogo je verovatnije da je reš o printeru ala ImageWriter ili StyleWriter I koji su samo printeri sa serijskim interfejsom.
mac.15 nnenad,
Hi, putuje sutra za Budim i Pestu. Zna li ko adresu Mac-ovog predstavnistva u istoimenom gradu. Mozda pored sira i salame prosetam i do tamo B) Pozdrav, Nesha.
mac.16 janko,
Nastavak diskusije iz ATARI.ST:emulatori > Ukratko teško, treba da ti objasnim ceo Mekov file sistem, > ali probaću. Elem, za početak, Mekov fajl ima dva dela: > resource fork i data fork. Data fork, dakle ovaj drugi, je > isto ono što i inače smatramo fajlom. U resource fork se > trpaju resource-i, dakle alerti, dijalozi, ikone, meniji, > fontovi, definicije tastature i mnogo toga još. I sam kod > programa se nalazi u resource forku (resource tipa CODE). > Kada bi na PC disketu snimio neki Mek program dobio bi na > njoj fajl dužine 0, osim ako se nešto nije nalazilo i u > data forku. Svaki fajl na Meku ima dva četvorobajtna > stringa koji predstavljaju tip i kreator tog fajla. Tip > govori aplikacijama koje pokušavaju da otvore fajl o > kakvom je fajlu reč, neki od tipova su TEXT (ASCII fajl), > APPL (aplikacija), a svaki program može da definiše svoj > tip. Kreator govori Mekovom sistemu uz koju je aplikaciju > dotični fajl vezan, odnosno koja je aplikacija kreirala > taj fajl, pa po tome zna koju aplikaciju treba da pokrene > kada dvoklikneš na taj fajl. Pomoću ResEdita mogu da virim u Resource fork, ali kako da virim u data fork? Kako da izbegnem da mi ResEdit ne napravi Resource fork, kada ga fajl već nema? Gde se nalazi ikonica koja označava dokument kreatora? Samo uz kreatora, ili i uz fajl sam? Postoji li metod pomoću koga bih rekao "ovaj fajl mi otvori pomoću te i te aplikacije," a da izbegnem vožnju po direktorijumima dok ne nađem aplikaciju? Da li je nedokumentovani "pig mod" ResEdita taj koji pakuje risorsove ili to mora da se radi na neki drugi način? žitao sam da se risorsovi obično pakuju posebnim kodnim risorsom, koji je jedan od risorsova. :) To bi objasnilo poruku ResEdita: "sad ću da ti otpakujem risors, ali ti ga posle neću moći da zapakujem." Pitanje je onda i: ima li nkeo neki jutiliti koji sam pakuje risorsove?
mac.17 janko,
Frka sa PowerBook-ovima! Zna li neko šta je to, kada PB ne radi kad se isključi iz struje, a kad je uključen u struju, radi, i samo je jedno belo polje u indikatoru baterije? Da li je neko imao takva iskustva?
mac.18 janko,
Ima li neko od ovde prisutnih TelePor modem?
mac.19 sniksic,
Zna li neko šta je to, kada PB ne radi kad se isključi iz struje, a kad je uključen u struju, radi, i samo je jedno belo polje u indikatoru baterije? jel vam poznata storija o memorijskoj retardiranosti PB baterija? mozda se tu krije tajna neugodnosti sto vas je snasla glede i u svezi teleport modema -ne, imao PSI, jel i modem zajebava? Meni je moj jedno vrijeme bio ko cavrljanje sa Kirom Gligorovim o situaciji na Balkanu, pravi nightmare. Upgradeovani kominikacioni softver je izgladio sve nesporazume Vi bese imate neku color powerbaby lepoticu, koju, njam!!
mac.20 ognjan,
U kakvom formatu su slike koje Mac skenira i kako ih prebaciti na PC-a ??? Slicica je skenirana na Meku iz Page Maker-a (pretpostavljam, nisam bio prisutan) i uspijesno procitana na PC-ju iz pomoc programa koji cita Mekov format (pri tom je fajl dobio nekakvu bez_veze extenziju), ali Corel nije mogao da je svari. Pretpostavljam da treba pri samom snimanju/skeniranju fajla na Meku odabrati neki pogodan format ? Ogy.
mac.21 madamov,
> Zna li ko adresu Mac-ovog predstavnistva u istoimenom gradu. Na žalost, ne znam. Ali imam ideju kako to da rešiš, ja sam tako u Atini to obavio. Kupiš mađarski kompjuterski časopis i prelistaš reklame. Ako ima Apple-a u Budimpešti, sigurno ima reklamu u časopisu a tu ćeš naći adresu nekog AppleCentra.
mac.22 madamov,
> Pomoću ResEdita mogu da virim u Resource fork, ali kako da virim u data fork? Pomoću nekog disk editora, ja za to koristim Norton Disk Editor. U okviru THINK C-a imaš jedan od primera koji ti napravi HexDump desk accessory pa možeš i to da koristiš (ovaj ima lepu opciju da može da ti uradi Dump to TEXT fajl). > Kako da izbegnem da mi ResEdit ne napravi Resource fork, kada ga fajl već > nema? Nikako, nema leka. Jedini lek je da takav fajl ni ne otvaraš odgovaranjem sa Cancel u dijalogu koji ti ResEdit prikaže kad hoćeš da otvoriš fajl bez resource forka. Nisam zalazio u detalje, ali sa velikom verovatnoćom mogu da pretpostavim šta ti ResEdit uradi. Naime, svaki fajl ima resource fork, onaj koji ga "nema" ga u stvari ima, ali je isti dužine nula i referenca koja pokazuje na prvi sektor gde bi isti trebalo da se nalazi je prazna. ResEdit, verovatno, tu referencu popuni, dakle alocira za taj fajl nepotrebno još jedan klaster, ali ako fajl u ResEditu ostaviš prazan resource fork i dalje ima dužinu nula. > Gde se nalazi ikonica koja označava dokument kreatora? Samo uz kreatora, ili > i uz fajl sam? Ne nalazi se uz sam fajl. Ikonica se nalazi na dva mesta. Jedno mesto je resource fork samog kreatora (aplikacije), a drugo je u Desktop fajlu tog volume-a (logičkog diska). Desktop fajl sadrži sve ikonice koje se nalaze vezane za bundle resource svih aplikacija na tom volume-u. Zato se preporučuje da se s vremena na vreme (recimo jednom mesečno) obavi rebuild Desktop fajla (držanjem command i option tastera prilikom restarta) da bi iz Desktop fajla izbacio ikonice onih aplikacija koje si u međuvremenu obrisao sa diska. Moj rekord je dobijenih nešto ispod pola Mb na disku posle jednog rebuilda Desktopa a kada isto nije rađeno nekoliko meseci. > Postoji li metod pomoću koga bih rekao "ovaj fajl mi otvori pomoću te i te > aplikacije," a da izbegnem vožnju po direktorijumima dok ne nađem > aplikaciju? U Systemu i Finderu ne postoji. Možeš ResEditom Systemu da kažeš da ti TEXT fajlove koji nemaju kreatora umesto TeachText-om otvara nekom drugom aplikacijom (na ovom PowerBook-u mi System to radi pozivavši QUED). Takođe, postoji program, zaboravih kako se zove, čak mislim da je i Apple-ov, koji ti u takvoj situaciji daje mogućnost biranja kojom aplikacijom fajl da otvoriš (na osnovu Desktop fajla tačno zna koje aplikacije mogu fajl tog tipa da otvore). Možeš sebi mnogo da olakšaš posao stvaljanjem aliasa aplikacija koje često koristiš za otvaranje "tuđih" fajlova na Desktop ili u Apple Menu Items folder. Takođe, tu su razni utility programi koji ti olakšavaju život organizujući desktop po tvojoj želji (NowMenus i SuperBoomerang iz Now Utilities paketa). Malo eksperimentišeš i nađeš optimalan setup za svoje potrebe. > Da li je nedokumentovani "pig mod" ResEdita taj koji pakuje risorsove ili to > mora da se radi na neki drugi način? Ne znam, nisam se time mnogo zanimao. Pretpostavljam da mora na neki drugi način, a koji, ne znam.
mac.23 madamov,
> Frka sa PowerBook-ovima! Pitanje mi nije najjasnije, kao da nisi dobro opisao kako ti izgleda sličica baterije. Ja koristim SuperClock (on ima i indikator popunjenosti baterije) i kad je baterija potpuno napunjena prikazuje mi potpuno crnu bateriju. Kad baterija nije do kraja napunjena, a PB mi je uključen u struju, prikazuje mi nivo popunjenosti i jednu munju preko baterije kao znak da se ista puni. Kad nije nakačen na struju, nema munje i nivo popunjenosti brzo pada jer PB držim na maximum performance, a imam i uključenu virtuelnu memoriju.
mac.24 madamov,
> Ima li neko od ovde prisutnih TelePor modem? Stiže jedan TelePort Gold za jedno nedelju-dve (kreće sutra iz USA sa ostatkom opreme).
mac.25 madamov,
> jel vam poznata storija o memorijskoj retardiranosti PB baterija? Ja samo čuo za ovo, ali još nisam iskusio. Znam da PB 100 ne pati od ove bolesti, i otprilike mi je jasno u čemu se problem ogleda glede memorijske retardiranosti. Možda bi Janko bio voljan za jedan test glede ovog problema, da pusti svog kolorca bez struje i da mu potpuno isprazni bateriju pa da ga onda nakači na struju. Da vidimo da li će se čudna stvar sa ikonicom baterije ponoviti.
mac.26 trix,
> Zna li neko šta je to, kada PB ne radi kad se isključi iz > struje, a kad je uključen u struju, radi, i samo je jedno belo > polje u indikatoru baterije? Ili oksidisali kontakti na baterijama ili baterije riknule! Šmirgl papir 200 ili DM 200 :(
mac.27 janko,
>> Zna li neko šta je to, kada PB ne radi kad se isključi iz >> struje, a kad je uključen u struju, radi, i samo je jedno >> belo polje u indikatoru baterije? > > jel vam poznata storija o memorijskoj retardiranosti PB > baterija? mozda se tu krije tajna neugodnosti sto vas je > snasla glede i u svezi teleport modema -ne, imao PSI, jel > i modem zajebava? Meni je moj jedno vrijeme bio ko > cavrljanje sa Kirom Gligorovim o situaciji na Balkanu, > pravi nightmare. Upgradeovani kominikacioni softver je > izgladio sve nesporazume Vi bese imate neku color > powerbaby lepoticu, koju, njam!! Hajde da ne mešamo. Modem je jedna frka, a PB druga. PB, kao što rekoh, NE RADI kada se isključi napajanje(!) Zato sam i rekao, FRKA! To nije prirodno za jednog PB-a, pa pitam, da li je imao neko takva iskustva? PowerBaby, inače, je 180c. Na žalost, nije moja, ali imam prilike da često radim na pomenutoj. (Za one koji ne znaju, evo malo podataka o 180c: Aktivno osvetljenje, 640x480 u 256 boja, koprocesor, 68030 na 33 MHz, 160 MB HDD i tako te lepe stvari. Milina. Treba videti tu oštrinu slike, pa onda neki CRT monitor, i shvatiti koliko je LCD savršeniji. Jedino što je intenzitet svetla nedovoljan u jako osvetljenim prostorijama.) > glede i u svezi teleport modema -ne, imao PSI, jel i modem > zajebava? Meni je Izvinite, imate li Vi PSI faks modem, ili samo koristite PSI softver? Bilo kako bilo, i ja imam grdne probleme sa FAX modemskim softverom. :( Tolike, da ću napisati još dve poruke na tu temu.
mac.28 janko,
> retardiranosti. Možda bi Janko bio voljan za jedan test > glede ovog problema, da pusti svog kolorca bez struje i da > mu potpuno isprazni bateriju pa da ga onda nakači na > struju. Da vidimo da li će se čudna stvar sa ikonicom > baterije ponoviti. U svezi sa glede medom, Janko ne može da pusti kolorca bez struje jer isti kolorac bez struje ne radi uopšte. :((( Nešto se jako loše desilo, bojim se. :(((
mac.29 janko,
> Pitanje mi nije najjasnije, kao da nisi dobro opisao kako > ti izgleda sličica baterije. Ja koristim SuperClock (on > ima i indikator popunjenosti baterije) i kad je baterija > potpuno napunjena prikazuje mi potpuno crnu bateriju. Kad > baterija nije do kraja napunjena, a PB mi je uključen u > struju, prikazuje mi nivo popunjenosti i jednu munju preko > baterije kao znak da se ista puni. Kad nije nakačen na > struju, nema munje i nivo popunjenosti brzo pada jer PB > držim na maximum performance, a imam i uključenu virtuelnu > memoriju. Ok, i ja sam zbudžio SuperClock. Nije u tome problem. Nisi pažljivo čitao: > Zna li neko šta je to, kada PB ne radi kad se isključi iz > struje, a kad je uključen u struju, radi, i samo je jedno > belo polje u indikatoru baterije? Da ponovim, ne radi kada se isključi iz struje. Indikator baterije, mislio sam na onaj u Jabuka-meniju Battery koji daje, uvek, od kada sam primetio ovu frku: XXXXXXXXO gde su X-ovi puni kvadrati a O prazni kvadrat. Nekad ima munje, nekada ne. Ali baterija NIKADA nije puna, i čim mu se izvuče kabl napajanja, jadni mali PB se ugasi. :(((( Šmrc.
mac.30 janko,
FAX SW problemi, poruka 1 Modem: PowerPort fax modem (interni, naravno). Računar: PowerBook 180c. Zamislite situaciju: instalirate drajver za faks modem koji je ugrađen u računar, resetujete mašinu, a po butovanju dočeka vas poruka u stilu "Faks drajver se nije startovao, jer ovo nije PowerBook kompjuter!" Posle dovoljno čupanja kose, i sumnje u sve i svašta, i na kraju razgovora sa Amerima (firmom koja je napravila isti): dijagnoza je: "imate staru verziju softvera!" Nova vezija nije stigla. Sa drugog PB-a sam sa diska prekopirao drajver za isti modem, koji ne daje ovakvu poruku, ali se isto PONAŠA! Modem setup, Send setup i Receive setup opcije jednostavno NE RADE. Kliknem na njih, sat se pojavi umesto strelice, malo stoji, i ništa. :( Ostalo (trenutno) radi. Kad se ne zaglavi u pokušaju štampanja ili slanja primljenog faksa. :(
mac.31 janko,
FAX SW problemi, poruka 2 FAX modem: zaboravio sam, eksterni. FAX SW: Quick Link II Fax. Problem: radi to, ali jaaaako kilavo. Ne ume da se prešalta na Fax umesto print sa Option dugmetom, već za svako slanje mora da se vozi u čuzer. Ne ume da potpuno kontroliše faks modem. Nekad pošalje faks, a nekada ga samo baci u Scheduled i ostavi tamo, iako nema razloga, osim što jedna od sijaličica modema nije upaljena (a zašto nije, to ne znam). :( Još gore, ne ume da da signal, ako je neko pozvao prvo glasom, i hoće da pošalje faks. Pitanje: Ima li neko neki dobar FAX sw koji radi na SVAKOM faks modemu, i, usto, radi dobro i pouzdano? Da me reši bede.
mac.32 janko,
> Takođe, tu su razni utility programi koji ti olakšavaju > život organizujući desktop po tvojoj želji (NowMenus i > SuperBoomerang iz Now Utilities paketa). Ova dva programa pripadaju onima "što se uvaljuju u sistem" pa zato nisam još eksperimentisao sa njima. Ako neko ima vremena, može li da mi objasni koje pogodnosti donosi jedan, a koje drugi. Ovaj NowMenus, što jes' jes', bar skraćuje paćenje sa chooser-om, ako se isti često koristi, ali koje su ostale pogodnosti, njegove? A koje su pogodnosti SuperBoomeranga? > Ne nalazi se uz sam fajl. Ikonica se nalazi na dva mesta. > Jedno mesto je resource fork samog kreatora (aplikacije), > a drugo je u Desktop fajlu tog volume-a (logičkog diska). > Desktop fajl sadrži sve ikonice koje se nalaze vezane za > bundle resource svih aplikacija na tom volume-u. Zato se > preporučuje Šta se događa sa disketama? Imaju li one desktop fajlove? Da li to znači da ako ja na disketama vidim neke ikonice za neke dokumente, neko kome dam disketu ne vidi ako nema na svom hd-u istu aplikaciju?
mac.33 madamov,
> Pretpostavljam da treba pri samom snimanju/skeniranju fajla na Meku odabrati > neki pogodan format ? Dobro pretpostavljaš. Na Meku se slika obično uskenira kao TIFF ili kao TIFF sa LZW kompresijom. TIFF svi programi na Meku za rad sa grafikom, dakle i oni za prelom, koriste kao neki svoj prirodan format i uvlače ga bez problema.
mac.34 madamov,
> PB, kao što rekoh, NE RADI kada se isključi napajanje(!) E, sad mi je jasno, ali ne znam šta je moglo da se desi. PB je nov i do sada je, pretpostavljam, radio na baterije bez problema. Nadajmo se da baterije nisu crkle.
mac.35 madamov,
> Ali baterija NIKADA nije puna, i čim mu se izvuče kabl napajanja, jadni mali > PB se ugasi. Gadan problem. Bilo kako bilo, ne otvaraj PB sam već ga nosi kod servisera (ili kod Popa ili negde napolje).
mac.36 madamov,
> PowerPort fax modem (interni, naravno). PowerPort Gold (ako je 14400 onda je Gold, 9600 je Silver). Pošto stiže TelePort Gold uskoro možemo da se nadamo da će uz njega stići odgovarajući softver i za PowerPort, tj. da se nadamo da je softver isti. GlobalVillage ili tako nešto mu je ime.
mac.37 madamov,
> Da me reši bede. A kakva su ti iskustva sa PSI Fax-om?
mac.38 madamov,
> ali koje su ostale pogodnosti, njegove? Pored opcija za Apple meni (ne samo za Chooser, tu su i kontrol paneli), ubacuje ti i nekoliko poslednje korišćenih fajlova u svakoj od aplikcacija. > A koje su pogodnosti SuperBoomeranga? Nakači se na standardne fajl selektore i olakšava ti prustup fajlovima kroz njega. Nema šetanja kroz foldere, pamti koje si najčešće koristio i samo na jedan klik dolaziš u taj folder. Ako si video Directory Assistance iz Nortona, to je slično, samo što je bolji i brži. No, to nije sve, u saradnji sa NowMenus u Apple meniju imaš takođe pristup fajlovima i folderima, možeš da definišeš stalne foldere i fajlove itd. > Imaju li one desktop fajlove? Imaju, i one su volume. Ono snimanje na disketu pre njenog izbacivanja iz flopija je upravo update Desktop fajla na njoj, naravno samo ako si nešto menjao na njoj u međuvremenu i ako ista nije zaključana.
mac.39 janko,
> PowerPort Gold (ako je 14400 onda je Gold, 9600 je > Silver). Pošto stiže TelePort Gold uskoro možemo da se > nadamo da će uz njega stići odgovarajući softver i za > PowerPort, tj. da se nadamo da je softver isti. > GlobalVillage ili tako nešto mu je ime. Jeste, firma se zove Global Village, sedište joj je u selu Mountain View, California. Možda će nekog zanimati kako to zvuči, zvati product support tako neke firme. Očekivao sam automate, bio speman na najgore, u stilu "Okrenite 0 ako imate problema sa modemom, 1 ako imate problema sa faksom," itd.... Naravno: prvo se javi automat i kaže: "Dobili ste firmu Global Vilidž, tražimo prvog slobodnog tehničara. Ako ga ne nađemo, imaćete priliku da ostavite vaš broj pa ćemo vas nazvati." I onda, puste muziku, i muzika ide i ide i ide... a impulsi kuckaju i kuckaju... i, hvala Bogu, na kraju se javi se ljudski GLAS. Vou jea. BTW, softver za PowerPort nema šanse da radi na nečemu drugom, čini mi se, čim su mu ugradili i takvu poruku "Could not load because this is not a PowerBook computer." (i kad se ista pojavi na najnovijem modelu PowerBooka) Nadajmo se da je TelePort malo bolji po tom pitanju. Zanimljivo, deo SW-a koji je došao uz taj modem je i OCR program, koji radi samo nad internim formatom slike u kojem snima sam faks sw. Taj OCR je čudo živo od nepreciznosti. Ne pada mu ni na pamet da bilo šta pita, ako nije siguran. Samo pljune rešenje. Takođe, sjajno je glup. U sred reči će da utrpa po neku cifru, ili, čak, kontrolni karakter, a obrnuto sa brojevima.
mac.40 janko,
> A kakva su ti iskustva sa PSI Fax-om? Ili ja nešto ne kapiram, ili PSI faks softver koji sam probao radi samo u mreži. Znam da se druga disketa od tri zove Net User. Možda nisam odabrao dobre opcije, tek, uspeo sam samo da ga instaliram, ali da kada hoću da ga startujem pita za adresu servera ili tako nešto. Ima onaj Marfijev "Sve proradi, ako se sa tim dovoljno dugo za*ebavaš." Možda se nisam... Da li postoji fora da se instalira tako, da radi na običnoj Mek mašini, sa običnim faks modemom, npr. onim 9600/4800 faks, 2400 dejta, ne znam. Priznajem i da sam razmažen, lakše bih se snašao sa nekim uputstvom. :) (Na tu temu, čujem, jednom poznaniku obili vikendicu, dolazi milicija, prave uviđaj, on ih pita, hoćete li naći počinioce? Oni mu kažu, hoćemo, ako nam kažete ko vam je to uradio. :) ) Sou, ako neko ima neka iskustva, bio bih mu vrlo zahvalan ako ih iznese.
mac.41 madamov,
> sedište joj je u selu Mountain View, California. Veliko neko selo, čini mi se da sam video nekoliko firmi čije je sedište u istom. B) > Možda će nekog zanimati kako to zvuči, zvati product support Kad zovem moju prijateljicu Ceciliju, prvo mi automat sve izdeklamuje, a onda dok čekam da mi se javi "operator" ide neka rokčina ala ZZ Top, valjda zato što je Cecilijina firma u Teksasu. B) A najintereantnije mi je bilo kad sam tražio predstavnika QMS-a u Grčkoj. Okrenem QMS USA da bih ih pitao za neki tehnički problem, pa kad mi rekoše da je za rešenje problema potrebno nešto dokupiti, pitam ih gde bi to mogao u Grčkoj oni mi rekoše da zovem neki od QMS brojeva u Evropi. Ja obrnem London, zbog jezika, a ovi me uputiše na QMS Europe, lociran u Holandiji. Zovem njih, ali im prošlo radno vreme pa ostavim poruku na sekretarici. Sutradan, taman kad sam hteo da ponovo zovem, javlja se neki Erik iz QMS Holland i pita šta treba. Ja mu rekoh i on mi u roku od 15 sekundi izdiktira adresu, telefon i broj faksa predstavnika QMS-a u Atini. Tako to ide u normalnom svetu. B) > softver za PowerPort nema šanse da radi na nečemu drugom A možda prepozna da imaš PowerPort modem, a ne TelePort, pa onda pomisli da moraš da imaš PowerBook, a kako mu tvoj 180c ne izgleda kao PowerBook koga je do tada imao prilike da vidi izbaci onu glupost od poruke. Videćemo kad stigne TelePort pa da uporedimo.
mac.42 madamov,
> Ili ja nešto ne kapiram, ili PSI faks softver koji sam probao radi samo u > mreži. Pa, i jedan Mek kome je uključen AppleTalk i File Sharing bi trebalo da ga prevari da je reč o mreži. Raspitaću se kod drugara koji ga je instalirao i koristi ga kako je to izveo.
mac.43 madamov,
Bottom Line iz prikaza Hewlett Packard Laser Jet 4ML iz septembarskog MacUser časopisa: If a personal PostScript printer seems an extravagant luxury beyond your reach, the HP LaserJet 4ML may get you to change your mind - it's truly affordable personal printer with impressive price/performance advantages. Compact, light and reliable, the 4ML delivers PostScript Level 2 support, high speed for a 4-ppm printer, and sharp output - all street-priced at less than $1000. Who could ask for more? Sve u svemu, prema MacUser-u Pakard je napravio odličan laserski štampač koji se, konačno, može bez ikakvih akrobacija povezati sa Mekom.
mac.44 madamov,
Apropo QuickKeys-a koje smo ovde pominjali, u septembarskom MacUser-u se najavljuje verzija 3.0 istog. Novitet je i to što u dnu najave piše: "Also available for DOS and Windows as ProKey". Stvarno je u pravu pappa Jerry kad kaže da se sve više programa sa Windows-a prebacuje na Meka. Samo je pogrešio smer. B)
mac.45 madamov,
Za Janka, pronašao sam ime onog utility-ja za otvaranje fajlova aplikacijama koje ih nisu kreirale. Bio sam u pravu, to jeste Apple-ov proizvod i zove se Macintosh Easy Open.
mac.46 madamov,
Povodom priče o organizaciji Desktop-a, šta mislite o ovome: Commander, I noticed that you almost always Empty Trash after Waiting 0 minutes. Do you want me to Automate this Task? Reč je o programu Open Sesame! čiji je list price $99.
mac.47 madamov,
Opet povodom Desktop-a i Now utilisties, odnosno Now Menus. Ako nekom nedostaje neki keyboard shortcut za neku od meni opcija, Now Menus i to radi. Recimo da mi je potreban Command-M shortcut za Make Alias u Finder-ovom File meniju. Odaberem Make Alias opciju i ne puštajući taster na pacovu pritisnem Command-M (ili već koji shortcut želim) i shortcut je tu, čak mi se i vizuelno pojavljuje u File meniju.
mac.48 madamov,
Ako se mnogo zezate sa nameštanjem širine kolona u Excel-u 4.0 evo jednog trika: Odaberite kolonu ili kolone koje želite da podesite i onda opalite double click na desnu marginu krajnje desne od selektovanih kolona. Sve kolone će se podesiti tačno tako da zauzimaju onoliko mesta koliko je potrebno da bi se u ćeliji sa najširim sadržajem isti video ceo. Ako ovo radi (a vervatno radi) i na Windows verziji onda sam možda pogrešio temu. B)
mac.49 madamov,
System 7 trikčić za hide/unhide aplikacija: Ako option-kliknete na neki drugi prozor aplikacija u kojoj ste bili će automatski da se "sakrije". Da bi sakrila trenutna aplikacija, a otkrila prethodno sakrivena drži se Option i odabere se sakrivena aplikacija iz Application menija.
mac.50 madamov,
Još jedan System 7 trik: Shortcut za Desktop button u file selectorima je Command-D.
mac.51 sniksic,
> Ili ja nešto ne kapiram, ili PSI faks softver koji sÝšm probao radi samo u > mreži. Radi i van mreze, verzija 2.2.3. Ima li netko PSI OCR?? Uz ovu verziju nije isao. PS. Milovane ne nudite Drecun. Gde se dede QK broj.
mac.52 sniksic,
Apple CD 300, street price (nesto iznad 500 $) prodaje prijatelj. Uslluzni tel. 344079, Slobodan
mac.53 sniksic,
Kak mozno amigin ILB graficki format ucitati u neki od Mac programa? Sve informacije, nekretnine, novac i halucinogene narkotike o multimediji na Macu dobrodosle. Podrazumjevana hard konfiguracija Q950. Detaljnija obavjestenja o karticama VideoVision trenutno najpotrebnija (za dva, pretpostavljam top modela, ne sjecam se naziva, samo cijene - izmedju 2&3 tisucehiljade dolara
mac.54 madamov,
> Kak mozno amigin ILB graficki format ucitati u neki od Mac programa? Ako ne može MacLink da ti ga iskonvertuje, onda nikako. Najbolje neka ide u IFF (to je valjda TIFF za Amigu) pa onda na Meka.
mac.55 madamov,
Tekst John C. Dvoraka iz septembarskog MacUser časopisa. Nisam imao vremena da prevodim, valjda svi znamo engleski toliko da ovaj tekstić razumemo. BREAKING WINDOWS Even as Apple marched toward an obvious dead end with the Motorola 68000 family, it had to choose a new direction. That direction was obvious: Just look at what Sun Microsystems has done, and do the same thing cheaper. Historically, the desktop-computing revolution has laregely followed in the footsteps of the more expensive worstation revolution. Whatever hardware innovations the minicomputer/workstation people have come up with have been copied by the desktop-computer makers. Built-in networking and big color screens are but two examples. The mos recent move was to adopt the RISC microprocessor architecture. Sun Microsystems uses the SPARC chip, Silicon Graphics uses the MIPS chip, and Digital Equipment is moving to the Alpha chip. Any of these three workstation companies would probably be thrilled if the mass-market computer makers wanted to adopt their respective chips, but that won't happen. The workstation chips are all designed with specific companies and their mostly proprietary software in mind. Sun does the best job of pretending to have an open standard, but nobody has ever really beleived its pitch. For a chip to be popular in the mass market, it has to come from a chip specialist - not from a computer company. Enter the PowerPC. Although the PowerPC chip is being designe jointly by IBM, Motorola nad Apple as part of some "deal" and technology exchange, when production ramps up, the final product will be a Motorola chip. More important, the first iteration - the PowerPC 601 chip - will be the half size of and just as powerful as the famous Pentium chip from Intel (more powerful, in some ways). half the size means half the price. Unless someone drops the marketing ball, this chip should cripple Intel - and the Pentium especially - if the PC side bussines adopts it. Apple already has. The interesting thing about all this is that not since the Apple II squared off the against the old 8080 machines of the mid 1970s has there been a better chance that the two sides of the market would use the same microprocessor. The dominance of Microsoft and Intel nowadays already has the market edgy about its future. What software developer wants to compete with Microsoft's marketing muscle? Microsoft intends to dominate bussiness and makes no pretense about it. Microsoft finances its efforts toward this goal with cash-cow licenses for Intel-based operating-system software. With the bussiness controlled by Intel and Microsoft, there's not much room for the little guys. Although I've never beleived that the little guys were dead, they're at an extreme disadvantage nowadays unless they take a job at Microsoft, grab some stock options, and hope that Microsoft equities rise forever. For this combination of Microsoft and Intel to continue its never-ending growth, however, Microsoft must eventually focus on Apple as an enemy. From the Microsoft perspective, Apple is a good source of revenues from sales of Excel and Word, but it would be better to have a costumer buying Excel and Word and Windows in a market totally dominated by Microsoft. Also, Apple doesn't help Microsoft's buddy Intel with all this Motorola nonsense. Let's face reality: Apple is listed on a secret Microsoft strategic-planning document as a target for destruction. Apple knows this, and so does everyone else. If you haven't noticed, the psychological warfare has already begun. Open one of those Windows magazines, and you'll see a bunch of one-time Mac boosters pushing Windows. Even our old editor-in-chief Steve Bobker is doing it! The myth that Windows instantly turns the PC into a Mac is now widely beleived. Even developers who have built their reputations on Mac software have been convinced that they should code for Windows first. It's pathetic. IBM saw what was happening and knew that it wasn't in its best interest to let the market be dominated by sole-source Intel and rude Microsoft. IBM invented RISC and still knows it best. Why not find a chip company to help and invite Apple to join in to do something about the situation? Hence the PowerPC. Finally, a RISC chip that delivers on its promises. It will be the chip of the second half of this decade and the chip that will reestablish Apple as the spiritual leader of the computer revolution. If the rest of the industry adopts the chip, suddenly the field will be level again and innovation will reign. with everyone using the same chip, porting sofware across platforms will be effortless and the real name of the game will be the operating system and its interface. Apple has perfected that part of its bussiness. Get ready for it. I'm ready. It will be a whole new generation of products to complain about.
mac.56 dcolak,
│ Ako ne može MacLink da ti ga iskonvertuje, onda nikako. Najbolje neka ide u │ IFF (to je valjda TIFF za Amigu) pa onda na Meka. Tek da napomenem da je ILBM == IFF... Dakle, ako imate ILBM možete ga učitati kao IFF i obrnuto... Inače IFF nema veze sa TIFF-om.. Sledge DAMMIR!
mac.57 madamov,
Juče skidah u capture tekst fajlove sa FirstClass BBS-a. Spakovao sam ih, neobrađene, u ZIP arhivu da bi i ljudi sa PC -em mogli da ih čitaju, jer postoji FirstClaass client i za Windows. firstcla.zip
mac.58 janko,
> Sve u svemu, prema MacUser-u Pakard je napravio odličan > laserski štampač koji se, konačno, može bez ikakvih > akrobacija povezati sa Mekom. Ništa čudno. Evo mog malog iskustva: dođe StajlRajter dva, iz Nemačke, i sa nemačkim drajverom. Neće ni da čuje da se instalira na engleski sistem i da radi. Kasnije, dođe DeskRajter (to je verzija DeskDžeta za Meka) i sa nemačkim drajverom proradi iz prve na engleskom sistemu. Bez greške, na 7.1. Samo me malo psuje, na nemačkom, kad treba da štampa, pa da svoje dijaloge. Uvek sam voleo HP. :) Zašto ne radi StajlRajter dva sa nemačkim drajverom na engleskom sistemu? Izgleda zato, što se folderi u sistemskom folderu zovu drugačije, a to je dovoljno da načisto zbuni program pri instalaciji, i posle. Rado bih se žalio Eplu. Verovatno do sada nisu ni čuli da bi neko pokušao tako nešto. ;> BTW: I StajlRajter dva je naprasno proradio, kada sam došao do engleskog drajvera.
mac.59 janko,
> Pa, i jedan Mek kome je uključen AppleTalk i File Sharing > bi trebalo da ga prevari da je reč o mreži. Raspitaću se > kod drugara koji ga je instalirao i I onda, kada hoću da pošaljem faks, moram da uključim šering, da uključim epltok, da resetujem mašinu, da pokrenem slanje faksa, pa kad hoću da štampam ponovo, isto to, ali unazad.... Ne radi posao. :(
mac.60 janko,
> Povodom priče o organizaciji Desktop-a, šta mislite o > ovome: > > Commander, I noticed that you almost always Empty Trash > after Waiting 0 minutes. Do you want me to Automate this > Task? Ufff. Miriše mi na one stvarčice koje leže mnogo nisko pod sistemom. A ja ne volim da mnogo eksperimentišem... > Reč je o programu Open Sesame! čiji je list price $99. Viđeh rehklamu. To je, daklem, to.
mac.61 janko,
> Radi i van mreze, verzija 2.2.3. Ima li netko PSI OCR?? Uz > ovu verziju nije isao. Bio bih vam zahvalan ako opišete KAKO. Koji ste drajver za modem odabrali, od ponuđenih? Koje su karakteristike modema? Da li je to neki od modema sa liste, ili neki van liste ponuđenih? Molim detaljniji odgovor.
mac.62 janko,
> Sve informacije, nekretnine, novac i halucinogene > narkotike o multimediji na Macu dobrodosle. Podrazumjevana > hard konfiguracija Q950. Detaljnija obavjestenja o > karticama VideoVision trenutno najpotrebnija (za dva, Smem li da vas pitam, u koje svrhe je, uopšte, korisno upotrebiti multimediju kao takvu? Osim za zabavu, i same proizvođače hardvera, nisam video neku komercijalnu upotrebu? Naročito bi me zanimalo, ako vi lično imate neka zanimljiva iskustva.
mac.63 janko,
Još malo modem problema. Probao sam da ZTerm koji ide na disketi za PowerPort modem pustim na onom nounejm modemu od 2400. Rezultat: guta svako peto i ostala slova pri ispisu u naletu (npr: ovaj isti pasus izgleda ovako:) Probao m koji ti za Pow a onom. Očigledno, ne može da stigne da pokupi sve što mu prođe. Prenos Z Modemom je fantastičnih 6 cps. :((( U setapu je namešteno da je Sezam na 2400. Nisam našao ništa drugo što bih mogao da podesim. Kviklink koji je došao uz nounejm modem, s druge strane, ne guta slova, ali, nema z modem protokol. Probe radi, probao sam da pad pokupim Ymodemom. Kviklink kaže -- OK. Međutim, fajl koji je ostao iza toga bio je neupotrebljiv (za početak, tri puta kraći nego što treba). Moraću da probam onaj univerzalni ZTerm, da vidim kako ga to sluša.
mac.64 janko,
Evo malo razvoja događaja sa PoverBukom koji ne radi bez struje: Po nekim informacijama, vrlo je verovatno da je vrisnuo stanoviti osigurač. Osigurač je na nekom uvrnutom mestu, i da bi se došlo do njega treba dosta zezanja, i onome ko zna.
mac.65 madamov,
> Rado bih se žalio Eplu. Verovatno do sada nisu ni čuli da bi neko pokušao > tako nešto. ;> Tačno tako, prvo bi morao jedno pola sata da im objašnjavaš kako to imaš nemačku mašinu, a koristiš engleski sistem. Nisu oni čuli za nas. B) > I StajlRajter dva je naprasno proradio, kada sam došao do engleskog drajvera. Drago mi je, ja nikako nisam uspevao da dođem do njega.
mac.66 madamov,
> Ne radi posao. :( Što jeste, jeste. Inače, drugara nikako da nađem, a sad je i meni potreban.
mac.67 madamov,
> Miriše mi na one stvarčice koje leže mnogo nisko pod sistemom. A ja ne volim > da mnogo eksperimentišem... Ne mora da znači. Na Systemu 7 se to može prilično regularno izvesti zbog ugrađenog AppleEvents menadžera, a verujem da ovaj program to koristi. Ja za automatizovanje sličnih postupaka koristim QuicKeys, kod ovog programa je lepo to što on sam prepoznaje šta često radiš. Nekad treba i nedelje dana da prođe dok primetim da neku stvar često ponavljam, pa dok se nakanim da napravim makro za to u QuicKeys...
mac.68 madamov,
> Probao sam da ZTerm koji ide na disketi za PowerPort modem Koja je verzija ZTerma u pitanju?
mac.69 madamov,
> Osigurač je na nekom uvrnutom mestu, i da bi se došlo do njega treba dosta > zezanja, i onome ko zna. Predlažem da prvi koji nađe nekoga ko se usudio da otvori PB ostavi ovde ime, prezime, adresu i broj telefona istog. A posle da se skupimo i da mu nabavimo pejdžer. B) Obaveštavaj nas i dalje o razvoju situacije.
mac.70 ljubisha,
> Predlažem da prvi koji nađe nekoga ko se usudio da otvori PB ostavi ovde Ja se dobrovoljno javljam da pripomognem pri otvaranju dotičnog. Eto sad ostaje samo problem naći pacijenta (i (ne)sretnog vlasnika koji će bi- ti dovoljno hrabar da dozvoli da se izvrši ta mala operacija na njegovom ljubimcu). :)
mac.71 pedjak,
> Juče skidah u capture tekst fajlove sa FirstClass BBS-a. Spakovao > sam ih, neobrađene, u ZIP arhivu da bi i ljudi sa PC -em mogli da ih > čitaju, jer postoji FirstClaass client i za Windows. Ajde malo napiši šta je to FirstClass.
mac.72 sniksic,
$Smem li da vas pitam, u koje svrhe je, uopšte, korisno $upotrebiti multimediju kao takvu? Osim za zabavu, i same $proizvođače hardvera, nisam video neku komercijalnu upotrebu? $Naročito bi me zanimalo, ako vi lično imate neka zanimljiva $iskustva. Smete. No najbolje bi vam odgovorio gospodin koji istu nabavlja (muzicar, slikar, filozof & sef elektronskog studija RaBgd). Glede & u svezi modema - ako ste voljni osobno pogledajte - tel. 344-079, Slobodan Tzv. poruke smetlarke volim jer su pank! Pozdravljeni Slobec de Sade ah, komercijalna upotreba, gde vam je senso za igru?
mac.76 janko,
> Koja je verzija ZTerma u pitanju? 0.9. Ali na špici ima "specijalno za Global Vilidž" itd.
mac.77 madamov,
> Ja se dobrovoljno javljam da pripomognem pri otvaranju dotičnog. Imamo te u vidu. B)
mac.78 madamov,
> Ajde malo napiši šta je to FirstClass. FirstClass je kompletan E-mail sistem, znači nešto više od samo običnog BBS programa. Omogućava E-mail, konferencije, remote pristup, sve to bez dedicated servera. Osnovna verzija omogućava 10 istovremeno konektovanih korisnika preko modema i 100 korisnika preko mreže. Ima gateway ka Internetu sa podrškom za primanje i slanje Usenet konferencija. Takođe, sa multiport karticama koje nude autori FirstClass sistema je moguće na jedan Mac II računar staviti dvadesetak modema i isti broj linija za pristup. Mogu se dokupiti upgrade-ovi za vezu sa PC mašinama pod Windowsima, za vezi sa Informix i SQL serverima, Internet sam već pomenuo, za Fidonet itd. Fax gateway je takođe uključen u osnovnu verziju. Ima mnogo toga, pa je najbolje da skineš fajl i pročitaš.
mac.79 madamov,
> TeleFinderđ/User 3.12, u 3 dela. Dobru zabavu Super. Hvala na izvanrednom prilogu. Da mi je znati kako ti je Sezam dozvolio da uneseš "telefinder" kao ime fajla. Da li to znači da bi primio i, recimo, Compact Pro 1.33 Package.sea kao dozvoljeno ime?
mac.80 madamov,
> 0.9. Ali na špici ima "specijalno za Global Vilidž" itd. Interesantno, bilo bi zgodno uporediti ga sa ovim "standardnim".
mac.81 ndragan,
/ TeleFinderđ/User 3.12, u 3 dela. Dobru zabavu Kako je Sezam progutao ime fajla od 10-11 znakova?
mac.82 sniksic,
▀Ę│Kako je Sezam progutao ime fajla od 10-11 znakova? Predstavio sam mu se kao dr. Mirjana Markovic
mac.83 madamov,
> Kako je Sezam progutao ime fajla od 10-11 znakova? Verovatno Sezam dozvoljava ime fajla do 8+1+3=12 karaktera, imao ili nemao ekstenziju, tj. tačku računa kao bilo koji karakter. Zgodno za nas Mekovce jer smo navikli na to, samo na više karaktera, 31 da budem precizniji.
mac.86 madamov,
ZipIt 1.1, ZIP arhiver/dearhiver kompatibilan sa PKZIP 2.04g.
mac.88 madamov,
MacUnarj, jednim delom moje čedo, adaptacija onog PD Unarj source-a za Meka. Nije kompatibilan sa najnovijim ARJ-om, ali nisam proveravao pa možda i jeste. macunarj.hqx
mac.92 wizard,
> Zgodno za nas > Mekovce jer smo navikli na to, samo na više karaktera, 31 da budem > precizniji. Ej, a šta ćemo mi OS/2-ovci, koji se navikavamo na 250 i nešto karaktera? ;)
mac.93 wizard,
> Meka. Nije kompatibilan sa najnovijim ARJ-om, ali nisam proveravao pa > možda i jeste. Autor ARJ-a tvrdi da je sa verzijom 1.0 moguće raspakovati arhivu kreiranu najnovijom (2.42), pa prema tome - najverovatnije jeste.
mac.94 spantic,
> Da počnemo sa prebacivanjem Mac specific fajlova iz ATARI konferencije, Zašto se ne otvori MAC direktorijum?
mac.95 vitez.koja,
#=> MacUnarj, jednim delom moje čedo, adaptacija onog PD Unarj #=> source-a za Meka. Nije kompatibilan sa najnovijim ARJ-om, ali #=> nisam proveravao pa možda i jeste. Trebalo bi da jeste. u dokumentaciji koja ide uz arj, autor tvrdi da se i najnajstarijim arjom (1.0 valjda) može otpakovati bilo koja .arj arhiva. sk
mac.96 madamov,
> Ej, a šta ćemo mi OS/2-ovci, koji se navikavamo na 250 i nešto karaktera? ;) Ne znam šta ćete, valjda kao i mi. B) BTW, 31 karakter je ono što Finder na Meku ograničava, inače, teoretski, po Mac Systemu može 255. Možda će neka buduća verzija Systema imati Finder koji će biti u stanju da radi i sa tolikim imenima.
mac.97 madamov,
> Autor ARJ-a tvrdi da je sa verzijom 1.0 moguće raspakovati arhivu kreiranu > najnovijom (2.42), pa prema tome - najverovatnije jeste. Odlično. Mada sam video na nekom BBS-u porting tog novog ARJ-a na Meka, ali nikako da se setim gde da bih ga skinuo.
mac.98 madamov,
> Zašto se ne otvori MAC direktorijum? To ćeš morati nekog drugog da pitaš. Jedva i temu dobismo. B)
mac.99 madamov,
ZTerm 0.85 komunikacioni program. Stara verzija. zterm085.hqx
mac.100 madamov,
ZTerm 0.9, najsvežija verzija. zterm09.cpt
mac.101 madamov,
ZTerm 0.92, patchovani ZTerm 0.9 od strane jedne od američkih Mac User grupa. zterm092.cpt
mac.102 madamov,
SoundMaster, povežite različite soundove sa raznim događajima. sndmstr.hqx
mac.103 madamov,
Razni soundovi za SounMaster. sounds.hqx
mac.104 wizard,
> BTW, 31 karakter je ono što Finder na Meku ograničava, inače, """""" A šta je to Finder?
mac.105 ndragan,
/ Ej, a šta ćemo mi OS/2-ovci, koji se navikavamo na 250 i nešto ==== Kako se ovo čita? Os-polovnjaci ? :)
mac.106 janko,
> A šta je to Finder? Interfejs između čoveka i operativnog sistema -- osnovna aplikacija na Meku. Prozorskim terminima, program menadžer spojen sa fajl menadžerom i još X programa kakvi još nisu izmišljeni za Prozore, pa sve to dignuto na kvadrat. (Al' smo skromni :> ) Zašto se baš zove Fajnder? Najbolje je da vidiš kako radi, i sve će ti biti jasno. :)
mac.107 janko,
Rešio sam problam gutanja slova u Ztermu. Ztermu, izgleda, ne prija postojanje drugih programa koji nadgledaju Modem port. Ovo mi nije palo na pamet, jer, očigledno, kastomizovana verzija je upravo kastomizovana da se slaže tačno sa softverom za koji je kastomizovana. Hoću da kažem, Global Vilidžov ZTerm se slagao sa Global Vilidž faks softverom (što je i logično). Sada mi radi i ZTerm. O je.
mac.108 janko,
Detalji iz članka "Troubleshooting without Tears," by Deborah Branscum, MacWorld July 1993. * Deaktiviranje SVIH ekstenzija: Restart sistema uz držanje SHIFT tastera. * Reizgradnja nevidljivog Desktop fajla: Restart uz držanje Command Option * Reset PRAM memorije Restart uz držanje Command Option P R * Nasilni prekid aplikacije, ako se "zamrzne." Command Option Esc * Ne izlazite iz aplikacije pre nego što se Print Monitor sam ne "ugasi."
mac.109 janko,
> Razni soundovi za SounMaster. .HQX Zaboravih, koji je program "kriv" za fajl koji označavaš ovako?
mac.110 madamov,
> A šta je to Finder? Janko ti je uglavnom lepo objasnio, recimo kao Desktop na GEM-u. Ili kad instaliraš Norton desktop za Windows pa ti je Norton Desktop osnovna aplikacija pa iz nje barataš sa celim sistemom.
mac.111 madamov,
> Ztermu, izgleda, ne prija postojanje drugih programa koji nadgledaju Modem > port. To je, znači. A nije ZTerm ni jedini, čini mi se da i onaj VersaTerm ima takvih problema, ali njega odavno niko ne koristi.
mac.112 madamov,
> Zaboravih, koji je program "kriv" za fajl koji označavaš ovako? BinHex. To jest, nije program, već algoritam sličan MacBinary samo što pravi 7-bitni ASCII fajl da može da ga proguta svaka mreža. Compact Pro i StuffIt imaju opcije za binhex i debinhex. Uobičajena stvar. Ranije smo programe ostavljali tako, a onda, kad smo jednom probali MacBinary, prestali jer fajlovi mogu itekako da dobiju na dužini kad se BinHex-uju.
mac.113 janko,
> America Online Adds Magazines 10/18/93 > HERNDON, VIRGINIA, U.S.A., 1993 OCT 18 (NB) -- America > Online has added new publications to its roster, and drew > a higher rating from an analyst. > > America's only publicly-traded on-line service said that > The Atlantic Monthly and Windows Magazine will both become > available on the service, in full-text versions. The > Atlantic has a circulation of about 450,000. Windows is a > publication of CMP Publications, whose flagship is > Computer Reseller News. > > Also, America Online said in a press statement it now has > 400,000 members, almost surely making it the third-largest > service, after Prodigy and CompuServe. At the beginning of > the year, AOL was the number-four service, behind GEnie. > Since April, AOL claims, 150,000 people have joined AOL, > which has drawn a host of new affiliation agreements, > bundling deals, and new services in that time. Primetite vest. Ono što nisu rekli je da je America Online onlajn servis dizajniran za Macintosh računare. ;) Naravno, sa ovim sistemom se radi preko Mekovih grafičkih menija sve vreme. Za to postoji poseban program. (Ništa tekst mod, ništa komandna linija). Po logovanju dobijamo prozor sa naslovom "America Online Departments" u kojem su ikone sa potpisima: "News & Finance" "Entertaiment" "Travel & Shopping" "People Connection" "Computing & Software" "Lifestyles & Interests" "Lerning & Reference" "What's New & Online Support" žlanarina je, inače, šest dolara mesečno. Svaki sat "onlajn" u radno vreme košta 10, a u neradno (uključujući cele vikende) 5 dolara, pri čemu se ne računa prvi sat u neradnom vremenu (tj. ako zovete u toku mesec dana manje od sat vremena, u jeftinijoj tarifi, ne plaćate ništa preko članarine). Plaćanje: Primaju Visa, MasterCard, American Express i Discover kartice. Vreme aploada PD softvera se NE NAPLAĆUJE.
mac.114 sniksic,
Sustav čMF 7.1, olala international, iz proslogodisnjeg augusta, a od ovdasnjeg gosn Janka (blagodarimo, blagodarimo!) instaliran, osjetno brzi od prethodnika. Zadovoljni i bez YU scripta, no ima jedan zajeb - QuarkXpress se uskopistio i nece da se starta. Kaze; ne odgovara mu sistem. Meni se brzina toliko dopala da sam odlucio; -a; upitati za savjet -b; potraziti trpeljiviju verziju Quarka -c; trajno ga odjebati u koč_h┌sQŕÁ Fąĺrcš7e makečča _mĆ-d; zäžosliti se kao perovodja kod markize Mire od Sociologije i kroatizirati joj dnevnicke zapise Slobec de Sade
mac.115 wizard,
> / Ej, a šta ćemo mi OS/2-ovci, koji se navikavamo na 250 i nešto > ==== > > Kako se ovo čita? Os-polovnjaci ? :) Ja ga čitam o es dvaovci. :)) Jes' nezgodno, nova verzija se zove - o es dva dva jedan. Ja ga zato zovem "polutka". :)
mac.116 wizard,
> > A šta je to Finder? > > Interfejs između čoveka i operativnog sistema -- osnovna > aplikacija na Meku. Prozorskim terminima, program menadžer > spojen sa fajl menadžerom i još X programa kakvi još nisu > izmišljeni za Prozore, pa sve to dignuto na kvadrat. (Al' smo > skromni :> ) Skromnoćšu pleniš, to mi je odavno jasno. ;) Ako sam dobro razumeo - i Mac-ov OS omogućava četvrt hiljade znakova u imenu fajla, ali zbog ograničenja tog Findera to ne može da se koristi?! žudno, mislio sam da bar Mac ne pati od takvih nelogičnosti...
mac.117 zsiz,
Dali se može nekako povezati Macintosh Classic i neki Centronix štampač? Pozdrav.
mac.118 janko,
> Skromnoćšu pleniš, to mi je odavno jasno. ;) Ma zezanje, bolan. Ne primaj k srcu. Za utehu, još uvek je dalko jeftinije nabaviti procesorski bržeg PC-ja od Meka. Ko hoće "koncept" ima da ga plati... > Ako sam dobro razumeo - i Mac-ov OS omogućava četvrt > hiljade znakova u imenu fajla, ali zbog ograničenja tog > Findera to ne može da se koristi?! > > žudno, mislio sam da bar Mac ne pati od takvih > nelogičnosti... Imao je Mek dosta burnu istoriju. Na kraju krajeva, i on je počeo od modela bez hard diska i kolora. Da su to jedine nelogičnosti, ni po jada. Puno su veće one -- nabaviš program, a on ne radi, ako je pisan pre nego što se pojavio neki novi model Meka. Hoću da kažem, Epl se baš gazdaški ponaša. Uopšte ih ne zanima previše da se usklade makar sa svim vodećim programima na tržištu. Podrazumevaju da su SW firme dužne da to rade. Vidi današnji primer.
mac.119 janko,
> Dali se može nekako povezati Macintosh Classic i > neki Centronix štampač? Centronix? Misliš Epson kompatibilan? Ili HP kompatibilan? Može. Firma iz USA GDT Softworks prodaje "kit" koji to omogućuje sa bilo kojim DOS štampačem. "Kit" je 150 dolara. Za štampanje na DOS printer u mreži, paket je 400 dolara. Za NetWare, 500 dolara. Druga varijanta je doći do drajvera za takve štampače, a kupiti kabl za spajanje posebno. Tako cena ispadne, nadam se, primetno manja. I sve se svodi na to -- doći do drajvera. Nisam video oglase za prodaju SAMO takvih drajvera, pa ne znam gde oni mogu da se kupe sami.
mac.120 madamov,
> onlajn servis dizajniran za Macintosh računare. ;) Jeste da imamo tu lepotu da preko grafičkih interfejsa pristupamo AOL, ali to, valjda, ne znači da ne mogu i MSDOS korisnici da pristupaju. Ja sam s jednog PC-a zvao i FirstClass i Telefinder BBS-ove, njihov režim komandne linije i menija nije ništa lošiji od nekih softvera za BBS na PC-u. A i fajlove sam downloadovao, jedina je muka što mora Xmodemom jer Telix i njegov ugrađeni Zmodem nije u stanju da prepozna ime kao što je "TeleFinder User 3.12.sea".
mac.121 madamov,
> QuarkXpress se uskopistio i nece da se starta. Kaze; ne odgovara mu sistem. Pre nego što pokreneš Quark, namesti US keyboard layout, pa kad uđeš u Quark postavi tastaturu koju želiš da koristiš. Ako ovo ne upali preostaje instaliranje USA System-a.
mac.122 madamov,
> Ako sam dobro razumeo - i Mac-ov OS omogućava četvrt hiljade znakova u imenu > fajla, ali zbog ograničenja tog Findera to ne može da se koristi?! Tačno, preciznije dozvoljava ti 31 karakter u imenima fajlova, foldera i diskova. Što i nije malo, sasvim se lepo radi i sa ovim. Kao što već napisah u nekokj od prethodnih poruka dovoljno nam je jasno šta se krije iza fajla koji se zove "TeleFinder User 3.12.sea".
mac.123 madamov,
> Da li se može nekako povezati Macintosh Classic i neki Centronix štampač? Može. Potreban je uređaj koji se zove nešto kao Serial/Parallel konvertor i koji se nakači na Mekov printer port. Teoretski svaki se Centronix printer tako može povezati, ali u praksi ostaje problem drajvera za takav štampač. Eno ga u Atari konferenciji, prebaciću ga koliko odmah ovamo, fajl sa dva drajvera za Epson kompatibilne 9- i 24-pinske štampače. Meni su na Atariju koji je emulirao Meka radili lepo sa Star NL10 štampačem, bar onaj za 9-pince, a neki su mi se žalili da onaj za 24-pince ne radi baš najbolje. Na Meku ih još nisam probao jer nemam taj famozni konverter. Doduše, pojedini programi su brljavili prilikom štampanja, MS Word 4.0 recimo, dok su Nisus, THINK C radili odlično.
mac.124 madamov,
Juče prelistavah neki katalog i postade mi jasno zašto je cena Centris-a 650 toliko pala za poslednja dva meseca. Naime, definitivno sam utvrdio postojanje dva nova modela Mekova i jednog novog monitora specijalno napravljenog da se kupuje uz ove modele. Novitet je dodavanje oznake AV u imenima modela, naime, po svemu sudeći će budući modeli Mekova standardno imati ugrađen DSP (Digital Signal Procesor) na 55MHz, audio i video ulaze i izlaze i mnoge zezalice. Ovo sam uspeo da izbunarim svoji slabim poznavanjem nemačkog. Elem, da pređem na modele. Prvi se pojavljuje pod dvostrukim imenom, jednim u spisku modela, a na slici se lepo vidi drugo. Naime, prvo ime je Centris 660 AV, dok se na slici vidi da je isti u Quadrinom tower kućištu ala Quadra 800 i kao oznaka modela piše Quadra 660 AV. Očigledno je reč o nabudženom Centrisu 650 sa 68040 na 33Mhz i DSP čipom. Nemam informaciju, a po meni bi šteta bilo, da li se prestalo sa proizvodnjom Centrisa 650. Drugi novitet je Quadra 840 AV kojom Apple počinje sa uvođenjem 68040 procesora na 40Mhz u svoje mašine. I tu je očigledno reč o ubrzanoj i proširenoj Quadri 800. Monitor je 14 inčni kolor, sa nekim zvučnicima i mikrofonom na vrhu. U tekstu se pominje, a sa drugarom smo nekako delimično razlučili, da su ova dva nova modela opremljena sa novim portom pod nazivom GeoPort i koliko smo shvatili u njega treba samo utaknuti telefonsku liniju da bi mašina mogla da funcioniše kao, recimo, telefonska sekretarica, da se preko mreže pošalje GLASOM poruka kolegi u drugoj sobi i slično. Po svemu sudeći, Voice Control će ubrzo postati uobičajena stvar i, što je najbitnije, sistemom podržana stvar na Mekovima.
mac.125 madamov,
Juče provalih još jednu stvar i odmah je primenih na ovom PB160. Ako uglavnom, kao ja, držite mališu praktično stalno da radi na struju i nervira vas automatsko usporavanje procesora od strane sistema isto se može isključiti kad u PowerBook Control Panelu držeći Option taster kliknete na Options dugmence. Dobićete opciju Processor Cycling i ako kliknete na Don't allow cycling System neće usporavati procesor radi štednje baterije tokom vaše neaktivnosti sa PowerBookom. Ovo obavezno vratiti na usporavanje kad PB radi na baterije, kažu da sisa struju iz njih kao lud kada je ovo isključeno, ali još nisam probao.
mac.126 janko,
> Juče provalih još jednu stvar i odmah je primenih na ovom > PB160. Ako uglavnom, kao ja, držite mališu praktično > stalno da radi na struju i nervira vas automatsko > usporavanje procesora od strane sistema isto se može > isključiti kad u PowerBook Control Panelu držeći Option > taster kliknete na Options dugmence. Dobićete opciju > Processor Cycling i ako kliknete na Don't allow cycling > System neće usporavati procesor radi štednje baterije > tokom vaše neaktivnosti sa PowerBookom. Piše u Uputstvu, koje verovatno nisi dobio uz svog mališu. :) > Ovo obavezno vratiti na usporavanje kad PB radi na Samo zbog ovoga me mrzi da uključujem ovo -- ko će da se seti, posle? Možda ćemo doći do nekog programa koji to (što da ne?) radi automatski...
mac.127 janko,
> modele. Prvi se pojavljuje pod dvostrukim imenom, jednim u > spisku modela, a na slici se lepo vidi drugo. Naime, prvo > ime je Centris 660 AV, dok se na slici vidi da je isti u > Quadrinom tower kućištu ala Quadra 800 i kao oznaka modela > piše Quadra 660 AV. Očigledno je reč o nabudženom Centrisu > 650 sa 68040 na 33Mhz i DSP čipom. Nemam informaciju, a po > meni bi šteta bilo, da li se prestalo sa proizvodnjom > Centrisa 650. Drugi novitet je Quadra 840 AV kojom Apple > počinje sa uvođenjem 68040 procesora na 40Mhz u svoje > mašine. I tu je očigledno reč o ubrzanoj i proširenoj > Quadri 800. Monitor je 14 inčni kolor, sa Ja imam u ruci neki MacWelt. Na jednoj strani su slike tri modela i malo teksta: Performa 600CD. Ime mu govori, ima ugrađen CD drajv. Centris 660 AV. Na slici je mašina u pica-boks kućištu, sa ugrađenim CD drajvom i monitorom sa stereo zvučnicima. Ne daju podatak kolika je brzina procesora, ali kažu da je 68040. Brzina signalnog procesora je 55MHz. Kažu, može da se priključi videorekorder, kamkoder, običan CD, gramofon... Quadra 840 AV. Toranj kućište, ugrađen CD drajv na slici (ne znam da li je opcija, kao ni za Centris) 68040 na 40 MHz, DSP na 66 MHz. Usput, evo i cena CD drajvova. Apple CD 150 je 399 DM, a Apple CD 300 je 725 DM. Začudo, čak i gori modeli od Apple CD 300 drugih proizvođača koštaju po 1000, čak, i 2000 DEM!
mac.128 janko,
> Pre nego što pokreneš Quark, namesti US keyboard layout, > pa kad uđeš u Quark postavi tastaturu koju želiš da > koristiš. Ako ovo ne upali preostaje instaliranje USA > System-a. ..ili vraćanje na staro. Ja kao stari tradicionalista, uvek volim da ne menjam tim koji dobija. Da li vam STVARNO treba noviji 7.1? Ako je odgovor ne, vrarite se na staro... bar dok ne dođu i programi koji umeju da se izbore sa novim... :)
mac.129 janko,
žitali ste one komentare -- kako Epl ponovo pravi proizvode sa imenima koja asociraju na jabuke. Znate li šta je Njutn? Serija proizvoda sa posebnom namenom... Newton MessagePad je računarčić 18.5 x 11.4 x 1.9 cm, bez tastature, sa olovkom pomoću koje se unose podaci, ARM 610 RISC procesorom na 20 MHz, LCD displejom 336 x 240 tačkica, 4 MB ROM-a, 640 KB RAM-a, priključcima za LokalTok ili printer i infracrvenim prenosnikom i još po nečim... npr. može da nahrani podacima bilo Meka, bilo Windows mašinu... (zamislite ;) ) žemu služi? Kažu, to je Personal Digital Assistant. Težak je 400 grama. Ideja je da to nosiš sa sobom mesto beležnice, žvrljaš olovkom, a onda dođeš pored nekog Meka i nahraniš ga podacima, bez kačenja kablova.
mac.130 janko,
> Može. Potreban je uređaj koji se zove nešto kao > Serial/Parallel konvertor i koji se nakači na Mekov > printer port. Teoretski svaki se Centronix printer tako Koliko izgleda komplikovano ta zvrčka? Liči li na obične kablove ili...?
mac.131 madamov,
> Piše u Uputstvu, koje verovatno nisi dobio uz svog mališu. :) Nisam, a nije ni pravi vlasnik mališe. B) > Možda ćemo doći do nekog programa koji to (što da ne?) radi automatski... Pa, to bi trebalo da imaju programi tipa Norton Essentials for PowerBook.
mac.132 madamov,
> Performa 600CD. Ime mu govori, ima ugrađen CD drajv. Biće da je neki od Centrisa spakovan i preimenovan za prodaju po robnim kućama (kažu da načiniše bum sa ovim).
mac.133 madamov,
> Ja kao stari tradicionalista, uvek volim da ne menjam tim koji dobija. I ja. Zato na ci-u i dan danas imam dva System-a, 7.1 u kome uglavnom obitavam i 6.0.7 kada programiram. Dok nije došao 7.1 držao sam minimalni 7.0 i dizao se s njim tek toliko da kad mi neko dođe u posetu i zaželi da vidi System 7 imam šta da pokažem.
mac.134 madamov,
> Koliko izgleda komplikovano ta zvrčka? Liči li na obične kablove ili...? Nisam imao prilike da vidim, a prema onome što čujem nije ništa komplikovaniji od PhoneNet ili LocalTalk box-ića.
mac.135 madamov,
Ako neko bude imao prilike da baci šape na nešto od ovoga neka mi javi rado bih pogledao, a ako mi se svidi i kasnije kupio: - Prograph - Serius - Inside Out II Reč je o bibliotekama i programima koji omogućavaju ugrađivanje database engine-a u aplikacije koje razvijamo. Pošto stvari u prikazima nisu baš najjasnije kako sve to radi, prvo bih voleo da vidim pa tek onda da preduzmem akcije za nabavljanje.
mac.136 madamov,
Nisam stigao juče da vam napišem, ali evo sada. Kod drugara sam video gomilu CD-a i provedoh pola dana gledajući šta ima na njima. Posebno je interesantan jedan pod imenom Mac Collection Vol. 2 (kaže prijatelj da u Beogradu neko ima i Vol. 1). Gomila PD i Shareware programa i raznih utilitija. Tih pola dana sam proveo ispitujući samo sadržaj Programming foldera na CD-u. U njemu je folder ResEdit sa originalnim ResEdit 2.1 programom, netaknutim raznim ekstenzijama i razni dodaci i templejti za njega. Recimo, tu je CodeViewer 2.9 (sada se njim može i editovati kod, ne samo gledati, ali samo u hexa obliku, ne mogu se unositi mnemonici), templejti za Ballon helpove, poboljšani meni editor, sound editor, size editor itd. Od ostalih programa najviše pažnje sam posvetio Apple-ovom Ballon Writer-u ubacujući njime Ballon help u moje male aplikacije (MacBinary je trpeo najviše). Sve u svemu, što se njega tiče, kada jednom napišete aplikaciju ubacujete Ballon help u nju bez dodatnog programiranja, on ubaci sve resource i poveže ih kako treba. U Programming folderu sam stigao još da na kratko pogledam verziju 2.2 Terminal programa (komunikacioni program sa source-om, ja sam do sada koristio verziju 2.1 za pregledavanje source-a) i kompletan tekst editor u source-u, nešto slično što ja uradih adaptirajući na C tekst editor iz jedno od Mac knjiga za programiranje, samo sa mnogo više detalja i primera. Elem, ovih dana treba da stigne ona oprema koju željno čekamo (deo je već u Jugi, ostatak trenutno krši embargo) u kojoj je jedan Centris sa CD-ROM drajvom i onaj Teleport modem pa očekujte dosta uploada sa ovog CD-a.
mac.137 madamov,
Evo drajvera za Epson kompatibilne štampače, prebačeno iz Atari konferencije, tema emulatori. printers.sit
mac.138 madamov,
Još malo prebačenih fajlova iz Atari konferencije. Imagery, program za konverziju raznih formata slika. imagery.cpt
mac.140 madamov,
HP like kalkulator. hpcalc.cpt
mac.141 madamov,
Zamena za kalkulator iz sisema. calc.sit
mac.142 madamov,
SuperClock 4.04 sclck404.sit
mac.145 maverick,
# toliko pala za poslednja dva meseca. Naime, definitivno sam # utvrdio postojanje dva nova modela Mekova i jednog novog monitora # specijalno napravljenog da se Cena? nemanjar
mac.146 madamov,
> Cena? Pretpostavljam ovih novih modela? Nisam zagledao pošto su bile u DM, a i katalog je za celu godinu, pa može da se desi da su niže. žekam američke najnovije časopise da vidimo koju cenu tamo imaju po raznim mail order firmama, tako je lakše, a Boga mi, kad naručuješ, i jeftinije. Ako su poštovali Apple logiku da starom modelu spuste cenu a novi da košta isto kao stari pre pojeftinjenja onda bi Centris 660AV sa 8Mb RAM-a i 230 diskom trebalo da košta negde oko $3500. U svakom slučaju, pogledaću i ovu nemačku cenu kad budem sledećom prilikom išao kod drugara.
mac.147 msijanec,
Da li je neko imao prilike da naiđe na UNIX untar util za mac-a. Ako jeste, da li postoji mogućnos da ga publikuje u conf. (potreban mi je da bi unTAR-ovao jedan fajl skinut sa UNIX makine). ______ Filip.
mac.148 madamov,
> Da li je neko imao prilike da naiđe na UNIX untar Imam ja neki suntar na disketama, pogledaću i poslaću uz poruku, skinuh ga odavno, još dok nam ne ukinuše BITNET.
mac.149 kale,
>> (potreban mi je da bi unTAR-ovao jedan fajl skinut sa UNIX makine). Jesi li probao da uzmeš onaj tar za PC pa da ga pustiš pod emulatorom? Ako ti je najvažnije da raspakuješ taj jedan fajl, i ako nije previše tajan, možeš mi ga poslati na mail. Pozdrav!
mac.150 madamov,
> Jesi li probao da uzmeš onaj tar za PC pa da ga pustiš pod emulatorom? Mislim da nije, jer ako mu samo za to treba emulator šteta onih 5Mb kojih uzme za svoj hard disk C fajl plus još oko megabajt za sam emulator. Evo upravo kopam po disketama tražeći taj suntar.
mac.151 madamov,
Evo, pronađoh ga. SunTar 1.2.1. suntar12.cpt
mac.152 madamov,
Da prebacimo i poslednje fajliće iz Atari konferencije. Klondike 4.0, igrica sa kartama, pasijans.
mac.153 madamov,
Dve moje umotvorine. Prvi je Mac verzije Filer programa za cepanje i spajanje dugačkih fajlova. filer.hqx
mac.154 madamov,
Forker, moje programče koje razdvaja resource i data fork u posebne fajlove i to kao data fork. forker10.hqx
mac.155 madamov,
zaboravih da dodam, obe arhive sa mojim umotvorinama sadrže source i project fajlove za THINK C 4.0 pa ko voli da gleda... Zato su i toliko dugačke.
mac.156 madamov,
Još jedna moja umotvorina koja ostade u mac grupama, pa evo je i ovde. MacBinary konverter, mislim takođe sa sourceom ali nisam sigura kako sam ga zapakovao. macbin11.cpt
mac.157 madamov,
žarobnica sound (Rambo Amadeus B)) spreman za rad u paru sa SoundMasterom. carob.hqx
mac.158 madamov,
Howling Guitar sound za SoundMaster. I žarobnica i ovaj sound ubačeno u SoundMaster zvuk pomoću SoundEdit Pro i MacRecordera by Draža, Godža i myself. hwguitar.hqx
mac.159 msijanec,
Hvala puno za suntar. Slučajno sam i ja u međuvremenu uspeo da se dokopam jednog tar/untar fajla. Pošto sam jedino ja tražio untar, ne znam da li to ikome pored mene treba, ali svejedno prilažem ga za one kolekcionare koji sa ponosom slupljaju sve moguće kompresore podataka (među koje ubrajam i sebe :))). untar
mac.160 madamov,
> Hvala puno za suntar. Nema na čemu, nadam se da će ti koristiti, čini mi se da suntar čita direktno UNIX diskete i piše Mek diskete, i obrnuto. Javi nam utiske kako radi.
mac.161 msijanec,
Ha! Taman pomislim: 'nema šta ne može da se raspakuje na mac-u', kad ono... Naime, naišao sam i na jedan '.Z' fajl (spakovan pomoću unix 'compress') i eto, opet pitanje glasi: da li neko zna kako da ovakav fajl raspakujem na mac-u? Ja ću naravno da i dalje tragam za tim jutilititiriti, pa ću ga poslati čim pre do takvog dođem. ______ Filip.
mac.162 madamov,
> da li neko zna kako da ovakav fajl raspakujem na mac-u? Dok ne nađemo MacCompress ili tako nešto (meni se sve čini da ga videh negde na nekom BBS-u napolju), raspakuj na Atariju ili PC-u. Da nema možda StuffIt DeLuxe opciju za uncompress, nisam ga davno pogledao?
mac.163 dejanr,
========== security/long.messages #240, from hshubs, 7912 chars, Fri Nov 5 00:31:56 1993 ---------- Subject: New Macintosh Viruses Discovered (CODE-1 & MBDF-B) From: spaf@cs.purdue.edu Newsgroups: comp.sys.mac.announce,comp.sys.mac.apps,comp.sys.mac.misc Date: 4 Nov 1993 17:05:02 -0500 Organization: Department of Computer Sciences, Purdue University Lines: 175 Approved: spaf@cs.purdue.edu Message-ID: <2bbuaeINN20m@uther.cs.purdue.edu> New Macintosh Viruses Discovered (CODE-1 & MBDF-B) 4 Nov 1993 Virus: CODE-1 Damage: Alters applications and system file; may rename hard disk; may crash system or damage some files. See below. Spread: possibly limited, but has potential to spread quickly Systems affected: All Apple Macintosh computers, under Systems 6 & 7. Several sites have reported instances of a new Macintosh virus on their systems. This virus spreads to application programs and the system file. Its only explicit action, other than spreading, is to rename the hard disk to "Trent Saburo" if the system is restarted on October 31 of any year. However, the virus changes several internal code pointers that may be set by various extensions and updates. This may lead to system failures, failures of applications to run correctly, and other problems. Under some conditions the virus may cause the system to crash. The virus detected by some virus protection programs on some Macintosh machines (but no anti-virus program released prior to this date specifically recognizes this virus). This behavior depends on the nature of the hardware and software configuration of the infected machine. All current anti-virus programs should be updated to the versions listed below to ensure that the virus can be found. Virus: MBDF-B Damage: minimal, but see below Spread: probably limited Systems affected: Apple Macintosh computers. The virus spreads on all types of Macs except MacPlus systems and (perhaps) SE systems; it may be present on MacPlus and SE systems and not spread, however. A new variant of the MBDF-A virus has recently been discovered. It seems that a person or persons unknown has modified the original MBDF-A virus slightly and released it. Like the original, this virus does not intentionally cause damage, but it may spread widely. The virus does not necessarily exhibit any symptoms on infected systems. Some abnormal behavior has been reported in machines infected with MBDF-A, involving system crashes and malfunctions in various programs, which may possibly be traced to the virus. Some specific symptoms include: * Infected Claris applications will indicate that they have been altered * The "BeHierarchic" shareware program ceases to work correctly. * Some programs will crash if something in the menu bar is selected with the mouse. The MBDF-B virus should behave similarly and will spread under both System 6 and System 7. Some Mac anti-virus tools will detect this virus. However, all anti-virus tools should be updated so as to properly identify and remove this virus from infected systems. The authors of all major Macintosh anti-virus tools are planning updates to their tools to locate and/or eliminate these viruses. Some of these are listed below. We recommend that you obtain and use a CURRENT version of AT LEAST ONE of these programs. Some specific information on updated Mac anti-virus products follows: Tool: Central Point Anti-Virus Status: Commercial software Revision to be released: 3.0a Where to find: Central Point BBS, (503) 690-6650 When available: November 5, 1993 Comments: Registered users will receive postcards. Also, users can download the file 'Mac CPAV Antidotes 11/5/93' from the usual places to receive the update. Tool: Disinfectant Status: Free software (courtesy of Northwestern University and John Norstad) Revision to be released: 3.3 When available: November 5, 1993 Where to find: usual archive sites and bulletin boards -- ftp.acns.nwu.edu, sumex-aim.stanford.edu, rascal.ics.utexas.edu, AppleLink, America Online, CompuServe, Genie, Calvacom, MacNet, Delphi, comp.binaries.mac Tool: Gatekeeper Status: Free software (courtesy of Chris Johnson) Revision to be released: 1.2.9 When available: November 8, 1993 Where to find: usual archive sites and bulletin boards -- microlib.cc.utexas.edu, sumex-aim.stanford.edu, rascal.ics.utexas.edu, comp.binaries.mac Comments: 1.2.8 is already effective against MBDF-B. Gatekeeper Aid will identify it as an "Unknown Strain" of MBDF, but will remove it without difficulty. Tool: Rival Status: Commercial software Revision to be released: CODE-1 Vaccine When available: Immediately. Where to find: AppleLink, America Online, Calvacom, Compuserve, Internet XELPH's Customer Service @ 415/327-9563 When available: immediately Comments: The vaccine will be e-mailed to all registered users. Comments: The existing Rival MBDF Vaccine already detects/removes MBDF-B. Tool: SAM (Virus Clinic and Intercept) Status: Commercial software Revision to be released: 3.5.9 When available: November 5, 1993 Where to find: CompuServe, America Online, Applelink, Symantec's Customer Service @ 800-441-7234 Comments: Updates to various versions of SAM to detect and remove CODE-1 and MBDF-B are available from the above sources. Tool: Virex Status: Commercial software Revision to be released: 4.1 Where to find: Datawatch Corporation, (919) 549-0711 When available: November 5, 1993 Comments: Datawatch's BBS number is (919) 549-0042 Comments: Virex currently detects and repairs the MBDF-B virus but identifies it as the MBDF-A virus. Comments: UDV for CODE-1 virus; Guide Number = 13656448 1: 020A 30FA 7D90 7610 / 8C 2: 00A9 C60C AF00 0A00 / F1 3: 3EA0 0B4E 7581 8090 / 59 Tool: VirusDetective Status: Shareware Revision to be released: 5.0.10 When available: immediately Where to find: various Mac archives Comments: VirusDetective is shareware. Search strings for the CODE-1 virus will be sent only to registered users via e-mail. Registered users without e-mail access should contact the author for the search string. The MBDF-B virus is already detected by the MBDF-A search string. If you discover what you believe to be a virus on your Macintosh system, please report it to the vendor/author of your anti-virus software package for analysis. Such reports make early, informed warnings like this one possible for the rest of the Mac community. If you are otherwise unsure of who to contact, you may send e-mail to spaf@cs.purdue.edu as an initial point of contact. Also, be aware that writing and releasing computer viruses is more than a rude and damaging act of vandalism -- it is also a violation of many state and Federal laws in the US, and illegal in several other countries. If you have *ANY* information concerning the author(s) of these or any other computer virus, please contact any of the anti-virus providers listed above. Several Mac virus authors have been apprehended thanks to the efforts of the Mac user community, and some have received criminal convictions for their actions. This is yet one more way to help protect your computers. -- Gene Spafford, COAST Project Director Software Engineering Research Center & Dept. of Computer Sciences Purdue University, W. Lafayette IN 47907-1398 Internet: spaf@cs.purdue.edu phone: (317) 494-7825
mac.164 madamov,
Stigao je onaj TelePort Gold modem o kojem smo ovde pričali. Trenutno je u fazi prilagođavanja adaptera za struju na 220V. Stigle su dve diskete sa softverom za komunikaciju i slanje faksova (tu je i ona verzija ZTerm-a specijalno adaptirana za Gllobal Village, a koju je Janko pominjao). Još nismo otvorili drugu kovertu u kojoj bi trebalo da bude neki OCR softver.
mac.165 madamov,
Kako se uskoro brišu poruke iz grupa, da ne bi opet uploadovali ovo, evo dva fajla sa templejtima i raznim dodacima za ResEdit za System 7 specifične stvari kao što je, na primer, Baloon Help. sys7res.cpt
mac.166 madamov,
I drugi fajl sa templejtima za ResEdit. sys7temp.cpt
mac.167 madamov,
Uz ovu poruku se nalazi ResEdit fajl u kome su fontovi i font familije internih ZTerm fontova sa dodatim YU slovima po MacCustom rasporedu. Da bi ih instalirali otvorite ovaj fajl i svoju kopiju ZTerm-a ResEditom, u prozoru ZTerm MacCustom Fonts.rsrc uradite jedan Select All, pa Copy, onda aktivirate prozor samog ZTerma i opalite Paste. Na pitanje da li želite da prepišete nove resource preko starih sa istim ID-om odgovorite potvrdno, snimite ZTerm i od sada pa na dalje imate u ZTerm-u fontove sa YU slovima kad zovete Sezam. Ako vam MacCustom raspored ne odgovara i onda će vam ovaj fajl dobro doći da imate odakle da iskopirate naša slova. Ubacivanje ovih fontova kao koferče u System folder ili uključivanje preko Suitcase ekstenzije neće upaliti jer će ZTerm i dalje koristiti fontove sa istim ID-om koje drži u svom resource forku, ali je zgodno i da ih uključite da bi isti font koristili prilikom čitanja poruka i odgovaranja na njih u nekom od editora (moja "dobitna" kombinacija je ZTerm za komunikaciju i QUED za čitanje i pisanje poruka).A dodavanje YU tastature smo valjda svi savladali? B) ztmcfont.cpt
mac.168 dejanr,
WordPerfect 3.0 za Macintosh. NOVOSTI/microb 4.818.
mac.169 madamov,
> WordPerfect 3.0 za Macintosh. NOVOSTI/microb 4.818. Slabo ko od Mekovaca kod nas koristi WP, kolo vode što se tekst procesora tiče Word i Nisus. U USA je drukčije, mada i tamo Word koristi više ljudi od WordPerfect-a, a i neke druge tekst procesore pre WP-a. I pored toga, WordPerfect 2.1 (prethodna verzija za Meka) se nalazi među petnaest najprodavanijih paketa na Meku.
mac.170 janko,
Kako se menja ikonica onih desk aksesorija koji su bajati, pa imaju svi iste ikonice? Ja malo eksperimentisao sa ResEditom, ali nisam umeo da ga nateram... Prvo sam pogledao kako to izgleda kod kalkulatora. Onda sam napravio novi BNDL resurs, u njemu ikonice sa brojem, u Info rekao da fajl ima bandl bite... i još uvek se ništa ne događa. :( Zna li neko kompletan postupak? Šta sam preskočio?
mac.171 madamov,
> Zna li neko kompletan postupak? Šta sam preskočio? Meni se čini da si sve uradio kako treba. Nedostaje samo jedan rebuild desktopa, onda bi trebalo da dobiješ ikonicu. Možeš i iz Findera da mu dodeliš ikonicu. Jedan Get Info, klik na ikonicu, Copy/Paste radi posao. Jedino što ovako ne možeš ikonicu foldera da iskopiraš kao ikonicu fajla. Postoji neki fazon i da se ikonice iz ResEdit-a iskopiraju kao ikonice fajla preko Finder-a.
mac.172 madamov,
Iz pouzdanih izvora saznajem da se u Beogradu već nalazi jedna Quadra 840AV i možda ću je uskoro i videti. Biće kratka reportaža... B))
mac.173 dcolak,
│ Iz pouzdanih izvora saznajem da se u Beogradu već nalazi jedna Quadra 840AV │ i možda ću je uskoro i videti. Biće kratka reportaža... B)) Da se nisu ponovili ljudi u VMA? Sledge DAMMIR!
mac.174 madamov,
> Da se nisu ponovili ljudi u VMA? Mislim da nisu. A moglo bi se pretpostaviti da jesu jer su oni bili prvi kod kojih je uopšte došla jedna Quadra možda nekih nedelju dana posle pojavljivanja prvih Quadri u USA. Saznaću nešto više ovih dana.
mac.175 maverick,
C> Iz pouzdanih izvora saznajem da se u Beogradu vec nalazi jedna C> Quadra 840AV i mozda cu je uskoro i videti. Bice kratka C> reportaza... B)) To care! Eh da, zna li neko nesto o 950?
mac.176 dselakovic,
Ako neko ima neki lep program za fax bio bih mu vrlo zahvalan kad bi ga bacio na Sezam. Pozdrav, Dragan
mac.177 madamov,
> To care! Eh da, zna li neko nesto o 950? A šta te zanima? Ostavih ja poruku pre određenog vremena u PC.OS dok je trajala ona rasprava oko komparacije Windows-a, Meka i još nekih GUI u kojoj jtitov-u opisah šta mu nudi Quadra 950. Sada ona više nije najjači model Meka, 840AV preuzima tu ulogu.
mac.178 madamov,
> Ako neko ima neki lep program za fax bio bih mu vrlo zahvalan kad bi ga bacio > na Sezam. Ima ih nekoliko ali ni jedan ne ispunjava uslov za slanje na Sezam, tj. svi su komercijalni. A i da nisu, suviše su dugi za upload i download.
mac.179 madamov,
Ljudi, Centris 650 je zver kako je brz. Ovih dana se zanimam malo sa njim u jednoj firmi, a pored njega stoji i jedan LCIII tako da imam svojevrsni uporedni test. Takođe, ako ste planirali da ga pazarite, kad naručite konfiguraciju Centrisa sa CD-ROM-om sasvim sigurno dobijate najjaču moguću varijantu Centrisa 650. Tu je built-in Ethernet, 1Mb VRAM-a (Monitors control panel daje mogućnost thousands colors, onaj Centris 610 koji sam isprobavao u Grčkoj je nudio samo 256 boja) i slično. Uz njega se dobija i mikrofon (mali slatki Apple-ov čiji se stalčić zalepi negde na monitor), System je na CD-u, a ne na disketama, a uz taj CD ide nekoliko diskova sa demo, shareware, multimedija i ostalim stvarčicama. CD-ROM je Apple Cd 300i, što će reći da je brži od starog (duplo brži) što vam garantujem jer sam nedavno imao prilike da se zanimam sa Apple CD 150. Ako vas zanima još neki detalj, pitajte.
mac.180 madamov,
LCIII je takođe čudo, malo je teži od ovog PowerBook 160 koji nosim sa sobom, nema kraja čuđenju u firmi koja ga je pazarila kad im kažem da je to jača mašina od one 386-ice koje imaju u BigTower kućištu. Toliko je tanak da je to neverovatno, još je lepša stvar što je jedan LCIII došao sa diskom od 200Mb umesto sa 80Mb kako je bilo naručeno. Inače i LCIII, kao i Classic, dolazi sa Standard Keyobard tako da ako vam Extended keyboard nije preko potrebna uštedećete stotinak i više dolara. Trenutna cena za LCIII sa 4Mb RAM i 80Mb diskom (i sa mišem, tastaturom, sistemskim softverom) kod moje prijateljice Cecilije je $858 što je nekih $400 manje od cene pre nekih mesec dana.
mac.181 nemanja.,
# se zanimam sa Apple CD 150. Ako vas zanima jos neki detalj, # pitajte. Ne bi da cinculiram ali posto me sve sto se tice macova neverovatno zanima,a nemam odakle da zadovoljim tu radoznalost, jel bi mogao da nadjes vremena da okacis u konf mali uporedni test centrisa i lc III i naravno najnovije cene oba. :)
mac.182 nemanja.,
# Cecilije je $858 sto je nekih $400 manje od cene pre nekih mesec # dana. Za racunar te snage dzabe.
mac.183 maverick,
C> A sta te zanima? Ostavih ja poruku pre odredenog vremena u C> PC.OS dok je trajala ona rasprava oko komparacije Windows-a, C> Meka i jos nekih GUI u kojoj jtitov-u opisah sta mu nudi C> Quadra 950. Sada ona vise nije najjaci model Meka, 840AV C> preuzima tu ulogu. Kako sve vrtoglavo ide. Pre koji mesec o ovome se samo nagadjalo. Pa jadni ljudi pored ovakvog naleta...
mac.184 madamov,
> jel bi mogao da nadjes vremena da okacis u konf mali uporedni test centrisa i > lc III i naravno najnovije cene oba. :) Nema frke, mogu da ti ostavim njihove tehničke karakteristike i uporedni test u smislu brzine i slično, samo da dođem do malo više vremena.
mac.185 madamov,
> Za racunar te snage dzabe. $858 dolara je samo mašina sa tastaturom i mišem, sa 4Mb RAM-a i 80Mb diskom. Na to treba da dodaš cenu monitora (Apple 14" Color Display je oko $500). Potom dolazi problem transporta i kršenja sankcija. B)
mac.186 madamov,
> Pa jadni ljudi pored ovakvog naleta... To je ono što se Apple-u zamera, prebrzo izbacuje nove modele, a oni se brane time da novi model koji bi po performansama trebalo da zameni neki od starijih prilikom pojavljivanja na tržištu nikad ne košta više od onoga koliko je dotle koštao prethodni model. Očigledno da tu imaju neki svoj rezon, pretpostavljam da se pojavom novog modela drastično poveća prodaja prethodnog zbog takođe drastičnog pada njegove cene. Inače, model koji je najkraće "živeo" je Macintosh IIvx, nekih tri do četiri meseca.
mac.188 msijanec,
P.S. fajl je pripremljen sa MacBinary (madamov), te se nakon dekodiranja pojacljuje kao stuffitLite arhiva. _________ Filip.
mac.189 madamov,
> Najzad sam uspeo da pronađem jednu verziju MacCompress-a. Thanks, jurim ga po stranim BBS-ovima i ne vidim ga, a znao sam da postoji. Šta nam još nedostaje od arhivera da bi bili potpuno kompatibilni sa svime?
mac.190 madamov,
> fajl je pripremljen sa MacBinary (madamov), te se nakon dekodiranja > pojacljuje kao stuffitLite arhiva. To će ZTerm da sredi sam u toku prenosa pod uslovom da niste uključili Always Binary opciju. U tom slučaju ćete morati da koristite neki DeMacBinary konverter kao što je taj mojih ruku delo.
mac.191 sniksic,
Iz dnevnika Markize Mire psystem
mac.192 sniksic,
Ume li neko FileMakerPro2 fajl da konvertuje u stariju verziju ili ccitak dokument; u fajlu je popis telefinderbbs-ova ??? planet
mac.193 madamov,
> Iz dnevnika Markize Mire Da li bi bilo mnogo tražiti malo detaljniji opis ubuduće? Jeste da je fajl kratak, ali ne bi bilo zgoreg da je malo bolje pojašnjen njegov sadržaj.
mac.194 madamov,
> Ume li neko FileMakerPro2 fajl da konvertuje u stariju verziju ili ccitak I ja skinuh jedan takav spisak i naleteh na isti problem. B( Pravo pitanje je ima li neko FileMaker Pro 2.0?
mac.195 madamov,
> Iz dnevnika Markize Mire Sadržaj fajla je interesantan da zaslužuje da se nađe i u samoj poruci, a i nije preterano veik, nekih 7Kb. Takođe, ovako ga mogu pročitati i oni koji nemaju Mac-a ili ga ne emuliraju. Dakle, evo fajla: System 7 Pro -- Product Description Copyright 1993, Apple Computer, Inc. System 7 Pro empowers you to work your best both individually and with others. By providing System 7, PowerTalk, AppleScript, and QuickTime software in one package, it helps you streamline your work and communicate with your colleagues more effectively. PowerTalk allows you to correspond and work with others using built-in mail and collaboration services. Use your modem or an AppleTalk network to send messages of any type--including text, images, video, and sound--to other System 7 Pro users. With PowerTalk, you can send an item from your desktop by dragging and dropping its icon onto an information-card icon for the recipient. You use this same simple method whether youŇre sending the item to other PowerTalk recipients or using personal gateway software provided by other vendors to reach fax or other electronic-mail destinations. Incoming mail items arrive in a single universal mailbox directly on the Macintosh desktop. Items can be opened, copied to folders, and otherwise manipulated just as you would any other desktop objects. PowerTalk also lets you create catalogs of information that facilitate your collaboration with others, from simple address lists to collections of images or sounds. The PowerTalk Ďkey chainË lets you protect and access your mailbox, AppleShare volumes, and other services using a single access code. Commercial-grade electronic-signature support is provided via PowerTalkŇs DigiSign software. AppleScript is a system-level ĎmacroË language that lets any user invoke pre-scripted automated tasks with the click of a button. With AppleScript, you can use your favorite off-the-shelf applications to create powerful, cost-effective custom solutions. QuickTime is AppleŇs industry-leading multimedia technology. It lets you view, copy, and paste video, animation, images, and sound as easily as you manipulate text. Features PowerTalk software ╩Exchange mail with other PowerTalk users without a server or system administrator ╩Exchange messages with others directly (using AppleTalk) via modem or through a PowerShare server ╩Send items with a simple Ďdrag and dropË of desktop icons ╩Send a single document over multiple delivery mechanisms (fax, electronic mail, and so on) with a single command ╩Receive mail from multiple sources in a single desktop mailbox ╩Use PowerTalk catalogs to organize the information you refer to most often when collaborating with others ╩Implement basic mail services with the AppleMail letter application, which supports text, images, video, and sound ╩Protect your mailbox and other PowerTalk services with a single access code ╩Use DigiSign software to approve documents electronically ╩Use PowerTalk-savvy applications to further automate and extend your messaging capabilities ╩Obtain additional authentication and encryption capabilities with optional PowerShare servers AppleScript software ╩Automate routine tasks ╩Create custom solutions using off-the-shelf AppleScript-savvy applications QuickTime software ╩Integrate video, animation, high-quality still images, and sound into reports, letters, spreadsheets, presentations, and other projects Technical Specifications System 7 features ╩Faster access to files and applications with Finder tools such as Find, the Apple menu, and aliases ╩Publish and Subscribe functions for automatic updating of documents ╩Support for Apple TrueType technology ╩One-button installation PowerTalk features ╩Serverless drag-and-drop mail on the desktop ╩AppleMail letter application for complete entry-level mail capabilities, including support for text, images, video, and sound PowerTalk Mailbox ╩View all incoming and outgoing mail using a universal desktop mailbox ╩Sort In-Tray items by date, sender, recipient, subject, location, priority, read status, or user-definable tags ╩Sort Out-Tray messages by subject, date sent, delivery status, or service account type ╩Use deferred-sending option when not connected to your Macintosh network PowerTalk Catalogs ╩Use the AppleTalk catalog to locate and access other PowerTalk users, AppleShare file servers, and shared volumes ╩Create as many personal catalogs as you need ╩Incorporate text, graphics, and sounds in your catalog items ╩Create information cards that include user and group addresses, notes, and checklists ╩Use the desktop browser for a consistent view of all shared catalogs ╩View catalog entries by name or kind DigiSign software ╩Provides commercial-grade electronic signatures ╩Complies with the RSA Public Key Cryptography System (PKCS) ╩Lets you sign documents by dragging and dropping them onto your DigiSign signer icon PowerTalk Key Chain ╩Secures your PowerTalk mailbox, catalogs, and other services with one access code Special benefits for PowerBook users ╩Handle mail efficiently and securely while traveling by taking your mail,catalogs and DigiSign signer with you ╩Easily change your PowerTalk settings for work, home, or travel ╩Automatically send outgoing messages when you connect to a network AppleScript features ╩Provides a consistent scripting language across all AppleScript-savvy applications ╩Lets you automate repetitive tasks and develop custom solutions using system-level macros QuickTime features ╩Enables you to play back QuickTime movie files ╩Uses a cross-platform file format that lets Macintosh QuickTime files play back on Microsoft Windows systems using QuickTime for Windows ╩Offers built-in ability to compress video, animation, and still-image files to a fraction of their original size ╩Supports KodakŇs PhotoCD format ╩Lets you import audio files from CDs using an AppleCD 300 or 300i CD-ROM drive and add them to QuickTime movies using the standard file-preview dialogbox from any QuickTime-compatible application ╩Supports PowerBook systems that have 16-level gray-scale display System requirements ╩Apple Macintosh or PowerBook computer with at least 4MB of RAM (5MB recommended) ╩Hard disk Ordering Information System 7 Pro Personal Upgrade Kit For one user In the U.S., Order No. M0439LL/A ╩System software version 7.1.1 and utilities ╩PowerTalk software version 1.0, including AppleMail and DigiSign software ╩AppleScript software version 1.0, including many sample scripts ╩QuickTime software version 1.6.1 ╩WhatŇs New in System 7 Pro ╩PowerTalk UserŇs Guide ╩Getting Started with AppleScript System 7 Pro MultiPack For up to 10 users In the U.S., Order No. M1271LL/A ╩System software version 7.1.1 and utilities ╩PowerTalk software version 1.0, including AppleMail and DigiSign software ╩AppleScript software version 1.0, including many sample scripts ╩QuickTime software version 1.6.1 ╩Macintosh CD Setup software version 4.0.4 ╩WhatŇs New in System 7 Pro ╩PowerTalk UserŇs Guide ╩Getting Started with AppleScript ╩MultiPack Handbook ć 1993 Apple Computer, Inc. Apple, the Apple logo, AppleTalk, and Macintosh are trademarks of Apple Computer, Inc., registered in the U.S.A. and other countries. AppleCD, AppleMail, AppleScript, DigiSign, Finder, PowerBook, PowerShare, PowerTalk, QuickTime, and TrueType are trademarks of Apple Computer, Inc. Mention of non-Apple products is for informational purposes and constitutes neither an endorsement nor a recommendation. Apple assumes no responsibility with regard to the selection, performance, or use of these products. All understandings, agreements, or warranties, if any, take place between the vendors and the prospective users.
mac.196 madamov,
Jedno izvinjenje što nisam tekst snimio kao DOS text pa se umesto ' i - pojavljuju razni grafički karakteri, ali mislim da ne smeta mnogo.
mac.197 madamov,
Evo, nađoh vremena i unesoh u Excel tabelu svih modela Mekova do Quadre 800. U tabeli nema podataka za PowerBook-ove i najnovije modele kao što su Quadra 840AV ili Centris 660AV. Kada ih nabavim ili nabavimo (mislim na podatke, ne na mašine B)) dopunićemo tabelu. Dakle, evo fajla u Excel formatu tako da ko god ima Excel, bilo za Meka ili Windows, može da ga pročita. Nisam imao vremena da ove tabele napravim u tekst formatu, ali ako neko baš želi ovo da pročita a nema Excel potrudiću se preko vikenda da ga prebacim i u tekst oblik. macmodel.xls
mac.198 madamov,
Pošto fajl nije ostavljen kao MacBinary zbog mogućnosti da ga skinu i ljudi sa PC-em, ukoliko se Mekovcima izgubi tip i kreator (odnoso ZTerm im ne prepoznaje XLS ekstenziju) tip fajla je XLS4, a kreator XCEL.
mac.199 sniksic,
pa Markiza Mira opet kazze Yet Another System Update by Mark H. Anbinder, News Editor -- mhačbaka.ithaca.ny.us The dust still hasn't settled from the recent releases of the Hardware System Update 2.0 and the Software Utility Update 1.0, but Apple last week released a new collection of patches and utilities dubbed "System Update 2.0.1." This collection incorporates enhancements from the two previous versions of Hardware System Update (1.0 and 2.0) and some further enhancements. The new update is for users of System 7.1 and System 7 Pro. Key in the new collection is Apple HD SC Setup version 7.2.2, which gives more flexibility for formatting large Apple hard disks between 1 GB and 2 GB and provides "significant bug fixes to previous HD drivers." Apple also included Disk First Aid 7.2, the same version released with the Software Utility Update several weeks ago. A new PowerBook Control Panel (version 7.1.3) and Express Modem software version 1.1.2 enables PowerBook users to use their Express Modem with communications software that lacks Communications Toolbox (CTB) support. AutoRemounter 1.2, which attempts to remount previously mounted network volumes (for PowerBooks other than the 100, 140, 145, and 170), significantly reduces network traffic compared to version 1.0. The collection also improves the way fonts use memory and includes System Enabler 131 (version 1.0.3) for the PowerBook 160, 165, 165c, and 180 to support 12" monitors and improve reliability. The software is available on disk for a $10 shipping and handling charge to U.S. customers who call 800/769-2775, extension 6717. It will be included with System 7 Pro upgrade kits and on the hard drives of Macintoshes assembled after this week, and Apple says the software will be available for download from America Online, CompuServe, and AppleLink.
mac.200 madamov,
> The dust still hasn't settled from the recent releases of the Hardware System > Update 2.0 Ovi su počeli da izbacuju i softver brzinom kojom izbacuju nove mašine. Taman se nakanih da instaliram verziju 2.0 kad eto ti nove. B) > The software is available on disk for a $10 shipping and handling charge Što će reći da je džabe, tj. PD. Trebalo bi uskoro da se pojavi na omiljenim nam stranim BBS-ovima pa da ga skidamo. Ko ga prvi skine neka javi ovde, da ne bi i drugi trošili dragocene nam telefonske impulse. A da ga ostavi na Sezam nema svrhe, takvi paketi obično dolaze na BBS u disk image fajlu koji se može spakovati na nekih 400Kb što je ipak preveliko za upload.
mac.201 sniksic,
čŠc┘Ů▀33qd;ţ9žžŔć.đ YÎŻp│*šIđŠöŢŠůúÁčWâ╗ÖçâÎ<n7Ťň║ččKôň⊞٤ŠW%ŤŐŰŰËşbe1/CđR1ćžôG $Trebalo bi uskoro da se pojavi na omiljenim $nam stranim BBS-ovima pa da ga skidamo. Ko ga prvi skine neka javi ovde, da ne $bi i drugi trošili dragocene nam telefonske impulse. A da ga ostavi na Sezam $nema svrhe, takvi paketi obično dolaze na BBS u disk image fajlu koji se može $spakovati na nekih 400Kb što je ipak preveliko za upload. Dragocjeni teleimpulsi su pickin dim na ovu inflaciju. Tko ima 14000 modem i pristojnu liniju nek navali & potom ga izdila (ima li nas 10 zainteresiranih, no dobro onda 5??) Djelimo gubitakdobit. Updateupgrade trt mrt vidjeh. Tezak je oko 600 kila. I pored najbolje volje, sitnih sati, u najboljem slucaju sa Svicom imam brzinu od 40 - 70 bps. Tim povodom zahvalnost Markizi Miri & Savezu Kanibala- Pokretu za Udboslaviju. Alec Eifel
mac.202 madamov,
> čŠc┘Ů▀33qd;ţ9žžŔć.đ Još nismo savladali exec? c, c, c, moraćemo da poradimo na tome. B) > Tko ima 14000 modem i pristojnu liniju nek navali & potom ga izdila Daj mi broj gde se nalazi, dobićete ga džabe, samo mi treba nešto vremena.
mac.203 zsiz,
Vidim da je Excell format za MAC-a kompatibilan sa PC formatom. Za koje još programe važi isto? Pozdrav.
mac.204 msijanec,
Za Word5.0 for Windows sasvim sigurno, zatim FrameMaker fajlovi idu bez zime, video sam negde komentar da postoji i WordPerfect za mac-a pa pretpostavljam da i to ide bez frke na obe strane (mada priznajem da do sad nisam čuo da iko ima taj program kod nas, niti postoje nagoveštaji da će ikada ikome od mac populacije takav zatrebati - prejaka konkurencija na tom polju). Nepotrebno je spominjati da su ZIP, LZH, ARC, ARJ arhive dostupne obema platformama. ______ Filip.
mac.205 sniksic,
9941-423-215-37 -TeleFinderBBS u Svicarskoj 9949-6101-48-574 -BigMac u Jirgenlandiji (noTeleFinder, nema sta nema)
mac.206 oldtimer,
> Vidim da je Excell format za MAC-a kompatibilan sa > PC formatom. Za koje još programe važi isto? Quark, Illustrator... B) Miša
mac.207 madamov,
> Za koje još programe važi isto? Za sve veće pakete. Microsoftovi se u tome pojavljuju kao najsigurniji. Svojevremeno sam pomoću Mekovog WordPerfecta učitavao PC WordPerfect fajlove. Najlepše kod ovih konverzija je to što, iako u suštini sa različitim rasporedom (MacCustom na Meku i MacCustom na Windowsima nemaju iste ASCII kodove za naša slova), sve funkcioniše kako treba, naša slova ostaju na mestima gde su i bila. Uostalom, zato i kompatibilnost na nivou fajl formata i postoji. B)
mac.208 madamov,
> mada priznajem da do sad nisam čuo da iko ima taj program kod nas Imam ja, verziju 2.1. Interesantno je da je jedina kopija koja je prežiivela ostala na Spectre formatiranoj disketi (Spectre je Mac emulator za Atari ST, za one koji nisu upoznati). > niti postoje nagoveštaji da će ikada ikome od mac populacije takav zatrebati Pa, desi se da treba neko da ubaci WordPerfect fajl sa PC-a na Meka radi preloma, onda bi mu koristio isti za Meka da bi izbacio u nešto što će mu neki od mnogih DTP paketa pročitati. Mada mu za to nije ni potreban WP, posao uspešno obavljaju Nisus i MacLink+ sa svojim translatorima (pomoću njih sam jednom prilikom bez korišćenja WP-a prebacio čitavu knjigu sa PC-a na Meka). > ARJ arhive dostupne obema platformama Ovaj baš ne možemo da spakujemo (bez korišćenja PC emulatora) ali možemo da ga raspakujemo bez problema.
mac.209 madamov,
> 9941-423-215-37 -TeleFinderBBS u Svicarskoj Imam negde spisak BBS-ova from Suisse skinut sa MacBox-a, pa ako nekom treba neki broj... A i španskih BBS-ova.
mac.210 madamov,
> Quark, Illustrator... A Photoshop?
mac.211 trix,
> 9949-6101-48-574 -BigMac u Jirgenlandiji (noTeleFinder, nema sta nema) Rhein-Main MAC (Big Mac) 9949-6101-41-471. Drugi broj?. žlanarina 100Dm/god. Pregledati, pa ako valja biće uplaćeno. Igor Peterka (5rkt12) ignorisati Chat!
mac.212 oldtimer,
> A Photoshop? Mislio sam da se on podrazumeva :)) B) Miša
mac.213 madamov,
> žlanarina 100Dm/god. Za tu članarinu s obzirom koliko nas koštaju telefonski računi mogu često da zovem Spider Island u USA. B)
mac.214 madamov,
> Mislio sam da se on podrazumeva :)) Naravno. Nego, može li Photoshop na PC-u da snimi PICT za Meka?
mac.215 madamov,
Jedan moj drugar kupio Plusića (cijena sitnica, 150 USD) sa 1Mb RAM-a i 800Kb flopijem. Gde da mu nađem 4Mb memorije za Plusića i koliko bi koštao SCSI kabl za eksterni disk?
mac.216 madamov,
BTW, prodaje se pet Plusića, dva su već otišla tako da mislim d su ostala tri kao i dva ili tri ImageWriter-a II takođe po ceni od 150USD, pa ko nekog zanima neka se javi da mu kažem kome da se obrati.
mac.217 oldtimer,
> Naravno. Nego, može li Photoshop na PC-u da snimi PICT za Meka? Nažalost, nema direktnog export filtera, ali TIFF, Photoshop, PixelPaint i ostali podržani formati rade bez ikakvih problema. B) Miša
mac.218 madamov,
> ostali podržani formati rade bez ikakvih problema. To je važno, PICT za Photoshop ionako nije mnogo bitan. B)
mac.219 madamov,
Za vas koji ste se zezali sa PSI Faxom, naročito Janko, koji init string treba da mu stavim za TelePort Gold? Verovatno isti kao i za PowerPort Gold, zato i prozivam Janka. B)
mac.220 madamov,
Oni Plusići koje sma pominjao nisu više na raspolaganju, sve je rasprodato velikom brzinom.
mac.221 sniksic,
ozloglasseni BBS u Jirgenlandiji kossta 100 DM Freiwillig, also, dobrovoljno &td. Sasvim se lepo dade rasturati po njemu pod sponzorstvom PTT Srbije. Daklem, prestante jebavati ale (die Drachen bumsen) i zovite sa pristojnih centrala, osobnih & sluzzbenih telefona ocekujemo prve impresije
mac.222 madamov,
> zovite sa pristojnih centrala, osobnih & sluzzbenih telefona Eh, da mi je da nađem pristojnu centralu. B) Juče zvah sa ove nove Alkatelove, jedno deset puta dobijam vezu sa Spider Islandom i FirstClass BBS-ovima, modemi neće da se povežu. Onda okrenem ZaMir na 9600 i sve šljaka kao ludo. Probam MacBox i onaj tvoj omiljeni u Švedskoj, ako me ne izbaci posle pozivnog broja zemlje, neće nikako da se spoji. Ni spuštanje brzine nije pomoglo. Na kraju odustah i nastavih da se zezam sa PSI FAX-om.
mac.223 madamov,
Kad već pominjem PSI, evo jednog problema. Radi lepo, šalje i prima, ali samo sa mašine na kojoj je modem. Preko mreže neće ni da čuje. Tj. hoće, ali samo donekle. Naime, sa radne stanice sve podesim i lepo pokažem NetFaxPrintu gde mu je FaxSpool folder na mašini koja glumi fax server, on odštampa fax u spool fajl i prebaci ga u spool folder i što se radne stanice tiče posao je završen. Na serveru onda PSI provali da ima novi fajl koji treba da pošalje i krene da bira broj. E tu je problem, samo krene, možda obrne jedan i stane. Sve miriše na to da nekako pošalje init string modemu (tipujem da pošalje X4 ili fabrički postavljenu vrednost jer se baš tako modem ponaša). Problem je što se to dešava samo kad se faks šalje sa radne stanice, jer kada posle resetovanja modema taj isti faks šaljem sada sa server mašine on prođe. Ukoliko samo kažem da ga pošalje nešto kasnije, dakle ne koristim direktnu Send komandu sa servera, desi se opet ista stvar. Pitaćete se zašto ne podesim init string na radnoj stanici? Zato što ne postoji opcija za to u NetFaxPrint ekstenziji na radnim stanicama, postoji samo u onoj koja se instalira na mašinu koja će da ima modem i bude faks server. Da li se neko susreo sa ovim problemom? I da li postoji još neki softver koji je u stanju da pošalje faks na ovaj način, tj. preko mreže kada je modem vezan za mašinu? Recimo onaj koji bi trebalo da se dobije uz Shiva LanRover.
mac.224 madamov,
Malo vesti iz novembarskog MacWorld-a: - System 7 Pro (jedan korisnik $149, 10 korisnika $999) je počeo da se prodaje, a u sebi sadrži AppleScript i QuickTime 1.6. Takođe, System 7 Pro dolazi sa novom PowerTalk ekstenzijom koja u sebi sadrži Apple Open Collaboration Enviroment (AOCE) built-in E-mail i groupware mogućnosti. System 7 (onaj stari koji svi imamo B)) će nastaviti da se razvija za kućne ili pojedinačne korisnike. - CE Software je prodao prava za nekoliko svojih programa (DiskTop, Alarming Events, Amazing Paint, In/Out i MockPackage Plus Utilities) firmi Start-up PrairieSoft. - US Department of Justice je nastavio tamo gde je Federal Trade Commission stao što se tiče istrage pokrenute u vezi Microsofta i njegove trgovinske politike. Justice Department spokewoman nije ništa komentarisala osim što je rekla da trenutno pregledaju dokumentaciju koju im je dostavila FTC da ne bi duplirali posao. Microsoft je uzjavio da će sarađivati u istrazi. - Symantec planira da kupi još jednu kompaniju: 5th Generation Systems. U poslednjih nekoliko godina Symantec je kupio Peter Norton Computing i njegov Norton Utilities for Macintosh, Leonard Software i njegov GreatWorks integrisani paket, kao i Contact Software i njegov ACT kontakt menadžer. U vesti su zaboravili da kažu da je takođe kupio firmu LightSpeed i njen C kompajler koji se od tada pojavljuje pod imenom THINK C.
mac.225 madamov,
Neko je pitao nedavno za akceleratore za Quadru. DayStar Digital je izbacio na tržište Quad 040 akcelerator sa 40MHz 68040 i 128K SRAM cache-om za Quadre 700, 900 i 950, Centris 650, kao i za Centrise 610 i 660 sa adapter karticom. Ako je nekome potrebna još veća snaga, DayStar je na Quad 040 dodao dva DSP čipa i nazvao akcelerator Image 040. Retail price za Quad 040 je $1899 a za Image 040 $2699.
mac.226 madamov,
Korisnici PowerBook-ova 160, 165c i 180 mogu da imaju problema kada se bude iz uspavanog režima rada a serijski portovi su zauzeti radom sa modemima. System Enabler 131, verzija 1.0.3 za PowerBook 180c popravlja ovaj bag i radi na sva četiri pomenuta PowerBook-a.
mac.227 madamov,
Apple suggested retail price za Workgroup Server 60 sa 8Mb RAM-a i 230Mb diskom je $2949, a za Workgroup Server 80 sa 8Mb RAM-a i 500Mb diskom $5489. S obzirom da su cene kod dilera uvek manje od ovih, pretpostavljam da se za itse pare može naći prvi sa 16Mb RAM-a i 500Mb diskom, a drugi sa 16Mb RAM-a i 1Gb diskom.
mac.228 madamov,
Šta se sve nalazi u okviru Symantec C++ 6.0 paketa? Uz C++ podršku, uključen je kompletan THINK C 6.0 (koji inače sam košta $200), Think Class Library i Think Reference 2.0. Definicija C++ jezika je prema knjizi "The Annotated C++ Reference Manual" od M.A. Ellisa i B. Stoustrup što je trenutno aktuelni ANSI standard jezika.
mac.229 madamov,
Kako napraviti Emergency Disk za vaš model Meka (klasičan problem sa novim Mekintošima)? Počne se od novoformatirane HD diskete i na njega se iskopira System fajl sa Disk Tools diskete koja se dobija uz Meka. Ukoliko je reč o modelu koji zahteva System Enabler treba isti iskopirati takođe na disketu (IIvx i IIvi koriste System Enabler 101, PowerBook 160 i 180 koriste 111, Duo 210 i Duo 230 koriste 201, Centris i Quadra modeli koriste 040, Color Classic korisit 401, LCIII koristi 003 i PowerBook 165c koristi 121, dok stariji modeli ne zahtevaju System Enabler). Takođe treba iskopirati program za repair diska (u mom slučaju Norton Utilities). Posle kopiranja, na disketi promeniti ime programa u Finder. Ovo je predlog jednog čitaoca na šta mu je odgovoreno da može da instalira minimalni sistem za određeni model na disketu, izvuče iz System Foldera System fajl i System Enabler i onda odvuče System Folder u Trash. Ostali čitaoci su potom predlagali razne stvari, da se ne menja samo ime programa već i tip i kreator, da se promeni ime start-up aplikacije u boot bloku diskete i slično. Ovo još nisam probao, a moraću za one LCIII mašine. Što se Centrisa tiče, za njega ne mora, on može da se podigne sa CD-ROM-a i da se Norton startuje sa diskete.
mac.230 sale,
Hi! Jel bi mogao neko od Sezamovaca sa MAC-om da bi objasni par stvari: koji su tretnutno aktuelni MAC-ovi komunikacioni programi, i gde ih je moguće nabaviti. Takođe, da li je PC format disketa pročitljiv na MAC-u (rekao bih da nije, ali bolje da pitam). -> da li mogu da downloadujem programe za MAC-a na PC-u, pa da ih nosim na disketi ortaku? Ima šanse, Sale
mac.231 madamov,
> koji su tretnutno aktuelni MAC-ovi komunikacioni programi, i gde ih je moguće > nabaviti. Aktuelni su mnogi, ali se kod nas, a i u svetu, najviše koristi shareware program imena ZTerm, a taj se može naći uz jednu poruku upravo u ovoj temi. Takođe, postoje specijalizovani komunikacioni programi pomoću kojih zoveš neke Mac BBS-ove i koji samo za to služe. > da li je PC format disketa pročitljiv na MAC-u Uz određene programe jeste. Najjednostavnije je pomoću programa koji se zove Apple File Exchange, on je išao uz System 6. Postoje i drugi pomoću kojih Mac koristi i PC formatirane diskete kao svoje. Ja koristim AccessPC, postoji Appleov Macintosh PC File Exchange koji radi isto, kao i DOSMounter. Za razliku od Apple File Exchange koji se dobijao uz System i koji bi mogao (da nije mnogo dugačak) da se uploaduje bilo gde, ostali su komercijalni. > da li mogu da downloadujem programe za MAC-a na PC-u, pa da ih nosim na > disketi ortaku? Možeš. Drugar treba da ima neki od prethodno navedenih programa za čitanje i pisanje PC formatiranih disketa i neki od arhivera kojim bi mogao da dekonvertuje dva formata. Prvi je BinHex (fajlovi uz koje Mekovci dodaju ekstenziju .HQX), a drugi je MacBinary. Na Sezamu se arhive nalaze u oba formata, češće u ovom drugom jer su fajlovi u tom slučaju kraći, a i svaki komunikacioni program na Meku je u stanju da u toku transfera fajla dekodira MacBinary format tako da korisnik može odmah posle downloada da koristi fajl. Elem, ako skineš neki fajl sa Sezama i on ima ekstenziju .hqx drugar treba taj fajl da propusti kroz odgovarajući BinHex konverter. Takav konverter imaju dva najpopularnija arhivera na Meku, Compact Pro i StuffIt. Ukoliko imaju neku drugu ekstenziju, ili je uopšte nemaju, reč je od MacBinary fajlu i za to mu treba odgovarajući dekoder, a StuffIt ga takođe ima u sebi.
mac.232 sale,
Huh, hvala na iscrpnom odgovoru. Samo jedan detalj mi je ostao malo nejasan: koje diskete, tj. koji formati su podržani u Apple File Exchange? Sale
mac.233 madamov,
> koje diskete, tj. koji formati su podržani u Apple File Exchange? Svi formati kojima možeš da formatiraš na PC-u 3.5 inčnu disketu. Dakle i 720K i 1.44Mb. Samo nemoj da koristiš neke egzotične formate. Meni jedno drugar doneo Atari disketu (takođe PC format) formatiranu na 830Kb i načisto mi sludeo Meka (odnosno AccessPC). Dakle, smao standardni formati. Ukoliko upseš na Meka da nakačiš 5.25 flopi onda mogu da se čitaju i ostali formati na 5.25 disketama.
mac.234 djelovic,
> Definicija C++ jezika je prema knjizi "The Annotated > C++ Reference Manual" od M.A. Ellisa i B. Stoustrup > što je trenutno aktuelni ANSI standard jezika. Nije ANSI standard nego je ta knjiga osnova za ANSI standard :). BTW, jeli Symantec jedini C++ kompajler za Meka ili na tržištu ima i drugih?
mac.235 dmiladinovic,
Kupujem! Eksterni SCSI H.D. od jedno 20-40Mb. Ponude na 436-592 Dusan (10-17h) ili mail DMiladinovic.
mac.236 madamov,
> Nije ANSI standard nego je ta knjiga osnova za ANSI standard :). Dođe mu na isto. B) > BTW, jeli Symantec jedini C++ kompajler za Meka ili na tržištu ima i drugih? Ima i drugih, ali su Symanteovi najpopularniji za individualne programere. Mnogi još koriste MPW paket, tj. MPW (Macintosh Programers Workbench) princip, ali je za programera pojedinca lakši rad sa THINK C-om ili sada pod novim imenom Symantec C++. Inače, za MPW ti treba MPW Shell, pa onda kompajler "kompatibilan" sa MPW-om, tj. koji ume da sarađuje sa ostalim komponentama MPW razvojnog sistema. Symantec C++ ima tu manu da to ne ume. Inače, za MPW postoji gomila C kompajlera, nekoliko Fortrana, Modula 2, i najveća gomila Pascal kompajlera. Ne treba zaboraviti da je prvobitni Mac System pisan na Pascalu i to na Lisa računaru. Tek je System 7 potpuno ponovo napisan u C++, otud na Meku ima mnogo više Pascal kompajlera. Moj je probem što nikako ne mogu da nađem niti jedan koji bi mi odgovarao, čisto da probam, a ni ne tražim ga previše, više volim C.
mac.237 madamov,
Problem sa PSI Faxom je izgleda, da kucnem u drvo kuc kuc, uspešno rešen. Po uklanjanju jednog desk accessorija koji je GlobalFax zavukao u Apple Menu Items folder i na koga se najmanje sumnjalo (kad PSI radi lepo dok je TelePort Serial uključen zašto ne bi kad je i ovaj acc?) PSI Fax je preko mreže uspešno poslao nekoliko faksova. Pitanje o još nekom softveru tog tipa ostaje otvoreno.
mac.238 ljubisha,
> Problem sa PSI Faxom je izgleda, da kucnem u drvo kuc kuc, uspešno rešen. Po ^^^^^^^ Koja ezoterija. Mek ima drvene tastere. Još ako su od mahagonija... :))
mac.239 madamov,
Malo vesti i iz decembarskog broja MacWorld-a: - žuju se glasine da John Sculley nije dao ostavku na mesto CEO-a kompanije Apple već da je, citiram, "forced out by the board of directors, who beleived the CEO focused too much on long-range strategies and not enough on day-to-day operations". Sve ovo prema tužbi koju je podneo bivši "executive vice president and secretary" kompanije Apple Computer Albert A. Eisenstat. Ova tvrdnja je u suprotnosti sa prethodnom izjavom samog Sculley-ja i Apple-a gde se kaže da je Sculley dobrovoljno prepustio mesto CEO. Tužba protiv Apple-a i novog CEO Michael Spindler-a tvrdi da je Eisenstat dobio neodgovarajuću otpremninu kada je njegovo radno mesto ukinuto tokom rekonstrukcije kompanije proteklog leta. Apple kaže da su sve tvrdnje u optužnici "without merit". - Apple, koji tvrdi da je do sada prodao 50000 Newton PDA jedinica i 1500 kopija Newton software development kit-a tokom prva dva meseca od pojavljivanja Newtona na tržištu, nudi besplatan upgrade Newton operativnog sistema, verziju 1.04. - IBM i Motorola izjavljuju da su napravili "first sillicon" verzije PowerPC 603 procesora, drugog u PowerPC liniji procesora. 603 čip je brz kao i PowerPC 601, ali troši samo 3 wata, čime postaje idealan za ugradnju u portabl kompjutere. Sa isporukom će se početi u prvoj četvrtini 1994. godine. - Kompanija Supra je kupila PSI Integration. Supra planira da iskoristi prednosti PSI-ove široke ponude za PowerBook modeme i čuvenost imena PSI u svetu. Vlasnici PSI modema će i dalje primati podršku preko starog telefonskog broja (408)369-5700.
mac.240 madamov,
Apple ja za novembar planirao izbacivanje na tržište dva nova workgroup printera. Prvi je LaserWriter Pro 810 koji u sebi ima 400 dpi print engine koji može da izvuče iz svog kontrolera 800 dpi rezoluciju. Prima letter, legal, tabloid, A3, A4, B4 i B5 formate papira, ima LocalTalk, Ethernet, standardne serijske portove. Interesantno je da printer u stvari proizvodi firma Dataproducts prodaje i svoj ekvivalent LZR 2080 za $5495, dok je Apple utvrdio svoju retail suggested price između $4600 i $5000. Drugi printer je LaserWriter Select 360 za nekih $1500 do $1700 predviđen za workgroupe kojima nisu potebne toliki formati papira i mogućnosti umreživanja (ima samo LocalTalk, serijski i paralelni port) i ima rezoluciju od 600dpi.
mac.241 madamov,
Apple je izbacio Color Classic II, identičan je kao Color Classic s izuzetkom da je CPU 33MHz 68030 umesto 16MHz 68030 u Color Classicu. Jedina zemlja gde se Color Classic II može kupiti je Japan, Apple USA za sada nema planove da ga ponudi u Americi ili ostatku sveta.
mac.242 madamov,
Interesantan bag Apple Extended Keyboard II. Ukoliko se dovoljno brzo otkuca 89, 98, 67 ili 76 tastatura će generisati broj 4. Ovo je slučaj samo ako se koriste tasteri iznad QWERTY, dok se na numeričkom delu tastature ovaj bag ne pojavljuje.
mac.243 madamov,
Pojavila se nova verzija SoftPC emulatora PC kompatibilca na Meku, 3.1. Prema Insignia Solutions SoftPC 3.1 radi 30% brže od prethodne verzije. Entry Level verzija košta $165, SoftPC 3.1 Professional košta $325, a SoftPC 3.1 with Windows $499. Insignia je napravila upgrade AccessPC-a na verziju 3.0 koja košta $129.
mac.244 ganta,
Ima li neko šemu za nabavku Mac-a (recimo u klasi LC III) al' po nekim razumnim cenama. Imam ovde američke cenovnike iz oktobra, cene su strahovito pale, a padale su i u novembru :) Kakve su cene u engleskoj? (imam čoveka koji bi mogao da donese) Ako neko ima nešto polovno na prodaju, nek' se javi na mail. U obzir dolaze i Mac bebe :) - za unos teksta. G.
mac.245 madamov,
> Koja ezoterija. Mek ima drvene tastere. Još ako su od mahagonija... :)) Nešto smo duhoviti danas? B) Kucam u radni sto. B)
mac.246 madamov,
> recimo u klasi LC III Za LCIII bi trebalo da požuriš dok ga budu imali dileri na lageru jer kad toga nestane plasiraće se samo kroz "educational" kanale. Apple je malo preimenovao mašine i izbacivao nove tako da se sada pandan LCIII može naći u četiri tipa mašine. Tačnije, tri ili četiri mašine sada čine nešto što bi se moglo nazvati LCIV. Više o tome u ovoj temi u nekoliko narednih dana kada dopunim onu Excel tabelu sa Mac modelima. > Ima li neko šemu za nabavku Mac-a Raspitaj se kod Applicationa, pa ako ti ne odgovara javi mi se na mail da ti pojasnim neke detalje.
mac.247 madamov,
> Ako neko ima nešto polovno na prodaju, nek' se javi na mail. Ako nađeš nekog SE-a viška javi mi da prenesem drugaru koji je zainteresovan. Obrati pažnju, običan SE a ne SE/30.
mac.248 ganta,
> Ako nađeš nekog SE-a viška javi mi da prenesem drugaru koji je > zainteresovan. Obrati pažnju, običan SE a ne SE/30. Važi, BTW ko je (šta je) Application ? Usput, dosta ljudi me čudno gleda da kao zakleti PC-jevac hoću da kupim Mac-a. Moram da priznam da ima 8 godina kako se bakćem sa ovim kantama i nikad mi nije palo na pamet da malo bolje pogledam Mac-a. No, i to se deslio prošle godine, i moram priznati da su neka rešenja genijalna. A najvažnije je da za razliku od PC-ja, Mac ima ono što kažu 'šmek', nešto 'ko Bentley :) Možda bi i PC to imao da nema ove poplave Tajvanaca bez identiteta.... :( G.
mac.249 madamov,
> BTW ko je (šta je) Application ? Application Apple Centre, u prevodu authorized Apple distributor, do sankcija kada su dobili faks direktno iz Kupertina, Kalifornija da nemoj slučajno Apple da je video reklamu, a kamoli da nešto prodaju kao Apple diler dok traju sankcije ili će izgubiti licencu. A licenca od Apple se teško dobija. Imaju sad neke šeme preko Bugarske i slično.
mac.250 mrbin,
Je'l zna neko koliko koštaju Power Book-ovi ?
mac.251 janko,
> moglo nazvati LCIV. Više o tome u ovoj temi u nekoliko > narednih dana kada dopunim onu Excel tabelu sa Mac > modelima. Pliz, napravi običan tekst, pa nek ide u poruku. Zašto bi morala da bude Excel tabela? (šifra: za PC mi trebaju onda i Prozori i Excel :) )
mac.252 madamov,
> Je'l zna neko koliko koštaju Power Book-ovi ? Kako koji model. Koji bi te konkretno zanimao? BTW, neko već duže vreme oglašava na Sezamu da prodaje PowerBook 165c sa 4Mb RAM-a i 80Mb diskom za 4000DM. Po meni odlična cena. Kod mail order firmi koje su se oglasile u decembarskom broju MacWorld-a cene idu od $1200 za PowerBook 145B 4/80 do $3100 za PowerBook 180c 8/160. Neki su jeftiniji, neki malo skuplji, ali je to otprilike okvir u kojem se kreću cene.
mac.253 madamov,
> Pliz, napravi običan tekst, pa nek ide u poruku. Treba mi vremena za to, ali obećah pre nekog vremena i još ne uradih. Valjda ću stići sutra da to obavim. Biće jedna ZIP arhiva sa Excel i tekst fajlom, pa ko šta voli. B)
mac.254 madamov,
Da li se ono beše Janko i Slobodan mučiše sa sa AppleTalk Remote Access (od milošte ARA B))? Ono da neće da vrti pulsno osim ako se nema odgovarajući script fajl za taj modem. Evo rešenja. Pešačkog, ali rešenja. Elem, ARA prilikom instalacije fajlove za modeme strpa u Extension folder unutar System foldera. Fora je da ti fajlovi imaju oba forka, dakle i resource i data fork. E, komande koje se šalju modemu su unutar data forka koji je maltene tekst (ASCII) fajl. Data fork treba otvoriti pomoću disk editora (Norton Disk Editor, recimo) i u njemu menjati neke stvari. Najviše mrzim kad programi za resetovanje modema koriste AT&F, to zezne onaj tako mnogo za nas potreban X3. U okviru ekstenzije za TelePort High Speed modeme se &F može naći na dva mesta i najbolje ih je promeniti u X3. ATDT se nalazi na jednom mestu i zamenjuje se sa ATDP. Nije mi jasno zašto nisu ubacili neki program kojim bi se ti fajlovi lepo i normalno konfigurisali. Nakon ovih promena, TelePort Gold je bz problema mogao da zove neki Network i njemu lepo pristupi. Drugar je u jednoj firmi ostavio upaljen Centris i modem preko vikenda pa ću malo da eksperimentišem. Ne pitajte me za broj telefona, ne dajem ga. B)
mac.255 madamov,
MacWorld, November 1993 State of the Mac by Adrian Mello -------------------------------- SHOULD APPLE LICENSE THE MAC OPERATING SYSTEM? What the Mac really needs is to be special again The majority of industry observers agree that to ensure long-term survival, Apple must increase its market share. And when speaking of this, most people refer to the Macintosh OS, not necessarily Apple-branded hardware. From this viewpoint, Apple's key competitor is Microsoft, since Microsoft provides the lion's share of system software for desktop computers. There are more than ten times as many DOS/Windows users as Macintosh users, and the number of people using DOS/Windows combination is nearly three times the number of Macintosh users. In many circles, Microsoft is viewed as an invincible force that will eventually crush Apple's system software business (of course, it wasn't long ago that IBM was regarded with the same kind of awe). The competition between Microsoft and Apple takes an mythic proportions - a David versus Goliath, Part Two - in the minds of Apple enthusiast or those who fear Microsoft hegemony. In reality, Microsoft has bigger fish to fry, and Apple doesn't need to vanquish Microsoft to have a healthy business. All Apple has to do is make sure the Mac OS continues to be perceived as a viable alternative to Windows. Now thatwe've gotten realistic about Apple's challenge, we can take an objective look at the competitive environment. APPLE'S CHALLENGES Windows provides most of Microsoft's new growth in operating systems and as such present the most serious challenge to the growth of the Mac OS. urthermore, Windows is viewed as the natural upgrade path from DOS. This gives Windows a lot of leverage in growing its market share. Apple's challenge is to demonstrate that it can approach or exceed the growth pace of Windows. To do that, if Windows grows by 10 million units the Mac OS needs to grow somewhere in the vicinity of 3 or 4 million. Common wisdom has it that if Apple hopes to adequately grow its market share it must license and/or port the Macintohs Operating System. The licensing strategy has been a key point in the decade-long debate about market share and the Mac's survivability. It's virtually certain that Apple's managment devotes intense attention to its competitive position, so if licensing is such a obvious choice, why haven't they done it? Apple has two major licensing options. It could license the Mac OS to other hardware vendors who would produce Apple-sanctioned clones. Apple could also port the Mac OS to Intel-based PCs. But it's important to recognize that Apple enjoys important advantages by being the lone vendor of both hardware and system software for the Macintosh. As new Mac models appear, Apple can integrate new technology and overcome potential compatibility problems more easily than if it had to take multiple systems vendors into account. Because Apple is the sole provider of the Mac, the company has full control of the structure, pricing, and distribution channels within its own market. This gives Apple a lot of power to control its own destiny. The benefits of any licensing arrangement must outweight the advantages Apple enjoys by being the sole vendor. Perhaps the main reason Apple hasn't licensed its operating system is that its revenues are based on hardware sales, not osftware sales. The company probably can't afford an abrupt drop in hardware sales while people buy products with licensed versions of the Mac OS. LICENSING MAC CLONES For years, the Mac market has prayed for Mac clones the way drought victims pray for rain. At one time, clones would probably have provided huge growth of he Mac OS. It's not at all clear that this would still be true today. If Apple were to license clones, would the clones result in incremental sales or simply cannibalize Apple's existing market? Even if clones increased the size of the market, would the licensing profits offset profits Apple earned by selling the hardware itself? Now that Apple has seriously reduced the price of Macs, clones would no longer have a huge price advantage. Given the strength of, and loyalty customers have for, the Apple brand, users would be unlikely to buy clones that didn't offer a significant price advantage or some other distinction. As in the DOS PC market, clones might succeed by offering a different balance between price and support or by satisfying the needs of vertical markets. Appe has already demonstrated a willingness to conservatively pursue the latter option. Of course, all of this assumes that the appropriate hardware makers would jump at the chance to produce and sell Mac clones. My guess is that Apple has already tested the waters by quietly approaching some key computer makers and has failed to generate enough interest because it can't offer a deal that both parties find worth the risk. Here's hypothetical case to help understand why it might be difficult for Apple to forge an alliance with clone makers. Let's say that Dell decides to license the Mac OS. It produces a Mac clone that turns to be a phenomenal succes. But a significant percentage of its sales appear to come at the expense of Mac sales. Apple doesn't like this, and on the next revision of the Mac OS, Apple is not quite as supportive of Dell. This puts Dell several months behind in development and makes its customers unhappy. Authorized clone makers would both compete directly with Apple and depend on Apple for the technology with which to compete. By comparision, as formidable as Microsoft may be, it doesn't compete with its hardware customers. For a clone licensing approach to succeed, Apple would have to work out some sort of complementary strategy with the clone makers so that they would not be going after the same markets. At present, Apple seems to want it all. It has targeted Macintosh models for business, consumer, and education channels. This doesn't mean that clones ouldn't happen or that this licensing strategy couldn't work. It just means that it is not as easy as it appears at first glance. RUNNING ON INTEL PROCESSORS One of the most exciting possibilities would be for Apple to design a version of the Mac OS that could run on Intel-based PCs. This strategy could dramatically increase Apple's installed base. However, DOS and Windows users are no more likely to buy a Mac on a 486 than they are on a 68040. These users buy on the basis of price and applications compatibility. Corporate users have historically chosen Windows because it represents a growth path that lets them maintain their existing standard: DOS. Now that Windows itself is a growing standard, it is unlikely that companies that have adopted it will immidiately change ourse, especially if they are offered an either/or choice. For these reasons, a Mac OS running on Intel-based PCs would have to run Macintosh, DOS and Windows applications - a sizable technical challenge. Assuming that Apple could overcome the technical challenges, it would still have to consider whether the payoff of succh a project was worth the vast resources it would have to commit. Apple's potential market would not include all Intel-based PCs. Due to its graphical interface, the Mac OS would be unlikely to run in any usable way on anything other than 486 and Pentium machines. After all, this is pretty much true for Windows as well. Beyound this, if Intel software sales seriously eroded Mac hardware sales, would Apple be ready to convert its business to selling system software? Think of it this way: Apple would have to sell 10 to 20 copies of the Mac OS for use on Intel-based PCs to make up the revenues from selling one midrange Macintosh. How likely is that? If Apple decided the payoff was big enough, it would have to convince customers that it was adding enough value to make the conversion from Windows to Mac worthwhile. People are naturally conservative and rarely make any change without a compelling reason. I doubt that many DOS and Windows users would upgrade to the Mac OS - simply because they would see no need to. After all, most Windows users don't even know they have a problem! Most of them regard the Windows interface as a big improvement over DOS and don't detect a significatn differencce between Mac and Windows interface. On the other side of desktop world, one GUI (graphical user interface) is as good as another. In any case, Apple's window of opportunity is rapidly closing because the next version of Windows is likely to look a lot more like the Mac, now that Microsoft has won its lawsuit with Apple over the interface-similarity issue. THE IMPORTANCE OF COMPELLING BENEFITS I haven't touched the most important issue of all, which lies at the core of the Mac's survival. The Mac has always sold wel because, beyond its interface, it offered compelling applications that were largely unavailable on other perosnal computers. This is not so true anymore. Windows users have a few complaints with their applications, since most major Mac applications are now available on Windows. And this is actually the greater cause of concern, because it reflects on the Mac's viability as a whole - whether we're talking about licensing a version of the Mac OS or packaging it iwth Apple's hardware. Applications like desktop publishing have always been part of the Mac's unique selling proposition. If Apple hopes to keep the Mac alive by offering an alternative to Windows, Apple must encourage distinguishing and compelling Mac applications. It is crucial that Apple convince its developers to create truly remarkable applications that can be delivered ony on the Mac. The best way to do this is to field ground-breaking technology that offers developers exciting and unique opportunities. To Apple's credit, it has done this with the AV Macs, which provide important new architectures for telephony and video. Apple should push hard in this direction and support other new technologies that promise both near-term and long-term payoff, rather than worry too much about clones or porting the OS to 486 systems. Although it's safe to assume that Apple has investigated licensing scenarios and found that they aren't worth the risk, this is not to say that some kind of licensing strategy doesn't make sense. Apple should probably skip the Intel option but go ahead and work out a non-competitive licensing arrangement with hardware vendors who want to solve problems in markets that Appl doesn't understand or shouldn't risk resources on (such as workgroup servers). The adoption of the PowerPC CPU should create an enviroment that permits both the Mac OS and Windows to run on the same hardware platform. In fact, Insignia Solutions has already announced that it is developing software that enables Windows programs to run on PowerPC-based Macintoshes. If Apple combined a limited licensing strategy with offering price-competitive Macs, it could probably reduce risk and maximize the gain of its available resources. This strategy along with good products should permit Apple to keep pace or gain market share for the Mac. But its first priority should be to maintain the Mac's identity as an alternative that offers important applications you just can't find on Windows.
mac.256 majkl,
Potrebna mi je pomoć. Svojevremeno sam radio na MAC CLASIC mašini, uglavnom sa programima Ready, Set Go 4.5 i Free Hand ver. 2 i 3. (pomalo sa Top styler, mac paint i sl). Posle sam se prebacio na PC i u dos okruženju uglavnom nema tajni. Drugar koji ima clasic-a sada je nabavio jednog LC mekintoša i problem je nastao oko vezivanja lasera. Na mašini su instalirana dva sistema (YU i američki) i nekakav program za prelazak sa jednog na drugi (vidjao sam to ranije na sajmovima). Prosto kopiranje dokumenata za chooser: laserprep i laserwriter i sl. ne dovodi do rezultata. Laserwriter se pojavljuje u chooser meniju, ali nakon izbora ipak nije dostupan iz, recimo, free hand-a (kod stavke printer prisutan je samo 'general'). Laser prep nešto ipak odradi (printer reaguje treptanjem). Kada se laser ponovo okači na clasic-a prvo štampanje daje poruku u stilu "laser je pripremljen softverom koji je nekompatibilan s postojećim, nastavak štampanja nakon resetovanja printera" i dalje je sve ok. Nešto osnovno tu nedostaje, a najpre znanje. ps. Ima li neko u Novom Sadu meka i nešto vremena?
mac.257 madamov,
Kratki program pomoću koga se može obojiti svaki drugi program. colorize.sit
mac.258 madamov,
Program koji će u System folderu napraviti Shutdown Items Folder i prilikom gašenja računara startovati programe i ostale stvarčice iz njega. System 7 only. shutdown.sit
mac.260 madamov,
> nekakav program za prelazak sa jednog na drugi (vidjao sam to ranije na > sajmovima) SystemPicker ili SystemSwitcher. Ja imam takođe dva sistema na svojoj desktop mašini. Preporuči drugaru da ako drži oba na istoj particiji neka odvoji vremena i bekapuje disk pa ga particionira na dve particije. Onda neka jedan sistem instalira na prvu, drugi na drugu. Jeste da SystemPicker i slični programi rade posao kako treba, ali bolje sprečiti nego lečiti. > Prosto kopiranje dokumenata za chooser: laserprep i laserwriter Koji je štampač u pitanju? Kako je povezan, serijski ili LocalTalk vezom? Koje su verzije drajvera u pitanju (sve mi se čini da je problem u različitim verzijama)? > free hand-a (kod stavke printer prisutan je samo 'general') Nisam se mnogo zezao sa FreeHandom, ali naslućujem šta hoćeš da kažeš. Tj. FreeHand nema odgovarajući PPD fajl za taj laser. Jesam li u pravu? > Ima li neko u Novom Sadu meka i nešto vremena? Ne znam da li ima na Sezamu nekog takvog. Konsultuj malo telefonom g. Jošku Blaha iz Foruma ili Prleta i Olju, oni su u zgradi DTD, ne sećam se tačno imena firme, ali bi trebalo da znaju za njih.
mac.261 madamov,
MacWorld, December 1993 STATE OF THE MAC ---------------- by Adrian Mello GRADING THE NEW MACS The latest desktop lineup scores well The good news is, with Apple's latest product introductions, Macintosh prices are now so reasonable that it doesn't make sense to wait any longer to buy a Mac. It's been difficult year for Apple, but that's good for users: the company has now closed the price/performance gap with inexpensive Windows clones. We haven't had a chance to completely benchmark the new low-cost Mac models with the 68LC040 processor against competing 486SX machines, but early testing indicate that these Macs may actually be faster. If so, low-cost Macs are for the first time actually a better price/performance bargain than low-cost Windows machines, while still offering the unique Macintosh virtues. The bad news is that for the last year or so, Macintosh models and prices have changed so often that users heads are spinning. This month, Apple is introducing more models and is repricing, renaming, and upgrading many others. All these changes make it hard to figure out which Mac to buy, so here's a quick guide to help you through the maze. Please note that the grades are not untended as definitive overall ratings but as quick takes. Thorough reviews will have to wait until we can get our hads on shipping units. There's one more caveat: when Apple introduces the new machines, it is also expected to announce a fire sale of overstocked older Macs, a price drop that might improve their relative price/performance. Apple has simplified its product lines and renamed some Macs to suit their distribution channels. Performas are still sold by mass merchandisers; LCs through education channels; and Quadras and PowerBooks by computer dealers. Unfortunately, this may be more confusing to users who buy through more than one channel, because some Macs are sold under different names in different channels. However, once you know there are only six or seven basic machines worth considering, it's a lot easier to know which to buy. LCII, III AND "IV" The LC line has grown so that there are now many model names on the front of the perennial pizza-box mac, but the choice is really quite simple. Most economy buyers should move directly to what, for convenience, I call the "LC IV", which is essentially the same machine with one of four labels depending on where you buy it: the LC 475, the Quadra 605, and the Performa 475 and 476. The LCIV represents the best bang for the buck if your computing needs are relatively simple and you don't need Ethernet, a built-in FPU, or a built-in CD-ROM. These models are the best value for most consumers and educators and for basic business applications. I give them an A. Don't buy an LCII or Performa 410. We are now two generations beyond these models. They may be a little less expensive, but they're a lot slower than newer low-cost Macs. I have to give them an F. It wasn't long ago that the LCIII was the best Mac bargain. Seven months ago I gave it an A, but it has now droppet to a C+ when compared with the LCIV models. The LCIII and Performa 466/467 (which are essentially the same, but the Performas are little faster and have larger hard drives) are reasonably good machines. But they are not the best value, unless you are on a tight budget and you get one for a good 35 to 40 pervent less than an LCIV. THE COLOR CLASSIC Don;t bother with the Classic or Color Classic. They are no longer much of a value. I give them both Ds or Fs. The Color Classic II would have been great for those who love the classic Mac cabinet or need to save desk space, but Apple decided not to sell it in this country. I would give it a B if you could buy one. THE PERFORMA 550 AND LC 520 These are basically two versions of the same color machine, but the Performa 550 has a bigger hard drive and is slightly faster. In some ways these are hybrids of the LC series nad the Classic series: all-in-one machines with a high-quality monitor and built-in CD-ROM drive for users who like the simplicity of plug-and-play computing. As an alternative, you could buy a Quadra 605, add a good-quality monitor and an external CD-ROM, and it would be a faster machine. It would cost about the same, but have a smaller hard drive and slightly less RAM and VRAM. It comes down to which packaging arrangement you prefer and whether you want to play CD-ROMs in 16-bit color out of the box. In any case, these are good machines. The Performa 550 and the LC 520 both get a B. THE QUADRA 610 AND 650 These two former Centris models have been upgraded in performance and value and renamed as Quadras. They are the best deals going for most business users. Both now cost about half as much as when introduced eight months ago as the Centris 610 and 650. Only seven months ago, the Quadra 610's price position looked dubious when compared with the less expensive LCIII, but Apple now has sensible and competitive price positions for all Quadra models. The Quadra 610 is the better deal than the Quadra 605 for anything other than the most basic use because it comes with built-in Ethernet, more memory, and a larger hard drive. It also has an FPU in all but the base model. It would most likely cost more than $400 estimated price difference to add these items to a Quadra 605, and it would still be slightly slower. The Quadra 610 can accept an optional internal CD-ROM drive, but that drive omes with more heavily outfitted cofigurations that cost about 30 perccent more than the base models. The most sensible mahine for business appications that don't need lots of expansions, the Quadra 610 gets an A. The Quadra 650 offers more expansion yhan the 610, but will most likely be priced about 40 percent higher than the base 610 (with neither machine including a monitor or keyboard). The 650 is well suited for medium-siza and large business that intehd to get a lot of years out of their equipment. The 650 can hold three standard-size NuBus cards, has a bigger hard drive, and is slightly faster than the 610. The 650's expandability is also good if you can't quite afford the top-of-the-line power of the Quadra 840AV but need the extra room for cards and storage required by publishing or other production-oriented applications. I give the Quadra 650 an A for being the best overall business workhorse. THE QUADRA 660AV AND 840AV The AV Macs lay the groundwork for interesting new applications - including voice and data telephony, video, and presentations. They continue the Mac tradition of making the vanguard technology accessible to mainstream users. You can expect to pay a little more, but they are good values if you want those technologies. The Quadra 660AV is good for people more interested in being users than multimedia authors, who might need more expansion. You might use a 660AV to combine faxing with voice communications and E-mail, or to record on video-tape a presentation you've created. The Quadra 840AV has more room for peripherals and cards, and it is the fastest Mac available. The 840AV is well suited for multimedia authoring, and it's the best choice for demanding production applications, such as color prepress and publishing, where more processing horsepower quickly pays for itself. The AV Macs cost more, so they're not for everyone, but for the above-mentioned applications they are good choices. I give the Quadra 660AV an B- and the Quadra 840AV a B+. THE QUADRA 950 The Quadra 950 is still the only Mac if you need to accommodate a disk array or you need lots of slots. This old warhorse needs a heart transplate; it gets C- simply because it is the only achine for heavy hauling. I wouldn;t be surprised if Apple upgraded or discontinued it. NOW'S THE TIME Put simply, if you are in the market for a Mac, now is a very good time to buy. Prices have fallen in line with PC prices, and Apple has an excellent assortment to choose from. I don't anticipate the kind of precipipous price cuts we've seen over the last year as Apple played catch-up with Windows PCs. Of course, as newer models age or fail to demonstrate proven demand, you can expect Apple to cut prices in the same way any vendor would. Now that I've covered desktop models, next month I will look at how to choose among the new PowerBooks.
mac.262 madamov,
Da pojasnim malo tekst, tj. šta je to sve Apple promenio. Kao prvo, 68040 se sada može naći i u tzv. low-cost ili bargain-priced modelima. Midrange Centris modeli su poboljšani i preimenovani tako da se sad nalaze pod imenom Quadra. Nekoliko modela sa 68030 procesorom je poboljšano i jedan od rezultata je prvi LC sa 68040 procesorom. Takođe, tu su i dva nova PowerBook duo laptopa, modeli 250 i 270c (o njima nešto više drugi put). Tzv. discontinued modeli, tj. oni kojih više neće biti su Centris 610 i 650 koji se zamenjuju modelima Quadra 610 i 650. Centris 660Av je preimenovan u Quadra 660AV. Modeli IIvx i IIvi takođe spadaju u ovu grupu. Druga grupa modela su oni tzv. phased out, što znači da kada ih dileri ne budu imali više na zalihama da ni njih više neće biti u prodaji. To su Quadra 800, Performa 400, 405 i 430 (preimenovani LCII) i oni se zamenjuju modelom Performa 410, dok će se LCII prodavati samo izvan USA (pretpostavljam da će ona fabrika u Singapuru i dalje da ih proizvodi). Tu su i Performa 450 (preimenovani LCIII) koju menja Performa 460, a LCIII će se prodavati samo kroz edukacione kanale. Neće biti više ni Performe 200 i Classic II mašina. Apple predviđa da će se zalihe isprazniti do kraja godine (na koju se godinu misli, ne znam B)).
mac.263 ganta,
> MacWorld, December 1993 Nadam se da ćeš i u buduće slati ove članke iz MacWorld-a. U BYTE-u, na koji sam pretplaćen, ima vrlo malo Mac novosti...
mac.264 ganta,
> Ne znam da li ima na Sezamu nekog takvog. Konsultuj malo telefonom g. Jošku > Blaha iz Foruma ili Prleta i Olju, oni su u zgradi DTD, ne sećam se tačno Blaho Jožef, 021-611-300 lok. 442, Forum, Vojvode Mišića 1. Ako ti treba kućni tel., na mail ;) G
mac.265 madamov,
> Nadam se da ćeš i u buduće slati ove članke iz MacWorld-a. Hoću, kako budem dobijao koji MacWorld i MacUser. Ima tu još interesatnih članaka, ali je glupo da sve prekucavam pa ih uglavnom prepričavam (kao one vesti, na primer).
mac.266 madamov,
> Ako ti treba kućni tel., na mail ;) Imam ja i kućni. B) A mislio sam da se broj Foruma može lako naći, pogotovo ako je neko iz Novog Sada.
mac.267 janko,
> (ASCII) fajl. Data fork treba otvoriti pomoću disk editora > (Norton Disk Editor, recimo) i u njemu menjati neke > stvari. Kako to, da na disketi od Teleporta nisi dobio i pulsnu verziju skriptova (ili šta su već)?
mac.269 sniksic,
MOVED OVER PR NEWSWIRE AFTER 8:15 AM, EDT, MONDAY, NOVEMBER 15, 1993. Contact: Renee Austin Constance Clark Regis McKenna, Inc. or Regis McKenna, Inc. (415) 354-4460 (408) 862-6689 Apple Unveils Plans for Macintosh Quadra Computer with MS-DOS- and Windows-Compatibility LAS VEGAS, Nevada--November 15, 1993--As part of its commitment to provide cross-platform computing solutions, Apple Computer, Inc. today announced it is developing a Macintosh Quadra computer with MS- DOS- and Windows-compatibility. Packed with the powerful Motorola 68LC040 and an Intel486 SX microprocessors, the Macintosh Quadra 610, DOS Compatible version computer is being designed to enable users to run Macintosh, DOS and Windows applications. The company will unveil its plans for the product today at Comdex, the largest personal computer tradeshow in the U.S. The Macintosh Quadra 610, DOS Compatible version, which is planned to be preinstalled with MS-DOS 6.2, is being designed to provide users with multiple-platform options and protect their current investment in software. Apple's goal is to deliver a product that is ideally suited for home office users and small businesses with cross-platform computing needs. At the touch of two keys, users will be able to switch from the Macintosh computer environment to DOS and back again. "We don't want compatibility to be an issue for our customers," said Ian Diery, executive vice president of Apple's Personal Computer Division. "By developing its most compatible personal computer, Apple intends to provide its users with all of the advantages of the Macintosh platform while protecting their investment in DOS and Windows-based software. Our plans for the Macintosh Quadra 610, DOS Compatible version are just part of Apple's overall effort to provide multiple-platform compatibility." Users to Work in Two Environments at the Same Time The Macintosh Quadra 610, DOS Compatible version is planned to feature dual processors, enabling users to work in both environments simultaneously. The Macintosh Quadra 610, DOS Compatible version is being designed to feature a 25 MHz 68LC040, powering the Macintosh computer environment, and a 25 MHZ Intel486 SX, which runs DOS or Windows-based software. Because the dual processors will work independently, users will be able to run Macintosh and DOS or Windows' applications in tandem and even cut and paste data between the two environments. "By having a genuine Intel486 SX microprocessor inside the system, Apple customers will have uncompromised access to the largest software library in the industry, including DOS, Windows, and 50,000 application titles," said Earl Whetstone, Intel's vice president and director of Americas sales and marketing. "The Intel-based hardware approach has levels of performance and compatibility that are unmatched in the industry." "It will be exciting to be able to provide the MS-DOS standard to Macintosh customers," said Brad Chase, general manager of MS-DOS at Microsoft. "MS-DOS 6.2 will provide the Macintosh community with access to the tens of thousands of MS-DOS and Windows-based applications." Dual monitor support is designed to provide customers with the option of viewing the Macintosh and DOS environments at the same time, allowing the user to add the second display monitor without purchasing an additional video card. The Macintosh Quadra 610, DOS Compatible version is expected to support most VGA, SVGA and multisync monitors as well as the Apple 14" or 16" Macintosh Color Displays. Apple expects the same hard drive to run Macintosh, MS-DOS or Windows applications and plans to offer an optional internal CD-ROM drive designed to run Macintosh, DOS and Windows CD-ROM discs, providing users with access to the hundreds of exciting CD-ROM titles currently available. In addition, Apple expects DOS and Windows applications to print to any Apple- or Macintosh-compatible printer through a built-in serial port or optional Ethernet port. Comparable in cost to most Macintosh- or DOS-only systems today, the Macintosh Quadra 610, DOS Compatible version is expected to be priced at a U.S. ApplePrice of less than $500 over the Quadra 610 model. Upgrade Information A DOS Compatibility Card for Macintosh is being planned for Quadra 610 and Centris 610 owners to upgrade for less than $500 in the U.S. Apple will provide pricing and availability information when the product is completed and ready for release. Headquartered in Cupertino, Calif., Apple Computer, Inc. (NASDAQ: AAPL) develops, manufactures and markets personal computer, server, and personal interactive electronic systems for use in business, education, the home, science, engineering and government. A recognized pioneer and innovator in the information industry, Apple does business in more than 120 countries. -30- Apple, the Apple logo, Macintosh and Quadra are registered trademarks of Apple Computer, Inc. Intel486 is a trademark of Intel Corp. MS-DOS is a trademark of Microsoft, Corp. END Apple Press Releases PR Express Apple & Industry News News Break 11/15/93
mac.270 dselakovic,
> Hocu, kako budem dobijao koji MacWorld i MacUser. Imam ih ja vise manje redovno, jos pre dve nedelje sam dobio januarske brojeve. Nazalost nemam vremena da ih OCR-ujem i bacim ovde ali ako ti imas slobbodno ih pozajmi. Pozdrav, Dragan
mac.271 madamov,
> Kako to, da na disketi od Teleporta nisi dobio i pulsnu verziju skriptova > (ili šta su već)? Instalirao sam sve što se instalirati može i ne videh nigde skriptove (ekstenzije). Možda mi promakoše, pogledaću malo bolje. A i onako bih morao da menjam ono AT&F.
mac.272 madamov,
> The company will unveil its plans for the product today at Comdex Koliko sam čitao oni su ovo stvarno i prikazali na Comdex-u, ali nema pomena o ovome po časopisima kasnije.
mac.273 madamov,
> Nazalost nemam vremena da ih OCR-ujem i bacim ovde ali ako ti imas slobbodno > ih pozajmi. Ok, najaviću ti se jednom prilikom. Možeš li bar ukratko da kažeš šta ima u broju?
mac.274 madamov,
Konačno stigoh da potpuno updateujem listu Mac modela i da je prebacim i u tekst fajl. Tako da se sada u ovom ZIP fajlu nalaze tri fajla: Excelov, plain tekst za Meka i plain tekst za PC (da se ne mučite sa dodavanjem line-feedova). Evo liste sa sve novim modelima od jesenas. macmodel.zip
mac.275 madamov,
Concept Atlas. Interesantan program. catlas.sit
mac.276 madamov,
Sećate se onih fontova koje sam ostavio ovde za ugradnju u ZTerm po MacCustom rasporedu? Nedavno htedoh da ubacim to u onaj ZTerm koji se dobija uz Global Village modeme i po obavljenom poslu nema naših slova. Bio sam u čudu par minuta, a onda se setih da me ResEdit nije upozoravao da prepisujem fontove preko postojećih prilikom kopiranja. Razlog je taj što se u "običnim" verzijama ZTerma fontovi nalaze u starom, FONT resource, formatu, dok se kod ZTerma za Global Village nalaze u NFNT formatu, tako da sam kopiranjem samo duplirao fontove, a ZTerm je i dalje koristio one u NFNT formatu jer su mu ti noviji. Rešenje je da se fontovi u NFNT formatu potpuno obrišu iz ZTerma i umesto njih ubace ovi u FONT formatu. Provereno je da radi, pa da se ne mučite sa otkrivanjem tople vode kao ja. B)
mac.277 madamov,
Jedna ispravka oko skriptova za AppleTalk Remote Access. Kako je reč o tekst fajlovima nema potrebe da se pečuju neki disk editorom, već to može i QUED-om uz uključenu preferencu "Keep foreign resources" i onm drugom koja čuva originalni tip i kreator.
mac.278 msijanec,
Pršti, pršti bela staza, evo deda mraaazaaa. Bio je dobar da me poseti, pa mi ostavio nekoliko zgoda, a ja sad prosleđujem. Daklem, neću da dužim sa opisima, downloadujte pa vidite dal' vam je od vajde. Programčići slede za ovom porukom.
mac.279 msijanec,
Test inteligencije :))). iq-test.sit
mac.281 msijanec,
Sledi jedan mlogo zgodan jutiliti za korekciju tajp i krijetor atributa u fajlova (na sys 7 ima jako lepu funkciju kao dreg and drop jutiliti, ali avaj - radi i na sys 6). daklem... bunch.sit
mac.282 msijanec,
Autor ovog programa je smislio način da šutne Finder iz memorije kako bi dobio na memoriji. Napisao je neku vrstu mikro-fajndera koji podržava rad aplikacija bez prisustva originalnog fajndera. Fantabulastično!! sledi falj... nofinder.sit
mac.283 msijanec,
Ja sam imao problema sa korišćenjem programa 'Imagery' za graf konverz slikica (često mi je glavio mašinu). Sledi program 'Graphic Converter' u dva segmenta koji radi isti posao (Atari-Mac i mnogi drugi slik formati). deo prvi...
mac.284 madamov,
> Kataloger za disketice. Konačno neko da nađe dobar kataloger za diskete. Jednom sam probao da koristim jedan, imao je manu da odmah počne da pravi katalog od svih mountovanih diskova. Vrlo nezgodno na sa 120Mb diskom punim fajlova i SyQuestom. B)
mac.285 madamov,
U četvrtak dobih jedan faks iz USA koji nam potvrđuje da su novi modeli Mekova izuzetna kupovina. Evo nekih cena: - Quadra 650, 8Mb RAM, 230Mb hard disk (68040 na 33MHz, Ethernet) $2299 - Quadra 610, 8Mb RAM, 160Mb hard disk (68040 na 25MHz, Ethernet) $1399 - Quadra 605, 8Mb RAM, 160Mb hard disk (68LC040 na 25MHz) $1250 - Quadra 605, 4Mb RAM, 80Mb hard disk $925 - LC III, 4Mb RAM, 80Mb hard disk (68030 na 25MHz) $850 - Workgroup Server 95, 16Mb RAM, 500Mb hard disk $8799 - Workgroup Server 95, 32Mb RAM, 1Gb hard disk $11099 - PowerBook 180c, 4Mb RAM, 160Mb hard disk $2799 - 4Mb upgrade za 160, 165c, 180 i 180c $216 - PowerBook 180, 4Mb RAM, 120Mb hard disk $2499 - Apple CD 300 $390 - Apple LaserWriter Pro 630 $2075 - DGR 128Mb Optical $949 - Symantec C++ 6.0 $329 - AppleTalk Remote Acces (3 user) $199
mac.286 madamov,
Izvinjavam se na preskakanju cena u sledeći red, zaboravio sam d apretvorim tabove u space. Nadam se da je i ovako jasno.
mac.289 madamov,
Ne znam da li ste čuli: na Spider Island BBS-u ("domaćin" BBS za TeleFinder) se pojavila Windows verzija client softvera za zvanje TeleFinder BBS-ova. Malo je preveliko za download iz Amerike, mada ko zna, možda ga i skinem ako uspem da uspostavim 14400 vezu sa Spiderom. Dakle, pored FirstClass BBS-ova sada postoji i softver za Windows za TeleFinder BBS-ove. Da i PC korisnici dožive lepotu zvanja BBS-a pod grafičkim okruženjem.
mac.290 madamov,
MultiMeter, program koji "meri" koliko je koja aplikacija "MultiFinder aware". multmet.sit
mac.291 madamov,
Ram Disk+. ramdisk.cpt
mac.292 madamov,
Speedometer, benchmark program. sm301.sit
mac.293 madamov,
Iskustva sa AppleTalk Remote Accessom. Ovo čudo od programa ne da radi nego razbija. Kad proradi, tj. kad se scriptovi za modeme sa obe strane nameste kako treba. Ako ih neko bude pečovao neka dobro pogleda, svaki red gde se nešto šalje modemu je bitan, čak i ako izgleda da nema teorije da skript sa izvršavanjem dođe do te linije. Skript je inače, kao što već rekoh u jednoj od ranijih poruka, čist ASCII tekst. Na mašini koja se zove treba u Remote Access Setup control panelu uključiti check box "Answer calls", eventualno vremenski ograničiti vezu (ako se ostavi 0 onda veza ima neograničeno vreme) i odabrati radio dugmence koje određuje da li će onaj koji zove imati pravo da "vidi" celu mrežu ili samo Meka na kome je modem. Takođe, osoba koja zove bi trebalo da bude prisutan u Users&Groups, Remote Acces na standardni dijalog za određivanje prava korisniku doda svoj deo u kome su dva reda: Allow user to dial-in i Call back at, što će reći da korisnik može da zovne i prijavi se, Remote Access ruši vezu i okreće broj koji se definiše pod Call back. Vrlo zgodno da firma plaća telefonski račun za onog koji se kači. To je sve. Što se osobe koja zove tiče, ona pokreće Remote Access aplikaciju, učitava jedan od fajlova ili pravi novi. U dijalogu unosi svoje username, password i telefonski broj koji zove. Potom klikče na dugmence "Connect" i ARA vrti broj. Ako su skriptovi dobro namešteni, u drugom prozorčetu dobija po uspostavljanju veze poruku "Communicating at xxxxx bps" (xxxxx je 2400, 9600 itd.), zatim mašine par sekundi razmenjuju neke podatke i u tom prozorčetu se pojavljuje poruka: Connected to Zokijev Centris 650 gde je Zokijev Centris 650 ime mašine u AppleTalk mreži koja se zvala, ispod toga je informacija od vremenu na vezi i preostalom vremenu (tu stoji Unlimited ako je dozvoljeno neograničeno vreme trajanja veze). Od tog trenutka se mašina s koje se zvalo ponaša kao da se nalazi u normalnoj AppleTalk mreži, dakle preko Choosera se može odabrati štampač u kancelariji, kačiti se na ostale mašine itd. Probao sam i perverziju da se nakačim sam na sebe pošto sam mašinu s koje sam zvao boxićem vezao i u mrežu, radilo je. Jedina je mana što je sa brzinom od 2400 praktično neupotrebljivo zbog sporosti. Preporučujem bar 9600. Na primer, iz QUED-a sam štampao kilobajt teksta u mom Helvetika fontu (kojeg nema u štampaču) i to je trajalo dobrih petnaestak minuta na 2400. Mada, olakšavajuća okolnost je što su mi drugari iz druge sobe dok sam ja to štampao slali i fajl od nekih deset kilobajta. U principu, 2400 je za krajnju nuždu, da se odštampa nešto kratko ili da se iskopira neki važan fajl, za nek ustalnu upotrebu treba veća brzina. To, na žalost, nisam mogao da probam pošto je modem s kog sam zvao ViVa 24m.
mac.294 madamov,
Kratak nastvak priče o ARA, tj. o tome kako sarađuje sa ostalim softverom za komunikaciju, posebno sa onim za slanje i primanje faksova. Ukoliko je ARA instaliran a nije uključen da odgovara na pozive ponaša se kao da ga i nema u sistemu. Kada se aktivira da odgovara na pozive tog trenutka, pored inicijalizacije modema, zauzima i serijski port. Međutim, to ne znači da se faksovi ne mogu slati. Treba paziti samo na to da se softver za faks uključi pre nego što se ARA uključi da odgovara na pozive. Normalno, kad je on uključen nema primanja faksova, ali sa slanjem nema problema. Isprobano sa PSI FAX softverom, odnosno sa STFax.
mac.295 madamov,
Ukoliko promenite ime diska na kome je instaliran PSI FAX nije dovoljno promeniti samo informacije o Serveru, treba ga reinstalirati, prethodno sačuvavši phonebook i ostale fajlove u kojima je informacija o init stringu i Cover page-u. Naime, po promeni imena diska, PSI FAX će da radi ali pređe u data mod, jer FaxMonitor ekstenzija ne može da se učita. Verovatno PSI FAX u njoj drži neku informaciju. Sve u svemu, treba reinstalirati PSI FAX.
mac.296 madamov,
Filip mi preko maila tražio broj nekog TeleFinder BBS-a. Malo kopah po ovom PowerBook-u i nađoh dva fajla sa spiskom TF BBS-ova, pa rekoh hajde da spakujem to u arhivu i pošaljem. tfbbs.cpt
mac.297 madamov,
Takođe nađoh jedan fajl sa spiskom FirstClass BBS-ova, pa evo i njega uz ovu poruku. fcbbs.cpt
mac.298 madamov,
Takođe nađoh i spisak Mac i ostalih BBS-ova po Švajcarskoj u dva fajla pa evo i te arhive. swissbbs.cpt
mac.299 madamov,
Tidy It Up. Odličan program da ulepša i sredi sadržaj System foldera onima koji još koriste System 6.0.x. tidyitup.cpt
mac.300 madamov,
Tattletale. Priča priču o tome šta je sve instalirano u sistemu, o kojoj je mašini reč i slično. tattale.sit
mac.301 madamov,
Zna li neko kako se zove onaj INIT (i ima li ga neko) koji u menu bar liniji instalira "oči" koje prate mouse pointer? Postalo mi zamorno da jurim miša po ekranu ovog PowerBook-a, pa bi mi bio potreban.
mac.302 madamov,
Ovaj Disk kataloger koji je Filip ostavio nije loš, ali ima jednu manu: za svaku disketu napravi po fajl. Veoma nezgodno, sad imam direktorijum sa 90 fajlova koji mi uzima 200K od kojih je samo možda 100K stvarno iskorišćeno. Dok se ne nađe bolji, i ovaj radi posao, samo treba paziti da svaki katalog ima svoj folder, tj. kataloge otvara kao folder ne kao fajl.
mac.304 madamov,
3D Tic-Tac-Toe, daklem Iks-Oks u tri dimenzije. 3dttt.cpt
mac.305 madamov,
Stari dobri Space Invaders u Mac varijanti. Desk Invaders. deskinv.cpt
mac.306 madamov,
Invadersi u varijanti gde vas gađaju i vi njih gađate slinama (šlajmom). Bljak. B) Slime Invaders. slimeinv.cpt
mac.307 msijanec,
> Zna li neko kako se zove onaj INIT... Zove se Bob's Eyes. Uloadovaću ga ovih dana. ___________ Filip.
mac.308 msijanec,
> Ovaj Disk kataloger koji je Filip ostavio...ima jednu manu... Tragedija, i meni se smučio. No evo starog dobrog diskCataloger-a. Mlogo elegantnije. Usput, komentar na njega (ne sećam se već u kojoj poruci je bio) je da i on ima manu: catalogizira HD pa to ume da traje. E, pa u ovoj verziji tog programa ima opcija (Scan Startup Disk - ili tako nešto slično) gde sami uklju- čujete ili isklj. tu funkciju programa. U sledećoj poruci sledi prg.
mac.309 msijanec,
Oops! Lapsus lingue. Nije DiskCataloger već DiskLibrarian. Izvolte...
mac.310 madamov,
> Zove se Bob's Eyes. Uloadovaću ga ovih dana. Thanks, da ne jurim sad po raznim CD-ima ili BBS-ovima. B)
mac.311 madamov,
> Usput, komentar na njega (ne sećam se već u kojoj poruci je bio) U jednoj od mojih poruka. B) > Tragedija, i meni se smučio. I nije tako loš, naročito što lepo prikazuje ispis, ala Finder na Systemy 7. Jedina mana, kao što rekoh, za svaki volume kreira poseban fajl, a kao katalog se otvara taj folder gde su fajlovi.
mac.312 ana,
Da li je nekom uspelo da Apple-ov stampac pokrene na PC-u? Moj poznanik ima dva, za Apple IIc - Image writer A9MO310Z i drugi za Apple IIe A9MO303P. E, ako neko zna da odgovori, nek pošalje odgovor na mail jer ja ovu konferenciju ne pratim O:)) ana :) P.C. samo sam na tren uskočila ;)
mac.313 msijanec,
Jel' se to meni pričinjava, ili posle onog 'Izvolte...' ne sledi nikakav fajl? Hmm, dakle upload u poslednjim minutima i nije tako pouzdan No, da ne bi ona poruka 'visila' onako smešna sa glamuroznom najavom ničega, evo sad (ako sve bude kako treba) ide taj spomenuti DiskLibrarian. disklib.sit
mac.314 msijanec,
Ko se seća onog korisnog, ali do zla boga sporog i bagovitog programa PowerMath koji je nešto kao kvazi-simbolički interpreter mat. izraza? E ovo što sledi je kao nešto slično, ali malo slabijih mogućnosti, ali znatno pouzdanije u radu. realansw.sit
mac.315 msijanec,
A, i ovaj je kao sličan onom iz 10.314 ali je mlogo slabo dokumentovan, pa koga ne mrzi, nek se zabavi. solve.sit
mac.316 papion,
Veliki pozdrav svim ljubiteljima Mac-a i ostalima, Evo me prvi put u ovoj konferenciji i nazalost odmah sa jednom malom primedbom. Filip nam je u novu godinu usao sa salama i posalicama. Prvo IQ test, a sada i Solve bez Solve-a. Najveci problem sa Solve-om je taj sto uopste nema APP-a, pa ako nam posaljes i APP, mozda cemo moci da se igramo. Pozdrav Papion.
mac.317 madamov,
> Da li je nekom uspelo da Apple-ov stampac pokrene na PC-u? Ne znam nikog, mada ne vidim zašto ne bi uspelo, pod uslovom da postoji odgovarajući drajver. Inače, ImageWriter je serijski štampač, pa bi bio potreban i pin-out za vezu između DB25 ili DB9 serijskog porta na PC-u i Apple-ovog DIN8 serijskog porta.
mac.318 madamov,
> Filip nam je u novu godinu usao sa salama i posalicama. Prvo IQ test, a sada > i Solve bez Solve-a. IQ je vrlo "neljubazna šala", bar za one koji nisu videli nešto slično ranije. B) Što se Solve tiče, nisam ga skinuo pa ne znam šta je unutra.
mac.319 madamov,
Ne znam da li ste znali, Apple HD SC Setup ili ne dozvoljava da se disk particionira na dve particije tako da obe budu Macintosh Volume ili ja nisam našao način kako to da uradim. Može koliko hoćete particija, ali samo će jedna da bude Mac Volume, dok ostale mogu da budu za A/UX (Apple unix), ProDOS ili najobičniji Scratch. Problem sam rešio pomoću FWB Hard Disk Tookita, koji pored svih lepih stvari ima i Password protect particije. Ako neko sazna kako pomoću HD SC Setupu napraviti dve particije a da obe budu mac Volume neka javi.
mac.320 madamov,
MacUser Security, programče koje kodira, zaštićuje passwordom ili potpuno briše fajlove na disku. macussec.sit
mac.321 madamov,
Jedna ispravka: rekoh nedavno da je TeleFinder User za Windows predugačak za skidanje iz USA. Povlačim rečeno, TFUSER.ZIP je nekih 230Kb i već je dve trećine skinuto sa Spider Island BBS-a (ako je još neko hteo da skida neka to ne čini). Međutim, FirstClass Client za Windows jeste dugačak pa njega ne znam kad ću uspeti da skinem. Sve u svemu, moj drugar Deki će danas verovatno završiti sa downloadom TFUSER.ZIP, koga ću ja potom proslediti Bulaji na pregled, a za koji mislim da će proći, pa će ga valjda biti u nekom WCOM direktorijumu ubuduće. Ima da ga instaliram svuda po firmama koje imaju PC-e pa da ih "rabim" za telefon. B)
mac.322 madamov,
Na MacBox BBS-u su u poslednje vreme počeli da se pojavljuju fajlovi u kojima je kratak sadržaj pojedinih brojeva časopisa MacUser. Skinuh sadržaj za fenruarski broj, ali ga ne prebacih na PowerBook, već mi je ostao u jednoj firmi. žim ga prebacim, odmah ga i vama uploadujem.
mac.323 madamov,
MacPGP, program za kriptovanje pomoću RSA javnog i tajnog ključa. Probajte, pa da proverimo koliko je kompatibilan sa odgovarajućim programom za PC i druge mašine. Pravljen je prema sourcežu za UNIX mašine tako da ne bi trebalo da bude problema. macpgp22.sit
mac.324 ganta,
> MacPGP, program za kriptovanje pomoću RSA javnog i tajnog ključa. Probajte, > pa da proverimo koliko je kompatibilan sa odgovarajućim programom za PC i > druge mašine. Pravljen je prema sourcežu za UNIX mašine tako da ne bi > trebalo da bude problema. Ako može podatak odakle je ovo skinuto, pričao sam ortaku u USA o PGP-u za PC, pa da mu kažem odakle da skine. Naravno, ako je kompatibilan sa PC-jevim.
mac.325 madamov,
> odakle je ovo skinuto Sa MacBox-a u Švajcarskoj, koliko se sećam. Kako je ortak u USA doturi mu nekako spisak Mac BBS-ova što ga okačih ovde nedavno. Ups, zaboravih, ti imaš PC pa ću spisak morati da ti spremim kao tekst fajl pošto je spakovan nekim od Mac arhivera. > Naravno, ako je kompatibilan sa PC-jevim. Ovo ću uskoro da proverim, čim stignem da skinem isti za PC, kolikok se sećam ima ga na Sezamu?
mac.326 msijanec,
Hokej, danima nisam uspevao da se ulogujem na SEZAM, pa ne znam da li je neko uočio da u Solve arhivi ima jedna ružna anomalija. Naime, u originalnoj arhivi su pohranjeni fajlovi kojima ja izgubljen type/creator. Ovo se lako da popraviti sa Filetyper-om (10.139). Fajl pod imenom Solve je type=APPL/creator=SOLV; svi ostali fajlovi u arhivi su TEXT/SOLV. Enjoy. __ F.
mac.327 ganta,
> Ovo ću uskoro da proverim, čim stignem da skinem isti za PC, kolikok se > sećam ima ga na Sezamu? Ima ga. Obavezno javi ako radi PC <=> Mac, da čovek ne skida badava. G.
mac.328 madamov,
Da ne ostane nezabeleženo: tokom meseca januara se navršava deset godina od pojave prvog Macintosh računara. Januara 1984. se, dakle, pojavio Apple Macintosh 128, računar sa Motorolinim 68000 procesorom i 128Kb RAM-a.
mac.329 madamov,
> Obavezno javi ako radi PC <=> Mac Javljam, obavezno. B)
mac.330 madamov,
Evo obećanih sadržaja MacUser-a. Sadržaj za decembarski broj je u ovoj poruci, a abstrakti su u tekst fajlu uz poruku. Fajlovi će biti ostavljeni BEZ MacBinary konverzije zbog eventualih PC korisnika koje bi ovo zanimalo. MacUser 9312 ------------ Keep it simple, Apple Don't leave it to Goofus The ten-year track PageMaker 5.0 Illustrator 5.0: Adobe wins hands down with its Adobe Acrobat and Common Ground EMBARC for the PowerBook: Motorola's wireless Quicken 4 for Macintosh AppleShare Pro and Apple Workgroup Server 95 Working Model: Knowledge Revolution's animation tool And then there were 4 The PowerBook Duo 250 and 100c: duos done right System software for the '90s Affordable color upgrade The MacUser 100 Digital free press The Gaussian glow AppleSearch your net Low-budget LANs Mac fitness tests Mac audio tools Installing an internal hard drive macuser12.93
mac.331 madamov,
Evo i sadržaja februarskog MacUser-a: MacUser 9402 ------------ Looking for changes The answer machine That giant sucking sound HP LaserJet 4MP/Hewlett-Packard delivers WordPerfect 3.0/WordPerfect's latest upgrade raises Data Translation Media 100 and Radius VideoVision 40-Megahertz 68040 accelerators/compatibility, not QuicKeys 3.0/task-automation utility just keeps HP Portable DeskWriter 310/desktop-printer power in Fontographer 4.0/Altsys speeds the pace of type Tribe TribeStar/this packet-switching HiQ 2.0/the smart way to solve differential QuickFLIX!/fun and affordable QuickFLIX! puts Strata StudioPro/a one-step solution for advanced RasterOps DuoMates and E-Machines PowerLink In search of the safest monitor Professional page layout: time to switch? Low-cost color scanners When word processors will do What a relief Serving up Windows PDAs: Newton talks The Newton shuffle macuser02.94
mac.332 madamov,
Još jednom da obeležimo desetogodišnjicu pojavljivanja prvog Meka. Ovaj put fajlom MacHistory u kome je spisak sličan onom mom koji sam nedavno okačio. Razlika je u tome što ovde ima manje podataka o svakoj mašini ponaosob, ali se zato u tabeli (tačnije tabelama) nalaze apsolutno svi modeli Macintosh računara koji su do sada napravljeni (uključujući i one pre Plusića, PowerBook modele i Apple WorkGroup Servere). Autor je tabele ostavio kao PICT fajlove, dakle kao slike, a njih je najbrže i najjednostavnije pogledati otvaranjem iz TeachText editora. Dakle, evo kompletne istorije Macintosh računara od januara 1984. do oktobra 1993. machist.cpt
mac.333 madamov,
Jedan moj prijatelj takođe s vremena na vreme dobija faksove sa cenama iz USA. Evo jedne koja najviše oduševljava: Quadra 840AV, 40Mb RAM, 1Gb hard disk, sa Apple Extended keyboard, sve za $5699.
mac.334 madamov,
Programče koje omogućava repersonalizaciju raznog softvera. reperso.sit
mac.335 madamov,
ARA Client, zamena za ApplTalk Remote Access program za zvanje. ARA Client je Control Panel od nekih 30Kb (ARA aplikacija ima preko 200Kb) koji ima mogućnost snimanja, tj. kreiranja, malih programčića kojim se zovu određene mreže. aracli.cpt
mac.336 madamov,
BallonWriter, davno obećani program za dodavanje Ballon Helpa bez intervencije na samom sourceu programa. Direc from Apple. ballwrit.cpt
mac.337 corto,
>  Da ne ostane nezabelezeno: tokom meseca januara se navrsava >  deset godina od pojave prvog Macintosh racunara. Januara 1984. >  se, dakle, pojavio Apple Macintosh 128, racunar sa Motorolinim >  68000 procesorom i 128Kb RAM-a. Happy Birthday :)
mac.338 madamov,
> Happy Birthday :) U žurbi napravih grešku. Tačna oznaka prvog Meka je Macintosh 128K. Kasnije, u septembru 1984., se pojavio Macintosh 512K. Na novi Mac se čekalo do januara 1986. kada se pojavio Macintosh Plus.
mac.339 madamov,
Apple Boosts Workgroup Server 95 Contacts: Emilio Robles Apple Computer, Inc. 408-862-5671 John McCreadie Regis McKenna, Inc. (408) 974-4398 Apple Boosts Workgroup Server 95 Flexibility by Enhancing Performance and Storage Capacity Options For Workgroup Applications New Enhancements Aim to Further Increase High Customer Satisfaction Ratings CUPERTINO, California--January 4, 1994--Apple Computer, Inc. announced today enhancements and two new high-end configurations to its most powerful and expandable server line for delivering workgroup applications as well as file-and-print or database services to large or data-intensive workgroups. The enhancements to the Apple Workgroup Server 95 product line include both hardware and software, giving users an average of 40 percent higher performance when using Apple's latest file service solutionđAppleShareĘ Pro 1.1. In addition, a new storage subsystem has been added, increasing hard- disk drive performance and allowing for internal storage of up to 10 gigabytes (GB) of server data. The announcement follows a customer satisfaction survey, conducted by the Newton, Massachusetts-based market research firm Business Research Group (BRG), which gave the Apple Workgroup Server 95 high marks for overall performance, ease-of-use and technical phone support. The survey revealed that nine out of ten of the customers questioned reported being very satisfied with the Apple Workgroup Server 95 and that they would recommend the system to their colleagues. "The satisfaction numbers were extremely high especially for a first release product," said Kevin O'Neill, BRG vice president of research and consulting. All of the latest features of the Apple Workgroup Server 95 will be demonstrated at the Apple Pavilion at the MacWorld Expo ď94 trade show, January 5-8, in San Francisco. "With the latest enhancements to the AWS 95, we are giving users optimized price/performance options as we migrate our server platforms to include PowerPC microprocessor-based systems later this year," said Jim Groff, senior director for the Apple Business Systems Division. "Our high-end server customers can take advantage of the latest features and performance of the Apple Workgroup Server 95 today while remaining secure that their investment will be capable of migrating to the Apple's RISC platform later." The Apple Workgroup Server 95 uses a Motorola 33-MHz 68040 processor and comes with a minimum of 16MB of parity RAM (expandable to 256MB), four SCSI channels (two SCSI DMA), four NuBus expansion slots, and a choice of hard drive capacities. The system is also expandable up to 20 SCSI drives with room for six internal SCSI drives. The Apple Workgroup Server 95 comes in a variety of server configurations to meet a range of customer needs. Apple also intends to make the new server software available to current Apple Workgroup Server 95 customers. Software Enhancements The Apple Workgroup Server 95 uses a new version of A/UX (version 3.1). The latest version of Apple's multi-tasking, tunable version of the UNIX operating system gives Apple Workgroup Server 95 users improved performance. The new server version of A/UX has been optimized specifically for workgroup applications such as file-and- print or database services while maintaining the Macintosh ease of use customers expect from A/UX. In addition, the A/UX server operating system features asynchronous I/O and SCSI DMA driver support as well as support for AppleTalk and TCP/IP networking protocols. It is compatible with System 7.0.1, allowing users to run System 7.0.1 server applications in parallel with UNIX applications while taking advantage of easy-to-use installation, management and backup functions. AppleShare Pro (version 1.1) running on the Apple Workgroup Server 95 has also been tuned to provide a file-and-print server solution that boosts performance up to more than five times that of AppleShare 3 running on a Quadra 950. According to tests run by Pharos Technologies Inc., an independent software development company, software enhancements to the Apple Workgroup Server 95 have significantly improved the throughput performance of the system. Pharos reports sequential reads have improved an average of 12 percent, while sequential writes, a very I/O-intensive function, have improved by approximately 70 percent over the previous version of the Apple Workgroup Server 95. Enumerate performance, including tasks such as browsing through files and directories on the server, increased in speed by 123 percent over benchmark performance of the previous version of the system. Increased Storage Capacity The latest version of the Apple Workgroup Server 95 has also been designed with a new higher performing and higher capacity hard-disk drive, providing 2GB of disk storage. With new disk-drive mounting brackets built into the system, a total of five hard-disk drives can be linked internally to provide users with up to 10GB of data storage. This gives users greater flexibility and disk space for managing large amounts of data. In addition, the new hard-disk drive has an improved data access time of 12 milliseconds (Msec) and a seek time of 9 Msec, compared with 16 Msec and 11 Msec, respectively, for the existing 1GB hard-disk drives. Third-Party Support Apple continues to work with several third-party firms to provide value-added solutions for the Apple Workgroup Server 95. For instance, FWB Inc., a leading supplier of mass storage products for Macintosh and the Apple Workgroup Server family, will provide an internal disk array capable of both RAID 0 data striping for high sustained throughput and RAID 1 disk mirroring for fault-tolerant data needs. Other companies, such as Conley Corporation, CORE International and MegaDrive, currently provide external RAID solutions for the Apple Workgroup Server 95. Exide Electronics intends to offer network power management software and Uninterruptable Power Supply (UPS) with the Apple Workgroup Server 95 during the first quarter of 1994. This solution provides a graphical network monitoring interface, including management of power resources across the network and controlled server shutdown to prevent data loss during power failure. Availability, Pricing and Configurations Apple intends to offer the two new server products to all markets that currently sell the Apple Workgroup Server 95 and will be available through Apple authorized dealers and resellers, with the exception of Performa mass market resellers. Customers can choose from a number of service and support options offered through Apple and its reseller partners, including Apple's free lifetime (7 day, 24 hour) technical phone support provided for its entire Apple Workgroup Server product line. The latest version of the Apple Workgroup Server 95 is expected to begin shipping by the end of February 1994. The Apple Workgroup Server 95 will be available in file-and-print and database configurations (all hardware prices are ApplePrices, and prices and configurations may vary outside the U.S.). AppleShare Pro 1.0 is available immediately through Apple resellers and dealers for a suggested retail price in the U.S. of $2,399. Configurations Available in February Current Apple Workgroup Server 95 customers who purchased their system before December 1993 can upgrade their system software in February for US$199. Call the Apple Network Information Line at 408-862-3385 for more details. Apple intends to have the following configurations available by the end of February: Apple Workgroup Server 95 $11,995 - 32MB of RAM, 2000MB hard disk, DDS-DC backup drive, AppleShare Pro pre-installed on the hard disk, 256KB second-level cache, A/UX tuned for file-and-print Apple Workgroup Server 95 $11,795 - 48MB of RAM, 250MB and 2000MB hard disk, DDS-DC backup drive, 512KB second-level cache, A/UX tuned for relational database Current Configurations For customers who purchased the Apple Workgroup Server 95 in December 1993, January or February 1994, software upgrades are planned to be available by the end of February 1994 at no charge. Call the Apple Network Information Line at 408-862-3385 for more details. The following Apple Workgroup Server configurations are available immediately: Apple Workgroup Server 95 $5,409 - 16MB of RAM, 230MB hard disk, 128KB second-level cache, Tuned for file-and-print or relational database Apple Workgroup Server 95 $10,349 - 32MB of RAM, 1000MB hard disk, DDS-DC backup drive, AppleShare Pro pre-installed on the hard disk, 512KB second-level cache, A/UX tuned for file-and-print Apple Workgroup Server 95 $10,159 - 48MB of RAM, 230MB and 1000MB hard disk, DDS-DC backup drive, 512KB second-level cache, A/UX tuned for relational database Upgrade Kits for Quadra 900, 950 Owners of Macintosh Quadra 900 and 950s can upgrade their hardware to an Apple Workgroup Server 95 via two upgrade kit options (prices are U.S. ApplePrice and may vary outside the U.S.): The Apple Workgroup Server 95 PDS Card Upgrade Kit $2,219 - Includes a Processor Direct Slot card with 128K second-level memory cache on-board and the server version of A/UX system software. The Apple Workgroup Server 95 PDS Card Upgrade Kit with DDS-DC and Retrospect Remote back-up software $3,909 - Includes a Processor Direct Slot card with 128K second-level memory cache on-board and the server version of A/UX system software and an internal Digital Data Storage-Data Compression (DDS-DC) 4mm tape backup drive and the latest version Dantz Retrospect Remote A/UX backup software. -30- Apple, the Apple logo, AppleShare, AppleTalk, A/UX and Macintosh are registered trademarks of Apple Computer, Inc. UNIX is a registered trademark of UNIX Systems Labs, a Division of Novell, Inc. Retrospect Remote is a trademark of Dantz Corporation. AppleLink Pathway Apple Press Releases PR Express Apple & Industry News News Break 1/4/94
mac.340 madamov,
THIS UPDATE MOVED OVER PR NEWSWIRE ON TUESDAY, JANUARY 4, 1994 AT 8:37 AM, EDT. AppleShare 4.0 Support Extended to Wider Variety of Macintosh Systems and Services Dateline: CUPERTINO, California--January 4, 1994 Description: Apple Computer, Inc. today announced it had extended its easy-to-use AppleShare 4.0 software to work on a wider variety of Motorola 68040-based Macintosh computers. Previously, AppleShare 4.0 supported only AppleŇs high-end 68040-based machines, such as the Apple Workgroup Servers 60 and 80. The new version, AppleShare 4.0.1, has been certified to run on all 68040-based Macintosh computers, except for the AV systems. It has also been tuned to operate with all of AppleŇs network services, including the latest version of the Apple Internet Router 3.0.1 as well as the new Apple Remote Access MultiPort Server, AppleSearch, PowerShare Collaboration Servers and PowerTalk . These latest enhancements mean customers will be able to run AppleShare 4.0.1 simultaneously on the same server with all of AppleŇs existing value-added services, allowing customers to maximize both their hardware and software investments. Additionally, enhancements have been made to AppleShare to increase its functionality with FarallonŇs PhoneNet PC. Significance: AppleShare 4.0 offers scalable high-performance file-and-print services for work groups of Apple Macintosh personal computers. AppleShare 4.0 is designed for small to medium size work groups and boosts server performance to two or more times that of AppleShare 3. Combined with existing AppleShare products--AppleShare 3 and AppleShare Pro--Apple provides a family of file/print service solutions to meet the needs of work groups ranging in size from two to hundreds. AppleShare Pro, which runs exclusively on the Apple Workgroup Server 95, is designed for large work groups or groups that have intensive file-and-print requirements, while AppleShare 3 is AppleŇs most affordable solution for building a centralized file/print server. AppleShare Tune-Up: AppleShare 4.0.1 is available in Tune-Up format only and is free to all owners of AppleShare 4.0. The Tune-Up Installer is designed to upgrade any AppleShare 4.0 server to version 4.0.1. There is one worldwide version of the AppleShare Tune-Up 4.0.1 that updates English, French, Spanish, Italian, and Dutch versions of AppleShare 4.0 to version 4.0.1. Availability: The AppleShare Tune-Up 4.0.1 is available immediately at no charge to current AppleShare 4 users. The software update can be obtained by calling Apple at 1-800-769-2775 ext.7851. There is a small shipping and handling charge for mailing the diskettes to customers. Updates can also be obtained over AppleLink or the Internet via the following paths: - AppleLink Software Updates icon. Software Sampler Apple SW Updates Macintosh Networking & Communications AppleShare - The Internet via anonymous ftp to ftp.apple.com or aux.support.apple.com. This upgrade program is subject to terms and conditions and is void where prohibited by law, taxed or restricted. Contacts: Emilio Robles John McCreadie Apple Computer, Inc. Regis McKenna, Inc. (408) 862-5671 (408) 974-4398 -30- Apple, the Apple logo, Macintosh and AppleShare are trademarks of Apple Computer, Inc., registered in the United States and other countries. ARA, AppleSearch, System 7.1 and Macintosh Quadra are trademarks of Apple Computer, Inc. END AppleLink Pathway Apple Product Update Sheets PR Express Apple & Industry News News Break
mac.341 madamov,
ARACommander 2.0 ships! Contact: Trilobyte Software Ron Duritsch 6982 Devon Drive Middletown, OH 45044 513-777-6641 tel 513-779-7760 fax flying.phone@applelink.apple.com Cincinnati, Ohio, December 31, 1993: Trilobyte Software announced today that ARACommanderđ version 2.0. is shipping. ARACommander is the utility for Apple Remote Access (ARA) that adds new features and flexibility to ARA 1 and ARA 2. ARACommanderđ is a control panel that works with the resources and extensions of ARA to provide a more flexible, easier-to-use and a more secure alternative to Apple's client software. One of the central features of ARACommander are Connectors; mini applications that go beyond the basic capabilities of Apples's connection documents or ARA aliases. The ARACommander control panel can create Connectors that automatically connect to an ARA server when launched, and perform a myriad of tasks after connection. Important new features of ARACommander 2.0 include a full scheduling capability. Connections can be scheduled at any time and be completely unattended. Disconnection can be unattended as well, by specifying a number of minutes of idle time before disconnection occurs. Full support for scripting with AppleScriptđ is also provided. A special application called ARAScripterđ serves as a scriptable ARA client for both ARA 1 and ARA 2 users. Scripters have the ability to enable the features of ARACommander through scripts, and have full control over connection, disconnection, and scheduling. ARAScripter enables full programmatic control over the entire range of the connection process. ARACommander 2.0 supports the new client features found in Apple's ARA 2.0. Apple's new Dial Assist features are fully accessible from within ARACommander 2.0 and it's Connectors. Redial of an alternate phone number when the line is busy, and a blinking notification icon when connected, are also supported. Trilobyte President Ron Duritsch claims that "The ARA experience is now complete with ARACommander 2.0. This utility removes the user from the tedium of serial communications by enabling a complete connection scenario through one double-click. With scheduling or scripting, even the double-click can be eliminated." Connectors present a range of security benefits. Network administrators can create and distribute just the Connector application to users, hiding the phone number, account name and password from them. Connectors can be made to disable themselves after a specified number of days. This feature will enable administrators to pass out secure temporary Connectors to workers and clients. Connectors can also be made to disable themselves after a specified number of bad password attempts. A single use copy of ARACommander is priced at $35. A 10-user license is available for $175; a 20-user license is $275; a 50-user license is $475; and a 100-user license is $675. ``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````` This information is provided by the developer or distributor of the product and constitutes neither an endorsement nor a recommendation by Apple Computer, Inc. In no event will Apple assume responsibility for performance, selection, or quality of the posted product. All understandings, agreements and warranties, if any, are between the product developer and the user. ``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
mac.342 madamov,
Nekoliko novih BBS-ova (TeleFinder BBS-ova): Date: 4/23/93 17:18 To: All From: DiskExpress Italy Subject: New BBS ============================================================================= DiskExpress Italy Sysop BBS Service Claudio Carrega (Florence, Italy) BBS :+39-55-670-666 --------> 25 ZyXEL 1496E+ 19.200 bps Fax :+39-55-667-158 Voice:+39-55-676-040 ============================================================================= Date: 12/30/93 9:40 To: All From: Cucit Stefano Subject: New BBS Elcom Elcom Sysop BBS Gianluca Milocco Alias:Barney (Gorizia, Italy) BBS :+39-481-536891 --------> Hayes Ultra 144 19.200 bps Fax :+39-481-536001 Voice:+39-481-536000 Date: 7/25/93 13:19 To: all From: RenÄ BŐder Subject: New Mac BBS opend !!! ************************************************************* * Favorite BBS has opends its doors * * Favorite BBS has opends its doors * ************************************************************* To reach us, call (+41) 41 48 63 01 Online 24 Hours a day, seven days a week Runs with TeleFinder About 2 GB data Monthly competitions with great prises 300 - 14400 Baud (V32.bis Standard) Join us now! Register with your first login or visit Favorite BBS with "Guest/Guest" (+41) 41 48 63 10 - (+41) 41 48 63 01 - (+41) 41 48 63 01
mac.343 madamov,
Sadržaj i abstrakti iz januarskog MacUser-a: MacUser 9401 ------------ The future of System 7 Volume, volume, volume Apple's ticking clock Premiere 3.0: Adobe Premiere rates Critic's Choice WordPerfect Office 4.0: the perfect workgroup Apple Personal LaserWriter 300: buyers get what they Rae Assist: Rae Technology's comprehensive super-PIM MacDraft 3.0: MacDraft graduates from draw program SuperPaint 3.5: SuperPaint builds on its feature set Hewlett-Packard DesignJet 650C and CalComp AutoCAD Release 12 for the Macintosh: the new Canvas 3.5: Deneba adds icing to the cake with new The computer that smiled The Macintosh decade Why 2004 won't be like 1994 Cost-conscious color Bigger, better PowerBook hard drives The big squeeze Graphically speaking Business info on-line Dial-in dilemmas Hassle-free fonts A well-dressed PowerBook How to buy video cards Upgrading the Mac IIvx Get organized macuser01.94
mac.344 madamov,
Zterm 0.9 speed patch, mulja nešto sa resourcima za paletu boja i slično da bi ubrzao prikazivanje na ekranu u koloru. ztspptch.sit
mac.345 madamov,
Folder Icon Maker 1.1. Programče za pravljenje ikona foldera za System 7. ficonmak.sea
mac.346 madamov,
Pročitajte nešto o Centrisu 660AV i Quadri 840AV. Tekst je u DOCMaker formatu, tj. kao nezavisna aplikacija. avmacs.sit
mac.347 corto,
Mada PC vlasnici, volimo Mek. U isto ime i pratimo ovu temu. A, u isto ime imamo i pitanjce: Mogu li se nekako lepi (recimo Times) latinicni fontovi s nasi slovima poslati nasem drugaru u Chicagi ? Ili okaciti nama, a mi cemo se snaci za dalje nekako? Unapred zahvalni, Corto Family DS Svaka slicnost sa serijom na Tv Politika je slucajna :))))
mac.348 iboris,
Ł Mogu li se nekako lepi (recimo Times) latinicni fontovi s nasi slovima Ł poslati nasem drugaru u Chicagi ? Ili okaciti nama, a mi cemo se snaci Ł za dalje nekako? He, i ja pratim šta se dešava ovde :))), iako imam PeCu. Mene interesuje, vezano za fontove, da li je moguće fontove sa meka prebaciti u TTF format ili u Adobe Type 1 ili nešto drugo čitljivo PeCi ?
mac.349 madamov,
> Mogu li se nekako lepi (recimo Times) latinicni fontovi s nasi slovima > poslati nasem drugaru u Chicagi ? U smeru PC -> Mac? Mogu, ali je mnogo lakše Mac -> PC. Nisam pogledao da li Fontographer na PC-u ume da izgeneriše font za Mac-a, međutim ako drugar ima Fontographer za Mac-a slobodnu mu se može poslati TTF i PFB fajl (ovaj drugi uz odgovarajući AFM fajl zbog kerninga), on će onda to moći da uvuče u Fontographer i izgeneriše iste u Mac TTF i Type 1 formatu. Problem je u organizaciji fajlova na Meku, a tome pričasmo negde na početku života ove naše teme (prvenstveno se odnosi na onaj deo o resource i data forkovima na Meku). Ukoliko ima stariju verziju od 3.4 Fontographera za Meka neće moći direktno da uvuče PC font, već će morati da koristi takođe Altsys-ov program Metamorphosis da bi ga iskonvertovao u Mek format direktno (u tom slučaju mu ni ne treba Fontographer, već samo Metamorphosis).
mac.350 madamov,
> da li je moguće fontove sa meka prebaciti u TTF format ili u Adobe Type 1 ili > nešto drugo čitljivo PeCi ? Naravno, šta misliš otkud uopšte ti fontovi na PC-u dok se nije pojavio Fontographer za Windows? B) Najlakši način je iz Fontographera na Meku uvući željeni Mekov font i izgenerisati ga za PC. Trebalo bi probati da li Fontographer na PC-u ume da pročita font u Mekovom formatu i ako to može, kako pripremiti Mekov fajl u kome je font da bi to funkcionisalo (pretpostavljam da ako Fontographer na Windowsima uopšte može da čita Mekov fajl da ga treba prethodno na Meku kodirati u MacBinary). Još jednu stvar bi vredelo probati, koliko su kompatibilni sami fajlovi Fontographera (na PCu su to ni koji imaju FOG ekstenziju) na obe platforme, tj. da li će Fontographer na Meku direktno pročitati FOG sa Windowsa, i obrnuto. Ako je neko voljan da proba, okačiću jedan fajlić za probu da neko proba da na PC-u uvuče taj font u Fontographer.
mac.351 madamov,
Bojim se da sam ostavio malo netačne informacije o nekim cenama. Naime, ona Quadra košta manje. Dakle, tačna cena je $5599 za Quadra 840AV, 40Mb RAM, 1Gb hard disk, interni AppleCD 300i CD-ROM i Apple Extended Keyboard. Inače, u "normalnoj" ponudi, a ne ovoj monthly special, Quadra 840AV, 40Mb RAM, 1Gb hard disk košta $5499. $100 za CD-ROM (inače $399) i tastaturu (inače $159) je super cena.
mac.352 madamov,
Još nešto me zbunjuje gledajući ovaj faks. Reč je o sledećem: - Quadra 610, 8Mb RAM, 160Mb hard disk $1349 - Quadra 610, 8Mb RAM, 230Mb hard disk $1699 Razlika od $350 dolara za 70Mb diska mi je previše pa sam malo detaljnije kopao po časopisima i gledao tabele ovih novih Mekova. Elem, tamo piše da je Ethernet included tako da nije to. Pored rubrike za procesor stoji 25MHz 68040 uz fusnoticu. A u fusnoti piše: except for the base model which has 25MHz 68LC040. A to što oni zovu base model je upravo 8/160 konfiguracija i izgleda da je to odgovor na razliku u ceni. Razlika u ceni između 160Mb i 230Mb diska se kreće oko $100, tako da ispada da se za pravi 68040 (sa integrisanim koprocerom) doplaćuje $250.
mac.353 madamov,
Global Village snizio cenu svojih TelePort/PowerPort Gold 14400 faks modema na ispod $300 izbacivši TelePort/PowerPort Mercury modem. Ako neka sazna o kakvim je modemu reč, neka odmah javlja ovde, vrlo sam interesantan.
mac.354 madamov,
> koliko su kompatibilni sami fajlovi Fontographera E, ja proverio sa Mekove strane i nisu. B( Naime, na Meku Fontogrpher drži sve u resource forku tako da to PC-u ne bi ništa značilo, tj. ne bi imalo smisla. Jedino vredi probati sa macBinary.
mac.355 madamov,
Opet povodom jubileja - desetogodišnjice Macintosh računara. Tačan datum pojavljivanja Apple Macintosh 128K računara je 24. januar 1984. godine.
mac.356 msijanec,
Imao sam prilike da konvrtujem veći broj Mac fontova u PC (.TTF) fontove pomoću Altsys Metamorphosys tako da tvrdim da je to najbezbolniji način da se prevede font. Naravno, kome je do besanih noći (bese me mucho), može da se sa mac-ove strane pozabavi eksportovanjem svakog slova iz Fontogrphr 4.0 u EPS formatu (dakle, kao zasebne slikice) pa da to pejstuje (ha!, kakva reč) u Fontographer na pc-u, pa da onda uz beskrajno strpljenje popravlja kern (pain). Što se tiče pretvaranja TTF fontova u aDope PS Type 1, to valjda može da obavi Fontogrphr na pc-u. _______ F.
mac.358 janko,
ApplWindows -- program koji vam prosiri aplikacijski meni tako da do bilo kog otvorenog prozora na ekranu mozete da dodjete ravno iz aplikacijskog menija applwin.sit
mac.359 janko,
Disk Print -- Omogucava da iz bilo koje aplikacije umesto da stampate na stampac odstampate sve bilo u samostalni izvrsni dokument, citljiv na bilo kojem meku, bilo u PICT. Naravno, vidite ga kao novog printer drajvera, iz choosera. diskprin.sit
mac.360 madamov,
> Imao sam prilike da konvrtujem veći broj Mac fontova u PC (.TTF) fontove > pomoću Altsys Metamorphosys tako da tvrdim da je to najbezbolniji način On uradi posao kao i Fontographer, mada mi je sigurnije po kvalitet fonta da se isti iz Fontographera generiše pošto se on češće updateuje od Metamorphosisa. Sve u svemu, u oba slučaja se gube hintovi, tj. Altsys programi izgenerišu svoje.
mac.361 madamov,
ZTerm replacement menus. Nešto promenjeni meniji za ZTerm 0.9, možda se nekom i dopadne. ztrepmen.sit
mac.362 madamov,
Mac Tips & Tricks 11/93. Vredi pročitati. mtt1193.sit
mac.364 iboris,
Ł Što se tiče pretvaranja TTF fontova u aDope PS Type 1, to valjda može da Ł obavi Fontogrphr na pc-u. Može, ali krajnji rezultat na papiru, kad se slovo uveća dovoljno, nije baš najbolji. Doduše, na znam kako bi se izvelo to cut & paste iz nekom Mac-ovog fonta na PC-ju.
mac.365 janko,
Ovo nisam znao, jer mi niko do sada nije rekao: PICT fajl može da zavisi od fontova koje imate na sistemu -- ako nastane sa nekim fontovima, tako da ima referencu na njih, a posle tih fontova ne bude, nećemo više imati isti izlaz!
mac.366 janko,
Evo malog uputstva kako koristiti MacPgp koji je pre zakačen u ovoj konferenciji. Kompatibilan je sa PGP 2.3a za PC-ja -- provereno. Ovaj MacPGP je, u stvari, port PGP-a 2.2. Skoro sam poverovao da ne radi, dok nisam primetio da na jednom bitnom mestu moram da DVAPUT kliknem (dizajnerski promašaj autora porta), a da MacPgp ako se to ne uradi prelazi u drugu granu programa, ne govoreći ništa (takođe, dizajnerski promašaj autora porta). Nekako mi je bilo lakše (na svoje iznenađenje) da uputstvo napišem na engleskom (koji mi nije maternji, te moguće da ima grešaka). Izvinjavam se svima koji sa njim slabije stoje, ali čini mi se da je, ovako, uputstvo preciznije. =============================================== ** The MacPGP Quick Start ** Written by Janko Stamenovic, Jan. 1994 *Basics Public key ring is like the phonebook of all your correspondents' numbers. When you want to send a message to somebody, you must encript message so that only he/she can read it. Even you can not read such encripted message, because you don't have secret key of your correspondent, only his/hers public key. To encript the message for somebody, first you must have his/hers public key (which you can identify in your public key ring by its ID). Likewise, to get messages for you, you must first, but only once for all, give your public key to your correspondents. Secret key ring is like the safe with an decripting tool. To decript messages sent for you, you must open it every time (ie. MacPgp must do it) to get the tool, but to open it, you must provide _the pass phrase_. Pass phrase only unlocks the tool, and it is not the tool itself. Contents of your secret ring is the real code that is used to decript the message! *Before start, select options: Options ASCII Output Treat source as text We are doing this, because we want convinience to add encripted messages in normal messages that we put on BBS, like any other text. PGP will not be confused with the part of the text that is not encripted, and will easily find what he has to do with encripted parts. Encripted text will have Radix 64 format (that is something like the BinHex), and BBS software will see it as an ordinary text. *Generating your personal secret and public keys Key/Generate key select no of bits write your ID (( OK )) Fill in your pass phrase (that pass phrase will protect others form accessing your secret key. Don't choose too simple phrase (so that nobody can follow what you type, if you type it in public sometimes). Write this pass phrase somewhere int he safe place -- if you forget it, you will not be able to read messages sent for you -- neither you will have access to your secret key!) (( OK )) Type some text to initiate random generator (choose some real text with the meaning, eg. charpter of some book, don't just punch keys!) Now you will see the files "secring.pgp" and "pubring.pgp" in MacPgp folder. Copy them to diskette, every time you update them! If you loose your secring.pgp file, you can never read messages for you again! *Adding your correspondent's public key to your public key ring Key/Add keys Select file with a public key you want to add When prompted "Add keys to which keyring" Select: pubring.pgp *Extraction of your public key (so you can give it to the others) Key/Extract key Select: pubring.pgp Select ID of the key you want to extract Give the file some reasonable name (eg. milan_pk.asc (Milan's public key in ascii form) *When you want to give somebody your extracted public key, but want to protect it from being swapped on BBS Call correspondent by phone and agree with him about the conventional cripting pass phrase that both of you will use only this time (you will cript your public key with the same phrase that your correspondent will use to decript the file). Than your correspondent will add your public key to his/hers public key ring). File/Conventional Encript Choose Encript radio button. Select "treat source as text" Select "Produce output in Radix 64" Select "milan_pk.asc" ((Do It)) Type agreed pass phrase If you get warning "already exists," give resulting file name like "cc_m_jk.asc" (conventionaly cripted Milan's public key in ascii) You can now paste contest of this file in the text message you are sending to your correspondnt. *Encription of messages Choose the text you want to send to your correspondent, so only he/she can read it. You will now get list of all public keys you have got. DOUBLE CLICK (!!!) on the ID of your correspondent, to get check sign(!) on the left of the ID. ((OK)) Select Treat source as text Select Produce output in Radix 64 ((Do It)) You can paste generated file in the text message. (End of MacPgp Quick Start)
mac.367 janko,
Još jedan trik, koji sam skoro otkrio. Teachtext iz Sistema 7 je jači od starijih po tome što može da čita PICT fajlove. Još je zanimljivije da može da ISEžE parče PICT fajla u klipbord, pa to parče možemo da ubacujemo u druge aplikacije. Loše je to, što ne radi, izgleda, nikad sa grupom podataka većom od 32 ili 64 K. Tako se mali komadi slike mogu iseći, ali veliki ne.
mac.368 janko,
Nebrojeno programa ima osobinu da, uz sebe, instalira i svoju kopiju Tičteksta. Ako vam nije uspelo čitanje PICT fajla, verovatno se aktivirao neki od Tičtekstova iz starijih verzija operativnog sistema, koji se tako stvorio na vašem Meku. Pojurite sve verzije i ostavite na disku samo onu od Sistema 7. Usput, pitanje: kako promeniti default aplikaciju za neprepoznatog kreatora?
mac.369 janko,
Zna li neko neku zamenu (ili peč) za standardni Mekov fajl selektor koja bi se ponašala malo inteligentnije od postojeće (ako je taj fajl selektor uopšte deo sistema, a ne aplikacije?)? Ili ja nešto ne umem da radim kako treba? Konkretno: U nekom sam folderu, i hoću da spakujem neke fajlove. Kliknem na alias Stuffit lite, i, avaj, fajl selektor počinje od Stuffit lite foldera. :( Znam da bi rešenje bio dreg end drop, ali SL ga ne podržava. :( Isto i u tekst procesoru (gnjusni Word takođe ne zna za dreg end drop) :( Kako obezbediti da mu inicijalni folder za podatke nije njegov instalacioni folder? Ima li neko taj famozni EplSkript, što bi trebalo da može svašta da automatizuje?
mac.370 janko,
Sistem 7 omogućava da svaki folder ima svoju, kastomiziranu ikonu. Kako? Tako što u taj folder doda nevidljivi fajl imena Icon, i setuje jedan bit u infou za taj folder. Finder to radi bez problema, npr. Get Info, klik na ikonu i Paste ubacuje za ikonu sadržaj klipborda. Stuffit lite ume da komprimuje i takve foldere bez problema, što se vidi u MacPGP arhivi. Kastomizirane ikone običnog fajla su deo resursa samog fajla. Nisam provalio kakva su pravila za njih (da li uvek imaju isti ID resursa, ili imaju specifično ime, da se ne brkaju sa drugim ikonama u resursima?).
mac.371 janko,
Ima li neko neki jednostavan Icon editor, da nije deo ResEdita, i da ima veliku biblioteku ikonica? Ima li neko neki "lagan" bit-map program za crtanje koji ne davi kao oni jaki programi, tj. koji radi slikice od samo 256 boja a ne foto nn bitne monstrume?
mac.372 janko,
Ima li neko nešto što bi radilo samo DeMacBinary na PC-ju?
mac.373 madamov,
> Može, ali krajnji rezultat na papiru, kad se slovo uveća dovoljno, nije baš > najbolji. Svi ti konvertori i programi za pravljenje fontova prilikom uvlačenja nekog fonta iskonvertuju ga u svoj interni format, a potom opet na osnovu tog formata generišu. Otuda Fontographer ubija originalne hintove. Do sada jedini program koji čuva originalne hintove je FontStudio 2.0 na Meku.
mac.374 madamov,
> PICT fajl može da zavisi od fontova koje imate na sistemu Može, zato je tip koji je pravio one MacHistory fajlove koristio Times u svojim slikama. Pretpostavja da svi imaju Times koji se dobija uz System.
mac.375 madamov,
Danas Macintosh slavi svoj deseti rođendan.
mac.376 madamov,
> ** The MacPGP Quick Start ** Hvala puno na ovome, mnogima si olakšao početak korišćenja. B)
mac.377 madamov,
> Usput, pitanje: kako promeniti default aplikaciju za neprepoznatog kreatora? Piše negde u Systemu, mada i Desktop fajl može da bude jedno od mesta. Vlasnik ovog PowerBook-a je za tu svrhu stavio QUED umesto TeachTexta (TeachText koristi Mekov TextEdit menadžer iz Toolbox-a sa samo jednim TekstEdit rekordom po jednom fajlu tako da ne može da otvori tekst koji je duži od 32K). Pitaću ga kako, to mi je mnogo lakše nego da sam jurim po Sistemu. B)
mac.378 madamov,
> Zna li neko neku zamenu (ili peč) za standardni Mekov fajl selektor koja bi > se ponašala malo inteligentnije od postojeće Ima ih nekoliko a najpoznatiji su SuperBoomerang i Directory Assistance. Prvi je deo Now Utilities paketa, a drugi deo Norton Utilities-a. Koristim prvi koji u saradnji sa NowMenus i još nekim delovima Now Utilities radi fenomenalno. A Directory Assitance ume i po nekoliko sekundi da mulja nešto po disku dok ne otvori file selector.
mac.379 madamov,
> Ima li neko taj famozni EplSkript, što bi trebalo da može svašta da > automatizuje? Ne znam još za nekog ko ima, ali mi je prijatelj rekao da će ga uskoro dobiti, tj. dobiće System 7.1 Pro, a uz njega ide AppleScript. Treba danas da se vidim s njim, možda je do sada i dobio.
mac.380 madamov,
> Nisam provalio kakva su pravila za njih (da li uvek imaju isti ID resursa, > ili imaju specifično ime, da se ne brkaju sa drugim ikonama u resursima?). Ušao si u vode bundle resursa. On određuje kakvu će ikonu program dati kom fajlu. Tako kada ResEditom napraviš Bundle resource u njemu povezuješ ikone sa fajlovima određenog tipa. Ikone se nalaze samo u resursima aplikacija i za određeni tip fajla one se prilikom rebuilda Desktopa ubacuju i u Desktop fajl čime ih Finder povezuje sa aplikacijom iz koje potiču.
mac.381 madamov,
> Ima li neko nešto što bi radilo samo DeMacBinary na PC-ju? Pominjao je Bulaja da je nailazio na neke utilitije za PC koji rade DeBinHex i DeMacBinary. Za prvi ne znam algoritam, dok za drugi znam (pisao sam onaj moj MacBinary) pa ako imaš vremena možemo da napravimo naš utility za dekodiranje MacBinary na PC-u. Pitanje je šta raditi sa resource forkom na PC-u?
mac.382 nradeta,
PAZNJA ! PAZNJA ! Na prodaju: -MEKINTOS IIc color monitor, 4M RAM, 40Mb HD, interni flopi 3.5" -laser APPLE LASERWRITER (HP II comp.) ima nesto software-a, igrica, DTP-a i original najnovije verzije OS cena - po dogovoru ili najboljem ponudjacu, a ja cenim 3.000.- DEM ponude ISKLJUCIVO na mail nradeta !!!
mac.383 ganta,
> Imao sam prilike da konvrtujem veći broj Mac fontova u PC (.TTF) fontove > pomoću Altsys Metamorphosys tako da tvrdim da je to najbezbolniji način da Ovo stoji. Svi ostali programi za konverziju ponešto pokvare. Inače, primetio sam da su na Linotronicu bolje izlazili Adobe fontovi od .ttf-a. Uostalom, kad se šalje .ttf printer drajver za Lin-a :) prijavi nešto kao 'konvertujem u PS format' (otprilike), pa što onda da gubim na duploj konverziji.
mac.384 janko,
ComentKeeper Ponovnim izgradjivanjem desktop fajla gubili su se komentari... dok se nije pojavio ovaj program :) ckeeper.sit
mac.385 janko,
Helium Baloncici su vam presitni? Mrzi vas da ih stalno palite i gasite? Probajte ovaj program -- velike balone dobijate i bez stavljanja u kontrol panel. helium.sit
mac.386 madamov,
> MEKINTOS IIc Ne postoji Macintosh IIc. O kome je modelu tačno reč: Macitnosh IIcx ili Macintosh IIci? Inače cena nije loša.
mac.387 madamov,
> Inače, primetio sam da su na Linotronicu bolje izlazili Adobe fontovi od > .ttf-a. To ja uvek pričam, tj. da ko iole ozbiljnije hoće da se bavi grafikom treba da koristi Type 1 fontove, Illustrator i Photoshop, ili Quark, FrameMaker ili PageMaker. Puno će vremena proći, ako to uopšte ikada bude bilo, dok se sa TTF bude moglo nešto ozbiljnije uraditi na Lintronicu.
mac.388 madamov,
Juče sam zvao Global Village Support BBS (radi na FirstClass softveru tako da ga je najzgodnije zvati pomoću FirstClass Client softvera, čim sam se prijavio dao mi je tri sata vremena, ima tri ili četiri linije, a uključen je u OneNet mrežu FirstClass BBS-ova) i tamo otkrio šta je to TelePort/PowerPort Mercury. Reč je o 19200 modemu, a ostale performanse, tj. protokoli koje podržava, su isti kao kod TelePort/PowerPort Gold modema. BTW, jedan od BBS-ova uključenih u OneNet mrežu nosi ime 4th Dimension BBS. Ako neko otkrije broj dotičnog BBS-a pre mene neka mi obavezno javi.
mac.389 papion,
Veliki pozdrav zaljubljenicima u Mac-a svim i ostalima koji prate ovu konferenciju. Eto konacno mogu da vas pozdravim sa sopstvenog Mac-a. Za pocetak nista posebno (PowerBook 145B, 4Mb, 40Mb), ali vise nego dovoljno za moje potpuno odusevljenje(KUC, KUC, KUC ). Toliko za sada jer ovo mi je prvo javljanje popsle duzeg vremena (nedostatak kablova za modem, ...). Jos jednom pozdrav Papion.
mac.390 madamov,
> Veliki pozdrav zaljubljenicima u Mac-a Dobro nam došao. Za kabl probaj da zoveš Application, možda imaju neki viška. U principu ti treba samo DIN8 konektor (pošto pretpostavljam da imaš DB25) i nešto kabla. Pa da sam to napraviš ili neko drugi. Pin-out za DIN8 imam ja u knjigama, čak i u nekim fajlovima.
mac.391 papion,
>> Dobro nam dosao. Za kabl probaj da zoves Application, mozda imaju neki >>viska. U principu ti treba samo DIN8 konektor (posto pretpostavljam da imas >>DB25) i nesto kabla. E da. Tek danas videh koliko je konfuzna ona poruka, a bas sam poceo da pripremam poruku pre nego sto sam ostao bez Atarija i modema ... . Elem, da ne bih opet utupio kao juce, da skratim. Ova, kao i predhodna poruka, priprema se i bice poslata uz pomoc moga novog Mac-a i kabla koji sam juce uz mnogo muke uspeo sam da sklepam. Radost izazvana nenadanim uspehom "sam svoj majstor" poduhvata izazvala je pomenutu konfuziju : ). Posto sam u velikoj frci, moram da prekinem momentalno pa se cujemo uskoro ponovo, jer se spremam da pocnem da gusim sa pitanjima. Pozdrav Papion
mac.392 janko,
> Ušao si u vode bundle resursa. On određuje kakvu će ikonu > program dati kom fajlu. Tako kada ResEditom napraviš > Bundle resource u njemu povezuješ ikone sa fajlovima > određenog tipa. Ikone se nalaze samo u resursima > aplikacija i za određeni tip fajla one se prilikom > rebuilda Desktopa ubacuju i u Desktop fajl čime ih Finder > povezuje sa aplikacijom iz koje potiču. Jeste, ali ima i ono (*) Use custom icon u infou. Pa sam očekivao da se te Custom icons različito tretiraju od onih "generičkih" za sve dokumente koje je kreirala ista aplikacija -- tj. da ne idu u desktop fajl, već se javljaju "po potrebi." žak, takav fajl uopšte nema setovan BUNDLE bit. Da to nije novitet novijih sistema, za koje nemaš dokumentaciju?
mac.393 madamov,
> bice poslata uz pomoc moga novog Mac-a i kabla koji sam juce uz mnogo muke Super, drag mi je da to čujem. Kako si se snašao za konektor, ako nije tajna? > jer se spremam da pocnem da gusim sa pitanjima. Samo navali.
mac.394 madamov,
> žak, takav fajl uopšte nema setovan BUNDLE bit. Normalno, jer nemaju Bundle resource u sebi. Ovo si sigurno već probao, ali ipak da napišem. Zatražiš Get Info od nekog fajla koji ima svoju ikonu i iskopiraš je u clipboard. Na primer iskopirao si ikonu ZTerma. Onda zatražiš info za fajl koji nema svoju, već neku generičku ikonu i pasteuješ ZTermovu ikonu. Tog trenutka je sistem u resource fork fajla sa generičkom ikonom ubacio icn i ICN resource u kojima se nalazi ikona. Resource ID te ikone je u stvari ID iste ikone u Desktop fajlu. Dok ne uključiš Use Custom icon opciju fajl će se i dalje pojavljivati sa generičkom ikonom. Kada bi obrisao "vlasnika" ikone, dakle ZTerm, sa diska i uradio rebuild desktopa pretpostavljam da bi fajl o kojem je reč bio prikazivan sa generičkom ikonom, a vrlo je verovatno i da bi izgubio icn i ICN resource iz svog resource forka. > Da to nije novitet novijih sistema, za koje nemaš dokumentaciju? Jeste novitet Systema 7, kao i mogućnost korišćenja custom ikona.
mac.395 madamov,
Ako vas nervira što kada obrišete sve fajlove sa diskete ne ostaje dovoljno mesta da bi snimili fajlove koji bi trebalo sigurno da stanu na disketu tog kapaciteta evo rešenja iz nekog MacUsera koji pade na kratko nedavno u ruke. Dakle, obavili ste jedno Select All, povukli sve fajlove u smeće i obavili Empty Trash i na disketi nema mesta da stanu fajlovi koji bi trebalo da stanu na takvu disketu. Na disketi napravite jedan folder sa New Folder i izbacite je iz drajva, tačnije uradite unmount tj. da diskete nema na desktopu. Zatim je vratite u drajv prethodno pritisnuvši i držeći Command-Option kombinaciju tastera dok disketu ubacujete u drajv da bi forsirali rebuild desktop fajla na disketi. Kad se disketa pojavi na desktopu obrišite folder i to je to, sada disketa stvarno moe da primi onoliko fajlova koliki je njen maksimalni kapacitet.
mac.396 papion,
> Samo navali. Prvo: Sta bi sa onim tvojim PowerBoock-om? Kako si resio onaj problem sa formatom harda? Drugo: Da li ti radi Nisus, jer kod mene ne radi :(? Trece: Desava mi se da mi se masina usred rada drasticno uspori, pa recimo, ako pokrene, dva programa (ZTerm i recimo miniWriter ili QUED/M), desavaju mi se stvari koje su mi se desavale na Atariju pod Spectre emulaciom, a to je da cekam i po par sekundi da se ono sto sam otkucao i pojavi na display-u !!!??? Eto toliko za sada. Pozdrav Papion.
mac.397 madamov,
Macintosh Tips&Tricks 12/93
mac.398 madamov,
> Sta bi sa onim tvojim PowerBoock-om? Kako si resio onaj problem sa formatom > harda? SCSI drajver ima neki problem koji se obično najbolje reši Norton Disk Doktorom. Kad on ne uspe, izdvojim pola sata za optimizaciju pa Speed Disk reši stvar. > Da li ti radi Nisus, jer kod mene ne radi :(? Radi. Šta ti javlja, tj. kako se manifestuje njegov nerad? > Desava mi se da mi se masina usred rada drasticno uspori Imaš li uključenu virtuelnu memoriju? Ako imaš to je odgovor na tvoje pitanje. A s obzirom da ti je disk relativno mali i da si ga u poslednje vreme punio fajlovima pa nešto briskao vrlo je verovatno da ti je Virtual Memory Storage fajl fragmentisan. Optimizuj disk, prethodno isključi virtuelnu memoriju da bi ti sistem obrisao taj fajl. Po optimizaciji prvo uđi u Memory Control panel i uključi VM pa restartuj mašinu. Ukoliko nemaš uključenu virtuelnu memoriju podesi malo PowerBook specific parametre tako da ti se disk ređe zaustavlja. Da bi se opet zavrteo treba mu baš tih par sekundi koje pominješ.
mac.399 papion,
> > Da li ti radi Nisus, jer kod mene ne radi :(? > > Radi. Sta ti javlja, tj. kako se manifestuje njegov nerad? Evo ovako je to bilo :): Prvo mi je javljao neku greskicu (a ja naravno nisam zapamtio koju). Zatim je poceo da puca tako da mi posle toga blokira masinu da moram da je resetujem. Naravno pokusao sam i da iskljucim sve ekstenzije, pa da pokusam ponovo, ali nista se nije promenilo. E sad, tj pre par minuta, sam pokusao ponovo da ga startujem da bih otkrio broj greske koju javlja i desilo se sledece: 1) sa ukljucenim ekstenzijama, neophodan reset 2) bez ekstenzija je proradio, ali kada sam hteo da otvorim catalog, pukao je i javio mi da se pojavila greska broj 25. Usput, znam da sam spisak gresaka koje prijavljuje system negde video, ali sad ni u ludilu ne mogu da se setim gde !!!!!??? Eto toliko o mom Nisusu 3.0.4. Pozdrav Papion.
mac.400 madamov,
> Eto toliko o mom Nisusu 3.0.4. Možda je baš u tome problem, moja verzija Nisusa je 3.0.6 i uopšte nije instalirana na PowerBook, veće ja samo iskopirana sa onog mog ci-a. I radila je odmah. Možemo da se našemo jednom prilikom pa da probamo sa njom. Inače, Nisus je došao do verzije 3.4 pa ako se dokopaš nje probaj sa njom. Takođe, postoji Nisus Compact, verzija namenjena za PowerBook-ove, zauzima manje mesta na disku i manje memorije.
mac.401 papion,
> Mozda je bas u tome problem, moja verzija Nisusa je 3.0.6 i uopste nije > instalirana na PowerBook, Otkrio sam gresku. Bilo mi je ukljuceno 32-obitno adresiranje, pa kada sam ga iskljucio, sve je proradilo, cak i neki stari programi tipa KaleidaGraph, ... . Inace mi ni onaj disk kataloger nije radio pre toga dok ne iskljucim sve extenzije. Predpostavljam da je problem bas u toj instalacijim jer su svi programi koje imam, samo kopirani. Usput, sta se sve dobija 32-obitnim adresiranjem (sem nekompatibilnosti softvera : ) )? Pozdrav Papi
mac.402 madamov,
Macintosh Icons, arhiva sa fajlovima u kojima su ikonice za svaki od Macintosh modela koji postoje. macicons.sit
mac.403 madamov,
> Otkrio sam gresku. Bilo mi je ukljuceno 32-obitno adresiranje Eh, na ovo sam zaboravio... kao što je na Centrisima i Quadrama prvo na šta se pomisli da je krivac zašto neka starija verzija programa ne radi procesorski keš, tako je sledeća stvar ovo, tj. 32-bitno adresiranje. > Inace mi ni onaj disk kataloger Koji, Disk Librarian ili CatFinder? > Usput, sta se sve dobija 32-obitnim adresiranjem Mogućnost da programi pristupaju i dalje od 8Mb memorije, tj. šta će ti 40Mb RAM-a ako nisi uključio 32-bitno adresiranje. Isto ti je kao da imaš 8Mb. Ili možda 16Mb ispravite me ako grešim?
mac.404 janko,
Iz nezvaničnih izvora saznajemo... Uskoro nova verzija MacBinary programa, by Milan Adamov. Ako koristite Milanov MacBinary, malo se, do daljeg, pripazite. Ima malo slabosti. Uglavnom vam neće napraviti veliku štetu ako DeMacBinarizujete arhive, kod kojih nema risors forka, ili je nebitan za otpakivanje... Program, bar verzija koju ja imam, 1.1, inače, prilično često zezne risors fork i pri binarizovanju i pri debinarizovanju. Mesto bagova je lokalizovano, i moći će da se isprave... zato, uskoro, kada se konsultujem sa Milanom, po svoj prilici, stiže nova verzija, ispeglana i popravljena....
mac.405 janko,
Sećate se problema Kvarka sa internacionalnim verzijama sistema? Znate li da nije potrebno brisati niti jedan resurs, niti tastaturnu definiciju, a da mogu da se umilostive? Treba samo znati gde "prčnuti" u sistemu! Dakle, kada datumi i vreme i brojevi i tastatura nisu "po američki," buni se. OK. Iz kontrol panela vratite sve na američki. I još se buni. Ali ne za dugo. Otvorite ResEditom sistem, nađite itl0 resurs, pod brojem 16000 nešto. (jedini neimenovan) Tamo će sve biti kako treba, ali će za zemljin kod pisati "australian." Vratite na USA. Isto uradite i sa itl1 resursom i to je sve. Kad smo već kod Kvarka, ume li neko da mi objasni prednosti njegove, u odnosu na, npr. Word, kao i kako se to čudo upotrebljava (koncepti, metode)?
mac.406 madamov,
> Iz nezvaničnih izvora saznajemo... Kad već ispravljamo bagove, ubaciću i BallonHelp. Jeste li probali BallonWriter? Promene, najverovatnije za vikend, tada imam najviše vremena.
mac.407 madamov,
> Kad smo već kod Kvarka, ume li neko da mi objasni prednosti njegove žasopisi, katalozi, itd. Tu je neprevaziđen. Za Meka postoji stotine ekstenzija koje još više olakšavaju posao. Word je za kućnu i primenu u nekoj firmi za dopise, pisma, faksove i slično, nije za prelom, iako ga mnogi na Windowsima i za to koriste. Kad se rade knjige, onda je najbolji izbor po meni FrameMaker, pogotovo za knjige tehničke, matematičke i uopšte naučne orijentacije. Mada i Quark to može lepo da uradi.
mac.408 papion,
> Super, drag mi je da to cujem. Kako si se snasao za konektor, ako nije >tajna? Sory Miki, ovo mi je promaklo, pa evo sa zakasnjenjem i odgovora. Gugi je doneo iz Madjarske par komada, pa bi trebalo da ima jos, jer sam ja uzeo samo jedan. Pozdrav Papion.
mac.409 madamov,
> pa bi trebalo da ima jos, jer sam ja uzeo samo jedan Dobro je da znam da ima ako mi zatreba. B)
mac.410 iboris,
Ł Kad smo već kod Kvarka, ume li neko da mi objasni prednosti njegove, u Hm, ja rekoh da pratim ovu temu iako imam PC. Kvarkom sam dosta radio. Ne znam da li su verzije za pc i Mac-a potpuno iste, ali ja bih na stranu kvarka kao najveću prednost stavio mogućnost štampanja "negativa", što je jako dobro ako se radi priprema za štampu, a jedna od velikih mana su mu loša numeracija strane i pravljenje fus-nota. Dalje, Kvark je stvarno izvanredan za prelom teksta. Kvark ima mogućnost da nastavi tekst na nekoj "nesledećoj" strani. Word ne korsitim, pa ne znam, ali bih svima preporučio AmiPro 3.0 . Jednostavno je neprevaziđen tekst procesor, u kom može da se radi i prelom. Vrlo je jednostavno ispisivati i vrlo komplikovane matematičke formule.
mac.411 madamov,
> Ne znam da li su verzije za pc i Mac-a potpuno iste Vizuelno jesu, ali nisam siguran da su baš potpuno iste. Tu je i problem nedovoljnog broja ekstenzija za PC, što na Meku nije slučaj (Quark i PageMaker na Meku postoje već više od pet godina). > najveću prednost stavio mogućnost štampanja "negativa" To se na Meku podrazumeva, tj. takve stvari rešava drajver za štampač. Problem je u tome što kod PC-a PostScript baš nije na ceni (a trebalo bi da bude, bar za one koji žele da se bave grafikom) tako da nema mnogo PostScript štampača. Tako, za Mekovce, to i ne predstavlja prednost jer se podrazumeva da svaki program ume da uradi tzv. kontrašihtu. > Kvark ima mogućnost da nastavi tekst na nekoj "nesledećoj" strani. Tu je najjači (mislim da i PageMaker ume tako nešto da uradi), zato i kažem da je najjači kad se radi neki časopis. To je ona poznata situacija kada u časopisu piše "nastavak na xxx strani). Može se to peške uraditi i u drugim programima, ali je mnogo dobro kad program ume da automatizuje takvu stvar. Da dodam, Quark je najbolji izbor kada se časopis prelama timski, tj. u mreži. U dobro organizovanim centrima za prelom na Zapadu se to radi tako što se izvrši podela posla tako da svaki "prelamač" radi nezavisno od ostalih svoj tekst, urednik to u Quarku vidi i razmešta strane gde on želi a da to prelamač ne mora ni da zna, tj. ni ne zna na kojoj će strani tekst koji radi na kraju biti. Takođe, vrlo je inteligentno zaštićen, nije dovoljno imati samo jednu kopiju, prilikom startovanja proverava mrežu i vidi ko ga sve koristi, pa ako naiđe na "sebe" sa istim serijskim brojem odbija da radi, tj. kaže nešto u stilu "User Irena on Irenin Macintosh IIfx is already using a copy of Quark XPress with same serial number". Doaka mu se isključivanjem file sharinga, ali onda ništa od timskog rada.
mac.412 papion,
>=============================== >10.397 ORKA.3:mac > madamov, 30.01.Ned 12:51, 33 chr >--------------------------------------------------------- > Macintosh Tips&Tricks 12/93 > ▄ĚÝ>-----------------------------------------------10.397 --- >** Uz poruku 'mtt1293.sit' (151168 bytes) > Kada mi raspakuje ova file, StuffIt mi graficki prikaze da je zavrsio sa raspakivanjem, a zatim nastavi da pise nesto po disku dok ga ne popuni, sto mu i nije neki problem : ). > >=============================== Ú]>10.402 ORKA.3:mac > madamov, 31.01.Pon 16:44, 107 chr >--------------------------------------------------------- > Macintosh Icons, arhiva sa fajlovima u kojima su ikonice za svaki od >Macintosh modela koji postoje. >-----------------------------------------------10.402 --- >** Uz poruku 'macicons.sit' (38400 bytes) > Za ovaj file mi Norton prijavi da je ostecen i da ce mi praviti probleme, sto se ne dogadja bas tako kako on predvidja : ) , ali ... . Umesto ikona koje se ocekuju, tu je samo ime ikonic─e (pretpostavljam), kreator je TeachText. Da bih otklonio lutanje po pitanju ovog problema, naglasavam da sam doticne 'skidao' po tri (3) puta sa istim rezultatom. Pozdrav Papion. ____________
mac.413 madamov,
Datoteka zipit.sit je obrisana uz poruku 10.86 jer je nedavno ostavljena novija verzija programa ZipIt.
mac.414 madamov,
Kao i za ZipIt, obrisan je klndike.hqx uz poruku 10.152 jer sam nedavno ostavio Klondike 5.0.1, dakle noviju verziju.
mac.415 madamov,
Downloadovao sam Mac Icons pa ću da pogledam (upload sam obavio iz jedne firme, nemam taj fajl kod sebe). Pogledaću, pa ti onda paljem odgovor.
mac.416 mikis,
Britanski casopis PC World je tutulu najboljeg kompjutera za 1993. u kategoriji do 1000 GBP dodelio Mac-u LC475. Za njega kazu da je prvi Mac koji nudi mnogo vise (za iste ili manje pare) od odgovarajucih PC-a. Tehnicke karakteristike su: M68EC040 na 25 MHz, bez podnozja za FPU, 4Mb memorije (prosirivo do 36Mb, dva SIMM slota), jedan slot za prosirenja (kao kod LC III, nije Nu-Bus), nema Ethernet ali ima dva AppleTalk porta, mono zvuk (ulaz/izlaz). Ima 512 Kb Video RAM-a, sto obezbedjuje rezoluciju 640x480 (14" monitor), 800x600 (16-17" monitor), u 256 boja, ili 1152x870 u 16 boja (na 21" monitoru). Prosirivanjem za 256 Kb dobija se 15-bitna paleta. Brzina je na nivou prvih Quadri (700). Za kraj, najlepsa stvar - cena. Sve ovo navedeno, sa 80 Mb HD-om i 14" kolor monitorom, kosta oko 800 GBP - 2000 DEM !!! Sa ovakvom cenom postaje veoma dostupan cak i nama (jedino preostaje problem softvera) :)
mac.417 mikis,
Jos nesto iz februarskog broja PC Worlda - izasao je QuarkXPress 3.2 (za sada samo u Americi), a ocekuje se i verzija 3.3! Kazu da je verzija 3.2 gotovo iznova napisana i nudi sve ono sto ima PageMaker 5.0 a Quark 3.1 nije imao. Verzija 3.3 nudi jos neke dodatke i ispravljene bagove. Ocekuje se i Windows verzija (pretpostavlja se da ce se odmah ici na 3.3). QuarkXpress 3.x je proglasen najboljim DTP programom na obe platforme. Takodje, nove verzije programa Word Perfect 3.0 for Mac, Aldus Freehand, kao i Auto Cad 12 for Windows. Sve ovo, kao i jos neke stvari o Mac-u mozete naci u Britanskoj citaonici, u novom PCW-u
mac.418 janko,
>> Macintosh Tips&Tricks 12/93 >> >>-----------------------------------------------10.397 >>--- ** Uz poruku 'mtt1293.sit' (151168 bytes) >> > > Kada mi raspakuje ova file, StuffIt mi graficki prikaze da > je zavrsio sa raspakivanjem, a zatim nastavi da pise nesto > po disku dok ga ne popuni, sto mu i nije neki problem : ). Tačno! Datoteka je prekratka. Po MacBinary hederu, mtt1239.sit bi trebalo da bude duga 151552 bajta. Od toga nešto fali i u data forku. Zato Stuffit ne ume da stane... Ne bih to otkrio, da nisam jurio bagove u MacBinariju. Taman sam mislio da sam sve "ispeglao," probam, a ono, ispravljeni MacBinary daje lošu arhivu. Posle vidim, loša je i došla. :)
mac.419 janko,
Ima li neko neki DOBAR editor crteža koji specijalno radi sa PICT fajlovima? Dakle, na da može da importuje ili eksportuje PICT, već da SPECIJALNO RADI sa PICT? (PICT format sadrži i bitmape i skalabilne objekte, pa su zato takvi PICT fajlovi potencijalno daleko manji od onih nastalih nekim čistim "paint" programom). Frihend ume da radi sa PICT, ali je mnogo mučno ciljati mu ručno veličinu dokumenta za svaki PICT fajl koji otvorimo -- glupan bi uvek da radi sa nekim fomatom koji se njemu sviđa, a ne ume da postavi veličinu dokumenta koga editujemo na osnovu dimenzija PICT fajla. A i taj podatak, da ga ručno naštelujemo, moramo da dobijemo nekim drugim programom. I još, da peške vučemo sve što smo učitali, tako da ga naciljamo u ivice. Grrrozno. I, da nije glomazan?
mac.420 madamov,
> > Macintosh Tips&Tricks 12/93 > Kada mi raspakuje ova file, StuffIt mi graficki prikaze da je zavrsio sa > raspakivanjem, a zatim nastavi da pise nesto po disku dok ga ne popuni Isto i meni. Mora da je došlo do greške u prenosu na Sezam jer se fajl koji ja imam na disku regularno raspakuje. E, sad kad bih se setio odakle sam slao pa da lociram gde je greška. Sve u svemu, obrisaću ovaj stari i poslati novi, nadam se ovaj put ispravan. > Za ovaj file mi Norton prijavi da je ostecen Ovo nema veze sa fajlom, već sa tvojim diskom. Na žalost. Mada Norton ume ponekad malo da se zbuni, meni je ponekad javljao za neke arhivirane fajlove, a Boga mi i programe, da su oštećeni, kad oni rade bez greške. > Umesto ikona koje se ocekuju, tu je samo ime ikonic─e (pretpostavljam), > kreator je TeachText. Kreator je u redu, u tom tekst fajlu su imena mašina koje ikona predstavlja (na primer u fajlu Centris 610 se nalaze dva reda: Macintosh Centris 610 i Workgroup Server 60, jer WGS 60 ima isto kućište kao Centris 610). Ikone su smeštene kao ikone samih fajlova da bi se lakše prekopirale samo sa kopiranjem ikonica iz Get Info prozora. Meni su se odmah po raspakivanju fajlovi pojavili sa svojim ikonama, tako da je sa fajlom na Sezamu sve u redu. Ako ne uspe ponovnim raspakivanjem, obavi jedan rebuild desktopa.
mac.421 madamov,
> Za njega kazu da je prvi Mac koji nudi mnogo vise (za iste ili manje pare) od > odgovarajucih PC-a. Prvi takav, a kasnije u oktobru se pojavilo još nekoliko modela koji imaju takve cene u odnosu na odgovarajuće PC konfiguracije. > M68EC040 na 25 MHz, bez podnozja za FPU Ameri ga po časopisima označavaju 68LC040. A podnožje nema jer pravi 68040 ima integrisan koprocesor. Zato FPU kod modela sa 68LC040 ne postoji kao opcija, tj. nema kasnije kupovine i dogradnje koprocesora. > jedan slot za prosirenja (kao kod LC III, nije Nu-Bus) PDS ili ti Processor Direct Slot. > nema Ethernet ali ima dva AppleTalk porta Dva serijska, tj. modem i printer port, a printer port je ujedno i AppleTalk port. > mono zvuk (ulaz/izlaz) Zvuk je stereo, ali za izlaz i ulaz ima samo jedan kanal. Velike Quadre imaju stereo ulaz odnosno izlaz. > Prosirivanjem za 256 Kb dobija se 15-bitna paleta. 16-bitna, odnosno u Mek terminologiji "thousands" boja i to na monitorima do 16", za veće 256 boja. > jedino preostaje problem softvera Koji problem softvera? B) P.S. Izvinjavam se ako sam dosadan sa ispravkama.
mac.422 madamov,
> izasao je QuarkXPress 3.2 (za sada samo u Americi) Od kada je taj časopis? Evo ga Quark 3.2 kod mene na disketama, a ima ga po gradu već neko vreme. > kao i Auto Cad 12 for Windows I za Meka. Konačno ima full-Mac interfejs, uz svoj već poznati korisnički interfejs, tako kažu.
mac.423 madamov,
> Datoteka je prekratka. Kod mene arhiva koja se dobro raspakuje je u bajt iste dužine kao ova neispravna sa Sezama. Poslaću je ovih dana, uz brisanje neispravne.
mac.424 madamov,
> Ima li neko neki DOBAR editor crteža Aldus SuperPaint je bio dobar za ove stvari. Ako ga nađeš (neku noviju verziju) vrlo sam interesantan. B) Ja za to ponekad koristim još glomazniji Photoshop. B)
mac.425 janko,
> Aldus SuperPaint je bio dobar za ove stvari. Ako ga nađeš > (neku noviju verziju) vrlo sam interesantan. B) Ja za to > ponekad koristim još glomazniji Photoshop. B) Ja sam interesantan i za stariju, ako radi ono što sam naveo kao muzičke želje (a MORA da postoji neki program za Meka koji to radi dobro, kad je PICT Mekov format... neko je morao to da izmisli i propisno podrži. Nešto ne verujem da je Aldus... Možda (ako nisam sanjao, čin mi se da se i ovaj program pominje kojekuda) MacDraw? Viđe li ti to? Fotošop ne radi ono što ja hoću -- on radi sa čistom bit mapom, a ne i sa draw objektima (importuje PICT, a ne radi u PICT formatu). Fotošop se ubio za retuš, što jes jes. Svojevremeno sam po koju fotku skenirao ručnim skenerom na PC-ju. Graphics Converter-om sam ih prebacio u Fotošop, i silno sam se zabavljao. Retuš bolji od onog hardverskog. :) E da, ima li neko taj MacWrite II? Kao, Word bi trebalo da žvaće njegove fajlove, međutim, onaj fajl iz ZipIt 1.2 neće ni da čuje -- načisto poludi. A izgleda da često dokumentacije pišu u tom formatu.
mac.426 janko,
>> Za ovaj file mi Norton prijavi da je ostecen > > Ovo nema veze sa fajlom, već sa tvojim diskom. Na žalost. > Mada Norton ume ponekad malo da se zbuni, meni je ponekad > javljao za neke arhivirane fajlove, a Boga mi i programe, > da su oštećeni, kad oni rade bez greške. Ovo se događa, npr., u sledećem slučaju: Stuffit arhivica ima neki resurs, osim čistih data podataka. Tvoj stari MacBinary loše izvadi (ili spakuje, svejedno) resurs (umesto pravih info, on izvadi nešto proizvoljno). Pošto tvoj MacBinary nikada ne zezne data fork, Stuffit je regularno otpakuje. Norton disk doktor, s druge strane, "leči" fajlove i tako što ispituje da li su resursi konzistentni. Dobije informaciju da fajl ima resurs, ali kada pokuša da otvori resurse, to mu ne uspe. Javlja, nadalje, "arhiva je oštećena." Isto će javiti i ResEdit sa istom tom arhivom. Kao dodatak, izgleda, prema Desinfectant helpu, ako sam razumeo, da je svojevremeno postojala i neka verzija Stuffit-a koja nije umela u rođenoj arhivi da napravi konzistentan resurs, po onome kako je Epl zamislio da se resursi koriste. To je, i inače, posledica programiranja pomoću rutina niskog nivoa -- u risors fork, tim rutinama, možemo da upišemo šta bilo, tako, i Mek se neće buniti. Ali hoće ResEdit, Norton Disk Doktor i Desinfectant, i uopšte, programi koji očekuju da su risorsi i tuđih fajlova onakvi, kakvim su ih bogovi zamislili.
mac.427 madamov,
> Ja sam interesantan i za stariju Imao je ja, ostala negde na Spectre (Mac emulator za Atarija) diskete. Sad da se ubijem ne mogu da je nađem. > MacDraw? Viđe li ti to? Viđe, no sve mi se čini da ostade na drugijem disketama kao što je slučaj sa SuperPaintom. B) > E da, ima li neko taj MacWrite II? Imaš Nisus, on to otvara bez problema. > A izgleda da često dokumentacije pišu u tom formatu. žesto. I to me strašno nervira. Eno im ga TeachText i DOCMaker, što njih ne koriste, na isto im izađe? Doduše, TeachText neće da otvori fajl veći od 32Kb.
mac.428 madamov,
> Stuffit arhivica ima neki resurs Neke da, no neke i ne. Koje, nemam pojma.
mac.429 madamov,
Evo nadam se sada ispravnog Mac Tips & Tricks 12/93. mtt1293.sit
mac.430 mikis,
+> Prvi takav, a kasnije u oktobru se pojavilo jos nekoliko modela koji +> imaju takve cene u odnosu na odgovarajuce PC konfiguracije. Jel moze mali spisak tih modela (samo nazivi)? +> Ameri ga po casopisima oznacavaju 68LC040. Tacno. Ja sam pogresio. EC oznacava procesor bez MMU (kao 68EC020 na mojoj A1200, verovatno sam na to mislio kada sam pisao). +> 16-bitna, odnosno u Mek terminologiji "thousands" boja i to na +> monitorima do 16", za vece 256 boja. Verovatno da sam i to pogresio, medjutim u tekstu kazu na svim monitorima osim 21"-nim. +> Koji problem softvera? B) Pa dobro, nije bas sve tako jednostavno kao za PC ili Amigu :)) +> P.S. Izvinjavam se ako sam dosadan sa ispravkama. Ne, ja se izvinjavam na greskama :)
mac.431 mikis,
+> Od kada je taj casopis? Evo ga Quark 3.2 kod mene na disketama, a ima +> ga po gradu vec neko vreme. Najnoviji, februarski broj. Medjutim, znate i sami na oni nisu toliko napredni po tim stvarima kao mi ;)) +> I za Meka. Konacno ima full-Mac interfejs, uz svoj vec poznati +> korisnicki interfejs, tako kazu. Jos jednom izvinjotina, to sam i hteo da kazem. Win verzija je vec odavno na trzistu (a i koga jos to zanima ;)). Medjutim, primetio sam tek kada sam poslao poruku, a ti si me preduhitrio sa ispravkom. :)
mac.432 papion,
>> MacDraw? Vi­e ěoi ti to? > > Vi­e, no sve mi se Ŕini da ostade na drugijem disketama kao ╣to je sluŔaj >sa SuperPaintom. B) > Evo SuperPaint-a (neka prastara verzija, alli nadam se da ce posluziti). >> E da, ima li neko taj MacWrite II? Ovo mi je nestale bez traga, verovatno prilikom transfera Spectre->Mac : ( Pozdrav Papion. ____________ sup_pai.sit
mac.433 madamov,
> Jel moze mali spisak tih modela (samo nazivi)? Za početak skini poslednju verziju onog fajla koji sam sastavio sa svim modelima i njihovim karakteristikama od Plusića do danas. Fajl se zove MACMODEL.ZIP. Maltene svaki model koji se pojavio u oktobru prošle godine ima osobinu koju si naveo. > medjutim u tekstu kazu na svim monitorima osim 21"-nim. Onda to znači na svim do 19". Nešto nisam siguran, ali nije nemoguće.
mac.434 madamov,
> Medjutim, znate i sami na oni nisu toliko napredni po tim stvarima kao mi ;)) Mogli su da pročitaju još decembarski MacWorld, u njemu je bio prikaz Quarka 3.2. A decembarski broj u Americi izlazi sredinom novembra. Imali su dva meseca fore. B)
mac.435 madamov,
> >> MacDraw? Vi­e ěoi ti to? > > > > Vi­e, no sve mi se Ŕini da ostade na drugijem disketama kao ╣to je sluŔaj > > sa SuperPaintom. B) Neki problemi sa set code? Skidaj onaj ztmcfonts.cpt i ugrađuj u ZTerm. Vidim da ću morati i koferče sa te dve bitmape da napravim da bi imao i u QUED-u naša slova. Kad to obaviš onda još samo jedan set code MacCustom i imaš YU slova na Sezamu.
mac.436 madamov,
Neispravna arhiva Mac Tips&Tricks 12/93 uz poruku 10.397 je obrisana da ne bi došlo do zbunjivanja. Nadam se da je ova juče ostavljena ispravna.
mac.437 janko,
> žesto. I to me strašno nervira. Eno im ga TeachText i > DOCMaker, što njih ne koriste, na isto im izađe? Doduše, > TeachText neće da otvori fajl veći od 32Kb. Gnjusni Tičtekst. Mene on asocira na žešće osakaćenu šerver verziju nečega malo ozbiljnijeg. Najveći biser mu je, što se njime mogu gledati PICT fajlovi, i može i da se iseče parče slike u klipbord, ali to parče mora da bude jakoooo malo. Kad je malo veće, pusti te da uradiš Copy a onda kaže "e, ne mogu." žovek bi očekivao da zauzima u memoriji npr. manje od 64K, ali jok, zauzima oko dvesta, ako se sećam. Izgleda da ume da otvori i fajlove veće od 32K, u sledećim okolnostima: a) dokument nije tekst nego "readme" fajl (različit im je tip ili kreator, sad se baš ne sećam). b) dokument je PICT E, to je naročito zanimljivo. Svi smo viđali dokumentaciju koju čita Tičtekst a ima slikice u sebi, fontove različite veličine... PICT, što smo već pričali, ima format u kome (ako PICT generiše neki dovoljno pametan program, naravno) jedno slovo troši jedan bajt (ne pamti se kao bit mapa). Baš bi bilo lepo kada bismo mogli i mi da pravimo dokumentaciju koju bi čitao Tičtekst, tj. da dokumentacija bude fajl, a ne aplikacija, a da opet izgleda lepo i slatko, i da ne pretpostavlja da onaj ko prima ima bilo šta više od Sistema 7. Isto bi bilo lepo da možemo i takve dokumentacije da ubacimo u naše editore i tekst procesore i editujemo... Ne znam da li neki program to obezbeđuje... No, ako nije bitno, nije bitno, što kaže Marfi. žega nema bez toga se može. Pre neki dan probao sam da napravim PICT iz QUED-a, koji bi imao "sitna slovca," nadajući se da će za svako slovo da potroši po bajt, ako je dovoljno pametan... pomoću onog diskprint drajvera što okačih skoro -- i mašina se blokirala. :(
mac.438 papion,
>> >> MacDraw? Vi­e ěoi ti to? >> > >> > Vi­e, no sve mi se Ŕini da ostade na drugijem disketama kao ╣to je sluŔaj >> > sa SuperPaintom. B) > > Neki problemi sa set code? Skidaj onaj ztmcfonts.cpt i ugraduj u ZTerm. >Vidim da cu morati i koferce sa te dve bitmape da napravim da bi imao i u >QUED-u nasa slova. Kad to obavis onda jos samo jedan set code MacCustom i imas >YU slova na Sezamu. > Vec duze se spremam da priupitam ovde u vezi ovog set code-a, jer pocinjem da sumnjam da sam totalno otupeo : ). Utrpao sam one fontove i u system i u ZTerm i ╔ . Nista kao sto se iz prilozenog i vidi. Inace mi je set code pod/sen na none, ali ovo je zaostalo posle jednog od eksperimenata. Pozdrav Papion. ____________
mac.439 corto,
>  I za Meka. Konacno ima full-Mac interfejs, uz svoj vec poznati >  korisnicki interfejs, tako kazu. Hm, znaci konacno mogu da razmisljam o Mekicu..... ;)
mac.440 dselakovic,
> Pa dobro, nije bas sve tako jednostavno kao za PC ili Amigu :)) Ja opet ne razumem sta si hteo da kazes. Pozdrav, Dragan
mac.441 janko,
Uz poruku je program koji na PC-ju izdvaja forkove iz Mek Binarijem spakovanog fajla. > DeMacBin Copyright 1994 Janko Stamenovic > > DeMacBin splits MacBinarized file to separate files for each fork > > You must specify file to demacbin. > Output is made to ".df" and ".rf" files. Primer izvršavanja: > d:/r>d -1 > Direktorijum D:ĐRĐ*.* > > .. <DIR> 5.Feb.94. 7:14 > . <DIR> 5.Feb.94. 7:14 > bunch.sit 65664 6.Jan.94. 0:15 > > 1 datoteka, 64.1 KB, 739.0 KB slobodno > > d:/r>demacbin bunch.sit > DEMACBIN Copyright 1994 Janko Stamenovic > > Original file name: BunchTyper.sit > > Type: SITD > Creator: SIT! > Data fork length: 65125 > Res. fork length: 326 > > d:/r>d -1 > Direktorijum D:ĐRĐ*.* > > bunch.rf 326 5.Feb.94. 7:16 > bunch.df 65125 5.Feb.94. 7:16 > . <DIR> 5.Feb.94. 7:14 > .. <DIR> 5.Feb.94. 7:14 > bunch.sit 65664 6.Jan.94. 0:15 > > 3 datoteke, 128.0 KB, 674.0 KB slobodno demacbin.exe
mac.442 iboris,
Neko je spomenuo ovde, da neko drugi ima Mac Quadru. E sad inateresuje me u čemu je razlika izmedju modela 605, 610, 650 i 800 ?
mac.443 iboris,
U čemu je razlika izmedju Performa, LC-a, Quadre i Power-Book-a ?
mac.444 iboris,
Ł QuarkXpress 3.x je proglasen najboljim DTP programom na obe platforme. Nije ni čudo :))).
mac.445 mikis,
+> Mogli su da procitaju jos decembarski MacWorld, u njemu je bio prikaz +> Quarka 3.2. A decembarski broj u Americi izlazi sredinom novembra. Imali +> su dva meseca fore. B) Eh, sad i ti :) Verovatno je fora u tome da se tek sad pojavljuje u Evropi (sto ne bi bilo cudno). Uostalom, kladim se da je i tvoja verzija Quarka poreklom sa nekog Americkog BBS-a ;))
mac.446 mikis,
+> Onda to znaci na svim do 19". Nesto nisam siguran, ali nije nemoguce. Hm, 19" nisu pominjali :) Za ostalo sam siguran.
mac.447 madamov,
> Gnjusni Tičtekst. Mene on asocira na žešće osakaćenu šerver verziju nečega > malo ozbiljnijeg. Ali ga svi imaju, tj. svi ga dobijamo uz System.
mac.448 madamov,
> Vec duze se spremam da priupitam ovde u vezi ovog set code-a Da napišem kratko uputstvo. Otvoriš fajl sa fontovima koji sam ostavio i otvoriš ZTerm, sve to iz ResEdita. Uradiš jedno Select All u fajlu sa fontovima jer tu su i koferčići koje treba da prekopiraš (resourcei tipa FOND), Copy, aktiviraš prozor sa ZTermom i opališ Paste. ResEdit će pitati da li želiš da ih prekopira preko resourca koji imaju isti ID na šta treba da odgovoriš potvrdno, dakle da ubije stare FONT i FOND resurse i umesto njih ubaci ove koje kopiraš. Dakle, nikako im ne davati unique ID. Zatim snimiš ZTerm. Ako te ResEdit ne pita to znači da su najverovatnije u originalnom ZTermu fontovi u drugom tipu resursa NFNT (ovaj slučaj se može videti kod ZTerma koji se dobija u okviru softvera za Global Village modeme). U tom slučaju pre nego što iskopiraš fontove obriši sve FOND i NFNT resurse iz originalnog ZTerma pa onda iskopiraj fontove i snimi ZTerm. Da bi ove fontove koristio i u Systemu treba prvo da napraviš koferče u kojem će biti. Kreiraš prazno koferče pomoću Font/DA Movera, otvoriš njega i fajl sa fontovima pomoću ResEdita, pa sve resource iz fajla prekopiraš u koferče i snimiš. Posle to koferče ubaciš u System Folder, odnosno u Fonts folder u okviru System foldera ili ga ostaviš negde sa strane a uključiš ga Suitcaseom, efekat je isti. Da se ne bi mučio, evo uz poruku ponovo arhive sa fontovima za ZTerm, koferčeta koga treba ubaciti u System folder i ResEdit fajla sa tastaturom koju takođe treba ubaciti u System pomoću ResEdita. U tom fajlu je pored tastature i ikonica sa srpskom zastavom. Da bi video ikonicu i dobio meni sa tastaturama između menija za Balloon Help i menija za prelazak između aktivnih aplikacija treba da u Systemu iz ResEdita otvoriš itlc resource i klikneš na radio button 1 pored koga piše Always Show Keyboard Icon i snimiš System. Izađeš iz ResEdita i za svaki slučaj restartuješ mašinu. maccust.cpt
mac.449 madamov,
> > I za Meka. Konacno ima full-Mac interfejs, uz svoj vec poznati > > korisnicki interfejs, tako kazu. > Hm, znaci konacno mogu da razmisljam o Mekicu..... ;) Mogao si i do sada, postojao je AutoCAD i ranije za Meka. Jedino ako ti je baš bila potrebna verzija 12 onda si morao da čekaš.
mac.450 madamov,
> ** Uz poruku 'demacbin.exe' (9150 bytes) Bulajo, pratiš li ovu temu? B) Ako pratiš stavi ovo gde mu je mesto, u neki od direktorijuma, zaslužuje to.
mac.451 madamov,
U fajlu koji sam okačio uz poruku na koju repliciram se nalaze: ResEdit fajl u kojem su fontovi za kopiranje u ZTerm, koferče sa istim tim fontovima koje treba ubaciti u System folder, tj. u Fonts folder u System folderu, ResEdit fajl sa tastaturom i Keyboard layout koji samo treba ubaciti u System folder a System će ga sam uvući u sebe. Tastature su američke adaptirane sa našim znacima na određenim mestima. Ono što naša slova pokriju se može dobiti držanjem option i pritiskom na isti tasterna kome se znak i nalazi.
mac.452 madamov,
Da li je onaj Mac Trips&Tricks fajl sada u redu?
mac.453 mikis,
+> Ja opet ne razumem sta si hteo da kazes. Hocu da kazem da nije tako jednostavno doci do programa za Mac kao sto je to slucaj kod pomenutih racunara, gde em postoji gomila ljudi koji imaju iste, emi ima i gomila pirata koji te programe prodaju. Za Mac, na zalost, nije tako.
mac.454 papion,
> Da li je onaj Mac Trips&Tricks fajl sada u redu? > Sto se mene tice OK je. Pozdrav Papion. ____________
mac.455 papion,
> Da napisem kratko uputstvo. Otvoris fajl sa fontovima koji sam ostavio i >otvoris ZTerm, sve to iz ResEdita. Uradis jedno Select All u fajlu sa fontovima >jer tu su i kofercici koje treba da prekopiras (resourcei tipa FOND), Copy, >aktiviras prozor sa ZTermom i opalis Paste. ResEdit ce pitati da li zelis da ih >prekopira preko resourca koji imaju isti ID na sta treba da odgovoris potvrdno, >dakle da ubije Daklem, nisi me razumeo. To sto si naveo sam ja vec uradio osim sto nisam bacio koferce u system folder vec sam ga bacio ResEdit-om direktno u system. Ali nista. No sad upravo skidam ponovo ovaj file pa cu ponoviti proceduru. Mozda sam negde i omanuo. Who knows? Pozdrav Papion. ____________
mac.456 papion,
Nista od operacije set code YU : (. Ocigledno je da moram da odem negde gde koriste drugi code (recimo Svajcarska : ))) ). Pozdrav Papion. ____________
mac.457 mikis,
+> Ł QuarkXpress 3.x je proglasen najboljim DTP programom na obe platforme. +> +> Nije ni cudo :))). Da, mada kazu da se Page Maker opasno priblizio Quarku 3.1 i da gotovo nema razlike izmedju njih. Oni koji su koristili Page Maker bice zadovoljni, a Quarkovci mogu biti jos zadovoljniji jer je izasao novi XPress 3.2/3.3 koji opet bezi P.Makeru :))
mac.458 iboris,
Neko je spomenuo ovde, da neko drugi ima Mac Quadru. E sad inateresuje me u čemu je razlika izmedju modela 605, 610, 650 i 800 ?
mac.461 madamov,
> u čemu je razlika izmedju modela 605, 610, 650 i 800 ? U procesoru, njegovoj brzini, broju slotova za proširenja... I ceni. B) Skini fajl macmodel.zip koji je uz neku poruku u ovoj temi, tamo su ti podaci o svim modelima Mekintoša od Plusića do Quadra 840AV.
mac.462 madamov,
> U čemu je razlika izmedju Performa, LC-a, Quadre i Power-Book-a ? I za ovo pitanje važi isti odgovor kao i za prethodno, skini fajl koji sam pomenuo, u njemu imaš detaljne podatke o svakom modelu Mekintoša. Ovako ukratko, Performa su Mekovi koji se prodaju po robnim kućama u USA i uglavnom svaka od Performi ima svoj pandan u nekom LCu ili Quadri. PowerBook je notebook ili ti laptop računar, a ima nekoliko modela. Za njih nema podataka u fajlu koji stalno pominjem jer nisam imao tako detaljne podatke za njih. Prvi PowerBook ima oznaku 100 i ima 68000 procesor. Ne proizvodi se više. Napisah tekst koji je izašao u najnovijem broju Vremena Kompjutera, ostaviću ga ovih dana i ovde, tamo možeš da pročitaš neke detalje o Meku i to od prvog, 128K modela, do Quadra 840AV, uključujući PowerBook i Performa mašine.
mac.463 madamov,
> Verovatno je fora u tome da se tek sad pojavljuje u Evropi Verovatno. Tačnije, verzije za druge jezike. > Uostalom, kladim se da je i tvoja verzija Quarka poreklom sa nekog Americkog > BBS-a ;)) Ne znam. A ne znam ni za jedan piratski Mac BBS.
mac.464 madamov,
> Hm, 19" nisu pominjali :) Za ostalo sam siguran. Pa ako su pomenuli "osim na 21"" onda jedino može do onih od 19".
mac.465 madamov,
Evo obećanog teksta: Više od jubileja Decenija Macintosh kompjutera 24. januara prošlo je tačno deset godina od pojave prvog Apple Macintosh kompjutera Macintosh Division kompanije Apple Computer Inc. je tokom 1983. godine užurbano radio na dovršavanju razvoja novog kompjutera koji je kompaniji trebalo da vrati pozicije koje je zauzimala samo godinu dana ranije. IBM je do tada već zagrabio ogroman deo tržišta za sebe prevashodno zahvaljujući svom, tada novom, PC modelu kompjutera. Dva prethodna kompjutera kompanije Apple, modeli Apple III i Apple Lisa, su bili fijasko, prvenstveno zbog previsoke cene. Kompanija je gubila trku i bila joj je potrebna revolucionarna stvar, poput one kada je njen osnivač i predsednik Stiven Džobs sa svojim starijim kolegom Stivom Voznijakom sklopio u jednoj kalifornijskoj garaži prvi kućni kompjuter na svetu. Tako se 24. januara 1984. godine pojavio Apple Macintosh 128K, kompjuter koji je ispunio očekivanja svojih tvoraca: sačuvao je imidž kompanije - pionira u kompjuterskoj industriji čiji su proizvodi revolucionarni i popravio je rejting kompanije na berzi akcija. Ono što je učinilo da se prvi Macintosh smatra revolucionarnim je novi pristup načinu rada sa kompjuterom, a to je grafička radna okolina uz dobro osmišljen operativni sistem. Koncept grafičke radne okoline je bio poznat i ranije, još je Xerox tokom sedamdesetih godina razvio svoju verziju grafičke radne okoline, ali dok ga Apple nije promovisao niko nije ni pokušao da koncept masovno upotrebi implementirajući ga na kućne kompjutere. Mnogi su kasnije optuživali Apple da je svoju grafičku radnu okolinu ukrao od Xerox-a, zasnivajući to, valjda, na činjenici da su na razvoju Mekovog operativnog sistema bila angažovana dva stručnjaka koji su svojevremeno radili u Xerox-u na istom poslu. Za razvoj Macintosh 128K modela korišćen je Apple Lisa kompjuter koji je imao isti, Motorola 68000, procesor, a i prve Macintosh aplikacije su se morale pisati korišćenjem Lisa kompjutera i MacWorks Macintosh emulatora jer je jedino na njemu postojao razvojni paket za pisanje softvera za Macintosh. Kasnije je Lisa dograđena Macintosh operativnim sistemom dobila naziv Macintosh XL. Septembra 1984. godine se pojavljuje i treći Macintosh, memorijom proširena varijanta modela 128K, Macintosh 512K. Sledeći model koji je Apple izbacio na tržište nosi ime Macintosh Plus i donosi mnogo noviteta. Bilo je to januara 1986. godine. Procesor je ostao isti, Motorolin 68000, a Mek je dobio flopi disk drajv većeg kapaciteta (800 Kb, do pojave popularnog Plusića diskete su se formatirale samo sa jedne strane i to na 400Kb korisnog prostora), novi ROM i novu tastaturu sa kursorskim tasterima i odvojenim numeričkim delom. Sa Plusićem počinje "otvaranje" Meka za proširenja koja ne dolaze samo od Apple-a: memorija se na Plusiću proširuje ubacivanjem SIMM (Single In-Line Memory Modul) modula. Najveća sistemska nadgradnja koju Plus donosi je odluka da se počevši od njega u Mekove ugrađuje SCSI (Small Computer Standard Interface) čip za komunikaciju sa perifernim uređajima. To je uslovilo i veliku reviziju Mekovog načina zapisivanja podataka na disk. Naime, do tada je Mekov operativni sistem poznavao na disketama samo ono što bi se moglo nazvati koreni direktorijum (root directory), tj. koristio je tzv. flat file sistem. Kako je ubacivanjem SCSI čipa omogućeno povezivanje sve popularnijih i, moglo bi se reći, neophodnijih hard diskova velikog kapaciteta, takav način organizacije fajlova bi usporio rad sa njima, pa od tada Mekov System diskove formatira spremajući ih za hijerarhijski metod smeštanja fajlova. U aprilu 1986. godine Apple popunjava rupu u svojoj ponudi izbacivanjem Macintosh 512K Enhanced modela, koji je u osnovi bio 512K opremljen novim flopi disk drajvom i novim ROM čipovima, sa mogućnošću dogradnje do Plusa. Nešto pre pojave Plusića, Adobe Systems Incorporated promoviše PostScript, programski jezik za grafički opis strane i Apple postaje jedan od prvih proizvođača kompjuterske opreme koji ga prihvata kao novopostavljeni standard u oblasti kompjuterske grafike. To je uslovilo da Macintosh postane neprikosnoveni gospodar tamo gde su se kompjuteri koristili za stono izdavaštvo, grafički dizajn i kompjutersku pripremu za štampu. Pet godina kasnije će saradnja kompanija doći u pitanje zbog jedne druge saradnje kojom su Apple i Microsoft napravili TrueType format fontova time direktno postavši konkurencija u oblasti u kojoj je do tada Adobe bio neprikosnoven. Problemi su prevaziđeni tako što je Apple obećao da će u sledećoj većoj reviziji svog operativnog sistema pored direktne podrške za TrueType format fontova ugraditi isto i za PostScript fontove. Ispunjenje obećanja se još čeka. Na nove modele se čekalo jedanaest meseci: Macintosh SE i Macintosh II se pojavljuju marta 1987. godine. Osnovne karakteristike prvog su iste kao i za Macintosh Plus, s tim što je SE doneo nove mogućnosti za proširenja (kod Plusa se, osim memorije, malo šta moglo dodati), dok je Macintosh II napravio mini-revoluciju. On je prvi Mek koji nije kompletno spakovan u kompaktno kućište (kompjuter i monitor u istom kućištu), Apple s njim počinje da proizvodi Mekove sa novijom generacijom Motorola procesora (Mac II u sebi ima 16MHz 68020 procesor), takođe se od njega počinje sa ugradnjom slotova za proširenje po NuBus tehnologiji kompanije Texas Instruments i, kao najvažnije, od njega Mekovi počinju da podržavaju kolor što je Macintosh definitivno uvelo u oblast profesionalne kompjuterske grafike. Novu kategoriju Macintosh modela koju je otvorio Mac II (često se Mekovi svrstavaju u tzv. Compact, Low-Cost, Mid-Range i High-End kategorije modela, Macintosh II je hronološki prvi u Mid-Range kategoriji) septembra 1988. godine nastavlja Macintosh IIx kao prvi Mek koji je sagrađen oko 68030 procesora, što je u osnovi jedino proširenje u odnosu na Macintosh II. U januaru 1989. godine i kompakt modeli dobijaju svog prvenca sa 68030 procesorom, Macintosh SE/30. Tokom te godine Macintosh II serija se dopunjava bržim i savršenijim modelima IIcx i IIci. Istog meseca kada se pojavljuje Macintosh IIci, septembra 1989., Apple pokušava sa probojem u oblasti prenosnih kompjutera izbacivši Macintosh Portable. Nekoliko meseci kasnije postaje jasno da je pokušaj neuspešan, a glavni razlozi za to su prevelika težina i kratak vek trajanja baterija. U martu 1990. pojavljuje se prvi od modela koji se danas svrstavaju u tzv. High-End kategoriju, Macintosh IIfx, koji je dosta dugo nosio epitet najmoćnijeg Meka, a oktobra iste godine Apple po prvi put primenjuje nešto što će učiniti nekoliko puta do danas: prestaje da proizvodi nekoliko starijih modela i počinje sa proizvodnjom samo jednog novog modela koji ih zamenjuje: Macintosh Plus i Macintosh SE se zamenjuju Macintosh Classic modelom. Istovremeno se pojavljuje Macintosh IIsi, kao jeftinija varijanta IIci modela za one sa plićim džepom, a mesec dana kasnije i Macintosh LC kojim se započinje sa tzv. Low-Cost kategorijom modela (otuda i oznaka LC). Prošlo je godinu dana i Apple ocenjuje da je vreme za značajnije promene u svojoj ponudi. Oktobra 1991. godine, prethodno konačno izbacivši dugo najavljivan i sa nestrpljenjem očekivan System 7, Apple promoviše Macintosh Quadra 700 i 900 kompjutere s kojima Motorolin 68040 procesor konačno dobija svoje mesto u Mekovima, a maja 1992. godine model 900 zamenjuje Quadra 950 sa bržim procesorom. Classic II je najavio ono što će Apple nešto kasnije sam i objaviti prilikom lansiranja LCII modela marta 1992. godine: budući Macintosh kompjuteri će u sebi imati isključivo Motorola 16MHz 68030 i jače procesore. Kako je prošlo dve godine od pokušaja sa Portable modelom, Apple odlučuje da je vreme da se ponovo okuša u toj oblasti. PowerBook 100, 140 i 170 laptop Mekovi u nekoliko narednih meseci prave bum na tržištu, da bi samo za godinu dana praktično niotkuda doveli Apple kao firmu na prvo mesto po prodaji prenosnih kompjutera. Takav proboj se može objasniti velikom funkcionalnošću PowerBook modela koji su kompletno preneseni odgovarajući stoni (desktop) modeli u prenosni kompjuter, na primer, svaki od njih ima mogućnost umreživanja u Apple LocalTalk mrežu, kao što se to očekuje od bilo kog desktop Meka. Tokom 1992. godine, PowerBook familija dobija još pet novih članova: PowerBook 145 avgusta, PowerBook 160, 180 i PowerBook Duo 210 i 230 oktobra meseca. Duo modeli su namenjeni korisnicima koji bi želeli da imaju stoni i prenosni kompjuter, a da za to ne kupuju dva odvojena kompjutera i ne opterećuju se razmišljanjem da li su, kada nekud nose svoj prenosni kompjuter, prebacili neki jako važan fajl sa stone mašine. PowerBook Duo se operacijom koja nije ništa komplikovanija od, recimo, ubacivanja kasete u video rekorder ubacuje u Duo Dock s kojim, uz monitor i tastaturu, čini kompletan stoni kompjuter. Apple je nedavno, u oktobru prošle godine, Duo 210 i 230 zamenio poboljšanim varijantama 250 i 270c. Prvi kolor PowerBook sa oznakom 165c se takođe pojavio prošle godine u februaru, a proširivanje familije je izvršeno i u junu modelima 145B i 180c, kao i avgustu modelom 165. Apple je septembra 1992. godine odlučio da uvede još jedan prodajni kanal pored uobičajenog kanala preko svoje prodajne mreže dilera i Apple Centara i edukacionog kanala kojim su studenti, profesori i škole bili u mogućnosti da kupuju Mekove sa velikim popustom. Prepakovani Mekovi pod novim imenom Performa i trocifrenim oznakama modela su našli svoje mesto po velikim robnim kućama i tržnim centrima uz frižidere, zamrzivače i veš-mašine. Previše bi prostora zahtevalo nabrajanje kojem je Performa modelu pandan koji Macintosh. Macintosh koji je ubedljivo najkraće "živeo" i zbog čega su njegovi vlasnici ogorčeni na Apple pojavio se sa oznakom IIvx oktobra 1992. godine, kao i njegov mali brat koji se prodavao samo izvan SAD, Macintosh IIvi. Prošlo je samo četiri meseca do februara prošle godine kada stupa na snagu odluka da najslabiji procesor koji će se ugrađivati u Mid-Range modele, a toj kategoriji je pripadao i IIvx sa svojim 68030 procesorom, bude 68040 i prestaje se sa proizvodnjom IIvx modela. Macintosh IIvi se još neko vreme ponegde u Evropi mogao i naći. Novi Mid-Range modeli zaslužuju i nova imena tako da ih Apple naziva Macintosh Centris, dva modela imaju oznake 610 i 650. Istovremeno Quadra 800 zamenjuje model Quadra 700, LC serija preživljava treću reviziju modelom LCIII, a dolazi do pojavljivanja prvog kolor kompaktnog modela pod imenom Color Classic. Tokom prošle godine nije prošao takoreći niti jedan mesec da Apple nije na tržište izbacivao neki novi proizvod ili novi model Macintosh kompjutera usavršivši svoju taktiku, uzrokovanu neverovatnim ratom cena sa jeftinim Windows PC mašinama, da svaki novi model koji se pojavi ne sme da bude skuplji od modela kojeg zamenjuje, a kome se značajno obara cena. Tako je mart mesec prošao u promociji specijalno sklopljenih konfiguracija Macintosh kompjutera koji su namenjeni konačnom rešenju mrežnih servera za Apple Macintosh mreže. Oznake 60, 80 i 95 Apple WorkGroup Servera neodoljivo podsećaju na odgovarujuće oznake Centris i Quadra Mekova. Snalaženje korisnika još više komplikuje pojava Macintosh LC520 modela u junu mesecu koji je hardverski maltene identičan sa LCIII modelom. Prošlogodišnji jul donosi još jednu mini-revoluciju u Apple aranžmanu: Apple se ne zadovoljava da svoj doprinos popularizaciji multi-medije na kompjuterima zadrži samo na softveru (QuickTime) i promoviše dva nova modela kojima započinje svoju Audio-Video seriju Macintosh kompjutera. Macintosh Centris 660AV i Macintosh Quadra 840AV su u stanju da izvršavaju komande zadate govorom, šalju i primaju glasovne poruke preko kompjuterske mreže, budu telefonska sekretarica i inteligentna faks mašina, a uz video kameru koja se priključuje na njih pretvaraju se u svojevrsni video-telefon. Quadra 840AV je ujedno i najmoćniji Macintosh danas sa svojim 40MHz 68040 procesorom. Na prošlom, redovnom, sastanku akcionara kompanije Apple koji se održava svakog oktobra (otud se novi modeli Macintosh računara najčešće pojavljuju krajem oktobra) donesena je odluka da se prekine sa haosom u imenovanju i čestom izbacivanju novih mašina, i da se napravi novi raspored (kako bi ga anglosaksonci nazvali line-up) modela upravo još jednim preimenovanjem i promocijom novih modela. Tako se ukinula oznaka LC i nepostojeći LCIV sa 68040 procesorom, što je bio sledeći logični korak nadgradnje te serije, se sad može naći u nekoliko modela zavisno od prodajnog kanala: LC475 ako se kupuje preko škole ili univerziteta, Quadra 605 preko dilera i u nekoliko Performa modela po robnim kućama. Centris modeli su živeli nešto duže od IIvx modela kojeg su zamenili, unapređeni su i od sada se mogu naći kao Quadra 610 i Quadra 650, a Centris 660AV dobija samo novu nalepnicu Quadra 660AV. Dato je obećanje korisnicima da će se ovi modeli sada duže zadržati i da će se nastaviti sa ovakvom politikom davanja imena modelima tako da će tokom ove godine studenti i učenici Mekove kupovati sa oznakama LC, domaćice i deca sa oznakom Performa, a ostali će već naći sebi neki Quadra model. Za Mac nostalgičare koji ga prepoznaju po karakterističnom kompaktnom kućištu ostaje Color Classic i najnoviji Color Classic II koji će se isključivo prodavati samo u Japanu. Apple i Macintosh su kroz prošlu dekadu imali uspona i padova. Prva otpuštanja radnika tokom 1985. usled pada prodaje posle početne euforije (samo jedna firma je u "pretplati" 1984. godine naručila 2400 Mekintoša, 24 američka univerziteta su se našla na listi čekanja za prvi model Meka) zaustavlja promovisanje Apple LaserWriter laserskog štampača i Macintosh time ulazi na velika vrata u područje koje se danas bez njega ne može zamisliti. Softverske kuće kao što su Quark i Aldus su svojim takmičenjem u pisanju što boljeg softvera podarile Meku aplikacije koje nijedan drugi kompjuter tada nije imao. Apple je tada shvatio da ako želi da opstane na tržištu Macintosh mora da bude poseban i da uvek nudi mnogo više od konkurencije. Dva predsednika kompanije su na tom testu posebnosti izgubila svoje mesto, Stiven Džobs udarom od strane čoveka kojeg je sam doveo u Apple, Džona Skalija, verovatno zbog svoje želje da Mek bude suviše poseban. Kakva je Džobsova vizija Meka bila moglo se pretpostaviti pojavom NeXT kompjutera, proizvoda Džobsove kompanije koju je osnovao izašavši iz Apple-a. Skali nedavno doživljava verovatno istu sudbinu kao čovek koga je smenio, s jeseni prošle godine svet je obišla vest da je dao ostavku na mesto predsednika Apple Computer Inc. Tužba protiv kompanije koju krajem godine sudu podnosi jedan od bivših nameštenika kompanije tvrdi da je Skali isteran sa položaja predsednika zbog "suviše kratkoročne politike planiranja novih proizvoda kompanije". Tokom protekle godine Apple, bar se tako čini, dobija bitku sa novim protivnikom, jeftinim Windows PC mašinama. Po prvi put u istoriji nekoliko Mekova je jeftinije od odgovarajućih Windows PC konfiguracija. U međuvremenu, korisnici željno iščekuju ispunjenje obećanja o promociji prvog PowerPC Mekintoša u koji će biti ugrađeno i znanje nekada ljutog rivala iz prethodnih godina, kompanije IBM. Iščekuju i znaju da će PowerPC Macintosh biti poseban kao što je uvek bilo sa novim Mekom. Milan Adamov
mac.466 madamov,
> gde em postoji gomila ljudi koji imaju iste Nija baš tako teško kako ti se čini. Programe za grafiku većina Mekovaca je čak kupila, tj. oni koji se time profesionalno bave. Ima svega.
mac.467 madamov,
> vec sam ga bacio ResEdit-om direktno u system E, tu je greška. Bolje bi bilo da si ga odvukao i pravo u System fajl nego ResEdit-om, tj. nije bilo dovoljno samo iskopirati ResEditom, zato i postoji Font/DA mover. Inače, u ZTermu si morao da imaš fontove samo kopiranjem iz ResEdita.
mac.468 madamov,
> Nista od operacije set code YU Moraćemo to lično da sredimo, baš me zanima gde praviš grešku. Imaš li bar u ZTermu naša slova?
mac.469 corto,
>  Mogao si i do sada, postojao je AutoCAD i ranije za Meka. >  Jedino ako ti je bas bila potrebna verzija 12 onda si morao da >  cekas. A kako stoji sa ostalim Autodesk lepotama ? I koliko je to nabavljivo ovde ? Kako podrazumevam privatnu upotrebu, placanje je problematicno.... Ako postoji AutoCAD, koji je analog 3D Studiu? Adobe ima jaku bateriju za dalje .... Ako sam dovoljno razumljiv, koja je analogija na Meku liniji AutoCAD - 3DS - Corel/Designer na PC-ju i koju masinu tj model zahteva za normalan rad, bez eliksira besmrtnosti ? ;) Pretpostavljam Quadra, model .... I kolika bi bila cena komplet paketa, HW+SW ?
mac.470 papion,
>> Nista od operacije set code YU > > Moracemo to licno da sredimo, bas me zanima gde pravis gresku. Imas li bar u >ZTermu nasa slova? > OK. Kazi samo kad ti odgovara. Mozes da iskombinujes i tako da ja dodjem do tebe pre nego sto podjes u grad pa da te posle odbacim. Pozdrav Papion. ____________
mac.471 iboris,
Ł XPress 3.2/3.3 koji opet bezi P.Makeru :)) A ima li ga za PC ?
mac.472 mikis,
+> Nija bas tako tesko kako ti se cini. Programe za grafiku vecina Mekovaca +> je cak kupila, tj. oni koji se time profesionalno bave. Ima svega. Pa sa aspekta jednog prosecnog domaceg racunardzije jeste. Na primer, novine su pune oglasa ljudi koji "preprodaju" softver za PC. Do softvera za Mac je znatno teze doci. Mislim da je to i jedan od glavnih razloga slabe rasprostranjenosti Mac-a kod nas. Sto se profesionalaca tice, stvar je jasna. Kada bih se profesionalno bavio nekim poslom sigurno bih nabavio originalan softver, naravno pod uslovom da mogu da ga tim poslom otplatim. Ovako, mali je broj ljudi koji kod nas mogu da odvoje npr. 1500-2000 DEM za jedan program kao sto je Quark ili PhotoShop.
mac.473 madamov,
> A kako stoji sa ostalim Autodesk lepotama ? Ne znam, original AutoCAD-a za Meka nisam video. > Ako postoji AutoCAD, koji je analog 3D Studiu? Postoji nekoliko, prvo mi pada na pamet MicroMind Director. > analogija na Meku liniji AutoCAD - 3DS - Corel/Designer na PC-ju Za 3D Studio rekoh, što se AutoCAD-a tiče postoji pored verzije za Meka još nekoliko programa tog tipa, a za analogiju Corelu tu su Ilustrator i Freehand recimo, kao najpopularniji. > koju masinu tj model zahteva za normalan rad, bez eliksira besmrtnosti Onako za privatnu upotrebu može da posluži Quadra 650 ili Quadra 660AV. Za profi primenu ipak treba nešto jače i opremeljeno memorijom i diskovima do jaja. B) Recimo ona konfiguracija Quadra 840AV modela sa 40Mb RAM i 1Gb hard diskom se može smatrati dobrom mašinom za profi upotrebu u toj oblasti.
mac.474 madamov,
> OK. Kazi samo kad ti odgovara. žućemo se, nešto sam mnogo prebukiran poslednjih dana.
mac.475 madamov,
> novine su pune oglasa ljudi koji "preprodaju" softver za PC Tu prelazimo na problem kako se ko snađe. Na primer, ja nisam nikada kupio bilo kakav program od pirata. Ni za Spectrum kojeg sam imao (još ga imam), ni za Atari, ni za PC, ni za Meka. > 1500-2000 DEM za jedan program kao sto je Quark ili PhotoShop. Ne znam kako je u Evropi, ali u USA ti programi ne koštaju baš toliko. Neki plafon je $600 za Photoshop koji je obično najskuplji od njih.
mac.476 corto,
>  B) Recimo ona konfiguracija Quadra 840AV modela sa 40Mb >  RAM i 1Gb hard diskom se moze smatrati dobrom masinom za profi >  upotrebu u toj oblasti. Hm.....R12 na PC-ju za normalan rad zahteva 8MB i bar DLD drajver ako ne LB grafiku. Na Macu je video vec brzi u startu.... Koliko bi doticna lepota "za po kuci" sa sve softverom (AutoCAD+Rendering&animacija+Freehand) izasla u parama ? USA cena, naravno, dolari mi se vise svidjaju od funti ;)
mac.477 madamov,
> Koliko bi doticna lepota "za po kuci" sa sve softverom > (AutoCAD+Rendering&animacija+Freehand) izasla u parama ? Lepota zvana Quadra 840AV sa 40Mb RAM i 1Gb diskom, pride se dobije CD-ROM i Extended keyboard kod jednog dilera je još $5700. Bez monitora, jer kod takve konfiguracije se pretpostavlja da ćeš kupiti neku zver od monitora. Jedna jeftina solucija monitora za profi primenu je E-Machine T-16II koji ne traži posebnu karticu već koristi one koje se nalaze u Centrisima ili Quadrama, a na 16" može da prikaže A3 format (menja rezolucije) i košta oko $1200. Quadra 650 u osnovnoj varijanti dolazi sa 8Mb RAM i 230Mb diskom što je dovoljno za "kućnu" upotrebu, a košta oko $2300.
mac.478 mikis,
+> A kako stoji sa ostalim Autodesk lepotama ? I koliko je to nabavljivo +> ovde ? Kako podrazumevam privatnu upotrebu, placanje je +> problematicno.... Ako postoji AutoCAD, koji je analog 3D Studiu? Ne znam za 3DS, ali znam da se Mac na zapadu profesionalno koristi u te svrhe, i samim tim postoje programi koji su i bolji od pomenutog. Za ime i cenu moraces da pitas Mekovce :) +> Ako sam dovoljno razumljiv, koja je analogija na Meku liniji AutoCAD +> - 3DS - Corel/Designer na PC-ju He, he, Corel... Na Macu su takvi programi postojali dok je na PC-u EGA bila pojam... Najpoznatiji su Adobe Illustrator i Aldus Freehand. +> koju masinu tj model zahteva za normalan rad, bez eliksira besmrtnosti? ;) Na srecu, Mac programi jos nisu dosli do toga da ti treba 68040/40MHz za pristojan rad (kao sto je slucaj sa nekim drugim, "INTELigentnim" kompjuterima). A pristojan Mac, mozes da nabavis i za 2000 dem (sa sve kolor monitorom i scsi hardom)...
mac.479 mikis,
+> Ł XPress 3.2/3.3 koji opet bezi P.Makeru :)) +> +> A ima li ga za PC ? Bice, uskoro, i to verzija 3.3 (3.2 preskacu :))
mac.480 mikis,
+> Ne znam kako je u Evropi, ali u USA ti programi ne kostaju bas toliko. +> Neki plafon je $600 za Photoshop koji je obicno najskuplji od njih. U Nemackoj Quark kosta oko 2500 DEM, u Engleskoj oko 800 GBP...
mac.481 madamov,
> sa sve kolor monitorom i scsi hardom Da ne bude zabune, svaki Mek ima SCSI hard disk i to je jedini tip diska koji uopšte može da se nakači.
mac.482 madamov,
> U Nemackoj Quark kosta oko 2500 DEM, u Engleskoj oko 800 GBP... Što se Meka i njegovog softvera tiče, Evropa je uvek bila skuplja od USA.
mac.483 corto,
>  Lepota zvana Quadra 840AV sa 40Mb RAM i 1Gb diskom, pride se >  dobije CD-ROM i Extended keyboard kod jednog dilera je jos >  $5700. Bez monitora, jer kod takve konfiguracije se >  pretpostavlja da ces kupiti neku zver od monitora. Jedna Mr Omura u svojim knjigama za rad na Macu preporucuje nesto sto se zove "QuickCAD Graphics Engine" firme Radius, Inc. Any info on this one ?
mac.484 mikis,
+> Sto se Meka i njegovog softvera tice, Evropa je uvek bila skuplja od USA. Ne samo Meka i ne samo njegovog softvera. Tako je i za sve ostalo. Medjutim, nama je Evropa jos uvek bliza od Amerike... ;)
mac.485 madamov,
Evo tekst fajla, zipovanog, u kome je uporedni test Mekova sa PC-ima. Možda je trebalo u temu najbolji, ali ni ovde nije loše mesto. B) macibmco.zip
mac.486 madamov,
> Mr Omura u svojim knjigama za rad na Macu preporucuje nesto sto se zove > "QuickCAD Graphics Engine" firme Radius, Inc. Any info on this one ? Nisam čuo za taj softver, ali raspitaću se. Radius inače pravi odlične monitore (imam njihov monohrom Pivot).
mac.487 madamov,
> Medjutim, nama je Evropa jos uvek bliza od Amerike... ;) Sad u uslovima embarga meni je sasvim svejedno. B)
mac.488 madamov,
Mislim da sam otkrio u čemu je problem oko onih fontova iz ZTerma koje je papion neuspešno pokušavao da ubaci u System. Naime, ovih dana sam nešto ređe odgovarao na poruke usled zauzetosti pa sam krenuo da i u firmi u kojoj uglavnom obitavam namestim komunikaciju sa Sezamom po svojoj volji. Elem, skinuh fajl sa Sezama i ubacim koferče u System Folder, tj. smestio ga System u Fonts folder. Pokrenem QUED i nema fontova. Otvorim Fonts folder, otvorim koferče, svi su fontovi tu. Restartujem, opet isto. Pokušam da izbacim koferče iz Fonts foldera i tu mi sistem javi neku grešku. Probam da uvučem koferče u ResEdit, a ovaj javi da je fajl oštećen. Tu nastade problem kako izbaciti tako oštećeno koferče iz Fonts foldera što sam rešio tako što sam napravio duplikat Fonts foldera, iz njega izbacio neispravno koferče, povukao originalni Fonts folder na Desktop, preimenovao Fonts copy u Fonts i restartovao mašinu. Onda sam pomoću Suitcasea uključio koferče sa nekog drugog mesta i sve je proradilo, tj. fontovi su se mogli birati kao da se nalaze u Systemu. Izgleda da System prilikom ubacivanja koferčeta u Fonts folder ne kreira neki resource, a Suticaseu to nije potrebno. žudno i neispitano ostaje jedino to kako kod mene na PowerBooku 160 se to isto koferče ispravno smesti u Fonts folder, a na Centrisu 650 (i PowerBooku 145, kao što se vidi iz papionovog problema) dolazi do problema. Sve u svemu, uključite koferče pomoću Suitcasea dok ne provalim šta se tu tačno dešava.
mac.489 madamov,
UNMAC:EXE, navodno radi odvajanje datar forka iz MacBinary fajla na PC-u. Probajte i javite. unmac.exe
mac.490 papion,
Konacno sabrah par minuta da vam javim utiske. Elem skupih hrabrost i otvorih mog PowerBook-a. Evo redom vec gore pomenutih, da ne kazem, utisaka: - Prvo sto sam ocekivao je to da necu moci ni iglicu da 'uturim', kad ono ... Mesta koliko hoces. Postoji 'rupa' za modem, a ima i mesta za dodatnu ploicicu za memorujsko prosirenje. Treba napomenuti i to da je na hard nalepljena plocica od, mislim, pleksiglasa, da bi mu se povecala debljina i da bi mogao da se pricvrsti. Sve u svemu, prava promaja unutra. - Inace se sva elektronika nalazi na dve plocice, koje su obostrano, gusto, 'nafilovane' elementima. Izmedju ostalog sam prepoznao dva VLSI kola koja se zajedno sa ROM-om i RAM-om nalazi na manjoj od plocica. RAM je u obliku cheep-ova direktno lemljen na plocu i prosiruje se posebnom plocicom, a posto nisam video posebno podnozje ili mesto za FPU, pretpostavljam da se i on kaci na tu plocicu( ukoliko se uopste kaci ). Eto toliko za sada Pozdrav Papion. ____________ P.S. Ovi redovi su znak da sam uspeo i da ga zatvorim :))).
mac.491 madamov,
> Elem skupih hrabrost i otvorih mog PowerBook-a. žuvaj šrafciger u rezervi da znamo ko ima taj specijalni neznamkakosezove šrafciger. Jedan prijatelj koji je otvarao svog PB 160 je prvo sam napravio šrafciger od nekog običnog. B)
mac.492 corto,
>  Nisam cuo za taj softver, ali raspitacu se. Radius inace pravi >  odlicne monitore (imam njihov monohrom Pivot). Mozda je u pitanju hardware, kao npr Nth Engine na PC-ju. Za CAD je potrebna sva graficka brzina koju je uopste moguce ostvariti...jedom sam video preporuku za CAD konfiguraciju, vrlo kratku i prostu: "As powerful computer as could be afforded is recommended ..." :)))))))))))
mac.493 madamov,
> Mozda je u pitanju hardware, kao npr Nth Engine na PC-ju. Nije isključeno, možda neka verzija Radius Rocket akceleratora specijalno napravljena za CAD primene.
mac.494 dmiladinovic,
>> šrafciger. Jedan prijatelj koji je otvarao svog PB 160 je prvo sam napravio Zovu se imbusi iliti "torch" i o gle čuda, u tim veličinama ih proizvodi samo APPLE. Nije tajna da se mogu kupiti u bilo kojoj specijalizovanoj radnji u ameriki i da svaki APPLE-ov proizvod ima baš svoj imbus. Usput za otvaranje PowerBook-a su potrebne dve veličine. (8 i 10) Naravno, nije APPLE jedini koji koristi imbuse, koristi ih recima i Commodeore za svoje Amige, al oni su pametni ljudi, pa koriste standardizovane veličine i mere. Sve u svemu, neka Vam ne bude iznenađenje kad uz modem ili memorisko proširenje koje kupite kod legalnog APPLE-ovog dilera u americi ispadne i malecna šipčica koja ne liči ninašta. To je upravo to o čemu se priča i APPLE ima praksu da uz proizvode koji se ugrađuju "u" računar isporuči i napravu koja omogući ono "u".
mac.495 mikis,
+> Sad u uslovima embarga meni je sasvim svejedno. B) Jelda, a sta bi sa onim 'Profesionalci kupuju originalni softver' ;)))
mac.496 madamov,
> Zovu se imbusi iliti "torch" Hvala na objašnjenju, nikada nisam mogao da upamtim ime. B) Koliko me sećanje služi, prvi put su to primenili kod Plusića i narednih kompakt modela. Ostale desktop mašine se zatvaraju samo jednim običnim šrafom.
mac.497 madamov,
> Jelda, a sta bi sa onim 'Profesionalci kupuju originalni softver' ;))) Oni znaju kako da probiju embargo po tom, a i po ostalim pitanjima. B)
mac.498 janko,
> Evo tekst fajla, zipovanog, u kome je uporedni test Mekova > sa PC-ima. Možda je trebalo u temu najbolji, ali ni ovde > nije loše mesto. B) Ima krajnje čudan format -- krajeve linija i gde treba i gde ne treba (bar kad čitam na PC-ju). Zar ne bi trebalo da samo na krajevima pasusa ima CR? to bi mi Prozori učitali kako treba, a ovo brrr... Probaj da ne sprovodiš nikakve konverzije originala (ostavi kao tičtekst?) i da ga spakuješ sa CPT, možda je lepši. A ja ću da ga sredim za PC oblik.
mac.499 janko,
> UNMAC:EXE, navodno radi odvajanje datar forka iz MacBinary > fajla na PC-u. UNMAC.EXE je, u stvari, LHA self-ekstrakting arhiva, upakovana u MacBinary ( (!) :) ) A šta sadrži? Ono, što smo već videli ovde: > ******* ExtractorPC 1.00 ******* > > ExtractorPC is a free utility for expanding the files in archives created by > Compact Pro(tm). Note: ExtractorPC is copyrighted 1991 by Bill Goodman. I definitivno nije de-mac-binary program, tj. NE RADI ono što si mislio da radi. :) Jedan DEMACBIN sam napravio ja, pre neko vreme. Ovaj program se pojavio na Sezamu, već, kao deo jedne veće arhive, kao, alata koji obezbeđuju konjverziju fontova. U toj arhivi, osim programa za de-Compact Pro, nalazi se i dobar de-Stuffit program. Kad bismo dobili a) direktorijum na Sezamu za Mek programe b) direktorijum na Sezamu za vezu PC-Mek moglo bi da se složi nekoliko programa u ovaj drugi.
mac.500 janko,
Koji je najdavniji mogući datum fajlova na Meku? 1.1.1904, verovali ili ne. Na Junksu je 1.1.1970, na MS-DOS-u neka 1980 ili tako nešto. Zašto je Mek posagao za tako davnim vremenima, nemam pojma, ali možda piše negde, u nekoj od Mek enciklopedija. Milane?
mac.501 papion,
> Zovu se imbusi iliti "torch" i o gle cuda, u tim velicinama ih proizvodi > samo APPLE. Nije tajna da se mogu kupiti u bilo kojoj specijalizovanoj > radnji u ameriki i da svaki APPLE-ov proizvod ima bas svoj imbus. > Ovo nisu obicni imbus kljucevi za koje ja znam, koji su sestougaonog oblika, vec su u obliku sestokrake zvezde. Da ih ne proizvodi samo Apple je dokaz i to sto sam ja moj racunar otvorio kupljenim kljucem, a nije tajna da je kljuc kupljen u Conrad-u u Minhenu. Ovo, da svaki proizvod ima svoj kljuc je verovatno tacno. > Usput za otvaranje PowerBook-a su potrebne dve velicine. (8 i 10) > Evo i tu moram da dam negativan odgovor : ). Moj Book je otvoren jednim jedinim kljucem koji je bio broj 9. Pozdrav Papion. ____________
mac.502 madamov,
> Zar ne bi trebalo da samo na krajevima pasusa ima CR? to bi mi Prozori > učitali kako treba, a ovo brrr... Na žalost, stigao je tako da ima CR na kraju svakog reda i autor kaže da ga je najbolje čitati u Monaku od 9 pointa. > Probaj da ne sprovodiš nikakve konverzije originala To i jeste original, samo sam ga zipovao, inače je na tom BBS-u i stajao kao TEXT fajl.
mac.503 madamov,
> A šta sadrži? Ono, što smo već videli ovde: Taman sam ja stigao juče da pogledam šta je to i da planirao da uputim informaciju, a ti me preteče. Nazvao sam ga programom za deMacBinary jer je tako pisalo u poruci uz koju je bio, mislim na Spider Island BBS-u. > Ovaj program se pojavio na Sezamu, već, kao deo jedne veće arhive, kao, alata > koji obezbeđuju konjverziju fontova. Sad se sećam, čak sam i predložio Bulaji da izdvoji Mac<->PC alatke iz arhive i stavi ih odvojeno u direktorijum. BTW, ja mu poslah TFUSER za Windows, doduše sa oštećenim read.me fajlom, još poodavno, nešto ne vidim da je našao svoje mesto u nekom od direktorijuma. S obzirom na nove cene telefona ne verujem da ću i dalje trošiti vreme na skidanje tih stvari za Windows. > a) direktorijum na Sezamu za Mek programe > b) direktorijum na Sezamu za vezu PC-Mek Eh, kad bi. B)
mac.504 madamov,
> Koji je najdavniji mogući datum fajlova na Meku? 1.1.1904 Nisi znao? žim vidiš da neki fajl ima takav datum nešto tu nije u redu. B) > možda piše negde, u nekoj od Mek enciklopedija. Milane? Pogledaću, ne sećam se da sam tako nešto pročitao. žini mi se da i Excel zapisuje datume u istom formatu, a i čitao sam u User Guide za Excel da tu postoji više formata. Mek datum zapisuje kao broj sekundi od ponoći 1.1.1904. i postoje funkcije koje taj datum konvertuju u nešto što Mek naziva data/time record. Inače, ovakvim načinom zapisivanja omogućeno je da zapisuje datum do 2040 godine. > na MS-DOS-u neka 1980 Tako je i na Atariju. Vidi se da su CP/M potomci. B)
mac.505 madamov,
> kljucem koji je bio broj 9. Ponesi ga kad se budemo nalazili da proverimo da li pasuje i za ovaj PB 160 kod mene. B) Ako pasuje za njega, pasuje za sve.
mac.506 janko,
>> b) direktorijum na Sezamu za vezu PC-Mek Tačnije: Mek-PC pošto je Mek savršeniji :)))
mac.507 janko,
Iz najnovijeg Tajma... Džon Skali je tužio firmu Spektrum u kojoj se zaposlio, posle silaska sa čela Epla, na 10 miliona dolara, i dao ostavku. Predsednik tužene firme, Piter Kaserta, je kontratužio Skalija na 300 miliona dolara. Firmi Spektrum je vrednost deonica bila naglo porasla posle prelaska Skalija u nju. Ispostavilo se, u doba kad je Skali dao ostvaku, da je firma, u stvari, imala već neko vreme gubitke, a ne profit. Pre toga, Kaserta je iskoristio trenutni nagli skok vrednosti deonica i skupo prodao akcije svoje firme.
mac.508 janko,
Iz najnovijeg Bajta Testiraše ljudi nove modeme, od 28.8 kbps. Prozori ne mogu da primi više od 19200 bps, Mek prima ladno svih 28.8 kbps. :)))
mac.509 dmiladinovic,
>> Evo i tu moram da dam negativan odgovor : ). Moj Book je otvoren jednim jedi >> kljucem koji je bio broj 9. Nisi otvarao ekran !?
mac.510 mikis,
Ajde, profesionalci, ;) da vas vidim. Zanima me gde se mogu nabaviti _kvalitetni_ cirilicni PostScript fontovi (osim u Tipografici, NS)? Prilicno mi je vazno i hitno, pa ako znate, pomagajte! :)
mac.511 madamov,
> Zanima me gde se mogu nabaviti _kvalitetni_ cirilicni PostScript fontovi > (osim u Tipografici, NS)? Svaki profesionalac ih ima. B) Problem je što kad budeš čuo cenu od onih koji ih imaju (a da nisu Times i Helvetica), brzo ćeš se ohladiti. Probaj kod BluePrint-a, B&Z Studija...
mac.512 madamov,
Developer Momentum Builds for Mac w/PPC Contact: Betty Taylor Apple Computer, Inc. (408) 974-3983 Marcella Wucher Stirling & Cohan, Inc. (415) 513-0975 Developer Momentum Builds for Macintosh with PowerPC Across Leading Markets More than 60 Developers Publicly Committed to Macintosh with PowerPC; Hundreds of Native Applications Under Active Development SAN FRANCISCO, California---January 3, 1994---Today at MacWorld Expo, Apple Computer, Inc. announced that an additional 37 third-party developers worldwide have publicly committed to shipping new Macintosh with PowerPC versions of their products. These applications will tap the power and performance of the new RISC-based Macintosh systems on schedule for introduction in the first half of 1994. This brings the total number of developers who have announced their support for the Macintosh with PowerPC platform to 61. Apple is working closely with more than 200 developers worldwide on porting their existing 680x0 Macintosh applications to the PowerPC architecture, resulting in "native" applications featuring breakthrough performance. (A native application is an application that has been recompiled for the PowerPC chip. Native applications take full advantage of the superior speed of PowerPC technology.) Apple expects hundreds of leading native third-party products to be available for Macintosh with PowerPC systems. "PowerPC is receiving overwhelming developer support across all of our key markets, including publishing, education, multimedia, technical markets and general business/productivity" said David Nagel, senior vice president and general manager of the AppleSoft Division. "Customers of all types will benefit immediately from the increased power and performance made possible by native applications. Customers will further benefit as developers innovate new features and functionality enabled by the horsepower of RISC combined with the familiar, easy-to-use Macintosh interface." The 37 developers who today announced support for Macintosh with PowerPC are: Abacus Concepts, Inc., Agfa-Gevaert N.V., Aladdin Systems, Inc., Alias Research Inc., auto-des-sys, Inc., B & E Software, Central Point Software, Dayna Communications, Inc., DeltaPoint, Inc., Domark Software, Inc., Electric Image, Inc., Emergent Behavior, Graftek SA, Gryphon Software Corporation, Imagine That, Inc., InterCon Systems Corporation, Knowledge Revolution Inc., Language Engineering Corporation, Macro Educational Systems, Macromedia, National Instruments, Neon Software, Inc., Nisus Software Inc., Oracle Corporation, ORKIS, Radius Inc., RasterOps Corporation, Ray Dream Inc., Scitex Corporation Ltd., Strata, Inc., Storm Technology, Inc., SuperMac Technology, Inc., Vibro-Acoustic Sciences Inc., VICOM Technology Ltd., VideoFusion, Inc., Visual Information Development, Inc. (VIDI) and Virtus Corporation. Developers previously committed to developing native applications include: ABVENT SA, Adobe Systems Inc., ACIUS Inc., Aldus Corporation, Artwork Systems, N.V., Brossco Oy, Canto Software, Inc., Claris Corporation, CTM Development SA, Dantz Development Corp., Deneba Software, Fractal Design Corporation, Frame Technology, Graphisoft Software Development Ltd., Graphsoft, Inc., Great Plains Software, Hi Resolution Ltd., Insignia Solutions, ITEDO Software GmbH., Microsoft Corporation, Quark, Inc., Specular International, Wolfram Research, Inc. and WordPerfect Corporation. Many of the developers who have announced their support to date, are demonstrating pre-release versions of their native applications on prototype Macintosh with PowerPC computers for the first time on the MacWorld trade show floor, showcasing the significant performance gains users should be able to achieve with native applications in the future. Apple anticipates the Macintosh with PowerPC platform will offer up to four times the performance of today's fastest 68040- and 80486 systems and as high as tenfold for applications that use floating-point mathematical calculations. "Apple recently announced the availability of several key development tools to help software developers port their applications to the Macintosh with PowerPC platform. With these and related development tools, we are confident that hundreds more Apple developers will immediately begin porting their applications to Macintosh with PowerPC," said Ike Nassi, vice president of Apple Development Products in the AppleSoft Division. "Developers of all types-- commercial, corporate, institutional, and VAR--have been anxious to get started with Macintosh with PowerPC, and now that they have access to the tools to begin the process, we expect to see native development activity increase dramatically." PowerPC is a new RISC-based microprocessor family under development by Apple, IBM and Motorola. Macintosh with PowerPC is the next- generation of Macintosh personal computers based on PowerPC microprocessors that will bring a new level of performance and functionality to personal computing at low prices. Apple plans to offer a full line of products from entry-level to high-end Macintosh systems and many upgrade paths for Macintosh customers. Apple plans to release Macintosh with PowerPC computers in the first half of 1994. The operating system for Macintosh with PowerPC, System 7 for PowerPC, went into the beta phase of development in November of 1993. Headquartered in Cupertino, CA, Apple Computer, Inc. (NASDAQ: AAPL) develops, manufactures and markets personal computer, server, and personal interactive electronic systems for use in business, education, the home, science, engineering and government. A recognized pioneer and innovator in the information industry, Apple does business in more than 120 countries. Apple, the Apple logo and Macintosh are registered trademarks and System 7 is a trademark of Apple Computer, Inc. PowerPC is a trademark of IBM Corp. All other trademarks are trademarks of their respective owners. END AppleLink Pathway Apple Press Releases PR Express Apple & Industry News News Break 1/3/94 . s co reply 11.421 > Dodjem ti ja kući, pokrenem Photo styler, učitam True color sliku , startujem > SPlit COlors Samo ti nastavi da sanjaš o tome šta je TrueColor, šta je separacija boja, kojim se to programima radi...
mac.513 madamov,
Nije bilo, a vredi pročitati. Šta sve čini PowerBook 180c. Apple PowerBook 180c ==================== Copyright 1993, Apple Computer, Inc. The sharpness and clarity of an active-matrix color display make the Apple PowerBook 180c the most appealing high-performance PowerBook computer. The PowerBook 180c gives you the processing speed you need to take maximum advantage of your color applications, and you get the flexibility to handle multiple tasks at one timeĐall in a package thatŇs small enough to fit inside a briefcase. Featuring a brilliant active-matrix display with 640- by 480-pixel resolution, the portable PowerBook 180c gives you 256 vivid colors. And you can even take advantage of a larger display when youŇre not on the go: just connect the PowerBook 180c to almost any Apple, VGA, or SuperVGA display, and expand your on-screen workspace. The PowerBook 180c has the same features and options as the high-performance PowerBook 180. It takes advantage of a 68030 microprocessor running at 33 megahertz and a powerful math coprocessor to provide superior processing power for even the most demanding applications. And the PowerBook 180c can support up to 14 megabytes of RAM, so you can work with multiple applications simultaneously. With the PowerBook 180c, youŇll find all the connections you need to work anywhere Đ on the road, in a conference room, or at your desk. AppleTalk networking is built in, so you can connect to an AppleTalk network and receive electronic mail, have access to servers, or share files. And there are seven built-in ports for access to peripheral devices such as modems, scanners, and external storage drives. Best of all, the PowerBook 180c is a Macintosh computer. ItŇs easy to set up, a pleasure to use, and versatile enough to handle colorful graphics and multi-media applications as well as mainstream business programs. PowerBook 180c Features: ------------------------ Power and speed ą 33-MHz 68030 microprocessor ą 33-MHz 68882 math coprocessor Memory ą 4 MB of RAM, expandable to 14 MB Display ą 8.4-inch diagonal; 256 vivid colors ą Bright, backlit active matrix, 640 by 480 pixels Expansion ą Seven ports for peripheral devices, including a video-out port for external color display ą Slots for internal modem and RAM Features Built Into Every PowerBook: ------------------------------------ Usability ą Runs thousands of Macintosh applications ą Easy to set up, learn, use, and expand System software ą System software version 7, with multitasking, file sharing, Balloon Help, TrueType fonts, and more Networking ą Built-in AppleTalk networking ą File sharing without a dedicated server Compatibility ą Reads and writes Macintosh, MS-DOS, OS/2, and ProDOS floppy disk formats Technical Specifications: ------------------------- Microprocessor ą Motorola 68030, running at 33 MHz ą 68882 math coprocessor, running at 33 MHz Memory ą Comes with 4 MB of pseudostatic RAM (PSRAM) ą Expands to 14 MB of RAM with the addition of third- party PSRAM cards Disk storage ą One built-in 1.4-MB Apple SuperDrive floppy disk drive that uses high-densit floppy disks and reads, writes, and formats Macintosh, MS-DOS, OS/2, and ProDOS disks ą One internal 80- or 160-MB hard disk Display ą 8.4-in. (226-mm) diagonal ą Backlit active-matrix liquid crystal display ą Built-in support for up to 256 colors from a palette of 4096 choices ą Two video-out modes: - Video mirroring for simultaneous display of the same image on two screens - Dual display for full use of both screens with different images or differen applications at the same time External display options ą Macintosh 12-inch Monochrome Display ą Macintosh 12-inch RGB Display ą AppleColor High-Resolution RGB Monitor ą Macintosh Color Display (14 in.) ą Macintosh 16-inch Color Display ą Macintosh Portrait Display (15 in.) ą Some VGA and SVGA monitors Battery ą Nickel-cadmium, which provides 1 to 2 hours of usage before recharging is necessary Keyboard ą Built-in keyboard with standard Macintosh layout ą Two-level tilt adjustment Trackball ą 30-mm (approx. 1.25-in.) diameter, two buttons Clock/calendar ą CMOS custom chip with long-life lithium battery Microphone ą Built-in omnidirectional; output voltage is 4 mV, peak-to-peak, at normal volume Interfaces ą One power adapter port ą One Apple Desktop Bus (ADB) port for keyboard, mouse, and other input device ą Two RS-422 serial ports for LocalTalk networking, printers, modems, and other devices ą One HDI-30 SCSI port for hard disks, scanners, CD-ROM drives, and other devices ą One slot for optional modem ą One video-output supporting 8-bit density and 256 colors ą One sound-output port for external audio amplifier or headphones ą Security slot for use with third-party equipment to lock the computer Modem ą Optional internal PowerBook Express Modem; sends and receives data at 14, bps and sends and receives faxes at 9600 bps. Includes Express Fax software. ą Optional internal 2400-bps modem; sends faxes at 9600 bps. Includes fax-se software Sound generator ą Apple Sound Chip provides 8-bit sound and is capable of driving stereo headphones or other stereo equipment. These devices connec to the Apple Sound through the sound port. Sound input ą 8-bit sound, sampled at 11 or 22 kHz Disability access ą CloseView, Easy Access, and visible-beep software are built in. These and third-party options provide alternative input and output devices for people with disabilities. ADB power requirements ą Maximum current draw for all ADB devices is 200 Ma (milliamps) (maximum of three ADB devices recommended). Power requirements ą Line voltage: 100 to 240 V ą Frequency: 50 to 60 Hz Environmental requirements ą Operating temperature: 50í F to 104í F (10í C to 40í C) ą Storage temperature: -13í F to 140í F (-25í C to 60í C) ą Relative humidity: 20% to 80% noncondensing ą Operational altitude: 0 to 10,000 ft. (0 to 3048 m) ą Maximum altitude: 15,000 ft. (4722 m) Size and weight ą Height: 2.34 in. (5.9 cm) ą Width: 11.25 in. (28.6 cm) ą Depth: 9.3 in. (23.6 cm) ą Weight: 7.1 lb. (3.2 kg) Ordering Information: --------------------- PowerBook 180c 4/80 Order No. M7950LL/A With your order, you'll receive: ą PowerBook 180c computer with 4 MB of RAM, one built-in 1.4-MB Apple SuperDrive, and one internal 80-MB hard disk drive ą Battery and AC adapter ą Video-out cable ą System software version 7.1 ą Complete setup, learning, and reference documentation ą Training software ą Limited warranty statement PowerBook 180c 4/160 Order No. M7960LL/A With your order, you'll receive: ą PowerBook 180c computer with 4 MB of RAM, one built-in 1.4-MB Apple SuperDrive, and one internal 160-MB hard disk drive ą All software and accessories included with the PowerBook 180c 4/80 PowerBook 4-MB Memory Expansion Kit* Order No. M4664LL/A PowerBook Fax/Data Modem (U.S., Canada, Japan) Order No. M0970LL/A ą 2400 bps data/9600 bps fax send PowerBook Fax/Data Modem (International) Order No. M0980**/A ą 2400 bps data/9600 bps fax send PowerBook Express Modem Kit (U.S.) Order No. M1366LL/A ą 14,400 bps data/9600 bps fax send/receive PowerBook Express Modem Kit (International) Order No. M1365**/A ą 14,400 bps data/9600 bps fax send/receive PowerBook Rechargeable Battery Order No. M5545LL/C PowerBook AC Adapter Order No. M4662LL/A PowerBook Battery Recharger Order No. M1027LL/A Apple HDI-30 SCSI Disk Adapter Order No. M2539LL/A Apple HDI-30 SCSI System Cable Order No. M2538LL/A * Dealer installation recommended Posted to: Apple Products New Apple Products Jun-93 New Product Announcements 7-Jun-93
mac.514 madamov,
TeleFinder User je došao do verzije 3.2.4. TF User za Windows je već na verziji 1.03. Ako neko bude hteo da ih skida da zna da ne skida starije od ovih verzija.
mac.515 madamov,
Ako razmišlajte da počnete da programirate na Meku ovo je pavi tekst. begmac.txt
mac.516 madamov,
Extension Manager 2.0, sada može da isključuje i fontove, a i automatski može da prepozna da li je mašina zakačena za AppleTalk pa uključi potrebne INITe. extman20.sit
mac.517 madamov,
Macintosh DOS 1.3. da se stekne utisak kako izgleda MSDOS 6.2. Ima ugrađenih nekoliko DOS komandi. Pokažite nekom vlasniku Meka koji nikad nije video MSDOS. B) macdos13.sit