ORKA.3

04 Mar 1993 - 21 Feb 1994

Topics

  1. literatura (90)
  2. help (75)
  3. trendovi (12)
  4. zakoni (61)
  5. dogadjaji (18)
  6. electron (542)
  7. p.jezici (13)
  8. dzepni (89)
  9. hp48sx (86)
  10. mac (517)
  11. najbolji (485)
  12. klub.p (306)
  13. obrazovanje (221)
  14. yu.kod (163)
  15. razno (2282)

Messages - trendovi

trendovi.1 dejanr,
Danas je u konferenciju NOVOSTI prenesena još jedna 'newbytes' grupa, 'trends' - trendovi kompjuterske industrije. Ima zanimljivih vesti, vredi pogledati. NOVOSTI/microb 4.400 - 4.424. Ne mogu da obećam da će se ove vesti i dalje prenositi (u pitanju je odnos interesovanje/troškovi) ali... videću šta može da se uradi :)
trendovi.2 dejanr,
Kako danas izgleda "Work at home" projekat. Nekada je tata išao na posao a mama i deca sedeli kući. Sada tata sedi kući i radi, a mama i deca idu u zabavište i u kupovine. NOVOSTI/microb 4.420.
trendovi.3 kale,
Odgovor na pc.os.3 poruka 8.304 >> >> Ovo je veoma važna stvar ako imamo u vidu da je porodica >> >> 80x86 stigla praktično do kraja sa Pentiumom. RISC procesori >> >> će da produže dalje ka većim brzinama, a 80x86 jako teško. >> To su isto govorili i pošto je izašao 286. žak i "Računari", čini mi se, >> preneli tekst u kome je to pisalo :) žitao sam neki microb gde je dosta detaljno opisan Pentium, sa poređenjem rešenja sa onima na Alphi i Power PC. Došao sam do zaključka da je Pentium mnogo više "nabudžen", to jest da su primenili mnogo komplikovanija rešenja i da su primenili mnogo više "trikova" za ubrzanje da bi dobili procesor sličnih mogućnosti (ili manjih). Uz isti nivo tehnologije drugi imaju mnogo lakši (pa čak i planiran, i to nedavno, imajući u vidu trenutno stanje tehnologije i trendove) razvojni put. Po mome mišljenju Pentium je veće inženjersko remek delo nego Power PC, ali slabiji konj za trku na polju performansi. E sad, preci su mu utrli put, pa je sasvim verovatno da dugo poživi u dobrom zdravlju. Meni se opet čini da trenutak u kome se pojavljuju neki alternativni modeli personalnih računara (Power PC pre svega, a zatim i Alpha) nije slučajan. žini mi se da su IBM, Apple, Motorola, DEC ... došli do zaključka da je došlo vreme za novu generaciju računara, i na polju hardvera i na polju sistemskog softvera. I kao što su nekad prodavci CP/M-a i Apple II i Apple III računara dokazivali da je IBM PC sporiji i da za njega nema softvera, tako su i sada aktuelne slične priče. Novi računari će moći da emuliraju DOS & Win kao što je nekad u reklamama za IBM PC pisalo da može da izvršava CP/M programe. Vremenom, ta kompatibilnost je postala nebitna. Programeri su jedva dočekali da CP/M barijeru od 64 K ublaže (ipak im je ostala u blažem obliku). Ako Power PC uspe da se uhvati na tržištu, neće proći dugo pa da nikom ne padne na pamet da za važne poslove na njemu koristi programe pod DOS ili Win emulacijom pored pravih aplikacija za Power PC. co j orka co rep 11.183 >> Ja sam se u svoje vreme "palio" na Z-8000 (logičan izbor, pošto sam znao >> da programiram na Z-80 :). Tako da sam dosta literature o njemu iščitao. >> Na žalost, nisam imao prilike da stvarno i pišem programe. ... >> Naravno, rado bih čuo još po neko mišljenje, ako se iko njim bavio. Koliko se ja sećam, Z8000 zapravo nije postojao, tj. nije postojao kao model već kao koncepcija, dok su modeli (implementacije) bili Z8001 i Z8002. Razlika je bila valjda u veličini adresnog prostora. Sećam se da je neki C kompajler (čitao sam test, valjda u Byte-u) razbio po brzini sve poznate C-ove na 8086. Sećam se i da sam ga poredio sa MC68000 i da sam zaključio da je Zilog gori.
trendovi.4 mstanic,
>> Koliko se ja sećam, Z8000 zapravo nije postojao, tj. nije >> postojao kao model već kao koncepcija, dok su modeli >> (implementacije) bili Z8001 i Z8002. Razlika je bila >> valjda u veličini adresnog prostora. Sećam se da je neki Bile su (valjda još uvek postoje) četiri varijante. Z8001 23-bitni adresni bas Z8002 16-bitni Z8003 23-bitni + virtual memory support Z8004 16-bitni + virtual memory support >> C kompajler (čitao sam test, valjda u Byte-u) razbio po >> brzini sve poznate C-ove na 8086. Sećam se i da sam ga >> poredio sa MC68000 i da sam zaključio da je Zilog gori. Vrlo verovatno je "razbio" 8086 (a nije isključeno i 80286) Za C kompajlere ne znam, ali znam da Forth na Z8000 razbija (još uvek) MC68000 ali ne i MC68020.
trendovi.5 boris,
Negde sam pročitao da se Z8000 familija vrti u američkim vojnim avionima i to programe pisane u adi. Ako je to tačno onda zilog nije tako loše prošao sa finansijske strane. Boris
trendovi.6 vstan,
>Negde sam procitao da se Z8000 familija vrti u americkim vojnim >avionima i to programe pisane u adi. Ako je to tacno onda zilog nije Tacno je. To je pisalo i na Zilog-ovim reklamama.
trendovi.7 mstanic,
>> Negde sam pročitao da se Z8000 familija vrti u američkim >> vojnim avionima i to programe pisane u adi. Ako je to >> tačno onda zilog nije Da. A, bogami, i u satelitima, šatlovima i ostalim složenim sistemima. Štos se u tome što Exon podržava Zilog-a, a ta podrška znači mnogo a verovatno i pare donosi. Inače, Exon-ov izbor i nije tako slučajan. Zilog pravi najkvalitetnije 8-bitne mikrokontrolere, ima najkvalitetniji 8-bitni mikroprocesor (Z80), u vreme pojavljivanja (a bogami i dosta posle toga) imao je najkvalitetniji 16-bitni mikro- procesor. A uz sve to idu i vrlo kvalitetne periferije, što je vrlo važno u vojnim i ostalim uređajima od vitalnog značaja. Jest, da su cene visoke, ali ni njihova vojska ne pita šta košta, važno je kako radi. Mislim da su oni imali prvi "šifrator/dešifrator" koprocesor na jednom čipu. I još nešto zanimljivo. Još mi se nije desilo da sam nešto od dokumentacije tražio od njih a da mi nisu poslali. Motorola, Intel i mnogi drugi jedva da odgovore i ne uvek.
trendovi.8 dejanr,
Newsbytes News Network, nezavisna informativna kuća koja se specijalizovala za distribuciju vesti sa kompjuterskog tržišta modemom (deo tih vesti redovno prenosimo u konferenciji NOVOSTI) odlučila je da vesti dopuni slikama. Oni koji zovu njihov BBS ubuduće će uz neke vesti moći da pregledaju sliku u gruboj rezoluciji, a onda, ako im je potrebna, da je download-uju (ovoga puta u punoj rezoluciji i boji, u JPEG (Joint Photographics Experts Group) formatu). Sistem koji će sve to kontrolisati nazvan je NewsPix NOVOSTI/microb 4.197.
trendovi.9 dejanr,
Prema još ne-baš-sasvim-završenim istraživanjima tržišta, prodaja PC računara u svetu je 1993. godine zabeležila značajan porast. Najviše je porastao Compaq, sledeći je Apple a zadovoljan je i IBM - ne samo da je zadržao prvo mesto na listi proizvođača personalnih računara nego je i zabeležio porast u odnosu na prethodnu godinu. Još od 1989. godine IBM nije imao porast prodaje. Pet najvećih proizvođača (IBM, Apple, Compaq, NEC i Dell) su, u zbiru, povećali prodaju za 6.2 procentna poena i sada drže 44.1% tržišta personalnih računara. Što se međusobnih odnosa tiče, IBM nosi 13.6%, Apple 11%, Compaq 10%, NEC 5.7% i Dell 3.8%. NOVOSTI/microb 4.289.
trendovi.10 yowo,
> .. da vide sliku, pa da je download-uju ... Ukradose mi ideju.. ;)
trendovi.11 dejanr,
Da li je "sledeći korak" PC koji će se hladiti tečnošću? žak i notebook na vodu? NOVOSTI/microb 4.519.