PCSOFT

09 Nov 1989 - 22 Sep 1991

Topics

  1. bios (50)
  2. ms.dos (492)
  3. unix (322)
  4. os.2 (5)
  5. jezici (125)
  6. cccc (343)
  7. clipper (273)
  8. turbo.pascal (247)
  9. tools (219)
  10. grafika (189)
  11. programiranje (156)
  12. tekst.procesori (164)
  13. word.perfect (222)
  14. ventura (216)
  15. windows (270)
  16. spec.softver (212)
  17. virusi (255)
  18. zastita (44)
  19. knjige (61)
  20. razno (668)
  21. mreze (75)
  22. ms.word (42)
  23. nabavka (153)
  24. baze.podataka (60)
  25. radne.tabele (2)
  26. van.teme (17)
  27. 4dos (25)

Messages - baze.podataka

baze.podataka.1 zpavlovic,
Naidjoh na podatke koji su smesteni u datotekama sa ekstenzijama *.dat i *.idx. Koji program generise takve datoteke ?
baze.podataka.2 bulaja,
>> Naidjoh na podatke koji su smesteni u datotekama sa >> ekstenzijama *.dat i *.idx. >> Koji program generise takve datoteke ? .IDX su indeksne datoteke koje generise FoxBase. .DAT nije standardna ekstenzja ni u Fox/dBase ni u Clipperu. Najverovatnije je to preimenovana .DBF ili .MEM datoteka, pa ces lako provaliti njenu strukturu. Podrav !
baze.podataka.3 aleksa,
Na primer, INFORMIX. To su u stvari uobicajeni sufiksi C-ISAM datoteka. INFORMIX-ov C-ISAM je deo X/OPEN standarda, i sastavni je deo mnogih paketa. Koristi ga i MicroFocus (bar u jednom svom COBOL kompajleru). Ako su stvarno u pitanju datoteke u C-ISAM formatu, prva dva bajta .idx datoteke bi trebalo (verovatno) da budu 0xfe, 0x53. Ako nekom trebaju detaljniji podaci, neka ostavi poruku. (poznata mi je citava struktura).
baze.podataka.4 zpavlovic,
Hvala na trudu i pomoci i Bulaji i Aleksi. U pitanju je bila cista radoznalost, koja jos nije zadovoljena. Radi se, predpostavljam, o prevodiocu firme GWW (?), stvar slicna Clipper-u, sa nekim interesantnim mogucnostima koje su me i zaintrigirale. Dakle nista nuzno, ali bih voleo da znam.
baze.podataka.5 braca,
Uz ovu poruku šaljem datoteku PB.ZIP, to je spisak svih poštanskih brojeva u YU (u .DBF formatu, sortirano po YUSCII standardu) prema najnovijoj poštanskoj knjižici od prošle godine. Datoteka se svakodnevno koristi, pa mislim da je proverena, ali u slučaju da primetite neku grešku, bio bih vam zahvalan da mi javite. Na početku ima nekoliko mesta, ispred imena sam stavio *, zato što mi situacija sa njima nije jasna (recimo pošta Goli Otok je ukinuta, ali šta je sa ostalima). Pozdrav, Braca. pb.zip
baze.podataka.6 dejanr,
>> recimo pošta Goli Otok je ukinuta, ali šta je sa ostalima Haha! Remirali su je - za sada ukinuta ali ko zna :)))) PS Hvala za fajl!
baze.podataka.7 dragisak,
Trazim GENIFER III , generator aplikacija za DBASE. ű Da li je neko imao prilike da radi sa njim ? Dragiša
baze.podataka.8 mdasic,
Molio bih da mi se jave oni koji imaju iskustva sa COBOL kompajlerima za PC.
baze.podataka.9 aleksa,
Imam dosta iskustva sa COBOL kompajlerima za XENIX, sto nije bas isto, ali je dosta slicno. Imas li konkretan problem?
baze.podataka.10 zpavlovic,
Ko je koristio ili zna nesto O Clarion-u /valjda se tako zove/
baze.podataka.11 asmajlovic,
Molim, ako neko ima iskustva sa generatorom Pro-c da mi se javi, mozda poruka ne spada u Clipper konferenciju , ali se nadam da Clipper-asi ponekad pogledaju i druge stvari... Ne mislim na Oracle pretprocesor !!!
baze.podataka.12 dsavic,
O Pro-C-u postoji objavljen članak u Računarima, ali se ne sećam kada. Pro-C je odličan: kada bih nešto programirao na običnom C-u (i da nije grafika) sigurno bih počeo sa ovim paketom. Znanje C-a se podrazumeva. Duško Savić.
baze.podataka.13 asmajlovic,
Zahvaljujem, nadam se da cu pronaci clanak, a ima izgleda da dobijem na testiranje Pro-C. Inace mislim da je to dobra stvar bar kod rada bazama, C-Isam naravno...
baze.podataka.14 bulaja,
Da li je neko video (ili slucajno ima) program zvani FORCE koji bi trebalo da je isto dBase prevodilac? Bio je clanak u letnjem mom mikru, i po njemu, force pravi krace datoteke a usput je i brzi od clippera. Potpuno je kompatibilan sa dbase, ali ne pise da li i on ima brojne ekstenzije poput clippera. Dakle, trazi se force! Pozdrav, Bulaja.
baze.podataka.15 zpavlovic,
Da li se neko bavio konverzijom cobol datoteka u dbase format i ima u vezi toga kakav savet za pocetak. Unapred hvala.
baze.podataka.16 bulaja,
> Da li se neko bavio konverzijom cobol datoteka u dbase format i ima u vezi > toga kakav savet za pocetak. Unapred hvala. A kakav je format Cobol datoteka? Ja sam radio neke konverzije iz egzoticnih formata (neznam napamet al je bio neki iso standard sto se koristi na ibm-u, vax-u,...) i nije neki veliki problem.
baze.podataka.17 vkostic,
Imam jednog druga koji se zanima za generatore aplikacija MATRIX LAY OUT, PRO C, i CLARION DEVELOPMENT. Ako neko ima iskustva ili zna nesto o tim programima, neka ostavi poruku. V.K.
baze.podataka.18 zormi,
PRO C imam, ali sam ga samo pogledao, jer se ne bavim bazama podataka. Ukratko, to je orudje za generisanje C SOURCE-a (podrzani su svi vazniji C compiler-i) za rad sa bazama. Korisnik opise sta zeli (opis record-a, polja, indexiranje...) i dobije program u ANSI C-u, koji onda prevede svojim C compiler-om (nijedan nije ukljucen u paket). Automatski se generise i dosta lep menu sistem... Pretpostavljam da je program zanimljiv onima koji sa bazama rade iz C-a (a ne Clipper-a ili sl.) jer obavi veci deo pocetnog posla, a zatim se moze u source-u rucno doterati ono sto moze bolje.
baze.podataka.19 jtitov,
Na Sezamu postoji puno divnih, vrednih i pametnih ljudi. U to ime želeo bi da pokrenem diskusiju sa temom: "Koji dBASE kompatibilan jezik za izradu aplikacija koristiti?" Od popularnih paketa predlažem da se prodiskutuju sledeći programi: FoxPro, dBASE IV, Clipper ('87) 5.0 i Clarion Prof Developer. Ukoliko neko ima svog ljubimca, slobodno neka ga obrazloži. Ja lično sam do sada programirao u Clipper-u '87. Došao je Clipper 5.0. Za sada znam da mi je glavna caka u linkovanju. Exe fajl je za par kilobajta kraći, programi su oko 25% brži (lično provereno) i to je sve. Na mala vrata je stigao Clarion Prof. Oni koji su sa njim nešto petljali (lično ih znam) - hvale ga na sva usta. Šta vi o tome mislite???
baze.podataka.20 bulaja,
> Na Sezamu postoji puno divnih, vrednih i pametnih ljudi. U to ime > zeleo bi da pokrenem diskusiju sa temom: "Koji dBASE kompatibilan > jezik za izradu aplikacija koristiti?" Od popularnih paketa > predlazem da se prodiskutuju sledeci programi: FoxPro, dBASE IV, > Clipper ('87) 5.0 i Clarion Prof Developer. Ukoliko neko ima svog > ljubimca, slobodno neka ga obrazlozi. Spisku bih jos dodao i Force koga nisam nikad video na delu, ali me vrlo zainteresovao u clancima po nekim novinama, a FoxPlus pominjem cisto radi kurioziteta kad vec neko ne misli o dBase III+. FoxPlus: njega redovno koristim umesto dBase III+ kada na brzinu treba napraviti neku malu bazu ili za sitnije poslove kada me mrzi da se petaljam sa Clipperom. Glavna prednost u odnosu na dB III+ su nizovi, postoji i kvazi-kompajler koji pravi programe uz koje se mora distribuirati i run-time modul, sto automatski iskljucuje Fox iz ozbiljne primene, a i skup funkcija mu je godinama daleko iza clippera. dBase IV: kada sam pocetkom prosle godine nabavio cetvorku privucen gromoglasnim reklamama bio sam potpuno razocaran i od tada smatram dB IV jednim od najvecih promasaja u softverskoj industriji 80-ih. Od svih najavljivanih noviteta, na kraju je ispalo da jedino dobro rade novi meniji, dok je generator aplikacija pravio po 20 K source koda od programa koji se sastoji iz tri menija i ni iz cega vise, a SQL je mogao da posluzi kao ocigledno sredstvo studentima poljoprivrede na predavanjima o krompirovoj zlatici, mutiranim skakavcima i slicnim bubama. Sad se pojavila i nova verzija koju nisam video niti imam zelju za time. Vredelo bi videti u cemu se razlikuje Fox Pro u odnosu na dB IV, ali je najverovatnije da je Fox bar dva puta bolji. Clipper Summer '87: pravi uzaaaasno dugacke exe verzije, linker koji se dobija sa njim je katastrofalan (sva sreca da radi za ms i tlinkom), povezivanje sa C i asemblerom je grozno reseno, nije cak ni preterano brz, ali je do sada bio sigurno najbolji izbor za iole ozbiljnije poslove sa bazama podataka. Meniji su reseni na dobar nacin, procedure & funkcije, rad sa memo poljima, rad sa ne-DBF datotekama,... sve je to reseno na vrlo zadovoljavajuci nacin, cak je i debuger sasvim solidan. Clipper 5.0: ni njega nisam video, ali po onome sto sam slusao izostao je najzeljenije ocekivani novitet - krace exe datoteke. Pozdrav, Bulaya.
baze.podataka.21 dejanr,
>> Clipper Summer '87: pravi uzaaaasno dugacke exe verzije, linker >> koji se dobija sa njim je katastrofalan (sva sreca da radi za ms >> i tlinkom), povezivanje sa C i asemblerom je grozno reseno, nije >> cak ni preterano brz, ali je do sada bio sigurno najbolji izbor >> za iole ozbiljnije poslove sa bazama podataka. Apsolutno! Uz sve mane koje nesumnjivo ima mislim da Clipper nema stvarne konkurencije. Ja u svakom slučaju ne nameravam da koristim ništa drugo (iako sam razgledao svašta) za programe tog tipa. Naravno, Clipper 5.0 će se možda pokazati boljim pa ću možda i preći na njega ali je za to potrebno izvesno vreme...
baze.podataka.22 dgavrilovic,
>> Na Sezamu postoji puno divnih, vrednih i pametnih ljudi. Kada ovako pocnes moram da ti odgovorim. Necu da kazem da si me isprovocirao ;) Ja sam petljao sa FoxPro-om i vise sam nego zadovoljan prvenstveno zbog izuzetno lakog koriscenja jednog veoma kompleksnog programskog paketa. Ljubitelji menija i male zivotinje sto trci po stolu su sa FoxPro-om u svome elementu. Neverovatno je sta se sve moze uraditi a da se ni jedan jedini put ne pipne tastatura. Ljubitelji komandne linije su tek u cudu. Set komandi je bitno bogatiji nego kod dBase III. Treba pomenuti i editore za kreiranje maski za unos i ispis podataka. Rade sjajno ako zanemarimo pojedinost da nikako nisam uspeo da objasnim FoxPro-u da radim sa A4 formatom papira (dobro nisam se ni trudio, volim da sve jos jednom obradim u standardnom tekst procesoru). Sve to nebi imalo mnogo smisla da nije programskog jezika, bogatog raznim komandama, skoro svim vrstama petlji (recimo da nema ono COBOL-ovo: perform through n times) a ima i kakav takav debuger. FoxPro nije kompajler vec pseudokompajler. Ne kreira EXE datoteku vec neku vrstu P koda. Korisnicima Clippera ovo verovatno izgleda kao mana jer programe pisu za narucioca koji niti zna niti zeli da zna za neki run time modul. Ja programe pisem samo za sebe i okruzenje slicno interpreteru mi bas odgovara jer cesto doradjujem postojece programe. Programi pisani za dBase III rade bez ikakvih problema, jedino se razlikuje format indeksnih datoteka. Brzinu nisam merio, lako moguce da se programi Clipper-a brze izvrsavaju, ali meni je FoxPro dovoljno brz, cak i na sirotinjskoj masini koju posedujem (12 MHz, AT 286). Bilo bi posteno da napomenem da Clipper nikada nisam koristio, samo dBase III, pa i ne mogu da dam sud u stilu: Bolji je od Clipper-a. Jedino sto mogu reci je da mi je FoxPro puno pomogao u mom poslu jer omogucava hiljadu i jedan nacin da se jedna baza menja ili interpretira. Jedina mu je mana: Boli kada ti dokumentacija padne na nogu.
baze.podataka.23 mperovic,
Uh, pa da se i ja ukjucim u diskusiju oko Clippera i ostalog. Licno koristim Clipper '87, i pre desetak dana mi je najzad iz Amerike (uplatio sam u martu) stigao Clipper v5.0 i moram priznati da me je tesko razocarao. A evo zasto: 1. U sustini pravi jos vece fajlove. Kad kazem u sustini tu mislim na moje stare aplikacije ponovo izkompajlirane. Medjutim kad sam napravio program od samo jedne linije: ? 'Zdravo' dobio sam EXE fajl od 133K. Pa procenite sami. 2. Brzina - nisam bas siguran da je 25%, ali tu je negde. 3. Komandni jezik je ostao skoro isti, ja sam nasao samo jednu novu upotrebljivu funkciju NOSNOW() - koja eliminise dosadni sneg na CGA karticama, ali ko danas i ima CGA? 4. Vreme potrebno da se izkompajlira program je za nekih 20-ak % vece nego ranije, a o linkovanju i da ne govorim. A sada i par lepih stvari o novom Clipperu: 1. Debuger je fantastican, i to je jedina stvar zbog kog bi trebalo preci na njega. 2. Dokumentacija je fakticki nepotrebna (mislim na knjige) jer je u Norton Guide fajlovima dato sve sto treba. To je Š*DL To je sve sto se tice Clippera, ja licno nameravam da predjem sto skorije na Force, koji je daleko brzi, daje kraci kod i jos mnogo toga. Force inace preporucujem svima koji programËŃŠŠ(FX$đŐ¤┬NýžsŐčj╗5Ö.Ü└suÖirxz´Va´iĆč└B¤JĎż]ËĆ programiraju na C-u. Posto je on po meni neki prelaz izmedju ClippeŠ*rÍa i C-a Uh, kako su ruzne veze.
baze.podataka.24 bulaja,
Talking about Force, u prethodnim (sept, oct) brojevima Doctor Dobs Journala sam video promocionu ponudu za Force po ceni od samo 200 $, dok je redovna cena 695 $. Ne znam da li offer jos vazi (bojim se da ne) ali ako nekog interesuje, telefon je 303 444 1542 (u US, pozivni 991).
baze.podataka.25 asmajlovic,
Upravo sam u razgovoru sa MPerovicem saznao jednu vrlo interesantnu novost vezanu za Dbase 1.1 (mozda bi se to tako trebalo zvati) uz koji bi trebao biti isporucen i kompajler. Mastam da bi to trebao biti alat za kojim svi tragamo duze vrijeme... Nadajmo se da ce pokretaci d-base napraviti zaista najbolji alat koji objedinjuje sve nedostatke ostalih...
baze.podataka.26 mperovic,
Naravno asmajlovic je mislio na dBase IV v1.1 Medjutim mene plasi da nije ponovo neka podvala. Ako se dobro secate Ashton Tate je vec jednom napravio kompajler koji je bio sve, ali ne pravi kompajler (dbFast █╗- naravno) Ú]ío Tako da bi trebalo prvo proveriti da li je pravi kompajler ili i ovaj zÚ]aŕFhteva run-timôËe UhúşŽß▀ kako su grozne veŰOze Ę
baze.podataka.27 bulaja,
ŔOPC? Evo malog programcica koji sluzi za preoborjavanje broja linija u text datoteci, npr. kada i radite na nekom velikom programu i imate gomilu datoteka u direktorijumu, samo dajte count i kazace vam se koliko su dugacki pojedinacno i svi zajedno (bajtova i linija), *.prg je default ekstenzija a moze se staviti i bilo koja druga. Sam program nije nista posebno, ali je za Clipperase strasno zanimljiv zato sto je radjen cudom koji se zove FORCE. Narocito obratite paznju na velicinu exe filea - 10K! Source kod je, naravno, tu pa pogledajte malo te #include, #pragma, vardef,... ŔOPC CBuMA ! count.zip
baze.podataka.28 miljko,
Hitno mi je potrebno da izvrsim neko brisanje baze podataka u DBASE formatu. To ne bi bio problem da indexi nisu u meni nedostupnom formatu. Sobzirom da su generisani iz FOXBASE aplikacije pretpostavljam da je to FOXBASE-ov indexni format. Svaka informacija, ili ideja kako obrisati slogove i povući odgovarajuce indexe je više nego dobrodošla. Potrebno mi je jako hitno!!! Svi vidovi zahvalnosti su moguci!
baze.podataka.29 bulaja,
> Hitno mi je potrebno da izvrsim neko brisanje baze podataka u DBASE > formatu. To ne bi bio problem da indexi nisu u meni nedostupnom > formatu. Sobzirom da su generisani iz FOXBASE aplikacije > pretpostavljam da je to FOXBASE-ov indexni format. FoxBase indeksi imaju ekstenziju IDX (u helpu se spominje NDX ali ja to nisam video). Ako je aplikacija radjena u FoxBaseu, onda verovatno imas ceo Fox, posto cak i programi prevedeni njegovim pseudo-kompajlerom ne mogu da rade samostalno (ne postoji odvojeni run-time modul). Ako imas FoxBase, onda mozes i sam rucno da uradis reindeks. E ako nemas FoxBase a program radi, onda to nije FoxBase aplikacija :), moguce je da je rec o FoxPro ali sa njime nisam jos radio.
baze.podataka.30 dgavrilovic,
>> >> Hitno mi je potrebno da izvrsim neko brisanje baze podataka u >> >> DBASE formatu. To ne bi bio problem da indexi nisu u >> >> meni nedostupnom formatu. Sobzirom da su generisani >> >> iz FOXBASE aplikacije pretpostavljam da je to FOXBASE-ov >> >> indexni format. >> Ako je aplikacija radjena u FoxBaseu, onda verovatno imas ceo Fox, Postoji run-time modul! >> moguce je da je rec o FoxPro Sasvim je moguce jer indeks datoteke imaju istu ekstenziju a verovatno su i kompatibilne. Inace mislim da miljko moze da resi problem i koriscenjem dBase-a. Velika vecina custom aplikacija ima automatsko reindeksiranje koje je neophodno zbog dodavanja novih polja bazi. Znaci da bi teoretski bilo moguce obrisati IDX fajl, iz dBase-a obrisati nepotrebna polja i ponovnim startovanjem foxprun-a (da to je naziv run-time modula) sve ce leci na mesto. Ovako eksperimentisanje ne preporucujem bez prethodnog back up-a kompletne baze. Ako ne uspe valjda cu biti slobodan preko vikenda.
baze.podataka.31 miljko,
>>Inace mislim da miljko moze da resi problem i koriscenjem dBase-a. >>Velika vecina custom aplikacija ima automatsko reindeksiranje koje je >>neophodno zbog dodavanja novih polja bazi. Znaci da bi teoretski bilo >>moguce obrisati IDX fajl, iz dBase-a obrisati nepotrebna polja i >>ponovnim startovanjem foxprun-a (da to je naziv run-time modula) sve >>ce leci na mesto. Pretpostavka se pokazala kao tačna. Posao sam stvarno obavio iz dBase-a ( odnosno programski koristeći SOFTC ). Najlepše se zahvaljujem na više nego korisnoj primedbi. Takođe se zahvaljujem bulaji čija se pretpostavka o postojanju runtime modula bila ispravna ( inače zove se MFOXPLUS, tj. to je FOXBASE 2.01) miljko
baze.podataka.32 zddb,
Nedavno sam učitao jednu moju staru datoteku napravljenu u dBase III + "assistant"-u, dugačku oko 300 k, u dBase IV. I šta se desilo? Poslije toga tu datoteku nije prepoznao više ni FoxBase ni dBase III +, uz poruku "Not a dBase file!". Da li je moguće da se radi o nekakvoj nekompatibilnosti formata, a koliko sam gledao "header" nisam opazio neku razliku, ili "četvorka" brlja nešto drugo po "fajlu"? Ima li neko ko ima odgovor? Pozdrav Zoran D. Brkić
baze.podataka.33 bcetina,
hi. mislim da sam negde procitao da je to bug dbase ver. 1.0 i da je ispravljen u ver. 1.1. Inace nesto u vezi sa set escape on - off.
baze.podataka.34 ppekovic,
>>hi. mislim da sam negde procitao da je to bug dbase ver. 1.0 i da >>je ispravljen u ver. 1.1. Inace nesto u vezi sa set escape on >>- off. Vidim i ovde i u orka-i si poslao odgovor na poruku sa reply <tema> a ne reply poruka, tako da niko nezna na koju si poruku poslao tvoj odgovor. Zato, kada odgovaraš na neku poruku, pročitaj njen broj, pa "kaži": reply <broj oruke> i sve će biti ok. Takođe, pokušaj da istakneš deo poruke, na koji se odnosi tvoj odgovor, kao što sam ja istakao deo (celu) tvoju poruku gore. Ovo sam ti napisao iz najbolje namere da bi smo se bolje i lakše sporazumevali. Paya
baze.podataka.35 bulaja,
Ima li neko iskustva sa Borlandovim Paradox Engine. O samom Paradoxu ne znam nista, ali me najvise interesuje da li Paradox Engine pravi prave EXE datoteke ili one traze runtime biblioteke?
baze.podataka.36 djelovic,
Nisam siguran 100%, ali PE bi trebao da bude klasičan .lib fajl koji ubacuješ u svoj C program -> EXE.
baze.podataka.37 tiki,
Hi ! Hitno mi je potreban info: - trebam program (baza podataka) za privatnu liječničku ordinaciju. Nešto kao kartoni pacijenata, kako se to vodi u "državnim" zdravstvenim ustanovama. Nije bitno da li radi po DOS ili na Apple raccunarima (Mac). Da li netko zna gdje se takva gotova aplikacija može kupiti ? Unaprijed hvala ! Tiki (YT2UA Ž YU2GB)
baze.podataka.38 zddb,
Može li mi neko, ko ima uputstvo za "dBase 4", pročitati šta treba da znači "8B", Hex, u prvom bajtu hedera *.dbf "file"-a. Kao i da li može imati na tom mjestu neki drugi sadržaj i šta znači (85 ?). Radi se o tome da "četvorka" upiše baš to na početku *.dbf "file"-a, te se ovaj više ne može učitati u "dBase 3", niti "FOX". Kod "trojke" na tom se mjestu označava prisustvo ili odsustvo *.dbt file-a (83 i 03). Prosto editovanje ne pomaže sasvim, jer se onda upropasti *.dbt i ne može se čitati. Vjerovatno se radi o specifičnom pisanju i po *.dbt "file"-u što još nisam provjerio. Ukratko, ne mogu da vjerujem da se radi o nekompatibilnosti "dBase 4" sa "trojkom" i "foksom". Ima li neko ko zna objašnjenje? Još nešto: radi se o ovećem *.dbf "file"-u od 260k i *.dbt od 37k. Zoran D. Brkić
baze.podataka.39 nboskovic,
evo editora za dbase fileove.Šta sve može...može mnogo toga. (c) klap nikola dbfed120.zip
baze.podataka.40 dejanr,
Vest dana: Borland je "kupio" Ashton Tate. Čeka li nas Turbo dBASE? NOVOSTI/bix 5.27
baze.podataka.41 bulaja,
> Vest dana: Borland je "kupio" Ashton Tate. Ceka li nas Turbo dBASE? Ne verujem. Pre mi se cini da dBase V nece nikad ni izaci vec ce Borland sve dati na Paradox.
baze.podataka.42 vilic,
Zdravo svima, Interesuje me da li je neko radio sa: 1: PARADOX ENGINE 2: PARADOX SQL-Link Zanimale bi me karakteristike tih paketa i kolika je njihova upotrebljivost, tj. koliko uspesno nadgradjuju sam Paradox i dodaju mu nove mogucnosti. Unapred hvala Vilic
baze.podataka.43 zonjic,
Moze li neko da mi objasni kako se kreira baza podataka za Norton Guides? Hteo bih da kreiram jednu (for internal use).
baze.podataka.44 djelovic,
Pozovi Tanjug BBS, mislim da na njemu imaš neki kompajler baza za NG. Usput, ne znam zašto si ovo stavio u temu clipper, ali ako te zanima baza o kliperu, ima i toga na Tanjugu. Pozdrav!
baze.podataka.45 mjova,
>> Moze li neko da mi objasni kako se kreira baza podataka za Norton >> Guides? Hteo bih da kreiram jednu (for internal use). mislim da imam neki help za to, ne znam da li je PD (verovatno nije). pa ako te zanima... mjova ps. imam i neki help za cliper (ng) koji mi ništa ne znači.
baze.podataka.46 bulaja,
Ova tema je otvorena zbog ocigledne potrebe za istom ;). Ovih dana ce iz drugih tema (uglavnom clipper i razno) biti prebacene poruke koje su se odnosile na baze podataka. Bulaja
baze.podataka.47 bulaja,
> Ovih dana ce iz drugih tema (uglavnom clipper i razno) biti > prebacene poruke koje su se odnosile na baze podataka. Vec gotovo. Bas sam brz ;).
baze.podataka.48 nboskovic,
>>> Ovih dana ce iz drugih tema (uglavnom clipper i razno) biti >>> prebacene poruke koje su se odnosile na baze podataka. >> >> Vec gotovo. Bas sam brz ;). Bulaja rešio da se vrati na stare pozicije u 20naj**.txt koje je imao pre letovanja :)))) Samo tako bulaja ne daj se :)))) (c) klap nikola
baze.podataka.49 zcodor,
Zdravo svim korisnicima SEZAMA, Vec duze od godinu dana koristim PARADOX i njegovu familiju (ENGINE i PARADOX RunTime). Iako je ovaj RDBMS veoma rekla- miran u BYTE-u i ostalim slicnim casopisima a proglasen je za jedan od najboljih RDBMS (zajedno sa FOX PRO) u jednom od zadnjih brojeva PC MAGAZINE-a (ili BYTE-a), o njemu u RACUNA_ RIMA i na SEZAMU ni reci (ili se mozda varam u kom slucaju dugujem izvinjenje). Ovom prilikom pozivam sve korisnike (i simpatizere) PARADOX-a da se jave pa da razmenimo iskustva i utiske. Poseban poziv C programerima koji koriste PARADOX ENGINE za kreiranje baza podataka. Puno pozdrava i do skorog kontakta na SEZAMU, ZCODOR
baze.podataka.50 bulaja,
Ako se ne varam, u sledecem broju Racunara, onom sto jos nije izasao, bice, kad izadje, ako izadje, valjda ;) i clanak o Paradox Engine (uglavnom nesto iz Paradox familije). Na Sezamu je bilo nekoliko znatizeljnika (npr. ja ;) koji su se raspitivali o PA, ali izgleda da jako malo ljudi ovde to koristi. Zato bi bilo lepo da vidimo neka tvoja iskustva (narocito ona za C i PE). Pozdrav, Bulaja
baze.podataka.51 afalout,
Kuku,/ ima li ovdje koga tko radi sa INFORMIX SQL-4GLom???? Pametni ljudi, gdje ste? NEK VAM JE SVEMIR ZAKRIVLJEN NA VAŠU STRANU, ANDREJ
baze.podataka.52 kale,
>> Kuku,/ >> ima li ovdje koga tko radi sa INFORMIX SQL-4GLom???? Skrati malo specifikaciju ili replace informix ingres pa će da bude. ;) Pozdrav, Kale
baze.podataka.53 bulaja,
Zna li neko nesto vise o HyperTextu? Ono sto ja znam je da je to valjda neki standard za tekstualne baze podataka (nesto kao NG) i da je na PC prebaceno sa Maca. Ovo pitam jer sam na bitnetu video dosta stvari u HyperText formatu, a video sam i nekoliko PD HT readera (il' kako se vec zovu).
baze.podataka.54 afalout,
Ljudi, ja bih rado promjenio adresu, ovdje postaje nezdravo. Možete li mi pomoći? Kako bi jedan Informix SQL-4GL programer (baze) mogao naći posao u nekoj normalnoj zemlji? Ima li kakav BBS, ili email, za poslove za programere? NVJSZNVS, ZAHVALAN, ANDREJ.
baze.podataka.55 rkorda,
> Ljudi, > > ja bih rado promjenio adresu, ovdje postaje nezdravo. Pa predji u BGD naći će se nešto :))
baze.podataka.56 vilic,
Hi, da li neko ima pojma zašto posle instaliranja MS-DOS-a 5.0 ( original ne beta verzija) pri startovanju Paradox javlja: ---> Insufficient memory to load Paradox Do pre par dana sam koristio MS-DOS 4.01 i sa slobodnih 475kB sve je bilo O.K. Danas sa 610864 bytes free javlja gornju poruku. vilic
baze.podataka.57 bjankovic,
Možda se poruka odnosi na HMA. Pokusaj bez himem.sys.
baze.podataka.58 zkehler,
Ŕ da li neko ima pojma zašto posle instaliranja MS-DOS-a 5.0 Ŕ ( original ne beta verzija) pri startovanju Paradox javlja: Ŕ Ŕ ---> Insufficient memory to load Paradox Verovatno je problem u načinu na koji Paradox koristi visoku memoriju: to voli da radi po svome, pa ga DOS 5.0 sa svojim HIMEM.SYS i DOS=HIGH,UMB malo zbuni. Probaj da: (a) skineš HIMEM.SYS, (b) instaliraš EMM386 ili QEMM386, pa da Paradox radi sa Expanded memorijom ZK
baze.podataka.59 vilic,
> Ŕ da li neko ima pojma zašto posle instaliranja MS-DOS-a 5.0 > Ŕ ( original ne beta verzija) pri startovanju Paradox javlja: > Ŕ > Ŕ ---> Insufficient memory to load Paradox > > Verovatno je problem u načinu na koji Paradox koristi visoku > memoriju: to voli da radi po svome, pa ga DOS 5.0 sa svojim > HIMEM.SYS i DOS=HIGH,UMB malo zbuni. > > Probaj da: > > (a) skineš HIMEM.SYS, > (b) instaliraš EMM386 ili QEMM386, pa da Paradox radi sa > Expanded memorijom > Hvala na odgovoru ali već sam rešio problem. Paradox mi je bio instaliran da radi u protekt modu i na taj način je uzimao celokupnu memoriju od 640 do 1MB. Kada sam ga startovao sa MS-DOS 5.0 HIMEM je preimenovao taj deo memorije i dolazilo je do zabune. Zato sam ponovo instalirao Paradox, koji mi je pri konfigurisanju javio da od sada radi samo u real modu. Pošto trenutno puno ne radim sa Paradox-om nisam ispitao šta mi više odgovara, protect bez HIMEM ili real sa HIMEM, ali i 620kB osnovne memorije. Uzgred radim sa 286 pa emm386 i slično bacam u vodu :(. hvala u svakom slučaju vilic
baze.podataka.60 max.headroom,
Mhm, jedno pitanje za poznavaoce: da li Genifer moze da ucini nesto vise osim da napravi matricu polja i prikaze menije? Da li se moze vrsiti manipulacija zapisima, a ako moze, kako? (ako nije problem, ukratko). Znam (kao sto mi rekose) da pravi sbuggetti-code, ali to Clipper 5.00 prepoznaje u 90% slucajeva (mislim da prijavljuje udvajanje imena, ali se to lako prevazidje). Da li neko ima bolji predlog od Genifer-a? Pozdrav, Max.