EXTRA.4

21 Jul 1993 - 04 Dec 1993

Topics

  1. automobili (581)
  2. avioni (18)
  3. hi.fi (404)
  4. samogradnje (26)
  5. fotografija (40)
  6. biznis (719)
  7. sf (286)
  8. zvezde (474)
  9. misterije (1637)
  10. sport (327)
  11. eng (1)
  12. etf (74)
  13. mg (110)
  14. tv (45)
  15. razno (180)

Messages - sf

sf.1 dr.grba,
Voleo bih da se javi neko ko je pročitao dve serije koje su se pojavile u "Polarisu" pre par godina : serija "Novo sunce", kao i "Letopisi Tomasa Kovenanta, nevernika", i da iznese svoje impresije o dotičnim.
sf.2 dr.grba,
(Reply na 7.291 u EXTRA.3) >> Da kažemo da sam malo olabavio granice žanra. Uostalom, u njega >> svrstavam i svoje 'Engarske listove', iako se definitivno radnja ne >> događa ni u prošlosti ni u alternativnoj sadašnjosti. Ovo je reply na dosta staru poruku, ali nisam odoleo... Nema šanse da stvoriš valjanu atmosferu (ili barem ono što se danas smatra pod tim izrazom) ako striktno ostaneš u okvirima nekih strogih premisa žanra. Mislim da je pojava braće Strugacki definitivni kraj jedne takve epohe. Pogledajte šta se desilo sa Stanislavom Lemom. Ne znam da li ste čitali "Fijasko". Ta knjiga je, po meni, fijasko jednog velikog pisca. Osta čovek posvećen "Solarisu", verovatno je hteo da šire apsolvira nešto što je po svemu sudeći nedorecivo. Slično i Klark... Pade mi na pamet kako bi Orson Skot Kard preradio "Fijasko". Lepo bismo dobili novelu od 50-60 strana, pisanu pitkijim jezikom i sa bolje oslikanom kulminacijom. Kulinacija u "Fijasku" zvuči kao da je čita Milka Babović. Ili zamislim Rodžera Zelaznija kako prerađuje "2061: Treću odiseju"... Popije tri kafe, preznojava se, celo prepodne izgubi, izađe na sunčani trem, vrati se u radnu sobu, baci rukopis u kamin i izvadi špil iz stola (: Ndragane, da si hteo da izbrusiš vremensku dimenziju u "Engarskim listovima" do kraja, i da si to učinio savršeno (šta god "savršenstvo" podrazumevalo), priča bi bila zrela za koš. Da ne govorimo o "labavim granicama žanra", kako ih ti nazivaš. Da nisu labave, ne bi ni valjale. Da li si se javljao na konkurse "Znaka Sagite"? Par tvojih radova slobodno imaju mesto u "Tamnom vilajetu".
sf.3 broker,
> Da li si se javljao na konkurse "Znaka Sagite"? Par tvojih > radova slobodno imaju mesto u "Tamnom vilajetu". Ja samo Bobanu Kneževicu prosledio dve Draganove priče: Engarski listovi i Duh u mašini. Dragan mi ne reče da li su priče već negde objavljivane jer ako jesu ne mogu učestvovati na konkursu Znak Sagite. U svakom slucaju tu je i magazin "Znak Sagite" pa će valjda biti nešto... broker
sf.4 broker,
Priču TRI (MILIONA) KOSTURA, Dragana R. Filipovića, koja je osvojila prvo mesto na konkursu Znak Sagite možete naći na Oreska BBS-u. broker
sf.5 spantic,
> Voleo bih da se javi neko ko je pročitao dve serije koje > su se pojavile u "Polarisu" pre par godina : serija "Novo > sunce", kao i "Letopisi Tomasa Kovenanta, nevernika", i da > iznese svoje impresije o dotičnim. Eto ja sam ih pročitao. "Novo sunce" u SAD trpaju u Fantasy mada je ipak reč SF-u, mada neortodoksnom doduše. Priča o Zemlji posle mnogo vekova sa istrošenim resursima, kada je nauka izgledala kao magija. Knjige opisuju kako je dželatski kalfa postao imperator i još važnije došao do novog Sunca umesto istrošenog zemljinog. Serije se meni svidela, mada je meni zadnja knjiga: "Novo sunce" možda najslabija u seriji. "Letopisi" su Fantasy i to različit od Tolkienovih velemajstorskih dela. To je nezgoda sa bardima. Niko posle nije uporediv. Ideja je originalna. Pisac Kovenant je gubavac koji se podvrgava čvrstoj samokontroli da bi preživeo. Sticajem okolnosti on prelazi u alternativni svet gde ga vide kao heroja i spasioca što on grčevito odbija. Na svoj način fascinantna knjiga.
sf.6 spantic,
Jeste da ovo nisu MALI.OGLASI ali možda bude kogod zanimalo. Prodajem 5 knjiga iz serije "Letopisi Tomasa Kovenanta, nevernika" na srpskom, izdanje Polaris za pola cene koju je čivković tražio. Knjige su potpuno očuvane. Reč je o knjigama Stivena Donaldsona: KOB POGLAVARA KLETNIKA, RAT ZLOZEMLJA, MOĆ OžUVANJA, RANJENA DOMAJA, JEDINO DRVO. Cena za svih pet knjiga kod čivkovića je bila 70 DEM, ja ih nudim za 35 DEM. Za zadovoljstvom se prihvata i trampa za druge SF ili F knjige na engleskom ili srpskom ( mada te mahom imam sve ) a mogući su i drugi dogovori. Isto prodajem tri knjige iz serije "Kraljica" od Džoan Vindž koje kod Polarisa koštaju 45 DEM, reč je o friškim delima. Dakle, ja potpuno nove knjige: "Zimska kraljica", "Letnja kraljica I i II" prodajem za 25 DEM. Ko plaća u DEM nek slobodno zaboravi na 5 u oba slučaja :)
sf.7 paki,
­> Voleo bih da se javi neko ko je pročitao dve serije koje su se ­> pojavile u "Polarisu" pre par godina : serija "Novo sunce", kao i ­> "Letopisi Tomasa Kovenanta, nevernika", i da iznese svoje impresije ­> o dotičnim. Moj prijatelj iz škole je pročitao gorepomenute "Letopise..." ali videću ga tek u septembru, tako da ako niko drugi dotada ne kaže ništa, imate njegovo mišljenje.
sf.8 vitez.koja,
#=> u "Polarisu" pre par godina : serija "Novo sunce", kao i #=> "Letopisi Tomasa Kovenanta, nevernika", i da iznese #=> svoje impresije o dotičnim Pročitao sam obe knjige, i to poodavno. Moram da priznam da sam gvirnuo u spanticevu poruku da se prisetim :) Te knjige zaista nisu vredne pamćenja. "Novo sunce" je jedna opšta zbrka. Inače, to je jedna od knjiga iz serije "Knjiga Novog Sunca", i složio bih se sa spanticem da je najgora. Pisac ima nekakav svoj rečnik i svoj stil, nerazumljiv i težak, koji meni ponajviše liči na kič. Težak kič, podražavanje načina pisanja nekih većih pisaca, pisaca koji su imali šta da kažu. Na primer, on stalno, stalno ponavlja ime neke boje što je crnja od crnog, što je na mene delovalo kao kad neko u govor stalno umeće "ovaj". Zamalo da počnem da brojim :( Priča bi, zapravo, i mogla da se kultiviše i postane zanimljiva, ali je pisac očigledno imao previsoko mišljenje o samom sebi; ide tako radnja, još je i zanimljivo, kucam u drvo, kad on odjednom počinje da izmišlja, da sere* tako strašno i tako bezočno da više ne mogu da nastavim. ¨Letopisi..." su jedna mučna knjiga. Cela odiše nekim čemerom i buntom, očajem glavnog lika koji je gubavac, koji u inat svetu nastavlja da živi mada ga taj svet i ne zanima. (Svet ga, naravno, odbacuje). On takav pada pod pandurska kola i nalazi sebe u nekom svetu čiji je on davno predskazani spasilac... Glavni lik se ponaša potpuno apatično, uzgred siluje jednu devojku, pa onda se malo lomata po planinama i dolinama do konačne bitke sa armijama zla. Stereotipno. Knjiga i nije toliko loša za pročitati, ali u meni nije ostavila nikakav pozitivan utisak, nikakav svetli trenutak... A to nema nikakvog smisla.
sf.9 spantic,
> Priču TRI (MILIONA) KOSTURA, Dragana R. Filipovića, koja > je osvojila prvo mesto na konkursu Znak Sagite možete naći > na Oreska BBS-u. Ako čuješ Dragana prenesi mu čestitke. I na nagradi i na priči. U potpunosti je zaslužio.
sf.10 dr.grba,
>> > Priču TRI (MILIONA) KOSTURA, Dragana R. Filipovića, koja >> > je osvojila prvo mesto na konkursu Znak Sagite možete naći >> > na Oreska BBS-u. >> >> Ako čuješ Dragana prenesi mu čestitke. I na nagradi i na priči. U >> potpunosti je zaslužio. Pridružujem se. Nadam se sledećem materijalu...
sf.11 paki,
­> Pročitao sam obe knjige, i to poodavno. Moram da priznam da sam ­> gvirnuo u spanticevu poruku da se prisetim :) Te knjige zaista nisu ­> vredne pamćenja. Ne znam za knjige, ali znajte da čitate kritiku čoveka kome se više sviđa "Mač od Šanare" nego "Gospodar Prstenova" :)
sf.12 dgavrilovic,
> Glavni lik se ponaša potpuno apatično, uzgred siluje jednu devojku, pa onda s > malo lomata po planinama i dolinama do konačne bitke sa armijama zla. > Stereotipno. Knjiga i nije toliko loša za pročitati, ali u meni nije ostavila > nikakav pozitivan utisak, nikakav svetli trenutak... A to nema nikakvog smisl Sa ovim nikako ne mogu da se složim. Tomas Kovenant je jedan od retkih junaka u ovom tipu književnosti koji ima svoj karakter i koji se ponaša u skladu sa svojim uverenjima. Veliko osveženje u odnosu čarobnjake koji bez razloga pojedu po tri Supermena za doručak.
sf.13 spantic,
> Ne znam za knjige, ali znajte da čitate kritiku čoveka > kome se više sviđa "Mač od Šanare" nego "Gospodar > Prstenova" :) Molim? Više mu se sviđa plagijat od originala? To je neoprostivo.
sf.14 ndragan,
/ Ndragane, da si hteo da izbrusiš vremensku dimenziju u "Engarskim / listovima" do kraja, i da si to učinio savršeno (šta god "savršenstvo" / podrazumevalo), priča bi bila zrela za koš. Da ne govorimo o "labavim / granicama žanra", Pošao sam od nekih premisa koje mi čine alternativnu istoriju; nju uopšte ne spominjem, nego se bavim nekim njenim kasnijim posledicama. Vreme je irelevantno, postoji jedino u smislu da su odnosi između "svetske zajednice" i Engara već duže vreme neodređeni. BTW, nadam se da je neko ukapirao šta sam radio sa imenima, i odakle mi građa za neke stvari. / Da li si se javljao na konkurse "Znaka Sagite"? Par tvojih radova / slobodno imaju mesto u "Tamnom vilajetu". U toku je prepiska sa Brokerom preko SET NETa. Ako ovo pročita pre onog, da kažem da sam objavio samo dve kraće priče, a kod njih to i piše na dnu. Ovo što on ima nije nigde objavljeno, kao ni skoro ništa od onog što ima na Sezamu. p.s. jel me ti to fališ šo smo zemljaci? tnx anynjay.
sf.15 vitez.koja,
#=> Molim? Više mu se sviđa plagijat od originala? To je #=> neoprostivo. Kad je zakazano suđenje ? ;) Inače, ja sam samo stavio nekoliko (po meni dobrih) zamerki na Gospodara prstenova. Popio sam reakciju (i onda u sad) kao da sam na mitingu vadikala rekao da ima i dobrih Muslimana ;))) Mnogo ste, brate, isključivi. Gospodar prstenova, mora se priznati, ima jednu dimenziju koju Mač od Šanare nema, ali pomorandže nisu jedino voće.
sf.16 broker,
>> Priču TRI (MILIONA) KOSTURA, Dragana R. Filipovića, koja >> je osvojila prvo mesto na konkursu Znak Sagite možete >> naći na Oreska BBS-u. > > Ako čuješ Dragana prenesi mu čestitke. I na nagradi i na > priči. U potpunosti je zaslužio. Hoću. Uvek mu je milo kad čuje da ljudi vole da ga čitaju. broker
sf.17 broker,
>>> Ako čuješ Dragana prenesi mu čestitke. I na nagradi i na >>> priči. U potpunosti je zaslužio. > > Pridružujem se. Nadam se sledećem materijalu... Sledeći materijal je već gotov. Ovih dana se završava konkurs u težoj kategoriji konkursa, pa je i on tamo. Prižu sam već pročitao, doduše uz prekucavanje sa rukopisa. Neću sad o utiscima zbog radi konkursa. Ako baš voliš Draganove umotvorine, navrati na Oresku, jer tamo ima skoro sve što je napisao. A ima i mnogo toga od drugih autora, sve bolji od boljeg... pozdrav, broker
sf.18 broker,
> U toku je prepiska sa Brokerom preko SET NETa. Ako ovo > pročita pre onog, da kažem da sam objavio samo dve kraće > priče, a kod njih to i piše na dnu. Ovo što on ima nije > nigde objavljeno, kao ni skoro ništa od onog što ima na > Sezamu. Da, stiglo je u oba slučaja. Pošto je sad kasno da uletiš na ovaj konkurs, sačekaćemo sledeći (koji počinje uskoro). Na vreme ću dobiti propozicije konkursa i naći ćeš ih u NET.CULTURE, a ako ima zainteresovanih, poslaću i ovde. Ne znam šta na na SEZAMU ima od tvojih priča, ali bih voleo da ih dobijem, pa ako bude jod neki humantirani kontigent između Oreske i Elite-a... U stvari da, biće uskoro. Budi u kontaktu sa Tibijem. Taman da mi ne šalje prazne diskete. Pozdrav, broker
sf.19 valhala,
>###### u "Polarisu" pre par godina : serija "Novo sunce", kao i >###### "Letopisi Tomasa Kovenanta, nevernika", i da iznese svoje >###### impresije o doticnim. Obe knjige su mi se svidele, mada je Donaldsonov Konvenant mnogo bolji. Knjiga je, pa kako da kazem, razlicita od Gospodara Prstenova, sto je dosta da bude preporuka.
sf.20 valhala,
>###### Stereotipno. Knjiga i nije toliko losa za procitati, ali >###### u meni nije ostavila nikakav pozitivan utisak, nikakav >###### svetli trenutak... A to nema nikakvog smisla. Da li si procitao svih sest knjiga? Probaj, mozda promenis misljenje...
sf.21 valhala,
>###### Ne znam za knjige, ali znajte da citate kritiku coveka >###### kome se vise svida "Mac od Sanare" nego "Gospodar >###### Prstenova" :) Jes' da preporuka nije bas najsajnija:)))
sf.22 dr.grba,
>> p.s. jel me ti to fališ šo smo zemljaci? tnx anynjay. Ne, mislio sam sasvim ozbiljno. čao mi je što inače ne pratim SF kao nekad, i tih par priča behu pravo osveženje za mene. Poseban osvrt na par minijatura. Jednom ću ti, al' uživo, opisati ideju koju ne umem da stavim na papir. Pa možda ti pokušaš...
sf.23 dr.grba,
>> Ako baš voliš Draganove umotvorine, navrati na Oresku, jer tamo >> ima skoro sve što je napisao. A ima i mnogo toga od drugih >> autora, sve bolji od boljeg... Neke stvari sam već poskidao i pročitao. BTW, ima li novih priča na Oreski u poslednjih mesec dana? Spremam se da pošaljem disketu drugaru na Novi Zeland...
sf.24 dr.grba,
>> Knjiga je, pa kako da kazem, razlicita od Gospodara Prstenova, sto >> je dosta da bude preporuka. Veliki usud mnogih dobrih knjiga : poređenje sa Gospodarom Prstenova.
sf.25 dcolak,
Imam jedno pitanje.. Jel može na nekom BG BBS-u da se nađe skup SF priča? Tj. čuo sam da ih ima na nekom BBS-u, ali da on nije u BG-u, to je valjda Oreška? Voleo bi da imam zbirku tih priča pa da ih stavim na BBS (a i utopim se u čitanje).. So, jel ima neko te SF priče skinute pa da mi ih šaljne (copyright?) bio bih zahvalan. Sledge DAMMIR!
sf.26 dcolak,
│ BTW, ima li novih priča na Oreski u poslednjih mesec dana? │ Spremam se da pošaljem disketu drugaru na Novi Zeland... Please, šalji meni na mail (ili još bolje na BBS)... Ako ima puuno, možda priču po priču? Thnx. Sledge DAMMIR!
sf.27 broker,
> BTW, ima li novih priča na Oreski u poslednjih mesec dana? > Spremam se da pošaljem disketu drugaru na Novi Zeland... Ima. A za slanje na NZ, jesi li pročitao onu malu datotečicu što se pored svake priče nalazi u ZIP-u. :> broker
sf.28 broker,
>│ BTW, ima li novih priča na Oreski u poslednjih mesec >│ dana? Spremam se da pošaljem disketu drugaru na Novi > Zeland... > > Please, šalji meni na mail (ili još bolje na BBS)... Ako > ima puuno, možda priču po priču? Thnx. Moraćeš, ipak, da zovneš Oresku. Uz svaki tekst se nalazi i informacija o kopirajtu koja je vrlo jasna. Pošto je DL priča sa Oreske besplatan, onda bar kopirajt može da se poštuje...zar ne? broker
sf.29 broker,
> Tj. čuo sam da ih ima na nekom BBS-u, ali da on nije u > BG-u, to je valjda Oreška? Buaaaah! Nije Oreška nego Oreska. > So, jel ima neko te SF priče skinute pa da mi ih šaljne > (copyright?) bio bih zahvalan. Malo da te ražalostim, sve priče koje potiču sa Oreska BBS-a su pod kopirajtom, pa nećeš moći da ih staviš na BBS. Samo je jedna copy free, a to je ORESKA.EXE. To je u stvari roman.
sf.30 ndragan,
/ dobijem, pa ako bude jod neki humantirani kontigent između Oreske / i Elite-a... U stvari da, biće uskoro. Budi u kontaktu sa Tibijem. Zip je u pripremljen, ovog vikenda je i poslat, nalazi se kod Tibija na disku.
sf.31 dcolak,
│ Moraćeš, ipak, da zovneš Oresku. Uz svaki tekst se nalazi i │ informacija o kopirajtu koja je vrlo jasna. Pošto je DL priča sa │ Oreske besplatan, onda bar kopirajt može da se poštuje...zar ne? žek ček, kopirajt? A kažeš kopiranje je besplatno? U čemu je štos? Sledge DAMMIR!
sf.32 dcolak,
│ Malo da te ražalostim, sve priče koje potiču sa Oreska BBS-a su │ pod kopirajtom, pa nećeš moći da ih staviš na BBS. Samo je jedna │ copy free, a to je ORESKA.EXE. To je u stvari roman. Kapiram, znači oreSka je ovlašćeni i exkluzivni distributer :)) Sledge DAMMIR!
sf.33 darone,
>> žek ček, kopirajt? A kažeš kopiranje je besplatno? U čemu je štos? Priče mogu da se pokupe, pročitaju i ostave na disketama. Ništa više. darone
sf.34 broker,
>│ Moraćeš, ipak, da zovneš Oresku. Uz svaki tekst se nalazi >│ i informacija o kopirajtu koja je vrlo jasna. Pošto je DL >│ priča sa Oreske besplatan, onda bar kopirajt može da se > poštuje...zar ne? > > žek ček, kopirajt? A kažeš kopiranje je besplatno? U čemu > je štos? Štos je u tome što kao registrovani korisnik BBS-a možeš da besplatno DL-uješ datoteku sa pričom, romanom ili nekim drugim tekstom ali samo da je pročitaš, nikako da kopiraš na bilo koji način i daješ drugima. Ja, naravno, ne mogu da proverim da li će neko skinutu datoteku da razdeli svojim ortacima; tu se uzdam u savest korisnika, ali zato mogu vrlo lako da saznam ako se takva datoteka nađe na nekom drugom BBS-u. broker 38:101/101čsetnet.oreska
sf.35 broker,
>│ Malo da te ražalostim, sve priče koje potiču sa Oreska >│ BBS-a su pod kopirajtom, pa nećeš moći da ih staviš na >│ BBS. Samo je jedna copy free, a to je ORESKA.EXE. To je u > stvari roman. > > Kapiram, znači oreSka je ovlašćeni i exkluzivni > distributer :)) Baš tako. Da nije toga, Oreska BBS bi bio jedan u moru istih, dosadnih BBS-ova.. :)
sf.36 broker,
> / dobijem, pa ako bude jod neki humantirani kontigent > između Oreske / i Elite-a... U stvari da, biće uskoro. > Budi u kontaktu sa Tibijem. > > Zip je u pripremljen, ovog vikenda je i poslat, nalazi se > kod Tibija na disku. Već je stigao. Tibi nije mogao da čeka pa mi je to poslao kroz SETNet. broker
sf.37 v.nesic,
Potrebne su mi sledeće knjige da završim sa čitanjem serije o carstvu, pa ako ih neko ima ili zna biblioteku/knjižaru u kojoj se mogu naći... - Roboti i Carstvo - Zvezde,prah nebeski - Zadužbina i Zemlja
sf.38 dejanr,
>> Potrebne su mi sledeće knjige da završim sa čitanjem serije o carstvu, >> pa ako ih neko ima ili zna biblioteku/knjižaru u kojoj se mogu naći... Najbolje pozovi "Polaris", 652-304, oni su sve to izdali i mislim da još imaju na lageru. Da, od te tri knjige koje pominješ samo je druga iz ciklusa Carstva. I najbolja je iz tog ciklusa (bar po meni). Kad pomenuh "Polaris"... izašle su one četiri knjige iz serije Agata, stigoše mi u ponedeljak... i ostao je natpis "Mrtvačeva glupost", uz (moj) podnaslov "Prevodiočeva glupost" ;) Ostalo je ok, napisaću malo opširnije u nekoj prigodnoj temi.
sf.39 v.nesic,
> Da, od te tri knjige koje pominješ samo je druga iz ciklusa Carstva. I > najbolja je iz tog ciklusa (bar po meni). Važno je da smo se razumeli :) P.S. Hvala na odgovoru :)))
sf.40 dr.grba,
>> Ima. A za slanje na NZ, jesi li pročitao onu malu datotečicu što >> se pored svake priče nalazi u ZIP-u. :> Mislim da neću prekršiti copyright time što ću poslati priče drugaru, budući da on njih ne bi koristio za lični interes, osim ličnog zadovoljstva. On dovoljno zarađuje radeći svoj posao i na kraj pameti mu ne bi palo da se bavi extra zaradama od prodaje priča, jer se za takve stvari tamo plaćaju grozni porezi, a tamo niko nije blesav da reskira zatvor utajom istog.
sf.41 dr.grba,
>> Priče mogu da se pokupe, pročitaju i ostave na disketama. Ništa više. Odlično! Ja ću moju disketu da ostavim u Wellingtonu. (((:
sf.42 broker,
> Potrebne su mi sledeće knjige da završim sa čitanjem > serije o carstvu, pa ako ih neko ima ili zna > biblioteku/knjižaru u kojoj se mogu naći... Probaj da zovnes Bobana Kneževića (011 150-615). On ima u glavi raspored svih mogućih izdanja pa je vrlo verovatno da može da pronađe i to što tebi treba. Između ostalog, drži i neku knjižaru u kojoj ima svega i svačega. Vredi pogledati. broker
sf.43 broker,
>>> Ima. A za slanje na NZ, jesi li pročitao onu malu >>> datotečicu što se pored svake priče nalazi u ZIP-u. :> > > Mislim da neću prekršiti copyright time što ću poslati > priče drugaru, budući da on njih ne bi koristio za lični > interes, osim ličnog zadovoljstva. On Hoćeš. Dl priča je besplatan, pa može i on da navrati da to pokupi, kad god poželi. U poruci o kopirajtu lepo piše da datoteku možeš da DL i koristiš samo za lične potrebe. Bilo kakvo umnožavanje nije dozvoljeno. Kad je besplatno mora da bude rigorozno. :) Nećeš verovati, ali se korisnici Oreske toga pridržavaju. Time pokazuju da cene moj trud da te priče nabavim i pripremim u obliku koji je upotrebljiv za čitanje. broker
sf.44 dejanr,
Danas dobih pisamce od Polarisa, za drugu polovinu godine spremaju dva Asimova (pisano na "onom svetu"? :), "U susred Zadužbini" i "Pozitronski čovek", dva Klarka "Otkriveni Rama" (prošli je bio toliko glup, bar meni, da ovaj nešto nemam namere da kupujem) i "Božji čekić", onda "Ruša kompasa" Ursule Legvin i "Jurski park" Krejtona. Baš dobro zvuči :)
sf.45 corto,
>  pronade i to sto tebi treba. Izmedu ostalog, drzi i neku >  knjizaru
sf.46 ssokorac,
─┼┤ (pisano na "onom svetu"? :), "U susred Zadužbini" i "Pozitronski ─┼┤ čovek", dva O čemu se radi, neke zbirke priča, ili je ovo prvo ona knjiga koju nije završio? (U susret? Stiže invazija iz druge galaksije...:)
sf.47 dejanr,
========== sf/del.rey #8, from gbattis, 26607 chars, Mon Aug 2 22:12:47 1993 ---------- TITLE: August 93 |DEL| DARING DISCOVERIES & DEVELOPMENTAL DOINGS |REY| The DEL REY BOOKS Internet Newsletter Number 7 (August 1993) WHAT'S NEW IN THE STORES========================================== (THE FAR KINGDOMS by Allan Cole and Chris Bunch is that rarity, a September book that won't actually be in the stores before September. It's a big, epic fantasy without goopiness; it has a gorgeous cover by Gnemo. Watch for it next month.) ------------------------------------------------------------ THE OATHBOUND WIZARD by Christopher Stasheff. Paperback. The sequel to Stasheff's fun 1986 fantasy, HER MAJESTY'S WIZARD, in which Matt Mantrell's college career was cut short when he was swept away to a medieval world where poetry worked magic. Now Matt swears to win a kingdom, if that's what it will take to get his true love, the Queen of Merovence, to marry him. And in this world, an oath like that is binding. Matt sets off--on a rollicking adventure peopled with engaging characters and seasoned with lively philosophy--to tackle Gordogrosso, the despot next door. ------------------------------------------------------------ MUDDLE EARTH by John Brunner. Paperback. Longtime SF author John Brunner turns his talents to a very tongue- in-cheek look at a very odd future, in the tradition of Douglas Adams. In MUDDLE EARTH, Rinpoche Gibbs is resurrected from cryogenic hibernation to face an odd mix of improbable aliens and humans on an Earth run as a historic theme park by an alien race that can't quite grasp what Earth history is all about. Brunner is the author of such sf classics as STAND ON ZANZIBAR, THE SHEEP LOOK UP, and more recently, A MAZE OF STARS. MUDDLE EARTH is a wry look at standard SF conceits and human history. ------------------------------------------------------------ THE LOSERS by David Eddings. Paperback. On one level, this is a near-contemporary novel of handicaps sorely won and with great difficulty overcome: a gifted young man loses two lower appendages, one a leg. While recuperating in Spokane, Washington, he fends off the welfare system and a good friend gone bad as he falls in (of necessity chaste) love with a disadvantaged young woman. On another level, THE LOSERS is a reflection in the "real" world of the elemental struggle between the forces of good and evil, between an angel and a devil. It certainly is not like anything else Eddings has done in fantasy. ------------------------------------------------------------ DEL REY DISCOVERY: THE RISING OF THE MOON by Flynn Connolly. Paperback. Being objective about this book is going to be tough. It's set in Ireland about a century in the future, when first contact has been made with aliens but some countries of the world have gone backward, not forward--misogynistic, repressive Ireland being the prime example. There women are treated as inferior beings or property, and only a feeble resistance movement protests the increasingly harsh restrictions on women's lives. Until Nuala Dennehy, an expatriate professor, returns from her university post in more-permissive Scotland and sees what's being done to her beloved country. Science fiction is filled with books of the "X was no hero...until" type, in which X turns out to be superskilled, superbrave, and supersmart. In THE RISING OF THE MOON, the heroine is smart, determined, and pretty brave--but no superhero. This book is for readers who were frustrated with THE HANDMAID'S TALE or liked WOMAN ON THE EDGE OF TIME; it's also for anyone who enjoys a well-thought-out, realistically grim extrapolation of current political trends. I loved it for the excellent characterization and the no-happy-endings plot--two things that are hard to find in sf these days. DEL REY DATA====================================================== August books: THE SHINING ONES by David Eddings (F) Second book of _The Tamuli_; 345-37322-7 Hardcover, 464 pp; cover art by Keith Parkinson STORM RUNNER by Tara K. Harper (SF) Third book in the _Wolfwalker_ series; 345-37162-3 Paperback, 320 pp; cover art by Edwin Herder THE WIZARD'S SHADOW by Susan Dexter (F) 345-38064-9 Paperback, 288 pp; cover art by Mark Harrison TIME, LIKE AN EVER-ROLLING STREAM by Judith Moffett (SF) The sequel to THE RAGGED WORLD; 345-38275-7 Paperback, 336 pp; cover art by Richard Hescox THE BIRTH OF THE BLADE by Dennis McCarty (F) Prequel to the _Thlassa Mey_ series; 345-37713-3 Paperback, 288 pp; cover art by David Cherry STAR TREK LOG 7/LOG 8/LOG 9 by Alan Dean Foster (SF) 345-38561-6 Paperback, 544 pp; cover art by David Mattingly ------------------------------------------------------------ September books: THE FAR KINGDOMS by Allan Cole & Chris Bunch (F) 345-38055-X Hardcover, 416 pp; cover art by Gnemo THE OATHBOUND WIZARD by Christopher Stasheff (F) Sequel to HER MAJESTY'S WIZARD; 345-38547-0 Paperback, 416 pp; cover art by Darrell K. Sweet MUDDLE EARTH by John Brunner (SF) 345-37851-2 Paperback, 288 pp; cover art by John Berkey THE LOSERS by David Eddings (F/mainstream) 345-38520-9 Paperback, 304 pp; cover art by Don Maitz --> DEL REY DISCOVERY: THE RISING OF THE MOON by Flynn Connolly (SF) 345-38289-7 Paperback, 400 pp; cover art by Bruce Jensen ------------------------------------------------------------ October books: THE STRICKEN FIELD by Dave Duncan (F) Book Three of _A Handful of Men_; 345-37898-9 Hardcover, 352 pp; cover art by Jim Burns UPLAND OUTLAWS by Dave Duncan (F) Book Two of _A Handful of Men_; 345-38477-6 Paperback, 288 pp; cover art by Jim Burns THE GUNS OF THE SOUTH by Harry Turtledove (SF) 345-38468-7 Paperback, 576 pp; cover art by Tom Stimson THE EARTH SAVER by Catherine Wells (SF) Sequel to CHILDREN OF THE EARTH; 345-37464-9 Paperback, 416 pp; cover art by Bob Eggleton MORNINGSTAR by David Gemmell (F) 345-37909-8 Paperback, 304 pp; cover art by Mick Posen ------------------------------------------------------------ Special Announcement: FIRST CONTACT, a Del Rey sampler booklet In August and September, some bookstores (the canny ones) will be giving away the first-ever Del Rey sampler booklet, FIRST CONTACT. It's made up of sample chapters from six of our new or upcoming titles--three fantasy, three sf. So if you read the beginnings of books in the stores, now you can take six beginnings home with you instead of standing around in the bookstore aisles obstructing traffic. If you don't see the samplers in your bookstore (they'll probably be in a cardboard book display), ask about them--even if the bookstore didn't order any, maybe they'll get another chance...and make the right decision next time. Next on our list of promotions...a page 117 sampler! (Just kidding.) ------------------------------------------------------------ Special Announcement: AT&T, MCI, Sprint...and the DRIN! The Del Rey Internet Newsletter reaches out and touches somebody. In our mail on July 20th was a brief note from Sterling Lanier, who mentioned that a friend had told him of the DRIN's discussion of his whereabouts and his works. Mr. Lanier says that his health is good, and that he is three chapters (of a projected twelve) into the next Hiero novel! He expects completion by Christmas or so of this year. BIBLIOGRAPHY: Larry Niven========================================= Larry Niven is one of the most famous and most enduring writers in the SF field. It's pretty daunting to think that we've been publishing his books since a month before I was born! And of the 20 paperbacks listed, all of them except three are still in print and selling. These days Niven publishes books with a lot of different publishers, but we like to think his classics are with us! (We'll be publishing a collection of Beowulf Schaeffer stories, CRASHLANDER, in April of next year. It includes a new story, plus a never-before-seen framing story linking it all together.) These are only the books Niven published with Del Rey or Ballantine. Books are listed in chronological order, but with co-authored books listed separately. All are SF. Books published before 1977 were first published under the Ballantine imprint (Del Rey didn't formally exist until early 1977, though Judy-Lynn del Rey had been editing SF for Ballantine for years). THE SHAPE OF SPACE is the only Ballantine title that wasn't repackaged as a Del Rey book; instead, the stories it contained were included in our TALES OF KNOWN SPACE and CONVERGENT SERIES. LUCIFER'S HAMMER is a Fawcett Crest book, but I'm listing it since Fawcett and Del Rey are both parts of Ballantine Books. WORLD OF PTAAVS (8/66; 345-34508-8) NEUTRON STAR (4/68; 345-33694-1) A GIFT FROM EARTH (9/68; 345-29413-0) THE SHAPE OF SPACE (9/69; 345-01712 Ballantine; no Del Rey reprint) RINGWORLD (10/70; 345-33392-6) ALL THE MYRIAD WAYS (6/71; 345-33416-7) THE FLIGHT OF THE HORSE (9/73; 345-29810-1) PROTECTOR (9/73; 345-33775-1) A HOLE IN SPACE (6/74; 345-30051-3) TALES OF KNOWN SPACE: THE UNIVERSE OF LARRY NIVEN (8/75; 345-33469-8) THE LONG ARM OF GIL HAMILTON (2/76; 345-30050-5) A WORLD OUT OF TIME (7/77; 345-33696-8) CONVERGENT SERIES (3/79; 345-31410-7) THE RINGWORLD ENGINEERS (3/81; 345-33430-2) THE INTEGRAL TREES hardcover (3/84; 345-31270-8) THE INTEGRAL TREES paperback (2/85; 345-32065-4) LIMITS (2/85; 345-32142-1) THE SMOKE RING hardcover (5/87; 345-30256-7) THE SMOKE RING paperback (4/88; 345-30257-5) With Jerry Pournelle: LUCIFER'S HAMMER (7/78 Fawcett Crest; 449-20813-3) FOOTFALL hardcover (3/85; 345-32347-5) FOOTFALL paperback (5/86; 345-32344-0) With Steven Barnes: THE CALIFORNIA VOODOO GAME hardcover (2/92; 345-36598-4) THE CALIFORNIA VOODOO GAME paperback (2/93; 345-38148-3) About the Author: Larry Niven was born in 1938 in Los Angeles, California. In 1956, he entered the California Institute of Technology, only to flunk out a year and a half later after discovering a bookstore jammed with used science-fiction magazines. He graduated with a B.A. in mathematics (and a minor in psychology) from Washburn University, Kansas, in 1962, and completed one year of graduate work before dropping out to write. His first published story, "The Coldest Place," appeared in the December 1964 issue of _Worlds of If._ He won the Hugo Award for Best Short Story in 1966 for "Neutron Star," and in 1974 for "The Hole Man." The 1975 Hugo Award for Best Novelette was given to "The Borderland of Sol." His novel RINGWORLD won the 1970 Hugo Award for Best Novel, and the 1972 Ditmar, an Australian award for Best International Science Fiction. IN DEPTH========================================================== Shelly Shapiro is Del Rey Books's Executive Editor, a job that entails not only acquiring and editing books but also looking at the bigger picture: where is Del Rey going, what are our goals, and how can we be a more successful company and publish the books we want to publish? She deals with all aspects of Del Rey life, from editing bestselling authors and making major deals with agents to checking over advertising copy and designing new logos. Along the way, she has time to come up with big, ambitious ideas...and occasionally put them into practice. The Del Rey Discovery program was kicking around in Shelly's head for at least a year or two before it finally got off the ground--I remember trying to decide whether "Debuts" or "Discovery" was a better name for it way back in 1991. Our first Discovery title came out last July, and we've got eleven titles out now, with two more to come before the end of the year. Since people have been asking us about the Discovery program lately, I thought I'd get Shelly to talk a little about where the Discovery idea came from, and why she feels it's so important. Here's what she said: Fourteen years ago, I was just an ordinary sf reader, a state of affairs that had begun when I was nine and read A WRINKLE IN TIME. When I decided that I wanted to be an editor, I little suspected that I might end up with a career in science fiction--in fact, it was mere serendipity that got me my first job, at the Science Fiction Book Club. I once said to a friend, "Wouldn't it be great to sit around and read science fiction all day?" She looked at me as if I were crazy. And now I look back on eleven years at Del Rey with some amazement--I _still_ like to read sf, and I _still_ care about the field. Working at the book club exposed me to books from all the different sf publishers, so there was no doubt in my mind when I came to Del Rey that I was coming to work for a leader. Judy-Lynn and Lester del Rey had double-handedly created the popular fantasy market with Terry Brooks' THE SWORD OF SHANNARA, and Judy-Lynn's carefully picked science fiction novels (especially a novelization called STAR WARS) had been making the Del Rey imprint a success. But now it's eleven years later, and along with us, the competition has grown. The market has changed a lot. And with so many new titles out there--and so much of it name-brand--books by new authors all too easily fall through the cracks. The Del Rey Discovery idea was born out of my growing frustration that in today's market, it's hard for readers to find new authors--and thus hard for publishers to sell new authors. And new authors are our future. What's more, developing new authors has always been a specialty of Del Rey. In all the time I've been here, we were the only publisher to consistently rely on the slushpile to bring new vigor our list and to the field. Terry Brooks was an unknown when Del Rey took a chance on him. Stephen Donaldson, David Eddings, James P. Hogan, Leo Frankowski--their first novels came from Del Rey. Without authors like them, the entire genre risks stagnation. And so, a year ago, we launched the Del Rey Discovery program. Whenever we publish a new author, we let people know: this is not an author who's just not good enough for you to have heard of; this is someone _new._ Back when I was reading and buying sf as a kid, there weren't so many authors with so many books out; you'd see a few Heinleins, a few Asimovs and Clarkes, and a few Nortons, which meant that new names automatically stood out. With Del Rey Discovery, I've hoped to recapture the sense of possibility those new names used to give me. We don't promise--and we don't want to promise--that every new Del Rey author is a future number-one bestseller. But every first novel we publish has something special to offer, whether it's food for thought, science fact, or just an imaginative joyride through uncharted territories of the mind. Since every one of our first novels was bought because at least one editor really liked it and saw in it potential for growth, I can only assume that other readers somewhere will also enjoy it--if they can be enticed into picking it up. Trying something new is always a risk--but we believe a gamble on a new discovery is a risk worth taking. --Shelly Shapiro Q & A============================================================= Q: How does Del Rey feel about electronic books? To the best of my knowledge, there are none that are worthwhile on the market now, but that could well change (soon, I hope). I'm curious about how book publishers feel about e-books...will you welcome them with open arms? Will you fight them tooth & claw & nail? Do you think pirating will be a problem? Will data standards be a big hassle? Do you think e-books are so far off as to be no concern at all? A: Here's the short and speculative answer. I don't know how publishers in general feel about electronic books; it seems to me from articles in _Publisher's Weekly_ and elsewhere that nonfiction and reference publishers are way ahead of fiction publishers on the electronic front (for good reason). At Del Rey at the moment, not much is going on in our subsidiary rights department on electronic rights. However, it does seem to me that the electronic market is growing fast, and we (and other sf publishers) will have to decide soon what position we'll take. Should we publish our own books, on disk or on-line, sell the rights to do so to others, or ignore the whole market until other companies do the pioneering for us? Pirating could well be a problem, and one that I don't see a good solution for. Copy-protections can almost always be broken. Of course, at the moment people can pirate paper books by photocopying them, but this usually costs more time or effort than copying a computer file (if it's not well protected). Data standards are another problem with the commercialization of e-books on a large scale; I notice that some current e-products come in a handful of formats to try to overcome the lack of data standards. If something as portable, affordable, and popular as the Sony Walkman comes along, though, one format will probably win out over the others eventually. (Remember 8-track tapes? Beta videotapes?) My guess as to what will happen is that smaller publishers and enterprises will test out the e-book field, as they are doing now but more so, for the next few years. If and when a hardware/ software standard arises from the fray, the larger publishers and conglomerates will take notice, launching bigger programs if they judge the market profitable enough. Q: Are the sales figures (units, not dollars) for a company's books a secret? Or are they available to the public? Or are they secret, except when the company decides to publicize a certain book's sales? A: Just like many companies, Del Rey considers our sales figures proprietary information--not quite secret, but private. Making that information public could occasionally hurt our authors' future sales, or perhaps damage our position with agents and authors. And even when that's not a possibility, we feel that sales figures on books are, like advances for those books, information that should be between the publisher, the agent if any, and the author--sort of like teachers not sharing their students' test scores with anyone but the parents. Every once in a while, though, for a very successful book, we will tell a publication like _Publishers Weekly_ roughly how many thousands of copies are in print, or have sold over the years. The authors, of course, get their sales figures on their royalty statements. And of course our sales representatives use past sales figures to sell current books, so they're no secret to the bookstores we sell to. Q: I have a medium sized collection of books I'd like to keep in as good a condition as possible. Mostly I'm worried about the problems with the paper decaying as the books get older--what librarians are starting to call "slow fire." What suggestions do you have for keeping books from getting brittle, yellowed pages? Once they are in this condition, what can be done to keep them from getting worse? I'm interested in everything you can tell me, from "keep them in a cool, dry place" to elaborate schemes for washing the acid out of the paper if possible. A: I actually don't know much about this. However, one of my authors, who has a lot of old books and comics, says that the only deacidification method he's heard about is an expensive commercial process; he just keeps his books in the standard cool, dry place, is careful when he handles them, and hopes they outlive him. Putting your books in Mylar bags, as if they were comics, helps slow their deterioration somewhat. Of course, acid-free paper greatly prolongs the life of books, but isn't used in most paperbacks. At Ballantine/Del Rey/Fawcett/Ivy, all hardcovers are made with acid-free paper, though we use it in very few paperbacks. Apparently the Library of Congress has information on the deacidification process, and could probably give additional pointers on less-extreme methods of book preservation. All I know is, a lot of my sf books were stored in the basement of my mother's house in Chicago when the basement flooded, so don't ever ask me about the nice slipcase ALWAYS COMING HOME came in. Q: I noticed a while ago that Del Rey issued a book by Mick Farren called THE LAST STAND OF THE DNA COWBOYS. The book was obviously meant to be a sequel to some of Farren's earlier books, but those books have long been out of print, and can't be found in any used book stores. Although I like Mick Farren, I never bought THE LAST STAND OF THE DNA COWBOYS because I wanted to read the earlier ones first. Why didn't Ballantine buy up the rights for the previous books and reprint them? A: THE LAST STAND OF THE DNA COWBOYS (9/89) was a stand-alone sequel to a trilogy published by England's Panther Books: THE QUEST OF THE DNA COWBOYS (1976), SYNAPTIC MANHUNT (1976), and THE NEURAL ATROCITY (1977). We didn't buy and reprint the original trilogy for two reasons: first, since our book was an addition to a finished trilogy rather than the final volume of a series, it could be read on its own. Second, we were publishing quite a few of Mick Farren's original novels, and wanted to concentrate on his new work instead of filling our schedule with reprints. Q: Is Paul O. Williams ever going to write an eighth book in _The Pelbar Cycle,_ to tie up the loose ends left in the last book, THE SWORD OF FORBEARANCE (10/85)? A: We have been in touch with Williams lately, but he has no plans to write another Pelbar book. We'd like him to give it a shot, though, and so, apparently, would readers. So here's an interesting idea: anyone who'd like to see an eighth Pelbar book should write or e-mail us saying so. We'll collect the letters and forward them to him, and maybe he'll be inspired to write the book. IMHO: From Slush to Discovery==================================== Right now I'm in the middle of my favorite part of this job--the part of being an editor that keeps me here, chugging through the slushpile, generating endless memos, and worsening my eyesight. I've just finished reading a first novel I want to publish. I can't tell you the name of it, since I haven't acquired it yet. But I can tell you its history--and by doing so explain the process by which some books (and most of mine) make their way from the slushpile to a spot in the publishing schedule. In early December, we received a science-fiction manuscript from a new author. It went into the slushpile, and in mid-December I took a look at it. It struck me as well written and worth further attention, so I put it aside to read more of later. But I read these promising manuscripts in chronological order, and I had five or six from previous months to look at first. In late March, I began to read the manuscript again. This time, I read the whole thing--at my desk, on the subway, at home in bed. It had some problems, but it was very good (otherwise I wouldn't have spent my free time on it). So I wrote the Executive Editor a reader's report. These usually give a brief plot summary, then list the strengths and weaknesses of the book, and end with my suggestion for what to do: reject, reject with an offer to read other books, write a revision letter, or buy. But this report was slightly different. I knew what this book's weaknesses were, and I also knew that it was definitely good enough to deserve a revision letter. Here's part of the report: You don't have to help me figure out what kind of work this one needs. I have already written a revision letter (draft attached). Weaknesses are of the first-novel and too-much- focus-on-romance varieties; not enough physical description of the beasties, the setting, and the local technology; and too much use of italics. But it has potential, and all you gotta do (at this point) is read 20 pages or so and agree with me. WHAT A DEAL! WHAT A BARGAIN! ACT NOW AND GET TWO FREE GINSU KNIVES AND A TRICK TOMATO! I left the whole thing on the Executive Editor's overcrowded desk. A week or so later, I got impatient. I told the Executive Editor that I wanted to just send the letter--she could read the manuscript when and if the author revised it. (My letter had invited a revision, but made no promises.) She liked the idea of work magically disappearing from her desk, so I sent the letter and sat back to wait. Two weeks later, the author wrote back. She saw eye-to-eye with me on what the book needed, and she would revise and resubmit. I sat back to wait again. And waited. Finally, the revised manuscript arrived--last week. I started reading on Thursday night. By Friday I had read a hundred pages; I took almost 300 more away for the weekend. Sunday afternoon I had devoured them all and was banging my head against a wall for not having brought the whole thing. Monday I finished it--still totally engaged, and impressed at how thoroughly and seamlessly the author had made the necessary revisions. The feeling I'd had since March--that this was a book I wanted to buy for the Discovery program--was stronger than ever. Tuesday morning I sent the manuscript downstairs for a cost estimate: I specified cover price and advance, royalty rate, and first-printing quantities, and the production department people calculated the manuscript's length as a finished book. They then estimated the costs of paper, covers, and labor costs at the press. Then they passed their figures along to the financial department, which used them to figure out whether we would lose money or make money by publishing this book. The cost estimate came back to me just an hour or two ago. It looks okay. So next on my to-do list is a memo to our Editor in Chief, explaining what the book is, where it fits in our publishing schedule, and what kind of deal I'd like to offer the author. If I get permission to make the offer, and the author agrees, I've just found our latest Del Rey Discovery! And it's one of those books I'll look forward to reading for a _third_ time as I edit. If all goes well, I'll tell you the title, author, and what it's about next month. Cross your fingers! Ellen Key Harris Editor Del Rey Books ekh@panix.com |DEL| ==============================================================|REY|
sf.48 dejanr,
>> > "U susred Zadužbini" i "Pozitronski čovek", dva >> >> O čemu se radi, neke zbirke priča, ili je ovo prvo ona knjiga koju nije >> završio? (U susret? Stiže invazija iz druge galaksije...:) Što se tiče "Pozitronskog čoveka", pojma nemam - mogla bi da bude i zbirka priča, ali ipak mislim da nije jer je koautor Silverberg. Mislim da je roman. Što se tiče "U susret Zadužbini", mislim da je to poslednji roman koji je Asimov pisao, i koji do smrti nije završio (ali je bio pri kraju), pa su verovatno našli nekoga da ga završi prema njegovim beleškama. Negde na BIX-u pročitah da kada se kaže "nije završio roman", to nije značilo da nije napisao recimo zadnje tri glave, nego je imao čitav roman u obliku nacrta ali ga još nije jezički i stilski doradio. Mislim da je taj roman između ciklusa "Carstvo" i "Preludijuma za Zadužbinu", čini mi se da mu je tu falio roman. Meni je žao što nije tako kako kažeš, jer bih baš voleo još jedan Trevize & Pelorat roman. Više nego neku priču u kojoj, mogu misliti, samo treba pogoditi ko je u stvari Denil Olivo tj. pod koju se masku sakrio, i ko će se na kraju oženiti robotkinjom ;)) Al' sad šta je, tu je. Inače, baš čudna stvar, Asimov je pre petnaestak godina napravio plan kako da spoji sve svoje romane u jedan ciklus, i živeo je tačno toliko da taj plan 100% (dobro, nije baš 100% jer ovaj zadnji nije završio, ali tu negde) ispuni tj. da napiše sve romane koje je planirao. Što nije u plan stavio još 2-3 romana, možda bi tako još bio živ? :)
sf.49 ilazarevic,
> Danas dobih pisamce od Polarisa, za drugu polovinu godine spremaju dva > Asimova (pisano na "onom svetu"? :), "U susred Zadužbini" i "Pozitronski > čovek", dva Dobih i ja pismo. Ne očekujem previše od poslednje knjige o Zadužbini - Asimov je kod pretposlednje knjige pokazao da se troši. Ne znam šta bi se ovim romanom moglo otkriti, sem možda da se pojasni veza između Carstva i Zadužbine, tj. vreme između njih. žini mi se da se ovaj roman ne bavi tim događajima... uostalom, videćemo :) Voleo bih da me Asimov prijatno iznenadi.
sf.50 spantic,
> "Jurski park" Krejtona. Baš dobro zvuči :) Neverovatan si optimista :) čivković ja izbacio ono što misli da će se prodavati. Ja sa spiskom nisam oduševljen, ali ko zna, nadam se da grešim. Drugo kolo Polarisa me je veoma prijatno iznenadilo.
sf.51 dejanr,
>> čivković ja izbacio ono što misli da će se prodavati. Eto, što se mene tiče uspeo je :)) Nisam ništa kupovao kod njega još od prošle godine (osim one četiri Agate, al' to nije SF), a ovo od Asimova teško da ću da propustim ;) Možda čak kupim i tog Klarka, mada je onaj Rama III bio baš nikakav.
sf.52 v.nesic,
> Danas dobih pisamce od Polarisa, za drugu polovinu godine spremaju dva Asimova Jel' neko zvao da to naruči ? Ovo pitam jer sam okrenuo telefon koji mi je dejanr dao da se raspitam i rekoše mi da zovem posle 20-og, pa me zanima ako ipak rade ?
sf.53 dejanr,
>> Jel' neko zvao da to naruči ? >> >> Ovo pitam jer sam okrenuo telefon koji mi je dejanr dao da se raspitam i >> rekoše mi da zovem posle 20-og, pa me zanima ako ipak rade ? U pismu je pisalo da je to jesenje kolo i samo su pobrojali naslove, ali nisu imali cene i rokove. Dakle, verovatno je tako kao što ti kažu. Uzgred, ne naručuje se telefonom, nego slanjem para (marke u vrednosnom pismu - ja se nekako uvek neprijatno osećam kada to radim ;) ali do sada je uvek stizalo, da kucnem u drvo)
sf.54 dr.grba,
>> pronađe i to što tebi treba. Između ostalog, drži i neku knjižaru >> u kojoj ima svega i svačega. Vredi pogledati. A jel' ima Knežević u svojoj knjižari knjige koje mi duguje već 2-3 godine?
sf.55 dr.grba,
>> Nećeš verovati, ali se korisnici Oreske toga pridržavaju. Time >> pokazuju da cene moj trud da te priče nabavim i pripremim u >> obliku koji je upotrebljiv za čitanje. Apsolutno mi nije padalo na pamet da nipodaštavam tvoj trud, za koji mislim da je dao nešto originalno i lepo u ova vremena. Na ovom mestu sam se našao u nebranom grožđu : zbilja bih hteo te priče da pošaljem čoveku, a ne bih hteo da me uzmeš na zlo. I veruj mi, ne znam kako da postupim. Disketu još uvek nisam poslao...
sf.56 spantic,
> A jel' ima Knežević u svojoj knjižari knjige koje mi > duguje već 2-3 godine? Predlažem ti da ga nazoveš. Ako su knjige izašle iz štampe, sigurno će ti ih poslati. A po upornosti je neverovatan. "Ostrva u mreži" treba da izađu u septembru.
sf.57 dr.grba,
>> verovatno našli nekoga da ga završi prema njegovim beleškama. Negde ... >> nije napisao recimo zadnje tri glave, nego je imao čitav roman u >> obliku nacrta ali ga još nije jezički i stilski doradio. Bojim se da ova priča neće proći. Asimov je bio poznat po nesvakidašnjoj memoriji, kao i sklonosti da je aktivno upotrebljava: nikada nije pravio pisane beleške. Ovo je, koliko se sećam, sam izjavio u toku WorldNet intervjua (BTW, u kome je učestvovao i pool u Beogradu, a pitali su Zoran čivković i Raša Popov)...
sf.58 broker,
>>> pronađe i to što tebi treba. Između ostalog, drži i neku >>> knjižaru u kojoj ima svega i svačega. Vredi pogledati. > > A jel' ima Knežević u svojoj knjižari knjige koje mi > duguje već 2-3 godine? Probaj da ga zovneš i pitaš. Nemam uvid u to koje knjige ima, a koje nema. broker
sf.59 broker,
>>> Nećeš verovati, ali se korisnici Oreske toga >>> pridržavaju. Time pokazuju da cene moj trud da te priče >>> nabavim i pripremim u obliku koji je upotrebljiv za > čitanje. > > Apsolutno mi nije padalo na pamet da nipodaštavam tvoj > trud, za koji mislim da je dao nešto originalno i lepo u > ova vremena. Na ovom mestu sam se našao u nebranom grožđu > : zbilja bih hteo te priče da pošaljem čoveku, a ne bih > hteo da me uzmeš na zlo. I veruj mi, ne znam kako da > postupim. Disketu još uvek nisam poslao... Pa ako je za čoveka u Australiji (ako se dobro sećam) zašto ne, pošalji.
sf.60 zolika,
>> pismu - ja se nekako uvek neprijatno osećam kada to radim ;) ali do sada >> je uvek stizalo, da kucnem u drvo) A što pare ne odneseš lično, Zčivković nije daleko?
sf.61 dejanr,
>> > pismu - ja se nekako uvek neprijatno osećam kada to radim ;) ali do sada >> > je uvek stizalo, da kucnem u drvo) >> >> A što pare ne odneseš lično, Zčivković nije daleko? Prvo, zato što ne može, u ovom sada pismu lepo kaže da pare treba slati *isključivo* u vrednosnom pismu. Valjda čoveku dosadilo da mu svaki dan u neka leva vremena neko dolazi, makar i da bi doneo pare. A možda deo posetilaca ima običaj i malo da posedi... Drugo, i mnogo važnije, mrzi me. Lakše odneti na poštu i neprijatno se osećati ;)
sf.62 bile,
Jel neko čitao knigu Kapija(1,2,3) od Frederika Pola? Pozdrav, Johnny
sf.63 dejanr,
>> Jel neko čitao knigu Kapija(1,2,3) od Frederika Pola? žitao ja... a šta više i Kapiju 0 i Kapiju 4.
sf.64 spantic,
Hajde da pitam. Da li je neko pročitao celu seriju knjiga o "Poznatom svemiru" od Lari Nivena? Šta me zapravo zanima? Pa da mi neko kaže šta se dogodilo sa onom celom planetom ljudskih Pak - zaštitnika na planeti Domu? Po kraju "Zaštitnika" svi oni krenuše da unište dve Pak invazije pa potom ka jezgru. I ne beše ih nigde za vreme ratova ljudi i Kzina ( sreća za Kzine svakako ;)
sf.66 bile,
=> ih nigde za vreme ratova ljudi i Kzina ( sreća za Kzine svakako ;) Ja sam pročitao "Prsten" od Lari Nivena.Jel su u ostalim knjigama isti likovi?Svideo mi se onaj 'Govornik-životinjama' tojest Onaj Kzin.čao mi je što nije ubio onog Lutkara.Koje još knjige imaju u ciklusu "poznati svemir"? Pozdrav,Johnny
sf.67 spantic,
> Ja sam pročitao "Prsten" od Lari Nivena.Jel su u ostalim > knjigama isti likovi?Svideo mi se onaj > 'Govornik-životinjama' tojest Onaj Ne, nisu. Oni se javljaju u petom ciklusu priča o poznatom svemiru. Znači u romanima "Prsten" i "Inženjeri prstena". A pošto je Lari Niven još 1985. izjavio da nema više priča i romana o poznatom svemiru, to jest ne od njega, znači mrka kapa. Mada, zadnja knjiga o poznatom svemiru je zapravo popunjavala period ratova ljudi i kzina koje je sam Niven preskočio jer kako reče nije imao ratno iskustvo ( mada se po "Ratnicima" baš ne bi reklo ). Nju nije pisao Niven, u njemu je prva priča bila njegovi "Ratnici" a dve novele su napisali Pol Anderson i Din Ing. To je kanda popularno. I sam Niven je u zbirki priča "Granice" izneo svoju priču koja pripada svemiru berserkera Freda Saberhagena. Što se hronologije tiče izneo sam je baš u ovoj poruci. Pretraži je po spantic i Niven.
sf.68 dr.grba,
>> > A jel' ima Knežević u svojoj knjižari knjige koje mi >> > duguje već 2-3 godine? >> >> Probaj da ga zovneš i pitaš. Nemam uvid u to koje knjige ima, a >> koje nema. Koji je telefon (i daresa) radnje? Dosadilo mi odavno da se napucavam sa njegovom mamom na 150-615 (:
sf.69 dr.grba,
>> > postupim. Disketu još uvek nisam poslao... >> >> Pa ako je za čoveka u Australiji (ako se dobro sećam) zašto ne, >> pošalji. Još dalje, na Novom Zelandu... Hvala na eksplicitnoj dozvoli!
sf.70 ilazarevic,
> planetom ljudskih Pak - zaštitnika na planeti Domu? Po kraju "Zaštitnika" > svi oni krenuše da unište dve Pak invazije pa potom ka jezgru. I ne beše Ja sam pročitao Zaštitnika, ali ništa više. Nisam ni znao da ima dalje :) Ima li neko nešto od toga?
sf.71 broker,
> Koji je telefon (i daresa) radnje? Dosadilo mi odavno da > se napucavam sa njegovom mamom na 150-615 (: Jesi li siguran? Pre će biti da mu je to bila žena. Jao tebi kad joj kažem.... :)))) Zovi ti na taj 150-615 tu ćeš ga najpre pronaći. broker
sf.72 ilazarevic,
Pitanje u vezi prevoda "Gospodara Prstenova": Svi znamo ko su bili Jomer i Jovajna. Međutim, njihova imena u originalu se pišu Eomer i Eowyn. Kako sam malo kopao po dodatku na kraju G.P, našao sam da je u rohanskom "jeziku" EO diftong i da se izgovara kao u engleskom (dakle, IO ili JO). Međutim, nije mi jasno kako je Eowyn prevedeno u Jovajna, tj. kako "-wyn" odgovara "-vajn". Nisam uspeo da nađem neko pravilo koje bi rešavalo izgovor slova Y u rohanskom.
sf.73 spantic,
> Koji je telefon (i daresa) radnje? Dosadilo mi odavno da se napucavam sa > njegovom mamom na 150-615 (: Na žalost više je nema. Nije se isplatilo.
sf.74 spantic,
> Ja sam pročitao Zaštitnika, ali ništa više. Nisam ni znao da ima dalje :) > Ima li neko nešto od toga? Imam ja. "Zaštitnika" na engleskom, "Prsten" i "Inžejere prstena" na srpskom. Imam i "Zbirku priča iz poznatog svemira" iz 4. perioda kao i zadnju zbirku "ratovi ljudi i Kzina". Na žalost nemam ostale romane iz serije: "Svet Ptava", "Dar sa Zemlje". E da, imam i "Duga RUKA ( ARM ) Gila Hamiltona" kao i "Devojku u delovima". Takođe i nekoliko drugih knjiga koje ne pripadaju seriji "Poznati svemir".
sf.75 ilazarevic,
> Imam ja. "Zaštitnika" na engleskom, "Prsten" i "Inžejere prstena" na > srpskom. Imam i "Zbirku priča iz poznatog svemira" iz 4. perioda kao Od ovoga nisam čitao "Inženjere ..." Može li se to ikako dobiti?
sf.76 dr.grba,
>> Na žalost više je nema. Nije se isplatilo. Doduše, mnoge stvari koje je radio Boban Knežević se nisu isplatile. čao mi je zbog toga, jer su ideje koje je on pokušavao da sprovede u život itekako vredne truda. Pomenuću na ovom mestu samo distribuciju "Perpetuum Mobile" fanzina, za koji je Boban tvrdio "da se ipak isplati", i da se umorio objašnjavajući to... Ne sumnjam da ću jednog dana u dalekoj budućnosti i dobiti "Zlatnu knjigu", plaćenu bogtepitakad. Zahvaljujući BBS Oreski, srećom, više mi nije toliko ni stalo (: ---> "Dete, zgovnaj ovde dva grgolj blastera!"
sf.77 corto,
>  ---> "Dete, zgovnaj ovde dva grgolj blastera!" Ovo je Pahek u ovdasnjem najboljem stripu svih vremena, ako se ne varam. BTW, doticni je ipak povremeno ovde, ali radi napolju. dJOLE
sf.78 spantic,
Igrali ste Wing Commander seriju od Origina? Niste? Šta još čekate! Izdata je knjiga koja spada u Kilrači-Konfederacijski svemir. Evo detalja ( ko je ima neka se slobodno javi :) ------------------ WING COMMANDER: FREEDOM FLIGHT by Mercedes Lackey & Ellen Guon Published by Baen Books Reviewed by Sir Launcelot du Lake United they fly, divided they fall Ralgha nar Hhallas, captain of a war cruiser, noble lord of the Kilrathi Empire - and a rebel.... Captain K'Kai of Firekka, first of her winged species to leave her planet for the stars.... Captain Ian St. John, call sign, "Hunter," hotshot human pilot - he thinks he's just in it for the thrill of the chase.... Rikik, K'Kai's niece, hereditary leader of her clan - all she wants to do is follow in her notorious relative's footsteps and fly the stars.... They were as disreputable a gang of misfits as ever flew between the stars. But together they would free a world..... - blurb from the book It had to happen sooner or later, one of the most beloved and hugely successful games ever to come our way has spinned-off a series of novels; the only thing left now is a movie. While Freedom Flight, the first book in a planned series, isn't going to win any Hugos or Nebulas, it is a fairly exciting and fast moving book that is very easy to digest and suitable for light reading. Interestingly, one of the authors, Ellen Guon, is the lead writer at Origin, and she has teamed up with Mercedes Lackey previously on a few other novels. Lackey is also the co-author of The Bard's Tale novels, Castle of Deception and Fortress of Frost and Fire. The storyline is based on Wing Commander Secret Missions 2: Crusade, and the first half of the book follows the plot in the mission disk faithfully, as seen from the eyes of the main protagonists. Everyone from the TCS Tiger's Claw is featured - Iceman, Spirit, Knight, Maniac, Colonel Halcyon etc.. Naturally, the hero of the Wing Commander series does not make an appearance. The major events from the game are also used, Ralgha's defection, Bossman's death and Angel's subsequent depression, the missions in the captured Kilrathi fighters, and the disruption of the Kilrathi ceremony on Firekka. The second half of the book is a totally new plot, in which the Kilrathi took several Firekkan leaders as hostages in their retreat and the subsequent, er, hastily arranged rescue mission which is obviously the theme of the title, though it only comes in the latter half of the book. The mission is depicted as Paladin's first in the Bonnie Heather under the Special Operations group. There isn't much characterization here, and in fact, the blurb is a little misleading. Rikik isn't one of the main protagonists at all in the novel; Kirha hrai Ralgha nar Hhallas, Ralgha's first mate (who subsequently becomes Kirha hrai Hunter nar Aussie through some amusing circumstances), is actually a key character. There are, however, some amusing anecdotes of cultural clashes between the Confederation humans, the Firekkans, and the defecting Kilrathi. It was fun reading this novel and I would recommend it to all those who liked the Wing Commander series. It should bring back memories of the harrowing days in the Secret Missions. It is a stand alone book and the other novels in the planned series are not strictly sequels. The next one, Intruder/End Run (it was listed this way in the Origin catalogue), introduces totally new characters and situations never before seen in the game. This review is Copyright (C) 1993 by Sir Launcelot du Lake for Game Bytes Magazine. All rights reserved.
sf.79 dr.grba,
>> Ovo je Pahek u ovdasnjem najboljem stripu svih vremena, ako se ne varam. Karikirao sam, ali zašto da ne? Pahekov rad volim i cenim.
sf.80 broker,
> i da se umorio objašnjavajući to... Ne sumnjam da ću > jednog dana u dalekoj budućnosti i dobiti "Zlatnu knjigu", > plaćenu bogtepitakad. Zahvaljujući BBS U planu je novo izdanje već odavno, ali su pare problem.... :( broker
sf.81 bearboy,
> the only thing left now is a movie. While Freedom Flight, the E ako doživimo i movie... :) Ja se samo čudim da nema T-shirtova, olovki, gumica i ostalog đubreta :)))
sf.82 spantic,
> E ako doživimo i movie... :) Ja se samo čudim da nema T-shirtova, olovki, > gumica i ostalog đubreta :))) Otkud ti takva čudna ideja? ;) Ja sam naručio iz Jamerike od drugara majicu Origina :)
sf.83 bearboy,
>> E ako doživimo i movie... :) Ja se samo čudim da nema >> T-shirtova, olovki, gumica i ostalog đubreta :))) > > Otkud ti takva čudna ideja? ;) > > Ja sam naručio iz Jamerike od drugara majicu Origina :) Eto, šta sam rekao :)))))
sf.84 dejanr,
========== sf/del.rey #9, from gbattis, 28841 chars, Thu Sep 2 00:21:29 1993 ---------- TITLE: September 93 |DEL| CONSISTENCY IN NAMING IS THE SIGN OF A SMALL MIND |REY| The DEL REY BOOKS Internet Newsletter Number 8 (September 1993) WHAT'S NEW IN THE STORES========================================== THE FAR KINGDOMS by Allan Cole and Chris Bunch. Hardcover. Fantasy the old-fashioned way--no punk elves, smart-mouthed fairies, or saccharine unicorns. Just a young man, a mysterious amulet, some intriguing rumors about a far-off land beyond imagination, and a Quest. Norman Spinrad said this about it: "THE FAR KINGDOMS is that rarity, an intelligent fantasy novel written by adults for adults." Harry Harrison committed to paper his opinion that THE FAR KINGDOMS is "sword, sorcery and butchery-- fantasy at its best." And _Science Fiction Chronicle_ and _Locus_ like it, too. We never thought the authors of the military-sf _Sten_ series would come up with something like this--but they surprised the hell out of us. And we're glad they did. ------------------------------------------------------------ THE STRICKEN FIELD by Dave Ducan. Hardcover. This is Part Three of Duncan's _A Handful of Men_ series, and things look grimmer than ever. Deposed Imperor Emashandar V, the dwarf warlock Raspnex, and Rap of Krasnegar split up to scout the land of Pandemia for unensorcelled sorcerers while Zinixo wreaks havoc on the Impire. Meanwhile, Rap's Queen, Inos, and their twins continue to be in Big Trouble. Duncan's books are always a lot of fun, despite the delight he takes in dragging all our favorite characters through the muck, slime, blood, entrails, etc. ------------------------------------------------------------ THE GUNS OF THE SOUTH by Harry Turtledove. Paperback. Turtledove's alternate history asks two good questions: who would have won the Civil War if the South had had better weapons-- specifically, the AK-47? And what would have happened afterwards? James MacPherson, a Civil War historian, calls THE GUNS OF THE SOUTH "without question the most fascinating Civil War novel I have ever read..._must_ reading for every Civil War student." The Chicago _Sun-Times_ says it's "an expert exercise in speculative history," and Orson Scott Card calls Turtledove "a damn fine storyteller" and says he "plays the game of alternate histories better than anybody else, and THE GUNS OF THE SOUTH is Turtledove at his best." Lest this description begin to sound like a mere self-congratulatory quote-fest, I will stop now. But if you like well-thought-out alternate histories or the Civil War, you'll probably like this book a lot. ------------------------------------------------------------ THE EARTH SAVER by Catherine Wells. Paperback. The final volume of a trilogy begun in THE EARTH IS ALL THAT LASTS and continued in CHILDREN OF THE EARTH, this is science-fiction adventure with an ecological theme, exploring the responsibility that new technology brings to its creators. This novel also reunites the two Native American lovers who were separated by a freak time warp in the first book. THE EARTH IS ALL THAT LASTS was a _Locus_ Recommended First Novel for 1991. If you like Native American themes, light-tech stories, and environmental interest, you'll like THE EARTH SAVER. ------------------------------------------------------------ MORNINGSTAR by David Gemmell. Paperback. Gemmell is very popular in England for his fantasies, historical and otherwise. MORNINGSTAR is a Celtic fantasy loosely based on the Robin Hood legend, in which a heartless, self-centered thief does inadvertent good by robbing foreign nobles, and for his trouble gets hailed as a legendary hero--and the new war leader of his country against some nasty maurading invaders. Oops! Better stick to local nobles next time. DEL REY DATA====================================================== September books: THE FAR KINGDOMS by Allan Cole & Chris Bunch (F) 345-38055-X Hardcover, 416 pp; cover art by Gnemo THE OATHBOUND WIZARD by Christopher Stasheff (F) Sequel to HER MAJESTY'S WIZARD; 345-38547-0 Paperback, 416 pp; cover art by Darrell K. Sweet MUDDLE EARTH by John Brunner (SF) 345-37851-2 Paperback, 288 pp; cover art by John Berkey THE LOSERS by David Eddings (F/mainstream) 345-38520-9 Paperback, 304 pp; cover art by Don Maitz --> DEL REY DISCOVERY: THE RISING OF THE MOON by Flynn Connolly (SF) 345-38289-7 Paperback, 400 pp; cover art by Bruce Jensen ------------------------------------------------------------ October books: THE STRICKEN FIELD by Dave Duncan (F) Book Three of _A Handful of Men_; 345-37898-9 Hardcover, 352 pp; cover art by Jim Burns UPLAND OUTLAWS by Dave Duncan (F) Book Two of _A Handful of Men_; 345-38477-6 Paperback, 288 pp; cover art by Jim Burns THE GUNS OF THE SOUTH by Harry Turtledove (SF) 345-38468-7 Paperback, 576 pp; cover art by Tom Stimson THE EARTH SAVER by Catherine Wells (SF) Sequel to CHILDREN OF THE EARTH; 345-37464-9 Paperback, 416 pp; cover art by Bob Eggleton MORNINGSTAR by David Gemmell (F) 345-37909-8 Paperback, 304 pp; cover art by Mick Posen ------------------------------------------------------------ November books: THE CHRONICLES OF PERN: FIRST FALL by Anne McCaffrey (SF) A Pern short-story collection; 345-36898-3 Hardcover, 304 pp; cover art by Keith Parkinson WANDERER by Donald E. McQuinn (SF) Sequel to WARRIOR; 345-37840-7 Trade paperback, 608 pp; cover art by Michael Herring JACK THE BODILESS by Julian May (SF) First book in _The Galactic Milieu_ trilogy; 345-36247-0 Paperback, 480 pp; cover art by Mark Harrison SORCEROUS SEA by Carol Severance (F) Third book in the _Island Warrior_ series; 345-37446-0 Paperback, 272 pp; cover art by Mark Harrison THE PERSISTENCE OF MEMORY by Karen Ripley (SF) First book in the _Slow World_ trilogy; 345-38120-3 Paperback, 240 pp; cover art by Nicholas Jainschigg CHIMERA by Mary Rosenblum (SF) 345-38528-4 Paperback, 336 pp; cover art by Peter Peebles ------------------------------------------------------------ Special Announcement: Last month's IMHO For anyone who's wondering about the fate of the great slushpile manuscript I was preparing to make an offer on last month, I bought it! It will probably be a July Del Rey Discovery--our 16th in the Discovery program. It's called MISTWALKER, and it's by a new writer named Denise Lopes Heald. She's written an adventure- filled, vivid story of frontier life and frontier power struggles on a harsh jungle planet that hosts lots of strange and dangerous lifeforms. Bugs--big, hungry bugs. Menacing, unpredictable and intelligent tree-dwellers. Swift, winged snakelike things. Aggressive, face-slurping flowers. City-born government administrators...Watch for a jungly cover with the Discovery banner next year. BIBLIOGRAPHY: Jack Chalker======================================== Jack Chalker is practically an institution in and of himself in the sf/fantasy field. We've been publishing him since the beginning of his career (in the mid-Seventies), through various series and stand-alone novels, and have now embarked upon a new Well World series beginning with last May's ECHOES AT THE WELL OF SOULS. For straightforward adventure with big ideas and a comforting consistency of style, Chalker can't be beat. The books listed are Del Rey titles only, and are listed in chronological order, marked F or SF, with the series to which they belong (if any) listed before the publication date. The series are: _The Saga of the Well World_ (Well World); Volumes 2 and 3 of this series, EXILES and QUEST, were called Parts I and II of _The Wars of the Well,_ but that seems to have been a short-lived thing, and by THE RETURN OF NATHAN BRAZIL, the series title is _The Saga of the Well World_ and RETURN is called Volume 4. Next are _The Four Lords of the Diamond_ (Diamond), _The Dancing Gods_ (Dancing Gods), _The Rings of the Master_ (Rings), and the current _The Watchers at the Well_ (Watchers). A JUNGLE OF STARS (SF, 11/76; 345-34190-2) MIDNIGHT AT THE WELL OF SOULS (SF, Well World, 7/77; 345-32445-5) THE WEB OF THE CHOZEN (SF, 2/78; 345-339959-2) DANCERS IN THE AFTERGLOW (SF, 8/78; 345-33502-3) EXILES AT THE WELL OF SOULS (SF, Well World, 9/78; 345-32437-4) QUEST FOR THE WELL OF SOULS (SF, Well World, 11/78; 345-32450-1) AND THE DEVIL WILL DRAG YOU UNDER (F, 8/79; 345-30504-3) THE RETURN OF NATHAN BRAZIL (SF, Well World, 1/80; 345-34105-8) TWILIGHT AT THE WELL OF SOULS: THE LEGACY OF NATHAN BRAZIL (SF, Well World, 10/80; 345-34408-1) LILITH: A SNAKE IN THE GRASS (SF, Diamond, 10/81; 345-34420-0) CERBERUS: A WOLF IN THE FOLD (SF, Diamond, 1/82; 345-31122-1) CHARON: A DRAGON AT THE GATE (SF, Diamond, 11/82; 345-29370-3) MEDUSA: A TIGER BY THE TAIL (SF, Diamond, 4/83; 345-29372-X) THE RIVER OF DANCING GODS (F, Dancing Gods, 2/84; 345-34501-0) DEMONS OF THE DANCING GODS (F, Dancing Gods, 6/84; 345-30893-X) VENGEANCE OF THE DANCING GODS (F, Dancing Gods, 7/85; 345-31549-9) LORDS OF THE MIDDLE DARK (SF, Rings, 6/86; 345-32560-5) PIRATES OF THE THUNDER (SF, Rings, 3/87; 345-32561-3) MASKS OF THE MARTYRS (SF, Rings, 2/88; 345-34309-3) DANCE BAND ON THE _TITANIC_ (SF, 7/88; 345-34858-3) SONGS OF THE DANCING GODS (F, Dancing Gods, 8/90; 345-34799-4) ECHOES OF THE WELL OF SOULS trade paperback (SF, Watchers, 5/93; 345-36201-2) About the Author: Jack L. Chalker was born in Baltimore, Maryland, on December 17, 1944. He began reading at an early age and naturally gravitated to what are still his twin loves: science fiction and history. While still in high school, Chalker began writing for the amateur sf press, and in 1960 launched the Hugo-nominated amateur magazine _Mirage._ A year later, he founded The Mirage Press, which grew into a major specialty publishing company for nonfiction and reference books about sf and fantasy. During this time, he developed correspondence and friendships with many leading sf and fantasy authors and editors, many of whom wrote for his magazine and his press. He is an internationally recognized expert on H. P. Lovecraft and on the specialty press in sf and fantasy. After graduating with twin majors in history and English from Towson State College in 1966, Chalker taught high school history and geography in the Baltimore city public schools with time out to serve in the 135th Air Commando Group, Maryland Air National Guard, during the Vietnam era. He also sound-engineered some of the period's outdoor rock concerts. He received a graduate degree in the esoteric field of History of Ideas from Johns Hopkins in 1969. His first novel, A JUNGLE OF STARS, was published in 1976, and two years later, with the major popular success of his novel MIDNIGHT AT THE WELL OF SOULS, he quit teaching to become a full-time professional novelist. That same year, he married Eva C. Whitley on a ferryboat in the middle of the Susquehanna river and moved to rural western Maryland. Their first son, David, was born in 1981. Chalker is an active conservationist; a traveler who has been through all fifty states and in dozens of foreign countries; and a member of numerous local and national organizations ranging from the Sierra Club to the American Film Institute, the Maryland Academy of Sciences, and the Washington Science Fiction Association, to name a few. He retains his interest in consumer electronics, has his own satellite dish, and frequently reviews computer hardware and software for national magazines. For five years, until the magazine's demise, he had a regular column on science-fantasy publishing in _Fantasy Review,_ and continues to write a column on computers for _S-100 Journal._ He is a three- term past treasurer of SFFWA, a noted speaker on sf at numerous colleges and universities as well as a past lecturer at the Smithsonian and National Institutes of Health, and a well-known auctioneer of sf and fantasy art, having sold over five million dollars' worth to date. He is also a passionate lover of steamboats and particularly ferry boats, and has ridden over three hundred ferries in the U.S. and elsewhere. Chalker has received many writing awards, including the Hamilton- Brackett Memorial Award for his "Well World" books and the E.E. Smith Skylark Award for his career writings. He lives with his wife, Eva, sons, David and Steven, a Pekingese named Mavra Chang, and Stonewall J. Pussycat, the world's dumbest cat, in the Catoctin Mountain region of western Maryland, near Camp David. IN DEPTH========================================================== Dave Duncan is one of Del Rey's most popular authors. Ever versatile, he writes both fantasy and sf, but he's better known for his fantasy, especially his two linked series _A Man of His Word_ and _A Handful of Men._ Duncan has a knack for creating engaging characters and for leading readers through their adventures with wry, never-overdone humor. I guess that's two knacks...and make that three: he also has a knack for using quotations to head (or end) chapters in his books. Since the use of quotations (real- world or otherwise) seems to be of interest to a lot of readers and aspiring writers, the following Thoughts of Dave should prove edifying, as well as providing an inspiring real-life example of the "If at first you don't succeed, try, try again" maxim. (Anyone who'd like a list of Dave Duncan's books, quote-inspired or otherwise, can find it in the very first issue of the DRIN, available on the Del Rey file server [delrey@tachyon.com].) DOGGEREL WAGS TALE In the summer of 1986, I had sold two novels, although neither was yet published. My trilogy _The Seventh Sword_ was still leaping in and out of transoms, unloved. For no good reason, I decided to write a fantasy love story. I knew nothing about love stories except that they should be romantic. I also knew that someone (Kipling?) had proclaimed the most romantic lines in all English poetry to be Keats's couplet: Magic casements opening on the foam, Of perilous seas, in faerie lands forlorn. Armed with this vital expertise, I typed, "Chapter One, Perilous Seas," and appended the quotation to set the mood. All I had to do then was write the book. I soon realized that I had fallen into my usual trap of inserting too much plot. I had invented a new form of magic, a political structure to control it, a world of many races, a complex compound villain, and a hero and heroine I really liked. One volume would not resolve all that. Eureka! The Keats couplet would give me three wonderful titles for a trilogy. I removed the quote from the head of Chapter One and put it at the front of the book. Without realizing what I was letting myself in for, I then found another quotation to epitomize Chapter One. And then another for Chapter Two... The first book (MAGIC CASEMENT, of course) went well, but I bogged down in the second. I put the work aside, rewrote _The Seventh Sword,_ and this time sold it. The following year I took another run at my love story, and again became stuck at Book Two. This time I went off and wrote SF. When I made a third try, in 1988, I saw that I needed four books, not three. Earlier in the same Keats verse, I discovered a fourth title, EMPEROR AND CLOWN, and that resolved my plot problems. Then the work went well. As _A Man of His Word,_ the tetralogy was published by Del Rey between December 1990 and January 1992. Even then, though, I had not exhausted all my themes. I found some loose threads and unexplored alleys, and determined to try a sequel series, which became a second tetralogy, _A Handful of Men._ The plot line here was largely inspired by four great titles I found in a verse by John Masefield. The first three books, THE CUTTING EDGE, UPLAND OUTLAWS, and THE STRICKEN FIELD, are all out; the final book, THE LIVING GOD, is scheduled for April of next year. So the total comes to eight books, a million words, more than five years of my life, and ninety-three chapters. But because I had established the pattern, ninety-three chapters meant ninety-three quotes! If I am not the world's expert on pithy quotations, then it is not for lack of experience. My wife learned to recognize danger whenever she heard me growling in a corner of the living room, half-buried in books of poetry-- anthologies, mostly, but a few collections, and of course dictionaries of quotations. Sometimes I found what I needed right away, sometimes I seemed to spend days on the search. My library of poetry grew larger every time I wandered near a secondhand bookstore. In every case I tried to find a few cogent lines that would summarize the action and tie the narrative lines together, but yet say nothing more than I wanted to say. Once or twice I failed and had to accept second-best. Often I found a jewel whose aptness astonished me, and sometimes I even used the quote to make a little tongue-in-cheek comment as well. [An example? Well, at the end of EMPEROR AND CLOWN, after I have tormented the hero and heroine through some 1300 pages of heartache and strife and suffering and not a single kiss, I finally let them fall on to a bed together, and with insufferable impudence proceed to cite Shakespeare: "Let me not to the marriage of true minds admit impediment..."] Frustrating though the search could be, it all seemed like a harmless little game that I could play and the reader might choose to ignore. Yet I discovered another benefit in the quotations--an unexpected, Procrustean feedback. The object of poetry is to furnish insight, after all, and just as poetry had led me to my titles and thus helped me work out the overall plot line, so sometimes a verse would jump out of a book and tell me what ought to happen next. I have been accused of patronizing very old-fashioned poets, but the Romantics suited the story more than modern verse would have done. Furthermore (and this was important!) the old masters are _free._ Modern writers expect to be paid for the use of their work--rightly so, but I could not afford to hire the living very often. Standard publishers' contracts require the author to obtain (and pay for) permission to quote any copyright material. The original author may charge anything he likes, and a separate permission is required for every edition--hardcover, paperback, Swahili, Nepalese... Tracking down the owner of the rights can be a chore. In one instance two separate publishers gave me permission to use the same quote, and obviously only one of them can be entitled to give it! I was fortunate that Del Rey agreed to handle the paperwork for the first series. The second time they told me I was a big boy now and could do it myself. Despite my subsequent experience, this is not an essay on copyright law. If you ever have to research that awful subject, find the most recent handbook you can, because the law, especially US law, is changing all the time. The quotes were fun. They were a lot of work. I think they helped me write a better story--and that is all that ever matters. --Dave Duncan Reprinted from _Communique,_ Newsletter of SF Canada, Vol.4, #5 Q & A============================================================= Q: I suppose I am not the only foreign subscriber to your newsletter and I am interested in how a publisher puts manuscripts up for sale in foreign countries and how it handles sales for translations. Could you shed some light on this? A: When we own the foreign rights to a book, our subsidiary rights department sends out manuscripts, descriptions, and sometimes cover proofs to foreign publishers we think might be interested in acquiring the book, for publication in English or in translation. Any interested publishers make us offers, and the subsidiary rights department makes the best deal possible. The author's percentage of the payment is used to help pay back the advance, or forwarded to the author if the advance has been earned out already by US sales. Sometimes foreign publishers approach us before we solicit them, especially smaller publishers from Eastern Europe. When we've acquired a book from an agent, the agent usually retains foreign and translation rights, and goes through the same process on behalf of the author. Q: What's the deal with "Not available in Canada"? I suppose that basically means a British publisher's Canadian affiliate won the paperback reprint rights, right? A: When a Del Rey book is not available in Canada, it's usually because the Canadian rights to the book were sold before we bought US rights--which sometimes happens when we buy books from England. Or an agent or foreign publisher is reserving the Canadian rights, hoping for a separate Canadian sale. Sometimes we acquire non- exclusive Canadian rights to a book, which means both we and another publisher have the right to sell our book in Canada. In general, US rights and Canadian rights go together as a package in most book deals. And almost all of Del Rey's books are available in Canada, since we don't acquire many foreign reprints. Q: Does Del Rey Books receive many manuscripts from countries outside North America? If so, do you treat them any differently in terms of the editing process or the kind of deal you offer to the author? Basically, I am wondering if the distance between you and the author makes the whole process harder or even impossible. A: We do get a lot of unsolicited manuscripts from Canada, Australia, England, and other primarily English-speaking countries. Not as many as from the US, of course, but enough so that they aren't anything out of the ordinary. We treat foreign unsolicited manuscripts just as we do US manuscripts, and would make the same offer if we wanted to acquire a foreign manuscript as we would for a US manuscript. Also, a lot of our established authors live in foreign countries (Canada, Ireland, and England), which makes communication between us and them a little slower than it would be otherwise. International on-line services like CompuServe help us in that regard, letting us communicate with some authors who live abroad much more speedily than by mail and more cheaply than via the telephone. Fax machines help, too. When something has to go by mail, we just allow extra time, but it is an inconvenience. However, none of the inconvenience or expense of communicating with an author who lived far away would stop us from acquiring a book we wanted to publish. Q: Christopher Rowley--is there a GOLDEN SUNLANDS sequel in the works? A: Rowley has no plans to write a sequel to GOLDEN SUNLANDS (7/87) right now; he has a lot of other book ideas at the moment. He had planned to write a sequel at one point, and we even gave him a contract for it, but he decided to write TO A HIGHLAND NATION (5/93), a book in the Fenrille series, instead. Q: When is DIAMOND MASK coming out? A: DIAMOND MASK, the second book in Julian May's _Galactic Milieu_ trilogy, will be published in hardcover by Knopf in May of 1994. It will come out in paperback from Del Rey around June of 1995. Meanwhile, back at the ranch, JACK THE BODILESS is still a November '93 Del Rey paperback. Q: I heard from someone that DIAMOND MASK might be out in the UK before it appeared in the US. Do you have any info on British publication dates? (And if it is coming out in the US first, how do I get a copy over here in the UK?) A: DIAMOND MASK will be published in hardcover in the UK by HarperCollins, and in paperback by Pan. A publication date has not yet been set, but it will definitely not be before DIAMOND MASK is published in the US by Knopf (that was part of the deal). To get copies of Random House books from overseas (Random House being the parent company of both Del Rey and Knopf), send me e-mail and I'll send you instructions on ordering from our warehouse. IMHO: Conventions================================================ This issue of the DRIN is early because I'm going to WorldCon, and will be dutifully studying up for my panels and sewing seed pearls onto my evening gown for those scintillating parties in San Francisco when I should be back here at my desk doing the serious work of disseminating the newsletter. (Not!) While rushing around in a frenzy this week--getting ready for WorldCon and the Del Rey events planned to go along with it, preparing for our sales conference, and working on the DRIN--I've been wondering why we editors go to conventions. What do we get out of conventions, and what do we hope to accomplish there? I've been asking myself. And I've answered myself back thusly: Ask me later, I don't have time to think about it right now. So if the thoughts below are a little scattered, blame it (suitably) on WorldCon. Del Rey has not made a huge presence for itself at conventions over the years, but lately we've begun attending more of them. It's interesting, if a little overwhelming, to submerge ourselves in the sf subculture so thoroughly for two or three days; but we return to work on Monday pretty wiped out, and I often wonder what we've accomplished over the weekend. Because for me, at least, going to conventions is mainly work, not play. To editors, conventions are not only social events, but promotional opportunities. Though we do go to the dealers' room, hang out in the bar, socialize with editors from other companies, and raid the hotel room's mini-fridge if there is one, we're mostly there as official representatives of Del Rey. There are five specific goals we have in mind: 1. Participate in the panels and other convention activities. This helps out the convention, because professionals in the field attract fans. Authors and artists are the big draw, of course, but editors help, too--and we often have interesting things to say about the business of publishing. And participating in panels also helps us to... 2. Promote our books. One of the major frustrations of being an editor is those occasions when you've spent your energy and time (and your company's money) finding a great book and publishing it, only to see it not perform as well as you'd like. (And sometimes that's putting it mildly.) Conventions give us a chance to introduce readers to books we're excited about, tell them about new projects and programs, and get across the idea that our books are generally pretty darn good. 3. Hear from readers. A lot of people read our books, but we don't hear from many of them through the mail or on the phone. Electronic networks have given us one way to communicate with readers directly; conventions are another. During and after panel discussions, people ask questions or come up to talk to us about our books. It's sometimes hard to concentrate while standing in a room full of people leaving and arriving, shuffling papers, sitting down, talking, and looking for cups of water, but I like being able to talk to people one on one. 4. Make contact with our authors. This is the fun part. We get to take our authors out to meals, hang around with them between panels, and talk about things other than their current books. I've found that it's easier to work on a book with an author when you know him or her fairly well--and most of our authors are also fun people to be around. 5. Look for artists. We prowl around the art shows, looking for artists we might want to use on future covers. When we find them, we ask them to send in their portfolios. I've found a handful of our current artists this way in the last year or two, and it's really satisfying. Other things we do at conventions aren't so important, but I enjoy them. I like to meet our artists in person--sf and fantasy illustrators are, I've found, a really interesting and friendly bunch of people. I like to talk with other editors in the field to see what they're up to. And it's also fun to drag my authors to the dealers' room, where we hunt down copies of their books so they can sign them for the booksellers. Eating, sleeping, exercising--I try to do those, too. Eating is no problem; sleeping is a necessity; and exercising goes by the wayside until Monday. So we work pretty hard at conventions, though we have fun, too. And starting now, with WorldCon, we'll be working even harder, both behind the scenes and in front of them, to get people interested in our books and our authors. Oh, well--there goes sleeping... Ellen Key Harris Editor Del Rey Books ekh@panix.com |DEL| ==============================================================|REY|
sf.85 spantic,
Dobri, stari Zoran čivković nas neprekidno obasipa novim SF knjigama. Nadam se da ima još kupaca pored mene :) žetvrta knjiga iz njegovog drugog ( čuj DRUGOG! ) ciklusa od 6 knjiga ( inače je planirao tri ( čuj TRI! ) ciklusa za ovu godinu ) je knjiga: SRCE KOMETE, od Gregori Benforda i Dejvida Brina iz 1986. Šta reći o knjizi? Ko je čitao S ONE STRANE SPUŠTANJA NOĆI od tandema Klark/Benford možda i znaju šta ih čeka: neverovatan eko sistem u samoj kometi. I šta se dešava kada počne ukrštanje dva ekosistema. Moje pune preporuke knjizi, ako ništa drugo, zanimljiva je. Usput, Zč je izbacio i seriju od tri knjige NUOMI od Terija Pračeta. Još je nisam kupio pa ne znam za utiske. Ali poznavajući Pračeta :)
sf.86 snemcev,
>> ========== >> sf/del.rey #9, from gbattis, 28841 chars, Thu Sep 2 00:21:29 1993 >> ---------- >> TITLE: September 93 >> |DEL| CONSISTENCY IN NAMING IS THE SIGN OF A SMALL MIND >> |REY| The DEL REY BOOKS Internet Newsletter Jeli, dejrane, da li postoji mogućnost da ti lupim ignore, ali samo u ovoj temi, jer svako malo pošalješ poruku sa 30K texta? :((
sf.87 dr.grba,
>> THE PERSISTENCE OF MEMORY by Karen Ripley (SF) >> First book in the _Slow World_ trilogy; 345-38120-3 >> Paperback, 240 pp; cover art by Nicholas Jainschigg Da ga đavo nosi, ovo me asocira na nešto mnogo dobro. Pomoć? P.S. Da li je teško ovo preusmeriti u pad, a ne u poruku?
sf.88 dr.grba,
>> Usput, Zč je izbacio i seriju od tri knjige NUOMI od Terija >> Pračeta. Još je nisam kupio pa ne znam za utiske. Ali poznavajući >> Pračeta :) KAKO??????? DETALJE, MOLIM!
sf.89 dejanr,
>> jer svako malo pošalješ poruku sa 30K texta? :(( Jednom mesečno. Da se to "donese ovde", troše se pare i vreme. Mislim da onaj koga interesuje SF može toliko da download-uje da bi bio u toku sa onim što se u svetu dešava na ovom polju.
sf.90 spantic,
> Jednom mesečno. Da se to "donese ovde", troše se pare i vreme. Mislim > da onaj koga interesuje SF može toliko da download-uje da bi bio u > toku sa onim što se u svetu dešava na ovom polju. Slažem se i ja sam zahvalan. Kamo sreće da je više :)
sf.91 spantic,
> DETALJE, MOLIM! Pa ne znam šta tu još treba od detalja :) POLARIS je izdao kao nezavisno izdanje ( ai! pa to je van sva TRI kola! ) trilogiju NUOMI: Kamionci, Buldožerci i Krilci od Terija Pračeta. Stvar je baš SF i odvija se na zemlji, ali očekujte smehotres :) Ne znam samo štp Pračeta Zč predstavlja kao američki odgovor Adamsu kad je Pračet Englez :)) Cena trilogije je 20 DEM. U Beogradu mislim još nije u prodaji po knjižarama. Ima li da je neko kupio trilogiju? Usput, kada Zč izbaci sve knjige to će značiti 21 knjiga SF-a u 1993. ako još nešto ne ubaci!
sf.92 bigbrada,
>>> Pračeta. Još je nisam kupio pa ne znam za utiske. Ali >>> poznavajući Pračeta :) > > KAKO??????? > > DETALJE, MOLIM! I to odmah :) Brada.
sf.93 valhala,
Mada ne spada u ovu conf... Imam par pitanja o Wing-u: Koliko zauzima igra, gde se moze naci i koja lova? E, da, pod kakvom konfiguracijom radi mi- nimum? Val.
sf.94 dr.grba,
>> Usput, kada Zč izbaci sve knjige to će značiti 21 knjiga SF-a u >> 1993. ako još nešto ne ubaci! Budući da odavno nisam u ažurnom toku stvari, zanima me da li je čivković uspeo da lansira sva najavljena izdanja. Može li ko par reči o situaciji u kataloškoj i knjižarskoj prodaji? Znam samo da sam do pre dve godine bio u situaciji da kupujem sve redom, a danas prebiram i za "Računare" ))):
sf.95 spantic,
> Budući da odavno nisam u ažurnom toku stvari, zanima me da li je čivković > uspeo da lansira sva najavljena izdanja. Može li ko par reči o situaciji Za sada jeste. Videćemo za kasnije. Knjige se mahom prodaju poštom ili lično kod Zča, mada se vide i u knjižari Bata. Zč traži i dobija DEM, a cene su mu od 9 do 15 DEM, zavisno od knjige. KOmplet Terija Pračeta od 3 knjige je bio ( i još uvek je ) 20 DEM. Šta te još zanima?
sf.96 a.kircanski,
Hi, jel čitao neko onaj komplet knjiga od Isaka Asimova o Zadužbini. (pravljenje zadužbine, raspad itd.) cy, sale.
sf.97 ljubisha,
>Hi, jel čitao neko onaj komplet knjiga od Isaka Asimova o Zadužbini. Odavno. I još mi je krivo što nisam kupio komplet kad sam imao priliku.
sf.98 dejanr,
>> Hi, jel čitao neko onaj komplet knjiga od Isaka Asimova o Zadužbini. Jel ima neko da nije? :)) Ja sam čitao.
sf.99 ssokorac,
─┼┤ Hi, jel čitao neko onaj komplet knjiga od Isaka Asimova o Zadužbini. žini mi se da su to ovde skoro svi čitali :).
sf.100 dvidovic,
> DEM, a cene su mu od 9 do 15 DEM, zavisno od knjige. > KOmplet Terija Pračeta od 3 knjige je bio ( i još uvek je > ) 20 DEM. Šta te još zanima? A jel' mogu ja? Znas li sta je Pracet jos napisao? Urlikao sam od smeha citajuci 'Noume'.
sf.101 dr.grba,
>> Pračeta od 3 knjige je bio ( i još uvek je ) 20 DEM. Šta te još >> zanima? Tih 20 DEM (;
sf.102 dr.grba,
>> Hi, jel čitao neko onaj komplet knjiga od Isaka Asimova o >> Zadužbini. Stare tri. (Jedino sam se još upecao na "Preludijum", nažalost). SF klasika. Ne treba trošiti reči, nego pročitati.
sf.103 dcolak,
│ ─┼┤ Hi, jel čitao neko onaj komplet knjiga od Isaka Asimova o Zadužbini. │ │ žini mi se da su to ovde skoro svi čitali :). Sem mene čini se :( Jel ima neka dobra duša koja bi mi pozajmila sad u subotu u klubu te tri knjige? Vraćam čim pročitam O;) Sledge DAMMIR!
sf.104 a.kircanski,
_-=> SF klasika. Ne treba trošiti reči, nego pročitati. Pa ne kačem ja da nisam čitao. tj. čitao sam samo 1. u 3. knjigu, a zanimame kako se zove druga knjiga. sale.
sf.105 snemcev,
>> ─┼┤ Hi, jel čitao neko onaj komplet knjiga od Isaka Asimova o Zadužbini. >> >> žini mi se da su to ovde skoro svi čitali :). Mislim da je nekad ovde bio i spisak cele Zadužbine, pa ako ga neko još uvek ima... bilo bi lepo da ga podeli sa nama.
sf.106 dejanr,
>> Mislim da je nekad ovde bio i spisak cele Zadužbine, pa ako ga neko još >> uvek ima... bilo bi lepo da ga podeli sa nama. žitav ciklus Asimova: 1. Sabrani roboti 2. želične pećine 3. Golo sunce 4. Roboti zore 5. Roboti i carstvo 6. Zvezdane struje 7. Zvezde, prah nebeski 8. Šljunak (ili kamičak?) na nebu 9. Preludijum za Zadužbinu 10. U susret Zadužbini 11. Zadužbina 12. Zadužbina i Carstvo 13. Druga Zadužbina 14. Rub Zadužbine 15. Zadužbina i Zemlja Naravno, napisao je i knjiga van ovog ciklusa (npr. Nemezis, Kraj vremena itd) ali ove su povezane, manje ili više uspešno. Sve su objavljene kod nas u izdanju Polarisa (nešto je pre objavljivala i Prosveta) osim broja 10, a i on bi trebao da bude objavljen do kraja godine, već je raspisana i pretplata. Mislim da je knjiga 15 dem.
sf.107 ilazarevic,
> Hi, jel čitao neko onaj komplet knjiga od Isaka Asimova o Zadužbini. A ko nije? :) Ja sam čitao. Imaš neke utiske, ili pitaš tek tako?
sf.108 spantic,
> A jel' mogu ja? Znas li sta je Pracet jos napisao? Urlikao > sam od smeha citajuci 'Noume'. Bilo je o tome reči. Njegova najpoznatija dela su knjige iz serije o Ravnozemlju ( Discworld ) i predstavljaju paradiju ali fantazi. Poznate su knjige: "Piramide", "Sourcerer" ( ne znam baš, ali adekvatni prevod bi bio "Izvornik magije" ), "Smrt" etc.
sf.109 ilazarevic,
> a zanimame kako se zove druga knjiga. Zadužbina i Carstvo.
sf.110 spantic,
> Naravno, napisao je i knjiga van ovog ciklusa (npr. Nemezis, Kraj vremena Nemezis je deo ciklusa. Verovatno posle "Ja, robot".
sf.111 dejanr,
>> > Naravno, napisao je i knjiga van ovog ciklusa (npr. Nemezis, Kraj >> > vremena >> >> Nemezis je deo ciklusa. Verovatno posle "Ja, robot". Iz autorovog (ili se kaže autorevog? :) predgovora "Nemezis": >> Ova knjiga ne pripada seriji Zadužbina, niti pak serijama Roboti ili >> Carstvo, već stoji nezavisno. Samo sam želeo da vam na to skrenem >> pažnju kako bi se izbegli nesporazumi. Naravno, jednog dana možda ću >> napisati roman koji će ovu priču povezati sa drugima, ali to se možda >> i neće desiti. PS Nije se desilo.
sf.112 bigbrada,
> Naravno, napisao je i knjiga van ovog ciklusa (npr. Nemezis, > Kraj vremena itd) žisto informativno, Asimov je napisao 43 dela. Brada.
sf.113 dejanr,
>> žisto informativno, Asimov je napisao 43 dela. Možda toliko SF dela, a inače napisao je više stotina knjiga, mnogo njih se bavi popularizacijom nauke itd. Neko je izračunao da je, ako se dobro sećam, pisao 4 strane dnevno, čitavog života.
sf.114 wizard,
> 1. Sabrani roboti > 2. želične pećine > > (...) > > 14. Rub Zadužbine > 15. Zadužbina i Zemlja Ima li neko sve ovo i raspoložen je da mi pozajmi na čitanje (redom :)? Uredno vraćam, ne mastim knjige i ne isecam slike iz knjiga. :)))) žitam SF oduvek, volim ga, ali ni jedan Asimovljev roman nisam pročitao. Unapred hvala.
sf.115 dr.grba,
>> žisto informativno, Asimov je napisao 43 dela. žisto informativno, ukupni opus Isaka Asimova iznosi oko 400 naslova, od toga je 90-100 SF.
sf.116 ssokorac,
─┼┤ njih se bavi popularizacijom nauke itd. Neko je izračunao da je, ako ─┼┤ se dobro sećam, pisao 4 strane dnevno, čitavog života. Nemoguće, pa 4 strane svaki dan je ipak previše?! Ako izuzmemo pauze dok još nije znao da piše+dani kada ništa nije pisao ostatak bi bio bar duplo više, a plus sredjivanje svega napisanog itd.... žak ni Asimov ne bi mogao toliko :), bar mislim :).
sf.117 dejanr,
Znam da zvuči neverovatno, ali tako je nekako. Naravno, nije nemoguće da nije sam to sve napisao, nego on da osnovni nacrt a posle (za pare) piše par mlađih, neafirmisanih pisaca, što ne bi bilo posebno novo (tako je, recimo, radio Aleksandar Dima Otac). Ali, kada se sabere šta je objavio i podeli sa godinama života, dobije se približno tolika cifra.
sf.118 peca.st,
!-> Ima li neko sve ovo i raspoložen je da mi !-> pozajmi na čitanje (redom :)? Ja imam samo želične pećine. Peđa.
sf.119 danica,
> Sem mene cini se :( > Jel ima neka dobra dusa koja bi mi pozajmila sad u subotu u > klubu te tri knjige? Vracam cim procitam O;) Evo prijavljujem se dobrovoljno! Ne dolazim ove nedelje u klub ali ti mogu doneti iduce. P.S. Sve pod uslovom da ti ne smeta sto imam ruznu naviku da citam i jedem u isto vreme. :)
sf.120 danica,
> njih se bavi popularizacijom nauke itd. Neko je izracunao da > je, ako se dobro secam, pisao 4 strane dnevno, citavog zivota. Tacno 8 dnevno, svakog dana. :)
sf.121 vitez.koja,
#=> Jel ima neka dobra duša koja bi mi pozajmila sad u #=> subotu u klubu te tri knjige? Vraćam čim pročitam O;) Srećom nisu samo tri, naprotiv, od ostalih knjiga svaka je po obimu približno kao prve tri zajedno.
sf.122 vitez.koja,
#=> se dobro sećam, pisao 4 strane dnevno, čitavog života. Pet strana dnevno... Predgovor jedne zbirke SF priča.
sf.123 ilazarevic,
> da nije sam to sve napisao, nego on da osnovni nacrt a posle (za pare) > piše par mlađih, neafirmisanih pisaca, što ne bi bilo posebno novo (tako Tako je on i radio seriju "Robot City", koja se prodavala pod njegovim imenom, dok je u predgovoru pisalo da je on samo ispravljao i usmeravao.
sf.124 bigbrada,
> Možda toliko SF dela, a inače napisao je više stotina knjiga, > mnogo njih se bavi popularizacijom nauke itd. Neko je izračunao > da je, ako Naravno, mislio sam na SF dela :) Brada.
sf.125 bigbrada,
> od toga je 90-100 SF. Mogu da ti nAvedem 43 SF dela, a ti mi daj ostalih 47 - 57... Brada.
sf.126 marshall,
*> ─┼┤ Hi, jel čitao neko onaj komplet knjiga od Isaka Asimova o Zadužbini. *> *> žini mi se da su to ovde skoro svi čitali :). Jel zna neko da li i gde doticna knjiga(e) moze da se kupi ?
sf.127 dr.grba,
>> Srećom nisu samo tri, naprotiv, od ostalih knjiga svaka je po obimu >> približno kao prve tri zajedno. "Preludijum za zadužbinu" je gabaritniji od tri stare, ali nosi mnoooogo manje informacija nego one. Istegli ga čiča, razvalio i naše i njihove. Pitanje za one koje su čitali ostale iz ciklusa Zadužbine: kakve su po konciznosti? Pričajući o Asimovu,sad mi pade na pamet, trebalo bi svi mi da se setimo koliki je njegov uticaj bio četrdesetih godina, kada je SF prešao onu nedefinisanu granicu od paraliterature ka književnoj formi. I trebalo bi u njegovom opusu svakako obratiti pažnju na enormni gabarit priča objavljenih u "Amazing stories" i drugim časopisima. Da li ste čitali divnu priču Asimova, "Dvestogodišnjak"?
sf.128 dr.grba,
>> Tako je on i radio seriju "Robot City", koja se prodavala pod >> njegovim imenom, dok je u predgovoru pisalo da je on samo >> ispravljao i usmeravao. STOP! Dobro je poznato da je on bio samo urednik - korepetitor ove serije. Bilo je to veoma moderno u Americi. Setite se one TV serije "Alfred Hičkok vam predstavlja...". Hičkok nije bio ništa do naratora i "cenzora" ove serije. Ali gladnom tržištu je bilo dovoljno što to majstor preporučuje. I u tome je cela kvaka.
sf.129 dr.grba,
>> Mogu da ti nAvedem 43 SF dela, a ti mi daj ostalih 47 - 57... Pokušaću da iščačkam po svojim knjigama. žim dođem do referenci, obećavam ih ovde. Shodno haosu u kom sam u poslednje vreme, to će malo da potraje...
sf.130 dejanr,
>> Da li ste čitali divnu priču Asimova, "Dvestogodišnjak"? Jakako :) A ako želiš da čitaš tu priču proširenu na roman, kupi "Pozitronski čovek" od Asimova i Silverberga, upravo treba da izađe i kod nas. Da vidimo da'l je Silverberg uspeo da pokvari i ovu priču :))
sf.131 ssokorac,
─┼┤ Da li ste čitali divnu priču Asimova, "Dvestogodišnjak"? Naravno, stvarno jedna od najlepših priča, pročitao sam je desetka puta na oba jezika :).
sf.132 ilazarevic,
> Pitanje za one koje su čitali ostale iz ciklusa Zadužbine: kakve su po > konciznosti? Kratko i jasno :)
sf.133 ilazarevic,
> STOP! Dobro je poznato da je on bio samo urednik - korepetitor ove > serije. Bilo je to veoma moderno u Americi. Setite se one TV serije To sam ja i rekao, ne vidim šta ne valja. Naime, na knjigama piše "Isaac Asimov's Robot City", a u predgovoru piše da je on urednik.
sf.134 vitez.koja,
#=> "Preludijum za zadužbinu" je gabaritniji od tri stare, #=> ali nosi mnoooogo manje informacija nego one. Istegli ga #=> čiča, razvalio i naše i njihove. Pitanje za one koje su #=> čitali ostale iz ciklusa Zadužbine: kakve su po #=> konciznosti? Slična stvar se može primetiti i kod ostalih knjiga, ali to ne bi trebalo da iznenađuje s obzirom da je materijal od kojeg su sačinjene prve tri knjige prvobitno zamišljen (i izdat) kao više priča. Za razliku od njih, ostale knjige su i pisane kao romani, što će reći kontinualna radnja od početka do kraja, više detaljisanja a manje informacija.
sf.135 zormi,
*#=> "Preludijum za zadužbinu" je gabaritniji od tri stare, * * Slična stvar se može primetiti i kod ostalih knjiga, ali to ne bi trebalo * da iznenađuje s obzirom da je materijal od kojeg su sačinjene prve tri * knjige prvobitno zamišljen (i izdat) kao više priča. A Asimov priznaje u jednom uvodu da ga izdavač plaća po broju reči u romanu pa zato ume malo da guši. ;) Valjda je zato koristio text procesor, da prebroji kad je pokrio minus na računu. :)
sf.136 dejanr,
>> A Asimov priznaje u jednom uvodu da ga izdavač plaća po broju reči u romanu Tako se standardno plaća u Americi, videćeš da i drugi pisci (recimo Pournelle u BYTE-u) uvek "mere" knjige i tekstove po broju reči. U doba Aleksandra Dime se plaćalo po redu, zato u njegovim romanima ima toliko dijaloga tipa - Zdravo - Zdravo - Dobro što si došao itd ;) Kod nas se plaća (ako se to zove plaćanje ;) po šlajfni, tj. praktično po bajtu.
sf.137 neman,
Malo pre sam cuo najavu da ce u 13.00 ( nedelja ) biti emitovane Zvezdane staze - svemiska stanica 9 , verovatno "STAR TREK Deep Space Nine" koji je skoro poceo da ide preko satelita. Razmislicu o svojoj podrsci Seseljevom ukidanju takse :) neman
sf.138 ognjen,
> Malo pre sam cuo najavu da ce u 13.00 ( nedelja ) biti > emitovane Zvezdane staze - svemiska stanica 9 , verovatno > "STAR TREK Deep Space Nine" Dok sam citao ovu poruku, bacim pogled na sat, i poletim u sobu da upalim TV. Serija je tek pocinjala u okviru "Zabavne nedelje". Hvala na informaciji. Elem, ako ste videli, sky je (kao i obicno) povremeno ubacivao na dnu ekrana svoj znak i ime serije. Ljudi sa RTSa su preko tog znaka stavili broj 1. Dali im to predstavlja prvi program ili sta drugo, pojma nemam. Zar nije zabranjeno preuzimati serije sa trugih programa? Izgleda de je i RTS krenuo putem kriminala. :)
sf.139 neman,
> preuzimati serije sa trugih programa? Izgleda de je i RTS > krenuo putem kriminala. :) Ako, ako, ljubi ga majka :)
sf.140 spantic,
> Zvezdane staze - svemiska stanica 9 , verovatno "STAR TREK Deep Space Nine" Može li neko da mi objasni šta se zapravo desilo u onoj bici na početku epizode kada gine komadantova žena i kakve veze Pikar ima sa tim?
sf.141 dr.grba,
>> >> Mogu da ti nAvedem 43 SF dela, a ti mi daj ostalih 47 - 57... >> >> Pokušaću da iščačkam po svojim knjigama. žim dođem do referenci, >> obećavam ih ovde. Shodno haosu u kom sam u poslednje vreme, to će >> malo da potraje... Odgovor bigbradi: Zbilja nisam bio u pravu. Ta 43 dela koja spominješ i ja mogu da prepišem iz SF enciklopedije Z. čivkovića. A tražeći tamo-amo, shvatio sam da ta referenca od stotinjak knjiga pripada I raznim kompilovanim i neautorizovanim izdanjima, kao i manje gabaritnim stvarima (neki baš i novelu "Dvestogodišnjak" navode kao knjigu, hm...). Stoga ti podaci nisu verodostojni. A propos 43 naslova, ima ih još nekoliko, budući da je Asimov do smrti izdao/autorizovao još par naslova (mislim da su reference u SF enciklopediji ažurne sa 1989. godinom).
sf.142 dr.grba,
>> ... Da vidimo da'l je Silverberg uspeo da pokvari i ovu priču :)) Boban Knežević favorizuje Silverberga kao najboljeg američkog SF pisca. Naravno da se ne slažem sa ovom opaskom. Mnogo više volim kako to Zelazni radi. Da ne spominjem Filipa Dika.
sf.143 dr.grba,
>> A Asimov priznaje u jednom uvodu da ga izdavač plaća po broju reči >> u romanu pa zato ume malo da guši. ;) Valjda je zato koristio text To su priznali i Stiven King i onaj krele LusterBater (; Mada je King kasnije otkrio da je funkcija logaritamska, a ne linearna (:
sf.144 neman,
> Moze li neko da mi objasni sta se zapravo desilo u onoj > bici na pocetku epizode kada gine komadantova zena i kakve > veze Pikar ima sa tim? Commander Sisko ( gde li ga nasi krstise pukovnikom ili potpukovnikom ) je izgubio zenu pri eksploziji stanice. A mozda ovo i nije prva epizoda STDS9. A uzgred za onakav pocetak ostatka epizode je bio dug tri godine :) neman
sf.145 snemcev,
>> Commander Sisko ( gde li ga nasi krstise pukovnikom ili potpukovnikom ) Pa to mu dođe prevod u naše činove.
sf.146 bigbrada,
>>> Mogu da ti nAvedem 43 SF dela, a ti mi daj ostalih 47 - 57... > > Pokušaću da iščačkam po svojim knjigama. žim dođem do > referenci, 43 SF dela Isaka Asimova : -------------------------- 1. Pebble in the Sky - 1950 2. I, Robot - 1950 3. The Stars, Like Dust - 1951 4. The Currentsof Space - 1952 5. Foundation - 1952 6. Foundation and Empire - 1952 7. David Starr, Space Ranger - 1952 8. Second Foundation - 1953 9. Lucky Starr and the Pirates of the Asteroids - 1953 10. The Caves of Steel - 1954 11. Lucky Starr and the Oceans of Venus - 1954 12. The End of Eternity - 1955 13. Martian Way and Other Stories - 1955 14. Lucky Starr and the Big Sun of Mercury - 1956 15. The Naked Sun - 1957 16. Lucky Starr and the Moons of Jupiter - 1957 17. Earth Is Room Enough - 1957 18. Lucky Starr and the Rings of Saturn - 1958 19. Nine Tomorrows - 1959 20. The Rest of Robots - 1964 21. Fantastic Voyage - 1966 22. Through a Glass, Clearly - 1967 23. Asimov's Mysteries - 1968 24. Nightfall and Other Stories - 1969 25. The Gods Themselves - 1972 26. The Early Asimov - 1972 27. The Best of Isaac Asimov /1939 - 1972/ - 1972 28. Have You Seen These? - 1974 29. Heavenly Host - 1975 30. Buy Jupiter and Other Stories - 1975 31. The Dream, Benjamin's Dream, Benjamin's Biscentennial Blast - 1976 32. The Bicentennial Man and Other Stories - 1976 33. Good Taste - 1977 34. 3 by Asimov - 1981 35. The Complete Robot - 1982 36. Foundation's Edge - 1982 37. The Winds of Change and Other Stories - 1983 38. The Robots of Dawn - 1983 39. Norby, The Mixed-up Robot - 1983 (sa Janet Asimov) 40. The Robot Collection - 1983 41. Norby's Other Secret - 1984 (sa Janet Asimov) 42. Norby and Lost Princess - 1984 (sa Janet Asimov) 43. Robots and Empire - 1985 I to je to... Sad si ti na potezu :) Brada. P.S. Nađoh podatak da je napisao preko 400 knjiga!!!
sf.147 dr.grba,
>> P.S. Nađoh podatak da je napisao preko 400 knjiga!!! Valjda si pročitao moj odgovor u 7.141.
sf.148 marshall,
*> prvi program ili sta drugo, pojma nemam. Zar nije zabranjeno *> preuzimati serije sa trugih programa? Izgleda de je i RTS krenuo *> putem kriminala. :) Izgleda, posle okorelih kriminalaca koje predvodi TV Politika... N A S R E C U ! ! ! :)))
sf.149 dr.grba,
Gledao sam Star Drek u nedelju. Otužno. Jedino opravdanje koje imam da sam gledao to čudo do kraja je čekanje na ručak i kiša napolju. Skloni bože i sačuvaj!
sf.150 valhala,
Mogu li negde da se kupe Gospodari Prstenova, i po kojoj ceni? Moze li se naci i na engleskom? Val.
sf.151 debelijencija,
!=?> Otužno. Jedino opravdanje koje imam da sam gledao to čudo do !=?> kraja je čekanje na ručak i kiša napolju. Skloni bože i !=?> sačuvaj! Slažem se, a još je i slika bila očajna... Izgleda da ga stvarno skidaju sa Sky-a... :) Jedino ih je izvadilo kad se pojavio Jean-Luc Pickard na kraju! :))) Još da je doš'o i Will Ryker... :) Moje je opravdanje malo drugojačije. Ja sam se odmarao od vežbanja fizike za kontrolnu kod razrednog ;))).
sf.152 vpoznanovic,
*> Mogu li negde da se kupe Gospodari Prstenova, i po kojoj ceni? *> Moze li se naci i na engleskom? Mislim da Gospodara Prstenova nećeš naći u prodaji po knjižarama u gradu. Trilogija je izuzetno tražena i nalazi se na prvom mjestu knjiga koje bi razne knjižare otkupile od onih koji imaju primjerak viška ili im knjige jednostavno više ne trebaju. Ostaje ti da baciš pogled po buvljacima, jer tamo obično prodaju oni koji ne znaju da mogu da ponude knjižarama. Dobra vijest je da Esotheria, uz izdavanje ostalih Tolkienovih djela, u dogledno vrijeme namjerava da uradi i reprint Gospodara Prstenova.
sf.153 mikrom,
▄─ Mogu li negde da se kupe Gospodari Prstenova, i po kojoj ceni? Mislim da je STILOS izdao novi tiraž. Raspitaj se kod njih u knjižari, žika Ljubina (ne znam broj), ali je tel: 624-371 U svakom slučaju oni su izdavači i verovatno imaju po neki primerak.
sf.154 spantic,
> Slažem se, a još je i slika bila očajna... Izgleda da ga stvarno skidaju sa Ne znam da li ste čuli, ali... Ugovorili su 176 epizoda ST 9 stanica do 2000. ;)
sf.155 spantic,
> Mislim da Gospodara Prstenova nećeš naći u prodaji po knjižarama u > gradu. Trilogija je izuzetno tražena i nalazi se na prvom mjestu Video sam komplet preksinoć kod Bate ( JDP ).
sf.156 vpoznanovic,
> Video sam komplet preksinoć kod Bate ( JDP ). To je upravo to. Kod Bate je knjiga ubjedljivo najtraženija i sigurno im je neko prodao taj primjerak.
sf.157 dr.grba,
>> mogu da ponude knjižarama. Dobra vijest je da Esotheria, uz >> izdavanje ostalih Tolkienovih djela, u dogledno vrijeme namjerava >> da uradi i reprint Gospodara Prstenova. 2ivi bili i izdali celokupna dela Tolkina. A oni majmuni iz "Nolita" bi mogli da opale novo izdanje, makar su oni na državnim jaslama, pa imaju repromaterijal...
sf.158 dr.grba,
>> Ne znam da li ste čuli, ali... Ugovorili su 176 epizoda ST 9 >> stanica do 2000. ;) Gnag....pffffffffffff!
sf.159 dejanr,
========== sf/del.rey #10, from gbattis, 24665 chars, Sat Oct 2 23:19:21 1993 ---------- TITLE: October 93 |DEL| OPTIMISTIC_RAMBLINGS.NET |REY| The DEL REY BOOKS Internet Newsletter Number 9 (October 1993) WHAT'S NEW IN THE STORES========================================== THE CHRONICLES OF PERN: FIRST FALL by Anne McCaffrey. Hardcover Many tales of Pern have been hinted at in the Dragonriders books but have yet to come to light. THE CHRONICLES OF PERN may be a drop in the bucket as this untold history goes, but it should be a welcome drop for all thirsty Pern fans. The stories in this book highlight some of the moments in the earliest history of Pern: What happened to the S.O.S. that Ted Tubberman sent off in DRAGONSDAWN? How were Benden Weyr and Ruatha Hold settled? What was the dangerous Crossing to the Northern Continent like? Each time you read another bit of Pernese history, the world comes more and more alive. At the rate Anne McCaffrey's going, I wouldn't be surprised if United suddenly started advertising fares to Pern. ------------------------------------------------------------ WANDERER by Donald E. McQuinn. Trade paperback. This is the sequel to Don McQuinn's debut SF novel, WARRIOR, set in the Pacific Northwest some 500 years after most civilization has been destroyed by nuclear and biological warfare. WANDERER continues the struggle of a visionary priestess of the woman-led Church and a small group of cryogenic resurrectees from the 21st century as they search for hidden knowledge. McQuinn excels at creating a very detailed and believable future world and strong female characters ("Most adventure stories relegate females to secondary roles, and I wanted to change that," he says). This is that rarity-- a post-holocaust SF adventure with a strong, character-driven story. The last book in the trilogy, WITCH, will be published in trade paperback next fall. ------------------------------------------------------------ JACK THE BODILESS by Julian May. Paperback. At long last, JACK THE BODILESS is out in paperback, a mere four months before Knopf publishes Book Two, DIAMOND MASK, in hardcover. This is a book for everyone who read _The Saga of Pliocene Exile_ and remembers Mark Remillard, adoring references to Saint Jack the Bodiless, and mentions of the Metapsychic Rebellion. And even if you haven't read the four books of that early series, JACK is still great science fiction about extraordinary mental powers and alien contact-- and a really neat mystery that will keep you guessing. ------------------------------------------------------------ SORCEROUS SEA by Carol Severance. Paperback. What goes around comes around, and in SORCEROUS SEA, the third book of _The Island Warrior,_ Iuti Mano finally must face the consequences of having murdered the Shark God. Lots of neat magic and nasty danger in a beguiling South Seas-type culture. Carol Severance spent a few years in the Peace Corps on a Pacific island called Truk, so she knows whereof she writes. (And she knows it's pronounced "chook," too.) ------------------------------------------------------------ THE PERSISTENCE OF MEMORY by Karen Ripley. Paperback. This SF adventure opens with the heroine, Cassidy, riding a gray mare and being chased by unknown people. But they're not all that's unknown--Cassidy has no idea who or where she is, or why she's being chased. Things get odder from there. The setting is a world not our own, where memory, dreams, and even sex have little meaning for anyone except Cassidy, who still remembers bits and pieces of our world. Ripley has a rare command of detail and nuance (at least in our opinion) that really brings this strange world to life. The other books in the _The Slow World_ trilogy , THE WARDEN OF HORSES and THE ALCHEMIST OF TIME, will be published in the summer and fall of next year. ------------------------------------------------------------ CHIMERA by Mary Rosenblum. Paperback. Mary Rosenblum keeps getting better and better. Her first book, THE DRYLANDS, had other sf professionals practically drooling (see first page of either book for examples) and got fine reviews. With CHIMERA, I think Rosenblum has outdone herself by a factor of two or so. She's created a well-developed near-future world where commerce, art, and nearly everything else take place online. The main character learns, though, that not everything virtual is unreal, nor is everything in the flesh world real. Pat Cadigan says of CHIMERA, "Mary Rosenblum paints a fascinating future landscape with all the skill of a true artist. CHIMERA is a book to savor and enjoy over and over again." And Walter Jon Williams chimes in with "The '90s wave is here, and Mary Rosenblum is riding its crest." ------------------------------------------------------------ THE CHANGING LAND and DILVISH THE DAMNED by Roger Zelazny. Paperbacks. (These are repackages, not new books--meaning they have a new cover design but the insides haven't changed--but I wanted to mention them anyway because I'm fond of Zelazny's books and we've finally given them modern covers.) DEL REY DATA====================================================== October books: THE STRICKEN FIELD by Dave Duncan (F) Book Three of _A Handful of Men_; 345-37898-9 Hardcover, 352 pp; cover art by Jim Burns UPLAND OUTLAWS by Dave Duncan (F) Book Two of _A Handful of Men_; 345-38477-6 Paperback, 288 pp; cover art by Jim Burns THE GUNS OF THE SOUTH by Harry Turtledove (SF) 345-38468-7 Paperback, 576 pp; cover art by Tom Stimson THE EARTH SAVER by Catherine Wells (SF) Sequel to CHILDREN OF THE EARTH; 345-37464-9 Paperback, 416 pp; cover art by Bob Eggleton MORNINGSTAR by David Gemmell (F) 345-37909-8 Paperback, 304 pp; cover art by Mick Posen ------------------------------------------------------------ November books: THE CHRONICLES OF PERN: FIRST FALL by Anne McCaffrey (SF) A Pern short-story collection; 345-36898-3 Hardcover, 304 pp; cover art by Keith Parkinson WANDERER by Donald E. McQuinn (SF) Sequel to WARRIOR; 345-37840-7 Trade paperback, 608 pp; cover art by Michael Herring JACK THE BODILESS by Julian May (SF) First book in _The Galactic Milieu_ trilogy; 345-36247-0 Paperback, 480 pp; cover art by Mark Harrison SORCEROUS SEA by Carol Severance (F) Third book in the _Island Warrior_ series; 345-37446-0 Paperback, 272 pp; cover art by Mark Harrison THE PERSISTENCE OF MEMORY by Karen Ripley (SF) First book in the _Slow World_ trilogy; 345-38120-3 Paperback, 240 pp; cover art by Nicholas Jainschigg CHIMERA by Mary Rosenblum (SF) 345-38528-4 Paperback, 336 pp; cover art by Peter Peebles THE CHANGING LAND and DILVISH THE DAMNED by Roger Zelazny (SF) 345-34441-3 and 345-33417-5 Paperback repackages,245 pp and 215 pp; cover art by Michael Herring ------------------------------------------------------------ December books: KING JAVAN'S YEAR by Katherine Kurtz (F) 345-38478-4 Paperback, 514 pp; cover art by Michael Herring THE BLACK LYNX by Elizabeth Boyer (F) 345-37593-9 Paperback, 336 pp; cover art by Tim Hildebrandt PENNTERRA by Judith Moffett (SF) 345-37824-5 Paperback, 352 pp; cover art by Peter Peebles THE BIG EMPTY by James Luceno (SF) 345-37449-5 Paperback, 352 pp; cover art by Peter Gudynas ------------------------------------------------------------ Special Announcement: DRIN Availability (or, All the Myriad Ways) A self-serving list of all the ways to get the DRIN: 1. read it the first few days of the month on rec.arts.sf.written, GEnie's Del Rey topic on the SFRT, or CompuServe's SF Library 5; 2. send your e-mail address to ekh@panix.com to be added to the subscriber list and have the DRIN delivered to your mailbox the first working day of the month; 3. get a copy from the Del Rey fileserver* (delrey@tachyon.com) by sending e-mail with "SENDME newsletter.current" as the body of the message; 4. read it on the Panix gopher* (gopher.panix.com; choose the DRIN subdirectory). *Back issues are also available here. ------------------------------------------------------------ Special Announcement: Ringworld Returns For some interesting news about Larry Niven's Ringworld books, see the Q & A section below. BIBLIOGRAPHY: Alan Dean Foster==================================== Alan Dean Foster writes _a lot._ For a long time, he wrote only for Del Rey, and thus we have quite a supply of Alan Dean Foster titles. Besides writing books of his own, Foster's also written. Titles are in chronological order by publication date, with the series, if any, listed in parentheses after each book. (Flinx is _The Adventures of Flinx of the Commonwealth_; Trek is _Star Trek Logs_; Icerigger is _The Icerigger Trilogy_.). This is by no means a complete Foster bibliography; he's published lots more books with Ace (and maybe others). THE TAR-AIYM KRANG (Flinx, 3/72; 345-30280-X) BLOODHYPE (Flinx, 3/73; 345-33285-7) ICERIGGER (Icerigger, 3/74; 345-33395-0) STAR TREK LOG ONE (Trek, 6/74; 345-33349-7) STAR TREK LOG TWO (Trek, 9/74; 345-32646-6) DARK STAR (10/74; 27727-9) STAR TREK LOG THREE (Trek, 1/75; 33318-7) STAR TREK LOG FOUR (Trek, 3/75; 33350-0) STAR TREK LOG FIVE (Trek, 8/75; 33351-9) MIDWORLD (11/75; 345-35011-1) STAR TREK LOG SIX (Trek, 3/76; 33352-7) STAR TREK LOG SEVEN (Trek, 6/76; 27683-3) STAR TREK LOG EIGHT (Trek, 8/76; 27602-7) STAR TREK LOG NINE (Trek, 2/77; 27165-3) ORPHAN STAR (Flinx, 3/77; 345-32449-8) THE END OF THE MATTER (Flinx, 11/77; 345-33465-5) WITH FRIENDS LIKE THESE (Short stories, 12/77; 345-31657-6) STAR TREK LOG TEN (Trek, 1/78; 27212-9) SPLINTER OF THE MIND'S EYE (Star Wars novel, 2/78; 345-27566-7) MISSION TO MOULOKIN (Icerigger, 4/79; 345-33322-5) THE BLACK HOLE (12/79; 345-28538-7) CACHALOT (5/80; 345-33595-3) NOR CRYSTAL TEARS (9/82; 345-32447-1) FOR THE LOVE OF MOTHER-NOT (Flinx, 3/83;345-34689-0) ...WHO NEEDS ENEMIES? (Short stories, 6/84; 345-31657-6) VOYAGE TO THE CITY OF THE DEAD (8/84; 345-35061-8) SENTENCED TO PRISM (9/85; 345-31980-X) THE DELUGE DRIVERS (Icerigger, 6/87; 345-33330-6) FLINX IN FLUX (Flinx, 7/88; 345-34363-8) THE METROGNOME AND OTHER STORIES (Short stories, 8/90; 345-36356-6) A CALL TO ARMS hardcover (Damned, 4/91; 345-35855-4) A CALL TO ARMS paperback (Damned, 4/92; 345-37574-2) THE FALSE MIRROR hardcover (Damned, 4/92; 345-35856-2) THE FALSE MIRROR paperback (Damned, 6/93; 345-37575-0) THE SPOILS OF WAR hardcover (Damned, 4/93; 345-35857-0) STAR TREK LOG ONE/LOG TWO/LOG THREE (Trek, 1/93; 345-38247-1) STAR TREK LOG FOUR/LOG FIVE/LOG SIX (Trek, 7/93; 345-38522-5) STAR TREK LOG SEVEN/LOG EIGHT/LOG NINE (Trek, 8/93; 345-38561-6) About the Author: Alan Dean Foster was born in New York City and raised in Los Angeles, California. After receiving a bachelor's degree in Political Science and a Masters of Fine Arts degree in motion pictures from UCLA in 1968-69, he worked for two years as a public-relations copywriter in Studio City, CA. He sold his first short story to August Derleth at _Arkham Collector Magazine_ in 1968, and other sales of short fiction to other magazines followed. His first try at a novel, THE TAR-AIYM KRANG, was published by Ballantine Books in 1972. Since then, Foster has published many short stories, novels, and film novelizations. Foster has toured extensively around the world. Besides travelling, he enjoys classical and rock music, old films, basketball, body- surfing, and weight-lifting. He has taught screenwriting, literature, and film history at UCLA and Los Angeles City College. Currently, he resides in Arizona. IN DEPTH========================================================== Carol Severance.is the author of REEFSONG, a Hawaii-influenced SF novel, and _The Island Warrior,_ a fantasy trilogy set in a Polynesia-like culture. Besides being a good writer and a fun person to hang around with at conventions, Carol is a whiz at self-promotion (though judging by her experiences as recounted below, she might describe herself, ruefully, as more of a Cheez Whiz). If you see a fantasy novel nestled in between the ground chuck and the stew beef, it's probably one of Carol's. THE VIEW FROM THE MEAT AND CHEESE DEPARTMENT Self-promotion is a strange business. At times, its advantages seem obvious--like when more than three non-family members show up for a reading and buy copies of your books before they leave. Or someone admits to seeking out your most recent novel after reading about it in the local paper or their college alumni newsletter or on a bookmark they picked up at a convention. Particularly gratifying is the book distributor or bookstore manager who says, "Thanks for stopping in. I'll be sure to reorder your books." The trouble is, you can never tell which efforts are going to pay off and which aren't, and why. When my first novel, _Reefsong,_ came out, I agreed to do signings at two local grocery stores. I live on a small island. There aren't a lot of opportunities for such events, so I figured I might as well give it a shot. Believe me, there's nothing quite like seeing your precious novel advertised as a loss-leader item in the Sunday grocery ads. The signing at the first store was a big success. My table was placed among the specialty Christmas gifts, in between the bakery and booze departments. Dozens of people stopped by to chat and to take advantage of the discount the store was offering on my books. The cut didn't affect my royalties, so I was quite pleased with the situation. The following day, at the second store, things were different. The person who had set up the event wasn't working that day, and had left no directions as to what to do with me, although the store did have a case of my books on hand. There was no specialty Christmas gift section and the bakery and booze departments were far distant from each other, so I suggested setting up my table near the book and magazine racks. There was a pause. Then someone said, "There's better traffic flow through the meat and cheese department." He was right. During my three-hour stay, I directed dozens of shoppers to the restrooms, explained to uncountable others that no, I was not there to hand out samples, and that Velveeta was a cheese product, not a true cheese, and could be found on Aisle 17, and signed two books--one of them to a sympathetic store employee. I also talked with a school librarian who explained she couldn't add _Reefsong_ to her collection because her students' parents would never allow a book with so lurid a cover. I offered to purchase some contact paper (Aisle 6) to paste over the offending parts, but by then her attention had shifted to the cold cuts. The assistant manager suggested that next time, I should do as a local radio station had recently done: barricade myself inside a "jail" constructed of my books (the radio station used cases of soda pop) and refuse to come out until the books were all sold. I suggested, very politely, hat the next time we'd probably both be better off just putting the books on the racks and letting it go at that. So. Was it worth it? Well, now I have a photograph that I carry with me to each of my signings to remind myself how bad it can really get. But the two stores, along with another in the chain, sold three cases of _Reefsong_ during the week-long promotion, many to people who don't ordinarily frequent bookstores. And, through a local distributor, all the stores continue to stock _Reefsong_ along with my more recent books, _Demon Drums_ and _Storm Caller._ They sell quite well right off the racks. And one day not long after the signings, a young woman called me. She had just read _Reefsong,_ she said, and it had given her a fresh and much-needed positive outlook on life. She'd found the book by accident while doing her grocery shopping. It was on a card table in the meat and cheese department. Maybe it _is_ worth it, I tell myself on the meat-and-cheese days. Maybe it really is. --Carol Severance Q & A============================================================= Q: "Larry Niven, author of the Ringworld Trilogy"--have I missed something in the recent Larry Niven discussion? A: Well, maybe, or maybe not. I guess now's the time to announce that Larry Niven is writing a third Ringworld book (finally!) The idea for the book came out of a recent conversation with our very own Barbara Hambly, and part of the book is written already. We don't know yet when we're publishing it, but the part that's been turned in is really good. Q: What are these next two books David Eddings plans to write? A: BELGARATH and POLGARA are the stand-alone stories of these two characters, set before the epic saga of Garion the King. BELGARATH will cover the story of how the sorcerer Belgarath became a disciple of the God Aldur, his romance with Poledra, and the birth of his daughter Polgara--the epic saga of seven thousand tumultuous years. POLGARA will tell the story of the sorceress Polgara, her lives, her loves, her adventures, and her crucial role in the epic war of men and Kings and Gods. (Whew, take a deep breath.) Q: I was just wondering if anyone had any info on the future plans for The Per Hiero Desteen books by Sterling Lanier (Books in series: HIERO'S JOURNEY and THE UNFORSAKEN HIERO) It's about time for the third, I think, and the series can NOT end where Journey left off. A: After a similar query in a past issue of the DRIN, Sterling Lanier got in touch with us after years and years to say that he was indeed finally at work on a third Hiero book, and expected to send it to us sometime around the end of the year if all went well. We're waiting eagerly to receive it, and will let you know if and when we'll publish as soon as we know for sure. Q: The Deryni books by Katherine Kurtz--how long until she starts the Childe Morgan series? A: Kurtz is concentrating on other Deryni books right now, so it will probably be a while--at least a few more years. Q: Any other books coming from Alan Dean Foster set in the Humanx Commonwealth universe? A: In fact, Del Rey will be publishing another Pip & Flinx book in 1995, and a Commonwealth Universe book after that in 1996. More details as we get them. Q: Joe Clifford Faust: Has he written anything recently? I liked THE COMPANY MAN (1988) a lot, and the _Angel's Luck_ trilogy (1990-1991), but haven't seen anything from him in the past two years. Did I miss anything, or has he stopped writing? A: You haven't missed anything--Faust's last book from us was THE ESSENCE OF EVIL, the third book of _Angel's Luck._ We all liked Joe's writing--he can be light and entertaining, as in the _Angel's Luck_ series, or more dark and entertaining, as in THE COMPANY MAN. But his sales were disappointing, and the sad truth is that once an author's sales begin to go down, it's almost impossible to turn them around again unless the author comes up with a total blockbuster. So we haven't been able to buy more books from him. IMHO: Publishing in the Internet Age============================= For the last week, I've been working about 16 hours a day on a book about the Internet. It's a directory to resources, access providers, etc., and it's compiled by my significant other and edited by my boss. (You can see how I'd get co-opted into helping.) So for a week I've been working at home, all Del Rey work has been put aside (and is getting later and later), I haven't been sleeping much , I have major eyestrain, and I've been learning a lot about the Internet. And thinking about it, too-- about the fact that there's finally something in the real world that approximates the computer networks found in science fiction (a mention of Gibson's _Neuromancer_ and cyberspace seems obligatory here :) ). And even though in some ways the Internet is a pale approximation of the science-fictional "net" in its various and variously vivid ideations, it's getting closer all the time; we now have MUDs and MOOs, rudimentary VR hardware, hugely powerful graphics programs, and a network that reaches across the globe. Widespread telecommuting and the virtual office might be just around the corner. But the major publishing companies almost all seem to be woefully behind when it comes to the possibilities of computers. Last fall I visited the offices of another New York publisher, only to find that the editors there didn't even have word processors. Ballantine/Del Rey isn't that badly off, but our art and design department has only recently switched to designing book covers on computer and sending those covers to the printer as computer files instead of cardboard-and-overlay mechanicals. Meanwhile, though our sales reps and sales department have had an e-mail network for a few years, and the reps can place their stores' orders for books over the network--a major advance in the industry--no two departments are networked together. So the managing editor's office is still distributing memos in multiple paper copies to our three floors of the building, via resultantly fit assistants. And when editors want sales figures, we have to call the sales department and request a printout. All editors do now have word processors, so things are looking up--and there's even talk of a Random House Internet connection in our future. If Random House (of which we are a part) had an Internet connection already, or even an internal network I could dial into, I wouldn't have to be writing this on the subway under the East River right now--we could have just e-mailed the Quark file for a chapter of the book instead of delivering it to the office by hand So it has hit home this past week how much more efficient we at Ballantine/Del Rey could be if we weren't lagging behind technologically--an ironic situation for a science-fiction publisher, especially when it seems that a lot of the world is on the brink of a transformation in the way research, business, and social interaction is done. And then I began to think about how much better at bridging the gap between publisher and readers Del Rey could be if we took full advantage of the Internet. I'm now putting together an Internet wish list--a bunch of ideas about offering readers more information while making our presence passive rather than active (so that people who want the information we make available can get it easily, while people who aren't interested will never see it (and it won't waste bandwidth)). Some of my ideas for what to put online are a mail-drop address for e-mail to our authors; a place where our our authors could upload things they've written-- descriptions of books they're working on, discussions of conventions, "What I Did on My Summer Vacation," whatever; a notice board listing our authors' appearances for signings and readings, and their publications in the short-story magazines and/or the mainstream press; and the Internet equivalent of movie previews. I have some other ideas--more radical ones--as well, but I don't have room to list them here. Suffice to say that we could do a lot of things to make information about our books and authors available directly to readers, without broadcasting this information across the net to all and sundry. As other companies get onto the Internet, especially if they don't agree to follow the rules of Internet culture, it will probably be a good idea to restrict commercial and promotional activity like the DRIN to passive availability (gophers, FTP sites, etc.) and request-only mailing lists, and kick it off the newsgroups (except the biz. groups). But how does that restriction get accomplished without an enforcing body? I think a major challenge of the next few years will be how to deal with the increase of commercial presence on the net--how to allow it to enrich the net's atmosphere and expand the net's possibilities without letting it to take over so that there's always an ad at the bottom of your screen (or the top of each newsgroup). So what do you think? Please let me know what you'd like to see online and what problems you foresee. Meanwhile, they'll be more from me next month on this whole Internet-commercialization issue and the future challenges the net will face. But right now, _my_ challenge is to get back to work on that Internet book. Ellen Key Harris Editor Del Rey Books ekh@panix.com |DEL| ==============================================================|REY|
sf.160 dr.grba,
>> 2ivi bili i izdali celokupna dela Tolkina. │ └──────── Znam da sam replicirao samom sebi, al' gle ovo! (:
sf.161 vpoznanovic,
*> >> mogu da ponude knjižarama. Dobra vijest je da Esotheria, uz *> >> izdavanje ostalih Tolkienovih djela, u dogledno vrijeme namjerava *> >> da uradi i reprint Gospodara Prstenova. *> *> 2ivi bili i izdali celokupna dela Tolkina. *> *> A oni majmuni iz "Nolita" bi mogli da opale novo izdanje, makar su *> oni na državnim jaslama, pa imaju repromaterijal... Jučer je u nekoj emisiji Trećeg Programa gostovao Vladimir Madić, glavni i odgovorni urednik Esotherije i pričao o situaciji u vezi izdavanja Tolkienovih djela. Rekao je da za sada nemaju prava na izdavanje Gospodara Prstenova, ali da će uraditi reprint čim ih dobiju. Zaista imaju u planu objavljivanje svih Tolkienovih djela, u prvom redu Nedovršenih Priča i sedam (???) knjiga Istorije Srednje Zemlje. Pričao je malo o Silmarilionu, jer je u toku javna promocija knjige, malo o stanju na tržištu itd. Smeta mu to što nemaju izdavačke konkurencije na polju ezoterije, mistike i fantastike, jer bi to sigurno ubrzalo izdavanje novih knjiga.
sf.162 spantic,
Uz poruku ide prvi broj slovenačkog fanzina Blodnjak koji izlazi u elektonskoj formi ( ranije na papiru ). Tekstovi su na slovenačkom. YUSCII. blood001.zip
sf.163 astojkovic,
********************************************************* * * * Z A M E N A * * * ********************************************************* TRAZIM: ROGER ZELAZNY "OBERONOVA IGRA & VRATA HAOSA" "STVORENJA SVETLOSTI I TAME" PHILIP K.DICK "TECITE SUZE MOJE..." "DA LI ANDROIDI SANJAJU..." NUDIM: FREDERIK POL "ANALI HICIA" "RAT TRGOVACA" "GEM - STVARANJE JEDNE UTOPIJE" GREG BER "EON" ISAK ASIMOV "BOGOVI LICNO" "ROBOTI ZORE" "PRELUDIJUM ZA ZADUZBINU" URSULA LEGUIN "LEVA RUKA TAME" J.R.R. TOLIKEN "GOSPODAR PRSTENOVA" ( 2. I 3. KNJIGA, "STILOS") "KENTAUR" "NAJBOLJE SVETSKE SF PRICE" T.BRETON & D.BENEICH "NJEZNI RAT" ("SOFTWAR") ZA DOGOVOR MAIL ASTOJKOVIC
sf.164 spantic,
Uz poruku su omaške iz filmova "Zvezdane staze", šta sve radi gledanje filma par stotina puta. Ops, ne "Zvezdane staze", već "Ratovi zvezda". Izvinjavam se, ovo je na vezi pisano. :) sw-goofs.zip
sf.165 spantic,
Za fanove "Zvezdanih staza", bilten događaja oko istih :) zine37.arj
sf.166 dejanr,
>> Uz poruku su omaške iz filmova "Zvezdane staze", šta sve radi gledanje >> filma par stotina puta. Ops, ne "Zvezdane staze", već "Ratovi zvezda". Svaka čast na prilogu! Pročitah ga dvaput sa velikim zadovoljstvom. Većina omaški su krajnje sitne i neprimetne, i izgleda da nema nelogičnosti u samoj *priči*, već samo u snimanjima pojedinih scena. Jedino što videh a što mi izgleda kao stvarno ozbiljna omaška jeste: >> SUBJECT: Luke (Wait, isn't she called Leia?) >> FILM: Star Wars IV "A New Hope" >> SCENE: >> This scene is right after the Death Star is destroyed, as Luke is >> getting out of his X-Wing. >> EVENT: >> Leia comes running up to him just as he descends the ladder from his >> X-Wing. He calls the character, Leia, by the actor's name, as he >> yells out "Carrie!" Neverovatno da niko to nije video (tj. čuo) dok su proveravali film, a možda i nije tako neverovatno jer i ja nisam zapazio a gledao sam ga "par" puta. Inače, da se "pohvalim" da sam ova tri i ja primetio: >> On Cloud City in Empire where Chewie is running away from the camera >> EVENT: >> The angle is such that you see the bottoms of Chewie's feet, and you >> see heel and sole of the boots that make up the feet of Peter Mayhew's >> costume. >> When Gold Five is going down on during the fight on the Deathstar. He >> calls out, "Gold Five to Red Leader." Red Leader's response is "I >> copy, Gold Leader." >> During the Scenes when Han is about to be frozen in Carbonite. >> EVENT: >> Before he is lowered into it, he has shackles around the upper part of >> his arms, which holds them to his body. However, in Return of the >> Jedi, when he is unfrozen, he no longer has them on his arms. >> Second, in one scene Han is not wearing his vest, you see his torso as >> completely white (his shirt is white). Those are the medium close up >> shots of Han. When the camera cuts to long shots, Han is wearing his >> vest... (naravno, to sam primetio zato što sam namenski gledao jednu pa drugu scenu, ne bi li ih uhvatio u nekoj greškici ;)) Nezavisno od grešaka, ovo što sledi mi je bilo najinteresantnije saznanje o samom filmu: >> Lucas was concerned about preventing leaks with his next Star Wars >> Film, The Empire Strikes Back. Infact, he had an elaborate security >> system set up which included logs of reports about leaks from actors. >> Lucas was especially concerned about the catwalk scene where Vader >> tells Luke he is his father. The lines Prowse actually spoke were >> actually 'Obi Wan Kenobi is your father' not, 'I am your father'. >> The lines we hear were added later, with the rest of Darth Vader's >> dialogue. Hvala još jednom za fajl, nemojte da nekome bude žao da ga download-uje :) PS Onaj ko je ovo primetio stvarno treba da dobije medalju :) >> when the droids first enter Jabba's throne room, you hear a lot of >> alien voices murmuring... if you listen closely, one of them is >> Greedo's voice speaking the EXACT same dialogue he said to Han in Star >> Wars.
sf.167 astojkovic,
SFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSF NUDIM: FREDERIK POL "ANALI HICIJA" "RAT TRGOVACA" (REKLAMOKRATIJA 2) "GEM - STVARANJE JEDNE UTOPIJE" GREG BER "EON" ISAK ASIMOV "BOGOVI LICNO" "ROBOTI ZORE" "PRELUDIJUM ZA ZADUZBINU" URSULA LEGUIN "LEVA RUKA TAME" J.R.R. TOLIKEN "GOSPODAR PRSTENOVA" ( 2. I 3. KNJIGA, IZDANJE "STILOS") "KENTAUR" "NAJBOLJE SVETSKE SF PRICE 1984." T.BRETON & D.BENEICH "NJEZNI RAT" ("SOFTWAR") TRAZIM: ROGER ZELAZNY "OBERONOVA IGRA & VRATA HAOSA" "STVORENJA SVETLOSTI I TAME" PHILIP K.DICK "TECITE SUZE MOJE..." "DA LI ANDROIDI SANJAJU..." ZA INFORMACIJE MAIL ASTOJKOVIC SFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSFSF
sf.168 spantic,
Baš sam danas video u Drpu da je izašla prva knjiga Bobana Kneževića i to u izdanje beogradske "Prosvete". Knjiga je zasnovana na srpskim narodnim pričama i da li neko već možda ima? O:)
sf.169 cdragan,
Eto i ja najzad pročitah Asimovu triologiju o zadužbini a čini mi se da je bila još neka knjiga(e) koja je bila nastavak pa ako je neko ima i ako je voljan da mi je da na čitanje ... :)
sf.170 spantic,
> Eto i ja najzad pročitah Asimovu triologiju o zadužbini a čini > mi se da je bila još neka knjiga(e) koja je bila nastavak pa ako Inače je upravo "Polaris" izbacio Asimovljevu "U susret zadužbini". Kako ono beše? "Dosta je bilo Bile!" Pardon, Zorane ;)
sf.171 dr.grba,
>> Baš sam danas video u Drpu da je izašla prva knjiga Bobana >> Kneževića i Tri ili četiri priče Bobana Kneževića koje sam pročitao su dovoljna referenca da bih bez dvoumljenja maznuo bilo šta sa njegovim potpisom (; a u srećnija vremena i kupio (: ...
sf.172 spantic,
Uz poruku je opis svih epizoda ST Next Generation. Spreman za štampu ako imate WP 5.1. Uopšte mi nije jasno šta je taj mislio ;) Srećom Word ovo guta bez frke, a lepo sve možete pročitati i sa Viewom. Uživajte. tngtblgd.arj
sf.173 mikrom,
Ovo je možda za male oglase, ali će ovde biti zapaženije. Dakle, nudim: 1. Vodič kroz galaksiju za autostopere I-III, Daglas Adams - prvo izdanje na našem jeziku (Zoroaster '86.) 2. Nebeski strug, Ursula Legvin 3. Sanjaju li androidi električne ovce, Filip Dik 4. Nešto nam se zlo privlači, Rej Bredberi 5. Devet prinčeva Ambera I, Rodžer Zelazni 6. Puške Avalona, Znamenje jednoroga (Amber II-III), Rodžer Zelazni 7. Vrisak Zvezda, Slobodan Ćurčić + Zemlja za dobre ljude, Radmilo Anđelković 8. Helikonija Leto, Brajan Oldis 9. Gradovi u letu, Džejms Bliš 10. Neuromanser, Vilijem Gibson 11. Doživljaji Džona Difula, Peta esencija 1. deo (Galaksija sanja) 2. deo (Planeta Diful) - čodorovski Mebijus, izdanje edicija No1, pun kolor Tražim: 1. Monolit 2 2. Ursulu Legvin ... (osim "Svet se kaže šuma", "Zemlomorja" i "Tehanu") 3. Frederik Pol ... 4. Grad, Klifor Simak
sf.174 dr.grba,
>> ako imate WP 5.1. Uopšte mi nije jasno šta je taj mislio ;) Mislio je da je WP dobar proizvod za procesiranje teksta. Ne slažeš se?
sf.175 spantic,
> Mislio je da je WP dobar proizvod za procesiranje teksta. Ne slažeš se? Uh, nemojmo ovde da započinjemo rat Word vs. WP. Ja koristim Word for Windows :)
sf.176 dr.grba,
>> Uh, nemojmo ovde da započinjemo rat Word vs. WP. Ja koristim >> Word for Windows :) Ne, ne bih započinjao čak ni da je tome ovde mesto. Grozim se rasprava te vrste, poput onog ZIP v/s ARJ, Telix v/s Telemate i ne znam ni ja šta. Lično, i Word i WP smatram izvanrednim proizvodima, a koji će se koristiti spada u domen ukusa, navika ili nekih drugih uzroka. Meni lično nije neophodan nijedan od njih, a u retkim prilikama kada mi treba nešto lepše ispisan list papira, upotrebim Win Write.
sf.177 magician,
­=> Ne, ne bih započinjao čak ni da je tome ovde mesto. Grozim se rasprava ­=> te vrste, poput onog ZIP v/s ARJ, Telix v/s Telemate i ne znam ni ja ­=> šta. Amiga je bolja od Atarija !!! P.S. Samo konstatujem :)
sf.178 ljubisha,
´k> Amiga je bolja od Atarija !!! > P.S. Samo konstatujem :) Barem ti konstatacija odgovara temi. Naučna fantastika. :))
sf.179 vitez.koja,
#=> Da rezimiram: Taj tvoj kompjuter se nikad ne bi pročuo #=> ni proslavio. Samo bi, jadan, štancovao Tolstoja. Ne znam zašto ni kako, ovaj citat iz civilizacija:književnos' me podsetio na knjigu "Nikadija", autora se ne sećam, naravno u Polarisovom izdanju. Da li je neko čitao to ? čestok utisak, opet ne znam zašto, na mene je ostavio deo kad on priča o sveštenicima koji se bave tajnom radija, i kaže kako mu je jedan od sveštenika ispričao kako je pravio taj radio, ali on nije mnogo razumeo, ali pre svega mu nije bilo jasno "zašto ga je pravio umesto da ga jednostavno pusti da naraste". I kasnije, u knjizi, on kaže npr. "radio je bio mrtav, nepovratno mrtav", i to ne u prenesenom nego u bukvalnom značenju (onda glavni lik razmišlja ko je ubio radio). Ko zna kakve nas mašine čekaju beyond 2000 :)
sf.180 dr.grba,
>> Amiga je bolja od Atarija !!! Kad bi se gađali autobusima! >> P.S. Samo konstatujem :) I ja.
sf.181 dr.grba,
>> Ko zna kakve nas mašine čekaju beyond 2000 :) "Ne znam kojim će se oružjem voditi treći svetski rat. Ali znam da će se četvrti svetski rat voditi lukom i strelom." Albert Ajnštajn
sf.182 jerry,
> Tri ili cetiri price Bobana Knezevica koje sam procitao su dovoljna > referenca da bih bez dvoumljenja maznuo bilo sta sa njegovim potpisom (; > a u srecnija vremena i kupio (: ... Ako te nesto interesuje, javi se meni. B. K.-a znam jedno 14 godina a njegov kum stanuje 'zgrada do mene'. Btw. 'kum' ima poooovelicku biblioteku SF knjiga. Pozdrav, :o), Jerry.
sf.183 v.nesic,
> knjigu "Nikadija", autora se ne sećam, naravno u Polarisovom izdanju. Da li je > neko čitao to ? Najcarskija knjiga. BTW, mislim da se useru LordPilot knjiga takođe dopala :))
sf.184 spantic,
> Ne znam zašto ni kako, ovaj citat iz civilizacija:književnos' me podsetio > na knjigu "Nikadija", autora se ne sećam, naravno u Polarisovom izdanju. Da > li je neko čitao to ? Autor je Dejvid Zindel i mene nije posebno impresinirala.
sf.185 spantic,
Krajnje subjektivna recenzija knjiga Bobana Kneževića, "Crni cvet". To je prvi roman Kneževićev koji je izdat, mada je autor napisao dosta priča od kojih su neke objavljene u TAMNIM VILAJETIMA, zbirkama YU priča. Autor je poznati izdavač SF literature, poznat po probojima našem SF tržištu ne toliko poznatih autora ( a bogami i po svom fleksibilnom shvatanju roka izdavanja usled toga :) Prvi roman mu je objavila beogradska "Prosveta", meki povez, 217 strana, ćirilica. I tu idu prve dve primedbe. Moja devojka je kad je videla knjigu prokomentarisala: "Kakva je to glupost?" Naime, na koricama, inače lepo opremljene knjige nalazi se anonimni crtež sisate plavuše koja čeka spasioca. Ista je obnažena, a tako i njen prethodni spasilac ;) Svejedno, nemojte dozvoliti da vas to odbije, knjiga je odlična a korice možete i pokriti. Drugo je samo zanimljiva opaska: "Moglo je to i na duplo manje strana", a što nema veze sa razvučenošću, već sa štampom :) A sad o tekstu, u knjizi je Boban uplivao u čudesni svet srpske narodne književnosti, pesama i bajki. čalosno je koliko danas mnogi bolje poznaju engelsku fantazi književnost, pa i same njihove "Vilinske priče", negu našu sopstvenu. Hajde, sami priznajte koliko se vas seća Marka Kraljevića ( još kojekako, zar ne? ), Baš želika, Helenine Gore, šume Striborove. Ko danas čita bajke Brlić-Mažuranić? A to je zaista šteta, jer one vrede. Tu se Boban javlja koristeći elemente istih u svojoj priči koja od sredine dela teče ka kraju i početku uporedo. Neki bi možda rekli nepotrebno. Ne slažem se, ti preskoci baš omogućuju čitalačevo uživljavanje i dublje doživljavanje priče koje inače ne bi bilo moguće. Ovo nije Tolkien, ovo je Knežević, delo pisano u tradiciji srpske bajke i sprpskih mitova. Tako redak primer osvrtanja i pisanja o našim, lokalnim temama u domaćem SF i F. Na kraju mi samo ostaje da vam kažem da je u Drpu gde sam kupio zadnji primerak tog dana ovo bila najprodavanija knjiga. Samo napred Bobane!
sf.186 vitez.koja,
#=> Autor je Dejvid Zindel i mene nije posebno #=> impresinirala. Nije ni mene; čak ne mogu da se setim o čemu se tačno radi. Ima, međutim, nekih delova koji su ostavili jak utisak na mene...
sf.187 dr.grba,
>> Ako te nesto interesuje, javi se meni. B. K.-a znam jedno 14 godina Evo, javljam se. Priupitaj Bobana kad će da razduži dve i tri godine stare dugove. Nije fora da šaljem pajser brigadu zbog knjiga (;
sf.188 dr.grba,
>> Hajde, sami priznajte koliko se vas seća Marka Kraljevića ( još >> kojekako, zar ne? ), Baš želika, Helenine Gore, šume Striborove. Pročitaj "Zlatnu knjigu" Dragana Filipovića, pa ćeš videti da nije sve tako crno.
sf.189 corto,
>  Amiga je bolja od Atarija !!! Dobro, breeeee......sf, paralelne stvarnosti.... dJOLE
sf.190 corto,
>  Barem ti konstatacija odgovara temi. Naucna fantastika. :)) :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) dJOLE
sf.191 corto,
>  Procitaj "Zlatnu knjigu" Dragana Filipovica, pa ces videti da >  nije sve tako crno. Cak stavise, glede i unatoc, vrlo je crnohumorno, bar kad se Filipovic pita....za svaki slucaj, imam ih dve, prva se jos nije raspala... :) dJOLE
sf.192 spantic,
Drugi broj slovenačkog elekronskog fanzina "Blodnjak" Evo sadržaja ╔═══════════════════════════════════════════════════════════════════════╗ ║ █ █ ████ █████ ████ █ █ █ ███ ║ ║ █ █ █ █ █ █ █ ██ █ █ █ ║ ║ █ █ ███ ████ ████ █ █ █ █ █████ ║ ║ █ █ █ █ █ █ █ █ ██ █ █ ║ ║ █ ████ █████ ████ █ █ █ █ █ ║ ╚═══════════════════════════════════════════════════════════════════════╝ DatotekaŮ▄▄▄ŢAvtorŮ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ŢNaslovŮ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ŢPripravilŮ▄▄▄▄▄▄▄ █████████████████████████████████████████████████████████████████████████ b002-01.txt b002-02.txt MaSk Uvod b002-03.txt Jorge L. Borges: Alef b002-04.txt Martin Furlanič: Prizor b002-05.txt Jure Aleksič: Za splošni blagor b002-06.txt Pregled ZF&F filmov (MaSk) b002-07.txt Jurski park (Z. Vrdlovec) b002-08.txt A.M.Fajdiga-Bulat: ZF&F in računalniške mreže b002-09.txt Blade Runner (MaSk) b002-10.txt Robert Silverberg: Svet znotraj (G. Kamnikar) b002-11.txt Fantazija (V. Vidmar) b002-12.txt Larry Niven: The World Out of Time (MaSk) b002-13.txt Willow (M. Goljevšček) b002-14.txt 2001:Space Odyssey (Galvin) b002-15.txt Terminator 2 (Z. Vrdlovec) Preporučujem Majin članak. Pozdrav, Srđan blod002.zip
sf.193 dr.grba,
>> Cak stavise, glede i unatoc, vrlo je crnohumorno, bar kad se >> Filipovic pita....za svaki slucaj, imam ih dve, prva se jos nije >> raspala... :) Znači, kod tebe je moja,pre tri godine plaćena knjiga. Sreća, pa radi Oreska....
sf.194 corto,
>  Znaci, kod tebe je moja,pre tri godine placena knjiga. Sreca, >  pa radi Oreska.... Nije, osim ako ja to ne znam....jednu sam uredno platio adrugu dobio u zamenu za komplet StripArt-a od B.K. licno. Bogamu, mozda je stvarno tvoja....;) dJOLE
sf.195 jerry,
> Evo, javljam se. Priupitaj Bobana kad ce da razduzi dve i tri godine stare > dugove. Nije fora da saljem pajser brigadu zbog knjiga (; Eee, u njegove biznis probleme se ne upustam. Ja mogu samo da mu prenesem poruku. Inace, on nije jedini. Na zalost. Imam i ja neke koji su mi svasta duzni pa ako imas pajser brigadu, daj mi ih pod komandu samo na jedan dan. Please?
sf.196 spantic,
> Pročitaj "Zlatnu knjigu" Dragana Filipovića, pa ćeš videti da nije > sve tako crno. A ne. Dragan i jeste svetla tačka u tami. Nevolja je što je prilično usamljen.
sf.197 spantic,
Počeo sam da skidam biografije SF pisaca. Nije to tako obimno koliko je nezgdno što su sve u posebnim datotekama a ne u nekoj arhivi. Pa povodom toga sam tužno zaključio kako mi sve to zapravo trpamo na gomilu ovde. Bilo bi lepo da nam tema živne. Ko zna možda jednog dana dobijemo i konferenciju? :)
sf.198 bigbrada,
>> dugove. Nije fora da saljem pajser brigadu zbog knjiga (; > duzni pa ako imas pajser brigadu, daj mi ih pod komandu samo na > jedan Lakše malo sa topm pajser brigadom ;) Svaki put kada čitam to učini mi se kao da piše "pajers bigbradu", prosto se štrecnem svaki put ;) Űpaga.
sf.199 dr.grba,
>> Eee, u njegove biznis probleme se ne upustam. Ja mogu samo da mu >> prenesem >> poruku. Ma, samo ga pozdravi i reci mu da ima pobornika koji će i dalje sa njim ako se vrate bolji dani. >> duzni pa ako imas pajser brigadu, daj mi ih pod komandu samo na >> jedan dan. Samosam se grubo našalio. Dok sam pročitao svoju poruku, već sam se pokajao. P.S. Podesi dužinu linije u editoru Sezama, da ne bi dolazilo do onih neprijatnih preloma.
sf.200 dr.grba,
>> Počeo sam da skidam biografije SF pisaca. Odakle? >> Pa povodom toga sam tužno zaključio kako mi sve to zapravo trpamo >> na gomilu ovde. Neka, samo daj, razvrstaće svako koga interesuje. >> ...Bilo bi lepo da nam tema živne. Ko zna možda jednog Naravno. Ova tema je dovoljna, cela konf bi raspršila raspravu. Ako zatreba neka pomoć u referenci, dojavi, proveriću u SF enciklopediji.
sf.201 jerry,
> P.S. Podesi duzinu linije u editoru Sezama, da ne bi dolazilo do onih > neprijatnih preloma. Izvinjavam se. Vidim i ja i vidim da je ruuuuuzno. Pisem u SDW-u (notepad - windows) tako da nemam bas osecaj koliki mi je red.
sf.202 dcolak,
│ Izvinjavam se. Vidim i ja i vidim da je ruuuuuzno. Pisem u SDW-u │ (notepad - windows) tako da nemam bas osecaj koliki mi je red. Pišti u QEdit-u u prozoru. Ja tako pišem otkad je SDW-a... Sledge DAMMIR!
sf.203 spantic,
> Odakle? Objavljivane su kao poruke u nekoj od SF grupa na Internetu. Ako te tačno zanima mogu da vidim u kojoj, a ja sam krenuo da ih skidam sa NIC.FUNET.FI.
sf.204 darone,
>> (...) u zamenu za komplet StripArt-a (...) Aiiiiii! Da nemaš još koji komplet? :)
sf.205 corto,
>  Aiiiiii! Da nemas jos koji komplet? :) Jedini koji sam imao je napisao sam gde....to je bilo doosta davno...BTW, Ervin Rustemagic je u inostranstvu, zajedno sa vecinom materijala koji je ipak spasao iz Sarajeva. Poginuli su neki Pahekovi i Hermannovi originali :( dJOLE
sf.206 darone,
>> Poginuli su neki Pahekovi i Hermannovi originali :( :((( Paheka cenim za genija, Astroiđane za legendu :) Ali je ipak najbolji fazon iz nekog stripića objavljenog u Stripoteci (šta to beše? :( ) "Jeste, zračiš inteligencijom" :))) darone p.s. primeniti na svakog pametnjakovića u društvu :) p.p.s. o Hermanu sve najbolje :)
sf.207 dejanr,
========== sf/del.rey #11, from gbattis, 22698 chars, Tue Nov 2 22:10:21 1993 ---------- TITLE: November 93 |DEL| "DO YOU HAVE THE INTERNET ON YOUR COMPUTER?" |REY| The DEL REY BOOKS Internet Newsletter Number 10 (November 1993) WHAT'S NEW IN THE STORES========================================== KING JAVAN'S YEAR by Katherine Kurtz. Paperback. Volume Two of _The Heirs of Saint Camber_ series, and "riveting reading--no, really, that's how I feel about it!" according to Kurtz's editor. A lot of royal intrigue, machinating magic, and lust for power goes on in this book, what with King Alroy dead and the former, power-hungry regents plotting anew. But the new king, Javan, is determined to be a true ruler and restore justice to the kingdom. ------------------------------------------------------------ THE BLACK LYNX by Elizabeth Boyer. Paperback. Boyer writes high-sprited Norse fantasy. This is the sequel to THE CLAN OF THE WARLORD, in which an orphaned witch-girl and a band of wild boys tried to avenge their parents' murder and find some lost treasure. Having totally failed, in this book it's back to the drawing board to find a more forgiving strand in the Web of Life, in which they can finally succeed in thwarting the treacherous Dark Elves and then find that lost treasure. Obligatory Norse feel with unexpectedly funny bits. ------------------------------------------------------------ PENNTERRA by Judith Moffett. Paperback. This is the first novel by the author of the _New York Times_ Notable titles THE RAGGED WORLD and TIME, LIKE AN EVER-ROLLING STREAM, and it's one of my favorite colony-world novels ever. A group of peaceful, low-tech colonists arrive on a lush Earthlike planet only to be told by the planet's natives, the bizarre hrossa, that machinery is forbidden and they cannot expand beyond the valley they first settled--by order of the planet itself. The colonists accept this disappointing news--but then another colony ship arrives, full of people who would rather fight the rules than adapt to them. And the planet fights back. Lots of good characterization that makes you believe in and care about the characters, neat ideas about aliens, sex that matters to the plot, and a portrayal of a religious group- -the first settlers are Quakers--that's neither cloying nor a substitute for character development. PENNTERRA was published before by Congdon & Weed and Worldwide, and got great reviews, but has been impossible to find for years. Orson Scott Card said of it then, "This is storytelling of the best sort. The people of PENNTERRA will be with me forever." I feel the same way. ------------------------------------------------------------ THE BIG EMPTY by James Luceno. Paperback. In a weird, dark look at the middle-distant future, THE BIG EMPTY covers a lot of sf's less-trodden ground: AIs kept in check by a manufactured religion (data-disk holy wafers, anyone?), the fine future line between the entertainment and war industries, the secret life of machines, and what might drive human beings to feel like (or want to be) machine intelligences instead. It's satire, not cyberpunk, but it has the feel of the latter at times, and Luceno's vision of the future has great cultural details. Lewis Shiner calls THE BIG EMPTY "a tour de force of wit and invention--a cunning parable of modern warfare." DEL REY DATA====================================================== November books: THE CHRONICLES OF PERN: FIRST FALL by Anne McCaffrey (SF) A Pern short-story collection; 345-36898-3 Hardcover, 304 pp; cover art by Keith Parkinson WANDERER by Donald E. McQuinn (SF) Sequel to WARRIOR; 345-37840-7 Trade paperback, 608 pp; cover art by Michael Herring JACK THE BODILESS by Julian May (SF) First book in _The Galactic Milieu_ trilogy; 345-36247-0 Paperback, 480 pp; cover art by Mark Harrison SORCEROUS SEA by Carol Severance (F) Third book in the _Island Warrior_ series; 345-37446-0 Paperback, 272 pp; cover art by Mark Harrison THE PERSISTENCE OF MEMORY by Karen Ripley (SF) First book in the _Slow World_ trilogy; 345-38120-3 Paperback, 240 pp; cover art by Nicholas Jainschigg CHIMERA by Mary Rosenblum (SF) 345-38528-4 Paperback, 336 pp; cover art by Peter Peebles THE CHANGING LAND and DILVISH THE DAMNED by Roger Zelazny (SF) 345-34441-3 and 345-33417-5 Paperback repackages, 245 pp and 215 pp; cover art by Michael Herring ------------------------------------------------------------ December books: KING JAVAN'S YEAR by Katherine Kurtz (F) 345-38478-4 Paperback, 514 pp; cover art by Michael Herring THE BLACK LYNX by Elizabeth Boyer (F) 345-37593-9 Paperback, 336 pp; cover art by Tim Hildebrandt PENNTERRA by Judith Moffett (SF) 345-37824-5 Paperback, 352 pp; cover art by Peter Peebles THE BIG EMPTY by James Luceno (SF) 345-37449-5 Paperback, 352 pp; cover art by Peter Gudynas ------------------------------------------------------------ January books: WORLDWAR: IN THE BALANCE by Harry Turtledove (SF) 345-38241-2 Hardcover, 496 pp; cover art by Bob Eggleton THE SPOILS OF WAR by Alan Dean Foster (SF) Book Three of _The Damned_; 345-37576-9 Paperback, 304 pp; cover art by Barclay Shaw THE GOBLIN MIRROR by C. J. Cherryh (F) 345-38476-8 Paperback, 320 pp; cover art by David Cherry HOSTILE TAKEOVER by Jack McKinney (SF) Book Four of _The Black Hole Travel Agency_; 345-37079-1 Paperback, 368 pp; cover art by Bruce Jensen ------------------------------------------------------------- DRIN Availability (All the ways to get the DRIN online) 1. read it the first few days of the month on rec.arts.sf.written, GEnie's Del Rey topic on the SFRT, or CompuServe's SF Library 5*; 2. send your e-mail address to ekh@panix.com to be added to the subscriber list and have the DRIN delivered to your mailbox the first or second working day of the month; 3. get a copy from the Del Rey fileserver* (delrey@tachyon.com) by sending e-mail with "SENDME newsletter.current" as the body of the message (or send "HELP" for full instructions); 4. read it on the Panix gopher* (gopher.panix.com; choose the DRIN subdirectory). *Back issues also available BIBLIOGRAPHY: H. P. Lovecraft===================================== I'm no expert on H. P. Lovecraft, so I'll just give the basics. H and P stand for Howard and Phillips. Lovecraft wrote supernatural fiction, the most famous and enduring examples of which share a setting he called the Cthulhu Mythos. Lovecraft's writing employs many, many adjectives, and has what seems to be a strong cult following. His books are still popular, even though he died in 1937 and wrote extremely little thereafter. Next Halloween, Del Rey plans to publish a trade volume collecting many of Lovecraft's short stories; this book, along with our previous trade paperback, BLOODCURDLING TALES OF HORROR AND THE MACABRE, and a third book to be published in 1995, should collect all of Lovecraft's short fiction in tasty trade paperback format for those who don't want to spring for the handsome Arkham House hardcovers. This is by no means a complete bibliography, but just the Del Rey and Ballantine titles. TALES OF THE CTHULHU MYTHOS and THE SHUTTERED ROOM are Ballantine and out of print; the rest are Del Rey and in print. Titles are listed chronologically by publication date, and all are fantasy/horror. THE DREAM-QUEST OF UNKNOWN KADATH (5/70; 345-33779-4) THE TOMB AND OTHER TALES (12/70; 345-33661-5) AT THE MOUNTAINS OF MADNESS AND OTHER TALES OF TERROR (1/71; 345-32945-7) THE LURKING FEAR AND OTHER STORIES (1/71; 345-32604-0) THE DOOM THAT CAME TO SARNATH AND OTHER STORIES (2/71; 345-33105-2) THE SHUTTERED ROOM AND OTHER TALES OF HORROR (4/71; 345-23229-1) TALES OF THE CTHULHU MYTHOS by Lovecraft and others (5/71; 345-23226-7) THE CASE OF CHARLES DEXTER WARD (8/71; 345-35490-7) BLOODCURDLING TALES OF HORROR AND THE MACABRE (10/82; 345-35080-4) IN DEPTH========================================================== Karen Ripley has published three books so far, with two more on the way. PRISONER OF DREAMS and THE TENTH CLASS are solid, well-written space adventure; THE PERSISTENCE OF MEMORY and the next two _Slow World_ books, THE WARDEN OF HORSES and THE ALCHEMIST OF TIME, are more complicated and eerie. Horses play a large part in this trilogy, as does amnesia, an alternate world, and a very strange culture lacking something we count on--memory. Karen Ripley spends her winters writing books, and the other three seasons dealing with real-life events that are stranger than fiction. Writing and Real Life As a writer, a farmer, and a veterinarian, I've always tried to keep my careers separated. But sometimes I can't help but see just how similar they really are. All three fields are an uneven mix of perception and reality, exhilaration and drudgery, seat-of-the-pants art and nuts-and- bolts craft. Most people know me as a veterinarian, so if they find out that I also write books, they immediately assume I've done a James Herriot. They're usually disappointed or perplexed when I explain that I write science fiction and fantasy. "Why don't you write about the things that've happened to you?" they ask. Maybe they're secretly wishing I'd write about them . . . If they only knew! I've always viewed science fiction and fantasy as less of an escape from reality than as a possible explanation for it, a sort of buffer zone between logic and what really happens in the world. I suppose I could write about some of the things that I've seen in veterinary practice, but if I did, I'm not sure that anyone would believe me. Cases like the sick calf that arrived bundled up in the back seat of a car, wrapped in bed sheets (you don't want to know!), or the woman who was worried about her German Shepherd catching "gentle herpes" from her husband (you _really_ don't want to know!) still have me scratching my head, even years later. I guess writing fiction is my way of leveling out that mental playing field in my head, or trying to rationalize the giddy irrationality of life. What my disappointed clients don't realize is that much of the time I _am_ writing about them. Maybe Mrs. Smith and her puking poodle or Mr. Jones and his allergic cat won't ever find themselves or their pets among the pages of my books, but they can rest assured that I've used them, nonetheless. Every character I create comes from two sources. Because they are my creations, each one of them must come at least partially from something inside of me. But beyond that, each one is a composite of real people, people I have had either the fortune or misfortune of having known in my everyday life. If I've done my job well, most of those people will never recognize themselves! For example, Taylor, one of the characters in THE TENTH CLASS, is a fairly faithful composite of three men I actually know. Most women who read the book really _like_ Taylor, and I know why. He takes his general appearance from one man, his sunny disposition from another, and his genial polish--his "sincere greasiness"--from a third. (So, guys--gotcha!) Occasionally someone will ask me if my female main characters are based on myself. Of course--although I'm a lot better looking :). Actually I'd be happy to let my principal female characters act as surrogates for me as they wind their way through the maze of the books' plots. But just as with all the other characters I've created, I've liberally borrowed from the people I've met in real life to give them their appearances, temperaments, quirks, and foibles. So far, I've never given one of them a German Shepherd . . . but you never know. Not only do most of the people I've known end up in the "character file" I keep in my head, but many of the things that have happened to me, no matter how weird or bizarre, are deposited there as well. No twist of plot or caprice of fate is too incredible to be topped by something I've seen in real life. In fact, I've got a lot of experiences stored away in my head that I'm afraid I could never use in writing science fiction or fantasy--they're just so wacky that no one would believe them. And then there are all of those things that would never pass my publisher's seal of good taste. So when people ask, "Where do you come up with these ideas?" it's hard to explain that I rarely have to make up any of them and that the real challenge isn't in selecting an idea, it's in reinventing it in a form that is somewhat more consistent with logic. Which brings me back to my contention that writing science fiction and fantasy is just another way of trying to make some sense of what already actually exists, just in a much more chaotic and less credible form, in the real world. You probably still haven't figured out what being a farmer has to do with all this. I'm not totally sure of that myself, except that I'm convinced that all of life's necessary lessons can be learned from farming. Unfortunately, for most of us a _living_ can't be earned from farming, which is where those other two careers come in handy. --Karen Ripley Q & A============================================================= Q: In the October Q&A, you indicated Katherine Kurtz was working on other Deryni books and that the Childe Morgan series wouldn't be out for a while. Can you let us know what some of the work in progress is? A: Kurtz's next book is THE BASTARD PRINCE, the conclusion to the _Heirs of Saint Camber_ series. It will be out in hardcover in June. After that, her next book will be KING KELSON'S BRIDE, which follows THE QUEST FOR SAINT CAMBER. Q: I submitted a manuscript to Del Rey almost five years ago and the novel received a well-deserved rejection. Since then, the novel has been completely revised, restructured, rewritten--basically gutted. Is it inappropriate to submit it again now that it is a new animal? A: No, it's not inappropriate. Be sure to mention, though, that you did submit it once before, long ago, in very different form--otherwise there's a small chance the slush reader might find it familiar and assume you're just resubmitting the same old (rejected) manuscript. In general, you have to use your own best judgment on questions like this one. Is the revised manuscript really so different or so improved that the editors might change their minds about it? My off-the-cuff advice would be that it's appropriate to resubmit if you understand why the manuscript was rejected the first time around--and have dealt with the weaknesses in your revision. If you have no idea why your manuscript was rejected and can't be confident that it's better this time around, don't resubmit. Q: When does Barbara Hambly plan to put out her third book in _Sun Cross_? Also, I'm curious about the magic system that she uses in her works. Has she said anything about its origins? A: Not much of an answer for you at the moment--Hambly has no plans for a third _Sun Cross_ book at present, and we don't have any special details of her magic system, though it's obviously well thought out and consistent. Q: Can you tell me if certain parts of the country get new books before other parts of the country? I used to live on the East Coast, and we always got things right away. Out here (Tucson), movies get here sometimes weeks after they've played in other cities. And books seem to lag behind other cities, too. A: We ship books to the West Coast first (in the "first wave") in order to get on-sale dates that are the same across the country. However, certain places are more difficult to reach, and books sometimes get to those places a little later. Also, bookstores don't always shelve their newly received books right away, so our books might be in your store, but back in a shipping room somewhere hidden in a box. It's always worthwhile to ask the store if you know a book is out but can't find it on their shelves. Q: A friend of mine really enjoys reading HP Lovecraft, and I was wondering if there was anywhere on the net that I could find a list of all the books that Del Rey or other publishing companies have out? A: Lovecraft's Del Rey books are listed in the Del Rey bibliography section above. In addition, Arkham House publishes a "definitive Lovecraft" five-volume hardcover set: THE DUNWICH HORROR AND OTHERS (1984), AT THE MOUNTAINS OF MADNESS AND OTHER NOVELS (1985), DAGON AND OTHER MACABRE TALES (1986), THE HORROR IN THE MUSEUM AND OTHER REVISIONS (1970, reissued 1989), and MISCELLANEOUS WRITINGS (forthcoming). There were other books published by and about Lovecraft; I'd suggest you consult THE SCIENCE FICTION ENCYCLOPEDIA or Books in Print for more details. IMHO: Whither the Internet?====================================== With the DRIN, Del Rey is participating in what I think is the most exciting part of the information age--the global network. Now the Internet means that people can form active, lively communities based on what their interests are, not where they live. Soon it may mean that large numbers of people can work one place (or many places) and live in another. And having an easy and cheap way to make contact with groups that share a focused interest may eventually change the way companies that cater to those interests do business. The Internet has certainly changed _my_ job description: I now spend the equivalent of one working day a week online, plus the hours putting together the DRIN offline. And now other segments of the publishing world--beyond sf editors--are discovering the Internet and the commercial networks as potential new media and new ways to reach broad markets. Our publicity department asked me recently to post a list of Douglas Adams's signing/reading tour dates on the Internet; since there's an obvious place for the information (alt.fan.douglas-adams), I agreed. But when they wanted me to post a press release on our INTERNET DIRECTORY book, I went into my no-commercial-traffic spiel. And last month I got an e-mail press release announcing that Viking Penguin was putting a Stephen King story online for downloading--at a price. My first thought was to wonder where the press release had been posted, and what the reaction to it was. And even though my presence on the Internet is, at least in part, an official one, this e-press release gave me a feeling of foreboding. Publishers and other businesses are suddenly becoming aware of the potential of the Internet--and may not see (or may choose not to see) the anticommercialism that has been an important part of Internet culture. Those new to the idea of computer networks seem to have a hard time distinguishing the public, nonprofit, noncommercial Internet from CompuServe, GEnie, Prodigy, and other services that operate for profit and welcome for-profit endeavors. The Internet population is exploding right now, and the feel of the "place" itself may be on the verge of major renovation, noncommercial tradition or no. But if people on the Internet work it right, commercialization might not be unmitigatedly bad. Here's what I mean: If more businesses are aware of and present on the networks in some form, more day-to-day business will eventually get transacted online; there will be the usual exchanges of information, but there will also be routine exchanges of labor for money, and exchanges of money for goods and services. Since ours is a highly consumer-oriented society, the net's expansion into a platform for economic exchange is likely to hasten its integration into mass culture. And if the global net functions as a medium for commerce, it will probably undergo more rapid advancement in hardware and software--driven by market forces instead of science and education--than it will without business traffic. It may not be the Internet anymore, but it could well be a network with all the features of the present-day Internet--plus more. And it will probably be accessible to many more people. For example, the most ambitious future net environment I've come across in sf in a long time is in Mary Rosenblum's new novel, CHIMERA, which takes place in a near future in which almost all legitimate business (and a lot of illegitimate business, too, and art, and sex) happens on the net. People have virtual offices and virtual business personae, and the workplace is not a place, but a decentralized medium accessible with minimal hardware. In that world, business made the net its own. And to me, the book stands as a reminder that commercialization will probably propel network software and hardware toward "cyberspace" faster than any other pressure. So the commercial invasion won't be all bad. But how can we, as denizens of the current pretty-much-commercialization-free Internet, get the good stuff--convenient availability of goods and services, lots of (free) information about those goods and services, increased customer-company interaction, and better network technology--without letting business take over the net? One simple tactic would be to act as a relatively unified body, not doing net-business with companies that don't follow our rules. So what are those rules? Obviously, they'd have to be agreed upon by a majority of people on the Internet. I like the idea that any commercial material could be made available passively (on a gopher, or at an FTP site owned by a company, or via a fileserver), but very little or none could be posted on newsgroups, built into software, or sent to individuals via mailing lists. Especially when those mailing lists, as one respondent to last month's DRIN pointed out, might be built by companies scanning the newsgroups for posts on topics related to their product and compiling those posters' net addresses. The potential for Big Brother-style commercial activity exists--and before commercialization takes off, we should think about how to keep the net from becoming just a super-high-tech vehicle for products, with all the convenience of a virtual shopping mall and all the personality, too. I'm doing my best to put information about science fiction and fantasy on the net for people who are interested, and to avoid hype while doing so. I hope that a side-effect of the DRIN might be to serve as an example of acceptable Internet use for other parts of the publishing industry, and maybe even other businesses as well. Sounds grandiose, I guess, but you never know! Ellen Key Harris Editor Del Rey Books ekh@panix.com/E.Harris1 on GEnie |DEL| ==============================================================|REY|
sf.208 mr.bagins,
Verovatno ovo nije pravo mesto, ali pošto ne prate svi oglase, evo: Prodajem "The Chronicles of Thomas Covennant" od Stephena Donaldsona, svih 6 knjiga, na engleskom, paperback. Knjige su u dobro očuvane. Ponude slati na mail.
sf.209 oldtimer,
> Prodajem "The Chronicles of Thomas Covennant" od Stephena Donaldsona, svih A da se lepo zamenimo, ja imam naše izdanje koje je verovatno lakše prodati, a rado bih sačuvao original. Javi se u mail. B) Miša
sf.210 iknezevic,
Sta mislite da malo razmrdate svoje vijuge i da napisete najvece kvazinaucne gafove u (dobrom) sf-u (mislim na ozbiljne knjige,a ne na "rat zvezda", "galaktiku" i sl.) ? Za pocetak: Koliko se secam, u "Analima Hicija" Frederik Pol iznosi zanimljivu ideju o usadjivanju ljudskih fetusa u kravlje materice, radi ukidanja trudnoce. Nije se samo setio da se u toku razvoja fetusov i majcin krvotok spajaju...
sf.211 dr.grba,
>> Za pocetak: Koliko se secam, u "Analima Hicija" Frederik Pol iznosi Doka sam čitao prvi pasus tvoje poruke, odmah mi padoše na pamet "Anali Hičija"... A kad sam pročittao drugi, samo sam se nasmejao. Uhvatili smo se iste knjige. Naime, već prva i osnovna postavka u celoj seriji jeste da su se jadni mali Hičiji sakrili u crnu rupu! Pa u "analima Hičija" onaj tip odlazi u posetu crnoj rupi, pa zbog zakrivljenja prostor-vremena na zemlji prođe nekoliko godina dok se on ispiša... Sve je to lepo i mamno, ali me živo zanima otkud im ideja o svetovima u crnoj rupi, i kako to oni misle da napuste crnu rupu? Kada bi bilo moguće napustiti crnu rupu, ona to ne bi ni bila! Valjda su neki od vas pročitali divnu knjigu Stivena Hokinga, "Kratka povest vremena" (ko nije, neka to učini: neće se pokajati!). U knjizi, bez i reda matematike, čovek lepo obrazlaže matematičke postulate ovog našeg kosmosa, a priča i o crnim rupama kao artefaktima na kojima matematički modeli obično doživljavaju svoj brodolom.... Elem, Hoking nam objašnjava da u slučaju da upadnemo u crnu rupu i preživimo tu gravitaciju, doživeli bismo belu smrt - svo vreme do kraja kosmosa bi bilo sabijeno u jedan tren našeg postojanja. A ne bismo je mogli napustiti. Crna rupa se tako naziva zato što ni svetlost ne može da se otrgne od nje. Trebala bi, dakle, brzina veća od brzine svetlosti. Po istom modelu, Hoking objašnjava zašto su brzine veće od brzine svetlosti u ovom kosmosu nemoguće.... I tu dolazimo i do druge debele nedoslednosti Frederika Pola: brodovi Hičija putuju po svoj prilici ubrzanjem od 1 G, jer je putnicima ubrzanje udobno. A tamo za par dana brod prevazilazi brzinu c i nastavlja dalje da ubrzava. Sve mi miriše još i na grešku u računu pride...
sf.212 dejanr,
>> I tu dolazimo i do druge debele nedoslednosti Frederika Pola: brodovi >> Hičija putuju po svoj prilici ubrzanjem od 1 G, jer je putnicima >> ubrzanje udobno. A tamo za par dana brod prevazilazi brzinu c i >> nastavlja dalje da ubrzava. Sve mi miriše još i na grešku u računu >> pride... Zašto? Brod bi se mogao kretati i ubrzanjem mnogo većim od 1 g a da putnici ne osećaju posebnu nelagodu. Treba "samo" da ima način da upravlja gravitacionim poljem u svojoj unutrašnjosti. >> Sve je to lepo i mamno, ali me živo zanima otkud im ideja o svetovima u >> crnoj rupi, i kako to oni misle da napuste crnu rupu? Kada bi bilo moguće >> napustiti crnu rupu, ona to ne bi ni bila! Kada u SF romanu ne bi bilo moguće napustiti crnu rupu, naučna fantastika ne bi to ni bila - fantastika :) Ni čovek sam po sebi ne može da napusti Zemlju i ode do meseca, ali je napravio mašine koje to omogućavaju. Dakle, zamislive su i mašine pomoću kojih bi se, možda kroz neku N-tu dimenziju, izlazilo iz crnih rupa. Uzmi u obzir da su Hičiji imali par miliona godina razvoja više nego ljudi, dakle sasvim "logično" da im je i tehnologija napradnija pa mogu i neke stvari koje mi uopšte ne umemo da objasnimo.
sf.213 novim,
" Kada u SF romanu ne bi bilo moguće napustiti crnu " rupu, naučna fantastika ne bi to ni bila - fantastika jeste, a posle grdiš lrp, pa Tolstojevski popi batine :)) cccc :)
sf.214 niklaus,
(:> Zašto? Brod bi se mogao kretati i ubrzanjem mnogo većim od 1 g a (:> da putnici ne osećaju posebnu nelagodu. Treba "samo" da ima način (:> da upravlja gravitacionim poljem u svojoj unutrašnjosti. Ex, pa i to je (za sada) naučna fantastika... (: (:niklaus:) ps Upravo me drmnu misao koju je izrekao moj profesor astronomije na svojem zadnjem času:"...sanjario sam da ćemo doživeti da čovek zagazi na neko drugo nebesko telo, vama (želim i) predviđam put kroz prostor, odnosno, jelte, teleport..." pps I ja živim za taj dan... (:
sf.215 prvul,
ŮSve je to lepo i mamno, ali me živo zanima otkud im ideja o svetovima u Ůcrnoj rupi, i kako to oni misle da napuste crnu rupu? Kada bi bilo moguće Ůnapustiti crnu rupu, ona to ne bi ni bila! Ů▄▄ Onošto nama sada izgleda nemoguće jednoga dana možda neće biti nemoguće. Npr. za izlazak iz crne rupe bi mogla da se "razbije" dotična. To podrazumeva tolike količine energije, a i preciznost da bi se pri svemu tome još i preživelo, da čak ni teorijski nemam ideje kako da se tolika energija "ušvercuje" u crnu rupu a zatim oslobodi... ali verovatno nekada davno ljudi nisu znali kako da nađu toliku energiju da odlete na Mesec... ŮValjda su neki od vas pročitali divnu knjigu Stivena Hokinga, "Kratka Ůpovest vremena" (ko nije, neka to učini: neće se pokajati!). U knjizi, Ůbez i reda matematike, čovek lepo obrazlaže matematičke postulate ovog Ůnašeg kosmosa, a priča i o crnim rupama kao artefaktima na kojima Ůmatematički modeli obično doživljavaju svoj brodolom.... Ů▄▄ Pa baš u tome i jeste štos... kad-tad će se pojaviti formule za "rešavanje" singulariteta, a onda će se već naći nešto u njima što će dozvoliti da se sa crnim rupama izvode razne stvari za koje sada nemamo blagu ideju... Ůbi, dakle, brzina veća od brzine svetlosti. Po istom modelu, Hoking Ůobjašnjava zašto su brzine veće od brzine svetlosti u ovom kosmosu Ůnemoguće.... Ů▄▄ Hoking objašnjava nešto što se izgleda pokazuje kao netačno (tahioni), što samo govori u prilog tezi da će današnju nauku jednoga dana smatrati za mračni misticizam zasnovan na neproverenim postulatima.
sf.216 dejanr,
>> > Kada u SF romanu ne bi bilo moguće napustiti crnu >> > rupu, naučna fantastika ne bi to ni bila - fantastika >> >> jeste, a posle grdiš lrp, pa Tolstojevski popi batine :)) Nisam shvatio poentu - Tolstoj, kol'ko znam, nije pisao naučnu fantastiku. Doduše, jeste onaj drugi Tolstoj, Aleksej.
sf.217 dejanr,
>> Ex, pa i to je (za sada) naučna fantastika... (: Pa naravno, zar sam rekao da nije? Ako već pretpostavljamo da bi neko mogao da ima nadsvetlosni pogon, zašto ne bi mogao i da kontroliše gravitaciono polje? Dakle, tu nema posebne protivrečnosti kod F. Pola. Ono za krave i fetuse mi već izgleda kao mnogo ozbiljniji problem. >> put kroz prostor, odnosno, jelte, teleport..." >> >> pps I ja živim za taj dan... (: A zamisli neka priučena žena - vozač tramv... upravljač teleporta ne primeti neku skretnicu, pa te nakrivo sastave? ;))
sf.218 novim,
" Nisam shvatio poentu - Tolstoj, kol'ko znam, nije " pisao naučnu fantastiku. Doduše, jeste onaj drugi je l' da otvorimo i drugi krug? lrp versus crrp (crna rupa)? uh. :) ne funkcionišu li, ako se tako sme reći, crne rupe u novijoj fizici na način analogan božanstvima u starijim kosmogonijama? što ne mora da znači da pretpostavka o njima nije bez značajne epistemološke funkcije, onakve kakvu ogromnu ulogu igra, recimo, pretpostavka o nesvesnom u psihoanalizi (pretpostavka koja joj je donela značajnu teorijsku, pa i praktičnu prednost nad skoro svim drugim, a naročito empirijskim psihologijama). ako je tako, od crne rupe do lrp-a je mali korak. na to sam mislio (moja analogija je, dopuštam itekako, možda veoma pogrešna. kad je fenomen crnih rupa u pitanju, polazim, naime, od toga da se o njima tako reći ništa pozitivno ne zna - sva bitna znanja o njima su posredovana i, zapravo, teorijska. da li grešim u tome?)
sf.219 dejanr,
>> ne funkcionišu li, ako se tako sme reći, crne rupe u novijoj >> fizici na način analogan božanstvima u starijim kosmogonijama? Ovo bi pre bilo za susednu temu 'zvezde' ali, sa strane definicije, nema ništa posebno "božansko" u vezi sa crnim rupama. žista matematika - masa dovoljno velika da može da skrene elektromagnetno zračenje, dakle i svetlost. Ništa iz nje ne izlazi. Plajvaz u ruke, znaju se parametri pa se izračuna. Naravno, takav singularitet u prostoru mora da mami i maštu, dakle šta bi bilo kada bi se neko tu našao, šta bi bilo sa vremenom (takođe se može računati, do neke granice ;), dal' bi se ipak moglo izaći kada se jednom zađe pod lokalni horizont itd. Dobra tema za SF romane. >> kad je fenomen crnih rupa u pitanju, polazim, naime, od toga da >> se o njima tako reći ništa pozitivno ne zna - sva bitna znanja >> o njima su posredovana i, zapravo, teorijska. da li grešim u tome? Ne grešiš, utoliko što niko još nije otišao i posetio neku od dotičnih, a kako stoje stvari neće je skoro ni posetiti. Takođe, crne rupe nisu baš neposredno viđene, mada izgleda da se sada smatra da je postojanje nekih dokazano. Znanja svakako jesu teorijska, jer sve počinje od matematičke apstrakcije, ali je mnogo toga i provereno, opet posredno. Međutim, ima i mnogo bližih stvari koje tek posredno poznajemo. Recimo, elektroni - svaki dan milione njih držimo u ruci, a opet sam elektron još nismo videli. Pa ipak znamo brojne njegove osobine, i veoma smo ih korisno primenili :)
sf.220 dr.grba,
>> Kada u SF romanu ne bi bilo moguće napustiti crnu rupu, naučna >> fantastika ne bi to ni bila - fantastika :) Ni čovek sam po sebi ne Pre nego što zagrejemo raspravu, a nešto miriše da hoćemo, da razlučimo pojmove "fantastika" i "naučna fantastika". Jedna od glavnih razlika je odnos prema okvirnim ograničenjima koja se koriste u priči. Naučna fantastika koristi elemente već poznatog i dokazanog, i to se poštuje. Uz takvo poštovanje dokazanih naučnih principa obično se dodaju neke neistražene hipoteze kao provaljene ovako ili onako, stavljaju u funkciju priče i tako se obezbeđuje pomak u odnosu na postojeću realnost. To je ono što nazivamo naučnom fantastikom. Ono što u širem okviru nazivamo fantastikom nije toliko stroga kategorija - u opštoj fantastici je moguće iz korena promeniti neku osnovnu postavku i time srušiti celu civilizaciju, a potom izgraditi novu. Zamislite npr. tvrdnju da penicilin trajno ubrzava proces mišljenja, ali proporcionalno skraćuje život. I svaka sledeća doza samo povećava rezultate... Već na ovoj tvrdnji svako od nas bi za pola sata mogao da sastavi priču. E, ta priča bi se mogla nazvati FANTASTIKOM, nikako NAUžNOM FANTASTIKOM, jer je svaki student medicine u stanju da objasni mehanizam dejstva penicilina, kao i da dokaže da prethodna tvrdnja nije tačna. Jedan pisac SF-a reče, mislim Kliford Simak, da on razliku između fantastike i naučne fantastike vidi kroz mogućnost mačke da progovori ljudskim jezikom: naime, pouzdano se zna da mačka nema anatomske predispozicije potrebne za govor. Priča u kojoj se neko biće useljava u telo mačke i potom kroz nju govori nikako ne bi smela da se smatra SF-om. Poštujem baš ovakav prilaz stvari, i u onom pitanju o nedoslednostima u SF-u mi odmah dođe u misao taj mačkin govor; i kravina materica je analogna tome. E, na ovom nivou, pominjući Hokinga, ja sam osporio Pola. Sada bih mogao, tačnije ne mogu da odolim nečemu što je svojevrsno obaranje mog sopstvenog stava. Upravo obaranjem jednog jedinog, petog postulata geometrije dobili smo geometriju Lobačevskog, neobičnu, ali koherentnu. Da ne bi sve ostalo na papiru, negde sam čuo (molim za pomoć ili opovrgavanje!) da postoji valjan matematički model interstelarnog kretanja poduprt geometrijom Lobačevskog i kojim se pokazuje da prava, euklidska duž ne mora predstavljati najkraće rastojanje između dve tačke. E, sad: fantastika, naučna fantastika, spekulacija, artizam u matematici.... kako bismo ovo nazvali?
sf.221 dr.grba,
>> Pa baš u tome i jeste štos... kad-tad će se pojaviti formule za >> "rešavanje" singulariteta, a onda će se već naći nešto u njima što Zbilja, ne znam.... Ovo mi pomalo liči na deljenje nulom.
sf.222 dr.grba,
>> A zamisli neka priučena žena - vozač tramv... upravljač teleporta >> ne primeti neku skretnicu, pa te nakrivo sastave? ;)) Posle filma "Muva" - daleko im lepa kuća! (:
sf.223 dr.grba,
>> pogrešna. kad je fenomen crnih rupa u pitanju, polazim, naime, >> od toga da se o njima tako reći ništa pozitivno ne zna - sva >> bitna znanja o njima su posredovana i, zapravo, teorijska. da >> li grešim u tome?) Nisam siguran da te razumem, ali valjda je dokazano - i lokalizovano - njihovo postojanje. Ostale tvrdnje koje izvodimo o crnim rupama potiču od matematike, zar ne? I to one iste matematike koja je pomogla da se uopšte dođe do saznanja o crnim rupama... Da li ćemo ova saznanja smatrati teorijskim, ili ih smatrati realnim - ja to vidim kao rezultat dedukcije, a praktično opipavanje je ono što proširuje, a ne dovodi u sumnju neki naučni postulat.
sf.224 zormi,
* Sve je to lepo i mamno, ali me živo zanima otkud im ideja o svetovima u * crnoj rupi, i kako to oni misle da napuste crnu rupu? Slažem se uz izvesne ograde. Naime, jednačine relativističke fizike prestaju da važe u crnoj rupi (singularitet) pa se još uvek ne može modelirati šta bi se tu ustvari zaista dogadjalo. Hoking je npr. dokazao da crna rupa može da ispušta svetlost (fotone), ali kako: na granici crne rupe stvore se čestica i antičestica, antičestica upadne u crnu rupu i potre se unutra sa česticom, a preostala čestica odleti dalje. Rezultat: isti kao da je jedna čestica napustila crnu rupu. Naravno, ovo je uprošćeno objašnjenje Hokingovog uprošćenog objašnjenja. ;)
sf.225 zormi,
* Ne grešiš, utoliko što niko još nije otišao i posetio neku od dotičnih, * a kako stoje stvari neće je skoro ni posetiti. Takođe, crne rupe nisu * baš neposredno viđene, mada izgleda da se sada smatra da je postojanje * nekih dokazano. Svojevremeno su se Hoking i (čini mi se) Penzijas opkladili da li je ili nije Labud X-1 izvor ustvari rupetina. Elem, poslednje što sam čuo je procena od 80% verovatnoće da jeste. Inače, kladili su se u petogodišnju pretplatu na Playboy. Hoking: pošto sam se kladio da nije rupa, ako se dokaže da one zaista ne postoje, a posvetio sam im ceo život, tešiću se uz časopise :)
sf.226 zormi,
* Ono za krave i fetuse mi već izgleda kao mnogo ozbiljniji problem. Upravo čitam "Prsten" Larija Nivena. Elem, istraživači stižu na veštački izgradjen svet (prsten) na kome je sve sterilno i bez mikroba. Glavni junak se kupa u vodopadu a onda izleće "da ne dobije zapaljenje pluća". Pitanje: može li se to bez spoljnih koka bakterija?
sf.227 wizard,
> Kada u SF romanu ne bi bilo moguće napustiti crnu rupu, naučna fantastika > ne bi to ni bila - fantastika :) A ne! Prava naučna fantastika ne sme sebi dopuštati proizvoljne kvazi-naučne eksperimente. Sve "novo" mora biti objašnjeno i protumačeno, bilo posredno ili neposredno, ali pre svega ipak zasnovano na aktuelnim i važećim naučnim "istinama". Ako to nije slučaj, sve prelazi u puku zabavu, space-operu ili čak fantasy.
sf.228 dejanr,
>> > Kada u SF romanu ne bi bilo moguće napustiti crnu rupu, naučna >> > fantastika ne bi to ni bila - fantastika :) >> >> A ne! Prava naučna fantastika ne sme sebi dopuštati proizvoljne >> kvazi-naučne eksperimente. Sve "novo" mora biti objašnjeno i >> protumačeno, bilo posredno ili neposredno, ali pre svega ipak zasnovano >> na aktuelnim i važećim naučnim "istinama". Ma da, recimo udobno i efikasno putovanje svemirom koje je i dalje osnova dobrog dela SF-a. Kako da ga uskladimo sa aktuelnom i važećom naučnom istinom da se ne može kretati brzinom većom od svetlosne? A ako se već može kretati brzinom većom od svetlosne, zašto se ne bi moglo izaći iz crne rupe?
sf.229 zormi,
*>> Pa baš u tome i jeste štos... kad-tad će se pojaviti formule za *>> "rešavanje" singulariteta, a onda će se već naći nešto u njima što * * * Zbilja, ne znam.... Ovo mi pomalo liči na deljenje nulom. Bilo bi ako se posmatraju relativističke jednačine. Medjutim, ako se one pokažu kao specijalni slučaj, a mešanjem sa jednačinama kvantne mehanike dobiju neke nove i opštije - možda u njima neće biti singulariteta (a ne bi ni trebalo da bude, u prirodi nema ivica ni beskonačnosti).
sf.230 cobra,
<> Doka sam čitao prvi pasus tvoje poruke, odmah mi padoše na <> pamet "Anali Hičija"... E sada se i ja prisetih Anala. Ako se dobro sećam, brodovi Hičija su se kretali brzinom većom od svetlosti, ali ne MNOGO većom. Mislim 2, 5 puta većom brzinom. Ali negde (ne znam da li je u Analima, ali u ciklusu o Hičijima ) brodovi pređu rastojanje od 2000 svetlosnih godina za nekoliko dana !!! Pa da je brzina brodova 10*c stigli bi za 200 godina... Ili je to bila neka druga knjiga ;)....
sf.231 niklaus,
(:> izgradjen svet (prsten) na kome je sve sterilno i bez mikroba. (:> Glavni junak se kupa u vodopadu a onda izleće "da ne dobije (:> zapaljenje pluća". Pitanje: može li se to bez spoljnih koka (:> bakterija? Zdravorazumski gledano, glavni junak ne bi opstao više od 5-6 sati na tom sterilnom svetu. Neophodno je svakodnevno unošenje bakterija u orga- nizam (bitnih, pre svega, za sistem za varenje), bez čijeg prisustva bi nas- tao haos u istom (50% unete hrane ne bi bilo svareno, usled čega bi se iz hrane pod 1) izvuklo duplo manje energije, i pod 2) u organizam se uopšte ne bi unele brojna vitalna jedinjenja). Koliko znam, postoje ljudi sa oboljenjima te prirode, da ne bi bili u stanju da podnesu "nesterilnost" naše okoline, tako da im je jedina nada da prežive je u posebnim karantinima a'la staklena zvona. Možda bi samo takvi mogli konkurisati za glavnu ulogu u Nivenovom romanu, mada preostaje problem nepotpune ishrane. (:niklaus:)
sf.232 niklaus,
(:> A ako se već može kretati brzinom većom od svetlosne, zašto se ne (:> bi moglo izaći iz crne rupe? Ajnšajn daleko ispred otkrića crnih rupa. Možda se i zeznuo (brzina svetlosti nije max), ili su se zeznuli astronomi-otkrivači (koji li su već) pojma zvanog "crna rupa". (:niklaus:)
sf.233 dejanr,
>> Ako se dobro sećam, brodovi Hičija su se kretali brzinom >> većom od svetlosti, ali ne MNOGO većom. Mislim 2, 5 puta >> većom brzinom. Mislim da nisi u pravu. Brodovi Hičija su se kretali gotovo neograničenim brzinama, ali im je trebalo vreme da se "zalaufaju" i vreme da "prikoče". Pol negde reče da kod njih nije konstantna ni brzina, ni ubrzanje, nego *promena ubrzanja*, dakle treći izvod puta. Ako izvadiš odgovarajući integral, videćeš kako se menja brzina pod tim uslovima.
sf.234 niklaus,
(:> Ajnšajn daleko ispred otkrića crnih rupa. Možda se i zeznuo Htedoh reći Ajnštajn. Njega bolje znate. (: (:niklaus:)
sf.235 novim,
" dakle i svetlost. Ništa iz nje ne izlazi. crno rupče, dakle, ne emituje nikakvu informaciju o sebi (za razliku od elektrona, zar ne). svaka postavka o rupčetu se otuda zasniva na informacijama koje emituju posrednici. analogija s božanstvima je na mestu, utoliko što i ona ne emituju informacije. e sad, da li su postavke o postojanju crnih rupčadi iznete u fizici kako bi se ona, fizika, učinila koherentnijom, pa se te postavke trpe, jer nema trenutno boljih (to se onda zove heurističkom postavkom), ili, obratno, rupčići ometaju - na neki bitan način - koherenciju današnje fizike (u smislu: ma tamo ima nešto crno, nikako da to crno uklopimo u naša današnja znanja)? u prvom slučaju rupčići jesu FICTION (ništa strašno za nauku; istorija nauka itekako zna za vrlo korisne, i to metodološki korisne fikcije! često se kroz takve fikcije otkrivaju gomile stvari), u drugom slučaju rupčići jesu PROBLEM. kako se uopšte klasifikuju, sa stanovišta fizike? ipak, naravno da je relativno dokle ide nauka, a odakle počinje mašta koja se oslanja na prethodnu. recimo, krajem XVI veka su vetrenjače bile velika tehnička novotarija; sa tehničkim novotarija idu i fantazmi. u Evropi tog doba se mislilo da su ti aparati u sprezi s nečastivim. danas kad čitamo kako se Don Kihot bije s vetrenjačom, izgleda nam budalasto. za čitaoca onog doba, to je moglo izgledati kao razuman otpor silama zla. ali, u isti mah, u Kihotu ima epizoda u kojoj se vreme značajno usporava. za nas je to, dabome, fantastično, za čitaoca onog doba, uverenog u đavolje vetrenjače, vraćanje vremena je moglo biti realističko. (možda će tako ponovo biti za nekog čitaoca iz LVI veka.) inače, ako se pita moja nauka (ona o književnosti), onda i ne postoji naučna fantastika. postoji naučna fikcija (science fiction) u smislu naučno-čudesnog. fantastično u literaturi je nešto drugo (vezano je za dela u kojima se ne može odlučiti između prirodnog i natprirodnog objašnjenja - oba su podjednako moguća).
sf.236 nkbog,
> Zdravorazumski gledano, glavni junak ne bi opstao više od > 5-6 sati na tom sterilnom svetu. Neophodno je svakodnevno unošenje > bakterija u orga- nizam (bitnih, pre svega, za sistem za varenje), > bez čijeg prisustva bi nas- tao haos u istom (50% unete hrane ne bi > bilo svareno, usled čega bi se iz hrane pod 1) izvuklo duplo manje > energije, i pod 2) u organizam se uopšte ne bi unele brojna vitalna > jedinjenja). Flovin-BS? Zar kroz ko zna koliko godnia deluje nemoguće da imamo preparate koji supstituišu unos istih bakterija kada već danas imamo bakti-suptil? NB.
sf.237 dr.grba,
>> A ako se već može kretati brzinom većom od svetlosne, zašto se ne >> bi moglo izaći iz crne rupe? Ovde još uvek postavljamo kao pitanje šta je polazna tačka: premisa fizike da nema brzine veće od c ili čvrst apriori stav da ima brzine veće od c? U drugom slučaju Simakova mačka počinje da govori, a mnoge stvari je mnogo, mnogo lakše iskonstruisati. Setite se konstrukcije serije "Gradovi u letu" Džejmsa Bliša (baš bi bilo zanimljivo istražiti nedoslednosti u tom delu...): gotovo solomonsko rešenje interstelarnog putovanja: najpre pitanje vremena rešeno lekom protiv smrti, gde se "smrt" smatra bolešću sa trenutno fatalnim ishodom (ili slično...), tehnologija koja cele kolonije gradova diže sa Zemlje poput brodova i najzad politika koja te gradove čini samodovoljnim jedinicama... Nema brzine veće od svetlosne, a kad treba rešiti neko pitanje i putovati zbog njega, nema problema, potroši se 60 - 70 godina da grad ode na naznačeno mesto (: Naivno? Duhovito? Glupo? Po mom viđenju svakako konzistentnije od onih kanti Hičija.
sf.238 dr.grba,
>> E sada se i ja prisetih Anala. Ako se dobro sećam, brodovi Hičija >> su se kretali brzinom većom od svetlosti, ali ne MNOGO većom. >> Mislim 2, 5 puta većom brzinom. Ali negde (ne znam da li je u >> Analima, ali Samo polako, ne radi se ovde samo o brzini, nego i o konstantnom ubrzanju. Seti se da su putnici znali kad prestane ubrzanje, a počne usporenje na pola puta. Tako su znali da li su im zalihe dovoljne da izdrže kraj puta i povratak. A u trenutku prelaska brzine c, monitor bi počeo da emituje monotonu sivu boju...
sf.239 paki,
­> na tom sterilnom svetu. Neophodno je svakodnevno unošenje bakterija u ­> orga- nizam (bitnih, pre svega, za sistem za varenje), bez čijeg - Deco, je li svako dobio svoju porciju bakterija? Hajd' sad, jedite, ko prvi završi, dobija i repete.
sf.240 dejanr,
>> Samo polako, ne radi se ovde samo o brzini, nego i o konstantnom ubrzanju. Zapravo, kod njih je bila konstantna *promena* ubrzanja, da/dt. Drugi izvod brzine, treći izvod puta.
sf.241 dejanr,
>> Nema brzine veće od svetlosne, a kad treba rešiti neko pitanje i >> putovati zbog njega, nema problema, potroši se 60 - 70 godina da >> grad ode na naznačeno mesto (: Naivno? Duhovito? Glupo? >> >> Po mom viđenju svakako konzistentnije od onih kanti Hičija. Konzistentije u odnosu na sadašnje domete nauke, ali i mnogo nepraktičnije, 70 godina da odeš, 70 godina da se vratiš... i još nisi bio Bog zna koliko daleko, šta je to 20-tak svetlosnih godina? ;) Mislim da nešto ne prestaje da bude SF ako se postulira kretanje nadsvetlosnim brzinama, bez obzira što današnja nauka ne vidi kako bi se to obavilo. Za mene je razlika između SF i F u tome što kod SF-a postoji neki pokušaj da se stvari predstave konzistentno sa nekim delom nauke, dok kod fantastičnih priča nema ni želje za tim. Za primer je zgodno uzeti "Fantastično putovanje II" od Asimova. Radi se o minijaturizaciji. Naravno da je minijaturizacija čoveka na dimenzije molekula nezamisliva sa naučne tačke gledišta. Ali, Asimov ipak pokušava da je nekako objasni - smanjuju se i sami atomi, zbog toga mora da se promeni Plankova konstanta itd. Pa onda razmišlja kakvi bi u tom minijaturizovanom stanju bili efekti Braunovog kretanja... Za razliku od toga, u nekom F filmu bi ljudi ušli u mašinu, neko bi pritisnuo dugme i oni bi se smanjili, nema ni traga razmišljanju o tome kako bi se to izvelo.
sf.242 wizard,
> Ma da, recimo udobno i efikasno putovanje svemirom koje je i dalje osnova > dobrog dela SF-a. Ne slažem se sa ovom tvojom tvrdnjom, tačnije - sva ta dela ne bih nazivao SF-om, u onom njegovom izvornom značenju.
sf.243 ndragan,
/ pogrešna. kad je fenomen crnih rupa u pitanju, polazim, naime, / od toga da se o njima tako reći ništa pozitivno ne zna - sva Da parafraziram Klarka - "to mi je ostalo kod jednog prijatelja, koji za arhiviranje koristi pripitomljenu crnu rupu". Crna rupa je divna stvar za SF - pravi tamni vilajet o kojem se ništa pouzdano ne zna, u koji se svašta može baciti, da nikad ne ispliva u vidu dokaza o grešci.
sf.244 ndragan,
/ Ono za krave i fetuse mi već izgleda kao mnogo ozbiljniji problem. Pretpostavka je da ni krave nisu više kao što su nekad bile - to bre ispozavršavalo silne fakultete i bagat-tečajeve... / A zamisli neka priučena žena - vozač tramv... upravljač teleporta ne / primeti neku skretnicu, pa te nakrivo sastave? ;)) Viđeno. Uostalom, svaki bolji teleport bi trebalo da ti prepozna glas, a šta ako mucaš, nisi trezan ili ti je svega dosta, pa kad te pita "kuda da vas prebacim", odgovoriš "u materinu"...
sf.245 ndragan,
/ i naučne fantastike vidi kroz mogućnost mačke da progovori ljudskim / jezikom: naime, pouzdano se zna da mačka nema anatomske predispozicije Zar genetski inženjering ne bi mogao da ispravi mali tehnički problem konstrukcije mačijeg glasovnog aparata pre nego što pristupi većem problemu. Obratno: kako naučiti čoveka da prede? / najkraće rastojanje između dve tačke. E, sad: fantastika, naučna / fantastika, spekulacija, artizam u matematici.... kako bismo ovo / nazvali? Dobrom idejom?
sf.246 dejanr,
>> > Ma da, recimo udobno i efikasno putovanje svemirom koje je i dalje >> > osnova dobrog dela SF-a. >> >> Ne slažem se sa ovom tvojom tvrdnjom, tačnije - sva ta dela ne bih >> nazivao SF-om, u onom njegovom izvornom značenju. Pa, možda se izvorni SF bavio temama kao što je putovanje pod morem, ili u balonu, ili "jašenju" na kometi :) Ali, otkad je to prestalo da bude SF i postalo realnost (ono za kometu možda... :) SF je postalo slobodno putovanje svemirom :) Kada i to jednom ostvarimo, nešto novo će biti SF :)
sf.247 bojans,
>> izgradjen svet (prsten) na kome je sve sterilno i bez mikroba. >> Glavni junak se kupa u vodopadu a onda izleće "da ne dobije >> zapaljenje pluća". Pitanje: može li se to bez spoljnih koka >> bakterija? Veoma interesantno pitanje. I meni je oduvek bio nejasan mehanizam prehlade (nazeba?) i sl. Zašto se određene vrste bakterija ili virusa aktiviraju baš kada se organizam izlaže niskim (a ne recimo visokim) temperaturama? Zašto baš tada dolazi do slabljenja imunog sistema?
sf.248 paki,
­> toga, u nekom F filmu bi ljudi ušli u mašinu, neko bi pritisnuo dugme i ­> oni bi se smanjili, nema ni traga razmišljanju o tome kako bi se to ­> izvelo. Ovo 'F' može da se zameni sa 'Š'.
sf.249 spantic,
> Da parafraziram Klarka - "to mi je ostalo kod jednog prijatelja, koji za > arhiviranje koristi pripitomljenu crnu rupu". Pravi Klark je sjajna stvar. Na žalost ovo što se danas štanca u njegovo ime je daleko od njega. Da li mogu i gafovi u SF ali koji su društvene prirode? Primer: knjiga Artura Klarka "Božji izazov". Tema: pad komete koji je izazvao poznati slučaj u Sibiru. Klark kaže: "... da je kasnila ( kometa ) dva sata ne bi bilo više Moskve, a ni događaja koji su potresli svet..." S obzirom da je centar Rusije bio Petrograd verovatnije je da bi boljševici ranije došli na vlast. Šta vi mislite? Drugi slučaj, ista knjiga, kada opisuje poziv pape drugim verskim poglavarima sveta povodom potrebe kontrole populacije, navodi Dalaj Lamu, arhiepiskopa od Kanterberija, Glavnog rabina, imama ( i još neke vere, danas nepostojeće ). Za primetiti je da Vaseljenskog patrijarha tu nema, niti predstavnika drugih itekako brojnih religija. Ali engleski protestanti su tu ;)
sf.250 darone,
>> Setite se konstrukcije serije "Gradovi u letu" Džejmsa Bliša (baš bi bilo >> zanimljivo istražiti nedoslednosti u tom delu...): gotovo solomonsko ^^ Da li je ovo ovde smešak ili šta? Još jedan razlog za smejanje "nadesno" :)
sf.251 niklaus,
(:> Flovin-BS? Zar kroz ko zna koliko godnia deluje nemoguće da imamo (:> preparate koji supstituišu unos istih bakterija kada već danas (:> imamo bakti-suptil? Nisam baš stručnjak za mikrobiologiju, ali rećiću nešto napamet... Postoje izvesne bakterije, čiji je opstanak nemoguć bez prisustva izvesnih organskih jedinjenja, koja se nalaze u čovečijem organizmu. Sintetiu jedinjenja značajna za čoveka upravo iz tih organskih. Nešto je nemoguće po- stići (sintetisati) bez prisustva (živih) bakterija. Simbioza, divna stvar. (: (:niklaus:)
sf.252 niklaus,
(:> u balonu, ili "jašenju" na kometi :) Ali, otkad je to prestalo da (:> bude SF i postalo realnost (ono za kometu možda... :) SF je (:> postalo slobodno "Jašenje" jeste SF. "Jahanje" možda i nije (recimo uz pomoć nekih zaštitnih slojeva na "osetljivim mestima", tipa kevlar ili šta ti ja znam) ... (; (:niklaus:)
sf.253 vitez.koja,
#=>­> toga, u nekom F filmu bi ljudi ušli u mašinu, neko bi #=>­> pritisnuo dugme i oni bi se smanjili, nema ni traga #=>­> razmišljanju o tome kako bi se to izvelo. #=> #=> Ovo 'F' može da se zameni sa 'Š'. Innerspace Š film ?? Lično više volim da pogledam takav film, zanimljiv i pun efekata (i lagano naivan) nego neko dosadno elaboriranje nauke...
sf.254 paki,
­> Innerspace Š film ?? Dobro, de :)
sf.255 debelijencija,
!=?> niskim (a ne recimo visokim) temperaturama? Zašto baš tada !=?> dolazi do slabljenja imunog sistema? Relativno je prosto. Organizam tada energiju troši na održavanje telesene temperature, a ne na ubijanje virusa i sličnih stvari. A i na velikim temperaturama dolazi do slabljenja imunog sistema, samo što je to slabljenje sporije u odnosu na raspadanje tkiva na tim tempteraturama, pa se ne primećuje (tačnije, prvo izgoriš, a onda ti oslabi imuni sistem ;).
sf.256 nkbog,
>> Flovin-BS? Zar kroz ko zna koliko godnia deluje nemoguće da imam >...... > > Sintetišu jedinjenja značajna za čoveka upravo iz tih organskih. > Nešto je nemoguće postići (sintetisati) bez prisustva (živih) bakterija. Pitanje je da li je nemoguće. Sa druge strane, GLAVNI sastojak baktisuptila (kod nas ga ima u obliku Flovin-BSa) su spore pominjanih bakterija. Baktisuptil je lek koji se daje za raznorazne crevne poremećaje od dijareje do pokvarenog stomaka. Ne vidim zašto bi bila nelogična pretpostavka da jednog dana imamo takve supstrate slične namene koji se neće koristiti za lečenje, već kao normalan dodatak ishrani (kao jodirana so). NB.
sf.257 niklaus,
(:>>> zanimljivo istražiti nedoslednosti u tom delu...): gotovo (:> solomonsko žž (:> (:> Da li je ovo ovde smešak ili šta? Još jedan razlog za smejanje (:> "nadesno" :) Nisam baš mator SEZAMovac, ali (za sada) nisam oman'o. (: Možda je dr.grba nekada bio "desni" (prim. nik. zubala) ? (; (:niklaus:)
sf.258 wizard,
> Innerspace Š film ?? Zar nije? Malo jurnjave, malo humora, malo pištolja, malo ljubavnih problema... SF pozadina je tu samo zbog scenografije.
sf.259 spantic,
Treba da izađe strip rađen po Adamsovom "Vodiču kroz galaksiju za autostopere"
sf.260 cobra,
<> Mislim da nisi u pravu. Brodovi Hičija su se kretali gotovo <> neograničenim brzinama, ali im je trebalo vreme da se <> "zalaufaju" i vreme da "prikoče". Pol negde reče da kod njih <>* nije konstantna ni brzina, ni ubrzanje, nego promena <>* ubrzanja*, dakle treći izvod puta. Izgleda da ste ti i dr.grba u pravu. Sorry, gledao sam jako usko pa lupio :).
sf.261 corto,
>  Videno. Uostalom, svaki bolji teleport bi trebalo da ti >  prepozna glas, a sta ako mucas, nisi trezan ili ti je svega >  dosta, pa kad te pita "kuda da vas prebacim", odgovoris "u >  materinu"... :))))))))) " A da li ste sigurni da zelite bas gore ? " Lift
sf.262 dr.grba,
Naučna fantastika je grana literature koja se bavi mogućim efektima izmenjene tehnologije ili izmenjenog socijalnog sistema na čovečanstvo u zamišljenoj budućnosti, u izmenjenoj sadašnjosti, ili u alternativnoj prošlosti. Bari N. Malzberg
sf.263 dr.grba,
Osnovni kanon u ffantaziji je sledeći: možete sami da stvarate zakone, ali zatim morate da ih se pridržavate. Naučna fantastika ovo prefinjuje: možete sami da stvarate zakone, ali unutar izvesnih granica. Naučnofantastična priča ne sme da se ogluši o ono što je nauka utvrdila i, kao što je to žip Dilejni rekao, ne sme da poriče ono za šta je poznato da je poznato. A ako to i čini, pisac mora biti svestan toga, i mora da brani slobodu koju je sebi dao. Ursula Le Guin
sf.264 dr.grba,
Naučna fantastika je ona grana fantazije koja je, premda nije istinita po znanju našeg vremena, učinjena uverljivom tako što čitalac prihvata da postoji znanstvena mogućnost da ina bude ostvariva u nekom budućem vremenu ili nekoj neodređenoj prošlosti. Donald A. Volfhajm
sf.265 dr.grba,
Naučnofantastična priča jeste priča sazdana oko ljudskih bića, sa ljudskim problemom i ljudskim razrešenjem, ali koja ne bi bila moguša bez svoje naučne sadržine. Teodor Sterdžen
sf.266 dr.grba,
>> SF i postalo realnost (ono za kometu možda... :) SF je postalo >> slobodno putovanje svemirom :) Kada i to jednom ostvarimo, nešto >> novo će biti SF :) Putovanje svemirom je, srećom, samo jedan od vidova SF-a.
sf.267 dr.grba,
>> Da li je ovo ovde smešak ili šta? Još jedan razlog za smejanje >> "nadesno" :) Ovo je šta. P.S: Nije ni smešak ni šta, nego dvotačka iza zagrade, jer tako je valjda ispravno. Obrati ponekad pažnju i na sadržaj, ne samo na formu.
sf.268 dr.grba,
>> Nisam baš mator SEZAMovac, ali (za sada) nisam oman'o. (: >> Možda je dr.grba nekada bio "desni" (prim. nik. zubala) ? (; Kako bi bilo da se u ovoj temi ne bavite dr.grbinim smajlijimna, nego granom literature koju nazivamo SF-om?
sf.269 dr.grba,
>> Treba da izađe strip rađen po Adamsovom "Vodiču kroz galaksiju za >> autostopere" Gde? Kad? Ko? Kako? Zašto?
sf.270 dr.grba,
>> :))))))))) " A da li ste sigurni da zelite bas gore ? " >> >> Lift Hvala vam što ova skromna vrata činite srećnim jer ste im omogućili da vam pruže uslugu prolaska kroz njih. Vrata
sf.271 uobradovic,
Pomagajte ,mada nije sve tako crno.Tek sam na zalost pre neki dan procitao prvu svoju SF knjigu. - Koje mi knjige preporucujete da procitam i gde mogu da se uzmu Hvala Uros :) .
sf.272 wizard,
..co rep 7.262-265 Hugo Gernzbak: Pod načnom fantazijom podrazumevam šarmantnu romansu isprepletanu naučnim činjenicama i proročkim vizijama. Robert Filmus: Naučnu fantastiku od drugih vrsta fantazija razlikuje to što se ona odlikuje naratorovom strategijom korišćenja naučnih obrazloženja da bi se čitalac naveo da lakše poveruje u priču i "obustavi neverovanje" u fantastično stanje stvari. Brajan Oldis: Naučna fantastika je traganje za takvom definicijom čoveka i njegovog statusa u vasioni koja će se uklopiti u naša sadašnja konfuzna naučna dostignuća. Itd., itd... Problem sa ovim (a i dr.grbinim) definicijama je što se, strogo gledano, odnose praktično samo na DOBAR SF. Ne može se tako lako za STAR WARS reći da nije SF, iako je u pitanju obična "space opera".
sf.273 vitez.koja,
#=>> Innerspace Š film ?? #=> #=> Zar nije? Malo jurnjave, malo humora, malo pištolja, #=> malo ljubavnih problema... SF pozadina je tu samo zbog #=> scenografije. Dakle, uvodimo pojam LRR - levi ruski režiser. Šta će mi filmovi koji se drže neke ideje 'ko pijan plota', a ostalo kako ispadne ? Film treba da bude 'pitak' da bi nekoga zeinteresovao i zabavio. Malo scenografije, malo jurnjave, malo humora, pištolja i ljubavnih problema - to je film. Uostalom, u ogromnoj većini pisanih SF dela SF ideje su samo pozadina i podloga, nikako suština; kada bi iste bile suština, SF delo bi se pretvorilo u puko nagvaždanje o tome šta mož a šta ne mož biti za n godina. Pogledaj bilo koji SF roman - svaki bi mogao da smestiš negde u istoriju Zemlje uz nebitne izmene.
sf.274 novim,
" Naučna fantastika je grana literature koja se bavi " mogućim efektima izmenjene tehnologije ili izmenjenog " socijalnog sistema na čovečanstvo u zamišljenoj " budućnosti, u izmenjenoj sadašnjosti, ili u " alternativnoj prošlosti. " " Bari N. Malzberg "naučna fantastika" je nezgodan termin kao prevod za "science fiction" (iako je kod nas prihvaćen, odomaćen, i šta je, tu je.) nezgodan je sa stanovišta nauke o literaturi, jer upućuje na podvrstu u klasi "fantastičnog" koja, opet, pre svega obuhvata tzv. čudesno. nezgodan je i sa stanovišta upotrebe izraza "fiction". no, nema veze, sa stanovišta user-a ove vrste litearture, pomenute zvrčke ne moraju da budu uopšte bitne. evo šta na temu science fiction-a kaže istorija literature: istorija te vrste počinje još u antici, kod satiričara Lukijana (II vek p.n.e.); on u svojoj "Istinitoj istoriji" priča o jednom putovanju na Mesec (parodirajući već postojeće fantastične priče). takođe, smatra se da elemente n.f. možemo naći i u 1001 noći. ipak, pravi početak žanra vezan je za modernu epohu (onoj u kojoj scientizam postaje dominantna ideologija). počeci su onda u Bejkonovoj "Novoj Antlantidi" (1627), i kod Sirana de Beržeraka ("Drugi svet", 1657). potom se kači Svift, takođe parodijski, pa Volter, pa Semjuel Džonson, itd. ipak, procvat počinje od čila Verna i njegovih "5 nedelja u balonu" (1862), a onda čitave serije romana ("Put na Mesec", "20.000 milja pod morem", "Put oko sveta za 80 dana"). krajem veka se pojavljuje H. Dž Vels - "Vremeplov" (1895), s kojim n. f. dobija već ozbiljne ambicije (u smislu: koji su sve efekti tehno-nauke - posebno negativni; Vels je u n.f. više "pesimista" - mogući u sferama etike, politike, organizacije društva i sl.)
sf.275 vitez.koja,
#=> - Koje mi knjige preporucujete da procitam i gde mogu da #=> se uzmu Obavezno pročitaj ciklus 'Zadužbina' od Asimova. Uzmi takođe 'Prsten' od D.K. Morena, meni se knjiga mnogo svidela. Posle pređi na Herberta... ps. opet da pitam: šta mislite o D.K.M.ovom 'Prstenu' ? Kad sam prvi put pitao nije baš zavladalo oduševljenje... A meni se ta knjiga _baš_ dopala :)
sf.276 astojkovic,
Zelazny i Dick, OBAVEZNO. Pohl - Kapija Asimov, prve 3 zaduzbine NEUROMANSER V. Gibson, imas original negde u civilizaciji. Naravno i klasike: Orvel, Haksli, Tolkin Od Hakslija citaj sve (covek je stil je super) Sale
sf.277 spantic,
>>> Treba da izađe strip rađen po Adamsovom "Vodiču kroz galaksiju za >>> autostopere" > > Gde? Kad? Ko? Kako? Zašto? Vest je iz Trona broj 5. Javiću detalje. Ali ne kod nas. Tek treba da izađe u originalu :)
sf.278 ndragan,
/ Kako bi bilo da se u ovoj temi ne bavite dr.grbinim smajlijimna, nego / granom literature koju nazivamo SF-om? Stvarno, da skratimo. Pouzdano sam utvrdio da se Dr.Grba smeje ulevo i kad se sretnete s njim i van sezamovog diska. Ukoliko se ranije smejao udesno, to je bilo inkognito, pre otkrivanja stvarnog imidža.
sf.279 ndragan,
/ Teodor Sterdžen 90% bilo čega je đubre. Narodnjaci su iznad toga.
sf.280 wizard,
> Dakle, uvodimo pojam LRR - levi ruski režiser. Šta će mi filmovi koji se > drže neke ideje 'ko pijan plota', a ostalo kako ispadne ? Ajde navedi primer pa da raspravimo. :) Osim što je umetnost, pravljenje filmova je i zanat. :) > Film treba da > bude 'pitak' da bi nekoga zeinteresovao i zabavio. Malo scenografije, malo > jurnjave, malo humora, pištolja i ljubavnih problema - to je film. Naravno, *I* to je film. Ja kad sam nervozan, neraspoložen ili tužan volim da pogledam takav film, ali on mora obaavezno da sadrži jedno, a to su dve stvari: ¨ akciju ¨ seks ¨ nasilje Ostali deo vremena gledam prave filmove.
sf.281 dr.grba,
>> Problem sa ovim (a i dr.grbinim) definicijama je što se, strogo >> gledano, odnose praktično samo na DOBAR SF. Ne može se tako lako za >> STAR WARS reći da nije SF, iako je u pitanju obična "space opera". Pa nas samo DOBAR SF interesuje, zar ne? (; Ali, ima tu još jedna kvaka: evolucija žanra. Baš zanimljivo da si pomenuo Huga Gernzbaka, jer njegovo vreme beše vreme kada je SF počeo da poprima svoje obličje. I žanr od onda raste i raste i raste... I sve je teže generalizovati pojmove.
sf.282 dr.grba,
>> Pogledaj bilo koji SF roman - svaki bi mogao da smestiš negde u >> istoriju Zemlje uz nebitne izmene. Ovo je sasvim tačno. žak valja testirati one teme koje nemaju nikakav linearni ili paralelni pomak u vremenu i okruženju. Robert Silverberg ima par valjanih dela koja disertiraju ovo. Npr. roman "Umiranje iznutra", koje se bavi čovekom koji je u staanju da osluškuje misli drugih. Radnja smeštena u američki megalopolis sedamdesetih godina ovog veka. I polako se razvija slika o slušanju tuđih misli ne kao o daru, nego kao usudu, o mučnoj buci koja preti da uništi čoveka dok se vozi u metrou, na primer. Za razvoj priče je, dakle, slušanje misli dovoljna premisa. Sve ostalo, posmatrano kroz misli glavnog junaka, postaje jedna ljudska drama u svetu koji nije u stanju da prihvati tako nešto. Ili - da ne zaboravim - famozni roman Teodora Sterdžena, "Više nego ljudski", šokantna postavka zasnovana na sasvim jednostavnoj priči.
sf.283 dr.grba,
>> Obavezno pročitaj ciklus 'Zadužbina' od Asimova. Uzmi takođe >> 'Prsten' od D.K. Morena, meni se knjiga mnogo svidela. Posle pređi >> na Herberta... Preporučuješ čoveku dobre stvari, ali mislim malo preko reda. Valja čoveku pomoći da dođe dotle da bude u stanju da sam prepoznaje i odabira autore u SF žanru koje će čitati. Zato preporučujem jednostavniji put: Pronađi "Monolite". Radi se o almanasima kojih dosad ima (ako se ne varam) osam, koje izdaje "Znak Sagite", preduzeće Bobana Kneževića. Tlf 150-615. Izbor u bilo kom od njih se svodi na jedan roman, pret-šest dužih novela i još desetak-petnaest kraćih stvari, kao i par teoretskih tekstova iz oblasti SF-a. Izbor u "Monolitima" je pravljen sa minimalnim rizikom, i po mom ličnom ubeđenju predstavlja najbolju koncentraciju svetskog SF-a na YU tržištu uopšte. Lično, posebnu pažnju skrećem na "Monolit 2". Postoje i mnogi drugi izvori. Puko nabrajanje pisaca i njihovih dela "koja se preporučuju na obavezno čitanje, i to ODMAH" bi moglo da se otegne u nedogled.
sf.284 dr.grba,
>> Stvarno, da skratimo. Pouzdano sam utvrdio da se Dr.Grba smeje >> ulevo i kad se sretnete s njim i van sezamovog diska. Ukoliko se >> ranije smejao udesno, to je bilo inkognito, pre otkrivanja stvarnog >> imidža. Alo, komšija, kako FoxPro?
sf.285 dr.grba,
>> 90% bilo čega je đubre. Narodnjaci su iznad toga. Narodnjaci su iznad toga, naravno. Otelotvorenje hipermatematike, dokaz da nešto može biti apsolutno.... ... majmunski, idiotski itd. Da ne pominjemo dokaz da je u slučaju narodnjaka etalon procentnog računa 150%, a ne 100%.
sf.286 spantic,
> ps. opet da pitam: šta mislite o D.K.M.ovom 'Prstenu' ? Kad sam prvi put > pitao nije baš zavladalo oduševljenje... A meni se ta knjiga _baš_ dopala Xm, ja tu knjigu nikako ne bih preporučivao nekome, a kamoli za njegov početak u SFu. Svemirska opera i to u ne baš blistavom izdanju. Ako je želiš u najboljem svetlu uzmi Brina, seriju "Uzdizanje" ili LAri Nivena, seriju "Poznati svemir", kod nas objavljeni romani "Prsten" i "Inženjeri prstena".