komentari.1racunari,
Ova tema je otvorena za čitanje i pisanje, a namenjena je komentarima koji
se odnose na sajam, događaje oko sajma i ovaj bilten.
--- M.Kirić
komentari.2ppekovic,
Pogled na prvi dan "majskih dana tehnike" na beogradskom
sajmu iz mog ugla.
Pre početka sajma se dizala velika prašina oko cele
manifestacije, te da će biti ogroman broj učesnika, da se moraju
daleko unapred rezervisati mesta jer ih posle neće biti i sve u
sličnom tonu. Sa takvim sam uverenjem i krenuo na sajam. Ali, tamo
me je dočekalo nešto, nesmem da kažem potpuno suprotno, ali nije
daleko od toga. Jedan deo manjih hala je skoro potpuno prazan, a u
ostalima ima još puno, puno mesta. Zaista tužno deluje kada se
očekuje takav jedan spektakl, a kada se naiđe na poluprazne hale.
Ipak, nije tako svuda, u hali gde se nalazi računarska oprema, svi
šandovi su puni. Ipak, na spratu te hale nema ni žive duše iako se
svi dobro sećamo da su na prethodnim sajmovima tehnike, i najmanji
budžaci bili puni.
No, ovo ne umanjuje vrednost štandova onih firmi koje su
prisutne na ovogodišnjem sajmu. Pošto je prošao tek jedan dan, neću
se upuštati u detaljnije ocene već ću samo pomenuti par stvari koje
su odmah upale u oči, i koje su vezane, naravno, za halu u kojoj su
izloženi računari.
Za korisnike sezama će najzanimljiviji biti sezamov štand,
na kome ćete sresti poznata lica sezama na čelu sa zz-om, tu je i
bulaja, mkirić. U prolazu su DVV, Miha, Vcalic, Miro i naravno ja
:). Zanimljivo je i da na štandu možete sresti najmisterioznijeg
čoveka sezama, pogađate, Jovu Regaseka.
Štand koji je svima privukao pažnju je Compaq-ov štand koji
je zaista sjajan, i nemam nameru da ga opisujem, dođite pa vidite,
vredi.
Koga manje zanimaju računari a više sve ono što se dešava
oko njih, neka svrate do Olivetijevog štanda, njihove hostesu su
hostese nad hostesama :)).
Na kraju da pomenem da se na samom ulazu u "računarsko
halu" nalazi štand sa stranim računarskim izdanjima, ima svega i
svačega a nažalost ono što sam tražio nisu imali (Microsoft C
Bible). Na istom štandu sam kupio i aprilski Byte, ali nisam
siguran dali ga još imaju.
Eto toliko za prve utiske o sajmu. Iako nije ispunio sva
moja očekivanja, vredi doći, možda i zbog hostese na štandu sezama.
Paya
komentari.3afilipovic,
Videste li cene opreme i kompjutera kod Mraza?
komentari.4dusan,
pa evo ovako:
-postoji mnogo drugih i boljih načina da potrošite 70 dinara.
komentari.5dejanr,
-> #3, afilipovic>> Videste li cene opreme i kompjutera kod Mraza?
Na žalost, nisam video. Jesu li visoke ili niske i koliko?
komentari.6sajam.14,
´k║
ÝyŚ╗ňĘ┼Š.═O"Í3Đ;>É>Đąb╦ŻEšNtăd═"╠ &@╬
Ö┐ş
komentari.7sajam.29,
Ve} mesec dana nisam dobio uplatnicu. Zvao sam redakciju, gde mi je re~e-
no da ih niste slali dve-tri nedelje i da }e te ih poslati uskoro.
Od tada je pro{lo ve} nekoliko dana. Zar je toliko odvratno zara|ivati pa-
re.
komentari.8sajam.34,
z
3
komentari.9sajam.37,
Habbit hologram - horoscopus dumma!
komentari.10alazic,
Ú─>pa evo ovako:
>-postoji mnogo drugih i boljih nacina da potrosite 70 dinara.
Bas tako. Mislim da je sajam potpuno pokazao koliko smo propali :(((((
komentari.11dejanr,
-> #10, alazic> postoji mnogo drugih i boljih nacina da potrosite 70 dinara.
Eh, ko još plaća ulazak u Sajam? U početku sam pokazivao TV propusnicu
a zadnji dan bio bezobrazan pa pokazao (kroz prozor auta doduše)
karticu od tekućeg računa ;)
komentari.12dusan,
-> #11, dejanr>>Eh, ko još plaća ulazak u Sajam? U početku sam pokazivao TV propusnicu
>>a zadnji dan bio bezobrazan pa pokazao (kroz prozor auta doduše)
>>karticu od tekućeg računa ;)
pa kad ne bi niko plaćao ulaznicu, svima bi na sajmu postalo nešto sumnjivo. A
ono za 70 din. se odnosilo na ljude koji tu dolaze i očekuju da vide nešto i
nemaju nameru da preskaču ogradu.
╔═══════════════╗
║ Pozdrav Dule! ║
╚═══════════════╝
komentari.13vasiljevic,
Zasto ova konferencija uopste poŠstoji???????????????????????
Samo zbog 5 dana u godini??
Zar ne bi bilo bolje sve to strpati u Extra ili Forum ili sta ja vec znam gde?
Marko (the killer)
komentari.14kale,
-> #13, vasiljevic
>> Zar ne bi bilo bolje sve to strpati u Extra ili Forum ili sta ja vec
>> znam gde?
Možda u ORKA:dogadjaji.
Pozdrav, Kale
komentari.15bulaja,
-> #14, kale> Mozda u ORKA:dogadjaji.
Ne ;). Mozda bi trebalo zipovati bilten i datoteku staviti u
neki od direktorijuma (npr. r:\novosti)
komentari.16vkrstonosic,
-> #15, bulaja>> > Mozda u ORKA:dogadjaji.
>>
>> Ne ;). Mozda bi trebalo zipovati bilten i datoteku staviti u
>> neki od direktorijuma (npr. r:Đnovosti)
A da otvorim ja temu sajam ? ;)
komentari.17risris,
Nisam do sada video vise racunara na jednom mestu!
- Rista -
komentari.18dnikolic,
Hoce li biti deemonstracije rada Sezama na sajmu?
dn
komentari.19bpetrovic,
E pa ovako:
Ja sam tamo video najmanje 100 kompjutera, ali sam se najviše
oduševio kod GAME i kod IMTELA ,Ovi iz IMTELA su pokazivali
Multimediju za windows:imali su kameru,koja me je snimala
i ─onda se moja slika pojavila u PROZORU...
a ljudi iz GAME su instalirali dva soundblastera
na zvučnike od po 100W!!!
Inače,što se mene ti▀če sve je bilo lepo i krasno
samo da me nije lupila SUNČANICA...:.(
komentari.20bpetrovic,
-> #18, dnikolic-) Hoce li biti deemonstracije rada Sezama na sajmu?
Bilo je kad sam ja došo i ulogovao sa na nekom
domaćem modemu..valjda-PUPIN...Svi su bili zapanjeni!
:)
komentari.21duki,
-> #17, risris_> Nisam do sada video vise racunara na jednom mestu!
Šta! Zar su SVA ČETIRI doneli na sajam? :)))
COPYRIGHT BY -Duki- LTD. ALL RIGHTS RESERVED
komentari.22ppekovic,
Prvi utisci:
Upravo ono šta sam i očekivao sa jednom sitnicom (?) koju nisam
očekivao. Očekivao sam da će se pojaviti gomila prodavaca koji će se
dičiti njihovim 30, 40, 50 Mhz zverima, zatim 300M, 500M, 1G
diskovima, crvenim, plavim (bilo je i zlatnih) kućištima, pričati kako
je baš njihov kompjuter najbolji jer oni ne rade kao ostali, tj. oni
ne kupuju najjevtiniju opremu već je na prvom mestu kvalitet. Naravno,
očekivao sam, i tu su, gomilu prepotentnih dasa koji na svojim 20++++
incnim monitorima igraju tetris u gornjem levom uglu ekrana, a ti
naravno moraš da ih sačekaš da završe igru da bi se udostojili i
podigli, ups, spustili, pogled ka tvojoj malenkosti, i onako sa
stolice mljacnuli i počeli priču sa čuvenim "pa šta da ti kažem ...".
Tu su naravno i nezaobilazne "mace" sa čipkicama, šljokicama,
minićima ("dopičićima" kao što neko ovde reče), dekolteima,
kilogramima pudera i jarko crvenog karmina, celulitom na butinama, te
sa jedinstvenom haljinom iz butika koji je najbolji na svetu jer je u
takvoj zabiti da samo one za njega znaju (zato je i najbolji).
Ono što sam se potajno nadao da će biti ove godine, ali izgleda
slaba vajda, je da ćeš moći da dođeš na štand, doneseš keš lovu i
odneseš šta ti treba.
Ona sitnica koju sam pomenuo na početku poruke je da je dobar deo
štandova, ako za neke to nije lepo, onda bar zanimljivo, uređen.
Ako ni zbog čega drugog, treba doći na sajam samo da bi videli
zanimljiva rešenja štandova, ali i da bi videli kolege sa sezama koji
su na sajmu. Danas nas je bar bilo puno.
Paya
komentari.23dejanr,
Pošto su karte?
komentari.24vkrstonosic,
Upravo sam stigao sa sajma, pa da malo prokomentarišem. :)
Uz gomilu računara (sa još uvek uglavnom lošim sadržajem na
monitorima) i dosta prateće opreme, jedino što je zaista bilo
zanimljivo je jedan sat proveden na IBM-ovom štandu sa novim OS/2 2.0
i dvojicom domaćina. Novi OS/2 zaista izgleda i radi izvanredno,
probao sam par dos, windows i os/2 programa, prebacivanje medju
taskovima je i brzo i zgodno (alt esc - sledeći, a ctrl esc - spisak
taskova), instalacija je odlično rešena, a dizajn mi se mnogo više
svidja nego kod Windowsa. Sutra ću poneti i nekoliko svojih programa
da bi malo detaljnije probao dos deo, pa dalji utisci slede. Šteta je
samo što OS/2 2.0 ne može da se kupi na sajmu, mogao bi da se naruči,
ali je isporuka tek za 3-4 nedelje.
komentari.25zormi,
-> #19, bpetrovic* a ljudi iz GAME su instalirali dva soundblastera
* na zvučnike od po 100W!!!
A IMTEL-ove zvučnike od 150W (koje sam lično pravio), DENON
pojačalo i ROLAND 32-kanalni stereo (SB mu nije ni blizu) sinti
za PC nisi čuo?
:))))))))
komentari.26dj.rainovic,
-> #1, racunari│ Pored tehničkih karakteristika, pažnju privlači i novi
│ dizajn koji zaslužuje sve pohvale - napravljen je tako da
│ su sve funkcije dostupne sa prednje strane, uključujući i
│ postavljanje dodatnih kartridža sa fontovima ili
│ odgovarajućom emulacijom (dva slota). Demonstracioni
│ otisak koji je prikazan na štandu takođe izgleda
│ impresivno, ali, na žalost, takva je i cena - okruglo
│ 165.000 dinara.
│ ^^^^^^^^^^^^^^^
│ --- M.Kirić
└───────
Strava skupo :))))
komentari.27duki,
ALT Hi!
Žali bože 200 din za sajam.
Da nema IBM-a, Imtel-a, i Game bilo bi još gore.
Čak su i ribe dobre od ramena naniže :))
Ne stvarno, svi furaju Windowse, neki igraju Keen-a, Tetris ili tako nešto
ostali monitori su ili isključeni ili na njima nema am7sa baš ništa
za═nimljivo.
Biser sa Daewoo-ovog štanda:
JA: "Dobar dan mogu li dobiti vaš cenovnik"
ON: "Na, ali ja mogu sada da vam sračunam šta vam treba" (!)
I onda neka neko priča o reklami i poslovnosti...
:(((
COPYRIGHT BY -Duki- LTD. ALL RIGHTS RESERVED
komentari.28cvijica,
-> #27, duki=> Biser sa Daewoo-ovog štanda:
=> JA: "Dobar dan mogu li dobiti vaš cenovnik"
=> ON: "Na, ali ja mogu sada da vam sračunam šta vam treba" (!)
=>
=> I onda neka neko priča o reklami i poslovnosti...
Nije to ništa.Zamisli mene naivčinu koji se usudio da kod GAME tražim cenovnik
prvog dana sajma.Riba koja izigrava domaćicu na štandu mi odmah kaže da nema i
uputi me kod tipa da mi izdiktira cene (Inače ja spadam u one optimiste koji
su pošli na sajam sa parama nadajući se da će nešto i kupiti.Mene lično je
zanimala VGA kartica i mono VGA monitor).Elem, stručnjak na štandu me dočeka
pitanjem šta me zanima i kada sam mu odgovorio odma mi reče da mi se ne isplati
da to kupujem kod njih (zbog nekih transportnih troškova) i da kupim ili ceo
kompjuter ili ništa.Pošto sam ja insistirao na cenama jer često idem u Minhen
pa bih to tamo kupio tip me onda pitao koji kompjuter imam i šta radim sa njim.
Onda me je ubedjivao da je glupo da na moj 286 na 25MHz stavljam Filipsov
monitor jer je to skupo i da smo svi mi siromašni i posle jedno dva minuta
razgovora ispalo je da sam ja budala što uopšte imam kompjuter jer to treba da
kupuju ljudi koji imaju veliki posao i koji zaradjuju velike pare na kompju-
teru.Što je najčudnije od svega tip je za dva minuta razgovora tri puta
spominjao dasmo mi svi siromašni.Napominjem da čoveka ne poznajem i da sam
izgledao relativno pristojno tako da ne znam otkud mu ideja da i ja spadam u
siromašne (na kraju krajeva šta ga se samo tiče sve i da sam siromašan).
Na kraju mi je ipak dao cenovnik što smatram svojim velikim uspehom.
Nesumnjam da ljudi prodaju DOBRE kompjutere ali me zanima kako uspevaju da ih
PRODAJU s obzirom na odnos prama potencijalnom kupcu.
Inače sajam kao i obično nije bio ništa posebno ali dve karte koštaju manje od
flaše piva u restoranu.Ako takav odnos cena bude i dogodine verovatno ću otići.
:((((((((
komentari.31beast,
-> #27, duki>> Žali bože 200 din za sajam.
Pa kako ko :)) Ko ti kriv što nisi preskočio :) Bilo je dosta
mesta (preko pruge, kod mosta, kod studija itd.) a nijednog
čuvara.
Sajam se meni lično svideo, posebno one demonstracije
Multimedije i video kamerice ( otvoren prozorčić u kome
se vidi šta snima kamera, fantastično ), CD Rom-a itd. sve na
jednoj mašini. Svi poznatiji su doveli svoje zveri koje su
malo padale u senku od prodavačica u pomenutim dopičnjacima.
Svi su terali windowse, tetrise ( čak je jedna ribica
poterala zbtet! :)) ) i sl. Sve u svemu imalo je šta da se
vidi, ja sam zadovoljan. Inače, najavljena Motorola i Intel
ni od korova ( valjda ljudi mislili na Imtel, a kad je tu on
tu je i Motorola :) ). Nezaobilazni, obdareni, svemogući itd.
Andrija Kolundžić je ponosno pozirao ispred svoga štanda ( il
se prišljamčio :) za neki ), a veoma mi je žao što ovaj put
nije bilo Sezam štanda.
komentari.32ivans,
Hej, Sezamovci, gde ste? Trazio sam vas danas na Sajmu i nisam uspeo da vam
nadem stand... Mozda zato sto ne poznajem nijednog od vas... ;)
Sve u svemu - Windows na sve strane - najkraci rezime hale XIV. Dobro, bilo je
tu i nekih PC-ja kao industrijskih kontrolera, ali zanemarljivo malo.
Pozdrav,
Ivans.
komentari.33dnikolic,
-> #19, bpetrovic>> Multimediju za windows:imali su kameru,koja me je snimala
>> i ─onda se moja slika pojavila u PROZORU...
Pa ti si tamo bio medijska zvezda! :)
dn
komentari.34mkiric,
-> #26, dj.rainovic>> │ impresivno, ali, na žalost, takva je i cena - okruglo
>> │ 165.000 dinara.
>> │ ^^^^^^^^^^^^^^^
>> │ --- M.Kirić
>> └───────
>>
>> Strava skupo :))))
Meni nije smešno - tada je marka koštala oko 20 dinara NA CRNO (!), što
znači da se za gornju cifru moglo pazariti oko 8.000 DEM. Sada marku možeš da
dobiješ za oko 500 dinara ;( Eh, da - prosečna plata u to vreme je iznosila
oko 10.000 dinara, odnosno oko 500 DEM.
komentari.35max.headroom,
Sajam k'o Sajam - na žalost, ove godine sam očekivao više... :(
Prvo, neposlovnost i nemarnost. Jedini dobro pripremljeni su
bili ljudi iz IBM-a, Imtel-a i MOST-a (ovi poslednji su uzeli
i velike pare prvog dana Sajma, kako čujem po izdatim profakturama ;)
Drugo, dok sam stajao na štandu Game, jedan od zaposlenih je
sve prisutne posetioce oterao u ... jerbo mu je neko obrisao
(zamislite samo) program sa izloženog PC-a... Ja sam pobegao u
strahu da me ne optuže za 'kriminal' :( Inače, i jedini koji
su prodavali po cash-and-carry principu bili su MOST-ovci, koji
su uzeli prostor dobrih pola meseca pre početka same
manifestacije, tako da su imali sve potrebno za dobru reklamu.
Svi ostali su po štandovima držali Herc monitore (beuuh!),
vrteći na njima "već viđene" programe.
Da nisam uleteo besplatno, bilo bi mi žao 200 din.
(BTW, pogledajte monitore kod Intersofta)
komentari.36joja,
hmmmm.
Sve u vezi (pre)prodavaca racunara je ocekivano, ali s obzirom
da nisam bio na sajmu
da li mi neko moze reci da li se najzad pojavio neko
sa domacim softverom?
Priznajem da bi me to prijatno iznenadilo (a mozda i ne bi, krajnje je vreme).
´k─
-joja-
komentari.37andrejl,
Da li vredi otići i u subotu (mislim, pošto je zadnji dan) ?
U koliko sati je zatvaranje ?
komentari.38ivans,
-> #36, joja* da li mi neko moze reci da li se najzad pojavio neko
* sa domacim softverom?
Video sam jednu aplikaciju pisanu u Turbo Pascalu 6.0, napravljenu pomocu Turbo
Visiona... Samo, zbunjivalo me je sto su na jednom mestu bila YU slova, a na
drugom code none ;)) (u istom programu!). Da li je to bilo za prodaju ili samo
demo, nisam uspeo da saznam (imao sam premalo vremena).
Pozdrav,
Ivans.
komentari.39dejanr,
-> #36, joja>> da li mi neko moze reci da li se najzad pojavio neko
>> sa domacim softverom?
Mislim da "Jugodata" na Sajmu predstavlja svoj paket "Plate"... tj.
dobio sam pozivnicu na prezentaciju od njih.
komentari.40bulaja,
-> #34, mkiric│Meni nije smesno - tada je marka kostala oko 20 dinara NA CRNO (!),
└───
Mislim cak i manje, koliko se secam tek je krajem maja bila 18 DIN.
komentari.41vcalic,
-> #39, dejanr>>>> da li mi neko moze reci da li se najzad pojavio neko
>>>> sa domacim softverom?
>>
>> Mislim da "Jugodata" na Sajmu predstavlja svoj paket "Plate"... tj.
>> dobio sam pozivnicu na prezentaciju od njih.
Vrlo lepo izgledaju kutije u kojima se program isporučuje. Još ona oznaka
Plate 1.0 (k'o Windows 3.0 ;). Pa Jugodatin logo (koji malo liči na MS-ov
;)...
Još malo pa ko pravi... ;))
komentari.42vcalic,
Sve u svemu, Sajam nije loš, s obzirom na uslove u kojima se odvija. Ali,
meni lično se čini da je glavna zvezda OS/2.
komentari.43banusko,
-> #31, beast**> Andrija Kolundžić je ponosno pozirao ispred svoga štanda
**> ( il se prišljamčio :) za neki ),
""""""""""""""""""""""""""""""""
Ju,ju,ju,pa nije valjda takav ??? <:
komentari.44zocha,
-> #36, jojaHi!
Ako te zanima domaća pamet svreÚĆůati do štanda PC Art-a
Software je 100% domaći.
Pozdrav
zocha
komentari.45dj.rainovic,
-> #34, mkiricShvati to kao moj predlog da se te poruke obrišu, tek da ne
zauzimaju mesto na uvek malom disku.
komentari.46skoprivica,
-> #41, vcalic-> Mislim da "Jugodata" na Sajmu predstavlja svoj paket "Plate"...
-> tj. dobio sam pozivnicu na prezentaciju od njih.
Pa dobro Dejane, kad hvalis Racunare i njihovu cenu opravdavas,
otvori ih malo i procitaj (aprilske !!!) i videces tekst
nbatocanina o ....
Aje... CTEBO.
komentari.47bpetrovic,
EVO ME NA SAJMU!!!!
NA STANDU VUCOM..
MODEM JE ANCHOR
ON JE GENIJALAN
OVDI MI JE SUPER!!!
TREBALI BI I VI DA DODJETE MALO..
komentari.48duki,
-> #47, bpetrovicKoliko su te platili za tu parolu? :)))
COPYRIGHT BY -Duki- LTD. ALL RIGHTS RESERVED
komentari.49miro,
Ja sam na sajmu, stand Mladost - Loznica, svi imate poziv - da se vidimo.
Pozdrav.
komentari.50mkiric,
-> #33, dnikolic>> >> Multimediju za windows:imali su kameru,koja me je snimala
>> >> i ─onda se moja slika pojavila u PROZORU...
>>
>> Pa ti si tamo bio medijska zvezda! :)
Kao i Andrija ;)
komentari.51vmisev,
Bio sam juče na sajmu. Na (očekivanu) žalost, ništa posebno. No, za dvesta
dinara se isplatilo.
Elem, jako jednolično. Svuda Win, iste animacije, iste igre, ista nelju-
baznost. Par firmi su bile izuzetak, ali na žalost, bilo ih je malo.
Zaista interesantan je bio IBM/SBS štand, pre svega zbog OS/2 2.0. Za di-
vno čudo, bili su i jako ljubazni, i lepo su prilazili svim zainteresovanim.
Pored toga, bilo je zanimljivo videti i HP Apolo pod UNIX/Xwindows.
Najduže sam se zadržao pored harfistkinje koja je zaista lepo svirala.
Da, umalo da zaboravim, interesantan je bio i trenažer za navodjenje ra-
keta. Treba videti, zlu ne trebalo. ;(
Vladimir
komentari.52glisin,
Hi!
Još nisam bio na sajmu, nadam se da ću sutra ugrabiti vremena da skoknem.
Interesuje me, da li se sem PC-a i tako to, ima videti još šta od
mikroprocesorske tehnike: radne stanice, industrijski kontroleri, CAM, NCT,
roboti, uslužna elektronika, mreže i tako redom?
Ako je sve stalo na PC-u, onda da polako prošetam po vašim sobama, mislim da
u globalu već koristimo sve što je tamo pokazano.
ŢŢŢIGGYŮŮŮ
komentari.53dejanr,
-> #46, skoprivica>> > Mislim da "Jugodata" na Sajmu predstavlja svoj paket "Plate"...
>> > tj. dobio sam pozivnicu na prezentaciju od njih.
>>
>> Pa dobro Dejane, kad hvalis Racunare i njihovu cenu opravdavas,
>> otvori ih malo i procitaj (aprilske !!!) i videces tekst
>> nbatocanina o ....
Naravno da sam ga video, čak štaviše pročitao :) Ali čovek je pitao
ima li na Sajmu domaćeg softvera, i ja sam odgovorio za ono što znam
da ima. Ne vidim vezu sa tekstom.
komentari.55mkrzic,
-> #53, dejanrDo|ite na {tand ComTrad-a. Tamo nema Windows-a (osim
ako ih deca ne ubace ), Nema Tetris-a, ve} KQV (osim
ako Tetris na ubace devojke sa {tanda )i ima doma}eg
software-a (osim ako ga neko ne obri}e)!
komentari.56bpetrovic,
-> #48, duki-) Koliko su te platili za tu parolu? :)))
Tko to????Ne razumem...
komentari.57bpetrovic,
Čik pogodite koga sam sreo na sajmu???
verovali ili ne -BEARBOY-a..:)
komentari.58duki,
-> #52, glisin■ roboti, uslužna elektronika, mreže i tako redom?
E, Glišo, ja sam bio na sajmu sa Srletom, i što smo videli robota... :))
Ono je haos! Dajte mesaru tri, četiti štangle, dva zgloba i par kuglagera
i let lampu i napraviće vam boljeg robota od onoga koji sam video. Ali
to još nije ništa. Glavna stvar je kretanje koje nije glatko kao kod
japanskih robota koje povremeno srećemo (u pozadini) u emisiji "posle
2000" nego podseća na pospanog dedu koji pokušava da se iz čučnja podigne
na samo levoj nozi, i još da malko balansira. Ono je simulacija kretanja.
Kao kada pravite simulaciju letenja u karakternoj grafici, i pri tom
koristite 40 kolonski mod.
Daleko smo mi od R2D2 :)))
COPYRIGHT BY -Duki- LTD. ALL RIGHTS RESERVED
komentari.59ndragan,
-> #24, vkrstonosic/ Upravo sam stigao sa sajma, pa da malo prokomentarišem. :)
Jel' u hali 14 uključena ventilacija? Mi držali štand popola sa slovencima
'89 i '90, al' da poludiš od zapare, pa smo odustali ;)
komentari.60nenadp,
-> #42, vcalic>> Sve u svemu, Sajam nije los, s obzirom na uslove u kojima
>> se odvija. Ali, meni licno se cini da je glavna zvezda
>> OS/2.
Eh napali mene drug u stilu jest da sajam nije nista posebno ali
mozes da vidis OS/2 i Multimedija kako se vrti na nekim racunarima. E
sada verovatno spadam u baksuze pa nisam mogao videti bog zna kakvu
demonstraciju ( ako neracunam brzinu kojom OS/2 barata sa prozorima :)),
i taman krenem prema izlazu ljut na sebe sto sam po ovakoj vrucini izlazio
iz kuce kada naletim na jednog poznanika koji me pozove da vidim sta ima na
standu( nepitajte me kom jer nisam stigao da pogledam ).
Posadi on mene ispred veeeelikog monitora i startuje program ja pomislih
3D Studio ili AutoCad. Ali posle 5 sekundi mi postade nesto sumljivo. Prvo sve
sto opisujem se desava u realnom vremenu (oce reci nemoz primetiti).
Nacrta on kockicu i dovede kursor na nju a ona pocne da se okrece ( ne kao
u ACAD da se zadaje ViewPoint nego prava animacija), ja mu kazem lepo ali nije
nesto, tada otvori jos jedan prozor i oboji kockicu i onda je pocelo
te zada putanju izvora svetla oko objekta, te putanju kojom se krece kamera
i dok je to radio slika se odmah bez cekanja menjala u drugom prozoru sve uz
fotorealisticki sencenje.
Onda udje u bazu i definise od kog materijala je napravljena kocka
( staklo, drvo, metal, od metala je bilo nekih 100 vrsta itd).
Pa onda okine efekat difrakcije, efekat ogledala i trista drugih stvari.
Slika je fantasticno realna nemozes poverovati da je sve nacrtano ( posle
sam saznao da je grafika 1024*1024 ali u milion!!! boja).
Ja se nisam ni osvestio a on vec poceo da da mi demonstrira animaciju.
Kod klasicne animacije vi dajete algoritam za poracun izgleda objekta i
njegovog kretanja, dok ovde opisujete REALNI objekat znaci definises loptu
kazes kolika je njena tezina, elasticnost, od kog je materijala napravljena
a onda je pustis da pada niz stepenice, program sam na osnovu svoga znajnja
fizike i osobina materijala proizvodi animaciju i to fantasticnom brzinom.
Na kraju je pokazao kretanje ljudske figure i to opet sa trista nekih
parametara te da li trci pa koja je sila trenja podloge itd.
Ja se naravno pravim ladan ko spricer i konacno se setim da pogledam
koja je masina u pitanju a ono " Silicon Graphics" radna stanica.
Fala bogu odmah pitam za cenu a ono 200 000 dolara zajdno sa programima
uz popust od 50 000 dolara. Htedoh da kupim ali nisam imo tu sicu pri ruci :)).
Pozdrav, Nenad
komentari.61dnikolic,
-> #51, vmisev>> ... nista posebno. No, za dvesta dinara se isplatilo...
Sta? I ti si nosio prazne diskete na sajam? ;>>>
dn
komentari.62dnikolic,
-> #35, max.headroom>> (BTW, pogledajte monitore kod Intersofta)
Kod Intersofta su najbolje ribe na sajmu. :)
dn
komentari.63zkrstic,
-> #44, zocha> Hi!
> Ako te zanima domaća pamet svreÚĆůati do štanda PC Art-a
> Software je 100% domaći.
Ne, to nemoj uraditi ;)))))))
Pozdrav, zkr O:)))
PS.
ŠALA :)))) Svrati, za njih bar znam da zaista i prodaju to što pokazuju.
komentari.64zkrstic,
-> #42, vcalic> Sve u svemu, Sajam nije loš, s obzirom na uslove u kojima se odvija.
> Ali, meni lično se čini da je glavna zvezda OS/2.
Sve u svemu, Sajam je užasan :(((((( kad se pogledaju računari, a sva
sreća te ima i još nečega pored računara.
Ali.....
Lignje na Stenci su i dalje sjajne, cene pristupačne... To mi je
popravilo dan.
Pozdrav, zkr
komentari.65vkrstonosic,
-> #59, ndragan>> Jel' u hali 14 uključena ventilacija? Mi držali štand popola sa slovencima
>> '89 i '90, al' da poludiš od zapare, pa smo odustali ;)
Ista stvar i ove godine... :(
komentari.66banusko,
-> #59, ndragan**> Jel' u hali 14 uključena ventilacija?
NIJE.Ni juče ni danas.>:
komentari.67banusko,
-> #36, joja**> da li mi neko moze reci da li se najzad pojavio neko
**> sa domacim softverom?
Pa bilo je.Na štandu Mikronove (valjda) je bio i interesantan softver za
lekarsku dijagnostiku sve sa prašenjima pacijenata i dodatnim
hardverom,interfejsima itd....
komentari.68banusko,
-> #58, duki**> na samo levoj nozi, i još da malko balansira. Ono je
**> simulacija kretanja.
""""""""""""""""""""
Grešiš.Ono je bila simulacija kretena.
komentari.69banusko,
-> #57, bpetrovic**> verovali ili ne -BEARBOY-a..:)
Pravog ili ONOG našeg ? :)
komentari.72duki,
-> #68, banusko■ Grešiš.Ono je bila simulacija kretena.
:)))))))))))))))))))) E pokidah se od smeha.
Samo ne znam ko je kreten, onaj koji je pravio
robota, robot, ili mi što gledamo tog robota? :))
COPYRIGHT BY -Duki- LTD. ALL RIGHTS RESERVED
komentari.73vmisev,
-> #61, dnikolic > Sta? I ti si nosio prazne diskete na sajam? ;>>>
Ama jok! Ostala mi navika sa sajma knjiga (nije greh ukrasti knjigu), pa
sam razmišlj'o da l' može notebook da se podvede pod tu kategoriju, i zaklju-
čio do može. :)
Vladimir
P.S. Ovo je samo šala. Ne bih ja za jedan notebook rizikovao.... E, a da je
bio neki prenosni Macintosh, pa ne znam, možda.... :)
komentari.74banusko,
-> #72, duki**> Samo ne znam ko je kreten, onaj koji je pravio
**> robota, robot, ili mi što gledamo tog robota? :))
Xe,xe,xe,xe........:>
komentari.75maverick,
Prema onome sto mi je slick napricao ocekivao sam mnogo vise, ali nema veze
mnogo puta je bolji od proslog.
komentari.76zkrstic,
-> #65, vkrstonosic>>> Jel' u hali 14 uključena ventilacija? Mi držali štand popola sa
>>> slovencima '89 i '90, al' da poludiš od zapare, pa smo odustali ;)
>
> Ista stvar i ove godine... :(
Ccc, za 200 dinara vi bi i ventilaciju :(((
Btw. predprošle godine, samo Elektronika inžinjering nije imala crknute
računare od celog sprata, svim ostalima je bar po jedan - dva failura.
Na taj način sam probrao šta ću da pazarim za firmu :)))
Zkr
komentari.77dragisak,
Ja nisam bio na sajmu ali sam bio preko vikenda u Beču (da iskoristim dok
još mogu) i poseti IFABO - najvažniji austrijski sajam informatike,
računarstva itd.
IFABO je mnogo veći od Sajma Tehnike po broju izlagača. Velike svetske
firme su zakupljivale čitave hale. Tako su svoje hale imali IBM, Aple,
Microsoft, ... Na IBM-ovim štandovima se prodavao OS-2. Microsoft
je prikazivao demo Windows NT koji se vrteo na IBM Risc-u i Hewlet Packardu.
Takođe su na DEC-ovom štandu imali Windows NT na VAXstation-u.
AutoDesk je prikazivao AutoCAD 11 na SUN-u, Silicon Graphics-u i HP-u.
Bilo je puno NeXT-ova. Jedna Češka firma je prikazivala Lotus Improv za
NeXT (proleće je, a ja živim u ..:-( ). Na Silicon Graphics-ovom štandu
su se vrtele fantastične animacije. SG-ov Indigo je jako sladak (znam
šta bih kupio sa svojih prvih 500.000 DM :-((( ). Od hardvera je bilo malo
PC-jeva. Preovlađuju radne stanice, a bilo je dosta razne periferije, pre
svega za komunikacije. Da mi nisu otpale noge verovatno bih ostao ceo dan
na IFABO-u.
Inače, ženske na IFABO-u nisu nešto. Bilo je nešto klinki koje su delile
prospekte i oko štandova sa kancelarijskim nameštajem (da znate da ima
zanimljivog kancelarijskog nameštaja ;-) ). Na štandovima te uglavnom
dočekuju uredni i ljubazni momci arijevskog izgleda. ;-(
Dragiša
komentari.78pele,
-> #50, mkiric#>> Pa ti si tamo bio medijska zvezda! :)
#
# Kao i Andrija ;)
Jesi li mu trazio autogram? :)
Onda ga skeniras i das bulaji da otvori poseban DIR za njega :)
komentari.79pele,
-> #62, dnikolic# Kod Intersofta su najbolje ribe na sajmu. :)
# dn
Posto kilo? ;))
komentari.80ndragan,
-> #76, zkrstic/ Ccc, za 200 dinara vi bi i ventilaciju :(((
Za 200 dinara se prošetaš; za onaj bezobrazluk od tarife, kol'ko košta
štand, telefon, riba, frižider i ostalo, osmehuješ se 10 sati u
zalepljenoj košulji ;(
Bue_ NDragan
komentari.81ndragan,
-> #67, banusko/ lekarsku dijagnostiku sve sa prašenjima pacijenata i dodatnim
Pa jel bio i neki isprašen pacijent? :))
komentari.82zkrstic,
-> #80, ndragan> Za 200 dinara se prošetaš; za onaj bezobrazluk od tarife, kol'ko
> košta štand, telefon, riba, frižider i ostalo, osmehuješ se 10 sati
> u zalepljenoj košulji ;(
Joj, to nisam pominjao, obzirom da nisam znao ovogodišnji izum
DP "Bgd.Sajam"? Ako nije tajna, stavi ove cenu zakupa, da ljudi
imaju uvid, otprilike, a ja ću da iskopam podatke za prošli
sajam elektronike u Ljubljani (Oktobar, 91). Tamo je karta bila
cca. 15 demova (zadnjih 3-4 godine, ista cena)
Pozdrav, zkr
komentari.83bulaja,
-> #77, dragisak│SG-ov Indigo je jako sladak (znam sta bih kupio sa svojih prvih 500.000 DM :-(
└───
Koliko mi se cini, SG Indigo se prodaje vec od 10.000 $ navise (a mozda
i manje ;), pogledaj reklame kojih u poslednje vreme ima mnogo po Byte-u
i slicnim novinama.
komentari.84dragisak,
-> #83, bulaja║│ SG-ov Indigo je jako sladak (znam sta bih kupio sa svojih prvih 500.000
║ DM :-( └───
║ Koliko mi se cini, SG Indigo se prodaje vec od 10.000 $ navise (a mozda
║ i manje ;), pogledaj reklame kojih u poslednje vreme ima mnogo po Byte-u
║ i slicnim novinama.
Da, za 10.000 $ ali sa crno-belim monitorom i bez diskova.:-( Plus
softver koji često košta više od samog hardvera. :-(((
Ono za 500.0000 DM je bila šala, naravno. :-) :-(
komentari.85bearboy,
-> #19, bpetrovic-=< Multimediju za windows:imali su kameru,koja me je snimala
-=< i ─onda se moja slika pojavila u PROZORU...
Ma i mene su stavili u prozorcic :)
-=< a ljudi iz GAME su instalirali dva soundblastera
-=< na zvucnike od po 100W!!!
Jel' to ono mesto gde smo se sreli ?
-=< Inace,sto se mene ti▀ce sve je bilo lepo i krasno
-=< samo da me nije lupila SUNCANICA...:.(
Ma tako ti je to kad ne nosis rucni air&water cooling system (da ne kazem -
er kondisn)
komentari.86bearboy,
-> #25, zormi-=< A IMTEL-ove zvucnike od 150W (koje sam licno pravio), DENON
-=< pojacalo i ROLAND 32-kanalni stereo (SB mu nije ni blizu) sinti
-=< za PC nisi cuo?
Pa se neki tip tamo folirao... Pa su pustali MTV u svakih pet minuta na 10 min
(ma znam da je DAS BOOT dobra numera, ali niste morali da je stavite 8 puta :)
komentari.87bearboy,
-> #33, dnikolic-=<>> Multimediju za windows:imali su kameru,koja me je snimala
-=<>> i ─onda se moja slika pojavila u PROZORU...
-=<
-=< Pa ti si tamo bio medijska zvezda! :)
Ispravka - Prozorska zvezda :)
komentari.88bearboy,
-> #22, ppekovic-=< ocekivao sam, i tu su, gomilu prepotentnih dasa koji na svojim 20++++
-=< incnim monitorima igraju tetris u gornjem levom uglu ekrana, a ti
-=< Tu su naravno i nezaobilazne "mace" sa cipkicama, sljokicama,
Xe, kod game su bas te mace igrale tetris na 50 Mhz 486 sa 21" monitorom :)
-=< su na sajmu. Danas nas je bar bilo puno.
Pa trebao si da u dodes u cetvrtak pa da vidis zivu legendu :)
komentari.89bearboy,
-> #66, banusko-=<**> Jel' u hali 14 ukljucena ventilacija?
-=<
-=< NIJE.Ni juce ni danas.>:
Pa kakvi ste vi balkanci kad ne mozete da izdrzite ovakvu vrucinu ? :))
komentari.90bearboy,
-> #27, duki-=< Biser sa Daewoo-ovog standa:
-=< JA: "Dobar dan mogu li dobiti vas cenovnik"
-=< ON: "Na, ali ja mogu sada da vam sracunam sta vam treba" (!)
-=<
-=< I onda neka neko prica o reklami i poslovnosti...
Pazi ovo (isto DAEWOO) :
Odem ja na stand, i vidim racunar u dosu. Ajd' rekoh da to malo ispravimo, i
usput da pogledamo sta ima. Onda mi pride neka starija zena -
ONA: Sta radis ?
JA : Pa malo razgledam, i pokusavam da pokrenem neke reklame...
ONA: Ne presnimavas ?
JA : Ne-
ONA: Mozes da snimas sebi, ali nemoj nista snimis nama na hard !
JA : Kazem da ne sni-
ONA: Ma snimaj na diskete samo nemoj nama na hard !!!
JA : Pa nemam ni disket-
ONA: Nema veze ! Snimi sta hoces, al' nemoj na nas hard !!!
Zakljucak - :)))))))))))))))
komentari.91bearboy,
-> #28, cvijica-=< Na kraju mi je ipak dao cenovnik sto smatram svojim velikim uspehom.
E, to je meni odmah dao. Posle ga je prepravljao :) +200 DEM prevoz, pa
30% carina, pa.... :))))))))) Nisam ni cene video od mastila :)
komentari.92bearboy,
-> #31, beast-=< Sajam se meni licno svideo, posebno one demonstracije
-=< Multimedije i video kamerice ( otvoren prozorcic u kome
-=< se vidi sta snima kamera, fantasticno ), CD Rom-a itd. sve na
A jeste li videli onog malisu s RISC-om ? (na 5m od kamere)
komentari.93bearboy,
-> #32, ivans-=< Hej, Sezamovci, gde ste? Trazio sam vas danas na Sajmu i nisam uspeo da
-=< vam nadem stand... Mozda zato sto ne poznajem nijednog od vas... ;)
Ma promasio si dan :)
komentari.94bearboy,
-> #35, max.headroom-=< Da nisam uleteo besplatno, bilo bi mi zao 200 din.
-=< (BTW, pogledajte monitore kod Intersofta)
Samo nemoj na njima pokazivati fantavision :))))
komentari.95bearboy,
-> #62, dnikolic-=< Kod Intersofta su najbolje ribe na sajmu. :)
Ma nije ni cudo, kad se maxa vrti tamo :)))) (ili bese to naopako :) ?)
komentari.96bearboy,
-> #47, bpetrovic-=< TREBALI BI I VI DA DODJETE MALO..
Ma tu smo !
PS. Tip mi nije poverovao da sam sysop :)))))))
komentari.97bearboy,
-> #57, bpetrovic-=< Cik pogodite koga sam sreo na sajmu???
-=< verovali ili ne -BEARBOY-a..:)
Glavom i bradom ! (dobro, mozda bez brade....)
PS. Covek nije hteo da poveruje da sam to ja... :)
komentari.98bearboy,
-> #69, banusko-=<**> verovali ili ne -BEARBOY-a..:)
-=<
-=< Pravog ili ONOG naseg ? :)
ONOG naseg :) Mozda je bio i pravi, ne secam se :)
komentari.99pele,
Bili na sajmu neki racunari sa samo jednim dostupnim
direktorijumom,u stilu F:\TEST>.Ja onda resetovao isti
usao u CMOS setup i doso do opcije za formatiranje HD-a.
Nisam imao srca da im to uradim :))
komentari.100duki,
-> #90, bearboy:))))))))))
I jel si im snimio nešto? :))
COPYRIGHT BY -Duki- LTD. ALL RIGHTS RESERVED
komentari.101bpetrovic,
-> #85, bearboy-) Jel' to ono mesto gde smo se sreli ?
Jeste,jeste...Tamo gde sam instalirao MODPLAY,bolero i
mars na Drinu..
komentari.102bearboy,
-> #101, bpetrovic-=< -) Jel' to ono mesto gde smo se sreli ?
-=<
-=< Jeste,jeste...Tamo gde sam instalirao MODPLAY,bolero i
-=< mars na Drinu..
Gde se neko naljutio posto su mu brisnuli stvari ?
PS. Ne bih se cudio da sam to bio ja :)
komentari.103bearboy,
-> #100, duki-=< :))))))))))
-=< I jel si im snimio nesto? :))
Nisam imao disketa pri ruci... :))
komentari.104bearboy,
-> #99, pele-=< usao u CMOS setup i doso do opcije za formatiranje HD-a.
-=< Nisam imao srca da im to uradim :))
Na nekim standovima su iskljucili tastature... Kad sam prvi put prosao,
radili su svi. Drgu put je na 3 compa stajalo KEYBOARD ERROR - PRESS F1 TO
CONTINUE (ono posle reseta). Kad sam treci put prolazio, svaki comp je bio
zaglavljen :) Nemaju sci tako meko srce kao ti :) Ili ja donosim nesrecu :)
komentari.105ndragan,
-> #89, bearboy/ Pa kakvi ste vi balkanci kad ne mozete da izdrzite ovakvu vrucinu ?
/ :))
Ulepljeni ;(