borland.106d.petrovic,
-> #101, pedjakĂ>> Možda vas ovo interesuje...
Ă>
Ă> A šta je u fajlu ? Budi ljubazan pa nam reci.
:))) Fajl *.db koji je napravio dpmiinst. Ma di ćete da im šaljete
podatke o 286 računaru da ubacuju u bazu za bc 3.0 ;))
borland.107dnikolic,
-> #99, garderp>> konferencija na Sezamu, recite sta vas zanima, sta ste sve hteli
>> da saznate o Borlandu, a niste smeli da pitate.
Mene zanima ko je Frenk Borland, gde zivi, cime se bavi i sl. U kakvim je
odnosima sa Kanom?
dn
borland.108dejanr,
-> #107, dnikolic>> Mene zanima ko je Frenk Borland, gde zivi, cime se bavi i sl. U kakvim je
>> odnosima sa Kanom?
Mislim da je taj Frenk Borland u mnogo bližim vezama sa Božić Batom
(ili, ko voli, Deda Mrazom) - ne postoje ;)
borland.109bulaja,
-> #103, ssasa│Odakle ti samo to da DBF nema numericka polja?!?!
└───
Objektivno gledajuci, nema ih! Jedna od najvecih gluposti u .DBF
standardu je da je ono sto se zove "Numeric" tip obican string (nad
kojim se prakticno samo eksplicitno uradi jedno VAL() svaki put kad mu
pristupis), sto em zauzima vise prostora (npr. za longint treba 9 umesto
4 bajta) em je sporije (vrsi se konverzija pri svakom pristupu).
Ista stvar je i sa "Date" i "Logical" tipovima koji su takodje obicni
stringovi. Da bi sve bilo jos gluplje, logical tip se u bazi zapisuje
kao "F" (0) i "T" (1).
borland.110nesaburbon,
-> #102, radislav>> Da li ima literature na nasem jeziku za Paradox.Imam
>> Pdox 3.5;koliko bi me ..
>> kostalo zadovoljstvo nabavke Upgrade za PDX 4.0 i PDX
>> Engine i RunTime za ovu verziju Pdox 3.5 koju imam?
Jos uvek nema literature na nasem jeziku za Paradox (pisci cekaju
Windows verziju ?), iako bi se takva knjiga dobro prodavala.
Upgrade 3.5 -> 4.0 ...... 790 DEM
Paradox Engine 3.0 ...... 490 DEM
PDX Engine & Database Framework 3.0 ..... 990 DEM
PDX Runtime ......... 360 DEM
Pozdrav, NESABURBON
borland.111garderp,
-> #104, nboskovic>*> 3. Broj: Napišite šta biste želeli da pročitate!!
>
> QPro4win?
>
> (c) klap
> nikola
To će i biti u trećem broju
borland.112garderp,
-> #107, dnikolic
Dobro je Dejan odgovorio. Ja sam o tom Frenku Borlandu čuo naučno
fantastične priče. Kao živi negde u brvnari u Stenovitim planinama
i jedina veza sa svetom mu je modemska sa samim Borlandom. Navodno,
on čak ima i kontrolni paket deonica, ali nisu pare ono što njega
zanima. Ha ha ha ha ...
borland.113garderp,
Juče je održana prezentacija Quattro Pro for Windows 1.0
Bilo je zanimljivo i dugotrajno sa mnoštvom pitanja.
Ukoliko ste propustili ovu prezentaciju, nikad nije kasno da
se uključite u nove akademske izazove.
27.01.1993. godine biće održana prezentacija
Paradox Engine & Database Framework-a 3.0
Ko ne voli Kliper, a voli da piše poslovne (i ne samo poslovne)
aplikacije u C++ ili Pascalu neka se uveri da je tako nešto, ne
samo moguće, već i mnogo bolje
borland.114nboskovic,
-> #111, garderp*> To će i biti u trećem broju
Jer postoji šansa da se dobije taj broj?
(c) klap
nikola
borland.115garderp,
-> #114, nboskovic> Jer postoji šansa da se dobije taj broj?
Ne samo da postoji, nego je to i cilj.
Jedini problem što još nije završen, pa samim tim nije ni izašao
Možeš da nabaviš prva dva broja koja su besplatna, kao što će i
treći biti. Pošto ti dosta šetaš po gradu neka ti ne bude teško
da svratiš do Skadarske 45, a ako baš nećeš, baci mi adresu na
mail, jer sam je negde izgubio, pa ćemo ti poslati
borland.116nboskovic,
-> #115, garderp*> Možeš da nabaviš prva dva broja koja su besplatna, kao
*> što će i
Hvala dobio sam ih :) Sada samo da ih prelistam na brzaka
i iznesem utiske, normalno ako stignem za utiske :))
(c) klap
nikola
borland.117zkrstic,
-> #112, garderp> fantastične priče. Kao živi negde u brvnari u Stenovitim planinama
> i jedina veza sa svetom mu je modemska sa samim Borlandom. Navodno,
> on čak ima i kontrolni paket deonica, ali nisu pare ono što njega
I ja sam isto čuo... daaavno :))
Bdv, šta taj radi, da mi je da znam ? ;)
borland.118d.petrovic,
-> #117, zkrsticĂ> Bdv, šta taj radi, da mi je da znam ? ;)
===
(B)ije (d)ivlje (v)eprove, sam si sebi odgovorio ;)
borland.119bcetina,
Evo ja sam pročitao oba biltena, i stvarno sam zadovoljan. Upravo
takav pristup mi se svidja. Demistifikacija u službi informacije. :)
Stvarno.
Bio sam i na prezentaciji Qvatro For WIN u klubu Ing. i Teh. i
takodje sam vrlo zadovoljan.
Preporučujem.
borland.120valeksa,
-> #115, garderp
Hi,
da li postoji sansa da i drugi dobiju te brojeve?
Pozdrav.
borland.121jtitov,
-> #119, bcetina> Evo ja sam procitao oba biltena, i stvarno sam zadovoljan.
> Upravo
Povodom tih biltena... pretpostavljam da se oni pripremaju u 'elektronskoj'
formi, pa posto nemaju svi mogucnosti (vremena) da navrate, sto ih ne bi
bacili na Sezam pa ko hoce moze cak i da ih odstampa na svom stampacu.
borland.122peacock,
-> #121, jtitov#### Povodom tih biltena... pretpostavljam da se oni pripremaju u
#### 'elektronskoj' formi, pa posto nemaju svi mogucnosti
#### (vremena) da navrate, sto ih ne bi bacili na Sezam pa ko hoce
#### moze cak i da ih odstampa na svom stampacu.
Prvi si se setio... Ajde, bacajte to ovamo:)
Zoran
borland.123garderp,
-> #121, jtitov
Pa, Zemljače, mogao bi da mi preko mail-a pošalješ adresu i biće ti
poslati poštom.
borland.124nesaburbon,
-> #122, peacock>> Prvi si se setio... Ajde, bacajte to ovamo:)
>> Zoran
Razgovarao sam sa Garderpom, trebalo bi uskoro da pripremi biltene
i da ih stavi na tvrdu policu (tamo neki disk u BIGZ-u) (pazi, ne
stolicu !). Jedino, izgleda da ce izbaciti pokoju slicicu da bi
*.arj izdanje bilo sto krace.
Da li se neko prijavljuje da napise svoj clanak za bilten o bilo
cemu sto ima veze sa Borlandom ? Ako ima takvih neka nam se jave.
Pozdrav, NESABURBON !
borland.125nesaburbon,
Vreme je da najavim sledecu prezentaciju, promociju paketa :
********* Paradox Engine 3.0 & Database Framework **********
Posebno pozivam sve one koji rade u C-u (C ++ -u), Pascalu i koji
prave programe za Windows-e. Inace, bice to teren na kome se Garderp
najbolje snalazi tako da se spremite za diskusiju posle prezentacije
paketa. Poznavajuci Pedjin entuzijazam kada je rec o C-u predvidjam
da ce taj deo trajati dugo (ponesite kafu u termosu).
Bice reci i o Cristal Reports-ima, i o Protogenu, itd.
Vreme i mesto isti : DSIiTS, Kneza Milosa 7a, III sprat, 12.00 h.
Ulaz slobodan.
Da li nekoga interesuje Video Kaseta "The World of Objects" ?
Ako se najavi, moci ce da je iznajmi u CET-u ! Besplatno, ofkors.
NESABURBON
P.S. Nadam se da nece biti frke sa grafoskopom .
borland.126jtitov,
-> #125, nesaburbon> Da li nekoga interesuje Video Kaseta "The World of
> Objects" ? Ako se najavi, moci ce da je iznajmi u CET-u !
> Besplatno, ofkors.
Najavljujem se.
borland.127dragisak,
-> #125, nesaburbon║ Vreme i mesto isti : DSIiTS, Kneza Milosa 7a, III sprat, 12.00 h.
║ Ulaz slobodan.
Još samo kad bih znao kog dana. ;)
borland.128bcetina,
-> #125, nesaburbon>> da ce taj deo trajati dugo (ponesite kafu u termosu).
Pa dobro bre, ko je ovde svetska firma, a ko sirotinja raja?
+ predlog: Kafa neka bude irska.:)
borland.129zonjic,
-> #125, nesaburbon> Da li nekoga interesuje Video Kaseta "The World of Objects" ?
> Ako se najavi, moci ce da je iznajmi u CET-u ! Besplatno, ofkors.
Rado bih se najavio.
Rade
borland.130dnikolic,
-> #125, nesaburbon>> Vreme je da najavim sledecu prezentaciju, promociju paketa :
>>
>>********* Paradox Engine 3.0 & Database Framework **********
Da ponesem jednu praznu disketu? :)))))
dn
borland.131nesaburbon,
Uf, eto i pored najbolje zelje i volje da prezentacija ispadne OK, oni
koji su bili na pravom mestu u pravo vreme, ipak su dobili samo
usmenu informaciju o paketu Paradox Engine 3.0 & Database Framework.
Primeri na racunaru ce sacekati Paradox 4.0.
Ne znam da li je potrebno navoditi razloge zasto su se javile greske pri
startovanju primera, ali cinjenica je da jednostavno nismo imali srece.
Plan je bio da se sve instalira i pripremi nekoliko sati ranije u sali
na trecem spratu, ali salu su (iako imamo taj termin rezervisan do marta-
potpisan je ugovor sa DSIiTS) zauzeli nasilno drugi (uprkos protivljenju
nedleznih i nas-bilo nas je manje). Zbog toga predavac nije imao priliku
da sam konfigurise racunar i programe koje ce koristiti, nego smo taj
posao odradili, u zurbi, moj kolega i ja. I sve je bilo instalisano, ali
ne i povezano, to su, ipak, programi koji se prozimaju (Windowsi, Crystal
Reports-i, Engine).
Nadam se da su neki od Vas koji ste bili, ipak, zadovoljni informacijom
i odgovorima koje ste dobili, a sa moje strane mogu da Vam obecam da ce
svi bagovi biti ispravljeni u Paradox-u 4.0.
Pozdrav, NESABURBON.
borland.132nesaburbon,
-> #129, zonjicZONJIC je treci zainteresovani za video-kasetu "The World of Objects".
Bilo bi dobro da ostavljate u mom mejlu telefon na koji da vas pozovemo
kada dodjete na red ili, ako ste dovoljno cesto na Sezamu, cekace vas
poruka u mejlu (i vazice dva dana) kada da dodjete po kasetu.
Inace, ko bude dosao do kasete moci da cuje i vidi Phillipa Kahna,
Bjarne Stroustrupa, etc.
**** NESABURBON ******
borland.133nesaburbon,
-> #130, dnikolicOva danasnja prezentacija ti je promakla, ali za Paradox 4.0 ponesi
obavezno, imam jedan lep demo za tebe. Ili da taj demo stavim kao
BORAVUK na Sezam (podelim na 30 .arj-ova), pa da skidanje bude veca
frka nego poezija Vogona (Hitchhikers Guide ......).
NESABURBON
borland.134spantic,
-> #133, nesaburbon> obavezno, imam jedan lep demo za tebe. Ili da taj demo
> stavim kao BORAVUK na Sezam (podelim na 30 .arj-ova), pa
> da skidanje bude veca frka nego poezija Vogona
> (Hitchhikers Guide ......).
Pa u svakom slučaju zanimljivo je :) Svakako ću ja skidati. Uglavnom nemam
kad da odem na prezentacije.
borland.135zsiz,
Re Prezentacija PDXE3 & DBFW
Teorijski deo veoma interesantan.
Praktični deo, hmm šta da kažem .. cccc!
D:\>share/?
Installs file-sharing and locking
capabilities on your hard disk.
SHARE [/F:space] [/L:locks]
/F:space Allocates file space (in bytes)
for file-sharing information.
/L:locks Sets the number of files that
can be locked at one time.
borland.136peacock,
-> #130, dnikolic#### Da ponesem jednu praznu disketu? :)))))
Bojim se da ti treba mnogo vise disketa:)))))
borland.137ogiglisic,
-> #131, nesaburbon=> Primeri na racunaru ce sacekati Paradox 4.0.
^^^^^^^^^^^^
A kad ce se ovaj paket prezentirati ?
Pozdrav Ogiglisic
borland.138nesaburbon,
-> #137, ogiglisicCim Garderp bude spreman !
Izasao je :
******* Paradox for Windows **********
Bice u prodaji za 3 nedelje. Ko naruci (i plati) paket u pretplati
dobija popust od 15% u odnosu na prodajnu cenu.
Nemojte cekati prezentaciju paketa da bi ste ga kupili !
NESABURBON
borland.139bcetina,
Izgleda da postoji Gang-Bug kod prezentatora (Garderp), naime
Pri pomeni stanovitog imena sa Sezama (ima ga u svim konf.),
- Resetira se. :)))
P.S. Kko ko, pa prezentator lično.
borland.140drmarke,
-> #125, nesaburbon> Da li nekoga interesuje Video Kaseta "The World of
> Objects" ? Ako se najavi, moci ce da je iznajmi u CET-u !
> Besplatno, ofkors.
Evo je najava.
Jel treba samo doći u CET ili je potrebno prvo da se
dogovorimo voice tj. preko Sezama?
Pozdrav DrMarke
borland.141nesaburbon,
Da, da, doslo vreme za najavu nove mega-prezentacije novog
maega-programa kompanije Borland. Nista (grafoskop, zauzeta
sala, problemi sa racunarom - vidi prosle prezentacije) nas nece
spreciti da Vam predstavimo najpoznatiji editor za prave programere :
********* Brief 3.1 ****************
Dom Saveza Inzenjera i Tehnicara, Kneza Milosa 7, 12.10 h.
Brief je od pre pola godine vlasnistvo Borlanda i jos jedna je
kockica (cigla) u Borlandovom cvrstom programerskom zidu
(Protogen, Crystal Reports, Engine, kompajleri, etc.).
Do srede bi trebalo da bude gotov i Bilten br. 3. Takodje,
prisustvom i popunjavanjem ank. listica ulazite u bazu onih
koji kasnije dobijaju pozivnice za nase prezentacije, koktele,
ruckove, nagradna putovanja na Borland konferencije u Americi
(uh, bas sam se zaneo !).
Neke nove cene :
- BC ++ 3.0 & App. Frameworks (6 kg.) ..... 990 DEM
- Paradox 4.0 ........... 1.090 DEM
- Turbo C ++ 3.0 f/Win ..... 250 DEM
Da li ste videli spisak stranih knjiga u temi 'Razno' ?
Kaseta "The World of Objects" ide dobro, na redu su DARONE, BULAJA,
pa DRMARKE. Bice obavesteni ili telefonom ili preko mail-a.
Inace, izasao je Paradox for Windows . Koja ce to festa od
prezentacije biti !
Pozdrav, NESABURBON ;)
borland.142nesaburbon,
-> #137, ogiglisic>>
>> A kad ce se ovaj paket prezentirati ?
Prvo ide Brief 3.1 (10.02.), pa onda Paradox 4.0 (24.02.).
NESABURBON
borland.143jtitov,
-> #141, nesaburbon> Kaseta "The World of Objects" ide dobro, na redu su
> DARONE, BULAJA,
Kasetu toplo preporucujem. Mozda necete puno saznati o Objektima, ali cete
videti face koje pale i zare racunarskim trzistem i naukama. Jedino je
Niklaus ispunio moju viziju o njegovom liku koju sam imao. Svi ostali -
koje face :)))
Videcete i jedan vrlo neobican racunarcic.
borland.144bcetina,
Ajde ubeleži me za kasetu o Objectima. Ali zašto ne pustite
javnu projekciju, sredom recimo.
borland.145adzem,
Pošto je upgrade za TP/BP 7.0 sa TP 6.0 ?
borland.146nesaburbon,
-> #144, bcetina>> Ajde ubelezi me za kasetu o Objectima. Ali zasto ne
>> pustite javnu projekciju, sredom recimo.
Ubelezen si ! Javne projekcije nece (bar za sada) biti zato sto
je zabranjeno javno prikazivanje te kasete, a i hocemo da naviknemo
ljude da dolaze do nas. Znas, kada bi vise ljudi dolazilo (ipak smo
u centru) vise bi se knjiga i casopisa prodavalo, pa bi i mi mogli
da brze "okrecemo" robu, tj. da nabavljamo stalno najnovije naslove
knjiga i sveze Bytove i PC Magove.
Isto vazi i za Biltene koji se, za sada, mogu nabaviti samo u
Skadarskoj 45 i na prezentacijama sredom (Kneza Milosa 7). Onima
van Beograda saljemo, na zahtev, postom.
Inace, hvala ti na stalnom prisustvu u SITI-ju. Sta mislis o prezentaciji
Brief-a ? Steta sto grafoskop ne baca kolor sliku !
Pozdrav, NESABURBON !
borland.147nesaburbon,
-> #145, adzem>>
>> Posto je upgrade za TP/BP 7.0 sa TP 6.0 ?
Sa TP 6.0 -> BP 7.0 ...... 590 DEM.
borland.148bcetina,
-> #146, nesaburbon>> Inace, hvala ti na stalnom prisustvu u SITI-ju. Sta mislis o prezentaciji
>> Brief-a ? Steta sto grafoskop ne baca kolor sliku !
Tja. Pa meni bi bilo dovoljno i pola onog vremena. Mora da se koncepcija
prilagodjava temi. O editoru nema šta da se teoretiše. Navedu se glavne
osobine i gotovo. Zato je čini mi se moglo da se napravi jedan praktični
prikaz prilagodjavanaja makroa. Možda. Nisam siguran, ali ne treba se kruto
držati iste šeme. Dobro je ovo sa gostom (Mjova), kao ideja, trudite se,
biće to još i bolje, samo treba vremena. Možda bi trebalo nekako napraviti
malo neformalne atmosfere da se razvije diskusija, imalo bi tamo šta da se
čuje. Možda vas sputava to što morate da ističete firmu (Mikrosoft-Borland
a i to malo zbunjuje ista lica ista sala a konkurencija), mada mislim da
je bolje da gradite imidž na ličnom šarmu. Donesite flašu pića i 2 flaše
soka i ostavite poslednjih pola sata za neobavezni trač uz piće. Bilo bi
možda pametno da se nametnete kao promoteri-edukatori računarstva uopšte
a ne samo (Bor.-Mik.), mogli bi da na Sezamu nadjete uvek nekog ko bi
pored glavne prezentacije prikazao nešto interesantno od opšteg značaja,
šta je već aktuelno. Od novog zipa preko konfigaracije memorije do gang-
skrinova za WIN. žak mislim da bi bilo mesta i za jedan mali blok iz teorije
programiranja recimo da se počne sa tim. I sve to ležerno, šarmantno i
duhovito :), i biće efekta ali na duge staze.
1- Malo teorije
2- Glavna tema
3- Glavna tema - diskusija (ne dozvoliti diskusiju za vreme
glavne teme, osim ako se onaj
dežurni pitač ne pojavi)
4- Kratka pikanterija - gost sa sezama.
5- Pićence - trač
Šta mislite o Dvoboju. Excel protiv QProa (ili Zip - Arj) ili šta god da
smislite, štos je smisliti duhovitu formu za prezentaciju suštine.
----------------------
Pa kad već pitaš...:) Ovo je samo moje lično mišljenje, stvar ukusa.
Pozdrav, Bane.
borland.149adzem,
-> #147, nesaburbon> Sa TP 6.0 -> BP 7.0 ...... 590 DEM.
A TP 6.0 -> TP 7.0 ?
borland.150nesaburbon,
-> #149, adzem>> A TP 6.0 -> TP 7.0 ?
Taj Upgrade je 270 DEM. Dobijas, ustvari, nov paket TP 7.0 (unutra
je i Turbo Vision za DOS, sve ukupno oko 1.500 stranica dokumentacije).
Od hardvera neophodno je imati bar 286 + 2 MB RAM.
POZDRAV , NESABURBON !
borland.151nesaburbon,
-> #148, bcetinaUh, hvala ti na predlozima. Evo, one najjednostavnije cemo vec od
sledece Borlandove prezentacije "oziveti". To se odnosi na sok i
kafu.
Za ovo ostalo bice potrebno malo vremena, ali sve sto si rekao
je O.K. Ti nas pratis iz nedelje u nedelju i nadam se da imas
utisak kako se polako uigravamo, i da smo opusteniji (u + smislu).
MJova nam je, kao gost, stvarno mnogo pomogao.
Sto se tice dvoboja tu ne bi bilo milosti. I Garderp i M & M Nikolici
cvrsto brane svoje tvrdjave i mogu reci da su pravi odraz borbe
Microsofta i Borlanda na svetskoj sceni. A, to je ono u cemu je
draz. Uvek su iz takvih borbi korist izvlacili korisnici programa,
slusaoci prezentacija ili kupci.
Znaci, na PARADOX prezentaciji bice sokova, bice Biltena No. 3 i
trudicemo se da dovedemo nekog gosta (da li bi neko ko radi u Paradox-u
zeleo da prenese svoja iskustva ?).
Pozdrav, NESABURBON.
borland.152peacock,
-> #148, bcetina#### Sta mislite o Dvoboju. Excel protiv QProa (ili Zip - Arj) ili
#### sta god da ^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Bane, jel' ti to ozbiljno? Ovaj prvi nema sanse. U stvari,
nikad nije ni imao...:)
borland.153bcetina,
-> #151, nesaburbon>> Sto se tice dvoboja tu ne bi bilo milosti. I Garderp i M & M Nikolici
>> cvrsto brane svoje tvrdjave i mogu reci da su pravi odraz borbe
Odlično ali nemojte se ograničavati samo na njih. Neka bude Duel recimo
Domaćin - Gost (Bilo šta što može da skrene pažnju) ili čak i
Gost - Gost ( za neke neutralne teme opčteg značaja )
Hepening+informacija+zezanje = najbolja reklama i marketing. :)
Pozdrav, Bane.
borland.154nesaburbon,
Samo da vas potsetim, u sredu, 24.02.93., u 12.00 h. odrzace se
promocija paketa :
*********** PARADOX 4.0 for DOS ******************
Mesto : Dom Saveza Tehnicara i Inzenjera, Kneza Milosa 7, III sprat
Ulaz, bilten ENTERLAND No. 3 i prospekti besplatni.
borland.155visnja,
Nisam bas redovno pratio ovu conf. O kakvoj se kaseto (objekto) radi? Koliko to
kosta i kako nabaviti???
Pozdrav, Misa - Visnja.
borland.156peacock,
-> #74, nesaburbon>**< Sa MARANDOM je vec sve dogovoreno, spremice mi sve to
>**< sto si i ti pomenuo.
Pa sta se desava? Proslo je dva meseca :(
borland.157nesaburbon,
-> #156, peacock>> Pa sta se desava? Proslo je dva meseca :(
Pa nesto sam stavio (ne znam da li si to skinuo), ali s obzirom
da su ti delovi dobijeni u nekoj zurbi da stignem na prevoz za
YU i nisu izazvali neko odusevljenje na Sezamu, odlucio sam da
nove, prave stvari ostavim za Sezam posle mog sledeceg puta
(tj. kroz dve nedelje).
NESABURBON
borland.158nesaburbon,
-> #155, visnjaTo je jedna super kaseta "The World of Objects", u kojoj se
pojavljuju legende programerskog sveta i pricaju o pojmu
objekata, tj. o novom principu programiranja.
Kaseta se moze pozajmiti u CET-u, besplatno. Trenutno je kod
DrMarke-a, onda ide BCetini. Ako zelis da je pogledas javi se tele-
fonom (343-043) ili mailom.
Pozdrav, NESABURBON
borland.159nesaburbon,
Sledeca prezentacija odrzace se u sredu, 10.03.93., u 12.00.
Mesto : Savez Inzenjera i Tehnicara, Kneza Milosa 7.
Red je na BORLAND promociju. GARDERP je ovoga puta odlucio
da vam predstavi :
ObjectVision 2.1,
Crystal Reports,
TurboVision,
ObjectWindows.
Ako niste sigurni sta je sta, a zelite da brzo napravite program
(koji ce raditi pod Windowsima ili koji ce imati prozorasto
okruzenje, a raditi pod DOSom), dodjite u sredu.
Sta bi trebalo jos da se dogodi u sredu? Da se pojavi i Enterland
br. 4, koji bi od 5. broja trebalo da izadje na rekordnih 12 stranica.
Za one koji zele neki Upgrade sledeca nedelja je pravo vreme da ga
naruce.
NESABURBON
borland.160garderp,
Ja bih da malo prosirim temu. Prezentacija se odnosi na programiranje pod
windowsom ali ce biti obuhvaceni sledeci proizvodi
Borlanc C++ 3.1 sa svojim
Object Windows Library
Turbo Vision
Proto Gen
Crystal Reports
Object Vision 2.1
Pravljenje UI pomocu Quattro Proa for Windows (ako bude bile vremena)
EnterLand broj 4 sadrzi
Prikaz Briefa 3.1 za dos i os/2
Prikaz alata za programiranje pod windowsima
Ako citate bilten ne znaci da cete sve u njemu saznati, zato navalite u sredu u
dom inzenjera
Predrag
borland.161dekiper,
Kada će kasetaThe World of Objects biti slobodna ? Ovde Dejan Pervulov .
I jedno pitanje za Peđu: kako je moguće u C++ emulirati logički operator XOR iz
Pascal-a (samo jedan od dva ponuđena TRUE i izraz je TRUE). U C++-u postoje
samo AND i OR (&& i đđ).
borland.162nkbog,
-> #161, dekiper> kako je moguće u C++ emulirati logički operator XOR iz Pascal-a
To je problem matematičke logike: (A && !B) || (!A && B),
e sad da l' oćemo da napravimo #define, funkciju, ili preopterećeni
operator, to je već stvar implementacije. Npr:
inline int XOR(int A, int B) { return (A && !B) || (!A && B); }
NB.
borland.163nesaburbon,
Pozdrav svima koji prate ovu konferenciju !
Evo, nakon jedne male pauze trebalo bi da se krajem sledece nedelje
pojavi dosta novih stvari. A, to su : stizu novi svezi programi
(pa samim tim i nove sveze prezentacije i novi clanci u biltenima),
bice tu novog propagandnog materijala : Borland Express, etc., i
casopisa Dr. Dobbs, PC Magazine, Byte, itd. Narucene su i kilobajti
za SEZAM tj. ovu konferenciju. Nadam se da vas nije zbunila ova pauza
i da cete i dalje pratiti ovu konferenciju.
Inace, u sredu 24.03.93., u 12.00 h., u Savezu Inzenjera i Tehnicara
red je opet na Borland prezentaciju i to:
***************************************************************************
UVOD U OBJEKTNO PROGRAMIRANJE i rad sa IDE editorom paketa Borland C ++ 3.1.
***************************************************************************
Da li vam je neko pricao kako je bilo prosli put na Pedjinoj prezentaciji
(programiranje pod Windows-ima, Objectwindows, Crystal Reports,
Protogen...) ? Licno mislm da je bilo jako zanimljivo, tri sata
je proletelo.
Samo jos da vam skrenem paznju na clanke u Svetu Kompjutera i Racunarima o
Enginu, oba jako dobra. Necete verovati, ali cini mi se da je
taj program jako popularan kod nas (sudeci po prodaji i interesovanju) !
Od proslog petka mozete i da nas slusate uzivo preko radija, od 10-12, na
Studiju B.
I samo jos da ishvalim biltene, strava su, ko ih ne cita kajace se !
NESABURBON
borland.164sirius,
Molim te za ponudu za upgrade za BorlandC sa 2.0 na 3.1 (poswbno za
sa APPframework i bez) na fax 551779
SIRIUS - Bg
Mira Popare 57
Bgd
Slavko Radman
borland.165cet.nesa,
A sada nesto cemu sigurno necete moci da odolite :
*******************************************************
PARADOX for Windows
*******************************************************
Dana 07.04.93. u Kneza Milosa 7, u 12.00 h.
Predavac ponovo Predrag (citaj otpozadi - dobices moderatora). Nadam se
da ste saglasni da vreme koje provodite na Borland prezentacijama
su stvarno pametno potroseni sati i da dosta toga novog saznate. Sada
je na redu jedan stvarno nov paket i svi kojima je bio dostupan su
odusevljeni.
Dobicete i bilten br. 5 (12 strana) i kopirani prospekt za paket (svi
oni koji su se javili za bilten, a nisu ga jos dobili nek se malo strpe
dok ne sredimo bazu).
NESABURBON
borland.166garderp,
Neša je najavio Paradox for Windows, ali nije rekao o čemu će STVARNO
biti reči.
Paradox for Windows, kao trenutno, najjače Borlandovo oruđe za
administraciju baza podataka je potpuno interaktivan sistem za modeliranje
sistema, građenje formi i izveštaja, grafičkog predstavljanja rezultata
kontrole ulaza i izlaza i ono NAJVAčNIJE ObjectPAL ili popularni poludragi
kamen OPAL. U pitanju je evolucija jezika PAL, koji je do sada postojao
u verzijama Paradoxa za DOS. Windows ruho izgleda da traži objektan način
razmišljanja, pa samim tim i objektne jezike. Prošli put je bila prezentacija
C++-a, kao objektnog jezika. Hajde sada da vidimo šta nudi ObjectPAL.
Prezentacija će trajati 2 do 3 sata. Nećete moći sve da saznate o
PXW-u, ali obrnite situaciju i razmislite šta ćete SVE PROPUSTITI ako
ne budete na ta 2 do 3 sata.
Vidimo se u sredu u 12.00 u Domu Saveza inženjera i tehničara srbije
Kneza Miloša 7a
borland.167cet.nesa,
21.04. u Kneza Milosa, u vreme svima nam znano prezentacija i diskusija o :
Turbo Pascalu for Windows 1.5
Ko nema bilten br. 5 moze tamo da ga i dobije, a ko se prijavio da ga prima
postom (Toni, Peacock, ...) dobice ga uskoro, zajedno sa MS prozorom br. 5.
CET.NESA
borland.168peacock,
-> #167, cet.nesa#### postom (Toni, Peacock, ...) dobice ga uskoro, zajedno sa MS
#### prozorom br. 5.
Hvala unapred.
Dzek Danijels :)
borland.169dekiper,
>> Poštom (Toni, Peacock) dobice ga uskoro...
Kako to poštom? Ako je to bilo kako izvodljivo, molim vas stavite i
mene u grupu onih koji dobijaju poštom please. Hvala, deki
borland.170nesaburbon,
Sutra, u sredu 05.05., odrzace se prezentacija paketa :
************************************************
QUATTRO PRO 4.0 for DOS kroz primere
*************************************************
Za primere su uzeti :
Obracun stanova
Obrada deonica
Licni dohoci
Vreme 12.00, mesto : Kneza Milosa 7
borland.172nesaburbon,
Zdravo svima koji prate ovu konferenciju !
Nakon izvesne pauze, nastale usled objektivno-subjektivnih razloga,
ponovo cete dobijati vesti o tome sta se desava u CET-u, kao i
u firmama koje zastupaju Borland i Microsoft.
Prosao je i sajam, sto se mene tice mislim da je vredelo doci. Bilo
je zanimljivih stvari i zanimljivih ljudi. Uporedite samo posetu
nekoj robnoj kuci ili samoposluzi pre godinu dana i sada, i videcete
da je sajam koji je skoro zavrsen jedna od retkih stvari koje su
ostale na nivou proslih godina (primer je malo banalan, ali ...).
Nadam se da ste primetili i nas stand i uzeli biltene koje ste
propustili, raspitali se o programima i pregledali strane knjige. I
pored svih problema potrudili smo se da za Sajam nabavimo sve
znacajnije verzije programa. Prezentacije tih paketa ostavljene su
za Savez Inzenjera i termin sredom.
U sredu, 02.06.93., u 12.00 h. ponovo prezentacija neverovatnog Paradox-a
for Windows, ovoga puta u interpretaciji Dejana Sunderica, pisca prikaza
ovog programa u Svetu Kompjutera. O ovoj bazi procitajte i u Racunarima
pa ce te shvatiti zasto morate doci u sredu, kroz deset dana. Istovremeno,
bice gotov i najnoviji Pedjin broj Enterlanda.
Pozdrav, NESABURBON
borland.173nesaburbon,
S obzirom da je proslo oko pola godine od stavljenja cenovnika
Borlandovih paketa, kacim ovaj novi, revidirani :
BORLAND
REGISTRACIJA KORISNIKA U JUGOSLAVIJI (YU LICENCA)
Cene su date u bodovima. Vrednost boda ekvivalentna je vrednosti DEM na
slobodnom trzistu. Placanje se vrsi u dinarskoj protivvrednosti.
Poslovni Programi
- ObjectVision 2.1 330
- ObjectVision Pro 2.1 650
- Crystal Reports 1.1 190
- NOVO ! Paradox 4.0 990
- Paradox Runtime 390
- Paradox SE 290
- Paradox LAN Pack (1 usr) 490
- Paradox LAN Pack (10 usr 4.690
- Paradox SQL L. InterBase 1.490
- Paradox SQLL DEC Rdb/VMS 1.490
- Paradox SQL Link Novell 1.490
- Paradox SQL Link Oracle 1.490
- Paradox Engine 3.0 450
- PDX Eng.3.0 & Datab. Framw. 990
- NOVO ! Paradox for Windows 990
- dBASE IV 2.0 (DOS) 990
- dBASE IV Compiler 990
- dBASE IV LAN Pack (DOS/1 us) 490
- dBASE IV LAN Pack (10 us.) 4.690
- dBASE IV Runtime 390
- Quatro Pro 4.0 (prom.) 550
- Quatro Pro LAN (1 usr.) 490
- NOVO ! Quattro Pro f/Win 550
- NOVO ! Quattro Pro f/WinDOS 750
- Sidekick 2.0 390
Programski jezici
- Borland C++ & ApX.3.1 1.090
- Borland C ++ 3.1 930
- Turbo C ++ for Win 3.1 330
- Turbo C ++ 3.0 350
- Turbo Pascal f/Win 1.5 490
- Turbo Pascal 7.0 490
- Borland Pascal w/Obj.7.0 930
- Protogen for Pascal Ups. 190
- Turbo Debug.& Tools 2.0 390
- Protogen 2.1 End User 190
- Brief 3.1 DOS & OS/2 310
Video Kasete (VHS/PAL)
- The World of Objects 390
- The World C ++ 390
- The World of Objectv. 160
Upgrades
- TP Prof -> Borl.Pas.7.0 550
- Turbo Pascal 7.0 Upgr. 260
- Turbo C ++ 3.0 Upgr. 190
- BC++ 2.0,3.0->BC ++/AFX3.1 790
- BC ++/AFX 2.0->BC ++/AFX3.1 750
- dBASE IV 1.5 Upgrade 490
- Paradox 4.0 Upgrade 790
- Paradox 4.0 -> P f/Win 490
Za ostale Upgrade (raznorazne kombinacije su moguce) nazvati 011-343-043.
borland.174nesaburbon,
Jos jednom da ponovim, u sredu 02.06., u Kneza Milosa 7/III, u 12.00 h.,
bice prezentacija paketa:
**************************************
PARADOX for WINDOWS
**************************************
Ako ste i bili prosli put, dodjite ponovo. Prezentator je ovoga puta
Dejan Sunderic (vidi njegov clanak u Svetu Kompjutera).
Najzad je spreman i novi broj biltena ENTERLAND, biltena koji stice
neverovatnu popularnost i tesko je zamisliti pravog korisnika Borlandovih
paketa bez primerka Enterlanda na stolu.
Pozdrav, NESABURBON
borland.175asterix,
-> #173, nesaburbon> Video Kasete (VHS/PAL)
>
> - The World of Objects 390
> - The World C ++ 390
> - The World of Objectv. 160
>
Video Kaseta World of Objects (C++) košta
390 maraka ?!?!???!!!!! Šta je sa vama ? :((
borland.176corto,
-> #173, nesaburbon> Cene su date u bodovima. Vrednost boda ekvivalentna je
> vrednosti DEM na slobodnom trzistu. Placanje se vrsi u
> dinarskoj protivvrednosti.
Molim te definisi slobodno trziste: crni, ziralni ili sticovani kurs?
Koliko znam, drzite jos neke kuce sem Borlanda, pa bi mozda bilo dobro
da ul kompletan katalog, ukljucujuci i literaturu.
Djole
borland.177mjova,
-> #173, nesaburbon> S obzirom da je proslo oko pola godine od stavljenja
> cenovnika Borlandovih paketa, kacim ovaj novi, revidirani
> :
ima li šta od cenovnika knjiga vezanih za borlandove proizvode?
borland.178funky,
Koliki je Upgrade TP f win 1.0 -> TP f win 1.5 ?
pozdrav, funky
borland.179nesaburbon,
-> #175, asterix>> Video Kaseta World of Objects (C++) kosta
>> 390 maraka ?!?!???!!!!! Sta je sa vama ? :((
Greska, priznajem. Cena je 90 DEM, ali znate da je ionako jedno
vreme mogla da se pozajmi i pogleda.
borland.180nesaburbon,
-> #176, cortoKurs za bodove tj. DEM racuna se, uglavnom, kao i u drugim firmama
koje se bave slicnim poslom. Kada se placa u keshu, kurs je crni,
preko ziro racuna uzima se sticovani kurs.
Za ostale programske pakete pogledaj druge teme.
Ste se tice strane kompjuterske literature trenutno smo nesto slabiji.
Dosta toga prodalo se na sajmu i pored visokih cena (50-120 DEM).
Sybexovi naslovi koji su ostali: Mastering QP 4,
Windows Progr. with MS C/C++ 7.0 (120 DEM), QP 1.0 f/Win, From Chip
to System, Mastering WP 5.1, etc. Nasih knjiga ima dovoljno, preporucio
bih prevedenu knjigu Pitera Nortona.
Inace, DEM pada i dalje, pravo je vreme da kupite neki od paketa! Bilten
je i dalje dzabe.
borland.181nesaburbon,
-> #177, mjovaOstale su samo knjige za Quattro Pro, za nove DOS i Win verzije i
ABC Paradox 4.0.
Cuo sam da ces pisati clanak o PDX Engine-u i DBX. Mogao bi da
ovde kazes par reci o tom dodatku tj. Database Frameworks-u,
mislim da mnogo vise ljudi radi sa Engine-om nego sto bi se moglo
pretpostaviti.
borland.182nesaburbon,
-> #178, funkyTaj Upgrade iznosi 250 DEM, ceka se 4 nedelje.
borland.183asterix,
> Greska, priznajem. Cena je 90 DEM, ali znate da je ionako jedno
> vreme mogla da se pozajmi i pogleda.
A da sad nam je svima mnogoooo lakše :(((((
Nije 390 nego je 90 :((( ?!?!!!! A to što je mogla
da se pozajmi i pogleda, sigurno misliš i na spisak
koji se pravio prilikom prezentacije uz obaćenje 'da
zvaćemo vas kad dodjete na red' NOT :((( !!!!
I šta onda dalje ? Sad kao ne može više da se pogleda ili
šta ?!! :((
Vi dakle odlično znate šta je poslovnost, a i evidentno je
želite da prodate neizmerno pune tih kaseta ... Ne stvarno :(
borland.184nboskovic,
-> #180, nesaburbon*> Sybexovi naslovi koji su ostali: Mastering QP 4,
Pošto je ova knjiga?
(c) klap
nikola
borland.185mjova,
-> #181, nesaburbon> Cuo sam da ces pisati clanak o PDX Engine-u i DBX. Mogao
> bi da ovde kazes par reci o tom dodatku tj. Database
> Frameworks-u, mislim da mnogo vise ljudi radi sa Engine-om
> nego sto bi se moglo pretpostaviti.
da, članak je u pripremi, ali sumnjam da ću imati toliko vremena da
napišem odmah sve. o DB FW će biti reči sigurno ali tek kad dođe na
red.
no, ako ima izvesnih pitanja u vezi paradoxa, tu sam da odgovorim na
sva pitanja koja mogu. ono što nisam radio je primena PXE-a iz WIN jer
se još nisam otisnuo u vode WIN programiranja. takođe, nisam
oduševljen BLOB-ovima (bar ne za one potrebe koje se kod mene
javljaju) tako da pitanja iz te oblasti nisam dovljno stručan da
odgovorim.
treće ;), u tesnom sam roku na poslu tako da nemam baš puno slobodnog
vremena, ali za poruku - dve, tu sam.
borland.186nesaburbon,
-> #184, nboskovic"Mastering" knjige su 100 DEM.
borland.187nesaburbon,
Steta sto vas nije bilo vise na prezentaciji Paradox-a f/Win.
Bilo je bas zanimljivo, dva sata je proletelo. Vredelo je doci i zbog
novog broja Borland biltena koga i dalje uredjuje Pedja Kucinovic
(Garderp).
Ali, zato, znam cemu necete moci da odolite :
16.06. , u 12.00 h. , Kneza Milosa 7/III, Dejan Sunderic i
zastupnik za Borland programe firma Softland vam predstavljaju :
**********************************************
Borland Pascal 7.0 with Objects
**********************************************
borland.188nesaburbon,
-> #183, asterix>> da se pozajmi i pogleda, sigurno mislis i na spisak
>> koji se pravio prilikom prezentacije uz obacenje 'da
>> zvacemo vas kad dodjete na red' NOT :((( !!!!
Ma, moze jos uvek da se iznajmi, ali moram da proverim da li
ju je poslednji vratio ili je jos uvek zarobljena. Ima li jos
nekoga ko se prijavio, a nije nikada dosao na red ?
borland.189corto,
Znate li nesto o REFLEXu verzije novije od 1.1? Draga mi i prijatelji
puuuno rade u doticnom, i voleli bi upgrade, a i literaturu....
Pozdrav, dJOLE
borland.190nesaburbon,
-> #189, cortoRaspitacu se za Reflex, dugo vremena nisam cuo nesto novo, al' ako
se paket jos uvek prodaje javicu ti. Ustvari, u cenovniku koji nam
je Borland poslao postoji, cena mu je oko 500 DEM (ver. 2.0), samo
ne znam da li ga i prodaju i koliki mu je rok isporuke. Ako si
zainteresovan za kupovinu, javi. Mozda ga nude i po nekim povoljnijim
cenama.
Pozdrav, Nesa.
borland.191nesaburbon,
-> #189, cortoE, da, Upgrade je oko 400 DEM. Javi, ako ti se cena cini O.K., pa cu da
se raspitam.
Nesa
borland.192corto,
-> #190, nesaburbonZainteresovani smo, i to jako, pretezno po povoljnijim cenama.
Hvala i pozdrav
Djole
borland.193corto,
-> #191, nesaburbonUpgrade za sta ?
Djole
borland.194cnenad,
-> #110, nesaburbonŁŁŁ Upgrade 3.5 -> 4.0 ...... 790 DEM
ŁŁŁ
ŁŁŁ Paradox Engine 3.0 ...... 490 DEM
ŁŁŁ
ŁŁŁ PDX Engine & Database Framework 3.0 ..... 990 DEM
ŁŁŁ
ŁŁŁ PDX Runtime ......... 360 DEM
E stvarno me interesuje jedna stvar.
Kako uspevate da poslujete u ovakvoj situaciji kad su plate kod nas
30 DEM a i manje ?
Da li stvarno ima ljudi koji mogu da plate te pakete i upgrade ?
Sve to lepo zvuci preko grane gde su plate minimalno 4000 DEM pa covek
i moze nekako da odvoji lovu za neki paket ali ovde ?
cccccc !!!
borland.195dejanr,
-> #194, cnenad>> Da li stvarno ima ljudi koji mogu da plate te pakete i upgrade ?
Budi siguran da ima. Kome program profesionalno treba i ko zarađuje na
njemu, itekako će da kupi original jer bez njega ne može normalno da
radi.
borland.196asterix,
-> #194, cnenad> Kako uspevate da poslujete u ovakvoj situaciji kad su plate kod nas
> 30 DEM a i manje ?
Ma pusti, oni uopšte nisu normalni :(. Zamisli ovu cenu:
video kaseta 'Uvod u svet objekata i C++' (ne sećam se baš da li
taj naziv kasete, ali to je tema kasete... ) košta 90 dem !!!!
E možeš misliti koliko su toga prodali! Ali, oni su sebi i svojim
prijateljima sigurno to iskopirali ili pogledali ...
:( !
borland.197funky,
-> #195, dejanr>> Budi siguran da ima. Kome program profesionalno treba...
Jel se ti to malo zezaš? Zamisli: windows 3.1 + word 2.0 košta u CETu
oko 1500 DEM. Izračunaj kolko bi strana teksta trebao da složiš da bi
samo isplati PROGRAM, a ne i kompjuter, pod uslovom da je SADA strana
0.2-0.5 DEM. uzmi prosek i dobijaš 5000 strana / 20tak knjiga. Za
CAD programe da i ne govorim...
A i ovi što imaju pirate non-stop kubure s lovom
Pozdrav !
borland.198dejanr,
-> #197, funky>> Zamisli: windows 3.1 + word 2.0 košta u CETu oko 1500 DEM. Izračunaj
>> kolko bi strana teksta trebao da složiš da bi samo isplati PROGRAM,
>> a ne i kompjuter, pod uslovom da je SADA strana 0.2-0.5 DEM. uzmi
>> prosek i dobijaš 5000 strana / 20tak knjiga.
Obzirom da pristojna oprema za DTP (najmanje 386/4 mega, neki dobar
monitor, disk 200 mega i LJ4) košta brat bratu 7-8000 dem, ispada da
je za otplatiti tu opremu potrebno prelomiti 30-40000 strana. Softver
bi tu dodao možda još 15-tak posto. Dakle, ako se može otplatiti
oprema, može se otplatiti i softver, a ako se ne može otplatiti softver
onda se SIGURNO ne može otplatiti oprema.
DTP je jedna zanimljiva primena računara koja je "propala" (tj. postala
neisplativa) samo zbog gluposti i bezobrazluka (blago rečeno) onih koji
su se njime bavili. U jednom trenutku je posao bio vrlo isplativ, a onda
je krenulo - nađe se neko sa pozajmljenim laserom ko POJMA NEMA o prelomu
teksta, čuje da to neko radi za 5 maraka po strani i kaže ajd ja ću za
4, pa ću da mu otmem posao. Onda taman se on malo priuči, eto ga novi
za 2 marke koji krade paus iz firme. Pa onda za 1 marku kome sekretarica
u radno vreme unosi tekst. Mesto da se koliko-toliko drži cena što bi
bilo u intresu svih koji se time bave, cena je nakaradno oborena tako
da se malo kome isplati da se time bavi. A moglo se na DTP-u lepo
zaraditi.
Inače, ne zavaravaj se, i danas ko zna znanje, radi prelom za 4-5 marki
po strani, kod onoga kome je bitan kvalitet a ne samo i jedino cena. A
ima i takvih, samo ih treba naći i znati sa njima.
Ja sam se uvek držao toga da imam originale onih paketa koje profesionalno
koristim, tj. na kojima nešto zarađujem ili koji mi olakšavaju rad. A
za razne "ajd da pogledamo na šta to liči", naravno, ... :) Ubeđen sam da
se takva koncepcija može održati, mada se, naravno, pre dve-tri godine
mnogo bolje održavala ;(
borland.199jtitov,
-> #196, asterix> taj naziv kasete, ali to je tema kasete... ) kosta 90 dem !!!!
> E mozes misliti koliko su toga prodali! Ali, oni su sebi i svojim
> prijateljima sigurno to iskopirali ili pogledali ...
Ruzno je da tako govoris! Svako ima pravo da istakne cenu koju zeli, a da
li ce neko da je plati, to je vec druga stvar. Kroz par meseci ce hleb
kostati 1/10 prosecne plate, a ti ako budes zeleo da ga kupis - kupices,
a ako ne budes niko te ne tera, imas kontejnere po gradu. Bez uvrede.
Sto se tice BAS TE kasete, CET je, u skladu sa dobrom poslovnom politikom,
koja je primerena trulom Zapadu a ne ovoj jadi ovde,
pre par meseci oglasio na Sezamu da POZAJMLJUJE (znaci besplatno) kasetu
za gledanje kod kuce. Jeste, i ja sam je pozajmio i kod drugara odgledao.
A do tada nisam ni znao gde se CET nalazi niti sam ikoga poznavao tamo.
Onaj ko je zaljubljen u Borland ili zeli da ima u kuci snimak velicina
koje se pojavljuju u tom spotu, ne sekiraj se, platice i 200 DEM.
borland.200funky,
-> #198, dejanr>> Dakle, ako se može otplatiti oprema, može se otplatiti i softver, a ako
>> se ne može otplatiti softver, onda se SIGURNO ne može otplatiti oprema...
Pa ima tu nečega što navodi da si u pravu, ali uzmi broj ljudi koji
računar koriste profesionalno. Ja moj koristim 10-20% mogućnosti, a
i većina oko mene nije mnogo bolja.Doduše, tu i tamo odštampam nešto
i zaradim za 'burek' al to ni izbliza nije korišćenje računara u pro-
fesionalne svrhe, već jednostavno OSTAJANJE U TRENDU i praćenje toka
razvoja računara. Može se reći i hobi, ko što volim i HiFi i automo-
bile...A na kraju krajeva, računar može da se proda u svako doba i
uzme koja kinta, a za softver malo teže. Tu je situacija ovde mnogo
gora. Meni iz CETa npr. traže upgrade sa TPf win 1.0 na 1.5 250-300 Dem,
dok je 'tamo' jedva 100$, znači, program koji je plaćen 500 DEM se sada
posle nekoliko meeci procenjuje na 200. Pazi da neću.
Oću ti kažem da ne mešamo babe i žabe, kad imaš računar, možeš da ga
koristiš za šta oćeš i da ga prodaš, a kad kupiš program po paprenoj
ceni, uplatkao si se definitivno. Osim, ako naravno ne dobijaš po re-
klamnim ili američkim cenama.
A za DTP ladno može da posluži i 'dvojkica', kad se toliko naradila
i nikom nije ništa falilo, može još, i cena kompleta ne prelazi 4000 DEM.
Nemoj da misliš da sam zagovornik piratstva, samo sam zagovornik boljih
cena. Pozdrav !
borland.201dejanr,
-> #200, funky>> Nemoj da misliš da sam zagovornik piratstva, samo sam zagovornik boljih
>> cena. Pozdrav !
Oko te teze ćemo se vrlo lako složiti :) Mislim da sam baš pre nekoliko
nedelja u PC.USER/nabavka poredio današnju situaciju vezanu za strani
softver sa onom situacijom koja je vladala što se hardvera tiče negde
početkom 1980-tih. Tada su računari (uglavnom Apple, ali i prvi PC-ji)
mogli da se kupe kod par privatnika, ali po ceni od koje su "otpadale
uši", otprilike cena u Nemačkoj pa puta 10. Posle se pojavilo mnogo
prodavaca hardvera, proradilo je tržište, i cene su stigle na nivo
nemačkih ili čak niže. Naravno, sad opet malo rastu zbog sankcija :(
Isto će biti i sa softverom, nerazumno je da ovde, uz ovakve plate, treba
da platimo program po ceni par puta većoj od američke. Ako ne može da
bude manja, mogla bi da bude otprilike tolika, pa bi MNOGO više ljudi
i firmi kupovalo softver.
CET se trudi i verovatno ima dosta problema oko nabavke softvera, ali
su cene i dalje jako visoke. Jer nema konkurencije. Što, naravno, nije
CET-ova "krivica", ali bismo mi korisnici itekako voleli da se ta
konkurencija pojavi pa da cene padnu.
borland.202asterix,
-> #199, jtitov> Ruzno je da tako govoris! Svako ima pravo da istakne cenu koju zeli, a da
> li ce neko da je plati, to je vec druga stvar. Kroz par meseci ce hleb
Pa da, zašto onda na primer Sezam ne podigne pretplatu na 4000 dm godiš-
nje ? Druga je stvar da li će imati korisnika ! Što sad oni ne bi mogli
da istaknu takvu cenu ?
> kostati 1/10 prosecne plate, a ti ako budes zeleo da ga kupis - kupices,
> a ako ne budes niko te ne tera, imas kontejnere po gradu. Bez uvrede.
I dalje bez uvrede, molim te da me poštediš ovakvih sumornih i ingenioz-
nih ideja ubuduće. Ja se, vidiš, iskreno nadam da će što manji broj ljudi
morati da se prehranjuje 'nabavkom' hrane iz kontejnera, i isto tako bih
bio srećan kada se to ne bi desilo meni, tebi, ljudima iz CET-a itd...
Svejedno, hvala ti za prijateljski savet!
> Sto se tice BAS TE kasete, CET je, u skladu sa dobrom poslovnom politikom,
Onda nam se poimanje dobre poslovne politike evidentno vidno razlikuje
> Onaj ko je zaljubljen u Borland ili zeli da ima u kuci snimak velicina
> koje se pojavljuju u tom spotu, ne sekiraj se, platice i 200 DEM.
Iskreno sumnjam! Uostalom mogli bi sami da iznesu, isključivo u cilju
statističkog dokumentovanja stanja stvari, broj prodatih kopija po ceni
od 200 dm. A onako čisto diskusije radi, šta misliš po koliko bi 'prodava-
li' tu kasetu da postoji još neki ovlašćeni zastupnik koji bi je prodavao
po nižoj ceni !?
Ja ipak mislim da se poslovna politika (bar trenutna) CET-a izuzetno dobro
uklapa u ovo okruženje, gde svako gleda da udari što više po ušima koga
god može. To svakako ne prija! Reci sam kako bi se osećao, da se nadješ
u hipotetičkoj situaciji da na primer moraš da platiš dva pića 10 dm ?
(Probaj da izostaviš maksimu po kojoj se ne bi ni našao u takvoj situa-
ciji, i probaj da sagledaš šta hoću da ti kažem) Verujem da tako postoje
ljudi koji bi možda i kupili tu kasetu da je cena razmuna. Ovako mi ostaje
da razmišljam ko je ovde nenormalan ! :(
I reci mi molim te, pošto si uspeo da vidiš tu kasetu, da li iskreno misliš
da ona vredi svoju cenu?
borland.203funky,
-> #201, dejanr
Sve mi se više čini da će ova konferencija doživeti sudbinu IMTEL conf.
I to iz istih razloga :((
borland.204jtitov,
-> #202, asterix> I reci mi molim te, posto si uspeo da vidis tu kasetu, da li iskreno
> mislis da ona vredi svoju cenu?
Nema sanse! Da je 10-20 DEM ono parce od kasete od 15 min. jos i nekako,
ali po ovoj ceni ni amer je ne bi kupio.
borland.205michelle,
-> #201, dejanr> CET se trudi i verovatno ima dosta problema oko nabavke softvera, ali
> su cene i dalje jako visoke. Jer nema konkurencije. Što, naravno, nije
Ovo je srž problema oko cene softvera kod nas. Ali i to se da rešiti
(polovično).
Ako kupujemo računar - imamo dve solucije: a) kupujemo kod domaćih dilera i b)
spakujemo se i odemo preko grane po opremu.
Ako kupujemo program - imamo dve solucije: a) kupujemo kod domaćEG dilera i b)
spakujemo se i odemo preko grane po program(e).
A kad odemo preko, možda nam se posreći, pa ostanemo tamo :).
mp
borland.206asterix,
-> #204, jtitov> Nema sanse! Da je 10-20 DEM ono parce od kasete od 15 min. jos i nekako,
> ali po ovoj ceni ni amer je ne bi kupio.
Najzad nešto što mogu da prihvatim mirno :)