nabavka.104zormi,
-> #102, the.edge
* Zanima me da li je bolje da uzmem AGP plocu sa TX chipsetom
TX chipset radi do 75, max 83 MHz i ne podržava AGP slot.
Treba ti neka sa VIA MVP3 ili ALi Aladdin V ili SiS chipsetom.
* (ili neki noviji - da li ima?) na 100mhz i AMD3D-2/333 ili atx plocu sa
* Intel Celeron 333?
U toku je velika rasprava na tu temu. Čim nisu sigurni, svejedno je šta
uzmeš. Odluka zavisi od primena, strategije daljeg upgradea i sl.
nabavka.105alien,
-> #102, the.edge[] Treba mi savet oko kupovine ploce i procesora.
Na osnovu onoga šta si napisao, optimum je neka solidna ploča
sa VIA MVP3 čipsetom (150 do 180 DEM). Moja lična preporuka je Soltek
SL-54U1 (1MB cache) ako uspeš da je nađeš, a dobar izbor su i SL-54U5
(512k), Chaintech 5AGM2 (512k), a i ona DFI (ne znam oznaku) sa 1MB.
Procesor, naravno, AMD K6-2 na 300 MHz (sa coolerom nije više od
200 DEM), sa magistralom setovanom na 100 MHz, a za to treba imati i
PC-100 memoriju - minimum 64 MB, a ako u Photoshopu obrađuješ velike
slike, onda i puno više.
Što se Intelovih Slot1 kombinacija tiče - najviše se isplate
onima kojima je jako bitna obrada zvuka. U ostalim primenama tj. da bi s
tim imao bolje overall performanse, treba da uzmeš _dobru_ BX ploču (to
košta 100 DEM više nego neka gorepomenuta) i procesor koji košta
približno duplo više nego AMD K6-2. Za tu razliku u ceni možeš mnogo
više da postigneš dodavanjem memorije, upgrade-om HDD-a ili grafičke
karte...
nabavka.106juice,
-> #105, alien@> Sto se Intelovih Slot1 kombinacija tice - najvise se isplate
@> onima kojima je jako bitna obrada zvuka. U ostalim primenama tj. da bi
@> s tim imao bolje overall performanse, treba da uzmes _dobru_ BX plocu
@> (to kosta 100 DEM vise nego neka gorepomenuta) i procesor koji kosta
@> priblizno duplo vise nego AMD K6-2. Za tu razliku u ceni mozes mnogo
@> vise da postignes dodavanjem memorije, upgrade-om HDD-a ili graficke
@> karte...
Posto se ne razumem u ploce, procesore i sl. a veoma me zanima obrada
zvuka, sta onda vredi uziimati prilikom upgradea racunala?
Da li su Intel procesori toliko dominantni na ovom polju da se dobija
proporcionalno vise performansi u odnosu na razliku u ceni izmedju
Intela i K623D?
POzdrav!
nabavka.107alien,
-> #106, juice[] Posto se ne razumem u ploce, procesore i sl. a veoma me zanima obrada
[] zvuka, sta onda vredi uziimati prilikom upgradea racunala?
Da li te samo "veoma zanima" ili se time ozbiljno baviš?
Ako te samo "veoma zanima", a pri tome se zanimaš i za razne
druge primene računara, onda i dalje stoji "overall" preporuka za K6-2
(u onakvoj kombinaciji kakvu sam opisao).
[] Da li su Intel procesori toliko dominantni na ovom polju da se dobija
[] proporcionalno vise performansi u odnosu na razliku u ceni izmedju
[] Intela i K623D?
Ako se neko (profesionalno) bavi obradom zvuka, onda da.
nabavka.108the.edge,
Ima li neko iskustva sa Ada Electronics-om? Kakva im je roba i da li se
isplati kupovati kod njih?
Konkretno, procesor (K62-350) je dosta jeftiniji neko kod drugih (280dm), kao
i AGP Stealth G460 sa 8mb sgrama (130dm). E sad, kako se prepoznaje da li je
procesor original ili ne? I, s obzirom da Stealth II koristi intel740 set,
da li postoji verovatnoca da to uopste i nije diamond, nego neka obicna i740?
Da li je uopste dobar Diamond Stealth G460? Ako nije, koju mi AGP karticu
onda preporucujete?
AcCeSS DeNiED
nabavka.109miskop,
-> #108, the.edge>> Ima li neko iskustva sa Ada Electronics-om? Kakva im je roba i da li se
>> isplati kupovati kod njih?
Pa valjda si kod njih kupio modem, ne? ;)
Ja sam kod njih do sad uzeo gomilu stvari (prvenstveno što po-
znajem N. Boškovića, pa sam išao 'na sigurno';) i u vreme kada sam
kupovao kod njih, čini mi se da su bili nešto malo skuplji od ostalih.
Ali čini mi se da su sad jedni od jeftinijh. Da li su nešto promenili
u politici ;), ali definitivno su jeftini, a u robu možeš da budeš
siguran.
P.S. Ako imaš njihov najnoviji cenovnik baci mi na mail, ako ti nije
teško. ;)
nabavka.110the.edge,
-> #109, miskop
T?>> Pa valjda si kod njih kupio modem,ne?;)
Ma jesam, nego pitam da proverim. Ipak, procesor je dosta osetljiva komponenta
(mozda bas zato sto je dosta remarikraju ;( ).
T?>> P.S.Ako imas njihov najnoviji cenovnik baci mi na mail,ako ti nije
T?>> tesko.;)
Ok, samo reci konkretno sta te sve zanima. Ima dosta stvari.
AcCeSS DeNiED
nabavka.111nicetin,
Zdravo!
Da li mozda neko ovde zna, gde moze da se nabavi:
MEMORIJA za LASER JET IIP+ stampac !
Hvala unapred.
Mladen.
nabavka.112giovanni,
-> #103, mikaĘ? A kako moze da se pali comp sa ATX preko tastature ili
Ę? telefona ?? Ja imam ATX kuciste, al to jos nisam provalio :)
Za paljenje preko tastature je potrebno da u BIOS-u ploče imaš enabled na
toj opciji (ako se uopšte kod tvoje ploče to isključuje) a na nekima treba
i da setuješ poseban džamper za to. A što se tiče paljenja preko telefona,
u stvari se radi o paljenju preko modema. ;) Naime, kad stigne signal
zvona preko modema će ploča biti 'obaveštena' da treba da se upali ali to
radi samo sa eksternim modemima (logično, modem mora da bude pod naponom a
interni to nije).
nabavka.113sljubisic,
Subject: "Idealan" Game-PC
Pre neki dan me je jedan poznanik pitao koju bi konfiguraciju mogao
da mu preporucim za njegove potrebe, a to je igranje, igranje i
iskljucivo igranje :)
Na prvi pogled nista lakse. Krenuh ja od Celerona 300A, pa memorije...
Medjutim, ma koliko ovo banalno izgledalo ispalo je da nije sve tako
lako, pre svega kada se dotaknete grafickog podsistema. Uzeti samo
dobru video karticu ili kombinaciju solidna video karta + Voodoo? Ako
se uzima Voodoo, vredi li uzimati dvojku (razlika u ceni u odnosu na
keca), i ima li nekih stvari na koje treba obratiti paznju (cuo sam
npr. da se Voodoo 1 i GA ploce ne slazu uvek najbolje?)
Ako se uzima samo video kartica (bez Voodooa) - koja je preporuka?
Dakle, neka koja je best value for money, best pleasure for money :)
i podrzavaju je sve nove igrice (Quake, Unreal, NFS itd.). Znam za
mnogo slucajeva kada su pojedine kartice "progledale" u pojedinim
igrama tek nakon visednevnog jurenja po Internetu za ovim ili onim
drajverima (za ovo ili ono :) - a posto cu ja taj racunar "odrzavati"
vrlo bih bio rad da tu situaciju izbegnem :) Naravno, ako je to
uopste moguce :(
Dakle, sta da mu preporucim?
nabavka.114pips,
-> #113, sljubisic> Subject: "Idealan" Game-PC
Probajte sa voodoo banshee mozda je najbolje resenje ?
nabavka.115spantic,
-> #113, sljubisic> Ako se uzima samo video kartica (bez Voodooa) - koja je preporuka?
Ja sam sada uzeo Creative Labs Banshee, 16 MB memorije i više
sam nego zadovoljan. Ne igram se nešto previše i bio sam očajan
kada sam video kako mi loše izgledaju Jedi Knight i Quake 2.
Onda sam našao novi drajver i instalirao sam ga bez problema.
Ko je ikad imao Viper 330 zna kakva je noćna mora menjati drajvere
za njega ako nisu generički. To je rešilo problem sa JK.
Našao sam na www.exxtreme3d.co.yu miniOGL za 3DFX koji mi je
rešio probleme sa Quake 2 i sličnim.
Kad sam ih pokrenuo, pao sam u nesvesto koliko su dobri.
Banshee nije jeftin, ali vredi svake pare. Ako ste još na
PCI i recimo Pentium 233 MMX to je sjajno rešenja, mada čitam
da je i AGP verzija dobra.
Naravno drajveri još nisu finalizovani, dobro došli u mračno
dobra beta kunića.
Sad još i da nađem vremena za igranje...
nabavka.116alien,
-> #113, sljubisic[] njegove potrebe, a to je igranje, igranje i iskljucivo igranje :)
[] Medjutim, ma koliko ovo banalno izgledalo ispalo je da nije sve tako
[] lako, pre svega kada se dotaknete grafickog podsistema.
Za početak stavi neku _pristojnu_ kartu sa Intel i740 čipom (8MB
AGP), jer to zadovoljava igračke potrebe u skoro svemu sada aktuelnom, a
nije skupo. Nakon određenog vremena dodaj šta bude potrebno (jača
grafička ili dodatni akcelerator).
U prevodu: ne zaleći se, uzmi oprobanu stvar i obezbedi parče
budžeta za kasnije kada budeš "pametniji" i kada tržište odradi svoje.
U svakom slučaju se podrazumeva da mašina treba da ima minimum
64 MB i da ćeš imati igranku s drajverima.
nabavka.117sljubisic,
-> #116, alien> Za pocetak stavi neku _pristojnu_ kartu sa Intel i740 cipom (8MB
>AGP), jer to zadovoljava igracke potrebe u skoro svemu sada aktuelnom, a
>nije skupo. Nakon odredenog vremena dodaj sta bude potrebno (jaca
Recimo Diamond Stealth i sl.?
Mislim da to nebi bio problem. Samo da li mi je to garancija da ce makar
90% novijih igara raditi _pristojno_? Znaci da se ne ocekuje da to sada
radi kao sa nekim ultra besnim video karticama na koje su nadovezani
Voodoo-i i sl. vec da grafika ne bude ta koja ce kvariti ceo utisak.
> U prevodu: ne zaleci se, uzmi oprobanu stvar i obezbedi parce
>budzeta za kasnije kada budes "pametniji" i kada trziste odradi svoje.
Uf, to "kada trziste odradi svoje" mi je jako dobro poznato. Iskristalise
se sta je najbolje, ustali se kao neki nepisani standard, a onda softver
opet iskoraci dobrano napred - i opet sve iz pocetka :)
> U svakom slucaju se podrazumeva da masina treba da ima minimum
>64 MB i da ces imati igranku s drajverima.
Za 64 MB nije nikakav problem, to se da resiti u novcu :) Medjutim, cima-
nje sa drajverima mi se uopste ne svidja, mada sam siguran da ga ne mogu
izbeci. Samo bi voleo da ga bude sto je to manje moguce.
nabavka.118vantic,
-> #113, sljubisicNajbolje ti je da uzmes Rivu TNT .Jeste skupo , ali vredi!
nabavka.119alien,
-> #117, sljubisic[] > Za pocetak stavi neku _pristojnu_ kartu sa Intel i740 cipom (8MB
[] Recimo Diamond Stealth i sl.?
Recimo, mada je bilo i ima i jeftinijih karata dobrih
proizvođača. Ja sam se držao Gigabyte-a, ali verujem da su dobre i
Expert Color, Acorp, a i druge koje imaju ozbiljno ime na sebi.
Nema potrebe da daješ pare za Diamond ako nađeš neku
konkurentsku.
S druge strane - no-name karte s tim čipom su lutrija, možda
bude ok, a možda i ne.
[] Samo da li mi je to garancija da ce makar 90% novijih igara raditi
[] _pristojno_? Znaci da se ne ocekuje da to sada radi kao sa nekim
[] ultra besnim video karticama na koje su nadovezani Voodoo-i i sl.
[] vec da grafika ne bude ta koja ce kvariti ceo utisak.
Te uslove zadovoljava i moja mašina iako nije optimizovana za
igre, već za opštu upotrebu (K6-2/300, 64, ATI Rage Pro) :). Sa i740
će npr. Quake 2 moći potpuno GLatko da se igra u 800x600, a na ovoj ATI
se igra potpuno GLatko u 640x480, a i to je dovoljno za igranje.
Najaktuelnije igre, poput FIFA 99 i NBA Live 99 takođe rade
glatko (Direct3D).
Ima da se naigra dok ne izgustira ono šta je sada aktuelno.
[] Uf, to "kada trziste odradi svoje" mi je jako dobro poznato.
[] Iskristalise se sta je najbolje, ustali se kao neki nepisani standard, a
[] onda softver opet iskoraci dobrano napred - i opet sve iz pocetka :)
Ma naravno da je poznato, samo nikako nije beznačajno pitanje
"faznog" uklapanja, naročito finansijski.
Najnovije "hit" stvari su uvek papreno skupe, a zastarele stvari
su nedovoljno upotrebljive. Između ta dva perioda tržisnog života nekog
proizvoda postoji dovoljno dug period u kome se dobija prava vrednost za
uložene pare.
Srećom, hardver ipak pretežno prednjači za softverom tj. softver
se ipak piše za hardver koji je na tržištu prisutan bar nekoliko meseci.
[] cimanje sa drajverima mi se uopste ne svidja, mada sam siguran da ga
[] ne mogu izbeci. Samo bi voleo da ga bude sto je to manje moguce.
Gledaj to sa svetlije strane: naučićeš nešto što će ti u
budućnosti sve više trebati ;).
nabavka.120sljubisic,
-> #119, alien>proizvodaca. Ja sam se drzao Gigabyte-a, ali verujem da su dobre i
>Expert Color, Acorp, a i druge koje imaju ozbiljno ime na sebi.
> Nema potrebe da dajes pare za Diamond ako nades neku
>konkurentsku.
Naravno, Diamond Stealth mi je samo prva pala na pamet kao karta
koja ima taj isti procesor. U svojoj masini vozim Expert Color i
ne mogu reci da nisam zadovoljan.
> Najnovije "hit" stvari su uvek papreno skupe, a zastarele stvari
>su nedovoljno upotrebljive. Izmedu ta dva perioda trzisnog zivota nekog
>proizvoda postoji dovoljno dug period u kome se dobija prava vrednost za
>ulozene pare.
Nekako mi se cini da je poslednja generacija koja se bila iskristalisala
kao neki de-facto balansirani (best value for money) standard, na kome je
mogao da radi gotovo sav general-purpose softver bio ADM-ov 486 na 133 MHz,
a pre toga 386 na 40 MHz.
Pojavom Pentiuma i svih njegovih klonova (AMD, Cyrix/IBM) pocinje trka za
sto vecom procesorskom snagom i sto manjoj ceni, a kojoj su podlegli i
proizvodjaci graficki kartica, modema, hard-diskova, multimedije...
Samim tim, svaka kupovina neke od ovih komponenti nosi izvesni rizik
jer se vec za par dana moze pojaviti nesto novo, 40% jeftinije sa 200%
boljim performansama, a pri tome podrzava i neke dodatne funkcije koje
ce koristiti software koji se tek treba pojaviti na trzistu...
S druge strane, ako covek ceka da se stvari "iskristalisu" pa da onda
kupi svoj racunar - nacekace se i to poprilicno :)
> Gledaj to sa svetlije strane: naucices nesto sto ce ti u
>buducnosti sve vise trebati ;).
Da, naucicu nesto sto mi vise nikada nece trebati a potrosicu nevero-
vatnu kolicinu vremena i zivaca ;) Dok sam bio mladji voleo sam da
se bavim naucnim radom, isprobavam sve moguce i nemoguce kombinacije
drajvera, merim perfornse i sl. Kao sto rekoh, bio sam mladji, imalo
se vremena i zivaca. Sada me je to proslo ;)
nabavka.121alien,
-> #120, sljubisic[] Nekako mi se cini da je poslednja generacija koja se bila
[] iskristalisala kao neki de-facto balansirani (best value for money)
[] standard, na kome je mogao da radi gotovo sav general-purpose softver
[] bio ADM-ov 486 na 133 MHz, a pre toga 386 na 40 MHz.
I u vreme tih AMD-ovih procesora je Intel već bio izbacio novu
generaciju, kao što je i sada i kao što će se i sada sa Socket7 mašinama
dobijati to šta si imao sa tim koje navodiš.
I prve Intelove 486-ice (ISA ploče i male frekvencije) i prvi
Pentiumi (60 i 66MHz) su bili slabo isplative investicije tj. "prvi
mačići", tako da nečudi to što je tako bilo i sa prvim P2/Slot1
mašinama, ali sam lično prilično iznenađen Intelovom očiglednom
zbunjenošću i nespremnošću da se suoči s jakom konkurencijom.
Nikada do sada nije Intel ovako bauljao između raznih svojih
standarda i principa.
[] Samim tim, svaka kupovina neke od ovih komponenti nosi izvesni rizik
[] jer se vec za par dana moze pojaviti nesto novo, 40% jeftinije sa 200%
[] boljim performansama, a pri tome podrzava i neke dodatne funkcije koje
[] ce koristiti software koji se tek treba pojaviti na trzistu...
[] S druge strane, ako covek ceka da se stvari "iskristalisu" pa da onda
[] kupi svoj racunar - nacekace se i to poprilicno :)
Ako poštuješ odgovarajući konsalting i ako znaš da koristiš
računar, bićeš na dobitku, a u suprotnom, ko zna...
nabavka.122giovanni,
-> #121, alienĘ? Nikada do sada nije Intel ovako bauljao između raznih svojih
Ę? standarda i principa.
Mislim da su oni sve svoje resurse prerano stavili u pogon za stvaranje
novih potpuno 64-bitnih procesora koji slabo mogu u kratkom roku da im
isplate istraživanja a onda su shvatili šta je posredi i pokušali prvo to
sve da naplate preko low-end tržišta celeronom (čist promašaj) i celeronomA
(mnogo bolji proizvod koji tek u poseldnjih nekoliko meseci dobija rat
cena sa AMD K6-2). Međutim, AMD je već osvojio previše tržišta (već
pomenuh skoro 70%) ispod 1000 USD da bi Intel mogao nešto više da napravi
trenutnom paletom procesora. P2 je preskup a CelA zakasnelo jeftin. A još
su morali i da odlože izlazak one prvopomenute 64bitne aždaje za preko 2
godine.
nabavka.123alien,
-> #122, giovanni[] Mislim da su oni sve svoje resurse prerano stavili u pogon za stvaranje
[] novih potpuno 64-bitnih procesora koji slabo mogu u kratkom roku da im
Kako se meni čini, 64-bitni procesori u ovom trenutku, a i tokom
više narednih godina ne mogu doneti neko masovno opravdano ubrzanje. Oni
bi u većini slučajeva radili poslove koje može da odradi i 32-bitni
procesor čak i kada bismo prešli na potpuno nove operativne sisteme i
softver. Sama činjenica da su čoveku najbitniji podaci (pismo, slika,
zvuk) diskretizovani na takav način da je 32 bita dovoljno i da je puno
uloženo u razvoj i optimizaciju obrade takvog podatka, nameće pitanje
šta bi se uopšte moglo dobiti 64-bitnim procesorom ako ne obrađujemo
64-bitni podatak, a 64-bitni set instrukcija ne možemo da osmislimo pre
nego što Sunce kolapsira!? Nameće se zaključak da za celobrojni CPU rad
ne bi bilo baš nikakvog ubrzanja i da bi se mnogo više (za manje para)
dobilo sistemom više 32-bitnih procesora. S druge strane, FPU deo bi u
određenim domenima bio znatno ubrzan, ali je veliko pitanje da li je
masovno PC tržište "spremno da finansira" nešto što je potrebno veoma
uskom krugu korisnika, pa makar oni bili i naučnici.
Tu se javlja veliki koncepcijski konflikt po pitanju daljeg
razvoja: da li treba ulagati u ubrzavanje izvršavanja pojedinačne
instrukcije (obrade pojedinačnog podatka) ili treba ulagati u ubrzavanje
mnoštva izvršavanja...?
Ovo drugo se čini mnogo plodonosnijim, jer se mnogo više može
dobiti (na otčepljivanju uskih grla i ubrzavanju sistema) ubrzavanjem
rada operativne memorije, kao i komununikacije s njom. No, to ubrzavanje
ne ide na ruku Intelu, jer time gubi položaj tehnološkog predvodnika
koji je do sada imao zahvaljujući potrebi za njegovom procesorskom
snagom. Tako smo došli do situacije da Intel usporava razvoj npr.
predugim insistiranjem na sporijim magistralama (66MHz), pa čak i do
toga da otima proizvođačima ploča posao keširanja...
AMD-u, s druge strane, odgovara ono što Intelu ne odgovara ;),
pa tako zaista krči put tamo gde je najbitnije i ide ka bržim
magistralama i bržim memorijama (iako ih on ne proizvodi). Prošle godine
je AMD prilično smelo rešio da "krvari" (prodaje K6-ice ispod cene) na
tom putu i do skoro su stvari bile neizvesne, a sada postaje očigledno
da je Bogu Hardvera :) milije to šta radi AMD, pa su pokrili sve gubitke
i stekli do skora nezamislivo dobru poziciju.
Nadam se da će K7 zaista uspeti da ubrza stvari i da ćemo doći
do toga da SRAM napokon bude upotrebljen za operativnu memoriju na PC-u.
Verovatno se sećaš da sam pre dve i po godine i više "procenio" da će se
to dogoditi najkasnije za dve godine, ali sam očigledno žestoko precenio
fleksibilnost proizvođača.
To šta predstoji zahteva veliku promenu organizacije, pa čak i
arhitekture PC računara (procesor, ploča & memorija) do te mere da će
možda biti neophodni novi operativni sistemi. Kada količina SRAM
memorije (trenutno korišćene kao L2 keš) na ploči preraste neki (za sada
neodređen) nivo, biće logično da ona bude prekvalifikovana u operativnu
memoriju, a da se (S)DRAM (koji će se i dalje masovno i još jeftinije
proizvoditi) prekvalifikuje u mesto za skladištenje virtuelne memorije
("swapovanje") i keširanje sadržaja periferija (diskova). Tehnički i
tehnološki to ne predstavlja veliki problem, problem će biti to što će
tu proizvođači ploča morati da otmu deo posla drugom Džinu (Microsoft)
tj. onima koji prave operativne sisteme. Mada, znajući MS, ne bi me
začudilo da se upuste u proizvodnju matičnih ploča ili bar onog dela
koji će softver prepustiti hardveru.
U svakom slučaju, biće zanimljivo.
[] isplate istraživanja a onda su shvatili šta je posredi i pokušali prvo
[] to sve da naplate preko low-end tržišta celeronom (čist promašaj)
Na stranu to što je to u tehničkom pogledu promašaj, veći
problem je to što im je to marketinško samoubistvo, jer je to šta su
time pokušali da proture čista prevara koja je toliko očigledna da vređa
svakog ko ima trunčicu mozga i znanja o računarima. Kako bilo ko od
ozbiljnih firmi može više da se pouzda u nekoga ko je pokušao tako
providno da šibicari?
[] i celeronomA (mnogo bolji proizvod koji tek u poseldnjih nekoliko meseci
[] dobija rat cena sa AMD K6-2).
Ne znam tačne podatke, ali mi se čini da je CeleronA uspeo da
dobije rat protiv P2 tj. izgleda da su se sami sebe udarili ;).
[] A još su morali i da odlože izlazak one prvopomenute
[] 64bitne aždaje za preko 2 godine.
Za koju će možda morati od AMD-a da kupuju licence za razne
"3DNow" i slične zezalice :))).
Možeš li zamisliti Intel kako fura K7 kompatibilan procesor? ;)
Eh, Intel... Neka mu je večna slava i hvala.
A nama neka je srećna Nova godina! :)
nabavka.124giovanni,
-> #123, alienĘ? Možeš li zamisliti Intel kako fura K7 kompatibilan procesor? ;)
Ę? Eh, Intel... Neka mu je večna slava i hvala.
Ne. Ne mogu tako nešto da zamislim. Intel je previše velika (ili da kažem
previše veća - od AMD-a) firma da bi mogli sebi da dopuste takav propust.
Bojim se da bi u slučaju većih nevolja možda i sam MS priskočio u pomoć,
nikad se ne zna. Dovoljno je da se neki značajan MS proizvod namerno
sporije izvršava na neIntelu i eto belaja. A pogotovo što će K7 sistem
biti skroz drugačiji od bilo kog konkurenta. Treba se setiti kako je NT4
radio na Ćirksu dok nisu izbacili pečić koji je to sredio. A greška je,
verujem, bila nenamerna.
nabavka.125ventura,
dali neko zna gde ima da se nabave tastature, koje lice na numericku
tastaturu, imaju 4F tastera, backspace, space. i po kojoj ceni
mogu da se nadju...
nabavka.126nitugard,
Ovo je moja poruka s Proa, mislim da će koristiti i ovdašnjoj populaciji.
subject: IZBEGAVAJTE "MONITOR"!!!!
=========================================================================
DANGER! LONG ČARŠAV AHEAD!
Zahvaljujem se svima na odgovorima. Na žalost, onaj sa najjačim
argumentima u kome je citiran Službeni list i koji je sadržao džebanu
koju bih možda upotrebio je stigao prekasno.
Radi onih koji koji se naknadno uključuju da ukratko ponovim
zbivanja: letos sam kod "Monitora" kupio nov hp7200i, CDRW. Nakon
šest meseci rada (150 snimljenih diskova) writer je otkazao i odnet
je na servis. Prvo je zamenjen "novim" za koji se ispostavilo da je
polovan, a pri tom i stariji model tj. hp7100i. Posle dvadeset dana
boravka writera u servisu, pozvao sam "Monitor" i dobio informaciju
da to veče treba da im stignu uređaji i da će 99% među njima biti i moj.
Na pitanje da li dobijam sopstveni popravljen ili nešto drugo dobio
sam odgovor da nije sigurno, tj. da ću dobiti ili svoj ili neki drugi
polovan, ali ispravan, što je u mnogome odskakalo od ranijih izjava
da ću nakon zamene dobiti nov writer. Tada sam poslao prethodnu
poruku.
APP sistem je kod mene prošao - nisam imao više nerava da se petljam
i uzeo sam drugi polovan, bez otpora i bez zahteva da se garancija
produži za vreme koje je writer proveo na servisu.
Moralnu satisfakciju ću nači u objavljivanju ove poruke - za razliku
od srcky-ja, ja smatram da je na prodavcu da bude pošten i pazi,
a ne na mušteriji da se čuva. Ako trgovac krene da brlja, na
mušteriji je da minimizira svoj gubitak i opomene druge.
Tržište će dalje učiniti svoje. Ili bi bar tako trebalo da bude.
Zato sam kada odlazim u servise smiren, ne dižem frku, a najjači moj
izliv nezadovoljstva koji je "Monitor" video je bila izjava, data
mirnim glasom: "U ovom času ja sam veoma nezadovoljna mušterija."
Možda će nekome to biti smešno (OK, znam gde živim), ali smatram da
je jedna takva izjava sasvim dovoljna ukoliko postoje realne osnove
(na primer kada se "greškom" umesto hp7200i mušteriji da 7100i) i
ukoliko je firmi uopšte stalo do imidža i poslovnog ugleda.
Otuda i nedostatak otpora i zahteva za produženje garancije, to
je pomenuta "minimizacija gubitaka". Nisam se opirao pošto bi to
imalo smisla ako i samo ako čekam punih 30 radnih dana, a zatim
insistiram ili na novom uređaju ili na parama. Prva varijanta je
diskutabilna - mada sam u stanju da otkrijem šta je polovno, a
šta novo, nisam uvek u stanju da to učinim na prvi pogled (uz još
malo truda polovni 7200 writer koji sam dobio je mogao na prvi pogled
da prođe kao nov, kod 7100 sam tako skakao od sreće što neću morati
da čekam da ga nisam dobro ni pogledao). Ukoliko bi krenuli da me
zezaju, to bi traaaajaaalo. Druga varijanta u datim uslovima spada u
čistu fantastiku - bio bi to rat i to dugačak, krenuvši od toga da je
HP-u cena pala za 220 DEM od kupovine do danas (150 dem dok je bio na
servisu), pa do toga da se u garanciji pominju samo zamene i to
"odgovarajućim ispravnim" ili ukoliko taj nije tržišno raspoloživ,
"adekvatnim, uz odgovarajuću razliku u ceni po važećem cenovniku".
Sve u svemu, pokušaj isterivanja pravde bi verovatno završio sa
"skuplja dara nego maslo".
Što se tiče produžavanja garancije... Šta će mi njihova garancija?
Da bih se opet patio sa njima? Hvala, ako opet zvekne odneću ga u
Comtrade-ov ovlašćeni servis (ukoliko je neko imao problema sa njima
molim ga, ne, _preklinjem ga_ da to ovde objavi), pošteno platiti i u
najgorem slučaju dobiti svoj writer 2 dana pre (treba im dan da ga
odnesu i dan da ga vrate sa servisa).
A sad ono glavno - argumenti zašto izbegavati "Monitor":
Ili lažu ili imaju lošeg i/ili neodgovornog dobavljača čije ime kriju
kao zmija noge, te se da pretpostaviti da to nije zvanični HP
distributer tj. Comtrade. Opravdanje gafa sa 7100 glasi: "stigao je
od dobavljača u kutiji od 7200". Molim da se uzme u obzir da mi je
pomenuti polovni 7100 dat kao _nov_ (bez ambalaže i propratnih
elemenata, naravno).
Rok za realizaciju garancije je 30 _radnih_ dana što u prevodu znači
5 nedelja (rade i subotom). U ovom gradu ima dosta ozbiljnih firmi
koje daju mnogo kraći rok. U garanciji nije eksplicitno navedeno da
će u slučaju prekoračenja tog roka predmet biti zamenjen novim.
Garancija u sebi sadrži takve arbitražne uslove da garant u svakom
trenutku može da porekne svoju obavezu da je ispuni ili da zahteva
od korisnika dodatno plaćanje.
I kada su svesni svoje greške ne preduzimaju ništa da smanje
negativne efekte - na moje pitanje "Znaš li da se ovo može tretirati
kao pokušaj prevare?" upućeno serviseru nakon vraćanja
mnogospominjanog hp7100 dobio sam skrušeni odgovor "Znam." Ipak, mada
je sve što sam tražio da mi se omogući apgrejd (znači da _pošteno
platim_ da bih dobio drugi writer, bez ikakvih uslovljavanja tipa
"moj nov vredi toliko, ovaj je toliko, znači doplata je ta") kako ne
bih imao više posla sa servisom, komercijala je najednom konstatovala
kako "trenutno nema novih writera" (a dan pre toga, kada su mi dali
7100 ih je bilo i to pred kraj radnog vremena???) i treba da stignu.
Prvo je trebalo da stignu u subotu (tad sam vratio 7100), zatim u
ponedeljak, pa u utorak (tog dana me je komercijalista, koji je bio
veoma ljubazan uživo u subotu, vrlo neljubazno otkačio kad sam mu se
u _dogovoreno_ vreme javio telefonom). Kad sam se ponovo javio dan
ili dva kasnije, gospodin je opet bio ljubazan, pogotovu kad je
shvatio da sam digao ruke od novog writera iz ponude. Kako u tom
trenutku u cenovniku nije bilo hp7200i, prvo sam tražio da doplatim
za hp8100i, a kada sam posumnjao da će taj writer stizati do narednog
milenijuma (ili dok se moj ne vrati sa servisa), predložio sam da mi
se da Mitsumi koji je jeftiniji od mog hp-a, a razlika u ceni isplati
novcem ili hardverom. Tu je opet nastalo nekakvo zavlačenje, te sam
od cele priče odustao i rekao da ću sačekati sopstveni writer. Tada
je g. komercijalista eksplicitno rekao da ću od dobavljača dobiti
_nov_ 7200i. Kao što već rekoh, na kraju sam dobio _polovan_ 7200i.
Istina, tu bar nije bilo laži - na pitanje je li nov serviser je prvo
rekao "nisam ga zagledao", a zatim smo zajedno zaključili da je
polovan - prvo na osnovu otisaka prstiju i promene boje metala, a
zatim i na osnovu nečega mnogo očiglednijeg - prema nalepnici servisa
(Comtrade-ovog? Nema nikakvog id-a, samo broj.)
Neko napisa da kada se menja novim garancija kreće iz početka. Ovde
je to eksplicitno opovrgnuto na reversu, citiram: "Garancija važi do
isteka garantnog roka prvobitno kupljenog proizvoda bez obzira na
starost proizvoda koji je naknadno ugrađen kao zamena neispravnog
dela."
Kompletna dokumentacija (garancija i revers) su napravljeni tako da
se minimiziraju prava kupca. Pri tom su mestimično i nevaspitani,
citiram deo reversa: "Savršeno smo svesni da Vam je mašina preko
potrebna i uradićemo sve što je u našoj moći da je dobijete nazad
ispravnu u najkraćem mogućem roku. U skladu sa tim, nema nikakve
potrebe da proveravate naše zdravlje i ispravnost telefonskih linija
svakog dana po par puta, budite sigurni da ćemo Vam se javiti čim
popravka bude gotova." Svakome kome je bilo kakva mašina otkazala u
garantnom roku ovakva izjava može delovati samo na jedan način - isto
kao i zabijanje prsta u oko.
Gospodi očigledno nije jasno da oni postoje i opstaju zahvaljujući
mušterijama. Osnovni smisao garantnog roka nije u tome da se mašine
kvare i da se njima muče jadni serviseri pa da se mušterije raspituju
za njihovo zdravlje, već da _oprema u tom roku neće otkazati_. Onog
trenutka kada se nešto pokvari u garantnom roku, prodavac je _kriv_ i
on mora da vadi fleku, a ne da se ponaša kao da čini ne znam kakvu
uslugu nekome ko je pošteno platio robu za koju je garantovano _da
neće otkazati u grantnom roku ukoliko se koristi prema priloženom
uputstvu_.
Pošto već znam šta će neki odgovoriti na prethodni pasus, da ih
preduhitrim: normalno je da se od ovoga izuzimaju svi oni slučajevi
kada je mušterija zabrljala stvar tj. divljački overklokovala
procesor, držala pepeljaru ispred CD-ROM-a ili CD-Writera, koristila
CD-tray kao stalak za kafu ili pepeljaru, stavila matrični štampač na
kućište, zalivala kompjuter da poraste, skinula prednju masku bay-a
na desktopu i praznine u kućištu koristila kao magacin za magnete...
Zaista ima neverovatnih ludosti koje su korisnici u stanju da počine,
ali to ni u kom slučaju nikome ne daje za pravo da sve korisnike
proglasi ni idiotima niti marvom, niti bilo kome daje za pravo da ih
krivi za nedostatak sopstvenog profesionalizma, svoju neozbiljnost i
nemar.
Takođe bi valjalo napomenuti još jednu sitnicu, koja se često
previđa. Ukoliko se dobro sećam, uvoznik je _zakonom obavezan_ da
uputstva za uvezenu robu prevede na srpsko-hrvatski jezik. Da li ste
ikada videli uputstva za upotrebu kompjutera ili neke komponente na
srpskom koja je neko dao uz njih? Za preko petnaest godina bavljenja
računarima ja takva uputstva nisam video. Srećan sam kad dobijem
uputstva na engleskom, pošto njega znam. Poneko daje i uputstva na
nemačkom... nezgodno. Gospodo prodavci, kako možete tražiti od ljudi
da se pridržavaju uputstava koja su napisana na stranom jeziku? Jeste
li spremni da potpišete kupo-prodajni ugovor na kineskom koji
pretpostvaljam da ne znate, ali što je mnogo bitnije,
_niste ni obavezni da znate_? Kako stvari trenutno stoje, sve gore
navedene ludosti ne bi se mogle izuzeti iz garantnog održavanja -
korisniku nije omogućeno da sazna da to ne treba da čini, niti šta
treba da čini.
nabavka.127popovics,
-> #126, nitugard
▄- od srcky-ja, ja smatram da je na prodavcu da bude pošten i
Jebiga :)
Srcky-ju tj. meni je na Pro-u istekla pretplata, pa mi dozvoli da ti
odgovorim ovde. Sve ovce kojima raste vuna treba šišati, kako se i
gde stigne. Ista stvar je i kad kupuješ auto, gledaš, zagledaš, piljiš,
buljiš, i odlučiš da kupiš, a ako se posle ispostavi da nešto ne
valja - što nisi gledao, ili poveo nekoga ko zna više?
U normalnim uslovima (što ovde svakako nisu) prodavac je dužan da isporuči
robu (radilo se tu o računaru, margarinu, hlebu ili bilo čemu drugom),
u stanju i vrsti kakva je naznačena na otpremnici/predračunu/računu. Kod
prijema te robe, kupac je dužan da proveri šta je dobio, jer može da se kaže
da je kupac robu uzeo, pošto je utvrdio ispravnost, a da je kasnije nešto
zamenio, i da pokušava klasičnu prevaru.
Kao što rekoh, hardver sam kupujem od proverenih ljudi, i idem sa ljudima
da vidim šta im se isporučuje od "firmi", kada me pozovu.
Srcky/popovics
nabavka.128bastion,
-> #126, nitugard> Ovo je moja poruka s Proa, mislim da ce koristiti i ovdasnjoj
> populaciji. subject: IZBEGAVAJTE "MONITOR"!!!!
Zaobilazite "Monitor" u sirokom krugu!
nabavka.129nitugard,
-> #127, popovics> odgovorim ovde. Sve ovce kojima raste vuna treba šišati, kako se i
> gde stigne. Ista stvar je i kad kupuješ auto, gledaš, zagledaš, piljiš,
Zadržaću se na ovom delu, s većinom ostatka (dužnosti kupca & prodavca
u civilizovanim okruženjima) se u principu slažem, mada ostaje veoma
diskutabilna činjenica mogućnosti provere. Mnogo toga se ne može proveriti
na licu mesta. To je još jedan od razloga za postojanje garancije.
LM, da li si svestan da nema čoveka koji za nešto nije ovca?
Pretpostavljam da nisi doktor. Znači, pošto ne poznaješ medicinu,
za svakog prosečnog docu ti si "ovca za šišanje". I tako, odeš ti lepo
kod čika doktora jer te boli tiba. A čika doktor koji je moderan bizMismen
po tvom receptu te lepo "ošiša" za dva zdrava bubrega ("Hm, ovo će mi
koristiti, mogu to dobro da uvaljam") i zatim ti uredno naplaćuje svaku
dijalizu. Na kraju, zbog velike ponude polovnih bubrega na tržištu
i visoke cene struje doca odluči da ti nazad "ugradi" tvoje bubrege,
po veoma "povoljnoj" ceni, pošto mu se to više isplati. Ti si ionako
samo "ovca koju treba ošišati".
Šta, otišao bi kod drugog doktora po "second oppinion"? Ali, po tvom stavu,
pošto sve ovce treba šišati, a za svakog doktora ti si ovca, on konstatuje
da nije problem samo sa bubrezima već mora da ti se obavi i transplantacija
jetre... Ili se nadaš da bi ti ipak ošišao još neku ovcu našavši doktora
koji će te lečiti na kredit... koji nemaš namere da vratiš? Ali, jao, pošto
su svi ovce koje treba šišati i pošto su tog docu svi šišali on odlazi u
đubretare pošto mu se to više isplati, a ti opet odlaziš kod nekoga za koga
si ti ovca...
Razmisli u kakvom svetu želiš da živiš i kakvi bi ljudi trebalo da budu.
I da li si siguran da su tvoji "provereni" izvori zaista provereni?
Ko je u toj priči ovca i ko tu koga šiša, jer... ovce treba šišati, zar ne?
nabavka.130popovics,
-> #129, nitugard
▄- Pretpostavljam da nisi doktor. Znači, pošto ne poznaješ
Dobra predpostavka. :)
▄- medicinu, za svakog prosečnog docu ti si "ovca za šišanje". I
~~~~~~~~~~~~~~~
Samo POTENCIJALNA. To što čika doca ima POtencijal da me unakazi,
ne znači da hoće, a uostalom, on je položio zakletvu. Uglavnom,
ovo već spada u domen usluga, a mi pričamo o (prostoj) prodaji.
▄- I da li si siguran da su tvoji "provereni" izvori zaista
▄- provereni?
Da. :) Čovek od koga sve kupujem je radio sa mojim ćaletom prilično
godina, a sada drži firmu za računarski inžinjering. Uglavnom ne prodaje
pojedinačne računare, već velike računarske sisteme. Moj računar je
prošao žetoka maltretiranja (testove) pre nego što je došao do mene,
i valjda zato mu nikad nisam formatirao disk u zadnjih 3.5 godine,
koliko ima od kada je kupljen :). Dakle, siguran sam.
Srcky/popovics
nabavka.131nitugard,
-> #130, popovics> Samo POTENCIJALNA. To što čika doca ima POtencijal da me unakazi,
> ne znači da hoće, a uostalom, on je položio zakletvu. Uglavnom,
=====
Da ne šumimo više ili da bežimo u drugu konfu...
PoJenta je u tome što ti sam svojim prethodnim porukama
preporučuješ i pomenutom doci i svakom trgovcu,
pa i sopstvenom, da šašolji koga kako stigne.
Kao što je doca obavezan zakletvom (i zakonom),
tako je i prodavac obavezan zakonom i "dobrim poslovnim običajima".
Između veštog trgovca i prevaranta postoji velika razlika,
ali kod nas se na to prečesto zaboravlja.
nabavka.132mperisic,
-> #128, bastion> > Ovo je moja poruka s Proa, mislim da ce koristiti i ovdasnjoj
> > populaciji. subject: IZBEGAVAJTE "MONITOR"!!!!
>
> Zaobilazite "Monitor" u sirokom krugu!
Podrzavam misljenje u potpunosti.
nabavka.133vstan,
-> #126, nitugard> Ovo je moja poruka s Proa, mislim da će koristiti i ovdašnjoj
> populaciji. subject: IZBEGAVAJTE "MONITOR"!!!!
> ================================================================
> DANGER! LONG ČARŠAV AHEAD!
Vlasnik dotične firme je jedno vreme bio i u ilegali.
(firma je tada imala drugi naziv)
Naime jurili ga avansni kupci, naravno, za neisporučenu
robu. Stvar se protegla i po sudu, a bilo je i pokušaja
fizičkih nasrtaja.
Nakon povratka iz ilegale uspeo je da ovom sistemu
uvali 15 komada USR-anih modema, koji su i dan-danas
u upotrebi :(
nabavka.134vantic,
-> #132, mperisic>> Podrzavam misljenje u potpunosti.
Steta , meni su uvek delovali kao ozbiljna firma!
nabavka.135pips,
-> #133, vstan> Vlasnik doticne firme je jedno vreme bio i u ilegali.
> (firma je tada imala drugi naziv)
> Naime jurili ga avansni kupci, naravno, za neisporucenu
> robu. Stvar se protegla i po sudu, a bilo je i pokusaja
> fizickih nasrtaja.
>
> Nakon povratka iz ilegale uspeo je da ovom sistemu
> uvali 15 komada USR-anih modema, koji su i dan-danas
> u upotrebi :(
nekada je doticna persona bila prisutna na sezamu ?
nabavka.136the.edge,
Zanima me koji su dobri skeneri za A4 format, modeli i cena?
AcCeSS DeNiED
nabavka.137dbambi,
-> #135, pips=>> Vlasnik doticne firme je jedno vreme bio i u ilegali.
=>> (firma je tada imala drugi naziv)
=>> Naime jurili ga avansni kupci, naravno, za neisporucenu
=>> robu. Stvar se protegla i po sudu, a bilo je i pokusaja
=>> fizickih nasrtaja.
=>>
=>> Nakon povratka iz ilegale uspeo je da ovom sistemu
=>> uvali 15 komada USR-anih modema, koji su i dan-danas
=>> u upotrebi :(
=>
=> nekada je doticna persona bila prisutna na sezamu ?
ikordic
Bambi
nabavka.138alien,
-> #126, nitugard[] Ovo je moja poruka s Proa, mislim da će koristiti i ovdašnjoj
[] populaciji. subject: IZBEGAVAJTE "MONITOR"!!!!
Kao prvo, hvala na (skromnom, ali vrednom) doprinosu na
"brušenju" domaćeg tržišta. Takve informacije ipak moraju biti
objavljivane od strane krajnjih korisnika, a ne od nas za koje bi se
moglo reći da imamo interes u tome da srozavamo konkurenciju.
Ipak, moram da ukažem na neke stvari:
[] Na žalost, onaj sa najjačim argumentima u kome je citiran Službeni list
[] i koji je sadržao džebanu koju bih možda upotrebio je stigao prekasno.
Imaj u vidu to da je zaštita koju možeš imati od pravnog sistema
ove države direktno proporcionalna porezu na promet koji si kao kupac
platio prilikom kupovine (najverovatnije: nula (0)).
Nažalost, i da si ga platio, dobio bi toliko...
[] Što se tiče produžavanja garancije... Šta će mi njihova garancija?
[] Da bih se opet patio sa njima? Hvala, ako opet zvekne odneću ga u
[] Comtrade-ov ovlašćeni servis (ukoliko je neko imao problema sa njima
[] molim ga, ne, _preklinjem ga_ da to ovde objavi),
Ceo grad je imao problema s njima.
Opšte je pravilo (sa vrlo malo izuzetaka) da, što je veća firma,
to je manje zanteresovana za kvalitetno obavljanje pojedinačnog posla
ili rešavanje pojedinačnog slučaja.
Npr. već je legendarna postala njihova nepodnošljiva neažurnost
u servisiranju Daewoo monitora. Prvo je to počelo sa nekim dilerima i za
po nekoliko dana, a onda je krenulo sa svima, pa čak i po nekoliko meseci.
Jednostavno, oni su "džombe", Uvoznici, može im se... ComTrade
već odavno nije diler u pravom smislu reči (nemaju i ne žele kontakt sa
krajnjim korisnikom). To je i logično, jer posao mora da se optimizuje.
Njih zanima samo prodaja na veliko - dilerima i velikim (državnim)
firmama koje uzimaju po nekoliko desetina, pa i stotina računara...
ComTrade-u samom će se obiti o glavu to što zavitlava svoje
dilere time što ih dovodi u situaciju da se blamiraju zbog njihovog
servisa.
S druge strane, stoji pitanje kako ja (kao "sitan" diler) mogu
da priuštim sebi da korisniku dam novi monitor kada vidim da je njihov
servis prekardašio s dužinom opravke (pa onda samo ja čekam), a npr.
jedna "Julodata" to ne može ili neće, pa čak i potpuno izbegne da
realizuje garanciju...
Biće da se radi o tome da meni eventualna nezadovoljna muštarija
može da dođe da lupa na kućna vrata (što mi se nikada nije dogodilo), a
te firme imaju "prostorije" tj. paravane koji ih od toga štite.
To. čini mi se, ne shvataš ni ti, a ni većina ovdašnjih kupaca.
Naše tržište je tek u začetku razvoja i na njemu se igra po
pravilima po kojima se na zapadu igralo pre više vekova, na početku
formiranja građanskog društva... Stoga je (ako plaćaš nešto vredno)
itekako preporučljivo da znaš gde živi onaj s kim praviš posao.
Čak je po tom pitanju tržište hardvera najmanje loše (zato što
je najživlje, najbrže, najefikasnije i najpodložnije promenama, pa je
najbrže evoluiralo).
[] A sad ono glavno - argumenti zašto izbegavati "Monitor":
[]
[] Ili lažu ili imaju lošeg i/ili neodgovornog dobavljača čije ime kriju
[] kao zmija noge, te se da pretpostaviti da to nije zvanični HP
[] distributer tj. Comtrade.
Nažalost, verovatno jesu upravo oni.
[] Gospodi očigledno nije jasno da oni postoje i opstaju zahvaljujući
[] mušterijama.
Ipak, nemoj smetnuti s uma da svaki kupac stvara trgovca kakvog
želi. Neko hoće da čuje istinu, a neko želi da ga ložiš na "jel' da je
to što kupujem dobro, al' nemoj da mi kažeš šta ne valja, jer nemam para
za više". Neko hoće preporuku, a neko kaže "znam ja, nećete vi mene...".
I ovaca i tvrdoglavih ovnova ima tako puno da će razni
"Monitori" šišati vunu još dosta dugo...
[] Osnovni smisao garantnog roka nije u tome da se mašine kvare i da se
[] njima muče jadni serviseri pa da se mušterije raspituju za njihovo
[] zdravlje, već da _oprema u tom roku neće otkazati_.
Tačno. Ipak, imaj u vidu i to da je i trgovac od koga ti kupuješ
takođe kupac koji je od nekog kupio tu robu. Osnovnu garanciju daje
proizvođač.
Najviše što od trgovca možeš da očekuješ je da robu ne pokvari,
da isfiltrira (prestane da trguje) s onom robom koja se često kvari i da
robu dodatno testira (čini mi se da sam među retkima koji to rade).
[] Onog trenutka kada se nešto pokvari u garantnom roku, prodavac je _kriv_
To nije i ne može biti tačno.
Razumem tvoju (i ne samo tvoju) potrebu da kao krivca fiksiraš
nekog ko ti je poznat tj. onoga kome si uručio novac kada si kupovao,
ali u celom tom lancu, diler je onaj koji je imao _realno_ najmanje
šansi da prouzrokuje kvar, a često relativno najviše ispašta.
[] Ukoliko se dobro sećam, uvoznik je _zakonom obavezan_ da
[] uputstva za uvezenu robu prevede na srpsko-hrvatski jezik.
Smešno.
Ako ti se ta tema čini zanimljivom, preusmeri je u Forum.
[] Da li ste ikada videli uputstva za upotrebu kompjutera ili neke
[] komponente na srpskom koja je neko dao uz njih?
Svaki kupac računara od mene kao proizvođača računara dobije
usmeno na srpskohrvatskom jeziku _uz praktičnu demonstraciju_ potrebna
uputstva za upotrebu računara. Tih nekoliko rečenica se svodi na
objašnjenje kako i na šta se povezuju računar i periferije, kako se
koriste dugmići za uključivanje/isključivanje i objašnjenje o garanciji.
Manje-više, uputstvo se svodi na nešto što sam jednom pročitao
(na engleskom) u uputstvu za neki Black&Decker uređaj:
"Pazi šta radiš! Koristi zdrav razum!"
To je dovoljno po pitanju hardvera.
Hardver je neupotrebljiv bez softvera i upravo od softvera
zavisi praktičan način upotrebe. Stoga:
Uputstvo za upotrebu traži od onoga od koga kupuješ softver!
Što se komponenti tiče, njihova ugradnja i podešavanje su nešto
što treba da radi adekvatno stručna osoba. U ovoj struci, niko ne može
da se smatra adekvatno stručnim ako ne zna engleski.
[] Za preko petnaest godina bavljenja računarima ja takva uputstva nisam
[] video. Srećan sam kad dobijem uputstva na engleskom, pošto njega znam.
Ni proizvođač ili prodavac automobila nije dužan da te nauči da
voziš. Ipak, svet funkcioniše...
[] Gospodo prodavci, kako možete tražiti od ljudi da se pridržavaju
[] uputstava koja su napisana na stranom jeziku? Jeste li spremni da
[] potpišete kupo-prodajni ugovor na kineskom koji pretpostvaljam da
[] ne znate, ali što je mnogo bitnije, _niste ni obavezni da znate_?
Kad se već obraćaš i sudiš o svima kolektivno (što me žešće
iritira), ne zaslužuješ da odgovor činim finijim ili manje surovim.
Pobrkao si babe i žabe.
nabavka.139imangovski,
Na raspologanju bi trebalo da imam oko 14000 din, s tim sto bih
najverovatnije dodao jos 300-500 maraka ako nadjem za svrsishodno.
Dakle, koje mi firme preporucujete (mogli bi i neki od vas da se
preporuce licno;)) i koju konfiguraciju za te pare? Ne verujem da cu
se mnogo zezati oko 3D-a, cisto za info. Vrlo vazna komponenta mi je
modem.
nabavka.140kiki,
-> #129, nitugardHmm.. dakle ti oces da kazes da si ti ustvari ovca?
nabavka.141nitugard,
-> #138, alien> objavljivane od strane krajnjih korisnika, a ne od nas za koje bi se
> moglo reći da imamo interes u tome da srozavamo konkurenciju.
+++++++++++++++++++
Ako jedan diler, bilo sitan ili krupan objavi da je prestao da posluje
sa "tim i tim" zbog "toga i toga" to ima mnogo veću težinu nego kada
to učini nekoliko mušterija... ako je diler na dobrom glasu.
> Imaj u vidu to da je zaštita koju možeš imati od pravnog
> sistema
> ove države direktno proporcionalna porezu na promet koji si kao kupac
> platio prilikom kupovine (najverovatnije: nula (0)).
========================
Tu si samo donekle u pravu. Naime, krajnju mušteriju kod nas
pravni sistem možda neće zaštiti u smislu da natera firmu XX
da joj nadoknadi pričinjenu štetu, ali ako firma XX dovoljno
"motiviše" mušteriju, ona taj sistem može fino upotrebiti
za uspostavljanje duševnog mira putem osvete.
> ComTrade-u samom će se obiti o glavu to što zavitlava svoje
> dilere time što ih dovodi u situaciju da se blamiraju zbog njihovog
> servisa.
======================
Ako sam dobro razumeo, Comtrade servis brlja pri radu sa dilerima,
to jest pri odrađivanju garancije. Zna li neko kakvi su kod klasičnog
servisa, znači, kada im se popravka donetog HP uređaja plaća?
> Čak je po tom pitanju tržište hardvera najmanje loše (zato što
> je najživlje, najbrže, najefikasnije i najpodložnije promenama, pa je
> najbrže evoluiralo).
==============================
Ne bih mogao da se složim s tobom po ovom pitanju.
Svi mi koji se u većoj ili manjoj meri bavimo hardverom
nakon nekog vremena "prečistimo" dobavljače i onda nam se
čini kako je tržište OK, a svi oni koje smo odbacili sa
ocenama "nepouzdani", "lopovi" i sl. i dalje taljigaju
uzimajući danak na nepažnju ili neznanje od nekih drugih ljudi.
> [] Onog trenutka kada se nešto pokvari u garantnom roku, prodavac je
> _kriv_
>
> To nije i ne može biti tačno.
> Razumem tvoju (i ne samo tvoju) potrebu da kao krivca fiksiraš
> nekog ko ti je poznat tj. onoga kome si uručio novac kada si kupovao,
> ali u celom tom lancu, diler je onaj koji je imao _realno_ najmanje
> šansi da prouzrokuje kvar, a često relativno najviše ispašta.
====================
Da li je baš tako?
Ako nešto otkaže u garantnom roku, kupac (mušterija) je _oštećen_.
On nije dužan da prodavcu obezbeđuje kvalitetne dobavljače, zar ne?
To je ipak obaveza prodavca.
Kako ja to vidim, ako nešto otkaže u garantnom roku
postoje tri mogućnosti:
1. korisnik (mušterija) nije opremu koristio prema uputstvima
i specifikacijama (kojim? engleskim? kineskim?) te je ista otkazala.
Korisik _nema pravo_ da realizuje garanciju i sam je sebi kriv.
2. Oprema je otkazala usled dejstva više sile (zemljotres i sl.)
ili krivicom trećih lica (strujni udar zahvaljujući EDB). Kupac nije kriv,
ali nema prava da zahteva realizaciju garancije.
3. Oprema je otkazala usled fabričke greške ili nedovoljnog kvaliteta
izrade. U osnovi, kriv je proizvođač komponente, prema "prvoj ruci",
prva ruka je kriva prema drugoj pošto joj je prodala feleričnu robu itd.
dok se ne stigne do konačnog prodavca i konačnog kupca. Shodno tome,
može se reći da je konačni prodavac _kriv_ što je prodao mušteriji
robu koja ne zadovoljava specifikaciju koju je uz nju dao
(da će raditi u garantnom roku).
To što je prodavcu dobavljač "podmetnuo nogu" može biti deo izvinjenja,
ali nikako ne i opravdanje - svaki prodavac je dužan da vodi računa od
koga nabavlja robu i da menja dobavljača ako isti ne valja.
UBR, ako se otruješ suhomesnatim proizvodom iz lokalne radnje,
kome ćeš "nanu naninu" - lokalnom prodavcu ili nekom nepoznatom
proizvođaču? Kome se žališ kada je iznajmljena traka lošeg kvaliteta,
video klubu koji ti je istu iznajmio ili distributeru koji ju je takvu
klubu dostavio?
> [] Ukoliko se dobro sećam, uvoznik je _zakonom obavezan_ da
> [] uputstva za uvezenu robu prevede na srpsko-hrvatski jezik.
>
> Smešno.
==================
Žalosno, da ne kažem tragično. B(((
Da li si svestan koliko si ti kao diler,
o konačnom korisniku da i ne govorimo,
oštećen nepoštovanjem ovog zakona?
Istina, nisam siguran da je zakon još na snazi pošto su najveći uvoznici
u tesnoj vezi sa zakonodavcima već duže vreme, a prevođenje i izrada
uputstava košta...
> Svaki kupac računara od mene kao proizvođača računara dobije
> usmeno na srpskohrvatskom jeziku _uz praktičnu demonstraciju_ potrebna
=====
> "Pazi šta radiš! Koristi zdrav razum!"
>
> To je dovoljno po pitanju hardvera.
============================
Bojim se da tvoj zdrav razum po ovom pitanju i nije baš zdrav B) (NHF).
LM, nekada su kompjutere koristile skoro isključivo osobe koje imaju
nekakvu, makar elementarnu tehničku kulturu. Danas to više nije slučaj.
I najpametniji i najzdraviji razum je nemoćan bez osnovnog predznanja.
Znam nekoliko inženjera, stručnjaka u svojoj branši,
koji nisu u stanju da samostalno programiraju video.
Ljudi su u svoje doba učili pogrešan strani jezik.
Slično je i sa kompjuterima - zdrav razum je dovoljan da se povežu kablovi,
ali nije dovoljan da se zna da se napr. matrični štampač ne sme staviti
na kućište - većina korisnika ne zna, a i ne mora da zna na kom principu
radi hard disk. Bez tog predznanja nemoguće je zaključiti da su
vibracije kućišta ekstremno opasne. Tome služi uputstvo.
Ako je ono usmeno, uvek postoji opasnost da mušteriji "na jedno uvo uđe,
a na drugo izađe", a takođe i da se nešto ispusti ili zaboravi prilkom
te priče.
> Hardver je neupotrebljiv bez softvera i upravo od softvera
> zavisi praktičan način upotrebe. Stoga:
>
> Uputstvo za upotrebu traži od onoga od koga kupuješ softver!
=====================
Ne mešajmo babe i žabe - kompjuter nema praktičnu primenu bez softvera,
no isto tako ni veš mašina nema mnogo smisla bez veša i deterdženta.
Hoćeš li uputstvo sa setovanje programatora iste da tražiš
od novopazarskog proizvođača farmerki, proizvođača deterdženta
ili od onoga ko ti tu mašinu prodaje? Svaki deo lanca ima svoj deo
neophodnih uputstava - farmerke dozvoljenu temperaturu pranja (na pr.),
deterdžent spisak temperatura i doziranja za određene zaprljanosti,
a mašina spisak "programa", uputstva gde staviti deterdžent a gde veš i sl.
I prodavac mašine za veš bi mogao da kaže "koristi zdrav razum".
> Što se komponenti tiče, njihova ugradnja i podešavanje su nešto
> što treba da radi adekvatno stručna osoba. U ovoj struci, niko ne može
> da se smatra adekvatno stručnim ako ne zna engleski.
==================
Šta ćemo da radimo ako nekom dune da se komponente uvoze isključivo iz
Kine, i to one rađene za lokalno tržište pošto su jeftinije?
Idemo svi da učimo kineski? Koj' će nam onda andrak u životu prevodioci?
> [] video. Srećan sam kad dobijem uputstva na engleskom, pošto njega
> znam.
> Ni proizvođač ili prodavac automobila nije dužan da te nauči da
> voziš. Ipak, svet funkcioniše...
=====================
Izgleda da se nikada nisi sreo sa kompletno isporučenim automobilom.
I uz automobil se dobijaju uputstva. Objašnjavaju ljudi kako se
razrađuje motor, gde su serijski brojevi šasije i motora, kako se
uključuju migavci, gde je koji stepen prenosa, gde je prekidač za brisače
i još mnogo toga zanimljivog što veze nema sa auto-školom.
Da li sam ja igde napisao da uz računar treba isporučiti uputstva za DOS,
Win, Linux ili ikakav drugi OS, o aplikacijama da i ne govorimo?
Da stvar bude zanimljivija, i to se radi u nekim kulturnijim podnebljima,
ili se bar nekada radilo. Moj prvi AT, "Litron" koji je stigao
"singapurskom vezom" preko Jugodate bio je praćen jednom zanimljivom
knjižicom (neprevedenom, normalno) koja je u sebi sadržala ne samo
uputstva za montiranje (tj. povezivanje monitora i tastature s kućištem)
i održavanje računara već i uputstva za DOS koji je isporučen na HDD-u,
a i kratka uputstva za upotrebu nekih u to doba najpopularnijih aplikacija.
> [] Gospodo prodavci, kako možete tražiti od ljudi da se pridržavaju
> [] uputstava koja su napisana na stranom jeziku? Jeste li spremni da
> [] potpišete kupo-prodajni ugovor na kineskom koji pretpostvaljam da
> [] ne znate, ali što je mnogo bitnije, _niste ni obavezni da znate_?
>
> Kad se već obraćaš i sudiš o svima kolektivno (što me žešće
> iritira), ne zaslužuješ da odgovor činim finijim ili manje surovim.
> Pobrkao si babe i žabe.
==========================
Ako si imao strpljenja da pročitaš do ovde, bojim se da si postao
svestan da si surov bio jedino prema sebi pošto brkanje baba i žaba
definitivno nije sport kojim sam se ja bavio.
UBR - zar ti je zaista toliko teško da tih "nekoliko rečenica"
staviš na papir? Da li znaš nekoga ko je to učinio? Ne? Ni ja.
Nije mi jasno, šta te iritira u iznošenju činjeničnog stanja koje
se odnosi na _sve_ prodavce? Onog trenutka kada svoja kratka,
usmena uputstva koja pričaš mušterijama staviš na papir,
gornja generalizacija se neće odnositi na tebe.
Da li je to zaista toliko teško učiniti?
nabavka.142nitugard,
-> #140, kiki> Hmm.. dakle ti oces da kazes da si ti ustvari ovca?
=================
Kako za koga.
nabavka.143alien,
-> #141, nitugard
S obzirom da sam napisao uglavnom sve šta je bilo bitno, a nemam
nameru da ponavljam isto na drugi način ako ti ni prvi put nisi razumeo,
neću odgovarati... Jednostavno, imam snažan utisak da ti nisi u stanju
ili ne želiš da razumeš svu složenost onoga o čemu pričaš. Ako se osećaš
uskraćenim za odgovor, pročitaj ponovo moju poruku uz malo više analize.
[] Svi mi koji se u većoj ili manjoj meri bavimo hardverom
[] nakon nekog vremena "prečistimo" dobavljače i onda nam se
[] čini kako je tržište OK, a svi oni koje smo odbacili sa
Ako se, kako kažeš, baviš hardverom, znaš dovoljno i uspevaš da
prečistiš, kako to da se baš tebi izdogađalo to šta ti se izdogađalo...?
nabavka.144nitugard,
-> #143, alien> S obzirom da sam napisao uglavnom sve šta je bilo bitno, a
=====================
Poštovani g. Mito, s obzirom da nisam znao
s kim se upuštam u diskusiju sve dok Vas dr.grba nije oslovio
(koristite razne usere na raznim sistemima)
izvinjavam se što sam se drznuo da to učinim.
Kako smo i ja i svi koji prate i Pro pored Neta
mogli lepo da se uverimo, Vi ste uvek u pravu i to je aksiom.
Najlepše Vas molim da ovo izvinjenje uvažite,
te da se zaista manemo dalje diskusije.
nabavka.145tandzo,
Interesuje me gde u BG-u moze da se kupi silikonska pasta.Unapred hvala
Tandzo
nabavka.146johnnya,
Izlažem se opasnosti da ispadnem glup, ali...
1. Da li postoji mini-tower ATX kućište ?
2. Da li priključci za tastaturu i miša zavise od ploče ili
kućišta ? (`obični` ili PS/2)
3. Da li ATX ploča generalno ima ISA slotove ?
4. Da li na ATX pločama mogu da se koriste S3 PCI kartice ?
nabavka.147ventura,
-> #146, johnnya> 1. Da li postoji mini-tower ATX kuciste ?
ATX je ploca,a nju mozes da ubacis i u kuciste od ves masine ako oces :)
> 2. Da li prikljucci za tastaturu i misa zavise od ploce ili
> kucista ? (`obicni` ili PS/2)
Prikljuci zavise od ploce.
> 3. Da li ATX ploca generalno ima ISA slotove ?
Ima sto da nema...
> 4. Da li na ATX plocama mogu da se koriste S3 PCI kartice ?
mogu...
nabavka.148kiki,
-> #146, johnnya> 1. Da li postoji mini-tower ATX kućište ?
Ne.
> 2. Da li priključci za tastaturu i miša zavise od ploče ili
> kućišta ? (`obični` ili PS/2)
Od ploče, a samim tim i od kućišta.
> 3. Da li ATX ploča generalno ima ISA slotove ?
Ima.
> 4. Da li na ATX pločama mogu da se koriste S3 PCI kartice ?
Mogu.
> Izlažem se opasnosti da ispadnem glup, ali...
Niko se nije naučen rodio.
nabavka.149rkramer,
Vidim da je sledece pitanje dovelo do mnostva nedoumica i
raznolikih odgovora:
C:\> > 1. Da li postoji mini-tower ATX kuciste ?
...pa cisto da razjasnimo:
Mini tower ATX kuciste _postoji_ i od midi kucista se
razlikuje pa jednom mestu manje za 5.25" uredjaje i generalno nesto
slabijom izradom.
(.to ventura kakve veze sa ovime imaju ves masine, zaista nemam pojma ;)
Ko ne veruje, moze da naruci par komada kod mene ;). 65 DEM/kom...
nabavka.150lboki,
-> #149, rkramer Ko ne veruje, moze da naruci par komada kod mene ;). 65 DEM/kom...
----------------------
nema koleza...u pc servisu ...nestalo ;)
nabavka.151ventura,
-> #149, rkramer> (.to ventura kakve veze sa ovime imaju ves masine, zaista nemam pojma ;)
pa ves masine su mi prve pale na pamet :) hteo sam reci da ploca ako se
sve fino poveze moze raditi i bez kucista...
nabavka.152giovanni,
-> #147, venturaĘ? ATX je ploca,a nju mozes da ubacis i u kuciste od ves masine ako oces :)
E, ala si mu odgovorio... Svaka ti čast. I šta sad čovek iz toga može da
zaključi?
Mislim da postoje mini tower ATX kućišta ali kod nas se slabo sreću.
Uglavnom se prodaju midi i big verzije.
nabavka.153ventura,
-> #152, giovanni> E, ala si mu odgovorio... Svaka ti cast. I sta sad covek iz toga moze da
> zakljuci?
pa moze da zakljuci da ako je ploca ATX onda moze da ge gura gde oce da
kuciste nemora biti ATX..
nabavka.154rkramer,
-> #153, venturaC:\> pa moze da zakljuci da ako je ploca ATX onda moze da ge
C:\> gura gde oce da
C:\> kuciste nemora biti ATX..
...sto je naravno pogresno.
nabavka.155kiki,
-> #153, ventura> pa moze da zakljuci da ako je ploca ATX onda moze da ge gura gde oce da
> kuciste nemora biti ATX..
Hmm.. možda ponedeljkom pre podne, ali ostalim danima mislim da je to
nemoguće uraditi, pogotovo u mini AT :)
nabavka.156philippus,
takodje sam tog mishljenja....
nabavka.157ventura,
-> #154, rkramer> C:\> pa moze da zakljuci da ako je ploca ATX onda moze da ge
> C:\> gura gde oce da
> C:\> kuciste nemora biti ATX..
>
> ...sto je naravno pogresno.
a zasto je to pogresno... mislim po cemu se jedna kutija razlikuje od drugih
osim po napajanju i dizajnu...
nabavka.158philippus,
-> #157, ventura
> a zasto je to pogresno... mislim po cemu se jedna kutija
>razlikuje od drugih
> osim po napajanju i dizajnu...
hm...
koliko ja znam kutjishta se razlikuju po dimenzijama,zar ne?
kao i ploche bar sam ja tako skapirao iz nekih pricha....
Filip
nabavka.159rkramer,
-> #157, venturaC:\> a zasto je to pogresno... mislim po cemu se jedna kutija
C:\> razlikuje od drugih
C:\> osim po napajanju i dizajnu...
A kud ces vece razlike...
BTW, ovde zavrsavam diskusiju s tobom. Ili se pravis glup, ili
to stvarno jesi. U svakom slucaju, dzabe trosim reci.
nabavka.160giovanni,
-> #153, venturaĘ? pa moze da zakljuci da ako je ploca ATX onda moze da ge gura gde oce da
Ę? kuciste nemora biti ATX..
E jel' ti namerno lupaš gluposti ili je to iz neznanja?
nabavka.161giovanni,
-> #157, venturaĘ? a zasto je to pogresno... mislim po cemu se jedna kutija razlikuje od
Ę? drugih osim po napajanju i dizajnu...
Pa po tome što u AT kućište ne možeš nikako da staviš ATX ploču koja osim
što ima drugačiji raspored rupa za pričvršćivanje, ima drugačije zahteve
za napajanjem, drugačiji konektor za napajanje, dimenzije su takve da
fizički ne može da stane u mini, možda čak ni u midi AT i što konektori za
tastaturu, serijske i paralelne portove ne možeš da "vidiš" izvan kućišta
(ATX filozofija se u mnogome razlikuje od klasičnog AT dizajna ploče i
rasporeda delova).
nabavka.162bastion,
-> #161, giovanni*> Pa po tome sto u AT kuciste ne mozes nikako da stavis ATX plocu koja
*> osim sto ima drugaciji raspored rupa za pricvrscivanje, ima drugacije
*> zahteve za napajanjem, drugaciji konektor za napajanje, dimenzije su
*> takve da fizicki ne moze da stane u mini, mozda cak ni u midi AT i sto
*> konektori za tastaturu, serijske i paralelne portove ne mozes da "vidis"
*> izvan kucista (ATX filozofija se u mnogome razlikuje od klasicnog AT
*> dizajna ploce i rasporeda delova).
Postoji konektor koji prebacuje napajanje AT ploca na napajanje za ATX
ploca; ostaje problem rupa na pozadini AT kucista, ali uz malo srpske
impovizacije i dobre testere za metal moze da se napravi prostor za
rupe i da to sve fino izglda.
Pozdrav Vlada......
nabavka.163giovanni,
-> #162, bastionĘ? Postoji konektor koji prebacuje napajanje AT ploca na napajanje za ATX
Ę? ploca; ostaje problem rupa na pozadini AT kucista, ali uz malo srpske
Ę? impovizacije i dobre testere za metal moze da se napravi prostor za
Ę? rupe i da to sve fino izglda.
Budimo ozbiljni.
BTW, ajde ti pokušaj Chaintech 6BTM (na primer) ploču da montiraš u mini
AT kućište. Nećeš uspeti. To jednostavno ne može da stane tamo.
nabavka.164bastion,
-> #163, giovanni*> BTW, ajde ti pokusaj Chaintech 6BTM (na primer) plocu da montiras u
*> mini AT kuciste. Neces uspeti. To jednostavno ne moze da stane tamo.
Pa u mini AT nece da stane ali u midi moze!
BTW, nije 6BTM jedina ATX ploca.
Ipak mislim da improvizacija moze da ugura ATX plocu u mini AT kuciste
(naravno ako izvadis ili premestis napajanje).
P.S.: Sto ste se zakacili za te AT/ATX kombinacije?
Mislim da je ventura svojom prvom porukom hteo da kaze da ne treba
kuciste da bi ploca & ostalo radilo (ali treba napajanje)
sto je tacno.
nabavka.165giovanni,
-> #164, bastionĘ? Pa u mini AT nece da stane ali u midi moze!
Ę?
Ę? BTW, nije 6BTM jedina ATX ploca.
Pa nebitno je. Ne može da stane, kao ni većina ploča u punom ATX formatu.
A to što može u midi, opet je budževina.
Ę? Ipak mislim da improvizacija moze da ugura ATX plocu u mini AT kuciste
Ę? (naravno ako izvadis ili premestis napajanje).
Ako izvadiš i sve pregrade tj. nosače diskova može da stane i 6 matičnih
ploča.
Ę? P.S.: Sto ste se zakacili za te AT/ATX kombinacije?
Ę? Mislim da je ventura svojom prvom porukom hteo da kaze da ne treba
Ę? kuciste da bi ploca & ostalo radilo (ali treba napajanje)
Ę? sto je tacno.
Pa onda je to trebalo normalnim rečnikom i da kaže. A čovek je pitao:
Ę? 1. Da li postoji mini-tower ATX kućište ?
Odgovor je da ATX ploča može i u kućište od veš mašine. Ovde je, izgleda,
pre pokušao da ispadne pametan nego što je hteo nešto konstruktivno
da kaže.
nabavka.166aandric,
Jel zna neko da mi kaze gde moze da se kupi adapter za struju
za USR 33.600 eksterni modem?
Ortaku su u nekom servisu rekli da ne moze da se kupi odvojeno od
samog modema al mi to zvuci veoma glupo pa rekoh ajd da pitam
ovde.
nabavka.168willow,
kolega sa posla želeo bi da kupi računar na kome bi se on, žena i njegova
deca mogli igrati, a u isto vreme i slušati muziku i radio i pratiti
televizijski program i kačiti se na internet i sve. Postoji još jedna stvar:
čovek poseduje dosta novca, spreman je da izdvoji do, recimo, 2000-2200DM za
svoj računar, i podvukao je da bi želeo bi da mu stvar bude sklepana od
kvalitetnih komponenti. Koliko sam ga ja shvatio, on hoće računar za koji bi
čitava porodica sedala sa uživanjem, i spreman je to zadovoljstvo i da plati.
E, sad: pošto sam ja na žalost prilično izašao iz štosa što se hardvera tiče,
molio bih vas, ako biste mi mogli preporučiti koje bi to komponente bile
dovoljno kvalitetne a da pritom ne izađemo izvan gorenavedene sume. Posebno
bih naglasio da sam zbunjen pojavom svih ovih novih video kartica, a
i na terenu matičnih ploča, kao i procesora, prilično sam tanak sa znanjem,
tako da pojma nemam šta da preporučim čoveku.
p.s. takođe, zamolio bih ljude koji se ovde bave prodajom hardvera, neka
slobodno istupe i sa konkretnim ponudama. te ponude, naravno, šibnite mi u
meijl.
nabavka.169kiki,
-> #168, willow> kolega sa posla želeo bi da kupi računar na kome bi se on, žena i njegova
> deca mogli igrati, a u isto vreme i slušati muziku i radio i pratiti
> televizijski program i kačiti se na internet i sve. Postoji još jedna
> stvar: čovek poseduje dosta novca, spreman je da izdvoji do, recimo,
Normalna konfiguracija + Sb16 sa fm tunerom, riva tnt, Tv tuner.
nabavka.170supers,
-> #169, kiki
>> > kolega sa posla želeo bi da kupi računar na kome bi se on, žena i
>> njegova > deca mogli igrati, a u isto vreme i slušati muziku i radio i
>> pratiti > televizijski program i kačiti se na internet i sve.
>> Normalna konfiguracija + Sb16 sa fm tunerom, riva tnt, Tv tuner.
Čuo sam za ATI All in Wonder, pa me interesuje da li je to bolje rešenje
od Riva TNT + TV tuner, uzimajući u obzir cenu i performanse.
nabavka.171the.edge,
Argh... ni sanjao nisam da je kupovina skenera OVAKVA!
Prvo cujem da je Mustek odvratan, a Umax cool!
OK rekoh!
Odem do interneta, gledam kritike korisnika i sta vidim?
UMAX ASTRA 1200 - preko 50% negativnih odgovora. Najvise ga kritikuju oko
kvarova, koji su cesti.
Pogledam Mustek - preko 50% pozitivnih, samo kao - suvise je spor.
Pa onda, jedan za Umax kaze da daje odlicne boje, bla bla, onda
dodje drugi pa kaze suvise je crno.
Onda dodje jedan za Mustek i kao idealan za kucu, a drugi dodje
'boje ko isprane'.
Aman vise. Ko da kupujem Space Shuttle, a ne @$T^@!T@! skener. ;(
I kome verovati? Ne poznajem nikoga ko ima navedene skenere, a dripci na
internetu ni jedan jedini sken da prikazu.
AcCeSS DeNiED
nabavka.172peyota,
-> #171, the.edge>> Pogledam Mustek - preko 50% pozitivnih, samo kao - suvise je spor.
>> Pa onda, jedan za Umax kaze da daje odlicne boje, bla bla, onda
>> dodje drugi pa kaze suvise je crno.
>> Onda dodje jedan za Mustek i kao idealan za kucu, a drugi dodje
>> 'boje ko isprane'.
>> Aman vise. Ko da kupujem Space Shuttle, a ne @$T^@!T@! skener. ;(
Aman, bre, the.edge ne daj se iznervirati!! Svaki skener ima bar neku manu.
Evo ti moja iskustva sa (ovde neopravdano omraženim) skenerom MUSTEK 6000P.
Trenutno se bavim izradom i pripremom za štampu omota za muzičke CD-ove.
Više od 20 naslova iz moje radionice se nalazi na štandovima ispred SKC-a!
Skeniram na 300 dpi i slike su u štampi vrlo oštre a boje uopšte nisu kao
isprane.
Jedino ima problema sa metalnim bojama (zlatna, srebrna...) ali uz malo
korekcije sve
se da rešiti. A da je spor - spor je, pa ipak se on kači na paralelni port.
Sve u svemu,
s obzirom da je plaćen 145 demona (prošle godine), i da je bio najjeftiniji u
celom
Meksiku ;) vrlo dobro radi svoj posao.
PEYOTA
P.S. A da ti ipak kupis Space Shuttle ;)
nabavka.173pperica,
-> #166, aandricKupi bilo kakav buvljacki ispravljac sa vise napona i donesi,
preradicu ga da radi na usr ext 33k6.
5DM.
pperica
nabavka.174aandric,
-> #173, ppericaHvala na odgovoru, ali nasao je da kupi adapter za USR.
Aleksandar
nabavka.175the.edge,
Konacno kupih skener.....pre oko 5-6 dana, ali taman da se 'slegne' i da
kazem utiske.
Ovako, skener je Agfa SnapScan 1212P, 240dm, kupljen u Desku.
Kada sam skener tek prikljucio i instalirao bilo je uzas.
Sve je lepo proteklo osim 2 stvari.
Mozda najveci ili cak neoprostivi nedostatak skenera je da NEMA power switch!
Neverovatno ali istinito. Sta li su time hteli da ustede, ja ne znam...
Da stvari ne bi bile lose, skener moze da se ostavi po 24h upaljen, jer se
katodna cev automatski gasi posle 5-10min (ne znam tacno). Glupo jeste, ali
bolje i to nego da ga kvrckate sa power jack-om.
Druga stvar je verovatno do mene.
Neka mi neko kaze koji je 'fenomen', ali sam primetio da i kod printera i kod
skenera uredjaji NE RADE ispravno par sati, tacnije do sledeceg dana.
Da li je to neka klimatizacija, ne znam.
Printer sam celu noc terao da radi, bez uspeha. Kada sam se probudio i opet
ga upalio, sve je bilo idealno i nikada vise nije otkazivao.
Isto je tako i sa skenerom.
Kada sam ga kupio, iskenirao je lepo dve-tri slike i odmah zatim otkazao.
Katodna cev je pocela da trepce, a svetlost se jako smanjila, pa sam se bio
uplasio da nije vec crko.
Par sati sam ga cackao, ali bez veceg uspeha. Zato kada sam ga upalio
sledeceg dana, sve je bilo idealno.
Ne znam zbog cega se ovo javlja, ali prilicno zna da uspanici.
Sto se tice kvaliteta slike, jako sam zadovoljan i prijatno obradovan.
Sve one price da skener mrlja i da daje losu crnu boju za mene padaju u vodu.
B&W slike i grafike dobijaju potpuno istu boju i vernu 'kopiju' originala.
Kolor slike su izuzetnog kvaliteta, bar sto se tice kucne upotrebe.
Ako se brightness/contrast/saturation/itd. nivelise pre skeniranja, obrada
slike gotovo da nije potrebna, jer ce boje biti perfektne.
Za test sam skenirao tragicnu kolor sliku, odstampanu na kartonu, sa velikom
kolicinom zelene boje.
Ocekivao sam tragican sken, sa prepuno moara.
Rezultat me je i vise nego prijatno iznenadio.
Stavljanjem "magazine copy" u programu ScanWise (odlican i najnoviji agfin
program, obavezan dl!), program je uklonio moare, a sliku nacinio
upotrebljivom. Jedina mana je sto je taj proces trajao gotovo 10min, jer je
slika bila A4 formata i plus paralelni port.
Sa doradom u photoshopu, slika je bila bolja od originala.
Pored one mane sa Power Switchem, svima preporucujem ovaj skener.
Postoji cak i isti skener sa "dodatkom" switcha, tako da bi mogli prilikom
kupovine da obratite paznju na to.
Kvalitet slike je izuzetan.
P.S. Pisem online, sorry ako ima gresaka.
AcCeSS DeNiED
nabavka.176ventura,
-> #175, the.edge> Par sati sam ga cackao, ali bez veceg uspeha. Zato kada sam ga
> upalio sledeceg dana, sve je bilo idealno.
> Ne znam zbog cega se ovo javlja, ali prilicno zna da uspanici.
mozda ti je pao napon u stanu... pa zato nece da radi...
kod mene u kuci napon je od 210-240v, nikada 220v...
nabavka.177bracha,
E, da li neko ima neki dobar program za tv tuner?
I da li neko zna gde moze da se nabavi DOBRA sebna antena???(ili
ako moze da je proda ponekoj pristojnoj ceni)
Hvala.
Pozdrav
Vladeta
nabavka.178the.edge,
-> #176, venturaPa moguce, ali zasto bi se to javljalo samo kada kupim (prikljucim) novi
uredjaj i to samo onaj koji ide na paralelni port?!
AcCeSS DeNiED
nabavka.179ventura,
-> #178, the.edge> Pa moguce, ali zasto bi se to javljalo samo kada kupim (prikljucim)
> novi uredjaj i to samo onaj koji ide na paralelni port?!
mozda su oni najosetljiviji...
ko ce ga znati.. mada je najbolje da kada pocne to da ti trepce, izmeris
voltazu u utikacu.
nabavka.180the.edge,
Gde mogu da nabavim ventilator za kuciste? Riknuo je i uzasno brunda pri
startovanju masine. Ranije ga je imao imtel, a sada ga niko nema. :(
A inace, predzadnji ventilator koji sam imao je potpuno otkazao u sred rada.
Da slucajno nisam bio kod kuce, masina bi riknula, jer je ceo sistem bio
topao kao grejalica. :(
Ne bih zeleo da se to opet ponovi.
AcCeSS DeNiED
nabavka.181vstan,
-> #180, the.edge> Gde mogu da nabavim ventilator za kuciste? Riknuo je i uzasno
> brunda pri startovanju masine. Ranije ga je imao imtel, a sada
> ga niko nema. :(
U "Radio klubu" u Timočkoj ulici prošle nedelje je plaćen
oko 185 din. Traži ventilator za PC, 80x80x25mm, 12v DC.
nabavka.182argos,
Da li moze da se nabavi posebno samo napajanje za kucishte (AT ili ATX), sve
jedno, ali mislim da je AT jeftinije , pa ako neko zna ... nak baci mail , ili
moze i ovde..
Bane.
nabavka.183the.edge,
Hvala svima za informaciju. :))
Smesno mi je sto su se u istom danu javila dva ista pitanja. :))
A da slucajnost bude jos veca, poznato je (kako bar kazu dileri) da ti
ventilatori retko crkavaju, iako ja mogu da tvrdim suprotno jer sam ih
promenio 3. Sada cu znaci ici na 4.
AcCeSS DeNiED
nabavka.184miskop,
-> #183, the.edge>> Smesno mi je sto su se u istom danu javila dva ista pitanja. :))
>> A da slucajnost bude jos veca, poznato je (kako bar kazu dileri) da ti
>> ventilatori retko crkavaju, iako ja mogu da tvrdim suprotno jer sam ih
>> promenio 3. Sada cu znaci ici na 4.
Da li ima nešto kod tebe što do sad nije riknulo ili barem pravilo
probleme? ;) Osećam da ti još samo nije diodica na flopi drajvu pravila
probleme, a? ;))
nabavka.185the.edge,
-> #184, miskop
T?>> Da li ima nesto kod tebe sto do sad nije riknulo ili barem pravilo
T?>> probleme?;)Osecam da ti jos samo nije diodica na flopi drajvu pravila
T?>> probleme,a?;))
;))) Pogresno! Kod mene je cak i diodica prestala da radi. ;)
To se desilo na aktivnim zvucnicima. Dioda je odjednom riknula, a ja sam ostao
zatecen, jer jos nisam bio cuo da LED moze da odkaze. ;)
Onda sam rasturio stari CDROM, da izvadim iz njega novu diodicu i silno
se izezao. Kada sam konacno izvadio, ocistio i probao kontakte na samoj
ploci od zvucnika, LED u zvucniku je sam od sebe proradio i nikada vise nije
crkavao. ;) Hladan lem valjda...
Sto se tice samog flopija... i on me je zezao, ali sasvim malo... ;)
Ipak, i pored crne magije ;) uspevam da odrzavam sistem da bude izuzetno
brz i stabilan. Sve je max. konfigurisano i tip-top napravljeno.
Kod mene ne moze da se desi da imam neke *.tmp, bak i sl. fajlove, gluposti,
hiljade direktorijuma i ostale bespotrebstine. Sve se to uklanja i sve je
maximalno sortirano i uredjeno.
AcCESS DeNiED
nabavka.186ventura,
-> #185, the.edge> Ipak, i pored crne magije ;) uspevam da odrzavam sistem da bude izuzetno
> brz i stabilan. Sve je max. konfigurisano i tip-top napravljeno.
> Kod mene ne moze da se desi da imam neke *.tmp, bak i sl. fajlove, gluposti,
> hiljade direktorijuma i ostale bespotrebstine. Sve se to uklanja i sve je
> maximalno sortirano i uredjeno.
jedan ortak je moj hard disk ukratko nazvao - 'Svinjac' :)
fora je u tome sto ja nemam gomilu igra niti gominu nekog bespotrebnog
software-a, a po celom hardu su mi razbacani fajlovi sa neta :)
nabavka.187ica.z,
-> #185, the.edge> Kod mene ne moze da se desi da imam neke *.tmp, bak i sl. fajlove,
> gluposti, hiljade direktorijuma i ostale bespotrebstine. Sve se to uklanja
> i sve je maximalno sortirano i uredjeno.
preporuchio bih ti jedan programchic koji ima u sebi opciju 'paranoia'
u kojoj mozesh da chekirash automatsko brisanje Document history,
Find Files history, Run history, Internet Explorer history i shta ti
ja znam josh chega... ;))
inache program se zove Tweak UI...
Ica
nabavka.188the.edge,
-> #187, ica.zHvala na preporuci, ali ja taj program imam jos od windowsa95. :)
Mislis li ti da bih ja dopustio da mi se tako nesto nagomilava? ;)
AcCeSS DeNiED
nabavka.189supers,
-> #182, argos
>> Da li moze da se nabavi posebno samo napajanje za kucishte (AT ili ATX),
>> sve jedno, ali mislim da je AT jeftinije , pa ako neko zna ... nak baci
>> mail , ili moze i ovde..
Sigurno može, recimo u Radio klubu, ali s obzirom da AT napajanje košta
otprilike 20DEM verovatno je svakome isplativije da uzme novo kućište.
nabavka.190supers,
-> #183, the.edge
>> A da slucajnost bude jos veca, poznato je (kako bar kazu dileri) da ti
>> ventilatori retko crkavaju, iako ja mogu da tvrdim suprotno jer sam ih
>> promenio 3. Sada cu znaci ici na 4.
Taman posla. Ventilator na kućištu i fan na procesoru su uz miševe jedini
potrošni hardver (hardver za koji je normalno da crkne pre nego što zastari)
koji svi imamo u računaru.
Probleme sa ventilatorima nemaju samo oni koji redovno svake dve godine
menjaju celu konfiguraciju, oni koji ne koriste PC svaki dan i oni koji
ga pokrivaju kad god ne sede za njim.
nabavka.191ica.z,
-> #188, the.edge> Mislis li ti da bih ja dopustio da mi se tako nesto nagomilava? ;)
sve je to lepo ali, mene nisi zajebao! ;)
ja sam pre svaki dir. i svaki fajl koji je bio u dos formatu
(8+3) iz windowsa prekrshtavao u lfn format (chak i u dir.-u
windows\system)... ;)))
s obzirom da u poslednje vreme imam i pametnija posla od takvih
akcija, vishe se ne bavim time... ;)
nabavka.192supers,
-> #185, the.edge
>> Kod mene ne moze da se desi da imam neke *.tmp, bak i sl. fajlove,
>> gluposti, hiljade direktorijuma i ostale bespotrebstine. Sve se to
>> uklanja i sve je maximalno sortirano i uredjeno.
...zkey.exe, xxk.exe, uyu.exe, vgayu.com, mode cp prepare, mode cp select,
keyb yu, gluposti, bespotrepštine... Sve se to automatski uklanja ;)
nabavka.193sjocic,
-> #178, the.edge-> Pa moguce, ali zasto bi se to javljalo samo kada kupim (prikljucim) novi
-> uredjaj i to samo onaj koji ide na paralelni port?!
Da li je tvoj racunar prikljucen na dobro izvedeno uzemljenje ??????
nabavka.194the.edge,
-> #193, sjocicHm, ne znam. Kako to da proverim?
Mada, ne bi me cudilo da je uzemljenje lose.
AcCeSS DeNiED
nabavka.195sjocic,
-> #194, the.edge-> Hm, ne znam. Kako to da proverim?
-> Mada, ne bi me cudilo da je uzemljenje lose.
Izmeri napon instrumentom izmedju faze i uzemljenja, i izmedju nule
i uzemljenja. U prvom slucaju bi trebalo da je 220V a u drugom 0.
To je potreban ali ne i dovoljan uslov da ti je uzemljenje dobro.
Gde zivis, u kuci, zgradi (staroj/novoj) ?
nabavka.196the.edge,
-> #195, sjocicZivim u zgradi izgradjenoj 1980.
Hvala na savetu. :)
AcCeSS DeNiED
nabavka.197morkin,
Koliko je realno da platim 386 ploču sa 8 MB RAM-a, 40MB hard diskom,
buđavom (1MB) VGA video kartom u kućištu?
Samo to, ništa tastatura, monitor, miš i slično.
Ako može, cenio bih i pojedinačno, po stavkama za svako parče hardvera.
nabavka.198saxon,
Molio bih cenjene Sezamovce da mi preporuce:
1. solidan skener
2. solidan ink-jet color stampac
Uredjaji nisu namenjeni DTP-u, ali to ne znaci da je svaki bofl
dovoljan...
Unapred hvala dobroj dusi...
nabavka.199the.edge,
-> #198, saxonT?>> 1. solidan skener
Agfa SnapScan 1212 bilo koja varijanta - najbolje SCSI.
Posedujem isti, samo koji ide na paralelni port.
Pre izvesnog vremena sam napisao utisak o tom skeneru, pretrazi stare poruke.
Odlican je.
T?>> 2. solidan ink-jet color stampac
Hewlett Packard DeskJet serija. Ja imam 690C+ i odlican je, a koliko znam
sada su se pojavili i moderniji.
AcCeSS DeNiED
nabavka.200vstan,
-> #197, morkin> Koliko je realno da platim 386 ploču sa 8 MB RAM-a, 40MB hard
> diskom, buđavom (1MB) VGA video kartom u kućištu?
> Samo to, ništa tastatura, monitor, miš i slično.
Ploča se memorijom 15-20dm
40mb hard 10dm
vga+kućište 25-30dm
nabavka.201alien,
-> #198, saxon[] Molio bih cenjene Sezamovce da mi preporuce:
[]
[] 1. solidan skener
[] 2. solidan ink-jet color stampac
[]
[] Uredjaji nisu namenjeni DTP-u, ali to ne znaci da je svaki bofl dovoljan...
Što se skenera tiče, moje iskustvo je da je za većinu primena
(izuzev DTP) ogromnoj većini korisnika gotovo bilo koji od ovih jeftinih
skenera (od ispod 150 DEM do oko 200 DEM) koji se vezuju na paralelni
port više nego dovoljan. U praksi se verovatno nećeš naći u situaciji da
bilo šta skeniraš u rezoluciji većoj od 300x300, a praktično svi nude
više. Što se mana tiče, verovatno svaki ima neku, ali ništa što se lako
ne ispravlja raspoloživim soft alatima ako baš imaš potrebu da "picneš"
neku sliku. Ako ti se potrebe povećaju, taj jeftini skener ćeš lako
prodati, jer je jeftin.
Što se štampača tiče, za manji obim štampe HP DJ710C (ispod 1000
strana godišnje), a za veći HP895C ili jačI.
nabavka.202banes,
Molim Vas da mi predlozite hardver i softver za sledece potrebe:
- server sa 10 terminal (jak server i min. konf. terminala0
- obrada video zapisa (sa vhs kamere)
- skeniranje fotografija
-harver za umrezavanje