PCHARD.7

16 Oct 1997 - 23 Dec 1999

Topics

  1. novosti (13)
  2. procesori (351)
  3. matične_ploče (393)
  4. monitori (294)
  5. video_kartice (670)
  6. zvučne_kartice (315)
  7. diskovi (417)
  8. cd-rom (357)
  9. diskete (10)
  10. dodaci (43)
  11. laseri (66)
  12. inkjet (135)
  13. matricni (49)
  14. mreze (52)
  15. kvarovi (355)
  16. nabavka (202)
  17. razno (586)

Messages - monitori

monitori.1 zdravkod,
Kakva su iskustva sa Daewoo 1427x... Molim vas, hitno je... Pozdrav
monitori.2 jolicm, -> #1, zdravkod
> Daewoo 1427X Najbolji 14 " i . (tačka)
monitori.3 emajsijuen, -> #1, zdravkod
Zd>> Kakva su iskustva sa Daewoo 1427x... Molim vas, hitno je... Imam gore navedeni monitor. Odlican je. Da treba ponovo da kupim monitor, ponovo bih isti izabrao.
monitori.4 saint, -> #3, emajsijuen
=> Imam gore navedeni monitor. Odlican je. Da treba ponovo da kupim => monitor, ponovo bih isti izabrao. Sto jes jes ali nije bas najbolji 14-incni, ali jeste medju najboljima.Mada ako oces savet najbolje bi ti bilo da uzmes neki 15 incni zato sto je razlika medju ova dva monitora ogromna. Ne mislim to zbog velicine nego zbog svih njegovih karakteristika i ivice od 90 stepeni ne zaoblenje vec potpuno ostre.Sve u svemu za "malo" vece pare dobices nesto mnogo bolje.
monitori.5 spaceman, -> #2, jolicm
>> Daewoo 1427X > Najbolji 14 " i . (tacka) Potvrdjujem. Space
monitori.6 obren, -> #5, spaceman
> >> Daewoo 1427X > > Najbolji 14 " i . (tacka) > > Potvrdjujem. Pretpostavljam da ste obojica imali prilike da isprobate nekoliko desetina monitora raznih proizvođača pa "potvrđujete" da je Daewoo 1427X najbolji u klasi 14" ? ;) Teško da su Daewoo monitori najbolji u bilo kojoj klasi, ali su svakako odličan izbor gledajući dobijeni kvalitet za uložene pare. I sam imam Daewoo (doduše 15") ali iz ekonomskih razloga - da nisam ograničen sa finansijske strane, pre bih buljio u one SONY mediokritete od monitora ;)
monitori.7 saint, -> #6, obren
=> Pretpostavljam da ste obojica imali prilike da isprobate nekoliko => desetina monitora raznih proizvodaca pa "potvrdujete" da je Daewoo 1427X => najbolji u klasi 14" ? ;) Ja rekoh da je 14-incni medju najboljima,a i probao sam oko 5-6 14-incnih monitora. Sto sa tice Daewoo 1511 i sam ga imam i smatram da je za novac koji je placen najbolji.Mislim odlican odnos cena kvalitet.Niko nije reko da je Daewoo najbolji. Sony stvarno jeste najbolji ali i najskuplji.
monitori.8 spaceman, -> #6, obren
>> >> Daewoo 1427X >> > Najbolji 14 " i . (tacka) >> >> Potvrdjujem. > > Pretpostavljam da ste obojica imali prilike da isprobate nekoliko desetina > monitora raznih proizvodaca pa "potvrdujete" da je Daewoo 1427X najbolji > u klasi 14" ? ;) Video sam skoro sve koji se prodaju kod nas (pricam o 14"). I ponovo kazem da je najbolji 14" Daewoo 1427x. Space
monitori.9 dr.iivan, -> #8, spaceman
> > Pretpostavljam da ste obojica imali prilike da isprobate nekoliko > desetina > monitora raznih proizvodaca pa "potvrdujete" da je Daewoo > 1427X najbolji > u klasi 14" ? ;) > > Video sam skoro sve koji se prodaju kod nas (pricam o 14"). > I ponovo kazem da je najbolji 14" Daewoo 1427x. A sta bi sa Philipsom 14"B?
monitori.10 milosp,
Molim da mi neko kaze za Daewoo, 15' koliki refresh rate prijavljuje pod standardnim DOS okruzenjem.
monitori.11 spaceman, -> #9, dr.iivan
>> Video sam skoro sve koji se prodaju kod nas (pricam o 14"). >> I ponovo kazem da je najbolji 14" Daewoo 1427x. > > A sta bi sa Philipsom 14"B? Stara serija ima los dizajn, malo izbledele boje i probleme sa nekim S3 karticama. Nova serija sa digitalnim podesavanjem nije losa ali je suvise rano da se proceni. Space
monitori.12 jolicm, -> #9, dr.iivan
!>> !>> A šta bi sa Philipsom 14"B? !>> Do sada sam video na delu BAR 10 komada Filipsa 14 B, 20 Daewoo 14X, 5 Samsung 3NE, 5 DTK 14" i bar po 5 Daewoo 14S, Daewoo 15.. i Filips 14C Filips 14B : Leluja im slika pri najmanjoj smetnji u napajanju. U 1024*768 slika treperi stalno ( imao sam utisak kao da je interlaced ) A oni sa multimedijom imaju slabe zvučnike. Za mene je dobar monitor kada mu ni najmanje ne treperi slika i kada je na grafičkom ekranu povučena crna linija na beloj pozadini i ta crna linija je jednostavno crna linija. Kod Filipsa 14" i kod Samsunga 3NE 14" umesto te linije se vide 2 linije (ne udaraju sva tri RGB snopa u istu tačku). Moje iskustvo ( SONY monitore nisam video ) ( po onome šta se ovde valja ) 1. DAEWOO 14X ( i 1427X i 1424X ) 2. DTK 14" 3. SAMSUNG 3NE 4. ... 5. Filips 14B - Daewoo 14S je bolji od Filipsa 14C - KFC sam video davno i koliko se sećam nisam bio zadovoljan. - Da ne bude zabune da hvalim Daewoo zato što ga imam... Imam Filips 14C i nisam baš nezadovoljan sa njim. Svi gore navedeni monitori od 1 do 3 se razlikuju tek za nijansu, ali kako im je približna cena ... Sve ovo ne pišem tek onako. Na svakom od ovih tipova monitora sam radio bar po 30 sati. Moj savet ti je zaobidji 14B i uopšte ove ovde Filipse.
monitori.13 miskop, -> #12, jolicm
-> Do sada sam video na delu BAR 10 komada Filipsa 14 B, 20 Daewoo 14X, -> 5 Samsung 3NE, 5 DTK 14" i bar po 5 Daewoo 14S, Daewoo 15.. i Filips 14C Šta misliš o monitorima StudioWorks, ako si imao prilike da ih probaš?
monitori.14 popovics, -> #9, dr.iivan
▄- A sta bi sa Philipsom 14"B? Ja imam 14"C, i SASVIM sam zadovoljan njime, uzimajući u obzir kolika mu je cena. Jedno vreme sam radio i na 14"B, i njega smatram ODLIČNIM u odnosu cena/kvalitet. Problem je u tome što je čovek pitao konkretno za Daewoo, a ti ulećeš sa Philips-om...
monitori.15 saint, -> #12, jolicm
Sta mislis o monitoru Daewoo 1511B?
monitori.16 dr.grba, -> #14, popovics
>> mu je cena. Jedno vreme sam radio i na 14"B, i njega smatram ODLIČNIM >> u odnosu cena/kvalitet. Problem je u tome što je čovek pitao >> konkretno za Daewoo, a ti ulećeš sa Philips-om... U celoj ovoj priči, jako mnogo ljudi olako zaboravlja na jednu notornu činjenicu: oči vrede više od razlike u ceni između dobrog i lošeg monitora. Kada sam kupovao monitor, nije mi bilo lako da u celoj investiciji (onda) odvojim još 200 DEM za 15-inčni monitor, ali to sam ipak učinio po cenu snage procesora. Na poslu sam posle hiljadu peripetija i trange-frange smicalica došao do 17-inčnog monitora. Samo da pomenem, moj dnevni minimum za računarom je oko 10 sati. Izgleda šašavo, ali mene oči više ne peku. Kada bih mogao, u momentu bih kupio 17 inča za kućnu upotrebu. Nije isključeno da ću tako uskoro i učiniti. A, da. Philips 14 C je monitor primeren 1987, a ne 1997. godini. Đubre, tvrdim i potpisujem. Model 105 B bih uzeo da mi ga neko da za dž, ali ga ne bih kupio. Pre par dana sam sedeo za enim Philips monitorom od 21 inča. Jebo te, 1600x1200, radio je u 85 Hz, font od 10 pointa se čita bez napora. Koja milina, koja cena, takođe... (: Koji 14-inčni monitor preporučujem? NIJEDAN. Zadužite se kod svog tate/brata/kuma/rođaka još 750 dinara i kupite 15-inčni monitor, pobogu.
monitori.17 saint, -> #14, popovics
Ja bre ne mogu ni da pomislim da se vratim na Philips 14C Cak mi sada svi 14-inci izgledaju nekako suvise ruzno. A i ekran im je suvise kriv. Inace uspeo sam da prodam Philips 14C za jedva 200DM.
monitori.18 jolicm, -> #13, miskop
>> Šta misliš o monitorima Studio works ... Nisam imao prilike da ih vidim, a kamoli probam :(.
monitori.19 jolicm, -> #15, saint
!>> !>> Sta mislis o monitoru Daewoo 1511B? !>> Sa 15" Monitorima nemam neka veća iskustva. Prošlo mi je kroz ruke jedno 5-6 Daewoo 15" medju kojima je 1502B, 1511B, 1511X1, Ali ni jedan od nekog drugog proizvodjača tako da za 15" monitore nemam neko poredjenje. 1511B sam zadnji video pre pola godine i bio zadovoljan.
monitori.20 jolicm, -> #14, popovics
!>> !>>Ja imam 14"C, i SASVIM sam zadovoljan njime, uzimajući u obzir kolika !>>mu je cena. Jedno vreme sam radio i na 14"B, i njega smatram ODLIČNIM !>>u odnosu cena/kvalitet. Problem je u tome što je čovek pitao !>>konkretno za Daewoo, a ti ulećeš sa Philips-om... I ja imam Filips 14C, ali da sada kupujem NOV 14" monitor sigurno bi kupio DAEWOO 14X. Stvar je sa Filipsima da su ovde najskuplji od 14" monitora, a kvalitet im nije takav.
monitori.21 jolicm, -> #16, dr.grba
!>> !>>U celoj ovoj priči, jako mnogo ljudi olako zaboravlja na jednu notornu !>>činjenicu: oči vrede više od razlike u ceni između dobrog i lošeg !>>monitora. Kada sam kupovao monitor, nije mi bilo lako da u celoj !>>investiciji (onda) odvojim još 200 DEM za 15-inčni monitor, ali to sam !>>ipak učinio po cenu snage procesora. Potpuno si u pravu, ali ... (uvek ima neko ali). Ako se baš nema dovoljno para (gde živimo ??) tada se mora odlučiti od 14" monitora koji je NAJMANJE LOŠ. !>>A, da. Philips 14 C je monitor primeren 1987, a ne 1997. godini. !>>Đubre, tvrdim i potpisujem. Model 105 B bih uzeo da mi ga neko da za !>>dž, ali ga ne bih kupio. Kada sam ja kupovao računar tražio sam polovnu 486-ticu i najpovoljnije ( najjeftinije) što sam našao bila je konfiguracija sa 14C. Ni neznam koliko je mator, ali radi ok. Inače ima i daleko lošijih color 14" monitora koji se ovde prodaju. To treba videti. !>>Pre par dana sam sedeo za enim Philips monitorom od 21 inča. Jebo te, !>>1600x1200, radio je u 85 Hz, font od 10 pointa se čita bez napora. !>>Koja milina, koja cena, takođe... (: Da li neko ima iskustva sa Daewoo 21" i kakva su ? !>>Koji 14-inčni monitor preporučujem? NIJEDAN. Zadužite se kod svog !>>tate/brata/kuma/rođaka još 750 dinara i kupite 15-inčni monitor, pobogu. Trenutno najjeftinije cene u BGD (??) Daewoo 14X 375 <-- DTK 14" 370 Filips 14B 380 Daewoo 1502B 500 <-- DTK 15" 520 Daewoo 1511X1 570 500-375=125 DM Razlika izmedju 14" i najjeftinijeg a DALEKO boljeg 1502B je svega 125 DM Ako se ima para, zna se ...
monitori.22 saint, -> #16, dr.grba
E da stvarno otkad sam kupio 15-incac vise me nikad ne peku oci.
monitori.23 saint, -> #21, jolicm
=> Daewoo 1502B 500 <-- Mnogo je bolji Daewoo 1511B Posto sam video i 1502B i 1511B Ovaj 1502B ima mnogo losiji kontrast i losiji dizajn.Takodje 1511B ima H Frekfenciju od 69kb.
monitori.24 saint,
Sta mislite o Philipsu 107 A sa zvucnicima? Da li je bolje uzeti Sonijev 15incni ili Philips 107A? Takodje vazne su i pare.
monitori.25 nenad, -> #16, dr.grba
> A, da. Philips 14 C je monitor primeren 1987, a ne 1997. godini. > Đubre, tvrdim i potpisujem. Uglavnom se proizvode u Philips-ovim fabrikama u Alžiru ili eventualno Mađarskoj, a o kvalitetu izrade i delova koji su ugrađeni dovoljno govori činjenica da je jedna (poveća!) serija dovodila do zaglupljivanja tastature kada je monitor priključen... > Pre par dana sam sedeo za enim Philips monitorom od 21 inča. Jebo > te, 1600x1200, radio je u 85 Hz, font od 10 pointa se čita bez > napora. Koja milina, koja cena, takođe... (: A 1800x1440, to ti bilo sitno? ;) Samo da je malo ravniji ekran...
monitori.26 zormi, -> #24, saint
* Sta mislite o Philipsu 107 A sa zvucnicima? * Da li je bolje uzeti Sonijev 15incni ili Philips 107A? Philipsa 107 definitivno, samo je duplo skuplji ;) Verovatno si mislio na 105 model koji je tu negde po ceni. Mislim da Sony ima malo oštriju sliku ali i neke bubice oko geometrije. Ne verujem da ćeš zažaliti koji god da uzmeš.
monitori.27 saint, -> #25, nenad
=> dovodila do zaglupljivanja tastature kada je monitor Kakve veze ima Monitor sa tastaturom?
monitori.28 saint, -> #26, zormi
Ne mislio sam bas na 107. A vec imam Daewoo 1511B. Tako da pitam iz radoznalosti.
monitori.29 popovics, -> #16, dr.grba
▄- činjenicu: oči vrede više od razlike u ceni između dobrog i ▄- lošeg monitora. Kada sam kupovao monitor, nije mi bilo lako da ▄- u celoj investiciji (onda) odvojim još 200 DEM za 15-inčni ▄- monitor, ali to sam ipak učinio po cenu snage procesora. Na ▄- poslu sam posle hiljadu Axa, ali možda (i ne možda, nego SIGURNO - to garantujem i potpisujem) ti ne bi mislio tako da si u mojoj situaciji. Kada sam kupovao PC (dec. 1995) jedva sam se "nategao" da kupim ono što sad imam (u paketu sa 14C tj. 5x86/8MB/1.3GB) za 1400 DM. Tada (a i sad) me skoro uopšte ne interesuje kakav mi je monitor (kao ni kakve patike neko nosi) zato što sam pre tog PC-a imao Commodore-a 64 i navikao na JADNU/BEDNU grafiku. Ja bi i sad (da nije igara koje i onako ne obožavam) mogao da radim u textualnom modu i to C/B ▄- Izgleda šašavo, ali mene oči više ne peku. Čini mi se da tu ima jedno jeftinije rešenje, koje sam ja primenio, a koje glasi da, prosto, kupiš filter... ▄- A, da. Philips 14 C je monitor primeren 1987, a ne 1997. ▄- godini. '87? Stvarno? (ozbiljno pitam) Ja kažem da ta cenu koju ima je sasvim dobar za 800x600 u bilo kom koloru. Nisam pokušavao da ga budžim u IN mod, jer i ja poštujem svoje oči (još uvek ne nosim naočare, ali sa obzirom da provodim MNOOOOGO vremena uz comp, svstan sam da ću jednog dana morati)
monitori.30 popovics, -> #17, saint
▄- A i ekran im je suvise kriv. Pa, niko nije savršen... :) Bez svog zezanja mislim da nisi mogao da se uvatiš nečeg pametnijeg, već si ovo tako nonšalantno odvalio da je to neverovatno. ▄- Inace uspeo sam da prodam Philips 14C za jedva 200DM. Polovan. Samo obaveštenje da 14C ali NOV košta 320DM
monitori.31 d.mladen,
Zasto niko ne spominje Philips 104B? Ja ga koristim u 800x600 na 85Hz i slika je mirna, ali pomalo zamucena. Sto se ociju tice za sada je sve u redu. Platio sam ga 420DM misleci da bi bilo logicno da cena i kvalitet idu zajedno, pa me interesuje da li sam pogresio. Inace u 640x480 nema zamucenja slike(kome jos treba640x480?).
monitori.32 dr.grba, -> #29, popovics
>> 1400 DM. Tada (a i sad) me skoro uopšte ne interesuje kakav mi je >> monitor... >> ... >> i ja poštujem svoje oči (još uvek ne nosim naočare, ali sa obzirom da >> provodim MNOOOOGO vremena uz comp, svstan sam da ću jednog dana morati) Ove dve izjave su kontradiktorne, majstore. I jedan savet, ako mi dozvoliš tu drskost: kada tražiš poređenja, ravnaj se prema čelu kolone, a ne prema začelju. Philips 14 C nije dobar monitor, a pogotovo ne zato što ima bolju sliku nego Commodore 64 na televizoru. A što se tiče natezanja para, i ja sam natezao pare da kupim sebi računar. Ali da nisam nategao za 15-inčni monitor, ne bih kupio ni 14-inčni, pa taman ne bilo ništa od kupovine. Veruj mi na reč: oči su važnije od sedenja za računarom po svaku cenu. Ovo ti kažem ja, koji hranim svoju porodicu radeći za računarom.
monitori.33 saint, -> #30, popovics
=> Polovan. Samo obavestenje da 14C ali NOV kosta 320DM Kad ces vec o informacijama. Polovni 14C star oko 2 god mozes jedva da prodas za 200 DM
monitori.34 jolicm, -> #23, saint
!>> !>> Mnogo je bolji Daewoo 1511B !>> Posto sam video i 1502B i 1511B !>> Ovaj 1502B ima mnogo losiji kontrast i !>> losiji dizajn.Takodje 1511B ima !>> H Frekfenciju od 69kb. !>> I ja se slažem da je bolji 1511B, ali sam 1502B naveo zbog niske cene. A taj je bolji od bilo kojeg 14"
monitori.35 popovics, -> #32, dr.grba
▄- Ove dve izjave su kontradiktorne, majstore. Jesu li? Ajde mi to malo onda pojasni... ▄- I jedan savet, ako mi dozvoliš tu drskost: kada tražiš ▄- poređenja, Nemam ništa protiv toga, jer i sam volim da se SLOBODOUMNO izražavam. ▄- Veruj mi na reč: oči su važnije od sedenja za računarom po ▄- svaku cenu. Ovo ti kažem ja, koji hranim svoju porodicu radeći ▄- za računarom. Jesu, u potpunosti se slažem, ali ako ti je to profesija ( kao što je tebi sad, a meni za jedno 10 god. :) ) onda moraš nešto da žrtvuješ (u što manjoj meri, normalno). JEDINO iz tog razloga (vid) vredi kupovati dobar monitor, ali inače:NE.
monitori.36 nenad, -> #27, saint
> Kakve veze ima Monitor sa tastaturom? To sam se i ja pitao dok nisam video. Uključiš mašinu, tastatura ne radi a računar pišti da je prepunjen bafer. Otkačiš monitor (na živo), sve normalno... Ko zna kakve su delove ugrađivali u taj monitor i kakve talase oni zrače.
monitori.37 sljubisic, -> #36, nenad
>> Kakve veze ima Monitor sa tastaturom? > >To sam se i ja pitao dok nisam video. Ukljucis masinu, tastatura >ne radi a racunar pisti da je prepunjen bafer. Otkacis monitor >(na zivo), sve normalno... Ko zna kakve su delove ugradivali u >taj monitor i kakve talase oni zrace. Ne mora da bude do EM zracenja vec do najobicnijeg uzemljenja. Imao sam slican problem kada je ukljucivanje jednog monitora obaralo celu 10Base2 (tanki Ethernet) mrezu. Ispostavilo se da se samo monitor napajao sa jedne uticnice u zidu koja nije imala propisno uzemljenje, dok je racunar bio na drugoj uticnici koja je bila uzemljena... Mozda i u ovom slucaju vredi prvo proveriti kako je sve to (i da li je uopste) uzemljeno.
monitori.38 saint, -> #36, nenad
> taj monitor i kakve talase oni zrace. To moooora da je neka greska. Mozda nije GK ispravna ili neki sraf upao u kuciste?
monitori.39 saint, -> #35, popovics
=> sad, a meni za jedno 10 god. :) ) onda moras nesto da zrtvujes (u sto => manjoj Dobro... Za tih 10 god mozda i ocoravis...
monitori.40 pvlada, -> #12, jolicm
> - KFC sam video davno i koliko se sećam nisam bio zadovoljan. Ja imam KFC CA14 (Smile) i po mojoj proceni meni je taj monitor odličan. Pozdrav Vlada
monitori.41 pvlada, -> #16, dr.grba
> tate/brata/kuma/rođaka još 750 dinara i kupite 15-inčni monitor, pobogu. Marka je sad preko 4 din. pa bi moralo da bude> 800 din. ;) Pozdrav Vlada
monitori.42 zlaya, -> #31, d.mladen
- Platio sam ga 420DM misleci da bi bilo logicno da cena i - kvalitet idu zajedno, pa me interesuje da li sam pogresio. - Inace u 640x480 nema zamucenja slike(kome jos treba640x480?). Treba recimo meni koji ne koristim kompjuter za DTP i ostale zahtevne grafičke aplikacije. Imam Philips 14C, i zadržao sam ga samo zbog topline boja na ekranu, dok ih sve teram na 640*480. To je zapravo i jedina prednost Philipsa u odnosu na ostale (ne računam Sony / Nanao), dok su oštrina slike i stabilnost osvetljaja tu negde ili ispod ostalih. Monitori sa kojima radim su na pola metra, metar od mene, i zamislite mene glava ne boli (a i oči ne peku). S obzirom da stalno moram ispred sebe da imam sve i svašta od monitora i opreme prinuđen sam na safe varijantu korišćenja iste. Za duge seanse ispred naših ljubimaca takođe je bitno zračenje monitora - ne ekrana, već monitora! Ova stavka nema veze sa onom nalepnicom na monitoru/kutiji, već sa izradom skretnih kalemova koji se nalaze na katodnoj cevi. Svi oni herci i kiloherci sa video kartica se pretvaraju na kraju u elektomagnetne impulse koji tom frekvencijom skreću mlaz elektrona po ekranu. Magnetno polje ima gadnu osobinu da mora da se zatvori, i sada je cela fora u tome na kom rastojanju od monitora se zatvara, i koje je snage. Da bi postigao bolju rezoluciju i veću brzinu, snaga je veća. Na ovim prostorima postoji ružan izraz da ekran zrači, šta nema veze sa konstrukcijom cele kante. Na drugom kraju ekrana (pozadi) se nalazi elektronski top (kalibar nije bitan), koji ispucava elektone na UNUTRAŠNJU stranu ekrana na kojoj je i fosforni sloj. Između tog sloja i spoljašnjeg sveta se nalazi oko santimetar stakla (skupoceni, retki materijal koji se koristi između ostalog za izolator na dalekovodima visokog napona). Da bi dobili odgovarajuće ubrzanje i oštrinu slike mora se napraviti velika razlika potencijala, i to se radi uz pomoć VN trafoa koji diže napon u našim kolor monitorima na oko 27000 V (naravno i on zrači ;)). Jedan jako mali broj elektrona uspe da prođe kroz ekran i da nas spuca u čelenku, i oni su zapravo "ekransko zračenje". Oni se zaustavljaju trajno sa metaliziranim filmom na staklu, koji je uzemljen - čitaj filter za monitor drljavi sa žicom.
monitori.43 miskop, -> #41, pvlada
-> Marka je sad preko 4 din. pa bi moralo da bude> 800 din. ;) Juče su je na Kaliniću prodavali za okruglo 4 din.
monitori.44 rdejan, -> #32, dr.grba
>> Veruj mi na reč: oči su važnije od sedenja za računarom po svaku cenu. >> Ovo ti kažem ja, koji hranim svoju porodicu radeći za računarom. Uvek prepoznatljivi Tolkien fanovi... :) "Dunadan, Dunadan!!!" :) Pozdrav, Dejan
monitori.45 nenad, -> #37, sljubisic
> Mozda i u ovom slucaju vredi prvo proveriti kako je sve to (i da li > je uopste) uzemljeno. Nije u pitanju slučaj nego čitav niz slučajeva, sve isprobano i dokazano više puta u servisu kompjuterske firme. Ni ja nisam verovao dok nisam lično video. :)
monitori.46 nenad,
Da li ste znali da magnetno polje zemlje utiče na kvalitet slike na monitoru? :) Preporučuje se okretanje monitora ka istoku ako se želi najmanje smetnji.
monitori.47 zeljkoj, -> #46, nenad
> Preporučuje se okretanje monitora ka istoku ako se želi > najmanje smetnji. Da li je bitan samo pravac istok-zapad ili ekran treba baš da se okrene prema istoku? :) Meni je okrenut prema zapadu...
monitori.48 milosp, -> #34, jolicm
Reci coveka iz poznate firme: Daewoo 1502B -- oko 480 Dm Daewoo 1511 -- oko 560 DM Na primedbu da ovaj skuplji ipak ima 69 KHz, rekao je da nevredi razlika u ceni 5 KHz razlike, razlike akademske a doplata oko 100 DM.
monitori.49 saint, -> #48, milosp
=> Daewoo 1511 -- oko 560 DM ja sam ga platio 540 DM. A pravo da ti kazem vredi razlika u ceni jer je slika na onom 1502 malcice mutnija. A i digitalne kontrole na 1511B su znatno unapredjene.
monitori.50 jolicm, -> #46, nenad
!>> !>>Da li ste znali da magnetno polje zemlje utiče na kvalitet slike !>>na monitoru? :) !>> !>>Preporučuje se okretanje monitora ka istoku ako se želi najmanje !>>smetnji. Da utiče, ne sumnjam, ali koliko, da li je primetno ili beznačajno ??
monitori.51 zlaya, -> #47, zeljkoj
- > Preporučuje se okretanje monitora ka istoku ako se želi - > najmanje smetnji. - - Da li je bitan samo pravac istok-zapad ili ekran treba baš da - se okrene prema istoku? :) Meni je okrenut prema zapadu... Što je još gore prave i poseben monitore za Australiju i ostale ispodekvatorijalne zemlje :(((((...
monitori.52 nenad, -> #47, zeljkoj
> Da li je bitan samo pravac istok-zapad ili ekran treba baš da se > okrene prema istoku? :) Meni je okrenut prema zapadu... Informacija je iz upustava ze neke ViewSonic monitore i tamo piše "should be facing east". U mom upustvu (za moj model) to ne piše, ali kada monitor iz položaja sever-jug (kako inače stoji) okrenem tako da gleda na istok, slika se malo "tiltuje" (zarotira oko svoje ose). To naravno mogu da podesim, ali kada ga opet okrenem ka jugu, tiltuje se u drugu stranu pa opet mora da se podesi da bi bilo idealno. Dakle nešto tu ima, s tim što se možda ipak radi i o tome da su u pitanju high-end monitori sa visokim frekvencijama osvežavanja koji su prilično osetljive i precizne naprave. Neko sa svežijim znanjem iz elektronike ili fizike bi mogao i da objasni o čemi se tu radi. :)
monitori.53 ranx, -> #24, saint
> Da li je bolje uzeti Sonijev 15incni ili Philips 107A? ViewSonic GT775 - ja ga kupih pre šest dana i još uvek ne mogu da verujem da imam ovakvu sliku ispred sebe. Još samo da ovaj bezvezni S3 trio zamenim za nekog Matrox-a...
monitori.54 ranx, -> #52, nenad
> Informacija je iz upustava ze neke ViewSonic monitore i tamo piše > "should be facing east". U mom upustvu (za moj model) to ne piše, U mom uputstvu to ne piše (ili ja nisam video).
monitori.55 saint, -> #53, ranx
Promena sa 14 inca na 15 je veliiiiiiiika.
monitori.56 nenad, -> #53, ranx
> ViewSonic GT775 - ja ga kupih pre šest dana i još uvek ne mogu da > verujem da imam ovakvu sliku ispred sebe. Još samo da ovaj bezvezni > S3 trio zamenim za nekog Matrox-a... GT? Treba da vidiš PT. ;)
monitori.57 ranx, -> #56, nenad
> GT? Treba da vidiš PT. ;) Znam, ali je za to trebalo da vidim još koju DEM više ;(
monitori.58 kolja.t, -> #56, nenad
>> ViewSonic GT775 - ja ga kupih pre šest dana i još uvek ne mogu da >> verujem da imam ovakvu sliku ispred sebe. Još samo da ovaj bezvezni > GT? Treba da vidiš PT. ;) Momci srecnici :) moze li neka cenica? Dvoumim se izmedju Sony15", ili DTK (ili tako neshto jeft.)17"... Pozdrav!
monitori.59 ranx, -> #58, kolja.t
> moze li neka cenica? Ja sam GT dobio po VP ceni (1300 DEM). MP je 1470 ;)
monitori.60 saint, -> #58, kolja.t
=> Dvoumim se izmedju Sony15", ili DTK (ili tako neshto jeft.)17"... Ako ces 17-inca mislim da ti je bolje da uzmes Daewoo.
monitori.61 miskop, -> #60, saint
-> Ako ces 17-inca mislim da ti je bolje da uzmes Daewoo. Ma kakav Daewoo, prava stvar je LG StudioWorks...
monitori.62 saint, -> #61, miskop
=> Ma kakav Daewoo, prava stvar je LG StudioWorks... A kolko je skuplji...
monitori.63 nenad, -> #58, kolja.t
> Dvoumim se izmedju Sony15", ili DTK (ili tako neshto jeft.)17"... Ništa ne znače imena firmi, bitni su podaci o frekvencijama osvežavanja koje podržavaju. Naravno i lični utisak. Monitori od 17" se uglavnom prave u tri klase. Oni najjeftiniji (od 950 do 1100) su uglavnom identični 15" braći samo veći. Lično ne bih to uzimao, suviše je to veliki ekran da bi ti trepereo pred očima samo 60 puta u sekundi. Duplo je skuplji od 15" a nudi isto na nešto većem ekranu. Bolje za iste pare uzeti dva 15" monitora - bar dobijaš čisto duplo veću površinu za duplo veće pare. Zatim sledi neka standardna klasa (1200-1500) koja podržava vesa standard što će reći 1280x1024 u 75Hz. To najčešće znači da može da prikaže i 1600x1200 u 60 herca, ali ne mora da znači - taj se podatak retko gde navodi i nije podržan jer se ne smatra zdravim. Ovo je verovatno najpametniji izbor. High-end podržava i 1600x1200 u preko 75Hz, ali takvi su i skupi i ne baš česti jer 1600x1200 na 17" i nije baš bog zna kako udobno, bez obzira na kvalitet slike. Takvi obično podržavaju 1280x1024 u oko 85-90Hz, a recimo 800x600 u preko 150 herca. :) Ali zato je slika... :)
monitori.64 poll,
Imam DTK 14-icu i win 95. Ponekad mi ceo ekran pozuti, odnosno dobije visak zute boje. Da li je to do katodne cevi (tj. da li mi je crk'o monitor) ili je to nesto softverski i kako u tom slucaju da resim problem? Unapred zahvalan...
monitori.65 zlaya, -> #64, poll
- Imam DTK 14-icu i win 95. Ponekad mi ceo ekran pozuti, odnosno - dobije visak zute boje. Da li je to do katodne cevi (tj. da li - mi je crk'o monitor) ili je to nesto softverski i kako u tom - slucaju da resim problem? Ukoliko dobijaš povremen napad neke boje na svom monitoru, to nema nikakve veze sa katodnom cevi. Kada ti cev crkava slika postaje sve mutnija i mutnija i neda se privoleti na fokusiranje, i imaš teških problema sa kontrastom i osvetljajem (mračna slika). Ovo te zavitlava najverovatnije neki kontakt (kabl / video kartica / hladan lem u monitoru / potenciometar pun prašine).
monitori.66 pecanac, -> #64, poll
# Imam DTK 14-icu i win 95. Ponekad mi ceo ekran pozuti, odnosno # dobije visak zute boje. Da li je to do katodne cevi (tj. da li mi # je crk'o monitor) ili je to nesto softverski i kako u tom slucaju # da resim problem? Koju imaš video kartu ?
monitori.67 poll, -> #66, pecanac
>> Koju imas video kartu ? Imam S3 Trio 64V+ sa 1MB.
monitori.68 pecanac, -> #67, poll
# >> Koju imas video kartu ? # # Imam S3 Trio 64V+ sa 1MB. Ok, ja sam imao isti problem 2 puta sa kartom (s3805) - žućkast monitor. Rešio sam ga tako što sam izvadio kartu i _malo_ prstima stisnuo onaj čip (poveći, debeli, pravougaoni) koji nije zalemljen već, (čini mi se) samo utisnut. Tačno sam osetio kako je malo ušao unutra. Vratio sam kartu i momentalno je sve sa bojama bilo OK. Probaj ovo, ali pazi koji čip stiskaš! (iskreno, prvi put mi je ovo uradio čovek od koga sam kupio računar, a ja sam video 'štos', kada mi se posle par meseci isto desilo, 'namestio' sam sam :)
monitori.69 ognjen,
Kako uopste da znam koja mi je frekvencija osvezavanja u kom modu ako mi to ne pise u specifikacijama? Synchronization scan freq. Horizontal: 30-38KHz, 45-50KHz Vertical: 50 - 90 Hz.
monitori.70 zlaya, -> #69, ognjen
- Kako uopste da znam koja mi je frekvencija osvezavanja u kom - modu ako mi to ne pise u specifikacijama? - - Synchronization scan freq. - - Horizontal: 30-38KHz, 45-50KHz - Vertical: 50 - 90 Hz. Pogledaš u tabelu ako ti je baš bitno. Gde da nađeš tabelu? Pogledaj u uputstvo od video kartice a ne monitora, pa ako tamo nemaš raspitaj se kod prijatelja neko sigurno ima tu tabelu u upustvu od video kartice. Frekvencija osvežavanja koju trpi tvoj monitor je od 50-90 Hz, s time da u njegovom uputstvu takođe treba da imaš još neki pametan podatak vezan za modove rada.
monitori.71 planck,
Postovane Kolege, Je li mi neko moze dostaviti podatke o DAEWOO CMC-1509B? Molim odgovor. Pozdrav, VLADA
monitori.72 pvlada,
Da li neko može da mi kaže koji je bolji od 15'' monitora, a koji je najbolji kod Daewoo-a od 15''? Pozdrav Vlada
monitori.73 dbambi,
Spremam se za kupovinu novog monitora pa mi treba nekoliko saveta... Može li se kod nas naći monitor od 17 inča, sa minimum 75Hz osveženjem i da košta oko 1000 DEM ? Uopšte, kad se uzima ovakav monitor, koje su preporuke ? U ovoj cenovnoj klasi san video Daewoo 1707B-17, pa me zanima da li on ima ravan ili zaobljen ekran ? Dobru ponudu monitora je imao Adacom. U decembarskom broju PC-a je izašao njihov reklamni dodatak u kojem je predstavljena cela paleta proizvoda firme ViewSonic. Mene zanima da li oni imaju na lageru barem deo od svega tamo pobrojanog ili samo pale narod :) Bambi
monitori.74 kostja, -> #73, dbambi
=> Može li se kod nas naći monitor od 17 inča, sa minimum 75Hz => osveženjem i da košta oko 1000 DEM ? Uopšte, kad se uzima ovakav Može svaki :)... šalim se, nisi napisao u kojoj rezoluciji očekuješ tih 75Hz. Gotovo da nema 17" monitora koji ne izvlači 75Hz u 1024x768 (obično to bude i 80-85Hz).
monitori.75 dr.grba, -> #73, dbambi
>> U ovoj cenovnoj klasi san video Daewoo 1707B-17, pa me zanima da li >> on ima ravan ili zaobljen ekran ? Nakon mog iskustva sa Daewoo 1703B, ne bih se mnogo dvoumio. Lager imaš kod Zormija u firmi koju on zna (:
monitori.76 dbambi, -> #75, dr.grba
=>>> U ovoj cenovnoj klasi san video Daewoo 1707B-17, pa me zanima da li =>>> on ima ravan ili zaobljen ekran ? => => Nakon mog iskustva sa Daewoo 1703B, ne bih se mnogo dvoumio. Lager => imas kod Zormija u firmi koju on zna (: I ja sam čuo skoro samo pohvale o tim monitorima, ali me ipak zanima da li imaju ravan ili zaobljen ekran ? Dosadilo mi da buljim u ovo jajoliko čudo kod sebe :) Bambi
monitori.77 dbambi, -> #74, kostja
=>=> Moze li se kod nas naci monitor od 17 inca, sa minimum 75Hz =>=> osvezenjem i da kosta oko 1000 DEM ? Uopste, kad se uzima ovakav => => Moze svaki :)... salim se, nisi napisao u kojoj => rezoluciji ocekujes tih 75Hz. => => Gotovo da nema 17" monitora koji ne izvlaci 75Hz u => 1024x768 (obicno to bude i 80-85Hz). Sorry na nedorečenosti. Rezolucija sa kojom bih bio zadovoljan je 1024*768, a kartica koju trenutno imam i sa kojom će taj monitor da radi izvesno vreme je S3-64V+ sa 2 mega rama. Za ovaj ViewSonic na koga pikiram (17GA ili G771) piše da izvlači 86/87 Hz za ovu rezoluciju odnosno 1280*1024 sa 66/65 Hz. Ako neko ima podatke o ovome za spomenuti Daewoo od 17 inča neka ih baci ovde. Bambi
monitori.78 dr.grba, -> #76, dbambi
>> I ja sam čuo skoro samo pohvale o tim monitorima, ali me ipak zanima >> da li imaju ravan ili zaobljen ekran ? Dosadilo mi da buljim u ovo >> jajoliko čudo kod sebe :) Ekran je ravan.
monitori.79 kostja, -> #77, dbambi
=> odnosno 1280*1024 sa 66/65 Hz. Ako neko ima podatke o ovome za => spomenuti Daewoo od 17 inča neka ih baci ovde. Evo šta papiri kažu... Što se tiče modela CMC-1511B (15") i CMC-1707B (17") stvari stoje ovako: - ravan ekran - razmak tačaka 0,28mm - horizontalno 69kHz - vertikalno 120Hz - digitalne kontrole OSD Modeli CMC-1509B i CMC-1705B za razliku od gorepomenutih imaju ugrađene zvučnike i mikrofon. Model CMC-1704C je malce bolji jerbo ima horizontalno 86kHz i vetikalno 150Hz. Naravoučenije... 1707B ima ravan ekran i 1024x768 u 75Hz.
monitori.80 silence, -> #79, kostja
> Evo šta papiri kažu... > > Što se tiče modela CMC-1511B (15") i CMC-1707B (17") > stvari stoje ovako: > > - horizontalno 69kHz > U čemu je razlika, sem u ceni za nekih 40-tak maraka, između Daewoo 1511 B i 1511 X? Šta je bolja kupovina? Ima li iskustava sa 1511X? Htedoh za pozovem Comtrad da oznojim tim sitničarskim pitnjem nekog 'sales manager-a', al' vidim da ovde ima neko ko se razume bolje od njih. :) > Naravoučenije... 1707B ima ravan ekran i 1024x768 u > 75Hz. Dapače, ukoliko moj kalkulator vredan ko pola mog PC-a ne laže, kad se 69 kHz-a horizontalne frekvencije podeli sa 768 horizontalnih linija iz režima 1024x768, dobije se 89 Hz, što praktično znači da u 1024x768 dotični 1707B, a bogu mi i 1511B, izvlače izuzetno udobni i za oči nenaporni refresh od 85 Hz! Mis'im, sine... Još ako mu je slika dovoljno oštra da mož' i da se crta u 1024x768 - i-haaaj!!! :)
monitori.81 kostja, -> #80, silence
=> U čemu je razlika, sem u ceni za nekih 40-tak maraka, između Daewoo => 1511 B i 1511 X? Šta je bolja kupovina? Ima li iskustava sa 1511X? E, sad si me našao... nešto mi nije poznat model 1511X. Ke vidimo. => Dapače, ukoliko moj kalkulator vredan ko pola mog PC-a ne laže, kad se => 69 kHz-a horizontalne frekvencije podeli sa 768 horizontalnih linija iz => režima 1024x768, dobije se 89 Hz, što praktično znači da u 1024x768 => dotični 1707B, a bogu mi i 1511B, izvlače izuzetno udobni i za oči => nenaporni refresh od 85 Hz! Ma, tvoj kalkulator radi kako treba, ali poenta je bila da je čovek pitao da li rade u 1024x768 sas 75Hz. Ja sam samo konstatovao da bez problema ispunjavaju taj zahtev.
monitori.82 zormi, -> #80, silence
* Dapače, ukoliko moj kalkulator vredan ko pola mog PC-a ne laže, kad * se69 kHz-a horizontalne frekvencije podeli sa 768 horizontalnih linija * izrežima 1024x768, dobije se 89 Hz... Kalkulator ne laže, ali ne može baš tako da se računa. Treba dodati nekih 5-10% za "povratak mlaza", prelazak na "novu sliku" i sličan overhead. Rekao bih da je 80Hz OK, a 85 malo nategnuto...
monitori.83 jolicm,
Ajde ljudi u pomo} ! Za 10-tak dana menjam ma{inu pa ... Ima malo para (samo za 14" monitor) Daewoo 1427X i Filips 14B i dobro poznajem. Kakvi su drugi noviji 14" monitori, i ako ima preporuka i njihove oznake ? Kakvi su DTK i Samsung ?
monitori.84 senna, -> #83, jolicm
>Daewoo 1427X i Filips 14B i dobro poznajem. >Kakvi su drugi noviji 14" monitori, i ako ima preporuka i njihove oznake >? Kakvi su DTK i Samsung ? DTK nisam video.. Samsung nema bog zna kolko ravan ekran, al mu je sve ostalo bolje od konkurencije, i to primetno bolje (mislim na SyncMaster 400b). Daewoo po meni nema bash valjane boje, al ako si video, shta da te uchim..
monitori.85 jujo, -> #83, jolicm
# Ajde ljudi u pomo} ! # Za 10-tak dana menjam ma{inu pa ... # Ima malo para (samo za 14" monitor) # Daewoo 1427X i Filips 14B i dobro poznajem. # Kakvi su drugi noviji 14" monitori, i ako ima preporuka i njihove oznake # ? Kakvi su DTK i Samsung ? Nikakvi....Bolje uzmi Philips 14b ili mozda Samsung 400B. DTK je zaista los monitor, a bogami i Daewoo. yooyo:
monitori.86 popovics, -> #83, jolicm
▄- Ajde ljudi u pomo} ! Ajde ti malo namesti YU slova ( komanda SET CODE ), a to važi i za ostale koji su promenili raspored na računaru, a nisu na Sezamu, pa nas sad ovde guše...
monitori.87 silence, -> #83, jolicm
> Ajde ljudi u pomo} ! > Kakvi su drugi noviji 14" monitori, i ako ima preporuka i njihove oznake > ? Kakvi su DTK i Samsung ? Znam kakav je Daewoo 1427X. Za njega je Samsung 400b ... šta da ti kažem... TATA, bre, DOKTOR NAUKA! ... itd. :) Ozbiljno: pre dve nedelje prijatelj je na preporuku uzeo Samsunga. U 800x600 ima 85 Hz refresh! Šta dalje da se priča o kvalitetu... Cena (360 DM) mu jeste nešto veća od Daewoo-a, ali u poslednje vreme kod nas su se prodavale neke buđave serije 1427X, sa štrafticama po ekranu i sl. tako da, ako se ima tih 40-tak DM razlike u ceni, izbor nije težak.
monitori.88 emajsijuen, -> #87, silence
│ kod nas su se prodavale neke budave serije 1427X, sa strafticama po │ ekranu i sl. tako da, ako se ima tih 40-tak DM razlike u ceni, izbor └──────────────────────────────────────────── Ne znam uopste odakle ti ovakvo misljenje o Daewoo 1427X ? Ja licno, ga imam 2.5 godine, a kada bih ponovo kupovao monitor opet bih se odlucio za Daewoo (samo sto bi to verovatno bio neki 15-to incni). Pozdrav, Vlada...
monitori.89 silence, -> #88, emajsijuen
> │ kod nas su se prodavale neke budave serije 1427X, sa strafticama po > │ ekranu i sl. tako da, ako se ima tih 40-tak DM razlike u ceni, izbor > └──────────────────────────────────────────── > > Ne znam uopste odakle ti ovakvo misljenje o Daewoo 1427X ? Ja licno, ga > imam 2.5 godine, a kada bih ponovo kupovao monitor opet bih se odlucio > za U prethodnom redu od ovog kojeg si prvog citirao rekao sam 'u poslednje vreme...'. Ti si monitor kupio pre dve i po godine, u doba kada još nije bio tako popularan, kada još nije bio proglašen za monitor godine i kada tržište nije bilo toliko gladno za njim - to sve objašnjava. Zbog omasovljenja proizvodnje drastično mu je opao kvalitet. Makar kod nas. > Daewoo (samo sto bi to verovatno bio neki 15-to incni). Kažu ljudi da su 15-to inčni sasvim druga priča.
monitori.90 juice,
Imam karticu S3 trio 64UV+ sa 2 Mb rama i Philips14b monitor. Problem je u tome sto kartica nikako nece da prihvati rezoluciju 1024x768. Svaki put kad prebacim u tu rezoluciju, posle reseta slika ode mnogo u levu stranu, toliko da ju je nemoguce vratiti cak i kada se dugme za podesavanje levo-desno okrene maksimalno udesno. uvek ostane jedan deo kao da lebdi pored monitora. U Advanced Display propertis stoji da je chip type 767 Rev C (ako to ima neke veze). Inace u rezoluciji 800x600 sve radi kako treba, a refresh rate je podesen na Optimal. Inace, ako neko ima ovu karticu i radi mu bez problema u 1024 rezoluciji, molio bih ga da mi posalje drajver koji koristi za karticu. Pozdrav!
monitori.91 kenza, -> #89, silence
> > Daewoo (samo sto bi to verovatno bio neki 15-to incni). > Kazu ljudi da su 15-to incni sasvim druga prica. Da, evo ortaku bas riknuo pre neki dan. ;>
monitori.92 saint, -> #91, kenza
=> Da, evo ortaku bas riknuo pre neki dan. ;> Daewoo 15 incni ?
monitori.93 silence, -> #90, juice
> Imam karticu S3 trio 64UV+ sa 2 Mb rama i Philips14b monitor. Problem je > u tome sto kartica nikako nece da prihvati rezoluciju 1024x768. Svaki > put Opet se ja javljam sa odgovorom, iako nisam naročito verziran... Dakle, pre bih rekao da te 14 b kara, nego da je problem do grafičke. Tipično ponašanje monitora koji kuburi sa nekom rezolucijom je da slika utekne u jednu stranu. Još kad probaš da mu podigneš refresh... Sveže drajvere imaš u diru. Kad smo kod refresh-a, videh skoro neki Daewoo koji je lagao da mu je refresh 75 Hz, a slika je treperila na max. 60. A, vlasnik se nije žalio na kvalitet. Isto kao i jedan drugi sa 17" monitorom koji koristi za grafiku i CAD i koji vozi u 95-ici na isto tako nekih treperavih 60 Hz, (na šta rekoh da je monitor, neki no-name, golo g.), dok u DOS-u monitor sam radi na nekih bar 75 Hz (na šta rekoh da monitor ipak nije golo g.)! E, sad... Ovo sve pišem da prosvetlim one koji ne znaju da vide da li im monitor treperi (refresh manji od, recimo 72 Hz) ili je okougodan za rad. Evo mojeg garantovano dobrog recepta: otvoriti neki veći svetliji (po mogućnosti beli) prozor (npr. prazan papir u Word-u ili kakvom drugom programu) - treperenje se drastično bolje uočava na velikim svetlim površinama nego na velikim tamnim površinama. Potom pogled skrenuti sa monitora i gledati desetak-dvadeset santima pored njega, ali paznju držati i dalje na samom monitoru. Tada treperenje postaje lako uočljivo. To je sve! Recept je mali, lako se nosi sa sobom i primenljiv je svuda i na svakom mestu, BEZ DA postanete mnogo upadljivi! :) Disclaimer: Ograničavam korišćenje svog recepta na samo one monitore koji vam se mogu naći na dometu očiju. Ne prihvatam nikakve žalopojke u vezi otkrića da ste sve ove godine kvarili oči na niskim refresh rate-ovima, a da ste to tek primenom mojeg recepta saznali. Dakle... pre no što svoj pogled skrenete mimo monitora dobro razmislite da li ste spremni da prihvatite rizik svega onoga što vam moj recept može doneti! :)
monitori.94 zlaya, -> #92, saint
- => Da, evo ortaku bas riknuo pre neki dan. ;> - - Daewoo 15 incni ? Imam ja Daewoo 15 inča, i ne fali mu ama baš ništa (osim što pri prebacivanju modova tiltuje TV koji je 4 metra dalje, slika je ošta ali treperi). I da ga pohvalim - ne skuplja prašinu na ekran kao ostali monitori (neznam u čemu je fazon 8( ).
monitori.95 kum.djole,
And again, and again.. Zona sumraka do'vatila se mog kompjutera. Ko se seća onog hita od pre par meseci, kad mi je monitor prekrivalo crnilo ;) sad nek obrati pažnju na sledeće neobjašnjive okolnosti.. Prvo, monitor (Datas) se greje više no što treba. Radi sat-dva.. pa odjednom u DOS prozorima, konkretno u igrama sa EGA grafikom (npr. Lines, Chess) smanjuje ekran po visini, nekih 30% U ostalim, složenijim igrama, ekran naprasno počne da drhti. Igre su onda praktično neigrive. No, dobro to.. Pošto odradi nekih sedam-osam sati, isto to drhtanje dešava se i u full dos prozoru Telemate-a i Qedit-a.. što mi već ozbiljno ide na živce. Isti monitor na drugom kompu radi besprekorno čitavih sedam sati. U svim režimima rada. Bez drhtanja, bez smanjivanja ekrana. Samo se podjednako greje. Nemoguće je da se reč o podešavanjima, pošto ništa nisam čačkao oko setovanja kartice, rezolucije.. Monitor je posle servisiranja radio odlično do pre par dana, u svim režimima. Sad besprekorno radi samo u 95ici i programima iz 95ice. Struja ? Iskopčam, banalnu stvar, balanser napona. Isto. Bukvalno ne mogu ni da zamislim u čemu je stvar. Ima li ko dovoljno bujnu maštu ?
monitori.96 jujo, -> #95, kum.djole
# # And again, and again.. # Zona sumraka do'vatila se mog kompjutera. # Ko se seca onog hita od pre par meseci, kad mi je monitor prekrivalo # crnilo ;) sad nek obrati paznju na sledece neobjasnjive okolnosti.. # # Prvo, monitor (Datas) se greje vise no sto treba. # Radi sat-dva.. pa odjednom u DOS prozorima, konkretno u igrama # sa EGA grafikom (npr. Lines, Chess) smanjuje ekran po visini, nekih 30% # ... Pa mozda te zeza konektor na video kartici...mislim..da se nije savila neka nozica...ili mozda kabl od kartice do monitora.... Drhtanje slike i horizontalno skupljanje je posledica loseg rada vertikalnog stepena u monitoru. To je cest kvar na televizorima, pa predpostavljam da je i na monitorima. Ipak...moze se desiti i najbanalnija stvar...'ladan lem negde u monitoru. yooyo:
monitori.97 silence, -> #94, zlaya
> Imam ja Daewoo 15 inča, i ne fali mu ama baš ništa (osim što pri Koji model? 1511B ? > prebacivanju modova tiltuje TV koji je 4 metra dalje, slika je ošta ali > treperi). I da ga pohvalim - ne skuplja prašinu na ekran kao ostali ^^^^^^^^ Koji refresh rate voziš i sa kojom video kartom?
monitori.98 zlaya, -> #97, silence
- Koji model? 1511B ? Baš taj. - Koji refresh rate voziš i sa kojom video kartom? Trident Providia 9685 sa 2Mb - standardni refresh rate, kada se računar resetuje, a sa njim i videlo karta dolazi dao snoške. Takođe i sa Expert Color S3-64V+ 2Mb / 765 čip isto u standardnom refresh modu. Slika je treperava i nema čistu belu u 800*600 full color. Sa S3 TV preživljava reset mašine...
monitori.99 zlaya, -> #95, kum.djole
- Prvo, monitor (Datas) se greje više no što treba. - Radi sat-dva.. pa odjednom u DOS prozorima, konkretno u igrama - sa EGA grafikom (npr. Lines, Chess) smanjuje ekran po visini, - nekih 30% U ostalim, složenijim igrama, ekran naprasno počne da - drhti. Igre su onda praktično neigrive. No, dobro to.. - Pošto odradi nekih sedam-osam sati, isto to drhtanje dešava se - i u full dos prozoru Telemate-a i Qedit-a.. što mi već ozbiljno - ide na živce. - - Isti monitor na drugom kompu radi besprekorno čitavih sedam - sati. U svim režimima rada. Bez drhtanja, bez smanjivanja - ekrana. Samo se podjednako greje. Neki modeli monitora koriste Vsync signal direktno za pogon VN trafoa. Što će reći da od frekvencije Vsync-a (čitaj rezolucije) zavisi i rad VN dela. Elem pošto ti je VN deo (tu računam i skretni sistem) zapravo najveći potrošač struje u šarenom prozoru, očigledno je da ukoliko neće da radi na tvom računaru, a hoće na nekim drugim, da nešto baš i nije u redu (ne, neradim u toplani). Fora je što mu ne leži baš najbolje signal sa tvoje postojeće video kartice - verovatno mu ni ranije nije prijao, ali je tada bio mlađi, pa se nije toliko primećivalo. Probaj da uzmeš videlo karticu sa tog drugog računara na jedan dan, pa probaj. Ukoliko bude šljakalo sve kako treba dogovori uslove razmene video kartica...
monitori.100 kum.djole, -> #99, zlaya
>> nije toliko primećivalo. Probaj da uzmeš videlo karticu sa tog drugog >> računara na jedan dan, pa probaj. Ukoliko bude šljakalo sve kako treba >> dogovori uslove razmene video kartica... Hvala.. Sve ću kombinacije s karticama da isprobam. Ako to ne radi probaću da vežem struju preko prozora, direktno za banderu. Ako ni tad ne radi, možda se o istu i obesim. ;)