virusi.751ventura,
-> #750, stameni> 3. Kolega mi je ispricao neke grozne stvari o virusu Bubble
> Boy, tolike da ne mogu da poverujem da je to zaista tacno.
> Moze li neko (Venturo, tebe gledam :) da opise nacin na koji
> se virus prenosi?
Nisam cuo za taj Bubble Boy, mada virus u principu nemoze da ti uradi
nista strasno... mislim da ti osteti hardware ili nesto slicno... price
o BIOS virusima su sarena laza, jer da bi ti se virus upisao u bios jumper
koji dozvoljava upisivanje u bios mora biti sklonjen...
sto se tice principa rada virusa...
danas se najvise prave trojanci, pravih virusa je vrlo malo...
kada ti upalis kompjuter prvo se izvrava BIOS, kada on zavrsi testiranje
on predaje kontrolu operativnom sistemu, OS, iscita podatke iz MBR (master
boot record) da bi znao koliki je disk koji je file system i tako to...
e sad virus se snimi u MBR i svaki put kada OS procita nesto iz MBR-a virus
se aktivira i radi kao TSR (terminate and stay resident), posto dos nema
kontrolu procesa (jer nije multitasking OS) DOS nemoze da 'ubije' taj
proces i virus postaje aktivan. E sad, sta ce dalje da radi to zavisi od
virusa, najcesce ce se virus iskopirati u sve exe i com fajlove, i jos
(ako je dobro napisan) ce se enkriptovati da ga nemogu prepoznati anti-virus
programi, potom posmatra da li ce dos pokusati da ucita disketu, ako
pokusa virus ce se sam prekopirati na disketu, i u kompjuter u koji se ta
disketa stavi.
Danas postoje i macro virusi koji mogu da ostete podatke na disku i da se
razmnozavaju ali se nemogu upisati u MBR (barem koliko ja znam), takodje
se moze poslati virus kao atachment u e-mail i da se pomocu bug-a koji se
nalazi u OE, izvrsi taj attachment. Takodje je moguce putem buffer overflow-a
izvrsiti neki program na odredjenom racunaru (IIS/4.0).
Na OS baziranim na UNIX platformama (Linux, Solaris, BSD...), nemoguce je
napiasti virus (teoretski je razvijena ideja kako bi se to izvelo ali to
do sada niko nije uradio) jer arhitektura OS to ne dozvoljava, ne dozvoljava
da neki proces pokrenut od strane obicnog korisnika ili root-a, radi sta hoce
i da se izvrsava u pozadini gde ga niko ne vidi...
to ti je to 'ukratko' o virusima...
virusi.752silence,
-> #750, stameni> 1. Preporučite antivirusni program za Windows 95 (poželjno je
> da ima moguŠnost isključivanja monitoringa -- rezidentnog
> dela, jer računar nema puno memorije). Dobro bi došla i adresa
> sa koje se može skinuti.
AntiViral Toolkit Pro - www.avp.com (full trial, 4,5 Mb). Lako se može
naŠi registracija za program. :) Update-ovi se izdaju svakih dve nedelje
i mogu se skinuti sa zvaničnog sajta (1,6-1,7 Mb). Možda ima i negde na
Yu internetu, ne znam.
Dosta se koristi (i hvali) i Norton Antivirus. Ne koristim ga, pa ga
samo spominjem.
> 2. Isto to, ako kojim slučajem još uvek ima za DOS.
AVP ima i verziju za DOS.
> 3. Kolega mi je ispričao neke grozne stvari o virusu Bubble
> Boy, tolike da ne mogu da poverujem da je to zaista tačno.
> Može li neko (Venturo, tebe gledam :) da opiše način na koji
> se virus prenosi?
Na avp.com-u postoji baza tekstova o virusima i trojancima. Verovatno
ima i za Bubble Boy-a.
> 4. Da li je prethodno pitanje dovoljan razlog da se ovde
> pojavi noviji antivirusni software?
Problem sa punim diskovima?
virusi.753silence,
-> #751, ventura> se moze poslati virus kao atachment u e-mail i da se pomocu bug-a koji
> se nalazi u OE, izvrsi taj attachment. Takodje je moguce putem buffer
Šta radi taj bag? Kako je moguŠe da se attachment sam izvrši?
> Na OS baziranim na UNIX platformama (Linux, Solaris, BSD...), nemoguce
> je napiasti virus (teoretski je razvijena ideja kako bi se to izvelo ali
> to do sada niko nije uradio) jer arhitektura OS to ne dozvoljava, ne
> dozvoljava
Na avp.com-u postoji odeljak o UNIX virusima, koliko se seŠam. Nisam bio
'unutra', možda je prazan... :)
virusi.754silence,
Ako neki kolekcionar ima files32.vxd (iz Windows System dir-a) od Pretty
Park I.Worm-a, molio bih ga za uslugu, na mail, NAJKASNIJE DO ČETVRTKA
(23. DEC). Potrebno radi uklanjanja sa jednog racunara. Hvala unapred!
virusi.755stameni,
-> #752, silence>> AntiViral Toolkit Pro - www.avp.com (full trial, 4,5 Mb). Lako se može
>> naŠi registracija za program. :) Update-ovi se izdaju svakih dve
>> nedelje i mogu se skinuti sa zvaničnog sajta (1,6-1,7 Mb). Možda ima i
>> negde na Yu internetu, ne znam.
Ima na EUnetovom FTP-u, odatle sam ga, kasnije, i skinuo.
Prilikom instalacije izabrao sam sve sem monitorskog dela. Kasnije
je prilikom startovanja kukao da mu fali neki DLL, znači, nije
uopšte hteo da radi :( Radila je samo verzija za DOS, ali šta će
mi za DOS kad instaliram pod W95? Imam još jedan problem (videti dalje).
>> Dosta se koristi (i hvali) i Norton Antivirus. Ne koristim ga, pa ga
>> samo spominjem.
U najmanju ruku hvale ga na EUnetu.
>> > 2. Isto to, ako kojim slučajem još uvek ima za DOS.
>>
>> AVP ima i verziju za DOS.
Verzija za DOS upakovana je u instalacioni deo za W95, od koga,
kako napisah, nemam preveliku korist. S druge strane, nemoguće je da
ekstrahujem samo antivirus za DOS nekim "unzipom" iz EXE (ili bar
ne znam kako to da izvedem).
Ipak, videću šta piše na AVP-u.
virusi.756ventura,
-> #753, silence> > se moze poslati virus kao atachment u e-mail i da se pomocu bug-a
> > se nalazi u OE, izvrsi taj attachment. Takodje je moguce putem buf
>
> Sta radi taj bag? Kako je moguSe da se attachment sam izvrsi?
To je standardni Buffer owerflow... zaboravio sam tacno kako se to radi,
ali ako nekoga interesuje mogu da najdem negde to pa da okacim...
> > Na OS baziranim na UNIX platformama (Linux, Solaris, BSD...), nemo
> > je napiasti virus (teoretski je razvijena ideja kako bi se to izve
> > to do sada niko nije uradio) jer arhitektura OS to ne dozvoljava,
> > dozvoljava
>
> Na avp.com-u postoji odeljak o UNIX virusima, koliko se seSam.
> Nisam bio 'unutra', mozda je prazan... :)
Rekoh da je teorijski moguce napisati virus... mada je to glupost.. UNIX je
visekorisnicki OS, i virus iako se pookrene nemoze da napravi nikakvu stetu
izvan korisnikovog dir-a i nemoze da ostane neprimecen i duze vremena kao
background proces... ako virus pokrene root, ima sanse da sjebe dosta sistema
ali ce ubrzo biti detektovan i nece mu biti dozvoljeno da radi sta hoce...
virusi.757ica.z,
Jel ima neko možda neki noviji anti-virus koji je neke
prihvatljive veličine za konferenciju???
Ica