FORUM.15

19 Aug 1995 - 02 Dec 1995

Topics

  1. gde.smo (1174)
  2. jugoslavija (12)
  3. ex.yu (2520)
  4. srbija (482)
  5. svet (3)
  6. ljudska.prava (167)
  7. mediji (12)
  8. trac (108)
  9. devojke (296)
  10. iseljenje (63)
  11. vesti (92)
  12. razno (71)

Messages - vesti

vesti.1 bjevdjic,
KARADčIĆ-IZJAVA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BIJELJINA, 18. avgusta (Tanjug) - Predsednik Republike Srpske (RS) dr Radovan Karadžić ocenio je danas da je međunarodna zajednica u celini, prvi put, odlučna da se rat u bivšoj BiH završi. Postoje izgledi da se povoljno političko rešenje ponudi za tri do četiri nedelje, rekao je Karadžić, govoreći na jednom skupu u Bijeljini. On je dodao da ne zna tačno kako će ta ponuda izgledati, ali je izrazio spremnost da i RS utiče na njeno kreiranje. "Prvi put zapažam znake odlučnosti međunarodne zajednice da se rat završi. žini mi se da, prvi put, i Amerika ima interes da se rat završi", rekao je Karadžić. On je izrazio uverenje da RS neće dobiti manje od 50 odsto teritorije bivše BiH, da će to biti kompaktan prostor sa dobrim i pouzdanim koridorom. "Verujem i da je međunarodna zajednica sklona da nam omogući izlaz na more", rekao je Karadžić.
vesti.2 bjevdjic,
BOSNA-PLAN-IZETBEGOVIĆ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ SARAJEVO, 18. avgusta - Lider bosanskih muslimana Alija Izetbegović saopštio je večeras plan od 12 tačaka, koji predstavlja odgovor njegove vlade na američku mirovnu inicijativu, javljaju agencije. Izetbegović zahteva da bivša BiH ostane u međunarodno priznatim granicama da u ime bosanskih Srba, čiji režim ne prihvata, pregovara predsednik Srbije Slobodan Milošević, kao i da se osigura međusobno priznavanje bivših jugoslovenskih republika. Jedan od uslova je i da unutrašnje razgraničenje koje predlažu SAD ne bude nepovoljnije za muslimane od onog koji je predložila Kontakt grupa, kao i da se reši status Sarajeva.
vesti.3 bjevdjic,
HRVATSKA-SAD-TUĐMAN ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 18. avgusta (Tanjug) - Hrvatski predsednik Franjo Tuđman podržao je danas američku mirovnu inicijativu ocenjujući je kao do sada najozbiljniji napor da se dođe do mira na prostorima prethodne Jugoslavije, u velikoj meri usaglašen sa Evropskom unijom (EU) i sa Rusijom. Hrvatska traži da se političkim sporazumom postigne takvo rešenje koje će stvoriti pretpostavke za stabilan međunarodni poredak na ovom području, rekao je Tuđman na redovnoj mesečnoj konferenciji za novinare. Tuđman je na taj način komentarisao i posetu pomoćnika američkog državnog sekretara Ričarda Holbruka (Richard Hollbrook) s kojim je danas razgovarao u Zagrebu. Biće teško postići mirovni sporazum, ali uz odlučnije angažovanje međunarodne zajednice do toga bi moglo doći, ocenio je Tuđman i naglasio da bi onoj strani koja ne bi prihvatila sporazum to trebalo i nametnuti. On je dodao da bi umesto "neefikasnog Unprofora" u Bosni trebalo angažovati NATO što bi, kako je rekao, bilo "svrsishodno". Tuđman je rekao da je glavni cilj Hrvatske "oslobađanje" Istočne Slavonije i Baranje, ali da želi da se to reši na miran način. Govoreći o akciji hrvatskih snaga u Krajini, Tuđman je izneo nove podatke o broju žrtava na hrvatskoj strani. On je rekao da je u toj akciji poginulo više od 200 hrvatskih vojnika, a da ih je preko 1.400 ranjeno. "Mi smo pozvali Srbe da ostanu", ali oni su otišli, rekao je hrvatski predsednik i dodao da će Hrvatska "primiti one pojedince" natrag "koji se nisu ogrešili". Na konstataciju novinara da postoje brojni dokazi o pljački i paljenju srpskih sela u Krajini, Tuđman je rekao da Hrvatska vojska "to nije činila", iako su to potvrdili i pripadnici mirovnih snaga UN-a. Tuđman je takođe istakao da je odlaskom Srba iz Krajine promenjena demografska struktura stanovništva i da sada zakon koji je predviđao posebni status kotarima Kninu i Glini više nije moguće primeniti. "Srpske većine više tamo nema", rekao je hrvatski predsednik. On je ocenio da je normalizacija hrvatsko-srpskih odnosa glavna pretpostavka za stvaranje stabilnog poretka na području prethodne Jugoslavije. Ta normalizacija, kako je rekao, treba da se temelji na međusobnom priznavanju novih država. On je ponovio svoju poznatu tezu o potrebi "skandinavizacije" ovog područja. Rekao je da je Hrvatska sada postala "respektabilna regionalna sila" i da će se to odraziti i na njene međunarodne odnose. Tuđman je nagovestio i mogućnost održavanja skorih izbora u Hrvatskoj, jer to, kako je rekao, zahtevaju i nove okolnosti nakon "oslobađanja" Krajine. Pre toga će biti izvršen popis stanovništva kako bi se utvrdila demografska slika, a da li će to biti provedeno samo na "oslobođenom" području ili i u celoj Hrvatskoj, još se uvek razmatra, zaključio je Tuđman.
vesti.4 bjevdjic,
HRVATSKA-BOSNA-UN ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ NJUJORK, 18. avgusta - Savet bezbednosti UN izrazio je večeras zabrinutost zbog izveštaja o mogućem napadu hrvatskih snaga u južnom delu bivše Bosne i Hercegovine i pozvao strane u sukobu na krajnju uzdržanost. Rojter prenosi da saopštenje Saveta bezbednosti sadrži samo jednu rečenicu, koju je novinarima pročitao predsedavajući Indonežanin Nugroho Visnumurti (Nugroho Wisnumurti). Ovo saopštenje je usledilo nakon vesti o gomilanju hrvatskih trupa kod Dubrovnika, navodi agencija. Pripadnici UN kažu da bi Hrvati ovih dana mogli pokušati da zauzmu zaleđe Dubrovnika koje drže snage bosanskih Srba, javlja Rojter napominjući da je portparol hrvatske vojske negirao bilo kakve vojne pripreme u toj zoni. Predsedavajući Saveta bezbednosti je rekao da je od ambasadora Hrvatske u UN Marija Nobila zatražio objašnjenje povodom protesta SR Jugoslavije zbog granatiranja njene teritorije od strane hrvatske vojske, 12. avgusta. Nobilo je, prema rečima Visnumurtija, rekao da Hrvatska nije imala nameru da provocira Jugoslaviju i da je granatiranje njene teritorije bilo slučajno.
vesti.5 bjevdjic,
RUSIJA-SAVET BEZBEDNOSTI-HRVATSKA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ MOSKVA, 18. avgusta (Tanjug) - U Savetu bezbednosti Ujedinjenih Nacija preovlađuje "pravo antisrpsko raspoloženje, i gotovo je nemogućno da se ono promeni", izjavio je direktor Uprave za međunarodne organizacije Ministarstva inostranih poslova Rusije Aleksandar Gorelik. To svoje zapažanje Gorelik je ilustrovao činjenicom da Savet bezbednosti nije porihvatio predlog SR Jugoslavije da raspravlja o hrvatskoj agresiji na srpske teritorije. Zahtev Jugoslavije da se o hrvatskoj agresiji vodi debata i, naravno, donesu i odgovarajuće mere, veoma je podržavala Rusija, rekao je Gorelik Interfaksu. "Ruski predstavnik u Savetu bezbednosti zahtevao je da se predsedavajući Saveta bezbednosti sretne sa hrvatskim predstavnikom u Njujorku i saopšti mu da je međunarodna zajednica zabrinuta zbog hrvatske agresije", podsetio je Gorelik.
vesti.6 bjevdjic,
HRVATSKA-STEPINAC-JEVREJI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 18. avgusta (Tanjug) - Tuđmanov režim, preko svojih poslušnika, dolazi na raznovrsne apsurdne ideje među koje se ubraja inicijativa da se zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac proglasi jevrejskim pravednikom. Ideja je formalno potekla od predsednika Hrvatsko-izraelskog društva Mihaela Montilja koji se zalaže da Stepincu, kome je suđeno kao ratnom zločincu zbog delovanja u NDH, kada je izvršen genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima, bude dodeljena medalja pravednika Memorijalnog centra "Jad vašem" u Jerusalimu. U poslednjem broju nedeljnika "Globus", Montiljo, koji je izbačen iz zagrebačke Jevrejske opštine zato što je hor "Moša Pijade" preimenovao u "Lira", objašnjava zbog čega je pre pet godina propao prvi pokušaj da se među časne ljude iz mnogih zemalja koji su spasavali Jevreje, nađe i Stepinac. "Zvanično je objašnjeno da pravednik može postati neko ko je spasavao Jevreje, ali da je pri tome i njemu bio ugorožen život", kaže Montiljo. No, on ocenjuje da je tu akciju "zaustavio velikosrpski lobi, koji je u Izraelu vrlo uticajan" i koji je "plasirao priče o navodnoj Stepinčevoj saradnji sa ustašama". Montiljo, koji je posle dolaska Tuđmanovog režima bio pomoćnik čak petorici ministara inostranih poslova, navodi "zasluge" Stepinca. Kaže da je kardinal "zaobišao ustaški zakon o čistoći arijevske rase" time što je "svaki brak Jevreja ili Jevrejke sa osobom katoličke vere stavio pod jurisdikciju crkve", čime je, tvrdi, "spasao oko 300 porodica". Tumačeći pokrštavanje kao "zaslugu", Montiljo pronalazi i "opravdanje" za Stepinca zbog blagosiljanja ustaških jedinica. "I poznati Šindler bio je u Nacističkoj stranci, a da nije bio, ne bi mogao da spasava hiljade i hiljade Jevreja", kaže Montiljo, a onda dodaje da je Stepinac "bio za hrvatsku državu", ali "nikada nije podržavao zločine učinjene u ime te države". Ovim Montiljo valjda želi da opovrgne delovanje Katoličke crkve u vreme Pavelićeve NDH, a poznato je da sveštenici pod vođstvom Stepinca nisu samo verbalno podržavali genocid počinjen u ime države kojoj su služili. Računajući i na ostala "prevrednovanja" istorije zločinačke NDH, Mihael Montiljo, koji se do 1990. godine zvao Mihajlo, za obnovljeni predlog da Stepinac bude proglašen jevrejskim pravednikom, prikuplja i "dokaze" o navodnoj ugroženosti kardinala čime bi on "zaslužio" jedno od najvećih jevrejskih priznanja.
vesti.7 bjevdjic,
STRANKE-DS ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 18. avgusta (Tanjug) - Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Đinđić ocenio je danas da je direktnim ulaskom Hrvatske u rat u bivšoj Bosni i Hercegovini (BiH) nastala nova situacija i da je odnos snaga u Bosni dramatično promenjen u korist koalicije Hrvatske i bosanskih muslimana. On je na konferenciji za novinare naglasio da zajedničko delovanje regularne hrvatske vojske i muslimana vodi eskalaciji rata, ali i da mirovne incijative iz SAD i Rusije mogu da budu "prozor za mir". Po njegovom mišljenju, ako SAD istinski žele mir, zaustaviće Hrvatsku. Predsednik DS smatra da samo ravnoteža snaga može dovesti do stabilnog mira i da ukupnu srpsku poziciju treba ojačati definisanjem interesnih sfera Savezne Republike Jugoslavije i Srbije. "Ako je američki predsednik Klinton pre dve godine rekao da je BiH nacionalni interes SAD, zašto bi bilo čudno da deo teritorije Bosne bude naš nacionalni interes", dodao je on. Đinđić je ukazao na pokušaje "simetrije fašizma" kojom, nakon masovnog progona Srba iz Krajine, kako je rekao, neki politički amateri hoće da "očiste" Hrvate iz Srbije. Naglašavajući da DS sa gnušanjem gleda na takve pokušaje, on je istakao da je neophodno da pravosudni organi u takvim slučajevima deluju u skladu sa Ustavom i zakonima.
vesti.8 bjevdjic,
ARHEOLOGIJA-MUMIJA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ MOSKVA, 19. avgusta - Ruski arheolozi su u Sibiru otkrili mumificirano telo muškarca i njegovog konja staro tri hiljade godina, javila je agencija Interfax. Mumija je otkrivena u humki koja je pripadala nekon skitskom ratniku. Humka je otkrivena na platou Ukok u provinciji gornji Altaj gde je već nađeno nekoliko savršeno očuvanih skitskih mumija kao što je "Dama" čije je telo bilo istetovirano. Otkriveni ratnik je imao crvenu kosu upletenu u dve pletenice i na grudima i leđima istetovirane irvase. Odeven je u krzneni kaput, pantalone i čizme kakve su nosili Skiti. Na njegovom konju je sačuvana kompletna oprema.
vesti.10 bjevdjic,
BRITANIJA-BOSNA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 19. avgusta (Tanjug) - Povlačenje "plavih šlemova" iz Goražda nije neočekivan potez, ocenjuje se danas u Londonu i ističe da to, praktično, znači početak kraja misije UN u bivšoj Bosni i Hercegovini. Kontrolu nad Bosnom, tvrdi londonski "Gardijan", potpuno preuzima NATO. List navodi da je povlačenju iz Goražda prethodio tajni dogovor komandanta NATO-a za južnu Evropu, američkog admirala Lejtona Smita (Leighton Smith) i komandanta misije UN u nekadašnjoj Jugoslaviji, francuskog generala Bernara čanvijea (Bernard Janvier). Prema tom dogovoru, postignutom i potpisanom prošle nedelje, UN su na komandu NATO-a prenele kompletnu nadležnost za vazdušne napade u Bosni. Komanda misije UN više, kaže "Gardijan", nema pravo da obustavi eventualne vazdušne napade niti da na bilo koji način utiče na agresivne akcije NATO-a u Bosni. U diplomatskim krugovima se, prema istom listu, to tumači kao faktičko preuzimanje kontrole nad Bosnom od strane NATO-a, ali i kao korak ka sve dubljem uplitanju Zapada u bosanski građanski rat. Istovremeno, podseća se u Londonu, preostala misija UN u Bosni nailazi na nove probleme. Hrvatske i muslimanske vlasti ne dozvoljavaju dalje raspoređivanje takozvanih snaga UN za brza dejstva. Britanski i francuski vojnici, koji čine te snage, su zaustavljeni na bosansko-hrvatskoj granici i za njihov pokret se traži novac. Muslimanske i hrvatske vlasti u Bosni traže da se za te vojnike i njihovu opremu plati oko milion dolara. Uz to, oni traže da UN potpišu dokument u kome će se obavezati da će nove snage isključivo gađati srpske ciljeve i dejstvovati protiv Srba. Predstavnik muslimanske vlade u Sarajevu je današnjem "Tajmsu" izjavio da je stvar potpuno jasna i da njegova vlada ne želi te nove snage. Francuski i britanski vojnici, rekao je on, dolaze da bi sprečili rat, a sarajevska vlada, precizirao je, želi da nastavi sukobe i da pobedi, pa bi se, tako, moglo desiti da "plavi šlemovi" ometaju muslimansku vojsku u tim namerama. Uz te muslimanske namere, britanski analitičari ukazuju i na ratne planove Hrvatske i koncentraciju njene vojske u području Dubrovnika. U Londonu je, uprkos zvaničnim izjavama u Zagrebu, prisutna zabrinutost da bi hrvatska vojska mogla obnoviti sukobe sa bosanskim Srbima i tako obnovljeni mirovni proces dovesti u pitanje. Masovne grobnice civila u području Knina, ističu britanski komentatori, otkrivaju pravu prirodu Hrvatske vojske i povećavaju strahovanja da bi rat, i pored mirovnih napora, mogao biti nastavljen.
vesti.11 bjevdjic,
TUĐMANOV REčIM REžJU, BOJOVNICI ZLODELIMA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 19. avgusta (Tanjug) - Hrvatski predsednik Franjo Tuđman je na egzodus Srba iz Krajine udario svojevrsni pečat izjavom da će Hrvatska "primiti one pojedince koji se nisu ogrešili i koji žele da dođu u Hrvatsku kao njeni građani". Dakle, "otac hrvatske nacije" dozvoljava mogućnost da POJEDINCI, od preko pola miliona Srba, koji su od secesije Hrvatske i početka rata potražili spas van teritorija pod hrvatskom kontrolom, mogu da se vrate na svoja ognjišta. Pošto su znane metode njegovog režima, nije teško zaključiti da se zbog rastegljivog pojma "koji se nisu ogrešili", teško može očekivati neki masovniji povratak izbeglica. Uostalom, pre Tuđmana je njegova desna ruka, ministar odbrane Gojko Šušak, izjavio da su svi oni Srbi koji su nosili pušku ratni zločinci, pa se postavlja pitanje na koga se odnosi "amnestija" koju "garantuje" vlast? I ovo je deo politike da se kojim slučajem ne vrati deo srpskog življa iz one tragične kolone koja je potražila spas pred naletom hrvatske vojske i policije, kao što je i sistematsko paljenje kuća i zločini počinjeni nad civilima. Tuđman će, takođe na sinoćnoj konferenciji za štampu, ne trepnuvši, "ustvrditi" da se srpskom narodu "garantuju" sva građanska i ljudska prava. Posle ove floskule koja očigledno služi za inostranu upotrebu, ponovio je da će njegov režim izvršiti kroatizaciju srpskih prostora, odnosno, kako je rekao, da će se hrvatske izbeglice useliti u srpske kuće. Istakao je da on, kao hrvatski predsednik, što inače izuzetno voli da istakne, "odgovorno tvrdi" da hrvatska vojska nije palila i minirala srpske kuće i činila zločine druge vrste. To Tuđman izjavljuje istoga dana kada su u komandi mirovnih snaga, na osnovu nepobitnih dokaza, saopšteni novi detalji o stradanjima civila u Krajini. Na primer, pripadnici "plavih šlemova" su u selu Zagrović našli četvoricu ubijenih Srba civila. Snimci upućuju da je nad njima izvršena hladnokrvna egzekucija. Takođe je civilna policija UN-a pronašla trojicu ubijenih Srba pred jednom zapaljenom kućom u Zvjernici. Tuđman tvrdi da se ratna razaranja "nisu mogla izbeći", naravno, ni žrtve. Međutim, na kninskom groblju je registrovano 96 krstova, poređanih vrlo blizu jedan drugome nasuprot četiri veće poravnate humke. Deo tih žrtava je najverovatnije stradao u bombardovanju Knina koji je samo u prvih pola časa napada zasut sa oko 500 granata. Kada je civilna policija UN-a pokušala da istraži drugo mesto za koje se takođe pretpostavlja da krije masovnu grobnicu, na njih su hrvatski vojnici otvorili vatru iz snajpera. U vreme posete Vrlici pripadnici UN-a su videli buldožer u blizini pravoslavnog groblja, pa sumnjaju da je zatrpavao masovnu grobnicu. Hrvatski vojnici, za koje njihov "vrhovnik" kaže da se nisu ogrešili o međunarodno ratno pravo, čime razume se, brani i sebe od optužbi da bi mogao da odgovara za ratne zločine, nastavljaju da pljačkaju i pale srpske kuće, najviše na širem kninskom prostoru. U tome im pomažu saveznici, muslimani. U selu Ostojci, blizu Gornjeg čeravca, posmatrači UN-a su videli grupe muslimana, kao i pripadnike Petog korpusa, kako odvlače stvari za Bosnu. Jedna žena je rekla da su i civili dobili dozvolu od Petog korpusa da pljačkaju. Ubistvima nedužnih civila, paljenjem i pljačkanjem srpskih kuća, režim očigledno sprema "doček" onim izbeglim Srbima koje će, eventualno, odabrati. No, da ih ne bi bilo previše i da bi se stavilo do znanja i Srbima van Krajine da nisu poželjni u tuđmanistanu, svakodnevno se trude i funkcioneri i režimska propaganda. Drago Krpina, poslanik HDZ-a, koji se u uniformi pojavio u Krajini da ne bi, kako kaže, "propustio historijski trenutak", a čovek je predsednik Saborskog odbora za mirnu reintegraciju, takođe kaže da se "ne može govoriti o masovnom uništavanju i pljački". što se tiče prognanih Srba, postavlja i pitnje "zar je trebalo da ih molimo, klečimo pred njima da ostanu, pa da sumnjičavi stranci budu zadovoljni?". Gotovo istim rečima odnos prema Srbima izražava Mladen Švarc, osnivač i ideolog nove hrvatske desnice, koji se za ovdašnje listove slika u omiljenoj pozi sa nacističko-ustaškim pozdravom. "Ne možemo mi, samo zato da bismo udovoljili svetu, cmizdriti za Srbima i tražiti da se vrate. Mi smo srećni da su ti ljudi otišli, njima je mesto u Srbiji, a to je najefikasniji način rešavanja jednog nacionalnog pitanja koje bukti već dve stotine godina", kaže ovaj fašista koji se nada da će na sledećim izborima njegova stranka dobiti mesta u parlamentu. Kako sada stvari stoje, očekivanja nisu bezrazložna. U tekstovima, nabijenim mržnjom, naći će se i ocene da je dobro što se hrvatska oslobodila "nekrsta i pogana" i da je "oluja" oduvala "prljavštinu" sa prostora Krajine. Pojedini komentatori i funkcioneri stranaka, ipak, dozvoljavaju da ostane i nešto Srba. Ali, oni moraju biti kao Srećko Bijelić, član Savkine Hrvatske narodne stranke i poslanik i Đorđe Pribičević, Tuđmanov savetnik. Oni su hrvatski građani koji uvažavaju činjenicu da je Hrvatska "nacionalna država hrvatskog naroda, ali i onih koji nisu Hrvati po krvnim zrncima", ističu oni koji hvale ovakve Tuđmanove Srbe.
vesti.12 bjevdjic,
SLOVENIJA-HRVATSKA-SPOROVI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LJUBLJANA, 19. avgusta (Tanjug) - Slovenci više veruju u vojno nego u političko rešenje svojih teritorijalnih sporova sa Hrvatskom - pokazuju rezultati ankete koju je danas objavio "Ljubljanski dnevnik". žak 64,9 odsto od 700 upitanih spremni su za oružani sukob sa Hrvatima, "u slučaju ugroženosti teritorijalnih interesa Slovenije", pri čemu se prvenstveno misli na podelu Piranskog zaliva koja bi bila suprotna želji "dežele". Slovenija, naime, zahteva polovinu Piranskog zaliva, pozivajući se na nekadašnje republičke granice. Hrvatska, međutim, odbacuje takvo rešenje, ocenjujući ga kao "teritorijalnu pretenziju". Problem Piranskog zaliva već četiri godine je najveći od nekoliko slovenačko-hrvatskih teritorijalnih sporova, zbog kojih još uvek nisu zacrtane konačne međudržavne granice, a zvanični odnosi Zagreba i Ljubljane svedeni su na najniži nivo.
vesti.13 bjevdjic,
ISLAMSKE ZEMLJE-SAD-PLAN ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ KAIRO, 19. avgusta (Tanjug) - Islamske i arapske vlade sa najvećom pažnjom prate aktivnosti američkog izaslanika Ričarda Holbruka (Richard Holbrook) na prostoru bivše Jugoslavije, gde se ispituje raspoloženje za prihvatanje novog plana Vašingtona za okončanje rata u Bosni, ističe se danas u diplomatskim krugovima u Kairu. U isto vreme pada u oči izrazita uzdržanost zvaničnih politika u islamskom i arapskom svetu koje ne iznose mišljenje o predlogu Sjedinjenih Država po kome bi došlo do određenih teritorijalnih "pomeranja" u okviru formule 51:49 odsto, a bosanskim Srbima bilo omogućeno da se konfederalno povežu sa Jugoslavijom. "Neke vodeće vlade u islamskom i arapskom regionu, kao egipatska, na primer, čekaju da saznaju mišljenje muslimanskog bosanskog rukovodstva u Sarajevu, i po svojoj prilici su od Amerike zamoljene da u ovom trenutku ne čine ništa što bi moglo da "torpeduje" inicijativu američke administracije", izjavio je za Tanjug jedan arapski diplomata koji je želeo da ostane neimenovan. Organizacija islamske konferencije (OIK) je, kako pišu kairski listovi, juče održala sastanak na nivou ambasadora pri evropskom sedištu UN u čenevi. Povod je bila američka inicijativa, ali je izostalo reagovanje na nju.
vesti.14 bjevdjic,
CRNA GORA-TURIZAM ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BUDVA, 19. avgusta (Tanjug) - Ostrvo Mamula kod Herceg Novog, nekadašnji zatvor a sada pusta tvrđava, biće pretvorena u hotelsko-turistički kompleks najviše kategorije. Idejni projekat za ovaj veliki poslovno-razvojni poduhvat predstavljen je danas u Budvi u prisustvu ministara u Vladi Crne Gore, za pomorstvo i saobraćaj Vojislava Mićunovića i za urbanizam dr Radovana Bakića. Glavni investitor je preduzeće "Monte rojal" iz Beograda koje je ugovorom sa Preduzećem za upravljanje morskim dobrom Crne Gore steklo pravo na korišćenje Mamule u sledećih 20 godina. Na temeljima tvrđave Mamula, na samom ulazu u Bokokotorski zaliv, kako je predviđeno, biće izgrađen glavni objekat ovog projekta, luksuzni hotel "Kasino" apartmanskog tipa sa pratećim sadržajima na površini od 10.000 kvadratnih metara. Hotel bi imao 200 kreveta. Na ostrvu bi bio podignut i savremeni biznis centar, zatim pristanište, marine, helidrom, šetališta, kupališta, plaže i ostali objekti za visoku turističku i poslovnu klijentelu. Projekat turističko-ekonomske valorizacije Mamule koštao bi oko 150 miliona maraka. Oko 60 odsto tog iznosa obezbedilo bi se izdavanjem poslovnog prostora pod zakup sada zainteresovanim finansijerima. Hotelsko turistički kompleks de luks kategorije na Mamuli, kako se planira, bio bi završen za četiri godine, a ima uveravanja da bi rok mogao biti i kraći. Ostrvo Mamula na geografskim kartama upisano kao Lastavica, dobilo je u narodu ime po Lazaru Mamuli, Ličaninu - austrougarskom namesniku za Dalmaciju, koji je ovde na ulazu u Bokokotorski zaliv 1853. godine podigao tvrđavu koja, međutim, nikada nije poslužila za vojne svrhe. Sticajem okolnosti, Mamula je, umesto da bude vojni objekat, našim okupatorima poslužila kao zloglasna tamnica za domaće rodoljube. Na Mamuli je u Prvom svetskom ratu bio austrougarski, a u Drugom, italijansko fašistički zatvor. Mamula je sada potpuno napuštena. U tvrđavi "caruju" galebovi, a ako se promovisani plan ostvari, ovde će u dogledno vreme letovati i živeti najprobirljivije i bogate domaće i svetske platiše.
vesti.15 bjevdjic,
KLINTON-FREJčER-SMRT ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ DčEKSON, 19. avgusta - Predsednik Bil Klinton saopštio je danas da su u nesreći blizu Sarajeva poginuli predstavnik SAD u Kontakt grupi za prethodnu Jugoslaviju Robert Frejžer (Frasure) i još dvojica visokih američkih funkcionera - javljaju agencije. "Potvrđujemo vesti da su jutros, u udesu vojnog vozila na putu za Sarajevo, poginuli pomoćnik zamenika državnog sekretara za Evropu i Kanadu ambasador Robert Frejžer, pomoćnik zamenika državnog sekretara za odbranu, zadužen za Evropu i NATO Džozef Kruzel (Joseph) i član Saveta za nacionalnu bezbednost pukovnik avijacije Semjuel Nelson Dru (Samuel Drew)" - navodi se u saopštenju Klintona, objavljenom u Džeksonu, gde je na odmoru. Njihovu smrt, Klinton je nazvao "tragičnim događajem" i istakao da to neće omesti mirovne napore SAD na tlu prethodne Jugoslavije. Saopštava se i da su u udesu povređena još dvojica Amerikanaca, da je jedan francuski vojnik poginuo, a dvojica su povređena. Američka delegacija, sa pomoćnikom državnog sekretara Ričardom Holbrukom na čelu (Richard Holbrooke), vraća se iz Sarajeva u Vašington.
vesti.16 bjevdjic,
EGIPAT POKREĆE DčIHAD ZA BOSNU ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ KAIRO, 20. avgusta (Tanjug) - Zemlje članice Organizacije islamske konferencije (OIK) pokrenule su široku kampanju za prikupljanje materijalne i druge pomoci bosanskim muslimanima. To je jedna od odluka OIK sa sastanka u čenevi prošlog meseca kada je ova grupacija, koja broji 52 zemlje i obuhvata blizu trećine čovečanstva, proglasila embargo Saveta bezbednosti UN na uvoz oružja nevažećim - kada je reč o njihovoj braći po veri u Bosni. Prema egipatskoj, saudijskoj i štampi drugih islamskih zemalja pad Srebrenice i čepe bila je kap koja je prepunila času i "trgla iz letargije islamski svet". U kampanju je uneto mnogo emocija i zahteva da se očuva jedini državotvorni islamski identitet u Evropi. žesto se ponavlja apel da se "ne sme dozvoliti još jedna Andaluzija". Saudijska glasila donose dugačke tekstove o arapskoj civilizaciji na Iberijskom poluostrvu i priču kako su je proterali krstaši. "Ako je Bosna ponavljanje istorije iz Španije, islamski svet je gotovo siguran da će Bosanci (muslimani) nastaviti da se bore sve do 2109... jer španski muslimani su posle pada Granade 1492. godine nastavili svoj rat do 1610. godine, "piše provladino saudijsko glasilo "Saudi Gazet". U takvoj atmosferi pozivanja na dužnosti i obaveze svakog muslimana u svetu, odvija se kampanja prikupljanja pomoci, koja je prvi put radikalizovala i zvanični Kairo. Pod pokroviteljstvom prve dame Egipta, gospođe Suzan Mubarak, egipatski Crveni polumesec je za dve nedelje, koliko traje ova akcija, prikupio blizu 500.000 egipatskih funti (oko 147.000 dolara). Nacionalnu kampanju je pokrenuo premijer Atef Sidki. U prikupljanje donacija uključile su se i sve egipatske ambasade u inostranstvu. Otvoren je i poseban račun u jednoj kairskoj banci. Predsednica egipatskog Crvenog polumeseca je izjavila da su obični Egipćani zapravo najrevnosniji, dajući koliko imaju. Najveća priložena suma iznosi 100.000 funti. Poređenja radi, prosečna plata u Egiptu je oko 150 egipatskih funti. Drugi po veličini pojedinačni prilog za bosanske muslimane dao je egipatski hrišćanski poglavar papa Šenuda III. On je priložio 50.000 egipatskih funti. "Ovo je jedna vrsta džihada, (svetoga rata), ali sa novcem da bi se pomoglo muslimanima u Bosni", izjavila je predsednica egipatskog Crvenog polumeseca. Egipatska država do sada nije aktivno učestovala u akcijama ovakve vrste. Njena uloga se uglavnom ogledala u snažnoj političkoj podršci vlade Alije Izetbegovića, koristeći kao pritisak na svetsko javno mnjenje svoje dobre odnose sa Zapadom. Od početka rata u BIH posebno je aktivna "Egipatska humanitarna agencija za pomoć" (EHRA) pri sindikatu lekara. Ovaj sindikat kontrolišu islamski fundamentalisti. Međutim, Ministarstvo unutrašnjih poslova optužilo je agenciju da služi kao paravan za obuku i finansiranje egipatskih radikalnih islamista u inostranstvu. Jedan broj članova ove organizacije je uhapšen, uključujući i njenog predsednika Esama Eriana. EHRA je, ipak, nastavila svoju aktivnost, vršeći snažan pritisak na egipatsku javnost. Njeni članovi su sakupljali novčanu pomoć, slali lekare u Bosnu, organizovali protestne marševe u Aleksandriji i Kairu i štampali plakate. Na mnogim automobilima moglo se tako pročitati "Spasite islam u Bosni". Jedan od najaktivnijih rukovodilaca EHRA je dr Ashraf Abu Zeid tvrdi da islamske zemlje imaju "više vrsta oružja" da izvrše snažan pritisak na međunarodnu zajednicu, a posebno na Zapad. Među ta oružja on ubraja naftu i ogromno tržište sa preko milijardu muslimana. Abu Zeid se, takođe, zalaže za zatvaranje "srpskih ambasada i proterivanje ambasadora", bojkot svih zemalja koje podržavaju Srbe i zabranu rada svim jugoslovenskim firmama u islamskom svetu. Otpravnik poslova u ambasadi bosanskih muslimana u Kairu Avdija Hadrović citiran je u ovdašnjoj štampi da je njegova vlada "tražila od svih arapskih država da prekinu diplomatske odnose i sve poslovne veze sa SR Jugoslavijom". On je izrazio posebnu zahvalnost sindikatu lekara i agenciji EHRA jer je bila "veoma aktivna šaljući lekare, lekove i hranu, kao i u obnavljanju škola i klinika u Bosni". Ni generalni sekretar UN, Egipćanin dr Butros Butros Gali, nije bio pošteđen. On je meta oštrih napada od samog početka konflikta u BiH. Galija često optužuju, pošto je hrišćanin-kopt, da ne podržava dovoljno stvar muslimana u BiH, da je oruđe u rukama stranih sila, pa čak i da je na strani Srba. Najnovija kampanja napada išla je dotle da su neki intelektualci javno tražili da mu se oduzme egipatsko državljanstvo. U bogatoj zalivskoj kraljevini Saudijskoj Arabiji do sada je prikupljeno blizu 100 miliona dolara. Saudijski kralj Fahd je kao primer svojim sugrađanima, da se nesebično uključe u kampanju, priložio 13 miliona dolara. Prilozi se traže preko televizije i štampe a odziv je, kako kažu zvaničnici u Rijadu, odličan. Novine opširno izveštavaju kako je "entuzijazam među Saudijcima bez presedana". Samo u jednoj džamiji u Džedi dobrovoljci su prikupili 2 kilograma zlatnog nakita. U pismu kralju Fahdu Alija Izetbegović kaže da će "prilozi pomoci njegovom narodu da brani svoju otadžbinu, sačuva svoju religiju i dostojanstvo". Pre ove poslednje kampanje Rijad je za bosanske muslimane već prikupio pomoc od 213 miliona dolara. Kampanja za bosanske muslimane odvija se i u Jordanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i drugim zalivskim islamskim zemljama. Kada je reč o sprovođenju odluke OIK iz čeneve i javnom slanju oružja bosanskim muslimanima za sada nema izveštaja - osim iz Irana, Turske i Malezije - da je neka vlada uputila takve pošiljke.
vesti.17 bjevdjic,
NIčI DUčE čIVE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ PEKING, 20. avgusta (Tanjug) - Mladi širom sveta teže da budu mnogo viši od svojih roditelja, ali kineski naučnici kažu da niski ljudi još imaju razloga da budu srećni: oni žive duže. Prema studiji kineskih istraživača, koju je objavio kineski list "Kineske informativne novine", što čovek više raste njegovo telo "ima tendenciju da poveća težinu iznad normale, što izaziva dodatna opterećenja za srce. Zbog toga kažu kineski naučnici, niži ljudi žive zdravlje i dugoročnije, a životni vek im je znatno duži od životnog veka dugajlija. Istraživanje - urađeno u Kini 1993. godine - pokazuje da su najdugovečniji Kinez i Kineskinja bili "patuljci". Više od polovine stogodišnjaka u Kini visoki su jedva 150 centimetara i u proseku, imaju samo 40 kilograma. Ni ostali stogodišnjaci nisu mnogo viši ni teži. Zajedničko im je svima da su se zdravo hranili, uglavnom biljnom hranom pretežno pirinčem, uz vrlo malo mesa, najčešće jednom nedeljno. Gong Laifa, najdugovečniji stanovnik Kine, doživeo je 147 godina u jugozapadnoj kineskoj provinciji Guidžou i umro marta ove godine od žutice. Kineski metuzalem je bio visok samo 140 centimetara i imao manje od 40 kilograma. Vitalni starac, koji nikada nije bio ozbiljnije bolestan, jeo je samo dva puta dnevno i radio na zemlji do svoje 133 godine. Tek ga je prelom noge odvojio od njive i fizičkog rada. Najstarija Kineskinja Kong Jing, iz južne Gvandong provincije, živela je 122 godine. Ona je bila visoka 130 centimetara i težila oko 30 kila. Stručnjaci kažu da takvi ljudi, male visine i težine, a žilave i otporne konstitucije, manje opterećuju srce i prave manje oscilacije u njegovom radu nego gorostasi, koji s većom fizičkom aktivnošću izazivaju znatno veća naprezanja srčanog mišića. U izveštaju se navode i objašnjenja stručnjaka da kada se visina neke osobe poveća za pet procenata, njena ili njegova površina kože se uveća za 10 posto. Ta osoba će pritom dobiti na težini 16 procenata, a krvni sudovi će se povećati u dužini za 10 posto. Srce s istim kapacitetom pritom mora da nahrani novu kilometražu sudova, organa i mišića, koji sada nose znatno veću težinu. Stručnjaci kažu da stalni porast težine stanovnika Kine ne izaziva samo zdravstvene probleme kod ljudi, nego utiče i na privredni život i ukupne društvene odnose. Broj putnika u avionima je, na primer, morao biti smanjen za 10 odsto zbog povećane težine putnika. Proizvođaci odela se žale da im sada treba mnogo više tkanine zbog dužih ekstremiteta, a i produžilo se vreme izrade odevnih predmeta. Visoki, međutim, ne treba da se brinu. čivotni vek današnjih generacija je znatno duži od njihovih predaka u svim zemljama. Stručnjaci, takođe, kažu da opšte povećanje telesne težine nije došlo do stadijuma na kojem utiče na kvalitet života ljudskog roda. Oni objašnjavaju da i o dugovečnosti ljudi odlučuju brojni faktori, a ne samo visina, pa će prilikom sledeće studije, za 50 godina, i kineski stogodišnjaci biti verovatno znatno viši.
vesti.18 bjevdjic,
BRITANIJA-MEDICINA-DIJETA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 20. avgusta (Tanjug) - Dijetom se ne može regulisati težina i "linija", tvrde stručnjaci Oksfordskog univerziteta i ističu da je "čitav problem u glavi". Težinu tela, pa samim tim i njeno smanjivanje, prema britanskim stručnjacima, reguliše supstanca serotonin koja se "proizvodi" u mozgu i od njene količine sve zavisi. "Proizvodnja" serotonina zavisi od genetskog nasleđa i od psihičkog stanja čoveka. Dijeta, ma kakva bila, piše časopis "Nejčer" (Nature), u osnovi ne može pomoći nego, naprotiv, može samo pogoršati regulisanje serotonina. Mnogi ljudi držanjem dijeta mogu ozbiljno ugroziti sopstveno zdravlje i posle "dijetetskih terapija" čak povećati apetit, pa postati još deblji. Postoje neki lekovi koji mogu uticati na regulisanje serotonina ali su, tvrde stručnjaci Oksfordskog univerziteta, klinička istraživanja pokazala da imaju više štetnih efekata, nego što pomažu.
vesti.19 bjevdjic,
HRVATSKA-SRBI-PRETNJE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 20. avgusta (Tanjug) - U Zagrebu je večeras objavljeno pismo stalnog predstavnika Hrvatske u UN Marija Nobila Savetu bezbednosti, u kojem se preti Srbima na području istočne Hercegovine, istočne Slavonije i Baranje. Uz nedokazane optužbe da su Srbi juče, s položaja kod Vukovara, artiljerijom gađali Osijek, Nobilo - kako to po navici rade predstavnici Tuđmanovog režima - tvrdi da je napad izveden "uz pomoć novosadskog korpusa Vojske Jugoslavije". Nijedna slična ranija optužba na račun Vojske SR Jugoslavije nije mogla biti dokazana u UN. Takođe se tvrdi da Srbi iz istočne Hercegovine "nastavljaju bombardovanje" hrvatske teritorije. Hrvatska vlada u pismu obaveštava UN da će biti "primorana da uzvrati, na odgovarajući način, kako bi onesposobila položaje srpskih snaga" u istočnoj Slavoniji, Baranji i u istočnoj Hercegovini.
vesti.20 bjevdjic,
HRVATSKA-SRBI-ĐAPIĆ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 20. avgusta (Tanjug) - Vođa Hrvatske stranke prava, poslanik Sabora Ante Đapić izražava zadovoljstvo zbog proterivanja Srba iz Krajine i zalaže se da se zabrani rad Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj. Lider treće po veličini stranke u Hrvatskoj ističe da je sa velikim zadovoljstvom gledao odlazak Srba, jer je "deo srpske manjine bio tumor koji je proteklih sto godina sistematski sprečavao konsolidaciju hrvatskog naroda i formiranje hrvatske države". Nazivajući etničko čišćenje "konsolidacijom hrvatskog naroda", Đapić u današnjem "Glasu Slavonije", uz podršku Tuđmanovoj politici dodaje poruku iz programskog načela HSP-a kada je reč o Srbima u Hrvatskoj - "ili se poklonite ili se uklonite". "Što se tiče mene i HSP-a", ističe Đapić, "Srbi se uopšte ne moraju vratiti i nisu dobrodošli". Stoga se i protivi "stvaranju klime" o "povratku Srba, tvrdnjama da je oslobođeni prostor nenastanjen". Kao i Tuđman i vođa "pravaša" za to ima "lek", jer Krajinu, kako kaže, treba naseliti hrvatskim izbeglicama i Hrvatima iz dijaspore. Srbi iz Krajine su "dragovoljno otišli", kaže Đapić, a onda govori o "neviđenom progonu Hrvata" iz Vojvodine i Banja Luke, sa područja koja su "povijesno kontinuirano drzavno-pravno pripadala Hrvatskoj". Hrvatske izbeglice treba prihvatiti, ali i "stvarati preduslove da i to budu hrvatske teritorije", zaključuje Đapić imajuci u vidu i postupke ustaškog režima svog idola Ante Pavelića. Pavelić nije samo po ovome uzor Đapiću, jer vođa pravaša, kaže, "potrebno je zabraniti rad Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj i formirati hrvatsku pravoslavnu crkvu". Time bi se prekinule verske veze sa Beogradom, a onda bi "problem srpske manjine bio rešen", poručuje on Tuđmanovom režimu. Ovim zahtevom Đapić očigledno nastoji da Hrvatska još više nego do sada sledi politiku fašističke NDH. Naime, ustaški režim je formirao "Hrvatsku pravoslavnu crkvu", a mitropolita je lično postavio Ante Pavelić.
vesti.21 bjevdjic,
IZVUĆI DECU IZ DRAME ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ SOFIJA, 21. avgusta (Tanjug) - Jugoslovenskoj ambasadi u Sofiji iz dana u dan obraćaju se bugarski građani izražavajući ogorčenje zbog genocida nad srpskim narodom posle hrvatske agresije na Republiku Srpsku Krajinu i nudeći pomoć srpskim izbeglicama. Pojedine porodice iz Sofije i drugih gradova u Bugarskoj su, formalno, jugoslovenskoj ambasadi, izrazile spremnost da prihvate i decu bez roditelja koji su stradali u najnovijem ratnom požaru na tlu prethodne Jugoslavije. Porodica Sentov iz Sofije saopštila je da je "spremna da odmah primi 10 devojčica i dečaka iz Krajine koji su ostali bez roditelja". U prostranom porodičnom domu Sentov, jugoslovenskom novinaru su izjavili "da dok su živi neće zaboraviti sredu, 9. avgust". "Posredstvom satelitske televizije pratili smo dramu srpskih izbeglica na zakrčenim putevima. U jednom trenutku kamera je uhvatila usamljenog plavokosog mališana starog tri ili četiri godine uz napuštenu i izrešetanu prikolicu u kanalu neposredno uz put kojim se kretala kolona izmučenih ljudi", pričaju Nađa i Krsta Sentov. Stomatolog Nađa i vlasnik građevinske firme Krsta tog trenutka su ugasili TV-prijemnik. "Ta patnja, ta seta, ta neizvesnost, taj bol i ta suza u oku mališana nikada se ne zaboravlja. Te noći nismo trenuli", govori 63-godišnji Krsta Sentov. "Kada je svanulo, znao sam", nastavlja svoju priču, "da supruga i ja mislimo isto i bez reči počeli smo da obilazimo sobe u našoj porodičnoj kući i utvrdili da bez teskobe možemo da primimo 10 devojčica i dečaka". "Pozvali smo naše tri ćerke i sina da ih obavestimo o našoj odluci da na duže vreme udomimo decu bez roditelja iz Krajine. Podržali su nas bez reči. Sa našim unukom i unukom imaćemo dvanaestoro dece u porodičnoj kući, ako vaša i naša vlada, vaš i naš Crveni krst prihvate ovu molbu. S našim prihodima i u našem domu i stanovima koje imamo u Sofiji, možemo da ih čuvamo i odgajamo", kaže bračni par Sentov. "Ako, ne daj Bože, neko decu dira ili provocira, naš dom je svakodnevno pod budnim okom tri plaćena čuvara", kaže Krsta Sentov. "Naši prihodi u ovom trenutku iznose oko 25.000 leva mesečno ili oko 370 dolara. To je sasvim dovoljno za ishranu i odevanje dece iz Krajine", kaže bračni par Sentov. Sve drugo u prelepoj porodičnoj kući već ima, od ležaja do posteljine, od stolica do tanjira. "Moram da vam kažem da sam u pauzi gradnje jedne kuće ispričao mojim radnicima iz Krumovgrada za odluku da prihvatim srpsku decu. Samoinicijativno su ponudili da mesečno daju po 500 leva, mada im je plata oko 6.000 leva. Ne bi bilo ništa čudno u tome da moji radnici nisu turske narodnosti, ali njihovo obrazloženje je sasvim ljudsko. Oni su mi rekli: "Pa i mi imamo decu", kaže Krsta Sentov. I klijenti supermodernog stomatološkog kabineta Nađe Sentov takođe su pokazali solidarnost i spremnost da se krajinska deca bez roditelja što bolje osećaju u prostranom i prelepom domu u sofijskom kvartu "Mladost", tik uz Carigradski bulevar. "Mi želimo da zbrinemo siročiće iz Krajine, ali molim vas naglasite da decu ne želimo da usvajamo ni da pokrštavamo. To su srpska deca i mi ćemo se truditi da ih u tom duhu odgajamo, vaspitavamo i školujemo. Ona moraju da očuvaju sve ono što je krasilo njihove roditelje, njihove dedove i pradedove, ono što odlikuje Srpstvo. Mi želimo samo jedno - da srpskoj deci bez roditelja pomognemo u ovom teškom času i da u našoj porodici nađu mir i spokojstvo, da im dečaštvo ne prođe u potpunoj patnji", zajednička je želja bračnog para Sentov. Oni se još nadaju da administracije obe države neće biti krute i spore i da će posredstvom Crvenog krsta deca naći toplinu u domu ove bugarske porodice umesto da su u nekoj sportskoj hali ili sirotištu.
vesti.22 bjevdjic,
BERMUDE NEĆE NEZAVISNOST ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 21. avgusta (Tanjug) - Karipsko ostrvo Bermude dosad je bilo poznato po kratkim pantalonama, a od sada i po, na prvi pogled, čudnoj odluci njegovih stanovnika koji su odbili da se izdvoje iz Britanske imperije i da budu nezavisni. Dve trećine građana, ove najstarije britanske kolonije, glasale su da ostanu "zavisne" i pod zaštitom britanske krune. U Londonu se procenjuje da su prevagnuli krajnje praktični razlozi, jer je ostrvo, pored turizma, kao bescarinska zona, doživelo pravi finansijski bum i dostiglo visok životni standard. Garancija tih dostignuća u budućnosti je, ipak, Britanija i njen ugled u poslovnom svetu. čitelji Bermuda se nadaju da pod britanskom zaštitom neće doživeti sudbinu drugih mini-država nastalih u "velikom procesu demokratizacije" u Karibima i srednjoj Americi. To je prvi referendum o nezavisnosti održan u istoriji ostrva a organizovao ga je sadašnji premijer Bermuda ser Džon Svan (Sir John Swan). On će podneti ostavku i ostrvo će dobiti novu vlast. Ostrvo je dobilo ime po svom prvom osvajaču Špancu Huanu Bermudezu, a Britanci su došli 1612. godine i svoju vlast su uspostavili 1684. godine. Bermude su prva britanska kolonija, kojom je najavljen kasniji veliki pohod i stvaranje britanske imperije. U najvećem delu dosadašnje istorije ostrvo je bilo britanska vojna baza, što je dobrim delom i sada. Do 1862. godine, na Bermude su odlazili kažnjeni britanski vojnici i oficiri. Britanija još uvek u svetu ima 11 kolonija ili, kako se to zvanično kaže, "britansko zavisnih teritorija". Bermude su 1968. godine dobile sopstvenu vladu, a britanska vlast je odgovorna za spoljnu politiku, odbranu i unutrašnju bezbednost. Britansku krunu zastupa guverner. To je trenutno lord Vedington (Waddington), bivši britanski ministar unutrašnjih poslova. Na ostrvu živi oko 60.000 ljudi, a život liči na pravi raj. Upotreba automobila je dozvoljena tek 1947. godine. Porezi su sasvim mali, a za privatna lica i građane Bermuda i ne postoje. Pored turizma, koji je osnovna privredna grana, Bermude postaju sve više i finansijski centar i baza takozvanih of-šor kompanija. Sve to ostrvljani nisu hteli da izgube. Ima, međutim, i cinika koji kažu da je za sve "kriv" uragan Filiks (Phelix), koji je na ostrvo, posle dugo godina, stigao na sam dan održavanja referenduma. Njegovu retku pojavu, ljudi su protumačili kao Božiju poruku da je referendum greška i da treba ostati tamo gde su već nekoliko vekova. Ostanak Bermuda u Britaniji, istovremeno, budi sećanja na nestalu imperiju, ali i nadu da još uvek ima onih koji misle da je "dobro biti Britanac".
vesti.23 bjevdjic,
BRITANIJA-HRVATSKA-DIKTATURA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 21. avgusta (Tanjug) - Britanski analitičari sve češće ukazuju da su vlasti u Zagrebu na putu stvaranja "diktatorske i etnički čiste" države. Današnji "Gardijan" ističe da će, posle isterivanja krajiških Srba, u Hrvatskoj ostati samo tri procenta ne-hrvatskog stanovništva, od ranijih 22 odsto. Prema neimenovanim izvorima tog lista, i muslimani u Hrvatskoj doživeće sudbinu Srba, a proterivanje najpre očekuje muslimanske izbeglice iz Bosne. Nacionalna pripadnost je, ukazuje londonski "Indipendent", osnovni kriterijum u Hrvatskoj, pa na toj osnovi vlasti u Zagrebu stvaraju "monolitno uređenje", koje će tu bivšu jugoslovensku republiku udaljiti od željenog Zapada i proklamovane demokratije. Hrvatska liči, izjavio je jedan zapadni diplomata "Indipendentu", na "Ruritaniju, vrstu komične opere". Jedan drugi diplomata tvrdi da je reč o diktaturi. Komentator lista podseća da su sve reči koje bi mogle ličiti na "srpske" izbačene iz upotrebe i da je objavljen novi rečnik, koji "niko ne može da razume". Kada dobijete neki poziv, žale se diplomate u Zagrebu, niko ne zna gde treba da ode niti u koje vreme i kojeg meseca. Taj novi jezik, jednostavno, nije razumljiv.
vesti.24 bjevdjic,
SLOVENIJA-SAD-BOSNA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LJUBLJANA, 21. avgusta (Tanjug) - Rukovodstvo bosanskih muslimana znalo je za suštinu i glavne tačke američkog plana za rešenje bosanske krize, još u periodu dok je najnoviji predlog Bele kuće bio u fazi priprema - tvrdi danas slovenački dnevnik "Delo". Pozivajući se na neimenovane najviše muslimanske funkcionere, list piše da je muslimanski vođa Alija Izetbegović pripremio svoj plan na osnovu podataka o američkom konceptu mirovnog rešenja. Izetbegovićev "Kontra plan" iako ga karakteriše ultimativni ton, omogućava dovoljno manevarskog prostora za trgovanje - smatra "Delo". Suštinska razlika između američkog predloga i platforme bosanskih muslimana je u konceptu državnog uređenja bivše Bosne i Hercegovine - ističe list. "Američki plan zalaže se za Bosnu i Hercegovinu kao državu - uniju, dok Izetbegović ne odustaje od zamišljene federcije, ne opredeljujući pritom konfederalne odnose federacije s Hrvatskom, na jednoj strani, i sa Srbijom, odnosno njenim identitetom koji bi trebalo da predstavljaju bosanski Srbi, na drugoj strani". Slovenački list upozorava da bi "izrazito razmimoilaženje" između američkih stavova i zahteva muslimanskog političkog vrha, moglo da zaustavi najnoviju diplomatsku akciju za okončanje rata u bivšoj Bosni i Hercegovini.
vesti.25 bjevdjic,
AVRAMOVIĆ-KURS ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 21. avgusta (Tanjug) - Guverner Narodne banke Jugoslavije prof. dr Dragoslav Avramović izjavio je danas da su svi špekulanti koji su računali da će mešetarenjem na crnom tržištu doći do velikih zarada ostali kratkih rukava, jer su se uverili da je monetarna politika restriktivna i da se novčana masa mesecima drži na istom nivou. Ovoj oceni prethodio je šaljiv guvernerov odgovor na pitanje novinara Tanjuga, "Politike" i "Večernjih novosti" kako objašnjava činjenicu da crni kurs marke već gotovo dva meseca stagnira na nivou od 2,5 do 2,7 dinara: "Kad bih to znao, bio bih milioner". Avramović je, kako je istakao, uveren da je, iako i sada nije ružičasta situacija u našoj privredi, vrh krize bio u oktobru prošle godine i da postoje nove mogućnosti za oporavak privrede.
vesti.26 bjevdjic,
SENKA BIVŠEG RATA NAD NOVIM MIROM ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ TEL AVIV, 21. avgusta (Tanjug) - U jeku pregovora o miru sa Palestincima Izrael se iznenada suočio s tamnom stranom nekadašnjih ratova, zapravo bolnim poglavljem svoje istorije. Povod je bilo iznenađujuće priznanje jednog izraelskog oficira o hladnokrvnom ubistvu 49 egipatskih ratnih zatvorenika. Penzionisani viši izraelski oficir Arije Biro (Arye Biro) nedavno je u intervjuu listu "Maariv" otkrio da je naredio da se pogubi na desetine ratnih zarobljenika, uhvaćenih posle izraelske invazije na poluostrvo Sinaj 1956. godine. Nekadašnji brigadni general objasnio je kako nije imao vojnike koji bi čuvali zarobljene Egipćane, a njegova je jedinica morala da napreduje, pa su zbog toga, on i još jedan oficir, odlučili da ih ubiju. Biro je takođe izjavio da je njegov pretpostavljeni bio Rafael Ejtan (Rafael Eitan), kasnije načelnik izraelskog generalštaba, a sada član parlamenta, koji namerava da se kandiduje za premijera na izborima sledeće godine. Njegove šanse bi bile minimalne ako se otkrije da je nešto znao o masakru zarobljenih Egipćana. Što se Biroa tiče on uporno odbija da kaže da li je Ejtan znao o pogubljenju Egipatskih vojnika. Egipatski ambasador u Izraelu zatražio je odmah od Ministarstva spoljnih poslova u Jerusalimu da objavi detalje o incidentu, a takođe i rezultate obećane istrage. Zvaničnici izraelske armije, ponosni na svoje vojnike, objašnjavaju kako su oni izvežbani da poštuju visoke etičke norme. "Ukoliko je zločin ipak učinjen, onda je to bio izuzetak, i pri istrazi se moraju uzeti u obzir uslovi u kojima je vođen rat", kažu izraelski oficiri i dodaju da se u poređenju s drugim armijama izraelska nesumnjivo drži humanitarnih principa. Zamenik izraelskog ministra spoljnih poslova Eli Dajan (Eli Dayan) izjavio je da će biti preduzete zakonske mere protiv počinilaca ukoliko zločin bude dokazan. Iz kabineta premijera Jicaka Rabina (Yitzhak Rabin), koji je i sam bio načelnik generalštaba, još nema komentara. Rabin je, u pismu upućenom jednom od ministara, napisao da su prve godine postojanja izraelske armije bile obeležene "porođajnim mukama", jer njena vojna doktrina, ponašanje i disciplina još se nije bila iskristalisala. Za brigadnog generala Biroa, koji više nije ni u rezervi, Rabin je rekao da je bio jedan od prvih koji je služio u izraelskoj armiji i da je, osim toga što je preživeo holokaust, bio hrabar borac. "Njegove primedbe u medijima ne služe mu na čast, a pogotovo ne izraelskoj vojsci", dodao je Rabin. Izraelskog premijera je začudio stil priznanja i on oštro osuđuje Biroove reči izrečene bez ikakvih rezervi. Dok su izraelski zvaničnici smišljali kako da se nose s priznanjem što se na njih sručilo poput hladnog tuša, pojavile su se nove optužbe o masovnom ubistvu takođe egipatskih ratnih zarobljenika, takođe na Sinaju, 1967. godine. Autor je ovog puta bio vojni istoričar sa Univerziteta Bar Ilan u Tel Avivu. Ubrzo se, međutim, pokazalo da te optužbe nisu precizne i da su zapravo ubijeni naoružani palestinski vojnici u egipatskim vojnim uniformama, koji su pokušali da pobegnu iz Gaze prema Port Saidu. Dok šire mir sa svojim susedima, Izraelcima se iznenada učinilo da je lakše suočiti se sa svojim nekadašnjim neprijateljima, nego sa sopstvenom prošlošću. Izrelski mediji sada komentarišu da je istina kako ratne zarobljenike ubijaju u svakom ratu, ali dodaju da to ne može ni po koju cenu opravdati takvo ubistvo od strane izraelskih vojnika.
vesti.27 bjevdjic,
BRITANIJA-"HAPŠENJE" ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 21. avgusta (Tanjug) - Londonska policija je "uhapsila" trogodišnjeg psa zbog ubistva komšijske mačke, objavljuje danas, na prvoj strani, "Dejli telegraf". Trobojni bul terijer (Bull territer) po imenu Lusi (Lucy) "optužen" je za ubistvo komšijske mačke Flafi (Fluffy) i sada je smešten na tajno mesto i njegovi vlasnici ne smeju znati gde je njihov ljubimac. Ukoliko se na osnovu Zakona o opasnim psima utvrdi da je pas Lusi "izvan kontrole i opasan" biće "uništen". Advokat vlasnika psa je izjavio "Dejli telegrafu" da će podneti tužbu zbog neovlašćenog hapšenja i ponašanja policije. Kada je bul terijer pojurio nesretnu mačku, komšije su odmah pozvale policiju i "ubica" je uhapšen.
vesti.28 bjevdjic,
RS-KARADčIĆ-IZJAVA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 21. avgusta - Predsednik Republike Srpske (RS) dr Radovan Karadžić izjavio je večeras da nova američka inicijativa za mirno regulisanje konflikta ima izglede na uspeh samo ako bude uvažavala da Srbi u Bosni žele da odbrane svoje teritorije, neke i da oslobode, i da im se omogući veza sa Srbijom. U intervjuu Srpskoj televiziji, koji prenosi agencija Srna, Karadžić je rekao da se "može razgovarati" o zalaganju međunarodne zajednice da očuva bivšu BiH kao uniju, ali je naglasio da "ne može doći u pitanje... potpuni suverenitet našeg naroda, na osnovu kojeg će odlučiti o svojoj sudbini". Ocenjujući da međunarodna zajednica nastoji da RS izbaci iz mirovnih pregovora, Karadžić je naglasio da "to nije dobro" i da u njihovo ime "niko ne može da pregovara", jer rukovodstvo treba da o tome obavesti skupštinu i narod. Predsednik RS je, između ostalog rekao, da je saradnja između njega i generala Mladića dobra kao i da postoje neki ohrabrujući znaci da bi rat uskoro mogao biti završen.
vesti.29 bjevdjic,
SAD-BOSNA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄ VAŠINGTON, 21. avgusta (Tanjug) - Sjedinjene Američke Države će povećati napore za postizanje mira u Bosni, obećao je danas državni sekretar Voren Kristofer (Warren Christopher) na ceremoniji u vazduhoplovnoj bazi Endrjus, gde su dopremljeni posmrtni ostaci trojice američkih diplomata, poginulih u subotu na Igmanu. Američkim diplomatama počast su odali i ministar odbrane Vilijem Peri (William Perry) i savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Entoni Lejk (Anthony Lake). Obojica su u svojim govorima mirovne napore u Bosni nazvali sizifovskim, ali je Lejk, zaključujući ceremoniju, rekao: "Za razliku od Sizifa, mi ćemo tu stenu izgurati na vrh planine". Pogibija diplomata "predstavlja strašan udarac, ali će napori da se u Bosnu donese mir biti nastavljeni, i to sa novim osećanjem obaveze", rekao je državni sekretar Kristofer. "Poštovanje prema njihovoj žrtvi izrazićemo boreći se da završimo njihov posao". Kristofer, Peri i Lejk su u bazi Endrjus kod Vašingtona odmah održali i sastanak, posvećen "preduzimanju koraka za pojačavanje pregovaračkog tima i obnavljanju mirovnog procesa", saopštio je predstavnik Stejt departmenta Dejvid Džonson (David Johnson). "Radimo vrlo brzo, da ne bismo izgubili ni trenutak tog procesa", dodao je Džonson. On je rekao da će se pomoćnik državnog sekretara Ričard Holbruk (Richard Holbrooke), koji je predvodio petočlanu mirovnu delegaciju, "vrlo brzo" vratiti na prostore bivše Jugoslavije, ali je odbio da navede druge detalje. Bela kuća je saopštila da će predsednik Bil Klinton prekinuti odmor, da bi u sredu prisustvovao sahrani trojice diplomata na Nacionalnom groblju Arlington, kod Vašingtona.
vesti.30 bjevdjic,
BOSNA-UN-GORAčDE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ SARAJEVO, 22. avgusta - Vlada u Sarajevu osudila je u ponedeljak Ujedinjene nacije zbog odluke da povuče mirovne snage iz "zaštićene zone" Goražda i u ovoj muslimanskoj enklavi u istočnoj Bosni stacionira 50 nenaoružanih vojnih posmatrača, javlja Asošijeted pres. Predstavnici UN saopštili su da veruju da će 90 ukrajinskih vojnika iz Goražda biti povučeno u utorak, dok se odlazak ostalih "plavih šlemova", 180 Britanaca, očekuje početkom septembra. Ministar inostranih poslova muslimanske vlade u Sarajevu Muhamed Šaćirbej uputio je pismo predsedniku Saveta bezbednosti za avgust, indonežanskom ambasadoru Nugroho Visnumurtiju, u kome se, uz negodovanje zbog ovog koraka, izražava nada da odluka o povlačenju "plavih šlemova" neće uticati na ranije preuzete obaveze UN o odbrani ove enklave. Predstavnik UN Filip Arnold (Philip) izjavio je da je sasvim sigurno da enklava Goražde može biti branjena samo iz vazduha.
vesti.31 bjevdjic,
I BOSNA POVOD ZA LUIZIJANU ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ FORT POLK, LUIZIJANA, 22. avgusta - Vojnici iz zemalja nekadašnjeg Varšavskog pakta, uključujući i one koje su nekada bile u sastavu Sovjetskog saveza, prvi put su, pod punom ratnom opremom, stupili na američko tle i od subote, 19. avgusta, do sutra, 23. avgusta, učestvuju u završnoj obuci - kako preživeti mirovne operacije. Završna faza operacije "neprekidna mesečina", kako glasi kodirano ime manevra, okupila je na malom ostrvu uz obalu Luizijane 4.500 vojnika i oficira iz SAD, Velike Britanije, Kanade, Albanije, Bugarske, žeške Republike, Estonije, Mađarske, Kirgizije, Latvije, Litvanije, Poljske, Rumunije, Republike Slovačke, Slovenije, Ukrajine i Uzbekistana. Oni su pet dana pokazivali šta su naučili u toku 10-dnevnog "drila" u nekadašnjoj američkoj vojnoj bazi Fort Polk. Manevri se održavaju u okviru programa "Partnerstvo za mir" NATO-a, a scenario je zasnovan na "detaljima" koje, kako je rekao predstavnik Pentagona, obezbeđuju zbivanja na tlu prethodne Jugoslavije, u Somaliji, u Ruandi i na Haitiju. Organizatori vežbi iz NATO-a objašnjavaju da će ovakve multinacionalne snage imati zadatak da zamene američke trupe u kriznim područjima ili zemljama, u kojima ove nastoje da "nametnu ili očuvaju mir", a to, opet, znači da se, po zamisli "scenarista", postave kao "tampon snage" između zaraćenih zemalja ili etničkih i verskih grupa u istoj zemlji i da se "obračunaju sa teroristima, snajperistima, diverzantima, paravojnim formacijama i razbesnelim izbeglicama". "Najveći problem u ovim manevrima predstavja otežana komunikacija, šarolikost (maternjih) jezika i neravnomerno poznavanje engleskog jezika, zatim iskakanje iz aviona i helikoptera u pokretu i opstajanje na temperaturi koja u Luizijani, u području završnih vežbi, prelazi 45 stepeni Celzijusovih. Ne treba zaboraviti da među učesnicima ima vojnika iz zemalja u kojima je takva temperatura moguća samo u parnim kupatilima ili u rernama štednjaka", zabrinuto je rekao američki pukovnik Rej Ficdžerald, komandant ove šarolike "vojske". Izveštači konstatuju da u ovim neobičnim manevrima nema pripadnika ruske armije. U Pentagonu tvrde da će Rusi, "nasamo" s Amerikancima, učestvovati u vežbama na Havajima, krajem ovog meseca, i u Kanzasu, krajem godine.
vesti.32 bjevdjic,
SMIT-MLADIĆ-PISMO ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BANJALUKA, 22. avgusta (Tanjug) - Komandant UNPROFOR-a za bivšu Bosnu i Hercegovinu (BIH) general-pukovnik Rupert Smit uputio je danas pismo komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) general-pukovniku Ratku Mladiću, u kojem mu zahvaljuje na pomoći oko otklanjanja posledica nesreće koja je zadesila američku delegaciju 19. avgusta na muslimanskoj teritoriji na Igmanu, saopštila je Informativna služba Glavnog štaba VRS. "Poštovani generale Mladiću, danas sam primio poruku sa izrazima zahvalnosti od Vlade SAD za pomoć koju je UNPROFOR pružio u otklanjanju posledica tragične nesreće, koja se dogodila 19. avgusta 1995. godine. Deo te pomoći je omogućen Vašom saradnjom i želeo bi da Vam zahvalim", navodi se u pismu Smita. U odgovoru generalu Smitu general Mladić je izrazio nadu da će ovaj gest dovesti do daljeg jačanja međusobnog poverenja i saradnje između Glavnog štaba VRS i Komande UNPROFOR-a za bivšu BiH. "Istine radi, želim da Vas obavestim da sam 19. avgusta američkoj delegaciji pre kretanja iz Beograda na planirani sastanak u Sarajevo, na njen zahtev, a preko nadležnih organa SRJ, predložio dva najbezbednija pravca preko teritorije Republike Srpske (RS) i to: prvi, sa istočne strane, preko Zvornika i Pala i drugi, sa zapadne strane, preko Kiseljaka i Ilidže", ističe general Mladić u odgovoru. "Pored usmene ponude to sam odmah i pismeno potvrdio, garantujući delegaciji bezbednost na teritoriji bez ikakve kontrole, zadržavanja i proceduralnih aktivnosti na ponuđenim maršrutama, koje sam dodatno obezbedio. Od članova delegacije nisam dobio nikakve povratne informacije. Oni su, po sopstvenoj odluci, otišli preko Igmana, što je, na žalost, imalo tragične posledice, zbog čega ponovo izražavam svoje duboko žaljenje", dodao je Mladić. "U cilju istinitog informisanja Vaše i svetske javnosti, molim Vas, gospodine generale, da sa ovim činjenicama upoznate nadležne organe UNPROFOR-a i SAD", navodi se u pismu generala Mladića generalu Smitu.
vesti.33 bjevdjic,
TREBINJE-DUBROVNIK-PREGOVORI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ TREBINJE, 22. avgusta (Tanjug) - U cilju obuzdavanja sukoba koji su se u Hercegovini rasplamsali u poslednjih deset dana i pronalaženja mirnog rešenja za to područje, delegacija trebinjske opštine, na čelu sa predsednikom opštinskog Ratnog predsedništva Božidarom Vučurovićem, razgovarala je danas u Trebinju sa članovima posmatračke misije Evropske zajednice, sa sedištem u Dubrovniku. Delegacija Trebinja upoznala je članove posmatračke misije da se borbe srpskih jedinica i snaga vojske Republike Hrvatske vode isključivo na teritoriji trebinjske opštine, koju su Hrvati okupirali pre više od tri godine. Hrvatima je upućena poruka da je srpska strana spremna da odmah potpiše mir, pod uslovom da se vojska Republike Hrvatske povuče sa okupiranih delova trebinjske opštine. Druga mogućnost za mir je da se ispoštuje dogovor iz 1993. godine o razmeni teritorije. Prema tom dogovoru, Dubrovniku bi pripao deo teritorije opštine Trebinje u graničnom pojasu, a za uzvrat Republika Srpska bi dobila oko 30 kilometara morske obale od Prevlake do sela Popovići. U slučaju da hrvatska strana ne prihvati ni jednu od ponuđenih mogućnosti, borbe će biti nastavljene sve dok ne bude oslobođena celokupna okupirana srpska teritorija, stav je delegacije iz Trebinja. Očekuje se da će delegacija Evropske zajednice sutra ponovo doći u Trebinje i preneti stavove hrvatske strane.
vesti.34 bjevdjic,
ZENICA-MUDčAHEDINI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 22. avgusta (Tanjug) - Delegacija Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Zenice boravila je danas u Mostaru gde je od rukovodstva HDZ-a bivše Bosne i Hercegovine zatražila zaštitu za preostalo hrvatsko stanovništvo od terora mudžahedina i domaćih islamskih fundamentalista, javio je hrvatski Radio Herceg-Bosne. Predsednik HDZ Zenice Josip Pojavnik potvrdio je da muslimani nastavljaju uzurpiranje i pljačkanje hrvatskih kuća u zeničkim naseljima žajdrašu, Lukama, Crkvicama i Gornjoj Zenici. Mudžahedini su pre dva dana potpuno porušili sve nadgrobne spomenike na velikom katoličkom groblju u zeničkom prigradskom naselju Crkvice što je izazvalo ogromno ogorčenje, uznemirenost i zabrinutost hrvatskog stanovništva. Hrvatski Radio Herceg-Bosne navodi podatak da su muslimanski ekstremisti, od potpisa vašingtonskog sporazuma kojim je stvorena muslimansko-hrvatska federacija, sa zeničkog područja proteralil oko 15.000 Hrvata. Preostalih 10.000 Hrvata najavilo je, tvrdi isti izvor, kolektivno iseljavanje ukoliko vlasti Hrvatske Republike Herceg-Bosne ne preduzmu hitne mere zaštite.
vesti.35 bjevdjic,
UN-BOSNA-SRBI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ SARAJEVO, 22. avgusta - UNPROFOR je saopštio u Sarajevu da su Snage UN za brzo reagovanje ispalile večeras šest granata iz topova kalibra 155 milimetara na jedan minobacački položaj bosanskih Srba sa kojeg je prethodno, kako oni tvrde, na "plave šlemove" otvarana vatra. To je, kako javljaju Rojter i AFP, prvi put da su ovi teški topovi stupili u dejstvo posle njihovog razmeštanja na planini Igman proteklog vikenda u okviru Snaga za brzo reagovanje. Srpske snage su prošle godine napustile planinu Igman da bi je predale Unproforu, ali se danas na njoj pored glavnine kontingenta Snaga za brza dejstva nalaze i jake muslimanske snage. Srpske snage su, kako prenose agencije, ispalile danas pre podne četiri projektila iz minobacača kalibra 120 milimetara na osmatračko mesto UN u Emerovici, koje drže egipatski "plavi šlemovi", i tom prilikom je ranjeno šest vojnika, od kojih dvojica teško. Paljba Srba na istu osmatračnicu ponovljena je predveče, saopštio je major UN Gi Vine (Guy Vinet), javlja Rojter. Francuski artiljerci Snaga za brzo reagovanje su, posle otkrivanja srpskog vatrenog položaja, uzvratili tri sata kasnije sa šest granata iz dva topa 155 mm, prenose agencije. UNPROFOR nije mogao ništa da kaže o posledicama napada na položaj Srba, udaljen dva kilometra severozapadno od punkta UN u Emerovici, ali navodi da je srpska minobacačka vatra prestala.
vesti.36 bjevdjic,
UN-HRVATSKA-PROTEST ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 22. avgusta - Ujedinjene nacije su danas uputile protest Hrvatskoj vojsci posle incidenta u kojem je na dva francuska helikoptera Snaga za brzo reagovanje (FRR) otvorena vatra kod hrvatske luke Ploče, potvrđeno je u zagrebačkom sedištu UN. Na helikoptere tipa "Gazela" ispaljeno je više hitaca iz lakog oružja dok su izvodili trenažni let sinoć zapadno od Ploča, ali letilice nisu pogođene, izjavio je u Zagrebu vojni portparol Don Roj (Roy), dodajući da je otvorena istraga o incidentu. Protest UN uložen je hrvatskoj brigadi stacioniranoj u području Ploča, pošto tamo nema drugih vojnih jedinica.
vesti.37 bjevdjic,
UDARAC TURSKIM FUNDAMENTALISTIMA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ANKARA, 23. avgusta (Tanjug) - Kada se saznalo da su u Saudijskoj Arabiji na javnom mestu četvorici Turaka odsečene glave, i da ista sudbina čeka još 40 turskih državljana, u Turskoj su se čula spontana reagovanja: "Dole šerijatski poredak". žak i u jednom Kilisu, mestu na istoku zemlje, poznatom kao bastionu turskih fundamentalista, na demonstracijama su spaljivane saudijske zastave i portreti kralja Fahda, dok je narod uzvikivao: "Dole šerijat". Nedavno pogubljeni Turci u Saudijskoj Arabiji su poreklom iz tog mesta. Oni su bili vozači kamiona koji su švercovali neke tablete koje saudijske vlasti tretiraju kao narkotike. POžETNA KONFUZIJA Kada je počela sadašnja tursko-saudijska kriza zbog "pogubljenja po šerijatskom pravu" ovdašnji fundamentalisti nisu mogli da se snađu. Dok su jedni opravdavali javno odrubljivanje glava, jer to zastrašuje potencijalne kriminalce, drugi su mudro shvatili da se ne treba igrati vatrom i objašnjavali da ta drastična kazna, koja ne postoji nigde na svetu, nema veze sa islamom i Kuranom. "Ne želim da komentarišem taj slučaj jer on nas ne interesuje" izazovno je na početku krize izjavio lider turske islamističke Partije prosperiteta (RP) Nedžmetin Erbakan. Ta stranka, inače, ima "specijalne odnose" sa Saudijskom Arabijom. Njen osnovni moto je uvođenje "reda i poretka", u Turskoj, dakako islamskog, što će reći šerijatskog. "Da li je to (taj vaš) šerijat" - napisao je ugledni levičarski "Džumhurijet". Kada je postavio to pitanje list nije naveo adresu onoga kome je upućeno, zato što je ona ovde svakome poznata: islamistička Partija prosperiteta. Tek posle ovih žestokih osuda šerijata, ovdašnji fundamentalisti, koji gaje iluzije da će osvojiti i centralnu vlast, počeli su da se ograđuju od "saudijskog prava" koje je izazvalo proteste širom sveta, a ne samo u Turskoj. Posle tih saznanja lider Partije prosperiteta Erbakan je obećao da će iskoristiti svoje veze sa Saudijskom Arabijom, i da će zamoliti kralja Fahda da obustavi dalje pogubljenje Turaka. Osude Rijada su izostale, naravno, ne slučajno. POLITIžKE KALKULACIJE Pogubljenja turskih državljana - vozača kamiona primetno se politizuju. To pokušavaju da iskoriste mnoge partije, pogotovo što se parlamentarni izbori održavaju za godinu dana. Ovi incidenti (pogubljenja Turaka u Saudijskoj Arabiji) još jednom potvrđuju da treba da štitimo sekularnu tursku republiku", izjavio je potpredsednik vlade i prvak turskih socijaldemokrata (Republikanska narodna partija) Hikmet žetin. Sve do ovog incidenta, koji je poprimio međunarodne dimenzije, fundamentalistička Partija prosperiteta je prema anketama u Turskoj bila na prvom mestu. Da su se izbori održali pre mesec dana ona bi dobila oko 25 odsto glasova. "Monstruozna pogubljenja Turaka u Saudijskoj Arabiji, odsecanjem glava u dvorištima džamija u ime šerijata, koštaće Partiju prosperiteta (RP) najmanje pet odsto glasova na sledećim izborima" tvrde ovdašnji nezavisni politički posmatrači. Drugim rečima, trebalo bi da se desi čudo da ona na sledećim parlamentarnim izborima osvoji centralnu vlast.
vesti.38 bjevdjic,
TREBINJE-DUBROVNIK-PREGOVORI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ TREBINJE, 23. avgusta (Tanjug) - Hrvatska strana nije dala precizan odgovor na uslove koje je ponudila delegacija opštine Trebinje u vezi sa mirnim okončanjem sukoba na južnom delu hercegovačkog ratišta, ali je izrazila spremnost za dalje pregovore. Takav hrvatski stav delegaciji trebinjske opštine preneli su članovi posmatračke misije Evropske unije, sa sedištem u Dubrovniku, koji su danas ponovo boravili u Trebinju. Delegacija Trebinja prihvatila je predlog hrvatske strane da se uskoro sastane sa dubrovačko-neretvanskim županom i da se razmotre mogućnosti pronalaženja mirnog okončanja sukoba na prostorima između Trebinja i Dubrovnika. žlan posmatračke misije Evropske unije Džim Fickbin izjavio je da je dobro što su obe strane pokazale interesovanje da se sastanu i razgovaraju, čime je učinjen značajan napredak u pronalaženju mirnog rešenja sukoba. On je rekao da je sledeća faza njihovog angažovanja uspostava direktnih kontakata predstavnika trebinjske i dubrovačke opštine.
vesti.39 bjevdjic,
RS-BUHA-IZJAVA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 23. avgusta - Ministar inostranih poslova Republike Srpske (RS) dr Aleksa Buha izjavio je danas na Palama da će u startu novih mirovnih pregovora o bivšoj Bosni i Hercegovini RS biti priznati svi atributi državnosti, pravo na konfederalno povezivanje sa SR Jugoslavijom i pravo srpskog naroda na samoopredeljenje. U izjavi koju prenosi agencija Srna, Buha je za novu američku mirovnu inicijativu rekao da je to sada "već zajednička američko-ruska i inicijativa Evropske unije" i dodao da se "ovaj put zaista polazi od ravnopravnog tretmana strana u sukobu". Pojašnjavajući mape podele bivše BiH, Buha je napomenuo da se one "modifikuju u smislu stvaranja kompaktnih državnih tertitorija, uz uvažavanje vlasničkog i kriterija pravične raspodele bogatstva".
vesti.40 bjevdjic,
HRVATSKA-SAD-INICIJATIVA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 23. avgusta (Tanjug) - Hrvatski ministar inostranih poslova Mate Granić izjavio je danas da Hrvatska pozdravlja američku inicijativu, ali i da je oprezna, pa ne može reći kakav će biti konačan odgovor na plan Vašingtona. "Mi smo vrlo oprezni kada je u pitanju taj plan. čeleli bismo da se nađe mirno rešenje, ali nismo spremni za bilo kakve kompromise kada je u pitanju teritorijalni integritet Hrvatske i mirna reintegracija okupiranih područja", rekao je Granić hrvatskom radiju. Prema rečima Granića američki plan nije završen, kao ni mape razgraničenja za Bosnu, a mirno rešenje "treba da se zasniva" na vašingtonskom sporazumu i splitskoj deklaraciji. "Zato, u ovom trenutku nije moguće reći kakav će biti konačan odgovor hrvatske na američki plan", izjavio je Granić i dodao da ukoliko se ne nađe mirno rešenje za istočnu Slavoniju i Baranju, onda će Zagreb "upotrebiti sva legitimna sredstva" da bi "ostvario svoje pravo". Šef hrvatske diplomatije je priznao da se u Krajini pale i uništavaju srpske kuće, izjavljujući da "bilo kakvo uništavanje imovine nanosi ogromnu štetu Hrvatskoj". Hrvatske vlasti su "poplavljene pritiscima medija, humanitarnih organizacija i organizacija za ljudska prava zbog paljenja kuća", rekao je Granić.
vesti.41 bjevdjic,
AUSTRIJA-BOSNA-ŠTAMPA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEž, 23. avgusta (Tanjug) - Novi američki mirovni plan za Bosnu ima veće izglede na uspeh od dosadašnjih mirovnih inicijativa, zato što u većoj meri prihvata realnost na terenu, ocenjuje danas komentator bečkog lista "Standard" (Der Standard). Realnost tog plana je, ipak, bolja nego moralnost nekog iluzornog mirovnog plana, piše list. U prilog tezi o većim šansama za mir na Balkanu ide i činjenica da je, prema oceni bečkog lista, u poslednjih nekoliko nedelja postignut bolji balans u odnosu između hrvatsko-muslimanskih i srpskih snaga.
vesti.42 bjevdjic,
ITALIJA-HRVATSKA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ RIM, 23. avgusta (Tanjug) - Učestale političko-diplomatske razmirice na relaciji Rim - Zagreb šire se i na sportsko polje, preteći da još više opterete ukupne odnose između dve susedne zemlje. Nakon hrvatske agresije na Kninsku krajinu i proterivanja srpskog življa sa njegovih vekovnih ognjišta, Italijanski fudbalski savez je zatražio od Evropske fudbalske federacije (UEFA) da se utakmica Hrvatska - Italija, predviđena kalendarom takmičenja četvrte kvalifikacione grupe za evropsko prvenstvo za 8. oktobar u Splitu, odigra van Hrvatske. Predsednik Italijanskog fudbalskog saveza Antonio Matareze (Matarrese), inače potpredsednik UEFE, obrazložio je zahtev "nedovoljnom sigurnošću u ratnim prilikama", na šta je iz hrvatskih fudbalskih foruma, i šire, osuto drvlje i kamenje, ne samo na Matarezea, već i na "širu italijansku politiku" prema Zagrebu. Najveći evropski fudbalski forum nije danas, na zasedanju u Briselu, doneo konačnu odluku o italijanskom zahtevu, već je sve odložio za kraj ovog meseca. "Veoma smo zabrinuti i zadržavamo rezerve, ali odložili smo odluku da se ne bi vređala osetljivost Hrvata, mada situacija nije vesela i sa pažnjom pratimo njen razvoj" - objasnio je Matareze novinaru poluzvanične ANSE, nakon današnje sednice. UEFA je, međutim, odlučila da se susret Hrvatska - Estonija, predviđen za 3. septembar, umesto u Splitu, odigra u Rijeci, što je slučaj i sa današnjom utakmicom Kupa šampiona između Hajduka i Panatinaikosa. Zbog zločina prema srpskom življu u Krajini, nedavno je Fudbalski savez Engleske, uz konsultaciju i odobrenje Forin ofisa, otkazao prijateljski fudbalski susret sa Hrvatskom, koji je bio predviđen za 6. septembar na Vembliju. Italijanski fudbalski zvaničnici ističu tu činjenicu kao dokaz da njihov zahtev nije "presedan", iako u potpunosti ne mogu kopirati "engleski recept", jer je u njihovom slučaju stvar delikatnija, s obzirom da se radi o zvaničnom takmičenju. Zato se, uz puno (ne)sportskog varničenja, sa velikom pažnjom čeka konačna odluka UEFE.
vesti.43 bjevdjic,
SLOVENIJA-BISKUP PERKO-SRBIJA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LJUBLJANA, 23. avgusta (Tanjug) - Beogradski biskup France Perko osudio je izolaciju Srbije i posredno pozvao Sloveniju da normalizuje odnose sa Beogradom. U intervjuu poslednjem broju slovenačkog nedeljnika "Mladina" Perko je izjavio da su slovenačke vlasti morale dozvoliti posetu srpskog patrijarha Pavla Sloveniji ne samo zbog "ekumenskih načela, nego i zbog političkih vidika približavanja Slovenije i Srbije, kao doprinosa rešavanju jugoslovenskog pitanja". Vlada Slovenije zabranila je, naime, dolazak srpskog patrijarha Pavla u Sloveniju sredinom jula, kada je njegova svetost trebalo da održi zadušnicu žrtvama terora na kraju Drugog svetskog rata u Kočevskog rogu, gde je palo oko 3.500 pripadnika četničkih jedinica. Prema tvrdnjama beogradskog biskupa, glavni razlog zabrane dolaska srpskog patrijarha u Sloveniju bilo je upozorenje MUP-a Slovenije da bi patrijarhova poseta "destabilizovala bezbednosnu situaciju". Ministar unutrašnjih poslova Slovenije Andrej Šter obavestio je, pored ostalog, beogradskog biskupa da službe MUP-a "imaju podatke da bosanski muslimani pripremaju 'vatreni doček' patrijarhu Pavlu", izjavio je biskup Perko.
vesti.44 bjevdjic,
STRANKE-DSS ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 23. avgusta (Tanjug) - Predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica ocenio je danas da je ranjivo i krhko svako mirovno rešenje koje se zasniva na poluistinama, neistinama i zanemarivanju činjenica. Koštunica je na konferenciji za novinare objasnio da međunarodna zajednica, a posebno SAD, prećutkuju ili stavljaju u drugi plan ono što se desilo tokom najnovije agresije Hrvatske na Republiku Srpsku Krajinu. Prema njegovim rečima, američka administracija sve gleda očima Hrvata i muslimana. On je procenio da je u Hrvatskoj ostalo samo oko 100.000 Srba, uglavnom u gradovima, da se u Bosni nalazi tek polovina srpskog naroda koji je u njoj živeo pre rata, a da se međunarodna zajednica i posebno SAD "i dalje rukovode jednom od besmislica da Srbi mogu etnički da čiste, a drugi ne". Koštunica je ocenio da Bosna postaje američko unutrašnje pitanje i da se zloupotrebljavaju patnje Srba, Hrvata i muslimana u međustranačkoj borbi u SAD. Napominjući da se znaju samo naznake najnovijeg mirovnog plana za Bosnu, predsednik DSS je ocenio da su pozitivne novine promene teritorija kako bi prostor Republike Srpske (RS) bio kompaktniji i jemstva za konfederaciju RS sa SR Jugoslavijom. On, međutim, smatra da je sporno povlačenje Unprofora i dolazak snaga NATO, jer je mišljenja da nagomilavanje vojske ne može doprineti miru. Koštunica je i upitao mogu li pregovori biti plodotvorni, ako u njima ne učestvuju predstavnici RS, što je već tražila muslimanska strana.
vesti.45 bjevdjic,
BUTROS-GALI-INTERVJU ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LISABON, 23. avgusta - Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Butros Butros-Gali izjavio je danas da je jugoslovenski sukob težak za rešavanje, jer ni sukobljene strane ni njihovi različiti strani mentori ne mogu da se dogovore o rešenju, nego su izabrali lakši put - optuživanje Ujedinjenih nacija. U intervjuu portugalskim medijima i agenciji AP, Butros-Gali je ocenio da je previše kritika na račun UN zbog toga što rat na prostoru prethodne Jugoslavije traje već četiri godine i što je pretrpljen neuspeh u nastojanju da se zaustavi krvoproliće u Somaliji. "Svi nas gledaju kao da UN obavljaju samo operacije održavanja mira, mada, u stvari, te operacije predstavljaju samo 20 do 30 odsto naših aktivnosti", rekao je on i zamerio medijima što se previše usredsređuju na te dve od ukupno 17 mirovnih operacija svetske organizacije. "Globalne probleme ne mogu da rešavaju jedna, dve ili tri zemlje, globalni problem iziskuje globalno rešenje - međunarodni forum", rekao je generalni sekretar UN i dodao da su upravo Ujedinjene nacije mesto za to. "U sledećih deset godina, međunarodna zajednica će se suočiti sa mnogo novih globalnih problema, tako da će joj svetska organizacija trebati i dalje", rekao je on. Butros-Gali je rekao da UN treba da nastave sa podizanjem svesti o globalnim problemima i sa održavanjem velikih konferencija, kao što je bio Samit o stanovništvu u Kairu i predstojeća Konferencija žena u Pekingu, uprkos njihove skupoće. "Uveravam vas da jedna konferencija košta manje od dva tenka ili jedne vojne parade", rekao je on. Prema Butros-Galiju, Ujedinjene nacije se součavaju sa dva ključna problema u mobilizaciji svetske podrške za svoje aktivnosti - opštom međunarodnom neizvesnošću nakon završetka "hladnog rata" i pogrešnim poimanjem uloge Ujedinjenih nacija u svetskim poslovima, jer mnoge zemlje još nisu načisto šta hoće od svetske organizacije. Butros-Gali je, takođe, rekao da nije odlučio da li će ostati na mestu generalnog sekretara UN po isteku sadašnjeg mandata koji se završava sledeće godine.
vesti.46 bjevdjic,
UN-GORAčDE-POVLAžENJE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ SARAJEVO, 24. avgusta - Kontingent od 75 ukrajinskih vojnika, pripadnika mirovnih snaga Ujedinjenih nacija, napustio je u sredu kasno uveče Goražde, saopštila je Sarajevu predstavnica Ujedinjenih nacija Mirijam Sohacki (Myriam Sochacki). Prva grupa ukrajinskih "plavih šlemova" povukla se iz ove muslimanske enklave u istočnoj Bosni u utorak. Ranije najavljeni odlazak ukrajinskog kontingenta oko nedelju dana blokirale su snage bosanskih Srba, koji su zahtevali garantije da "plavi šlemovi" u Goraždu neće pripadnicima vojske vlade u Sarajevu ostaviti svoje naoružanje, javlja Rojter. Očekuje se da će u četvrtak iz Goražda u konvoju od sedam kamiona biti povučena oprema britanskog kontingenta. Oko 170 britanskih vojnika iz sastava Unprofora, kao je nagovešteno, napustiće ovu enklavu u toku narednih nekoliko nedelja. Predstavnici UN saopštili su da će, po povlačenju "plavih šlemova", situaciju u Goraždu pratiti samo desetak nenaoružanih vojnih posmatrača.
vesti.47 bjevdjic,
MUSLIMANI-HRVATI-SPOROVI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 24. avgusta (Tanjug) - Državno i političko rukovodstvo bosanskih Hrvata demantovalo je tvrdnju potpredsednika muslimansko -hrvatske federacije Edhema Bičakčića da je postignut dogovor o prestanku postojanja Hrvatske Republike Herceg-Bosne da bi od 1. januara iduće godine počela da funkcioniše muslimansko -hrvatska federacija, javio je danas hrvatski Radio-Herceg-Bosne. Prema istom izvoru, Predsedničko Veće Hrvatske Republike Herceg-Bosne i Predsedništvo Hrvatske demokratske zajednice bivše Bosne i Hercegovine, na sednici održanoj juče u Mostaru, zaključili su da je neophodno značajnije dalje jačanje državnih institucija vlasti bosanskih Hrvata. U saopštenju za javnost se navodi da Hrvatska Republika Herceg-Bosna, kao vrhovna državno-politička organizacija Hrvata u bivšoj Bosni i Hercegovini, treba da izgrađuje i dalje da jača sopstvene oružane snage - jedinice Hrvatskog veća odbrane. Time je demantovana izjava Bičakčića, data pre tri dana muslimanskom listu "Oslobođenje", da će od iduće Nove godine biti osnovani zajedničko ministarstvo odbrane i zajednička armija muslimansko-hrvatske federacije.
vesti.48 bjevdjic,
MAĐARSKA-NOVAC ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BUDIMPEŠTA, 24. avgusta (Tanjug) - Narodna banka Mađarske, posle povlačenja iz opticaja starih metalnih forinti sa socijalističkim obeležjima, koje su prestale da važe 1. jula, priprema i nove novčanice. Postojeće novčanice od 100, 500, 1.000 i 5.000 forinti dobiće nov izgled, a uvešće se i banknote od 200, 2.000 i 10.000 forinti, rekao je načelnik nadležnog odeljenja u emisionoj banci Karolj Vađocki (Karoly Vagyoczky). Sadašnji papirni novac u našem severnom susedstvu je po kompoziciji simetričan i različitog formata. Buduća serija biće modernijeg stila, asimetrična i sve novčanice će biti jednake veličine. Na njima će se, počev od nominalno najmanje do najveće, nalaziti poznati likovi iz mađarske istorije: Lajoš Košut, Robort Karolj, Ferenc Rakoci, Maćaš Hunjadi, Gabor Betlen, Ištvan Sečenji i Sent Ištvan. Prva nova, ujedno i najveća mađarska novčanica od 10.000 forinti pojaviće se u prometu, kako je planirano, krajem iduće godine, a ostale svakih šest meseci po jedna, ali Vađocki ne isključuje mogućnost da se ceo proces i ubrza.
vesti.49 bjevdjic,
NORVEčANKE PUŠE NAJVIŠE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ OSLO, 24. avgusta (Tanjug) - U poređenju sa evropskim koleginicama, norveške studentkinje puše najviše. Pušač je gotovo svaka druga norveška devojka s indeksom. Drugo, treće i četvrto mesto zauzimaju devojke sa grčkih, portugalskih i španskih univerziteta zaostajući samo za "po cigaretu" iza plavookih norveških prvakinja Evrope. Najmanje su zadimljeni finski, mađarski i belgijski fakulteti. U poređenju nordijskih zemalja, druge, treće i četvrte su islandske, danske i švedske studentkinje. Finkinje su na poslednjem mestu liste zemalja u kojima je obavljeno istraživanje. Najveći pušači među studentima su Austrijanci i Portugalci, treći su Norvežani kojih je samo tri posto više u poređenju sa brojem norveških studentkinja koje puše. Prema rezultatima praćenja kampanja protiv pušenja, više se puši u južnoj Evropi nego na evropskom severu, iako su norveške studentkinje prvakinje kontinenta. Norveški Karcinom-registar ocenjuje da su brojke deprimirajuće i da su dovoljne za uzbunu. Norveški stručnjaci preporučuju pojačano angažovanje protiv pušenja. Visok plasman mladih norveških pušača je veće iznenađenje i zato što je na evropskom severu najviše nepušača među akademski obrazovanim građanima. "Južnoevropljani održavaju svoj visok status - pušenjem", komentar je izveštaja o rezultatima istraživanja u kojima je učestvovalo više od šesnaest hiljada studenata iz 20 evropskih zemalja: Norveška, Grčka, Portugalija, Španija, Irska, Austrija, Nemačka, Francuska, Island, Švajcarska, Engleska, Danska, Škotska, Holandija, Švedska, Italija, Poljska, Belgija, Mađarska i Finska. Istovremeno su objavljeni rezultati naučnog istraživanja prema kojima su pušači u pet puta većoj opasnosti da će ih pogoditi infarkt, nego nepušači. Lekare je zabrinulo i otkriće da svaki treći anketirani student potcenjuje uzročno-posledičnu vezu između pušenja i bolesti. Nepušači u Norveškoj izborili su se za zabranu reklamiranja duvana, za ograničenje pušenja na zajedničkim radnim i službenim mestima, za zabranu pušenja u trećini prostora za ručavanje i noćenje sa izgledima da se poveća na polovinu. Mladež ispod osamnaeste u Norveškoj ne može da kupuje cigarete, što podrazumeva i zabranu automata za prodaju cigareta. Pomnim istraživanjima je utvrđeno da u toku jednog dana osam stotina pedeset pušača pokušava da se odrekne duvana, u čemu polovina uspeva posle dve nedelje, dok je svakom osmom potrebno godinu dana. Ostalima nema nade. Svakog dana trideset norveških srednjoškolaca počinje karijeru istrajnih pušača. Dnevno ostane dve stotine kilograma katrana u plućima pušača. Svakog dana bukne po jedan požar izazvan pušenjem.
vesti.50 bjevdjic,
NEMA ZAMENE ZA SO ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ žIKAGO, 24. avgusta - Nutricionisti su priznali da u davanju pravog ukusa hrani nema šanse da se nađe odgovarajuća zamena za so, prenose agencije. Za osobe kojima lekari savetuju da potpuno izbace iz ishrane natrijum, što znači da ne koriste so, nema nade da će dobiti odgovarajuću zamenu koja bi hranu učinila podjednako ukusnom kao kada se koristi so, tvrdi američki hemičar Pol Breslin (Paul). On je podneo saopštenje na konferenciji nacionalnog Udruženja hemičara u kome kaže da natrijum "stvarno menja ukus namirnica". Dodavanjem natrijuma ukus namirnica postaje jače izražen, a posebno neutrališe postojeću gorčinu. Dodavanjem natrijuma slatkiši postaju slađi.
vesti.51 bjevdjic,
ARHEOLOGIJA-KONZERVACIJA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ MOSKVA, 24. avgusta - Balsameri koji se staraju o održavanju tela Lenjina preuzeli su konzervaciju mumije, stare tri hiljade godine, koja je otkrivena nedavno u Sibiru. Prema pisanju agencije Interfaks, telo skitskog ratnika sa tetoviranim irvasom na grudima i leđima sačuvalo se u savršenom stanju, zahvaljujući činjenici da je bilo zakopano u permafrostu, sloju tla koje se nikada ne odmrzava. Bez brze intervencije, postojala je opasnost da se mumija raspadne u kontaktu sa vazduhom, svetlom i višom temperaturom. Mumiju će konzervirati stručnjaci sa Instituta mauzoleja koji se već više od pola veka stara o balzamovanom telu vođe Oktobarske revolucije. U Institutu se radi i na konzervaciji druge skitske mumije otkrivene pre tri godine. To je telo žene, verovatno sveštenice ili princeze, staro više od dve hiljade godina.
vesti.52 bjevdjic,
MEKSIKO-ARHEOLOGIJA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ MEKSIKO SITI, 24. avgusta - Na arheološkom lokalitetu Tonina, na jugu Meksika, otkrivena je statua visokog dostojanstvenika Maja koji je u osmom veku vladao na prostoru danasnje Gvatemale i meksičkih država žapas i Tabaska, javlja AFP. Statua je visoka jedan metar, napravljena je oko 730. godine i predstavlja dostojanstvenika po imenu "Natprirodni jaguar". Po rečima Huana Jadeuna (Juan Yadeun), sa meksičkog Nacionalnog instituta za antropologiju i istoriju (INAH), on je prikazan u odeći, tipičnoj za visoke dostojanstvenike Maja, nosi ogrlice i periku ukrašenu fantastičnim pticama. Civilizacija Maja je na vrhuncu svoje moći obuhvatala gotovo celokupnu teritoriju današnje Gvatemale, Brazila i južnog Meksika (Tabasko, Kampeče, žapas i Jukatan).
vesti.53 supers,
>> celokupnu teritoriju današnje Gvatemale, Brazila i južnog >> Meksika (Tabasko, Kampeče, žapas i Jukatan). Belizea, ne Brazila. Ipak je ovo tema vesti, kako bi bilo da se ograničiš na Tanjugove nazovi-vesti i da nas poštediš bezveznih nazovi-tekstova o norveškim pušačicama, Majama i drugih neinformativnih gluposti koje su često i pogrešne?
vesti.54 maksa,
>> i da nas poštediš bezveznih nazovi-tekstova o norveškim pušačicama Zašto ? Ovo zvuči zdravo zanimljivo. ;)
vesti.55 bjevdjic,
PROPAST "PARADAJZ" TURIZMA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ATINA, 25. avgusta (Tanjug) - Grci su ove godine otkrili da su pogrešno shvatili ozbiljan biznis zvani turizam i da nije dovoljno imati lepu zemlju, prelepa ostrva i plavo more i zarađivati novac. Grci su zaboravili da bez reklame i dobre organizacije hoteli mogu da ostanu prazni. Kako se bliži kraj ovogodišnje turističke sezone, Grci sve češće kritikuju sami sebe i jadikuju nad očajnim rezultatima dosadašnje turističke žetve. Ovogodišnja turistička sezona će, sudeći prema prvim svođenjima zarade, biti jedna od najgorih, ako ne i najgora poslednjih decenija. Stranci su ove godine masovno zaobišli Grčku. Grci su očekivali 11 miliona stranih turista, ali je na letovanje u sunčanu Grčku došlo dva miliona gostiju manje. Hotelijeri i agencije u poslednjem trenutku rasprodaju aranžmane. Ove godine u državnu kasu Grčke od turizma će se sliti najviše 2,9 milijardi dolara. Prošle godine Grčka država je od turizma imala devizni prihod od 3,9 milijardi dolara. Ne samo država, već će i privatnici ove godine zaraditi manje ilegalnim izdavanjem soba i jahti koje nikada ne prijavljuju poreskim organima. Prošle godine privatnici su, prema procenama, zaradili 6,5 milijardi dolara, a ove će dobiti jedva 5,7 milijardi dolara. Jedna grupa privrednih analitičara tvrdi da su nestabilna politička situacija u regionu i pokidane transportne veze sa Evropom (koje idu preko teritorije prethodne Jugoslavije) najveći krivac za propast grčkog turizma. Druga grupa sve glasnije izriče kritike na račun loše unutrašnje organizacije i javašluka. "Turizam ozbiljno ne shvataju ni oni koji se njime bave", smatra Udruženje hotelijera. Grci ovog leta dolaze do zaključka da je prošlo vreme "paradajz" turizma u kome je gostu bilo dovoljno ponuditi jeftin smeštaj, plažu i grčke specijalitete u maloj taverni. Turisti, posebno iz Zapadne Evrope, žele više, a pre svega očekuju dobru organizaciju u kojoj neće gubiti vreme. U potrebe i navike bogatog turiste nikako se ne uklapaju štrajkovi zaposlenih u grčkom avio-saobraćaju i na grčkim trajektnim linijama. Zbog takvih štrajkova, u nekoliko navrata ovog leta je vladao pravi haos na aerodromima i dokovima Pireja i Rafine i drugih luka. Kao jedan od najvažnijih uzroka pravog poraza grčkog turizma, ove godine je i propaganda. Grčki turistički radnici jednostavno ne znaju kako da unovče činjenicu što njihovu zemlju svake godine poseti veliki broj u svetu poznatih ličnosti. "Ako na Krfu letuje poznati jugoslovenski reditelj i slavno ime filma Emir Kusturica - zašto ne dođete i vi". To je reklamna poruka koja nikada nije obišla svet iako je, kako kažu u ovdašnjem Udruženju turističke propagande, mogla da privuče strane goste. Mogla se (ali nije) svetu ispričati i priča da je bivši predsednik Amerike Džordž Buš sa 11 članova svoje porodice ove godine krstario Egejom na jahti "Aleksadros" grčkog brodovlasnika Janisa Lacisa. Slike Katrin Danev i Šeron Stoun, kako uživaju na grčkim ostrvima, morale su da obiđu svet. Tim imenima trebalo je dodati i Entoni Kvina, Toma Henksa, Stivena Spilberga koji su bili na ostrvu Mikonos. Sve ovakve i slične propagandne Šanse su propuštene. Stranim turistima Grčka i dalje nudi razglednice sa prelepim pejzažom, ali bez sadržaja i pravog mamca. Grci jednostavno misle - dovoljno je što imaju lepu zemlju i plavo more.
vesti.56 bjevdjic,
HRVATSKA-SRBI-PRETNJE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 25. avgusta (Tanjug) - Od agresije na RSK porastao je broj pretnji preostalim Srbima u Hrvatskoj. Anonimne pretnje putem telefona uglavnom se svode na to da će Srbi biti "otpuhani" zajedno sa "olujom" i onom koja se "priprema za Istočnu Slavoniju i Baranju". Takođe se poručuje da se "dobro zna ko su četnici" i "peta kolona", pa je "najbolje" da "beže dok je vreme". Najizraženije pretnje su letkom upućene Srbima u Poreču, Umagu, Vrsaru, Rovinju, Puli i drugim istarskim mestima. Na njihove kućne adrese, kao i na adrese Crnogoraca, stiže preteći letak iste sadržine: "Upozoravamo sve Srbe, to jest četnike, da odmah napuste Istru jer su svi nepoželjni na ovom tlu. Ukoliko ne napustite, bićete likvidirani na najbrutalniji način. Kuće ćemo vam spaliti, a vaše supruge silovati, jer su sve one četničke kurve". U pismu, potpisanom od "istarske crne ruke", kaže se i da se zna gde se nalaze srpske kuće i kuda se Srbi kreću, a onda se ističe: "Sad smo se vratili sa ratišta i dobro smo sposobni za klanje. Zato vas još jednom upozoravamo da do 30. avgusta 1995. napustite našu hrvatsku Istru. I znajte da će vas stići istarska crna ruka". Pretnje se završavaju psovanjem srpske majke. Citirajući preteće pismo, na njega danas u riječkom "Novom listu" reaguje predsednik Skupštine čupanije istarske Damir Kajin, koji je i član rukovodstva stranke Istarski demokratski sabor. On izražava nadu da će istražni organi pronaći autore pisma koje pozivaju na mržnju, klanje i silovanje. Među preostalim Srbima u Hrvatskoj, koji su se i na ovaj način našli na udaru, raste zabrinutost da bi "domoljubi" mogli posle verbalnih pretnji da pređu na konkretne akcije. Na to ih opominju i događaji proteklih godina kada su mnogi pripadnici srpske nacionalnosti odvojeni iz stanova ili sa ulica i likvidirani. Za te zločine do sada niko nije odgovarao, iako je bilo pokušaja da se pokrenu sudski postupci. Međutim, oni su i pored priznanja nekih zločinaca, obustavljeni zbog formalno-pravnih sudskih smicalica. I time je podsticano takozvano "tiho" etničko čišćenje u Tuđmanovoj državi. Od 1991. godine proterano je oko 300.000 Srba, a zajedno sa poslednjim egzodusom iz Krajine, više od pola miliona. Pretpostavlja se da sada u Hrvatskoj ima oko 80.000 Srba, ali su se i oni našli na udaru najekstremnijih Hrvata. Za njih su svojevrsni putokaz pojedina ovdašnja glasila, i političari koji ovih dana pronalaze nove "dokaze" o "genocidnosti" Srba i "imperijalističkoj politici barbara sa Istoka", ali i srpskoj kulturi koja je "ispod razine civiliziranog svijeta".
vesti.57 bjevdjic,
NEMAžKA-HRVATSKA-ORUčJE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BON, 25. avgusta (Tanjug) - Nemačka je snabdevala Hrvatsku oružjem, tvrde reporteri Prvog programa nemačke televizije ARD. U sinoć emitovanoj reportaži u magazinu "Monitor" izneto je obilje dokaza da je Hrvatska do zuba naoružana iz magacina bivše istočnonemačke armije. To je, naravno, javna tajna na Balkanu, ali su gledaocima nemačke televizije dokazi o tom prljavom poslu predočeni kao senzacija. U emisiji su viđeni snimci aviona "mig 21" sa zagrebačkog aerodroma Pleso, za koje su stručnjaci bivše istočnonemačke vojske odgovorno tvrdili da su bili u sastavu njihove 8. eskadrile. Na osnovu snimaka detalja ovih borbenih aviona, eksperti su ustanovili da potiču upravo iz istočnonemačke vojske, pošto su na njima pokazali specifične modifikacije koje su bile karakteristične samo za tu armiju. Takve tvrdnje je podržao i neutralni ekspert iz Londona, Pol Biver (Paul Beaver), koji radi za najugledniji svetski vojni časopis "Džejn'z difens" (Jane's defence). On je rekao da se ne radi samo o isporukama istočnonemačkih "migova", već da je Namačka Hrvatskoj prodala veliki broj tenkova, raketa i helikoptera. Sve to potiče sa stokova bivše istočnonemačke armije, naglasio je Biver. U želji da čuju i drugu stranu, reporteri su zatražili odgovor od portparola Ministarstva odbrane u Bonu. On je demantovao sve navode iz pomenute reportaže, objašnjavajući da je Nemačka poštovala embargo na isporuku oružja bivšim jugoslovenskim republikama. Prema rečima predstavnika za štampu ovog ministarstva, ne postoje zvanična saznanja o tome da li je oružje iz arsenala bivše NDR preko trećih zemalja stiglo u Hrvatsku. Time je ovaj zvaničnik samo ukazao na mogući put kojim su velike količine oružja ušle u Hrvatsku. U Nemačkoj je, inače, posle ujedinjenja zabeleženo nekoiko afera sa privatnim firmama koje su prodavale oružje onima kojima su htele, ne obazirući se nimalo na zvaničnu politiku. Velika prašina podigla se i oko prodaje oružja Turskoj koje je vojska te zemlje koristila za ofanzivu na Kurde. I tada je sa zvaničnih mesta demantovano da je oružje nekada pripadalo istočnonemačkoj armiji, ali su bivši oficiri te vojske tvrdili da su apsolutno sigurni i da se radi o oklopnim vozilima sa karakterističnim izmenama, kakve je imala samo njihova armija. Očigledna, stvar se danas ponavlja i sa Hrvatskom. Zvanični demanti ostao je sinoć potpuno u senci uverljivih dokaza i konkretnih analiza stručnjaka i novinara da se veliki deo arsenala nekadašnje istočnonemačke armije - "preselio" u Hrvatsku. Nemačka, koja važi za pokrovitelja režima u Zagrebu, što je nedvosmisleno pokazala na diplomatskom polju, ovoga puta nastoji da se po svaku cenu odbrani od optužbi da je Hrvatsku snabdevala oružjem. Ukoliko bi Bon priznao tu činjenicu, mogao bi da se nađe na udaru međunarodne zajednice zbog kršenja embarga.
vesti.58 bjevdjic,
RSK-GRžKA-DECA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 25. avgusta (Tanjug) - Veći broj grčkih porodica kod kojih su u proteklih šest meseci boravila 102 učenika iz Republike Srpske Krajine (RSK) izrazilo je želju da se ta deca ponovo vrate kod njih, kao i da im odmah upute humanitarnu pomoć, saopšteno je danas u odeljenju Ministarstva prosvete RSK u Beogradu. Prema rečima koordinatora za odlazak dece iz RSK u Grčku Blagoja Vranića, koji je zajedno sa decom boravio u Grčkoj od 10. februara do 18. avgusta, mnoge grčke porodice su posle agresije na Krajinu odmah htele da pruže utočiste krajiškoj deci, ali je to bilo neizvodljivo zbog kolektivnog pasoša koji su posedovali. "Od dolaska dece u Beograd do danas mnoge grčke familije su se interesovale kako deca izbeglice, pa i njihove porodice, ponovo mogu doći kod njih", rekao je Vranić, dodajući da je to izvodljivo jedino ako roditelj deteta ima pasoš. On je uputio poziv svoj deci iz RSK koja su u proteklih šest meseci bila na školovanju u Grčkoj da Birou Vlade RSK u Beogradu dostave svoje nove adrese, kako bi grčke porodice kod kojih su boravili mogle kontaktirati s njima i uputiti im humanitarnu pomoć i novčana sredstva.
vesti.59 bjevdjic,
CRKVA-"PRAVOSLAVLJE"-LONGIN ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 25. avgusta (Tanjug) - Srpski pravoslavni episkop dalmatinski Longin odlučno demantuje tvrdnje hrvatskih rimokatoličkih velikodostojnika da su Srpska pravoslavna crkva (SPC) i sam dalmatinski episkop podsticali Srbe iz Republike Srpske Krajine na masovan egzodus. U izjavi "Prvoslavlju" episkop Longin kaže da je "takve tvrdnje izneo šibenski biskup Srećko Badurina nakon posete Kninu, samo nekoliko dana posle njegovog osvajanja od strane hrvatske vojske kao i zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić u pismu patrijarhu Ruske pravoslavne crkve Alekseju Drugom". Episkop navodi da je u vreme osvajanja Krajine bio u Australiji na osvećenju jedne crkve. "Lišene su svakog osnova tvrdnje pomenutih hrvatskih crkvenih velikodostojnika da mi je ikada palo na pamet da nagovaram ili potstrekavam narod na seobe". Episkop Longin duboko veruje da će se srpski narod vratiti svojim svetinjama u Krajini, koje više vekova svedoče o prisustvu pravoslavlja na tim prostorima. "Znam da se Srbi nikada ne bi selili iz Dalmacije i drugih delova Krajine da nisu isterani brutalnom silom iz svojih domova i sa svojih ognjišta", ističe episkop Longin.
vesti.60 bjevdjic,
BRITANIJA-BOSNA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 25. avgusta (Tanjug) - U očekivanju obnavljanja mirovnog procesa, komandant Unprofora general Rupert Smit (Smith) planira smanjenje broja vojnika UN u bivšoj Bosni i Hercegovini, potvrđeno je danas u Londonu. Smitov plan se temelji na novonastalim uslovima u Bosni, posle promena u istočnobosanskim muslimanskim enklavama i Bihaću, i hrvatskog napada na Krajinu. Prema tom planu, kako saznaje londonski "Tajms", iz Unprofora će se povući najmanje deset bataljona sa preko devet hiljada vojnika. U diplomatskim krugovima u Londonu se, međutim, Smitov plan ocenjuje kao "politički dinamit", jer predviđa da Bosnu uglavnom napuste vojnici islamskih zemalja, Turske, Malezije, Bangladeša i Pakistana. U funkcionalnoj strukturi Unprofora u novim okolnostima ti vojnici, mahom koncentrisani u srednjoj bosni, više, kaže "Tajms", nisu potrebni. Strahuje se, međutim, da oni, jednostavno, neće hteti da odu iz Bosne, a uz to, taj plan je suprotan američkim idejama da se međunarodne snage pojačaju upravo vojnicima iz islamskih zemalja. Ukoliko bi Smitov plan imao uspeha, onda bi, u stvari, glavnina stranih snaga u Bosni pripadala Britaniji i Francuskoj, što se u Londonu vidi i kao politički balans prema preuzimanju mirovne inicijative od strane Vašingtona. U zvaničnom Londonu, s druge strane, još nema konkretnijih procena o daljem razvoju situacije u Bosni i primetna je uzdržanost. Analitičar nedeljnika "Ekonomist" danas tvrdi da je budućnost Bosne u stvaranju etničkih država i da se iluzija o multietničkoj prirodi sarajevske vlade potpuno raspala. Teritorija koju kontroliše sarajevska vlada će, kaže on, biti muslimanska država, koja će u aktuelnoj hrvatsko-muslimanskoj federaciji biti odvojena od hrvatske države. U tim bosanskim državama neće, podseća nedeljnik, biti čak ni formalne zaštite za Srbe. Parafrazirajući izjave lokalnog muslimanskog stanovništva, "Ekonomist" kaže da će muslimani u Bosni imati svoju "fildžan državu".
vesti.61 bjevdjic,
AUSTRIJA-HRVATSKA-GRANIĆ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEž, 25. avgusta (Tanjug) - Pitanje ljudskih prava u Hrvatskoj bilo je u centru pažnje današnjih razgovora predsednika Austrije Tomasa Klestila (Thomas) i hrvatskog ministra inostranih poslova Mate Granića. Granić je austrijskog presednika u Mircstegu (Muerzsteg), u Štajerskoj, informisao o aktuelnoj situaciji u zemlji i naglasio "odlučnost Hrvatske da preostala otvorena pitanja reši pregovorima", kaže se u saopštenju iz kabineta predsednika Klestila. Klestil je od hrvatske vlade zahtevao da ispita slučajeve kršenja ljudskih prava tokom agresije hrvatske vojske na Krajinu, kao i da posebnu pažnju posveti ljudskim i pravima manjina. Granić je, kako se kaže u saopštenju, obećao da će Hrvatska međunarodnim organizacijama omogućiti pristup u sve delove Krajine. On je juče razgovarao sa austrijskim kolegom Volfgangom Šiselom (Wolfgang Schuessel), a rano jutros, iako to nije bilo prvobitno najavljeno, sastao se i sa kancelarom Francom Vranickim (Franz Vranitzky). Pored situacije u Hrvatskoj, Granić je sa domaćinima razgovarao o izgledima za ostvarenje mirovnog procesa na prostoru prethodne Jugoslavije i bilateralnim pitanjima.
vesti.62 bjevdjic,
HRVATSKA-KRAJINA-TUĐMAN ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 26. avgusta (Tanjug) - Hrvatski predsednik Franjo Tuđman, koji je jutros krenuo prvim vozom od Zagreba preko Knina u Split, govorio je pre podne na mitinzima u Zagrebu, Karlovcu i Gospiću, ističući, u neviđeno euforičnoj atmosferi, da hrvatski narod danas "pobednički slavi uspeh svoje vojske". Obraćajući se na uobičajen način "Hrvaticama i Hrvatima", Tuđman je naglasio da je Hrvatska "gotovo cela oslobođena" i zapretio da će i područje Slavonije i Baranje uskoro biti oslobođeno, na ovaj ili onaj način. Hrvatska je, kaže Tuđman, "patila zbog agresije srpskog pučanstva" koje je u ove krajeve, kako je rekao, došlo pre tri i po veka "ispred ili iza osmanlijskih osvajača". "Mi smo im (Srbima) nudili sva građanska i etnička prava, ali su se oni odlučili da pred silom hrvatske vojske napuste Knin, Dalmatinsku zagoru, Liku, Kordun i Baniju. Otišli su, neka im je sretan put", ironično je rekao Tuđman, burno pozdravljen od okupljenih Karlovčana. Onima koji su ostali, ili će se pojedinačno vratiti, treba da bude jasno da nikada više neće moći da vladaju u Hrvatskoj, kazao je hrvatski predsednik. Ponovivši poznatu priču kako je hrvatska vlast pozivala Srbe da ostanu u Krajini, Tuđman je pokušao da odbaci optužbe iz sveta o etničkom čišćenju Srba u Krajini. Priznao je samo da u ratu, kako je rekao, nije moglo proći bez "razaranja i neke srpske kuće". "Mi osuđujemo te incidente i pozivamo hrvatske ljude da se ne osvećuju i ne uništavaju kuće Srba koji su otišli jer je to sada hrvatska imovina", rekao je Tuđman, dodajući da Hrvatska mora da "smesti svoje prognanike i izbeglice u kuće i imanja koja su ostala".
vesti.63 bjevdjic,
SREBRENICA-čEPA-MKCK ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ čENEVA, 26. avgusta (Tanjug) - Nekoliko hiljada "nestalih" muslimanskih izbeglica iz čepe i Srebrenice, za koje se u svetu uporno tvrdilo da su ih pobili bosanski Srbi, nalazi se pod oružjem u redovima muslimanske vojske, proizilazi iz izveštaja Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK). Razrešavajući misteriju nestalih muslimanskih izbeglica, MKCK u svom najnovijem biltenu, koji izlazi u čenevi, kaže se da je iz Srebrenice i čepe otišlo oko 30.000 muslimana. Predstavnici Crvenog krsta u Bosni, dobili su, kako se navodi u biltenu, oko 10.000 molbi osoba koje su zatražile da im se pomogne u pronalaženju njihovih sunarodnika, odnosno rođaka, očeva, braće, sinova. U nastojanju da se otkrije sudbina tih nekoliko hiljada "nestalih", predstavnici Crvenog krsta su obavešteni od muslimanskih vlasti u Sarajevu da su svi oni mobilisani, odnosno regrutovani, u muslimansku vojsku i da "nisu u mogućnosti da stupe u kontakt sa svojim porodicama". U biltenu Međunarodnog komiteta Crvenog krsta se ne precizira koliko je izbeglica iz Srebrenice i čepe regrutovano u muslimansku vojsku. Kaže se samo da se radi o nekoliko hiljada. Međutim, na osnovu podatka od 10.000 molbi, nije teško utvrditi koliko je njih obuklo uniforme muslimanske vojske. Među 30.000 izbeglica iz Srebrenice i čepe nalazilo se i 3.000 pripadnika regularne muslimanske vojske, naveo je u svom poslednjem izveštaju, sada već bivši specijalni izvestilac za ljudska prava na području prethodne Jugoslavije Tadeuš Mazovjecki. Američki predsednik u Ujedinjenim nacijama Madlen Olbrajt zatražila je nedavno u Savetu bezbednosi da se povede hitna istraga o nestalim muslimanskim izbeglicama iz čepe i Srebrenice. Pri tome je na njen uobičajeni grub način optužila Srbe u Bosni, potkrepljujući te optužbe navodnim masovnim muslimanskim grobnicama. Izmišljene i nedokazane priče o sudbini muslimanskih izbeglica iz čepe i Goražda poslužile su nekima kao izgovor za navodnu protivtežu velikoj humanitarnoj tragediji krajiških Srba. Ostaje da se vidi kako će sada reagovati svi oni koji su uporno i bez ikakvih dokaza optuživali Srbe u Bosni za genocid nad muslimanima u Srebrenici i čepi.
vesti.64 bjevdjic,
TURSKA-BOSNA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ANKARA, 26. avgusta (Tanjug) - Muslimanska vlada u Sarajevu poziva Tursku da ostavi svoje vojnike u Bosni u slučaju da se Unprofor povuče iz te bivše jugoslovenske republike. Ministar spoljnih poslova Muhamed Šaćirbej izjavio je turskim novinarima u Vašingtonu, kako prenosi današnja štampa, da je tursko prisustvo dobrodošlo, čak i ako odu "plavi šlemovi". "Mi definitivno smatramo Tursku prijateljskom zemljom. Turska može da nastavi da igra pozitivnu ulogu u Bosni i u okviru Unprofora ali i izvan njega " - izjavio je Šaćirbej ne objašnjavajući šta to praktično znači pogotovo ako se povuku "plavi šlemovi". Šef muslimanske diplomatije u Sarajevu je i ovom prilikom kritikovao mirovne snage UN u Bosni. Unprofor je korišćen kao izgovor za održavanje embarga na isporuke oružja, odnosno za slabljenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne, tvrdi on. Turska u Bosni ima skoro 1.500 vojnika u sastavu Unprofora. Oni su raspoređeni u regionu Zenice na liniji razdvajanja Hrvata i muslimana. Ankara ne samo da ne razmišlja da povuče svoje jedinice iz Bosne, već je spremna, ako to bude od nje zatraženo, da tamo pošalje pojačanja. Turska ima ratne avione u okviru NATO snaga u Italiji koji nadleću Bosnu i jedan brod i jednu podmornicu u okviru zapadne flotile koja kontroliše primenu sankcija protiv Jugoslavije.
vesti.65 bjevdjic,
BRITANIJA-BOSNA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 26. avgusta (Tanjug) - Velika Britanija se neće povući iz misije Unprofora u Bosni, a njeni vojnici će tamo ostati sve dok budu mogli da obavljaju humanitarni posao i dok budu imali šta da rade. Kako danas piše londonski "Fajnenšel tajms", ovakav stav i zvaničnog Londona predstavlja odgovor na strahovanje za dalju misiju Unprofora čiji je povod povlačenje britanskih "plavih šlemova" iz Goražda. U diplomatskim krugovima u Londonu se, međutim, saznaje da, ipak postoji mogućnost potpunog povlačenja britanske misije iz Bosne. Britanija i Francuska su, prema tim krugovima, uverene da će se morati povući iz Bosne ako SAD nastave sa pretnjama i late se nasilja nad bosanskim Srbima. Povlačenje iz Goražda je Britanija još ranije najavila, ali se brzina kojom je to izvedeno među britanskim analitičarima procenjuje kao iznenađenje. Bez obzira na sva objašnjenja, utisak je da je reč o političkom manevru među zapadnim saveznicima u cilju prestrojavanja snaga u obnovljenom mirovnom procesu. S tim u vezi, valja ukazati na vrlo brzu reakciju američke administracije i njenu zabrinutost zbog mogućnosti povlačenja britanskih i francuskih "plavih šlemova". Tokom dosadašnje američke mirovne inicijative Francuska i Britanija, koje su i vojno i humanitarno najzastupljenije u Bosni, bile su, na izvestan način, po strani. Francuska i britanska upozorenja bi se, tako, mogla shvatiti i kao podsećanje "velikom savezniku" s one strane okeana ko stvarno radi posao u Bosni i čijim životima se plaća cena politike međunarodne zajednice. U svetlu tog, na neki način, "novog prestrojavanja na Zapadu" u zvaničnom Londonu je još uvek prisutna uzdržanost prema delotvornosti najnovije mirovne inicijative koju predvodi Vašington. Treba podsetiti, da je na početku Britanija davala punu podršku Vašingtonu, ocenjujući da su i SAD konačno uvažile bosansku realnost i da žele mir. Posle pogibije američkih pregovarača na putu za Sarajevo, međutim, u Londonu se odjednom pojavila uzdržanost. U britanskim diplomatskim krugovima se sada nezvanično ukazuje da će pogibija ljudi koji su "duboko poznavali jugoslovensku krizu" sasvim sigurno usporiti mirovni proces.
vesti.66 bjevdjic,
BRITANIJA-UNPROFOR ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 26. avgusta (Tanjug) - Britanski vojnici u sastavu misije UN u nekadašnjoj Jugoslaviji su do sada u raznim situacijama ubili oko 200 lokalnih ratnika, piše danas londonski "Indipendent", pozivajući se na Ministarstvo odbrane. Ministarstvo odbrane nema precizne podatke, ali je potvrdilo da je reč o oko 200 žrtava. Britanske trupe su pod zastavu UN u nekadašnju Jugoslaviju, pre svega u bivšu jugoslovensku republiku Bosnu i Hercegovinu, došle u oktobru 1992. godine. Do sada je na prostorima prethodne Jugoslavije poginulo osam britanskih vojnika. Ukupni gubici snaga UN su oko 150 ljudi, a najviše je, skoro 60, poginulo francuskih vojnika, mahom legionara. Britanski vojnici su, prema armijskim analizama, pucali isključivo u samoodbrani, a njihove žrtve su bili lokalni nedisciplinovani i pijani ratnici, koji nisu bili pod komandom svojih starešina. U misiji Unprofora Ujedinjeno kraljevstvo sada, sa novim snagama, ima ko devet hiljada vojnika i to je najveći pojedinačni kontingent.
vesti.67 bjevdjic,
ENZIM-ĆELIJSKI "MOTOR" ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ VAŠINGTON, 26. avgusta - Ekipa naučnika sa Univerziteta Osaka otkrila je strukturu enzima koji predstavlja ćelijski "motor", pošto omogućava da se hrana pretvori u energiju, javlja AFP. Enzim CcO (citohrom C oksidaza), koji je prisutan u gotovo svim životinjskim ćelijama, pokreće hemijsku reakciju koja omogućava da se stvori kombinacija kiseonika i hranljivih elemenata, od koje se onda dobijaju oksid ugljenik, voda i energija. Japanski naučnici pretpostavljaju da je proces starenja povezan sa smanjenom efikasnošću ovog enzima i da je njegova prekomerna aktivnost odgovorna za gojaznost. U članku koji prati studiju japanskih naučnika, objavljenu u američkom naučnom časopisu "Sajens" (Science), američka naučnica Šelag Ferguson-Miler (Shelagh Ferguson-Miller) izražava nadu da će ovo otkriće omogućiti da se pronađe lek za poremećaje na nivou metaboličkih procesa.
vesti.68 bjevdjic,
HRVATSKA-KNIN-TUĐMAN ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 26. avgusta (Tanjug) - Hrvatski predsednik Franjo Tuđman, govoreći danas na mitingu u Kninu, istakao je da je Knin "od sada hrvatski i da nikada više tamo neće biti povratka na ono što je bilo", ni jednom rečju ne pominjući mogući povratak Srba na svoja vekovna ognjišta. Miting je održan u euforičnoj atmosferi i pravom izlivu hrvatskog domoljublja ispred kninske železničke stanice, gde se zaustavio voz pod nazivom "Vlak slobode", koji je iz Zagreba krenuo prema Splitu. Tuđman je na mitingu pozvao iseljene Hrvate iz celog sveta da se vrate na sada "oslobođena" područja. Nije se dopuštalo da "hrvatski narod bude sam svoj na svome", rekao je hrvatski predsednik i napomenuo da bi trebalo objasniti zašto je Knin postao "užas antihrvatski" koji je doveo i do toga da 1990. godine Srbi započnu borbu protiv samostalne i nezavisne hrvatske države. "Tko ih je doveo do toga da neslavno nestanu iz Knina i ovih krajeva kao da ih nikada nije bilo", zapitao je Tuđman, čije su reči praćene frenetičnim odobravanjem prisutnih na mitingu. "Da bi smo to postigli, draga hrvatska braćo i sestre, morali smo ujediniti sve razjedinjeno hrvatstvo" i "morali smo stvoriti hrvatsku vojsku, hrvatsku silu s kojom smo bili kadri da ih pobedimo", kazao je Tuđman. Ovde u Kninu su stvarali srpsku državu, a onda "pod snagom hrvatske vojske, pred mudrošću naših odluka, nestalo ih je za dva-tri dana", konstatovao je hrvatski predsednik. Nisu imali vremena, dodao je on, "da pokupe ni svoje prljave pare-devize niti gaće", rekao je Tuđman.
vesti.69 bjevdjic,
HRVATSKA-SPLIT-TUĐMAN ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ZAGREB, 26. avgusta (Tanjug) - Vođa Hrvatske Franjo Tuđman zapretio je večeras u Splitu da će zauzeti Istočnu Slavoniju i Baranju, slično kao što je to učinio agresijom na Krajinu. Ako "oslobađanje" Istočne Slavonije i Baranje ne bude išlo na miran način i uz pomoć međunarodne zajednice, onda će biti ne samo novih "oluja", nego i novih "gromova" - rekao je Tuđman na mitingu povodom dolaska prvog voza preko osvojenog srpskog Knina, što hrvatske vlasti koriste za stvaranje nezapamćene euforije, posle krvave akcije "oluja" u Krajini. U višenedeljnoj atmosferi neobuzdanog hrvatskog nacionalizma, Tuđman je čak trijumfalistički naglasio da sa Hrvatskom, kao oružanom silom, danas moraju računati i velike sile u svetu! Poručio je da Zagreb ima vojnu snagu koja može da oslobodi Istočnu Slavoniju i Baranju. Tuđman je saopštio da Zagreb namerava da vrati "stotine hiljada" iseljenih Hrvata sa svih kontinenata sveta, koje će naseliti u "oslobođena" (srpska) područja, a "za neki mesec i u Istočnu Slavoniju i Baranju".
vesti.70 bjevdjic,
TRST-HRVATSKA-DEMONSTRACIJE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ RIM, 26. avgusta (Tanjug) - U znak protesta zbog agresije na Srpsku Krajinu, njene okupacije i zločina počinjenih nad srpskim izgnanicima, ispred hrvatskog konzulata u Trstu danas su održane masovne demonstracije, na kojima su učestvovali predstavnici bezmalo svih italijanskih političkih partija, sindikalnih, omladinskih, mirotvornih i drugih organizacija. Organizator manifestacije, italijanska asocijacija za mir, izdala je tim povodom proglas u kojem zahteva privredni bojkot Hrvatske i njeno isključivanje iz svih međunarodnih ekonomskih organizacija. U dokumentu se izražava razočaranje jer je "pogrom srpskih civila u begu" naišao samo na verbalnu, "licemernu" osudu međunarodne zajednice. Ocenjuje se da je "jedina adekvatna reakcija" došla od kopredsednika ženevske konferencije Karla Bilta (Carl Bildt), koji je predložio da se hrvatski predsednik Tuđman uvrsti u listu ratnih zločinaca. "Hrvatski zločini ne smeju biti ignorisani zbog ekonomskih interesa zapadnih zemalja, zainteresovanih za prodaju oružja i za biznis u rekonstrukciji razorenog područja" - naglašava se u proglasu asocijacije za mir. Asocijacija je pozvala tršćansku Privrednu komoru da, kao prvi konkretan korak, otkaže učešće na jesenjem zagrebačkom sajmu.
vesti.71 bjevdjic,
IRAK MENJA MIŠLJENJE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BAGDAD, 27. avgusta (Tanjug) - Posle iznenadnog bekstva dvojice Sadamovih zetova u inostranstvo - generala Huseina Kamila Hasana, ministra (vojne) industrije i njegovog brata Sadama Kamila Huseina, pukovnika, iračka vlada je odustala od pretnje da će prekinuti saradnju sa specijalnom komisijom UN (UNSCOM), ukoliko ona do kraja avgusta ne završi svoja ispitivanja u Iraku. UNSCOM ima zadatak da nadgleda poštovanje i sprovođenje u delo sporazuma na osnovu koga je prekinut zalivski rat a Irak se obavezao da će uništiti svoje oružje za masovno razaranje i sredstva za njihovu proizvodnju. Do nedavnog bekstva generala Kamila, zaduženog za rad iračke vojne komisije, direktno uključene u pregovore sa UNSCOM-om, vođen je "rovovski rat", dug četiri godine. Irak je tvrdio da je ispunio uslove, dok je UNSCOM stalno postavljao nova pitanja o pojedinim industrijskim i vojnim programima. Irak danas optužuje generala Kamila da je skrivao činjenice o iračkim programima naoružanja, posebno o biološkom, preteći potčinjenima, ali i višim autoritetima od sebe. Zvanični Bagdad tvrdi da je tek po bekstvu generala otkrio njegovu delatnost i priznaje da još ima neotkrivenih detalja o vojnom biološkom programu. Pre generalovog bekstva Irak se ozbiljno pripremao prvo da ohladi, a zatim i da prekine saradnju sa specijalnom komisijom UN. Bio je rešen da više ne udovoljava zahtevima Ujedinjenih nacija i da dalje ne otkriva svoj program za naoružanje, ukoliko ne dobije garantije da će mu sankcije biti uskoro ukinute. Iračka vlada je optuživala komisiju UN da odugovlači, da namerno primenjuje "taktiku kašnjenja", ne mareći za muke iračkog naroda pritisnutog ponižavajućim sankcijama, zavedenih pre pet godina. Ministarstvo zdravlja Iraka saopštilo je da je do 6. avgusta ove godine, kada se navršilo pet godina od uvođenja sankcija, od direktnih posledica embarga umrlo oko sedam hiljada Iračana. Iračani će i dalje trpeti sankcije, a vlada će nastaviti da sarađuje sa Komisijom. Sankcije sprečavaju Irak da izvozi naftu i nanele su veliku štetu iračkoj privredi, a stanovništvo je toliko osiromašilo da većina živi ispod praga minimalne egzistencije. Posle bekstva Kamila, dolar je na "crnom tržistu" skočio na 2.100 iračkih dinara, ali se posle nekoliko dana vratio na vrednost od 1.850 dinara. Irak optužuje Kamila i da je odneo nekoliko miliona dolara, namenjenih kupovini hrane i lekova za Iračane. U međuvremenu supruga predsednika Sadama Huseina boravila je u Jordanu pokušavajući da vrati ćerke, koje su muževi izveli iz Iraka, navodno tvrdeći im da ih vode na odmor u Bugarsku. Misija Sadamove supruge nije uspela i njene ćerke će sa decom ostati i dalje u Jordanu.
vesti.72 bjevdjic,
PRONAĐENI OSTACI KROKODILA-BILJOJEDA ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 27. avgusta - Ekipa kineskih i kanadskih naučnika pronašla je kosti krokodila-biljojeda koji je živeo pre oko 120 miliona godina, javlja AFP. Ostaci neobične životinje, koja je nazvana Chimaerasuchus paradoxus, pronađeni su na obali reke Jangce, u provinciji Hubei. Tvrdnju da se ovaj praistorijski gmizavac hranio pretežno biljkama naučnici zasnivaju na obliku njegovih zuba i čeljusti.
vesti.73 bjevdjic,
BRITANIJA-KRAJINA-IZBEGLICE ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ LONDON, 27. avgusta (Tanjug) - U humanitarnoj katastrofi, izazvanoj hrvatskim napadom na Krajinu, još uvek se ne zna za sudbinu oko deset hiljada Srba, upozorava danas londonski "Sandej telegraf". Sumnja se, kaže list, da su oni nestali kao civili na svom izbegličkom putu i među zvaničnicima Ujedinjenih nacija i Međunarodnog crvenog krsta se strahuje da li su uopšte živi. Hrvatske vlasti, međutim, odbijaju te optužbe, ali je jedan funkcioner UN, koji je tražio da ostane anoniman, izjavio londonskom listu da on, poučen iskustvom iz zapadne Slavonije, misli da je Hrvatska odgovorna za živote tih ljudi. Dok se odiseja krajiških izbeglica nastavlja, hrvatski predsednik Franjo Tuđman, ističe "Sandej telegraf", preti novim ratom. Zvanična Britanija je osudila agresiju na Krajinu i optužila Hrvatsku za najveće etničko čišćenje od početka jugoslovenske krize, ali je primetno da sudbina izgnanih Srba nije privuka ozbiljniju pažnju ni vlasti ni britanske javnosti.
vesti.74 bjevdjic,
RSK-OFANZIVA-HRAMOVI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 27. avgusta (Tanjug) - Od početka rata na prostorima prethodne Jugoslavije, u njenim bivšim republikama Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini (BiH) porušeno je oko 200 pravoslavnih crkava i hramova, a još toliko ih je oštećeno, izjavio je Tanjugu direktor Muzeja Srpske pravoslavne crkve (SPC) Slobodan Mileusnić. Uz više od 60 procenata razorenih crkava uništeno je i najmanje oko 5.500 ikona, ali treba napomenuti da te cifre, na žalost, nikako ne treba uzimati za konačne. "Najbolji pokazatelj da je na sceni ponovljeni duhovni genocid nad srpskim narodom jeste to što se ne uništavaju samo crkve na borbenim linijama već i pravoslavni hramovi udaljeni i po 100 kilometara od ratnih dejstava", napominje Mileusnić. "Na žalost, srpsko duhovno nasleđe uništavaju narodi kojima je ta crkveno-umetnička baština takođe bliska, bilo po hrišćanskoj veri ili po zajedničkom podneblju", ističe on. U najnovijoj hrvatskoj ofanizivi na Republiku Srpsku Krajinu (RSK) uz nekoliko desetina crkava, prema proverenim, ali još nepotvrđenim podacima, spaljen je i do temelja uništen manastir Krupa sazidan daleke 1317. godine. O sudbini i stepenu oštećenja manastira Krka iz 1350. i manastira Dragovići iz 1397. godine još se ništa pouzdano ne zna, jer hrvatska vojska na okupiranim područjima ne dozvoljava pristup snagama Ujedinjenih nacija i humanitarnim organizacijama. "Manastiri su jedina autentična svedočanstva o postojanju jednog naroda - srpskog naroda na tim prostorima, jer su bili i ostali duhovna staništa, kulturna središta i nacionalna boravišta", kaže Mileusnić. Muzej SPC poseduje podatke da su uništene i pravoslavne crkve u Gornjokarlovačkoj eparhiji (jednoj od pet pravoslavnih eparhija na području Hrvatske), kao i da su granatirana i minirana srpska groblja. Uz to, uništeno je oko 1.000 spomenika kulture, stotinak biblioteka i više os 120 škola. "Kada je reč o pokretnoj imovini, o kulturno-umetničkim dragocenostima i riznicama pravoslavnih hramova mi smo već 1992. godine, u saradnji sa Ministarstvom kulture Republike Srbije, Republičkim zavodom za zaštitu spomenika i Narodnim muzejom, dragocenosti registrovali, popisali, a najvrednije relikvije dislocirali", napominje Mileusnić. Tako su ujedno, prema njegovim rečima, dragocenosti zaštićene od napada, ali i konzervirane i zaštićene od zuba vremena. Mileusnić je apelovao na kolege iz Hrvatske da se "zauzmu da se, koliko je god to moguće, zbrine pravoslavno kulturno -umetničko blago, jer im to nalaže profesionalizam i savest", a, uz to, "u civilizacijskom poimanju, to blago je tekovina svih naroda na tim prostorima", istakao je on. "U Drugom svetskom ratu, kada se dogodio identičan genocid, kada su po naredbi ustaškog vođe Pavelića uništavane crkve i manastiri, posao je bio poveren Vladimiru Kalčiću i Ivanu Bahu, koji su posao obavili krajnje profesionalno - popisali su svaku ikonu, svaku dragocenost, prosledili u Zagreb muzejskim ekipama na sređivanje i raspored", podseća Mileusnić. Prema njegovim rečima radilo se o količini od 400 tona umetničkog blaga, a zahvaljujući urednoj dokumentaciji, oko 70 procenata toga je posle rata vraćeno u matične manastire i crkve.
vesti.75 bjevdjic,
HRVATI-MUSLIMANI ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ BEOGRAD, 27. avgusta (Tanjug) - Linija razdvajanja između istočnog muslimanskog i zapadnog hrvatskog dela Mostara umesto da nestaje sve se više ojačava i ozvaničava, tako da je Mostar definitivno podeljen grad, javlja danas muslimanski Radio Mostar. Kontrolni punkt kod robne kuće "Hit", gde se svakodnevno popisuje 250 stanovnika Mostara koji žele da pređu iz jednog u drugi deo grada, umesto da se ruši, sada se, tvrdi isti radio, uređuje i učvršćuje. Muslimanska i hrvatska policija i dalje kontrolišu samo svaka svoj deo grada, tako da od zajedničke policije neće, tvrdi muslimanski Radio Mostar, sigurno ništa biti ni za šest sedmica, do kada je evropski administrator Hans Košnik za njeno formiranje postavio krajnji rok. Radio zaključuje da je evropska administracija u Mostaru u najvažnijem segmentu delovanja, a to su sloboda kretanja i stvaranje mešovite policije, jednostavno doživela potpuni krah.
vesti.76 scekick,
Shell Kills 15 In Sarajevo SARAJEVO, Bosnia-Herzegovina (AP) -- A shell exploded near the crowded central marketplace in Serb-besieged Sarajevo Monday, killing at least 33 people and wounding dozens. The attack threatened peace efforts resuming in Paris Monday. Pandemonium broke out and pools of blood were everywhere. Some people had legs and arms blown off. Bosnian television showed at least 40 people lying in the marketplace, many dead. One old man had his head split open, his motorcycle still between his legs. Many of the dead were children, women or old people. Some bodies fell apart as people tried to pick them up to load them into cars to take them to hospitals. Other cars, bodies hanging out of them, sped off to hospitals, horns blaring. The attack came just as the United States and its allies were renewing attempts to reactivate peacemaking. The Bosnian government suggested it might suspend meetings with the Americans until it got an assurance that the Serbs would be targeted by retaliatory NATO airstrikes. The United Nations said air raids remained a possibility -- but not before it established who fired the shell, one of five to hit the downtown area. The Serbs control mountains surrounding the area and have besieged Sarajevo throughout 40 months of war. Sixty-eight people were killed on Feb. 5, 1994, less than 100 yards from where the shell landed Monday, in Sarajevo's worst carnage of the Bosnian war. The United Nations never publicly confirmed who fired that shell, either. The Bosnian army said Monday's carnage was caused by a 120-mm mortar shell fired from rebel Serb positions south of Sarajevo. The Serbs denied the shell was theirs and accused the Muslim-led government army of firing on its own people to scuttle peace talks. Officials on both sides accused the other of terrorism. At Kosevo, the main hospital, the rush of victims Monday was so overwhelming that many people with shrapnel wounds were forced to wait outside. Inside, the more seriously wounded were crowded in halls and patients' rooms. Nihada Hadziahmic was hit by shrapnel in both legs. "I could just hear screaming," she said, describing the first moments after the shell landed. She said she felt something cut into her legs and then hobbled into a doorway before being rushed to the hospital. The Bosnian Health Ministry said 33 people died and 74 were wounded. Prime Minister Haris Silajdzic said the death toll would likely rise to about 40. Hours after the five shells landed, police and medical teams continued to pull out victims from destroyed buildings, the Interior Ministry said. Gatherings had been prohibited at the marketplace in an attempt to prevent a repetition of last year's bloodbath, and a policeman said he had tried to disperse the teeming crowd minutes before the shell hit Monday. The 1994 attack led to a NATO ultimatum to the Serbs to pull back their heavy weapons from the immediate vicinity of the Bosnian capital or face airstrikes. Both the Serb and Muslim forces respected the 12 1/2-mile heavy weapons "exclusion zone" for about a year, then began violating it. The United Nations gave up trying to enforce it in May and requested NATO airstrikes on the Serbs. The Serbs retaliated by pounding the central city of Tuzla with shells, killing at least 70 people and wounding 150. A U.S. negotiating team, led by Assistant Secretary of State Richard Holbrooke, arrived in Paris Monday to reopen talks with envoys of other countries involved in the peace process and President Alija Izetbegovic of Bosnia. But Silajdzic, reacting with fury to the shelling, said his side would suggest "a suspension of the peace process" -- apparently until the Bosnians got a commitment that NATO would attack the Serbs in retaliation. "We would like to know what the role of NATO is in all of this," he said. "Are they going to stand by while we are being killed and massacred? ... Is Sarajevo a safe zone or a killing ghetto?" NATO, in tandem with the United Nations, has promised more vigorous air strikes for all U.N. "safe areas," including Sarajevo, following brutal Serb conquests of two other "safe areas" -- Srebrenica and Zepa." At an emergency session of the government after the attack, Silajdzic blamed NATO countries for the world opposition to exempting his army from a U.N. arms embargo on all warring factions in Bosnia. "They do not let us defend ourselves and are responsible therefore for defending the citizens of Sarajevo," he said. U.N. officials said airstrikes remained a possibility -- but not before the origin of the shell was established. Even before the attack, the commander of Bosnian government forces was skeptical about the chances of the new U.S. initiative. Gen. Rasim Delic said they amounted to little more than a collection of ideas "without a head and without a tail." Holbrooke's new team was hurriedly put together after three senior officials were killed in an accident Aug. 19 outside Sarajevo. Holbrooke said before leaving the United States that the talks were "potentially decisive" and that more NATO strikes were a possibility unless the Serbs, who have rejected other peace plans, embraced the peace process. Like earlier plans, the U.S. peace plan includes splitting Bosnian territory, with 51 percent going to the Sarajevo government and its Croat allies, and 49 percent remaining with the Bosnian Serbs. The Bosnian Serbs' self-styled "parliament" was to meet this afternoon in Pale, south of Sarajevo, in a session arranged before Monday's shelling.
vesti.77 gerber,
FOX MORNING NEWS INTERVIEW WITH FORMER SECRETARY OF DEFENSE NATO RETALIATORY AIR STRIKES AUGUST 31, 1995 SPEAKERS: LARK MCCARTHY, FOX NEWS JAMES SCHLESINGER, FORMER SECRETARY OF DEFENSE MCCARTHY: Good morning, Mr. Secretary. SCHLESINGER: Good morning. MCCARTHY: Let's begin because we're seeing one of the first pictures -- you know -- of the military operation. We're hearing Admiral Smith, the NATO commander, saying it's been very successful, going very well. From what you've seen so far, your assessment, just from a strictly military standpoint? SCHLESINGER: Oh, I think that the military operations not only are going well, they were bound to go well. We are dealing with a third or fourth rate power. They are up against the leading power in the world with its allies, so inevitably, we are going to be able to knock out their communications centers. We will knock out some of their artillery. Over time, it will go less well, because there will be fewer targets worth hitting. MCCARTHY: OK. Are the Serbs effectively crippled at this point? Can we say that? SCHLESINGER: Oh, no. No. They will be in a position to move against the Bosnians if they should so desire. But they will only draw additional strikes upon them at that point. MCCARTHY: So, let's move into the diplomatic efforts. Where are we now? Clearly the aim is to get the Serbs to the peace table. Will this work? We are hearing some reports, I guess, that even a Serb general saying, "Yes, we're willing to talk," but it's not clear under what conditions. SCHLESINGER: Well, he has said that he's prepared to talk. I think that Karadzic was much more adamant yesterday. The intriguing part of this is that we are now dependent for the success of what we are trying to do on those whom we have described as war criminals and wish to bring to trial, mainly Milosevic and Karadzic and upon Moscow's reaction. MCCARTHY: Yes. SCHLESINGER: Whether or not this is diplomatically successful depends on all those elements. MCCARTHY: So the Holbrooke mission that's going on right now -- what do you see as what he needs to be doing? SCHLESINGER: Well, he needs to be trying, as he is, to bring them to the table. But whether or not, they will be prepared to do so after these strikes remains an open question, although the Department of State denies it, now, it's plain that we have taken sides. They say we have not taken sides. We have unleashed the Croats against the Serbs in Krajina and now we are engaged in air strikes. There is no way that we can continue to profess that we are neutral in this contest. MCCARTHY: Yes, and this question of not being neutral -- do you think that that was a logical next step based on what the Serbs were doing? SCHLESINGER: I think that that was the logical next step. Inevitably, the Serbs have brought down this upon their heads. Whether it's a greater response than they had thought -- but it does not lead to a road to peace, necessarily. And it is going to cause great troubles with our relations with Russia. MCCARTHY: With Russia. SCHLESINGER: As Yeltsin has indicated. MCCARTHY: One of the things you said in testimony before Congress was that there is an assumption of dealing with rational parties, and you say, toss that out. What do you mean? SCHLESINGER: Well, I think that the Americans tend to believe that the people on the other side will make careful calculations based upon preserving their properties, preventing bombing, that kind of thing. Instead, there are hatreds that go back a long way. In the case of the Croats and the Serbs, at least to the Second World War, when the Croats murdered 500,000 Serbs. We may have forgotten that. The Serbs have not. MCCARTHY: They have not. So, what then are the key issues? Clearly, it goes beyond this question of recognition that we hear so much about -- this mutual recognition that could be and will be key to any peace. What else will be key? SCHLESINGER: Well, on the mutual recognition -- that is a failure of understanding of what the Serb objectives are. We now say that the Serbs must give up their objective of Greater Serbia. I don't think that there's any force on earth that will oblige them to do that. That's the key problem. SCHLESINGER: The Bosnian Muslims are a very small part of the total populations of Yugoslavia. It is not clear even that all of the allies are interested in seeing a Muslim state established on the continent of Europe. I think that the French, in particular, would have apprehensions about that. MCCARTHY: So in your view, is the NATO stance the correct one to say that these raids will continue? SCHLESINGER: This was inevitable. It is not clear that the diplomatic effects will be beneficial. SCHLESINGER: This was inevitable. It is not clear that the diplomatic effects will be beneficial. MCCARTHY: Thank you so much. Former Defense Secretary, James Schlesinger. We really appreciate it. The FDCH Transcript Report August 31, 1995
vesti.78 gerber,
Na temu: To all you Thinkers Out there - Beware ____________________________________________________________________________ MOSCOW - Doctors are blaming a rare electrical imbalance in the brain for the bizarre death of a chess player whose head literally exploded in the middle of a championship game! No one else was hurt in the fatal explosion but four players and three officials at the Moscow Candidate Masters' Chess Championships were sprayed with blood and brain matter when Nikolai Titov's head suddenly blew apart. Experts say he suffered from a condition called Hyper-Cerebral Electrosis or HCE. "He was deep in concentration with his eyes focused on the board," says Titov's opponent, Vladimir Dobrynin. "All of a sudden his hands flew to his temples and he screamed in pain. Everyone looked up from their games, startled by the noise. Then, as if someone had put a bomb in his cranium, his head popped like a firecracker." Incredibly, Titiov's is not the first case in which a person's head has spontaneously exploded. Five people are known to have died of HCE in the last 25 years. The most recent death occurred just three years ago in 1991, when European psychic Barbara Nicole's skull burst. Miss Nicole's story was reported by newspapers worldwide, including WWN. "HCE is an extremely rare physical imbalance," said Dr. Anatoly Martinenko, famed neurologist and expert on the human brain who did the autopsy on the brilliant chess expert. "It is a condition in which the circuits of the brain become overloaded by the body's own electricity. The explosions happen during periods of intense mental activity when lots of current is surging through the brain. Victims are highly intelligent people with great powers of concentration. Both Miss Nicole and Mr. Titov were intense people who tended to keep those cerebral circuits overloaded. In a way it could be said they were literally too smart for their own good." Although Dr. Martinenko says there are probably many undiagnosed cases, he hastens to add that very few people will die from HCE. "Most people who have it will never know. At this point, medical science still doesn't know much about HCE. And since fatalities are so rare it will probably be years before research money becomes available." In the meantime, the doctor urges people to take it easy and not think too hard for long periods of time. "Take frequent relaxation breaks when you're doing things that take lots of mental focus," he recommends. ---------------------------------------------------------------------------- HOW TO TELL IF YOUR HEAD'S ABOUT TO BLOW UP: Although HCE is very rare, it can kill. Dr. Martinenko says knowing you have the condition can greatly improve your odds of surviving it. A "yes" answer to any three of the following seven questions could mean that you have HCE: 1. Does your head sometimes ache when you think too hard? (Head pain can indicate overloaded brain circuits.) 2. Do you ever hear a faint ringing or humming sound in your ears? (It could be the sound of electricity in the skull cavity.) 3. Do you sometimes find yourself unable to get a thought out of your head? (This is a possible sign of too much electrical activity in the cerebral cortex.) 4. Do you spend more than five hours a day reading, balancing your checkbook, or other thoughtful activity? (A common symptom of HCE is a tendency to over-use the brain.) 5. When you get angry or frustrated do you feel pressure in your temples? (Friends of people who died of HCE say the victims often complained of head pressure in times of strong emotion.) 6. Do you ever overeat on ice cream, doughnuts and other sweets? (A craving for sugar is typical of people with too much electrical pressure in the cranium.) 7. Do you tend to analyze yourself too much? (HCE sufferers are often introspective, "over-thinking" their lives.)
vesti.80 gerber,
Subject: Serbs Recede From Sarajevo Date: Fri, 1 Sep 95 3:50:11 PDT SARAJEVO, Bosnia-Herzegovina (AP) -- Zeroing in on an ammunition dump, an anti-aircraft missile site and other targets, NATO planes kept up military pressure on the Bosnian Serbs while signs emerged of progress toward a negotiated peace. žžThe operation is still going on, mostly reconnaissance flights, but we are dropping some bombs,'' Capt. Jim Mitchell, a NATO spokesman in Naples, Italy, said on the third day of airstrikes intended to punish the rebels for shelling civilians and to force them to the bargaining table. The U.N. rapid reaction force, dug in on Mount Igman southwest of Sarajevo, also resumed shelling Serb positions in Sarajevo early Friday. The return of good weather Friday after Thursday's heavy cloud cover helped pilots find their targets. U.N. military sources in Sarajevo and Zagreb said these included a T-64 tank and an artillery piece near the southwestern city of Mostar, an anti-aircraft missile site near Sokolac in eastern Bosnia, a radar bunker near the eastern town of Foca, an ammunition dump southwest of the government enclave of Gorazde and a road bridge at Miljeno, 6 miles southeast of Gorazde. The show of force appeared to be chipping away at the Serbs' defiance. Serbs appeared to be moving some heavy weapons from around Sarajevo, the city they have had in a stranglehold since the Bosnian war began in 1992. Peacekeepers observed three tanks moving out of the 12 1/2-mile heavy weapons exclusion zone the United Nations wants around Sarajevo. In the Yugoslav capital Belgrade, U.S. Assistant Secretary of State Richard Holbrooke reported a breakthrough in negotiations, saying all sides have now agreed to a division of Bosnia that will give the Serbs less than half the territory of the country. The Serbs currently hold about two-thirds. However, rebel Serbs and the Muslim-led Bosnian government remain sharply divided over which parts of the country each side should get, Holbrooke said. The envoy, speaking late Thursday, also said Serbian President Slobodan Milosevic -- who will lead a negotiating team including Bosnian Serbs -- had accepted the U.S. initiative žžas the basis for these negotiations.'' Milosevic whipped up nationalist fervor that exploded into fighting when Croatia and Bosnia broke off from Serb-led Yugoslavia. But as his country deteriorates under a U.N. trade ban, Milosevic has pressured the Bosnian Serbs to negotiate an end to the war. Speaking before meeting Milosevic outside Belgrade Friday, Holbrooke said: žžWe are talking about the map, about constitutional issues, about economic reconstruction.'' He warned, however, that žžthe Bosnians are not going to be pushed into a settlement that is adverse to their interests.'' Bosnian Serb leader Radovan Karadzic signaled a possible softening of his position. žžWe are adjusting our attitudes according to situations. And the situation has changed significantly,'' Radovan Karadzic said in an interview on Serb television Thursday. žžI believe that in the first half of September a lot of things will be cleared up.'' In a letter to the U.N. chief for former Yugoslavia, Yasushi Akashi, Karadzic said his forces would not fire artillery at Bosnian žžsafe areas.'' But he warned that continued NATO attacks would žžhave the effect of hastening our preparations for a long-term conflict that the international community has no hope of winning,'' the letter said. NATO and the United Nations began their aggressive new strategy Wednesday, flying more than 300 sorties the first day to take out Serb air defenses, artillery and other military targets. Thursday's sorties -- more than 130, according to NATO sources -- targeted Serb ammunition storage sites in three different areas around Sarajevo, some of which had also been targeted Wednesday. The rapid reaction force fired around 50 shells at Bosnian Serb gun positions in the southern Sarajevo suburb of Lukavica Friday morning after Serbs fired a 30-mm anti-aircraft gun toward the closed, U.N.-controlled airport, U.N. officials said. There was no word on casualties or damage. Lt. Col. Pierre Briere, a U.N. spokesman, said the force also used its guns late Thursday, firing some 50 shells on Serb mortar and anti-aircraft gun positions near Kasatici to the west and in Lukavica. An AP reporter in Pale heard two very loud explosions Friday morning in the vicinity of the Bosnian Serb headquarters southeast of Sarajevo. Strong detonations were also heard there Thursday evening. Serb sources said an army barracks and arms depot about nine miles away had been hit. But there was no confirmation it was a NATO strike. Akashi said Serbian President Slobodan Milosevic had arranged a meeting Friday between Lt. Gen. Bernard Janvier, the U.N. commander for former Yugoslavia, and Bosnian Serb commander Gen. Ratko Mladic. But U.N. officials said later the meeting had to be canceled due to žžpractical difficulties in bringing the two men together.'' A U.N. source in Zagreb said that with continuing NATO operations, žžit's obviously difficult to arrange a meeting like this.'' Returning home Thursday after meeting in Paris with French President Jacques Chirac, Bosnian President Alija Izetbegovic said, žžWe are talking about a military and political turn in this war.'' Alliance jets continued to search for two French pilots who were shot down Wednesday, but there was no word on their fate.
vesti.81 gerber,
Subject: Vatican Sees Hope In Bosnia Date: Thu, 31 Aug 95 17:20:36 PDT VATICAN CITY (AP) -- NATO attacks on Serb positions in Bosnia are not an act of war but a possible prelude to peace, the Vatican's official newspaper said Thursday. žžDecisive hours to restore hope to martyred peoples,'' L'Osservatore Romano said in a banner headline over an unsigned front-page commentary. Immediate diplomatic and political efforts must accompany a žžpainful recourse to force to silence force,'' the newspaper said. NATO's action žžcannot, must not be considered an act of war against a party, but a warning of the determination to make sure the rights'' of peoples in Bosnia are respected, it said.
vesti.82 gerber,
Subject: U.N. Gunners May Face Reprisal Date: Fri, 1 Sep 95 2:30:12 PDT MOUNT IGMAN, Bosnia-Herzegovina (AP) -- British, French and Dutch gunners just outside Sarajevo are preparing for possible rebel retaliation for bombarding Serbian targets in the largest U.N. engagement of the Bosnian war. The 700 soldiers of the U.N. rapid reaction force, deployed on Mount Igman southwest of the Bosnian capital in late July, were buoyed by their first serious action after months of political indecision over what their role should be. žžYesterday, I felt like a real soldier, who has to do his job,'' Lt. Col. Richard Lacoste, a spokesman for the force, said Thursday. žžIf we cannot do our job, then it is better to be on holidays.'' žžNow, for the first time we have a clear mission that soldiers can understand -- sweep all heavy guns'' from around Sarajevo, Lacoste said. Maj. Simon Worsley, the second-in-command for the British and Dutch gun batteries on Mount Igman, said his soldiers were žžprepared for the worst'' -- a possible Serb counterattack. The French- and British-led multinational force bombarded Serb targets near Sarajevo Wednesday with about 1,000 artillery and mortar rounds, as NATO launched massive air strikes against Serb communications facilities, ammunition dumps and artillery sites. They also opened fire on Serb positions Thursday and early Friday morning. No single U.N. engagement in Bosnia in almost 3 1/2 years has come close to matching the intensity of the barrage the gunners unleashed on Wednesday. Officials with the rapid reaction force -- which numbers about 5,000 soldiers in all in Bosnia -- said their troops now were not just carrying out peacekeeping, but enforcing it. žžI am still a peacemaker, only a more robust one,'' Lt. Gen. Andre Soubirou, the rapid reaction force's commander, told a news conference at Malo Polje, a small valley nestled on Mount Igman. Once a favored picnic spot and the site of the cross-country ski track during the 1984 Sarajevo Winter Olympics, the area has been turned into a fortified military base -- with light tanks, armored vehicles, 105-mm and 155-mm howitzers and 120-mm mortars covered with camouflage netting primed for firing.
vesti.83 gerber,
Subject: U.S.: Peace Plan Progressing Date: Thu, 31 Aug 95 19:00:28 PDT BELGRADE, Yugoslavia (AP) -- A top U.S. envoy said Thursday his shuttle peace mission had achieved key agreements on the makeup of a Serb negotiating team and the overall division of Bosnia. Richard Holbrooke, the American assistant secretary of state, briefed Croatian and Bosnian government officials in Zagreb, Croatia, on the outcome of talks with Serbian President Slobodan Milosevic, then returned to Belgrade for more talks with the Serbian leader on Friday. Holbrooke said an announcement that Milosevic and Bosnian Serbs would form a joint negotiating team, dominated by the powerful Serbian president, žžconstitutes a procedural breakthrough, but only a procedural one. žžTough negotiations lie ahead.'' Speaking later to CNN from Belgrade, Holbrooke added that there was broad agreement on the overall split of Bosnia included in international peace plans. Holbrooke's program matches last year's international plan that offered the Bosnian government and its Croat allies 51 percent of the country, and the Serbs 49 percent. Serbs now control about two-thirds of Bosnia, and just last week their leader, Radovan Karadzic, demanded 64 percent. žžBoth sides now agree to the concept of 51-49, but they have very, very different ideas of which side gets what parts of the country,'' Holbrooke said. Karadzic signaled a new flexibility Thursday when he spoke on Bosnian Serb TV. žžWe are adjusting our attitudes according to situations. And the situation has changed significantly,'' Karadzic said, without elaborating. žžI believe that in the first half of September a lot of things will be cleared up.'' Milosevic and Karadzic, his one-time protege, have been feuding for more than a year over when and how to end the Bosnian war, fanned by Milosevic's nationalist rhetoric and dream of a žžGreater Serbia.'' Milosevic is now desperate to have the United Nations lift sanctions imposed three years ago to punish Serb-dominated Yugoslavia for inciting the war and wants the Bosnian Serbs to acquiesce to terms they abhor. Holbrooke briefed Croatian President Franjo Tudjman and Bosnian Foreign Minister Muhamed Sacirbey on his meeting with Milosevic before returning to Serbia late Thursday. Karadzic said he had chosen his military chief, Gen. Ratko Mladic, and one of his main deputies, Momcilo Krajisnik, to serve on the Serb negotiating team. But under the agreement, Milosevic retains control. Karadzic said the Serb delegation had agreed that certain areas of Bosnia must remain in Serb hands. Those areas include parts of Sarajevo, a northern corridor around Brcko, the Neretva River valley in the south and the Kozara mountain area of northwest Bosnia. Milosevic said after Wednesday's talks that the U.S. plan žžcreates a real perspective for peace, and has all elements that could guarantee peace and the protection of interests of all the warring sides.'' žžA significant narrowing of differences'' was achieved, he said. The plan also includes mutual recognition of Bosnia, Croatia and Yugoslavia, land swaps, constitutional arrangements linking the two parts of Bosnia with Croatia and Serbia, and the resolution of a dispute over a slice of Croatia still in the hands of rebel Serbs there. Holbrooke said he would travel on Saturday to Germany and Belgium to brief representatives of the European Union, NATO, and other countries involved in the peace process. NATO planes have flown three straight days of airstrikes punishing the Bosnian Serbs for a deadly attack near a Sarajevo market on Monday that killed 38 people. kill a0748 Killed a0748,mperlow
vesti.84 gerber,
Subject: Russia's Role Down In Ex-Yugo. Date: Thu, 31 Aug 95 22:20:22 PDT MOSCOW (AP) -- Long a powerful presence throughout the Balkan region, Russia's voice in former Yugoslavia has been reduced from a roar to a mutter. As this week's NATO airstrikes on the Bosnian Serbs graphically demonstrate, Moscow has increasingly become a bystander despite pouring out a steady stream of rhetoric on behalf of its Orthodox Slav brethren. Even Pravda, the Communist daily that still espouses Soviet-era principles of empire and military muscle, acknowledged Russia's apparent helplessness in the region. žžWhat is Russia going to say this time? Will it frighten them (NATO powers) with another warning?'' Pravda asked Thursday. žžThere is nothing else it can do today.'' By outward appearances, Moscow remains a key player in international policy on former Yugoslavia. A member of the five-nation contact group and Serbia's lone major ally, it has argued against the use of force by NATO while trying to persuade the Serbs to halt hostilities. The Kremlin, which sees itself as an unbiased observer of the war, condemned the Serbs' shelling but called NATO's retaliatory bombing cruel. President Boris Yeltsin renewed his call for an international peace conference. But that proposal, like others pushed by Russia, is expected to fail. Since the Soviet Union collapsed in 1991, Moscow has been unable to use either the promise of economic aid or the threat of military action to back up its initiatives in the region. žžRussia's diplomatic role (in former Yugoslavia) is very limited,'' Vladimir Lukin, the chairman of the International Affairs Committee in the State Duma, said Thursday. žžIt is more demonstrative than effective.'' The main reason is money. Strapped for cash and beset with problems within and around its own borders, Russia has neither the resources nor the will to back the Serbs with more than words. Its harsh statements on Western policy and in defense of the Serbs seem largely for domestic consumption, particularly with nationalist sentiment still strong and hard-liners poised for more gains in December parliamentary elections. An underlying reason for parliament's Aug. 12 vote to unilaterally lift U.N. sanctions against Yugoslavia -- a move Yeltsin has yet to put into effect -- was the estimated $7 billion a year in lost trade for Russia. The same week, Yeltsin's bid to host a summit of leaders of the warring sides fell apart when only Serbian President Slobodan Milosevic showed up in Moscow. In the past, the West appeared more willing to let Moscow try to quiet the Serb offensives with its diplomacy. But Russia has repeatedly showed that its once-strong influence on Serbian leaders has eroded badly. According to Lukin, the diplomatic failures stem not only from economic problems, but also from policy moves that alienated Belgrade -- including Moscow's vote to acknowledge Bosnian sovereignty and its decision not to veto U.N. sanctions. žžAfter that, Russia lost its basic influence on the Serbian side and it didn't reap anything in added influence on the Western side,'' said Lukin, formerly Moscow's ambassador to the United States. Even if hard-liners were to win control of parliament and the Kremlin in upcoming elections, Russia is incapable of providing a significant amount of weapons to Belgrade, according to a military analyst. Former Yugoslavia's neighbors -- Hungary, Romania, Macedonia and Albania -- are seeking broader contacts with the West and would not let any significant amount of Russian arms through their territory, said Pavel Felgengauer, who writes for the daily Segodnya. Besides, the last time Russia strongly supported Serbian nationalists, it helped ignite World War I. žžThe Serbs are going to rush to Russia for help, but they are going to be disappointed,'' Felgengauer wrote Thursday.
vesti.85 gerber,
Subject: žžSpotters'' guide NATO planes behind Serb lines !!!!!!! Date: Fri, 1 Sep 95 10:20:26 PDT LONDON (Reuter) - Special forces from Western powers are working behind Bosnian Serb lines as žžspotters,'' guiding NATO planes to hit Serb bases and weapons. Using field craft to evade capture, these highly trained troops are helping NATO air strikes by identifying small or mobile targets, allowing laser-guided bombs to be dropped more accurately to limit žžcollateral'' damage. žžThere are unconfirmed reports that there are FACs (forward air controllers) from U.S. Navy Seals, France and UK special forces operating in Bosnia,'' Adm. Richard Cobbold of the Royal United Services Institute, a military think-tank, said in an interview Friday. A Defense Ministry spokesman refused to confirm the reports, saying, žžWe don't discuss special forces in any shape or form.'' In fact, the Gulf War presence of the SAS -- Britain's Special Air Service -- in Iraq during that war was eventually confirmed in official quarters. Harry McCallion, a former member of the SAS, wrote in the Daily Mail newspaper this week that there were two SAS squadrons of 60 men each in former Yugoslavia. žžThe SAS has some of the best FACs in the business and its men have been operating in the mountains surrounded by Bosnian Serb soldiers for some time,'' he added. Forward air controllers can get close to a target and illuminate it with a laser designator that will then be used by a pilot to lock on a laser-guided bomb. At times, they will use radio to verbally guide the pilot toward the target. According to Wing Commander Ken Petrie, a former pilot who is now a defense analyst at the International Institute for Strategic Studies in London, žžThe FAC will describe the target in detail -- half a dozen tanks or an artillery piece or whatever. žžHe will ... give the pilot a six-figure grid reference which narrows (the taret area) down to 100 sq. yards. He said the spotter would also describe the weather and any unique features on the ground, such as a farm house, river bend or wooded area, and give information on any enemy troops in the vicinity. He gives the pilot his directions and flight time. žžIdeally the chap on the the ground should be able to see the aircraft and the target. He will then talk the pilot up to the target ... once there he will say, žžYou are clear to fire', and then it's up to pilot to do his stuff,'' Petrie said. Military analysts also say that the SAS has joined special forces from the United States and France in the search for two French airmen shot down over Bosnia Wednesday. French Legionnaires were also reported to be active in Bosnia, on Mount Igman, outside the capital Sarajevo. žžIn one incident, after one of their observation posts was encircled by Serbs early last month, the Legionnaires, disguised as Serbs, were dispatched to the local Bosnian Serb command headquarters,'' The Times said in a report Friday. žžThere they cut the throats of two sentries guarding the radio hut, held their daggers to the commander's throat and told him to order his men to withdraw.'' RUSI's Adm. Cobbold found the report entirely credible. žžClearly if you attack special forces of any nationality they tend to be a bit prickly and will retaliate in so far as they can,'' he said. žžIf they are attacked they would be expected to give a good account of themslves.''
vesti.86 gerber,
Dana: Fri, 01 Sep 1995 11:54:50 -0400 (EDT) Na temu: URGENT!!!! I just got it from a friend...ACT NOW!!! ____________________________________________________________________________ Hello. There is a phone survey a news channel is running about bombing the Serbs today. The # is 800-205-5115. You call and press #2 if you are against the bombing. You can only call once from each phone, so tell anyone else you know. ___________________________________________________________________________
vesti.87 danica,
>Hello. There is a phone survey a news channel is running about bombing >the Serbs today. The # is 800-205-5115. You call and press #2 if you >are against the bombing. You can only call once from each phone, so tell >anyone else you know. Samo sto odavde ne mozes da pozoves 1-800 broj. Pozivi na takve brojeve se ne naplacuju u SAD ( out of charge ), ali mozes da ih zoves samo u okviru SAD-a.
vesti.88 gerber,
YR>*> Samo sto odavde ne mozes da pozoves 1-800 broj. Pozivi na takve brojeve YR>*> se ne naplacuju u SAD ( out of charge ), ali mozes da ih zoves samo u YR>*> SAD Naklon :)) Ma da. A vest je i stigla iz SAD (via Kanada) samo kao informacija.
vesti.89 kile,
>> Na temu: To all you Thinkers Out there - Beware Ovo kao da je preuzeto iz "Politikinog Zabavnika" ;)
vesti.90 gerber,
YR>*>>> Na temu: To all you Thinkers Out there - Beware YR>*> YR>*> Ovo kao da je preuzeto iz "Politikinog Zabavnika" ;) A posebno sledeći simptom, prema kome bi tokom 1993.g. cela populacija Jugoslavije bila viđena za samo-eksploziju: 4. Do you spend more than five hours a day reading, ====> balancing your checkbook, or other thoughtful activity? (A common symptom of HCE is a tendency to over-use the brain.) ;)))
vesti.91 olio,
I muzeji krecu u modernizaciju Povezivanje u racunarsku mrezu Savetovanje o muzejsko-informaciono sistemu Srbije odrzava se danas(24.11.95) u Narodnom muzeju, u saradnji sa rebublickim Ministarstvom za kulturu. Izradom MISS-a mogucio bi se nesmetan protok informacija medju muzejima i drugim naucnim i kulturnim institucijama, koje bi bile povezane u racunarsku mrezu. Centralni registar Srbije, najznacajniji projekat, nalazice se u Narodnom muzeju u Beogradu. "Cilj stvaranja informacionog sistema, istice Jevta Jevtovic, direktor Narodnog muzeja, jeste brza dostupnost velikom broju podataka, klasifikovanih prema tokovima svetskog standarda, i moguce njihove medjunarodne razmene. Iz "Beogradske novine" Politika Ekspres od 24.11.1995. PS. Ima li bre neko ovo da komentarise. Gde ste Programeri iz Narodnog muzeja. A gde je tu i Etnografski muzej. A HOCEMO U SVET!!!!
vesti.92 spaja,
NWLTDR11.ARJ je kompletan sadržaj njuzletera Doba razuma. U njemu o Dejtonu govore Milivoje Maksić, poslednji šef jugo-diplomatije, Lončarov zamenik koji je radio njegov posao kada je Lončar otišao i Ljubivoje Aćimović, prvi direktor i osnivač instituta za međunarodnu politiku. O principima koje je povodom krize u ex YU međunarodna zajednica kršila, govore prof. Ivo Visković i bivši ambasador u Vašingtonu čivorad Kovačević. Veton Suroi, albanski novinar i akttivista, govori o uticaju Dejtona na Kosovo. O moralnim, psihološkim, socijalnim posledicama i rata i dejtonskog mira sociolog Slobodan Inić i kulturolog Branko Maširević. Adil Kulenović, sa Radija 99 iz Sarajeva, govori o tome da je u ratu poražen normalan život, a da su svugde pobedile nacional-socijalističke koncepcije. Književnik Vuk Krnjević, sociolog kulture Milena Dragićević Šešić, književnik Predrag Marković i kompozitor Ivana Stefanović govore o tome šta je ostalo od multikulturalnosti, a slikar i pisac Mileta Prodanović o tome kako se dogodilo posrnuće duha. Kriminolog Vladan Vasilijević i novinar Milovan Brkić govore o korupciji i kriminalu na najvišem političkom i državnom nivou. Njuzleter Doba razuma priprema se jednom mesečno od najboljih priloga iz Radio emisije Doba razuma. To je emisije Fondacije za mir i rešavanje kriza Borisa Vukobrata i ide u 14.00 na b92 i u 17.00 na Radio Studio B petkom, a posle kasetama na nezavisne stanice širom bivše Yu. Emisiju i njuzleter uređuju i vode Nebojša Spaić i Rade Veljanovski, a novinari su Olivija Rusovac, Marijana Milosavljević, Tamara Pupovac, Filip Mladenović i Lada Ilić. Ukoliko vam se dopada da šaljem ove njuzletere, javite. Pozdrav, Spaja nwltdr11.arj