monitori.101silence,
-> #100, kum.djole> Ako ni tad ne radi, možda se o istu i obesim. ;)
Pazi samo da te ne drmne struja! ;)
monitori.102silence,
-> #98, zlaya> Trident Providia 9685 sa 2Mb - standardni refresh rate, kada se računar
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
...
> resetuje, a sa njim i videlo karta dolazi dao snoške. Takođe i sa Expert
> Color S3-64V+ 2Mb / 765 čip isto u standardnom refresh modu. Slika je
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Standardni refresh rate...?? Znači 60 Hz!!? More, poguraj ti to nekim
utilitijem (S3 znam da ima 'S3refresh') malo na gore, preko 70!
Uostalom, kako si podešavao refresh? Setovanja iz Win95 Display
Properties \ Advanced Properties baš ne vrede mnogo (makar kod S3).
Još nešto - čuo sam da 1511B ima NA SEBI komandu za promenu refresha.
Da li je to trač ili je istina? :) Ako nije trač, dokle kazuje da može
da mu ide refresh i kako si zadovoljan tom opcijom (nisi valjda taj
treperavi refresh dobio njome)?
monitori.103senna,
-> #102, silence> Jos nesto - cuo sam da 1511B ima NA SEBI komandu za promenu refresha.
A kako ce on nezavisno od kartice da menja taj refresh? Chak i flicke
fixer da ima, onda bi verovatno samo mogao da udupli frekvenciju..
monitori.104silence,
-> #95, kum.djole> Ima li ko dovoljno bujnu maštu ?
Nije nikakav savet u vezi tvog problema, ali je bio moj problem i da
bih pronašao inače trivijalno rešenje bila mi je potrebna bujna mašta...
Nakon 2-3 sata rada leva strana slike počinjala je da lagano treperi,
leva ivica slike prestajala je da bude prava i nepokretna. Monitor mi je
polovan, a tada je bio kod mene već nekih 5-6 meseci. Rekoh, al' sam
dobro pazarioooo... :(((
Nekoliko nedelja sam se nervirao oko toga, razmišljajući kako moram da
puknem lovu za nov monitor, a uz to da nekom uvalim ovakvu šitinu... Kad
me jednom prosvetljenje ne puknu posred čela: stona lampa (arhitektonka)
nalazi mi se s leve strane monitora i volim kad mi pravi pozadinsko
svetlo - rasterećuje oči. Elem, tada sam držao lampu tako da svetlo tuče
u gornju levu stranu i levi bok monitora... i poprilično ih greje...
I dan danas mi lampa stoji tu, sa istim zadatkom, samo dvadesetak
santima dalje od monitora i nema nikakvih problema.
Ima li koga da mu je monitor blizu radijatora, grejalice, šporeta...?
;)
monitori.105zlaya,
-> #102, silence- > Trident Providia 9685 sa 2Mb - standardni refresh rate, kada
- se računar ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
- ...
- > resetuje, a sa njim i videlo karta dolazi dao snoške. Takođe
- > i sa Expert Color S3-64V+ 2Mb / 765 čip isto u standardnom
- refresh modu. Slika je ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
- Standardni refresh rate...?? Znači 60 Hz!!? More, poguraj ti to
- nekim utilitijem (S3 znam da ima 'S3refresh') malo na gore,
- preko 70! Uostalom, kako si podešavao refresh? Setovanja iz
- Win95 Display Properties \ Advanced Properties baš ne vrede
- mnogo (makar kod S3).
Da reč je o 60Hz 800*600 true color. O čemu se radi - ja kao i svaki drugi
slobodan umetnik koristim Win 3.11 na mom kompjuteru za stvari koje mi trebaju
(Word 6 / Excel5). Pošto imam jako čudnu prirodu posla, i moj kompjuter se
često nalazi po celoj prostoriji (nema veze sa dimenzijama računara), a usput
sam oženjen, s njene strane imam jedan vrlo nastran zahtev. Nju ne zanima
aktuelna konfiguracija, ni operativni sistem ni munje i gromovi, ona hoće kada
sedne za računar da može da ga uključi, uđe u win3.11 u kome rade sva naša
slova, startuje Word koji radi, i po potrebi odštampa nešto na štampaču koji
radi. Zahtev zvuči jednostavno, ali pošto ja imam 3 različita operativna
sistema (planiram još 2) istovremeno na mom računaru, i sa stalnim rasturanjem
istog to mi nije nimalo jednostavno.
O čemu se radi - na 800*600 itd 60hz pod win 3.11, monitor radi kao
stroboskop :(((. Za razliku od toga na Win97 i sve to isto, monitor ima
stabilnu sliku. Radi bez problema i sa 85Hz, a sam monitor je pertlovan na 105
Hz. Nezavisno od Refresh Ratea (pod win97 gde slika ne flešuje) monitor nema
čistu belu boju na ekranu, već ima nešto poput paukove mreže preko ekrana
(nije takva šara, ali ima vrlo jasno i simetrično definisanu mrežicu kao da
ima izvor magnetnog polja koji kvari sliku. Sledeći problem je vezan za
stabilnost same bele boje (cele slike) - deluje kao razvodnjeno mleko koje se
mreška. Ovaj problem može nastati (a bogami i nastaje) usled lošeg RAMDACa na
video kartici. Što se tiče rada sa Tridentom, pri prebacivanju modova
tiltuje TV koji je 4 metra dalje. To ne radi sa S3 64V+.
Sve ovo uglavnom su posledice loše urađenog napajanja na monitoru (najveći
problem sa novom konfekcijom). S obzirom na ono koliko para toliko muzike,
monitor i ima ok sliku. Ako baš poludim prebudžiću mu napajanje i doraditi
video karticu, ali pre ću ga zameniti za neki drugi. Glavni problem je to što
mogu da ga dovedem u stanje da tiltuje TV, što mi se nimalo nesviđa.
- Još nešto - čuo sam da 1511B ima NA SEBI komandu za promenu
- refresha. Da li je to trač ili je istina? :) Ako nije trač,
- dokle kazuje da može da mu ide refresh i kako si zadovoljan tom
- opcijom (nisi valjda taj treperavi refresh dobio njome)?
Monitor koji to radi bi bio jako, jako skup. On na ekran izbacuje samo
podatak o trenutnim vrednostima (rezolucija / refresh). Monitor "tvrdi" da ide
do 105 Hz. Znači treperavi refersh je vezan isključivo za drivere Win 3.11...
monitori.106planck,
Postovane Kolege,
Jedna molba: ako neko slucajno poseduje WIN95 INF fajl za DAEWOO monitore u
kome ima i model DAEWOO 1509B, neka mi samo dostavi ovde ili na mail. Molim
odgovor.
Pozdrav,
VLADA
monitori.107saint,
-> #106, planck=> kome ima i model DAEWOO 1509B, neka mi samo dostavi ovde ili na mail.
=> Molim
Ako nemas INF za 1509B mozes da koristis INF za 1511B ili 1502B
monitori.108jjerry,
Da li neko ima (i kakva su) iskustva sa Samsungovim
monitorima.Konkretno mislim na 17" Syncmaster monitore..
Pitam zato shto meni menja modove jedno 0.5 sekundi (!)
kao nekakvo krckanje. Najgore je recimo kada ruchno (dakle
asemblerom) bacam u neki vishi VESA mod,kada se desi i da
se ubije,doslovno..Inache,dotichni VESA mod kartica podrzhava,
prethodno provereno. Dakle,da li je ovo "bug or feature"
odnosno da li da menjam monitor za Philips Brilliance ?
Pozdrav..
monitori.109jujo,
-> #108, jjerry# Da li neko ima (i kakva su) iskustva sa Samsungovim
# monitorima.Konkretno mislim na 17" Syncmaster monitore..
# Pitam zato shto meni menja modove jedno 0.5 sekundi (!)
# kao nekakvo krckanje. Najgore je recimo kada ruchno (dakle
# asemblerom) bacam u neki vishi VESA mod,kada se desi i da
# se ubije,doslovno..Inache,dotichni VESA mod kartica podrzhava,
# prethodno provereno. Dakle,da li je ovo "bug or feature"
# odnosno da li da menjam monitor za Philips Brilliance ?
#
# Pozdrav..
Hmm, pa on bi trebao da izdrzi NAJMANJE 1024x768. Ako se u tim
rezolucijama lomi, onda ga menjaj.
Ja imam losa iskustva sa Philips Brilliance monitorima, pogotovu sa
17" verzijom. U pitanju su bila 2 monitora, koji su se koristili
u DTP-u. Kartice su bile Chips & Technology shitine. Monitori nisu
radili u rezoluciji vecoj od 800x600 (kartica nije podrzavala).
Posle otprilike 1.5 godine, jedan je nacisto poplaveo, a drugom
se trese slika. Bili su kupljeni od Jugodate.
Zanimljivo je jos da neki twirl VGA modovi nisu radili. Npr. igrica
DYNABLASTER nije htela da radi. Mislim radila je ali je ekran bio
crn. Kad sam nakacio Phillips 14c, slike je bilo. Inace DYNABLASTER
koristi neki uvrnuti 256x256 mod.
yooyo:
monitori.110obren,
-> #108, jjerry> Da li neko ima (i kakva su) iskustva sa Samsungovim monitorima.Konkretno
> mislim na 17" Syncmaster monitore.. Pitam zato shto meni menja modove
> jedno 0.5 sekundi (!) kao nekakvo krckanje.
Ja imam SyncMaster 500b, a to što pominješ je normalno ponašanje pri
promeni video moda ukoliko se frekvencije osvežavanja slike pre i
posle promene razlikuju. Slika prvo na mah nestane, a onda se pojavi
uz karakterističan, relativno tih "kvrc" posle pola sekunde.
Inače to je odlika svih novijih monitora koje sam imao prilike da vidim
u poslednje vreme, a uvodi se valjda kao neka vrsta zaštite elektronike
monitora ili šta već. Daewoo, koji sam ranije imao je isto tako gasio
sliku ali je radio pravi "fade out" i "fade in" pri promeni video režima
što je naravno trajalo i po sekund i po. Samsung je "mila majka" po tom
pitanju... :)
Onaj drugi problem, sa "ubijanjem" monitora pri nestandardnim rezolucijama
je već nešto drugo, ja sa mojim nisam imao problema da se monitor zaglupi
i sl.
Inače moram da napomenem par detalja vezanih za mog Samsunga: kupio sam
SyncMaster 500b nakon što sam se oduševio kvalitetom i oštrinom slike
u odnosnu na Daewoo 1511b, ali na prvom primerku je falio jedan jedini
piksel (otpala fizički jedna "tačka" fosfora sa emulzije) pa sam ga
zamenio posle 4-5 dana bez problema.
Ovaj drugi takođe ima fenomelanu sliku, ali evo posle mesec dana
korišćenja počela je da mi pulsira crvena komponenta boje, kao da
ima neki hladan lem ili tako nešto. Nekoliko sati posle uključivanja
se slika stabilizuje, mada i kasnije ume na trenutak da se ugasi
crvena pa da se vrati, tako da ću morati ponovo da ga reklamiram :(
Najgore je što se to ne dešava svaku put kad ga uključim niti sam
uočio neko pravilo, tako da se bojim da ne ispadnem magarac i odnesem
ga na reklamaciju, tamo ga uključe a on baš tada radi kao sat... :(
monitori.111jjerry,
-> #109, jujo Ma on izdrzhava i mnogo vishe,ali je fazon shto ja ruchno
nameshtan vesa mod (fjom 4F02) dok recimo,Windowsovi zhongliraju sa
VESA modovima bez problema.Mozhda znak "Designed for Win95" ima
neke veze s tim :> (mada ja koristim NT..)
Bash je skoro jedan ortak kupio Brilliance 17",pitacu ga o
iskustvima..
monitori.112jjerry,
-> #110, obren Nisam znao za to...Ja recimo radim neshto sa VESA grafikom, npr.
setujem neki mod,koji provereno radi,i obavezno pocrni,pa kvrcne i
setuje novi mod,shto traje oko pola sekunde.Dok npr. odem na mog
starog Philipsa 14C i radim isto,a mod se menja lepo,bez zadrzhavanja.
Pozdrav..
monitori.113ranx,
-> #110, obren> Ovaj drugi takođe ima fenomelanu sliku, ali evo posle mesec dana
> korišćenja počela je da mi pulsira crvena komponenta boje, kao da
Proveri kabl video karta -> monitor.
monitori.114ranx,
-> #112, jjerry> setuje novi mod,shto traje oko pola sekunde.Dok npr. odem na mog
> starog Philipsa 14C i radim isto,a mod se menja lepo,bez zadrzhavanja.
To zadržavanje samo štiti monitor, tako da mislim da to uopšte nije mana -
naprotiv. Uostalom meni uopšte ne smeta, čak mi pomaže da poneki put treprenem
i uradim refreš očiju... :)
monitori.115silence,
-> #82, zormi> * Dapače, ukoliko moj kalkulator vredan ko pola mog PC-a ne laže, kad
> * se69 kHz-a horizontalne frekvencije podeli sa 768 horizontalnih linija
> * izrežima 1024x768, dobije se 89 Hz...
>
> Kalkulator ne laže, ali ne može baš tako da se računa. Treba dodati
> nekih 5-10% za "povratak mlaza", prelazak na "novu sliku" i sličan
> overhead. Rekao bih da je 80Hz OK, a 85 malo nategnuto...
Hmmm, malo kasnim sa replikom, ali tek od skora pojavi mi se na stolu
"materijalni dokaz". :)
Daewoo 512B, sa 69 kHz horizontalne frekvencije 'ladno u 800x600 radi
sa osvežavanjem od 85 Hz. Ništa nategnuto. ;)
Zna li se koja je razlika između 512B i 511X, tj. ima li druge razlike
sem što X ne može da radi u (apsolutno suvišnom) 1280x1024? Koji je
kvalitet slike X-a u poređenju sa B-om, da li je kod X-a jednako loša
kao što je bila na 1511X-u, tj. da li je kod 511X išta promenjeno po
pitanju kvaliteta u odnosu na 1511X?
monitori.116zormi,
-> #115, silence
* > * Dapače, ukoliko moj kalkulator vredan ko pola mog PC-a ne laže, kad
* > * se 69 kHz-a horizontalne frekvencije podeli sa 768 horizontalnih
* > * linija iz režima 1024x768, dobije se 89 Hz...
* >
* > Kalkulator ne laže, ali ne može baš tako da se računa. Treba dodati
* > nekih 5-10% za "povratak mlaza", prelazak na "novu sliku" i sličan
* > overhead. Rekao bih da je 80Hz OK, a 85 malo nategnuto...
*
* Hmmm, malo kasnim sa replikom, ali tek od skora pojavi mi se na stolu
* "materijalni dokaz". :)
*
* Daewoo 512B, sa 69 kHz horizontalne frekvencije 'ladno u 800x600 radi
* sa osvežavanjem od 85 Hz. Ništa nategnuto. ;)
Gore je reč o 1024x768 rezoluciji. Praktično svaki 15" monitor to može
u 800x600. Taj možda istera i u 1024x768 ali ništa preko toga.
monitori.117jjerry,
-> #114, ranx10X,promenio sam mishljenje,znachi necu da ga menjam :)
monitori.118saint,
-> #115, silence=> Daewoo 512B, sa 69 kHz horizontalne frekvencije 'ladno u 800x600 radi
=> sa osvezavanjem od 85 Hz. Nista nategnuto. ;)
Daewoo 151XB mogu i 1024x768 u 75Hz i to sa odlicnom slikom.
monitori.119ranx,
-> #116, zormi> Gore je reč o 1024x768 rezoluciji. Praktično svaki 15" monitor to može
> u 800x600. Taj možda istera i u 1024x768 ali ništa preko toga.
Ima li uopšte potrebe terati 15" na više od 800x600? Meni 17" radi u 1024x768
i slova su velika taman koliko treba. U 1280 je malo previše sitno za moj ukus.
monitori.120popovics,
-> #119, ranx
| Ima li uopšte potrebe terati 15" na više od 800x600? Meni 17"
| radi u 1024x768
Ima li smisla posedovati uopšte 15" monitor, ako nećeš da ga teraš preko
800x600?
monitori.121zormi,
-> #119, ranx
* > Gore je reč o 1024x768 rezoluciji. Praktično svaki 15" monitor to može
* > u 800x600. Taj možda istera i u 1024x768 ali ništa preko toga.
*
* Ima li uopšte potrebe terati 15" na više od 800x600?
Zavisi od primene. Po standardu je ovo dovoljno, ali većina ide malo
više zbog surfa, tabela ili finijih large slova.
monitori.122isijan,
-> #120, popovicsC:\>
C:\>Ima li smisla posedovati uopste 15" monitor, ako neces da ga
C:\>teras preko 800x600?
C:\>
Ima.. Take it from me... 800x600 (iako radi do 1600x1200 sa interlaceom
50/100 Hz), GoldStar StudioWorks 56m. Razlika itekako vredna spomena u odnosu
na 14" monitore (cak i ove novije)...
monitori.123miskop,
-> #122, isijan>> Ima.. Take it from me... 800x600 (iako radi do 1600x1200 sa interlaceom
>> 50/100 Hz), GoldStar StudioWorks 56m. Razlika itekako vredna spomena u
>> odnosu na 14" monitore (cak i ove novije)...
Potpuno isti monitor imam i takođe ga teram na 800x600. Što
se tiče poređenja sa 14"-nim monitorima (a i sa velikom većinom
15"-nih), mislim da je to i nemoguće, jer 56m je pravo čudo. ;)
Mislim da je razlika između 1024x768 i 800x600 mnogo veća, nego
što je razlika između 14" i 15", da bi se na 15" teralo 1024x768.
monitori.124isijan,
-> #123, miskop
C:\>15"-nih), mislim da je to i nemoguce, jer 56m je pravo cudo. ;)
Zasto su mi istu stvar rekli svi koji su videli 56m kako radi? :))
monitori.125kenza,
-> #120, popovics> Ima li smisla posedovati uopste 15" monitor, ako neces da ga teras preko
> 800x600?
Naravno, ako imaš nameru da oslepiš. ;)
monitori.126ranx,
-> #120, popovics> Ima li smisla posedovati uopšte 15" monitor, ako nećeš da ga teraš preko
> 800x600?
Naravno. Slika je na 15" veća i mnogo bolja od one na 14", iako se čini da taj
jedan inč ne znači mnogo. Ipak, shvatite ovo kao moje lično mišljenje - nisam
ja sad nekakav stručnjak za monitore, samo sam kazao šta je meni udobno za rad.
monitori.127popovics,
-> #126, ranx
|> Ima li smisla posedovati uopšte 15" monitor, ako nećeš da ga
|> teraš preko 800x600?
| Naravno. Slika je na 15" veća i mnogo bolja od one na 14", iako
| se čini da taj jedan inč ne znači mnogo. Ipak, shvatite ovo kao
Hm, pitanje je da li je to jedan inč... Nijedan 14" monitor nema baš
toliko, da li je to slučaj i sa 15"? Ako jeste, onda jeste oko 1 inch,
a ako nije to je više. Ovim podrazumevam vidljivu površinu.
| moje lično mišljenje - nisam ja sad nekakav stručnjak za
| monitore, samo sam kazao šta je meni udobno za rad.
Pa, testovi takvih stvari ( monitora, zv. kartica, zvučnika... ) se na
tome i zasnivaju...
monitori.128saint,
-> #127, popovics=> Hm, pitanje je da li je to jedan inc... Nijedan 14" monitor nema bas
=> toliko, da li je to slucaj i sa 15"? Ako jeste, onda jeste oko 1 inch,
Sta lupetas? Nista te nisam razumeo.
Svi 15-incni monitori ti imaju vidljivu dijagonalu
od maximalno 14. Samo nekoliko modela ima vise.
Na primer Daewoo 1511B ima 14.09 inca.
Dok 14-incni imaju od 13 inca manje vise.
Tako da je razlika cesto manja od 1 inca.
monitori.129isijan,
-> #128, saint
C:\> Sta lupetas? Nista te nisam razumeo.
C:\> Svi 15-incni monitori ti imaju vidljivu dijagonalu
C:\> od maximalno 14. Samo nekoliko modela ima vise.
Wow... Idealan nacin za pocetak poruke. Izgleda da su strucne konferencije
na SezamNetu stvarno potpuno zamrle :(. (Pricali mi ljudi, a ja im nisam
verovao).
Da ne bude samo sum (iako to ovde vise nikome ne smeta), potvrdjujem
informaciju - 14" monitori imaju vidljivu dijagonalu od cca 13", a 15"
monitori vidljivu dijagonalu od cca 14". Sem razlike u dijagonali, razlika je
najcesce i u kvalitetu katodne cevi (smanjuje se razlika sa novim serijama 14"
monitora), posto je na 15" monitorima ekran najcesce dosta ravniji od 14"
monitora. Zatim frekvencije osvezavanja, i podrzane rezolucije se isto donekle
razlikuju (15" najcesce teraju od 1600x1200 sa interlaceom, a 14" noviji do
1280x1024 sa interlaceom)... Naravno u 800x600 zbog toga 15" monitori mogu da
istrpe veci refresh rate nego 14" monitori - pa kome dijagonala nije toliko
bitna, neka pogleda da li mu i manji refresh odgovara, pa ako mu odgovara -
neka uzme recimo novi DTK 14" sa digitalnim komandama, i verovatno nece
zazaliti...
monitori.130saint,
-> #129, isijan=> Wow... Idealan nacin za pocetak poruke. Izgleda da su strucne
=> konferencije
Nemoj da me pogresno shvatis ali jel si
procitao njegovu poruku?
monitori.131popovics,
-> #128, saint
| => Hm, pitanje je da li je to jedan inc... Nijedan 14" monitor
| nema bas => toliko, da li je to slucaj i sa 15"? Ako jeste,
| onda jeste oko 1 inch,
| Sta lupetas? Nista te nisam razumeo.
Jel pričam Kineski?
Ako ne, što nisi pažljivije ČITAO, a ne PRETRČAO moju poruku??? Ali
ajde, da se ti sinko ne zamoriš, ponoviću:
Da li su 15" monitori veći 1 inch od 14" ili više? Sa obzirom da znamo
da su ( skoro ) svi 14" monitori mahom sa vidljivim delom od 13", pitam
se da li 15" monitori imaju vidljivo oko 14" ili svih 15". Odatle može
da potiče razlika. Ako 15" monitori imaju vidljivo 14" onda je razlika
ravno jedan inč, ali ako im je vidljivo <14", onda je to već nešto...
monitori.132popovics,
-> #129, isijan
| bitna, neka pogleda da li mu i manji refresh odgovara, pa ako
| mu odgovara - neka uzme recimo novi DTK 14" sa digitalnim
| komandama, i verovatno nece zazaliti...
Ne da je razlika, nego ne ono NEVIĐENO. Vema jasna slika, digitalne
komande, pune boje. RGB paleta odlična. Prosto nemam reči. Gledao sam
tri 14" monitora - Tystar, Philips 14C, DTK 14". Između svih je
OOOGROMNA RAZLIKA. Najbolji je DTK.
monitori.133isijan,
-> #132, popovics
C:\>komande, pune boje. RGB paleta odlicna. Prosto nemam reci. Gledao
C:\>sam tri 14" monitora - Tystar, Philips 14C, DTK 14". Izmedu svih
C:\>je OOOGROMNA RAZLIKA. Najbolji je DTK.
Istina... DTK je bash briljirao sa 14" modelom :) (mislim na onaj sa
digitalnim komandama)
monitori.134isijan,
-> #130, saintC:\> Nemoj da me pogresno shvatis ali jel si
C:\> procitao njegovu poruku?
Jesam... Cak i da je poruka nejasna, ne postoji ni jedan razlog da u sred
konferencije koja se bavi hardverom odgovaras na takav nacin. U conf. Sport
ili Muzika, takvi ispadi mogu da se tolerisu, ovde ne...
monitori.135jpedja,
-> #132, popovicskomande, pune boje. RGB paleta odlicna. Prosto nemam reci. Gledao sam
tri 14" monitora - Tystar, Philips 14C, DTK 14". Izmedu svih je ....
Sta velis o Samsungovom SyncMaster-u 400b, also digitalne
komande, kao i soft-touch prekidac
Pozdrav,
Pedja...
monitori.136saint,
-> #131, popovics=> Ako ne, sto nisi pazljivije CITAO, a ne PRETRCAO moju poruku??? Ali
=> ajde, da se ti sinko ne zamoris, ponovicu:
E sacu bas da citam tvojuporuku pet
puta da bi shvatio sta si napisao.
Sto tako lepo nisi napisao prvi put?
Ne bi vise da se raspravljamo oko
ovoga. Jel OK?
monitori.137isijan,
-> #136, saintC:\> E sacu bas da citam tvojuporuku pet
C:\> puta da bi shvatio sta si napisao.
C:\> Sto tako lepo nisi napisao prvi put?
C:\> Ne bi vise da se raspravljamo oko
Zar ova konferencija nema moderatora?
monitori.138popovics,
-> #135, jpedja
|> komande, pune boje. RGB paleta odlicna. Prosto nemam reci.
|> Gledao sam tri 14" monitora - Tystar, Philips 14C, DTK 14".
|> Izmedu svih je ....
| Sta velis o Samsungovom SyncMaster-u 400b, also digitalne
| komande, kao i soft-touch prekidac
Nikad ga nisam video, a kamoli radio na njemu. Ako je bolji od DTK-a
( za koji sam mislio da ima sve što se može poželeti od 14" monitora ),
onda svaka čast...
monitori.139popovics,
-> #136, saint
| E sacu bas da citam tvojuporuku pet
mojuporuku? :) Kako to da jedino ti nisi shvatio šta hoću da kažem?
| ovoga. Jel OK?
OK.
monitori.140jpedja,
-> #138, popovics>Nikad ga nisam video, a kamoli radio na njemu. Ako je bolji od DTK-a
To vec neznam,, mada je oduvek bio daleko skuplji od svih 14" , bar
od ovih sto se kod nas vrte, i ne racunajuci ove derikoze i lopove,
ima manu sto se par sekundi greje, kad se upali, pa mu je slika malo
tamnija, inace je potpuno digitalan, ama bas sve, a ima i ono da
od slike pravi trapez, romb, to nisam vidjao na nekim drugim recimo 104b
Pozdrav,
Pedja...
monitori.142popovics,
-> #140, jpedja
| To vec neznam,, mada je oduvek bio daleko skuplji od svih 14" ,
| bar
Što opet ne mora ništa da znači, bar ne kod nas :(
| tamnija, inace je potpuno digitalan, ama bas sve, a ima i ono
| da od slike pravi trapez, romb, to nisam vidjao na nekim drugim
| recimo 104b
I DTK ima te fore za pravljenje svačega od slike ( to sam slučajno
provalio ), pa sam morao da konsultujem dokumentaciju za vraćenje slike
u normalu ( pravougaonik ). Na DTK-u je SVE digitalno, osim kontrasta i
osvetljenja.
monitori.143deyan,
Da se ukljucim u raspravu o dtk monitoru...
Imam ovaj digitalni, i stvarno je do j**a, ali ima i on svoje
tripove. Kad je ukljucena masina za ves i to na centrifugu, ekran
se trese kao da je on masina????
Zasto ne znam...
monitori.144zlaya,
-> #137, isijan- Zar ova konferencija nema moderatora?
Da ova konferencija ima moderatora, i to sam ja. Imam 15" super turbo
digitalni monitor marke DAEWOO 1511B, i najrađe bih ga polio benzinom i
zapalio, bacio bombu na njega i pregazio tenkom (sve to istovremeno) - koliko
je dobar ;<<<<<<<. Konferencije služe za razmenu mišljenja i da sezamovci nađu
ljude sličnog interesovanja. S obzirom da se ljudi javljaju i repliciraju u
različita vremena, a tu su i stanovite razlike u njihovim shvatanjima vremena
i prostora sasvim je normalno da se stvari ponavljaju. Da mogao sam da
pobrišem sve poruke koje mi padnu pod ruku, ali nevidim svrhu toga. Ukoliko ti
neki korisnik baš smeta jednostavno ga ignoriši.
Što se ekrana tiče oni se prave generički sa određenom dijagonalom ekrana.
Ima ih svakakvih. Do pre 6 godina Sony je pravio najbolje ekrane na planeti
zemlji, ali ga je prestigla Toshiba. Danas je jako teško naći baš dobar ekran
(ne računam TFT ekrane).
Digitalne kontrole - elektronika, to je sada sve u jednom. Jednostavno
imaš ulazno kolo, mikrokontroler i izlazno kolo. Da bi ekran prikazao ravnu
sliku mora biti dobro podešen. Ranije se to radilo sa magnetnim trakama i
podešavanjem mora potenciometara unutar samog monitora. Danas kompletno
štelovanje konvergencije se vrši preko mikrokontrolera (grubo podešavanje i
dalje rade magneti). Svaki monitor mora posebno da se podesi, i to se radi sa
specijalnim uređajima u fabrici. Nažalost vrlo često se za ofset upisuje
generička vrednost, tako da monitori zapravo kod nas dolaze nenaštelovani
(isti problem imaju zastavini EFI automobili). Svaki pravi distributer
određenih monitora bi morao da ima odgovarajuću spravicu u servisu.
VN trafo - refresh - rezolucija, nažalost i dalje su isuviše povezani.
Frekvencija oscilatora VN trafoa najčešće je upravo frekvencija osvežavanja
ekrana, tako da je to razlog promene osvetljaja pri promeni rezolucije na
monitoru. Usled ovog odnosa dolazi i do "škljocanja" pri promeni rezolucije.
Voleo bih da je ovaj "napredak" tehnike na polju monitora (digitalne
kontrole) bio propraćen i boljom slikom na istima, ali nešto im i ne ide...
monitori.145isijan,
-> #144, zlayaC:\> Da ova konferencija ima moderatora, i to sam ja. Imam 15"
C:\>super turbo digitalni monitor marke DAEWOO 1511B, i najrade bih
C:\>ga polio benzinom i zapalio, bacio bombu na njega i pregazio
C:\>tenkom (sve to istovremeno) - koliko je dobar ;<<<<<<<.
C:\>Konferencije sluze za razmenu misljenja i da sezamovci nadu ljude
C:\>slicnog interesovanja. S obzirom da se ljudi javljaju i
C:\>repliciraju u razlicita vremena, a tu su i stanovite razlike u
C:\>njihovim shvatanjima vremena i prostora sasvim je normalno da se
C:\>stvari ponavljaju. Da mogao sam da pobrisem sve poruke koje mi
C:\>padnu pod ruku, ali nevidim svrhu toga. Ukoliko ti
Aiiiii moderatore, pa sta uradi od svoje poruke? Sve si izmesao :).
Da krenem od pocetka. Lepo od tebe sto si popljuvao svoj rodjeni ;)
monitor, ali tu fale jos neke informacije - recimo sta ti na njemu smeta.
Postoji more ljudi kojima konferencije na Sezamu sluze kao reper sta valja na
trzistu, a sta ne valja. Mislim da nije fer prema njima, pustati u opticaj
ovakve _teoreme_ (dokaz nije potreban, dosta sto sam ja rekao da je to tako
;)... Treba reci - na ovom monitoru meni se ne svidja to, to i to... OPa ako
nekome i takav odgovara - ok, nema problema.
Druga stvar - u vezi moje poruke 'Imal' moderatora u avionu?'... Mislim da
nisi detaljno pratio lanac poruka (ne bih to bas nazvao diskusijom). Ono sto
sam hteo da kazem porukom je da bi moderator trebao da se malo prihvati posla
i dovede diskusiju na neki (ne mora to da bude akademski) nivo. U sta su
pocele da se pretvaraju konferencije ovde je zaista bolno... :( Uostalom,
moderator bi trebao i da zapocinje i vodi diskusije u grupama, a koliko
primecujem ova konferencija zvrji prazna... ^ konferencijama
I na kraju... Ne zahtevam da se pobrisu poruke korisnika, koje nisu 'na
nivou', nego trazim da neko povede racuna da se to ubuduce ne desava. Da ima
ikakve diskusije u konferenciji i da moderator nesto radi (NHF) bilo bi dosta
jedno kratko upozorenje kao reply na poruku... Ovako se niko ne obazire na to.
P.S. Ako treba da nacrtam, povod je bila poruka izvesnog korisnika koja je
zapocela jako tolerantno - sa 'Sta ti lupas, ja tebe nista ne razumem...'
monitori.146miskop,
-> #143, deyan>> Imam ovaj digitalni, i stvarno je do j**a, ali ima i on svoje
>> tripove. Kad je ukljucena masina za ves i to na centrifugu, ekran
>> se trese kao da je on masina????
>> Zasto ne znam...
Nema to veze sa monitorom, već sa tvojim instalacijama... ;)
monitori.147isijan,
-> #143, deyan>> Imam ovaj digitalni, i stvarno je do j**a, ali ima i on svoje
>> tripove. Kad je ukljucena masina za ves i to na centrifugu, ekran
>> se trese kao da je on masina????
>> Zasto ne znam...
Ili nesto ne valja sa strujnim instalacijama (probaj da zakacis masinu na
neki suko koji je na drugom osiguracu), ili nesto ne valja sa masinom, ili je
monitor suvise osetljiv na shumove (valjda se to tako zove) u naponu.
monitori.148ventura,
-> #143, deyanMonitor ti se trese zbog promene struje u el. kolu (tj tvojim instalacijama)
i posto masina ima e-motor koji ide na naizmenicnu struju (uzmes OET za prvu
godinu) trosi dosta struje i postoje ciklusi kad trosi manje (zbog
samoindukcije) i zato ti monitor treperi. Mei se to desava sa podnim grejanjem
naime kad se ukljuci monitor mi zatreperi i posle nekoliko sec stane znaci
problem je u struji.
monitori.149zlaya,
-> #145, isijan- Aiiiii moderatore, pa sta uradi od svoje poruke? Sve si izmesao
- :).
-
- Da krenem od pocetka. Lepo od tebe sto si popljuvao svoj
- rodjeni ;) monitor, ali tu fale jos neke informacije - recimo
- sta ti na njemu smeta. Postoji more ljudi kojima konferencije
- na Sezamu sluze kao reper sta valja na trzistu, a sta ne valja.
- Mislim da nije fer prema njima, pustati u opticaj ovakve
- _teoreme_ (dokaz nije potreban, dosta sto sam ja rekao da je to
- tako ;)... Treba reci - na ovom monitoru meni se ne svidja to,
- to i to... OPa ako nekome i takav odgovara - ok, nema problema.
Da, to je moja privilegija, da ne pratim uopšte diskusije i komentare u
konferenciji ;), i hvala što me informišeš šta zapravo treba da radim ovde.
Probaj za promenu da pročitaš poruke broj 4.94, 4.98 i 4.105 u ovoj
konferenciji, možda ti bude i jasno šta mi se konkretno ne dopada na mom turbo
monitoru. Ja ne bežim od mogućnosti da se meni zalomio baš najgori primerak te
vrste u svemiru, ali verovatnoća je jako mala. Ako treba vrlo precizno ću
ponovo da objasnim (za one u zadnjim klupama) šta tačno ne valja na mom
monitoru, a mogu i da objasnim našta treba da obratite pažnju na vašim
monitorima, da biste shvatili ušta gledate.
- P.S. Ako treba da nacrtam, povod je bila poruka izvesnog
- korisnika koja je zapocela jako tolerantno - sa 'Sta ti lupas,
- ja tebe nista ne razumem...'
Izvesni korisnici imaju i oporije izražavanje od ovog izvesnog korisnika.
Svaki korisnik ima neko svoje vaspitanje i način izražavanja, a ja samo
moderišem ovu konferenciju. Intervenišem na porukama samo ukoliko ima problema
sa druge strane.
Ukoliko imaš nekih dobrih ideja (ili bilo ko drugi), pošalji ih na Emajl
pa ćemo da razradimo malo bolje ovu konferenciju. Takođe ukoliko imate
primedbi pošaljite ih - ne ujedam (barem ne preko modema ;) ).
Pretio sam da ću napisati FAQ u kome će biti detaljno skoro sve
objašnjeno, ali sam kratak sa vremenom. Biće i to jednog dana, nadam se
najesen pa ćemo izbeći beskrajna ponavljanja istih pitanja, do tada FAQ ostaje
i dalje samo kao pretnja...
monitori.150dalek,
-> #147, isijan>>> Imam ovaj digitalni, i stvarno je do j**a, ali ima i on svoje
>>> tripove. Kad je ukljucena masina za ves i to na centrifugu, ekran
Samo probaj da promeniš fazu. Imao sam sličan problem sa novim
monitorom 1427X
monitori.151isijan,
-> #150, dalekC:\>Samo probaj da promenis fazu. Imao sam slican problem sa novim
C:\> monitorom 1427X
Ajoj bre... Sto preko moje poruke? Pa zlaya se zalio na vesh masinu, ne ja
:))
monitori.152popovics,
-> #151, isijan
§> Ajoj bre... Sto preko moje poruke? Pa zlaya se zalio na vesh
§> masinu, ne ja
E, zaj*bali ste se :). Usrer Deyan je to napisao :))
monitori.153isijan,
-> #152, popovicsC:\>§> Ajoj bre... Sto preko moje poruke? Pa zlaya se zalio na vesh
C:\>§> masinu, ne ja
C:\>
C:\>E, zaj*bali ste se :). Usrer Deyan je to napisao :))
Moje iskreno izvinjenje zlayi :). Doduse i on se zalio na monitor, tako da
nisam mnogo omasio.
monitori.154jujo,
Da li neko zna pinout Herkules monitora?
yooyo:
monitori.155dtadic,
-> #154, jujo>> Da li neko zna pinout Herkules monitora?
pin 1 - GND
pin 2 - GND
pin 3 - not connected
pin 4 - not connected
pin 5 - not connected
pin 6 - Intensity
pin 7 - Video
pin 8 - H Sync TTL Positive
pin 9 - V Sync TTL Negative
monitori.156bastion,
Interesuje me kakav je 15" incni monitor
Daewoo oznake 1518B (ili 518B -nisam potpuno siguran).
Kakav je u odnosu na 1511B i kako izgleda u odnosu na 1511B?
Da li je bolje kupiti njega ili 1511B?
kakve su mu performanse, max. rezolucija, osvezavanje i sl.
Molio bih odgovore sto pre jer je hitno!
Unapred hvala.
monitori.157novakovicn,
Jel zna neko nesto o Daewoo 511x. Kakav je itd?
Novak
monitori.158thug,
E i oko monitora se razmisljam...
Predlozite 17" monitor, neki do 350 DM, kvalitetan koliko je to
moguce...
Ovde u ponudi su najpristupacniji DTK i DAEWOO. Koji je bolji?
It's a matter of most urgency!
Do groba zahvalan, thug :)
monitori.159miskop,
-> #158, thug>> Predlozite 17" monitor, neki do 350 DM,
17" za 350 DM ?
;)
monitori.160alien,
-> #157, novakovicn[] Jel zna neko nesto o Daewoo 511x. Kakav je itd?
To je, prema karakteristikama (u današnje vreme) 14-inčni
monitor s 15" dijagonalom. Bolje je odlučiti se za neki stvarno dobar
14" monitor i uštedeti 50 do 100 DEM ili dodati pedestak DEM i uzeti
makar neki 15" Daewoo sa oznakom B iza broja ili npr. Samtron 5Bi.
monitori.161thug,
-> #159, miskop
soory....
u pitanju je 15" monitor...
of kors...
c-ya thug:)
monitori.162ratman,
Imam monitor TOPFLY, star bar 3-4 godine. Kada se upali,
slika je najpre OK, zatim se posle nekoliko minuta
pojave plavi "duhovi" (na granicama dvaju boja plava
je pomerena i malo razmazana). Ovo nestaje za 15-ak minuta
kada se monitor ugreje.
Sta bi bilo u pitanju, da li je na pomolu skoro
riknjavanje?
Pozdrav,
Dejan.
monitori.163ultra.boy,
-> #162, ratman
Moj ortak ima isto TOPFLY 14". Kupio ga leta '92. I pojavilo mu se
to isto sto i tebi. Tako mu sljaka monitor jos od januara '96, sa
tim razmazanim bojama i ne crkava jos.
monitori.164novakovicn,
Jel moze neko nesto da mi kaze o Daewoo 518b monitoru... Kakva su
iskustva, duzina vidljive dijagonale itd...
Novak
monitori.165ventura,
-> #164, novakovicn> Jel moze neko nesto da mi kaze o Daewoo 518b monitoru... Kakva su
> iskustva, duzina vidljive dijagonale itd...
Monitor je za preporuku diagonala monitora je 15"
a vidljivi deo je 14" frekvencija osvezavanja mu je u rasponu
od 50-120Hz moze da izoblici sliku po nekoliko sema, podesava se
putem menija. dimenzije full screen slike su 284mm(H)x212mm(V)
monitori.166novakovicn,
Koja je razlika izmedju Daewoo 1511b i 518b? Da li sem u dizajnu
ima i nekih drugih razlika?
Novak
monitori.167gkosta,
Od jutros mi treperi slika na monitoru (u vidu horizontalnih linija, s vremena
na vreme).
Zanima me da li neko zna sta bi to trebalo da znaci?
Ako je ono sto ja mislim ;( gde su najjeftiniji monitori!? ;(((
monitori.168alien,
-> #166, novakovicn[] Koja je razlika izmedju Daewoo 1511b i 518b? Da li sem u dizajnu
[] ima i nekih drugih razlika?
Ne bi trebalo da ima.
I 518B i 512B su naslednici tj. zamena za 1511B i vode se kao
"to je isto to". S druge strane, uobičajeno je da proizvođač, čak i pod
istom oznakom, a naročito pod drugačijom, nešto sitno doradi/poboljaša,
ali i učini nešto na pojeftinjenju proizvodnje (što se kompenzuje).
Opšte je pravilo: ne postoje dva ista monitora.
monitori.169alien,
-> #167, gkosta[] Od jutros mi treperi slika na monitoru (u vidu horizontalnih linija, s
[] vremena na vreme).
[]
[] Zanima me da li neko zna sta bi to trebalo da znaci?
To bi trebalo da znači da najverovatnije imaš manji kvar na
monitoru, koji hitno treba da popraviš da ne bi imao veći kvar na
monitoru.
Kažem najverovatnije, a da bi eliminisao sumnju, probaj monitor
na drugoj mašini (na drugom mestu). U prevodu: ponesi monitor do
komšije ili najbližeg prijatelja i vidi da li se isto dešava.
[] Ako je ono sto ja mislim ;( gde su najjeftiniji monitori!? ;(((
Što najjeftiniji!?
Sviđa ti se osećaj treperanja slike na monitoru, pa bi želeo da
ga ponoviš? ;)
monitori.170gkosta,
-> #169, alien
> To bi trebalo da znaci da najverovatnije imas manji kvar na
> monitoru, koji hitno treba da popravis da ne bi imao veci kvar na
> monitoru.
Gde predlazes da obavim popravku?
> Sto najjeftiniji!?
> Svida ti se osecaj treperanja slike na monitoru, pa bi zeleo da
>ga ponovis? ;)
Ne, ne, neeee...
Nisi me dobro razumeo/ja se nisam dobro izrazio (svejedno!).
Daleko od toga.
Hiljadu puta sam sebi dokazao u zivotu da je sasvim istinito ono "kol'ko para
tol'ko i muzike"!
Ono sto sam ja pitao je bilo: ko prodaje najjeftinije monitore. Ali ne u
smislu najkrdzavije i najbezveznije, nego od SVIH monitora ko ima fine cene.
Pozdrav! :)
monitori.171alien,
-> #170, gkosta[] Gde predlazes da obavim popravku?
Nemam neki poseban savet. Najbolje je da probaš sa FIND u
konferenciji Mali.Oglasi, a i da ostaviš tamo poruku u kojoj tražiš
servisera (ako ti se već nije neko javio na osnovu poruke ovde).
Okreni par telefona, pa izaberi ono šta ti odgovara.
[] Ono sto sam ja pitao je bilo: ko prodaje najjeftinije monitore. Ali ne
[] u smislu najkrdzavije i najbezveznije, nego od SVIH monitora ko ima fine
[] cene.
Pa... bilo bi malo glupo da sad nas nekolicina krenemo da se
javljamo u fazonu "EVO JA, EVO JA!" :)))
Opet, pogledaj Male.Oglase, uočićeš nekoliko ljudi koji
relativno redovno oglašavaju po nešto i znaj da skoro svako od njih
prodaje ili može da nabavi monitore i da se cene i izbor delimično
poklapaju, a delimično razlikuju.
Ima još par caka:
Većina kabaste & skupe komponente kao što su monitori ne drži
kod sebe, već ih uzmima po potrebi od dobavljača, pa ih nerado prodaje
van konfiguracije. Ako npr. treba da dovlačim određeni monitor, rizik da
se tebi taj monitor ne svidi (što nas obojicu dovodi u neprijatnu
situaciju) ili da se, nedajbože, pokvari u garantnom roku, pa da moram
još duplo da ga teglim, a da me ti mrziš što moraš da čekaš na popravku
(što je još neprijatnija situacija), je isuviše veliki da bi se to
isplatilo raditi za malu proviziju, a ako odrežem veću proviziju,
rizikujem da zaključiš "ovaj je skup" i da me i ne pitaš pošto su druge
komponente... Pipav posao i pipava odluka ;).
Kod takvih stvari (kada 5% tamo ili 'vamo nije sitna stavka),
zgodno je da znaš da ti se isplati ono šta se i prodavcu isplati, a to
je da dođeš da pogledaš monitor ili monitore koje ima kod sebe, pa ako
ti se svidi - platiš i nosiš, ako ne - nikom ništa. Nemoj da te brine
ako je monitor malo stajao ili korišćen (za testiranje na prodavčevom
stolu) - time dobijaš realniju sliku šta kupuješ. Važna je garancija.
U svakom slučaju, znaj da u Beogradu ne postoji firma kod koje
možeš doći i razgledati razne monitore (kao u robnoj kući) i kupiti šta
ti odgovara po prihvatljivoj ceni.
Nije mi poznato da iko tako nešto nudi čak i po znatno višim
cenama. Ne postoji tržište za to, jer čak i kada bi to neko nudio,
većina bi došla, razgledala, odlučila se i otišla kod onog koji to
prodaje po nižoj ceni ;).
monitori.172jolicm,
Treba mi informacijama o servisima za Daewoo monitore ... Hitno :)
monitori.173johnnya,
Da li je normalno da B&W monitor može da izvuče rezoluciju 1024x768
(Windows radi na 65K boja), a da pri tome čisto crvenu i čisto
plavu boju prikazuje kao crnu ? Znate ono 'Pasijans' ima sve crne
karte...
Video sam kod drugara B&W monitor koji pravi razliku...
monitori.174dr.iivan,
Treba da kupim DOBAR kolor 14" monitor.
Koji mi preporučujete?
monitori.175jpedja,
-> #174, dr.iivan> Treba da kupim DOBAR kolor 14" monitor.
>
> Koji mi preporucujete?
ja imam evo vec skoro godinu dana samsungov syncmaster 400b
i mislim da je monitor odlican, dizajn je vrlo gotivan
na monitoru je sve digitalno, i komanda za paljenje,
jednom recju vrlo je dobar, pre toga sam koristio philps 104b
i daewoo.
Pozdrav,
Pedja...
monitori.176senna,
-> #175, jpedja>> Treba da kupim DOBAR kolor 14" monitor.
>>
>> Koji mi preporucujete?
>
>ja imam evo vec skoro godinu dana samsungov syncmaster 400b
>i mislim da je monitor odlican, dizajn je vrlo gotivan
>na monitoru je sve digitalno, i komanda za paljenje,
Monitor zaista ima najbolju sliku, jedino shto mi smeta na njemu je
mnogo ispupchen ekran...
monitori.177dr.iivan,
-> #176, senna> >> Treba da kupim DOBAR kolor 14" monitor.
> >> Koji mi preporucujete?
> >
> >ja imam evo vec skoro godinu dana samsungov syncmaster 400b
>
> Monitor zaista ima najbolju sliku, jedino shto mi smeta na njemu je
> mnogo ispupchen ekran...
Ok, a zna li neko kakav je AcerView 7134eL?
monitori.178rkramer,
-> #176, sennaC:\>
C:\> Monitor zaista ima najbolju sliku, jedino shto mi smeta na
C:\>njemu je mnogo ispupchen ekran...
Da li si ti siguran da pricas o Samsungu 400b? Jedan od 14" monitora sa
ravnijim ekranom, ako se ja pitam...
monitori.179senna,
-> #178, rkramer> Da li si ti siguran da pricas o Samsungu 400b? Jedan od 14" monitora
>sa ravnijim ekranom, ako se ja pitam...
Ma.. Svi su okrugli.. Mada mi se chini da recimo AXIOM ima ravniji
ekran. Mada, sada kad je 15 incha monitor 300 maraka, ne znam ko ziv kupuje
14-ice..
monitori.180dr.iivan,
-> #179, senna> ekran. Mada, sada kad je 15 incha monitor 300 maraka, ne znam ko ziv
> kupuje 14-ice..
Onaj ko nema para?
A ako DOBAR 14" monitor košta 270 DM, onda nema teorije da DOBAR 15"
košta 300 DM. Ili se možda varam?
monitori.181senna,
-> #180, dr.iivan> A ako DOBAR 14" monitor kosta 270 DM, onda nema teorije da DOBAR 15"
> kosta 300 DM. Ili se mozda varam?
Pa.. Taj od 15" za 300 nije sigurno najbolji u klasi, ali je
definitivno bolji od bilo koje 14-ice..
monitori.182pips,
-> #177, dr.iivan> Ok, a zna li neko kakav je AcerView 7134eL?
>
sasvim ok monitor, rekao bih na oko bolji od 104b
nesto kao daewoo a mozda i bolje.
monitori.183juice,
-> #181, senna@> Pa.. Taj od 15" za 300 nije sigurno najbolji u klasi, ali je
@> definitivno bolji od bilo koje 14-ice..
Hoces da kazes da je jedan Samsung 14" gori od nekgo low-class Daewooa
15"? Pa pre cu uzeti za 300DM dobar 14" monitor nego neku budj od 15"
jer ipak nemam oci za bacanje.
POzdrav!
monitori.184dule.n,
-> #181, senna> Pa.. Taj od 15" za 300 nije sigurno najbolji u klasi, ali je
> definitivno bolji od bilo koje 14-ice..
Argumenti?
monitori.185senna,
-> #183, juice> Hoces da kazes da je jedan Samsung 14" gori od nekgo low-class
>Daewooa
> 15"? Pa pre cu uzeti za 300DM dobar 14" monitor nego neku budj od 15"
> jer ipak nemam oci za bacanje.
Pa ne znam jesi li ti video Daewoo 518X.. A ako jesi, a i dalje
tvrdish da je samsung 400b bolji, onda si ochi vec izgubio ;)
monitori.186senna,
-> #184, dule.n>Argumenti?
Doci te pogledati.. ;)
monitori.187lboki,
>tvrdish da je samsung 400b bolji, onda si ochi vec izgubio ;)
ja tvrdim da je AcerView 7134eL mnogo bolji od navedene dvojice
...ako ne mnogo bolji onda barem za nijansu bolji...ovo govorim jer sam (silom
prilika) na svom stolu drzao i Philips 104B i Samsung 400b
i pola familije Daewoo-a...
Acer, poredjenja radi, iako nije tehnicki predvidjen, izvlaci i
1600x1280 sa virgom od 4mb...pa vi vidite
(znatizeljniji nek odu na sajt ) :)
monitori.188alien,
-> #181, senna[] > A ako DOBAR 14" monitor kosta 270 DM, onda nema teorije da DOBAR 15"
[] > kosta 300 DM. Ili se mozda varam?
[]
[] Pa.. Taj od 15" za 300 nije sigurno najbolji u klasi, ali je
[] definitivno bolji od bilo koje 14-ice..
Nije baš tako. Ako je npr. ta 15-ica u stvari samo loša 14-ica
(po karakteristikama) sa povećanom dijagonalom, onda je dobra 14-ica
ipak bolji izbor.
No, kako stvari stoje, a i kako monitori najčešće stoje na stolu
po više godina, verovatno je najbolje odmah dodati još malo para i
kupiti Daewoo 518B za 340 DEM. Od 15-inčnih monitora u toj klasi cena
mogu još da preporučim i Samtron 5Bi.
monitori.189rkramer,
-> #187, lbokiC:\>Acer, poredjenja radi, iako nije tehnicki predvidjen, izvlaci i
C:\>1600x1280 sa virgom od 4mb...pa vi vidite
C:\>(znatizeljniji nek odu na sajt ) :)
GoldStar 56m, bez frke izvlaci 1600x1280I...
monitori.190dule.n,
-> #186, senna> Doci te pogledati.. ;)
Jednog lepog dana... :)
Jedno pitanje:
Da li je svaki auto sa 1500 kubika bolji od svakog sa 1300 kubika?
P.S.
Svaka sličnost monitora i automobila je slučajna! ;)
monitori.191senna,
-> #188, alien>[] Pa.. Taj od 15" za 300 nije sigurno najbolji u klasi, ali je
>[] definitivno bolji od bilo koje 14-ice..
>
> Nije bas tako. Ako je npr. ta 15-ica u stvari samo losa 14-ica
>(po karakteristikama) sa povecanom dijagonalom, onda je dobra 14-ica
>ipak bolji izbor.
Aj josh jednom da ponovim, imash ti loshe 15-ice i za 500 maraka, ali
imash solidne i za 300. Konkretno sam mislio na daewoo 518x, koji je mozda
losh u 1024x768 (samo 60 Hz), ali je kvalitet slike u odnosu na Samsung 400b
definitivno veci..
I druga stvar, ko normalan vozi 1600x1200 na manjem monitoru od 19" ;).
Mislim, moze se, al obichno nisam mazohista ;)
monitori.192juice,
-> #191, senna@> Aj josh jednom da ponovim, imash ti loshe 15-ice i za 500 maraka, ali
@> imash solidne i za 300. Konkretno sam mislio na daewoo 518x, koji je
@> mozda losh u 1024x768 (samo 60 Hz), ali je kvalitet slike u odnosu na
@> Samsung 400b definitivno veci..
CEkaj, pa zar ovde ne vazi staro pravilo koliko para toliko i muzike?
Da li je losa 15" od 500DM losija od ove od 300DM ili si mislio na
konkretno Samsung?
@> I druga stvar, ko normalan vozi 1600x1200 na manjem monitoru od 19" ;).
@> Mislim, moze se, al obichno nisam mazohista ;)
Ovo je po meni presudna stvar, ali eto, vazno je da se kaze da monitor
izvlaci 1600x1200 a pritom se zanemaruje da li je moguce uopste raditi u
tolikoj rezoluciji.
PozdraV!
monitori.193ultra.boy,
Da li neko ima iskustva sa SONY MultiScan 15sfII monitorom?
Radi se o kupovini dotichnog.
monitori.194dr.iivan,
-> #191, senna> > Nije bas tako. Ako je npr. ta 15-ica u stvari samo losa 14-ica
> >(po karakteristikama) sa povecanom dijagonalom, onda je dobra 14-ica
> >ipak bolji izbor.
>
> imash solidne i za 300. Konkretno sam mislio na daewoo 518x, koji je
> mozda losh u 1024x768 (samo 60 Hz), ali je kvalitet slike u odnosu na
> Samsung 400b definitivno veci..
Može li kvalitet slike nekog monitora biti dobar ako je taj monitor
"loš u 1024x768"?
> I druga stvar, ko normalan vozi 1600x1200 na manjem monitoru od 19" ;).
> Mislim, moze se, al obichno nisam mazohista ;)
Ne radi se o tome ko može više da izvuče, nego čija je slika bolja,
koji je zdraviji i koji je, kad se sve sabere i oduzme, bolji.
U tom kontekstu, može li svaki 15" monitor biti bolji od svakog 14"
i može li 15" monitor od 300 DM biti bolji od 14" od 270 DM?
monitori.196senna,
-> #192, juice> CEkaj, pa zar ovde ne vazi staro pravilo koliko para toliko i muzike?
> Da li je losa 15" od 500DM losija od ove od 300DM ili si mislio na
> konkretno Samsung?
Znash i sam da nije uvek tako.. Neki monitori mogu da budu skuplji
a da ne budu i bolji, da ne pominjem sad razne Philipse 105..
monitori.197senna,
-> #194, dr.iivan> Moze li kvalitet slike nekog monitora biti dobar ako je taj monitor
> "los u 1024x768"?
Pa nije uopshte loshiji od dotichnog Samsunga 400b.. Jednostavno ne
moze vishe od 60 Hz u 1024x768 i to je to. U svim ostalim rezolucijama je
vishe nego dobar.
> Ne radi se o tome ko moze vise da izvuce, nego cija je slika bolja,
> koji je zdraviji i koji je, kad se sve sabere i oduzme, bolji.
E bash to ti pricham, za to malo razlike u ceni dobijesh vecu
dijagonalu, bolju sliku, ravniji ekran, bolje uradjene menije sa vishe
parametara za podeshavanje, ukratko, jeste da nije kao neke skuplje
15-ice, ali je u direktnoj dilemi Daewoo 518X vs. Samsung 400b, Daewoo po
meni definitivno bolji izbor.
> U tom kontekstu, moze li svaki 15" monitor biti bolji od svakog 14"
> i moze li 15" monitor od 300 DM biti bolji od 14" od 270 DM?
A svaki je shirok pojam.. Uhvatiste se toga svaki ko pijan plota
;).. Ono, mogu ja da nadjem shugavu 14-icu i za preko 270, a shto se
tiche nekih prebudzenih monitora HO HEJM proizvodjacha, mogu samo da
kazem da je krdza i podvala uvek bilo i uvek ce biti, zato sam i dao
konkretan primer monitora.
monitori.198stefan,
-> #197, senna> Pa nije uopshte loshiji od dotichnog Samsunga 400b.. Jednostavno ne
>moze vishe od 60 Hz u 1024x768 i to je to. U svim ostalim rezolucijama je
>vishe nego dobar.
A koliko može 518b?
monitori.199ranx,
-> #191, senna> I druga stvar, ko normalan vozi 1600x1200 na manjem monitoru od 19" ;).
> Mislim, moze se, al obichno nisam mazohista ;)
Već se pričalo o ovome, ali ipak: ja vam, gospodo draga, ne bih preporučio
više od 1024x768 na 15", a za optimalno smatram 800x600.
Sve preko toga je previše sitno i sigurno ćete uhvatiti sebe kako s vremena na
vreme nosem dodirujete ekran...
Ja na 17" vozim 1280x1024, što je prilično OK, a 1600 je zaista preterano za
sve bez 19" (ili čak 21).
monitori.200mindcrime,
-> #198, stefan
> Pa nije uopshte loshiji od dotichnog Samsunga 400b.. Jednostavno ne
>moze vishe od 60 Hz u 1024x768 i to je to. U svim ostalim rezolucijama je
>vishe nego dobar.
St> A koliko moze 518b?
Ja ne znam za 518b, ali DTK 570 BA moze 85Hz u 1024x768, a kosta oko 280 DEM.
monitori.201dr.iivan,
-> #197, senna> > Ne radi se o tome ko moze vise da izvuce, nego cija je slika bolja,
> > koji je zdraviji i koji je, kad se sve sabere i oduzme, bolji.
>
> E bash to ti pricham, za to malo razlike u ceni dobijesh vecu
> dijagonalu, bolju sliku, ravniji ekran, bolje uradjene menije sa vishe
> parametara za podeshavanje, ukratko, jeste da nije kao neke skuplje
> 15-ice, ali je u direktnoj dilemi Daewoo 518X vs. Samsung 400b, Daewoo
> po meni definitivno bolji izbor.
Prosto ne mogu da verujem da 1 inč košta 30 DM. To do sada nisam video.
> > U tom kontekstu, moze li svaki 15" monitor biti bolji od svakog 14"
> > i moze li 15" monitor od 300 DM biti bolji od 14" od 270 DM?
>
> A svaki je shirok pojam.. Uhvatiste se toga svaki ko pijan plota
> ;).. Ono, mogu ja da nadjem shugavu 14-icu i za preko 270, a shto se
Ne može svaki biti širok pojam. Monitor je monitor. I ne govorim o tome
kakav je koji monitor u odnosu na njegovu cenu, već u odnosu na druge
monitore. Ti uporno pričaš kako je svaki 15" bolji od svakog 14", a
na moju konstataciju da to ne mora biti tako (i da verovatno nije), ti
kažeš da možeš da nađeš neku šugavu 14" i za preko 270 DM. (!?)
monitori.202dr.iivan,
-> #198, stefan> > Pa nije uopshte loshiji od dotichnog Samsunga 400b.. Jednostavno
> ne >moze vishe od 60 Hz u 1024x768 i to je to. U svim ostalim
> rezolucijama je >vishe nego dobar.
>
> A koliko može 518b?
Pa pričao je o 518x, osim ako to nije isto?