monitori.1zdravkod,
Kakva su iskustva sa Daewoo 1427x... Molim vas, hitno je...
Pozdrav
monitori.2jolicm,
-> #1, zdravkod> Daewoo 1427X
Najbolji 14 " i . (tačka)
monitori.3emajsijuen,
-> #1, zdravkodZd>> Kakva su iskustva sa Daewoo 1427x... Molim vas, hitno je...
Imam gore navedeni monitor. Odlican je. Da treba ponovo da kupim monitor,
ponovo bih isti izabrao.
monitori.4saint,
-> #3, emajsijuen=> Imam gore navedeni monitor. Odlican je. Da treba ponovo da kupim
=> monitor, ponovo bih isti izabrao.
Sto jes jes ali nije bas najbolji 14-incni,
ali jeste medju najboljima.Mada ako oces savet
najbolje bi ti bilo da uzmes neki 15 incni
zato sto je razlika medju ova dva monitora ogromna.
Ne mislim to zbog velicine nego zbog svih njegovih
karakteristika i ivice od 90 stepeni ne zaoblenje
vec potpuno ostre.Sve u svemu za "malo" vece pare
dobices nesto mnogo bolje.
monitori.5spaceman,
-> #2, jolicm>> Daewoo 1427X
> Najbolji 14 " i . (tacka)
Potvrdjujem.
Space
monitori.6obren,
-> #5, spaceman> >> Daewoo 1427X
> > Najbolji 14 " i . (tacka)
>
> Potvrdjujem.
Pretpostavljam da ste obojica imali prilike da isprobate nekoliko desetina
monitora raznih proizvođača pa "potvrđujete" da je Daewoo 1427X najbolji
u klasi 14" ? ;)
Teško da su Daewoo monitori najbolji u bilo kojoj klasi, ali su svakako
odličan izbor gledajući dobijeni kvalitet za uložene pare. I sam imam
Daewoo (doduše 15") ali iz ekonomskih razloga - da nisam ograničen sa
finansijske strane, pre bih buljio u one SONY mediokritete od monitora ;)
monitori.7saint,
-> #6, obren=> Pretpostavljam da ste obojica imali prilike da isprobate nekoliko
=> desetina monitora raznih proizvodaca pa "potvrdujete" da je Daewoo 1427X
=> najbolji u klasi 14" ? ;)
Ja rekoh da je 14-incni medju najboljima,a i probao sam
oko 5-6 14-incnih monitora.
Sto sa tice Daewoo 1511 i sam ga imam i smatram da je za
novac koji je placen najbolji.Mislim odlican odnos
cena kvalitet.Niko nije reko da je Daewoo najbolji.
Sony stvarno jeste najbolji ali i najskuplji.
monitori.8spaceman,
-> #6, obren>> >> Daewoo 1427X
>> > Najbolji 14 " i . (tacka)
>>
>> Potvrdjujem.
>
> Pretpostavljam da ste obojica imali prilike da isprobate nekoliko desetina
> monitora raznih proizvodaca pa "potvrdujete" da je Daewoo 1427X najbolji
> u klasi 14" ? ;)
Video sam skoro sve koji se prodaju kod nas (pricam o 14").
I ponovo kazem da je najbolji 14" Daewoo 1427x.
Space
monitori.9dr.iivan,
-> #8, spaceman> > Pretpostavljam da ste obojica imali prilike da isprobate nekoliko
> desetina > monitora raznih proizvodaca pa "potvrdujete" da je Daewoo
> 1427X najbolji > u klasi 14" ? ;)
>
> Video sam skoro sve koji se prodaju kod nas (pricam o 14").
> I ponovo kazem da je najbolji 14" Daewoo 1427x.
A sta bi sa Philipsom 14"B?
monitori.10milosp,
Molim da mi neko kaze za Daewoo, 15' koliki refresh rate
prijavljuje pod standardnim DOS okruzenjem.
monitori.11spaceman,
-> #9, dr.iivan>> Video sam skoro sve koji se prodaju kod nas (pricam o 14").
>> I ponovo kazem da je najbolji 14" Daewoo 1427x.
>
> A sta bi sa Philipsom 14"B?
Stara serija ima los dizajn, malo izbledele boje i probleme sa nekim
S3 karticama.
Nova serija sa digitalnim podesavanjem nije losa ali je suvise rano da
se proceni.
Space
monitori.12jolicm,
-> #9, dr.iivan!>>
!>> A šta bi sa Philipsom 14"B?
!>>
Do sada sam video na delu BAR 10 komada Filipsa 14 B, 20 Daewoo 14X,
5 Samsung 3NE, 5 DTK 14" i bar po 5 Daewoo 14S, Daewoo 15.. i Filips 14C
Filips 14B :
Leluja im slika pri najmanjoj smetnji u napajanju.
U 1024*768 slika treperi stalno ( imao sam utisak kao da je interlaced )
A oni sa multimedijom imaju slabe zvučnike.
Za mene je dobar monitor kada mu ni najmanje ne treperi slika i kada je
na grafičkom ekranu povučena crna linija na beloj pozadini i ta crna
linija je jednostavno crna linija.
Kod Filipsa 14" i kod Samsunga 3NE 14" umesto te linije se vide 2 linije
(ne udaraju sva tri RGB snopa u istu tačku).
Moje iskustvo ( SONY monitore nisam video ) ( po onome šta se ovde valja )
1. DAEWOO 14X ( i 1427X i 1424X )
2. DTK 14"
3. SAMSUNG 3NE
4. ...
5. Filips 14B
- Daewoo 14S je bolji od Filipsa 14C
- KFC sam video davno i koliko se sećam nisam bio zadovoljan.
- Da ne bude zabune da hvalim Daewoo zato što ga imam...
Imam Filips 14C i nisam baš nezadovoljan sa njim.
Svi gore navedeni monitori od 1 do 3 se razlikuju tek za nijansu,
ali kako im je približna cena ...
Sve ovo ne pišem tek onako. Na svakom od ovih tipova monitora sam radio
bar po 30 sati.
Moj savet ti je zaobidji 14B i uopšte ove ovde Filipse.
monitori.13miskop,
-> #12, jolicm-> Do sada sam video na delu BAR 10 komada Filipsa 14 B, 20 Daewoo 14X,
-> 5 Samsung 3NE, 5 DTK 14" i bar po 5 Daewoo 14S, Daewoo 15.. i Filips 14C
Šta misliš o monitorima StudioWorks, ako si imao prilike da ih
probaš?
monitori.14popovics,
-> #9, dr.iivan
▄- A sta bi sa Philipsom 14"B?
Ja imam 14"C, i SASVIM sam zadovoljan njime, uzimajući u obzir kolika
mu je cena. Jedno vreme sam radio i na 14"B, i njega smatram ODLIČNIM
u odnosu cena/kvalitet. Problem je u tome što je čovek pitao
konkretno za Daewoo, a ti ulećeš sa Philips-om...
monitori.15saint,
-> #12, jolicm
Sta mislis o monitoru Daewoo 1511B?
monitori.16dr.grba,
-> #14, popovics>> mu je cena. Jedno vreme sam radio i na 14"B, i njega smatram ODLIČNIM
>> u odnosu cena/kvalitet. Problem je u tome što je čovek pitao
>> konkretno za Daewoo, a ti ulećeš sa Philips-om...
U celoj ovoj priči, jako mnogo ljudi olako zaboravlja na jednu notornu
činjenicu: oči vrede više od razlike u ceni između dobrog i lošeg
monitora. Kada sam kupovao monitor, nije mi bilo lako da u celoj
investiciji (onda) odvojim još 200 DEM za 15-inčni monitor, ali to sam
ipak učinio po cenu snage procesora. Na poslu sam posle hiljadu
peripetija i trange-frange smicalica došao do 17-inčnog monitora.
Samo da pomenem, moj dnevni minimum za računarom je oko 10 sati.
Izgleda šašavo, ali mene oči više ne peku.
Kada bih mogao, u momentu bih kupio 17 inča za kućnu upotrebu. Nije
isključeno da ću tako uskoro i učiniti.
A, da. Philips 14 C je monitor primeren 1987, a ne 1997. godini.
Đubre, tvrdim i potpisujem. Model 105 B bih uzeo da mi ga neko da za
dž, ali ga ne bih kupio.
Pre par dana sam sedeo za enim Philips monitorom od 21 inča. Jebo te,
1600x1200, radio je u 85 Hz, font od 10 pointa se čita bez napora.
Koja milina, koja cena, takođe... (:
Koji 14-inčni monitor preporučujem? NIJEDAN. Zadužite se kod svog
tate/brata/kuma/rođaka još 750 dinara i kupite 15-inčni monitor, pobogu.
monitori.17saint,
-> #14, popovics
Ja bre ne mogu ni da pomislim da se vratim na Philips 14C
Cak mi sada svi 14-inci izgledaju nekako suvise ruzno.
A i ekran im je suvise kriv.
Inace uspeo sam da prodam Philips 14C za jedva 200DM.
monitori.18jolicm,
-> #13, miskop>> Šta misliš o monitorima Studio works ...
Nisam imao prilike da ih vidim, a kamoli probam :(.
monitori.19jolicm,
-> #15, saint!>>
!>> Sta mislis o monitoru Daewoo 1511B?
!>>
Sa 15" Monitorima nemam neka veća iskustva.
Prošlo mi je kroz ruke jedno 5-6 Daewoo 15" medju kojima je 1502B,
1511B, 1511X1, Ali ni jedan od nekog drugog proizvodjača tako da za
15" monitore nemam neko poredjenje.
1511B sam zadnji video pre pola godine i bio zadovoljan.
monitori.20jolicm,
-> #14, popovics!>>
!>>Ja imam 14"C, i SASVIM sam zadovoljan njime, uzimajući u obzir kolika
!>>mu je cena. Jedno vreme sam radio i na 14"B, i njega smatram ODLIČNIM
!>>u odnosu cena/kvalitet. Problem je u tome što je čovek pitao
!>>konkretno za Daewoo, a ti ulećeš sa Philips-om...
I ja imam Filips 14C, ali da sada kupujem NOV 14" monitor sigurno bi kupio
DAEWOO 14X. Stvar je sa Filipsima da su ovde najskuplji od 14" monitora, a
kvalitet im nije takav.
monitori.21jolicm,
-> #16, dr.grba!>>
!>>U celoj ovoj priči, jako mnogo ljudi olako zaboravlja na jednu notornu
!>>činjenicu: oči vrede više od razlike u ceni između dobrog i lošeg
!>>monitora. Kada sam kupovao monitor, nije mi bilo lako da u celoj
!>>investiciji (onda) odvojim još 200 DEM za 15-inčni monitor, ali to sam
!>>ipak učinio po cenu snage procesora.
Potpuno si u pravu, ali ... (uvek ima neko ali).
Ako se baš nema dovoljno para (gde živimo ??) tada se mora odlučiti od 14"
monitora koji je NAJMANJE LOŠ.
!>>A, da. Philips 14 C je monitor primeren 1987, a ne 1997. godini.
!>>Đubre, tvrdim i potpisujem. Model 105 B bih uzeo da mi ga neko da za
!>>dž, ali ga ne bih kupio.
Kada sam ja kupovao računar tražio sam polovnu 486-ticu i najpovoljnije
( najjeftinije) što sam našao bila je konfiguracija sa 14C. Ni neznam
koliko je mator, ali radi ok. Inače ima i daleko lošijih color 14"
monitora koji se ovde prodaju. To treba videti.
!>>Pre par dana sam sedeo za enim Philips monitorom od 21 inča. Jebo te,
!>>1600x1200, radio je u 85 Hz, font od 10 pointa se čita bez napora.
!>>Koja milina, koja cena, takođe... (:
Da li neko ima iskustva sa Daewoo 21" i kakva su ?
!>>Koji 14-inčni monitor preporučujem? NIJEDAN. Zadužite se kod svog
!>>tate/brata/kuma/rođaka još 750 dinara i kupite 15-inčni monitor, pobogu.
Trenutno najjeftinije cene u BGD (??)
Daewoo 14X 375 <--
DTK 14" 370
Filips 14B 380
Daewoo 1502B 500 <--
DTK 15" 520
Daewoo 1511X1 570
500-375=125 DM
Razlika izmedju 14" i najjeftinijeg a DALEKO boljeg 1502B je svega 125 DM
Ako se ima para, zna se ...
monitori.22saint,
-> #16, dr.grba
E da stvarno otkad sam kupio 15-incac
vise me nikad ne peku oci.
monitori.23saint,
-> #21, jolicm=> Daewoo 1502B 500 <--
Mnogo je bolji Daewoo 1511B
Posto sam video i 1502B i 1511B
Ovaj 1502B ima mnogo losiji kontrast i
losiji dizajn.Takodje 1511B ima
H Frekfenciju od 69kb.
monitori.24saint,
Sta mislite o Philipsu 107 A sa zvucnicima?
Da li je bolje uzeti Sonijev 15incni ili Philips 107A?
Takodje vazne su i pare.
monitori.25nenad,
-> #16, dr.grba> A, da. Philips 14 C je monitor primeren 1987, a ne 1997. godini.
> Đubre, tvrdim i potpisujem.
Uglavnom se proizvode u Philips-ovim fabrikama u Alžiru ili
eventualno Mađarskoj, a o kvalitetu izrade i delova koji su
ugrađeni dovoljno govori činjenica da je jedna (poveća!) serija
dovodila do zaglupljivanja tastature kada je monitor
priključen...
> Pre par dana sam sedeo za enim Philips monitorom od 21 inča. Jebo
> te, 1600x1200, radio je u 85 Hz, font od 10 pointa se čita bez
> napora. Koja milina, koja cena, takođe... (:
A 1800x1440, to ti bilo sitno? ;) Samo da je malo ravniji
ekran...
monitori.26zormi,
-> #24, saint* Sta mislite o Philipsu 107 A sa zvucnicima?
* Da li je bolje uzeti Sonijev 15incni ili Philips 107A?
Philipsa 107 definitivno, samo je duplo skuplji ;)
Verovatno si mislio na 105 model koji je tu negde po ceni.
Mislim da Sony ima malo oštriju sliku ali i neke bubice oko
geometrije. Ne verujem da ćeš zažaliti koji god da uzmeš.
monitori.27saint,
-> #25, nenad=> dovodila do zaglupljivanja tastature kada je monitor
Kakve veze ima Monitor sa tastaturom?
monitori.28saint,
-> #26, zormi
Ne mislio sam bas na 107.
A vec imam Daewoo 1511B.
Tako da pitam iz radoznalosti.
monitori.29popovics,
-> #16, dr.grba
▄- činjenicu: oči vrede više od razlike u ceni između dobrog i
▄- lošeg monitora. Kada sam kupovao monitor, nije mi bilo lako da
▄- u celoj investiciji (onda) odvojim još 200 DEM za 15-inčni
▄- monitor, ali to sam ipak učinio po cenu snage procesora. Na
▄- poslu sam posle hiljadu
Axa, ali možda (i ne možda, nego SIGURNO - to garantujem i potpisujem) ti
ne bi mislio tako da si u mojoj situaciji. Kada sam kupovao PC (dec. 1995)
jedva sam se "nategao" da kupim ono što sad imam (u paketu sa 14C tj.
5x86/8MB/1.3GB) za
1400 DM. Tada (a i sad) me skoro uopšte ne interesuje kakav mi je
monitor (kao ni kakve patike neko nosi) zato što sam pre tog PC-a imao
Commodore-a 64 i navikao na JADNU/BEDNU grafiku. Ja bi i sad (da nije igara
koje i onako ne obožavam) mogao da radim u textualnom modu i to C/B
▄- Izgleda šašavo, ali mene oči više ne peku.
Čini mi se da tu ima jedno jeftinije rešenje, koje sam ja primenio, a koje
glasi da, prosto, kupiš filter...
▄- A, da. Philips 14 C je monitor primeren 1987, a ne 1997.
▄- godini.
'87? Stvarno? (ozbiljno pitam) Ja kažem da ta cenu koju ima je sasvim dobar
za 800x600 u bilo kom koloru. Nisam pokušavao da ga budžim u IN mod, jer
i ja poštujem svoje oči (još uvek ne nosim naočare, ali sa obzirom da
provodim MNOOOOGO vremena uz comp, svstan sam da ću jednog dana morati)
monitori.30popovics,
-> #17, saint
▄- A i ekran im je suvise kriv.
Pa, niko nije savršen... :) Bez svog zezanja mislim da nisi mogao da se
uvatiš nečeg pametnijeg, već si ovo tako nonšalantno odvalio da je to
neverovatno.
▄- Inace uspeo sam da prodam Philips 14C za jedva 200DM.
Polovan. Samo obaveštenje da 14C ali NOV košta 320DM
monitori.31d.mladen,
Zasto niko ne spominje Philips 104B? Ja ga koristim u 800x600 na 85Hz
i slika je mirna, ali pomalo zamucena. Sto se ociju tice za sada je sve u
redu.
Platio sam ga 420DM misleci da bi bilo logicno da cena i kvalitet idu
zajedno, pa me interesuje da li sam pogresio. Inace u 640x480 nema
zamucenja slike(kome jos treba640x480?).
monitori.32dr.grba,
-> #29, popovics>> 1400 DM. Tada (a i sad) me skoro uopšte ne interesuje kakav mi je
>> monitor...
>> ...
>> i ja poštujem svoje oči (još uvek ne nosim naočare, ali sa obzirom da
>> provodim MNOOOOGO vremena uz comp, svstan sam da ću jednog dana morati)
Ove dve izjave su kontradiktorne, majstore.
I jedan savet, ako mi dozvoliš tu drskost: kada tražiš poređenja,
ravnaj se prema čelu kolone, a ne prema začelju. Philips 14 C nije
dobar monitor, a pogotovo ne zato što ima bolju sliku nego Commodore
64 na televizoru.
A što se tiče natezanja para, i ja sam natezao pare da kupim sebi
računar. Ali da nisam nategao za 15-inčni monitor, ne bih kupio ni
14-inčni, pa taman ne bilo ništa od kupovine.
Veruj mi na reč: oči su važnije od sedenja za računarom po svaku cenu.
Ovo ti kažem ja, koji hranim svoju porodicu radeći za računarom.
monitori.33saint,
-> #30, popovics=> Polovan. Samo obavestenje da 14C ali NOV kosta 320DM
Kad ces vec o informacijama.
Polovni 14C star oko 2 god mozes jedva da prodas za 200 DM
monitori.34jolicm,
-> #23, saint!>>
!>> Mnogo je bolji Daewoo 1511B
!>> Posto sam video i 1502B i 1511B
!>> Ovaj 1502B ima mnogo losiji kontrast i
!>> losiji dizajn.Takodje 1511B ima
!>> H Frekfenciju od 69kb.
!>>
I ja se slažem da je bolji 1511B, ali sam 1502B naveo zbog niske cene.
A taj je bolji od bilo kojeg 14"
monitori.35popovics,
-> #32, dr.grba
▄- Ove dve izjave su kontradiktorne, majstore.
Jesu li? Ajde mi to malo onda pojasni...
▄- I jedan savet, ako mi dozvoliš tu drskost: kada tražiš
▄- poređenja,
Nemam ništa protiv toga, jer i sam volim da se SLOBODOUMNO izražavam.
▄- Veruj mi na reč: oči su važnije od sedenja za računarom po
▄- svaku cenu. Ovo ti kažem ja, koji hranim svoju porodicu radeći
▄- za računarom.
Jesu, u potpunosti se slažem, ali ako ti je to profesija ( kao što je tebi
sad, a meni za jedno 10 god. :) ) onda moraš nešto da žrtvuješ (u što manjoj
meri, normalno). JEDINO iz tog razloga (vid) vredi kupovati dobar monitor,
ali inače:NE.
monitori.36nenad,
-> #27, saint> Kakve veze ima Monitor sa tastaturom?
To sam se i ja pitao dok nisam video. Uključiš mašinu, tastatura
ne radi a računar pišti da je prepunjen bafer. Otkačiš monitor
(na živo), sve normalno... Ko zna kakve su delove ugrađivali u
taj monitor i kakve talase oni zrače.
monitori.37sljubisic,
-> #36, nenad>> Kakve veze ima Monitor sa tastaturom?
>
>To sam se i ja pitao dok nisam video. Ukljucis masinu, tastatura
>ne radi a racunar pisti da je prepunjen bafer. Otkacis monitor
>(na zivo), sve normalno... Ko zna kakve su delove ugradivali u
>taj monitor i kakve talase oni zrace.
Ne mora da bude do EM zracenja vec do najobicnijeg uzemljenja. Imao sam
slican problem kada je ukljucivanje jednog monitora obaralo celu 10Base2
(tanki Ethernet) mrezu. Ispostavilo se da se samo monitor napajao sa jedne
uticnice u zidu koja nije imala propisno uzemljenje, dok je racunar bio
na drugoj uticnici koja je bila uzemljena...
Mozda i u ovom slucaju vredi prvo proveriti kako je sve to (i da li je
uopste) uzemljeno.
monitori.38saint,
-> #36, nenad> taj monitor i kakve talase oni zrace.
To moooora da je neka greska.
Mozda nije GK ispravna ili
neki sraf upao u kuciste?
monitori.39saint,
-> #35, popovics=> sad, a meni za jedno 10 god. :) ) onda moras nesto da zrtvujes (u sto
=> manjoj
Dobro...
Za tih 10 god mozda i ocoravis...
monitori.40pvlada,
-> #12, jolicm> - KFC sam video davno i koliko se sećam nisam bio zadovoljan.
Ja imam KFC CA14 (Smile) i po mojoj proceni meni je taj monitor
odličan.
Pozdrav Vlada
monitori.41pvlada,
-> #16, dr.grba> tate/brata/kuma/rođaka još 750 dinara i kupite 15-inčni monitor, pobogu.
Marka je sad preko 4 din. pa bi moralo da bude> 800 din. ;)
Pozdrav Vlada
monitori.42zlaya,
-> #31, d.mladen- Platio sam ga 420DM misleci da bi bilo logicno da cena i
- kvalitet idu zajedno, pa me interesuje da li sam pogresio.
- Inace u 640x480 nema zamucenja slike(kome jos treba640x480?).
Treba recimo meni koji ne koristim kompjuter za DTP i ostale zahtevne
grafičke aplikacije. Imam Philips 14C, i zadržao sam ga samo zbog topline boja
na ekranu, dok ih sve teram na 640*480. To je zapravo i jedina prednost
Philipsa u odnosu na ostale (ne računam Sony / Nanao), dok su oštrina slike i
stabilnost osvetljaja tu negde ili ispod ostalih.
Monitori sa kojima radim su na pola metra, metar od mene, i zamislite mene
glava ne boli (a i oči ne peku). S obzirom da stalno moram ispred sebe da imam
sve i svašta od monitora i opreme prinuđen sam na safe varijantu korišćenja
iste.
Za duge seanse ispred naših ljubimaca takođe je bitno zračenje monitora -
ne ekrana, već monitora! Ova stavka nema veze sa onom nalepnicom na
monitoru/kutiji, već sa izradom skretnih kalemova koji se nalaze na katodnoj
cevi. Svi oni herci i kiloherci sa video kartica se pretvaraju na kraju u
elektomagnetne impulse koji tom frekvencijom skreću mlaz elektrona po ekranu.
Magnetno polje ima gadnu osobinu da mora da se zatvori, i sada je cela fora u
tome na kom rastojanju od monitora se zatvara, i koje je snage. Da bi postigao
bolju rezoluciju i veću brzinu, snaga je veća. Na ovim prostorima postoji
ružan izraz da ekran zrači, šta nema veze sa konstrukcijom cele kante. Na
drugom kraju ekrana (pozadi) se nalazi elektronski top (kalibar nije bitan),
koji ispucava elektone na UNUTRAŠNJU stranu ekrana na kojoj je i fosforni
sloj. Između tog sloja i spoljašnjeg sveta se nalazi oko santimetar stakla
(skupoceni, retki materijal koji se koristi između ostalog za izolator na
dalekovodima visokog napona). Da bi dobili odgovarajuće ubrzanje i oštrinu
slike mora se napraviti velika razlika potencijala, i to se radi uz pomoć VN
trafoa koji diže napon u našim kolor monitorima na oko 27000 V (naravno i on
zrači ;)). Jedan jako mali broj elektrona uspe da prođe kroz ekran i da nas
spuca u čelenku, i oni su zapravo "ekransko zračenje". Oni se zaustavljaju
trajno sa metaliziranim filmom na staklu, koji je uzemljen - čitaj filter za
monitor drljavi sa žicom.
monitori.43miskop,
-> #41, pvlada-> Marka je sad preko 4 din. pa bi moralo da bude> 800 din. ;)
Juče su je na Kaliniću prodavali za okruglo 4 din.
monitori.44rdejan,
-> #32, dr.grba>> Veruj mi na reč: oči su važnije od sedenja za računarom po svaku cenu.
>> Ovo ti kažem ja, koji hranim svoju porodicu radeći za računarom.
Uvek prepoznatljivi Tolkien fanovi... :) "Dunadan, Dunadan!!!" :)
Pozdrav, Dejan
monitori.45nenad,
-> #37, sljubisic> Mozda i u ovom slucaju vredi prvo proveriti kako je sve to (i da li
> je uopste) uzemljeno.
Nije u pitanju slučaj nego čitav niz slučajeva, sve isprobano i
dokazano više puta u servisu kompjuterske firme.
Ni ja nisam verovao dok nisam lično video. :)
monitori.46nenad,
Da li ste znali da magnetno polje zemlje utiče na kvalitet slike
na monitoru? :)
Preporučuje se okretanje monitora ka istoku ako se želi najmanje
smetnji.
monitori.47zeljkoj,
-> #46, nenad> Preporučuje se okretanje monitora ka istoku ako se želi
> najmanje smetnji.
Da li je bitan samo pravac istok-zapad ili ekran treba baš da se okrene
prema istoku? :) Meni je okrenut prema zapadu...
monitori.48milosp,
-> #34, jolicm
Reci coveka iz poznate firme:
Daewoo 1502B -- oko 480 Dm
Daewoo 1511 -- oko 560 DM
Na primedbu da ovaj skuplji ipak ima 69 KHz, rekao je da
nevredi razlika u ceni 5 KHz razlike, razlike akademske a doplata oko
100 DM.
monitori.49saint,
-> #48, milosp=> Daewoo 1511 -- oko 560 DM
ja sam ga platio 540 DM.
A pravo da ti kazem vredi razlika u ceni
jer je slika na onom 1502 malcice mutnija.
A i digitalne kontrole na 1511B su znatno unapredjene.
monitori.50jolicm,
-> #46, nenad!>>
!>>Da li ste znali da magnetno polje zemlje utiče na kvalitet slike
!>>na monitoru? :)
!>>
!>>Preporučuje se okretanje monitora ka istoku ako se želi najmanje
!>>smetnji.
Da utiče, ne sumnjam, ali koliko, da li je primetno ili beznačajno ??
monitori.51zlaya,
-> #47, zeljkoj- > Preporučuje se okretanje monitora ka istoku ako se želi
- > najmanje smetnji.
-
- Da li je bitan samo pravac istok-zapad ili ekran treba baš da
- se okrene prema istoku? :) Meni je okrenut prema zapadu...
Što je još gore prave i poseben monitore za Australiju i ostale
ispodekvatorijalne zemlje :(((((...
monitori.52nenad,
-> #47, zeljkoj> Da li je bitan samo pravac istok-zapad ili ekran treba baš da se
> okrene prema istoku? :) Meni je okrenut prema zapadu...
Informacija je iz upustava ze neke ViewSonic monitore i tamo piše
"should be facing east". U mom upustvu (za moj model) to ne piše,
ali kada monitor iz položaja sever-jug (kako inače stoji) okrenem
tako da gleda na istok, slika se malo "tiltuje" (zarotira oko
svoje ose). To naravno mogu da podesim, ali kada ga opet okrenem
ka jugu, tiltuje se u drugu stranu pa opet mora da se podesi da
bi bilo idealno.
Dakle nešto tu ima, s tim što se možda ipak radi i o tome da su u
pitanju high-end monitori sa visokim frekvencijama osvežavanja
koji su prilično osetljive i precizne naprave. Neko sa svežijim
znanjem iz elektronike ili fizike bi mogao i da objasni o čemi se
tu radi. :)
monitori.53ranx,
-> #24, saint> Da li je bolje uzeti Sonijev 15incni ili Philips 107A?
ViewSonic GT775 - ja ga kupih pre šest dana i još uvek ne mogu da verujem da
imam ovakvu sliku ispred sebe. Još samo da ovaj bezvezni S3 trio zamenim za
nekog Matrox-a...
monitori.54ranx,
-> #52, nenad> Informacija je iz upustava ze neke ViewSonic monitore i tamo piše
> "should be facing east". U mom upustvu (za moj model) to ne piše,
U mom uputstvu to ne piše (ili ja nisam video).
monitori.55saint,
-> #53, ranx
Promena sa 14 inca na 15 je veliiiiiiiika.
monitori.56nenad,
-> #53, ranx> ViewSonic GT775 - ja ga kupih pre šest dana i još uvek ne mogu da
> verujem da imam ovakvu sliku ispred sebe. Još samo da ovaj bezvezni
> S3 trio zamenim za nekog Matrox-a...
GT? Treba da vidiš PT. ;)
monitori.57ranx,
-> #56, nenad> GT? Treba da vidiš PT. ;)
Znam, ali je za to trebalo da vidim još koju DEM više ;(
monitori.58kolja.t,
-> #56, nenad>> ViewSonic GT775 - ja ga kupih pre šest dana i još uvek ne mogu da
>> verujem da imam ovakvu sliku ispred sebe. Još samo da ovaj bezvezni
> GT? Treba da vidiš PT. ;)
Momci srecnici :)
moze li neka cenica?
Dvoumim se izmedju Sony15", ili DTK (ili tako neshto jeft.)17"...
Pozdrav!
monitori.59ranx,
-> #58, kolja.t> moze li neka cenica?
Ja sam GT dobio po VP ceni (1300 DEM). MP je 1470 ;)
monitori.60saint,
-> #58, kolja.t=> Dvoumim se izmedju Sony15", ili DTK (ili tako neshto jeft.)17"...
Ako ces 17-inca mislim da ti je bolje da uzmes Daewoo.
monitori.61miskop,
-> #60, saint-> Ako ces 17-inca mislim da ti je bolje da uzmes Daewoo.
Ma kakav Daewoo, prava stvar je LG StudioWorks...
monitori.62saint,
-> #61, miskop=> Ma kakav Daewoo, prava stvar je LG StudioWorks...
A kolko je skuplji...
monitori.63nenad,
-> #58, kolja.t> Dvoumim se izmedju Sony15", ili DTK (ili tako neshto jeft.)17"...
Ništa ne znače imena firmi, bitni su podaci o frekvencijama
osvežavanja koje podržavaju. Naravno i lični utisak.
Monitori od 17" se uglavnom prave u tri klase. Oni najjeftiniji
(od 950 do 1100) su uglavnom identični 15" braći samo veći. Lično
ne bih to uzimao, suviše je to veliki ekran da bi ti trepereo
pred očima samo 60 puta u sekundi. Duplo je skuplji od 15" a nudi
isto na nešto većem ekranu. Bolje za iste pare uzeti dva 15"
monitora - bar dobijaš čisto duplo veću površinu za duplo veće
pare.
Zatim sledi neka standardna klasa (1200-1500) koja podržava vesa
standard što će reći 1280x1024 u 75Hz. To najčešće znači da može
da prikaže i 1600x1200 u 60 herca, ali ne mora da znači - taj se
podatak retko gde navodi i nije podržan jer se ne smatra zdravim.
Ovo je verovatno najpametniji izbor.
High-end podržava i 1600x1200 u preko 75Hz, ali takvi su i skupi
i ne baš česti jer 1600x1200 na 17" i nije baš bog zna kako
udobno, bez obzira na kvalitet slike. Takvi obično podržavaju
1280x1024 u oko 85-90Hz, a recimo 800x600 u preko 150 herca. :)
Ali zato je slika... :)
monitori.64poll,
Imam DTK 14-icu i win 95. Ponekad mi ceo ekran pozuti, odnosno
dobije visak zute boje. Da li je to do katodne cevi (tj. da li mi
je crk'o monitor) ili je to nesto softverski i kako u tom slucaju
da resim problem?
Unapred zahvalan...
monitori.65zlaya,
-> #64, poll- Imam DTK 14-icu i win 95. Ponekad mi ceo ekran pozuti, odnosno
- dobije visak zute boje. Da li je to do katodne cevi (tj. da li
- mi je crk'o monitor) ili je to nesto softverski i kako u tom
- slucaju da resim problem?
Ukoliko dobijaš povremen napad neke boje na svom monitoru, to nema nikakve
veze sa katodnom cevi. Kada ti cev crkava slika postaje sve mutnija i mutnija
i neda se privoleti na fokusiranje, i imaš teških problema sa kontrastom i
osvetljajem (mračna slika). Ovo te zavitlava najverovatnije neki kontakt (kabl
/ video kartica / hladan lem u monitoru / potenciometar pun prašine).
monitori.66pecanac,
-> #64, poll# Imam DTK 14-icu i win 95. Ponekad mi ceo ekran pozuti, odnosno
# dobije visak zute boje. Da li je to do katodne cevi (tj. da li mi
# je crk'o monitor) ili je to nesto softverski i kako u tom slucaju
# da resim problem?
Koju imaš video kartu ?
monitori.67poll,
-> #66, pecanac >> Koju imas video kartu ?
Imam S3 Trio 64V+ sa 1MB.
monitori.68pecanac,
-> #67, poll# >> Koju imas video kartu ?
#
# Imam S3 Trio 64V+ sa 1MB.
Ok, ja sam imao isti problem 2 puta sa kartom (s3805) - žućkast monitor.
Rešio sam ga tako što sam izvadio kartu i _malo_ prstima stisnuo onaj čip
(poveći, debeli, pravougaoni) koji nije zalemljen već, (čini mi se) samo
utisnut. Tačno sam osetio kako je malo ušao unutra.
Vratio sam kartu i momentalno je sve sa bojama bilo OK.
Probaj ovo, ali pazi koji čip stiskaš!
(iskreno, prvi put mi je ovo uradio čovek od koga sam kupio računar, a ja
sam video 'štos', kada mi se posle par meseci isto desilo, 'namestio' sam
sam :)
monitori.69ognjen,
Kako uopste da znam koja mi je frekvencija osvezavanja u kom
modu ako mi to ne pise u specifikacijama?
Synchronization scan freq.
Horizontal: 30-38KHz, 45-50KHz
Vertical: 50 - 90 Hz.
monitori.70zlaya,
-> #69, ognjen- Kako uopste da znam koja mi je frekvencija osvezavanja u kom
- modu ako mi to ne pise u specifikacijama?
-
- Synchronization scan freq.
-
- Horizontal: 30-38KHz, 45-50KHz
- Vertical: 50 - 90 Hz.
Pogledaš u tabelu ako ti je baš bitno. Gde da nađeš tabelu? Pogledaj u
uputstvo od video kartice a ne monitora, pa ako tamo nemaš raspitaj se kod
prijatelja neko sigurno ima tu tabelu u upustvu od video kartice.
Frekvencija osvežavanja koju trpi tvoj monitor je od 50-90 Hz, s time da u
njegovom uputstvu takođe treba da imaš još neki pametan podatak vezan za
modove rada.
monitori.71planck,
Postovane Kolege,
Je li mi neko moze dostaviti podatke o DAEWOO CMC-1509B? Molim odgovor.
Pozdrav,
VLADA
monitori.72pvlada,
Da li neko može da mi kaže koji je bolji od 15'' monitora, a
koji je najbolji kod Daewoo-a od 15''?
Pozdrav Vlada
monitori.73dbambi,
Spremam se za kupovinu novog monitora pa mi treba nekoliko saveta...
Može li se kod nas naći monitor od 17 inča, sa minimum 75Hz
osveženjem i da košta oko 1000 DEM ? Uopšte, kad se uzima ovakav
monitor, koje su preporuke ?
U ovoj cenovnoj klasi san video Daewoo 1707B-17, pa me zanima da li
on ima ravan ili zaobljen ekran ?
Dobru ponudu monitora je imao Adacom. U decembarskom broju PC-a
je izašao njihov reklamni dodatak u kojem je predstavljena cela
paleta proizvoda firme ViewSonic. Mene zanima da li oni imaju na lageru
barem deo od svega tamo pobrojanog ili samo pale narod :)
Bambi
monitori.74kostja,
-> #73, dbambi=> Može li se kod nas naći monitor od 17 inča, sa minimum 75Hz
=> osveženjem i da košta oko 1000 DEM ? Uopšte, kad se uzima ovakav
Može svaki :)... šalim se, nisi napisao u kojoj
rezoluciji očekuješ tih 75Hz.
Gotovo da nema 17" monitora koji ne izvlači 75Hz u
1024x768 (obično to bude i 80-85Hz).
monitori.75dr.grba,
-> #73, dbambi>> U ovoj cenovnoj klasi san video Daewoo 1707B-17, pa me zanima da li
>> on ima ravan ili zaobljen ekran ?
Nakon mog iskustva sa Daewoo 1703B, ne bih se mnogo dvoumio. Lager
imaš kod Zormija u firmi koju on zna (:
monitori.76dbambi,
-> #75, dr.grba=>>> U ovoj cenovnoj klasi san video Daewoo 1707B-17, pa me zanima da li
=>>> on ima ravan ili zaobljen ekran ?
=>
=> Nakon mog iskustva sa Daewoo 1703B, ne bih se mnogo dvoumio. Lager
=> imas kod Zormija u firmi koju on zna (:
I ja sam čuo skoro samo pohvale o tim monitorima, ali me ipak zanima
da li imaju ravan ili zaobljen ekran ? Dosadilo mi da buljim u ovo
jajoliko čudo kod sebe :)
Bambi
monitori.77dbambi,
-> #74, kostja=>=> Moze li se kod nas naci monitor od 17 inca, sa minimum 75Hz
=>=> osvezenjem i da kosta oko 1000 DEM ? Uopste, kad se uzima ovakav
=>
=> Moze svaki :)... salim se, nisi napisao u kojoj
=> rezoluciji ocekujes tih 75Hz.
=>
=> Gotovo da nema 17" monitora koji ne izvlaci 75Hz u
=> 1024x768 (obicno to bude i 80-85Hz).
Sorry na nedorečenosti. Rezolucija sa kojom bih bio zadovoljan je
1024*768, a kartica koju trenutno imam i sa kojom će taj monitor da
radi izvesno vreme je S3-64V+ sa 2 mega rama. Za ovaj ViewSonic na koga
pikiram (17GA ili G771) piše da izvlači 86/87 Hz za ovu rezoluciju
odnosno 1280*1024 sa 66/65 Hz. Ako neko ima podatke o ovome za
spomenuti Daewoo od 17 inča neka ih baci ovde.
Bambi
monitori.78dr.grba,
-> #76, dbambi>> I ja sam čuo skoro samo pohvale o tim monitorima, ali me ipak zanima
>> da li imaju ravan ili zaobljen ekran ? Dosadilo mi da buljim u ovo
>> jajoliko čudo kod sebe :)
Ekran je ravan.
monitori.79kostja,
-> #77, dbambi=> odnosno 1280*1024 sa 66/65 Hz. Ako neko ima podatke o ovome za
=> spomenuti Daewoo od 17 inča neka ih baci ovde.
Evo šta papiri kažu...
Što se tiče modela CMC-1511B (15") i CMC-1707B (17")
stvari stoje ovako:
- ravan ekran
- razmak tačaka 0,28mm
- horizontalno 69kHz
- vertikalno 120Hz
- digitalne kontrole OSD
Modeli CMC-1509B i CMC-1705B za razliku od gorepomenutih
imaju ugrađene zvučnike i mikrofon.
Model CMC-1704C je malce bolji jerbo ima horizontalno
86kHz i vetikalno 150Hz.
Naravoučenije... 1707B ima ravan ekran i 1024x768 u
75Hz.
monitori.80silence,
-> #79, kostja> Evo šta papiri kažu...
>
> Što se tiče modela CMC-1511B (15") i CMC-1707B (17")
> stvari stoje ovako:
>
> - horizontalno 69kHz
>
U čemu je razlika, sem u ceni za nekih 40-tak maraka, između Daewoo
1511 B i 1511 X? Šta je bolja kupovina? Ima li iskustava sa 1511X?
Htedoh za pozovem Comtrad da oznojim tim sitničarskim pitnjem nekog
'sales manager-a', al' vidim da ovde ima neko ko se razume bolje od
njih. :)
> Naravoučenije... 1707B ima ravan ekran i 1024x768 u > 75Hz.
Dapače, ukoliko moj kalkulator vredan ko pola mog PC-a ne laže, kad se
69 kHz-a horizontalne frekvencije podeli sa 768 horizontalnih linija iz
režima 1024x768, dobije se 89 Hz, što praktično znači da u 1024x768
dotični 1707B, a bogu mi i 1511B, izvlače izuzetno udobni i za oči
nenaporni refresh od 85 Hz!
Mis'im, sine... Još ako mu je slika dovoljno oštra da mož' i da se
crta u 1024x768 - i-haaaj!!! :)
monitori.81kostja,
-> #80, silence=> U čemu je razlika, sem u ceni za nekih 40-tak maraka, između Daewoo
=> 1511 B i 1511 X? Šta je bolja kupovina? Ima li iskustava sa 1511X?
E, sad si me našao... nešto mi nije poznat model 1511X.
Ke vidimo.
=> Dapače, ukoliko moj kalkulator vredan ko pola mog PC-a ne laže, kad se
=> 69 kHz-a horizontalne frekvencije podeli sa 768 horizontalnih linija iz
=> režima 1024x768, dobije se 89 Hz, što praktično znači da u 1024x768
=> dotični 1707B, a bogu mi i 1511B, izvlače izuzetno udobni i za oči
=> nenaporni refresh od 85 Hz!
Ma, tvoj kalkulator radi kako treba, ali poenta je bila
da je čovek pitao da li rade u 1024x768 sas 75Hz. Ja sam
samo konstatovao da bez problema ispunjavaju taj zahtev.
monitori.82zormi,
-> #80, silence* Dapače, ukoliko moj kalkulator vredan ko pola mog PC-a ne laže, kad
* se69 kHz-a horizontalne frekvencije podeli sa 768 horizontalnih linija
* izrežima 1024x768, dobije se 89 Hz...
Kalkulator ne laže, ali ne može baš tako da se računa. Treba dodati
nekih 5-10% za "povratak mlaza", prelazak na "novu sliku" i sličan
overhead. Rekao bih da je 80Hz OK, a 85 malo nategnuto...
monitori.83jolicm,
Ajde ljudi u pomo} !
Za 10-tak dana menjam ma{inu pa ...
Ima malo para (samo za 14" monitor)
Daewoo 1427X i Filips 14B i dobro poznajem.
Kakvi su drugi noviji 14" monitori, i ako ima preporuka i njihove oznake ?
Kakvi su DTK i Samsung ?
monitori.84senna,
-> #83, jolicm>Daewoo 1427X i Filips 14B i dobro poznajem.
>Kakvi su drugi noviji 14" monitori, i ako ima preporuka i njihove oznake
>? Kakvi su DTK i Samsung ?
DTK nisam video.. Samsung nema bog zna kolko ravan ekran, al mu je sve
ostalo bolje od konkurencije, i to primetno bolje (mislim na SyncMaster 400b).
Daewoo po meni nema bash valjane boje, al ako si video, shta da te uchim..
monitori.85jujo,
-> #83, jolicm# Ajde ljudi u pomo} !
# Za 10-tak dana menjam ma{inu pa ...
# Ima malo para (samo za 14" monitor)
# Daewoo 1427X i Filips 14B i dobro poznajem.
# Kakvi su drugi noviji 14" monitori, i ako ima preporuka i njihove oznake
# ? Kakvi su DTK i Samsung ?
Nikakvi....Bolje uzmi Philips 14b ili mozda Samsung 400B. DTK je zaista
los monitor, a bogami i Daewoo.
yooyo:
monitori.86popovics,
-> #83, jolicm
▄- Ajde ljudi u pomo} !
Ajde ti malo namesti YU slova ( komanda SET CODE ), a to važi i za ostale
koji su promenili raspored na računaru, a nisu na Sezamu, pa nas sad
ovde guše...
monitori.87silence,
-> #83, jolicm> Ajde ljudi u pomo} !
> Kakvi su drugi noviji 14" monitori, i ako ima preporuka i njihove oznake
> ? Kakvi su DTK i Samsung ?
Znam kakav je Daewoo 1427X. Za njega je Samsung 400b ... šta da ti
kažem... TATA, bre, DOKTOR NAUKA! ... itd. :)
Ozbiljno: pre dve nedelje prijatelj je na preporuku uzeo Samsunga. U
800x600 ima 85 Hz refresh! Šta dalje da se priča o kvalitetu...
Cena (360 DM) mu jeste nešto veća od Daewoo-a, ali u poslednje vreme
kod nas su se prodavale neke buđave serije 1427X, sa štrafticama po
ekranu i sl. tako da, ako se ima tih 40-tak DM razlike u ceni, izbor
nije težak.
monitori.88emajsijuen,
-> #87, silence│ kod nas su se prodavale neke budave serije 1427X, sa strafticama po
│ ekranu i sl. tako da, ako se ima tih 40-tak DM razlike u ceni, izbor
└────────────────────────────────────────────
Ne znam uopste odakle ti ovakvo misljenje o Daewoo 1427X ? Ja licno, ga
imam 2.5 godine, a kada bih ponovo kupovao monitor opet bih se odlucio za
Daewoo (samo sto bi to verovatno bio neki 15-to incni).
Pozdrav, Vlada...
monitori.89silence,
-> #88, emajsijuen> │ kod nas su se prodavale neke budave serije 1427X, sa strafticama po
> │ ekranu i sl. tako da, ako se ima tih 40-tak DM razlike u ceni, izbor
> └────────────────────────────────────────────
>
> Ne znam uopste odakle ti ovakvo misljenje o Daewoo 1427X ? Ja licno, ga
> imam 2.5 godine, a kada bih ponovo kupovao monitor opet bih se odlucio
> za
U prethodnom redu od ovog kojeg si prvog citirao rekao sam 'u
poslednje vreme...'. Ti si monitor kupio pre dve i po godine, u doba
kada još nije bio tako popularan, kada još nije bio proglašen za
monitor godine i kada tržište nije bilo toliko gladno za njim - to
sve objašnjava. Zbog omasovljenja proizvodnje drastično mu je opao
kvalitet. Makar kod nas.
> Daewoo (samo sto bi to verovatno bio neki 15-to incni).
Kažu ljudi da su 15-to inčni sasvim druga priča.
monitori.90juice,
Imam karticu S3 trio 64UV+ sa 2 Mb rama i Philips14b monitor. Problem je
u tome sto kartica nikako nece da prihvati rezoluciju 1024x768. Svaki put
kad prebacim u tu rezoluciju, posle reseta slika ode mnogo u levu stranu,
toliko da ju je nemoguce vratiti cak i kada se dugme za podesavanje
levo-desno okrene maksimalno udesno. uvek ostane jedan deo kao da
lebdi pored monitora. U Advanced Display propertis stoji da je
chip type 767 Rev C (ako to ima neke veze). Inace u rezoluciji 800x600
sve radi kako treba, a refresh rate je podesen na Optimal.
Inace, ako neko ima ovu karticu i radi mu bez problema u 1024 rezoluciji,
molio bih ga da mi posalje drajver koji koristi za karticu.
Pozdrav!
monitori.91kenza,
-> #89, silence> > Daewoo (samo sto bi to verovatno bio neki 15-to incni).
> Kazu ljudi da su 15-to incni sasvim druga prica.
Da, evo ortaku bas riknuo pre neki dan. ;>
monitori.92saint,
-> #91, kenza=> Da, evo ortaku bas riknuo pre neki dan. ;>
Daewoo 15 incni ?
monitori.93silence,
-> #90, juice> Imam karticu S3 trio 64UV+ sa 2 Mb rama i Philips14b monitor. Problem je
> u tome sto kartica nikako nece da prihvati rezoluciju 1024x768. Svaki
> put
Opet se ja javljam sa odgovorom, iako nisam naročito verziran...
Dakle, pre bih rekao da te 14 b kara, nego da je problem do grafičke.
Tipično ponašanje monitora koji kuburi sa nekom rezolucijom je da slika
utekne u jednu stranu. Još kad probaš da mu podigneš refresh...
Sveže drajvere imaš u diru.
Kad smo kod refresh-a, videh skoro neki Daewoo koji je lagao da mu je
refresh 75 Hz, a slika je treperila na max. 60. A, vlasnik se nije žalio
na kvalitet. Isto kao i jedan drugi sa 17" monitorom koji koristi za
grafiku i CAD i koji vozi u 95-ici na isto tako nekih treperavih 60 Hz,
(na šta rekoh da je monitor, neki no-name, golo g.), dok u DOS-u monitor
sam radi na nekih bar 75 Hz (na šta rekoh da monitor ipak nije golo g.)!
E, sad... Ovo sve pišem da prosvetlim one koji ne znaju da vide da li
im monitor treperi (refresh manji od, recimo 72 Hz) ili je okougodan za
rad.
Evo mojeg garantovano dobrog recepta: otvoriti neki veći svetliji (po
mogućnosti beli) prozor (npr. prazan papir u Word-u ili kakvom drugom
programu) - treperenje se drastično bolje uočava na velikim svetlim
površinama nego na velikim tamnim površinama. Potom pogled skrenuti sa
monitora i gledati desetak-dvadeset santima pored njega, ali paznju
držati i dalje na samom monitoru. Tada treperenje postaje lako uočljivo.
To je sve!
Recept je mali, lako se nosi sa sobom i primenljiv je svuda i na
svakom mestu, BEZ DA postanete mnogo upadljivi! :)
Disclaimer:
Ograničavam korišćenje svog recepta na samo one monitore koji vam se
mogu naći na dometu očiju. Ne prihvatam nikakve žalopojke u vezi otkrića
da ste sve ove godine kvarili oči na niskim refresh rate-ovima, a da ste
to tek primenom mojeg recepta saznali.
Dakle... pre no što svoj pogled skrenete mimo monitora dobro
razmislite da li ste spremni da prihvatite rizik svega onoga što vam moj
recept može doneti!
:)
monitori.94zlaya,
-> #92, saint- => Da, evo ortaku bas riknuo pre neki dan. ;>
-
- Daewoo 15 incni ?
Imam ja Daewoo 15 inča, i ne fali mu ama baš ništa (osim što pri
prebacivanju modova tiltuje TV koji je 4 metra dalje, slika je ošta ali
treperi). I da ga pohvalim - ne skuplja prašinu na ekran kao ostali monitori
(neznam u čemu je fazon 8( ).
monitori.95kum.djole,
And again, and again..
Zona sumraka do'vatila se mog kompjutera.
Ko se seća onog hita od pre par meseci, kad mi je monitor prekrivalo
crnilo ;) sad nek obrati pažnju na sledeće neobjašnjive okolnosti..
Prvo, monitor (Datas) se greje više no što treba.
Radi sat-dva.. pa odjednom u DOS prozorima, konkretno u igrama
sa EGA grafikom (npr. Lines, Chess) smanjuje ekran po visini, nekih 30%
U ostalim, složenijim igrama, ekran naprasno počne da drhti.
Igre su onda praktično neigrive. No, dobro to..
Pošto odradi nekih sedam-osam sati, isto to drhtanje dešava se i u
full dos prozoru Telemate-a i Qedit-a.. što mi već ozbiljno ide na živce.
Isti monitor na drugom kompu radi besprekorno čitavih sedam sati.
U svim režimima rada. Bez drhtanja, bez smanjivanja ekrana.
Samo se podjednako greje.
Nemoguće je da se reč o podešavanjima, pošto ništa nisam čačkao
oko setovanja kartice, rezolucije.. Monitor je posle servisiranja
radio odlično do pre par dana, u svim režimima.
Sad besprekorno radi samo u 95ici i programima iz 95ice.
Struja ? Iskopčam, banalnu stvar, balanser napona. Isto.
Bukvalno ne mogu ni da zamislim u čemu je stvar.
Ima li ko dovoljno bujnu maštu ?
monitori.96jujo,
-> #95, kum.djole#
# And again, and again..
# Zona sumraka do'vatila se mog kompjutera.
# Ko se seca onog hita od pre par meseci, kad mi je monitor prekrivalo
# crnilo ;) sad nek obrati paznju na sledece neobjasnjive okolnosti..
#
# Prvo, monitor (Datas) se greje vise no sto treba.
# Radi sat-dva.. pa odjednom u DOS prozorima, konkretno u igrama
# sa EGA grafikom (npr. Lines, Chess) smanjuje ekran po visini, nekih 30%
# ...
Pa mozda te zeza konektor na video kartici...mislim..da se nije savila
neka nozica...ili mozda kabl od kartice do monitora....
Drhtanje slike i horizontalno skupljanje je posledica loseg rada
vertikalnog stepena u monitoru. To je cest kvar na televizorima,
pa predpostavljam da je i na monitorima.
Ipak...moze se desiti i najbanalnija stvar...'ladan lem negde u monitoru.
yooyo:
monitori.97silence,
-> #94, zlaya> Imam ja Daewoo 15 inča, i ne fali mu ama baš ništa (osim što pri
Koji model? 1511B ?
> prebacivanju modova tiltuje TV koji je 4 metra dalje, slika je ošta ali
> treperi). I da ga pohvalim - ne skuplja prašinu na ekran kao ostali
^^^^^^^^
Koji refresh rate voziš i sa kojom video kartom?
monitori.98zlaya,
-> #97, silence- Koji model? 1511B ?
Baš taj.
- Koji refresh rate voziš i sa kojom video kartom?
Trident Providia 9685 sa 2Mb - standardni refresh rate, kada se računar
resetuje, a sa njim i videlo karta dolazi dao snoške. Takođe i sa Expert Color
S3-64V+ 2Mb / 765 čip isto u standardnom refresh modu. Slika je treperava i
nema čistu belu u 800*600 full color. Sa S3 TV preživljava reset mašine...
monitori.99zlaya,
-> #95, kum.djole- Prvo, monitor (Datas) se greje više no što treba.
- Radi sat-dva.. pa odjednom u DOS prozorima, konkretno u igrama
- sa EGA grafikom (npr. Lines, Chess) smanjuje ekran po visini,
- nekih 30% U ostalim, složenijim igrama, ekran naprasno počne da
- drhti. Igre su onda praktično neigrive. No, dobro to..
- Pošto odradi nekih sedam-osam sati, isto to drhtanje dešava se
- i u full dos prozoru Telemate-a i Qedit-a.. što mi već ozbiljno
- ide na živce.
-
- Isti monitor na drugom kompu radi besprekorno čitavih sedam
- sati. U svim režimima rada. Bez drhtanja, bez smanjivanja
- ekrana. Samo se podjednako greje.
Neki modeli monitora koriste Vsync signal direktno za pogon VN trafoa. Što
će reći da od frekvencije Vsync-a (čitaj rezolucije) zavisi i rad VN dela.
Elem pošto ti je VN deo (tu računam i skretni sistem) zapravo najveći potrošač
struje u šarenom prozoru, očigledno je da ukoliko neće da radi na tvom
računaru, a hoće na nekim drugim, da nešto baš i nije u redu (ne, neradim u
toplani). Fora je što mu ne leži baš najbolje signal sa tvoje postojeće video
kartice - verovatno mu ni ranije nije prijao, ali je tada bio mlađi, pa se
nije toliko primećivalo. Probaj da uzmeš videlo karticu sa tog drugog računara
na jedan dan, pa probaj. Ukoliko bude šljakalo sve kako treba dogovori uslove
razmene video kartica...
monitori.100kum.djole,
-> #99, zlaya>> nije toliko primećivalo. Probaj da uzmeš videlo karticu sa tog drugog
>> računara na jedan dan, pa probaj. Ukoliko bude šljakalo sve kako treba
>> dogovori uslove razmene video kartica...
Hvala.. Sve ću kombinacije s karticama da isprobam.
Ako to ne radi probaću da vežem struju preko prozora, direktno za banderu.
Ako ni tad ne radi, možda se o istu i obesim. ;)