video_kartice.307saint,
-> #306, milosh.zorica=> Sorry, u 65k boja.
Mislim da je i to mnogo za 4 Mb rama...
Da nije mozda 16 boja? Procitaj uputstvo :)
video_kartice.308milosh.zorica,
-> #307, saintKako si krenuo, ovo je hercules na kraju.:))
video_kartice.309ranx,
-> #307, saint> Mislim da je i to mnogo za 4 Mb rama...
Kod mene 1600x1200x16bit color.
video_kartice.310ranx,
OVO JE ZA MODERATORA!!!
MOLIM Vas da ovde (ili u dir) stavite DirectX 6 za Win 95.
Hvala, Ranx.
video_kartice.311saint,
-> #309, ranx=> Kod mene 1600x1200x16bit color.
Koja je frekfencija osvezavanja?
Jesi li isprobao?
video_kartice.312milosh.zorica,
-> #286, miskop> ATI je izbacio za sada drajvere za Open GL samo za igru Quake,
> ali 28. (mislim da je taj datum) avgusta izbacuju univerzalne
> drajvere za open GL podršku i radiće svuda gde treba. Tako mi
> reče ortak...
Da li će to biti i za W95 ili samo za NT? Kako će raditi s 3D softverom npr.
Soft Image, LW 5.5, ...?x
video_kartice.313ranx,
-> #311, saint> Koja je frekfencija osvezavanja?
> Jesi li isprobao?
Nisam. Mrzi me pošto imam samo 17" monitor (Viewsonic, doduše, ali ovo je
preterano sitno i za njega).
video_kartice.314pips,
-> #304, saint> Sta uzeti? Diamond Viper V330 PCI za 190 DEM
> ili Diamond Stealth II PCI za 130 DEM na TX ploci
> i AMD-om K6? Kako bi radilo?
Ako moze V330. Bolji je, tj brzi.
video_kartice.315saint,
-> #313, ranx=> Nisam. Mrzi me posto imam samo 17" monitor (Viewsonic, doduse, ali ovo
=> je preterano sitno i za njega).
Pa gledaj... Nemoguce je da GK sa 4 MB rama moze da radi u
toj rezoluciji. Jedino mozda 1600X1200 u 16 boja.
da ima 8 Mb rama onda bi vec moglo da se prica o toj rezoluciji.
video_kartice.316saint,
-> #314, pips=> Ako moze V330. Bolji je, tj brzi.
Znam to ali da li ce biti brzi i na PCI ploci.
Mislim koliko je PCI verzija sporija od AGP?
video_kartice.317miskop,
-> #312, milosh.zorica>>> ATI je izbacio za sada drajvere za Open GL samo za igru Quake,
>>> ali 28. (mislim da je taj datum) avgusta izbacuju univerzalne
>>> drajvere za open GL podršku i radiće svuda gde treba. Tako mi
>>> reče ortak...
>> Da li će to biti i za W95 ili samo za NT? Kako će raditi s 3D softverom
>> npr. Soft Image, LW 5.5, ...?x
Pa skoči do njihove www adrese pa se informiši... ;)
video_kartice.318pips,
-> #316, saint> Znam to ali da li ce biti brzi i na PCI ploci.
> Mislim koliko je PCI verzija sporija od AGP?
Mozda je resenje neka ploca sa AGP slotom, ali
u svakom slucaju ne bi trebalo da je veliko usporenje
na socket 7 plocama, a koliko zavisi V330 od procesora
precizno nisam informisan.
video_kartice.319ranx,
-> #315, saint> Pa gledaj... Nemoguce je da GK sa 4 MB rama moze da radi u
> toj rezoluciji. Jedino mozda 1600X1200 u 16 boja.
Uzmi digitron, pa izračunaj - za ovu rezoluciju treba nešto preko 3.66MB.
video_kartice.320saint,
-> #319, ranx=> Uzmi digitron, pa izracunaj - za ovu rezoluciju treba nesto preko
=> 3.66MB.
Znam to ali meni Virge3d sa 4Mb nikako nece u tu rezoluciju
kolko god da ga akam.
video_kartice.321basrak,
-> #316, saintDiamond Stealth II S220 vs. Diamond Viper V330...
> => Ako moze V330. Bolji je, tj brzi.
Eh, kad bi sve bilo tako jednostavno ;)
Pošto sam u sličnoj dilemi već 10-ak dana, evo par informacija koje sam
prikupio...
Na socket7 pločama (tj. bez AGP porta), teško da ćeš osetiti neku razliku
odn. ako je i primetiš, to je toliko da se i ne isplati za tu razliku u
ceni. Ova razlika bi trebalo da može da se primeti tek na procesorima koji
rade na 200 i više MHz. Što je procesor brži, to bi razlika trebalo da bude
uočljivija. Prelaskom na PII procesore Viper postaje osetno brži od Stealth
II. Ono što je prednost Stealth II je kvalitet 3D prikaza u odnosu na
Viper. Svrati do Tominog sajta i pogledaj/uporedi testove ove dve kartice i
sam ćeš odmah videti razliku na priloženim slikama iz dve igrice. Međutim,
da sve ne bi bilo tako jednostavno, Toma kaže da su u Dajmondu obećali da
će ove greške kod Vipera ispraviti već u narednoj reviziji drajvera (?).
Ima još jedna stvarčica... Ove dve 3D kartice se u PCI varijanti isporučuju
sa samo 4MB RAM-a pa se dešava sledeća stvar - u 800x600 Stealth II-ojci
ponekad ta količina memorije nije dovoljna pa se desi da ne može da prikaže
neku zahtevnu teksturu, što se primeti tako da vidiš proziran plamen ili
neki zid ili šta_ti_ja_već_znam_šta. To se u AGP varijanti ne dešava jer,
prvo, one se standardno isporučuju sa 8MB, i drugo, kad i to nije dosta, za
teksture se koristi i sistemska memorija, a ne samo ona na kartici. No, u
tom slučaju, u zavisnosti od revizije drajvera, tada (tj. prilikom ovog
prebacivanja/učitavanja tekstura) igrica manje ili više "štucne". E, Viper
čak i u PCI varijanti radi ovo jer je to kod njega rešeno na nivou same
kartice.
Dakle, ono što je *sigurno* - na procesorima do 200MHz sigurno ćeš bolje
proći sa Stealth II karticom, a na PII procesorima sa Viperom (iako bi tu
valjalo pogledati i neke od AGP kartica na i740 čipu sa 8MB RAM-a jer su
jeftinije i od Stealth II). Na socket7 pločama sa procesorima preko 200MHz
jedino što mogu da preporučim je - probaj i Viper i Stealth II...
P.S.
I da stvar još više zakomplikujem ;) - ako je argument koji preteže jezičak
na terazijama u korist Vipera u PCI varijanti taj što prilikom upgrade-a na
slot1+AGP+PII ne moraš da kupuješ novu 3D karticu jer ćeš i ovako imati
odličnu, onda moram da kažem da je, bar po mom mišljenju, to loš rezon.
Jer, em što su AGP kartice na i740 čipu skoro duplo jeftinije od Vipera, em
imaju 8MB RAM-a na sebi, em su AGP ;)
video_kartice.322saint,
-> #321, basrak=> jedino sto mogu da preporucim je - probaj i Viper i Stealth II...
Znaci uzeo si Stealth II ?
Samo jos jedno pitanjce...
Ima li Stealth II podrsku za OpenGL (potpunu)
ne sam o za igre vec i za programe.
video_kartice.323alien,
-> #280, ivan.hoe[] Izbegavaj ATI ako ti bar malo treba 3D akceleracija, bilo za igre
[] bilo za "ozbiljne programe".
Prilično smeo, nadmen i nadasve pogrešan savet.
Ako je nekome "bar malo" potrebna 3D akceleracija, onda su ATI
karte prve koje treba da uzme u obzir. Svako kome grafička karta služi
prvenstveno za to da mu da dobru sliku na ekranu i to brzo, biće njome
zadovoljan, jer su to karte sa odličnom slikom, odličnom 2D brzinom i
i vrlo dobrom 3D brzinom.
Ako ih poredimo npr. sa dobro poznatim Matrox kartama, može se
reći da ATI Rage Pro ima 2D brzinu u rangu Millenium-a II (a to je
referentna karta za 2D), dok Matrox Mistique 220, pored ove karte,
izgleda smešno - jedva dovoljan (2).
Pri svemu tome ATI Rage Pro u XpertXL verziji sa 4 MB košta samo
100 DEM, što je cena koju skoro svako može da podnese.
Odličan izbor za ozbiljnog korisnika.
Kao bonus pominjem da ATI karta pruža mogućnost korišćenja
ATI-jevog TV tjunera, pored koga Miro PCTV (sve probano na mom stolu!)
izgleda kao falš igračka, a taj Miro PCTV inače važi za dobar uređaj.
Naravno, ATI Rage Pro nije _odlična_ 3D karta, nema sve 3D
funkcije i nije najbrža u 3D-u (nažalost, optimizovana je za rad sa P2),
ali na njoj možeš poterati sve aktuelne 3D igre, videti kako izgledaju i
IGRATI ih. Slika u ponekoj igri neće biti najbolja kakvu ta igra pruža,
niti najglatkija, al' bože moj... tako će biti sa svim sadašnjim kartama
za koji mesec kada se pojave još novije igre.
Ako je nekome karta prvenstveno potrebna za 3D igranje (mada
nemam razumevanja za to ;)), verovatno je najbolje da uzme neku DŽ-name
kartu sa onim Intelovim i740 čipom i neće baciti pare.
DS i ostale D* karte ;) koje pominješ najradije ne bih
komentarisao, jer gajim animozitet prema istima, ali moram da kažem da
one godinama u nazad (empirijski utvrđeno) koštaju više nego što vrede,
što ćeš i sa sadašnjim uvideti čim za nekoliko meseci budu počeli ljudi
da ih prodaju (kao polovne).
Uostalom, sve te karte će biti loše 3D karte već za pola godine
i još će padati cene. ATI je samo prvi ozbiljno oborio cene i tu priliku
vredi koristiti.
video_kartice.324dr.iivan,
-> #323, alien> Pri svemu tome ATI Rage Pro u XpertXL verziji sa 4 MB kosta samo
> 100 DEM, sto je cena koju skoro svako moze da podnese.
> Odlican izbor za ozbiljnog korisnika.
Jel' ta karta postoji samo u AGP verziji i, ako ne, kakve su performanse
u drugoj verziji?
video_kartice.325ranx,
-> #320, saint> Znam to ali meni Virge3d sa 4Mb nikako nece u tu rezoluciju
> kolko god da ga akam.
To je razlika između dobre i loše video karte.
video_kartice.326saint,
-> #325, ranx=> To je razlika izmedu dobre i lose video karte.
U redu je to...
ATI Xpert sa 3DStudioMAX-om 2?
Kako se nosi sa OpenGL-om?
video_kartice.327thug,
I'm back again...
10x na reply-ima oko ATI-a, sada vec znam malo vise...
Ali ipak nedovoljno..:(
Kakva je karta AGP Microstar Permedia2 8Mb (210DM)-> 3D igre, 3D
MAX i sl...
Karta ce verovatno ici sa PII 233Mhz (Intel), ali malo sam
budzetski nategnut, pa trazim kul kartu do 200 DM, ako znate neku
javite sto pre, trebao bi ove nedelje da pazarim...
Blagodarim.
thug :)
video_kartice.328ivan.hoe,
-> #323, alien> Prilicno smeo, nadmen i nadasve pogresan savet.
Verovatno je trebalo da napisem "jao, izvinite, moje skromno
misljenje je..." pa da ne ispadnem nadmen i smeo(?). Covek je
postavio konkretno pitanje - ja sam izneo svoj stav, kao sto je i
bilo ko drugi mogao da iznese svoj stav. Onda sednes, izvagas, i
odlucis sta ti treba. To sto se neki redovno osecaju prozvanim i
pozvanim da brane svoje elektronske ljubimce od nekakvih virtuelnih
napada stvarno nije moja briga. Ko im je kriv sto ne mogu da
podnesu misljenje koje se razlikuje od njihovog? I na kraju, da ne
smaram ljude, ne vidim na osnovu cega bi ti odlucivao o ispravnosti
mojih saveta... Reci sta imas, a nek odlucuje onaj koji je pitanje
i postavio.
video_kartice.329alien,
-> #324, dr.iivan[] > Pri svemu tome ATI Rage Pro u XpertXL verziji sa 4 MB kosta samo
[] > 100 DEM, sto je cena koju skoro svako moze da podnese.
[] Jel' ta karta postoji samo u AGP verziji i, ako ne, kakve su
[] performanse u drugoj verziji?
Postoji i u AGP i u PCI verziji, kao i svi ostali modeli
(3DCharger, Xpert@Work, Xpert@Play, AllInWander).
Zaboravio sam da napomenem da se to šta sam pisao odnosi na PCI
verzije karata, no to ne menja relativan odnos. Koliko znam (lično nisam
dovoljno testirao), AGP verzije istih karata su tipično 10% brže.
AGP verzije koštaju 10 DEM više, što znači da se isplate svakome
čija ploča to podržava, ali i da, ako ti ploča to ne podržava, ne treba
da se opterećuješ gubitkom zbog toga što uzimaš PCI kartu.
video_kartice.330miskop,
-> #328, ivan.hoe>> Verovatno je trebalo da napisem "jao, izvinite, moje skromno
>> misljenje je..." pa da ne ispadnem nadmen i smeo(?).
Pa zar nisi primetio da čovek u oglasima prodaje 'Atija' sa
garancijom, pa mora malo da ga reklamira. ;)
video_kartice.331ivan.hoe,
-> #330, miskop> Pa zar nisi primetio da covek u oglasima prodaje 'Atija' sa
>garancijom, pa mora malo da ga reklamira. ;)
Tja, onda ovi ostali sto mi skacu za vrat mora da su njegovi kupci
;)
video_kartice.332jujo,
-> #307, saint# => Sorry, u 65k boja.
#
# Mislim da je i to mnogo za 4 Mb rama...
# Da nije mozda 16 boja? Procitaj uputstvo :)
1600x1200x16bpp znaci 1600x1200x2 bajta a to je 3840000,
sto je manje od 4mb. Znaci 1600x1200 u 65k moze da odradi.
yooyo:
video_kartice.333saint,
-> #332, jujo=> 1600x1200x16bpp znaci 1600x1200x2 bajta a to je 3840000,
Ne lud sam pa nisam izracunao...
video_kartice.334alien,
-> #330, miskop[] Pa zar nisi primetio da čovek u oglasima prodaje 'Atija' sa
[] garancijom, pa mora malo da ga reklamira. ;)
Prodajem ja i razne druge stvari, pa ih ne reklamiram ;), čak ih
povremeno i iskritikujem (npr. Quantum diskove, Matrox grafičke itd.).
Oglasio sam taj model ATI karte prvenstveno zato da bih obavestio svoje
stalne kupce da to mogu kupiti od mene po toj ceni, a i preporučiti im
istu! Tome prethodi nekoliko meseci korišćenja ATI karti u mojoj mašini
(što je podvig, jer jako često menjam komponente :)))). Oni koji su
svraćali do mene za to vreme, mogli su i sami da vide o čemu se radi :).
Cela poenta s ATI kartama NIJE u tome da je ATI _najbolji_
_najlepši_i_svi_se_ložimo_na_njega_, već u tome da "sticajem okolnosti"
(čitaj: jedna velika domaća firma ih uvozi u većim količinama, a i ATI
je izgleda adekvatno oborio cenu) ATI karte kod nas koštaju bitno manje
od svoje direktne konkurencije. Napolju nisu takve razlike u ceni -
poređenja radi: u Segedinu D* Viper 330 sa 4 MB SGRAM-a košta isto kao
ATI Xpert@Work sa 4MB SGRAM-a u PCI varijanti, dok je u AGP varijanti
jeftiniji oko 20 DEM (kod nas je D* Viper skuplji bar 50 DEM, a ATI
karte koštaju osetno manje nego tamo!).
Što bi se reklo - prilika koju vredi koristiti.
A mene, kao kakvog-takvog ;) profesionalca možeš uzeti kao
nekakvu referencu za to šta se isplati držati u mašini.
Pri tome, treba uzeti u obzir da manje od 15% ljudi koji ovo
čitaju u mašini ima kartu jaču od S3Trio64V2, a manje od 5% ima nešto
jače od najjačeg S3 Virge-a.
video_kartice.335dr.iivan,
Sta je Open GL i cemu to sluzi? ;)
video_kartice.336ranx,
-> #326, saint> ATI Xpert sa 3DStudioMAX-om 2?
Ne znam. Ja imam Rage.
video_kartice.337basrak,
-> #322, saint> Ima li Stealth II podrsku za OpenGL (potpunu)
> ne sam o za igre vec i za programe.
U specifikaciji kažu da podržava, a koliko dobro, ne znam. Isto to važi i
za Vipera... Prošetaću se ovih dana još malo po Internetu pa ako saznam
nešto novo, javiću.
video_kartice.338miskop,
-> #335, dr.iivan>> Sta je Open GL i cemu to sluzi? ;)
Nisam baš nešto upućen, ali to su kao neke Silikon Grafiks
'instrukcije' ili tako nešto. Sve u svemu, 'do jaja'... ;)
video_kartice.339saint,
-> #336, ranx=> Ne znam. Ja imam Rage.
Pa dobro...
Kako on redi?
video_kartice.340thug,
Hitno!
Koja je karta bolja: (AGP)
URANUS 3D Intel 740 8Mb --> 150 DM
ili
MICROSTAR Permedia 2 8Mb --> 210 DM
Koja je bolja na 3D polju i sl.
Stvar je prilicno hitna, pa molim za brze reply-e...
Unapred zahvalan,
thug :)
video_kartice.341ranx,
-> #339, saint> Kako on redi?
Radi OK, mada mi malo sporo ide skrol u 1280x1024 true color. Ne znam da li
zbog ovog DirectX 6, ranije je bilo OK.
video_kartice.342saint,
-> #341, ranx=> Radi OK, mada mi malo sporo ide skrol u 1280x1024 true color. Ne znam da
=> li zbog ovog DirectX 6, ranije je bilo OK.
Jesi li je probao sa 3D Studiom i OpenGL-om?
video_kartice.343saint,
-> #340, thug=> Stvar je prilicno hitna, pa molim za brze reply-e...
Zavisi za sta ti treba graficka?
Intel ti je brzi u igrama ali nema podrsku
za HEIDI i OpenGL koja ti je potrebna za
ubrzanje u 3D programima.
video_kartice.344thug,
-> #343, saint
Pa treba mi i za programe, a i za igranje naravno...
Nisam bas u toku tako da ne znam uopste sta je to OpenGL citao sam
ovde neciju poruku da su to neke Silicon Graphics instrukcije or
somethin'.
Verovatno cu uzeti onu Uranus sa Intel 740i cipom, bitno mi je da
mi igrice ne seckaju, a za programe mi nije frka sacekati malo duze
da odradi nesto. A i sto se tice programa trebace mi nesto malo sto
je vezano za skolu (3D MAX, Auto Cad...)
Kako je sve to bilo jednostavnije pre par godina....:(
Sad se sve strrrrasno ubrzalo, tehnologija je napravila boom,
bez veze...Igrice izlaze svakog casa, za svaku novu ti treba nova
masina...
Onaj majmun sa Outer Space-a je jos pre par meseci mrtav ladan za
igranje preporucivao procesor na oko 400, naravno Voodoo..!?
On verovatno misli da seremo pare...
E, znam da ovo ne spada ovde, ali kad vec kucam...
Na koliko mogu da nabudzim PII 233? A da to bude komotno, ne bas da
mu izvucem dusu... Na 266 ? Procesor je Intelov.
c-ya, thug :)
video_kartice.345milosh.zorica,
-> #302, ivan.hoe> Kupio covek karticu za sto i kusur maraka pa sad misli da mu je
> makina najbolja u kraju... Saberi se covece.
Pa, kartica je odlična za svoju cenu. Ja kad sam se kupio (pre 3-4 mes), ko-
štala je 180dm. Ne kažem da je the best, ali bolja je od većine u svom ceno-
vnom rangu definitivno!
video_kartice.346milosh.zorica,
-> #296, milosh.zorica> Možeš i kod LBoki-ja, on isto ima ATI, a i prodaje. Igre rade, skoro ko
> na voodoo rush-u.
Uporedio sam je s VR-om i brža je čitavih 60%!
video_kartice.347milosh.zorica,
-> #294, miskop> >> Jesi li probao sa tim drajverima Quake 2
> >> Kako pici?
>
> Nisam ja ništa probao nego ortak. ;) Za Quake kaže da
Probao sam i ja i fercera.
video_kartice.348miskop,
-> #341, ranx>> Radi OK, mada mi malo sporo ide skrol u 1280x1024 true color. Ne znam da
>> li zbog ovog DirectX 6, ranije je bilo OK.
Izgleda da DirectX 6 pravi probleme. Još par ljudi se
žalilo na isti.
video_kartice.349saint,
-> #344, thug=> da odradi nesto. A i sto se tice programa trebace mi nesto malo sto
=> je vezano za skolu (3D MAX, Auto Cad...)
Pa OpenGL ti je skup grafickih datoteka koji sluzi
za stvaranje 3D prikaza. E sad ako uzmes OpenGL
karticu ona ce ti ubrzavati sve OpenGL prikaze
koji su ti ako u 3DSMAX-u koristis OpenGL najvazniji.
Takodje tu su ti i HEIDI drajveri ali to ti je vec
drugi standard.
video_kartice.350miskop,
-> #349, saint>> karticu ona ce ti ubrzavati sve OpenGL prikaze
>> koji su ti ako u 3DSMAX-u koristis OpenGL najvazniji.
>> Takodje tu su ti i HEIDI drajveri ali to ti je vec
>> drugi standard.
Pri prvom startovanju MAX-a, pitao me je da li hoću da
koristim OpenGL, Heidi i još nešto, treće. Imam klasičnu
S3 Trio 64V+ (2Mb) karticu. Šta ona od svega toga podržava?
(Izgleda ono 'treće' ;)
video_kartice.351alien,
-> #336, ranx[] > ATI Xpert sa 3DStudioMAX-om 2?
[]
[] Ne znam. Ja imam Rage.
Ovde dolazi do zabuna... ;)
Sve Xpert* i All-In-Wonder Pro karte su bazirane na RagePro čipu.
Postoje razlike u podverzijama čipa, ali i značajne razlike u ostaloj
opremi na kartici: XpertXL je najslabiji model - ima 200 MHz DAC i 4 MB
EDO memorije, a Xpert@Work i Xpert@Play imaju 230 MHz DAC i 4 ili 8 MB
SGRAM (brže) memorije, a @Play ima i TV izlaz. All-In-Wonder Pro ima sve
šta ima Xpert@Play + TV Tuner, a takođe postoji i u verziji sa 4 i sa 8
MB. Sve te karte postoje i u PCI i u AGP verziji, AGP su skuplje 10 DEM.
Sem tih, postoje i jeftinije 3D Charger karte bazirane na
starijem ATI RageII+ čipu (manje 3D funkcija, nešto sporiji 2D i nešto
bolja MPEG dekompresija (značajno samo sa slabijim procesorima)) sa 170
MHz DAC-om. Trenutno nisu dovoljno jeftinije da bi se isplatile.
Karte koje se isplate (većini) su:
U PCI varijanti - XpertXL 4MB - 100 DEM
U AGP varijanti - Xpert@Work 4MB - 130 DEM
Preporuka je takva zato što (logično) pretpostavljam da će
korisnik AGP kartu koristiti duže nego PCI i da se onda isplati platiti
nešto više za kartu sa bržom memorijom i DAC-om, dok za PCI kartu takvo
ulaganje verovatno nije opravdano, jer će biti menjana zbog prelaska na
AGP. Verzije karata sa 8 MB koštaju po 50 DEM više, što se isplati samo
onome kome to treba tj. ko ima 17" monitor.
Pretpostavljam da većini nije potreban TV izlaz, a kome jeste,
verovatno mu treba i tuner, pa mu se odmah isplati da uzme All-In-Wonder
Pro koji na sebi ima i TV tuner:
AGP Xpert@Play sa 4 MB košta 150 DEM, TV tuner košta 180 (i
vredi svaku paru!), a All-In-Wander Pro koji objedinjuje te dve karte
košta 290 DEM.
Eto, valjda je sad malo jasnije (raspitivali su mi se ljudi na
mail).
video_kartice.352ranx,
-> #342, saint> Jesi li je probao sa 3D Studiom i OpenGL-om?
Trenutno mi Max tako i radi, mada ne mogu da primetim neko turbo ubrzanje -
još uvek imam K6 na 166, što je dosta jadno za ovakve primene.
video_kartice.353ranx,
-> #348, miskop> Izgleda da DirectX 6 pravi probleme. Još par ljudi se
> žalilo na isti.
Kako ga obrisati, pa ubaciti ver5?
BTW, na ATIjevom sajtu ne videh nikakve najave za OpenGL drajvere, odakle ta
informacija ljudima sa Seza?
video_kartice.354saint,
-> #351, alien=> Preporuka je takva zato sto (logicno) pretpostavljam da ce
=> korisnik AGP kartu koristiti duze nego PCI i da se onda isplati platiti
Vecina ljudi koja ima AGP slot ce verovatno uzeti nesto jace
kao na primer Viper V330 ili V550 ili neku graficku sa Intelovim
cipovima ako im je do igranja.
video_kartice.355saint,
-> #350, miskop=> Pri prvom startovanju MAX-a, pitao me je da li hocu da
Nista ne podrzava
samo idi na softverski heidi.
video_kartice.356dbambi,
Može li neko da mi objasni šta je to AGP i po čemu se razlikuje
od PCI ?
Bambi
video_kartice.357miskop,
-> #353, ranx>>> Izgleda da DirectX 6 pravi probleme. Još par ljudi se
>>> žalilo na isti.
>> Kako ga obrisati, pa ubaciti ver5?
E to je već misterija... ;) Ozbiljno, nemam predstavu kako
bi to moglo da se izvede. Da li bi prostom ponovnom instalacijom
v5.2 preko v6 bilo sve vraćeno na prethodno stanje, nemam pojma.
>> BTW, na ATIjevom sajtu ne videh nikakve najave za OpenGL drajvere, odakle
>> ta informacija ljudima sa Seza?
Pa neznam, ortak reče da tamo sve piše.
video_kartice.358milosh.zorica,
-> #356, dbambi> Može li neko da mi objasni šta je to AGP i po čemu se razlikuje
> od PCI ?
AGP ti je novi standard za komunikaciju ploče i grafičke karte. Dosta je
brži i savremeniji od PCI-a. AGP zvanično postoji, samo na P2 pločama, ali
neki preduzimljiviji proizvodači Sockt-7 (standardnih P5) ploča ga ubacuju i
na svoje ploče. Mnoge P5 ploče s AGP-om imaju traljavo odrađen AGP deo.
Za preporuku od P5 ploča s AGP-om je svakako ploča s ALI-jevim Aladdin 5
čipsetom. No, za prave performanse treba imati P2. AGP kartice su 10-30DM
skuplje od istih u PCI izvedbi.
video_kartice.359ranx,
-> #350, miskop> S3 Trio 64V+ (2Mb) karticu. Šta ona od svega toga podržava?
> (Izgleda ono 'treće' ;)
Heidi.
video_kartice.360ranx,
-> #357, miskop> bi to moglo da se izvede. Da li bi prostom ponovnom instalacijom
> v5.2 preko v6 bilo sve vraćeno na prethodno stanje, nemam pojma.
Ne bi. On ne instalira ni jedan drajver koji ima stariju verziju od trenutno
instalirane!!!
> Pa neznam, ortak reče da tamo sve piše.
Ajde pitaj ga, pa ako nije frka dobaci ovamo drajver... Ili makar daj link
(ako ga on ima).
video_kartice.361dr.iivan,
-> #351, alien> AGP. Verzije karata sa 8 MB kostaju po 50 DEM vise, sto se isplati samo
> onome kome to treba tj. ko ima 17" monitor.
A zasto se onome ko ima 14" monitor ne isplati da uzme duplo vise memorije?
Jel' ubrzanje uopste ne postoji ili postoji, ali se ne primecuje?
Ili, pak, postoji, ali nije vredno 50 DM?
video_kartice.362alien,
-> #361, dr.iivan[] A zasto se onome ko ima 14" monitor ne isplati da uzme duplo vise memorije?
[] Jel' ubrzanje uopste ne postoji ili postoji, ali se ne primecuje?
[] Ili, pak, postoji, ali nije vredno 50 DM?
Nisam dovoljno testirao karte sa 8 MB da bih mogao da ti dam
precizan odgovor na to pitanje, ali sa velikom sigurnošću mogu da kažem
da je bar jedan od ta tri odgovora koje si ponudio tačan, što je, čini
mi se, dovoljno da se donese odluka (platiti ili ne).
Sa kartama sa 4MB sam pokušavao da, smanjujući rezoluciju tj.
količinu memorije utrošene na prikaz slike, oslobodim više memorije za
potrebe akceleracije i nisam stekao utisak da se akcelerator "razmahao".
Primećivalo se samo očekivano poboljšanje brzine zbog smanjene količine
podataka koje treba obraditi i prikazati.
No, ovu "štap i kanap" metodu ne treba uzeti zdravo za gotovo
(iako imam dovoljno iskustva u "šacovanju", mogućnost previda postoji)
i treba detaljnije istestirati ili potražiti informaciju na Internetu.
U svakom slučaju, opšti odgovor je: čak i ako postoji ubrzanje,
verovatno nije vredno 50 DEM. No, to ne mora da važi za sve karte - na
nekima je to 40% više para, a na nekima 15%.
U svakom slučaju, trenutno od ATI karti nema ničega, sem TV
Tunera, pa ćemo kada stigne sledeća tura uvoza (za desetak dana) videti
i da li se nešto promenilo u cenama i ponudi...
video_kartice.363ranx,
-> #361, dr.iivan> Jel' ubrzanje uopste ne postoji ili postoji, ali se ne primecuje?
Ima rezona, naravno, jer se u dodatnu memoriju može ubaciti više tekstura, a i
3D procesor je koristi za potrebe izračunavanja...
video_kartice.364milosh.zorica,
-> #356, dbambi> Može li neko da mi objasni šta je to AGP i po čemu se razlikuje
> od PCI ?
AGP ti je novi standard za komunikaciju ploče i grafičke karte. Dosta je
brži i savremeniji od PCI-a. AGP zvanično postoji, samo na P2 pločama, ali
neki preduzimljiviji proizvodači Sockt-7 (standardnih P5) ploča ga ubacuju i
na svoje ploče. Mnoge P5 ploče s AGP-om imaju traljavo odrađen AGP deo.
Za preporuku od P5 ploča s AGP-om je svakako ploča s ALI-jevim Aladdin 5
čipsetom. No, za prave performanse treba imati P2. AGP kartice su 10-30DM
skuplje od istih u PCI izvedbi.
video_kartice.365thug,
E ljudi imam problem.
Imam Permedia 2 kartu AGP sa 8 Mb, i kada hocu da igram npr.
Shaddow Warrior nece da digne rezoluciju 640*480, 800*600 tj. digne
ali boje (grafika) je sranje.
Mislim da je to u vezi sa onim VESA standardom....jer radi u VGA.
probao sam Univbe ali ne prepozna kartu?
Malo je glupa situacija; kupim Pentiuma i igram u lo res !?
Ima li neko resenje, ideju ili bilo sta ?
poz, thug :)
video_kartice.366the.edge,
-> #365, thugDa li karta podrzava Vesa2/3? Ako ne, probaj da nabavis najnoviji SDD.
U svakom slucaju, idi na www.3drealms.com i potrazi faq ili technical help.
AcCeSS DeNiED
video_kartice.367thug,
-> #366, the.edge>> Da li karta podrzava Vesa2/3? Ako ne, probaj da nabavis najnoviji
>> SDD.
Nemam pojma, samo znam da dosta igara nece da radi u vecim
rezolucijama, a univbe javlja -> no supported SuperVGA chip
detected...aborting.....dok npr. Duke3D radi lepo i u 800*600
Da li bese tu negde na Sezamu ima SDD ? Pointer?
c-ya, thug :)
video_kartice.368the.edge,
-> #367, thug
T?>> Da li bese tu negde na Sezamu ima SDD ?Pointer?
Ima, ali ne najnoviji.
Trebao bi da izneses svoj problem u 3DRealms forumu. Mislim da bi ti pomogli.
AcCeSS DeNiED
video_kartice.369legolas,
Kakav je ovaj WooDoo 3dfx sa 6Mb rama?
Video sam ga da se prodaje za 150 orlova, pa me interesuje vredi li
te pare?
video_kartice.370ultra.boy,
-> #369, legolas
>> Kakav je ovaj WooDoo 3dfx sa 6Mb rama?
>> Video sam ga da se prodaje za 150 orlova, pa me interesuje vredi li
>> te pare?
Ako mislis na Voodoo Rush 6Mb koji kosta po navedenoj ceni,
oni koji ga imaju kazu da je sranje i da pola igara ne radi
pod tom karticom. Btw 'Voodoo' se pise sa obicnim 'V' .
Pozdrav, Vlada
video_kartice.371legolas,
Ok, da li bi mi neko preporucio neku dobru 3d karticu do 150 orlova?
Salut
Legolas
video_kartice.374ultra.boy,
-> #371, legolas
>> Ok, da li bi mi neko preporucio neku dobru 3d karticu do 150 orlova?
Matrox Mystique
video_kartice.375saint,
-> #371, legolas=> Ok, da li bi mi neko preporucio neku dobru 3d karticu do 150 orlova?
Diamond Stealth II S220 ako ces PCI
odlicna graficka. Podrzava Direct X i
OpenGL tako da ce ti sve raditi sa njom.
A na Inetu uvek da imas da nadjes nove OpenGL
drajvere na rv siteu.
Ali ako ces AGP uzmi neku sa Intelovim cipom.
Jeftine su a veoma brze.
video_kartice.376saint,
-> #374, ultra.boy=> Matrox Mystique
Zasto?
video_kartice.377miskop,
-> #371, legolas>> Ok, da li bi mi neko preporucio neku dobru 3d karticu do 150 orlova?
Paaa, svi hvale ATI-ja. Ja sam i video kako radi i mogu da
kažem da radi super. Ultra je brz. Cena mu je super pristu-
pačna, oko 100 dem. A što se tiče Diamond-a, pljuju ga na
Pro-u, tako da ja ipak preporučujem ATI-ja (da vidite samo
kako izgleda demo za Need for Speed III ;).
video_kartice.378thug,
-> #368, the.edge>
>
> T?>> Da li bese tu negde na Sezamu ima SDD ?Pointer?
>
> Ima, ali ne najnoviji.
> Trebao bi da izneses svoj problem u 3DRealms forumu. Mislim da bi ti pomogli.
>
> AcCeSS DeNiED
How can I do dat?
poz, thug :)
video_kartice.379thug,
-> #371, legolas> Ok, da li bi mi neko preporucio neku dobru 3d karticu do 150 orlova?
>
Ja sam kupio za 150 AGP kartu sa Permedia 2 cipom, jedino sto imam neki
mali problemcic, pores toga karta radi odlicno, OpenGL, DirectX ....
Ima 8 Mb rama
thug
video_kartice.380the.edge,
-> #378, thug
T?>> How can I do dat?
Odes na www.3drealms.com i izbares njihov forum. Imaju temu o hardveru i
opstim pitanjima i tu pitas sta te zanima. S obzirom da tu ucestvuje dosta
ljudi (i ja takodje) i 3dr staff, mislim da bi ti problem bio brzo resen.
AcCeSS DeNiED
video_kartice.381legolas,
-> #377, miskop>> Paaa, svi hvale ATI-ja.
Koji mu je tacan naziv i gde si uzeo?
video_kartice.382legolas,
-> #379, thug>>Ja sam kupio za 150 AGP kartu sa Permedia 2 cipom
Koji mu je tacan naziv i gde si uzeo?
video_kartice.383kiki,
-> #378, thug> How can I do dat?
^^^
Pa, ako ti je ovako dobar Engleski, onda nikako. ;)
video_kartice.384dselic,
-> #370, ultra.boy Uzeh Diamond Viper 330. Kartica fantastično radi u igrama koje imaju
poseban drajver za nju. Što s D3D tiče, tu je malo čudna stvar. Vidi
on da postoji neki primary display adapter i čekiran je onaj Direct
3D Hardware Acceleration Enabled (ili kako već), ali pored imena
drajvera ne piše da su Certified (kao što je pisalo za starog S3
Trio). Isto važi za drajvere za AE16 PnP (CMI8330). Drajveri za Viper
su najnovija verzija koja postoji na Diamondovom siteu.
Kako da ih sertifikujem i da li je to uopšte potrebno? BTW, koristim
Win98.
dan
video_kartice.385buva,
ima li neko drajvere za Matrox g100 agp kartu novijeg datuma?
naime, oni koje sam dobio uz nju izgleda imaju neki bag poshto mi
slika u dos-u izgleda ko posmatrana kroz vodu...
video_kartice.386ultra.boy,
-> #384, dselic
Kazes da u DirectX-u nece da sertifikuje 3d. Moj ortak ima Diamond Viper
koji radi pod Windows 98-icom i namuchi se covek sa DirectX-om. Pola igara
mu ne radi. Mada se sa tom karticom nije bas proslavio ni pod Win95 OSR2
(Win97). Zato predlazem Matrox Mystique. Ja imam Matrox Mystique II Business
i radi perfektno u svim Windowsima. Ima mnogo brz 2D , ima i 3D ( mada se
ja ni ne igram mnogo ). Sto se tice tvog problema ne mogu nista da ti kazem
jer se ni taj ortak nije resio rebus.
video_kartice.387ultra.boy,
-> #376, saint
> Zasto?
Zato sto je dojajno brza kartiza. To je jednom rechju kartica za sve.
Ima UltraSuperCool brz 2D. Ima i 3D koji fino radi, mada meni preterano
ni ne treba, jer se ne igram mnogo. A nigde ne pravi probleme i bas
bukvalno sve radi pod mojim Matroxom. Inache imam Mystique II Business Class.
A znam dosta ljudi sto pljuju po Diamondu samo tako.
Matrox Mystique - WICKEDLY FAST 3D, WINDOWS & VIDEO
Pozdrav, Vlada
video_kartice.388ultra.boy,
-> #375, saint
>> Ali ako ces AGP uzmi neku sa Intelovim cipom.
>> Jeftine su a veoma brze.
I prave probleme , nece pola igrara da radi pod njom
video_kartice.389zmdjokic,
-> #371, legolas» Ok, da li bi mi neko preporucio neku dobru 3d karticu do 150 orlova?
Za tu cenu sjajan je Diamond Stealth II S220. A, za malo vise (cca 190
dem) imas Diamond Viper V330. Obe kartice podrzavaju Direct 3D kao i
OpenGL. Matrox Mystyqe-a ne mozes da poteras u D3D i OpenGL-u, tako da za
pare koje si pomenuo ove dve video karte su ti najbolji izbor.
video_kartice.390saint,
-> #387, ultra.boy=> A znam dosta ljudi sto pljuju po Diamondu samo tako.
Kako ti kazes...
Ali po svim testovima u 2d Diamond Viper V330 je brzi od
Maxtora. Ako nisi znao Diamond Viper V330 je najbrza 2D
kartica. A sto se tice 3D-a brza je kolko i VOODOO.
E sad ti problemi. Na znam zasto se javljaju.
Jedan moj prijatelj ga ima i nije naisao ni na kakve
probleme sa DirectX-om. Nema igre koja mu ne radi.
video_kartice.391saint,
Interesuje me nesto.
Da li AtiXpert@Work ima punu podrsku
za OpenGL? Na mislim ne igre vec na
ubrzanje u programima 3DSMAX2 ,Maya...
Ako ima koliko je to ubrzanje.
Ima li neka graficka osim Diamond FireGL-a
koja dobro saradjuje sa tim programima?
Naravno i da je brza.
video_kartice.392miskop,
-> #381, legolas>>>> Paaa, svi hvale ATI-ja.
>> Koji mu je tacan naziv i gde si uzeo?
Nisam ja uzeo već ortak. Tačan naziv je (valjda) Ati Xpert XL
sa Rage Pro čipom na 200 Mhz i sa 4 Mb Ram-a. Uzeo ga je pre
oko mesec dana i to negde preko oglasa, ne znam tačno gde ali
nije ni bitno, svi skoro u ponudi imaju Ati-ja.
Ovde preko Seza nudio ga je 'alien' za 100 dm.
video_kartice.393obren,
Nova datoteka:
windows\drivers\display\*.*
------------------
1677_411.exe 1612k ű MGA Mystique, Millenium, G100, G200 drivers v4.11 (Win95)
Unifikovani Matrox drajveri (Mystique, Millenium, G100, G200) za Win95/98.
Samoraspakivajuća Zip arhiva - pre startovanja iskopirati u neki privremeni
direktorijum.
video_kartice.394obren,
windows\drivers\display\*.*
------------------
1597_361.exe 1601k ű MGA Mystique, Millenium, G100, G200 drivers v3.61 (WinNT)
Unifikovani Matrox drajveri (Mystique, Millennium, G100, G200) za WinNT 4.0
Samoraspakivajuća Zip arhiva - pre startovanja iskopirati u neki privremeni
direktorijum.
video_kartice.395alien,
-> #388, ultra.boy[] >> Ali ako ces AGP uzmi neku sa Intelovim cipom.
[] >> Jeftine su a veoma brze.
[]
[] I prave probleme , nece pola igrara da radi pod njom
Npr. koje? ;)
Ono šta sam ja primetio je da "neće da radi pola igara" ako ih
teraš na non-MMX procesorima. Izgleda da drajveri za i740 to traže.
Nisam to testirao sa običnim Pentiumom, ali sa AMD K5 i običnim
Cyrixom pucaju npr. Shadows Of The Empire i FIFA WorldCup 98.
Sa AMD K6 radi savršeno!
Btw, pomenuti SOTE je jako probirljiva igra i kaže da NEĆE DA
RADI ako nemate neki od privilegovanih 3D akceleratora, ali ipak može da
se igra na nekima koji nisu nabrojani, ali koji podržavaju neophode
opcije, a za ostale opcije...
- za i740 javlja da mu nedostaje samo 1 opcija
- za ATI Rage Pro javlja da mu nedostaju 2 opcije
- za ATI Rage II+ javlja da mu nedostaju 4 opcije
- za Matrox Mistake^220 javlja gomilu
Pri svemu tome je na Rage Pro brzina odlična, na Rage II+
prihvatljiva, a na MM nije ni za...
Ovo napominjem zato što je neko ovde predlagao dotični Matrox
Mistake kao 3D kartu... ;))) Njega čak i Rage II+ (to je čip na onim
najjeftinijim ATI 3D Charger kartama) tuče duplo!
video_kartice.396alien,
-> #381, legolas[] >> Paaa, svi hvale ATI-ja.
[]
[] Koji mu je tacan naziv i gde si uzeo?
ATI karti trenutno nema u gradu (verovatno zbog klasičnog
sajamskog haosa). Trebalo bi da stignu tokom sledeće nedelje (ovo pišem
i za ostale koji me zapitkuju). Kako dobavljači tvrde da imaju neki deal
sa ATI-jem, po kome, ako ATI obori cene, mogu i oni za svoj lager (bez
gubitaka), očekujem da će cene biti nešto niže.
Da bi dobio savet što se karte tiče, valjalo bi da kažeš na
kakvoj mašini i monitoru to hoćeš da teraš, kao i za šta ti je bitan 3D.
Konkretno: reci da li ti ploča ima AGP, koja je snaga procesora,
koja je količina memorije na ploči, koja dijagonala monitora i podržani
r.r. u odgovarajućoj rezoluciji.
U klasi cena koje si naveo, imaš tri puta... karte sa Intel i740
(bilo no-name, bilo brand name) otpadaju ako nemaš AGP, D Stealth 220
nema smisla da uzimaš ako imaš AGP (a i pitanje je koliki si 3D freak),
a karti sa ATI Rage Pro čipom imaš i u PCI i u AGP varijanti (razne
verzije, za svaki džep...), nešto su sporije u 3D od navedenih, ali
imaju ubedljivo najbolji opšti utisak (kvalitet slike, brzina, podrška,
niska cena, zastupljenost, dodatne mogućnosti).
Ako si neodlučan, valja prvo da vidiš to šta kupuješ.
video_kartice.397ventura,
-> #385, buva> ima li neko drajvere za Matrox g100 agp kartu novijeg datuma?
> naime, oni koje sam dobio uz nju izgleda imaju neki bag poshto mi
> slika u dos-u izgleda ko posmatrana kroz vodu...
To nema veze sa driverom nego trebas da povecas frekvenciju
osvezavanja ekrana na 70Hz i vise. Naime imam istu karticu i
daewoo 518B monitor - posto po defaultu osvezavanje je namesteno
na 60Hz (sto je malo) monitor treperi. medjutim na 70Hz normalno
radi monitor bez treperenja slike.
video_kartice.399legolas,
-> #396, alien Konkretno: reci da li ti ploca ima AGP, koja je snaga
procesora,koja je kolicina memorije na ploci, koja dijagonala
monitora i
podrzani r.r. u odgovarajucoj rezoluciji.
_______________________
Ploca je sojo TX, mislim da nema agp jer nigde nije istaknuto u
opisu. Ne znam tacno kako se to proverava. Procesor je Cyrix 6x86MX
znaci ima MMX. Monitor je 14", memorije 32Mb, ovo poslednje te nisam
razumeo ;)
>>Ako si neodlucan, valja prvo da vidis to sta kupujes.
Interesuje me D Stealth 220. Valja li za ovu konfiguraciju?
video_kartice.400thug,
-> #380, the.edge>
> Odes na www.3drealms.com i izbares njihov forum. Imaju temu o hardveru i
To je OK samo sto jos nisam na Internetu :(((
Bio bih veoma zahvalan ako neko proseta tamo pa slucajno vidi neko resenje...
c-ya, thug :)
video_kartice.401thug,
-> #382, legolas>
> Koji mu je tacan naziv i gde si uzeo?
Ne znam bas tacan naziv samo znam da ima taj cip na 230MHz, a uzeo sam je od
iivanica, pogledaj u res to je neka od 150 morona...
poz, thug
video_kartice.402thug,
-> #383, kiki>
> Pa, ako ti je ovako dobar Engleski, onda nikako. ;)
We be rollin, buzzin, sippin, chokin and stuff...
thug :)
btw, gde se sakrio onaj SDD ?
video_kartice.403thug,
-> #399, legolas>
> Ploca je sojo TX, mislim da nema agp jer nigde nije istaknuto u
> opisu. Ne znam tacno kako se to proverava. Procesor je Cyrix 6x86MX
Pogledaj plocu i ako vidis 1 slot koji je manji od PCI slota, onda bi trebalo
da je to AGP, tj. ne bi trebalo vec jeste...
poz, thug :)
video_kartice.404ultra.boy,
-> #390, saint
>> Ali po svim testovima u 2d Diamond Viper V330 je brzi od Maxtora.
Jeste u testovima koji se testiraju na 14" i 15" incha monitorima
malo , ali malo brza, ali zato na boljim 15" i 17" pa nadalje Matrox RULES!
A da ne spominjem Matrox Millenium G200 koji sve Diamonde ostavlja
bogu iza nogu.
>> Ako nisi znao Diamond Viper V330 je najbrza 2D kartica.
Nisam znao, testiraj Matrox Millenium G200 AGP 12Mb i taj tvoj Viper
pa vidi sam rezultate.
>> A sto se tice 3D-a brza je kolko i VOODOO.
Za ovo ne znam , posto se ne igram. Samo mi nije jasno zasto bi ljudi
kupovali Voodoo kad mogu da uzmu taj Viper 330 koji radi isto kao i
Voodoo.
Pozdrav, Vlada
video_kartice.405ultra.boy,
-> #395, alien
>> Npr. koje? ;)
Ja se ne igram, ali oni koji se igraju kazu da ne radi u dosta igara
( Masine: Intel P5 200MMX, Intel PII/233Mhz )
Pozdrav, Vlada
video_kartice.406the.edge,
-> #400, thug
T?>> Bio bih veoma zahvalan ako neko proseta tamo pa slucajno vidi neko
T?>> resenje...
Nema resenja, sve dok se ne postavi pitanje. A pitanje ne moze da se postavi
kada ti nisi na internetu. ;)
AcCeSS DeNiED
video_kartice.407the.edge,
-> #402, thug
T?>> btw,gde se sakrio onaj SDD ?
Pregledaj dos/drivers i win/drivers dirove ili tako nesto.
Ali opet, sezam nema najnoviju verziju.
AcCeSS DeNiED
video_kartice.408dselic,
-> #387, ultra.boy> Zato sto je dojajno brza kartiza. To je jednom rechju kartica za sve.
> Ima UltraSuperCool brz 2D. Ima i 3D koji fino radi, mada meni preterano
> ni ne treba, jer se ne igram mnogo. A nigde ne pravi probleme i bas
Ne znam zašto, ali sve se sredilo. :)
Nema više problema, sve lepo radi, mada verujem da bi bolje pičilo na
P2. :)
dan
video_kartice.409epson,
-> #390, saint
│ Ali po svim testovima u 2d Diamond Viper V330 je brzi od
│ Maxtora. Ako nisi znao Diamond Viper V330 je najbrza 2D
└─────────────────────────────────────────────────
Što jes, jes ;)