komentari.103zkrstic,
-> #99, ndanijel> Treba da kao i svi kompjuterski casopisi koje sam ja ikad video,
> posvetite barem dve strane igrama i podrzavam ideju da dajete na
> poklon disketu sa nekim SW stvarima.
Zahtevam da ako se izadje u susret ovakvim, neću da kažem neosnovanim
zahtevima mladjih čitalaca, da se i nama, neću da kažem starijim, is-
puni zahtev o slikama golih teta ili ti HW stvarima :)
Mislim da ipak nisam hteo ništa da kažem ;)
Zkr O;)
komentari.104mladenp,
-> #96, jmilovic> Moje je misljenje da trenutno imamo najgori telefonski
> sistem u svetu, sa tendencijom daljeg pogorsanja.
Da, biće verovatno sve gore. Ali ima i gorih veza i po razvijenim
zapadnim zemljama. Uostalom, svi protokoli za korekciju grešaka
izmišljeni su i napravljeni u Americi. ;)
komentari.105mdave,
-> #100, djcortoSubject: Re: Cirkus
> dvojicu naveo kao primer prevelikog odusevljenja uspesno obavljenim
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
> poslom, pa ste pomalo prekoracili granicu dobrog ukusa.
^^^^^^
???
komentari.106dveselinovic,
-> #81, djcorto Mene lako ponese oduševljenje (setimo se Paradajza ...) ?
Setimo se Paradajza - kako je to mene *PONELO* oduševljenje?
Pre bih rekao da je moj problem sasvim obrnut, mene i premalo nosi
oduševljenje, što je sasvim normalno kada se čovek nagleda hardvera
kao ja što ga se nagledam.
Poslednja stvar koja me jeste zaista oduševila je Matrox MGA
Impression Plus - e, to je tehnika na zaista vrhunskom nivou, o slici
i mogućnostima da i ne govorim. Potpuno vanserijski proizvod.
Uzgred da spomenem da sam ovde eto pomenut kao previše oduševljen,
a drugde me opet optužuju da sam premalo oduševljen. Ne može se
ugoditi svima, a oduševljenje je i stavr ukusa i ličnog stava, zar
ne? Isto kao i komentar na tuđe oduševljenje ili izostajanje
oduševljavanja.
Pozdrav,
DVV
komentari.107frant,
-> #95, cnenad> Nebitno, sam prelaz SEZAM-a na 28.8 će biti zamajac da i ostali pređu na
> dotične.
Nemam ja ništa protiv uvođenja nove tehnologije. Modemi od 28800
bps će postati standard pre ili kasnije, ali sada to još nisu.
> PTT najavljuje od leta bolje veze ;)
Šališ se...
> Neki prave probleme, neki ne, tako je uvek bilo. A ako čekaš da padne cena
> zbog ograničenog budžeta, sasvim te razumem.
Da, ja imam ograničen budžet i nešto mi se ne menja modem na
svaka 3 meseca. Međutim, to ovde nije važno, jer je reč o SEZAM-u.
Mene, kao korisnika, niko ne tera da kupim modem od 28800 bps ako to
ne želim ili mi jednastavno nije potreban.
Sa SEZAM-a i nema šta toliko da se prenosi, uglavnom PAD i
shareware programi kojih ima dosta, ali nisu veliki.
U našim uslovima ne može potpuno da se iskoristi ni brzina koju
nude modemi od 14400 bps. Na ovom kršu od centrale (a takve su u pola
Beograda) moj Intel 144i postigne oko 1300 CPS, retko više, a često
manje. Sa SEZAM-om na 2400 bps brzina pada i na 70-80 CPS.
Frant
komentari.108djcorto,
-> #106, dveselinovic>> Pre bih rekao da je moj problem sasvim obrnut, mene i premalo
>> nosi odusevljenje, sto je sasvim normalno kada se covek
>> nagleda hardvera kao ja sto ga se nagledam.
Svaka cast :) Samo smatram, kao citalac i korisnik, da naglasim jos
jednom, da bi bilo pozeljno da smanjis dozu licnog u svojim hardverskim
testovima, radi objektivnijeg prikaza testiranih komponenti. Tvoji
mnogostruki hvalospevi Paradise video karticama su opste mesto, na racun
kojih i sam zbijas sale. Sa tvojim novim favoritom sam i vise nego
saglasan, podrzavam !
Ovo je tema komentari.
Drago mi je sto ste i ti i Bulaja nasli vremena
da odgovorite na dobronamernu kritiku prosecnog citaoca. Izvinjavam se
na malo ostrijem tonu jos jednom, no offense ment. Samo mislim da morate
da ugradite jos jedan filter u svom odnosu prema javnosti, jer
ste sluzbena lica dve insititucije beogradskog, i YU
racunarstva, i vasi postupci i reagovanja odjekuju glasnije nego nekog
drugog.
Puno srece u radu zeli Vam
Anonimni citalac dJOLE
:))))))))))))))))))))))
komentari.109kum.zoki,
-> #104, mladenpYou --> Da, bice verovatno sve gore. Ali ima i gorih veza i po
You --> razvijenim zapadnim zemljama. Uostalom, svi protokoli za
You --> korekciju gresaka
Jesi li ikada zvao nekoga, ili neki BBS u Americi, pa
pricas iz iskustva ili samo nagadjas. Ne bih se bas
slozio sa tvojom konstatacijom da su njhove veze lose.
Protokoli su izmisljeni u americi kao i vecina drugih
standarda vezanih za racunare. (Mozda su ih izmislili na
molbu neke zemlje kao sto je nasa?)
komentari.110vlador,
-> #102, maksa> listinzi ... ukratko - fale konkretni 'howto' članci.
Lično očekujem da će biti i ovoga. Hm? :) Ako ne bude lako ću se
odlučiti...
komentari.111zeljkoj,
-> #102, maksa> PS Verujem da je ovo (ne sasvim, ali dosta) usamljeno mišljenje
> ... ali ležalo mi na duši. ;)
Nisi usamljen. :)
komentari.112armitage,
Sa 'malim' zakašnjenjem vam čestitam na prvom broju.
Da sada ne davim ostale sa, inače vrlo pozitivnim, utiscima koje je list
ostavio na mene, i pređem na želim/mislim/smeta_mi deo:
1. Sadržaj (str.4) prosto plače za sređivanjem tj. grupisanjem
članaka koji obrađuju istu temu (news, hard, soft, etc.)
žudi me da u sadržaju nema onih podnaslova koje ga inače čine vrlo
preglednim.
2. Nedostaju (bar u prvom broju) oni 'praktični članci', saveti
i tipovi & trikovi, čiji se sadržaj može odmah primeniti u praksi.
Mislim na stvari tipa: 'kvake u operativnom sistemu i kako izaći
na kraj sa njima', 'kako izvući maksimum iz programa xxx', 'da li
ste znali da umesto da stalno yyy možete brže i lakše zzz', ...
Kod programiranja i programskih jezika bi ovakvi članci imali
poseban značaj (kursevi i škole su, BTW, prava stvar). Ukratko:
bilo bi lepo kada bi časopis, pored informativnog, bio i
edukativnog karaktera.
3. Možda se varam, ali multimedija je postala sveopšte popularna i
prihvaćena, i time bacila sve ostale, do juče aktuelne, hi-tech
drangulije u drugi plan. (odakle li je samo potekla?! O;) )
čeleo bih ponovo da čitam o virtual reality-ju, kompleksnim
simulacijama (širok pojam, a? :) ), veštačkoj inteligenciji, ...
To su samo neka moja interesovanja, ne znam kako drugi ovo
doživljavaju.
4. Jedna, nadam se, banalna stvar: pošteno sam se namučio dok sam
odvojio 'kupon', pazeći pritom da on ostane u jednom delu, a i da
ne raskupusam časopis. Mislim da je perforacija otišla predaleko
ka sredini (tamo gde se spajaju listovi).
5. Malo mi smeta što su cene iz 'barometra' izražene u dinarima, a ne
u ... 'poenima'. ;) Isto važi i za većinu oglasa, ali to više nije
vaš problem. Nikada ne znam sa kojim faktorom da podelim broj. :)
6. Cena. Ako časopis nastavi ovako kako se nagoveštava, ako se poveća
broj strana i izađe u susret čitaocima (koliko je to moguće), onda
mi neće biti žao da dam 13 (tj. 10)DIN za njega. Što se tiče
ideje o disketi uz časopis, mislim da je to OK i da bi povećalo
broj čitalaca. ("Gle, disketa!" :) ) Treba samo sprečiti da cena
još više poraste. Dejan Jelović je u članku o domaćem softveru
spomenuo da cena diskete iznosi svega 2DIN. Pored PD-SW softvera,
na disketi bi mogli da se pojavljuju i dijagrami o kojima je
govorio DVV, razni primeri na koje bi se pozivali autori članaka,
slike, itd.
Toliko za sada i sorry for charshav :)
-*- Armitage -*-
komentari.113zormi,
-> #103, zkrstic*> Treba da kao i svi kompjuterski casopisi koje sam ja ikad video,
*> posvetite barem dve strane igrama i podrzavam ideju da dajete na
*> poklon disketu sa nekim SW stvarima.
*
* Zahtevam da ako se izadje u susret ovakvim, neću da kažem neosnovanim
* zahtevima mladjih čitalaca, da se i nama, neću da kažem starijim, is-
* puni zahtev o slikama golih teta ili ti HW stvarima :)
Znači: igre sa golim tetama. Ima da se nadje... :)
komentari.114spantic,
-> #113, zormi> Znači: igre sa golim tetama. Ima da se nadje... :)
Ako se nađe, preporučujem se :)
komentari.115vlad,
-> #114, spantic>> Znači: igre sa golim tetama. Ima da se nadje... :)
>
> Ako se nađe, preporučujem se :)
Cim Sezam predje na 14400 javite mi se za ubac u grupicu S&D&R&R
(sex and drugs and rock n' roll). B)))))))))))))
komentari.116bulaja,
-> #100, djcorto│Nemam nameru da pokrecem bilo kakvu diskusiju, samo sam vas dvojicu
│naveo kao primer prevelikog odusevljenja uspesno obavljenim poslom,
│pa ste pomalo prekoracili granicu dobrog ukusa.
└───
Izgleda da ću ipak morati da citiram tu svoju čuvenu poruku (izvinjavam
se onima koji moraju to dvaput da čitaju, biću vrlo umeren u punjenju
PAD-a:) koju su neki shvatili kao nešto iznad granice dobrog ukusa:
Dakle u toj poruci (RACUNARI.2:8.146) moje oduševljenje (zaista iskreno,
prvi put sam video naslovnu stranu PC-a baš tada kad sam išao da uzmem
broj:) je iskazano u ova dva reda:
> Meni je naslovna strana prvog broja PC-a odlična, prvih pola sata sam
> gledao u nju, neverujući svojim očima da je u pitanju naš časopis :).
U ovom mišljenju uopšte nisam bio jedini, pošto je većina učesnika u
diksusiji isto to mislila. Pored toga, u istoj toj poruci sam bio i
kritički nastrojen prema prvom broju:
> Moje zamerke na prvi broj su je da je tanak (već sledeći će biti deblji,
> nadam se da ni jedan više neće ići ispod 100 strana, bez umetka), ona
> bledo plava boja kojom su štampane "crno-bele" strane je malo neprijatna
> za čitanje, a ne bi bio ni naodmet mali redizajn zaglavlja stranica
Prema tome zaista ne vidim da sam sveukupno iskazao neko neumereno
oduševljenje i time prevazišao granice dobrog ukusa. Kao što sam već
jednom odgovorio, možda i jesam bio subjektivan (ja mislim da sam čak
bio potpuno objektivan, ali to je subjektivno mišljenje:), ali ipak u
razumnim granicama :).
Pozdrav,
Bulaja
komentari.117kenza,
-> #99, ndanijel(;> Treba da kao i svi kompjuterski casopisi koje sam ja ikad video,
(;> posvetite barem dve strane igrama i podrzavam ideju da dajete na poklon
Nikad nisi video Racunare!? Sta ce igre u jednom casopisu od 100
strana? Da ima 300 strana, pa da se odvoje dve-tri :)
komentari.118ndragan,
-> #11, zkrstic/> Pravda mora biti zadovoljena. :)
/ NE vuci me za jezik... O;)
žime se to pravda zadovoljava?
komentari.119bkaradzic,
Pre izvesnog vremena je neko rekao da bi bilo dobro da uz PC ide i disketa.
E pa, video sam jedan Madjarski (mozda je samo Madjarsko izdanje) casopis
(PC&mac WORLD) uz koji se dobija disketa:). Na disketi se dobija TBAV v6.32,
CD-QUICK Cache v1.02, nekoliko screen saver-a za win i nesto kao BLP (u
racunarima). Sto znaci da disketa jos nije izgubila smisao;)
Sad ce neko reci da su troskovi za disketu 4din, ali kad oni mogu da daju
disketu uz casopis (papir je kao u racunarima, ali je deblji i sve stranice
su u boji) koji kosta 322FT (oko 9din) mozete i vi.
Ocu disketu uz PC!
komentari.120dveselinovic,
-> #112, armitage U vezi iskazivanja cena, a pošto je to moj deo posla, par opaski.
Strogo je protivzakonito iskazivati cene u bilo kom drugom obliku
sem u dinarima; što je još lepše, taj zakon se *RIGOROZNO* primenjuje
pre svega na javna glasila. Kazne su čista astronomija, a nisu daleko
od toga ni da te zatvore (znam nekoliko primera ovoga). Dakle, nema
šale, strogo dinari i strogo cene za žiralno plaćanje.
Kako ti da se snađeš u tome? Pa čitaj između redova. Svi uglavnom
znamo ili lako možemo saznati koliko firme računaju marku; na dan
zaključenja cenovnika za drugi broj, odnos se kretao od 2,5 do 2,6,
kako gde. Dakle, navedene cene podeli sa toliko i eto ti cene u
filatelističkim jedinicama. Drugačije ne može, suviše je opasno.
Inače, pregled tržišta je za drugi broj narastao na celu stranu,
kako je i bio zamišljen, ali kako se nije stiglo za prvi broj. Ovaj
put imate navedene cene za konkretne modele, a sve cene su date kao
osnovna cena +/- X%. Posebno sam vodio računa o memoriji u raznim
formatima, računajući i SOJ pakovanje, to je ono za memorijska
proširenja na video kartama sa dva čipa od po 512 kB.
Moja ideja za taj barometar nije bila prosta informacija, već
nešto drugo - početak direktnog uticaja na politiku cena prodavaca i
još više, na asortiman ponude. Muka me hvata kada čujem da firma X
nudi samo CL-5428, "jer to ide"; more, išlo bi i drugo da se nudi,
ali ne nudi se. Shodno toj ideji, ovde negde sam pročitao par detalja
o nekoj "Orca" kartici; odmah sam iskopao primerak, probao ga (mada
samo na prvi udar, ne detaljno) i ubacio je u cenovnik. Voleo bih da
tako bude i ubuduće, a da ova ili neka druge konf., ili sve one
zajedno, postanu neki faktor usmeravanja tržišta putem razmene
iskustava i po mogućnosti, uzoraka. Time i svako od vas, i svi
zajedno, postajete aktivni učesnici u svemu tome, a ne samo pasivni
čitaoci.
E, sad' vi kažite da li sam se prefulao, ili to ipak ima smisla.
Pozdrav,
Cannoball DVV
(nakon polaganja vozačkog i aktiviranja "
"Plave Strele", tj. SRBA 55C) :-))))))
komentari.121supers,
-> #120, dveselinovic>> Strogo je protivzakonito iskazivati cene u bilo kom drugom obliku
>> sem u dinarima; što je još lepše, taj zakon se *RIGOROZNO*
>> primenjuje pre svega na javna glasila. Kazne su čista astronomija,
>> a nisu daleko
Kako onda objasniti da je pola hardverskih oglasa u prvom broju sa cenama u
filatelističkim jedinicama? Ne piše DM, ali brojne vrednosti dovoljno
govore. Zato sumnjam da je zakon toliko rigorozan, nije mi poznato da
je iko zatvoren zbog oglašavanja cene u markama.
Zašto vi ne biste mogli da prenosite one brojne vrednosti koje ionako pišu
u oglasima dotičnih firmi?
komentari.122djcorto,
-> #120, dveselinovic>> E, sad' vi kazite da li sam se prefulao, ili to ipak ima
>> smisla.
Fantasticno ! Konacno prava stvar ! Bravo, DVV, evo, zamisli, ja te
najiskrenije hvalim ! ;))))) Barometar cena i presek ponude komponenti
na ovdasnjem trzistu su nesto bez cega se vise ne moze.
A oni koji nisu culi ni za sta osim za CL .... naucice ;)
>> Cannoball DVV
>> (nakon polaganja vozackog i aktiviranja "
>> "Plave Strele", tj. SRBA 55C) :-))))))
Ajooooj ! Znaci, oprezno prilikom prelaska ulica. Je li bar trotoar
bezbedan ? :))))))))))
komentari.123vcalic,
-> #112, armitage>> čeleo bih ponovo da čitam o virtual reality-ju, kompleksnim
>> simulacijama (širok pojam, a? :) ), veštačkoj inteligenciji, ...
Kad smo već kod virtual reality-ja, čuh da se priča da
konkurencija, tj. Računari ;), sprema uskoro specijalno izdanje o grafici
koje će delom obuhvatiti i ovu temu. čivi bili pa videli :)
Vlada
komentari.124zkrstic,
-> #120, dveselinovic>> Cannoball DVV
>> (nakon polaganja vozačkog i aktiviranja "
>> "Plave Strele", tj. SRBA 55C) :-))))))
Wow! Mashala na artiče' rozle bojice :)))
Zkr :)
komentari.125zkrstic,
-> #119, bkaradzic> E pa, video sam jedan Madjarski (mozda je samo Madjarsko izdanje)
> casopis (PC&mac WORLD) uz koji se dobija disketa:). Na disketi se
Madjarsko izdanje samo ;)
> izgubila smisao;) Sad ce neko reci da su troskovi za disketu 4din,
> ali kad oni mogu da daju disketu uz casopis (papir je kao u
> racunarima, ali je deblji i sve stranice su u boji) koji kosta 322FT
> (oko 9din) mozete i vi.
Obzirom da će iduće nedelje i njima da uvedu sankcije i da im
sude ko zločincima i da im ukinu mogućnost da direktno konvertuju
forinte u devizle kada plaćaju u inostranstvo, očekujem da poskupe,
nema im druge ;)
Elem, ovo što si rekao za cenu tog časopisa je zaista OK
ali si zaboravio ono što te ja podsećam - to nije EX.YU, to je
Madjarska :(
komentari.126bkaradzic,
-> #125, zkrstic
> Elem, ovo sto si rekao za cenu tog casopisa je zaista OK
> ali si zaboravio ono sto te ja podsecam - to nije EX.YU, to je
> Madjarska :(
sto mi nismo kao Madjarska :_(
Kad bi PC bio 15 din mogla bi da ide i disketa uz njega (hmm?)
komentari.127rkramer,
-> #126, bkaradzicC:\> sto mi nismo kao Madjarska :_(
C:\> Kad bi PC bio 15 din mogla bi da ide i disketa
C:\> uz njega (hmm?)
Hmmm... Ovo se sve češće čuje... A da mi osnujemo lepo jednu grupu
zaljubljenika u Madjarsku?:)
komentari.128bulaja,
-> #112, armitage│Dejan Jelović je u članku o domaćem softveru spomenuo da cena diskete
│iznosi svega 2DIN.
└───
DJelović se malo preračunao :) tj. verovatno je radio kalkulaciju u
trenutku kada je "tržišni" kurs referentne valute bio drugačiji :).
Računaj da su sada troškovi diskete bar 4 din, što je slabo isplativo.
komentari.129bulaja,
-> #121, supers│Kako onda objasniti da je pola hardverskih oglasa u prvom broju sa
│cenama u filatelističkim jedinicama? Ne piše DM, ali brojne vrednosti
│dovoljno govore. Zato sumnjam da je zakon toliko rigorozan, nije mi
│poznato da je iko zatvoren zbog oglašavanja cene u markama.
└───
To samo znači da si slabo informisan :) - finansijska (i ne znam još
koja:) policija je posetila više firmi (on onih meni poznatih, ne bi
me čudilo da su svraćali kod svih većih) u poslednjih nekoliko meseci
i posle toga su počeli da oglašavaju cene u dinarima, da izostavljaju
oznaku valute ili uopšte da ne stavljaju cene u oglase :).
Inače najveći deo poslova oko prodaje računara (firme mnogo više
kupuju nego pojedinačni kupci) se obavlja iskuljučivo dinarski preko
računa, tako da stavljanje cena u dinarima nije toliko nerealan
pokazatelj (pod uslovom da ne dođe do mnogo velike promene kursa od
trenutka pisanja barometra do izlaska broja iz štampe:).
komentari.130evlad,
-> #127, rkramer>> Hmmm... Ovo se sve češće čuje... A da mi osnujemo lepo jednu grupu
>> zaljubljenika u Madjarsku?:)
Khm, Mađarice ;)
komentari.131zqusovac,
-> #114, spantic> Ako se nade, preporucujem se :)
E, ali da znas da ima kvalifikacioni ispit ;)
poz,
zq
komentari.132zqusovac,
-> #120, dveselinovic> Cannoball DVV
> (nakon polaganja vozackog i aktiviranja "
> "Plave Strele", tj. SRBA 55C) :-))))))
Je li to pocela emancipacija muskog dela tvoje porodice ;)))
Javi kojim danima vozis.
poz,
zq
komentari.133ndanijel,
-> #117, kenza> Nikad nisi video Racunare!? Sta ce igre u jednom casopisu od
Mislio sam na svetske komp. casopise, a posto mi se cini da PC pokusava da
dostigne jedan takav nivo, onda je sasvim logicno da pisu i o igrama. I tu
ne mislim na neke bezvezarije, ili da se preteruje sa igrama, pa da pocne
da nalikuje na SK, vec lepo 1-2 sveze velike cd igre i gotovo.
> 100 strana? Da ima 300 strana, pa da se odvoje dve-tri :)
U tim casopisima su 70% oglasi. Clanaka ima koliko i u PC-u, ako ne i manje.
komentari.134ndanijel,
-> #119, bkaradzic> E pa, video sam jedan Madjarski (mozda je samo Madjarsko
> izdanje) casopis (PC&mac WORLD) uz koji se dobija disketa:). Na
> disketi se dobija TBAV v6.32,
Kad smo kod madjarskih casopisa, ja sam uz novogodisnji broj CHIP-a dobio
CD-rom, a sam casopis kosta 326 ft (tada je bilo oko 5 dem), ima samo 84
strane. Od toga su 3 posvecene igrama, na kojima su opisani Wing Commander
Armada, Quarantine, System Shock i malo detaljnije Master Of Magic, a jedna
strana je odvojena na najavu sledeceg broja, sto bi takodje bilo fino da se
uvede u PC-u.
komentari.135ndanijel,
-> #120, dveselinovic> pre svega na javna glasila. Kazne su cista astronomija, a nisu
> daleko od toga ni da te zatvore (znam nekoliko primera ovoga).
> Dakle, nema sale, strogo dinari i strogo cene za ziralno
> placanje.
Nema vise ni bodovi?
komentari.136aleck,
-> #130, evlad>> Khm, Mađarice ;)
Ko ti reče da spomeneš,crko dabogda.:)))'Oma sam se setio jedne koja je bila
u
Stavrosu letos...ma koja Cindy i Claudia,ono je neviđeno(hint:crvena kosa do
pojasa
sa zelenim očima).
komentari.137nbatocanin,
-> #102, maksa> Kanda sa PC-jem neće biti tako, a jako bih voleo da grešim.
> žasopis mi se čini malo prolaznimn i površnim.
Sasvim sigurno grešiš. Prvi broj je skoro slučajno ispao
"neprogramerski" orijentisan. Drugi će biti druga priča :)
komentari.138crncic,
-> #120, dveselinovic >> Strogo je protivzakonito iskazivati cene u bilo kom drugom obliku
>> sem u dinarima; što je još lepše, taj zakon se *RIGOROZNO* primenjuje
Pa ti cene iskaži u markama, samo izostavi ono 'DM', a mi ćemo znati
o čemu se radi.
komentari.139dveselinovic,
-> #132, zqusovac Kuso, stari otrove, već imaš i patinu iz doba Bordžija.:-)))))
I ti mene zezaš? Ti, koji si trošio Jugiće kao salatu? Pa bre,
nema više obraza. :-))))))))))))))))))))))))))
Nego, koji li je od nas dvojice ono dolazio kući rano zorom, pa
umesto da parkira Jugića, a on ga komprimuje sa 3,5 metara na 1,1
metar (tzv. instant Jugo, al' bitanga nije posle htela da se naduva
kako valja)?
Begaj mori, i lepo prijavi jesi li sastavio Hi-Fi nakon
višedecenijskog probavanja.:-)))))))))))))))
Pozdrav,
32-bit Cannonball Extended DVV
komentari.140dveselinovic,
Odluka, a doneli smo je pretežno ZZ i ja, kao direktno zaduženi za
taj posao od DejanaR (u poslednje vreme poznatog i kao "Big Boss", od
kada je G&O urednik :-))))))) je da se ne igramo i ne isprobavamo
strpljenje vlasti, već da se vežemo isključivo za dinare, i to za
žiralno plaćanje (tj. bez poreza od 26%). I tako će do daljega biti.
Filatelisti neka ove cene podele sa 2,6.
Pozdrav,
Cannonball 32-bit Extended DVV
komentari.141bkaradzic,
-> #127, rkramer
> Hmmm... Ovo se sve cesce cuje... A da mi osnujemo lepo jednu grupu
> zaljubljenika u Madjarsku?:)
Moze, i ta grupa da trazi bracne parove bez dece po Madjarskoj da
nas usvajaju:)
komentari.142gremlin,
-> #123, vcalic>> Kad smo već kod virtual reality-ja, čuh da se priča da
>> konkurencija, tj. Računari ;), sprema uskoro specijalno
>> izdanje o grafici koje će delom obuhvatiti i ovu temu. čivi
>> bili pa videli :)
"Uskoro" bi trebalo da bude u avgustu ili septembru. Veliki broj
tekstova (među njima i pomenuta virtuelna realnost) su već u fazi
finalizacije. Izdanje bi trebao da se pojavi paralelno sa brojem za taj
mesec i imao bi 100 strana + umetak. Biće mnogo kurioziteta koje ne
bih voleo sada da pominjem, ali jedno od njih je i 3D naslovna stranica
uz koju se dobijaju naočare.
komentari.143supers,
-> #129, bulaja>> me čudilo da su svraćali kod svih većih) u poslednjih nekoliko
>> meseci i posle toga su počeli da oglašavaju cene u dinarima, da
>> izostavljaju oznaku valute ili uopšte da ne stavljaju cene u oglase
Pa to je sasvim jasno da svi izostavljaju oznaku valute, ali i
dalje pola firmi, sudeći po oglasima u PC-u, ističe brojeve
koji sami za sebe dovoljno govore i bez oznake DM.
Verujem da je pojedine finansijska policija posećivala, samo
imam utisak da na pojedine adrese uopšte nema nameru da svrati...
komentari.145niklaus,
-> #53, dejanrSubject: Re: CD-ROM u srpskom časopisu
(:> >> 3. Mislim da za toliku cenu casopisa bi uz njega morala ici i
(:> disketa sa >> shareware programima...
(:>
(:> Ideja je vrlo lepa, mada mislim da u današnje vreme diskete gube
(:> smisao, ali već neki CD-ROM... Svakako nešto o čemu treba razmišljati
(:> za budućnost, možda ne baš neposrednu, ali...
Valja o tome razmišljati, ali sporije nego što korisnici razmišljaju
o kupovini CD-ROM drajvova. Kako danas stvari stoje na domaćem tržištu,
vest da neko poseduje CD-ROM deluje kao kuriozitet, jer su i cene (u
odnosu na svetske pojmove i odnose cena/BNP (bruto nacionalni prihod),
koji su znatno manji).
Nedavno sam na poklon dobio izvesni nemački časopis "Windows Aktuell"
koji između silnih drugih primamljivosti za kupce, u sebi ima i CD-ROM.
S obzirom na njegovu (časopisa) cenu od 19.85 DEMona, deluje mi veoma
daleko dan kada će se u "PC Press"-u pojaviti CD-ROM. Možda pre neki 2"
CD-ROM-ić ili DAT. (:
Mada, sa druge strane, znajući da je trošak štampanja jednog CD-a
(odn. CD-ROM-a) u rangu .5-1 DEMon, možemo se nadati CD-ROM-u u
budućnosti, "možda ne baš neposrednu...". (:
(:> utisak, zabrinuti zbog razvoja događaja)? Zar za tebe, kao čitaoca,
(:> vest da se pojavio novi časopis nije pre svega dobra? Imaš jedan novi
(:> izvor informacija, dakle više informacija, ako rešiš da pratiš oba
(:> časopisa, ili mogućnost izbora, ako rešiš da pratiš samo jedan. Plus
(:> mogućnost da se časopisi profilišu itd...
Pojava novog računarskog časopisa, pogotovu tako profi izgleda (a
ni enterijer ne zaostaje) je definitivno 'punchline' - udarna i radosna
vest.
(: SeanŐ :)
komentari.146crncic,
-> #136, aleck >> Stavrosu letos...ma koja Cindy i Claudia,ono je neviđeno(hint:crvena
>> kosa do pojasa
>> sa zelenim očima).
Madjarica ? Ma više liči na neku egzotičnu... ;)
komentari.147mmitrovic,
-> #136, aleck::::: Stavrosu letos...ma koja Cindy i Claudia,ono je neviđeno(hint:crvena
::::: kosa do pojasa sa zelenim očima.
Pa, mislim da vizuelni efekti nisu jedino na šta je mislio. ;)
komentari.149majstor,
Evo jos jednog u nizu komentara u vezi novog casopisa.
Citam ovde razne polemike o odnosu Racunara i novog PC-a, i moje je mislje-
nje da nam je upravo PC poznat, zbog rada ljudi koje smo upoznali kroz
Racunare, sto mogu i da potvrdim citanjem prvog broja. Meni tekstovi izgle-
daju manje-vise isti samo mnogo lepse upakovani, sto je i bilo za ocekivati.
Tu bi trebalo samo poraditi na koncepciji casopisa. Da li da budu u formi
casopisa nase klime : novosti, testovi, itd, pa onda mali tekstovi tipa no-
vosti sa sezama, ... sto uvelike podseca na ukrstene reci, horoskop itd na
kraju raznih magazina. Sa druge strane da li uzeti mozda zapadni koncept, ili
nesto sasvim trece, npr hardver, softver, komunikacije (Sezam?), ali ne u vidu
statistike.
Elem, da se vratim na pocetak. Ako isti autori ne nastavljaju rad i na Racu-
narima, upravo Racunari treba da predstavljaju zagonetku, mozda pozitivno
iznenadjenje.
Toliko od mene danas...
komentari.150vesboj,
Danas u mom gradu Kragujevcu odrzala se promocija PC casopisa.
Glavni i odgovorni i odgovorni prezentator je bio Dejan Ristanovic i Vesna
Jeremic .Ja mislim da je prezentacija relativno uspela , mada je sama
prezentacija vremenski bila dosta skracena.Tu je bilo dosta postavljenih tema
na koje je DejanR sa lakocom odgovarao.Ovaj danasnji skup mi je ulepsao dan.
I mislim da je Bratislav Urakovic(ProSoft) bio u pravu kada je rekao da ovakvi
skupovi treba da se odrzavaju cesce . Hvala DejanuR i ostalima ljudima is
ProSoft-a koji su nam pripremili sve ono sto je bilo u Narodnoj biblioteci.
Dejane samo napred sa PC-jem .
..Vesko
komentari.151gremlin,
-> #149, majstor>> Elem, da se vratim na pocetak. Ako isti autori ne nastavljaju
>> rad i na Racu- narima, upravo Racunari treba da predstavljaju
>> zagonetku, mozda pozitivno iznenadjenje.
Deo autora piše i za jedan i za drugi časopis, što dovoljno govori o
njihovom kvalitetu. Međutim, veći deo autorske ekipe ostao je "veran"
Računarima, pored novih ljudi čije ćete članke čitati od narednog broja.
Što se iznenađenja tiče, svakako da će biti. Da li će se to svideti
čitaocima ili ne, ostaje da samo prosude po izlasku broja. Svoj komentar
ne mogu da dam jer neće biti objektivan (iako je to, izgleda, ovde
praksa ;), ali komentari "slučajnih prolaznika" su izrazito povoljni.
komentari.152aleck,
-> #146, crncic>> Madjarica ? Ma više liči na neku egzotičnu... ;)
Nema greške(sad ako je kosa bila sveže farbana...),jer sam pored sebe imao
eksperta za mađarski od koga sam i saznao da je nerazumljivi jezik kojim je
pričala mađarski.
komentari.153aleck,
-> #147, mmitrovic>> Pa, mislim da vizuelni efekti nisu jedino na šta je mislio. ;)
Znam,ali ja bi pre zbog vizuelnih,...:)))))
komentari.154mileusna,
-> #150, vesboj>> Danas u mom gradu Kragujevcu odrzala se promocija PC casopisa.
Gde baš danas kad nisam bio in the city, pa da vidim i ja kakve su to
prezentacije koje ulepšavaju dan ;)
komentari.155zqusovac,
-> #139, dveselinovic> Nego, koji li je od nas dvojice ono dolazio kuci rano zorom, pa
> umesto da parkira Jugica, a on ga komprimuje sa 3,5 metara na 1,1
Replika!
Bio je oko 2m dug sto se ono u brodogradnji kaze 'izmedju okomica', ali
mereno po hrptu, prateci krivinu, imao je punu duzinu od 3,5 m.
poz,
zq
P.S.
> Begaj mori, i lepo prijavi jesi li sastavio Hi-Fi nakon
> visedecenijskog probavanja.:-)))))))))))))))
Ne staj mi na muku, Fancy mi spalio Mission zvucnike uz pomoc mog bate i
piratskih traka :((( pa sad vec 5 meseci slusam neki dres ITT, ocaj zivi,
nista od rezolucije, fuj, fuj. Ne znam kome da odnesem Missione da ih sredi.
komentari.156zqusovac,
-> #141, bkaradzic> Moze, i ta grupa da trazi bracne parove bez dece po Madjarskoj da
> nas usvajaju:)
Prvo Madjarice od 18-26 godina da uvezbamo jezik.
poz,
zq
komentari.157dejanr,
-> #150, vesboj>> Hvala DejanuR i ostalima ljudima is ProSoft-a koji su nam pripremili
>> sve ono sto je bilo u Narodnoj biblioteci.
Hvala pre svega svim slušaocima koji su napunili salu Biblioteke, meni
je bilo veliko zadovoljstvo da porazgovaram sa našim čitaocima u
Kragujevcu. Nadam se da će biti još prilike za takve kontakte u raznim
mestima Jugoslavije.
komentari.158dejanr,
-> #112, armitage>> Sa 'malim' zakašnjenjem vam čestitam na prvom broju.
Sa malim zakašnjenjem da se zahvalim na ovoj zanimljivoj i za mene izuzetno
korisnoj poruci. Naravno, i na podršci.
O mnogim stvarima o kojima pišeš i mi smo dosta razmišljali, i nešto od
toga ćeš videti već u drugom broju koji izlazi tokom sledeće sedmice
(pre Sajma). Uvodnik je dobio novi dizajn, urađeno je ponešto i sa
stranom na kojoj je sadržaj (mada će tu još da se radi), multimediji je
posvećeno više pažnje a cena ostaje 13 dinara (10 kod nas), iako ima
16 strana više (100 strana ukupno).
Jedino što je teško usvojiti su one cene u barometru - prvo, dosta bi
bilo nezgodno izražavati ih u markama iz poznatih razloga, a drugo u
zadnje vreme se uglavnom posluje sa dinarima preko računa, bar kod
većih firmi, tako da to i jesu realne cene (?). Zato navodimo kada je
urađena "sondaža", pa ko hoće može i da preračuna u "poene".
komentari.159dveselinovic,
Da se nadovežem na poruku 7.158 G&O Urednika, tj. Imenjaka.
Mnogo se još razmišlja o listu kao celini, sem osnovne
orijentacije koja je naravno data. Ima puno ideja, probava se sve i
svašta a sve to traži vremena.
Naveo bih samo jednu malu statistiku - od momenta kada je pala
odluka da se krene u taj projekat, pa preko osnivanja firme,
dobijanja žiro računa, pečata, itd, nalaženja poslovnih prostorija,
štampara, papira, sakupljanja tekstova, preloma i uopšte svega što
ide uz list je proteklo, pazite sada, tačno 37 dana.
Taj broj nas kvalifikuje za Ginisovu knjigu rekorda, i ja se
uopšte ne šalim kada to kažem. Niko, ali niko, ne stvara list za 37
dana, bez obzira na iskustvo - sem nas. Kada se tako gleda na stvar,
onda bih ja rekao da je prvi broj načisto fenomenalan, ništa manje.
Druga stvar koju valja imati na umu jeste dokazana statistika da
se koncepcija lista "sleže" na mesto najčešće tokom prva tri broja,
pa ne vidim kako bismo mi mogli da izbegnemo taj efekat. Iskreno
govoreći, ni ja nisam 100% zadovoljan svime, imam raznih zamerki, od
opštijih do sitnih malih i samo mojih bubica i hirova, ali ide vreme,
nosi breme, sve će se to lepo složiti kako valja.
Prvi i po meni najbitniji korak je bio povećanje broja strana na
pomenutih 100 strana - to je naprosto moralo biti urađeno, ne zbog
Sajma, već zbog lista. Barometar je morao da poraste na čitavu
stranu, jer jedino tako dobija pun smisao, a cene su morale da se
dovedu na nivo +/- X%, a ne na neke raspone (tu se u prvom broju lepo
vidi žurba).
Lično smatram da je najveći uspeh to što se i te kako prošaralo i
po temama, i po autorima, a to je ujedno i moja najveća zamerka
"Računarima" do sada, nekakvo zatvaranje u isuviše uzak krug
saradnika. Ma kakvi bili, brzo će zasititi čitaoce.
Ova podela na PC i RAžUNARE bi mogla, a ja se nadam i da hoće,
otvoriti nove prostore novim autorima i proširiti horizont zahvata
(dva lista uvek mogu više od bilo kog jednog). RAžUNARI će se sigurno
menjati, što mislim da je i za njih daleko najbolje - kako, u kom
smeru, sa kojim ljudima i kojom dinamikom, videćemo već u dolazećim
mesecima.
Bilo kakav nestanak "RAžUNARA" bih lično smatrao bukvalno
tragedijom, ipak je to jedna tradicija koju valja očuvati, a za
budućnost PC-ja se uopšte ne sekiram, smatram je datom (iako to možda
zvuči veoma prepotentno, to je moj stav).
Pozdrav,
DVV
komentari.160inferno,
-> #154, mileusnaŮ│ ˙ prezentacije koje ulepšavaju dan ;)
"go on...make my day!".. ;)
komentari.161majstor,
Ja bih, pored vec izrazenih cestitki, dodao moje misljenje, jer mislim
da ce se po ovoj stvari mnogi sloziti, a mnogi su sigurno irazmisljali
o tome.
Naravno, trebalo je hrabrosti da se ide privatno sa casopisom takvog
kalibra iako su Racunari delomicno utrli put vrlo kvalitetnom casopisu
kakav su i sami postali. Naravno, sto vise casopisa o racunarima, bolje
za sve nas.
Ono, sto sam u stvari zeleo da istaknem, jeste predlog za zajednicko
delovanje Racunara i PC u smislu prodora na TV, jer stvarno jeste sramota
da nemamo, ne postenu, nego nikakvu TV emisiju o racunarima pored toliko
kanala ( ovde posebno "pucam" na nedrzavne ). Mozda bi PCPRESS, kada,
dao bog, ojaca, oformi svoj BB Show na nekom od kanala.
Jeste da je bilo par pokusaja 3K i 3P NS, ali moje misljenje je da je to
i ostalo na pokusajima, jer se uvek pocinjalo sa konceptom "priblizavanja
racunarske tehnologije narodnim masama", protiv cega ja nemam nista ,ali
trebala bi nam i emisija za ljude koji rade na racunarima i kojima ne treba
po n-ti put objasnjavati sta je hard disk, tastatura, itd.
Eto, ja mislim da se o tome uvelike razmisljalo, ali mozda je ovo i motiv
za raspravu u nekoj drugoj conf, pa sam hteo samo da ljudima dam podrsku
za ideje ovakvog tipa, kao i da pomognem koliko mogu.
komentari.162evlad,
-> #156, zqusovac>> Prvo Madjarice od 18-26 godina da uvezbamo jezik.
Mani priču, daj da se radi O;)
komentari.163jkpbvk,
-> #161, majstor+| Ono, sto sam u stvari zeleo da istaknem, jeste predlog za zajednicko
+| delovanje Racunara i PC u smislu prodora na TV, jer stvarno jeste sramota
+| da nemamo, ne postenu, nego nikakvu TV emisiju o racunarima pored toliko
+| kanala ( ovde posebno "pucam" na nedrzavne ). Mozda bi PCPRESS, kada,
+| dao bog, ojaca, oformi svoj BB Show na nekom od kanala.
Krenula je nova emisija na Studiju B 'NTV Computer Weekly'
Prava profesionalno uradjena emisija nalik na strane emisije tog tipa.
Na zalost i ona traje kratko , pola sata.
komentari.164vlador,
-> #161, majstor> kanala ( ovde posebno "pucam" na nedrzavne ). Mozda bi PCPRESS, kada,
E pa ja sam protiv "nedržavnih", kao i, verujem, većina nas iz
unutrašnjosti...
P.S. Možda bi moglo da prođe na TV Somboru.
komentari.165zeljkoj,
-> #159, dveselinovic> Naveo bih samo jednu malu statistiku - od momenta kada je pala
> odluka da se krene u taj projekat, pa preko osnivanja firme,
> dobijanja žiro računa, pečata, itd, nalaženja poslovnih
> prostorija, štampara, papira, sakupljanja tekstova, preloma i
> uopšte svega što ide uz list je proteklo, pazite sada, tačno 37
> dana.
Pa nije teško kad se imaju veze i vezice. :)
komentari.166gerber,
-> #159, dveselinovicYR>*> Mnogo se još razmišlja o listu kao celini, sem osnovne
YR>*> orijentacije koja je naravno data. Ima puno ideja, probava se sve i
YR>*> svašta a sve to traži vremena.
YR>*> Druga stvar koju valja imati na umu jeste dokazana statistika da
YR>*> se koncepcija lista "sleže" na mesto najčešće tokom prva tri broja,
YR>*> pa ne vidim kako bismo mi mogli da izbegnemo taj efekat. Iskreno
Pa ako za vreme dok ste radili i pisali za Računare niste mogli
da smislite koncepciju novog časopisa, zašto ste ga i osnivali
pre vremena? Ili je to ona osnovna orijentacija - "take the money
and run" ?
YR>*> govoreći, ni ja nisam 100% zadovoljan svime, imam raznih zamerki, od
YR>*> opštijih do sitnih malih i samo mojih bubica i hirova, ali ide vreme,
ditto
YR>*> Naveo bih samo jednu malu statistiku - od momenta kada je pala
YR>*> odluka da se krene u taj projekat, pa preko osnivanja firme,
YR>*> dobijanja žiro računa, pečata, itd, nalaženja poslovnih prostorija,
YR>*> štampara, papira, sakupljanja tekstova, preloma i uopšte svega što
YR>*> ide uz list je proteklo, pazite sada, tačno 37 dana.
žestitke. Ali ne vidim da je satisfakcija ljudi koji kupuju
časopis u tome za koliko časova je isti osmišljen, organizovan,
registrovan, izradjeni pečati (sic!), memorandumi, kupljen rešo
sekretarici za kuvanje kafe i ...
Ovako mu dođe da su vas objektivne okolnosti i subjektivni problemi
sprečili da u prvom broju pokažete šta ste u stvari želeli.
Ma hajte molim vas! Kažite lepo da ste prvi broj izdali kako bi
ste skupili pare, a da ćete kroz par brojeva početi sa pravim
časopisom. To je shvatljivo, za razliku od raznih izgovora ;)
YR>*> Taj broj nas kvalifikuje za Ginisovu knjigu rekorda, i ja se
YR>*> uopšte ne šalim kada to kažem. Niko, ali niko, ne stvara list za 37
YR>*> dana, bez obzira na iskustvo - sem nas. Kada se tako gleda na stvar,
YR>*> onda bih ja rekao da je prvi broj načisto fenomenalan, ništa manje.
Na svu sreću da niste uspeli da sve to završite za 27 dana.
YR>*> Lično smatram da je najveći uspeh to što se i te kako prošaralo i
YR>*> po temama, i po autorima, a to je ujedno i moja najveća zamerka
YR>*> "Računarima" do sada, nekakvo zatvaranje u isuviše uzak krug
YR>*> saradnika. Ma kakvi bili, brzo će zasititi čitaoce.
Lično smatram da bi najveći uspeh bio kvalitet članaka. Još
kad bi se kvalitet dopunjvao sa nepristrašnoću pri davanju
recenzija SW-a i HW-a, kud bi nam bio kraj.
YR>*> Ova podela na PC i RAžUNARE bi mogla, a ja se nadam i da hoće,
Što više to bolje. Kupovna moć je dovoljna da pokrije nekoliko
časopisa. Pa bioskopska karta košta 10 dinara. Pozorište je ipak
i dalje jeftino.
komentari.167gerber,
-> #161, majstorYR>*> Naravno, trebalo je hrabrosti da se ide privatno sa casopisom takvog
YR>*> kalibra iako su Racunari delomicno utrli put vrlo kvalitetnom casopisu
YR>*> kakav su i sami postali. Naravno, sto vise casopisa o racunarima, bolje
YR>*> za sve nas.
Treba hrabrosti što jest jest. Ali više hrabrosti treba početi
nešto novo kad nemaš predstavu ko su ti buduće mušterije, koji
promet od prodaje a koji prihod od reklama možeš da očekuješ.
Pogotovo, ako nisi godinama u stalnom kontaktu sa tim istim
mušterijama.
Ovako, sve je, pretpostavljam, bilo poznato i unapred predviđeno.
komentari.168dejanr,
-> #166, gerber>> Ovako mu dođe da su vas objektivne okolnosti i subjektivni problemi
>> sprečili da u prvom broju pokažete šta ste u stvari želeli.
Naprotiv, prvim brojem smo pokazali ono što smo želeli, i to jeste
osnovna koncepcija časopisa i linija kojom će se dalje ići. Ne znam
odakle utisak da nije tako.
Naravno, časopis nije nešto statično, tako da se uvek iz broja u broj
nešto doteruje i menja, prema interesovanjima čitalaca i mogućnostima.
Konkretno, u drugom broju imamo više strana, tako da smo bili u prilici
da pojačamo programerski blok.
Ali osnovna koncepcija "PC"-ja, to je ono što je zacrtano prvim brojem,
i dalje ćemo raditi na razvoju te koncepcije.
>> Lično smatram da bi najveći uspeh bio kvalitet članaka.
Tu se potpuno slažemo, i ja mislim da se upravo u tome vidi (i videće
se) kvalitet "PC"-ja. Tehnička realizacija (prelom, papir itd) je
"tačka na i" kvaliteta članaka.
komentari.169peca,
Nisam nekoliko nedelja mogao da zovem sezam
jer sam bio odsutan, ali sada kada sam stigao,
sacekalo me je najlepse iznenadjenje u vidu
novog casopisa.
Juce sam ga kupio i mogu samo reci da sam
odusevljen. To je ono sto nam je jos odavno
trebalo,i bas sam ovde(odnosno u konferecniji
racunari) pre nekoga vremena rekao da bi nam
trebao jedan izuzetan casopis ove vrste koji
bi u centru svoga delovanja imao KORISNIKA.
Dakle,koji bi se odlikovao kako vrhunskim
tekstovima tako i vrhunskim izgledom,da je
coveku prijatno da ga drzi u ruci i na stolu
i cita. Ovaj novi PC casopis je upravo to,
i to nije samo moje misljenje nego svih kolega
kod mene u birou koji su ga takodje kupili.
Mozete smatrati da imate bar 4 pretplatnika
kod nas, i dosta redovnih citalaca.
Cestitam gospodi koja su osnovala casopis na
ovome potezu i zelim im sve najlepse u buducim
brojevima.Ja sam takorekuc od prvih dana
privatnik,i uvek sam iz sve snage za privatnu
inicijativu bio, siguran sam da ona mora da
uspe kada ljudi znaju posao kao sto ga gospoda
iz pc redakcije ocito znaju. Samo napred!
Isto bih tako zeleo da izrazim zelju Racunarima,
koje citam od prvog broja, da se dalje razvijaju
i napreduju, mozda uz odredjeno profilisanje
oblasti na koju se jedni i drugi usmeravaju,
a sto ce sve biti u intresu citalaca i trzista.
Jos jednom, svaka cast za izuzetan casopis i
sve najbolje!
PECA
komentari.170peca,
Nekoliko komentara na prvi broj,naravno
potpuno dobronamernih.
Hit tekst je za mene uporedni test baza
podataka, ja jeste da se njima ne bavim
ali sam procito sa zadovoljstvom da vidim
sta postoji. Jako dobro sto ima ono sta
izabrati,u smislu preporuke. preporucio bi
da tako isto uporedite i windows tekst
procesore.
Tekst o autocadu je mozda trebao da bude
opsirniji (ja to kao arhitekta ,autocad
mi je hleb). Ali je receno da su prvi
utisci,pa valjda budu i drugi utisci:)
Savrseni procesor je ocito izuzetno
istrazivanje, ali za mene previse slozeno.
Test mini konfiguracija, dobar ali bi bilo
dobro da je bilo jos konfiguracija.
os/2 warp,jako dobro i temeljno, sa zadovoljstvom
sam citao. Ali ipak me nije vrbovao da
predjem na os/2:))
Encarta: to ce svi da citaju:) trebalo bi da
ga prepisu jos neke novine. Sto je najvaznije,
odlicno i zanimljivo napisano. Ja sam odmah
cim sam video resio da kupim enkartu:))
Dnevnik Zoranov: treba jos vise tekstova koji
su tako jasno autorski.
Medjutim ono sto smatram da je najbolji potez
to je pc bukvar. To ce toliku publiku imati
da nemam reci. Svi bi da uzimaju, ali na zalost
i mnogi ce fotokopirati. Trebalo bi pc povremeno
da izdaje takve umetke ili cak specijalna izdanja
odnosno knjige za pocetnike,jer tako sebi prvo
pravi citaoca,a i oglasivacima kupca. Predlozio
bi da razmislite o jednom slicnom umetku o
osnovama(ali bas osnovama) pisanja (obrade teksta),
a mozda i o kupovini kompjutera,odnosno konfi-
gurisanju, dakle nesto kao SAVRSENI PC iz Racunara
od septembra prosle godine, ali primenjeno
direktno na nase uslove.
Tehnicki kvalitet: prava stvar. Svetski izgled u
punom smislu, izvanredna obrada, nigde nema ono
nastavak na strani 77 itd.
Naslovna strana: svetska, ali ja nekako voleo da
vidim one zenske;))
komentari.171kriss,
-> #163, jkpbvk˙˙ Krenula je nova emisija na Studiju B 'NTV Computer Weekly'
Termin?
komentari.172jkpbvk,
-> #171, kriss+| Termin?
Zaboravih da kazem :)
Petak 18:00h
komentari.173radosav,
Na onom anketnom kartončiću bilo je pitanje dali želim da mi se sledeći
broj donese poštom. Pošto je rečeno da sledeći broj izlazi iduće nedelje,
mogu li ja da se pouzdam da će taj broj stići na moju adresu ili ipak treba
da ga lično kupujem? Ako broj šaljete poštom, kada ćete ga poslati?
komentari.174djcorto,
-> #151, gremlin>> ne mogu da dam jer nece biti objektivan (iako je to, izgleda,
>> ovde praksa ;), ali komentari "slucajnih prolaznika" su
>> izrazito povoljni.
Anonimni citalac Alex ? ;)
komentari.175djcorto,
-> #161, majstor>> da nemamo, ne postenu, nego nikakvu TV emisiju o racunarima
>> pored toliko kanala ( ovde posebno "pucam" na nedrzavne ).
>> Mozda bi PCPRESS, kada, dao bog, ojaca, oformi svoj BB Show na
>> nekom od kanala.
Imas na Studiju B emisiju NTV Computer Weekly koja se realizuje u
saradnji sa Vincom, petkom u 18h. Vrlo dobar pocetak, pohvaljujem :)
Proslog petka je isao pilot, reportaza sa CAD Foruma, a danas prva
emisija. Ko je gledao, neka kaze :)
komentari.176gerber,
-> #168, dejanrYR>*> Naprotiv, prvim brojem smo pokazali ono što smo želeli, i to jeste
YR>*> osnovna koncepcija časopisa i linija kojom će se dalje ići. Ne znam
YR>*> odakle utisak da nije tako.
Iz DVV-ove poruke, a čini mi se i iz nekoliko prethodnih
(izbrisah greškom celu SDW bazu :(), gde se glede primedbi
poziva na kratak vremenski rok za realizaciju No.1, i gde
konstatuje da ste još uvek u periodu procenjivanja šta i kako,
da se isprobava "sve i svašta".
Jednom rečju generalni ton saradnika PC-a nije uskladjen.
Dok je s jedne strane umeren i profesionalno orijentisan, s druge
strane se provlače već pomenute "objektivne okolnosti i .. "
Inače, slažem se da je, kada je prvenac u pitanju, najbitnije
ostaviti utisak. Ako je sastavni deo tog utiska kvalitet i
originalnost, barem koliko i efektna realizacija, tim bolje.
A kad je reč o časopisu, nije sramota niti greška iskoristiti
prve korake za akumulaciju sredstava za dalje poslovanje.
Konačni sud se ionako može dati tek kasnije, pri čemu će se
lako utvrditi da li je stvoreno nešto što ima i kvalitet i
ekonomski efekat, nijedno ili samo jedno od toga. Ako se pri
tome obraća pažnja na primedbe, što je koliko vidim slučaj,
utoliko bolje po sve.
komentari.177djcorto,
-> #167, gerber>> Ovako, sve je, pretpostavljam, bilo poznato i unapred
>> predvideno.
I anketa iz nagradne igre Racunara dobro proucena ... ;)
komentari.178djcorto,
-> #170, peca>> gurisanju, dakle nesto kao SAVRSENI PC iz Racunara
>> od septembra prosle godine, ali primenjeno
Nadajmo se da nece opet biti prepisano iz PC Magazina.
komentari.179dejanr,
-> #170, peca>> Predlozio
>> bi da razmislite o jednom slicnom umetku o
>> osnovama(ali bas osnovama) pisanja (obrade teksta),
>> a mozda i o kupovini kompjutera,odnosno konfi-
>> gurisanju, dakle nesto kao SAVRSENI PC iz Racunara
>> od septembra prosle godine, ali primenjeno
>> direktno na nase uslove.
Hvala na podršci, a želje se ispunjavaju i pre nego što su
izrečene :) U drugom broju objavljujemo specijalni dodatak baš o
tome, pisao ga je Dejan Veselinović, a što se tiče "Bukvara
obrade teksta" (radni naslov, posle ove tvoje poruke :), razmislićemo
i o tome za neki od sledećih brojeva.
komentari.180dejanr,
-> #173, radosav>> Na onom anketnom kartončiću bilo je pitanje dali želim da mi se sledeći
>> broj donese poštom. Pošto je rečeno da sledeći broj izlazi iduće nedelje,
>> mogu li ja da se pouzdam da će taj broj stići na moju adresu ili ipak treba
>> da ga lično kupujem? Ako broj šaljete poštom, kada ćete ga poslati?
Možeš se pouzdati :) Drugi broj je danas štampan (veći deo, neki tabaci
su ostali i za sutra), tako da ćemo prve primerke imati u sredu popodne
ili u četvrtak ujutru (ponedeljak i utorak se ne radi :( ). Tada počinjemo
da pakujemo i šaljemo pretplatnicima i onima koji su naručili pouzećem, a
dalje je već u rukama pošte, nadam se da oni nisu spojili Uskrs preko
Dana državnosti i Prvog maja pa do sledećeg vikenda.
komentari.181dejanr,
-> #176, gerber>> > Naprotiv, prvim brojem smo pokazali ono što smo želeli, i to jeste
>> > osnovna koncepcija časopisa i linija kojom će se dalje ići. Ne znam
>> > odakle utisak da nije tako.
>>
>> Iz DVV-ove poruke, a čini mi se i iz nekoliko prethodnih
>> (izbrisah greškom celu SDW bazu :(), gde se glede primedbi
>> poziva na kratak vremenski rok za realizaciju No.1, i gde
>> konstatuje da ste još uvek u periodu procenjivanja šta i kako,
>> da se isprobava "sve i svašta".
>> Jednom rečju generalni ton saradnika PC-a nije uskladjen.
Svaki naš saradnik i kolega, naravno, ima svoje mišljenje, i nema nikakve
obaveze da se mišljenja svih njih slažu. Istu stvar će, naravno, razni
ljudi videti na razne načine, što je i dobro.
Kako ja na to gledam, prvi broj "PC"-ja jeste pripremljen brzo (pre svega
zato što je za svaki posao angažovan vrhunski profesionalac za tu oblast,
od pravne podrške preko postavljanje tehnologije za prelom do štamparije),
ali nije pripremljen na brzinu, a koncepcija je pažljivo promišljena i
predstavlja nešto što će se kroz sledeće mesece dalje razvijati, ali se
neće u bitnijim crtama menjati.
Inače, složio bih se sa Imenjakom da je bilo (i još ima) stvari koje su
svesno ostavljene za drugi i treći broj, kako bi prvi izašao u aprili a
ne recimo u maju. Videćete, recimo, da u drugom broju uvodnik ima svoj
dizajn, da je usavršen dizajn zaglavlja rubrika, u trećem ćemo krenuti
i sa amblemima "PC Preporuka", koje sada dizajneri još crtaju, možda sa
slikama saradnika itd. To je, po meni, sve šminka - važna, ali ipak
šminka, i zato je mogla da sačeka.
>> A kad je reč o časopisu, nije sramota niti greška iskoristiti
>> prve korake za akumulaciju sredstava za dalje poslovanje.
Postojala je takva ideja, čak detaljno razrađena, da se prvi broj pripremi
u mnogo skromnijoj opremi, baš sa ciljem da se početna ulaganja održe na
minimumu. Najzad smo rešili da krenemo drugim putem, tj. da se u prvi
broj uloži puno novca i da on izgleda najbolje što može da izgleda. Dakle,
prvi broj *nije* bio način da se akumuliraju sredstva, nego pre da se
sredstva ulože (= potroše ;) u cilju boljeg starta na tržištu.
>> Konačni sud se ionako može dati tek kasnije, pri čemu će se
Slažem se, časopis (bilo koji) se može objektivnije procenjivati tek
kada izlazi neko vreme, možda 6 meseci ili tako nešto. Teorija kaže
da su za časopis kritična tri broja, kada izađe četvrti onda se već
može smatrati da je "zaživeo".
komentari.182skovacevic,
-> #149, majstor
> Elem, da se vratim na pocetak. Ako isti autori ne nastavljaju
> rad i na Racu- narima, upravo Racunari treba da predstavljaju
> zagonetku, mozda pozitivno iznenadjenje.
Malo se kasno uključujem u celu polemiku, tek pre neki dan sam otvorio
lični korisnički nalog, ali sam dobar deo priče pratio preko kolege sa
posla. Naime svo ovo vreme se provlači priča kako će "Računari" dalje da
funkcionišu bez "stare ekipe" koja sada stvara "PC" - logičan sled misli
većine čitalaca je da će propasti za 2-3 broja. Međutim, ovde bi se
vratio na odgovor Nenada Batoćanina u kojem on kaže da su "Računari"
tamo gde je ekipa koja ih je pokrenula, ne znajući koliko je ta izjava
tačna. "PC" je samo elegantna kopija starih "Računara", što je i za
očekivati, obzirom da su dvojica Dejana i Zoran davali pečat celoj
politici broja. To znači da ću i dalje čitati kako su Micro Anima, Gama
i MZ dali najbolji hardver, samo na drugom mestu.
Da se vratimo "Računarima". Pitanje je ko sada ostaje u njima i kako će
dalje oni izgledati? Imao sam čast da se na upravo završenom CAD Forumu
upoznam sa Vladanom Aleksićem, novim glavnim i odgovornim urednikom.
žoveka poznajem po njegovim tekstovima u proteklih sedam godina koliko
piše za "Računare" (njihov kvalitet neću spominjati, čitaoci su se sami
uverili u njega), kao i iz OSE računarskog inženjeringa gde je radio dok
je moja firma plotovala kod njih. Prijatno iznenađenje bio je i rad koji
je on izlagao na licu mesta, a ticao se vizuelizacije i problema sa
kojima se sreću ljudi tehničkih struka kada se susretnu sa bojama,
senkama i svim ostalim što je za njih strano. Ono što je najvažnije je
da je rad bio najposećeniji na Forumu i nesumnjivo jedan od najboljih -
gospodin Aleksić ga je izlagao iz glave (za razliku od 99% ostalih
predavača koji su čitali svoje radove iz zbornika). Pošto sam iz najave
rada saznao za Aleksićevu novu funkciju, prišao sam posle da mu
čestitam i da se raspitam za budućnost časopisa kojeg čitam od prvog
broja. Verujte mi, "Računari" su u dobrim rukama. žovek me se setio,
i zatim sam razgovarao, ne sa urednikom koji sklapa tekstove u mozaik
broja i baca ih u štampu, već sa jednim menadžerom koji vodi poslovnu
politiku koja se teško nalazi na ovim prostorima. Gospodin Veselinović
je postavio pitanje: ko može za 37 dana da napravi nov časopis? Ja
odgovaram da je to Vladan Aleksić, čovek koji je ostao sam u redakciji i
koji iz pepela diže nešto što će postati jedan kvalitetan računarski
časopis. Drago mi je da novi "Računari" neće ličiti na stare - voditi
istu politiku 11 godina i pri tome se nimalo ne menjati je stvarno
suludo, i jedino je nedostatak prave konkurencije sprečavao časopis od
propasti.
Moram da pomenem i toliko hvaljeni dizajn "PC-ja". Elegantna kopija
"Računara", kao što sam već spomenuo, ali ne ni dovoljno elegantna -
tvorci su se očigledno oslonili na to da je dobra štampa (BIGZ se ne
može ni prineti Publikumu) i priprema na računaru dovoljan uslov da broj
izgleda dobro. Opet se vraćamo na priču o tome kako CorelDraw ne čini
dizajnera, već da je to samo jedna od alatki koju kreativac primenjuje -
od g* se ne može napraviti pita, ma kakvu tehnologiju primenili (ovde
sam mislio na klinca za Corelom naspram pravog dizajna, a ne na
časopis). žasopis se prelama na računaru, a nigde tekst ne obilazi oko
slike, nigde nema ilustracija, a stara neuravnoteženost strane (boljka
"Računara") se ponavlja. Zapamtite: boj ne bije svijetlo oružje!
Kupovaću "PC" i biću i dalje pretplaćen na "Računare" (uredniče, daj
poboljšaj malo tu službu pretplate. Dva dobra časopisa mogu samo da
budu povoljnost za čitaoce, jer prisustvo onog drugog neće dozvoliti
nikome od njih da se opuste. Samo napred i puno sreće i jednom i drugom.
komentari.183majstor,
Evo jos i jednog komentara, a tice se cena. Naime, cini mi se da sam video
cene pretplate koje nisu nize od zbira pojedinacnih brojeva. Nadam se da
delite moje misljenje da bi pretplata trebala sluziti i stimulisanju ku-
povanja casopisa, a ne nekom relativnom rezervisanju primerka casopisa.
P.S. Dok ovo kucam, nemam casopis pred ocima, pa nemojte da me skalpirate
ako sam pogresio. ( ne ustaje mi se iz fotelje. )
komentari.184dejanr,
-> #183, majstor>> Evo jos i jednog komentara, a tice se cena. Naime, cini mi se da sam video
>> cene pretplate koje nisu nize od zbira pojedinacnih brojeva. Nadam se da
Jedan broj = 13 dinara, 12 brojeva u pretplati = 140 dinara, dakle postoji
ušteda od 1.33 dinara po broju u odnosu na cenu na kiosku.
komentari.186gerber,
-> #177, djcortoYR>*> I anketa iz nagradne igre Racunara dobro proucena ... ;)
A ko se nije potrudio da odgovori, sada može samo da žali :)
Šalu na stranu, to je verovatno bio jedan od elemenata, a
koliko je relevantan za procenu opšteg odnosa videće se.
komentari.187gerber,
-> #181, dejanrYR>*> Postojala je takva ideja, čak detaljno razrađena, da se prvi broj
YR>*> pripremi u mnogo skromnijoj opremi, baš sa ciljem da se početna
YR>*> ulaganja održe na minimumu. Najzad smo rešili da krenemo drugim putem,
YR>*> tj. da se u prvi broj uloži puno novca i da on izgleda najbolje što
YR>*> može da izgleda. Dakle, prvi broj *nije* bio način da se akumuliraju
YR>*> sredstva, nego pre da se sredstva ulože (= potroše ;) u cilju boljeg
YR>*> starta na tržištu.
Semantika je u pitanju:) Upravo sam pri pominjanju "akumulacije"
mislio da je prvo "udarno" ulaganje u izgled i ono što zoveš
"šminkom", u stvari način za ostavljanje prvog utiska. Kao i
izabrani tekstovi koji idu za tim da zadovolje najširi krug.
Sve to u cilju obezbeđenja prodaje (i dovoljnih reklama) za prvih
nekoliko brojeva. Posle toga, jedino se kvalitetom može zadržati
prvobitno stečen položaj. A i izgled sigurno pomaže.
komentari.188dejanr,
-> #182, skovacevic>> žasopis se prelama na računaru, a nigde tekst ne obilazi oko
>> slike, nigde nema ilustracija
Nedostatak ilustracija je stvarno bio i ostao rak-rana računarskih
časopisa. Nevolja je u matematici: više ilustracija = manje teksta.
Pitanje je šta čitaoci više cene, znači pitanje ravnoteže.
Što se tiče obilaženja teksta oko slike, mislim da u drugom broju
staviše tako nešto baš u mom komentaru. Mislim da je to pre svega
pitanje ukusa, sviđa li se nekome ili ne. Meni lično se ne sviđa
osobito - kada se počelo sa računarskom pripremom publikacija,
bilo je interesantno jer je bilo nešto sasvim novo i dotle nemoguće
(ili bar jako teško).
Nije baš nikakav problem to uraditi, klikne se na jednu opciju, ali
mi se ne čini da treba insistirati na takvom uklapanju slika.
komentari.189cnenad,
-> #184, dejanrŁŁŁ Jedan broj = 13 dinara, 12 brojeva u pretplati = 140 dinara, dakle
ŁŁŁ postoji ušteda od 1.33 dinara po broju u odnosu na cenu na kiosku.
Cena koju želimo da upoređujemo je ona od 10 din u redakciji. S obzirom da
sam se već drugi put opekao na 'Računare' i pretplatu (zbog kasnijih popusta)
po knjižarama BIGZ-a jasno je da 120 din ne može biti isto što i 140 ;)
komentari.190maxinaki,
-> #155, zqusovac0o. Ne staj mi na muku, Fancy mi spalio Mission zvucnike uz pomoc mog bate i
0o. piratskih traka :((( pa sad vec 5 meseci slusam neki dres ITT, ocaj zivi,
0o. nista od rezolucije, fuj, fuj. Ne znam kome da odnesem Missione da ih
Donesi kod mene !
Pozdrav MaxiNaki.
P.S.Nadam se da si ozbiljno shvatio.
komentari.191spantic,
-> #131, zqusovac> E, ali da znas da ima kvalifikacioni ispit ;)
Uh, hvala ali ne bih tebe, ako može da replicira fuser ;)
komentari.192zkrstic,
-> #165, zeljkoj>> uopšte svega što ide uz list je proteklo, pazite sada, tačno 37
>> dana.
>
> Pa nije teško kad se imaju veze i vezice. :)
E ovo je baš bilo zlonamerno! I na kraju takve zlobne poruke stavi
pravi smajli kao ovaj ;) ili možda bolje onaj pravi ;>
komentari.193dejanr,
-> #189, cnenad>> > Jedan broj = 13 dinara, 12 brojeva u pretplati = 140 dinara, dakle
>> > postoji ušteda od 1.33 dinara po broju u odnosu na cenu na kiosku.
>>
>> Cena koju želimo da upoređujemo je ona od 10 din u redakciji.
Može da se upoređuje sa tom cenom, ali onda njoj treba dodati oko
dinar ipo, koliko približno košta poštarina, plus nešto za pakovanje.
Za 12 brojeva to je upravo ta razlika.
komentari.194basrak,
-> #175, djcorto> Imas na Studiju B emisiju NTV Computer Weekly koja se realizuje
> u saradnji sa Vincom, petkom u 18h. Vrlo dobar pocetak,
> pohvaljujem :)
A jel' ima repriza?
komentari.195madamovic,
-> #170, peca> Medjutim ono sto smatram da je najbolji potez
> to je pc bukvar. To ce toliku publiku imati
E, meni se to ne sviđa, jer mi to ne treba....
> i mnogi ce fotokopirati. Trebalo bi pc povremeno
> da izdaje takve umetke ili cak specijalna izdanja
> odnosno knjige za pocetnike,jer tako sebi prvo
To DA, ali da se mešaju 2 vrste korisnika..... nije poželjno....
> pravi citaoca,a i oglasivacima kupca. Predlozio
> bi da razmislite o jednom slicnom umetku o
> osnovama(ali bas osnovama) pisanja (obrade teksta),
Da, ali van PC-a please...
> a mozda i o kupovini kompjutera,odnosno konfi-
> gurisanju, dakle nesto kao SAVRSENI PC iz Racunara
> od septembra prosle godine, ali primenjeno
> direktno na nase uslove.
Hmmm, to da ali za 6 meseci....
komentari.197madamovic,
-> #179, dejanr>>> gurisanju, dakle nesto kao SAVRSENI PC iz Racunara
> Hvala na podršci, a želje se ispunjavaju i pre nego što su
> izrečene :) U drugom broju objavljujemo specijalni dodatak baš
> o tome, pisao ga je Dejan Veselinović, a što se tiče "Bukvara
Hmmm, da niste malo preuranili.... da svaka 2-3 meseca izbacujete
"SAVRŠENI PC x".... nema logike, praksa pokazuje da korisnici menjaju
računare svake 2-3 godine.... (eventualno jednom godišnje kupe diskete,
,neki programski paket,ili nešto slično....)
komentari.198vlador,
-> #195, madamovic> E, meni se to ne sviđa, jer mi to ne treba....
....kao ni većini onih koji su kupili "PC". Barem ne direktno. Pa se
opet niko ne žali.
> To DA, ali da se mešaju 2 vrste korisnika..... nije poželjno....
Što?
> Da, ali van PC-a please...
:)
> Hmmm, to da ali za 6 meseci....
A što? Da informacije ne bi bile suviše stare kad ti budeš kupovao
konfiguraciju. ;)
Veoma subjektivno... a o tome je već bilo reči.
komentari.199majstor,
-> #184, dejanr
=> Jedan broj = 13 din, 12 brojeva u pretplati = 140 din
Ako redakcija racuna za pretplatu ulicnu cenu od 13 din i postanske
troskove, da li to znaci da ne postoji opcija placanja pretplate i
podizanja primerka u redakciji, kao sto sam do sada radio sa Racunarima ?
Ovo sam radio, jer mi je BIGZ blize nego da cekam da casopis ode u postu,
a odande da predje u Novi Bgd. Samo jednom sam se prevario i tada sam sam
dobijao primerak medju poslednjima.
komentari.200ndragan,
-> #119, bkaradzic/ E pa, video sam jedan Madjarski (mozda je samo Madjarsko izdanje)
/ casopis
U mađarskom izdanju žipa izašao mali CD (oko 3 cola, tu negde), sa
instalacijom Linuksa i još nekim drangulijama, pre par meseci.
komentari.201zzivotic,
-> #182, skovacevic>> tvorci su se očigledno oslonili na to da je dobra štampa (BIGZ se ne
>> može ni prineti Publikumu) i priprema na računaru dovoljan uslov da broj
>> izgleda dobro. Opet se vraćamo na priču o tome kako CorelDraw ne čini
>> dizajnera, već da je to samo jedna od alatki koju kreativac primenjuje -
>> od g* se ne može napraviti pita, ma kakvu tehnologiju primenili (ovde
>> sam mislio na klinca za Corelom naspram pravog dizajna, a ne na
Iskreno mi je žao što si stekao utisak da smo se oslonili na to da je
dovoljno da imamo računar i dobru štampariju i da time automatski dobijamo
novine koje dobro izgledaju - radi se ipak samo o tvom utisku. Računarima se
bavim suviše dugo (oko dve godine sam posvetio direktno problemima primene
računara u grafičkoj pripremi) i verujem da ćeš razumeti da nije moguće da na
takav način razmišljam.
Konačni cilj unutrašnje opreme PC-a je prilično jednostavno zamišljen -
osnovu čini tekst a tekst obavezno mora biti propraćen ilustracijom koja
pomaže praćenju teksta. Konkretno, kada je reč o testovima hardvera,
trudićemo se da se uz svaki pomen bilo kog dela opreme pojavi i fotografija,
kao što će uz prikaz bilo kog programa ići i ilustracije koje pomažu da se i
vizuelno doživi paket. Neke rubrike očito dozvoljavaju da se ide i se nešto
slobodnijim ilustracijama ali nećemo težiti tome da imamo 'zasićenu' stranu
po svaku cenu.
Unutrašnjost prvog broja PC-a je svakako siromašnija od onoga što želimo da
postignemo ali je ovakva odluka doneta svesno. Smatram da je bolje imati
nešto siromašniju opremu ali dosledno sprovedenu, nego praviti uspone i
padove. U prvih nekoliko brojeva jednostavno nije moguće odmah postaviti sve
na svoje mesto. Zato smo krenuli postepeno i verujem da će već drugi broj
koji izlazi za koji dan izgledati bogatije i bliže onome kako zamišljamo
konačni dizajn lista.
>> časopis). žasopis se prelama na računaru, a nigde tekst ne obilazi oko
>> slike, nigde nema ilustracija, a stara neuravnoteženost strane (boljka
>> "Računara") se ponavlja. Zapamtite: boj ne bije svijetlo oružje!
Oko koje slike? ;) Da smo oko neke slike 'malo obišli' ne verujem da bi to
smatrao dokazom da *znamo* da koristimo alat. Ako ti treba dokaz da poznajemo
alat, uzmi sledeći broj PC-a, pogledaj crnu senku ispod slova u onoj obojenoj
površini u kojoj piše naziv rubrike i pitaj one koji dobro poznaju Quark kako
se ona može dobiti ;>
Pozdrav, zz
komentari.202dejanr,
-> #199, majstor>> Ako redakcija racuna za pretplatu ulicnu cenu od 13 din i postanske
>> troskove, da li to znaci da ne postoji opcija placanja pretplate i
>> podizanja primerka u redakciji, kao sto sam do sada radio sa Racunarima ?
Sve dolazi u obzir. U tom slučaju je pretplata za 12 brojeva 110 dinara.
komentari.203cnenad,
-> #193, dejanrŁŁŁ Može da se upoređuje sa tom cenom, ali onda njoj treba dodati oko
ŁŁŁ dinar ipo, koliko približno košta poštarina, plus nešto za pakovanje.
Na kartončiću, za drugi broj stoji ponuda, da se poruči na kućnu adresu uz
popust od 20%. Pošto pretpostavljam da za ovaj broj ne spremate neugodno
iznenađenje sa povećanjem cene, jasno je da popust od 20% na 13 din iznosi
10.40 din. Tih 40 para mi nešto ne ulaze u računicu od 1.5 dinar za poštarinu
(btw ona je oko 70 para prosečno) i pride troškove pakovanja (za jedan flis
papir listić ) koji su toliko jeftini da je to nezanemarljivo. Ovde jedino
opravdavam zbog plastične trakice koja je sigurno skuplja.
komentari.204bigbrada,
-> #197, madamovic---== "SAVRŠENI PC x".... nema logike, praksa pokazuje da
---== korisnici menjaju računare svake 2-3 godine....
---== (eventualno jednom godišnje kupe diskete, ,neki programski
---== paket,ili nešto slično....)
Ih, ih! Za računar još kako, ali diskete 'jednom godišnje'?!?!?!
Mislim da ima logike svakih 'par' meseci objavljivati dotični
dodatak, jer se tim tempom i odvija razvoj računarske tehnike.
Zamisli situaciju da hoću da kupim računar, imam taj dodatak
od pre dve godine, a sledeći izlazi za godinu dana :) Baš bih se
usrećio, zar ne?
Sale.
komentari.205dveselinovic,
-> #192, zkrstic* * * * *
>> uopšte svega što ide uz list je proteklo, pazite sada, tačno 37
>> dana.
>
> Pa nije teško kad se imaju veze i vezice. :)
E ovo je baš bilo zlonamerno! I na kraju takve zlobne poruke stavi
pravi smajli kao ovaj ;) ili možda bolje onaj pravi ;>
* * * * *
Što, čovek je u pravu! Imali smo, svi mi, ne "veze i vezice",
nego vezetine i vezurdače. Pa šta ćeš više, svi se poznajemo i
družimo nekih sada već 6-7 godina u proseku, a ja recimo ZZ-a znam
još od 1984. godine, dok je još stanovao u mom širem komšiluku
(onda je bio izbeglica na Novaku, pa mi je sada opet još bliži
komšija - welcome back to life, ZZ :-)))))
Svi smo od samog početka znali da list čine ljudi, a sve ostalo
je, što reče Imenjak, tačka na "i". Mi smo imali tu subjektivnu
prednost da smo se dobro znali, da smo od ranije bili jedan
prilično uhodan tim, pa se po tom pitanju sve svodi na još veći
stepen uhodavanja, a upoznavanje smo preskočili odavno.
Sa druge strane, moje najveće zadovoljstvo do sada jeste pojava
novih perspektivnih (sećate se tog izraza?) autora, mislim da ćemo
ih imati još više u vremenu ispred nas - i to je dobro, jako dobro.
A što se lično ne slažem sa nekim njihovim zaključcima, i to je
dobro, jer unisona redkacija nije redakcija, nego ekumenski hor,
a ja bedno pevam.
Pozdrav,
Cannonball DVV
komentari.206dveselinovic,
-> #187, gerber> Semantika je u pitanju:) Upravo sam pri pominjanju "akumulacije"
> mislio da je prvo "udarno" ulaganje u izgled i ono što zoveš
> "šminkom", u stvari način za ostavljanje prvog utiska. Kao i
> izabrani tekstovi koji idu za tim da zadovolje najširi krug.
> Sve to u cilju obezbeđenja prodaje (i dovoljnih reklama) za prvih
> nekoliko brojeva. Posle toga, jedino se kvalitetom može zadržati
> prvobitno stečen položaj. A i izgled sigurno pomaže.
Lagao bih kada bih tvrdio da nam i te misli nisu pale na pamet,
ali verovato ti meni ili ne, one su ostale za sam kraj, da popune
onih nedostajućih 5% do samog kraja od 100%.
Naša potpuna preokupacija je bila koncepcija lista, u smislu
obima HW i SW blokova, rasporeda tekstova tako da se ne bude
monoton, ali i da se održi pažnja šireg (mada ne i najšireg) kruga
čitalaca, konkretna rešenja i u samom listu (izgled, raspored,
font, itd) i iznad svega, pokušaj da postavimo nekakav duh lista.
Kao trudbenici u tom poslu, mi nismo oni koji treba da prosuđuju
da li jesmo ili nismo pogodili neki duh lista, to čitaoci treba da
kažu.
Ako jesmo, onda treba da ga dalje razvijamo, a ako nismo, onda
nazad za crtaću tablu.
žini mi se, a može biti da grešim, da tebi pomalo smeta taj
nastup ka širem krugu čitalaca. To shvati kao nužnost u bar
nekoliko brojeva iz dva razloga.
Prvo, ma koliko iskusni bili i ma koliko znali, mi nismo ni
superljudi, ni mađioničari, a pogoditi ukus nekoj "svojoj" publici
je jaaaaaako teško kada nemaš neku "svoju" publiku, jer ti je to
prvi broj. Dakle, hoćeš-nećeš, makar malo lutati moraš, pa kada to
znaš, onda normalno ideš na takav sastav lista koji će se dopasti
što širem krugu publike. Tu koncepciju kasnije razvijaš i
modifikuješ, a broj prodatih primeraka neopozivo pokazuje koliko
se na dobrom ili lošem tragu.
Drugo, iako je kupovna moć potencijalnih čitalaca takva da može
da izdrži ne dva ili tri, već 5 ili 6 ovakvih listova, ali da bi
za njih dali pare, ljudi žele određen profil. To i jeste kriterijum
izbora između lista A i lista B, to tvrdim, a ako je čovek u
principu kupac takve štampe, cena uopšte nije problem ako je u
granicama razuma i ako čovek smatra da dobija očekivanu vrednost
za njegove pare (mogao je PC da košta ne 13, nego 16 ili 18 dinara,
opet bi isto išao kao i sada, i to tvrdim, bar za prvi broj).
Međutim, kako je ranije na tržištu izbor bio sveden na "Računare"
ili "Svet kompjutera", polarizacija kupaca po profilima je bila
laka. Sada postoje ne više dva, nego tri lista, pri čemu je "Svet
kompjutera" zadržao svoj opšti profil i time publiku, pa je
konkurencija u drugom delu segmenta. U praksi, to znači da su
konkurencija "Računari" i "PC", pa je sasvim normalno da će jedan
list reagovati na drugi i obratno, jer su neposredni konkurenti.
Ovo ne može a da se ne odrazi i na profile oba lista, potpuno
nezavisno od naše volje, jer je to nametnuto konkurencijom za iste
pare iz istih džepova istih kupaca. Dakle, profili i "PC"-ja i
"Računara" će se nužno menjati, na to će ih uvek terati onaj drugi
list, ako nikako drugačije, onda bar opštim izborom članaka.
Prema tome, očekujte izmene u koncepcijama oba lista u narednih
3-4 broja, manje u "PC"-ju a veće u "Računarima", što je opet
sasvim normalno, jer je tamo došlo do radikalne izmene sastava
redakcije, od G&O Urednika nadalje. Drugi ljudi, druga koncepcija,
što može biti jako dobro i veoma osvežavajuće za naše tržište.
Na to sam mislio kada sam rekao da je potrebno 2-3 broja da se
bilo koja koncepcija "slegne". A ZZ je objasnio koje izmene možete
videti već za 2-3 dana i zašto ih nije bilo ranije.
Pozdrav,
Cannonball DVV