PCPRESS

12 Apr 1995 - 11 Dec 1995

Topics

  1. casopis.pc (5)
  2. novi.broj (35)
  3. prilozi (16)
  4. ispravke (0)
  5. statistika (0)
  6. prodajna.mesta (4)
  7. komentari (1378)

Messages - komentari

komentari.207 dveselinovic, -> #182, skovacevic
> "PC" je samo elegantna kopija starih "Računara", što je i za > očekivati, obzirom da su dvojica Dejana i Zoran davali pečat > celoj politici broja. To znači da ću i dalje čitati kako su Micro > Anima, Gama i MZ dali najbolji hardver, samo na drugom mestu. Ne znam šta da mislim o ovom komentaru. Ja bih bio veoma zadovoljan kada bi naši dileri bili malo aktivniji, a ja se evo već 8-9 godina iz petnih žila napinjem da im objasnim da nikoga do sada nisam odbio, ali da jednostavno nemam mogućnosti da svakoga od njih na dnevnoj bazi zivkam i pitam ima li šta novo i da li im je roba stigla. To što su neke firme agilnije od drugih nema veze samnom, moje je samo da pošteno odradim ono što mi se donese. Na primer, za bazne konfiguracije sam poslao tačno 22 poziva faksom, obavio naknadnih 16 razgovora po prijemu faksa, svi su bez greške obećali učešće, a koliko ih je zaista bilo, prebroj sam. Jesam li ja i/ili list sada kriv zbog takvog stanja? I šta ja još tu mogu da učinim da oni postanu agilniji i eventualno ispune njihova obećanja? Što se pomenutih firmi tiče, mirne duše ti mogu reći da imam bar po jednog drugara u svakoj viđenijoj beogradskoj firmi. Taleta iz MZ-a znam još iz IBIS SYS-a od pre 7-8 godina, Dušana iz Micro Anime otprilike isto toliko, a tamo radi i legendarni M.P., koga znam dobrih 20 godina. Isto tako, znam Olivera iz Biosfere, Nikolu iz Ada Computers, Baneta iz Technicom-a, Acu iz T.M. Computers-a, Sašu Šutlića, Zorana, Saleta, Marija, Mišu, Lakija, čiku, Anu i Marijanu iz O.T.C.-a, pola IBIS SYS-a, Nešu, Veru i Dajanu iz Olymp-a, Danka iz Jugodate, itd, itd, itd. Uzmi samo ovaj kratki izvod iz spiska i uporedi ga sa prikazanim mašinama, pa ti meni reci zašto nema većeg dela navedenih firmi - a do Novog Sada još nisam ni stigao (tamo je lako, svi se zovu Đorđe;-))))))), sem Ilije (Amba)). A ja sam dobar pop, redovno obilazim parohiju. > Gospodin Veselinović je postavio pitanje: ko može za 37 dana da > napravi nov časopis? Ja odgovaram da je to Vladan Aleksić, čovek > koji je ostao sam u redakciji i koji iz pepela diže nešto što će > postati jedan kvalitetan računarski časopis. Hm, teško da je to baš ista stvar. Prvo, "Računari" imaju dugu tradiciju i ljudi će ih kupovati po inerciji (bar još nekoliko brojeva), a "PC" je potpuno nov, niko za njega nije ni znao i tek mora da se afirmiše. Drugo, "Računari" iza sebe imaju kakav-takav BIGZ, a "PC" ima samo nas same, što je radikalna razlika. Treće, ako "Računari" odmah i ne nađu neki nov imidž, inercija i BIGZ će im pomoći da prebrode tu krizu, a "PC" nema tu pogodnost jer nema zaleđinu. Ne bih želeo da ovo pretvorim u diskusiju oko razlika, ja mislim da razlike treba da se vide u štampi, a brojke oko prodaje i remitende će već reći svoje, i to će jedino biti konačno. Vladan Aleksić je moj kolega, bio i ostao iako sam ja sada drugde, jer se još uvek bavimo istim poslom. Da mu je zadatak lak, sasvim sigurno nije, uprkos komparativnim prednostima koje ima, jer je pred njim veoma težak posao udaranja sasvim novog pečata jednom starom listu, nalaženja dobre a ne bilo kakve nove ekipe autora, itd. Od srca mu želim uspeha, a da li će ga imati, to ni na koji način ne zavisi od mene. Lično, jako bih voleo da "Računari": a) nastave da izlaze, ako je moguće redovnije nego do sada, b) nađu neki svoj novi profil koji će zadovoljiti bar deo publike, ako ne baš sve i c) dobiju novog sposobnog urednika u vidu Vladana Aleksića, alias Gremlina, jer je on taj koji daje ton celoj stvari. Nikada ne zaboravite da je dobar deo nas iz "PC"-ja utopio podosta godina u "Računare" i da nama nikada ni ne može biti svejedno šta će sa njima biti, bez obzira na naš odlazak. Pozdrav, DVV
komentari.208 dveselinovic, -> #176, gerber
> Iz DVV-ove poruke, a čini mi se i iz nekoliko prethodnih > (izbrisah greškom celu SDW bazu :(), gde se glede primedbi poziva > na kratak vremenski rok za realizaciju No.1, i gde konstatuje da > ste još uvek u periodu procenjivanja šta i kako, da se isprobava > "sve i svašta". > Jednom rečju generalni ton saradnika PC-a nije uskladjen. Dok je > s jedne strane umeren i profesionalno orijentisan, s druge strane > se provlače već pomenute "objektivne okolnosti i .. " Pa, neće biti baš tako. Prvo, ja se ne "pozivam na kratak rok", već samo skrećem pažnju na vreme koje nam je bilo potrebno da izbacimo prvi broj. To niti je izvinjenje, niti je samohvala, naprosto konstatacija koja podvlači da jednostavno nije bilo moguće za tako kratko vreme uraditi baš sve kako treba. Ne bi bilo moguće ni da je bilo više vremena, to NIKADA nije moguće onako otprve. Drugo, nema bilo kakvih "objektivnih okolnosti", postoje samo činjenice na koje smo mi mogli mnogo, malo ili nikako da utičemo. Uradili smo kako smo smatrali da je bilo najbolje u datom momentu i to je sve. Treće, pod "sve i svašta" sam mislio na, recimo, razna rešenja oko likovnog izgleda (tu radi čitav tim, pa normalno ima raznih ideja, pokušaja, problema, itd), oko rasporeda umetaka po temama i autorima, oko članaka po tematici, autoru, dužini, slikama, itd. Sve to je dosta složen posao koji nije lako odraditi ni u redakcijama starim preko 100 godina, a kamo li u potpuno novom listu, koji tek stvara neki svoj pečat. Kako drugačije da procenimo bilo šta sem da probamo? žetvrto, oko "neusklađenog tona". Imenjak i ja, po meni sasvim prirodno, gledamo na iste stvari iz dva ugla. Najčešće se složimo, ali ima situacija kada se ne slažemo; Bogu hvala, do sada evo 8-9 godina unazad, uvek smo se na kraju usaglašavali, nekad popusti on, nekada ja, a sve u cilju zadovoljavanja funkcije. Bože sačuvaj da svi imamo isto mišljenje, to bi bio jedan jako dosadan list koji mi prvi ne bismo hteli da čitamo, a kamo li kupimo. Dakle, razlika u mišljenju je ne samo dobra, nego čak i vrlo poželjna i neguje se kao takva, ali uz nužnu dozu sposobnosti za kompromis - samo spoj te dve stvari daje dobar i visoko operativan tim, a mi jesmo tim, jer niko od nas pojedinačno ni pod razno ne bi mogao sve sam da obavi. čao mi je, ali nema "neusklađenog tona", postoji razlika u mišljenju, ali i volja, sposobnost i spoznaja da je kompromis nužan za normalan rad. I peto, naravno da smo u stanju procenjivanja kako, gde i šta, i bićemo u tom stanju od sada pa nadalje, uvek i svuda. Samo budale i retko prepotnentni su sasvim sigurni da je sve u najboljem redu i da ne može bolje. Uvek može bolje, pa ako može, onda i treba. Lično tvrdim da onaj dan kada prestanem da kritički (ali ne i kritizerski) posmatram prvo sebe, pa onda i svoju okolinu, tog dana sam se ispisao iz intelektualaca (možda sam neskroman, ali eto, sebe takvim smatram) i preselio među budale. Pozdrav, DVV
komentari.209 dveselinovic, -> #167, gerber
> Treba hrabrosti što jest jest. Ali više hrabrosti treba početi > nešto novo kad nemaš predstavu ko su ti buduće mušterije, koji > promet od prodaje a koji prihod od reklama možeš da očekuješ. > Pogotovo, ako nisi godinama u stalnom kontaktu sa tim istim > mušterijama. > Ovako, sve je, pretpostavljam, bilo poznato i unapred predviđeno. Kamo puste sreće! Unapred poznato, ni pod razno, mada su postojala iskustva, a to nije mala stvar; unapred predviđeno je u suštini nepostojeća kategorija. Niko ne može unapred sve predvideti, a najbolje sačinjeni planovi su uvek padali na sitnicama (re: "Liga džentlmena", sjajan britanski film Bazila Dirdena sa Džekom Hokinsom). Da se jesmo pozabavili analizama, naravno da jesmo, bili bi budale da nismo, ali je svejedno trebalo zagristi metak pa krenuti u sve to bez ikakvih garancija i spoljne pomoći, po sistemu "u se i u svoje kljuse". Normalno da smo maksimalno koristili svo naše kumulativno iskustvo, ali to smo isto tako radili i u "Računarima"; ne misliš valjda da nam je BIGZ pomagao oko nabavke opreme ili programa, ili da je BIGZ mali prstić pomerio oko nabavke reklama? A i zašto bi, pa čemu služi redakcija? Ali, "poznato i unapred predviđeno" treba da glasi "ne nepoznati i relativno verovatno". Pozdrav, DVV
komentari.210 dveselinovic, -> #166, gerber
> Lično smatram da bi najveći uspeh bio kvalitet članaka. Još > kad bi se kvalitet dopunjvao sa nepristrašnoću pri davanju > recenzija SW-a i HW-a, kud bi nam bio kraj. Molim te, objasni malo ovaj stav. Šta si tačno mislio da kažeš? Ja vidiš mislim da sam prilično nepristrasan oko ocene opreme, utoliko pre što svaka moja ocena mora da može: a) da se dokaže konkretnim rezultatima koji ne zavise od moje volje, b) da ti rezultati budu ponovljivi do tolerancije od +/- 1% i c) da se moj sud odnosi na konkretnu mašinu podnetu meni na test, tj. da niti ja, niti časopis, možemo da prezumemo odgovornost za bilo šta van okvira testirane mašine. E sad, mene zanima da mi neko kaže, bez obzira na subjektivnost mišljenja, kako ja to nisam objektivan? Ako smatrate da nisam, a želeli biste da budem, onda vam nema druge nego da me otvoreno kritikujete za ono što smatrate da grešim. Ja vas neću zamrzeti niti pljuvati zbog toga, naprotiv, tvrdim da sam u životu najviše i najbrže naučio upravo iz konstruktvinih kritika (to je ono kada mi neko kaže da mi ne valja to i to, pa mi predloži kako da to rešim ili izbegnem). Ovako paušalno, to nema bilo kakvog značaja ili značenja. Vidite jednu od prethodnih poruka u kojoj objašnjavam zašto se manje-više iste firme vrte po listovima. Pozdrav, Cannonball DVV
komentari.211 skovacevic, -> #161, majstor
> Ono, sto sam u stvari zeleo da istaknem, jeste predlog za > zajednicko delovanje Racunara i PC u smislu prodora na TV, jer > stvarno jeste sramota da nemamo, ne postenu, nego nikakvu TV > emisiju o racunarima pored toliko kanala ( ovde posebno "pucam" > na nedrzavne ). Mozda bi PCPRESS, kada, dao bog, ojaca, oformi > svoj BB Show na nekom od kanala. Dobili smo TV emisiju (NTV computer weekly) sada je red da dobijemo i radio. Trenutan izbor je slab: tu je B92 za koji mi se čini da postoji samo da bi se popunila rupa u vremenu; PC PLUS ima lepe teme, ali su momci malo neozbiljni; i tu su Modulacije - Zoran Modli je sjajan DJ i voditelj zabavnih emisija, ali nije za ovakav tip programa. žovek jednostavno ne zna da povuče liniju između zezanja i ozbiljnog posla, dovodeći mnoge goste u nepriliku (setimo se predstavljanja PC-ja i njegove izjave kako je uhvatio Vesnu u laži). Stanica koja bi emitovala ovakav program morala bi da se čuje i šire od Beograda.
komentari.212 jasicp, -> #188, dejanr
> Nedostatak ilustracija je stvarno bio i ostao rak-rana racunarskih > casopisa. Nevolja je u matematici: vise ilustracija = manje teksta. Molim te, nemojte preterivati sa zauzimanjem prostora slicicama. Korisniji je pametan text nego to. Alternativa je casopis od 120 strana, gde je sve preko 100+ strana zbog slika. Nemoj da PC bude kao Windowsi :). Istina, bilo bi lepo da se dolepi onih 20 str. ali to kosta. Istina, volim ja da citam Photo, National Geographic a bogami i casopise sa specificnim ilustracijama, ali ipak, "cijena...ah prava sitnica".
komentari.213 rkramer, -> #200, ndragan
C:\> U mađarskom izdanju žipa izašao mali CD (oko 3 col C:\> instalacijom Linuksa i još nekim drangulijama, C:\> pre par meseci. Izgleda da im je to postala praksa. Uz novi broj mađarskog Chipa se dobija CD-ROM OS/2 Warp. Cena - sitnica 380.- Ft (4.5 DEM odnosno oko 10-11 Din)
komentari.214 madamovic, -> #198, vlador
>> Hmmm, to da ali za 6 meseci.... > # # # > A što? Da informacije ne bi bile suviše stare kad # ti # budeš > kupovao konfiguraciju. ;) # # # !Hm! Ne, rekao sam da treba izbacivati SAVRŠENI PC x svaka dva-tri meseca.... Jer korisnici u praksi kupuju(menjaju) računar svake 1-3 godine.... Ako sam bio malo subjektivan, oprostite..... ja ipak neću menjati računar još jedno godinicu(dve?)....
komentari.215 gerber, -> #206, dveselinovic
YR>*> žini mi se, a može biti da grešim, da tebi pomalo smeta taj YR>*> nastup ka širem krugu čitalaca. To shvati kao nužnost u bar YR>*> nekoliko brojeva iz dva razloga. Ma kakvi. Ono što mi po neki put smeta je bespotrebno kritikovanje, kako Računara, tako sada i PC-a glede detalja. Te, baš me ne zanima ovaj konkretni članak, te zašto naslovna strana sa onom "rugobom", te zašto ovo a ne ono ;) Kritika je poželjna stvar, ali ako se iscrpljuje u detaljima zanemare se mnogo krupnije stvari. A ako nema krupnijih stvari za kritikovanje, pa onda je mali korak od pomenute kritike do cepidlačenja. Glede PC-a i tvojih pozivanja na "kratak rok", rekordnih 37 dana i sl. smeta baš to. Ne da sam zlonameran, čak šta više, rekoh najozbiljnije one čestitke za brzu realizaciju, ali hvalisanje sa tim je bespredmetno. Pogotovo ako se koristi pri odgovoru na kritike (bilo kakve da su). To nije nikakvo opravdanje za pojedine propuste u prvom broju. Jer, pravi profesionalci, a pretpostavljam da vi to jeste, ne bi pustiili časopis u prodaju dok ne bi bili sigurni da je to ono što su želeli. A pogotvo ne bi na povremene kritike odgovarali - "jeste, ali znate mi smo oborili rekord u brzini osnivanja časopisa i izdavanja prvog broja". Mislim da se razumemo. A povodom orijentacije na širi ili uži krug ljudi, to je isključivo vaša stvar. Ja sam je samo konstatovao kao takvu s tim što mi je jasno i zašto je to tako urađeno. A za dalju orijentaciju da li će biti okrenuta širem krugu (što je povoljnije, ali i teže ostvarljivo) ili uskom, specifićno profilisanom (što je sigurno manje isplatljivo), kao što rekoh, sama ekonomija će vas uputiti u jednom ili drugom smeru, a oni koji ne budu zadovoljni ishodom, pa, u tome i jeste osnova "slobodnog tržišta".
komentari.216 gerber, -> #210, dveselinovic
MR>*>> Lično smatram da bi najveći uspeh bio kvalitet članaka. Još MR>*>> kad bi se kvalitet dopunjvao sa nepristrašnoću pri davanju MR>*>> recenzija SW-a i HW-a, kud bi nam bio kraj. YR>*> Molim te, objasni malo ovaj stav. Šta si tačno mislio da kažeš? Baš ono što i rekoh. Da su kvalitet i nepristrasnost osnovni elementi, a da lep i prijemčiv izgled treba da proizilaze iz ovih osnovnih premisa. Jedno bez drugog ne ide baš najbolje. YR>*> E sad, mene zanima da mi neko kaže, bez obzira na subjektivnost YR>*> mišljenja, kako ja to nisam objektivan? Bez obzira što kažeš da ti konstruktivne kritike pomažu, ovo pišem samo zato "jer ste vi to tražili" :) Ajde da pogledamo test dva laserska štampača u PC br.1. i kako se odredjene konstatacije mogu tumačiti. Koliko sam ja to shvatio, to je uporedni test a ne test samo Epson-a. Pa kad je već tako što nema slike oba štampača? Pogotovo ako se tvrdi da je: - HP 4P "retko ružan štampač, čak i za Američke pojmove", - "dok je za razliku od njega, EPL retko lep, a posebno za Japanske pojmove." Dalje: "Kad se stave jedan pored drugog, HP deluje prilično ubogo (!!). ( O pominjanju kubista i da ne pričamo ) Pristrasnost ili specifičan način izražavanja ? Kad smo kod samog testa malo čudno zvuči konstatacija da je u slučaju HP-a "korišćen vezni program namenjen modelu HP II, pa ujedno proveravamo kompatibilnost sa prethodnim generacijama laserskih štampača" !!!!!! Dakle, stavi se lepo drajver namenjen modelima od pre desetak godina, pa se onda to tumači proverom kompatibilnosti ? Zašto, zar uz HP 4P ne idu njegovi drajveri? Zar drajveri ne utiču na rezltate testa ? zašto se i kod Epsona ne proverava "kompatibilnost" sa modelima od pre deset godina ? Nije moguće da kad se testira štampanje iz Windowsa prastari drajveri nemaju nikakav uticaj ? Pogotovo kad se pominje test slika boja u režimu True Color - 16,7 miliona nijansi. A šta je sa tvrdnjama da je dokumentacija HP-a "pompezna". Zašto potreba da se luksuzno pakovanje umanji korišćenjem takvih termina ? Zar samo zato što Epsonova, koliko god da je kvalitetna, nije toliko efektna ? Može se primetiti i razlika u pristupima i na sledeća 2 primera: Epson je u prednosti zbog lakoće ubacivanja papira. Zašto ? Zato što je kod HP-a potrebno mnogo više fizičkog napora ili neki posebni pokreti da se kaseta otvori i ubaci papir ? Ili zato što, na žalost, Epson prima manju količinu pa je to potrebno nadomestiti ? Zato kad je u pitanju proširenje memeorije, "ugradnja nije tako jednostavna kao kod HP-a, ali to nije neki posao, a može i prodavac da vam to uradi." Otkud takva razlika u pristupima ? I sve to na nepune 2 strane. E sad, upravo gledam u nekom starom PC Plus-u uporedni test 3 GDI laserska štampača, gde na 7 strana nema nijedne uvrede na račun ijednog od štampača. Dakle, nadam se da će ti ova kritika koristiti, kao što si naveo, a duboko se nadam da su navedeni primeri bili plod slučajnosti, a nikako namere.
komentari.217 fancy, -> #213, rkramer
ŮŢ> Izgleda da im je to postala praksa. Uz novi broj mađarskog Chipa ŮŢ> se dobija CD-ROM OS/2 Warp. Cena - sitnica 380.- Ft (4.5 DEM odnosno ŮŢ> oko 10-11 Din) Možda je pitanje glupo, ali... da li se time možda krši neko autorsko pravo, i kako je uopšte to regulisano glede deljenja softvera..?
komentari.218 alien, -> #211, skovacevic
[] PC PLUS ima lepe teme, ali su momci malo neozbiljni; žuj malo?! Neozbiljnost tih momaka prelazi granice dobrog ukusa. ;)
komentari.219 vlador, -> #214, madamovic
>> # # # >> A što? Da informacije ne bi bile suviše stare kad # ti # budeš >> kupovao konfiguraciju. ;) # # # > !Hm! Ok, ok. Može sa "Vi"? :) > Ako sam bio malo subjektivan, oprostite..... ja ipak neću menjati računar > još jedno godinicu(dve?).... "Savršen PC" ne treba da izlazi u tempu kupovine novog računara jednog broja ljudi već u tempu tehnologije, tako da svako kad odluči da se ponovi može da dobije sveže informacije. Nemoj me pogrešno shvatiti. NHF! :)
komentari.220 djcorto, -> #218, alien
>> Cuj malo?! Ni malo, previse ! ;) >> Neozbiljnost tih momaka prelazi granice dobrog ukusa. ;) Khm ... a i oni koji se telefonski ukljucuju nisu bas neki ... Da prestanemo s privatizacijom ;), PC Plus jeste jedna od retkih emisija (uz Modulacije) gde se opusteno i prijateljski caska na racunarske teme. Bajt je u osetnom nedostatku vremena, prilozi su sabijeni. Meni licno ne smeta ni zezanje na Modlijev ni na Index nacin. A da jos jedna emisija fali, fali !
komentari.221 madamovic, -> #201, zzivotic
> na svoje mesto. Zato smo krenuli postepeno i verujem da će već > drugi broj koji izlazi za koji dan izgledati bogatije i bliže > onome kako zamišljamo konačni dizajn lista. Nadamo se svi zajedno... Ako je blizu konačnog, pitanje.... Da li je PC usmeren korisnicima ili programerima prvenstveno? Na osnovu do sada utvrđenog rekao bih onim prvim?
komentari.222 madamovic, -> #204, bigbrada
> Ih, ih! Za računar još kako, ali diskete 'jednom > godišnje'?!?!?! To je moje mišljenje..... Tako ja radim.... > Mislim da ima logike svakih 'par' meseci objavljivati > dotični dodatak, jer se tim tempom i odvija razvoj računarske > tehnike. Zamisli situaciju da hoću da kupim računar, imam > taj dodatak od pre dve godine, a sledeći izlazi za godinu dana > :) Baš bih se usrećio, zar ne? Nisam rekao da treba da izlazi svake 3 godine nego da bi bilo lepo kada bi se znalo : SAVRŠENI PC x izlazi svakih 12 meseci, negde oko nove godine. Ako korisnik treba da kupi računar, a SAVRŠENI PC je od prije 9 meseci, pogleda nove trendove u PC/RAžUNARI..... Jer ima i drugih stvari o kojima bi se trebalo pisati (primer Mathematica, muzika, multimedia, i. t. d.....). Šta bi ti radije?
komentari.223 madamovic, -> #206, dveselinovic
> više dva, nego tri lista, pri čemu je "Svet kompjutera" zadržao U stvari postoje žETIRI računarska časopisa : i "žip" koji je meni za sada najbolji.... Cena 3 Din, 80 str., dosta teksta, jasno razgraničena dva tipa čitalaca.... Oglasa nema, ali.... Ni ne nedostajaju puno.... > Prema tome, očekujte izmene u koncepcijama oba lista u narednih > 3-4 broja, manje u "PC"-ju a veće u "Računarima", što je opet > sasvim normalno, jer je tamo došlo do radikalne izmene sastava > redakcije, od G&O Urednika nadalje. Drugi ljudi, druga > koncepcija, što može biti jako dobro i veoma osvežavajuće za > naše tržište. > Ali i potencijalna opasnost, za gubitak tržišta (Računari da izgube, a PC da ne dobije čitaoce....) žini mi se da onda tu žip ima najveće šanse da pridobije programere kao čitaoce..... (broker, čitaš li ovo?)
komentari.224 madamovic, -> #212, jasicp
> Molim te, nemojte preterivati sa zauzimanjem prostora > slicicama. Oni koji se bave uređiavenjem novina, časopisa i sl. dobro znaju da je strana bez slika mrtva strana, i da odvlači pažnju čitalaca... P.S. Slika vredi više nego hiljadu reči.... ;))))
komentari.225 wizard, -> #217, fancy
> Možda je pitanje glupo, ali... da li se time možda krši neko autorsko > pravo, i kako je uopšte to regulisano glede deljenja softvera..? U pitanju su obično lock-ovane verzije, najčešće treba treba pozvati proizvođača i ti njima broj kreditne kartice a oni tebi šifru. Ideja ja da se prozvod približi kupcu kako ovaj ne bi morao da ga juri po radnjama.
komentari.226 kokan.p, -> #223, madamovic
>> U stvari postoje CETIRI racunarska casopisa : i "Cip" koji >> je meni za sada najbolji.... Cena 3 Din, 80 str., dosta >> teksta, jasno razgranicena dva tipa citalaca.... Oglasa nema, >> ali.... Ni ne nedostajaju puno.... Ako govorimo o casopisima koji se ozbiljnije bave racunarima postoje samo 3 takva.O cipu je apsurdno govoriti (prosto nije vredan paznje)
komentari.227 zkrstic, -> #226, kokan.p
> Ako govorimo o casopisima koji se ozbiljnije bave racunarima postoje > samo 3 takva.O cipu je apsurdno govoriti (prosto nije vredan paznje) Zašto? ;> Video sam, jedan jedini broj, opremljen kao "Zov" ( užas ) a unutra jedan od vodećih članaka o nekom imbecilu koji se hvali kako je uništio BBS Politika i BBS Kučevo. Mašala! Umesto da čoveka lepo prijave ili ga dovedu meni ( nama ) na klub ;) oni bukvalno veličaju taj njegov "uspeh". Bez daljnjeg, SK mi nije po meri, ali ipak je časopis sa publikoom i smislom, za PC navijam iz čisto subjektivnih razloga ali ću vrlo ra- do nastaviti da čitam Računare. A žip ? Sranje na nivou Ekspres po- litike. Mislim da je tom profilu čitalaca i namenjen ;>
komentari.228 dveselinovic, -> #216, gerber
Bez preteranih detalja, da pokušam da odgovorim uopšteno. Prvo, između pomenuta dva lasera, ja sam sretni vlasnik HP 4P, tj. mašina na testu je moja lična. Imam ga sada nekih 7 meseci i moram reći da sam sasvim zadovoljan njime, nikada me nije prevario ili podbacio (istina, odmah sam mu dodao još 4 MB, pa sada ima 6 MB ukupno - bitno, jer za 600x600 treba oko 4 MB, 2 MB koji se serijski isporučuju nisu dovoljni). Drugo, po mojim DISKUTABILNIM estetskim kriterijumima, HP 4P je ružan kao đavo, kao da ga je neki kubista pravio; u poređenju sa njim, svi ostali laseri koje sam ikada video su bolje izgledali. Uporedi ga samo sa ostalim modelima u gami HP-a i eto ti zašto je ružan kao greh. Za razliku od njega, Epson je, opet po meni, jedan od najlepših takvih modela koje sam ikada video. Kada ih staviš jednog pored drugog, razlika te tera na suze, HP deluje kao prosijak. Ovo jeste lični stav, a koliko je estetika važna prirlikom kupovine lasera, ne znam, kako kome, ali moje je da spomenem moje utiske. Treće, slike HP-a nema usled tehničke greške, prosto rečeno, mislilo se da se ta slika ima, pa se ispostavilo da se nema. A nije bilo ni mnogo prostora za nju, mada bi se stvorio da je baš moralo. žetvrto, oko upotrebe veznika za LJ 2; žao mi je, ali OrCAD 4.1 nema veznike za bilo šta više od njega. Međutim, razlike koje nastaju kada istu sliku odrdaiš na više štampača su takve da ih samo slepac ne može videti. E sad, usled ličnih interesovanja oko elektronike, poznajem dosta ljudi koji neće kupiti štampač dok ga ne probaju i sa takvim nekim programom, a pošto su razlike velike, i ja sam smatrao da ih i tako treba probati (to sam uradio još na testu štampača za "Računare" prošle godine). Taj test smatram dosta važnim. Onako usput, proveriš i kako stoje sa emulacijom LJ2, a razlika i te kako ima. Peto, gde god je to bilo moguće, korišćeni su drajveri priloženi uz štampač, kao stvar principa. Recimo, svi testovi nijansi su rađeni iz Windows okruženja sa originalnim drajverima. Svi ključni zaključci su donošeni u najvećoj meri na osnovu tako postignutih rezultata. Šesto, "pompezna dokumentacija". Baš tako! HP ti uvali neke knjige maltene A1 formata, pa ti ih uvali 2-3, a svaka različita, da i ne spominjem gomilu raznoraznih plakata, pamfleta, reklama i pitaj boga šta sve još kao dokumentaciju. Epson ti dva dve knjige, istog formata, pogodno malog, recimo B5. Dokumentacija HP-a jeste iscrpna i izuzetno informativna, ali i sa mnogo nepotrebnog šuma, dok je Epson bio mnogo konkretniji i brže došao do suštine. Dakle, meni se EPL-5600 jeste veoma dopao i smatram ga zapravo istom stvari što je i HP 4P, samo što je (po meni) lepši i (ne samo po meni) bolje napravljenim u smislu kvalitetnijih materijala na delovima koje ja smatram ključnim. Što se efekta tiče, za tekst su potpuno isti, a slike rade malo drugačije, ali ja se ne bih usudio da tvrdima da bilo koji od njih radi bolje od onog drugog. I šta je tu sada pristrasno? Kako bi ti prokomentarisao bilo šta što se nađe na tvom stolu, a da to ne bude pristrasno, odnosno, da ti neko ko misli drugačije ne zameri da si pristrasan? Pozdrav, DVV
komentari.229 zqusovac, -> #216, gerber
> Pristrasnost ili specifican nacin izrazavanja ? Cekaj dok stigne na red DVV-ova omiljena firma Mannesman Tally. Ima da bude 'a tek sto je lep gajtan za struju' ;))) poz, zq
komentari.230 djcorto, -> #228, dveselinovic
>> I sta je tu sada pristrasno? Kako bi ti prokomentarisao bilo >> sta sto se nade na tvom stolu, a da to ne bude pristrasno, >> odnosno, da ti neko ko misli drugacije ne zameri da si >> pristrasan? Ocenjivanjem komponenti po prethodno definisanim kriterijumima koji se navode na pocetku clanka. Ne skodi uopste licni stav, ali u antrfileu, ili odvojenom pasusu. Meni se licno svidja i pasus koji nosi naslov "Sta kaze Ona", cega u tvojim clancima ima, jer su nase lepse polovine vazan deo racunarske populacije (citiram : "Izmedju 16MB RAM i novog parketa biram parket !" ) :))))))))))))))
komentari.231 gerber, -> #228, dveselinovic
Kao što sam napomenuo, komentar je bio upućen isključivo na tvoj specifičan zahtev :) Niti sam očekivao niti mislim da se i može preterano očekivati da isti ima nekog bitnijeg (ako ikakvog) uticaja da se promeni način razmišljanja i/ili modus operandi glede prikaza HW-a. To je i razlog što mi inače nije padalo na pamet da komentarišem. Svaki prikaz tumačim veoma oprezno (u domenu u kojem ga razumem, odnosno u domenu koji mi može biti interesantan za donošenje neke odluke) i pokušavam da čitam između redova. A iskreno rečeno, većina prikaza su mi isključivo razonoda i nemaju nikakvog uticaja na buduće nabavke, jer istih po pogledu većine komentarisanih komponenti/celina teško da će biti :)) A i kada ih bude prednost dajem gotovim celinama sklopljenim od strane kuće u koju imam poverenje (i koja se ne pojavljuje u tvojim testovima) i gde znam da će i eventualna reklamacija biti rešena brzo i efikasno. A ako mi nešto nije jasno, ili se dvoumim, dobiću od njih kompetentan i nadasve profesionalan odgovor - smernicu. No jasno mi je da većina ljudi nije u takvoj situaciji, pogotovo glede cene koja se plaća, te mislim da je zato veoma bitno da testovi HW-a kako u pogledu pojedinačnih komponenti, tako i u pogledu celina, budu što nepristrasniji, a sa što više relevatnih podataka, koji su bitni za odlučivanje pri nabavci. YR>*> I šta je tu sada pristrasno? Kako bi ti prokomentarisao bilo šta YR>*> što se nađe na tvom stolu, a da to ne bude pristrasno, odnosno, da ti YR>*> neko ko misli drugačije ne zameri da si pristrasan? Pa sam pristup je pristrasan. Kao što reče djcorto neki komentari se mogu podvesti pod žensku rubriku :)) NHF. Ako je reč o tehni- čkim karakteristikama tu dileme nema, svaki nedostatak je potrebno istaći. Ali zamisli pregled štampača (ili PC-ja) koji obaveštavaju čitaoce da se "nežna bež boja sa povremenim ljubičastim prelivima veoma dobro uklopila u radni enterijer." Dakle, kada je reč o potpuno nebitnim stvarima, svako isticanje i njihovo podcrtavanje je pre svega pristrasnost, bacanje magle i način prikaza koji ne odgovara časopisu koji pretenduje da bude jedan od repera kompjuterizacije kod nas. Dakle, ne kaže se "izuzetno ružan", već "klasičan Američki dizajn, pomalo grubog izgleda i bez želje da se ostavi utisak elegancije, ali iz koga nedvojbeno zrači efikasnost i robusnost." Ili se nešto slično kaže u manje reči. Dovoljno je za Epsona reči da je izuzetno lep, itd., bez potrebe da se HP-u "spusti". Jer ovde (kod potpuno nebitnih stvari) se ipak treba držati principa "ako nemaš šta lepo da kažeš, nemoj reči ništa". A da se ne bi pozivao na to da čitaoce ipak treba obavestiti o estetskoj komponenti, zato i služi fotografija opisivane mašine. Koliko je meni poznato, nepisano je pravilo da je slika opisivane mašine sastavni deo testa/prezentacije. Isto važi i kad je reč o korišćenju reči "pompezno". Ili je dokumentacija dobra ili nije. Plakati, veličina i lkusuzno pakovanje nisu niti bi smeli da budu uzrok nipodoštavanja. Dapače :) U pogledu veznika, izvini ali nisam razumeo skoro ništa od onoga što si mi odgovorio. Da li hteo da kažeš da su rezultati dobijeni primenom starih veznika značajno odstupali od rezultata koji bi bili dobijeni primenom novijih? Ili da nema nikakve razlike. Kako god, red je bio to posebno napomenuti u testu, tako da je svima jasno o čemu se radi. I pogotovo ako sam te dobro razumeo da ste ipak dosta testova radili sa novim veznicima, i to je trebalo napomenuti. Ono posredno pominjanje, bez navodjenja šta kako i zašto nije mislim baš dovoljno, znači ništa ne bi smetalo da je u članak bi ubačen i sledeći tekst: YR>*> gde god je to bilo moguće, korišćeni su drajveri priloženi YR>*> uz štampač, kao stvar principa. Recimo, svi testovi nijansi su rađeni YR>*> iz Windows okruženja sa originalnim drajverima. Svi ključni zaključci YR>*> su donošeni u najvećoj meri na osnovu tako postignutih rezultata. E sad, stil to je nešto posebno. Možda tvoji članci ne bi bili ono na šta su se ljudi navikli kad ne bi pokazivao odredjene porive ka (možda preteranom) odušljevljenju, ali je to nebitno za sam članak doklegod to ne utiče na objektivnost celog prikaza. Kakogod, nadam se da ćeš se sledeći put iako oduševljen za odredjenu stranu, pri odluci o tome kojim rečima opisati onu drugu stranu, makar malo više zamisliti o tome kakav to utisak može ostaviti na čitaoce.
komentari.232 gerber, -> #229, zqusovac
YR>*> Cekaj dok stigne na red DVV-ova omiljena firma Mannesman Tally. Ima da YR>*> bude 'a tek sto je lep gajtan za struju' ;))) Rečima besmrtnog Belafonte-a: O Mr. Tally-man, tally me banana ops. Tomato :))
komentari.233 frant, -> #216, gerber
> - HP 4P "retko ružan štampač, čak i za Američke pojmove", > - "dok je za razliku od njega, EPL retko lep, a posebno za > Japanske pojmove." > > Dalje: "Kad se stave jedan pored drugog, HP deluje prilično > ubogo (!!). ( O pominjanju kubista i da ne pričamo ) > > Pristrasnost ili specifičan način izražavanja ? Taj deo sam i ja primetio... Očigledno je reč o subjektivnom mišljenju autora, tj. o njegovom shvatanju estetike. Ne radi se o proceni kvaliteta i funkcionalnosti, nego samo o izgledu, što je stvar ukusa. Sad, postavlja se pitanje da li je to moralo da se komentariše u tekstu, umesto da se daju slike oba proizvoda, pa neka čitalac odlući šta mu se više sviđa da gleda na svom stolu. Ja sam, na primer, skloniji pravolinijskim i jednostavnim oblicima, pa mi se HP više sviđa, dok DVV, očigledno, više voli futuristički dizajn. Frant
komentari.234 supers, -> #206, dveselinovic
>> obima HW i SW blokova, rasporeda tekstova tako da se ne bude >> monoton, ali i da se održi pažnja šireg (mada ne i najšireg) kruga >> čitalaca, konkretna rešenja i u samom listu (izgled, raspored, Nemam ništa protiv tako široke orijentacije, ali posledica insistiranja na pokrivanju svega i svačega je da su praktično sve oblasti u prvom broju obrađene površno. To se naročito videlo u tekstovima o softverskim paketima, nabacana ogromna količina podataka i stručnih termina, čisto teoretisanje bez konkretnih saveta korisniku. Interesuje me da li je takav ton u tekstovima proizišao iz nedostatka organizacije časopisa, ili je površna prezentacija svake novotarije stil koji će postati trajno obeležje časopisa. Ako je ovo drugo, neće valjati.
komentari.235 supers, -> #221, madamovic
>> Da li je PC usmeren korisnicima ili programerima prvenstveno? >> >> Na osnovu do sada utvrđenog rekao bih onim prvim? Mislim da je problem sa PC-jem to što se prvi broj sveo na prezentiranje raznoraznih stvari, tako da nema 'leba ni za programera ni za svakodnevnog korisnika. Takva koncepcija zadovoljava ljubitelje novosti kao takvih, one kojima je važno da znaju kako se zove ili izgleda neko čudo sa kojim se u praksi još dugo neće sresti. I takva orijentacija je legitimna, samo se pitam da li među čitalačkom publikom ima dovoljno takvih "gladnica" za pukim informacijama da održe list u životu.
komentari.236 saricl,
Dali je redakcija razmišljala o tome da se anketa za koju štampaju kupone kao i učešće u raznim nagradnim igrama odvija preko slanja poruka u neku od konferencija. Prosto mi je glupo da časopis koji propagira upotrebu računara do maximuma forsira papirnu prijavu za iste.
komentari.237 saricl, -> #157, dejanr
!!! Kragujevcu. Nadam se da će biti još prilike za takve kontakte u raznim !!! mestima Jugoslavije. Mislim da bi sličan događaj u Subotici naišao na odličan odziv.
komentari.238 bigbrada, -> #222, madamovic
---==­ Jer ima i drugih stvari o kojima bi se trebalo pisati ---==­ (primer Mathematica, muzika, multimedia, i. t. d.....). ---==­ Šta bi ti radije? Naravno da ima i drugih stvari, ali zamisli da ti se pojavi npr. (dajem šašav primer i nemoj ga shvatiti bukvalno) text o software-u za SB 16 ASP, a ti živiš u ubeđenju da je SB 2.0 poslednja reč tehnike! Zar ne bi zamerio časopisu što te nije blagovremeno informisao?! Sale.
komentari.239 dubos, -> #227, zkrstic
║>> Ako govorimo o casopisima koji se ozbiljnije bave ║>> racunarima postoje samo 3 takva.O cipu je apsurdno ║> govoriti (prosto nije vredan paznje) Pratim ovu diskusiju ali, koliko vidim, niko da pomene i četvrti časopis! Mislim da ga, pravde radi, treba notirati. Kupio sam ga u CET-u, u Skadarskoj, a zove se *Programer*, sa podnaslovom *žasopis za profesionalnu primenu računara*. U pitanju je prvi broj iz februara ove godine, a ne znam da li je izašao još koji. Ako bih mogao da primetim, oprema časopisa je dosta skromna, tekstovi su mahom uštogljeni za moj ukus, imaju kao lektora čak sa Mr zvanjem. Međutim, on očigledno nije čitao tekstove, ne verujem da to prosto ne zna stvari. Na primer, u uvodnoj reči Mr urednika lepo piše "ovaj časopis bi trebali koristiti ^^^^^^^^^^ korisnici itd". Ima puno sitnih lektorskih grešaka gotovo u celom broju, a ovamo se naglašeno diče Mr i Dr zvanjima. To prosto nije po mom ukusu. No, nadam se da će oni ipak naći svoju publiku bez obzira na moja zanovetanja. :) Nevolja je što im je propaganda očigledno katastrofalna čim ih niko nije notirao u prvim reakcijama u ovoj diskusiji.
komentari.240 vlador, -> #223, madamovic
> U stvari postoje žETIRI računarska časopisa : i "žip" koji "žip" je časopis?
komentari.241 madamovic, -> #219, vlador
> "Savršen PC" ne treba da izlazi u tempu kupovine novog računara > jednog broja ljudi već u tempu tehnologije, tako da svako kad > odluči da se ponovi može da dobije sveže informacije. Sveže informacije redovno izlaze u RAžUNARIMA/PC tako da je potrebno da samo malo pogleda SAVRŠENI PC x od prije 1-7 meseci i nove tehnologije u časopisima, tako da nema problema....
komentari.242 jkpbvk, -> #231, gerber
+| modus operandi glede prikaza HW-a. To je i razlog sto mi inace Da, ali GLEDE ...
komentari.243 dejanr, -> #236, saricl
>> Dali je redakcija razmišljala o tome da se anketa za koju >> štampaju kupone kao i učešće u raznim nagradnim igrama >> odvija preko slanja poruka u neku od konferencija. Nema prepreke da se odgovori pošalju email-om na pc.press@sezam.co.yu, ali bojim se da onda nema učešća u izvlačenju nagrada, iz očiglednih razloga.
komentari.244 mdrazic, -> #224, madamovic
> Oni koji se bave uređiavenjem novina, časopisa i sl. > dobro znaju da je strana bez slika mrtva strana, i da > odvlači pažnju čitalaca... To je potpuno tačno kada kupujem novine za prekraćivanje vremena na plaži recimo. Međutim... ove novine kupujem sa jasno definisanim ciljem da u njima dobijem informacije unapred poznate vrste. Tu sličice nisu odlučujuće, mada su poželjne ali ako direktno ilustruju ono što u tekstu piše. Da li će na naslovnoj strani biti neka (dobra) ženska nikad mi nije bilo bitno. Još nešto. U Računarima sam više voleo da čitam one strane na lošijem papiru. One su bile crno-bele, jasnog kontrasta bez razlivanja boja i bez (opet važno) odblesaka sa glatke strane. Bile su lakše za čitanje a to je ipak najvažnije. Ni debljina papira tu nije bitna. Zato, ako za to bude potrebe, podržavam štednju na tom polju u cilju povećanja obima strana i broja kvaliitetnih priloga. Pono sreće, Milan
komentari.245 vlad, -> #244, mdrazic
> Još nešto. U Računarima sam više voleo da čitam one strane na > lošijem papiru. One su bile crno-bele, jasnog kontrasta bez Pridruzujem se. Od srca bih pozdravio veci broj strana na ustrb "kvaliteta" papira. Ilustracija i onako nema bas mnogo, a one u ljutom koloru mogu i dalje da idu na glatkom papiru. Uvek se izbecim kad treba da procitam najobicniji carsav od teksta na tom sjajnom papiru. Uostalom, ko kaze da na "zutom" recikliranom papiru ne mogu da se otstampaju dobre kolor ilustracije?
komentari.246 .djn, -> #163, jkpbvk
Na Studiu B je krenula emisija NTV Computer Weekly. Stalni termin je petak 18-18.30h. Repriza prve emisije ce biti u sredu 3.5. u 23h, a inace ce reprize biti u subotu u 13h. Interesuju nas vasa misljenja (Ja sa m jedan od autora.), pa vas molim da gledate i javite sa misljenjima i sugestijama. Unapred hvala. Dejan Sunderic - Institut Vinca
komentari.247 michelle,
Nije da sam picajzla, ali, u BAROMETRU u PC-pressu #2 stoji za memorije "32 pina i 70 pina". Ja brojao ;), i mislim da treba 30 i 72 pina. Inace, novi broj je, barem posle nekih pola sata listanja/citanja, cini mi se nesto bolje koncipiran od prethodnog. pozdrav, mikele
komentari.248 dejanr, -> #247, michelle
>> Inace, novi broj je, barem posle nekih pola sata listanja/citanja, cini >> mi se nesto bolje koncipiran od prethodnog. Svaka čast na brzini nabavke, ni ja nemam kompletan primerak a već ga čitaoci imaju :)
komentari.249 nemko, -> #179, dejanr
)>Ć- tome, pisao ga je Dejan Veselinović, a što se tiče "Bukvara )>Ć- obrade teksta" (radni naslov, posle ove tvoje poruke :), )>Ć- razmislićemo Dodaci su veoma korisna stvar, ali molim vas batalite ono: "bukvar". Pisite dodatke koji bi se koristili kao podsetnici pri radu a ne udzbenici za pocetnike. Naterajte nekoga da prelista Knutha i slicne u cilju pisanja dodatka o (recimo) algoritmima programiranja (C++ sorsevi raznih korisnih rutina, sabrane metode sortiranja, brze graficke rutine (ko se jos seca clanka RAC24/Osam krugova kredom???))!!!
komentari.250 madamovic, -> #226, kokan.p
> Ako govorimo o casopisima koji se ozbiljnije bave racunarima > postoje samo 3 takva.O cipu je apsurdno govoriti (prosto nije > vredan paznje) žip je po meni BEST računarski časopis u SRJ!!!! (DEJANR, moglo bi malo vote o računarskim časopisima?)
komentari.251 madamovic, -> #239, dubos
> Pratim ovu diskusiju ali, koliko vidim, niko da pomene i > četvrti časopis! Mislim da ga, pravde radi, treba notirati. > Kupio sam ga u CET-u, u Skadarskoj, a zove se *Programer*, > sa podnaslovom *žasopis za profesionalnu primenu računara*. > U pitanju je prvi broj iz februara ove godine, a ne znam da > li je izašao još koji. PETI, izvini, žip ipak izlazi, i to na kioscima.... I mislim da je veoma dobar.... Oni koji se nalaze u redakciji, nalaze se i na SetNET-u (Predrag Supuroviš, Branislav Bubalo, i. t. d.) pa možete sa njima da kontaktirate...
komentari.252 madamovic, -> #238, bigbrada
> ---==­ Jer ima i drugih stvari o kojima bi se trebalo pisati > ---==­ (primer Mathematica, muzika, multimedia, i. t. d.....). > ---==­ Šta bi ti radije? > Naravno da ima i drugih stvari, ali zamisli da ti se pojavi > npr. (dajem šašav primer i nemoj ga shvatiti bukvalno) text > o software-u za SB 16 ASP, a ti živiš u ubeđenju da je > SB 2.0 poslednja reč tehnike! Zar ne bi zamerio časopisu > što te nije blagovremeno informisao?! Nisam ja rekao da informacije ne trebaju, ali SAVRŠENI PC nije baš 'savršeni' prikaz informacija..... Bolje je VESTI SA RAžUNARSKE SCENE :)))))))))))
komentari.253 madamovic, -> #240, vlador
> "žip" je časopis? A zašto ne bi bio, boga ti? Izlazi redovnije nego neki drugi, ti znaš koji....
komentari.254 kuki, -> #246, .djn
> Na Studiu B je krenula emisija NTV Computer Weekly. > Stalni termin je petak 18-18.30h. > Repriza prve emisije ce biti u sredu 3.5. u 23h, > a inace ce reprize biti u subotu u 13h. > Interesuju nas vasa misljenja (Ja sa m jedan od autora.), pa vas > molim da gledate i javite sa misljenjima i sugestijama. he, podseti nas u petak da pogledamo emisiju, pa će onda valjda biti i komentara :)
komentari.255 dejanr, -> #249, nemko
>> Naterajte nekoga da prelista Knutha i slicne u cilju pisanja dodatka >> o (recimo) algoritmima programiranja (C++ sorsevi raznih korisnih rutina, >> sabrane metode sortiranja, brze graficke rutine (ko se jos seca clanka >> RAC24/Osam krugova kredom???))!!! Večito pitanje: da li ima više publike za programerske ili za korisničke umetke? Deluje da trenutno ima *mnogo* više publike za korisničke, ali to ne znači da povremeno nećemo imati i programerske. Trenutno imamo bar dva dogovorena.
komentari.256 dveselinovic, -> #247, michelle
Ma jok, nisi ti picajzla! :-)))))))))))))))))))))))))) Ako tako piše, onda je greška moja i samo moja, naravno trebalo je obrnuto, 30 i 72 pina. I to je ujedno pogubno dejstvo nepravednog zakona inata, jer sam se baš bio nameračio da baš tu grešku ne napravim - i eto napravih je! Neverovatno! Koristim priliku da se izvinim svim uvređenim i poniženim čitaocima, koje ponizno molim za oproštaj (poruke slati sa obaveznim uvodnim tekstom: Ego te absolvo, mi fili!). :-)))))))))))))) Pozdrav, DVV, The Fuckup Man
komentari.257 dr.grba, -> #245, vlad
>>> Još nešto. U Računarima sam više voleo da čitam one strane na >>> lošijem papiru. One su bile crno-bele, jasnog kontrasta bez >> >> Pridruzujem se. Od srca bih pozdravio veci broj strana na ustrb >> "kvaliteta" papira. Ilustracija i onako nema bas mnogo, a one u >> ljutom koloru mogu i dalje da idu na glatkom papiru. Uvek se Reč podrške. Pomalo mi čak i smeta kada neki ljudi u prvi plan stavljaju kvalitet papira kao jedan od ključnih atributa ukupnog kvaliteta časopisa. Ako sasvim uspešno mogu da prelistam Računare broj 20, koji su štampani na papiru koji jedva dospeva i za dnevne novine, onda tek neki tanji kunstdruk (kaže li se ovako?) ne predstavlja pitanje trajnosti časopisa koji se čuva. O pomenutom odblesku pri čitanju da ne govorim.
komentari.258 duzle, -> #167, gerber
>**> Treba hrabrosti što jest jest. Ali više hrabrosti treba >**> početi nešto novo kad nemaš predstavu ko su ti buduće >**> mušterije, koji promet od prodaje a koji prihod od reklama >**> možeš da očekuješ. Pogotovo, ako nisi godinama u stalnom >**> kontaktu sa tim istim mušterijama. >**> Ovako, sve je, pretpostavljam, bilo poznato i unapred >**> predviđeno. Koliko je meni poznato, osnovno pravilo je da se neko bavi poslom u koji se razume. Nisi valjda očekivao da PKB pokrene časopis o kompjuterima ? Ognen
komentari.259 msavkovic, -> #250, madamovic
### Cip je po meni BEST racunarski casopis u SRJ!!!! A? ;) Ovo u vicevi :))))
komentari.260 jmilovic,
Dali je moguce da dodatak iz prvog broja dobijemo u obliku ASCII file, u ovoj konfernciji ???.
komentari.261 peri, -> #246, .djn
> Na Studiu B je krenula emisija NTV Computer Weekly. > molim da gledate i javite sa misljenjima i sugestijama. Odlicno uradjena prva emisija. Samo napred.
komentari.262 evlad, -> #255, dejanr
>> Večito pitanje: da li ima više publike za programerske ili za korisničke >> umetke? Deluje da trenutno ima *mnogo* više publike za korisničke, ali >> to ne znači da povremeno nećemo imati i programerske. Trenutno imamo bar >> dva Odvojite deo pod radnim nazivom _kutak za programere_ :)
komentari.263 madamovic, -> #245, vlad
>> Još nešto. U Računarima sam više voleo da čitam one strane na >> lošijem papiru. One su bile crno-bele, jasnog kontrasta bez > > Pridruzujem se. Od srca bih pozdravio veci broj strana na ustrb > kvaliteta papira. Takođe i ja,.... Što više podataka to bolje... Zato volim i one ULTRA sitne fontove.... pregledno je to mnogo bre....
komentari.264 madamovic, -> #244, mdrazic
> na plaži recimo. Međutim... ove novine kupujem sa jasno > definisanim ciljem da u njima dobijem informacije unapred > poznate vrste. Tu sličice nisu odlučujuće, mada su poželjne > ali ako direktno ilustruju ono što u tekstu piše. Da li će na > naslovnoj strani biti neka (dobra) ženska nikad mi nije bilo > bitno. Naslovna strana : ma bezveze, svejedno... Ali U časopisu važi : LISTINZI TABELE SLIKE RADNOG EKRANA su dobro došle, u određenim količinama (do 1/4 strane....)
komentari.265 madamovic, -> #249, nemko
> Naterajte nekoga da prelista Knutha i slicne u cilju pisanja > dodatka o (recimo) algoritmima programiranja (C++ sorsevi > raznih korisnih rutina, sabrane metode sortiranja, brze > graficke rutine (ko se jos seca clanka RAC24/Osam krugova > kredom???))!!! Da..... Ne zaboravite da je među vašim čitaocima velik broj učenika, studenata i profesora, kojima ovakve programerske stvari trebaju..... Ja mislim da bi se trebalo posvetiti malo mesta Mathematici.... (izgleda da nema druge, neg' da sednem i prevedem uputstvo na srpski, pa onda da rezumiram i ponudim redakciji ;))))))
komentari.266 djcorto,
Na temu TV emisija : reprize NTV Computer Weekly idu subotom u 13 h.
komentari.267 bkaradzic, -> #259, msavkovic
> ### Cip je po meni BEST racunarski casopis u SRJ!!!! > > A? ;) > Ovo u vicevi :)))) A madamovic-a u ignore listu :))))
komentari.268 vlad, -> #255, dejanr
> Večito pitanje: da li ima više publike za programerske ili za > korisničke umetke? Deluje da trenutno ima *mnogo* više publike za Odavno htedoh da izlozim svoje vidjenje novog i starog casopisa glede gore pomenutog problema. Kao covek koji je orjentisan uglavnom korisnicki ali sa ozbiljnim profesionalnim interesom i pretenzijama, uopste nisam zainteresovan za programerske teme. Najvise me privlace teme tipa hardverskih i softverskih "tips and tricks", testovi hardvera, kritike i pregledi najnovijeg softvera... Sve u svemu, korisne informacije koje mogu da mi pomognu u svakodnevnom radu i snalazenju sa softverom i hardverom. Donekle sam zainteresovan za napise tipa raznih skola operativnih sistema, mreza i tsl. Racunare dugo nisam kupovao jer je odnos cena/procenat meni interesantnih priloga bio zaista ocajan. Po tom pitanju poslednji broj Racunara koji je pravila stara ekipa po meni je bio vrlo dobar, a prvi broj PC-a prilicno ispod ocekivanja. U ovom pogledu vidim veliku sansu i Racunara i PC-a. Prostor izmedju SK sa njihovom orjentacijom na mladju publiku i dosadasnjih PC/Racunara koji adresiraju uglavnom tezu programerski/profesionalnu kategoriju citalaca svakako postoji. Ja iz sveg srca navijam da neko tu upadne, ali ne zavisi od mene ko ce biti taj. Disclaimer: Molim da se ne raspravljamo oko ovog. Izneo sam samo svoje licno misljenje, i ako neka od mojih konstatacija lici na kvalifikaciju ili etiketu, unapred se izvinjavam.
komentari.269 severian, -> #246, .djn
> Na Studiu B je krenula emisija NTV Computer Weekly. > Stalni termin je petak 18-18.30h. Pogledao sam reprizu. Prvo prijatno iznenađenje je grafički dizajn emisije. Primetno bolji od većine emisija na NTV, a čak i apsolutno gledano veoma dobar. Spikeri solidni. Emisija ni prekratka ni preduga. Jedino što je prva emisija u izboru ciljne grupe gledalaca bila pomalo "ni na nebu, ni na zemlji" (za ljude iz struke suviše rekreativna, za početnike opterećena nerazumljivom terminologijom). Mislim da tu ima i najviše prostora za poboljšanja...
komentari.270 michelle, -> #248, dejanr
> Svaka cast na brzini nabavke, ni ja nemam kompletan primerak a vec ga > citaoci imaju :) Pa i po tome se razlikujete od Racunara :). Inace, PC-press sam imao u rukama zahvaljujuci Vesni i kolegi sa posla koji je izboksovao jedan od 5 primeraka iz redakcije. pozdrav, mikele
komentari.271 vlador, -> #253, madamovic
> Izlazi redovnije nego neki drugi, ti znaš koji.... E-ha... Pa nije sve u redovnosti. Do sada sam ga kupio par puta i svaki put sam se pokajao (žip). :(
komentari.272 madamovic, -> #255, dejanr
> Večito pitanje: da li ima više publike za programerske ili za > korisničke umetke? Deluje da trenutno ima *mnogo* više publike > za korisničke, ali to ne znači da povremeno nećemo imati i > programerske. Ja znam 11-tero ljudi koje kupuje PC/RAžUNARI iz Banjaluke : 2 - korisnika 4 - programera 5 - pa negde između... Znam jednog koga interesuju algoritmi al' pošto toga nema u PC/Rač. ne kupuje ih.... Znam 7-cu koja ne kupuju PC/RAž. jer ih interesuju samo igre ;))))) Samo da se iz ovog poslednjeg ne izvode zaključci, jer oni nemaju para za "skupe" časopise....
komentari.273 madamovic, -> #260, jmilovic
> Dali je moguce da dodatak iz prvog broja dobijemo u obliku > ASCII file, u ovoj konfernciji ???. Nikako, pa mora neko da kupuje i časopis ;))))) Pa ko bi ti dao svoj časopis džaba...?
komentari.274 jovca.car, -> #253, madamovic
/* > "žip" je časopis? /* A zašto ne bi bio, boga ti? Tako je! Zašto ne bi bio?! Evo, i "Duga", i "Tempo" su takođe časopisi... ;>
komentari.275 mladenp, -> #109, kum.zoki
> Jesi li ikada zvao nekoga, ili neki BBS u Americi, pa > pricas iz iskustva ili samo nagadjas. Nisam rekao da su tamo sve veze loše, pa čak ni da ima puno loših. Rekao sam samo da i tamo ima krčanja i pucanja veza. Naravno, sistemi u Americi koje mi odavde zovemo su najveći i najbogatiji i nalaze se u najrazvijenijim centrima. Zato su i veze odlične. Probaj da nazoveš neki BBS u nekom New Prćilovu. Dobro de, nisam ni ja zvao takve BBS-ove ali sam čitao o tome nešto ranije po časopisima i konferencijama (američkim). > (Mozda su ih izmislili na molbu neke zemlje kao sto je nasa?) :)))
komentari.276 vlad, -> #261, peri
>> Na Studiu B je krenula emisija NTV Computer Weekly. >> molim da gledate i javite sa misljenjima i sugestijama. > > Odlicno uradjena prva emisija. Samo napred. Nije lose, samo mi "glumci" uglavnom vrlo izvestaceno deluju. Kao da su naucili sve do reci napamet ili citaju sa "idijota" B). Optimalno podrzavam i mislim da ce se ekipa vremenom uhodati. Moglo bi da padne i malo hardverskih caka koje je inace vrlo tesko tekstom objasniti. Ovako lici na "slikani radio", ako izuzmemo po neki na brzinu prikazan ekran aplikacije o kojoj se prica. Sam prikaz onoga sto je na monitoru mi deluje sasvim pristojan, mada moze i bolje.
komentari.277 zkrstic, -> #256, dveselinovic
> Ako tako piše, onda je greška moja i samo moja, naravno trebalo je > obrnuto, 30 i 72 pina. > > Koristim priliku da se izvinim svim uvređenim i poniženim > čitaocima, koje ponizno molim za oproštaj (poruke slati sa obaveznim > uvodnim tekstom: Ego te absolvo, mi fili!). :-)))))))))))))) Da li je trač ili istina da će zbog ovoga ceo tiraž biti vraćen na doštampavanje & pre-koričenje ? :)))))))
komentari.278 mikis, -> #223, madamovic
+> U stvari postoje žETIRI računarska časopisa : i "žip" koji Pet. "Programer".
komentari.279 dejanr, -> #260, jmilovic
>> Dali je moguce da dodatak iz prvog broja dobijemo u obliku ASCII file, >> u ovoj konfernciji ???. Bojim se da nije - tekstovi iz "PC"-ja se u ovoj fazi neće distribuirati u elektronskoj formi (osim kada se radi o prilozima, listinzima i slično).
komentari.280 dejanr, -> #261, peri
>> Na Studiu B je krenula emisija NTV Computer Weekly. >> molim da gledate i javite sa misljenjima i sugestijama. Ne znam baš da li je ova konferencija mesto za diskusiju o toj emisiji, ali meni se prva "epizoda" dopala. Zanimljiv sadržaj, možda su voditelji malo "zamuckivali" i "mučili se" ali je bilo vrlo zanimljivo gledati. Srećan rad ubuduće!
komentari.281 steva, -> #263, madamovic
> Zato volim i one ULTRA sitne fontove.... pregledno je to mnogo bre.... Ma jasno. Nikakve ilustracije, sve u Helvetica 6, taman da uz svaki časopis uštedite toliko da dajete i malu lupu besplatno. Dajte ljudi, ozbiljan časopis traži i kvalitetan papir. Što se mene tiče, ja bih ga plaćao i 20 din - mislim, svejedno mi je da li dajem 10 ili 20 dinara mesečno za časopis - samo da bude još kvalitetnija štampa.
komentari.282 michelle, -> #277, zkrstic
>> Ako tako pise, onda je greska moja i samo moja, naravno trebalo je >> obrnuto, 30 i 72 pina. > Da li je trac ili istina da ce zbog ovoga ceo tiraz biti vracen na > dostampavanje & pre-koricenje ? :))))))) To ce biti uradjeno samo onim citaocima koji dokazu da im je to pravilo/pravi problem u svakodnevnom radu sa PCjem. :))
komentari.283 evlad,
Stvarno ste brzi. Pretplatio sam se 03.05.95. poslao fax u 14:00 ... Jutros (05.05.95.) u 10:00 sam potpisao poštaru da sam primio drugi broj PC-ja :))
komentari.284 mdrazic, -> #258, duzle
> Nisi valjda očekivao da PKB pokrene časopis o kompjuterima ? Da ne ispadne da neko vređa PKB, valja reći da u okviru PKB imaju računski centar sa sposobnim ljudima, sigurno pri vrhu kvaliteta u gradu. Mislim da bi mogli i časopis da izdaju da im je to želja i orijentacija. Od njih bi mnogi štošta mogli da nauče. Milan
komentari.285 bigbrada,
Subject : Naslovna strana PC-a, #2 Piše : "EXCELL trikovi" Kako li promače 'double L'? :( Sale.
komentari.286 msavkovic, -> #274, jovca.car
### Tako je! Zasto ne bi bio?! Evo, i "Duga", i "Tempo" su takode ### casopisi... A, nemoj da mi zaboravis Tin, i Cao ;>>>>>>> I SK je "casopis" ;))))
komentari.287 cnenad, -> #283, evlad
ŁŁŁ Pretplatio sam se 03.05.95. poslao fax u 14:00 ... ŁŁŁ Jutros (05.05.95.) u 10:00 sam potpisao poštaru da sam primio ŁŁŁ drugi broj PC-ja :)) Pre dve nedelje sam poručio drugi broj pouzećem preko kartončića iz prvog broja. Do 05.05.95. u 17:00 nisam dobio taj broj.
komentari.288 aleck, -> #287, cnenad
>> Pre dve nedelje sam poručio drugi broj pouzećem preko kartončića iz prvog >> broja. Do 05.05.95. u 17:00 nisam dobio taj broj. Pa rekao bih da je taj kartončić onda izgubljen negde u poštanskim kanalima. Bolje uradi kao evlad i dobićeš na vreme.
komentari.289 dveselinovic, -> #287, cnenad
Tako je. Eto recimo, ako neko dokaže da je pokušavao da nađe u gradu 32-pinsku memoriju i pri tom se naplaćao taksija, biće mu vraćene pare. Naravno, mora da podnese komisiji na uvid pismene dokaze o namerama, negativne odgovore prodavaca na memorandumu sa potpisom i pečatima i overene taksi račune. Tada to ide na komisiju i ako se pozitivno reši, dobiće nazad sve potrošene pare uvećane za aktivnu bankarsku kamatu i troškove za kafu i sedative. Ne zaboravite da podnesete i overene kopije krštenice, potvrde o prebivalištu, radnu knjižicu, ličnu kartu i pismenu izjavu da nemate ni jednog orđaka u bilo kojoj firmi koju ste posetili. Inače, komisija zaseda redovno, a prvi sastanak je zakazan za 18. maj 2000. godine. Pozdrav, DVV
komentari.290 msavkovic,
Zasto je naslovna strana tako ... monotona. Samo naslovi i nista vise ? Zasto nema neke slicice u pozadini ?
komentari.291 crnjini, -> #290, msavkovic
>> Zasto je naslovna strana tako ... monotona. Sto, meni se naslovna strana bas svidja. Keep on the good work!
komentari.292 darone, -> #291, crnjini
>> Keep on the good work! Ipak je "keep up" :)
komentari.293 dr.grba, -> #283, evlad
>> Pretplatio sam se 03.05.95. poslao fax u 14:00 ... >> Jutros (05.05.95.) u 10:00 sam potpisao poštaru da sam primio >> drugi broj PC-ja :)) To je 44 sata, previše (((: Moj rezultat je 27 sati (:
komentari.294 dr.grba, -> #285, bigbrada
>> Piše : "EXCELL trikovi" >> >> Kako li promače 'double L'? :( Na ovo smo već navikli (: Nego, mnogo simpatičnija omaška je ona u intro tekstu "U svetu digitalnih filmova", gde piše: "...Ovogodošnji NAB je održan od 8. do 3. aprila u Las Vegasu....." (:
komentari.295 cdjordje,
ti bi verovatno neku žensku? pa kupi sex-klub.
komentari.296 evlad, -> #291, crnjini
>>>> Zasto je naslovna strana tako ... monotona. >> Sto, meni se naslovna strana bas svidja. Keep on the good work! Što se tiče naslovne strane, ko je čitao američki PC Magazine ... Vedra strana računara neodoljivo podseća na Abort Retry Fail, čak se nalazi na zadnjoj strani dotičnog časopisa ... Fali rublika After Hours ... (igre & zanimljivosti, popularni programi za zabavu ...) Samo nastavite tako, recept je proveren ;)
komentari.297 ognjen, -> #253, madamovic
)->> "žip" je časopis? )-> A zašto ne bi bio, boga ti? Gle, a ja mislio šareni WC papir. ;) (nhf)
komentari.298 ognjen, -> #129, bulaja
)-> i posle toga su počeli da oglašavaju cene u dinarima, da )-> izostavljaju oznaku valute ili uopšte da ne stavljaju cene u )-> oglase :). A šta ako neka firma prodaje u 'bodovima'? Da li i njih tamani finansijska policija? Šta mislite o sledećem: Nađeš jednu takvu firmu dođeš sa čika Finanskiskim inspektorom, on se legitimiše, pita u čemu su cene, oni verovatno kažu u dinarima, i ti se nakupuješ 2.5 puta jeftinije robe? Da li je izvodljivo? :) --- Ogi, Ogi, baš si gad. ;)
komentari.299 ognjen, -> #142, gremlin
)-> bih voleo sada da pominjem, ali jedno od njih je i 3D )-> naslovna stranica uz koju se dobijaju naočare. Kako bi bilo 3d naslovna stranica uz koju se ne dobijaju naočari. :) Ono sa ukrštanjem očiju. :)
komentari.300 st.pol, -> #297, ognjen
>> )->> "žip" je časopis? >> >> )-> A zašto ne bi bio, boga ti? >> >> Gle, a ja mislio šareni WC papir. ;) (nhf) I pored najbolje volje da ne odgovaram na glupe poruke... Dakle ne zelim da pocinjem bilokakvu raspravu na temu žipa, ali bih voleo da se ljudi suzdrže od glupih/uvredljivih komentara. Ima dosta ljudi koji rade na tom časopisu, zašto im ne kažeš šta misliš u lice. Zasigurno taj papir ima uzrok - cena, položaj u kući u kojoj se štampa itd.
komentari.301 supers, -> #293, dr.grba
>> To je 44 sata, previše (((: Moj rezultat je 27 sati (: Kikinda<->Beograd za 27 sati? Wow...
komentari.302 danko, -> #300, st.pol
>> )->> "Cip" je casopis? >> )-> A zasto ne bi bio, boga ti? >> Zasigurno taj papir ima uzrok - cena, polozaj u kuci u kojoj se >>stampa itd. P aima uzrok - da bi izdavac mogao da skuplja od naivnih firmi opremu u kompenzaciju. :))
komentari.303 zkrstic, -> #292, darone
>>> Keep on the good work! > > Ipak je "keep up" :) Ti mali bolje idi piši bilten da te ja ne izkipujem daun ;)
komentari.304 dejanr, -> #285, bigbrada
>> Piše : "EXCELL trikovi" >> Kako li promače 'double L'? :( Eh, kao što je govorio Jova Regasek (a valjda i dalje govori, samo na engleskom), "novinarstvo je grešan posao - prave se štamparske greške" ;) PS A baš su i mogli da ga nazovu Excell, i Cell i Excellent se piše sa dva l ;))
komentari.305 dejanr, -> #287, cnenad
>> Pre dve nedelje sam poručio drugi broj pouzećem preko kartončića iz >> prvog broja. Do 05.05.95. u 17:00 nisam dobio taj broj. Ne znam da li si pročitao poruku od srede u ovoj konferenciji: u četvrtak su slati primerci pretplatnicima, u petak i subotu onima koji su naručili pouzećem. Dakle, verovatno ćeš dobiti u ponedeljak (zavisno od pošte).
komentari.306 dejanr, -> #290, msavkovic
>> Zasto je naslovna strana tako ... monotona. >> Samo naslovi i nista vise ? >> Zasto nema neke slicice u pozadini ? Pa, to je koncepcija naslovne strane - neki komad hardvera i/ili softvera koji je u vezi sa nekom od tema o kojima se piše (u ovom slučaju Intel P6), i naslovi. Nekome će se verovatno ta koncepcija sviđati, neko bi voleo neku drugu... zavisi od ukusa.