komentari.812gerber,
-> #811, evladYR>*> Broj je dobar, naravno kad toliko liči na PCM ...
Hm, zašto li se setih davnog teksta Pere Lukovića
u Džuboksu "Kako snimiti LP", a glede Bijelog Dugmeta :)
... Odeš u London, kupiš 100 LP-ova ....
komentari.813dr.grba,
-> #804, danko>> Bilo bi sjajno kad bi i u buducnosti mogao da se zadrzi povecan broj
>> strana na dobrom papiru (naravno ne mora da bude ovako debeo - ali to je
>> tehnicko pitanje).
Lepo je imati tako debeo papir, jer time se direktno utiče na dugotrajnost
primerka, ali ako se nastavi ovakav trend, moraće se preći na tvrdo
koričenje (:
komentari.814dr.grba,
-> #811, evlad>> Koliko ste Vi poslali PC-Press majica PC magazinu ? ;>
Ti to lobiraš za sebe, a ne za PC Magazine, znamo mi dobro! (:O
komentari.815evlad,
-> #814, dr.grba<> Ti to lobiraš za sebe, a ne za PC Magazine, znamo mi dobro! (:O
Očigledno si pobrkao ... fan(c)ziggy & ja smo imali šeme oko TELIX majice
koja nema veze sa ovim ... :> ah, to hladno pivo & bilijar ... O:>
Ako misliš na odabrane bajtove,
ko zna,
možda će jednog dana i _deliti_ majice, _plaćati_ priloge ... O;>
komentari.816dejanr,
-> #711, steva>> 2. backup za male pare (#4 - 11) PCM - 49
>> ...
>> 8. Uhvati slike (#4 - 15) PCM - 37,39
Naravno, glavni izvori za vesti su BYTE, MC Magazine, PC World i možda
još par britanskih časopisa, kada se mogu na vreme nabaviti. Ima proizvođača
koji hoće da šalju press materijale ovamo, i to se uvek dobro iskoristi,
ali kada bi samo na tome ostalo, malo bismo vesti imali :(
>> 10. Multipraktik periferali (#4 - 38) PCM 172 cover story, više lika
>> preuzeto
Ako pažljivo pogledaš videćeš da nije preuzeto odatle, naime PC Magazine
je na sliku nalepio neke svoje tekstove i strelice što bi se to teško
obrisalo. Štos je u tome što veliki proizvođači kao što je HP uz svoje
proizvode koje daju za prikaz isporučuju veće količine atraktivnih
fotografija, baš u cilju da one budu objavljene. Očito se i PC Magazine-u
svidela koliko i nama, a proizvođaču je pogotovu u interesu da se o njegovom
uređaju piše i da to što bolje izgleda...
>> Da li to kod vas stiže CD-ROM izdanje PCM-a ili imate _jako_ dobar
>> skenJer ili se te sve slike nalaze Ziff-Net-u (compuserve)?
Na CompuServe-u nema slika (a i ono što ima sigurno nije u rezoluciji koja
bi se mogla preneti u štampu), ali se naravno trudimo da pribavimo što više
materijala koji su od pomoći i da uspostavimo što bolje veze sa kolegama.
Trenutno se zbog sankcija ne može obaviti najprirodnija stvar, kupiti prava,
ali se može lepo sarađivati sa izdavačima koji su kupili ta prava za istočne
zemlje, pošto oni nisu baš opsednuti našim embargom...
komentari.817peca,
Ne bih u ove kasne sate da mnogo pisem, ali
samo da cestitam redakciji PC PRESS na
izuzetno zanimljivom letnjem broju i
da im pozelim sve najbolje uz konstataciju
da PC PRESS iz broja u broj sve vise
napreduje.
Posebno sam rado citao tekstove o Ofice
paketima, optimizaciji os/2 i razglednice
iz sveta, a takodje bih pozeleo pun uspeh
projekta samogradnje sto je nesto kod
nas nevidjeno vec godinama. Ja nisam ni
hardveras niti me to zanima, ali cu
sigurno naci nacina da se u to ukljucim,
ako nista da za nekoga nabavim jedan
komplet kao poklon.
Jedino sto bih mogao dodati kao zelju za
sledeci broj i brojeve da se ponovo pise
o cad-u,posto se ja njime bavim:)
komentari.818djcorto,
-> #807, dveselinovic>> Da i ne spominjem druge ljude, spisak bi bio poveci. Samim tim
>> sto je spisak poveci, tesko da mogu da proteziram bilo koga,
>> jer bi moja protekcija nuzno bila razvucena na veliki broj
>> ljudi. A pazite, Novi Sad jos nismo ni spomenuli.
Ne vidim sta ima cudno u tome sto ti, koji godinama ceprkas po hardveru
i testiras ga, znas malne sve ljude iz nasih beogradskih firmi. Cak i
ja, kao korisnik koji se trudi da ponesto i uradi, mogu da se pohvalim
da sam na ti sa ponekim od ljudi iz poneke firme.
Za svakoga ko je u ovom poslu duze od pet godina sve to je normalno.
Nije normalno sto se desavaju stvari tipa "DVV je rekao da je samo ova ploca
dobra, i samo nju hocu da kupim", a takav utisak se stice iz clanka zato
sto je autor opravdano u tom trenutku bio zahvalan datoj firmi jer bi
bez njihove normalne, prijateljske pomoci, bio onemogucen da zavsi
testove na zadovoljavajuci nacin.
Dakle, moja molba je da TEST bude objektivan, ni po babu ni po
stricevima, ni po broju popijenih kafa, a NA KRAJU teksta da se daju
opravdane, NoRMaLne i dobrim postupcima izazvane zahvalnice onima koji
ih zasluzuju.
Dobar glas se daleko cuje, a los jos dalje.
komentari.819djcorto,
-> #808, gerber>> Vec rekoh, pitanje stava i procene urednika. Ali i dalje ne
>> vidim zasto bi "credits" na posebnom izdvojenom mestu bili
>> pogresno resenje, ako je vec kocepcija da se iskazuju.
Ovo je jedino pravo resenje, kao i izdvojena korisna adresa.
komentari.820djcorto,
-> #809, gerber>> Samo napred. Ovo tumacim, naravo, samo tako da je do sada to
Ima jedno mesec dana kako je DVV obecao neki pikantan tekst koji je,
navodno, u pripremi broja izbacen surovim urednickim Delete (necemo o
makazama, mi radimo racunarom! :))
Gde je taj tekst ?!?!?
komentari.821djcorto,
-> #816, dejanr>> Naravno, glavni izvori za vesti su BYTE, MC Magazine, PC World
>> i mozda
Nigde u PCju nisam video naznaku odakle su vesti prenesene ili clanak
preveden ....
komentari.822dveselinovic,
-> #809, gerber "Veoma nam je žao, gospodine, što više nećemo biti u mogućnosti da
koristimo Vaše usluge".
"marš napolje!"
Oba gornja pasusa se svode na potpuno istu stvar, tj. efekat je
identičan, samo su formulacije drugačije. Naravno da je ona prva
ljudskija i lakše prihvatljiva za onoga kome se to kaže. E, to se
zove diplomatija.:-)))))))))))))))))
Ili:
"Proizvod je pokazao izvesne slabosti sa kojima se ne bismo mogli
pomiriti, ..."
odnosno,
"Ovo đubre ne radi!"
Itd. "Cena nije u skladu sa opštim kvalitetom proizvoda" prema
"Preskupo je", možemo sada poduže ovako.
Problem je u tome što se od jednog lista očekuje da bude makar
malo diplomatski u izricanju svojih stavova. Kažem "svojih", jer sva
žvaka oko "objektivnosti" se prečesto svodi na pitanje da li se autor
i kritičar slažu u stavovima ili ne, a pošto svaki članak piše neki
čovek, nema teorije da on ne bude makar malo subjektivan. Jedina za
mene olakšavajuća okolnost je to što ja ili mogu da dokažem moje
tvrdnje (ili većinu njih) brojkama sa ponovljivim testovima, ili ne.
To ostavlja bez takve podrške jedino stav o kvalitetu boja, koji se
ne može izmeriti, pa je nužno lični stav.
Jedina uteha tu bi mogla biti činjenica da se i sam jako mnogo
bavim obradom slika (grafikona, fotki, itd), solidno sam opremljen i
sve stavove proveravam bar dva puta, na dve instalacije.
A od direktnih kritika, teško da mogu da kažem nešto što već i
sami ne znate ako se iole bavite ovim poslom, kao prodavac ili kao
malo češći kupac.
Pozdrav,
DVV
komentari.823dejanr,
-> #821, djcorto>> > Naravno, glavni izvori za vesti su BYTE, MC Magazine, PC World
>> > i mozda
>>
>> Nigde u PCju nisam video naznaku odakle su vesti prenesene ili clanak
>> preveden ....
Nisi zapazio, jer ni jedan tekst nije preveden. Tamo gde je neki tekst
ili knjiga korišćen kao literatura, recimo prošlog meseca u "Windows 95
interno" ili ovog meseca u "Mainframe PC", literatura (knjige, članci,
CD-ROM-ovi itd) se navodi na kraju teksta, u odgovarajućem jasno "boksu"
koji prosto ne mogu da verujem da nisi uočio.
Što se vesti tiče, preuzimamo ih iz puno raznih izvora i tu nema mnogo
svrhe navoditi ih, jer i onako većina stranih časopisa jednog meseca
objavi niz sličnih vesti, uglavnom baziranih na propagandnim materijalima
proizvođača opreme.
komentari.824novim,
-> #823, dejanr">> Nigde u PCju nisam video naznaku odakle su vesti prenesene ili clanak
">> preveden ....
" Nisi zapazio, jer ni jedan tekst nije preveden. Tamo gde je neki tekst
" ili knjiga korišćen kao literatura, recimo prošlog meseca u "Windows 95
Evee, da objavim izvore za svoj tekstić o OS/2 na 4 mega rama. Daklem,
izvori su: Miško (uzeo mi 4 mega, a posle sam čekao ploču mesec i
nešto, ne njegovom krivicom, pa sam morao da se snađem), neki trt-mrt
fajlovi koje sam pokupio s Mreže, a sam bog sad zna odakle su (kao i
gde su sada ;)), Wiz koji mi često brlja po mašini, pa posle vraćam
(voli čovek, a drugari smo), nemačko debelo i ružno Benutzerhandbuch
(das, sr. rod ;)), jedna odrpana knjiga o OS/2 v. 1.1 (kupljena za
pristojne, pak, pare na Sajmu), još neke knjige o istome (uglavnom
bezvezne, al' ajde), moja dokonost, sklonost moje žene da koristi isti
op.sis. ("a što ovo neće da mi radi ovaaako"), pojedine poruke na
Sezamu, & last but not least, jedna zanimljiva (moja) pogreška u
konfiguraciji koja me je naterala da posle stvari pogledam izbliza...
(Ma, velika vrednost ovog broja PC-ija je da nisam naišao na izraz
"ispod haube" ni u jednom tekstu... ;))
komentari.825gerber,
-> #822, dveselinovicYR>*> "Proizvod je pokazao izvesne slabosti sa kojima se ne bismo mogli
YR>*> pomiriti, ..."
YR>*>
YR>*> odnosno,
YR>*>
YR>*> "Ovo đubre ne radi!"
Pa dobro, i do sada sam takve izraze (ne samo tvoje i ne samo iz
ove tematike) tumačio na sličan način, ali ne baš tako drastično :))
Hm. A šta kažeš na jednu datoteku ovde na Sezamu:
"Značenje pojedinih svičeva (kompleksnih izraza)" :))
komentari.826spantic,
-> #804, danko> Ne mogu da izdrzim, moram i ja javno da pohvalim najnoviji PC i kompletnu
> PC Press ekipu. Novi broj sjajno izgleda i ima odlicne sadrzaje. Cini mi
Zanimljiv stav, od finansijera i sponzora ;) Ne znam zašto me
podseća na onaj napadani DVV-ov istup :))
komentari.827majstor,
Koliko je moguce za manje firme da se ukljuce u rad casopisa kao sto je PC ?
Pri tome mislim na npr. "pozajmljivanje" zanimljivih komponenti ili komplet-
nih konfiguracija, itd. jer nigde nisam video poziv na "konkurs" za npr.
test CAD masina ( _NPR._ ). Izgleda mi kao da je to mesto rezervisano za
jedne te iste firme koje iz broja u broj ( kao i u racunarima ) isporucuju
robu za takve stvari, a manje firme koe su u razvoju, rastu kao da nemaju
pravo da pokazu da i one imaju zanimljive stvari i znanje.
Ako je takvo nesto moguce, koja je procedura ?
P.S. Da se takvo nesto mozda ne placa ? ;)
komentari.828dejanr,
-> #827, majstor>> Koliko je moguce za manje firme da se ukljuce u rad casopisa kao sto je
>> PC ?
Veoma je moguće. Ako imaš neki zanimljiv komad hardvera, pozovi nas
(mail, telefon itd) pa da se dogovorimo o testiranju.
>> kompletnih konfiguracija, itd. jer nigde nisam video poziv na "konkurs"
>> za npr. test CAD masina ( _NPR._ ).
Praksa je da, kada radimo neki veći test, šaljemo faksove "konkursa"
firmama koje se oglašavaju, pošto je tu najveća verovatnoća da ćemo
dobiti odziv.
komentari.829dveselinovic,
-> #827, majstor Ne da je moguće, nego je čak i veoma poželjno. Po n-ti put
ponavljam, niko nikada nije odbijen za bilo šta što se proceni kao
zanimljivo, sem u slučaju duple ponude iste stvari, gde važi pravilo
desne strane, tj. ko pre đevojci, njemu i đevojka (a ko spolednji,
njemu žena - ne "spolednji", nego poslednji).
Procedura je prosta - ostaviš mail ovde na Sezamu, ili se javiš
telefonom, ili dođeš lično, kako god ti najbolje paše.
To se naravno plaća, hvala bogu da se plaća - svi troškovi i
rizici dopreme do redakcije i od redakcije su 100% tvoji. Ja
potpisujem revers tek po prijemu i kontra-revers po izdavanju opreme
ili u redkaciji, ili kod moje kuće, gde se rade šloserski radovi na
opremi.
Očigledno, ako si iz Beograda, troškovi su mali, a ako nisi, onda
mogu biti ipak malo veći ako se samo zbog toga dolazi do Beograda. A
nisu baš totalno zanemarivi - uzmi na primer da za jedan put iz i do
N. Sada prevališ ipak nekih 140 km, odnosno potrošiš bar 10-11 litara
goriva. Dakle, nešto košta u vidu troškova, da, ali nije posebno
strašno, preživi se.
Pozdrav,
DVV
komentari.830danko,
-> #826, spantic>> > Ne mogu da izdrzim, moram i ja javno da pohvalim najnoviji PC i kompletnu
>> > PC Press ekipu. Novi broj sjajno izgleda i ima odlicne sadrzaje.
>> Zanimljiv stav, od finansijera i sponzora ;) Ne znam zasto me
>> podseca na onaj napadani DVV-ov istup :))
Nije finansijer, samo direktor u firmi koja je sponzor roblike u casopisu. Ne
znam da li je zbog toga meni zabranjeno da javno hvalim rad PC Press-a. U
krajnjoj liniji shvati to kao da sam zadovoljan zbog pravilne odluke da ulozim
firmin novac (i da podrzim firminom reputaciojom) u projekat casopisao koji je
dao (zasad) izvanredne rezultate.
DANKO
P.S. Molim te, nemoj da te moji istupi podsecaju ni na cije :))))
komentari.831kile,
-> #812, gerber>> Hm, zašto li se setih davnog teksta Pere Lukovića
>> u Džuboksu "Kako snimiti LP", a glede Bijelog Dugmeta :)
Broj? Strana?
komentari.832saricl,
Moram da pohvalim ideju da se PCP pozabavi mikrokontrolerima
i opremom za razvoj. Mislim na najavu nove serije čiji je autor
Voja Antonić.
komentari.833madamovic,
-> #785, dveselinovic> DVV *NEĆE* da koristi bilo kakav off-line reader, jer to znači
> da bi DVV mnogo više vremena provodio na Sezamu nego ovako,
> kada je
Da li treba da pišem prednosti off-line reader-a, jednom
čoveku koji piše gomilu tekstova u računarskim časopisima
kod nas? Bedno ?
Prednosti off-line reader-a :
1) Korisnici sezama koji čitaju koferencije lakše će pratiti
tok diskusije, i time, aktivnijim praćenjem diskusije,
doprineti kvalitetu konferencijskog sistema, dakle povećati
"korisnost" sezama.
2) Citiranjem se omogućava da smanjite vreme koje provedete
prateći diskusiju. Ukoliko pratite konferencije on-line
provodite više vremena na vezi zbog osobina komunikacija, kao
i zbog osobina samih modemskih komunikacija.
3) Ako pišete on-line, poruke će biti mnogo manje kvaliteta nego
što bi inače mogle biti - jer u toku prvog kontakta sa porukom,
pojedinac dobija prilično subjektivno mišljenje o poruci,
i ne može da se najbolje izrazi. Off-line reader-i omogućuju
da na poruku odgovorite za nekoliko sati ili dana, kada vaše
misli budu manje opterećene subjektivnim doživljajem.
4) Ukoliko se koriste off-line reader-i smanjujete potrebno
vreme na vezi i time :
a) utičete na smanjivanje vašeg telefonskog računa
b) omogucavate i drugim korisnicima da dođu na red
c) utičete na smanjivanje opterećenja domaćih centrala,
i time povećavate njihov kvalitet
itd. itd. itd. itd.
Ovde su nabrojane mnoge prednosti off-line reader-a...
A sad da vidim DVV-ove argumente ;)....
komentari.834cnenad,
Da li DVV 'već famozni tekst negativnih komentara' čuva za novi broj PC-ja
ili ga naše oči neće uopšte videti ni ovde ?
komentari.835cnenad,
#4 !!!
Pohvala za promenjen izgled sadržaja. Kritika za idejnu krađu od Računara.
Uvodnik GLOD-a bi valjda trebao da ide pre sadržaja mada ne vidim neku
njegovu svrhu kad je već sve rečeno u sadržaju i deluje mi kao bespotrebno
ponavljanje. Da li u sledećem broju, pošto se sad i Vladan potpisuje u R
možemo očekivati sliku GLOD-a u PC-ju ?
Da li je greška na naslovnoj strani gde stoji samo JUL (možda ih i
reklamirate, ne daj bože ;) a ovo je ipak po rečim-a GLOD-a dvobroj ?
Ako ste mislisli da sa onim 'kartonima' koje se više ne mogu nazvati
stranice izazovete strahopoštovanje kod kupca koji je dao 16 dinara čini
mi se da ste pogrešili i preterali sa debljinom papira. Ispada da su
unutrašnji listovi deblji od korica. Papir koji je nekada bio u Računarima
ili onaj iz prethodnih brojeva su sasvim OK.
Razlozi za poskupljenje ? Inflacija ? Skok marke ? Koliki skok ?
Preko 6.20m ;) ? Ovaj broj je kako tako morao da ispadne ovako debeo, što
zbog sadržaja, što zbog cene, što zbog dvobroja. Videćemo najesen, cena će
ostati ista ili biti još veća, papir tanji i tako dalje... Ovo je čisto
bilo navikavanje.
Reklame mi u ovom broju deluju nekako blaže i 'ne opeterećuju mnogo tekstove'
koje okružuju.
Najavljeni VELIKI TEST NU4W95 se sveo na prikaz od jednog zarez 62 lista.
Bolje da ga nije bilo. A i očekivao sam više i malo lepše slike O:)
Virusni kalendar deluje zaista fenomenalno i šteta je što nije išao kao
odvojen list.
Str. 96. slika dva, gornji desni ćošak zamazan kod štampe i ne vidi se deo
sorsa.
Vidim neki hvale, projekte samogradnje. Koliko znam ima nekoliko časopisa,
"Elektron" valjda prednjači sa tim. žemu sve to u jednom ovakvom časopisu ?
Lepo idejno rešenje tržišnog barometra sa ikonicama.
Zašto 'POSLEDNJI LIST' nije poslednji list ? Ili nek bude ili mu menjajte
ime.
Burazer je jedva provalio da je slika obrnuta i da ne valja tastatura O:)
Da li su konektori za napajanje na hard disku muški ili ženski ? Pa muški.
Pitalica je zgodna jer je analogna kablovima kod audio uređaja a i zbunjuje
konektor na kablu za napajanje.
Pohvalno je što se kartoni sa utiscima mogu ostaviti u redakciji.
Zašto na kartonu iz zadnjeg broja nema polja za umetak 'po želji' ;) ?
Nisam baš siguran, ali nema ni stavke: 'tekst koji vam se nije svideo' ?
IGRE ? Nema ih i dalje ? I dalje ignorišete takvo gubljenje vremena ?
Ono što nije spomenuto je OK.
Vidimo se u septembru.
komentari.836cnenad,
-> #789, evlad=> Stylus je već provaljen ;> zato pogledajte 66 stranu tastatura od PC-ja :)
U kom broju ? U #3 i #4 nema toga ?!
komentari.837cnenad,
-> #800, gerber=> implikacija. Dakle mišljenja sam da takvo direktno pominjanje
=> imena firmi u okviru Korisnih Adresa, i eventualno na posebnom
Takođe. Primetno je sve češće zahvaljivanje jednim te istim firmama u tekstu
što ranije nije bio slučaj sa DVV-ovim stilom pisanja gde su firme spominjane
samo u kontekstu teksta i testa komponenti i mašina kada se pričalo: Gamin
računar je bolji od MOST-ovog i sl.
komentari.838cnenad,
-> #804, danko=> PC Press ekipu. Novi broj sjajno izgleda i ima odlicne sadrzaje. Cini mi
Ima ali su u globalu na mene sva četiri broja osima nekih tekstova ostavili
utisak, kupi, sedi, pročitaj, ostavi. A priznaćete to je za jedan računarski
časopis najžalosnije.
=> voleo da se izjave u tekstu daju licno (tipa ja sam testirao, a ne mi smo
Takođe.
komentari.839mpaunovic,
-> #835, cnenad> Vidim neki hvale, projekte samogradnje. Koliko znam ima nekoliko
> casopisa, "Elektron" valjda prednjaci sa tim. Cemu sve to u jednom
> ovakvom casopisu ?
Izvini, kakav to Electron pominjes?
Jeli to neki domaci ili strani casopis ili sta?
Necu da kazem da bas pratim sve casopise ovakve
vrste, najzad i ne bavim se bas tako mnogo
hardverom ali je ovako nesto,razvojni sistem na
jednoj kartici, prilicno jedinstveno.
A obzirom da je casopis racunarski,
ne vidim zasto ne bi bar i jednim delom pisao
o hardveru, ali ne samo korisnickom nego i
projektovanju. To je vazna racunarska tema,
po meni. Mislim da sa tom temom ne treba
preterivati, ali jedan clanak toga tipa po
broju smatram da je puni pogodak.
Narocito,ponavljam, sto je tako
atraktivan projekat (bar za moj racun).
> Pohvala za promenjen izgled sadrzaja. Kritika za idejnu kradu od Racunara.
Ma daj molim te, sve strane novine
imaju manje ili vise takav sadrzaj, nisu to
Racunari izmislili.
> Uvodnik GLOD-a bi valjda trebao da ide pre sadrzaja mada ne vidim neku
> njegovu svrhu kad je vec sve receno u sadrzaju i deluje mi kao bespotrebno
> ponavljanje.
Meni je citanje uvodnika prvo sto
radim i to sa zadovoljstvom, nemaju dzabe sve
novine uvodnike. Smetalo mi je sto RAcunari godinama
nisu imali uvodnik, ali otkada su od prosle jeseni
poceli, to je po meni bilo odlicno, znaci mislim
da je to plus i za njih i za pc.
> Razlozi za poskupljenje ? Inflacija ? Skok marke ? Koliki skok ?
Pogledaj to ovako. Nadam se da se slazes
da to sto je sve vreme formalno jedan dinar jedna marka,
da to nema veze sa zivotom. Znaci, otprilike pocetkom
aprila kada je izasao prvi pc, bila marka negde oko
2 dinara ako se dobro secam. Znaci, 13 dinara je bilo
6.5 maraka. Sada je marka negde oko 2.5 dinara, znaci
16 dinara je 6.4 maraka, znaci za manje para imas
trideset strana vise.
Nego imam i ja jedno pitanje, kada vec
pisem poruku. Na naslovnoj strani na onim ekranima
su neka pitanja-zadaci, koje danas procitah sa nekim
prijateljima i celo vece mislimo za onaj predmet koji
neki prave a ne koriste, drugi kupuju a ne koriste,
a treci koriste ali to ne znaju. Koji je to predmet????
A isto tako, koji je to predmet koji covek
kupi u prodavnici i odmah ustanovi da ga nece koristiti
dva dana??
Hvala unapred na odgovoru, da mozemo mirno
da spavamo :))
komentari.840mpaunovic,
-> #838, cnenad> Ima ali su u globalu na mene sva cetiri broja osima nekih tekstova ostavili
> utisak, kupi, sedi, procitaj, ostavi. A priznacete to je za jedan racunarski
> casopis najzalosnije.
Pa moraces da se resis, treba li
ti casopis ili knjiga ?
Mislim da tu pc ima dobru ravnotezu,
znaci imas i vesti sa sajmova i aktuelnosti, ali
i umetak (mada ja koristim microsoft c :)) ili
recimo dtp kuvar u ovom broju, onda poslovni
algoritmi, ppekovicev o eide standardu, obj-ovi
tekstovi o programiranju, nbatocaninovi o clipperu,
mjovin o cd-rom programiranju itd... znaci ima sta
da se cuva.
komentari.841mpaunovic,
U vezi diskusija ovde, moram da
kazem, ne znam ko se seca toga od prisutnih, da
me siguacija mnogo podseca na 85 ili 86 godinu
kada je poceo da izlazi Svet kompjutera. Do onda
su Racunari u vasoj kuci izdali samo 4-5 brojeva,
i iste su se price vodile odnosno ocekivao svaki
broj jednih i drugih sa nestrpljenjem da se vidi
ko ima jace teme itd. Onda doduse nije na zalost
bilo sezama za ovakve razgovore, ali se razgovaralo
udvoje i utroje, listalo i analiziralo :)) Mislim
da je ta borba pomagala i jednom i drugom
casopisu u smislu konkurencije koja vuce napred.
Posebno je bio trac kada je te
godine Stanko Stojkovic koji je bio glavni urednik
SK presao za glavnog urednika Galaksije, cije su
Racunari bili izdanje. Sto je to biosladak trac :))
Naravno, tu se situacija dosta brzo
rascistila i videlo se koji je casopis poveo a koji
je ostao na igricama i piratima, i to se odrzalo do
ove godine takvo stanje, sto je u neku ruku bila
steta. Videcemo sta ce sada biti, znaci da li ce
opet dobiti igru tim koji je radio Racunare, ili
mozda opet Racunari, ili ce (sto bi bilo najbolje)
nastaviti utakmicu. Ja sam nekako suvise vernik u
privatnu inicijativu da bi imao mnogo dilema, ali
nikad se ne zna, gledacemo i uzivati:)
Izvinjavam se za ovaj carsav, matori
se pa se secamo starih dobrih vremena:))
komentari.842dejanr,
-> #835, cnenad>> Da li je greška na naslovnoj strani gde stoji samo JUL (možda ih i
>> reklamirate, ne daj bože ;) a ovo je ipak po rečim-a GLOD-a dvobroj ?
Nije greška, u avgustu "PC" ne izlazi. Mogli smo da napišemo i broj 4-5,
ili jul-avgust, ali nismo hteli da zbunjujemo pretplatnike, da pomisle da
im se dvobroj računa kao dva broja.
>> Razlozi za poskupljenje ? Inflacija ? Skok marke ? Koliki skok ?
Marka poskupljuje, papir poskupljuje i više od marke i... šta se može.
>> Najavljeni VELIKI TEST NU4W95 se sveo na prikaz od jednog zarez 62 lista.
Ovaj, a gde je to bio najavljen VELIKI test NU4W95, ako smem da pitam?
Biće da si nešto pomešao. Obzirom da je u pitanju beta verzija za beta
os, mislim da je prostor dosta logično odmeren. Inače, taj test je dosta
ekskluzivna stvar, Zoran Kehler je uspeo da ga među prvima dobije. PC
Magazine, recimo, ima njegov (manje detaljan) prikaz u broju koji je
datiran posle 5. jula :)
>> IGRE ? Nema ih i dalje ? I dalje ignorišete takvo gubljenje vremena ?
"PC" neće pisati o igrama, osim ako se dogodi neka igra koja će biti
novi Tetris ili DOOM :) Naravno da ima puno čitalaca koje bi to interesovalo,
ali mislim da bismo to interesovanje mogli bolje pokriti kroz neku posebnu
publikaciju...
>> Vidimo se u septembru.
Naravno! Hvala za komentare.
komentari.843dejanr,
-> #839, mpaunovic>> Nego imam i ja jedno pitanje, kada vec
>> pisem poruku. Na naslovnoj strani na onim ekranima
>> su neka pitanja-zadaci, koje danas procitah sa nekim
>> prijateljima i celo vece mislimo
Ha, znao sam da će neko pitati :) Baš sam razmišljao šta da stavim na
ekran, imao sam čak jeretičku :) ideju da stavim sliku neke simpatične
osobe lepšeg pola. Najzad sam se opredelio za pitalice, samo sam se i ja
pitao da li će moći da se čitaju. Srećom, ispalo je da mogu.
Inače, rešenja su uglavnom objavljena u nekim mojim ranijim tekstovima,
pre svega u "Galaksiji" (rubrika "Eureka").
>> za onaj predmet koji neki prave a ne koriste, drugi kupuju a ne koriste,
>> a treci koriste ali to ne znaju. Koji je to predmet????
Malo morbidno... mrtvački sanduk!
>> A isto tako, koji je to predmet koji covek kupi u prodavnici i odmah
>> ustanovi da ga nece koristiti dva dana??
Novčanik - potrošio je sve pare na njega, a plata stiže za dva dana :)
komentari.844dejanr,
-> #841, mpaunovic>> Izvinjavam se za ovaj carsav, matori se pa se secamo starih dobrih
>> vremena:))
Svakako je zanimljivo podsetiti se, samo par sitnih napomena, nebitnih
za suštinu ali čisto da budemo precizni...
>> me siguacija mnogo podseca na 85 ili 86 godinu
>> kada je poceo da izlazi Svet kompjutera. Do onda
>> su Racunari u vasoj kuci izdali samo 4-5 brojeva,
To se dešavalo 1984, a "Računari" su, čini mi se, do tada izdali samo
dva broja, prvi u januaru i drugi negde u junu ili julu... Svet kompjutera
je počeo da izlazi u septembru ili oktobru, koliko se sećam.
>> Posebno je bio trac kada je te
>> godine Stanko Stojkovic koji je bio glavni urednik
>> SK presao za glavnog urednika Galaksije, cije su
>> Racunari bili izdanje. Sto je to biosladak trac :))
Ime je Stanko Stojiljković, a "Računari" su tada već bili osamostaljeni...
manje-više. A da je bio trač i događaj, jeste :)
komentari.845msavkovic,
-> #842, dejanr┌┌┌ >> IGRE ? Nema ih i dalje ? I dalje ignorisete takvo
┌┌┌ gubljenje vremena ?
┌┌┌
┌┌┌ "PC" nece pisati o igrama, osim ako se dogodi neka igra koja
┌┌┌ ce biti novi Tetris ili DOOM :) Naravno da ima puno citalaca
┌┌┌ koje bi to interesovalo, ali mislim da bismo to interesovanje
┌┌┌ mogli bolje pokriti kroz neku posebnu publikaciju...
A kako bi bilo da izdate nesto kao nemacki Power Play ili PC Player.
To bi najverovatnije islo bolje od PC-a :)
Da papir bude isti kao u PC-u, samo igre, igre, igre, sve u boji itd.
Pokopali bi ste SK (sto se igara tice), a trzistu stvarno fali
dobar GAME casopis.
komentari.846basrak,
-> #842, dejanr> Nije greška, u avgustu "PC" ne izlazi. Mogli smo da napišemo i
> broj 4-5, ili jul-avgust, ali nismo hteli da zbunjujemo
Pa napišite broj 4, jul-avgust. Tako je sve jasno.
Sve u svemu, sjajan broj.
Pohvala za fenomenalan izgled, za razliku od onih tačkica u Računarima. ;)
Elem, tekstovi, naročito o softveru, odlični. Jedino bih možda neg. ocenu dao
tekstu Virusni kalendar. Sam kalendar je OK (iako ne vidim neku veću korist
od njega), ali tekst ne daje nikakvu korisnu inf.
I neg. ocena tome što nema pitanja o umetku na onom kartončiću.
Papir, možda, za nijansu predebeo. Slobodno bi mogao biti kao i onaj oko
30. str.
komentari.847spantic,
-> #830, danko> Nije finansijer, samo direktor u firmi koja je sponzor roblike u casopisu.
> Ne znam da li je zbog toga meni zabranjeno da javno hvalim rad PC Press-a.
> U krajnjoj liniji shvati to kao da sam zadovoljan zbog pravilne odluke da
Molim, molim, ne branim ja :)
komentari.848bulaja,
-> #835, cnenad│Pohvala za promenjen izgled sadržaja. Kritika za idejnu krađu od Računara.
└───
Okreni recimo BYTE, pa ćeš videti ko je (dobar) uzor i jednima i drugima :).
komentari.849iznogud,
Jedno malo pitanjce:
U tekstu 'Windows komunikacije' (teći stubac, prvi pasus),
autor kaže da je u "Windows for Workgrups nalazi poboljšani
COMM.DRV, a dodat je i COMMDLG.DLL koji podržava 16550".
Koliko se meni čini, COMMDLG.DLL u sebi sadrži common dialog
box-ove (open, save, etc...) i nema nikakve veze sa komunikacijama.
Štamparska greška? Na šta je autor mislio?
komentari.850cnenad,
-> #839, mpaunovic=> Izvini, kakav to Electron pominjes?
Ima neka ekipa u Niš, koja objavljuje dotični. žini mi se da je izašlo 4-5
brojeva (možda su prestali da objavljuju). Uglavnom raspitaj se u konf.
orka, tema electron
=> Ma daj molim te, sve strane novine imaju manje ili vise takav sadrzaj,
Ja nažalost ne mogu doći do stranih časopisa i sudim prema onome što vidim
ovde.
=> Meni je citanje uvodnika prvo sto radim i to sa zadovoljstvom, nemaju
=> dzabe sve novine uvodnike. Smetalo mi je sto RAcunari godinama nisu
Nisam protiv uvodnika ali sam protiv ovakve forme, da se i u njemu nabraja
ono što je već rečeno u sadržaju, kad je već sadržaj forme da ima i manji
tekstić sa najbitnijim informacijama o čemu se u članku piše.
=> aprila kada je izasao prvi pc, bila marka negde oko
=> 2 dinara ako se dobro secam. Znaci, 13 dinara je bilo
2.2 = 5.91 DEM
=> 6.5 maraka. Sada je marka negde oko 2.5 dinara, znaci
=> 16 dinara je 6.4 maraka, znaci za manje para imas
2.6 = 6.15 DEM
Razlika je dakle samo 0.24 DEM a po sadašnjem kursu to je 62! PARE
prema tome slabo ide priča sa povećanim brojem strana.
Pogotovo što je časopis oslobođen poreza na promet i što je spomenuto u
jednom od uvodnika (e za to služe, i nažalost da se urednik pravda kod
poskupljenja).
Prema tome čini mi se da ovde ne važi povećanje u skladu sa inflacijom !
Ako redakcija računa žiralni kurs, gospodo, žao mi je ali ja vama dajem keš
pare.
komentari.851cnenad,
-> #844, dejanr=> dva broja, prvi u januaru i drugi negde u junu ili julu... Svet kompjutera
=> je počeo da izlazi u septembru ili oktobru, koliko se sećam.
Kao specijalno izdanje Politikinog 'Svet'-a.
komentari.852cnenad,
-> #842, dejanr=> Nije greška, u avgustu "PC" ne izlazi. Mogli smo da napišemo i broj 4-5,
=> ili jul-avgust, ali nismo hteli da zbunjujemo pretplatnike, da pomisle da
=> im se dvobroj računa kao dva broja.
Očekivao sam da bar kao nekad (pu,pu, ne ponovilo se) u Računarima zbog
kašnjenja piše JUL-AVGUST što ne pravi dilemu, a eto još jedne napomene koja
može ići u uvodnik i kao briga za pretplatnike.
=> Marka poskupljuje, papir poskupljuje i više od marke i... šta se može.
U svakom slučaju ZA MENE relevantna računica je u prethodnoj poruci.
Kada se pojavio prvi broj PC-ja, pomislio sam na budućnost i situacije kada
krene inflacija i počne marka da skače. Interesovalo me je (ali se nisam
nadao da će se to tako brzo dogoditi) kako će PC PRESS reagovati na to i
sada to vidim. Uglavnom, da ne bi zakidali na kvalitetu morate dizati cenu
i jednog trenutka ćete doći u apsurdnu situaciju da broj iako je tehnički
odličan košta premnogo tj. da nažalost neko neće imati novca da ga kupi.
Tu su i Računari, pa krastavci, stižu lubenice...kajsije, treba spremati
zimnicu O:)
A kao što smo nekoliko puta zaključili, čim čujem da se pojavi novi broj
adrenalin raste... O:)
=>>> Najavljeni VELIKI TEST NU4W95 se sveo na prikaz od jednog zarez 62
=> Ovaj, a gde je to bio najavljen VELIKI test NU4W95, ako smem da pitam?
Spominjao si to u najavi #4 u nekoj od ranijih poruka. Ne baš kao veliki
test ali da je bilo pompezno bilo je.
=> os, mislim da je prostor dosta logično odmeren. Inače, taj test je dosta
=> ekskluzivna stvar, Zoran Kehler je uspeo da ga među prvima dobije. PC
Svašta, pa taj NU4W95 je odavno na raspolaganju i bilo je vremena da se
dobrano pogleda. Na stranu što ovaj prikaz poredim sa ranijim Zoranovim
testovima NU-a, i tvojih od PC-Tools-a. Jeste da se kasnije sve svelo
na ponavljanje stvari ali...
I šta znači to da ga je dobio među prvima ? Znači da ga nije on pisao ?
=> interesovalo, ali mislim da bismo to interesovanje mogli bolje pokriti
=> kroz neku posebnu publikaciju...
Deluje kao zanimljiv projekat koji bi trebao da se ostvari ?
komentari.853evlad,
-> #836, cnenad<> U kom broju ? U #3 i #4 nema toga ?!
#4 strana 41 stylus je _naopačke_ ...
komentari.854evlad,
-> #842, dejanr<> "PC" neće pisati o igrama, osim ako se dogodi neka igra koja će biti
<> novi Tetris ili DOOM :) Naravno da ima puno čitalaca koje bi to
<> interesovalo, ali mislim da bismo to interesovanje mogli bolje pokriti
<> kroz neku posebnu publikaciju...
Da li ste razmišljali o kutku za najmlađe ?
Ko je _igrao_ crayole zna o čemu govorim. Ima toliko edukativnog _dečijeg_
softvera, na kraju, mlađima svet ostaje ...
komentari.855vlad,
-> #835, cnenad> Ako ste mislisli da sa onim 'kartonima' koje se više ne mogu nazvati
> stranice izazovete strahopoštovanje kod kupca koji je dao 16 dinara
> čini mi se da ste pogrešili i preterali sa debljinom papira. Ispada
Ne ulazeci u eventualne tehnicke/finansijske razloge za takvu
promenu, apsolutno se slazem sa konstatacijom. Ovako debeo papir
je zaista sasvim nepotreban, tim pre sto smatram da i ne mora bas
sve da ide u sjajnoj stampi i na hiper kvalitetnom papiru.
Funkcionalnost i sadzaj su mi uvek bili ispred sminke.
komentari.856valex,
-> #839, mpaunovic>> novine uvodnike. Smetalo mi je sto RAcunari godinama
>> nisu imali uvodnik, ali otkada su od prosle jeseni
>> poceli, to je po meni bilo odlicno, znaci mislim
Gospodin Jova Regasek je imao stav da "uz časopis ne treba da ide i
uputstvo za upotrebu" :)
komentari.857mpaunovic,
-> #843, dejanr> Malo morbidno... mrtvacki sanduk!
:)))))
E ne bi mi palo na pamet za sto
godina:) Hvala!
komentari.858mpaunovic,
-> #850, cnenad> Razlika je dakle samo 0.24 DEM a po sadasnjem kursu to je 62! PARE
prema tome slabo ide prica sa povecanim brojem strana.
Pa dobro, to je prakticno ista cena,
ne mogu da stave cenu 15 dinara i 38 para. 62 pare
gore dole, to je dakle sasvim slicna cena u markama,
a ima 116 umesto 84 strane, znaci 38% vise. Tesko da
to mozes nazvati poskupljenjem.
Moze se oko toga naravno pricati,ali
ono sto je poenta, covek koji se profesionalno bavi
racunarom ili ga koristi testo da ne moze dati 16
ili 20 dinara za casopis, ili 12 kada su Racunari u
pitanju, a to je za ove casopise glavna publika. Tako
da mislim da cena ne predstavlja nesto o cemu se
mnogo razmislja, koliko kosta papir i stampa to je
cena, pa kome treba taj kupi.
Ja samo plediram da se odrzi sto visi
kvalitet, i to ne samo tekstova nego i tehnicki ,da
je coveku zadovoljstvo da lista. Moze i onaj malo tanji
papir, ali da je vrhunski papir i stampa!
komentari.859dveselinovic,
-> #833, madamovic Sve je to lepo i fino, a šta ja mislim, jasno sam rekao, pa da
se ne ponavljam.
Tek da ne brineš, moje prosečno vreme zadržavanja na Sezamu je
ispod 20 minuta, strogo jednom dnevno. Otprilike jednom u dva
meseca se javim po dva puta, a onda je drugi put rezervisan za
upload nekog teksta ili nečeg sličnog (dakle, redakcijski posao).
Da ne bi bilo previše bilo čije patnje zbog mog stava, evo ovu
poruku pišem off-line, pa ću je upload-ovati, te se nadam da će
zbog toga delovati lepše i svežije svima. Ujedno prekidam diskusiju
na temu mojih ličnih stavova, jer se oni nikoga ne tiču i zato jer
ja ne polemišem o tuđim preferencijama.
Pozdrav,
DVV
komentari.860dveselinovic,
-> #834, cnenad> Da li DVV 'već famozni tekst negativnih komentara' čuva za novi
> broj PC-ja ili ga naše oči neće uopšte videti ni ovde ?
Ovaj, khm, DVV je malo zabrljao prilikom seobe podataka sa
jednog na drugi tvrdi disk, a DVV-u neznano kako, neki podimenici
NISU prekopirani. Kako je moguće da neki budu, a neki ne, uz istu
komandu XCOPY C: D: /S, nije mi jasno. U praksi, to znači da sam
ostao bez nekih podimenika; za par i nije mnogo bitno, ali imam dva
za koje mi je bilo mnogo bitno, a posebno onaj sa tekstovima za PC,
gde sam imao i neke tekuće stvari. Srećom, po pravilu ne bacam
čekliste koje držim, pa bar podatke nisam izgubio.
Ima li iko predstave kako je ovakva situacija uopšte moguća?
Što se teksta tiče, napravio sam par zajednljivih komentara o
prodavcima koji se prvo nude da učestvuju, a onda izmišljaju
razloge zbog kojih ne mogu. Posebno oni koji su se prvo pripremali
za sajam, pa onda bili na sajmu, a posle se sedmicama raspakivali
od sajma. Kao zaključak, konstatovao sam da se u tom trenutku u
Beogradu između svih prodavaca vrtelo oko desetak P5 mamaploča, jer
je bilo očigledno da neki ne mogu da sklope dve iste mašine, a onu
jednu su poneli na sajam. Tužna i pretužna situacija, a da ne mora
biti tako, primer je bila SAGA, koja je em i te kako učestvovala
na sajmu, em u dogovoreno vreme isporučila mašinu, sa pitanjem da
li možda treba da daju dve, malo različite mašine za drugačije
namene?
Istina, neki koji se jesu prijavili sami su odustali kada su
čuli šta drugi nude, uz obrazloženje da oni nisu u toj ligi i ne
bi da budu jeftiniji ali zato lošiji. Jedna firma je odustala uz
obrazloženje da im, uprkos očekivanju, roba nije ocarinjena, pa ne
bi da pozajmljuju od drugoga testa radi, jer to neće biti ono što
će oni prodavati - i to par dana pre zakazanog roka, što je krajnje
korektno, mada meni nije olakšalo život.
Bilo je dogovoreno tačno 12 mašina, a tekst je prikazao 3, svega
25% od dogovorenog. Statistika koja sama za sebe mnogo toga kaže.
Pozdrav,
DVV
komentari.861saricl,
-> #835, cnenad!!! Vidim neki hvale, projekte samogradnje. Koliko znam ima nekoliko
!!! časopisa, "Elektron" valjda prednjači sa tim. žemu sve to u jednom
Pa ELEKTRON je na nemačkom, nemože se kupiti kod nas, i sve što se
radi unikatno UVEK je skuplje od serije, makar serija bila deset komada.
!!! ovakvom časopisu ? IGRE ? Nema ih i dalje ? I dalje ignorišete takvo
Da parafraziram, šta će igre u jednom ovakvom časopisu?
Kao što vidiš ukusi i interesovanja su još uvek različiti, a nešto mora
i da se jede.
komentari.862djcorto,
-> #830, danko>> P.S. Molim te, nemoj da te moji istupi podsecaju ni na cije
>> :))))
:)))))))))))))))))))))))))))))
komentari.863djcorto,
-> #840, mpaunovic>> Pa moraces da se resis, treba li
>> ti casopis ili knjiga ?
Dobar strucni casopis se cuva i informacije ili podaci iz njega mogu da
se iskoriste i godinama kasnije.
Cena od 16 dinara je previsoka. Ako je hartija glavni uzrok, hvala
lepo. Ovo ne moze da se cita pri jacem svetlu, blesti, a i otima se iz
ruku.
Da li je PC casopis za one koji padaju na dizajn i kupice ga zato sto je
saren i sljasti ili Redakcija zeli da pravi casopis koji ce se godinama
cuvati ? Po sastavu redakcije bih pretpostavio ovo drugo, a casopis
suvise lici na ovo prvo.
komentari.864djcorto,
-> #830, danko>> P.S. Molim te, nemoj da te moji istupi podsecaju ni na cije
>> :))))
:)))))))))))))))))))))))))))))
komentari.865djcorto,
-> #840, mpaunovic>> Pa moraces da se resis, treba li
>> ti casopis ili knjiga ?
Dobar strucni casopis se cuva i informacije ili podaci iz njega mogu da
se iskoriste i godinama kasnije.
Cena od 16 dinara je previsoka. Ako je hartija glavni uzrok, hvala
lepo. Ovo ne moze da se cita pri jacem svetlu, blesti, a i otima se iz
ruku.
Da li je PC casopis za one koji padaju na dizajn i kupice ga zato sto je
saren i sljasti ili Redakcija zeli da pravi casopis koji ce se godinama
cuvati ? Po sastavu redakcije bih pretpostavio ovo drugo, a casopis
suvise lici na ovo prvo.
komentari.866djcorto,
-> #858, mpaunovic>> Ja samo plediram da se odrzi sto visi
>> kvalitet, i to ne samo tekstova nego i tehnicki ,da
>> je coveku zadovoljstvo da lista. Moze i onaj malo tanji
>> papir, ali da je vrhunski papir i stampa!
Posto za tebe cena ne predstavlja problem, ja na tebe plediram da
kupujes PC i meni, kada cena pocinje da mi predstavlja problem. Sto ce
reci, od broja 4 na dalje.
Dogovor na mail.
komentari.867djcorto,
-> #859, dveselinovic>> Tek da ne brines, moje prosecno vreme zadrzavanja na Sezamu je
>> ispod 20 minuta, strogo jednom dnevno. Otprilike jednom u dva
Onda jako brzo kucas ....
komentari.868peri,
-> #858, mpaunovic> Moze se oko toga naravno pricati,ali
> ono sto je poenta, covek koji se profesionalno bavi
> racunarom ili ga koristi testo da ne moze dati 16
> ili 20 dinara za casopis, ili 12 kada su Racunari u
> pitanju, a to je za ove casopise glavna publika. Tako
Nije daleko ni cena PC MAGAZINE-a. Da podsetim, na ulici se
julski broj prodaje za 25 din.
Ooooo zmaju, ooooo... zmaju :)
komentari.869bulaja,
-> #849, iznogud│U tekstu 'Windows komunikacije' (teći stubac, prvi pasus),
│autor kaže da je u "Windows for Workgrups nalazi poboljšani
│COMM.DRV, a dodat je i COMMDLG.DLL koji podržava 16550".
│Koliko se meni čini, COMMDLG.DLL u sebi sadrži common dialog
│box-ove (open, save, etc...) i nema nikakve veze sa komunikacijama.
└───
Whoops, moja greška O:). Odnosno greška je do BYTE-a (01/95),
iz koga sam pokupio neke informacije o Windows zakrpama, a gde
eksplicitno pominju da je u W4WG COMMDLG.DLL dodata podrška za
16550. So, blame on them :).
komentari.870dr.grba,
-> #854, evlad>> Ko je _igrao_ crayole zna o čemu govorim. Ima toliko edukativnog _dečijeg_
>> softvera, na kraju, mlađima svet ostaje ...
Sorry, to nije dečiji softver, nego softver za decu. Mnogo dečijeg softvera
možeš videti po raznim preduzećima i ustanovama <:
komentari.871vlad,
-> #863, djcorto> Da li je PC casopis za one koji padaju na dizajn i kupice ga zato
> sto je saren i sljasti ili Redakcija zeli da pravi casopis koji ce
> se godinama cuvati ? Po sastavu redakcije bih pretpostavio ovo
> drugo, a casopis suvise lici na ovo prvo.
Uze mi rec iz terminala! B)
Ako iole mislite na citaoce koji kupuju casopis prevashodno zbog
sadrzaja trebalo bi da se zamislite nad praksom "cena nije
problem, samo nek je hiper_ultra_super_stampa_papir_povez".
Da ustedite malo na besmislenom i zamornom sjajnom sarenom
kartonu imali bi ste para da platite jos dosta dobrih saradnika,
vise strana... Sve to bez povecanja cene i uz minimalne
kompromise po pitanju opreme i sminke, a na zadovoljstvo svih
koji kupuju casopis da bi ga citali i cuvali, a ne da bi se
divili lepoti otiska na kartonu za novogodisnje kalendare.
Kao sto vec jednom rekoh, i na najobicnijem "zutom" novinskom
papiru bi se mogli postici odlicni rezultati, mada ne morate da
idete ni tako daleko.
komentari.872evlad,
subject: Cena
Pošto je rasprava o ceni ...
činjenice ■ u Kikindi kod kolportera se može kupiti:
PC #4 za 16 dinara (116 strana)
PC Magazine za 25 dinara (390 strana) /stiže redovno, čak me zovu kući
telefonom da dođem po _svoj_ primerak, američko izdanje /
komentari.873evlad,
-> #870, dr.grba<> Sorry, to nije dečiji softver, nego softver za decu. Mnogo dečijeg
<> softvera
U pravu si :)
komentari.874danko,
Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim!
DANKO
komentari.875milan,
-> #860, dveselinovic> Ovaj, khm, DVV je malo zabrljao prilikom seobe podataka sa
> jednog na drugi tvrdi disk, a DVV-u neznano kako, neki podimenici
> NISU prekopirani. Kako je moguće da neki budu, a neki ne, uz istu
> komandu XCOPY C: D: /S, nije mi jasno. U praksi, to znači da sam
> ostao bez nekih podimenika; za par i nije mnogo bitno, ali imam dva
> za koje mi je bilo mnogo bitno, a posebno onaj sa tekstovima za PC,
> gde sam imao i neke tekuće stvari. Srećom, po pravilu ne bacam
> čekliste koje držim, pa bar podatke nisam izgubio.
Ovaj neobični fenomen :)) (bug or feature?) sam zapazio na
DOS-ovima novijeg datuma (biće od 6.0 al' možda je "radilo" :)) i
ranije). Izgleda da postoji neki bug koji ne kopira direktorijume
sa određenim karakteristikama u fat-u (nisam uspeo da izučim stvar
do kraja). Al' pazi sad' iznenađenje.
Komanda XCOPY c:\*.* d:\*.* /s/v radi kako treba! ne znam da l' je
razlog u *.* ili u /v ali radi!
Pl poz M
komentari.876peri,
-> #874, danko> Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim!
Poviäe Zelenog Venca ispred prodavnice BOROVA. Valjda Prizrenska.
Poz.
komentari.877spantic,
-> #861, saricl> Pa ELEKTRON je na nemačkom, nemože se kupiti kod nas, i sve što se
> radi unikatno UVEK je skuplje od serije, makar serija bila deset komada.
Jesi li ti iz Niša? Naime, baš tamo se izdaje "Elektron" ili kako se
već zove sa tom problematikom.
> Da parafraziram, šta će igre u jednom ovakvom časopisu?
Šta će igre u Byte ili PC Magazine?
komentari.878spantic,
-> #871, vlad> problem, samo nek je hiper_ultra_super_stampa_papir_povez".
Ako može sa malo više lepka, danas mi se defintivno raspao
PC 4 :(
komentari.879funky,
-> #874, danko)> Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim!
Na početku knez-mihajlove kod kolportera na ulici
komentari.880mpaunovic,
-> #863, djcorto> Dobar strucni casopis se cuva i informacije ili podaci iz njega mogu da
> se iskoriste i godinama kasnije.
Pa dobro da li procitas poruku pre
nego sto odgovoris ili stanes posle prva dva
reda? da si citirao vec sledeci red, onda bi
pisalo koliko po mom misljenju teksta ima u
pc-ju koji ima trajnu vrednost. A ima dosta,
cak sam i naslove naveo.
Medjutim, ono sto sam hteo da kazem
je da je casopis ipak casopis, i da ja volim
da u njemu ima i vesti, izvestaja sa sajmova,
tekstova sto se kaze za citanje itd, znaci da
ima i nesto sto cu sada procitati sa zanimanjem
ali ne mora da bude pakovana samo informacija,
Znaci, deo casopisa sa trajnom vrednoscu, a deo
da se procita i da se nesto sazna o ovom trenutku.
PC tu ima dobru ravnotezu.
> Po sastavu redakcije bih pretpostavio ovo drugo, a casopis
> suvise lici na ovo prvo.
Casopis je uopste dobro uradjen, i
po sadrzaju i po tehnickoj opremi, i ja to
pozdravljam kao sto sam i rekao.
komentari.881mpaunovic,
-> #866, djcorto> Posto za tebe cena ne predstavlja problem, ja na tebe plediram da
> kupujes PC i meni, kada cena pocinje da mi predstavlja problem.
Zar se onda ne bi osecao kao prosjak? ;>
komentari.882mpaunovic,
-> #879, funky> Na pocetku knez-mihajlove kod kolportera na ulici
Ja bih rado kupio,ali ima samo u
BEOIZLOGU, i to vrlo mator PC MAGAZINE po valjda
36 dinara. Ima i kod kolportera, ali nisam pitao
za cenu jer su uglavnom bili neki iz maja, a onaj
na terazijama ispred mekdonaldsa je prodavao neki
iz marta (ove godine).
Mnogo puta su me upucivali negde gde
kao ima, ali je uvek ispadalo da nema. Znaci,
voleo bi da mi neko kaze konkretno gde recimo
sada ima da se kupi pc mag, pc world i byte iz
jula meseca, da idem da kupim. Ali po mogucnosti
neko ko je kupio i zna da stvarno ima, a ne da
idem za dzabe.
komentari.883saricl,
-> #861, saricl!!! Pa ELEKTRON je na nemačkom, nemože se kupiti kod nas, i sve što se
Pardon, ovde sam mislio na ELEKTOR, ako si na njega mislio,
a domaći ELEKTRO nije ni do nogu. Textovi su otprilike na nivou
tehničkih novina ;) a ceo časopis služi isključivo kao oglasni prostor za
pojedine firme koje se bave prometom zezalica, mada da ne grešim dušu
uleti tu i tamo ponešto interesantno.
komentari.884dveselinovic,
-> #883, saricl Ako ćemo o "Elektor"-u, onda da kažemo da sem na nemačkom, on
izlazi i na engleskom i holandskom (za francuski nisam siguran). Isto
tako, ima redkacije u Nemačkoj, Engleskoj i Holandiji, pa bi se mogao
nazvati prvim pravim evropskim listom.
Koristim ga kao izvor još od kraja 70-tih godina i moram da kažem
da ne znam za slučaj da neki njihov projekat nije hteo da radi, a da
je greška bila u projektu. Najčešće se događalo da konstruktor sam
pravi pločice, pa se tu ubaci neka greška. Za sve veće projekte,
Elektor nudi i gotove pločice, a ponekada i cele pakete delova; uvek
preporučujem kupovinu od njih, mada znam da nije lako. Ali, da je
list, vala jeste, svaka im čast, ne da su umeli da pogode odnose
između lakog i teškog, između narodnog i totalno profesionalnog,
mislim da mogu da budu obrazac za sve ostale.
Evo puna mi fijoka fotokopiranih projekata - njihovo stabilisano
napajanje za laboratorije je čudo neviđeno u uradi-sam časopisima,
primera radi.
Pozdrav,
DVV
komentari.885djcorto,
-> #881, mpaunovic>> Zar se onda ne bi osecao kao prosjak? ;>
Ne. Posto si odlucio da, iz samo sebi znanih razloga, krenes u jako
zestoku kampanju hvaljenja PC-ja, potpuno odusevljen i zabalavljen u
istom nastojanju, uz trajne hvalospeve kvalitetu casopisa (da se
razumemo, No 4 je zaista dobar) i, uz to, vices kako je cijena od 16 din
sitnica, kao dosledan covek mozes svoje prosvetljenje da propovedas i
drugima, koji mozda imaju i pametniji nacin da potrose 16 din, a
donacija od neke reklamne agencije, koju ti sada u svom bicu
predstavljas sudeci po tonu tvojih poruka, nikako ne moze biti
milostinja.
Naravno da nisam mislio ozbiljno da kupujes PC i meni i nekom drugom,
samo smanji broj obrtaja, svaka masina je projektovana na dato
opterecenje. Vrucina je, ne preteruj.
komentari.886peri,
-> #882, mpaunovic> Mnogo puta su me upucivali negde gde
> kao ima, ali je uvek ispadalo da nema. Znaci,
> voleo bi da mi neko kaze konkretno gde recimo
> sada ima da se kupi pc mag, pc world i byte iz
> jula meseca, da idem da kupim. Ali po mogucnosti
> neko ko je kupio i zna da stvarno ima, a ne da
> idem za dzabe.
ej, bre što si ti neki nepoverljiv tip. Pa rekao sam
ti ispred Borova u Sremskoj i to julski broj PC MAGAZINE-a,
ako u međuvremenu nije prodat u što sumnjam. Cena pre dva
dana 25 din.
Nikad nećeš saznati ako ne odeš :)
komentari.887godfather,
Evo i ja da se oglasim u vezi ovog PC No 4...
Kvalitet stampe po obicaju dobar... sve je to ok ali.... delujete mi
nekako... sterilni. I dalje se drzite gotovo isto ko pri prvom broju, tako da
inovacija sto se tice tema bukvalno i nema. Samo programiranje, razni
wordprocessori, tekstovi su gotovo kao rubrike. Za razliku od R 109 gde je bilo
raznoraznih tekstova...
Polako se ustaljuju Razglednice, Komentari, Posetnice raznim sajmovima,
putovanje kroz CD svet, jos na to se dodaju 2-3 hardware uporedjivanja, 2-3
software uporedjivanja, dodaju se i 2-3 opisa softwarea i... to je sve....
PS. Mislim da je mpaunovic previse radikalan u svojim hvalospevima¸Ěű, ali
i da su vlad i djcorto preterali u kritikama.
A.Cr.
komentari.888bceklic,
-> #872, evlad> cinjenice ■ u Kikindi kod kolportera se moze kupiti:
> PC #4 za 16 dinara (116 strana)
> PC Magazine za 25 dinara (390 strana) /stize redovno, cak me
U vezi sa PCM-om...
Da li brojevi stizu redovno kod kolportera u Beogradu?
Cini mi se da sam juce video samo junski (13) broj i da ne
dolaze redovno vec samo neprodati primerci. Odakle?
Nemam pojma. Bio sam u BeoIzlogu ali tamo ih nemaju uopste.
Ako neko zna gde u Beogardu moze redovno da se nabavi PCM
po ceni od 25 neke javi... :)
komentari.889oper,
-> #839, mpaunovic>>> Vidim neki hvale, projekte samogradnje. Koliko znam ima
>>> nekoliko casopisa, "Elektron" valjda prednjaci sa tim. Cemu
>>> sve to u jednom ovakvom casopisu ?
>>
>> Izvini, kakav to Electron pominjes?
>> Jeli to neki domaci ili strani casopis ili sta?
Pa, misli se verovatno na niški "Elektron". Samo ono što
sam ja video u tom časopisu nije delovalo nimalo ubedljivo.
Ograđujem se, odmah, da sam samo prelistao dva broja.
>> Moram da pohvalim ideju da se PCP pozabavi mikrokontrolerima
>> i opremom za razvoj. Mislim na najavu nove serije čiji je
>> autor Voja Antonić.
Pridružujem se pohvalama i interesuje me gde i kako može
da se sazna nešto više o Sherlocku.
Inače, zanimljivo je da do sada niko i nigde nije
spominjao da se računari koriste i za druge stvari osim
Worda, Excella i sl. Ima gomila računara koji prate ili
kontrolišu neke procese, ima gomila računara koji se koriste
kao 'razvojni sistemi' u nedostatku sredstava za prave
sisteme, a sve to mnogo lošije nego što bi moglo, baš zbog
nedostatka lako pristupačnih informacija.
Dakle, samo napred sa kontrolerima. Ima ljudi kojima
treba, a ima i onih koje samo interesuje.
Pz, Pera...
komentari.890jkpbvk,
-> #888, bceklic+| Ako neko zna gde u Beogardu moze redovno da se nabavi PCM
^^^^
Ti bi i Beograd da zastitis sa PC-Guardom ;)
komentari.891bulaja,
-> #852, cnenad│I šta znači to da ga je dobio među prvima ? Znači da ga nije on pisao ?
└───
Dobio je među prvima paket (NU4W95) na test - to piše i u samom tekstu :).
komentari.893dr.grba,
-> #874, danko>> Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim!
Ima i BYTE. Daju i originalni račun, ako treba.
komentari.894djcorto,
-> #887, godfather>> PS. Mislim da je mpaunovic previse radikalan u svojim
>> hvalospevima¸Ěű, ali i da su vlad i djcorto preterali u
>> kritikama.
Hvala na iskrenom misljenju :) Ovo je zaista lepa poruka objektivnog
coveka.
komentari.895evlad,
-> #888, bceklic<> Da li brojevi stizu redovno kod kolportera u Beogradu?
Koliko sam obavešten ( ;>> ) brojevi se redovno uvoze, a kolporteri
strana izdanja po(na)ručuju po tražnji ... :( Zato sam ja ugovorio _posao_
a javiću da li je dogovor ispoštovan ...
komentari.896bceklic,
-> #890, jkpbvk> +| Ako neko zna gde u Beogardu moze redovno da se nabavi PCM
> ^^^^
> Ti bi i Beograd da zastitis sa PC-Guardom ;)
U godini kulture sigurnije je sa PCG-om. :)
komentari.897dejja,
-> #842, dejanr
>>> "PC" neće pisati o igrama, osim ako se dogodi neka igra koja će
>>> biti novi Tetris ili DOOM :) Naravno da ima puno čitalaca koje
E baš bi ste mogli da žrtvujete jedan list na njih,
kao i u PC Magazinu (kad ga već kopirate naveliko ;)
BTW. Novi broj mi se veoma dopada, a i lepo je što puno pišete o WARP-u.
komentari.898dejja,
-> #845, msavkovic>>> A kako bi bilo da izdate nesto kao nemacki Power Play ili PC
>>> Player. To bi najverovatnije islo bolje od PC-a :)
>>> Da papir bude isti kao u PC-u, samo igre, igre, igre, sve u
>>> boji itd. Pokopali bi ste SK (sto se igara tice), a trzistu
>>> stvarno fali dobar GAME casopis.
Apsolutno potrebno! Ali više kao jedan Multimedia magazin
koji bi pokrivao igre, CD-ROM enciklopedije, multimediju,
interaktivne filmove, virtualnu realnost, filmske Video-CD
diskove, kao i sav ostali zabavni i edukativni softver, a
naravno i hardver i dešavanja u toj oblasti.
Znači, jedan ozbiljan list zabavnog karaktera.
Uostalom tu će se u budučnosti i vrteti najviše para.
komentari.899jasicp,
-> #875, milan> Komanda XCOPY c:\*.* d:\*.* /s/v radi kako treba! ne znam da l' je
> razlog u *.* ili u /v ali radi!
Ni u ovo uvek ne verujem, pa stalno koristim Copy Tree iz NCD-a.
komentari.900danko,
-> #893, dr.grba>> >> Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim!
>> Ima i BYTE. Daju i originalni racun, ako treba.
USPEO SAM - kupio sam i PC magazin i Byte.
PC Magazin za 56 dinara (englesko izdanje sa CD-om)
BYTE za 45 dinara (amaricko izdanje)
Sve to u knjizari Plato kod filozofskog fakulteta. PCM je bio avgust, a Byte
jul.
DANKO
P.S. naravno pokusao sam da kupim za 25din, ali mi ocigledno nije uspelo
komentari.901majstor,
Da li kartonce za anketu treba da se salje ovako "na suvo" ili moze i u
koverti posto ne zelim da mi propadnu neke stvari. :))))
komentari.902bceklic,
-> #900, danko> USPEO SAM - kupio sam i PC magazin i Byte.
Svaka cast majstore!!! :)
komentari.903vlador,
.to dejanr
A je l' može nekako da se dobije onaj fajlić sa onim pitanjcima,
ali ceo - da ne sastavljam ono što se vidi u novom PCju? :)
komentari.904msavkovic,
-> #903, vlador┌┌┌ .to dejanr
┌┌┌
┌┌┌ A je l' moze nekako da se dobije onaj fajlic sa onim
┌┌┌ pitanjcima, ali ceo - da ne sastavljam ono sto se vidi u
┌┌┌ novom PCju? :)
E, da moglo bi :), onaj famozni q.doc ili bese txt ?
komentari.905nbatocanin,
-> #860, dveselinovic> Ima li iko predstave kako je ovakva situacija uopšte
> moguća?
Bilo je nedavno govora, XCOPY ima problema ako je stablo direktorijuma
veoma dugo. Pogodi ko radi posao kako treba: COPY iz 4DOS-a!
komentari.906nbatocanin,
-> #870, dr.grba> Sorry, to nije dečiji softver, nego softver za decu. Mnogo
> dečijeg softvera možeš videti po raznim preduzećima i
> ustanovama <:
Jes, vala :) Nego, ima li neka preporuka za softver za sasvim malu
decu? Nešto šareno i da mrda :)
komentari.907dveselinovic,
-> #905, nbatocanin "... COPY iz 4DOS-a!"
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrghhhhhhh! Not
again! :-))))))))))))))))))))))))))
Nenade, milost! Streljaj al' prestani! :-))))))))))))))))))
Pozdrav,
DVV
komentari.908ilazarevic,
-> #906, nbatocanin> Jes, vala :) Nego, ima li neka preporuka za softver za sasvim malu
> decu? Nešto šareno i da mrda :)
Recimo, Undersea Adventure :) Šareno, mrda, svira, može dete i da nauči
nešto...
komentari.909evlad,
-> #906, nbatocanin<> Jes, vala :) Nego, ima li neka preporuka za softver za sasvim malu
<> decu? Nešto šareno i da mrda :)
Ovo nemam al' bih voleo da vidim :)
- kid's world
- flying colors
- kid pix studio /kid pix's digital puppet lets kids create cartoons/
prikaz imaš u PC Magazine (jun 13 95) After Hours sa početkom 375 str. :)
crayola ima dobar štos, ako 15 minuta ne radiš tada počinju male _crayole_
da se spuštaju uz odgovarajući zvuk ... (srpski screen saver na zanimljiv
način :) )
komentari.910saricl,
-> #877, spantic!!! Jesi li ti iz Niša? Naime, baš tamo se izdaje "Elektron" ili kako se
!!! već zove sa tom problematikom.
Ne, ali ga kupujem redovno. Nije u pitanju ta problematika, ljudi koji
se bave problematikom povezivanja PC računara sa spoljnim uređajima
(nestandardnim) ima jako malo na ovim prostorima, problematika je
pomalo specifična a literatura ograničena.
Problematika koju obrađuje ELEKTRO je uglavnom tipa "završiosamfax,
punsamsebeneznamništa" ovo je najpribližniji opis utiska koji je na
mene ostavio taj časopis, treba da ulazim prilično u detalje da bih
ti objasnio razliku, ali ovo nije mesto, pa zato ako te još nešto
zanima MA ME.
komentari.911nbatocanin,
-> #907, dveselinovic> "... COPY iz 4DOS-a!"
> Nenade, milost! Streljaj al' prestani!
Pooow!!!
-> 4dos po malo svaki dan i NDD iz kuće van :)
komentari.912nbatocanin,
-> #908, ilazarevic> Recimo, Undersea Adventure :) Šareno, mrda, svira, može
> dete i da nauči nešto...
Šta je ovo i gde ima?