PCPRESS

12 Apr 1995 - 11 Dec 1995

Topics

  1. casopis.pc (5)
  2. novi.broj (35)
  3. prilozi (16)
  4. ispravke (0)
  5. statistika (0)
  6. prodajna.mesta (4)
  7. komentari (1378)

Messages - komentari

komentari.812 gerber, -> #811, evlad
YR>*> Broj je dobar, naravno kad toliko liči na PCM ... Hm, zašto li se setih davnog teksta Pere Lukovića u Džuboksu "Kako snimiti LP", a glede Bijelog Dugmeta :) ... Odeš u London, kupiš 100 LP-ova ....
komentari.813 dr.grba, -> #804, danko
>> Bilo bi sjajno kad bi i u buducnosti mogao da se zadrzi povecan broj >> strana na dobrom papiru (naravno ne mora da bude ovako debeo - ali to je >> tehnicko pitanje). Lepo je imati tako debeo papir, jer time se direktno utiče na dugotrajnost primerka, ali ako se nastavi ovakav trend, moraće se preći na tvrdo koričenje (:
komentari.814 dr.grba, -> #811, evlad
>> Koliko ste Vi poslali PC-Press majica PC magazinu ? ;> Ti to lobiraš za sebe, a ne za PC Magazine, znamo mi dobro! (:O
komentari.815 evlad, -> #814, dr.grba
<> Ti to lobiraš za sebe, a ne za PC Magazine, znamo mi dobro! (:O Očigledno si pobrkao ... fan(c)ziggy & ja smo imali šeme oko TELIX majice koja nema veze sa ovim ... :> ah, to hladno pivo & bilijar ... O:> Ako misliš na odabrane bajtove, ko zna, možda će jednog dana i _deliti_ majice, _plaćati_ priloge ... O;>
komentari.816 dejanr, -> #711, steva
>> 2. backup za male pare (#4 - 11) PCM - 49 >> ... >> 8. Uhvati slike (#4 - 15) PCM - 37,39 Naravno, glavni izvori za vesti su BYTE, MC Magazine, PC World i možda još par britanskih časopisa, kada se mogu na vreme nabaviti. Ima proizvođača koji hoće da šalju press materijale ovamo, i to se uvek dobro iskoristi, ali kada bi samo na tome ostalo, malo bismo vesti imali :( >> 10. Multipraktik periferali (#4 - 38) PCM 172 cover story, više lika >> preuzeto Ako pažljivo pogledaš videćeš da nije preuzeto odatle, naime PC Magazine je na sliku nalepio neke svoje tekstove i strelice što bi se to teško obrisalo. Štos je u tome što veliki proizvođači kao što je HP uz svoje proizvode koje daju za prikaz isporučuju veće količine atraktivnih fotografija, baš u cilju da one budu objavljene. Očito se i PC Magazine-u svidela koliko i nama, a proizvođaču je pogotovu u interesu da se o njegovom uređaju piše i da to što bolje izgleda... >> Da li to kod vas stiže CD-ROM izdanje PCM-a ili imate _jako_ dobar >> skenJer ili se te sve slike nalaze Ziff-Net-u (compuserve)? Na CompuServe-u nema slika (a i ono što ima sigurno nije u rezoluciji koja bi se mogla preneti u štampu), ali se naravno trudimo da pribavimo što više materijala koji su od pomoći i da uspostavimo što bolje veze sa kolegama. Trenutno se zbog sankcija ne može obaviti najprirodnija stvar, kupiti prava, ali se može lepo sarađivati sa izdavačima koji su kupili ta prava za istočne zemlje, pošto oni nisu baš opsednuti našim embargom...
komentari.817 peca,
Ne bih u ove kasne sate da mnogo pisem, ali samo da cestitam redakciji PC PRESS na izuzetno zanimljivom letnjem broju i da im pozelim sve najbolje uz konstataciju da PC PRESS iz broja u broj sve vise napreduje. Posebno sam rado citao tekstove o Ofice paketima, optimizaciji os/2 i razglednice iz sveta, a takodje bih pozeleo pun uspeh projekta samogradnje sto je nesto kod nas nevidjeno vec godinama. Ja nisam ni hardveras niti me to zanima, ali cu sigurno naci nacina da se u to ukljucim, ako nista da za nekoga nabavim jedan komplet kao poklon. Jedino sto bih mogao dodati kao zelju za sledeci broj i brojeve da se ponovo pise o cad-u,posto se ja njime bavim:)
komentari.818 djcorto, -> #807, dveselinovic
>> Da i ne spominjem druge ljude, spisak bi bio poveci. Samim tim >> sto je spisak poveci, tesko da mogu da proteziram bilo koga, >> jer bi moja protekcija nuzno bila razvucena na veliki broj >> ljudi. A pazite, Novi Sad jos nismo ni spomenuli. Ne vidim sta ima cudno u tome sto ti, koji godinama ceprkas po hardveru i testiras ga, znas malne sve ljude iz nasih beogradskih firmi. Cak i ja, kao korisnik koji se trudi da ponesto i uradi, mogu da se pohvalim da sam na ti sa ponekim od ljudi iz poneke firme. Za svakoga ko je u ovom poslu duze od pet godina sve to je normalno. Nije normalno sto se desavaju stvari tipa "DVV je rekao da je samo ova ploca dobra, i samo nju hocu da kupim", a takav utisak se stice iz clanka zato sto je autor opravdano u tom trenutku bio zahvalan datoj firmi jer bi bez njihove normalne, prijateljske pomoci, bio onemogucen da zavsi testove na zadovoljavajuci nacin. Dakle, moja molba je da TEST bude objektivan, ni po babu ni po stricevima, ni po broju popijenih kafa, a NA KRAJU teksta da se daju opravdane, NoRMaLne i dobrim postupcima izazvane zahvalnice onima koji ih zasluzuju. Dobar glas se daleko cuje, a los jos dalje.
komentari.819 djcorto, -> #808, gerber
>> Vec rekoh, pitanje stava i procene urednika. Ali i dalje ne >> vidim zasto bi "credits" na posebnom izdvojenom mestu bili >> pogresno resenje, ako je vec kocepcija da se iskazuju. Ovo je jedino pravo resenje, kao i izdvojena korisna adresa.
komentari.820 djcorto, -> #809, gerber
>> Samo napred. Ovo tumacim, naravo, samo tako da je do sada to Ima jedno mesec dana kako je DVV obecao neki pikantan tekst koji je, navodno, u pripremi broja izbacen surovim urednickim Delete (necemo o makazama, mi radimo racunarom! :)) Gde je taj tekst ?!?!?
komentari.821 djcorto, -> #816, dejanr
>> Naravno, glavni izvori za vesti su BYTE, MC Magazine, PC World >> i mozda Nigde u PCju nisam video naznaku odakle su vesti prenesene ili clanak preveden ....
komentari.822 dveselinovic, -> #809, gerber
"Veoma nam je žao, gospodine, što više nećemo biti u mogućnosti da koristimo Vaše usluge". "marš napolje!" Oba gornja pasusa se svode na potpuno istu stvar, tj. efekat je identičan, samo su formulacije drugačije. Naravno da je ona prva ljudskija i lakše prihvatljiva za onoga kome se to kaže. E, to se zove diplomatija.:-))))))))))))))))) Ili: "Proizvod je pokazao izvesne slabosti sa kojima se ne bismo mogli pomiriti, ..." odnosno, "Ovo đubre ne radi!" Itd. "Cena nije u skladu sa opštim kvalitetom proizvoda" prema "Preskupo je", možemo sada poduže ovako. Problem je u tome što se od jednog lista očekuje da bude makar malo diplomatski u izricanju svojih stavova. Kažem "svojih", jer sva žvaka oko "objektivnosti" se prečesto svodi na pitanje da li se autor i kritičar slažu u stavovima ili ne, a pošto svaki članak piše neki čovek, nema teorije da on ne bude makar malo subjektivan. Jedina za mene olakšavajuća okolnost je to što ja ili mogu da dokažem moje tvrdnje (ili većinu njih) brojkama sa ponovljivim testovima, ili ne. To ostavlja bez takve podrške jedino stav o kvalitetu boja, koji se ne može izmeriti, pa je nužno lični stav. Jedina uteha tu bi mogla biti činjenica da se i sam jako mnogo bavim obradom slika (grafikona, fotki, itd), solidno sam opremljen i sve stavove proveravam bar dva puta, na dve instalacije. A od direktnih kritika, teško da mogu da kažem nešto što već i sami ne znate ako se iole bavite ovim poslom, kao prodavac ili kao malo češći kupac. Pozdrav, DVV
komentari.823 dejanr, -> #821, djcorto
>> > Naravno, glavni izvori za vesti su BYTE, MC Magazine, PC World >> > i mozda >> >> Nigde u PCju nisam video naznaku odakle su vesti prenesene ili clanak >> preveden .... Nisi zapazio, jer ni jedan tekst nije preveden. Tamo gde je neki tekst ili knjiga korišćen kao literatura, recimo prošlog meseca u "Windows 95 interno" ili ovog meseca u "Mainframe PC", literatura (knjige, članci, CD-ROM-ovi itd) se navodi na kraju teksta, u odgovarajućem jasno "boksu" koji prosto ne mogu da verujem da nisi uočio. Što se vesti tiče, preuzimamo ih iz puno raznih izvora i tu nema mnogo svrhe navoditi ih, jer i onako većina stranih časopisa jednog meseca objavi niz sličnih vesti, uglavnom baziranih na propagandnim materijalima proizvođača opreme.
komentari.824 novim, -> #823, dejanr
">> Nigde u PCju nisam video naznaku odakle su vesti prenesene ili clanak ">> preveden .... " Nisi zapazio, jer ni jedan tekst nije preveden. Tamo gde je neki tekst " ili knjiga korišćen kao literatura, recimo prošlog meseca u "Windows 95 Evee, da objavim izvore za svoj tekstić o OS/2 na 4 mega rama. Daklem, izvori su: Miško (uzeo mi 4 mega, a posle sam čekao ploču mesec i nešto, ne njegovom krivicom, pa sam morao da se snađem), neki trt-mrt fajlovi koje sam pokupio s Mreže, a sam bog sad zna odakle su (kao i gde su sada ;)), Wiz koji mi često brlja po mašini, pa posle vraćam (voli čovek, a drugari smo), nemačko debelo i ružno Benutzerhandbuch (das, sr. rod ;)), jedna odrpana knjiga o OS/2 v. 1.1 (kupljena za pristojne, pak, pare na Sajmu), još neke knjige o istome (uglavnom bezvezne, al' ajde), moja dokonost, sklonost moje žene da koristi isti op.sis. ("a što ovo neće da mi radi ovaaako"), pojedine poruke na Sezamu, & last but not least, jedna zanimljiva (moja) pogreška u konfiguraciji koja me je naterala da posle stvari pogledam izbliza... (Ma, velika vrednost ovog broja PC-ija je da nisam naišao na izraz "ispod haube" ni u jednom tekstu... ;))
komentari.825 gerber, -> #822, dveselinovic
YR>*> "Proizvod je pokazao izvesne slabosti sa kojima se ne bismo mogli YR>*> pomiriti, ..." YR>*> YR>*> odnosno, YR>*> YR>*> "Ovo đubre ne radi!" Pa dobro, i do sada sam takve izraze (ne samo tvoje i ne samo iz ove tematike) tumačio na sličan način, ali ne baš tako drastično :)) Hm. A šta kažeš na jednu datoteku ovde na Sezamu: "Značenje pojedinih svičeva (kompleksnih izraza)" :))
komentari.826 spantic, -> #804, danko
> Ne mogu da izdrzim, moram i ja javno da pohvalim najnoviji PC i kompletnu > PC Press ekipu. Novi broj sjajno izgleda i ima odlicne sadrzaje. Cini mi Zanimljiv stav, od finansijera i sponzora ;) Ne znam zašto me podseća na onaj napadani DVV-ov istup :))
komentari.827 majstor,
Koliko je moguce za manje firme da se ukljuce u rad casopisa kao sto je PC ? Pri tome mislim na npr. "pozajmljivanje" zanimljivih komponenti ili komplet- nih konfiguracija, itd. jer nigde nisam video poziv na "konkurs" za npr. test CAD masina ( _NPR._ ). Izgleda mi kao da je to mesto rezervisano za jedne te iste firme koje iz broja u broj ( kao i u racunarima ) isporucuju robu za takve stvari, a manje firme koe su u razvoju, rastu kao da nemaju pravo da pokazu da i one imaju zanimljive stvari i znanje. Ako je takvo nesto moguce, koja je procedura ? P.S. Da se takvo nesto mozda ne placa ? ;)
komentari.828 dejanr, -> #827, majstor
>> Koliko je moguce za manje firme da se ukljuce u rad casopisa kao sto je >> PC ? Veoma je moguće. Ako imaš neki zanimljiv komad hardvera, pozovi nas (mail, telefon itd) pa da se dogovorimo o testiranju. >> kompletnih konfiguracija, itd. jer nigde nisam video poziv na "konkurs" >> za npr. test CAD masina ( _NPR._ ). Praksa je da, kada radimo neki veći test, šaljemo faksove "konkursa" firmama koje se oglašavaju, pošto je tu najveća verovatnoća da ćemo dobiti odziv.
komentari.829 dveselinovic, -> #827, majstor
Ne da je moguće, nego je čak i veoma poželjno. Po n-ti put ponavljam, niko nikada nije odbijen za bilo šta što se proceni kao zanimljivo, sem u slučaju duple ponude iste stvari, gde važi pravilo desne strane, tj. ko pre đevojci, njemu i đevojka (a ko spolednji, njemu žena - ne "spolednji", nego poslednji). Procedura je prosta - ostaviš mail ovde na Sezamu, ili se javiš telefonom, ili dođeš lično, kako god ti najbolje paše. To se naravno plaća, hvala bogu da se plaća - svi troškovi i rizici dopreme do redakcije i od redakcije su 100% tvoji. Ja potpisujem revers tek po prijemu i kontra-revers po izdavanju opreme ili u redkaciji, ili kod moje kuće, gde se rade šloserski radovi na opremi. Očigledno, ako si iz Beograda, troškovi su mali, a ako nisi, onda mogu biti ipak malo veći ako se samo zbog toga dolazi do Beograda. A nisu baš totalno zanemarivi - uzmi na primer da za jedan put iz i do N. Sada prevališ ipak nekih 140 km, odnosno potrošiš bar 10-11 litara goriva. Dakle, nešto košta u vidu troškova, da, ali nije posebno strašno, preživi se. Pozdrav, DVV
komentari.830 danko, -> #826, spantic
>> > Ne mogu da izdrzim, moram i ja javno da pohvalim najnoviji PC i kompletnu >> > PC Press ekipu. Novi broj sjajno izgleda i ima odlicne sadrzaje. >> Zanimljiv stav, od finansijera i sponzora ;) Ne znam zasto me >> podseca na onaj napadani DVV-ov istup :)) Nije finansijer, samo direktor u firmi koja je sponzor roblike u casopisu. Ne znam da li je zbog toga meni zabranjeno da javno hvalim rad PC Press-a. U krajnjoj liniji shvati to kao da sam zadovoljan zbog pravilne odluke da ulozim firmin novac (i da podrzim firminom reputaciojom) u projekat casopisao koji je dao (zasad) izvanredne rezultate. DANKO P.S. Molim te, nemoj da te moji istupi podsecaju ni na cije :))))
komentari.831 kile, -> #812, gerber
>> Hm, zašto li se setih davnog teksta Pere Lukovića >> u Džuboksu "Kako snimiti LP", a glede Bijelog Dugmeta :) Broj? Strana?
komentari.832 saricl,
Moram da pohvalim ideju da se PCP pozabavi mikrokontrolerima i opremom za razvoj. Mislim na najavu nove serije čiji je autor Voja Antonić.
komentari.833 madamovic, -> #785, dveselinovic
> DVV *NEĆE* da koristi bilo kakav off-line reader, jer to znači > da bi DVV mnogo više vremena provodio na Sezamu nego ovako, > kada je Da li treba da pišem prednosti off-line reader-a, jednom čoveku koji piše gomilu tekstova u računarskim časopisima kod nas? Bedno ? Prednosti off-line reader-a : 1) Korisnici sezama koji čitaju koferencije lakše će pratiti tok diskusije, i time, aktivnijim praćenjem diskusije, doprineti kvalitetu konferencijskog sistema, dakle povećati "korisnost" sezama. 2) Citiranjem se omogućava da smanjite vreme koje provedete prateći diskusiju. Ukoliko pratite konferencije on-line provodite više vremena na vezi zbog osobina komunikacija, kao i zbog osobina samih modemskih komunikacija. 3) Ako pišete on-line, poruke će biti mnogo manje kvaliteta nego što bi inače mogle biti - jer u toku prvog kontakta sa porukom, pojedinac dobija prilično subjektivno mišljenje o poruci, i ne može da se najbolje izrazi. Off-line reader-i omogućuju da na poruku odgovorite za nekoliko sati ili dana, kada vaše misli budu manje opterećene subjektivnim doživljajem. 4) Ukoliko se koriste off-line reader-i smanjujete potrebno vreme na vezi i time : a) utičete na smanjivanje vašeg telefonskog računa b) omogucavate i drugim korisnicima da dođu na red c) utičete na smanjivanje opterećenja domaćih centrala, i time povećavate njihov kvalitet itd. itd. itd. itd. Ovde su nabrojane mnoge prednosti off-line reader-a... A sad da vidim DVV-ove argumente ;)....
komentari.834 cnenad,
Da li DVV 'već famozni tekst negativnih komentara' čuva za novi broj PC-ja ili ga naše oči neće uopšte videti ni ovde ?
komentari.835 cnenad,
#4 !!! Pohvala za promenjen izgled sadržaja. Kritika za idejnu krađu od Računara. Uvodnik GLOD-a bi valjda trebao da ide pre sadržaja mada ne vidim neku njegovu svrhu kad je već sve rečeno u sadržaju i deluje mi kao bespotrebno ponavljanje. Da li u sledećem broju, pošto se sad i Vladan potpisuje u R možemo očekivati sliku GLOD-a u PC-ju ? Da li je greška na naslovnoj strani gde stoji samo JUL (možda ih i reklamirate, ne daj bože ;) a ovo je ipak po rečim-a GLOD-a dvobroj ? Ako ste mislisli da sa onim 'kartonima' koje se više ne mogu nazvati stranice izazovete strahopoštovanje kod kupca koji je dao 16 dinara čini mi se da ste pogrešili i preterali sa debljinom papira. Ispada da su unutrašnji listovi deblji od korica. Papir koji je nekada bio u Računarima ili onaj iz prethodnih brojeva su sasvim OK. Razlozi za poskupljenje ? Inflacija ? Skok marke ? Koliki skok ? Preko 6.20m ;) ? Ovaj broj je kako tako morao da ispadne ovako debeo, što zbog sadržaja, što zbog cene, što zbog dvobroja. Videćemo najesen, cena će ostati ista ili biti još veća, papir tanji i tako dalje... Ovo je čisto bilo navikavanje. Reklame mi u ovom broju deluju nekako blaže i 'ne opeterećuju mnogo tekstove' koje okružuju. Najavljeni VELIKI TEST NU4W95 se sveo na prikaz od jednog zarez 62 lista. Bolje da ga nije bilo. A i očekivao sam više i malo lepše slike O:) Virusni kalendar deluje zaista fenomenalno i šteta je što nije išao kao odvojen list. Str. 96. slika dva, gornji desni ćošak zamazan kod štampe i ne vidi se deo sorsa. Vidim neki hvale, projekte samogradnje. Koliko znam ima nekoliko časopisa, "Elektron" valjda prednjači sa tim. žemu sve to u jednom ovakvom časopisu ? Lepo idejno rešenje tržišnog barometra sa ikonicama. Zašto 'POSLEDNJI LIST' nije poslednji list ? Ili nek bude ili mu menjajte ime. Burazer je jedva provalio da je slika obrnuta i da ne valja tastatura O:) Da li su konektori za napajanje na hard disku muški ili ženski ? Pa muški. Pitalica je zgodna jer je analogna kablovima kod audio uređaja a i zbunjuje konektor na kablu za napajanje. Pohvalno je što se kartoni sa utiscima mogu ostaviti u redakciji. Zašto na kartonu iz zadnjeg broja nema polja za umetak 'po želji' ;) ? Nisam baš siguran, ali nema ni stavke: 'tekst koji vam se nije svideo' ? IGRE ? Nema ih i dalje ? I dalje ignorišete takvo gubljenje vremena ? Ono što nije spomenuto je OK. Vidimo se u septembru.
komentari.836 cnenad, -> #789, evlad
=> Stylus je već provaljen ;> zato pogledajte 66 stranu tastatura od PC-ja :) U kom broju ? U #3 i #4 nema toga ?!
komentari.837 cnenad, -> #800, gerber
=> implikacija. Dakle mišljenja sam da takvo direktno pominjanje => imena firmi u okviru Korisnih Adresa, i eventualno na posebnom Takođe. Primetno je sve češće zahvaljivanje jednim te istim firmama u tekstu što ranije nije bio slučaj sa DVV-ovim stilom pisanja gde su firme spominjane samo u kontekstu teksta i testa komponenti i mašina kada se pričalo: Gamin računar je bolji od MOST-ovog i sl.
komentari.838 cnenad, -> #804, danko
=> PC Press ekipu. Novi broj sjajno izgleda i ima odlicne sadrzaje. Cini mi Ima ali su u globalu na mene sva četiri broja osima nekih tekstova ostavili utisak, kupi, sedi, pročitaj, ostavi. A priznaćete to je za jedan računarski časopis najžalosnije. => voleo da se izjave u tekstu daju licno (tipa ja sam testirao, a ne mi smo Takođe.
komentari.839 mpaunovic, -> #835, cnenad
> Vidim neki hvale, projekte samogradnje. Koliko znam ima nekoliko > casopisa, "Elektron" valjda prednjaci sa tim. Cemu sve to u jednom > ovakvom casopisu ? Izvini, kakav to Electron pominjes? Jeli to neki domaci ili strani casopis ili sta? Necu da kazem da bas pratim sve casopise ovakve vrste, najzad i ne bavim se bas tako mnogo hardverom ali je ovako nesto,razvojni sistem na jednoj kartici, prilicno jedinstveno. A obzirom da je casopis racunarski, ne vidim zasto ne bi bar i jednim delom pisao o hardveru, ali ne samo korisnickom nego i projektovanju. To je vazna racunarska tema, po meni. Mislim da sa tom temom ne treba preterivati, ali jedan clanak toga tipa po broju smatram da je puni pogodak. Narocito,ponavljam, sto je tako atraktivan projekat (bar za moj racun). > Pohvala za promenjen izgled sadrzaja. Kritika za idejnu kradu od Racunara. Ma daj molim te, sve strane novine imaju manje ili vise takav sadrzaj, nisu to Racunari izmislili. > Uvodnik GLOD-a bi valjda trebao da ide pre sadrzaja mada ne vidim neku > njegovu svrhu kad je vec sve receno u sadrzaju i deluje mi kao bespotrebno > ponavljanje. Meni je citanje uvodnika prvo sto radim i to sa zadovoljstvom, nemaju dzabe sve novine uvodnike. Smetalo mi je sto RAcunari godinama nisu imali uvodnik, ali otkada su od prosle jeseni poceli, to je po meni bilo odlicno, znaci mislim da je to plus i za njih i za pc. > Razlozi za poskupljenje ? Inflacija ? Skok marke ? Koliki skok ? Pogledaj to ovako. Nadam se da se slazes da to sto je sve vreme formalno jedan dinar jedna marka, da to nema veze sa zivotom. Znaci, otprilike pocetkom aprila kada je izasao prvi pc, bila marka negde oko 2 dinara ako se dobro secam. Znaci, 13 dinara je bilo 6.5 maraka. Sada je marka negde oko 2.5 dinara, znaci 16 dinara je 6.4 maraka, znaci za manje para imas trideset strana vise. Nego imam i ja jedno pitanje, kada vec pisem poruku. Na naslovnoj strani na onim ekranima su neka pitanja-zadaci, koje danas procitah sa nekim prijateljima i celo vece mislimo za onaj predmet koji neki prave a ne koriste, drugi kupuju a ne koriste, a treci koriste ali to ne znaju. Koji je to predmet???? A isto tako, koji je to predmet koji covek kupi u prodavnici i odmah ustanovi da ga nece koristiti dva dana?? Hvala unapred na odgovoru, da mozemo mirno da spavamo :))
komentari.840 mpaunovic, -> #838, cnenad
> Ima ali su u globalu na mene sva cetiri broja osima nekih tekstova ostavili > utisak, kupi, sedi, procitaj, ostavi. A priznacete to je za jedan racunarski > casopis najzalosnije. Pa moraces da se resis, treba li ti casopis ili knjiga ? Mislim da tu pc ima dobru ravnotezu, znaci imas i vesti sa sajmova i aktuelnosti, ali i umetak (mada ja koristim microsoft c :)) ili recimo dtp kuvar u ovom broju, onda poslovni algoritmi, ppekovicev o eide standardu, obj-ovi tekstovi o programiranju, nbatocaninovi o clipperu, mjovin o cd-rom programiranju itd... znaci ima sta da se cuva.
komentari.841 mpaunovic,
U vezi diskusija ovde, moram da kazem, ne znam ko se seca toga od prisutnih, da me siguacija mnogo podseca na 85 ili 86 godinu kada je poceo da izlazi Svet kompjutera. Do onda su Racunari u vasoj kuci izdali samo 4-5 brojeva, i iste su se price vodile odnosno ocekivao svaki broj jednih i drugih sa nestrpljenjem da se vidi ko ima jace teme itd. Onda doduse nije na zalost bilo sezama za ovakve razgovore, ali se razgovaralo udvoje i utroje, listalo i analiziralo :)) Mislim da je ta borba pomagala i jednom i drugom casopisu u smislu konkurencije koja vuce napred. Posebno je bio trac kada je te godine Stanko Stojkovic koji je bio glavni urednik SK presao za glavnog urednika Galaksije, cije su Racunari bili izdanje. Sto je to biosladak trac :)) Naravno, tu se situacija dosta brzo rascistila i videlo se koji je casopis poveo a koji je ostao na igricama i piratima, i to se odrzalo do ove godine takvo stanje, sto je u neku ruku bila steta. Videcemo sta ce sada biti, znaci da li ce opet dobiti igru tim koji je radio Racunare, ili mozda opet Racunari, ili ce (sto bi bilo najbolje) nastaviti utakmicu. Ja sam nekako suvise vernik u privatnu inicijativu da bi imao mnogo dilema, ali nikad se ne zna, gledacemo i uzivati:) Izvinjavam se za ovaj carsav, matori se pa se secamo starih dobrih vremena:))
komentari.842 dejanr, -> #835, cnenad
>> Da li je greška na naslovnoj strani gde stoji samo JUL (možda ih i >> reklamirate, ne daj bože ;) a ovo je ipak po rečim-a GLOD-a dvobroj ? Nije greška, u avgustu "PC" ne izlazi. Mogli smo da napišemo i broj 4-5, ili jul-avgust, ali nismo hteli da zbunjujemo pretplatnike, da pomisle da im se dvobroj računa kao dva broja. >> Razlozi za poskupljenje ? Inflacija ? Skok marke ? Koliki skok ? Marka poskupljuje, papir poskupljuje i više od marke i... šta se može. >> Najavljeni VELIKI TEST NU4W95 se sveo na prikaz od jednog zarez 62 lista. Ovaj, a gde je to bio najavljen VELIKI test NU4W95, ako smem da pitam? Biće da si nešto pomešao. Obzirom da je u pitanju beta verzija za beta os, mislim da je prostor dosta logično odmeren. Inače, taj test je dosta ekskluzivna stvar, Zoran Kehler je uspeo da ga među prvima dobije. PC Magazine, recimo, ima njegov (manje detaljan) prikaz u broju koji je datiran posle 5. jula :) >> IGRE ? Nema ih i dalje ? I dalje ignorišete takvo gubljenje vremena ? "PC" neće pisati o igrama, osim ako se dogodi neka igra koja će biti novi Tetris ili DOOM :) Naravno da ima puno čitalaca koje bi to interesovalo, ali mislim da bismo to interesovanje mogli bolje pokriti kroz neku posebnu publikaciju... >> Vidimo se u septembru. Naravno! Hvala za komentare.
komentari.843 dejanr, -> #839, mpaunovic
>> Nego imam i ja jedno pitanje, kada vec >> pisem poruku. Na naslovnoj strani na onim ekranima >> su neka pitanja-zadaci, koje danas procitah sa nekim >> prijateljima i celo vece mislimo Ha, znao sam da će neko pitati :) Baš sam razmišljao šta da stavim na ekran, imao sam čak jeretičku :) ideju da stavim sliku neke simpatične osobe lepšeg pola. Najzad sam se opredelio za pitalice, samo sam se i ja pitao da li će moći da se čitaju. Srećom, ispalo je da mogu. Inače, rešenja su uglavnom objavljena u nekim mojim ranijim tekstovima, pre svega u "Galaksiji" (rubrika "Eureka"). >> za onaj predmet koji neki prave a ne koriste, drugi kupuju a ne koriste, >> a treci koriste ali to ne znaju. Koji je to predmet???? Malo morbidno... mrtvački sanduk! >> A isto tako, koji je to predmet koji covek kupi u prodavnici i odmah >> ustanovi da ga nece koristiti dva dana?? Novčanik - potrošio je sve pare na njega, a plata stiže za dva dana :)
komentari.844 dejanr, -> #841, mpaunovic
>> Izvinjavam se za ovaj carsav, matori se pa se secamo starih dobrih >> vremena:)) Svakako je zanimljivo podsetiti se, samo par sitnih napomena, nebitnih za suštinu ali čisto da budemo precizni... >> me siguacija mnogo podseca na 85 ili 86 godinu >> kada je poceo da izlazi Svet kompjutera. Do onda >> su Racunari u vasoj kuci izdali samo 4-5 brojeva, To se dešavalo 1984, a "Računari" su, čini mi se, do tada izdali samo dva broja, prvi u januaru i drugi negde u junu ili julu... Svet kompjutera je počeo da izlazi u septembru ili oktobru, koliko se sećam. >> Posebno je bio trac kada je te >> godine Stanko Stojkovic koji je bio glavni urednik >> SK presao za glavnog urednika Galaksije, cije su >> Racunari bili izdanje. Sto je to biosladak trac :)) Ime je Stanko Stojiljković, a "Računari" su tada već bili osamostaljeni... manje-više. A da je bio trač i događaj, jeste :)
komentari.845 msavkovic, -> #842, dejanr
┌┌┌ >> IGRE ? Nema ih i dalje ? I dalje ignorisete takvo ┌┌┌ gubljenje vremena ? ┌┌┌ ┌┌┌ "PC" nece pisati o igrama, osim ako se dogodi neka igra koja ┌┌┌ ce biti novi Tetris ili DOOM :) Naravno da ima puno citalaca ┌┌┌ koje bi to interesovalo, ali mislim da bismo to interesovanje ┌┌┌ mogli bolje pokriti kroz neku posebnu publikaciju... A kako bi bilo da izdate nesto kao nemacki Power Play ili PC Player. To bi najverovatnije islo bolje od PC-a :) Da papir bude isti kao u PC-u, samo igre, igre, igre, sve u boji itd. Pokopali bi ste SK (sto se igara tice), a trzistu stvarno fali dobar GAME casopis.
komentari.846 basrak, -> #842, dejanr
> Nije greška, u avgustu "PC" ne izlazi. Mogli smo da napišemo i > broj 4-5, ili jul-avgust, ali nismo hteli da zbunjujemo Pa napišite broj 4, jul-avgust. Tako je sve jasno. Sve u svemu, sjajan broj. Pohvala za fenomenalan izgled, za razliku od onih tačkica u Računarima. ;) Elem, tekstovi, naročito o softveru, odlični. Jedino bih možda neg. ocenu dao tekstu Virusni kalendar. Sam kalendar je OK (iako ne vidim neku veću korist od njega), ali tekst ne daje nikakvu korisnu inf. I neg. ocena tome što nema pitanja o umetku na onom kartončiću. Papir, možda, za nijansu predebeo. Slobodno bi mogao biti kao i onaj oko 30. str.
komentari.847 spantic, -> #830, danko
> Nije finansijer, samo direktor u firmi koja je sponzor roblike u casopisu. > Ne znam da li je zbog toga meni zabranjeno da javno hvalim rad PC Press-a. > U krajnjoj liniji shvati to kao da sam zadovoljan zbog pravilne odluke da Molim, molim, ne branim ja :)
komentari.848 bulaja, -> #835, cnenad
│Pohvala za promenjen izgled sadržaja. Kritika za idejnu krađu od Računara. └─── Okreni recimo BYTE, pa ćeš videti ko je (dobar) uzor i jednima i drugima :).
komentari.849 iznogud,
Jedno malo pitanjce: U tekstu 'Windows komunikacije' (teći stubac, prvi pasus), autor kaže da je u "Windows for Workgrups nalazi poboljšani COMM.DRV, a dodat je i COMMDLG.DLL koji podržava 16550". Koliko se meni čini, COMMDLG.DLL u sebi sadrži common dialog box-ove (open, save, etc...) i nema nikakve veze sa komunikacijama. Štamparska greška? Na šta je autor mislio?
komentari.850 cnenad, -> #839, mpaunovic
=> Izvini, kakav to Electron pominjes? Ima neka ekipa u Niš, koja objavljuje dotični. žini mi se da je izašlo 4-5 brojeva (možda su prestali da objavljuju). Uglavnom raspitaj se u konf. orka, tema electron => Ma daj molim te, sve strane novine imaju manje ili vise takav sadrzaj, Ja nažalost ne mogu doći do stranih časopisa i sudim prema onome što vidim ovde. => Meni je citanje uvodnika prvo sto radim i to sa zadovoljstvom, nemaju => dzabe sve novine uvodnike. Smetalo mi je sto RAcunari godinama nisu Nisam protiv uvodnika ali sam protiv ovakve forme, da se i u njemu nabraja ono što je već rečeno u sadržaju, kad je već sadržaj forme da ima i manji tekstić sa najbitnijim informacijama o čemu se u članku piše. => aprila kada je izasao prvi pc, bila marka negde oko => 2 dinara ako se dobro secam. Znaci, 13 dinara je bilo 2.2 = 5.91 DEM => 6.5 maraka. Sada je marka negde oko 2.5 dinara, znaci => 16 dinara je 6.4 maraka, znaci za manje para imas 2.6 = 6.15 DEM Razlika je dakle samo 0.24 DEM a po sadašnjem kursu to je 62! PARE prema tome slabo ide priča sa povećanim brojem strana. Pogotovo što je časopis oslobođen poreza na promet i što je spomenuto u jednom od uvodnika (e za to služe, i nažalost da se urednik pravda kod poskupljenja). Prema tome čini mi se da ovde ne važi povećanje u skladu sa inflacijom ! Ako redakcija računa žiralni kurs, gospodo, žao mi je ali ja vama dajem keš pare.
komentari.851 cnenad, -> #844, dejanr
=> dva broja, prvi u januaru i drugi negde u junu ili julu... Svet kompjutera => je počeo da izlazi u septembru ili oktobru, koliko se sećam. Kao specijalno izdanje Politikinog 'Svet'-a.
komentari.852 cnenad, -> #842, dejanr
=> Nije greška, u avgustu "PC" ne izlazi. Mogli smo da napišemo i broj 4-5, => ili jul-avgust, ali nismo hteli da zbunjujemo pretplatnike, da pomisle da => im se dvobroj računa kao dva broja. Očekivao sam da bar kao nekad (pu,pu, ne ponovilo se) u Računarima zbog kašnjenja piše JUL-AVGUST što ne pravi dilemu, a eto još jedne napomene koja može ići u uvodnik i kao briga za pretplatnike. => Marka poskupljuje, papir poskupljuje i više od marke i... šta se može. U svakom slučaju ZA MENE relevantna računica je u prethodnoj poruci. Kada se pojavio prvi broj PC-ja, pomislio sam na budućnost i situacije kada krene inflacija i počne marka da skače. Interesovalo me je (ali se nisam nadao da će se to tako brzo dogoditi) kako će PC PRESS reagovati na to i sada to vidim. Uglavnom, da ne bi zakidali na kvalitetu morate dizati cenu i jednog trenutka ćete doći u apsurdnu situaciju da broj iako je tehnički odličan košta premnogo tj. da nažalost neko neće imati novca da ga kupi. Tu su i Računari, pa krastavci, stižu lubenice...kajsije, treba spremati zimnicu O:) A kao što smo nekoliko puta zaključili, čim čujem da se pojavi novi broj adrenalin raste... O:) =>>> Najavljeni VELIKI TEST NU4W95 se sveo na prikaz od jednog zarez 62 => Ovaj, a gde je to bio najavljen VELIKI test NU4W95, ako smem da pitam? Spominjao si to u najavi #4 u nekoj od ranijih poruka. Ne baš kao veliki test ali da je bilo pompezno bilo je. => os, mislim da je prostor dosta logično odmeren. Inače, taj test je dosta => ekskluzivna stvar, Zoran Kehler je uspeo da ga među prvima dobije. PC Svašta, pa taj NU4W95 je odavno na raspolaganju i bilo je vremena da se dobrano pogleda. Na stranu što ovaj prikaz poredim sa ranijim Zoranovim testovima NU-a, i tvojih od PC-Tools-a. Jeste da se kasnije sve svelo na ponavljanje stvari ali... I šta znači to da ga je dobio među prvima ? Znači da ga nije on pisao ? => interesovalo, ali mislim da bismo to interesovanje mogli bolje pokriti => kroz neku posebnu publikaciju... Deluje kao zanimljiv projekat koji bi trebao da se ostvari ?
komentari.853 evlad, -> #836, cnenad
<> U kom broju ? U #3 i #4 nema toga ?! #4 strana 41 stylus je _naopačke_ ...
komentari.854 evlad, -> #842, dejanr
<> "PC" neće pisati o igrama, osim ako se dogodi neka igra koja će biti <> novi Tetris ili DOOM :) Naravno da ima puno čitalaca koje bi to <> interesovalo, ali mislim da bismo to interesovanje mogli bolje pokriti <> kroz neku posebnu publikaciju... Da li ste razmišljali o kutku za najmlađe ? Ko je _igrao_ crayole zna o čemu govorim. Ima toliko edukativnog _dečijeg_ softvera, na kraju, mlađima svet ostaje ...
komentari.855 vlad, -> #835, cnenad
> Ako ste mislisli da sa onim 'kartonima' koje se više ne mogu nazvati > stranice izazovete strahopoštovanje kod kupca koji je dao 16 dinara > čini mi se da ste pogrešili i preterali sa debljinom papira. Ispada Ne ulazeci u eventualne tehnicke/finansijske razloge za takvu promenu, apsolutno se slazem sa konstatacijom. Ovako debeo papir je zaista sasvim nepotreban, tim pre sto smatram da i ne mora bas sve da ide u sjajnoj stampi i na hiper kvalitetnom papiru. Funkcionalnost i sadzaj su mi uvek bili ispred sminke.
komentari.856 valex, -> #839, mpaunovic
>> novine uvodnike. Smetalo mi je sto RAcunari godinama >> nisu imali uvodnik, ali otkada su od prosle jeseni >> poceli, to je po meni bilo odlicno, znaci mislim Gospodin Jova Regasek je imao stav da "uz časopis ne treba da ide i uputstvo za upotrebu" :)
komentari.857 mpaunovic, -> #843, dejanr
> Malo morbidno... mrtvacki sanduk! :))))) E ne bi mi palo na pamet za sto godina:) Hvala!
komentari.858 mpaunovic, -> #850, cnenad
> Razlika je dakle samo 0.24 DEM a po sadasnjem kursu to je 62! PARE prema tome slabo ide prica sa povecanim brojem strana. Pa dobro, to je prakticno ista cena, ne mogu da stave cenu 15 dinara i 38 para. 62 pare gore dole, to je dakle sasvim slicna cena u markama, a ima 116 umesto 84 strane, znaci 38% vise. Tesko da to mozes nazvati poskupljenjem. Moze se oko toga naravno pricati,ali ono sto je poenta, covek koji se profesionalno bavi racunarom ili ga koristi testo da ne moze dati 16 ili 20 dinara za casopis, ili 12 kada su Racunari u pitanju, a to je za ove casopise glavna publika. Tako da mislim da cena ne predstavlja nesto o cemu se mnogo razmislja, koliko kosta papir i stampa to je cena, pa kome treba taj kupi. Ja samo plediram da se odrzi sto visi kvalitet, i to ne samo tekstova nego i tehnicki ,da je coveku zadovoljstvo da lista. Moze i onaj malo tanji papir, ali da je vrhunski papir i stampa!
komentari.859 dveselinovic, -> #833, madamovic
Sve je to lepo i fino, a šta ja mislim, jasno sam rekao, pa da se ne ponavljam. Tek da ne brineš, moje prosečno vreme zadržavanja na Sezamu je ispod 20 minuta, strogo jednom dnevno. Otprilike jednom u dva meseca se javim po dva puta, a onda je drugi put rezervisan za upload nekog teksta ili nečeg sličnog (dakle, redakcijski posao). Da ne bi bilo previše bilo čije patnje zbog mog stava, evo ovu poruku pišem off-line, pa ću je upload-ovati, te se nadam da će zbog toga delovati lepše i svežije svima. Ujedno prekidam diskusiju na temu mojih ličnih stavova, jer se oni nikoga ne tiču i zato jer ja ne polemišem o tuđim preferencijama. Pozdrav, DVV
komentari.860 dveselinovic, -> #834, cnenad
> Da li DVV 'već famozni tekst negativnih komentara' čuva za novi > broj PC-ja ili ga naše oči neće uopšte videti ni ovde ? Ovaj, khm, DVV je malo zabrljao prilikom seobe podataka sa jednog na drugi tvrdi disk, a DVV-u neznano kako, neki podimenici NISU prekopirani. Kako je moguće da neki budu, a neki ne, uz istu komandu XCOPY C: D: /S, nije mi jasno. U praksi, to znači da sam ostao bez nekih podimenika; za par i nije mnogo bitno, ali imam dva za koje mi je bilo mnogo bitno, a posebno onaj sa tekstovima za PC, gde sam imao i neke tekuće stvari. Srećom, po pravilu ne bacam čekliste koje držim, pa bar podatke nisam izgubio. Ima li iko predstave kako je ovakva situacija uopšte moguća? Što se teksta tiče, napravio sam par zajednljivih komentara o prodavcima koji se prvo nude da učestvuju, a onda izmišljaju razloge zbog kojih ne mogu. Posebno oni koji su se prvo pripremali za sajam, pa onda bili na sajmu, a posle se sedmicama raspakivali od sajma. Kao zaključak, konstatovao sam da se u tom trenutku u Beogradu između svih prodavaca vrtelo oko desetak P5 mamaploča, jer je bilo očigledno da neki ne mogu da sklope dve iste mašine, a onu jednu su poneli na sajam. Tužna i pretužna situacija, a da ne mora biti tako, primer je bila SAGA, koja je em i te kako učestvovala na sajmu, em u dogovoreno vreme isporučila mašinu, sa pitanjem da li možda treba da daju dve, malo različite mašine za drugačije namene? Istina, neki koji se jesu prijavili sami su odustali kada su čuli šta drugi nude, uz obrazloženje da oni nisu u toj ligi i ne bi da budu jeftiniji ali zato lošiji. Jedna firma je odustala uz obrazloženje da im, uprkos očekivanju, roba nije ocarinjena, pa ne bi da pozajmljuju od drugoga testa radi, jer to neće biti ono što će oni prodavati - i to par dana pre zakazanog roka, što je krajnje korektno, mada meni nije olakšalo život. Bilo je dogovoreno tačno 12 mašina, a tekst je prikazao 3, svega 25% od dogovorenog. Statistika koja sama za sebe mnogo toga kaže. Pozdrav, DVV
komentari.861 saricl, -> #835, cnenad
!!! Vidim neki hvale, projekte samogradnje. Koliko znam ima nekoliko !!! časopisa, "Elektron" valjda prednjači sa tim. žemu sve to u jednom Pa ELEKTRON je na nemačkom, nemože se kupiti kod nas, i sve što se radi unikatno UVEK je skuplje od serije, makar serija bila deset komada. !!! ovakvom časopisu ? IGRE ? Nema ih i dalje ? I dalje ignorišete takvo Da parafraziram, šta će igre u jednom ovakvom časopisu? Kao što vidiš ukusi i interesovanja su još uvek različiti, a nešto mora i da se jede.
komentari.862 djcorto, -> #830, danko
>> P.S. Molim te, nemoj da te moji istupi podsecaju ni na cije >> :)))) :)))))))))))))))))))))))))))))
komentari.863 djcorto, -> #840, mpaunovic
>> Pa moraces da se resis, treba li >> ti casopis ili knjiga ? Dobar strucni casopis se cuva i informacije ili podaci iz njega mogu da se iskoriste i godinama kasnije. Cena od 16 dinara je previsoka. Ako je hartija glavni uzrok, hvala lepo. Ovo ne moze da se cita pri jacem svetlu, blesti, a i otima se iz ruku. Da li je PC casopis za one koji padaju na dizajn i kupice ga zato sto je saren i sljasti ili Redakcija zeli da pravi casopis koji ce se godinama cuvati ? Po sastavu redakcije bih pretpostavio ovo drugo, a casopis suvise lici na ovo prvo.
komentari.864 djcorto, -> #830, danko
>> P.S. Molim te, nemoj da te moji istupi podsecaju ni na cije >> :)))) :)))))))))))))))))))))))))))))
komentari.865 djcorto, -> #840, mpaunovic
>> Pa moraces da se resis, treba li >> ti casopis ili knjiga ? Dobar strucni casopis se cuva i informacije ili podaci iz njega mogu da se iskoriste i godinama kasnije. Cena od 16 dinara je previsoka. Ako je hartija glavni uzrok, hvala lepo. Ovo ne moze da se cita pri jacem svetlu, blesti, a i otima se iz ruku. Da li je PC casopis za one koji padaju na dizajn i kupice ga zato sto je saren i sljasti ili Redakcija zeli da pravi casopis koji ce se godinama cuvati ? Po sastavu redakcije bih pretpostavio ovo drugo, a casopis suvise lici na ovo prvo.
komentari.866 djcorto, -> #858, mpaunovic
>> Ja samo plediram da se odrzi sto visi >> kvalitet, i to ne samo tekstova nego i tehnicki ,da >> je coveku zadovoljstvo da lista. Moze i onaj malo tanji >> papir, ali da je vrhunski papir i stampa! Posto za tebe cena ne predstavlja problem, ja na tebe plediram da kupujes PC i meni, kada cena pocinje da mi predstavlja problem. Sto ce reci, od broja 4 na dalje. Dogovor na mail.
komentari.867 djcorto, -> #859, dveselinovic
>> Tek da ne brines, moje prosecno vreme zadrzavanja na Sezamu je >> ispod 20 minuta, strogo jednom dnevno. Otprilike jednom u dva Onda jako brzo kucas ....
komentari.868 peri, -> #858, mpaunovic
> Moze se oko toga naravno pricati,ali > ono sto je poenta, covek koji se profesionalno bavi > racunarom ili ga koristi testo da ne moze dati 16 > ili 20 dinara za casopis, ili 12 kada su Racunari u > pitanju, a to je za ove casopise glavna publika. Tako Nije daleko ni cena PC MAGAZINE-a. Da podsetim, na ulici se julski broj prodaje za 25 din. Ooooo zmaju, ooooo... zmaju :)
komentari.869 bulaja, -> #849, iznogud
│U tekstu 'Windows komunikacije' (teći stubac, prvi pasus), │autor kaže da je u "Windows for Workgrups nalazi poboljšani │COMM.DRV, a dodat je i COMMDLG.DLL koji podržava 16550". │Koliko se meni čini, COMMDLG.DLL u sebi sadrži common dialog │box-ove (open, save, etc...) i nema nikakve veze sa komunikacijama. └─── Whoops, moja greška O:). Odnosno greška je do BYTE-a (01/95), iz koga sam pokupio neke informacije o Windows zakrpama, a gde eksplicitno pominju da je u W4WG COMMDLG.DLL dodata podrška za 16550. So, blame on them :).
komentari.870 dr.grba, -> #854, evlad
>> Ko je _igrao_ crayole zna o čemu govorim. Ima toliko edukativnog _dečijeg_ >> softvera, na kraju, mlađima svet ostaje ... Sorry, to nije dečiji softver, nego softver za decu. Mnogo dečijeg softvera možeš videti po raznim preduzećima i ustanovama <:
komentari.871 vlad, -> #863, djcorto
> Da li je PC casopis za one koji padaju na dizajn i kupice ga zato > sto je saren i sljasti ili Redakcija zeli da pravi casopis koji ce > se godinama cuvati ? Po sastavu redakcije bih pretpostavio ovo > drugo, a casopis suvise lici na ovo prvo. Uze mi rec iz terminala! B) Ako iole mislite na citaoce koji kupuju casopis prevashodno zbog sadrzaja trebalo bi da se zamislite nad praksom "cena nije problem, samo nek je hiper_ultra_super_stampa_papir_povez". Da ustedite malo na besmislenom i zamornom sjajnom sarenom kartonu imali bi ste para da platite jos dosta dobrih saradnika, vise strana... Sve to bez povecanja cene i uz minimalne kompromise po pitanju opreme i sminke, a na zadovoljstvo svih koji kupuju casopis da bi ga citali i cuvali, a ne da bi se divili lepoti otiska na kartonu za novogodisnje kalendare. Kao sto vec jednom rekoh, i na najobicnijem "zutom" novinskom papiru bi se mogli postici odlicni rezultati, mada ne morate da idete ni tako daleko.
komentari.872 evlad,
subject: Cena Pošto je rasprava o ceni ... činjenice ■ u Kikindi kod kolportera se može kupiti: PC #4 za 16 dinara (116 strana) PC Magazine za 25 dinara (390 strana) /stiže redovno, čak me zovu kući telefonom da dođem po _svoj_ primerak, američko izdanje /
komentari.873 evlad, -> #870, dr.grba
<> Sorry, to nije dečiji softver, nego softver za decu. Mnogo dečijeg <> softvera U pravu si :)
komentari.874 danko,
Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim! DANKO
komentari.875 milan, -> #860, dveselinovic
> Ovaj, khm, DVV je malo zabrljao prilikom seobe podataka sa > jednog na drugi tvrdi disk, a DVV-u neznano kako, neki podimenici > NISU prekopirani. Kako je moguće da neki budu, a neki ne, uz istu > komandu XCOPY C: D: /S, nije mi jasno. U praksi, to znači da sam > ostao bez nekih podimenika; za par i nije mnogo bitno, ali imam dva > za koje mi je bilo mnogo bitno, a posebno onaj sa tekstovima za PC, > gde sam imao i neke tekuće stvari. Srećom, po pravilu ne bacam > čekliste koje držim, pa bar podatke nisam izgubio. Ovaj neobični fenomen :)) (bug or feature?) sam zapazio na DOS-ovima novijeg datuma (biće od 6.0 al' možda je "radilo" :)) i ranije). Izgleda da postoji neki bug koji ne kopira direktorijume sa određenim karakteristikama u fat-u (nisam uspeo da izučim stvar do kraja). Al' pazi sad' iznenađenje. Komanda XCOPY c:\*.* d:\*.* /s/v radi kako treba! ne znam da l' je razlog u *.* ili u /v ali radi! Pl poz M
komentari.876 peri, -> #874, danko
> Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim! Poviäe Zelenog Venca ispred prodavnice BOROVA. Valjda Prizrenska. Poz.
komentari.877 spantic, -> #861, saricl
> Pa ELEKTRON je na nemačkom, nemože se kupiti kod nas, i sve što se > radi unikatno UVEK je skuplje od serije, makar serija bila deset komada. Jesi li ti iz Niša? Naime, baš tamo se izdaje "Elektron" ili kako se već zove sa tom problematikom. > Da parafraziram, šta će igre u jednom ovakvom časopisu? Šta će igre u Byte ili PC Magazine?
komentari.878 spantic, -> #871, vlad
> problem, samo nek je hiper_ultra_super_stampa_papir_povez". Ako može sa malo više lepka, danas mi se defintivno raspao PC 4 :(
komentari.879 funky, -> #874, danko
)> Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim! Na početku knez-mihajlove kod kolportera na ulici
komentari.880 mpaunovic, -> #863, djcorto
> Dobar strucni casopis se cuva i informacije ili podaci iz njega mogu da > se iskoriste i godinama kasnije. Pa dobro da li procitas poruku pre nego sto odgovoris ili stanes posle prva dva reda? da si citirao vec sledeci red, onda bi pisalo koliko po mom misljenju teksta ima u pc-ju koji ima trajnu vrednost. A ima dosta, cak sam i naslove naveo. Medjutim, ono sto sam hteo da kazem je da je casopis ipak casopis, i da ja volim da u njemu ima i vesti, izvestaja sa sajmova, tekstova sto se kaze za citanje itd, znaci da ima i nesto sto cu sada procitati sa zanimanjem ali ne mora da bude pakovana samo informacija, Znaci, deo casopisa sa trajnom vrednoscu, a deo da se procita i da se nesto sazna o ovom trenutku. PC tu ima dobru ravnotezu. > Po sastavu redakcije bih pretpostavio ovo drugo, a casopis > suvise lici na ovo prvo. Casopis je uopste dobro uradjen, i po sadrzaju i po tehnickoj opremi, i ja to pozdravljam kao sto sam i rekao.
komentari.881 mpaunovic, -> #866, djcorto
> Posto za tebe cena ne predstavlja problem, ja na tebe plediram da > kupujes PC i meni, kada cena pocinje da mi predstavlja problem. Zar se onda ne bi osecao kao prosjak? ;>
komentari.882 mpaunovic, -> #879, funky
> Na pocetku knez-mihajlove kod kolportera na ulici Ja bih rado kupio,ali ima samo u BEOIZLOGU, i to vrlo mator PC MAGAZINE po valjda 36 dinara. Ima i kod kolportera, ali nisam pitao za cenu jer su uglavnom bili neki iz maja, a onaj na terazijama ispred mekdonaldsa je prodavao neki iz marta (ove godine). Mnogo puta su me upucivali negde gde kao ima, ali je uvek ispadalo da nema. Znaci, voleo bi da mi neko kaze konkretno gde recimo sada ima da se kupi pc mag, pc world i byte iz jula meseca, da idem da kupim. Ali po mogucnosti neko ko je kupio i zna da stvarno ima, a ne da idem za dzabe.
komentari.883 saricl, -> #861, saricl
!!! Pa ELEKTRON je na nemačkom, nemože se kupiti kod nas, i sve što se Pardon, ovde sam mislio na ELEKTOR, ako si na njega mislio, a domaći ELEKTRO nije ni do nogu. Textovi su otprilike na nivou tehničkih novina ;) a ceo časopis služi isključivo kao oglasni prostor za pojedine firme koje se bave prometom zezalica, mada da ne grešim dušu uleti tu i tamo ponešto interesantno.
komentari.884 dveselinovic, -> #883, saricl
Ako ćemo o "Elektor"-u, onda da kažemo da sem na nemačkom, on izlazi i na engleskom i holandskom (za francuski nisam siguran). Isto tako, ima redkacije u Nemačkoj, Engleskoj i Holandiji, pa bi se mogao nazvati prvim pravim evropskim listom. Koristim ga kao izvor još od kraja 70-tih godina i moram da kažem da ne znam za slučaj da neki njihov projekat nije hteo da radi, a da je greška bila u projektu. Najčešće se događalo da konstruktor sam pravi pločice, pa se tu ubaci neka greška. Za sve veće projekte, Elektor nudi i gotove pločice, a ponekada i cele pakete delova; uvek preporučujem kupovinu od njih, mada znam da nije lako. Ali, da je list, vala jeste, svaka im čast, ne da su umeli da pogode odnose između lakog i teškog, između narodnog i totalno profesionalnog, mislim da mogu da budu obrazac za sve ostale. Evo puna mi fijoka fotokopiranih projekata - njihovo stabilisano napajanje za laboratorije je čudo neviđeno u uradi-sam časopisima, primera radi. Pozdrav, DVV
komentari.885 djcorto, -> #881, mpaunovic
>> Zar se onda ne bi osecao kao prosjak? ;> Ne. Posto si odlucio da, iz samo sebi znanih razloga, krenes u jako zestoku kampanju hvaljenja PC-ja, potpuno odusevljen i zabalavljen u istom nastojanju, uz trajne hvalospeve kvalitetu casopisa (da se razumemo, No 4 je zaista dobar) i, uz to, vices kako je cijena od 16 din sitnica, kao dosledan covek mozes svoje prosvetljenje da propovedas i drugima, koji mozda imaju i pametniji nacin da potrose 16 din, a donacija od neke reklamne agencije, koju ti sada u svom bicu predstavljas sudeci po tonu tvojih poruka, nikako ne moze biti milostinja. Naravno da nisam mislio ozbiljno da kupujes PC i meni i nekom drugom, samo smanji broj obrtaja, svaka masina je projektovana na dato opterecenje. Vrucina je, ne preteruj.
komentari.886 peri, -> #882, mpaunovic
> Mnogo puta su me upucivali negde gde > kao ima, ali je uvek ispadalo da nema. Znaci, > voleo bi da mi neko kaze konkretno gde recimo > sada ima da se kupi pc mag, pc world i byte iz > jula meseca, da idem da kupim. Ali po mogucnosti > neko ko je kupio i zna da stvarno ima, a ne da > idem za dzabe. ej, bre što si ti neki nepoverljiv tip. Pa rekao sam ti ispred Borova u Sremskoj i to julski broj PC MAGAZINE-a, ako u međuvremenu nije prodat u što sumnjam. Cena pre dva dana 25 din. Nikad nećeš saznati ako ne odeš :)
komentari.887 godfather,
Evo i ja da se oglasim u vezi ovog PC No 4... Kvalitet stampe po obicaju dobar... sve je to ok ali.... delujete mi nekako... sterilni. I dalje se drzite gotovo isto ko pri prvom broju, tako da inovacija sto se tice tema bukvalno i nema. Samo programiranje, razni wordprocessori, tekstovi su gotovo kao rubrike. Za razliku od R 109 gde je bilo raznoraznih tekstova... Polako se ustaljuju Razglednice, Komentari, Posetnice raznim sajmovima, putovanje kroz CD svet, jos na to se dodaju 2-3 hardware uporedjivanja, 2-3 software uporedjivanja, dodaju se i 2-3 opisa softwarea i... to je sve.... PS. Mislim da je mpaunovic previse radikalan u svojim hvalospevima¸Ěű, ali i da su vlad i djcorto preterali u kritikama. A.Cr.
komentari.888 bceklic, -> #872, evlad
> cinjenice ■ u Kikindi kod kolportera se moze kupiti: > PC #4 za 16 dinara (116 strana) > PC Magazine za 25 dinara (390 strana) /stize redovno, cak me U vezi sa PCM-om... Da li brojevi stizu redovno kod kolportera u Beogradu? Cini mi se da sam juce video samo junski (13) broj i da ne dolaze redovno vec samo neprodati primerci. Odakle? Nemam pojma. Bio sam u BeoIzlogu ali tamo ih nemaju uopste. Ako neko zna gde u Beogardu moze redovno da se nabavi PCM po ceni od 25 neke javi... :)
komentari.889 oper, -> #839, mpaunovic
>>> Vidim neki hvale, projekte samogradnje. Koliko znam ima >>> nekoliko casopisa, "Elektron" valjda prednjaci sa tim. Cemu >>> sve to u jednom ovakvom casopisu ? >> >> Izvini, kakav to Electron pominjes? >> Jeli to neki domaci ili strani casopis ili sta? Pa, misli se verovatno na niški "Elektron". Samo ono što sam ja video u tom časopisu nije delovalo nimalo ubedljivo. Ograđujem se, odmah, da sam samo prelistao dva broja. >> Moram da pohvalim ideju da se PCP pozabavi mikrokontrolerima >> i opremom za razvoj. Mislim na najavu nove serije čiji je >> autor Voja Antonić. Pridružujem se pohvalama i interesuje me gde i kako može da se sazna nešto više o Sherlocku. Inače, zanimljivo je da do sada niko i nigde nije spominjao da se računari koriste i za druge stvari osim Worda, Excella i sl. Ima gomila računara koji prate ili kontrolišu neke procese, ima gomila računara koji se koriste kao 'razvojni sistemi' u nedostatku sredstava za prave sisteme, a sve to mnogo lošije nego što bi moglo, baš zbog nedostatka lako pristupačnih informacija. Dakle, samo napred sa kontrolerima. Ima ljudi kojima treba, a ima i onih koje samo interesuje. Pz, Pera...
komentari.890 jkpbvk, -> #888, bceklic
+| Ako neko zna gde u Beogardu moze redovno da se nabavi PCM ^^^^ Ti bi i Beograd da zastitis sa PC-Guardom ;)
komentari.891 bulaja, -> #852, cnenad
│I šta znači to da ga je dobio među prvima ? Znači da ga nije on pisao ? └─── Dobio je među prvima paket (NU4W95) na test - to piše i u samom tekstu :).
komentari.893 dr.grba, -> #874, danko
>> Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim! Ima i BYTE. Daju i originalni račun, ako treba.
komentari.894 djcorto, -> #887, godfather
>> PS. Mislim da je mpaunovic previse radikalan u svojim >> hvalospevima¸Ěű, ali i da su vlad i djcorto preterali u >> kritikama. Hvala na iskrenom misljenju :) Ovo je zaista lepa poruka objektivnog coveka.
komentari.895 evlad, -> #888, bceklic
<> Da li brojevi stizu redovno kod kolportera u Beogradu? Koliko sam obavešten ( ;>> ) brojevi se redovno uvoze, a kolporteri strana izdanja po(na)ručuju po tražnji ... :( Zato sam ja ugovorio _posao_ a javiću da li je dogovor ispoštovan ...
komentari.896 bceklic, -> #890, jkpbvk
> +| Ako neko zna gde u Beogardu moze redovno da se nabavi PCM > ^^^^ > Ti bi i Beograd da zastitis sa PC-Guardom ;) U godini kulture sigurnije je sa PCG-om. :)
komentari.897 dejja, -> #842, dejanr
>>> "PC" neće pisati o igrama, osim ako se dogodi neka igra koja će >>> biti novi Tetris ili DOOM :) Naravno da ima puno čitalaca koje E baš bi ste mogli da žrtvujete jedan list na njih, kao i u PC Magazinu (kad ga već kopirate naveliko ;) BTW. Novi broj mi se veoma dopada, a i lepo je što puno pišete o WARP-u.
komentari.898 dejja, -> #845, msavkovic
>>> A kako bi bilo da izdate nesto kao nemacki Power Play ili PC >>> Player. To bi najverovatnije islo bolje od PC-a :) >>> Da papir bude isti kao u PC-u, samo igre, igre, igre, sve u >>> boji itd. Pokopali bi ste SK (sto se igara tice), a trzistu >>> stvarno fali dobar GAME casopis. Apsolutno potrebno! Ali više kao jedan Multimedia magazin koji bi pokrivao igre, CD-ROM enciklopedije, multimediju, interaktivne filmove, virtualnu realnost, filmske Video-CD diskove, kao i sav ostali zabavni i edukativni softver, a naravno i hardver i dešavanja u toj oblasti. Znači, jedan ozbiljan list zabavnog karaktera. Uostalom tu će se u budučnosti i vrteti najviše para.
komentari.899 jasicp, -> #875, milan
> Komanda XCOPY c:\*.* d:\*.* /s/v radi kako treba! ne znam da l' je > razlog u *.* ili u /v ali radi! Ni u ovo uvek ne verujem, pa stalno koristim Copy Tree iz NCD-a.
komentari.900 danko, -> #893, dr.grba
>> >> Ko to rece da ima da se kupi PC MAGAZINE za 25 din - ja bi da kupim! >> Ima i BYTE. Daju i originalni racun, ako treba. USPEO SAM - kupio sam i PC magazin i Byte. PC Magazin za 56 dinara (englesko izdanje sa CD-om) BYTE za 45 dinara (amaricko izdanje) Sve to u knjizari Plato kod filozofskog fakulteta. PCM je bio avgust, a Byte jul. DANKO P.S. naravno pokusao sam da kupim za 25din, ali mi ocigledno nije uspelo
komentari.901 majstor,
Da li kartonce za anketu treba da se salje ovako "na suvo" ili moze i u koverti posto ne zelim da mi propadnu neke stvari. :))))
komentari.902 bceklic, -> #900, danko
> USPEO SAM - kupio sam i PC magazin i Byte. Svaka cast majstore!!! :)
komentari.903 vlador,
.to dejanr A je l' može nekako da se dobije onaj fajlić sa onim pitanjcima, ali ceo - da ne sastavljam ono što se vidi u novom PCju? :)
komentari.904 msavkovic, -> #903, vlador
┌┌┌ .to dejanr ┌┌┌ ┌┌┌ A je l' moze nekako da se dobije onaj fajlic sa onim ┌┌┌ pitanjcima, ali ceo - da ne sastavljam ono sto se vidi u ┌┌┌ novom PCju? :) E, da moglo bi :), onaj famozni q.doc ili bese txt ?
komentari.905 nbatocanin, -> #860, dveselinovic
> Ima li iko predstave kako je ovakva situacija uopšte > moguća? Bilo je nedavno govora, XCOPY ima problema ako je stablo direktorijuma veoma dugo. Pogodi ko radi posao kako treba: COPY iz 4DOS-a!
komentari.906 nbatocanin, -> #870, dr.grba
> Sorry, to nije dečiji softver, nego softver za decu. Mnogo > dečijeg softvera možeš videti po raznim preduzećima i > ustanovama <: Jes, vala :) Nego, ima li neka preporuka za softver za sasvim malu decu? Nešto šareno i da mrda :)
komentari.907 dveselinovic, -> #905, nbatocanin
"... COPY iz 4DOS-a!" Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrghhhhhhh! Not again! :-)))))))))))))))))))))))))) Nenade, milost! Streljaj al' prestani! :-)))))))))))))))))) Pozdrav, DVV
komentari.908 ilazarevic, -> #906, nbatocanin
> Jes, vala :) Nego, ima li neka preporuka za softver za sasvim malu > decu? Nešto šareno i da mrda :) Recimo, Undersea Adventure :) Šareno, mrda, svira, može dete i da nauči nešto...
komentari.909 evlad, -> #906, nbatocanin
<> Jes, vala :) Nego, ima li neka preporuka za softver za sasvim malu <> decu? Nešto šareno i da mrda :) Ovo nemam al' bih voleo da vidim :) - kid's world - flying colors - kid pix studio /kid pix's digital puppet lets kids create cartoons/ prikaz imaš u PC Magazine (jun 13 95) After Hours sa početkom 375 str. :) crayola ima dobar štos, ako 15 minuta ne radiš tada počinju male _crayole_ da se spuštaju uz odgovarajući zvuk ... (srpski screen saver na zanimljiv način :) )
komentari.910 saricl, -> #877, spantic
!!! Jesi li ti iz Niša? Naime, baš tamo se izdaje "Elektron" ili kako se !!! već zove sa tom problematikom. Ne, ali ga kupujem redovno. Nije u pitanju ta problematika, ljudi koji se bave problematikom povezivanja PC računara sa spoljnim uređajima (nestandardnim) ima jako malo na ovim prostorima, problematika je pomalo specifična a literatura ograničena. Problematika koju obrađuje ELEKTRO je uglavnom tipa "završiosamfax, punsamsebeneznamništa" ovo je najpribližniji opis utiska koji je na mene ostavio taj časopis, treba da ulazim prilično u detalje da bih ti objasnio razliku, ali ovo nije mesto, pa zato ako te još nešto zanima MA ME.
komentari.911 nbatocanin, -> #907, dveselinovic
> "... COPY iz 4DOS-a!" > Nenade, milost! Streljaj al' prestani! Pooow!!! -> 4dos po malo svaki dan i NDD iz kuće van :)
komentari.912 nbatocanin, -> #908, ilazarevic
> Recimo, Undersea Adventure :) Šareno, mrda, svira, može > dete i da nauči nešto... Šta je ovo i gde ima?