PCPRESS

12 Apr 1995 - 11 Dec 1995

Topics

  1. casopis.pc (5)
  2. novi.broj (35)
  3. prilozi (16)
  4. ispravke (0)
  5. statistika (0)
  6. prodajna.mesta (4)
  7. komentari (1378)

Messages - komentari

komentari.711 steva, -> #687, dveselinovic
> U tom smislu reči, da se u apsolutnom smislu nudi *I* loša roba, > to jeste sasvim normalno - ona će biti jeftina i zbog toga će je neko Da se razumemo, ja se slažem sa tobom u pogledu ovoga što si napisao, ali tu ima jedna kvaka. Problem je u tome što je naše tržište toliko osetljivo na cenu pa se zarad toga prodaje i roba koja je na granici ispravnosti, da ne kažem neispravna. Kako, recimo, drugačije okvalifikovati tastaturu koja se prodaje za 50 DEM, a kad je okreneš ispadaju tasteri? O kućištima bolje da ne pričam, jer ću biti neobjektivan s obzirom kakve sam probleme imao. Ovde ima dosta dilera, pa mogu da potvrde da u Singapuru mogu dobiti cene za razne klase robe od istog proizvođača, zatim ako uzimaju robu sa garancijom na 3 ili 6 meseci umesto 12. Sve su to u principu eufemizmi da se uvali roba koja ne prolazi određen test kvaliteta, i to je legalno, ali nije u redu da se proda po istoj ceni kao i roba koja taj kvalitet ima. To je u normalnim državama zakonski kažnjivo, ali kod nas nije, niti će biti, jer mi nismo normalna država. Mislim ja da je u redu stav da imamo ponudu kakva nam je potražnja, ali mora da postoji neka granica, pa ako neće zakon da je odredi, ko će drugi ako neće trgovci između sebe (ja se nadam da će onaj YURIO tome da posluži, a ne nečem drugom). Da ne bi na kraju kupovali monitore od 5 DEM sa dvodnevnom garancijom, i maskom za zavarivanje besplatno ;)
komentari.712 novim, -> #709, dveselinovic
" Novice, ne vrdaj, odgovori konkretno: " " Treba li zabraniti, samo ograničiti ili ne dirati uvoznike " Trabanta? Isto pitanje važi i za uvoznike Mercedesa. Mi raspravljamo o - Trabantu??? Nova velika video-karticaa u našem malom gradu? Je l' i njoj "cure boje"? :))))) I Odgovor je ipak već dat pre mene: =============================== 7.711 PCPRESS:komentari steva, 19.06.95. 15:01, 1441 chr Odgovor na 7.687, dveselinovic, 18.06.Ned 08:28 --------------------------------------------------------- > U tom smislu reči, da se u apsolutnom smislu nudi *I* loša roba, > to jeste sasvim normalno - ona će biti jeftina i zbog toga će je neko Da se razumemo, ja se slažem sa tobom u pogledu ovoga što si napisao, ali tu ima jedna kvaka. Problem je u tome što je naše tržište toliko osetljivo na cenu pa se zarad toga prodaje i roba koja je na granici ispravnosti, da ne kažem neispravna. Kako, recimo, drugačije okvalifikovati tastaturu koja se prodaje za 50 DEM, a kad je okreneš ispadaju tasteri? O kućištima bolje da ne pričam, jer ću biti neobjektivan s obzirom kakve sam probleme imao. Ovde ima dosta dilera, pa mogu da potvrde da u Singapuru mogu dobiti cene za razne klase robe od istog proizvođača, zatim ako uzimaju robu sa garancijom na 3 ili 6 meseci umesto 12. Sve su to u principu ════╦══════════════════════╗ eufemizmi da se uvali roba koja ne prolazi određen test kvaliteta, i ║ ══════════════════════════════════════════════════════════════════════╣ to je legalno, ali nije u redu da se proda po istoj ceni kao i roba ║ ══════════════════════════════════════════════════════════════════════╣ koja taj kvalitet ima. To je u normalnim državama zakonski kažnjivo, ║ ══════════════════════════════════════════════════════════════════════╣ ali kod nas nije, niti će biti, jer mi nismo normalna država. Mislim ║ ja da je u redu stav da imamo ponudu kakva nam je potražnja, ali mora da postoji neka granica, pa ako neće zakon da je odredi, ko će drugi ako neće trgovci između sebe (ja se nadam da će onaj YURIO tome da posluži, a ne nečem drugom). Da ne bi na kraju kupovali monitore od 5 DEM sa dvodnevnom garancijom, i maskom za zavarivanje besplatno ;) ----------------------------------------------- 7.711 --- Jedino što ovde, po mom sudu, valja korigovati jeste da nije zakonski zabranjeno (u smislu policije), već je zabanjeno, nedozoljivo ili na drugi način sankcionisano pre svega konkurencijom u kojoj javno mnenje (famozni "dobar" ili "loš glas") igra svoju važnu - nezamenljivu - ulogu. II Spor je i oko shvatanja značenja vrednosti "normalno". Ovde je malo jezički pismenih, pa neka ponovo uzmu neki rečnik u šake i ne brkaju "normalmo" i "realno". Realno se ljudi ubijaju, ali nije normalno. Realno postoje loše stvari, ali nije normalno. Realno ima i nenormalnih pojava, ali te pojave, naravno, nisu normalne. Realno ima razne oblike ali - realno nije što i normalno ni u jednom od tih slučajeva. Brkanje realnog i normalnog je osnova za svaku podvalu. Od ljudi koji pišu javno, očekujem da razlikuju reči i vrednosti koje te reči označavaju. Ili da podsećam cenjene sagovornike od koje tačke je počela naša rasprava pre dva dana? Od tvrdnje da je "normalno uvaljivati i lošu robu", i potom tvrdnje da su kupci ovce za šišanje. III Evo, za prvu pomoć, iz Rečnika Matice srpske: "norma: 1. pravilo, propis; obrazac; 2. određena, utvrđena mera, količina rada, radni učinak"; "normalan: 1. pravilan, kakav treba da bude, uobičajen, redovan, prirodan; 2. psihički, duševno zdrav; prisebvan, pribran; 3. koji ima pravac normalne, vertikalan, okomit." "normalizacija: dovođenje u normalno, redovno stanje; regulisanje; 2. određivanje norme, obrasca". Ovde se _loše_ ne može ugurati bez nasilja. Naravno, nije ovde spor o značenju reči, već o praksi koja traje, a kojoj ti povlađuješ. Sad se posipate pepelom i ti i IKordić, vidim, to je već mali pomak, ali cilj par mojih poruka nije da vas vaspitavam, nego da one koji loše pravdaju kao normalno iznesem na loš glas. Vama to neće smetati, zar ne, jer za vas je iznošenje na loš glas priča za malu decu. Dakle, ništa privatno, već očigledna nastava iz upotrebe javnosti (makar i jednog BBS-a) kako bi se skrenula pažnja drugima da im se ovde - uz zloupotrebu autoriteta - prodaju m*da za bubrege. IV Bilo mi je zabavno, gospodo. Da se ne bi vrteli oko istog (mislim da smo sasvim razjasnili ko kakav stav ima), prepuštam reč ostalima. Do sledeće prilike, vaš N.
komentari.713 woody,
REPLY NA PORUKE OD 665-700 Diskusija između Dveselinovic-a, Iznogud-a, Novim-a, Ikordic-a i Zizic-a Interesantna je stvar da se dosta diskusija na Sezamu, i to između obrazovanih i (pretpostavljam) kulturno potkovanih ljudi, pretvara u međusobnu pljuvaonicu, uz korišćenje izraza zbog kojih pojedini filmovi dobijaju ocenu X-rated. Mislim da u konferencijskim porukama stvarno nema mesta uvredama i neargumentovanom optuživanju drugog(ih) korisnika. Ovaj uvod se u prethodnoj diskusiji odnosi uglavnom na gospodu Iznogud-a i Dveselinovic-a. A sad neko moje viđenje datog problema (izvinjavam se na kašnjenju): Gospodina Dveselinovic-a ne poznajem lično, kao ni ijednog od učesnika diskusije, ali smatram da on u našoj (polovnoj) zemlji radi jedan dosta nezahvalan posao, zbog koga je na meti obe strane koje se dati posao tiče, tj. prodavaca i kupaca. Ne ulazim u to da li bi mogao bolje da odradi svoj deo (pretpostavljam da bi, kao i svako od nas), ali takođe ne mogu reći da radi loše. Njegovi te(k)stovi su korektni, i pomalo (a zar ne bi bili kod svakog) subjektivni. No sa delovima iz protekle diskusije nikako ne bih mogao da se složim: =-> Jeste normalno da se uvaljuje roba "Uvaljivanje" robe nije nešto normalno (što niko ne "uvaljuje" nešto kvalitetno?), već praksa (kao što reče Ikordic). =-> Ja sam svojevremeno kupio Candy mašinu za pranje veša. Primer sa Candy mašinom nije merodavan,jer to što je na mašini crkao programator ne znači da su sve Candy mašine loše, već da ti je prilikom kupovine zapao model sa lošim delom, koji je slučajno prošao "quality inspection". Kod slučaja sa Biosferom (ništa nemam protiv dotične kuće, ali je pominjana u kontekstu diskusije) prekidač na 100-200 kućišta je, od strane iste firme, proglašen nezadovoljavajućim po kvalitetu, što znači: - ili su, neznajući, naručili kućišta sa lošim delovima (u šta čisto sumnjam) - ili su naručili kućišta sa kvalitetnim delovima, a stigla su sa lošim (što je moguće) - ili su, zbog cene, namerno naručili kućišta sa lošim delovima, nadajući se malom broju reklamacija (što je verovatno) E sad ovde ide deo g. Dveselinovica: =-> Ne baca se proizvod tek tako, a ko je toliko katastrofalno glup =-> da misli da je šala i komika tek tako vratiti 150-200 kućišta =-> inodobavljaču, neka izvoli probati da vrati samo 5 komada, ne mora =-> sve. Pretpostavljam da su kućišta pre narudžbine i pregledana "uživo". U slučaju da nisu, dovodi se u pitanje renome kuće koja naručuje veću količinu nečega iz kataloga (to se tako ne radi), a u slučaju da jesu stoji da su ili oni ili proizvođač/prodavac zabrljali nešto oko prekidača. Vratiti celu pošiljku nije šala-komika, ali nije ni tako grozomoran posao kako je predstavljen. Ukoliko prodavac iole drži do renomea, prihvatiće pošiljku nazad, i platiti proistekle troškove. Ukoliko ne haje za to, to nam nešto govori i o kupcu. U svakom slučaju ni rešenje sa zamenom prekidača vraćenih kućišta u garantnom roku nije dobro za renome Biosfere, pa samim tim ni tako "jeftino", naravno na duži rok. Prava stvar bi bila promena prekidača na svim kućištima, pre prodaje. Iako u startu nešto malo skuplja opcija, na duži rok je, definitivno isplativa investicija. =-> RE: Trabant Primer opet nije odgovarajući, jer se u Nemačkoj čak i na reklamama za Ladu (Trabant se (nažalost?) više ne pravi) pojavljuje mrtvačka glava sa ukrštenim koščicama, zbog previše zastarelog sistema vešanja, te stoga, po Nemačkim standardima, opasnosti po budućeg vozača. Tako kupac zna šta od kupljene robe može da očekuje. A kako kod nas da znaš šta da očekuješ kad ti za polovinu vrednosti Rols-Royce-a prodaju Trabant!? (karikiran prikaz) =-> Hoću da kažem da se ne može sve svaliti na leđa trgovaca. Definitivno tačna konstatacija. Za robu koja se nudi kod nas u zemlji je definitivno odgovorno dosta toga, od sto-puta-prežvakanih sankcija, preko standarda života, do navika i mentaliteta ljudi. Tu g.Dveselinovic ima potpuno pravo, i bilo bi pametno kada bi našu energiju uložili u, makar fiktivno, pronalaženje rešenja problema oko koga se tolika koplja polomiše.(figurativno, nema šta) G. Iznogud ima dobro rezonovanje, ali loš jezik (kako bi to rekao UMPAH PAH), i smatram da je "osipanje paljbe" na g.Dveselinovic-a rezultat razočarenja nečim što DVV ne može bitno da promeni, te ni ton koji je usledio nije bio neophodan. Način mišljenja gospode Iznogud-a i Novim-a je jako lep, i sigurno da bi se smatrao normalnim u nekom normalnom društvu, ali s obzirom da smo svi ovde gde smo, bilo bi pametno poslušati g.Ikordic-a, koji o datom problemu govori hladne glave, i iz zemlje (bivše) Jugoslavije, sagledavajući sve probleme koji ovde postoje (a čovek je definitivno sa njima upoznat). I mišljenje g.Zizic-a se da uzeti u obzir, ali me je jedan deo dotakao, pa moram da kažem šta me tišti. Odnosi se na sledeći pasus: =-> odeš u "Conrad", imaš u jednoj gondoli stabilisane aˇqravljače =-> 1.5-12 V sa svim mogućim atestima za 30-40 DEM, u susednoj gondoli =-> imaš druge "Made in Taiwan" za 5 DEM, sve navodno isto. Ovo je čisto subjektivna stvar, ali me interesuje da li se zna koja je zemlja proizvođač dotičnih uređaja od 30-40 DEM ? Naime na taj jadni Taiwan se osipa takva paljba da običan čovek pomisli kako je sve što se tamo proizvede bofl. Kad ono otvoriš nekakav IBM ili Compaq (sve sa onim MADE IN USA & GERMANY), a unutra puno "malih žutih" delova. Šta sad? Da li to znači da su i ovi uređaji loši? Naravno da ne, već samo da ljudi kod nas nisu dovoljno upoznati sa "dalekim" istokom. Naime većina (oko 57%) elektronskih delova i komponenti visoke klase se proizvodi upravo na tom malom ostrvu. Naravno ima i bofla, ali stvari na koje se uglavnom misli kad se pominje MADE IN TAIWAN, ustvari taj Taiwan nisu ni videle, već su "rođene" u pograničnim delovima Kine, gde je učešće Tajwanskog kapitala u fabrikama 80-90% !!! Da skratim (Ha!), tek sad vidim da sam g. Dveselinovic-a najviše citirao ali tako ti je to kad je čovek zaposlen u medijima. Diskusija je lepa stvar, ali kad se vodi u određenim granicama. Best regards, ╔════════════╗ ║ WOODWORKER ║ ╚════════════╝
komentari.714 zjovkovic, -> #700, dveselinovic
=> => Dakle, problem kod nas nije u tome sto se nudi i losa => roba, nego sto se nudi maltene SAMO losa roba, a srednje => klase i visokog kvaliteta prakticno ni nema (a kada ima, => onda je to najcesce potpuno sporadicna pojava, po sistemu => sada i vise nikada u vasem gradu). => Sve se na svetu zasniva na ravnotezi - drustva, drzave , trzista samo je negde na snazi prirodna (amerika) a negde manje prirodna (zapadna evropa , japan) Sa jedne strane je losa ponuda a sa druge suplja traznja (ovo se odnosi na citat a ne na ameriku ;) ) . Bitan je nivo ravnoteze, koji kupci - traznja guraju na gore a prodavci na dole osim ako se na trzistu kao glavna konkurentska sposobnost ne javlja kvalitet proizvoda. Sto kod nas normalno nije slucaj iz mnogobrojnih razloga. Snaga kupaca zavisi od kupovne sposobnosti koji je kod nas nizak . Kupci imaju pravo da daju pare zasta hoce . Medjutim problem je ako se prvi put kupi lose pa drugi put i tako do beskraja i nazad. Stvar uvaljivanja lose robe je stvar poslovnog morala (na strani prodaje) koji moze da umanji ili poveca vrednost firme na duzi rok. Za postojanje loseg kvaliteta su jednako odgovorni i kupci i prodavci stim sto prodavci uzimaju pare a kupci losu robu. P o z d r a v zjovkovic
komentari.715 mileusna, -> #694, ikordic
PC.PRESS 7.694 - ikordic >> (jer računari se po većini firmi sklapaju tako ofrlje da ti pamet stane) Nevezano za poruku (tj. nije reply). Ja mu baš i nisam neki hardveraš. Otvorim kućište, izvadim/udenem karticu i to je sve. To mi sve izglada tako jednostavno da moram da pitam kako se to karatketiše ofrlje sklopljen računar. žesto i DVV koristi rečenice tipa 'već se na prvi pogled vidi da je stvar odlično odrađena...', pa bih voleo da mi to neko malo razjasni, ako može. Pliz... (lepa reči i gvoz...)
komentari.716 michelle, -> #708, dveselinovic
> Opet, 100% se slazem, ne treba zabraniti prodaju bilo cega, ali > prostom ponudom boljega, vrlo brzo bi stvari dosle na svoje mesto > mahom same od sebe. Kupac A bi kupio najjeftinije, a kupac B bi uzeo > srednju klasu. Kupac A bi brzo poceo da cuci po servisima kojih nema, > pa mu ne bi trebalo mnogo da shvati sta ne valja i dobro utuvi u > glavu onu staru maksimu: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine > stvari". Slazem se da u nekom normalnom okruzenju vazi ovo pravilo. Kod nas, nazalost, ipak samo jedan parametar odredjuje da li dolazi do kupovine ili ne. A to je cena, u 98% slucajeva. Kupac A iz DVVovog pasusa, iako bi utuvio u glavu pomenutu maksimu, ne bi mogao vise da kupi racunar, jer nema para. Ili su mu racunari preseli. > To bi se povratno, preko porasta odnosno pada prometa, odrazilo i > na prodavce, gde bi sasvim prirodno doslo do stratifikacije. A to smo > vec imali, tamo 1989-1992, tj. sve do sankcija. Usled internih E, tada je sve bilo drugacije, normalnije. Novice, jel ovde ispravno upotrebljena rec NORMALNO? :) pozdrav, mikele
komentari.717 zzk., -> #708, dveselinovic
> Opet, 100% se slažem, ne treba zabraniti prodaju bilo čega, ali > prostom ponudom boljega, vrlo brzo bi stvari došle na svoje mesto > mahom same od sebe. Kupac A bi kupio najjeftinije, a kupac B bi uzeo nedovoljno se slazes. opet si u dalji tekst umotao ono o cemu pricas cijelo vrijeme. nema tu sta samo od sebe da dolazi. ako prodajes s*anje, napisi na njemu da je to s*anje i onda ga prodaji. nemoj da ga uvaljujes. di end č.
komentari.718 zkrstic, -> #636, nbatocanin
>> mislim da su računari isuviše ozbiljne stvari da bi se >> stavile u ruke tako neozbiljnih ljudi kao što su >> programeri. > > :))) Ma da! Ja takođe mislim da bi krajnje korisnike trebalo listom > poubijati, i onda bi svi mi odahnuli i bez ometanja se bavili svojim > poslovima ;>>> A ovako, samo nešto traže ;) Osnivam društvo za zaštitu programera i istrebljenje juzera! Cilj rada je da konačno pišemo leeepe programčiće jedan za drugog i uživamo u istom ;) Smrt juzerima! Sloboda nama!
komentari.719 zkrstic, -> #670, ikordic
> Nema šanse. Isto se odnosi i na sve ostale name komponente koje > koriste, npr. Focus tastature. Što ti je ironija: U gradu niko ne prodaje ovako nešto. Sve da bi uštedeli. Cena jedne bljak plastike Made in China cca 8-9 USD a lepi, pravi pravcati Focus ( model FK-6000 ) košta 19 USD. Ko ne veruje, mogu mu dati faksove, fakture, dostavnice, sve to na uvid. žak možete tražiti i raspored po volji ( Ćirilica, grčki alfabet, bilo šta ).
komentari.720 zkrstic, -> #709, dveselinovic
> Ako slučajno imaš i/ili voliš Trabanta, uzmi za primer bilo koji > drugi auto za koji lično smatraš da je obično đubre koje služi samo > da pravi buku i nenormalno mnogo zagađuje okolinu. Jel ovo važi i za Wartburg ? :) E ako će' da se vredjamo i tvom Yugu smrdi iz auspuha, baš da znaš! ;) Zkr O;)
komentari.721 ikordic, -> #715, mileusna
RE: Sklapanje računara => Ja mu baš i nisam neki hardveraš. Otvorim kućište, izvadim/udenem => karticu i to je sve. To mi sve izglada tako jednostavno da moram da pitam => kako se to karatketiše ofrlje sklopljen računar. žesto i DVV koristi Samo ukratko, pošto sam preterao sa svojim prisustvom ovih dana. 1. Sve te komponente su samo deklarativno kompatibilne. Prečesto se dešava da nepažljivo odabrane komponente ne rade kako treba, što se, normalno, ne vidi na prvi pogled. 2 Pored nekompatibilnosti, postoje i nekvalitetni/neispravni delovi. 3. Goreopisani problemi se otklanjaju tako što se mašina propusti kroz (improvizovani) pogon za testiranje, koji bi otkrio eventualne neispravnosti i/ili međusobnu nekompatibilnost. 4. U skladu sa ovim, postoje konfiguracije koje "rade" i one koje rade.
komentari.722 ikordic, -> #712, novim
RE: Šum => Bilo mi je zabavno, gospodo. Da se ne bi vrteli oko istog (mislim da => Naravno, nije ovde spor o značenju reči, već o praksi koja traje, a => kojoj ti povlađuješ. Sad se posipate pepelom i ti i IKordić, vidim, to Za ostale ne znam, za mene ne može, ne dopuštam da izvrćeš ono što kažem i da mi stavljaš u usta ono što nisam rekao. Tri puta sam objašnjavao šta sam rekao, četvrti put neću. NE posipam se pepelom, jer nisam ništa zgrešio, i nisi me ti prosvetlio i priveo poznaniju pravom. Niko ovde ne povlađuje toj praksi (ovaj izraz OK?) i ne znam kako si to zaključio. Molim te, nemoj samo da citiraš ovo prošlo, i ja sam to žITAO. Ako povremeno svratiš do PC.HARD, videćeš kakvo mišljenje imam o domaćim firmama i "tržištu", koje i pominjem isključivo pod navodnicima.
komentari.723 dr.grba, -> #709, dveselinovic
>> drugi auto za koji lično smatraš da je obično đubre koje služi samo >> da pravi buku i nenormalno mnogo zagađuje okolinu. Trabant, pored svrhe koju si naveo, služi i za prevoz ljudi i predmeta. Znam čoveka koji, pored svog divnog VW Passata ima i Trabanta kojeg bespoštedno arči i koristi kao vozilo za svoj privatni posao (čovek je zanatlija). Prešao je tim Trabantom 140.000 (!) kilometara, dosad mu radio dve generalke koje su ga koštale po 300 DEM (!), a kune se životom da bi kupio ganc novi Trabant kada bi imao gde. Dakle, sve je relativno. Kao i kvalitet ove rasprave, koja se odavno pretvorila u napucavanje. Tim pre mi je krivo jer su neki od učesnika ljudi koje cenim i do čijeg mi je mišljenja (inače) veoma stalo. Zato predlažem da utrnete ovu diskusiju, nema ploda.
komentari.724 iznogud, -> #704, dr.grba
:: Tebi, lafe, treba pomoć u učenju socijalnog ponašanja. Nazvao si čoveka :: patološkim lažovom iako se upustio u raspravu sa tobom. To stvarno nije u :: redu. Zašto se ne bi izduvavao negde drugde, a ne na Sezamu? ):< A tebi je, lafe, promakla činjenica da je taj čovek posle reči 'citiram' naveo citat koji ne odgovara stvarnosti, ili, što će reći, falsifikovao činjenice, tj. slagao i sve to samo u jednom cilju: da dokaže da je u pravu. A to je za mene malo patološki. Jesi li ti uopšte pratio raspravu, ili samo tražiš razlog da me pljuneš, pošto sam dirnuo nekog kome se ti diviš? Što se socijalnog ponašanja tiče, moj sagovornik, čije se ime nalazi na trećoj strani časopisa kome je posvećena ova konferencija me je u raznim situacijama nazvao prilično pogrdnim imenima. Kako to da se tvoja nežna dušica nije tada usprotivila?
komentari.725 madamov, -> #709, dveselinovic
> Treba li zabraniti, samo ograničiti ili ne dirati uvoznike > Trabanta? Trabant se ne proizvodi već duže vreme, tako da nema uvoznika. B) Nađite neki drugi auto. B)
komentari.726 dr.grba, -> #724, iznogud
>> Jesi li ti uopšte pratio raspravu, ili samo tražiš razlog >> da me pljuneš, pošto sam dirnuo nekog kome se ti diviš? Pratio sam raspravu. Ne tražim razlog da te pljunem. Nikome se ne divim. Samo se čaša prelila na izrazu koji si upotrebio. Izvinjavam se što sam ubo prst u tvoje oko. Osvetićeš mi se kad postaneš kalif umesto kalifa. Dotada, evo tebi jedan ignore.
komentari.727 vlad, -> #715, mileusna
> Ja mu baš i nisam neki hardveraš. Otvorim kućište, izvadim/udenem > karticu i to je sve. To mi sve izglada tako jednostavno da moram da Mnogo si ti veci hardveras nego sto mislis B). Da znas samo koliko ih ima koji se nacisto prestrave kad izvadim "svajcarca" da im otvorim masinu B)))). > pitam kako se to karatketiše ofrlje sklopljen računar. žesto i DVV Pocni samo od toga da mnogi "srafciger majstori" ostave neprikljuceno skoro sve bez cega masina moze da radi (displej, turbo, reset, zvucnik, LED-ove...). Drajvove im drze jedan ili dva srafa, guraju kartice u prvi slot koji im dodje pod ruku, kablovi unutar racunara su isprepletani do gordijevog cvora, ventilacioni otvor napajanja zatvoren flat kablom od flopija, fan na procesoru je pokriven ili blokiran kablovima, maske i konektori nepricvrsceni, nezasrafljeni ili naopako nabodeni... Mnogo toga se vidi i spolja, bez otvaranja.
komentari.728 crnjini,
SUBJ: PC ili PC PRESS? Dajte, ovo je stvarno smesno i zalosno :) Voditelj Polarotora u nagradnoj igri izvlaci ko ce da dobije kompj. casopise: najpre je izvukao ko ce da dobije strane casopise, a onda: "evo i jednog naseg casopisa, to je pi si pres". :)))) Izgleda da je ono PC PRESS na naslovnoj stranici isuvise upadljivo ;) A. Cr.
komentari.729 spantic, -> #697, novim
> Itekako nismo deca, i zato TREBA dizati glas. PC (ili Sezam) tome > služi. Zašto bih imao samilost prema nekome ko je nekoga prevario? Teško da PC tome služi. Ekspresno bi ostao bez većine svojih reklama kada bi izveo istraživanje kvaliteta robe na tržištu.
komentari.730 .marko., -> #700, dveselinovic
-->> Uzgred, Novica nista ne rece o tome treba li zabraniti ili se bar -->> boriti protiv prodaje Trabant-a jer je los auto. Trabant je odlican auto, normalno, za novac za koji se mogao kupiti, posto se vise ne proizvodi. Ja ipak smatram da je problem u tome sto se roba niskog kvaliteta prodaje po visokim cenama.Izgleda da je sistem, za sto manje ulozenog novca za robu izvuci sto vise, a s obzirom na nase trziste to i uspeva, nazalost.
komentari.731 maksa, -> #726, dr.grba
>> Dotada, evo tebi jedan ignore. A da li, uz zanemarivanje tamošnjeg osvrta na patologiju, poričeš činjenice iz prvog pasusa 7.724 ? PS Je l' sad i meni sledi neki teatralan ignore, odn. još teatralniji Acces Denied ?
komentari.732 dveselinovic, -> #715, mileusna
> žesto i DVV koristi rečenice tipa 'već se na prvi pogled vidi da > je stvar odlično odrađena...', pa bih voleo da mi to neko malo > razjasni, ako može. Pliz... (lepa reči i gvoz...) Pošteno, evo da probam. Kada otvorim računar, pored prostog sastava, zanima me i niz drugih stvari. Na primer, kada povadim sve kartice iz mašine, hoće li matična ploča da se pomera po horizontalnoj osi ili ne. Ako se pomera, to ne valja jer proizilazi da je fiksiranu na mestu drže kartice, što ujedno znači i nekakav mehanički stres i na kartice, i na ploču, odnosno konektore. Zanima me da vidim kako su diskovi i disketne jedinice pričvršćene za kućište. Svaka jedinica bi trebalo da ima po 4 šrafa i hoću da ih vidim sve na broju - što nije uvek slučaj. Dalje, hoću da vidim odgovarajuće šrafove - na primer, za disk je potrebno imati kratke šrafove, a dešava se da vidim dugačke koji su uveliko počeli da seku vitroplast kontrolne pločice diska. Da i ne spominjem da li su jedinice dobro učvršćene ili ne. Ponekada, naletim na gumene "šajbnice", što je dobro jer amortizuje vibracije diska i čujno smanji istina nizak nivo buke - to jeste finesa, ali je lepo videti je. Obavezno proverim sve veze preko svih kablova; nemojte misliti da je garantovano sve dobro povezano, a po mome iskustvu, 9 od 10 problema u računaru nastaje usled loših veza. U istom tonu, povadim sve kartice i zato da bih video ima li otisaka prstiju na pozlaćenim konektorima - to em može da oslabi vezu (istina retko, sem ako serviser nije jeo džem od kajsije), em mnogo govori o nivou servisera i preko njega firme. Isto važi i za SIMM-ove. Zatim proverim sve džampere, što na ploči, što na karticama. Nije mi se jednom desilo da pronađem propuste, mada priznajem svega jednom sa terminalnim posledicama po trenutno stanje uma mašine; tada je mala intervencijica dovela stvari u red, ali je mene ostavila u dilemi - ako meni na test daju takvu mašinu, da li ih tako isporučuju i kupcima, ili se naprosto radi o zaista slučajnom propustu (a ljudi smo, grešimo mahom baš onda kada ne treba). Baš iz ovog razloga toliko i insistiram kod prodavaca da mi obavezno uz mašinu dostave i svu propratnu dokumentaciju. Sledi napajanje. Dotle je već The Dark Side of DVV preuzela kontrolu, pa se vadi sam inkvizitorski alat, od multimetra do auto sijalica sa poznatom potrošnjom. Kako taj test napreduje lako možete videti sa većeg dela Zvezdare koji gleda od gradske bolnice ka gradu - videćete jedan prozor iz koga prvo samo svetli, a potom počinje da blješti. Što jače blješti, to bolji uređaj, jer dobija sve više i više auto sijalica dok se ili ne dođe do blizu granice dozvoljenog opterećenja (što nužno moram da procenim, jer je u dokumentaciji retko kada naveden faktor potrošnje same matične ploče - ni ne sećam se kada sam to poslednji put video), ili neki od napona ne padne van granica početne vrednosti +/- 2,5% (tolerancija koju je postavio IBM). Početne vrednosti već nužno moram da izmerim, pa tada vidim koliko je stvar inicijalno po standardu. Oabvezno pogledam kako su savijeni kablovi. Oni mali, za razne preklope, turbo, LED-ove, itd treba da su savijeni u "crvića", jer je to dokazana elektro praksa od kada se koriste kablovi. Oni za flopije i diskove, treba da budu pažljivo savijeni u harmonika maniru i idealno povezani. Time se em štite kablovi i veze, em stvara otvoren prostor u mašini kroz koji vazduh može lakše da se kreće, čime se i unutrašnjost bolje hladi. Slaba vajda od hladnjaka koji je blokiran pa vazduh ne može slobodno da protiče pored njega. I tako dalje, ima tu još niz finesa. Ti kao korisnik možeš mirne duše da se osloniš na prost pogled iznutra, ne dirajući bilo šta - ako vidiš gomile kablova na sve strane, a posebno oko kontrolera, unako ofrlje razbacane, možeš odmah da pretpostaviš da majstor koji je to sklapao i nije neki majstor. Jeste da možda i pogrešiš, ali je verovatnoća oho-ho na tvojoj strani. I obrnuto, neko ko sebi da truda da sve uredno složi najverovatnije dobro zna kako se mašina sklapa i podešava. Da priča ne ostane priča, pomenuću i par pozitivnih primera. Najurednije mašine koje sam na našim prostorima video su praktično bez konkurencije one iz Micro Anime, što me ne čudi, čak naprotiv, ja to očekujem kao standard, jer evo već 20-tu godinu poznajem i družim se sa njihovim glavnim serviserom. To je jedan i inače redak čovek, taj kad uradi to je brate urađeno, a tokom svih ovih godina, nagledao sam se njegovog rada. I mašina iz Sage je bila veoma uredno sklopljena, sve na svom mestu, sve kako treba i sve po propisima. Na stranu i izbor delova - to je tek bilo kako treba, uz i dalje blago čuđenje oko ISA verzije inače odlične video kartrice. Momci iz Present Trade-a u N. Sadu takođe dobro rade posao, iako i dalje tvrdim da su previše konzervativni oko podešavanja mašine. I Bane čivanov iz Tehnikoma odradi posao da boli glava; pre kraćeg vremena, jednom drugaru sam menjao mamaploču. Eno ga živog, kako sam otovrio računar rekao sam da je to Banetov rad, prepoznajem ga po specifičnom načinu sređivanja kablova. Tja, tako ti je to kada se zezaš sa hardverom celu deceniju, na kraju moraš bar malo da pošandrcaš.:-))))) Je li sada malo jasnije? Pozdrav, DVV
komentari.733 mdrazic, -> #702, novim
> Dakle - svuda ima i loše robe. Ali NEMA da se tvrdi da je to loše - > normalno. JOŠ MANJE ima da neko ko učestvuje u tome kaže da je loš > glas priča za malu decu Problem predstavlja naći kriterijum za ocenu da je neka roba LOŠA. Jednostavnije je mnogo za trvrdnju da je roba neispravna (ne radi kako treba) mada i tu često nema strogih pravila kako bi roba TREBALO da radi, a naročito za nova tehnološka rešenja još uvek bez konkurencije (je li Win95 loš i/ili (ne)ispravan?). Pošto je kvalifikacija LOŠ ipak subjektivna, veliko je pitanje kako naći neke objektivne kriterijume za nju i neke gradacije u toj oceni. Zato se u tom cilju često stručni sud poverava izabranim ljudima za koje verujemo da su dovoljno stručni i iskusni i kojima verujemo na subjektivno izraženim utiscima o toj robi. Ipak ću više verovati dvv o kvalitetu Trident 9440 video kartice nego dileru koji mi čak dobronamerno savetuje nabavku CL ("ma pusti, Trident je obično đubre"). Pre ove kartice sam imao "đubre od" Trident 9000 koji mi je završavao posao i dobro služio za uglavnom text mod razvoj softvera i na koji nemam primedbe. Znao sam njen kvalitet (i cenu) u trenutku nabavke pa se ipak za nju odlučio iz ekonomskih razloga naravno. Pošto je LOŠ termin koji je subjektivan, a zavisi i od toga koliko roba košta, prava kvalifikacije je "loš za tu cenu". Još bolje bi bilo recimo vrednovati robu po kvalitetu po sistemu "ova roba vredi XXX dinara/bodova". Rado bih kao dodatnu kolonu u dvv cenovniku dideo i kolonu "ne preporučujem da platite više od:", ili "vrednost prema kvalitetu:". Naravno, ovo je čisto subjektivan sud, ali pošto za sada imam poverenja u dvv dok se suprotno ne pokaže dovoljno značajno da od toga odustanem, ali bi mi/nam puno pomogao u izboru komponenti. Jedna varijanta toga je i kvalifikativ "odnos cena/kvalitet" recimo u rasponu 1-10 (ali da prosek ocena bude oko 5). Milan
komentari.734 mdrazic, -> #699, ikordic
> Najveća tragedija u celoj bajki jeste fakat da kod nas nema nekog > Compaq-a ili IBM-a Ima. Postoji original IBM oprema i prodaje se, naravno u skromnijem :) broju nego kompatibilci. Baš su im fina kućišta i tastature, a i monitori su dobri (bitno bolji od Philipsa, bili jedan do drugog). A Thinkpad laptop (sa kolor ekranom, 486, 340MB disk) nam je pomogao prošle godine u kampanji prijemnih ispita). Milan
komentari.735 mdrazic, -> #707, dveselinovic
> sklapač računara", pogodi ga 111,3%. Hoću da kažem, jedno je > hardveraš i/ili softveraš, u smislu čoveka koji se time profesionalno > bavi 9 sati dnevno bar 5-6 godina, a drugo je neko ko naprosto pomera > kutije bez mnogo razmišljanja o bilo čemu sem o prihodima. Ovi drugi se nazivaju PROIZVOĐAžI računara!
komentari.736 cdragan, -> #724, iznogud
> moj sagovornik, čije se ime nalazi na trećoj strani časopisa > kome je posvećena ova konferencija Da budemo precizni .. na trećoj strani tog časopisa je reklama a impresum i podaci o ljudima koji prave časopis su na petoj strani ;)
komentari.738 mileusna, -> #721, ikordic
==>> PC.PRESS 7.694 - ikordic ==>> (jer računari se po većini firmi sklapaju tako ofrlje da ti pamet stane) >> RE: Sklapanje računara >> Samo ukratko, pošto sam preterao sa svojim prisustvom ovih dana. Hvala puno tebi, vladu i DVV-u. BTW, poruku sam nameravao da postavim u PC.HARD, pa zato i stoji zaglavlje <PC.PRESS 7.694 - ikordic> ali sam zaboravio da promenim komandu u exec-u. (da razjasnim, da ne bude zabune) .to DVV Jasnije je, kako da nije ;)
komentari.739 scekick, -> #734, mdrazic
> Ima. Postoji original IBM oprema i prodaje se, naravno u skromnijem :) > broju nego kompatibilci. Bas su im fina kucista i tastature, a i > monitori su dobri (bitno bolji od Philipsa, bili jedan do drugog). > A Thinkpad laptop (sa kolor ekranom, 486, 340MB disk) nam je pomogao > prosle godine u kampanji prijemnih ispita). Prodaje se i Texas Instr. u Beogradu preko firme. J
komentari.740 mdave, -> #731, maksa
Subject: Re: UA maksa, UA SU EXCEL DENIED
komentari.741 vlador, -> #732, dveselinovic
> Je li sada malo jasnije? I ja skidam kapu. :)
komentari.742 ikordic, -> #734, mdrazic
RE: Tržište =>> Najveća tragedija u celoj bajki jeste fakat da kod nas nema nekog =>> Compaq-a ili IBM-a => Ima. Postoji original IBM oprema i prodaje se, naravno u skromnijem :) Svakako, ali razlika u ceni nije pomenutih 30 %, no malo više :)
komentari.743 pavlovicz,
> Naime na taj jadni Taiwan se osipa takva paljba Samo da EI ne počne da pravi Kompjutere :(( > Naime većina (oko 57%) elektronskih delova i komponenti visoke klase se > proizvodi upravo na tom malom ostrvu. Tačno. > ustvari taj Taiwan, nisu ni videle, već su "rođene" u pograničnim > delovima Kine Primer. Godina 1991. Mesto zbivanja TAIWAN.Predmet kupovine 20 kom. CASET DEKA AKAI GX-95. Prodavac nudi 2 modela.Prvi za 600 USA i Drugi za 400 USA. Naravno naš čovek(Moj ortak),kupuje ovaj jeftiniji. Ili možda slučaj iz iste godine kada je onaj Valjevac uvezo 2 broda videorecordera JVC-1520a,totalno nepoznat u katalozima i predstavništvu(JVC u Zagrebu). Pohrlila radnička klasa da kupi video i posle par meseci nikako čudom da se načude zašto se pokvario. Cela ova priča je apropo DVV i huke na izraz " UVALJIVANJE". Nemam nameru da branim dotičnog gospodina,ali bre ljudi zar u zemlji gde (su) žive(li) Jezda i Dafina,treba tražiti visoke etičke postulate. DVV je dao realan prikaz stanja u kome živimo. Na ovu repliku me iniciralo to što među ljudima koj učestvuju ima i onih koji su se itakako "Uvaljivanjem" (O)koristili,a sada se tobože gnušaju takvih pojmova. Zoran P.S. (Postojaše neka firma MACE & CO)
komentari.744 dr.grba, -> #731, maksa
>> A da li, uz zanemarivanje tamošnjeg osvrta na patologiju, poričeš >> činjenice iz prvog pasusa 7.724 ? Mogao bih se vratiti i dalje u prošlost, iza ove besmislice, ali ne nalazim za shodno. Sve ovo je vrlo glupo ): Teatralno? Da, ispalo je tako. ):
komentari.745 dveselinovic, -> #741, vlador
Hvala, ali zaista nema potrebe. Sve su to stvari kojih bi se najveći deo vas ovde i sam setio da godinama gleda mašinu za mašinom. Jednostavno, ne može čovek to da ne primeti ako iole gleda. Ali, ima tu i jedan gadan problem, a to je kako sve to pretočiti u nekakve ocene, koje bi bile bar razumno fer? E, oko toga se lomim već godinama, nikako da napravim sistem koji nema bar neku jako slabu tačku. Taman pomislim "to je to!", kad ono, tap, naletim na neki slučaj koji sve pokvari. Na primer, kako oceniti da li je mamaploča dobro učvršćena? Koji sada raspon ocena tu dati i kako ih dodeljivati? Ili za pravilno pakovanje kablova - uopšte nije svejedno kako je to urađeno, a opet, nema načina da se uzme metar i izmeri tačnost, pa na osnovu toga dodeli ocena. E vidite, zbog takvih stvari, svaki članak na temu ocenjivanja računarskih konfiguracija je, hteli mi to ili ne, u dobroj meri ličan i subjektivan, oslanja se na lično iskustvo autora i tu boga nema. Meni ostaje da se trudim da održim nekakav razumni balans između mojih stavova o tome kako to treba, za koje sasvim sigurno znam da su u odnosu na većinu kolega iz struke prilično "ekstremni" (ja recimo zahtevam da vidim urednost u sklapanju, drugi smatraju da to nije bitno ili da je malo važno), i onoga Što se realno može očekivati od naših prodavaca.. To znači da sam stalno pod vatrom ne samo kupaca i prodavaca, već i treće strane, samog sebe, jer i ja imam neke stavove koje bih voleo da vidim ispoštovane. Dakle, možete me slobodno zvati giros, lepo sam pečen sa svih strana. :-))))))))))))))))))))) Pozdrav, DVV
komentari.746 velicko,
Zar vam se ne čini da je 17 din. za novi broj PC-a previše ? velicko
komentari.747 vlador, -> #745, dveselinovic
> najveći deo vas ovde i sam setio da godinama gleda mašinu za mašinom. Ali dobar deo nas ovde ne gleda mašinu za mašinom, pa su ovakvi ajdedakažem saveti iskusnog čoveka vredni.
komentari.748 vlador, -> #746, velicko
> Zar vam se ne čini da je 17 din. za > novi broj PC-a previše ? 17 čega??? Otkud novi broj PCja u sred meseca?
komentari.749 fancy, -> #744, dr.grba
ŮŢ> Teatralno? Da, ispalo je tako. ): A da li si ti pročitao ono što ti je Aca (iznogud) preporučio da pročitaš..? Da li si video da ACA LAčE..? Nisi... jer nisi ni mogao..:( I, dosta više, ne dirajte mi ACCESS..;) .\/. [ FOX PRO DENIED ]
komentari.750 fancy, -> #681, mdrazic
ŮŢ> iznogud - samo ime kaže... Ime može svašta da kaže, ali takođe i činjence. Iznogud je bio u pravu. .\/. [ CLIPPER DENIED ]
komentari.751 dejanr, -> #746, velicko
>> Zar vam se ne čini da je 17 din. za novi broj PC-a previše ? Novi (tekući) broj "PC"-ja košta 13 dinara, ako ih neko prodaje za 17, voleli bismo da znamo gde. Sledeći broj izlazi 4. ili 5. jula (ne znam da li će se ove godine 4. jul slaviti kao praznik, od toga zavisi), imaće 116 strana i još poneko iznenađenje, i koštaće manje od 17 dinara ;)
komentari.752 dejanr, -> #693, spantic
>> U Beogradu je na primer nemoguće naći kvalitetnu tastaturu. >> ... >> Ili želiš da popričamo o kvaliteti matičnih ploča? Ili možda diskova? Ovo što sledi već su mnogi drugi rekli, ali samo da kažem da se slaže i sa mojim iskustvom: Kod nas je ogroman procenat potrošača kojima je jedino i isključivo važno da što jeftinije prođu. Ako ima dve tastature i jedna je tri puta gora, ali košta 10 maraka manje, on će uzeti tu jeftiniju. Izgleda karikirano, ali sam sto puta video da je tako. Mislim da je to dobrim delom i uticalo na ponudu kvalitetnih komponenata koja je, zbilja, slaba. Inače, čim se (loša) roba proizvodi, znači da ima kupca, i što se toga tiče mislim da ni u svetu nije bolje - možeš da daš više para pa da kupiš firmu, da daš srednje pare pa da dobiješ kopiju sa nekakvom garancijom, ili da kupiš budzašto pa onda kako ti Bog i sreća daju. Zanima me šta će se desiti kada, jednog dana posle sankcija, ovde dođe Dell ili Compaq - kakvu će prođu imati njihova oprema.
komentari.753 dejanr, -> #712, novim
>> Spor je i oko shvatanja značenja vrednosti "normalno". Ovde je malo >> jezički pismenih, pa neka ponovo uzmu neki rečnik u šake i ne brkaju >> "normalmo" i "realno". Realno se ljudi ubijaju, ali nije normalno. >> ... >> Evo, za prvu pomoć, iz Rečnika Matice srpske: >> >> "normalan: 1. pravilan, kakav treba da bude, uobičajen, redovan, Mada ne znam koliko treba diskutovati oko značenje jedne reči, čini mi se da su sagovornici koristili reč "normalno" u smilu "uobičajeno", "redovna pojava" (kod nas... a bogumi i u svetu), tako da su bili sasvim u skladu sa ovim opisom iz Rečnika.
komentari.754 michelle, -> #734, mdrazic
> broju nego kompatibilci. Bas su im fina kucista i tastature, a i > monitori su dobri (bitno bolji od Philipsa, bili jedan do drugog). Kad vec spomenu Filipsa, kako objasnjavate cinjenicu da se u ovom gradu najbolje prodaju shit 14" monitori marke Philips (14C). Em nisu LR, a nisu ni NI, slika im je tuga ziva, ali zato kupac nece da cuje za, na primer, LR NI KFC, trazi samo filipsa. ;( I sta onda covek da uradi? Slegnes ramenima, i ponudis mu Philips shit. Nemoj da mislite da se ide linijom manjeg otpora, bilo je pokusaja ubedjivanja, uporedjivanja tehnickih karakteristika, paralelnog rada oba monitora, ali uspeh je bio mizeran, shodno ulozenom trudu. ;( Pa normalno da je onda rezultat: trziste preplavljeno jeftinim Philips monitorima. Neko je spomenuo graficke kartice WD Bahammas. Moja firma ih ima u ponudi, i sta mislite koliko njih se interesovalo za nju? Skoro niko, pogotovu kad cuje da je doplata za nju oko 100DM. pozdrav, mikele
komentari.755 zeljkoj, -> #743, pavlovicz
> Samo da EI ne počne da pravi Kompjutere :(( Ei je pravio PC kompatibilne kompjutere.
komentari.756 funky, -> #754, michelle
)> Kad vec spomenu Filipsa, kako objasnjavate cinjenicu da se u ovom gradu )> najbolje prodaju shit 14" monitori marke Philips (14C). )> Em nisu LR, a nisu ni NI, slika im je tuga ziva, ali zato kupac nece da cuje Ja bih ovako probao da objasnim: Philipsa ima u više varijanti (ABC...), i svih ima podjednako. Razlika je kako u ceni, tako i u kvalitetu. 14C model je sa svojih 470 DEM jeftiniji od većine rin_tin_tin monitora koji su i LR, i NI...itd. Šta ovde imaš :veliko ime i nižu cenu. Tamo imaš "LR" koji je pod velikim znakom pitanja, i NI koji na 14" monitoru nema smisla jer ogromna većina ne ide preko 800x600 (što je, složili smo se odavno, idealno za 14"). Ako nekome baš treba NI, dodaće koju markicu i uzeti bolji Philips. Ja još ne naleteh na Philipsa koji ima krive vertikalne ivice, dok je kod noname stanje kritično - tek svaki peti ima dobru konvergenciju. Naravno, ima tu i boljih primeraka, tipa DAEWOO, ali kad kupcu kažeš Philips - omadjijaš ga- kao kad DVV-u rekneš paradajz ;)
komentari.757 spantic, -> #752, dejanr
> Zanima me šta će se desiti kada, jednog dana posle sankcija, ovde dođe Dell > ili Compaq - kakvu će prođu imati njihova oprema. Veoma dobru. Na Sajmu je vladalo veliko interesovanje firmi na štandu Telefonije koja je imala Compaq-ove računare.
komentari.758 dveselinovic, -> #754, michelle
Bogati, pošto je WD kod tebe u firmi, i pošto je drugi MB? Znam jednog zainteresovanog. Pozdrav, DVV
komentari.759 dveselinovic, -> #756, funky
DVV jeste hvalio Philips, ali DVV ima model 1520, preteču današnjih modela 15A i 15B. One od 14" sam video ranije, dok su još bili pod kontrolom Philipsa i smatram da su bili dobri, a ova nova serija, konkretno 14C, ne da me nije oduševila, nego se čudim šta bi Philipsu to da potpiše. Pritisak tržišta, šta li. A za Daewoo NI LR monitor, dobijen od Adacom-a, rekoh i sada ponavljam: to je najbolja slika koju sam video na 14" monitoru ikada, za cenu koju smatram jako povoljnom u kontekstu onoga što se dobija. Nagovorio sam i neke drugare da ga kupe i svi su za sada veoma zadovoljni, posebno jedan koji je to povezao na Trident 9440, za koji takođe smatram da ima odlične boje. Taj spoj daje kvalitet slike koji je veoma teško prevazići i za poprilično veće pare. Pozdrav, DVV
komentari.760 mmitrovic, -> #743, pavlovicz
::::: Samo da EI ne počne da pravi Kompjutere :(( Lira 512, ili kako već beše. Shit XT sa 512K RAMa, integrisanim CGA adapterom i 720K FDom. Još jedna uvala za decu, kao i tim 011. Posle je izašla i Lira AT, ali se nije nešto proslavila (škole više nisu imale para ;) ). Tada je EI zahtevao drakonske carine na uvozne makine, kako bi se zaštitila domaća "tehnologija". Srećom je neko imao malo razuma. ---------- Kad se setim Lire, setime se kopiranja iz tri "cuga". ;)
komentari.761 velicko, -> #751, dejanr
>+ jul slaviti kao praznik, od toga zavisi), imaće 116 strana i >+ još poneko iznenađenje, i koštaće manje od 17 dinara ;) Informacija je potekla sa nekih prodajnih mesta. Naime, neko iz redakcije PC-a je zamolio distributere, da se okolo raspitaju (recimo da naprave anketu), kako bi išla prodaja PC-a ako bi koštao 17 dinara. Izvinjavam se ako je u pitanju dezinformacija. velicko
komentari.762 michelle, -> #745, dveselinovic
> E vidite, zbog takvih stvari, svaki clanak na temu ocenjivanja > racunarskih konfiguracija je, hteli mi to ili ne, u dobroj meri lican > i subjektivan, oslanja se na licno iskustvo autora i tu boga nema. Mogli bi malo za promenu, uz testove konfiguracija da dajete fotke otvorenih kucista, pa bi se tu slika dopunjavala sa tvojim tekstom. Kupcu malo znaci kako izgleda kuciste spolja, ali na osnovu slike "iznutra" i sam moze dosta da zakljuci. pozdrav, mikele
komentari.763 cnenad, -> #746, velicko
=> Zar vam se ne čini da je 17 din. za => novi broj PC-a previše ? ???
komentari.764 michelle, -> #756, funky
> Ako nekome bas treba NI, dodace koju markicu i uzeti bolji Philips. Ja jos > ne naleteh na Philipsa koji ima krive vertikalne ivice, dok je kod noname > stanje kriticno - tek svaki peti ima dobru konvergenciju. Naravno, ima tu i > boljih primeraka, tipa DAEWOO, ali kad kupcu kazes Philips - omadjijas ga- > kao kad DVV-u reknes paradajz ;) Ne bih se bas slozio sa tobom da kod Philipsa nisam nailazio na krive ivice. Da ne spominjem slucajeve (i serije od nekoliko komada) jeftinih Philipsa kojima je cela slika blago zarotirana. Ne vidim zasto bi neko dodavao koju markicu da bi dobio Philips NI, kada za iste pocetne pare vec ima NI model nekog drugog proizvodjaca. Sam si spomenuo DAEWOO monitore, koji trenutno nude vrlo dobar odnos kvalitet/cena, sto se za Philipsa ne bi moglo reci (bar u donjoj ekonomskoj klasi). Oko paradajza se slazemo ;) pozdrav, mikele
komentari.765 zeljkoj, -> #760, mmitrovic
> Lira 512, ili kako već beše. Shit XT sa 512K RAMa, integrisanim > CGA adapterom i 720K FDom. Još jedna uvala za decu, kao i tim > 011. Posle je izašla i Lira AT, ali se nije nešto proslavila > (škole više Našao sam u nekim starim 'Računarima' i njihov oglas za 386 i 486 mašine. Dakle, nisu pravili samo 'shit XT'.
komentari.766 ikordic, -> #756, funky
RE: NI monitori => velikim znakom pitanja, i NI koji na 14" monitoru nema smisla jer ogromna => većina ne ide preko 800x600 (što je, složili smo se odavno, idealno za Taj NI nije bitan zbog 1024*768ni, što je stvarno grozno, nego zbog 70 i kusur Hz u 800*600, što je minimum za pristojan rad.
komentari.767 dveselinovic, -> #762, michelle
Pa može i fotka iznutra, što da ne. Jedini problem je mesto u listu, ali mislim da nećemo skoro ponavljati neke megatestove. Ako se recimo ograničimo na dve mašine, i odvojimo recimo 4 stranice, onda bi to sasvim lepo moglo. Konačnu reč po ovom pitanju pristora ima Glodur, naš DejanR, jer je to uvek pravo gl. i odg. urednika, ali je on srećom čovek širokih pogleda, pa ne očekujem probleme. Pozdrav, DVV
komentari.768 cnenad, -> #751, dejanr
=> iznenađenje, i koštaće manje od 17 dinara ;) 16.99 ? :( :>
komentari.769 cnenad, -> #757, spantic
=> Veoma dobru. Na Sajmu je vladalo veliko interesovanje firmi na => štandu Telefonije koja je imala Compaq-ove računare. Vladalo je interesovanje i vladaće, ali da li je bilo kupovine u većem obimu ?
komentari.770 spantic, -> #769, cnenad
> Vladalo je interesovanje i vladaće, ali da li je bilo kupovine u većem > obimu ? E to bi morao Telefoniju da pitaš. Znam da su imali preliminarnih ugovora.
komentari.771 ndragan, -> #684, smarkov
/ u zadavanju tipa ADD 1 TO trt mrt ... To Add 1 to Cobol Giving Cobol se zaista prevodi kao jedna instrukcija, bukvalno samo dodaje 100 (ako je Cobol imao dve decimale), a ono Compute znači da traži vrednost promenljive Cobol, prevodi je iz string formata u BCD (ako treba), dodaje jedinicu (opet kao BCD 100), vraća nazad u string format itd. Uostalom, pusti svoj kompajler da napravi i asemblerski listing, pa da vidiš. / prevodioc ...ne postoji, postoji samo prevodilac.
komentari.772 ndragan, -> #615, zeljkoj
/ A šta ukoliko čovek zna engleski, a ne zna matematiku? Upravo za takve / je pisan COBOL. :) Ti, bre, dade kompletnu definiciju američkog oficira. Kobol je za njih napisala ona baba, kako se zvaše.
komentari.773 ndragan, -> #616, iznogud
/ sam o tome sa jednim momkom iz Biosfere. 'Da, bila je jedna / serija kućišta sa lošim prekidačima...'. Ako su znali da su Nisu mogli da znaju. To i proizvođač sazna tek kad se rasproda tura. Svaki prekidač je dobar dok je nov - prekidači počnu da zezaju tek posle deset - sto - hiljadu škljocanja. Inače, bio sam video i biser da prekidač nije hteo da radi, jer je kroz njega duvala promaja (bio je suviše blizu napajanja), pa se vremenom gusto napunio prašinom :)
komentari.774 ndragan, -> #639, dveselinovic
/ Pretpostavljam da je otprilike slično i u drugim strukama i / delatnostima. Aksiom Teodora Sterdžena: "90% SFa je đubre, ali i 90% bilo čega drugog je takođe đubre"
komentari.775 ndragan, -> #673, novim
/ Normalno da se uvaljuje loša roba kome se stigne??? Sa dobavljačem loše robe možeš da se zezneš jednom-dvaput, a da je loša, ne znaš dok ne počnu da stižu reklamacije. Ko ima love da kupi nečega sto komada, pa da odvoji dva da ih drnda do besvesti, pa ako ne valjaju, kome da vrati svih sto? Ili, lepše, da testira sve. Dok bi se to istestiralo do te mere da "ako izdrži ovo što ću da mu uradim, kod njih će izdržati dva garantna roka", posle takvog testa bi moglo da se prodaje samo kao polovno. Prema tome, rizikuju svi. I ja bih voleo da imam pouzdanog dobavljača kao što sam imao pre četiri godine (svega dva-tri kvara, na sto mašina, i to na prekidaču (znam) ili vrišnjavala napajanja od strujnih udara), ali... da je baba imala...
komentari.776 ndragan, -> #732, dveselinovic
/ da je garantovano sve dobro povezano, a po mome iskustvu, 9 od 10 / problema u računaru nastaje usled loših veza. Isto se i 90% "kvarova" popravlja tako što se kablovi počupaju i vrate nazad :)
komentari.777 dveselinovic, -> #776, ndragan
Pa to i ja rekoh. :-))))))))))))))) A sviđa mi se i ona Stardženova maksima - inače, njega smatram, posle samo Alfreda Bestera, daleko najboljim autorom u pomenutoj oblasti. Posebno zbirka kraćih priča "Case and The Dreamer". Njih dvojicu, plus Damon Knight-a, Philip K. Dick-a i Edmond Cooper-a i sakupljam, onako malo kolekcionarski. I naravno Heinlein-a. Ali, to je neka druga tema, za neku drugu konf. Pozdrav, DVV
komentari.778 savaerc,
Na koricama PC #3 piše: "Poklanjamo AUDIO KARTA + MIKROFON + MODEM!" ali o tome ništa u unutrašnjosti, ili možda na anketnoj kartici kao u prethodna dva broja? Ali nema je! Možda je samo moj primerak feleričan ili ... ?
komentari.779 madamovic, -> #732, dveselinovic
> Kada otvorim računar, pored prostog sastava, zanima me i niz > drugih stvari. Na primer, kada povadim sve kartice iz mašine, > hoće li matična ploča da se pomera po horizontalnoj osi ili ne. > .... Sve je to fino - i tako treba. Međutim, da li si siguran da će i prosečan korisnik dobiti tako nešto? Oni mogu za "PC" da sklope računar, a običnim kupcima "računar", reklama vrti gde mašina neće. Uz to, raditi testove mašina na našem području nije poželjno - uradićeš test 5 firmi, a 500 firmi prodaje računare :(, dođe mu kao reklama onoj petorci. Takođe, te firme ne prodaju samo te modele, nego se obično kupuje po sistemu : "izvolite, koje bi Vi želili komponente da ugradimo..." Sve u svemu - mišljenja sam da treba izbaciti testove računara ovakvog tipa kakve DVV sad koristi. Mnogo je pametnije da DVV BIRA komponente, i određuje neku optimalnu konfiguraciju za datu oblast. I onda publikuje, zašto ova kartica, a ne ona, zašto to, a ne ono, a korisnik bira gde će to kupiti i za koliko. To je naša svakodnevnica, i tako mora biti...
komentari.780 dejanr, -> #778, savaerc
Trebalo bi da je u časopisu karton sa nagradnim kuponom za anketu u kojoj se dobija pomenuta oprema. Ako je primerak felerican (bez kartona), zamenicemo ga uz izvinjenje.
komentari.781 dveselinovic, -> #779, madamovic
Prvo, da li to radi i obični korisnik, to ne znam, lično ne verujem, ali mi to ama baš ništa ne znači, jer ja nisam običan korisnik. Sem toga, ja sam plaćen da radim takve i mnogo ružnije stvari. Drugo, problem oko specijalno pakovanih za test mašina je univerzalan - kakve garancije ima čitalac u Americi da će i on dobiti baš onako lepo složenu mašinu kao recimo "PC Magazine" ili "Byte"? Nikakvu - delovi će možda biti isti, ali za nivo rada nema garancije. Treće, gornji problem se može posmatrati i ovako - ako oni meni, za koga unapred znaju da ću gledati sve i svašta, daju loše sastavljenu mašinu, šta li tek daju onima za koje ne očekuju da će gladi "ispod haubne"? A to već nije svejedno. žetvrto, ne smemo zaboraviti da ipak najveći deo kupaca uzima gotove konfiguracije, a ne delove koje sam sastavlja. Grupa koja se ovde pojavljuje, to nikada ne zaboravite, definitivno NIJE reprezentativna za celo, pa čak ni za većinu tržišta. Tebi je jasno kada počnem da pričam o IRQ, DMA, W/S, itd, ali velikoj većini sve to ama baš ništa ne znači. I peto, u svakom listu mora postojati nekakav balans. Od svega po malo za sve pomalo. Testova celih konfiguracija je bilo, sada ste na redu vi koji umete sami - dakle, pravićemo PCPRESS Plus mašine od delova na tržištu, a posle toga ćemo opet malo testirati gotove konfiguracije, ne masovno, ali ipak pomalo. Bez ikakve želje da umanjim vaše zahteve ovde, treba da znate da se redkaciji javlja poveliki broj ljudi koji tra/e informacije baš u vezi kompletnih konfiguracija, ništa manje nego vi ovde to tražite info o delovima. Najzad, odnos 5 prema 500; moj stav, koji podržava i redakcija, je bio i nadalje ostaje jeste da nikoga nećemo odbiti ako nam ponudi opremu koja se iole uklapa u neke naše planove i rasporede tema. Ako me sutra nazovu neki prodavci iz recimo Kragujevca i ponude dve mašine na test, recimo 486 i P5, neću ih odbiti, samo ću ih upozoriti da vreme objavljivanja nije izvesno, jer se brojevi planiraju unapred, pa prostor nije zagarantovan. Dakle, može biti naredni, ali i onaj broj iza narednog. Nema tu reklame ovog ili onog, ko hoće da se reklamira, neka zakupi prostor pa neka piše šta god hoće. Ali, postoji faktor pouzdanosti - ima firmi sa kojima kada se dogovoriš, možeš se zakleti da će održati dogovor, a ima firmi sa kojima nikada ne znaš. Stoga je lako razumeti zašto nekih ima malo više od drugih, ali to ne treba shvatiti da su prvi bogom dani i nedodirljivi, a drugi "ohlađeni", već da oni drugi treba malo da se potrude da postanu oni prvi. Dobijaju i oni, i mi kao redakcija, i vi kao čitaoci. Pozdrav, DVV
komentari.782 djcorto, -> #779, madamovic
>> ovakvog tipa kakve DVV sad koristi. Mnogo je pametnije da DVV >> BIRA komponente, i odreduje neku optimalnu konfiguraciju za !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! >> datu oblast. I onda publikuje, zasto ova kartica, a ne ona, !!!!!!!!!!! >> zasto To moze samo onaj ko poznaje SVE oblasti u kojima se racunari primenjuju. Cak ni DVV nije taj. On poznaje hardver, i kako on radi, i kakava su dobra napajanja. Pustite coveka da radi svoj posao.
komentari.783 mkaralic, -> #779, madamovic
> Sve u svemu - mišljenja sam da treba izbaciti testove računara > ovakvog tipa kakve DVV sad koristi. Mnogo je pametnije da DVV > BIRA komponente, i određuje neku optimalnu konfiguraciju za datu > oblast. I onda publikuje, zašto ova kartica, a ne ona, zašto > to, a ne ono, a korisnik bira gde će to kupiti i za koliko. Apsolutno najbolja ideja! Pozdrav // Mik !!!
komentari.784 madamovic, -> #782, djcorto
> To moze samo onaj ko poznaje SVE oblasti u kojima se racunari > primenjuju. Cak ni DVV nije taj. On poznaje hardver, i kako on > radi, i kakava su dobra napajanja. Pustite coveka da radi svoj > posao. Ali bi se mogao udružiti sa nekim stručnjakom za datu oblast, i napisati dobar test mašine. BTW, Mogao bi DVV da počne da koristi i neki off-line reader, ovako je teško uhvatiti na šta replicira....
komentari.785 dveselinovic, -> #784, madamovic
DVV *NEĆE* da koristi bilo kakav off-line reader, jer to znači da bi DVV mnogo više vremena provodio na Sezamu nego ovako, kada je vremenski ograničen. Samo izuzetno, DVV koristi najbolji off-line reader na svetu, a to naravno WordPerfect 5.1.:-))))))) Pozdrav, DVV
komentari.786 djcorto, -> #784, madamovic
>> Ali bi se mogao udruziti sa nekim strucnjakom za datu oblast, >> i napisati dobar test masine. DVV u duetu ???????? E, to bih voleo da vidim ;) >> BTW, Mogao bi DVV da pocne da koristi i neki off-line reader, >> ovako je tesko uhvatiti na sta replicira.... Navika je navika ......
komentari.787 djcorto, -> #785, dveselinovic
>> vremenski ogranicen. Samo izuzetno, DVV koristi najbolji >> off-line reader na svetu, a to naravno WordPerfect >> 5.1.:-))))))) Najbolje za najboje ? Poruka je primer autorskog stava.
komentari.788 mkaralic, -> #779, madamovic
> Sve u svemu - mišljenja sam da treba izbaciti testove računara > ovakvog tipa kakve DVV sad koristi. Mnogo je pametnije da DVV > BIRA komponente, i određuje neku optimalnu konfiguraciju za datu > oblast. I onda publikuje, zašto ova kartica, a ne ona, zašto > to, a ne ono, a korisnik bira gde će to kupiti i za koliko. Apsolutno najbolja ideja! Pozdrav // Mik !!!
komentari.789 evlad,
Subject: Vedra strana ... #4 --> Zašto stvari idu naopako // POTRAčITE ! // Stylus je već provaljen ;> zato pogledajte 66 stranu tastatura od PC-ja :) BTW .to dejanr, da li si se raspitao za stylus, da li je _namerno okrenut_ ? // 41 strana je _okrenuti_ stylus PS. Dejane organizuješ nagradnu igru za _okrenute_ slike ?
komentari.790 gerber,
RE: PC #4 (& Co.) Dogurali ste do 4 broja (kao u tenisu - odlučujući poeni :)) pa rekoh da najzad (sic!) i dam neki komentar. O samim tekstovima, kojih ima i odličnih i prosečnih, ne bih posebno, već bih malo o par stvari koje utiču na celokupni utisak i izgled. Ad. 1 Estetika i dizajn Na zavidnom nivou od početka, izgled je rekao bih utvrđen. Strogim izgledom ide se na to da se ostavi utisak ozbiljnosti. Međutim, rešenje koje je prihvatljivo za članke nije baš najidealanije za sekciju Vesti. žetiri kolumne, noviteti idu jedan za drugim, odvojeni samo malim naslovom, koji daje utisak da se radi o podnaslovu, te da je u pitanju jedan članak podeljen na teme. Za ovakvu tematiku lepše i čini mi se prihvatljivije bi bilo da se savaka pojedina vest uobliči kao zasebna celina, zajedno sa pripadajućom fotografijom, te da se onda takve celine usklađuju. Pogotvo se mora imati u vidu da je to uvodni deo časopisa i da slobodno može (i mora rekao bih) da odskače od estetskog rešenja preostalih delova. A i radi se o novitetima, koji bi trebalo da upadaju u oči, a ne da izgledaju kao izvod iz partijskog referata :)
komentari.791 gerber,
PC #4 Ad. 2 25 Video kartica - Početak Serijala? Ako se u naslovu kao udarna tema, ber sudeći po veličini slova, najavi test ili prezentacija 25 video kartica, malo je neozbiljno da se u samom tekstu predstavi samo trećina, odnosno samo polovina u grafikonu. U samom tekstu je navedeno da je testirano svih 25 kartica, pa gde se onda dedoše ostale ? Nije valjda da su tako loše da se smatra da nisu zaslužile da budu predstavljene ? :) A ako je ovo samo početak serije tekstova o svih 25 kartica, moralo se tako i naznačiti. Pitanje principa, zar ne ?
komentari.792 gerber,
PC #4 Ad. 3 Sponzori žini mi se da nije baš najidelanije mesto za zahvaljivanje sponzorima - sam tekst o testu doniranog (pozajmljenog) hardwera. Jedno je, posebno zaglavlje sa Korisnom Adresom, a drugo je direktno navođenje pojedinih prodavaca opreme u samom tekstu. Nije u pitanju uljudnost i zahvalnost autora. Problem je u utisku koji se ostavlja na čitaoca i crvu sumnje u nepristrasnost samog časopisa i/ili njegovih saradnika koji se na ovakav način veoma lako budi. Još jedna stvar vezana za istu tematiku. Tržišni barometar je od ovog broja i zvanično sponzorisan od strane Jugodate, mada je i u prethodnim bio obogaćen njihovom firmom. žisto preciziranja radi, da li su cene date kao pregled cena Jugodate ili kao pregled cena svih ponuđača opreme na tržištu?
komentari.793 gerber,
PC #4 Ad. 4 Prateće slike Ako već nemate mesta (a morali bi da nađete) za sve testirane komponente (i celine normalno), barem bi se moralo naći mesta za naziv ispod slike kako bi se ista mogla i prepoznati. Ovako, od 7 slika testiranih magistrala i kartica, naziv postoji samo ispod jedne. Kad je reč o prikazu softvera, pratećih slika ima u skoro uvek dovoljnom broju. Ali zar baš sve moraju biti u 1240x1024, odnosno, u najboljem slučaju, u 1024x768 rezoluciji ? :) Dajte malo i neke veće slike (i to ne samo one kod kojih se u prozoru softvera vidi ime Jugodate ;)).
komentari.794 dejanr, -> #791, gerber
>> Ako se u naslovu kao udarna tema, ber sudeći po veličini slova, >> najavi test ili prezentacija 25 video kartica, malo je neozbiljno da >> se u samom tekstu predstavi samo trećina, odnosno samo polovina u >> grafikonu. Verovatno nisi dobro razumeo, ili nisu dovoljno jasne legende - imaš dva grafikona, na strani 30 i 31, na njima su rezultati za 20 kartica, s tim što naravno neke imaju i PCI i VLB varijantu, što su odvojene kartice ne uvek približnih performansi. Testirano je i nekoliko kartica koje nisu ušle na slike, jer su zapravo varijante određenih kartica, ali se pokazalo da su po performansama jednake uzoru pa ih nije bilo svrhe posebno ucrtavati na slici. Te situacije su pomenute u tekstu, u zbiru je testirano 25 kartica.
komentari.795 dejanr, -> #792, gerber
>> Još jedna stvar vezana za istu tematiku. Tržišni barometar je od >> ovog broja i zvanično sponzorisan od strane Jugodate, mada je i >> u prethodnim bio obogaćen njihovom firmom. žisto preciziranja radi, >> da li su cene date kao pregled cena Jugodate ili kao pregled cena >> svih ponuđača opreme na tržištu? Jugodata je sponzor rubrike, ali cenovnik nije njihov cenovnik, već presek ponude više različitih firmi (zapravo, sve velike firme) na dan kada su se ponude prikupljale, u ovom slučaju 20. juna. >> Jedno je, posebno zaglavlje sa Korisnom Adresom, a drugo je direktno >> navođenje pojedinih prodavaca opreme u samom tekstu. Nije u pitanju >> uljudnost i zahvalnost autora. Problem je u utisku koji se ostavlja >> na čitaoca i crvu sumnje u nepristrasnost samog časopisa i/ili >> njegovih saradnika koji se na ovakav način veoma lako budi. Izgleda da su kod nas ljudi mnogo nepoverljivi :) Pogledaj neki test u bilo kom stranom časopisu, pominju se imena firmi čija se oprema testira i u naslovima, i u podnaslovima, i u tabelama, svuda.
komentari.796 mpaunovic,
Pre neku nedelju me je jedan kolega ovde "optuzio" da nisam nicime zadovoljan odnosno da niko ne moze da napravi casopis pa da ga ja pohvalim. Mislim da to nikada nije tako bilo, a sada bih pogotovu hteo da odam priznanje za cetvrti broj casopisa pc kojim sam veoma zadovoljan. Stvarno broj koji zasluzuje cestitke. Danas sam ga kupio kod kolportera na terazijama(jos nema u kioscima) i naravno nisam jos stigao sve da procitam,ali na prvu loptu ima puno zanimljivih stvari. Prvo za sta mi je zapalo oko je projekat samogradnje razvojnog sistema,sto je stvarno nesto tako zanimljivo i vredno da nemam reci. Ja sam pre desetak godina pravio galaksiju i otada mi se lemilica izgubila-sada sam 101 % resen da napravim tu karticu, istinabog da sam odavno skrenuo iz elektroinzenjerske struke i da ne projektujem neku opremu,ali se takva stvar ne propusta-mozda se nadje i nesto da napravim posle sto bih bas rado cinio u slobodno vreme. Znaci-sve najbolje zelje za uspeh tog vrednog projekta i autora. Drugo pohvalio bih takodje tekst o stonom izdavastvu, gomila vrednih informacija na malo prostora. Takodje je Zormi napisao izuzetan prikaz sa sajma, koji sam u dahu procitao, a i Cveletov iz Kanade. Nisam jos stigao da citam test office paketa i druge stvari, verujem da cu to sa zadovoljstvom sledecih dana. O izgledu casopisa ne bih ni trosio vreme jer je stvarno na navisem nivou za nase uslove. Primedba je na naslov Revolucija koja tece, nekako mi izaziva lose konotacije:))) Mada je sam tekst zanimljiv, verovatno je to namerna provokacija za nas starije :)) A prava primedba je umetak, zasto Borland C kada ja koristim Microsoft? :)))) Sve u svemu, jako dobar broj, samo nastavite tako!!
komentari.797 dveselinovic, -> #792, gerber
Ako baš odvedemo sumnju do krajnjih granica, neko bi mogao da nas optuži i da protežiramo proizvođače, ako kojim slučajem kažemo da je neki proizvod jako dobar. :-))))) Oko "Jugodatinog" sponzorstva, to je već slučaj za sebe. Ono kako stvar izgleda u broju 4 je kako je stvar trebala da izgleda još od broja 1. Zašto nije, to je dugačka priča - jednom su se ubrljale boje, pa je moralo da ispadne, drugi put je jedan saradnik mislio da je to neka greška i izbacio sve, itd. Više nas je već glasno izražavalo sumnje da će to ikada izgledati kako treba, ali eto, konačno u broju 4 ispade sve kako treba. Malo je falilo da postanemo sujeverni. Zaključak - Bog pomaže 4 a ne 3 puta.:-))))))))))))) Pozdrav, DVV
komentari.798 dveselinovic, -> #792, gerber
Oko davanja opreme, tu se apsolutno ne slažem. Primer: Biosfera mi je ostavila jedan P5 u vrlo popunjenom stanju, sa pride još brdo memorije. Sve to je stajalo kod mene preko 3 sedmice, a oni ni jedan jedini put nisu ni pitali kada će to biti vraćeno. Izvini, to još do sada nisam doživeo, mada ima i drugih dobrih, pa smatram da je tako lep gest firme vredan napomene. Utoliko pre što mi je sve to trebalo za test sa kojim Biosfera inače nije imala bilo kakve veze. To vidim kao jedan zaista odličan primer profesionalne solidarnosti, a dobre primere treba naglašavati isto kao i loše (ovih drugih je ovde bilo oho-ho). A da li će neko da posumnja ili ne, iskreno govoreći, mene baš briga. Navikao sam da slušam priče kako me sad plaća ova, a sad ona firma. Jedino mi je žao što nisam dobio recimo DM 10 za svaku takvu priču, do sada bih bio bogat čovek. Dodamo li tome činjenicu da se i preko profesionalnog odnosa ja i sasvim lično družim sa ne baš malim delom ljudi iz ovog posla, eto materijala da se u mene sumnja ne 100, nego 153,1%. I najzad, samo čekam da neko posumnja da Dejan Ristanović, sa kojim se znam evo već jedanaesta godina i sa kojim i sarađujem isto toliko, vrši pritisak na mene da objavim ovakav ili onakav rezultat - najzad, moj Imenjak jeste Gl. i odg. urednik (skraćeno: Glodur), a ja jesam prilično hijerarhijski nastrojen (verujem u prerogative posla i funkcije, bez obzira na lično), pa to nije nemoguće, bar formalno. Ili da mi ZZ šapne na uvce da oprema X treba dobro da izgleda. Namerno pomenuh baš njih dvojicu, jer ko ih zna, znaće da je pomenuta teorijska mogućnost toliko teorijska da se više ni formalno ne uzima u obzir kao iole moguća. Ali, ko baš hoće da sumnja, nema granice do koje se ne može doći. Zato se i ne uzbuđujem oko toga "šta će čaršija da kaže". žaršija će pričati svašta pa pričati, ma kako stvarno bilo, jer poenta nije u tome šta jeste, nego šta je pikantno. Pozdrav, DVV
komentari.799 gerber, -> #794, dejanr
YR>*> Verovatno nisi dobro razumeo, ili nisu dovoljno jasne legende - imaš YR>*> dva grafikona, na strani 30 i 31, na njima su rezultati za 20 kartica, Tačno (30 i 32) propust. Ovom drugom grafu nije upadljiv naslov :) YR>*> s tim što naravno neke imaju i PCI i VLB varijantu, što su odvojene YR>*> kartice ne uvek približnih performansi. Testirano je i nekoliko kartica I to je tačno. Mada, čini mi se ne baš svugde decidirano napisano, (recimo kod ATI-ja) ali da ne cepidlačim. Ako se rezultati razlukuju ne samo zbog uticaja magistrale moglo se i to naznačiti. YR>*> koje nisu ušle na slike, jer su zapravo varijante određenih kartica, YR>*> ali se pokazalo da su po performansama jednake uzoru pa ih nije bilo YR>*> svrhe posebno ucrtavati na slici. Te situacije su pomenute u tekstu, u YR>*> zbiru je testirano 25 kartica. K'o što reče Sara svojoj prijateljici koju je pozvala na čajanku, a koja joj je pohvalila kolače sa *Toliko su dobri da sam uzela 4*: "6, but who's counting" :) Dakle, jeste 25, ali ih treba juriti po tekstu. Jedan kompletan grafikon ne bi bio na odmet. Normalno pitanje je šta se nekim testom želi postići. Krajni rezultat bi svakako morao biti (i) otkrivanje skrivenih mana za pojedine primene; (ii) upućivanje početnika u neke opšte karakteristike; (iii) za naprednije korisnike detaljnije karakteristike; (iv) omogućavanje budućim kupcima obe kategorije da se odluče za najbolje solucije. I to ne samo kada su video kartice u pitanju. A kada su video kartice u pitanju, imajući u vidu da je u relativno kratkom periodu bilo dosta prikaza, mislim da je veoma bitno da se ponudi i originalan pristup, što ste pretpostavljam želeli, i takav prikaz koji će se lako (pregledno) i sa uživanjem čitati. Nešto kao prikaz iz R 109 :) koji nije obuhvatio veliki broj testiranih kartica, čak možda i nije preterano detaljan, ali daje dosta upoterebljivih podataka i ostavlja elegantan utisak. Kako god, ako se uzme u obzir i opaska iz teksta da je isti usmeren i prema samom postupku testiranja, a ukoliko se novo napravljeni postupak testiranja bude uskoro oglasio i detaljnijim novim testovima nema većih zamerki.
komentari.800 gerber, -> #795, dejanr
YR>*> Izgleda da su kod nas ljudi mnogo nepoverljivi :) Pogledaj neki test YR>*> u bilo kom stranom časopisu, pominju se imena firmi čija se oprema YR>*> testira i u naslovima, i u podnaslovima, i u tabelama, svuda. Potpuno normalno, slažem se. Ali to glede testiranja opreme koju nude pojedine firme. A ovde je reč o testiranju pojedinih komponenti koje mogu da budu (sic!) predmet ponude bilo koje firme. Opaska je inače bila izrečena u svetlu do sada nekoliko puta pomenutog odnosa sa firmama-sponozorima, a ne kao direktna implikacija. Dakle mišljenja sam da takvo direktno pominjanje u samom testu može doprineti, na ovim prostorima urođenom, nepoverenju u nepristrasnost. Smatram da je dovoljno navoditi imena firmi u okviru Korisnih Adresa, i eventualno na posebnom mestu kao generalna zahvalnost. Nešto slično kao na odjavnim špicama kod filmova :)
komentari.801 gerber, -> #797, dveselinovic
YR>*> Ako baš odvedemo sumnju do krajnjih granica, neko bi mogao da nas YR>*> optuži i da protežiramo proizvođače, ako kojim slučajem kažemo da je YR>*> neki proizvod jako dobar. :-))))) Samo ako nije :)) Slažem se da Sponzore, koje je inače u bilo kom području teško pronaći, treba paziti i čuvati. Ali, kao i svugde sve je pitanje stila. Preterana pažnja može lako postati kontraproduktivna. Mada je staro pravilo da ako se nešto dovoljno puta ponovi veliki broj ljudi će to i da prihvati. Što je otkrio još onaj sa Kartaginom :) (Katon stariji valjda, uvek ga brkam sa Senekom :)) YR>*> Oko "Jugodatinog" sponzorstva, to je već slučaj za sebe. ... YR>*> ..., drugi put je jedan saradnik mislio da YR>*> je to neka greška i izbacio sve, itd. Više nas je već glasno :))) Sumnjičav čovek, šta li :)) YR>*> izražavalo sumnje da će to ikada izgledati kako treba, ali eto, YR>*> konačno u broju 4 ispade sve kako treba. Malo je falilo da postanemo YR>*> sujeverni. Kao što reče DejanR prva tri broja su za uhodavanje :) Da li rubrika o cenama mora imati stalnog sponzora ? Nije da smeta, sigurno je za časopis korisno, ali ipak se radi o nekom opštem pregledu cena, pa se lako čitalac prevari da misli da su to samo Jugodatine cene. YR>*> Zaključak - Bog pomaže 4 a ne 3 puta.:-))))))))))))) Valjda ste ga sad ubedili i za nadalje :))
komentari.802 gerber, -> #798, dveselinovic
YR>*> Oko davanja opreme, tu se apsolutno ne slažem. Primer: Biosfera mi YR>*> je ostavila jedan P5 u vrlo popunjenom stanju, sa pride još brdo A što ne bi za to postojala posebna rubrika za izražavanje zahvalnosti. U kojoj se može i detaljno navesti šta i kako. YR>*> briga. Navikao sam da slušam priče kako me sad plaća ova, a sad ona YR>*> firma. Jedino mi je žao što nisam dobio recimo DM 10 za svaku takvu YR>*> priču, do sada bih bio bogat čovek. Neki bi ti napomenuli da je bolje da si onda stvarno i uzeo neke pare. Kad već toliko o tome pričaju, da i ti nešto od toga prosperiraš :) YR>*> Dodamo li tome činjenicu da se i preko profesionalnog odnosa ja i YR>*> sasvim lično družim sa ne baš malim delom ljudi iz ovog posla, eto YR>*> materijala da se u mene sumnja ne 100, nego 153,1%. I najzad, samo YR>*> Ali, ko baš hoće da sumnja, nema YR>*> granice do koje se ne može doći. Zato se i ne uzbuđujem oko toga "šta YR>*> će čaršija da kaže". žaršija će pričati svašta pa pričati, ma kako YR>*> stvarno bilo, jer poenta nije u tome šta jeste, nego šta je pikantno. Uvek ima mesta za prijateljsku solidarnost. Ja sam prvi za to. Samo je pitanje postavljanja prave granice, što je stvar kako profesionalnosti tako i ličnog integriteta. Ali ovde nije u pitanju tvoj lični stav i obaziranje na priče već utisak o samom časopisu. Te valja dakle neki put žrtvovati i po neki lični interes zarad opšteg :). I to je pre svega jurisdikcija i odgovornost urednika da odredi smernice i način iskazivanja zahvalnosti pojedinim firmama. A baš glede notorne osobine naše čaršije da svugde vidi zakulisne radnje. Dakle ako je opredeljenje da se na to ič ne obazire i da se iste možda i podstiču, pa i to je stav. Možda i opravdan koji će čak i da podstakne prodaju :) Možda mesto za isticanje doprinosa pojedinih firmi i nema nekog globalnog uticaja, ali je ovo svakako pravo mesto za diskusiju o tome - relativno zatvoren sistem sa, ipak i usprkos svemu, manje više homogenom strukturom. Kada komentarišem o ovim stvarima, uopšte ne polazim od bilo kakvih priča, već samo od konkretnog ličnog utiska koji na mene ostavi određeni deo samog teksta, ili šta već, u samom časopisu. žak i kada bih bio upoznat sa pričama, koje pominješ, glede navodnog plaćanja, tebi ili bilo kome drugome iz neke redakcije, akonto uspeha testiranih komponenti, ne bi ih ni slučajno ovde komentarisao niti bi iste imale uticaja na moje tumačenje pročitanih tekstova. Ali zato će mi zasmetati ako iz samog teksta izvire pristrasnost, bez obzira da li je ista plaćena ili ne /ako nije, tim gore :)/. I to bez obzira da li se radi o lepoti štampača ili o funkcionalnosti pojedine kartice. Reč je pre svega o samom utisku a ne o stvarnoj nameri. P.S. Opet ja sa čaršavima, ali kad (retko) pišem sažeto, desi se da većinom samo ja znam šta sam stvarno želeo reći :) Profesionalna boljka, šta li :)
komentari.803 gerber, -> #796, mpaunovic
YR>*> Prvo za sta mi je zapalo oko je projekat YR>*> samogradnje razvojnog sistema,sto je stvarno nesto YR>*> tako zanimljivo i vredno da nemam reci. Ja sam pre Bez obzira što lično nema potrebe za ovakvim stvarima slažem se da je ponovno otkrivanje domaćih snaga odlična ideja. A da uskoro pročitamo i nešto o/od Bece ? Koliko se sećam beše pravio neki OS još davno, a ni sada valjda ne sedi skrštenih ruku.
komentari.804 danko,
Ne mogu da izdrzim, moram i ja javno da pohvalim najnoviji PC i kompletnu PC Press ekipu. Novi broj sjajno izgleda i ima odlicne sadrzaje. Cini mi se da sam ovak nekako imao osecaj da treba da izgleda domaci racunarski casopis. Bilo bi sjajno kad bi i u buducnosti mogao da se zadrzi povecan broj strana na dobrom papiru (naravno ne mora da bude ovako debeo - ali to je tehnicko pitanje). Od sugestija/komentara imam jednu i to je da bih voleo da se izjave u tekstu daju licno (tipa ja sam testirao, a ne mi smo testirali i ja sam naizsao na problem, a ne mi smo itd...). Na taj nacin bi se jsnije istaklo autorstvo tekstova i stavova iskazanih u istim. DANKO P.S. SAMO NAPRED!!!!
komentari.805 dejanr, -> #799, gerber
>> Kako god, ako se uzme u obzir i opaska iz teksta da je isti >> usmeren i prema samom postupku testiranja, a ukoliko se novo >> napravljeni postupak testiranja bude uskoro oglasio i detaljnijim >> novim testovima nema većih zamerki. Mi ozbiljno radimo na bateriji testova za procenu performansi komponenti i konfiguracija koji bi bili javno dostupni i nosili oznaku našeg časopisa. Naravno, nije ih jednostavno napraviti, a jedna od osnovnih stvari koje su potrebne je ispitivanje velikog broja na tržištu raspoloživih komponenti i evaluacija postojećih (javno dostupnih) testova. Test 25 video kartica je prvi važan korak u tom smeru.
komentari.806 dejanr, -> #800, gerber
>> > Izgleda da su kod nas ljudi mnogo nepoverljivi :) Pogledaj neki test >> > u bilo kom stranom časopisu, pominju se imena firmi čija se oprema >> > testira i u naslovima, i u podnaslovima, i u tabelama, svuda. >> >> Potpuno normalno, slažem se. Ali to glede testiranja opreme >> koju nude pojedine firme. A ovde je reč o testiranju pojedinih >> komponenti koje mogu da budu (sic!) predmet ponude bilo koje firme. Nije ništa neobično ni da se u stranim testovima navode adrese distributera, ili čak samo nekog od distributera - naravno, kada se radi o opremi koja se ne proizvodi u zemlji u kojoj se prikazuje nego se uvozi. >> Dakle mišljenja sam da takvo direktno pominjanje >> u samom testu može doprineti, na ovim prostorima urođenom, >> nepoverenju u nepristrasnost. Ništa od toga, po mom skromnom mišljenju, ne može doprineti (ne)poverenju u (ne)pristrasnost - ko hoće da u svemu vidi vatikansko-kominternovsku zaveru, videće je pa šta god da se radi ili ne radi. Mi informacije prezentiramo onako kako mi gledamo na njih, bazirajući tvrdnje na testovima koje vršimo. Ja sigurno neću nikoga ubeđivati da smo pri tome nezavisni - ili će iz samog časopisa videti da jeste/nije tako ili će, kao većina onih koji sumnjaju bez racionalnih argumenata, provesti čitav život u "sve je to, snajka, CIA" razmišljanjima.
komentari.807 dveselinovic, -> #806, dejanr
Potpuno se slažem. Samo da dodam, zaista mislim da rečenica tipa: "Posebnu zahvalnost zaslužuje Biosfera ..." samo u glavama bolseno sumnjičavih može pretstavljati reklamu Biosfere. Za mene, to je i neki osnovni red, i ako hoćete, i moralna i profesionalna obaveza da makar tom jednom rečenicom zahvalim ljudima koji su mi jako pomogli. Mogao sam i da budem ličan pa da kažem "Hvala Oliveru Isailoviću iz Biosfere ...", što bi i dalje bila čista istina, jer je Oli zadužen za veze sa javnosti u ovom smislu (mada se on lično ne bavi direktnom prodajom), a ujedno je i moj drugar, plus čovek čije znanje i trud izuzetno poštujem. To bi onda već bilo lično, ili bar vuklo na lično, a to ne želim. Kada već pričamo o tome, dobar deo mojih tekstova ne bi izgledako kako izgleda da nema Nikole Boškovića iz Ada Computers-a, a bogami ni Gorana, ni Neše, vlasnika, koji (blago rečeno) blagonaklono gleda na sve moje upade i pozajmljivanje svega i svačega. Kada god mi nešto zatreba, tu je Nikola da me izvuče - i tako već godinama. Za egzotiku je zadužen Neša iz Game, itd. Svi pomenuti ljudi su mnogo više od dobrih drugara, to su već prijatelji koji su se vremenom dokazali. E sad, kada ste videli da hvalim nekoga od njih zbog ovakvih stvari? Na primer, uzmite starije brojeve i videćete da je Ada Computers uvek prolazila prilično mlako, a jednog od ovih dana, pući će mi film i počeću jako otovoreno i ni malo diplomatski da kažem ono što mislim. Onda će se mnogi naljutiti, ali jedno garantujem - pomenuti ljudi će nastaviti da budu tu kada god ih zatrebam. Za druge ne znam. Da i ne spominjem druge ljude, spisak bi bio poveći. Samim tim što je spisak poveći, teško da mogu da protežiram bilo koga, jer bi moja protekcija nužno bila razvučena na veliki broj ljudi. A pazite, Novi Sad još nismo ni spomenuli. Pozdrav, DVV
komentari.808 gerber, -> #806, dejanr
YR>*> koje vršimo. Ja sigurno neću nikoga ubeđivati da smo pri tome nezavisni YR>*> - ili će iz samog časopisa videti da jeste/nije tako ili će, kao većina YR>*> onih koji sumnjaju bez racionalnih argumenata, provesti čitav život u YR>*> "sve je to, snajka, CIA" razmišljanjima. E pa takvi ili (i) i ne kupuju sam časopis, ili (ii) kako su duboku uvereni u svoj stav i ne pokušavaju da komentarišu. Radi se o tome da je reč o novom časopisu, pa da zanemarimo da je veći deo ekipe radio dugo godina u drugom časopisu, već stvari da gledamo iz ugla čitatelja koji se prvi put sreće sa časopisom i ekipom. A ideja i jeste takva da se ne pruža prilika za stvaranje racionalnih argumenata. Već rekoh, pitanje stava i procene urednika. Ali i dalje ne vidim zašto bi "credits" na posebnom izdvojenom mestu bili pogrešno rešenje, ako je već kocepcija da se iskazuju.
komentari.809 gerber, -> #807, dveselinovic
YR>*> a jednog od ovih dana, pući će mi film i počeću jako otovoreno i ni YR>*> malo diplomatski da kažem ono što mislim. Onda će se mnogi naljutiti, Samo napred. Ovo tumačim, naravo, samo tako da je do sada to bilo prezentirano na dimplomatski način. Nešto kao "sugar coating" za gorke pilule :)
komentari.810 nbatocanin, -> #796, mpaunovic
> Primedba je na naslov Revolucija koja > tece, nekako mi izaziva lose konotacije:))) Namerno provociram ;)
komentari.811 evlad, -> #804, danko
<> Ne mogu da izdrzim, moram i ja javno da pohvalim najnoviji PC i <> kompletnu PC Press ekipu. Novi broj sjajno izgleda i ima odlicne <> sadrzaje. Cini mi se da sam ovak nekako imao osecaj da treba da izgleda <> domaci racunarski casopis. Za i protiv ;> // PCM == PC Magazine Broj je dobar, naravno kad toliko liči na PCM ... Referenca PC-Magazine June 13, 1995. dodirne tačke ... 1. Mi i internet (#4 - 4) ilustracija iz PCM-a strana 83 2. backup za male pare (#4 - 11) PCM - 49 3. kolor za svaki sto (#4 - 11) PCM - 50 4. kuda sa podacima (#4 - 11) PCM - 54 5. snimite svoj cd (#4 - 11) PCM - 54 6. seks na mreži (#4 - 14) PCM - 69 (sa slikom ;) ) 7. Bil Gejts - veliki brat (#14 - 14) PCM - 30 (sa slikom ;) ) 8. Uhvati slike (#4 - 15) PCM - 37,39 9. Razglednica - kanada (#4 - 22) PCM 217 (reklama "Does the perfect office really exist ?") 10. Multipraktik periferali (#4 - 38) PCM 172 cover story, više lika preuzeto 11. Zašto stvari idu naopako (#4 - 111) PCM 386 Abort Retry Fail ? PCM: If your entry is used, we'll send you $50 and a PC Magazine T-shirt. Send your entries ... blah blah Koliko ste Vi poslali PC-Press majica PC magazinu ? ;> Interesnatno je što su u tačkama 1,2,3,4,5,8,9,10,11 slike indentične kao u PCM-u. Da li to kod vas stiže CD-ROM izdanje PCM-a ili imate _jako_ dobar skenJer ili se te sve slike nalaze Ziff-Net-u (compuserve)? PC Magazine CD price $49.95 ■ 4 quarterly CD releases ■ Full text every article published in PC Magazine in the last 12 months ■ Live and interactive data from the pages of PC Magazine - and beyond !