baze.podataka.1ppekovic,
Sve što je vezano za baze podataka a nije clipper spada u ovu temu, dakle:
FOX, Cobol, ZIM, Oracle, Ingres, ...
Paya
baze.podataka.2micko,
-> #1, ppekovicZdravo,
Zadnji put smo intenzivno razgovarali o Paradox-u ali je izgleda
interesovanje opalo ili je nesto drugo po sredi. Alde da nastavimo
dalje sa Paradox-om. SDa li neko ima verziju 4.0 !!!
I pri kraju evo nesto sto nije direktno baza ali je vezano za baze
podataka. Radi se o BAR KOD-u.
Ko se bavi ovim. Prilazem DEMO verziju programa koji sam napisao za
stampanje bar koda.
Pozdrav CODOR
bcpdemo.arjbaze.podataka.3dmihajlo,
-> #2, mickoMozes li da posaljes standarde po kojima se odredjuje BAR KOD za neki
proizvod.
Zanima me klasifikacija proizvoda uopste.
Pozdrav Mihajlo
baze.podataka.4kuzma,
Ne određuješ taj kod sam, već podneseš zahtev nekoj instituciji koja
se time bavi i u kratkom roku dobiješ kod za svoj proizvod.
baze.podataka.5ndragan,
-> #2, micko/ Ko se bavi ovim. Prilazem DEMO verziju programa koji sam napisao za
/ stampanje bar koda.
Svaka čas - nisam skinuo, ali verujem da radi. Radio sam ja nešto na tu
temu još na Spektrumu :). Podsetio si me na nešto drugo: fudžicu DL1200,
1100 i slično sami umeju da štampaju bar kodove. Ostalih 99% štampača
pripadaju tvojim mušterijama. Srećno!
baze.podataka.6dnikolic,
Koristi li neko CBASE sa Sezama?
dn
baze.podataka.7danilo,
Da li radi neka grupa koja se bavi bazama podataka i da li ima
neko slobodno mesto. Ako je odgovor potvrdan zainteresovan sam
da se uključim u rad.
Danilo
baze.podataka.8dejanr,
-> #7, daniloNema naročite potrebe za grupom obzirom da postoji tema u konferenciji.
baze.podataka.9bulaja,
**** new file ****
\ibmpc\c\
pxeng.arj
Norton Guide za Paradox Engine 2.0 (C biblioteka)
Ovo je za pocetak, a bice ovih dana jos lepih stvari zahvaljujuci
ostvarenom vezom sa Borland BBS-om. :) Zahvaljujemo na prilozima
darodavcu koji je zeleo da ostane anoniman :).
baze.podataka.11pmijat,
Pozdrav svima !
Voleo bih da se jave oni koji se bave COBOL-om
(konkretno ja radim na Microsoft COBOL-u 4.5)
da malo procaskamo o njemu.
Predrag (pmijat)
baze.podataka.12valeksa,
-> #11, pmijat# Voleo bih da se jave oni koji se bave COBOL-om
# (konkretno ja radim na Microsoft COBOL-u 4.5)
# da malo procaskamo o njemu.
#
# Predrag (pmijat)
#
Hi,
evo ja se bavim jedno 5 godina, ali Cobolom na 'velikoj'
masini. Sta te interesuje ?
Mada nije Microsoftov imam i njega samo ne znam koja je verzija.
Mogu da vidim, pa da kazem.
Pozdrav.
baze.podataka.13ssasa,
Primetio sam da postoji grupa foxpro, pošto sam skoro nabavio ovaj paket
i mislim da se bavim sa foxom voleo bih da se uključim u tu grupu. Ako nema
mesta, a ima još zainteresovanih otvorio bih foxpro2, sa tim da tu bude neko
iz foxpro kako bi mogao ÚĆda prebacuje poruke.
baze.podataka.14pmijat,
-> #12, valeksaŃćšţ>> Hi,
>> evo ja se bavim jedno 5 godina, ali Cobolom na 'velikoj'
>> masini. Sta te interesuje ?
>> Mada nije Microsoftov imam i njega samo ne znam koja je verzija.
>> Mogu da vidim, pa da kazem.
Zdravo,
Konkretno me interesuju (ukoliko to znas) pozivi
nekih internih f-ja COBOL-a 4.5 "po broju". Konkretno :
CALL x"af" using prom1 prom2
sluzi za ocitavanje tasteture i bog te pitaj sta sve ne.
S obzirom da sam negde zaturio uputstvo ;) sada moram da
"nabadam" na osnovu primera iz samog paketa. Konkretno bi
me najvise zanimalo ako mozes da isceprkas na koji bi nacin
mogao da ocitam slobodan prostor na disku (u onome sto ja
imam - tj. help-u i primerima nisam nasao f-ju za to), a da
ne moram da pisem tu funkciju u C-u i da je linkujem u svoj
program.
Kao sto si rekao, radis na "velikom" COBOL-u i nisi
ceprkao po MS-ovom, ali kada bi imao neku knjizicu...
Pozdrav
Predrag(pmijat)
baze.podataka.15valeksa,
-> #14, pmijat#
#Kao sto si rekao, radis na "velikom" COBOL-u i nisi
# ceprkao po MS-ovom, ali kada bi imao neku knjizicu...
#
# Pozdrav
# Predrag(pmijat)
#
#
ma nemam nikakvu knjizicu, a bas bi me zanimalo da dodjem do
neke, onako cisto informativno. Imam samo primere koje su oni
dali uz paket. Da li ti imas neku knjizicu ?
BTW, sad sam video da je moja verzija 4.0.
Pozdrav.
baze.podataka.16iboris,
-> #13, ssasaŁ Primetio sam da postoji grupa foxpro, pošto sam skoro nabavio ovaj
Ł paket i mislim da se bavim sa foxom voleo bih da se uključim u tu
Evo ja sam u toj grupi, medjutim pošto sam zaključio da je
paket opasno bagovit i nesiguran, odustao sam od njegovog
korišćenja. Ja ću da izadjem iz te grupe, a ti se ubaci na moje
mesto, tj javi se vlasniku, pa neka te on ubaci.
baze.podataka.17jtitov,
-> #16, iboris> Evo ja sam u toj grupi, medjutim posto sam zakljucio da je
> paket opasno bagovit i nesiguran, odustao sam od njegovog
To sto ti ne znas da radis sa Fox-om ili sto imas ko zna koju verziju
paketa nedaje ti za pravo da pljujes po jednom odlicnom paketu. Drz' se ti
ekonomije, mani programiranje...
baze.podataka.18pmijat,
-> #15, valeksa>> ma nemam nikakvu knjizicu, a bas bi me zanimalo da dodjem do
>> neke, onako cisto informativno. Imam samo primere koje su oni
>> dali uz paket. Da li ti imas neku knjizicu ?
>> BTW, sad sam video da je moja verzija 4.0.
Kao sto rekoh, uputstva sam negde zagubio ;) (to jest, nemam
ih). Jedino sto mogu to je da iz primera (onih koji su mi jasni
jer je ovaj COBOL poceo opasno da lici na sve osim na COBOL)
povadim neke stvarcce koje sam provalio, strpam ih u neki
fajl i bacim ovamo, ako si zainteresovan (radi se o kontroli
pacova, F-tastera, kursorskih tastera itd, tako da sad
aplikacije u COBOL-u pocinju da "lice")
Pozdrav
Predrag(pmijat)
baze.podataka.19robert,
Da li je neko išta čuo (ili još bolje, radio u tome) za Q+E za Visual
Basic (to je neka biblioteka za rad sa bazama podataka za VB) i da li zna
kakav je taj Q+E u poređenju sa SuperBase IV za Windows.
baze.podataka.20max.headroom,
-> #16, iboris> Evo ja sam u toj grupi, medjutim pošto sam zaključio da je
> paket opasno bagovit i nesiguran, odustao sam od njegovog
čao mi je što si došao do takvog saznanja. Ja koristim FoxPro i, uz
pomoć Jure i kompanije :) otkrivam i izbegavam raznorazne bagiće.
Inače, sumnjam da ćeš ma gde naći softver koji je potpuno očišćen od
bagova, a bataliti FoxPro zbog loše urađene verzije je šteta.
(OK, mogu da napravim prebac)
baze.podataka.21dusanp,
-> #16, iboris=> Evo ja sam u toj grupi, medjutim pošto sam zaključio da
=> je paket opasno bagovit i nesiguran,
???? Ajde malo detaljnije o ovome. Bas me zanima.
baze.podataka.22zkrstic,
-> #16, iboris> Evo ja sam u toj grupi, medjutim pošto sam zaključio da je
> paket opasno bagovit i nesiguran, odustao sam od njegovog
Gde mu nadje da je nesiguran, majke ti :)))
Ima bagova, bože moj oko nekih sitnica, što je OK, ali se nešto
ne prisećam da mi je razbucao neku bazu ili sl.
Zkr
baze.podataka.23nimi,
Da li neko moze da mi da neke informacije o DOS programima:
HYPERTIES
INTERMEDIA
Na Mac-u je slican HYPERCARD, a na SUNu KMS.
Milan
PS. Porgrami su namenjeni pretrazivanju teksta i tekstualnoj organizaciji.
baze.podataka.24madamov,
-> #23, nimi
******
Porgrami su namenjeni pretrazivanju teksta i tekstualnoj organizaciji.
******
Kod HyperCard-a je ovo samo deo njegovih funkcija. Može on puno toga, skoro
da je kompletan programski jezik. Video sam masu bazica napisanih u njemu.
baze.podataka.25bulaja,
-> #23, nimi│Da li neko moze da mi da neke informacije o DOS programima:
│ HYPERTIES
│ INTERMEDIA
│Na Mac-u je slican HYPERCARD, a na SUNu KMS...
│Programi su namenjeni pretrazivanju teksta i tekstualnoj organizaciji.
└───
Pretpostavljam da su u pitanju HyperText view-eri/editori.
HyperText je standard za pregled tekstualnih baze podataka,
pa s obzirom da je standard verovatno ima dosta programa za
pregled takvih tekstova (skidao sam i ja neke sa Trickle-a,
ali su bili losi :). Nisam samo siguran da li je standardizacija
izvrsena samo na nivou pregleda ili je odredjena i struktura tih
text baza.
baze.podataka.26iboris,
-> #17, jtitovŁ To sto ti ne znas da radis sa Fox-om ili sto imas ko zna koju verziju
Ł paketa nedaje ti za pravo da pljujes po jednom odlicnom paketu. Drz'
Ł se ti ekonomije, mani programiranje...
Pa i sam si našao nekoliko opasnih bagova. Da ne pričam da
Watcom pravi *.exe fajlove dužine više od 1Mb za neke najtri-
vijalnije stvari, da često taj izvršni program puca po
šavovima itd. Stoji da je strašno prijateljski raspoložen prema
korisnicima, ali je nesiguran. Neka, hvala. Bolje clipper.
baze.podataka.27iboris,
-> #22, zkrsticŁ Ima bagova, bože moj oko nekih sitnica, što je OK, ali se nešto
Ł ne prisećam da mi je razbucao neku bazu ili sl.
Elem, trebalo je mami na poslu da napravim neku bazicu za
držanje podataka o zaposlenima, matični brojevi, godine rada,
i još gomila drugih podataka. Napravim ti ja programče, kreira
se baza (sva sreća pa sam to napravio, za svaki slučaj i u
dobrom starom dbase-u, i u fox-u, pa na kraju i iz clippera
napravio exe fajl). Kad jednog dana zove me mama uspaničena, jao
nema mi uopšte matičnih brojeva. Šta ću, spremim se ja i odvezem
do majke, kad ono stvarno, kad je baza bila indeksirana, odnosno
postupak bio u toku, počeo je da brljavi, tako da je izbrljao
jedno 200 slogova. Indeksiranje je išlo po različitim
kriterijumima, a pošto je bila 286, to je bio proces koji je
trajao (sve baze zajedno - neke su i samo prepisane) su imale
oko 15 megabajta. Rekoh tada - ne hvala.
U prilog odluci je išla i činjenica da nisam mogao sa
watkom-om da napravim *.exe fajl od programa na mojoj mašini,
što je to na drugoj bilo izuzetno sporo, a uz sve to je fajl bio
kilometarski (višemegabajni-compajler trpa u taj exe fajl i što
mu treba i što mu ne treba).
baze.podataka.28jtitov,
-> #26, iboris> Pa i sam si nasao nekoliko opasnih bagova. Da ne pricam da
Da, nasao sam, ali je to bilo u nekoj pocetnoj verziji. Sada radim sa
Microsoft FoxPro 2.0 Woldwide edition od Juna 09, 1992. I nikakvih problema
nema.
> Watcom pravi *.exe fajlove duzine vise od 1Mb za neke
Tacno, ali sam to objasnjavao vec ranije. Kod fox-a ne moras da mislis o
nekakvim overlejima. Jeste da je exe malo duzi, ali cak i takav ce se
izvrsavati i na XT-u sa 512k i na 486 sa 32M.
> najtri- vijalnije stvari, da cesto taj izvrsni program
> puca po
Izvoli mi posalji source tog programa koji 'puca po savovima'... Da ga ja
proverim i kompajliram.
baze.podataka.29zolika,
Molio bih sve one koji su imali priliku da rade sa programskim pake-
tom
db_VISTA,
bilo pod DOSom, bilo pod UNIXom, da se što pre jave - svejedno
mi je da li se javljaju ovde, u konferenciju, ili privatnom poštom.
baze.podataka.30bulaja,
-> #28, jtitov│Kod fox-a ne moras da mislis o nekakvim overlejima. Jeste da je exe malo
│duzi, ali cak i takav ce se izvrsavati i na XT-u sa 512k i na 486 sa 32M.
└───
Posto mi se cini da su u zablidi sto se tice mogucnosti Clipper-a po
ovom pitanju, da te obavestim :) - Clipper 5.01 automatski radi ovrleje
i u vecini slucajeva programu ce za rad biti dosta i 300 slobodnih KB.
baze.podataka.31dejanr,
-> #28, jtitov>> Tacno, ali sam to objasnjavao vec ranije. Kod fox-a ne moras da mislis o
>> nekakvim overlejima. Jeste da je exe malo duzi, ali cak i takav ce se
>> izvrsavati i na XT-u sa 512k i na 486 sa 32M.
Ista stvar na Clipper-u 5.01. O overlejima se moralo misliti samo u staroj
verziji (S87).
baze.podataka.32max.headroom,
-> #27, iboris> U prilog odluci je išla i činjenica da nisam mogao sa watkom-om da
> napravim *.exe fajl od programa na mojoj mašini
Lično mi se više dopada Run-Time verzija. Jeste da pojede 3 Mb, ali
zato dobiješ prilično nesalomiv *.EXE, i, što je dobro - svaka dorada
programa (Run-Time *.EXE verzija je minimum 90 Kb) može da stane na
5.25" disketu :)
baze.podataka.33robert,
-> #29, zolika<:> db_VISTA,
E, ja treba da počnem da proučavam ovo čudo. Za sada sam dobio sors kod i
biblioteke prevedene sa TC 2.0. Preveo sam sors sa TC++ 1.01 ali dalje ne
mrdam jer očekujem i knjigu pa za sada stvar miruje. Inače, imam verziju:
db_FILE v2.22 i db_RETRIEVE v1.11 a sve zajedno je db_VISTA.
baze.podataka.34eagle,
Da li je neko radio s programom Master dict , Branimira Ambrekovica?
Ako jeste,neka ostavi poruku...(Program sluzi za pravljenje recnika,startuje
se sa Engl).Ako jeste , ili poznaje autora,neka ostavi poruku...
baze.podataka.35mjova,
-> #25, bulaja> HyperText je standard za pregled tekstualnih baze ...
> ali su bili losi :). Nisam samo siguran da li je
> standardizacija izvrsena samo na nivou pregleda ili je
> odredjena i struktura tih text baza.
to je samo način pregleda baza, nije sistem pravljenja (tj. strukture)
podataka. ima nekoliko programa za HyperText, ali svaki od njih ima
svoju strukturu...
baze.podataka.36jtitov,
-> #30, bulaja> Posto mi se cini da su u zablidi sto se tice mogucnosti
> Clipper-a po
Hvala na obavestenju. To nisam znao.
baze.podataka.37zkrstic,
-> #32, max.headroom> programa (Run-Time *.EXE verzija je minimum 90 Kb) može da stane
> na 5.25" disketu :)
U međuvremenu su povećali kapacitet 5.25" disketli na iljadu dvesta
kilobajta! Zamisli samo! ;))))))) Ceo megabajt na disketi i to odjednom! ;)
baze.podataka.38max.headroom,
-> #37, zkrstic> U međuvremenu su povećali kapacitet 5.25" disketli na iljadu dvesta
> kilobajta! Zamisli samo! ;))))))) Ceo megabajt na disketi i to odjednom!
A može i da se pošalje modemom... ;)) Mislim, nije svaki Stand-Alone
dugačak 1.4 MB, neki su i duži.
baze.podataka.39aleksj,
-> #34, eagle> Ako jeste,neka ostavi poruku...(Program sluzi za
> pravljenje recnika,startuje
""""""""""
Zvuci zanimljivo, ajd' pojasni . :)
baze.podataka.40eagle,
-> #39, aleksjProsto.Ukucaš u vrh prozora reč na Engleskom, a u ostatak njeno značenje.
baze.podataka.41predragd,
Može li neko od korisnika Paradox Engine 2.0 da mi malo podrobnije
objasni naredbu PXKeyAdd. Nije mi jasno kako da kreiram primarni
indeks, i kako da zadam po kojim poljima da mi indeksira.
Peđa.
baze.podataka.42cubro,
-> #41, predragd> objasni naredbu PXKeyAdd.
┌────────┐
NAREDBA :│PXKeyAdd│
└────────┘
Posto nisi napisao koji jezik koristis, ja cu napisati i za Pascal
i za C++. Vazno da je tabela za koju kreiras indekse, budu zatvorene tj.
da ih jos nisi otvorio.
Sintaksa za C++ je:
PXKeyAdd(char *tblName, int Nflds, FIELDHANDLE *fldHandles, int mode)
tblName = ime tabele
Nflds = broj polja u indeksu (koliko polja ucestvuje)
fldHandles = niz sa rednim brojevima polja koja ce graditi indeks
mode = PRIMARY (primarna)/SECONDARY (sekundarna, neazurna) /
INCSECONDARY (sekundarna, stalno se azurira)
Primer u C++ -u:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <string.h>
#include "pxengine.h"
#define TABLENAME "table"
FIELDHANDLE hFldsPrimary[] = { 1, 2 };
FIELDHANDLE hFldsSecondary[] = { 3 };
FIELDHANDLE hFldsIncSecondary[] = { 6 };
#define NPRIMARYFLDS (sizeof(hFldsPrimary) / sizeof(FIELDHANDLE))
int main(void)
{
PXCODE pxErr;
/* Attempt to initialize the Engine for local use. */
pxErr = PXInit();
if (pxErr != PXSUCCESS)
{
printf("%s\n", PXErrMsg(pxErr));
return pxErr;
}
/* Create a primary index on fields 1 and 2. */
if ((pxErr = PXKeyAdd(TABLENAME, NPRIMARYFLDS, hFldsPrimary, PRIMARY))
!= PXSUCCESS)
printf("%s\n", PXErrMsg(pxErr));
/* Create a secondary index on field 3. */
if ((pxErr = PXKeyAdd(TABLENAME, 1, hFldsSecondary, SECONDARY))
!= PXSUCCESS)
printf("%s\n", PXErrMsg(pxErr));
/* Create a maintained secondary index on field 6. */
if ((pxErr = PXKeyAdd(TABLENAME, 1, hFldsIncSecondary, INCSECONDARY))
!= PXSUCCESS)
printf("%s\n", PXErrMsg(pxErr));
PXExit();
return(pxErr);
}
Za Pascal je isto (ja koristim ovo).
function PXKeyAdd
(TblName : String; {ime tabele za koju se kreira}
NFlds : Integer; {broj polja}
var FldHandles : FieldHandleArray; {niz sa redn.broj.polja}
Mode : Integer): Integer; {PRIMARY/SECONDARY/INCSECONDARY}
{znacenje isto kao u C++}
Primer u PASCAL-u:
program KeyAdd;
uses PXEngine, PXMsg;
const TableName = 'Table';
HFldsSecondary: FieldHandle = 3;
HFldsIncSecondary: FieldHandle = 6;
NPrimaryFlds = 2;
type PFieldHandleArray = ^FieldHandleArray;
var FldHandles: FieldHandleArray;
begin
(* Attempt to initialize the Engine for local use. *)
PX(PXInit);
(* Create a primary index on fields 1 and 2. *)
PX(PXKeyAdd(TableName, NPrimaryFlds, FldHandles, Primary));
(* Create a secondary index on field 3. *)
FldHandles[1] := HFldsSecondary;
PX(PXKeyAdd(TableName, 1, FldHandles, Secondary));
(* Create a maintained secondary index on field 6. *)
PX(PXKeyAdd(TableName, 1, PFieldHandleArray(@HFldsIncSecondary)^,
IncSecondary));
(* The typecast is an alternate way of placing a secondary index
on a table. Using the @ operator allows the array to be used
as a pointer, eliminating the need to define an array for each
PXKeyAdd. The expression is then dereferenced^ to satisfy the
requirements of PXKeyAdd. It is not necessary to use this
technique for secondary indexes: the technique previously shown
may be used. *)
PX(PXExit);
end.
Ako radis u Pascalu jako pazi na ukazivace (pointere) !!!
Inace ja koristim Engine 3.0, ali to ti dodje isto, samo sto je
Engine 3.0 mnoogo brzi.
baze.podataka.43jpiri,
Ima li neko ovde da koristi RAIMA dbVista database manager?
Iskustva? Postoji li wrapper za C++?
baze.podataka.44zolika,
-> #43, jpiri>> Ima li neko ovde da koristi RAIMA dbVista database manager?
baze.podataka.45predragd,
-> #42, cubro> Ako radis u Pascalu jako pazi na ukazivace (pointere) !!!
> Inace ja koristim Engine 3.0, ali to ti dodje isto
Hvala ti najlepše na tako kompletnom odgovoru. Sada indeksiranje
ide kako treba. Inače koristim TP.
Negde sam pročitao da je u okviru jednog indeksnog fajla moguće
imati indeks stabla za više polja u bazi, ako je to istina, kako je to
izvodljivo.
Da li PE 3.0 može da radi pod TP 7.0.
Peđa.
baze.podataka.46ppekovic,
Za one koji ne prate konferenciju novosti:
Microsoft je pustio u prodaju novu verziju paketa FoxPro
verzija 2.5 za DOS i Windows kao odgovor na Borlandov Paradox za
Windows. Microsoft tvrdi da je FoxPro i do tri puta brži od
Paradox-a.
Windows verzija FoxPro-a je 32-bitna i koristi sve prednosti
Windows enhanced mode-a. Veza sa ostalim aplikacijama (Excel, Word
i sl.) kao i uključivanje slika, chart-ova i sl. je omogućeno kroz
podršku DDE-u i OLE-u.
Verzija 2.5 je kompatibilna sa starom, kao i sa dBase-om III,
III plus i IV.
DOS verzija ne donosi ništa novo. Nema poboljšanja kao što su
DDE ili OLE, kao ni tekst editor-a, drag-and-drop funkcije,
generatora ekrana i izveštaja, ...
Paradox je višestruko jevtiniji od FoxPro-a. Njegova cena je
oko 140$ dok za FoxPro treba izdvojiti 495$.
Paya
baze.podataka.48vpetrov,
Help, Help, Help, zna li neko kako FoxBase+ 2.10 sifrira ("kompajlira?") *.PRG
fajlove i ima li neko program koji kompajlirane programe vraca u citljivo
stanje. Naime uradio sam program i izbrisao sors (o greske li)KK!), a moram da
uradim ispravke i dopun!
hvala!
baze.podataka.49predragd,
Da li je u Paradox Engine-u 2.0 moguće pretraživanje po sekundarnim
indeksima.
Peđa.
baze.podataka.50kresof,
-> #48, vpetrov> stanje. Naime uradio sam program i izbrisao sors (o greske
> li)KK!), a moram da uradim ispravke i dopun!
> hvala!
Probaj undelet, ako nisi upisao već nešto na taj sektor;), možda uspeš
nešto da uradiš, ja sam tako spasio mnoge programe:).
krešo
baze.podataka.51d.petrovic,
-> #50, kresofĂ> Probaj undelet, ako nisi upisao već nešto na taj sektor;), možda
Ă> uspeš nešto da uradiš, ja sam tako spasio mnoge programe:).
Ideja godine...
sor /a je sve utamanio ;(
baze.podataka.52nbatocanin,
-> #48, vpetrov> Help, Help, Help, zna li neko kako FoxBase+ 2.10 sifrira
> ("kompajlira?") *.PRG fajlove i ima li neko program koji
> kompajlirane programe vraca u citljivo stanje.
Postoji program za dobijanje sorsa na osnovu izvršne verzije za Fox i
Clipper. Za Clipper se zove DeClip ili tako nešto. Na žalost, ne znam
nikog ko ima ovaj program.
baze.podataka.53ndragan,
-> #48, vpetrov/ fajlove i ima li neko program koji kompajlirane programe vraca u
set alte to log
set alte on
set step on && ovo možda i ne mora
set echo on
do tvoj_prg
quit
E u onom log.txt se nalazi tvoj program, bar izvršeni delovi. Pa onda
prste u editor a pamet u glavu, te istu primakni zidu ako ne možeš da se
setiš nekih delova.
Problem kod ovog metoda je što ne radi one grane programa koje se ne
izvršavaju, a petlje radi en puta, ali je bar nekakva slamka.
baze.podataka.54d.petrovic,
-> #52, nbatocaninĂ> Postoji program za dobijanje sorsa na osnovu izvršne verzije za
Ă> Fox i Clipper. Za Clipper se zove DeClip ili tako nešto. Na
Ă> žalost, ne znam
E, moraću to da napišem čim završim sa provaljivanjem arj a -g i
pkzip -s :))
baze.podataka.55dnikolic,
-> #49, predragd>> Da li je u Paradox Engine-u 2.0 moguce pretrazivanje po sekundarnim
>> indeksima.
Pa normalno da je moguce!! Potreno je da prethodno otvoris bazu ili sa
otvorenim
svim ineksima, ili da otvoris samo trazeni indeks. Naredba koju koristis je:
PXSrchFld(TABLEHANDLE table, RECORDHANDLE rec,FIELDHANDLE fld, int mode)
Argument mode moze imati vrednosti SEARCHFIRST, SEARCHNEXT i CLOSESTRECORD.
Javi ako ti treba detaljno objasnjenje.
dn
baze.podataka.56mstanic,
-> #52, nbatocanin>> Clipper. Za Clipper se zove DeClip ili tako nešto. Na
>> žalost, ne znam nikog ko ima ovaj program.
Discliper, ne znam jel' shareware :)
baze.podataka.57vukota,
Da li neko zna neku knjigu na srpskom o FOXPRO-u , ali da nije ona
vincina (po meni neupotrebljiva) ??? :(((
baze.podataka.58dkuki,
Da li je neko upoznat sa programom SUPERBASE, vidjenom u poslednjoj
epizodi POLAROTORA?
Moze li nesto vise da kaze o njemu ?
Pozdrav od,
Djordja
baze.podataka.59vpetrov,
No h│vala na odgovorima, ali nije mi bas pomoglo. Naime CLOSE ALL zatvara
i log datoteku pa tako da nema nista od stepovanja po programu. Zna li neko
neko
bolje resenje kako da vratim MOJ kod u sors, a prekompajliran je FoxBase+
2.10-om. Vec gubim zivce jer trebam da prepravim jedan program...
baze.podataka.60peca,
Moze li neko na jednostavan nacin (jer se u to
slabo razumem) da mi objasni kakva je razlika
izmedju dBASE III+, CLIPPER i dBASE IV? Sta bi
bilo od toga zgodno za nekoga kome treba sasvim
jednostavna bazica sa imenima projekata, adresama
narucioca,nekoliko datuma i nekoliko isplata
(suma)?
PECA
baze.podataka.61dcolak,
-> #58, dkuki│ Da li je neko upoznat sa programom SUPERBASE, vidjenom u
│ poslednjoj epizodi POLAROTORA?
│ Moze li nesto vise da kaze o njemu ?
Program je stvarno lep, i oduševio me je još na Amigi,
odakle i potiče (ili bejaše to Atari?).
Veoma lako se vrši pretraživanje, sve preko dugmića.
Može se "programirati" na dva načina. Crtajući maske
i međusobno ih povezujući link opcijama i meni dugmićima,
ili pišući programe u DML-u. To je programski jezik (?)
sličan Basic-u i lako ga je provaliti. Veoma je sličan
SQL-u čiji delić on i predstavlja (ako sam dobro ukapirao).
Naravno, postoji mogućnost uvoza iz dBase-a a uz potrebni
DLL može se i kompletno raditi u SQL-u (bar prema uputama).
Glavna mana je što ne daje EXE (:)) a i nije baš preterano
elegantan. No, većina stvari se može uraditi u njemu.
Za Windows usere, njegove baze su O.K.
P.S.
Imam SuperBase 4 for Win.
Sledge DAMMIR!
baze.podataka.62dr.grba,
-> #58, dkuki>> Da li je neko upoznat sa programom SUPERBASE, vidjenom u poslednjoj
>> epizodi POLAROTORA?
>> Moze li nesto vise da kaze o njemu ?
AXA! GLEDAS POLAROTOR!
E, pa ko ti je kriv!
Sad lepo zovi Andriku K., on ce ti pomoci, a mozda i nece, vazno da smo
svi veseli i da nam je lepo i tako...
))): !
Pozdrav, dr ÔpŰa
baze.podataka.63dkuki,
-> #61, dcolak> elegantan. No, vecina stvari se moze uraditi u njemu.
> Za Windows usere, njegove baze su O.K.
> Sledge DAMMIR!
Govorimo istim jezikom sto se Windowsa tice.
Jos mi je "samo" potreban akscelerator i nikad dosta kapaciteta
na hard-u. Da li mi mozes reci koliko "guta diska" ?
Pozdrav od apsolventa masinstva,
Djordja.
baze.podataka.65duki,
-> #60, peca■ izmedju dBASE III+, CLIPPER i dBASE IV? Sta bi
■ bilo od toga zgodno za nekoga kome treba sasvim
■ jednostavna bazica sa imenima projekata, adresama
■ narucioca,nekoliko datuma i nekoliko isplata
■ (suma)?
Hm, ako imaš malo podataka, i manje više ih prikazuješ tabelarno
možda nema ni potrebe da uzimaš bilo šta od toga, nego da vidiš
da li ti posao obavlja Quattro Pro. Izvini što direkno nisam
odgovorio na tvoje pitanje: "da li dBASE III+, Clipper ili dBASE IV"
jer se ja patim sa Fox-om, a ove navedene pakete nisam ni koristio
pa ne mogu da sudim o njima. Sve u svemu razmotri mogućnost(i) Qpro-a.
COPYRIGHT BY -Duki- LTD. ALL RIGHTS RESERVED
baze.podataka.66adzem,
-> #60, peca> izmedju dBASE III+, CLIPPER i dBASE IV? Sta bi
> bilo od toga zgodno za nekoga kome treba sasvim
> jednostavna bazica sa imenima projekata, adresama
> narucioca,nekoliko datuma i nekoliko isplata
Za jednostavan rad, bez programiranja i najmanje zauzeće diska
uzmi dBase 3+. žetvorka je glomazna i ne treba ti, a u
Clipper-u moraš da praviš program (nema interaktivnog rada).
baze.podataka.67dsoskic,
-> #58, dkuki> Da li je neko upoznat sa programom SUPERBASE, vidjenom u poslednjoj
> epizodi POLAROTORA?
O kojoj verziji SB je bilo reči, da nije izašla neka novija verzija?
baze.podataka.68dkuki,
-> #67, dsoskic>> Da li je neko upoznat sa programom SUPERBASE, vidjenom u poslednjoj
>> epizodi POLAROTORA?
>
> O kojoj verziji SB je bilo reci, da nije izasla neka novija verzija?
Propustio sam taj deo emisije ali ako ce ti pomoci,
Tutorijal je bio x-puta bolji od npr. W4W ili EXCEL-ovog.
Pozdrav od Djordja
baze.podataka.69nbatocanin,
Pročitao sam da je Microsoft najavio da će FoxPro 3.0 imati objekte.
Kažu da je najveća mana Fox-a što je previše vezan za DOS i da bi
uspešno prešao na Win, mora promeniti filozofiju. Znači, i Microsoft
ozbiljno ulazi u OOP. Haug!
baze.podataka.70dsoskic,
-> #68, dkuki> Propustio sam taj deo emisije ali ako ce ti pomoci,
> Tutorijal je bio x-puta bolji od npr. W4W ili EXCEL-ovog.
I u ovoj mojoj ver. 1.30 iz juna 91 je tutorijal stvarno
fantastičan. Ako neko ima noviju verziju, voleo bih da je
pogledam, mada mi je i ova dobra.
baze.podataka.71predragd,
-> #55, dnikolic> Pa normalno da je moguce!! Potreno je da prethodno otvoris
> bazu ili sa otvorenim
> svim ineksima, ili da otvoris samo trazeni indeks. Naredba
> koju koristis je:
Dobro, probao sam i radi. Međutim jako sporo (PE 2.0). U bazi od
200 slogova potrebno mu je oko 7-9 sekundi da pronađe sve koji
odgovaraju zadatom kriterijumu (ima ih 32). Prvi sam pronašao sa
CLOSESTRECORD, a ostale sa SEARCHNEXT. Može li to nekako da se izvede
da radi malo brže. Za ovo sam koristio PXSrchFld naredbu. Može li se
koristiti PXSrchKey za pretraživanje po sekundarnim indeksima.
Peđa.
baze.podataka.72dr.grba,
-> #69, nbatocanin>> Procitao sam da je Microsoft najavio da ce FoxPro 3.0 imati objekte.
Moram priznati da sam bio pomalo razocaran kad u najavi novog Clippera
nisam nasao odgovarajucu recenicu. Veliko prosirenje za rad u mrezi, OK,
ali bi prelazak na PRAVE objekte u Clipperu sigurno ucinio barem dve stvari :
1) definitivno oruzje da se kreira i implementira SVE sto vam
padne na pamet, pa bi se uz podrsku user biblioteka stvorila
najjaca programska baza (a vec je najveca, zar ne?) ;
2) ja bih konacno bio prisiljen da naucim i pocnem da koristim objekte
u svakodnevnom radu (; Dosad sam se stalno izvlacio...
baze.podataka.73ppekovic,
-> #72, dr.grba>> Moram priznati da sam bio pomalo razocaran kad u najavi novog Clippera
>> nisam nasao odgovarajucu recenicu. Veliko prosirenje za rad u mrezi, OK,
>> ali bi prelazak na PRAVE objekte u Clipperu sigurno ucinio barem dve stvari
:
žitao si najavu za CA Clipper 5.2. Kada bude najava za 6.0
verovatno ćeš čitati to što priželjkuješ.
Paya
baze.podataka.74dnikolic,
-> #71, predragd>> odgovaraju zadatom kriterijumu (ima ih 32). Prvi sam pronasao sa
>> CLOSESTRECORD, a ostale sa SEARCHNEXT. Moze li to nekako da se izvede
>> da radi malo brze. Za ovo sam koristio PXSrchFld naredbu. Moze li se
>> koristiti PXSrchKey za pretrazivanje po sekundarnim indeksima.
PXSrchKey se koristi samo za pretrazivanje po primarnom indeksu, za sekundarne
koristi PXSrchFld.
Dalje, prvi rekord koji zadovoljava uslov, trazis sa argumentom SEARCHFIRST, a
posto je baza sortirana po tom indeksu, sledeci dobijas ODMAH sa PXRecNext. To
je jednostavna fora, koja ni meni nije pala na pamet kad sam prvi put u zivotu
radio sa bazama (Cbase sa Sezama) :)) CLOSESTRECORD se koristi za specijalne
slucajeve.
Pozdrav, dn
baze.podataka.76dejanr,
Microsoft Cobol for Windows. Novosti/microm 4.1150
baze.podataka.77nbatocanin,
-> #73, ppekovic> žitao si najavu za CA Clipper 5.2. Kada bude najava za
> 6.0 verovatno ćeš čitati to što priželjkuješ.
Jedino se bojim da dodaci nezavisnih proizvođača za to vreme ne
naprave gomilu standarda (čitaj: haos) :(
baze.podataka.78dr.grba,
-> #77, nbatocanin>> Jedino se bojim da dodaci nezavisnih proizvodaca za to vreme ne
>> naprave gomilu standarda (citaj: haos) :(
E, tu smo. Upravo tako. Setimo se onog zanimljivog projekta o:Clip,
predstavljenog svojevremeno u "Racunarima". Malo sam se igrao time, cak mi
se dopalo (nekako sam bas u to vreme i presao sa Cl'87 na Cl 5.01). I onda
je faza igranja prosla i trebalo je raditi. Napravio sam jedno "Hu!", sklonio
o:clip negde u zapecak i krenuo sa "cistim" formama.
I to sve zato da se ne zapletem u vrzino kolo jednog dana...
Sto se Clippera tice, nadam se da promena vlasnika nece bitno uticati na
razvoj dragog nam jezika. BTW, nacuo sam od "znalaca" (ima li istine?) da
je jedan od pravaca razvoja orijentisan na drasticno smanjenje velicine
.EXE datoteka. Ima li tu ikakve istine (licno sumnjam, mada...) i ako ima,
kada ce osvanuti dan da vidimo i to cudo?
Pozdrav, dr ÔpŰa
baze.podataka.79nbatocanin,
-> #78, dr.grbaNemam baš neke pouzdane podatke, ali, s obzirom na moć novog vlasnika,
Clipper bi morao da procveta. No, videćemo!
baze.podataka.80snemcev,
>> na hard-u. Da li mi mozes reci koliko "guta diska" ?
Kod mene nije progutao više od 1.4M što je sasvim pristojno za jednu
Windows aplikaciju. Btw, toliko ima i horoskop.
baze.podataka.81dnikolic,
Moze li se, i kako resiti problem jedinstvenog kljuca u Paradox Engine-u?
Naime, ne mogu postojati dva sloga sa istom vrednoscu u polju (poljima) za
primarni indeks.
Nisam probao, pa me zanimaju tudja iskustva u vezi sekundarnih indeksa. Posto
Paradox kreira po dva fajla za svaki sekundarni indeks, stvara se preveliki (za
moj ukus) broj fajlova. Mogu li se ti fajlovi kreirati u letu, pa brisati po
obavljenom poslu? PXKeyDrop valjda brise sve indeksne fajlove?
Sta mislite da li je, radi bezbednosti baza, dobro da program na izlasku
postavi atribute istih na Hidden i Read Only?
dn
baze.podataka.82drmarke,
Ajde neka dobra duša da mi kaže neku knjigu iz koje se može
naučiti foxpro 2.0 (mislim na princip rada sa programom) za
naredbe mi je jasno. Ima li ovde na Sezamu neka priča o tome?
Pozdrav DrMarke
baze.podataka.83mjova,
-> #81, dnikolic> Nisam probao, pa me zanimaju tudja iskustva u vezi
> sekundarnih indeksa. Posto Paradox kreira po dva fajla za
> svaki sekundarni indeks, stvara se preveliki (za
najgrđe je to što dužina sekundarnih indeksa kriminalna (eto posla za
slobananamena ;). dužina sec ind je veća od same baze (u izvesnim
slučajevima), pa je to ono što mene nervira.
napravio sam bazu od 100000 slogova (A8, A13) i dobio .db od 3.8Mb, a
primarni indeksi (samo po prvom polju) su bili negde oko 55kb (nije
greška, samo 55k!).
> moj ukus) broj fajlova. Mogu li se ti fajlovi kreirati u
> letu, pa brisati po obavljenom poslu? PXKeyDrop valjda
> brise sve indeksne fajlove?
mogu, ali postoje izvesni problemi u brzini. onih 100000 slogova
indeksira se dosta dugo, tako da ne preporučujem privremene indekse,
ali ako je baza kraća, onda što da ne. drugo, šta te briga koiko ima
fajlova? neka ih je koliko treba, nek su samo živi i zdravi ;).
> Sta mislite da li je, radi bezbednosti baza, dobro da
> program na izlasku postavi atribute istih na Hidden i Read
> Only?
s obzirom da sam tek pre neki dan ustanovio profil ljudi koji mogu da
koriste program, preporučio bih da se čak sakrije direktorijum ili još
bolje ceo disk! ;)
baze.podataka.84d.petrovic,
-> #83, mjovaĂ> s obzirom da sam tek pre neki dan ustanovio profil ljudi koji
Ă> mogu da koriste program, preporučio bih da se čak sakrije
Ă> direktorijum ili još bolje ceo disk! ;)
Ma džabe je sve to. Ako se neko nestručan navrzne da vidi kako ti
nešto trpaš na disk garant će uništiti integritet baza. Upravo
reorganizujem neke programe (sređujem gomilu funkcija etc...) pa se
nosim mišlju da:
1. U posebnoj bazici držim podatke o dužini svih baza i njihovim
datumima/vremenima poslednjeg zatvaranja.
2. Omogućim _najjednostavnijemoguće_ pravljenje backup-a.
3. Ništa ne krijem, samo proverim pri startovanju i ispišem na
ekranu:
MAMLAZ žAžKAO PO BAZAMA (beep)
RASPAKOVATI BACKUP ili NAPISATI NALOG BLAGAJNI PA NAZVATI MENE_ME
;))))
(beeep, beeep, beeep,)
;)))
baze.podataka.85dr.grba,
-> #83, mjova>> s obzirom da sam tek pre neki dan ustanovio profil ljudi koji mogu da
>> koriste program, preporucio bih da se cak sakrije direktorijum ili jos
>> bolje ceo disk! ;)
Veruj mi na rec, potvrdice mnogi, apsolutno nema leka. ))):
Prema tome, u svojim programima napravi zastite onako kako bi ih napravio
da si ti jedini korisnik, ili za nekog u koga imas potpuno poverenje.
Ne pokusavaj da se nadmudrujes sa korisnicima. Neces uspeti.
Napravi pisano uputstvo za eksploataciju programa i podataka, i opisi zastite.
Ako guska za**be disk ili baze ili ne-znam-sta-se-uopste-moze-sacuvati,
sama je kriva...
A za sebe ucini bar toliko da budes siguran da sam program radi dobro.
Pozdrav, dr ÔpŰa
baze.podataka.86zkrstic,
-> #84, d.petrovic> 1. U posebnoj bazici držim podatke o dužini svih baza i njihovim
> datumima/vremenima poslednjeg zatvaranja.
plus CRC!
Pa ko voli nek izvoli! ;)
baze.podataka.87snemcev,
-> #81, dnikolic>> Jel taj horoskop PD/SW ?
Nisam siguran, al' znam da radi više od onog što Milja uspe na Trti čenel
da uradi u emisiji. Proveriću. A da je dugačak, dugačak je.
baze.podataka.88d.petrovic,
-> #86, zkrstic Kad smo već ko Kliperašenja... mrzi me da tražim jednu tvoju
poruku. Šta ono reče da treba raditi sa štampanjem kod programa u
mreži? Kojim funkcijama štampati u fajl i kojim terati iz fajla na
štampač? Preciznije: Kad mreža neće da se buni?
baze.podataka.89zkrstic,
-> #88, d.petrovic> mreži? Kojim funkcijama štampati u fajl i kojim terati iz fajla na
> štampač? Preciznije: Kad mreža neće da se buni?
Elem, evo mog iskustva:
- Uvek vrši redirekciju štampe u fajl (za ovo i nije toliko bitno
da li je prg za mrežu ili ne)
- Ako je u pitanju klasičan Novell (bilo koja verzija), sasvim lepo
radi RUN PRINT <ime_fajla> , tj. RUN PRINT &<ime_fajla>
Medju nama ženam, ja drugačije nikad nisam ni radio.
- Kod Novell Lite (ver 1.0, 1.02 i 1.1) ova fora neće da radi baš
uvek kako treba. Zašto je to tako, niko nema pojma. Valjda "Tako
Treba" ;)
Problem se javlja (ja sam ga tako ulovio) da sa računara na kome
je program, nakon aktiviranja štampe, sve se lepo odradi, samo
štampač neće da štampa ;( Sa druge stanice, koja tera program ko-
ji se nalazi na disku u prvom (pomenutom) računaru, štampa šljaka
bez ikakvih problema.
Ovo sam razrešio tako što sam zamenio RUN PRINT sa odgovarajućom
komandom za NWLITE tj. NET PRINT <fajl> <ime_mrežnog_štampača>
Od tada šljaka ko ludo.
Prema tome, moraš da znaš unapred kakva je mreža, ili da napraviš ma-
lu funkciju koja ispita, da li je pravi Novell ili je Novell Lite u pitanju.
Uzgred, takve funkcije su beše postojale u NanForum Lib-u, a ima ih i drugde.
Ja koristim konkretno "ISNOVELL()".
Nadam se da ti je sada malo jasnije.
Zkr
baze.podataka.90d.petrovic,
-> #89, zkrsticĂ> - Uvek vrši redirekciju štampe u fajl (za ovo i nije toliko bitno
Ă> da li je prg za mrežu ili ne)
Ma to sam razmeo i iz prve poruke, ali kojim funkcijama da ih
štampam i kojim naredbama? Tačnije rečeno šta NE koristiti. Recimo...
set printer on
set console off
set printer to pera
? ....
set device to print
set printer to mika
DevPos(2,2)
DevOut("Helo, world ;>>>")
č 3,5 say "fff"...
baze.podataka.91zkrstic,
-> #90, d.petrovic> Ma to sam razmeo i iz prve poruke, ali kojim funkcijama da ih
> štampam i kojim naredbama? Tačnije rečeno šta NE koristiti.
> Recimo...
Sve kao i obično, samo prvo izvršiš redirekciju u fajl.
baze.podataka.92yowo,
Jel' zna neko. kako da iz Cobol formata, prebacim baze u .dbf format?
Pozdrav, yowo
baze.podataka.93petrovics,
-> #84, d.petrovic>> 2. Omogucim _najjednostavnijemoguce_ pravljenje backup-a.
Kako obicno u svojim aplikacijama resavate backup?
baze.podataka.94banusko,
-> #93, petrovics>**> Kako obicno u svojim aplikacijama resavate backup?
Ugradim komandu arj a -jt ime.arj Šput do datotekaĆ
baze.podataka.95d.petrovic,
-> #93, petrovicsĂ> Kako obicno u svojim aplikacijama resavate backup?
pera:="pkzip -bla, bla, disk:Đimefajla"
run &pera > nul
arj trazi mnogo memorije pa je zip najpraktičniji, skinuo sam sa
FFS-a neki source za ZIP, ali nikako da probam da ga prevedem-povežem
(koje_li_lenjosti) pa da probam sa njim.
Pitanje: Kako bez:
if file("pkzip.exe")
...
else
...
endif
proveriti dali postoji na putanji dotični program iliti AKO ga
pozovem pa ga nema i dos javlja "bad command or filename" vraća li
neki errorlevel etc... ma znate već šta hoću da pitam.
baze.podataka.96valeksa,
-> #95, d.petrovic# Pitanje: Kako bez:
# if file("pkzip.exe")
# ...
# else
# ...
# endif
# proveriti dali postoji na putanji dotični program iliti AKO ga
# pozovem pa ga nema i dos javlja "bad command or filename" vraća
# li neki errorlevel etc... ma znate već šta hoću da pitam.
evo ti jedan moj batch file, mada je za DR.DOS 6.
******************************************************
čecho off
mode mono
cd kad ────┐
if not exist kadrovi.exe goto greska │
if not exist kadrovi.hlp goto greska │
if not exist stam.exe goto greska │
if not exist ro.exe goto greska │
if not exist rj.exe goto greska ├─ ispitivanje postojanja
if not exist krz.exe goto greska │ fajlova za DR.DOS 6
if not exist mat.exe goto greska │
if not exist sist.exe goto greska │
if not exist sprema.exe goto greska ────┘
kadrovi
cls
echo.
echo.
echo.
echo.
echo. ╔══════════════════════════════════╗
echo. ║ ║
echo. ║ Ubaci disketu za beckup !!!! ║
echo. ║ ║
echo. ╠══════════════════════════════════╣
echo. ║ ║
echo. ║ Pritisni nesto za nastavak... ║
echo. ║ ║
echo. ╚══════════════════════════════════╝
echo.
echo.
pause > nul
c: ────┐
cdĐ │
cd kad │
cd dat ├─ ovde radim backup DAT podkataloga
pkzip kad_dat > nul │ znači samo datoteke
copy *.zip a:Đ > nul │ <--- ovde bi bilo interesantno da li je
del *.zip > nul ────┘ moguće da se ispita kroz batch ili
cdĐ neki drugi prg. da li je disketa
cls u drajvu pa sa errorlevel
goto kraj da se šljaka dalje ???????
:greska
cls
echo.
echo.
echo.
echo. ╔═══════════════════════════════════════════════╗
echo. ║ ║
echo. ║ Nesto nije u redu sa aplikacijom !!!!!!!!! ║
echo. ║ ║
echo. ╠═══════════════════════════════════════════════╣
echo. ║ ║
echo. ║ Nista ne dirajte i obevestite zaduzenog ║
echo. ║ radnika u AOP-u !!!! ║
echo. ║ ║
echo. ║ Lokali: 406, 407 i 408. ║
echo. ║ ║
echo. ╚═══════════════════════════════════════════════╝
echo.
echo.
pause > nul
:kraj
mode co80
************************************************************
izvini na dužoj poruci. E sada je ovo prebačeno u
exe fajl i eto to je to.
Pozdrav.
baze.podataka.97petrovics,
-> #94, banusko>> >**> Kako obicno u svojim aplikacijama resavate backup?
>>
>> Ugradim komandu arj a -jt ime.arj Sput do datotekaC
Ma to je uredu ali sta ako korisnik nije prvo formatizovao
disketu ili se javi neki drugi problem?
Hvala ti na odgovoru, ipak mi treba neko elegantnije resenje.
baze.podataka.98dnikolic,
Kako konvertovati .DBF fajl u Paradoxov .DB? Postoji li neki program za to?
dn
baze.podataka.99pmijat,
-> #93, petrovics>> Kako obicno u svojim aplikacijama resavate backup?
Ja obicno pravim poseban potprogram koji presnimava sve,
odnosno sve izmenjene podatke na disketu. U programu takodje
imam i "opcije" snimljene na disk u kojima korisnik sam
cekira (check-ira) da li zeli automatski backup pri svakom
izlasku iz programa, ili ne. Ja mu, naravno, u uputstvu za
program toplo preporucim da vrsi automatski backup, ali ako
nece ... - njemu na volju.
Pozdrav
Predrag(pmijat)
baze.podataka.100dejanr,
-> #97, petrovics>> Ma to je uredu ali sta ako korisnik nije prvo formatizovao
>> disketu ili se javi neki drugi problem?
Ja sam eksperimentalno ugradio sledeće rešenje u jedan program
koji sam ovih dana završio:
za backup:
r:=swpruncmd("PKZIP -P&f A:BACKUP XUSERS.DBF XPARAMS.DBF "+ ;
alltrim(cdir)+"\*.DBF", 300, "", "")
za restore:
r:=swpruncmd("PKUNZIP -do A:BACKUP", 300, "", "")
Ono XUSERS.DBF i XPARAMS.DBF su "dummy" kopije fajlova USERS.DBF
i PARAMS.DBF koje mogu da zatvorim pre nego što krene backup.
Naime, svi fajlovi u poddirektorijumu moraju da budu zatvoreni
pre nego krene backup, inače PKZIP pravi probleme pod mrežom.
"Pravu" USERS.DBF ne smem da zatvorim, već je držim ekskluzivno
otvorenu, jer bi inače neko drugi mogao da "uleti" na mrežu
dok se radi BACKUP i pootvara fajlove ili ne daj Bože krene nešto
da radi po njima što bi izazvalo ne-mogu-da-zamislim-kakav-karambol.
Ono &f izaziva formatiranje disketa po potrebi. Za sada bi se reklo
da sve dosta lepo radi, kako pod DOS-om i Windows-om tako i pod
Novell-om. Videćemo.
PS SwpRunCmd je iz Blinker-a.
baze.podataka.101bulaja,
-> #98, dnikolic│Kako konvertovati .DBF fajl u Paradoxov .DB? Postoji li neki program za to?
└───
Ako neko ima strukturu DB fajlova, nije neki problem napisati i prg za
konverziju. Dakle, pitanje - ima li neko strukturu Paradox tabela?
baze.podataka.102dusanp,
-> #98, dnikolic=> Kako konvertovati .DBF fajl u Paradoxov .DB? Postoji li
=> neki program za to?
Lako, Paradox 4.0 ima meni zaduzen za te stvari.
I ne samo dbf nego i wk* i jos puno formata - u
i iz .db-a.
baze.podataka.103petrovics,
-> #100, dejanr>> Ono &f izaziva formatiranje disketa po potrebi.
Hvala ti na odgovoru. Ovo je za sada najbolje resenje. Jedino me
zanima da li kao parametar zipu moze da se zada i da obrise
odredisnu disketu zajedno sa parametrom da je formatira po
potrebi?
Kako bi se zip ponasao kada je potrebno praviti arhive na vise
disketa?
Primetio sam da nisi iskoristio parametar za maksimalnu
kompresiju pa me zanima da li je to sa nekim posebnim razlogom?
>> PS SwpRunCmd je iz Blinker-a.
Koja bi adekvatna zamena bila kada se koristi cisti Clipper sa
RTlinkerom?
pozdrav, Sasa
baze.podataka.104dejanr,
-> #103, petrovics>> > Ono &f izaziva formatiranje disketa po potrebi.
>>
>> Hvala ti na odgovoru. Ovo je za sada najbolje resenje. Jedino me
>> zanima da li kao parametar zipu moze da se zada i da obrise
>> odredisnu disketu zajedno sa parametrom da je formatira po
>> potrebi?
Da, upravo to radi pomenuto f. Ako je disketa neformatirana, on je
formatira, a ako na njoj ima nešto, on to obriše.
>> Kako bi se zip ponasao kada je potrebno praviti arhive na vise
>> disketa?
Ideja opisane sekvence je da pravi arhivu na više disketa, zbog onog
&. Dakle, ZIP traži da se diskete umeću redom, sve "samo" radi.
>> Primetio sam da nisi iskoristio parametar za maksimalnu
>> kompresiju pa me zanima da li je to sa nekim posebnim razlogom?
Pa, nekako računam, ako autor ZIP-a misli da je ta "default" brzina
optimalni kompromis između prostora i vremena, šta ja tu imam da se
mešam ;) Naravno, ako želiš maksimalnu kompresiju dodaj -ex
>> > PS SwpRunCmd je iz Blinker-a.
>>
>> Koja bi adekvatna zamena bila kada se koristi cisti Clipper sa
>> RTlinkerom?
Nema direktne zamene, to je jedna od prednosti Blinker-a. Ima biblioteka
za Clipper koje imaju nešto slično, memorija se swap-uje na disk pa se
izvrši program. Možda nešto slično ima i u javnom vlasništvu, pogledaj
direktorijum CLIPPER i fajlove uz poruke u ovoj konferenciji i prethodnom
PC.PROG. Ja nemam ništa tog tipa pri ruci.