pascal.1053mdrljaca,
-> #1025, ficus-> Pa postoji drugi nacin samo je mnoooogo komplikovan.
-> Lepo uzmes pa direktno citas fajl u kom je direktorijum.
->
-> P.S. Nisam siguran kako da pristupis root-diru i to bi
-> verovatno jos malo zakomplikovalo ali da je brze brze je a i
-> mozes da napravis fajl sa spiskom subdir.
Sad je se ok. Moja greška je bila što sam se upoređivao sa
ACD-ovim /qcreate. On skenira dirove samo za *. (kako reče
ssokorac) tako da je bio brži sad sam dodao tu opciju i razlika
između mene i acd-a je 10 stotinki što je zanemarljivo. U
ostalom ga šijem sem u dizajnu oko stabla o kom razmišljam.
Mlogo mi se sviđa acd-ovo drvo koje ne radi sa fiksnim poljem
od 13 mesta već traži maksimalan dir u nivou.
cope
pascal.1054mdrljaca,
-> #1033, .obj-> kraju će on "odustati" od baferisanja. Zato, prvo se očita
-> *ceo* glavni dir, pa onda *ceo* prvi poddir i tako dalje.
-> Biće daleko brže, mada traži malo više memorije. Sve ovo,
-> naravno, važi ako je na sistemu neki glup i mali keš (ili ga
-> ni nema - toliko je mali;).
Ovo je ok, ja sam gršešio i što sam korisito rekurziju, sad sam
uradio sve sa listama i radi ok.
cope
pascal.1055mdrljaca,
-> #1026, ssokorac-> Ja u cdp-u tražim čak sa pascalovim FindFirst i FindNext, i
-> jedva je nešto malo sporiji od acd-a, verovatno to
-> 'drugačije' upisivanje u fajl usporava kod tebe...
Uspeo sam da preradim što me je zanimalo i sada sam brži od
acd-a, jedino zbog mog muljanja sa datotekom sam sporiji u
quick i to 10 stotinki što je malo .
cope
pascal.1056valhala,
-> #1049, dejanrTo sam danas sam provalio, bravo ja:))))).Nego ako neko zna brze neka kuca kako
ako ga ne mrzi:)
pascal.1058valhala,
Objasnite neznalici:) sta su to qcreate, cdp, acd, etc.:)))))
Val.
pascal.1059valhala,
Mozda ovo nije za ovu temu ali ajde: treba mi informacija, tacnije dve.
Prvo: pre neki dan pomenu mi drug da je(valjda u Beogradu) otvoren FON-fakultet
organizacionih nauka, i rece da se tu izmedju ostalog i bave vezom lingvistike
i racunarstva.Jel moze neko nesto vise o ovome da mi kaze, posto nisam u toku?
Drugo: koji faks da upisem ako jocu da se bavim programiranjem, ali da ne
se ne forcira mnogo fizika, a matematika u umerenim kolicinama? Citao sam neke
informatore, i raspitivao se malo ali nemam dovoljno informacija:(((
Ako neko zna da mi odgovori neka mi majlne ako nece da uzurpira temu, jer sam
je dovoljno ja uzurpirao:)(a moze i u temi da mi odgovori, nemam nista protiv:)
Val.
pascal.1060peca.st,
Može li se nekako povezana lista upisati u fajl?
Ne svaki element te liste posebno, nego čitava lista odjednom.
Peđa.
pascal.1061dcolak,
-> #1058, valhala│ Objasnite neznalici:) sta su to qcreate, cdp, acd, etc.:)))))
To su ti ekvivalenti nortonovog CD (NCD). To je ono što otkucaš
bilo gde na hardu, a on skoči u dir koji si mu naveo.
ACD i CDP su po nekima bolji jer skaču i na druge drajvove
a ne samo na current, but, ja i dalje koristim NCD jer ipak
ima najlepše iscrtane dir-ove..
QCreate je opcija u ACD-u da izskenira direktorijume bez
extenzije (tako je brže) i smesti ih u svoju "bazu" ;)
Sledge DAMMIR!
pascal.1062dcolak,
-> #1059, valhala│ Ako neko zna da mi odgovori neka mi majlne ako nece da uzurpira temu, jer sa
│ je dovoljno ja uzurpirao:)(a moze i u temi da mi odgovori, nemam nista proti
Ajd nek odgovore ovde, jer i mene muče isti problems ;)
Sledge DAMMIR!
pascal.1063wizard,
-> #1058, valhala> Objasnite neznalici:) sta su to qcreate, cdp, acd, etc.:)))))
ACD je najbolji utility program za zamenu dos komande CHDIR.
pascal.1064dekiper,
-> #1046, ilotina>> gađanje video memorije
Evo odgovora na tvoje pitanje... Video memorija se kod Herculesa nalazi na
adresi $B000:0000 dok je kod CGA/EGA/VGA na $B800:0000 (sto se nisu usa-
glasili???). Najlaksi nacin da prolvalis gde je video memorije je provera
adrese 0000:$0449 gde je sedmica ako je adresa $B000 ili nije sedmica ako
je adresa $B800. Dakle , to je reseno. Dajem ti mali primer u kojem ces videti
kako sve ovo prakticno primeniti. Ovaj programcic upisuje veliko C (moze se
promeniti) u gornjem levom uglu, odnosu na adresu $B800(ili $B000):0000 sto
je levi gornji ugao. Vresnost $B800(ili $B000):0002 bi ispisala ovaj znak u
prvom redu ali u drugoj koloni. Razlog tome je sto je za svaki znak potrebno
2 bajta (pozadina i sam znak).
š Ovaj program nezavisno od v. kartice upisuje veliko C u gornjem levom uglu ć
Var
Adresa:Word;
begin
if MemŠ0:$0449Ć=7 then Adresa:=$B000 else Adresa:=$B800;
š Znak u v. memoriji := Znak koji se upisuje + (boja pozadine Shl 4) ć
MemWŠAdresa:0Ć:=Word('C')+($70 Shl 4);
end.
Pozdrav, Deki
pascal.1065bulaja,
-> #1059, valhala│Drugo: koji faks da upisem ako jocu da se bavim programiranjem,
└───
Cini mi se da u ORKA-i postoji neka tema "obrazovanje" ili sl., s
obzirom da ovo pretenduje da bude opsezna diskusija (prijemni je blizu
:), najbolje da se preselimo tamo.
pascal.1066valhala,
-> #1065, bulajaOdosmooooooooooooooooooooooo:))))
Sorry for the disturbance:)
pascal.1067bulaja,
**** new file ****
R:\IBMPC\PASCAL\*.*
----------------------
anivga11 arj 160305 Animacija sprajtova na VGA (320*200*256 mod) za TP6 #1
anivga11 a01 158797 Animacija sprajtova na VGA (320*200*256 mod) za TP6 #2
Some of ANIVGA's features are:
- flickerfree animation by a "page-flipping" algorithm and using the
display enable signal
- sprite movement in any increments you want
- arbitrary background image for the animation
- full use of the VGA's 256-color mode
- several sprite display methods available:
- sprites can be written normally (covering underlying figures)
- sprites can be declared to be transparent with regard to the background
or other sprites pixel by pixel
- sprites can change their color depending on the underlying background
image (-> shadow function)
- display methods can be different for each sprite
- pixel precise hit-detection routine built in
- correct clipping of sprites at the screen boundaries
- up to 32767 different sprites
- up to 500 sprites may be simultaneously active
- maximal size of each sprite = 64k
- maximal size of all loaded sprites only restricted by available memory
- works with virtual coordinates in the range -16000..+16000
- thus simple creation of horizontal/vertical "scrolling" games
- scrolling background image, too
- several supporting routines to: drawing lines (with built in clipping-
algorithm), points and graphic-text (incl. clipping), automatic heap
management for loading of sprites, sprite libraries, background images,
processor-speed adjustment, palette handling,...
What ANIVGA does _not_ support:
- EMS or XMS memory (to slow)
- resolutions other than 320x200x256 (compatibility question)
pascal.1068snemcev,
-> #1059, valhala>> Prvo: pre neki dan pomenu mi drug da je(valjda u Beogradu) otvoren
>> FON-fakultet organizacionih nauka
Dobro jutro Kolumbo!
pascal.1069mmile,
-> #1060, peca.st>
> Može li se nekako povezana lista upisati u fajl?
> Ne svaki element te liste posebno, nego čitava lista odjednom.
Neverujem ... mozda jedino ako su svi clanovi liste u memoriji jedan
iza drugog pa onda iskopiras sadrzaj tog dela memorije sa blockwrite
u datoteku....
pascal.1070mmile,
-> #1064, dekiper> (sto se nisu usa- glasili???)
Da bi moglo da se radi sa dva monitora u isto vreme.
pascal.1071vitez.koja,
-> #1060, peca.st#=> Može li se nekako povezana lista upisati u fajl?
#=> Ne svaki element te liste posebno, nego čitava lista
#=> odjednom.
Moze pod uslovom da je kontinualna u memoriji, sto je malo
preoptimisticka pretpostavka.
pascal.1072peca.st,
-> #1058, valhala!-> Objasnite neznalici:) sta su to qcreate,
!-> cdp, acd, etc.:)))))
Nema to veze sa pascalom (osim što je pisano u njemu :),
a to su programi tipa ncd što su ih pisali sezamovci. :)
Valjda sam u pravu?
Peđa.
pascal.1074eagle,
Pozdrav!
Kako da napišem interrupt proceduru koja bi vraćala neku vrednost? npr.
napišem u nekom drugom programu intr(xx,regs), i moj rezidentni program
mi vrati u regs.dl neku vrednost.
Konkretno, treba da mi moj rezidentni program vrati adresu jedne promenljive,
pa ako neko zna može i bez interapta.
(E)
pascal.1075ivanna,
-> #1059, valhala> Drugo: koji faks da upisem ako jocu da se bavim programiranjem,
> ali da ne se ne forcira mnogo fizika, a matematika u umerenim
> kolicinama? Citao sam neke informatore, i raspitivao se malo
> ali nemam dovoljno informacija:(((
Na ETF-u, PMF-u i FON-u postoje smerovi vezani za racunare.
Nisam sigurna dal' ima nesto i na Saobracajnom.
Na FON-u najverovatnije ima najmanje fizike i matematike
(tj. najlakse je). Na PMF-u znam neke koji su 3. godina i
kompjuteru jos nisu prisli. Na ETF-u ima dosta 'sporednih'
predmeta, mada ako sprovedu ovu najnoviju ideju da zamene
neke predmete racunarskim (neko sa RT znace vise o tome),
ETF bi, po meni, postao najbolji za sve one koji zele da
studiraju racunare. Malo je tezi (mozda je samo izgovor ;),
duze traje, al' se verovatno isplati.
pascal.1076macak,
-> #1074, eagle█ napisem u nekom drugom programu intr(xx,regs) i moj rezidentni
█ program mi vrati adresu promenljive.
Ajd' malo pojasni ovo. Jedino da ti tvoj rezidnetni program
presrece interapt xx i kada u svakom programu napises intr(xx,r)
da ti tsr vrati vrednost.
pascal.1077drakce,
-> #1074, eagle
│ Kako da napišem interrupt proceduru koja bi vraćala neku vrednost?
└─────────
Pogledaj u Help, pod imenom Registers, tu ti je objašnjena struktura te
promenljive. Moraš koristiti DOS Unit. Evo ti primera, izlaz je u regs.al:
{ Read Keyboard Flags (40:17) }
Uses DOS;
var regs: Registers;
begin
regs.AH:=02;
intr($16, regs);
Writeln(regs.AL);
end.
Što se traženja adrese neke (TP) promenljive tiče, možeš i ovako:
var rec: string;
i, seg_adr, ofs_adr: word;
begin
rec:='Hello';
seg_adr:=seg(rec);
ofs_adr:=ofs(rec);
writeln('Adresa je (dekadno): ',seg_adr,':',ofs_adr);
for i:=1 to length(rec) do writeln(Chr(Byte(Ptr(seg_adr, ofs_adr+i)^)));
end.
Pozdrav
pascal.1078ficus,
-> #1060, peca.st:) Moze li se nekako povezana lista upisati u fajl?
:) Ne svaki element te liste posebno, nego citava lista odjednom.
Ne ali mozes da formiras listu u fajlu pa ako te interesuje....
pascal.1079eagle,
-> #1076, macak> Ajd' malo pojasni ovo. Jedino da ti tvoj rezidnetni program
> presrece interapt xx i kada u svakom programu napises
> intr(xx,r) da ti tsr vrati vrednost.
Jeste, to sam mislio... jel znaš kako se radi? :)
(E)
pascal.1080eagle,
-> #1077, drakce> Pogledaj u Help, pod imenom Registers, tu ti je objašnjena
> struktura te promenljive. Moraš koristiti DOS Unit. Evo ti
> primera, izlaz je u regs.al:
>
> š Read Keyboard Flags (40:17) ć
> Uses DOS;
> var regs: Registers;
> begin
> regs.AH:=02;
> intr($16, regs);
> Writeln(regs.AL);
> end.
Ma OK to :)
Ja hoću da napišem proceduru koju bih okačio na neki prekid, a da mi iznese
nešto npr. u AL
(E)
pascal.1081ppekovic,
-> #1075, ivanna>> Na FON-u najverovatnije ima najmanje fizike i matematike
>> (tj. najlakse je).
Na FON-u nema fizike uopšte. FON je fakultet koji je usmeren
ka računarskoj podršci biznisu. Matematike ima (standardno I i II
+ numerička analiza i diskretna matematika), statistike pogotovu.
>> ETF bi, po meni, postao najbolji za sve one koji zele da
>> studiraju racunare. Malo je tezi (mozda je samo izgovor ;),
S dužnim poštovanjem gospođice, ali prvo bi trebala da pitaš
čoveka šta ga zanima u oblasti računara pa da deliš savete.
Paya
pascal.1082zddb,
Hitno mi trebaju naša slova za PASCAL. Radi se o jednom prijatelju koji bi da u
svoj program u grafičkom (i tekst) modu ubaci naša slova normalne veličine.
Pošto mi nije poznat princip rada (znam samo da u BGIDEMO postoje neka ogromna
slova), pretpostavljam da se radi o jednom fajlu koji se poziva pri
kompajliranju. Ne znam da li je tu raspored fiksan (poželjno je YUSCII) ili se
može mijenjati. Možda postoji i neki editor!? Molio bih nekog stručnjaka za
PASCAL da mi ukratko objasni kako tu stoje stvari!? Možda dolazi u obzir i neka
"C" verzija slova ili iz nekog drugog programa, uz doradu?
Pozdrav, Zoran D. Brkić
pascal.1083dejanr,
-> #1082, zddb>> Hitno mi trebaju naša slova za PASCAL.
Nisam razumeo da li ti treba ćirilica ili latinica. Ako je ćirilica,
skini iz direktorijuma FUN igru PAUS, u okviru nje imaš .CHR ćirilični
font, uz dozvolu autora da se dalje koristi.
pascal.1084sbrk,
-> #1082, zddb>> Hitno mi trebaju naša slova za PASCAL.
Evo, stižu. To ti je Triplex font u koji sam ja ubacio naša slova u Yuscii
rasporedu. Inače, to može da se uradi u nekom FE (Borlandovom Font Editoru),
BGIEDIT.ARJ je dugačak oko 55 Kb. Ne znam gde sam ga pokupio, verovatno ovde na
Sezamu, pa pogledaj stare poruke.
>> Molio bih nekog stručnjaka za
>> PASCAL da mi ukratko objasni kako tu stoje stvari!?
Sebe baš i ne smatram nekim strušnjakom za Pascal, aletoo mislim, prezimenjaci
smo, pa da ti pomognem.
Pozdrav, SLavisha.
PS. Sa ovim editorom, znači možeš da menjaš sve Borlandove fontove (TP,
Quattro...)
triplex.arjpascal.1085ivanna,
-> #1081, ppekovic>>> ETF bi, po meni, postao najbolji za sve one koji zele da
>>> studiraju racunare. Malo je tezi (mozda je samo izgovor ;),
>
> S duznim postovanjem gospodice, ali prvo bi trebala da pitas
> coveka sta ga zanima u oblasti racunara pa da delis savete.
U pravu ste, postovani gospodine :), dakle da se ispravim:
ja bih to upisala da zelim da studiram racunare. Necu da te
pitam koja te oblast zanima, jer ne znam sta se tacno predaje
na Fon-u i PMF-u. Namena onog 'saveta', gore citiranog,
je bila da ti skrene paznju da se na ETF-u nesto menja, tj. da
o tome verovatno nema nista u starom informatoru.
Ti se valhala lepo raspitaj kod ljudi koji su sa FON-a, sa PMF-a
i sa ETF-a, ali sa smera racunari...jos samo da ti odgovore na
poruku.
pascal.1086pedjak,
-> #1074, eagle> Kako da napišem interrupt proceduru koja bi vraćala neku vrednost?
> npr. napišem u nekom drugom programu intr(xx,regs), i moj rezidentni
> program mi vrati u regs.dl neku vrednost.
Mislim da bi to moglo ovako:
uses dos;
var r:registers;
oldint:pointer;
function vrati:longint;
var
temp:longint;
begin
temp:=seg(promenljiva);
temp:=temp shl 16;
temp:=temp+ofs(promenljiva);
vrati:=temp;
end;
procedure link;assembler;
asm
push es
push ds
push cx
push bx
push si
push di
push bp
call vrati
pop bp
pop di
pop si
pop bx
pop cx
pop ds
pop es
end;
begin
getintvec(60,oldint);
setintvec(60,člink);
intr(60,r);
writeln('segment promenljive:',r.dx);
writeln('offset promenljive:',r.ax);
setintvec(60,čoldint);
end.
Ovo bi trebalo da radi, probaj...
pascal.1087mmile,
-> #1086, pedjak > push es
> push ds
> push cx
> push bx
> push si
> push di
> push bp
> pop bp
> pop di
> pop si
> pop bx
> pop cx
> pop ds
> pop es
Da li se ovo moze zameniti sa pusha i popa ili sl. ?
pascal.1088peca.st,
-> #1078, ficus!-> Ne ali mozes da formiras listu u fajlu pa
!-> ako te interesuje....
Nije to što misliš, meni je trebalo baš ono što ne može. :(
A ovo što ti kažeš (ako sam dobro razumeo), to, naravno, znam.
Peđa.
pascal.1089vitez.koja,
-> #1087, mmile#=> Da li se ovo moze zameniti sa pusha i popa ili sl. ?
Jok, ako hoces da ti proradi kod mbulata (na XTu) ;>>>>>
pascal.1090bdm.,
-> #1075, ivanna## Na FON-u najverovatnije ima najmanje fizike i matematike
Pogledao sam baš juče od drugara spisak predmeta prve dve godine
na FON-u i moram reći jeste lako na izgled ali koliko samo bubačenja
(ekonomija, organizacija, bla-truć).
## (tj. najlakse je). Na PMF-u znam neke koji su 3. godina i
## kompjuteru jos nisu prisli. Na ETF-u ima dosta 'sporednih'
Ja sam na PMF-u i šta da kažem nije naivno, prve dve godine treba
stvarno radom preći ali bar po spisku predmeta dosta su interesantne
III i IV.
Na ETF-u meni je lično bila problem fizika... :(
BDM.
pascal.1091dzakic,
-> #1089, vitez.kojaH>> Jok, ako hoces da ti proradi kod mbulata (na XTu) ;>>>>>
Nece raditi ni na AT-u, jer popa i pusha ne cuvaju segment registre!
pascal.1092mazi,
-> #1091, dzakic> Nece raditi ni na AT-u, jer popa i pusha ne cuvaju segment
> registre!
Ali je mnogo lakše:
PUSH DS
PUSH ES
PUSHA
nego
PUSH DS
PUSH ES
PUSH AX
PUSH BX
PUSH CX
PUSH DX
PUSH SI
PUSH DI
PUSH BP
PUSH SP
Ivan.
pascal.1093isekulovic,
-> #1082, zddb>> može mijenjati. Možda postoji i neki editor!? Molio bih nekog
Postoje dva editora na sezamu. Jedan (lošiji) je SFE u direktorijumu a
drugi je vezan za neku od poruka u ranijim pascal temama i mislim da se
arhiva zove bgiedit.arj.
pascal.1094m.hristodulo,
-> #1075, ivanna>> Na ETF-u, PMF-u i FON-u postoje smerovi vezani za racunare.
>> Nisam sigurna dal' ima nesto i na Saobracajnom.
Ima i na Višoj Poslovnoj smer informatike, al najbolje
je na ETF-u (ako zanemariš struju) i na FON-u (ako zanemariš
ekonomiju i sl.), jer imaju računare. Ostalo mislim da nije
vredno razmišljanja. Bez uvrede PMF-ovci, ali nešto vas nema u
mreži...
pascal.1095dejanr,
==========
borland/bpascal.dos #6684, from jaumesimon, 1315 chars, Thu May 20 12:04:07
1993
----------
TITLE: PrefixSeg selector in TP 7.0 Protected Mode
I have implemented a program that opens more than 20 files. The code to
attain this is :
Type/
PSPType = Record
Fill1 : Array[1..22] of byte;
FileHandleArray : Array[1..20] of byte;
Fill2 : Array[1..8] of byte;
FHTableSize : Word;
FHTableAddress : Pointer;
Fill3 : Array[1..200] of byte;
end;
Const MaxFiles = 100;
Var PSP : ^PSPType;
MyFileTable : Array[1..MaxFiles] of byte;
Procedure ExpandFileTable;
Begin
PSP := Ptr(PrefixSeg,0);
FillChar(MyFileTable,SizeOf(MyFileTable),255);
PSP^.FHTableSize := MaxFiles;
PSP^:FHTableAddress := @MyFileTable;
Move(PSP^.FileHandleArray,MyFileTable,20);
End;
The probles is when I want to execute this in a protected mode (I don't
have problems in real mode). Sometimes the program aborts before the first
sentence an other times after opening two files (in this case is necessary
a reset) but always without error messages.
The most remarkable thing is that the program only fails the first time
after starting the computer. After that, the programs's behaviour is always
perfect until a new reboot.
I would appreciate if any one could help me. Thank you.
pascal.1096skerl,
-> #1094, m.hristodulo│ vredno razmisljanja. Bez uvrede PMF-ovci, ali nesto vas nema u
│ mrezi...
└───
A objasni mi, molim te, kakve veze ima prisustvo ili
odsustvo sa mreza sa znanjem programiranja (o tome je bilo
reci, zar ne :) ).
Pozdrav,
Skerl.
pascal.1097pedjak,
-> #1087, mmile> Da li se ovo moze zameniti sa pusha i popa ili sl. ?
Ne može, jer kao što vidiš, ne čuvaju se svi registri, kroz AX
i DX se vraćaju rezultati funkcije.
pascal.1098eagle,
-> #1086, pedjak> procedure link;assembler;
> asm
> push es
> push ds
> push cx
> push bx
> push si
> push di
.....
> Ovo bi trebalo da radi, probaj...
Ne radi. Blokira :(
pascal.1099ilazarevic,
-> #1094, m.hristodulo> Ima i na Višoj Poslovnoj smer informatike, al najbolje
> je na ETF-u (ako zanemariš struju) i na FON-u (ako zanemariš
A zašto zanemarivati struju? Siguran sam da postoji značajan procenat ljudi
koji bi da budu hardveraši pre svega.
pascal.1100ilazarevic,
-> #1080, eagle> Ja hoću da napišem proceduru koju bih okačio na neki prekid, a da mi
> iznese nešto npr. u AL
procedure Okacena_zar_ne; interrupt;
begin
...
end;
begin
...
setintvec($9,okacena_zar_ne);
Umesto devetke ide naravno bilo koji interapt, a treba i još malo šminke.
Recimo, sačuvaj raniju proc. koja je bila na tom interaptu u nekoj
promenljivoj da bi posle mogao da vratiš...
pascal.1101eagle,
-> #1100, ilazarevic> setintvec($9,okacena_zar_ne);
Jeste okačena, ali kako da je napišem?
pascal.1102sslavko,
Ne znam da li je "Bug " ili "Future" :) ali je vrlo neprijatna
stvar. Pokušaj da izvršim najobičniji write je rezultovao porukom
"Disk read error". Nalaženje greške na osnovu Run-time error-a je
prijavilo da data adresa ne postoji. A sve zato što sam sa
isključenom I/O kontrolom pokušao da čitam iz fajla. Da nisam bio
sto posto siguran da su ostali delovi programa dobri ne bih tako
brzo našao grešku. Ovde je jedan program koji proizvodi takvu grešku.
var f:file of byte;
i:byte;
begin
assign(f,'x');
š$I-ć
reset(f);
if IOResult<>0 then rewrite(f);
read(f,i);
š$I+ć
write('A');
end.
pascal.1103m.hristodulo,
-> #1096, skerl>> A objasni mi, molim te, kakve veze ima prisustvo ili
>> odsustvo sa mreza sa znanjem programiranja (o tome je bilo
>> reci, zar ne :) ).
Naravno da nema, ali ima sa održavanjem znanja. Naime,
čuo sam od drugarice (II godina PMF-a, smer informatike), da u
prvoj i drugoj godini studenti malo vide računare, a da ih tek
upoznaju kasnije... U tom smislu sam i pomenuo prisustvo u
mreži. Da vam dozvoljavaju da koristite računar od prvog dana
studiranja (kao nama na ETF-u, ili na FON-u), onda biste bili u
kontaktu sa ostalim programerima BU-a, a ne ovako, svet za
sebe...
Rekoh: bez ljutnje, i tako nek ostane.
pascal.1104eagle,
-> #1102, sslavko> Ne znam da li je "Bug " ili "Future" :) ali je vrlo neprijatna
> stvar. Pokušaj da izvršim najobičniji write je rezultovao
> porukom
Nije bug, već ostavljaš IO grešku. Jednostavno treba "očistiti" IOResult
neposredno pre š$I+ć , bilo kakvim pozivanjem. Na primer:
š$I-ć
.....
if ioresult=0 then;
š$I+ć
write('A');
pascal.1105nbatocanin,
-> #1094, m.hristodulo> Bez uvrede PMF-ovci, ali nešto vas nema u mreži...
Bojim se da grešiš ;) Evo, ja sam završio PMF i uradio priličan broj
seminarskih, diplomskih i uopšte *skih radova za ETF, Višu, FON,
mašinski, građevinu, arhitekturu i svašta još, tako da prilično
objektivno mogu sagledati šta se i u kojoj meri uči na ovim
fakultetima. ETF (posle PMF-a, naravno) najbolje poznajem, jer sam
radio sa dosta ljudi zaposlenih na njemu, slušao sam predavanja
tamošnjih profesora, a dosta njih i lično poznajem.
U suštini, stvar se svodi na sledeće: naši fakulteti su napravljeni
za prosečne studente, a ako je neko u toj kategoriji, skoro je
svejedno šta će studirati. Ionako će kasnije na poslu naučiti sve što
mu je potrebno za prosečan rad. Oni što malo više traže, jednostavno
neće to naći na fakultetima. Tamo mogu naći par dobrih profesora koji
će ih eventualno zainteresovati za nešto, i to je sve. Sve ostalo će
morati sami da rade. Fraza da će tamo naučiti da uče mislim da nije
tačna. Da ne ulazim u raspravu zašto je to tako, od sistema u kome se
ljudi bave naukom tako što skupljaju neke poene pišući određen broj
radova ništa više se i ne može očekivati.
Zato, moj savet onima koji upisuju fakultet je: prst na čelo i
razmislite *zašto* to hoćete. Ako hoćete titulu ili bolje radno
mesto, onda ste van moje diskusije ;) Ako ste željni znanja,
zaboravite na oduševljenje bilo kojim fakultetom i spremite se sami
da radite. Fakultet možete upisati samo zbog prethodne stavke ;( A
izaberite svakako onaj koji ima predmete najbliže *vašem*
interesovanju.
pascal.1106bdm.,
-> #1103, m.hristodulo## čuo sam od drugarice (II godina PMF-a, smer informatike), da u
Mislis od Spi(ridule). :)
## prvoj i drugoj godini studenti malo vide računare, a da ih tek
## upoznaju kasnije... U tom smislu sam i pomenuo prisustvo u
Na istom sam mestu gde i ona i mogu ti reći da programiranja nema
mnogo (trenutno). A odsustvo sa mreže shvati u tome što ja na celom
svom smeri znam samo nekih desetak ljudi koji nešto tipkaju na compu.
Znači nije problem u fakultetu već u njima a što se tiče pristupa
računarima na PMF-u ima toga dovoljno treba samo hteti...
## mreži. Da vam dozvoljavaju da koristite računar od prvog dana
## studiranja (kao nama na ETF-u, ili na FON-u), onda biste bili u
Dozvoljavaju...
BDM.
pascal.1107skerl,
-> #1103, m.hristodulo
│ cuo sam od drugarice (II godina PMF-a, smer informatike), da u
│ prvoj i drugoj godini studenti malo vide racunare, a da ih tek
└────
Pre bi moglo da se kaze da su studenti nezainteresovani
za rad, jer racunara ima i pristupacni su, nego da im fakultet
to brani ili, u blazoj varijanti, ne obezbedjuje. Ko hoce moze
da radi na racunarima nezavisno od toga koja je godina. Isto
vazi i za mrezu.
│ Rekoh: bez ljutnje, i tako nek ostane.
└────
Ljutnje nije ni bilo, samo nije to sve bas tako k'o sto
bi se moglo pomisliti :)
Pozdrav,
Skerl.
pascal.1108m.hristodulo,
-> #1099, ilazarevic>> A zašto zanemarivati struju? Siguran sam da postoji značajan
>> procenat ljudi koji bi da budu hardveraši pre svega.
Zato što nema šanse da položiš Elektroniku, kod Caje ni
za dve godine, a da ne pominjem da kreneš sa programerskim
fazonom, i nekom ozbiljnom šljakom, nema teorije da te više
interesuje Teorija Kola, Elektromagnetika, ET Materijali, i sl.
srnj. Potpuno se obeshrabriš... :(
pascal.1109skerl,
TOTDEMO.ZIP TechnoJock's Object Toolkit demos (TP5.5+),1/4
totdemo.zippascal.1110skerl,
TOTDOC.ZIP TechnoJock's Object Toolkit documentation, 2/4
totdoc.zippascal.1111skerl,
TOTNG.ZIP TechnoJock's Object Toolkit, Norton Guide, 3/4
totng.zippascal.1112skerl,
TOTSRC.ZIP TechnoJock's Object Toolkit sources (TP5.5+),4/4
Source Files:
EXTFAST PAS Extensions to totFAST
EXTIO PAS Extensions to totIO
EXTLINK PAS Extensions to totLINK
EXTWIN PAS Extensions to totWIN
TOTBUILD PAS Program for building all units
TOTDATE PAS Date management
TOTDIR PAS Directory display and file selection
TOTFAST ASM Assembly module for screen writing
TOTFAST OBJ Object file for TOTFAST.ASM
TOTFAST PAS Screen writing
TOTFLAGS INC Conditional defines and compiler directives
TOTINPUT PAS Keyboard and mouse control
TOTIO1 PAS Input objects
TOTIO2 PAS Input objects
TOTIO2 INC Input objects
TOTIO3 PAS Input objects
TOTKEY PAS Key constants
TOTLINK PAS Linked list manager
TOTLIST PAS Browse and list windows
TOTLOOK PAS Controls overall color defaults
TOTMENU PAS Menus
TOTMENU INC Menus
TOTMISC PAS Miscellaneous procedures and functions
TOTMSG PAS Message windows
TOTREAL PAS Real type declarations
TOTSTR PAS String manipulation
TOTSYS PAS Hardware
TOTWIN PAS Window management
Pozdrav,
Skerl.
p.s. Sve cetiri arhive su sa Sezamovim hederom.
totsrc.zippascal.1113ssokorac,
-> #1102, sslavko ─┼┤ read(f,i); Ovde je došlo do menjanja IOResult-a, ali pošto je
─┼┤ š$I+ć aktivan š$I-ć, nema Run-Time Error-a.
─┼┤ write('A'); E, sada, pokušavaš da pišeš a IOResult je različit
on 0, a š$I+ć uključeno i - Run-Time Error.
Dodaj samo jedno IOResult; i, naeavno, š$X+ć
pascal.1114sslavko,
-> #1105, nbatocanin>> razmislite *zašto* to hoćete. Ako hoćete titulu ili bolje
>> radno mesto, onda ste van moje diskusije ;) Ako ste
>> željni znanja, zaboravite na oduševljenje bilo kojim
>> fakultetom i spremite se sami da radite
Upravo to se sa mnom desilo. Upisao PMF sa namerom da učim ono što me
najviše interesuje - programiranje. I učio sam ga, nije da nije ali da nisam
sam isao u računarsku laboratoriju (ala zvuči :)) ne bih tamo ni video računar.
Na kraju sam, posle dve godine odustao jer sam video da to isto mogu da radim i
kući.
PS. Ipak bi cela ova rasprava trebalo da se preseli u drugu temu.
pascal.1115mmile,
-> #1098, eagle>
> Ne radi. Blokira :(
Stavi š$M x,y,zć
pascal.1116m.hristodulo,
-> #1106, bdm.>> Mislis od Spi(ridule). :)
A, tako je zovu... :) Pravo joj je ime Danijela.
>>## mreži. Da vam dozvoljavaju da koristite računar od prvog
>>## dana studiranja (kao nama na ETF-u, ili na FON-u), onda
>>## biste bili u
>>
>> Dozvoljavaju...
OK, onda eto mene kod vas, ionako nikad neću položiti
onu Cajotroniku. Nego nešto sam se raspitivao, pa sam čuo da
neki tu, na PMF-u imaju pristup @YUBGSS21.BITNET računaru, pa
ako imaš nekih podrobnijih informacija, piši!
pascal.1117ilazarevic,
-> #1108, m.hristodulo> Zato što nema šanse da položiš Elektroniku, kod Caje ni
> za dve godine, a da ne pominjem da kreneš sa programerskim
> fazonom, i nekom ozbiljnom šljakom, nema teorije da te više
> interesuje Teorija Kola, Elektromagnetika, ET Materijali, i sl.
> srnj. Potpuno se obeshrabriš... :(
žek, ček, nisam još stigao tamo... Kad dođem, videćemo koliko je teška ta
Elektronjika ;)
pascal.1118ilazarevic,
-> #1101, eagle> Jeste okačena, ali kako da je napišem?
Da li hoćeš da bude rezidentna ili ne?
Ako je rezidentna, onda ovako:
var proc:procedure;
procedure xx; interrupt;
begin
inline($9c);
proc;
... šovde pišeš šta ti već treba, dakle bilo štać
end;
begin
getintvec($9,proc);
setintvec($9,xx);
keep(0);
swapvectors;
end.
Proc je promenljiva u kojoj moraš da sačuvaš staru vrednost interapta na koji
kačiš svoju proceduru, da ne bi došlo do zabune.
pascal.1119pedjak,
-> #1098, eagle> Ne radi. Blokira :(
Uh, izvini :( Ovo sam kucao iz glave i nisam proverio. Sad videh
male greščice. Evo, treba ovako
procedure link;assemler;
asm
sti
push es
push ds
push cx
push bx
push si
push di
push bp
mov ax,čdata
mov ds,ax
call vrati
pop bp
pop di
pop si
pop bx
pop cx
pop ds
pop es
iret
end;
Ostalo je sve isto. Ovo sam proverio kod mene i radi.
pedja
pascal.1120eagle,
-> #1115, mmile>> Ne radi. Blokira :(
> Stavi š$M x,y,zć
Naravno da sam stavio. Blokira kada pozivam :(
pascal.1121bdm.,
-> #1116, m.hristodulo## A, tako je zovu... :) Pravo joj je ime Danijela.
Glb, moja greška, mislio sam da ti je drugarica Grkinja a Spi
je jedina takva. :)
## neki tu, na PMF-u imaju pristup @YUBGSS21.BITNET računaru, pa
## ako imaš nekih podrobnijih informacija, piši!
Ne znam baš mnogo o tome, niti provodim vreme tamo pored računara,
ali jednom prilikom sam video tipa da se šetao svugde po svetu i
reče mi da je račun dobio jednostavno rekavši hoću, čak su mu
objasnili i kako se sve to radi... :)
BDM.
pascal.1122sslavko,
-> #1113, ssokorac>> E, sada, pokušavaš da pišeš a IOResult je različit on 0, a š$I+ć
>> uključeno i - Run-Time Error.
Da, to sam skontao ali mislim da je ipak malo nezgrapno rešeno sve to.
"Disk read error" ipak zvuči malo čudno ako se radi sa ispisom na ekran.
pascal.1123skerl,
┌──────────┐
│ TPUCat │█
└──────────┘█
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
A TPU Cataloging Utility
Version 1.0
February 1, 1993
by Brian Driesse
ALL RIGHTS RESERVED
This program is FREEWARE. You are granted the right to copy
and distribute TPUCat as long as this documentation is included.
ĐŠč TPUCat Use čŠĐ
If you're like me (a programmer with an abundance of TPUs), you may
often find yourself wondering what fucntions and/or procedures are
included in a given unit. Or, you may be looking for a certain type
of function (eg. utilities for the printer) and you spend too much time
looking for the unit that meets your needs. If so.....
I wrote TPUCat to help organize the many TPUs I have collected over
the years (both those I wrote and those downloaded from FTP sites). It
is quite simple, but very helpful all the same.
In essence, I wanted to categorize my various TPUs based on their
respective functions and usefullness. In version 1.0 the following
categories exist:
Communications
Environment
Error Handling
Files
Graphics
Keyboard
Math
Misc
Mouse
Printer
Screen
Sound
Strings
System
TP Specific
TSR
TurboVision.
Also, the TPUs are cataloged based on whether any of the following
are available:
Source Code
Documentation
Demo (Source).
The program itself is very user-friendly. Just follow the on-screen
prompts/instructions. There are three (3) basic operations:
Search by topic - Scan the catalog for TPUs which
have functions dealing with a
given topic (listed above).
Add a TPU entry - Add a listing for a new TPU.
eXit to DOS - Save changes and exit to system.
Pozdrav,
Skerl.
tpucat10.zippascal.1124skerl,
BP7BUGS2.LST - Version 2 of BP 7.0 bug list
This is the second edition of my completely
*un*official list of bugs in BP 7.0.
Pozdrav,
Skerl.
pascal.1125sjeremic,
Da li neko zna šta je sa DLGDSN.ZIP
(ĐibmpcĐpascal). Ne uspevam da ga raspakujem bez greške.
Kojim PKZIP'om je pakovan (možda je u tome rešenje)?
Pozdrav
pascal.1126sjeremic,
-> #1102, sslavko=> var f:file of byte;
=> i:byte;
=>
=> begin
=> assign(f,'x');
=> š$I-ć
0=> reset(f);
1=> if IOResult<>0 then rewrite(f);
2=> read(f,i);
3=> š$I+ć
4=> write('A');
=> end.
Deco, čitajte šta piše!!!!!!!!!!!!!!!!
0) otvara datoteku
1) ako ona ne postoji onda je kreira (praznu)
2) čita iz datoteke
ŠTA AKO JE NIJE BILO: NAPRAVLJENA JE NOVA-PRAZNA,
A ONDA IZ NJE SE NEŠTO POKUŠAVA žITATI.
NE MOčE!
Eventualno (ako se to traži naravno) da bude
1) if
IOResult<>0
then
rewrite(f)
2) else
read(f,i);
PS: Ono deco, kao onima koji uče, nije uvredljivo
pascal.1127eagle,
-> #1126, sjeremic> Deco, čitajte šta piše!!!!!!!!!!!!!!!!
> ŠTA AKO JE NIJE BILO: NAPRAVLJENA JE NOVA-PRAZNA,
> A ONDA IZ NJE SE NEŠTO POKUŠAVA žITATI.
Veelika mudrost! Poenta priče je bila da se izvede da program ne prijavi
(očiglednu) grešku. Smanji doživljaj...
pascal.1128ssokorac,
-> #1126, sjeremic ─┼┤ Eventualno (ako se to traži naravno) da bude
Ma, sve je to ok, zato je i stavljeno š$I-ć, ali stvar je bila zašto sa
write(a) javlja Disk Read Error.
pascal.1129beast,
-> #1123, skerl>> A TPU Cataloging Utility
žemu ovo služi? :)
pascal.1130bulaja,
-> #1124, skerl│BP7BUGS2.LST - Version 2 of BP 7.0 bug list
└───
Thanks, prebaceno u Pascal dir.
pascal.1131valhala,
-> #1075, ivanna>###### Na PMF-u znam neke koji su 3. godina i
>###### kompjuteru jos nisu prisli.
Eto, to je bas ono sto hocu da IZBEGNEM! Nervira me to sto covek ne moze da se
posveti fino i apsolutno i samo racunarima onako kako je to moguce sa vecinom
drugih oblasti, nego ti utovare petnaest hiljada sporednih predmeta.
Za bavljenje racunarima, bar kakav ja utisak imam, nije potrebno forsirati
matematiku onoliko koliko je guraju-ako mi treba matematika, trazicu nekog da
mi to uradi, pa cu iz toga izvuci ono sto mi treba.Mozda gresim, ali ako je
tako
onda to neiskustvo govori iz mene.
pascal.1132valhala,
-> #1107, skerl>###### Pre bi moglo da se kaze da su studenti nezainteresovani
>###### za rad, jer racunara ima i pristupacni su, nego da im
>###### fakultet to brani ili, u blazoj varijanti, ne
>###### obezbedjuje. Ko hoce moze da radi na racunarima nezavisno
>###### od toga koja je godina. Isto vazi i za mrezu.
?! Ne mogu da razumem da neko upise informaticki smer i onda NIJE ZAINTERESOVAN
za rad sa racunarima. Nego, ono sto sam stvarno hteo da zamolim jeste da mi
neko
mailne (ako nije previse obimno za kucanje) nekakav presek rada na PMF i\ili
ETF, onako cisto informativno( za informaticke smerove, naravno), da vidim sta
mogu da ocekujem, jer imam osecaj da u informatoru ne daju previse
informacija:)
Kakve tezine su prijemni ispiti? Neko rece da su nasi fakulteti pravljeni za
mediokritete...
Val.
pascal.1133paki,
-> #1129, beast>>> A TPU Cataloging Utility
>
> žemu ovo služi? :)
Ako imaš 300 fajlova u direktorijumu DOC znaš čemu služi :)
Evo, ja znam :))
pascal.1134dejanr,
-> #1132, valhalaOdgovor u ORKA/obrazovanje.
pascal.1135skerl,
-> #1129, beast│>> A TPU Cataloging Utility
│
│ Cemu ovo sluzi? :)
└───
Nesto kao CatDisk ali za tpu-ove :)
Pozdrav,
Skerl.
pascal.1137jasicp,
-> #1125, sjeremic> Da li neko zna sta je sa DLGDSN.ZIP
Meni normalno ide, PKZIP sa Sezama ( 2.04 valjda ).
pascal.1138jasicp,
-> #1110, skerl Hajde lepo neko da smanji ovo na dve datoteke jer sam ja
sa 1200 modemom pa mi 32 min donose probleme,
Hvala unapred, Pedja !
pascal.1139sslavko,
-> #1126, sjeremic>> 1) if
>> IOResult<>0
>> then
>> rewrite(f)
>> 2) else
>> read(f,i);
Tačno. Bravo čovek. Upravo tako te linije glase nakon otkrivanja greške. Ali
pitanje je bilo sasvim drugačije. Zašto nakon toga write ili writeln koji
inače vrši ispis na ekran, prijavljuje Disk Read Error. Savršeno je jasno da je
I/O greška ostala i da se ovo da ispraviti čitanjem IOresult-a. Isto tako je
jasno i da je write ili writeln još jedna I/O operacija. Iz mog programa se
dalo zaključiti da write i writeln testiraju IOResult ali zašto prijavljuju
Disk Read Error? Izgleda da je ipak u pitanju jedan mali, malecki bugčić.
pascal.1140sslavko,
-> #1131, valhala>> Eto, to je bas ono sto hocu da IZBEGNEM! Nervira me to
>> sto covek ne moze da se posveti fino i apsolutno i samo
>> racunarima onako kako je to moguce sa vecinom drugih
>> oblasti, nego ti utovare petnaest hiljada sporednih
>> predmeta.
Ja sam to izbegao, ali nažalost posle dve godine provedene tamo.
pascal.1141dejanr,
-> #1139, sslavko>> Tačno. Bravo čovek. Upravo tako te linije glase nakon otkrivanja greške. Ali
>> pitanje je bilo sasvim drugačije. Zašto nakon toga write ili writeln koji
>> inače vrši ispis na ekran, prijavljuje Disk Read Error. Savršeno je jasno da
>> je I/O greška ostala i da se ovo da ispraviti čitanjem IOresult-a. Isto tako
>> je jasno i da je write ili writeln još jedna I/O operacija. Iz mog programa
>> se dalo zaključiti da write i writeln testiraju IOResult ali zašto
>> prijavljuju Disk Read Error? Izgleda da je ipak u pitanju jedan mali,
>> malecki bugčić.
Pa, pre bih rekao da je poruka možda zbunjujuća. U stvari, on nije prijavio
grešku kod WRITE-a nego je to "odložena" prijava one poruke koja je zbilja
nastala pri čitanju sa diska. Verovatno kod svake I/O operacije proverava
kod greške.
pascal.1142ndragan,
-> #1131, valhala/ Za bavljenje racunarima, bar kakav ja utisak imam, nije potrebno
/ forsirati matematiku onoliko koliko je guraju-ako mi treba matematika,
/ trazicu nekog da
Cvrc i jeste u tome, da si bolji programer ako si bolji matematičar.
Nije stvar samo u tome da su matematičari postavili osnove računarstva,
nego i u određenom načinu razmišljanja koji ti matematika obezbeđuje, a
koji je nekakva najbolja voda u kojoj programerski um dobro pliva.
Pogotovu ti dobro dođe ako ne misliš da budeš samo programer koji će da
pravi zgodne male .exe za pojedine poslove, nego da budeš projektant, pa
ti često treba da za kratko vreme sagledaš funkcionisanje većeg sistema.
Slike koje stvaraš u glavi dok učiš, recimo, diferencijalnu geometriju,
kasnije dobro dođu kad lepiš tapete na krive zidove. Takvih blesavih
analogija (do imbecilnosti :) ima toliko da posle sedme više ni ne
razmišljaš odakle ti ideja. Znaš da je negde iz matematike, i osećaš se
čudno srećan što si tako pametan...
pascal.1143juros,
Da li neko zna da li kada kompajlira TP unit-e, ubacuje ceo unit u exe, ili
samo procedure koje se koriste u okviru programa?
pascal.1145dejanr,
-> #1143, juros>> Da li neko zna da li kada kompajlira TP unit-e, ubacuje ceo unit u exe, ili
>> samo procedure koje se koriste u okviru programa?
Prema Borlandovoj dokumentaciji, linker je (negde od verzije 4.0) "pametan"
i uključuje samo procedure koje su stvarno potrebne. Nisam proveravao da li
je ta tvrdnja istinita, ali valjda jeste, kad kažu ljudi.
pascal.1146m.hristodulo,
-> #1102, sslavko>> {$I+}
>> write('A');
Write je prva naredba iza $I-, pa zato TP i prijavljuje
grešku čim počne da ih ispituje. Razlog zašto u IOResult ostaje
kood predhodne greške, dok ne izvršiš čitanje istog, je
verovatno u tome, da su tvorci TP-a predvideli neku obradu
grešaka od strane programera, pa TP čuva vrednost IOResult-a dok
mu ne pristupimo radi obrade greške...
A da je IOResult izgubio vrednost nakon sledeće naredbe,
možda bi se ta greška kasnije manifestovala fatalnije, pa je
zato TP ne zaboravlja... Predostrožnost, I belive...
Feature, not a bug... Tako Treba (c) by Cobe
pascal.1147peca.st,
-> #1145, dejanr!-> Prema Borlandovoj dokumentaciji, linker
!-> je (negde od verzije 4.0) "pametan" i
!-> uključuje samo procedure koje su stvarno
!-> potrebne. Nisam proveravao da li je ta
!-> tvrdnja istinita, ali valjda jeste, kad
!-> kažu ljudi.
Sad sam proverio i čini mi se da nije.
Prvo sam napisao samo begin i end. pa kompajlirao,
a zatim stavio uses crt; begin i end. i ispalo je
više! (oko 3K) Zanimljivo je da kada sam stavio
uses dos; begin i end. bilo je isto kao i prvi put.
Peđa.
pascal.1148dejanr,
-> #1147, peca.st>> > Prema Borlandovoj dokumentaciji, linker je (negde od verzije 4.0)
>> > "pametan" i uključuje samo procedure koje su stvarno potrebne.
>> > Nisam proveravao da li je ta tvrdnja istinita, ali valjda jeste,
>> > kad kažu ljudi.
>>
>> Sad sam proverio i čini mi se da nije.
>> Prvo sam napisao samo begin i end. pa kompajlirao,
>> a zatim stavio uses crt; begin i end. i ispalo je
>> više! (oko 3K) Zanimljivo je da kada sam stavio
>> uses dos; begin i end. bilo je isto kao i prvi put.
Mislim da je stvar u tome što crt nisu samo procedure, nego u najmanju
ruku i tretman standardnog ulaza i standardnog izlaza. žim si stavio
uses crt, redirekcija više ne radi (ako ne preduzmeš neke mere). Dakle,
pošto su standardni ulaz i standardni izlaz valjda uvek deo programa
(podrazumeva se ono program xxx(input, output) na početku), verovatno
se taj deo koda mora ugraditi.
Primer sa DOS unit-om pokazuje da bi Borlandova tvrdnja ipak mogla biti
tačna. Najbolje napravi neki svoj unit sa nekoliko procedura, pa ih
nemoj pozivati i vidi šta se dešava.
pascal.1149vitez.koja,
-> #1145, dejanr#=> Prema Borlandovoj dokumentaciji, linker je (negde od
#=> verzije 4.0) "pametan" i uključuje samo procedure koje
Za njegove 'interne' unite (DOS i CRT) ovo sigurno vazi, valjda radi i
sa korisnikovim modulima.
pascal.1150m.hristodulo,
-> #1143, juros>> Da li neko zna da li kada kompajlira TP unit-e, ubacuje ceo
>> unit u exe, ili samo procedure koje se koriste u okviru
>> programa?
Samo procedure koje se koriste u okviru programa!
Provereno!
pascal.1151a.kircanski,
Da li Bp7 radi sa samo 1mb rama?
Meni javlja "out of memory..."
žini mi se da je kod ortaka radio...
pascal.1152lovro,
-> #1145, dejanr=- je ta tvrdnja istinita, ali valjda jeste, kad kazu ljudi.
Istinita je, proveravao sam. Medjutim, neki uniti (graph.tpu na primer)
cak i ako ih ne koristis nego samo kazes uses ubacuju u .exe neki svoj deo.
Crt i ostali to ne rade.
Lovro
pascal.1153juros,
Da li zaista postoji TPX, neki kompajler za expanded memoriju za TP; to sam cuo
od nekog mog ortaka?
pascal.1154juros,
Da li su Borland Pascal 7.0 i Turbo Pascal 7.0 neke vrste za visual-no
programiranje?
pascal.1155dejanr,
-> #1153, juros>> Da li zaista postoji TPX, neki kompajler za expanded memoriju za TP; to sam
>> cuo od nekog mog ortaka?
Postoji, u okviru paketa Turbo Pascal Profesional. Samo, sada je sve to
zastarelo, aktuelna verzija je Borland Pascal 7.0, tu je extended memorija
(preko DPMI standarda) potpuno podržana. Doduše, strukture su ograničene
i dalje na 64 K (fuj, fuj :( ) ali se bar može alocirati kol'ko oćeš takvih
struktura (tj. koliko staje u čitavu memoriju).
pascal.1156dejanr,
-> #1154, juros>> Da li su Borland Pascal 7.0 i Turbo Pascal 7.0 neke vrste za visual-no
>> programiranje?
Ne znam baš šta zoveš "vizuelno programiranje", ali u svakom slučaju pomoću
Borland Pascal-a 7.0 mogu da se pišu programi koji rade pod Windows-om.
Pomoću TP 7.0, koliko znam, ne mogu (osim u DOS prozoru).