PCUTIL.4

22 Aug 1995 - 23 Dec 1999

Topics

  1. setup (58)
  2. memory.mgr (62)
  3. disk.soft (338)
  4. disk.cache (14)
  5. arhiveri (350)
  6. virusi (757)
  7. grafika (1123)
  8. tools (902)
  9. razno (1585)
  10. van.conf (24)
  11. zvuk (3150)
  12. unknown (3)

Messages - arhiveri

arhiveri.316 pavijan,
Pitanje za poznavaoce. Da li neko zna (neka me prosvetli) kako da napravim samoraspakujucu arhivu na vise disketa u LHA arhiveru? Koristim verziju LHA 2.55b preuzetu sa Sezama . Program se inace, izgleda mnogo koristi kao difoltni arhiver za igre (Quake, Duke3d....i slicne). Pozdrav od pavijana.
arhiveri.317 supers, -> #315, calex
>> Šta ti je ovo trebalo?? ;))) Znaš li ti na koga si se namerio?? >> This version supports encryption, but the encryption code is >> distributed separately because of the US export regulations. See the >> file 'WHERE' for access to the encryption code. Decryption can be made >> with unzip 5.0p1 or later, or with zipcloak. Što se tiče piva, biće da si ga zaslužio, ali potrebno mi je još malo helpa. Ja već imam unzip 5.20, ali ne znam koji parametar služi za otpakivanje sa passwordom. Kada ga pokrenem bez parametara na šifrovanoj arhivi, javlja samo encrypted (not supported). A što se pakovanja pod šifrom tiče, ako sam dobro razumeo ovo gore, to ne može da odradi zip.exe nego za to ima odvojen utility?
arhiveri.318 calex, -> #317, supers
> Što se tiče piva, biće da si ga zaslužio, ali potrebno mi je još malo Definitivno, jos samo da dogovorimo sta ti znaci ono _da napojiš pivom_. ;)) > helpa. Ja već imam unzip 5.20, ali ne znam koji parametar služi za > otpakivanje sa passwordom. Kada ga pokrenem bez parametara na šifrovanoj > arhivi, javlja samo encrypted (not supported). Ne znam koja ti je to verzija, ja sam baš probao sa istom (5.20) uzetom iz direktorijuma i radi. To može da raspakuje i običan pkunzip. U onom citatu piše i ovo: █ >> file 'WHERE' for access to the encryption code. Decryption can be █ made >> with unzip 5.0p1 or later, or with zipcloak. ───────────────────────────────── Inače se radi bez sviča, kad probaš da otpakuješ (ili testiraš) arhivu, on pita za pass. > A što se pakovanja pod šifrom tiče, ako sam dobro razumeo ovo gore, > to ne može da odradi zip.exe nego za to ima odvojen utility? Ne, u pitanju je drugi komplet kojeg nema na USA sajtovima, valjda je opet u pitanju njihov zakon ali ga ima na holandskom sajtu. Ovde je deo spiska koji govori o tome. Ja sam davno skinuo ceo komplet (ali sa običnom verzijom) a posle tvog traženja sam iskopao i ovo. █ zip22xN.zip WinNT/Win95 (Intel) executables and docs (no encryption) █ zcr22xN.zip WinNT/Win95 (Intel) executables and docs (with encryption) Sad je u diru i poslednji UnZip, 32-bitna verzija mada ja koristim unzip32.exe koji je 32-bitni deo MSDOS paketa. █ unz532xN.exe WinNT/Win95 self-extracting Intel executables and docs █ unz532x3.exe MSDOS self-extracting executable (16-, 32-bit unzip, docs) Još nešto piše, WinCMD koristi InfoZIP pa ga zato preporučujem svima za pakovanje pod pendžerima (kao i za još mnogo toga). ;) █Third-party software that uses (or can use) Info-ZIP software: █ █ Windows: WinCMD █ MS-DOS: SHEZ archiver shell BTNJ, ne videh skoro da je neko pomenuo SHEZ, moram da ga potražim. :))
arhiveri.319 supers, -> #318, calex
>> Definitivno, jos samo da dogovorimo sta ti znaci ono _da napojiš >> pivom_. ;)) OK, sad ću da vidim kako rade ovi zipovi iz dira. A napajanje pivom znači da ti plaćam ture dok god si u stanju da razgovetno izgovoriš pluralizam ;)
arhiveri.320 ventura,
Evo crack za WinZip wzipkey.com
arhiveri.321 supers,
Davno sam pokrenuo pitanje kako nabaviti zaista dobar Win32 konzolni Zip i Unzip. Tek sada sam stigao da se pozabavim time i uverio se da na Sezamu u \windows\arc direktorijumu definitivno valjaju InfoZip i InfoUnzip verzije jer podržavaju kriptovanje i dekriptovanje arhiva bez ikakvih dodatnih programa: opcijom -e u Zipu i -P u Unzipu. Sada konačno mogu da pošaljem PKZIP 2.04g u penziju. Konačno mi šifre na arhivama rade, mada InfoZip/Unzip imaju svoje ćudljivosti: ne podržavaju fileliste niti unos dekriptujuće lozinke preko tastature. Calexu veliko hvala i da mi se javi u vezi dogovorenog piva, a ako ima još neko koji koristi FAR kao shell za arhive, evo magičnih redova koji omogućavaju da InfoZip radi skroz kako treba: [HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Far\Plugins\MultiArc\zip] "Extract"="unzip -o {-P %%P} %%A %%F*MQS32768" "ExtractWithoutPath"="unzip -o -j {-P %%P} %%A %%F*MQS32768" "Test"="unzip -t %%A %%F*MQS32768" "Delete"="zip -d {-b %%W} %%A %%FMQS32768" "Comment"="zip -z {-b %%W} %%A" "CommentFiles"="zip -c {-b %%W} %%A %%FMQS32768" "Recover"="zip -FF %%A" "Add"="zip -S {-b %%W} %%A %%FMQS32768" "Move"="zip -m -S {-b %%W} %%A %%FMQS32768" "AddRecurse"="zip -r -S {-b %%W} %%A %%FMQS32768" "MoveRecurse"="zip -m -r -S {-b %%W} %%A %%FMQS32768" "AllFilesMask"="*.*" "Lock"="" "Protect"="" + "SFX"="zip2exe %%a"
arhiveri.322 jujo,
Ortak ima problema sa SFX winzip arhivama. Lepo rade sa CD-a ili diskete, ali kada ih prekopira na hard i pokrene, popljuje ga se greskom (bad or corrupted file). Medjutim jedan pkunzip ime.exe lepo resava stvar. Cak i winzip otvara arhivu i bez problema je raspakuje. Ah.. da... i Win98 je u igri... U cemu je fora? yooyo:
arhiveri.323 vdjole, -> #321, supers
>ne podrzavaju >fileliste Davno ~itah dokumentaciju uz Infozip, al' ~ini mi se da sam negde u njoj video da to mo`e.
arhiveri.324 supers, -> #323, vdjole
>> Davno ~itah dokumentaciju uz Infozip, al' ~ini mi se da sam negde u >> njoj video da to mo`e. InfoZip ne podržava filelist direktno, kao parametar, ali postoji više načina kojim se ta stvar radi. O tome je nenad napisao čitav elaborat u poruci 5.246 :)
arhiveri.325 krsta,
Dobio sam jedan fajl u RAR formatu od 2 MB. Kada ga otpakujem i kada stigne na 98% javlja da ima 1 CRC error i nece da otpakuje fajl. Da li postoji neki "RAR_FIX.EXE" kojim bi mogao ovo da ispravim. Molim onog ko ima tako neshto da ostavi u konferenciji. KRLE
arhiveri.326 miskop, -> #325, krsta
>> Dobio sam jedan fajl u RAR formatu od 2 MB. Kada ga otpakujem >> i kada stigne na 98% javlja da ima 1 CRC error i nece da otpakuje >> fajl. Da li postoji neki "RAR_FIX.EXE" kojim bi mogao ovo da ispravim. >> Molim onog ko ima tako neshto da ostavi u konferenciji. Probaj ovako: RAR r ime_fajla.rar Ako ne uspe, arhivu je nemoguće povratiti.
arhiveri.327 obren,
Nova datoteka: windows\arc\*.* ------------------ winzip70.exe 922k ű WinZip v7.0: Shell za rad sa arhivama (Win95/98/NT) The main new features in WinZip 7.0 are: - Support for Microsoft's CAB (cabinet) format, including most self- extracting CAB files. - Sizable, sortable, and selectable columns in the main window. The optional attribute and CRC columns are new. Columns can be resized with the mouse, and turned off from the Configuration | View dialog box. Just click on a column header to sort. - A configurable toolbar with 21 toolbar buttons. (Note: toolbar configuration requires version 4.71 or later of the Windows Common Control library. This library is part of Windows 98, Microsoft Internet Explorer 4.0, and is available as a separate download from http://www.winzip.com/common_control_library.cgi.) - Optional support for the Internet Explorer 4.0-style "one click open" interface. If this option is enabled in Internet Explorer 4.0 Active Desktop, it will be enabled in WinZip automatically. Otherwise, you can turn it on using the Configuration | View dialog box. - A print facility to print the information listed in the main WinZip window. - Improved configuration using a tabbed dialog box. - Zip comment support. - Improvements to the Install Feature. - Optional Tip of the Day dialog box. - WinZip Self-Extractor Personal Edition (included with WinZip) now creates Zip files that span multiple removable disks. - Command line support for zipping and unzipping is available as an optional add-on from the web page http://www.winzip.com/wzcline.cgi.
arhiveri.328 miskop, -> #327, obren
>> Nova datoteka: >> windows\arc\*.* >> ------------------ >> winzip70.exe 922k ű WinZip v7.0: Shell za rad sa arhivama (Win95/98/NT) Jel' ima ovo čudo nešto kao PKZIPFIX ? Sve mi se čini da su na ovo zaboravili, a ja moram da koristim DOS i 'stari dobri način' da sre- dim neke 'podivljale' arhive... ;)
arhiveri.329 kiklop,
Izašala je nova verzija ARJ arhivera 2.61. Ovo je trenutno public beta 1 release. U nastavku poruke možete pročitati izmene u novoj verziji: ARJ 2.61, Aug 1 build (BETA test release) Added 40 bit version of GOST encryption algorithm ("-hg!") to ARJ as a built-in encryption function to meet USA export rules. Added YEAR 2000 support to "-o" and "-ob" options. Date strings that begin with 19, 20, or 21 are interpreted as YYYYMMDD. Added option to standard (ARJSFX) and multiple volume self-extractors (ARJSFXV) to execute a command after extraction is complete. Added 'd' option to "-v" option to perform file deletes (erasing diskettes for multiple volumes). Added 'w' option to "-hb" to select files within an archive that are labeled as Win95 long filenames. Added "-hf4" option to force host Win95 labeling of all files. Added a simple virus checker to the ARJSFX and ARJSFXV self-extractors. Added automatic password prompting to garbled ARJSFXV archives. Added error logging option "-ji" to extraction. Added archive verify before extraction option to ARJSFX and ARJSFXV. Added more error information to ARJ file system error displays. Revised ARJSFX testing display. Revised YEAR 2000 compliance statement. . Changed filename processing in Windows 95 so that files without a long filename will be saved as host MS-DOS as opposed to host Win95. Changed listing format to better indicate century years up to 2100. Improved diskette testing (-jt) in Windows 95 by flushing and invalidating cached diskette data to force a re-read. Fixed "-jt1" with "-j#1" archives not displaying "NOT found" messages. Fixed hang/memory problem when using "-hm" option with a large list file. Fixed dual-name processing where extra characters were prepended to some names. Fixed null pointer assignment error when using -j#1 and -jt1 options together. Fixed "-h#" option to keep year as two digits. Fixed documentation concerning specifying target directories with embedded blanks in their names like "Program Files". Fixed duplicate filename checking routine. Fixed a null pointer problem when processing bad archives. Removed some memory allocation leaks. Changed file extension of text files to .TXT. Cleaned up some pointer arithmetic. Added documentation to options "-hf1" and "-hf3" indicating the possible storage of absolute pathnames. Added error checking to file reading to check for bad device reads. Added error checking for long filenames inaccessible through MS-DOS. arj261.exe
arhiveri.330 kiklop,
Uz poruku je prikacen WinAce 0.9 beta 4, evo i kratkog opisa: ----------------------------------------------------------------- Program description The main purpose of WinAce is the management of compressed files in different archive formats. Since this feature similar to most of the common file management programs, WinAce may as well replace your current file explorer. The support for archive files is not limited to the extremely efficient ACE format alone. WinAce also supports the most popular archive formats, so you won't need any other additional programs in order to create or edit Zipfiles or the likes. WinAce features: ĽCompression in the following formats: ACE, ZIP, LHA, MS-CAB ĽDecompression of: ACE, ZIP, LHA, MS-CAB, RAR, ARC, ARJ, GZip, TAR, ZOO ĽAuthenticity verification for ACE archives ĽComment files in HTML, ANSI or ASCII for ACE- und ZIP-Archive Ľcomplete command line access (compatible to DOS ACE) Ľdetailed Information for all archives Ľincludes Quickviewer for graphic files, HTML pages and ASCII files Ľfull support of drag&drop Ľself-extracting archives (Sfx) for ACE and ZIP Ľcomplete file-management (copy, move, delete etc.) ĽOptimization of existing archives ĽDisplay of either all files in the archive or the complete directory structure within the archive. Ľaccessible in Explorer and context menu ĽTable of contents in the property panel of ACE and ZIP files wace09i.zip
arhiveri.331 obren,
Servis pakovi su izgleda u modi ovih dana... ;) windows\arc\*.* ------------------ wz70sr1.exe 922k ű WinZip v7.0 SR-1: Shell za rad sa arhivama (Win95/98/NT)
arhiveri.332 saint, -> #331, obren
Sta ima novo u ovoj verziji?
arhiveri.333 miskop, -> #332, saint
>> Sta ima novo u ovoj verziji? This is SR-1 (Service Release 1) of WinZip 7.0. It includes a solution to a problem in the original release of WinZip 7.0 that a few Windows 95 users reported after installing an update to the Windows Common Control Library on their system. Also included is an updated version of WinZip Self-Extractor Personal Edition, which addresses a problem which showed up on a few Windows 98 systems. Details on both changes are on the web page http://www.winzip.com/wz70sr1.htm.
arhiveri.334 dr.iivan, -> #333, miskop
> >> Sta ima novo u ovoj verziji? > > This is SR-1 (Service Release 1) of WinZip 7.0. It includes a solution > to a problem in the original release of WinZip 7.0 that a few Windows 95 > users reported after installing an update to the Windows Common Control E, što volim kada ne kažu tačno šta su ispravili.. Možda mi je to baš najmanje potrebno, pa mi puca za update. Ili si ti to zaboravio da preneseš? ;)
arhiveri.335 popovics,
Jel ima neko neki kreker za .zip fajlove? Potrebno mi je da skinem zastitu za jednog zip-a. (inace skinutog sa interneta, a oni odakle sam ga skinuo kazu: ma znamo mi da je kriptovan, ali ne znamo mi mi pass...)
arhiveri.336 calex,
- novo - dos\arc\*.* ------------------ rar206.zip 267k RAR v2.06: odličan arhiver The RAR archiver v2.06 (release) for DOS Integrated archive manager ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ - full screen interface / command-line driven - tight general and multimedia compression - recovery record option - alternate Installation SFX, OS/2 SFX - management of non-RAR archives - RCVT aRchive ConVersion Tool - FREE unRAR utility - ANSI color comments, volume labels and more.. ██████╗ █████╗ ██████╗ ██╔══██╗ ██╔══██╗ ██╔══██╗ RAR - What's new in the latest version ██████╔╝ ███████║ ██████╔╝ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ██╔══██╗ ██╔══██║ ██╔══██╗ ██║ ██║ ██║ ██║ ██║ ██║ ╚═╝ ╚═╝ ╚═╝ ╚═╝ ╚═╝ ╚═╝ Version 2.06 1. Size of volumes created with recovery record now calculated more precisely. 2. Bugs fixed: - RAR sometimes displayed "Write error" message when testing archives with dictionary larger than 64Kb; - unlike RAR, UNRAR did not set attributes to extracted directories.
arhiveri.337 calex,
- novo - windows\arc\*.* ------------------ wrar206.zip 443k RAR for Win v2.06: 32-bitna verzija RAR arhivera The RAR archiver 2.06 release for Windows Integrated archive manager ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ - GUI 32 bit WinRAR and WinRAR 95 versions - console 32 bit RAR version - tight general and multimedia compression - data recovery record option - encryption, ANSI color comments - Windows, DOS and OS/2 SFX - management of non-RAR archives - RCVT aRchive ConVersion Tool - FREE 32-bit unRAR utility with sources ██████╗ █████╗ ██████╗ ██╔══██╗ ██╔══██╗ ██╔══██╗ RAR - What's new in the latest version ██████╔╝ ███████║ ██████╔╝ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ██╔══██╗ ██╔══██║ ██╔══██╗ ██║ ██║ ██║ ██║ ██║ ██║ ╚═╝ ╚═╝ ╚═╝ ╚═╝ ╚═╝ ╚═╝ Version 2.06 1. Size of volumes created with recovery record now calculated more precisely. 2. Registered WinRAR 2.05 version sometimes started to write "Evaluation copy" after performing "Save options" command. Fixed now.
arhiveri.338 szarvas,
Ako neko ima podatke za rucno registrovanje WinArj95 4.1.0 neka ga nabaci Unapred zahvalan Poz.
arhiveri.339 rahmanjinov,
Ako neko ima crack ili reg.number za WinAce ver.1.0 neka baci ovde ili na mail.Hitno! pozdrav.
arhiveri.341 kiklop,
Novi rar verzija za DOS ________________________ This archive contains the RAR multifunctional integrated archive manager The RAR Archiver - version 2.50 RAR features: o RAR introduces an original compression algorithm. It allows higher compression ratios than other PC archiving tools, especially on executable files, Object libraries, large text files, etc. o RAR offers an optional, compression algorithm highly optimized for multimedia data. o RAR offers new facilities and features such as a full-screen interactive interface utilizing mouse and menus as well as the command line interface. o RAR provides functionality for creating a 'solid' archive, which can raise the compression ratio by 10% - 50% over more common methods, particularly when packing large numbers of small files. o RAR gives the user, using the full-screen mode, the ability to manage non-RAR archives (.ZIP, .ARJ, .LZH). The user may view update, transform to self-extracting (SFX) archive, add and erase comments, specify temporary work directory, etc. o RAR offers the ability to create and change SFX archives using default and external SFX modules, e.g. the installation SFX. o RAR offers the ability to create a multi-volume archive as SFX. o RAR offers a number of service functions, such as setting a password, adding archive and file comments. Even physically damaged archives may be repaired and an archive may be locked to prevent further changes. Authenticity information may be added for additional security and RAR will store information on the last update and name of the archive. o RAR provides ANSI esc-sequence support in comments. This allows color comments and other ANSI features without the need for an ANSI-driver. rar250.exe
arhiveri.343 ica.z,
jel moze neko da mi preporuchi (ili poshalje) neki gotivan program za rad sa ARJ fajlovima (za windows)... pozeljno bi bilo da je novijeg datuma... skinuo sam par programa iz 'windows\arc' i bash i nisam odushevljen... ili su ochajni ili ne rade... Ica
arhiveri.344 sherloc,
E evo jednog programa :) Ne znam dal je ranije bio, ili ga mozhda ima u dos-u, ali svejedno posluzhice nekom valjda. Dakle program je za automatsko raspakivanje .ddi fajlova. Znachi u pitanju je DiskDupe. Toliko. ByE dide-it.rar
arhiveri.345 hooligan, -> #344, sherloc
> E evo jednog programa :) Ne znam dal je ranije bio, ili ga mozhda ima u > dos-u, ali svejedno posluzhice nekom valjda. Dakle program je za automatsko > raspakivanje .ddi fajlova. Znachi u pitanju je DiskDupe. > Toliko. to bravo brate!!! otkrio si ameriku!!! e zamolio bih te da ne shaljesh chisto da bi poslao neshto jer verovatno znash problem s prostorom na sezamovim diskovima... ako ipak hocesh neshto da poshaljesh poshalji neshto korisno a ne neku glupost kao npr. dide-it.exe (mislim da nema choveka na sezamu koji nema to)... Ica
arhiveri.346 ventura, -> #345, hooligan
> e zamolio bih te da ne shaljesh chisto da bi poslao neshto > jer verovatno znash problem s prostorom na sezamovim diskovima... Ti si naso da mu pricas o sezamovim diskovima... :) Svakog dana posaljes po 10 skinova, a vamo kao stedis prostor na disku :P
arhiveri.347 hooligan, -> #346, ventura
> Ti si naso da mu pricas o sezamovim diskovima... :) Svakog dana posaljes po > 10 skinova, a vamo kao stedis prostor na disku :P pa znash shta... skinovi su skroz gotivni uopshte... i ne zauzimaju mnogo... sem toga nisam slao svakakve skinove vec samo one najbolje... Ica
arhiveri.348 sherloc, -> #345, hooligan
>> e zamolio bih te da ne shaljesh chisto da bi poslao neshto >> jer verovatno znash problem s prostorom na sezamovim diskovima... AKo je to problem obrisacu fajl. >> ako ipak hocesh neshto da poshaljesh poshalji neshto korisno >> a ne neku glupost kao npr. dide-it.exe (mislim da nema choveka na >> sezamu koji nema to)... Medjutim kao shto ventura reche, koliko si ti skinova poslao, a ovo zauzima koliko i jedan skin. A ovo je korisnije od skinova, chak ako i vecina ljudi ima to. Skinovi su chista zabava. Kad ti prestanesh da shaljesh skinove i sl. onda se javi i buni se. DO tada cuti. ByE
arhiveri.349 sherloc,
u konfi extra sam reko da cu poslati ovo programche ovde, pa evo ga. U pitanju je arhiver koje pakuje sa .ace extenzijom. Nije mi poznato da ga prepoznaju poznatiji programi, ali odlichno pakuje, chini mi se bolje od svih drugih. Kad udjete u program prouchite ukratko help fajl da bi znali kako radi, ima slichnosti sa nc-om. ByE ace.rar
arhiveri.350 stameni,
Skinuo sam sa ftp.cs.ucr.edu datoteku uz poruku (u vezi sa The Art of the Assembly Programming). Prenos je bio (sistemskim) ftp-om iz Windowsa 95. U arhivi su dve datoteke koje lha iz DOS direktorijuma ne može da raspakuje, i nekoliko drugih koje mogu da se raspakuju. Može li neko da proba da raspakuje? Da li je greška nastala pokretanjem drugih aplikacija u vreme rada ftp? Ne bi trebalo, zar ne? Valjda se nije izgubila neka sinhronizacija, iz koje je nastala greška? Znam da ne bi trebalo, ali ipak pitam pre nego što probam ponovo. Ako bi neko uspeo da ovo raspakuje, bio bih zahvalan... ucrslv36.lzh