grafika.204calex,
-> #203, biber<!> Moze li da radi sa slikama od nekoliko desetina Mb ?
<!> Tj. ume li da swapuje na disk?
Jesi l' pročitao readme? Mislim da je u njemu odgovor. :)
/readme.txt/
o Memory Management: Supports Expanded (EMS), Extended
(XMS) and Virtual Disk Memory for working with very
large images
grafika.205milanmi,
Da li bi neko mogao da mi kaze da li bih mogao da radim u CorelDRAW-u 4.0
uzimajuci u obzir moju (pre)skromnu konfiguraciju 386DX 40/4MB(Trident 9000).
Napominjem da mi pomenuti program ne treba za intenzivno koriscenje vec s
vremena na vreme. Ukoliko je odgovor negativan molio bih nekoga da mi
preporuci neki manje zahtevan program.
grafika.206valex,
-> #205, milanmi
>> 40/4MB(Trident 9000). Napominjem da mi pomenuti program ne treba za
>> intenzivno koriscenje vec s vremena na vreme. Ukoliko je odgovor
Pošto si pomenuo da nećeš intenzivno da ga koristiš,
pretpostavljam da ti ne trebaju razne napredne opcije koje novije
verzije podržavaju. U tom slučaju, verzija 2 će biti optimalna za
tvoju postojeću konfiguraciju.
grafika.207banga,
-> #205, milanmi> Da li bi neko mogao da mi kaze da li bih mogao da radim u
> CorelDRAW-u 4.0 uzimajuci u obzir moju (pre)skromnu
> konfiguraciju 386DX 40/4MB(Trident 9000).
Radio sam na 386 33/8MB, relativno podnosljivo. Kod kume 386 33/4MB sam
instalirao Corel 3, sto i tebi preporucujem
grafika.208calex,
-> #206, valex<!> pretpostavljam da ti ne trebaju razne napredne opcije koje novije
<!> verzije podržavaju. U tom slučaju, verzija 2 će biti optimalna za
Preteruješ. :)) Verzija 2 može da bude optimalna i za 286 sa 1MB,
bolje rečeno to je jedini koji može da radi na pomenutoj konfiguraciji.
Ipak, za 386/4 nikako ne valja jer Corel 2 _ne koristi_ TTF pa će da
bude malo problematično sa eventualnim korišćenjem .cdr-ova na drugim
makinama. Koliko se sećam, već četvorka ima problema sa čitanjem ovih
fajlova iz dvojke, čak i bez obzira na fontove.
Ipak mislim da može da stavi četvorku jer tu ima nekih naprednih
opcija koje nisu za bačiti. :)
grafika.209djcorto,
-> #208, calex> Ipak, za 386/4 nikako ne valja jer Corel 2 _ne koristi_ TTF pa
> ce da bude malo problematicno sa eventualnim koriscenjem
> .cdr-ova na drugim makinama. Koliko se secam, vec cetvorka ima
> problema sa citanjem ovih fajlova iz dvojke, cak i bez obzira
> na fontove.
Trojka verzija AB je lepo radila i na 286/16 sa 4 MB ....
Sporo, ali stabilno.
grafika.210milanmi,
-> #209, djcorto> Trojka verzija AB je lepo radila i na 286/16 sa 4 MB ....
> Sporo, ali stabilno.
Je li mnogo skracena u odnosu na cetvorku i da li vredi zrtvovati vreme kroz
sporiji rad zarad tih poboljsanja?
grafika.211lema,
Da li neko ima PV 1.52 (Picture View) za Windows?
Ako neko ima, molim ga da mi ga baci u mail.
Unapred zahvalan, Zoran
grafika.212lema,
Potreban mi je neki program za pregled i EDITOVANJE .GL animacija.
Ako neka dobra duša ima nešto za tu svrhu, neka mi pošalje u mail.
Zahvalan, Zoran
grafika.213djcorto,
-> #210, milanmi> Je li mnogo skracena u odnosu na cetvorku i da li vredi
> zrtvovati vreme kroz sporiji rad zarad tih poboljsanja?
Zaisi sta podrazumevas pod "skracena". Za mene je najstabilnija,
i rabim je i dalje - 4, 5, 6, su mi previse glomazni i teski, a
i previse grese :(
Licno misljenje :)
grafika.214cnenad,
-> #210, milanmi=> Je li mnogo skracena u odnosu na cetvorku i da li vredi zrtvovati vreme
=> kroz sporiji rad zarad tih poboljsanja?
Slobodno kreni sa 3-ojkom, ipak radi mnogo brže na 4 Mb nego 4-orka.
U 4-orci ima dosta poboljšanja na koja sam se navikao, tako da se već
pozaboravljalo šta sve nema 3-ojka ali ti je za početak sasvim OK. Valjda
ćeš u međuvremenu unaprediti makinu pa eto daljih mogućnosti za četvorku
na koju ćeš se posle 3-ojke vrlo brzo navići.
grafika.215sbrk,
-> #212, lema>> Potreban mi je neki program za pregled i EDITOVANJE .GL
>> animacija.
Program koji ti treba se zove GRASP i pošto je star jedno tri, četr
godine, pogledaj prvo u dir-u ovde, pa ako nema barem da znaš šta
tražiš ;)
grafika.216oldtimer,
-> #213, djcorto> Zaisi sta podrazumevas pod "skracena". Za mene je najstabilnija,
> i rabim je i dalje - 4, 5, 6, su mi previse glomazni i teski, a
> i previse grese :(
Čovek reče da nema nameru da koristi Corel za neki intenzivan
rad, a sa takvim zahtevima njegova konfiguracija nekako trpi
i četvorku, ali to je stvarno plafon.
> Licno misljenje :)
Takođe :)
grafika.217dj.gaga,
Jel treba nekom programcic za crtanje ikona
(iz Visual Basica) ICONWORKS.
Ako trebe da ga okacim?
(Ako postoji neko ke nema VB) :)
cu
dj.gaga
grafika.218jppttica,
Potreban mi je neki program koji će sliku iz normalnog da prebaci
u neki od formata PIF CGM CHD CHF. Samo da nije COREL jer nemogu da
ga instaliram na ovoj makini.
grafika.219mikis,
Adobe Premiere for Windows Project Window Update (v. 4.2.1)
===========================================================
This update fixes an error that could occur on systems with
a Digital Processing Systems (DPS) Perception or PAR card.
When options are adjusted in the Output Options dialog box,
crashes could occur when saving a project.
This update also fixes inaccurate audio output parameters
produced by the Project Trimmer. Audio settings produced
by the Project Trimmer now match those set in the Output
Options dialog box.
This plugin file is designed to work only with the full
retail version of Adobe Premiere for Windows version 4.2.
It will not work with Adobe Premiere LE, nor with any
version of Adobe Premiere prior to version 4.2.
h-proj.zipgrafika.220mikis,
Penwin.dll is a file that allows Windows Photoshop to access the
pressure sensitive features of graphics tablets that support Pen
Windows. Only tablets that support Pen Windows will be able to have
pressure sensitivity in Photoshop.
Adobe Systems Inc. 1995
penwin.zipgrafika.221johnnya,
Da li postoji neki _kratak_ program koji omogućava da se pregledaju
true type fontovi (TTF datoteke), dok još nisu instalirani u Win ?
(samo da nisu spori ko Font Monger...)
grafika.222banga,
-> #221, johnnya> Da li postoji neki _kratak_ program koji omogućava da se
> pregledaju true type fontovi (TTF datoteke), dok još nisu
> instalirani u Win ?
Probaj Font monster windows\util\fmons35.zip
grafika.223dr.s,
-> #205, milanmi/* Da li bi neko mogao da mi kaze da li bih mogao da radim u CorelDRAW-u 4.0
/* uzimajuci u obzir moju (pre)skromnu konfiguraciju 386DX 40/4MB(Trident
/* 9000).
K'o da sanjam... :)))
Moze, sinko! Radio sam sa CorelDRAW-om bas na takvoj makini: 386DX
40MHz 4Mb 420HDD Trident 8900 (povecan na 1Mb)...
Stvar radi. Doduse, cesto ces koristiti kombinaciju tastera Shift+
+F9, ali Boze moj.
grafika.224apostol,
Evo jednog Cross-eye stereograma skinutog sa interneta... gleda se,
za razliku od običnih stereorama, tako što se uzme olovka stavi
između očiju i ekrana, i onda pogled fokusira na olovku. Oči, olovka
i ekran treba da su na što manjem rastojanju... U trenutku kad vam se
pred očima ukaže slika, moći ćete da dodirnete ono što vidite, jer je
slika ispred ekrana (kao duh).
A II O C T O JI
spidr.gifgrafika.225bokir,
Ima li neko format .FLI i .FLC fajlova?
grafika.226johnnya,
Sa kojim programom mogu da se edituju(cut,trim,..) AVI animacije ?
grafika.227zamahajev,
Ima li neko iskustvo sa prenošenjem fotografija na CD. Konkretno:
* Ko to radi u gradu i po kojoj ceni?
* Da li se prenošenje obavlja sa negativa?
* Koliko prostora zauzima jedna slika, odnosno koliko slika može da
stane na CD?
* Da li je moguće na jedan CD u više navrata snimati fotke?
* Možda postoji još neki detalj koji mi sada ne pada na pamet.
Zamahajev
grafika.228djcorto,
-> #227, zamahajev Odgovaram ono sto znam :)
> * Da li se prenosenje obavlja sa negativa?
Svakako je bolje skenirati negativ, pa onda uraditi na primer
Inverse u Photoshopu, nego skenirati uradjenu fotografiju.
Preskaces korak izrade fotografije gde mogu da se jave greske.
> * Koliko prostora zauzima jedna slika, odnosno koliko slika
> moze da stane na CD?
Zavisi od rezolucije skeniranja, fajl formata slike, stepena
kompresije, velicine slike u skeniranom obliku .... itd.
CD ima (mislim) oko 650 MB, pa izracunaj :)
grafika.229vlad,
-> #228, djcorto> Svakako je bolje skenirati negativ, pa onda uraditi na primer
> Inverse u Photoshopu, nego skenirati uradjenu fotografiju.
Apsolutno. Ovde treba samo razjasniti jednu zabludu koja se cesto provuce
kada je u pitanju skeniranje negativa ili slajda. Za to se koriste
specijalizovani skeneri, a ne tzv. "transparency adapteri" za flatbed
skener. Transparency adapter moze eventualno da izvuce nesto upotrebljivo
sa 6x6 ili veceg *slajda*, za negativ (bilo kolor bilo B&W) je
neupotrebljiv.
Koliko sam upoznat iz druge ruke, cena slajd skenera je dosla na normalnu
meru za komercijalnu upotrebu, cak i u nasim uslovima. Nikon CoolScan, na
primer, moze preko da se nadje i za manje od 3000 DEM. Ovdasnji dileri, na
zalost, uopste nisu zainteresovani za uvozenje ovih sprava, a vecina nema
pojma ni sta je to. Trziste jeste malo, ali bi zarada mogla da bude velika
jer se radi o spravama koje su bar dva puta manje od flatbed skenera, a
osetno skuplje.
grafika.230nesh,
-> #229, vlad... kada je u pitanju skeniranje negativa ili slajda. Za to se koriste
... specijalizovani skeneri, a ne tzv. "transparency adapteri" za flatbed
... skener. Transparency adapter moze eventualno da izvuce nesto
... upotrebljivo sa 6x6 ili veceg *slajda*, za negativ (bilo kolor bilo B&W)
... je neupotrebljiv.
S tim, što postoje i flatbed skeneri koji imaju
ugrađene dodatke za skeniranje slajdova (ili na poklopcu ili u vidu
fioke) tako da su isto toliko dobri kao specijalizovani (density ide i do 3.6)
A cene nisu preterane (Agfa DuoScan A4, 3.3 density appro 8K DEM).
Da, skro svi ovi skeneri imaj pri skeniranju opciju za sken negativa,
tj za automatsko invertovanje slike.
Takođe imaš i drum-ove (iako zaobiđi sve što košta ispod 30k DEM).
grafika.231dr.s,
-> #228, djcorto/* CD ima (mislim) oko 650 MB, pa izracunaj :)
Ali ako imas prazan 'bugarski' CD, onda ni slucajno nemoj da ga
punis do kraja (care! :)). Savet: idi do 600MB i uzivaj!
grafika.232vlad,
-> #230, nesh> Takođe imaš i drum-ove (iako zaobiđi sve što košta ispod 30k DEM).
Radio sam godinama sa necim sto bi se moglo nazvati "drum telephoto
scanner" jer nema digitalni izlaz vec analogni. Medju kolegama se to zvalo
jednostavno "telefoto davac", a radilo je na 60, 120 ili 240 obrtaja u
minuti, AM ili FM. Sliku formata 18x24cm skenira za oko 7,5 minuta na
120rpm, sto daje vertikalnu rezoluciju od oko 95 *linija* po incu
(horizontalna rezolucija je prakticno neogranicena posto je "linija"
analogna). Kolor se slao kao tri separacije (CMY), iz tri prolaza. Uredjaj
(OEM, Associated Press) je do skora bio prakticno svetski standard za
telefoto prenos sa gotove fotografije.
grafika.233sfarag,
Da li neko zna sa kojim programom bih mogao da brzo pregledam clip
art slike (format cmx.) a da isti omogucuje njihovo slaganje na
papir (prelom?) i stampu.
grafika.234golden.eye,
Da li neko ima opis .BMP file formata ili zna gde mogu da ga
najlakse nabavim ?
grafika.235olix,
-> #233, sfarag> Da li neko zna sa kojim programom bih mogao da brzo pregledam clip
> art slike (format cmx.) a da isti omogucuje njihovo slaganje na
> papir (prelom?) i stampu.
CorelDRAW.
grafika.236sfarag,
Ima li jos nesto osim Corela? Program bi trebao da omoguci prosto
selektovanje zeljenih clipova i njihovo slaganje na radnu povrsinu
u pozadini
grafika.237zamahajev,
Ima li neka dobra duša koja bi mi pomogla da skeniram i snimim u faj
jednu malu sličicu.
Pozdrav Zamahajev
grafika.238johnnya,
Da li neko ko radi sa vynil-cutterom (Roland, CAMM1 - PNC 1000 ili
sličnim) može da mi ustupi driver/program za Win95 (ili Win3.11) koji
omogućava pripremu za štampu (exportovanje radova iz Corel-a), pa
zatim prosleđivanje na cutter.
grafika.239johnnya,
Sa kojim programom mogu relativno lako da se unose notni sistemi,
postavljaju note i ostali spec.muzički znaci ?
Dakle ne program za obradu muzike, pa njeno zapisivanje na papir, već
samo za "crtanje" nota.
grafika.240gucy,
Dali neko ima drajvere za Trident 8900 1mb ?
I dali neko zna gde ih mogu nabaviti ?
Gucy
grafika.241madamov,
-> #239, johnnya
> Dakle ne program za obradu muzike, pa njeno zapisivanje na papir, već
> samo za "crtanje" nota.
Nije mi baš najjasnije šta ti je tačno potrebno, ali jedan od poznatih i
čuvenih programa za obradu notnog teksta je Finale firme CodaTech koji postoji
u svojim Mac i Windows verzijama.
grafika.242vstan,
-> #240, gucy> Dali neko ima drajvere za Trident 8900 1mb ?
Drajveri za Win 3.x su u /windows/drivers direktorijumu.
grafika.243miroslavn,
Evo najnovijeg PolyView-a... ver 2.60 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
U nastavku su sva poboljsanja od verzije 2.15 koja je u dir-u...
Izvinite na duzini poruke, ali program je zaista super....
PolyView is a shareware graphics viewer, file conversion, image
manipulation, and printing utility for Windows NT and Windows 95.
PolyView supports the majority of the popular image formats available
on Windows and Unix systems.
==============
RELEASE NOTES:
==============
Version 2.60
- Added Undo operations.
- Added variable thumbnail sizes.
- Added palette optimization techniques to improve display of
thumbnails in 256 color systems.
- Added ReCreate Selected and Recreate All options from the Thumbnail
menu of the Explore window to simplify recreation of thumbnails
after a size change.
- Added a progress bar for the thumbnail creation process.
- Added a command to stop thumbnail creation.
- Added a Sort option on the View menu for the Explore window to sort
thumbnails by Name, Type, Size, and Date, with either ascending
or descending sort order.
- Improved the behavior when moving files in the Explore window so
that the thumbnail for the image is retained.
- Improved the handling of large folders in the Explore window for
better responsiveness.
- Added /E:Startup_Folder to the command line options to specify
that
the Explore window is to start with a specific folder opened.
- Dragging thumbnails to the Recycle Bin icon in the Explore window
tree is now supported.
- Added display of hidden folders in the Explore window
- Added standard length and width options on the dialog presented
from
the Options:Change Pixel Resolution command.
- Added the Gamma Adjustment operation to the Options menu.
- Added the Change Color Depth operation to the Options menu.
- Changed the layout of the slide show dialog when the screen
resolution is 640x480 or 800x600 to achieve a better fit when
large
fonts have been selected.
- Deleting a displayed image from the File menu sends the file to
the
Recycle Bin on Windows 95 and Windows NT 4.0 system.
- Corrected a problem with the decompression of PNG files which are
grayscaled and contain 16 bit channel information.
- Corrected a scrollbar thumb positioning problem after delete
operations in the Explore window.
- Corrected the View:Refresh option of the Explore window to
correctly
update when folder configurations have changed.
- Fixed a problem with color map manipulations which caused printing
and other difficulties when the number of colors in an image is
less
than the maximum.
Version 2.53
- Fix: Problem with interpolating 24 bit images with display mode set
to 256 colors.
Version 2.52
- Fix: Problems with interpolation which make minor improvements for
24 bit/pixel images, and major improvements for 8 bit/pixel
images.
Version 2.51
- Add: Option to turn off device dependent bitmap generation.
- Add: Option to create new window from some filtering actions.
- Add: Neon filter to Special Effects.
- Fix: Problem with output format in Format Conversions window when
the user is unregistered.
Version 2.50
- Add: Batch file format conversions. (Windows 95, Windows NT 4.0)
- Add: Various image manipulation filters, including sharpening,
softening, edge enhance and detection, negative, and special
effects filters.
- Add: Duplicate Image command.
- Add: Improvements to 1 and 4 bit/pixel image handling.
- Add: Additional 1 and 4 bit/pixel save formats.
- Add: Optimizations to improve speed of initial image display.
- Add: Refresh option on thumbnail pane.
- Add: Sort button on slide show dialog.
- Add: Optional higher quality print routines.
- Add: Progress bar options.
- Add: Enhanced printing on monochrome printers.
- Fix: Explore window folder size limitation on Windows 95.
- Fix: Problem with "Add All" button functionality on Windows 95
systems.
- Fix: Restored old behavior of keeping child windows maximized.
- Fix: Print Visible and Print Preview Visible image boundaries were
incorrectly calculated.
- Fix: Corrected a condition which could leave a file open when it
was
not recognized as any valid format.
- Fix: Double-clicking a file in the slide show dialog now correctly
performs an Add operation.
Version 2.40
- Add: Image format support for more than 20 new formats.
- Add: Slide show dialog converted to Windows 95 standard to take
advantage of drag and drop for slide show building and
ordering.
- Fix: Corrected problem with image manipulations not saved properly.
Version 2.30
- Add: The Explore window (Windows 95, Windows NT 3.51 with Shell
Technology Preview, Windows NT 4.0)
- Add: Windows 95 compliant setup and uninstall procedures.
Version 2.21:
- Add: Transparent Color dialog for specification of GIF
transparency.
File type used for the last file exported is now remembered
as
the starting type for a new export.
- Fix: Incompatibilities with Windows 95 taskbar during full screen
modes. Errors occurring during manual slide shows
were not
ignored. Improved recovery from certain varieties of GIF file
corruption. Image sizing and full screen behavior when the
PolyView toolbar is floating instead of docked on a window
edge.
Version 2.20:
- Add: Image resolution changing with smoothing.
Interpolated zooming.
Slide show errors can now be ignored.
- Fix: Mark created windows as modified so "Save on exit prompt"
will
occur if configured to do so.
Version 2.19:
- Add: Printing (for registered users)
Print preview (for registered users)
- Fix: Behavior with screen resolution changes under Windows 95
Version 2.18:
- Add: Individual image timing during slide shows.
24 bit gray scale images written to PNG 8 bit gray scale.
GIF file exporting.
Progressive JPEG file exporting.
Separate open and save(export) directory paths.
MRU file list operations(purge, purge on exit, variable size).
- Fix: Browsing properties dialog problem.
Version 2.17
- Add: Export to PNG files. (Registered users only.)
Reading of progressive JPEG files!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Restored ability to write 8 bit images to JPEG files.
Added Randomization of slide shows.
Version 2.16
- Add: PNG file viewing.
- Correct: Image sizing now correct for side positioning of toolbar.
polyv260.zipgrafika.244mikis,
Photoshop will reach for high
watermarks
By Alex Lash
September 6,1996, 1:30 p.m. PT
Adobe Systems (ADBE) will announce Monday Photoshop 4.0 for Macintosh and
Windows. Among the new features, Photoshop 4.0 will include digital
watermarking technology that puts invisible copyright protection directly
into photographs.
Digital watermarking adds copyright information to a photograph that doesn't
alter the photo's appearance. The watermark is detectable even after the
photo is edited, or printed and rescanned.
Previous versions of Photoshop have supported plug-ins that created
watermarking, but this is the first time such technology, created by
Digimarc, will be directly integrated into the program. The integration
should go a long way to spreading the use of a technology that addresses a
growing need in electronic publishing.
"With anyone who publishes their work online, there's a fear of the
misunderstanding that information is free, and there are few ways to indicate
ownership in a way that's difficult to erase," said Kurt Foss, technology
coordinator for the National Press Photographers Association's Electronic
Photojournalism Workshop.
Photoshop 4.0 will also feature much simpler task automation. The Actions
palette will let users record a sequence of editing steps into a macro
applicable to other images or even other files in a batch process. For
example, images from a digital camera can be downloaded, color-corrected, and
saved into files automatically.
A new Guides and Grids feature will introduce tools traditionally used in
page layout programs into Photoshop.
Photoshop 4.0 will also be compatible with the MMX multimedia extensions that
Intel will incorporate into their chip sets, starting with the Pentium lineup
this fall. Plug-in software will be included with Photoshop 4.0 for Windows.
Photoshop 4.0 will be available later this fall for Macintosh, Power
Macintosh, Windows 3.1, 95, and NT at a suggested retail price of $895.
Copyright ę 1996 CNET Inc. All rights reserved.
grafika.245nenad,
-> #244, mikis> Digital watermarking adds copyright information to a photograph that
> doesn't alter the photo's appearance. The watermark is detectable even
> after the photo is edited, or printed and rescanned.
Ima li neko ideju kako ovo funkcioniše?
grafika.246mikis,
ACDSee Tips and Tricks
---------------------------------------------------------------------------
Here are a few tips and tricks to help you get the most out of ACDSee.
* Read the help file... It's really good....
* Use Space bar and Backspace in slide show to flip images.
* Use Delete key to delete files in Browser.
* Click with right mouse button over a toolbar button to get tool tip.
* To get Viewer window to always open up in a predefined size and
position, and shrink the image to fit the window: First position the
viewer window where you want it. Then set the viewer options "shrink
image to fit window" to checked and "Change window size to fit image"
to unchecked. Then select the "Save Window Position" button and then
the "Save Options" button.
* If you use ACDSee as an external viewer for some application such as
Netscape, you can set the "Starting up with files" viewer option to
"Add images to current instance". Then Netscape will run only one copy
of ACDSee at a time, even when downloading several images at once. The
images will be loaded into the same copy of ACDSee, and displayed as
they arrive. Then you can use the Next/Prev image commands to view the
history of images.
* To go directly to any directory in the Image Browser, press Tab to go
to the Current Directory edit box (or click there with the mouse) and
type in the name of the directory. Then hit Enter to go to it.
* If you are at the top of the file list, pressing (Shift + Drive)
letter will select the corresponding drive entry at the bottom of the
list.
* You can browse all the images Cached by Netscape by setting the "Read
Image Headers" Browser option to "Only on fixed disks" and then
changing into the NETSCAPE/CACHE directory. Any of the .moz files that
appear in magenta are actually images!
* To launch an external image viewer or editor to open an image from
ACDSee, you can do the following:
1. Highlight a sample image file (eg, .JPG)
2. Enter the association editor (Alt-A).
3. In the "Edit command" field, type in the location of your
program, or hit Browse to locate it.
4. Select the "Set button" then "Close".
5. Repeat process for other image file types (eg, .GIF)
* Now that you have set things up, you can thereafter hit (Alt- T) or
select "Launch|Edit" from the pop-up menu to have the selected image
opened up in your external viewer/editor!
* To launch a separate copy of ACDSee to view each image from the
Browser (so you can have more than one image up at a time), use
(Alt-L) ("Launch|Open" from pop-up menu) instead of Enter to view the
images. (You must have associated the image file types with ACDSEE.EXE
first)
* To force ACDSee to start up in a specific directory, use the
command-line "acdsee.exe directory-name".
---------------------------------------------------------------------------
grafika.247mikis,
- novo -
windows\graph\*.*
------------------
acdc131.zip 271k ű ACDSee 1.31 (Win 3.1): pregled slika, izuzetno brz
acdcn10b.zip 457k ű ACDSee 1.0 beta 9 (Win 95): pregled slika, izuzetno brz
Obratite pažnju na ovaj programčić! Radi se o jednom od najbržih i
najboljih picture viewer-a za Windows. Prepoznaje sve popularnije formate
slika (BMP, GIF, JPEG, PNG, PCX, Photo-CD, TGA, TIFF), ima veoma lep GUI,
podržava 4DOS opise fajlova... Obe verzije (16-bitna i 32-bitna) rade pod
NT-om, a veoma je zgodan i kao image browser - npr. za pregledanje slika u
kešu vašeg WWW čitača (ima preview, slide show mod, skrol/zum...).
Ako imate pristup Mreži, home page programa je na adresi
http://www.acdvictoria.com/acd
grafika.248mikis,
-> #247, mikis ACDSee Designed for Windows 95/NT
ACD Systems is proud to announce its latest shareware product: ACDSee
Designed for Windows 95! ACDSee designed for Windows 95 gives you the great
features of ACDSee designed for Windows 3.1 and more, along with an
enhanced interface and extra speed.
---------------------------------------------------------------------------
ACDSee designed for Windows 95 is the only image viewer that gives you all
these great features:
* attractive, efficient and
easy-to-use interface
* extensive keyboard shortcut
support * shell file actions
* support for BMP, GIF, JPEG, * 4DOS file descriptions
PCX, Photo-CD, PNG, TGA and * drag & drop viewing
TIFF image formats * slide show with read-ahead
* rapid decoding with incremental decoding,
display forward/reverse/random and
* selectable single/loop sequencing options
quantization/dithering modes * always on top, full screen and
for high quality output auto-size viewing window
* image browser that lets you options
quickly explore your image * automatically shrink image to
collections and other files fit window
* fast, full-colour image * single and batch image printing
previews * quickly set the desktop
* scroll and zoom, even while wallpaper to any image
decoding * works with Windows 95, Windows
* innovative file management NT 3.51 and Windows NT 4.0
system for deleting, renaming,
copying and moving files
ACDSee designed for Windows 95 version 1.0 beta 9 is now available for
general beta testing. As this is a beta release, please report any problems
you encounter with the software be sending e-mail to the address above. Be
sure to include a thorough description of the problem, and include any
information about your system which may be relevant.
grafika.249vlad,
-> #245, nenad>> doesn't alter the photo's appearance. The watermark is detectable
>> even after the photo is edited, or printed and rescanned.
>
> Ima li neko ideju kako ovo funkcioniše?
Lici mi na tesku alhemiju. Zaista ne znam kako bi ovako nesto bilo
izvodljivo, ali ako jeste to ce znaciti pravu malu revoluciju u zastiti
kopirajta, pre svega u novinskoj fotografiji.
Da uzmemo kao primer neku dnevnu novinu. Stavili rojterovu sliku na
naslovnu stranu, a potpisali svog fotoreportera. Ako su pretplatnik
rojterovog telefoto servisa sledi jedna lepa opomena, a ako nisu - iz mesta
tuzba. E, to bih stvarno voleo da vidim B).
grafika.250mikis,
-> #249, vlad+> Lici mi na tesku alhemiju. Zaista ne znam kako bi ovako nesto bilo
+> izvodljivo, ali ako jeste to ce znaciti pravu malu revoluciju u zastiti
+> kopirajta, pre svega u novinskoj fotografiji.
Da li je magija, alhemija ili nešto treće, ali izgleda da je ipak moguće.
Uostalom, meni je i PGP pre par godina ličio na magiju ;)
grafika.251nenad,
-> #250, mikis> Da li je magija, alhemija ili nešto treće, ali izgleda da je ipak moguće.
> Uostalom, meni je i PGP pre par godina ličio na magiju ;)
PGP je matematika, a tu je ionako sve moguće. ;)
Ovo je ipak čista fizika. Oni tvrde da ja mogu da sliku u Foto
Šopu "potpišem", da se to ne vidi na njoj, da je neko odštampa,
pa reskenira i da se i dalje tu nalazi moj "potpis"! Kako ako se
ne vidi!? Skener skenira ono što vidi.
grafika.252mdimitrijevic,
-> #251, nenad> ne vidi!? Skener skenira ono sto vidi.
A sta ako su malo naduvali zbog reklame. Meni je padalo na pamet
da se ubacuje zig ali na taj nacin sto se slika (zig firme, potpis) ucrtava
u sliku ali za odredjenu nijansu svetlijom bojom (ili tamnijom) pa da se onda
detektuje ta zakonitost na osnovu originalnog ziga. Znaci na mestu ziga se
na postojecoj slici svaka tacka na koju pada slika ziga poveca za neku
konstantnu vrednost. Posto bi slika bila u True Color-u onda bi ovo bilo
moguce a da se obicnim okom ne vidi.
Nadam se da hvatate poentu. Mogao bih da napisem takav program koji
bi detektovao moj potpis ali samo na originalnoj slici.
E problem je onde gde se kaze da bi posle raznih zezalica opet mogao
da se detektuje zig. Skener ne bi mogao da skine sliku potpuno kao sto je
u originalu, a ni stampa na papiru ne moze da bude tako savrsena.
Cisto sumnjam da je to moguce u svim situacijama.
grafika.253banga,
-> #251, nenad> Šopu "potpišem", da se to ne vidi na njoj, da je neko odštampa,
> pa reskenira i da se i dalje tu nalazi moj "potpis"! Kako ako
> se ne vidi!? Skener skenira ono što vidi.
Da li si video sliku (reprodukciju) Abrahama Linkolna od Salvadora
Dalija? Kad je gledaš dovoljno daleko vidiš dotičnog Abrahama, kad
pogledaš dovoljno blizu, vidiš nekih tridesetak različitih sličica,
uglavnom sa aktovima Gale.
Mislim da skener vidi mnogo bliže nego ljudi :)
grafika.254madamov,
-> #252, mdimitrijevic
> Posto bi slika bila u True Color-u
Interesuje me šta smatraš pod True Color-om? Nije ništa konkretno tebi
upućeno, samo si naveo nešto što želim već dugo da pitam PC i ostale
korisnike. Naime, može se govoriti o 4-, 8-, 16-, 24-, 32-bitnoj kolor slici,
ne o nekakvom True Color-u. Doduše, dosta dugo se za 24-bitnu kolor grafiku
govorilo da je to full color jer je to jednostavno bio maksimum koji se za
razumne pare mogao dobiti (grafičke kartice, monitori, skeneri itd.).
Pojeftinjenjem 32-bitnih skenera i taj izraz je prevaziđen. True Color je,
jednostavno, marketinški izraz koji ništa ne znači, pogotovo ne onima koji
prate temu PCUTIL.grafika. B)
grafika.255mikis,
-> #251, nenad+> pa reskenira i da se i dalje tu nalazi moj "potpis"! Kako ako se
+> ne vidi!? Skener skenira ono što vidi.
Verovatno skener vidi ono što oko (mozak) ne vidi :)
grafika.256spantic,
32bitna verzija programa za pravljenje animacionih GIFova za WWW.
gifcon32.exegrafika.257mdimitrijevic,
-> #254, madamov> Interesuje me sta smatras pod True Color-om?
Vidi, za mene je i 256 boja True Color :) Mislio sam konkretno na
graficke modove i slike sa vise od 256 boja, a to su 32, 64 hiljade, 16.7
miliona boja. Potreban je veliki broj boja da bi se izvelo ono o cemu sam
pisao.
Izraz Hi-color se koristi za 32K, 64K boja. Dok se True Color
najcesce koristi za 16.7 miliona boja.
grafika.258zormi,
-> #251, nenad* Ovo je ipak čista fizika. Oni tvrde da ja mogu da sliku u Foto
* Šopu "potpišem", da se to ne vidi na njoj, da je neko odštampa,
* pa reskenira i da se i dalje tu nalazi moj "potpis"! Kako ako se
* ne vidi!? Skener skenira ono što vidi.
Da nema to veze sa nekim najnovijim koderom koji ušifruje bilo
kakvu datoteku u GIF ili WAV snimak tako da ih vizuelno/čujno
ne ošteti previše a da se ipak može posle prenosa izvući
napolje...
grafika.259madamov,
-> #257, mdimitrijevic
> Izraz Hi-color se koristi za 32K, 64K boja. Dok se True Color
> najcesce koristi za 16.7 miliona boja.
Među grafičarima ne, samo među proizvođačima PC-a. B) Mada, kao što rekoh,
isti su 16.7 miliona boja nazivali full color, ne True Color.
grafika.260madamov,
-> #258, zormi
> Da nema to veze sa nekim najnovijim koderom koji ušifruje bilo
> kakvu datoteku u GIF
Teško se u GIF format može bilo šta ušifrovati. B)
grafika.263mmisic,
-> #259, madamov> Među grafičarima ne, samo među proizvođačima PC-a. B) Mada, kao što rekoh,
> isti su 16.7 miliona boja nazivali full color, ne True Color.
Koga podrazumevas za graficare ?
Ja znam da je True Color izraz za 16,7 miliona boja :)
Uostalom , info iz W95 kaze za moju rezoluciju- 800*600 (True Color) 32bit.
P.S. Nema vecih 'graficara' od ovih iz Microsofta ;))
grafika.264nenad,
-> #258, zormi> Da nema to veze sa nekim najnovijim koderom koji ušifruje bilo
> kakvu datoteku u GIF ili WAV snimak tako da ih vizuelno/čujno
> ne ošteti previše a da se ipak može posle prenosa izvući
> napolje...
Da slika ostane u elektronskom obliku sve je moguće, ali ne mogu
da shvatim kako takva informacija može da "preživi" put štampanje
-> skener, to više nije digitalna već analogna tehnolgija, a
znamo koliko je to "pouzdano" (sad kad skoče "gramofondžije" ;).
grafika.265zormi,
-> #264, nenad*> Da nema to veze sa nekim najnovijim koderom koji ušifruje bilo
*> kakvu datoteku u GIF ili WAV snimak tako da ih vizuelno/čujno
*> ne ošteti previše a da se ipak može posle prenosa izvući
*> napolje...
*
* Da slika ostane u elektronskom obliku sve je moguće, ali ne mogu
* da shvatim kako takva informacija može da "preživi" put štampanje
* -> skener, to više nije digitalna već analogna tehnolgija, a
* znamo koliko je to "pouzdano" (sad kad skoče "gramofondžije" ;).
Teoretski je moguće, ali praktično (?). Setimo se samo da je signal
sa Voyager sonde 50 dB slabiji od kosmičkog šuma pa ga opet izlače
jer za svaki poslat bit on dodaje oko 1000 (!) redundantnih kontrolnih.
Dakle neka kratka porukica bi mogla da se zapakuje u sliku pa da se
moćnom obradom podataka iz nje ponovo izvuče, ali je pitanje kakvog
to praktičnog značaja ima.
P.S. Pomenuti program nisam video, samo sam nešto načuo o njemu....
grafika.266madamov,
-> #263, mmisic
> Koga podrazumevas za graficare ?
One koji se bave kompjuterskom grafikom kao poslom, ali ne kao dopunskim
zanimanjem.
> Ja znam da je True Color izraz za 16,7 miliona boja :)
Zano sam i ja, ali to nije standardan izraz. Profesionalca nikad nećeš čuti da
kaže True Color, eventualno će reći full kolor, ali će se najčešće izražavati
tako što će za 16.7 miliona boja reći da je to 24-bitni kolor.
> Uostalom , info iz W95 kaze za moju rezoluciju- 800*600 (True Color) 32bit.
Ako je stvarno 32-bitna onda bi True Color bio sa 4 milijarde boja, ne sa 16.7
miliona boja. Šta je sad True Color? Sve veće od 65000 boja?
grafika.267ranx,
-> #253, banga> Mislim da skener vidi mnogo bliže nego ljudi :)
Ali je Salvador imao u glavi mnogo veći kompjuter od svih nas
zajedno...
grafika.268crncic,
-> #256, spantic>> 32bitna verzija programa za pravljenje animacionih GIFova za WWW.
Animacioni GIFovi - kako se to može objasniti ?
grafika.269biber,
-> #245, nenad
>> > Digital watermarking adds copyright information to a photograph that
>> > doesn't alter the photo's appearance. The watermark is detectable even
>> > after the photo is edited, or printed and rescanned.
>>
>> Ima li neko ideju kako ovo funkcioniše?
Informacije koje imam još poodavno. Ne znači da se radi o
istoj stvari i u Photo Shopu 4.0.
Watermarking je potpisivanje slika, koje donekle podseća na
PGP algoritam.
U sliku se "utisne" potpis koji se naziva RIN (Registration
Identification Number) i koji je dugačak 28 bita. Pored potpisa,
"utiskuje" se i PIN (Personal Identification Number) koji je
ekvivalent javnom ključu. Korisnik bira hoće li staviti ključ
koji će omogućiti drugima da čitaju ko je potpisao sliku, ili
će staviti ključ koji samo njemu omogućava da dokaže da je autor.
PIN je dug 32 bita.
Dakle sve zajedno 60 bita treba sakriti u sliku dužine od
nekoliko desetina hiljada do nekoliko miliona bitova, što ne bi
trebalo da je problem, čak i uz višestruka ponavljanja potpisa.
Algoritam bi trebalo da je otporan na razna "isecanja" slike,
kao na i efekte tipa "blur". Kažu da je moguće da se potpis sačuva
i prilikom štampanja/skeniranja slike, ali da je to ipak manje
verovatno.
Lično ne verujem da će ovo zaživeti, s obzirom da je, barem za
ovakav algoritam kakav je sad, potrebno da postoji cenralizovana
baza podataka RIN brojeva. (Ona i postoji, ali je u povoju,
a i pretpostavljam da se plaća, što je opet za YU korisnika još
uvek malo problamatično)
Pogledajte primer PGP-a na Sezamu. Iako je javni PGP ključ
moguće lako generisati i ostaviti na uvid svakom na Sezamu, vrlo
mali broj korisnika je to i uradio. (Sem dzakica ne znam nikoga
ko ima PGP ključ na Sezamu, a bila je tolika povika o čitanju
i tajnosti maila)
BTW. Kad već o tome pričam, PGP javni ključ se na Sezamu ostavlja sa
'resume pgp', a čita sa 'resume pgp username'.
grafika.270supers,
-> #268, crncic>>>> 32bitna verzija programa za pravljenje animacionih GIFova za WWW.
>>
>> Animacioni GIFovi - kako se to može objasniti ?
Fajl koji sadrži više GIFova i kontrolne blokove kojima se mogu
regulisati neki parametri, kao što je razmak između dve sličice...
Nije ni za primirisati pravim video formatima, ali za crtanu animaciju
od par frejmova koji se vrte, što se rabi na Web stranama, odlično
je rešenje.
grafika.271mmisic,
-> #266, madamov> Ako je stvarno 32-bitna onda bi True Color bio sa 4 milijarde boja, ne sa
> 16.7 miliona boja. Šta je sad True Color? Sve veće od 65000 boja?
Koliko ja znam ljudsko oko razlikuje 16,7 mil boja(neka me neko ispravi
ako gresim ). A True Color je po meni najvise boja tj. 16,7
grafika.272madamov,
-> #271, mmisic
> Koliko ja znam ljudsko oko razlikuje 16,7 mil boja(neka me neko ispravi
> ako gresim ). A True Color je po meni najvise boja tj. 16,7
Čemu onda trošenje 8 bita više od onog štoe potrebno? B) Što se mene tiče,
moje oko ne razlikuje više od 256 boja, ali mogu da prepoznam na monitoru da
li se tamo slika trenutno prikazuje sa hiljadama ili milionima boja, a tek
profesionalno oko jednog štampara ili grafičkog dizajnera.
grafika.273mcule,
Da li je u Corel-u moguće nacrtati krug, tako što će mesto gde
zabodem miša biti centar kruga?
grafika.274spantic,
-> #268, crncic> Animacioni GIFovi - kako se to može objasniti ?
Po standardu za GIF89 podržana je mogućnost da se u jedan GIF
fajl ubaci više slika, plus kontrolni parametri tako da se u
programima koji to podržavaju (čitaj WWW čitači, mada se na
njih tada sigurno nije mislilo) može videti izmena slika čime
se postiže efekt jednostavne animacije.
Često se koristi na Webu.
grafika.275nenad,
-> #269, biber> Dakle sve zajedno 60 bita treba sakriti u sliku dužine od
> nekoliko desetina hiljada do nekoliko miliona bitova, što ne bi
> trebalo da je problem, čak i uz višestruka ponavljanja potpisa.
Ne bi trebalo da je problem, ali mislim da bi takav potpis
"propao" prilikom prve kompresije u neki od formata koji ne
čuvaju komplentu informaciju, npr. u JPG. O štampanju i
skeniranju da i ne govorimo. :) Iz toga izlazi da je upotrebljivo
praktično samo ako se slika čuva u određenom formatu, tj. za neki
njen transport preko nezaštićenih kanala. A to mu onda izađe na
isto kao da su je zip-ovali sa šifrom.
Još uvek mi nije jasno. :)
grafika.276oldtimer,
-> #273, mcule> Da li je u Corel-u moguće nacrtati krug, tako što će mesto gde
> zabodem miša biti centar kruga?
Nije. Napravi guides koji će ga pozicionirati tačno gde treba,
uključi snap to guides, nacrtaj krug bilo gde i pomeri ga na
predviđeno mesto.
grafika.277baker,
-> #273, mcule> Da li je u Corel-u moguce nacrtati krug, tako sto ce mesto gde
> zabodem misa biti centar kruga?
Ne.
..
grafika.278ranx,
-> #277, baker>> Da li je u Corel-u moguce nacrtati krug, tako sto ce mesto gde
>> zabodem misa biti centar kruga?
>
> Ne.
DA!
Dok crtaš krug (elipsu) drži pritisnut SHIFT.
grafika.279calex,
-> #273, mcule<!> Da li je u Corel-u moguće nacrtati krug, tako što će mesto gde
<!> zabodem miša biti centar kruga?
Dobio si dva pogrešna i jedan tačan odgovor. :)) Evo šta kaže
Corel Help o tome. ;)
┌──
│To draw a circle:
│
│ Hold down the CTRL key as you drag.
│
│To draw a circle from the center out:
│
│ Hold down the CTRL and SHIFT keys as you drag.
└──
Daklem, stisneš CTRL i SHIFT, zabodeš miša i crtaš kružnicu. Ako
si više za elipsu, onda bez CTRL. :)
grafika.280oldtimer,
-> #279, calex><!> Da li je u Corel-u moguće nacrtati krug, tako što će mesto gde
><!> zabodem miša biti centar kruga?
> Dobio si dva pogrešna i jedan tačan odgovor. :)) Evo šta kaže
> Corel Help o tome. ;)
> Daklem, stisneš CTRL i SHIFT, zabodeš miša i crtaš kružnicu. Ako
> si više za elipsu, onda bez CTRL. :)
Možda u šestici, ali ko to izvede kod mene na mašini (Corel 4)
dobiće piva koliko god može da popije ;>>
Dakle, kad čovek kaže koji Corel koristi, znaće se koji odgovor
mu vrši posao a svi su tačni :))
grafika.281orlic,
-> #276, oldtimer -=> Quoting Oldtimer to Mcule <=-
> Da li je u Corel-u moguce nacrtati krug, tako sto ce mesto gde
> zabodem misa biti centar kruga?
Ol> Nije. Napravi guides koji ce ga pozicionirati tacno gde treba,
Ol> ukljuci snap to guides, nacrtaj krug bilo gde i pomeri ga na
Ol> predvideno mesto.
Ili drzi CTRL :) Ili bese shift... :)) ili bese oba... :))
grafika.282djcorto,
-> #278, ranx> Dok crtas krug (elipsu) drzi pritisnut SHIFT.
I CTRL da bi bio krug.
grafika.283johnnya,
-> #273, mcule >> Da li je u Corel-u moguće nacrtati krug, tako što će mesto gde
>> zabodem miša biti centar kruga?
Malo komplikovanije ali je moguće...(Corel 5 ne podržava foru sa
držanjem SHIFT-a)
1. U preseku hor i ver lenjira imaš malu ikonicu, klikni na nju i
odvici je na mesto gde hoćeš da ti bude centar kruga, to ti je sada
početak koordinatnog sistema.
2. Nacrtaj krug bilo gde, pri tome držeći CTRL da ne bi crtao elipsu.
3. Markiraj krug, otvori Transform Roll Up i odčekiraj RELATIVE
POSITION box i onda u H i V polja upiši 0 (dakle početak
kord.sistema koji si odredio u 1.)
4. Sve ovo se radi sa Align object(ctr+A), ne mogu da zamislim
situaciju da ti baš treba mesto koje si nabo' mišem :)
PS
Nije valjda da pokušavaš da crtaš tehnički crtež u COREL-u ??? Jeste
da ima čak i mogućnost kotiranja, ali generalno sačuvaj me Bože...
II.
Sada ja imam jedno pitanjce, kada iz istog Transform roll up menija
pokušam da _tačno_ definišem neku veličinu npr.25.00 Corel to
obavezno promeni u npr. 24.98 ili nešto slično, zašto ?
(nikakva snap mi nije uključen)
grafika.284biber,
-> #275, nenad>> Ne bi trebalo da je problem, ali mislim da bi takav potpis
>> "propao" prilikom prve kompresije u neki od formata koji ne
>> čuvaju komplentu informaciju, npr. u JPG. O štampanju i
>> Još uvek mi nije jasno. :)
Možda i ne ciljaju na zaštitu slika male rezolucije i slika u JPG
formatu. Kakve veze ima što će to neko da drži na hardu.Sa takvim
slikama ionako ne možeš da uradiš posao. Međutim kod slika od 100 MB...
grafika.285calex,
-> #280, oldtimer<!> Možda u šestici, ali ko to izvede kod mene na mašini (Corel 4)
<!> dobiće piva koliko god može da popije ;>>
Ja sam probao u petici ali sam ubeđen da to radi i Corel 4. Sutra
ću da ga instaliram i da ubeležim dobitak. ;>>
grafika.286calex,
-> #283, johnnya<!> Malo komplikovanije ali je moguće...(Corel 5 ne podržava foru sa
<!> držanjem SHIFT-a)
Podržava sigurno. Možda imaš neku stariju/bagovitu verziju.
grafika.288mcule,
Dakle, da rezimiramo kružnicu i Corel 5.0 ;).
Ctrl + Shift radi posao :).
Stvarno sam mazga kad se nisam setio da dodam Shift :(.
grafika.289ranx,
-> #283, johnnya> Malo komplikovanije ali je moguće...(Corel 5 ne podržava foru sa
> držanjem SHIFT-a)
Moj Corel 5.0 podržava. Možda imaš neku bajatu verziju - ova je 5.0e.
> Nije valjda da pokušavaš da crtaš tehnički crtež u COREL-u ??? Jeste
> da ima čak i mogućnost kotiranja, ali generalno sačuvaj me Bože...
> Sada ja imam jedno pitanjce, kada iz istog Transform roll up menija
> pokušam da _tačno_ definišem neku veličinu npr.25.00 Corel to
> obavezno promeni u npr. 24.98 ili nešto slično, zašto ?
Corel (čuo sam za čoveka koji kaže "kOral"), je inače vrlo neprecizna
stvarčica, za razliku od, npr. Macromedia Freehand-a ili Adobe Illustratora.
Problem tačnosti se javlja i u ovim programima, ali je u FH 5.0 negde na
petoj-šestoj decimali, i to vrlo retko.
U CoLeRi do njega najverovatnije dolazi iz jednog od ovih razloga:
1. Corel interno sve beleži u inčima, pa onda za potrebe prikaza na ekranu
pretvara u druge jedinice, što stvara grešku.
2. Za zapis broja koristi se premalo cifarskih mesta, što takođe prouzrokuje
grešku.
3. Brojevi se zapisuju u Floating Point formatu, a ne kao celobrojne
vrednosti, što zbog prirode binarnog zapisa broja manjeg od 1 a većeg od nule
zna da da "neokrugle" vrednosti dekadnih brojeva u nekim slučajevima.
Ja lično smatram da bi svi programi ovog tipa trebalo da rade sa celobrojnim
vrednostima, tako da se, npr. dva bajta odvoje za celobronu vrednost, a dva za
decimalni deo. To omogućava poziciju objekta na Pasteboardu veličine 65536
osn. mernih jedinica, sa tačnošću od 1/65536, što je sasvim dovoljno za DTP.
Zašto Corel tako ne radi, pitaj njegove TVORce.
grafika.290cnenad,
-> #278, ranx=> Dok crtaš krug (elipsu) drži pritisnut SHIFT.
U kojoj verziji ?
grafika.291madamov,
-> #285, calex> Ja sam probao u petici ali sam ubeđen da to radi i Corel 4.
Kad već pričate o Corelu, juče sam imao prilike da gledam kako čovek radi sa
Corel 5 na Win 3.11 i ukapirao da ne može istovremeno da ima dva ili više
otvorenih dokumenata? Jesu li to poboljšali u novijim verzijama?
grafika.292calex,
-> #280, oldtimer<!> Možda u šestici, ali ko to izvede kod mene na mašini (Corel 4)
<!> dobiće piva koliko god može da popije ;>>
Nadam se da mogu ovo da izvedim neki put kad navratam u te
krajeve. Sad sam probao (Corel 4.00.A5 i 4.00.B3) i sve radi baš
kako sam napisao. Potpuno isto objašnjenje u helpukao kod 5.0.
Da nisi malo preterao? Koliko ti zarađuješ novaca kad možeš
ovako teška obećanja da daješ? O;>>>
grafika.293mmisic,
* This patch creates a working version of CorelXARA 1.2
* only from version 1.1 (the English version).
* Do not use it to try to upgrade any other versions
* of CorelXARA (for instance, any of the non-English versions)
* - it won't work and you risk damaging your installation.
VERSION 1.2 RELEASE NOTES
CorelXARA version 1.2 extends bitmap handling options. These new
options are especially useful for creating graphics intended for
publishing on the World Wide Web (WWW). Also included are some
additional functions requested by users.
NEW FEATURES OF THIS RELEASE:
╝ importing color palettes
╝ RGB colors can be specified as 0-100% or 0-255
╝ new Pixel measurement unit
╝ new optional default document
╝ optimized palettes and bitmap dithering
╝ new "Convert to bitmap" menu option
╝ improvements to GIF import
╝ more options for exporting in GIF format (including animated
GIFs)
╝ optional on-screen dithering
╝ changes to the keyboard shortcuts
╝ new "print text as shapes" print option
╝ change to snapping
xara1_2e.exegrafika.294cnenad,
-> #291, madamov=> otvorenih dokumenata? Jesu li to poboljšali u novijim verzijama?
Da, u verziji 6 to može.
grafika.295calex,
-> #290, cnenad<!> U kojoj verziji ?
Kakve li ovde verzije kruže??? Pa malopre sam probao Corel 4.0 a
ako si raspoložen da platiš k'o oldtimer, proveriću i na verzijama 2.0,
2.01 i 3.0B a mislim da sve rade tako. Skoro sam siguran i za 3.0 ali
mislim da ni dvojka nije imala problema sa time. :))))
grafika.296cnenad,
-> #295, calex=> Kakve li ovde verzije kruže??? Pa malopre sam probao Corel 4.0 a
=> ako si raspoložen da platiš k'o oldtimer, proveriću i na verzijama 2.0,
Sorry, poruka je poslata nakon vaših odgovora. Ali opet ne vredi, jer ja
za sada to nisam uspeo da izvedem. Corel 4.0 revizija B3. Idemo redom, klik
na tool bar - elipsu. Pritisnem CTRL, ne puštam ga, zatim još SHIFT, levi
naravno :) i onda krenem sa pacovom po papiru. Centar kružnice nije tamo
gde sam prvi put kliknuo mišem. Možda nešto još treba da se konfiguriše ?
grafika.297kostja,
-> #294, cnenad=>=> otvorenih dokumenata? Jesu li to poboljsali u novijim verzijama?
=>
=> Da, u verziji 6 to moze.
Najbolje su to sredili u Corel Xara 1.1 :)
grafika.298djcorto,
-> #283, johnnya> Nije valjda da pokusavas da crtas tehnicki crtez u COREL-u ???
> Jeste da ima cak i mogucnost kotiranja, ali generalno sacuvaj
> me Boze...
U Vrnjackoj banji postoji arhitektonski projektni biro koji radi
sjajne projekte, i dokumentaciju radi u - pogodii ste, polijte
hladnom vodom one koji su se onesvestili - Corelu ! ;>
Na nekom od sajmova gde smo se nasli, grupa zagrizenih kedasa je
mucila njihovog koreldziju raznim nezgodnim pitanjima, a on je,
inace hladnokrvan, lakonski odgovarao. Na najgore pitanje, "A
kako znas da su ti se zidovi bas tu spojili (Corel, naravno,
nema precizno pogadjanje tacaka) odgovorio je "A kome cu da
verujem ako ne sebi !!?!?!"
:))))))))))))))))))))))))))
Dakle, slazem se da je Corel za tehnicke crteze bilo koje vrste
sacuvaj me Boze, ali ... :)))))))
grafika.299djcorto,
-> #288, mcule> Dakle, da rezimiramo kruznicu i Corel 5.0 ;).
Uz Corel 3.0AB je isao i lepi mali Tutorial koji se protrci za
pola sata i to je to .... ;)
grafika.300djcorto,
-> #290, cnenad> U kojoj verziji ?
Od pocetka.
grafika.301djcorto,
-> #292, calex> Da nisi malo preterao? Koliko ti zaradujes novaca kad mozes
> ovako teska obecanja da dajes? O;>>>
Misa, Cale i jos poneko ... ode BiP ;)
grafika.302djcorto,
-> #297, kostja> Najbolje su to sredili u Corel Xara 1.1 :)
Mislis, najbolje su kupili ;>
grafika.303ta.hox,
-> #283, johnnya>> Sada ja imam jedno pitanjce, kada iz istog Transform roll up
menija
>> pokusam da _tacno_ definisem neku velicinu npr.25.00
Corel to
>> obavezno promeni u npr. 24.98 ili nesto slicno, zasto
?
I ja sam imao isti problem do pre neki dan kada sam instalirao
originalni Corel Photopaint koji mi je dosao sa skenerom. Elem,
nakon instalacije, promene su se odrazile i na moj pirotski
(o=a) :) Corel Draw 5e2. Izgleda da je prilikom instalacije
Photopainta doslo do overwrite-a nekih DLL-ova koji su imali
bug. Prvo sto sam primetio je to da vise nema problema sa
zadavanjem koordinata i dimenzija. Njihove vrednosti se cuvaju
onako kako su uneseni, bez zaokruzivanja.
Savet: .............................................
grafika.304kostja,
-> #302, djcorto=> Mislis, najbolje su kupili ;>
Zato i stoji smajli na kraju.
grafika.305johnnya,
Kako da pokrenem QuarkXpress 3.33 (ili neku drugu verziju) pod
Windows95 (US). Instalacija je protekla kako-tako, a onda je
odbio da se startuje...
grafika.306cnenad,
-> #300, djcorto=> Od pocetka.
Ux, moja greška. Očekivao sam da pointer miša ne mrda iz mesta, tamo gde se
prvi put klikne.