grafika.726ventura,
Evo ovaj konvertor sto sam obecao FLI2EXE
-konvertuje 3d Studio fli-kove u samostalni exe file.
fli2exe.zipgrafika.727olio,
-> #717, pecanac> IrfanView, ver 2.80, Odlicno programce za pregled slika. (5.5.1998)
Pa sto ga ne okace ovde na Sezam???
grafika.728vvaske,
-> #727, olio> > IrfanView, ver 2.80, Odlicno programce za pregled slika.
(5.5.1998)
> Pa sto ga ne okace ovde na Sezam???
Ima ga na ECSTASY-u
file "iview268.zip"
grafika.729olio,
-> #728, vvaske> Ima ga na ECSTASY-u
> file "iview268.zip"
Kazi telefon.
grafika.730banga,
-> #729, olio>> Ima ga na ECSTASY-u
>> file "iview268.zip"
Evo ga i ovde :)
Version 2.80
- New !!! The toolbar is now available :-)
- Support for MPEG/MOV files (MS Active Movie is required !)
- Support for Adobe Photoshop files (*.PSD)
- Support for Corel PhotoPaint 6.0 files (*.CPT) ... this is a TIFF ;-)
- New edit options: CUT/CROP (select a portion of image with the left mouse
button)
Now you can cut or copy portions of an image :-)
- New: The ONE-Step UNDO option is available (see next line)
- New option in 'Properties->Others': "Use UNDO option" (deafult is OFF to
save memory)
Undo is available for following changes:
Resize/Resample, Increase/Decrease color depth, Convert to grayscale,
Negative, Brightness, Contrast, Gamma correction, Cut
- New options in 'Properties->Extensions' (Set Icon, Other extensions)
- New option in 'Properties->Others': "Create desktop link for IrfanView32"
- The zoom step is now always 10 % (10 % till 1000 %)
iview280.zipgrafika.731pecanac,
-> #730, banga# >> Ima ga na ECSTASY-u
# >> file "iview268.zip"
#
# Evo ga i ovde :)
Ima ga već ovde :)
Okačio sam ga ja pre skoro mesec dana. Poruka 7.717
Verovatno je olio tražio da se stavi u dir ??
grafika.732ventura,
Jel ima neko SEA Pisture viewer?
grafika.733dr.iivan,
-> #732, ventura> Jel ima neko SEA Pisture viewer?
Pa imas na Sezamu: Dos\Graph\
grafika.734olio,
-> #730, banga> Evo ga i ovde :)
Hvala skinuo sam ga ali bi trebalo biti i na Sezamu.
Na CD-u Hrvatskog lista BUG okacena je verzija 2.63
Pozdrav Oliver.
grafika.735bolep,
Kako da nekoj slici smanjim rezoluciju, broj boja i smanjim je na
npr 34% i kao takvu je snimim. MOlim vas odgovorite!
grafika.736miskop,
-> #735, bolep>> Kako da nekoj slici smanjim rezoluciju, broj boja i smanjim je na
>> npr 34% i kao takvu je snimim. MOlim vas odgovorite!
To možeš u bilo kom programu za obradu slike, ja eto, koristim
Photoshop, mada, ako ga ti nemaš instaliranog, može ti pomoći i
free programče zakačeno uz poruku br. 7.730 (by banga) u ovoj
konferenciji.
grafika.737ventura,
Evo nekih ODLICNIH fotki sa Ecstasy demo CD #1 !!!
necete se pokajati ako skinete!
izbor.zipgrafika.738ventura,
Evo jos malo slicica (nisam mogao da odolim a da ne posaljem),
OBAVEZNO POGLEDAJTE!!!
eye.gifgrafika.739ventura,
Evo jos jedna mada joj tematika nespada odje vredi je pogledati.
ass.gifgrafika.740ventura,
Evo jedna mafijaska :))
sureshot.gifgrafika.741ventura,
I jedna filozofska :)
think.gifgrafika.742sljubisic,
Ima li neko da preporuci neki dobar program za konvertovanje .avi u
.mpg fajlove? Naime, ni jedna kartica za grebovanje koja se moze dobiti
po nekim razumnim cenama ne nudi direktno snimanje video sekvence u
.mpg format, vec sve imaju neki svoj interni koji se kasnije iz Adobe
Premijera moze prebaciti u .avi (MS AVI).
Medjutim, potreban mi je savet koji je softver dobar za kompresiju
.avi u .mpg fajlove, kao i neko opipljivo prakticno iskustvo tipa:
"komprimovanje 10-to minutne .avi sekvence tog-i-tog kvaliteta,
u .mpg fajl je na Pentiumu II na 233 Mhz i 128 MB RAM-a trajalo
otprilike toliko i toliko..."
Unapred zahvalan za svaku informaciju.
grafika.743jujo,
-> #742, sljubisic# Ima li neko da preporuci neki dobar program za konvertovanje .avi u
# .mpg fajlove? Naime, ni jedna kartica za grebovanje koja se moze dobiti
# po nekim razumnim cenama ne nudi direktno snimanje video sekvence u
# .mpg format, vec sve imaju neki svoj interni koji se kasnije iz Adobe
# Premijera moze prebaciti u .avi (MS AVI).
Nije u stanju da diraktno snima u .mpg iz prostog razloga
sto je mpg vremenski jjjjjaaaaaaaakkkkkkkoooooooo skup. Koliko ja
znam nijedna od niskobudzetnih greberskih kartica ne podrzava mpg.
yooyo:
grafika.744miskop,
-> #742, sljubisic>> Medjutim, potreban mi je savet koji je softver dobar za kompresiju
>> .avi u .mpg fajlove
XingMPEG Encoder.
grafika.745kiki,
-> #744, miskop> XingMPEG Encoder.
Gde ga ima?
grafika.746miskop,
-> #745, kiki>>> XingMPEG Encoder.
>> Gde ga ima?
Pa valjda na www.xingtech.com .
grafika.747dr.iivan,
Kako instalirati ACDSee v2.3? Preko postojece 2.2 ili prvo obrisati
staru, pa instalirati novu? Pitam zbog registracije itd..
U arhivi nema nikakvog read.me fajla ili sl..
grafika.748obren,
-> #747, dr.iivan> Kako instalirati ACDSee v2.3? Preko postojece 2.2 ili prvo obrisati
> staru, pa instalirati novu? Pitam zbog registracije itd..
Čini mi se da sam ga instalirao preko starog i da mi je "uvažio" staru
registraciju.
grafika.749milosh.zorica,
-> #737, ventura> Evo nekih ODLICNIH fotki sa Ecstasy demo CD #1 !!!
To nisu fotke, to su pixel crteži. Crtani pixel-po-pixel.
Poz, Miloš
grafika.750kiki,
-> #744, miskop> XingMPEG Encoder.
Čuo sam da ga ima na PRO-u.. ;) pa ako nekoga ne mrzi da prebaci to
ovamo da i mi malkice skidamo :)
grafika.751miskop,
-> #747, dr.iivan>> Kako instalirati ACDSee v2.3? Preko postojece 2.2 ili prvo obrisati
>> staru, pa instalirati novu? Pitam zbog registracije itd..
Nije bitno... Naime, bez obzira da li si prvo skinuo
prethodnu ili samo je pregazio novom verzijom, neće biti
potrebno da se ponovo registruje - registracija se "zavukla"
negde u registry-ju. ;) Inače, ja uvek skinem prvo staru, pa
onda instaliram novu.
grafika.752miskop,
-> #750, kiki>>> XingMPEG Encoder.
>> Čuo sam da ga ima na PRO-u.. ;) pa ako nekoga ne mrzi da prebaci to
>> ovamo da i mi malkice skidamo :)
Upravo sam je ja tamo i okačio, ali instalaciona verzija je
cca 4.5Mb, tako da jedino file moderatori mogu nešto više da
učine...
grafika.753obren,
-> #744, miskop> >> Medjutim, potreban mi je savet koji je softver dobar za kompresiju
> >> .avi u .mpg fajlove
>
> XingMPEG Encoder.
Evo ga: Xing MPEG Encoder 2.10c
Za eventualna pitanja i savete oko instalacije možete mi se slobodno
obratiti na mail... ;)
xing210c.exegrafika.755ventura,
Znam da ono nicu fotke ali nisam siguran da su pixel grafika posto na cd-u
inas dir Gfx u kome je nabacano sve to. Ipak mislim da su to photoshop compovi.
Poz, Ventura
grafika.756milosh.zorica,
-> #755, venturaTo jesu pixeli. Za sve sam siguran. Cilj pixela i jeste, da deluju
realnije, sa više truda i bez efekata, znači, dpaint 2.
grafika.757ranx,
-> #756, milosh.zorica> To jesu pixeli. Za sve sam siguran. Cilj pixela i jeste, da deluju
> realnije, sa više truda i bez efekata, znači, dpaint 2.
Mazohizam, mazohizam... Što ne crtaju na Spektrumu :)
grafika.758buva,
Jel moguce nekako pokrenuti 3D Studio , ver. 4 iz dos prozora win95 (OSR2)?
Kad pokusham javi mi sledecu greshku:
Phar Lap err 74: Can't use -REALBREAK under this version of DPMI
any ideas?
grafika.759ventura,
-> #758, buva1. nemoj u dve konferencije da stavljas jednu poruku - procitaj pravilnik
2. 3DS se moze startovati pod win ali kad mu se podesi onaj PIF file
uputstvo za to imas u nekom broju racunara, sa dodatkom 3DS.
Ako ga nadjem negde u dubinama moje sobe, okacicu ga ovde.
VeNTuRa
grafika.760buva,
-> #758, buva
opet ja :)
napravio sam mali pomak...
toy-est , iskopirao sam pharlap.386 u windows\system , postavio
ga u windows.ini i sad mi vishe ne javlja onu poruku medjutim kad
ga pokrenem jednostavno se zacrni ekran i kvrc, preostane mi
samo da resetujem komp ;( (probao sam i sa 3ds -VIBCFG, i sa
3dshell.com) ....
pa ako je neko uspeo da iskonfigurishe ovo chudo pod windowsom
nek mi poshalje svoje .pif , .set , il shta vec sve ima fajlove :)
grafika.761miskop,
Jel' ima nekog da je instalirao PhotoShop 5.0 ?
Interesuje me da li je stvarno toliko zahtevan po pitanju
memorije i da li se to odnosi i na klasične (jednostavne)
radnje koje su se sasvim lepo obavljale (uglavnom korišćenje
EyeCandy 3.0 efekata) na verziji 4.0?
grafika.762miskop,
Imam jedan problem... Naime, u PhotoShop-u 5.0 kad pokrenem
Type Tool, nemam naša slova. Bilo koji font da izaberem koji
ima podršku za naša slova, ništa, uvek izlaze kuke i kvake
na mestima č, ć, š, đ, ž (ili eventualno postoje samo š i ž).
U svim ostalim programima regularno se vide naša slova, ali
PhotoShop nešto zeza...Napominjem da sam Win98 regularno insta-
lirao sa podrškom za naša slova.
Da li neko zna gde može da bude problem?
grafika.763jujo,
-> #762, miskop# Imam jedan problem... Naime, u PhotoShop-u 5.0 kad pokrenem
# Type Tool, nemam nasa slova. Bilo koji font da izaberem koji
# ima podrsku za nasa slova, nista, uvek izlaze kuke i kvake
# na mestima c, c, s, d, z (ili eventualno postoje samo s i z).
# U svim ostalim programima regularno se vide nasa slova, ali
# PhotoShop nesto zeza...Napominjem da sam Win98 regularno insta-
# lirao sa podrskom za nasa slova.
# Da li neko zna gde moze da bude problem?
Pa mislim da Adobe nije prihvatio UNICHAR kao standard.
yooyo:
grafika.764miskop,
-> #763, jujo>> Pa mislim da Adobe nije prihvatio UNICHAR kao standard.
Nije valjda da je to... ;( U v4.0 naša slova sam mogao da
imam samo u Arial i Courier fontovima... :(
grafika.765ranx,
-> #760, buva> pa ako je neko uspeo da iskonfigurishe ovo chudo pod windowsom
> nek mi poshalje svoje .pif , .set , il shta vec sve ima fajlove :)
3DS4 radi samo u DOS modu.
grafika.766ranx,
-> #764, miskop> Nije valjda da je to... ;( U v4.0 naša slova sam mogao da
> imam samo u Arial i Courier fontovima... :(
Kod mene rade svi postscript fontovi sa našim slovima po CP1250 rasporedu.
Photoshop 4.0.
grafika.767simce,
-> #765, ranx
buva ovde
(;)3DS4 radi samo u DOS modu.
ma ja sam svojim ochima video kako kod ortaka radi iz dos prompta :)
nego.. meni ovo ne radi ni u dos modu :))
dakle, config fajlovi i dalje wanted...
sij
grafika.768ranx,
-> #767, simce> ma ja sam svojim ochima video kako kod ortaka radi iz dos prompta :)
Pa vidi kod njega kako, pa javi nama!
grafika.769simce,
-> #768, ranx
(;)Pa vidi kod njega kako, pa javi nama!
ne mogu , otputovao je na more :)))
sij,
buva
grafika.770vule.,
Kako da povecevam ili smanjujem objekte u Genesis PS (photoshop
plug-in)
Ili kako da u 3D studio MAX-u napravim npr. nesto kao fotonsko
torpedo ?
grafika.771ranx,
-> #770, vule.> Ili kako da u 3D studio MAX-u napravim npr. nesto kao fotonsko
> torpedo ?
Treba ti combustion efekat ili particle system.
grafika.772basrak,
-> #764, miskop>>> Pa mislim da Adobe nije prihvatio UNICHAR kao standard.
>
> Nije valjda da je to... ;( U v4.0 naša slova sam mogao da
> imam samo u Arial i Courier fontovima... :(
Ako sam ja dobro ukapirao, Photoshop ne prepoznaje Unicode fontove onako
kako ga prepoznaje recimo MS Office (promena skripta se obavlja
jednostavnom promenom tastature putem indikatora u systray-u), ali zato zna
da koristi fontove koji imaju ugrađen CE skript onako kako je to bilo u
Win3.1x CEE i Win95 PE. Neko malo stručniji će to i bolje da objasni ;)
Elem, rešenje je da koristiš CE ttf fontove, a možda mi moglo da upali i
ono bojans-ovo programče (setce i setcyr) koje je okačio na PRO-u, a koje
dodaje virtuelni CE skript u bilo koji ttf bez obzira da li on ima naša
slova ili ne. Nisam imao vremena da se zezam sa tim programom kao ni sa
njegovim bfix-om, a još otkako je napravio cefix, ništa mi više nije jasno
oko Unicode-a, naših slova i kako ih primeniti u aplikacijama koje ne
prepoznaju standardno windows rešenje sa promenom tastature, kao ni oko
onih fontova koji su rađeni po Unicode standardu, ali ne baš ;) (npr.
Corel-ovi BT fontovi). No, što se tiče setce-a i setcyr-a, tu je stvar
jasna - oni dodaju virtuelnu CE odn. CYR podršku u ttf font čak i ako font
nema naša slova po cp1250 odn. cp1251 (što, naravno, ne znači i da dodaju
naša slova u font). To znači da bi taj font u meniju trebalo da bude
vidljiv kao CE font bez obzira na to da li ima naša slova po tom standardu
ili ne. Ako imaš vremena da se zezaš sa sva tri ova programčeta, javi
rezultate, a naročito razliku i sličnost poslednja dva (odn. bfix-a i
cefix-a)
grafika.773miskop,
-> #772, basrak>> Elem, rešenje je da koristiš CE ttf fontove
Rešenje je izgleda u tome da, koristim one legendarne "naše"
tzv. "YU" fontove čiji nazivi baš tako počinju. To sam slučajno
probao i iznenadio se da radi. Samo, fora je da se tastatura NE
prebacuje na SL, tj. SR već da ostane na EN i onda će biti naših
slova.
>> ili ne. Ako imaš vremena da se zezaš sa sva tri ova programčeta, javi
>> rezultate, a naročito razliku i sličnost poslednja dva (odn. bfix-a i
>> cefix-a)
Ma jok, nemam snage (mrzi me ;) da se zezam sa tim... ;)
grafika.774basrak,
-> #773, miskop>>> Elem, rešenje je da koristiš CE ttf fontove
>
> Rešenje je izgleda u tome da, koristim one legendarne "naše"
> tzv. "YU" fontove čiji nazivi baš tako počinju.
Ako to tebi radi posao, nemam šta da prigovorim... sem da to nikako nije
rešenje ;)
grafika.775johnnya,
-> #773, miskop >> Rešenje je izgleda u tome da, koristim one legendarne "naše"
>> tzv. "YU" fontove čiji nazivi baš tako počinju. To sam slučajno
>> probao i iznenadio se da radi. Samo, fora je da se tastatura NE
>> prebacuje na SL, tj. SR već da ostane na EN i onda će biti naših
>> slova.
Samo ako ti nije problem loš kvalitet ti fontova, otkucaj recimo
nešto u Corel-u, uradi Convert to Curves, pa ćeš sam da vidiš.
Kod ortaka sam video 'među varijantu'. Ima instalirane skoro sve
Corelove BT fontove, samo što je svaki font imao prefix 'X' ispred
imena. Neko je izvukao naša slova iz mračnih dubina TTF datoteke i
prebacio ih po YUSCII standrdu na [ ] { } ... Kvalitet ostao isti !
grafika.776zmdjokic,
Ima li neko font koji podseca na krzava slova istrosene pisace masine?
grafika.777apostol,
-> #776, zmdjokic> Ima li neko font koji podseca na krzava slova istrosene
Evo.
JoTzoqA
pookie.ttfgrafika.778ranx,
-> #776, zmdjokic> Ima li neko font koji podseca na krzava slova istrosene pisace masine?
Imam ja, ali ne smem da ga pošaljem, pošto je pod Copyright-om. Autor je naš
čovek, ako te zanima da ga kupiš, javi se na 3115195 i traži Kulju.
grafika.779miskop,
-> #774, basrak>>> Rešenje je izgleda u tome da, koristim one legendarne "naše"
>>> tzv. "YU" fontove čiji nazivi baš tako počinju.
>> Ako to tebi radi posao, nemam šta da prigovorim... sem da to nikako nije
>> rešenje ;)
Nije da mi radi posao, nego sam čisto spomenuo da tako radi, a
ja lično "budžim" naša slova, po principu "c" + malo "/" = "ć" itd. ;))
grafika.780zmdjokic,
-> #777, apostol» > Ima li neko font koji podseca na krzava slova istrosene
»
» Evo.
Thanx!
grafika.781jujo,
-> #775, johnnya# Samo ako ti nije problem los kvalitet ti fontova, otkucaj recimo
# nesto u Corel-u, uradi Convert to Curves, pa ces sam da vidis.
Ako je u pitanju Truetype onda mozes da se slikas i sa Corelovim
fontovima. Type 1 rulez!!!!.
A, zasto?????
Pa zato su Type 1 koristi B-spline krive kojima je opisana kontura
slova, dok TTF za istu stvar koristi kvadratne jednacine na nekom
intervalu. Rezultat toga je da kada Type 1 font konvertjes u krive,
dobijes ga 100% isto kao i u originalu. A kada "zakurvas" TTF Corel
mora da kvadratne jednacine prebaci u B-spline da bi mogao da pomeras
tackice. I da ne zalazim duboko u problematiku.... ima jedna teorema
iz matematika koja kaze da je nemoguce prevesti kvadratne jednacine u
B-spline oblik. Mozda se nisam bas najbolje izrazio, ali ko zna,
shvatice...
# imena. Neko je izvukao nasa slova iz mracnih dubina TTF datoteke i
# prebacio ih po YUSCII standrdu na [ ] { } ... Kvalitet ostao isti !
Kerning???? Hintovi???? Isti kodni broj fonta???? Svaka mu cast....
yooyo:
grafika.782johnnya,
-> #781, jujo >># imena. Neko je izvukao nasa slova iz mracnih dubina TTF datoteke i
>># prebacio ih po YUSCII standrdu na [ ] { } ... Kvalitet ostao isti !
>>
>> Kerning???? Hintovi???? Isti kodni broj fonta???? Svaka mu cast....
Ne,ne nije njemu svaka čast...autor je nepoznat (meni)
Žilavi su to ljudi, prvi sito-štampari, snalaze se na sve moguće
načine.
Mogu da ti pošaljem jednu takvu TTF datoteku da je analiziraš. Koliko
sam ja uspeo da vidim svi Kerning parovi su ostali, a nisu dodavani za
Č i Ć. Font se ponaša tako, da ako imaš patchovan Win na 1250 rade
naša slova po 1250, ako imaš čistog Engleza rade po YUSCII.
Znaci [ ] { } @ \ su izmešteni na neke manje važne tipa neki
krstače...
grafika.783pperica,
-> #778, ranxImam ja, ali nije FONT, nego programce koje u text modu izmeni
oblik slova i to: cirilica, metal (cool), fun(lepo, malko
iskrivljeno).....
Ako te zanima javi, to je par kilobajta, poslacu.
pperica
grafika.784bojans,
-> #782, johnnya>> Mogu da ti pošaljem jednu takvu TTF datoteku da je analiziraš.
>> Koliko sam ja uspeo da vidim svi Kerning parovi su ostali, a
>> nisu dodavani za Č i Ć. Font se ponaša tako, da ako imaš
>> patchovan Win na 1250 rade naša slova po 1250, ako imaš čistog
>> Engleza rade po YUSCII.
Pošalji jedan takav font, po mogućstvu i originalni bez X
prefiksa pa da vidimo da li se zaista kvalitet nije promenio.
Pošto imam na raspolaganju prilično veliki broj alata za
"mračne dubine" vektorskih fontova znam da je ovo o čemu je bilo
reči moguće uraditi bez gubitka na kvalitetu jedino upotrebom
specijalnih, nedostupnih (nema ih ni kod pirata ni u prodaji,
koriste ih samo velike tipografske firme ili zaluđenici koji
su ih sami napisali) programa a nikako font editorima.
grafika.785jujo,
-> #782, johnnya# Mogu da ti posaljem jednu takvu TTF datoteku da je analiziras. Koliko
# sam ja uspeo da vidim svi Kerning parovi su ostali, a nisu dodavani za
# C i C. Font se ponasa tako, da ako imas patchovan Win na 1250 rade
# nasa slova po 1250, ako imas cistog Engleza rade po YUSCII.
#
# Znaci [ ] { } @ \ su izmesteni na neke manje vazne tipa neki
# krstace...
Kad jednom cacnes neki TTF on vise nikad nece biti isti....
Ako vec zelis da se zezas sa DTP-om, predji odmah na Type 1
fontove. Na nasem trzistu ima malo pravih Type 1 fontova
za PC. Za Maca ih ima gomila, ali svi koji postoje za PC-a
su konvertovani iz nekog TTF-a.
yooyo:
grafika.786jujo,
-> #778, ranx# Imam ja, ali ne smem da ga posaljem, posto je pod Copyright-om. Autor je
# nas covek, ako te zanima da ga kupis, javi se na 3115195 i trazi Kulju.
Kulja... Galerija 12+... ma daj....Ko je izdao font? ITC? Adobe? BitStream?
Ja znam za jednog zaista PRO-a u dizajniranju fontova. U pitanju je
Slobodan Miladinov iz dizajnerskog tandema Dule & Milke koji rade u
firmi GAMA. ITC je otkupio nekoliko njegovih fontova. Momentalno
je najpopularniji Cocconino (dibidus italic u radnoj verziji) koga
je Miladinov uradio prosle godine.
yooyo:
grafika.787johnnya,
-> #785, jujo >> Kad jednom cacnes neki TTF on vise nikad nece biti isti....
1.rečenica
>> za PC. Za Maca ih ima gomila, ali svi koji postoje za PC-a
>> su konvertovani iz nekog TTF-a.
Ova rečenica je u koliziji sa 1.rečenicom, ili ne ?
grafika.788bojans,
-> #785, jujo>> Na nasem trzistu ima malo pravih Type 1 fontova za PC. Za Maca
>> ih ima gomila, ali svi koji postoje za PC-a su konvertovani iz
>> nekog TTF-a.
Ne znam šta podrazumevaš pod našim tržištem, ali Adobe Font
Folio kolekcija sadrži oko 2300 prvoklasnih Type 1 fontova.
Ovi fontovi, doduše, nemaju YU slova ali se ona mogu prilično
bezbolno ugraditi upotrebom Fontographera 4.1.
Još jednostavnije rešenje je URW Eastern kolekcija sa Type 1
fontovima po CP 1250.
grafika.789miskop,
-> #788, bojans>> Još jednostavnije rešenje je URW Eastern kolekcija sa Type 1
>> fontovima po CP 1250.
A gde ovo može da se nađe?
grafika.790ranx,
-> #785, jujo> fontove. Na nasem trzistu ima malo pravih Type 1 fontova
> za PC. Za Maca ih ima gomila, ali svi koji postoje za PC-a
Grešiš, ovaj, silno grešiš sinak...
Ja posedujem CD sa Type 1 fontovima firme URW rađenim za CEE tržište, koji su
pravljeni po CP1250/1251 standardu. Šta reći, osim IZUZETNO! Na žalost, malo
je ćirilica, ali biće i toga...
grafika.791ranx,
-> #786, jujo> Kulja... Galerija 12+... ma daj....Ko je izdao font? ITC? Adobe? BitStream?
Ovde grešiš. Kulja je otkucao slova na pisaćoj mašini, skenirao ih i
vektorizovao. Mašina je bila pohabana, a traka loša, pa je sve ispalo baš kako
treba. Uostalom, Kulju znam od 10 godine i siguran sam u to kad laže, a kad
ne. Ovaj put je stvarno on NAPRAVIO font. E sad, da li ga prodaje ili
poklanja, to već morate pitati njega. Ja, recimo, prodajem svoje fontove.
BTW nije lepo pljuvati po nečijem radu ako nisi siguran u to što pričaš.
grafika.792ranx,
-> #788, bojans> bezbolno ugraditi upotrebom Fontographera 4.1.
Kad smo već kod pomenutog, nikako mi ne uspeva da generišem BoldItalic
varijantu fonta. Tj, generišem je, ali je ATM ne vidi kao takvu (već kao
Bold). U čemu je problem, pošto sam stil izabrao iz već ponuđene liste u
Fontographer-u, a pokušavao sam i razne varijante (sa crticom ispred, između i
tako to).
Imaš li ideju šta se dešava?
grafika.793ranx,
-> #789, miskop> A gde ovo može da se nađe?
Kod većine dobrih pirata (ESPRO na primer).
grafika.794bojans,
Pošto mi je johnnya poslao uzorak prepravljenog fonta, uradio sam
ekspertizu :) i evo rezultata. Unapred upozoravam ljubitelje
YUSCII fontova koji se užasavaju tehničkih detalja, da ne
čitaju ostatak.
Dakle, u originalnom font Swiss 721 BT slova ŠšČčĆ掞
raspoređena su (preciznije rečeno, kopirana jer su originali i
dalje prisutni u fontu) u skladu sa YUSCII rasporedom. Kao
rezultat dobijen je font XSwiss 721 BT.
Posle detaljne analize jasno je da dobijeni font ne može da
prođe "tehnički pregled". Jedina pozitivna stvar je što je za
prepravku korišćen editor koji podržava kvadratne B-splajnove,
tako da nije bilo konverzije između Type 1 i TrueType opisa
pa broj kontrolnih tačaka nije povećan. Međutim postoje
odstupanja u položajima pojedinih tačaka, ne veća od 1%, što
ne degradira izgled slova.
Hintovi su generisani iznova, ali ovo kod Bitstreamovih
fontova nije kritično jer su njihovi TrueType hintovi
trivijalni, svode se na standardne Type 1 hintove (stubovi,
serifi, linije uravnanja). Da je u pitanju bio bilo koji
Monotype font sa ESQ (Enhanced Screen Quality) tehnologijom,
na ekranskom prikazu bi se odmah video drastičan pad kvaliteta.
Specifikacija TT formata je prilično stroga, ali još uvek ne
znači da fontovi u kojima ona nije do kraja poštovana neće
raditi. Radiće, ali uz potencijalnu opasnost da se ugrozi
stabilnost sistema. Mislim da je svako imao prilike da oseti
na svojoj koži kakve sve probleme može da izazove neispravan
TT font.
Kod gotovo svih YUSCII prepravki javlja se jedna tipična
greška. Slovo ž se postavlja na poziciju 96 (grave). Ovaj znak
koji izgleda kao obrnuta kvačica na ć je sastavni deo mnogih
kompozitnih slova zapadnoevropskih jezika. Nije, naravno,
poenta u tome da nećete moći da kucate tekstove na francuskom,
već nešto mnogo ozbiljnije. Slovo ž je i samo kompozitni
karakter, tako da dolazimo do situacije da se u donjem delu
tabele nalazi nekoliko kompozitnih slova čija je komponenta
takođe kompozitna. Ovo nije dozvoljeno TT specifikacijom i
može da izazove probleme prilikom rasterizacije. Nije
neophodno čak ni da se problematično slovo otkuca: dovoljno je
da ga rasterizator kešira i da dođe do zanimljivih situacija.
Svaki font bi, prema tome, trebalo posmatrati kao program -
ako je nekorektno napisan nema te "inteligencije" u
rasterizatoru koja će biti imuna na sve vrste grešaka. Iz tih
razloga pomenuti font ne bi dobio "atest" ni jedne ozbiljnije
tipografske kuće.
Pored ovoga, mnoge TrueType strukture su izostavljene, tabela
za Unicode mapiranje (takozvana format4 tabela) je potpuno
pogrešno generisana, tabela kontrolnih vrednosti 'cvt' je
upola kraća itd. itd.
Kada se podvuče crta, ovakav YUSCII font radi, ali me podseća
na automobile kojima se prevozi većina populacije u ovoj
zemlji. I oni su "upotrebljivi", ali ako se samo malo zaviri
ispod haube, nailazi se na milijardu, kvarova, rupa,
improvizacija...
grafika.795vvaske,
Hitno mi je potreban bilo kakav fiksni windows font
sa nasim znacima po YUSCII i velicine 7-8 (MS Sans Serif bi
bio idealan)
Jel' raspolozen neko da mi posalje nesto takvo ma mail ?
Unapred zahvalan
Vvaske
grafika.796apostol,
-> #794, bojans>raditi. Radiće, ali uz potencijalnu opasnost da se ugrozi
>stabilnost sistema. Mislim da je svako imao prilike da oseti
>na svojoj koži kakve sve probleme može da izazove neispravan
>TT font.
Ima li kakav komad softvera koji može da izanalizira instalirane TT
fontove i da kaže koje treba ubiti? Imam strašne probleme s tim, Win
mi se zakoči samo tako...
JoTzoqA
grafika.797ranx,
-> #796, apostol> Ima li kakav komad softvera koji može da izanalizira instalirane TT
> fontove i da kaže koje treba ubiti? Imam strašne probleme s tim, Win
> mi se zakoči samo tako...
Ako imaš Win 3.11, onda to uradi ovako: U fonts sekciji kreni redom po
fontovima, polako pomeraj kurzor sa fonta na font, i kada mašina pukne, po
rebootu obriši inkrimisani. Ponavljaj postupak dok sve ne središ...
Ipak, moj savet je da izbegavaš sve TT fontove iz "domaće radinosti"
(YUSCII....) - koristi one koji imaju CP1250 standard i koje dobijaš uz Win95
ili Corel 7/8.
grafika.798jujo,
-> #791, ranx# Ovde gresis. Kulja je otkucao slova na pisacoj masini, skenirao ih i
# vektorizovao. Masina je bila pohabana, a traka losa, pa je sve ispalo bas
# kako treba. Uostalom, Kulju znam od 10 godine i siguran sam u to kad
# laze, a kad ne. Ovaj put je stvarno on NAPRAVIO font. E sad, da li ga
# prodaje ili poklanja, to vec morate pitati njega. Ja, recimo, prodajem
# svoje fontove. BTW nije lepo pljuvati po necijem radu ako nisi siguran u
# to sto pricas.
Nisam ja pljuvao po njegovom radu. Zanimalo me je to gde je on
zastitio Copyright-om svoj font. A, kako se zove font?
Krzavih fontova ima MILION. Prakticno za svaku familiju fontova imas i
njihove krzave varijante.
Kuljin metod koristi vecina tipografa. U pocetku crtaju slovo
na papiru u vise varijanti. Sve to skeniraju, obrade u Photoshop-u
od mrlja, losih ivica, podese kontraste i prvo trejsovanje (vektorizaciju)
odrade bas u Photoshop-u. Posle se to prebacuje u Illustrator ili
u Fontographer na dalju doradu. Termin "dalja obrada" znaci da su
neki ljudi u stanju da posvete i po nekoliko dana za samo jedan znak.
Moguce je i iz samog Fontographer-a vektorizovati sliku, ali rezultati
koji se dobijaju nisu bas najbolji.
Font se posle toga stampa na laseru ili filmu u visokoj rezoluciji
da bi se proverile neke osobine fonta (krive, serifi, ...) na velikim
uvecanjima.
Na kraju cele stvari se prelazi na kernovanje. To malo ljudi zna da uradi,
i svodi se na to da se nekernovan font posalje u ITC, BitStream ili Adobe
da ga tamo eventualno dorade i kernuju.
Cena za font varira. Krece se od 1.500 - 10.000 USA u zavisnosti kome
se nudi, kog je tipa (serifni, script, normalan,....), da li je kernovan,...
Ako je u pitanju neki underground font (krzavi, pocepani, izbuseni,...)
cena je mnooogoooo niza, zbog ogromne ponude istih.
Samo sa krzavoscu ne treba preterivati. Npr. font pookie.ttf koji je
neko okacio u konfu je odvratan.
yooyo:
grafika.799jujo,
-> #787, johnnya# >> za PC. Za Maca ih ima gomila, ali svi koji postoje za PC-a
# >> su konvertovani iz nekog TTF-a.
#
# Ova recenica je u koliziji sa 1.recenicom, ili ne ?
Mislio sa na fontove n nasem trzistu, gde su svi srbi majstori....
yooyo:
grafika.800apostol,
-> #797, ranx>Ako imaš Win 3.11, onda to uradi ovako: U fonts sekciji kreni redom po
>fontovima, polako pomeraj kurzor sa fonta na font, i kada mašina
>pukne, po
>rebootu obriši inkrimisani. Ponavljaj postupak dok sve ne središ...
Jok, bre, imam 98... interesantna stvar, ne puca Win kod YUSCII
fontova nego kod BILO KOG true type fontova u trenucima kad treba
nešto da se JAKO BRZO ispiše na ekranu True Type fontom (Corel,
fontview i sl.) Mada sam već počeo da sumnjam na to da je problem u
grafičkoj kartici...
>Ipak, moj savet je da izbegavaš sve TT fontove iz "domaće radinosti"
>(YUSCII....) - koristi one koji imaju CP1250 standard i koje dobijaš
>uz Win95
>ili Corel 7/8.
Jooj... ja sam YUSCII-man...
JoTzoqA
grafika.801ventura,
Program za frizere ima na CD-u , mada to i nije za frizere to je
eto onako cisto radi zajebancije inace program/CD se zove WIG OUT.
Pozdrav, Ventura
grafika.802ranx,
-> #798, jujo> Nisam ja pljuvao po njegovom radu. Zanimalo me je to gde je on
> zastitio Copyright-om svoj font. A, kako se zove font?
U datoteci se nalazi natpis (C) by Kulja ili tako nešto. A da si pljuvao, jesi
- na početku poruke stoji: "Ma daj, čiji je font, Adobe, Bitstream..."
> Cena za font varira. Krece se od 1.500 - 10.000 USA u zavisnosti kome
> se nudi, kog je tipa (serifni, script, normalan,....), da li je
ITC prodaje fontove za 30-40 USD po familiji. Možda ovde misliš na cifru koja
se dobija od distributera za originalni font?
grafika.803ranx,
Ima li ko update na verziju 4.1.5 za Windows Fontographer? U ovoj verziji su
ispravljeni bagovi oko generisanja BoldItalic stila i još neke stvarčice.
Tražio sam ga na Macromedia sajtu, ali ga nema među DL fajlovima - kažu da se
dobija besplatno na zahtev, ali nigde ne piše na koju adresu zahtev poslati...
Pa, ako file moderator ili neko drugi može nešto da učini.
grafika.804ranx,
-> #803, ranx> Pa, ako file moderator ili neko drugi može nešto da učini.
NEKA UČINI!
grafika.805jujo,
-> #802, ranxNisam ga pljuvao. SVAKI ISTPRAVAN FONT KOJI SE POJAVI POTICE IZ
ADOBE-a, ITC-a i BitStream-a. Ja sam samo zeleo da znam, kome je
Kulja prodao font da bi ga eventualno nasao u nekoj od
Adobe/ITC/BitStream/... kolekcija.
yooyo:
P.S.: A, jel kulja probao da napravi neki normalan font?
grafika.806jujo,
-> #802, ranxDa. cena od 1500 - .... je otkup originalnoh fontova...
Krzavi i razbijeni su max 100 dem.
grafika.807ranx,
-> #805, jujo> ADOBE-a, ITC-a i BitStream-a. Ja sam samo zeleo da znam, kome je
> Kulja prodao font da bi ga eventualno nasao u nekoj od
> Adobe/ITC/BitStream/... kolekcija.
Nije ga prodao nikome - napravio ga je za svoju upotrebu i dao ga samo meni
jer mi je trebalo takvo nešto. To naravno ne znači da ga ne bi dao nikom
drugom - jasno sam napisao da treba pitati njega. Stvar je u jednom principu
koji se trudim da poštujem, a to je poštovanje tuđeg truda.
> P.S.: A, jel kulja probao da napravi neki normalan font?
Kulja
Jeste, ali kao operater. Čovek se ne bavi dizajnom, već pripremom za štampu,
pa je za potrebe matorog Varte uradio par kaligrafskih fontova po njegovim
zamislima.
grafika.808ivke,
Microangelo 98, iz dira, mi trazi wininet.dll.
Ima li neko lek?
hvala unapred,
Ivke
grafika.809calex,
-> #803, ranx> Ima li ko update na verziju 4.1.5 za Windows Fontographer? U ovoj verziji
> Tražio sam ga na Macromedia sajtu, ali ga nema među DL fajlovima - kažu
> Pa, ako file moderator ili neko drugi može nešto da učini.
Pogledao sam i ja ali tamo pominju samo Mac verziju 4.1.x ili
Windows verziju 3.51, čini mi se. Da li je uopšte izašla ova Windows
verzija koju tražiš ili je to neko kombinovao? ;) Ja negde imam valjda
verziju 4.1 ali je ne koristim naročito. ;) Dovoljno mi je nekoliko
Windows fontova, zatim oko 80 MB URW fontova (Type1 i TTF) a ako baš
zagusti, onda i ono što nudi Corel. ;))
grafika.810rmilos,
Postoji li program sa kim mogu da seckam snimam inserte ili
vadim slike iz nekog mpg/dat fajla ???
I moze li neki programcic da mpg pretvara u avi ....??
unapred hvala..pozdrav!Milos...
grafika.811saint,
-> #810, rmilos=> Postoji li program sa kim mogu da seckam snimam inserte ili
=> vadim slike iz nekog mpg/dat fajla ???
Nek me neko ispravi ako grasim ali za to mozes da koristis
Adobe Premiere, najnovija verzija je 5. Treba ce ti jaka
masina a za profi upotrebu i profi hardver. Sto se tice
prebacivanja mpg>>avi moze to da ucini.
grafika.812milosh.zorica,
Za grebovanje slika iz mpg-a, posao perfektno obavlja i ATI-jev
Player, koji ide na install cd-u uz karticu. Ako treba, poslaću ga.
A, za inserte uzmi Macromedia Director 5.x. Sorry, pišem on line.
Pa, nema replyja.
grafika.813pperica,
-> #810, rmilosKako gledati AVI? Treba mi neki AVI player.
Mpeg imam, radi lepo. Nemam MMX.:(
pperica
grafika.814illusion,
Potreban mi je HITNO program koji ima sledece karakteristike:
Najbolje bi mi legao neki crackovan Spotlight, ali stvar je u tome
da iskenirane slike prevedem u nesto sto ce auto-cad moci da
prepozna ili da sa njima moze nesto da se radi.
Auto-cad(12 ili 13)
grafika.815miskop,
-> #812, milosh.zorica>> A, za inserte uzmi Macromedia Director 5.x. Sorry, pišem on line.
>> Pa, nema replyja.
Pa što ne koristiš neki bolji comm. program (ZOC) pa bi i
on-line mogao vrlo lako da staviš reply? ;)
grafika.816ventura,
Evo jednog interesantnog pixel crteza...
23.pcxgrafika.817milosh.zorica,
-> #816, venturaCrteže šalji bolje u civ:galerija. To ja radim i mnogo je bolje.
Ima komentara, umetničkih kritika, a i slike idu u galeriju.
grafika.818illusion,
Potreban mi je telefon od firme contars ,bilo je reci o njoj pre
neki dan radi se o onoj mapi koju prodaju ,ali telefon 2291325 je
non-stop zauzet mozda sam pograsio.
HELP!
grafika.819ngvozdic,
-> #818, illusion>> Potreban mi je telefon od firme contars ,bilo je reci o njoj pre
>> neki dan radi se o onoj mapi koju prodaju ,ali telefon 2291325 je
>> non-stop zauzet mozda sam pograsio.
>> HELP!
Firma je "Contrast", a telefon je >>3 291 325.
U programu je navedena i Web strana, ali je pre dva-tri dana još bila u
pripremi.
Adresa je www.planplus.co.yu.
grafika.820milosh.zorica,
-> #813, pperica> Kako gledati AVI? Treba mi neki AVI player.
> Mpeg imam, radi lepo. Nemam MMX.:(
> pperica
Nabavi video for windows ili quick time 2.x, može i active movie, pod w95.
Sve to imaš na sezamu. MMX ti uopšte nije neophodan za avi-je.
grafika.821milosh.zorica,
-> #814, illusion> da iskenirane slike prevedem u nesto sto ce auto-cad moci da
> prepozna ili da sa njima moze nesto da se radi.
> Auto-cad(12 ili 13)
Znači, treba ti prog za vektorizaciju slike? Moja preporuka je Adobe StremLine,
Corel TRACE, ... Trace se dobija standardno uz corel.
grafika.822jujo,
Registracija za Scitech Display Doctor 6.51...
Name: TRPS98
Ser.: 12345-46e3e817-54321
grafika.823milosh,
Drajveri za win95/98 Ati Rage Pro kartice, OpenGL Quake II
ati_gl.exegrafika.824ventura,
Kako u 3DS max2 da od vise objekata napravim jedan? (da bih mogao da
zalepim jedinstvenu texturu na sve te objekte zajedno)
npr.
imam vise box-ova koji si prilepljeni jedan za drugi i sada od tih
boxova treba da napravim jedan objekt.
grafika.825ranx,
-> #824, ventura> imam vise box-ova koji si prilepljeni jedan za drugi i sada od tih
> boxova treba da napravim jedan objekt.
Sa boolean operacijom union.
grafika.826ventura,
-> #825, ranx> > imam vise box-ova koji si prilepljeni jedan za drugi i sada od tih
> > boxova treba da napravim jedan objekt.
>
> Sa boolean operacijom union.
A gde se nalazi ta operacija union?