razno.103inferno,
-> #101, dvesicŮ│ ˙> Ništa osim problema sa Win programima. :(
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Kakvih problema ? Primeni standardnu bateriju programa (GDIFIX & MAPPER)
Ů│ ˙ i rešen problem.
To je sve ok. raspored mi je odavno sređen.. ali ništa od
win-a ne radi pod os/2.. kaže da ne može da nađe fajl
vshare.386 iako je on u Windows\system a to je u pathu.. so?
razno.104dselic,
Imam jedan problem sa STACKER-om v4.0. Bio sam obrisao neke
fajlove i pokušao da i undeletujem sa REANIMATE utlity-em
iz DN 1.35. Naravno, DN je sve živo s*ebo tako da sam na kraju dobio
par fajlova i direktorijuma sa imenima tipa #$%#"▄;.¤. Kad
sam startovao CHKDSK /f, uspeo je da sredi neke fajlove a za ostale
kaže da ne može da CHDIR-uje u taj direktorijum i da path
do tih fajlova prevazilazi 67 charactera. Epilog svega toga je
da imam gluposti u jednom diru i 4 mega u lost clusterima.
Šta da radim?
razno.105dselic,
Sta mu znaci poruka "packed file is corrupt"? Pomenuta poruka se
javlja pri pokusaju startovanja mscdex-a iz autoexec.bat.
Napominjem da se mscdex lepo izvsi kad ga iz DOS-a startujem.
P.S. nisam koristio nasa slova jer poruku kucam gok druga.
razno.106dkalaba,
Prijatelj me je zamolio da pitam sledece:
Da li je neko imao slucaj da postoji problem ucitavanja
sa CD-a Microsoft - multimedia, kada radi pod Windows-ima?
Sistem se normalno instalira, ali pada par sekundi posle starta
programa. Sa ostalim CD-ovima, kao i sa programima koji rade
pod DOS-om uglavnom nema problema.
CD je Sony, povezan preko Sound Blaster-a. Masina je 486DX2/66
sa 8 Mb RAM-a.
Ako neko zna sta je u pitanju, (i odgovori :) bicemo zahvalni.
Moze i u mail, naravno.
Poz., Dragomir
razno.107atech,
-> #105, dselic> Sta mu znaci poruka "packed file is corrupt"? Pomenuta poruka
> se javlja pri pokusaju startovanja mscdex-a iz autoexec.bat.
> Napominjem da se mscdex lepo izvsi kad ga iz DOS-a startujem.
> P.S. nisam koristio nasa slova jer poruku kucam gok druga.
Program je kompresovan sa EXEPACK-om (mikrosoftovim programom za
kompresiju izvrsnih fajlova). Program zahteva najmanje 64k slobodne
memorije ispod njega kada se ucita u memoriju za operaciju
dekompresije. Poruka se javlja kada koristis neki od memorijskih
menadzera i imas previse slobodne osnovne memorije pa program bude
ucitan nisko u memoriji.
Problem mozes najlakse resiti tako sto ces dekompresovati
program (koristi unp) pa ako zelis kompresuj ga ponovo ali ovog puta
nekim drugim kompresorom (npr. pklite).
poz, Blagoje.
razno.108vasic,
-> #107, atech>> Sta mu znaci poruka "packed file is corrupt"? Pomenuta poruka
> Problem mozes najlakse resiti tako sto ces dekompresovati
> program (koristi unp) pa ako zelis kompresuj ga ponovo ali ovog puta
> nekim drugim kompresorom (npr. pklite).
A može i da ga startuje sa "loadfix problem.exe".
razno.111pingvin,
-> #109, plovput:: Ň══Đ════════════════════════════════Đ══Ş
::│ │The Federation Of Software Theft│ │
::│ ╔¤════════════PRESENT═════════════¤╗ │
::│ ║ Microsoft CD-Key Generator ║ │
::│ ║Generate keys for MS-Office,Win 95║ │
::│ ║The Plus Pack,n all other Microsft║ │
::│ ║Products........ ║ │
::│ Č══════════════════════════════════╝ │
:: ď═════════════════════════════════[1/1]ż
Šta je sad ovo? Postoje li ovde moderatori ili je Sezam i
zvanično postao piratski BBS?
razno.112plovput,
Beogradska mapa 1/3
bgdmapa.rarrazno.114plovput,
Beogradska mapa 2/3
bgdmapa.r00razno.115plovput,
Beogradska mapa 3/3
bgdmapa.r01razno.116banga,
-> #112, plovput> Beogradska mapa 1/3
Sta je ovo, da ne skidam nekoliko mega RAR-a, jos ako je compression
best.
razno.117iobr,
ZAUZMITE PARČE EMISIJE!
New faces! :)
Mi smi "Kompjuterski nedeljnik" (NTV Computer Weekly),
TV emisija o računarima. Bili smo u najužem izboru za
najbolju emisiju o kompjuterima za 1995-u (Diskobolos).
Tražimo saradnike za spremanje priloga iz različitih
oblasti (hardver, softver, komentari, vesti...).
Ispričajte nam svoje viđenje piraterije, lepotu
programiranja u Moduli 2 ili opčinjenost najboljim
programom za komponovanje. Pričajte nam ono što volite!
Posetite nas na snimanju -- javite se.
Ne zamerite što je ova poruka u par konferencija. :)
(Prednost: iskustvo na televiziji i poznavanje game
Epson Stajlusa)
Kontakt:
Ivan Obrovački, autor
iobrŽsezam.co.yu ili iobrŽosmeh.fon.bg.ac.yu
ili (najbolje) glasom na 061-431-280 (mobilni)
ZAUZMITE PARČE EMISIJE!
-----------------------------------------------------------
NTV Computer Weekly * MTV Studio B * Nedeljom od 21.30h
-----------------------------------------------------------
razno.118rola,
-> #112, plovputBravo Majstore,
Kako te nije mrzelo da prebacujes tolike fajlove na Sezam.
Da li postaje ovo PIRATSKI BBS?
Modernator , da li cita poruke .
USKORO !
Nova VERZIJA - MAPA BEOGRADA - COLOR
Kupite od autora , a ne od pirata.
Za koji dan sledi demo verzija..
Sa postovanjem autor programa Petar Rajkovic
koautor programa Predrag Rolovic.
razno.119plovput,
-> #118, rola+| Bravo Majstore,
+| Kako te nije mrzelo da prebacujes tolike fajlove na Sezam.
Pola sata, uostalom kako potrošiti vreme na sezamu ?
Chat me ne zanima, poruke skupim i skinem za 3-4 minuta.
Fajlova nema, verujem da i većina ima isti problem.
Inače u samom programu nigde nisam video zabranu kopiranja,
distribucije itd. Program imam već dosta dugo i u njemu
su ulice sa starim nazivima a i nema dodatnih objašnjenja za
ulice tako da je verzija bez ljutnje skoro neupotrebljiva.
Program je sjajan i mislim da bi mogao malo bolje da naglasiš
autorska prava kao i zabrane kopiranja.
Po mom mišljenju ovakva verzija koju sam poslao je demo verzija
a u isto vreme i 'matora' zbog promene naziva nekih ulica.
U programu stoji godina 1994.
Naravno tvoje je pravo da smatraš šta je demo verzija i u svakom
slučaju ti se izvinjavam.
razno.120omega,
Da li neko gaji demo verziju "plana grada Beograda"
(nalazila se u PC.UTIL.3:10.39, bgd-mapa.exe)?
razno.121plovput,
Norton guide o narkoticima.
drugs.ngrazno.122zeljkoj,
-> #118, rola
> Nova VERZIJA - MAPA BEOGRADA - COLOR
Može jedno pitanje? U kojoj verziji Quick Basic PDS-a je napisan
program? 7.0 ili 7.1?
BTW, sam program bi zauzimao bar duplo manje kad bi slike bile
prikazivane iz programa, umesto da su pretvorene (GWS-om :) u
samoprikazujuće .EXE-ove (pa još PKLITE-ovane :).
Znam da je ovako lakše (samo se SHELL-uje EXE sa slikom), ali ni ovo
drugo nije mnogo teško za realizaciju.
razno.123johnnya,
-> #122, zeljkoj >>> Nova VERZIJA - MAPA BEOGRADA - COLOR
Jer to može da se nabavi ovde na Sezamu kao SW/PD/DEMO verzija ?
.........
:Johnnya:
°°°°°°°°°
razno.124mmitrovic,
-> #117, iobr-----------------------------------------------------------
NTV Computer Weekly * MTV Studio B * Nedeljom od 21.30h
-----------------------------------------------------------
^^^^^^^^^^^^
Jel ovo M od Muzička, ili od Mučenička. ;)
razno.125zeljkoj,
-> #123, johnnya> >>> Nova VERZIJA - MAPA BEOGRADA - COLOR
>
> Jer to može da se nabavi ovde na Sezamu kao SW/PD/DEMO verzija
> ?
Zašto si replicirao na moju poruku? :)
Tj, replicirao si na citat iz moje poruke. :))
razno.126inferno,
Ima li neko onaj program za pravljenje omota kaseta pod windowsom.
Zvao se valjda Casse Liner ili tako nesto.. Urgent.
razno.127sasa.m,
-> #124, mmitrovic> NTV Computer Weekly * MTV Studio B * Nedeljom od 21.30h
> Jel ovo M od Muzička, ili od Mučenička. ;)
Ne, nego od Malo_morgen_nezavisna ;)
razno.128johnnya,
-> #125, zeljkoj >>> >>> Nova VERZIJA - MAPA BEOGRADA - COLOR
>> Zašto si replicirao na moju poruku? :)
>> Tj, replicirao si na citat iz moje poruke. :))
Pa možda zato što nisam imao uvid u originalnu poruku, osim toga
skoro sam došao, pa još ne znam ko-je-ko ovde :)
razno.129supers,
-> #126, inferno>> Ima li neko onaj program za pravljenje omota kaseta pod windowsom.
>> Zvao se valjda Casse Liner ili tako nesto.. Urgent.
Ima na Sezamu, potraži arhivu clinr43.zip.
razno.130johnnya,
Nešto sam čeprkao po QBASIC-u, pa mi treba sledeći fajl :
MSHERC.COM
da bi mogao iz basica da pozivam grafički režim Herkules
katice, znam da je pitanje prepotopsko, ali pogledajte malo po
svom dos-u možda baš tamo leži taj fajl ko zna od kada...
Johnnya
razno.131zeljkoj,
-> #130, johnnya> Nešto sam čeprkao po QBASIC-u, pa mi treba sledeći fajl :
> MSHERC.COM
> da bi mogao iz basica da pozivam grafički režim Herkules
> katice, znam da je pitanje prepotopsko, ali pogledajte malo po
> svom dos-u možda baš tamo leži taj fajl ko zna od kada...
Evo ga. :)
(Mada ne bih smeo da ga šaljem ovde... ;)
razno.132supers,
-> #131, zeljkoj>> Evo ga. :)
>> (Mada ne bih smeo da ga šaljem ovde... ;)
Naprotiv, može se slobodno distibuirati, mada ne baš u ovom obliku ;)
Na Sezamu u direktorijumu system već postoji nešto kao kao
MSDOS Supplemental Disk, podeljen u nekoliko arhiva.
U okviru njega ćete naći sve što nije deo standardne distibucije DOSa,
dakle msherc, exe2bin, ostale naredbe koje su vremenom prestale da budu
deo DOSa... Ta arhiva može slobodno da se vrti a može je koristiti svako
ko poseduje plaćenu legalnu kopiju DOSa na svom računaru ;>
razno.133johnnya,
-> #131, zeljkoj >>> Nešto sam čeprkao po QBASIC-u, pa mi treba sledeći fajl :
>>> MSHERC.COM
>>
>> (Mada ne bih smeo da ga šaljem ovde... ;)
?!?! A što ? Zar ne bi mogao sada kada radi Internet da pozovem MS
support ili tako nešto (zna li neko tačnu adresu) i da poskidam
drajvere koji mi trebaju ? Nije valjda da i ovo spada pod
"piratstvo" ?
PS Umalo da zaboravim... veliko ti hvala za ovo !
■■ Johnnya ■■
razno.134zeljkoj,
-> #132, supers> deo DOSa... Ta arhiva može slobodno da se vrti a može je
> koristiti svako ko poseduje plaćenu legalnu kopiju DOSa na svom
> računaru ;>
;)
razno.135zeljkoj,
-> #133, johnnya> ?!?! A što ? Zar ne bi mogao sada kada radi Internet da
> pozovem MS support ili tako nešto (zna li neko tačnu
> adresu) i da poskidam
Ma ok, ovo može slobodno da se distribuira. :)
razno.136plovput,
WD diagnostic: Test AT hard disk & controller
easydiag.rarrazno.137plovput,
Read, write, and format Mac disks on a PC
maccet30.rarrazno.138plovput,
Read/write Macintosh disks on PC. DOS & WIN3.x
macsee22.rarrazno.139plovput,
-=> E-WINK Br. 1. Modem Izdanje 17.02.1996. <=-
-----------------------------------------------
E-WINK Pilot Br. 1. Elektronski casopis
univerzalne tematike,minimalni sistemski
zahtevi: Dos + 3.1,PC-AT racunar,1 Mb Ram
memorije,Svga grafika i hard disk.
-----------------------------------------------
---=> E-WINK BY STARLABS SYSTEMS,SUBOTICA <=---
ewink1m.rarrazno.140plovput,
-=> E-WINK Br. 2. Modem Izdanje 07.03.1996. <=-
-----------------------------------------------
E-WINK Br. 2. Elektronski casopis univerzalne
tematike,minimalni sistemski zahtevi: Dos + 3.1,
PC-AT racunar,2 Mb Ram memorije,Svga grafika,
hard disk i mis.
-----------------------------------------------
---=> E-WINK BY STARLABS SYSTEMS,SUBOTICA <=---
ewink2m.rarrazno.141djcorto,
-> #139, plovput> -=> E-WINK Br. 1. Modem Izdanje 17.02.1996. <=-
halo, moderatore !
Ovo je za civ:cyber.culture
razno.142supers,
-> #141, djcorto>>> -=> E-WINK Br. 1. Modem Izdanje 17.02.1996. <=-
>> Ovo je za civ:cyber.culture
Uz žaljenje što kvalitet tekstova u istom previše oscilira.
Od pojedinih vrlo dobrih do nepismenih.
razno.143bmisic,
Osnovana je grupa "PCZvuk" koja ce se baviti
montazom i obradom zvuka na PC kompjuteru.
U grupu su dobro dosli svi oni koje ova oblast
zanima. :))
prijave na mail
razno.144johnnya,
Kako mogu da se iskoriste PGP poruke, znam da to potvrdjuje
originalnost poruke, ali šta sa time konkretno treba da se uradi ?
-----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----
Version: 2.3a
-----END PGP PUBLIC KEY BLOCK-----
■■ Johnnya ■■
razno.145hose,
Ima li neko originalni CD Corel Draw 4.0?
razno.146obren,
-> #144, johnnya>> Kako mogu da se iskoriste PGP poruke, znam da to
>> potvrdjuje originalnost poruke, ali šta sa time konkretno treba da
>> se uradi ?
PGP služi za šifrovanu korespondenciju, u koju spada i mogućnost koju
si spomenuo (signatura originalnosti poruke). Imaš sve to objašnjeno u
dokumentaciji koja dolazi uz program, ali evo ukratko, za početak:
Pomoću samog programa (PGP -kg) generišeš svoj tajni i javni ključ.
Mehanizam rada zasniva se na komplementarnim ključevima: jednim
šifruješ poruku a drugim je vraćaš u originalni oblik.
Znači javni ključ daješ svakom ko hoće da komunicira sa tobom pomoću
PGP-a, kako bi šifrovao poruku za tebe, dok tajni ključ ne daješ nikome
već pomoću njega dekriptuješ ono što si dobio. Ovo znači da moraš imati
javne ključeve svih ljudi kojima želiš da šalješ šifrovane poruke i da
istovremeno svi oni moraju imati tvoj javni (i samo javni) ključ kako
bi ti mogli slati šifrovane poruke.
razno.148bceklic,
Jel ima neko program za citanje 'folio' kompresovanih tekstualnih
zapisa (radi se o programu koji radi na principu ng-a)?
poz, Blagoje.
razno.150ivanr,
T2 Creator & Viewer v2.0
───────────────────────────────
Like many others I have tried
to make the best README file
compiler and this is it.
One command line needed for
TXT->EXE conversion. However,
if you want more - there's
more. Special inline commands
allow you to:
■ Insert titles in text
■ Change screen font
■ Change screen palette
■ Insert text graphics
in text file
.....
** FREE TO USE **
───────────────────────────────
Copyright (C)1995 Ivan Ristic
t2pack.arjrazno.151ivanr,
┌─────────────────────────────┐
│ TrueMouse v1.5 BETA RELEASE │
└─────────────────────────────┘
Copyright (C)1995 Ivan Ristic
This utility is started after
the mouse driver. It replaces
some of driver's functions
and gives SMOOTH cursor to ALL
applications in TEXT modes.
This is the BETA (95 % done)
release that is probably not
going to be finished unless I
get positive reactions from
you people.
Complete with DOCS about
internal structure and
interface functions.
─────────────────────────────
tm15b.arjrazno.152dpredovic,
-> #148, bceklic> Jel ima neko program za citanje 'folio' kompresovanih tekstualnih
> zapisa (radi se o programu koji radi na principu ng-a)?
Ima. :)
razno.153nenad,
-> #148, bceklic> Jel ima neko program za citanje 'folio' kompresovanih tekstualnih
> zapisa (radi se o programu koji radi na principu ng-a)?
To bi trebalo da može da se čita uz onaj help-utility što ide uz
Netware. Nije problem izdvojiti ga iz celog paketa, ja sam to bio
uradio ali nisam uspeo da ga pronađem i da ti ga pošaljem. :( Ako
se ne snađeš sam javi pa da pogledam opet, mora da ga imam negde.
razno.154calex,
-> #150, ivanr<!> T2 Creator & Viewer v2.0
Prebačeno u dir.
dos\utility\*.*
------------------
t2pack.arj 38k ű Konverzija TXT u EXE (ivanr)
razno.155calex,
-> #151, ivanr<!> ┌─────────────────────────────┐
<!> │ TrueMouse v1.5 BETA RELEASE │
<!> └─────────────────────────────┘
Prebačeno u dir.
dos\utility\*.*
------------------
tm15b.arj 17k ű Dodatak drajverima za miša (ivanr)
razno.156.bata.,
-> #155, calex> dos\utility\*.*
> ------------------
> tm15b.arj 17k ű Dodatak drajverima za misa (ivanr)
Jel' moze jedna velika molba za calex-a. Lepo je sto reaguje
i prebacuje fajlove u dir, ali kada to uradi fajl vise nije
zakacen za poruku tako da mi exec propadne.
Mnogo, mnogo, mnogo mi je lakse da otkucam down u soru nego da
jurim gde je fajl prebacen.
razno.157calex,
-> #156, .bata.<!> Jel' moze jedna velika molba za calex-a. Lepo je sto reaguje
<!> jurim gde je fajl prebacen.
Ovi fajlovi ne zauzimaju mnogo mesta ali šta sa velikim? Ako ih
ima i u diru i uz poruke, diskovi će začas da se napune. :)
razno.158bceklic,
-> #153, nenad> To bi trebalo da moze da se cita uz onaj help-utility sto ide
> uz Netware. Nije problem izdvojiti ga iz celog paketa, ja sam
> to bio uradio ali nisam uspeo da ga pronadem i da ti ga
> posaljem. :( Ako se ne snades sam javi pa da pogledam opet,
> mora da ga imam negde.
Izgleda da je to u pitanju, potrudicu se da ga nabavim ovih
dana. Thanx.
poz, Blagoje.
razno.159vstan,
-> #157, calex> Ovi fajlovi ne zauzimaju mnogo mesta ali sta sa velikim? Ako ih
> ima i u diru i uz poruke, diskovi ce zacas da se napune. :)
Tako je, bajt po bajt - gigabajt :))
razno.161calex,
- novo -
dos\printer\*.*
------------------
prnconv.zip 3k Konverzija kodnih rasporeda prilikom štampe (.bdd.)
Program PRNCONV je namenjen "on fly" konverziji kodnih rasporeda.
Radi samo sa tekstualnim fajlovima i pod DOS-om.
Filtrira ESC sekvence dubine 1. Grafiku ne podržava.
Podržani su sledeći rasporedi:
0. none
1. yuscii
2. cp852
3. cp1250
4. custom1
5. custom2
6. custom3
7. racunari
8. latin2
9. mmikro
A. jus015
Ukoliko je program aktivan u memoriji, a ponovo se pokrene bez
ulaznih argumenata, konverzija se isključuje. Program ostaje u
memoriji. Konverzija se ponovo uključuje ponovnim pozivom programa sa
željenim parametrima (koji mogu biti različiti od početnih).
Na primer:
PRNCONV 1 2 -- tekst pisan YUSCII rasporedom konvertuje u cp852
PRNCONV -- konverzija isključena
PRNCONV 5 3 -- tekst pisan custom2 rasporedom konvertuje u cp1250
razno.162soul,
-> #151, ivanr>│ TrueMouse v1.5 BETA RELEASE │
Genijalno. Možeš li objaviti uslove za komercijalnu
upotrebu, tj. registraciju?
Jedina zamerka se odnosi na to što svi programi koje
si poslao po startu postave svoje 'true' boje. To bi
ipak trebalo da bude opcija, za nas koji volimo svoje
drečave difoltove.:) (I nemoj da mi kažeš: koristi
True Colors ;))
razno.163calex,
-> #162, soul<!>> │ TrueMouse v1.5 BETA RELEASE │
<!> Jedina zamerka se odnosi na to što svi programi koje
Meni svako pokretanje ovih programa iz dos prompta prozora ubije
iste. Mora li tako? :(
razno.164apostol,
-> #163, calex>> Meni svako pokretanje
>> ubija iste
Pa šta će ti ti programi pod Windowsima? Nove verzije Microsoft miša
omogućavaju upotrebu miša u Windowsovom DOS prozoru. Najnovija
verzija ispod windowsovog cursora prikazuje i DOS-ov kvadratić! (što
je, po meni, mana - dosta je strelica)
E1 O:-)
razno.166easyd,
-> #162, soul> Jedina zamerka se odnosi na to sto svi programi koje
> si poslao po startu postave svoje 'true' boje. To bi
> ipak trebalo da bude opcija, za nas koji volimo svoje
> drecave difoltove.:) (I nemoj da mi kazes: koristi
> True Colors ;))
Jedno MODE CO80 posle TM INSTALL ce vratiti boje na stare
BTW, moras da budes u samom DOS-u jer ne radi iz bilo kog shell-a
(nc i slicno...)
Mozes da napravis mali batch:
TM INSTALL
MODE CO80
CLS
poz, easyd...
razno.167calex,
-> #164, apostol<!> Pa šta će ti ti programi pod Windowsima? Nove verzije Microsoft miša
<!> omogućavaju upotrebu miša u Windowsovom DOS prozoru. Najnovija
Zašto da ne mogu da ih koristim u dos-promptu (ne dos prozoru)?
Nije u pitanju samo mouse drajver, probao sam još neke od ovih.
razno.168.bata.,
-> #157, calex> Ovi fajlovi ne zauzimaju mnogo mesta ali sta sa velikim? Ako ih
> ima i u diru i uz poruke, diskovi ce zacas da se napune. :)
Da, ali ostavis par dana u konf. pa ljudi koji hoce skidaju tako.
Verujem da nisam jedini koji kuca down u sor-u i kada posalje
exec... prc
razno.169ognjen,
-> #157, calex)-> Ovi fajlovi ne zauzimaju mnogo mesta ali sta sa velikim? Ako
)-> ih ima i u diru i uz poruke, diskovi ce zacas da se napune.
)-> :)
Potrebno je samo uz poruku vezati jedan pointer na mesto gde
se fajl nalazi u diru, i stvar je resen. To i nije tako veliki
programski problem?
razno.170calex,
-> #168, .bata.<!> Da, ali ostavis par dana u konf. pa ljudi koji hoce skidaju tako.
Dogovoreno, primetio si i sam. ;)
razno.171johnnya,
Neka mi se javio neko ko je uspeo da na Win3.11 (Workgroups) pokrene
MS CD-rom : DOGS
Naime u readme fajlu ne piše da bi trebalo da bude nekih problema
(čak šta više piše da je sve OK sa Win3.x), a sistem ne izbacuje
poruku tipa : radi samo na win95 i NT (kao Cinemania 96 i nova
verzija Encarte96 za win95)
Setup postavi ikone, kaže resetujem Win da doda neke sistemske
fajlove i kada se vrati u Win opet ista priča, opet reset,...
Imam instaliran W32SOLE u verziji 1.25
HELP
razno.172zormi,
-> #171, johnnya* Neka mi se javio neko ko je uspeo da na Win3.11 (Workgroups) pokrene
* MS CD-rom : DOGS
Čini mi se da beše neki problem oko postavljanja working directory-ja
da bi proradio.
razno.173johnnya,
-> #172, zormi >> * Neka mi se javio neko ko je uspeo da na Win3.11
>> (Workgroups) pokrene * MS CD-rom : DOGS
>>
>> Čini mi se da beše neki problem oko postavljanja working
>> directory-ja da bi proradio.
Neverovatno, ali SASVIM slučajno sam startovao MS Dogs pomoću File
Menagera i sve je radilo bez problema, bez ikakvih gluposti i nekih
"do-instalacija"...
E sada kada bi neko moga da objasni zašto je to tako, da program neće
da se startuje pomoću Program menagera/Run, a hoće iz File Menagera
...No comment
PS
Inače što se tiče ono Work directory, bio si u pravu, umesto E:\
treba staviti E:\DATA i onda radi i pomoću Program menagera !
■■ Johnnya ■■
razno.174nenad,
-> #169, ognjen> Potrebno je samo uz poruku vezati jedan pointer na mesto gde
> se fajl nalazi u diru, i stvar je resen. To i nije tako veliki
> programski problem?
Ako bi se na fajlove referenciralo preko nekog ID-a onda nije
problem. Okruženje u kome softver trenutno radi ne pruža takve
mogućnosti tako da je neophodno sve napraviti od nule. To zahteva
i delimičnu reorganizaciju drugih delova sistema, ali je u planu
i biće realizovano.
Inače, koliki je programski problem možeš da vidiš i po načinu na
koji je to rešeno u Windows-u 95. Kada mu premestiš neki fajl na
koji se od nekud referencira on nesrećnik krene i pretražuje
redom po svim diskovima ne bi li pronašao taj fajl...
razno.175ntadic,
Potrebni su mi fontovi za Centralnu&Istocnu Evropu.To je, na primer
font arialce.ttf. Ako ih neko ima ili zna gde da ih nadjem, molim
da mi se javi. Pozdrav, Nebojsa.
razno.176mpavlo,
Da li bi neko mogao da mi, za potrebe naucnog kongresa u inostranstvu, skenira
par grafikona. Skeniranje je neophodno radi prebacivanja na foto-slajd.
Dobrodosla je i informacija o tome koja firma ili pojedinac to eventualno radi.
razno.177mmtosic,
-> #176, mpavlo>> Da li bi neko mogao da mi, za potrebe naucnog kongresa u inostranstvu,
>> skenira par grafikona. Skeniranje je neophodno radi prebacivanja na
>> foto-slajd.
Ja neznam. :) Javljam se da napravim malu šalu. Mislim da ti tražiš
nešto za svoje potrebe, a ne za potrebe `naučnog kongresa u
inostranstvu.' Sad što ćeš ti to tamo prikazati, ``to je već drugi
padež''. Ako ti se tamo ne ide, ne moraš. Kongres će ionako ionako
biti održan. :)
razno.178nesh,
Interesuje me dali je neko rešio problem mapiranja tastature pod
Win NT 3.5.1. Tj. jeste da se može izabrati Slovenačka ili Hrvatska
tastatura ali mi taj raspored uopšte ne odgovara. Dali ima nešto kao
Mapper i sl. za NT? U jednim Računarima pročitah da su iskoristili neki
sors koji dolazi kao primer uz SDK za NT.
Dalje, imam problema sa instalacijom TWAIN drajvera (pod NT) za
skener. Instalacioni program i sam drajver traže da se zaštiti parče
memorije gde je nameštena karta (kod mene C800-CBFF) i to lepo radi kada
se u EMM386 stavi x=nnnn-nnnn ali, pod NT-om to nije moguće. Ima li
rešenja? Skener je Microtek-ov Trust FC2614.
U suštini su to dve stvari koje me zadržavaju da pređem na NT sa 95.
razno.179calex,
-> #178, nesh<!> Interesuje me dali je neko rešio problem mapiranja tastature pod
<!> Win NT 3.5.1. Tj. jeste da se može izabrati Slovenačka ili Hrvatska
Koliko znam, NT se ne da postojećim maperima. :(( Zasad ostaje
mogućnost korišćenja pomenutih, a postoji i par malo izmenjenih koje su
i napravljene pomenutim alatima. Postoje obećanja da će maperi da se
pojave sa izlaskom NT-a 4.0 pa da sačekamo, ako se neko ne seti da to
uradi ranije. O;>> Do tada, korišćenje postojećih uz Alt(Ctrl)-Shift.
razno.180nesh,
-> #179, calex: pojave sa izlaskom NT-a 4.0 pa da sačekamo, ako se neko ne seti da to
: uradi ranije. O;>> Do tada, korišćenje postojećih uz Alt(Ctrl)-Shift.
Xm, malo sam gledao okolo po NT-u.
Definicija tastature je key-nekako.drv fajlu. Dali je neko probao
da podmetne NT-u promenjenu tastaturu i ako jeste kako, šta i gde treba
menjati?
razno.182mpavlo,
-> #177, mmtosic> Ja neznam. :) Javljam se da napravim malu salu. Mislim da ti trazis
> nesto za svoje potrebe, a ne za potrebe `naucnog kongresa u
> inostranstvu.' Sad sto ces ti to tamo prikazati, ``to je vec drugi
> padez''. Ako ti se tamo ne ide, ne moras. Kongres ce ionako ionako
> biti odrzan. :)
No comment. Samo me interesuje sta te to u mojoj poruci toliko isprovociralo
da se javis?
razno.183mango,
-> #176, mpavlo> Da li bi neko mogao da mi, za potrebe naucnog kongresa u inostranstvu,
> skenira par grafikona. Skeniranje je neophodno radi prebacivanja na
> foto-slajd. Dobrodosla je i informacija o tome koja firma ili pojedinac to
Ako nisi resio problem do sada, evo kako to moj cale radi: slika foto
aparatom direktno sa monitora (neophodan je dobar foto-aparat sa postoljem
da bi bio stabilan i mirna ruka:) i onda odnese do jednog cike:) koji mu
slajdove napravi.
razno.184mmtosic,
-> #182, mpavlo>> > Ja neznam. :) Javljam se da napravim malu šalu. Mislim da ti tražiš
>> > nesto za svoje potrebe, a ne za potrebe `naučnog kongresa u
>> > inostranstvu.' Sad što ćeš ti to tamo prikazati, ``to je već drugi
>> > padež''. Ako ti se tamo ne ide, ne moraš. Kongres će ionako ionako
>> > biti održan. :)
>>
>> No comment. Samo me interesuje sta te to u mojoj poruci toliko
>> isprovociralo da se javis?
Izvini. :) U svoje četiri rečenice stavio sam dva smajlija, a u jednoj
sam napisao - ``javljam se da napravim malu šalu''. Nisam hteo ništa
drugo do da napravim šalu. I nisam uspeo. :( I neću više, obećavam. :)
razno.185mpavlo,
-> #183, mango> Ako nisi resio problem do sada, evo kako to moj cale radi: slika foto
> aparatom direktno sa monitora (neophodan je dobar foto-aparat sa postoljem
> da bi bio stabilan i mirna ruka:) i onda odnese do jednog cike:) koji mu
> slajdove napravi.
Hvala na savetu - bas sam to i uradio, doduse jos pre par dana. Rezultati su
odlicni. Malo iskustava: najbolje je uraditi tekst, grafiku, tabele i sl. u
nekom Win programu (Word, Excell, Corel ...) a zatim prebaciti u Power Point.
Tamo postoji opcija da se prikaz prilagodi 35mm foto-slajdu, sto razvuce sliku
po sirini i na taj nacin maximalno iskoristi snimak. Postoji gomila raznih
podloga, boja (vrlo je vazno da budu kontrastne) i efekata koji konacni
proizvod cine atraktivnijim. Za sam snimak je veoma vazno da ekran bude sto
ravniji, da blenda bude manja (a samim tim i slika ostrija) a expozicija sto
veca, sto zahteva postolje za foto-aparat i daljinski okidac. Preporucujem
svetle linije (slova i grafika) na tamnoj, skoro crnoj podlozi. A, da,
prostorija mora biti dobro zamracena, bez parazitskog svetla, jer ga ekran
odlicno reflektuje pravo u objektiv. Pticica.
razno.186mpavlo,
-> #184, mmtosic> Izvini. :) U svoje cetiri recenice stavio sam dva smajlija, a u jednoj
> sam napisao - ``javljam se da napravim malu salu''. Nisam hteo nista
> drugo do da napravim salu. I nisam uspeo. :( I necu vise, obecavam. :)
Ma u redu je :) :) :) :) :) :) ;)
Uspeo si.
Al' sam i ja uspeo ;)
razno.187mmtosic,
-> #186, mpavlo>> Al' sam i ja uspeo ;)
Fino. :) Video sam to iz jedne tvoje kasnije poruke.
razno.188bceklic,
════════[ SYSGUARD(tm) v1.1.60 ]════════
PC Dos/Windows System Guardian
ShareWare Version
Copyright (c) 1996 by Blagoje Ceklic
COMSEC - Computer Security Engineering
════════════════════════════════════════
Kompletan sistem za zastitu podataka na
PC racunarima. Potpuna kontrola pristupa
datotekama i direktorijumima.Definisanje
'nevidljivih' direktorijuma i datoteka.
Kontrola direktnog pristupa drajvovima.
Logovanje vaznih desavanja na racunaru.
Minimalni softversko/hardverski zahtevi.
════════════════════════════════════════
Sve sugestije, primedbe i predlozi su dobrodosli...
sg1160s.ziprazno.189pzeljko,
potrebni su mi hitno drajveri
za printer LX-300 ili OKI 195
za WIN 95
ps.unapred zahvaljujem
pzeljko@sezam.co.yu
razno.190epson,
Ko ima 386 nek proba ovaj program koji KAO
konvertuje 386 DN na 40 Mhz na 486 DX2 na 66 Mhz.
Ako radi kazite !!!!
EPSON...(for ever)...
razno.191dzakic,
-> #190, epsonFajl koji si poslao je obrisan.
Arhiva je skinuta sa "Bad board"-a, bila je već na Sezamu pre par
godina i, naravno, ispostavilo se da je u pitanju virus trojanac.
U "dokumentaciji" piše da je program rađen 6 meseci, da iako ćete
možda pomisliti da je šala, stvarno radi posao, da ubrzava rad i sl.
Takav program je moguće napraviti, viđali smo razne 'burst'
programčiće koji programiraju tajmer i smanjuju frekvenciju
osvežavanja memorije, ali ubrzanja su zaista minimalna (možda 1-2%).
Međutim, ono što se još iz readme-a može videti jeste da se radi o
teškoj podvali :).
Tamo piše da: se dodaje mali TSR program u zaštićeni deo memorije i
da se ovaj rezidentan program ponaša kao CPU, analizira program koji
se izvršava, sam radi kalkulacije, kompresuje program u memoriji,
menja određene komande, sve u realnom vremenu! Sve to oslobađa vaš
CPU, jer ovaj emulirani CPU radi posao za njega (ko li samo izvršava
kod tog emulatora? ;). To je, kažu, kao da imate matematički
koprocesor, ali je u ovom slučaju to CPU koprocesor.
I to nije sve!! Ovaj TSR, pored rasterećivanja glavnog CPU-a, radi i
kao grafički i zvučni procesor. Dve nezavisna modula brinu o
grafičkim manipulacijama u raznim modovima i omogućavaju 24-bitni
kolor kao i o zvuk koji se sada emituje na zvučnik. Emulira i
koprocesor, bolje nego q387. Program menja BIOS, setup i sadržaj
memorije da konfiguriše 386-icu u 486 da bi je drugi programi
prepoznali (ajde :). Tvrde da je ubrzanje do 486 na 66Mhz i tako
dalje, ne verujem da bi neko mogao u lice da vam ovo ispriča da se ne
nasmeje, iako je tekst napisan da zvuči krajnje ozbiljno.
Ovakvim 'programima' ovde nije mesto.
razno.192epson,
>Fajl koji si poslao je obrisan.
>
>Arhiva je skinuta sa "Bad board"-a, bila je vec na Sezamu pre
par
>godina i, naravno, ispostavilo se da je u pitanju virus
trojanac.
>
>U "dokumentaciji" pise da je program raden 6 meseci, da iako
cete
>mozda pomisliti da je sala, stvarno radi posao, da ubrzava rad
i sl.
>Takav program je moguce napraviti, vidali smo razne 'burst'
>programcice koji programiraju tajmer i smanjuju frekvenciju
>osvezavanja memorije, ali ubrzanja su zaista minimalna (mozda
1-2%).
>Medutim, ono sto se jos iz readme-a moze videti jeste da se
radi o
>teskoj podvali :).
>
>Tamo pise da: se dodaje mali TSR program u zasticeni deo
memorije i
>da se ovaj rezidentan program ponasa kao CPU, analizira program
koji
>se izvrsava, sam radi kalkulacije, kompresuje program u
memoriji,
>menja odredene komande, sve u realnom vremenu! Sve to oslobada
vas
>CPU, jer ovaj emulirani CPU radi posao za njega (ko li samo
izvrsava
>kod tog emulatora? ;). To je, kazu, kao da imate matematicki
>koprocesor, ali je u ovom slucaju to CPU koprocesor.
>
>I to nije sve!! Ovaj TSR, pored rasterecivanja glavnog CPU-a,
radi i
>kao graficki i zvucni procesor. Dve nezavisna modula brinu o
>grafickim manipulacijama u raznim modovima i omogucavaju
24-bitni
>kolor kao i o zvuk koji se sada emituje na zvucnik. Emulira i
>koprocesor, bolje nego q387. Program menja BIOS, setup i
sadrzaj
>memorije da konfigurise 386-icu u 486 da bi je drugi programi
>prepoznali (ajde :). Tvrde da je ubrzanje do 486 na 66Mhz i
tako
>dalje, ne verujem da bi neko mogao u lice da vam ovo isprica da
se ne
>nasmeje, iako je tekst napisan da zvuci krajnje ozbiljno.
>
>Ovakvim 'programima' ovde nije mesto.
Ako je trojanac izvinjavam se. Ja sam ga skenirao sa FPROTom
2.23a,
SCAN 2.5,TBAV 7.01 ,PSCAN , SYMANTEC "scan" (NAV) i kaze nista
nema virus nema sidu pa me zato imaj u vidu. Ja nemam 386 pa
nisam
mogao da procenim Da li program vredi ili nE. Opet se izvinjavam
ako je trojanac , a ako ima i trunka sumjne BOLJE SPRECITI NEGO
LECITI.
EPSON...(for ever)...
PS:Nisam ni ja poverovao pa sam zato i poslao da neko proveri da
li to radi radnju.
razno.193mbasta,
-> #189, pzeljko=> potrebni su mi hitno drajveri
=> za printer LX-300 ili OKI 195
=> za WIN 95
Samo pokreni Control Panel -> Printers -> Add Printer ->Next ->
-> Next -> Epson LX-400.
P.S. Potrebne su ti instalacione diskete ili CD-ROM.
Pozdrav, Mbasta.
razno.194dr.s,
-> #192, epson/* PS:Nisam ni ja poverovao pa sam zato i poslao da neko proveri da
/* li to radi radnju.
Pa nisi mor'o da kvotujes celu dzak-ov poruku...
razno.195johnnya,
-> #191, dzakic >> Arhiva je skinuta sa "Bad board"-a, bila je već na Sezamu pre par
>> godina i, naravno, ispostavilo se da je u pitanju virus trojanac.
A šta je trebao da uradi taj virus trojanac... pošto sam i ja nekad
davnoooo krajnje ozbiljno shvatio objašnjenje u readme.txt :)))
razno.196zorani,
-> #183, mango## Ako nisi resio problem do sada, evo kako to moj cale radi: slika
## foto aparatom direktno sa monitora (neophodan je dobar foto-aparat
## sa postoljem da bi bio stabilan i mirna ruka:) i onda odnese do
## jednog cike:) koji mu slajdove napravi.
Kad se mora, može i tako.
Ipak, za izradu slajdova se koriste slajd mejkeri. Postoje bar tri
firme koje ih prave.
- AGFA - treba imati MVP interface board, Stingray SCODL drajver
(za pravljenje *.scd fajlova) i MVP Conductor softver za slanje
*.scd fajlova na slikanje. Dobro sarađuje sa Power Point-om,
Freelace Graphics-om i naročito Harvard Graphics-om. Harvard je,
inače, najbolji za izradu slajd prezentacija. Power Point je
najlošiji, a njegov sistem rada sa tabelama (ubacivanje Word
objekta) je blago rečeno idiotski. Verzija 7.0 ima problema sa
16-bitnim drajverima, pa obzirom da je Stingray takav, uopšte
ne radi posao. Postoji i mogućnost rada sa SuperPrint-om za AGFA
slajd mejkere, uz korišćenje GPIB kartice. Po mom iskustvu, to baš
ne radi kako treba. Mana - sporost kod slikanja fajlova koji
sadrže višemegabajtne 24-bitne bitmape. Sve ovo važi za AGFA
Matrix ProColor spravu - sada AGFA ima i bolje i brže sprave.
- POLAROID - dovoljno je videti kako sprava izgleda i zaboraviti je.
Foto aparat plastikaner prikačen na spravu ne uliva poverenje.
Difot softver je SuperPrint, dakle ne znaju da naprave svoj. Ne
slaže se sa fajlovima koji u sebi imaju pristiglo bilo šta iz
Corel-a. Dakle, ne radi (guta slova) ni CorelChart, što je veliki
minus. Ne zahteva dodatne kartice, kači se na LPT port. Ono što
uradi dobro je. Brzo radi i velike slajdove. Boje su slabije od
AGFA sprave. Sve u svemu, obzirom da se lako kvari, ne preporučujem.
- MIRUS - ružni metalni sanduk sa poklopcem odozgo, neverovatno je da
dolazi iz Amerike, da ne znam pomislio bih da je ruska sprava. Ipak,
radi posao i to vrlo brzo i kvalitetno. Specijalitet je da film odmah
po ubacivanju premota na kraj i onda slika unazad. Tako softver u
svakom trenutku javlja koliko je frejmova ostalo do kraja (tj. do
početka). Ima svoj softver, POM, pouzdano. Zgodan je za rad u
mreži, "epsuje" se pomoću odgovarajućeg POM drajvera iz bilo
kojeg programa (tj. naprave se *.eps ili *.tif fajlovi) u određeni
direktorijum na serveru i POM počinje sa slikanjem. Imao je problema
sa Harvard 3.0 fajlovima sa više od desetak slajdova. Nisam ga
probao sa novim 32-bitnim Harvard-om. Najbrži je. Kači se na LPT
port ali može i SCSI.
Sve u svemu, verujem da je neki novi AGFA model najbolji izbor,
mada mi se dopada i MIRUS.
Cene ovih sprava u Americi su od 6.000 dolara naviše, ali mogu
se dobiti razni popusti (za univerzitete ili bolnice, naprimer) pa
se pitam da li je ikad iko platio punu cenu.
razno.197milanmi,
Interesuje me kakva su iskustva sa DASHBOARD-om, kako se pokazuje u radu, i
uopste kad, se sve uzme u obzir da li zasluzuje preporuku?
razno.198calex,
-> #197, milanmi<!> Interesuje me kakva su iskustva sa DASHBOARD-om, kako se pokazuje u
<!> radu, i uopste kad, se sve uzme u obzir da li zasluzuje preporuku?
Ja ga definitivno preporučujem. :) Koristim ga godinama i ne sećam
se da je nekad pravio probleme. Novije verzije imaju i TaskBar sličan
onom u Win 95.
razno.199velicko,
-> #197, milanmi> Interesuje me kakva su iskustva sa DASHBOARD-om, kako se
> pokazuje u radu, i
Ako koristiš WIN 3.11 obavezno ga instaliraj. :)
Kod W95 nema potrebe.
razno.200epson,
Jel moze neko da mi preporuci program za redefinisanje tastera
u DOS okruzenju. Po mogucstvu da zauzima sto manje memorije i da
je konfigurativniji. Ne mora podrzavata nasa slova. Nije na odmet
da se sa odgovorom i prikaci taj KEY REDEFINATOR !!!
Epsika..
razno.201calex,
-> #200, epson<!> Jel moze neko da mi preporuci program za redefinisanje tastera
<!> u DOS okruzenju. Po mogucstvu da zauzima sto manje memorije i da
Da probaš malo da potražiš i po sezamu?
dos\yu-soft\*.*
------------------
foggydd.zip 20k DualDriver (Keyboard & VGA) za YU slova v 3.0 (gbiocic)
foggys.zip 9k FOGGY SingleFont VGA Resident Builder v1.2 (gbiocic)
hyutil20.zip 25k Hercules YU utilities v2.0 (dzakic)
jus_char.zip 34k VGA drajveri za ćirilicu i latinicu po I.B1.015 (imtel)
vgayu.zip 8k YU slova na VGA po proizvoljnom rasporedu (vpudar)
vkeyb.zip 21k Savršen generator drajvera za tastaturu (vkostic)
yu_cust2.zip 8k YU Custom2 v1.3: YU slova po Custom2 rasporedu (vpudar)
yucp201.zip 4k YUCP v2.01: YU Code Page Driver (vojas)
yufog.zip 26k YU slova na VGA po bilo kom rasporedu (gbiocic)
yufont.zip 15k SVE što vam treba da biste na VGA imali YU slova
zkey.arj 12k ZKey keyboard driver v1.0 (dzakic)
razno.202epson,
-> #201, calex>><!> Jel moze neko da mi preporuci program za redefinisanje
tastera
>><!> u DOS okruzenju. Po mogucstvu da zauzima sto manje
memorije i da
>>
>> Da probas malo da potrazis i po sezamu?
>>
>>dos\yu-soft\*.*
>>------------------
>>foggydd.zip 20k DualDriver (Keyboard & VGA) za YU slova v
3.0 (gbiocic)
>>foggys.zip 9k FOGGY SingleFont VGA Resident Builder
v1.2 (gbiocic)
>>hyutil20.zip 25k Hercules YU utilities v2.0 (dzakic)
>>jus_char.zip 34k VGA drajveri za cirilicu i latinicu po
I.B1.015 (imtel)
>>vgayu.zip 8k YU slova na VGA po proizvoljnom rasporedu
(vpudar)
>>vkeyb.zip 21k Savrsen generator drajvera za tastaturu
(vkostic)
>>yu_cust2.zip 8k YU Custom2 v1.3: YU slova po Custom2
rasporedu (vpudar)
>>yucp201.zip 4k YUCP v2.01: YU Code Page Driver (vojas)
>>yufog.zip 26k YU slova na VGA po bilo kom rasporedu
(gbiocic)
>>yufont.zip 15k SVE sto vam treba da biste na VGA imali
YU slova
>>zkey.arj 12k ZKey keyboard driver v1.0 (dzakic)
Inace treba mi samo za redefinisanje a ne za YU slova !!!
Inace to asm video nego trazim iskustava sezamovaca !!!
Epsika...
razno.203milanmi,
Koristi li neko screen saver-e AFTER DARK za Windows 3.11? Interesuje me da li
neko zna fumkciju sledecih opcija u When dijalogu (ako se moze tako nazvati):
_SystemIQ activity monitor_ i _WindowShutter Locked_.
razno.204cnenad,
-> #202, epson=> Inace treba mi samo za redefinisanje a ne za YU slova !!!
Ako još jednom citiraš celu poruku, pa krvi ću ti se napiti !!!
Jel'ti treba za redefinisanje ? Imaš na spisku VKEYB, ZKEY pa biraj,
čačkaj, sam predefiniši i redefiniši šta hoćeš. Stavi slovo M na slovo A
i tako redom...
razno.205supers,
-> #202, epson>>>> zkey.arj 12k ZKey keyboard driver v1.0 (dzakic)
>> Inace treba mi samo za redefinisanje a ne za YU slova !!!
Preporučujem ovaj Zkey. Ubedljivo je najmoćniji (omogućava
vrlo moćno korišćenje desnog ALTa, uključujući i
dobijanje originalnih karaktera pritiskom na desni ALT...)
Jedino je malo teži za konfigurisanje pošto mora da se petlja sa Hex
scan kodovima tastature da bi se razdvojili numerički i standardni deo
tastature. Ali pažljivim čitanjem uputstva i to svako može da ukapira
(kad sam ja uspeo dok sam još bio zelen...)
razno.206borisb,
Ima li neko drajvere za GENIUSov EASY PAINTER za win95?
razno.207rola,
Najzad da posaljem DEMO verzija MAPE Beograda.
Rola
mapabgd.exerazno.208gtrinki,
potreban drajver 32 bitni za VLB UM8672. HVALA
razno.209superhik,
-> #207, rola=:> Najzad da posaljem DEMO verzija MAPE Beograda.
Je l' to ona što je i pre kačena?
razno.210rola,
-> #209, superhikTo je nova COLOR verzija.
Rola.