ATARI.2

15 Jan 1992 - 10 Feb 1994

Topics

  1. programiranje (297)
  2. jezici (23)
  3. c (76)
  4. emulatori (333)
  5. komunikacije (231)
  6. dtp (219)
  7. obrada.teksta (84)
  8. soft.etc (1054)
  9. diskovi (208)
  10. midi (20)
  11. hard.etc (324)
  12. help.etc (537)
  13. etc.etc (1330)
  14. grafika (140)
  15. unknown (41)

Messages - programiranje

programiranje.1 dusan,
ljudi, jel vam treba programče koje prilikom starta Zmodem-a aktivira par loptica koje skakuću po ekranu, čisto da ne bi bio monoton onaj ekran od zmodema sa parametrima.
programiranje.2 harley,
Sto da ne ?
programiranje.3 dusan,
ok stiže za koji dan, samo još malo da preuredim rutine...
programiranje.4 ljubisha,
>ljudi, jel vam treba programče koje prilikom starta Zmodem-a aktivira par Ej meni treba ono programče od 300 bajta. Jel se sećaš ili da ti šaljem parametre?
programiranje.5 madamov,
Ostavljam ovde poruku, mada bi po logici trebalo u help.etc ili u soft.etc, ali radi se o Application Construction Set-u koji je, ipak, strogo programerska alatka. Ima li ko to? Vrlo sam zainteresovan. žak sam imao ideju da sam tako nešto napišem, ali to je projekat za koji bi mi trebalo dosta vremena, a ljudi ga već napisali, pa bih da vidim kakav je.
programiranje.6 dusan,
jel ima neko source u bilo kom jeziku zmodema, dosadilo mi bre više, ima da ga uradim u backgroundu makar mi to bilo poslednje
programiranje.7 bojs,
>>jel ima neko source u bilo kom jeziku zmodema, dosadilo mi bre više, ima da ga >>uradim u backgroundu makar mi to bilo poslednje Imam ja, to sam ti rekao pre nekoliko meseci u 'Slaviji' (onda kada sam ti dao disketu sa 'Platine.Prg' :))), ali, na tvoju (i moju) žalost, u C-u. Da je u GFA Basic-u, daaaaaavno bi on meni (i tebi :)) radio u pozadini.
programiranje.8 dusan,
ajde bojs ako to nije mnogo dugačko, pošaljni mi ga na mail da vidim ja kako to njesra radi, možda je lakše napisati nov program nego renovirati stari ;))
programiranje.9 madamov,
Dule, pošalji mail Kandi, mislim da je sačuvao svoju beta verziju Ghots-a koji je trebalo da ima Zmodem u pozadini. Source je takođe u C-u.
programiranje.10 madamov,
Onaj Application Constructor Set je izgleda odlična stvar. Može da napravi object fajl koji polinkujete sa omiljenim linkerom iz omiljenog C paketa, a pravi i C source koji Pure C/Turbo C mogu direktno da progutaju. U njemu može sve, on je ujedno i RCS i nešto više. Ne znam za vas, ali ja od kad na Mac-u videh Prototyper željno čekam nešto takvo za ST. Izgleda da je ACS konačno takva stvar. Kermite, ima li novosti oko nabavke ovoga?
programiranje.11 madamov,
Zaboravih, Kermite možeš li da nađeš Pure C?
programiranje.12 lanik,
Jaoooo, tvorce GEM-a bi trebalo obesiti! Mučim se danima, ajde ako neko zna, kako se pravilno postavlja INFO linija prozorima. Lepo sve uradim kako treba i radi dok je prozor aktivan, ali čim predjem na drugi prozor, INFO linija se zabrljavi sa nekim trash karakterima... Kada se vratim (WM_TOPPED) sve se obnovi kako treba, ali me živo interesuje šta se zablesavi kada se toppuje ;)) neki drugi prozor??? zar nije potrebno reći samo: wind_set( whandle, WF_INFO, info ); gde je "info" text info linije pa onda wind_open( ... ); pozdrav, zbunjeni ja. --> Keyboard? How Quaint!
programiranje.13 madamov,
S kojim to jezikom i kompajlerom imaš problema? Osnovna greška koju sam primetio je (ako je u pitanju C) da imaš nedovoljan broj parametara u pozivu wind_set. Funkcija ima sintaksu: int wind_set(int handle,int field,int w1,int w2,int w3,int w4) Kade je filed=WF_INFO postavljaš string za info liniju. U tom slučaju prenose se parametri w1 i w2 koji se zajedno tretiraju kao char *. Kako to zahteva neku računicu većina kompajlera (takoreći svi) dozvoljavaju da napišeš: wind_set(handle, WF_INFO, "Ovo je moj prozor", 0, 0); a tebi nedostaju ove dve nule na kraju kao parametri. Zašto se pojavljuju neki bezvezni karakteri u info liniji? Zbog te dve nule, jer se sa stacka pokupe još dve vrednosti (koje ti nisi ubacio jer nemaš nule) pa pointer pokazuje negde bez veze. Ako nije u pitanju C kompajler, onda je verovatno u pitanju i to što pointer na string teba da razbiješ u dva integera gde bi high word išlo u w1, a low word u w2 i tako pozvoeš wind_set.
programiranje.14 angel,
There is one common bug in using wind_open. If the NAME feature is specified, then the window title must be initialized BEFORE opening the window: wind_set(handle, WF_NAME, ADDR(title), 0, 0); If you don't do this, you may get gibberish in the NAME area or the system may crash. Likewise, if you have specified the INFO feature, you must make a wind_set call for WF_INFO before opening the window. Note that ADDR() specifies the 32-bit address of title. This expression is portable to other (Intel-based) GEM systems. If you don't care about portability, then &title[0], or just title alone will work fine on the ST. (progem) That's it! Bye! ADejan
programiranje.15 dusan,
ha ha ha, rešio mali da se baci na pisanje aplikacija za MultiGem ;)))))) Daj bre, a ni prozor ne znaš da otvoriš ;))) Sa vratima se ipak bolje snalazi ;))
programiranje.16 kermit,
Nema
programiranje.17 kermit,
Još ga niko nije najavio. Kasne mi programi jer ovaj tip iz Belgije izgleda radi samo igre. Zadnji uslužni program mi je UVK 5.30
programiranje.18 madamov,
Ne znam da li je bug ili feature, ali je sasvim logično da pre otvaranja prozora koji ima NAME i INFO njih i inicijalizuješ sa wind_set.
programiranje.19 madamov,
Nije to samo za MultiGEM, programi koji su korektno napisani za GEM rade savršeno i sa MultiGEM-om, ne postoji poseban način pisanja programa za MultiGEM u odnosu na GEM.
programiranje.20 madamov,
Šteta. Javi čim stigne, obavezno!
programiranje.21 lanik,
ja mogu da nadjem Pure C (isto i Signum 3 i MultiTOS) ali mi čovek u razmenu traži _bilo koju noviju verziju module_ od Megamax-ove 1.0. I daj da dodjem do tog FSMGDOS-a, pa da mu pošaljem, možda ga oraspoložim (podmitim? ;)) ) da mi da Pure C? --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.22 lanik,
>> a tebi nedostaju ove dve nule na kraju kao parametri. Hm, a ja shvatio da dalji parametri ne moraju da budu navedeni? Ako su mu potrebni, onda bi trebao da se "buni", a ako već radi bez tih parametara (kao što je slučaj), onda neka bude dovoljno pametan i predpostavi da su nule ako nisu navedeni... :) U svakom slučaju thanx, probaću. --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.23 lanik,
>> the window title must be initialized BEFORE opening the window: Thanx za reply, ali upravo tako sam i radio; TITLE i INFO se postavljaju pre otvaranja prozora, tako da stvar nije u tome... Možda problemi nastaju kod daljeg menjanja INFO linije, jer se ona update-uje u programu (kada se učita novi fajl, u info liniju ide njegovo ime)... --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.24 lanik,
>> ha ha ha, rešio mali da se baci na pisanje aplikacija za MultiGem ;)))))) Ne, nego običnih GEM aplikacija. Kamo sreće da je to i jedini način pisanje aplikacija, ne bi bilo toliko nekompatibilnosti... >> Daj bre, a ni prozor ne znaš da otvoriš ;))) Ja sam tebi postavio prilično lagan problem; ikona koja treba da treperi pri pristupu disku. Ikona koja se neće brljati kada predješ mišem preko nje, koja se neće ispisivati sa line_a, i koja neće da zaglupljuje keyboard pri pomeranju miša... Kad to uradiš, onda ćemo da nastavimo priču o prozorima i vratima... --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.25 lanik,
Kada smo već kod "korektno napisanih GEM programa" ima jedna stvar koja me jako interesuje; Kod GEM programa je uobičajeno da se ubacuje novi desktop sa svojim ikonama i objektima. I sve je to jako korisno i lepo. Ali, ako ste nekada pogledali RSC fajl koji ima definiciju novog deska, sigurno ste videli da je taj novi desktop odgovarajuće veličine (tako i mora da bude, u piksel, koliko sam ja shvatio), tj. 640*400 tačaka. Šta se dešava ako imam grafiku veće rezolucije (npr 1280*960 na TT-u)? Da li se postavi samo tih 640*400 tačaka u novi desktop a ostatak ostane stari desk, ili se ostatak "zasivi" patternom desktopa? Mislim, ako pišem program koji treba da radi u SVIM rezolucijama, a hoću da promenim pozadinu desktopa, da li moram u RSC da uključim i "desk objekt" veličine 1280*960 piksela??? ;)) --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.26 madamov,
Sad upravo vozio sestru do GENEX apartmana (ko je spomenuo Dafinu? B)) ). Da sam jutros pročitao ovo pre nego što sam krenuo pa da ponesem i skoknem do SC-a. Ovako ostaje za drugi put. Megamax Modulu sam tražio ne znam koliko dugo dok se nisam oladio (čitaj: došao Turbo C), tako da je nemam. Kermite?
programiranje.27 madamov,
Odgovor pripremam offline, imam na dosta maila da odgovorim.
programiranje.28 madamov,
Da li neko ima nekakvu dokumentaciju o formatu Metafile-a? Naime, stručnjaci Digital Researcha su nam velikodušno dali mogućnost da Metafile lako napravimo, ali ne postoji VDI funkcija koja ga učitava i interpretira.
programiranje.29 madamov,
Da opet ponovim pitanje, niko mi ne odgovori: ima li ko BILO KAKVU dokumentaciju, README ili bilo šta što govori o formatu Metafile-a?
programiranje.30 dusan,
>> Da opet ponovim pitanje, niko mi ne odgovori: ima li ko BILO KAKVU >> dokumentaciju, README ili bilo šta što govori o formatu Metafile-a? Aaaa, pa što nisi odmah rekao! nemam ;)))
programiranje.31 madamov,
Ala si mi pomogao! B))))
programiranje.32 steve,
Interesuje me koji ne naj bolji Pascal i C za ST ( ja imam neki Megamax ;) ) i ako vec mogao bi mi vec neko napisati libary rutine za pristup disku i GEM i VDI rutine, ako one postoje u tim bibliotekama (a trebalo bi ;) ). Thanks STeve
programiranje.33 kermit,
Naj pascal za ST-a je trenutno Hi-Speed pascal. Koliko sam mogao da vidim to je ili Maxon pascal ili njegova 100% kopija. Što se tiče C-a to je Turbo C ili kad stigne eventualno Pure C.
programiranje.34 madamov,
Pascalom se nisam davno bavio (jedno vreme moj adut je bila Modula 2) ali mislim da je trenutno hit MAXON Pascal. Što se tiče C-a, odgovor je jedan jedini: Turbo C odnosno Pure C, jer je Pure C u stvari naslednik Turbo C-a (pišu ga isti ljudi, samo se firma promenila i Borland im više ne daje dozvolu za korišćenje imena). Pitanje u vezi GEM rutina (VDI je sastavni deo GEM-a, verovatno si hteo da kažeš AES i VDI rutine) mi nije baš najjasnije. Kod Turbo C-a normalno pozivaš GEM funkcije (isto se zovu u svakom C kompajleru, znači isto kao i u Megamax C-u) prethodno uključivši aes.h i vdi.h gde se nalaze neophodne deklaracije i definicije, kao i prototipovi GEM funkcija. A sam kod funkcija se nalazi u TCGEMLIB.LIB biblioteci koju uključiš u svoj Project fajl. Ne znam na koje si funkcije za pristup disku mislio, ali ako to želiš da radiš na nekom nižem nivou od standardnih C funkcija za rad sa fajlovima, neophodno je da uključiš tos.h i koristiš TCTOSLIB.LIB biblioteku da bi to ostvario preko BIOS, XBIOS ili GEMDOS funkcija.
programiranje.35 steve,
Jel×' ikad iko pravio text editor u C-u ili GFA Basic-u? Trebao bi mi source, bilo kakav text editor, samo da postoji kursor i da se moze piskarati, po mogucnosti u GFA basicu, a moze i u C-u...
programiranje.36 madamov,
Da si se javio pre par meseci, imao sam PD sourceva koliko želiš i među njima bi se našlo i tekst editora. U međuvremenu su mi strašno bile potrebne diskete, pa sam između ostalih i te sa sourcevima ispraznio (tako ti je to kad praktično koristiš takoreći tri kompjutera sa različitim formatima: ST, Spectre i jedan pravi Mac. Koliko se sećam, taj PD softver smo nešto grupno naručivali, možda je neko to i sačuvao. Dalibore?
programiranje.37 steve,
> Da si se javio pre par meseci, imao sam PD sourceva koliko zelis i > medu njima bi se naslo i tekst editora. U meduvremenu su mi strasno bile > potrebne diskete, pa sam izmedu ostalih i te sa sourcevima ispraznio (tako Aiiii, sta uradi :( Nema veze, onda cu da ga pisem sam, ali to ce ici i vama na stetu........ Za informaciju ostalima, ovo pisem u SOR-u....i radi! ;)
programiranje.38 madamov,
>> Nema veze, onda cu da ga pisem sam, ali to ce ici i vama na stetu Editor nije problem napisati, kod njega je problem kako organizovati memoriju, odnosno prostor gde će se tekst smeštati. Najprimitivniji, ali i najjednostavniji način, je da ograničiš broj linija i kolona i da probaš da očepiš koliko ti treba sa jednim nizom, pa ako ne uspe da korisnika pozdraviš sa porukom da proširi memoriju.
programiranje.39 madamov,
Zanima me sledeća stvar: da li će, ako u svom programu pozivam fsel_exinput, ta funkcija automatski pozvati fsel_input na TOS-u čija je verzija manja od 1.4 ili moram da ispitujem verziju TOS-a i onda pozovem sam jednu od ove dve funkcije? Nije mi pri ruci mašina sa TOS verzijom 1.2 da to proverim, ali ako neko zna neka odgovori, da ne pišem programče za proveru i davim vam sa downloadom istog.
programiranje.40 dusan,
eh, madamov, to sa fsel exinputom sam se i ja pitao svojevremeno, pa sam odustao u nedostatku literature, a mrzelo me da se bakćem sa tosevima ispod mog (čitaj lanikov ;))). ps BTW ja već furam 4 Mb makinu, ima li neko bolji ovde? ;>> lanik, ti se ne javljaj, kad ubaciš jači tos javi se ;>>>
programiranje.41 madamov,
Vidim, moraću ja programče da pišem, nema mi druge. Nema frke, ne treba puno, možda pola sata za program koji sam zamislio, ali ćete morati da mi posle u mail ili ovde pošaljete fajl koji taj program napravi.
programiranje.42 madamov,
Kopajući malo po svojim starim disketama pronađoh tekstove ona dva umetka koje je čarko napisao za Računare ("TOS za programere" i "VDI za programere"). Pitaću ga da li se slaže da to ostavim ovde (odnosno modulatoru u mail, pa da on prebaci u INFO direktorijum), mada ne verujem da bi se naljutio da to učinimo i bez njegove saglasnosti. Da li ste i vi za tako nešto?
programiranje.43 dusan,
može, ostavi da vidimo šta je to žarko lupetao tamo ;))
programiranje.44 madamov,
To bi trebalo da već odavno imaš u pisanoj formi, izlazilo u Računarima kao umeci. Pozvaću ga danas da ga pitam ima li nešto protiv i ako nema, šaljem.
programiranje.45 ndragan,
/ za tako nešto? Yeaaa!
programiranje.46 madamov,
Razgovarao sam sa čaretom, reče da može da se ostavi, nema ništa protiv, samo treba da dopišem tzv. copyright notice čisto reda radi, mada, nikad se ne zna. u svakom slučaju, očekujte nekog od sledećih dana upload.
programiranje.47 madamov,
Ljudi, hajde probajte ovo, naročito oni sa verzijom TOS-a manjom od 1.4, radi se o onoj probi file selecrtora. Ko proba, neka ovde uploaduje onaj OUT fajl koji ovaj program napravi. Prvo se poziva fsel_exinput dok se ne klikne na cancel, a zatim fsel_input takođe dok se ne klikne na cancel. testfsel.prg
programiranje.48 madamov,
Ako nekog zanima i source ovog programčića, neka se javi, nije dugačak.
programiranje.49 madamov,
Pripremio sam one tekstove za upload, ostaviću ih posle tri (u vreme jeftinije tarife B))) ) Daliboru u mail pa će on to da prebaci u INFO direktorijum.
programiranje.50 ljubisha,
Evo ga fajl. Nadam se da sam pomogao Pozdrav STefan testfsel.out
programiranje.51 madamov,
Hvala, ako imaš TOS manji od 1,4 onda si sigurno pomogao.
programiranje.52 madamov,
fsel_exinput radi i na starijim verzijama TOS-a (prema ovome što je ostavio ljubisha, radi sigurno na TOS-u 1.2). Drugo je pitanje, da li je to do biblioteke za TOS u Turbo C-u ili je to rešeno sistemom da stariji sistemi jednostavno zanemare parametar za poruku. Ja tipujem na ono prvo, može li diskusija po tom pitanju, a po mogućstvu da neko ovo isto proveri i sa nekim drugim programskim paketom? Dule, jel' može jedna test aplikacija u asembleru?
programiranje.53 madamov,
Ostavio sam pomenute umetke našem dragom modulatoru u mail, ovog trenutka ih izgleda upravo downloaduje. Umeci su u WordPlus formatu i pisani su pomoću Računari kodnog rasporeda, čim modulator još nešto obavi s njima eto ih u direktorijumu.
programiranje.54 ljubisha,
Sad se setih. Onaj tvoj prg sam pokrenuo sa dignutim UIS 3.0. Ne znam da li to ima neke veze ali čisto da ti kažem. A ako ti baš treba (kažem **baš**) mogao bih da ga pokrenem i kod ortaka na verziji 1.0 Pozdrav STefan
programiranje.55 umajstorovic,
Evo, stiže onaj testfsel.out. Samo,programče nije htelo da radi kada sam mašinu podigao bez little green selector-a (odbio sam n puta bad function #, n->Đ :). Ovo je ispalo kada sam imao LGS instaliran. testfsel.out
programiranje.56 dusan,
>> Dule, jel' može jedna test aplikacija u asembleru? Može može, baš ću da probam ovih dana da uradim fsel exinput iz čistog mašinca, dakle bez makroa iz assemblera i šta ti ja znam. Napominjem da svi koji budu testirali program, a imaju tos ispod 1.4 OBAVEZNO isključe sve žive fajl selectore jer oni imaju svoje rutine za inteligentno pretraživanje direktorijuma a bogami i samog poziva. Ako ne verujete, da vam kažem da sam probao na sve žive i nežive načine da pozovem (i)legalno UIS 3 u nameri da ga oborim i sve testove je prošao! Uključujući i poziv fajl selectora bez ikakvih bafera, što znači da on ima svoje bafere za pathove i ostalo.. !!!! Neverovatno ali istinito, dakle najbolje da testirate programče na čistoj mašini. ps Miki, nateraj lanika da testira, pa on ima 1.2 tos. Samo njega naterati da ne digne onih 1 Mb auto foldera i još toliko acc-a... ;)))))
programiranje.57 madamov,
Leleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!! Ne da ima veze, nego ... !!! Zato je i uspeo poziv, jer čim imaš UIS ili neki drugi alternativni file selector on zameni standardni TOS file selector i onda je normalno (pošto je pisan posle TOS-a 1.4) da ima u sebi handler i za fsel_exinput.
programiranje.58 madamov,
Sve je jasno, ovi što su pisali Turbo C se nisu potrudili da u biblioteku ubace patch za stare verzije TOS-a, znači mora da se proverava verija TOS-a, pa da se poziva odgovarjuća funkcija za file select. Hvala. Za Little Green Selector važi isto što i za UIS, oni sami handluju novi file selector na TOS verzijama koje ga nemaju u sebi.
programiranje.59 madamov,
Ne moraš da se trudiš da pišeš, vidi se iz prethodnih poruka zašto. Nego, sad me zanima nešto drugo: da li UIS i LGS, a i ostali alternativni file selektori, instaliraju neki cookie ili nešto slično čime jave da su tu i da se slobodno može pozvati fsel_exinput? Doduše, n ije teško pronaći verziju TOS-a pomoću jedne sistemske promenljive, pa se adekvatno ponašati, ali čisto informacije radi ko zna neka odgovori.
programiranje.60 madamov,
Eno vam umeci u INFO direktorijumu, pa navalite na download, šta čekate?
programiranje.61 ljubisha,
Posle pretrpljene drugarske kritike ;) pokrenuo sam ono programče bez UIs-a. U stvari nisam ga pokrenuo zato što je prijavljivalo FALCHE FUNKTIONS # i samo je reset pomogao. čao mi je zbog dezinformacije :) Pozdrav STefan
programiranje.62 dusan,
dakle definitivno fsel exinput ne radi na svim tosevima, već mora da se radi malo grananje pre toga, u zavisnosti dal je ispod 1.4.
programiranje.63 madamov,
Definitivno i vrlo glupo, mogli su bar u biblioteku da ubace to grananje.
programiranje.64 lanik,
Umeci su davnih dana u direktorijumu INFO...
programiranje.65 lanik,
Heh, sada nema potrebe - zna se da ne radi, ali me živo interesuje ko još (osim č.B.) koristi TOS fajl selektor a pogotovu ako je TOS < 1.4 ??? ;)))
programiranje.66 lanik,
miki je negde pitao, ali nisam mogao da nadjem koja je to poruka, pa evo odgovora bez tačnog REPLY-ja... Da, UIS III instalira COOKIE.
programiranje.67 ndragan,
/ fsel_exinput radi i na starijim verzijama TOS-a (prema ovome što je Možda je malo kasno ali ajde - javlja nešto na švapskom da ne valja "Funktion #'. Imam matoru makinu, CheckST kaže dos 19, a ono drugo 1.02., 1040 STf bez harda, skart/kolor_tv, ROM od 27.04.87. Digao sam makinu jednom bez ičega a jednom pod SA3 0 - isto, pomaže samo malo sivo dugme sa stražnje strane levo. onaj *.OUT fajl što je probao da napravi postoji i ima dužinu 0. Blago meni, prepravi ga da prvo proveri da li ta funkcija postoji. Bue_ Ndragan
programiranje.68 madamov,
Vidim, ali ga slabo downloaduju. B)))
programiranje.69 madamov,
Ne znam ko, ali znam da ja ni na TOS 1.4 ne koristim sistemski file selector, već UIS, mnogo mu lepe one funkcije zqa manipulaciju fajlovima, zbog toga držim i onaj ACC što ga poziva.
programiranje.70 madamov,
Hvala, pitanje je bilo čisto informativno. Drago mi je da je bar autor UIS-a mislio na nas.
programiranje.71 madamov,
Kasno jeste, ipak hvala. Samo, ne postoji način da proveriš da li funkcija postoji, a funkcija bi trebalo da vrati 0 ako dođe do greške, a ja sam se tome nadao. Ovako TOS javi da funkcija ne postoji, ali je nemoguć regularan izalazak iz programa u tom slučaju, već nasilan, kao što se i dešava. Više nije ni bitno, mora da se prvo proveri verzija TOS-a, pa tek onda poziv, uz proveru da li je instaliran neki od alternativnih file selectora. Ovo zadnje se više ni ne isplati samo zbog jednog stringa kao poruke korisniku. Vrlo glupo od strane Atari Corp. ili bar od tvoraca raznih programskih paketa, ali šta je tu je.
programiranje.72 lanik,
Verovatno ljudi u Atari Coorp misle da više niko u civilizovanom svetu (a verovatno je to i tačno, jer ne znam koliko se mi ubrajamo u "civilizovani svet" :) ) nema TOS manji od 1.4...
programiranje.73 madamov,
Mogao si na mreži da vidiš da ima i Amera koji još koriste TOS 1.0, samo su nešto rapidno u zadnje vreme počeli da ga menjaju (pojeftinio TOS 1.4, šta li).
programiranje.74 umajstorovic,
Jel neko zna kako mogu da očitavam stanje tastera na tastaturi? Meni konkretno treba vreme kada je neki taster pritisnut i kada je pušten.
programiranje.75 madamov,
>>Jel neko zna kako mogu da očitavam stanje tastera na tastaturi? Meni >>konkretno treba vreme kada je neki taster pritisnut i kada je pušten. Mislim da ćeš moći ovo da uradiš preko registara ACIA čipa za komunikaciju sa tastaturom. žitaj bajtove sa ovih lokacija: $FFFC00 Keyboard ACIA control $FFFC02 Keyboard ACIA data Na ovim adresama se nalazi po jedan bajt informacija koje šalje tastaturni procesor. Mislim da se na data adresi dobija scan code trenutno pritisnutog tastera, ali nemoj da mi veruješ na reč, već proveri sam (Turbo Debugger je veoma zgodan za to), ja sam dosta davno kopao po ovim lokacijama. Kad budeš čitao podatke sa ovih adresa, mislim da je potrebno da to radiš u Supervisor režimu.
programiranje.76 dusan,
>>sa tastaturom. žitaj bajtove sa ovih lokacija: >> $FFFC00 Keyboard ACIA control >> $FFFC02 Keyboard ACIA data NEEEEEEEEEEE!! NIKAKO!!!!!! Ove lokacije, vervali ili ne, SME SAMO SISTEM DA žITA. Dakle READ SISTEM ONLY. Možete i vi da čitate ali onda će biti onog poznatog efekta, ja mrdnem miša o ono bingbiiibibiibiingggg u bafer tastaturi.
programiranje.77 madamov,
Ne znam kako, ali ja iz Cđa jednom davnom čitao sa tih lokacija i nije mi se miš zaglavljivao. A i Turbo Debugger lepo čita sa tih lokacija i ne zaglavljuje se. Ti si Dule, možda, hteo nešto i da upisuješ, možda, tamo, pa otud zaglavljivanje?
programiranje.78 tigor,
Da li je bag ili... Radi se naime o sledecem: RCS (Resource Construction Set) koji koristim ne dozvoljava G_IMAGE objekat unutar dijaloga. Sve lepo radi ali kada treba da se ucita slika, program javi "MEMORY PANIC!!!" ili nesto vec slicno i zatim izleti nekoliko bombi ili jednostavno usledi reset. Mislio sam da moja ver- zija ima neki bag pa sam ponovo pokupio program iz drugog izvora ali... Sve se ponovilo! Zna li neko o cemu se radi ili jos bolje, ukoliko je sam program bagovan, zna li neko neki drugi RCS koji kruzi okoloi koji dozvoljava G_IMAGE ili G_ICON, svejedno. Unapred zahvalan...
programiranje.79 madamov,
Za početak, reci nam koji RSC koristiš? Ja koristim dva i jedan ima editovanje, a drugi učitavanje ikona i image. Pošto su i jedan i drugi loši u tome, ja u glavnom koristim "pešački" oblik, ugradim ikone u C kod.
programiranje.80 tigor,
Radi se o GEM Resource Construction Set verzija 2.1... I sta sad?
programiranje.81 gkod,
Evo vam GFABASIC 2.xx.
programiranje.82 madamov,
Mogao si to da okačiš Daliboru u mail pa da on prebaci u direktorijum. Ovako će imati manji download count. B)))
programiranje.83 madamov,
Nisam čuo za takav, verovatno misliš na Digital Researchov RCS2. Ako se dobro sećam pitao si kako da edituješ ikone. E u njemu nikako, on može samo da učita fajl sa ikonom ili bit imageom. Onaj NRSC može da edituje ikone.
programiranje.84 lanik,
P>> Evo vam GFABASIC 2.xx. A jel' sa kompajlerom ili ne? Mrzi me da downloadujem da bi proverio? ;)))
programiranje.85 gkod,
GFA BASIC 2.02 je kompletan. Ima i kompajler. Skinuo sam ga sa kertidza. Naravno mog.
programiranje.86 madamov,
I modulator ga već ubacio u direktorijum. Svaka čast na brzini.
programiranje.87 bojs,
Reply 14.895, etc.etc, madamov: >>Ok, sad kad smo razbistrili ovo, mogao bi neko ko je upoznat da nam u temi >>jezici ili programiranje objasni najznačajnije razlike između navedenih >>verzija. Ja nisam davno radio u GFA Basicu, ali me onako sentimentalno >>interesuje. Samo ukratko, verovatno svi znate šta je 3.07. E, sad, 3.50 u odnosu na 3.07 ima gomilu naredbi za rad sa matricama, i ništa više. To, samo po sebi, nije značajno nekom ko se ne bavi matricama, ali je daleko značajnije da su istrebljene mnoge bubice koje su se vukle po verzijama 3.0x, pa i u 3.07. Kažem, mnoge, ali ne i sve: recimo, poziv EVNT_MULTI napravi ršum sa varijablama tipa INT i LONG, srećom, stringove ne dira :)). Verziju 3.60 nisam probao, kažu da je to isto što i 3.50, samo STE (valjda beše i TT) kompatibilno. O verziji 4.0 ne znam ništa (za sada :))).
programiranje.88 madamov,
Hvala na odgovoru, mnogo sam voleo GFA Basic, vidim da i dalje ima svoje bubice koje mu daju šarm.
programiranje.89 bojs,
>> Hvala na odgovoru, mnogo sam voleo GFA Basic, vidim da i dalje ima svoje >>bubice koje mu daju šarm. U znak zahvalnosti, mogao bi da napišeš par reči o razlikama raznih verzija TC-a, pošto se rešavam da počnem da koristim dotični :)))
programiranje.90 madamov,
****** U znak zahvalnosti, mogao bi da napišeš par reči o razlikama raznih verzija TC-a, pošto se rešavam da počnem da koristim dotični :))) ****** Ne može se reći da nema bitnih razlika, ima ih, ali se samo par njih odražava na to da moraš da intervenišeš u source-u, i to kod prelaska sa verzije 1.0 na verziju 1.1. Ostale razlike se svode na poboljšanje brzine kompajliranja, smanjivanju veličine izvršnog fajla, dodavanje novih funkcija u Extension biblioteci i slično. Ja sam kod TC samo u jednom slučaju morao da intervenišem u svojim sorsevima, i to samo kod korišćenja GEM biblioteke. Naime, promenjena je jedna deklaracija u OBJECT strukturi, polje ob_spec je od char pointera ili longa promenjeno u union, tako da se sada umesto koriščenja cast operatora za pristup poljima, recimo, TEDINFO strukture koristi sekvenca: dialog[OBJEKAT].ob_spec.tedinfo->željeno_polje; gde je dialog deklarisan kao OBJECT dialog. Ako poznaješ GEM, mislim da ti je jasno o čemu se radi. Uporedi AES.H kod verzija 1.0 i 1.1 i biće ti mnogo jasnije. Ako se još nekog detalja setim, napisaću.
programiranje.91 bojs,
Jedno pitanjce: kako u C-u pročitati sadržaj memorijske lokacije FFFA01 ? Par napomena: -Adresa se nalazi u I/O području -Supexec NE pomaže -GFA Basic je 'ladno' čita najobičnijim PEEK Ili, alternativno, kako drugačije pročitati stanje Carrier-a na serijskom portu?
programiranje.92 bojs,
Službeni demant na postavljeno pitanje, sredio sam stvar :))). Evo vam nova verzija DIALER-a, ovaj put pisan u C-u, i ima interni ZMODEM, koji ne radi u pozadini (za sada :))). Mrzi me sada da pišem novo uputstvo, stisnite HELP u terminal modu i sve će vam biti jasno. Očekujem izveštaj o bagovima (nemojte da budete previše strogi, ovo mi je, ipak, prvi program pisan u C-u :))) dialer.lzh
programiranje.93 bojs,
Da, zaboravio sam jednu sitnicu, ko nema MNP modem, neka obavezno promeni BAUD RATE u DIALER.CFG, pošto je setovan na 9600.
programiranje.94 madamov,
E, je** ga, ja ti već spremio odgovor, ide u sledećoj poruci. Možda ti da još neke ideje.
programiranje.95 madamov,
E, još i ovo, dobru si problematiku uzeo za svoj prvi C program.
programiranje.96 madamov,
****** Jedno pitanjce: kako u C-u pročitati sadržaj memorijske lokacije FFFA01 ? ****** Ja sam ladno iz C-a čitao vrednosti memorijskih lokacija iz I/O područja (radilo se o lokacijama gde su ACIA čipovi za tastaturu upisivali svoje vrednosti) i to pomoću obične funkcije za peek. Pre toga se moralo ući u Superviser mod. Nisam pozivao Supexec. Evo funkcije, pa ti vidi: char peek_byte(long address) { long save; char ret; save = Super(0L); /* nisam siguran da sam ubo tačno ime GEMDOS funkcije */ ret = *(char *) address; Super(save); return ret; } Ovo mi je radilo za sve uključujući i I/O područje i područje sistemskih promenljivih.
programiranje.97 ndragan,
/ Jedno pitanjce: kako u C-u pročitati sadržaj memorijske lokacije FFFA01 ? / -GFA Basic je 'ladno' čita najobičnijim PEEK Da se napiše GfA Bašić Emulator?
programiranje.98 bojs,
>>char peek_byte(long address) >>{ >> long save; >> char ret; >> >> save = Super(0L); /* nisam siguran da sam ubo tačno ime GEMDOS funkcije >>*/ >> ret = *(char *) address; <= #### Da, ovde je bio fazon #### >> Super(save); >> >> return ret; >>} Ne baš identično, ali VRLO slično sam rešio problem, sa Supexec :)) Thanks, anyway :)))
programiranje.99 madamov,
Nema na čemu, ja sam uvek izbegavao da koristim Supexec za tako sitnu stvar kao što je jedan PEEK.
programiranje.100 lanik,
Baš sam se setio malopre, pa rekoh ajde da pitam "nadležne"; Pre izvesnog vremena, pokrenut je projekt pisanja rutine koja bi svirala semplove. Koliko se sećam, Dule je dao mašinski kod koji je Miki trebao da "poveže" sa Turbo C-om. Znam da je bilo nekih problema sa predajom parametara M/C programu, ali se ne sećam da li se to razrešilo ili ne? I šta se desilo sa tim projektom? Da li je potpuno prekinut, privremeno stopiran, ili nešto treće? Da li bi bilo moguće dobiti taj M/C kod i neki opis (Miki?) jer možda ima neko drugi ko bi ovaj posao priveo kraju? pozdrav, Dalibor --> Keyboard? How Quaint!
programiranje.101 madamov,
Ja sam sa Protom uradio svoj deo posla, vratio loptu Duletu da on to finalizuje i uobliči u oblik pogodan za upload. Izgleda da se u međuvremenu toliko napalio na Falcona da je zaboravio na sve ovo. A moj i Protin deo posla je bio da se napiše nešto kao primer pozivanja rutine iz C-a, stvar je radila, jedino što je Dule pogrešio pa nam je pogrešno opisao jedan od parametara. Radilo se o o dužini sempla, Dule je stalno pričao da je taj parametar adresa kraja sempla (što me ni malo nije začudilo poznavajući Duleta B)), a u stvari je taj parametar sama dužina sempla, tako da se malo duže čekalo da rutina odsvira svoje. To smo popravili, stoji taj source na mom ST-u kod Prote, koliko se sećam tamo je i jedna verzija Duletove rutine u asembleru koju asemblirali iz TC-a i povezali sa našim kodom u C-u. Kasnije nam je Dule rekao da je i tu asemblersku rutinu malo doradio pa smo čekali da nam to opet pošalje. Sve u svemu, ostalo je na Duletu da ti to uploaduje u mail a ti da baciš u LANG ili već koji direktorijum.
programiranje.102 lanik,
Ok ka ću ga kontaktirati pa ću mu maznuti taj source. Ako on to slučajno nema, da li kod tebe tj. Prote postoji neka kopija?
programiranje.103 madamov,
Postoji kod Prote sigurno, mislim i asemblerske rutine i našeg primera pozivanja iz C-a. Pitaj Duleta da nije još nešto dodavao u međuvremenu da mi još modifikujemo taj source. P.S. žujem da mu uskoro stiže Falcon, neko je dobio vizu za Nemačku. B))
programiranje.104 lanik,
Evo nečega što nije baš programiranje, ali pošto nemamo temu "baze podataka", ovde mi se učinilo najprikladnijim (valjda mi moderator neće premestiti poruku) ;))) Reč je o programu 1ST base. Ne znam da li je neko probao da štampa report-e iz njega, on ima svoj mali script jezik, pa pošto sam ja sa jednim drugom petljao sa 1ST Base-om, evo liste komandi za Script, možda nekom bude korisno: opis polja ------------------------- unbegrenzt begrenzt mit Wortumbruch formati brojnih polja ------------------------- 1234 1234.56 1 234 1 234.56 123456789012 123456789012.34 123 456 789 012 123 456 789 012.34 formati datuma ------------------------- yyyymmdd dd.mm.yy dd-mon-yyyy mm/dd/yyyy hhhh:mm hhhh:mm:ss hhhh komande ------------------------- PRINT> PRINT ' ; DO LOOP NEXTRECORD OUTPUT TO ALERT LET INPUT END SERIAL$ USER1$ USER2$ USER3$ USER4$ USER5$ SYSDATE$ SYSTIME$ SRCHBF$ UPPER$( TRIM$( LEFT$( RIGHT$( MID$( CHR$( SPACE$( STRING$( STR$( VAL( ASC( LEN( LOOP_COUNT PAGE_COUNT RECORD_COUNT REPEAT_COUNT operatori pri search/replace ------------------------- ()+-*/ :\:<>=ˇ<˛> AND OR NOT operatori pri calc ------------------------- +-*/() ascii znakovi do 32 ------------------------- NULSOHSTXETXEOTENQACKBELBSHTLFVTFFCRSOSI DLEDC1DC2DC3DC4NAKSYNETBCANEMSUBESCFSGSRSUS izlazi ------------------------- PRT1:PRT2:PRT3:PRT4:FILE:MODEM:KEYBD: interne varijable ------------------------- #FILE #DEVICE #REPORT #PRINTER #EXPORT_DELIMITERS= #ACC_MENUTITLE= #ACC_RAMRES= #KEYBUF_DELAY= #IMPEXP_PATH= #OUTPUT_PATH= #PRINTERS_PATH= #REPORTS_PATH= #CLIPBRD_ICONNAME= #CLIPBRD_PATH= #W1= #W2= #W3= #W4= meseci ------------------------- ErrJanFebMarAprMayJunJulAugSepOctNovDec --> U slučaju zemljotresa, prvo zaustavite luster koji se klati. --> Uvežbavajte tu logiku i gde god možete uklanjajte dokaze.
programiranje.105 vitez.koja,
Da i ovde ostavim svoju skromnu molbu, ne ljutite se :) Da li slucajno neko ima disasembler za 68020 kod koji ce da radi na PCu ?! Unapred zahvalan
programiranje.106 dexi,
Jedan moj drugar koji radi na Atariju i nije član SEZAM-a me je zamolio da okačim njegova pitanja, što ja evo činim. Nadam se da ćete mu odgovoriti. Evo i pitanja: ║ Pozdrav programerskom drustvu! ║ ║ Imam za vas nekoliko pitanja koja se odnose na rad u GFA bejziku, ║ pa bih molio da mi pomognete. ║ 1. Kako "ocistiti" odnosno obnoviti-vratiti stari sadrzaj prozora zamrljanog ║ upravo zatvorenim ACCom? ║ 2. Napisao sam podsetnik (neku zakrzljalu varijantu sa alarmom). Velika mana ║ mu je sto mu rad onemogucava tj. privremeno zamrzava komunikacija nekog ║ programa sa diskom (dovoljan je i ESC za obnavljanje direktorijuma). Na ║ koji nacin moze da se podigne prioritet alarma iznad diskovog makar to ║ bilo na C-u pa cak i mesavini asemblera i C-a? ║ 3. Imam dva prozora na ekranu od kojih je npr. prvi aktivan. Kako nesto ║ odstampati u onom neaktivnom a da ne moram da ga "topujem"? ║ ║ Hvala! ║ Zoran Milojkovic Pozdrav, dexi :) P
programiranje.107 madamov,
****** 1. Kako "ocistiti" odnosno obnoviti-vratiti stari sadrzaj prozora zamrljanog upravo zatvorenim ACCom? ****** Ako radiš sa GEM-om čim nešto zaprlja neki od tvojih prozora dobijaš od AES-a poruku WM_REDRAW uz koji idu i koordinate pravougaonika koji je zaprljan, pa u funkciji koja reaguje na takav događaj obnoviš taj pravougaonik ili sadržaj celog prozora (uobičajena je procedura da postaviš clip rectangle na taj pravougaonik a onda obnavljaš sadržaj celog prozora). Ako radiš bez pozivanja GEM rutina trebalo bi da nađeš način da detektuješ kada je pozvan ACC ili kada se korisnik vratio iz ACC-a pa da onda obnoviš sve svoje prozore, jer ne znaš koji i gde je zaprljan. Predlažem ti da koristiš GEM rutine, sa njima se uvek sve zna, tj. uvek ćeš dobijati poruku o svemu što se desi a da tvoj program ne može na to direktno da utiče. ****** Na koji nacin moze da se podigne prioritet alarma iznad diskovog makar to bilo na C-u pa cak i mesavini asemblera i C-a? ****** Moraćeš da napišeš svoj alarm tako da se kači na neki interapt, uobičajeno je da se takve rutine kače na VBL (vertical blank) interapt. Ako ne znaš kako, neka ti dexi skine pojedine fajlove iz ATARIST\LANG i ATARIST\INFO direktorijuma na Sezamu. Posebno fajl u kome je jedan stari umetak iz Računara pod nazivom "TOS za programere". Mislim da ima i jedan fajl koji govori baš o kačenju na VBL, ne znam kako se tačno zove i u kom je od ova dva direktorijuma, možda bi moderator moga da se seti. ****** Imam dva prozora na ekranu od kojih je npr. prvi aktivan. Kako nesto odstampati u onom neaktivnom a da ne moram da ga "topujem"? ****** Ovo je opet vezano uz to da li koristiš GEM rutine za pravljenje prozora ili koristiš prozore iz GFA Basica. U prvom slučaju je lako pisati u neaktivan prozor, tj. svejedno je da li je on aktivan ili ne, treba samo da paziš da pišeš samo u delovima koji nisu pokriveni drugim prozorima da ne bi kvario sadržaj drugih prozora. Kod GFA prozora ne znam kako se to izvodi.
programiranje.108 bojs,
║ Pozdrav programerskom drustvu! Hvala, takodje! :))) ║ ║ Imam za vas nekoliko pitanja koja se odnose na rad u GFA bejziku, ║ pa bih molio da mi pomognete. ║ 1. Kako "ocistiti" odnosno obnoviti-vratiti stari sadrzaj prozora zamrljanog ║ upravo zatvorenim ACCom? Lako. Tamo gde se vrši selekcija MESAG dogadjaja, treba ubaciti jedan CASE 20 i iza njega poziv procedure koja je 'stvorila' prethodni sadržaj prozora. Znači, ovako nekako: DO ... ON MENU MESSAGE GOSUB MES (valjda tako beše sintaksa) ... LOOP ... ... PROCEDURE MES SELECT MENU(1) ... CASE 20 redraw_prozor (ili, kako ti se već zove procedura) ... RETURN ║ 2. Napisao sam podsetnik (neku zakrzljalu varijantu sa alarmom). Velika mana ║ mu je sto mu rad onemogucava tj. privremeno zamrzava komunikacija nekog ║ programa sa diskom (dovoljan je i ESC za obnavljanje direktorijuma). Na ║ koji nacin moze da se podigne prioritet alarma iznad diskovog makar to ║ bilo na C-u pa cak i mesavini asemblera i C-a? Nije mi baš jasno pitanje. Ako pod alarmom podrazumevaš ono što se u GEM terminologiji zove ALERT, i ako bi rešenje bilo da se omogući pojavljivanje alerta i dok se disk vrti, onda ja mislim (duboko sam ubedjen) da rešenja nema ni u GFA-u, ni u C-u, ni u bilo kom višem programskom jeziku, a i u asembleru bi bilo vrlo teško, možda i nemoguće (Duleeee, kaži nešto :))) Ako sam pogrešno razumeo problem, opiši ga malo detaljnije. ║ 3. Imam dva prozora na ekranu od kojih je npr. prvi aktivan. Kako nesto ║ odstampati u onom neaktivnom a da ne moram da ga "topujem"? Evo, upravo sam 'prošetao' do GFA Basic-a da proverim. Da, na žalost, naredba TEXT se vezuje za koordinate aktivnog prozora. Srećom, A_LINE rutine su nižeg nivoa od GEM-a, pa se tako može podvaliti. Sintaksa ti je ATEXT x,y,font_size,ispis$ font_size može da bude 0 ili 1 ili 2, za fontove 6x6, 8x8 i 8x16, respektivno. Bilo koja druga vrednost daje bombe. Podmeti mu koordinate od zadnjeg WIND_SET(handle,5,...) za neaktivan prozor, i rešio si problem, s tim da ovde ne možeš da računaš na sistemske usluge tipa CLIP itd, pa ćeš morati sam da se pobrineš za ograničavanje ispisa. ║ ║ Hvala! ║ Zoran Milojkovic Nema na čemu, i drugi put :))
programiranje.109 bojs,
> Ovo je opet vezano uz to da li koristiš GEM rutine za pravljenje prozora >ili koristiš prozore iz GFA Basica. U prvom slučaju je lako pisati u neaktivan >prozor, tj. svejedno je da li je on aktivan ili ne, treba samo da paziš da >pišeš samo u delovima koji nisu pokriveni drugim prozorima da ne bi kvario >sadržaj drugih prozora. Kod GFA prozora ne znam kako se to izvodi. Nije prvi put da neko spominje 'prozore iz GFA Basica' i pravi razliku izmedju njih i prozora pravljenih GEM rutinama. Molio bih sve koji znaju bilo šta o toj razlici da mi je objasne, budući da sam nekoliko puta pisao programčiće u GFA Basicu, otvarao prozore sa OPENW #1,x,y,w,h,m i sa njima radio sve, ali, baš, sve (wind_set, wind_get, evnt_mesag, slajdere, klipovanje...) što bi mi palo na pamet da radim, pri čemu nisam primetio ni jednu jedinu specifičnost koja bi ukazivala na neku razliku.
programiranje.110 dusan,
>>alerta i dok se disk vrti, onda ja mislim (duboko sam ubedjen) da resenja >>nema ni u GFA-u, ni u C-u, ni u bilo kom visem programskom jeziku, a i u >>asembleru bi bilo vrlo tesko, mozda i nemoguce (Duleeee, kazi nesto :))) Tu sam, tu sam ;))) Dakle, daleko ste odmakli sa alertima u pozadini a covek pitao najjednostavnije pitanje koje postoji ;) Ako me vec vuces za jezik, sistemski ne postoji nacin pozivanja alerta dok radi disk, ali nije i nemoguce; ili napraviti svoju rutinu koja izbaci na ekran nesto nalik na alert ili trepovati sistem pa izvaditi tu rutinu iz ROMa i prepraviti je. Ali kome to treba? ;)
programiranje.111 lanik,
To i mene jako zanima, jer ako izgledaju kao prozori i ponasaju se kao prozori - onda i jesu prozori! ;)) Bez zezanja, ne znam, mozda i nisu, ali npr. ako je otvoreno svih 7 prozora a ti probas da startujes neki program kompajliran pod GFA koji otvara prozor, program NECE otvoriti prozor - znaci cim postoji ogranicenje od 7 prozora, to su :( GEM prozori! :)) (kakav dokaz, a?) naravno, da se neko ne zbuni - pricam o maltitaskingu, zato moze da bude 7 otvorenih prozora iako se startuje program :)
programiranje.112 lanik,
Direktorijum je ATARIST\INFO a bilo bi korisno da skine i XBRA.LZH u LANG direktoriju (ako radi u C-u)
programiranje.113 madamov,
****** nekoliko puta pisao programčiće u GFA Basicu, otvarao prozore sa OPENW #1,x,y,w,h,m i sa njima radio sve, ali, baš, sve (wind_set, wind_get, evnt_mesag, slajdere, klipovanje...) što bi mi palo na pamet da radim, pri čemu nisam primetio ni jednu jedinu specifičnost koja bi ukazivala na neku razliku. ****** Kad sam se ja bavio GFA Basicom on u sebi nije imao rutine za rad sa GEM-om već su se morale napisati pojedine rutine koje sam hteo da koristim (po principu poke u ADDRIN i onaj drugi niz, i peek iz ADDROUT i slično). Tada je imao prozore, ali su se oni ponašali kao njegovi interni pa ih nisam preterano koristio. Ubrzo sam prešao na Turbo C pa sam jednostavno zaboravio na GFA. Ne znam da li su promenili, po tvojoj poruci vidim da su unapredili rad sa tim prozorima, ali i dalje ljude savetujem da koriste čisti GEM iz čisto principijelnih razloga. Tako bar znaš šta si uradio i kako si otvarao prozor, a ovako ti on sam iz biblioteke pozove svoju funkciju za koju ne znaš kako to radi. možeš samo da nagađaš kao što mi sada nagađamo.
programiranje.114 madamov,
****** (kakav dokaz, a?) ****** Da znaš da nije loš. B)) 'Ajde bojs probaj pa javi šta se dešava.
programiranje.115 madamov,
****** XBRA.LZH u LANG direktoriju (ako radi u C-u) ****** Neka ga skine u svakom slučaju, bez obzira u čemu piše, čisto da se informiše o protokolu kačenja na VBL.
programiranje.116 madamov,
Bio ja sinoć kod Prote i gledao malo onaj Ottov Resource Construction Set. Ljudi, ono je izvanredno! Ostavio sam Proti u zadatak da ga još malo testira, a onda da nepovratno baci u kantu i NRSC i RCS. Jedino što mi smeta je što je potpuno u nemačkom načinu programiranja, dakle ništa što liči na normalan sadržaj menija, što se kaže, nema GEM look and feel, pa smo jurili pola sata kako da ubacimo nešto u nekakav clipboard. Uvek je radio move, a onda nam pade na pamet da bacimo neki dijalog na desktop i to je upalilo, tj. tipično nemački način razmišljanja: sve što će mi biti potrebno strpam na desk pa onda ubacujem u svoj resource. Imam par pitanja: ima one opcije za dodeljivanje kombinacije tastera svemu i svačemu, kako se to integriše sa programom, naime nisam primetio da upisuje neke konstante u C header kojima bi se to detektovalo? Primetio sam da setuje neke bitove predstavljene numerisanim dugmićima u dijalogu za editovanje objekta kad mu se dodeli tastaturna kombinacija, da li je to podržano novim verzijama TOS-a (a moralo bi da bude kad setuje bitove u okviru jednog polja u OBJECT strukturi) ili to služi za one self-made nemačke dijaloge i alerte, tipa flying i slično? I drugo pitanje, nisam stigao da proverim, kakva je razlika u C source-u koji generiše kad mu se odabere C source 1 ili C source 2 opcija?
programiranje.117 tigor,
>> Imam par pitanja: (...) Sto se tice definisanja tastera - pojma nemam! Mislim da uopste ne radi i da je verovatno ostavljeno za kasniju doradu. S druge strane, source 1 i 2 su identicni! Nisam vise ni siguran sta sve nisam probao ali oni su jednostavno ISTI!
programiranje.118 madamov,
****** Nisam vise ni siguran sta sve nisam probao ali oni su jednostavno ISTI! ****** Meni se sve više čini da ćemo uskoro videti Ottov generator koda za GEM. Iz mojih usta u ...
programiranje.119 lanik,
Izgleda da ima jedan bagčić u onim FLY-DEAL bibliotekama; nemoguće je selektovati prvu stavku u meniju (meni iz dijaloga), tj. može se ona izabrati, ai kada predjem mišem (pointerom) preko te stavke, ne invertuje se. Probao sam da napravim svoj menue i dešavalo se isto... Ajde nek proba još neko priloženi demo program i nek mi javi da li se isto dešava, da nije zbog TOS-a ili neka druga glupost... inače idem da čačkam po source-vima biblioteke... :))
programiranje.121 lanik,
Izneću vam neke moje utiske o FlyDeals koje je Guerino poslao; program, odnosno biblioteka je fenomenalna; postoje leteći dijalozi, koji se, preko gornjeg desnog ugla (iako nemora baš tog ;) pomeraju, ali im fali ono pomeranje u "real-tajmu" kao kod Gemini-ja kad je uključen blitter. Anyway, sve ostalo je moguće uraditi. Postoje okrugli "radio" dugmići, kao i check-boxes (živela Mac-terminologija!), opcije se mogu izabrati kako mišem tako i sa tastature, pomoću ALT-taster kombinacija. Normalno, korisnik (tj. programer) odlučuje koji će ALT-taster biti dodeljen kom dugmetu, tako da se mora paziti da se ne dodeli ista taster-kombinacija za dva različita dugmeta. Prava poslastica su takozvani "Pop-up radio buttons" iliti po naški "pozicioni meniji", koji se pojavljuju kada se klikne na GEM-dugme. Korisnik onda može izabrati mišem ili tastaturom jednu od ponudjenih opcija a tekst te opcije će se, po zatvaranju menija, ispisati na tasteru iz koga je "iskočio" menue-bar. Sve bi ovo bilo jako lepo, divno i krasno, da ja nisam provalio jedan, iako mali, ali ipak BUG. Tako sam rešio da malo probrljam po sourcevima i ispravim ovaj BUG. BUG je u tome da se prva opcija u ovom pop-up meniju ne da selektovati. Jednostavno, predjete mišem preko nje, a ona ostaje "bela" tj. ne invertuje se kao sve ostale opcije. Kada se klikne na tu infamoznu opciju, ona se ipak "izabere", ali sve izgleda malo ružno jer prethodno nije bila invertovana i korisnik nemože biti siguran da je uradio pravu stvar. Stoga sam ja ispravio ovaj BUG, a kad sam već bio tu, i dodao par stvari. Kretanje po meniju je do sada moglo da se radi kursorskim tasterima, kao i biranje opcije, ali iz menija nije bilo moguće izaći putem tastature, tj. korisnik je, iako koristi tastaturu da bira opcije, morao da klikne mišem van menija da bi se ovaj zatvorio. Ono što sam ja dodao je sledeće: * Izlazak iz menija (tj. pop-up radio-buttons-a) pritiskom na tastere [UNDO] ili [ESC] * Postavljanje prve opcije kao aktivne (znači biranje) pritiskom na taster [CLR/HOME] * Postavljanje zadnje opcije u meniju kao aktivne, pritiskom na tastere [CONTROL]+[CLR/HOME] * i već pomenuta ispravka BUG-a koji je onemogućavao biranje prve opcije u meniju mišem Imao sam manjih problema kod čitanja sa tastature. Naime da bi ova poboljšanja radila, morao sam da promenim malo način čitanja tastature u odnosu na staru verziju pop-up rutina; stara pop-up rutina čita keyboard sa Crawcin(), a ja sam prebacio na evnt_keybd() (zbog [SHIFT]-tastera). Ovo je radilo OK dok se ne kreće suviše gore-dole po meniju, posle puno pritiskanja tastera počinjalo je da "usporava" i da pamti pritisnute tastere tako da je bilo malo kašnjenja te sam se ipak vratio na Crawcin() (nije onaj švaba džabe to stavio). Pošto sa Crawcin() ne mogu da vidim stanje SHIFT tastera, prebacio sam SHIFT u CONTROL, te sad radi sa CONTROL. Probaću kasnije da vratim na SHIFT, ipak je SHIFT logičniji (a i TAKO TREBA! :)), možda da čitam stanje SHIFT tastera sa event_multi ili event_button. Novu biblioteku sam isprobao i nisam imao nikakvih problema, te vas molim da je i vi isprobate i javite mi eventualne probleme, iako je malo verovatno da će ih biti. Sada mi se nešto "osladilo" ovo "čeprkanje", pa ću i dalje da radim na poboljšavanju ove biblioteke, i prvo što mi pada napamet su stvari kao što su: -provera (kao kod "FormDoIt"-a) "exit" tastera koji imaju "CANCEL", "NO" ili "EXIT" u text-u, te omogućavanje da se iz dijaloga izadje pritiskom na UNDO umesto na "CANCEL" -pravljenje "window" dijaloga kao kod "Kobold"-a da bi radili u maltitaskingu (ovo ako budem dovoljno lud ;)) Za sada, evo vam novi FLY_DEAL.LIB... --> Keyboard? How Quaint! flyd_lib.zip
programiranje.122 dusan,
Za one malo neupućene, da ne kažem tupave ;))) Kao što ste primetili, Turbo Debuger i Easy Rider su jedini programi koji su otporni na bilo kakvu instalaciju nonsistemiskih fontova, tačnije Macintosh fontova koje svi držimo ;)) E, ali vrlo sam se začudio kad sam vido da su ovi programi otporni na Mac fontove koje sa nalaze u ROM-u, te sam došao do idealnog zaključka da ovi programi i ne gledaju ROM već koriste svoje tupave ugradjene atarijeve fontove. Easy Rider: na adresi (od ofesta 0) 43704, sledećih 4096 bajta se nalazi definicija fonta. Font je u Harlekih obliku (ne Degas!) Turbo Debuger: na adresi 13094 sledećih 4096 su fontovi. Harlekih standard takodje. Napomena; promena fonta iz Degas u Harlekih standard može se uraditi configuracionim programom za Harlekin. Pa, ko oće da se zeza sa ovim nek uradi sledeće (može i iz bejzika) Rezervisati memorije koliko treba za učitavanje dotičnih programa, zatim učitati već pripremljen novi font u Harlekih standardu od ofseta koji sam naveo, i zatim snimiti na disk nazad ceo program sa istovetnom dužinom. Uživajte!
programiranje.123 dusan,
probajte ovo ja sam se oduševio, monohrom only! test.tos
programiranje.124 madamov,
Sinoć sam se igrom slučaja kod jednog našeg zajedničkog prijatelja sreo sa Kizom, autorom čuvenog ST Guide-a i proveo ugodno veče pričajući. Kako smo prebacivali neke stvari (naš zajednički prijatelj odlazi definitivno u Kanadu) koje nam je domaćin poklonio, a ja bio autom, završimo nas trojica kod Kize na Julinom Brdu. Majstor Kiza je počeo da radi na PrC-u i razvija jednu biblioteku za PrC. Što vam ja sve to pričam? Radi se o biblioteci koja će na PrC implementirati AES like interfejs, normalno iz naših programa, ne piše ceo DOS, i radiće isto kao i AES na ST-u. Video sam pra primere kako će to da izgleda na ekranu i mogu vam reći da izgleda kao GEM, a sve radi u karakter grafici. Što se nas AtariSTa tiče, lepota je u ovome: pišeš GEM program na Atariju ne koristeći VDI (dakle imamo sve na raspolaganju: menije, alerte dijaloge, prozore, neku vrstu ikona itd.) i taj isti source prevedeš na PrC-u i napraviš EXE linkujući ovu biblioteku sa svojim kodom. Taj EXE odmah radi i ima user interface koji izgleda kao GEM. Dakle, nema razlike u programu, isto će raditi i na ST-u i na PrC-u. Na žalost, poznavajući Kizu, ta stvar neće završiti kao PD ili shareware, on sve što uradi utopi preko, dakle plaćaće se. Još jedna lepota, paket će sadržati i RCS koji će čitati Atarijeve RSC fajlove i pretvarati ih u format pogodan za ovu biblioteku, dakle potpuna prenosivost GEM programa sa Atarija na PrC, a da ti na PrCu ne treba GEM da bi to radilo. Takođe, poznavajući dosta dugo autora mogu sa velikom verovatnoćom da tvrdim da će čim ovo završi da uradi i nešto što će omogućiti i lako prebacivanje programa koji koriste VDI ili bar jedan njegov deo. >>> Modes are most confusing when you're in wrong one.
programiranje.125 dexi,
║ ║ Ponovo šaljem neka pitanja mog druga koji nije član SEZAM-a: ║ ║ dexi :) ║ Pozdrav programerskom društvu! Prateći konferencije zahvaljujući Dexiju, video sam da ima dosta poklonika GFA bejzika što mi je drago. Da bih vam se na neki način zahvalio za korisne i mnogobrojne savete od prošlog puta, šaljem vam svoju verziju "lebdećih" menija, pošto nisam naišao ni na šta slično u ATARI ST direktorijumu, a može, po meni, da bude korisno za one koji još nisu prešli na C, a želeli bi da imaju ovakvu stvar u svom programu. Ideju sam preuzeo iz PKS Write-a gde se pritiskom na jednu opciju menija pojavljuje njen podmeni. E, tu sad ima jedna razlika između rada sa njim i mojim podmenijem. Meni je bilo potrebno da miš ne može da napusti područje podmenija, dok je kod PKS-a, čini mi se, napravljeno tako da nestaje podmeni kad miš sklizne sa njega. Ta mogućnost, naravno, može da se ugradi kad god nekom zatreba. Pre prikaza podmenija je moguće promeniti koordinate njegovog položaja, za šta sam dao primer, ali i učiniti ga pokretljivog posle prikaza (LETEMFLY fazon) za šta nisam dao primer jer se time nisam uopšte bavio. A sad ono što me muči: šta sve nisam probao da bi proradila ATEXT naredba (GFA), pa ništa. Da vas podsetim, treba mi način za štampanje stringa u neaktivnom prozoru bez aktivisanja istog. Što se tiče ATEXT-a, možda je stvar u tome da treba da se inicijalizuje upotreba LINE A rutina ali ne znam na koji način jer "void linea-init()" ne pali (interpreter je ne tokenizuje). Da li neko zna nesto o ovome? Dosta mojih kolega poseduje PrC-ove iz jednog praktičnog razloga: postoje programi za posao kojim se bave i to je ono što mi smeta u vezi sa ATARIJEM - ne znam da li i za njega postoje tako dobri programi, pa čak i kompatibilni na nivou podataka sa onima na PrC-u. Zato vas pitam da li postoje programi tipa: AUTOCAD, P-CAD, OR-CAD, TANGO i PSPICE, a da su međusobno kompatibilni na nivou podataka kao na PrC-u ili sa PrC-om? Mislim na sledeći niz postupaka koji ljudi od struke sprovode na PrC-u pri stvaranju nekog uređaja: prvo u OR-CAD-u nacrtaju šemu; nju izvezu u PSPICE da bi proverili njenu ispravnost; kad sve srede što se tiče ispravnog rada (simulacije), iz OR-CAD-a izvezu fajl za P-CAD, koji na osnovu njega crta štampu za pločicu. Mrsko mi je to što ću na poslu da imam PrC-a a kod kuće ATARIJA, jer sam ubeđen da gro stvari može brže da se uradi na mom računaru nego na nekom Pisiju, samo je problem da li za Atarija postoji isti takav ili sličan program. Pošto je moj izbor sledećeg računara (posle 1040stf tos 1.2) (ako Bog da) već nekoliko meseci MEGA ste 4, više puta sam bistrio njegov prikaz u SK-u od aprila meseca prošle godine. E, tu sam naišao na neke nelogičnosti za koje bih voleo da mi neko da objašnjenje. Elem, u testu Quick Index 2.1 se, pri taktovima računara od 8 i 16 MHz (BEZ KEŠA) nalazi podatak da je brzina npr CPU memory i CPU register operacija ista bez obzira na takt!. To je, po meni, moguće samo ako su korišćene sporije memorije od 60ns (u slučaju CPU memory operacije), ali mi nikako nije jasno kako može da bude ista brzina obavljanja operacija sa registrima pri dve brzine procesora, kad, logično, pri višem taktu je i pristup registrima i rad sa njima brži! Da nije tako, onda bi za PrC-a rad sa DX40 bila prava šarena laža. Jel' neko ima razumno objašnjenje za rezultate testa? Još jedno pitanje: šta je to Cookie Jar? Pregled'o ja onaj spisak PD softvera iz Nemačke i oduševio se nekim stvarima, ali me najviše interesuje šta je EMACs v.18.55 (EMCS1855.ZOO). Podseća me na jedan program na Juniksu, a? Da li je možda neko iskompajlovao INFO ZIP? Ja sam probao sa TC 2.0 iz njegovog šela i na probi se i završilo: - kao prvo, .C fajlovi treba da se prerade (imaju nepravilan kod za CRLF pa TC brlja sa listingom) tako što se učitaju u TEMPUS i odmah snime; - kao drugo, morao sam da preusmerim ZIP-ov TC Config fajl na ram disk. Onda se ispostavilo da u celom paketu INFO ZIP-a nedostaju neki fajlovi neophodni za kompajlovanje. Tako se moj pokušaj završio neuspehom. Da li je neko imao sreće sa ovim? Skoro se nisam ovako raskucao. ;) Pozdrav od 3OPAHA M. :) ║ ║ Hvala unapred, dexi :) ║ lebdeci.lzh
programiranje.126 bojs,
>> A sad ono što me muči: šta sve nisam probao da bi proradila >>ATEXT naredba (GFA), pa ništa. Da vas podsetim, treba mi način za >>štampanje stringa u neaktivnom prozoru bez aktivisanja istog. Što >>se tiče ATEXT-a, možda je stvar u tome da treba da se >>inicijalizuje upotreba LINE A rutina ali ne znam na koji način >>jer "void linea-init()" ne pali (interpreter je ne tokenizuje). >>Da li neko zna nesto o ovome? Ne treba nikakav linea-init, dovoljno je ATEXT x,y,font_size,neki_tamo$ x i y su koordinate u pikselima gde treba ispisati tekst, font_size može biti 0, 1 ili 2, za sistemske fontove 6x6, 8x8 i 8x16, respektivno, za bilo koju drugu vrednost sleduju bombe. Na primer, ATEXT 100,150,1,"GFA Basic 3.50" će ispisati tekst 'GFA Basic 3.50' na poziciji 100x150, veličinom slova 8x8. To što si sve probao, pa ništa nije ispalo, posledica je činjenice da si više puta upisao pogrešno neki parametar, pa je nešto ostalo poremećeno (i meni se to dešavalo dok nisam poterfio pravilnu sintaksu). Dakle, ako pravilno upišeš iz prve, trebalo bi da radi. Kod mene radi, ako ti nešto znači, konfigurcija je: TOS 1.4, GFA Basic 3.50, nemam Blitter. >>onima na PrC-u. Zato vas pitam da li postoje programi tipa: >>AUTOCAD, P-CAD, OR-CAD, TANGO i PSPICE, a da su međusobno >>kompatibilni na nivou podataka kao na PrC-u ili sa PrC-om? Mislim Za prvi i zadnji znam, a one u sredini nisam koristio, tako da ne znam :)). AUTOCAD, osim svog .DWG formata, može da čita/piše i .DXF, a isto to može i DYNNACAD na ST-u (mislim da može i TECHNOCAD, ali ga nemam, pa ne mogu da garantujem). Prema tome, nema problema za prenos na toj relaciji. PSPICE je, u stvari, PC verzija programa SPICE, pisanog u (mislim) Fortranu za neki veliki računar, a ubrzo je preveden i na većinu personalnih računara, uključujući i Atari. Nisam probao, ali nema ni malo logike da postoje razlike u formatu ulaznih podataka. Ne znam za ostale, ali programi za projektovanje štampanih pločica koje sam probao (PLATINE_ST i PCB_LAYOUT) nisu kompatibilni sa ostalim svetom na nivou ualzno_izlaznih datoteka, mada sam čuo da neki treći program ume da učita .PCB fajl. Potraži, možda neki bude kompatibilan sa OR_CAD-om ili TANGO-m. >>da objašnjenje. Elem, u testu Quick Index 2.1 se, pri taktovima >>računara od 8 i 16 MHz (BEZ KEŠA) nalazi podatak da je brzina npr >>CPU memory i CPU register operacija ista bez obzira na takt!. To >>je, po meni, moguće samo ako su korišćene sporije memorije od >>60ns (u slučaju CPU memory operacije), ali mi nikako nije jasno >>kako može da bude ista brzina obavljanja operacija sa registrima Možeš biti 100% siguran da su korišćene memorije sporije od 60 nS, a rezon po kome si došao do te brojke je pogrešan, jer si ispustio iz vida neke detalje u vezi ST-ove arhitekture (uostalom, logično je da za 8 MHz moraju da se upotrebe memorije od 120 nS, pa ipak mnoge mašine rade na 150, uključujući i moju), ali je to duga priča, skratićemo je maksimalno: Elem, na ST-u (bez E) CPU radi na 8 MHz, MMU na duplo više od CPU, dakle, 16, SHIFTER na duplo više od MMU, znači, 32. Kada bi isti princip važio za STE (16 MHz), morali bi da imamo MMU na 32, i SHIFTER na 64, a to, naravno ne važi, već MMU i SHIFTER rade na istim frekvencijama. Da bi sinhronizacija poslova opstala, CPU radi na 16 MHz samo interno, čim izadje na magistralu, obara takt na 8. To objašnjava istovetnost rezultata CPU- -memorija, ali, ovo drugo, sa registrima, ni meni nije jasno, toliko mi nije jasno, da, jednostavno, ne verujem, voleo bih da lično uradim testove, pa da se uverim. No, svejedno, ne možeš da očekuješ neku veliku razliku, s obzirom na činjenicu da se *program* kojim sve to testiraš nalazi u *memoriji* (u prevodu: ne očekuj da je STE bitno brži od ST). Iz istog razloga, ni TT nije onoliko brži od ST(E), koliko bi se očekivalo na osnovu bržeg CPU i većeg takta. >> Pregled'o ja onaj spisak PD softvera iz Nemačke i oduševio >>se nekim stvarima, ali me najviše interesuje šta je EMACs v.18.55 >>(EMCS1855.ZOO). Podseća me na jedan program na Juniksu, a? Da, to je tačno to, samo, ne bih ga poredio sa TEMPUS-om :))) >> Da li je možda neko iskompajlovao INFO ZIP? Ja sam probao sa Ne znam o čemu se radi.
programiranje.127 lanik,
>> Još jedno pitanje: šta je to Cookie Jar? Neka ti Dexi uradi jedan "CONF FIND cookie" pa će već naći ovde negde u konferenciji poruku u kojoj je objašnjen cookie-jar. >> Da li je možda neko iskompajlovao INFO ZIP? Ja sam probao saTC 2.0 >> iz njegovog šela Ja sam se zanosio tom idejom dok nije stigao STZiP 2.0... Jeste da ne radi sa multi-volume arhivama, ali ima sve ostalo (brz, pouzdan, deflated files...) pozdrav, Dalibor --> Keyboard? How Quaint!
programiranje.128 stefan,
> :)). AUTOCAD, osim svog .DWG formata, može da čita/piše i .DXF, a isto > to može i DYNNACAD na ST-u (mislim da može i TECHNOCAD, ali ga nemam, pa > ne mogu da garantujem). Prema tome, nema problema za prenos na toj relaciji. Svejedno, DYNNACAD je mnooooogo bolji od TECHNOCAD-a (bar se tako meni čini :) tako da mu ovaj drugi ni ne treba. A koliko čujem DYNNA sada postoji i za PC i kažu da ga mnogo hvale.
programiranje.129 tigor,
Ima li neko pojma zašto bi Load-Resource funkcija u CCD paskalu vraćala FALSE? RSC fajl se nalazi odmah pored izvršnog a ona vrati FALSE. žak sam navodio i kompletnu stazu, pokušavap dvostruko da je pozovem ako javi grešku ali ništa... Zna li neko u čemu je problem?
programiranje.130 madamov,
Da ne radiš nešto pogrešno sa stringovima u pascalu? Inače nikad nisam radio u CCD Pascalu, ali mi ovo pade na pamet. >>> Modes are most confusing when you're in wrong one.
programiranje.131 tigor,
>> Da ne radiš nešto pogrešno sa stringovima u pascalu? Inače nikad nisam >> radio u CCD Pascalu, ali mi ovo pade na pamet. Ne znam na šta misliš sa stringovima ali ako je u pitanju ime fajla, on- da to nije problem. CCD za rad sa GEM-om uvodi neki svoj interni tip Str255 (potpuno ekvivalentan običnom stringu) i ime fajla sa stazom je tog tipa. A valjda nisam tolika dileja da ne znam napisati stazu...(?) Nego, nešto je drugo. To prvo nisam primetio jer radim sa ram diskom ali kada sam pokušao sa A:\ čuje se lepo da program zavrti disk i verovatno pronađe RSC fajl ali izgleda problemi nastaju posle pri skladištenju RSC-a u memoriju. Zna li neko zašto bi? Da li tu ovaj novi Otto RCS ima nekog udela? (mislim, zapiše li on dobro stabla? Proba li neko?) Inače, i pre mi je pravio sličnih problema ali je ranije odbijao da učita RSC ako mu zadaš Load Resource( 'ime.rsc' ) već sam to morao preko promen- ljive. (?) Međutim, sada ni ovo ne pali! Ajd' pomagajte ako znate!
programiranje.132 madamov,
****** Ne znam na šta misliš sa stringovima ali ako je u pitanju ime fajla, onda to nije problem. ****** Na ime fajla sam mislio, recimo da imaš pogrešnu vrednost u nultom bajtu stringa gde treba da mu bude dužina stringa. Meni se često dešava na Meku da zaboravim na detalj da su njegovi sistemski stringovi paskalski, a radim u C-u, pa pogrešno postavim vrednosti bez tog nultog bajta. Inače, i na Meku se tip takvog stringa naziva Str255. B) Kakvu ono beše funkciju imaju backslashovi u pascalu, ako je uopšte imaju u stringovima, da nije neki za**b kao u C-u? >>> Modes are most confusing when you're in wrong one.
programiranje.133 cgoran,
Jedno malo neobicno pitanje... Kako da pomocu one cetiri funkcije iz XBIOS-a uradim bilo sta u vezi zvuka... Da budem precizniji, zanima me kako da izeditujem par zv. efekata i ubacim ih u neko svoje programce?
programiranje.134 madamov,
****** Da budem precizniji, zanima me kako da izeditujem par zv. efekata i ubacim ih u neko svoje programce? ****** Time se Dule bavio svojevremeno, pa je on najkompetentniji da ti odgovori.
programiranje.135 cgoran,
>> Time se Dule bavio svojevremeno, pa je on najkompetentniji da ti odgovori. Dakle, cekajuci za Duletom... :) Svejedno, postoji i drugi nacin...(?) Sta bih recimo trebao da uradim pa da iskoristim neke vec gotove semplove? Recimo one iz esprita ili slicno... Ili jos konkretnije... Postoji li neki drugi nacin da se iz Pascala ili C-a proizvede ZVUK (ne BEEP)? Zahvalan.
programiranje.136 dusan,
Dakle šta bi trebalo uraditi da bi naterao Yamahu da svira semplove: 1. Kupiti STE/TT ili Falcona i rešiti sve probleme ;)) 2. Koristiti moj source programa za sviranje semplova koji je napisan u mašincu i lako se exportuje u C ili već neki drugi viši jezik. Madamov je zadnji koji je baratao sa ovim sourceom u nameri da ga upropasti i poveže sa Com ;)) 3. Kupiti Yamaha sintisajzer ;)) greetz.
programiranje.137 cgoran,
>> 2. Koristit moj source... I taman sam se latio posla kada se setih! A gde da nadjem takvo sta? Ukoliko me secanje ne vara, necega slicnog nema u atarist direktorijumu... BTW, mozda sve to nije ni potrebno... Bio bi dovoljan mozda samo mali pocet- ni hint za XBIOS( 32 ) (DoSound ili vec slicno...). Na koji nacin da koristim onih 17 indentifikacionih bajtova koji treba da se nalaze u stringu koji cu predati pomenutoj funkciji? Ovo bi mi vise odgovaralo (nisam bas preterano privrzen masincu) pa ako imas bar malo vremena... Please!
programiranje.138 cgoran,
I jos nesto... Zanima me koji je oblik zapisa PUT naredbe u memoriji za MAXON pascal? Ako neko zna kako to radi PUT u GFA, svejedno, mislim da je isto... Dakle, kako izgleda jedna slicica zapisana u memoriji?
programiranje.139 dusan,
Sličica zapamćena u memoriji sa GET i PUT nije ništa drugo nego osakaćena verzija BITBLT line-a. Sličica je spakovana u memoriji po skenlinijama, dakle po redu a sve što je višak do vrednosti 8 bita se ignoriše; dakle ako imamo blok slike 81 x 40 pixela - to će iznositi 11 bajta x 40 jer onaj jedan pixel prelazi u sledeći bajt pa ne može biti 10 bajta x 40. Isto je i sa kolor slikama, samo što su bitplane-ovi smešteni jedan iza drugog.
programiranje.140 cgoran,
>> Slicica zapamcena u memoriji sa GET i PUT... OK, nisam bas na to mislio... Pre svega me interesuje prvih nekoliko bajtova toga niza. Recimo da prvi word odredjuje sirinu (u pikselima), drugi visinu (takodje u pikselima) a da 5 i 6 bajt treba da sadrze neki indentifikacioni broj vezan za rezoluciju prikaza... Naravno, zatim slede slozene sken-linije slike... Interesuje me naime tacno kako to izgleda! (Pokusavao sam da ekspe- rimentisem ali nista :( ) P.S. Nisi mi odgovorio gde je taj famozni masinski sound player!!!
programiranje.141 dusan,
E ne vredi čekati madamova da se javi i kaže šta bi s prilagodjavanjem za C onog sound playera. Ovih dana ću malo da provrtim E:\SOURCES\ pa da vidim gde je to čudo i da ga malo preradim za lakšu upotrebu.
programiranje.142 madamov,
> E ne vredi čekati madamova da se javi i kaže šta bi s prilagodjavanjem Da znaš da ne vredi, ne znam ni gde mi je taj source, nešto je radilo, nešto nije htelo baš najbolje. A i nemam baš mnogo vremena ovih dana (nedelja).
programiranje.143 cgoran,
>> Ovih dana cu malo da provrtim E:\SOURCES\ pa... Sto se mene samog tice... ne zurim. Planirao sam da posaljem jednu igricu pa reko' cisto da ima zvuka! Igra je inace OK ali 'cuti'... A onda je sve skupa bljuf! Inace ako vam odgovara tako... saljem u sotf.etc! [D/N]
programiranje.144 stefan,
> Planirao sam da posaljem jednu igricu pa reko' cisto da ima zvuka! Ajde dajte mu to što mu treba :)
programiranje.145 dusan,
U kom jeziku si radio tu igricu?
programiranje.146 cgoran,
>> U kom si jeziku... Elem, saljem vam ogoljenu verziju bez zvuka i bog-zna-kakve grafike, cisto da vidite o cemu se radi. Po meni je vrlo zarazno! Sto se tice jezika... Eh! Maxon pascal! Drugi put o tome (tuzna prica)... pacman.zip
programiranje.147 cgoran,
žisto da se nadovežem na prethodnu poruku koju kucah on-line pa... Naime, javljaju se ogromni problemi vezani za MAXON pascal. Da ne bih previše objašnjavao, bacite pogled na sledeće: VAR | ... teka: FILE; | slika1,slika2: POINTER; | reset( teka,'PACMAN.SPR' ); size: INTEGER; | IF MaxAvail > size THEN BEGIN | BEGIN | GetMem( slika2,size ); ... | BlockRead( teka,slika2,size ); | close( teka ) size := ImageSize( 0,0,60,60 ); | END; IF MaxAvail > size THEN | BEGIN | ... GetMem( slika1,size ); | GetImage( 0,0,60,60,slika1^ ); | PutImage( 0,0,slika2^,CopyPut ); rewrite( teka,'PACMAN.SPR' ); | -------- ------- BlockWrite( teka,slika1,size ); | | ... | Na izgled sve fino izgleda... Sasvim se lepo slika uskladišti na disk, ve- ličina odgovara, bajtovi su tačno prenešeni (ručno provereno!!!)... zatim se sve to fino sa BlockRead vrati na svoje mesto, postavi se pointer... ...ali PutImage proizvodi jedno veliko ništa na ekranu! Zatim sam probao da kombinujem: možda ne valja što koristim uopšteni tip POINTER i FILE?! OK, zamenim to sa ^BYTE odnosno FILE OF BYTE... ništa! OK, možda samo PutImage ne valja?! Menjam način iscrtavanja, menjam... NIšta... Znam da ste vi ljudi C-ovski orijentisani ali mislim da je problem uopšten! Ako neko ima pojma šta bi moglo da bude u pitanju... VIžITE! tigor
programiranje.148 madamov,
****** Znam da ste vi ljudi C-ovski orijentisani ali mislim da je problem uopšten! ****** Jesmo. B) Ovako na prvi pogled ono što mi prvo pada na pamet je to da je problem možda u tome što posle BlockWrite nisi zatvorio fajl eksplicitno sa close, pa odmah prelaziš na reset. Može da se desi da nisu svi baferi stvarno snimljeni na disk pa imaš fajl dužine nula. Sad malo bolje pročitah tvoju poruku i vidim da si i ovo proveravao, međutim probaj, možda upali.
programiranje.149 cgoran,
>> ...nisi zatvorio fajl eksplicitno sa close... Jesam, ali me je mrzelo da u prilozenom listingu sve prenosim.
programiranje.150 dusan,
Ajd da kažem nešto u vezi te igrice: -prvo moram da je pohvalim jer (normalno) radi na Falconu i to u bilo kojoj monohrom rezoluciji; bez problema je iz prve proradila na 736*560. -drugo zameram što nisi koristio neki bolji tajming za brzinu, recimo 200 Hz jer je igrica na Falconu užasno brza pa moram da usporavam kompjuter. -treće hmmm pa smisliću nešto do sledećeg puta ;))
programiranje.151 cgoran,
Dobro... cekam na zamerke :) Uostalom, zato sam i poslao ono parce koda da vidim kako reagujete. reply 1: Bas kada sam hteo da stavim IF ukoliko nije ONLY StHigh THEN Sorry setih se tebe i jos nekih pojedinaca :) reply 2: Tajming brzine je cisto stvar brojaca u petlji. Imao sam dakle, nekih problema sa sistemskim tajmerom pa sam za sada to resio ovako. Elem, br- zina ce se regulisati vremenski! reply 3: Taman sam mislio da ces da spomenes kako nema zvuka pa da... :)
programiranje.152 cgoran,
Dule... Iskopa li onaj source? Nema veze, iovako sam iščačkao po nešto pa sam namestio par efekata. Nego, interesuju me dve stvari: prvo... Kako da podesim da mi pritisak na taster ne prekida zvuk( vrlo loše stojim sa dokumentacijom...)? Drugo: Očigledno je da oni .SND fajlovi imaju neki svoj interni jezik. Recimo da bi skratili zapis, oni verovatno koriste neke svoje naredbe koje predstavljaju u obliku bajtova koji se ne koriste, odnosno nisu oznake za registre i specijalne naredbe( 128,129 i >> ). Imaš li bar spisak toga? ( Ustvari, ni ne znam da li sam u pravu u vezi ovog zapisa? ) Da, i još nešto... Tiče se onog problema brzine kretanja protivnika... Budući da nema nikakve vajde od sistemskog tajmera, da li sam osuđen da koristim onaj D tajmer iz XBios-a ili postoji neka alternativa?
programiranje.153 dusan,
> Dule... Iskopa li onaj source? uff, sorry u strašnoj sam gužvi i frci ovih dana pa sam potpuno zaboravio na to. E sad sam prestao da radim pa sam ponovo na prinudnom, pa ću malo da se organizujem i naravno, opet ništa ne uradim ;))) Ma, stiže source ovih dana...
programiranje.154 dusan,
evo obećavam, kačim ovde za par dana kompletnu rutinu za sviranje digi muzike na STu i to u pozadini! Rutina inače korišćena u igrici TRON. Ko ne zna nek se baci na DL eno je u atari dir.
programiranje.155 madamov,
****** kačim ovde za par dana kompletnu rutinu za sviranje digi muzike na STu i to u pozadini ****** Mašala, ko kaže da se upornost ne isplati? B)
programiranje.156 cgoran,
>> Masala, ko kaze da se upornost ne isplati? B) Izgleda nisam u toku... isplatila se? ;)
programiranje.157 dusan,
Što se tiče sviranja semplova u pozadini preko tajmera - zaboravite. Source sam uspeo da izgubim prilikom pretumbavanja disketa sa stare Mege koju sam prodao i Falcona. Imam doduše neki drugi source u mašincu ali je on pisan odavno takoreći prvenac ;)) pa dosta zeza i blokira celu mašinu dok svira. čao mi je ali izgleda da će ona igrica ostati gluvonema ;)
programiranje.158 cgoran,
Nema veze... Hvala u svakom slucaju! Iovako sam nabasao na nesto (mozda cak) i bolje.
programiranje.159 kermit,
Igrah se malo sa Pure Pascal-om i nadjoh source za mine sweeper. Verzija je ista kao za Windows. Evo vam ga na (kompajlirana verzija) minesw.zip
programiranje.160 madamov,
> Igrah se malo sa Pure Pascal-om A šta bi sa Pure C-om?
programiranje.161 kermit,
Pure C je jos uvek u Italiji kao i US Robotic HST Dual 14400 modem :(( (koji je inace placen). Kako ce to stici i kad ne znam, ali MORA da stigne jerbo modem nije bio bas jeftin.
programiranje.162 cgoran,
Jel ima neko linijski kompajler za Maxon paskal? Da li doticni uopste postoji?
programiranje.163 madamov,
> Kako ce to stici i kad ne znam, ali MORA da stigne jerbo modem nije bio bas > jeftin. Ako bude potrebna pomoć prilikom uterivanja, javi se. B))
programiranje.164 kermit,
ma ne treba da se "uteruje" nego zabar treba da posalje gharanciju pa da neko ode da pokupi te stvarcice
programiranje.165 madamov,
> BTW, iz kog jezika radiš? Zar je važno iz kog? Svaki kompajler na Atariju ima mehanizam za pozivanje XBIOS funkcija i pointere (pristupanje određenim adresama), pa mu ovde doše bitniji algoritam.
programiranje.166 ljubisha,
Kako da skinem iz gfa bejzika (BAS) autoload tako da mogu da ga editu- jem program?
programiranje.167 dusan,
Ko nema u glavi.... Uzmeš, napraviš svoj GFa program recimo PRINT "test" i snimiš to na disk u 2 verzije; jednu običnu a drugu autoload. Zatim uradiš jedan compare fajlova i ustanoviš gde je taj bajt koji odredjuje autorun.
programiranje.168 dusan,
Prošlog meseca je Atari Explorer on line magazin dobio umetak ;) Radi se o delu posvećenom programiranju i tamo najveće face koje pišu programe drže razne škole programirana u mašincu, C-u, paskalu, DSP asembleru a ima i dosta informacija i raznih sitnih caka programiranja. Izašla su već 2 dela, u prvom je samo bla bla šta će sve biti a u drugom već počinju prvi časovi programiranja. Da li vas interesuje ovo i dal da i ovo kačim u NOVOSTI uz AEO magazine?
programiranje.169 astojkovic,
Naravno!
programiranje.170 stefan,
> Da li vas interesuje ovo i dal da i ovo kačim u NOVOSTI uz AEO magazine? Ja pre neki dan krišom, dok je Dule nešto piskarao, bacio pogled na to ;) Baš sam hteo da te pitam zašto to ne baciš na sezam :) Kači.
programiranje.171 madamov,
> Da li vas interesuje ovo i dal da i ovo kačim u NOVOSTI uz AEO magazine? žuj šta nas pita, naravno da kačiš, nemoj da ti svratim sledeći put u 8 ujutru. B)))
programiranje.172 madamov,
Svi oni koji su se žalili da Filer ima bag očekujte uskoro (danas ispravih dva bagića i dodah još jedan feature thanks to alekm koji je to verovatno već zaboravio B)) novu verziju čim nalepim nešto preko rupe na HD disketi da mi ovaj PowerBook ne bi uporno odbijao da čita i prepozna 720KB Atarijev format na njoj. Poslaću je Dejanu da je baci tamo pored stare verzije, koju BTW može i da obriše.
programiranje.173 madamov,
Pored Pure C-a pogledah i Application Construction Set i malo sam se razočarao. Naime, nije ono što sam ja očekivao, tj. ne generiše C source koji bi se posle mogao uvući u Pure C, već je malo bolji Resource Construction Set uz mogućnost vezivanja uz funkcije koje posle treba napisati u C-u. No, dobar je početak, možda će se iz njega i izroditi nešto onako kako bih ja voleo da vidim. Draža je malo više gledao, jer je u tom periodu na TV-u bila emisija o selu u koje sam poslao matorce da žive (štaviše, neki kadrovi su snimani u njihovom dvorištu B)). B)
programiranje.174 madamov,
Poslao sam novu verziju Filera Dejanu na mail, valjda će je u toku dana ubaciti u direktorijum umesto stare.
programiranje.175 dusan,
Nove Programing arhive u NOVOSTI 7.6 i 7.7. Atari Explorer Programing magazin: škola mašinca MC68000, C-a, Paskala, DSP asemblera i + još hintovi optimizovane rutine i saveti.
programiranje.176 dusan,
Evo ga Kobold 2 Aktiv virus malo razložen: -kod programa mi u nekim trenucima nije baš bio najjasniji jer je koristio neke registre koji uopšte nisu bili dirani od samog startovanja virusa te je u njima ostala neka adresa koju je sam sistem ostavio za svoje potrebe -virus je teško detektovati u memoriji jer se ne kači ni na koji vector ali je zato inteligentno prepisao sve BIOS parametre za pristup Hard disku!! Pošto su mi ovi podaci potpuno nepoznati ne mora da znači da je virus opasan za hard disk; doduše kad samog sebe kopira on to radi SAMO sa disketom ali nikad se ne zna šta se nalazi u onim parametrima, možda redirekcija flopy to hard pa sve to za sada izgleda naivno a nije... -virus preuzima RESET vector pa je možda to i jedan od načina da ga detektujete u memoriji; ako je RESET vector manji od vrednosti $e0000 onda sigurno skače na adresu koja nije u ROM-u mada ovaj vektor može bilo ko da preuzme; neki booter, ram disk... -virus se igra sa nekim magic vrednostima te izaziva veštački reset prilikom instaliranja -ovako naizgled virus je totalno bezopasan; samog sebe kopira na disketu X puta, ništa po sistemu ne dira, zauzima samo 200 bajtova što je verovatno zanemarljivo ali prava engima leži u onih 20-tak bajta lažnih Bios parametra za pristup hardu. Dakle mehanizmi virusa su sasvim OK pisani, takoreći standardno (i ja bih tako uradio) ali šta on zapravo radi mogu samo da nagadjam; prva pretpostavka je da ako ga detektujete na disketi a on je već instaliran u memoriji i obrišete boot te diskete najverovatnije ste je zajebali* jer su Bios rutine za pristup disku bile lažne pa ste dobili druge vrednosti na disketi umesto original a to sve rezultuje djubrenjem boota i eventualno FAT-a kad se sam sistem dočepa podataka. Dakle pouka leži u tome da kad kog čistite viruse dignite računar BEZ flopija pa sa čistom memorijom ubijajte bootove disketa. A ko voli da vidi kako bi sve to izgledalo u praksi evo ide uz poruku : (ali nemoj da sam video nekog da je počeo da se virusiše i zasniva na ovome) PS listing je pisan u Devpacu. virus.s
programiranje.177 dusan,
Evo texta (na zahtev samog autora) o tome kako koristiti semplove na STE/TT mašinama, dakle stereo DMA sound. Text ima ugradjen reader. dma_play.prg
programiranje.178 madamov,
Ima li komentara na novu verziju Filer-a? Da znam šta da dodajem u sledećoj verziji.
programiranje.179 stefan,
> Ima li komentara na novu verziju Filer-a? Da znam šta da dodajem u > sledećoj verziji. Najvažniji komentar je da radi :) A što se dodavanja tiče imam dva predloga. Prvi je da kada daje fajl selektor ispiše šta očekuje da se unese. Drugi bi bio da kada delim neki fajl na delove na kraju zapiše i neki inf fajl tako da bude moguće da samo klikom na taj inf program spoji sve delove fajla a ne da ja klikćem nekoliko puta. Naravno, delovi bi kao i sada trebali da ostanu "čisti", znači bez ikakvih dodatnih podataka u njima da bi ostala mogućnost eventualnog jednostavnog prenošenja i spajanja takvih delova na drugim kompjuterima.
programiranje.180 bipin,
Postovani Po prvi put se javljam. Procitao sam vec neke poruke u kojima se traze neke replay rutine za YM 2149 ili PCM. Posedujem kompletnu replay rutinu za ST-a ili STe-a. Rutinu sam dobio uz jedan traker program. U pitanju je TCB Tracker. Duzina rutine je od 30-40k zavisno od modela Atarija (ST ili STe). Uz nju se nalazi i sors u masincu kojim se rutina vezuje na vas program. Toliko o tome... Da se upoznamo... Bavim se programiranjem na masincu. Nudim pomoc za izradu introa, igara, i svega drugog sto radi u masincu (iskljucivo). Uz poruku sledi sors trika za overscan ( SUPER_EK.S ). Rutina omogucava da napisete intro ili nesto drugo u rezoluciji 320x270 (nisam bas brojao linije, mozda i nije 270!?!). Sledeci put cu vam poslati rutinu za kompletni overscan (nema vise bordera!!!). Imam nekoliko zavrsenih introa koje cu vam takodje poslati. Pitanja... Nikada nisam voleo da radim pod Atarijevim sistemom, pa kao posledica sledi da neznam da otvorim ni najobicniji prozor. Zeleo bih da se malo upoznam sa tim. Molim da mi neko posalje listing u masincu za otvaranje prozora... tj. za koriscenje GEM-a iz masinca.Nekoliko pitanja o FALCON-u. Da li je tastatura ista kao na starom ST-u? Kolika je trenutna cena FALCON-a sa i bez hard diska? (tj. dali je cena pala sa 2200dem). Da li se pojavila neka igra za njega? (posebno neka u 3D). Pozdrav! super_ek.s
programiranje.181 ljubisha,
>Po prvi put se javljam. Procitao sam vec neke poruke u kojima se traze Dobrodošao. Jeste da si korisnik od prošle godine ali nikad nije kasno :)
programiranje.182 dusan,
> Da li je tastatura ista kao na starom ST-u? Da. Boje se samo razlikuju, bela slova sivi tasteri. > Kolika je trenutna cena > FALCON-a sa i bez hard diska? Bez harda sa 4MB RAMa (cena u Švedskoj!) je 1600 DM. U Nemačkoj za 2200 DM dobijaš 4Mb RAM 80 MB hard i hardverski screen blaster. > Da li se pojavila neka igra za njega? (posebno neka u 3D). Da, ima već nekoliko igara samo za njega. Recimo Ishar 1 i 2, Transtarctica, Humans, Laser itd. Glavno je da su počeli uporedo da prave i verzije za Falcona. Što se tiče 3D igrica imam jednu demo verziju Lasera; to su pisali francuzi i igrica je u fazonu Dungeon Mustera ali ovoga puta glatko prodireš kroz prostor u svim pravcima, ko da imaš video mixetu ;))
programiranje.183 madamov,
> Najvažniji komentar je da radi :) Drago mi je. B) Nećeš verovati gde se krio bag, ispravljen je samo redefinicijom jedne konstante u long. B) > Prvi je da kada daje fajl selektor ispiše šta očekuje da se unese. Iz ovoga zaključujem da imaš TOS stariji od 1.4. Naime, pogledaj malo onaj UTILS.C modul i funkciju FSelect(), tamo ispitujem koji je TOS u pitanju pa ako je manji od 1.4 pozivam fsel_input, a ako je 1.4 i viši pozivam fsel_exinput. Jedina razlika između ove dve funkcije je, kao što znaš, baš u tome da prvobitna fsel_input nema mogućnost dodavanja poruke u file selector, a ova druga ima. Ako ne bude uzimalo mnogo vremena i akrobacija dodaću da se poruka kod TOS-a manjeg od 1.4 ispisuje negde van file selectora. Na vama je da mi kažete koje je mesto najzgodnije za to (kad očepiš UIS preko celog ekrana ostaje malo mesta za poruku na ekranu). > Drugi bi bio da kada delim neki fajl na delove na kraju zapiše i neki inf > fajl O ovome sam već sada razmišljao, no nije bilo vremena, Prota je očekivao posetu određene ženske osobe pa sam morao da se izgubim iz njegove gajbe što pre. B) Biće ubačeno.
programiranje.184 stefan,
> Iz ovoga zaključujem da imaš TOS stariji od 1.4. Naime, pogledaj malo Dobro zaključuješ ;) > kod TOS-a manjeg od 1.4 ispisuje negde van file selectora. Na vama je da > mi kažete koje je mesto najzgodnije za to (kad očepiš UIS preko celog > ekrana ostaje malo mesta za poruku na ekranu). Mali alertčić ;) pri samom vrhu ekrana ili na primer tekst na meni liniji? > O ovome sam već sada razmišljao, no nije bilo vremena, Prota je Samo povedi računa o onome da delovi fajla i dalje budu "čisti"
programiranje.185 madamov,
> Mali alertčić ;) pri samom vrhu ekrana ili na primer tekst na meni liniji? Probaću ovo drugo, pa ako bude mnogo komplikovano onda ćemo negde da smestimo objekat sa porukom. > Samo povedi računa o onome da delovi fajla i dalje budu "čisti" Biće čisti, nema frke. B)
programiranje.186 dusan,
More ajde šta palite čoveka program nije upotrebljiv iz samo jednog razloga ;) Ne otvara neki privremeni bafer pa učitava parče po parče nego drvi i po 5 minuta (!!!) ako se deli fajl sa flopija. Zašto glupi INP() kad je GEMDOS(read) najbrži. I što je najbolje kad mu zadaš učitaj mi 100000 a fajl je veći, samo zapamtiš handle pa kad sledeći put ponovo zadaš read on nastavi odatle, što će reći pamti seek. Miki znaš šta ti je činiti ;))
programiranje.187 madamov,
> Ne otvara neki privremeni bafer pa učitava parče po parče nego drvi i po 5 > minuta (!!!) ako se deli fajl sa flopija. Otvara bafer od 64KB. U početku ga nisam zamislio da bi seckao fajlove sa i na flopi, već direktno na hard pa onda sam kopiraš na flopi. No, vidim da ću morati da predvidim i takvu mogućnost. Elem, ubaciću da vidim koliko memorije mogu da očepim za bafer pa ako bude mogao ceo fajl da se šibne u memoriju biće brz kao munja. Nema frke, već sam to radio za onaj MacBinary, tj. hoću da kažem kad jednom sednem ubačeno je za pet minuta. B) > Zašto glupi INP() kad je GEMDOS(read) Kakav bre INP(), nije ti ovo GFA BASIC. B) Reč je o fread() C funkciji, korišćena radi kompatibilnosti. Ako bude stvarno drastično brže sa GEMDOS read i write funkcijama biće ubačeno. B)
programiranje.188 dusan,
> Kakav bre INP(), nije ti ovo GFA BASIC. B) Reč je o fread() C funkciji, Xe, xe pa to ti je isto to kad se iskompajlira ;) > Ako bude stvarno drastično brže sa GEMDOS read > i write funkcijama biće ubačeno. B) Ne da je brže nego drastićno! ;)
programiranje.189 madamov,
> Xe, xe pa to ti je isto to kad se iskompajlira ;) Ne bih rekao. B) Kao drugo, kada se desi neka greška zbog koje treba da izađem iz programa, a fajl mi je otvoren, C mi garantuje da će exit() regularno zatvoriti i isprazniti sve bafere fajla, tj. i upisati ih na disk. Ako koristim GEMDOS read i write gubim tu mogućnost, pa bih morao sam da pozatvaram sve fajlove pre nego što izađem iz programa.
programiranje.190 bipin,
>Dobrodosao. Jeste da si korisnik od... Pravo da ti kazem bavim se mahom PC-jem. Atarijem se zezam po kuci i po malo ceprkam. Ovde sam se javio na nagovor mog drugara Stefe. On je covek profesionalac za ATARI ST. Mozda se secas njegovih introa radjenih za L.C.M.-a (Lonely Cracker Man), svojevremeno jednog od najvecih dobavljaca (citaj 'pirata') za Atari. Ja cu vam samo slati njegove rutine i introe zato jer covek nema modem. Obecao je da ce nakon sto vam posalje nekoliko introa poslati i igru (koja ce biti PD!!!) pisanu komplet u masincu, koja usput radi pod njegovim '33-bit Game Operating System' i to tek u razvoju! Ta stvar izgleda dosta mocna, ali o tome cu vam javiti kada mi on to malo detaljnije opise. Uz poruku i sors fajl Stefine rutine za kompletan overscan. Rutina se koristi iskljucivo za introe ciji se kod implementira u kod rutine. Ovo je najtezi moguci nacin za pisanje intro-a, ali i naj- izazovniji (zadnje dve recenice citiram). Hvala za dobrodoslicu. mega_scr.s
programiranje.191 bipin,
Ima li neko iskustva u programiranju kontrolera FDC 1772? Ako ima zeleo bih da razmenim misljenja i literaturu, a imam i nekoliko pitanja.
programiranje.192 bipin,
Evo jedne slucajne greske koja je nastala pri pisanju rutine MEGA_SCR.S (rutine koja je zakacena uz jednu od mojih poruka) Mislim da ce izgledati zaista neobicno koliko se sve boja moze prikazati na ekranu ST-a, a kamoli nijansi koje je nemoguce dobiti cak ni na STe-u. Koliko cete biti u mogucnosti da vidite zavisi i od toga dali trik gledate na monitoru ili TV-u. trik.prg
programiranje.193 stefan,
> profesionalac za ATARI ST. Mozda se secas njegovih introa radjenih za > L.C.M.-a (Lonely Cracker Man), svojevremeno jednog od najvecih dobavljaca Sećam se ja :) Baš i nije morao da stavlja one boot introe ;) Ionako su obično bivali skinuti ;) > zato jer covek nema modem. Obecao je da ce nakon sto vam posalje nekoliko Pa šta čeka sa tom kupovinom!? ;)
programiranje.194 stefan,
> zavisi i od toga dali trik gledate na monitoru ili TV-u. Trik je zaista odličan, uzevši u obzir da je fajl koji si zakačio dugačak samo 1 byte ;)) Pogrešio si nešto pri uploadu fajla, pokušaj ponovo.
programiranje.195 ognjan,
>> Ima li neko iskustva u programiranju kontrolera FDC 1772? >> Ako ima zeleo bih da razmenim misljenja i literaturu, a imam i >> nekoliko pitanja. Dosta o tome ima u knjizi "The Anatomy of The Atari ST", koju sam nedavno poslao u grupu st. Javice ti se vec neko ko je to skinuo. Vlasnik grupe nije vise na Sezamu pa ti ne moze biti obezbijedjen upad. (Ovo bi stvarno trebalo da rijesimo! Miki? Dule?) Ogy. P.S. U stvari, pokusacu naci taj fajl i prebaciti ga u tvoj mail, ako skontam kako se to radi :)
programiranje.196 stefan,
> U stvari, pokusacu naci taj fajl i prebaciti ga u tvoj mail, > ako skontam kako se to radi :) Evo ja sam mu sada prebacio.
programiranje.200 madamov,
> Ovo bi stvarno trebalo da rijesimo! Miki? Dule? Ja sam svoju kvotu grupa iskoristio, a bolje da Dule bude vlasnik nove ST grupe, više je u kontaktu sa Atarijem od mene. > ako skontam kako se to radi :) Download fajla u PAD (file broj_poruke &) pa onda jedno mail send korisnik, a onda mail attach broj_mailporuke ime_fajla & i uploadovao si fajl iz PAD-a.
programiranje.201 stefan,
Gfa tips&tricks, izvor ST News gfa.zip
programiranje.202 ljubisha,
Nešto sam čeprkao po RSC fajlovima i hteo sam da malo promenim RSC od pasijansa. Međutim to baš i nije RSC fajl. Kad se izlista dobije se neki sors. I nije čist teks već na početku ima menije a tek posle dola- zi sors. Jel ima neko predstavu šta je to?
programiranje.203 madamov,
> Međutim to baš i nije RSC fajl. Nije mi baš najjasnije na kakav si to fajl naleteo pa bi bilo najbolje da ga okačiš uz poruku da ga proanaliziramo.
programiranje.204 ljubisha,
>ga okačiš uz poruku da ga proanaliziramo. Naravno :) patience lzh 53953 Pasijans (samo za monohromatski monitor) [V2.13]
programiranje.205 ljubisha,
Kako da promenim strukturu stabla (meni)? Imam sledeću situaciju: Game 18 New player 20 Start 22 ---------- 19 Quit 18 Ako bilo šta promenim, menja se i redosled u stablu tako da na prvo mesto dolazi Quit. Kako da izvršim sort u RSC editoru (ORSC npr.)?
programiranje.206 madamov,
> patience lzh 53953 Će da vidime. B)
programiranje.207 madamov,
> Kako da promenim strukturu stabla (meni)? Ej, Ljubiša, pitanja su ti krajnje nejasna. BTW, šta ti znače one brojke uz meni opcije? Vidim da ću morati kod Prote uskoro da vidim šta ti zaista treba. B)
programiranje.208 ljubisha,
< Ej, Ljubiša, pitanja su ti krajnje nejasna. BTW, šta ti znače one brojke uz Kada praviš RSC i kada sklapaš Menu stablo prvo možeš da postaviš Desk opcije. Znači one imaju brojeve od 1 do x. Onda pod prvom opcijom na Desku npr. Info postaviš tekst za info programa, pa onda onu desele- ktovanu liniju pa na kraju staviš šest accesora. To bi izgledalo ovako: Brbljoč 1 ──────────────────────────── ┌──────────────┐ │ Info Brbljoč │ 10 │ ------------ │ 11 │ Acc 1 │ 12 │ Acc 2 │ 13 │ Acc 3 │ 14 │ Acc 4 │ 15 │ Acc 5 │ 16 │ Acc 6 │ 17 └──────────────┘ Brojevi idu onako za redom kako si uneo pojedinačnu opciju. Na osnovu tog broja program zna koja je opcija aktivirana. Ali, naleteo sam na menu gde tekst ide ovako kao ovde ali broj komande Info je 17 tj. nalazi se na prvom mestu ali ima broj zadnjeg mesta. I ako bilo šta promenim u samom stablu izgubiću raspored komandi. Sada bi mi Info bio na kraju ispod svih Acc-a što moraš priznati i nije baš mnogo elegantno. Jeste zanimljivo ali nije to tô. I naravno u ORSC-u a i u drugim programima nema opcija za ru- čni sort Menu-a. Tačnije nema nikakve opcije za sort Menu-a. Nadam se da je bilo jasnije pa ako sad neko ima neku ideju neka se javi.
programiranje.209 madamov,
> nalazi se na prvom mestu ali ima broj zadnjeg mesta. Neko je prvo stavio Quit, pa onda ostalo u meni. B) Meni je OBJECT kao i svaki drugi (kao dijalog na primer) i ovi redni brojevi ovako pretumbani ne smetaju. Utiče se jedino na redosled iscrtavanja. RCS 2 ima opciju za sortiranje objekata, a ja sam mu za svaki slučaj uključivao i opciju "Order binding objects" u nekom od dijaloga. Sad sam možda ja bio nejasan. B)
programiranje.210 ljubisha,
>smetaju. Utiče se jedino na redosled iscrtavanja. RCS 2 ima opciju za >sortiranje objekata, a ja sam mu za svaki slučaj uključivao i opciju "Order >binding objects" u nekom od dijaloga. Sad sam možda ja bio nejasan. B) Nemoj ti tu meni RCS 2!!! (a šta ti je to? :)) daj makar puno ime programa i još neku informaciju). A da si bio nejasan i bio si. :>> A ako te interesuje o čemu pričam uzmi Baller. Nemoj samo opet da kažeš da ni ovo nemaš. :)) To ti je ona mono igrica. Pa se sa protivnikom pre- pucavaš tj. pucate topovima jedan na drugoga.
programiranje.211 madamov,
> Nemoj ti tu meni RCS 2!!! (a šta ti je to? :)) Resource Construction Set 2, pravio ga Digital Research čini mi se, najkorišćeniji utility za to. B) > ako te interesuje o čemu pričam uzmi Baller. Što ne kažeš? pa to je Prota preveo odavno. B)
programiranje.212 ljubisha,
> Resource Construction Set 2, pravio ga Digital Research čini mi se, >najkorišćeniji utility za to. B) Pa, nisam siguran da sam se nešto oduševio. Jedina opcija koja kod njega vredi je Load ICN (ne Galenika :) ) i to je vredela dok nisam uzeo ORCS. Kao prvo DR_RCS (v.2.1 koju imam) nije u stanju ništa pametno da uradi. ORCS ga šije za 10^100 dužina. I to bez imalo preterivanja. Ako ima neke sumnje u ovo što sam rekao uzmi ova dva programa pa ih uporedi. Za primer probaj da učitaš BALLER.RSC u DR_RCS. Bićeš neprijatno izne- nađen. :) Nije sposoban da prepozna Menu tree u RSC-u?!?!? Ali ajde i da ga je prepoznao. Opet nema manual sort a sa onim automatskim opet nisam mogao da dobijem ono što sam hteo. Znači pitanje i dalje stoji otvoreno: kako da uradim ručni sort u menu tree. > Što ne kažeš? pa to je Prota preveo odavno. B) Ajde šalji mi da vidim. Poslaću ti ovo što sam ja uradio za uzvrat. A i da te malo javno kritikujem. :) Preveo si RISKY a nisi preveo onu reč (kako li beše?, kad biraš igrače, ostala ti je original reč a nisi ubacio "computer"). E, sad se setih. Ima još nešto. :)) Ali ovo će biti malo neugodno objašnjeno. Elem, da počnem od početka. Kao grafički znak pod brojem 14 i 15 su jabuka, bomba :) ili ono bold slovo "i". Jel tako? Učitam ti ja tako u ORSC RISKY. RSC i odem da promenim ono slovo "i" u nešto drugo. Al ne lezi vraže. Meni u edit liniji prikazuje da je to bomba!! U čemu je sad problem. Kako da sklonim to "i" kad to i nije "i" već bomba? Jel to ispada da sam RSC u sebi ima neku key tabelu? Ili šta? Uh, ovako nešto samo ja mogu da pronađem. :)) (molim bez komentara na poslednju tvrdnju)
programiranje.213 madamov,
> Jedina opcija koja kod njega vredi je Load ICN (ne Galenika :) ) Meni je smetalo što mu nedostaje editovanje ikona. Ostalo je bilo, koliko-toliko zadovoljavajuće. > Nije sposoban da prepozna Menu tree u RSC-u? A Prota ga preveo upravo sa RCS 2. B) Kako, ne znam. B) > kako da uradim ručni sort u menu tree. Očekujem da mi Prota uskoro vrati mašinu pa ću imati vremena da probam. Ovako uglavnom sve pišem po sećanju. B) Jer kad odem kod njega uvek ima prečih stvari. > Ajde šalji mi da vidim. Ako je sačuvao, poslaću. > Preveo si RISKY Zar sam to prevodio? B) Kažem ja da sve pišem po sećanju. > Elem, da počnem od početka. Moraću kod Prote da vidim to. B)
programiranje.214 ljubisha,
> Meni je smetalo što mu nedostaje editovanje ikona. Ostalo je bilo, E sad ja pričam napamet. Kako nema? Pa ja sam sve ikone koje sam slao u konferenciju pre godinu ipo uradio uz pomoć Degasa i njega. >> Nije sposoban da prepozna Menu tree u RSC-u? > A Prota ga preveo upravo sa RCS 2. B) Kako, ne znam. B) Eh, da pojasnim. Kad sam učitao RSC dobio sam sve unknown tree do je- dne. I, ako slučajno menu tree staviš da bude free i snimiš takav RSC do- biješ da su ti svi objekti iz menu tree razbacani po RSCu. A zamisli tra- gediju da imaš neki RSC sa dvadesetak tree-a a on ti ih sve obeleži kao unknown type. Dok ne ubodeš šta je šta... :( I na kraju sam uspeo da sortiram stablo u DR_RSCu. Ručno. I probao sam BALLER i radi sve OK. A bilo je tako jednostavno. Jednostavno uzmeš objekat i preneseš ga na mesto gde želiš da bude. > Zar sam to prevodio? B) Kažem ja da sve pišem po sećanju. Pa ako si ti Milan A. onda si ti prevodio. :) Inače, sad piše: Translated by Milan Adamov. (Izbacio sam ono This sa početka)
programiranje.215 madamov,
> Pa ja sam sve ikone koje sam slao u konferenciju pre godinu i po uradio uz > pomoć Degasa i njega. Ali nema on u sebi, zato si i koristio Degas. Može samo da uvuče ikonu. Onaj NRCS je imao mogućnost editovanja ikona, a imao je i opciju Test koja takođe nedostaje u RCS 2. > Pa ako si ti Milan A. onda si ti prevodio. :) Izgleda da jesam. B)
programiranje.216 dusan,
Nova poruka u conf NOVOSTI - 7.3 Uz nju je prikačen novi Atari Explorer Programming Magazin; nastavak odlične škole mašinca, C-a, C++, dosta hintova i razgovora...
programiranje.217 madamov,
> Uz nju je prikačen novi Atari Explorer Programming Magazin Samo nastavi da ih ostavljaš. Izlazi jednom mesečno?
programiranje.218 dusan,
> Samo nastavi da ih ostavljaš. Izlazi jednom mesečno? Pa ovaj zadnji broj je nešto malo više kasnio ali izgleda da je ipak u pitanju jednom mesečno. BTW, u ovom broju nema nastavka škole DSP-a, izgleda da su momci iz Brainstorma bili mnogo zauzeti pa nisu stigli da napišu nastavak (a zašto su zauzeti čitajte u Atari Exploreru o njihovim najavama softvera u razvoju za Falcon i DSP ;))
programiranje.219 madamov,
> Pa ovaj zadnji broj je nešto malo više kasnio Nema veze, važno da stiže. B) BTW, čitajući ga juče pade mi na pamet jedna ideja, a u vezi je sa imenovanjem moderatora. Za razliku od AEO koji je on-line časopis i ne bi imalo smisla ostavljatai ga tamo, ovaj programerski žurnal bi mogao da ostaje u našem INFO direktorijumu. Mislim da sadržaj opravdava tako nešto. Koliko se sećam, prva dva broja su u prethodnoj NOVOSTI konferenciji, a ovaj treći je u aktuelnoj pa ih ne bi bilo teško naći. Šta mislite o tome?
programiranje.220 madamov,
Kad smo već kod programerskog žurnala, u njemu pominju da se pojavila knjiga na engleskom koja je po sadržaju slična onoj što Guerino i Dule kupiše (funkcije novog TOS-a, MultiTOS-a, funkcije za DSP i slično). Ako neko planira da je kupuje ili zna gde može da se nađe, count me in za jedan primerak.
programiranje.221 stefan,
> Kad smo već kod programerskog žurnala, u njemu pominju da se pojavila > knjiga na engleskom koja je po sadržaju slična onoj što Guerino i Dule Knjiga se zove "Atari Compendium" ili nešto slično i može da se kupi valjda samo u SAD. Koliko sam ja razumeo u Britaniji se u izdanju Hisofta pojavila slična knjiga? > da je kupuje ili zna gde može da se nađe, count me in za jedan primerak. I mene, i mene :)
programiranje.222 bojs,
>časopis i ne bi imalo smisla ostavljatai ga tamo, ovaj programerski žurnal bi >mogao da ostaje u našem INFO direktorijumu. Mislim da sadržaj opravdava tako Malo sam tanak sa vremenom, nisam čitao te magazine, ali, svakako vredi o tome razmisliti. Ako ti nije teško, baci ovde par redova o tome šta tamo piše i o kojim se tačno porukama radi.
programiranje.223 stefan,
> o tome razmisliti. Ako ti nije teško, baci ovde par redova o tome šta tamo > piše i o kojim se tačno porukama radi. Saveti i škole c-a, paskala, mašinca...programiranje dsp-a, preporuke razne literature itd.
programiranje.224 madamov,
> Knjiga se zove "Atari Compendium" ili nešto slično Baš se tako zove, hvala na podsećanju. B) Ako neko ima nedoumice oko načina naručivanja, ja sam hoću celu knjigu, ne da delimo troškove pa onda kopiranje. B)
programiranje.225 madamov,
> Ako ti nije teško, baci ovde par redova o tome šta tamo piše i o kojim se > tačno porukama radi. čurnal ima stalne rubrike o GFA Basicu, C-u, Devapac-u, zatim počela je serija tekstova raznih škola programiranja (naučite C, asembler i slično), a posebno su interesantni članci o flex-u i yacc-u. Što se brojeva poruka tiče, pogledaću, mislim da je ovaj poslednji (treći) broj uz poruku 7.3 u konferenciji NOVOSTI.3.
programiranje.226 madamov,
> Saveti i škole c-a, paskala, mašinca...programiranje dsp-a, preporuke razne > literature itd. Pored spiska korisnih knjiga tu je i stalna rubrika o tome koje su trenutno aktuelne verzije raznih kompajlera.
programiranje.227 madamov,
Evo prelistah konferencije NOVOSTI. Programerski žurnali se nalaze uz poruke u sledećim konferencijama: Poruke u konferenciji NOVOSTI.4: 7.6 st.news dusan 08.11.93. 16:30 aeo_p001.zip 7.7 st.news dusan 08.11.93. 16:35 aeo_p002.zip Poruke u konferenciji NOVOSTI.5: 7.3 st.news dusan 07.01.Pet 03:52 aeop3.zip Primećujem da Dule nije bio konsekventan što se imena fajlova tiče, ali pretpostavljam da modulator ima neka prava za rename. B)
programiranje.228 stefan,
> Primećujem da Dule nije bio konsekventan što se imena fajlova tiče, ************ Khm, khm ipak mislim da Dule nije bio konzistentan a konsekvence će bojs da trpi ;)))
programiranje.229 madamov,
> Khm, khm ipak mislim da Dule nije bio konzistentan Stefan Vujaklija. B)
programiranje.230 astojkovic,
Jel moguce da NIKO NE ZNA NISTA o radu sa matricama u GFA Basicu 3.6 ??? Ne trebaju mi algoritmi, programi, ... :) Trebaju mi komande. Hvala.
programiranje.231 bojs,
>>Jel moguce da NIKO NE ZNA NISTA o radu sa matricama u GFA Basicu 3.6 >>Ne trebaju mi algoritmi, programi, ... :) >>Trebaju mi komande. Hvala. Pa, sad, ja u takvim slučajevima uzmem Disk Doctor (ili nešto slično), pa džaram unaokolo dok ne nadjem to što mi treba, probaj i ti sledeći put :). Evo, because you asked for it, prodžarao sam po GFA 3.50 i našao sledeće: MAT ADD MAT SUB MAT CPY MAT XCPY MAT DET MAT NEG MAT ABS MAT NORM MAT READ MAT PRINT MAT TRANS MAT CLR MAT SET MAT ONE MAT BASE MAT QDET MAT INPUT MAT RANG MAT MUL MAT INV Ne verujem da 3.60 ima nešto novo, ali, proveri na opisan način :)).
programiranje.232 astojkovic,
Hvala Ma nije mi palo na pamet. Iako, prva stvar koju sam uradio kod Frontier je da roknem sebi 300 miliona kredita... ;) Hvala jos jednom. Sale
programiranje.233 madamov,
> MAT RANG Ovo, pretpostavljam, računa rang matrice? Lepo od njih što su i ovo ubacili.
programiranje.234 astojkovic,
MAT LEVO , MAT DESNO, MAT GORE, MAT DOLE j*bi ga nisam uspeo ni da je definisem :(((((
programiranje.235 madamov,
> j*bi ga nisam uspeo ni da je definisem Što ne probaš sa nizom nizova? B)
programiranje.236 astojkovic,
Ostadose jos 2 MAT READ i MAT INPUT Posle 2 sata "provalio" sam ostale. Pa ako neko zna... Naravno, ako nekom treba ono sto sam doznao... sale
programiranje.237 mislav,
Ja dosad nisam posećivao ovu temu, pa se izvinjajem ako je nešto od ovoga bilo dosad (i molim za referencu u tom slučaju). Daklem, imam par potpuno nevezanih pitanja: 1. pitanje U resurs editorima (npr. Interface) objekte je moguće proglasiti za "prošireni tip" (erweiterter typ). Geminijev resurs, na primer, obiluje takvim objektima. Primetio sam da neki objekti tako mogu da dobiju i drugačiji oblik. Primer: dugme (button) koje dobije "erweiterter typ" 20, ima ovakav oblik: +-button---------+ +----------------+ | | umesto: | button | +----------------+ +----------------+ Da li neko zna nešto više o tim "proširenim tipovima"? Da li postoji neki spisak šta koji od njih radi? 2. pitanje Kako pouzdano prepoznati da je završeno vreme butovanja? Ima programa koji stoje u AUTO folderu i za vreme butovanja urade svoj posao, a kad ih startujem sa deska onda daju, recimo, konfig. Da li postoji regularan način da se prepozna Boot-Time? Mislim da bi trebalo da napomenem da "pričam" jedino Basic. Ne zvuči baš jako programerski, al dosta je za po kući. A za više od toga imamo Duleta... ;) Ali kad sam već kod bejzika (GFA): 3. pitanje Šta u stvari radi kompajlerska opcija "$m????"? Ona se zove nešto kao "minimum memory consumption", ali na šta se to odnosi? Da li samo na prostor za promenljive, (broj varijabli puta koliko svaka od njih zauzima) ili u to treba da uračunam i prostor za resurs i memoriju koju ću da rezervišem (malloc) za svoje potrebe. 3.a. (pod)pitanje Koliko koja vrsta promenljivih zauzima memorije, u bajtima (u GFA bejziku)?
programiranje.238 ljubisha,
> U resurs editorima (npr. Interface) objekte je moguće proglasiti > za "prošireni tip" (erweiterter typ). Geminijev resurs, na primer, Ajde molim te, ako pređeš na DR_RSC ili ORCS ili MMRCS, da ponovo postaviš ovo pitanje. Nemam pojma šta je taj "Interface" a i na nemačkom je. Inače imam i ja neka pitanja u vezi editovanja ali mislim da će ovde biti jako malo odgovora na njih.
programiranje.239 ljubisha,
Evo ovako. U ORCSu nije moguće promeniti neko ime u Menu stablu. Npr. kad sam prevodio Gemini u meniju sam hteo da promenim Datei u File i kad sam hteo da izađem sa OK (ili Next) dobio sam poruku: "Radio buttons should be selectable" To je bilo u Edit string type object a tip je Extended i bilo je sele- ktovano Radio i Selected. Morao sam da to uradim u DR_RCSu koji ne po- stavlja nikakva pitanja za način već samo daje promenu imena. A i čemu služe oni brojevi od 15-9 i 15-6 ispod vrste i načina obje- kta? Probao sam da upalim neki (ili sve) od tih brojeva i kad sam uradio Test nisam primetio nikakvu razliku. Ima još primera za ORCS. Isto tako nije moguće ponekad editovati neki button jer su selektovane opcije Exit i Radio, i opet se ponavlja ista stvar samo uz drugu poruku. Da to nije moguće! Jel neko probao ovo?
programiranje.240 mislav,
Ovo je ujedno odgovor i na poruku 1.238 i na neka pitanja iz privatne pošte (koja će možda zanimati širi auditorijum) > Ajde molim te, ako pređeš na DR_RSC ili ORCS ili MMRCS, da ponovo > postaviš ovo pitanje. Ako pod DR_RSC podrazumevaš RCS2 (onaj što ide uz GfaBasic) on je izgleda suviše mator za tako nešto. On te "Erweiterter_typ_objekte" proglašava za "Unformatted_String" (?) mada ih prikaže kako treba (!) ORCS sam svojevremeno, kad je okačen u dir, probao i nije mi se dopao pa je leteo u kantu. Ne sećam se zbog čega tačno, samo se sećam da sam bio čvrsto rešio da mi on više ne treba. > U ORCSu nije moguće promeniti neko ime u Menu stablu. Npr. kad sam > prevodio Gemini u meniju sam hteo da promenim Datei u File i kad sam > hteo da izađem sa OK (ili Next) dobio sam poruku: "Radio buttons > should be selectable" Očigledno je autor dotičnog resurs editora mislio da je pametniji od svih. U Interfejsu nemam tih problema. Pališ i gasiš "zastavice" kako hoćeš i sve je u redu (sa gledišta Interfejsa). > Kad npr. učitaš flash.rsc i odeš da promeniš nešto u meniju npr. > Desk u Info i kad se vratiš on ti je raširio meni liniju za po 1-2 > karaktera između svake stavke. Nemam taj problem (opet Interface). Jedino, ako je uključena opcija "Optionen/Einstellungen.../Pulldown_Leerzeichen_optimieren" onda proverava da li ispred Meni_Naslova ima blanko i ako nema dodaje ga. Kao što rekoh, moguće isključiti. Što se tiče ostalih objekata (dugmići, stringovi...), uglavnom je dovoljno obratiti pažnju na opciju "Optionen/Grö×enanpassung.." da ne bi automatski podešavao dimenzije objekta spram pripadajućeg teksta. > Nemam pojma šta je taj "Interface" a i na nemačkom je. Pravi ga firma "Shift". Treba li bolja reklama? žist GEM program. Radi i pod Overskenom i sa Genevom. Pravi svoj desk: ima ikone diskova, kantu, funkcijske tipke... ali može sve to da stavi u poseban prozor (zgodno ako multitaskuješ). Ima vrlo dobar fajl selektor. Prilično dobar editor ikona. Od verzije 2 radi i sa kolor ikonama, a navodno se uz njega dobije i zbirka sorsova (za korišćenje kolor ikona u Gfa i C, za prave MyDialoge u Gfa...) ali to već nisam video, ja imam v.1.0 Ne znam šta ti je taj MMRCS, ali ja zasad ostajem kod Interfejsa. Pa makar je i na nemačkom. Novi Sad je nekad bio pod Austro-Ugarskom, pa mi nemački dođe skoro kao lokalni jezik. ;) Uf, ovo je prilično dugačko. Nadam se da vas nisam (jako) ugušio. ;)
programiranje.241 ljubisha,
Da li ima ovde neko sem mene da se maltretira sa onim ZOOM-om? Program je izgleda do bola bagiran ili tako nesto. Kada kreirate novo stablo tre- ba imati srece pa to i uspeti snimiti. Sta mi se desava. Ucitao sam iz ZOOM arhive GEMINIIC.RSC u niskoj rezoluciji i on mi prijavio nesto u ve- zi boja i odbio da ucita fajl. U visokoj sve radi kao treba. Posto mora da ima i history stabla i to sam snimio iz visoke i tek onda bez problema ucitao u editor. Ali, ne lezi vraze. Sad nema sanse da se bilo kakva iz- mena i snimi iz niske rezolucije. Dakle morao sam da kreiram novo stablo i rucno prebacujem ikone u njega. I to je lepo islo do polovine broja iz original stabla. Naravno kad god prebacim jedan red, uradim snimanje. Ali kod polovine program opet odbija da ga snimi sa porukom: Nicht genÜnden Speicher vorhanden, um Funktion auszufÜhren! Posto mi je svapski veoma ogavan, odbijam da ga razumem. Fajl inace ima samo 56Kb tako da to nije razlog jer sam snimao i RSC od svojih 130Kb i sve je bilo OK. Pun ikona u boji. A i druga stvar. Program startujem sa RAM diska ali posto program ne- sto brljavi, ladno zna da ga unisti. Ako pokusam da posle one poruke iza- djem iz programa Rbomb mi prijavi Fatal Sistem Error Id:4 pa posle 5 i tako me vrti u krug. Ako soft resetujem masinu i probam da ga starujem prijavi mi Id:3 i ili me vrati na desk ili zablokira masinu tako da je- dino hardverski soft radi. I jos nesto. Ako neki fajl snimite iz njega cak i na disketu i prove- rite ga pre nego sto napustite program uz pomoc Reload-a sansa da je ispravan je veoma mala. Daklem, ima li neko neka iskustva. Za one koje ga nisu jos startovali preporucujem kranji oprez prilikom rada sa hard diskom. Tacnije, bolje i da ga nestartuju sa harda. P.S. Izvinjotina sto nema YU slova. Radim iz srednje a Stefana mrzi da napravi regularan Monaco font za to. Nije trebao Viktor da mu sredi da polozi kod Aleka... Eh... :)
programiranje.242 ljubisha,
>Ako pod DR_RSC podrazumevaš RCS2 (onaj što ide uz GfaBasic) on je >izgleda suviše mator za tako nešto. On te "Erweiterter_typ_objekte" >proglašava za "Unformatted_String" (?) mada ih prikaže kako treba (!) Hm, možda i jeste odatle ali ja ga nikada nisam dopio u paketu sa njim. A jeste da je mator ali dok ne nabavim taj Interfejs spašava stvar. >ORCS sam svojevremeno, kad je okačen u dir, probao i nije mi se dopao >pa je leteo u kantu. Ne sećam se zbog čega tačno, samo se sećam da sam Možda ga i ja bacim kad nabavim Interfejs. > Nemam pojma šta je taj "Interface" a i na nemačkom je. >(zgodno ako multitaskuješ). Ima vrlo dobar fajl selektor. Prilično Eto nečega što mi se ne dopada. A jel može da se uključi GEM file selektor? Mrzim programere koji izmišljaju toplu vodu i slične stvari. >Ne znam šta ti je taj MMRCS, ali ja zasad ostajem kod Interfejsa. Pa Još je gori od DR_RSC-a ali je nekada radio radnju. žuvam ga do da- ljnjeg iz sentimentalnih razloga a i nije dugačak kad je zapakovan. Ve- rovatno ću i njega da bacim kad nabavim Interfejs. Opet ja. :)) >Uf, ovo je prilično dugačko. Nadam se da vas nisam (jako) ugušio. ;) Ama, jok. Još samo da mi pošalješ dotični program i možeš da pišeš do mile volje. :)
programiranje.243 stefan,
> makar je i na nemačkom. Novi Sad je nekad bio pod Austro-Ugarskom, pa > mi nemački dođe skoro kao lokalni jezik. ;) Jel to znači da dobro barataš sa nemačkim? Da te priupitam ponekad nešto ako ti nije teško...:) > Uf, ovo je prilično dugačko. Nadam se da vas nisam (jako) ugušio. ;) Nisi, nisi, samo tako nastavi.
programiranje.244 ljubisha,
Samo da se požalim na Interfejs. Bagira mi mašinu "gotovo u potpuno- sti, mada ne sasvim" isto kao i Zoom. žim sam ga skinuo, raspakovao sam ga na Ram disk i učitao ORCS.RSC i posle nekoliko otvaranja objekata la- dno mi prijavio Error Id:3. Što je još i dobar slučaj jer kad ponovo uđem u program ili mi samo blokira mašinu ili mi da ceo red bombi (i to pored Rbomb????). Inače me interesuje ko je kome marnuo ideju. Orcs Interfesju ili... Imaju toliko sličnosti. I zamerka na prvi pogled. Kad otvorim drajv u programu, fajlove mi prikazuje kao ikone što se može promeniti... kako??? Ajde idem da ga još malo testiram.
programiranje.245 ljubisha,
Opet... Ceo dan sam prevodio i testirao onaj Interfejs i imam neke zamerke. Po običaju. :) Kao prvo, onaj njegov file selector mu baš i ne radi kako treba. Imam otvoren Ram disk "P" i naravno bilo bi za očekivati da mi se- lektuje samo A, B i P. A on selektuje i sve posle P diska. I normalno do- zvoljava da uradim Info gde mi prijavi da imam 483087082 bajta slobodno. Dobro je da sam pesimista pa sam ignorisao tu tvrdnju, inače bi odneo ko- mpjuter na popravku da vidim gde mi se izgubilo tih 480Mb kad nisam u tom programu. :)) Drugo, program opet krahira na nekim stvarima. Učitao sam ORCS.RSC (engleski) i na stablima 35, 38 i 41 mi obavezno krahira. Probao sam prvo da ugasim Ram disk, pa kad se i onda desilo isto digao sam pra- znu mašinu i opet probao. Verovatno pogađate? Opet isto. Ili Error Id:3 ili bombe preko celog reda. :( U međuvremenu sam se čuo sa Stefanom i onda je in probao na TOSu 1.2 i opet isto (pošto sam promenio dosta stva- ri u mom TOSu mislio da je možda tu greška). Inače, opet da spomenem da je sličan ORCSu (ko je kome?) ali mi se estetski više sviđa ORCS. Mnogo je elegantniji. E sad, to što Interfejs bolje radi neke stvari ti je druga priča.
programiranje.246 mislav,
> Nicht genÜnden Speicher vorhanden, um Funktion auszufÜhren! Pretpostavljam da je ipak pisalo "..genügend.." Onda to jednostavno znači "Not enough memory for that operation!" E, sad, zašto i kako to da nema memorije, to već ne znam.
programiranje.247 mislav,
> A jel može da se uključi GEM file selektor? Mrzim programere koji > izmišljaju toplu vodu i slične stvari. Naravno da može. Inače se slažemo za programere i toplu vodu. :) A fajl selektor sam samo spomenuo kao primer. Ranije sam kukao što ne mogu da ga iščupam iz Interfejsa i pretvorim u GEM_FS. U međuvremenu sam ipak našao bolje...
programiranje.248 mislav,
> Jel to znači da dobro barataš sa nemačkim? Da te priupitam ponekad > nešto ako ti nije teško...:) Daleko od dobrog, ali snalazim se. Ima u Vojvodini suviše lokalnih jezika da bi ih čovek sve dobro znao. Zato ja ni jedan ne znam dobro, ali se sa nekima snalazim... Priupitaj ponekad, nije mi teško, samo nemoj da očekuješ baš čuda prevodilačka. ;)
programiranje.249 mislav,
> Samo da se požalim na Interfejs. Bagira mi mašinu "gotovo u > potpunosti, mada ne sasvim" isto kao i Zoom. žoveče, pa ti si fenomen. Kako ti to uspeva? Ako ima neki program na koji mogu da pokažem i kažem "taj mi nikada nije bacio bombe" onda je to Interface. > Kad otvorim drajv u programu, fajlove mi prikazuje kao ikone što se > može promeniti... kako??? Ako misliš kako da promeniš ikonu... pa i onako si već duboko zaronio u resurs. Ili nisam dobro shvatio pitanje?
programiranje.250 mislav,
> onaj njegov file selector mu baš i ne radi kako treba. Imam otvoren > Ram disk "P" i naravno bilo bi za očekivati da mi selektuje samo A, > B i P. A on selektuje i sve posle P diska. I normalno dozvoljava da > uradim Info gde mi prijavi da imam 483087082 bajta slobodno. Nikad nisam imao tih problema. Ni jedan od navedenih. Možda je ipak problem u TOS-u. Probaj 1.4 (ili veći, naravno ;).
programiranje.251 ljubisha,
>žoveče, pa ti si fenomen. Kako ti to uspeva? Ako ima neki program na >koji mogu da pokažem i kažem "taj mi nikada nije bacio bombe" onda je >to Interface. U niskoj mi brljavi xxx puta više nego u visokoj. Onda sam pomislio da je možda stvar u over scanu pa sam ga isključio. Jel treba da kažem da li je vredelo? Jok! A i nisam usamljen. I Stefanu se isto ponaša. E sad, možda je neka greška u arhivi koju smo skinuli ali da nikakvu gre- šku ne prijavi STZip, to je već malo verovatno. >Ako misliš kako da promeniš ikonu... pa i onako si već duboko zaronio >u resurs. Ili nisam dobro shvatio pitanje? Hoču da mogu da vidim fajlove kao tekst a ne kao ikone. Kao što mogu na desku. Mrzim ikone u prozoru i zato sam upečovao TOS da mi diže (bez diskete) moj DESKTOP.INF. Vidim da je vreme da ponovo aktiviraš ORCS. :)
programiranje.252 ljubisha,
>Nikad nisam imao tih problema. Ni jedan od navedenih. Možda je ipak >problem u TOS-u. Probaj 1.4 (ili veći, naravno ;). Mega 1, Rainbow TOS 1.04, pečovan. A Stefanov ne Mega 2 TOS 1.02, čist. Samo je razlika što on ima K disk i njemu je OK a ja imam P i nije OK. I mali osvrt na prošlu poruku. Ako sumnjaš da neki program ima neku grešku, daj ga meni i ja ću je dokazati. I sigurno naći još koju. :) A mogao bi i Stefan da proba. I on ima talenata. Dalibor je otišao ali je sva svoja umeća preneo nama. :)
programiranje.253 ljubisha,
>znači "Not enough memory for that operation!" E, sad, zašto i kako >to da nema memorije, to već ne znam. U tome i jeste stvar. Fajl iz koga čupam ikone ima 200Kb a fajl u koji su prebačene samo 60Kb. Na Ram disku ima još 350Kb. Zaključak: Interejs brljavi Ram disk. A i disketu jer je i tako probano.
programiranje.254 ljubisha,
Slučajno sam obrisao jedan string prilikom prevođenja Interfejsa (a editovao sam ga iz njega) a da prethodno nisam snimio urađena stabla. I taman kad sam pomislio da ću morati sve iz početka probao sam da sam ubacim string na njegovo mesto i da ga formiram kao i stari. Uradio sam sort i snimio ga. Ponovo sam startovao interfejs sa tim RSCom i sve je ra- dilo kako treba. Pametno. Sortira po fizičkom rasporedu objekata a ne kao drugi po sistemu unosa. Da nije tako bilo bi veoma problematično u radu zbog onakvih greški.─ I opet jedna mala mana u odnosu na ORCS. Nema Next opciju u Edit-u ta- ko da je rad malo sporiji. Ceo dan sam radio sa njim i editovao njegov RSC bez problema i čisto sam onako učitao ORCS.RSC i... Po starom. Bombe u celom redu. :(((
programiranje.255 mislav,
Kao i obično, odgovori na više Ljubišinih poruka (1.251 - 1.254): > U niskoj mi brljavi xxx puta više nego u visokoj. E, za ovo ne znam ništa. Kod mene je niska rezolucija atrofirala od neupotrebljavanja. > Samo je razlika što on ima K disk i njemu je OK a ja imam P i nije > OK. Probao. I delimično si u pravu. Naime, zaista ako imam drajv P onda prijavi i sve preostale ali mi čak i za taj P drajv daje ispravnu informaciju o veličini. Za onih tvojih 480 Mb RAM-a je možda kriv tvoj RAM_disk_program? Doduše, za one nepostojeće drajvove preko P kaže mi da imaju (svaki po) -1,7 Gb. Ajde što su Gigabajti 8) ali kako negativni? ;) > Ako sumnjaš da neki program ima neku grešku, daj ga meni i ja ću je > dokazati. I sigurno naći još koju. :) ... Dalibor je otišao ali je > sva svoja umeća preneo nama. :) Ovo više nije samo preneto umeće, pa čak ni samo talenat. :) Ovo je talenat, pravilno usmeren obrazovanjem, i do perfekcije usavršen napornim svakodnevnim višegodišnjim treningom... :) Jednom rečju, ti si genije... za greške. ;) Predlažem da ti se dodeli titula zvaničnog beta-testera u ovoj konf. Ako ikada budem napravio kakvogod programče, ti ga prvi dobijaš na testiranje. > Interfejs brljavi Ram disk. A i disketu jer je i tako probano. Ja sam priličan broj resursa "obradio" Interfejsom, i nikada, ali baš nikada mi nije zasrao resurs. E, sad, različiti ljudi, različiti talenti... > I opet jedna mala mana u odnosu na ORCS. Nema Next opciju u Edit-u > tako da je rad malo sporiji. Šta ti dođe taj Next? Ako selektuješ više objekata (alt + zahvat mišem) pa kreneš da ih edituješ (VRLO kratki klik, pa Edit) onda ti pritisak na OK (ili Abruch) znači ujedno i Next. Šta ti bolje treba? > čisto sam onako učitao ORCS.RSC ... Bombe u celom redu. Ajde, nek te ne mrzi, zapakuj mi samo taj resurs, da ne skidam ponovo celu arhivu, pa da probam ja kao "ne-talentovan", možda meni uspe? :)
programiranje.256 markiz,
E sad mi nikako niste jasni ?????×× Evo ja dva dana sređujem RSC od Platona i to: ubacujem ikone, menjam sve alerte, prevodim sa našim slovima prosto se igram sa izgledom programa. Zaslugu za to ima mislav ili Interface :)) mega 2 i tos 1.4 a ništa se nepredviđeno ne dešava. Drugim rečima ni usudio se ne bi da tako nešto radim sa ORSC. UVEK mora nešto da zabrlja pa posle da vadim ;)))))
programiranje.257 ljubisha,
>Probao. I delimično si u pravu. Naime, zaista ako imam drajv P onda Hm, za početak i to nije loše. :) Ipak nisam jedini. >Ovo više nije samo preneto umeće, pa čak ni samo talenat. :) Ovo je Hvala! :)))))) >nikada mi nije zasrao resurs. E, sad, različiti ljudi, različiti >talenti... Ama jok, bre. Slične stvari (ama, iste) mi se dešavaju i sa ZOOMom. >mišem) pa kreneš da ih edituješ (VRLO kratki klik, pa Edit) onda ti >pritisak na OK (ili Abruch) znači ujedno i Next. Šta ti bolje treba? Aha, to je. Ali što moram da pazim kako i gde i sa čime klikčem kad mogu to sve sa Next da uradim (npr. u Interfejsu hoću da promenim imena boja, a ima ih poprilično u stablu, lepo uđem u prvi string i dalje idem sa Next) >Ajde, nek te ne mrzi, zapakuj mi samo taj resurs, da ne skidam ponovo >celu arhivu, pa da probam ja kao "ne-talentovan", možda meni uspe? :) Nema problema. Postaje simptomatično, tako da sam i onako mislio da ti ga pošaljem.
programiranje.258 ljubisha,
>dešava. Drugim rečima ni usudio se ne bi da tako nešto radim >sa ORSC. UVEK mora nešto da zabrlja pa posle da vadim ;))))) Ne uvek. Samo dve stvari. Prva je kad edituješ Menu a druga je kad etituješ string u kome se u programu očekuje neki tekst. Npr. Name_____ nije u stanju lepo da uradi. Obrišeš jedno slovo ili dodaš više slova i gotovo je sigurno da neće da lepo radi. Sve ostalo je savršeno OK. P.S. I ti si u grupi od sada. :)
programiranje.259 marko.n,
Jel zna neko da radi sa ASSIGN.SYS-om. Konkretno, Instalirao sam NVDI, Genvu, i naravno GEMINI itd. Treba mi objašnjenje kako da postavim ekranski GDOS font. (ne da ga pozovu Geneva ili Gemini, nego da radi i bez njih, znači samo pomoću NVDI-a (ass.sys)). Neka mi neko pošalje novi Gemini (imam 1.2) da vidim koliko je bolji. Najbolje da ga Bojs ubaci u dir. Ljubiša, ubaci me u tu tvoju Gemini grupu. Još samo da nabavim hard.....
programiranje.260 ljubisha,
> Jel zna neko da radi sa ASSIGN.SYS-om. Konkretno, Instalirao sam NVDI, >Genvu, i naravno GEMINI itd. Treba mi objašnjenje kako da postavim ekranski Samo snimi ovo na ROOT diskete, u folder GEMSYS ubaci fontove i SYS- ove i gotovo. Naravno NVDI.PRG stavi u AUTO folder. :)) PATH = A:\GEMSYS\ ; Gde se nalazi folder za fontovima i gde su oni SYS-ovi 01p SCREEN.SYS ;aktuelle Auflösung s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte Systemfont s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte Systemfont s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte Systemfont s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte Systemfont 02p SCREEN.SYS ;niedrige ST-Auflösung (320*200) s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte 03p SCREEN.SYS ;mittlere ST-Auflösung (640*200) s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte 04p SCREEN.SYS ;hohe ST-Auflösung (640*400) s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte Systemfont s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte Systemfont s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte Systemfont s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte Systemfont Sve ostale fontove koje instaliraš pišeš odmah uz ivicu bez znaka "s" i njih možeš da koristiš u svim programima koji koriste GEM fontove. Ovde bi se jedino Stefan pobunio što isred Monaco20 stoji "s" ali kad tako pi- še u original fajlu ja ga tako i prenosim. :)) > Neka mi neko pošalje novi Gemini (imam 1.2) da vidim koliko je bolji. Pitaj Dušana, iako ja očekujem da bude uskoro ubačen i u DIR. Ako se pokaže na testu jer do sada nije nešto drastično bolji a drastično je du- ži od starog. Verovatno za koji dan napišem nešto o njemu a pogotovo o samoj instalaciji programa koja je mnogo koplikovanije izvedena i još uvek pravi probleme. Uskoro...
programiranje.261 dusan,
Evo upravo probah ZOOM u 256 boja (na ogromno insistiranje ljubishe) i uspeo sam da učitam one kolor ikone i mogu vam reći da su fantastične ali postoji fora za koju nisam ni ja znao; ikone mogu imati najviše 16 boja i to je krajnji limit. Prosto - Falcon prvih 16 boja koristi za kompletan desktop i sve ostalo a ostatak do 256 koriste razni programi ili korisnik. BTW koja je verzija onog Interfacea što ste se svi primili na njega; videh na nekom bordu verziju 2.21 koja podržava i kolor ikone (!!) i samo arhiva je 800K!
programiranje.262 stefan,
> Ovo više nije samo preneto umeće, pa čak ni samo talenat. :) Ovo je > talenat, pravilno usmeren obrazovanjem, i do perfekcije usavršen > napornim svakodnevnim višegodišnjim treningom... :) Jednom rečju, ti > si genije... za greške. ;) E prijatelju moj ne znaš ti celu istinu ;)) Imaš sreću što si u NSu pa mu je skupo da te zove ;)) Pronađe on duplo više bagova pa onda zove mene i tera da startujem program i da ga i ja ispitam :) Na kraju se ispostavi da to baš i nisu uvek bagovi već jednostavno neka opcija radi onako kako treba a ne onako kako je ljubiša zamislio ;))
programiranje.263 stefan,
> ili Interface :)) mega 2 i tos 1.4 a ništa se nepredviđeno ne > dešava. Drugim rečima ni usudio se ne bi da tako nešto radim Uzmi da učitaš rsc od Orsca u Interface. Reći ću ti tačno koji alert da probaš da edituješ i veruj mi dobićeš kao što ljubiša reče ceo red bombi :) Niko nije savršen ;)
programiranje.264 stefan,
Narode atarijevski! ;) Ne znam da li ste primetili ali u konferenciji sezam se povela reč o eventualnom prebacivanu Thor-a na atari, meka i amigu. Thor je off line reader koji je prvobitno bio predviđen za Hobbiton međutim vremenom je prilagođen da radi i sa Sezamom. Njegov autor je u principu pristao da da njegov source nekome ko bi to prebacivao. Program je pisan u Moduli ali je autor (dragisha) rekao da bi mogli delovi da se prebace u C ili Pascal (ako sam ga ja dobro shvatio) Pošto bar koliko ja znam ovde nema nikoga ko je radio sa Modulom na atariju (ili se varam?) da li bi bilo nekoga ko bi mogao da se prihvati tog posla u npr C-u? Nemojte samo sad da kažete "kad si toliko pametan uzmi sam pa piši" jer nije zgodno učiti se programiranju na takav način ;))
programiranje.265 stefan,
> Samo snimi ovo na ROOT diskete, u folder GEMSYS ubaci fontove i > SYS-ove i gotovo. Naravno NVDI.PRG stavi u AUTO folder. :)) Što se bre stalno guraš sa ovim assignovima kad ti nije nužda? ;))) > PATH = A:\GEMSYS\ ; Gde se nalazi folder za fontovima i gde > su oni SYS-ovi > 01p SCREEN.SYS ;aktuelle Auflösung > s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte Systemfont > s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte Systemfont > s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte Systemfont > s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte Systemfont itd... > i njih možeš da koristiš u svim programima koji koriste GEM fontove. > Ovde bi se jedino Stefan pobunio što isred Monaco20 stoji "s" ali kad tako > piše u original fajlu ja ga tako i prenosim. :)) Ma bunim se što šalješ ljudima ovakve kobasice bez potrebe :) Dakle caka je samo u tome da ispred fonta koji hoćeš da instaliraš kao sistemski staviš malo slovo "s" kao u primeru. Dalje, uopšte ne moraš da dižeš sve fontove već možeš da digneš samo npr. neki od 10 pointa (16*8) za recimo visoku rezoluciju (i nemoj da dižeš fontove od 20 pointa jer ti ne trebaju :) Takođe mislim da ti je dovoljno da napraviš assign.sys koji će samo imati podatke za visoku rezoluciju jer ne verujem da nisku koristiš za još nešto sem igrica :) I narano, ne moraš da pišeš sve ove gluposti na švapskom, to su samo komentari :)
programiranje.266 stefan,
>fora za koju nisam ni ja znao; ikone mogu imati najviše 16 boja i to je krajnji >limit. Prosto - Falcon prvih 16 boja koristi za kompletan desktop i sve ostalo >a ostatak do 256 koriste razni programi ili korisnik. Ha! :) Nisi ti znao ali ima ko jeste ;) Dakle Ljubiša da čujem javno izvinjenje i priznanje da sam kao i obično JA bio u pravu :)) Šta da ti radim jednostavno nemaš sreće, namerio si se na boljeg :>>
programiranje.267 bojs,
> Narode atarijevski! ;) Ne znam da li ste primetili ali u konferenciji >sezam se povela reč o eventualnom prebacivanu Thor-a na atari, meka i >amigu. Thor je off line reader koji je prvobitno bio predviđen za Hobbiton Neko je, svojevremeno, razgovarao sa ZZ-om o prebacivanju SOR-a na ST, pri čemu je ZZ, ako sam dobro obavešten, rekao da je trenutna verzija pisana na način koji nije ni malo zgodan za portovanje, ali da će u sledećoj verziji voditi računa o protabilnosti. Sad, ne smem da ga pitam kad će biti sledeća verzija (znate ono za Sezamov softver :)), ali, možda bi to bilo interesantnije, mada, Thor nisam video, tako da ne mogu da budem siguran.
programiranje.268 mislav,
> dva dana sređujem RSC od Platona i to: ubacujem ikone, menjam sve > alerte, prevodim sa našim slovima, prosto se igram sa izgledom > programa... a ništa se nepredviđeno ne dešava. Uf, fala ti što si se javio. Malo je falilo pa da me Ljubiša ubedi da mi se dešavalo ono što mi se nije dešavalo. ;)
programiranje.269 mislav,
> > > učitao ORCS.RSC ... Bombe u celom redu. > >Ajde, nek te ne mrzi, zapakuj mi samo taj resurs > i onako sam mislio da ti ga pošaljem. Daklem, učitao ORCS.RSC... i nigde bombi. žak ni neka mala, malecka. Probao da editujem, menjam, friziram... Sve radi. Jedino nisam mogao da probam da li program funkcioniše sa tako prepravljenim resursom. Ali ti već i sa ovom fazom imaš problema, jel tako? Onda je problem ipak negde kod tebe. Koja ti je standardna konfiguracija (i hard- i soft-ware)?
programiranje.270 mislav,
> Instalirao sam NVDI, Genevu, i naravno GEMINI Da li to znači da ti Geneva i Gemini rade ZAJEDNO? Meni to nije uspelo (mislim na staru verziju, 1.2) Odnosno, rade oni zajedno sve dok ne startujem neki treći program iz Geminija. Onda Geneva "uspava" sve niže procese (pa i Gemini), a kada pokušam da izađem iz tog "trećeg" programa Gemini se UžITA opet, pa imam dva ili više Geminija u RAM-u, pa onda malo baci bombe... Daklem, kako?
programiranje.271 mislav,
> BTW koja je verzija onog Interfacea što ste se svi primili na njega; > videh na nekom bordu verziju 2.21 koja podržava i kolor ikone (!!) i > samo arhiva je 800K! Naravno da podržava kolor ikone i da je arhiva 800K. Dotični Zoom koji si pominjao je samo iščupan iz Interfejsa 2.2. On dakle sadrži CEO taj Zoom plus još mnogo drugih lepih stvari. Što nisi ovo video ranije? Ili možda jesi?
programiranje.272 ljubisha,
>nekom bordu verziju 2.21 koja podržava i kolor ikone (!!) i samo arhiva je >800K! Skidaj! Da ti i ja već jednom dam lovu za neki program. :))
programiranje.273 ljubisha,
> da to baš i nisu uvek bagovi već jednostavno neka opcija radi onako kako > treba a ne onako kako je ljubiša zamislio ;)) Možda onaj Cut & Paste, a? :>>
programiranje.274 ljubisha,
> Ha! :) Nisi ti znao ali ima ko jeste ;) Dakle Ljubiša da čujem javno >izvinjenje i priznanje da sam kao i obično JA bio u pravu :)) Šta da ti radim >jednostavno nemaš sreće, namerio si se na boljeg :>> Jok!. Idi kod Duleta i vidi u Infou od Interfejsa ono ZOOM napisano u 256 boja pa se javi. A i čemu to služi onda? Ajde Dule onda ih konve- rtuj u 16 boja i šalji da ih vidimo.
programiranje.275 ljubisha,
>Daklem, učitao ORCS.RSC... i nigde bombi. žak ni neka mala, malecka. >Probao da editujem, menjam, friziram... Sve radi. Jedino nisam mogao Probaj brojeve 35, 38 i 41 ako nisi pa se javi.
programiranje.276 madamov,
> Pošto bar koliko ja znam ovde nema nikoga ko je radio sa Modulom na atariju Radio ja svojevremeno sa onom TDI Modula 2. Međutim, mi navikosmo na grafički interfejs pa bi tu bilo dosta muke oko prebacivanja. BTW, još čim je Hobbiton počeo da radi i čim se pojavio ja pitao Dragišu da li je voljan da portujem off-line reader na Atari i Meka i on je načelno bio za. Reče mi da sačekam dok ga potpuno ne urade pa da se onda čujemo. > bilo nekoga ko bi mogao da se prihvati tog posla u npr C-u? Razmišljam ja već neko vreme, ali kad vidim koliko bi vremena uzelo bolje da ne dajem nikakva obećanja.
programiranje.277 madamov,
> Neko je, svojevremeno, razgovarao sa ZZ-om o prebacivanju SOR-a na ST Opet ja, a i ndragan je snjim nešto razgovarao na tu temu. > rekao da je trenutna verzija pisana na način koji nije ni malo zgodan za > portovanje Kopalo bi se tu po source-u da se pronađu sve PC specific stvarčice (one far, near, huge itd. alokacije pre svega), ali bi TOS verzija, dakle non-GEM, na osnovu toga mogla relativno brzo da se uradi. Međutim, samo ZZ zna šta je to toliko nezgodno za portovanje, tj. šta se u SOR-u nalazi, a mi možemo da nagađamo.
programiranje.278 stefan,
> kad će biti sledeća verzija (znate ono za Sezamov softver :)), ali, možda > bi to bilo interesantnije, mada, Thor nisam video, tako da ne mogu da > budem siguran. Tjah, ko zna sad šta bi bilo interesantnije, tj. ko zna kada će taj novi SOR da li će i onda biti portabilan. Verovatno tek kada se izmeni kompletan sezamov softver. A Thor nisam ni ja video možda bi mogao da se kontaktira autor (dragisha) pa da se baci pogled kakav je? Sigurno je bolji od onog što sada imamo ;) Doduše, kada se novi SOR pojavi on će odmah podržavati neke novotarije kao što su npr. jedinstveni brojevi svake poruke i sl.
programiranje.279 stefan,
> Možda onaj Cut & Paste, a? :>> Ne, nego npr. oni "bagovi" u Geminiju sa bojama ;))
programiranje.280 stefan,
> Jok!. Idi kod Duleta i vidi u Infou od Interfejsa ono ZOOM > napisano u 256 boja pa se javi. A i čemu to služi onda? Ajde Dule onda ih Pričali smo o ikonama na desku. Ti si tvrdio da na desk može ikona od 256 boja ja sam tvrdio da ne može. I, ko je u pravu? :)
programiranje.281 mislav,
> > Daklem, učitao ORCS.RSC... i nigde bombi > > Probaj brojeve 35, 38 i 41 Opaa! Vidi stvarno! Inače, ima ih i više nego pun ekran. NeoDeskov "hvatač bombi" je izbrojao 53 komada. :) Što je mnogo, mnogo je. Sa moje tačke gledišta, razlog više protiv ORCS-a. Ako on, kao resurs editor, ima tako prljav resurs, šta da se očekuje od programa...
programiranje.282 ljubisha,
>Opaa! Vidi stvarno! Inače, ima ih i više nego pun ekran. NeoDeskov >"hvatač bombi" je izbrojao 53 komada. :) Što je mnogo, mnogo je. Dobro je, nisam ja kriv. :)) >Sa moje tačke gledišta, razlog više protiv ORCS-a. Ako on, kao resurs Vidim ja da ću morati da ga pošaljem pada mi kažeš šta ti se to nije svidelo u njemu. On je u skoro svim opcijama isti kao Interfejs, neke stvari radi bolje a nele lošije od njega. Neke i nema kao što ni Inter- fejs nema neke stvari. Možda nisam primetio kako, ali kako da u Interfe- jsu dok editujem meni (imena Desk, File, Edit, Options...) idem sa Next? A i taj njegov Next koji se dobija tasterom je prilično neprecizan. U ORCS-u je lakše da pristupiš nekom box-u koji je popunjen stringovima jer možeš da listaš objekte kao tekst a ne kao ikone. Vidiš šta ti treba i klikneš na to. Nema da omaneš. Onda, u ORCS-u stavi objekat ima svoj broj u stablu. Pre neki dan kad sam obrisao onaj string uradim ja ispravku u momentu (nacrtam drugi i uradim Sort) i odem da ga proverim. Ali, iako je on u RSC-u lepo stajao na svom mestu kada tu opciju koristiš iz samog programa ona nije na svom mestu. Bila je broj 77 a sad se u stablu nalazi tamo gde sam je ja stavio, na 79. I morao sam da odem u ORCS da to ispra- vljam. ili ja još uvek bolje baratam sa ORCS-om? >editor, ima tako prljav resurs, šta da se očekuje od programa... Nemoj tako. :) Ajde ti lepo vidi gde je greška pa javi.
programiranje.283 mikis,
+> Medutim, mi navikosmo na graficki interfejs pa bi tu bilo dosta muke +> oko prebacivanja. Pa bolje i napraviti graficki interfejs nego pisati sve iz pocetka... Mislim da to ne bi bio veliki problem, posto (ako sam dorbo razumeo dragishu) sva komunikacija korisnik/racunar ide preko jednog modula i resena je preko case naredbi. Znaci, trebalo bi samo iscrtati maske, menije i ostale stvarcice i kada se nesto izabere skociti temo gde treba :) Naravno, nije sve bas tako jednostavno, ali je ipak lakse nego napraviti algoritam za bazu podataka koja bi drzala sve poruke, pa onda indeksiranje, i jos sto drugih cuda... +> Rece mi da sacekam dok ga potpuno ne urade pa da se onda cujemo. Mislim da je gotovo zavrsen. Osim toga Thor/Go2Hor ima neke stvari koje SOR nema (Subject, tag line, itd.). Pogledajte prethodne poruke u konferenciji Sezam da vam ja sad ne prepricavam.
programiranje.284 mikis,
+> Thor je off line reader koji je prvobitno bio predviden za Hobbiton +> medutim vremenom je prilagoden da radi i sa Sezamom. Njegov autor je u principu pristao da da njegov source nekome ko bi to prebacivao. Hm, moram malo da te ispravim i dopunim. THor je _univerzalni_ olr, a za povezivanje sa Sezamom potreban je i program Go2Hor. +> Program je pisan u Moduli ali je autor (dragisha) rekao da bi mogli +> delovi da se prebace u C ili Pascal (ako sam ga ja dobro shvatio) Bojim se da nisi dobro shvatio. Oba programa su napisana u Moduli-2. Postoje samo nekoliko delova koji su sistem-zavisni (rad sa diskom, ulaz i izlaz). Posto nema ni puno Amigista koji se bave Modulom, pitao sam da li bi bilo moguce te rutine (koje dakle zavise od sistema) napisati u C-u ili Pascalu, a zatim povezati sa glavnim programom u moduli. Posto dragisha rece da je na PC-u moguce, pretpostavljam da moze i na ostalima. Takodje ostaje i problem prilagodjavanja programa GUI koncepciji nasih racunara (tj. Amiga/Atari/Mac), sto je opet jednostavnije resiti u C-u nego u Moduli (necete valjda OLR koji ce raditi u tekst modu kao SOR ;)). SDW je lep primer kako bi jedan takav OLR trebao da izgleda (na zalost, pisan je Win :(( ). Dakle, organizujte se, nadjite Modula-2 kompajler, pa da se svi bacamo na posao :))) P.S. Ovo mi se cini boljim resenjem nego prebacivanje SOR-a, jer mislim da je ipak lakse prebaciti program pisan u Moduli nego u C-u, pogotovu sa PC-a.
programiranje.285 mislav,
> kako da u Interfejsu dok editujem meni... idem sa Next? Ne znam. Izgleda da to ipak ne može. Bar dok ne dobijemo v.2.21 ;) A onda ćemo videti. O:) > u ORCS-u stavi objekat ima svoj broj u stablu I u Interfejsu. Uključi "Objektdatenanzeige..." i čim preletiš mišem preko nekog objekta videćeš u Info-liniji broj i veličinu dotičnog. > ili ja još uvek bolje baratam sa ORCS-om? Naravno. Ali ima vremena. Proći će te. ;) > neke stvari radi bolje a nele lošije od njega Ja sam od uvek govorio da će o pitanjima "koji je program bolji" odlučivati sitni subjektivni detalji, i bez obzira što je ovo što si napisao verovatno istina, ja se držim mojih "sitnih subjektivnih detalja". Možda zato što u Interfejsu još nisam našao nešto što ne mogu da uradim. Ovo sa ORCS.RSC-om ne računam. :)
programiranje.286 stefan,
> Sa moje tačke gledišta, razlog više protiv ORCS-a. Ako on, kao resurs > editor, ima tako prljav resurs, šta da se očekuje od programa... Tjah, a kakav je to program koji naleti na neku nepravilnost u RSC-u i umesto da izbaci nekakav raport o grešci on izbaci 53 bombe? Da ponovim ;) 53 zbog jedne obične nepravilnosti u fajlu koji edituješ? Pomalo neozbiljno.
programiranje.287 madamov,
> Pa bolje i napraviti graficki interfejs nego pisati sve iz pocetka Kada program (odnosno source) nije predviđen za event-driven metodu tu može da bude toliko posla da vredi razmišljati o pisanju nanovo. Imao sam taj problem kad sam portovao UNARJ na Meka i kad sam razmišljao da ga uradim pod grafičkim interfejsom. Nekako bi se i iskopao, a onda bi došla nova verzija pa hajde Jovo nanovo. > nego napraviti algoritam za bazu podataka koja bi drzala sve poruke, pa onda > indeksiranje, i jos sto drugih cuda... Za ovo se slažemo.
programiranje.288 madamov,
> lakse prebaciti program pisan u Moduli nego u C-u, pogotovu sa PC-a. Praktično je svejedno, ali smo nekako navikli na C.
programiranje.289 marko.n,
Šarlatani jedni (Stefan i Ljubiša) !!! Ono sa Assign.sys-om ne radi onako kako sam Ja zamislio kad sam postavio pitanje. Oću da pokrenem samo NVDI i da se odma gore pojavi promenjeni font, a ne da u programu biram da li ću monaco08,09... Ostav, ponovo odgovarajte.... :)
programiranje.290 stefan,
> Šarlatani jedni (Stefan i Ljubiša) !!! Šasrlatan ti tata, znaš! ;)) > Ono sa Assign.sys-om ne radi onako kako sam Ja zamislio kad sam > postavio pitanje. Oću da pokrenem samo NVDI i da se odma gore pojavi > promenjeni font, a ne da u programu biram da li ću monaco08,09... Ono sa assign.sys-om sigurno radi. Pošto izgleda da malo teže kapiraš ;) da ti objasnim ponovo :) Dakle, bitno ti je da ispred fonta (a na početak reda) koji hoćeš da instaliraš kao ekranski (sistemski) staviš malo "s". Naravno, pošto u assignu mogu da stoje potpuno različite definicije za sve tri rezolucije vodi računa gde stavljaš to "s". One delove koji su ti suvišni možeš jednostavno da izbrišeš iz fajla, ne moraju sve da stoje tamo.
programiranje.291 ljubisha,
>pitanje. Oću da pokrenem samo NVDI i da se odma gore pojavi promenjeni font, a >ne da u programu biram da li ću monaco08,09... Da, i u čemu je problem? Šta si tražio to si i dobio. I mora da radi. Ako imaš monaco fontove i zovu se isto u SYS-u i na disku, i imaš ono "s" ispred njih, onda mora da radi. Šta misliš kako dobijam ovo: čćšđžžĆŠĐč???
programiranje.292 mikis,
+> Kada program (odnosno source) nije predviden za event-driven metodu tu +> moze da bude toliko posla da vredi razmisljati o pisanju nanovo. Ne verujem da bi bilo tako u ovom slucaju. Pogotovu ako je program pisan modularno. Ipak ostaju one baze i indeksiranja. :)
programiranje.293 mikis,
+> > lakse prebaciti program pisan u Moduli nego u C-u, pogotovu sa PC-a. +> +> Prakticno je svejedno, ali smo nekako navikli na C. Pa to jes da nam je svima blizi C, ali ipak mi se cini da je C nekako vise "masinski zavistan" nego modula (ili pascal)...
programiranje.294 madamov,
> Pa to jes da nam je svima blizi C, ali ipak mi se cini da je C nekako vise > "masinski zavistan" nego modula (ili pascal)... Isto su mašinski zavisni. Koliko, to zavisi samo od programera i onoga šta je koristio.
programiranje.295 madamov,
> Ipak ostaju one baze i indeksiranja. :) Ostaju. Mada je bitnije da imaju kompatibilne formate na obe platforme.
programiranje.296 mikis,
+> Ostaju. Mada je bitnije da imaju kompatibilne formate na obe platforme. Pa, onda razmislite, hocete li da krenete od nule ili da se bacite na prepravku postojeceg. Mislim da nece biti problema da se dobije source Thora, pa vidite :)
programiranje.297 dusan,
>Pa, onda razmislite, hocete li da krenete od nule ili da se bacite >na prepravku postojeceg. U nekim slučajevima, lakše je ponovo izgraditi nešto nego ga renovirati ;))