ATARI.2

15 Jan 1992 - 10 Feb 1994

Topics

  1. programiranje (297)
  2. jezici (23)
  3. c (76)
  4. emulatori (333)
  5. komunikacije (231)
  6. dtp (219)
  7. obrada.teksta (84)
  8. soft.etc (1054)
  9. diskovi (208)
  10. midi (20)
  11. hard.etc (324)
  12. help.etc (537)
  13. etc.etc (1330)
  14. grafika (140)
  15. unknown (41)

Messages - programiranje

programiranje.1 dusan,
ljudi, jel vam treba programče koje prilikom starta Zmodem-a aktivira par loptica koje skakuću po ekranu, čisto da ne bi bio monoton onaj ekran od zmodema sa parametrima.
programiranje.2 harley, -> #1, dusan
Sto da ne ?
programiranje.3 dusan, -> #2, harley
ok stiže za koji dan, samo još malo da preuredim rutine...
programiranje.4 ljubisha, -> #1, dusan
>ljudi, jel vam treba programče koje prilikom starta Zmodem-a aktivira par Ej meni treba ono programče od 300 bajta. Jel se sećaš ili da ti šaljem parametre?
programiranje.5 madamov,
Ostavljam ovde poruku, mada bi po logici trebalo u help.etc ili u soft.etc, ali radi se o Application Construction Set-u koji je, ipak, strogo programerska alatka. Ima li ko to? Vrlo sam zainteresovan. žak sam imao ideju da sam tako nešto napišem, ali to je projekat za koji bi mi trebalo dosta vremena, a ljudi ga već napisali, pa bih da vidim kakav je.
programiranje.6 dusan,
jel ima neko source u bilo kom jeziku zmodema, dosadilo mi bre više, ima da ga uradim u backgroundu makar mi to bilo poslednje
programiranje.7 bojs, -> #6, dusan
>>jel ima neko source u bilo kom jeziku zmodema, dosadilo mi bre više, ima da ga >>uradim u backgroundu makar mi to bilo poslednje Imam ja, to sam ti rekao pre nekoliko meseci u 'Slaviji' (onda kada sam ti dao disketu sa 'Platine.Prg' :))), ali, na tvoju (i moju) žalost, u C-u. Da je u GFA Basic-u, daaaaaavno bi on meni (i tebi :)) radio u pozadini.
programiranje.8 dusan, -> #7, bojs
ajde bojs ako to nije mnogo dugačko, pošaljni mi ga na mail da vidim ja kako to njesra radi, možda je lakše napisati nov program nego renovirati stari ;))
programiranje.9 madamov, -> #8, dusan
Dule, pošalji mail Kandi, mislim da je sačuvao svoju beta verziju Ghots-a koji je trebalo da ima Zmodem u pozadini. Source je takođe u C-u.
programiranje.10 madamov,
Onaj Application Constructor Set je izgleda odlična stvar. Može da napravi object fajl koji polinkujete sa omiljenim linkerom iz omiljenog C paketa, a pravi i C source koji Pure C/Turbo C mogu direktno da progutaju. U njemu može sve, on je ujedno i RCS i nešto više. Ne znam za vas, ali ja od kad na Mac-u videh Prototyper željno čekam nešto takvo za ST. Izgleda da je ACS konačno takva stvar. Kermite, ima li novosti oko nabavke ovoga?
programiranje.11 madamov, -> #10, madamov
Zaboravih, Kermite možeš li da nađeš Pure C?
programiranje.12 lanik,
Jaoooo, tvorce GEM-a bi trebalo obesiti! Mučim se danima, ajde ako neko zna, kako se pravilno postavlja INFO linija prozorima. Lepo sve uradim kako treba i radi dok je prozor aktivan, ali čim predjem na drugi prozor, INFO linija se zabrljavi sa nekim trash karakterima... Kada se vratim (WM_TOPPED) sve se obnovi kako treba, ali me živo interesuje šta se zablesavi kada se toppuje ;)) neki drugi prozor??? zar nije potrebno reći samo: wind_set( whandle, WF_INFO, info ); gde je "info" text info linije pa onda wind_open( ... ); pozdrav, zbunjeni ja. --> Keyboard? How Quaint!
programiranje.13 madamov, -> #12, lanik
S kojim to jezikom i kompajlerom imaš problema? Osnovna greška koju sam primetio je (ako je u pitanju C) da imaš nedovoljan broj parametara u pozivu wind_set. Funkcija ima sintaksu: int wind_set(int handle,int field,int w1,int w2,int w3,int w4) Kade je filed=WF_INFO postavljaš string za info liniju. U tom slučaju prenose se parametri w1 i w2 koji se zajedno tretiraju kao char *. Kako to zahteva neku računicu većina kompajlera (takoreći svi) dozvoljavaju da napišeš: wind_set(handle, WF_INFO, "Ovo je moj prozor", 0, 0); a tebi nedostaju ove dve nule na kraju kao parametri. Zašto se pojavljuju neki bezvezni karakteri u info liniji? Zbog te dve nule, jer se sa stacka pokupe još dve vrednosti (koje ti nisi ubacio jer nemaš nule) pa pointer pokazuje negde bez veze. Ako nije u pitanju C kompajler, onda je verovatno u pitanju i to što pointer na string teba da razbiješ u dva integera gde bi high word išlo u w1, a low word u w2 i tako pozvoeš wind_set.
programiranje.14 angel, -> #12, lanik
There is one common bug in using wind_open. If the NAME feature is specified, then the window title must be initialized BEFORE opening the window: wind_set(handle, WF_NAME, ADDR(title), 0, 0); If you don't do this, you may get gibberish in the NAME area or the system may crash. Likewise, if you have specified the INFO feature, you must make a wind_set call for WF_INFO before opening the window. Note that ADDR() specifies the 32-bit address of title. This expression is portable to other (Intel-based) GEM systems. If you don't care about portability, then &title[0], or just title alone will work fine on the ST. (progem) That's it! Bye! ADejan
programiranje.15 dusan,
ha ha ha, rešio mali da se baci na pisanje aplikacija za MultiGem ;)))))) Daj bre, a ni prozor ne znaš da otvoriš ;))) Sa vratima se ipak bolje snalazi ;))
programiranje.16 kermit, -> #10, madamov
Nema
programiranje.17 kermit, -> #11, madamov
Još ga niko nije najavio. Kasne mi programi jer ovaj tip iz Belgije izgleda radi samo igre. Zadnji uslužni program mi je UVK 5.30
programiranje.18 madamov, -> #14, angel
Ne znam da li je bug ili feature, ali je sasvim logično da pre otvaranja prozora koji ima NAME i INFO njih i inicijalizuješ sa wind_set.
programiranje.19 madamov, -> #15, dusan
Nije to samo za MultiGEM, programi koji su korektno napisani za GEM rade savršeno i sa MultiGEM-om, ne postoji poseban način pisanja programa za MultiGEM u odnosu na GEM.
programiranje.20 madamov, -> #16, kermit
Šteta. Javi čim stigne, obavezno!
programiranje.21 lanik, -> #11, madamov
ja mogu da nadjem Pure C (isto i Signum 3 i MultiTOS) ali mi čovek u razmenu traži _bilo koju noviju verziju module_ od Megamax-ove 1.0. I daj da dodjem do tog FSMGDOS-a, pa da mu pošaljem, možda ga oraspoložim (podmitim? ;)) ) da mi da Pure C? --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.22 lanik, -> #13, madamov
>> a tebi nedostaju ove dve nule na kraju kao parametri. Hm, a ja shvatio da dalji parametri ne moraju da budu navedeni? Ako su mu potrebni, onda bi trebao da se "buni", a ako već radi bez tih parametara (kao što je slučaj), onda neka bude dovoljno pametan i predpostavi da su nule ako nisu navedeni... :) U svakom slučaju thanx, probaću. --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.23 lanik, -> #14, angel
>> the window title must be initialized BEFORE opening the window: Thanx za reply, ali upravo tako sam i radio; TITLE i INFO se postavljaju pre otvaranja prozora, tako da stvar nije u tome... Možda problemi nastaju kod daljeg menjanja INFO linije, jer se ona update-uje u programu (kada se učita novi fajl, u info liniju ide njegovo ime)... --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.24 lanik, -> #15, dusan
>> ha ha ha, rešio mali da se baci na pisanje aplikacija za MultiGem ;)))))) Ne, nego običnih GEM aplikacija. Kamo sreće da je to i jedini način pisanje aplikacija, ne bi bilo toliko nekompatibilnosti... >> Daj bre, a ni prozor ne znaš da otvoriš ;))) Ja sam tebi postavio prilično lagan problem; ikona koja treba da treperi pri pristupu disku. Ikona koja se neće brljati kada predješ mišem preko nje, koja se neće ispisivati sa line_a, i koja neće da zaglupljuje keyboard pri pomeranju miša... Kad to uradiš, onda ćemo da nastavimo priču o prozorima i vratima... --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.25 lanik, -> #19, madamov
Kada smo već kod "korektno napisanih GEM programa" ima jedna stvar koja me jako interesuje; Kod GEM programa je uobičajeno da se ubacuje novi desktop sa svojim ikonama i objektima. I sve je to jako korisno i lepo. Ali, ako ste nekada pogledali RSC fajl koji ima definiciju novog deska, sigurno ste videli da je taj novi desktop odgovarajuće veličine (tako i mora da bude, u piksel, koliko sam ja shvatio), tj. 640*400 tačaka. Šta se dešava ako imam grafiku veće rezolucije (npr 1280*960 na TT-u)? Da li se postavi samo tih 640*400 tačaka u novi desktop a ostatak ostane stari desk, ili se ostatak "zasivi" patternom desktopa? Mislim, ako pišem program koji treba da radi u SVIM rezolucijama, a hoću da promenim pozadinu desktopa, da li moram u RSC da uključim i "desk objekt" veličine 1280*960 piksela??? ;)) --> Intel: They want to have three classes of memory: --> First class, second class and unavailable...
programiranje.26 madamov, -> #21, lanik
Sad upravo vozio sestru do GENEX apartmana (ko je spomenuo Dafinu? B)) ). Da sam jutros pročitao ovo pre nego što sam krenuo pa da ponesem i skoknem do SC-a. Ovako ostaje za drugi put. Megamax Modulu sam tražio ne znam koliko dugo dok se nisam oladio (čitaj: došao Turbo C), tako da je nemam. Kermite?
programiranje.27 madamov, -> #22, lanik
Odgovor pripremam offline, imam na dosta maila da odgovorim.
programiranje.28 madamov,
Da li neko ima nekakvu dokumentaciju o formatu Metafile-a? Naime, stručnjaci Digital Researcha su nam velikodušno dali mogućnost da Metafile lako napravimo, ali ne postoji VDI funkcija koja ga učitava i interpretira.
programiranje.29 madamov,
Da opet ponovim pitanje, niko mi ne odgovori: ima li ko BILO KAKVU dokumentaciju, README ili bilo šta što govori o formatu Metafile-a?
programiranje.30 dusan, -> #29, madamov
>> Da opet ponovim pitanje, niko mi ne odgovori: ima li ko BILO KAKVU >> dokumentaciju, README ili bilo šta što govori o formatu Metafile-a? Aaaa, pa što nisi odmah rekao! nemam ;)))
programiranje.31 madamov, -> #30, dusan
Ala si mi pomogao! B))))
programiranje.32 steve,
Interesuje me koji ne naj bolji Pascal i C za ST ( ja imam neki Megamax ;) ) i ako vec mogao bi mi vec neko napisati libary rutine za pristup disku i GEM i VDI rutine, ako one postoje u tim bibliotekama (a trebalo bi ;) ). Thanks STeve
programiranje.33 kermit, -> #32, steve
Naj pascal za ST-a je trenutno Hi-Speed pascal. Koliko sam mogao da vidim to je ili Maxon pascal ili njegova 100% kopija. Što se tiče C-a to je Turbo C ili kad stigne eventualno Pure C.
programiranje.34 madamov, -> #32, steve
Pascalom se nisam davno bavio (jedno vreme moj adut je bila Modula 2) ali mislim da je trenutno hit MAXON Pascal. Što se tiče C-a, odgovor je jedan jedini: Turbo C odnosno Pure C, jer je Pure C u stvari naslednik Turbo C-a (pišu ga isti ljudi, samo se firma promenila i Borland im više ne daje dozvolu za korišćenje imena). Pitanje u vezi GEM rutina (VDI je sastavni deo GEM-a, verovatno si hteo da kažeš AES i VDI rutine) mi nije baš najjasnije. Kod Turbo C-a normalno pozivaš GEM funkcije (isto se zovu u svakom C kompajleru, znači isto kao i u Megamax C-u) prethodno uključivši aes.h i vdi.h gde se nalaze neophodne deklaracije i definicije, kao i prototipovi GEM funkcija. A sam kod funkcija se nalazi u TCGEMLIB.LIB biblioteci koju uključiš u svoj Project fajl. Ne znam na koje si funkcije za pristup disku mislio, ali ako to želiš da radiš na nekom nižem nivou od standardnih C funkcija za rad sa fajlovima, neophodno je da uključiš tos.h i koristiš TCTOSLIB.LIB biblioteku da bi to ostvario preko BIOS, XBIOS ili GEMDOS funkcija.
programiranje.35 steve,
Jel×' ikad iko pravio text editor u C-u ili GFA Basic-u? Trebao bi mi source, bilo kakav text editor, samo da postoji kursor i da se moze piskarati, po mogucnosti u GFA basicu, a moze i u C-u...
programiranje.36 madamov, -> #35, steve
Da si se javio pre par meseci, imao sam PD sourceva koliko želiš i među njima bi se našlo i tekst editora. U međuvremenu su mi strašno bile potrebne diskete, pa sam između ostalih i te sa sourcevima ispraznio (tako ti je to kad praktično koristiš takoreći tri kompjutera sa različitim formatima: ST, Spectre i jedan pravi Mac. Koliko se sećam, taj PD softver smo nešto grupno naručivali, možda je neko to i sačuvao. Dalibore?
programiranje.37 steve, -> #36, madamov
> Da si se javio pre par meseci, imao sam PD sourceva koliko zelis i > medu njima bi se naslo i tekst editora. U meduvremenu su mi strasno bile > potrebne diskete, pa sam izmedu ostalih i te sa sourcevima ispraznio (tako Aiiii, sta uradi :( Nema veze, onda cu da ga pisem sam, ali to ce ici i vama na stetu........ Za informaciju ostalima, ovo pisem u SOR-u....i radi! ;)
programiranje.38 madamov, -> #37, steve
>> Nema veze, onda cu da ga pisem sam, ali to ce ici i vama na stetu Editor nije problem napisati, kod njega je problem kako organizovati memoriju, odnosno prostor gde će se tekst smeštati. Najprimitivniji, ali i najjednostavniji način, je da ograničiš broj linija i kolona i da probaš da očepiš koliko ti treba sa jednim nizom, pa ako ne uspe da korisnika pozdraviš sa porukom da proširi memoriju.
programiranje.39 madamov,
Zanima me sledeća stvar: da li će, ako u svom programu pozivam fsel_exinput, ta funkcija automatski pozvati fsel_input na TOS-u čija je verzija manja od 1.4 ili moram da ispitujem verziju TOS-a i onda pozovem sam jednu od ove dve funkcije? Nije mi pri ruci mašina sa TOS verzijom 1.2 da to proverim, ali ako neko zna neka odgovori, da ne pišem programče za proveru i davim vam sa downloadom istog.
programiranje.40 dusan, -> #39, madamov
eh, madamov, to sa fsel exinputom sam se i ja pitao svojevremeno, pa sam odustao u nedostatku literature, a mrzelo me da se bakćem sa tosevima ispod mog (čitaj lanikov ;))). ps BTW ja već furam 4 Mb makinu, ima li neko bolji ovde? ;>> lanik, ti se ne javljaj, kad ubaciš jači tos javi se ;>>>
programiranje.41 madamov, -> #40, dusan
Vidim, moraću ja programče da pišem, nema mi druge. Nema frke, ne treba puno, možda pola sata za program koji sam zamislio, ali ćete morati da mi posle u mail ili ovde pošaljete fajl koji taj program napravi.
programiranje.42 madamov,
Kopajući malo po svojim starim disketama pronađoh tekstove ona dva umetka koje je čarko napisao za Računare ("TOS za programere" i "VDI za programere"). Pitaću ga da li se slaže da to ostavim ovde (odnosno modulatoru u mail, pa da on prebaci u INFO direktorijum), mada ne verujem da bi se naljutio da to učinimo i bez njegove saglasnosti. Da li ste i vi za tako nešto?
programiranje.43 dusan, -> #42, madamov
može, ostavi da vidimo šta je to žarko lupetao tamo ;))
programiranje.44 madamov, -> #43, dusan
To bi trebalo da već odavno imaš u pisanoj formi, izlazilo u Računarima kao umeci. Pozvaću ga danas da ga pitam ima li nešto protiv i ako nema, šaljem.
programiranje.45 ndragan, -> #42, madamov
/ za tako nešto? Yeaaa!
programiranje.46 madamov, -> #45, ndragan
Razgovarao sam sa čaretom, reče da može da se ostavi, nema ništa protiv, samo treba da dopišem tzv. copyright notice čisto reda radi, mada, nikad se ne zna. u svakom slučaju, očekujte nekog od sledećih dana upload.
programiranje.47 madamov,
Ljudi, hajde probajte ovo, naročito oni sa verzijom TOS-a manjom od 1.4, radi se o onoj probi file selecrtora. Ko proba, neka ovde uploaduje onaj OUT fajl koji ovaj program napravi. Prvo se poziva fsel_exinput dok se ne klikne na cancel, a zatim fsel_input takođe dok se ne klikne na cancel. testfsel.prg
programiranje.48 madamov, -> #47, madamov
Ako nekog zanima i source ovog programčića, neka se javi, nije dugačak.
programiranje.49 madamov,
Pripremio sam one tekstove za upload, ostaviću ih posle tri (u vreme jeftinije tarife B))) ) Daliboru u mail pa će on to da prebaci u INFO direktorijum.
programiranje.50 ljubisha, -> #47, madamov
Evo ga fajl. Nadam se da sam pomogao Pozdrav STefan testfsel.out
programiranje.51 madamov, -> #50, ljubisha
Hvala, ako imaš TOS manji od 1,4 onda si sigurno pomogao.
programiranje.52 madamov,
fsel_exinput radi i na starijim verzijama TOS-a (prema ovome što je ostavio ljubisha, radi sigurno na TOS-u 1.2). Drugo je pitanje, da li je to do biblioteke za TOS u Turbo C-u ili je to rešeno sistemom da stariji sistemi jednostavno zanemare parametar za poruku. Ja tipujem na ono prvo, može li diskusija po tom pitanju, a po mogućstvu da neko ovo isto proveri i sa nekim drugim programskim paketom? Dule, jel' može jedna test aplikacija u asembleru?
programiranje.53 madamov,
Ostavio sam pomenute umetke našem dragom modulatoru u mail, ovog trenutka ih izgleda upravo downloaduje. Umeci su u WordPlus formatu i pisani su pomoću Računari kodnog rasporeda, čim modulator još nešto obavi s njima eto ih u direktorijumu.
programiranje.54 ljubisha, -> #52, madamov
Sad se setih. Onaj tvoj prg sam pokrenuo sa dignutim UIS 3.0. Ne znam da li to ima neke veze ali čisto da ti kažem. A ako ti baš treba (kažem **baš**) mogao bih da ga pokrenem i kod ortaka na verziji 1.0 Pozdrav STefan
programiranje.55 umajstorovic, -> #47, madamov
Evo, stiže onaj testfsel.out. Samo,programče nije htelo da radi kada sam mašinu podigao bez little green selector-a (odbio sam n puta bad function #, n->Đ :). Ovo je ispalo kada sam imao LGS instaliran. testfsel.out
programiranje.56 dusan, -> #52, madamov
>> Dule, jel' može jedna test aplikacija u asembleru? Može može, baš ću da probam ovih dana da uradim fsel exinput iz čistog mašinca, dakle bez makroa iz assemblera i šta ti ja znam. Napominjem da svi koji budu testirali program, a imaju tos ispod 1.4 OBAVEZNO isključe sve žive fajl selectore jer oni imaju svoje rutine za inteligentno pretraživanje direktorijuma a bogami i samog poziva. Ako ne verujete, da vam kažem da sam probao na sve žive i nežive načine da pozovem (i)legalno UIS 3 u nameri da ga oborim i sve testove je prošao! Uključujući i poziv fajl selectora bez ikakvih bafera, što znači da on ima svoje bafere za pathove i ostalo.. !!!! Neverovatno ali istinito, dakle najbolje da testirate programče na čistoj mašini. ps Miki, nateraj lanika da testira, pa on ima 1.2 tos. Samo njega naterati da ne digne onih 1 Mb auto foldera i još toliko acc-a... ;)))))
programiranje.57 madamov, -> #54, ljubisha
Leleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!! Ne da ima veze, nego ... !!! Zato je i uspeo poziv, jer čim imaš UIS ili neki drugi alternativni file selector on zameni standardni TOS file selector i onda je normalno (pošto je pisan posle TOS-a 1.4) da ima u sebi handler i za fsel_exinput.
programiranje.58 madamov, -> #55, umajstorovic
Sve je jasno, ovi što su pisali Turbo C se nisu potrudili da u biblioteku ubace patch za stare verzije TOS-a, znači mora da se proverava verija TOS-a, pa da se poziva odgovarjuća funkcija za file select. Hvala. Za Little Green Selector važi isto što i za UIS, oni sami handluju novi file selector na TOS verzijama koje ga nemaju u sebi.
programiranje.59 madamov, -> #56, dusan
Ne moraš da se trudiš da pišeš, vidi se iz prethodnih poruka zašto. Nego, sad me zanima nešto drugo: da li UIS i LGS, a i ostali alternativni file selektori, instaliraju neki cookie ili nešto slično čime jave da su tu i da se slobodno može pozvati fsel_exinput? Doduše, n ije teško pronaći verziju TOS-a pomoću jedne sistemske promenljive, pa se adekvatno ponašati, ali čisto informacije radi ko zna neka odgovori.
programiranje.60 madamov,
Eno vam umeci u INFO direktorijumu, pa navalite na download, šta čekate?
programiranje.61 ljubisha,
Posle pretrpljene drugarske kritike ;) pokrenuo sam ono programče bez UIs-a. U stvari nisam ga pokrenuo zato što je prijavljivalo FALCHE FUNKTIONS # i samo je reset pomogao. čao mi je zbog dezinformacije :) Pozdrav STefan
programiranje.62 dusan, -> #61, ljubisha
dakle definitivno fsel exinput ne radi na svim tosevima, već mora da se radi malo grananje pre toga, u zavisnosti dal je ispod 1.4.
programiranje.63 madamov, -> #62, dusan
Definitivno i vrlo glupo, mogli su bar u biblioteku da ubace to grananje.
programiranje.64 lanik, -> #53, madamov
Umeci su davnih dana u direktorijumu INFO...
programiranje.65 lanik, -> #56, dusan
Heh, sada nema potrebe - zna se da ne radi, ali me živo interesuje ko još (osim č.B.) koristi TOS fajl selektor a pogotovu ako je TOS < 1.4 ??? ;)))
programiranje.66 lanik,
miki je negde pitao, ali nisam mogao da nadjem koja je to poruka, pa evo odgovora bez tačnog REPLY-ja... Da, UIS III instalira COOKIE.
programiranje.67 ndragan, -> #52, madamov
/ fsel_exinput radi i na starijim verzijama TOS-a (prema ovome što je Možda je malo kasno ali ajde - javlja nešto na švapskom da ne valja "Funktion #'. Imam matoru makinu, CheckST kaže dos 19, a ono drugo 1.02., 1040 STf bez harda, skart/kolor_tv, ROM od 27.04.87. Digao sam makinu jednom bez ičega a jednom pod SA3 0 - isto, pomaže samo malo sivo dugme sa stražnje strane levo. onaj *.OUT fajl što je probao da napravi postoji i ima dužinu 0. Blago meni, prepravi ga da prvo proveri da li ta funkcija postoji. Bue_ Ndragan
programiranje.68 madamov, -> #64, lanik
Vidim, ali ga slabo downloaduju. B)))
programiranje.69 madamov, -> #65, lanik
Ne znam ko, ali znam da ja ni na TOS 1.4 ne koristim sistemski file selector, već UIS, mnogo mu lepe one funkcije zqa manipulaciju fajlovima, zbog toga držim i onaj ACC što ga poziva.
programiranje.70 madamov, -> #66, lanik
Hvala, pitanje je bilo čisto informativno. Drago mi je da je bar autor UIS-a mislio na nas.
programiranje.71 madamov, -> #67, ndragan
Kasno jeste, ipak hvala. Samo, ne postoji način da proveriš da li funkcija postoji, a funkcija bi trebalo da vrati 0 ako dođe do greške, a ja sam se tome nadao. Ovako TOS javi da funkcija ne postoji, ali je nemoguć regularan izalazak iz programa u tom slučaju, već nasilan, kao što se i dešava. Više nije ni bitno, mora da se prvo proveri verzija TOS-a, pa tek onda poziv, uz proveru da li je instaliran neki od alternativnih file selectora. Ovo zadnje se više ni ne isplati samo zbog jednog stringa kao poruke korisniku. Vrlo glupo od strane Atari Corp. ili bar od tvoraca raznih programskih paketa, ali šta je tu je.
programiranje.72 lanik, -> #71, madamov
Verovatno ljudi u Atari Coorp misle da više niko u civilizovanom svetu (a verovatno je to i tačno, jer ne znam koliko se mi ubrajamo u "civilizovani svet" :) ) nema TOS manji od 1.4...
programiranje.73 madamov, -> #72, lanik
Mogao si na mreži da vidiš da ima i Amera koji još koriste TOS 1.0, samo su nešto rapidno u zadnje vreme počeli da ga menjaju (pojeftinio TOS 1.4, šta li).
programiranje.74 umajstorovic,
Jel neko zna kako mogu da očitavam stanje tastera na tastaturi? Meni konkretno treba vreme kada je neki taster pritisnut i kada je pušten.
programiranje.75 madamov, -> #74, umajstorovic
>>Jel neko zna kako mogu da očitavam stanje tastera na tastaturi? Meni >>konkretno treba vreme kada je neki taster pritisnut i kada je pušten. Mislim da ćeš moći ovo da uradiš preko registara ACIA čipa za komunikaciju sa tastaturom. žitaj bajtove sa ovih lokacija: $FFFC00 Keyboard ACIA control $FFFC02 Keyboard ACIA data Na ovim adresama se nalazi po jedan bajt informacija koje šalje tastaturni procesor. Mislim da se na data adresi dobija scan code trenutno pritisnutog tastera, ali nemoj da mi veruješ na reč, već proveri sam (Turbo Debugger je veoma zgodan za to), ja sam dosta davno kopao po ovim lokacijama. Kad budeš čitao podatke sa ovih adresa, mislim da je potrebno da to radiš u Supervisor režimu.
programiranje.76 dusan, -> #75, madamov
>>sa tastaturom. žitaj bajtove sa ovih lokacija: >> $FFFC00 Keyboard ACIA control >> $FFFC02 Keyboard ACIA data NEEEEEEEEEEE!! NIKAKO!!!!!! Ove lokacije, vervali ili ne, SME SAMO SISTEM DA žITA. Dakle READ SISTEM ONLY. Možete i vi da čitate ali onda će biti onog poznatog efekta, ja mrdnem miša o ono bingbiiibibiibiingggg u bafer tastaturi.
programiranje.77 madamov, -> #76, dusan
Ne znam kako, ali ja iz Cđa jednom davnom čitao sa tih lokacija i nije mi se miš zaglavljivao. A i Turbo Debugger lepo čita sa tih lokacija i ne zaglavljuje se. Ti si Dule, možda, hteo nešto i da upisuješ, možda, tamo, pa otud zaglavljivanje?
programiranje.78 tigor,
Da li je bag ili... Radi se naime o sledecem: RCS (Resource Construction Set) koji koristim ne dozvoljava G_IMAGE objekat unutar dijaloga. Sve lepo radi ali kada treba da se ucita slika, program javi "MEMORY PANIC!!!" ili nesto vec slicno i zatim izleti nekoliko bombi ili jednostavno usledi reset. Mislio sam da moja ver- zija ima neki bag pa sam ponovo pokupio program iz drugog izvora ali... Sve se ponovilo! Zna li neko o cemu se radi ili jos bolje, ukoliko je sam program bagovan, zna li neko neki drugi RCS koji kruzi okoloi koji dozvoljava G_IMAGE ili G_ICON, svejedno. Unapred zahvalan...
programiranje.79 madamov, -> #78, tigor
Za početak, reci nam koji RSC koristiš? Ja koristim dva i jedan ima editovanje, a drugi učitavanje ikona i image. Pošto su i jedan i drugi loši u tome, ja u glavnom koristim "pešački" oblik, ugradim ikone u C kod.
programiranje.80 tigor, -> #79, madamov
Radi se o GEM Resource Construction Set verzija 2.1... I sta sad?
programiranje.81 gkod,
Evo vam GFABASIC 2.xx.
programiranje.82 madamov, -> #81, gkod
Mogao si to da okačiš Daliboru u mail pa da on prebaci u direktorijum. Ovako će imati manji download count. B)))
programiranje.83 madamov, -> #80, tigor
Nisam čuo za takav, verovatno misliš na Digital Researchov RCS2. Ako se dobro sećam pitao si kako da edituješ ikone. E u njemu nikako, on može samo da učita fajl sa ikonom ili bit imageom. Onaj NRSC može da edituje ikone.
programiranje.84 lanik, -> #81, gkod
P>> Evo vam GFABASIC 2.xx. A jel' sa kompajlerom ili ne? Mrzi me da downloadujem da bi proverio? ;)))
programiranje.85 gkod,
GFA BASIC 2.02 je kompletan. Ima i kompajler. Skinuo sam ga sa kertidza. Naravno mog.
programiranje.86 madamov, -> #85, gkod
I modulator ga već ubacio u direktorijum. Svaka čast na brzini.
programiranje.87 bojs,
Reply 14.895, etc.etc, madamov: >>Ok, sad kad smo razbistrili ovo, mogao bi neko ko je upoznat da nam u temi >>jezici ili programiranje objasni najznačajnije razlike između navedenih >>verzija. Ja nisam davno radio u GFA Basicu, ali me onako sentimentalno >>interesuje. Samo ukratko, verovatno svi znate šta je 3.07. E, sad, 3.50 u odnosu na 3.07 ima gomilu naredbi za rad sa matricama, i ništa više. To, samo po sebi, nije značajno nekom ko se ne bavi matricama, ali je daleko značajnije da su istrebljene mnoge bubice koje su se vukle po verzijama 3.0x, pa i u 3.07. Kažem, mnoge, ali ne i sve: recimo, poziv EVNT_MULTI napravi ršum sa varijablama tipa INT i LONG, srećom, stringove ne dira :)). Verziju 3.60 nisam probao, kažu da je to isto što i 3.50, samo STE (valjda beše i TT) kompatibilno. O verziji 4.0 ne znam ništa (za sada :))).
programiranje.88 madamov, -> #87, bojs
Hvala na odgovoru, mnogo sam voleo GFA Basic, vidim da i dalje ima svoje bubice koje mu daju šarm.
programiranje.89 bojs, -> #88, madamov
>> Hvala na odgovoru, mnogo sam voleo GFA Basic, vidim da i dalje ima svoje >>bubice koje mu daju šarm. U znak zahvalnosti, mogao bi da napišeš par reči o razlikama raznih verzija TC-a, pošto se rešavam da počnem da koristim dotični :)))
programiranje.90 madamov, -> #89, bojs
****** U znak zahvalnosti, mogao bi da napišeš par reči o razlikama raznih verzija TC-a, pošto se rešavam da počnem da koristim dotični :))) ****** Ne može se reći da nema bitnih razlika, ima ih, ali se samo par njih odražava na to da moraš da intervenišeš u source-u, i to kod prelaska sa verzije 1.0 na verziju 1.1. Ostale razlike se svode na poboljšanje brzine kompajliranja, smanjivanju veličine izvršnog fajla, dodavanje novih funkcija u Extension biblioteci i slično. Ja sam kod TC samo u jednom slučaju morao da intervenišem u svojim sorsevima, i to samo kod korišćenja GEM biblioteke. Naime, promenjena je jedna deklaracija u OBJECT strukturi, polje ob_spec je od char pointera ili longa promenjeno u union, tako da se sada umesto koriščenja cast operatora za pristup poljima, recimo, TEDINFO strukture koristi sekvenca: dialog[OBJEKAT].ob_spec.tedinfo->željeno_polje; gde je dialog deklarisan kao OBJECT dialog. Ako poznaješ GEM, mislim da ti je jasno o čemu se radi. Uporedi AES.H kod verzija 1.0 i 1.1 i biće ti mnogo jasnije. Ako se još nekog detalja setim, napisaću.
programiranje.91 bojs,
Jedno pitanjce: kako u C-u pročitati sadržaj memorijske lokacije FFFA01 ? Par napomena: -Adresa se nalazi u I/O području -Supexec NE pomaže -GFA Basic je 'ladno' čita najobičnijim PEEK Ili, alternativno, kako drugačije pročitati stanje Carrier-a na serijskom portu?
programiranje.92 bojs, -> #91, bojs
Službeni demant na postavljeno pitanje, sredio sam stvar :))). Evo vam nova verzija DIALER-a, ovaj put pisan u C-u, i ima interni ZMODEM, koji ne radi u pozadini (za sada :))). Mrzi me sada da pišem novo uputstvo, stisnite HELP u terminal modu i sve će vam biti jasno. Očekujem izveštaj o bagovima (nemojte da budete previše strogi, ovo mi je, ipak, prvi program pisan u C-u :))) dialer.lzh
programiranje.93 bojs, -> #92, bojs
Da, zaboravio sam jednu sitnicu, ko nema MNP modem, neka obavezno promeni BAUD RATE u DIALER.CFG, pošto je setovan na 9600.
programiranje.94 madamov, -> #92, bojs
E, je** ga, ja ti već spremio odgovor, ide u sledećoj poruci. Možda ti da još neke ideje.
programiranje.95 madamov, -> #92, bojs
E, još i ovo, dobru si problematiku uzeo za svoj prvi C program.
programiranje.96 madamov, -> #91, bojs
****** Jedno pitanjce: kako u C-u pročitati sadržaj memorijske lokacije FFFA01 ? ****** Ja sam ladno iz C-a čitao vrednosti memorijskih lokacija iz I/O područja (radilo se o lokacijama gde su ACIA čipovi za tastaturu upisivali svoje vrednosti) i to pomoću obične funkcije za peek. Pre toga se moralo ući u Superviser mod. Nisam pozivao Supexec. Evo funkcije, pa ti vidi: char peek_byte(long address) { long save; char ret; save = Super(0L); /* nisam siguran da sam ubo tačno ime GEMDOS funkcije */ ret = *(char *) address; Super(save); return ret; } Ovo mi je radilo za sve uključujući i I/O područje i područje sistemskih promenljivih.
programiranje.97 ndragan, -> #91, bojs
/ Jedno pitanjce: kako u C-u pročitati sadržaj memorijske lokacije FFFA01 ? / -GFA Basic je 'ladno' čita najobičnijim PEEK Da se napiše GfA Bašić Emulator?
programiranje.98 bojs, -> #96, madamov
>>char peek_byte(long address) >>{ >> long save; >> char ret; >> >> save = Super(0L); /* nisam siguran da sam ubo tačno ime GEMDOS funkcije >>*/ >> ret = *(char *) address; <= #### Da, ovde je bio fazon #### >> Super(save); >> >> return ret; >>} Ne baš identično, ali VRLO slično sam rešio problem, sa Supexec :)) Thanks, anyway :)))
programiranje.99 madamov, -> #98, bojs
Nema na čemu, ja sam uvek izbegavao da koristim Supexec za tako sitnu stvar kao što je jedan PEEK.
programiranje.100 lanik,
Baš sam se setio malopre, pa rekoh ajde da pitam "nadležne"; Pre izvesnog vremena, pokrenut je projekt pisanja rutine koja bi svirala semplove. Koliko se sećam, Dule je dao mašinski kod koji je Miki trebao da "poveže" sa Turbo C-om. Znam da je bilo nekih problema sa predajom parametara M/C programu, ali se ne sećam da li se to razrešilo ili ne? I šta se desilo sa tim projektom? Da li je potpuno prekinut, privremeno stopiran, ili nešto treće? Da li bi bilo moguće dobiti taj M/C kod i neki opis (Miki?) jer možda ima neko drugi ko bi ovaj posao priveo kraju? pozdrav, Dalibor --> Keyboard? How Quaint!