programiranje.1dusan,
ljudi, jel vam treba programče koje prilikom starta Zmodem-a aktivira par
loptica koje skakuću po ekranu, čisto da ne bi bio monoton onaj ekran od
zmodema sa parametrima.
programiranje.2harley,
-> #1, dusanSto da ne ?
programiranje.3dusan,
-> #2, harleyok stiže za koji dan, samo još malo da preuredim rutine...
programiranje.4ljubisha,
-> #1, dusan>ljudi, jel vam treba programče koje prilikom starta Zmodem-a aktivira par
Ej meni treba ono programče od 300 bajta. Jel se sećaš ili da ti
šaljem parametre?
programiranje.5madamov,
Ostavljam ovde poruku, mada bi po logici trebalo u help.etc ili u soft.etc,
ali radi se o Application Construction Set-u koji je, ipak, strogo programerska
alatka. Ima li ko to? Vrlo sam zainteresovan. žak sam imao ideju da sam tako
nešto napišem, ali to je projekat za koji bi mi trebalo dosta vremena, a ljudi
ga već napisali, pa bih da vidim kakav je.
programiranje.6dusan,
jel ima neko source u bilo kom jeziku zmodema, dosadilo mi bre više, ima da ga
uradim u backgroundu makar mi to bilo poslednje
programiranje.7bojs,
-> #6, dusan>>jel ima neko source u bilo kom jeziku zmodema, dosadilo mi bre više, ima da
ga
>>uradim u backgroundu makar mi to bilo poslednje
Imam ja, to sam ti rekao pre nekoliko meseci u 'Slaviji' (onda kada sam ti
dao disketu sa 'Platine.Prg' :))), ali, na tvoju (i moju) žalost, u C-u.
Da je u GFA Basic-u, daaaaaavno bi on meni (i tebi :)) radio u pozadini.
programiranje.8dusan,
-> #7, bojsajde bojs ako to nije mnogo dugačko, pošaljni mi ga na mail da vidim ja kako to
njesra radi, možda je lakše napisati nov program nego renovirati stari ;))
programiranje.9madamov,
-> #8, dusan Dule, pošalji mail Kandi, mislim da je sačuvao svoju beta verziju Ghots-a
koji je trebalo da ima Zmodem u pozadini. Source je takođe u C-u.
programiranje.10madamov,
Onaj Application Constructor Set je izgleda odlična stvar. Može da napravi
object fajl koji polinkujete sa omiljenim linkerom iz omiljenog C paketa, a
pravi i C source koji Pure C/Turbo C mogu direktno da progutaju. U njemu može
sve, on je ujedno i RCS i nešto više. Ne znam za vas, ali ja od kad na Mac-u
videh Prototyper željno čekam nešto takvo za ST. Izgleda da je ACS konačno
takva stvar. Kermite, ima li novosti oko nabavke ovoga?
programiranje.11madamov,
-> #10, madamov Zaboravih, Kermite možeš li da nađeš Pure C?
programiranje.12lanik,
Jaoooo, tvorce GEM-a bi trebalo obesiti! Mučim se danima, ajde ako
neko zna, kako se pravilno postavlja INFO linija prozorima.
Lepo sve uradim kako treba i radi dok je prozor aktivan, ali čim
predjem na drugi prozor, INFO linija se zabrljavi sa nekim trash
karakterima... Kada se vratim (WM_TOPPED) sve se obnovi kako treba, ali me
živo interesuje šta se zablesavi kada se toppuje ;)) neki drugi prozor???
zar nije potrebno reći samo:
wind_set( whandle, WF_INFO, info );
gde je "info" text info linije
pa onda
wind_open( ... );
pozdrav,
zbunjeni ja.
--> Keyboard? How Quaint!
programiranje.13madamov,
-> #12, lanik
S kojim to jezikom i kompajlerom imaš problema? Osnovna greška koju
sam primetio je (ako je u pitanju C) da imaš nedovoljan broj parametara u
pozivu wind_set. Funkcija ima sintaksu:
int wind_set(int handle,int field,int w1,int w2,int w3,int w4)
Kade je filed=WF_INFO postavljaš string za info liniju. U tom slučaju
prenose se parametri w1 i w2 koji se zajedno tretiraju kao char *. Kako to
zahteva neku računicu većina kompajlera (takoreći svi) dozvoljavaju da
napišeš:
wind_set(handle, WF_INFO, "Ovo je moj prozor", 0, 0);
a tebi nedostaju ove dve nule na kraju kao parametri. Zašto se pojavljuju
neki bezvezni karakteri u info liniji? Zbog te dve nule, jer se sa stacka
pokupe još dve vrednosti (koje ti nisi ubacio jer nemaš nule) pa pointer
pokazuje negde bez veze. Ako nije u pitanju C kompajler, onda je verovatno
u pitanju i to što pointer na string teba da razbiješ u dva integera gde bi
high word išlo u w1, a low word u w2 i tako pozvoeš wind_set.
programiranje.14angel,
-> #12, lanik
There is one common bug in using wind_open. If the NAME feature is
specified, then the window title must be initialized BEFORE opening the
window:
wind_set(handle, WF_NAME, ADDR(title), 0, 0);
If you don't do this, you may get gibberish in the NAME area or the
system may crash. Likewise, if you have specified the INFO feature, you
must make a wind_set call for WF_INFO before opening the window.
Note that ADDR() specifies the 32-bit address of title. This expression
is portable to other (Intel-based) GEM systems. If you don't care about
portability, then &title[0], or just title alone will work fine on the
ST.
(progem)
That's it!
Bye!
ADejan
programiranje.15dusan,
ha ha ha, rešio mali da se baci na pisanje aplikacija za MultiGem ;))))))
Daj bre, a ni prozor ne znaš da otvoriš ;))) Sa vratima se ipak bolje snalazi
;))
programiranje.16kermit,
-> #10, madamov Nema
programiranje.17kermit,
-> #11, madamov Još ga niko nije najavio. Kasne mi programi jer ovaj tip iz Belgije izgleda
radi samo igre. Zadnji uslužni program mi je UVK 5.30
programiranje.18madamov,
-> #14, angel Ne znam da li je bug ili feature, ali je sasvim logično da pre
otvaranja prozora koji ima NAME i INFO njih i inicijalizuješ sa wind_set.
programiranje.19madamov,
-> #15, dusan Nije to samo za MultiGEM, programi koji su korektno napisani za GEM
rade savršeno i sa MultiGEM-om, ne postoji poseban način pisanja programa
za MultiGEM u odnosu na GEM.
programiranje.20madamov,
-> #16, kermitŠteta. Javi čim stigne, obavezno!
programiranje.21lanik,
-> #11, madamov
ja mogu da nadjem Pure C (isto i Signum 3 i MultiTOS) ali mi čovek u
razmenu traži _bilo koju noviju verziju module_ od Megamax-ove 1.0.
I daj da dodjem do tog FSMGDOS-a, pa da mu pošaljem, možda ga
oraspoložim (podmitim? ;)) ) da mi da Pure C?
--> Intel: They want to have three classes of memory:
--> First class, second class and unavailable...
programiranje.22lanik,
-> #13, madamov
>> a tebi nedostaju ove dve nule na kraju kao parametri.
Hm, a ja shvatio da dalji parametri ne moraju da budu navedeni? Ako
su mu potrebni, onda bi trebao da se "buni", a ako već radi bez tih
parametara (kao što je slučaj), onda neka bude dovoljno pametan i
predpostavi da su nule ako nisu navedeni... :)
U svakom slučaju thanx, probaću.
--> Intel: They want to have three classes of memory:
--> First class, second class and unavailable...
programiranje.23lanik,
-> #14, angel
>> the window title must be initialized BEFORE opening the window:
Thanx za reply, ali upravo tako sam i radio; TITLE i INFO se
postavljaju pre otvaranja prozora, tako da stvar nije u tome...
Možda problemi nastaju kod daljeg menjanja INFO linije, jer se ona
update-uje u programu (kada se učita novi fajl, u info liniju ide njegovo
ime)...
--> Intel: They want to have three classes of memory:
--> First class, second class and unavailable...
programiranje.24lanik,
-> #15, dusan
>> ha ha ha, rešio mali da se baci na pisanje aplikacija za MultiGem ;))))))
Ne, nego običnih GEM aplikacija. Kamo sreće da je to i jedini način
pisanje aplikacija, ne bi bilo toliko nekompatibilnosti...
>> Daj bre, a ni prozor ne znaš da otvoriš ;)))
Ja sam tebi postavio prilično lagan problem; ikona koja treba da
treperi pri pristupu disku. Ikona koja se neće brljati kada predješ mišem
preko nje, koja se neće ispisivati sa line_a, i koja neće da zaglupljuje
keyboard pri pomeranju miša...
Kad to uradiš, onda ćemo da nastavimo priču o prozorima i vratima...
--> Intel: They want to have three classes of memory:
--> First class, second class and unavailable...
programiranje.25lanik,
-> #19, madamov
Kada smo već kod "korektno napisanih GEM programa" ima jedna stvar
koja me jako interesuje;
Kod GEM programa je uobičajeno da se ubacuje novi desktop sa svojim
ikonama i objektima. I sve je to jako korisno i lepo. Ali, ako ste nekada
pogledali RSC fajl koji ima definiciju novog deska, sigurno ste videli da je
taj novi desktop odgovarajuće veličine (tako i mora da bude, u piksel,
koliko sam ja shvatio), tj. 640*400 tačaka. Šta se dešava ako imam grafiku
veće rezolucije (npr 1280*960 na TT-u)? Da li se postavi samo tih 640*400
tačaka u novi desktop a ostatak ostane stari desk, ili se ostatak "zasivi"
patternom desktopa? Mislim, ako pišem program koji treba da radi u SVIM
rezolucijama, a hoću da promenim pozadinu desktopa, da li moram u RSC da
uključim i "desk objekt" veličine 1280*960 piksela??? ;))
--> Intel: They want to have three classes of memory:
--> First class, second class and unavailable...
programiranje.26madamov,
-> #21, lanik Sad upravo vozio sestru do GENEX apartmana (ko je spomenuo Dafinu? B)) ).
Da sam jutros pročitao ovo pre nego što sam krenuo pa da ponesem i skoknem do
SC-a. Ovako ostaje za drugi put. Megamax Modulu sam tražio ne znam koliko dugo
dok se nisam oladio (čitaj: došao Turbo C), tako da je nemam. Kermite?
programiranje.27madamov,
-> #22, lanik Odgovor pripremam offline, imam na dosta maila da odgovorim.
programiranje.28madamov,
Da li neko ima nekakvu dokumentaciju o formatu Metafile-a? Naime,
stručnjaci Digital Researcha su nam velikodušno dali mogućnost da Metafile lako
napravimo, ali ne postoji VDI funkcija koja ga učitava i interpretira.
programiranje.29madamov,
Da opet ponovim pitanje, niko mi ne odgovori: ima li ko BILO KAKVU
dokumentaciju, README ili bilo šta što govori o formatu Metafile-a?
programiranje.30dusan,
-> #29, madamov>> Da opet ponovim pitanje, niko mi ne odgovori: ima li ko BILO KAKVU
>> dokumentaciju, README ili bilo šta što govori o formatu Metafile-a?
Aaaa, pa što nisi odmah rekao!
nemam ;)))
programiranje.31madamov,
-> #30, dusan
Ala si mi pomogao! B))))
programiranje.32steve,
Interesuje me koji ne naj bolji Pascal i C za ST ( ja imam neki
Megamax ;) ) i ako vec mogao bi mi vec neko napisati libary
rutine za pristup disku i GEM i VDI rutine, ako one postoje
u tim bibliotekama (a trebalo bi ;) ).
Thanks
STeve
programiranje.33kermit,
-> #32, steve Naj pascal za ST-a je trenutno Hi-Speed pascal. Koliko sam mogao da vidim
to je ili Maxon pascal ili njegova 100% kopija. Što se tiče C-a to je Turbo C
ili kad stigne eventualno Pure C.
programiranje.34madamov,
-> #32, steve
Pascalom se nisam davno bavio (jedno vreme moj adut je bila Modula 2)
ali mislim da je trenutno hit MAXON Pascal. Što se tiče C-a, odgovor je
jedan jedini: Turbo C odnosno Pure C, jer je Pure C u stvari naslednik
Turbo C-a (pišu ga isti ljudi, samo se firma promenila i Borland im više ne
daje dozvolu za korišćenje imena). Pitanje u vezi GEM rutina (VDI je
sastavni deo GEM-a, verovatno si hteo da kažeš AES i VDI rutine) mi nije
baš najjasnije. Kod Turbo C-a normalno pozivaš GEM funkcije (isto se zovu u
svakom C kompajleru, znači isto kao i u Megamax C-u) prethodno uključivši
aes.h i vdi.h gde se nalaze neophodne deklaracije i definicije, kao i
prototipovi GEM funkcija. A sam kod funkcija se nalazi u TCGEMLIB.LIB
biblioteci koju uključiš u svoj Project fajl. Ne znam na koje si funkcije
za pristup disku mislio, ali ako to želiš da radiš na nekom nižem nivou od
standardnih C funkcija za rad sa fajlovima, neophodno je da uključiš tos.h
i koristiš TCTOSLIB.LIB biblioteku da bi to ostvario preko BIOS, XBIOS ili
GEMDOS funkcija.
programiranje.35steve,
Jel×' ikad iko pravio text editor u C-u ili GFA Basic-u?
Trebao bi mi source, bilo kakav text editor, samo da postoji kursor
i da se moze piskarati, po mogucnosti u GFA basicu, a moze i u C-u...
programiranje.36madamov,
-> #35, steve
Da si se javio pre par meseci, imao sam PD sourceva koliko želiš i
među njima bi se našlo i tekst editora. U međuvremenu su mi strašno bile
potrebne diskete, pa sam između ostalih i te sa sourcevima ispraznio (tako
ti je to kad praktično koristiš takoreći tri kompjutera sa različitim
formatima: ST, Spectre i jedan pravi Mac. Koliko se sećam, taj PD softver
smo nešto grupno naručivali, možda je neko to i sačuvao. Dalibore?
programiranje.37steve,
-> #36, madamov
> Da si se javio pre par meseci, imao sam PD sourceva koliko zelis i
> medu njima bi se naslo i tekst editora. U meduvremenu su mi strasno bile
> potrebne diskete, pa sam izmedu ostalih i te sa sourcevima ispraznio (tako
Aiiii, sta uradi :( Nema veze, onda cu da ga pisem sam, ali to ce ici
i vama na stetu........
Za informaciju ostalima, ovo pisem u SOR-u....i radi! ;)
programiranje.38madamov,
-> #37, steve
>> Nema veze, onda cu da ga pisem sam, ali to ce ici i vama na stetu
Editor nije problem napisati, kod njega je problem kako organizovati
memoriju, odnosno prostor gde će se tekst smeštati. Najprimitivniji, ali i
najjednostavniji način, je da ograničiš broj linija i kolona i da probaš da
očepiš koliko ti treba sa jednim nizom, pa ako ne uspe da korisnika
pozdraviš sa porukom da proširi memoriju.
programiranje.39madamov,
Zanima me sledeća stvar: da li će, ako u svom programu pozivam
fsel_exinput, ta funkcija automatski pozvati fsel_input na TOS-u čija je
verzija manja od 1.4 ili moram da ispitujem verziju TOS-a i onda pozovem
sam jednu od ove dve funkcije? Nije mi pri ruci mašina sa TOS verzijom 1.2
da to proverim, ali ako neko zna neka odgovori, da ne pišem programče za
proveru i davim vam sa downloadom istog.
programiranje.40dusan,
-> #39, madamoveh, madamov, to sa fsel exinputom sam se i ja pitao svojevremeno, pa sam
odustao u nedostatku literature, a mrzelo me da se bakćem sa tosevima ispod mog
(čitaj lanikov ;))).
ps BTW ja već furam 4 Mb makinu, ima li neko bolji ovde? ;>> lanik, ti se ne
javljaj, kad ubaciš jači tos javi se ;>>>
programiranje.41madamov,
-> #40, dusan
Vidim, moraću ja programče da pišem, nema mi druge. Nema frke, ne
treba puno, možda pola sata za program koji sam zamislio, ali ćete morati
da mi posle u mail ili ovde pošaljete fajl koji taj program napravi.
programiranje.42madamov,
Kopajući malo po svojim starim disketama pronađoh tekstove ona dva
umetka koje je čarko napisao za Računare ("TOS za programere" i "VDI za
programere"). Pitaću ga da li se slaže da to ostavim ovde (odnosno
modulatoru u mail, pa da on prebaci u INFO direktorijum), mada ne verujem
da bi se naljutio da to učinimo i bez njegove saglasnosti. Da li ste i vi
za tako nešto?
programiranje.43dusan,
-> #42, madamovmože, ostavi da vidimo šta je to žarko lupetao tamo ;))
programiranje.44madamov,
-> #43, dusan
To bi trebalo da već odavno imaš u pisanoj formi, izlazilo u
Računarima kao umeci. Pozvaću ga danas da ga pitam ima li nešto protiv i
ako nema, šaljem.
programiranje.45ndragan,
-> #42, madamov/ za tako nešto?
Yeaaa!
programiranje.46madamov,
-> #45, ndragan
Razgovarao sam sa čaretom, reče da može da se ostavi, nema ništa
protiv, samo treba da dopišem tzv. copyright notice čisto reda radi, mada,
nikad se ne zna. u svakom slučaju, očekujte nekog od sledećih dana upload.
programiranje.47madamov,
Ljudi, hajde probajte ovo, naročito oni sa verzijom TOS-a manjom od 1.4,
radi se o onoj probi file selecrtora. Ko proba, neka ovde uploaduje onaj OUT
fajl koji ovaj program napravi. Prvo se poziva fsel_exinput dok se ne klikne na
cancel, a zatim fsel_input takođe dok se ne klikne na cancel.
testfsel.prgprogramiranje.48madamov,
-> #47, madamov Ako nekog zanima i source ovog programčića, neka se javi, nije dugačak.
programiranje.49madamov,
Pripremio sam one tekstove za upload, ostaviću ih posle tri (u vreme
jeftinije tarife B))) ) Daliboru u mail pa će on to da prebaci u INFO
direktorijum.
programiranje.50ljubisha,
-> #47, madamov Evo ga fajl. Nadam se da sam pomogao
Pozdrav STefan
testfsel.outprogramiranje.51madamov,
-> #50, ljubisha Hvala, ako imaš TOS manji od 1,4 onda si sigurno pomogao.
programiranje.52madamov,
fsel_exinput radi i na starijim verzijama TOS-a (prema ovome što je ostavio
ljubisha, radi sigurno na TOS-u 1.2). Drugo je pitanje, da li je to do
biblioteke za TOS u Turbo C-u ili je to rešeno sistemom da stariji sistemi
jednostavno zanemare parametar za poruku. Ja tipujem na ono prvo, može li
diskusija po tom pitanju, a po mogućstvu da neko ovo isto proveri i sa nekim
drugim programskim paketom? Dule, jel' može jedna test aplikacija u asembleru?
programiranje.53madamov,
Ostavio sam pomenute umetke našem dragom modulatoru u mail, ovog trenutka
ih izgleda upravo downloaduje. Umeci su u WordPlus formatu i pisani su pomoću
Računari kodnog rasporeda, čim modulator još nešto obavi s njima eto ih u
direktorijumu.
programiranje.54ljubisha,
-> #52, madamov Sad se setih. Onaj tvoj prg sam pokrenuo sa dignutim UIS 3.0. Ne znam da li
to ima neke veze ali čisto da ti kažem. A ako ti baš treba (kažem **baš**)
mogao bih da ga pokrenem i kod ortaka na verziji 1.0
Pozdrav STefan
programiranje.55umajstorovic,
-> #47, madamov Evo, stiže onaj testfsel.out. Samo,programče nije htelo da radi kada sam
mašinu podigao bez little green selector-a (odbio sam n puta bad function #,
n->Đ :). Ovo je ispalo kada sam imao LGS instaliran.
testfsel.outprogramiranje.56dusan,
-> #52, madamov>> Dule, jel' može jedna test aplikacija u asembleru?
Može može, baš ću da probam ovih dana da uradim fsel exinput iz čistog mašinca,
dakle bez makroa iz assemblera i šta ti ja znam.
Napominjem da svi koji budu testirali program, a imaju tos ispod 1.4 OBAVEZNO
isključe sve žive fajl selectore jer oni imaju svoje rutine za inteligentno
pretraživanje direktorijuma a bogami i samog poziva. Ako ne verujete, da vam
kažem da sam probao na sve žive i nežive načine da pozovem (i)legalno UIS 3 u
nameri da ga oborim i sve testove je prošao! Uključujući i poziv fajl selectora
bez ikakvih bafera, što znači da on ima svoje bafere za pathove i ostalo.. !!!!
Neverovatno ali istinito, dakle najbolje da testirate programče na čistoj
mašini.
ps Miki, nateraj lanika da testira, pa on ima 1.2 tos. Samo njega naterati da
ne digne onih 1 Mb auto foldera i još toliko acc-a... ;)))))
programiranje.57madamov,
-> #54, ljubisha Leleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!! Ne da ima veze, nego ... !!! Zato je i
uspeo poziv, jer čim imaš UIS ili neki drugi alternativni file selector on
zameni standardni TOS file selector i onda je normalno (pošto je pisan posle
TOS-a 1.4) da ima u sebi handler i za fsel_exinput.
programiranje.58madamov,
-> #55, umajstorovic Sve je jasno, ovi što su pisali Turbo C se nisu potrudili da u biblioteku
ubace patch za stare verzije TOS-a, znači mora da se proverava verija TOS-a, pa
da se poziva odgovarjuća funkcija za file select. Hvala. Za Little Green
Selector važi isto što i za UIS, oni sami handluju novi file selector na TOS
verzijama koje ga nemaju u sebi.
programiranje.59madamov,
-> #56, dusan Ne moraš da se trudiš da pišeš, vidi se iz prethodnih poruka zašto. Nego,
sad me zanima nešto drugo: da li UIS i LGS, a i ostali alternativni file
selektori, instaliraju neki cookie ili nešto slično čime jave da su tu i da se
slobodno može pozvati fsel_exinput? Doduše, n ije teško pronaći verziju TOS-a
pomoću jedne sistemske promenljive, pa se adekvatno ponašati, ali čisto
informacije radi ko zna neka odgovori.
programiranje.60madamov,
Eno vam umeci u INFO direktorijumu, pa navalite na download, šta čekate?
programiranje.61ljubisha,
Posle pretrpljene drugarske kritike ;) pokrenuo sam ono programče bez
UIs-a. U stvari nisam ga pokrenuo zato što je prijavljivalo FALCHE FUNKTIONS #
i samo je reset pomogao. čao mi je zbog dezinformacije :)
Pozdrav STefan
programiranje.62dusan,
-> #61, ljubishadakle definitivno fsel exinput ne radi na svim tosevima, već mora da se radi
malo grananje pre toga, u zavisnosti dal je ispod 1.4.
programiranje.63madamov,
-> #62, dusan Definitivno i vrlo glupo, mogli su bar u biblioteku da ubace to grananje.
programiranje.64lanik,
-> #53, madamov
Umeci su davnih dana u direktorijumu INFO...
programiranje.65lanik,
-> #56, dusan
Heh, sada nema potrebe - zna se da ne radi, ali me živo interesuje ko još
(osim č.B.) koristi TOS fajl selektor a pogotovu ako je TOS < 1.4 ??? ;)))
programiranje.66lanik,
miki je negde pitao, ali nisam mogao da nadjem koja je to poruka, pa evo
odgovora bez tačnog REPLY-ja...
Da, UIS III instalira COOKIE.
programiranje.67ndragan,
-> #52, madamov/ fsel_exinput radi i na starijim verzijama TOS-a (prema ovome što je
Možda je malo kasno ali ajde - javlja nešto na švapskom da ne valja
"Funktion #'. Imam matoru makinu, CheckST kaže dos 19, a ono drugo
1.02., 1040 STf bez harda, skart/kolor_tv, ROM od 27.04.87. Digao sam
makinu jednom bez ičega a jednom pod SA3 0 - isto, pomaže samo malo sivo
dugme sa stražnje strane levo. onaj *.OUT fajl što je probao da napravi
postoji i ima dužinu 0. Blago meni, prepravi ga da prvo proveri da li ta
funkcija postoji.
Bue_ Ndragan
programiranje.68madamov,
-> #64, lanik Vidim, ali ga slabo downloaduju. B)))
programiranje.69madamov,
-> #65, lanik Ne znam ko, ali znam da ja ni na TOS 1.4 ne koristim sistemski file
selector, već UIS, mnogo mu lepe one funkcije zqa manipulaciju fajlovima, zbog
toga držim i onaj ACC što ga poziva.
programiranje.70madamov,
-> #66, lanik Hvala, pitanje je bilo čisto informativno. Drago mi je da je bar autor
UIS-a mislio na nas.
programiranje.71madamov,
-> #67, ndragan Kasno jeste, ipak hvala. Samo, ne postoji način da proveriš da li funkcija
postoji, a funkcija bi trebalo da vrati 0 ako dođe do greške, a ja sam se tome
nadao. Ovako TOS javi da funkcija ne postoji, ali je nemoguć regularan izalazak
iz programa u tom slučaju, već nasilan, kao što se i dešava. Više nije ni
bitno, mora da se prvo proveri verzija TOS-a, pa tek onda poziv, uz proveru da
li je instaliran neki od alternativnih file selectora. Ovo zadnje se više ni ne
isplati samo zbog jednog stringa kao poruke korisniku. Vrlo glupo od strane
Atari Corp. ili bar od tvoraca raznih programskih paketa, ali šta je tu je.
programiranje.72lanik,
-> #71, madamov
Verovatno ljudi u Atari Coorp misle da više niko u civilizovanom svetu (a
verovatno je to i tačno, jer ne znam koliko se mi ubrajamo u "civilizovani
svet" :) ) nema TOS manji od 1.4...
programiranje.73madamov,
-> #72, lanik
Mogao si na mreži da vidiš da ima i Amera koji još koriste TOS 1.0,
samo su nešto rapidno u zadnje vreme počeli da ga menjaju (pojeftinio TOS
1.4, šta li).
programiranje.74umajstorovic,
Jel neko zna kako mogu da očitavam stanje tastera na tastaturi? Meni
konkretno treba vreme kada je neki taster pritisnut i kada je pušten.
programiranje.75madamov,
-> #74, umajstorovic
>>Jel neko zna kako mogu da očitavam stanje tastera na tastaturi? Meni
>>konkretno treba vreme kada je neki taster pritisnut i kada je pušten.
Mislim da ćeš moći ovo da uradiš preko registara ACIA čipa za komunikaciju
sa tastaturom. žitaj bajtove sa ovih lokacija:
$FFFC00 Keyboard ACIA control
$FFFC02 Keyboard ACIA data
Na ovim adresama se nalazi po jedan bajt informacija koje šalje tastaturni
procesor. Mislim da se na data adresi dobija scan code trenutno pritisnutog
tastera, ali nemoj da mi veruješ na reč, već proveri sam (Turbo Debugger je
veoma zgodan za to), ja sam dosta davno kopao po ovim lokacijama. Kad budeš
čitao podatke sa ovih adresa, mislim da je potrebno da to radiš u Supervisor
režimu.
programiranje.76dusan,
-> #75, madamov>>sa tastaturom. žitaj bajtove sa ovih lokacija:
>> $FFFC00 Keyboard ACIA control
>> $FFFC02 Keyboard ACIA data
NEEEEEEEEEEE!! NIKAKO!!!!!! Ove lokacije, vervali ili ne, SME SAMO SISTEM DA
žITA. Dakle READ SISTEM ONLY. Možete i vi da čitate ali onda će biti onog
poznatog efekta, ja mrdnem miša o ono bingbiiibibiibiingggg u bafer tastaturi.
programiranje.77madamov,
-> #76, dusan Ne znam kako, ali ja iz Cđa jednom davnom čitao sa tih lokacija i nije mi
se miš zaglavljivao. A i Turbo Debugger lepo čita sa tih lokacija i ne
zaglavljuje se. Ti si Dule, možda, hteo nešto i da upisuješ, možda, tamo, pa
otud zaglavljivanje?
programiranje.78tigor,
Da li je bag ili...
Radi se naime o sledecem: RCS (Resource Construction Set) koji koristim ne
dozvoljava G_IMAGE objekat unutar dijaloga. Sve lepo radi ali kada treba da
se ucita slika, program javi "MEMORY PANIC!!!" ili nesto vec slicno i zatim
izleti nekoliko bombi ili jednostavno usledi reset. Mislio sam da moja ver-
zija ima neki bag pa sam ponovo pokupio program iz drugog izvora ali... Sve
se ponovilo!
Zna li neko o cemu se radi ili jos bolje, ukoliko je sam program bagovan,
zna li neko neki drugi RCS koji kruzi okoloi koji dozvoljava G_IMAGE ili
G_ICON, svejedno.
Unapred zahvalan...
programiranje.79madamov,
-> #78, tigor
Za početak, reci nam koji RSC koristiš? Ja koristim dva i jedan ima
editovanje, a drugi učitavanje ikona i image. Pošto su i jedan i drugi loši u
tome, ja u glavnom koristim "pešački" oblik, ugradim ikone u C kod.
programiranje.80tigor,
-> #79, madamovRadi se o GEM Resource Construction Set verzija 2.1...
I sta sad?
programiranje.81gkod,
Evo vam GFABASIC 2.xx.
programiranje.82madamov,
-> #81, gkod Mogao si to da okačiš Daliboru u mail pa da on prebaci u direktorijum.
Ovako će imati manji download count. B)))
programiranje.83madamov,
-> #80, tigor Nisam čuo za takav, verovatno misliš na Digital Researchov RCS2. Ako se
dobro sećam pitao si kako da edituješ ikone. E u njemu nikako, on može samo da
učita fajl sa ikonom ili bit imageom. Onaj NRSC može da edituje ikone.
programiranje.84lanik,
-> #81, gkod
P>> Evo vam GFABASIC 2.xx.
A jel' sa kompajlerom ili ne? Mrzi me da downloadujem da bi proverio?
;)))
programiranje.85gkod,
GFA BASIC 2.02 je kompletan. Ima i kompajler. Skinuo sam ga sa kertidza.
Naravno mog.
programiranje.86madamov,
-> #85, gkod
I modulator ga već ubacio u direktorijum. Svaka čast na brzini.
programiranje.87bojs,
Reply 14.895, etc.etc, madamov:
>>Ok, sad kad smo razbistrili ovo, mogao bi neko ko je upoznat da nam u temi
>>jezici ili programiranje objasni najznačajnije razlike između navedenih
>>verzija. Ja nisam davno radio u GFA Basicu, ali me onako sentimentalno
>>interesuje.
Samo ukratko, verovatno svi znate šta je 3.07. E, sad, 3.50 u odnosu na
3.07 ima gomilu naredbi za rad sa matricama, i ništa više. To, samo po sebi,
nije značajno nekom ko se ne bavi matricama, ali je daleko značajnije da su
istrebljene mnoge bubice koje su se vukle po verzijama 3.0x, pa i u 3.07.
Kažem, mnoge, ali ne i sve: recimo, poziv EVNT_MULTI napravi ršum sa
varijablama tipa INT i LONG, srećom, stringove ne dira :)).
Verziju 3.60 nisam probao, kažu da je to isto što i 3.50, samo STE (valjda
beše i TT) kompatibilno. O verziji 4.0 ne znam ništa (za sada :))).
programiranje.88madamov,
-> #87, bojs
Hvala na odgovoru, mnogo sam voleo GFA Basic, vidim da i dalje ima svoje
bubice koje mu daju šarm.
programiranje.89bojs,
-> #88, madamov>> Hvala na odgovoru, mnogo sam voleo GFA Basic, vidim da i dalje ima svoje
>>bubice koje mu daju šarm.
U znak zahvalnosti, mogao bi da napišeš par reči o razlikama raznih
verzija TC-a, pošto se rešavam da počnem da koristim dotični :)))
programiranje.90madamov,
-> #89, bojs
******
U znak zahvalnosti, mogao bi da napišeš par reči o razlikama raznih verzija
TC-a, pošto se rešavam da počnem da koristim dotični :)))
******
Ne može se reći da nema bitnih razlika, ima ih, ali se samo par njih
odražava na to da moraš da intervenišeš u source-u, i to kod prelaska sa
verzije 1.0 na verziju 1.1. Ostale razlike se svode na poboljšanje brzine
kompajliranja, smanjivanju veličine izvršnog fajla, dodavanje novih funkcija u
Extension biblioteci i slično. Ja sam kod TC samo u jednom slučaju morao da
intervenišem u svojim sorsevima, i to samo kod korišćenja GEM biblioteke.
Naime, promenjena je jedna deklaracija u OBJECT strukturi, polje ob_spec je od
char pointera ili longa promenjeno u union, tako da se sada umesto koriščenja
cast operatora za pristup poljima, recimo, TEDINFO strukture koristi sekvenca:
dialog[OBJEKAT].ob_spec.tedinfo->željeno_polje;
gde je dialog deklarisan kao OBJECT dialog. Ako poznaješ GEM, mislim da ti je
jasno o čemu se radi. Uporedi AES.H kod verzija 1.0 i 1.1 i biće ti mnogo
jasnije. Ako se još nekog detalja setim, napisaću.
programiranje.91bojs,
Jedno pitanjce: kako u C-u pročitati sadržaj memorijske lokacije FFFA01 ?
Par napomena:
-Adresa se nalazi u I/O području
-Supexec NE pomaže
-GFA Basic je 'ladno' čita najobičnijim PEEK
Ili, alternativno, kako drugačije pročitati stanje Carrier-a na serijskom
portu?
programiranje.92bojs,
-> #91, bojs Službeni demant na postavljeno pitanje, sredio sam stvar :))). Evo vam nova
verzija DIALER-a, ovaj put pisan u C-u, i ima interni ZMODEM, koji ne radi u
pozadini (za sada :))). Mrzi me sada da pišem novo uputstvo, stisnite HELP u
terminal modu i sve će vam biti jasno. Očekujem izveštaj o bagovima (nemojte da
budete previše strogi, ovo mi je, ipak, prvi program pisan u C-u :)))
dialer.lzhprogramiranje.93bojs,
-> #92, bojs Da, zaboravio sam jednu sitnicu, ko nema MNP modem, neka obavezno promeni
BAUD RATE u DIALER.CFG, pošto je setovan na 9600.
programiranje.94madamov,
-> #92, bojs E, je** ga, ja ti već spremio odgovor, ide u sledećoj poruci. Možda ti da
još neke ideje.
programiranje.95madamov,
-> #92, bojs E, još i ovo, dobru si problematiku uzeo za svoj prvi C program.
programiranje.96madamov,
-> #91, bojs
******
Jedno pitanjce: kako u C-u pročitati sadržaj memorijske lokacije FFFA01 ?
******
Ja sam ladno iz C-a čitao vrednosti memorijskih lokacija iz I/O područja
(radilo se o lokacijama gde su ACIA čipovi za tastaturu upisivali svoje
vrednosti) i to pomoću obične funkcije za peek. Pre toga se moralo ući u
Superviser mod. Nisam pozivao Supexec. Evo funkcije, pa ti vidi:
char peek_byte(long address)
{
long save;
char ret;
save = Super(0L); /* nisam siguran da sam ubo tačno ime GEMDOS funkcije
*/
ret = *(char *) address;
Super(save);
return ret;
}
Ovo mi je radilo za sve uključujući i I/O područje i područje sistemskih
promenljivih.
programiranje.97ndragan,
-> #91, bojs/ Jedno pitanjce: kako u C-u pročitati sadržaj memorijske lokacije FFFA01 ?
/ -GFA Basic je 'ladno' čita najobičnijim PEEK
Da se napiše GfA Bašić Emulator?
programiranje.98bojs,
-> #96, madamov>>char peek_byte(long address)
>>{
>> long save;
>> char ret;
>>
>> save = Super(0L); /* nisam siguran da sam ubo tačno ime GEMDOS funkcije
>>*/
>> ret = *(char *) address; <= #### Da, ovde je bio fazon ####
>> Super(save);
>>
>> return ret;
>>}
Ne baš identično, ali VRLO slično sam rešio problem, sa Supexec :))
Thanks, anyway :)))
programiranje.99madamov,
-> #98, bojs
Nema na čemu, ja sam uvek izbegavao da koristim Supexec za tako sitnu stvar
kao što je jedan PEEK.
programiranje.100lanik,
Baš sam se setio malopre, pa rekoh ajde da pitam "nadležne"; Pre
izvesnog vremena, pokrenut je projekt pisanja rutine koja bi
svirala semplove. Koliko se sećam, Dule je dao mašinski kod koji
je Miki trebao da "poveže" sa Turbo C-om.
Znam da je bilo nekih problema sa predajom parametara M/C programu,
ali se ne sećam da li se to razrešilo ili ne? I šta se desilo sa
tim projektom? Da li je potpuno prekinut, privremeno stopiran, ili
nešto treće?
Da li bi bilo moguće dobiti taj M/C kod i neki opis (Miki?)
jer možda ima neko drugi ko bi ovaj posao priveo kraju?
pozdrav,
Dalibor
--> Keyboard? How Quaint!