programiranje.205ljubisha,
Kako da promenim strukturu stabla (meni)? Imam sledeću situaciju:
Game 18
New player 20
Start 22
---------- 19
Quit 18
Ako bilo šta promenim, menja se i redosled u stablu tako da na prvo
mesto dolazi Quit. Kako da izvršim sort u RSC editoru (ORSC npr.)?
programiranje.206madamov,
-> #204, ljubisha
> patience lzh 53953
Će da vidime. B)
programiranje.207madamov,
-> #205, ljubisha
> Kako da promenim strukturu stabla (meni)?
Ej, Ljubiša, pitanja su ti krajnje nejasna. BTW, šta ti znače one brojke uz
meni opcije? Vidim da ću morati kod Prote uskoro da vidim šta ti zaista treba.
B)
programiranje.208ljubisha,
-> #207, madamov< Ej, Ljubiša, pitanja su ti krajnje nejasna. BTW, šta ti znače one brojke
uz
Kada praviš RSC i kada sklapaš Menu stablo prvo možeš da postaviš
Desk opcije. Znači one imaju brojeve od 1 do x. Onda pod prvom opcijom
na Desku npr. Info postaviš tekst za info programa, pa onda onu desele-
ktovanu liniju pa na kraju staviš šest accesora. To bi izgledalo ovako:
Brbljoč 1
────────────────────────────
┌──────────────┐
│ Info Brbljoč │ 10
│ ------------ │ 11
│ Acc 1 │ 12
│ Acc 2 │ 13
│ Acc 3 │ 14
│ Acc 4 │ 15
│ Acc 5 │ 16
│ Acc 6 │ 17
└──────────────┘
Brojevi idu onako za redom kako si uneo pojedinačnu opciju. Na osnovu
tog broja program zna koja je opcija aktivirana. Ali, naleteo sam na menu
gde tekst ide ovako kao ovde ali broj komande Info je 17 tj. nalazi se na
prvom mestu ali ima broj zadnjeg mesta. I ako bilo šta promenim u samom
stablu izgubiću raspored komandi. Sada bi mi Info bio na kraju ispod svih
Acc-a što moraš priznati i nije baš mnogo elegantno. Jeste zanimljivo ali
nije to tô. I naravno u ORSC-u a i u drugim programima nema opcija za ru-
čni sort Menu-a. Tačnije nema nikakve opcije za sort Menu-a. Nadam se da
je bilo jasnije pa ako sad neko ima neku ideju neka se javi.
programiranje.209madamov,
-> #208, ljubisha
> nalazi se na prvom mestu ali ima broj zadnjeg mesta.
Neko je prvo stavio Quit, pa onda ostalo u meni. B) Meni je OBJECT kao i
svaki drugi (kao dijalog na primer) i ovi redni brojevi ovako pretumbani ne
smetaju. Utiče se jedino na redosled iscrtavanja. RCS 2 ima opciju za
sortiranje objekata, a ja sam mu za svaki slučaj uključivao i opciju "Order
binding objects" u nekom od dijaloga. Sad sam možda ja bio nejasan. B)
programiranje.210ljubisha,
-> #209, madamov>smetaju. Utiče se jedino na redosled iscrtavanja. RCS 2 ima opciju za
>sortiranje objekata, a ja sam mu za svaki slučaj uključivao i opciju "Order
>binding objects" u nekom od dijaloga. Sad sam možda ja bio nejasan. B)
Nemoj ti tu meni RCS 2!!! (a šta ti je to? :)) daj makar puno ime
programa i još neku informaciju). A da si bio nejasan i bio si. :>> A
ako te interesuje o čemu pričam uzmi Baller. Nemoj samo opet da kažeš
da ni ovo nemaš. :)) To ti je ona mono igrica. Pa se sa protivnikom pre-
pucavaš tj. pucate topovima jedan na drugoga.
programiranje.211madamov,
-> #210, ljubisha> Nemoj ti tu meni RCS 2!!! (a šta ti je to? :))
Resource Construction Set 2, pravio ga Digital Research čini mi se,
najkorišćeniji utility za to. B)
> ako te interesuje o čemu pričam uzmi Baller.
Što ne kažeš? pa to je Prota preveo odavno. B)
programiranje.212ljubisha,
-> #121, lanik> Resource Construction Set 2, pravio ga Digital Research čini mi se,
>najkorišćeniji utility za to. B)
Pa, nisam siguran da sam se nešto oduševio. Jedina opcija koja kod
njega vredi je Load ICN (ne Galenika :) ) i to je vredela dok nisam uzeo
ORCS. Kao prvo DR_RCS (v.2.1 koju imam) nije u stanju ništa pametno da
uradi. ORCS ga šije za 10^100 dužina. I to bez imalo preterivanja. Ako
ima neke sumnje u ovo što sam rekao uzmi ova dva programa pa ih uporedi.
Za primer probaj da učitaš BALLER.RSC u DR_RCS. Bićeš neprijatno izne-
nađen. :) Nije sposoban da prepozna Menu tree u RSC-u?!?!? Ali ajde i da
ga je prepoznao. Opet nema manual sort a sa onim automatskim opet nisam
mogao da dobijem ono što sam hteo. Znači pitanje i dalje stoji otvoreno:
kako da uradim ručni sort u menu tree.
> Što ne kažeš? pa to je Prota preveo odavno. B)
Ajde šalji mi da vidim. Poslaću ti ovo što sam ja uradio za uzvrat.
A i da te malo javno kritikujem. :) Preveo si RISKY a nisi preveo onu
reč (kako li beše?, kad biraš igrače, ostala ti je original reč a nisi
ubacio "computer"). E, sad se setih. Ima još nešto. :)) Ali ovo će biti
malo neugodno objašnjeno. Elem, da počnem od početka. Kao grafički znak
pod brojem 14 i 15 su jabuka, bomba :) ili ono bold slovo "i". Jel tako?
Učitam ti ja tako u ORSC RISKY. RSC i odem da promenim ono slovo "i" u
nešto drugo. Al ne lezi vraže. Meni u edit liniji prikazuje da je to
bomba!! U čemu je sad problem. Kako da sklonim to "i" kad to i nije "i"
već bomba? Jel to ispada da sam RSC u sebi ima neku key tabelu? Ili šta?
Uh, ovako nešto samo ja mogu da pronađem. :)) (molim bez komentara na
poslednju tvrdnju)
programiranje.213madamov,
-> #212, ljubisha
> Jedina opcija koja kod njega vredi je Load ICN (ne Galenika :) )
Meni je smetalo što mu nedostaje editovanje ikona. Ostalo je bilo,
koliko-toliko zadovoljavajuće.
> Nije sposoban da prepozna Menu tree u RSC-u?
A Prota ga preveo upravo sa RCS 2. B) Kako, ne znam. B)
> kako da uradim ručni sort u menu tree.
Očekujem da mi Prota uskoro vrati mašinu pa ću imati vremena da probam.
Ovako uglavnom sve pišem po sećanju. B) Jer kad odem kod njega uvek ima prečih
stvari.
> Ajde šalji mi da vidim.
Ako je sačuvao, poslaću.
> Preveo si RISKY
Zar sam to prevodio? B) Kažem ja da sve pišem po sećanju.
> Elem, da počnem od početka.
Moraću kod Prote da vidim to. B)
programiranje.214ljubisha,
-> #213, madamov> Meni je smetalo što mu nedostaje editovanje ikona. Ostalo je bilo,
E sad ja pričam napamet. Kako nema? Pa ja sam sve ikone koje sam slao
u konferenciju pre godinu ipo uradio uz pomoć Degasa i njega.
>> Nije sposoban da prepozna Menu tree u RSC-u?
> A Prota ga preveo upravo sa RCS 2. B) Kako, ne znam. B)
Eh, da pojasnim. Kad sam učitao RSC dobio sam sve unknown tree do je-
dne. I, ako slučajno menu tree staviš da bude free i snimiš takav RSC do-
biješ da su ti svi objekti iz menu tree razbacani po RSCu. A zamisli tra-
gediju da imaš neki RSC sa dvadesetak tree-a a on ti ih sve obeleži kao
unknown type. Dok ne ubodeš šta je šta... :(
I na kraju sam uspeo da sortiram stablo u DR_RSCu. Ručno. I probao
sam BALLER i radi sve OK. A bilo je tako jednostavno. Jednostavno uzmeš
objekat i preneseš ga na mesto gde želiš da bude.
> Zar sam to prevodio? B) Kažem ja da sve pišem po sećanju.
Pa ako si ti Milan A. onda si ti prevodio. :) Inače, sad piše:
Translated by Milan Adamov. (Izbacio sam ono This sa početka)
programiranje.215madamov,
-> #214, ljubisha
> Pa ja sam sve ikone koje sam slao u konferenciju pre godinu i po uradio uz
> pomoć Degasa i njega.
Ali nema on u sebi, zato si i koristio Degas. Može samo da uvuče ikonu. Onaj
NRCS je imao mogućnost editovanja ikona, a imao je i opciju Test koja takođe
nedostaje u RCS 2.
> Pa ako si ti Milan A. onda si ti prevodio. :)
Izgleda da jesam. B)
programiranje.216dusan,
Nova poruka u conf NOVOSTI - 7.3
Uz nju je prikačen novi Atari Explorer Programming Magazin;
nastavak odlične škole mašinca, C-a, C++, dosta hintova i razgovora...
programiranje.217madamov,
-> #216, dusan
> Uz nju je prikačen novi Atari Explorer Programming Magazin
Samo nastavi da ih ostavljaš. Izlazi jednom mesečno?
programiranje.218dusan,
-> #217, madamov> Samo nastavi da ih ostavljaš. Izlazi jednom mesečno?
Pa ovaj zadnji broj je nešto malo više kasnio ali izgleda da je ipak u pitanju
jednom mesečno. BTW, u ovom broju nema nastavka škole DSP-a, izgleda da su
momci iz Brainstorma bili mnogo zauzeti pa nisu stigli da napišu nastavak (a
zašto su zauzeti čitajte u Atari Exploreru o njihovim najavama softvera u
razvoju za Falcon i DSP ;))
programiranje.219madamov,
-> #218, dusan
> Pa ovaj zadnji broj je nešto malo više kasnio
Nema veze, važno da stiže. B) BTW, čitajući ga juče pade mi na pamet jedna
ideja, a u vezi je sa imenovanjem moderatora. Za razliku od AEO koji je on-line
časopis i ne bi imalo smisla ostavljatai ga tamo, ovaj programerski žurnal bi
mogao da ostaje u našem INFO direktorijumu. Mislim da sadržaj opravdava tako
nešto. Koliko se sećam, prva dva broja su u prethodnoj NOVOSTI konferenciji, a
ovaj treći je u aktuelnoj pa ih ne bi bilo teško naći. Šta mislite o tome?
programiranje.220madamov,
Kad smo već kod programerskog žurnala, u njemu pominju da se pojavila knjiga
na engleskom koja je po sadržaju slična onoj što Guerino i Dule kupiše
(funkcije novog TOS-a, MultiTOS-a, funkcije za DSP i slično). Ako neko planira
da je kupuje ili zna gde može da se nađe, count me in za jedan primerak.
programiranje.221stefan,
-> #220, madamov> Kad smo već kod programerskog žurnala, u njemu pominju da se pojavila
> knjiga na engleskom koja je po sadržaju slična onoj što Guerino i Dule
Knjiga se zove "Atari Compendium" ili nešto slično i može da se kupi
valjda samo u SAD. Koliko sam ja razumeo u Britaniji se u izdanju Hisofta
pojavila slična knjiga?
> da je kupuje ili zna gde može da se nađe, count me in za jedan primerak.
I mene, i mene :)
programiranje.222bojs,
-> #219, madamov>časopis i ne bi imalo smisla ostavljatai ga tamo, ovaj programerski žurnal bi
>mogao da ostaje u našem INFO direktorijumu. Mislim da sadržaj opravdava tako
Malo sam tanak sa vremenom, nisam čitao te magazine, ali, svakako vredi
o tome razmisliti. Ako ti nije teško, baci ovde par redova o tome šta tamo
piše i o kojim se tačno porukama radi.
programiranje.223stefan,
-> #222, bojs> o tome razmisliti. Ako ti nije teško, baci ovde par redova o tome šta tamo
> piše i o kojim se tačno porukama radi.
Saveti i škole c-a, paskala, mašinca...programiranje dsp-a, preporuke razne
literature itd.
programiranje.224madamov,
-> #221, stefan
> Knjiga se zove "Atari Compendium" ili nešto slično
Baš se tako zove, hvala na podsećanju. B) Ako neko ima nedoumice oko načina
naručivanja, ja sam hoću celu knjigu, ne da delimo troškove pa onda kopiranje.
B)
programiranje.225madamov,
-> #222, bojs
> Ako ti nije teško, baci ovde par redova o tome šta tamo piše i o kojim se
> tačno porukama radi.
čurnal ima stalne rubrike o GFA Basicu, C-u, Devapac-u, zatim počela je
serija tekstova raznih škola programiranja (naučite C, asembler i slično), a
posebno su interesantni članci o flex-u i yacc-u. Što se brojeva poruka tiče,
pogledaću, mislim da je ovaj poslednji (treći) broj uz poruku 7.3 u
konferenciji NOVOSTI.3.
programiranje.226madamov,
-> #223, stefan
> Saveti i škole c-a, paskala, mašinca...programiranje dsp-a, preporuke razne
> literature itd.
Pored spiska korisnih knjiga tu je i stalna rubrika o tome koje su trenutno
aktuelne verzije raznih kompajlera.
programiranje.227madamov,
Evo prelistah konferencije NOVOSTI. Programerski žurnali se nalaze uz
poruke u sledećim konferencijama:
Poruke u konferenciji NOVOSTI.4:
7.6 st.news dusan 08.11.93. 16:30 aeo_p001.zip
7.7 st.news dusan 08.11.93. 16:35 aeo_p002.zip
Poruke u konferenciji NOVOSTI.5:
7.3 st.news dusan 07.01.Pet 03:52 aeop3.zip
Primećujem da Dule nije bio konsekventan što se imena fajlova tiče, ali
pretpostavljam da modulator ima neka prava za rename. B)
programiranje.228stefan,
-> #227, madamov> Primećujem da Dule nije bio konsekventan što se imena fajlova tiče,
************
Khm, khm ipak mislim da Dule nije bio konzistentan a konsekvence će bojs
da trpi ;)))
programiranje.229madamov,
-> #228, stefan
> Khm, khm ipak mislim da Dule nije bio konzistentan
Stefan Vujaklija. B)
programiranje.230astojkovic,
Jel moguce da NIKO NE ZNA NISTA o radu sa matricama u GFA Basicu 3.6
???
Ne trebaju mi algoritmi, programi, ... :)
Trebaju mi komande. Hvala.
programiranje.231bojs,
-> #230, astojkovic>>Jel moguce da NIKO NE ZNA NISTA o radu sa matricama u GFA Basicu 3.6
>>Ne trebaju mi algoritmi, programi, ... :)
>>Trebaju mi komande. Hvala.
Pa, sad, ja u takvim slučajevima uzmem Disk Doctor (ili nešto slično), pa
džaram unaokolo dok ne nadjem to što mi treba, probaj i ti sledeći put :).
Evo, because you asked for it, prodžarao sam po GFA 3.50 i našao sledeće:
MAT ADD MAT SUB MAT CPY MAT XCPY MAT DET MAT NEG MAT ABS
MAT NORM MAT READ MAT PRINT MAT TRANS MAT CLR MAT SET MAT ONE
MAT BASE MAT QDET MAT INPUT MAT RANG MAT MUL MAT INV
Ne verujem da 3.60 ima nešto novo, ali, proveri na opisan način :)).
programiranje.232astojkovic,
-> #231, bojsHvala
Ma nije mi palo na pamet.
Iako, prva stvar koju sam uradio kod Frontier je da roknem sebi 300 miliona
kredita... ;)
Hvala jos jednom.
Sale
programiranje.233madamov,
-> #231, bojs
> MAT RANG
Ovo, pretpostavljam, računa rang matrice? Lepo od njih što su i ovo ubacili.
programiranje.234astojkovic,
MAT LEVO , MAT DESNO, MAT GORE, MAT DOLE
j*bi ga nisam uspeo ni da je definisem
:(((((
programiranje.235madamov,
-> #234, astojkovic
> j*bi ga nisam uspeo ni da je definisem
Što ne probaš sa nizom nizova? B)
programiranje.236astojkovic,
Ostadose jos 2
MAT READ i MAT INPUT
Posle 2 sata "provalio" sam ostale.
Pa ako neko zna...
Naravno, ako nekom treba ono sto sam doznao...
sale
programiranje.237mislav,
Ja dosad nisam posećivao ovu temu, pa se izvinjajem ako je nešto od
ovoga bilo dosad (i molim za referencu u tom slučaju). Daklem, imam
par potpuno nevezanih pitanja:
1. pitanje
U resurs editorima (npr. Interface) objekte je moguće proglasiti
za "prošireni tip" (erweiterter typ). Geminijev resurs, na primer,
obiluje takvim objektima. Primetio sam da neki objekti tako mogu
da dobiju i drugačiji oblik. Primer: dugme (button) koje dobije
"erweiterter typ" 20, ima ovakav oblik:
+-button---------+ +----------------+
| | umesto: | button |
+----------------+ +----------------+
Da li neko zna nešto više o tim "proširenim tipovima"? Da li
postoji neki spisak šta koji od njih radi?
2. pitanje
Kako pouzdano prepoznati da je završeno vreme butovanja? Ima
programa koji stoje u AUTO folderu i za vreme butovanja urade
svoj posao, a kad ih startujem sa deska onda daju, recimo, konfig.
Da li postoji regularan način da se prepozna Boot-Time?
Mislim da bi trebalo da napomenem da "pričam" jedino Basic. Ne zvuči
baš jako programerski, al dosta je za po kući. A za više od toga
imamo Duleta... ;) Ali kad sam već kod bejzika (GFA):
3. pitanje
Šta u stvari radi kompajlerska opcija "$m????"? Ona se zove nešto
kao "minimum memory consumption", ali na šta se to odnosi? Da li
samo na prostor za promenljive, (broj varijabli puta koliko svaka
od njih zauzima) ili u to treba da uračunam i prostor za resurs i
memoriju koju ću da rezervišem (malloc) za svoje potrebe.
3.a. (pod)pitanje
Koliko koja vrsta promenljivih zauzima memorije, u bajtima (u GFA
bejziku)?
programiranje.238ljubisha,
-> #237, mislav> U resurs editorima (npr. Interface) objekte je moguće proglasiti
> za "prošireni tip" (erweiterter typ). Geminijev resurs, na primer,
Ajde molim te, ako pređeš na DR_RSC ili ORCS ili MMRCS, da ponovo
postaviš ovo pitanje. Nemam pojma šta je taj "Interface" a i na nemačkom
je. Inače imam i ja neka pitanja u vezi editovanja ali mislim da će ovde
biti jako malo odgovora na njih.
programiranje.239ljubisha,
-> #238, ljubisha Evo ovako. U ORCSu nije moguće promeniti neko ime u Menu stablu.
Npr. kad sam prevodio Gemini u meniju sam hteo da promenim Datei u File
i kad sam hteo da izađem sa OK (ili Next) dobio sam poruku:
"Radio buttons should be selectable"
To je bilo u Edit string type object a tip je Extended i bilo je sele-
ktovano Radio i Selected. Morao sam da to uradim u DR_RCSu koji ne po-
stavlja nikakva pitanja za način već samo daje promenu imena.
A i čemu služe oni brojevi od 15-9 i 15-6 ispod vrste i načina obje-
kta? Probao sam da upalim neki (ili sve) od tih brojeva i kad sam uradio
Test nisam primetio nikakvu razliku.
Ima još primera za ORCS. Isto tako nije moguće ponekad editovati neki
button jer su selektovane opcije Exit i Radio, i opet se ponavlja ista
stvar samo uz drugu poruku. Da to nije moguće!
Jel neko probao ovo?
programiranje.240mislav,
-> #239, ljubishaOvo je ujedno odgovor i na poruku 1.238 i na neka pitanja iz privatne
pošte (koja će možda zanimati širi auditorijum)
> Ajde molim te, ako pređeš na DR_RSC ili ORCS ili MMRCS, da ponovo
> postaviš ovo pitanje.
Ako pod DR_RSC podrazumevaš RCS2 (onaj što ide uz GfaBasic) on je
izgleda suviše mator za tako nešto. On te "Erweiterter_typ_objekte"
proglašava za "Unformatted_String" (?) mada ih prikaže kako treba (!)
ORCS sam svojevremeno, kad je okačen u dir, probao i nije mi se dopao
pa je leteo u kantu. Ne sećam se zbog čega tačno, samo se sećam da sam
bio čvrsto rešio da mi on više ne treba.
> U ORCSu nije moguće promeniti neko ime u Menu stablu. Npr. kad sam
> prevodio Gemini u meniju sam hteo da promenim Datei u File i kad sam
> hteo da izađem sa OK (ili Next) dobio sam poruku: "Radio buttons
> should be selectable"
Očigledno je autor dotičnog resurs editora mislio da je pametniji od
svih. U Interfejsu nemam tih problema. Pališ i gasiš "zastavice" kako
hoćeš i sve je u redu (sa gledišta Interfejsa).
> Kad npr. učitaš flash.rsc i odeš da promeniš nešto u meniju npr.
> Desk u Info i kad se vratiš on ti je raširio meni liniju za po 1-2
> karaktera između svake stavke.
Nemam taj problem (opet Interface). Jedino, ako je uključena opcija
"Optionen/Einstellungen.../Pulldown_Leerzeichen_optimieren" onda
proverava da li ispred Meni_Naslova ima blanko i ako nema dodaje ga.
Kao što rekoh, moguće isključiti.
Što se tiče ostalih objekata (dugmići, stringovi...), uglavnom je
dovoljno obratiti pažnju na opciju "Optionen/Grö×enanpassung.." da ne
bi automatski podešavao dimenzije objekta spram pripadajućeg teksta.
> Nemam pojma šta je taj "Interface" a i na nemačkom je.
Pravi ga firma "Shift". Treba li bolja reklama? žist GEM program. Radi
i pod Overskenom i sa Genevom. Pravi svoj desk: ima ikone diskova,
kantu, funkcijske tipke... ali može sve to da stavi u poseban prozor
(zgodno ako multitaskuješ). Ima vrlo dobar fajl selektor. Prilično
dobar editor ikona. Od verzije 2 radi i sa kolor ikonama, a navodno se
uz njega dobije i zbirka sorsova (za korišćenje kolor ikona u Gfa i C,
za prave MyDialoge u Gfa...) ali to već nisam video, ja imam v.1.0
Ne znam šta ti je taj MMRCS, ali ja zasad ostajem kod Interfejsa. Pa
makar je i na nemačkom. Novi Sad je nekad bio pod Austro-Ugarskom, pa
mi nemački dođe skoro kao lokalni jezik. ;)
Uf, ovo je prilično dugačko. Nadam se da vas nisam (jako) ugušio. ;)
programiranje.241ljubisha,
Da li ima ovde neko sem mene da se maltretira sa onim ZOOM-om? Program
je izgleda do bola bagiran ili tako nesto. Kada kreirate novo stablo tre-
ba imati srece pa to i uspeti snimiti. Sta mi se desava. Ucitao sam iz
ZOOM arhive GEMINIIC.RSC u niskoj rezoluciji i on mi prijavio nesto u ve-
zi boja i odbio da ucita fajl. U visokoj sve radi kao treba. Posto mora
da ima i history stabla i to sam snimio iz visoke i tek onda bez problema
ucitao u editor. Ali, ne lezi vraze. Sad nema sanse da se bilo kakva iz-
mena i snimi iz niske rezolucije. Dakle morao sam da kreiram novo stablo
i rucno prebacujem ikone u njega. I to je lepo islo do polovine broja iz
original stabla. Naravno kad god prebacim jedan red, uradim snimanje. Ali
kod polovine program opet odbija da ga snimi sa porukom:
Nicht genÜnden Speicher vorhanden, um Funktion auszufÜhren!
Posto mi je svapski veoma ogavan, odbijam da ga razumem. Fajl inace ima
samo 56Kb tako da to nije razlog jer sam snimao i RSC od svojih 130Kb i
sve je bilo OK. Pun ikona u boji.
A i druga stvar. Program startujem sa RAM diska ali posto program ne-
sto brljavi, ladno zna da ga unisti. Ako pokusam da posle one poruke iza-
djem iz programa Rbomb mi prijavi Fatal Sistem Error Id:4 pa posle 5 i
tako me vrti u krug. Ako soft resetujem masinu i probam da ga starujem
prijavi mi Id:3 i ili me vrati na desk ili zablokira masinu tako da je-
dino hardverski soft radi.
I jos nesto. Ako neki fajl snimite iz njega cak i na disketu i prove-
rite ga pre nego sto napustite program uz pomoc Reload-a sansa da je
ispravan je veoma mala.
Daklem, ima li neko neka iskustva. Za one koje ga nisu jos startovali
preporucujem kranji oprez prilikom rada sa hard diskom. Tacnije, bolje i
da ga nestartuju sa harda.
P.S. Izvinjotina sto nema YU slova. Radim iz srednje a Stefana mrzi da
napravi regularan Monaco font za to. Nije trebao Viktor da mu sredi da
polozi kod Aleka... Eh... :)
programiranje.242ljubisha,
-> #240, mislav>Ako pod DR_RSC podrazumevaš RCS2 (onaj što ide uz GfaBasic) on je
>izgleda suviše mator za tako nešto. On te "Erweiterter_typ_objekte"
>proglašava za "Unformatted_String" (?) mada ih prikaže kako treba (!)
Hm, možda i jeste odatle ali ja ga nikada nisam dopio u paketu sa
njim. A jeste da je mator ali dok ne nabavim taj Interfejs spašava
stvar.
>ORCS sam svojevremeno, kad je okačen u dir, probao i nije mi se dopao
>pa je leteo u kantu. Ne sećam se zbog čega tačno, samo se sećam da sam
Možda ga i ja bacim kad nabavim Interfejs.
> Nemam pojma šta je taj "Interface" a i na nemačkom je.
>(zgodno ako multitaskuješ). Ima vrlo dobar fajl selektor. Prilično
Eto nečega što mi se ne dopada. A jel može da se uključi GEM file
selektor? Mrzim programere koji izmišljaju toplu vodu i slične stvari.
>Ne znam šta ti je taj MMRCS, ali ja zasad ostajem kod Interfejsa. Pa
Još je gori od DR_RSC-a ali je nekada radio radnju. žuvam ga do da-
ljnjeg iz sentimentalnih razloga a i nije dugačak kad je zapakovan. Ve-
rovatno ću i njega da bacim kad nabavim Interfejs. Opet ja. :))
>Uf, ovo je prilično dugačko. Nadam se da vas nisam (jako) ugušio. ;)
Ama, jok. Još samo da mi pošalješ dotični program i možeš da pišeš
do mile volje. :)
programiranje.243stefan,
-> #240, mislav> makar je i na nemačkom. Novi Sad je nekad bio pod Austro-Ugarskom, pa
> mi nemački dođe skoro kao lokalni jezik. ;)
Jel to znači da dobro barataš sa nemačkim? Da te priupitam ponekad nešto
ako ti nije teško...:)
> Uf, ovo je prilično dugačko. Nadam se da vas nisam (jako) ugušio. ;)
Nisi, nisi, samo tako nastavi.
programiranje.244ljubisha,
Samo da se požalim na Interfejs. Bagira mi mašinu "gotovo u potpuno-
sti, mada ne sasvim" isto kao i Zoom. žim sam ga skinuo, raspakovao sam
ga na Ram disk i učitao ORCS.RSC i posle nekoliko otvaranja objekata la-
dno mi prijavio Error Id:3. Što je još i dobar slučaj jer kad ponovo
uđem u program ili mi samo blokira mašinu ili mi da ceo red bombi (i to
pored Rbomb????).
Inače me interesuje ko je kome marnuo ideju. Orcs Interfesju ili...
Imaju toliko sličnosti.
I zamerka na prvi pogled. Kad otvorim drajv u programu, fajlove mi
prikazuje kao ikone što se može promeniti... kako??? Ajde idem da ga još
malo testiram.
programiranje.245ljubisha,
Opet...
Ceo dan sam prevodio i testirao onaj Interfejs i imam neke zamerke.
Po običaju. :) Kao prvo, onaj njegov file selector mu baš i ne radi kako
treba. Imam otvoren Ram disk "P" i naravno bilo bi za očekivati da mi se-
lektuje samo A, B i P. A on selektuje i sve posle P diska. I normalno do-
zvoljava da uradim Info gde mi prijavi da imam 483087082 bajta slobodno.
Dobro je da sam pesimista pa sam ignorisao tu tvrdnju, inače bi odneo ko-
mpjuter na popravku da vidim gde mi se izgubilo tih 480Mb kad nisam u tom
programu. :)) Drugo, program opet krahira na nekim stvarima. Učitao sam
ORCS.RSC (engleski) i na stablima 35, 38 i 41 mi obavezno krahira. Probao
sam prvo da ugasim Ram disk, pa kad se i onda desilo isto digao sam pra-
znu mašinu i opet probao. Verovatno pogađate? Opet isto. Ili Error Id:3
ili bombe preko celog reda. :( U međuvremenu sam se čuo sa Stefanom i
onda je in probao na TOSu 1.2 i opet isto (pošto sam promenio dosta stva-
ri u mom TOSu mislio da je možda tu greška).
Inače, opet da spomenem da je sličan ORCSu (ko je kome?) ali mi se
estetski više sviđa ORCS. Mnogo je elegantniji. E sad, to što Interfejs
bolje radi neke stvari ti je druga priča.
programiranje.246mislav,
-> #241, ljubisha> Nicht genÜnden Speicher vorhanden, um Funktion auszufÜhren!
Pretpostavljam da je ipak pisalo "..genügend.." Onda to jednostavno
znači "Not enough memory for that operation!" E, sad, zašto i kako
to da nema memorije, to već ne znam.
programiranje.247mislav,
-> #242, ljubisha> A jel može da se uključi GEM file selektor? Mrzim programere koji
> izmišljaju toplu vodu i slične stvari.
Naravno da može. Inače se slažemo za programere i toplu vodu. :) A
fajl selektor sam samo spomenuo kao primer. Ranije sam kukao što ne
mogu da ga iščupam iz Interfejsa i pretvorim u GEM_FS. U međuvremenu
sam ipak našao bolje...
programiranje.248mislav,
-> #243, stefan> Jel to znači da dobro barataš sa nemačkim? Da te priupitam ponekad
> nešto ako ti nije teško...:)
Daleko od dobrog, ali snalazim se. Ima u Vojvodini suviše lokalnih
jezika da bi ih čovek sve dobro znao. Zato ja ni jedan ne znam dobro,
ali se sa nekima snalazim... Priupitaj ponekad, nije mi teško, samo
nemoj da očekuješ baš čuda prevodilačka. ;)
programiranje.249mislav,
-> #244, ljubisha> Samo da se požalim na Interfejs. Bagira mi mašinu "gotovo u
> potpunosti, mada ne sasvim" isto kao i Zoom.
žoveče, pa ti si fenomen. Kako ti to uspeva? Ako ima neki program na
koji mogu da pokažem i kažem "taj mi nikada nije bacio bombe" onda je
to Interface.
> Kad otvorim drajv u programu, fajlove mi prikazuje kao ikone što se
> može promeniti... kako???
Ako misliš kako da promeniš ikonu... pa i onako si već duboko zaronio
u resurs. Ili nisam dobro shvatio pitanje?
programiranje.250mislav,
-> #245, ljubisha> onaj njegov file selector mu baš i ne radi kako treba. Imam otvoren
> Ram disk "P" i naravno bilo bi za očekivati da mi selektuje samo A,
> B i P. A on selektuje i sve posle P diska. I normalno dozvoljava da
> uradim Info gde mi prijavi da imam 483087082 bajta slobodno.
Nikad nisam imao tih problema. Ni jedan od navedenih. Možda je ipak
problem u TOS-u. Probaj 1.4 (ili veći, naravno ;).
programiranje.251ljubisha,
-> #249, mislav>žoveče, pa ti si fenomen. Kako ti to uspeva? Ako ima neki program na
>koji mogu da pokažem i kažem "taj mi nikada nije bacio bombe" onda je
>to Interface.
U niskoj mi brljavi xxx puta više nego u visokoj. Onda sam pomislio
da je možda stvar u over scanu pa sam ga isključio. Jel treba da kažem
da li je vredelo? Jok! A i nisam usamljen. I Stefanu se isto ponaša. E
sad, možda je neka greška u arhivi koju smo skinuli ali da nikakvu gre-
šku ne prijavi STZip, to je već malo verovatno.
>Ako misliš kako da promeniš ikonu... pa i onako si već duboko zaronio
>u resurs. Ili nisam dobro shvatio pitanje?
Hoču da mogu da vidim fajlove kao tekst a ne kao ikone. Kao što mogu
na desku. Mrzim ikone u prozoru i zato sam upečovao TOS da mi diže (bez
diskete) moj DESKTOP.INF. Vidim da je vreme da ponovo aktiviraš ORCS. :)
programiranje.252ljubisha,
-> #250, mislav>Nikad nisam imao tih problema. Ni jedan od navedenih. Možda je ipak
>problem u TOS-u. Probaj 1.4 (ili veći, naravno ;).
Mega 1, Rainbow TOS 1.04, pečovan. A Stefanov ne Mega 2 TOS 1.02,
čist. Samo je razlika što on ima K disk i njemu je OK a ja imam P i nije
OK.
I mali osvrt na prošlu poruku. Ako sumnjaš da neki program ima neku
grešku, daj ga meni i ja ću je dokazati. I sigurno naći još koju. :) A
mogao bi i Stefan da proba. I on ima talenata. Dalibor je otišao ali je
sva svoja umeća preneo nama. :)
programiranje.253ljubisha,
-> #246, mislav>znači "Not enough memory for that operation!" E, sad, zašto i kako
>to da nema memorije, to već ne znam.
U tome i jeste stvar. Fajl iz koga čupam ikone ima 200Kb a fajl u
koji su prebačene samo 60Kb. Na Ram disku ima još 350Kb. Zaključak:
Interejs brljavi Ram disk. A i disketu jer je i tako probano.
programiranje.254ljubisha,
-> #253, ljubisha Slučajno sam obrisao jedan string prilikom prevođenja Interfejsa (a
editovao sam ga iz njega) a da prethodno nisam snimio urađena stabla. I
taman kad sam pomislio da ću morati sve iz početka probao sam da sam
ubacim string na njegovo mesto i da ga formiram kao i stari. Uradio sam
sort i snimio ga. Ponovo sam startovao interfejs sa tim RSCom i sve je ra-
dilo kako treba. Pametno. Sortira po fizičkom rasporedu objekata a ne kao
drugi po sistemu unosa. Da nije tako bilo bi veoma problematično u radu
zbog onakvih greški.─
I opet jedna mala mana u odnosu na ORCS. Nema Next opciju u Edit-u ta-
ko da je rad malo sporiji.
Ceo dan sam radio sa njim i editovao njegov RSC bez problema i čisto
sam onako učitao ORCS.RSC i... Po starom. Bombe u celom redu. :(((
programiranje.255mislav,
-> #251, ljubishaKao i obično, odgovori na više Ljubišinih poruka (1.251 - 1.254):
> U niskoj mi brljavi xxx puta više nego u visokoj.
E, za ovo ne znam ništa. Kod mene je niska rezolucija atrofirala od
neupotrebljavanja.
> Samo je razlika što on ima K disk i njemu je OK a ja imam P i nije
> OK.
Probao. I delimično si u pravu. Naime, zaista ako imam drajv P onda
prijavi i sve preostale ali mi čak i za taj P drajv daje ispravnu
informaciju o veličini. Za onih tvojih 480 Mb RAM-a je možda kriv
tvoj RAM_disk_program? Doduše, za one nepostojeće drajvove preko P
kaže mi da imaju (svaki po) -1,7 Gb. Ajde što su Gigabajti 8) ali
kako negativni? ;)
> Ako sumnjaš da neki program ima neku grešku, daj ga meni i ja ću je
> dokazati. I sigurno naći još koju. :) ... Dalibor je otišao ali je
> sva svoja umeća preneo nama. :)
Ovo više nije samo preneto umeće, pa čak ni samo talenat. :) Ovo je
talenat, pravilno usmeren obrazovanjem, i do perfekcije usavršen
napornim svakodnevnim višegodišnjim treningom... :) Jednom rečju, ti
si genije... za greške. ;)
Predlažem da ti se dodeli titula zvaničnog beta-testera u ovoj konf.
Ako ikada budem napravio kakvogod programče, ti ga prvi dobijaš na
testiranje.
> Interfejs brljavi Ram disk. A i disketu jer je i tako probano.
Ja sam priličan broj resursa "obradio" Interfejsom, i nikada, ali baš
nikada mi nije zasrao resurs. E, sad, različiti ljudi, različiti
talenti...
> I opet jedna mala mana u odnosu na ORCS. Nema Next opciju u Edit-u
> tako da je rad malo sporiji.
Šta ti dođe taj Next? Ako selektuješ više objekata (alt + zahvat
mišem) pa kreneš da ih edituješ (VRLO kratki klik, pa Edit) onda ti
pritisak na OK (ili Abruch) znači ujedno i Next. Šta ti bolje treba?
> čisto sam onako učitao ORCS.RSC ... Bombe u celom redu.
Ajde, nek te ne mrzi, zapakuj mi samo taj resurs, da ne skidam ponovo
celu arhivu, pa da probam ja kao "ne-talentovan", možda meni uspe? :)
programiranje.256markiz,
E sad mi nikako niste jasni ?????××
Evo ja dva dana sređujem RSC od Platona i to:
ubacujem ikone, menjam sve alerte, prevodim sa našim slovima
prosto se igram sa izgledom programa. Zaslugu za to ima mislav
ili Interface :)) mega 2 i tos 1.4 a ništa se nepredviđeno ne
dešava. Drugim rečima ni usudio se ne bi da tako nešto radim
sa ORSC. UVEK mora nešto da zabrlja pa posle da vadim ;)))))
programiranje.257ljubisha,
-> #255, mislav>Probao. I delimično si u pravu. Naime, zaista ako imam drajv P onda
Hm, za početak i to nije loše. :) Ipak nisam jedini.
>Ovo više nije samo preneto umeće, pa čak ni samo talenat. :) Ovo je
Hvala! :))))))
>nikada mi nije zasrao resurs. E, sad, različiti ljudi, različiti
>talenti...
Ama jok, bre. Slične stvari (ama, iste) mi se dešavaju i sa ZOOMom.
>mišem) pa kreneš da ih edituješ (VRLO kratki klik, pa Edit) onda ti
>pritisak na OK (ili Abruch) znači ujedno i Next. Šta ti bolje treba?
Aha, to je. Ali što moram da pazim kako i gde i sa čime klikčem kad
mogu to sve sa Next da uradim (npr. u Interfejsu hoću da promenim imena
boja, a ima ih poprilično u stablu, lepo uđem u prvi string i dalje idem
sa Next)
>Ajde, nek te ne mrzi, zapakuj mi samo taj resurs, da ne skidam ponovo
>celu arhivu, pa da probam ja kao "ne-talentovan", možda meni uspe? :)
Nema problema. Postaje simptomatično, tako da sam i onako mislio da
ti ga pošaljem.
programiranje.258ljubisha,
-> #256, markiz>dešava. Drugim rečima ni usudio se ne bi da tako nešto radim
>sa ORSC. UVEK mora nešto da zabrlja pa posle da vadim ;)))))
Ne uvek. Samo dve stvari. Prva je kad edituješ Menu a druga je kad
etituješ string u kome se u programu očekuje neki tekst. Npr. Name_____
nije u stanju lepo da uradi. Obrišeš jedno slovo ili dodaš više slova i
gotovo je sigurno da neće da lepo radi. Sve ostalo je savršeno OK.
P.S. I ti si u grupi od sada. :)
programiranje.259marko.n,
Jel zna neko da radi sa ASSIGN.SYS-om. Konkretno, Instalirao sam NVDI,
Genvu, i naravno GEMINI itd. Treba mi objašnjenje kako da postavim ekranski
GDOS font. (ne da ga pozovu Geneva ili Gemini, nego da radi i bez njih, znači
samo pomoću NVDI-a (ass.sys)).
Neka mi neko pošalje novi Gemini (imam 1.2) da vidim koliko je bolji.
Najbolje da ga Bojs ubaci u dir.
Ljubiša, ubaci me u tu tvoju Gemini grupu.
Još samo da nabavim hard.....
programiranje.260ljubisha,
-> #259, marko.n> Jel zna neko da radi sa ASSIGN.SYS-om. Konkretno, Instalirao sam NVDI,
>Genvu, i naravno GEMINI itd. Treba mi objašnjenje kako da postavim ekranski
Samo snimi ovo na ROOT diskete, u folder GEMSYS ubaci fontove i SYS-
ove i gotovo. Naravno NVDI.PRG stavi u AUTO folder. :))
PATH = A:\GEMSYS\ ; Gde se nalazi folder za fontovima i gde
su oni SYS-ovi
01p SCREEN.SYS ;aktuelle Auflösung
s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte Systemfont
s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte Systemfont
s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte Systemfont
s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte Systemfont
02p SCREEN.SYS ;niedrige ST-Auflösung (320*200)
s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte
s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte
s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte
s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte
03p SCREEN.SYS ;mittlere ST-Auflösung (640*200)
s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte
s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte
s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte
s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte
04p SCREEN.SYS ;hohe ST-Auflösung (640*400)
s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte Systemfont
s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte Systemfont
s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte Systemfont
s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte Systemfont
Sve ostale fontove koje instaliraš pišeš odmah uz ivicu bez znaka "s"
i njih možeš da koristiš u svim programima koji koriste GEM fontove. Ovde
bi se jedino Stefan pobunio što isred Monaco20 stoji "s" ali kad tako pi-
še u original fajlu ja ga tako i prenosim. :))
> Neka mi neko pošalje novi Gemini (imam 1.2) da vidim koliko je bolji.
Pitaj Dušana, iako ja očekujem da bude uskoro ubačen i u DIR. Ako se
pokaže na testu jer do sada nije nešto drastično bolji a drastično je du-
ži od starog. Verovatno za koji dan napišem nešto o njemu a pogotovo o
samoj instalaciji programa koja je mnogo koplikovanije izvedena i još
uvek pravi probleme. Uskoro...
programiranje.261dusan,
Evo upravo probah ZOOM u 256 boja (na ogromno insistiranje ljubishe) i uspeo
sam da učitam one kolor ikone i mogu vam reći da su fantastične ali postoji
fora za koju nisam ni ja znao; ikone mogu imati najviše 16 boja i to je krajnji
limit. Prosto - Falcon prvih 16 boja koristi za kompletan desktop i sve ostalo
a ostatak do 256 koriste razni programi ili korisnik.
BTW koja je verzija onog Interfacea što ste se svi primili na njega; videh na
nekom bordu verziju 2.21 koja podržava i kolor ikone (!!) i samo arhiva je
800K!
programiranje.262stefan,
-> #255, mislav> Ovo više nije samo preneto umeće, pa čak ni samo talenat. :) Ovo je
> talenat, pravilno usmeren obrazovanjem, i do perfekcije usavršen
> napornim svakodnevnim višegodišnjim treningom... :) Jednom rečju, ti
> si genije... za greške. ;)
E prijatelju moj ne znaš ti celu istinu ;)) Imaš sreću što si u NSu pa
mu je skupo da te zove ;)) Pronađe on duplo više bagova pa onda zove mene
i tera da startujem program i da ga i ja ispitam :) Na kraju se ispostavi
da to baš i nisu uvek bagovi već jednostavno neka opcija radi onako kako
treba a ne onako kako je ljubiša zamislio ;))
programiranje.263stefan,
-> #256, markiz> ili Interface :)) mega 2 i tos 1.4 a ništa se nepredviđeno ne
> dešava. Drugim rečima ni usudio se ne bi da tako nešto radim
Uzmi da učitaš rsc od Orsca u Interface. Reći ću ti tačno koji alert da
probaš da edituješ i veruj mi dobićeš kao što ljubiša reče ceo red bombi
:) Niko nije savršen ;)
programiranje.264stefan,
Narode atarijevski! ;) Ne znam da li ste primetili ali u konferenciji
sezam se povela reč o eventualnom prebacivanu Thor-a na atari, meka i
amigu. Thor je off line reader koji je prvobitno bio predviđen za Hobbiton
međutim vremenom je prilagođen da radi i sa Sezamom. Njegov autor je u
principu pristao da da njegov source nekome ko bi to prebacivao. Program
je pisan u Moduli ali je autor (dragisha) rekao da bi mogli delovi da se
prebace u C ili Pascal (ako sam ga ja dobro shvatio) Pošto bar koliko ja
znam ovde nema nikoga ko je radio sa Modulom na atariju (ili se varam?) da
li bi bilo nekoga ko bi mogao da se prihvati tog posla u npr C-u? Nemojte
samo sad da kažete "kad si toliko pametan uzmi sam pa piši" jer nije
zgodno učiti se programiranju na takav način ;))
programiranje.265stefan,
-> #260, ljubisha> Samo snimi ovo na ROOT diskete, u folder GEMSYS ubaci fontove i
> SYS-ove i gotovo. Naravno NVDI.PRG stavi u AUTO folder. :))
Što se bre stalno guraš sa ovim assignovima kad ti nije nužda? ;)))
> PATH = A:\GEMSYS\ ; Gde se nalazi folder za fontovima i gde
> su oni SYS-ovi
> 01p SCREEN.SYS ;aktuelle Auflösung
> s MONACO08.FNT ;Monaco 8 Punkte Systemfont
> s MONACO09.FNT ;Monaco 9 Punkte Systemfont
> s MONACO10.FNT ;Monaco 10 Punkte Systemfont
> s MONACO20.FNT ;Monaco 20 Punkte Systemfont
itd...
> i njih možeš da koristiš u svim programima koji koriste GEM fontove.
> Ovde bi se jedino Stefan pobunio što isred Monaco20 stoji "s" ali kad tako
> piše u original fajlu ja ga tako i prenosim. :))
Ma bunim se što šalješ ljudima ovakve kobasice bez potrebe :) Dakle caka
je samo u tome da ispred fonta koji hoćeš da instaliraš kao sistemski
staviš malo slovo "s" kao u primeru. Dalje, uopšte ne moraš da dižeš sve
fontove već možeš da digneš samo npr. neki od 10 pointa (16*8) za recimo
visoku rezoluciju (i nemoj da dižeš fontove od 20 pointa jer ti ne trebaju
:) Takođe mislim da ti je dovoljno da napraviš assign.sys koji će samo
imati podatke za visoku rezoluciju jer ne verujem da nisku koristiš za još
nešto sem igrica :) I narano, ne moraš da pišeš sve ove gluposti na
švapskom, to su samo komentari :)
programiranje.266stefan,
-> #261, dusan>fora za koju nisam ni ja znao; ikone mogu imati najviše 16 boja i to je
krajnji
>limit. Prosto - Falcon prvih 16 boja koristi za kompletan desktop i sve ostalo
>a ostatak do 256 koriste razni programi ili korisnik.
Ha! :) Nisi ti znao ali ima ko jeste ;) Dakle Ljubiša da čujem javno
izvinjenje i priznanje da sam kao i obično JA bio u pravu :)) Šta da ti radim
jednostavno nemaš sreće, namerio si se na boljeg :>>
programiranje.267bojs,
-> #264, stefan > Narode atarijevski! ;) Ne znam da li ste primetili ali u konferenciji
>sezam se povela reč o eventualnom prebacivanu Thor-a na atari, meka i
>amigu. Thor je off line reader koji je prvobitno bio predviđen za Hobbiton
Neko je, svojevremeno, razgovarao sa ZZ-om o prebacivanju SOR-a na ST,
pri čemu je ZZ, ako sam dobro obavešten, rekao da je trenutna verzija
pisana na način koji nije ni malo zgodan za portovanje, ali da će u
sledećoj verziji voditi računa o protabilnosti. Sad, ne smem da ga pitam
kad će biti sledeća verzija (znate ono za Sezamov softver :)), ali, možda
bi to bilo interesantnije, mada, Thor nisam video, tako da ne mogu da
budem siguran.
programiranje.268mislav,
-> #256, markiz> dva dana sređujem RSC od Platona i to: ubacujem ikone, menjam sve
> alerte, prevodim sa našim slovima, prosto se igram sa izgledom
> programa... a ništa se nepredviđeno ne dešava.
Uf, fala ti što si se javio. Malo je falilo pa da me Ljubiša ubedi da
mi se dešavalo ono što mi se nije dešavalo. ;)
programiranje.269mislav,
-> #257, ljubisha> > > učitao ORCS.RSC ... Bombe u celom redu.
> >Ajde, nek te ne mrzi, zapakuj mi samo taj resurs
> i onako sam mislio da ti ga pošaljem.
Daklem, učitao ORCS.RSC... i nigde bombi. žak ni neka mala, malecka.
Probao da editujem, menjam, friziram... Sve radi. Jedino nisam mogao
da probam da li program funkcioniše sa tako prepravljenim resursom.
Ali ti već i sa ovom fazom imaš problema, jel tako? Onda je problem
ipak negde kod tebe. Koja ti je standardna konfiguracija (i hard- i
soft-ware)?
programiranje.270mislav,
-> #259, marko.n> Instalirao sam NVDI, Genevu, i naravno GEMINI
Da li to znači da ti Geneva i Gemini rade ZAJEDNO? Meni to nije uspelo
(mislim na staru verziju, 1.2) Odnosno, rade oni zajedno sve dok ne
startujem neki treći program iz Geminija. Onda Geneva "uspava" sve
niže procese (pa i Gemini), a kada pokušam da izađem iz tog "trećeg"
programa Gemini se UžITA opet, pa imam dva ili više Geminija u RAM-u,
pa onda malo baci bombe...
Daklem, kako?
programiranje.271mislav,
-> #261, dusan> BTW koja je verzija onog Interfacea što ste se svi primili na njega;
> videh na nekom bordu verziju 2.21 koja podržava i kolor ikone (!!) i
> samo arhiva je 800K!
Naravno da podržava kolor ikone i da je arhiva 800K. Dotični Zoom koji
si pominjao je samo iščupan iz Interfejsa 2.2. On dakle sadrži CEO taj
Zoom plus još mnogo drugih lepih stvari. Što nisi ovo video ranije?
Ili možda jesi?
programiranje.272ljubisha,
-> #261, dusan>nekom bordu verziju 2.21 koja podržava i kolor ikone (!!) i samo arhiva je
>800K!
Skidaj! Da ti i ja već jednom dam lovu za neki program. :))
programiranje.273ljubisha,
-> #262, stefan> da to baš i nisu uvek bagovi već jednostavno neka opcija radi onako kako
> treba a ne onako kako je ljubiša zamislio ;))
Možda onaj Cut & Paste, a? :>>
programiranje.274ljubisha,
-> #266, stefan> Ha! :) Nisi ti znao ali ima ko jeste ;) Dakle Ljubiša da čujem javno
>izvinjenje i priznanje da sam kao i obično JA bio u pravu :)) Šta da ti radim
>jednostavno nemaš sreće, namerio si se na boljeg :>>
Jok!. Idi kod Duleta i vidi u Infou od Interfejsa ono ZOOM napisano
u 256 boja pa se javi. A i čemu to služi onda? Ajde Dule onda ih konve-
rtuj u 16 boja i šalji da ih vidimo.
programiranje.275ljubisha,
-> #269, mislav>Daklem, učitao ORCS.RSC... i nigde bombi. žak ni neka mala, malecka.
>Probao da editujem, menjam, friziram... Sve radi. Jedino nisam mogao
Probaj brojeve 35, 38 i 41 ako nisi pa se javi.
programiranje.276madamov,
-> #264, stefan
> Pošto bar koliko ja znam ovde nema nikoga ko je radio sa Modulom na atariju
Radio ja svojevremeno sa onom TDI Modula 2. Međutim, mi navikosmo na
grafički interfejs pa bi tu bilo dosta muke oko prebacivanja. BTW, još čim je
Hobbiton počeo da radi i čim se pojavio ja pitao Dragišu da li je voljan da
portujem off-line reader na Atari i Meka i on je načelno bio za. Reče mi da
sačekam dok ga potpuno ne urade pa da se onda čujemo.
> bilo nekoga ko bi mogao da se prihvati tog posla u npr C-u?
Razmišljam ja već neko vreme, ali kad vidim koliko bi vremena uzelo bolje da
ne dajem nikakva obećanja.
programiranje.277madamov,
-> #267, bojs
> Neko je, svojevremeno, razgovarao sa ZZ-om o prebacivanju SOR-a na ST
Opet ja, a i ndragan je snjim nešto razgovarao na tu temu.
> rekao da je trenutna verzija pisana na način koji nije ni malo zgodan za
> portovanje
Kopalo bi se tu po source-u da se pronađu sve PC specific stvarčice (one
far, near, huge itd. alokacije pre svega), ali bi TOS verzija, dakle non-GEM,
na osnovu toga mogla relativno brzo da se uradi. Međutim, samo ZZ zna šta je to
toliko nezgodno za portovanje, tj. šta se u SOR-u nalazi, a mi možemo da
nagađamo.
programiranje.278stefan,
-> #267, bojs> kad će biti sledeća verzija (znate ono za Sezamov softver :)), ali, možda
> bi to bilo interesantnije, mada, Thor nisam video, tako da ne mogu da
> budem siguran.
Tjah, ko zna sad šta bi bilo interesantnije, tj. ko zna kada će taj novi
SOR da li će i onda biti portabilan. Verovatno tek kada se izmeni
kompletan sezamov softver. A Thor nisam ni ja video možda bi mogao da se
kontaktira autor (dragisha) pa da se baci pogled kakav je? Sigurno je
bolji od onog što sada imamo ;) Doduše, kada se novi SOR pojavi on će
odmah podržavati neke novotarije kao što su npr. jedinstveni brojevi svake
poruke i sl.
programiranje.279stefan,
-> #273, ljubisha> Možda onaj Cut & Paste, a? :>>
Ne, nego npr. oni "bagovi" u Geminiju sa bojama ;))
programiranje.280stefan,
-> #274, ljubisha> Jok!. Idi kod Duleta i vidi u Infou od Interfejsa ono ZOOM
> napisano u 256 boja pa se javi. A i čemu to služi onda? Ajde Dule onda ih
Pričali smo o ikonama na desku. Ti si tvrdio da na desk može ikona od
256 boja ja sam tvrdio da ne može. I, ko je u pravu? :)
programiranje.281mislav,
-> #275, ljubisha> > Daklem, učitao ORCS.RSC... i nigde bombi
>
> Probaj brojeve 35, 38 i 41
Opaa! Vidi stvarno! Inače, ima ih i više nego pun ekran. NeoDeskov
"hvatač bombi" je izbrojao 53 komada. :) Što je mnogo, mnogo je.
Sa moje tačke gledišta, razlog više protiv ORCS-a. Ako on, kao resurs
editor, ima tako prljav resurs, šta da se očekuje od programa...
programiranje.282ljubisha,
-> #281, mislav>Opaa! Vidi stvarno! Inače, ima ih i više nego pun ekran. NeoDeskov
>"hvatač bombi" je izbrojao 53 komada. :) Što je mnogo, mnogo je.
Dobro je, nisam ja kriv. :))
>Sa moje tačke gledišta, razlog više protiv ORCS-a. Ako on, kao resurs
Vidim ja da ću morati da ga pošaljem pada mi kažeš šta ti se to nije
svidelo u njemu. On je u skoro svim opcijama isti kao Interfejs, neke
stvari radi bolje a nele lošije od njega. Neke i nema kao što ni Inter-
fejs nema neke stvari. Možda nisam primetio kako, ali kako da u Interfe-
jsu dok editujem meni (imena Desk, File, Edit, Options...) idem sa Next?
A i taj njegov Next koji se dobija tasterom je prilično neprecizan. U
ORCS-u je lakše da pristupiš nekom box-u koji je popunjen stringovima jer
možeš da listaš objekte kao tekst a ne kao ikone. Vidiš šta ti treba i
klikneš na to. Nema da omaneš. Onda, u ORCS-u stavi objekat ima svoj broj
u stablu. Pre neki dan kad sam obrisao onaj string uradim ja ispravku u
momentu (nacrtam drugi i uradim Sort) i odem da ga proverim. Ali, iako je
on u RSC-u lepo stajao na svom mestu kada tu opciju koristiš iz samog
programa ona nije na svom mestu. Bila je broj 77 a sad se u stablu nalazi
tamo gde sam je ja stavio, na 79. I morao sam da odem u ORCS da to ispra-
vljam. ili ja još uvek bolje baratam sa ORCS-om?
>editor, ima tako prljav resurs, šta da se očekuje od programa...
Nemoj tako. :) Ajde ti lepo vidi gde je greška pa javi.
programiranje.283mikis,
-> #276, madamov+> Medutim, mi navikosmo na graficki interfejs pa bi tu bilo dosta muke
+> oko prebacivanja.
Pa bolje i napraviti graficki interfejs nego pisati sve iz
pocetka... Mislim da to ne bi bio veliki problem, posto (ako sam dorbo
razumeo dragishu) sva komunikacija korisnik/racunar ide preko jednog
modula i resena je preko case naredbi. Znaci, trebalo bi samo iscrtati
maske, menije i ostale stvarcice i kada se nesto izabere skociti temo
gde treba :) Naravno, nije sve bas tako jednostavno, ali je ipak lakse
nego napraviti algoritam za bazu podataka koja bi drzala sve poruke, pa
onda indeksiranje, i jos sto drugih cuda...
+> Rece mi da sacekam dok ga potpuno ne urade pa da se onda cujemo.
Mislim da je gotovo zavrsen. Osim toga Thor/Go2Hor ima neke stvari
koje SOR nema (Subject, tag line, itd.). Pogledajte prethodne poruke u
konferenciji Sezam da vam ja sad ne prepricavam.
programiranje.284mikis,
-> #264, stefan+> Thor je off line reader koji je prvobitno bio predviden za Hobbiton
+> medutim vremenom je prilagoden da radi i sa Sezamom. Njegov autor je u
principu pristao da da njegov source nekome ko bi to prebacivao.
Hm, moram malo da te ispravim i dopunim. THor je _univerzalni_ olr,
a za povezivanje sa Sezamom potreban je i program Go2Hor.
+> Program je pisan u Moduli ali je autor (dragisha) rekao da bi mogli
+> delovi da se prebace u C ili Pascal (ako sam ga ja dobro shvatio)
Bojim se da nisi dobro shvatio. Oba programa su napisana u Moduli-2.
Postoje samo nekoliko delova koji su sistem-zavisni (rad sa diskom, ulaz
i izlaz). Posto nema ni puno Amigista koji se bave Modulom, pitao sam da
li bi bilo moguce te rutine (koje dakle zavise od sistema) napisati u
C-u ili Pascalu, a zatim povezati sa glavnim programom u moduli. Posto
dragisha rece da je na PC-u moguce, pretpostavljam da moze i na
ostalima. Takodje ostaje i problem prilagodjavanja programa GUI
koncepciji nasih racunara (tj. Amiga/Atari/Mac), sto je opet
jednostavnije resiti u C-u nego u Moduli (necete valjda OLR koji ce
raditi u tekst modu kao SOR ;)). SDW je lep primer kako bi jedan takav
OLR trebao da izgleda (na zalost, pisan je Win :(( ).
Dakle, organizujte se, nadjite Modula-2 kompajler, pa da se svi
bacamo na posao :)))
P.S. Ovo mi se cini boljim resenjem nego prebacivanje SOR-a, jer
mislim da je ipak lakse prebaciti program pisan u Moduli nego u C-u,
pogotovu sa PC-a.
programiranje.285mislav,
-> #282, ljubisha> kako da u Interfejsu dok editujem meni... idem sa Next?
Ne znam. Izgleda da to ipak ne može. Bar dok ne dobijemo v.2.21 ;)
A onda ćemo videti. O:)
> u ORCS-u stavi objekat ima svoj broj u stablu
I u Interfejsu. Uključi "Objektdatenanzeige..." i čim preletiš mišem
preko nekog objekta videćeš u Info-liniji broj i veličinu dotičnog.
> ili ja još uvek bolje baratam sa ORCS-om?
Naravno. Ali ima vremena. Proći će te. ;)
> neke stvari radi bolje a nele lošije od njega
Ja sam od uvek govorio da će o pitanjima "koji je program bolji"
odlučivati sitni subjektivni detalji, i bez obzira što je ovo što si
napisao verovatno istina, ja se držim mojih "sitnih subjektivnih
detalja". Možda zato što u Interfejsu još nisam našao nešto što ne
mogu da uradim. Ovo sa ORCS.RSC-om ne računam. :)
programiranje.286stefan,
-> #281, mislav> Sa moje tačke gledišta, razlog više protiv ORCS-a. Ako on, kao resurs
> editor, ima tako prljav resurs, šta da se očekuje od programa...
Tjah, a kakav je to program koji naleti na neku nepravilnost u RSC-u i
umesto da izbaci nekakav raport o grešci on izbaci 53 bombe? Da ponovim ;)
53 zbog jedne obične nepravilnosti u fajlu koji edituješ? Pomalo
neozbiljno.
programiranje.287madamov,
-> #283, mikis
> Pa bolje i napraviti graficki interfejs nego pisati sve iz pocetka
Kada program (odnosno source) nije predviđen za event-driven metodu tu može
da bude toliko posla da vredi razmišljati o pisanju nanovo. Imao sam taj
problem kad sam portovao UNARJ na Meka i kad sam razmišljao da ga uradim pod
grafičkim interfejsom. Nekako bi se i iskopao, a onda bi došla nova verzija pa
hajde Jovo nanovo.
> nego napraviti algoritam za bazu podataka koja bi drzala sve poruke, pa onda
> indeksiranje, i jos sto drugih cuda...
Za ovo se slažemo.
programiranje.288madamov,
-> #284, mikis
> lakse prebaciti program pisan u Moduli nego u C-u, pogotovu sa PC-a.
Praktično je svejedno, ali smo nekako navikli na C.
programiranje.289marko.n,
Šarlatani jedni (Stefan i Ljubiša) !!!
Ono sa Assign.sys-om ne radi onako kako sam Ja zamislio kad sam postavio
pitanje. Oću da pokrenem samo NVDI i da se odma gore pojavi promenjeni font, a
ne da u programu biram da li ću monaco08,09...
Ostav, ponovo odgovarajte.... :)
programiranje.290stefan,
-> #289, marko.n> Šarlatani jedni (Stefan i Ljubiša) !!!
Šasrlatan ti tata, znaš! ;))
> Ono sa Assign.sys-om ne radi onako kako sam Ja zamislio kad sam
> postavio pitanje. Oću da pokrenem samo NVDI i da se odma gore pojavi
> promenjeni font, a ne da u programu biram da li ću monaco08,09...
Ono sa assign.sys-om sigurno radi. Pošto izgleda da malo teže kapiraš
;) da ti objasnim ponovo :) Dakle, bitno ti je da ispred fonta (a na
početak reda) koji hoćeš da instaliraš kao ekranski (sistemski) staviš
malo "s". Naravno, pošto u assignu mogu da stoje potpuno različite
definicije za sve tri rezolucije vodi računa gde stavljaš to "s". One
delove koji su ti suvišni možeš jednostavno da izbrišeš iz fajla, ne
moraju sve da stoje tamo.
programiranje.291ljubisha,
-> #289, marko.n>pitanje. Oću da pokrenem samo NVDI i da se odma gore pojavi promenjeni font, a
>ne da u programu biram da li ću monaco08,09...
Da, i u čemu je problem? Šta si tražio to si i dobio. I mora da radi.
Ako imaš monaco fontove i zovu se isto u SYS-u i na disku, i imaš ono "s"
ispred njih, onda mora da radi. Šta misliš kako dobijam ovo: čćšđžžĆŠĐč???
programiranje.292mikis,
-> #287, madamov+> Kada program (odnosno source) nije predviden za event-driven metodu tu
+> moze da bude toliko posla da vredi razmisljati o pisanju nanovo.
Ne verujem da bi bilo tako u ovom slucaju. Pogotovu ako je program
pisan modularno. Ipak ostaju one baze i indeksiranja. :)
programiranje.293mikis,
-> #288, madamov+> > lakse prebaciti program pisan u Moduli nego u C-u, pogotovu sa PC-a.
+>
+> Prakticno je svejedno, ali smo nekako navikli na C.
Pa to jes da nam je svima blizi C, ali ipak mi se cini da je C nekako
vise "masinski zavistan" nego modula (ili pascal)...
programiranje.294madamov,
-> #293, mikis
> Pa to jes da nam je svima blizi C, ali ipak mi se cini da je C nekako vise
> "masinski zavistan" nego modula (ili pascal)...
Isto su mašinski zavisni. Koliko, to zavisi samo od programera i onoga šta
je koristio.
programiranje.295madamov,
-> #292, mikis
> Ipak ostaju one baze i indeksiranja. :)
Ostaju. Mada je bitnije da imaju kompatibilne formate na obe platforme.
programiranje.296mikis,
-> #295, madamov+> Ostaju. Mada je bitnije da imaju kompatibilne formate na obe platforme.
Pa, onda razmislite, hocete li da krenete od nule ili da se bacite
na prepravku postojeceg. Mislim da nece biti problema da se dobije
source Thora, pa vidite :)
programiranje.297dusan,
-> #296, mikis>Pa, onda razmislite, hocete li da krenete od nule ili da se bacite
>na prepravku postojeceg.
U nekim slučajevima, lakše je ponovo izgraditi nešto nego ga renovirati
;))