nauka.106dbambi,
-> #105, ivke=> OK, ako je neki broj podeljen nulom daje beskonacno veliki broj onda
=> neka
=> se tako i obelezava, dakle
=>
=> n/0 = [polozena osmica, jel']
=>
=> a ne da se zabranjuje deljenje nulom
Ovo jeste tačka malog nesporazuma :) Većinu dece uče u osnovnoj školi
da je deljenje nulom "zabranjeno" verovatno zbog toga što deca u tom
uzrastu još ne mogu da ukapiraju pojam beskonačnosti, a često još nisu
naučila ni sistem decimalnih brojeva koji je neophodan za shvatanje
cele priče o deljenju sve manjim brojem.
=>
=> sem toga tu postoji i druga logika:
=> ako ja imam jednu jabuku i podelim je sa dva, dobicu dva dela. Ako
=> je podelim sa jedan, ostace cela, tj. dobicu jedan deo. Medjutim
=> ako ja tu istu jabuku podelim na nula delova, to znaci da nema
=> nijenog dela, dakle nema jabuke, dakle nema nicega, ergo rezultat
=> je nula. Tom logikom dobio sam suprotnu konstataciju, naime:
=>
=> n/0=0
=>
=> gde gresim?
Grešiš u postavci :) Naime, jabuka je fizički pojam (nije apstrakcija)
a deliti fizičku stvar možeš isključivo PRIRODNIM brojem, dakle sa 1,
2, 3 itd. Ne možeš je podeliti razlomkom ili decimalnim brojem (kako
podeliti jabuku na 5.7 delova ?) a ne možeš je deliti ni nulom jer nula
definitivno nije prirodan broj. Isto važi za negativne, kompleksne i
druge vrste brojeva.
Bambi
nauka.107ivke,
-> #106, dbambi> Ovo jeste tacka malog nesporazuma :) Vecinu dece uce u osnovnoj skoli
> da je deljenje nulom "zabranjeno" verovatno zbog toga sto deca u tom
> uzrastu jos ne mogu da ukapiraju pojam beskonacnosti, a cesto jos nisu
> naucila ni sistem decimalnih brojeva koji je neophodan za shvatanje
> cele price o deljenju sve manjim brojem.
dakle, matematika kaze da broj podeljen nulom daje beskonacno
veliki broj, tj. deljenje nulom je dozvoljeno i moguce. ok.
Molio bih nekog matematicara da napise onaj cuveni 'trik' gde
se dokazuje da je 1=2 ili tako nesto, sve u svemu zasniva se
na deljenju nulom. Hvala.
>=> sem toga tu postoji i druga logika:
> Gresis u postavci :) Naime, jabuka je fizicki pojam (nije apstrakcija)
u pravu si. Medjutim, u medjuvremenu sam skapirao zasto deljenje nulom
nema smisla:
a / b = c => c * b = a
n / 0 = ý => ý * 0 = n dakle, beskonacno puta nula
ne samo da daje sve brojeve
odjednom, nego i obara pravilo
da svaki broj pomnozen nulom
daje nulu
To bi vazilo i za sve ostale 'rezultate' deljenja nulom. Taj proizvod
[tacnije kolicnik] bi morao, pomnozen nulom, da da broj razlicit
od nule, a, kako su mene ucili, to ne moze.
nauka.108olio,
-> #106, dbambiKoliko ja znam deljenje nulom
je nedefinisano u matematici.
To jednostavno ne postoji. AKSIOM.
nauka.109qpele,
-> #105, ivke> OK, ako je neki broj podeljen nulom daje beskonacno veliki broj onda neka
> se tako i obelezava, dakle
>
> n/0 = [polozena osmica, jel']
>
greska lim n/a ,kad a->0 je ý a ne samo n/0.
Kao sto znas matematika radi sa skupovima brojeva, i operacije su definisane
nad njima. Rezultat svake operacije pripada nekom skupu brojeva. Beskonacno
moze biti samo matematicki pojam, nikako broj tako da i ne moze biti rezultat
nijedne matematicke operacije.
> sem toga tu postoji i druga logika:
> ako ja imam jednu jabuku i podelim je sa dva, dobicu dva dela. Ako
> je podelim sa jedan, ostace cela, tj. dobicu jedan deo. Medjutim
> ako ja tu istu jabuku podelim na nula delova, to znaci da nema
> nijenog dela, dakle nema jabuke, dakle nema nicega, ergo rezultat
> je nula. Tom logikom dobio sam suprotnu konstataciju, naime:
>
> n/0=0
Koliko se secam operacije deljenje se definise ako inverzna operacija
mnozenju odnosno:
Ako je c=a/b onda je a=b*c.
Tako da dobijamo:
c=n/0 => n=0*c, sto nikako ne moze da vazi n,c<>0.
Setih se sad jednog primera, koji mislim da moze dobro da pokaze zasto je
nedefinisano deljenje nulom:
(a/0)*(0/b)= ?
nauka.110morkin,
-> #106, dbambi> Ovo jeste tačka malog nesporazuma :) Većinu dece uče u osnovnoj
> školi da je deljenje nulom "zabranjeno" verovatno zbog toga što deca
> u tom uzrastu još ne mogu da ukapiraju pojam beskonačnosti, a često
> još nisu
Koliko se ja sećam matematike, deljenje nulom nije ni zabranjeno ni
dozvoljeno. Jednostavno, nije definisano.
nauka.111morkin,
-> #107, ivke> Molio bih nekog matematicara da napise onaj cuveni 'trik' gde
> se dokazuje da je 1=2 ili tako nesto, sve u svemu zasniva se
> na deljenju nulom. Hvala.
Evo ti "dokaz" da je 2>3
Pretpostavka:
3 > 2
1/3 < 1/2 (recipročna vrednost pa se menja znak)
LN (1/3) < LN (1/2) (monotono rastuća funkcija)
LN(1/3) LN (1/2)
e < e (stepenovanje ne menja znak)
LN(x)
1/3 < 1/2 ( e =x )
2 > 3 (opet recipročna vrednost)
nauka.112legolas,
-> #111, morkin>>LN (1/3) < LN (1/2) (monotono rastuca funkcija)
LN(1/3) LN (1/2)
>>e < e (stepenovanje ne menja znak)
Ovde je valjda fora sa tim da su ti ln-ovi negativni pa ne moze bas
ovako.
Ali evo dokaza da slon nije tezi od komarca:
x- tezina slona
y - tezina komarca
x+y=2t
x-2t=-y
x=-y+2t
Pomnozimo leve i desne strane:
2 2
x - 2tx=y -2ty
2
ili, ako dodamo t
2 2 2 2
x -2tx+t =y -2ty+t
ili
2 2
(x-t) =(y-t)
onda je
x-t=y-t => x=y :))
Jednostavno zar ne?
nauka.113dbambi,
-> #110, morkin=>> Ovo jeste tačka malog nesporazuma :) Većinu dece uče u osnovnoj
=>> školi da je deljenje nulom "zabranjeno" verovatno zbog toga što deca
=>> u tom uzrastu još ne mogu da ukapiraju pojam beskonačnosti, a često
=>> još nisu
=>
=> Koliko se ja sećam matematike, deljenje nulom nije ni zabranjeno ni
=> dozvoljeno. Jednostavno, nije definisano.
Oko ovog nema spora. Ja sam se samo osvrnuo na to kako decu uče o tom
problemu kada ih podučavaju operaciji deljenja. Deca su tada relativno
mala i verovatno im je komplikovano da shvate pojmove kao " nije
definisano " ili " beskonačno ". Zato im jednostavno kažu da je
deljenje nulom "zabranjeno", a u kasnijem školovanju već nauče o čemu
se tu zapravo radi.
Bambi
nauka.114harddesign,
-> #112, legolas=- 2 2
=- (x-t) =(y-t)
=-
=- onda je
=-
=- x-t=y-t => x=y :))
=-
=- Jednostavno zar ne?
IMa dosta `felericnih dokaza`, neke koje sam video su zaista sjajni.
Medjutim, ovaj je toliko glup da ne zasluzuje komentar.
nauka.115legolas,
-> #114, harddesign>>IMa dosta `felericnih dokaza`, neke koje sam video su zaista sjajni.
>>Medjutim, ovaj je toliko glup da ne zasluzuje komentar.
Naravno
Zato sam i stavio smajli :)
Taj dokaz mi se svidjao kad sam bio negde u osnovnoj. Stavio sam ga
iz ciste nostalgije :)
nauka.116psyho,
pronadjeni su dokazi postojanja crnih rupa...
video sam link na slashdot.com-u
nauka.117karlos,
zna li neko neki dobar ali besplatan sajt
na netu o NLO-ima ...
sa slikama naravno...
...fala...
zs
nauka.118dselic,
-> #116, psyho> pronadjeni su dokazi postojanja crnih rupa...
>
> video sam link na slashdot.com-u
Baš pročitah malopre... evo i kompletan text:
Scientists see matter being sucked into black hole
WASHINGTON, Aug 16 (Reuters) - Astronomers said on Monday
they had found direct evidence for the first time of matter
being pulled into a black hole.
They said the matter was being pulled at a speed of more
than 6 million miles per hour (10 million km per hour) into the
black hole, a dense region where extremely strong gravity sucks
in everything, including light.
Writing in Astrophysical Journal Letters, the team at
NASA's Goddard Space Flight Centre in Greenbelt, Maryland, said
the black hole they were looking at was in a galaxy 100 million
light-years away, a light-year being the distance light travels
in one year.
In a black hole, the force of gravity is so strong that
nothing, not even light, can escape. Some are formed by
collapsed stars, but others are "supermassive," containing as
much mass as a million to a billion suns compressed into a tiny
region.
The only way scientists have been able to "see" them up to
now is by looking at the accretion disks -- the swirling matter
circling around as it is being pulled into the black hole.
Paul Nandra, an astrophysicist at the centre, was looking
at the galaxy NGC 3516, which is believed to have a
supermassive black hole at its centre.
He and colleagues used the Advanced Satellite for Cosmology
and Astrophysics, a Japanese/US X-ray satellite launched in
1993, to look at the superheated gas in the accretion disk.
Buried in the X-rays emitted by the gas was a strange
feature -- energy that has been "red-shifted" in an
astronomical Doppler effect.
Just as stretched and compressed sound waves cause the
sound of a train's whistle or a truck's horn to rise and fall
as they pass an observer -- the Doppler effect -- light is
stretched, or red-shifted, as it speeds away from the Earth.
In this case, Nandra said, the light seemed to be moving at
a clip of about 6.5 million mph (10.5 million kph) toward a
black hole.
"The evidence is pretty good," he said in a statement.
Richard Mushotzky, an astrophysicist at Goddard who worked
with Nandra, said this was the first time anyone had reported
seeing direct evidence of matter falling into a black hole.
"Nobody has ever seen direct evidence for inflow," he said."We
know from general physical arguments that the active galaxies are
powered by accretion, but no one has ever seen it. There's a
possibility that these data indicate that we are actually starting to
see direct evidence for accretion."
nauka.119mango,
-> #118, dselicDa li to znaci da je oborena teorija relativiteta ili znaci samo gresku u
racunu? ;))) 10,5 miliona km/h je brzina oko 10 puta veca od c :)
nauka.120novakovicn,
-> #119, mango>Da li to znaci da je oborena teorija relativiteta ili znaci samo
>gresku u
>racunu? ;))) 10,5 miliona km/h je brzina oko 10 puta veca od c :)
-----
Izracunaj ponovo!
HoBaK
nauka.121dbambi,
-> #119, mango=> Da li to znaci da je oborena teorija relativiteta ili znaci samo gresku
u
=> racunu? ;))) 10,5 miliona km/h je brzina oko 10 puta veca od c :)
Brzina svetslosti je 300 000 km/s, što znači da kada se preračuna na
brzinu u satima iznosi 10.8 * 10 ^ 8 km/h. Pogrešio si za dva reda
veličine.
Bambi
nauka.122mango,
-> #121, dbambiDa, sad sam to video:) I to sam pogresio jer sam prebacivao u m/s umesto u km
:)
nauka.123willow,
-> #122, mango>> Da, sad sam to video:) I to sam pogresio jer sam prebacivao u m/s
>> umesto u km
dobro, vrati sad metre u kilometre i seti se našeg imperativa: čovek
se uči stvarima sve do trenutka smrti.
nauka.124gdown,
-> #123, willowGD> dobro, vrati sad metre u kilometre i seti se naseg imperativa:
GD> covek
GD> se uci stvarima sve do trenutka smrti.
Ili shto bi Seneka rekao : Celog zhivota uchimo, kako treba da
umremo.
nauka.125indi,
-> #117, karlos-> na netu o NLO-ima ...
-> sa slikama naravno...
www.ufo2001.com
www.4dreamland.com/hangar1.html
barsoom.msss.com/education/facepage/face.html - dugo traje ucitavanje
www.ufobbs.com - slike
www.geocities.com/Area51/6034ufofiles.html#roswell - jedna
od najopsirnijih pprezentacija
nauka.126praktica,
ORUZIJA BUDUCNOSTI
U okolini Doboja je 1995 godine centar za obavestavanje i
javljanje primetio da se po okolnim mestima desavaju cudne promene
na biljkama kao sto je opadanje listova, promena boje biljaka...itd.
U tajnosti se cuva podatak da su tada NATO avioni na tim mestima
izbacivali
razne hemijske supstance. Ocigledno je da se radilo o ispitivanju
novih
hemijskih oruzija koja su tek proizvedena i za koja jos nije
utvrdjena
razorna moc jer je za takva sredstva koja se proizvode u novoj
generaciji
hemijskih oruzija porebno da prodje dosta vremena dok se sagleda
kompletno njihovo dejstvo.
Masa novih stvari koje S.A.D. pod pokroviteljstvom NATO-a
ispr-
obava na raznim poligonima po svetu. Doticni poligoni nalaze se
svuda
u svetu gde se po njihovoj "demokratiji" ratuje. U stvari sva ta
mesta gde navodno oni dele pravdu, su ustvari njihove labaratorije
na
otvorenom, gde mogu isprobavati svoje najnovije izume bez bojazni po
sopstveno stanovnistvo i prirodu koja ih okruzuje. Cilj je dakle
mazanje
ociju pod parolom "mi zelimo mir svuda u svetu". Medjutim, dok je
ceo
svet usresredjen na razvoj dogadjaja po pitanju mira, oni za to
vreme
neprimetno u doticnim kriznim podrucijima neometano isprobavaju
svoja
najnovija tehnoloska dostignuca.
Oruzije koje se ovih godina intenzivno testira koristice
se
za par godina, kada se u potpunosti ispitaju njihova dejstva. Tada
ce
oni budire sigurni krenuti u opstu ofanzivu, naoruzani svojim novim
pronalascima koji su zastrasujuci.
GENETSKA ORUZIJA
Eksperimenti ove vrste su sve prisutniji, i sve vise prete
da zamene sadasnje ratovanje, tj. ratovanje vatrenim oruzijima i
projek-
tilima. U ovakvoj odluci presudno je to sto ovakav vid ratovanja
daje
neslucene mogucnosti. Ubrzano se radi na novoproizvedenim virusima
kao
i na njihovom usavrsavanju. Osmisljeni su tako da napadaju samo
ciljne
grupe, npr. crnce, Srbe, Arape....itd. Pomenuti virusi ce dakle
napadati samo zeljenu naciju ili nacije. Posledice svega toga mogu
biti katastrofalne po ceo svet, mada je bespredmetno pricati o tome
kada se radi o namernom ubijanju nepozeljne rase ljudi.
Dokaz o tome kako se stvari mogu izmaci kontroli je i virus AIDS-a.
Eksperimenyt se otrgao kontroli i izasao van teritorije ispitivanja
koliko god to delovalo nestvarno. Njima i jeste cilj da sve lose sto
se proizvede sa njihove strane, u javnosti prodje kao "greska"
prirode
i slicno. Zamislite samo kako bi u buducnosti izgledao svet ako bi
se
sve ovo sa njihove strane ostvarilo. Razmislite o takvim stvarima.
Moci ce da se vode ratovi bez prolivanja krvi, ali bi zato bilo
na stotine novih bolesti koje bi se vezivale za region gde su
upotrebljene,
odnosno za javnost bi to izgledalo kao jos jedna gruba igra prirode.
ORUZIJA ZA ONESPOSOBLJAVANJE
I u ovim stvarima se daleko doguralo. Radi se o oruzijima
koja
bi se upotrebljavala za trenutno onesposobljavanje zive sile bez
ubijanja.
Razvijaju se sistemi koji bi pomocu niskofrekventnih talasa koje
covek
nije u stanju da registruje uticali na srednje uho, prodiranjem i
razaranjem
sistema za ravnotezu cime bi se ciljna grupa onesposobila za bilo
kakav
fizicki pokret onoloko vremena koliko je potrebno za planiranu
operaciju.
Oruzije je konstruisanno kao pistolj, sa cevi koja na zavrsetku ima
oblik
trube, i cijim bi se uperavanjem na odredjeni prostor postizao gore
pomenuti
efekat.
Radi se vec duze vreme i na sistemima koji bi kontrolisanom plazmom
radio
talasa mogla da postigne stvari koje niko i ne sluti da su moguce.
Prilikom ispitivanja mogucnosti plazme ustanovljeno je da je moguce
njom usporavati ili menjati pravac projektila velikom brzinom, kao
i njihovo
unistavanje. Prakticno znaci da bi se projektil koji je poslat
vratio tamo
odakle je i krenuo ili bi mogao izgoreti u atmosferi jer plazma ima
svoj-
stvo zagrevanja atmosfere na mesto na koje je usmerena.
Konstruisana je i sprava koja u trenutku ispaljivanja
projektila
od strane protivnika locira mesto sa kog je projektil ispaljen, i u
roku od
4-6 sekundi salje prestretac projektila koji ga unistava. Odmah
zatim
salje projektil na mesto sa koga je locirano ispaljivanje prethodno
uni-
stenog projektila. Uredjaj je vrlo malih dimenzija i moze se nositi
u svakom
prevoznom sretstvu jer ima mogucnost komandovanja operacijama sa
udaljene
baze gde se nalaze presretaci projektila.
ELEKTRONSKA ORUZIJA
Internet je samo proba odnosno eksperiment koji je samo uvod
u elektronske ratove. Ovaj oblik ratova je tek u povoju, ali preti
da se razvije brze od svih dosad poznatih orudja za ratovanje.
Cinjenica je da je odavno napravljena nova verzija interneta koju
za
sada koriste samo vladine organizacije S.A.D. Uveliko ga koristi i
NASA.
Brzina novog sistema za vecinu ljudi spada u naucnu fantastiku.
Pomocu optickih vlakana postigla se brzina prenosa podataka koja je
nekoliko hiljada puta veca od mogucnosti komercijalnog I-neta.
Postepeno se tezi kontrolisanju svih stvari koje su moguce
posredstvom
ovakve vrste elektronike, a tu priznacete spada gotovo sve ako ne i
sve.
Kreditne kartice i mobilna telefonija su moze se reci prethodnica
ovakvom
vidu kontrolisanja grupe ili pojedinca. Nije daleko vreme kada ce
sve
izgledati kao u nekim sf kljigama i filmovima koji prikazuju
buducnost
pod kontrolom vlade uz pomoc kamera i monitora koji su postavljeni
i u
najmanjem coskicu neke zgrade. Sa takvim vidom kontrole odbacuje se
mog-
ucnost svake privatnosti. Moci ce da kontrolisu svakoga uz pomoc
neta
i slicnih mreza u buducnosti. Trenutno ono sto se cita po novinama
i cuje na televiziji da se sadasnja mreza tesko kontrolise je cista
laz,
koja je proizvedena upravo iz razloga odbacivanja sumnji da vas neko
prati, i posmatra. Na taj nacin je omoguceno ispitivanje opreme
koja se
bavi pracenjem odredjenih stvari bez covekovog nadzora. Tu su
nebrojene
mogucnosti koje ce vam postati jasnije posle sledeceg naslova u ovom
tekstu.
NEURONSKI CIP
Verovatno ste vec ponesto culi o stvarima
vezanim za pravljenje
vestacke inteligencije ili neuronskog cipa. U toj stvari se stiglo
daleko
mnogo vise nego sto se moze i pretpostaviti. Verovali ili ne
vestacka
inteligencija je vec uveliko prosla mnogo, mnogo testova i vec neko
vreme se primenjuje. Zato je bolje da budete obazrivi kada na netu
chatujete sa nekim koga neznate. Osoba sa kojom pricate moze vrlo
lako
da bude vestacka inteligencija koja je tu postavljena da iz vas
nesvesno
izvuce informacije kroz prividno neobavezan razgovor, i u stanju je
da
ako spadate u grupu za koje su zainteresovani sa vama odrzava stalni
kontakt preko e-mail adrese, a vi cete misliti kako ste nasli jos
nekog
dobrog sagovornika iz udaljene zemlje. Ovakve stvari su samo
pocetci za
ozbiljnije stvari koje su u buducnosti izgleda neizbezne.
Pomocu satelita za spijunazu i neuronskog cipa mogu se u trenutku
istovremeno prisluskivati na hiljade razgovora koji se vode preko
mobilnih i bezicnih telefona. Sistem funkcionise tako sto ima
zadatak
da sve razgovore koji sadrze odredjene reci koje se traze selektivno
snimi i prosledi u centar gde se detaljno obradjuje svaki snimak i
njegov
sadrzaj. Takve stvari kao sto su doticni cip su milion puta olaksale
neke postupke a u nekim slucajevima otvorile i nove vidike.
PAZNJA: Ukoliko se desi da u toku razgovora putem mobilnog ili
bezicnog
telefona cujete tihi eho svog glasa iz slusalice, pazite sta
cete reci u tom razgovoru jer, budite uvereni da ste
uhvaceni i
da se vas razgovor belezi na satelitu.
MEDIJSKI RAT BUDUCNOSTI
Vid ovakvog ratovanja jedne supermocne velesile putem
televizije
je kao sto se pokazalo vrlo je efikasan. Medjutim na ovakvom vidu
ratovanja
se nece stati u pogledu tehnike. Sistem koji je zamisljen, a opet uz
veliku podrsku neuro cipa moze izazvati totalni raspad zeljene
drzave
u roku od nekoliko minuta. Mislite da je nemoguce. Evo jednog
primera
koji ce cas razuveriti.
Satelit iz orbite hvata zeljeni TV signal odredjene stanice, i
u trenutku govora nekog drzavnika ili predsednika automatski
obradjuje
sliku i ton i maltele u istom trenutku promenjeni govor vraca se na
zemlju kao modifikovani kanal primnjenog signala, sto znaci da bi
gledaoci
koji u tom trenutku prate program umesto originalne slike i tona
gledali
obradjen signal sa satelita koji je promenio predsednikov govor.
Primer: Predsednik se obraca naciji sa sledecim tekstom.
Budite pribrani i hrabri, spremni da odbranite zemlju.
Samo tako mozemo pobediti neprijatelja koji nas zeli porobljene.
Budimo jedinstveni, jer se tako brani zemlja koja................
Primer obradjenog gornjeg teksta putem pomenutog postupka
trenutnog menjanja slike i tona:
Predsednik: Moram vam sa velikom nevericom saopstiti da se
moralo odustati od pruzanja otpora protivniku. Jaci su, efikasniji
sa daleko boljom opremom tako da bi svaki pokusaj odmeravanja snaga
sa njima bio uzaludan, i uzalud bi prolili nasu krv. Molim vas da
budete
tamo gde jeste i nista ne preduzimajte na svoju ruku ma koliko vam
to bilo tesko jer je u pitanju opstanak celog naseg naroda koji bi
pod naletima tehnicki superiornijeg neprijatelja brzo podlegao i
nebismo
imali nikakve izglede za prezivljavanje tog napada.
Posle ovakve izmenjene izjave u roku od samo nekoliko minuta
dok informacija prodre u svest gradjana cela drzava je vec u stanju
neverice i raspadanja zbunjena izjavom koju su upravo videli i
ubedjeni
da je sve gotovo.
Ovakav nacin ratovanja bi bio najefikasniji u svakom pogledu
jer fizickih zrtava nema, i o tome se sve ozbiljnije razmislja.
Pretpostavka da ce covek sam sebe unistiti moze se potvrditi
iz ovih primera. Sta ce se desiti ako sistem koji sam uci i
razmislja
pomisli da je ugrozen od strane coveka. On ce nauciti strategiju
svojih
tvoraca, prihvatiti najefikasnije primere strategije, pricekati malo
da se covek u potpunosti osloni na njega dajuci mu neogranicenu
kontrolu
nad svim stvarima kao sto je upravljanje izvorima energije,
upravljanje
robotizovanim sistemima...itd. U trenutku kada mu covek bude bio
suvisan
resice da ga se otarasi uceci na primerima svojih tvoraca koji su
ga ucili
da se bori za njihove interese. Mozda ce film "TERMINATOR" uskoro iz
zanra fantastike moci da se svrsta u zanr drama zasnovanih na
istinitim
pricama.
-------------------------------------------------------------
preuzeto sa jednog fajla na Birostroj BBS-u
nauka.127ventura,
-> #126, praktica> ELEKTRONSKA ORUZIJA
>
> Internet je samo proba odnosno eksperiment koji je samo uvod
> u elektronske ratove. Ovaj oblik ratova je tek u povoju, ali preti
> NEURONSKI CIP
>
> Verovatno ste vec ponesto culi o stvarima
> vezanim za pravljenje
> vestacke inteligencije ili neuronskog cipa. U toj stvari se stiglo
> daleko
> mnogo vise nego sto se moze i pretpostaviti. Verovali ili ne
> vestacka
> inteligencija je vec uveliko prosla mnogo, mnogo testova i vec neko
> vreme se primenjuje. Zato je bolje da budete obazrivi kada na netu
> chatujete sa nekim koga neznate. Osoba sa kojom pricate moze vrlo
> lako
ova dva texta su najveca glupost goju sam cuo u poslednje vreme!
odakle je prepisan ovaj text? sa RTS-a?
Pricao sam ne tako davno (5-6meseci) sa novinarem jedne nase novinske kuce,
posto je njemu trebao komp, naevo je on meni sta sve oce i za koliko para...
no nije bitno... kada sam mu rekao da za te pare moze da kupi takav ali samo
ukraden komp (e ovo je sad najbolje) onn meni kao pa uhvatice me...
kazem kako?
-"Pa Amerikanci preko interneta ukucaju 'neki' broj i pokaze im se gde je taj
kompjuter..."
Ovo cak i previse govori o tehniockoj kulturi nasih novvinara... ako je takav
pisao ovaj text... nije ni cudo sta je napisao..
nauka.128mango,
-> #126, prakticaNemoj prenositi debilizme.
nauka.129praktica,
-> #127, ventura> ova dva texta su najveca glupost goju sam cuo u poslednje vreme!
Pojma nemam, lici na sf, ovo za niskofrkventne talase je moguce, cuo
sam za neki esksperiment na ljudima koji su bili izlozeni zvucnim
talasima
ispod 20 Hz i iznad 20 KHz, niko nije znao da je podvrgnut
eksperimentu,
svi su cekali koncert pola sata, koncerta je bilo samo sto ga niko
nije cuo,
ljudi su poceli da povracaju, glava je pocela da ih boli... Tek na
kraju im
je receno da su bili zamorcici. On su se posle bunili... A za
terminatora :)
nisam bas siguran, jer vestacka inteligencija ne moze da se okrene
protiv ljudi sem ako nije postavljena da kontrolise kompjutersku
mrezu ili
tehniku potpuno sama. U hemijska oruzja ne sumnjam. Genetska oruzja
nisu nista novo, pitanje koliko je od toga istina.
> odakle je prepisan ovaj text? sa RTS-a?
Nasao sam ga na Birostroj BBS-u, neko je poslao, nista vise.
> ukraden komp (e ovo je sad najbolje) onn meni kao pa uhvatice
me...
> kazem kako?
> -"Pa Amerikanci preko interneta ukucaju 'neki' broj i pokaze im
se gde je taj
> kompjuter..."
Ha, ha :) Mobilni kompjuktor
> Ovo cak i previse govori o tehniockoj kulturi nasih novvinara...
ako je takav
> pisao ovaj text... nije ni cudo sta je napisao..
Ne znam odakle mu takve ideje i informacije, zato sam i
poslao u ovu temu. Ustvari dvoumio sa se gde da je strpam,
jer ne znam dali spada u nauku ili filozofiju, ili nesto trece...
nauka.130ventura,
-> #129, praktica> > ova dva texta su najveca glupost goju sam cuo u poslednje vreme!
>
> Pojma nemam, lici na sf, ovo za niskofrkventne talase je moguce, cuo
> sam za neki esksperiment na ljudima koji su bili izlozeni zvucnim
> talasima
> ispod 20 Hz i iznad 20 KHz, niko nije znao da je podvrgnut
> eksperimentu,
> svi su cekali koncert pola sata, koncerta je bilo samo sto ga niko
> nije cuo,
> ljudi su poceli da povracaju, glava je pocela da ih boli... Tek na
> kraju im
> je receno da su bili zamorcici. On su se posle bunili... A za
pazi to je i tesla radio, on je planirao da postavi 5 odasiljaca na nasoj
planeti koji bi emitovali niskofrekventne tonove (oko 5khz) i tada bi svi
ljudi bili u nekoj fazi koja je slicna fazi pred utonjavanje u san znaci neka
rem faza... onda kao nebi bilo nasilja ratova pohlepe, svi bi radili za opstu
dobrobit... novac nebi bio potreban... itd itd.. nezna se sta je bilo na kraju
sa tim..
> je receno da su bili zamorcici. On su se posle bunili... A za
> terminatora :)
> nisam bas siguran, jer vestacka inteligencija ne moze da se okrene
> protiv ljudi sem ako nije postavljena da kontrolise kompjutersku
> mrezu ili
> tehniku potpuno sama. U hemijska oruzja ne sumnjam. Genetska oruzja
> nisu nista novo, pitanje koliko je od toga istina.
vestacka inteligencija...
pazi... vestacka inteligencija jos nije dostigla nivo da recimo kopjuter kaze
neki random broj a da on nije vezan po nekoj matematickoj semi...
a sto se tice hemiskih i genetskih oruzja to je donekle tacno ali ipak malo
preterano...
nauka.131the.edge,
-> #130, venturaMalo si se zeznuo. REM faza nije faza pred san, vec (cetvrta faza) U san,
koja nastupa nekoliko puta u toku spavanja.
AcCeSS DeNiED
nauka.132praktica,
-> #131, the.edge> Malo si se zeznuo. REM faza nije faza pred san, vec (cetvrta faza)
> U san,
> koja nastupa nekoliko puta u toku spavanja.
Tacnije, najdublji san, koji nauka jos uvek ispituje. Prevedeno na
srpski - faza brzog pokretanja ociju.
pozdrav
nauka.133supers,
-> #111, morkin
>> 1/3 < 1/2
>>
>> 2 > 3 (opet recipročna vrednost)
Interesantno, iako je ln(x) definisan samo za x>0, nigde u logaritmima
nisi napravio grešku jer si baratao samo sa pozitivnim argumentima.
Nisi dokazao da je 2>3, jer si u zadnjem redu napravio grub previd.
Obrnuo si znak, a istovremeno si napravio i rokadu leve i desne strane,
a radi se ili jedno ili drugo.
Neverovatno da niko sve do sada nije lupio reply.
nauka.134supers,
-> #112, legolas
>> 2 2
>> (x-t) =(y-t)
>> x-t=y-t => x=y :))
Ali samo pod uslovom da je (x-t) i (y-t) istog znaka.
Kroz čitavu srednju školu smo i ja, a verovatno i vi, kiksirali na
pismenim zadacima jer zaboravljamo da kvadratna funkcija menja znak
negativnim argumentima.
Čudi me da niko na Sezamu nije lupio reply na morkinov i legolasov dokaz
od pre mesec dana. Trebao je bar neki srednjoškolac da reaguje, oni sa
tim barataju. Posle vojske mi je bilo interesantno da vidim hoću li
uspeti da rasvetlim ova dva "dokaza", jeste trivijalno ali nije bilo
lako - trebalo je da me vidite kako žvrljam i prisećam se kako izgleda
logaritamska funkcija ;)
nauka.135legolas,
-> #134, supers>>Cudi me da niko na Sezamu nije lupio reply na morkinov i legolasov
>>dokaz od pre mesec dana.
Cudi me da si ti lupio uopste. Moj dokaz je bio samo odgovor na onaj
"dokaz". Mislim da sam samo tako mogao da mu odgovorim ;)
nauka.136supers,
Matematika I za FON kaže:
"Napomena: Jedan isti racionalan broj se može napisati na dva načina:"
Na primer: 3/2 = 1,5000...
i 3/2 = 1,4999... "
Meni se čini da ovo eventualno može na Pentiumu 90MHz, inače teško ;>
Kao prvo: možda sam se provlačio kroz gimnaziju, ali ipak bih se opkladio
da je 1,5000... tačno jedan ipo, dok 1,4999... može samo u limesu da
teži ka 3/2 ako broj decimala teži beskonačnosti.
Drugo: Gornji citat je iz odeljka gde se govori o geometrijskoj
interpretaciji racionalnih brojeva na brojevnoj pravoj, gde se takođe
kaže: "Postoji uzajamno jednoznačna korespondencija između tzv.
racionalnih brojeva na brojnoj pravoj i racionalnih brojeva".
Kako bre jednoznačna ako jedan ipo može da bude i 1,5000... i 1,4999... ;>
Ili u univerzitetskim udžbenicima pišu gluposti ili sam slep pored očiju.
Vaš sud?
nauka.137stameni,
-> #136, supers Označimo
(1) x = 1.4999...
Množenjem obe strane jednačine (1) sa 10 dobijamo:
(2) 10x = 14.999...
Kada od (2) oduzmemo (1), dobijamo:
(3) 9x = 13.5
(jer obe jednačine, (1) i (2), imaju beskonačan broj devetki).
Iz (3) sledi:
(4) x = 1.5
Izjednačavanjem (1) i (4) dobija se:
(5) 1.5 = 1.4999...
nauka.138sfilip,
-> #136, supers>"Napomena: Jedan isti racionalan broj se moze napisati na dva nacina:"
>
>Na primer: 3/2 = 1,5000...
> i 3/2 = 1,4999... "
>
>Meni se cini da ovo eventualno moze na Pentiumu 90MHz, inace tesko ;>
>
>Kao prvo: mozda sam se provlacio kroz gimnaziju, ali ipak bih se opkladio
>da je 1,5000... tacno jedan ipo, dok 1,4999... moze samo u limesu da
>tezi ka 3/2 ako broj decimala tezi beskonacnosti.
Kao prvo, po definiciji zapisa decimalnog broja, cifre nule koje se nalaze
levo ili desno od drugih cifara, bez da su pracene nekom drugom cifrom osim
nule, ne zapisuju se i podrazumevaju se.
Dakle broj 1.5000... moze biti samo 1.5 ili 1.5 + a * (10^-b).
Ako je broj 1.5 onda on jednostavno nije jednak 1.4999, bez obzira koliko
devetki napishemo. Upravo kako si rekao on nikada nece biti 1.5 vec moze samo
da tezi 1.5.
U drugom slucaju, ako broj 1.5... ima neku cifru posle tacaka, on je opet veci
od 1.5 pa 1.4999 ne moze cak ni teziti njemu.
I pritom ne vidim kako 3/2 moze da bude 1.499.. ;)
Ne znam ko se to prosro al ima dara, svakako... :)
nauka.139sfilip,
-> #137, stameni>(1) x = 1.4999...
>
> Mnozenjem obe strane jednacine (1) sa 10 dobijamo:
>
>(2) 10x = 14.999...
>
> Kada od (2) oduzmemo (1), dobijamo:
>
>(3) 9x = 13.5
ne, nedobijemo, jer prvi "brzhe" limesuje ka 1.5 nego drugi ka 15, s obzirom
da je broj devetki prvog broja (pocev od drugog decimalnog mesta) jednak broju
devetki drugog + 1.
E sad, ako taj broj tezi beskonacnosti onda je to beskonacno+1, pa se tu
sad samo postavlja pitanje dal je n=n+1, kada n tezi beskonacno. Ako je stvarno
n=n+1, n->beskonacno, onda sam se zajebao ;)
to treba proveriti, kladim se da sam video nekad neku teoremu koja se time
bavi.
nauka.140stameni,
-> #139, sfilip>> ne, nedobijemo, jer prvi "brzhe" limesuje ka 1.5 nego drugi ka 15, s
>> obzirom da je broj devetki prvog broja (pocev od drugog decimalnog
>> mesta) jednak broju devetki drugog + 1.
Pazi, ovo je više problem iz algebre nego iz analize. No, svejedno:
>> E sad, ako taj broj tezi beskonacnosti onda je to beskonacno+1, pa se
>> tu sad samo postavlja pitanje dal je n=n+1, kada n tezi beskonacno. Ako
>> je stvarno n=n+1, n->beskonacno, onda sam se zajebao ;)
U stvari, zaista je lim n = lim (n+1) kada n->beskonačno. Formiraj
količnik n/(n+1) i gledaj čemu teži kada n->beskonačno.
nauka.141stameni,
-> #138, sfilip Ovo baš nema mnogo veze sa onim što je supers pitao, ali kad si
već pomenuo:
>> Kao prvo, po definiciji zapisa decimalnog broja, cifre nule koje se
>> nalaze levo ili desno od drugih cifara, bez da su pracene nekom drugom
>> cifrom osim nule, ne zapisuju se i podrazumevaju se.
>> Dakle broj 1.5000... moze biti samo 1.5 ili 1.5 + a * (10^-b).
Kad bi ovo na Fizici napisao na ispitu, pao bi samo-tako. Ukratko,
razlika između merenja, koje tvrdi da neka veličina ima 1.5 mernih
jedinica, i drugog merenja, koje tvrdi da (ista ili neka druga)
veličina ima 1.50 mernih jedinica, je drrrastična. Šta misliš, koja
je "preciznije" izmerena?
nauka.142supers,
-> #139, sfilip
>> ne, nedobijemo, jer prvi "brzhe" limesuje ka 1.5 nego drugi ka 15, s
>> obzirom da je broj devetki prvog broja (pocev od drugog decimalnog
>> mesta) jednak broju devetki drugog + 1.
Hmmm... Kad malo bolje razmislim, ipak je stameni u pravu, a ne nas
dvojica. Mi smo 1,4999... posmatrali kao limes neke funkcije, pa
smo dokazivali da to nema šanse da stigne u 1,5.
Ali, ako 1,4999... posmatramo kao racionalan broj, setimo se da je skup
racionalnih brojeva "svuda gust". Između svaka dva racionalna broja mora
postojati beskonačno mnogo drugih racionalnih brojeva.
Kako ne postoji nijedan racionalni broj između 1,4999... i 1,5 sa užasom
možemo konstantovati da su 1,4999... i 1,5 isti racionalni broj ;>
Setimo se šta je zapravo racionalan broj. To je broj koji nastaje
deljenjem celih brojeva p/q. Pošto nema celih brojeva čiji količnik
daje 1,4999... (čik pokušaj da ih nađeš!), a 1,4999... ne može biti
iracionalan broj (jer oni uvek imaju beskonačne neperiodične decimale),
tako 1,4999... ne postoji kao zaseban realan broj i slobodno se može
smatrati da je isto što i 1,5.
Hajde još jednom da pročitam šta kaže moja knjiga. "Postoji uzajamno
jednoznačna korespondencija između tzv. racionalnih tačaka na brojnoj
pravoj i racionalnih brojeva" Pazite, korespondencija između racionalnih
brojeva i *tačaka* a ne racionalnih i decimalnih brojeva!
To znači da svaki racionalni broj kome se decimale ponavljaju u
beskonačnost (tu spadaju i brojevi sa "konačnim" brojem decimala jer
nakon zadnje decimale možeš da im dopišeš 000...) nosi dva decimalna
"kućna broja". Tako tačka "jedan ipo" nosi brojeve 1,5 i 1,4999...
Šta kažete :) Ipak je knjiga u pravu...
nauka.143sfilip,
-> #140, stameni> U stvari, zaista je lim n = lim (n+1) kada n->beskonacno. Formiraj
>kolicnik n/(n+1) i gledaj cemu tezi kada n->beskonacno.
znaci ako kolicnik n/(n+1) tezi kecu, kada n tezi beskonacno, onda je
lim n = lim (n+1)?
Mora postojati neka teorema koja to govori?
mislim, verovatno sam se zajebo, al opet to gore nije dokaz :)
nauka.144sfilip,
-> #143, sfilip>Mora postojati neka teorema koja to govori?
>
>mislim, verovatno sam se zajebo, al opet to gore nije dokaz :)
kako lupam gluposti. recite mi. necu se ljutiti ;)
to sledi direktno iz definicije limesa a moje pitanje bilo je najveci apsurd..
stanislaw:
>Kako ne postoji nijedan racionalni broj izmedu 1,4999... i 1,5 sa uzasom
>mozemo konstantovati da su 1,4999... i 1,5 isti racionalni broj ;>
kukala nam majka ;)
>tako 1,4999... ne postoji kao zaseban realan broj i slobodno se moze
>smatrati da je isto sto i 1,5.
ali nije! nije majke mi! pa pogledaj ih ;)
nauka.146praktica,
-> #142, supers>deljenjem celih brojeva p/q. Pošto nema celih brojeva čiji količnik
> daje 1,4999... (čik pokušaj da ih nađeš!)
2099999999 Ex/1400000000 Ex :)
> iracionalan broj
Valjda je 'svaki' broj koji se ne moze predstaviti u obliku razlomka
iracionalan? A posto se broj 1,4999... ne nastavlja do
beskonacnosti, sem ako se ne zna tacan broj iz kojeg je izvucen
kao koren (koji je to broj?), moze se izvrsiti zaokrugljivanje
tog broja, ali to ne znaci da ne mozes da ga zapises
kao npr. 1,499999 ako je to neophodno, ali to se u knjizi retko
trazi.
nauka.147supers,
-> #146, praktica
>> 2099999999 Ex/1400000000 Ex :)
Dobro smišljeno, mada ne znam šta ti znači Ex (valjda si mislio na
beskonačan broj cifara). Za razumevanje ovog problema je neophodno
shvatiti da su decimalni brojevi sintetička matematička tvorevina, služe
samo za bolji pregled realnih brojeva na brojevoj pravoj, tako da je
zapis broja jedinstven samo kada je u obliku razlomka čiji brojilac i
imenilac nemaju zajedničke faktore.
Osim toga, tvoj primer koristi dve beskonačne veličine i primenom limesa
zaključujemo da je njihov količnik tačno 1,5.
>> iracionalan? A posto se broj 1,4999... ne nastavlja do
>> beskonacnosti, sem ako se ne zna tacan broj iz kojeg je izvucen
>> kao koren (koji je to broj?), moze se izvrsiti zaokrugljivanje
E, sad si potpuno promašio. Ništa nas ne sprečava da zapisu bilo kog
broja dodelimo beskonačno mnogo cifara, niko nas ne tera da dokazujemo
poreklo ;> Osim toga, ti si prvi koji spominje nekakvo zaokrugljivanje,
toga nema u matematici, toga ima samo na blagajni.
nauka.148praktica,
-> #147, supers> Dobro smišljeno, mada ne znam šta ti znači Ex (valjda si mislio na
> beskonačan broj cifara). Za razumevanje ovog problema je neophodno
Ex - 00
> E, sad si potpuno promašio. Ništa nas ne sprečava da zapisu bilo kog
> broja dodelimo beskonačno mnogo cifara, niko nas ne tera da
> dokazujemo
> poreklo ;>
Da ali broj 14.999 ne moze da se nadje u postavci zadatka, pa da
se kaze da nije iracionalan.
> Osim toga, ti si prvi koji spominje nekakvo
> zaokrugljivanje,
> toga nema u matematici, toga ima samo na blagajni.
Tako sam ucio u I razredu srednje, tj. profesor mi je tako
objasnjavao :) pa mi je preslo u naviku. Mislio sam na pribliznu
vrednost broja.
nauka.149supers,
-> #148, praktica
>> Ex - 00
Tek sad mi nije jasno šta je pisac hteo da kaže.
Podsetiću te koji su brojevi bili u igri:
>> 2099999999 Ex/1400000000 Ex :)
Možda si hteo da kažeš (ali ti nikako ne uspeva) da se prvi broj
nastavlja beskonačnim nizom devetki, a drugi beskonačnim nizom nula, jer
samo tako njihov količnik, izražen u decimalima može biti 1,4999...
Naglašavam, izražen u decimalama, jer taj količnik je jedan i po :)
>> Da ali broj 14.999 ne moze da se nadje u postavci zadatka, pa da
>> se kaze da nije iracionalan.
Podsetiću te da se diskusija vodi oko toga da se neki racionalni brojevi
mogu napisati na dva načina (oni za koje se kaže da imaju konačan broj
decimala) Primer za to su 1,5000... i 1,4999...
>> Mislio sam na pribliznu vrednost broja.
Svejedno je da li kažeš zaokrugljivanje ili približna vrednost.
To je postupak aproksimacije i ne može se koristiti u postupku dokazivanja.
Šta god si mislio da dokažeš, sigurno ne možeš dokazati korišćenjem
približnih vrednosti.
nauka.150chadra,
Relevantnost marksizma danas
autori: Alen Vuds i Ted grent
sadržaj:
-Ideološka kontra-ofanziva
-Svetska kriza kapitalizma
-Masovna nezaposlenost
-Mašinerija i radni dan
-Marksov "Kapital"
-Tendencija pada profitne stope
-Koncentracija kapitala
-Overprodukcija i krize
-Životni standard
-"Treći svet"
-Ćorsokak kapitalizma
-Za radnicku demokratiju!
..."Ironično je da, upravo sa ovom epohom, kada celom svetskom ekonomijom
dominiraju ogromne multinacionalne kompanije, apologete kapitala pokušavaju
da pokažu kako budućnost leži u malim preduzećima, ili da upotrebimo
njihovu omiljenu poštapalicu, "malo je predivno"."...
rel.zip