komentari.1118cnenad,
-> #1112, dejanr=> "PC" ne objavljuje piratske oglase, a CD klubovi koji se oglašavaju
=> tvrde da iznajmljuju originale i da nude uslugu kopiranja softvera
Nekad davno, u časopisu 'Moj Mikro' svi oglašivači su bili OBAVEZNI da
dostave izjavu da prodaju isključivo originalni softver. S obzirom da su
oni tada imali neki zakon, valjda republički za zaštitu intelektualne svojine
ili kako li se već zvao, imali su puno pravo.
žik da vidim da li vi ovo smete da uradite. Znam da nećete seći granu na
kojoj sedite.
komentari.1119cnenad,
-> #1111, dejanr=> Ako neko posle onoliko smajlija ne shvati da je u pitanju šalu, ja stvarno
=> ne znam kako bih mu to bolje opisao.
Moje mišljenje je da toliko smajlija mogu biti samo podrška 'skrivenom'
pozivu na pirateriju ;).
Ništa zato, bili ste spremni za slučaj da ako neko i nešto priupita ili mu se
učini sumnjivo date pravi odgovor ;)
komentari.1120vantonic,
-> #1071, frant
>>Do skora mi je primena mikrokontrolera bila prilično strana,a sad
>>ću se možda odvažiti da ponešto napravim.Da li (u Beogradu) mogu da
se
>>nabave sve potrebne komponente za izradu opisanog uređaja?
Hvala za lepe reci, koje mi u ovoj diskusiji, kako je krenula,
deluju kao Betovenova simfonija na bosanskom frontu. Ne znam
da li mislis na projekat razvojnog sistema ili univerzalne
plocice sa kontrolerom 8031, pa moram da ti dam dva odgovora:
za razvojni sistem je organizovana nabavka delova preko
redakcije casopisa (phone/fax 436855 i 451263, naravno 011),
a za plocicu iz broja #6 (koja je samo osnova za dalje projekte)
nije moguce nabaviti bas sve u prodavnicama, ali sasvim sigurno
jeste kod mnogih ilegalnih trgovaca koji se reklamiraju.
Preko redakcije je organizovana jedino distribucija stampane
plocice, i to ce biti praksa za sve buduce projekte casopisa.
Istini za volju, nesto od toga (mikroprocesor 80C31,
podnozje za EPROM, stabilizator 7805, tranzistore i pasivne
komponente) je moguce kupiti u prodavnici "Avala" (valjda se tako
zove) u Dzordza Vasingtona prekoputa Bajlonove pijace i u
prodavnici Pro Musica, u 29. Novembra, pedesetak metara od
raskrsnice sa Dzordza Vasingtona preme centru. Ali, pre toga
svakako pokusaj u Radio klubu YU1AHI, Timocka ulica (mislim da je
broj 8, ali nisam siguran), telefon 402096, njihov izbor je
daleko najsiri a cene najpovoljnije, i sve je u dinarima. Postoji
i BG electronic, ali svaki put kad odem kod njih i trazim nesto,
oni kazu "E imamo, ali to ne prodajemo nego to servis ugradjuje
kao rezervni deo". Ne znam da li bi hteli da kazu da mogu da
kupim cip od 1 DEM ako uz to platim i nepostojecu popravku od
XX DEM (ili cak XXX DEM).
Ako jos neko zna za dobro snabdevenu prodavnicu sa pristojnim
cenama (ali da funkcionise u praksi, a ne na recima), bicu
vrlo zahvalan jer i ja imam stalni problem nabavke.
Pozdrav, Voja
PS. Izvinjavam se ostalim korisnicima sto moja poruka ne sadrzi
uvrede, pljuvanje, naivno zacikavanje i nabijanje prstenaca :)
zapravo ja vise i ne znam da li su u ovoj konferenciji
dozvoljene poruke koje ne sadrze sve to. Ipak, posto redovno
pratim sve poruke (a brzo ucim) ja cu napredovati, pa eto mene
uskoro u punom sjaju kako vredjam, psujem i zabadam nozeva u ledja
kao sto, je li, i prilici intelektualnoj eliti u koje naivan narod
ubraja kompjuterase.
komentari.1121nbatocanin,
-> #1062, bojt> Kad svi predju na C/C++, ko će da pravi kompajlere?
Pa standardnim metodom: prvo se napravi neka budževina ili se uzme
stari kompajler, zatim se pomoću njega napravi novi, a onda se
njegovim korišćenjem prevede polazni kod i tako dobije bolji
kompajler, jer, je li, novi kompajler nužno daje bolji kod ;)
komentari.1122nbatocanin,
-> #1081, vcalic> Nego, kad smo kod DOS-Unix paralela, jedna stvar me jako
> zbunjuje. Gledajući opis curses biblioteku koja ide uz
> svaki normalan Unix, stekao sam utisak da su sve DOS
> biblioteke za korisnički interfejs daleko iza sistemskih
> Unix-ovih, i po kvalitetu i po funkcionalnosti. Pa opet,
> postoji milion DOS aplikacija sa savršenim UI-jem (meniji,
> prozori, bla bla,...) dok moram priznati da još nisam
> video tekst-mod Unix aplikaciju sa kojom je prijatno
> raditi. Jel' može neko da mi razjasni ovaj fenomen?
Standardne Unix aplikacije poštuju stroge protokole za komunikaciju
sa terminalom, a tamo nema video memorije, redefinisanja karaktera,
menjanja palete, ... ali zato radi na svakom kršu od terminala koji
se priključi. A ima i tradicije ;)
komentari.1123djcorto,
-> #1105, cnenad>> Naravno da ce preci, onog trenutka kada bude bila dovoljna
>> kriticna masa softvera da bi se to dogodilo,
!!!!!!!!!!!
Cini mi se da si hteo da kazes dzaba softvera ?
>> kada takve masine budu bile potrebne, kada bude bilo dovoljno novca.
Cudna mi kupusa, "takve masine" ????? Nisu to nikakve izuzetne
masine, samo se sa njima ono za sta se mucimo i dovijamo na PCju
radi kako treba. Krpez na krpezu. Ovde se ljudi pobise koja
zakrpa lepse stoji na zakrpljenoj skalameriji, koju, istina, svi
jako volimo.
Radimo na PCju zato sto za najmanje para daje najvise muzike i
zato sto ima softvera svuda. Ne zato sto je dobar. Gotovo.
Pojam "dovoljno novca" je, prvo, apstraktan, drugo, kao
situacija neostvariv, trece, ovo sve se prica u totalno pogresnoj
temi.
komentari.1124bulaja,
-> #1115, .obj│Netačno. Oslanjanje na ugrađene mehanizme (swapovanje, memorijski
│mapirani fajlovi itd) je daleko brže od "ručnog" rada sa fajlovima.
│Jednostavno, ti učitavaš/snimaš podatke sa diska i kada ti treba i kada
│ti ne treba, a obično i mnogo više nego što ti treba, a memory manager
│(tj. procesor, u krajnjem slučaju) nikada ne pravi takve greške. Imaš o
│tome puno priče u knjizi Advanced Windows NT, pa pogledaj.
└───
Netačno :). Think logic - *TI* poznaješ strukturu podataka sa kojima
tvoj program radi, znaš šta ti najviše treba u kom trenutku, šta je
kritično za performanse, a šta se može držati po disku. Windows (ili
bilo koji drugi) memory manager nema pojma o tome - može pratiti i
analizirati šta program najviše koristi, ali *NIKADA* ne može biti
bolji od optimizacije koju ti ugradiš u program. Govoriti o tome da
memory manager nikad ne pravi greške u proceni je, u najmanju ruku,
neozbiljno :).
komentari.1125msavkovic,
-> #1102, omega┌┌┌ Windows 95: cena 35.-
^^^^^^^
┌┌┌ MS Office 95: cena 40.-
^^^^^^^
Ma sve originali ;)
komentari.1126iznogud,
-> #1108, sule:: Pa dobro, kad toliko mrzis GNU, ko te tera da ga koristis?! Postoje i
:: komercijalni razvojni sistemi!
O čemu ti pričaš? Šta je komercijalni razvojni sistem? Komercijalni
kompajler? Pa zar o njemu nije bilo priče?
Uopšte, diskusija sa tobom je jedna vrlo za*ebana stvar. Ja prvo kažem
kako mi se GNU manje sviđa od BC-a, i kažem zašto, na šta me ti pitaš
ovo gore... Jedan od nas dvojice ne govori srpski.
Da ti bude lakše da spavaš, pazi, čitaj mi sa ANSI-ja... ne koristim
GNU.
I nije mi jasno kako mogu da 'mrzim' jedan program? Šta je on, neka
ličnost? Ili ne pričamo o istoj stvari?
PS Jedan od žešćih argumenata za GNU je da je džabe. Al' za malo. Jesi
li pogledao prateće fajlove koji dolaze za DOS verziju GNU-a, konkretno
za njegov ekstender?
komentari.1127dragisha,
-> #1104, sobrenovic-> GLODur znaci GLavni i ODgovorni urednik... :)
I piše se glodur ili GLODUR a ne GLOD-ur...
--
[REALITY.SYS corrupted, unable to recover universe]
komentari.1128dragisha,
-> #1126, iznogud-> PS Jedan od žešćih argumenata za GNU je da je džabe. Al' za malo. Jesi
-> li pogledao prateće fajlove koji dolaze za DOS verziju GNU-a, konkretno
-> za njegov ekstender?
Da je džabana argument je nešto što vjeruje najveći broj korisnika, pravi
argument je SLOBODA. GNU je ponekad džabe.
Glede djgpp/go32, ne traži mi se po djgpp-1.12 arhivama i po
comp.os.msdos.djgpp, prosvijetlider nas na brzaka :).
--
[IFYOUCANREADTHISYOU'REOBVIOUSLYTOOCLOSETOMYTAGLINEADRIAN.]
komentari.1129fancy,
-> #1098, bulajaŮŢ> (provereno nesposobnim) Microsoft-ovim programerima.
Wow! kakav stil. Samo mi reci kako si proverio da su nesposobni..?
komentari.1130bojt,
-> #1115, .obj>> >> Da li si recimo probao isti program pod nekim 32-bitnim DOS
>> >> extenderom? Verujem da bi potukao Win95 za red veličine,
>> Aha, to sam i ja mislio za Linux...
Eno ima u PC.PROG.4 sorsova za determinantu. I to je samo krckanje
brojeva, tako da sam ubedjen da nećeš imati nikakvih problem da
učiniš da radi brže pod Win95 nego pod dos extenderom...
>> >> a i sam argument "hej, mogu da alicoram 700 Mb!" nema mnogo
>> >> veze sa realnošću - u nedostatku fizičke RAM memorije uvek
>> >> ćeš bolje sam da rešiš šta treba spuštati na disk nego da
>> >> to prepuštaš (provereno nesposobnim) Microsoft-ovim programerima.
>> Netačno. Oslanjanje na ugrađene mehanizme (swapovanje,
>> memorijski mapirani fajlovi itd) je daleko brže od "ručnog"
>> rada sa fajlovima. Jednostavno, ti učitavaš/snimaš podatke sa
>> diska i kada ti treba i kada ti ne treba, a obično i mnogo
>> više nego što ti treba, a memory manager (tj. procesor, u
>> krajnjem slučaju) nikada ne pravi takve greške. Imaš o tome
>> puno priče u knjizi Advanced Windows NT, pa pogledaj.
Ma koliko dobri bili ugradjeni mehanizmi OS-a, oni nikada ne mogu
znati bolje od tebe šta ti tačno nameravaš da uradiš. Nihov
kvalitet se može ogledati u tome da sa što većom verovatnoćom
pogode tvoje naredne poteze, ali dostići te jednostavno ne mogu
nikako. Evo i jednog konkretnog primera: imaš 128MB RAM-a a treba
da nadješ determinantu matrice koja zauzima 700MB. Standardni put
bi bio da:
a) "napuniš" matricu *od početka do kraja* i
b) tražiš determinantu obradjujući matricu opet *od početka do
kraja*.
Samo na ovom najočiglednijem primeru program bi ti radio duže
najmanje za onoliko vremena koliko je potrebno da se 128MB prvo
upiše, a potom isto toliko i pročita sa diska u odnosu na slučaj da
si matricu punio *od kraja prema početku*, jer bi ti u tom slučaju
u RAM-u ostali podaci koji prvi pristižu za obradu. Realno,
usporenje će biti neuporedivo veće izmedju ostalog i zato što bi se
(pristupom "boli me uvo, OS vodi o tome računa") dobar deo
elemenata (koeficijenata) matrice, posle izračunavanja "pljuckao"
na disk iz standardne petlje tipa a[i][j]=coef. Kada bi se program
organizovao tako da se, iz nekoliko puta, izračunavaju samo oni
koeficijenti koji "upadaju" u tekući "frame" od 128MB i smeštaju
samo u RAM-a, i kada bi se potom *svih* 128MB RAM-a odjednom
"svuljalo" na disk (a za to postoje i sistemski pozivi, i block
mode, i žvik-žvak i šta ti ja znam), dobilo bi se značajno u
brzini. Ovo su, na primer, samo dva hinta za "punjenje" matrice,
što je prilično trivijalan problem.
Samo rešavanje matrice je i u najboljem (linearnom) slučaju mučan
iterativni postupak i tek se tu kriju najjače mogućnosti za
optimizaciju rešavanja "out of core" problema. Ja lično nisam imao
prilike da vidim ijedan sistem (od VAX-ova, 370-ica i drugih
"velikih" do mini sistema i personalaca) čiji VMM nije odradjivao
ovakvu vrstu posla barem *500-1000 puta* sporije nego kada sam
ja sam vodio računa o swap-ovanju.
komentari.1131frant,
-> #1120, vantonic> Ne znam
> da li mislis na projekat razvojnog sistema ili univerzalne
> plocice sa kontrolerom 8031,
Mislio sam na ovo drugo...
> a za plocicu iz broja #6 (koja je samo osnova za dalje projekte)
> nije moguce nabaviti bas sve u prodavnicama,
To je uopšte težak problem kod nas. Šta god sam pravio (ili pokušavao
da napravim), nisam mogao da nađem odgovarajuće delove ili sam morao da
obiđem ceo grad. Ponekad su to bili potpuno obični delovi (na primer neki
LE-displej, stabilizator sa tri izvoda, neki bipolarni tranzistor,
pa čak i otpornik!). Pošto me traženje košta vremena, živaca, a i novca,
u poslednje vreme ne pravim ništa.
> PS. Izvinjavam se ostalim korisnicima sto moja poruka ne sadrzi
> uvrede, pljuvanje, naivno zacikavanje i nabijanje prstenaca :)
> zapravo ja vise i ne znam da li su u ovoj konferenciji
> dozvoljene poruke koje ne sadrze sve to. Ipak, posto redovno
> pratim sve poruke (a brzo ucim) ja cu napredovati, pa eto mene
> uskoro u punom sjaju kako vredjam, psujem i zabadam nozeva u ledja
> kao sto, je li, i prilici intelektualnoj eliti u koje naivan narod
> ubraja kompjuterase.
Verovatno dugo nisi pratio konferencije... Ovo što si opisao je sada
uobičajen način "diskusije" na SEZAM-u. Ljudima je muka od svega, nije
ih briga za lepo ponašanje, a koriste svaku priliku da iskale svoj bes.
Nivo diskusija je u konstsantnom opadanju. Naša "intelektualna elita",
često razočara "običnog čoveka". Takve primere viđam skoro svakodnevno.
Mnogo mi hoćemo, ipak je ovo mala i zaostala sredina.
Frant
komentari.1132vcalic,
-> #1122, nbatocanin>> Standardne Unix aplikacije poštuju stroge protokole za komunikaciju
>> sa terminalom, a tamo nema video memorije, redefinisanja karaktera,
>> menjanja palete, ... ali zato radi na svakom kršu od terminala koji
>> se priključi. A ima i tradicije ;)
Ma jasno mi je to. Ali, opet VT102 ima dovoljne mogućnosti za
pravljenje upotrebljivog UI-a pa su opet takvi programi relativno retki. A i
nije problem detektovati neki advanced terminal pa ga koristiti ako postoji.
Zato, pre će biti da tradicija ne samo što je ima nego i preovlađuje ;)
Vlada
komentari.1133dveselinovic,
-> #1130, bojt Ovo si lepo rekao, čak sam i ja shvatio. :-))))))))))))))
Pozdrav,
DVV
P.S. Naravno, potpisujem sve, a ispod mene i Voja, kao
recenzent.:-)))))
komentari.1134.obj,
-> #1130, bojt> Ma koliko dobri bili ugradjeni mehanizmi OS-a, oni nikada ne mogu
> znati bolje od tebe šta ti tačno nameravaš da uradiš. Nihov
Govorim isključivo o dobro napisanim programima. Dobro napisan
program, koji vodi računa kako pristupa memoriji radiće brže koristeći
virtuelnu memoriju nego ručno da swapuje. O lošim programima ne vredi
da raspravljamo, tako se može pokazati sve i svašta.
komentari.1135dr.grba,
-> #1114, dvesic>>>> Iste procene tvrde da se produktivnost drastično povećava, što
>>>> opravdava ulaganje.
>>
>> Ovo jednostavno ne verujem. žime se to povećava i to drastično ?
>> Lepšim izgledom ? ;)
Ne, nego intuitivnošću, boljom povezanošću segmenata, boljom podrškom rada
korisnika, povećanjem sigurnosti rada platforme...
Jednom rečju, sve ono što Mac ima od 1987. godine... (((:O
>> Zaista bih voleo neko detaljno objašnjenje na tu temu.
Vršena su ispitivanja i objavljene studije. Jednu od tih studija sam
pažljivo proučio. Uzeta je ekipa iskusnih korisnika Office 4.3 (neutralna
u odnosu na Microsoft) i praćen njihov rad u Office 95. Uslovi pod kojima
je test obavljen i rezultati su bili prilično iznenađujući, iako u
očekivanom pravcu.
O detaljima malo više uskoro u računarskoj štampi (:O
komentari.1137bojt,
-> #1134, .obj>> Govorim isključivo o dobro napisanim programima. Dobro napisan
>> program, koji vodi računa kako pristupa memoriji radiće brže
>> koristeći virtuelnu memoriju nego ručno da swapuje. O lošim
>> programima ne vredi da raspravljamo, tako se može pokazati sve
>> i svašta.
Vidim da nisi pažljivo čitao. Primer koji sam pomenuo ne
predstavlja loš već, naprotiv, gotovo savršen program, ali u
uslovima kada mu je sva potrebna memorija u okvirima raspoloživog
RAM-a. Takav program je najčistiji, predstavlja baš *osnovni* kod,
najkompaktniji je i znatno brži (verovatno dostiže maksimum moguće
brzine pri rešavanju takvih problema) od pandana koji sam swap-uje.
Dok je u okviru RAM-a. Ali kada iz tog okvira izadje, pretvara se
puža. E sad, smisao VMM-a, uzmedju ostalog, i jeste u tome da
programera oslobodi modifikovanja osnovnog kod-a u smislu
adaptiranja radu sa nedovoljno memorije (kako program ne bi javljao
"out of memory"). To je lepo, ali ima svoju cenu.
komentari.1138sule,
-> #1116, .objLjudi shvatio sam!
Na ovakvoj konferenciji ne vredi slati poruke! Ako neko moze da po pitanju
poznavanja fajl sistema diskutuje o tome da li sam ja vezao dynamic paging
za sam sistem... (dp brzina zavisi od file systema, ali nije njegova stvar)...
Takodje, nastavite da radite kao sto radite (iznogud, .obj) a vreme ce
pokazati ciji su proizvodi kvalitetniji i produktivniji (sto nema veze sa
uspehom na trzistu: VHS <-> Betta)
Bilo kakav argument gubi smisao jer ljude kao "programere i korisnike" taj
deo ne interesuje. Interesuje ih samo ono sta im odgovara - naucili ljudi da
rade na toj platformi, druge ne poznaju pa i ne mogu da znaju sta valja.
Od mene imate pozdrav. Moje misljenje ostaje kao sto je i bilo (potpisujem).
Vremena za ubedjivanje imam sve manje, pogotovo kada nema svrhe. Ako vas
Voja, DVV, Bojt... ne budu ubedili, sta da Vam radim!
Sule
komentari.1139iznogud,
-> #1129, fancy:: Wow! kakav stil. Samo mi reci kako si proverio da su nesposobni..?
Pa valjda su nesposobni čim rade u Microsoftu?
komentari.1140iznogud,
-> #1128, dragisha:: Glede djgpp/go32, ne traži mi se po djgpp-1.12 arhivama i po
:: comp.os.msdos.djgpp, prosvijetlider nas na brzaka :).
Davno je to bilo, al' valjda će se naći neko da me ispravi ako pogrešim.
Suština je u tome da treba da im platiš neku sumu (ne naročito veliku)
za _svaki_ primerak programa koji prodaš. Valjda je cifra bila oko 5-10$,
što i nije mnogo ja jedan program, ali ako ih prodaš 50-100... ;)
Što se slobode tiče, i bez želje da ulazim u neku metafizičku raspravu
sa tobom, to je lep pojam kada su ljudi u pitanju, ali po pitanju
kompajlera ipak više verujem u robovski rad komercijalnih proizvoda ;)
komentari.1141iznogud,
-> #1132, vcalic:: Ma jasno mi je to. Ali, opet VT102 ima dovoljne mogućnosti za
:: pravljenje upotrebljivog UI-a pa su opet takvi programi relativno retki.
:: A i nije problem detektovati neki advanced terminal pa ga koristiti ako
:: postoji.
Ako sam dobro shvatio, curses biblioteka je napravljena da vitrualizuje
terminal, tj. da radi i sa onim najsmrdljivijim, a dovoljno je moćna
za svakakve šašave stvari... Eh, ta tradicija.
čiveo vi & ex !
komentari.1142iznogud,
-> #1138, sule:: Takodje, nastavite da radite kao sto radite (iznogud, .obj) a vreme ce
:: pokazati ciji su proizvodi kvalitetniji i produktivniji (sto nema veze
:: sa uspehom na trzistu: VHS <-> Betta)
Kiselo grožđe... ;)
komentari.1143dragisha,
-> #1140, iznogud-> Davno je to bilo, al' valjda će se naći neko da me ispravi ako pogrešim.
-> Suština je u tome da treba da im platiš neku sumu (ne naročito veliku)
-> za _svaki_ primerak programa koji prodaš. Valjda je cifra bila oko
-> 5-10$, što i nije mnogo ja jedan program, ali ako ih prodaš 50-100... ;)
Royalties, ako šibaš i go32 (extender) uz svoj program. Međutim, to sa
jednim readmejem možeš da prepustiš korisniku, da si ga sam nađe. U doc
piše 5% ili $5, PO čELJI, a ti ako prodaš 50 komada, i puno ti da platiš DO
5% od svoje zarade nekome ko ti je to omogućio, raspitaj se za royalties za
ostale extendere, ponegdje runtime itt.
go32 inače nije GNU CC, već posebno programče/paket, GCC je i dalje free,
do džabaluka :).
--
[Don't Touch That Phone...I'm On The Mode+^%$#(*@]
komentari.1144bojt,
žudo šta sve programer, kada se potrudi, može da strpa u 4K...
giant.comkomentari.1145wizard,
-> #1088, .obj>> Win95 je uneo rez.
>
> Ništa veći nego što ga je svojevremeno uneo Windows 3.0.
Eh, kad samo pomislim da bi Billy možda tek danas dao TrueType
fontove da '92. nije izašao OS/2 2.0. :)))
komentari.1146wizard,
-> #1093, vantonic>>> Potpisujem celu poruku bez ograda.
>
> Potpisujem i ja kao recenzent i istomisljenik.
A da li smete/možete (sva trojica) da je potpišete i objavite u
časopisu za koji pišete? ;)
komentari.1147wizard,
-> #1100, vcalic> i kontroler, CD-ROM i vrlo preporučljivo, zvučnu kartu. Nisam stigao da
> uporedim brzine Win95 i Warp-a u ovakvom okruženju ali Linux+XWindows je
> definitivno kilaviji od Win95 u ovakvoj konfiguraciji.
Neko moje kratkotrajno iskustvo: Win95 je nešto veći žderač
memorije, a kod Warp-a nešto više dolazi do izražaja snaga
procesora (zbog kompleksnijeg korisničkog interfejsa,
pretpostavljam). Tu su negde, u svakom slučaju... Bar po
hardverskim zahtevima. ;) Mislim da su 32-bitni Warp programi
brži.
komentari.1148wizard,
-> #1114, dvesic>>> Iste procene tvrde da se produktivnost drastično povećava, što
>>> opravdava ulaganje.
>
> Ovo jednostavno ne verujem. žime se to povećava i to drastično ?
Kako čime?! Glupo pitanje, svašta sa tobom...
Pa sada šortkati za pasijanse mogu da stoje na samom desktopu pa
se ne mora ulaziti u Program Manager i tražiti po njegovim
grupama. :)
komentari.1149dejanr,
-> #1146, wizard>> A da li smete/možete (sva trojica) da je potpišete i objavite u
>> časopisu za koji pišete? ;)
Pa, zar čitava ova diskusija nije i počela od Vojinog teksta na tu
temu objavljenog u "PC"-ju. Šule je mesec ili dva ranije takođe
objavio tekst u kome je izneo svoje stavove i iskustva glede Microsoftovih
programa.
komentari.1150dejanr,
-> #1118, cnenad>> Nekad davno, u časopisu 'Moj Mikro' svi oglašivači su bili OBAVEZNI da
>> dostave izjavu da prodaju isključivo originalni softver.
>> žik da vidim da li vi ovo smete da uradite. Znam da nećete seći granu na
>> kojoj sedite.
Nisam čuo da se igde u svetu tako nešto radi, niti da je na časopisu da
"lovi" pirate - to je posao drugih asocijacija. Dan kada te asocijacije
počnu da deluju će se jasno prepoznati po tome što nećeš (niti iko drugi)
moći da koristiš piratovan softver za bilo šta korisno.
komentari.1151dvesic,
-> #1135, dr.grba>>>>>> Iste procene tvrde da se produktivnost drastično povećava,
>> Ne, nego intuitivnošću, boljom povezanošću segmenata, boljom
>> podrškom rada korisnika, povećanjem sigurnosti rada
>> platforme...
Ahm, malkice bombastih reči, ne ? :) Gde je tu privikavanje na
novo okruženje, na nove programe ? Uostalom i trauma prelaska
na novi MS-ov proizvod ? ;)
>> je test obavljen i rezultati su bili prilično iznenađujući,
>> iako u očekivanom pravcu.
>>
>> O detaljima malo više uskoro u računarskoj štampi (:O
Jedva čekam :)
komentari.1152fancy,
-> #1139, iznogudŮŢ> Pa valjda su nesposobni čim rade u Microsoftu?
Ljudi shvatio sam!
;)
komentari.1153cnenad,
-> #1150, dejanr=> Nisam čuo da se igde u svetu tako nešto radi, niti da je na časopisu da
=> "lovi" pirate - to je posao drugih asocijacija. Dan kada te asocijacije
Trebao si da pročitaš jedan od uvodnika tog broja u kojem je sve detaljno
opisano. žim pronađem taj broj poslaću ti tu stranu faksom.
komentari.1154kriss,
-> #1144, bojt˙˙ žudo šta sve programer, kada se potrudi, može da strpa u 4K...
R:\(misc/demo/intro)\ASSPC_4K.ZIP
komentari.1155dr.grba,
-> #1151, dvesic>> Ahm, malkice bombastih reči, ne ? :) Gde je tu privikavanje na
>> novo okruženje, na nove programe ? Uostalom i trauma prelaska
>> na novi MS-ov proizvod ? ;)
Ima reči i o tome. Potpuni početnici su posmatrani i došlo se do zaključka
da se pod Win 3.1x brže krene u rad (npr. tei dana u odnosu na pet-šestna
Win95), ali da se u Win 95 dalje stigne kad se savladaju osnove.
Bombasto ili ne, tako stvari stoje (: čao mi je što ste u manjini, ali fakat
nedostaje (nedostajala je) nadgradnja na OS/2 platformama. MS Office je,
ipak, i dalje bez premca.
Glede drugih (trećih, petih, tridesetih) platformi, nije da nema doooobrog
softvera. Nego, da vidimo koliko bi koštao (i šTa bi dao) jedan informacioni
sistem na takvim platformama. Ključ uspeha (bar na zapadu) nije preload
softvera na nove mašine, kao što ovde neki tvrde, već cena informacionog
sistema u poslovnim okruženjima.
Toliko od mene, hvala na pažnji.
komentari.1156msavkovic,
-> #1144, bojt┌┌┌ C udo sta sve programer, kada se potrudi, moze da strpa u 4K...
To je bajato (a i ima ga vec na sezamu) (mada nije tako los ;))
Pogledajte tek ovo cudo sa Assembly-ja '95
- ß- ´ ■Ę č )
| ° #)
Î HEAVEN ┐
Ľ ° ° ¨$
˘ reach it -
§ )
\ by ßÓÔtI .˘
§
ď august 10th ┌
├ ď
│└*.│ý .Ę o¸ │@
nooon_he.zipkomentari.1157mdave,
Subject: Pismo redakciji
Kao stalna čitateljka PC Press-a želim da pitam redakciju kada
će uz tekst da se pojavi i fotografija dragog nam autora Veselinović
V. Dejana, jako cenjenog na ovim prostorima, koju svi nestrpljivo
čekamo.
Ako ne može cela fotografija, onda bar njena bolja polovina.
Koristim priliku da pozdravim društvo iz kraja, ekipu iz
grupe, najslađi par Mirka i Maju i dečka sa najlepšim zelenim očima.
PS. Nadam se da moje pismo neće završiti "u košu".
PPS. Dejane, čula sam da poznaješ Boru žorbu jel to istina i ako je
istina pozdravi ga puno.
Zorica iz Zaklopače
odnosno
ZIZ :*
komentari.1158iznogud,
-> #1143, dragisha:: piše 5% ili $5, PO čELJI, a ti ako prodaš 50 komada, i puno ti da platiš
:: DO 5% od svoje zarade nekome ko ti je to omogućio, raspitaj se za
:: royalties za ostale extendere, ponegdje runtime itt.
Zavisi koliko zaradim, to 5% može biti ohoho... ;))))))))))))
Naravno, priča ovde, za naše uslove, izgleda malo smešno, ali...
BTW, za BC++ se može kupiti Power Pack u kojem dobijaš 16- i 32-
bit ekstendere, za čije korišćenje ništa ne plaćaš.
komentari.1159vitez.koja,
-> #1144, bojt#=> žudo šta sve programer, kada se potrudi, može da strpa u 4K...
šifra: pomerajte miša :)
sk
mars.exekomentari.1160whitie,
-> #1150, dejanr-->> Nisam cuo da se igde u svetu tako nesto radi ...
Jel' ovo stos il' ... :-)
Znas u svetu se mnogo toga ne radi jer se podrazumeva (placa se porez,
benzin kupuje na pumpama, zakon cita kako je napisan...). Tamo gde se to
ne podrazumeva, traze se tvrdi ugovori, crno na belo!
-->> ... niti da je na casopisu da "lovi" pirate ...
Ma ne "lovi" on pirate nego stiti svoje interese! U suprotnom, naci
ce se prvi na listi tuzenih i _garant_ placa najvecu odstetu.!!
Stvar je prosta. Tuzilac treba da dokaze visinu stete izazvanu
piratskim aktivnostima. Tesko je dokazati koliko je paketa prodavac
udomio. Sta je od toga original, a sta kopija. Dali je prodavac znao
da prodaje kopije ili je i on prevaren... Kod casopisa je jasno:
tiraz * broj citalaca_po_listu * odsteta. Na sudu nema dokazivanja i
sporenja, samo dogovor oko poslednjeg clana. :-)
komentari.1161dikla,
-> #1157, mdave> Ako ne može cela fotografija, onda bar njena bolja polovina.
Da boje budu pastelne, rezolucija 600x600 !
Pazi, zovem iz Novog Sada....
Pozdrav,
BAD
komentari.1162nikac,
Povodom ove vrlo poucne i visoko kulturne pljuvacine zeleo bih da vam
predstavim
deo teksta iz jednog relativno svezeg Byte-a (za one koji nemaju priliku da
to sami procitaju):
"Writing about Microsoft is like talking about politics. Unless you're shure of
the precise nature of your audience, it's best to avoid the topic entirely.
Say anything positive, and you're likely to get flamed for being seen as
supportive of the Evil Beast. Say something negative, and you're almost sure
to get swamped by hordes of aggressive Microsoft spin doctors."
prim. prek. jel vam ovo zvuci poznato :))
...
"I have to admit that in some respects I agree with the Microsoft-bashers. But
in a lot of arenas Microsoft has simply done the right thing: It has developed
good products and market them well. And for that the company deserves credit.
For example, Microsoft makes great desktop applications. Word for Windows
does
almost everything you could possibly imagine a word processor doing. The Excel
spreadsheet defines its market. PowerPoint, once a also-run int the
presentation
graphics market, is now competitive. And it's these applications, more than the
Windows OS itself, that have made Microsoft so powerful; without these market-
leading applications, no one would ever have taken Windows seriosuly.
I don't really know if Bill Gates palanned Microsoft's desktop OS and
application-suite hegemony all along. When I interviewed Gates a few weeks ago
he said he knew from the start the general attributes of the ultimate personal
computer application platform but that he never really expected that Windows
and Office would succeed to the extent they have today.
Of course, Microsoft has been immensley aided by another of its corporate
attributes: its relentlessness in implementing a vision. Microsoft has never
wavered from its plan to bring graphical applications to the deskrop computer
user. Other comapnies, meanwhie, have - just a slip here, a momentary rest on
hard-earned laurels there. When these micro-opportunites pop up, Microsoft
tends to gain just a little more market share or technology leadership. The
company builds not just on its own vision but on the compunding errors of other
vendors.
After 14 years in the IBM-compatabile market, these little wins add up. We
may
not like it, but I for one respect the discipline that Microsoft has shown.
It's
won the company and entire market.
But enough praise. All of Microsoft's success has bred a corporate arrogance
the likes of which you don't see in other computer companies (with the possible
exception of IBM). Microsoft has had enormous success in the market defined by
the desktop PC, but it's wrong for the company to assume that it can simply
move this success into the consumer (i.e., TV) or corporate (data center)
markets. These are fundamentaly different channels, and they demand different
products.
For Example, they both demand something taht desktop PCs don't deliver, the
lack of which we've all grown to accept: absolute, unflinching reliability.
The versions of Windows that have evolved from DOS don't have it, and probably
never will. But Homme Box Office simply doesn't crash, and you don't Ctrl-Alt-
Del AT&T's central phone-switch mainframes.
Understanding Microsoft is critical to your successs as a computer-technology
expert. To appreciate Microsoft, and to appropriatly use (or eschew) the
products it releases, you need to spent a little time working through you own
technology plans an comparing how they mesh - or conflict - with the Microsoft
vision. It will be time well spent."
Realno sagledana situacija bez uplitanja emocija. Potpisujem.
Part II - profesionalno misljenje o Windows proizvodima vs OS/2:
Comapring the designs of Windows 3.1, Windows 95, OS/2 Warp Connect and Windows
NT 3.51:
All four can run 32-bit applications (albeit not necessarily the same ones).
But they each have different ways to enshure that the applications run. The
Windows 3.1 architecture is probably the easiest to crash;Windows NT
architecture is probably the most secure. Here's why.
(inace OS/2 je bolje okarakterisan nego Win 95, i to potkrepljeno cinjenicama)
...
NT uses a clent/server architecture unique among these OSes. Hardware calls
and other low-level manipulations are virtually impossible with this setup.
Applications must instead invoke services via local procedure calls. While
extremely secure, this configuration slows some performance...
Microsoft je izjavio da zbog povecanih HW zahteva Win NT nije jos siroko
prihvacen (400.000 kopija u prvih godinu dana, prema 2,4 miliona za OS/2)
ali ih to nebrine. Ocekuju da ce na duze staze Win NT uspeti, pa stoga sledi
sledece: Billy je najavio da ce 95-tica doziveti jos samo 2 izdanja
do 2000 - Nashville (manje dorade) i Memphis (poslednji regular Windowsi)
kada se planira da se stvori jedan unificiran OS na osnovu Windows NT-a, koji
ce u medjuvremenu doziveti i verziju 4.0 1997/98, o kojoj ima nesto malo u
zadnjem PC-ju.
I za kraj, uz nadu da nisam udavio:
bilo bi lepo kad bi ljudi u konfernecijama poslusali savet GLODUR-a Byte-a
i uz manje (bes)korisne pljuvacine raspravljali o cinjenicama a ne po
principu "rulez" i "sux" koje obilato koriste sve strane.
(nastavak prvog pasusa ove poruke):
"...This is a shame, because Microsoft provides such wonderful fodder for
debate
about technology, standards, the needs of users, the essence of capitalism, and
the free market - all manner of juicy coctail-party conversation."
komentari.1163msavkovic,
-> #1162, nikac┌┌┌ ( inace OS/2 je bolje okarakterisan nego Win 95, i to potkrepljeno
┌┌┌ ( cinjenicama)
Kojim, bas me zanima, zasto si to izostavio.
Jel ovo bilo prepisivanje mozda? :)
komentari.1164balsa,
6. oktobar: mail send pc.press
>> Hteo bih da naručim "PC" broj 6, pouzećem, jedan primerak.
13. oktobar: mail send pc.press
>> Pre nedelju dana naručio sam preko Sezama novi broj PCja.
>> Da li i kada da ga očekujem?
Nit' dobio časopis, nit' odgovor. Baš profesionalno!
komentari.1165bulaja,
-> #1134, .obj│Govorim isključivo o dobro napisanim programima. Dobro napisan program,
│koji vodi računa kako pristupa memoriji radiće brže koristeći virtuelnu
│memoriju nego ručno da swapuje.
└───
A kom to "dobro" napisanom programu je potrebna alokacija 700 Mb
memorije i prepuštanje MM-u da se brine o njoj?
komentari.1166bulaja,
-> #1129, fancy│ Wow! kakav stil. Samo mi reci kako si proverio da su nesposobni..?
└───
Pogledaj recimo Šuletov tekst u PC #5 o kvalitetu koda koji su
(provereno nesposobni:) Microsotf-ovi programeri pisali, Pajinu
i Dejanovu priču o glupostima u SQL Serveru (takođe PC #5), poruke
sa Interneta (neko ih je preneo u PC.OS) o tome kakav je trash-code
zaostao u OS/2 kernelu od istih,...
komentari.1167vcalic,
-> #1162, nikac>> bilo bi lepo kad bi ljudi u konfernecijama poslusali savet GLODUR-a Byte-a
>> i uz manje (bes)korisne pljuvacine raspravljali o cinjenicama a ne po
>> principu "rulez" i "sux" koje obilato koriste sve strane.
Pa to bi bio neki siže cele rasprave, do kog smo uostalom i sami došli
već u prethodnim epizodama rasprava "Microsoft - za i protiv" ;) Pri svemu
tome, uopšte se ne slažem da su ovakve rasprave bespotrebne, uvek saznaš dosta
zanimljivih pojedinosti, uvidiš argumente ljudi čije se mišljenje ne slaže sa
tvojim što je možda i najveći dobitak, jer vidiš koga treba shvatati ozbiljno,
a čije poruke na tu temu ubuduće preskakati ;)
Vlada
komentari.1168nbatocanin,
-> #1132, vcalic> Ma jasno mi je to. Ali, opet VT102 ima dovoljne mogućnosti
> za pravljenje upotrebljivog UI-a pa su opet takvi programi
> relativno retki.
Uh, veruj mi da nema, jerbo znam ;)
komentari.1169dejanr,
-> #1164, balsa>> 6. oktobar: mail send pc.press
>> Hteo bih da naručim "PC" broj 6, pouzećem, jedan primerak.
>> Nit' dobio časopis, nit' odgovor. Baš profesionalno!
Prema našoj evidenciji, broj je spakovan i poslat 9. oktobra (ponedeljak),
a vratio se pre neki dan sa naznakom "primalac nepoznat / odbija prijem".
komentari.1170dvesic,
-> #1169, dejanr>> Prema našoj evidenciji, broj je spakovan i poslat 9. oktobra
>> (ponedeljak), a vratio se pre neki dan sa naznakom "primalac
>> nepoznat / odbija prijem".
Apropo toga, poslao sam kartončić sa željom da dobijem PC#6;
od istog ni traga. Može li se dobiti koja informacija ?
komentari.1171dveselinovic,
-> #1157, mdave Ha, DVV goes where no man has been before.:-)))))))))))))))
DVV-a možeš i da gledaš na TV, svakog četvrtka u 20:30, ili za
loše đake, reprizno svakog petka u 16 časova, na ART TV. A o čemu se
priča, zna se - plus, za verne čitaoce, DVV prikazuje i Paju
(ppekovic) i Kristijana Lazića (kriss). Ne znam da li se Art TV vidi
u Zaklopači, ali nadam se da se vidi, ili bar da će se videtu uskoro,
kada se završi montaža u toku antene na Vodotornju, koja bi trebala
da pokrije postojeće rupe (Banovo brdo, Karaburma).
A sve to besplatno, pa još imaju i nagradnu igru.
U vezi iste - za zainteresovane, nagrada narednog četvrtka će biti
jedna WD Paradise Bali kartica sa 2 MB. Radi 800x600/16,7 mil. boja
sa 56 ili 60 Hz, odnosno isto sa 64K boja sa 72 Hz. Pošto se ne zna
kakvu mašinu ima budući dobitnik, u zavisnosti od toga biće VLB ili
PCI, prema konkretnoj potrebi.
Pozdrav,
DVV
komentari.1172fancy,
-> #1166, bulajaŮŢ> Pogledaj recimo Šuletov tekst u PC #5 o kvalitetu koda koji su
ŮŢ> sa Interneta (neko ih je preneo u PC.OS) o tome kakav je trash-code
ŮŢ> zaostao u OS/2 kernelu od istih,...
A, tako... mislio sam da je nešto ozbiljno.
komentari.1173madamov,
-> #1135, dr.grba
> Jednom rečju, sve ono što Mac ima od 1987. godine... (((:O
1984. B)
komentari.1174.obj,
-> #1165, bulaja> A kom to "dobro" napisanom programu je potrebna alokacija 700 Mb
> memorije i prepuštanje MM-u da se brine o njoj?
Recimo, programima za obradu slika. I mnogim drugima. Nije sve u
Clipper bazama podataka.
komentari.1175balsa,
-> #1169, dejanr*> Prema našoj evidenciji, broj je spakovan i poslat 9. oktobra (ponedeljak),
*> a vratio se pre neki dan sa naznakom "primalac nepoznat / odbija prijem".
:) Evo, doneo poštar pre 5 minuta, valjda ste ga ponovo
poslali? Kako god, možda ne bi bilo loše da neko i odgovora na
mailove upućene pc.pressu, kako bismo znali na čemu smo.
komentari.1177fancy,
-> #1174, .objŮŢ> Recimo, programima za obradu slika. I mnogim drugima. Nije sve u
ŮŢ> Clipper bazama podataka.
;)
Glede slika... juče sam se vrlo prijatno iznenadio brzinom kojom se
kao prvo učitavaju .jpg-ovi u polyview (ostavio vcalic na brzom S) a
zatim i munjevitim smeštanjem (ctrl/c - ctrl/v) istih u winword 7.
To zaista treba videti :)
komentari.1178djcorto,
Koliko ArtBajt placa Sezamu reklamiranje u ovoj temi?
Primedba prosecnog gledaoca: molim sveprisutnog DVV-a da, kad
bas onako lepo caska sa gostima, popije s ljudima kaficu, red je
da se uzvrati.
Bez sale, taj deo emisije je malo duzi nego sto bi trebalo, i
malo sporiji nego sto bi trebalo. Zavisi svakako i od gosta, no
pricati poluprivatne price u kojima se pojavi i pokoji podatak
od opsteg interesa nije bas zanimljivo za sve. Koliko vidim,
emisija ne ide uzivo, tako da bi mozda montaza mogla da uradi
svoj deo posla?
NHF, ali nikakva nagrada ne moze da natera ljude da gledaju
sporu emisiju. K'o da radi pod Windowsom O;)
komentari.1179evlad,
-> #1171, dveselinovic<> A sve to besplatno, pa još imaju i nagradnu igru.
Eh, čiča, kad se bog smiluje, vidi se art u Kikindi, prvu emisiju sam
gledao, i sviđa mi se :)
Da li može da se na sezamu objavi nagradno pitanje, a da se odgovor
pošalje na username artbyte ?
komentari.1180dejanr,
-> #1175, balsa>> > Prema našoj evidenciji, broj je spakovan i poslat 9. oktobra
>> > (ponedeljak), a vratio se pre neki dan sa naznakom "primalac
>> > nepoznat / odbija prijem".
>>
>> :) Evo, doneo poštar pre 5 minuta, valjda ste ga ponovo
>> poslali?
Da... sve je dobro što se dobro svrši, verovatno prvi put kada je dolazio
poštar nije bilo nikoga kod kuće, a njega mrzelo da ostavlja cedulju :(
komentari.1181dveselinovic,
-> #1178, djcorto "... K'o da radi pod Windowsom O;) "
U V R E D A !!!!!!!!!!!
Ovo samo krv može oprati. Pozivam gospodina autora ove teške
uvrede na dvoboj pesnicama u kome će moja masa od oko 115 kg
trijumfovati sa pogubnim rezultatima po gospodina. Ni mama ga neće
prepoznati! Ja k'o Windows, taj ciganjski program?
Šalu na stranu, slažem se da je razgovor bio jako dugačak u prvoj
(35 min.) i u drugoj (32 min.) emisiji. U trećoj, sa Vojom, trajao je
tačno 20'04'', koliko je i predviđeno, a sem toga, Voju su tražili po
imenu i prezimenu sami gledaoci.
Zez je bio u tome što se kamera pretapala, pa se nije moglo seći.
Poludeo sam zbog toga, jer je drugi razgovor lepo mogao da se skrati
i da ispadne vrlo simpatičan - ovako, bio je predug i tačka.
Izlaz je da se gostima napravi par napomena. Ili da se pozove ZZ,
koji na sva pitanja odgovara sa "da" ili "ne".:-)))))))))))), čime bi
razgovor trajao rekordnih 5 minuta.
Naredni gost je Šule, juče sam bio u 202 da snimim materijal kako
bih razgovor pokrio slikom. Plus, Šule je sjajana faca, ima sve što
treba da zainteresuje čak i DJ Corto Maltese-a, misteriozni lik iz
kult stripa.:-))))))))))))))))))))
A isti bi mogao da razmisli i o sopstvenom gostovanju, kojom
prilikom bi mogao da izrekne par misli na temu upotrebe računara za
AutoCAD.
Pozdrav,
DVV
komentari.1182djcorto,
-> #1181, dveselinovic
Zaista ti se izvinjavam na poredjenju, ako to ikako mogu, tek sad shvatih
sta sam uradio. Zaista, nista ne moze biti tako sporo kao Winodws, a porediti
bilo cije zlodelo sa istim je jos vece zlodelo. So, posipam se peplima ;)
pozdrav,
DJG
komentari.1183djcorto,
-> #1181, dveselinovic
Da, ne odgovorih na ljubazni poziv ;
LM, shodno obavezama oko svezeg podmlatka koji boravi u najvecoj
prostoriji naseg stana i nedovoljnoj oporavljenosti bolje
polovine za sada se ne mogu pozitivno odazvati na isti. Osim
toga, dok ne vidim jos nekog, posle Voje ( a i njega sam nazirao
jer mi je Art uzasan ) bez kravate i sakoa koje ne trosim, u
trajanju od najmanje 20 minuta, ne zelim da cinis presedane.
Pozdrav,
DJG
komentari.1184dveselinovic,
-> #1183, djcorto Prvo, čestitke na podmlatku, neka je živo i zdravo i veliko
poraslo. Sin ili ćera?
Drugo, najlepše želje supruzi, da se što pre oporavi, nadam se
samo da nije bilo problema.
Treće, moje saučešće sretnim roditeljima, sada ste ga naderali
jedno 2-3 meseca. Kada je moj mali bio tog doba, životna želja mi je
bila da nauči da podrigne, kako mi ne bi bljickao na remnu pre nego
što podrigne (remnu=ramenu, nova tastatura, pa se još nisam navikao,
al' je zato original IBM).
Oko poziva - nije to ništa hitno, Ima dana.
Pozdrav,
DVV
komentari.1185djcorto,
-> #1184, dveselinovic
Hvala na lepim zeljama, cera je.
Cenjena supruga je bila u sigurnim rukama ovdasnjeg zdravstva,
koje je jos malo pa kao racunarske firme .... u stvari, mnogo
gore. Zato joj i treba oporavak.
Na temu podrigivanja, upravo pripremam megatest stolarije
otporne na sonicne udare, sa naglaskom na staklo koje ostaje na
svom mestu uprkos pucanju u komadice, kao i, na temu bljuckanja,
mlekootpornih pelena, posteljine, majica, dukseva, tepiha,
prostirki, frotira, parketa, vrata, zidova, poludisperzionih i
disperzionih boja i slicnog. Mozda cete i citeti negde ?
Eto, izvinjavam se na greskama u kucanju, stara tastatura,
original TiPro, predratna.
Pozdrav,
DJG
komentari.1186nikac,
-> #1163, msavkovic>■ ┌┌┌ ( inace OS/2 je bolje okarakterisan nego Win 95, i to
>■ potkrepljeno ┌┌┌ ( cinjenicama)
>■
>■ Kojim, bas me zanima, zasto si to izostavio.
>■ Jel ovo bilo prepisivanje mozda? :)
Izvor prethodne poruke je naveden, a sto se tice karakteristika ovu su
podaci skupljeni sa par strana:
Dakle, Microsoft kao sto sam rekao zeli da progura Win32 API kao standard.
Oni racunaju da ce u tome uspeti zbog rasprostranjenosti svojih proizvoda.
Microsoft Office drzi skoro 90% trzista (interesnatan podatak, zar ne?)
Windows 95 je naszastareliji proizvod na ovom polju, ali sluzi dvema svrhama:
podstaci ce razvoj aplikacija za Win32 API i olaksace prelaz korisnicima ciji
hardwer ne zadovoljava zahteve Windows NT-a. I podpresednik Microsofta za
poslovne sisteme je izjavio da ako hardwer nije problem Windows NT je resenje.
Medjutim ako imate 4-8 MB RAM-a nema sumnje da je Windows 95 resenje.
Windows 95 kod je nepovratno vezan za x86 procesore i nikada nece biti ponovo
napisan. Microsoft je proveo 5 godina i 150 miliona $ i napisao 6 milona linija
koda za NT i ne namerava da to ponovo cini (kao sto sam spomenuo planira se
gasenje ove linije OS-ova i prelazak na NT pri cemu se racuna da ce do tada
konfiguracije dovoljno napredovati da zadovoljavaju potrebe NT-a).
Naravno Win 95 mora da izvrsava i DOS i Windows 16 aplikacije. Sve to ima za
posledicu da je Windows 95 nesto sporiji od svog direktnog konkurenta OS/2.
Sto se tice stabilnosti evo kako stoje stvari:
Windows 3.1 postoji 1 Sistemska VM, sve aplikacije drzi u istom adresnom
prostoru, ali u istom a.p. drzi i sve DLL koji obezbedjuju OS funkcije, pa
stoga
ako jedna aplikacija padne, vrlo je verovatno da ce se ceo system srusiti.
Windows 95 malo unapredjuje Windows 3.1 model. Vecina OS koda jos uvek se
nalazi u istom prostoru kao i aplikacije, dok Win32 aplikacije rade u privatnim
adresnim prostorima sto smanjuje verovatnocu da ce jedna losa aplikacija
srusiti ceo Windows 95. Ali DOS, zajedno sa USER, GDI i KRNL386 se nalaze
u prvih 4 MB - nije bilo bas jako velikih promenjeno u odnosu na Windows 3.1
Kod OS/2 32- i 16-bitne rade u odvojenim VMs, pa je vrlo tesko da se medjusobno
ometaju. Takodje postoji mogucnost da Win16 aplikacije rade ili u istom ili u
odvojenom memorijskom prostoru, sto takdoje otezava da se medjusobno
ugrozavaju.
I naravno OS servisi su velikim delom zasticeni od losih aplikacija.
O Windows NT je bilo reci u prethodnoj poruci pa necu da se ponavljam, osim da
je najstabilniji i najnapredniji samo ima 'malo' vece HW zahteve (12 MB za rad
20 MB za pristojan rad).
I za kraj: Windows 95 Head-to-Head sa OS/2 i Windows NT (izvor Byte)
Windows 95 | Windows NT 3.51 | OS/2
Connect
Preemptive multitask. 32-bit apps. | Yes | Yes | Yes
Preemptive multitask. 16-bit apps. | No | Yes | Yes
Multithreading | Yes | Yes | Yes
Protect subsystems | No* | Yes | Yes
Fully reentrant design | No | Yes | Yes
Multiple DOS VM configurations | No | Yes | Yes
Object-oriented interface | Yes | No | Yes
Dynamic object tracking | No | No | Yes
Long filename support | Yes | Yes | Yes
Cross-process OLE (32-bit) | Yes | Yes | No
Support for Win32s applications | Yes | Yes | Yes**
Support for Win32 applications | Yes*** | Yes | No
* Windows 95 doesn't protect most of the system's address space from 32-bit
applications
** Up to Win32 version 1.15 (version 1.20 includes 32-bit OLE support so it
doesn't work under OS/2)
*** Provided they don't use any NT-specific security APIs
Nadam se sam izneo dovoljno podataka :)
komentari.1187albert,
-> #1147, wizardMoje iskustvo:
486/66 (uskoro 100 ili 120, nadam se :)
8 Mb
1 Gb HDD
VLB
1. Win95 se _ni jednom_ nije zaglavio
2. Uspeo sam da ubijem _svaki_ pokrenuti program a bilo ih
je i sasvim obicnih i pisanih u masincu ...
3. Sto se brzine tice, ne znam jer sam Win 3.11 terao na
386/40/4 Mb
4. Ukupno, svidja mi se, a prelazak sa starog na novi mi je
trajao vrlo kratko...
Ukupno, povecana produktivnost, povecana pouzdanost, moja preporuka.
komentari.1188dveselinovic,
-> #1187, albert "... povećana produktivnost ..."
Molim da mi se objasni kako to raste produktivnost kada između
mene i osnovnog programa koji koristim uđe čitav jedan novi sloj vrlo
dugog, nejasnog i zbog sopstvene složenosti riskantnog koda.
Nakon svih ovih godina, jedine dve prednosti Windows-a koje sam
uspeo da shvatim kao realne su zajednički grafički interfejs i
objektivno povećane mogućnosti prebacivanja podataka iz jedne u drugu
aplikaciju, posebno u slučaju grafičkih podataka. To sa druge strane
plaćam osetnim usporavanjem mašine, DRASTžNO povećanim zahtevima za
mašinskom opremom (brži procesor, brža video karta, iha-ha veći disk,
itd) i povećanim rizikom padanja svega toga, i to naravno NAKON što
sam dobro platio sve to.
Molim da mi se to uporedi sa brzinom rada, mogućnostima
prebacivanja podataka iz jedne aplikacije u drugu, zahtevima za
hardverom i stepenom rizika pod jednom od alternativa, konkretno
WordPerfect Office okruženjem i njihovim programima za obradu teksta,
unakrsne proračune, grafiku i baze podataka. Za brzinu ne pitam, da
ne bih sve ovo pretvorio u teatar apsurda, u kome 486/66 uzme i
obriše pod sa P5/100, sa skromnih 4 MB prema 32 MB.
Očekujući prosvetlenje, ostajem,
Iksreno Vaš,
DVV
komentari.1189msavkovic,
-> #1186, nikac┌┌┌ Nadam se sam izneo dovoljno podataka :)
Jesi. Hvala :)
komentari.1190maksa,
-> #1188, dveselinovic>> Molim da mi se objasni kako to raste produktivnost kada između
>> mene i osnovnog programa koji koristim uđe čitav jedan novi
>> sloj vrlo dugog, nejasnog i zbog sopstvene složenosti
>> riskantnog koda.
Na primer tako što zahvaljujući tom sloju "vrlo dugog, nejasnog,
i zbog sopstvene složenosti riskantnog koda" Windows sada preuzima
štampanje i iz DOS-a (ponavljam: i iz DOS-a ;). Ranije ti je štampanje
nečeg ovećeg oduzimalo *celu mašinu* na koji sat vremena, sećaš se? Ma,
nema šta da se sećaš, tebi je tako i sada ... Nemoj reći da si sretan &
presretan kada ti štampanje iz WP 5.1 na tvom ultra brzom laseru (sa 6 Mb
i RISC procesorom u sebi) oduzme kompjuter i bači ga u trans? Meni se
čini da ko puno štampa ima dobar razlog da stavi Win95, samo zbog toga.
Uzeo sam za primer štampanje pošto pretpostavljam da bi ti tu
najviše "profitirao".
>> Molim da mi se to uporedi sa brzinom rada, mogućnostima
>> prebacivanja podataka iz jedne aplikacije u drugu, zahtevima
>> za hardverom i stepenom rizika pod jednom od alternativa,
>> konkretno WordPerfect Office okruženjem i njihovim programima
>> za obradu teksta, unakrsne proračune, grafiku i baze podataka.
Ma čemu frka kada sve to može da se obavi i sa dobitnom kombinacijom,
odn. alternativom:
- Olimpija mehanička pisaća mašina
- piljarski (za napredne primene može i CASIO fx ;) kalkulator,
- tuš + lenjir (+ eventualno krivuljar)
- dobre makaze, komada 1
- Carbofix lepak
Hardverski zahtevi su stvarno minimalni - ne treba ti čak ni kompjuter,
i ako radiš samo danju ili pod svećom, imaš i 100%-tnu uštedu struje.
A podaci se iz aplikacije u aplikaciju prebacuju munjevito. ;)
(A baška što nema ni milimetra "sloja vrlo dugog, nejasnog i zbog
sopstvene složenosti riskantnog koda".)
Što kaže Daglas Adams, možda je greška napravljena još kod silaženja
sa drveta.
komentari.1191stanic,
-> #1187, albert> 3. Sto se brzine tice, ne znam jer sam Win 3.11 terao na
> 386/40/4 Mb
Ista mašina, potvrda za 1,2,4. Za 3 nešto brže,nešto sporije.
Rad pod DOS-om primetno brži. Ko se još dvoumi, nek stavi, proba
pa ako mu se ne sviđa uvek ga može deinstalirati. Vraćanje u
prethodno zatečeno stanje je savršeno.
> Ukupno, povecana produktivnost, povecana pouzdanost, moja preporuka.
Takođe.
komentari.1192.obj,
-> #1188, dveselinovic> "... povećana produktivnost ..."
>
> Molim da mi se objasni kako to raste produktivnost kada između
Nema šta da se "objašnjava", pogledaj testove koji su objavljeni
po raznim časopisima. U poslednjem broju (čini mi se) PC Computing-a
je objavljen test produktivnosti korisnika po kome je Windows 3.1
dobio 2.5 "zvezdice", OS/2 dve a Windows 95 tri. Ljudi su testirali
tri grupe korisnika - početnike, naprednije korisnike i "wizarde" - sa
više različitih poslova koje treba da obave. Kažu im npr. "kopiraj
dokument odatle tamo, izmeni u dokumentu to-i-to, odštampaj ga i
obriši" i mere koliko im vremena treba da to urade. Zatim saberu,
podele, izmnože i promućkaju ;) izmerena vremena i zaključe ono što
smo znali i pre testa. ;)
komentari.1193dveselinovic,
-> #1192, .obj Problem u takvim merenjima je u tome što ostaje kao vrlo maglovita
stvar poznavanje samih programa koji se koriste. Drugi problem je
poređenje primenjenih testova sa ne-GUI programima.
Da se razumemo, ne tvrdim ja da je GUI sam po sebi besmislen i bez
veze - daleko od toga, on ima svoja vrlo realna opravdanja za neke
poslove, za druge je apsolutno nezaobilazan, a za treće je potpuno
besmislen. Na primer, pisanje novinarskog teksta, što podrazumeva i
preradu, se svodi na minimum obrade i maksimum brzine kretanja kroz
sam tekst. Tu je bilo koji GUI potpuna besmislica. Ili kod najvećeg
broja baza podataka - GUI ulepšava masku, nema spora, ali o povećanju
produktivnosti nema ni govora.
I obrnuto, ako neko jako mnogo radi sa recimo "cut and paste"
grafikom, taj se odmah ubija bez nekog GUI-ja. Za CAD društvo je
standardizacija oko nekog GUI-ja isto tako verovatno mnogo dobra
stvar, a ne da malo-malo jure najnovije verzije drajvera za baš
njihov program, čiji autori smatraju da samo oni umeju to dobro da
naprave i niko više.
Poenta je, GUI nekome treba kao hleb, a nekome ne znači ni koliko
je crno ispod nokta. Meni samo smeta ekskluzivnost na koju Windows,
kao najrasprostranjeniji GUI, pretenduje - ispade, ne možeš da radiš
bez njega, što po sebi znam da nije tačno. Ja spadam u onu klasu
korisnika kojima GUI treba zbog grafike, a smeta im kada rade druge
poslove (smeta u smislu nepotreban je, pa me nepotrebno usporava),
tako da sam prilično akutno svestan argumenata oba ekstremna tabora.
Oba tabora, i onih 123% za i onih 154% protiv, me iritiraju jer su
najčešće potpuno nekritični.
Pozdrav,
DVV
komentari.1194dveselinovic,
-> #1190, maksa Preuzima i iz DOS-a? Kad pre? To je ta nova produktivnost?
Tebi možda štampanje oduzima računar, meni ne - malo ga uspori, to
je tačno, ali mi ga ne uzima. Probaj jednom da odštampaš nešto iz WP
6 za DOS i videćeš da je vreme zauzeća prilično kratko.
Ako kojim slučajem štampač povežeš sa IEC 1284 kompatibilnim
paralelnim portom, začudićeš se kako sve odjednom ide jako brzo,
mnogo brže no ranije. Ja to uradio i konstatujem da se HP sasvim
ispravno reklamira kao "IEC compatible parallel interface", jer u
takvim slučajevima štampa ravno tri puta brže nego inače. Uzgred, A4
strana u grafici iz WP 6 za DOS izlazi iz štampača jedva 11% sporije
nego iz WP for Windows, a stranice sa tekstom idu praktično isto,
brzinom štampača.
Produktivnost? Gde se dede?
Pozdrav,
DVV
komentari.1195milan,
-> #1193, dveselinovic> Da se razumemo, ne tvrdim ja da je GUI sam po sebi besmislen i bez
> veze - daleko od toga, on ima svoja vrlo realna opravdanja za neke
> poslove, za druge je apsolutno nezaobilazan, a za treće je potpuno
> besmislen. Na primer, pisanje novinarskog teksta, što podrazumeva i
> preradu, se svodi na minimum obrade i maksimum brzine kretanja kroz
> sam tekst. Tu je bilo koji GUI potpuna besmislica. Ili kod najvećeg
> broja baza podataka - GUI ulepšava masku, nema spora, ali o
> povećanju produktivnosti nema ni govora.
Da se razumemo :)), meni za ono što stvarno radim na kompjuteru
(matematički floating point intenzivni programi i pisanje teksta
uglavnom linearnog a povremeno sa formulama) ne treba nikakav GUI
ili, u najgorem slučaju manje nego tebi. Ali psihološki (a i zabave
radi :)) mnogo je lepše kada na ekranu imaš tekst kakav će potom
ispasti na štampaču ili kada ti Matlab ili Mathematica izbace i
propratni grafik sa šlingerajima istina nepotrebnim ali lepim. :))
Znači GUI uulepšava život korisniku (ovisniku?) koji satima
sedi za kompjuterom iako zasigurno usporava mašinu.
Povrh svega neki programi naprosto rade samo pod Win (ili OS
pola svejedno) a sem toga imaš multitasking ili task switching za
gomile važnih programa koje nisam video u terminal verziji.
Pl poz M
komentari.1196.obj,
-> #1193, dveselinovic> Problem u takvim merenjima je u tome što ostaje kao vrlo maglovita
> stvar poznavanje samih programa koji se koriste.
? Možeš li ovo da pojasniš?
> besmislen. Na primer, pisanje novinarskog teksta, što podrazumeva i
> preradu, se svodi na minimum obrade i maksimum brzine kretanja kroz
> sam tekst. Tu je bilo koji GUI potpuna besmislica.
Ne bih rekao... GUI može sve što može tekst mod, dok obratno ne
važi (blago rečeno). Pre ili kasnije zatreba i nešto formatiranja,
grafike i razmene podataka što i prosečni Windows programi rade bolje
od najboljih DOS programa. Zašto se onda navikavati na DOS programe
koji često imaju "iščašen" korisnički interfejs, da bi ubrzo sav taj
trud otišao u vetar čim se pojavi potreba za GUI-jem? Tako razmišlja
većina korisnika, a posledica je da velike firme nemaju interesa da
rade na razvoju tekst-orijentisanih operativnih sistema i tu je kraj
priče.
> Oba tabora, i onih 123% za i onih 154% protiv, me iritiraju jer su
> najčešće potpuno nekritični.
Samokritičnost je vrlina... ;)
P.S.
104% ;)
komentari.1197vlad,
-> #1193, dveselinovic> besmislen. Na primer, pisanje novinarskog teksta, što podrazumeva i
> preradu, se svodi na minimum obrade i maksimum brzine kretanja kroz
> sam tekst. Tu je bilo koji GUI potpuna besmislica. Ili kod najvećeg
Ovo novinari jos i shvataju, bar oni koji mene pitaju za savet.
Novinske kuce su sasvim druga prica. Da vidis samo kako se
urednici batrgaju sa pacovima, menijima, prozorima, fontovima,
jadno sporim skrolovima... Tuga jedna. B((
komentari.1198mileusna,
-> #1193, dveselinovic>> sam tekst. Tu je bilo koji GUI potpuna besmislica. Ili kod najvećeg
>> broja baza podataka - GUI ulepšava masku, nema spora, ali o
>> povećanju produktivnosti nema ni govora.
Ja moram priznati da mi najviše smeta slaba 'obrađenost'
tastature. Naime, iako u Win-u i programima za isti postoje
i komande za tastaturu, ipak mi one ne deluju tako prikladno
kao u DOS okruženju pa moram mišem da jurim po menijima.
Doduše, ja skoro i ne startujem win, pa možda i lupam, ali
znam da bih ga startovao znatno češće da u njemu mogu da operišem
kao u NC-u. :) (dobro, i nedostatak memorije je kriv:)
komentari.1199ikordic,
-> #1155, dr.grbaRE: W95
=> Ima reči i o tome. Potpuni početnici su posmatrani i došlo se do
=> zaključka da se pod Win 3.1x brže krene u rad (npr. tei dana u odnosu na
=> pet-šestna Win95), ali da se u Win 95 dalje stigne kad se savladaju
Tačno. Ja imam sledeća iskustva: ljudi koji koriste računare kao alatke se
nakon jednog dana sa W95 UI-om osečaju kak ribice u vodi. Nakon onog groznog
prgrm menadžera, sve je mnogo lakše, jednostavnije i intuitivnije.
Ljudi koji su gubili vreme, trošili i moje i svoje vreme i živce na gluposti
koje nisu deo posla, sada pevaju i zaista su produktivniji neg ranije. Ono sve
jeste šminka, ali je odlično odrađena.
komentari.1200wizard,
-> #1149, dejanr> Pa, zar čitava ova diskusija nije i počela od Vojinog teksta na tu
> temu objavljenog u "PC"-ju. Šule je mesec ili dva ranije takođe
> objavio tekst u kome je izneo svoje stavove i iskustva glede
> Microsoftovih programa.
U oba slučaja u pitanju su usko stručni, programerski
orijantisani tekstovi koji malo govore ili znače prosečnom
korisniku. Ono što hoću da kažem je da je u domaćoj računarskoj
štampi prilično primetna tendencija ka nekritičkom pisanju o
Win95. Da li je razlog tome što posle duže vremena autori imaju
temu o kojoj može da se puno i lako piše, da li činjenica da
sponzori treba da prodaju mašine koje su "spremne za Win95", da
li je samo prolazna euforija nakon dugog iščekivanja, ili
je u pitanju nešto sasvim četvrto - ne znam. Samo primera radi,
za ovih nešto manje od godinu dana od izlaska OS/2 Warp-a do
izlaska Win95 više se kod nas pisalo o tom, tada još
nepostojećom, proizvodu nego o Warp-u. Svakako da je bilo za
očekivati da će Win95 imati veći uticaj na domaće korisnike od
Warp-a (postoji doduše u teoriji propagande nešto što se zove
"podrazmevanje mogućeg", a i Warp se ovde koristi znatno više
nego što većina misli :), ali mislim da je disproporcija ipak
prevelika.
Veoma me interesuje da li će se u nekom od časopisa pojaviti neki
kritički orijentisan tekst o 95-tici ili će se i dalje samo
pisati o novim opcijama novo/starih programa za nju, kako
ubudžiti ovo, kako poterati ono...
komentari.1201wizard,
-> #1186, nikac> Windows 95 | Windows NT 3.51 | OS/2
> Cross-process OLE (32-bit) | Yes | Yes | No
Malo je čudno u ovakvom poređenju ubaciti stavku koja se tiče
emulacije specifičnih Win mehanizama, i to predstavljenih nakon
izlaska Warp-a. OS-ov SOM i DSOM su (32-bitno ;) native Warp
oruđe za slične namene, znači rade posao, a vertikalno su
kompatibilni sa OLE-ovima koji su postojali na Win-u koji Warp
može da emulira i koji su postojali kad se on pojavio.
komentari.1202wizard,
-> #1187, albert> 2. Uspeo sam da ubijem _svaki_ pokrenuti program a bilo ih
> je i sasvim obicnih i pisanih u masincu ...
A ona dva što sam poslao u PC.OS pre nekih mesec-dva dana? ;)
komentari.1203maksa,
-> #1202, wizard>> A ona dva što sam poslao u PC.OS pre nekih mesec-dva dana? ;)
Valjda kapiraš da ti na NT-u to ne bi prošlo, odn. OS bi ti se
grohotom nasmIjao. ;)
komentari.1204dveselinovic,
-> #1196, .obj Prosto.
Pre oko godinu dana, jedan drugar i ja se zakačimo oko mogućnosti
tekst procesora. On mene ubeđuje da Winword 6 može što WP 6 za DOS ne
može, a ja se ne dam. Uzme on meni da demonstrira prvo Winword, pa
posle WP. Vidim ja da on dobro poznaje Winword, ali da sa WP-om loše
stoji. I naravno, opcije u Winwordu mu brže i lakše daju rezultate od
WP-a - kažem naravno, jer bi samnom bio isti ali obrnut slučaj, ja
znam WP a slabo poznajem Winword.
Nemojmo tako, kažem mu ja, donesimo još jedan računar, pa radimo
isti posao, svako u svom okruženju. I tako postupimo. Naravno,
ispadne da suštinske razlike nema, a kada je i ima, nekako je na
klackalici - čas povuče jedan, čas drugi.
Na kraju smo se složili, ili tačnije, on je nekako uspeo da prizna
da pričamo na istom nivou, tj. da su oba programa tu negde,
manje-više jednaki u nekom proseku. Jedina očigledna razlika koja je
ostala sa nama od početka do kraja je relativno veća brzina rada u
WP, i to kada se pređe u grafički režim, sve dotle dok se ne ubace
vrlo složene slike, kada WP osetno uspori i vidno počne da zaostaje
iza Winword-a. Manje slike i kakav hoćeš tekst, fontovi po volji, i
WP je vidno brži.
Sve probano na DX4-100 sa 16 MB i nekoliko video kartica (WD
Bahamas sa 2 MB, Hercules Dynamite Pro 2 MB, ATI Mach64 Turbo 2 MB)
sa propisno povezanim drajverima.
Naravno, u slučaju elektro-novinarskog teksta, tj. ASCII fajla
koji se Sezamom šalje DejanuR na dalju obradu, Winword nema šta ni da
traži.
U toku posla, imao sam prilike da pokažem drugaru da efektivna
brzina rada ne zavisi samo od brzine programa, nego i od poznavanja
samog programa i njegovih opcija, faktor koji se prečesto zaboravlja.
Valjda jedini program koji znam jeste WP, jer od njega faktički
živim, sve radim u njemu, pa prirodno znam za niz opcija i rešenja
problema, jer sam se kad-tad susreo sa njima. Opet logično, znam niz
prečica za koje površni korisnik ne zna. A sve to se može pojaviti
kao faktor prilikom ocene brzine i programa, i podloge.
Pozdrav,
DVV
komentari.1205dr.grba,
-> #1190, maksa>> Što kaže Daglas Adams, možda je greška napravljena još kod silaženja
>> sa drveta.
Ma, nije ni iz okeana trebalo izlaziti...
komentari.1206dr.grba,
-> #1193, dveselinovic>> Poenta je, GUI nekome treba kao hleb, a nekome ne znači ni koliko
>> je crno ispod nokta.
"Skupo je, ali kome treba, taj će to i da plati", rekao bi DVV.
>> Oba tabora, i onih 123% za i onih 154% protiv, me iritiraju jer su
>> najčešće potpuno nekritični.
Odavno sam naučio jednu činjenicu: subjektivno postaje objektivno čim se
stekne navika. I tu ne vrede rasprave. Svi argumenti koje bismo potezali
uz dominaciju strasti ili argumentima, svejedno, postaju irelevantni kad
uzmeš u obzir da računar treba da služi čoveku, a ne čovek računaru.
komentari.1207ppekovic,
-> #1201, wizard>> > Windows 95 | Windows NT 3.51 | OS/2
>>
>> > Cross-process OLE (32-bit) | Yes | Yes
>> | No
>>
>> Malo je čudno u ovakvom poređenju ubaciti stavku koja se tiče
>> emulacije specifičnih Win mehanizama, i to predstavljenih
>> nakon izlaska Warp-a. OS-ov SOM i DSOM su (32-bitno ;) native
>> Warp
Eh Wizard. Te glupave tabele u kojima se poredi svoj proizvod sa
konkurentskim su potuno smešne. Najgora stvar je što ne možeš da kažeš
da ljudi lažu, sve što u njima piše je tačno. Sad, što se tu nalaze
raznorazne gluposti, a preskočene su važne stvari koje imaju
konkurentsi porizvodi, ... To svi rade bez izuzetka. Ako te zanima,
okačiću ti IBM-ov tekst i tabelu zašto je Warp bolji od Windows-a 95
pa ćeš videti istu stvar okrenutu na drugus stranu. Takođe sam se lepo
ismejao Novell-ovoj tabeli u kojoj poredi Personal NetWare sa
Lantastic-om i WFWG.
Paya
komentari.1208vcalic,
-> #1202, wizard>> A ona dva što sam poslao u PC.OS pre nekih mesec-dva dana? ;)
To smo već prodiskutovali. Prepisivanje interapt tabele. Win95 svesno
i namerno drži interapt tabelu u konvencionalnoj memoriji i uopšte priznaje
postojanje konvencionalne memorije da bi drajveri i TSR-ovi koji su obavljali
posao pod DOS-om to i sada radili. Kao rezultat, drajver za DOS je istovremeno
i drajver za Win95, što kod OS/2, NT i ostalih ne važi.
K'o što negde neko lepo reče, najveća prednost Win95 je i njegova
najveća slabost. Ali, projektanti su svesno išli na to, zbog kompatibilnosti.
Vlada
komentari.1209valex,
-> #1193, dveselinovic>> I obrnuto, ako neko jako mnogo radi sa recimo "cut and paste"
>> grafikom, taj se odmah ubija bez nekog GUI-ja. Za CAD društvo
>> je standardizacija oko nekog GUI-ja isto tako verovatno mnogo
>> dobra stvar, a ne da malo-malo jure najnovije verzije drajvera
>> za baš njihov program, čiji autori smatraju da samo oni umeju
>> to dobro da naprave i niko više.
Radije ću da jurim za novim verzijama drajvera, nego da srozam
performansu AutoCAD-a za 50%. Možda sam ja malo specifičan korisnik, ali
mislim da se većina CAD bratije slaže sa mnom. Gospodo? :)
komentari.1210vlad,
-> #1205, dr.grba>>> Što kaže Daglas Adams, možda je greška napravljena još kod
>>> silaženja sa drveta.
>
> Ma, nije ni iz okeana trebalo izlaziti...
Ma, sve je to pocelo sa prvim deobama (celija).
komentari.1211vlad,
-> #1204, dveselinovic> U toku posla, imao sam prilike da pokažem drugaru da efektivna
> brzina rada ne zavisi samo od brzine programa, nego i od poznavanja
> samog programa i njegovih opcija, faktor koji se prečesto
Jos jedna potvrda stare izreke da je najbolji program (i
okruzenje) na svetu onaj u kome ja najbolje znam da radim. B)
komentari.1212spantic,
-> #1200, wizard> "podrazmevanje mogućeg", a i Warp se ovde koristi znatno više
> nego što većina misli :), ali mislim da je disproporcija ipak
> prevelika.
Gledaj Nenade, disproporcija jeste prevelika, ali
u korist Warpa. I to mogu i da obrazložim kad smo
već kod toga.
Warp se kod nas veoma slabo koristi, od pojedinaca
(koji ga zapravo i najviše koriste) pa do firmi (gde
ga skoro i nema). Maltene da je Windows NT bolje
zastupljen.
Svi časopisi kod nas su pisali o Warpu, pre svega
baš zbog toga što je imao dah novosti o kome si
pričao u slučaju Windows 95.
A Windows 95? To je jednostavno ono na čemu se radi
kad smo već kod toga.
Lično nisam prezadovoljan sa njim. Lista neispunjenih
očekivanja je velika, ali Microsoft je sa njim napravio
odličan posao, bez obzira kako kontradiktorno ovo može
da ti zvuči.
Tržište je spremno ovako nešto da prihvati i prihvatilo
ga je. To što Windows 95 nije baš pravi OS u pravom smislu
te reči u stvari nije ni važno. Nije ni Xwindows, ispod njega
je Unix koji jeste pravi OS. Problem je DOS 7.0 koji nije
daleko od prethodnika. Ali tržište ne bi prihvatilo veće
skretanje.
Jednostavno shvati Windows 95 kao fazu u pokretu ka
Windows NT sa objektnim interfejsom, pod parolom: "Sutra
svi na NT."
Što se kritičnog teksta tiče ne bih rekao da smo ga
prihvatili baš euforički. Uzmi moje tekstove pa ćeš
primetiti da sam pljuckao po onom što mi se ne sviđa,
a toga ima dosta.
Ali ja jesam svestan da je to posledica kompromisa, koji
mi se istina ne sviđa, ali je realnost.
komentari.1213dejanr,
-> #1200, wizard>> Ono što hoću da kažem je da je u domaćoj računarskoj
>> štampi prilično primetna tendencija ka nekritičkom pisanju o
>> Win95.
Koliko ja pratim domaću i stranu računarsku štampu, procenat *kritičkog*
pisanja (u smislu sagledavanja (i) negativnih osobina) o Windows 95 u
našim časopisima je primetno veći nego u stranim.
>> Da li je razlog tome što posle duže vremena autori imaju
>> temu o kojoj može da se puno i lako piše, da li činjenica da
>> sponzori treba da prodaju mašine koje su "spremne za Win95", da
>> li je samo prolazna euforija nakon dugog iščekivanja, ili
>> je u pitanju nešto sasvim četvrto - ne znam.
U pitanju je to što je lako razvezati pa pljuvati neargumentovano po
nečemu, ali bilo kakva ozbiljna stručna novina stvar treba da sagledava
u celini, i argumentovano. Potrebno je *vreme* da se nešto tako kompleksno
upozna, potrebno je da se problemi lokalizuju i ukaže na njihov uzrok,
tj. da se vidi šta treba pripisati Windows 95 a šta neispravnom hardveru,
piratskim i beta verzijama softvera itd. Sasvim je normalno da po pojavi
nekog programa svi prvo teže da ga *opišu*, sledi ukazivanje na njegove
mogućnosti, prednosti, mane, poređenje sa drugim programima, praćenje
događaja na tržištu...
>> Veoma me interesuje da li će se u nekom od časopisa pojaviti neki
>> kritički orijentisan tekst o 95-tici
Prelistaj za nedelju dana sledeći broj "PC"-ja :)
komentari.1214dveselinovic,
-> #1209, valex Šta će *OVAJ* u ovoj konferenciji?
Drž'te špijuna!
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
))
Izvini Vlado, nisam mogao da odolim.:-))))))))))))))))))
Pozdrav,
DVV
komentari.1215jasicp,
-> #1013, dejanr> Broj kosta 16 dinara na kioscima, 15 dinara ako se narucu pouzecem
> a 13 dinara u Redakciji, kao i do sada, pa nije bilo potrebe da se
Zasto pretplata za godinu dana, uz podizanje u redakciji, ne kosta 130
din ?
komentari.1216jasicp,
-> #1068, .obj> pitanje bi bilo: dal' je Microsoft stvarno toliko lose napisao Windows
> ako konkurencija jedva postize bednih 10% ubrzanja?
:). Win je program koji je uzasno komplikovan i koga su radili
vrhunski programeri, jako dugo i jako dobro. Smesno je uopste o tome
diskutovati. Da se u startu odreklo kompatabilnosti sa DOS idejama, pa
hvala bogu da bi gomila profija vec davno napravila nesto sto je danas WNT
ili OS/2. Programi se danas prave radi upotrebe a ne akademije, prema tome
Unix, Lynux i slicni "x" OS-i ipak ostaju u domenu lepih zelja. Ja licno
se uopste ne osecam kompetentnim da kritikujem ljude koji su ovo pravili, a
ne znam ni mnogo imena u ovoj drzavi koji za to jesu kompetentni, da se
razumemo. Ako izuzmemo licni ukus, razume se. Tada bih gnjavio 2h o
necemu sti mi se, licno, ne svidja.
I jos nesto: McIntosh-ev OS je tehnicki bolji od Win-a. Bolji je i od
W95. OS/2 je bolji od W95, od Win3.11 da i ne pricamo. Ali uzevsi u obzir
zahteve koje su postavili u koren izrade Win kao ne operativnog sistema vec
GUI-ja, ispade "...nije los ovaj Pantelija...".
komentari.1217bojt,
-> #1209, valex>> Radije ću da jurim za novim verzijama drajvera, nego da srozam
>> performansu AutoCAD-a za 50%. Možda sam ja malo specifičan
>> korisnik, ali mislim da se većina CAD bratije slaže sa mnom.
>> Gospodo? :)
Nikad Cad pod Win ;)
komentari.1218valex,
-> #1214, dveselinovic>> Drž'te špijuna!
Užas, čovek ne radi u DesignCAD-u i odmah ga proglašavaju za špijuna
O;)
komentari.1219mjova,
-> #1187, albert> 486/66 (uskoro 100 ili 120, nadam se :)
> 8 Mb
savetujem ti *bar* još 4Mb rama. ono što je 8 bilo za 3.11, to je
12 za w95.