komentari.1220spantic,
-> #1219, mjova> savetujem ti *bar* još 4Mb rama. ono što je 8 bilo za 3.11, to je
> 12 za w95.
Ako planira korišćenje Offica, slobodno reci 16 MB i nema
greške.
komentari.1221atech,
Prelistavajuci umetak 'Win95 od pocetka' koji je namenjen (cini
mi se..) apsolutnim pocetnicima u svetu racunara a izasao je u
zadnjem broju racunarima u delu 'Posle svih lekcija: napredniji rad'
pade mi u oci pasus koji se odnosi na ms dos prompt. Kako je ovde
nedavno vodjena rasprava o OS-ovima mozda je zanimljivo videti jos
jedan po meni interesantan stav. Evo sta u njemu pisac (Janko
Stamenkovic) kaze:
" Iz menija Start/ Programs/ MS-DOS Prompt mozemo preci u
zastareli, negraficki deo operativnog sistema. Iako je taj rezim od
odredjene koristi programerima, prakticno ne postoji program za MS
DOS koji je bolji od odgovarajuceg programa za Win 95. Stavise,
postoje programi za Dos koji mogu ostetiti sistem Win95. Na kraju,
programi za MSDOS po pravilu ne umeju da rade sa dugim imenima
datoteka, vec samo sa imenima od osam slova. Zato ne preporucujemo
bilo kakvo koriscenje MS DOS-a na racunarima sa Win 95 osim u strogo
kontrolisanim uslovima. "
King is dead, Long live the Win95? :)
komentari.1222cnenad,
-> #1220, spantic=> Ako planira korišćenje Offica, slobodno reci 16 MB i nema
A da zaokružimo na 32 ? ;)
Trebaće mu u pozadini i voice/faks/kom. program, pa player za CD, pa još i
neka igrica, pa...nikad kraja, zar ne ?
komentari.1223zurzul,
-> #1213, dejanr##>>> Veoma me interesuje da li će se u nekom od časopisa pojaviti neki
##>>> kritički orijentisan tekst o 95-tici
##>
##> Prelistaj za nedelju dana sledeći broj "PC"-ja :)
A autor je vjerovatno DVV ? :)
komentari.1224dveselinovic,
-> #1223, zurzul A jok, DVV ne piše prikaze softvera, a posebno ne najprodavanijeg
virusa na svetu, Windows 95. To je i dalje ciganjski program koji
neću da koristim, a kamo li da pišem o njemu.
Počeću da ga koristim tek kada sve meni potrebne aplikacije
prorade na njemu - za sada ne radi bukvalno ni jedna, a čudi me što
je i računar uopšte radio.
Nego, da nije Novica nešto napisao? :-))))))))))))))))
Novime, javi se.
Pozdrav,
DVV
komentari.1225novim,
-> #1224, dveselinovic" Novime, javi se.
Eveee...
Win95? Još sam u fazi instaliranja/deinstaliranja, zbudživanja
/razbudživanja, što me ludo zabavlja, pa za onaj tamo broj PC-ija
trebalo bi da bude tekst uglavnom o Winu-95 (malo slobodniji, u onoj
rubrici "Dnevnika"). Će vidimo...
PS: Nisam protivnik 95-ice, i svaki GUI mi se sviđa, sa dva razloga:
1. ogromne mogućnosti farbanja desktopa;
2. svakim danom sve više napreduje u pravcu PUI-ija, što je jedino
univerzalno rešenje za sve platforme (molim Oldtimera da me podrži).
:)))
komentari.1227oldtimer,
-> #1225, novim> 2. svakim danom sve više napreduje u pravcu PUI-ija, što je jedino
> univerzalno rešenje za sve platforme (molim Oldtimera da me podrži).
Tu sam, baš sam se pitao kad će PUI izaći u javnost :))
Za neupućene, PUI je Piyan User Interface, a Microsoftove poštapalice
za hendikepirane su malji deca prema minimalnim zahtevima pravog PUI
korisnika, naročite glede veličine i oblika kursora, potrebnog broja
konfirmacija za Delete....
P.S. Još samo da dr.grba objasni zašto je tepih PUI uređaj :))
komentari.1228spec,
NARODNA BIBLIOTEKA SRBIJE
I
VUKOVA ZADUčBINA
pozivaju Vas
da ptisustvujete prezentaciji
SRPSKOG PSALTIRA IZ MINHENA
NA KOMPAKT DISKU (CD-ROM)
Biser srpskog
srednjevekovnog
stvaralaštva
na savremenom mediju
Uvodna reč
O projektu govore:
dr Srbislav Bukumirović, urednik publikacije
Katarina Mano-Zisi, priređivać teksta o psaltiru
Prezentacija računarskog programa:
Predrag Dimić, direktor preduzeća SPECtrum LTD i
Nebojša Vasiljević, asistent na MF
Prezentacija će se održati u svečanoj sali
Srpske akademije nauka u ponedeljak, 6. XI
u 13 časova. Ulaz je slobodan.
komentari.1229dr.grba,
-> #1227, oldtimer>> P.S. Još samo da dr.grba objasni zašto je tepih PUI uređaj :))
Zbog toga što ga je nemoguće promašiti, čak i ako ne stoji pravo i štaviše
ako mu je neki od uglova podvijen tako da zapneš.
komentari.1230djcorto,
-> #1209, valex>> Radije cu da jurim za novim verzijama drajvera, nego da srozam
>> performansu AutoCAD-a za 50%. Mozda sam ja malo specifican
>> korisnik, ali mislim da se vecina CAD bratije slaze sa mnom.
>> Gospodo? :)
CAD pod GUI, ako je u pitanju Windows, je svakako losija varijanta
nego pod DOS-om. O tome ne treba trositi reci, pogotovo ako je AutoCAD
u pitanju.
To sto imam drajvere mi ne znaci apsolutno nista, jer onako nesto moze
da izjavi samo neko ko ne shvata sta znaci dobar DLP drajver, a kad smo
vec kod toga, ni sta je CAD program.
Dakle, da remiziramo, AutoCAD pod Windows ? NE.
Ovo bi moglo pre u licni stav .. ;)
komentari.1231djcorto,
-> #1213, dejanr>> nasim casopisima je primetno veci nego u stranim.
Naravno, njima korporacija u kojoj rade kupi neki paket i ne
biraju, tj ne mogu.
>> nekog programa svi prvo teze da ga *opisu*, sledi ukazivanje
>> na njegove mogucnosti, prednosti, mane, poredenje sa drugim
>> programima, pracenje dogadaja na trzistu...
Aman, cika Billy je kupio SVE i mi tu mozemo samo da glumimo
postene gradjane Nemacke iz II svetskog rata koji nisu znali
sta se desava sa Jevrejima ... zna se, ako hocemo jeftino, to
je PC i Windows, i tacka.
Do sada smo svi mogli da napisemo po knjigu :(
komentari.1232dveselinovic,
-> #1231, djcorto A ako hoćemo skupo, to je Blentijum na 133 ili 150 MHz i Windows
NT, verzija Beta (alfa-1)x99/197 xx. Naravno, ovo je samo međuverzija
do narednog proleća, kada stiže najnovija Beta-1 verzija, za samo
$99, koja će važiti do letnje verzije, posebno prilagođene povišenim
temperaturama Floride, samo $99, a sledi je jesenja verzija, u
pastelnim bojama, samo $99 i najzad zimska kolekcija, posebno
natrontana za korisnike sa Aljaske - samo $99.
Tužno. A stoka sama trči u tor, pa pravo na kanal za klanje. Kupiš
2-3 piskarala, baciš im malo TV, i sve je u redu, samo ponesi
dovoljno džakova za pare. Uložiš $400 miliona, zaradiš $7 milijardi,
lepa zarada, svega 17,5 puta. San svakog Srbina!
A Imperija izgleda neće da uzvrati udarac, na žalost bar Novima i
mene.
Pozdrav,
DVV
komentari.1234bojt,
-> #1230, djcorto>> Dakle, da remiziramo, AutoCAD pod Windows ? NE.
Što? Pa samo je 6x sporiji... ;)
Možda Acad4W95 bude bolji.
komentari.1235fancy,
-> #1232, dveselinovicŮŢ> Tužno. A stoka sama trči u tor, pa pravo na kanal za klanje. Kupiš
ŮŢ> 2-3 piskarala, baciš im malo TV
Kao Art byte..?
Pozdrav,
žMV
komentari.1236maksa,
-> #1230, djcorto>> Dakle, da remiziramo, AutoCAD pod Windows ? NE.
Jesu li u AutoDesku ovce zato što ga prave?
komentari.1237gerber,
-> #1232, dveselinovic Kako neće, evo gledam kako uspešno spašava ljude iz bespuća
Brazilskih kišnih šuma. Za ostale upotrebe, ne bih znao reći ;)
A poznajem i čoveka koji je sebi zacrtao da neće da jede
morsku hranu. Pa je školjke proglasio za puževe kako bi ih pojeo.
komentari.1238dveselinovic,
-> #1235, fancy Ma da, mada na ovim prostorima još uvek lepo žive i radio stanice
koje krče i šušte, ma sve prolazi.
Pozdrav,
DVV
komentari.1239dvesic,
-> #1236, maksa>>> Dakle, da remiziramo, AutoCAD pod Windows ? NE.
>
> Jesu li u AutoDesku ovce zato što ga prave?
Ne, samo ih ne boli višak profita i od Win verzije :)
komentari.1240bulaja,
-> #1236, maksa││ Dakle, da remiziramo, AutoCAD pod Windows ? NE.
│└───
│Jesu li u AutoDesku ovce zato što ga prave?
└───
Ne - oni ga samo prave za ovce. A ovce su, naravno, za šišanje. :)
komentari.1241maksa,
-> #1239, dvesic>>> Jesu li u AutoDesku ovce zato što ga prave?
>>
>>
>> Ne, samo ih ne boli višak profita i od Win verzije :)
Više nije reč o višku, nego o glavnom delu profita. Zimus na
prezentaciji R13 rekoše da AutoDesk kaže da je ovo verovatno, ako
ne zadnja, onda predzadnja verzija koja izlazi i za DOS i za Windows.
Sledeća, odn. R14 ili R15 će izaći samo za ... šta misliš? Tipujem da
R14 već neće postojati za DOS.
PS A R13 je pravljen tako da i sam po sebi "uteruje" korisnike u Win
time što je DOS verzija okljaštena u odnosu na Win.
PPS Ne navijam ni za jedno od ta dva, samo konstatujem stanje.
komentari.1242maksa,
-> #1240, bulaja>> ││ Dakle, da remiziramo, AutoCAD pod Windows ? NE.
>> │└───
>> │Jesu li u AutoDesku ovce zato što ga prave?
>> └───
>> Ne - oni ga samo prave za ovce. A ovce su, naravno, za
>> šišanje. :)
Da li isto važi za CAVO korisnike?
Paralela bi bila potpuna.
komentari.1243wizard,
-> #1203, maksa>>> A ona dva što sam poslao u PC.OS pre nekih mesec-dva dana? ;)
>
> Valjda kapiraš da ti na NT-u to ne bi prošlo, odn. OS bi ti se
> grohotom nasmIjao. ;)
Instalirao si NT? ;)
Kad ti neki tako brljiv program sledeći put zakuca sistem, odvedi
ga negde gde je instaliran NT pa mu zapreti da ćeš da ga ostaviš
njemu ako to još jednom uradi. ;) Naravno ako ti pre toga ne
obriše disk i sebe sa diska. ;) Nakon 2-3 puta možda ga i
vaspitaš. ;)
Bre, ovi MS-ovci kad im pomeneš slabosti Win-a odmah ti zaprete
NT-om, ko Srbi Rusijom...
---
Btw, probao si...? ;)
komentari.1244wizard,
-> #1208, vcalic> Kao rezultat, drajver za
> DOS je istovremeno i drajver za Win95, što kod OS/2, NT i ostalih ne
> važi.
Ne znam za NT, ali pod Warp VDM-om možeš da teraš praktično svaki
DOS drajver.
> K'o što negde neko lepo reče, najveća prednost Win95 je i njegova
> najveća slabost. Ali, projektanti su svesno išli na to, zbog
> kompatibilnosti.
Ne već pre svega zbog onoga što si i sam rekao:
> E, sad, verovatno da Microsoft-u nije odgovaralo da se od Win95 pravi NT,
Ja ipak više volim da stvari budu onakve kakve MENI odgovaraju...
komentari.1245wizard,
-> #1212, spantic> Warp se kod nas veoma slabo koristi, od pojedinaca
> (koji ga zapravo i najviše koriste) pa do firmi (gde
> ga skoro i nema). Maltene da je Windows NT bolje
> zastupljen.
Uopšte nisi u pravu. Nemoj iz činjenice da se krećeš u lošem
društvu da izvlačiš opšte zaključke. ;)) I ja sam do pre neki
mesec mislio da se Warp mnogo manje koristi, međutim prijatno sam
se iznenadio u više navrata. Koriste ga uglavnom oni koji cene
kvalitet, oni kojima je isti potreban i koji umeju da ga
prepoznaju.
> Svi časopisi kod nas su pisali o Warpu, pre svega
> baš zbog toga što je imao dah novosti o kome si
> pričao u slučaju Windows 95.
Warp je, čisto tehnološki gledano, imao jako malo pravih novosti
u odnosu na OS/2 2.0 koji je izašao još 92. godine. Još tada je
imao "dah novoga" u znatno većoj meri nego Win95 danas.
Problem je u tome što je naša računarska scena prilično izolovana
i ovih nekoliko časopisa su u situaciji da gotovo formiraju
izgled tržišta. Ono što forsira urednik i nekoliko
najraspisanijih autora, o tome će se pisati. Ono što oni ne
poznaju, to neće postojati. Pogledaj uostalom koliki broj ljudi
se ovde u raspravi Win&Warp ubi dokazijući prednosti Win-a, da bi
se posle nekoliko meseci ispostavilo da Warp praktično nikad nisu
ni videli i ne znaju skoro ništa o njemu... Toliko o
kompetentosti.
> Jednostavno shvati Windows 95 kao fazu u pokretu ka
> Windows NT sa objektnim interfejsom, pod parolom: "Sutra
> svi na NT."
Neka hvala, teško stajem ispod parola. Vi koji volite, otpratite
poslušno strelicu i idite na "Start". Ja vas čekam na cilju. :)
> Ali ja jesam svestan da je to posledica kompromisa, koji
> mi se istina ne sviđa, ali je realnost.
Srećom, tvoja realnost nije moja realnost... ;)
komentari.1246wizard,
-> #1207, ppekovic> Eh Wizard. Te glupave tabele u kojima se poredi svoj proizvod sa
> konkurentskim su potuno smešne. Najgora stvar je što ne možeš da kažeš
> da ljudi lažu, sve što u njima piše je tačno. Sad, što se tu nalaze
> raznorazne gluposti, a preskočene su važne stvari koje imaju
> konkurentsi porizvodi, ... To svi rade bez izuzetka.
Ma jasno je to, ali ova tabela mi se učinila prilično korektnim
poređenjem ova tri OS-a onakvih kakvi su (native) sa pominjanjem
par bitnih osobina koje ih karakterišu i smeštaju na pravo mesto
u nekavoj klasifikaciji, pa me čudi kako je tu upalo pitanje "da
li je podržan Windows-ov 32-bitni OLE", a osim toga koliko sam
shvatio u pitanju je nezavistan izvor..?
> Ako te zanima,
> okačiću ti IBM-ov tekst i tabelu zašto je Warp bolji od Windows-a 95
> pa ćeš videti istu stvar okrenutu na drugus stranu. Takođe sam se lepo
> ismejao Novell-ovoj tabeli u kojoj poredi Personal NetWare sa
> Lantastic-om i WFWG.
Ako je u pitanju fajl od prošle godine onda ga imam. Iako je par
stvari tamo pomenutih MS kasnije nabudžio pa kako-tako postoje u
95-tici, većina činjenica navedenih tamo stoje. Naravno, porede
se uglavnom stvari kod kojih je Warp u jasnoj prednosti..
komentari.1247ddobic,
-> #1232, dveselinovic> dovoljno dzakova za pare. Ulozis $400 miliona, zaradis $7
> milijardi, lepa zarada, svega 17,5 puta. San svakog Srbina!
Sto rek'o jedan moj komsija, "nepismeni" trgovac:
"Kupim za dinar, prodam za dva. Zarada jedan posto. Meni dosta."
komentari.1248dveselinovic,
Mikica Kocić u "PC"-ju kao koautor? I njega ste uvukli? Kako? Sad
još samo debelog Nemanju Tomovića da uvučemo u celu priču, pa da smo
kompletni.:-))))))))))))))))))) Mada, od kako je postao partner u
"Brothers company", malo ga ima.
Pozdrav,
DVV
komentari.1249pavlovicz,
-> #1238, dveselinovic> Ma da, mada na ovim prostorima još uvek lepo žive i radio stanice
> koje krče i šušte, ma sve prolazi.
čalosno je samo što 92-ojka još uvek krči i šušti ;)
komentari.1250dvesic,
-> #1243, wizardCO REPLY 7.1203
>
> Valjda kapiraš da ti na NT-u to ne bi prošlo, odn. OS bi ti
> se grohotom nasmIjao. ;)
Taj isti OS sam dva puta (jednom slučajno, jednom namerno) obarao
na PMF-u, uz zgražene poglede NT zaljubljenika ;)
Simpatičan OS, samo još da radi ... ;))
komentari.1251iznogud,
-> #1239, dvesic::> Jesu li u AutoDesku ovce zato što ga prave?
::
::
:: Ne, samo ih ne boli višak profita i od Win verzije :)
A zašto se onda najavljuje gašenje DOS verzije i orjentacija na
Windowse?
komentari.1252iznogud,
-> #1246, wizard:: par bitnih osobina koje ih karakterišu i smeštaju na pravo mesto
:: u nekavoj klasifikaciji, pa me čudi kako je tu upalo pitanje "da
:: li je podržan Windows-ov 32-bitni OLE", a osim toga koliko sam
:: shvatio u pitanju je nezavistan izvor..?
Možda je problem u tome što se ljudima kada kupuju Warp obećava
potpuna Win kompatibilnost, pa se mogu neprijatno iznenaditi kada
kupe neki program za koga nema ekvivalenta na Warp-u, a taj program
neće da radi...
komentari.1253iznogud,
-> #1248, dveselinovic:: Mikica Kocić u "PC"-ju kao koautor? I njega ste uvukli? Kako? Sad
:: još samo debelog Nemanju Tomovića da uvučemo u celu priču, pa da smo
:: kompletni.:-))))))))))))))))))) Mada, od kako je postao partner u
:: "Brothers company", malo ga ima.
::
:: Pozdrav,
::
:: DVV
Da li je ovo slučajno upalo iz neke privatne korespodencije?
Ili je jednostavno cilj da se pokaže koliko ljudi poznajemo?
Pozdrav,
ALP
komentari.1254ttrifa,
Izgleda da su gospoda iz PC-PRESS-a postala zaboravna.
Sada citam da je izasao 7 broj PC-a, a ja, iako sam ga na vreme
narucio, jos nisam dobio ni 6 broj.
Zeleo bih da znam sta je po sredi.
Hvala.
komentari.1255bojt,
-> #1251, iznogud>> >> Ne, samo ih ne boli višak profita i od Win verzije :)
>> A zašto se onda najavljuje gašenje DOS verzije i orjentacija na
>> Windowse?
Moraće prvo da pod Win barem dosegnu brzinu DOS verzije.
Pod Win3.xx za to _ni izdaleka_ nije bilo šanse. Za 95/NT je
verovatno moguće...
komentari.1256dejanr,
-> #1254, ttrifaJa sam trenutno na SINFON-u tako da ne mogu da proverim, ali predlazem
da sutra pozoves sekretaricu (451-263 ili 436-855) pa da proveri u
racunaru da li je poslato, da li se vratilo itd.
Velika vecina takvih problema su zapravo pisma koje je posta vratila
sa oznakom Nepoznat/Odbija prijem.
komentari.1257spantic,
-> #1245, wizard> Uopšte nisi u pravu. Nemoj iz činjenice da se krećeš u lošem
> društvu da izvlačiš opšte zaključke. ;)) I ja sam do pre neki
> mesec mislio da se Warp mnogo manje koristi, međutim prijatno sam
> se iznenadio u više navrata. Koriste ga uglavnom oni koji cene
> kvalitet, oni kojima je isti potreban i koji umeju da ga
> prepoznaju.
Nenade, govorimo o procentima. I tu je OS/2 jednostavno
tučen. Naravno da se koristi, to je odličan operativni
sistem (ko je ikad rekao da nije), ali procentualno
veoma malo.
Ako ti je do utehe koristi se često na mestima gde se
zahteva velika pouzdanost i mogućnost kontrole u realnom
vremenu.
komentari.1258bosko,
Nedavno sam kukao da su "Računari" isekli deo teksta jer nisu
dobro namestili da "vrluda" oko slike. Sada se to desilo i vama
:( Strana 114., podnaslov "Sportski miš". Sve u svemu, da vam
nije možda "prebegao" "pregledač" "Računara" ? ;)
Inače, broj je standardno dobar, s tim da me način na koji
prelamate "Internet vesti" standardno nervira, i ovako ima
dovoljno velikih tekstova koji se rastežu na puno strana, a vi
još seckate one manje.
komentari.1259darone,
-> #1247, ddobic>> > dovoljno dzakova za pare. Ulozis $400 miliona, zaradis $7
>> > milijardi, lepa zarada, svega 17,5 puta. San svakog Srbina!
Pogrešan reply, ali tačan citat. Sve u svemu, _zarada_ je 16 i po puta.
komentari.1260iznogud,
-> #1250, dvesic:: Taj isti OS sam dva puta (jednom slučajno, jednom namerno) obarao
:: na PMF-u, uz zgražene poglede NT zaljubljenika ;)
Može detalji? žime si ga oborio? Bajanjem? Lošim mislima?
Lošim podešavanjem? Neispravnim drajverima? Programom pisanim
specijalno za tu namenu?
:: Simpatičan OS, samo još da radi ... ;))
Uh, a NT svi ubrajaju u jedan od robusnijih OS-ova na PC-u... Ako
je tako ko što kažeš, šta onda da kažemo za Warp ili Win95... Postoji
li uopšte na PC-u neki OS koji radi?
BTW, kad smo već kod stabilnosti/labilnosti OS-ova, da pomenem i moje
iskustvo: na mašini na kojoj sam čeprk'o po Warpu, MS Word je u sat
vremena uspeo da ciglo 3 puta namrtvo zakuca ceo kompjuter, tako da
je jedino hardverski reset vadio stvar.
Ako me pitaš, nemam pojma šta sam mu radio, niti mi je bila namera
da zbunim kompjuter. Jednostavno sam pokazivao Word jednoj poznanici
i... desilo se.
Simpatičan OS... ;))
komentari.1261iznogud,
-> #1255, bojt:: Moraće prvo da pod Win barem dosegnu brzinu DOS verzije.
:: Pod Win3.xx za to _ni izdaleka_ nije bilo šanse. Za 95/NT je
:: verovatno moguće...
Naravno, ACAD se ipak prodaje inženjerima, tj. ljudima koji hleb
zarađuju na računaru, a ne zaludnicima... ;)
BTW, danas sam pregledao onaj broj Računara u kojima je g-din tamošnji
glodur predstavio ACAD 13. Koliko sam ja skont'o, 13-tica dolazi na
CD-u, i na JEDNOM CD-u su _sve tri_ verzije (DOS, 16- i 32-bit Win).
Dakle, jednom platiš za sve? Ako je tako, onda propade teorija o uzimanju
para na mufte...
Možda je fazon u OpenGL koji je MS licencirao od SG-a za WinNT?
komentari.1262vcalic,
-> #1245, wizard>> Problem je u tome što je naša računarska scena prilično izolovana
>> i ovih nekoliko časopisa su u situaciji da gotovo formiraju
>> izgled tržišta. Ono što forsira urednik i nekoliko
>> najraspisanijih autora, o tome će se pisati.
Gledajući većinu relevantne strane štampe, imam utisak da je procenat
tekstova o Warp-u otprilike isti kao i u domaćoj. To što se tebi takvo stanje
ne sviđa nije problem ni "urednika ni nekoliko najraspisanijih autora"...
Vlada
komentari.1263vcalic,
-> #1250, dvesic>> Taj isti OS sam dva puta (jednom slučajno, jednom namerno) obarao
>> na PMF-u, uz zgražene poglede NT zaljubljenika ;)
Ajd ako te ne mrzi objasni ovo malo pobliže. Kako, pomoću čega, u
kojim okolnostima, koja verzija i ostalo. Meni je to dosad uspelo samo
vađenjem kontrolera, na šta je NT adekvatno odgovorio (u sekundi) "hardware
error detected at hardware address"...
>> Simpatičan OS, samo još da radi ... ;))
Radi i to jako dobro...
Vlada
komentari.1264vcalic,
-> #1244, wizard>> Ne znam za NT, ali pod Warp VDM-om možeš da teraš praktično svaki
>> DOS drajver.
Može i pod NT-om i pod raznim Unix-ima, ali to *nije* Warp, NT ili
Unix drajver, već ostaje samo DOS drajver. Sa druge strane, DOS drajver jeste
Win95 drajver. Kompromis koji sigurno ne doprinosi nekoj stabilnosti sistema,
ali povećava njenu upotrebljivost.
Vlada
komentari.1265dvesic,
-> #1260, iznogud>> Može detalji? žime si ga oborio? Bajanjem? Lošim mislima?
>> Lošim podešavanjem? Neispravnim drajverima? Programom pisanim
>> specijalno za tu namenu?
Vidi ovako : prvi put je bilo totalno nenamerno : napisan je program
za 2d i 3d crtanje. Startovana jedna instanca (2d) programa i puštena
da crta nešto komplikovano (fill neke izuzetno komplikovane figure).
Startovana je i instanca za 3d crtanje (ova dva programa imaju zajedničko
jedino autora). U tom je nastalo sluđivanje : pogrešan refresh prozora,
nemogućnost da se zatvore isti, nemogućnost za shutdown ... Uglavnom,
administrator za NT (čovek je izuzetno upućen, nije laik) je pobeleo kada
je video šta (ne) može da uradi. žak ni Ctr-Alt-Del nije radilo ...
Drugi put je posebna priča. Malo ASM programče čuda čini ;)
komentari.1266aleck,
Naslovna strana me prijatno iznenadila:ona korpa i njen sadržaj su
zaista fenomenalno odrađeni.Najbolja fora je što na proteinskoj kutiji
Clipera 5.3 piše "Zdrava hrana,bez Win95" :)) (...bez natrijuma i
drugih štetnih sastojaka,kađem ti ja...).
Pročitao sam i deo o Webu i sjajan je.Svaka čast Sretenoviću.
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
komentari.1267iznogud,
-> #1265, dvesic:: Drugi put je posebna priča. Malo ASM programče čuda čini ;)
Može ovde to programče, uz napomenu koju verziju NT-a obara?
komentari.1268djcorto,
-> #1234, bojt>> Možda Acad4W95 bude bolji.
Bice svakako bolji, jer ce biti jedini, od sledece
verzije. R13 za Win95 (pobednik 95. ? ;>) se u beta
verziji vec moze naci kod "ovlascenih" prodavaca u
gradu.
No, kako PcPress ima izuzetno jaku CAD sekciju, mislim
da je vreme da ovu pricu prebacimo gde joj je i mesto,
u PC.USER:cad.
komentari.1269feniks,
U broju 7, strana 26, priložena je fotografija 6 testiranih
grafičkih kartica. Pošto je slika relativno mala i nejasna, ne mogu da
uočim gde je koja grafička kartica. Naime, hteo bih da vidim koji su čipovi
i memorije ugrađeni u kartice (znam da o tome ponešto ima i u propratnom
tekstu). Ako je originalni snimak kvalitetan, može li se poslati ovde?
Kao potencijalnog kupca, interesuju me detaljne tehničke karakteristike
grafičkih kartica, što se nažalost može dobiti tek kad nabavite dotičnu
karticu. Tek tada saznajete u kojoj meri vam ta kartica (ne) odgovara.
P.S. Umalo da zaboravim; fotku DVV opet niste objavili. Ne znam da li
bi me ona obradovala kao, recimo, slika Maje Vilus, ali da bar znam
kako čovek izgleda. :)))
komentari.1270dveselinovic,
-> #1269, feniks Fotku DVV-a u stvari i ne želiš da vidiš, samo to još ne znaš.
Što se detaljnih tehničkih karakteristika tiče, zato postoje
konferencije ovde, pa pitaj. Ako baš hoćeš da ideš u sitna crevca,
pitaj u mail-u.
Through snow and through hail, through must get the mail!
Pozdrav,
DVV
komentari.1271gerber,
-> #1270, dveselinovic
žekaj, što ne reče čoveku da ce danas u 1607 već sedam minuta da
teče prošla, a u 2037 današnja emisija. Pa ako mu je do slike (i glasa).. ;)
komentari.1272jovca.car,
-> #1244, wizard/* Ne znam za NT, ali pod Warp VDM-om možeš da teraš praktično svaki
/* DOS drajver.
Jel to neka novost? Pod 2.11 nisu radili Block Device drajveri (or
something), Stacker 3.0 na primer.
komentari.1273wizard,
-> #1264, vcalic> Kompromis koji sigurno ne doprinosi nekoj
> stabilnosti sistema, ali povećava njenu upotrebljivost.
To stoji, ali jednostavno ne verujem da je upravo to bio razlog
da MS tako postupi. Win 95 uz svu medijsku podršku koju ima,
očekivanu prodaju i poziciju MS-a nije proizvod koji bi se i
jedan proizvođač hardvera usudio da zaobiđe, pa je ugrožavanje
stabilnosti sistema na takav način zbog mesec-dva kašnjenja
podrške sa drajverima suviše glupo opravdanje.
komentari.1274wizard,
-> #1257, spantic> Nenade, govorimo o procentima. I tu je OS/2 jednostavno
> tučen. Naravno da se koristi, to je odličan operativni
> sistem (ko je ikad rekao da nije), ali procentualno
> veoma malo.
Upravo o tome govorim. žinjenica je da se OS/2 kod nas koristi u
znatno manjoj meri nego u svetu (8 posto tržišta personalnih
računara nije cifra koju niko ozbiljan može da nipodaštava), a ja
samo tvrdim da je tome u najvećoj meri doprinela ignorantsko
ponašanje domaće računarske štampe.
> Ako ti je do utehe
Meni nikakva uteha nije potrebna, ona bi možda trebala IBM-u, ali
pošto se softver ovde ionako ne kupuje već krade, ne verujem da i
njih to mnogo potresa...
> koristi se često na mestima gde se
> zahteva velika pouzdanost i mogućnost kontrole u realnom
> vremenu.
Blago vama kojima ne treba velika pouzdanost... :))
komentari.1275wizard,
-> #1262, vcalic> Gledajući većinu relevantne strane štampe, imam utisak da je procenat
> tekstova o Warp-u otprilike isti kao i u domaćoj. To što se tebi takvo
> stanje ne sviđa nije problem ni "urednika ni nekoliko najraspisanijih
> autora"...
Daleko od toga... Skoro svaki opšti računarski časopis posvećen
poslovnoj primeni kompjutera ima bar jednu rubriku posvećenu
OS/2-u, o njemu i proizvodima njemu namenjenim se redovno piše,
softver za njega se često ravnopravno razmatra u komparativnim
testovima paketa (npr. pogledaj jedan od letošnjih PCM-ova gde je
Visualiser za OS/2 bio "Editor's choice" ispred, između ostalih,
i MS Access-a), (ne)postojanje drajvera za Warp se notira pri
testiranju hardvera... Naravno, i tamo tretman Warp-a zavisi od
čitalačke publike i koncepcije časopisa, logično je da je Windows
procentualno višestruko zastupljeniji, ali ga ipak ima...
Kakva je situacija kod nas? Od izlaska Warp-a pre nešto više od
godinu dana "Računari" su do sada, koliko ja znam, objavili
ukupno dva članka - jedan opšti prikaz prerađen iz strane štampe
povodom izlaska i jedan koji se bavio instalacijom i nakon koga i
pored svog truda autora ;) ostaje utisak da je instaliranje
Warp-a živom čoveku nedostižna veština. U istom periodu je
objavljeno više članaka posvećeno proizvodu koji tada još nije ni
postojao.
SK ne treba ni da pominjem, najveća zamerka Warp-u je bila ta što
momci koji su ga "testirali" nisu uspeli da ga nateraju da
prelama nazive ispod ikona (posvetiše i sliku tome ;), uporno ne
shvatajući da to nisu ikone i da se ono što tamo piše može
editovati i prelamati na proizvoljno mnogo mesta i da predstavlja
pravo ime fajla na disku koje se može sastojati i iz više
redova... "žip" ni neću da pominjem.
U PC-u je situacija znatno bolja, ali se sve svelo na sporadične
opšte prikaze mogućnosti samog OS-a (gde je samo zagrebano po
površini - razmljivo, ako se ima u vidu obim) i par usko stručnih
programerskih tekstova. Jedini utisak koji neko neinformisan može
da stekne jeste da Warp postoji, radi, može da emulira DOS i Win,
a na njemu se izgleda samo programira... Prosečnog korisnika tako
nešto ne može da zainteresuje. Svaka čast PC-u i za ovo što je
bilo, ali mislim da je Warp-u primereniji tretman sličan (po
tipu tekstova, ne naravno po obimu) onome koji ima Windows, a ne
onome koji ima Unix, naravno, uzimajući u obzir koncepciju
časopisa koji izgleda pokušava da se sve više približi onome što
su "Računari" nekad (davno) bili.
Dakle, niti jedan korisnički tekst, test nekog ozbiljnijeg
paketa, ni jedan prikaz najinteresantnije i najmoćnije stvari u
celom OS-u - objektno orijentisani WorkPlace Shell, ali zato 2
meseca nakon izlaska Win95 već ide dodatak sa korisnim savetima
za njegovo korišćenje i instalaciju, među kojima i onaj da sasvim
sigurno većinu fajlova na vašem disku čine programi koje uopšte
ne koristite pa ih možete žrtvovati u korist novog Win-a. ;) Nije
neobično onda da se raja raduje na neke stvari u Win95 koje su,
konkretno u Warp-u pošto o njemu pričamo, nešto što se
podrazumeva već godinama. Recimo da je on kada se pojavio zaista
bio suviše avangardan i hardverski zahtevan, ali to se danas više
ne može reći. Recimo da ne može svako da priušti Mac-a i da ne
može videti njegov UI (a Warp i tu ide korak dalje), recimo da
nije svako u prilici da upozna mogućnosti i fleksibilnost Unix-a,
ali Warp postoji dovoljno dugo i sasvim je dostupan na sada
prosečnim platformama, ali interesovanje domaće štampe je
izostalo. Razumem ja da Microsoft ume da zaseni prostotu, ali
autori i urednici, bar u ova dva ozbiljna časopisa, morali bi
biti informisaniji i ne tako usko orijentisani...
E tu dolazimo do problema - da ovde postoji 50 računarskih
časopisa, da svi imamo pristup Internetu i drugim izvorima
informacija to ne bi bio nikakav problem... Problem je što su ova
dva-tri časopisa u situaciji da formiraju izgled našeg
računarskog tržišta, a ne valja da to tržište zavisi od nekoliko
slabo informisanih autora/interpretatora...
Otuda i procenti koje spanta pominje...
komentari.1276dveselinovic,
-> #1271, gerber Nije "danas" u četvrtak, nego "sutra" u petak od 16 časova.
A za glas, to obaška, to tek ne želi da čuje, ali to još ne
zna.:-))))))))))
Pozdrav,
DVV
P.S. A ono za detalje ozbiljno mislim, TV je TV, ne trpi previše
detaljisanja, novine su malo bolje, ali uvek ima ponešto što ne stane
a čoveku zatreba. E, zato služi Sezam.
komentari.1277gerber,
-> #1276, dveselinovic Znam ja da je danas repriza, znaš i ti, ali novine, izglčeda, nikako ;)
Što je uostalom komplementarno sa oktobarskim rokovima, koje dajete
u Novembru ;))
komentari.1278vcalic,
-> #1273, wizard>> To stoji, ali jednostavno ne verujem da je upravo to bio razlog
>> da MS tako postupi.
Hej, Win95 se prodaje u verzijama sa nalepnicom MS-DOS Upgrade. Zar ne
govori dovoljno?
>> Win 95 uz svu medijsku podršku koju ima, očekivanu prodaju i poziciju MS-a
>> nije proizvod koji bi se i jedan proizvođač hardvera usudio da zaobiđe, pa
>> je ugrožavanje stabilnosti sistema na takav način zbog mesec-dva kašnjenja
>> podrške sa drajverima suviše glupo opravdanje.
Nije problem u novim komponentama nego u starim. Veliki broj njih
neće doživeti Win95 verziju drajvera. Zvuči bezveze da relativno nove i jake
mašine troše stare hardverske komponente, ali u praksi ispada da
kompatibilnost mora da postoji.
Vlada
komentari.1279vcalic,
-> #1275, wizard>> Daleko od toga... Skoro svaki opšti računarski časopis posvećen
>> poslovnoj primeni kompjutera ima bar jednu rubriku posvećenu
>> OS/2-u,
Nisam primetio, al' ajd kad kažeš. Možda nisam obraćao pažnju.
BTW, što nešto sam ne napišeš za neki od domaćih časopisa??
Vlada
komentari.1280feniks,
-> #1270, dveselinovic│ Što se detaljnih tehničkih karakteristika tiče, zato postoje
│ konferencije ovde, pa pitaj. Ako baš hoćeš da ideš u sitna crevca,
│ pitaj u mail-u.
└───────────────
Za tehničke k-ke je OK, ali što se tiče slike kartica - minus.
Što kažu, slika vredi više nego 1000 reči (u konferenciji). :)
Zar na pragu 21.veka da tražim da mi rečima opisuješ hardver kartice
koju si video (ili je imaš ispred sebe)? Za to se koriste fotografije.
Da li si ikada poželeo da uporediš dve slične kartice? Recimo, jedna je
original iz USA, a druga koristi iste čipove, samo je prave kinezi?
Lično mislim da bi bolje bilo (sa edukativnog gledišta) da se par kartica
predstavi u razmeri 1:1 i objasni tako njihov rad. Grafička kartica je
takoreći računar u malom i mnogi koji nemaju prilike da je uzmu u ruke,
voleli bi makar da vide njenu jasnu sliku. To bi ovaj časopis (sa malo više
volje i pažnje ubuduće) mogao da im omogući. Jedino ako je cilj članaka
pretežno komercijalni - da nas dovede do "korisne adrese". :(
Slično je urađeno u članku "Awe Cezare" (A.Šušnjar - čija fotka stoji) :)
gde su obe zvučne kartice prikazane višestruko umanjene po ćočkovima.
I ovde je isto pitanje kako hardverski razlikovati original SB AWE 32 ASP
od klona na osnovu ovako male slike...
Naše tržište je preplavljeno škart robom sa dalekog istoka, pa bi ova
vrsta članaka trebalo da nas pouči kako da izbegnemo ovu robu i da za
svoj novac dobijemo odgovarajući kvalitet, kao i metodu da se taj
kvalitet testira. Recimo, određenu robu prodaje "korisna adresa", a
prodaje se i preko malih oglasa za 10-20% jeftinije. Da li je to isti
proizvod, ako se isto zove i u čemu može biti razlika? Na to mislim.
Što se tiče DVV fotke, sticajem raznih okolnosti, tebe zaista nisam imao
prilike da vidim, iako već 5 godina čitam tvoje komentare o PC hardveru.
Tek sinoć u 20.40 na Art kanalu (koji inače ne gledam), zadovoljio sam svoju
radoznalost. BTW, treba pohvaliti i priloge Paye i Kriss-a u Art bajtu.
Pozdrav, sp
komentari.1281novim,
-> #1275, wizard" ....................... Jedini utisak koji neko neinformisan može
" da stekne jeste da Warp postoji, radi, može da emulira DOS i Win,
" a na njemu se izgleda samo programira... Prosečnog korisnika tako
" nešto ne može da zainteresuje. Svaka čast PC-u i za ovo što je
" bilo, ali mislim da je Warp-u primereniji tretman sličan (po
" tipu tekstova, ne naravno po obimu) onome koji ima Windows, a ne
" onome koji ima Unix, naravno, uzimajući u obzir koncepciju
Ovo me se odnekud tiče. ;) - Najpre, "prosečan korisnik" je izvesna
predstava kojom se reguliše ponuda. Par tekstova koje sam napisao o
Warpu i jesu i nisu za prosečnog korisnika - ne po tome što su to
komplikovani tekstovi (nisu), već iz više razloga za koje sam smatrao
da su u igri, a koji su vrlo "domaći" i ne uvek uskladivi.
Najpre: za propagiranje Warpa treba pozadina u liku domaćih zastupnika
IBM-a, na šta se ne može računati. Potom: potreban je "native" sofver
(čega i ima i nema, ali par ključnih aplikacija - nemamo). Dalje:
nejasna je potencijalna korisnička populacija (ono što me zbunjuje
jeste otpor profesionalaca da makar to probaju; nikad neću razumeti da
se neko umišlja profijem za PC-ije, a _neće_ da zna barem osnove
glavnih op. sistema za tu platformu). Konačno: sasvim lični stav prema
pisanju o kompjuterima - moja ideja je da postaknem zanimanje (Linux,
mLinux, Warp, /etc.), a potom prepustim stvar drugima.
U vreme kad sam napisao prvi tekstu o Warpu, negde prošlog proleća,
namerno sam izbegavao analogiju s Winom3, iz svog uverenja da se ti
sistemi ne mogu porediti. žinilo mi se da OS/2 treba predstaviti "njim
samim" - tj. iz ugla njegove sopstvene koncepcije. S druge strane,
trebalo je naglasiti da OS/2 radi, bez ikakvih problema, sa Dos i Win3
programima, upravo zato što je to aplikacijska baza većine, i što
velikih ili glavnih "native" OS/2 stvari ovde ipak - nemamo.
Kao što možeš lako zaključiti, ovo gore je u koliziji, i stoga je
teško bilo pisati "normalno" o Warpu, onako kako se piše o Winu. Ako
se i kad se situacija promeni (možda će skoro, nadajmo se), onda će se
moći pisati manje o samom Warpu kao op. sistemu, a više o Warpovim
aplikacijama. Tj. naglasak će se prebaciti sa samog. op. sistema na
njegove programe, šta i kako pružaju, čime bi se izbegla sadašnji
utisak za koji opravdano kažeš da je pogrešan ("postoji, radi,
emulira, na njemu se izgleda samo programira").
Voleo bih da bude stanje takvo da se o Warpu piše mnogo više (da to
bude recimo onih 10% koliko tržišta i pokriva - a to nije malo strana
u komp. periodici), tj. da stanje s njim bude normalno. Tada bi se i
Warp mogao kritički posmatrati, bez obzira na njegove trenutne
tehnološke prednosti. Dotle smo još u - ekskluzivnoj situaciji, koja
nije naročito pogodna.
U svakom slučaju: Ami u šake, i piši, mon ami. :)
komentari.1282vbole,
-> #1120, vantonic> Posto si tu, zelim da kazem da mi se veoma dopada hardverski projekat,
> ciji si autor. Najzad smo u mogucnosti da vidimo nesto korisno na tu
> temu. Do skora mi je primena mikrokontrolera bila prilicno strana, a
>> da li mislis na projekat razvojnog sistema ili univerzalne
>> plocice sa kontrolerom 8031, ...
U vezi tog projekta - bez namere da kritikujem vantonica - ...
a) Ako je plocica univerzalna, trebalo bi da ima sto vise ulaza/izlaza
koji mogu da se programiraju po zelji.Ovde je P1 fiksiran kao izlaz
i tu vise nema promena.
b) RAM moze da se koristi samo za podatke, ne i za program (!) - znaci
nema isprobavanja programa iz RAM-a, nego upucavanje u EPROM...,
proba..., brisi..., upucaj ponovo...
Sta ako napr. hocu da izbacim 7-seg-display i ubacim alfanumericki ?
Rutine za pomeranje teksta ulevo, udesno, sa i bez kurzora, insert- odn.
overwrite mode tesko da ce proraditi iz prve onako kako sam ja to zamislio.
Mislim da je ovo veliki nedostatak te plocice, mnogo je lakse u EPROM
upisati rutinu za prenos i startovanje programa iz RAM-a, nego stalno
vaditi, brisati, programirati i ponovo stavljati EPROM u podnozje.
EPROM kod univerzalne plocice treba da sadrzi s*a*m*o neophodne
sistemske rutine po ugledu na stari, dobri CPM: wait_key, is_key, ser_in,
ser_out, disp_char,... + par otvorenih test-rutina, s tim sto bi trebalo
da izbaci pozivne vektore u RAM tako da bi preusmeravanje na nove, odn.
prepravljene rutine bilo maksimalno pojednostavljeno - naravno u fazi
testiranja programa - kod finalne verzije se sve to upisuje u EPROM.
Gubitak na brzini sigurno nije problem - kod vremenski kriticnih aplikacija
se 8031 ionako retko upotrebljava - a iscitavanje adrese iz tabele i dva
dodatna skoka nisu tragedija ni vremenski ni po pitanju duzine koda.
S obzirom da se sve to pise u asembleru, 32KB bi bilo vise nego dovoljno
za sve te rutine i jos dosta toga.Ostatak je mogao da bude univerzalni RAM
- i za podatke i za program.
Naravno, govorim o u*n*i*v*e*r*z*a*l*n*o*j plocici, da se projekat odnosio
na trceci displej, sve gore navedeno ne bi vazilo.
Ergo - plocica nije univerzalna :((
P.S. Jel' moze 'vako:
Staviti RAM 6264 i EPROM 2764.
Jumper za RAM postaviti kao za 62256 ( E-F ).
RAM se time mapira u:
2000h-3FFFh / 6000h-7FFFh / A000h-BFFFh / E000h-FFFFh.
Pin 20 na EPROM-u odvojiti od mase i povezati sa A13.
(Naravno da se ne grebe po plocici, nego se radi kao pre rata -
nozica se savije pod uglom od 90° i na nju zalemi direktno zica,
a EPROM se normalno stavlja u postolje.Drugi kraj zice se zalemi na
jumper (E-F).EPROM i jumper se cuvaju samo za ovu konfiguraciju.
Sa takvim EPROM-om i jumperom, dobija se:
8KB EPROM-a i 8KB RAM-a ( i DATA i PROGRAM ).
Trebalo bi da zadovoljava u vecini primena.
komentari.1283dveselinovic,
-> #1280, feniks Ne znam, ja moje članke ne pišem da bih ikoga dovukao do korisne
adrese, nju shvatam kao malu ali važnu dopunu gornjem tekstu.
Taj stav sam preneo i na TV - kakvog smisla ima pričati o nečemu,
posebno ako je dobra stvar, a ne reći ljudima gde to mogu da kupe? Po
meni, to je zavitlavanje kupaca/čitalaca/gledalaca, to mi je isto kao
kada glavnu vest računarske industrije meseca daju da je neko selo u
Kaliforniji dobilo opričke kablove. E, zabole me za to selo.
Problem je u tome što su Srbi dobro dresirani od strane RTS-a da
se ništa ne sme spomenuti ako iole liči na reklamu; to dovodi do
priče "joj, što je ovo dobro", bez ikakvih daljih informacija, a po
meni, to je onda prazna priča. Toga imam na TV koliko hoću, a ja ću i
dalje nastaviti da bijem u aut po tom pitanju.
Što se slika tiče, one žderu prostor, to je činjenica, a on je
uvek dragocen u novinama. Za to je TV majka Janja, baciš ga u total,
pa ga zumiraš do ludila, posebno sa Betacamom, koji ima i makro
funkciju. Drugi deo problema sa svim novinama je što su one i dalje
jako kvantitativno raspoložene, vole testove što više komada mnogo
više od detaljnog testiranja recimo dva ili tri komada. Lično imam
potpuno obrnut stav, više volim 3 do sitnih crevca nego 6 paušalno.
Zato u emisiji i forsiram logiku malo ali dobro, iako još uvek stičem
iskustva na temu TV, pa sve to još nije onako kako bih ja hteo da to
izgleda. Biće, za još 3-4 emisije.
Paya i Kriss, a od prošle emisije i Steva (Nenad Stefanović poznat
kao Steva, ovde isto "steva") jesu dobri - pa zato sam ih i
regrutovao. :-)))))))))))) Posebna pohvala sledi Paji, koji nastavlja
da me zadivljuje i posle ovih 6 godina Sezama svaki, ama baš svaki,
put.
Nego, di ste vi Sezamovci na nagradnoj igri? Zašto ja delim WD
kartice, Epson štampače, itd nekim drugima a ne Sezamovcima?
Pozdrav,
DVV
komentari.1284vantonic,
-> #1282, vbole> Ovde je P1 fiksiran kao izlaz i tu vise nema promena.
Kolo ULN2803 je ovde ubaceno kao opcija - moze se uvek izbaciti i
umesto njega postaviti kratkospojnike, tako ce se dobiti maksimalan
broj dvosmernih linija. Ali, mislim da je ovakav broj ulaza i izlaza
(kao u projektu u PC #6) izbalansiran tako da moze da posluzi u
najvecem broju slucajeva. Zaista je steta izbacivati drajvere, jer je
tesko zamisliti kontroler bez malo snaznijih izlaza, a portovi na
8031 mogu da daju tek oko jedan miliamper struje, sto ne moze posteno
da pobudi ni obican LED...
> Sa takvim EPROM-om i jumperom, dobija se:
> 8KB EPROM-a i 8 KB RAM-a (i DATA i PROGRAM).
Vidim da si u materiji, jer si dobro konfigurisao adresne linije, ali
ti je ipak promakla jedna stvar - 8031 organizuje memorijski prostor
po principu "Harvardske arhitekture", gde su potpuno odvojeni adresni
prostori za programsku memoriju i RAM, i oni se mogu medjusobno
preplotati samo uz dogradnju ekstra hardvera (To je opisano na
4.strani umetka o 8031). Posto je ovo projekat broj 001, ne bi bilo
umesno da se krene sa suvise slozenim semama za razumevanje, pa sam
se radije opredelio za standardnu organizaciju memorijskog prostora.
Da rezimiram, izmene koje predlazes ne bi radile bez dodatka jos malo
"glue" logike.
> Ergo - plocica nije univerzalna :((
Vujaklija, strana 918:
UNIVERZALAN - opsti; sveobuhvatni, koji je svemu (svima) zajednicki
,bez izuzetka (zavrsen citat).
Ako po Vujakliji cenim, plocica je ipak univerzalna.
> nema isprobavanja programa iz RAM-a, nego upucavanje u EPROM...,
>proba..., brisi..., upucaj ponovo...
I tako sam nekad radio, u mikroprocesorsko kameno doba (s tim sto
nisam "upucavao" tastaturom u PC, nego na mnogo neudobniji nacin.
Ali, srecom, ta vremena su prosla, i danas nam na raspolaganju stoji
mnogo korisne opreme - emulatori, razvojni sistemi, analizatori,
dibageri, simulatori, kompajleri, da ne nabrajam.
Nabavili smo superbrze masine, gigabajtne diskove, moderne operativne
sisteme i CAD programe, a jos govorimo o upucavanju... a jos 5 godina
pa 21. vek!
pozdrav, Voja
komentari.1285meda,
RE clanak "Super projektant" (str. 80).
Da li je moguce da u clanku nijednom nije pravilno napisano ime
firme SOFTDESK? A lepo se vidi na slici.
Po meni ovaj prikaz deluje veoma neozbiljno.
komentari.1286dejanr,
-> #1285, meda>> Da li je moguce da u clanku nijednom nije pravilno napisano ime
>> firme SOFTDESK? A lepo se vidi na slici. Po meni ovaj prikaz
>> deluje veoma neozbiljno.
Autor je, očito greškom, u čitavom tekstu pisao Softesk, ili je možda
na kraju ujednačavao tekst pa je pogrešio kod replace-a. Kako se to
obično kaže, ljudski je grešiti, ali da bi se načisto zabrljalo potreban
je kompjuter ;) Ipak, verujem da ta štamparska greška u imenu, do koje
svakako nije trebalo da dođe, ne smeta toliko ostatku informacija u tekstu.
U pitanju je kratko predstavljanje jednog velikog i složenog paketa koji
kod nas stiče popularnost, ako bude interesovanja čitalaca pisaćemo o njemu
znatno detaljnije.
komentari.1287evlad,
-> #1283, dveselinovic<> Nego, di ste vi Sezamovci na nagradnoj igri? Zašto ja delim WD
<> kartice, Epson štampače, itd nekim drugima a ne Sezamovcima?
Objavi pitanje ovde (kad već nemaš konferenciju ARTBAJT ;) ) i kaži na
koji user možemo da pošaljemo __elektonske__ odgovore ...
komentari.1288dveselinovic,
-> #1287, evlad Neće biti elektronskih odgovora, jer će postati jako komplikovano
obaviti izvlačenje u kombinaciji pisma+e-mail.
Tekuće pitanje je: koja je to firma izmislila prvi grafički
interfejs ka korisniku? Kasnije je to preuzeo Apple i najzad sam
Microsoft. Apple je tužakao sve i svakoga, a oni koji su izmislili
sve to, nikada nisu tužili bilo koga, a nisu ni pokušali da sve to
prodaju nekome.
Pointer - vreme je 1971. godina, mesto je Kalifornija.
Adresa za papirni odgovor je: ART TV, Art bajt - za nagradnu igru,
Vladete Kovačevića 6, 11000 Beograd.
Inače, u četvrtak se izvlači dobitnik jedne WD Bali Kartice sa 2
MB DRAM-a, a tekuće (gornje) pitanje je podržano od strane jednog
kolor monitora kao nagrade (14", 36 kHz, ima sve komande).
U četvrtak ide novo nagradno pitanje, a nagrada za njega je jedan
Panasonic 4x CD ROM. Posle toga, idu dve zvučne kartice kao nagrada,
itd. Sem glavne, imamo i druge - u ovaj četvrtak, tri primerka knjige
PC96, firme PC PRESS i jedan CD.
Inače, ARTBAJT nije konferencija, ali jeste user ovde na Sezamu,
pa joj možete pisati, jer je to ujedno i adresa Daniele, koju kamera
ne voli, izgleda 5 puta bolje u prirodi. Što bi rekao BojT,
"mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm" :-)))))))
Pozdrav,
DVV
komentari.1289madamov,
-> #1288, dveselinovic
> Tekuće pitanje je: koja je to firma izmislila prvi grafički
> interfejs ka korisniku? Kasnije je to preuzeo Apple i najzad sam
> Microsoft. Apple je tužakao sve i svakoga, a oni koji su izmislili
> sve to, nikada nisu tužili bilo koga, a nisu ni pokušali da sve to
> prodaju nekome.
Iz knjige "OPEN LOOK - Graphical User Interface Application Style Guidelines".
Zameniti FIRMA sa tačnim odgovorom, koga svi znamo, nadam se:
"The OPEN LOOK Graphical User Interface was developed by Sun Microsystems, Inc.
for its users and licenses. Sun acknowledges the pioneering efforts of FIRMA in
researching and developing the concept of visual or graphical user interfaces
for the computer industry. Sun holds a nonexclusive license from FIRMA on
FIRMA's Graphical User Interface, which license also covers Sun's licenses."
Dakle, niko nije ništa preuzimao, jer bi onda slobodno mogli reći da je i svaki
proizvođač uređaja na naizmeničnu struju preuzeo Teslin rad. Jednostavno,
naučnici iz FIRMINOG Palo Alto Research Centra su postavili koncept, napravili
prototip i rekli svetu: "Mi smo to smislili, to treba da izgleda tako,
funkcioniše ovako, a vi vidite šta ćete s tim." Inače, Apple je tužio samo
Microsoft, ne sve i svakoga. Na primer, nikad nije tužio Digital Research za
GEM iako ovaj više liči na Mac-ov GUI od Windows-a. Zašto, to je priča za drugu
temu.
komentari.1290icvetkovic,
-> #1288, dveselinovic│> pa joj možete pisati, jer je to ujedno i adresa Daniele, koju kamera
│> ne voli, izgleda 5 puta bolje u prirodi. Što bi rekao BojT,
E, onda bi mogli da emisiju snimate u parku, pored reke... u prirodi.
;-)))))))))))))))))))))
komentari.1291vbole,
-> #1284, vantonic> ti je ipak promakla jedna stvar - 8031 organizuje memorijski prostor
> po principu "Harvardske arhitekture", gde su potpuno odvojeni adresni
> prostori za programsku memoriju i RAM, i oni se mogu medjusobno
> Da rezimiram, izmene koje predlazes ne bi radile bez dodatka jos malo
> "glue" logike.
U pravu si, trebalo bi OR-ovati PSEN i RD - a to je dodatno kolo :(
Izvinjavamo se, mlogo se izvinjavamo, posipamo se pepelom...
Po mom obicaju prvo pisem reply, setim se necega, dodam to, pa tek onda
razmislim o problemu.
Ipak stoji da bi bilo bolje da plocica ima po 32KB RAM/EPROM.
> Kolo ULN2803 je ovde ubaceno kao opcija - moze se uvek izbaciti i
> umesto njega postaviti kratkospojnike, tako ce se dobiti maksimalan
> broj dvosmernih linija. Ali, mislim da je ovakav broj ulaza i izlaza
> (kao u projektu u PC #6) izbalansiran tako da moze da posluzi u
> najvecem broju slucajeva. Zaista je steta izbacivati drajvere, jer je
Vidim iz crteza da su predvidjene rupe za pricvrscivanje plocice.Moje
misljenje (pazi, misljenje !) je, da je trebalo izvesti sve portove na
konektor i predvideti donju plocicu koja bi se zicicama ili trakastim
kablom povezala sa gornjom preko tog (DUMMY) konektora.Znaci gornja
plocica je univerzalna, a donja sadrzi ulazno/izlazni interfejs, ev.
dodatnu logiku za specificne primene, eksperimentalni raster itd.
Ustvari, sta hocu da kazem ?
Zasto ne napraviti stvarno univerzalnu plocicu sa osnovnim rutinama u
EPROM-u i pustiti siroke narodne mase da razvijaju programe za doticnu.
CP/M je bio zakon sa svega 40-tak osnovnih rutina, razvijeno je (mozda
je jos u upotrebi) hiljade programa za njega.E sad, ako bi se usvojile
odredjene konvencije kao npr.: char =>ACCU, OP_COD =>B-Reg, Arg =>MEM,
mogli bi da se pisu univerzalni programi, kod kojih bi cak i prelazak
na drugi tip kontrolera bio krajnje jednostavan:
MEM equ xx ;Ako je memorija drugacije organizovana
JMP_TBL org xx ;Pocetak tabele sa adresama rutina
...
AD_CONV equ error ;Ako A/D-konverzija nije podrzana
...
Poziv opcije koja nije podrzana kod odredjenog kontrolera (npr. A/D konv.)
vraca gresku i to je to.Svi pozivni vektori su u RAM-u, tako da to ne bi
predstavljalo nikakav problem.
>> proba..., brisi..., upucaj ponovo...
> I tako sam nekad radio, u mikroprocesorsko kameno doba (s tim sto
> nisam "upucavao" tastaturom u PC, nego na mnogo neudobniji nacin.
> Ali, srecom, ta vremena su prosla, i danas nam na raspolaganju stoji
> mnogo korisne opreme - emulatori, razvojni sistemi, analizatori,
Ono sto jes', jes', ali sam mislio na promene koje ne mozes direktno
da pratis na emulatoru npr. pomeranje slova po displeju i druge efekte
koje pominjes u tekstu.Tu ti vreme izvrsavanja u uS ne govori mnogo,
potrebno je da vidis, promenis brzinu, ponovo posmatras itd.
> Nabavili smo superbrze masine, gigabajtne diskove, moderne operativne
> sisteme i CAD programe, a jos govorimo o upucavanju... a jos 5 godina
> pa 21. vek!
Hmmm, to nema veze sa mojim shvatanjima, nego je stvar u tome, da si
za neke stvari prvi put cuo na engleskom i to ti ostane nekako vezano
za izvesne pojmove...
pozdrav, vbole
komentari.1292mminovic,
Mislim da ste sa cenom preterali :(
Razumem ja da vi imate velike troskove ali kada ja za
jedan domaci casopis treba da platim 20 din
a kod ulicnih prodavaca mogu da kupim PC Magazine(koji je
priznacete ipak i obimniji i ozbiljniji) onda :(
Pozdrav,Mindza.
komentari.1293ivo.r,
Lepo je što ste poskupeli na 20 dinara. Nije strašno, kad je bal nek' je
bal. Ali, zašto bre na lepku štedite? žim sam otvorio broj, raspao se na svih
116 ili kol'ko već strana.
Ivo
komentari.1294savaerc,
-> #1280, feniks> Za tehničke k-ke je OK, ali što se tiče slike kartica -
> minus. Što kažu, slika vredi više nego 1000 reči (u
> konferenciji). :) Zar na pragu 21.veka da tražim da mi
> rečima opisuješ hardver kartice koju si video (ili je imaš
> ispred sebe)? Za to se koriste fotografije.
Da se nadovežem na tvoju poruku. I ja sam se u zadnje vreme počeo
da pitam čemu služe slike u PC-u. Zadržaću se samo na poslednjem broju. To
je recimo slučaj sa slikama na str. 21, 22, 26, 43, 56 i 74. Teško da bi i
pomoću dobre lupe uspeo da vidiš nešto više od "pogleda iz aviona". Stiče se
utisak da se fotografije stavljaju samo kao dekor, ja to zovem ikebanom.
Još više se čudim jer vidim da je DVV "plivao" i u HI-FI vodama, a verovatno
je imao prilike da vidi recimo italijanski Stereoplay (pričam o brojevima od
pre 15-ak godina, nisam imao prilike da vidim novije). Oni su znali da uz
test nekog uređaja objave i par fotografija takve veličine i oštrine da su
mogla da se vide i najsitinija "crevca". Po meni je bolje da ima jedna foto-
grafija uz članak ali da je kako treba (čitaj da "nosi" informaciju). Kad
sam već pomenuo oštrinu, fotografija u drugom planu na str. 7 je toliko
neoštra (kao da je u pitanju "Ilustrovana Polika" a ne PC) da ni uz pomoć
lupe nisam uspeo da vidim bolje. I to je mislim dobra "antipropaganda" za
one koji osvetljavaju taj časopis (vidi str. 82) i rade foto slog kao i one
koji ga štampaju. Redakcija koja insistira na profesionalnosti (a takav
utisak se stiče) bi morala da izvrši određen pritisak na odgovorne.
komentari.1295maksa,
-> #1290, icvetkovic>> E, onda bi mogli da emisiju snimate u parku, pored reke... u
>> prirodi.
Ma verovatno su probali. Tako je nastao onaj džingl sa lišćem i
šibljem. Ubr, je l' neko kapira taj džingl?
komentari.1296dejanr,
-> #1293, ivo.r>> Lepo je što ste poskupeli na 20 dinara. Nije strašno, kad je bal nek' je
>> bal. Ali, zašto bre na lepku štedite? žim sam otvorio broj, raspao se na
>> svih 116 ili kol'ko već strana.
Što se cene tiče, i sami vidite šta se dešava sa markom ovih dana :( A
za lepak, može se, na žalost, uvek desiti da je neki primerak loše povezan,
ako se to nekome desilo rado ćemo, uz izvinjenje, taj primerak zameniti
ispravnim.
komentari.1297dejanr,
-> #1292, mminovic>> Razumem ja da vi imate velike troskove ali kada ja za
>> jedan domaci casopis treba da platim 20 din
>> a kod ulicnih prodavaca mogu da kupim PC Magazine(koji je
>> priznacete ipak i obimniji i ozbiljniji) onda :(
Na žalost, svi vidite šta se dešava sa markom ovih dana :( Što se
tiče PC Magazine-a, nevezano za ovu diskusiju, često čujem tvrdnje
tog tipa ali nikako da nađem tog prodavca kod koga bih mogao da kupim
iole ažuran broj za 20 (pa da ne sitničarim, 30, 40...) dinara. Ako
ga neko zna, imaće u meni stalnu mušteriju :)
Recimo, u "Platou" se PC Magazine (britanski) prodaje za 75 dinara,
PC Pro za 85 (ili tako nešto) itd - podatak od danas, juče su im
stigli časopisi.
komentari.1298dejanr,
-> #1294, savaerc>> Još više se čudim jer vidim da je DVV "plivao" i u HI-FI vodama, a
>> verovatno je imao prilike da vidi recimo italijanski Stereoplay (pričam
>> o brojevima od pre 15-ak godina, nisam imao prilike da vidim novije). Oni
>> su znali da uz test nekog uređaja objave i par fotografija takve veličine
>> i oštrine da su mogla da se vide i najsitinija "crevca".
Sigurno da se na pitanju ilustracija u "PC"-ju mora još mnogo raditi, zapravo
od sledećeg broja ćemo povećati rezoluciju pri osvetljavanju pošto su
eksperimenti tog tipa uspeli, ali kada se radi o količini i veličini
fotografija, matematika je neumoljiva - više velikih slika, manje teksta.
Ništa lakše nego objaviti sliku na dva ili tri stupca, ali uz nju onda ide
manje objašnjenja i detalja. Ne sumnjam da će se, kada ovde bude došlo više
stranih firmi i oglašivača i kada tržište bude življe, biti uslova da se
objavljuje časopis na 200 ili 300 strana (ako može u Sloveniji i Hrvatskoj,
ne vidim zašto ne bi moglo i kod nas) koji će se prodavati po nekoj
prihvatljivoj ceni, ali u ovom trenutku mora se praviti ravnoteža između
slika i teksta. Smatramo da najviše čitalaca voli da vidi ilustracije, ali
da im je značajno da pročitaju i više informacija, pa je ravnoteža otprilike
tu gde je sada.
komentari.1299wizard,
-> #1278, vcalic> Hej, Win95 se prodaje u verzijama sa nalepnicom MS-DOS Upgrade. Zar ne
> govori dovoljno?
Kakve pa sad to veze ima? To je samo politika cena, dakle
marketinški potez. I DR-DOS i OS/2 su se prodavali tako.
komentari.1300wizard,
-> #1279, vcalic> BTW, što nešto sam ne napišeš za neki od domaćih časopisa??
Niko to od mene nije tražio. Nije problem u tome što nema ko da
piše o Warp-u već što ga urednici i "najraspisaniji" ne koriste i
niti ga poznaju niti ih zanima. Evo ti primer: gremlin voli Mac-a
i piše se o Mac-u...
komentari.1301vcalic,
-> #1289, madamov>> Inače, Apple je tužio samo Microsoft, ne sve i svakoga. Na primer, nikad
>> nije tužio Digital Research za GEM iako ovaj više liči na Mac-ov GUI od
>> Windows-a. Zašto, to je priča za drugu temu.
I DR je bio na tapetu jedno vreme, ali je valjda Apple odustao od
tužbe.
Vlada
komentari.1302dveselinovic,
-> #1290, icvetkovic U parku, kraj reke, i oslobođeni viška tekstila, jel' da?
Najzad, ako krenemo u neku verziju green Art bajta, da mi pustimo
samo Danielu na ekran, onako iz svih uglova, a za priču manje-više?
Ili da uvedemo stalnu rubriku na temu "Sex bajt" ili "The Byte of
Eros", pa nek' ide život?
OK, pitaću Danielu.
I preneti tvoje pozdrave, naravno. :-))))))))))))))))))))
Pozdrav,
DVV
komentari.1303bojt,
-> #1302, dveselinovic>> Ili da uvedemo stalnu rubriku na temu "Sex bajt" ili "The Byte
>> of Eros", pa nek' ide život? OK, pitaću Danielu.
Kad ću ja da gostujem? ;)
komentari.1304steva,
-> #1283, dveselinovic> Paya i Kriss, a od prošle emisije i Steva (Nenad Stefanović poznat
Nebojsha... a brat mi je Nenad ;)
komentari.1305fancy,
-> #1303, bojtŮŢ> Kad ću ja da gostujem? ;)
I ti ćeš kume... sutra ;)
komentari.1306dr.grba,
-> #1297, dejanr>> Recimo, u "Platou" se PC Magazine (britanski) prodaje za 75 dinara,
Taj isti je kod kolportera u Kikindi 25 dinara. Kasni 2-3 nedelje, letos
je stizao sa 7-10 dana kašnjenja.
Byte košta isto.
komentari.1307oper,
-> #1291, vbole>> U pravu si, trebalo bi OR-ovati PSEN i RD - a to je dodatno
>> kolo :(
Nije samo to problem. Koncepcija o kojoj ti govoriš
jednostavno nije uobičajena u 31 familiji.
Ovde dolazi i Marfi: prilikom razvoja programa na
emulatorskim pločama varijable teže da se grupišu u onom delu
RAMa koji će u finalnom produktu biti zamenjen ROMom ;)
>> Zasto ne napraviti stvarno univerzalnu plocicu sa osnovnim
>> rutinama u EPROM-u i pustiti siroke narodne mase da razvijaju
Ako sam dobro shvatio ideju ovog projekta, to i jeste
suština. Evo ti jedna ogoljena varijanta, pa ako se primiš,
to ti je sasvim dobra osnova.
>> Ono sto jes', jes', ali sam mislio na promene koje ne mozes
>> direktno da pratis na emulatoru npr. pomeranje slova po
In-serkjut :)
PS. Odgovor molim u ORKA.electron :)
komentari.1308oper,
-> #1298, dejanr>> slika i teksta. Smatramo da najviše čitalaca voli da vidi
>> ilustracije, ali da im je značajno da pročitaju i više
>> informacija, pa je ravnoteža otprilike tu gde je sada.
Ako bi moglo da se ubuduće ne dešava kao na str. 66/67 gde
imamo dva ogromna dijaloga koja zauzimaju pola strane i
majušni home page ETFa. Nemam ništa protiv slika, ali ako su
u funkciji teksta.
komentari.1309madamov,
-> #1301, vcalic
> I DR je bio na tapetu jedno vreme
Kada? Nisam čuo, a koristio sam im proizvod... B)
komentari.1310spantic,
-> #1297, dejanr> iole ažuran broj za 20 (pa da ne sitničarim, 30, 40...) dinara. Ako
> ga neko zna, imaće u meni stalnu mušteriju :)
Centar ISP-a u Dvorani kulturnog centra, pult pored bilet
servisa. Danas kupljen oktobarski BYTE i Dr. Dobb's, cena po
30 dinara.
U Platou su pljačkaši.
komentari.1311pavlovicz,
-> #1294, savaerc> Još više se čudim jer vidim da je DVV "plivao" i u HI-FI vodama, a
> verovatno je imao prilike da vidi recimo italijanski Stereoplay (pričam o
Italijanski Stereoplay ? :))
počeo sam da ga kupujem pre 7 godina, i koliko vidim izdaju ga Nemci.
Ajd' kada sam već u ovoj rubrici da uputim jednu zamerku:
U prošlom broju tekst " CD-Mania ", 4-oro brzinski model koji je dobio
preporuku je jako siromašno obrađen.
NIgde tehničkih podataka i referenci, već samo kako je u odnosu na
ostale kandidate ....., zahvaljujući odličnim karakteristikama...
( nigde karakteristika ) itd itd.
Ne znam, možda ovo i nije tako strašno, ali uređaj koji se preporučuje
ipak treba detaljno obraditi, da bi se znalo zašto je " Recommended ".
komentari.1312vbole,
-> #1307, oper>>> Zasto ne napraviti stvarno univerzalnu plocicu sa osnovnim
>>> rutinama u EPROM-u i pustiti siroke narodne mase da razvijaju
> Ako sam dobro shvatio ideju ovog projekta, to i jeste
> sustina. Evo ti jedna ogoljena varijanta, pa ako se primis,
> to ti je sasvim dobra osnova.
Ne bih da se primam - vec odavno jesam... :)
Problem je u sledecem:
Koliko ljudi se interesuje za kontrolere ?
Koliko ljudi poseduje programator EPROM-a ?
Ovakva koncepcija plocice uslovljava posedovanje programatora.Da su neke
osnovne rutine ubacene u EPROM (plus SER_IN, SER_OUT, automatski skok na
pocetak programa posle prijema), EPROM je mogao da se isporuci zajedno sa
plocicom, a programi da se razvijaju nekim CROSS_ASSEMBLEROM i upisuju sa
PC-a preko serijskog porta.A ovako...
pozdrav, bole
P.S. Ostatak u ORKA.4.electron
komentari.1313gerber,
-> #1306, dr.grbaYR>*> Taj isti je kod kolportera u Kikindi 25 dinara. Kasni 2-3 nedelje,
YR>*> letos je stizao sa 7-10 dana kašnjenja.
Znači uskoro u Oglasima "poručite pouzećem PCM i Byte,
35 dinara + poštarina - slika isporučioca" ;)
komentari.1314dveselinovic,
-> #1303, bojt Kada god hoćeš - stativa za reflektore nikada dosta. :-)))))))))
Pozdrav,
DVV
komentari.1315evlad,
-> #1288, dveselinovic<> Neće biti elektronskih odgovora, jer će postati jako komplikovano
<> obaviti izvlačenje u kombinaciji pisma+e-mail.
Ako ti nije teško objavi svake nedelje nagradno pitanje ovde i ništa ne
brini ... :)
komentari.1316dveselinovic,
-> #1315, evlad Nije mi teško, zašto bi bilo.
BTW, od kako se ovde o tome počelo razgovarati, broj tačnih
odgovora se udvanaestostručio! Par dana je bilo samo 4 tačnih
odgovora, a onda je u roku od tri dana to poraslo na 48. Slučajnost?
Ne verujem. Ali nema veze, zašto ne iskoristiti sve pogodnosti
savremene tehnike?
Pozdrav,
DVV
komentari.1317djcorto,
-> #1315, evlad>> Ako ti nije tesko objavi svake nedelje nagradno pitanje ovde i
>> nista ne brini ... :)
Samo nemoj da rok za slanje odgovora bude pre mesec dana ;)
Da, stvarno, mozes li da objasnis onaj klip sa liscem, svemirom
i muzikom koji ide izmedju rubrika? Neka racunarski generisana
grafika bi po meni isla bolje.
komentari.1318vitez.koja,
-> #1308, oper#=> Ako bi moglo da se ubuduće ne dešava kao na str. 66/67
#=> gde imamo dva ogromna dijaloga koja zauzimaju pola
Neka, bolje tako pa da se tekst završava na 'celoj' strani nego
one goto fore iz Računara ;)
komentari.1319dveselinovic,
-> #1317, djcorto Klip sa lišćem, prvi put u emisiji kao špica, a nadalje kao
džingl, je napravljen kao ispomoć, da idu samo statični telopi.
Napravio ga je montažer Boba Dedić jer nije mogao da se pomiri sa
telopima - a i inače je sjajan kao montažer. Elem, klip ima
jednostavnu simboliku, od lišća ka zvezdama preko računara, otprilike
tako.
Što se propisne najavne i odjavne špice tiče, naravno da bi to
moglo i mnogo bolje, ali naravno i mnogo skuplje. Pošto za sada
emisiju postavljamo na sopstvene noge u ekonomskom smislu,
jednostavno za to nema para. Sa druge strane, pregovaram sa Nešom
Ćosićem oko kompenzacije - on meni špicu, ja njemu puštam reklamu.
Pošto smo obojica tvrdi na pregovorima, to evo već traje 2-3 sedmice
a kraj se tek nazire.:-))))))))))) No, šalu na stranu, biće to lepo
urađeno, ali će još mao potrajati, ja računam da nova špica krene od
Nove godine.
Sada je proradila Akademija, noću klub, danju studio, pa ćemo
verovatno tamo početi da radimo neke stvari, čime dobijamo veći i
mnogo bolji studio (zato se i radilo na prostoru onoliko). Broj
reklama raste iz emisije u emisiju, pa se i ta strana lepo skockava.
Zaključak - ako sve bude kako treba, ispuniću plan da do 10-te
emisije zatvorim finansijski aspekt stvari, što će mi dozvoliti da se
u potpunosti okrenem samoj emisiji kao takvoj. Napredak je očigledan,
ali još uvek je to dosta daleko od onoga što ja hoću, a po pisanju
gledalaca, i oni se otprilike slažu sa tim.
Moram i da se pohvalim - od svih dopisa koje smo dobili, 64%
gledalaca (koji su pisali) traži da *PRODUčIMO* emisiju! To je
zasigurno najlepši kompliment koji smo mogli da dobijemo. Prošla je
trajala 56 minuta, današnja traje 70 minuta, sa ciljem da se ustalimo
na 75 minuta.
Javili su nam se TV Kruševac i Zaječar, koji bi da preuzmu
emisiju, što je opet dobra vest.
Ukratko - eppur si muove.:-))))))))))))))))))))))
Pozdrav,
DVV
komentari.1320dveselinovic,
And now, ladies and gentlemen, ....
Exclusively on Sezam, ...
Especially for the PCPRESS conference ...
ž
Naše novo nagradno pitanje, ekskluzivno pretpremijerno samo ovde:
NAVEDITE IME PROIZVOĐAžA I OZNAKU MODELA NAJPOPULARNIJEG VIDEO
PROCESORA IKADA NAPRAVLJENOG.
Ne važe generička imena, kao recimo Hercules ili IBM CGA, to su
generacije kartica, a ne video procesori. Pitanje je dosta lako, bar
za vas ovde, svi ste imali to ili nešto na tu temu nekada u životu.
A nagrada je jedan Panasonic 4x CD ROM, poklon firme Biosfera. Ne
znam oznaku na pamet, nije mi ovde da pogledam, ali recimo da je
prodajna cena tu negde oko DM 330-360 otprilike.
Adresa za odgovore je: Art bajt, za nagradnu igru, Vladete
Kovačevića 6, 11000 Beograd, rok za odgovore je 30.11.
Pozdrav,
DVV
komentari.1321evlad,
-> #1316, dveselinovic<> Nije mi teško, zašto bi bilo.
Hvala :)