komentari.307kum.djole,
-> #301, supers+>> Kikinda<->Beograd za 27 sati? Wow...
Pa to je u karucama..:)
komentari.309st.pol,
-> #302, danko***
>> )->> "Cip" je casopis?
>> )-> A zasto ne bi bio, boga ti?
>> Zasigurno taj papir ima uzrok - cena, polozaj u kuci u kojoj se
>>stampa itd.
P aima uzrok - da bi izdavac mogao da skuplja od naivnih firmi opremu
u kompenzaciju. :))
***
Smesno, tuzno, zalosno. Moram da ti kazem da je za sada preko
casopisao na kompenzaciju dobijena iskljucivo oprema za sam CHIP.
Posto je ovo konferencija PCPRES predlazem da diskusiju terminisemo,
a ako te jos nesto interesuje mozes da mi posaljes mail.
komentari.310cnenad,
-> #305, dejanrŁŁŁ su slati primerci pretplatnicima, u petak i subotu onima koji su naručili
ŁŁŁ pouzećem. Dakle, verovatno ćeš dobiti u ponedeljak (zavisno od pošte).
Pročitao sam. Nekako se to ne uklapa u ono što vi propagirate, kao 'novu
poslovnu politiku prema pretplatnicima i onima koji naručuju pouzećem'.
Do sada sam mogao da odem dvadeset puta do redakcije i kupim novi broj. Ovako
se opet sve svodi na čekanje.
A da je čekanje ovog broja barem imalo vredno.
komentari.311ognjen,
-> #280, dejanr[peri]
)-> Na Studiu B je krenula emisija NTV Computer Weekly.
)-> molim da gledate i javite sa misljenjima i sugestijama.
Gledao sam nekih 15 minuta, i učinila mi se dosta zanimljiva
emisija. Sve najbolje!
komentari.312ognjen,
-> #300, st.pol)-> Ima dosta ljudi koji rade na tom časopisu, zašto im ne kažeš
)-> šta misliš u lice.
Verovatno zbog toga što ne znam ni jednog. Poruka okačena na
sezamu bi verovatno došla do nekog od njih. Kao što jeste.
Još jednom, nhf, i da pređete na kvalitetniji papir.
komentari.313dejanr,
-> #310, cnenad>> Pročitao sam. Nekako se to ne uklapa u ono što vi propagirate, kao 'novu
>> poslovnu politiku prema pretplatnicima i onima koji naručuju pouzećem'.
>> Do sada sam mogao da odem dvadeset puta do redakcije i kupim novi broj.
Zato i postoji više metoda kupovine, pa će svako odabrati onaj koji mu
najviše odgovara. Mi smo sa svoje strane u dva dana zapakovali i razaslali
sve primerke pretplatnicima, i sve primerke onima koji su naručili pouzećem,
a za očekivati je da pošti treba dan-dva da to dostavi.
komentari.314jovca.car,
-> #296, evlad/* Vedra strana računara neodoljivo podseća na Abort Retry Fail, čak
/* se nalazi na zadnjoj strani dotičnog časopisa ...
Baš kao i slične rubrike u PC Pro-u, PCW-u, možda i Byte-u...;)
komentari.315jovca.car,
-> #306, dejanrSubject: Re: Zakeranje
/* Pa, to je koncepcija naslovne strane - neki komad hardvera i/ili softvera
/* koji je u vezi sa nekom od tema o kojima se piše (u ovom slučaju Intel P6
Mogli ste uzeti i neku bolju sliku P6 - iz druge perspektive. Ovako izgleda
ko kreditna kartica.
Druga stvar: zašto natpisi "RAZGLEDNICA" (strana 18) i "TRčIŠNI BAROMETAR"
(str. 94) nisu 3D, kao svi ostali tog tipa? ;)
komentari.316gerber,
-> #258, duzleYR>*> Koliko je meni poznato, osnovno pravilo je da se neko bavi poslom u
YR>*> koji se razume. Nisi valjda očekivao da PKB pokrene časopis o
YR>*> kompjuterima ?
Zar neće ? E sad mi mi je baš laknulo :)
Nije bila reč o poznavanju posla. Poznavanje mušterija,
poznavanje tržišta i lični odnosi sa dotičnima su pominjani
kao faktori koji, uz poznavanje posla, olakšavaju upuštanje
u novi projekat.
žak šta više, nije pomenuto ni nepostojanje "zaštitne klauzule" u
našoj poslovnoj i pravnoj praksi. Koja se ovde ionako ne bi mogla
primeniti, jer nema nikakve sličnosti sa slučajem da dugogodišnji
direktor komercijale otvori svoje preduzeće i preuzme sve komitente.
Jer ovde je ipak reč o medijima, gde su takve stvari normalne i
dopustive. Kao uostalom i u sportu i politici.
komentari.317gerber,
-> #304, dejanrYR>*> PS A baš su i mogli da ga nazovu Excell, i Cell i Excellent se piše
YR>*> sa dva l ;))
Ali onda nikako ne bi mogli da budu "bolji od drugih" ;)
komentari.318zurzul,
-> #294, dr.grba##>>> Piše : "EXCELL trikovi"
##>>>
##>>> Kako li promače 'double L'? :(
##>
##> Na ovo smo već navikli (: Nego, mnogo simpatičnija omaška je ona u intro
##> tekstu "U svetu digitalnih filmova", gde piše: "...Ovogodošnji NAB je
održan
##> od 8. do 3. aprila u Las Vegasu....." (:
Ovo treba staviti na zadnju stranu časopisa PC (u sljedećem broju, naravno).
:)
komentari.319dr.grba,
-> #301, supers>>>> To je 44 sata, previše (((: Moj rezultat je 27 sati (:
>>
>> Kikinda<->Beograd za 27 sati? Wow...
Telefonski poziv u 9:00, fax-profaktura, promptno plaćanje. Sutra u podne
kurirka stavila časopis na moj sto.
komentari.320duzle,
-> #316, gerber>**> žak šta više, nije pomenuto ni nepostojanje "zaštitne
>**> klauzule" u našoj poslovnoj i pravnoj praksi. Koja se ovde
>**> ionako ne bi mogla primeniti, jer nema nikakve sličnosti sa
>**> slučajem da dugogodišnji direktor komercijale otvori svoje
>**> preduzeće i preuzme sve komitente.
A šta treba taj direktor da uradi ? Po mom iskustvu, ima mnogo sposobnih
ljudi koji su radili po velikim firmama gde je njihov kvalitet jednostavno
bio gušen (na stranu to što jedan radi, 20 ne rade ništa, a svi dele
zaradu). Normalno je da takav čovek otvori privatnu firmu gde je sam svoj
gazda. Normalno je i da iskoristi sve veze koje je stvorio godinama. U
americi, na primer, ljudi menjaju u toku svog života mnogo poslova i
kompanija. To ne znači da prelazeći sa jednog posla na drugi (iz kompanije
u kompaniju) zaboravljaju sve što su naučili i ljude koje su upoznali ?
E sad, balkan je balkan....:((
Ognen
komentari.321cnenad,
-> #313, dejanrŁŁŁ Zato i postoji više metoda kupovine, pa će svako odabrati onaj koji mu
ŁŁŁ najviše odgovara. Mi smo sa svoje strane u dva dana zapakovali i
Ovaj koji sam ja izabrao na osnovu ponude iz prvog broja mi je nekako bio
najpogodniji, čisto da se ne ide bez potrebe do redakcije. Ispalo je da i nije
baš najpraktičniji, jer evo, već je kraj ponedeljka a broja nema.
Da li se ikako može proveriti da li je broj poslat po mojoj narudžbini pošto
bih od iste odustao ako je ikako moguće ?
komentari.322basrak,
-> #321, cnenad> Da li se ikako može proveriti da li je broj poslat po mojoj
> narudžbini pošto bih od iste odustao ako je ikako moguće ?
Imam isti problem, pa ako je moguće da se i mene obavesti da li
je broj poslat (da ga ne čekamo bez veze :(( ).
komentari.323skovacevic,
-> #207, dveselinovic> 8-9 godina iz petnih žila napinjem da im objasnim da nikoga do
> sada nisam odbio, ali da jednostavno nemam mogućnosti da
> svakoga od njih na dnevnoj bazi zivkam i pitam ima li šta novo
> i da li im je roba stigla.
>
> To što su neke firme agilnije od drugih nema veze samnom, moje
Zar računarskim firmama ne proradi sujeta kada pročitaju u "Računarima"
i sada "PC-ju" neki od testova hardvera njihovih konkurenata? U testu
CAD konfiguracija pomenuli ste istu stvar - niste nikoga imenovali ali ja
hoću: zar OSU nije sramota da se pojavi jedan Bit Computers (svaka čast
ljudima, ali ja kao "kedaš" nisam čuo za njih) a da oni ne daju mašinu
na test?!?!?!?! Druga primedba je na sam test. Kako može to biti test
CAD mašina kad nije uzet neki referentan crtež i pušten "regen" "redraw"
i "hide" na svakoj od konfiguracija. Korisnike ne interesuju suve cifre,
njima treba informacija o tome koliko dugo će se mašina zamajavati sa
nekim konkretnim problemom.
> Hm, teško da je to baš ista stvar. Prvo, "Računari" imaju dugu
> tradiciju i ljudi će ih kupovati po inerciji (bar još nekoliko
> brojeva), a "PC" je potpuno nov, niko za njega nije ni znao i
> tek mora da se afirmiše. Drugo, "Računari" iza sebe imaju
> kakav-takav BIGZ, a "PC" ima samo nas same, što je radikalna
> razlika. Treće, ako "Računari" odmah i ne nađu neki nov imidž,
> inercija i BIGZ će im pomoći da prebrode tu krizu, a "PC" nema
> tu pogodnost jer nema zaleđinu.
Prvo moram da kažem da nemam ništa protiv izlaska "PC-ja" već ga smatram
kao jednu izuzetno pozitivnu pojavu. Međutim, ono što mi smeta je način
njegove propagande od strane nekih saradnika, uključujući tu i Vas -
stav "slučajnih prolaznika", kao i uloga žrtava ("jao što smo jadni i
bedni, a šta smo sve postigli"). Ovde, naravno, isključujem odgovore
gospode Dejana Ristanovića i Zorana čivotića koji su na visoko
profesionalnom nivou, što je slučaj i sa odgovorima redakcije
"Računara". Svi to me je veoma iritiralo i svi moji komentari
proistekli su isključivo iz tog razloga.
Stvar nije ista ali je podjednako teška na svoj način. Ne bih hteo da
ponavljam pošto je neko već to spomenuo u jednoj od prethodnih poruka -
vama su mnogo pomogle računarske firme, što se vidi i sa stranice koja
predstavlja zahvalnicu sponzorima. Normalno je da vam je bilo teško, ali
tu su, da citiram jednog korisnika, "veze i vezice". žoveku koji radi u
jednoj firmi i zatim otvori svoju nije teško da pred raskid odnosa radi
za svoju stvar - u ovom slučaju da oglašivače i ostale koji zovu
redakciju jednostavno uputi na novu adresu. To je na Zapadu kažnjivo, a
mislim da čak i kod nas ima neki zakon koji direktorima firmi zabranjuju
da budu na rukovodećem mestu neke druge firme iste delatnosti u roku od
dve godine od raskida radnog odnosa. Ima tu još mnogo olakšavajućih
okolnosti, ali da ne tupim.
Sa druge strane tu je čovek koji je bukvalno ostao sam - možda sam ja
malo pristrasan kao neko koji se bavi CAD-om ili zato što sam se
oduševio kako je "polupao" ostale predavače na Forumu, ali činjenica je
da se kompletan stari sastav redakcije "Računara" stoji pored uvodnika
"PC-ja". Kako je njemu bez saradnika? Podrška BIGZ-a? Ta hajte, molim
vas, toliko ste kukali na BIGZ dok ste pravili časopis pod njegovim
krovom, sad je BIGZ odjednom sjajan i dobar i podržava "Računare". Oni
će pre da izdaju SEX klub nego jedan računarski časopis. Da li on kuka?
Manite se kukanja već pravite časopis. Drugi broj je svakako poboljšanje
u odnosu na prethodni.
komentari.324skovacevic,
-> #188, dejanr> staviše tako nešto baš u mom komentaru. Mislim da je to pre
> svega pitanje ukusa, sviđa li se nekome ili ne. Meni lično se
> ne sviđa osobito - kada se počelo sa računarskom pripremom
> publikacija, bilo je interesantno jer je bilo nešto sasvim novo
> i dotle nemoguće
Ne treba insistirati, ali je lepo videti na pojedinim mestima. Vidim da
ste to uveli u drugom broju i maksimalno podržavam :)
komentari.325skovacevic,
-> #201, zzivotic> novine koje dobro izgledaju - radi se ipak samo o tvom utisku.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Svakako da je u pitanju moj utisak. To se podrazumeva i nadam se da ne
moram svaku rečenicu da počinjem sa "smatram" "mislim da" i sl. :)
> Oko koje slike? ;) Da smo oko neke slike 'malo obišli' ne
> verujem da bi to smatrao dokazom da *znamo* da koristimo alat.
> Ako ti treba dokaz da poznajemo
Ko o čemu, baba o uštipcima, a ja o grafici. :) Znam da nije problem
izabrati opciju "runaround" u Quarku (ako u njemu radite), problem je u
dobrom "frajštendu" :)
komentari.326gerber,
-> #298, ognjenYR>*> A šta ako neka firma prodaje u 'bodovima'? Da li i njih tamani
Sve ozbiljne firme formiraju samo, i isključivo dinarsku cenu.
Cena u markama je poseban tretman za proverene mušterije,
kod kojih se neće opeći na transakciji.
A nema nikakve potrebe formirati bodove i "kvazi" cene, jer
je najjednostavnije dinarsku cenu menjati u zavisnosti od
elemenata koji utiču na istu, dakle, devizni kurs, visina
poreza, carina i ostalih nameta na razvoj Srpskog življa.
YR>*> firmu dođeš sa čika Finanskiskim inspektorom, on se legitimiše,
YR>*> pita u čemu su cene, oni verovatno kažu u dinarima, i ti se
YR>*> nakupuješ 2.5 puta jeftinije robe? Da li je izvodljivo? :)
Kako da ne. Odmah sledeće nedelje po priznanju Srpskih političara
(kako SPS tako i tzv. opozicije) da su većinom svojih aktivnosti
podsticali rat u BiH i Hrvatskoj.
komentari.327gerber,
-> #320, duzleYR>*> A šta treba taj direktor da uradi ? Po mom iskustvu, ima mnogo
YR>*> sposobnih ljudi koji su radili po velikim firmama gde je njihov
YR>*> kvalitet jednostavno bio gušen (na stranu to što jedan radi, 20 ne rade
Normalno ? Da je bio toliko sposoban od početka što nije svojim
novcem otvorio firmu, pa svoj novac ulagao godinama da stekne
dobre odnose sa komitentima (ponajmanje govorim o gomili ručkova
i ostalih čašćavanja o trošku firme), pa onda da ubire plodove
svog pametno uloženog rada i kapitala. Ovako, lako je tudjim
mlatiti.
YR>*> ništa, a svi dele zaradu). Normalno je da takav čovek otvori privatnu
YR>*> firmu gde je sam svoj gazda. Normalno je i da iskoristi sve veze koje
YR>*> je stvorio godinama. U americi, na primer, ljudi menjaju u toku svog
YR>*> života mnogo poslova i kompanija. To ne znači da prelazeći sa jednog
YR>*> posla na drugi (iz kompanije u kompaniju) zaboravljaju sve što su
YR>*> naučili i ljude koje su upoznali ? E sad, balkan je balkan....:((
E tu se potpuno slažem :) Mada ne bih taj isti Balkan baš uvek
stavljao u nižu ravan od ostalog sveta. Moje iskreno mišljenje
je da je narod na Balkanu, u celini gledano, mnogo pošteniji i
mnogo društveniji nego "razvijeni zapad". Tim bolje po društveno-
kafanski život, tim gore po privredu u globalu ;)
Inače, tačno je da u dotičnim Sjedinjenim državama prosečan
radenik promeni gomilu poslova, ali je i tačno da mu je ugovorom
(kada se radi o poslovima od značaja i uticaja) zabranjeno da
po prekidu zaposlenja u firmi otvori svoju, ili predje u drugu
koja se bavi istim poslovima, i to ili odredjen broj godina,
ili u odredjenom broju kilometara unaokrug ;) I tu nema da se
buni kako, jelte on radi a drugi planduju. Slobodno tržište
šta da se reče (sic!).
komentari.328skovacevic,
-> #212, jasicp> Molim te, nemojte preterivati sa zauzimanjem prostora
> slicicama. Korisniji je pametan text nego to. Alternativa je
> casopis od 120 strana, gde je sve preko 100+ strana zbog slika.
> Nemoj da PC bude kao Windowsi :).
Sve zavisi od ukusa. Ja ipak volim da je časopis pregledniji, da "diše".
To ne podrazumeva samo sličice, već i veće margine, veću punktažu i
dobre fontove, sve ono čega nema u "Računarima".
komentari.329skovacevic,
-> #244, mdrazic> na plaži recimo. Međutim... ove novine kupujem sa jasno
> bez (opet važno) odblesaka sa glatke strane. Bile su lakše za
Ma jasan je problem. Odbljesak od vode se reflektuje na glatkom papiru i
eto začas raytrace efekta ;)
komentari.330skovacevic,
-> #230, djcorto> deo racunarske populacije (citiram : "Izmedju 16MB RAM i novog
> parketa biram parket !" ) :))))))))))))))
Isključivo marke "SAGA", molim vas! ;) Potresno. Zovem ih tako ja pre
neki mesec da se interesujem za jednu konfiguraciju...
- Dobardan, SAGA izvolite
- Dobar dan, ja bih Vas molio za neke informacije
- O računarima ili o parketu?
Komentar je nepotreban...
komentari.331skovacevic,
-> #220, djcorto> Bajt je u osetnom nedostatku vremena, prilozi su sabijeni. Meni
> licno ne smeta ni zezanje na Modlijev ni na Index nacin.
>
> A da jos jedna emisija fali, fali !
Zezanje je dobra stvar, ali samo u izvesnoj meri. Zna se sa kim se možeš
zezati i koliko. Momci imaju meru, i kad provociraju rade to dozirano.
Modli je druga priča.
komentari.332skovacevic,
-> #278, mikis> Pet. "Programer".
Šta bi sa PC INFOM? Da li će njihova redakcija da nam kaže šta je sa
časopisom, ili će da nas iznenadi ko PC-jevci?
komentari.333skovacevic,
-> #296, evlad> Što se tiče naslovne strane, ko je čitao američki PC Magazine
Tačno je da je na naslovnoj PC Magazina procesor P6, ali on nema veze sa
izgledom naslovne PC-ja. Računaj pritom da je u pitanju novi broj PCM-a
i iskalkuliši koliko je vremena potrebno za produkciju jednog časopisa i
doći ćeš do rezultata da momci nisu mogli da maznu naslovnu.
komentari.334dejanr,
-> #318, zurzul>> > Na ovo smo već navikli (: Nego, mnogo simpatičnija omaška je ona u intro
>> > tekstu "U svetu digitalnih filmova", gde piše: "...Ovogodošnji NAB je
>> > održan od 8. do 3. aprila u Las Vegasu....." (:
>>
>> Ovo treba staviti na zadnju stranu časopisa PC (u sljedećem broju,
>> naravno). :)
Tja, pre je za smešnu stranu što je jučerašnja (ponedeljak) Politika
imala štamparsku grešku u naslovu na prvoj strani (tekst o Širaku).
Ali to nije ništa tako neobično, štamparske greške su, na žalost, deo
novinarskog posla ;(
komentari.335dejanr,
-> #321, cnenad>> Da li se ikako može proveriti da li je broj poslat po mojoj narudžbini
>> pošto bih od iste odustao ako je ikako moguće ?
Pozovi telefonom i zamoli sekretaricu da proveri.
komentari.336spantic,
-> #320, duzle> kompanija. To ne znači da prelazeći sa jednog posla na drugi (iz kompanije
> u kompaniju) zaboravljaju sve što su naučili i ljude koje su upoznali ?
> E sad, balkan je balkan....:((
Ne znači, ali tamo često kada potpisuješ ugovor sa nekom kompanijom,
postoji odrednica po kojoj po prestanku rada za tu firmu nemaš pravo
da osnuješ firmu u toj branši određeno vreme.
komentari.337dveselinovic,
-> #323, skovacevic žetiri radnje u CAD testu, po Unitestu:
1. Generate
2. Rotate
3. Hide (lines in wire frame model)
4. Shade.
To je standardan niz koji svaka mašina dobije da uradi. Jedina
razlika između susgeriranog i stvarnog jeste sama podloga, ja
koristim DesignCAD 3D umesto AutoCAD-a. Ponavljam, ako mi odnekuda do
ruku dođe legalna i kompletna kopija recimo AutoCAD Light (ili kako
li se već zove ona smanjena verzija), rado ću koristiti nju umesto
DesignCAD-a.
Uzgred, već godinama taj program se u testovima recimo "PC
Magazine"-a, navodi kao večiti favorit usled odličnog odnosa
kvalitet/cena.
Što se popisa razlika između "Računara" i "PC"-a tiče, nema tu
nikakvog kukanja, to je naprosto činjenično stanje stvari. Ja i inače
ne kukam, nisam kukako ni kada mi je zaista bilo teško, a tek sada
nemam razloga za to. Lično verujem u stav "u se i u svoje kljuse", a
tu nema mesta za kukanje.
Oko ponude CADUA; kopija bi trebalo da postoji u dokumentaciji
"Računara". Ta ponuda se svodila na to da će CADUA da izabere
testove, da će CADUA da obavi testove, da će CADUA da proceni mašine,
a "Računari" će da objave rezultate. To je bilo prilično direktno baš
tako navedeno. Nemam ništa protiv toga da CADUA pravi kakve god hoće
testove, da testira šta god hoće, ali će morati sama da osnuje list u
kome će to da objavi, jer ni jedan iole normalan urednik ne bi
prihvatio takvu "ponudu". Najzad, to nije bila samo moja odluka, već
je to bio stav cele redkacije, sa kojim se lično 100% slažem.
Što se OSE tiče, ja od čeljka i Pere pamtim samo dobro, pa ih
stoga jako rado vidim u svako doba. A zašto oni nisu dali mašinu na
test, mada su bili bukvalno prvi na mom spisku ljudi koje sam
obavestio o tome, zaista ne znam, to ćeš morati sa njima da vidiš. A
da mi je žao što ih nije bilo, priznajem da jeste, kako mi i ne bi
bilo žao kada su oni kuća koja se zaista okrenula CAD-u?
Najzad, oko Vlade Aleksića, iliti Gremlina - da mi nije lako, nije
bogami, dobio je baš muški posao da obavi, koji je on prihvatio. Ja
mogu samo da mu poželim sreću i da ponovim već n-ti put da bih jako
voleo da "Računari" i opstanu, i nađu neki svoj novi profil; ja sam u
toj redakciji proveo nekih 7-8 godina i nikada mi ne može biti
svejedno da li ća "R" postojati ili ne i kako im je, bez obzira na to
što sam svojom voljom prešao u drugu redakciju. Isto važi i za "Moj
mikro" - njih sam napustio pre istih 7-8 godina, pa se i dan-danas
interesujem kako im je. Ipak su to godine provedene negde, ne
zaboravlja se to tako lako, posebno kada su uspomene prijatne (a
većinom jesu, nema spora).
Pozdrav,
DVV
komentari.338cnenad,
-> #335, dejanrŁŁŁ >> Da li se ikako može proveriti da li je broj poslat po mojoj narudžbini
ŁŁŁ >> pošto bih od iste odustao ako je ikako moguće ?
ŁŁŁ Pozovi telefonom i zamoli sekretaricu da proveri.
Problem je razrešen, s obzirom da moji podaci nisu uneseni kod vas na osnovu
poslatog kartončića što me navodi na zaključak da, ili predmetni nije ni
stigao do vas (najverovatnije) ili da možda dotični niste 'obradili' pa je
zalutao, ili je odavno zalutao.
Tek sad mi je jasno da od eventualne nagrade nema ništa :(
komentari.339balsa,
-> #338, cnenad>poslatog kartončića što me navodi na zaključak da, ili predmetni nije ni
>stigao do vas (najverovatnije)
Poštarska glupost ne zna za granice. Prekjuče mi je kartončić za PCS PRO
stigao natrag na moju adresu. Poštari čitali sa pogrešne strane.
komentari.340szeman,
Subj: Greške(a) u pilot broju
=============================
Hmmm... Pronadjoh samo jednu jedinu slovnu grešku i to u tekstu o
Encart-u, strana 63, kraj prvog stupca, nešto kao " ... Velike Vritanije ..."
što je za svaku pohvalu. Nadam se da će sledeći broj(evi) biti bez i te
jedne-ko-ni-jedne anomalije... Srećno!
komentari.341paki,
-> #321, cnenad> Da li se ikako može proveriti da li je broj poslat po mojoj narudžbini
> pošto bih od iste odustao ako je ikako moguće ?
Ista situacija i kod mene - ista i molba.
komentari.342list,
Izgleda sam jedan od retkih, ali meni kvalitet papira uopšte nije bitan.
Ovo nije modni časopis (ili jeste).
komentari.343balsa,
PC bi mogao sebi da pribavi kopiju RAS-a. :)
komentari.344madamovic,
-> #281, steva> Ma jasno. Nikakve ilustracije, sve u Helvetica 6, taman da uz
> svaki časopis uštedite toliko da dajete i malu lupu besplatno.
Ilustracije su više nego potrebne, da bi tekst bio pregledan i čitljiv....
Tabele, grafikoni, slike i sl. Ko se sa tim ne slaže?
komentari.345madamovic,
-> #278, mikis> Pet. "Programer".
Sorry, but : Programer se ipak ne prodaje na kioscima....
žip se više nego prodaje na KIOSCIMA.
komentari.346soul,
-> #265, madamovic>> Ja mislim da bi se trebalo posvetiti malo mesta
>> Mathematici.... (izgleda da nema druge, neg' da sednem i
>> prevedem uputstvo na srpski, pa onda da rezumiram i ponudim
>> redakciji ;))))))
Imaš "Matematika i Mathematica" by Nataša Krejić & Đorđe Herceg,
UNSIM;) '93. (Obrađena je Mathematica 2.0)
Možda si mislio na referentni priručnik, ali eto, čisto za
informaciju...
komentari.347dejanr,
-> #340, szeman>> Subj: Greške(a) u pilot broju
>> =============================
>>
>> Hmmm... Pronadjoh samo jednu jedinu slovnu grešku i to u tekstu o
>> Encart-u, strana 63, kraj prvog stupca, nešto kao " ... Velike
>> Vritanije ..." Nadam se da će sledeći broj(evi) biti bez i te
>> jedne-ko-ni-jedne anomalije... Srećno!
Hvala, mada situacija nije baš tako savršena ;( Ima štamparskih grešaka
i u prvom i u drugom broju, što ja ne shvatam naročito tragično (to je
nešto od čega se u novinarstvu jednostavno ne može pobeći - važno je
da nema nedostajućih slika, nekompletnih listinga itd) ali bi ipak
trebalo raditi na tome da se svede na još manju meru. Nadam se da će nam
u tome znatno pomoći program Dejana Jelovića "Korektor". Pisaćemo o njemu
u sledećem broju.
komentari.348dejanr,
-> #327, gerber>> Inače, tačno je da u dotičnim Sjedinjenim državama prosečan
>> radenik promeni gomilu poslova, ali je i tačno da mu je ugovorom
>> (kada se radi o poslovima od značaja i uticaja) zabranjeno da
>> po prekidu zaposlenja u firmi otvori svoju, ili predje u drugu
>> koja se bavi istim poslovima, i to ili odredjen broj godina,
Naravno, kada čovek stupa na posao mogu se sklapati razni ugovori, pa
ako pristane ko mu je kriv, ali prema onome što ja znam, takve klauzule
su jako retke i malo bi ko potpisao takav ugovor. U Americi se posao
suviše lako gubi, da bi neko mogao da preuzme takvu obavezu: otpuste ga
jer je nepotreban, i šta onda da radi ako ne sme da radi ono što zna?
komentari.349kaplan,
Da li će biti promocija časopisa u Novom Sadu ?
komentari.350dr.grba,
-> #345, madamovic>> Sorry, but : Programer se ipak ne prodaje na kioscima....
Možda bi se i prodavao kad ne bi propagirao piratstvo.
komentari.351cnenad,
-> #339, balsaSubj. Fantom kartončić ;)
ŁŁŁ> poslatog kartončića što me navodi na zaključak da, ili predmetni nije ni
ŁŁŁ> stigao do vas (najverovatnije)
Upravo malopre poštar zvoni i uručuje PC #2 uz otkupninu od 12.20 din.
Zaista čudno ! Juče mi je sekretarica Jelena rekla da nisam u evidenciji i
pitala da li želim da mi pošalje broj. Rekao sam da ću po predmetni doći sam
do redakcije, pošto od čekanja nema vajde. Sad sam se zaista neprijatno
iznenadio, najviše zbog otkupnine. Nije da cepidlačim zbog 2 ili 3 dinara ali
ako je pisalo na kartonu da se broj poručuje uz 20 % popusta to znači da
košta 10.40 para. Pošto nije navedeno: + troškovi otpreme nekako mi nije
jasna računica po kojoj je ispalo da je otkupnina 12.20. (btw, na samoj
pošiljci piše 12.00). Očigledno je da su uračunati i troškovi otpreme. Onda
je zaista trebalo da piše na kartonu: pouzećem sa popustom od 20 % + troškovi
otpreme (ma koliko oni iznosili).
Nisam imao srca da predmetni broj vratim na adresu redakcije neplaćanjem
otkupnine ali mislim da se već nakupilo podosta sitnica koje ne idu u prilog
'VAŠIM RAžUNARIMA' ;)
Za jedinu pohvalu je umetak zbog toga što je proheftan sa 'zamislite' dva
komata municije O:)
ŁŁŁ Poštarska glupost ne zna za granice. Prekjuče mi je kartončić za PCS PRO
ŁŁŁ stigao natrag na moju adresu. Poštari čitali sa pogrešne strane.
Svašta, marka je bila na pravoj strani i podrazumeva se da ide na adresu
koja je navedena na strani gde je zalepljena poštanska marka.
U nekim slučajevima se adresa pošiljaoca uvek precrta da bi se izbegle
nedoumice, ali to u ovom slučaju nije bilo moguće.
komentari.352mikis,
-> #332, skovacevic+> Šta bi sa PC INFOM? Da li će njihova redakcija da nam kaže šta je sa
+> časopisom, ili će da nas iznenadi ko PC-jevci?
Video sam samo jedan broj pomenutog časopisa (mislim da je to taj?!
- neki "Info" jeste, ali nije PC), u "Jugoslovenskoj knjizi" (Palata
Albanija). Bio je malo bajat (leto prošle godine), a cena prilično
suluda za izgled i sadržaj - 20-ak dinara...
komentari.353mikis,
-> #340, szeman+> Hmmm... Pronadjoh samo jednu jedinu slovnu grešku i to u tekstu o
+> Encart-u, strana 63, kraj prvog stupca, nešto kao " ... Velike Vritanije
..."
+> što je za svaku pohvalu. Nadam se da će sledeći broj(evi) biti bez i te
+> jedne-ko-ni-jedne anomalije... Srećno!
Na žalost, ja sam ih onako, na "prvo listanje", pronašao mnogo
više... Taman sam hteo da grdim redakciju ;)) Naravno, ništa strašno :)
komentari.354mikis,
-> #318, zurzul+> Ovo treba staviti na zadnju stranu časopisa PC (u sljedećem broju,
+> naravno). :)
Kad smo već kod zadnje strane, nije mi jasno zašto je za "glupost
meseca" proglašeno ono o sunčevim pegama i CB radiju?! Pre bih rekao da
ste vi tu napravili gaf - CB radio, bar koliko sam ja upoznat, nije
Internet već Citizens Band Radio, uređaj za (radio) komunikaciju nekada
veoma popularan u Americi jer za njegovo korišćenje nije potrebna
posebna dozvola...
komentari.355duzle,
-> #327, gerber>**> Normalno ? Da je bio toliko sposoban od početka što nije
>**> svojim novcem otvorio firmu, pa svoj novac ulagao godinama
>**> da stekne dobre odnose sa komitentima (ponajmanje govorim o
>**> gomili ručkova i ostalih čašćavanja o trošku firme), pa onda
Da te pitam nešto (evo, ja sam izgleda mlađi :) - koliko je privatnih firmi
(ne računam zanatske radionice) postojalo u vreme koje sad niko ne voli ;) ?
>**> E tu se potpuno slažem :) Mada ne bih taj isti Balkan baš
>**> uvek stavljao u nižu ravan od ostalog sveta. Moje iskreno
Dobro, ne baš uvek. Samo u 90% slučajeva :).
>**> mišljenje je da je narod na Balkanu, u celini gledano, mnogo
>**> pošteniji i mnogo društveniji nego "razvijeni zapad". Tim
>**> bolje po društveno- kafanski život, tim gore po privredu u
>**> globalu ;)
Moje mišljenje je da Balkanski narodi imaju dušu i srce, ali nažalost
nemaju pamet. :)
Ognen
komentari.356evlad,
-> #333, skovacevic>> i iskalkuliši koliko je vremena potrebno za produkciju jednog časopisa i
>> doći ćeš do rezultata da momci nisu mogli da maznu naslovnu.
Ko kaže da su maznuli, pozajmili brate ;)
Ok možda oštra reč, nije zlonamerna, ljudi samo prate trend u svetu,
čak bih voleo da pročitam u PC-ju i članke u kojima bi pisalo:
_preuzeto iz xxxxxx magazina_, kada se skinu blokade, zašto da ne ?
Prava informacija u pravo vreme, i ako se uklapa u koncepciju lista.
komentari.357spantic,
-> #345, madamovic> Sorry, but : Programer se ipak ne prodaje na kioscima....
Apropo "Programer"-a. Uopšte mi nije jasan naziv, s obzirom
da ne cilja prvenstveno na programersku populaciju, uostalom
u broju dva ima samo jedan članak (komanda Browse u FoxPro-u)
posvećen njima. No dobro i recenzija Borland C++.
U svakom slučaju ne isplati se davati 7 dinara za takav časopis.
komentari.358basrak,
-> #335, dejanr> Pozovi telefonom i zamoli sekretaricu da proveri.
Proverio sam i moj broj je poslat, ali dokle da čekam?
Kad mogu da smatram da se pošiljka zagubila i da ga sam kupim?
komentari.359spantic,
-> #345, madamovic> Sorry, but : Programer se ipak ne prodaje na kioscima....
Apropo "Programer"-a. Uopšte mi nije jasan naziv, s obzirom
da ne cilja prvenstveno na programersku populaciju, uostalom
u broju dva ima samo jedan članak (komanda Browse u FoxPro-u)
posvećen njima. No dobro i recenzija Borland C++.
U svakom slučaju ne isplati se davati 7 dinara za takav časopis.
komentari.360zddb,
-> #306, dejanr
>>>Pa, to je koncepcija naslovne strane - neki komad hardvera i/ili softvera
koji je u vezi sa nekom od tema o kojima se piše (u ovom slučaju Intel P6),
i naslovi. Nekome će se verovatno ta koncepcija sviđati, neko bi voleo neku
drugu... zavisi od ukusa.<<
Ma, nostalgija! Fale im GREMLINOVE ribe ...
*
komentari.361vitez.koja,
-> #340, szeman#=> Subj: Greške(a) u pilot broju
Govoreći o sitnim greškama, u vestima, pod naslovom "Štampač od
jedne funte" stoji objašnjenje da je to štampač lakši od
kilograma; to je, formalno, tačno, ali poenta je u tome da je
štampač lakši od _pola_ kilograma, jer funta je negde oko 450
grama. A to je velika razlika.
komentari.362kostja,
Cao, da skratim dugu pricu. Moj komentar na PC.
Da je casopis kvaliteten, kvalitetan je.
Da je kvalitet hartije dobar, dobar je.
Da je skup, skup je.
Da je poseban, nije poseban.
Mogao bih u komentaru da PC krstim sa Racunari II,
jer nikakve bitne promene nema. Pocev od "Sadrzaj"-a,
preko "Indexa oglasa", do Uvodnika. Jedino drugacije
je logo casopisa koji neodoljivo podseca na "PC" Magazine.
Verovatno je uzrok zelja da se i ovde napravi nesto tako
(na sta takodje ukazuje i: "vise autorskih tekstova" kako
neko od vas rece).
Ako se vec pokrece i BBS onda mu dajte neko ljudsko ime,
setite se vremena kada ste krstili Sezam. Ovako bi se i
ime moglo protumaciti kao PCSezam.
Nadam se da nece slediti carsafi texta jer je ovo sve
dobronamerno, isto kao i sto se nadam da ce te poneseni
entuzijazmom novog casopisa porediti i na izgledu i
koncepciji novog lista.
Pozdrav :)
komentari.363madamovic,
-> #342, list> Izgleda sam jedan od retkih, ali meni kvalitet papira uopšte
> nije bitan. Ovo nije modni časopis (ili jeste).
Meni takođe...
Važna mi je cena u odnosu na kvalitet papira, naravno...
Gledam, stalno se u RACUNARI.2 diskutuje :
ova riba iz R 10x je loša, gde je nađe, ova riba je super, i. t. d.
Na šta narod troši svoje vreme...
Neki kažu : onako sitno za čitati?
Jok, sve je veoma pregledno (3 strane su preglednije od 5)...
Najviše me nerviraju oglasi od 1 strane...
Mislim da bi trebalo cena oglasa * 2 i u PC i u RAžUNARI, tako da
se nađe prostora i za druge stvari, o kojima vredi pisati...
Sad komentarišite ;)...
komentari.364skovacevic,
-> #355, duzle> Moje mišljenje je da Balkanski narodi imaju dušu i srce, ali
> nažalost nemaju pamet. :)
Naprotiv. Balkanski narodi su uvek imali nešto u manjku, tako da su
budženjem uspevali od dobre stvari da naprave još bolju. Pogledaj
Mađare: oni će sjajno da asimiliraju neku tehnologiju, ali da sami nešto
izmisle... jock!
komentari.365skovacevic,
-> #352, mikis> Video sam samo jedan broj pomenutog časopisa (mislim da je to
> taj?! - neki "Info" jeste, ali nije PC), u "Jugoslovenskoj
> knjizi" (Palata Albanija). Bio je malo bajat (leto prošle
> godine), a cena prilično suluda za izgled i sadržaj - 20-ak
> dinara...
Nije to taj časopis. "Info" izlazi više od godinu dana pod
pokroviteljstvom Saveznog zavoda za informatiku i firme "Meridian
Trade". Ovaj časopis o kome sam govorio, "PC Info", trebao je da se
pojavi pre nekih 2-3 meseca, a pokreću ga neki momci sa Sezama. Koliko
sam čuo, bili su u nekim firmama da se interesuju za prelom, među njima
i u firmi "UNIC". Zna li neko ko su ti Sezamovci i šta je bilo sa
časopisom?
komentari.366skovacevic,
-> #356, evlad> Ok možda oštra reč, nije zlonamerna, ljudi samo prate trend u
> svetu, čak bih voleo da pročitam u PC-ju i članke u kojima bi
> pisalo: _preuzeto iz xxxxxx magazina_, kada se skinu blokade,
> zašto da ne ?
Voleo bih i ja da pročitam isto, bilo bi pošteno od strane redakcije.
U "Računarima" je do sada uvek naznačavano "preuzeto iz Byte-a, priredio
tajitaj", a u PC-ju više ni za "Bajtove" ne piše da su sa Sezama. No,
oni koji prate stranu štampu lako će prepoznati preuzete tekstove, bili
oni potpisivani ili ne - sigurno je da P6 procesor nije uzet od "Present
Trade-a" na test ;)
No, PC bar izlazi, a "Računare" još čekamo :(
komentari.367skovacevic,
-> #334, dejanr> Tja, pre je za smešnu stranu što je jučerašnja (ponedeljak)
> Politika imala štamparsku grešku u naslovu na prvoj strani
> (tekst o Širaku).
Ima još jedna greška koju verujem da niko nije primetio - AutoCAD 13.0 .
Autodesk od verzije 9 pa nadalje ne obeležava međuizdanja decimalnim
mestima, već stavi "revision c2" ili nešto sl, tako da je ono .0 u
svakom slučaju višak. To me veoma čudi pošto se iz prikaza može
primetiti da autor poznaje program, trebalo bi da poznaje način
obeležavanja. BTW, po JuZi već kruži jedna od revizija trinaestice.
komentari.368skovacevic,
-> #337, dveselinovic> koristim DesignCAD 3D umesto AutoCAD-a. Ponavljam, ako mi
> odnekuda do ruku dođe legalna i kompletna kopija recimo AutoCAD
> Light (ili kako li se već zove ona smanjena verzija), rado ću
> koristiti nju umesto
> Uzgred, već godinama taj program se u testovima recimo "PC
> Magazine"-a, navodi kao večiti favorit usled odličnog odnosa
> kvalitet/cena.
Program je bez premca u odnosu price/performance, nisam ni napomenuo da
mora da bude AutoCAD, kao što ste Vi i sami rekli u testu. Međutim, test
generate/rotate/hide/shade nije nigde pomenut u tekstu, koji vrvi
informacijama, ali u indeksima koji mogu samo da nam daju predstavu o
odnosu snaga između samih mašina. Postoji gomila specijalizovanih CAD
testova, počevši od referentnih crteža koje nudi časopis "CADalyst", do
benchmarka koji se mogu naći na Internetu (a i na Sezamu). Meni index od
9,39 u "techno CAD-u" Biosferine mašine ništa ne znači, pošto nemam
Unitest i ne mogu na mojoj 486-ici da izmerim index, te ne mogu ni da
stvorim sliku koliko bi ta mašina bila brža od moje. Da je u tekstu
napisano da je za crtež "HOUSEPLN" trebalo, recimo, 12.38 sekundi za
regeneraciju, ja bih lako mogao shvatim šta to znači pošto imam taj
crtež kao standardan test. Ovako imam gomilu indeksa, performansu baze
podataka, broj ugrađenih flopija sa opisom boje kućišta, što mi za CAD
performansu ne zvuči baš prioritetno.
Možda i nisam u pravu - voleo bih da čujem mišljenje i ostalih "kedaša"
ako neko prati ovu konferenciju.
> Oko ponude CADUA; kopija bi trebalo da postoji u dokumentaciji
> "Računara". Ta ponuda se svodila na to da će CADUA da izabere
> testove, da će CADUA da obavi testove, da će CADUA da proceni
> mašine, a "Računari" će da objave rezultate. To je bilo
> prilično direktno baš
Nisam razumeo šta ste hteli ovim da kažete. Udruženje CAD korisnika
nisam pomenuo ni u jednoj svojoj poruci, nisam njegov član niti imam
veze sa istim. Gore sam napisao svoje mišljenje, a ako su oni imali iste
primedbe na Vaš test to je sasvim slučajno, ali su razlozi očigledno
iste prirode.
komentari.369ndragan,
-> #245, vlad/ ljutom koloru mogu i dalje da idu na glatkom papiru. Uvek se
Da, zaista, koliko ima već godina otkako se proizvode kolor štamparije,
i još nisu uspeli da izmisle pristojnu mat štampu. Ponekad prosto
poludim čitajući Bajt ili tako nešto - na kraju utrnem, jer po sat ipo
sedim (hm, ležim) u jednom od dva položaja u kojima može da se čita bez
odbleska.
komentari.370ndragan,
-> #263, madamovic/ Zato volim i one ULTRA sitne fontove.... pregledno je to mnogo bre....
...i uspavljuje, verovali ili ne. Hm, možda sam zreo za oftalmologa?
komentari.371ndragan,
-> #225, wizard/ U pitanju su obično lock-ovane verzije, najčešće treba treba pozvati
...ili šarevare verzije, beta-test verzije i slično.
komentari.372majstor,
-> #360, zddb
> Fale im Gremlinove ribe !
- To, ribe nam daj !!!!! :))))))))))))))
1. Pohvala povodom drugog broja, sada se casopis stvarno izdiferencirao iz
neceg sto je mogao biti ili ne biti.
2. Da li bi bilo mogucnosti da se oglasi u casopisu odvoje od clanaka, npr.
citam vrlo zanimljiv clanak ("gutam"), okrenem stranu i paf u oglas !
komentari.373ndanijel,
-> #349, kaplan> Da li će biti promocija časopisa u Novom Sadu ?
Da to bi bilo baš lepo da se desi...
komentari.374dejanr,
-> #366, skovacevic>> Voleo bih i ja da pročitam isto, bilo bi pošteno od strane redakcije.
>> U "Računarima" je do sada uvek naznačavano "preuzeto iz Byte-a, priredio
>> tajitaj", a u PC-ju više ni za "Bajtove" ne piše da su sa Sezama. No,
>> oni koji prate stranu štampu lako će prepoznati preuzete tekstove, bili
>> oni potpisivani ili ne - sigurno je da P6 procesor nije uzet od "Present
>> Trade-a" na test ;)
Ni u prvom ni u drugom broju "PC"-ja nije bilo tekstova koji su preuzeti
(pa ni priređeni) iz stranih časopisa. Da je bilo, naravno da bi to bilo
napomenuto.
Što se tiče teksta o P6, pisan je na osnovu informacija koje je emitovao
Intel. Ako prelistaš strane novine (recimo, aprilski BYTE, PC Magazine od
11. aprila, PC World od maja itd) videćeš da su svuda prezentirane te iste
informacije, te su i tekstovi sa te strane slični, naravno uz razne
interpretacije raznih autora/komentatora. žak su objavljene iste
fotografije, jer drugih nema - Intel je samo te emitovao do momenta
zaključenja.
Inače, ja nisam nikada bio pristalica nekog naročitog korišćenja tekstova
iz stranih časopisa - treba, naravno, pročitati, ali pisati svoj tekst.
Ako jednom budemo hteli da imamo PC Magazine ovde, kupićemo prava pa ćemo
ga objavljivati, kao što rade u mnogim susednim zemljama. Sigurno će za
to biti interesovanja, dakle kupovina prava na strane novine je svakako
jedna od stvari na kojoj treba poraditi čim bude moguće (verovatno sankcije
prave probleme, ali...)
komentari.375dejanr,
-> #363, madamovic>> Mislim da bi trebalo cena oglasa * 2 i u PC i u RAžUNARI, tako da
>> se nađe prostora i za druge stvari, o kojima vredi pisati...
Malo bi teže i "PC" i "Računari" izlazili da nema oglasa (ili da oteraju
oglašivače previsokim cenama).
komentari.376dejanr,
-> #354, mikis>> Kad smo već kod zadnje strane, nije mi jasno zašto je za "glupost
>> meseca" proglašeno ono o sunčevim pegama i CB radiju?! Pre bih rekao da
>> ste vi tu napravili gaf - CB radio, bar koliko sam ja upoznat, nije
>> Internet već Citizens Band Radio, uređaj za (radio) komunikaciju nekada
>> veoma popularan u Americi jer za njegovo korišćenje nije potrebna
>> posebna dozvola...
Pa naravno, to znaju i ptice na grani, ali autori tog teksta nisu znali već
su napisali da je CB = Internet. Zato i jeste navedeno kao glupost meseca.
komentari.377meda,
-> #337, dveselinovic>> Oko ponude CADUA; kopija bi trebalo da postoji u dokumentaciji
>> "Računara". Ta ponuda se svodila na to da će CADUA da izabere
>> testove, da će CADUA da obavi testove, da će CADUA da proceni
>> mašine, a "Računari" će da objave rezultate. To je bilo
>> prilično direktno baš tako navedeno. Nemam ništa protiv toga
>> da CADUA pravi kakve god hoće testove, da testira šta god
>> hoće, ali će morati sama da osnuje list u kome će to da
>> objavi, jer ni jedan iole normalan urednik ne bi prihvatio
>> takvu "ponudu". Najzad, to nije bila samo moja odluka, već je
>> to bio stav cele redkacije, sa kojim se lično 100% slažem.
>> Što se OSE tiče, ja od čeljka i Pere pamtim samo dobro, pa ih
>> stoga jako rado vidim u svako doba. A zašto oni nisu dali
>> mašinu na test, mada su bili bukvalno prvi na mom spisku ljudi
>> koje sam obavestio o tome, zaista ne znam, to ćeš morati sa
>> njima da vidiš. A da mi je žao što ih nije bilo, priznajem da
>> jeste, kako mi i ne bi bilo žao kada su oni kuća koja se
>> zaista okrenula CAD-u?
Ponuda CADUA postoji u dokumentaciji CADUA. Evo teksta maila,
koji je upucen Redakciji casopisa Racunari 06.09.94. 19:58, preko
Sezama.
-----------------------------------------------------------------
n/r Glavnog urednika časopisa Računari
Poštovana Redakcijo !
Na redovnom sastanku CADUA i OSA Računarskog inženjeringa,
saznali smo da Računari pripremaju veliki test CAD PC
konfiguracija. Kako CADUA već priprema seriju testova hardvera i
softvera za potrebe najšireg kruga CAD korisnika i kako u ovom
trenutku postoje dogovori sa isporuciocima hardvera za testiranje
različitih CAD platformi, smatramo da bi naša saradnja u tom
poslu bila vrlo svrsishodna. Od početka realizacije ove ideje sa
nase strane je postojala namera da rezultati naših testiranja
budu prezentovani računarskoj javnosti u saradnji sa Vama pa
smatramo da bismo sada mogli da razgovaramo o zajedničkom
pristupu ovom poslu.
Na osnovu ideje g. P. Damjanovića, direktora marketinga OSA
Računarskog Inženjeringa i člana CADUA, predlažemo da se
organizuje sastanak u prostorijama OSA, gde bi predstavnici
Računara, CADUA i isporučilaca opreme postavili okvir rada na
poslu testiranja CAD konfiguracija.
Po preliminarnom predlogu, Računari bi bili nosioci posla
medijske prezentacije rezultata, Računari i CADUA bi sarađivali u
hardverskom testiranju pri čemu bi CADUA bila merodavna za
analizu kombinacije softver-hardver na delu, kao i stepen
upotrebljivosti iste u CAD svrhe, a isporučioci opreme bi našli
tada interes da daju najbolje što imaju za datu primenu.
Očekujući Vaš odgovor
za CADUA,
predsednik
Đorđe Grujić
-----------------------------------------------------------------------
Necu navoditi ostalu prepisku, iz koje bi se videlo da je predlog
za sastanak odbijen i pre njegovog citanja.
Pozdrav, Milan
PS Izvinjavam se svima koji prate ovu temu, a ova prepiska im
nije interesantna. Ali...
PPS Na ostali deo poruke (vezan za koncepciju testiranja) nisam
zeleo da odgovaram (kao sto i nije bilo javnih komentara o testu
CAD masina od strane CADUA a i firme OSA).
Cadua ima svoj bilten, koji se zove PRESEK i u kome izmedju
ostalog objavljuje i clanke o testiranju opreme. Jedan od
tekstova, koji je objavljen u PC No1 je prenet iz Preseka, pa
niko od nas nije digao dreku po tom pitanju.
Mi smo za postenu i korektnu saradnju, jer smatramo da su krajnji
korisnici uskraceni ako toga nema. Ovo vazi i za PC i za
Racunare.
..SOR 2.30 EXEC Z0EC9736
MAIL REPLY 31359
>> konacno kalkulator koji naravno ne radi bas najbolje, nikako
>> da stignem da ga doteram. naravno bices upgradeovan:)
Lazo, ne radi nikako, ali ti je DCL dobar:)). Napravicu ti ja
kalkulator:))
Pozdrav Krle
komentari.378jovca.car,
-> #354, mikis/* Kad smo već kod zadnje strane, nije mi jasno zašto je za "glupost
/* meseca" proglašeno ono o sunčevim pegama i CB radiju?! Pre bih rekao da
Obrati pažnju na navodnike u članku! Onaj komentar u zagradi ('CB je
Internet') je delo Sky Magazina, ne PC-ja.
Mada, ovako kako je napisano... i ja bih se zbunio, da nije pisano o tome u
februarskom PC Magazinu. ;)
komentari.379dveselinovic,
-> #377, meda Ovde dajem prednost G&O Uredniku da odgovori zašto je takva ponuda
neprihvatljiva za list, bar što se tehnologije tiče, a o pobudama iza
nje ne bih komentarisao, jer ih smatram časnim dok se ne dokaže
drugačije.
Mada se pitam koliko je uopšte potreban poseban odgovor, kada lepo
piše da CADUA sama testira mašine i objavljuje rezultate (nije bitno
gde i kako, bitno je da je ta informacija javno dostupna); po meni,
pošto se radi o javnoj reči, to nas čini kolegama, pa mi samo ostaje
da vam poželim mnogo sreće u radu.
Pozdrav,
DVV
komentari.380dr.grba,
-> #364, skovacevic>> Mađare: oni će sjajno da asimiliraju neku tehnologiju, ali da sami nešto
>> izmisle... jock!
Je l'? (:
Ko ono beše (uspešno) prodaje guščiju paštetu, pakovanje od 65 grama u
alufoliji, za 50 DEM?
komentari.381evlad,
-> #374, dejanr>> Inače, ja nisam nikada bio pristalica nekog naročitog korišćenja
>> tekstova iz stranih časopisa - treba, naravno, pročitati, ali pisati
>> svoj tekst.
U principu se slažem. Moraš priznati da je na ovom prostoru vakuum što se
tiče informacija i opreme. Ako skupimo sve dilere opremom sumnjam da
bi nakupili 10 vrsta CD-ROM-ova, a kamoli 30. Voleo bih da čitam i izdanje
YU-PC-Magazina publikacije PC-PRESS (naravno kada skinu sankcije)
Da li ste razmišljali da izdajete knjige kao PC magazin /ziff-davis press/?
komentari.382slazic,
-> #367, skovacevic>Ima još jedna greška koju verujem da niko nije primetio - AutoCAD 13.0 .
primeceno, ali tek kada je broj odstampan:(
Hvala na komplimentima i primedbama.
AutoDESK, revizije AutoCAD-a oznacava sa revision 12_c1 i slicno.
Zadnja revizija za verziju 12 pod DOS-om je bila Release 12_c3
od 15.03.95. godine.
Verzija 13, se zvanicno vodi kao Release 13 (11/27/95)
Za kraj marta '96. se najavljuje Release 13_c2, pod punim imenom
C2 Maintenance Release of Release 13. Najvaljena je kao patch koji ce
pokusati da poboljsa performance programa prvenstveno na Windows NT
platformi.
Ono sto se pojavilo kod pirata je pretpostavljam C1 revizija. Zvanicno ova
revizija se u USA pojavila krajem januara.
pozdrav
slazic
komentari.383maksa,
-> #379, dveselinovic>> Ovde dajem prednost G&O Uredniku da odgovori zašto je takva
>> ponuda neprihvatljiva za list, bar što se tehnologije tiče,
Stvarno, zašto ? Ovako kad neko čita, pomislio bi da je neko
tamo imao monopol na testove.
A propos originalnog AutoCad-a, u Redakciji (tvojoj bivšoj)
videh jednu original kutiju od R11, za koju se ispostavilo da je
licencirana na jregaseka, odn. bila je namenjena Računarima. U
skladu sa odlukom OSE da polu-zvanično (zbog sankcija) apgrejduju
registrovane korisnike, poslata je i dopuna do R12. Dakle, imao si
pristup potpuno funkcionalnoj kopiji AutoCad-a sa svom pripadajućom
dokumentacijom. (forma zadovoljena)
Prirodno, niko ti ne zamera što nisi pokušao da utrošiš vreme na
savlađivanje jednog ipak vrlo kompleksnog paketa, nego što si iz
nekih (još nenavedenih) razloga odbio ponudu da test urade ljudi
koji žive od tog paketa i adekvatnog hardvera (a retko koja primna
je toliko zavisna od hardvera kao CAD).
Privatno, ljudi mogu da koriste ono na šta su navikli (telix
za kom. program, kermit (ili xmodem ;) za file transfer, Chi
Writer za obradu teksta ... ) ali insistirati na Design CAD-u
za ozbiljno testiranje CAD platformi, ovde i sada, je, ako ne
ošljarenje, onda makar neozbiljno.
komentari.384severian,
Na "Pinku"?!:)))
komentari.385vlad,
-> #369, ndragan> Da, zaista, koliko ima već godina otkako se proizvode kolor
> štamparije, i još nisu uspeli da izmisle pristojnu mat štampu.
Mat stampa na glatkom papiru ocigledno nije jednostavna stvar,
cim u razvijenom svetu nisu sa tim izasli na kraj. Ono, medjutim,
sto moze da se radi i ovde je sasvim pristojna kolor stampa na
obicnom novinskom papiru. Pola sveta tako stampa raznorazne
oglase, jeftinije a obimnije casopise i tsl. Kvalitet dakako nije
kao na glatkom papiru ali je vrlo upotrebljiv za mnoge stvari.
komentari.386st.pol,
-> #325, skovacevic>>>> Oko koje slike? ;) Da smo oko neke slike 'malo obišli' ne
>>>> verujem da bi to smatrao dokazom da *znamo* da koristimo
>>>> alat.
>>>
>>> Ko o čemu, baba o uštipcima, a ja o grafici. :) Znam da nije
>>> problem izabrati opciju "runaround" u Quarku (ako u njemu
>>> radite), problem je u dobrom "frajštendu" :)
Naravno, onaj iz SK izgleda ko da je radjen zubima. Ali racunar treba
da bude sredstvo, a ne cilj. Egzaktan primer je poslednji broj. Npr.
bez racunara ne bi bilo moguce uvuci sliku u stubac, ali
racunar to radi bez problema, sto dokazuje _SVAKA_ strana novog SK
to dokazuje.
komentari.387meda,
-> #377, meda>> ..SOR 2.30 EXEC Z0EC9736
Izvinjenje, za ovaj deo, koji je mojom nepaznjom stigao tamo gde
mu nije mesto :(.
komentari.388goranr,
-> #352, mikis>> Video sam samo jedan broj pomenutog časopisa (mislim da je to taj?!
>> - neki "Info" jeste, ali nije PC), u "Jugoslovenskoj knjizi" (Palata
>> Albanija). Bio je malo bajat (leto prošle godine), a cena prilično
>> suluda za izgled i sadržaj - 20-ak dinara...
U junu izlazi novi 'Info'. Neke od tema su HP Colour LaserJet, kancelarijsko
štampanje u boji, server okruženja... Cena 10 Din, prilično je pristojnog
izgleda.
komentari.389mileusna,
-> #281, steva>> Dajte ljudi, ozbiljan časopis traži i kvalitetan papir. Što se mene
>> tiče, ja bih ga plaćao i 20 din - mislim, svejedno mi je da li
>> dajem 10 ili 20 dinara mesečno za časopis - samo da bude još
>> kvalitetnija štampa.
Meni nisu smetali ni oni Računari tankih stranica koje su svi kritikovali.
Sve tekstove sam čitao sa lakoćom bilo da su Black&White ili u Koloru, a
pogađate koji su mi se više sviđali (vizuelno). ;) Jedino što bih ja zamolio to
je da se što pre iskristališe jedan standard za papir i naslovnu stranicu, a ne
da ga stalno podebljavate/tanjite, mastite/odmašćujete i sl. :)
komentari.390mileusna,
-> #291, crnjini>>>> Zasto je naslovna strana tako ... monotona.
>>
>> Sto, meni se naslovna strana bas svidja. Keep on the good work!
Ma... ipak bi mogli da ufuraju neki komp. u pozadinu ili nešto slično iz
domena računara. Naslovna str. #1 ruleZ.
komentari.391dveselinovic,
-> #383, maksa A šta ti, po tvome izgleda (bar takav utisak stičem) obimnom
iskustvu, zameraš programu DesignCAD 3D?
Molim da navedeš sve bitne razlike (naravno, po tvome mišljenju i
iskustvu) između tog programa i AutoCAD-a, koje po tebi taj program
čine neprikladnim za testiranje CAD-a.
Kao drugo, zamolio bih te da mi objasniš zašto je AutoCAD, po
tvome mišljenju, najprikladniji za takva testiranja i koje bi ti
uslovno "titpične" funkcije koristio za testiranja (bez obzira na
njihovu kompleksnost, uzmimo da to nije preterano bitno)?
Pozdrav,
DVV
komentari.392dejanr,
-> #377, medaTestiranje je uvek bilo i biće složen i "pipav" proces u okviru koga se
onaj ko testira i onaj ko interpretira rezultate mogu "saplesti" na mnogo
raznih mesta. Samo formiranje testova je posao koji zahteva mnogo znanja i
još više rada, a formiranje neke baterije testova ne znači da je posao
završen, jer oni na žalost vrlo brzo postaju prevaziđeni napretkom opreme.
Ma koliko to bilo teško i skupo, mislim da časopis mora da se trudi da
formira svoju tehnologiju testiranja i svoje testove. To nije nešto što
bi se uradilo za dan, ali i najduži put se počinje tako što se napravi
prvi korak. U ekipi koja bi se time bavila treba da učestvuju stručnjaci
iz raznih oblasti, ali ne verujem da bi bilo dobro da se tu pojavljuje
neka organizacija osim samog časopisa.
komentari.393ikordic,
-> #391, dveselinovicRE: Testiranje hardvera
=> A šta ti, po tvome izgleda (bar takav utisak stičem) obimnom
=> iskustvu, zameraš programu DesignCAD 3D?
Stižu li uz testirane video karte drajveri za DesignCAD 3D koji koriste
prednosti grafičkih akceleratora? Ako ne, eto debelog minusa...
komentari.394darone,
Da li se Komtrad sada zove ComTrad, ComTrade i kako se to zaista čita?
:))
komentari.395dveselinovic,
-> #393, ikordic Ne stižu, ali sam program sadrži niz drajvera. Naravno, ja sam
probao da radim sa običnim VGA drajverom kao talonom, a potom sa
posebnim drajverima za neku karticu (oni su dati po video čipovima, i
po konkretnim modelima). I dobio sam da su razlike infinitezimalne,
praktično sasvim nebitne; na primer, "Shade" komanda se brže obavi za
1-3%, u zavisnosti od karte.
A kod "Generate", "Rotate" i "Hide" komandi, pošto se radi o "wire
frame" modelu, video karta ionako igra malu ulogu, tu ogroman deo
posla iznesu procesor, koprocesor i memorija.
Pozdrav,
DVV
komentari.396aleck,
E sad,za one koij nisu bili prisutniKK:ko je dobio CD-ROM?
komentari.397madamovic,
-> #374, dejanr> Inače, ja nisam nikada bio pristalica nekog naročitog
> korišćenja tekstova iz stranih časopisa - treba, naravno,
> pročitati, ali pisati svoj tekst.
Apsolutno....
Ja sam mišljenja da se IMPORTOVANI tekstovi VRLO teško uklapaju u
bilo koji računarski časopis, odnosno, da kao takvi, ne prenose
najbolje ono o čemu se piše, jer je prevod, ipak, teži
za razumevanje, od teksta koji je izvorno napisan na našem jeziku...
Naravno, podrazumeva se da su oba teksta KVALITETNA... ;)
komentari.398madamovic,
-> #372, majstor> 2. Da li bi bilo mogucnosti da se oglasi u casopisu odvoje od
> clanaka, npr. citam vrlo zanimljiv clanak ("gutam"), okrenem
> stranu i paf u oglas !
I ja sam za ovo, a ima još jednu prednost, ne morate da tražite
oglase po celom časopisu. ;) (da, da, znam za sadržaj oglasa, na
drugoj str., ali ponekad želim da pregledam SVE oglase ;), a ponekad
SVE tekstove, ali nikad i jedno i drugo ;))
komentari.399madamovic,
-> #368, skovacevic> benchmarka koji se mogu naći na Internetu (a i na Sezamu). Meni
> index od 9,39 u "techno CAD-u" Biosferine mašine ništa ne
> znači, pošto nemam Unitest i ne mogu na mojoj 486-ici da
> izmerim index, te ne mogu ni da
Ovo se i meni ne sviđa, bilo o čemu piše DVV, ne koristi neke postojeće
tekstove, nego uveo svoj "Unitest", OK, onda je trebao i publikovati
Unitest na Sezam-u, tj Upload-ovati ga. U protivnom koristiti već
postojeće testove, koje za date oblasti koje je on obrađivao već
postoje... Podaci koje on iznese na osnovu Unitesta imaju mnogo manje
funkcionalnosti, jer je nemoguće odrediti vrednost za druge mašine
(osim da se nosi u redakciju? ;)
komentari.400madamovic,
-> #391, dveselinovic> Kao drugo, zamolio bih te da mi objasniš zašto je AutoCAD, po
> tvome mišljenju, najprikladniji za takva testiranja i koje bi
> ti uslovno "titpične" funkcije koristio za testiranja (bez
> obzira na njihovu kompleksnost, uzmimo da to nije preterano
> bitno)?
AutoCAD je praktičniji zato što je to STANDARD, zato
što ga koristi VEĆINA CADista, zar to nije dovoljno?
Njih prvenstveno interesuju, kakve će performanse pokazati
data konfiguracija u njihovim uslovima, tj. u AutoCAD-u...
A koje bih funkcije koristio za tekst? ;)
Pa zar to treba da ti objašnjavam, naravno vremenske kritične
funkcije i kvalitet izlaza... Ako se ti ne slažeš sa ovim slobodno
napiši, šta bi ti koristio (koristiš) za test? Stavio sam vremenske
kritične operacije na prvo mesto, zato što se one lakše mere,
kvalitet izlaza je ipak previše subjektivan?
U svakom slučaju malo koga puno interesuje boja kućišta, utikač za
struju, klik tastature i sl. Najvažnije je, kako mašina obavlja
posao za koju je namenjena! :)
komentari.401madamovic,
-> #375, dejanr> Malo bi teže i "PC" i "Računari" izlazili da nema oglasa (ili
> da oteraju oglašivače previsokim cenama).
Ma previše ima VEEEEELIKIH oglasa...
Možda da manje oglase ponudite malo povoljnije, a ne kao sad :
oglas 2 puta veći, cena 50% veća ;).
Predlažem : duplo veći oglas, cena 90% veća...
(ne bi bilo toliko stimulacije oglašivačima za velike oglase, pa
bi se odlučivali i na manje oglase...)
Dakle, izvršiti stimulaciju manjih oglasa :)...
komentari.402ikordic,
-> #394, daroneRE: ComTrade
=> Da li se Komtrad sada zove ComTrad, ComTrade i kako se to zaista čita?
Od pre neki mesec ComTrade tj. Komtrejd. Do tada su ljudima objašnjavali da
nisu Komtrejd, no Komtrad (ComTrad). Sad kreće ubeđivanje ispočetka :)
komentari.403jovca.car,
-> #388, goranr/* U junu izlazi novi 'Info'. Neke od tema su HP Colour LaserJet,
^^^^^^
Gde?
komentari.404zkrstic,
-> #387, meda>>> ..SOR 2.30 EXEC Z0EC9736
>
> Izvinjenje, za ovaj deo, koji je mojom nepaznjom stigao tamo gde
> mu nije mesto :(.
Oprošteno ti je, naravno, pod uslovom da nam ubuduće puštaš neke
pikantnije mejl riplajeve od ovog :))))))))
komentari.405maksa,
-> #391, dveselinovic>> Molim da navedeš sve bitne razlike (naravno, po tvome
>> mišljenju i iskustvu) između tog programa i AutoCAD-a,
>> koje po tebi taj program čine neprikladnim za testiranje
>> CAD-a.
A: Baza korisnika kod nas.
Ovde među paketima za projektovanje opšte namene suvereno vlada
AutoCad, bilo to dobro ili ne. Dok god je tako, i nije bitno da li
je on bolji ili gori od ostalih.
Kada ne bih slutio da čitaš poruke i odgovaraš online, potrudio bih
se da seciram i ponovim svaku moju rečenicu, tj. onu za koju si
se zakačio. Ovako nema smisla.
Ti sad možeš da teraš mak na konac, u stilu pojma_ti_dete_nemaš_šta
je_Design_CAD, i tako odvlačiš pažnju sa prvobitnog pitanja koje
ću u inat (srpski, šta ćeš ;) da ponovim:
Zašto nije dozvoljeno da test CAD mašina rade CAD profesionalci,
kada su se već ponudili ?
Šta je tu, kako kažeš, neprihvatljivo ?
>> Kao drugo, zamolio bih te da mi objasniš zašto je AutoCAD, po
>> tvome mišljenju, najprikladniji za takva testiranja
Odgovor je isti kao na prethodno pitanje.
Aj' opet: on je standard.
>> i koje bi ti uslovno "titpične" funkcije koristio za testiranja
>> (bez obzira na njihovu kompleksnost, uzmimo da to nije preterano
>> bitno)?
Da pretpostavimo da ovo pitanje nije uvod u neku diskreditaciju,
nego da je namenjeno poboljšanju tvojih CAD testova.
Dakle, ponovo: Benchmark iz Sezamovog dir-a je više nego dobar za
početak. Pokrivene su sve ključne f-je.
komentari.406dveselinovic,
-> #405, maksa Pa sad, ako ćemo da a priori postavimo tezu da je svako pitanje
zlonamerno, onda nema više dijaloga. Pošto meni nije do prepirke, a
kamo li svađe sa bilo kim, ni pitanja nemaju takvu postavku, pa ko
hoće da poveruje, neka poveruje, ko neće, ne mora, jednostavno neka
ni ne odgovori.
Zašto ne AutoCAD sam već lepo objasnio ni sam ne znam koliko puta;
zato što nemam legalnu kopiju, a bez nje *NI POD KOJIM USLOVIMA* i ni
sa kakvim obrazloženjem neću da stavljam u list bilo šta.
Postoji i druga strana - DesignCAD se može, u ogoljenom obliku,
strpati na jednu disketu uz kompresiju, i garantovano će raditi uvek
i svuda. AutoCAD tako ne ide, on je neuporedivo veći i složeniji. To
znači da ću: a) tražiti od prodavaca da mi sami natovare AutoCAD, jer
ja zaista nemam vremena da svaki put instaliram ceo program, ili b)
raditi to sam, što mi ne pada na pamet jer za to jednostavno nemam
vremena.
To što on de fakto standard (oko toga se valjda jedino svi
slažemo) mene ne obavezuje da baš njega koristim - i Ford model T je
bio de fakto standard, pa su se opet lepo prodavali i ostali.
Razgovarao sam sa čeljkom (Tomićem, direktorom OSE) na sajmu u
vezi ovoga i izneo mu problematiku. On je obećao da će se potruditi
da pomogne, ali mi je objasnio šta sve on treba da odradi da bi
redakcija dobila legalnu kopiju. Poptuno verujem čeljku da će se
potruditi, a kako će stvar ići, ne znam, živi bili pa videli.
To me opet ostavlja pred opisanim problemom - izlaz bi jedino bio
u tome da zahtevam od prodavaca da oni natovare jednu kopiju. Meni se
to ne sviđa, ali pošto se radi o listu, postaviću to pitanje na
redakcijskom sastanku, pa kako se odluči. To je jedino što mogu da
obećam.
Inače, za sve vas, planiram da ovog vikenda ostavim detaljne
preseke rezultata merenja izražene ne u indeksima, već u realnim
jedinicima, tj. sekundama.
A teza o tome da bi redakcija trebala da svima priloži test paketa
da sami možete da testirate je po meni apsurdna. To radi jedino PC
Magazine, i to ne sa svim testovima, a recimo Byte to ne radi, oni
nigde nisu ostavili kopije svih programa koje koriste (AutoCAD je
jedan od njih) korisnicima da se igraju. Za one koji to baš hoće, eno
rezultata u WINMark i DOSMark jedinicama, ako hoćete ostaviću ovde i
neke druge rezultate, ali to je to.
Pozdrav,
DVV
komentari.407duzle,
-> #406, dveselinovic>**> Zašto ne AutoCAD sam već lepo objasnio ni sam ne znam koliko
>**> puta; zato što nemam legalnu kopiju, a bez nje *NI POD KOJIM
>**> USLOVIMA* i ni sa kakvim obrazloženjem neću da stavljam u
>**> list bilo šta.
Ovo je Ok.
>**> Postoji i druga strana - DesignCAD se može, u ogoljenom
>**> obliku, strpati na jednu disketu uz kompresiju, i
>**> garantovano će raditi uvek i svuda. AutoCAD tako ne ide, on
Da li je ovo Ok ? Da li (u duhu prethodnog pasusa) si u pravu kada
"ogoljuješ DesignCAD uz kompresiju" i tako ga instaliraš na druge mašine
(iz bilo kojih razloga) ?
>**> je neuporedivo veći i složeniji. To znači da ću: a) tražiti
>**> od prodavaca da mi sami natovare AutoCAD, jer ja zaista
>**> nemam vremena da svaki put instaliram ceo program, ili b)
>**> raditi to sam, što mi ne pada na pamet jer za to jednostavno
>**> nemam vremena.
Pod verovatnom pretpostavkom da nijedna mašina neće doći sa preinstaliranim
AutoCAD-om, ti bi trebao da odvojiš jedan dan na početku testiranja da
instaliraš AutoCAD na sve mašine (pod pretpostavkom da konačno dobiješ
legalnu kopiju). Ovo i nije tako strašno ? Plus to što je tebi posao da za
PC testiraš konfiguracije, tako da ovaj izgovor da "jednostavno nemaš
vremena" ne stoji ? Ako želiš da imaš "Ok" testove (što ti je verovatno i
posao za koji si plaćen u PC-u), onda se ovakvi odgovori jednostavno ne
prihvataju. :) NHF.
Ognen