komentari.408obrada,
-> #406, dveselinovic===============================
7.383 PCPRESS:komentari
maksa, 11.05.95. 15:39, 1271 chr
Odgovor na 7.379, dveselinovic, 11.05.Cet 07:21
---------------------------------------------------------
A propos originalnog AutoCad-a, u Redakciji (tvojoj bivsoj)
videh jednu original kutiju od R11, za koju se ispostavilo da je
licencirana na jregaseka, odn. bila je namenjena Racunarima. U
skladu sa odlukom OSE da polu-zvanicno (zbog sankcija) apgrejduju
registrovane korisnike, poslata je i dopuna do R12. Dakle, imao si
pristup potpuno funkcionalnoj kopiji AutoCad-a sa svom pripadajucom
dokumentacijom. (forma zadovoljena)
===============================
7.406 PCPRESS:komentari
dveselinovic, 13.05.95. 08:54, 2373 chr
Odgovor na 7.405, maksa, 13.05.Sub 08:13
---------------------------------------------------------
Zasto ne AutoCAD sam vec lepo objasnio ni sam ne znam koliko puta;
zato sto nemam legalnu kopiju, a bez nje *NI POD KOJIM USLOVIMA* i ni
sa kakvim obrazlozenjem necu da stavljam u list bilo sta.
=====================================================================
Hm, ovde se nesto ne uklapa. Izgleda da ipak postoji legalna kopija,
ili mozda gresim ...
komentari.409vstan,
-> #400, madamovic> U svakom slucaju malo koga puno interesuje boja kucista, utikac
> za struju, klik tastature i sl.
A seksi LCD displej ?
komentari.410goranr,
-> #403, jovca.car>> Gde?
Pa... nadam se, svuda :))))
komentari.411dveselinovic,
-> #408, obrada Postoji jedna legalna kopija AutoCAD-a, i to baš od OSE, koja je
registrovana na Jovana Regaseka. Ona se nalazi u redkaciji
"Računara", a ja se nalazim u redkaciji "PC"-a i ne zovem se Jovan
Regasek.
Da i ne pominjem da se u redakciji nalaze samo prazni kartoni, a
gde su crevca, pojma nemam, iako znam da se Jova uopšte nije zanimao
za taj program u kontekstu njegovog sopstvenog posla, već samo
redakcijski, tj. radi prikaza.
Za dalju sudbinu ovog paketa, kontaktirati sa Vladom Aleksićem
(ovde gremlin), sadašnjim G&O urednikom "Računara".
Pozdrav,
DVV
komentari.412dveselinovic,
-> #407, duzle Ono što vi kao čitaoci ne vidite jeste metod sakupljanja mašina.
Očigledno se misli da se to radi kao što bi trebalo, tj. da se sve
ciljne mašine sakupe na jedno mesto, pa da se krene sa poslom. Šteta
što to ne ide tako.
Prvo, radno mesto je moja soba, koja nema više od 7-8 kvadrata
kada se uzmu u obzir stvari kao nameštaj. Tu više od jedne mašine sa
monitorom od 17" jednostavno nema gde da stane, eventualno, na muku,
dve.
Drugo, vi (srećom!) *NEMATE BLAGE VEZE* sa tim kako izgleda
iščupati računar od bilo kog našeg prodavca, čast ubij Bože
malobrojnom izuzetcima. Računar koji sam po dogovoru starom bar 14-15
dana trebao da dobijem u prošlu sredu je donet tek juče oko 14
časova; za ta tri dana sam mogao da ga odradim, a ovako ja sam tek
počeo juče.
Treće, nema dilera koji me ne požuruje da što pre završim; neki to
rade veoma uljudno, uz napomenu da bi bilo dobro, a drugi me baš
presiraju. Odolevam, ali i gubim vreme na cifranje sa njima umesto na
rad.
žetvrto, kada mi računar dođe, ja prvo moram da se na elementarnom
nivou upoznam sa mašinom, tj. da je otvorim i pregledam. Zatim ide
prosti DOS nivo, tek da se stekne neki utisak, pa se prelazi na
Windows nivo. Tek potom se tovari test softver. Onda se on provrti,
pa se mašina baci u petlju da radi 24 časa bez prekida, pa se sve
ponovi. Onda ide maltretiranje, vrlo sadističko, ima tu svega, čak i
auto sijalica na napajanje, da vidim šta biva kada mu povećam
potrošnju za 40 i 70 VA. Kada se sve sabere, to je tri poštena radna
dana po mašini, što isključuje mogućnost rada sa dve mašine
paralelno, čak i kada bih imao fizičkog prostora. A *MORA* da bude u
mojoj sobi jer tu imam rešene idealne uslove za rad, koji su potpuno
isti za sve testiranje mašine (na primer, imam klima uređaj).
Što se ogoljavanja test programa tiče, to naprosto znači da su
poizbacivani svi moduli koji nemaju bilo kakve uloge u testiranju. Na
primer, u slučaju DesignCAD-a, izbačen je 2D model jer se u startu
koristi samo 3D model, čime sam ujedno izbacio i nekih 400-500 kB
koda. Naravno, prvo sam probao da vidim da li će to ikako uticati na
testove, pa sam izbacio tek kada sam se uverio da nikakve razlike
nema. Isto važi i za druge programe.
Ima tu i malo snalaženja. Na primer, test slika za Windows jeste u
velikoj rezoluciji (600x600), ali je fizički mala, pa zauzima malo
prostora. Kada je učitam, moj prvi pripremni posao je da joj povećam
veličinu, pa ona naraste na 42 MB.
Gospodo, moram da vam kažem, pored nekih nagađanja koja su
normalna i očekivana, ima ovde dosta i priče vrlo, vrlo napamet, od
dosta vas. Mislim da cela diskusija ide nekim zaludnim tokovima, pa
bih predložio da od sada na dalje razgovaramo isključivo na principu
konkretnih predloga. Ako je vaša jedina suštinska zamerka to što ne
koristim AutoCAD već program koji izgleda niko od vas nije ni video,
pa kritikuje neviđeno i nepoznato, onda sve obaveštavam da sam
upoznat sa problemom i da sam preduzeo korake u granicama mojih
mogućnost.
Ako ima još nešto, da nastavimo - ali samo konkretno, molim vas.
Pozdrav,
DVV
komentari.413ikordic,
-> #395, dveselinovicRE: Testiranje hardvera
=> po konkretnim modelima). I dobio sam da su razlike infinitezimalne,
=> praktično sasvim nebitne; na primer, "Shade" komanda se brže obavi za
=> 1-3%, u zavisnosti od karte.
Naravno, koriste se generički drajveri koji ne koriste specifičnosti
kartice. Apsolutno je nemoguće da sa regularnim drajverima neka karta sa
npr. S3 864, čipom koji se rastura sa blitter operacijama, neće biti brža (i
to bitno brža) ako mu se kaže "'oću poligon tog oblika i boje na xy" umesto
"crtaj tačku boje z na koordinatama xy, crtaj tačku..." i tako zilion puta.
Mislim da samo zbog toga treba koristiti ACAD, i to neku stariju verziju,
jer sumnjam da uz sve grafičke kartice stižu drajveri za novije.
U krajnjem slučaju, može se koristiti i verzija za Win, barem tu neima
problema sa veznicima.
komentari.414dveselinovic,
-> #413, ikordic Pa tu verziju, za Win, sam i zatražio od OSE.
Pozdrav,
DVV
komentari.415madamovic,
-> #392, dejanr> Ma koliko to bilo teško i skupo, mislim da časopis mora da se
> trudi da formira svoju tehnologiju testiranja i svoje testove.
> To nije nešto što
I mora da se trudi da način testova publikuje na neki način,
konkretno da UniTest bude PD i na Sezam-u???
komentari.416mikis,
-> #376, dejanr+> Pa naravno, to znaju i ptice na grani, ali autori tog teksta nisu znali
+> već su napisali da je CB = Internet. Zato i jeste navedeno kao glupost
Uh, kako izgleda smajli "pokrivam se ušima" ;))
komentari.417mikis,
-> #388, goranr+> U junu izlazi novi 'Info'. Neke od tema su HP Colour LaserJet,
+> kancelarijsko štampanje u boji, server okruženja... Cena 10 Din, prilično
+> je pristojnog izgleda.
Gde se može kupiti?
komentari.418mdave,
-> #400, madamovicSubject: Re: Boja kućišta
> U svakom slučaju malo koga puno interesuje boja kućišta
A pred Uskrs ?
komentari.419deki.dj,
-> #412, dveselinovic> Ono što vi kao čitaoci ne vidite jeste metod sakupljanja mašina.
> Očigledno se misli da se to radi kao što bi trebalo, tj. da se sve
> ciljne mašine sakupe na jedno mesto, pa da se krene sa poslom.
Šteta
> što to ne ide tako.
Trebao si ovo da ostaviš za "dnevnik" u PC-u! ;)
komentari.420steva,
-> #412, dveselinovic> ponovi. Onda ide maltretiranje, vrlo sadističko, ima tu svega, čak i
> auto sijalica na napajanje, da vidim šta biva kada mu povećam
Pa nije ni čudo što se dileri nećkaju da ti daju mašine, a kad ti
daju, kukaju da im odmah vratiš :)
Da li ti se neki put desila neka smešna, neprijatna situacija dok si
testirao, recimo da rikne nečija mašina, ili da je neka komponentta
felerična pa mašina trokira na testovima?... Kako dileri reaguju kad
im kažeš da im je mašina đubre?
komentari.421madamovic,
-> #418, mdave Subject: Re: Boja kućišta
>> U svakom slučaju malo koga puno interesuje boja kućišta
> A pred Uskrs ?
Nisi u toku, radi se o računarima, a ne o jajima ;)
komentari.422haevorn,
Malopre sam kupio novi broj PC-a i - razočaran sam.
Ne dopada mi se to što u jednoj novini glavni urednik piše
trećinu tekstova, od čega je polovina napisana tek da bi se
popunio prostor:
1. Za pisanje tekstova, naročito na sporijim mašinama, nije
potreban ni Windows ni Word - dovoljan je neki prost DOS
editor.
U jednoj rečenici rečeno ono što je razvučeno na celu stranu.
Naravno, trebalo je pljunuti i Windows. Dakle, dve rečenice su
bile dosta. Btw, zašto baš WP? Nije li i to prejako za obično
kucanje teksta?
2. Reciklirati ili ne, pita se direktor firme koja živi od
recikliranja!!! Nije li to malo smešno? Inače tekst kao da je
malo nezgodno skraćen jer se kroz ceo tekst provlači neka
istorija "reciklerstva" u SAD, da bi se to na kraju odjednom
prekinlo poslednjom rečenicom/pasusom koji, btw, ama baš ničemu
ne služi.
3. Predlog: Lepše bi bilo kad bi oglase na 1/2 strane stavljali
na donju polovinu strane, ako već dva takva oglasa ne mogu da
popunjavaju jednu stranu.
4. Kako možemo biti sigurni u vašu objektivnost pri testiranju
hardvera koji prodaju firme koje su vaši sponzori ili čiji su
vlasnici u uredništvu novine? I ko garantuje da će za 2-3
meseca (pri sledećoj isporuci) komponente u testiranoj
konfiguraciji biti istog kvaliteta (od istog proizvođača, itd.)
kao testirane? Takve testove mogu da rade novine koje postoje na
normalnom tržištu, a ne u ovoj trange-frange džungli. Da ne
govorimo o uslovima testiranja.
5. "Prelistaj" CD-ROM, proveri da li postoji Jugoslavija i eto
ti teksta za novine. Zanimljivo za one koji nemaju pristup
Sezamu i njegovim konferencijama, ali i njima može da bude
zanimljivo samo prvi put. Drugi put je već malo dosadno.
6. Zašto jednostavno kad može i komplikovano mogao bi biti
naslov teksta o prelamanju poslovnog imenika. Nije mi jasno
kako može biti prosto umrežiti dve mašine (dakle treba imati dve
mašine), petljati se sa Win 2 ili 3.0, a sve zarad
"jednostavnijeg" i "bržeg" skeniranja (govorimo o prosečnom
korisniku). Inače programi koji se isporučuju uz skenere su svi
debilno prosti, učitavaju se u memoriju "u komadu" i rade
upravo onako kako radi i program iz 1988. Dakle, trebalo se
raspitati za noviju verziju, a ne umrežavati kompjutere. Btw,
na koji se to "moderan softver" misli?
Drugi biser u tekstu je savet "kako štampati na paus".
I, dakle, umesto umetanja lista ručno mnogo je jednostavnije
(i brže!):
1 izvaditi papir iz kasete
2 staviti u nju paus
3 ukloniti poklopac kasete
4 naći gumicu
5 podići prvi list pausa
6 ispod staviti gumicu
7 sačekati da se strana odštampa i
8 vratiti se na (5) dok se posao ne završi.
Ako ste takav baksuz pa imate umesto HP III, HP 4 moraćete da
dokupite posebnu kasetu za papir da bi ovo izveli jer je to
mnogo "lakše" (i "jeftinije") od stavljanja dvadesetak pausa na
"platformu" za ručno ubacivanje papira.
7. Tržišni barometar je dobra stvar, ali malo ko (osim firmi, a
možda ni one) će kupovati te stvari za dinare. S druge strane,
DEM cene se ne mogu objavljivati. Zato bi mogli negde u ćošku
da stavite brojku bez ikakvog objašnjenja, koja bi označavala
kurs po kome se prodaje oprema za marke. Samo npr. 2,6 u nekom
kvadratu tek da se zna...
8. Skupa novina! Ali to može da se oprosti jer "kvalitet se
plaća" (mislim na štampu).
komentari.423dveselinovic,
-> #419, deki.dj Ma ne bi mi ljudi verovali, mislili bi da izmišljam kada bih
napisao samo pola onoga što mi se dešava. Istina je da život piše
prave romane - a tek krimiće!
Pozdrav,
DVV
komentari.424dveselinovic,
-> #420, steva Verovao ili ne, nikada do sada za ovih 9 godina nisam bilo kome na
bilo koji način oštetio test uređaj. žak ni ogrebao.
Ne, ja sam ona druga vrsta ludaka. Svaki računar uredno za početak
otvorim da vidim i šta je unutra, i kako je sve to povezano, tj.
sastavljeno. Legendarni M.P. je neprevaziđiv po urednosti i
pedantnosti, a prvi iza njega je Bane čivanov, iz pokojnog Info-D, pa
posle iz Olymp-a, a sada iz Technicom-a. Ja sam tek na trećem mestu
po mojoj skali vrednovanja. Elem, vidim ja to, probam sve što treba
(tu auto sijalice jako osvetle situaciju, halogene su!), zatvorim
kutiju i odradim testove. Nakon slikanja, mlaka voda i sapunica pa
operem lepo sve, onda jelenskom kožom obiršem i najzad mekanom krpom
ispoliram.
Računam, znaju svi da će mašinu dobiti nazad u originalnom stanju,
u najvećem broju slučajeva će je odmah nekome prodati; da sam ja
kupac, voleo bih da vidim ganc novo ispred sebe, a ne nešto sa
otiscima papaka na sve strane. Sem toga, i dobijem ganc novo, pa je
red da tako i vratim.
Nakon brisanja test imenika, redovno odradim compress, pa na kraju
kupac dobije i bolje nego obično. :-))))))
Jedino još nisam rešio pitanje potpisa na mašini, to bi joj moralo
podići cenu bar 10%. Kao mali kuriozitet, pre godinu i po dana jedan
diler je prodao mašinu za recimo 2-3% skuplje uz obrazloženje da je
baš to mašina koju sam ja testirao - i Bog te maz'o, kupac to stvarno
doplati! Neverovatno! Neki moj obožavalac.
Inače, sakupljanje mašina je jedan "pain in the ass" posao,
dosadan i zamoran, dok se sa svima dogovoriš. Mada, moram priznati, u
poslednje vreme, postoji niz znakova poboljšanja situacije, dileri su
se navikli da uvek držim dogovoreni rok, pa su i oni počeli da se
drže obećanja. Nije to jedna firma, ima ih sada već podosta - posebnu
pohvalu u smislu preciznosti držanja dogovora zaslužuju Jelena iz
Sage (retko tačna osoba, a brate, i mnogo zgodna) i Nikola Bošković
(nboskovic) iz Ada Computers-a. Njih dvoje što su tačni i precizni,
to je milina, sa njima se dogovoriš i nemaš više brige u životu, nema
teorije da ne bude kako je rečeno.
Ma ima svega i svačega.
Pozdrav,
DVV
komentari.425dr.grba,
-> #422, haevorn>> Malopre sam kupio novi broj PC-a i - razočaran sam.
Osam tačaka napada, a nijedan protivargument...
komentari.426duzle,
-> #420, steva>**> Da li ti se neki put desila neka smešna, neprijatna
>**> situacija dok si testirao, recimo da rikne nečija mašina,
>**> ili da je neka komponentta
Nisam prodavac, ali riknula je moja i mog prijatelja :) - dve iste 286 mašine
sa 1 M ram-a. Naime, DVV je tada trebao da zameni taj 1 M sa 4 M ram-a. E,
moja mašina je ostala sa 2 (neke čipove je DVV naopako okrenuo) a od mog
prijatelja nije htela ni "a" da kaže :). E, od tada ne verujem ni jednom
hardverskom testu koji DVV napiše :). Bez uvrede.
ODuzlevski
komentari.427petrovics,
-> #283, evlad>> Stvarno ste brzi.
>>
>> Pretplatio sam se 03.05.95. poslao fax u 14:00 ...
>> Jutros (05.05.95.) u 10:00 sam potpisao postaru da sam primio
>> drugi broj PC-ja :))
A ja sam ko zna kada narucio telefonom prvi broj i cekao,
cekao,...
Onda sam ostavio mail za usera pc.press u kome intervenisem u
vezi ne ispostovane narudzbine. Opet sam cekao i cekao ali nisam
dobio ni casopis ni odgovor na poruku.
Onda sam resio da se ne oslanjam na njihovu, po meni lose
organizovanu, sluzbu prodaje i poslao im mail u kome otkazujem
porudzbinu. Tada nisam vise nista cekao ali sve jedno odgovor
nisam dobio :(((((.
komentari.428vlad,
-> #425, dr.grba>>> Malopre sam kupio novi broj PC-a i - razočaran sam.
>
> Osam tačaka napada, a nijedan protivargument...
Sta ce mu protivargument? Nije ovo diskusija vec ocenjivanje
jednog proizvoda od strane korisnika tog proizvoda. Korisnik nije
obavezan da u kritici navede i to kako bi on napravio proizvod
kad bi ga pravio, posto ga ne pravi i nece ga praviti. Slazem se
sa 95% iznetih zamerki i ni meni ne pada na pamet da ucim oca
kako se prave deca. Ja cu casopis kupovati ili necu, a autori ce
reagovati na moje zamerke ili nece. Nema tu mesta argumentima i
protivargumentima - samo dobronamerna kritika.
komentari.429spantic,
-> #425, dr.grba> Osam tačaka napada, a nijedan protivargument...
Ko se kritijuje? Redakcija ili nezadovoljni čitalac?
komentari.430madamov,
-> #429, spantic
> > Osam tačaka napada, a nijedan protivargument...
> Ko se kritijuje? Redakcija ili nezadovoljni čitalac?
Ovako kako je Grba napisao niko, da je napisao "argument" umesto
"protivargument" kritikovao bi se nezadovoljni čitalac da nema argumente. B)
.s
co j racunari
co reply 5.102
> >> p.s. još uvek imam 1040STf, al' ga retko startujem
> O, vi'š ti tebe! Mada, zbilja, pominjao si konverzije onih priča.
Očigledno nisi posećivao Atari konferenciju, bio je ndragan veoma aktivan
tamo svojevremeno. B)
komentari.431goranr,
-> #417, mikis>>
>> Gde se može kupiti?
Još nigde, trenutno je u štampi :) Javiću kad bude izašao gde će se moći
naći...
komentari.432dejanr,
-> #422, haevorn>> 4. Kako možemo biti sigurni u vašu objektivnost pri testiranju
>> hardvera koji prodaju firme koje su vaši sponzori ili čiji su
>> vlasnici u uredništvu novine?
Ako pogledaš prvi i drugi broj, videćeš da računari firmi koje su sponzori
ili čiji su vlasnici u uredništvu nisu baš uvek sjajno prolazile, štaviše
ponekad su bili na začelju. Objektivnost je nešto u šta možeš verovati ili
ne, u nju nikoga ne treba ubeđivati... osim samim časopisom.
>> a sve zarad "jednostavnijeg" i "bržeg" skeniranja (govorimo o prosečnom
>> korisniku).
Stvar je o tome što se u tekstu ne govori o prosečnom korisniku, nego o
jednoj dosta specifičnoj potrebi. To i jeste smisao rubrike "Dnevnik",
izlaganje nekih iskustava u obavljanju određenih specifičnih poslova.
>> Inače programi koji se isporučuju uz skenere su svi
>> debilno prosti, učitavaju se u memoriju "u komadu" i rade
>> upravo onako kako radi i program iz 1988. Dakle, trebalo se
>> raspitati za noviju verziju, a ne umrežavati kompjutere.
Tako i jeste, kada treba da skaniraš jednu ili dve ili deset slika.
Kada jednom budeš bio pred zahtevom da skaniraš 700 ili 1000 logotipova,
probaj jedno i drugo pa ćeš sam videti šta je bolje. Moje sada već
desetogodišnje iskustvo u tom poslu izloženo je u tekstu.
>> Drugi biser u tekstu je savet "kako štampati na paus".
>> I, dakle, umesto umetanja lista ručno mnogo je jednostavnije
>> (i brže!):
Kada se radi o pausu, zaista je tako - štampati 1000 ili 2000 strana na
pausu iz kasete je nešto što donosi neviđen procenat škarta. Kome bude
zatrebalo, i sam će ustanoviti. Umetanje list po list je upotrebljiva
tehnika, škarta nema, ali je mnogo sporije od postupka opisanog u tekstu.
Bar prema mom iskustvu.
komentari.434mpaunovic,
-> #422, haevorn> Drugi biser u tekstu je savet "kako stampati na paus".
>I, dakle, umesto umetanja lista rucno mnogo je jednostavnije
>(i brze!):
>
Sto se ovoga tice mene je
mrzelo da pisem poruku kada sam tekst procitao,
ali kada vec pominjes, mislim da je to jedan od
najboljih i najinformativnijih tekstova koji
je u zadnje vreme objavljen, obaska sto je
za citanje zanimljiv. To je ogromno iskustvo
slozeno na dve strane. Ja sam se nekada bavio
dtpom, a i sad se malo bavim, i svi problemi
koji se pominju sa laserom i pausom potpuno
stoje i upravo se tako manifestuju, takodje
smo i mi stampali tako sa odizanjem lista
iz otvorene kasete, samo se nismo setili to
sa gumicom, nego smo prstom pritiskali ono
ispod da ne potegne dva tri lista.
Jos jedno iskutsvo koje
nema u tekstu pomenuto(moje) jeste da je
cetvorka mnogo nezgodnija za paus jer izgleda
da vise greje listove, tako da mora obavezno
da se uzima neki deblji paus, sto posle nije
bas sjajno za stampu. Dakle sedamdesetgramski
nema teorije da prolazi a da se ne zguzva od
toplote na cetvroci, a na trojci i dvojci
normalno sasvim ide.
> 5. "Prelistaj" CD-ROM, proveri da li postoji Jugoslavija i eto
>ti teksta za novine. Zanimljivo za one koji nemaju pristup
> Sezamu i njegovim konferencijama, ali i njima moze da bude
>
Za nas mozda ali eto to
je recimo tekst koji je moja zena vrlo rado
citala i to je gotovo prvi tekst u nekom
racunarskom casopisu koji se njoj svideo
i zaintresovao je.
Inace moj opsti utisak je
da su i prvi i drugi broj "pc" casopisa na vrlo
dobrom nivou, i da je drugi bolji od prvoga i
kompletniji, i zelim redakciji sve najbolje.
Moja jedina zamerka je sto mislim da bi trebalo
ne samo da u hardverskom bloku predstavljaju
konfiguracije pa i komponente, nego da pisu o
nekim novim uredjajima koji se pojavljuju kao
sto su opticki diskovi itd. Pa i ako ne moze
mnogo detaljno da se pribavi informacija,
bar informativno da vidimo cega novoga ima
u svetu jer ce to dolaziti kod nas ako ne
sutra, ono prekosutra ili za par meseci.
komentari.435mpaunovic,
Imao bih jedno pitanje za
Dejana ili nekog drugog iz redakcije ko se
time bavi, a mislim da bi i druge zanimalo.
Naime, zanima me ako nije tajna kako nabavljate
casopise onako brzo? Recimo vidim da oni casopisi
koji su tek sada stizali tamo u Beo izlog da ste
ih vi imali pre mesec ili dva kada ste pripremali
broj. Kao da ste ih nabavili kada su izasli u
americi, posto i vama sigurno treba vreme da
broj prelomite.
Ima li neki servis koji tako
azurno nabavlja casopise, a posebno me zanima
ako ima koje su okvirno cene i kako se placa
(nije prepreka ako je i u markama ili dolarima)?
komentari.436dveselinovic,
-> #426, duzle Mi se poznajemo?
Ja nameštao čipove? Kada? Gde? Kome?
U životu nisam okrenuo naopako neki čip sem jednom sam sebi, na
mojoj ploči, kada sam obrnuo procesor (srećom, bez posledica).
Tebe ne znam da sam ikada i video, a kamo li popravljao tvoju i
nečiju drugu mašinu. Ja ne popravljam bilo čije mašine, sem one koje
pripadaju veoma, veoma bliskim prijateljima, a tebe ni ne poznajem.
Da se nisi malo zaneo?
Pozdrav,
DVV
komentari.437pbojan,
-> #412, dveselinovic>> auto sijalica na napajanje, da vidim sta biva kada mu povecam
>> potrosnju za 40 i 70 VA. Kada se sve sabere, to je tri postena
>> radna
Ja obicno koristim toster, ali mi zbog necega uvek zagori tost. Probacu sa
lampama.
;)
komentari.438vlador,
-> #422, haevorn> Malopre sam kupio novi broj PC-a i - razočaran sam.
Lepo bih mogao da potpišem skoro sve što si napisao. Iskreno govoreći,
mislio sam da Raćunari nemaju šanse pored PCja. Vidim da sam se
prevario.
Očekujem i nadam se velikom skoku u broju #3.
komentari.439.marko.,
-> #422, haevorn-->> Malopre sam kupio novi broj PC-a i - razocaran sam.
-->>
-->> Ne dopada mi se to sto u jednoj novini glavni urednik pise
-->> trecinu tekstova, od cega je polovina napisana tek da bi se
-->> popunio prostor:
Slazem se sa tobom, stvarno razocaravajuce, deluje mi k'o
minjon, spolja lepo a unutra mal' te ne nista.
Mozda je problem sa rokom izlazenja lista, u 'Racunari'-ma
je bila veca vremenska distanca izmedju dva broja ;).
komentari.440zurzul,
Hi!
Strana 50, SKY->PASS
Ja bih rado da se informišem za tu karticu i kupovinu avio karata preko
Sezam-a. :)
poz,
Vladimir
komentari.441valex,
-> #439, .marko.>> Slazem se sa tobom, stvarno razocaravajuce, deluje mi k'o
>> minjon, spolja lepo a unutra mal' te ne nista.
>> Mozda je problem sa rokom izlazenja lista, u 'Racunari'-ma
>> je bila veca vremenska distanca izmedju dva broja ;).
Bilo bi veoma lepo da redakcija "Računara" provede ono dodatno vreme
u sređivanju časopisa pre nego što izađe, ali dosadašnja kašnjenja nisu
bila krivica redakcije već štamparije (izuzimajući R108 koji je kasnio
najviše zbog prelaska na novu tehnologiju preloma). Kompletan broj se
predavao štampariji i nama je preostajalo samo da čekamo kada će njima
da se poklope rokovi, radni dani, trezni periodi i mesečeve mene. U
međuvremenu mogli smo samo da se žalimo, ljutimo, odgovaramo na ljutite
poruke na Sezamu i spremamo idući broj.
Prelaskom BIGZ-a u holding kompaniju pre nekih mesec dana i
proglašavanjem "Računara" za preduzeće neke stvari su se poboljšale, ali
trebaće mesec-dva dok se sve to uhoda.
komentari.442haevorn,
-> #432, dejanr// računari firmi koje su sponzori
// ili čiji su vlasnici u uredništvu
// nisu baš uvek sjajno prolazile, štaviše
str. 40:
Jugodata
...
PC ocena: čista petica
Naravno, možda je stvarno najbolja, ali...
// izlaganje nekih iskustava u obavljanju određenih specifičnih
// poslova.
koja bi mogla prosečnog korisnika da uplaše i odvedu na
pogrešnu stranu (Jao! kako da skeniram kad nemam drugi
računar)
// >> rade upravo onako kako radi i program iz 1988.
//
// Kada jednom budeš bio pred zahtevom da skaniraš 700 ili 1000 logotipova,
// probaj jedno i drugo pa ćeš sam videti šta je bolje.
Izgleda da se nismo razumeli: programi koji se sada
isporučuju uz skenere rade upravo na način koji si ti opisao
u svom tekstu. Zato ne znam šta je to "jedno i drugo" što mi
predlažeš da probam.
// Kada se radi o pausu, zaista je tako - štampati 1000 ili 2000
// strana na pausu iz kasete je nešto što donosi neviđen
// procenat škarta.
Naravno. Zato ubacuješ pojedinačne listove, ali ne
uključuješ manual feed.
// Umetanje list po list je upotrebljiva
// tehnika, škarta nema, ali je mnogo sporije od postupka
// opisanog u tekstu.
Ne znam kako može biti sporije od štampanja iz kasete.
Samo umesto da dižeš paus i premeštaš gumicu treba da ubaciš
list među one vođice. Štampač čak i ne zna da li koristiš
kasetu ili manual feed.
komentari.443haevorn,
-> #434, mpaunovic// nego smo prstom pritiskali ono
// ispod da ne potegne dva tri lista.
I bilo ti je lakše da držiš prst na pausu čekajući da ti
izađe strana, nego da staviš pojedinačni list i radiš nešto
drugo dok se ovaj ne odštampa?
// cetvorka mnogo nezgodnija za paus jer izgleda
// da vise greje listove, tako da mora obavezno
Nama se vrlo retko desi se zguzva paus. Najveća
brljavina s pausom je što ga ponekad (vrlo retko) na
poslednjoj trećini malo zatalasa, ali to ne smeta previše.
Ne znam koliko gramski papir koristimo.
// to je gotovo prvi tekst u nekom
// racunarskom casopisu koji se njoj svideo
// i zaintresovao je.
Ja sam i rekao da je prvi put ok.
"PC" je u dva broja objavio dva takva teksta.
komentari.444peca,
-> #422, haevorn!! Slazem se sa tobom, stvarno razocaravajuce, deluje mi k'o
!! minjon, spolja lepo a unutra mal' te ne nista.
Ja mislim da Racunare treba svakako podrzati
u ovom trenutku koji je svakako po njih
presudan,znaci kada je prakticno cela
urednistvo otislo,ali se nista ne
postize ovako(po meni) ocito netacnim
tvrdnjama. Iza PC casopisa se vidi
mnogo vise iskustva i mnogo,mnogo bolje
i aktuelnije teme. Pogledaj samo u pc
imas test windows 95,jako dobar i detaljan,
zadnje beta verzije koja tek je izasla,
znaci ultra aktuelno,a u Racunarima tek
tekst cekajuci windows pa mane staroga.
Pa onda p6,to nema ko nije citao,odlican
tekst. Ili recimo ja ne programiram,ali
mi kaze kolega da je ono sto je Batocanin
pisao biblioteku da je ne samo korisno nego
i odlicne tehnike primenjene itd.
Meni se u Racunarima svideo prikaz autocada
(mada je dobar i taj prikaz i u pc) i onaj
tekst o notebook kompjuterima.Umetak je
dsobra tema ali nije bas najbolje obradjen,
kao da je nekosamo malo prelisto help i
napisao. A i mogao bi dosta da bude opsirniji,
pola strana prazno.
Ja se nadam da ce Racunari polako formirati
novu autorsku ekipu i da ce iz broja u broj
napredovati,sto im od srca zelim,i mi citaoci
treba svakako da ih podrzavamo i kupujemo jer
bez toga necemo imati jos dobrih casopisa.
Ali u ovom trenutku je po meni pc za klasu visa
liga, i po tekstovima i po opremi,sto naravno
ne mora znaciti da ce tako uvek i ostati.
Konkurencija ce i jednima i drugia da prija.
komentari.445madamovic,
-> #422, haevorn> 5. "Prelistaj" CD-ROM, proveri da li postoji Jugoslavija i eto
> ti teksta za novine. Zanimljivo za one koji nemaju pristup
> Sezamu i njegovim konferencijama, ali i njima može da bude
> zanimljivo samo prvi put. Drugi put je već malo dosadno.
Ma, to je mnogo glupo, bre...
Ako nema čime da se popuni prostor, daću 5 ideja kako da se
to mnogo bolje izvede...
komentari.446dejanr,
-> #442, haevorn>> > racunari firmi koje su sponzori
>> > ili ciji su vlasnici u urednistvu
>> > nisu bas uvek sjajno prolazile, stavise
>>
>> str. 40:
>> Jugodata
>> ...
>> PC ocena: cista petica
Ali isto tako, prvi broj, Jugodata 4, Present Trade (generalni sponzor)
ocena 3.5. Svaki put je mašina ocenjivana prema tome kakva je, a ne prema
tome ko ju je ponudio. Naravno, svakom je čitaocu na volju da veruje da
je tako ili nije.
>> > rade upravo onako kako radi i program iz 1988.
>> >
>> > Kada jednom budes bio pred zahtevom da skaniras 700 ili 1000 logotipova,
>> > probaj jedno i drugo pa ces sam videti sta je bolje.
>>
>> Izgleda da se nismo razumeli: programi koji se sada
>> isporucuju uz skenere rade upravo na nacin koji si ti opisao
>> u svom tekstu. Zato ne znam sta je to "jedno i drugo" sto mi
>> predlazes da probam.
Ne rade tako. Imam softver koji se isporučuje uz HP ScanJet IIcx,
iz prošle godine, kao i softver koji ide uz HP 3c, koji trenutno
testiramo. Vreme za jedan skan je drastično duže. Ako jednom nađeš
vremena, možemo da probamo, uzmemo jednu stranu sa 10 zalepljenih
logotipova, i skeniramo svaki od njih prvo primenom programa iz
1988. godine, a onda programom iz 1995. Kad izmerimo vreme, začudićeš
se razlici... u korist starog programa.
Naravno, novi programi imaju mnogo više opcija, posle toga mnogo bolji
ugrađen paint program i raznorazne druge prednosti. Kada treba skanirati
par slika, naravno da ću uzeti novi program. Ali kada treba "serijski"
skanirati 7 ili 8 stotina slika, stari softver uradi posao znatno
brže... kao što je u tekstu i rečeno.
>> > Kada se radi o pausu, zaista je tako - stampati 1000 ili 2000
>> > strana na pausu iz kasete je nesto sto donosi neviden
>> > procenat skarta.
>>
>> Naravno. Zato ubacujes pojedinacne listove, ali ne
>> ukljucujes manual feed.
I, da li je manji posao ubaciti u minutu pet listova nego samo odizati
kraj lista koji već lepo stoji u kaseti?
[Iz sledeće poruke]
>> I bilo ti je lakse da drzis prst na pausu cekajuci da ti
>> izade strana, nego da stavis pojedinacni list i radis nesto
>> drugo dok se ovaj ne odstampa?
Šta to drugo mogu da radim u međuvremenu kad štampa jedne strane
traje cca 15 sekundi, odnosno izbacujem po 4-5 strana u minutu?
Izgleda da je sav "nesporazum" u tome što si ti štampao tekst iz
neke Venture, sa velikim slikama, gde verovatno prilično dugo
traje da se strana odštampa, što daje dovoljno vremena i da se
namesti list, pa možda i da se radi nešto drugo. Kod tehnologije
koja je opisana, sve to mnogo brže ide.
komentari.447dejanr,
-> #440, zurzul>> Strana 50, SKY->PASS
>> Ja bih rado da se informišem za tu karticu i kupovinu avio karata preko
>> Sezam-a. :)
Podsistem je trenutno u fazi instalacije i verujem da će proraditi u
ponedeljak ili utorak. Zapravo već radi, ali samo za probu.
komentari.448dejanr,
-> #435, mpaunovic>> Imao bih jedno pitanje za Dejana ili nekog drugog iz redakcije ko se
>> time bavi, a mislim da bi i druge zanimalo. Naime, zanima me ako nije
>> tajna kako nabavljate casopise onako brzo?
Nije tajna, naravno, ali je žalosno reći na koji način se moraju nabavljati
časopisi na kraju XX veka, ako želimo da ih imamo u rukama približno kada i
Amerikanci :( Način je: donese neko iz Amerike. Imam(o) dosta prijatelja
u Kaliforniji, a uz svakog od njih "ide" neki broj roditelja, dece, tetki
i ostalih koji putuju na relaciji USA -- Jugoslavija, pa ljubazno ponesu
šta kome treba.
>> ako ima koje su okvirno cene i kako se placa
Obično je jedina cena da kada neko od nas ide u Ameriku, ponese gomilu
stvari drugim ljudima koje zna ili ne zna. Šta da se radi, moramo se
pomagati međusobno kad svi normalni kanali ili ne rade ili rade puževom
brzinom :(
>> koji su tek sada stizali tamo u Beo izlog da ste
Beoizlog (ako mislimo na iste, onaj izlog prekoputa Konja) je dobar kanal
za snabdevanje stranim časopisima, ako ne smeta zakašnjenje od mesec ili
dva i cena od 30-tak dinara za PC Magazine (tako nešto i za ostale
časopise).
komentari.449dveselinovic,
-> #442, haevorn "Naravno, možda jeste najbolja, ali ..."
Šta "ali"? Konkretno, molim.
Pozdrav,
DVV
komentari.450dr.grba,
-> #448, dejanr>> Beoizlog (ako mislimo na iste, onaj izlog prekoputa Konja) je dobar kanal
>> za snabdevanje stranim časopisima, ako ne smeta zakašnjenje od mesec ili
>> dva i cena od 30-tak dinara za PC Magazine (tako nešto i za ostale
>> časopise).
Razgovor u BeoIzlogu prošle subote:
Ja: "Izvinite, gde vam stoji strana periodika?"
Gospo'ica: "Nema ništa!"
):
komentari.451vlad,
-> #438, vlador> Lepo bih mogao da potpišem skoro sve što si napisao. Iskreno
> govoreći, mislio sam da Raćunari nemaju šanse pored PCja. Vidim da
> sam se prevario.
Od kad sam video nove Racunare mnogo se vise brinem za sudbinu
PC-a. Prijatno sam iznenadjen sadrzajem koji meni (a bogami i
nekolicini ljudi oko mene) mnogo vise pase nego najnoviji PC.
Ono sto mpaunovic rece za njegovu zenu stoji, ali je problem u
tome sto u PC-u prakticno nema sredine. Ili su prilozi takvi da
su samo necijoj zeni zanimljivi (moja ne spada u tu kategoriju,
NHF), ili su zanimljivi samo usko usmerenoj publici u koju
ja ne spadam (programeri).
Racunari su po mom misljenju uhvatili pravi kurs i ako ga se budu
dosledno drzali PC-u ostaje samo da se odluci izmedju domacica i
programera. Srednja, napredno i profesionalno orjentisana ali
ipak korisnicka kategorija je, kako sada stvari stoje, vrlo
dobro namirena.
komentari.452denis,
űPostovana Redakcijo,
citam vas casopis od prvog broja i prilicno sam zadovoljan
izborom i kvalitetom tekstova i ... bla, bla, bla... i nadam
se da moje "pismo" nece zavrsiti u kosu... i ... hteo bih da
pozdravim .... i ako moze da mi pustite...
Eto, malo sale.
A sad, nesto sasvim ozbiljno. Smeta mi jedna sitnica kod
spoljnog izgleda casopisa. Verovatno nisam jedini koji voli
da lepo poredja casopise i da posle vrlo lako pronadje nesto
sto trazi. Jel veliki problem odstampati po duzini, tj duz
ivice redni broj i mesec i godinu izdavanja da se to fino
vidi kad casopisi stoje slozeni uspravno (al' sam ga objasnio!)?
Znam, sad ce neki da kazu da mnogo zakeram, ali to lepo
izgleda, pogledajte nove Racunare, strane magazine i sl.
Naravno, nastavicu da citam ovaj list i ako to ne ispravite :)
Pozdrav!
Denis
komentari.453dejanr,
-> #451, vlad>> Ili su prilozi takvi da su samo necijoj zeni zanimljivi (moja ne spada
>> u tu kategoriju, NHF), ili su zanimljivi samo usko usmerenoj publici u
>> koju ja ne spadam (programeri).
Zanimljiva stvar, a upravo je ovde bilo zamerki da u "PC"-ju *nema*
(dovoljno) programerskih tekstova ;) Naša ciljna grupa su ljudi
koji svoje PC računare poslovno koriste, radeći uglavnom pod DOS-om
i "naslednicima", dakle Windows i OS/2. To je, inače, publika kojoj
su se i "Računari" obraćali zadnjih X godina.
Trudimo se da uz to bude i po neki tekst "za čitanje".
Procena je da je to prilično široka ciljna grupa, i da većinu takvih
korisnika interesuje struktura časopisa kakva je kreirana. Mi ćemo
svakako tu strukturu "fino podešavati" u brojevima koji dolaze: kao
što smo u broju 2 pojačali programerski blok, tako ćemo u broju 3 i 4
posvetiti pažnju temi računarskih komunikacija.
Za sada se usvojena koncepcija lista, ako se prate reagovanja tržišta,
pokazala ispravnom, mada je, naravno, dva broja premalo da bi se donosili
bilo kakvi konačni(ji) zaključci. Videćemo kako će se stvari dalje
razvijati.
komentari.454saricl,
Primetio sam jednu zanimljivu stvar.
NAjveći broj mesečnika izlazi početkom meseca,
neki redovnije, neki manje redovno, ali je to
početak meseca.
Dešava se sledeće od štampe pratim uglavnom mesečna
izdanja, a to nisu samo časopisi računarske orjentacije.
Tako da početkom meseca imam na stolu tri ili četri
mesečnika, a u par dana nestignem detaljno da ih sve
pročitam, kasnije dolaze druge obaveze i tako iz meseca u mesec.
Ono što želim da kažem je da dosta dobrih tekstova ostaje
nepročitano, a verujem da nisam jedini kome se to dešava.
Možda bi bilo dobro da eventualno pomerite izlaženje časopisa
za petnaesti u mesecu, na taj način bi se izbegla preklkapanja
sa drugim časopisima.
komentari.455saricl,
-> #272, madamovic!!! Znam jednog koga interesuju algoritmi al' pošto toga nema u PC/Rač.
!!! ne kupuje ih....
Ovo je vrlo zanimljiva ideja. IUopšte literatura
koja obrađuje algoritme je kod nas veoma retka.
Prezentacija po nekog poznatijeg ili manje poznatog
a specifičnog algoritma bi dobrodošla.
komentari.456saricl,
-> #282, michelle!!! To ce biti uradjeno samo onim citaocima koji dokazu da im je to
!!! pravilo/pravi problem u svakodnevnom radu sa PCjem. :))
A pošto je učestalost javljanja/ prepoznavanja greške 1:1,6 miliona... :))))
komentari.457satr,
Nije u pitanju sujeverje, ipak
zasto je cena casopisa 13 dinara, a ne 12.99 ?
komentari.458vojas,
-> #445, madamovic> Ma, to je mnogo glupo, bre...
> Ako nema čime da se popuni prostor, daću 5 ideja kako da se
> to mnogo bolje izvede...
Ma šta ste bre krenuli da pljujete po tom časopisu??? Mnogo frke oko toga
što nije 90% časopisa popunjeno onim što se sviđa dvojici-trojici čitalaca!?
Budimo realni, da li bi sada trebalo da počnem da dižem frku jer, bože moj,
tekstovi o programiranju ne zauzimaju željenih 90 strana? Ja mislim da će pre
ili kasnije "Računari" izgubiti trku, jer je ovo časopis sa sledećim kvali-
tetima:
1) stiže NA VREME
2) ima raznolike tekstove, za svačiji ukus po malo, a KORISNO (nije
ni tekst o ENCARTI, niti o GROLIERU za bacanje u đubre, kako
se tvrdi ovde, jednostavno ne interesuje jedan DEO čitalačke
publike)
3) na kvalitetnijem je papiru, što možda nekima na predstavlja
prednost, ali meni povez i papir čine trećinu vrednosti časopisa
4) ima redakciju iza koje stoji veliko iskustvo, tako da su kvaliteti
tekstova na nivou
5) dizajn je više nego odličan
Što se tiče opaske o tome kako urednik piše najveći deo tekstova, nisam siguran
ko je to tačno rekao, ali smatram da bi trebalo malo da razmisli pre nego što
izjavi tako nešto. To su bili PRVI i DRUGI broj časopisa, a ne 56. i 57. To
bi konkretno značilo da nema još uvek toliko ljudi koji pišu za PC koliko onih
koji pišu za "Računare". Koliko shvatam, niko ne brani zainteresovanima da
stave na raspolaganje svoje usluge i ja bih voleo da budem jedan od onih koji
će pisati za PC, ako bude mesta.
Imam samo 2 zamerke časopisu i voleo bih da ih izložim ovde:
1) "bajtovi" su slabiji nego što su obično u "Računarima"
2) bilo bi lepo kada bi se o predstojećim događajima, kao što je sajam,
pisalo i PRE nego što se dese, sa konkretnim informacijama, a
ne samo izveštavalo posle; konkretno, uvek me je nerviralo kad
vidim u "Računarima" da se piše o nečemu takvom a u prethodnom
broju nema ni slovce o tome, makar kada (i gde, ako ne govorimo
samo o sajmu) će se održati
Heechee of the Ancients
komentari.459zeljkoj,
-> #454, saricl> za petnaesti u mesecu, na taj način bi se izbegla preklkapanja
> sa drugim časopisima.
Nema potrebe. 'Računari' i ovako izlaze oko 15, :)) tako da se sve
lepo uklapa. :)
komentari.460dejanr,
-> #454, saricl>> Primetio sam jednu zanimljivu stvar.
>> NAjveći broj mesečnika izlazi početkom meseca,
>> neki redovnije, neki manje redovno, ali je to
>> početak meseca.
Verovatno je to nasleđe srećnih (?) vremena kada su plate, bar u
velikoj većini državnih firmi, stizale prvog u mesecu, bez zakašnjenja.
Meni nekako prvi dani meseca izgledaju kao logičan datum za izlazak
časopisa... doduše, "Računari" su uglavnom izlazili 15. u mesecu zadnjih
par godina, i nisam primetio da im je to nešto koristilo (a ni smetalo).
Mi smo za "PC" usvojili da izlazi negde oko 4. u mesecu, zavisno od toga
kada pada subota, nedelja ili eventualni praznici.
komentari.461dejanr,
-> #457, satr>> Nije u pitanju sujeverje, ipak
>> zasto je cena casopisa 13 dinara, a ne 12.99 ?
Jel postoje još novčići od jedne pare (kad je cena 12.99, neko bi sigurno
tražio i kusur)? Ja ih nisam video ima već godina dana. Sad mi žao što
nisam sačuvao par komada za uspomenu.
komentari.462dejanr,
-> #458, vojas>> 1) "bajtovi" su slabiji nego što su obično u "Računarima"
Trudićemo se da ih unapredimo, mada u sledećem broju imamo problem jer
je pritisak tema bio toliki da su morali da budu skraćeni na stranu ipo :(
>> 2) bilo bi lepo kada bi se o predstojećim događajima, kao što je sajam,
>> pisalo i PRE nego što se dese, sa konkretnim informacijama, a
>> ne samo izveštavalo posle; konkretno, uvek me je nerviralo kad
>> vidim u "Računarima" da se piše o nečemu takvom a u prethodnom
>> broju nema ni slovce o tome, makar kada (i gde, ako ne govorimo
>> samo o sajmu) će se održati
Smatram da je ova zamerka (ne samo "Računarima", nego i "PC"-ju, a imam
utisak i drugim računarskim novinama) sasvim na mestu. Opšta situacija
(u redakcijama u kojima sam radio, a izgleda i drugim računarskim) je
takva da su saradnici gotovo isključivo stručnjaci (dakle ljudi koji su
se obrazovali za neke tehničke struke), a ne novinari. Kao što svi znaju,
novinarstvo je ozbiljan posao koji ima mnoge "tajne zanata" - nije dovoljno
samo znati napisati dobar tekst da bi čovek bio dobar (ili čak bilo kakav)
novinar.
Svi mi iz računarskih redakcija pokazujemo zabrinjavajuću težnju da sedimo
i čekamo da vesti dođu do nas, umesto da mi idemo po vesti - tako, potpuno
neopravdano, propuštamo gomilu stvari koje se dešavaju na domaćem tržištu,
i često dolazimo u situaciju da više znamo o nečemu što se događa u
Kaliforniji nego na 100 kilometara od Beograda.
Izlaz bi verovatno bilo angažovanje profesionalnih novinara koji bi
pratili aktuelnosti, ali ih nije lako naći, pre svega zato što se očekuje
određeno računarsko znanje, a možda i zato što sposobne novinare pre svega
interesuje politička tematika. Reče jednom Gaj Kjuni, valjda najpoznatiji
britanski računarski novinar, da su ga stariji kolege kada je počeo da
"skreće" na računarske teme savetovali da se mane ćoravog posla i da se
bavi "pravim novinarstvom".
Ono što bih ovom prilikom predložio svima onima koji organizuju neke
računarske "hepeninge" da ne žale par minuta vremena da napišu nešto o
tome i pošalju faksom, emailom, pismom ili na bilo koji drugi način
(osim javljanja telefonom) računarskim časopisima. Siguran sam da nema
časopisa koji takvu stvar neće objaviti, dakle i organizatorima će takav
publicitet dobro doći. Nije baš kao da ih novinari jure za informaciju,
ali je i dalje bolje nego da informacije nema.
komentari.463stefan,
-> #461, dejanr>Jel postoje još novčići od jedne pare (kad je cena 12.99, neko bi sigurno
>tražio i kusur)? Ja ih nisam video ima već godina dana. Sad mi žao što
>nisam sačuvao par komada za uspomenu.
Postoje, ja upravo dobih dva komada danas u prodavnici :) Ako si
zainteresovan da dobiješ jedan za uspomenu samo reci :)
komentari.465nkrgovic,
Za pocetak evo pohvale novog broja.Vrlo je dobar,kad se u obzir uzme
vreme cak i odlican.Fale neke redovne rubrika iz Racunara,ali vremenom
ce valjda i to doci na mesto.
A sada evo i jednog predloga:Kada testirate opremu vidi se da ona potuce
samo iz beogradskih,evontualno novosadskih firmi.Sta je sa Nisom i mojim
Kragujevcom?(npr. Ja sam jos u novembru prosle godine imao video karticu
sa C&T 64300 sa sve 1/2 MB kesa. Za Beograd je to sada novost) Zasto ne
nadjete nekoga da testira komponente u ova dva grada? Evo ja se
dobrovoljno javljam za jurnjavu po KG-u,i to bez ikakve nadoknade.Siguran
sam da bi u KG-u mogao da nadjem bar jos jednog dobrovoljca,a verovatno
bi ih bilo i u Nisu.
U svakom slucaju mislim da je ovaj deo trzista previse vazan da bi se
zanemario.To bi donelo i vise hardverskih tekstova,a i skinulo teret
sa ledja dveselinovic-a.
nk.
komentari.466dejanr,
-> #463, stefan>> Postoje, ja upravo dobih dva komada danas u prodavnici :) Ako si
>> zainteresovan da dobiješ jedan za uspomenu samo reci :)
Zainteresovan :) Vidimo se na Klubu.
komentari.467dejanr,
-> #465, nkrgovic>> Kada testirate opremu vidi se da ona potuce samo iz beogradskih,
>> evontualno novosadskih firmi.Sta je sa Nisom i mojim Kragujevcom?
>> (npr. Ja sam jos u novembru prosle godine imao video karticu
>> sa C&T 64300 sa sve 1/2 MB kesa.
Problemi su čisto transportni, ali smo itekako zainteresovani za saradnju
sa firmama iz svih gradova. Mislim da će naš urednik za hardver rado dodati
i tvoju firmu na spisak onih kojima šalje faksove kada planira testiranje
neke opreme (ako mu pošalješ broj faksa). Bilo bi lepo da i sam, kada imaš
nešto što je novo i zanimljivo, kontaktiraš "PC" pa ćemo se dogovoriti oko
testiranja - veoma nas zanimaju iskustva iz prve ruke o novim komponentama.
komentari.468vlad,
-> #453, dejanr> Zanimljiva stvar, a upravo je ovde bilo zamerki da u "PC"-ju *nema*
> (dovoljno) programerskih tekstova ;) Naša ciljna grupa su ljudi
Da, tesko je svima udovoljiti, ali to vam je deo posla. Mnogo je
teze opredeliti se za jednu kategoriju korisnika, a najteze
pravilno proceniti potrebe te kategorije. Sada kada postoje dva
dobra racunarska casopisa postaje neophodno da oni u izvesnoj
meri podele publiku i specijalizuju se za odredjene ciljne grupe.
> koji svoje PC računare poslovno koriste, radeći uglavnom pod DOS-om
> i "naslednicima", dakle Windows i OS/2. To je, inače, publika kojoj
> su se i "Računari" obraćali zadnjih X godina.
Znam da su moje potrebe donekle specificne, ali i u tih
zadnjih X godina uredjivacka koncepcija Racunara je oscilovala od
meni potpuno neinteresantne do oko 50% upotrebljive. Novi
Racunari su se (po izboru tema, ali ne bas sasvim po kvalitetu
napisa) sasvim priblizili onome sto ja trazim od racunarskog
casopisa. Najnoviji broj PC-a se udaljio cak i od ranijeg odnosa
citam_odmah/preskacem_bez_gledanja koji nije bio bas povoljan.
> što smo u broju 2 pojačali programerski blok, tako ćemo u broju 3 i
> 4 posvetiti pažnju temi računarskih komunikacija.
Ovo ce mi svakako biti interesantno. Kao sto na Sezamu pratim i
konferencije u kojima ima samo 10% meni korisnih informacija tako
cu nastaviti da kupujem PC, bar dok me budzet ne prisili da se
opredelim.
> Za sada se usvojena koncepcija lista, ako se prate reagovanja
> tržišta, pokazala ispravnom, mada je, naravno, dva broja premalo da
Zelim vam svako dobro i od mene imate svu mogucu podrsku, cak i
ako me potpuno "ispustite" kao citaoca. Nadam se samo da cete
dobro pogoditi potrebe i ukus publike na koju ciljate.
komentari.469diabola,
A što niste testirali Cirrus Logic 5434 PCI, pun ih je grad??
komentari.470madamovic,
-> #455, saricl> Ovo je vrlo zanimljiva ideja. IUopšte literatura
> koja obrađuje algoritme je kod nas veoma retka.
Naročito na nekom VIŠEM nivou...
komentari.471alien,
-> #442, haevorn[] Naravno, možda je stvarno najbolja, ali...
Pravljenje testova 'proizvoda' firmi koje (na određeni način tj.
preko reklama) plaćaju onoga ko testira je zaista gadan posao. Nije
toliko teško napraviti sam test koliko je teško konzumentima testa
objasniti da nije lopov i prevarant svako ko ima pare da plati reklamu.
Ljudi koji se bave računarima nisu džirlo publika, pa da se tek
tako primaju na reklame. Reklama (ma koliko 'dobra') lošeg proizvoda je
uzaludna i kontraproduktivna stvar, s druge strane reklama uložena u
dobar proizvod se uvek isplati... Ako neka računarska firma godinama
uspešno posluje, ima novca za oglašavanje, nudi svoju opremu na
testiranje - ta firma ima čime da se pohvali i nema čega da se stidi -
to je jaka firma i za očekivati je da je njen 'proizvod' zaista dobar.
Fušeraj nikako ne donosi veliku dobit. Ja bih zaista bio šokiran
kada bih video da je u nekom testu najbolje prošla neka sitna boranija
tj. firma koja nema para da plati reklamu.
komentari.472dejanr,
-> #452, denis>> Verovatno nisam jedini koji voli da lepo poredja casopise i da
>> posle vrlo lako pronadje nesto sto trazi. Jel veliki problem
>> odstampati po duzini, tj duz ivice redni broj i mesec i godinu
>> izdavanja da se to fino vidi kad casopisi stoje slozeni uspravno
>> (al' sam ga objasnio!)?
Ne bi trebalo da bude problem. Zapravo, u drugom broju je trebalo da
imamo taj natpis (stručno se zove "rikna", šta god to značilo :) ali
je, verovatno nekom greškom, netragom nestao iako sam ga video na
filmovima. Nadam se da će u broju 3 biti na mestu.
komentari.473dejanr,
-> #471, alien>> Ako neka računarska firma godinama uspešno posluje, ima novca za
>> oglašavanje, nudi svoju opremu na testiranje - ta firma ima čime da
>> se pohvali i nema čega da se stidi - to je jaka firma i za očekivati
>> je da je njen 'proizvod' zaista dobar.
Mislim da tu ima još jedan važan parametar: dobar deo nastupa firme na
tržištu (pogotovu u našim uslovima) je usmeren na to da se eventualnom
kupcu kaže "ja mislim ozbiljno, i baviću se ovim poslom i sledeće godine".
To je jako važno kod odlučivanja, da čovek očekuje servis, nove verzije
softvera (ako kupuje neki knjigovodstveni i sličan softver) i ostalu
podršku.
Sa druge strane, kod neke firme koja se sada bavi kompjuterima a kroz
dva meseca će da uvozi satelitske antene ili izvozi kukuruz (sad ja to
malo karikiram :) može da se dobije niža cena, ali je zato podrška
pod velikim znakom pitanja.
komentari.474dveselinovic,
-> #469, diabola Evo je ispred mene, ja naoštrio noževe, ispolirao sonde, stavio
nove baterije u unimer, još čekić da nađem ...
Šalim se, ali stvarno je tu ispred mene. Moraće malo da sačeka da
se sakupi još nekoliko video kartica, ali to obično ne traje dugo.
Pozdrav,
DVV
komentari.475dveselinovic,
-> #471, alien Gama se ne oglašava ni u "PC", ni u "R", pa je dosta često ima.
Zli jezici kažu da je to zato što se Neša Ćosić i ja znamo nekih
15-16 godina, ali to je samo delimično tako - ta činjenica mi
omogućava da uradim ono što sam uradio juče, da ga lepo iz kuće
nateram da u nedelju ode do radnje da bi meni dodao jednu za mene
interesantnu karticu. To što se posle većine tekstova on i ja uredno
posvađamo, ha, to je već neka praksa, lep običaj od koga ne
odustajemo iz sentimentalnih razloga.
Ni Ada Computers se do prošlog broja nije reklamirala, pa opet ih
je bilo. Razlog je naravno Nikola Bošković, koji je (kao i Neša
Ćosić) čovek od reči - on kada mi nešto obeća ja to zaboravljam, jer
znam da će uvek biti kako je rekao, bez greške.
Verovato ti ili ne, problem je baš obrnut - imao sam prigovora od
firmi koje se dugo reklamiraju da njih slabo obilazim, što je u
izvesnom broju slučajeva zaista tačno.
Samo, nakon ovih godina rada, mogu slobodno da tvrdim da je moj
osnovni kriterijum izbora firmi dvostran - prvo, koliko su od reči,
jer ni list ni ja nemamo ništa od praznih obećanja, i drugo, koliko
mogu da ponude nešto što verujem prvo ja, a posle i redakcija, da
može biti interesantno za čitaoce. A na to što Gama na lageru drži
bolesno skupe i najčešće dobre proizvode, ja na to ne utičem, ja to
samo koristim. Ako drugi počnu isto da rade, a ima slučajeva, recimo
O.T.C. sa Number 9, biće mi veliko zadovoljstvo da i njih mnogo češće
obilazim, pored tradicionalnih firmi (na primer, Micro Anima uvek ima
dobar deo HP-ovog programa, pa i stvari koje niko drugi nema).
Lično poznanstvo mi se ne može prebaciti, jer se znam sa velikim
brojem ljudi i iz Beograda i iz Novog Sada, pa opet većine njih nema
u listu. Recimo, kada ste poslednji put videli Sagu u listu, a oni
nisu ni malo neozbiljna firma, čak naprotiv? Ili Sprint Computers iz
Novog Sada, opet veoma ozbiljna firma, posebno nakon nedavnih
pretumbacija?
A ne sporim da je to delimično i moja greška.
Pozdrav,
DVV
komentari.476valex,
-> #462, dejanr>> Smatram da je ova zamerka (ne samo "Računarima", nego i
>> "PC"-ju, a imam utisak i drugim računarskim novinama) sasvim
>> na mestu. Opšta situacija (u redakcijama u kojima sam radio, a
>> izgleda i drugim računarskim) je takva da su saradnici gotovo
>> isključivo stručnjaci (dakle ljudi koji su
Mogu samo da se složim sa kolegom Dejanom. Na našim prostorima ne
vlada običaj da organizatori manifestacija pošalju novinskim kućama
press materijal pre samoga održavanja. "Računari" su imali nameru da
objave bar plan hale XIV sa pozicijama računarskih firmi, ali kada je
kolega došao sa sajma sa skicom koja nije bila upotrebaljiva morali smo
da odustanemo od te ideje.
komentari.477nikac,
-> #453, dejanr>■ Zanimljiva stvar, a upravo je ovde bilo zamerki da u "PC"-ju
>■ *nema* (dovoljno) programerskih tekstova ;) .......
I moje je misljenje da nema dovoljno programerskih tekstova, a i kad
ih ima spadaju u klasu Visual Basic i sl. Ne znam, mozda u programerske
tekstove racunate i clanke o ACCES-u ;) i sl.
PC je definitivno odabrao korisnicku publiku (koje moguce ima vise), ali
to se meni uopste ne svidja. Kako je neko lepo primetio listajuci stare
Racunare moze se naci puno toga o programiranju, i za naprednije a i za
potpuno neiskusne. Po meni ja bih najradije opet video casopis kao
Racunari sa brojevima od oko sedamdeset pa do sto i koji (ovih nekoliko
zadnjih brojeva i nisu bas nesto) gde se moglo naci za svakog ponesto,
ukljucujuci _interesantne_ i _korisne_ priloge o programiranju.
Eto, opet da ponovim: obratite paznju malo i na ovu vrstu publike jer ce
te ih u suprotnom izgubiti...
komentari.478ndanijel,
-> #474, dveselinovic> Šalim se, ali stvarno je tu ispred mene. Moraće malo da sačeka
> da se sakupi još nekoliko video kartica, ali to obično ne traje
> dugo.
Mogao bi i tridenta 9440 agi. BTW jel ima neko dajvere za OS/2 za ovu
karticu.
komentari.479peca,
Nocas sam prolazio krusedolskom ulicom oko
1 sat iza ponoci,i videh da je u pc pressu
mobilno stanje:)) Bilo je bar tamo na broju
pet-sest ljudi, Dejan sedi za stolom zadubljen
u neki tekst, neka gospodjica lista casopise,
a u pozadini sede za racunarima i cukaju nesto.
Radno, nema sta:)
Kako napreduje novi broje?
komentari.480dveselinovic,
-> #478, ndanijel Trident AGi9440GUi je već odrađen. Dapače, već je i na moju
preporuku ugrađen u dve mašine kod drugara, sve to za poslednjih
20-tak dana. Vrlo sam zadovoljan njome pre svega KVALITETOM slike i
posebno boja.
A brate, znam i izvor gde ih ima bar 50-tak komada, pa da ne bude
ono "jao, što je dobra, al' živa šteta što nema gde da se kupi", kao
što bi sa WD Bahamas.
Pozdrav,
DVV
komentari.481dveselinovic,
-> #465, nkrgovic Apsolutno jedini problem je problem prevoza, tj. dostave opreme do
i iz Beograda. Lično bih jako voleo da vidim veće angažovanje firmi
iz unutrašnjosti, jer kako sada stvari stoje, ispada da njih jedva da
i ima, što je naravno glupost.
Princip je jednostavan - nazove se redakcija telefonom, ili se
ostavi poruka ovde. Ako niste sigurni da li bi nešto bilo
interesantno ili ne, ne razmišljajte mnogo, samo pitajte, odmah ćemo
odgovoriti.
Drugi i poslednji princip je da redakcija nikada ne preuzima
odgovornost za transport do i od nas. Rado potpisujem reverse ili
dostavnice na pragu mojih vrata, ali samo prilikom ulaska i izlaska
opreme. Znam to to nije baš zgodno za ljude iz recimo N. Sada, ali
oni su dobre duše, ne kukaju oko prevoza ni najmanje, iako im nije
lako.
Pozdrav,
DVV
P.S. Ponavljam po 'n'-ti put - nikada nikoga nisam odbio sem u
slučaju čiste duple ponude jednog te istog uređaja.
komentari.482mmitrovic,
-> #451, vlad::::: tome sto u PC-u prakticno nema sredine. Ili su prilozi takvi da
::::: su samo necijoj zeni zanimljivi (moja ne spada u tu kategoriju,
::::: NHF), ili su zanimljivi samo usko usmerenoj publici u koju
::::: ja ne spadam (programeri).
Eto ti ga sad. A mi se ubismo da objavljuju programerske tekstove
jer ih malo ima. Đe ih ti nađe, da mi je znati?
komentari.483mmitrovic,
-> #477, nikac::::: Eto, opet da ponovim: obratite paznju malo i na ovu vrstu publike jer ce
::::: te ih u suprotnom izgubiti...
Definitivno, programeri sve manje imaju svoj časopis. I PC i Računari
polako postaju popular-science časopisi informativnog tipa. Prvi broj
PCa sam pročitao od korica do korica i više ga nisam otvarao, niti će
mi to biti potrebno, pošto će kroz godinu dana sve to biti bajato. Ako
se izuzme par dobrih članaka (Neuronske mreže (Rač), Tastatura na dlanu
(PC) koji je prilično početnički), maj je po programerskom pitanju
potpuni abortus u oba časopisa. Primetno je i da programiranje nestaje
kao veština (da ne kažem umetnost), sada je sve click&point. Moje
subjektivno viđenje stvari, kao čoveka koji polako menja profesiju i
napušta programiranje, je da tu više nema leba. Ono što je moglo da se
napiše, napisano je. Još se samo održavaju oni laki plivači, ali ni oni
neće dugo. čalosno, ali istinito, imaćemo "programere" koji će pisati
aplikacije u nekoj c&p avanturi, a niko neće znati kako to ustvari
radi, sem par guru-a iz microsoft-a ili nekog drugog giganta. A jednog
dana nešto će se pokvariti, i niko neće znati kako da popravi.
komentari.484bulaja,
-> #475, dveselinovic│Ni Ada Computers se do prošlog broja nije reklamirala, pa opet ih je bilo.
└───
Koliko je meni poznato, Ada se oduvek reklamirala u sredstvima
javnog informisanja :). Uostalom najbolje da pitamo Nikolu :).
komentari.485vlad,
-> #482, mmitrovic> Eto ti ga sad. A mi se ubismo da objavljuju programerske tekstove
> jer ih malo ima. Đe ih ti nađe, da mi je znati?
Nasao sam one koji me ne zanimaju, a to je skoro sve sto nosi
naziv programiranje ili se odnosi na bilo koji programski jezik,
bazu podataka i tsl.
S obzirom da ni ti nisi nasao ono sto te zanima mora biti
da je ciljna grupa citalaca PC-a negde izmedju nas dvojice, ma
kako uzana ta margina bila B(.
komentari.486cnenad,
-> #473, dejanr=> Mislim da tu ima još jedan važan parametar: dobar deo nastupa firme na
=> tržištu (pogotovu u našim uslovima) je usmeren na to da se eventualnom
=> kupcu kaže "ja mislim ozbiljno, i baviću se ovim poslom i sledeće godine".
OK, ima već podosta 'ozbiljnih firmi koje se već duže vremena bave TIM poslom
i narednih godina'. Da li je neka od tih firmi uopšte napravila bazu kupaca
bilo računara, bilo komponenti, bilo potrošnog materijala ?
Verujem da i ako ih ima, ima ih ukupno dve-tri.
Da li je neka od npr. te tri firme, svojim kupcima, nakon dve godine poslala
jedan običan dopis - fotokopiju otpr. sled. sadržine:
'Poštovani, nadamo se da sa zadovoljstvom koristite evo već dve godine vaš
računar taj_i_taj koji ste kupili u našem preduzeću. Ovim putem vam skrećemo
pažnju na mogućnost da vašu mašinu pod povoljnim uslovima unapredite. U tabeli
možete pronaći uslove koje vam nudimo...'
???
=> To je jako važno kod odlučivanja, da čovek očekuje servis, nove verzije
=> softvera (ako kupuje neki knjigovodstveni i sličan softver) i ostalu
=> podršku.
Ovde ? Samo kod retkih, a to se inače papreno naplati. U suštini sve dođe na
isto.
komentari.487kriss,
-> #482, mmitrovic˙˙ Eto ti ga sad. A mi se ubismo da objavljuju programerske
˙˙ tekstove jer ih malo ima. Đe ih ti nađe, da mi je znati?
Veliki je problem ko bi pisao takve tekstove, jer ljudi koji zaista
nešto znaju su ili nezainteresovani za to, ili su izumrli, tj.
prilagodili se na click-anje.
komentari.488zokig,
re: prodajna mesta
>> 26157 Za pc.press Nije pročitano.
>> Od zokig 27.04.95. 00:44 291 chr
>>
>> >> "PC" možete da naručite i poštom - platićete pouzećem.
>>
>> čeleo bih da za prijatelja:
...
>> naručim prvi broj "PC" magazina. Takođe Vas molim da mu
>> pošaljete informaciju o načinu pretplate.
Ako do juče niste reagovali, ni ne morate.
žovek se zahvalio, a i meni :((.
komentari.489dveselinovic,
-> #484, bulaja Šta ima da pitamo Don Nikolu De Boskovicci-ja, pogledaj prvi broj
PC-a i reci da li vidiš reklamu ili ne. U drugom je već ima, što
jeste jeste, a i brate šarena je.:-))))))))))))))))) Valjda odražava
kolorit firme.:-))))))))))))))))))))))))
Pozdrav,
DVV
komentari.490evlad,
-> #483, mmitrovic>> Definitivno, programeri sve manje imaju svoj časopis. I PC i Računari
>> polako postaju popular-science časopisi informativnog tipa. Prvi broj
Da.
Pogledaj PC Magazine i Byte ...
Pogledaj Dr.Dobbs i C Users Journal ...
šta si zaključio ? Donja dva su programerski orijentisani, čak u zaglavlju
dr.dobbs-a stoji _SOFTWARE TOOLS FOR THE PROFESSIONAL PROGRAMMER_
End of story.
komentari.491vitez.koja,
-> #477, nikac#=> I moje je misljenje da nema dovoljno programerskih
#=> tekstova, a i kad ih ima spadaju u klasu Visual Basic i
#=> sl. Ne znam, mozda u programerske tekstove racunate i
#=> clanke o ACCES-u ;) i sl.
E, to. žlanak o Visual Basicu (da njega uzmem kao primer) je
KORISNIžKI tekst, ne programerski. U njemu se opisuje konkretan
proizvod - isto kao što bi se opisao npr. Excel, i to sa
stanovišta korisnika (to što je korisnik u ovom slučaju
programer, tekst ne čini ni malo 'programerskim').
komentari.492bceklic,
-> #483, mmitrovic> Definitivno, programeri sve manje imaju svoj casopis. I PC i
> Racunari polako postaju popular-science casopisi informativnog
> tipa. Prvi broj PCa sam procitao od korica do korica i vise ga
Takva tendencija razvoja se mogla ocekivati i sa stanovista
profita maksimalno je ispravna sto opet ne znaci da na ovim
prostorima ne moze uspeti i neki usko specijalizovani, da
ne kazem cisto programerski casopis kakvih ima napolju.
> godinu dana sve to biti bajato. Ako se izuzme par dobrih
> clanaka (Neuronske mreze (Rac), Tastatura na dlanu (PC) koji je
> prilicno pocetnicki), maj je po programerskom pitanju potpuni
> abortus u oba casopisa.
Moje je subjektivno misljenje da su Racunari odlucili da nesto
vise prostora posvete programiranju od PC-a. Novi ljudi koji su
u Racunarima sada dosli do izrazaja (neke od njih i licno poznajem)
kao i oni novi (nadam se) koji ce tek pisati o programiranju
imaju sanse da daju novu kvalitetnu crtu 'novim' racunarima.
> Primetno je i da programiranje nestaje
> kao vestina (da ne kazem umetnost), sada je sve click&point.
> Moje subjektivno videnje stvari, kao coveka koji polako menja
> profesiju i napusta programiranje, je da tu vise nema leba. Ono
> sto je moglo da se napise, napisano je. Jos se samo odrzavaju
> oni laki plivaci, ali ni oni nece dugo.
Na zalost (ili mozda na srecu ;) u buducnosti ce programiranje
sve vise gubiti na umetnosti a dobijati na funkcionalnosti sto
ce omoguciti da se 'programiranjem' bavi mnogo siri krug ljudi
cak i onih koji nisu ni sanjali da ce jednog dana postati programeri.
Za mene licno ce programiranje zauvek ostati jedan od
najkreativnijih poslova i trudim se koliko je to moguce u ovo
vreme da ne potpadnem pod 'sluzbu' sve visim i visim programskim
jezicima koji programerski zanat pocinju da svode na fizicki posao.
Pozdrav!
komentari.493skovacevic,
-> #411, dveselinovic> Postoji jedna legalna kopija AutoCAD-a, i to baš od OSE, koja
> je registrovana na Jovana Regaseka. Ona se nalazi u redkaciji
> "Računara", a ja se nalazim u redkaciji "PC"-a i ne zovem se
> Jovan Regasek.
Sve ovo vreme bilo je govora o testu CAD mašina koji je objavljen u
"Računarima", tako da Vam ova odbrana ne stoji.
komentari.494skovacevic,
-> #472, dejanr> Ne bi trebalo da bude problem. Zapravo, u drugom broju je
> trebalo da imamo taj natpis (stručno se zove "rikna", šta god
> to značilo :) ali
Mala ispravka: taj prostor se zove rikna, tako da bi ovo o čemu pričamo
trebalo da se definiše kao "štampa na rikni".
komentari.495wizard,
-> #492, bceklic> Novi ljudi koji su u Racunarima sada dosli do izrazaja
Upravo je to najveća prednost "Računara" u ovom trenutku. Odlaskom
većeg dela ekipe koja je držala monopol poslednjih godina otvorio se
prostor za nove ideje i kvalitetne autore, a njih hvala bogu ima (ja
samo na Sezamu znam da navedem dovoljno sposobnih ljudi da prave još
jedan časopis pored ova dva, a da ne govorimo van njega...). Ja ne
kupujem ni jedan ni drugi časopis tako da još uvek ne znam kakav su
posao uradili u prvom pokušaju, ali čitajući imena i poznajući (lično
ili "po čuvenju") većinu od njih, kao i na osnovu naslova i tema koje
su obrađene vidim da je list bitno osvežen. Nasuprot tome, u PC-u se
vidi izvestan "zamor" i zasićenje većine autora (samo donekle
korigovano očiglednim entuzijazmom i željom da se nešto promeni i
unese nešto svežine u novi projekat), tekstovi su uglavnom isti i po
formi i po sadržaju i po temama kao nekada u "Računarima", ništa novo,
ništa sveže, samo skuplje, manje obimno, na JOŠ lepšem papiru i suviše
komercijalizovano.
Naravno, osnovna koncepcija i jednog i drugog lista se i dalje zasniva
na specifičnostima naše sitacije (nedostatak literature i rad sa
ukradenim softverom) - glavna im je crta da pokušavaju da nadomeste
nedostatak originalne literature i da svoju publiku uglavnom traže
među priučenim programerima i korisnicima, kakva je većina - razni
umetci (neki kažu i "ulošci";), "savetnici", "škole" i sl. svojim
sadržajem najbolje to pokazuju.
Dilema programerski/korisnički časopis po meni ne postoji, ne zbog
toga što kod nas ne postoji tržište za čisto programerski časopis već
zbog toga što ne postoji tržište ni za klasičan korisnički časopis
koji nudi informacije, reportaže (i prikaze), poneki savet,
komentar... Sa tog aspekta posmatrano, oba časopisa odgovaraju
zahtevima tržišta.
Ipak, moja glavna zamerka i jednom i drugom listu je da praktično
nemaju koncepciju; tj. nikad ne znam šta mogu da očekujem da ću da
pročitam u sledećem broju. Plastičnije, ono što hoću da kažem je
sledeće: ako je izašla nova verzija, recimo, Paradox-a ili je NEC
izbacio novu generaciju monitora, ja ZNAM da ću u prvom sledećem PC
Mag-u moći da čitam o tome. Naši uslovi nisu američki, i ja to
razumem, ali ipak i nismo totalno van sveta. Ovako, stiče se utisak da
se broj pravi tako što se pusti u štampu onoga trenutka kada se skupi
dovoljan broj tekstova, pa šta su ljudi doneli - doneli su. Znam da
nije baš tako (mada nije ni daleko od toga), ali sve deluje vrlo
konfuzno. Izvesno opravdanje može biti da su još na početku, ali
mislim da to nije baš sasvim dovoljno jak razlog, posebno ne u slučaju
PC-a koga pravi već uigrana ekipa.
> Za mene licno ce programiranje zauvek ostati jedan od
> najkreativnijih poslova i trudim se koliko je to moguce u ovo
> vreme da ne potpadnem pod 'sluzbu' sve visim i visim programskim
> jezicima koji programerski zanat pocinju da svode na fizicki posao.
Ovo već ispada iz teme konferencije, ali se "duboko" ne slažem za
ovim tvojim mišljenjem. Upravo to programiranje na niskom (sistemskom)
nivou i hakerisanje smatram (u razvoju aplikacije) fizičkim poslom.
Ako je cilj programiranja neka kreacija i proizvod, a nije ono samo
sebi cilj, onda ja želim da posvetim više vremena samom izgledu i
dizajnu mog proizvoda, moje kreacije, a manje načinu na koji to sve
radi (da li se traka u meniju ispisuje direktnim pisanjem u video
memoriju ili pozivom API funkcije ili da li se opcije istog drže u
memoriji u obliku ulančane liste ili kao niz, ili se učitavaju sa
diska...) - šta se to mene tiče? Zašto bih ja radio nešto što je 1000
njih uradilo pre mene i kreirao svoj UI, svoje procedure za rad sa
fajlovima, bazama podataka, I/O portovima umesto da se naslonim na rad
onih koji su taj posao već obavili na sistemskom nivou, koji su radili
samo to i samo tome posvetili više čovek-sati nego što ću ja ikada
imati na raspolaganju i čiji će rad možda jednom od 100 slučajeva biti
lošiji od nečega što bih ja mogao da napravim?! Svoje vreme želim da
posvetim onome što je samo moje, onome što će ljudi videti i sa čime
će imati interakciju. Oni će moj rad vrednovati na osnovu toga koliko
im pomaže da završe svoj posao a ne na osnovu toga što sam, recimo,
elegantnije rešio čitanje sa COM porta i time smanjio veličinu koda te
procedure za 25%.
Ne verujem da ćemo se složiti oko ovoga pošto sam stekao utisak da ti
razmišljaš na tipičan hakerski i straight-programerski način i da
upravo uživaš u onim poslovima koje sam ja u prethodnom pasusu naveo
kao nepotrebne i kao višak. No, hvala bogu, sistemski programeri će
uvek morati da postoje i uvek će biti 'leba za vas. :) Možda čak ima
smisla da se termin "programer" rezerviše samo za vas, a da se ostali
zovu "dizajneri aplikacija"?
U svakom slučaju, nemaš razloga za brigu, pre će izumreti "dizajneri
aplikacija" (onda kada se bude došlo na taj nivo da svako bude sam u
stanju i znanju da "dizajnira aplikaciju" po svojoj volji, želji i
potrebi) dok će sistemski programeri uvek morati da postoje.
Enjoy it...
komentari.496nbatocanin,
-> #477, nikac> clanke o ACCES-u ;) i sl. PC je definitivno odabrao
> korisnicku publiku (koje moguce ima vise), ali to se meni
> uopste ne svidja. Kako je neko lepo primetio listajuci
> stare Racunare moze se naci puno toga o programiranju, i
> za naprednije a i za potpuno neiskusne. Po meni ja bih
> najradije opet video casopis kao Racunari sa brojevima od
> oko sedamdeset pa do sto i koji (ovih nekoliko zadnjih
> brojeva i nisu bas nesto) gde se moglo naci za svakog
> ponesto, ukljucujuci _interesantne_ i _korisne_ priloge o
> programiranju.
Hm, koliko se meni čini, trenutno je opšta tendencija ka
"provaljivanju" novih razvojnih alata, tako da se više čitaju
uputstva nego što se programira ;) Ukratko, trenutno interesovanje
ljudi je na prividno korisničkoj strani, ali će vrlo brzo to ponovo
preći u programiranje. Jer, ma šta doneli novi alati sa sobom, još
uvek su svetlosnim godinama daleko od potpune zamene za _kreativno_
programiranje.
komentari.497gerber,
-> #483, mmitrovicYR>*> neće dugo. čalosno, ali istinito, imaćemo "programere" koji će pisati
YR>*> aplikacije u nekoj c&p avanturi, a niko neće znati kako to ustvari
YR>*> radi, sem par guru-a iz microsoft-a ili nekog drugog giganta. A jednog
YR>*> dana nešto će se pokvariti, i niko neće znati kako da popravi.
Kao što i sada imamo "konfekciju" u pogledu japanskih kola,
Hi-Fi-a, itd, pa nikome nije lošije u odnosu na period kada su
kola pravljena "ručno ali sa tradicijom". Prošlo je odavno vreme
gde se inovacijom, urođenim instiktom, ogromnim znanjem i sl.
pravio prodor u programiranju pojedinačnih "usko" orijentisanih
aplikacija. Prolazi vreme u kojem su Kliperaši i ostali bili
osnova za primenu poslovnih aplikacija.
Trenuna poslovna sfera je toliko ogromna i toliko ubrzana u
poslovnom smislu, da niti ima vremena, niti se to u principu i
isplati da programe nabavlja od "ortodoksnih" programera.
Zato je neminovna budućnost (već na delu) baš u takvim "C&P"
aplikacijama koje su u najvećoj meri rasprostranjene, plus
podržane od softverskih giganata, a koliko to resursa utroši
i da li je rešenje originalno ili ne, nema nikakvog značaja.
Znači, jednoj velikoj firmi koja ima želje samo da na najbrži
mogući način dođe do korisne aplikacije, uz opciju da je umetnost
korišćenja iste i njena "customizacija" poznata što širem krugu
ljudi, tako da su isti lako zamenjivi, ne pada na pamet da koristi
usluge i programe "usamljenog romatičara programerske orijentacije".
A da ne bih baš totalno promašio "temu" ;), normalno je da
se jedan časopis koji ima želju da komercijalno opstane na
tržištu više obraća korisnicima nego programerima. Jer ipak
je ovih prvih daleko više, plus što će malo koja firma da se
u nekoj velikoj meri reklamira u nekom striktno stručnom časopisu
čiji čitaoci ionako sami sklapaju kofiguracije i tačno znaju šta
i kako i po kojoj ceni mogu nabaviti. Što ne znači da ne treba
da postojii časopis za programere, ali u našim ekonomskim uslovima
gde i sami programeri u većini slučajeva imaju probleme sa
likvidnošću, to baš i nije primamljiva opcija.
komentari.498gerber,
-> #492, bceklicYR>*> Za mene licno ce programiranje zauvek ostati jedan od
YR>*> najkreativnijih poslova i trudim se koliko je to moguce u ovo
YR>*> vreme da ne potpadnem pod 'sluzbu' sve visim i visim programskim
YR>*> jezicima koji programerski zanat pocinju da svode na fizicki posao.
Kreativnost je veoma subjektivan pojam:
Umetnost radi umetnosti ? Umiranje u lepoti ?
žemu napraviti neku aplikaciju (osim radi lične satisfakcije
naravno) ako će je koristiti zanemarljiv broj ljudi ?
Ne računajući dakle osobno zadovoljstvo urađenim poslom, pisanje
kvalitetnih (ili manje) programa koji neće imati primenu nije baš
najkreativniji način korišćenja računara. Koliko ja cenim, računari
su tu da bi olakšali određene poslove, a ne poligon za merenje
brzine diska iliti video kartice. U kojem je programu neka
aplikacija napisana, korisnika se tiče utoliko, da ako je sve manji
broj ljudi koji njime vladaju, toliko mu je ista rizičnija za
upotrebu. I to bez obzira što je možda na kvalitetniji način urađena.
komentari.499mmitrovic,
-> #487, kriss::::: Veliki je problem ko bi pisao takve tekstove, jer ljudi koji zaista
::::: nešto znaju su ili nezainteresovani za to, ili su izumrli, tj.
To baš i nije tačno, problem nije u ljudima već u temama. Ja mogu da
napišem tekst o programiranju u PModu, međutim koliko god ga ja "polako"
budem napisao, vrlo će malo ljudi shvatiti o čemu se tu zapravo radi i
čemu sve to?
Moj prošli članak (i jedini, bar za sada :) u Računarima je bio
Programirani Cache, međutim objavljen je bez listinga bez koga ne da
izgleda glupo, nego je dosadan do bola, pošto tekst sadrži puno referenci
iz listinga. Kad sam ga sam pročitao posle, pitao sam se o čemu se ovde
radi, kakav APN, kakav cachesize? :)
komentari.500ikordic,
-> #495, wizardRE: Šum
=> jedan časopis pored ova dva, a da ne govorimo van njega...). Ja ne
=> kupujem ni jedan ni drugi časopis tako da još uvek ne znam kakav su
=> posao uradili u prvom pokušaju, ali čitajući imena i poznajući (lično
E, stvarno... pa šta se onda javljaš? Pričaš o stvarima koje su ti drugi
pričali i još imaš neke sudove na tu temu?!? Na stranu stavovi, ali ideja je
više no neozbiljna...
komentari.501kriss,
-> #490, evlad˙˙ u zaglavlju dr.dobbs-a stoji _SOFTWARE TOOLS FOR THE
Kad već spomenu, gde može da se nabavi dr.dobbs kod nas? Tj., da li ga
je neko video, da ne obilazim za džabe?
komentari.502kriss,
-> #492, bceklic˙˙ Za mene licno ce programiranje zauvek ostati jedan od
˙˙ najkreativnijih poslova i trudim se koliko je to moguce u ovo
˙˙ vreme da ne potpadnem pod 'sluzbu' sve visim i visim
˙˙ programskim jezicima koji programerski zanat pocinju da svode
˙˙ na fizicki posao.
Pročita mi misli. :)) Nego, nije mesto, pa odgovor na ovu poruku ide u
pc.prog:razno. :)
komentari.503dejanr,
-> #486, cnenad>> Da li je neka od npr. te tri firme, svojim kupcima, nakon dve godine
>> poslala jedan običan dopis - fotokopiju otpr. sled. sadržine:
>>
>> 'Poštovani, nadamo se da sa zadovoljstvom koristite evo već dve godine
>> vaš računar taj_i_taj koji ste kupili u našem preduzeću. Ovim putem vam
>> skrećemo pažnju na mogućnost da vašu mašinu pod povoljnim uslovima
>> unapredite. U tabeli možete pronaći uslove koje vam nudimo...'
Mislim da više firmi ima baze podataka iz kojih šalje razna obaveštenja
ljudima. Meni stalno nešto stiže i to iz bar 5-6 firmi. Jedino ne znam kako
se ulazi u te baze, verovatno kod kupovine opreme svi ne ostave podatke.
U stvari, znam mnoge koji su prilično neradi da bilo gde ostavljaju
podatke (adresa, telfon itd), valjda zato što se boje da to ne padne
u neke ruke u kojima ne bi trebalo da bude.
Da li si, kada si kupovao računar ili neke komponente, ostavio vizit
kartu ili adresu na neki drugi način?
komentari.504dejanr,
-> #501, kriss>> Kad već spomenu, gde može da se nabavi dr.dobbs kod nas? Tj., da li ga
>> je neko video, da ne obilazim za džabe?
Stoji par primeraka u izlogu Beogradskog izloga (preko puta "Konja").
komentari.505wizard,
-> #500, ikordic> => jedan časopis pored ova dva, a da ne govorimo van njega...). Ja ne
> => kupujem ni jedan ni drugi časopis tako da još uvek ne znam kakav su
> => posao uradili u prvom pokušaju, ali čitajući imena i poznajući (lično
>
> E, stvarno... pa šta se onda javljaš? Pričaš o stvarima koje su ti drugi
> pričali i još imaš neke sudove na tu temu?!? Na stranu stavovi, ali ideja
> je više no neozbiljna...
Da malo manje voliš da zavodiš red možda bi pažljivije čitao.
žinjenica da ne kupujem te časopise znači samo da ih neću videti,
prelistati i pročitati dan-dva nakon izlaženja, a ne da ih neću i
nisam video uopšte.
Nije valjda da imaš tako loše mišljenje o meni da misliš da bih onako
opširno pisao i iznosio svoje mišljenje i "još imao neke sudove" o
nečemu što nisam video već "su mi drugi pričali"? Elementarno
poštovanje sagovornika bi uključivalo i pretpostavku njegove
kompetentnosti da govori o onome o čemu govori, bar dok se ne pokaže
suprotno. A ako se sa nečim u mojoj poruci ne slažeš, izvoli i iznesi
svoje mišljenje.
Usput razmisli šta je "šum" - razgovor o časopisu u konferenciji koja
se njime bavi ili polemisanje o "pravu na repliku" u njoj.
komentari.506cnenad,
-> #503, dejanr=> Da li si, kada si kupovao računar ili neke komponente, ostavio vizit
=> kartu ili adresu na neki drugi način?
Ostavio sam adresu.
Konkretan primer o kojem svima pričam je Mikro Knjiga.
Ta firma zaista pravi odlične marketniške poteze, barem po meni.
Pre dve godine sam se interesovao za neku knjigu. Sekretarica pita, da li bih
mogao da im ostavim adresu i telefon. Kako da ne, i od tad redovno dobijam
svaki njihov dopis, crno beli katalog, listić, i sad skoro zadnji katalog
u boji za leto. Dakle dve godine unazad iako nisam ništa kupio kod njih meni,
i ne samo meni, od njih stižu katalozi. Najzad, shodno mogućnostima u januaru
sam uzeo knjigu kod njih.
Pored ovoga ti katalozi imaju za mene i neku informativnu vrednost i sve ih
čuvam.
Ali, zašto bi neka firma nipodoštavala svoj renome i slala jednom bednom
kupcu jednog jedinog računara neki dopis ? Lakše im je da nađu pacijente
kojima će uraditi mrežu, prodati odjednom 10-20 računara i prateći pribor
i priča je završena.
komentari.507bceklic,
-> #498, gerber> Kreativnost je veoma subjektivan pojam:
> Umetnost radi umetnosti ? Umiranje u lepoti ?
Nemam nista protiv upornog insistiranja na funkcionalnosti
buducih programskih jezika. Pa bas zbog toga racunari i postoje.
Sto brze i lakse doci do resenja za neki problem je ono sto
interesuje 98% racunarske populacije.
O ovim stvarima ne vredi raspravljati.
Subjektivna stvar pojedinca...
komentari.508nlazic,
-> #498, gerber:> ......................................... Koliko ja cenim, računari
:> su tu da bi olakšali određene poslove, a ne poligon za merenje
:> brzine diska iliti video kartice. ........................
Baš o tome se i radi. Programerski novogovor koji propagiraju
kompajleri za Windows-e proizvodi aplikacije koje su najzahtevnije u
pogledu hardvera. Pored toga one imaju i gomilu nepotrebnog koda, a i
onaj koji je potreban je slabo ili uopšte nije optimizovan: setite se
da je i sam IBM tokom propagande Warp-a izjavio de je pukim
prečišćavanjem Windows-ovog koda značajno poboljšao njegove
karakteristike. Naravno, ima tu i reklame (čitaj laži), ali gde ima
dima ima i vatre...
Što se korisnika tiče, mnogi od njih se oduševljavaju kako Word (na
primer) lepo radi na nekom Pentium-u, kako lepo radi sa matematičkim
formulama, tabelama i šta ti ja znam, a da nikada u životi neće ni
jednu od tih mogućnosti iskoristiti. Onda on donese kući Word (prvo
pukne pare, naravno) i razočara se kako to ne radi na njegovoj 386-ici
sa 4Mb i prvo što će da uradi je da kupi novi računar. Onda vidi novu
verziju Word-a, pa 'ajde Jovo nanovo... Ozbiljni kupci softvera,
međutim tačno znaju šta hoće i čime raspolažu, i njima ne možete mazati
oči sličicama koje ste napravili u Visual Basic-u.
Da ne bude zabune: nemam ja ništa protiv novog načina pisanja
programa, "a la" VB. Kao što je već u ovoj, a i drugim, konferencijama
rečeno itekako je bitno da se neki program napiše brzo i da efektno
izgleda. Ali sve dok se ne pojavi nekakav alat koji će mi pored ovoga
obezbediti i sto-procentnu kontrolu nad algoritmima funkcija koje pišem
i posebno nad resursima kojima raspolažem, nastaviću da radim sa
"običnim" alatima, bilo pod DOS-om ili Windows-ima.
Ovo je ipak komercijalna konferencija PCPRESS-a, pa pozivam sve
zainteresovane da se uključe u raspravu (u kojoj SIGURNO niko neće
promeniti mišljenje :-)) u konf. pc.prog.razno. Kada je PC u pitanju,
nemojte ga toliko napadati što nema programerskih tekstova. Ljudi su
odabrali publiku kojoj se obraćaju i za sada im fino ide. Druga je
stvar što ta publika nisu programeri. Za neke velike komentare o
tačnosti vremena izlaska iz štampe, kvalitetu tekstova i skoro svega
ostalog, mislim da je još rano. Ispalo je kako je ispalo, meni se
dopada i mogu samo da im poželim sve najbolje. Do sada smo kukali kako
je računarskih časopisa premalo na YU tržištu, a sada kada se pojavio
još jedan pored "Računara" odmah se diže buka. Ako PC krene putem kojim
su krenuli "Računari" na početku (naravno uz neophodno prilagođavanje
vremenu), u šta ne sumanjam s obzirom da ih vode isti ljudi koji su
izneli "Računare", biće to jedan zaista dobar računarski (ne kažem
programerski) časopis. Ja se i dalje nadam da će se pojaviti i jedan
programerski časopis. Sve najbolje i srećan vam Dan mladosti :).
Pozdrav,
:) Nebojša :)
komentari.509kriss,
-> #499, mmitrovic˙˙ To baš i nije tačno, problem nije u ljudima već u temama. Ja
˙˙ mogu da napišem tekst o programiranju u PModu, međutim koliko
˙˙ god ga ja "polako" budem napisao, vrlo će malo ljudi shvatiti
˙˙ o čemu se tu zapravo radi i čemu sve to?
Samo ti piši i nikad ne procenjuj unapred koliko će to biti shvaćeno
ili prihvaćeno. Kome treba, i koga zanima, dobro će ga razumeti.
Uostalom, tvom tekstu sigurno nije cilj da ljudima usadi želju i
ljubav za programiranjem. ;)