komentari.510evlad,
-> #492, bceklic>> Za mene licno ce programiranje zauvek ostati jedan od
>> najkreativnijih poslova i trudim se koliko je to moguce u ovo
>> vreme da ne potpadnem pod 'sluzbu' sve visim i visim programskim
Mislim da će se programari podeliti u dva tabora:
- široki krug koji rade sa interpreterom (baze podataka, tabele i sl)
- uži krug sistemskih programera (operativni systemi i industrijska
elektronika)
komentari.511dejanr,
-> #510, evlad>> Mislim da će se programari podeliti u dva tabora:
>> - široki krug koji rade sa interpreterom (baze podataka, tabele i sl)
>> - uži krug sistemskih programera (operativni systemi i industrijska
>> elektronika)
Podatak sa početka 94 bio je da oko 70% programera u svetu rade programe
za internu upotrebu u okviru korporacija, a oko 30% za tržište. Mislim
da se taj odnos dalje povećava, tj. da sve manje ljudi radi za šire
tržište.
komentari.512vstan,
Pre neki dan pregledah "Nove" Racunare.
Rezultat: Racunari : PC = 2 : 0
Odavno ne videh tako interesantan broj.
komentari.513gerber,
-> #507, bceklicYR>*> O ovim stvarima ne vredi raspravljati.
YR>*> Subjektivna stvar pojedinca...
Nemajući ništa da primetim u pogledu ostalog dela teksta,
ne mogu se uzdržati a da ne upitam: da li ti je ovo makro :))
komentari.514gerber,
-> #508, nlazicYR>*> Što se korisnika tiče, mnogi od njih se oduševljavaju kako Word (na
YR>*> primer) lepo radi na nekom Pentium-u, kako lepo radi sa matematičkim
YR>*> formulama, tabelama i šta ti ja znam, a da nikada u životi neće ni
YR>*> jednu od tih mogućnosti iskoristiti. Onda on donese kući Word (prvo
Iskreno rečeno, za svakodnevne poslove koristim MultiMate 4.0 ('89)
i ne verujem da mu po brzini i efikasnosti Word4W može prići blizu
ni na Pentim 200 mašini ;)
komentari.515ndragan,
-> #385, vlad/ Mat stampa na glatkom papiru ocigledno nije jednostavna stvar,
Mislio sam na mat papir. Džaba ga sve i da uspeju da naprave mat otisak,
ako se papir sija ko sijaset ("haj sjaj" što bi reko moj ortak).
A nije da na može, viđao sam vrlo lepo _mat_ odštampane stvari, nego mi
se čini da je u pitanju ili lakša tehnika, ili moda koju forsiraju Ameri
- vole ljudi da im šljašti. Sećam se neke priče o majstorima graverima
oružja iz Kragujevca - navodno su za Amere napravili neku super puščicu,
da ti bude žao da pucaš iz nje koliko je lepa, i onda mušterije traže da
im još prelakiraju kundak. Bilo im gadno, al' su prelakirali.
komentari.516ndragan,
-> #451, vlad/ su samo necijoj zeni zanimljivi (moja ne spada u tu kategoriju,
Tvoja žena ne spada u nečije žene, ili nisam dobro shvatio :)
komentari.517ndragan,
-> #483, mmitrovic/ dana nešto će se pokvariti, i niko neće znati kako da popravi.
Znaće, znaće, al' neće imati ko da plati koliko će to da košta. Biće
jeftinije da se kupi novo, a s tim BiDži i računa.
komentari.518ndragan,
-> #472, dejanr/ imamo taj natpis (stručno se zove "rikna", šta god to značilo :) ali
Koliko se ja razumem u domaći majstorski švapski, to bi trebalo da su
leđa (sad htedoh da napišem légya, a to nije čak ni mađarski :), od
"Rück", koji nam je inače poznat iz rikverca (rückwerts, tj backwards,
ako su engleski i nemački neka braća od tetke). Slična domaća budževina
je, u pozorištu poznati, "rikvand" (rückwand), tj stražnji zid
pozornice.
komentari.519mpaunovic,
-> #512, vstan> Rezultat: Racunari : PC = 2 : 0
Ja se sa ovim apsolutno ne bih
slozio i mislim da je upravo obrnuto, ali evo da
ne govorim pausalno nego da probam malo da obrazlozim
sta mi se svidja a sta ne u PC casopisu, pre svega
gledajuci drugi broj.
Prvo, jako mi se svidja aktuelnost,
znaci sto je predstavljen windows 95 poslednja beta i
p6, sve to isti mesec skoro kada i u svetu. Posebno
sam rado procitao tekst o Windows 95, koji je veoma
strucno ali i popularno napisan, i nadam se da ce
isti autor i dalje da pise.
Prikaz autocada sam takodje procitao,
ali mi se recimo vise svideo onaj u Racunarima. Onaj
tekst o programu za unos matematike u word me je jako
zainteresovao i odmah sam nassao taj program, koji je
sjajan i hvala sto su mi skrenuli paznju na njega. Male
tajne excela su mozda malo previse pocetnice, ali sam
procitao.
Sto se hardverskog dela tice mega test
vga karti je dobar ali bi bilo dobro da je jos vise mega
odnosno da je testirano jos vise kartica, a slicno i za
konfiguracije. Frizirani procesor i narocito prethodni
nastavak iz prvog broja su mislim jedno od najvrednijih
istrazivanja na polju testiranja hardvera koje je
prezetnovano u nasim casopisima u zadnje vreme.
U programerskom bloku je Batocanin
uradio odlicnu stvar sa bibliotekom, a takodje je
zanimljiv i onaj tekst o tastaturi, dok tekst o
vizual bejziku nekako nema dovoljno programerskih stvari
u sebi, opsti je previse. Isto mi nije jasno onaj tekst
o cd-rom programiranju zasto se racuna pod programerski,
tu je izlagano vise nesto opste o cdrom-ovima.
Za vedru stranu sve cestitke, slatko sam
se nasmejao,a sto se tice umetka,moram priznati da
jos nisam stigao da ga citam, tako da nemam misljenje.
komentari.520msavkovic,
-> #519, mpaunovic### Prvo, jako mi se svidja aktuelnost,
### znaci sto je predstavljen windows 95 poslednja beta i
U PC-u je WIN95b predstavljen ok, dok su u racunarima
"nagadjali" kakav bi taj sistem trebao da bude ( naravno bez ijedne
slike )
Logicno je da ce WIN95 najverovatnije liciti na ß verziju, pa
ne vidim zasto se o njemu nije vise pisalo u racunarima.
### Za vedru stranu sve cestitke, slatko sam
### se nasmejao,a sto se tice umetka,moram priznati da
### jos nisam stigao da ga citam, tako da nemam misljenje.
Ja sam ga itekako citao trazeci odgovarajuci modem, tj
adrese su jedina pametna stvar u njemu, i mogli bi cesce da ih objavljuju
Ali vecina firmi je promenila telefone, adrese, pa cak i imena,
tako da sam se posteno namucio...
Sve u svemu PC-Racunari 2:0
komentari.521evlad,
-> #511, dejanr>> Podatak sa početka 94 bio je da oko 70% programera u svetu rade programe
>> za internu upotrebu u okviru korporacija, a oko 30% za tržište. Mislim
>> da se taj odnos dalje povećava, tj. da sve manje ljudi radi za šire
>> tržište.
Mislim da je u YU kontra procenat :((
komentari.522aleka,
Hi!
Prvo,mislio sam da kada se nesto poruci pouzecem da se placa kada
se dobije :( Znaci da sam mislio da cu placati casopis svakog
meseca po pouzecu,ali nema veze,nego:
Mogu li priznanicu da posaljem faksom,na koji broj,u koje vreme?
Molio bih sto hitniji odgovor zato da bih stigao da vas uverim:)
o uplati pre prvog(da dobijem i ja Treci broj)
Pozdrav,
Mindza.
komentari.523dejanr,
-> #522, aleka>> Mogu li priznanicu da posaljem faksom,na koji broj,u koje vreme?
Broj je 451-263 (na njemu je noću i van radnog vremena faks) i
436-855 (tokom radnog vremena se i na njega može poslati faks).
komentari.524vcalic,
-> #520, msavkovic>> U PC-u je WIN95b predstavljen ok, dok su u racunarima
>> "nagadjali" kakav bi taj sistem trebao da bude ( naravno bez ijedne
>> slike )
>> Logicno je da ce WIN95 najverovatnije liciti na ß verziju, pa
>> ne vidim zasto se o njemu nije vise pisalo u racunarima.
Win95 ide u sledećem broju. Inače, pošto sam ja bio taj koji je
"nagađao" kakav će biti Win95 moram da primetim da bi bilo malo bez veze
pisati o beta verziji Win95 u tekstu o NT-u koji je finalizovan proizvod pa
još stavljati i slike.
Vlada
komentari.525bobland,
Sve češće se može čuti, koji je od časopisa bolji: PC, ili Računari?
Međutim, ja ova dva časopisa ne posmatram kao direktnu konkurenciju.
Stvar je u tome što je PC kao stari Računari, dok ovi drugi
popunjavaju prazninu između Sveta kompjutera i PC-a, što je svakako
dobro. Ipak smo mi suviše siromašni da možemo imati dva časopisa koja
se obraćaju apsolutno istom čitalačkom telu. Tako je PC veoma
kvalitetan i ozbiljan sa ponekim humorističkim ispadom (zadnja
strana), dok su tekstovi u novim Računarima zabavniji i imaju u sebi
solidnu dozu humora koja se sagledava i u samom sadržaju. Baš zbog
toga su R zabavniji za čitanje, ali manje informativni.
Upravo zbog te razlike ih ne smatram pravom konkurencijom
(uostalom, baš zbog toga neko će čitati oba časopisa), pa ne osećam ni
grižu savesti zbog saradnje i sa PC-jem i sa R ;). Jednostavno, prvo
vidim šta bi gde više odgovaralo i prema časopisu prilagođavam stil. A
čini mi se da nisam jedini koji tako radi.
komentari.526bceklic,
-> #513, gerber> Nemajuci nista da primetim u pogledu ostalog dela teksta,
> ne mogu se uzdrzati a da ne upitam: da li ti je ovo makro :))
Naravno ;)
U trenucima kada osetim da nema potrebe pokretati raspravu i hronicnom
nedostatku vremena koje je bolje upotrebiti na bolji nacin ovaj makro
resava problem (svi srecni i zadovoljni ;)
komentari.527dejanr,
-> #521, evlad>> > Podatak sa početka 94 bio je da oko 70% programera u svetu rade programe
>> > za internu upotrebu u okviru korporacija, a oko 30% za tržište. Mislim
>> > da se taj odnos dalje povećava, tj. da sve manje ljudi radi za šire
>> > tržište.
>>
>> Mislim da je u YU kontra procenat :((
? Ne znam da li smo se dobro razumeli, ja mislim da je kod nas procenat
još veći, tj. da recimo 95% programera ovde piše programe za internu
upotrebu, dakle po narudžbini (eventualno uz neke modifikacije posle
prodaju na još nekom mestu), a da je jako malo onih koji pišu za šire
tržište. Kod nas je jako malo programa na širem tržištu, verovatno zbog
piratstva...
komentari.528crnjini,
Subj: PC ili Računari
Što se mene tiče, Računari : PC = 1 : 1. Ne može se dva broja PC-a sa
starim i oprobanim autorima, kao i dobrim sponzorima i podrškom koja im je i
omogućila da naprave dosta solidnogHardware i Software testa, sa Računarima
koji su ipak u stanju snalaženja. Kada se Računari kako-tako snađu, biće ovde
ogorčena konkurencija...
Inače, još nisam stigao da kupim ovaj najnoviji broj R-a, ali ću ga sigurno
kupiti ove nedelje, kakav je da je. Inače nastaviću da kupujem oba časopisa.
A. Crnjin
komentari.529dveselinovic,
-> #520, msavkovic To je večni poblem sa adresama - na primer, VM Team se preselio u
intervalu davanja teksta na slaganje i izlaska lista. Ja tu ne mogu
bilo šta kada jednom dam tekst.
Neretko se firme razude, pa se prošire na više lokacija (primer:
Adacom); onda ne znam koju adresu da dam, a da dam obe, to je tek
sluđivanje ljudi i brate, uzima prostora.
Što se umetka tiče, on je očigledno bio namenjen početnicima, a ne
iskusnijim korisnicima. Za ove druge bi sve to izgledalo daleko
drugačije od početka do kraja. A ni na njih ne zaboravljamo, radi se
jedan umetak i za njih. Kada će izaći ne znam jer sam tek počeo da
radim na njemu, ali jedno sigurno znam - uopšte se neće upuštati u
same izvore opreme, okrenuću se 100% samoj opremi, problemima sa
povezivanjem, načinima testiranja koje svaki korisnik može sam da
obavi, projektovanju mašine, itd. Tu će biti direktnih poziva na
konkretne modele, a ne uopštenih postavki.
Uzgred, to se poodavno spremam da uradim, pa sam sada baš zalegao
za taj projekat. Uz milost Božiju i Glavnog & Odgovornog urednika,
biće objavljen, mada ne verujem da će stići pre septembra, kako zbog
obima posla, tako i zbog razbijanja po temama, da ne ide ista tema
svaki drugi ili treći put.
Pozdrav,
DVV
P.S. Eto nečega gde bi sugestije dobro došle.
komentari.530vlador,
-> #519, mpaunovic> sam rado procitao tekst o Windows 95, koji je veoma
> strucno ali i popularno napisan,
ali ništa novo u njemu nije rečeno.
komentari.531vlador,
-> #525, bobland> toga su R zabavniji za čitanje, ali manje informativni.
Opet ću ja... :) Ja sam mnogo više informacija dobio iz Računara. PC
tekstovi su mi nekako prazni (anemični;). Gomila teksta a malo dobrog. U
PC #2 ne znam da li postoje 1-2 teksta koja se mogu čuvati i ponovo
čitati posle godinu-dve. Mislim(o) da je ovo jako bitno.
komentari.532wizard,
-> #527, dejanr> Kod nas je jako malo programa na širem tržištu, verovatno zbog
> piratstva...
Mislim da je bitniji razlog činjenica da to "šire tržište" i nije
toliko široko.
komentari.533cnenad,
-> #519, mpaunovic=> se nasmejao,a sto se tice umetka,moram priznati da
=> jos nisam stigao da ga citam, tako da nemam misljenje.
Da je PC Press prodavao samo umetak kao PC #2 takođe bi postigao pun
pogodak ;)
komentari.534cnenad,
-> #520, msavkovic=> U PC-u je WIN95b predstavljen ok, dok su u racunarima
=> "nagadjali" kakav bi taj sistem trebao da bude ( naravno bez ijedne
R97, str.22...
januar, 1994 ;)
komentari.535dejanr,
-> #534, cnenad>> R97, str.22... januar, 1994 ;)
Ipak je Windows 95 u međuvremenu prilično napredovao, tako da mislim
da je itekako bilo i ima o čemu da se piše. Uostalom, za sve svetske
računarske novine sada je Windows 95 jedna od udarnih tema, pošto je
poslednja beta verzija koju smo prikazali, po svim raspoloživim informacijama,
gotovo identična budućoj produkcionoj.
komentari.536vlad,
-> #515, ndragan> A nije da na može, viđao sam vrlo lepo _mat_ odštampane stvari, nego
> mi se čini da je u pitanju ili lakša tehnika, ili moda koju
Ne da moze, nego boli glava. Kad vidim jedan Toronto Computes! na
120 strana u duplo vecem formatu od PC-a, sa sve kolorima,
sarenim reklamama, grafikonima..., a na najobicnijem sivom
novinskom papiru, muka me uhvati od ovih sljastecih strana od
kojih bole i oci i dzep B(((.
komentari.537evlad,
-> #527, dejanr>> ? Ne znam da li smo se dobro razumeli, ja mislim da je kod nas procenat
>> još veći, tj. da recimo 95% programera ovde piše programe za internu
Izgleda :(
Ja sam mislio na programere industrijske elektronike i PC programere
( ok, mac, unix ... i ostalo ) ...
I moj stylus u sebi ima program, novi kaset-dekovi takođe ...
Imaš sijaset kontrolera koji se isključivo programiraju u ASM ili u C-u
ako je razvijen C kompajler za tu generaciju kontrolera. Zatim CNC mašine
S5 programski jezik i slično ...
Valjda smo rešili dilemu:
>>>> Mislim da će se programari podeliti u dva tabora:
>>>> - široki krug koji rade sa interpreterom (baze podataka, tabele i sl)
>>>> - uži krug sistemskih programera (operativni systemi i industrijska
>>>> elektronika)
komentari.538maksa,
-> #537, evlad>>>>>> Mislim da će se programari podeliti u dva tabora:
>>>>>> - široki krug koji rade sa interpreterom (baze podataka,
>>>>>> tabele i sl) - uži krug sistemskih programera (operativni
>>>>>> systemi i industrijska elektronika)
Našlo bi se tu mesta za još neku kategoriju.
komentari.539dr.grba,
-> #520, msavkovic>> Sve u svemu PC-Racunari 2:0
Nije tačno. Rezultat je PC:Računari 2:2.
Rivalitet tipa "2:0" je potpuno pogrešno viđenje rada ovih časopisa.
komentari.540dr.grba,
-> #537, evlad>> Valjda smo rešili dilemu:
>>
>>>>>> Mislim da će se programari podeliti u dva tabora:
Dobro, što se tiče kategorija koje si pomenuo, ali ima toga još...
Toliko pričaš o toj industrijskoj elektronici kao da se trećina
populacije time bavi. (:
komentari.541evlad,
-> #540, dr.grba>> Dobro, što se tiče kategorija koje si pomenuo, ali ima toga još...
>> Toliko pričaš o toj industrijskoj elektronici kao da se trećina
>> populacije time bavi. (:
Pogledaj oko sebe. Sve je na dugme. Automobil (ne fića naravno), TV, Video
da li treba dalje ?
komentari.542evlad,
-> #538, maksa>> Našlo bi se tu mesta za još neku kategoriju.
Naravno.
komentari.543zormi,
-> #530, vlador>> sam rado procitao teksto o Windows 95, koji je veoma
>> strucno ali i popularno napisan,
>
> ali ništa novo u njemu nije rečeno.
Tebi svaka čast, ali meni je puno toga bilo novo i
interesantno (naravno kad se uzme u obzir da ceo svet
već godinu dana nagadja do najsitnijih detalja kako
će to da izgleda).
E sad, da je ubačeno par konstatacija "s neba pa u
rebra" bez uvoda i objašnjenja prosečnom čitaocu pa
da mozga danima šta je to trebalo da znači... možda
bi onda izgledalo kako tu ima nešto "jako novo i
jako dobro što tek treba provaliti".
komentari.544oper,
-> #540, dr.grba>> Dobro, što se tiče kategorija koje si pomenuo, ali ima toga
>> još... Toliko pričaš o toj industrijskoj elektronici kao da se
>> trećina populacije time bavi. (:
Pa kod nas verovatno ne, ali sam od prijatelja iz Italije
čuo prilično zanimljiv podatak. Tamo kao programer najveće
šanse imaš ako radiš 'embedded systems' ili verovali ili ne
COBOL uz koji imaš gomilu iskustva na nekim dinosaurusima od
računara i OSovima poput džikosa :)
Pz Pera...
komentari.545cipelic,
Hmm,evo čekao sam mesec dana pa reko' da konačno napišem i ja nešto.
Naime poslao sam poruku na username pc.press da mi pošalju prvi broj časopisa
negde 31.04.95.(odprilike).
Međutim sve do sada časopis nije stigao.
Prvo sam mislio da je gužva oko sajma doprinela da mi se ne pošalje moj
broj,pa onda štampanje drugog broja,a na kraju sam već pomislio da sam pogrešio
username,međutim video sam da je poruka pročitana.
E,a sada bih voleo da mi taj broj ipak ne pošaljete,pošto sam jezivo bez para.
Ali bih ipak voleo da dobijem objašnjenje zašto mi broj nije poslat.
Zdravko
komentari.546dr.grba,
-> #544, oper>> šanse imaš ako radiš 'embedded systems' ili verovali ili ne
>> COBOL uz koji imaš gomilu iskustva na nekim dinosaurusima od
>> računara i OSovima poput džikosa :)
Nikad više! Pu tamo i pu tamo i pu tamo! Bež' đavole! Iju!
komentari.547oper,
-> #546, dr.grba>>>> šanse imaš ako radiš 'embedded systems' ili verovali ili ne
>>>> COBOL uz koji imaš gomilu iskustva na nekim dinosaurusima od
>>>> računara i OSovima poput džikosa :)
>>
>> Nikad više! Pu tamo i pu tamo i pu tamo! Bež' đavole! Iju!
A ti ne voliš makarone :)
Bez šale - kaže mi čovek da su svi otišli da pišu programe za
Win (kao - to je probitačnije) a onda se ispostavilo da niko nije
ostao da održava gomilu programa u COBOLu :)
Pz Pera...
komentari.548dr.grba,
-> #547, oper>> Bez šale - kaže mi čovek da su svi otišli da pišu programe za
>> Win (kao - to je probitačnije) a onda se ispostavilo da niko nije
>> ostao da održava gomilu programa u COBOLu :)
Talijani GCOS mašine amortizuju za pet godina...
komentari.549dejanr,
-> #545, cipelic>> Naime poslao sam poruku na username pc.press da mi pošalju prvi broj
>> časopisa negde 31.04.95.(odprilike).
Prema našoj evidenciji, primerak je poslat i niti se vratio niti je plaćen,
dakle kao da se negde izgubio u pošti. Dešava se povremeno, mada smo imali
dosta malo takvih slučajeva. čao mi je što si bio jedan od njih :(
komentari.550mjova,
-> #539, dr.grba>>> Sve u svemu PC-Racunari 2:0
> Nije tačno. Rezultat je PC:Računari 2:2.
ipak bih rekao: uživajmo u konkurenciji ;), ako ništa drugo, imamo
lepih 100-150 strana strana tekstova mesečno!
komentari.551crnjini,
-> #550, mjova//ipak bih rekao, uživajmo u konkurenciji ;) ako ništa drugo, imamo
//lepih 100-150 strana tekstov mesečno!
:)
komentari.552cubra,
-> #548, dr.grba.oOo. Talijani GCOS mašine amortizuju za pet godina...
Pa ima bogatih talijana, a ima i siromašnih :)
komentari.553dr.grba,
-> #552, cubra>> .oOo. Talijani GCOS mašine amortizuju za pet godina...
>>
>> Pa ima bogatih talijana, a ima i siromašnih :)
Siromašan me ne bi zaposlio... (:
komentari.554crnjini,
Evo upravo kupih najnoviji (#3) broj PC-a.
Sve u svemu, lepo... Ima tu lepih i zanimljivih stvari, pogotovu onaj Delphi
1.00. To me zanima! Mada su me najviše zanimali oni prikazi CD ROM biblioteka,
šteta što ih u ovom broju nije bilo.
BTW, šta bi sa onom nagradnom igrom (Poklanjamo 14400 bps modem) ? Ako može da
se zna ko je dobio dotični, ili, kada je izvlačenje.
Mada moja konstatacija stoji na mestu... Ipak, PC:Računari=1:1.
A. CR.
komentari.555raka,
Je l' to neka nova rec "glede" ?
gerber, fancy i vlad je vrlo eksploatisu, a ja je prvi put vidim.
Je l' to novi modni krik ili neka strana rec ???
Sto je najgore ostali ljudi je, izgleda, ili ignorisu ili jednostavno znaju sta
znaci. Zamolio bih da me prosvetlite:
Objasnite mi sta znaci i koje je njeno poreklo (Vuk, Maja Marijana, Bil
Gejts...) !!!
MOLIM VAS !!!
komentari.556balsa,
-> #555, raka>Je l' to neka nova rec "glede" ?
>Je l' to novi modni krik ili neka strana rec ???
>Objasnite mi sta znaci i koje je njeno poreklo (Vuk, Maja Marijana, Bil
>Gejts...) !!!
Jesi probao da se glede ove reči informišeš npr. u "Rečniku" Matice srpske?
komentari.557peacock,
Gde se nalaze listinzi koji ilustruju tekstove?
komentari.558jmilovic,
U ovom broju ste objavili izvanredan tekst KOMUNIKACIONI KOSMAR
autora Voje Antonica. Ne secam se da sam ikad do sada procitao slican
clanak u nekom nasem racunarskom casopisu.
Ovakvih tekstova bi trebalo bude vise, jer racunari se koriste
i za automatizaciju proizvodnje, a ne samo za DTP, animacije i
projektovanje.
Takodje bi trebalo da posvetite paznju i programskim jezicima
u kojima je napisano najvise poslovnog software-a.
Poznata je cinjenica da je u COBOL-u napisano izmedju 60-70 %
poslovnog software-a.
Savremeni COBOL kompajleri koje proizvode firme kao sto je
MICRO-FOCUS dostigli su izuzetan nivo razvoja, a o tome u nasim
racunarskim casopisima niko nikada nije pisao.
komentari.559dr.grba,
-> #558, jmilovic>> Savremeni COBOL kompajleri koje proizvode firme kao sto je
>> MICRO-FOCUS dostigli su izuzetan nivo razvoja, a o tome u nasim
>> racunarskim casopisima niko nikada nije pisao.
Piši ti ako misliš da treba, sumnjam da se redakciji ne bi svideo takav
tekst.
====================
IDENTIFICATION DIVISION. ---> Nikad više, hvala lepo.
komentari.560gerber,
-> #555, rakaYR>*> Je l' to neka nova rec "glede" ?
YR>*> gerber, fancy i vlad je vrlo eksploatisu, a ja je prvi put vidim.
Glede ili u pogledu ili vezano za ili ..., je pre svega stvar
ličnog izbora - ko što reče Buffon: "Stil, to je čovek sam" :)
Ali, kakve to veze ima sa PCPRESS komentarima ? Pa niko od
prozvanih ne napisa ništa tamo. Ajde recimo da si hteo da
komentarišeš da je "gopher" stvarno krtica (ali hrčak dovlači
stvari), a da je izraz nastao od "go for this, go for that",
i da je to popularni izraz za "potrčka" :)
komentari.561mjova,
-> #557, peacock> Gde se nalaze listinzi koji ilustruju tekstove?
PCPRESS:prilozi
komentari.562dejanr,
-> #554, crnjini>> Mada su me najviše zanimali oni prikazi CD ROM biblioteka,
>> šteta što ih u ovom broju nije bilo.
U ovom broju smo imali prikaz CD-ROM atlasa koje je pisao ZorMi.
Ako si mislio na tekstove "Šta kažu o nama", napisan je i treći deo,
ali na žalost nije bilo mesta za njega, tako da će verovatno biti
objavljen u sledećem broju.
>> BTW, šta bi sa onom nagradnom igrom (Poklanjamo 14400 bps modem) ?
>> Ako može da se zna ko je dobio dotični, ili, kada je izvlačenje.
Pisalo je na samom kuponu, ali verovatno nisi pročitao. Dakle, izvlačenje
je u prostorijama Redakcije, Krušedolska 5-7, i to 10. juna u 12 časova.
Ili jednostavnije rečeno, sutra u podne. Svi zainteresovani su dobro došli,
a oni koji žele mogu da iskoriste priliku da kupe treći broj časopisa "PC"
po povlašćenoj ceni od 10 dinara.
Imena nagrađenih biće objavljena i na Sezamu, verovatno u subotu uveče.
komentari.563dejanr,
-> #555, raka>> Je l' to neka nova rec "glede" ?
>> gerber, fancy i vlad je vrlo eksploatisu, a ja je prvi put vidim.
>> Je l' to novi modni krik ili neka strana rec ???
Reč koju Hrvati trenutno intenzivno koriste, a čija je u stvari, to će
morati neki lingvista da kaže. Znači, ako je ja dobro shvatam :), "što
se tiče".
komentari.564dejanr,
-> #557, peacock>> Gde se nalaze listinzi koji ilustruju tekstove?
Nalaze se u ovoj konferenciji, tema prilozi. Trebalo bi da su svi
listinzi stavljeni tamo otprilike na dan izlaska časopisa - ako nešto
slučajno nedostaje, javi da pronađemo.
komentari.565kanki,
Re: PC #3
Na kioscima (bukvalno svakom) u mome gradu ( Tivat ) jutros osvanuo
časopis PC #2...
komentari.566kriss,
-> #559, dr.grba˙˙ Piši ti ako misliš da treba, sumnjam da se redakciji ne bi
˙˙ svideo takav tekst.
Hm, ovo je tvoje mišljenje. Zašto samo o C-u/C++-u/Paskalu/VBasic-u?
Ne bi to bio veliki tekst, ali što da se ne pojavi kratak prikaz?
komentari.567mkaralic,
komentari.568cnenad,
-> #565, kanki=> Na kioscima (bukvalno svakom) u mome gradu ( Tivat ) jutros osvanuo
=> časopis PC #2...
Kad smo već kod kioska juče obiđoh kraj između Merkatora i McD. kod Fontane i
ni u jednoj Duvanovoj niti Štampinoj trafici nema PC-ja.
Kad pitam prodavce 'Imate li PC ?' izgledalo je kao da ih pitam da li oni
lično imaju PC računar :(
E sad, čini mi se da sam u nekoj od ranijih poruka video da će se PC
distribuirati i preko Duvanove prodajne mreže pa mi ovo nije najjasnije.
komentari.569saricl,
-> #540, dr.grba!!! Toliko pričaš o toj industrijskoj elektronici kao da se trećina
!!! populacije time bavi. (:
Pa ima nas koji se i time bavimo. Trećina je pomalo
siromašna procena.
komentari.570zeljkoj,
-> #559, dr.grba> IDENTIFICATION DIVISION. ---> Nikad više, hvala lepo.
A što? Zar nije lepše kad pišeš IF A IS LESS THAN 5 nego if a < 5 ? :))
Bolje je da programski jezik što više liči na engleski (ili bilo koji drugi
prirodni) jezik.
komentari.571mkaralic,
komentari.572jmilovic,
-> #559, dr.grba> ====================
> IDENTIFICATION DIVISION. ---> Nikad vise, hvala lepo.
Ako ste nekada profesionalno koristili COBOL, a zatim presli na neki
novi programski jezik kao sto je C++ za mene bi bilo veoma zanimljivo
da objasnite prednosti rada u novom jeziku.
Interesuju me prednosti u razvoju poslovnog software gde ubrajam razna
knjigovodstva ( finansijsko, robno, materijalno ) obracun plata itd..
itd...
komentari.573oper,
-> #558, jmilovic>> U ovom broju ste objavili izvanredan tekst KOMUNIKACIONI
>> KOSMAR autora Voje Antonica. Ne secam se da sam ikad do sada
>> procitao slican clanak u nekom nasem racunarskom casopisu.
Takođe sve pohvale za tekst 'Komunikacioni košmar'.
Izuzetno. Očekujem da se izuzetak pretvori u praksu :)
Pz Pera...
komentari.574oper,
-> #569, saricl>>!!! Toliko pričaš o toj industrijskoj elektronici kao da se
>>!!! trećina populacije time bavi. (:
>>
>> Pa ima nas koji se i time bavimo. Trećina je pomalo
>> siromašna procena.
Vidi se po aktivnosti u ORKA.electron ;)
Pz Pera...
komentari.575dr.grba,
-> #572, jmilovic>> Interesuju me prednosti u razvoju poslovnog software gde ubrajam razna
>> knjigovodstva ( finansijsko, robno, materijalno ) obracun plata itd..
Za pisanje poslovnih aplikacija ne koristim C++, nego komandom DEBUG
direktno upisujem haksadekadni kod u memoriju računara, pa onda to
koristim. Samo je malo nezgodno ako nestane struje...
<:
====================
ENVIRONMENT DIVISION.
SOURCE-COMPUTER. LEVEL-6.
komentari.576gerber,
-> #563, dejanrYR>*> Reč koju Hrvati trenutno intenzivno koriste, a čija je u stvari, to će
Koriste je pre svega ljudi. Koji su, jelte, kao takvi,
raznih pripadnosti i nacionalnosti :) Ako su počeli da je
intenzivnije koriste u Hrvatskoj, pa tim bolje za njih.
Kaj ne ? ;)
komentari.577iznogud,
-> #570, zeljkoj> A što? Zar nije lepše kad pišeš IF A IS LESS THAN 5 nego if a < 5 ? :))
> Bolje je da programski jezik što više liči na engleski (ili bilo koji drugi
> prirodni) jezik.
da, verovatno je mnogo bolje u programu od 10000 linija
1000 puta pisati ADD 1 TO C GIVING C nego prosto c++...
Ima nas svakakvih.
komentari.578vlador,
-> #570, zeljkoj> Bolje je da programski jezik što više liči na engleski (ili bilo koji drugi
> prirodni) jezik.
I WISH YOU TO WRITE THE NUMBER 9 AT THE DISPLAY, PLEASE
C:\>COMPILE
You don't ask me nicely error.
---
Sorry na lošem engleskom. U školi sam učio ruski. ;)
komentari.579dejanr,
-> #567, mkaralic>> > Na kioscima (bukvalno svakom) u mome gradu ( Tivat ) jutros osvanuo
>> > časopis PC #2...
>>
>> Kad smo već kod kioska juče obiđoh kraj između Merkatora i McD. kod
>> Fontane i ni u jednoj Duvanovoj niti Štampinoj trafici nema PC-ja.
PC se prodaje u Duvanovoj mreži u Beogradu, i po kioscima u gradu ga ima
(osim tamo gde je rasprodat). Teško je reći za svaki konkretak kiosk, moguće
je da Duvan nekom greškom negde nije poslao.
Takođe, PC se od broja 3 prodaje i preko "Politikine" mreže, u nekim mestima
u kojima do sada nismo imali rešenu prodaju (Bor, Zaječar...). U Crnoj Gori
se takođe prodaje u kioscima, manje količine broja 2 smo poslali još pre
petnaestak dana (ali izgleda da u Crnoj Gori sve bude malo usporeno ;) a
i broj 3 bi trebalo da se pojavi ovih dana tamo.
Inače, broja 1 više nemamo, a i broj 2 je pred iscrpljenjem - u Redakciji
postoji još jako malo primeraka, pa ako neko želi da naruči pouzećem, neka
to uradi što pre.
komentari.580dejanr,
-> #566, kriss>> > Piši ti ako misliš da treba, sumnjam da se redakciji ne bi
>> > svideo takav tekst.
>>
>> Hm, ovo je tvoje mišljenje. Zašto samo o C-u/C++-u/Paskalu/VBasic-u?
>> Ne bi to bio veliki tekst, ali što da se ne pojavi kratak prikaz?
Mislim da nisi dobro razumeo dr.grbinu "dvostruku negaciju" - reče da
sumnja da se redakciji NE bi svideo tekst -> misli da bi se svideo.
I u pravu je :)
Probaćemo da pripremimo prikaz cobol kompajlera, ako ne za sledeći broj, a
ono za PC #5.
komentari.581armitage,
Imam jedan predlog za sadržaj:
Ubacite pored/ispod naslova i naziv objekta o kome se piše (program, uređaj,..)
Ovako je malo naporno stalo 'šarati' po opisu u potrazi za tom informacijom.
Maločas sam pregledavao sadržaje prva tri broja u potrazi za OS\2-člancima i
ne smem ni da pomislim kako bi to bilo da sam morao da pregledam, recimo,
pedeset brojeva.
Armitage
P.S.: Pohvala štampanju osnovnih info-a na 'srednjim koricama', baš sam i to
nameravao da vam predložim. Vidim, međutim, da i 'konkurencija' prati
trendove... ;)
komentari.582zeljkoj,
-> #577, iznogud> da, verovatno je mnogo bolje u programu od 10000 linija
> 1000 puta pisati ADD 1 TO C GIVING C nego prosto c++...
Možda nije kraće, ali je svakako razumljivije.
komentari.583funky,
-> #582, zeljkoj)> Možda nije kraće, ali je svakako razumljivije.
kako za koga
komentari.584peri,
-> #572, jmilovic>> ====================
>> IDENTIFICATION DIVISION. ---> Nikad vise, hvala lepo.
>
Pozajmljeno iz konferencije PC.PROG:FOX poruka 14.95 user: nbatocanin
>
> ... Izgleda da je tvoj drug naleteo na leglo Foxovaca :) U Kanadi
> imam oko 20 prijatelja koji rade u računarskoj struci, sa svima
> sam u stalnom kontaktu i često pričamo o tome šta se traži.
> Programiraju u svemu i svačemu, počev od C-a, C++, COBOL,
═════
> Oracle, Clipper, Informix, Progres, BASIC, ... ali mi niko nije ....
Ne dirajte mi u COBOL .... :)) Ali pogledajmo, u našim računarskim
publikacijama je, mislim, neopravdano, potpuno zapostavljen. žak ni
kurtoaznih tekstova u vidu novina vezanih za taj programski jezik. Zašto ?
Interesovanje mislim, ipak postoji.
Tekstove tipa N.Batoćanina o Clipper-u rado bih pročitao i o COBOL-u.
Uostalom, njegov kompajler skoro obavezno ima svaka ozbiljnija platforma,
naravno sa određenim razlikama i izmenama (generatori menija, rad sa
datotekama...). Npr. gore navedeni Informix, ubeđen sam i Oracle (koji
nažalost nisam upoznao) podržavaju rad COBOL-om. Ne mislim da bi trebao
biti "zvezda večeri" ali podcenjivati ga, još manje.
Pozdrav,
Slobodan
komentari.585dr.grba,
-> #580, dejanr>> Mislim da nisi dobro razumeo dr.grbinu "dvostruku negaciju" - reče da
>> sumnja da se redakciji NE bi svideo tekst -> misli da bi se svideo.
Štaviše, ne mislim da niste shvatili da nisam hteo da vas razuverim da ne
želite da odbijete nepisanje članka... (:O
====================
(u, *e*o*e, ovo ni ja ne razumem... (-%║■ )
komentari.586dr.grba,
-> #582, zeljkoj>>> 1000 puta pisati ADD 1 TO C GIVING C nego prosto c++...
>>
>> Možda nije kraće, ali je svakako razumljivije.
Kada program za štampu jednog prostog izveštaja, koji otvara samo tri
datoteke, ima 550 redova, onda stvarno ne znam koja razumljivost to može da
opravda.
Ono jest da sam mogao da sbuljegam sve to i u 300 redova, ali sam
doživljavao traume sa tuđim programima ovako pisanim, pa nisam hteo da
i mene moji naslednici psuju kao što sam ja psovao svoje prethodnike.
Na stranu što mi je za pisanje jedne VFORMS maske i povezivanje sa
programom odlazio ceo dan rada...
Ne, niko me ne može ubediti u nešto što se kosi sa mojim četvorogodišnjim
iskustvom. Svaka čast ukusu i dobrim namerama, ali ako već treba da se
mučim, učiniću to u ime nekakvih drugih dobitaka...
komentari.587vlador,
-> #575, dr.grba> SOURCE-COMPUTER. LEVEL-6.
Nego, ovo mi nije jasno. :) Da li će se kompajler buniti ako mu
kažem da je SOURCE-COMPUTER MOJA-MASINA? žisto informativno... :)
komentari.588zeljkoj,
-> #587, vlador> Nego, ovo mi nije jasno. :) Da li će se kompajler buniti ako mu
> kažem da je SOURCE-COMPUTER MOJA-MASINA? žisto informativno...
> :)
Neće. :)
komentari.589mkaralic,
-> #582, zeljkoj>> da, verovatno je mnogo bolje u programu od 10000 linija
>> 1000 puta pisati ADD 1 TO C GIVING C nego prosto c++...
>
> Možda nije kraće, ali je svakako razumljivije.
Zar bi bilo razumljivo nešto kao:
1 I C DAJU C ?
Da li je zgodnije C JE LOGARITAM OD 4, ili c = log(4)?
Kako bi se na takav način izražavanja preveo izraz:
a = (sin(x-1)+4) / (tan(exp(3)) + c + 1 ?
... verovatno nebi zauzeo više od tri reda.
Mislim da je mnogo lakše da čovek iskoristi znanje iz matematike
i napiše c = c + 1 (u nekim jezicima još lepše: c++, inc c,...),
nego da uči tačan redosled mnoštva engleskih reči.
Zbog toga je (ako baš mora COBOL) bolje napisati:
COMPUTE C = C + 1, što meni deluje mnogo preglednije.
Ali, jednoj činjenici se ne može pobeći. COBOL veoma lepo radi
sa podacima i verujem da je od standardnih jezika verovatno
najbolji za baze podataka i slične stvari. Nikako se ne može
poreći njegova prenosivost i ogromna baza programa (verovatno
je ovo drugo važnije, jer zbog toga i FORTRAN egzistira).
I na kraju. Ipak bi svi mi voleli da pročitamo tekst o nekom novom
fortranu ili cobolu, jer sam siguran da se ovi jezici i dalje
usavršavaju, a mi i dalje živimo u istoriji starog cobola
i fortrana 77, a desi se da ponegde načujemo za fortran 90 i
to u stilu da dozvoljava identifikatore dužine do 31 karaktera,
a sve je ostalo isto kao u fortranu 77. Eto, ja bih baš voleo da
pročitam nešto o novim fortranima. Možda samo iz radoznalosti,
ali časopisi ne treba da budu samo obrazovnog karaktera, zar ne?
Pozdrav // Mik !!!
P.S. Ovo je jedna od mojih najdužih poruka :)))
P.P.S. Da li se kod standardizacije jezika razmišljalo o tome
da se uvede promena imena programskih jezika po padežima?
Mislim da je svima dosadilo ono FORTRAN-a,...
Verovatno rešenje nije jednostavno, ali bi možda bilo zgodnije.
komentari.590jovca.car,
-> #580, dejanr/* Probaćemo da pripremimo prikaz cobol kompajlera, ako ne za sledeći broj,
Mogli bi, u okviru toga, napisati i nešto o objektnim ekstenzijama cobola.
komentari.591spantic,
-> #584, peri> datotekama...). Npr. gore navedeni Informix, ubeđen sam i Oracle (koji
> nažalost nisam upoznao) podržavaju rad COBOL-om. Ne mislim da bi trebao
> biti "zvezda večeri" ali podcenjivati ga, još manje.
Podržava je vrlo specifično pitanje. Postoji pro Cobol u ORACLE-u,mada
je mnogo korisnija ista stvar za C.
U svetu je COBOL zaista bio tražen, ali već nekoliko godina su jako
dobro plaćeni konsultanti za prenos aplikacija iz COBOL-a u ORACLE.
komentari.592spantic,
-> #587, vlador> Nego, ovo mi nije jasno. :) Da li će se kompajler buniti ako mu
> kažem da je SOURCE-COMPUTER MOJA-MASINA? žisto informativno... :)
Neće. Toje samo opciono i namenjemo je lakšem snalaženju pri
migraciji koda.
komentari.593cnenad,
-> #579, dejanr=> PC se prodaje u Duvanovoj mreži u Beogradu, i po kioscima u gradu ga ima
=> (osim tamo gde je rasprodat). Teško je reći za svaki konkretak kiosk,
=> moguće je da Duvan nekom greškom negde nije poslao.
Juče su u Duvanovoj trafici kod Merkatora dobili PC (koliko videh ima
samo 6-7 primeraka). 'Štampa' i ostali i dalje nemaju dotični.
U vezi nagradnih igara, koje su to nagrade iznenađenja ? U PC #3 su objavljena
imena dobitnika prvog izvlačenja ali ne i koje su nagrade iznenađenja ?
U vezi pitanja sa nagradnog kupona zašto odgovore ne poslati ovde ?
------------- cut here --------------------
Kojih bi tema trebalo biti više ? * sve bi trebale biti podjednako
zastupljene
Najradije čitani tekstovi: * Warp, Win 95, Testovi modema, Delphi,
Clipper, Frizirani procesori
Specijalni dodatci: * WARP, Power Builder, Delphi, Win95 / NT
Ne bih želeo da iskoristim priliku da
naručim sledeći broj uz 'velikodušni'
popust od 10 % ;)
-------------------------------------------
Malo o PC #3.
Nekoliko zaista zanimljivih i aktuelnih tekstova, pre svega o Delphi-ju i
Win-u 95.
Veoma simpatičan Dejanov tekst 'Znanje je moć'. Zaista sam mislio da su
odavno ugaženi IBM Write Assistant i PC Write u kojima sam kucao na samom
početku rada sa PC-jem. Baš me interesuje na šta liči K6 ?
Informativni tekst Majkla Mijatovića ali ništa više od toga i jedna
bespotrebno potrošena strana časopisa.
Mnogo, mnogo zanimljivije Vesti nego u prethodnim brojevima.
Sajam je nahvaljen od strane Milana Bašića dok po meni nije ni 30% od njegove
hvale vredeo (subjektivan utisak).
CompuServe i Internt, kako tako, opet malo kod od nas ima neke koristi
od svega toga i mogućnosti da dotične koristi.
Otkud to da Zoran čivotić piše o HP CL-u i skeneru (mislim, da nije to sve
bio preveliki zalogaj za DVV-a ;) ? U svakom slučaju izvanredno
predstavljanje nove tehnologije.
U vezi tekstova o testovima mašina, ne sviđa mi se redosled: FIRMA, bla bla,
ovo ono, tap, kraj, zaključak, ćao nema više. Kao da DVV otaljava posao
što se tiče pisanja teksta (za test ne sumnjam da je urađen kako treba) ili
više nema šta da kaže na dotičnu temu.
Zašto je u ovom broju izostao najavljen Novim-ov tekst o optimizovanju
Warp-a ?
žini mi se da je 'Poslednji list' pisan na silu i da uskoro očekujem zasićenje
i manjak bisera za dotični. Vreme će pokazati da li sam u pravu.
Možda da pozovete čitaoce da sami jave po neki biser ?
------ cut here ----
nakon obuke najosnovnijih komandi MS DOS-a, značenja i sadržaja Config.Sys
i Autoexec.Bat datoteka zove me prijatelj i kaže kako ga nervira taj_i_taj
program koji se pokreće iz Autoexec.Bat-a. Jednostavno mu kažem da 'obriše'
dotični iz Autoexec.Bat-a. Kasnije me zove i kaže da mu nije jasno zašto
uvek računar kod podizanja izbaci poruku 'File not found'. ?
Naravno za novopečenog poznavaoca komandi MS DOS-a jedno ubacivanje komande
DEL ispred imena programa je za početak rešilo problem.
--------------------
Nepotrebno utrošen list na kome su navedena prodajna mesta.
Sada ono najbitnije. Ne znam za vas ali meni nekako zaista OGAVNO i ODVRATNO
deluje da kad otvorim časopis na trećoj strani me sačeka REKLAMA !!! :((((
a što je najcrnje kad već ide, ide svaki put ista.
U ovom broju ste DEFINITIVNO PRETERALI sa reklamama. I sa njihovim brojem,
i sa SECKANJEM tekstova. Ovo je gore nego kada se gleda film na TV pa se
ubacuju reklame. Kada se tako nešto dogodi automatski prebacujem program dok
se ne nastavi film (i mislim da nisam jedini) pa me tako i reklame u
časopisu ne interesuju.
Stoga vas zaista još jednom molim (i nadam se da nisam jedini) da reklame
prebacite na kraj časopisa (ili da svedete na najmanju moguću meru seckanje
tekstova) kao što je to nekad bilo u Računarima 71-80.
Najzanimljiviji oglasi su oni koji nas pozivaju na Sajam tehnike koji je prošao
;)
Zašto trošiti dve strane za Uvodnik i kratak opis sadržaja kada sve
to već postoji u samim tekstovima ?
Uglavnom kad se sve ove strane saberu dobije se još 5-6 strana na kojima se
može ubaciti nešto zanimljivo ili još neki tekst koji je zbog nedostatka
prostora izvisio. Ako računate da je za ovakav časopis po ovoj ceni dovoljno
100 strana zajedno sa koricima od kojih je 41 i slovima žETRDESET JEDAN
strana popunjena oglasima :<<<
komentari.594dveselinovic,
-> #593, cnenad Pa, DVV nije da baš otaljava posao, ali i DVV kao pojedinac, i DVV
kao urednik, i uopšte cela redakcija pokašava da se odlepi od
šablonskog načina testiranja po sistemu startni pištolj, bum, pa da
vidimo ko je brži. Mislim da je "prosečni" čitalac PC-a već sit
takvih tekstova, a za sebe znam sigurno (ovo je jedan od mojih
lucidnih momenata :-))))) da mi je preko glave takvih tekstova.
Da priča ne bi ostala priča, u narednim brojevima ćete videti
nekakve sasvim drugačije članke, mnogo više nalik onome o čemu bih ja
želeo da pišem. Na primer, u narednom broju ide tekst o svađi PCI i
VLB. Podeljen je u dva dela: a) STANDARDI, tj. šta piše za koji
standard, kakve su razlike, koja je logika, itd, i b) PRAKSA, da
vidimo kako sve to izgleda u praksi, isti proizvod u verziji VLB i
PCI. To su, po meni, daleko interesantije teme od onoga čija je
mašina brža.
I nadalje me zanimaju takve i slične teme - završio sam julski
broj i radim na septemabraskom. Ako nekom to deluje avangardno, da se
u junu radi septembarski broj, greši, to bi trebalo da bude
standardna praksa. Pođite od sebe - šta biste više voleli, test
odrađen na brzinu (3-4 dana) ili test rađen natenane, svaki uređaj po
5-6 dana, a uređaja 7-8?
Naravno, sve sugestije su dobrodošle. Ima li, primera radi,
interesovanja za projektovanje sopstvene mašine, sa uputstvima gde se
šta može kupiti od preporučenih delova, i pošto, uz prikaz dobijenih
rezultata? Ko se seća "ROptima" projekata iz "Računara"?
Pozdrav,
DVV
komentari.595dveselinovic,
-> #593, cnenad A propos Zorana čivotića, HP kolorca i skenera - ha, pa on me nije
ni pitao, samo je zdipio i uradio! Naravno, ni sada se neću na
ljutiti na njega, i da hoću ne bih znao kako, na ZZ-a se jednostavno
nije moguće naljutiti.
Šalu na stranu, ZZ se mnogo više od mene petljao sa bojom, pa je
bar meni sasvim logično da i ovo odradi, naprosto zna o tome više od
mene. Isto važi i za modeme - kada sam ja napisao članak o modemima?
U interesu je čitalaca da posao obavi najstručniji čovek, a za ove
teme, to je ZZ, bez razmišljanja.
A ima i šale u svemu tome - ZZ će radije napisati 10.000 redova
bilo kog koda, za bilo šta nego 10 redova teksta. Nikada neću
prestati da uživam u njegovom napaćenom izrazu lica kada ga
informišemo da treba da napiše članak.:-)))))))))))
Pozdrav,
DVV
komentari.596iznogud,
-> #582, zeljkoj>> da, verovatno je mnogo bolje u programu od 10000 linija
>> 1000 puta pisati ADD 1 TO C GIVING C nego prosto c++...
>
> Možda nije kraće, ali je svakako razumljivije.
Znam da ovo nije mesto za ovakvu raspravu, ali...
Slažem se da je to razumljivije mojoj sestri, tvojoj babi
i policajcu na ćošku (ako zna engleski), ali ti i ja smo
(valjda) PROGRAMERI. Ako se u mom programskom jeziku
povećanje promenljive za pet piše 'a !@# 5' posle dva
meseca intenzivnog rada to će mi izgledati ko da je napisano
na srpskom.
BTW kad pišeš tekst u editoru, koristiš li SAMO menije
(tamo sve piše na engleskom), ili ponekad koristiš i
skraćenice (npr. Ctrl k w)? Šta je brže?
komentari.597mileusna,
GLEDE: Anketa
Koliko mi se čini, malo ste dopunili anketu. E, ne bi bilo loše da
dodate još jednu stavku tipa 'Koji ste tekst najmrzovoljnije čitali:' Ono o
temama (kojih više, kojih manje) je OK, ali je prilično uopšteno. Na primer,
moj lični problem. Vrlo rado čitam tekstove o hardveru, tj. komponentama
(kartice, diskovi, modemi, štampači..) ali me nikada nisu privlačili testovi
PC konfiguracija, ni nekada u Računarima, ni sad u PC-u. E, ja bih na to voleo
da skrenem pažnju, a možda bi i drugi, pa ako nas ima mnogo, onda bi
trebalo redukovati takve tekstove. So, ne bi bilo loše da u anketu turite i
polje tipa 'Koji ste tekst najmrzovoljnije čitali:' ;) ili jednostavno,
dodate neko polje koje bi bilo opšteg karaktera tipa 'Preglog:' ili slično.
P.S. Normalno, moj predlog nije samo u vezi sa PC konfiguracijama. To je samo
primer.
komentari.598djcorto,
-> #330, skovacevic>> Iskljucivo marke "SAGA", molim vas! ;) Potresno. Zovem ih tako
>> ja pre neki mesec da se interesujem za jednu konfiguraciju...
Citat o parketu je istinit, nisam imao nameru da ikoga prozivam,
pogotovo ne devojke i momke iz RACUNARSKOG dela SAGE. Sto postoje
izvesne asocijacije, hm ...
komentari.599cnenad,
-> #594, dveselinovic=> Pa, DVV nije da baš otaljava posao, ali i DVV kao pojedinac, i DVV
Samo u pogledu izražavanja u tekstu i njegove forme.
=> Da priča ne bi ostala priča, u narednim brojevima ćete videti
=> nekakve sasvim drugačije članke, mnogo više nalik onome o čemu bih ja
Nadam se kao one iz Računara objavljenih 90 i 91 godine.
=> standardna praksa. Pođite od sebe - šta biste više voleli, test
=> odrađen na brzinu (3-4 dana) ili test rađen natenane, svaki uređaj po
Jasno je da sve testove zaista 'krvavo' odradiš ali se po meni to ne vidi
iz kratkih pasusa u kojima je predstavljena svaka mašina.
Zanimljivo je da u ovom broju ide test samo tri Pentium mašine.
=> šta može kupiti od preporučenih delova, i pošto, uz prikaz dobijenih
=> rezultata? Ko se seća "ROptima" projekata iz "Računara"?
Naravno da ima, ROptima je bio jedan zaista zanimljiv projekat a to mogu
zaključiti barem po tekstovima u kojima se dotični spominjao (pošto nemam
sve R u kojima je dotični spominjan ili pokrenut).
Koliko se sećam RO je bila i referenca u to vreme ?
komentari.600cnenad,
-> #595, dveselinovic=> A propos Zorana čivotića, HP kolorca i skenera - ha, pa on me nije
=> ni pitao, samo je zdipio i uradio! Naravno, ni sada se neću na
Aha, u tom grmu leži zec :) Nekako mi je bilo čudno, pošto si ti ranije
radio testove štampača (matrični, laserski i sl.)
=> mene. Isto važi i za modeme - kada sam ja napisao članak o modemima?
Beše jednom davno, pre četiri godine, ne sećam se sad tačno koji je broj
Računara (70 i neki).
komentari.601dejanr,
-> #593, cnenad>> U vezi nagradnih igara, koje su to nagrade iznenađenja ?
Do sada su bile pretplate na PC, a za sledeći broj će biti i nekih drugih :)
>> Baš me interesuje na šta liči K6 ?
Nisam ga nešto mnogo gledao, ali ovako na prvi pogled, liči na Word Star,
program je iz tog vremena pa ga je valjda pomalo imitirao. Ima nekakve
username-ove kojima se tekstovi štite od neovlašćenog (?) čitanja. Dosta
spor, mada je i računar bio spor pa je možda zbog toga.
>> Otkud to da Zoran čivotić piše o HP CL-u i skeneru
Eh, kratko je ljudsko pamćenje :) Zoran čivotić je u "Računarima" predstavio
prve (za to vreme) profi skenere i laserske štampače, i uvek je pisao testove
skenera - čak se jednom pojavio i na naslovnoj strani (sa sinom :) kao damp
na ekranu, kada je predstavljan neki od tada novih HP skenera. To iskustvo
je svakako bilo razlog da i ovoga puta preuzme taj test.
>> Zašto je u ovom broju izostao najavljen Novim-ov tekst o optimizovanju
>> Warp-a ?
U ovom broju smo imali veliki pritisak tema, tako da je taj tekst morao da
ostane za sledeći. Imamo u planu, takođe u sledećem broju, da pišemo o OS/2
i sa programerske strane. Što se tiče specijalnog dodatka o Warp-u (nekoliko
puta pominjanom), mislim da bi bio veoma čitan, ali je potrebno vreme da se
on kvalitetno uradi. U svakom slučaju, radimo na tome.
>> Možda da pozovete čitaoce da sami jave po neki biser ?
Uvek su dobrodošli :)
>> Sada ono najbitnije. Ne znam za vas ali meni nekako zaista OGAVNO i
>> ODVRATNO deluje da kad otvorim časopis na trećoj strani me sačeka
>> REKLAMA !!! :((((
Šta da ti kažem... u tom slučaju su ti verovatno ogavni i odvratni svi
strani časopisi (bar oni koje ja čitam), kao i većina domaćih...
>> Stoga vas zaista još jednom molim (i nadam se da nisam jedini) da reklame
>> prebacite na kraj časopisa (ili da svedete na najmanju moguću meru seckanje
>> tekstova) kao što je to nekad bilo u Računarima 71-80.
U "Računarima" je zaista tako rađeno jedno vreme, pre svega na zahtev
oglašivača. Zanimljivo je da su onda (u konferenciji RAžUNARI) mnogi
čitaoci protestvovali i tražili da se reklame mešaju sa tekstom, kao što
se radi u stranim časopisima - to samo pokazuje koliko je teško udovoljiti
svim ukusima. Kasnije su oglašivači došli do zaključka da im više odgovara
da reklame budu "razuđene", i od tada se tako radi...
>> Ako računate da je za ovakav časopis po ovoj ceni dovoljno
>> 100 strana zajedno sa koricima
Nadam se da će sledeći broj imati više strana, mada naravno treba da se
vidi koliko će sve to koštati (počela marka da divlja zadnjih dana :( ).
Mi bismo svakako voleli da ponudimo časopis sa 150 ili više strana, ali
je matematika neumoljiva nauka, a štampa je u Jugoslaviji skuplja nego
igde na svetu :(
U svakom slučaju, hvala na korisnim komentarima!
komentari.602armitage,
-> #582, zeljkoj> > da, verovatno je mnogo bolje u programu od 10000 linija
> > 1000 puta pisati ADD 1 TO C GIVING C nego prosto c++...
>
> Možda nije kraće, ali je svakako razumljivije.
Samo uktratko, da ne opterećujemo više conf..
Možda je razumljivije za nekog početnika (time je verovatno obuhvaćeno 50%
domaćih programera :> ), ali za profesionalca koji razvija softver od x
hiljada linija?!
Kažemo da je ostvarena preglednost u programu onda, kada programer brzo
prepoznaje strukture programa (komande, blokove,..), ako je moguće 'na prvi
pogled'. Svako povećavanje koda nepotrebno stvara suprotan efekat. Uopšte,
svaki algoritam se lakše i brže tumači kada su usputsva sažeta (jednozaćnost
se podrazumeva). Ranije pomenuto 'bratstvo' između matematičkih izraza i onih
u jezicima poput Pascala ili C-a, nekako stavlja tačku na i.
Armitage
komentari.604cnenad,
-> #601, dejanr=> Eh, kratko je ljudsko pamćenje :) Zoran čivotić je u "Računarima"
=> predstavio prve (za to vreme) profi skenere i laserske štampače, i uvek je
=> pisao testove skenera - čak se jednom pojavio i na naslovnoj strani (sa
Nije, imam dotični broj O:)
=> oglašivača. Zanimljivo je da su onda (u konferenciji RAžUNARI) mnogi
=> čitaoci protestvovali i tražili da se reklame mešaju sa tekstom, kao što
=> se radi u stranim časopisima - to samo pokazuje koliko je teško udovoljiti
Normalno je da su ukusi različiti ali bi barem smanjeno seckanje tekstova
bilo veliki pomak napred. Recimo baš u tvom tekstu o Win-u 95 se na levoj
strani dole nalazi reklama pa na sledećem listu gore desno. E sada, da su
obe mogle biti na jednoj mogle su...
=> Nadam se da će sledeći broj imati više strana, mada naravno treba da se
=> vidi koliko će sve to koštati (počela marka da divlja zadnjih dana :( )
=> Mi bismo svakako voleli da ponudimo časopis sa 150 ili više strana, ali
Ne mora 150, ali ako bude pribiližno oko 70-ak strana teksta, to je već
drugačija priča, ne povećava se fizički broj strana a cena ostaje ista.
=> U svakom slučaju, hvala na korisnim komentarima!
Molim, i drugi put.
komentari.605vitez.koja,
#=> Imam jedan predlog za sadržaj:
E da... Ovo hoću već dugo da napišem, ali nikako da se setim...
Elem, da li je problem kod svakog grafika (može i tabele) napisati
nešto kao "veći brojevi znače bolje rezultate" ili nešto slično (čini
mi se da u bajtu ima svuda tako nešto)? Ponekad bih samo da pogledam
grafik, a posle da čitam tekst detaljno, etc...
sk
komentari.606dejanr,
-> #581, armitage>> Ubacite pored/ispod naslova i naziv objekta o kome se piše (program,
>> uređaj,..) Ovako je malo naporno stalo 'šarati' po opisu u potrazi za
>> tom informacijom.
Nevolja sa našom stranom sa sadržajem je u tome što ima malo prostora -
sve bi bilo mnogo lakše kada bismo za sadržaj odvojili 2-3 strane, ali
onda bi ostalo manje za tekstove :( Razgovaraću sa dizajnerom o tome da
li bi se mogla povećati količina informacija, a da to ne zauzme dodatni
prostor; bilo bi dobro da se nešto smisli, baš zbog kasnijeg pretraživanja.
>> ne smem ni da pomislim kako bi to bilo da sam morao da pregledam,
>> recimo, pedeset brojeva.
Napravićemo bazu tekstova, naravno :) Nešto kao RIND.
komentari.607dejanr,
-> #604, cnenad>> Normalno je da su ukusi različiti ali bi barem smanjeno seckanje
>> tekstova bilo veliki pomak napred. Recimo baš u tvom tekstu o Win-u
>> 95 se na levoj strani dole nalazi reklama pa na sledećem listu gore
>> desno. E sada, da su obe mogle biti na jednoj mogle su...
Mogle su, naravno, ali je ideja da se reklame malo razbiju, da bude
što manje strana na kojima su *samo* reklame - naravno, tamo gde neko
zakupi celu stranu nema pomoći, ali polovine i četvrtine namerno što
više "razbacujemo".
>> > Nadam se da će sledeći broj imati više strana, mada naravno treba da se
>> > vidi koliko će sve to koštati (počela marka da divlja zadnjih dana :( )
>> > Mi bismo svakako voleli da ponudimo časopis sa 150 ili više strana, ali
>>
>> Ne mora 150, ali ako bude pribiližno oko 70-ak strana teksta, to je već
>> drugačija priča, ne povećava se fizički broj strana a cena ostaje ista.
Ako bi broj imao 100 strana od čega bi bilo "samo" 30 strana oglasa, odnosno
ako bi imao manje oglasa nego sada, *morao* bi primetno više da košta.
komentari.608dveselinovic,
-> #600, cnenad Jeste, u pravu si, jesam jednom, neki mali fax/modem koji je u to
vreme bio jako dobar i prilično jeftin - izuzetak koji potvrđuje
pravilo. Isto kao i softver - ne znam da li sam napisao više od 3-4
prikaza softvera u životu, u principu to ne radim.
Oko ROptime - tačno, bile je i referenca u to vreme, ali to su
bila druga vremena, tada se to moglo. Danas već postoji referenca,
sada bih da vidim kako da PONOVIM takvu mašinu od raspoloživih
delova. Ali, znaš kako je, gde ima volje, ima i načina.
Pozdrav,
DVV
komentari.609dr.grba,
-> #589, mkaralic>> Zbog toga je (ako baš mora COBOL) bolje napisati:
>>
>> COMPUTE C = C + 1, što meni deluje mnogo preglednije.
Preglednije, ali radi sporije nego ADD 1 TO C. Dokumentovano je u literaturi
COBOLM kompajlera. U literaturi COBOLA kompajlera koji je išao uz stare
mašine, ovu opasku nisam našao. I probao sam: napravio sam petlju unutar
koje se broj resetuje na nulu, a onda se tri puta izvrši ADD 1 to BROJAC
ili COMPUTE BROJAC = BROJAC + 1. Petlju sam pustio da se izvrši 10000 puta.
Petlja sa ADD je radila 7 sekundi, petlja sa COMPUTE oko 25 sekundi. Mašina
je dvoprocesorski MRX iliti Ei Bull DPS 6422. Napominjem da sam bio jedini
logovani korisnik na mašini u toku testa.
komentari.610dr.grba,
-> #593, cnenad>> CompuServe i Internt, kako tako, opet malo kod od nas ima neke koristi
>> od svega toga i mogućnosti da dotične koristi.
Ovo ne znači da se o ovim stvarima ne treba informisati.
>> Sada ono najbitnije. Ne znam za vas ali meni nekako zaista OGAVNO i
>> ODVRATNO deluje da kad otvorim časopis na trećoj strani me sačeka REKLAMA
>> !!! :(((( a što je najcrnje kad već ide, ide svaki put ista.
Nenade, da li si imao prilike da vidiš nekoliko uzastopnih brojeva časopisa
"PC Magazine"? Tamo se korice otvaraju iznutra, a stalno se isti pojavljuju
na tim mestima. Ne sećam se kada sam video nekog drugog osim firme DELL na
zadnjim koricama. Ali nije to iritirajuće koliko me iritiraju niske cene, a
visok kvalitet ponude (da se sad prisetimo i zakona koji štiti kupca od
neistinite reklame...). Psujem kao kočijaš kad vidim šta se nudi po
Amerikama, a ja ovde treba da dam frtalj svoje plate za kutiju disketa ):
Pa opet uzmem časopis u ruke kad god mi se ukaže prilika.
Ne zaboravi, u onoj opaski koju si naveo, a koja se tiče količine reklama u
časopisu PC, da su upravo reklame ono što čini prihod časopisa.