clipper.105ndragan,
-> #76, dejanr/ prirode" ali opet ima problema :( Na primer, broj 99 ispiše kao
/ deveTdeset devet.
Ok, ispraviću i to. Prvobitna verzija (pisana za kliper, negde '88) je
to ispisivala kako valja; bili su konsultovani jedan novinar, jedan tip
iz SDK, jedan jezički picajzl (ne ja, jedan luđi od mene :) i neka
Klajnova knjiga.
Elem, za ovu verziju je osnova neka prethodna verzija od koje se
krenulo u preradu za foks, pa se stari 99 bag vratio. Marfi inače tvrdi
da stare verzije postoje zato da bi isplivavale kad ne treba. Prvo sam
mislio da je jezičar ili onaj iz SDK to tražio, međutim kolege tvrde da
je u upotrebi upravo pogrešna verzija ;(.
BTW, čuvena funkcija Translate() koja se spominje pred kraj u stvari
treba da se piše Transform(); to do sledeće denominacije neće praviti
probleme - pući će tek kad poterate nešto sa decimalama. Greška je u
tome što sam, čitljivosti radi, napisao puno ime funkcije, a ne samo (po
običaju) prva četiri slova, i to uradio odmah pogrešno.
Sou, evo još jedne verzije. Ko je skinuo prethodnu, da se ne bi gnjavio
sa DL, treba ubaciti dva reda:
CASE cd=6
rez=rez+'šez'
************ ova dva reda su dodata zbog deve(T)deset
****************************** odavde
Case cd=9
rez=rez+'deve'
****************************** dovde
CASE cd>1
rez=rez+imebr(cd)
... i još ono na kraju treba da glasi ovako:
cdec=transform(dec,'čL 99')
slov=rez+' '+cdec+'/100'
Koga ne mrzi da skida ispravljenu verziju kompletnu, da podsetim:
- slovima.prg ostaje PD (on the house), MPA Zrenjanin;
- upotreba: ? slovima(<expN>) ili varC=slovima(<expN>)
- spomenite nas negde u dokumentaciji i popijte jednu misleći na nas :)
- ako nađete još neki bag, javite se ovamo da dignem još koju
verziju.
Bue_ Ndragan
slovim3.arjclipper.106dpaun,
-> #89, snemcev>> Probao sam Clipper preview iz Računara broj 07? i isti mi se
I ja sam probao pomenuti program, tražeći rešenje za pregled velikih
tekstova, proizvedenih pomoću MemoEdit(). Na žalost, nije pogodan za
takve namene jer se tekstu vidi "donji veš", tj. znak za tabulator,
meki i tvrdi markeri i sl. Eto, tek da se zna da nisam rešio problem
koji me muči i na koji sam se žalio pre mesec-dva ...
dPaun
clipper.107goxx,
T E S T
=======
Molba:
------
Šaljem demo (neka početna verzija) jedne aplikacije koju razvijam
za Banku Podataka Privrede Srbije.
Program je u vezi nekretnina.
Interesuje me vaše mišljenje o ovom što sam do sada uradio. Biću
zahvalan svima koji istestiraju ovo što šaljem i daju mi sve svoje
komentare, primedbe, pohvale i pokude kao i sve greške koje primete
i pronadju.
Poruke ostavljajte u ovoj konferenciji ili na mail.
Nešto o programu:
-----------------
Program je pisan u Clipper-u 5.01.
Koristi se Nanfor biblioteka koja postoji na Sezamu.
Treba ga linkovati sa RTLINK FI STAN LIB NANFOR;
Uz program idu fajlovi za HELP. Na žalost, nisam imao vremena da
napišem help za ovaj program pa sam iskopirao help fajlove iz
neke aplikacije za knjigovodstvo koju sam ranije radio ( puno
teksta iz helpa može da posluži i za ovaj program sem onih stvari
koje se odnose na knjigovodstvo ).
Na grani Analiza u glavnom meniju se ne nalazi nikakva analiza
već je prikačena funkcija koja se aktivira prilikom pogrešno
unesene šifre tamo gde se ona sa ostalim podacima o nekretnini
unosi (ni taj deo nije uradjen).
Sadržaj:
--------
STAN.OBJ Obj verzija programa
Linkovanje sa RTLINK FI STAN LIB NANFOR
FHLP0001.DBF Help fajl (nije u potpunosti za ovu aplikaciju)
FHLP0001.DBT Help fajl - memo polja
Svima unapred hvala. Goran Zafirović
stan.zipclipper.108dejanr,
-> #105, ndraganFala puno, a sad znam šta sledi - treba prvo uzeti program pa zameniti
male zagrade uglastim i smuljati ono BETWEEN, posle čega ću program
možda i ovde poslati :)
clipper.109jtitov,
-> #107, goxx> Treba ga linkovati sa RTLINK FI STAN LIB NANFOR;
Mogao si bas i da ga prevedes, jer nisu svi pratioci ove teme ljubitelji
clipper-a, a prate temu i zele da na neki nacin pomognu drugima.
clipper.110ppekovic,
-> #95, petrovics>> Nadam se da nisi mislio na SET FILTER.
>> Ako si mislio, izem ti ustedu na PACK kad rasipas vreme na SET FILTER ;))
:) Filter radi savršeno lepo ako umeš da ga koristiš a to
podrazumeva da umesto na celo polje staviš filter u zavisnosti
samo od prvog znaka (što je u ideji koju sam izložio slučaj). Ovo
sam koristio u svim mojim programima i čak i na bazama od nekoliko
mega korisnik ni jednog trenutka ne čeka računar, a to je cilj,
zar ne?
Ako baš ne voliš filter, clipper 5.01 ti pruža mogućnosti da
elegantno zaobiđeš filter praveći svoju funkciju, pa kako god ti
volja.
Sve u svemu, sve je bolje od pack-a (koji kako god okreneš
radi sporo).
Paya
clipper.111ppekovic,
-> #109, jtitov>> Mogao si bas i da ga prevedes, jer nisu svi pratioci ove teme ljubitelji
>> clipper-a, a prate temu i zele da na neki nacin pomognu drugima.
Ali onda bi ti trebalo x puta više vremena za dl :)
Paya
clipper.112jtitov,
Za NDragana: ima jos jedna greska u programu SLOVA; u ispisu pe_T_deset.
Cini mi se da se ne govori tako, a mozda gresim... Greska se jednostavno
ispravlja, dodavanjem dva slicna reda kao i za deve_T_deset.
clipper.113nbatocanin,
-> #77, zkrstic> New_guy_in_charge: Computer Associates
More, biće tu svašta. Koliko sam shvatio, ovi imaju više para od
konkurencije, pa ima da dobijamo Klipere i Fokseve svaki treći dan :)
clipper.114nbatocanin,
-> #79, ndragan> NHF, vidim da opet idemo paralelnim ulicama.
Pa logično, kad smo matematičari :)
clipper.115nbatocanin,
-> #89, snemcev> Zato je moj predlog da autor (nbatocanin) ili neko drugi ko ima
> i volje i vremena (i dozvolu autora) uradi ovu izmenu u
> programu.
Uh, ja vas prevarih pa pobegoh ;) Ja sam u međuvremenu odustao od ove
rutine iz više razloga, a najviše zbog problema sa skaniranjem
tastature: nema nikakve veze sa Clipper funkcijama, što mi je
zadavalo velike probleme. Sad koristim Clipper program koji samo
ispisivanje radi u asembleru. Sačekaj koji dan da to sredim (nešto
sam u gužvi), pa ću poslati ovde.
clipper.116nbatocanin,
-> #102, ndragan> Rešavajte to na neki drugi način, u foks prou je normalno da se
> bilo_kakav_fajl ili bilo_kakav_niz_bajtova proizvoljne_dužine (ne
> veći od diska, naravno) može strpati u memo, pa makar sadržavao ne
> znam koju količinu nezgodnih znakova.
Da, ovo je velika stvar (minus Clipper-a, plus Fox-a). Najavljuje se
da će nova verzija podržavati BLOB polja (veliki binarni objekti), pa
će to valjda rešiti stvar. Doduše, FlexFile dodatak za Clipper rešava
ovaj problem, ali nisam imao prilike da vidim kako to radi. Koristi
li neko ovo?
clipper.117nbatocanin,
-> #99, snemcev> Dakle, trebalo bi mi da preview uvek počne od prve kolone.
> Probao sam sa jednim KEYBOARD CHR( K_HOME ) pre poziva
> procedure Prt3(), ali to ne rešava problem. Help me.
KEYBOARD ne pali, jer je skaniranje na nivou DOS funkcija. Ubaci na
početak naredbu koja resetuje poziciju prozora:
MOV EkrPos, 0
clipper.118petrovics,
-> #110, ppekovic>> :) Filter radi savrseno lepo ako umes da ga koristis a to
>> podrazumeva da umesto na celo polje stavis filter u zavisnosti
>> samo od prvog znaka (sto je u ideji koju sam izlozio slucaj). Ovo
>> sam koristio u svim mojim programima i cak i na bazama od nekoliko
>> mega korisnik ni jednog trenutka ne ceka racunar, a to je cilj,
>> zar ne?
Mislim da te nisam sasvim razumeo pa te molim za objasnjenje. Deluje
mi zanimljivo.
>> Sve u svemu, sve je bolje od pack-a (koji kako god okrenes
>> radi sporo).
Slazem se da je PACK spor ali neznam bas da je SVE BOLJE od njega.
pozdrav, PACA
clipper.119dejanr,
-> #112, jtitov>> Za NDragana: ima jos jedna greska u programu SLOVA; u ispisu pe_T_deset.
>> Cini mi se da se ne govori tako, a mozda gresim...
Sigurno (ovde bi Balinda stavio (?) ali ja neću :) se kaže pedeset, bez T.
Uzgred, ja sam malo eksperimentisao sa programom NtoC koji je ovde (tj.
u PC.PROG) ostavio NBatocanin. Program, reklo bi se, radi savršeno (ajde
tu za volju Balindi da stavim (?) ), a razlog zbog koga neki misle da
ne radi je što se ne može kompajlirati sa CLIPPER (javi čudo Božje raznih
greški) nego CLIPPER /N
clipper.120ciki,
-> #107, goxx>**> Interesuje me vaše mišljenje o ovom što sam do sada
>**> uradio. Biću zahvalan svima koji istestiraju ovo što
>**> šaljem i daju mi sve svoje komentare, primedbe, pohvale
>**> i pokude kao i sve greške koje primete i pronadju.
Trigeri u glavnom meniju ne ferceraju.
Ostalo - zanimljivo, vec vidjeno mnogo puta ali ipak zanimljivo.
Efektna reklamica na pocetku.
Vecina stvari ne radi pa ne mogu da ti mnogo predlozim ;>>
Pozdrav Ciki!
clipper.122ndragan,
-> #108, dejanr / smuljati ono BETWEEN, posle čega ću program
"between(a,b,c)" je brža zamena za "a>=b .and. a<=c"
Jes' ti foksovac, kliperaš ili Švajcarac :) ? Ja sam navikao da ne
obraćam pažnju na kompatibilnost sa kliperom, pa čak ni sa prethodnim
verzijama foksa, tako da veoma brzo počnem da koristim nove interne
funkcije - za foks bar znam da su pisane da rade brzo, i da će sigurno
betw() raditi brže nego onaj izraz desno. Uostalom, o ovom je bilo reči
i kod prethodne verzije.
/ male zagrade uglastim i
Misliš da je ŠiĆ čitljivije od (i) :) ?
clipper.123ndragan,
-> #112, jtitov/ Cini mi se da se ne govori tako, a mozda gresim... Greska se
/ jednostavno ispravlja, dodavanjem dva slicna reda kao i za
/ deve_T_deset.
Dejaneeee... nadam se da ovo nije zakasnilo. Ajd' ubaci i ta dva reda
da ne šaljem ponovo, ili nek mi ZZ objasni kako da iz ATSa okačim
datotetku uz poruku - za svaki UL moram da se vraćam u Prokom ;(.
clipper.124snemcev,
-> #115, nbatocanin>> Sačekaj koji dan da to sredim (nešto sam u gužvi), pa ću
>> poslati ovde.
S nestrpljenjem očekujem da vidim Preview 2.xx
clipper.125bulaja,
**** new file ****
\ibmpc\clipper
c501a.arj .a01
Clipper 5.01a UPDATE (Computer Associates)
Update (upgrade) sa Clipper verzije 5.01 na verziju 5.01a (CA). Nema
previse promena, ali ipak dovoljno da uradite update :). Naravno,
potrebno je da vec imate instaliran "stari" Clipper 5.01. Ovaj update
je znacajan i po tome sto je prva promena od kad je CA kupio Nantucket.
clipper.126nbatocanin,
Clipper na nekim tastaturama/računarima ne prepoznaje sve kombinacije
tastera, na primer <Alt-Left> i sl. Da stvar bude još čudnija, ove
kombinacije normalno rade ako se pre startovanja programa u bafer
tastature upiše nešto. Ovo je otkrio nimi (Milan Nikolić). Ima li
neko neko drugo rešenje?
clipper.127dnikolic,
-> #123, ndragan>> da ne saljem ponovo, ili nek mi ZZ objasni kako da iz ATSa okacim
>> datotetku uz poruku - za svaki UL moram da se vracam u Prokom ;(.
Uh, ja sam to pitao jos proslog leta, ali ostah bez odgovora. :(
dn
clipper.128snemcev,
Šta ima u tom Clipper update-u? Vredi li ga pokupiti? Verujte,
za nekog na bednih 1200 bps sa ovim cenama za impulse, to je
hamletovsko pitanje.
clipper.129neman,
-> #128, snemcev> za nekog na bednih 1200 bps sa ovim cenama za impulse, to
> je hamletovsko pitanje.
Pa čak i na 2400 to je nekih 20-ak minuta, a onda mi je prijavio da CLD.LIB,
CLD.EXE i još poneka datoteka nije odgovarajuća verzija i ništa od UPGRADEa :((
neman
clipper.130pstojanovic,
Jednom mom kolegi se javlja pri startovanju Clipper.exe sledeća poruka :
Rules not found in Clipper.exe
i jednostavno ga izbaci iz programa. Ima li objasnjenja za ovo ?
clipper.131bulaja,
-> #128, snemcev│Sta ima u tom Clipper update-u? Vredi li ga pokupiti? Verujte, za nekog
│na bednih 1200 bps sa ovim cenama za impulse, to je hamletovsko pitanje.
└───
Evo izvukao sam neke stvari iz NG-a za update, nadam se da ce pomocu i
odluci :).
1 Memory Management
Clipper 5.01a improves the handling of expanded memory. A Clipper 5.01
application would hang in certain circumstances on a machine using a LIM
4.0 compatible EMS driver with the page frame disabled. Clipper 5.01a
requires that you enable the EMS page frame . If the EMS page frame is not
detected, EMS will not be used.
2 NEW: ERRORINHANDLER()
ERRORINHANDLER() is a new function that assures a clean and prompt exit from
within an application. It produces an "Error recovery failure" error and
indicates the name of the current module as well as the line number. Use
this function to indicate that an error condition has occurred within an
error handler.
3 CHANGED: COPY FILE
The COPY FILE command now allows control characters to be copied to a device
(printer, serial port, etc.). Clipper 5.01 generated an unrecoverable write
error if there was an embedded Z (CHR(26)) in a file being copied to a
device.
4 NEW: EG_DUPALIAS, EG_BADALIAS
The following new generic error codes have been added:
EG_DUPALIAS - An attempt has been made to open a database with an alias that
is already in use.
EG_BADALIAS - An attempt has been made to open a database with an alias that
is not a valid Clipper identifier.
5 CHANGED: Getsys.prg
Clipper 5.01 did not handle the interaction between SET BELL ON and SET
CONFIRM ON in a manner compatible with Summer '87 and dBASE III. Getsys.prg
now respects SET BELL ON when SET CONFIRM ON is used. The Getsys.prg source
code reflects this change.
6 CHANGED: Aliases
Clipper 5.01 accepted database aliases that were not valid Clipper
identifiers. These aliases were then inaccessible. Clipper 5.01a detects
illegal characters in the alias and produces an EG_BADALIAS error.
A legal identifier can contain alphabetic characters, numbers, or the
underscore symbol (_); but must begin with an alphabetic character.
If you open a database and the file name is not a valid identifier, the
implicit alias will be an invalid identifier and an error will be generated.
7 CHANGED: Database error handling
In Clipper 5.01, using database commands without an open work area would not
cause an error. With the following exceptions, Clipper 5.01a now produces a
"Work area not in use" error.
8 CHANGED: TBrowse error handling
Assigning invalid data to TBrowse and TBColumn instance variables would not
generate an error in Clipper 5.01. Type checking during instance variable
assignment has been added in Clipper 5.01a to trap invalid values and
produce a recoverable runtime error.
9 CHANGED: Miscellaneous error handling
Improved error handling in many Clipper commands and functions traps and
reports missing arguments or invalid arguments passed to them. One notable
example is DBEVAL(), which now produces an argument error if the first
parameter is missing.
10 CHANGED: RL (Report Label) Utility
The Report and Label utility (RL) formatted report headings as fixed-length
strings prior to saving them to the .FRM file. This caused report headings
to be lost when the .FRM file was read by dBASE III+.
11 CHANGED: Miscellaneous Fixes
LABEL FORM - SET DEFAULT
LABEL FORM now uses the SET DEFAULT setting to locate files when the
.LBL file is not in the default directory and an absolute path name is not
specified.
DBEDIT() - Memory variables and expressions as columns
DBEDIT() now accepts memory variables and expressions as arguments in the
<acColumns> array.
DBEDIT() - Field alias in column heading
When specified, DBEDIT() now properly displays field aliases in column
headings. This is consistent with Summer '87.
WAIT
WAIT now accepts characters in the range 32 through 255 (ASCII).
MENU TO
MENU TO no longer repaints the screen with the last prompt when you press
<Esc> to exit the menu.
clipper.132nbatocanin,
-> #130, pstojanovic> Rules not found in Clipper.exe
Možda je oštećen CLIPPER.EXE?
clipper.133banex,
Meni fali datoteka CLD.LIB da bih mogao da uradim taj update. Ako
je neko ima mogao bi da je zakači...
clipper.134snemcev,
Jel zna neko pošto je Rick Spence 'Clipper 5' u izdanju Mikro
knjige? Ili još bolje, ako neko ima broj telefona, znam da
počinje na 542, a za dalje nisam siguran. I uopšte, kakav utisak
imate o knjizi (oni koji su je kupili)? U principu, očekujem
extra kvalitet, kao i u svim ostalim izdanjima Mikro knjige.
clipper.135balinda,
-> #134, snemcevTelefon je 011/542-516!
Knjiga je inače ODLIžNA!
Nema spisak i opis svih komandi, što je po meni bolja varijanta. Za to služi
fabrički Manual i sl.!
Sursovi iz knjige se (čini mi se - da izvine cenzori :)) mogu nabaviti i sa
Sezama! :)
Pozdrav!
clipper.136ssasa,
Ima li vesti o Clipper-u for Windows ?
clipper.137bulaja,
-> #134, snemcev│Jel zna neko posto je Rick Spence 'Clipper 5' u izdanju Mikro knjige?
│Ili jos bolje, ako neko ima broj telefona, znam da pocinje na 542, a za
│dalje nisam siguran. I uopste, kakav utisak imate o knjizi...
└───
Telefon je 542-516 (shame on u, da si pokupio \ibmpc\misc\tel11.arj imao
bi i ovaj tel :). Knjiga je inace najbolji izbor za Clipper od svega sto
se moze naci kod nas, preporucujem.
clipper.138zorani,
-> #135, balinda## Sursovi iz knjige se (čini mi se - da izvine cenzori :)) mogu
## nabaviti i sa Sezama! :)
Hm... gde su?
clipper.139dino,
Interesuje me zasto se programi pisani u Clipper-.01 i linkovani
sa Turbo linkom 3.01 ne izvrsavaju korektno´k.
pr. use baza
copy to temp
datoteka TEMP ima strukturu datoteke BAZA ali nema njen sadrzaj.
To sam isto linkovao sa RTLINK-om i sve je radilo OK.
clipper.140ppekovic,
-> #139, dino>> Interesuje me zasto se programi pisani u Clipper-.01 i linkovani
>> sa Turbo linkom 3.01 ne izvrsavaju korektno´k.
Pogledaj stare poruke u ovoj conf. bilo je dosta reči o tome. Ukratko,
zaboravi sve druge linkere osim rtlink-a. Jedino je nejasna situacija (čitaj:
premalo je iskustva) sa izvesnim Blinker linker-om, koji navodno radi bez
problema sa clipper-om, a mnogo je brži od rtlink-a.
Voleo bi da čujem iskustva ljudi koji koriste blinker pa da zaključimo
trenutno otvoreno pitanje: koristiti ga ili ne?
Paya
clipper.141zkrstic,
-> #140, ppekovic> Voleo bi da čujem iskustva ljudi koji koriste blinker pa da
> zaključimo trenutno otvoreno pitanje: koristiti ga ili ne?
Ovih dana (kao što obično biva, kad dobijem nešto novo, to
prvo mora da "odstoji" ;) ću ga malko pretresti, obzirom da imam
kompletan Blinker 2.0 sa uputstvima i čudima, tako da neće moći da
me zezaju kojekakve "leve" naredbe. Potpom ću vam prezentirati moje
skromno mišljenje :)
Zkr
clipper.142madamov,
-> #137, bulaja
******
Telefon je 542-516
******
Takođe može i na broj 542-619.
clipper.143snemcev,
-> #137, bulaja>> (shame on u, da si pokupio \ibmpc\misc\tel11.arj imao bi i
>> ovaj tel :).
Jes, imao sam ga ja. Dosad sam od njih kupio bar 6 knjiga i zvao
ih x puta (seća li se neko problema sa izdavanjem knjige o TP
5?), al' pri poslednjem velikom spremanju nestade mi ona njihova
fina ASCII tablica, a sa njom i broj telefona :((
Anyway, hvala na savetima. Kad se raspitam o ceni, ostaviću je
ovde, čisto radi poređenja.
clipper.144ciki,
Ho!
Pravim neki prg za obracun kamata, pa me intresuje
ima li neko neku proceduru koja za uneti datum daje novi, odgovarajuci
datum, uvecan za 1,3,6 ili 12 meseci...
Sve lepo fercera za 01.02.92. dobija se 01.03.92., ali nesto kao
31.01.92 i 31.02.92 jednostavno ne dela!
P.S. Ako vam nije tesko, a vi pogledajte.
Pozdrav Ciki!
clipper.145melev,
Imam jedno pitanje za sve vas koji koristite CLIPPER:
- Nedavno sam očeo da se zanimam za CLIPPER i nabavio CLIPPER 5.01
pa me interesuje koju knjigu mi preporučujete za CLIPPER, gde bih mogao
da je nadjem i u kojim granicama se kreću cene takvih knjiga?
unapred zahvalan
Melev
clipper.146dejanr,
-> #145, melev>> pa me interesuje koju knjigu mi preporučujete za CLIPPER
Dobru knjigu o Clipperu napisao je Rick Spence. Možeš je naći
u originalu (ako se zatekne negde u knjižari) ili u prevodu
Mikro knjige.
Knjiga *nije* zamena za klasično uputstvo (nema detaljan opis
svake komande itd) nego se bavi programiranjem na Clipperu,
tehnikama koje se koriste, daje dosta source koda itd.
clipper.147ratman,
Imam jako dugacak source file, preko 400 linija, i kada ga prevodim
i linkujem, (Cl.5.01), cak i sa PLLinkerom, svaki put traje uzasno
dugo, ludnica kad god nesto menjam, i sve je gore kako je source
duzi. Procitao sam nesto o overlejima i inkrementnom linkovanju,
ali sta tacno treba da radim (podelim u overleje...?) i kako da
sastavim .clp i .lnk fajlove da mogu da kompajliram i linkujem samo
ono sto sam menjao? Verovatno je to jedan od osnovnih problema sa
kojim su se svi sretali.
Pozdrav,
clipper.149bulaja,
-> #147, ratman│Imam jako dugacak source file, preko 400 linija, i kada ga prevodim i
│linkujem, (Cl.5.01), cak i sa PLLinkerom, svaki put traje uzasno dugo,
└───
Jesi li to zaboravio koju nulu, il' zaista mislis da je 400 linija jako
dugacak source :). Savetujem ti da, pre nego sto krenes da
eksperimentises sa linkerom, razbijes taj jedan source file na module i
koristis make - em sto ce ti tako biti mnogo lakse da pratis source, em
ce se svaki put komajlirati samo izmenjeni modul, sto moze ustedeti
prilicno vremena kod duzih aplikacija.
clipper.150ratman,
-> #149, bulajaPa, nije dugacak za pisanje, ali je ocajno dugo cekati kompajliranje
na AT/12Mhz/40MbHdisk!
Hvala na savetu! Probacu...
Pozdrav,
Dejan
clipper.151balinda,
Ko je imao neka iskustva sa Flipperom neka ostavi ovde poruku!
Pitanja će slediti preko privatne poste!
Hvala!
clipper.152toma,
Clipperaši pažnja!!!
test(1,2,3)
test_1(1,2,3)
function test // Ovde obratiti
parameters a,b,c // pažnju
for n:=1 to 3
par:=chr(asc("a")+n-1)
? &par
next n
return
function test_1(a,b,c) // Ovde obratiti pažnju
for n:=1 to 3
par:=chr(asc("a")+n-1)
? &par
next n
return
Ovaj program ne radi!!!
Funkcija test fino odradi ali... U funkciji test_1 na komandu
? &par lepo kaže da promenljiva a nije definisana !? Svašta !
Pozdrav from Toma.
clipper.153dejanr,
-> #152, tomaZašto ? &par? Koristi ? par
clipper.154jtitov,
-> #147, ratman> sastavim .clp i .lnk fajlove da mogu da kompajliram i
> linkujem samo ono sto sam menjao? Verovatno je to jedan od
> osnovnih problema sa
Trebao bi da razmislis o Blink-u 2.01. Drugar koji radi sa njim (a nije
Sezamovac) je odusevljen i kaze da mu je Blink skratio vreme razvoja
programa za najmanje 30% ukupnog vremena. Ja sa njim nemam iskustva, posto
sam Fox-ovac, a tu Blink ne pomaze...
clipper.155bulaja,
-> #152, toma│Clipperasi paznja!!!
│ (...)
│function test // Ovde obratiti
│ parameters a,b,c // paznju
│ (...)
│function test_1(a,b,c) // Ovde obratiti paznju
│ (...)
│Ovaj program ne radi!!!
└───
Na prvi pogled izgleda da su obe funkcije iste, ali nisu :). Naime,
deklarisanje parametara funkcije preko PARAMETERS iskaza kreira
parametre kao PRIVATE promenljive, dok FUNC naziv (argumenti) kreira
promenljive tipa LOCAL. Posto macro operator ne moze da koristi LOCAL i
STATIC promenljive, to se prilikom njegovog razvijanja javlja greska o
nepostojecoj promenljivoj.
clipper.156petrovics,
-> #146, dejanr>> Knjiga *nije* zamena za klasicno uputstvo (nema detaljan opis
>> svake komande itd) nego se bavi programiranjem na Clipperu,
>> tehnikama koje se koriste, daje dosta source koda itd.
Delimican prevod uputstva la Clipper sa opisom svih funkcija i
naredbi dat je u odlicnoj knjizi Clipper BIBLIJA u izdanju
Nisofta. Ta se knjiga nekad nudila i preko oglasa u racunarima a neznam
dali je jos ima u prodaji. Najbolje je da kontaktirate jednog od
autora, MMARKOVIC ovde, na sezamu.
clipper.157toma,
-> #153, dejanr■■>> Zašto ? &par? Koristi ? par
a:=1
par:="a"
? par => a
? &par => 1 Drastična razlika, OK?
Pozdrav from Toma.
clipper.158ttop,
-> #134, snemcev> Jel zna neko posto je Rick Spence 'Clipper 5' u izdanju Mikro
> knjige? Ili jos bolje, ako neko ima broj telefona, znam da
Ako si zainteresovan imam ja jednu viska.Inace knjiga je SUPER!!!
Cena u knjizari zadnji put kad sam gledao 36.000 din.
clipper.159nbatocanin,
-> #152, toma> !? Svašta !
Jok, more! Kad se parametri prihvataju sa (...), onda su klase LOCAL,
a takve promenljive se ne vide u makroima!
clipper.160ndragan,
-> #144, ciki/ Sve lepo fercera za 01.02.92. dobija se 01.03.92., ali nesto kao
/ 31.01.92 i 31.02.92 jednostavno ne dela!
Zar ne možeš da poslednji dan u mesecu računaš kao prvi u sledećem minus
jedan? U Foksu (znam, znam) postoji funkcija GoMonth(datum, broj_meseci),
koja ti daje datum koji je za toliko meseci pre ili posle zadatog datuma.
Kraj tekućeg meseca dobiješ ovako:
Ktm=GoMonth(š01.12.92ć,1)-1
šć su datumske zagrade (vitičaste). Dakle plus jedan mesec, minus jedan
dan.
P.S. Sad tek vidim da sam prespavao 30.02.92 i 31.02.92.
clipper.161ndragan,
-> #152, toma/ function test_1(a,b,c) // Ovde obratiti pažnju
/ for n:=1 to 3
/ par:=chr(asc("a")+n-1)
/ ? &par
/ next n
/ return
A da li bi radilo sa
Function test_1(a,b,c)
? a,b,c
Return
žisto zbog toga što su možda parametri prilikom kompajliranja zamenjeni
ko zna kojim internim imenima (za slučaj kad se f. poziva po adresi
odnosno po vrednosti), pa ih & ne prepoznaje, a ako ih navedeš
eksplicitno, onda i njima da ta ista interna imena?
Moguće je da se linije sa makro zamenama čak i ne prevode. Probao sam
juče da iskompajliram ovu liniju (u foksu):
Idi &begaj
...i uopšte nije javio nikakvu grešku :).
clipper.162snemcev,
-> #144, ciki>> ima li neko neku proceduru koja za uneti datum daje novi,
>> odgovarajuci datum, uvecan za 1,3,6 ili 12 meseci...
>> P.S. Ako vam nije tesko, a vi pogledajte.
Ako ti nije teško, pogledaj malo po SAMPLE direktorijumu koji je
Clipper napravio pri instalaciji. Tu je i DATE.PRG, a u njemu u
source-u data funkcija AddMonth koja radi baš to što ti treba.
clipper.163broker,
-> #150, ratman> Pa, nije dugacak za pisanje, ali je ocajno dugo cekati
> kompajliranje na AT/12Mhz/40MbHdisk!
Mislim da i malo zahtevan. Napisao sam nnnnn linija kliper
koda baš takvoj mašini i nije mi se činio spor. Naravno, radio
sam u modulima.
clipper.164snemcev,
Ima li ovde koja dobra duša da mi pošalje datoteku CLRSEL.PRG koja je negde
u arhivi sa izvornim kodom Nanforum-ove biblioteke? Gre'ota mi je da pri
ovim cenama za telefonske impulse skidam 300K zbog par linija koda.
clipper.165snemcev,
Jel probao neko iz Nanforum Toolkit-a onu zamenu za MENU TO sistem?
Kako se meni čini, funkcija FT_MENUTO jednostavno ignoriše bright
atribut za pozadinu, iako je isti omogućen preko SETBLINK( .f. )
Npr. za njega je apsolutno sve jedno dal ću da mu napišem 'W+/N'
ili 'W+/N*', on oba slučaja tretira kao 'W+/N'. Zašto, samo nebo
zna. Ili možda još neko zna? Pretpostavljam da je jedno rešenje u
izmeni izvornog koda funkcije. Ima li neko drugo rešenje?
clipper.166ciki,
-> #162, snemcev>**> Ako ti nije teško, pogledaj malo po SAMPLE
>**> direktorijumu koji je Clipper napravio pri instalaciji.
Ma kakvi tesko. Pogledo sam jos odavno.
>**> Tu je i DATE.PRG, a u njemu u source-u data funkcija
>**> AddMonth koja radi baš to što ti treba.
Pa ne radi bas ono sto mi treba, i to ja zackoljica.Jer ono radi
ono sto radi i moja funkcija, ali za 31.01.93 daje prazan datum:
Kao sto ces videti, i funkcija koja je rasoloziva, ne radi nista oko
dana, vec samo uvecava broj meseci i godina sto je vrlo lako napraviti.
Nevezano za to, sta mislite o semi da se uzme obracun kamate recimo
fiksno za 30 dana, pa na osnovu toga da se radi?
Inace deo listinga izgleda ovako:
..............
č 10,10 say "Datum uloga : " get datum1
č 12,10 say "Datum isteka roka: " get datum2 WHEN car1(datum1)
read
.........
func car1(dDate)
LOCAL nMonth, nDay, nYear, nLimit, nMonthAdd, nYearAdd
// Break date up into its numeric components
nMonth := MONTH( dDate )
nDay := DAY( dDate )
nYear := YEAR( dDate )
*********************************************************************
* Imam 1 private promenljivu kojom zadajem broj meseca, pa treba *
* dodati nesto kao: *
*********************************************************************
do case
case in="A"
nMonth:=1
.......
endcase
nLimit := 12 - nMonth + 1
// Compute number of years to add
nYearAdd := INT( nMonths / 12 )
IF nMonths >= nLimit
nYearAdd++
ENDIF
nYear += nYearAdd
// Compute number of months to add and normalize month
nMonthAdd := nMonths % 12
nMonth := (nMonth + nMonthAdd) % 12
// Convert numeric portions to new date
datum2 = CTOD(STR(nMonth, 2) + "/" + STR(nDay, 2) + "/" + STR(nYear, 4))
RETURN (.t.)
P.S. Ipak hvala na trudu.
Pozdrav Ciki!
clipper.167zkrstic,
-> #164, snemcevEve ga :)
Zkr
clrsel.arjclipper.168peca.st,
-> #166, ciki!-> Pa ne radi bas ono sto mi treba, i to ja zackoljica.Jer ono
!-> radi ono sto radi i moja funkcija, ali za 31.01.93 daje
!-> prazan datum:
Mislim da bi ti dejanr mogao pomoći jer je on u onom njegovom SIRODJ morao da
koristi nešto što računa kolko_dana_ima_od_danas ili slično. Dakle, valjda će
ti on pomoći, pošto verovatno zna.
clipper.169dejanr,
-> #168, peca.st>> Mislim da bi ti dejanr mogao pomoći jer je on u onom njegovom SIRODJ
>> morao da koristi nešto što računa kolko_dana_ima_od_danas ili slično.
"Nešto" je u konferenciji ORKA, poruka 14.186. A biće i više o tome u
sledećim "Računarima".
Nadam se da će pomoći, iako nije na clipperu. No dalo bi se prevesti.
clipper.170ciki,
-> #160, ndragan>**> Zar ne možeš da poslednji dan u mesecu računaš kao prvi
>**> u sledećem minus jedan? U Foksu (znam, znam) postoji
>**> funkcija GoMonth(datum, broj_meseci), koja ti daje
Ajde onda lepo ako ti nije tesko, a ti probaj da za one
kriticne datume uradis nesto tako na FOX-u, da samo vidim
sta cu da dobijem.
Pozdrav Ciki!
clipper.171toma,
Ima li neko negde ono programče za ispis(unos) brojeva s desna na
levo iz get-a?
Pozdrav from Toma.
clipper.172ciki,
Ho!
Dobio sam da na masinu (386/40/4/120/SVGAC) na kojoj se nalazi:
WINDOWS 3.1, WORD for WIN 2.0 (ili tako nesto), DOS 5.0, neki
razni UTILITY i cirka 25 igara koje zauzimaju cirka 30MB.
Od rezidentnih stvari je bilo nesto kao:
Podrska za nasa slova iz DOS-a, kesiranje diska mislim da je
SMARTDRIVE, Setver, Himem, DOS=HIGH,..
instaliram neke programe koji su pisani na clipper-u.E sada
pokrenem ja Instal program, i on verovatno radi nesto u fori
RUN COPY to_i_to na_to_i_to, i od 80fajlova, on prekopira
cirka 2-3 i javi gresku da ne moze da izvri kopiranje i izleti
u DOS.
Taj isti paket, ja probam na drugoj 386-ici istih karakteristika,
koja za razliku od I ima disk podeljen na C i D particiju(I ima samo
na C) i radi sve Ok.
Programi su poznate kuce i imaju preko 1000 instalacija, pa nije
greska do programa ni do disketa jer sve lepo radi na II racunaru.
Zna li neko zasto nece da radi???????????????????????????
Da li mu smeta nesto od rezidentnih stvari???????????????
Pozdrav Ciki!
clipper.173petrovics,
-> #150, ratman>> Pa, nije dugacak za pisanje, ali je ocajno dugo cekati kompajliranje
>> na AT/12Mhz/40MbHdisk!
Bas me zanima koliko dugo cekas na ovo kompajliranje?
clipper.174petrovics,
-> #151, balinda>> Ko je imao neka iskustva sa Flipperom neka ostavi ovde poruku!
>> Pitanja ce slediti preko privatne poste!
Ako nisu bas tajna ta pitanja a narocito odgovori mislim da bi
bilo bolje da se i o tome pise ovde.
clipper.175ciki,
-> #171, toma>**> Ima li neko negde ono programče za ispis(unos) brojeva
>**> s desna na levo iz get-a?
Imam ja za verziju S 87. Ako ti odgovara a ti vici. ;>>
Pozdrav Ciki!
clipper.176ciki,
Ho!
Kako ubaciti 1 txt fajl u memo polje, i kako ga posle procitati, tj.
istampati?
Pozdrav Ciki!
clipper.177ndragan,
-> #170, ciki/ kriticne datume uradis nesto tako na FOX-u, da samo vidim
Evo:
d gomo(d,-3) -2 -1 +1 +2 +3
31.01.92 31.10.91 30.11.91 31.12.91 29.02.92 31.03.92 30.04.92
31.01.91 31.10.90 30.11.90 31.12.90 28.02.91 31.03.91 30.04.91
30.01.91 30.10.90 30.11.90 30.12.90 28.02.91 30.03.91 30.04.91
Sorsa, naravno, nema, pošto je GoMonth(d,m) interna funkcija FoksProa.
Uoči kako lepo rešava kraj februara :). Ne mo'š ga zajeb*ti, pa to ti
je.
Bue_ Ndragan
clipper.178bulaja,
-> #176, ciki│Kako ubaciti 1 txt fajl u memo polje
└───
REPLACE memo_polje WITH MemoRead ("FILE.TXT")
clipper.179jtitov,
-> #175, ciki> Imam ja za verziju S 87. Ako ti odgovara a ti vici. ;>>
Ako te ne mrzi, pljucni je ovamo. Takodje bi lepo bilo da onda dodamo da se
pojavljuju i tacke posle 3. otkucane cifre, a da pazi i na decimalni zarez.
Naravno sve to ako vec nema :)
clipper.180ciki,
-> #171, toma>**> Ima li neko negde ono programče za ispis(unos) brojeva
>**> s desna na levo iz get-a?
Imam ja za verziju S 87. Ako ti odgovara a ti vici. ;>>
Pozdrav Ciki!
clipper.181ciki,
Ho!
Kako ubaciti 1 txt fajl u memo polje, i kako ga posle procitati, tj.
istampati?
Pozdrav Ciki!
clipper.182ciki,
-> #174, petrovics>**> Ako nisu bas tajna ta pitanja a narocito odgovori
>**> mislim da bi bilo bolje da se i o tome pise ovde.
Ja ne znam u kakvom ste "stanju" dobili flipper. Ja sam ga dobio
zajedno sa NG i cirka 150 primera, pocevsi od najprostijih, pa do
najslozenijih uz pomoc kojih svako moze da provali foru rada se
flipper-om.
Pozdrav Ciki!
clipper.183ciki,
-> #171, toma>**> Ima li neko negde ono programče za ispis(unos) brojeva
>**> s desna na levo iz get-a?
Ocekujem pice!
ciki=space(40)
č 2,5 say "Copaj, copaj bato: " GET ciki PICT ;
zamena("XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX", čciki)
read
*
function zamena
param a, kar
b=row()
c=col()
g=LEN(a)
a1=space(g)
č b,c GET a1 PICT "&a"
clear gets
disp=""
a2=c+g-1
č b,a2 +1 SAY ""
h=1
while inkey(0) <> 13
do case
case lastkey()==27
exit
case (lastkey() >= 32 .and. lastkey() <= 126)
disp=disp+chr(lastkey())
h=h+1
č b,a2 GET disp PICT "&a"
if a2 > c
a2 = a2 -1
endif
case lastkey() == 19 .or. lastkey() == 8 .or. lastkey() == 7
disp = Space(g-len(disp)+1)+substr(disp,1,len(disp)-1)
h=h-1
č b,c GET disp PICT "&a"
disp=LTRIM(disp)
if a2 >= c+g-1
a2=c+g-1
else
a2=a2+1
endif
endcase
clear gets
enddo
if lastkey()==27
keyboard chr(27)
else
keyboard chr(13)
endif
fr=space(g-len(disp))
kar=fr+disp
č b,c say ""
return("&a")
P.S. Dobar onaj Stephen J. Straley
Pozdrav Ciki!
clipper.184snemcev,
-> #167, zkrsticThanks a lot!
clipper.185snemcev,
Jel neko uspeo da korisno upotrebi Flipper u svojim programima?
Sudeći prema .ng bazi, njegovih x funkcija rade sve, al' po principu
"što jednostavno, kad može komplikovano". Povrh svega, to čudo je
dugačko 3M - samo malo manje nego Clipper 5.01 sve sa primerima i
svim .ng bazama. Da se razumemo, ideja je OK, al' je realizacija
(da ne kažem implementacija :) užas. Voleo bih da me neko ubedi
da nije tako.
clipper.186ciki,
-> #177, ndragan>**> Sorsa, naravno, nema, pošto je GoMonth(d,m) interna
>**> funkcija FoksProa. Uoči kako lepo rešava kraj februara
>**> :). Ne mo'š ga zajeb*ti, pa to ti je.
Vidis to nije tako tesko uraditi na clipper-u, jer clipper uz
GET klasu ima instancu badDate, pa uz njenu pomoc i jos malo
truda, sve je OK.
P.S. Hvala ti, i izvini ako sam te "namucio" ;>.
Pozdrav Ciki!
clipper.187ciki,
-> #178, bulaja>**> │ Kako ubaciti 1 txt fajl u memo polje
>**> └───
>**> REPLACE memo_polje WITH MemoRead ("FILE.TXT")
Hvala!
Pozdrav Ciki!
clipper.188bdm.,
-> #176, ciki## Kako ubaciti 1 txt fajl u memo polje, i kako ga posle procitati, tj.
Pogledaj MemoRead(), MemoWrite(), MemoLine(), to ce ti sve obaviti...
Ako nemas NG, ti vici...
BDM.
clipper.189toma,
-> #183, ciki■■>>>**> Ima li neko negde ono programče za ispis(unos) brojeva
■■>>>**> s desna na levo iz get-a?
■■>>
■■>> Ocekujem pice!
Fala veliko!
Samo nije to to! Radi i ovo, ali... Ali poslužilo je kao ideja
za jednu moju funkciju koja obilazi GET.
---------------------------------------------------------------------------
#include "inkey.ch"
clear screen
a:=0
b:=0
unesi_broj(10,10,"99,999,999.99",@a) && Funkcija vraca .T. ili .F.
unesi_broj(15,10,"99,999,999.99",@b) && if unesi_broj(....) then ..:)
function unesi_broj(xx,yy,pic,a)
local x,y,dec,poz_dec,poz_broj,pic2,p_poz,cifre,cifre_dec,broj,broj_s
x:=xx; y:=yy
pic2:=pic
p_poz:=at(".",pic2)
poz_dec:=0
dec:=.F.
if p_poz <> 0
poz_dec:=len(pic2)-p_poz
pic2:=left(pic2,p_poz-1)
endif
pic2:=strtran(pic2,",","")
poz_broj:=len(pic2)
cifre:=cifre_dec:=""
do while .T.
broj_s:=cifre
if poz_dec<>0
broj_s+="."+cifre_dec
endif
broj:=val(broj_s)
broj:=round(broj,poz_dec)
@x,y say broj picture pic color "I"
if cifre=="-"
@x,y say cifre color "I"
endif
@x,y+p_poz-1 say ""
Ch:=inkey(0)
do case
case Ch == K_ESC .or. Ch==K_PGUP .or. Ch==K_PGDN
@x,y say ""
return(.F.)
case Ch == K_ENTER
a:=broj
@x,y say broj picture pic color "I"
return(.T.)
case chr(Ch) $ "0123456789"
if !dec
cifre:=dodaj_cifru(cifre,chr(Ch),poz_broj)
else
cifre_dec:=dodaj_cifru(cifre_dec,chr(Ch),poz_dec)
endif
case chr(Ch) == "." .and. poz_dec<>0
if !dec
dec:=.T.
endif
case Ch==K_BS
if dec .and. len(cifre_dec)==1
dec:=.F.
cifre_dec:=""
else
if dec
cifre_dec:=brisi_cifru(cifre_dec)
else
cifre:=brisi_cifru(cifre)
endif
endif
case Ch==K_DEL .and. len(cifre_dec)>0
if len(cifre_dec)==1
dec:=.F.
cifre_dec:=""
else
cifre_dec:=brisi_cifru(cifre_dec)
endif
case chr(Ch) == "-"
if len(cifre)==0
cifre:="-"
elseif left(cifre,1)<>"-" .and. len(cifre)<poz_broj
cifre:="-"+cifre
endif
case chr(Ch) == "+" .and. len(cifre) > 0
if left(cifre,1) == "-"
cifre:=right(cifre,len(cifre)-1)
endif
endcase
enddo
return
function dodaj_cifru(a,cif,duz)
local niz
if len(a)<duz
niz:=a+cif
else
tone(1100,0)
niz:=left(a,len(a)-1)+cif
endif
return niz
function brisi_cifru(a)
return(if(len(a)==0,"",left(a,len(a)-1)))
---------------------------------------------------------------------------
To je to!
Pozdrav from Toma.
clipper.190nbatocanin,
-> #183, ciki>>**> Ima li neko negde ono programče za ispis(unos) brojeva
>>**> s desna na levo iz get-a?
Možda je lakše napisati reader za GET sistem - ne čini mi se previše
teško!
clipper.191melev,
Zdravo svima!
Sto se tice CLIPPER-a ja sam pocetnik, i poceo sam da radim nesto u
CLIPPER-u (Summer 87) i imam jedno pitanje na koje bih vas molio da mi
odgovorite. Radi se o sledecem problemu:
Kako da pretrazujem bazu a da recimo polje u kome pise PESMA
mogu da pronadjem zadajuci mu 'kljuc' po kome ce da trazi samo ESMA
(znaci da ne moram da zadam sve tj. PESMA).
Radio sam sa LOCATE FOR izraz = "PESMA" i sa CONTINUE. Probao sam takodje
i sa SEEK "PESMA" ali mi se SEEK ne svidja zato sto uvek pretrazuje od
pocetka baze, i zato sto radi sa indeksnim bazama koje za LOCATE nisu
potrebne.
Jos jednom bih vas zamolio kad nadjete malo slobodnog vremena da mi
napisete nesto o ovo problemu.
pozdrav........... Melev
clipper.192d.petrovic,
-> #191, melevĂ> Jos jednom bih vas zamolio kad nadjete malo slobodnog vremena da
Ă> mi
A to znaž nikad ;)) Zaboravi na sve što nije indeksirano i pogledaj
malo naredbu set softseek, ako i dalje nije jasno pitaj. Ah, da, da
te ubedim... dok imaš 20-30 zapisa u bazi možda ti se locate i ne
učini sporim, ali kad to bude trebalo da radi sa 4-5 000... ;)))
clipper.193ciki,
-> #177, ndragan>**> Sorsa, naravno, nema, pošto je GoMonth(d,m) interna
>**> funkcija FoksProa. Uoči kako lepo rešava kraj februara
>**> :). Ne mo'š ga zajeb*ti, pa to ti je.
Evo saljem nesto na clipeti.Radjeno je na masini sa S'87,
sto bi trebalo da bude ekvivalent FOX-ovoj GoMonth(d,m).
P.S. Izvinite zbog nepreglednog listinga, ali bolje da ga ja
unakazim ;(, nego SEZAM :).Salim se provucite ga posle
kroz SNAP i on ce srediti stvar.
Pozdrav Ciki!
function Dodaj_m ( dDatum, nBroj )
a1=dtos(dDatum)
nDan=val(substr(a1,7,2))
nMes=val(substr(a1,5,2))
nGod=val(substr(a1,1,4))
nPr1=nMes+nBroj
if nBroj=0
return(dDatum)
endif
do case
case nPr1>0
nGf1=int(nPr1/12)
nGod=nGod+nGf1
nMes=nPr1-(nGf1*12)
case nPr1=0
nMes=12
nGod=nGod-1
case nPr1<0
nBroj1=0
do while .t.
nBroj1=nBroj1+1
if ((nBroj1*12)+nPr1)>0
exit
endif
enddo
nGod=nGod-nBroj1
nMes=nPr1+(nBroj1*12)
endcase
do case
case (nDan=31)
do case
case nMes=1 .or. nMes=3 .or. nMes=5 .or. nMes=7 .or. nMes=8 ;
.or. nMes=10 .or. nMes=12
nDan=31
case nMes=4 .or. nMes=6 .or. nMes=9 .or. nMes=11
nDan=30
case nMes=2
if int(nGod/4)=nGod/4 .and. (nGod/100)<>int(nGod/100)
nDan=29
else
nDan=28
endif
endcase
case (nDan=30) .or. (nDan=29)
nBroj=nDan
do case
case nMes=2
if int(nGod/4)=nGod/4 .and. (nGod/100)<>int(nGod/100)
nDan=29
else
nDan=28
endif
otherwise
nDan=nBroj
endcase
endcase
return(ctod(str(nDan,2)+"."+str(nMes,2)+"."+str(nGod,4)))
clipper.195bulaja,
-> #191, melev│Kako da pretrazujem bazu a da recimo polje u kome pise PESMA mogu da
│pronadjem zadajuci mu 'kljuc' po kome ce da trazi samo ESMA (znaci da ne
│moram da zadam sve tj. PESMA). Radio sam sa LOCATE FOR izraz = "PESMA" i
│sa CONTINUE. Probao sam takodje i sa SEEK "PESMA"
└───
Jednostavno :), Clipper ima i relacioni operatator $ (sintaksa: string1
$ string2), koji proverava postojanje jednog stringa (prvog) unutar
drugog. Dakle ("ESMA" $ "PESMA") ce vratiti vrednost .T., ili u tvom
slucaju pretrazujes sa
LOCATE FOR ("ESMA" $ izraz)
Locate je inace dosta spora naredba, tako da ako ti je dovoljno samo
exact pretrazivanje (kljuc = izraz) koristi SEEK po indeksnoj datoteci.
clipper.196ciki,
-> #191, melev>**> Kako da pretrazujem bazu a da recimo polje u kome pise
>**> PESMA mogu da pronadjem zadajuci mu 'kljuc' po kome ce
>**> da trazi samo ESMA (znaci da ne moram da zadam sve tj.
>**> PESMA).
Jedan od nacina je upotreba filtera (Znam znam ali sam je rekao
da je pocetnik).Znaci imas bazu recimo koja izmedju ostalog ima
polje OPIS C 6.E sada recimo tebi su potrebni svi slogovi koji
imaju u tom polju ono ESMA ( ? ).Ti onda uradi ovako:
...................
cKljuc="ESMA"
Set filter to at(alltrim(cKljuc),opis)>0
go top
P.S. Ajte ljudi da zbudzimo nesto kao sto je SUBNTX sa SEZAMA.
P.P.S. Valjda ce ti biti jasno.Ako ne ti urlaj.
Pozdrav Ciki!
clipper.197ndragan,
-> #176, ciki/ Kako ubaciti 1 txt fajl u memo polje, i kako ga posle procitati, tj.
/ istampati?
Za foksovce koji to možda ne znaju:
APPEND MEMO <memo field> FROM <file> ŠOVERWRITEĆ
Bez Over će da se (po difoltu) doda na kraj postojećeg memo polja.
COPY MEMO <memo field> TO <file> ŠADDITIVEĆ
<file> može biti i 'lpt1' pa smo ga odštampali, a može da se koristi i
kao string, manipuliše njime i onda štampa; ako se kopira u memorijsku
promenljivu, ne može više od 64K, ali ako ide u drugo memo polje pa se
tamo mulja, on pravi sve nove i nove primerke tog polja (recimo Replace
mpolje with chrtran(mpolje,chr(9),' ') bi napravilo nov primerak koji bi
sadržavao blankove umesto tabova. Suvišni primerci se brišu sa Pack
Memo. Jedino treba voditi računa o prostoru na disku.
clipper.198broker,
-> #150, ratman> Pa, nije dugacak za pisanje, ali je ocajno dugo cekati
> kompajliranje na AT/12Mhz/40MbHdisk!
Mislim da i malo zahtevan. Napisao sam nnnnn linija kliper
koda baš takvoj mašini i nije mi se činio spor. Naravno, radio
sam u modulima.
clipper.199ndragan,
-> #193, ciki/ return(ctod(str(nDan,2)+"."+str(nMes,2)+"."+str(nGod,4)))
Au, bre, mnogo dugačko. Kad malo bolje razmislim - neka ga skraćuje neko
drugi. Ima jedna prostija ideja (svojevremeno korišćena u kobolu :), da
se napravi dvanaestočlani niz koji ima broj dana od početka godine do
prvog u mesecu, dakle (0,31,59,90,120,151...,334). Za prestupne godine
samo dodaš 1 za mesece veće od dva. To bi skratilo račun, a?
clipper.200bulaja,
-> #193, ciki│a1=dtos(dDatum)
│nDan=val(substr(a1,7,2))
│nMes=val(substr(a1,5,2))
│nGod=val(substr(a1,1,4))
└───
Clipper ima svoje funkcije Day(), Month() i Year() :).
clipper.201dusanp,
Da li neko zna za neki stvarno dobar generator ekrana,
nesto upotrebljivo? Da li neko koristi bilo kakav program?
Kako pravite menije, getove i sl? Da li moze nesto da se
ucini iz dBase-a? Kako to radi Fox?
clipper.202bulaja,
-> #201, dusanp│Da li neko zna za neki stvarno dobar generator ekrana, nesto upotrebljivo?
└───
\IBMPC\EDITOR\
tdraw450.arj .a01
TheDraw v4.50, screen generator/editor
TheDraw v4.50, ekranski (screen image) generator/editor. Poseduje razne
mogucnosti kreiranja ekrana za prikazivanje, a uradjeno je moguce snimiti u
mnogobrojnim formatima za kasnije koriscenje ili pozivanje iz svojih programa.
Podrzani formati su: ANSI color, ASCII text, binarni (dump sadrzaja ekrana sa
atributima), BSave (Basic), .COM (pravi izvrsne datoteke), Assembler, Turbo
Pascal, C, Object (.OBJ) i specijalni TDraw (kompresovani). Binarni oblik se
moze koristiti prakticno iz svakog programskog jezika, npr. kompatibilan je sa
Clipper-ovim savescreen().
clipper.203ciki,
-> #199, ndragan>**> / return(ctod(str(nDan,2)+"."+str(nMes,2)+"."+str(nGod,4))
>**>
>**> Au, bre, mnogo dugačko. Kad malo bolje razmislim - neka
>**> ga skraćuje neko drugi. :)))
Ma nije to nista. U stanju sam da u DOS-u pisem da bi iskopirao
nesto iz dir-a u dir jos duze kobasice, a da ne startujem pct :)
Pozdrav Ciki!
clipper.204ciki,
-> #200, bulaja>**> Clipper ima svoje funkcije Day(), Month() i Year() :).
:)))))))
Znam! Pogledaj odgovor ndragan-u i sve ce ti biti jasno!
Pozdrav Ciki!
clipper.205petrovics,
-> #191, melev>> i sa SEEK "PESMA" ali mi se SEEK ne svidja zato sto uvek pretrazuje od
>> pocetka baze, i zato sto radi sa indeksnim bazama koje za LOCATE nisu
Sto pre batali sve sto ne radi sa indeksima (set filter to,
locate, ...) jer to po nekad zna da traje satima ...
Iskljucivo koristi indekse za pretrazivanje.
clipper.207toma,
-> #190, nbatocanin■■>>>>**> Ima li neko negde ono programče za ispis(unos) brojeva
■■>>>>**> s desna na levo iz get-a?
■■>>
■■>> Možda je lakše napisati reader za GET sistem - ne čini mi se previše
■■>> teško!
Evo ga!
Ali... Pošto se bliži vreme godišnjih obračuna, imam vrlo malo
vremena tako da je ovo u stvari samo neka ideja... Ako neko ima
malo više vremena neka pogleda i neka ga "dopravi".
Pozdrav from Toma.
ps. zip je ver1.1 !
getsys.zipclipper.208melev,
-> #195, bulaja║ Locate je inace dosta spora naredba, tako da ako ti je dovoljno samo
║ exact pretrazivanje (kljuc = izraz) koristi SEEK po indeksnoj datoteci.
Ubedili ste me da predjem na SEEK. Polako sam punio bazu i kada se
poprilicno napunila onda više nije tako brzo radilo kao pre.
Da ne bih svima odgovarao pojedinacno, koristim priliku da se svima
zahvalim koji su mi odgovorili (i to svi isto :))).
Imam još jedno pitanje: (al' davim)
Kako rešavate problem sortiranja? Recimo kada mu dam da pronadje neki
string po 'ključu' i on mi nadje više njih, kako da ih sortiram pa tek onda
da min ih ispise? Koristio sam SORT ali je užasno sporo. Da li postoji neka
druga fora?
pozdrav...... Melev