ventura.1banex,
Imam jedno pitanje za korisnike Venture. Moj prijatelj se interesuje da
li je moguće da se iz Venture ili nekog sličnog programa uradi prelom tako
da dobijemo negativ dokumenta.
CU! -BANE-
ventura.2dejanr,
-> #1, banex>> da li je moguće da se iz Venture ili nekog sličnog programa uradi prelom
>> tako da dobijemo negativ dokumenta.
Na PostScript štampačima mislim da je svakako moguće, na LaserJet III bi
moglo biti moguće, na LaserJet II/IIp mislim da nije moguće.
ventura.3zkehler,
-> #2, dejanrŔ >> da li je moguće da se iz Venture ili nekog sličnog programa uradi
Ŕ >> prelom tako da dobijemo negativ dokumenta.
Ŕ
Ŕ Na PostScript štampačima mislim da je svakako moguće, na LaserJet III
Ŕ bi moglo biti moguće, na LaserJet II/IIp mislim da nije moguće.
To je moguće uraditi na HP IIISi i HP IIId štampačima.
ZK
ventura.4squsovac,
-> #1, banex
> da li je moguće da se iz Venture ili nekog sličnog programa uradi
> prelom tako da dobijemo negativ dokumenta.
Ukoliko je izlaz na nekom od HP LJ može vrlo lepo sa čivotićevim
programima serije hp rotate. HP LJ III to može i sam po sebi.
ventura.5zelkop,
-> #2, dejanr>> da li je moguce da se iz Venture ili nekog slicnog programa uradi prelom
>> tako da dobijemo negativ dokumenta.
Moj kolega nabavio je nekakav softverski dodatak za Venturu sa
kojim uspeva da napravi negativ na HPIIp.
Ja nisam bas upucen u detalje jer mi to nije trebalo, ali ako
hoces nazovi ga navece na tel. 692-451 (Ivan) i raspitaj se
za detalje. Ja cu ga obavestiti o tome da sam dao njegov telefon.
ventura.6banex,
-> #4, squsovac
Hvala svima na brzim odgovorima. žoveku je rečeno da nešto može, ali
ne sve, tako da mu u principu to ništa ne znači.
Već sam očekivao odgovor u stilu: može, ali... :)))
>> Ukoliko je izlaz na nekom od HP LJ može vrlo lepo sa čivotićevim
>> programima serije hp rotate. HP LJ III to može i sam po sebi.
Gde se može naći taj program? Cena? ZZ?
CU!
ventura.7vladak,
Da li je neko instalirao YU fontove za Venturu pod Windows-ima?
Ja sam pokušavao sa Bitstream Starter Kit 3 za Windows 2.XX i dobio
sledeće rezultate. U Windows-ima dobijem sva naša slova (YUASCII
raspored) i na ekranu i na štampaču, a u Venturi dobijem naša slova
na ekranu samo ako su Bold, dok na štampaču dobijem sva naša slova
sem malog ž. Ekranske fontove nisam ni očekivao, verovatno je potre-
ban Bitstream za Venturu, ali mi nije jasno zašto na štampaču nema
samo ž. Inače fontovi su instalirani za HP LaserJet II series, a
štampano je na HP III, za šta ne verujem da ima nekog uticaja.
Pokušavao sam i sa instalacijom za HP LaserJet Plus, ali je sve
ostalo isto. Koristio sam ansi.csd tablicu u kojoj sam samo zamenio
kodove naših slova.
HEEEEEEEEEEEEEEEEELP!!!!!!!!!!!! PLEASE.
ventura.8dejanr,
-> #7, vladakPričali su ljudi o tome pre samo par dana, i svi pomenuše taj problem
malog ž. Izgleda da se ne može rešiti...
Ostaje da se koristi GEM Ventura.
ventura.9iboris,
Interesuje me da li je moguće tekst otkucati u WP 5.1 , a posle
ga prebaciti u VENTURU ?
P.S. Nemam Venturu
ventura.10ndragan,
-> #8, dejanr* malog ž. Izgleda da se ne može rešiti...
ma to ne ume da reši ni bil gejts. verovatno bi gospoda iz majkrosofta rekla
da treba da dokupimo autorizovani dodatak za yu set ili da kupimo jaču
mašinu, ili da malo ž pristaje da se štampa tek na mašinama od 8M naviše...
ko je za jednu diskusiju Windows vs GEM? nije što imam i atari, ali...
Bue_ NDragan
ventura.11dejanr,
-> #9, iboris>> Interesuje me da li je moguće tekst otkucati u WP 5.1 , a posle
>> ga prebaciti u VENTURU ?
Apsolutno! Ventura 3.0 pored ostalog prima i WP5.1 format. Naravno,
poželjno je da u WP-u ne koristiš fusnote, višekolonski ispis, indeks,
sadržaj itd jer se to ne može preneti. Običan tekst+Bold/Italic...
ventura.12predrag,
Prepravio sam 5 fontova za Corel Draw 2.0
To su:linus,renfrew,cottage,jupiter,motor.
Ako nekog zanima evo prilike da ih DL.
pp od:P
ventura.16predrag,
Evo treci put da probam da DL.
Proklete telefonske veze i MNE(timeout)
pp od:P
yucorel2.zipventura.17iboris,
Interesuje me da li je moguće tekst otkucati u WP 5.1 , a posle
ga prebaciti u VENTURU ?
P.S. Nemam Venturu
ventura.18iboris,
-> #11, dejanrŁ Apsolutno! Ventura 3.0 pored ostalog prima i WP5.1 format. Naravno,
Ł poželjno je da u WP-u ne koristiš fusnote, višekolonski ispis, indeks,
Ł sadržaj itd jer se to ne može preneti. Običan tekst+Bold/Italic...
:((( Ali meni je upravo to potrebno: fusnote ! Treba da složim
jednu knjigu za štampanje. :((( Ima li tu ipak leka ? I naravno,
mogu li da koristim naša slova po YUSCiI rasporedu ?
ventura.19ivantod,
-> #18, iborisFusnote u tekstu postižeš tako što na mestu gde treba da bude u tekstu
oznaka za broj fusnote otkucaš <$F tekst fusnote>
Ventura će ih automatski numerisati, mislim da ima negde opciju da se
podesi da li da numerisanje ide posebno za svaku stranu, poglavlje itd.
ventura.20vpetrovic,
Jel' ima neko font za venturu koji ima naša slova i znake za fonetsku
transkripciju engleskih reči. Hitno mi je potreban. Unapred hvala !
Vlada
ventura.21bambi,
oi!
Ima li neko ko bi mogo da u/l cirilicne ili yu fontove za vga grafiku
i hpIII stampac.
hvala unapred
Bambi
ventura.22zkehler,
-> #21, bambiŔ Ima li neko ko bi mogo da u/l cirilicne ili yu fontove za vga grafiku
Ŕ i hpIII stampac.
žini mi se da je kod mene u konferenciji "Most" ostavljen .zip
sa YU fontovima za Ventiru i HP LJ štampače. Vidi da li ti
odgovaraju.
ZK
ventura.23magician,
-> #21, bambi
Hi !
Imam dosta fontova ( i ciril. i non-ciril ) ali toga ima bas
pooooooodosta. Zato mi ostavi mail, koji te fontovi konkretnije interesuju
(stilovi i sl.)
MAGICIAN
ventura.25m.dzigurski,
Da li neko zna kako da instaliram nove fontove u Venturu 2.0.
ventura.26yupc,
-> #25, m.dzigurski> Da li neko zna kako da instaliram nove fontove u Venturu
> 2.0.
Budi malo jasniji, imas li WID tablice ?
Pozdrav,
YUPC
ventura.27m.dzigurski,
-> #26, yupcNemam WID tablice i fontovi su SFP. Treba da ih instaliram da rade na EPSONU
FX.
ventura.28adiklic,
-> #25, m.dzigurskiZa nove fontove u venturi potreban ti je Bitstream fontware, kao i
typeface-ovi.To traži, instalira se sve samo , ali je potrebno posle peške
prekopirati wid tabelu iz fontware direktorijuma u venturu.Javi se i po ovom
pitanju.
ventura.29squsovac,
-> #27, m.dzigurski> Nemam WID tablice i fontovi su SFP. Treba da ih instaliram da rade na
> EPSONU FX.
Može i pomoću SoftCraft Font Editor. On će ti za sve sfp-ove
napraviti wid tablicu i ekranske fontove.
ventura.30dejanr,
-> #29, squsovac>> Može i pomoću SoftCraft Font Editor. On će ti za sve sfp-ove
>> napraviti wid tablicu i ekranske fontove.
Zar sva ta artiljerija može da se koristi za fontove za Epson FX?
ventura.31squsovac,
-> #30, dejanr>> Može i pomoću SoftCraft Font Editor. On će ti za sve sfp-ove
>> napraviti wid tablicu i ekranske fontove.
> Zar sva ta artiljerija može da se koristi za fontove za Epson FX?
žini mi se da će posle biti font emuliran na epsonu. Biće nalik
originalnom, samo, naravno, u daleko slabijoj rezoluciji.
ventura.32mandrejevic,
Imam Venturu 3.0 i potreban mi je drajver za EPSON LX400 (9 pin).
Da li neko hoce da mi send mandrejevic? Please...
ventura.33miro,
Evo jedan BATCH koji sam pravio za spajanje tablica sirina i za
njihovo osvezavanje.
O
/█>
Ů Ţ
▀ ▀ Miro.
joinwids.batventura.34vule,
Pitanje:
Moze li Ventura for Windows da se startuje na 286?
ili mora 1Mb u komadu?
DV
ventura.35vladak,
-> #34, vule> Moze li Ventura for Windows da se startuje na 286?
> ili mora 1Mb u komadu?
Ja već nekoliko meseci radim u Venturi za Windows na 286
sa 2 MB, jer nemam LIM memoriju. Sa 1MB verovatno može da
radi, ali moraš da se odrekneš keširanja diska jer skoro
svi keš programi zahtevaju minimalno 256K. Onih 384K treba
da pretvotiš u extended.
U ovoj Venturi može da se uradi uglavnom sve što i u vpprof 3.0
ali je ne bih preporučio, jer je manje praktična i ima nezgodnih
bagova, sem onima koji moraju da je koriste kao ja. :(
ventura.36iboris,
Ima li neko fontove za venturu za 24-pinca ?
ventura.38iboris,
Zašto je obrisana poruka u kojoj pitam da li neko ima fontove za venturu ?
Koliko ja znam pod kopirajtom su samo fontovi koji se isporučuju uz venturu,
a ovi se (koliko ja meni poznato) ne isporučuju ni u z jednu verziju. A pri tom
nisamÚ poslao ni dupli exec.
ventura.39bulaja,
-> #38, iboris│Zasto je obrisana poruka u kojoj pitam da li neko ima fontove za venturu ?
└───
Poruke 6.36 i 6.37 su identicne, tj. duple a takve se brisu.
ventura.40slob,
Sledi file problem.txt
ventura.41bulaja,
-> #40, slob│Sledi file problem.txt
└───
Koji prenosim ovde u poruku da se ne biste mucili downloadom:
-----------------------------------------------
Da li je neko uspeo ... i na koji nacin ?!! da od fajlova tipa *.FSO
DOBIJE FAJLOVE TIPA:
1. Adobe Type 1 ................. *.PFB, *.AFM, *.PFM
2. Agfa Compgraphics
Type Director ................ *.FF
3. Bitstream .................... *.TDF, *.BCO, *.BEZ
4. Digifont ..................... *.DFI
5. Readable Postscript .......... *.PFA / *.AFM
Napominjem da se fajlovi tipa *.FSO dobijaju kad se u FG5 (Font Generatoru
V ) izvrsi skaliranje Venturinih fontova *.SFP. U ovom slucaju me zanimaju
samo *.SFP jer se radi o ideji da se od ovih postojecih *.SFP napravi bilo
koji od navedenih tipova ( 1...5) koji bi sluzio kao osnova za KONVERZIJU
U *.WFN - (CORELDRAW).
SVA RESENJA KOJA VODE KA TOM CILJU SU DOBRODOSLA !!!
Slob.
-----------------------------------------------
Note: posto slob sutra prodaje PC sve odgovore saljite ili ovde ili meni
na mail pa cu mu ih ja preneti.
ventura.42kzoran,
-> #41, bulaja>> Da li je neko uspeo ... i na koji nacin ?!! da od fajlova tipa *.FSO
>> DOBIJE FAJLOVE TIPA:
>> SVA RESENJA KOJA VODE KA TOM CILJU SU DOBRODOSLA !!!
Ako sam dobro razumeo problem, znam za jedno rešenje. Ne znam da li bih
rekao da je dobrodošlo, s obzirom na to koliko je SKUPO. Radi se o font
editoru koji sam svojevremeno pokušao da dobijem od jednog DTP-ovca,
ali kad mi je pomenuo cifru, srušio sam se. Mislim da se radi o Z-soft
outline editoru (ili tako nešto), koji, navodno, sve pomenute, a i neke
druge konverzije radi na pravi način. I meni je to bilo interesantno
pre par meseci za završavanje jednog posla, ali sam iz gore navedenog
razloga odustao.
Pozdrav,
Zoran.
▀
ventura.43braca,
-> #41, bulaja
Konverzija se može izvršiti sa Typeset Foundry paketom, međutim
rezultat je neupotrebljiv bez ručnog "peglanaja" fonta.
ventura.44predrag,
-> #43, braca>> Konverzija se moze izvrsiti sa Typeset Foundry paketom,
>> medutim rezultat je neupotrebljiv bez rucnog "peglanaja"
>> fonta.
Slazem se da treba peglanja i to debelo.Sta se tice
fontgena i njegovih .fco, ne moze se izvrsiti konverzija.
Moze .sfp da se konvertuje i sto je font veci time je
bolje.Ali font koji se dobije je sastavljen od pravih
linija umesto bezierovih kriva pa je bolje umesto gubljenja
vremena sa peglanjem odmah crtati sa krivama sluzeci
se sablonom od neispeglanog fonta.
BTW da li zna neko koja je NAJNOVIJA VERZIJA foundry -ja ??
ventura.45dzivkovic,
-> #44, predragy je V.1.50 od 06.februara 1991.
godine. Dakle, moguće je da postoji i novija.
Mita
ventura.46seki,
Hello svima momci.Da li neko zna kod koga u Jugi moze da se ven.4 za windows?
pozdrav SEKI
ventura.47spantic,
-> #46, seki> Hello svima momci.Da li neko zna kod koga u Jugi moze da
> se ven.4 za windows?
Ovo je čisto priča za zgražavanje :) koju pričam. Zamislite ali bila je
na onom piratskom bordu New Jack City.
ventura.48vlada,
-> #46, seki> Hello svima momci.Da li neko zna kod koga u Jugi moze da se ve
Da se? Kupi?! Pa ne znam, ali ako te interesuje kako radi, imam je ja.
Pozdrav,
Vladimir
ventura.49bnikica,
hi!
Imam odredjenih problema sa ekranskim fontovima za Venturu (WIN).
Dali netko zna kako da iz Bitstream-a(za WIN) raspakujem ekranske fontove
u rezoluciji 1024*768 (8514), posto u opcijama BS ne postoji takv izbor.
Da li je stvar u .ddf datotekama.
HVALA!!!
ventura.50bjankovic,
-> #49, bnikicaNeki Windows VGA drajveri za modove 1024x768 ili 800x600 zahtevaju
ekranske fontove rezolucije 120x120 (Tseng ET3000/4000). Obično
SETUP program za takve drajvere instalira fontove za 8514/a koji se
nalaze na originalnim Windows disketama i imaju rezoluciju 120x120.
U Fontware 3.0 za Windows je za 8514/a fontove (iz meni nerazumljivog
razloga) definisana rezolucija 96x96 (VGA.DDF), pa tako napravljeni
fontovi ne rade u nekim aplikacijama (WinWord, Excel).
U samom DDF fajlu rezolucija izlaznog uređaja određena je linijama:
hdpi=96 * horizontalna (dots per inch)
vdpi=96 * vertikalna (dots per inch)
promenom ovih parametara u VGA.DDF fajlu u 120 umesto 96 može se
dobiti tražena rezolucija, međutim, time bi se izmenila rezolucija
fontova i za sve ostale kartice koje su definisane u tom fajlu, tako da
je sigurnije napraviti novi DDF fajl.
Primer takvog fajla je TSENG4.DDF (uz poruku).
Da bi Fontware prepoznao novi DDF fajl potrebno je još izmeniti fajl
RELEASE.CFG u fontware direktorijumu:
u sekciji:
ŠwindowsĆ
dodaje se linija:
D30=Tseng ET-4000DšF51,F34,F35,F36,F21ć
đ đ đ
đ đ spisak zavisnih fajlova
đ Naziv uređaja, pojavljuje se u meniju
Dnn nn je prvi slobodan broj u spisku uređaja - ne mora biti 30
u sekciji:
ŠFILESĆ
dodaje se linija:
F51=ddfĐTSENG4.ddf 368 disk=1:ddf ver=3.00 M
đ đ đ đ đ đ
đ đ đ đ đ ?
đ đ đ đ fontware verzija
đ đ đ oznaka instalacione diskete
đ đ dužina DDF fajla
đ pathname DDF fajla
Fnn nn je prvi slobodan broj u spisku fajlova - ne mora biti 51
BJ
tseng4.ddfventura.51kzoran,
HNarode!
žuo sam nedavno da za Venturu postoji driver za HP IIIp kojim je moguće
štampati rotirani tekst. Zna li neko nešto o tome?
Zoran.
ventura.52bulaja,
Problem sa Oki OL-400 laserskim stampacem (nije moj, samo prenosim pitanje).
Prilikom stampanja iz Venture (inace je sve Ok) pojavljuju se horizontalne
(!) pruge (praznine). Da li je neko imao slicnih problema i kako ih je resio
(drugi driver?).
ventura.53bjankovic,
-> #51, kzoran> žuo sam nedavno da za Venturu postoji driver za HP IIIp
> kojim je moguće štampati rotirani tekst. Zna li neko nešto
> o tome?
U konferenciji MOST, tema: podrška, uz poruku 3.5 okačen je drajver
za HP III/IIISi. Mislim da će bez problema raditi i sa IIIp.
BJ
ventura.54gww.,
-> #36, iboris:: Ima li neko fontove za venturu za 24-pinca ?
A što ih sam ne napraviš iz BitStream-a ?
ventura.55ociric,
-> #41, bulaja> Napominjem da se fajlovi tipa *.FSO dobijaju kad se u FG5
> (Font Generatoru V ) izvrsi skaliranje Venturinih fontova
> *.SFP. U ovom slucaju me zanimaju samo *.SFP jer se radi o
> ideji da se od ovih postojecih *.SFP napravi bilo koji od
> navedenih tipova ( 1...5) koji bi sluzio kao osnova za
> KONVERZIJU
Mislim da će rezultati biti prilično "mršavi", čak i ako uspeš (loš kvali-
tet). Mnogo je bolje da DIREKTNO IMPORTUJEŠ BitStream u CorelDrw.
Za to je potrebno:
1) Da imaš odgovarajuće i BCO i BEZ datoteke za svaki font.
2) Da u CDrw-u promeniš originalnu datoteku (beše li WFNBOSS.CSD)
datotekom *.CSD koju koristiš za pravljenje fontova u BtStr-u
(tablica kodnog rasporeda) - JA SAM RADIO SA BtStr ZA GEM!!!
Kad sve ovo imaš, jednostavno ideš u WFNBOSS i importuješ bit strim
font - tako sam ih napravio i odlični su! (Odličan izgled, kerning
pravilan... :)
Pozdrav, ╔╦╦-
╚╝╚-
ventura.56ognjan,
Moj prijatelj koji radi sa venturom ima nekih problemčića:
- ne radi mu štampanje u landscape orjentaciji. U stvari radilo je dok
jedan tip nije nešto prčkao i zeznuo stvar. Šta treba popraviti?
- on radi u venturi 3.0 pa ga zanima može li koristiti fontove od
verzije 2.0 ? Treba li nekakva konverzija il' sve šljaka bez problema?
- kada je prenosio nekakvu sličicu iz Corel Draw programa, slova koja
su bila "šuplja" (outlined) i sa sjenkom, postala su potpuno crna. Sličicu
je snimao u IMG formatu!?
Ogy.
ventura.57dejanr,
-> #56, ognjan>> - ne radi mu štampanje u landscape orjentaciji. U stvari radilo je dok
>> jedan tip nije nešto prčkao i zeznuo stvar. Šta treba popraviti?
Obrisao mu je fontove sa ekstenzijom .SFL (verovatno). Trebalo bi da na
uslužnoj Ventura disketi postoji program PORTOLAN, njim se konfertuju SFP
u SFL fontove.
>> - on radi u venturi 3.0 pa ga zanima može li koristiti fontove od
>> verzije 2.0 ? Treba li nekakva konverzija il' sve šljaka bez problema?
Nikakva konverzija, i fontovi i WID tablice su isti.
ventura.58ociric,
-> #57, dejanr>>> - ne radi mu štampanje u landscape orjentaciji. U stvari
>>> radilo je dok jedan tip nije nešto prčkao i zeznuo
> stvar. Šta treba popraviti?
>
> Obrisao mu je fontove sa ekstenzijom .SFL (verovatno).
> Trebalo bi da na uslužnoj Ventura disketi postoji program
> PORTOLAN, njim se konfertuju SFP u SFL fontove.
>
Moguće su i druge "egzotike":
A) Savim je moguće da mu je zbrljao datoteku o položaju fontova HPLJ3.CNF,
recimo, doneo neke svoje fontove, stavio ih u neki DIR i onda u .CNF
datoteku zapisao nešto kao hpfonts(c:Đhpfnt) Ako je položaj fontova tako
pathovan, a oni nisu u tom diru, taj red valja obrisati.
B) u WID tablici je brljao i postavio da su fontovi rezidentni - u tom
slučaju, ni portretni (uspravni) fontovi ne bi bili štampani!
c) što reče gos'n dr - pobris'o čovek fontove ;)
ventura.59ociric,
-> #56, ognjan> - kada je prenosio nekakvu sličicu iz Corel Draw programa,
> slova koja su bila "šuplja" (outlined) i sa sjenkom,
> postala su potpuno crna. Sličicu je snimao u IMG formatu!?
Nisam siguran da je iz CDa upšte mogao da snima u tom formatu. Ventura,
inače, nakon "obrade" uvežene grafike pravi interni .IMG fajl. U svakom
slučaju, neka proba export u nekom drugom formatu - TIF svakako.
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.60ognjan,
Jos jedno pitanje. Kako treba da "izgleda" ASCII tekst koji se
unosi u venturu ??? Ako se ne varam, citav pasus je jedan komad
teksta (bez kraja linija), samo nisam siguran sta treba da je na kraju ?
CR, CR/LF ili nesto trece ?
Ogy.
ventura.61bojanp,
-> #60, ognjan> Jos jedno pitanje. Kako treba da "izgleda" ASCII tekst koji se
> unosi u venturu ??? Ako se ne varam, citav pasus je jedan komad
> teksta (bez kraja linija), samo nisam siguran sta treba da je na kraju ?
> CR, CR/LF ili nesto trece ?
Ako se tekst ućitava u Venturu kao ASCII tada prazan red razdvaja
pasuse, a sam pasus može imati proizvoljan broj redova. Primer:
-----------------
prvi pasus prvi pasus prvi pasus prvi pasus prvi pasus prvi
pasus prvi pasus prvi pasus prvi pasus prvi pasus prvi pasus
prvi pasus prvi pasus prvi pasus
drugi pasus drugi pasus drugi pasus
drugi pasus drugi pasus drugi pasus
drugi pasus drugi pasus drugi pasus
drugi pasus drugi pasus drugi pasus
drugi pasus drugi pasus
------------------
Pozdrav, Bojan
ventura.62dejanr,
-> #61, bojanp>> Ako se tekst ućitava u Venturu kao ASCII tada prazan red razdvaja
>> pasuse, a sam pasus može imati proizvoljan broj redova. Primer:
Da, redovi naprosto nisu bitni, može čitav pasus jedan red a može i
iseckano u redove. Bitno je samo da je na kraju <CR><LF><CR><LF>.
Ako koristiš YUSCII, pazi da ti pasus ne počne znakom @, jer tako se
označava tag, npr.
@NASLOV = bla bla bla
Ako treba da počne sa @ a nije tag, stavi @@
ventura.63ociric,
-> #61, bojanp> Ako se tekst učitava u Venturu kao ASCII tada prazan red
> razdvaja pasuse, a sam pasus može imati proizvoljan broj
> redova.
Možda je ovo malo (previše) telegrafski:
Dakle, da bi Ventura shvatila da je završen jedan i počinje drugi pasus,
neophodno je da na kraju pasusa bude dvostruki ENTER (CR). U okviru takvog
ASCII pasusa, na kraju svakog reda pri pisanju možeš udarati enter (ako ti
editor na deli red nakon odredjenog broja karkaterta) - ventura će ih
jednostavno ignorisati.
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.64miro,
Problem.
Prijatelj ima IBM laserski stampac 4017 (ili 4019, ne zna tacno :) ) i u
prospektu pise da on moze da emulira HP. Medjutim, u praksi su stvari
razlicite. On moze da uradi DL HP fontova u njega i da stampa obican tekst,
ali kada zeli da stampa iz Venture, NISTA.
IBM tvrdi da emulacija radi, prodavci isto. Kada je nazvao technical
support, rekli su mu da to NE MOZE.
Da li je iko imao slicnih problema i mozda ih rijesio?
ventura.65ociric,
-> #64, miro> prospektu pise da on moze da emulira HP. Medjutim, u
> praksi su stvari razlicite. On moze da uradi DL HP fontova
> u njega i da stampa obican tekst,
1. u praksi - ako emulira HP, onda treba da može da UVEK otštampa tekst.
2. ako već najpre radi DL fontova, onda u Venturi u opciji Add/remove fonts
sve fontove treba da proglasi za rezidentne. inaće, V. će pobrisati ram
štampača i fontove u njemu.
naranvo, pretpostavka je da ima prave WID tablice.
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.68ociric,
-> #66, miro> ■ Da li je iko imao slicnih problema i mozda ih rijesio?
>Jesi li pročitao poruku 6,65? Probaj, pa javi detalje.
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.69macak,
Xay to everybody!
Jel' ima neko ili jel' zna gde moze da se nabave YU fontovi za
Venturu???
Unapred thanx!
ventura.70.bale.,
-> #69, macakImaš kod mene, ali moraš da se potrudiš, nemam mnogo vremena... BTW, može li
neko da mi preporuči najbrži način da pretvorim laserske ćirilične fontove u
one za EPSON LQ seriju. Znam da mora pešaka, ali kako?
Regards from .bale. !
#8*)+-<
ventura.71iboris,
Može li mi neko detaljno objasniti kakvi su to bitstrim fontovi i kakve su to
WID tabele ? Znam da ima veze sa venturom, ali ne znam kakve . Postoji li
neki program za pravljenje ovih fontova ? Thank's in advance.
ventura.72kzoran,
-> #71, iboris
WID tabelama Ventura povezuje nazive (Bitstream) fontova sa
njihovim imenima na disku. U njima se čuvaju i osnovne
informacije o printeru kojim će se štampanje vršiti, a koji si
proglasio aktivnim prilikom instalacije Venture. To je u
najkraćem njihova fukcija.
Što se tiče softvera za "pravljenje" fontova, postoji originalni
BITSTREAM fontware, kao i još nekoliko non-BITS proizvoda za istu
namenu. Ali, to je već duža priča. Za ostale detalje mail me.
Pozdrav,
Zoran.
ventura.73kzoran,
Može li neko da mi UL PORT2LAN.EXE. Greškom sam ga obrisao sa diska, a da
ponovo dođem do disketa na kojima mi se nalazi treba mi par dana.
Pozdrav,
Zoran.
ventura.74ndragan,
-> #72, kzoran/ proglasio aktivnim prilikom instalacije Venture. To je u
/ najkraćem njihova fukcija.
A ime potiče od toga što sadrže informaciju o širinama slova (WIDth) i
rastojanjima između njih ako treba da se podseca (kerning). Znaš ono, A i V
treba malo približiti, a W i T ne, itd.
Bue_ NDragan
ventura.76.bale.,
Da li je neko imao & rešio problem crtanja desnih zagrada (srednje i velike) u
Equation (tako li se piše?) modu? Ko ne zna o čemu se radi, neka proba da
nacrta <$Eleft { {a + b} over c right }>. Kod mene sve ispadne lepo, osim što
uopšte nema desne vitičaste zagrade. Ukoliko je u pitanju srednja desna
zagrada, onda se iscrta pola OK, pola nešto bezveze. Male zagrade se crtaju
normalno. Ko zna u čemu je stvar, molio bih ga da ovde to objasni.
Regards from .bale. !
#8*)+-<
ventura.77.bale.,
-> #76, .bale.>>Da li je neko imao & rešio problem crtanja desnih zagrada (srednje i
>>velike) u Equation (tako li se piše?) modu? Ko ne zna o čemu se radi,
>>neka proba da nacrta <$Eleft { {a + b} over c right }>. Kod mene sve
>>ispadne lepo, osim što uopšte nema desne vitičaste zagrade. Ukoliko
>>je u pitanju srednja desna zagrada, onda se iscrta pola OK, pola
>>nešto bezveze. Male zagrade se crtaju normalno. Ko zna u čemu je
>>stvar, molio bih ga da ovde to objasni.
Moram da citiram samog sebe, očajan sam ;) Može li neko da mi pošalje
svoju CSD tabelu za Symbol font, da uporedim?
Regards from .bale. !
#8*)+-<
ventura.78ndragan,
-> #76, .bale./ zagrada, onda se iscrta pola OK, pola nešto bezveze. Male zagrade se
/ crtaju normalno. Ko zna u čemu je stvar, molio bih ga da ovde to
Mislim da je zez u fontu koji koristiš - ako je neki yu font, na mesta
gde su donja i gornja polovina zagrade ubačeni su neki drugi znaci (sve
je pomalo ispreturano). Naznači da je neki od osnovnih fontova sa
instalacione diskete (devete ili tako neke).
Bue_ NDragan
ventura.79dsoskic,
Imam puno starih i lepih fontova (za LASER 300x300)
koji su u .FNT formatu (na. pr. Vukova stara ćirilica,
Svetog Save pismo, Vojničko pismo iz I.sv.rata i mnoga dr.)
Interesuje me sledeće:
- kako da prebacim iz FNT u SFP format
Pozdrav Danko
ventura.80dega,
-> #77, .bale.|... >> neka proba da nacrta <$Eleft { {a + b} over c right }>.
|... >> Kod mene sve ispadne lepo, osim sto uopste nema desne
|... >> viticaste zagrade. Ukoliko je u pitanju srednja desna
|... >> zagrada, onda se iscrta pola OK, pola nesto bezveze. Male
|... >> zagrade se crtaju normalno. Ko zna u cemu je stvar, molio
|... >> bih ga da ovde to objasni.
Druze, sad cu da te jedim ;>
Tvoj problem je u:
1) Koriscenju programa u svrhe za koje je isti samo priucen
2) Koriscenju programa koji koji je piratski stigao do tebe
pa te stize sudbina
Resenje je u caroliji koja se odaziva na TeX, LaTex, AMSTeX, etc.
ili barem WP51.
:)
\bye
ventura.81ociric,
-> #79, dsoskic> Interesuje me sledeće:
> - kako da prebacim iz FNT u SFP format
žini mi se da to može FontGen 5.0 (i svaki noviji, naravno).
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.82.bale.,
-> #78, ndraganHm, mislim da nije u tom stvar, bar kako ti misliš, zbog naših slova. SYMBOL
font sam pravio koristeći njegovu .CSD tabelu, ali mi se čini da u njoj nešto
nije u redu, jer na tim mestima, gde treba da su delovi zagrade, nema ničega za
slučaj velike desne, odnosno pola fali za slučaj srednje desne zagrade.
Regards from .bale. !
#8*)+-<
ventura.83dega,
-> #80, dega|... Resenje je u caroliji koja se odaziva na TeX, LaTex, AMSTeX,
Da li sam bio u pravu ?
ventura.84ociric,
-> #83, dega> đ... Resenje je u caroliji koja se odaziva na TeX, LaTex,
> AMSTeX,
>
> Da li sam bio u pravu ?
Ajmo ovako: da li neko zna za ozbiljan DTP program, koji je bolji od
venture, a da je "opšte orijentacije". MIslim, da nije "formulaš" kao TeX,
ili DESIGNER kao CorelDRW, već da je univerzalac kao VP a - bolji je. U
umetku "Kako kupiti računar", u tabelama "JAžINA PROGRAMA - POčELJNA
MAŠINA" bio je naveden nedaj program kao "teška kategorija", ali mu se
nažalost čak ni imena ne sećam.
Ja sam čuo priču da MACKom QUARK treba da bude preveden za PC i da je
jači od VP, ali ne znam šta je tu istina. Ajte, da čujemo!
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.85dega,
-> #84, ociric|... Ajmo ovako: da li neko zna za ozbiljan DTP program, koji je
|... bolji od venture, a da je "opste orijentacije". MIslim, da
|... nije "formulas" kao TeX, ili DESIGNER kao CorelDRW, vec da
|... je univerzalac kao VP a - bolji je. U
Cek, cek, cek polako.
Pogresna premisa. TeX nije "formulas" , vec je "i formulas".
To o cemu ti pises moglo bi se reci za izvedene module iz TeX-a
npr. AMSTeX.
Pitanje i odgovor je za CO temu najbolji, i mozda da zavrsimo
u ovoj temi. Zasad, samo kratko, TeX!
ventura.86.bale.,
Jel sme ovde, gos'n moderatore, da se napiše sledeće: tražim dobru dušu koja
ima gomilu .TDF fajlova, a želela bi da ih ukrsti sa .BCO istoga imena?
Regards from .bale. !
#8*)+-<
ventura.87predrag,
Imam program "Type Director" koji ima iste funkcije kao program
Fontware.
Prodaje ga Helwet Packard i Agfa/Computergraphics.
Taj format ( .FF) podrzava i Corel Draw i njegov program WFNBoss.
Program daje i VEKTORSKE FONTOVE sa ekstenzijom .SFS i .TFM.
Da li je neko radio sa ovakvim programom ili ima neka iskustva ???
pp od: P
ventura.88predrag,
-> #79, dsoskic>> Interesuje me sledece:
>> - kako da prebacim iz FNT u SFP format
Gledajuci fontgen V vidim da on podrzava 2 tipa fontova sa extenzijom
.fnt
Jedan je za canon lasere a drugi su fontovi za windows.
Ako su ti fontovi za canon laser onda nema problema da se prebace
u .sfp .Ako su za windows onda su to fontovi sa MANJOM rezolucijom
od 300 tacaka ali koji bi mogli da se prebace na tu rezoluciju
ALI BI TI SLOVA BILA VRLO MALA i sigurno loseg kvaliteta.
PS: Baci mi u mail JEDAN FONT pa da vidim da li ce nesto da ispadne
jer imam fontgen.
pps: Ako su ti to fontovi od Atarija ST bice zanimljivo da li ce ih
fontgen prihvatiti. U najnovijem Svetu komjutera ima neki clanak
o tim fontovima (strana 29) ali su matrice slova uzasno MALE 8x8
i 8 x 16.
Matrica za na primer VGA ekranske fontove za venturu je 96 x 96.
pp od: P
ventura.89dsoskic,
-> #81, ociricHvala na savetu ali nisam uspeo da konvertujem
FNT u bilo šta jer Font Gen 5 nije hteo ni da čuje
da ga pročita.
Evo ovde se nalazi primer fonta u FNT formatu
za koje bi mi trebala konverzija u SFP
Ukoliko vas ne mrzi UL (zipovan je svega je 5kb)
pa ko uspe negde da ga konvertuje, bio bi mu jako
zahvalan da mi javi.
Hvala svima.
Pozdrav Danko
font.zipventura.90dsoskic,
-> #88, predragJesu Fontovi su sa Atarija i ostavio sam jedan
primer uz poruku za OCIRIC 6.89, da neostavljam
ponovo uzmi odande. Inače nt je 300x300 neki
najobičniji a ima ih PRELEPIH i mogu da ih
snimim u FNT-atarijevom formatu ili kao sliku
u IMG- formatu, ali onda nisam siguran da je baš
jednostavno (čitaj automatski) da se prebace u SFP
Na. pr. to je ono uobicajeno pismo Miroslavljevo u
svim velicinama od 6-150 pointa i jako je kvalitetno
itd. na pr.
- pisma iz doba Svetog Save
- I sv. rata
- Vukovo (fantastično lepa Ćirilica)
- Vojnicko pismo Balkanskih ratova
- više vrsta ukrasnih Ćirilica
- KAPITALNA Kitnjasta slova ....
- da ne nabrajam više ima ih jako puno i šteta ih je
ne koristiti na PC-u
Treba ih samo konvertovati i slobodno koristiti jer nisu
nikakvim pravima zaštićena
NAPOMENA: dovoljno su veliki i kvalitetni fontovi da mogu
da se naprave vektorski ili skalirani koga ne mrzi
Pozdrav Danko
ventura.91mkiric,
-> #89, dsoskic>> Evo ovde se nalazi primer fonta u FNT formatu
>> za koje bi mi trebala konverzija u SFP
Šole, ako se ja ne varam, to je GEM font - možda nekom taj podatak nešto
znači?
ventura.92ntrbojevic,
-> #84, ociric... Electronic Printig Systems (EPS) launched 3B2, an extremly
powerful product (some say THE most powerful package avaliable)
just a few months ago....... Truly a professional PC-based product
and not for the feint hearted, the Finalia-3B2 combination can be
compared to a single package that consist of WordPerfect, Quark
XPress, FreeHand and PhotoShop all wrapped up into one...
Finalia-3B2 is also avaliable on the Macintosh and Unix platforms,
altrough it was developed initialy for the PC....
DTP TODAY, VOLUME 4 NUMBER 4
Official journal of the Desktop Publishing Association of SA
ventura.93miro,
Da li je neko instalirao VP 4.0?
Ja imam nekih problema :((
Pozdrav,
O
/█>
Ů Ţ
▀ ▀ Miro.
ventura.94ociric,
-> #92, ntrbojevic> ... Electronic Printig Systems (EPS) launched 3B2, an
> extremly powerful product (some say THE most powerful
> package avaliable)
Zvuči zanimljivo, mada ga decide ne opredeljuju kao DTP program. Da li
ga je neko video "na delu", oprobao... Da li neko zna adresu gde bi se
mogao naručiti program, koja mu je cena?
Ntrbojeviću hvala za informaciju :)
DVeselinović je u dodatku "Kako kupiti računar" naveo kao najjači
("teška kategorija", reče:) program IBM Interleaf. Miže li neko o njemu da
doturi koju informaciju?
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.95dzivkovic,
-> #89, dsoskic<< Evo ovde se nalazi primer fonta u FNT formatu
<< za koji bi mi trebala konverzija u SFP
Uz poruku konvertovan font u SFP format. To je inače TIMES Normal,
veličina 10 tačaka, sadrzi naše karaktere ali u proširenom setu.
Nadam se da sam ti pomogao.
Pozdrav DZivkovic
fontkonv.zipventura.96zormi,
Ima li neko ćirilicu i ruski za Venturu za HP LaserJet?
Znam da ima, ali po mogućstvu za neke male pare npr. džabe ;).
ventura.97dejanr,
-> #96, zormi>> Ima li neko ćirilicu i ruski za Venturu za HP LaserJet?
Prodaje Jugodata.
ventura.98vbole,
-> #97, dejanr> Prodaje Jugodata.
A smajlija si zaboravio, a ?
Pa nije covek pitao ko prodaje, nego *ko ima* ;))
ventura.99janko,
-> #86, .bale.
> Jel sme ovde, gos'n moderatore, da se napiše sledeće:
> tražim dobru dušu koja ima gomilu .TDF fajlova, a želela
> bi da ih ukrsti sa .BCO istoga imena?
A ovo: A ima li neko ko ima gomilu .BEZ fajlova a hoće da ih
ukrsti ili omogući meni da ih ukrštam?
ventura.100squsovac,
-> #99, janko> A ima li neko ko ima gomilu .BEZ fajlova a hoće da ih
> ukrsti ili omogući meni da ih ukrštam?
Ima. (Baci mail šta ti treba)
SQ
ventura.101ociric,
-> #70, .bale.> Imaš kod mene, ali moraš da se potrudiš, nemam mnogo
> vremena... BTW, može li neko da mi preporuči najbrži način
> da pretvorim laserske ćirilične fontove u one za EPSON LQ
> seriju. Znam da mora pešaka, ali kako?
Oprosti, .baliću. ne videh te pre :)
znam da može 100% - to sam radio pre koju godinu za svoj matrix. E, sad,
zaboravio sam sve detalje, ali princip je bio ovaj:
1. namučio sam se da nadjem designer koji obradjuje venturine matrix
fontove - našao sam neku namečku verziju FONTEDITa koji radi pod gemom (može
da ga pokrene i venturin DRVRMRGR). Možda ga i dan-danas imam na nekoj
disketi.
2. Obrneš *.sfp ćirilični font u gem format (mislim sa modulom
HPLTOFNT.EXE). Učitaš u designer, pogledaš, proveriš, doteraš...
Pazi da za konverziju koristiš SITNIJE HP fontove - zbog razlike u
rezoluciji, oni će biti taman po meri matrixa.
Moraćeš još da se snadješ za WID tabele ;) ali verovatno ćeš i to
izgurati sa Venturinim utilitijem.
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.102ociric,
-> #92, ntrbojevic> DTP TODAY, VOLUME 4 NUMBER 4
> Official journal of the Desktop Publishing Association of SA
Poštovani g. Trbojeviću,
prvi put mi je promakao gore citirani signature (tj. nisam mu pridao PRAVU
važnost) ispod Tvoje poruke. Interesuje me, a verovatno i druge DTP
naklonjene, o kakvom je izvoru infomracija rep? Da li je DTP TODAY
elektronski bilten, kako se do njega stiže, kako može dobiti. Ako Ti nije
teško, napiši koju. (A mogao bi da 'nabaciš' i poneku iformaciju ;).
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.103ociric,
-> #93, miro> Da li je neko instalirao VP 4.0?
>
> Ja imam nekih problema :((
Opiši! Unrecoverable error? Ili nisi dotle ni stigo ;) (problem pri
instalaciji - anzipuje se u - ništa).
Koju VP 4.0 si probao? Betu?
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.107bnikica,
Interesuje me gdje se nalaze ID brojevi fontova za Venturu (SFP, SFL).
Da li je to negdje u WID tabeli, ako jeste gdje (tačno) ili ako je negdje u
zapisu fontova.
Imam par fontova gdje su pobrkani ID-ovi i to treba da riješim.
Prilično mi je hitno.
Hvala!!!
ventura.108ociric,
-> #107, bnikica> Imam par fontova gdje su pobrkani ID-ovi i to treba da
> riješim. Prilično mi je hitno.
Ako govoriš o razvijenim (rasterskim) fontovima, onda su podaci - u
fontovima, a Ventura iz uzima iz WID tablica.
Ako su ti dakle zbrljani ID brojevi, najpre "rasvati" WID tabelu
(WIDTOVFM_tabela.wid) u *.VFM fontove. To su "ventura-font-metrix" fajlovi,
po jedan za svaki font (za svaku veličinu i tip). Datoteke su ASCII.
Iz nekog od editora uleti unutra i promeni IDove. Onda napravi jedal
fajl u kojem ćeš, red po red, nabrojati sve .vfm fajlove koje si dobio
"rastavljanjem" (možeš koristiti redirekciju: DIR *.VFM > SPISAK.LST).
Novu wid tablicu praviš sa: VFMTOWID SPISAK.LST i Ventura će napraviti
novu, ispravnu WID tablicu.
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.109nicic,
Ajd da nisam pre uspeo da instalisem ovo isto. Gresim ali neznam gde.
Samo znam da nemam screen fontove. Na papiru jedno (ono sto i treba)
na ekranu drugo. Poruka je sledeca:
CREATING .FNT FILE NAMED SCREEN.FNT
.VGA SCREEN FONT CREATED (CI060BPN.VGA)
FILE SCREEN.B30 CANNOT BE RENAMED TO D:\VENTURA\CI060BPN.VGA (1.1)
CREATING WITH TABLE (YUFONT.WID)
FINISHED
Koristim program VIP za instalaciju.
ventura.111ociric,
Drugovi & drugar'ce,
da li neko od vas ima datoteku TDL2.SIM iz paketa TypeDirector preradjenu
za "izvlačenje" YU karaktera? Da li zna onog ko ima? ;) (Reč je o kodnoj
datoteci po funkciji identičnoj FontWare-ovoj YU.CSD).
Mogući svi aranžmani - razmena, doplata, otplata, kredit...
Mail me (OCIRIC), a može i voice 104-213.
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.112bdm.,
Molio bih nekoga da mi posalje neki sitni neproporcionalni font za VP
(Size 6).
Zahvalan bdm.