PCUSER.1

20 Sep 1991 - 08 Oct 1992

Topics

  1. baze.podataka (114)
  2. tekst.procesori (315)
  3. word.perfect (377)
  4. ms.word (68)
  5. editori (245)
  6. ventura (229)
  7. spreadsheets (47)
  8. grafika (479)
  9. cad (222)
  10. tools (504)
  11. virusi (372)
  12. knjige (69)
  13. nabavka (123)
  14. memory.mng (379)
  15. disk.cache (145)
  16. arhiveri (357)
  17. razno (883)
  18. unknown (26)

Messages - ventura

ventura.113 ociric, -> #112, bdm.
> Molio bih nekoga da mi posalje neki sitni neproporcionalni > font za VP (Size 6). Za koji štampač? ╔╗_ Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.114 bdm., -> #113, ociric
>> Za koji stampac? Za HP al da bude neproporcionalni. Moze ? Pozdrav bdm.
ventura.115 ociric, -> #114, bdm.
> Za HP al da bude neproporcionalni. Moze ? Može, "gnjavi" gbiocica (recu mu, "GB., daj mi taj font, Fog ti pomog'o ;)), on je skoro napravio jedan jaaako sitan, pa da ja ne raspakivam BitStream džaba :)) ╔╗_ Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.116 draganf,
Ima li ko drajver za Venturu 3.0 SD640.SYS ili slično za normalnu vga rezoluciju 640*480. Dragan
ventura.117 kuzma, -> #116, draganf
Da nije slucajno SDFVGAH5.VGA ?
ventura.118 dnikolic,
Zeleo bih da odstampam neko malo uputstvo ( nekoliko strana ) na formatu A5. Koristio bih papir A4 savijen na pola. E sad me zanima, moze li Ventura da sredi stvar tako da stampam dve strane odjednom ( na istom listu, recimo prva i poslednja, druga i predposlednja itd. ) pa onda ja to samo presavijem i go- tovo!? Valjda smo se razumeli... :)) dn
ventura.119 .bale., -> #118, dnikolic
Hm, opet ja sa svojim 'visegodisnjim' iskustvom sa Venturom ;-) : ne samo da ne mozes da izvedes to sa rasporedjivanjem stranica, nego ne mozes ni redom da izvedes da ti dve stranice budu na jednom papiru. Ako neko tvrdi da moze, i mene bi interesovalo. Pozdrav, Bale
ventura.120 glisin,
Treba mi jedan savet... Potrebno mi je sledeće: 1. Program za crtanje prostijih slika, šema i slično, koje se uglavnom sastoje od nekoliko kvadratića sa tekstom, i linija i strelica, dakle ništa što je strašno komplikovano, ali da bude DRAW (ne PAINT tipa). 2. Tablearni kalkulator koji može da nacrta grafikon i da ga eksportuje u nekom formatu, a da ne bude QUATTRO ili 123. Sve ovo mi je potrebno radi UVOZA U VENTURU! Pokušavao sam da Lotus PIC ubacim u Venturu, loše uradi konverziju. Designer (windows) snimi GEM format i to VP vidi, ali pobrlja veličine fontova (normalno). Itd, itd... žak ni Windows ne sarađuje sam sa sobom kako treba, pa konverzije tipa EXCEL -> DESIGNER -> file.GEM ispadnu pomozi bože. ŠTA DA KORISTIM? ŠTA DA RADIM? (da kupim Macintosh ;-) Idealno bi bilo ako neko ima GEM DRAW, da mi se javi. VP UBEDLJIVO NAJBOLJE sarađuje upravo sa GEM formatom (prirodno). Ako ima i neki GEM CALC, bilo bi apsolutno idealno (ne znam da li postoji, a posebno da li ga neko ima). Svaki savet nekoga ko radi DTP i to sa puno uvezenih sličica, tabelica, grafikona, šema i tako to je dobrodošao! ŢŢŢIGGYŮŮŮ
ventura.121 dejanr, -> #120, glisin
>> 1. Program za crtanje prostijih slika, šema i slično, koje se uglavnom >> sastoje od nekoliko kvadratića sa tekstom, i linija i strelica, dakle >> ništa što je strašno komplikovano, ali da bude DRAW (ne PAINT tipa). Ako imaš solidnu mašinu i na njoj Windows, Corell Draw. Nudi svakako mnogo više nego što ti trenutno treba, ali bar nećeš morati da se pitaš može li nešto što ti treba ili ne može. Kada sam pre 5-6 godina video prve pakete za crtanje na računaru, zamišljao sam kako bi "to" stvarno trebalo da izgleda. I najzad dočekao Corell... (BTW, instalirao sam ga pre 7 dana i još sam u šoku ;) Ako su zahtevi i resursi manji, Mass 11 Draw - 500K na disku, ne treba Windows, može u Venturu, lepo radi... Bio prikaz u "Računarima" pre par godina, mislim da ga je ZZ pisao.
ventura.122 vmisev, -> #119, .bale.
> Hm, opet ja sa svojim 'visegodisnjim' iskustvom sa Venturom ;-) : ne samo > da ne mozes da izvedes to sa rasporedjivanjem stranica, nego ne mozes ni > redom da izvedes da ti dve stranice budu na jednom papiru. Ako neko tvrdi > da moze, i mene bi interesovalo. A čemu onda služi Ventura, ako TO ne može? Zasmejavanju onih koji rade sa PageMaker-om ili SL-om ? ;> Vladimir
ventura.123 vmisev, -> #120, glisin
> Svaki savet nekoga ko radi DTP i to sa puno uvezenih sličica, tabelica, > grafikona, šema i tako to je dobrodošao! Sam si dao odgovor na sva svoja pitanja: "ŠTA DA KORISTIM? ŠTA DA RADIM? (da kupim Macintosh ;-)" Da, kupi Macintosh. A ne moraš čak ni Mac. Vide li Scigraph?. Snima "nor- malni" GEM, podešavanja .GEM u exportu, PostScript export, EPS export, 2 CVG exporta, Lotus 1-2-3 import, podržava TeX, svaki grafikon možeš ručno da pre krajaš po želji, a svi grafikoni su vektorski. Da, tu su i podrška za 24 bit grafiku, ugao osvetljenja grafika itd, itd. Taj GEM bi trebao bez problema da ide u Venturu. Vladimir
ventura.124 .bale., -> #122, vmisev
HŮŢ A čemu onda služi Ventura, ako TO ne može? Zasmejavanju onih koj ŮŢ PageMaker-om ili SL-om ? ;> Ja sam svoju Venturu toliko 'kastomizovao' da mi se ne isplati da sad počnem na svojoj jadnoj 286-tici na 12 MHz da vozim nešto pod Windows-ima. Inače, rado bih prešao na MAC, samo da mi se može... Pozdrav, Bale
ventura.125 squsovac, -> #118, dnikolic
> Koristio bih papir A4 savijen na pola. E sad me zanima, > moze li Ventura da sredi stvar tako da stampam dve strane > odjednom ( na istom listu, recimo prva i poslednja, druga > i predposlednja itd. ) pa onda ja to samo presavijem i go- > tovo!? Koliko ja znam Ventura to SIGURNO ne može. U principu problem možeš rešiti na sledeći način: štampaš uvek samo polovinu strane (moraš jaaaako voditi računa o numeraciji) i to u fajl na primer 001, 002 itd. Na drugu polovinu tresneš prazan okvir da bi ostala prazna. Onda napraviš mali programčić koji će fajlove iz DOS-a štampati određenim redosledom.
ventura.127 mkiric, -> #122, vmisev
>> A čemu onda služi Ventura, ako TO ne može? Zasmejavanju onih koji rade sa >> PageMaker-om ili SL-om ? ;> Ne, nego zasmejavanju onih koji rade sa običnim Calamus-om (onim bez SL-a) ;))
ventura.128 dnikolic, -> #122, vmisev
>> A cemu onda sluzi Ventura, ako TO ne moze? Zasmejavanju onih koji rade sa >> PageMaker-om ili SL-om ? ;> A jel ima neko ovdi Page Maker 4.XX?? Cisto imformativno! ;>>>> dn
ventura.129 ndragan, -> #119, .bale.
/ izvedes da ti dve stranice budu na jednom papiru. Ako neko tvrdi da / moze, i mene bi interesovalo. Lice i poleđina kao u knjizi, ili dve strane B5 na jednom A4 papiru? Za ono prvo mu daš Print / Which_pages: Right, pa tako odštampaš sve desne stranice, pa okreneš papir, pa Print / Which_pages: Left, odštampaš leve. Ovo garant radi, pod uslovom da si definisao dokument kao dvostrani, da si u stanju da pogodiš kad koji papir treba da turiš, kako da ga okreneš i da ti Marfi ne zgužva nijedan ;) (a hoće, jer je još topao i pomalo iskrivljen od prethodnog prženja). žuvaj živce, ne regenerišu se ;(. Bue_ NDragan
ventura.132 vmisev, -> #128, dnikolic
> A jel ima neko ovdi Page Maker 4.XX?? Cisto imformativno! ;>>>> Ima! Nemam ja, ja imam stariju verziju, ali ima ko ima, a i na sezamu je... A što pitaš, da uporediš sa tvojom Venturom 4.XX ? ;> Vladimir P.S Beše u prošlim Računarima neki članak o nekim skenerima i separacijama. Ne sećam se o kom se programu i kojoj mašini radilo, ali mi se nešto mota neki Adobe Photo... ili tako nešto, a računaru ime počinje nekako na Mac..., ma kako se ono zove, a ? ;>
ventura.133 vmisev, -> #129, ndragan
> Ovo garant radi, pod uslovom da si definisao dokument kao dvostrani, da > si u stanju da pogodiš kad koji papir treba da turiš, kako da ga okreneš > i da ti Marfi ne zgužva nijedan ;) A je l' mora i okvir sa tekstom da se uveže kanpčetom, da se slog ne ra- sturi ? ;> Vladimir
ventura.135 gbiocic, -> #118, dnikolic
>Zeleo bih da odstampam neko malo uputstvo ( nekoliko strana ) na formatu A5. >Koristio bih papir A4 savijen na pola. E sad me zanima, moze li Ventura da >sredi stvar tako da stampam dve strane odjednom ( na istom listu, recimo prva >i poslednja, druga i predposlednja itd. ) pa onda ja to samo presavijem i go- Napisah pre neko doba programče koje štampa uputstva DOC tipa (plain ASCII, raspoznaje CR,LF,FF) uobičajene uz razne PD/SW software na LASER-u. Radi otprilike to što opisuješ i to za formate A5, A6 i A7, tj. za 4,8 ili 16 strana na A4 (both sides). Može i YU slovca po kojekakvim standardima. Naravno, ovo nije ventura rešenje, ali štedi papir, toner i prostor na stolu ko šašavo. Jedno uputstvo od 300 strana uzme 20 lista A4 i veličine je veće kutije cigara (A7 format), istina zahteva oči sokolove. Formati A6 a pogotovo A5 su sasvim OK. Ako je ovo ono što si tražio i imaš spreman text, mogao bih da ti uradim ready to print files. Programče nije za slanje (još je u User Fucky Phase:), čeka na red da ga douljudim (vika se PaperSave). gb
ventura.136 ndragan, -> #133, vmisev
/ A je l' mora i okvir sa tekstom da se uveže kanpčetom, da se slog ne Jok, al je poželjan ventilator da se ladi artija, al da se ne razleće ;)
ventura.137 boca,
Da li neko poseduje cirilicne BCO fajlove? Cuo sam da toga ima po gradu, ali nikako da sretnem pravu osobu :)) Drugo pitanje glasi: kako od SFP fajlova napraviti ekranske fontove? Znam da postoji HPL2FNT.EXE, ali sta da radim sa B30 fajlovima? Boca
ventura.138 dejanr, -> #137, boca
>> Drugo pitanje glasi: kako od SFP fajlova napraviti >> ekranske fontove? Pomoću programa VIP (liči na vep ali nije) firme SoftCraft, bio je prikaz u "Računarima" 45 i 46. >> Da li neko poseduje cirilicne BCO fajlove? Voleo bih da me neko demantuje, ali mislim da dotični ne postoje. U svakom slučaju nisu postojali u leto 1991. kada sam pitao Bitstream, i odgovorili su mi da "za sada nemaju planove da ih proizvode". Jedino ako su se u međuvremenu predomislili.
ventura.139 jtitov, -> #138, dejanr
> Voleo bih da me neko demantuje, ali mislim da doticni ne > postoje. U svakom slucaju nisu postojali u leto 1991. kada > sam pitao Bitstream, i odgovorili su mi da "za sada nemaju > planove da ih proizvode". Jedino ako su se u meduvremenu > predomislili. Nazalos istina je. Bitstream NE PRAVI ciricne fontove. A ono sto se "muva po gradu" su najverovatnije SFP fontovi naseg dragog Zorana Z. (ZZ) Povodom toga smatram da bi bilo fer da se svi koji ih koriste na neki nacin oduze Zoranu. I ja ih posedujem, ali ih ne koristim jer nemam potrebe za njima (jos). Btw, Zorane, koliko bi naplatio te fontove za jedan fakultet, ukoliko se cirilica bas bude insistirala?
ventura.141 tarva,
HELP! Pišem uputstvo za program u Clipper-u, hoću da ga obradim u Venturi i ne mogu da ubacim sliku ekrana u Venturu. Pokušao sam sa HPSCREEN ali Ventura ne prihvata ASCII preko 125. Pokušao sam i sa GCAP ali on traži da ekran bude u grafičkom modu. Zna li neko rešenje? Pozdrav, Tibor.
ventura.142 ppekovic, -> #141, tarva
>> Pišem uputstvo za program u Clipper-u, hoću da ga obradim u Venturi >> i ne mogu da ubacim sliku ekrana u Venturu. Pokušao sam sa HPSCREEN >> ali Ventura ne prihvata ASCII preko 125. Pokušao sam i sa GCAP ali on >> traži da ekran bude u grafičkom modu. Uzmi program pizzaz plus, ja ga koristim upravo za takve stvari. Paya
ventura.143 bearboy, -> #141, tarva
˙¨:> ali Ventura ne prihvata ASCII preko 125. Pokusao sam i sa GCAP ali on ˙¨:> trazi da ekran bude u grafickom modu. Pa ako imas vga karticu, opalis npr. vgamode 12, i eto te u graf. modu... Onda lepo uradis nesto kao TYPE, pa lepo capture..
ventura.144 korvin,
Ima li neko ćirilicu za venturu (da ne bude Miroslavljevo jevanđelje), naravno sa WID tabelom. Bio bih veoma zahvalan !
ventura.145 snowwhite, -> #144, korvin
-> Ima li neko ćirilicu za venturu (da ne bude Miroslavljevo -> jevanđelje), naravno sa WID tabelom. Bio bih veoma -> zahvalan ! Imam ja neku, javi mi se da se dogovorimo :) Pozdrav, snowwhite
ventura.146 spantic, -> #144, korvin
> Ima li neko ćirilicu za venturu (da ne bude Miroslavljevo > jevanđelje), naravno sa WID tabelom. Bio bih veoma > zahvalan ! Uh, ja bih bio veoma zahvalan za Miroslavljevo jevanđelje kao TTF za WIN.
ventura.147 dejanr, -> #144, korvin
>> Ima li neko ćirilicu za venturu (da ne bude Miroslavljevo >> jevanđelje), naravno sa WID tabelom. Bio bih veoma zahvalan ! Prodaje "Jugodata".
ventura.148 zormi, -> #146, spantic
* Uh, ja bih bio veoma zahvalan za Miroslavljevo jevanđelje kao * TTF za WIN. Prodaje IMTEL.
ventura.149 jtitov, -> #146, spantic
> Uh, ja bih bio veoma zahvalan za Miroslavljevo jevandelje > kao TTF za WIN. Imam je dve vrste. Razlike su minorne, ali postoje. Mrzi me da saljem (citaj: racun mi je visok), pa prema tome 645-140.
ventura.150 timothy,
Imam jedan problem ! Rec je o VENTURI 3.0 ---------------------------------------------------- Ne mogu da ucitavam fajlove vece od 8KB a imam 2MB RAM-a. I zamolio bih nekog ko ima YU fontove da mi nabaci na mail. Pozdrav, Timi
ventura.151 dejanr, -> #150, timothy
>> Ne mogu da ucitavam fajlove vece od 8KB a imam 2MB RAM-a. Da li je RAM konfigurisan kao Expanded (EMS, LIM)? Da nije već popunjen nečim, recimo kešom?
ventura.152 d.petrovic, -> #150, timothy
> Ne mogu da ucitavam fajlove vece od 8KB a imam 2MB RAM-a. > I zamolio bih nekog ko ima YU fontove da mi nabaci na > mail. Verovatno nećeš ni moći TXT fajlove. Ne sećam se tačno da li možda ima razlike, ako učitavaš sedmobitni tekst, tek ja sam preš'o na WP i kad pozoveš taj teks u venturu staće sve. Mislim da isto važi i za ostale tekst procesore koje ventura podržava.
ventura.153 dejanr, -> #152, d.petrovic
>> Verovatno nećeš ni moći TXT fajlove. Ne sećam se tačno da li možda ima >> razlike, ako učitavaš sedmobitni tekst, tek ja sam preš'o na WP i kad >> pozoveš taj teks u venturu staće sve. Mislim da isto važi i za ostale >> tekst procesore koje ventura podržava. Postoji neko ograničenje na dužinu (možda i 8 K) ali to je ograničenje ZA PASUS a ne za ceo tekst. Ako imaš problema, stavi po prazan red između pasusa.
ventura.154 d.petrovic, -> #153, dejanr
> Postoji neko ograničenje na dužinu (možda i 8 K) ali to je > ograničenje ZA PASUS a ne za ceo tekst. Ako imaš problema, > stavi po prazan red E, neće ga biti! Plaćam picu i pivo, ako mi *.txt fajl duži od 8K uvučeš u venturu! Podrazumeva se da to uradiš iz jednog dela ;)
ventura.155 dejanr, -> #154, d.petrovic
>> E, neće ga biti! Plaćam picu i pivo, ako mi *.txt fajl duži od 8K uvučeš u >> venturu! Podrazumeva se da to uradiš iz jednog dela ;) Zlo i naopako kad ne bi mogli da se uvoze tekstovi duži od 8 K, pa ljudi "uvoze" imenike od par megabajta. Mora da nešto ne radiš dobro, pošalji mi neki takav fajl od, recimo, 9 K koji neće da se učita.
ventura.156 timothy,
Postoji ogranicenje za ASCII faüë$vjl format, a to je 8000 karaktera. Znaci to nije bilo u vezi sa memorijom nego vec sa ogranicenjem za ovaj format. Medjutim fajl bi trebalo da se pise u tekst editorima koje VP podrzava (WS 4.0, WP, ...) znaci da je D.PETROVIC u svojoj poruci pod brojem 6.152 imao pravo. Fajlovi treba da su u simbolickom formatu.
ventura.157 timothy,
Uz VP 3.0 se dobija samo cetiri osnovna fonta (SWISS, DUTCH, SYMBOL i COURIER) medjutim to nije dovoljno za neki ozbiljniji rad ili tome slicno. Pa bih zamolio ako neko ima YUFONT, CIRILICU i MIROSLAVLJEVO PISMO da ih nabaci na mail. Unapred zahvalan Timi
ventura.158 d.petrovic, -> #155, dejanr
> Zlo i naopako kad ne bi mogli da se uvoze tekstovi duži od > 8 K, pa ljudi "uvoze" imenike od par megabajta. Mora da > nešto ne radiš dobro, pošalji mi neki takav fajl od, > recimo, 9 K koji neće da se učita. Naopako jeste, ali zlo baš nije. Da ne ostanem nedorečen tada sam na disku imao VP 2.0 i kad mi je tekst (bilo mi je zgodno da ga pišem u PCT-u) preš'o preko 8 K, ovaj neće da ga uveze ni pod razno. Nije zlo zbog toga što u Venturi močeš da praviš MULTI-CHAPTER i onda te tekstove da uvoziš iz komadića. E, sad, najzanimljivije je to što se to dešava samo sa *.TXT fajlovima, dok sve ostale (naprimer ja sam probao sa WP) prihvata bez problema. Ja sam Venturu morao da skinem sa diska pa ne mogu sve to ponovo da probam, ali ako ti hoćeš uzmi na primer VIRLIST.TXT pa probaj ( on je negde oko 40-50 K). Ako uspeš (što ja svojevremeno nisam) voleo bih da čujem kako. Pozdrav, Dejan
ventura.159 dsoskic, -> #157, timothy
> Uz VP 3.0 se dobija samo cetiri osnovna fonta (SWISS, DUTCH, SYMBOL i > COURIER) medjutim to nije dovoljno za neki ozbiljniji rad ili tome slicno. Pa > bih zamolio ako neko ima YUFONT, CIRILICU i MIROSLAVLJEVO PISMO da ih nabaci > na mail. Ako imaš instalacione diskete uz njih imaš verovatno i fontware. Onda prepravi *.csd tabelu i u svim fontovima koje fontware bude pravio, imaćeš u svim veličinama yu slova. Sve to na mail :))), za ovo što si naveo trebalo bi 15 dana x 90 min.
ventura.160 dsoskic, -> #158, d.petrovic
> probam, ali ako ti hoćeš uzmi na primer VIRLIST.TXT pa probaj ( on je negde > oko 40-50 K). > Ako uspeš (što ja svojevremeno nisam) voleo bih da čujem kako. Probao sam kao TXT i neće, al samo ga provučeš kroz WP (učitaj i snimi) i radi ko bog i sa fajlovima koji su 600kb. Znam, da si to i sam probao, ali kao običan.txt nisam uspeo da ga ubacim u venturu. Umesto, predloženih bilo kakvih intervencija na *.txt fajlu, ala 2xHRT posle pasuza ili dr., mislim da je ono što sam uradio naj jednostavnije. Word Perfect i Ventura su u svemu i svačemu kompatibilni, na pr. bold, italic, sub i supscript itd. p.s. nisam se doduše puno ni trudio, jer sam znao da iz WP-a radi sve ko bog.
ventura.161 d.petrovic, -> #160, dsoskic
> Probao sam kao TXT i neće, al samo ga provučeš kroz WP > (učitaj i snimi) i radi ko bog i sa fajlovima koji su > 600kb. Ma to sam ia ja radio > p.s. nisam se doduše puno ni trudio, jer sam znao da iz > WP-a radi sve ko bog. Pa nisi ni trebao, to samo dejanr treba da zaradi picu i pivo, ako uspe, nikako još da ga isprovociram da izjavi da to isto plaća, ako ne uspe ;)
ventura.162 dejanr, -> #158, d.petrovic
Stvar je u tome što nisi stavio po jedan prazan red između pasusa, a to Ventura shvati kao jedan veeeeliki pasus. A pasus je ograničen na 8 K.
ventura.163 ndragan, -> #154, d.petrovic
/ E, neće ga biti! Plaćam picu i pivo, ako mi *.txt fajl duži od 8K / uvučeš u venturu! Podrazumeva se da to uradiš iz jednog dela ;) Meni je granica bila negde na 100 K, mada bi moglo valjda i duže. Samo treba naložiti QEMM kako valja. Problem je pre u tome što brzina rada opada sa dužinom fajla - mnoge stvari koje utiču na koordinate pojedinog slova Ventura rešava preračunom _od početka teksta_ do tekuće stranice... a 486 nije uvek pri ruci.
ventura.164 dsoskic, -> #159, dsoskic
> Sve to na mail :))), za ovo što si naveo trebalo bi 15 dana x 90 min. Ako su ti jedan ili dva hitna, mail me pa da ti ih bacim cu
ventura.165 d.petrovic, -> #162, dejanr
> Stvar je u tome što nisi stavio po jedan prazan red između > pasusa, a to Ventura shvati kao jedan veeeeliki pasus. A > pasus je ograničen na 8 K. E, to mi nije palo na pamet (morao sam sad da probam). Sad... šta je tu je, ko me je vukao za jezik ;( Pozdrav, Dejan
ventura.166 dejanr, -> #165, d.petrovic
>> E, to mi nije palo na pamet (morao sam sad da probam). >> Sad... šta je tu je, ko me je vukao za jezik ;( Osim toga, pazi još na jednu stvar. Ako uvoziš .TXT fajl, u njemu ne sme da se nađe ni jedan znak veći od 128 inače nastaje haos. Tačnije rečeno, ti znaci se mogu naći u teksu ali isključivo u obliku <kod> dakle umesto slova č po standardu "Računari" kucaš <166> Ima dosta koji prevode ASCII tekst u Ventura format, misleći o pasusima, slovima iznad 128 i drugim stvarima.
ventura.167 d.petrovic, -> #166, dejanr
> Osim toga, pazi još na jednu stvar. Ako uvoziš .TXT fajl, > u njemu ne sme da se nađe ni jedan znak veći od 128 inače > nastaje haos. Mrzi me sad još i to da probam (Venturu već duže vreme ne koristim, tek ponekad), znam da se u *.TXT obeležava oznaka pasusa, itd., ali zašta onda služi 8-Bit Ascii ?
ventura.168 janko, -> #167, d.petrovic
> ponekad), znam da se u *.TXT obeležava oznaka pasusa, > itd., ali zašta onda služi 8-Bit Ascii ? Za šta? ASCII je sedmobitan. Ono iznad nije standardno... Zašto misliš da je PC sve što postoji?
ventura.169 d.petrovic, -> #168, janko
>> itd., ali zašta onda služi 8-Bit Ascii ? > > Za šta? ASCII je sedmobitan. Ono iznad nije standardno... > Zašto misliš da je PC sve što postoji? REž JE O VENTURI ! I u njenom meniju za Load text se nalazi pored ostalog i 8-BitAscii !
ventura.170 ndragan, -> #161, d.petrovic
/ Pa nisi ni trebao, to samo dejanr treba da zaradi picu i pivo, ako / uspe, nikako još da ga isprovociram da izjavi da to isto plaća, ako ne / uspe ;) Aman, meni je bilo dozlogrdilo da se patim sa kojekakvim ne-aski formatima (em mi VP zauzima mesto, sad treba još i nekakav W* da držim na disku), pa sam _sve_ radio u venturinom domaćem formatu, dakle ASCII (juski :) sa <oznakama> i čačkao ga iz foksproovog internog editora i ZZovog CORE - 100K ladno ulazilo bez ikakvih problema. Jedino pasus ne sme da bude preko 8K. Di je pica, pivo da bude ladno.
ventura.171 d.petrovic, -> #170, ndragan
> sme da bude preko 8K. Di je pica, pivo da bude ladno. Sad bi svi da odgovorite ? ;))) Dejan je već zaradio, ali izgleda da ti nisi shvato u čemu je problem ?! Mi nismo ostavljali prazan red između pasusa, pa je to Ventura tretirala kao jedan pasus. Hi
ventura.172 dejanr,
Kako u venturi postići da redovi u tabelama budu po sredini ćelija (gledano po vertikali) a ne u dnu? Probao sam da podešavam PARAGRAPH/Ver.Al, ali bilo da stavim TOP, MIDDLE ili BOTTOM brojke uvek "legnu" na donju liniju.
ventura.173 nicic, -> #172, dejanr
** Kako u venturi postici da redovi u tabelama budu po ** sredini celija (gledano po Ako sam te dobro razumeo, problem resava sledece: -udji u PARAGRAPH i odaberi SPACING i onda menjaj vrednosti ABOVE i BELOW. To je, ono, pesaka resenje. -iz knjige: "Naredbe MIDDLE i BOTTOM se najcesce koriste kod pasusa koji se nalaze u okvirima ili kod naslova koji se nalaze sami na strani". Tu je mozda problem. Ica
ventura.174 timothy, -> #159, dsoskic
Imam instalacione diskete alfontware nije na njima.
ventura.175 ndragan, -> #171, d.petrovic
/ Mi nismo ostavljali prazan red između pasusa, pa je to Ventura / tretirala Otkud znam da to niste znali :). Pisalo je daaavno u računarima pa sam mislio da svi znaju. A ima i u uputstvu - RTFM ponekad.
ventura.176 miro, -> #172, dejanr
■■ Kako u venturi postići da redovi u tabelama budu po sredini ćelija ■■ (gledano po vertikali) a ne u dnu? Podesi Paragraph Spacing (Above & Below) na nulu, i onda Vertical Alignment - Middle Pozdrav, miro.
ventura.177 dejanr, -> #176, miro
>> Podesi Paragraph Spacing (Above & Below) na nulu, >> i onda Vertical Alignment - Middle Tako je i bilo, i ništa. Uvek je na dnu. Onaj savet da se ručno podesi below na "nešto malo" je pomogao, ali uvek čovek mora da "gata" koliko je to da bi se natempiralo na sredino. Mnogo bi zgodnije bilo reći MIDDLE, pa da Ventura to sama izračuna. Ali neće.
ventura.178 dsoskic, -> #174, timothy
> Imam instalacione diskete alfontware nije na njima. re ma, cu
ventura.179 dejanr,
Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300 dinara (22 DEM). Ris pausa (takođe 500 strana) 40000 dinara (140 DEM). :(
ventura.180 nicic,
Da li neko zna sta se desilo sa Venturom 3 jer ne vidim donju trecinu ekrana (kao kad se prekrije ekran papirom). Sve ostalo normalno radi.
ventura.181 nicic, -> #180, nicic
Resenje problema je u vracanju starih config.sys i autoexec faljova koji su se izmenili pri instalaciji DesqViev 386. Novonastali faj- lovi onemogucavaju i startovanje programa Windows 3.
ventura.182 iboris, -> #179, dejanr
Ł Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300 dinara (22 DEM). Ł Ris pausa (takođe 500 strana) 40000 dinara (140 DEM). Gde to ima ?
ventura.183 snowwhite, -> #182, iboris
-> Ł Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300 -> dinara (22 DEM). Ł Ris pausa (takođe 500 strana) 40000 -> dinara (140 DEM). -> -> Gde to ima ? Bila bi strašno poželjna adresa ili još bolje phone :))) snow
ventura.184 kuzma, -> #179, dejanr
> Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300 dinara > (22 DEM). Kažu da u Grčkoj može da se nađe za 6 DEM, a u Mađarskoj za 10 DEM.
ventura.185 dsoskic, -> #179, dejanr
> Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300 dinara (22 DEM). > Ris pausa (takođe 500 strana) 40000 dinara (140 DEM). > > :( Pa koliko li onda treba da košta jedna A4 na pausu :))
ventura.186 kvelkovski, -> #184, kuzma
>> Kazu da u Grckoj moze da se nade za 6 DEM, a u Madarskoj za 10 DEM. Ima u Skopju za 8 DEM/ris. Telefon 262-795, fax 261-812. Kupe P.S. Nije moja firma, nego sam chitao u novinama :-).
ventura.187 dejanr,
Da li je neko probao da u Venturi 3.0 (GEM) napravi tabelu i u neko polje tabele ubaci samo jednu zapetu. Onda ovu tabelu snimi, ponovo učita i... nevolja :( Ima li načina da se sama zapeta upiše u polje, osim da se premesti na neko sasvim drugo mesto u fontu?
ventura.188 bojanp, -> #187, dejanr
> Da li je neko probao da u Venturi 3.0 (GEM) napravi tabelu i u neko > polje tabele ubaci samo jednu zapetu. Onda ovu tabelu snimi, ponovo > učita i... nevolja :( > > Ima li načina da se sama zapeta upiše u polje, osim da se premesti na > neko sasvim drugo mesto u fontu? Sama zapeta se ne može (koliko je meni poznato) zapisati u ćeliju tabele, ali zato može zapeta i blanko. Ukoliko ne koristiš specifičan font gde je širina blanka isuviše velika, ova caka najčećše odradi. Pod odradi podrazumeva da se pomenuti blanko teško može uočiti, bez obzira koje se horizontalno poravnavanje koristi. Pozdrav, Bojan PS. Hm, kakva je to tabela u kojoj ti treba samo jedna zapeta u ćeliji?
ventura.189 mivel, -> #187, dejanr
Mozda moze kombinacija <|>,<|> - 2 thin-spaces oko zapete? Milan
ventura.190 dejanr, -> #188, bojanp
>> PS. Hm, kakva je to tabela u kojoj ti treba samo jedna zapeta u >> ćeliji? Pa, ASCII tabela ovog novog standarda za "Računare" :) Mogu vam reći da sam se lepo "otelio" dok sam je iscrtao u Venturi, dobra tri ili četiri sata posla. Bože sačuvaj kad treba u istu tabelu ubaciti i ćirilicu, i latinicu, i par grčkih slova i još grafiku, maltene da bih je pre u SLED-u iscrtao.
ventura.191 danko, -> #186, kvelkovski
>>> Kazu da u Grckoj moze da se nade za 6 DEM, a u Madarskoj za 10 DEM. > > Ima u Skopju za 8 DEM/ris. Telefon 262-795, fax 261-812. Po ceni koju si naveo to deluje kao cena običnog 80-gramskog fotokopir papira, a ne specijalnog za laserske štampače(!)?? DANKO
ventura.192 zddb, -> #191, danko
>>>Po ceni koju si naveo to deluje kao cena običnog 80-gramskog fotokopir papira, a ne specijalnog za laserske štampače(!)??<<< U čemu je razlika? I šta fali bankpostu, za obične poslove? I ne vidim tu ni neku logiku. Zna se da DTP daje pripremu sa kvalitetom za ofset, daleko od duboke štampe. I čemu onda savršeni papir za nešto što je daleko od savršenstva, izuzev ako se misli time jedna nesavršenost malo "podkrpiti"? ´O3ŕPAB 3OPAH ŕ. ŰpkŠť *
ventura.193 dsoskic, -> #190, dejanr
> Pa, ASCII tabela ovog novog standarda za "Računare" :) Mogu vam reći > da sam se lepo "otelio" dok sam je iscrtao u Venturi, dobra tri ili > četiri sata posla. Bože sačuvaj kad treba u istu tabelu ubaciti i > ćirilicu, i latinicu, i par grčkih slova i još grafiku, maltene da > bih je pre u SLED-u iscrtao. Što nisi koristio onu iz gotovih primera gde su prikazani latinica i simboli i nju preradio, možda bi bilo lakše.
ventura.194 markma, -> #193, dsoskic
>> Pa, ASCII tabela ovog novog standarda za "Računare" :) >> Mogu vam reći da sam se lepo "otelio" dok sam je iscrtao >> u Venturi, dobra tri ili četiri sata posla. Bože sačuvaj >> ć kad treba u istu tabelu ubaciti i irilicu, i latinicu, >> i par grčkih slova i još grafiku, maltene da bih je pre u >> SLED-u iscrtao. Ja neznam dali sam dobro shvatio to što si hteo da kažeš ali ono što ja mislim je da zar ti nije bilo lakše da sa recimo Pizzez plus pokupis ekran tabele i samo je ubaciš u Venturu kao Image.
ventura.195 danko, -> #192, zddb
> U čemu je razlika? I šta fali bankpostu, za obične poslove? I ne vidim > tu ni neku logiku. Zna se da DTP daje pripremu sa kvalitetom za ofset, Pa, po meni papiru za fotokopiranje ne fali ništa. Bankpost ima i višak vodeni žig koji je štetan jer se bubanj brže troši! Međutim, činjenica je da postoje specijalni papiri za laserske štampače koji su verovatni kvalitetniji i/ili imaju neku specijalnu emulziju (samo ne na bazi krede) koja povećava kvalitet otiska. Cena bi trebalo da se značajno razlikuje! DANKO
ventura.196 dsoskic, -> #194, markma
> Ja neznam dali sam dobro shvatio to što si hteo da kažeš ali ono što > ja mislim je da zar ti nije bilo lakše da sa recimo Pizzez plus > pokupis ekran tabele i samo je ubaciš u Venturu kao Image. Ovo si verovatno hteo da odgovoriš Dejanru, ja nisam ni pokušavao.
ventura.197 dejanr, -> #194, markma
>> Ja neznam dali sam dobro shvatio to što si hteo da kažeš ali ono što >> ja mislim je da zar ti nije bilo lakše da sa recimo Pizzez plus >> pokupis ekran tabele i samo je ubaciš u Venturu kao Image. Pa naravno da sam mogao, ali koja je rezolucija ekrana a koja je rezolucija štampača? Uz to više volim "prave" fontove nego neke improvizovane ekranske. Ako se već nešto radi, treba ga uraditi ljudski.
ventura.198 markma, -> #196, dsoskic
> Ovo si verovatno hteo da odgovoriš Dejanru, ja nisam ni > pokušavao. Da tačno, samo sam iz tvoje poruke pokupio citat.:))
ventura.199 markma, -> #197, dejanr
> rezolucija štampača? Uz to više volim "prave" fontove nego > neke improvizovane ekranske. Ako se već nešto radi, treba > ga uraditi ljudski. Što se ovoga tiče tu si u pravu, samo opet znam nekoliko prg.-a koji su bolji od venture što se tiče crtanja i fontova, recimo Corel:)
ventura.200 dejanr, -> #199, markma
>> Što se ovoga tiče tu si u pravu, samo opet znam nekoliko prg.-a koji >> su bolji od venture što se tiče crtanja i fontova, recimo Corel:) Ja nisam neki poznavalac Corell-a, pa zato pitanje: kako bi se u njemu nacrtala matrica 16*16 (u Venturi kažeš Table Create i zadaš dimenzije)? Kako bi se onda reklo da u svako od 256 polja dođe po jedno slovo i to centrirano u sredini polja? Po mogućstvu da ne mora svako slovo ručno da se stavlja i centrira ;)
ventura.201 kvelkovski, -> #191, danko
>>> Ima u Skopju za 8 DEM/ris. Telefon 262-795, fax 261-812. >> >> Po ceni koju si naveo to deluje kao cena obicnog 80-gramskog fotokopir >> papira, a ne specijalnog za laserske stampace(!)?? Izgleda da je taj poshto u oglasu ne spominju lasere... ;-) Kupe P.S. Meni je dobar i ovaj 80 gr.
ventura.202 markma, -> #200, dejanr
> Ja nisam neki poznavalac Corell-a, pa zato pitanje: kako > bi se u njemu nacrtala matrica 16*16 (u Venturi kažeš > Table Create i zadaš dimenzije)? Kako bi se onda reklo da > u svako od 256 polja dođe po jedno slovo i to centrirano u > sredini polja? Po mogućstvu da ne mora svako slovo ručno > da se stavlja i centrira ;) OK u pravu si što se toga tiče, ali recimo šta kažeš na neki prg. koji samo za takve stvari i služi kao Excel i Quatro.
ventura.203 markma, -> #200, dejanr
> Ja nisam neki poznavalac Corell-a, pa zato pitanje: kako > bi se u njemu nacrtala matrica 16*16 (u Venturi kažeš > Table Create i zadaš dimenzije)? Kako bi se onda reklo da > u svako od 256 polja dođe po jedno slovo i to centrirano u > sredini polja? Po mogućstvu da ne mora svako slovo ručno > da se stavlja i centrira ;) OK u pravu si što se toga tiče, ali recimo šta kažeš na neki prg. koji samo za takve stvari i služi kao Excel i Quatro.
ventura.204 dgavrilovic, -> #195, danko
>> > U čemu je razlika? I šta fali bankpostu, za obične poslove? I ne vidim >> > tu ni neku logiku. Zna se da DTP daje pripremu sa kvalitetom za ofset, >> Pa, po meni papiru za fotokopiranje ne fali ništa. Bankpost ima i višak >> vodeni žig koji je štetan jer se bubanj brže troši! Međutim, činjenica >> je da postoje specijalni papiri za laserske štampače koji su verovatni >> kvalitetniji i/ili imaju neku specijalnu emulziju (samo ne na bazi krede) >>koja povećava kvalitet otiska. Cena bi trebalo da se značajno razlikuje! Bankposu fali to što je dlakav i što se prilikom prolaska kroz štampač ili fotokopir mašinu sa njega krune mikroskopske čestice koje vremenom izazivaju opadanje kvaliteta otiska i ubrzano habanje mehaničkih delova. U najboljem slučaju mašinu treba češće čistiti. Ima razlike u kvaltetu i između raznih fotokopir papira. Nisu sve vrste sposobne da bez problema prođu kroz "Pekaricu", deo gde se papir greje na više od 200 celzijusovih. Moj savet je da izbegavate "Berox" i ostale ultra jeftine marke. Papir koji se prodaje kao "Laserski" je u stvari namenjen laserskim fotokopirima u boji i izuzetno je gladak sa gornje strane dok je sa donje strane istih karakteristika kao i običan papir za fotokopiranje. Predlažem svima da naprave eksperiment koji bi se sastojao u tome da se list laserskog papira propusti obostrano kroz laser. Ako se između dve strane vidi razlika u kvalitetu otiska znači da ima rezona da ga kupujete.
ventura.205 dejanr, -> #203, markma
>> OK u pravu si što se toga tiče, ali recimo šta kažeš na neki prg. koji >> samo za takve stvari i služi kao Excel i Quatro. Kažem da ne znam kako bi u Excel-u prikazao ćirilicu, latinicu i IBM grafiku u istoj tabeli. Ako ti znaš, kaži. Sa Quatrom nemam iskustva.
ventura.206 markma, -> #205, dejanr
> Kažem da ne znam kako bi u Excel-u prikazao ćirilicu, > latinicu i IBM grafiku u istoj tabeli. Ako ti znaš, kaži. Pa zar u bilo kom Win programu ne možeš da zacrniš slovo koje hoćeš da menjaš izbereš font i promeniš (ovo neznam nego samo pretpostavljam, jer u drugim prg. za win to može-valjda:) Nemam Excel 4.0 a i sa 3.0 nisam probao, ali možda može:))
ventura.207 dejanr, -> #206, markma
>> Pa zar u bilo kom Win programu ne možeš da zacrniš slovo koje hoćeš da >> menjaš izbereš font i promeniš Pa, u čemu je onda prednost nad Venturom? To možeš i tamo, s tim što u Venturi možeš da u tekst fajl makroom uneseš promene fonta, a ne da menjaš posebno svako slovo (a 128 ili 256 slova je podosta, veruj mi ;)
ventura.208 markma, -> #207, dejanr
> Pa, u čemu je onda prednost nad Venturom? To možeš i tamo, > s tim što u Venturi možeš da u tekst fajl makroom uneseš > promene fonta, a ne da menjaš posebno svako slovo (a 128 > ili 256 slova je podosta, veruj mi ;) OK, OK u pravu si, nego se meni samo malo glomazno činilo da crtaš u venturi.
ventura.209 dejanr, -> #208, markma
>> OK, OK u pravu si, nego se meni samo malo glomazno činilo da crtaš u >> venturi. Moje iskustvo je da kad god treba nešto da izađe na papiru što se sastoji od slova i pravih linija, nema boljeg programa da se to uradi od Venture. U stvari ima, može nekad da bude lakše da čovek sam napiše program (vredelo bi imati jedan za crtanje ascii tablice).
ventura.210 dsoskic, -> #204, dgavrilovic
> Predlažem > svima da naprave eksperiment koji bi se sastojao u tome da se list laserskog > papira propusti obostrano kroz laser. Ako se između dve strane vidi razlika > u kvalitetu otiska znači da ima rezona da ga kupujete. Ako misliš na laserski, onaj što mi stoji u laseru, isto je i s jedne i s druge strane. A pravi Laserski nemam. Na omotu papira piše "Pigma" i deluje kvalitetno.
ventura.211 dgavrilovic, -> #210, dsoskic
>> Ako misliš na laserski, onaj što mi stoji u laseru, isto je i >> s jedne i s druge strane. A pravi Laserski nemam. Na omotu >> papira piše "Pigma" i deluje kvalitetno. To je fotokopir papir vulgaris. Prodaje se i papir na kome piše da je namenjen laserima, naravno po posebnoj ceni. Po meni, to je nepotreban luksuz, a svi ostali neka naprave eksperiment koji sam predložio pa neka se sami odluče.
ventura.212 kuzma, -> #209, dejanr
Ventura je stvarno genijalna sto se tice tabela (i teksta naravno), ali imao sam par puta prilike da radim takve tabele da nisam imao ideju kako to izvesti u Venturi (a da ne traje 3 dana) pa sam lepo uzeo Corel i nacrtao tabelu liniju po liniju. Ali generalno gledano Ventura i Corel nemaju ama bas nista zajednicko po pitanju pravljenja tabela.
ventura.213 dejanr, -> #212, kuzma
Mene je ubilo u pojam sledeće: kako da u tabeli (venturinoj) imam u sred polja jedno veliko slovo, a onda recimo u desnom uglu svakog polja da piše manjim slovima (123) (odnosno koji već kod treba). Pošto sam silno (=5 minuta ;) mozgao, najzad mi sine sledeće (sad će svi da umru od smeha): Napravim jednu tabelu gde su samo slova u centrima polja, potrebnim fontom. Kažem print to file. Napravim drugu tabelu istu kao prvu ali bez slova, i sa željenim brojkama u uglovima slova. I to print to file. Onda uzmem HP2PCX (Sveta Stvar, po N-ti put :) pa pretvorim obe tabele u PCX. Uđem u SLED, učitam jednu u jedan prozor, uzmem je celu u bafer, onda učitam drugu u drugi prozor, merge blok, napasujem da dođe linija na liniju (džaba 486/50, i dalje je katastrofa od sporosti kad pomera A4 stranu grafike :( ), paste block i ... voila! Eto je tabela.
ventura.214 d.petrovic,
Pazi sad! Treba mi nekoliko (recimo Duch,Swich 10,12,14,18) fontova ali za matrične štampače. Ja ih masovno pravio za laser, kad, sad mi zatreba... . Jel ima neko i jel zna čime se prave (mislim na YU slova, to se i ovako instalira samo)
ventura.215 danko, -> #211, dgavrilovic
> To je fotokopir papir vulgaris. Prodaje se i papir na kome piše da je > namenjen laserima, naravno po posebnoj ceni. Po meni, to je nepotreban > luksuz, a svi ostali neka naprave eksperiment koji sam predložio pa neka > se sami odluče. Napiši brate pošto da nemoraju svi posebno da te pitaju! :)))) DANKO
ventura.216 danko, -> #214, d.petrovic
> Pazi sad! Treba mi nekoliko (recimo Duch,Swich 10,12,14,18) fontova ali za > matrične štampače. Ja ih masovno pravio za laser, kad, sad mi zatreba... . Pa u principu same fontove možeš da rspakuješ iz fontware-a, ali problem je kako ćeš da ih štampaš (nema D/L ;( ). Iz venture nije frka, ali za ostalo puno zavisi od programa. DANKO
ventura.217 zddb, -> #118, dnikolic
dnikolicu! Evo ti najzad provjerenog rješenja za tvoj problem (napraviti da ti "Ventura" štampa dvije stranice A5 formata na jednoj A4). Naravno, drugi, mnogo teži način, je napraviti program koji će ti to raditi. Rješenje je vrlo prosto. Namjestiš orijentaciju A4 lista na landscape. Zatim aktiviraš frame i namjestiš mu margine tako da je on u stvari A5 veličine u desnoj polovini A4 stranice (npr. T=2, B=1.5, L=16.35, R=1.5). Namjesti da to važi za RIGHT page. Ako ti treba numeracija stranice (a treba), odeš u FOOTER i namjestiš da ti je page No. desno i da to važi za RIGHT page. Zatim dodaš jednu stranu (Insert new page after this page). U njoj namjestiš margine za frame kao i maloprije, s tim da ti je ovdje desna margina ekstremno velika (16.35), i namjestiš da ti to važi za lijevu stranu. Tako si dobio elemente PARNE strane. Ponoviš sekvencu za numeraciju strane, koja ti sad važi za LEFT page. Zatim uvezeš željeni tekst dok si na prvoj stranici. Ostatak posla je da vodiš računa prilikom štampe, kod drugog provlačenja istog lista kroz printer, koji BROJ parne strane ide uz dotičnu neparnu. Ako brošura ima više od 32 (A5) strane, onda posebno vodi računa. Inače, štamparski tabak se sastoji od 16 presavijenih lista (tako se nekad i uvezivalo). Pa ćeš imati ovakvu početnu kombinaciju: LIJEVA 32 - DESNA 1, LIJEVA 2 - DESNA 31.... ´O3ŕPAB 3OPAH ŕ. ŰpkŠť