ventura.113ociric,
-> #112, bdm.> Molio bih nekoga da mi posalje neki sitni neproporcionalni
> font za VP (Size 6).
Za koji štampač?
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.114bdm.,
-> #113, ociric>> Za koji stampac?
Za HP al da bude neproporcionalni. Moze ?
Pozdrav bdm.
ventura.115ociric,
-> #114, bdm.> Za HP al da bude neproporcionalni. Moze ?
Može, "gnjavi" gbiocica (recu mu, "GB., daj mi taj font, Fog ti pomog'o ;)),
on je skoro napravio jedan jaaako sitan, pa da ja ne raspakivam BitStream
džaba :))
╔╗_
Pozdrav, ╚╝╠╗
ventura.116draganf,
Ima li ko drajver za Venturu 3.0 SD640.SYS ili slično za normalnu
vga rezoluciju 640*480.
Dragan
ventura.117kuzma,
-> #116, draganf Da nije slucajno SDFVGAH5.VGA ?
ventura.118dnikolic,
Zeleo bih da odstampam neko malo uputstvo ( nekoliko strana ) na formatu A5.
Koristio bih papir A4 savijen na pola. E sad me zanima, moze li Ventura da
sredi stvar tako da stampam dve strane odjednom ( na istom listu, recimo prva
i poslednja, druga i predposlednja itd. ) pa onda ja to samo presavijem i go-
tovo!? Valjda smo se razumeli... :))
dn
ventura.119.bale.,
-> #118, dnikolicHm, opet ja sa svojim 'visegodisnjim' iskustvom sa Venturom ;-) : ne samo da ne
mozes da izvedes to sa rasporedjivanjem stranica, nego ne mozes ni redom da
izvedes da ti dve stranice budu na jednom papiru. Ako neko tvrdi da moze, i
mene bi interesovalo.
Pozdrav,
Bale
ventura.120glisin,
Treba mi jedan savet...
Potrebno mi je sledeće:
1. Program za crtanje prostijih slika, šema i slično, koje se uglavnom sastoje
od nekoliko kvadratića sa tekstom, i linija i strelica, dakle ništa što
je strašno komplikovano, ali da bude DRAW (ne PAINT tipa).
2. Tablearni kalkulator koji može da nacrta grafikon i da ga eksportuje u
nekom formatu, a da ne bude QUATTRO ili 123.
Sve ovo mi je potrebno radi UVOZA U VENTURU! Pokušavao sam da Lotus PIC
ubacim u Venturu, loše uradi konverziju. Designer (windows) snimi GEM format
i to VP vidi, ali pobrlja veličine fontova (normalno). Itd, itd... žak ni
Windows ne sarađuje sam sa sobom kako treba, pa konverzije tipa EXCEL ->
DESIGNER -> file.GEM ispadnu pomozi bože.
ŠTA DA KORISTIM? ŠTA DA RADIM? (da kupim Macintosh ;-)
Idealno bi bilo ako neko ima GEM DRAW, da mi se javi. VP UBEDLJIVO NAJBOLJE
sarađuje upravo sa GEM formatom (prirodno). Ako ima i neki GEM CALC, bilo bi
apsolutno idealno (ne znam da li postoji, a posebno da li ga neko ima).
Svaki savet nekoga ko radi DTP i to sa puno uvezenih sličica, tabelica,
grafikona, šema i tako to je dobrodošao!
ŢŢŢIGGYŮŮŮ
ventura.121dejanr,
-> #120, glisin>> 1. Program za crtanje prostijih slika, šema i slično, koje se uglavnom
>> sastoje od nekoliko kvadratića sa tekstom, i linija i strelica, dakle
>> ništa što je strašno komplikovano, ali da bude DRAW (ne PAINT tipa).
Ako imaš solidnu mašinu i na njoj Windows, Corell Draw. Nudi svakako
mnogo više nego što ti trenutno treba, ali bar nećeš morati da se pitaš
može li nešto što ti treba ili ne može. Kada sam pre 5-6 godina video
prve pakete za crtanje na računaru, zamišljao sam kako bi "to" stvarno
trebalo da izgleda. I najzad dočekao Corell... (BTW, instalirao sam ga
pre 7 dana i još sam u šoku ;)
Ako su zahtevi i resursi manji, Mass 11 Draw - 500K na disku, ne treba
Windows, može u Venturu, lepo radi... Bio prikaz u "Računarima" pre par
godina, mislim da ga je ZZ pisao.
ventura.122vmisev,
-> #119, .bale. > Hm, opet ja sa svojim 'visegodisnjim' iskustvom sa Venturom ;-) : ne samo
> da ne mozes da izvedes to sa rasporedjivanjem stranica, nego ne mozes ni
> redom da izvedes da ti dve stranice budu na jednom papiru. Ako neko tvrdi
> da moze, i mene bi interesovalo.
A čemu onda služi Ventura, ako TO ne može? Zasmejavanju onih koji rade sa
PageMaker-om ili SL-om ? ;>
Vladimir
ventura.123vmisev,
-> #120, glisin > Svaki savet nekoga ko radi DTP i to sa puno uvezenih sličica, tabelica,
> grafikona, šema i tako to je dobrodošao!
Sam si dao odgovor na sva svoja pitanja:
"ŠTA DA KORISTIM? ŠTA DA RADIM? (da kupim Macintosh ;-)"
Da, kupi Macintosh. A ne moraš čak ni Mac. Vide li Scigraph?. Snima "nor-
malni" GEM, podešavanja .GEM u exportu, PostScript export, EPS export, 2 CVG
exporta, Lotus 1-2-3 import, podržava TeX, svaki grafikon možeš ručno da pre
krajaš po želji, a svi grafikoni su vektorski. Da, tu su i podrška za 24 bit
grafiku, ugao osvetljenja grafika itd, itd. Taj GEM bi trebao bez problema
da ide u Venturu.
Vladimir
ventura.124.bale.,
-> #122, vmisevHŮŢ A čemu onda služi Ventura, ako TO ne može? Zasmejavanju onih koj
ŮŢ PageMaker-om ili SL-om ? ;>
Ja sam svoju Venturu toliko 'kastomizovao' da mi se ne isplati da sad počnem na
svojoj jadnoj 286-tici na 12 MHz da vozim nešto pod Windows-ima. Inače, rado
bih prešao na MAC, samo da mi se može...
Pozdrav,
Bale
ventura.125squsovac,
-> #118, dnikolic> Koristio bih papir A4 savijen na pola. E sad me zanima,
> moze li Ventura da sredi stvar tako da stampam dve strane
> odjednom ( na istom listu, recimo prva i poslednja, druga
> i predposlednja itd. ) pa onda ja to samo presavijem i go-
> tovo!?
Koliko ja znam Ventura to SIGURNO ne može. U principu problem
možeš rešiti na sledeći način: štampaš uvek samo polovinu strane (moraš
jaaaako voditi računa o numeraciji) i to u fajl na primer 001, 002 itd. Na
drugu polovinu tresneš prazan okvir da bi ostala prazna. Onda napraviš mali
programčić koji će fajlove iz DOS-a štampati određenim redosledom.
ventura.127mkiric,
-> #122, vmisev>> A čemu onda služi Ventura, ako TO ne može? Zasmejavanju onih koji rade sa
>> PageMaker-om ili SL-om ? ;>
Ne, nego zasmejavanju onih koji rade sa običnim Calamus-om (onim bez SL-a)
;))
ventura.128dnikolic,
-> #122, vmisev>> A cemu onda sluzi Ventura, ako TO ne moze? Zasmejavanju onih koji rade sa
>> PageMaker-om ili SL-om ? ;>
A jel ima neko ovdi Page Maker 4.XX?? Cisto imformativno! ;>>>>
dn
ventura.129ndragan,
-> #119, .bale./ izvedes da ti dve stranice budu na jednom papiru. Ako neko tvrdi da
/ moze, i mene bi interesovalo.
Lice i poleđina kao u knjizi, ili dve strane B5 na jednom A4 papiru? Za ono
prvo mu daš Print / Which_pages: Right, pa tako odštampaš sve desne stranice,
pa okreneš papir, pa Print / Which_pages: Left, odštampaš leve. Ovo garant
radi, pod uslovom da si definisao dokument kao dvostrani, da si u stanju da
pogodiš kad koji papir treba da turiš, kako da ga okreneš i da ti Marfi ne
zgužva nijedan ;) (a hoće, jer je još topao i pomalo iskrivljen od prethodnog
prženja).
žuvaj živce, ne regenerišu se ;(.
Bue_ NDragan
ventura.132vmisev,
-> #128, dnikolic > A jel ima neko ovdi Page Maker 4.XX?? Cisto imformativno! ;>>>>
Ima! Nemam ja, ja imam stariju verziju, ali ima ko ima, a i na sezamu je...
A što pitaš, da uporediš sa tvojom Venturom 4.XX ? ;>
Vladimir
P.S Beše u prošlim Računarima neki članak o nekim skenerima i separacijama.
Ne sećam se o kom se programu i kojoj mašini radilo, ali mi se nešto mota
neki Adobe Photo... ili tako nešto, a računaru ime počinje nekako na Mac...,
ma kako se ono zove, a ? ;>
ventura.133vmisev,
-> #129, ndragan > Ovo garant radi, pod uslovom da si definisao dokument kao dvostrani, da
> si u stanju da pogodiš kad koji papir treba da turiš, kako da ga okreneš
> i da ti Marfi ne zgužva nijedan ;)
A je l' mora i okvir sa tekstom da se uveže kanpčetom, da se slog ne ra-
sturi ? ;>
Vladimir
ventura.135gbiocic,
-> #118, dnikolic>Zeleo bih da odstampam neko malo uputstvo ( nekoliko strana ) na formatu A5.
>Koristio bih papir A4 savijen na pola. E sad me zanima, moze li Ventura da
>sredi stvar tako da stampam dve strane odjednom ( na istom listu, recimo prva
>i poslednja, druga i predposlednja itd. ) pa onda ja to samo presavijem i go-
Napisah pre neko doba programče koje štampa uputstva DOC tipa (plain
ASCII, raspoznaje CR,LF,FF) uobičajene uz razne PD/SW software na
LASER-u. Radi otprilike to što opisuješ i to za formate A5, A6 i A7,
tj. za 4,8 ili 16 strana na A4 (both sides). Može i YU slovca po
kojekakvim standardima. Naravno, ovo nije ventura rešenje, ali štedi
papir, toner i prostor na stolu ko šašavo. Jedno uputstvo od 300
strana uzme 20 lista A4 i veličine je veće kutije cigara (A7 format),
istina zahteva oči sokolove. Formati A6 a pogotovo A5 su sasvim OK.
Ako je ovo ono što si tražio i imaš spreman text, mogao bih da ti
uradim ready to print files. Programče nije za slanje (još je u User
Fucky Phase:), čeka na red da ga douljudim (vika se PaperSave).
gb
ventura.136ndragan,
-> #133, vmisev/ A je l' mora i okvir sa tekstom da se uveže kanpčetom, da se slog ne
Jok, al je poželjan ventilator da se ladi artija, al da se ne razleće ;)
ventura.137boca,
Da li neko poseduje cirilicne BCO fajlove? Cuo sam
da toga ima po gradu, ali nikako da sretnem pravu
osobu :))
Drugo pitanje glasi: kako od SFP fajlova napraviti
ekranske fontove? Znam da postoji HPL2FNT.EXE, ali
sta da radim sa B30 fajlovima?
Boca
ventura.138dejanr,
-> #137, boca>> Drugo pitanje glasi: kako od SFP fajlova napraviti
>> ekranske fontove?
Pomoću programa VIP (liči na vep ali nije) firme SoftCraft,
bio je prikaz u "Računarima" 45 i 46.
>> Da li neko poseduje cirilicne BCO fajlove?
Voleo bih da me neko demantuje, ali mislim da dotični ne postoje.
U svakom slučaju nisu postojali u leto 1991. kada sam pitao
Bitstream, i odgovorili su mi da "za sada nemaju planove da ih
proizvode". Jedino ako su se u međuvremenu predomislili.
ventura.139jtitov,
-> #138, dejanr> Voleo bih da me neko demantuje, ali mislim da doticni ne
> postoje. U svakom slucaju nisu postojali u leto 1991. kada
> sam pitao Bitstream, i odgovorili su mi da "za sada nemaju
> planove da ih proizvode". Jedino ako su se u meduvremenu
> predomislili.
Nazalos istina je. Bitstream NE PRAVI ciricne fontove. A ono sto se "muva
po gradu" su najverovatnije SFP fontovi naseg dragog Zorana Z. (ZZ) Povodom
toga
smatram da bi bilo fer da se svi koji ih koriste na neki nacin oduze
Zoranu. I ja ih posedujem, ali ih ne koristim jer nemam potrebe za njima
(jos).
Btw, Zorane, koliko bi naplatio te fontove za jedan fakultet, ukoliko se
cirilica bas bude insistirala?
ventura.141tarva,
HELP!
Pišem uputstvo za program u Clipper-u, hoću da ga obradim u Venturi
i ne mogu da ubacim sliku ekrana u Venturu. Pokušao sam sa HPSCREEN
ali Ventura ne prihvata ASCII preko 125. Pokušao sam i sa GCAP ali on
traži da ekran bude u grafičkom modu.
Zna li neko rešenje?
Pozdrav, Tibor.
ventura.142ppekovic,
-> #141, tarva>> Pišem uputstvo za program u Clipper-u, hoću da ga obradim u Venturi
>> i ne mogu da ubacim sliku ekrana u Venturu. Pokušao sam sa HPSCREEN
>> ali Ventura ne prihvata ASCII preko 125. Pokušao sam i sa GCAP ali on
>> traži da ekran bude u grafičkom modu.
Uzmi program pizzaz plus, ja ga koristim upravo za takve
stvari.
Paya
ventura.143bearboy,
-> #141, tarva˙¨:> ali Ventura ne prihvata ASCII preko 125. Pokusao sam i sa GCAP ali on
˙¨:> trazi da ekran bude u grafickom modu.
Pa ako imas vga karticu, opalis npr. vgamode 12, i eto te u graf. modu... Onda
lepo uradis nesto kao TYPE, pa lepo capture..
ventura.144korvin,
Ima li neko ćirilicu za venturu (da ne bude Miroslavljevo
jevanđelje), naravno sa WID tabelom. Bio bih veoma zahvalan !
ventura.145snowwhite,
-> #144, korvin-> Ima li neko ćirilicu za venturu (da ne bude Miroslavljevo
-> jevanđelje), naravno sa WID tabelom. Bio bih veoma
-> zahvalan !
Imam ja neku, javi mi se da se dogovorimo :)
Pozdrav,
snowwhite
ventura.146spantic,
-> #144, korvin> Ima li neko ćirilicu za venturu (da ne bude Miroslavljevo
> jevanđelje), naravno sa WID tabelom. Bio bih veoma
> zahvalan !
Uh, ja bih bio veoma zahvalan za Miroslavljevo jevanđelje kao TTF za WIN.
ventura.147dejanr,
-> #144, korvin>> Ima li neko ćirilicu za venturu (da ne bude Miroslavljevo
>> jevanđelje), naravno sa WID tabelom. Bio bih veoma zahvalan !
Prodaje "Jugodata".
ventura.148zormi,
-> #146, spantic* Uh, ja bih bio veoma zahvalan za Miroslavljevo jevanđelje kao
* TTF za WIN.
Prodaje IMTEL.
ventura.149jtitov,
-> #146, spantic> Uh, ja bih bio veoma zahvalan za Miroslavljevo jevandelje
> kao TTF za WIN.
Imam je dve vrste. Razlike su minorne, ali postoje. Mrzi me da saljem
(citaj: racun mi je visok), pa prema tome 645-140.
ventura.150timothy,
Imam jedan problem !
Rec je o VENTURI 3.0
----------------------------------------------------
Ne mogu da ucitavam fajlove vece od 8KB a imam 2MB RAM-a.
I zamolio bih nekog ko ima YU fontove da mi nabaci na mail.
Pozdrav,
Timi
ventura.151dejanr,
-> #150, timothy>> Ne mogu da ucitavam fajlove vece od 8KB a imam 2MB RAM-a.
Da li je RAM konfigurisan kao Expanded (EMS, LIM)? Da nije već
popunjen nečim, recimo kešom?
ventura.152d.petrovic,
-> #150, timothy> Ne mogu da ucitavam fajlove vece od 8KB a imam 2MB RAM-a.
> I zamolio bih nekog ko ima YU fontove da mi nabaci na
> mail.
Verovatno nećeš ni moći TXT fajlove. Ne sećam se tačno da li možda ima
razlike, ako učitavaš sedmobitni tekst, tek ja sam preš'o na WP i kad pozoveš
taj teks u venturu staće sve. Mislim da isto važi i za ostale tekst procesore
koje ventura podržava.
ventura.153dejanr,
-> #152, d.petrovic>> Verovatno nećeš ni moći TXT fajlove. Ne sećam se tačno da li možda ima
>> razlike, ako učitavaš sedmobitni tekst, tek ja sam preš'o na WP i kad
>> pozoveš taj teks u venturu staće sve. Mislim da isto važi i za ostale
>> tekst procesore koje ventura podržava.
Postoji neko ograničenje na dužinu (možda i 8 K) ali to je ograničenje
ZA PASUS a ne za ceo tekst. Ako imaš problema, stavi po prazan red
između pasusa.
ventura.154d.petrovic,
-> #153, dejanr> Postoji neko ograničenje na dužinu (možda i 8 K) ali to je
> ograničenje ZA PASUS a ne za ceo tekst. Ako imaš problema,
> stavi po prazan red
E, neće ga biti! Plaćam picu i pivo, ako mi *.txt fajl duži od 8K uvučeš u
venturu! Podrazumeva se da to uradiš iz jednog dela ;)
ventura.155dejanr,
-> #154, d.petrovic>> E, neće ga biti! Plaćam picu i pivo, ako mi *.txt fajl duži od 8K uvučeš u
>> venturu! Podrazumeva se da to uradiš iz jednog dela ;)
Zlo i naopako kad ne bi mogli da se uvoze tekstovi duži od 8 K, pa ljudi
"uvoze" imenike od par megabajta. Mora da nešto ne radiš dobro, pošalji
mi neki takav fajl od, recimo, 9 K koji neće da se učita.
ventura.156timothy,
Postoji ogranicenje za ASCII faüë$vjl format, a to je 8000 karaktera. Znaci to
nije bilo u vezi sa memorijom nego vec sa ogranicenjem za ovaj format. Medjutim
fajl bi trebalo da se pise u tekst editorima koje VP podrzava (WS 4.0, WP, ...)
znaci da je D.PETROVIC u svojoj poruci pod brojem 6.152 imao pravo. Fajlovi
treba da su u simbolickom formatu.
ventura.157timothy,
Uz VP 3.0 se dobija samo cetiri osnovna fonta (SWISS, DUTCH, SYMBOL i COURIER)
medjutim to nije dovoljno za neki ozbiljniji rad ili tome slicno. Pa bih
zamolio ako neko ima YUFONT, CIRILICU i MIROSLAVLJEVO PISMO da ih nabaci na
mail.
Unapred zahvalan Timi
ventura.158d.petrovic,
-> #155, dejanr> Zlo i naopako kad ne bi mogli da se uvoze tekstovi duži od
> 8 K, pa ljudi "uvoze" imenike od par megabajta. Mora da
> nešto ne radiš dobro, pošalji mi neki takav fajl od,
> recimo, 9 K koji neće da se učita.
Naopako jeste, ali zlo baš nije. Da ne ostanem nedorečen tada sam na disku
imao VP 2.0 i kad mi je tekst (bilo mi je zgodno da ga pišem u PCT-u) preš'o
preko 8 K, ovaj neće da ga uveze ni pod razno. Nije zlo zbog toga što u Venturi
močeš da praviš MULTI-CHAPTER i onda te tekstove da uvoziš iz komadića.
E, sad, najzanimljivije je to što se to dešava samo sa *.TXT fajlovima,
dok sve ostale (naprimer ja sam probao sa WP) prihvata bez problema.
Ja sam Venturu morao da skinem sa diska pa ne mogu sve to ponovo da
probam, ali ako ti hoćeš uzmi na primer VIRLIST.TXT pa probaj ( on je negde oko
40-50 K).
Ako uspeš (što ja svojevremeno nisam) voleo bih da čujem kako.
Pozdrav, Dejan
ventura.159dsoskic,
-> #157, timothy> Uz VP 3.0 se dobija samo cetiri osnovna fonta (SWISS, DUTCH, SYMBOL i
> COURIER) medjutim to nije dovoljno za neki ozbiljniji rad ili tome slicno. Pa
> bih zamolio ako neko ima YUFONT, CIRILICU i MIROSLAVLJEVO PISMO da ih nabaci
> na mail.
Ako imaš instalacione diskete uz njih imaš verovatno i fontware.
Onda prepravi *.csd tabelu i u svim fontovima koje fontware bude
pravio, imaćeš u svim veličinama yu slova.
Sve to na mail :))), za ovo što si naveo trebalo bi 15 dana x 90 min.
ventura.160dsoskic,
-> #158, d.petrovic> probam, ali ako ti hoćeš uzmi na primer VIRLIST.TXT pa probaj ( on je negde
> oko 40-50 K).
> Ako uspeš (što ja svojevremeno nisam) voleo bih da čujem kako.
Probao sam kao TXT i neće, al samo ga provučeš kroz WP (učitaj i snimi)
i radi ko bog i sa fajlovima koji su 600kb.
Znam, da si to i sam probao, ali kao običan.txt nisam uspeo da ga ubacim
u venturu. Umesto, predloženih bilo kakvih intervencija na *.txt fajlu,
ala 2xHRT posle pasuza ili dr., mislim da je ono što sam uradio naj
jednostavnije. Word Perfect i Ventura su u svemu i svačemu kompatibilni,
na pr. bold, italic, sub i supscript itd.
p.s. nisam se doduše puno ni trudio, jer sam znao da iz WP-a radi sve ko bog.
ventura.161d.petrovic,
-> #160, dsoskic> Probao sam kao TXT i neće, al samo ga provučeš kroz WP
> (učitaj i snimi) i radi ko bog i sa fajlovima koji su
> 600kb.
Ma to sam ia ja radio
> p.s. nisam se doduše puno ni trudio, jer sam znao da iz
> WP-a radi sve ko bog.
Pa nisi ni trebao, to samo dejanr treba da zaradi picu i pivo, ako uspe,
nikako još da ga isprovociram da izjavi da to isto plaća, ako ne uspe ;)
ventura.162dejanr,
-> #158, d.petrovicStvar je u tome što nisi stavio po jedan prazan red između pasusa, a
to Ventura shvati kao jedan veeeeliki pasus. A pasus je ograničen na
8 K.
ventura.163ndragan,
-> #154, d.petrovic/ E, neće ga biti! Plaćam picu i pivo, ako mi *.txt fajl duži od 8K
/ uvučeš u venturu! Podrazumeva se da to uradiš iz jednog dela ;)
Meni je granica bila negde na 100 K, mada bi moglo valjda i duže. Samo
treba naložiti QEMM kako valja. Problem je pre u tome što brzina rada
opada sa dužinom fajla - mnoge stvari koje utiču na koordinate pojedinog
slova Ventura rešava preračunom _od početka teksta_ do tekuće
stranice... a 486 nije uvek pri ruci.
ventura.164dsoskic,
-> #159, dsoskic> Sve to na mail :))), za ovo što si naveo trebalo bi 15 dana x 90 min.
Ako su ti jedan ili dva hitna, mail me pa da ti ih bacim
cu
ventura.165d.petrovic,
-> #162, dejanr> Stvar je u tome što nisi stavio po jedan prazan red između
> pasusa, a to Ventura shvati kao jedan veeeeliki pasus. A
> pasus je ograničen na 8 K.
E, to mi nije palo na pamet (morao sam sad da probam).
Sad... šta je tu je, ko me je vukao za jezik ;(
Pozdrav, Dejan
ventura.166dejanr,
-> #165, d.petrovic>> E, to mi nije palo na pamet (morao sam sad da probam).
>> Sad... šta je tu je, ko me je vukao za jezik ;(
Osim toga, pazi još na jednu stvar. Ako uvoziš .TXT fajl, u njemu
ne sme da se nađe ni jedan znak veći od 128 inače nastaje haos.
Tačnije rečeno, ti znaci se mogu naći u teksu ali isključivo u
obliku <kod> dakle umesto slova č po standardu "Računari" kucaš
<166>
Ima dosta koji prevode ASCII tekst u Ventura format, misleći o
pasusima, slovima iznad 128 i drugim stvarima.
ventura.167d.petrovic,
-> #166, dejanr> Osim toga, pazi još na jednu stvar. Ako uvoziš .TXT fajl,
> u njemu ne sme da se nađe ni jedan znak veći od 128 inače
> nastaje haos.
Mrzi me sad još i to da probam (Venturu već duže vreme ne koristim, tek
ponekad), znam da se u *.TXT obeležava oznaka pasusa, itd., ali zašta onda
služi 8-Bit Ascii ?
ventura.168janko,
-> #167, d.petrovic> ponekad), znam da se u *.TXT obeležava oznaka pasusa,
> itd., ali zašta onda služi 8-Bit Ascii ?
Za šta? ASCII je sedmobitan. Ono iznad nije standardno... Zašto
misliš da je PC sve što postoji?
ventura.169d.petrovic,
-> #168, janko>> itd., ali zašta onda služi 8-Bit Ascii ?
>
> Za šta? ASCII je sedmobitan. Ono iznad nije standardno...
> Zašto misliš da je PC sve što postoji?
REž JE O VENTURI !
I u njenom meniju za Load text se nalazi pored ostalog i 8-BitAscii !
ventura.170ndragan,
-> #161, d.petrovic/ Pa nisi ni trebao, to samo dejanr treba da zaradi picu i pivo, ako
/ uspe, nikako još da ga isprovociram da izjavi da to isto plaća, ako ne
/ uspe ;)
Aman, meni je bilo dozlogrdilo da se patim sa kojekakvim ne-aski
formatima (em mi VP zauzima mesto, sad treba još i nekakav W* da držim
na disku), pa sam _sve_ radio u venturinom domaćem formatu, dakle ASCII
(juski :) sa <oznakama> i čačkao ga iz foksproovog internog editora i
ZZovog CORE - 100K ladno ulazilo bez ikakvih problema. Jedino pasus ne
sme da bude preko 8K. Di je pica, pivo da bude ladno.
ventura.171d.petrovic,
-> #170, ndragan> sme da bude preko 8K. Di je pica, pivo da bude ladno.
Sad bi svi da odgovorite ? ;)))
Dejan je već zaradio, ali izgleda da ti nisi shvato u čemu je problem ?!
Mi nismo ostavljali prazan red između pasusa, pa je to Ventura tretirala
kao jedan pasus.
Hi
ventura.172dejanr,
Kako u venturi postići da redovi u tabelama budu po sredini ćelija (gledano po
vertikali) a ne u dnu? Probao sam da podešavam PARAGRAPH/Ver.Al, ali bilo da
stavim TOP, MIDDLE ili BOTTOM brojke uvek "legnu" na donju liniju.
ventura.173nicic,
-> #172, dejanr** Kako u venturi postici da redovi u tabelama budu po
** sredini celija (gledano po
Ako sam te dobro razumeo, problem resava sledece:
-udji u PARAGRAPH i odaberi SPACING i onda menjaj vrednosti
ABOVE i BELOW. To je, ono, pesaka resenje.
-iz knjige: "Naredbe MIDDLE i BOTTOM se najcesce koriste kod
pasusa koji se nalaze u okvirima ili kod naslova koji se
nalaze sami na strani". Tu je mozda problem.
Ica
ventura.174timothy,
-> #159, dsoskicImam instalacione diskete alfontware nije na njima.
ventura.175ndragan,
-> #171, d.petrovic/ Mi nismo ostavljali prazan red između pasusa, pa je to Ventura
/ tretirala
Otkud znam da to niste znali :). Pisalo je daaavno u računarima pa sam
mislio da svi znaju. A ima i u uputstvu - RTFM ponekad.
ventura.176miro,
-> #172, dejanr■■ Kako u venturi postići da redovi u tabelama budu po sredini ćelija
■■ (gledano po vertikali) a ne u dnu?
Podesi Paragraph Spacing (Above & Below) na nulu,
i onda Vertical Alignment - Middle
Pozdrav, miro.
ventura.177dejanr,
-> #176, miro>> Podesi Paragraph Spacing (Above & Below) na nulu,
>> i onda Vertical Alignment - Middle
Tako je i bilo, i ništa. Uvek je na dnu. Onaj savet da se ručno podesi
below na "nešto malo" je pomogao, ali uvek čovek mora da "gata" koliko
je to da bi se natempiralo na sredino. Mnogo bi zgodnije bilo reći
MIDDLE, pa da Ventura to sama izračuna. Ali neće.
ventura.178dsoskic,
-> #174, timothy> Imam instalacione diskete alfontware nije na njima.
re ma, cu
ventura.179dejanr,
Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300 dinara (22 DEM).
Ris pausa (takođe 500 strana) 40000 dinara (140 DEM).
:(
ventura.180nicic,
Da li neko zna sta se desilo sa Venturom 3 jer ne vidim donju trecinu
ekrana (kao kad se prekrije ekran papirom). Sve ostalo normalno radi.
ventura.181nicic,
-> #180, nicic
Resenje problema je u vracanju starih config.sys i autoexec faljova
koji su se izmenili pri instalaciji DesqViev 386. Novonastali faj-
lovi onemogucavaju i startovanje programa Windows 3.
ventura.182iboris,
-> #179, dejanrŁ Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300 dinara (22 DEM).
Ł Ris pausa (takođe 500 strana) 40000 dinara (140 DEM).
Gde to ima ?
ventura.183snowwhite,
-> #182, iboris-> Ł Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300
-> dinara (22 DEM). Ł Ris pausa (takođe 500 strana) 40000
-> dinara (140 DEM).
->
-> Gde to ima ?
Bila bi strašno poželjna adresa ili još bolje phone :)))
snow
ventura.184kuzma,
-> #179, dejanr> Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300 dinara
> (22 DEM).
Kažu da u Grčkoj može da se nađe za 6 DEM, a u Mađarskoj za 10 DEM.
ventura.185dsoskic,
-> #179, dejanr> Za DTP-ovce: ris papira za laser (500 strana): 6300 dinara (22 DEM).
> Ris pausa (takođe 500 strana) 40000 dinara (140 DEM).
>
> :(
Pa koliko li onda treba da košta jedna A4 na pausu :))
ventura.186kvelkovski,
-> #184, kuzma>> Kazu da u Grckoj moze da se nade za 6 DEM, a u Madarskoj za 10 DEM.
Ima u Skopju za 8 DEM/ris. Telefon 262-795, fax 261-812.
Kupe
P.S. Nije moja firma, nego sam chitao u novinama :-).
ventura.187dejanr,
Da li je neko probao da u Venturi 3.0 (GEM) napravi tabelu i u neko
polje tabele ubaci samo jednu zapetu. Onda ovu tabelu snimi, ponovo
učita i... nevolja :(
Ima li načina da se sama zapeta upiše u polje, osim da se premesti na
neko sasvim drugo mesto u fontu?
ventura.188bojanp,
-> #187, dejanr> Da li je neko probao da u Venturi 3.0 (GEM) napravi tabelu i u neko
> polje tabele ubaci samo jednu zapetu. Onda ovu tabelu snimi, ponovo
> učita i... nevolja :(
>
> Ima li načina da se sama zapeta upiše u polje, osim da se premesti na
> neko sasvim drugo mesto u fontu?
Sama zapeta se ne može (koliko je meni poznato) zapisati u ćeliju
tabele, ali zato može zapeta i blanko. Ukoliko ne koristiš
specifičan font gde je širina blanka isuviše velika, ova caka
najčećše odradi. Pod odradi podrazumeva da se pomenuti blanko
teško može uočiti, bez obzira koje se horizontalno poravnavanje
koristi.
Pozdrav, Bojan
PS. Hm, kakva je to tabela u kojoj ti treba samo jedna zapeta u
ćeliji?
ventura.189mivel,
-> #187, dejanrMozda moze kombinacija <|>,<|> - 2 thin-spaces oko zapete?
Milan
ventura.190dejanr,
-> #188, bojanp>> PS. Hm, kakva je to tabela u kojoj ti treba samo jedna zapeta u
>> ćeliji?
Pa, ASCII tabela ovog novog standarda za "Računare" :) Mogu vam reći
da sam se lepo "otelio" dok sam je iscrtao u Venturi, dobra tri ili
četiri sata posla. Bože sačuvaj kad treba u istu tabelu ubaciti i
ćirilicu, i latinicu, i par grčkih slova i još grafiku, maltene da
bih je pre u SLED-u iscrtao.
ventura.191danko,
-> #186, kvelkovski>>> Kazu da u Grckoj moze da se nade za 6 DEM, a u Madarskoj za 10 DEM.
>
> Ima u Skopju za 8 DEM/ris. Telefon 262-795, fax 261-812.
Po ceni koju si naveo to deluje kao cena običnog 80-gramskog fotokopir
papira, a ne specijalnog za laserske štampače(!)??
DANKO
ventura.192zddb,
-> #191, danko>>>Po ceni koju si naveo to deluje kao cena običnog 80-gramskog
fotokopir papira, a ne specijalnog za laserske štampače(!)??<<<
U čemu je razlika? I šta fali bankpostu, za obične poslove? I ne vidim
tu ni neku logiku. Zna se da DTP daje pripremu sa kvalitetom za ofset,
daleko od duboke štampe. I čemu onda savršeni papir za nešto što je
daleko od savršenstva, izuzev ako se misli time jedna nesavršenost malo
"podkrpiti"?
´O3ŕPAB
3OPAH ŕ. ŰpkŠť
*
ventura.193dsoskic,
-> #190, dejanr> Pa, ASCII tabela ovog novog standarda za "Računare" :) Mogu vam reći
> da sam se lepo "otelio" dok sam je iscrtao u Venturi, dobra tri ili
> četiri sata posla. Bože sačuvaj kad treba u istu tabelu ubaciti i
> ćirilicu, i latinicu, i par grčkih slova i još grafiku, maltene da
> bih je pre u SLED-u iscrtao.
Što nisi koristio onu iz gotovih primera gde su prikazani
latinica i simboli i nju preradio, možda bi bilo lakše.
ventura.194markma,
-> #193, dsoskic>> Pa, ASCII tabela ovog novog standarda za "Računare" :)
>> Mogu vam reći da sam se lepo "otelio" dok sam je iscrtao
>> u Venturi, dobra tri ili četiri sata posla. Bože sačuvaj
>> ć kad treba u istu tabelu ubaciti i irilicu, i latinicu,
>> i par grčkih slova i još grafiku, maltene da bih je pre u
>> SLED-u iscrtao.
Ja neznam dali sam dobro shvatio to što si hteo da kažeš ali ono što
ja mislim je da zar ti nije bilo lakše da sa recimo Pizzez plus
pokupis ekran tabele i samo je ubaciš u Venturu kao Image.
ventura.195danko,
-> #192, zddb> U čemu je razlika? I šta fali bankpostu, za obične poslove? I ne vidim
> tu ni neku logiku. Zna se da DTP daje pripremu sa kvalitetom za ofset,
Pa, po meni papiru za fotokopiranje ne fali ništa. Bankpost ima i višak
vodeni žig koji je štetan jer se bubanj brže troši! Međutim, činjenica
je da postoje specijalni papiri za laserske štampače koji su verovatni
kvalitetniji i/ili imaju neku specijalnu emulziju (samo ne na bazi krede)
koja povećava kvalitet otiska. Cena bi trebalo da se značajno razlikuje!
DANKO
ventura.196dsoskic,
-> #194, markma> Ja neznam dali sam dobro shvatio to što si hteo da kažeš ali ono što
> ja mislim je da zar ti nije bilo lakše da sa recimo Pizzez plus
> pokupis ekran tabele i samo je ubaciš u Venturu kao Image.
Ovo si verovatno hteo da odgovoriš Dejanru, ja nisam ni
pokušavao.
ventura.197dejanr,
-> #194, markma>> Ja neznam dali sam dobro shvatio to što si hteo da kažeš ali ono što
>> ja mislim je da zar ti nije bilo lakše da sa recimo Pizzez plus
>> pokupis ekran tabele i samo je ubaciš u Venturu kao Image.
Pa naravno da sam mogao, ali koja je rezolucija ekrana a koja je
rezolucija štampača? Uz to više volim "prave" fontove nego neke
improvizovane ekranske. Ako se već nešto radi, treba ga uraditi
ljudski.
ventura.198markma,
-> #196, dsoskic> Ovo si verovatno hteo da odgovoriš Dejanru, ja nisam ni
> pokušavao.
Da tačno, samo sam iz tvoje poruke pokupio citat.:))
ventura.199markma,
-> #197, dejanr> rezolucija štampača? Uz to više volim "prave" fontove nego
> neke improvizovane ekranske. Ako se već nešto radi, treba
> ga uraditi ljudski.
Što se ovoga tiče tu si u pravu, samo opet znam nekoliko prg.-a koji
su bolji od venture što se tiče crtanja i fontova, recimo Corel:)
ventura.200dejanr,
-> #199, markma>> Što se ovoga tiče tu si u pravu, samo opet znam nekoliko prg.-a koji
>> su bolji od venture što se tiče crtanja i fontova, recimo Corel:)
Ja nisam neki poznavalac Corell-a, pa zato pitanje: kako bi se u njemu
nacrtala matrica 16*16 (u Venturi kažeš Table Create i zadaš dimenzije)?
Kako bi se onda reklo da u svako od 256 polja dođe po jedno slovo i to
centrirano u sredini polja? Po mogućstvu da ne mora svako slovo ručno
da se stavlja i centrira ;)
ventura.201kvelkovski,
-> #191, danko>>> Ima u Skopju za 8 DEM/ris. Telefon 262-795, fax 261-812.
>>
>> Po ceni koju si naveo to deluje kao cena obicnog 80-gramskog fotokopir
>> papira, a ne specijalnog za laserske stampace(!)??
Izgleda da je taj poshto u oglasu ne spominju lasere... ;-)
Kupe
P.S. Meni je dobar i ovaj 80 gr.
ventura.202markma,
-> #200, dejanr> Ja nisam neki poznavalac Corell-a, pa zato pitanje: kako
> bi se u njemu nacrtala matrica 16*16 (u Venturi kažeš
> Table Create i zadaš dimenzije)? Kako bi se onda reklo da
> u svako od 256 polja dođe po jedno slovo i to centrirano u
> sredini polja? Po mogućstvu da ne mora svako slovo ručno
> da se stavlja i centrira ;)
OK u pravu si što se toga tiče, ali recimo šta kažeš na neki prg. koji
samo za takve stvari i služi kao Excel i Quatro.
ventura.203markma,
-> #200, dejanr> Ja nisam neki poznavalac Corell-a, pa zato pitanje: kako
> bi se u njemu nacrtala matrica 16*16 (u Venturi kažeš
> Table Create i zadaš dimenzije)? Kako bi se onda reklo da
> u svako od 256 polja dođe po jedno slovo i to centrirano u
> sredini polja? Po mogućstvu da ne mora svako slovo ručno
> da se stavlja i centrira ;)
OK u pravu si što se toga tiče, ali recimo šta kažeš na neki prg. koji
samo za takve stvari i služi kao Excel i Quatro.
ventura.204dgavrilovic,
-> #195, danko>> > U čemu je razlika? I šta fali bankpostu, za obične poslove? I ne vidim
>> > tu ni neku logiku. Zna se da DTP daje pripremu sa kvalitetom za ofset,
>> Pa, po meni papiru za fotokopiranje ne fali ništa. Bankpost ima i višak
>> vodeni žig koji je štetan jer se bubanj brže troši! Međutim, činjenica
>> je da postoje specijalni papiri za laserske štampače koji su verovatni
>> kvalitetniji i/ili imaju neku specijalnu emulziju (samo ne na bazi krede)
>>koja povećava kvalitet otiska. Cena bi trebalo da se značajno razlikuje!
Bankposu fali to što je dlakav i što se prilikom prolaska kroz štampač ili
fotokopir mašinu sa njega krune mikroskopske čestice koje vremenom izazivaju
opadanje kvaliteta otiska i ubrzano habanje mehaničkih delova. U najboljem
slučaju mašinu treba češće čistiti.
Ima razlike u kvaltetu i između raznih fotokopir papira. Nisu sve vrste
sposobne da bez problema prođu kroz "Pekaricu", deo gde se papir greje na
više od 200 celzijusovih. Moj savet je da izbegavate "Berox" i ostale ultra
jeftine marke.
Papir koji se prodaje kao "Laserski" je u stvari namenjen laserskim
fotokopirima u boji i izuzetno je gladak sa gornje strane dok je sa donje
strane istih karakteristika kao i običan papir za fotokopiranje. Predlažem
svima da naprave eksperiment koji bi se sastojao u tome da se list laserskog
papira propusti obostrano kroz laser. Ako se između dve strane vidi razlika
u kvalitetu otiska znači da ima rezona da ga kupujete.
ventura.205dejanr,
-> #203, markma>> OK u pravu si što se toga tiče, ali recimo šta kažeš na neki prg. koji
>> samo za takve stvari i služi kao Excel i Quatro.
Kažem da ne znam kako bi u Excel-u prikazao ćirilicu, latinicu i IBM
grafiku u istoj tabeli. Ako ti znaš, kaži.
Sa Quatrom nemam iskustva.
ventura.206markma,
-> #205, dejanr> Kažem da ne znam kako bi u Excel-u prikazao ćirilicu,
> latinicu i IBM grafiku u istoj tabeli. Ako ti znaš, kaži.
Pa zar u bilo kom Win programu ne možeš da zacrniš slovo koje hoćeš da
menjaš izbereš font i promeniš (ovo neznam nego samo pretpostavljam,
jer u drugim prg. za win to može-valjda:) Nemam Excel 4.0 a i sa 3.0
nisam probao, ali možda može:))
ventura.207dejanr,
-> #206, markma>> Pa zar u bilo kom Win programu ne možeš da zacrniš slovo koje hoćeš da
>> menjaš izbereš font i promeniš
Pa, u čemu je onda prednost nad Venturom? To možeš i tamo, s tim što
u Venturi možeš da u tekst fajl makroom uneseš promene fonta, a ne
da menjaš posebno svako slovo (a 128 ili 256 slova je podosta, veruj
mi ;)
ventura.208markma,
-> #207, dejanr> Pa, u čemu je onda prednost nad Venturom? To možeš i tamo,
> s tim što u Venturi možeš da u tekst fajl makroom uneseš
> promene fonta, a ne da menjaš posebno svako slovo (a 128
> ili 256 slova je podosta, veruj mi ;)
OK, OK u pravu si, nego se meni samo malo glomazno činilo da crtaš u
venturi.
ventura.209dejanr,
-> #208, markma>> OK, OK u pravu si, nego se meni samo malo glomazno činilo da crtaš u
>> venturi.
Moje iskustvo je da kad god treba nešto da izađe na papiru što se sastoji
od slova i pravih linija, nema boljeg programa da se to uradi od Venture.
U stvari ima, može nekad da bude lakše da čovek sam napiše program
(vredelo bi imati jedan za crtanje ascii tablice).
ventura.210dsoskic,
-> #204, dgavrilovic> Predlažem
> svima da naprave eksperiment koji bi se sastojao u tome da se list laserskog
> papira propusti obostrano kroz laser. Ako se između dve strane vidi razlika
> u kvalitetu otiska znači da ima rezona da ga kupujete.
Ako misliš na laserski, onaj što mi stoji u laseru, isto je i
s jedne i s druge strane. A pravi Laserski nemam. Na omotu
papira piše "Pigma" i deluje kvalitetno.
ventura.211dgavrilovic,
-> #210, dsoskic>> Ako misliš na laserski, onaj što mi stoji u laseru, isto je i
>> s jedne i s druge strane. A pravi Laserski nemam. Na omotu
>> papira piše "Pigma" i deluje kvalitetno.
To je fotokopir papir vulgaris. Prodaje se i papir na kome piše da je namenjen
laserima, naravno po posebnoj ceni. Po meni, to je nepotreban luksuz, a svi
ostali neka naprave eksperiment koji sam predložio pa neka se sami odluče.
ventura.212kuzma,
-> #209, dejanr Ventura je stvarno genijalna sto se tice tabela (i teksta naravno),
ali imao sam par puta prilike da radim takve tabele da nisam imao
ideju kako to izvesti u Venturi (a da ne traje 3 dana) pa sam lepo
uzeo Corel i nacrtao tabelu liniju po liniju. Ali generalno gledano
Ventura i Corel nemaju ama bas nista zajednicko po pitanju pravljenja
tabela.
ventura.213dejanr,
-> #212, kuzmaMene je ubilo u pojam sledeće: kako da u tabeli (venturinoj) imam u sred
polja jedno veliko slovo, a onda recimo u desnom uglu svakog polja da
piše manjim slovima (123) (odnosno koji već kod treba). Pošto sam silno
(=5 minuta ;) mozgao, najzad mi sine sledeće (sad će svi da umru od
smeha):
Napravim jednu tabelu gde su samo slova u centrima polja, potrebnim
fontom. Kažem print to file.
Napravim drugu tabelu istu kao prvu ali bez slova, i sa željenim
brojkama u uglovima slova. I to print to file.
Onda uzmem HP2PCX (Sveta Stvar, po N-ti put :) pa pretvorim obe tabele
u PCX. Uđem u SLED, učitam jednu u jedan prozor, uzmem je celu u bafer,
onda učitam drugu u drugi prozor, merge blok, napasujem da dođe linija
na liniju (džaba 486/50, i dalje je katastrofa od sporosti kad pomera
A4 stranu grafike :( ), paste block i ... voila! Eto je tabela.
ventura.214d.petrovic,
Pazi sad! Treba mi nekoliko (recimo Duch,Swich 10,12,14,18) fontova ali za
matrične štampače. Ja ih masovno pravio za laser, kad, sad mi zatreba... . Jel
ima neko i jel zna čime se prave (mislim na YU slova, to se i ovako instalira
samo)
ventura.215danko,
-> #211, dgavrilovic> To je fotokopir papir vulgaris. Prodaje se i papir na kome piše da je
> namenjen laserima, naravno po posebnoj ceni. Po meni, to je nepotreban
> luksuz, a svi ostali neka naprave eksperiment koji sam predložio pa neka
> se sami odluče.
Napiši brate pošto da nemoraju svi posebno da te pitaju! :))))
DANKO
ventura.216danko,
-> #214, d.petrovic> Pazi sad! Treba mi nekoliko (recimo Duch,Swich 10,12,14,18) fontova ali za
> matrične štampače. Ja ih masovno pravio za laser, kad, sad mi zatreba... .
Pa u principu same fontove možeš da rspakuješ iz fontware-a, ali problem
je kako ćeš da ih štampaš (nema D/L ;( ). Iz venture nije frka, ali za
ostalo puno zavisi od programa.
DANKO
ventura.217zddb,
-> #118, dnikolic
dnikolicu!
Evo ti najzad provjerenog rješenja za tvoj problem (napraviti da ti
"Ventura" štampa dvije stranice A5 formata na jednoj A4). Naravno,
drugi, mnogo teži način, je napraviti program koji će ti to raditi.
Rješenje je vrlo prosto. Namjestiš orijentaciju A4 lista na landscape.
Zatim aktiviraš frame i namjestiš mu margine tako da je on u stvari A5
veličine u desnoj polovini A4 stranice (npr. T=2, B=1.5, L=16.35,
R=1.5). Namjesti da to važi za RIGHT page. Ako ti treba numeracija
stranice (a treba), odeš u FOOTER i namjestiš da ti je page No. desno i
da to važi za RIGHT page. Zatim dodaš jednu stranu (Insert new page
after this page). U njoj namjestiš margine za frame kao i maloprije, s
tim da ti je ovdje desna margina ekstremno velika (16.35), i namjestiš
da ti to važi za lijevu stranu. Tako si dobio elemente PARNE strane.
Ponoviš sekvencu za numeraciju strane, koja ti sad važi za LEFT page.
Zatim uvezeš željeni tekst dok si na prvoj stranici. Ostatak posla je da
vodiš računa prilikom štampe, kod drugog provlačenja istog lista kroz
printer, koji BROJ parne strane ide uz dotičnu neparnu. Ako brošura ima
više od 32 (A5) strane, onda posebno vodi računa. Inače, štamparski
tabak se sastoji od 16 presavijenih lista (tako se nekad i uvezivalo).
Pa ćeš imati ovakvu početnu kombinaciju: LIJEVA 32 - DESNA 1, LIJEVA 2 -
DESNA 31....
´O3ŕPAB
3OPAH ŕ. ŰpkŠť