auto-moto.320vector,
Bryan Herta je pobedio danas ispred Zanardija... sledeca trka je GP
Hjustona, 4. oktobra.
auto-moto.321vpoznanovic,
F1: Standings after Italian GP
Drivers' championship:
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Points
---------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 80
Michael Schumacher D Ferrari/G 80
3. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 48
4. Eddie Irvine GB Ferrari/G 38
5. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 20
6. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 17
Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 17
8. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 15
9. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 14
10. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 13
11. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 9
12. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 4
13. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 3
Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 3
15. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1
Jan Magnussen DK Stewart-Ford/B 1
Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1
Constructors' championship:
Pos Constructor Nat Points
-------------------------------------------
1. McLaren-Mercedes GB 128
2. Ferrari I 118
3. Williams-Mecachrome GB 33
4. Benetton-Playlife I 32
5. Jordan Mugen-Honda GB 31
6. Sauber-Petronas CH 10
7. Arrows-TWR GB 6
8. Stewart-Ford GB 5
9. Prost-Peugeot F 1
auto-moto.322junior,
-> #320, vector> Bryan Herta je pobedio danas ispred Zanardija... sledeca trka
> je GP Hjustona, 4. oktobra.
Kako ga je svetski iskulirao zadnja 2 kruga. ;) Taj Zanardi je
suviše naložen za svoje znanje.
BTW, nisam video, jel' to Barron izleteo dok je pace car bio
na stazi? ;))
auto-moto.323junior,
-> #321, vpoznanovic> 1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 80
> Michael Schumacher D Ferrari/G 80
Kako stoje stvari sa pobedama? Mika 6, Mihajl 5? Šta bi se desilo,
ako Šumaher uzme jednu pobedu, a Mika 2. i 3. do kraja sezone? Isti
broj bodova, isti broj pobeda .. šta se gleda?
auto-moto.324senna,
-> #323, juniorKako stoje stvari sa pobedama? Mika 6, Mihajl 5? Sta bi se desilo,
ako Sumaher uzme jednu pobedu, a Mika 2. i 3. do kraja sezone? Isti
broj bodova, isti broj pobeda .. sta se gleda?
Ko ima vishe drugih, pa trecih..
auto-moto.325vector,
-> #322, junior┼─┤ Kako ga je svetski iskulirao zadnja 2 kruga. ;) Taj Zanardi je
┼─┤ suvise nalozen za svoje znanje.
Gde bre iskulirao? AZ ga je pustio da uzme tu prvu bednu pobedu posto
doticni nije u stanju da to sam uradi. Mislim, jeste on opaki talenat i
sve sto uz to ide, ali nije klasa AZ-a. ;)
┼─┤ BTW, nisam video, jel' to Barron izleteo dok je pace car bio
┼─┤ na stazi? ;))
Nemam pojma... ne secam se, ali znam da se neko skucao pre corkscrew
krivine dok se PC jos uvek vukao po stazi.
auto-moto.326junior,
-> #324, senna> Ko ima vishe drugih, pa trecih..
A ko ima više drugih? Šumaher?
BTW, mislim da je ove sezone, najviše drugih imao Kultard ;)
auto-moto.327obren,
Hamburg, 13. Septembar 1998
Samo zahvaljujući velikodušnosti svoga brata, Ralf Šumaher će biti u
mogućnosti da vozi za Vilijams sledeće godine. Naime, Mihael Šumaher,
najskuplji vozač Formule 1 svih vremena, sa godišnjim prihodima od oko
75 miliona DM, isplatio je iz svog džepa obeštećenje od 7 miliona DM
timu Džordan kako bi njegov mlađi brat mogao da napusti tim pre isteka
ugovora. Ipak, presudnu ulogu u postizanju ovog dogovora imao je Berni
Iklston, svemogući gazda Formule 1 koji je odigrao ulogu posrednika
između Mihaela Šumahera i Edija Džordana.
Mihael Šumaher je želeo da omogući mlađem bratu da na vreme pređe u
super-tim ogromnog budžeta, kakav je Vilijams, kako ga ne bi zadesila
sudbina mnogih mladih talenata koji nisu na vreme dobili pravu šansu.
auto-moto.328junior,
-> #327, obren> Mihael Šumaher je želeo da omogući mlađem bratu da na vreme
> pređe u super-tim ogromnog budžeta, kakav je Vilijams, kako ga
> ne bi zadesila sudbina mnogih mladih talenata koji nisu na
> vreme dobili pravu šansu.
I sad neka mi neko kaže da nije čovek ;)
A i imati svog brata u jednom od najkonkurentnijih timova, nije
uopšte loša stvar. :)
auto-moto.329rades,
-> #326, junior
> A ko ima vise drugih? Sumaher?
Pobeda imaju po 6. A drugih mesta ima vise Hakinen.
auto-moto.330obren,
Utorak, 15. Septembar 1998
Šef Benetona, Dejvid Ričards, rekao je da će trebati najmanje 4 godine
da bi Beneton ponovo postao konkurentan. "Problem nije u šasiji već u
motoru", izjavio je on Dejli Telegrafu.
"Ključna stvar u ovom trenutku je da uspostavimo kvalitetnu i dugoročnu
saradnju sa nekim od velikih proizvođača automobila, koji bi nas snabdeo
konkurentnim motorom. Od trenutka kada se to desi, trebaće nam najmanje
dve godine da dostignemo željeni nivo konkurentnosti bolida. Dovoljno je
da pogledate koliko je trebalo Meklarenu da u saradnji sa Mercedesom
dostigne sadašnju snagu, pa da shvatite da je za ovakve ciljeve potrebno
vreme."
Tim nije zadovoljan progresom koji prave Mekahrom motori, ali ugovor ih
vezuje za ovu firmu sve do 2000. godine. Špekuliše se da bi nakon isteka
ovog ugovora Ford mogao da uđe u igru kao snabdevač motorima za Beneton.
auto-moto.331obren,
Prenosim nkoliko izjava Dejmona Hila nakon trke u Monci. Napominjem da
je Hill prema mojoj evidenciji imao čak 11 preticanja u trci! Ne znam
da li se videlo na BK, ali Edi Džordan je prilikom prvog Hilovog ulaska
u boks ustao na pit-volu i aplaudirao svom prvom vozaču dok su mu dolivali
gorivo i menjali gume...
A sada izjave:
"Moj rezultat na kvalifikacijama je bio zaista razočaravajući obzirom na
kvalitet nove šasije i naročito novog Mugen-Honda motora. Može se videti
iz prolaznih vremena i maksimalnih brzina po sekcijama da bih gotovo
sigurno bio među prvih šest na startu. Strategija nam je bila perfektna
ali nikako nisam uspevao da odvezem do kraja brzi krug zbog ogromnog
broja vozača na stazi."
"Što se tiče same trke, jasno je da završavanje oba vozača u zoni poena
i to uz podijum, predstavlja fantastičan rezultat za tim. U početku sezone
izgledalo mi je gotovo nedostižno da završim trku među prvih šest, a evo
danas sam uspeo da uzmem poen iako sam startovao sa 14. mesta."
"Mislim da je Džordan sve jači i jači. U poslednje četiri trke osvojili
smo isti broj poena kao i Ferari - 28. Kada bi postojala nagrada za tim
koji je najviše napredovao od početka sezone, Benson & Hedges Jordan bi
je sigurno dobio!"
"Čini mi se da sam na ovoj trci pretekao više ljudi nego ukupno u prethodne
dve sezone. U prvom delu trke je bilo zaista ludo, sa neverovatnom lakoćom
sam obilazio ostale vozače ispred sebe, tako da sam se bukvalno iznenadio
kad je došlo vreme za prvi pit stop, koliko sam uživao u vožnji."
auto-moto.332vector,
-> #154, vector┼─┤ GP de Catalunya, kvalifikacije
1. Alex Criville 1:45.5
2. Max Biaggi 1:45.7
3. Alex Barros 1:45.9
4. Mick Doohan 1:46.0
Bice opako sutra na trci. Criville je uvek dobar u Spaniji, a ovo je
staza na kojoj je Biaggi testirao tako da treba ocekivati od i njega da
bude konkurentan, a ako nadju bolji setup sutra na treningu... ko zna.
Naravno, ne treba zaboraviti ni penzionera sa cetvrte pozicije -- jer,
factory bike je ipak factory bike, a uveren sam bi MD bez Repsol Honde
bio konkurentan kao sada, recimo, Garry McCoy. ;)
auto-moto.333vector,
-> #332, vector┼─┤ GP de Catalunya, trka
E, ovo je stvarno smesno. Ko je gledao trku na eurosportu mogao je da
primeti kakve se sve gluposti koriste ne bi li prokleti penzioner uzeo i
petu titulu...
1. Michael Doohan
2. Tadayuki Okada
3. Norifumi Abe
auto-moto.334junior,
-> #333, vector> E, ovo je stvarno smesno. Ko je gledao trku na eurosportu mogao
> je da primeti kakve se sve gluposti koriste ne bi li prokleti
> penzioner uzeo i petu titulu...
Gledao sam snimak.
Nije mi jasno koji je onom Biaggiju da ignoriše znak za pit-stop
kaznu? Ono, uopšte nisam provalio zašto je dobio kaznu, ali da
onako ladno 10 krugova, ignoriše zastavice, naravno da mu sledi
suspenzija.
Najjača je faca (bar zamišljam), kad je po završetku trke, Biaggi
digao ruku u vazduh, kao proslavljao, a Doohan koji prolazi pored
njega, onako zbunjeno se okreće ..;))
Surovo. :)
auto-moto.335vector,
-> #334, junior┼─┤ Nije mi jasno koji je onom Biaggiju da ignorise znak za pit-stop
┼─┤ kaznu? Ono, uopste nisam provalio zasto je dobio kaznu, ali da
┼─┤ onako ladno 10 krugova, ignorise zastavice, naravno da mu sledi
┼─┤ suspenzija.
E, vidi se da si gledao Milinkovica (koji, btw, *veze sa vezom* nema).
Pazi ovako... Max je dobio stop'n'go posle 34 minuta; hej, to su punih
pola sata i kusur -- on dobija stop'n'go na kraju trke zbog neceg sto se
desilo u prvom krugu?!! Give me a break! (sto rece Dennis Noyes) Da je
zaista bilo opasno (zbog Bejla koji je ostao pored staze) morala je da
izadje crvena zastava, a ne lokalna zuta. Dalje, i Alex Barros dobija
istu, a u tom krugu je samo jedan od njih dvojice obisao drugog...dalje,
komentator rece da je bilo obilazenja negde pozadi, a samo njih dvojica
dobijaju stop'n'go i to u trenutku kada se vidi da Doohan ne moze da ih
obidje. Mislim, ono, repsol, Spanija... Mick vozi Repsol Hondu. Sve se
cini ne bi li prokleti penzioner dobio i petu titulu -- pokusavaju da
naprave od njega legendu. Zasto samo on dobija screamer motor? Koliko ja
znam, Carlos Checa je pokusao da dobije screamer... nisu mu dali. Max je
trazio isti motor... nije ga dobio. Posle gluposti sa Assena 1997 i
gluposti izmedju Maxa i Doohana, gde je ovaj drugi pricao raznorazne
gluposti po stampi, Max nije ni nameravao da udje u boks. Hteo je da
pobedi na stazi... a to je i uradio. I slepac zna da je ovo bila Maxova
trka... video si navijace kako zvizde zbog stop'n'go kazne. Ima tu jos
dosta da se naprica, al me mrzi da pisem. ;)
┼─┤ Najjaca je faca (bar zamisljam), kad je po zavrsetku trke, Biaggi
┼─┤ digao ruku u vazduh, kao proslavljao, a Doohan koji prolazi pored
┼─┤ njega, onako zbunjeno se okrece ..;))
Ma gde zbunjeno...
auto-moto.336pecanac,
4 slike sa zadnje trke F1 u Italiji. (Benetton)
monza98.zipauto-moto.337pavijan,
-> #335, vector> naprave od njega legendu. Zasto samo on dobija screamer motor? Koliko ja
______________________________
Nema sanse da nekoga guraju toliko dugo da obori rekord koji je postavio
legendarni Agostini. Ej bre 15 puta svetski prvak, i to 7 puta u klasi 350ccm
i 8 puta u 500ccm od toga samo zadnje (mislim dve) sa Yamahom ono ostalo sve
MV AGUSTA. Cini mi se cak i da je nekoliko puta imao u istoj sezoni u obe
klase osvojene titule sto je svojevremeno pokusao i jednom uspeo Fredi
Spenser (mislim negde 83 ili 84).
Inace sto se stila voznje tice Mike Doohan je po stilu vise nalik Alanu
Prostu u formuli - znaci ziheras.
Drugo, sta je bre uopste screamer motor ???
> trazio isti motor... nije ga dobio. Posle gluposti sa Assena 1997 i
> gluposti izmedju Maxa i Doohana, gde je ovaj drugi pricao raznorazne
> gluposti po stampi, Max nije ni nameravao da udje u boks. Hteo je da....
>.... dosta da se naprica, al me mrzi da pisem. ;)
______________________________
Nisam u poziciji da pratim trke preko satelita a i literatura vise nemoze da
se nadje inostrana (bar ne ovamo na jugu gde je bog rekao laku noc :))) kako
treba tako da mi dosta stvari promice. Pa te shodno tome molim ako ti nije
tesko baci neku rec vise o dogadjajima kao i neku sliku.
Pozdrav od pavijana
auto-moto.338vector,
-> #337, pavijan┼─┤ Inace sto se stila voznje tice Mike Doohan je po stilu vise nalik Alanu
┼─┤ Prostu u formuli - znaci ziheras.
Imao je on svoje trenutke, ali ko zeli da vidi kako izgleda pravi stil
voznje neka odgleda jednom Bejla (Rainey Yamaha).
┼─┤ noc :))) kako treba tako da mi dosta stvari promice. Pa te shodno tome
┼─┤ molim ako ti nije tesko baci neku rec vise o dogadjajima kao i neku
┼─┤ sliku.
Radi se o tome da je doticni Michael Doohan pri ulasku u ovu sezonu
ocekivao jos jednu titulu i to verovatno sa lakocom prethodne (prosle
godine je uzeo titulu na VN Britanije). E, sad... kada su se procule
glasine o Biaggijevom prelasku u 500 cc, Mick je stalno govorio nesto
tipa: "Max nije toliko dobar -- muci se da osvoji titulu pored Harade
i Waldmanna; pravi sampion bi vec odavno osvojio sampionat."
Naravno, Biaggi je osvojio sampionat tek na poslednjoj trci kada je
Waldmann pobedio, a Harada (koga je Rainey sutnuo iz tima pre par godina
-- tek toliko da se zna kolko je 'dobar' jer ce ove godine uzeti titulu)
zavrsio peti.
Na kraju sezone Max prelazi u 500 cc i niko ne ocekuje dobre rezultate
od njega -- Dennis Noyes govori nesto u stilu "prave rezultate mozemo
ocekivati tek posle par godina jer je period privikavanja na taj motor
uzasno dug". Randy Mamola govori isto.
E, a onda se desava ono sto niko normalan :) ne bi ocekivao -- Biaggi
uzima pole na prvoj trci sezone i postavlja vreme koje je za skoro celu
sekundu bolje od Doohanovog. Ko je gledao kvalifikacije tada mogao je da
primeti Repsol mehanicare u Maxovom boksu -- pomagali su Maxu da se
snadje, i niko mu nije bio ravan. Na trci je pobedio Biaggi, a Doohan
nije zavrsio trku (da je zavrsio, zaostao bi nekih 20s iza Biaggija). E,
tada je Doohan ukapirao da titulu nece uzeti lako i bez muke.
Na sledecoj trci Doohan je pobedio jer je Biaggi imao probleme sa
gumama. Ko je slusao intervju posle trke mogao je da vidi *koliko* je
Doohan bio srecan, jer je video da ipak *ima* sanse da dobije Biaggija.
Na toj trci nismo videli Repsol mehanicare u Kanemoto boksu... ;)
Sledece trke su prolazile kako su prolazile... i kako Biaggi nije uzeo
nijednu pobedu sve do VN Ceske (Brno) govorio je da nema iskustva sa tim
motorom i da mu je svaka staza kao nova. Max je vodio u sampionatu kao
rookie, a Doohan je poceo da se nervira posle ovakvih izjava (hej, kako
jedan rookie da vodi u sampionatu ispred cetvorostrukog sampiona u toj
klasi) i opet je poceo da prica raznorazne gluposti o Biaggiju cime je
prakticno izazvao rat izmedju njih dvojice. Medjutim, ono sto je Biaggi
govorio bilo je u potpunosti tacno. Posto ta Repsol Honda ocigledno ima
prednost, Max je pokusavao da dobije motor sa punom podrskom fabrike.
Nije uspeo. Erv Kanemoto je na pocetku godine rekao da ce Max Biaggi
dobiti BIG BANG motor jer je doticni laksi za voznju od 180 SCREAMER
motora koji vozi jedino Doohan, a kada se Max navikne na njega dobice
taj Doohanov motor. Medjutim, od doticnog nije bilo nista jer je isti
ocigledno rezervisan samo za Doohana -- negde pre par trka Carlos Checa
je valjda testirao taj motor, medjutim, nije mogao da ga dobije iako je
hteo. Zbog toga Biaggi mozda razmislja o prelasku u Yamahu sledece
godine, medjutim, po meni bi to bio glup potez -- Yamaha vec ima
izuzetno dobre vozace (prvenstveno mislim na Bejla i Crafara koji dobro
napreduje), a ne postize dobre rezultate sto govori o nekonkurentnosti
motora.
Ja sam tokom sezone nekako stekao utisak da se Mick boji Maxa i da
uopste nije siguran u sebe -- cim je poceo ovaj rat reci izmedju njih,
Max je delovao kao bolji, a Mick je pravio glupe greske tipa izletanje u
prvom krugu u Ceskoj... ha, sad mi pade na pamet -- ne znam da li je
neko gledao, ali Max Biaggi je posle pobede u Ceskoj izveo nesto
apsolutno neverovatno; bio je to jedan *ogroman* wheelie gde se zamalo
prevrnuo -- prednji tocak je otisao iza zadnjeg u vazduh! Mick Doohan je
tada izjavio da je Biaggi imao srece sto se nije polomio na sta mu je
ovaj odgovorio da je bolje da izleti sa staze u trenutku kada slavi
pobedu nego kada pokusava da pobedi u prvom krugu trke ;).
Sad na poslednjoj trci, Biaggi je vodio ispred Barrosa i imao trku u
saci, medjutim, nekoliko krugova (valjda 7) pre kraja trke dobio je
stop'n'go kaznu. Kaznu je dobio zbog neceg sto se desilo u *prvom* krugu
trke, a to je bilo pre 34 minuta. Dobiti kaznu zbog neceg sto se desilo
pre 34 minuta je zaista smesno. A jos smesnije je to sto je kaznu dobio
i Alex Barros. Hej, samo jedan od njih je mogao da obidje drugog u tom
prvom krugu trke kada se mahalo zutom zastavom zbog JM Bejla. Dalje, u
tom krugu je bilo obilazenja negde pozadi (iza desetog mesta)... ali,
samo su Max Biaggi i Alex Barros dobili stop'n'go. Prvo, ako je bilo
opasno morala je da izadje crvena zastava, a ne zuta. Drugo, ako su vec
morali da dobiju kaznu zasto 34 minuta posle incidenta? Trece, valjda se
svi secaju sta se desilo na VN Holandije (Assen) prosle godine kada je
Biaggi diskvalifikovan jer nije postovao stop'n'go, koji nije ni trebao
da dobije... Sve je to delovalo na njega da ostane u trci i pobedi na
stazi ispred Doohana -- svi su videli kako je ustao na motoru, propustio
i Barrosa i Doohana pa ovog drugog posle ponovo obisao.
Ovih sledecih par trka ce biti izrazito zanimljive. Ako Doohan pobedi
u Australiji prakticno ce osigurati titulu... nadajmo se da se to nece
desiti ;).
auto-moto.339vector,
Layout staze u Australiji.
austr.jpgauto-moto.341vector,
Majstor u akciji.
bayle_02.jpgauto-moto.342vector,
Max Biaggi... mislim da ovu nisam ranije slao.
max25.jpgauto-moto.343vector,
Simon Crafar.
simon04.jpgauto-moto.344vector,
Probacu sutra da skinem izvestaj sa trke i jos neke zanimljivosti ako me
veza sa internetom posluzi (u poslednje vreme to nije slucaj).
auto-moto.345obren,
Ponedeljak, 21. Septembar 1998
Džordan očekuje dalji napredak
Tim "Jordan Grand Prix" očekuje poboljšanje performansi bolida za Veliku
nagradu Luksemburga. Majk Gaskojn je danas izjavio:
"Identifikovali smo jedan aerodinamički problem koji nas je dugo mučio i
stvarao probleme na sporim stazama. Na trci u Mađarskoj smo polovično
rešili problem što se moglo videti i po tamošnjim vremenima. U međuvremenu
smo napravili jedan mnogo veći korak u tom smeru tako da smo dizajnirali
potpuno novo prednje krilo i zadnje krilo koje bi trebalo da nam pomogne
da budemo vrlo konkurentni u Nirburgringu."
"Naše ambicije su treće mesto u konkurenciji konstruktora, tako da moramo
neprestano unapređivati bolid za svaku trku, kako bi bili u stanju da idemo
ka ovom cilju. U tome će nam pomoći i značajno poboljšan Mugen-Honda motor
koji će biti spreman za Suzuku."
U vezi vremenskih uslova, Gaskojn kaže: "Vreme će najverovatnije biti
hladno, tako da očekujem da će to odgovarati Goodyear pneumaticima.
Moram reći da je Goodyear odradio izuzetan posao prethodnih nekoliko
trka i da je čak stekao prednost nad Bridgestone preumaticima, kako po
suvom tako i po kiši. Što se našeg tima tiče, bili smo prilično dobri
i konkurentni po kiši. Uopšte, bolid se ponaša dobro u svim vremenskim
uslovima i ima odličan balans, tako da ne priželjkujem posebno ni kišu
ni suvo vreme."
auto-moto.346obren,
Utorak, 22. Septembar 1998.
Vilijams objavio imena vozača za 1998.
Vilijams je danas zvanično objavio imena njihovih budućih vozača u sezoni
1998. To su Ralf Šumaher i Aleks Zanardi. Frenk Vilijams, vlasnik tima,
poželeo je dobrodošlicu rečima: "vrlo smo srećni što će za nas nastupati
dvostruki 'prekookeanski' šampion, Aleks, kao i Ralf koji pokazuje veliki
potencijal."
Zanardi, koji je već obezbedio drugu titulu šamiona formule C.A.R.T.
iskoristio je priliku da se zahvali svom bivšem timu "Target/Chip Ganassi
Racing" za tri godine provedene sa njima. "Za protekle tri godine imao sam
fantastična saradnju sa mojim prijateljima iz Čip-Ganasi tima. Iskreno,
imao sam ponude da napustim tim i prethodnih sezona, ali nisam uzimao u
obzir takvu mogućnost jer sam znao da je moj ostanak u timu bio najbolji
izbor u tom trenutku."
Ralf Šumaher je sa svoje strane izjavio: "Veoma sam ponosan što sam
potpisao za jedan od najuspešnijih timova u istoriji Formule 1. Daću
sve od sebe, zajedno sa Aleksom, da se tim Vilijams vrati na vrh u
sezoni 1999."
Zanardi i Šumaher će zameniti prošlogodišnjeg svetskog šampiona Žaka
Vilneva, odnosno Hajnca-Heralda Frencena, koji su potpisali ugovore sa
timovima BAR i Džordan, respektivno.
auto-moto.347pavijan,
-> #338, vector
Zahvaljujem se vektoru na isrpnim informacijama. Inace imao sam tu srecu da
gledam moto-trke uzivo, dve godine za redom i to 87-88 na Gobniku. Ko nije
doziveo, toplo preporucujem odlazak na neku trku.
Pozdrav od pavijana
auto-moto.348junior,
-> #338, vector> Ovih sledecih par trka ce biti izrazito zanimljive. Ako Doohan
> pobedi u Australiji prakticno ce osigurati titulu... nadajmo se
> da se to nece desiti ;).
Šta da kažem, nego svaka čast ;)
Stefane, markiraj ovo ;)
auto-moto.349vector,
-> #348, junior┼─┤ Sta da kazem, nego svaka cast ;)
┼─┤ Stefane, markiraj ovo ;)
Prvo, rekoh bice zanimljive... Biaggi i Criville ima da se kolju da
sprece Doohana -- nije ti to f1, gde onaj ko povede prvi krug pobedi.
Drugo, moto trke su zanimljive i kada je titula odavno odlucena --
pogledaj Indoneziju prosle godine ili Eastern Creek 96 (Loriseee,
Loriseee ;)
Btw, kad vec spominjem Capirossija... gledao sam ga sad pre neki dan
na snimku Porsche Super-Cup trke u Monzi -- kakav je to car ;).
auto-moto.350vpoznanovic,
Luxembourg Grand Prix 1998
from NŘrburgring, Germany
25th September 1998 - 27th September 1998
Friday, September 25th
1st Free Practice (11:00 - 12:00 CET)
2nd Free Practice (13:00 - 14:00 CET)
Saturday, September 26th
3rd Free Practice (09:00 - 09:45 CET)
4th Free Practice (10:15 - 11:00 CET)
Qualifying (13:00 - 14:00 CET)
Sunday, September 27th
Warm-up (09:30 - 10:00 CET)
Race (14:00 - 16:00 CET) (67 laps)
auto-moto.351vpoznanovic,
F1: Luxembourg GP Friday free practice
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:19.689
2. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:20.325 0.636 0.636
3. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:20.326 0.001 0.637
4. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:20.461 0.135 0.772
5. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:20.577 0.116 0.888
6. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:20.841 0.264 1.152
7. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:21.014 0.173 1.325
8. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:21.174 0.160 1.485
9. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:21.351 0.177 1.662
10. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:21.391 0.040 1.702
11. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:21.538 0.147 1.849
12. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:21.738 0.200 2.049
13. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:21.764 0.026 2.075
14. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:21.952 0.188 2.263
15. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:22.485 0.533 2.796
16. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:22.566 0.081 2.877
17. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:22.603 0.037 2.914
18. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:22.792 0.189 3.103
19. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:22.967 0.175 3.278
20. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:23.331 0.364 3.642
21. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:23.644 0.313 3.955
22. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:24.004 0.360 4.315
107% of fastest time: 1:25.267
auto-moto.352vpoznanovic,
F1: Luxembourg GP Saturday free practice
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:19.850
2. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:19.925 0.075 0.075
3. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:20.327 0.402 0.477
4. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:20.388 0.061 0.538
5. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:20.457 0.069 0.607
6. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:20.646 0.189 0.796
7. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:20.819 0.173 0.969
8. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:20.834 0.015 0.984
9. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:20.953 0.119 1.103
10. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:20.982 0.029 1.132
11. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:21.050 0.068 1.200
12. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:21.427 0.377 1.577
13. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:21.649 0.222 1.799
14. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:21.704 0.055 1.854
15. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:21.781 0.077 1.931
16. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:22.276 0.495 2.426
17. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:22.399 0.123 2.549
18. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:22.893 0.494 3.043
19. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:22.968 0.075 3.118
20. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:23.019 0.051 3.169
21. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:23.928 0.909 4.078
107% of fastest time: 1:25.439
22. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:25.570 1.642 5.720
auto-moto.353vpoznanovic,
F1: Luxembourg GP Saturday qualifying
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:18.561
2. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:18.907 0.346 0.346
3. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:18.940 0.033 0.379
4. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:19.048 0.108 0.487
5. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:19.169 0.121 0.608
6. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:19.455 0.286 0.894
7. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:19.522 0.067 0.961
8. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:19.569 0.047 1.008
9. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:19.631 0.062 1.070
10. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:19.807 0.176 1.246
11. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:20.493 0.686 1.932
12. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:20.530 0.037 1.969
13. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:20.650 0.120 2.089
14. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:20.709 0.059 2.148
15. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:21.048 0.339 2.487
16. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:21.120 0.072 2.559
17. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:21.258 0.138 2.697
18. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:21.501 0.243 2.940
19. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:21.525 0.024 2.964
20. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:22.078 0.553 3.517
21. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:22.146 0.068 3.585
22. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:22.822 0.676 4.261
107% of fastest time: 1:24.060
auto-moto.354giovanni,
Schumi, Schumi, Schumi majstore pa ti si Bog
Schumi, Schumi, Schumi genije pa ti si Bog.
Kad on vozi to je lom.
Po pisti pravi vratolom.
Deli packe za ceo Meklaren.
Zato je mali Mika potisten.
Hej svi aplauz sad za naseg Schumija
Schumi majstore pa ti si bog.
Hej neka peva sad cela Sumadija
Schumi genije pa ti si Bog.
Dzordan, Beneton i Ferari
Pobedjuju kad on gari
Kultard Dejvid i Hakinen Mika
Imaju Boga za protivnika.
Schumi, Schumi, Schumi majstore pa ti si Bog
Schumi, Schumi, Schumi genije pa ti si Bog.
Hop Schumi, vozi Schumi
Schumi predji Miku
Hop Schumi, vozi Schumi
Schumi predji Miku...
auto-moto.355junior,
-> #354, giovanni> Schumi, Schumi, Schumi majstore pa ti si Bog
> Schumi, Schumi, Schumi genije pa ti si Bog.
Da ne zaboravimo i:
Više volim Ferari nego kevu i ćaletaaaa..;))
auto-moto.356vpoznanovic,
F1: Luxembourg GP Sunday warm-up
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:20.396
2. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:20.915 0.519 0.519
3. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:21.362 0.447 0.966
4. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:21.515 0.153 1.119
5. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:21.636 0.121 1.240
6. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:21.870 0.234 1.474
7. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:22.206 0.336 1.810
8. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:22.257 0.051 1.861
9. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:22.278 0.021 1.882
10. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:22.352 0.074 1.956
11. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:22.582 0.230 2.186
12. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:22.698 0.116 2.302
13. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:22.716 0.018 2.320
14. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:23.104 0.388 2.708
15. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:23.112 0.008 2.716
16. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:23.248 0.136 2.852
17. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:23.398 0.150 3.002
18. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:23.555 0.157 3.159
19. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:23.997 0.442 3.601
20. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:24.178 0.181 3.782
21. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:24.333 0.155 3.937
22. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:25.225 0.892 4.829
auto-moto.357legolas,
E J***M TI BK!
Zar moraju najinteresantnije delove da prekidaju reklama????
auto-moto.358legolas,
-> #354, giovanniPosle ovoga u Luxembourgu ja bi radije pevo:
Miko, Miko, Miko majstore pa ti si Bog
Miko, Miko, Miko genije pa ti si Bog.
Kad on vozi to je lom.
Po pisti pravi vratolom.
Donosi popede za ceo Meklaren.
Zato je mali Shumi potisten.
Hej svi aplauz sad za naseg Hakinena
Miko majstore pa ti si bog.
Hej neka peva sad cela Sribija
Schumi genije pa ti si Bog.
Dzordan, Beneton i Ferari
Gube trke kad on gari
Kultard Dejvid i Hakinen Mika
Su bogovi za protivnika.
Miko, Miko, Miko majstore pa ti si Bog
Miko, Miko, Miko genije pa ti si Bog.
Hop miko, vozi Miko
Schumija predji Miko
Hop Miko, vozi Miko
Schumija predji Miko...
VOLIM MIKU VISE NEGO KEVU I CALETAAA
auto-moto.359stefan,
-> #354, giovanni>Schumi, Schumi, Schumi majstore pa ti si Bog
>Schumi, Schumi, Schumi genije pa ti si Bog.
Ptice umiru pevajući? ;)
auto-moto.360vpoznanovic,
F1: Luxembourg GP results
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time
-------------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:32:14.789
2. Michael Schumacher D Ferrari/G +2.212
3. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B +34.164
4. Eddie Irvine GB Ferrari/G +58.183
5. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G +1:00.248
6. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B +1:01.360
7. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B +1:04.790
8. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G -1 lap
9. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G -1 lap
10. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G -1 lap
11. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B -2 laps
12. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B -2 laps
13. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B -2 laps
14. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B -2 laps
15. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B -2 laps
16. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G -2 laps
DNF Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B on lap 57
DNF Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G on lap 54
DNF Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G on lap 38
DNF Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G on lap 37
DNF Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B on lap 7
DNF Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B on lap 7
auto-moto.361vpoznanovic,
F1: Standings after Luxembourg GP
Drivers' championship:
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Points
---------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 90
2. Michael Schumacher D Ferrari/G 86
3. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 52
4. Eddie Irvine GB Ferrari/G 41
5. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 20
6. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 17
Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 17
8. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 16
9. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 15
10. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 14
11. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 9
12. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 4
13. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 3
Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 3
15. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1
Jan Magnussen DK Stewart-Ford/B 1
Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1
Constructors' championship:
Pos Constructor Nat Points
-------------------------------------------
1. McLaren-Mercedes GB 142
2. Ferrari I 127
3. Williams-Mecachrome GB 35
4. Benetton-Playlife I 33
5. Jordan Mugen-Honda GB 31
6. Sauber-Petronas CH 10
7. Arrows-TWR GB 6
8. Stewart-Ford GB 5
9. Prost-Peugeot F 1
auto-moto.363vpoznanovic,
F1: Luxembourg GP winners' press conference
Sunday, 27 September 1998
1. Mika Hakkinen (McLaren-Mercedes), 1hr 32:14.789
2. Michael Schumacher (Ferrari), +2.2 seconds
3. David Coulthard (McLaren-Mercedes), +34.2 seconds
Q. Congratulations, Mika, on winning your seventh GP of the season. How
does it feel to have taken the lead again in the drivers' championship?
MH: Winning this race obviously gives us the advantage in the
championship again. It will also give the team even more motivation to
get the car prepared even better for the final race in Japan.
Q. After the start, when you were still in third place behind Eddie
Irvine, Michael was disappearing down the road. How worried were you
that you might not be able to catch up the lost time?
MH: I don't know whether I would use the word 'worried.' In that
situation you have to accept what is happening and maximise your car,
your speed and yourself as you try to gain back the places. If that's
not possible, you have to do the best that you can. I wasn't too
worried, I was just pushing. Straight from the start I was running hard
and keeping up the pressure. When Eddie was still leading, at one point
he made a small mistake in the chicane and went wide, which gave Michael
the opportunity to overtake. I think Eddie must have had a problem with
his car because when I was running behind him I could see it all over
the place in the corners. That is what allowed me to overtake him.
Q. Once Michael came in for his first stop and you took the lead, your
laps times showed that you were pushing extremely hard. How big a risk
were you taking by lapping so quickly?
MH: It's very strange. When you are driving flat out and going at your
maximum round the corners, you don't think you're taking a risk. You're
just trying the maximum and putting the car on the limit. You don't
think in terms of taking risks. Everything is very much under control
and the only risk comes if something goes wrong and you will go off.
Q. Michael, although you started from pole position, you were beaten
away from the line by your team mate Eddie Irvine. Was that part of your
team's plans today?
MS: No, it wasn't a Ferrari tactic. Going into the first corner I was
slightly behind him and if I had wanted to do so I could have tried to
pass on the outside. But I didn't see any reason because I knew there
would be an opportunity to go ahead of Eddie later on. I just accepted
the situation perfectly: Mika was behind me and, as he said, Eddie made
a mistake at the chicane which allowed me to pass him. After that the
situation was nice and good. But at this stage the tyres started to go
away a little bit and I couldn't push as hard as I wanted. Also, the
balance wasn't perfectly right either. We adapted it for the last stint,
when the car was a bit better, but it still wasn't enough. We have to
accept that we weren't fast enough in the race.
Q. After Mika emerged from his first pit stop, still ahead of you, did
Ross Brawn make any changes to the tactics in order to get you back into
the lead after your second stop?
MS: No, after that the tactics had already been decided. I was a bit
surprised that he had been able to get in front of me, because I had
built up a lead of more than five seconds before I came into the pits.
I don't know how many laps longer Mika stayed out than I had done, but
I was believing it would be enough. Even so, I knew it would be tight.
And as you saw, he just took a little bit extra and he got in front of
me. Even if I had kept him behind me at the first stop, there would have
been another chance for him to get by at the second stop. So overall, as
I said before, we have to accept that we weren't fast enough for this
race. We now have four or five weeks for more testing, and we are going
to use that.
Q. You will have to beat Mika by more than four points in Japan to take
the title. What are the things that you can do in these five weeks?
MS: Just like everyone else involved in this fight, I guess we have a
heavy programme of testing. We are very close and we will try hard.
If not, then still have enough reasons to be very happy about our
achievements this year. I believe we still can be proud of ourselves.
Q. David, on the grid we noticed that McLaren was putting a little more
fuel in the cars. Was that a late call?
DC: No, it was always part of our plan to decide what was happening with
the weather before finalising the fuel on the grid. You are only allowed
to add a small amount on the grid, and it wasn't really enough to make
any difference.
Q. How confident were you that the track would stay dry?
DC: The forecast we had said it would be dry. You have to believe
some of the things you hear, so you may as well believe in your own
forecaster. Irrespective of what might have happened later in the race,
it was clear that it was dry at the start. I would certainly not have
gone into the race with anything but a dry setup.
Q. Mika, will you be testing, too?
MH: Yes, we have testing coming up in Barcelona. Going to Suzuka, it is
obviously going to be interesting. We have had some great fights this
year, and as Michael said we can be proud of our achievements, whatever
happens in Japan. Everyone has done a great job and I am looking forward
to it. I would like to add one thing, which is to thank Mario Illien
for what he has done. It is one year ago since David and I were running
comfortably in first and second places at this race -- and we failed.
This year Mercedes and Mario have showed that they can fix problems and
be the best. I am happy it happened here.
auto-moto.364senna,
Cipelic, ale alee!
auto-moto.365giovanni,
-> #358, legolasĘ? Posle ovoga u Luxembourgu ja bi radije pevo:
Papagaji! ;)
auto-moto.366legolas,
-> #365, giovanni>>Ę? Posle ovoga u Luxembourgu ja bi radije pevo:
>> Papagaji! ;)
Priznaj da sam bar lepo prepevao ;)
auto-moto.367payce,
-> #358, legolas=> Hej svi aplauz sad za naseg Hakinena
=> Miko majstore pa ti si bog.
=> Hej neka peva sad cela Sribija
=> Schumi genije pa ti si Bog.
Prvi stih ima slog više, treći slog manje, a četvrti stih jedini
sadrži pravu istinu. ;)
Toliko o dobrom prepevu...
auto-moto.368pifat,
Za tim Sauber u narednoj sezoni voziće Žan Alezi i Pedro Diniz.
auto-moto.369vpoznanovic,
-> #368, pifat>> Za tim Sauber u narednoj sezoni voziće Žan Alezi i Pedro Diniz.
Dok je na Zanardijevo mjesto u Chip Ganassi Racing timu došao Juan-Pablo
Montoya.
auto-moto.370petarg,
Privremena lista trka za sezonu 1999.
07.03. Australia, Melbourne
21.03. China, Zhuhai <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
11.04. Brazil, Interlagos
02.05. San Marino, Imola
16.05. Monaco, Monte-Carlo
30.05. Spain, Barcelona
13.06. Canada, Montreal
27.06. France, Magny-Cours
11.07. England, Silverstone
25.07. Austria, Spielberg
01.08. Germany, Hockenheim
15.08. Hungary, Budapest
29.08. Belgium, Spa
12.09. Italy, Monza
26.09. Europe, Nurburgring
17.10. Malaysia, Sepang <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
31.10. Japan, Suzuka
Nema Argentine?
JG
auto-moto.371petarg,
19/10/98 Mikaĺs hopes
Mika Hakkinen fully expects to win the Japanese Grand Prix in a clean
fight with Michael Schumacher to claim his first world championship.
Speaking to Bild, Hakkinen said "If everything goes normally, I think
I will win in Japan. There's no point in speculating on second place.
I will race as if we were level on points."
When asked about Michael Schumacherĺs tendency to take out his
championship contenders, Hakkinen dismissed the thought. "He has had
enough negative experiences in the past, He cannot and will not let
such things happen again. I don't expect any tricks from him and I
am not afraid of him either. I have nothing to lose and will go into
this race totally relaxed. You can only lose when you've already
been the winner. Michael has already been the world champion twice.
So he has a lot to lose. I haven't."
JG
auto-moto.372pecanac,
-> #370, petarg> Nema Argentine?
Ona je prva rezervna staza, u slučaju da dođe do problema na nekoj
od tekućih staza.
auto-moto.373senna,
Zonta potpisao za BAR.. Bice krvav timski duel ;)
auto-moto.374vpoznanovic,
Japanese Grand Prix 1998
from Suzuka, Japan
30th October 1998 - 1st November 1998
Friday, October 30th
1st Free Practice (03:00 - 04:00 CET)
2nd Free Practice (05:00 - 06:00 CET)
Saturday, October 31st
3rd Free Practice (01:00 - 01:45 CET)
4th Free Practice (02:15 - 03:00 CET)
Qualifying (05:00 - 06:00 CET)
Sunday, November 1st
Warm-up (00:30 - 01:00 CET)
Race (05:00 - 07:00 CET) (53 laps)
auto-moto.375vpoznanovic,
F1: Japanese GP Friday free practice
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:39.823
2. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:40.336 0.513 0.513
3. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:40.389 0.053 0.566
4. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:40.615 0.226 0.792
5. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:40.644 0.029 0.821
6. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:40.845 0.201 1.022
7. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:41.098 0.253 1.275
8. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:41.252 0.154 1.429
9. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:42.191 0.939 2.368
10. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:42.224 0.033 2.401
11. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:42.628 0.404 2.805
12. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:42.833 0.205 3.010
13. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:43.121 0.288 3.298
14. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:43.493 0.372 3.670
15. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:43.634 0.141 3.811
16. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:43.788 0.154 3.965
17. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:43.854 0.066 4.031
18. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:43.894 0.040 4.071
19. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:44.468 0.574 4.645
20. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:44.632 0.164 4.809
21. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:45.054 0.422 5.231
22. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:46.396 1.342 6.573
107% of fastest time: 1:46.811
auto-moto.376petarg,
Thursday 29 October 1998
"Thursday Four" press conference -- Drivers: "Thursday Four" press
conference -- David Coulthard (McLaren), Mika Hakkinen (McLaren), Eddie
Irvine (Ferrari) and Michael Schumacher (Ferrari)
Q. Mika, to what extent can you treat a championship-deciding race as a
normal GP weekend?
MH: Coming here, that is the intention we have set for ourselves. But
obviously it is not a normal race. Whatever experience I have gained
during my career in Formula 1, this is completely different. I am
finding it very challenging. I wouldn't say it is easy, but then none of
the GPs in which I have competed this year has been easy. I am looking
forward to it and I am really happy to be here.
Q. You say you want to win, but you have also said that it is not
necessary to become champion. Have you made up your mind yet about what
you really want from this race?
MH: It certainly depends on how Sunday's race develops. It's unrealistic
for me to sit here and say whether I am going to be second, third, first
or whatever. That decision is for Sunday.
Q. Michael, last year we saw how much help you could get from your team
mate. What are you expecting from Eddie on Sunday?
MS: Basically, for him to do as good a job as he has already done at
several races this year, and also during testing. That's not too much to
ask, because he can do a lot of things himself and he knows how to race.
He also wants to do as well as he can for himself.
Q. David, what is your plan to help Mika?
DC: It all depends on the situation in the race. Clearly everyone will
be out to do his best in qualifying. But one thing is sure about Sunday:
it is going to be a hard, close race between McLaren and Ferrari. I
think our McLaren will be good round this circuit, and maybe it will all
depend on differences between the tyres.
Q. Eddie, to what extent can you help Michael?
EI: That depends on where we each qualify, and where the McLarens
qualify. Even though we'll know all that on Saturday night, it could all
change at the first corner. Last year Michael and I were very lucky the
way things worked out. With him going slow, I was able to go round the
outside of him, and that put things into our hands. That's doesn't mean
to say it will happen like that again. This time, if the McLarens are
one second a lap quicker and start from the front row of the grid, there
won't be much that Michael and I can do about it. We have to suss it as
it happens.
Q. Your emotions before the last race?
MS: As of yet I don't feel it. The tension is not really there yet,
maybe it will change on Sunday. But it's pretty relaxed.
Q. Mika, what are your feelings?
MH: I'm actually quite surprised how relaxed I am. For me it is all new
to be in the situation that I am. You just have to be very relaxed in
your mind and very focused in your work. There is no point in starting
to think about the situation too much, otherwise you will get nervous.
You just have to concentrate on your driving and your work with the
team, and that's it. Maybe, like Michael said, the tension goes up on
Sunday. Not yet.
Q. Michael, what have you been doing in the last five weeks apart from
testing? Have you been able to clear your mind of the championship?
MS: I don't feel it's necessary to do anything special for the situation
except what we have done: going testing, doing your normal training
programme and leaving enough time to balance yourself, which I usually
do at home with my family. I played some football.
Q. Eddie and David, where from a sporting view do you draw the line in
helping your teammate?
DC: It's very difficult to try and give an answer to the question
because you don't know the situation [will be]. Every racing incident is
different. Everyone is going to have a different opinion ...
MS: Are we going to have racing incidents?
DC: ... and therefore whether you drive somebody off the road is always
going to be down to a matter of opinion. From my side I have certainly
said in the past that I believe very much in what is the racing line. I
also have my opinion on certain things which other drivers will disagree
on. But I'm not here to break the rules as I read and understand them to
help Mika win the championship. I have never done that for my own
championships in the past, so I don't see why I should do it for someone
else's. Equally, I won't make it as easy as Eddie did for Mika did to
overtake at the Nurburgring, if that was the situation. I would have put
up a lot more of a fight than he did there, because it would have
benefited his teammate.
EI: I agree. If Mika is trying to overtake me, he's got to be more
careful than if he is overtaking somebody else, because I have nothing
to lose. So I can afford to take a bit more of a chance. It's the same
for Michael with DC. The guy who is fighting for the championship has a
bit more to lose than the guy who is not fighting for the championship.
I wouldn't want to take Mika off -- or anybody else off for that matter
-- so that Michael could win the championship because I wouldn't want
somebody to do it to me. That's how you have to judge it.
auto-moto.377obren,
Friday October 30th, 1998
Friday Practice PM & Aggregate times (Japanese GP)
Schumacher heads the day for Ferrari
Michael Schumacher got to work on trying the two Goodyear tyre options for
this race as well as changing the mechanical and aerodynamic set-up of his
Ferrari and took the fastest time of the day half a second ahead of his
closest rival. Despite the impressive showing, Schumacher was still
conservative about his performance this weekend. "Of course I am happy to
be on the provisional pole, but I do not think todayĺs result shows the
whole truth and therefore I expect qualifying to be very close tomorrow. I
believe we are competitive. All the hard work in testing over the past few
weeks seems to have paid off," said the German.
Eddie Irvine carried out a similar programme with long runs on a heavy fuel
load to check tyre wear, but his session was cut short when he spun off
into a gravel trap due to a brake imbalance problem. "We have a good idea
in which direction to go, but we are not there yet," said the Irishman, who
still ended up fourth fastest.
Ralf makes it an all Schumacher top duo
Ralf Schumacher was also impressive in the Jordan at this race, the younger
brother of Michael setting the second fastest time of the day with his
Jordan Mugen-Honda after 6 laps on the same set of tyres. Damon Hill was
struggling compared with his team mate, the British driver only seventh
fastest, 1.3 seconds slower than Ralf after running the car in race
specification throughout the session.
Frentzen still third fastest for Williams
Heinz Harald Frentzen continued to make good progress with his revised
Williams-Mecachrome, the German working on the set-up to take the third
fastest time of the day. In contrast, Villeneuve was having an oversteer
problem with his car's set-up and was unable to better eighth fastest for
the day complaining that his car was too loose at the rear end.
Hakkinen slips to fifth
Fastest this morning, Mika Hakkinen was only fifth fastest by the end of
the day. The Finn happy with his car but not with the Minardi which had
slowed him going into the chicane on his final flying lap. David Coulthard
made changes to the rear suspension and aerodynamics of his McLaren during
the session and was a lot happier with his car's handling after setting the
sixth fastest time.
Top ten time for Verstappen
Jos Verstappen put the Stewart into the top 10 with the ninth fastest time
of the session, helped in part by a new set of tyres and a new differential
of the car. Rubens Barrichello was back in 17th place after getting delayed
by yellow flags on his quick runs.
In brief...
bad afternoon for Sauber. Both the Sauber cars were hors de combat early in
the session when Jean Alesi spun off and Johnny Herbert pulled off with a
smoking engine about to blow up. Salo complained of understeer in his
Arrows. Jarno Trulli ran 38 laps for the Prost team, more than anyone else
today.
Timing
-------------
POS DRIVER NATION TEAM TIME
1. M.SCHUMACHER GER Ferrari 1:39.823 211.478 km/h
2. R.SCHUMACHER GER Jordan Mugen-Hond 1:40.336 + 0.513
3. H.H.FRENTZEN GER Williams Mecachro 1:40.389 + 0.566
4. E.IRVINE GBR Ferrari 1:40.615 + 0.792
5. M.HAKKINEN FIN McLaren Mercedes 1:40.644 + 0.821
6. D.COULTHARD GBR McLaren Mercedes 1:40.845 + 1.022
7. D.HILL GBR Jordan Mugen-Hond 1:41.098 + 1.275
8. J.VILLENEUVE CAN Williams Mecachro 1:41.252 + 1.429
9. J.VERSTAPPEN NED Stewart Ford 1:42.191 + 2.368
10. G.FISICHELLA ITA Benetton Playlife 1:42.224 + 2.401
11. A.WURZ AUT Benetton Playlife 1:42.628 + 2.805
12. T.TAKAGI JPN Tyrrell Ford 1:42.833 + 3.010
13. J.TRULLI ITA Prost Peugeot 1:43.121 + 3.298
14. O.PANIS FRA Prost Peugeot 1:43.493 + 3.670
15. M.SALO FIN Arrows TWR 1:43.634 + 3.811
16. J.ALESI FRA Sauber Petronas 1:43.788 + 3.965
17. R.BARRICHELLO BRA Stewart Ford 1:43.854 + 4.031
18. J.HERBERT GBR Sauber Petronas 1:43.894 + 4.071
19. P.DINIZ BRA Arrows TWR 1:44.468 + 4.645
20. S.NAKANO JPN Minardi Ford 1:44.632 + 4.809
21. R.ROSSET BRA Tyrrell Ford 1:45.054 + 5.231
22. E.TUERO ARG Minardi Ford 1:46.396 + 6.573
Temperature: air 20-19C track 34-29C
All timing is unofficial
auto-moto.378vpoznanovic,
F1: Japanese GP Saturday free practice
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:38.429
2. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:38.673 0.244 0.244
3. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:38.752 0.079 0.323
4. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:38.874 0.122 0.445
5. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:39.883 1.009 1.454
6. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:40.003 0.120 1.574
7. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:40.146 0.143 1.717
8. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:40.265 0.119 1.836
9. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:40.552 0.287 2.123
10. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:40.857 0.305 2.428
11. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:40.925 0.068 2.496
12. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:41.002 0.077 2.573
13. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:41.105 0.103 2.676
14. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:41.172 0.067 2.743
15. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:41.543 0.371 3.114
16. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:41.823 0.280 3.394
17. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:41.889 0.066 3.460
18. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:41.924 0.035 3.495
19. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:42.786 0.862 4.357
20. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:43.013 0.227 4.584
21. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:43.048 0.035 4.619
107% of fastest time: 1:45.319
auto-moto.379vpoznanovic,
F1: Japanese GP Saturday qualifying
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:36.293
2. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:36.471 0.178 0.178
3. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:37.496 1.025 1.203
4. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:38.197 0.701 1.904
5. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:38.272 0.075 1.979
6. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:38.448 0.176 2.155
7. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:38.461 0.013 2.168
8. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:38.603 0.142 2.310
9. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:38.959 0.356 2.666
10. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:39.080 0.121 2.787
11. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:39.234 0.154 2.941
12. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:39.448 0.214 3.155
13. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:40.037 0.589 3.744
14. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:40.111 0.074 3.818
15. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:40.387 0.276 4.094
16. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:40.502 0.115 4.209
17. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:40.619 0.117 4.326
18. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:40.687 0.068 4.394
19. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:40.943 0.256 4.650
20. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:41.315 0.372 5.022
21. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:42.358 1.043 6.065
107% of fastest time: 1:43.033
22. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:43.259 0.901 6.966
auto-moto.381vpoznanovic,
Za one koji ne znaju, Velika nagrada Japana će, kao uostalom i sve
ovogodišnje neevropske trke, biti emitovana u obliku snimka, odmah po
završetku trke, sutra ujutro oko 06:45, na BK Televiziji.
auto-moto.382senna,
Ale aleee! ;)
auto-moto.383vpoznanovic,
F1: Japanese GP Sunday warm-up
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:40.431
2. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:40.710 0.279 0.279
3. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:41.056 0.346 0.625
4. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:41.119 0.063 0.688
5. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:41.246 0.127 0.815
6. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:41.452 0.206 1.021
7. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:41.510 0.058 1.079
8. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:41.902 0.392 1.471
9. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:42.611 0.709 2.180
10. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:42.650 0.039 2.219
11. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:42.700 0.050 2.269
12. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:42.837 0.137 2.406
13. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:42.881 0.044 2.450
14. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:42.967 0.086 2.536
15. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:43.593 0.626 3.162
16. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:43.776 0.183 3.345
17. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:43.834 0.058 3.403
18. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:43.935 0.101 3.504
19. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:44.205 0.270 3.774
20. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:44.273 0.068 3.842
21. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:45.733 1.460 5.302
auto-moto.384vpoznanovic,
F1: Japanese GP results
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time
-------------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:27:22.535
2. Eddie Irvine GB Ferrari/G +6.491
3. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B +27.662
4. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G +1:13.491
5. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G +1:13.857
6. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G +1:15.867
7. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G +1:36.053
8. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B +1:41.301
9. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B -1 lap
10. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G -1 lap
11. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B -1 lap
12. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B -3 laps
DNF Shinji Nakano J Minardi-Ford/B on lap 43
DNF Michael Schumacher D Ferrari/G on lap 34
DNF Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G on lap 31
DNF Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B on lap 31
DNF Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B on lap 28
DNF Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B on lap 24
DNF Mika Salo FIN Arrows-TWR/B on lap 17
DNF Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G on lap 16
DNF Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B on lap 5
auto-moto.385vpoznanovic,
F1: Final 1998 Formula 1 World Championship standings
Drivers' championship:
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Points
---------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 100
2. Michael Schumacher D Ferrari/G 86
3. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 56
4. Eddie Irvine GB Ferrari/G 47
5. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 21
6. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 20
7. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 17
Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 17
9. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 16
10. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 14
11. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 9
12. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 4
13. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 3
Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 3
15. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1
Jan Magnussen DK Stewart-Ford/B 1
Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1
Constructors' championship:
Pos Constructor Nat Points
-------------------------------------------
1. McLaren-Mercedes GB 156
2. Ferrari I 133
3. Williams-Mecachrome GB 38
4. Jordan Mugen-Honda GB 34
5. Benetton-Playlife I 33
6. Sauber-Petronas CH 10
7. Arrows-TWR GB 6
8. Stewart-Ford GB 5
9. Prost-Peugeot F 1
auto-moto.386legolas,
MIKO GENIJE PA TI SI BOOOG!
auto-moto.387obren,
Izjave tri prvoplasirana vozača na konferenciji za štampu nakon trke:
ČESTITKE, MIKA, NA OSVOJENOM PRVOM MESTU I ŠAMPIONSKOJ TITULU. KAKAV JE
OSEĆAJ BITI ŠAMPIONA?
Mika Hakinen: Ne znam kako da izrazim svoja osećanja. Od kada sam počeo
da se takmičim, 1991. godine, uvek sam davao se borio, jer sam želeo da
ostvarim maksimalne rezultate kako za sebe tako i za tim. Od kada sam
došao u Meklaren 1993. godine, a posebno sada sa Vest-Meklaren-Mercedesom,
mogao sam da se borim i za podijume i prva mesta. Očigledno, trebalo je
dosta vremena za ovako nešto, ali sada kada se konačno dogodilo, stalno
se okrećem nazad da vidim šta smo postigli i srećan sam zbog toga. Da nije
časova i časova teškog rada svih ljudi u fabrici, dizejnera, marketinga,
naših partnera, još uvek ne bismo bili pobednici. Ali naporan rad doveo
nas je ovde gde smo sada: mi smo svetski šampioni.
ČINI SE DA STE NA STARTU PRESTUPILI SVOJU LINIJU. DA LI STE SE ZABRINULI
ZBOG TOGA, ODNOSNO DA LI STE OČEKIVALI DA BISTE I SAMI MOGLI DA SE NAĐETE
NA KRAJU KOLONE?
Mika Hakinen: No, ni malo. Kada se upale crvena svetla, znate da treba da
krenete kada se ona ugase. E pa, ona se nisu ugasila a pojavila su se
i žuta trepteća svetla. Bio sam toliko uzbuđen pa i pored te činjenice,
kao da sam čekao da se svetla ugase da bih pojurio. Ipak, bilo mi je jasno
da se start ponavlja tako da je sve ispalo OK.
KADA JE MIHAEL OSTAO U MESTU NAKON DRUGOG STARTA, DA LI STE OSETILI
DA JE PRITISAK SPLASNUO?
Mika Hakinen: Da, jesam zaista!
KADA JE MIHAEL MORAO DA STARTUJE SA KRAJA KOLONE, KOLIKO JE BILO LAKŠE
DA SE KONTROLIŠE TOK TRKE?
Mika Hakinen: Bilo je lakše nego u slučaju nekih drugih trka ove godine.
Bio sam i u mnogo težim situacijama nego što je ova, ali sam ovoga puta
osećao strašan psihološki pritisak. To je delimično uticao na moje
performanse, ali rekao bih da je to normalno. Ipak, uspeo sam da se
smirim tako da je bilo dosta lakše držati situaciju pod kontrolom.
Tim je imao veliku ulogu u svemu tome, jer me je nepkrekidno izveštavao
o svim dešavanjima na stazi, recimo o Dejvidu i Ediju. Ipak, u situacijama
kada vodite trku javlja se drugi problem, a to je da razmišljate o nekim
drugim stvarima a ne o vožnji. To mi se desilo nekih 10 krugova pre kraja
trke - za trenutak sam uhvatio sam sebe kako zviždućem dok vozim! Na sreću,
Ron [Denis] me je putem radija nekoliko puta podsećao da se skoncetrišem
i da ostanem priseban.
EDI, BILA JE OVO VRLO LEPA TRKA KOJU STE ZAVRŠILI NA DRUGOM MESTU.
ŠTA MISLITE O SVEMU ŠTO SE DEŠAVALO?
Eddie Irvine: Bilo je veliko iznenađenje što je Mihael morao da startuje
sa poslednje pozicije, jer sam iznenada shvatio da sada sve zavisi od mene.
Moram sam da prebacim prekidač u glavi na drugi režim, a na sreću imao sam
fantastičan start tako da sam mogao da pratim Miku i vršim đavolski
pritisak na njega. Međutim, iako sam držao njegov ritam, nisam mogao da
učinim ništa konkretno. Tada su gume počele da propadaju što je omogućilo
Miki da mi odmakne. Posle prvog pit-stopa, ponovo sam počeo da ga stižem
ali su ponovo i gume počele da se prebrzo troše pa mi je prilično pobegao.
Žao mi je što nisam mogao da učinim ništa više, i da možda ostvarim svoju
prvu pobedu u karijeri.
Q: DA LI JE DOŠLO DO PROMENE U VAŠOJ PLANIRANOJ TAKTICI, KADA STE VIDELI
DA ĆE MIHAEL STARTOVATI SA ZAČELJA?
Eddie Irvine: Taktika se nije promenila, ona je bila potpuno uništena!
Poslednjih nekoliko dana razmatrali smo veliki broj varijanti: šta ako
Mika bude ovde a Mihael onde, Dejvid tamo a ja na ovom ili onom mestu
i tako dalje. Bilo je nekih 16 taktičkih varijanti koje smo vrlo detaljno
razmotrili. Međutim niko nije uzimao u obzir mogućnost da Mihael padne
na startu ispod druge pozicije, tako da su svi naši planovi trenutno
pali u vodu tako da je na kraju ispala čista, klasična trka: videti
ko će od nas biti najbrži.
Q: DEJVIDE, NA STARTU TRKE HAJNC-HERALD VAS JE OBIŠAO DOK STE VI
POKUŠAVALI DA ZATVORITE EDIJA? DA LI JE TO BILO U PITANJU?
Dejvid Kultard: Da. Pred krug za zagrevanje, ler-gas mi je bio relativno
mali i moj inžinjer mi je skrenuo pažnju da držim motor na visokom broju
obrtaja. Nažalost, izgleda da sam preterao, tako da su mi točkovi na
startu strahovito proklizali. U tom trenutku usredsredio sam se na to
da pokušam da zatvorim Edija, što je omogućilo Frencenu da me prilično
lako obiđe sa spoljne strane. U daljem toku trke nisam se izlagao većem
riziku jer moj zadatak je bio samo da završim trku u zoni poena, kako bi
osigurali šampionsku titulu u konstruktorima za slučaj da se Mikinom
bolidu nešto dogodi. Ipak, ispostavilo se da sam bez većih problema i
bez naročitog rizika komotno završio trku na trećoj poziciji.
Q: MIKA, VAŠ MENADŽER KEKE ROZBERG JE 1982. GODINE POSTAO PRVI FINSKI
ŠAMPION SVETA U FORMULI 1. MORA DA STE BILI SREĆNI ZBOG NJEGOVOG PRISUSTVA
I PODRŠKE OVDE...
Mika Hakinen: Siguran sam da je Keke srećan. On je bio ovde kao komentator
jedne Finske TV stanice i razgovarali smo pre trke. Pred neke trke ove
sezone primećivao sam na njemu veliku nervozu, ali začudo danas nije bio
ni malo nervozan što je bio dobar znak...
auto-moto.388obren,
Interesantne izjave iz 5 prvoplasiranih timova u šampionatu (osim
Vilijamsa koji još nije izdao nikakvo saopštenje).
McLAREN - šampion u konkurenciji konstruktura
Mika Hakinen je završio trku kao prvoplasirani i tako obezbedio šampionsku
titulu: "Ovo je izuzetan dan za mene. Trebalo mi je dosta vremena da dođem
u mogućnost da se borim za šampionsku titulu, ali sada kada se to ostvarilo,
veoma sam zadovoljan, naravno. Ceo tim je ove sezone mnogo postigao i ovo je
izuzetan rezultat za sve nas. Dva ponovljena starta su značila su da moram
ostati priseban i skoncetrisan bez obzira na psihološki pritisak. Moram reći
da je tim uradio sjajan posao jer je bolid imao optimalne karakteristike za
vreme trke. Naravno, činjenica da je Mihael startovao sa začelja delimično
je uklonila pritisak koji sam usećao, ali znao sam da je izuzetno brz i da
će mi za kratko vreme biti za petama. Sve vreme trke bio sam obaveštavan sa
pitvola o dešavanjima na stazi što je bilo veoma dobro i pomoglo mi da
ostanem hladan i koncentrisan na vožnju."
Dejvid Kultard, trećeplasirani i u trci i u šampionatu vozača: "Imao sam
veliko proklizavanje pogonskih točkova na startu, što je omogućilo Frencenu
da me obiđe. Osećao sam da moram da završim trku kako bih timu i Miki
osigurao šampionsku titulu, tako da nisam hteo da rizikujem i napadam
Frencena više nego što su prilike na stazi dozvoljavale. Srećan sam što je
Mika postao Svetski šampion, verujem da sam i ja u nekoliko prilika doprineo
tome. Hteo bih da se zahvalim i čestitam svima u Meklarenu i Mercedesu za
sve ono što su uradili na stazi i u fabrici."
Ron Denis, vlasnik tima Meklaren: "Veliki dan koji je doneo svima na stazi
i u fabrici zadovoljstvo zbog sjajnog uspeha. Kraj jedne vrlo naporne sezone
u kojoj smo ipak svi zadržali prisebnost u odlučujućim momentima. Moja
iskrena zahvalnost našem partneru, Mercedesu, kao i našim sponzorima Westu i
Mobilu. Bilo je još mnogo ljudi bez čijeg zalaganja sve ovo ne bi bilo moguće
ali bi njihovo nabrajanje oduzelo mnogo vremena. Svi oni imaju moje iskrene
čestitke i zahvalnost."
Norbert Haug, sportski direktor Mercedesa: "Svi su odradili sjajan posao
i čestitam im na tome. Kada smo imali nekoliko tehničkih problema oko
sredine sezone, nismo postali malodušni već smo još više radili da otklonimo
nastale probleme. Posebno sam srećan zbog Mike, jer smo i mi odgovorni što
mu nismo omogućili da još ranije obezbedi titulu i u završnicu sezone uđe
sa komotnom prednošću. Dejvid je odradio sjajan posao završivši treći u
šampionatu iako je izgubio mnogo poena usled tri otkaza motora ove sezone.
Pokušaćemo da osiguramo da ovako nešto ne ponovi sledeće sezone. Danas smo
postigli rezultat koji će biti značajna tačka sportskoj istoriji kompanije
Mercedes-Benz."
auto-moto.389obren,
FERRARI
Mihael Šumaher, nije završio trku, drugoplasirani u šampionatu:
"Prvo bih želeo da čestitam Miki Hakinenu i njegovom timu. Bili su bolji
tokom ove sezone i zaslužili su titulu. Mislim da nismo izgubili titulu
ovde u Suzuki, već u prvim fazama šampionata, kada smo bili previše iza
Meklarena po performansama. Nisam previše razočaran, jer mislim da tim
može biti zadovoljan onim što smo ostvarili ove sezone. Žao mi je momaka
iz tima jer se njihov naporni rad poslednjih nedelja na kraju nije isplatio.
Kod drugog starta, kvačilo mi se zaglavilo iz meni nepoznatog razloga. Sav
trud oko ovog vikenda otišao je niz vetar kada sam morao da startujem sa
začelja. Prvih nekoliko krugova probijanja bilo je prilično izbudljivo, a
većina vozača nije htela da mi otežava posao. Nisam očekivao da će zadnji
pneumatik da eksplodira, obzirom da sam imao problema sa prednjim delom
bolida, tačnije sa neprijatnim vibracijama. No šta je tu je, život ide dalje
i moramo gledati unapred, ka sledećoj sezoni."
Edi Irvajn, drugoplasirani u Suzuki, Četvoroplasirani u šampionati:
"Veoma sam zadovoljan zbog osvojenog drugog mesta. Naravno, sa Mihaelom
na kraju kolone sve se promenilo, i morao sam da prebacim prekidač u
svojoj glavi na drugi režim, odnosno taktiku. Imao sam fantastičan start
i pokušao sam da vršim neprestani pritisak na Miku kako bih ga naveo na
grešku. Međutim, gume su prilično brzo počele da se troše pa sam morao
da spustim ritam. Bila je to prava trka između mene i Mike, ali na žalost
nisam mogao da nastavim željenim tempom. Najbolja stvar za mene je što su
modifikacije na mom sedišu dale efekta, tako da sam mogao da vozim i kočim
znatno agresivnije. To je odlična stvar za sledeću sezonu, obzirom da sam
se cele ove godine mučio sa neudobnim sedištem i bolovima u leđima, sve do
ove trke u Suzuki."
Žan Tod, menadžer tima: "Znali smo da smo sebi zacrtali veoma težak zadatak
i očigledno je da su problemi koje je Mihael imao na startu učinili taj naš
cilj praktično nemogućim. Bez obzira na njegovo neverovatno probijanja sa
poslenje pozicije, nismo uspeli da dostignemo naš cilj. Neočekivani problem
sa pneumatikom, čiji uzrok još nismo otkrili, ostavio nas je bez šansi za
dalju borbu. Edi je pokazao sjajnu vožnju i završio na drugoj poziciji, ali
to nije bilo dovoljno da bilo šta promeni u šampionatu. Bila je ovo prilično
konkurentna sezona, ali sa mnogo uspona i padova. Naglasio bih samopregoran
rad svih ljudi u našem timu koji su demosntrirali svoje velike mogućnosti
cele sezone. Sada se moramo posvetiti pripremama za sledeću sezonu, a naši
ciljevi su jasni. Imamo i ljude i potrebnu infrastrukturu da to postignemo.
Hvala Gudjiru, koji napušta Formulu 1 nakon mnogih uspeha koje smo zajedno
ostvarili. Želeo bih da izrazim i zahvalnost svim našim sponzorima koji su
nas podržavali."
auto-moto.390obren,
JORDAN - četvrti u šampionatu konstruktora
Dejmon Hil, četvrtoplasirani u Suzuku, šestoplasirani u šampionatu:
"Ja sam apsolutno prezadovoljan. Ovo je bila sjajna sezona - zaista
izuzetna. Svi u našem timu su ostvarili neverovatan progres, Mugen-Honda,
Gudjir i naravno svi tehnilari i inženjeri ekipi Džordan. Sa nestrpljenjem
očekujem sledeću sezonu i tvrdim da ćemo dogodine biti tim u vrhu.
Uspeo sam da obiđem Hajnca-Heralda jednim dobrim manevrom, i time nam
osiguram četvrto mesto u šampionatu konstruktora. Jako sam srećan zbog
Mike. Bio je konzistentan cele sezone i uspeo da ostane hladan čak i u
najtežim trenucima. Rekao sam pre trke da će Mika pobediti i bio sam u
pravu."
Ralf Šumaher, nije završio trku, desetoplasirani u šampionatu:
"Ovo je bio razočaravajući način da završim dvogodišnji angažman u Džordanu.
Voleo bih da sam uspeo da osvojim još poena za tim, ali ovo očigledno nije
bio moj dan, tačnije nije bio dan za Šumahere. Dva restarta trke i dugo
stajanje u mestu doveli su do toga da temperatura ulja u motoru postane
izuzetno visoka što nismo uspeli da sredimo, a što je kasnije dovelo do
otkazivanja motora. Jako mi je žao zbog Mihaela, koji takođe nije uspeo
da završi trku kao i ja. Hteo bih da se zahvalim svima u Džordanu za dve
sjajne godine i izutnu drugu polovinu sezone. Edi Džordan i ja imali smo
dug i razgovor posle trke koji je bio vrlo emotivan."
Edi Džordan, vlasnik tima: "Ako se setite da smo na polovini sezone bili
27 poena iza Benetona, onda je jasno da je četvrto mesto u šampionatu za
koje smo morali da preteknemo Beneton, više nego izuzetno dostignuće. U
ovom trekutnu naše emocije su pomešane: srećni smo jer je ovo najbolji
rezultat u istiriji našeg tima, alu smo ujedno i tužni jer gubimo Ralfa.
Postignuti rezultat je ujedno i najbolja nagrada za ogroman rad i trud
svih ljudi u timu, teško mi je da iskažem sve što osećam u ovom trenutku.
Hteo bih još da dodam da mi je jako teško zbog činjenice da je ovo bila
poslednja Tirelova trka... Takođe, hteo bih da izrazim ličnu zahvalnost
Gudjiru za fantastičan odnos prema meni i mom timu."
auto-moto.391obren,
BENETTON - petoplasirani u šampionatu konstruktora
Đankarko Fisikela, osmi u Suzuki, deveti u šampionatu vozača:
"Zaista sam davao sam sve od sebe tokom cele trke. Balans bolida je bio
dobar, mnogo bolji nego na kvalifikacijama. Imao sam izvesnih problema
sa poslednjim setom pneumatika, pa sam se mučio sa podupravljivošću.
Pokušavao sam da obiđem Vilneva, ali sam zbog problema sa ogibljenjem
prednjeg desnog točka morao da usporim. Vrlo sam tužan što smo izgubili
jedno mesto u šampionatu konstruktora, ali oporavićemo se sledeće sezone."
Aleksander Vurc, deveti u Suzuki, sedmi u šampionatu vozača:
"Vrlo sam razočaran. Bila je ovo vrlo teška trka. Balans bolida nije bio
loš, ali performanse očigledno nisu bile na nivou Džordana i Vilijamsa.
Sada se moramo opraviti i razvedriti kako bi mogli da počnemo pripreme
za sledeću sezonu."
Roko Beneton, menadžer tima: "Tim je naporno radio celog vikenda a vozači
su davali svoj maksimum. Ovo nije rezultat kojem sam se nadao, ali želim
da čestitam Meklarenu, Mercedesu i Bridžstonu na šampionskoj tituli, i
posebno Džordanu koji je uspeo da nam preotme četvrto mestu u šampionatu.
To je bila rukavica u lice, naravno u pozitivnom smislu, i nećemo im
dozvoliti da ovako nešto ponovi. Počevši od sutra, bićemo čvrsto fokusirani
na našem planove za sledeću sezonu, u kojoj želimo da povratimo ono što je
bilo naše, a možda i da se ponovo umešamo u burbu za sam vrh tabele."
auto-moto.392djlucky,
Pozdrav!
Da neko nema slike bolida iz formule 1 pogodne za stavljanje na
podzadinu windows-a! Svi bolidi dolaze u obzir sem Sumaherovog!
auto-moto.393obren,
Uzrok kvara na Šumaherovom kvačilu
Šanse Mihaela Šumahera da treći put postane šampion, postale su praktično
zanemarljive kada je njegov bolid ostao nepomičan pri drugom startu trke.
Kasnijom analizom je ustanovljeno da je najverovatniji uzrok hidrauličkog
problema na Šumaherovom kvačilu bilo pregrevanje motora. Štaviše, može se
reći da popriličan deo krivice snose mehaničari Ferarija, jer nisu dovoljno
brzo intervenisali, iako je bilo jasno da se prvi start ponavlja.
Mika Hakinen, čiji mehaničari su munjevito reagovali i podmetnuli velike
količine suvog leda ispod pregrejanog motora, izjavio je: "Čudio sam se
gde su Mihaelovi mehaničari, jer su suviše kasno došli obzirom da su svima
motori počeli ekstremno da se greju od stajanja u mestu. Mogli ste osetiti
njihovu vrelinu unutar kokpita."
Ferari još nije izdao zvanično saopštenje povodom ovog slučaja.
auto-moto.394petarg,
-> #392, djlucky
A jel moze ovo?
Inace, probaj da nadjes sta ti se svidja na:
http://members.xoom.com/F1Wallpapers/f1/index1.htm
ili odes na
http://www.linksheaven.com/
http://www.formeleins.de/f1main.html
a tamo imas koliko hoces linkova...
JG
mika.jpgauto-moto.395djlucky,
-> #394, petargE hvala za iscrpne izvore i sliku!
Pozdrav!
auto-moto.396petarg,
MIKA ALREADY READY TO RETAIN TITLE
Mika Hakkinen has warned Michael Schumacher that any hopes he harbours
of regaining his title dominance are doomed for failure again next year.
The newly crowned driver's champion is still basking in his success in
Japan yesterday, but is already looking towards a successful defence of
his crown.
"I want back to back titles," said the 30-year-old Finn. "I am
determined to win the championship again in 1999 and what happened this
year will only make me more confident."
The new season will, in effect, get underway at Suzuka tomorrow with the
teams allowed an extra two day test session because Bridgestone will be
sole tyre suppliers next year following Goodyear's withdrawal.
Hakkinen's reward for his victory is to sit out the test with McLaren
team-mate David Coulthard, who finished third in the Championship, left
to undertake the onerous extra duties at the end of a hard season.
Instead, Hakkinen will be given a hero's welcome at the team's Woking
headquarters where a celebratory party is being held tomorrow before he
begins a three week promotional tour.
But Hakkinen is determined there will be no long winter layoff for him
knowing all his rivals-especially Schumacher-will be out to topple him
from the throne.
"I know I will be the man to beat next year," he added after his
victory in the dawn showdown with his German challenger giving him a
first driver's title by a 14 point margin.
"It is going to be very tough defending the title but I intend working
really hard to make sure I am ready for next year and I know that the
team will be doing the same."
Schumacher was left to drown his sorrows long into the night at the
traditional end of season get together after Ferrari's hopes of
reclaiming their past glories were dashed once again.
The 29-year-old's bid evaporated once his engine stalled and he was
forced to start the race from last place while a tyre blow-out
eventually ended his season.
"What's happened this year only makes me more determined for next,"
said Schumacher, whose last driver's title came in 1995. "But we did
not lose the Championship in Suzuka, we lost it at the start of the
season.
"Everybody will be on the same tyres in 1999 so the problems we had
there in the first few races this year should not be a factor. That
shouldn't happen again.
"We have to make sure we work throughout the winter so that when we
get to the first race in Australia we will already be competitive."
Ferrari have celebrated several notable anniversaries in the last
couple of seasons, but next year there will be one that motorsport's
most famous team will want to update as soon as possible.
It will be the 20th year since South African Jody Scheckter galloped
to the driver's crown for the marque of the Prancing Horse.
Technical director Ross Brawn, who helped guide Schumacher to his
two titles with Benetton, said before the start of this season there
could be no excuses if they failed this time.
But after seeing five weeks of multi-million pound expenditure and
thousands of man hours invested wrecked by a simple fault, Brawn was
left to issue fighting talk ahead of next season which gets underway
in Melbourne next March 7.
"This is just part of the cycle," he said. "We have got the same
drivers and the same situation. It is a stable one and we will come
back stronger from this next year.
Coulthard will also be able to reflect on his campaign and what he
has got to do next year as he laps Suzuka with monotonous regularity
in the next couple of days.
The Scot said: "I am delighted that Mika won the title and that
McLaren won the constructors championship. I certainly believe I did
a lot to help both."
"But I don't think just one victory is a true reflection of how I
performed this season or my capabilities, but I intend working even
harder to challenge strongly for the title next year."
auto-moto.397djlucky,
Ajde neka mi neko objasni sta su mehanicari ustvari stavljali u
bolide da bi iz rashladili (ne razumem se puno)
Drug mi je rekao da su stavljali suvi led ali zar to nije ono sto
se koristi u spotovima i tako tim stvarima?
Pozdrav!`
auto-moto.398sane,
-> #397, djlucky> Drug mi je rekao da su stavljali suvi led ali zar to nije ono sto
> se koristi u spotovima i tako tim stvarima?
Stavljan je suvi led.. Ne lazhe tvoj drug.. Koliko se ja secjam,
suvi led je CO2.. Ako se naravno ja dobro secjam.. Ako greshim ispravite me..
auto-moto.399mire,
Kalendar takmicenja na kruznim stazama, PJ u Autűomobilizmu.
30.05 Kraljevo
13.06 Kragujevac
27.06 Banja Luka
22.08 Kraljevo
29.08 Kraljevo
12.09 Beograd (Kalemegdan) !!!
29.09 Novi Sad
10.10 Kovin (aerodrom)
Prvo sto se da primetiti jeste da nema Usca, sto je, blago
receno, idiotski. Mozes misliti, tri Kraljeva, a ni jednom Usce, to
stvarno nije u redu. Istina, trka na Kalemegdanu je uslovljena
asvaltiranjem ulica, sto bi trebala da sredi gradska vlada. Ako se
to ne uradi, onda ce se voziti Usce. Inace, trka na Kalemegdanu se
odrzava povodom 60 godina te staze. Na njoj bi trebalo da ucestvuju
i 2 formule 1 iz 1939. To su 2 Auto Uniona. Veoma mnogo me zanima da
li su brzi od Alfe 155ST. Ja se kladim na njih. ;))
Za Beogradjane jos i informacija da ce se 25. aprila voziti
prvi zemunski reli. Samo me zanima koja ce mu biti ruta. Ako neko
zna, neka javi.
auto-moto.400mire,
Izgleda da ce Carlos Sainz da prcne Tommija ovih dana u Svedskoj.
Ako uspe, bice prvi neskandinavac koji je pobedio na tom reliju.
auto-moto.405snoop,
Za sve ljubitelje simulacija Formule 1
Formula 1 Grand Prix 2
Grand Prix Legends
Formula 1 Racing Simulation
Timovi, lige, oflajn takmicenje preko Interneta, setapi, linkovi,
ghostlapovi, screenshoot-ovi:
SVE NA ADRESI:
BeoRocket Racing Team
http://www.beotel.yu/~svilar/
auto-moto.406vpoznanovic,
Australian Grand Prix 1999
from Melbourne, Australia
5th March 1999 - 7th March 1999
Friday, March 5th
1st Free Practice (01:00 - 02:00 CET)
2nd Free Practice (03:00 - 04:00 CET)
3rd Free Practice (23:00 - 23:45 CET)
Saturday, March 6th
4th Free Practice (00:15 - 01:00 CET)
Qualifying (03:00 - 04:00 CET)
Warm-up (23:30 - 00:00 CET)
Sunday, March 7th
Race (04:00 - 06:00 CET) (58 laps)
auto-moto.407vpoznanovic,
F1: Australian GP Friday free practice
No. Driver Nat Constructor Time Gap To 1st
----------------------------------------------------------------------------
1. David Coulthard GB McLaren-Mercedes 1:31.971
2. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes 1:31.985 0.014 0.014
3. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford 1:32.947 0.962 0.976
4. Heinz-Harald Frentzen D Jordan-Mugen Honda 1:33.029 0.082 1.058
5. Johnny Herbert GB Stewart-Ford 1:33.166 0.137 1.195
6. Damon Hill GB Jordan-Mugen Honda 1:33.420 0.254 1.449
7. Michael Schumacher D Ferrari 1:33.576 0.156 1.605
8. Jarno Trulli I Prost-Peugeot 1:33.870 0.294 1.899
9. Alessandro Zanardi I Williams-Supertec 1:33.951 0.081 1.980
10. Ralf Schumacher D Williams-Supertec 1:33.957 0.006 1.986
11. Alexander Wurz A Benetton-Supertec 1:34.046 0.089 2.075
12. Giancarlo Fisichella I Benetton-Supertec 1:34.135 0.089 2.164
13. Jean Alesi F Sauber-Petronas 1:34.541 0.406 2.570
14. Eddie Irvine GB Ferrari 1:34.595 0.054 2.624
15. Olivier Panis F Prost-Peugeot 1:34.693 0.098 2.722
16. Jacques Villeneuve CDN BAR-Supertec 1:34.695 0.002 2.724
17. Pedro Diniz BR Sauber-Petronas 1:35.253 0.558 3.282
18. Toranosuke Takagi J Arrows 1:35.699 0.446 3.728
19. Pedro de la Rosa E Arrows 1:35.756 0.057 3.785
20. Marc Gene E Minardi-Ford 1:36.481 0.725 4.510
21. Luca Badoer I Minardi-Ford 1:37.958 1.477 5.987
22. Ricardo Zonta BR BAR-Supertec 1:38.078 0.120 6.107
107% of fastest time: 1:38.409
auto-moto.408vpoznanovic,
F1: Australian GP Saturday free practice
No. Driver Nat Constructor Time Gap To 1st
----------------------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes 1:30.324
2. David Coulthard GB McLaren-Mercedes 1:30.969 0.645 0.645
3. Johnny Herbert GB Stewart-Ford 1:32.569 1.600 2.245
4. Damon Hill GB Jordan-Mugen Honda 1:32.661 0.092 2.337
5. Jacques Villeneuve CDN BAR-Supertec 1:32.717 0.056 2.393
6. Michael Schumacher D Ferrari 1:32.722 0.005 2.398
7. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford 1:32.828 0.106 2.504
8. Heinz-Harald Frentzen D Jordan-Mugen Honda 1:32.876 0.048 2.552
9. Giancarlo Fisichella I Benetton-Supertec 1:32.975 0.099 2.651
10. Eddie Irvine GB Ferrari 1:32.994 0.019 2.670
11. Pedro Diniz BR Sauber-Petronas 1:32.999 0.005 2.675
12. Alexander Wurz A Benetton-Supertec 1:33.110 0.111 2.786
13. Jarno Trulli I Prost-Peugeot 1:33.252 0.142 2.928
14. Jean Alesi F Sauber-Petronas 1:33.305 0.053 2.981
15. Ralf Schumacher D Williams-Supertec 1:33.323 0.018 2.999
16. Olivier Panis F Prost-Peugeot 1:34.129 0.806 3.805
17. Pedro de la Rosa E Arrows 1:34.194 0.065 3.870
18. Toranosuke Takagi J Arrows 1:34.386 0.192 4.062
19. Alessandro Zanardi I Williams-Supertec 1:35.444 1.058 5.120
20. Luca Badoer I Minardi-Ford 1:35.839 0.395 5.515
107% of fastest time: 1:36.647
21. Marc Gene E Minardi-Ford 1:36.848 1.009 6.524
22. Ricardo Zonta BR BAR-Supertec 1:48.227 11.379 17.903
auto-moto.409vpoznanovic,
F1: Australian GP Saturday qualifying
No. Driver Nat Constructor Time Gap To 1st
----------------------------------------------------------------------------
1. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes 1:30.462
2. David Coulthard GB McLaren-Mercedes 1:30.946 0.484 0.484
3. Michael Schumacher D Ferrari 1:31.781 0.835 1.319
4. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford 1:32.148 0.367 1.686
5. Heinz-Harald Frentzen D Jordan-Mugen Honda 1:32.276 0.128 1.814
6. Eddie Irvine GB Ferrari 1:32.289 0.013 1.827
7. Giancarlo Fisichella I Benetton-Supertec 1:32.540 0.251 2.078
8. Ralf Schumacher D Williams-Supertec 1:32.691 0.151 2.229
9. Damon Hill GB Jordan-Mugen Honda 1:32.695 0.004 2.233
10. Alexander Wurz A Benetton-Supertec 1:32.789 0.094 2.327
11. Jacques Villeneuve CDN BAR-Supertec 1:32.888 0.099 2.426
12. Jarno Trulli I Prost-Peugeot 1:32.971 0.083 2.509
13. Johnny Herbert GB Stewart-Ford 1:32.991 0.020 2.529
14. Pedro Diniz BR Sauber-Petronas 1:33.374 0.383 2.912
15. Alessandro Zanardi I Williams-Supertec 1:33.549 0.175 3.087
16. Jean Alesi F Sauber-Petronas 1:33.910 0.361 3.448
17. Toranosuke Takagi J Arrows 1:34.182 0.272 3.720
18. Pedro de la Rosa E Arrows 1:34.244 0.062 3.782
19. Ricardo Zonta BR BAR-Supertec 1:34.412 0.168 3.950
20. Olivier Panis F Prost-Peugeot 1:35.068 0.656 4.606
21. Luca Badoer I Minardi-Ford 1:35.316 0.248 4.854
107% of fastest time: 1:36.794
22. Marc Gene E Minardi-Ford 1:37.013 1.697 6.551
auto-moto.410vpoznanovic,
F1: Australian GP Sunday warm-up
No. Driver Nat Constructor Time Gap To 1st
----------------------------------------------------------------------------
1. David Coulthard GB McLaren-Mercedes 1:32.560
2. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes 1:32.670 0.110 0.110
3. Michael Schumacher D Ferrari 1:33.638 0.968 1.078
4. Pedro Diniz BR Sauber-Petronas 1:34.460 0.822 1.900
5. Olivier Panis F Prost-Peugeot 1:34.518 0.058 1.958
6. Alessandro Zanardi I Williams-Supertec 1:34.556 0.038 1.996
7. Johnny Herbert GB Stewart-Ford 1:34.707 0.151 2.147
8. Ralf Schumacher D Williams-Supertec 1:34.747 0.040 2.187
9. Jarno Trulli I Prost-Peugeot 1:34.784 0.037 2.224
10. Jean Alesi F Sauber-Petronas 1:34.805 0.021 2.245
11. Alexander Wurz A Benetton-Supertec 1:34.973 0.168 2.413
12. Giancarlo Fisichella I Benetton-Supertec 1:35.013 0.040 2.453
13. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford 1:35.046 0.033 2.486
14. Heinz-Harald Frentzen D Jordan-Mugen Honda 1:35.085 0.039 2.525
15. Pedro de la Rosa E Arrows 1:35.135 0.050 2.575
16. Eddie Irvine GB Ferrari 1:35.241 0.106 2.681
17. Ricardo Zonta BR BAR-Supertec 1:35.294 0.053 2.734
18. Toranosuke Takagi J Arrows 1:35.568 0.274 3.008
19. Jacques Villeneuve CDN BAR-Supertec 1:35.676 0.108 3.116
20. Luca Badoer I Minardi-Ford 1:37.289 1.613 4.729
21. Marc Gene E Minardi-Ford 1:38.471 1.182 5.911
22. Damon Hill GB Jordan-Mugen Honda 16:57.718
auto-moto.411vpoznanovic,
F1: Australian GP results
Pos Driver Nat Constructor Time
------------------------------------------------------------------
1. Eddie Irvine GB Ferrari 1:35:01.659
2. Heinz-Harald Frentzen D Jordan-Mugen Honda +1.026
3. Ralf Schumacher D Williams-Supertec +7.012
4. Giancarlo Fisichella I Benetton-Supertec +33.418
5. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford +54.697
6. Pedro de la Rosa E Arrows +1:24.316
7. Toranosuke Takagi J Arrows +1:26.288
8. Michael Schumacher D Ferrari -1 lap
DNF Ricardo Zonta BR BAR-Supertec on lap 49
DNF Luca Badoer I Minardi-Ford on lap 43
DNF Alexander Wurz A Benetton-Supertec on lap 29
DNF Pedro Diniz BR Sauber-Petronas on lap 28
DNF Marc Gene E Minardi-Ford on lap 26
DNF Jarno Trulli I Prost-Peugeot on lap 26
DNF Olivier Panis F Prost-Peugeot on lap 24
DNF Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes on lap 22
DNF Alessandro Zanardi I Williams-Supertec on lap 21
DNF David Coulthard GB McLaren-Mercedes on lap 14
DNF Jacques Villeneuve CDN BAR-Supertec on lap 14
DNF Damon Hill GB Jordan-Mugen Honda on lap 1
DNF Jean Alesi F Sauber-Petronas on lap 1
DNF Johnny Herbert GB Stewart-Ford on lap 1
auto-moto.412vpoznanovic,
F1: Standings after Australian GP
Drivers' championship:
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Points
---------------------------------------------------------------
1. Eddie Irvine GB Ferrari 10
2. Heinz-Harald Frentzen D Jordan-Mugen Honda 6
3. Ralf Schumacher D Williams-Supertec 4
4. Giancarlo Fisichella I Benetton-Supertec 3
5. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford 2
6. Pedro de la Rosa E Arrows 1
Constructors' championship:
Pos Constructor Nat Points
-------------------------------------------
1. Ferrari I 10
2. Jordan-Mugen Honda GB 6
3. Williams-Supertec GB 4
4. Benetton-Supertec I 3
5. Stewart-Ford GB 2
6. Arrows GB 1
auto-moto.413snoop,
Sve podatke o F1 (statistike, vesti, broj bodova) mozete videti
ako odete na sajt pod imenom Gale Force
Adresa je: http://www.galeforcef1.com/
Naravno, nije losa ni http://www.beotel.yu/~svilar/
Danko
snoop@EUnet.yu