auto-moto.205giovanni,
-> #184, juniorĘ? Mislim, formula stvarno postaje odvratna.
Izvini, molim te, zašto je to odvratna formula. To je formula 1! Ili bar
kako iskompleksirani misle da treba da izgleda F1.
auto-moto.206giovanni,
-> #183, stefanĘ? !? Pa do sudara je došlo pošto je Kultard izašao iz krivine i na snimku
Ę? se lepo vidi kako se drži desne strane staze. Nema ni govora o bilo
Ę? kakvom isecanju što ćeš i videti ako pogledaš snimak ponovo. Ono o čemu
Ę? se može
Pogledaj snimak i videćeš da se tom istom putanjom vozi cela trka jer se
tako priprema ulazak u sledeću levu krivinu. Da je Kultard hteo da
propusti Šumahera sklonio bi se desno (tj njegovo levo) i propustio
Mihaela. Tako svi normalni vozači rade kada ih neko obilazi za krug ili
više krugova.
Ę? par puta na TVu nisam primetio neke znake naglog kočenja a koji bi
Ę? svakako trebalo da se vide na onakvoj stazi. Možda grešim ali mi se čini
Ę? da
Tu gde je Kultard kočio se ide 200 i kusur na sat. On je drastično
smanjio brzinu što i slepac može da vidi. Ako ti u tome ne uspevaš onda mi
je stvarno žao ali postoje lekari koji se zovu oftalmolozi. Možda ti oni
pomognu. ;)
auto-moto.207giovanni,
-> #191, giovanniĘ? njegova očigledna glupost i ne znanje. Kad ga je Šumaher već obišao
Ę? skoro ^^^^
neznanje
auto-moto.208giovanni,
-> #182, vectorĘ? Ha, obrati paznju na urlanje svabe od srece u Japanu prosle godine kada
Ę? mu je Eddie 'backmarker' Irvine obezbedio sansu da osvoji titulu.
Ne sećam se baš da je tada Irvajn nekome razvalio bolid i ugrozio život.
Ę? 0.3s my ass... pogledaj malo bolje.
Dobro. Bilo je 0,4.
auto-moto.209boyaan,
-> #171, boyaan> sto je Kultard jedan od "najmirnijih" vozaca za razliku od incidentnog
> soma.
"Najmirnijih"? Slupati coveka pri brzini od 200 km/h, ti to nazivas mirnim?
Ili da ga nije mozda "slucajno" dokacio, slucajno mu se omakla noga i on
zakocio?
auto-moto.210junior,
-> #201, vpoznanovic> pare, Mihael Šumaher je zbog onog što je tada učinio, prema
> svim civilizacijskim normama, trebao doživotno da izgubi
> superlicencu i da bude krivično gonjen.
Vlade, kad se pozivaš na dotični incident, zanima me, da li misliš
da je i sa pokojnim Senom trebalo isto tako?
Ah, da, zaboravio sam .. Šumaher je đubre, a Senna je šašav ;)
Bre, skoro sve koje sam video ovde da pljuju Šumahera, lože se na
Zanardija .. ajde molim te, kaži šta bi tek trebalo tom manijaku
da urade?
> kad može Šumaher, što ne bi mogli i mi... s prljavima ne možeš
> izaći na kraj ako i sam ne igraš prljavo...
Pa rekoh ja, krvavi sport. Plaćene ubice na stazi .. lepo si to
zamislio. BTW, da li voliš Čikago zato što adekvatno odgovaraju
na prljavu igru Jute, ili zato što se drže svoje taktike, i svog
stila igre, bez obzira na bilo kog drugog, pa su opet najbolji?
BTW2, Šumahera napadaš samo da je đubre, šta će biti kad oduzmeš
taj argument? Ako i drugi vozači počnu isto tako da voze? Hoćeš
li i dalje pratiti formulu? Za koga ćeš da navijaš? Zašto? Koga
ćeš da pljuješ da je đubre?
A da se lepo oni skupe u ringu, pošto im bolidi očigledno nisu
potrebni..?
auto-moto.211giovanni,
-> #204, ljubishaĘ? Ne nemam vozačku, imam taksi. :) A što, ti si vozi formulu. A
Ę? pogotovo po onakvim uslovima.
Da.
auto-moto.212giovanni,
-> #201, vpoznanovicĘ? Prijatelju moj, vidim ja da i ti, kao i većina Šumaherovih obožavatelja
Ę? patiš od jednog vrlo specifičnog oblika amnezije. Svima vama koji
Hvala na dijagnozi ali je pogrešna. To što se dogodilo prošle godine je
samo nastavak nečega što se od kad postoji F1 uvek događalo, manje ili
više dramatično. Samo što su sada u pitanju goleme pare i što je nekima
žao što Šumaher za to što radi dobija 50M za dve sezone a neki svega
nekoliko miliona. O konkretnom incidentu je mnogo toga napisano i rečeno
ali ako ono treba da znači doživotnu diskvalifikaciju onda ni pola ostalih
vozača ne bi trebalo da ima licencu. A ja i dalje čekam odgovor na pitanje
kada je Mihael Šumaher nekome ugrozio život?
Ę? Neodređenost i tolerancija Međunarodne federacije za auto-sport iskazana
Ę? u tom incidentu, kao i u svim onima koji su mu prethodili i onima koji
Ę? su se desili ove sezone, morala je nešto da ima za posljedicu - kad može
Zato nisu bili tolerantni kada su dva tima dogovarala konačan rezultat
te iste trke prošle godine. Tada su preduzeli veoma stroge mere kojima su
za primer kaznili krivce, tako da drugima ne padne na um nešto slično.
auto-moto.213rades,
-> #203, ljubisha
> A sta je to on uradio? Kriv je sto slepac nije dobro ocenio
> razdaljinu kad je krenuo u preticanje?
Bas da vidim kako bi ti ocenio razdaljinu da imas oblak vode
oko sebe.
auto-moto.214stefan,
-> #194, giovanni>Mržnja je najgore osećanje koje čoveka može da obuzme. U svojoj bezumnoj
>mržnji prema Šumaheru ne vidite činjenice ni kada vas udaraju po licu.
>Nemate obraza da priznate da ste u stvari looseri. Jadni ste.
Ti se baš potresao zbog svega ovoga? :)
Ako ništa drugo, bar se rukovodi onim što si napisao u prvoj rečenici ;)
auto-moto.215kum.djole,
-> #194, giovanni>> Nemate obraza da priznate da ste u stvari looseri. Jadni ste.
Auuuu.. Je l' tebi taj Šumaher dođe neki rod..?
auto-moto.216miko,
-> #189, giovanni> ove sezone Sumaher vec imao problema sa slicnim budalama koje su pri
> brzinama i od cak preko 300 km/h pokusavali nemoguce manevre od kojih je
> neko mogao da pogine. Kad je Sumaher preduzeo takav manevar? Ajde,
Kao sto je na trci u Austriji Schu, totalno nebuloznim potezima, pokusavao
da predje Miku, pa se zamalo nije sam ubio ;))) Da ne pominjem jedno
5/6 pit lane speeding kazni ove sezone, pobedjivanje u Box-u (i to
bukvalno ;) , vec prezvakane incidente sa Hill-om i Villeneuve-om, pa
legendarnu Veljkovu pricu o Velikoj Nagradi u Makau kada je Schu, dok je
bio prvi, na jednom pravcu samo 'liznuo' kocnicu da bi se drugoplasirani
Hakkinen ili Frentzen (vise se i ne secam) zakucao u njega, pa potezanje
rodbinskih veza na stazi, pa obavezno propustanje od strane klupskog druga
na gotovo svakoj trci, pa gomila neregularnosti na bolidu dok je vozio za
Benetton najcesce u vezi sa tezinom bolida ili dimenzijama ploce na
podu bolida, cinjenica da ceo tim radi samo za njega i jedino za njega,
jos kada se doda cinjenica da ima velikih problema sa obilazenjem
zaostalih vozaca, dobije se prilicno jadna slika o nazovi velikom
vozacu Schumacher-u ... Posle onakvog zavrsetka prosle sezone, njemu nije
smelo biti dopusteno da vozi ove godine. Pre nego sto je onako besno
izasao iz bolida i hteo da se obracuna sa Coulthard-om, trebalo je da
se seti da 'sve se vraca i sve se placa' , kao i da 'ne bi trebalo raditi
drugom ono sto ne zelis da drugi radi tebi' ... I da ne bih isao dalje
sa mudrostima, umotvorinama i poslovicama, hteo bih samo da upitam sve
simpatizere Schumachera gde bi on sada bio da nisu Hill-u OTELI titulu 1994?
auto-moto.217miko,
-> #210, junior> Ah, da, zaboravio sam .. Sumaher je dubre, a Senna je sasav ;)
Greh je njih dvojicu staviti u istu recenicu ... a sto se tice
poredjenja, veruj mi, ni Prost nije bio zlato. Taj je bio ono
sto kazu 'Smooth Operator' i ona dva incidenta izmedju njih
dvojice se nikako ne mogu povezivati sa onim sto je Schumacher
radio Hill-u i Villeneuve-u ... Osim ona dva incidenta 1989/90,
ja ne pamtim ni jedan ekces koji je Senna izazvao, a ne znam
da li znas za situaciju sa pocetka devedesetih godina, upravo
na VN Belgije kada se Eric Comas sa svojim Larousse-om razbio
o zid na treningu i jedini vozac koji je parkirao bolid pored i
pritrcao da mu pomogne, bio je Senna. Ono sto je on imao sa
Prost-om bilo je nesto posebno, dok Schumacher ima problema
sa, izgleda, svakim svojim protivnikom koji mu stane na put.
Seti se da dok je Senna vozio, vozili su i Lauda i Mansell i
Patrese i Nannini ... ni sa kim od njih nije imao problema.
Klasican primer fer pleja je trka u Madjarskoj 1989 kada je
punih 15 krugova Senna vozio na milimetar iza prvog Boutsen-a
koji je tada vozio za Williams i pokusavao da ga predje, ali
nije uspeo ... Boutsen je imao skroz propale gume i pit stop
manje, ali je uspeo da krvnickim naporima zaustavi Sennu. Mislis
li da bi se Schumacher, znajuci njegovu proslost, obuzdao u
toj situaciji? Tada se Senna isto tako borio za titulu, i sigurno
je mogao da pokusa neki suludi potez, ali nije ... Tako da
manimo se tih prica o sasavom Senni ... covek je vozio uvek
na ivici, ali uvek fer i posteno. Nikada nije bio umesan u
incident, osim dva puta sa Prostom, koji je tako nesto zasluzio i
koji uopste nije bio nevinasce u tim duelima. Kada covek
razmisli, Senna je u citavoj karijeri imao mozda samo pet
izletanja ... Monaco, Mexico, Portugal ... vrlo retko je pravio
greske, i kada forsira i kada vozi stalozeno, sto je za
Schumacher-a misaona imenica jer svaki put kada je on napadao
nekog bitnijeg vozaca, desio se incident, a svaki put kada je
forsirao, minimum jedan put je izleteo sa staze ...
auto-moto.218miko,
-> #181, junior> Gledajte kako se Cobanin raduje, nakon sto mu je Dejv obezbedio
> prvo mesto u borbi za titulu. ;)
Sto nisi slao slike kako je tvoj cobanin plakao kada je mislio
da mi je Hill uzeo titulu, a nakon toga kako je skakao kada je
saznao da je i Damon odustao? ... Sto ne saljes onaj pateticno
bedni pogled u daljinu dok je gledao kako Villeneuve jezdi
ka tituli? ... Sto ne saljes kada je juce sav zajapuren isao
ka McLaren-ovom boksu da popije nokaut?
auto-moto.219junior,
FIA izdala saopštenje da je sudar između Kultarda i Šumahera,
uobičajena pojava, i da neće voditi istragu oko tog incidenta.
Dakle, priča završena. Čekamo Monzu ..;)
auto-moto.220ljubisha,
-> #213, rades>Bas da vidim kako bi ti ocenio razdaljinu da imas oblak vode
Po takvom vremenu ne izlazim napolje. :)
A jel to možda priznanje da je šumi možda ipak sam kriv?
auto-moto.221ljubisha,
-> #171, boyaan>ucestvovanje McLarena na sledecoj trci. Shumi nikad nije uradio ovako nesto,
Alo! Samo da se podsetimo kako je on u direktnom duelu sa Hilom
izvukao bolji kraj samo zato što ga je izbacio sa staze. I da se
podsetimo da je on posle trke izjavljivao kako su u pitanju bile
desetinke sekunde i da je on u tom momentu mislio da je razumno
postupio (sećaš se krivine?).
auto-moto.222ljubisha,
-> #176, junior>Ortak je snimao trku .. ko mi pokaže da se prednji točkovi Hakinenovog
>bolida motaju u desno, skidam kapu. Čovek nije ni pokušao da skrene,
Što rekoh Stefanu, po meni je isto ovako. Sam je kriv.
>jedini cilj bio mu je da zatvori Šumahera.
ili je toliko glup da onda ispred sebe propusti Irvajna koji bi
ga kočio do bola sve dok ga šumi ne prestigne.
auto-moto.223ljubisha,
-> #188, giovanni>BTW, da li možemo posle očigledne taktike Kultarda očekivati oduzimanje
Jel, da ti nemaš nekog u telemetrijskom odelenju? (samo da
primetim da je sramota da neko organizuje prenos trke a da nema
dve ili više kamera na startu)
Jednostavno, gledao si isto što i mi, verovatno si vraćao
snimak par puta (ako si snimao?) ali navijaš za njega ko da te
plaća Ferari. :(
auto-moto.224ljubisha,
-> #194, giovanni>Nemate obraza da priznate da ste u stvari looseri. Jadni ste.
Ma ti si legenda!
auto-moto.225ljubisha,
-> #195, giovanni> Opet ponavljam. Ko je GLEDAO trku ne bi izjavio ovakvu glupost.
Jel će ti biti malo lakše kad sam već priznao da si u
pravu za Hakinena? :)
auto-moto.226ljubisha,
-> #199, vpoznanovic> experience to know that you do not slow down on a straight like that
> without giving any warning. So one could think he did it
> deliberately."
Prosto da čovek poželi da od iduće sezone uvedu žmigavce i
trougao za sporije vozače. :(
auto-moto.227ljubisha,
-> #201, vpoznanovic>na raznim mjestima izjavio: Da Formula 1 nije je*eni biznis u kojem se
>kao i u svakom drugom biznisu po svaku cijenu štiti onaj koji donosi
>pare, Mihael Šumaher je zbog onog što je tada učinio, prema svim
>civilizacijskim normama, trebao doživotno da izgubi superlicencu i da
>bude krivično gonjen.
Sumnjam da će "protivnici" uopšte konstatovatu ovu poruku. :(
auto-moto.231ljubisha,
-> #206, giovanni> Tu gde je Kultard kočio se ide 200 i kusur na sat. On je drastično
>smanjio brzinu što i slepac može da vidi. Ako ti u tome ne uspevaš onda mi
>je stvarno žao ali postoje lekari koji se zovu oftalmolozi. Možda ti oni
>pomognu. ;)
Dobro Stefane, jesam li ti rekao da nosiš naočare! :)
Ako Stefan i ima problema sa vidom ja nemam. A pošto nisam bio na
stazi mogu da se vadim i dobar signal BK u kombinaciji sa novim
videom i TDA trakom. A ta kombinacija kaže da nema šanse da se
golim okom dokaže da je Kultard smanjio brzinu. :)
auto-moto.232ljubisha,
-> #209, boyaan> "Najmirnijih"? Slupati coveka pri brzini od 200 km/h, ti to nazivas mirnim?
>Ili da ga nije mozda "slucajno" dokacio, slucajno mu se omakla noga i on
>zakocio?
Da, najmirnijih bez navodnika za razliku od "majstora" šumija kome
se, vidi vraga, možda omakla noga pa je na onako malom rastojanju malko
više legao na gas kad je okrenuo volan na levo. Ipak je u pitanju, kolko
ono beše, 0.4sec.
auto-moto.233ljubisha,
-> #217, miko> Greh je njih dvojicu staviti u istu recenicu ... a sto se tice
Ne, sramota je porediti Senu i šumija. Sena je bio prozivan
ali se posle par godina smirio i bio vozač za primer. šumi je
kažnjen (jaka stvar kad ionako nije bio prvak) i svi ga mrze
ali umesto da se opameti postaje sve gori. Umislio da je Bog
ili nešto slično. :(
auto-moto.234rades,
-> #220, ljubisha
> A jel to mozda priznanje da je sumi mozda ipak sam kriv?
Nikako. To sam rekao, jer Sumi nije mogao da vidi kocenje
Kultarda i zato se zabio u njega. Pa ne bi bio toliko glup
da se zakuca, da je mogao da ga izbegne.
auto-moto.235boyaan,
Da li se zna ko ce voziti za Williams sledece sezone?
auto-moto.236junior,
-> #217, miko> Klasican primer fer pleja je trka u Madjarskoj 1989 kada je
> punih 15 krugova Senna vozio na milimetar iza prvog Boutsen-a
> koji je tada vozio za Williams i pokusavao da ga predje, ali
Ma super, skidam kapu.
Ako nešto nisam sporio to su Sennini vozačni kvaliteti. Ako se
neko dokazao, to je bio on.
A što se tiče fer-playa, u situaciji kojoj je bio on, kad je
vozio za Mclaren, mogao je da si priušti takve zezancije, da
ne napada prvog, jer je imao samo jednog pravog konkurenta. A
sa njim nije libio da se skrlja.
Anyway .. pazi, meni lično nije krivo što je neko Šumaheru
pokazao gde spada ;), samo mi je žao što je to bio Kultard,
koji je do sada imao čist dosije, i žao mi je što bi to moglo
da eskalira u nešto mnogo gore, što se verovatno nikom ne bi
svidelo. Nikom od pravih ljubitelja formule, jer sam već čuo
komentare tipa "ma, neka se krljaju, baš je uzbudljivo". :(
> Schumacher-a misaona imenica jer svaki put kada je on napadao
> nekog bitnijeg vozaca, desio se incident, a svaki put kada je
> forsirao, minimum jedan put je izleteo sa staze ...
I šta si hteo da dokažeš? Da je Senna bio bolji od Šumahera? Pa
to valjda, niko normalan neće da spori.
auto-moto.237obren,
-> #202, payce> Gledam ovde kako svi sere*e o Shumaheru i Kultardu...
> A niko bre ni rech da kazhe o NAJBOLJEM VOZACHU SVIH VREMENA
> Damonu Hillu zvanom BOG ;)
Tako je, red je da se proprati "one-two finish" momaka u žutom :)
Hil i uopšte Džordan su blistali celog vikenda tako da je podijum
bio gotovo izvestan, a evo uz malo sreće i prva pobeda za Džordan
i to dupla! :)
> Po litrama kishe, na najgoroj stazi, pored pomahnitalih vozacha
> Ferrarija i McLarena, ON je uspeo da se izbori za prvo mesto i
> dokazhe da nije dzhabe Eddie faca uzeo njega u svoj patetichni
> tim.
Tim je bio patetičan u početku sezone, a sada imaju jedan od
konkurentnijih bolida u šampionatu (treći ili četvrti po mom
mišljenju). Dolazak Pola Gaskoina na mesto glavnog konstruktora
i nova generacija Hondinih motora su preporodili tim. Sve su
šanse da će do kraja šampionata prestići posrnuli Beneton a
možda čak i Vilijams (!) u šampionatu konstruktora (zaostaju 6
odnosno 7 bodova za pomenutima).
Treba se podsetiti da su timovi za ovu sezonu morali da potpuno
redizajniraju stare šasije, što je velika otežavajuća okolnost
timovima skromnog budžeta u koje spada Jordan GP. Budžeti jednog
Ferarija, McLarena ili Wilijamsa su za red veličine veći od
Džordana.
Pored toga, setimo se da je i prošle godine Jordan-Peugeot bio
tim koji obećava, pri čemu su zasluge pripisivane "moćnom Pežoovom
motoru". Kada je došlo do zamene motora između Prosta i Džordana
svi su očekivali da će Prost GP biti "prijatno iznenađenje ovog
šampionata", a ispostavilo se da su totalno prsli.
Sa druge strane Jordan je takođe promenio "engine-supliera" pri
čemu je dobio potpuno nov motor koji se u vreme završetka prošle
sezone još nalazio na stolu za testiranje. Kada je trebalo da
ispitaju pouzdanost i performanse motora u novoj šasiji Alan Prost
je počeo da im pravi potpuno besmislene probleme, pozivajući se na
ekskluzivni ugovor sa Mugenom koji je isticao tek u februaru ove
godine (Peugeot mu nije isporučivao dovoljan broj motora pa je
pokušao da dođe do novog Mugen-Honda motora makar i na mesec dana
kako bi imao sa čime da testira novu šasiju).
Sve u svemu, Jordan je bukvalno sklepao bolid do početka šampionata,
što se moglo videti na prvoj trci, kada je Hilu toliko šetao zadnji
kraj bolida da je to bilo smešno.
Posle je bilo očajničkih pokušaja da se popravi aerodinamika pomoću
onih toranj-spojlera koji su ubrzo zabranjeni, zbog čega je Edi
Džordan uložio žalbu (spucao je nekoliko miliona funti u dizajniranje
i ispitivanje ovih dodataka da bi ih FIA naprasno zabranila).
Međutim, izgleda da su stali na noge, kako sa šasijom tako i sa motorom...
auto-moto.238obren,
-> #216, miko> pa gomila neregularnosti na bolidu dok je vozio za Benetton najcesce
> u vezi sa tezinom bolida ili dimenzijama ploce na podu bolida,
Zaboravio si uređaj za kontrolu proklizavanja pri startovanju, koji je
imao na bolidu tokom cele sezone 1994 "ali nije ga koristio" ;>
auto-moto.239obren,
Direktor trke u SPA je nakon saslušanja oba vozača (Kultarda i Šumahera)
zaključio da je u pitanju samo još jedan trkački incident, tako da ni
jedan od umešanih vozača neće biti kažnjen ni na koji način.
Zanimljivo je da Ferrari izgleda nije uložio žalbu na ovu odluku niti
planira.
auto-moto.240miko,
-> #238, obren> Zaboravio si uredaj za kontrolu proklizavanja pri startovanju, koji je
> imao na bolidu tokom cele sezone 1994 "ali nije ga koristio" ;>
Da, zaboravio sam ja toga stosta ;)))) Toliko ima materijala da je to
nepresusan izvor blamova, neregularnosti, drskosti, pokvarenosti i
patetike ... verovatno sam i ovde nesto zaboravio da dodam? ;>
auto-moto.241miko,
-> #236, junior> A sto se tice fer-playa, u situaciji kojoj je bio on, kad je
> vozio za Mclaren, mogao je da si priusti takve zezancije, da
> ne napada prvog, jer je imao samo jednog pravog konkurenta. A
> sa njim nije libio da se skrlja.
O tome je vec bilo diskusije na sve strane ... poenta je da u
duelima izmedju Senne i Prosta, ovaj drugi nije bio nista
manje kriv, makar za jedan od ta dva incidenta. Sa druge strane,
i Schumacherovi navijaci su svesni postojanja ocigledne namere
sudaranja i sa Hill-om i sa Jacques-om ... Znaci, Senna se
krsio sa Prostom i obratno, dok se ovaj tvoj Schu krsi sa svim
zivim i nezivim na stazi (a i van nje ... ;)
> pokazao gde spada ;), samo mi je zao sto je to bio Kultard,
> koji je do sada imao cist dosije, i zao mi je sto bi to moglo
Cist dosije ne moze da ima covek koji je, mislim, jedini u F1
uspeo da izleti u krugu za zagrevanje ;))))
Ipak, od tada je dosta napredovao, sto pokazuje ova sezona, a
pogotovo protekla trka. David je sada savladao sve lekcije i
kandidovao se kao ozbiljan vozac za osvajanje mozda cak i
sampionske titule jednog dana. Vidis, ni Schumacher nikada ne
bi postao sampion da nije znao da skrsi konkurenta ;>
auto-moto.250giovanni,
-> #223, ljubishaĘ? Jel, da ti nemaš nekog u telemetrijskom odelenju? (samo da
Imam. Žan Tod mi je komšija. ;)
Ę? Jednostavno, gledao si isto što i mi, verovatno si vraćao
Ę? snimak par puta (ako si snimao?) ali navijaš za njega ko da te
Ę? plaća Ferari. :(
Snimao. I za Ferrari navijam skoro 20 godina, tj od kad pratim F1. Ali
to nikakve veze nema sa činjenicama sa ove trke. Sve ono što sam izneo se
veoma lako i jasno da videti i na snimcima.
auto-moto.251giovanni,
-> #214, stefanĘ? Ti se baš potresao zbog svega ovoga? :)
Ę? Ako ništa drugo, bar se rukovodi onim što si napisao u prvoj rečenici ;)
Nisam se potresao. Niti imam neke koristi od toga ko će biti pobednik na
kraju. Niti ikoga mrzim. Jednostavno cenim one koji znaju da voze i one
koji ne znaju ali su korektni i trude se nešto da nauče. Oni koji nemaju
pojma a prave se da su Bogom dani da sede u bolidu F1 u meni izazivaju
prezir. Mržnju ne mogu nikako. Ali, žalosno je što mnogi kod nas navijaju
za takve.
auto-moto.252giovanni,
-> #215, kum.djoleĘ? Auuuu.. Je l' tebi taj Šumaher dođe neki rod..?
Nije mi nikakav rod. Ne znam zašto se nekom čini da mora da mi bude neko
rod da bih objektivno sagledao situaciju u kojoj i slepac može da razluči
šta se dogodilo.
auto-moto.253giovanni,
-> #221, ljubishaĘ? Alo! Samo da se podsetimo kako je on u direktnom duelu sa Hilom
Ę? izvukao bolji kraj samo zato što ga je izbacio sa staze. I da se
Ę? podsetimo da je on posle trke izjavljivao kako su u pitanju bile
Ę? desetinke sekunde i da je on u tom momentu mislio da je razumno
Ę? postupio (sećaš se krivine?).
Sećamo se svi. Samo, ne može da se poredi ta situacija i ova. Pre svega,
u pitanju je ulična trka kada je Šumaher krenuo da zatvori prolaz u desnoj
krivini a Hil se zaleteo i ostao uklješten između zida i Benettonove
formule. Hil još nije bio prišao na pola dužine Šumaherovog bolida. A
postoji i još jedna "sitna" razlika. Niko od njih nije išao brzinom od
preko 200km/h nego oko 80.
auto-moto.254giovanni,
-> #216, miko Sve optužbe koje si nabrojao su bile predmet razmatranja raznih komisija
FIA i na sve su te komisije dale odgovor. Podsetiću te na jednu od
neregularnosti, onu sa podom bolida. Tada je diskvalifikovan nakon što je
drvenu dasku izbrusio o ivišnjak kada je izleteo iz krivine. Pit lane
speeding kazni je bilo 2 ili 3 i za svaku je bio kažnjen i odradio je
kaznu. Završetak trke u boxu je sasvim po pravilima FIA i ne vidim šta tu
ima da se prigovori Šumaheru ili Ferrariju. O ostalim glupostima ne želim
ni da raspravljam.
Ę? drugom ono sto ne zelis da drugi radi tebi' ... I da ne bih isao dalje
Ę? sa mudrostima, umotvorinama i poslovicama, hteo bih samo da upitam sve
Ę? simpatizere Schumachera gde bi on sada bio da nisu Hill-u OTELI titulu
Ę? 1994?
Niko nije OTEO titulu Hilu.
auto-moto.255giovanni,
-> #217, mikoĘ? nekog bitnijeg vozaca, desio se incident, a svaki put kada je
Ę? forsirao, minimum jedan put je izleteo sa staze ...
Ma ajde, molim te. Pričaš kao da nikad nisi gledao Sennu. Imao je i on
kretenskih izletanja.
auto-moto.256junior,
-> #252, giovanni> Nije mi nikakav rod. Ne znam zašto se nekom čini da mora da mi
> bude neko rod da bih objektivno sagledao situaciju u kojoj i
> slepac može da razluči šta se dogodilo.
Pa dobro gio, onda i slepac može da shvati, da ga je Kultard SVETSKI
izradio, čak toliko dobro, da nije ni uslovnu kaznu popio. Jednostavno,
nakon ovakve trke, i ovakvog poteza Dejva, ostaje samo da ustaneš i da
aplaudiraš.
Prvenstvo još nije odlučeno, videćemo šta će se desiti u Monzi.
auto-moto.257ljubisha,
-> #234, rades>Kultarda i zato se zabio u njega. Pa ne bi bio toliko glup
>da se zakuca, da je mogao da ga izbegne.
Ali zašto da ne!?! Pa šta je on, Supermen?
auto-moto.258ljubisha,
-> #250, giovanni> Snimao. I za Ferrari navijam skoro 20 godina, tj od kad pratim F1. Ali
>to nikakve veze nema sa činjenicama sa ove trke. Sve ono što sam izneo se
>veoma lako i jasno da videti i na snimcima.
Da, ovo je već Rašomon sindrom. :) I ti i ja možemo samo da
nagađamo jer ma koliko dugo gledali snimak nema šanse da dokažemo
svoje tvrdnje. Ostaje nam samo navijačka strast a od nje je sve i
počelo. :)
auto-moto.259ljubisha,
-> #251, giovanni>kraju. Niti ikoga mrzim. Jednostavno cenim one koji znaju da voze i one
>koji ne znaju ali su korektni i trude se nešto da nauče. Oni koji nemaju
>pojma a prave se da su Bogom dani da sede u bolidu F1 u meni izazivaju
A varijacije na temu jer nije sve crno i belo? Zna da vozi ali
nije korektan? Ko je to?
auto-moto.260ljubisha,
-> #254, giovanni> Niko nije OTEO titulu Hilu.
šumi je niko? Tako dakle? Gubiš poverenje? :) Hronologija mi
je slaba strana ali zar nije šumi u direktom duelu za titulu
izgurao Hila i imao bod više (94-ta)?
auto-moto.261junior,
-> #241, miko> sudaranja i sa Hill-om i sa Jacques-om ... Znaci, Senna se
> krsio sa Prostom i obratno, dok se ovaj tvoj Schu krsi sa svim
> zivim i nezivim na stazi (a i van nje ... ;)
Ti baš ne čitaš šta ja pišem. ;)
Obojica su se kršili samo sa direktnim konkurentima. To što je
Senna tada imao samo jednog, je njegova velika prednost. Anyway,
ne mogu da se pohvalim da sam gledao Sennu dovoljno dobro da bih
mogao da dam ozbiljan komentar njegove vožnje, ali mislim da je
statistika prilično egzaktna. Pogledaj Senninu, i izbroji udese,
a tu su samo oni zbog kojih nije završio trku.
1984 - FORMULA 1 (Toleman TG1838 Hart)
DATE GP CIRCUIT CL. COMMENTS
25/03 GP do Brasil Rio Abandon Turbo
07/04 GP Africa do Sul GPKyalami 6
29/04 GP da Begica Zolder 6
06/05 GP di San Marino Imola Nao largou Fuel pump
20/05 GP de France Dijon Abandon Turbo
03/06 GP de Monaco Monte Carlo 2 Best Lap
17/06 GP Canada Montreal 7
24/06 GP Detroit Detroit Abandon Mec. Problems
08/07 GP Dallas Dallas Abandon Mec. Problems
22/07 GP Inglaterra Brands Hatch 3
05/08 GP Alemanha Hockenheim Abandon Rear wing
19/08 0sterreich Osterreichrin Abandon Oil pressure
26/08 Nederlands Zandvoort Abandon Motor
09/09 GP Italia Monza
07/10 GP Europa Nuburgring Abandon Collision
21/10 GP Portugal Estoril 3
9 in championship - 13 points.
One Best Lap (Monaco - RAIN).
1985 - FORMULA 1 (Lotus 97T 1 RenauIt)
DATE GP CIRCUIT CL. COMMENTS
07/04 GP Brasil Rio Abandon Electrical problems
21/04 GP Portugal Estoril 1 Pole/Best Lap
05/05 GP San Marino Imola 7 Pole/Abandon
19/05 GP Monaco Monte Carlo Abandon Pole/motor
16/06 GP Canada Montreal 16 Best Lap/pit stop
23/06 GP Detroit Detroit Abandon Pole/Best Lap/Crash
07/07 GP Franca Paul Ricard Abandon Motor/Crash
21/07 GP Inglaterra Silverstone 10 Fuel pump
04/08 GP Alemanha Nurburgring Abandon Stearing
18/08 GP Osterreich Osterreich. 2
25/08 GP Nederlands Zandvoort 3
08/09 GP Italia Monza 3 Pole
15/09 GP Belgica Spa 1
06/10 GP Europa Brands Hatch 2 Pole
19/10 GP Africa Sul Kyalami Abandon Motor
03/11 GP Australia Adelaide Abandon Pole/motor
Fourth in championship - 38 points.
Two victories (Portugal e Belgium )
Seven pole-positions and three best laps.
1986 - FORMULA 1 (Lotus 98T 1 Renault)
23/03 GP Brasil Rio 2 Pole/Crash com Mansel
13/04 GP Espanha Jerez 1 Pole
27/04 GP San Marino Imola Abandon Pole/rolamento roda TD
11/05 GP Monaco Monte Carlo 3
25/05 GP BÚlgica Spa 2
15/06 GP Canada Montreal 5
22/06 GP Detroit Detroit 1 Pole
06/07 GP Franca Paul Ricard Abandon SaÝda de pista
13/07 GP Inglaterra Brands Hatch Abandon Caixa de velocidades
27/07 GP Alemanha Hockenheim 2
10/08 GP Hungria Hungaroring 2 Pole
17/08 GP Osterreich Osterreichring Abandon Motor
07/09 GP Italia Monza Abandon Transmissao
21/09 GP Portugal Estoril 4 Pole
12/10 GP Mexico Mexico 3 Pole
26/10 GP Australia Adelaide Abandon Motor
Quarto no campeonato - 55 pontos.
Duas vitˇrias (Espanha e Detroit)
Sete pole-positions.
1987 - FORMULA 1 (Lotus 99T 1 Honda)
12/04 GP Brasil Rio Abandon Motor
03/05 GP San Marino Imola 2 Pole
17/05 GP Belgica Spa Abandon Crash com Mansel
31/05 GP Monaco Monte Carlo 1 Best Lap
21/06 GP Detroit Detroit 1 Best Lap
05/07 GP Franca Paul Ricard 4
12/07 GP Inglaterra Silverstone 3
26/07 GP Alemanha Hockenheim 3
09/08 GP Hungria Hungaroring 2
16/08 GP Osterreich Osterreichring 5
06/09 GP Italia Monza 2 Best Lap
20/09 GP Portugal Estoril 7 Pit stop/prob. acelerador
27/09 GP Espanha Jerez 5 Problemas de pneus
18/10 GP Mexico Mexico Abandon Piao/motor parado
01/11 GP Japao Suzuka 2
15/11 GP Australia Adelaide Nao largou Desclassiticado
Terceiro no campeonato - 57 pontos.
Quatro segundos lugares e Dois terceiros.
Uma pole-position Trees melhores voltas.
1988- FORMULA 1 (McLaren MP4-4 Honda)
DATE GP CIRCUIT CL. COMMENTS
03/04 GP Brasil Rio Pole/Disqualified
01/05 GP San Marino Imola 1 Pole
15/05 GP Monaco Monte Carlo Abandon Pole/Best Lap/batida
29/05 GP MÚxico Mexico 2 Pole
12/06 GP Canada Montreal 1 Pole/Best Lap
19/06 GP Detroit Detroit 1 Pole
03/07 GP Franca Paul Ricard 2
10/07 GP Inglaterra Silverstone 1
24/07 GP Alemanha Hockenheim 1 Pole
08/08 GP Hungria Hungaroring 1 Pole
28/08 GP Belgica Spa 1 Pole
11/09 GP Italia Monza Abandon Pole
25/09 GP Portugal Estoril 6 Pit stop/crash with
Mansell
02/10 GP Espanha Jerez 4 Pole/pit stop
30/10 GP Japao Suzuka 1 Pole/Best Lap
13/11 GP Australia Adelaide 2 Pole
World Champion - 90 points.
Eight victories.
Twelve Pole-Positions and three Best Laps.
1989- FORMULA 1 (McLaren MP4-5 1 Honda)
26/03 GP Brasil Jacarepagua 11 Pole
23/04 GP San Marino Enzo e Dino F. 1 Pole
07/05 GP Monaco Monte Cano 1 Pole
28/05 GP Mexico Hermanos Rod. 1 Pole
04/06 GP USA Phoenix Abandon Pole/Best Lap
18/06 GP Canada Gilies Vil. 7
09/07 GP Franca Paul Ricard Abandon Diferential
16/07 GP Inglaterra Silverstone Abandon Pole/acidente
30/07 GP Alemanha Hockenheim 1 Pole/Best Lap
13/08 GP Hungria Hungaroring 2
27/08 GP Belgica Spa 1 Pole
10/09 GP ltalia Monza Abandon Pole/motor
24/09 GP Portugal Estoril Abandon Pole/spin
01/10 GP Espanha Jerez 1 Pole/Best Lap
22/10 GP JapŃo Suzuka Desistiu Pole/Best Lap
05/11 GP Australia Adelaide Abandon Pole/Colision
Second in World Championship - 60 points.
Six victories.
thirteen Pole-Positions and four Best Laps.
1990- FORMULA 1 (McLaren MP4-5B 1 Honda)
11/02 GP USA Phoenix 1
25/03 GP Brasil Jose Carlos 3 Pole
13/05 GP San Marino Enzo e Dino F. Abandon Pole/mechanical problems
27/05 GP Monaco Monte Carlo 1 Pole/Best Lap
10/06 GP Canada GilIes Vill. 1 Pole
24/06 GP Mexico Hermanos Rod. 2
09/07 GP Franca Paul Ricard 3
15/07 GP Inglaterra Silverstone 3
29/07 GP Alemanha Hockenheim 1 Pole
12/08 GP Hungria Hungaroring 2
26/08 GP Belgica Spa 1 Pole
09/09 GP ltalia Monza 1 Pole/Best Lap
23/09 GP Portugal Estoril 2
30/09 GP Espanha Jerez Abandon Pole/motor problems
21/10 GP JapŃo Suzuka Abandon Pole
04/11 GP Australia Adelaide Abandon Pole
World Champion - 78 points.
Six victories.
Ten Pole-Positions and two Best Laps.
1991 - FORMULA 1 (McLaren MP4-6 1 Honda)
10/03 GP USA Phoenix 1 Pole
24/03 GP Brasil Jose Carlos 1 Pole/Best Lap
28/04 GP San Marino Enzo e Dino F. 1 Pole
12/05 GP Monaco Monte Carlo 1 Pole
02/06 GP Canada Gilles Vill. Abandon motor
16/06 GP Mexico Hermanos Rod. 3
07/07 GP Franca Magny-Cours 3
14/07 GP Inglaterra Silverstone 4 Abandon /out of fuel
28/07 GP Alemanha Hockenheim 7 Abandon
11/08 GP Hungria Hungaroring 1 Pole
25/08 GP Belgica Spa 1 Pole
08/09 GP Italia Monza 2 Pole/Best Lap
22/09 GP Portugal Estoril 2
29/09 GP Espanha Catalunha 5
20/10 GP Japao Suzuka 2
03/11 GP Australia Adelaide 1 Pole
World Champion - 96 points.
Seven victories.
Eight Pole-Positions and two Best Laps.
1992- FORMULA 1 (McLaren MP4-7A 1 Honda)
01/03 GP Africa Sul Kyalami 3
22/03 GP Mexico Hermanos Rod. Abandon Motor
05/04 GP Brasil Jose Carlos Abandon Motor
03/05 GP Espanha Montemelo Abandon Motor
17/05 GP San Marino Enzo e Dino F. 3
31/05 GP Monaco Monte Carlo 1
14/06 GP Canada Gillies Vill. Abandon Pole/Motor
05/07 GP de Franca Magny-Cours Abandon Colision
12/07 GP Inglaterra Silverstone Abandon Motor
26/07 GP Alemanha Hockenheim 2
16/08 GP Hungria Hungaroring 1
30/08 GP Belgica Spa 5
13/09 GP Italia Monza 1
27/09 GP Portugal Estoril 3 Best Lap
25/10 GP Japao Suzuka Abandon Motor
8/11 GP Australia Adelaide Abandon Colision
Fourh in Championship - 50 points.
Tree victories.
One Pole-Position and one Best Lap.
1993 - FORMULA 1 (McLaren MP4-8 1 Ford)
14/03 GP Africa Sul Kyalami 2
28/03 GP Brasil Jose Carlos 1
11/03 GP Europa Donington 1 Best Lap
25/03 GP MarinoEnzo Imola Abandon Oil pressure
09/05 GP Espanha Catalunha 2
23/05 GP Monaco Monte Carlo 1
13/06 GP Canada Gillies Vill. 1
04/07 GP Franca Magny-Cours 4
11/07 GP Inglaterra Donington?? 5
25/07 GP Alemanha Hockenheim 4
15/08 GP Hungria Hungaroring Abandon
29/08 GP Belgica Spa 4
13/09 GP Italia Monza Abandon Colision
26/09 GP Portugal Estoril Abandon Motor
24/10 GP Japao Suzuka 1
07/11 GP Australia Adelaide 1 Pole
Second in World Championship - 73 points.
Five victories.
One Pole-Position and Best Lap.
1994-FORMULA 1 (Williams FW-16 Renault)
27/03 GP Brasil Interlagos Abandon Pole/Spin
17/04 GP Pacifico Aida Abandon Pole/accident
01/05 GP San Marino Imola Abandon Pole/Fatal accident
Tree pole-positions.
Tree abandons.
auto-moto.262junior,
Kad smo već kod Senne, evo i male statistike, za sve fanove koji
ovo nisu imali. Uz poruku je i par slika, od čega jedna prelepa
fotka njegove kacige. BTW, u prvoj statistici nema Šumahera,
stvarno bi pokvario ovakvu sliku ...
POLE POSITIONS VICTORIES LAPS IN FRONT
Ayrton Senna 65 Alain Prost 51 Ayrton Senna 3024
Jim Clark 33 Ayrton Senna 41 Alain Prost 2710
Alain Prost 33 Nigel Mansell 30 Nigel Mansell 2059
Nigel Mansell 31 Jackie Stewart 27 Jim Clark 2039
Juan M.Fangio 28 Niki Lauda 25 J. Stewart 1893
In Memoriam: Ayrton Senna.
BIOGRAPHY: A Y R T O N S E N N A (BRA)
Date of birth: 21st of March 1960 GP-Starts: 161
Died: 1st of May 1994 Pole-P.: 65
Place of birth: Sao Paulo/BRA Wins: 41
Resident: Monte Carlo, Sao Paulo GP-Points: 615
WC-Titles: 3
Height 1,75 m (5ft 9ins)
Weight: 70 kg (155 lbs)
Marital status: divorced, girlfriend Adriane
Children: -
Learned profession: business studies
Hobbies: model aircrafts
Sports: jet-ski, waterskiing, tennis, jogging
Favourite music: "Everything good - from pop to classical."
Favourite food: fruit, typical Brazilian food
Favourite drink: Guarana
Start of
racing career: Go-karts at the age of 4 (!), first go-kart-
races at the age of 13
First racing car: 1981 - Formula Ford 1600, van Diemen
First success: 1977 Panamerican Kart-Champion
1979, 1980 runner-up Kart-World Championship
Most memorable
experience: "Clinching the 1988 World Championship by
winning the Japanese GP at Suzuka."
Career: 1981 - Brit. Formula Ford 1600, Champion
1982 - Formula Ford 2000,
British and European Champion
1983 - British F-3-Championship, champion
1984 - F1 Toleman-Hart, 13 points, 9th
1985 - F1 Lotus-Renault, 38 points, 4th,
1st GP victory in Portugal
1986 - F1 Lotus-Renault, 55 points, 4th
1987 - F1 Lotus-Honda, 57 points, 3rd
1988 - F1 Marlboro-McLaren-Honda, 94 points,
World Champion
1989 - F1 Marlboro-McLaren-Honda, 60 points
World Championship runner-up
1990 - F1 Marlboro-McLaren-Honda, 78 points,
World Champion
1991 - F1 Marlboro-McLaren-Honda, 96 points,
World Champion
1992 - F1 Marlboro-McLaren-Honda, 50 p., 4th
1993 - F1 Marlboro-McLaren-Ford, 73 points
World Championship runner-up
1994 - F1 Williams-Renault
1994 - 1 May: died of head injuries caused
at an accident at the San Marino GPh
senna.zipauto-moto.263junior,
Sad vidim da mi je Sezamov editor prilično izlomio poruku, koju sam pola
sata sređivao .. izgleda se ne snalazi baš sa 'tabovima', no dobro .. za
one koji žele statistiku u lepom obliku, evo je u 4 html dokumenta.
senastat.zipauto-moto.264stefan,
-> #251, giovanni> Nisam se potresao.
Ma daj bre, poruke su ti kao da si se ti lično skucao u nekog sezamovca :)
Bez razloga si uvredljiv prema ljudima koji iz ovih ili onih razloga nemaju
isto mišljenje prema ovom incidentu a sada vidimo da čak i FIA (čije
mišljenje ti kako vidim u jednoj od poruka ceniš :) tvrdi da si ti nešto
utripovao ;) A toliko je sve to bilo "očigledno" da Ferari ne želi da se žali.
auto-moto.265rades,
-> #257, ljubisha
>> Pa ne bi bio toliko glup
>> da se zakuca, da je mogao da ga izbegne.
>
> Ali zasto da ne!?! Pa sta je on, Supermen?
Ne kazem da je Supermen, ali razmisli malo - da ti vodis
trku, da pobedom stizes na prvo mesto u generalnom plasmanu,
da li bi se ti zakucao tako (da ne moras)?? Nije on toliko
glup koliko ti zelis da ga predstavis.
auto-moto.266ljubisha,
-> #265, rades>da li bi se ti zakucao tako (da ne moras)?? Nije on toliko
>glup koliko ti zelis da ga predstavis.
Naravno da nije ali pored tolikog idolopoklonstva kojeg
gajite prema njemu pitao sam se da li ste se zapitali da je
možda ipak on pogrešio.
auto-moto.267giovanni,
-> #259, ljubishaĘ? A varijacije na temu jer nije sve crno i belo? Zna da vozi ali
Ę? nije korektan? Ko je to?
Ricardo Rosset. ;)
auto-moto.268pecanac,
Neke slike sa trke u Belgiji.
belg-mer.zipauto-moto.269rades,
-> #266, ljubisha
> Naravno da nije ali pored tolikog idolopoklonstva kojeg
> gajite prema njemu pitao sam se da li ste se zapitali da je
> mozda ipak on pogresio.
Slazem se da treba pogledati i sa te strane. I kad pogledamo -
nije pogresio. ;)
auto-moto.270vpoznanovic,
-> #210, junior>> Vlade, kad se pozivaš na dotični incident, zanima me, da li misliš
>> da je i sa pokojnim Senom trebalo isto tako?
>>
>> Ah, da, zaboravio sam .. Šumaher je đubre, a Senna je šašav ;)
Slušaj me sad pažljivo, Milane...
Ayrton Senna je u prvih 4-5 godina svoje karijere vozio agresivno i
nepromišljeno, bio je neoprezan, neiskusan i pun želje za dokazivanjem,
što ga je koštalo mnogih incidenata, ali Ayrton Senna nikad nije
NAMJERNO udario drugog vozača s ciljem da ga izbaci sa staze. Michael
Schumacher je uradio upravo to - promijenio je putanju i podmuklo i
smišljeno udario konkurenta, s ciljem da ga onesposobi za daljnje
takmičenje, čime mu je direktno ugrozio život.
Kad u Formuli 1 na taj način pokušaš da se oslobodiš konkurencije, to
jedva da se razlikuje od pokušaja ubistva prvog stepena, a ono je po svim
zakonima itekako kažnjivo. Motiv postoji, tu su vizuelni dokazi, na kraju
krajeva, tu je i priznanje... samo nema adekvatne kazne. Nije ti to
atletika, pa kad nekog izguraš sa staze, on samo padne na pod i ugruva
se. U čemu bi uopšte trebala da je razlika između tog slučaja i situacije
u kojoj bi tebe neko namjerno udario kolima u pokušaju da te izbaci sa
autoputa?
Zaključak: Kad je Senna sazreo kao vozač, nestali su i svi negativni
elementi u njegovoj vožnji. Sa svojih sedam godina u Formuli 1,
Schumacher je zreo vozač, ali njegova beskrupulozna i podmukla ličnost
nije nešto što na taj način može nestati.
>> Bre, skoro sve koje sam video ovde da pljuju Šumahera, lože se na
>> Zanardija .. ajde molim te, kaži šta bi tek trebalo tom manijaku
>> da urade?
Alex Zanardi je ušao u jednu kritičnu fazu. Prošle godine je osvojio
titulu, ove nadmoćno vodi, i sada, osjećajući tu svoju dominaciju,
pomalo gubi kontrolu i pokušava svoju superiornost da dokaže i na jedan
nedozvoljen i opasan način. Apsolutno ne opravdavam njegove poteze, ali
opet ponavljam, Alex Zanardi ni u jednoj prilici nije NAMJERNO udario
drugog vozača s ciljem da ga izbaci sa staze i onesposobi.
U svakom slučaju ga treba kazniti, ali ne samo novčano. Uopšte, ja lično
sam za bezuslovne kazne diskvalifikacija sa trka tekuće ili naredne
sezone, jer se samo na taj način vozaču može uskratiti mogućnost
napredovanja u šampionatu, čije osvajanje je (naravno, uz bogaćenje i
sticanje popularnosti) ipak njegov krajnji cilj, i to na način da to važi
za sve vidove i oblike auto-moto takmičenja, ako je ikako moguće.
>> Pa rekoh ja, krvavi sport. Plaćene ubice na stazi .. lepo si to
>> zamislio. BTW, da li voliš Čikago zato što adekvatno odgovaraju
>> na prljavu igru Jute, ili zato što se drže svoje taktike, i svog
>> stila igre, bez obzira na bilo kog drugog, pa su opet najbolji?
Čekaj, očigledno je da si ono 'mi' u rečenici pogrešno protumačio...
Ono nema nikakve veze sa mnom, ja niti sam simpatizer McLarena, niti za
njih navijam, to je trebalo da zvuči kao njihova konstatacija a ne moja.
Samim tim ne vidim potrebu da odgovaram ni na pitanje koje si mi
postavio, odgovor na njega je sam po sebi jasan.
Ono što želim da se zna, kad je u pitanju moje lično opredjeljenje, je
činjenica da bi mi bilo draže da Mika Hakkinen osvoji titulu ove godine,
jednostavno zato što ju je više zaslužio. Da me opet neko ne bi povezao
sa McLarenom, i prošle godine sam iz istog razloga bio zadovoljan što je
titulu uzeo Villeneuve.
>> BTW2, Šumahera napadaš samo da je đubre, šta će biti kad oduzmeš
>> taj argument? Ako i drugi vozači počnu isto tako da voze? Hoćeš
>> li i dalje pratiti formulu? Za koga ćeš da navijaš? Zašto? Koga
>> ćeš da pljuješ da je đubre?
Naravno, svi koji pažljivo čitaju moje poruke znaju da nikad nisam
osporavao njegov talenat i osjećaj za vožnju. Uvijek sam samo isticao
kako mi je žao, da se poslužim tvojom terminologijom :), što je jedno
takvo đubre od čovjeka dobilo od prirode na poklon takav dar.
Ako i drugi vozači počnu da se ponašaju kao on (vrlo strogo gledano), u
Formuli 1 neće više biti onoga što me je njoj privuklo, što znači da će
moja motivacija za njeno praćenje značajno opasti. A i ako bih je tada
pratio, ni za koga ne bih navijao, kao što ne navijam ni sada.
Pitanje je isuviše hipotetičko da bi na njega mogao da se da odgovor koji
će se moći uzeti zdravo-za-gotovo. Zato smatram da nema potrebe da ulazim
u daljnju diskusiju niti da posebno odgovaram na podpitanja koja si mi
postavio. Samo ću nešto da konstatujem... prihvatio si se jednog vrlo
nezahvalnog posla - odbrane Michaela Schumachera.
auto-moto.271vpoznanovic,
-> #212, giovanni>> Hvala na dijagnozi ali je pogrešna. To što se dogodilo prošle godine je
>> samo nastavak nečega što se od kad postoji F1 uvek događalo, manje
>> ili više dramatično. Samo što su sada u pitanju goleme pare i što je nekima
>> žao što Šumaher za to što radi dobija 50M za dve sezone a neki svega
>> nekoliko miliona.
Otkad postoji, Formulom 1 kruže velike pare; od prve trke, u Formuli 1
prisutna je velika konkurencija. To što se desilo, bilo ono posljedica
ili nastavak bilo čega, samo po sebi nema nikakvo opravdanje. Nikakva
žal, zavist, ljubomora, ili bilo šta drugo, ni na koji način ne može da
opravda promišljen pokušaj izbacivanja sa staze, a samim tim i svjesno
ugrožavanje života jednog vozača od strane drugog, a to je upravo ono
što je Michael Schumacher uradio.
Lako je sada kalkulisati činjenicama i tražiti razloge, znajući da se
ništa ozbiljno nije desilo. Ali šta bi bilo da se tom prilikom desilo
nešto malo dramatičnije, da je na primjer neko poginuo? Bernie Ecclestone
slaže milijarde i priča o sigurnosti Formule 1, a kad mu vozač nastrada
na stazi, mijenja pravila takmičenja i tehničke pojedinosti na bolidima.
Nikad mu nije palo na pamet da skloni onoga ko je u stanju da namjerno
izazove nesreću i da tako ostalima učini život sigurnijim.
>> O konkretnom incidentu je mnogo toga napisano i rečeno ali ako ono
>> treba da znači doživotnu diskvalifikaciju onda ni pola ostalih vozača
>> ne bi trebalo da ima licencu. A ja i dalje čekam odgovor na pitanje
>> kada je Mihael Šumaher nekome ugrozio život?
Kad budeš u stanju da praviš razliku između (zlo)namjere i slučaja
izazvanog nepažnjom, neopreznošću ili neiskustvom, onda možemo da
nastavimo diskusiju.
Drugo pitanje me navodi na zaključak da ili je tvoj prag tolerancije u
shvatanju ugroženosti ljudskog života vidno pomjeren, što nikako ne može
biti dobra osobina, ili da prosto ne možeš da se suočiš sa činjenicom da
je tvoj idol mogao da dovede u pitanje nečiji život. Psiholozi bi rekli
da su karakterne podudarnosti osnova vezivanja jedne osobe za drugu,
drugim riječima, da nije nimalo slučajno što baš ti navijaš za Michaela
Schumachera.
Eto, još malo dijagnoze, free of charge. Molim te, pročitaj pažljivo sve
što sam napisao, da ubuduće ne bi postavljao tako neprikladna pitanja.
>> Zato nisu bili tolerantni kada su dva tima dogovarala konačan rezultat
>> te iste trke prošle godine. Tada su preduzeli veoma stroge mere
>> kojima su za primer kaznili krivce, tako da drugima ne padne na um
>> nešto slično.
Malverzacija i manipulacija u Formuli 1 je bilo i biće, neke su kažnjene,
neke nisu, ali pobogu, to je najmanje opasan (da ne kažem bezopasan)
segment tog posla, mi ovde pričamo o namjeri da se vozač ukloni sa staze,
čime mu se direktno ugrožava život! To je poenta, shvati je već jednom.
auto-moto.272junior,
-> #270, vpoznanovic> Kad u Formuli 1 na taj način pokušaš da se oslobodiš
> konkurencije, to jedva da se razlikuje od pokušaja ubistva
> prvog stepena, a ono je po svim zakonima itekako kažnjivo.
Što se Mihajla tiče, već sam rekao, da se ne ponavljam. Ono 94-e je bilo,
šta je bilo. Isto može da važi, što i za Sennu, bio je mlad, borio se za
prvu svoju titulu, logično je da se tad urade neki potezi zbog kojih se
kasnije pokaješ. FIA je isto tako mislila. Nije ga kaznila. Ali, prošle
godine, Šumaher me stvarno razočarao. Nije bilo razloga da lupa Vilneva,
već je on dovoljno u toj formuli, da prihvati poraz. Neću sad na Sezamu da
se upuštam u analizu Šumaherove ličnosti iako sam se lično malo, možda i
malo više bavio time. U stvari, moram ..;)
Po meni, Šumaherov najveći problem je Senna. Zbog njegovog stila vožnje
u mladim danima, a nakon pogibije Senne, nije teško bilo ga prozvati
naslednikom, jednog velikog majstora. Isto tako, koliko god to tragično
bilo, njegov veliki problem je što u ovakvoj formuli kakva jeste, on nema
pravog konkurenta. Nema ni jednog vozača koji može da mu se približi po
vozačkom znanju i talentu, ni da mu prismrdi. On stoga, sa sobom, zadnjih
par godina, vuče breme "najboljeg vozača", "naslednika Senne", uostalom,
ne dobija čovek 50 mil. maraka za godinu dana, na lepe oči.
Međutim, sve to ga stiže. Već par puta je izgubio titulu, od očigledno
inferiornijih vozača od njega, ljudi ga kritikuju, uvek se čuju povike
"jeste on dobar, ali nije Senna" i taj pritisak je po meni suviše velik
za Šumahera. Sve se češće vidi da pravi neke greške koje nikad nisu
bile svojstvene njemu. Što je miko napisao pre par poruka - Senna je
forsirao, ali je retko kad grešio. Danas, vidimo Šumahera koji forsira
bez potrebe, u Mađarskoj, u Kanadi, pa i pre neki dan, u Belgiji. Ništa
njega nije teralo, niti mu je u životu trebalo da forsira Dejvida na
onakav način. Mogao je da vozi iza Dejva 5 krugova, da ode u box, i da
se opet vrati prvi na stazu sa 5-10 sekundi fore ispred Dejmona.
Ne, nije on forsirao zato što mu je trebala pobeda, već zato što mu
treba "priznanje". U njegovoj glavi, ili u glavama drugih ljudi, to već
ne znam. Ali je zasigurno mora da ima mentalni problem, kad čovek koji
ima 2 titule svetskog šampiona iza sebe, koji ima 32 pobede na svom
kontu, koji će za 4 godine dobiti 200 mil. maraka od svog tima, i koga
svi priznaju kao najboljeg vozača u formuli 1 danas, a on se i dalje ne
oseća sigurnim u sebe i dovoljno cenjenim.
Senna takvih problema nije imao. Vozio je sa velikim majstorima, i kad
bi izgubio od nekog od njih, tu nije bilo podsmevanja, zajebancije. Zar
je sramota uostalom izgubiti titulu od jednog Mansella ili Prosta?
Upravo taj nedostatak kvalitetne konkurencije, među vozačima (napominjem)
je ono što Šumahera ubija iz trke u trku. Da jedan Prost vozi za Mclaren,
i da se Šumaher ovako junački nosi sa njima, drži na 7 bodova, pa on bi
bio više slavljen od tog Prosta, koji bi na kraju sigurno i uzeo titulu.
Da ne dužim dalje ... Da li će on prevazići taj problem, to ne znam, voleo
bih da ga to učini. Možda će ga ovaj incident opametiti, naučiti ga, da
počne da uvažava druge vozače, i konačno, da vozi samo zbog vožnje, zbog
uživanja u njoj, zbog sebe.
Kad bi Šumaher, u svaku trku, ušao sa jednom mirnoćom, smiren, spokojan,
koncentrisan, bez brige da će ga neko hvaliti ili kuditi, bez ikakvih briga
na svetu sem da vozi, najbolje što može i najbolje što ume, verujem da bi
ga svi koji ga sad pljuju stavili bez ikakve sramote u onu tabelu koju sam
poslao, u tabelu stvarno najvećih majstora Formule 1. Ukoliko to ne uradi,
ukoliko nastavi sa ovakvom vožnjom, ne shvatajući da nisu cifre ono što
donosi priznanje vozaču (jel' ovaj naš senna rekao "ma može Šumaher da ima
32 pobede, ali i ti i ja dobro znamo da nije ni da prismrdi drugom, a
nema šanse da je bolji od četvrtog"?) već njegov stil vožnje, i način kako
se ophodi prema drugim vozačima, nikad neće ostati upamćen...
Bar ne po dobru.
PS. Ko je dogurao dovde, hvala mu. Posle ovog teksta verovatno misli da
sam kreten, ali čim je došao dovde, shvatam da je bar nekad cenio moje
mišljenje. ;)
auto-moto.273obren,
Nakon što se malo smirio nakon incidenta u Spa, Šumaher je dao mini izjavu
jednom nemačkom novinaru:
-----------
"I don't think I've ever been as angry as I am now," said today Michael
Schumacher, in his first interview after the Belgian Grand Prix.
Schumacher talked with the German reporter, Enrico Chiara, for the Michael
Schumacher Website.
"It was so clear that we would lead the championship after this race,"
said Schumacher. "There wasn't any reason to think differently - I was the
fastest driver yesterday." Referring to his incident with David Coulthard,
which saw him retire on lap 25, Schumacher said: "Why was David lapping at
around 2:10s and when I showed up behind him, he began to lap at around
2:16s? And why did he slowed so suddenly?"
Chiara: "Are you thinking that David Coulthard tried to...."
Michael Schumacher: "...I think that this is a strange thing. I was forced
to crash against him. Is there any connection with the fact that I'm
challenging his team-mate for the title?"
Chiara: "Did you really shout 'You wanted to kill me!' at Coulthard?"
Michael Schumacher: "Yes, that is true. I was blinded with rage. An
experienced driver like him knows exactly that in these wet conditions you
cannot slow down so suddenly on a straight, it is very dangerous."
Chiara: "Don't you think that you over-reacted?"
Michael Schumacher: "No. I was trying to pass him for two laps, so I asked
Jean Todt to go to Ron Dennis and protest. If he wanted to let me pass he
could leave me some room in the corner, not on a dangerous and fast and
cloudy straight. This is a big, big, big disappointment. I could have gone
to Monza with 3 World Championship points in the lead, and now I'm still
seven points behind."
Jean Todt also joined in, and told Chiara: "Despite the waved blue flags,
the McLaren's driver would not let Michael pass. In Jerez we were
crucified for what happened between Michael Schumacher and Jacques
Villeneuve. That was okay, but what happened here is even more dangerous."
auto-moto.274obren,
Nekoliko timova počelo je testove na stazi u Monci, a među njima
je i Meklaren. Međutim zagriženi navijači Ferarija izneli su brojne
transparente na kojima piše "Kultard ubica", dok organizatori trke
najavljuju pojačane mere bezbednosti prema Kultardu, zbog moguće
osvete šumaherovih fanova...
--------------------
Tuesday September 1, 1998
Several teams have started preparations for the Italian Grand Prix at
Monza. Alexander Wurz was the fastest man on the track.
Eddie Irvine was second for Ferrari. He saw his test hampered by a problem
with the rear suspension.
McLaren was also testing there and got hissed by the crowd over last
Sunday's incident. There was even a banner stating "killer Coulthard" in
the afternoon. The police removed the persons responsible from the track.
auto-moto.275obren,
Sudar između Mihaela Šumahera i Dejvida Kultarda izazvao je pravu buru u
italijanskoj štampi. Jedan italijanski novinar tvrdi da je došao do trake
sa uhvaćenim tonskim snimkom komunikacije između Rona Denisa i Kultarda
neposredno pred sudar u 25. krugu trke.
Sledi transkript razgovora (tačnije "monologa") koji je u svakom slučaju
vrlo zanimljiv i ukoliko je istinit, ostavlja senku sumnje da je Kultard
ipak dobio neke šifrovane sugestije kada i na kom mestu na stazi treba
da "propusti šumahera"...
----------------------------
It will be one of the most discussed crashes in F1 history. FIA doesn't
seem interested to open an enquiry or judge David Coulthard: "It is a rule
of the game to try to force the opponent to do a mistake" said Max Mosley
about.
Yesterday in Italy, the early transcriptions of the McLaren tapes regarding
the 'famous' 25th lap of the Belgian GP of Sunday began to circulate.
Italian journalist Carlo Marincovich, one of the top-signs of F1 Italian
journalism, revealed to own them. The original source is actually unknown,
but with a little bit of imagination we can understand that they come from
an opponent Italian F1 team. Our redaction can warrant the reliabilty of
the source.
(The spy recordings were made with a device which only records when someone
speaks, other kinds of communication between the driver and the team such
as LEDs or writings in the LCD display are unknown).
The recording starts from the beginning of Michael Schumacher's 25th lap,
with David Coulthard in front of him. Schumacher has already clocked a
2m10s, the Scottish McLaren-Mercedes driver lapped around
Spa-Francorchamps in 2m16s. The McLaren's voice seems to be from Ron
Dennis, but this is not certain yet. the [] refer to something NOT said
but understood, the {} is a comment, the words written in capital are
shouts.
McLaren: "Be careful, CAREFUL....[he] is at {incomprehensible} the curve...
...careful" {20 seconds}
McLaren: "He's catching you UP..." {silence} {15 seconds}
McLaren: "FIVE..hunderedmetres {1 second} FIVE hundredmetres {1 second}
FIVE hundredmetres....[he's in the] {incomprehensible} curve..."
{silence, Coulthard keeps on slowing down}
{10 seconds}
{Coulthard brings himself on the extreme right side of the track
to let Schumacher pass him in an off-line tracjectory}
{Schumacher is close to Coulthard, he begins to wave his arm to
ask for the blue flags}
McLaren: "{The McLaren's voice is anxious but clear} He's BEHIND...
BEHIND...he's BEHIND"
{Jean Todt enters in the McLaren monitor stand looking at Ron Dennis,
no words spoken}
{Ron Dennis shows an open hand as to say "I've understood" to Todt}
McLaren: "LET-HIM-PASS! {once}"
{after 2 seconds the crash happened...}
These recordings witness that the Scottish driver is not-guilty (he didn't
speak), but there's the shadow of doubt about the beahiour of the
McLaren-Mercedes team-management. Why were they so anxious to inform David
Coultahrd about Michael Schumacher's position on the circuit? It is
understood that a driver which is about to be lapped must leave the
race-line to the leading driver. Why did Ron Dennis keep on mentioning the
"500 meters", and "he's behind"? and why suddenly suggest to "let him pass"?
auto-moto.276kiki,
-> #275, obren> Italian journalist Carlo Marincovich, one of the top-signs of F1 Italian
Vidi se da je naša krv :))) Mora da laže ;)
auto-moto.277vector,
Tommi Makinen flickuje kroz krivinu...
tm004.jpgauto-moto.278giovanni,
-> #264, stefanĘ? Bez razloga si uvredljiv prema ljudima koji iz ovih ili onih razloga
Ę? nemaju isto mišljenje prema ovom incidentu a sada vidimo da čak i FIA
Ę? (čije
Ko se ostio uvređenim neka kaže. Zaista mi nije jasno zašto se ti
potresaš oko toga.
Ę? utripovao ;) A toliko je sve to bilo "očigledno" da Ferari ne želi da se
Ę? žali.
"Inevitabile". Cosi' la Ferrari definisce il tamponamento di Schumacher a
Coulthard in un comunicato nel quale si ricostruisce, in tre punti,
l'incidente. Una nota definita l' "ultimo commento" della casa di
Maranello su quanto accaduto domenica scorsa a Spa. Speriamo.
"La scuderia Ferrari - recita la nota - dopo alcune sconcertanti
interpretazioni del pericoloso incidente che ha provocato l'eliminazione
della Ferrari di Schumacher, ha ulteriormente esaminato i vari filmati e
materiale fotografico del gp del Belgio, che evidenziano in maniera
inequivocabile:
1) Coulthard per quasi un giro intero non ha rispettato le bandiere blu, e
non ha mai dato strada a Schumacher pur avendone avuto diverse occasioni
cosi' come prevede il regolamento.
2) Schumacher per diverse volte e' uscito dalla sua traiettoria per 'farsi
vedere' da Coulthard, pur rimanendo a debita distanza come sottolineato
dall'ex pilota Ivan Capelli durante il suo commento della telecronaca in
diretta della Rai.
3) il forte rallentamento in traiettoria del pilota Coulthard e' stato
prematuro ed improvviso, e considerando le ridotte condizioni di
visibilita' ha reso inevitabile il tamponamento, malgrado l'estremo
tentativo di evitarlo da parte di Schumacher".
"Su quanto accaduto - prosegue il comunicato - la Ferrari non ritiene di
fare ulteriori commenti e considera la vicenda chiusa, auspicando il
ritorno a un clima di sana e corretta rivalita' sportiva. Oggi sono state
effettuate le prove a Fiorano con Michael Schumacher e a Monza con Eddie
Irvine: in queste ultime ore abbiamo avuto un'altra prova di grandissimo
affetto e passione da parte dei tifosi, e questo rende ancora piu' unita e
compatta la squadra intorno ai suoi piloti. La Ferrari fara' di tutto per
ben figurare davanti al suo pubblico che, ne siamo certi, dara'
un'ulteriore dimostrazione di entusiasmo, sportivita' e correttezza".
Ovo je saopštenje iz Ferrarija. Ukratko, za one koji ne znaju
italijanski, kažu da je sudar bio neizbežan, da Kultard ceo krug nije
poštovao plavu zastavu te da iako je imao mogućnosti nije propustio
Šumahera kako to piše u pravilima. Šumahr je nekoliko puta izašao sa
idealne linije da bi ga Kultard video, ostajući na određenom rastojanju.
Snažno Kultardovo usporenje je bilo prerano i iznenadno, uzimajući u obzir
smanjenu vidljivost to je dovelo da je sudar bio neizbežan, uprkos
ekstremnom pokušaju Šumehara da ga izbegne. Dalje kažu da u cilju vraćanja
zdrave atmosfere sportskog nadmetanja itd. itd. što se tiče Ferrarija je
ovaj slučaj gotov i da se okreću Monci (Irvajn tamo vršio testove a
Šumaher na stazi u Fioranu.
auto-moto.279vector,
┼─┤ Kvalifikacije za VN San Marina, Imola
Jean Michel Bayle is back on track! JMB je danas uzeo pole ispred, ako
se dobro secam, Barrosa. Mick je treci, a Biaggi cetvrti. Nisam siguran
za ovu trojicu, ali vazno je da je Bayle prvi. Man, kakav stil voznje...
auto-moto.280giovanni,
-> #271, vpoznanovicĘ? je tvoj idol mogao da dovede u pitanje nečiji život. Psiholozi bi rekli
Ę? da su karakterne podudarnosti osnova vezivanja jedne osobe za drugu,
Ę? drugim riječima, da nije nimalo slučajno što baš ti navijaš za Michaela
Ę? Schumachera.
Nije slučajno. Kao što sam davno rekao, Ferrari je tim za koga navijam.
Navijao sam za njih još kad je Vilnev vozio za njih. Navijao sam i kad us
imali "samo" Alezija i Begrera za vozače i navijaću i da npr. Takagi
postane prvi vozač Ferrarija. Takođe, meni nije Šumaher idol. Niti mi može
biti (ni oni ni bilo ko drugi ali to je druga priča). Stvar je u tome da
ipak ne može biti govora o ugrožavanju života Žaka Vilneva u onom
incidentu. Ako je Šumaher hteo da izbaci Kanađanina iz trke i ovog sveta
mogao je efikasnije da to učini kad su se jurili po onom pravcu pre
ukosnice, kada je brzina bila 250 na sat. Ipak postoje razlike. Druga
stvar je nesportski gest koji je Šumaher učinio i bio kažnjen nakon toga.
Dosta iz tvoje poruke bi nekoga moglo uvrediti, naročito nekoga ko prati
F1 i nije "od juče". Ja se ne osećam pogođenim jer me ovakve rasprave, sa
ovakvim dijagnostičarima mogu samo razveseliti. To je zbog toga što je
smešno da neko daje sud o tome može li neko drugi da razlikuje neke
činjenice iz teme o kojoj se raspravlja, a na osnovu parcijalnog znanja o
toj osobi koje može steći komunicirajući ovakvim putem.
auto-moto.281stefan,
-> #278, giovanni>Zaista mi nije jasno zašto se ti potresaš oko toga.
Uopšte se ne potresam, samo sam ti skrenuo pažnju na neke stvari.
Bolje je sprečiti nego lečiti :>
> Ovo je saopštenje iz Ferrarija.
Trt ;)
Pošto verujem da ovde ima malo ljudi koji znaju italijanski, evo kako to
saopštenje prevode u Sportskom Žurnalu (pošto se u nijansama razlikuje od
tvog prevoda ;):
>ZVANIČAN STAV FERARIJA:
>
>1. Kultard je skoro krug pre incidenta ignorisao plavu zastavu i nije
>dozvolio Šumaheru da ga obiđe, što je protiv pravila, jer je imao
>nekoliko mogućnosti da ih ipak ispoštuje.
>
> 2. Nekoliko puta je Šumaher pokušao da na stazi pokaže Kultardu da
>je brži i da bi trebalo da ga propusti, što je potvrđeno u
>televizijskom snimku koji je komentarisao nekadašnji vozač Formule 1
>Italijan Ivan Kapeli.
>
> 3. Reakcija Kultarda pre sudara bila je neočekivana i preuranjena, a
>zbog loših vremenskih uslova, Šumaher nije mogao adekvatno da
>reaguje.
>
>U italijanskom timu su istakli da neće biti nove izjave i da je za
>njih slučaj zatvoren, a do kraja prvenstva očekuju sportsku borbu. "
A evo i kratke izjave Irvajna o incidentu i Kultardu:
>"Nije se služio trikovima. Nije takav tip osobe. Kolegijalan je, a
>incident je posledica spleta nesrećnih okolnosti. Siguran sam da nije
>bilo namere da se Šumaher izbaci sa piste."
Pokušaj ubistva, a? :>
auto-moto.282miko,
-> #278, giovanni> 1) Coulthard per quasi un giro intero non ha rispettato le bandiere blu,
> e non ha mai dato strada a Schumacher pur avendone avuto diverse
> occasioni cosi' come prevede il regolamento.
Sta, znaci Coulthard je trebalo da se skloni?
Takve stvari se mogu ocekivati od Takagija ili Rosseta, ali ne i od
Coultharda koji vozi za McLaren ... Da se jedan McLaren, koji je
nizom nesretnih okolnosti dospeo u tu situaciju, sklanja u stranu da
bi Schumacher prosao je totalno suludo. Coulthard je vozio po svojoj
idealnoj putanji, a na Schuamcheru je bilo da ga predje kako zna i
ume, a koliko ume je pokazao ...
> 2) Schumacher per diverse volte e' uscito dalla sua traiettoria per
> 'farsi vedere' da Coulthard, pur rimanendo a debita distanza come
> sottolineato dall'ex pilota Ivan Capelli durante il suo commento della
> telecronaca in diretta della Rai.
Zanimljivo kako se sada koriste observacije Ivan Capelli-ja koga je
taj isti Ferrari svojevremeno isutirao iz tima kao totalno
nesposobnog vozaca. Ipak, ja o njemu imam bolje misljenje ...
> 3) il forte rallentamento in traiettoria del pilota Coulthard e' stato
> prematuro ed improvviso, e considerando le ridotte condizioni di
> visibilita' ha reso inevitabile il tamponamento, malgrado l'estremo
> tentativo di evitarlo da parte di Schumacher".
Ovo vise deluje kao opravdanje Schumacher-u sto ga je udario, nego
napad na Coulthard-a ...
> "Su quanto accaduto - prosegue il comunicato - la Ferrari non ritiene di
> fare ulteriori commenti e considera la vicenda chiusa, auspicando il
> ritorno a un clima di sana e corretta rivalita' sportiva. Oggi sono
> state
... gde oni zele da prevlada razum i sport, pa ipak nece da salju
nikakvu tuzbu. Price za malu decu! Pogotovo kada se uzme u obzir da
su citav pocetak sezone proveli kopajuci po prirucniku FIA-e da bi
nasli neko "nedozvoljeno" sredstvo koje McLaren koristi i zbog koga
je tako dominantan ... tu se nisu ustezali da ih tuze. Dakle, ljudi
su svesni jedne cinjenice, a to je da je sve ono sto su napisali
po principu rekla/kazala toliko pateticno, da ne bi proslo ni u
vrticu ... Takodje, verovatno posle onog zavrsnog incidenta iz prosle
godine, jasno im je da je Ferrari izgubio sav ugled koji je stekao
tokom svog postojanja. To su cak primetili i ljudi koji navijaju za
taj tim. Kada se pogleda kroz istoriju ko je sve vozio za njih i
kakvi su to bili vozaci i borci, tragicno je da su evo zavrslili sa
osobom koju placaju ogromne pare, a koja nije naucila ni osnovne
elemente ponasanja i kulture. Ipak, muka ih je naterala da angazuju
takvog vozaca i meni je sve to jasno ... Ne verujem da ce se Ferrari
dalje kompromitovati i pokusati nesto slicno da vrati na sledecim
trkama. Svi su svesni da je u Belgiji konacno pravda zadovoljena, samo
je steta sto je to morao da plati i Ferrari. Ali, sami su birali svoje
vozace, i sada sami ima da placaju ... Niko drugi im nije kriv!
auto-moto.283obren,
Evo kako je Edi Džordan doživeo prvu pobedu svog tima u Formuli 1...
----------------
Po prvi put u svojoj F1 karijeri, Edi Džordan je seo u nedelju uveče
da odgleda udarne vesti tog dana. "Mislim da mi je bilo potrebno da se
uverim kako sve ovo nije san", rekao je.
"Dejmon i ja smo bili pozvani u večernju emisiju vesti kao gosti da bi
prokomentarisali trku i našu pobedu. Kasnije sam kod kuće pogledao snimak
emisije koja mi je prošla kao kroz maglu. Što se tiče snimka same trke,
nisam ga odgledao, a mislim da mi nije ni potrebno da ga odgledam ponovo,
jer su mi sećanja na ključne momente trke vrlo sveža: ponovni start i
Dejmonovo izbijanje na čelnu poziciju nakon prve krivine - to je nešto
nezaboravno. Ralfova fantastična strategija koja ga je dovela do treće
pozicije nakon završetka prve serije pitstopova svedoči o odličnom
funkcionisanju cele ekipe tog dana. Naravno tu su i poslednjih osam
krugova trke sa Žanom Alezijem za petama, kao i spektakularni incident
između Kultarda i Šumahera, kojeg ću se sećati isto kao i incidenata sa
Senom i Menselom. Takve stvari su žalosne, pa i sramne, ali su sastavni
deo takmičenja."
"Biti na podijumu po prvi put kao pobednički konstruktor je još jedna
nezaboravna uspomena, ali da budem iskren, to i nije bilo tako uzbudljivo
kao što sam zamišljao. Nakon toga sam se živ smrzao jer sam bio potpuno
natopljen šampanjcem! Emocije su me potpuno ophrvale i u tom momentu sam
jedino želeo da budem sa svojom porodicom. Mislio sam samo na Meri (moju
suprugu) i decu koja su uvek zajedno sa mnom prolazile kroz dobre i loše
trenutke. Put za Englesku je ispao prava avantura, jer smo propustili
let British Airwaysa, ali naš sponzor GdeZ (koji iznajmljuje džetove
ekipi Jordan Grand Prix) je poslao privatni avion po nas. Još jedna ludost
je bila kada smo uspeli da nagovorimo kontrolore na aerodromu Oxford da
nam dozvole da sletimo iako su svi dolasci tog dana bili zaključeni."
Edi Džordan je zatim napravio proslavu u krugu porodice i bliskih prijatelja:
"Uveče su svi moji dragi prijatelji bili kod mene. Oživljavali smo uspomene
na dan kada smo Meri i ja, pre 21 godinu, napustili Irsku da bi ispunili
želju i osnovali svoj trkački tim."
"U ponedeljak ujutru bilo je ludilo. Neprestano sam davao intervjue za
radio i TV, faks je neprestano zvonio, kao i moj mobilni telefon. Oko 2
sata popodne, rekao sam 'što je dosta dosta je' i pobegao sa suprugom na
ručak u naš omiljeni restoran pored reke u Henliju. U utorak smo se svi
ponovo okupili u fabrici, a kada sam ušao svi su poskakali i počeli da
skandiraju "jedan-dva, jedan-dva, jedan-dva! To je bilo sjajan osećaj!"
"Ova pobeda je bila veoma važna za sve nas u Džordanu. Zapušila je usta
svima koji su tvrdili da mi umemo jedino da se dobro zabavljamo. Pobedili
smo sa stilom i ušli u istoriju kao prva ekipa koja je svoj prvi trijumf
ostvarila dvostrukom pobedom. Svi inženjeri i mehaničari su ponosno i
dignute glave išli kroz padok, mašući kolegama iz Vilijamsa, Meklarena,
Ferarija itd. kao da kažu 'mi smo sada kao i vi'. Svesni su da su ove
godine samo tri tima dobijala trke, a da smo mi jedan od njih."
"Verujem da možemo još bolje. Kada ispuniš jednu ambiciju a to je prva
pobeda, moraš sebi zacrtati novu. Borićemo se za treće mesto u plasmanu
konstruktora, a nemamo šta da izgubimo. Ako svi budemo dali od sebe
koliko možemo, to je realna mogućnost."
auto-moto.284obren,
Maranello, 4. Septembar 1998.
Govorka se da traju tajni pregovori između kompanije 'Dunlop' i Ferarija
oko snabdevanja pneumaticima za sledeću sezonu. Poslednje informacije
govore da Goodyear ne odustaje od najavljenog povlačenja iz Formule 1
nakon ove sezone, i pored jakog pritiska od strane Vilijamsa i Ferarija
da preinači svoju odluku.
Kompanija Dunlop je navodno informisala Skuderiju Ferari da je postigla
dogovor sa Goodyearom oko preuzimanja svih podatka, inženjera i radnika
zaposlenih na F1 programu ove kompanije. Drugim rečima, Ferari (kao i
Vilijams) će praktično nastaviti sa korišćenjem iste familije prenumatika
samo pod drugim imenom, bez traumatičnih posledica koje uvek nosi prelazak
na novog snabdevača.
Enrico Chiara
auto-moto.285obren,
Đani Anjeli, vlasnik FIAT-a i Ferarija, izneo je u italijanskoh štampi
svoje viđenje događaja na trci u Spa, kao i komentar o vozačima koji su
učestvovali u incidentu prethodnog vikenda.
"Šumaher je najbolji vozač na svetu u ovom trenutku, ali na žalost ima vrlo
težak karakter. Međutim moram reći da, iako je prošle godine uradio nešto
užasno, ovog puta on je nevin."
Za Kultarda pak Anjeli kaže: "Kultard je vrlo lojalan čovek i korektan vozač."
Novinar ga je zatim pitao da li smatra da bi njih dvojica trebalo da se
sastanu i rukuju u znak pomirenja. "To zavisi od njih samih... ali izgleda
da u ovom trenutku nisu voljni za tako nešto. Ja ih ne mogu naterati da to
urade ako ne žele", rekao je Anjeli.
auto-moto.286vpoznanovic,
-> #272, junior>> Što se Mihajla tiče, već sam rekao, da se ne ponavljam. Ono 94-e je bilo,
>> šta je bilo. Isto može da važi, što i za Sennu, bio je mlad, borio se za
>> ...
>> ...
>>
>> PS. Ko je dogurao dovde, hvala mu. Posle ovog teksta verovatno misli da
>> sam kreten, ali čim je došao dovde, shvatam da je bar nekad cenio moje
>> mišljenje. ;)
Šta da kažem, za ovo je trebalo i vremena, i koncentracije, a bogami i
hrabrosti da se napiše i pošalje. :)
Nadam se da to niko neće shvatiti kao povod za neku širu diskusiju, jer
je u pitanju jedno čisto subjektivno mišljenje. Ne postoji čovjek na ovoj
planeti koji bi se složio sa svakom tvojom rečenicom, ali bilo kakva
polemika ne bi imala smisla, jer bi vrlo brzo došlo do sukoba koji se
standardno završava prepucavanjem.
Najbitnije je da si korigovao svoje stavove i da si shvatio da braniti
Michaela Schumachera i opravdavati njegove postupke komparativnim
metodama nema smisla. Očekujem da ćeš to i ubuduće imati na umu.
auto-moto.287vpoznanovic,
-> #280, giovanni>> Nije slučajno. Kao što sam davno rekao, Ferrari je tim za koga navijam.
>> Navijao sam za njih još kad je Vilnev vozio za njih. Navijao sam i kad us
>> imali "samo" Alezija i Begrera za vozače i navijaću i da npr. Takagi
>> postane prvi vozač Ferrarija.
Insistiranje na tome da ti zapravo navijaš za Ferrari ništa ne mijenja,
zato što ti opravdavaš Schumacherove postupke, odnosno, bolje rečeno, ne
osuđuješ ih.
Uopšte, teorija o prihvatanju vozača po svaku cijenu, taman on bio
najpoganije stvorenje koje je ikada ušlo u kokpit bolida Formule 1, nikad
mi nije išla u glavu. Pa zar ne vidiš da vas je filozofijom "cilj
opravdava sredstvo" za nepune tri godine toliko zaprljao da vas bog više
oprati neće. Što se sra*ja koja su se dešavala posljednjih par godina
nisu dešavala i kad su Berger i Alesi vozili za Ferrari, pitam je tebe?
Što nisu kad su Mansell i Prost bili vozači? Samo nemoj opet da mi se
pozivaš na zavist ostalih vozača, jer je 90% incidenata Schumacher
skrivio sam, a na sve one silne prekršaje i neregularnosti nisu ni mogli
imati uticaja.
>> Takođe, meni nije Šumaher idol. Niti mi može biti (ni oni ni bilo ko
>> drugi ali to je druga priča).
Mogu li da pogađam... :) stariji si od njega, kao uostalom i od većine
vozača koji trenutno voze u Formuli 1?
>> Stvar je u tome da ipak ne može biti govora o ugrožavanju života Žaka
>> Vilneva u onom incidentu. Ako je Šumaher hteo da izbaci Kanađanina iz
>> trke i ovog sveta mogao je efikasnije da to učini kad su se jurili po
>> onom pravcu pre ukosnice, kada je brzina bila 250 na sat. Ipak postoje
>> razlike. Druga stvar je nesportski gest koji je Šumaher učinio i bio
>> kažnjen nakon toga.
Baš bih volio da mi objasniš kako, kad je Villeneuve duž čitavog pravca
sve do ulaska u krivinu vozio iza Schumachera?? Podsjeti se malo
događaja, da ubuduće ne bi pričao napamet.
Villeneuvea je spasilo to što je u trenutku sudara još uvijek bio
usmjeren tangencijalno na krivinu, tako da ga je udarac zapravo skrenuo
i zadržao na stazi. A da nije mogao pošteno da nastrada, mogao je,
itekako. Duž čitave krivine, unutrašnjom stranom, postoji zaštitna
ograda, u koju bi se da je već bio u položaju za skretanje vrlo nezgodno
zakucao.
A sve i da je na pravcu bilo šanse da realizuje svoju podlu zamisao,
Schumacher to ne bi učinio. Nije ni švabo sisao vesla, njegova šansa da u
takvom zlodjelu zaradi kartu za onaj svijet ne bi bila ništa manja od
Villeneuveove.
U prilog svemu što sam do sada rekao ide i jedna sasvim očigledna
činjenica. Fino se moglo zapaziti da je švabo na trenutak cimnuo bolid,
kao da se koleba (ne, nije to bio manevar ulaska u krivinu, zato što ga
je već imao u vidnom polju), a onda je ponovo okrenuo volan na tu stranu
i onako bezobzirno ga udario.
>> Dosta iz tvoje poruke bi nekoga moglo uvrediti, naročito nekoga ko prati
>> F1 i nije "od juče". Ja se ne osećam pogođenim jer me ovakve rasprave, sa
>> ovakvim dijagnostičarima mogu samo razveseliti. To je zbog toga što je
>> smešno da neko daje sud o tome može li neko drugi da razlikuje neke
>> činjenice iz teme o kojoj se raspravlja, a na osnovu parcijalnog znanja o
>> toj osobi koje može steći komunicirajući ovakvim putem.
Vidiš, ja smatram da sam pišući po ovim konferencijama posljednjih šest
godina uspješno stvorio sliku o sebi, odnosno vrlo precizno pokazao onima
koji su čitali moje poruke koliko poznajem ili ne poznajem ono o čemu sam
diskutovao. To što ti nisi u stanju da na ovaj način predstaviš sebe i
svoje znanje, zbog čega nas ponekad dovodiš u situaciju da te možda
pogrešno procjenjujemo, to je tvoj problem, i nikako ne može da bude
argument u tvoju korist. Oni koji kroz ovakav vid komuniciranja, u
diskusijama ovog oblika, ne mogu potpuno da izraze svoje stavove, zbog
čega su nezadovoljni predstavom koju drugi dobijaju o njima, najbolje da
u njima i ne učestvuju.
auto-moto.288giovanni,
-> #282, mikoĘ? bi Schumacher prosao je totalno suludo. Coulthard je vozio po svojoj
Ę? idealnoj putanji, a na Schuamcheru je bilo da ga predje kako zna i
Ę? ume, a koliko ume je pokazao ...
Potpuno je nevažno da li je McLaren obilažen za krug ili Stewart. Ko šta
ume se odavno zna. Svote novca koje oni dobijaju odlično odslikava ko
vredi više a ko manje.
Ę? Zanimljivo kako se sada koriste observacije Ivan Capelli-ja koga je
Ę? taj isti Ferrari svojevremeno isutirao iz tima kao totalno
Ę? nesposobnog vozaca. Ipak, ja o njemu imam bolje misljenje ...
Samo je slučajnost da je Ivan Capelli bio stručni komentator na toj trci.
Mogao je da to bude i npr Clay Ragazzoni.
auto-moto.289giovanni,
-> #281, stefanĘ? Pošto verujem da ovde ima malo ljudi koji znaju italijanski, evo kako to
Ę? saopštenje prevode u Sportskom Žurnalu (pošto se u nijansama razlikuje
Ę? od tvog prevoda ;):
Pa kad sma ja preveo i prepričao stvarno ne znam zašto je još neko, pa
još moderator ;) morao da prenosi prevod. A još je to iz Žurnala. Jedino
ako mi ne veruješ da ću da pošteno prevedem. ;)))
auto-moto.290junior,
-> #286, vpoznanovic
> Najbitnije je da si korigovao svoje stavove i da si shvatio da
> braniti Michaela Schumachera i opravdavati njegove postupke
> komparativnim metodama nema smisla. Očekujem da ćeš to i ubuduće
> imati na umu.
Heh, braniti ličnost Šumahera nikad nisam ni planirao :) Braniti
njegove vozačke sposobnosti, sam uvek rad. Ali ponavljam, dok on
ne sredi neke stvari u svojoj glavi, nikad neće ući među najveće.
> Šta da kažem, za ovo je trebalo i vremena, i koncentracije, a
> bogami i hrabrosti da se napiše i pošalje. :)
Pa ne reče, ima li istine u tome? :)
auto-moto.291vector,
====================================================
1998 PPG Cup Champion
====================================================
▄█████▄ ██ ▄██████ ██▄ ▄██
██▄▄▄██ ██ ██▄▄▄▄ ▀███▀
██▀▀▀██ ██ ██▀▀▀▀ ▄███▄
██ ██ ███████ ▀██████ ██▀ ▀██
███████ ▄█████▄ ▄█████▄ ▄█████▄ ██████▄ ██████▄ Ů██Ţ
▄██▀ ██▄▄▄██ ██ ██ ██▄▄▄██ ██ ██ ██ ██ ██
▄██▀ ██▀▀▀██ ██ ██ ██▀▀▀██ ██████ ██ ██ ██
███████ ██ ██ ██ ██ ██ ██ ██ ▀██ ██████▀ Ů██Ţ
====================================================
auto-moto.292junior,
-> #291, vector> 1998 PPG Cup Champion
Čobanin. ;)
Da ga vidimo u formuli ..;)
auto-moto.293giovanni,
-> #287, vpoznanovicĘ? Insistiranje na tome da ti zapravo navijaš za Ferrari ništa ne mijenja,
Ę? zato što ti opravdavaš Schumacherove postupke, odnosno, bolje rečeno, ne
Ę? osuđuješ ih.
Čekaj. Ovde može doći do nesporazuma. Ja ne smatram njegov potez prošle
godine kao sportski i regularan te osuđujem pokušaj izbacivanja Vilneva
(ili šta je već pokušao). Ipak, cenim da teško da njemu može pasti na
pamet da ubistvenom akcijom izbaci iz trke nekog suparnika. Do sada ni
jednom to nije pokušao.
Ę? Što nisu kad su Mansell i Prost bili vozači? Samo nemoj opet da mi se
Ę? pozivaš na zavist ostalih vozača, jer je 90% incidenata Schumacher
Ę? skrivio sam, a na sve one silne prekršaje i neregularnosti nisu ni mogli
Ę? imati uticaja.
Pa šta je bilo one godine kad se Prost borio u Ferrariju? Isto je u
poslednjoj trci došlo do incidenta. Drugo, za kojih je to 90% incidenataa
kriv Šumaher? I šta po tebi spada u incident? Da li kad izleti sa staze
kao u Austriji (sam svojom greškom) ili računaš samo kad je u pitanju neki
dule sa drugim vozačem? Ako samo ovo drugo, onda je kriv u dva udesa s tim
što je jednom proglašen krivim a drugi udes (ili prvi hronološki gledano)
može da se kaže da je i bio u pitanju "racing incident".
Ę? Mogu li da pogađam... :) stariji si od njega, kao uostalom i od većine
Ę? vozača koji trenutno voze u Formuli 1?
Ne zbog toga.
auto-moto.294obren,
Ponedeljak, 7. Septembar 1998.
Stjuart GP je danas objavio da je Džoni Herbert potpisao dvogodišnji ugovor
sa ovim timom, počevši od naredne sezone. Stjuart će biti Herbertov peti
tim u njegovoj F1 karijeri. Ovaj 34-godišnji Britanac je trenutno najiskusniji
ozač u šampionatu, sa 127 startova.
Tim Stjuart međutim nije rekao ko će biti Herbertov timski kolega sledeće
godine, obzirom da je joj uvek nepoznato da li je Rubens Baričelo ostati
u timu.
auto-moto.295obren,
Sreda, 9. septembar 1998.
Ralf Šumaher je slobodan da napusti tim Džordan po završetku ove sezone.
Dogovor je postignut uz posredovanje "bossa" Formule 1, Bernija Iklstona.
Zvanično saopštenje tima glasi:
"Uz aranžman Bernija Iklstona postignut je dogovor između Ralfa Šumahera
i Edija Džordana, koji dozvoljava Ralfu Šumaheru da pređe u drugi 1999.
godine. Obe strane su se saglasile da ne iznose u javnost detalje vezane
za dogovor niti da daju ikakve dodatne izjave vezane za ovaj aranžman."
Ralf Šumaher je dakle i zvanično slobodan da se priključi Vilijamsu,
dok nekoliko pouzdanih izvora tvrdi da će Džordan u zamenu dobiti
Hajnca Heralda Frencena.
auto-moto.296obren,
Sreda, 9. Septembar 1998.
Tim Džordan GP je uveren da nakon senzacionalne duple pobede u Belgiji
može ostvariti dobar rezultat i u Monci ove nedelje, bez obzira na
probleme sa ponašanjem bolida prilikom testova prethodnih dana. Tim je
trenutno usresređen na suptilna aerodinamička poboljšanja bolida, za
koja se veruje da će doneti dragocene delove sekunde.
Majk Gaskojn, glavni dizajner tima objašnjava: "Još nismo imali prilike
da ispitamo izmene na aerodinamici bolida na stazi, obzirom da smo ih
koncipirali tek pre nekoliko dana. Razvojni tim radi već nekoliko
dana danonoćno kako bi imali bar dve šasije nove generacije da ponesemo
u Moncu. Izmene aerodinamike su prilično radikalne i moći će da se vide
i golim okom na zadnjem kraju bolida. Verujemo da će nova šasija zajedno
sa još nekim mehaničkim izmenama na bolidu popraviti aerodinamičke
performanse za tri procenta".
Džordan će za Moncu takođe dobiti i još noviju, pojačanu generaciju
motora, kako za kvalifikacije tako i za trku. Sva ova poboljšanja,
uz podatak da je na sličnoj, izrazito brzoj stazi u Hokenhajmu tim stvario
vrlo dobre rezultate, ulivaju ekipi nadu u vrhunski plasman.
"Pokušaćemo da se kvalifikujemo u prih četiri i završimo trku na
podijumu", kaže Gaskoin. "Nešto slabije od toga nam ne obezbeđuje
treće mesto u šampionatu, tako da moramo ići na ovu varijantu".
auto-moto.297obren,
Kuršlus u Spa?
Rat rečima vezan za događaje na trci u Spa i dalje traje. Nakon
pregleda snimaka pouzdano je utvrđeno da poziciono svetlo na bolidu Dejvida
Kularda nije radilo, što je po pravilniku FIA dovoljan razlog
za dobijanje crne zastave pri kišnim uslovima vožnje.
Meklaren tvrdi da nije znao niti video da Kultardu ne radi zadnje
svetlo, što međutim ne opravdava direktora trke i sudije u Belgiji
koji su ovakvu "sitnicu" morali da primete. Zbog toga se može desiti
da ih zadesi slična sudbina kao i sudije na trci u Silverstonu koje
nisu na vreme pokazale "stop-go" kaznu Šumaheru što mu je omogućilo
da bez kršenja propisa završi trku pri ulasku u boks na odrađivanje
kazne.
Pojavila se i jedna špekulacija vezana za ponašanje Meklarenovog
rukovodstva. Navodno, izlazak Dejvida Kultarda na stazu pri kraju
trke nije bio zbog pokušaja da se osvoji bar jedan poen, već da bi
se prebrisali telemetrijski podaci crne kutije bolida koja pamti
samo podatke za pet poslednjih krugova. Na taj način prebrisani su
parametri zabeleženi pri koliziji sa Šumaherom, koji bi mogli da
pokažu da li je Kultard namerno kočio na izlasku iz vrlo brze
krivine kako bi naveo Šumahera da napravi grešku.
auto-moto.302obren,
Sreda, 9. Septembar 1998.
Frencen i Ralf Šumaher zamenili mesta
Hajnc Herald Frencen je i zvanično potpisao dvogodišnji ugovor sa ekipom
Džordan. Hajnc Herald će zameniti Ralfa Šumahera koji će otići u Frencenov
bivši tim - Vilijams.
Prema izveštajima nemačkih medija, Frencen će za dvogodišnji ugovor sa
Džordanom dobiti oko 7 miliona maraka (3.7 M$) po sezoni. Frencen će biti
partner Dejmonu Hilu, koga je zamenio u Vilijamsu pre dve godine.
"Ovo je bez sumnje najjači vozački par u istoriji našeg tima", izjavio je
Edi Džordan. "Iako imamo još mnogo toga da uradimo ove sezone, sa velikim
nestrpljenjem očekujem 1999. godinu."
Frencen ovako komentariše transfer: "U osnovi, nas dvojica smo zamenili
mesta u timovima. Ralf je želeo da vozi za Vilijams, a ja sam želeo da
vozim za Džordan. Kao što vidite u pitanju je klasična zamena. Videćemo
ko će bolje proći u svom novom timu."
Nemački vozač je takođe dodao: "Sa moje tačke gledišta, Džordan je tim
budućnosti. Naročito cenim njihovu snagu i odlučnost, imaju dobre
inženjere i sjajnu podršku od Muhen-Honde. To je veoma dobra kombinacija
a videćemo šta će budućnost doneti. Ne bih voleo da dajem ishitrena
obećanja, ali mislim da ćemo biti jedan veoma dobar i snažan tim sledeće
godine."
auto-moto.303obren,
Četvrtak, 10. Septembar 1998.
Zanardi u Vilijamsu
Očekuje se da će za vreme vikenda u Monci tim Vilijams zvanično najaviti
ko će biti njegovi budući vozači u sezoni 1999, ali imena koja su najviše
u opticaju su Ralf Šumaher i Aleks Zanardi, dvostruki šampion američke
formule CART.
Zanardi je već obezbedio svoju drugu titulu na trci u Vankuveru, prošlog
vikenda. Italijanski vozač je iskoristio priliku da se zahvali ekipi
Ganasi za trogodišnji angažman. "Imao sam tim koji je uvek stajao iza
mene. Uvek sam imao osećaj da bi čak i kada bi mogli da biraju između
milion vozača, izbor bi opet pao na mene, što je sjajan osećaj."
Na pitanje kada će njegov transfer u Vilijams biti zvanično objavljen,
Zanardi je odgovorio: "Stvar je mog budućeg poslodavca kada će i kako
objaviti detalje o transferu." Sticajem okolnosti, Zanardi će biti u
Italiji ovog vikenda, pošto njegova supruga Danijela očekuje svoju prvu
bebu. "Život mi se osmehuje", zaključuje Zanardi, "mnogo stvari je došlo
na svoje mesto u mom životu, ne samo po pitanju karijere."
U međuvremenu, Zanardijev timski kolega, Džimi Vaser, obnovio je ugovor
sa Ganasi timom, razvejavajući tako glasine da će i on preći u Formulu 1,
odnosno u novoosnovani BAR tim.
auto-moto.304obren,
Četvrtak, 10. Septembar 1998.
Geri Anderson otišao iz Džordana
Geri Anderson, bivši tehnički direktor ekipe Džordan je da ostavku i
napustio ovaj tim, potvrdivši glasine koje su dugo najavljivale njegov
odlazak, naročito nakon angažovanja Majka Gaskoina na čelu dizajnerskog
tima, početkom Jula.
Anderson je povodom odlaska izjavio: "Kada smo osnovali Džordan GP, jedva
da smo imali poštenu olovku, a kamo li dizajnerski sto! Edi i ja nismo
bili sigurni da li ćemo ikad uspeti da napravimo sopstveni bolid. Ali s
pravom smo verovali u sebe, tako da je sada iza nas osam sezona učešća
u Formuli 1 sa pet različitih proizvođača motora. Pet puta smo zauzimali
peto mesto u konkurenciji konstruktora, a evo došli smo i do prve pobede
i to dvostruke, na trci u Spa. Nakon ove tačke, osetio sam da je vreme
za mene da napravim korak dalje. Ovo nije bila laka odluka, ali iz više
razloga odlučio sam da se suočim sa novim izazovom."
Novi izazov će najverovatnije biti tim Arrows.
auto-moto.305obren,
Četvrtak, 10. Septembar 1998.
Lula mira
Mihael Šumaher i Dejvid Kultard "zakopali su ratnu sekiru" danas u Monci.
Njih dvojica su imali vrlo dug privatni razgovor u četiri oka nakon koga
je Šumaher izjavio da je u pitanju bio trkački incident, i da Dejvid nije
namerno usporio na izlasku iz krivine. Šumaher međutim nije rekao da li se
izvinio za primedbu koju je izrekao u Meklarenovom boksu, kada je optužio
Kultarda da je pokušao da ga ubije.
auto-moto.306vpoznanovic,
Italian Grand Prix 1998
from Monza, Italy
11th September 1998 - 13th September 1998
Friday, September 11th
1st Free Practice (11:00 - 12:00 CET)
2nd Free Practice (13:00 - 14:00 CET)
Saturday, September 12th
3rd Free Practice (09:00 - 09:45 CET)
4th Free Practice (10:15 - 11:00 CET)
Qualifying (13:00 - 14:00 CET)
Sunday, September 13th
Warm-up (09:30 - 10:00 CET)
Race (14:00 - 16:00 CET) (53 laps)
auto-moto.307vpoznanovic,
F1: Italian GP Friday free practice
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:24.987
2. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:25.246 0.259 0.259
3. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:25.690 0.444 0.703
4. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:26.053 0.363 1.066
5. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:26.159 0.106 1.172
6. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:26.528 0.369 1.541
7. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:26.748 0.220 1.761
8. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:26.838 0.090 1.851
9. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:26.885 0.047 1.898
10. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:26.886 0.001 1.899
11. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:27.079 0.193 2.092
12. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:27.541 0.462 2.554
13. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:27.676 0.135 2.689
14. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:28.066 0.390 3.079
15. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:28.098 0.032 3.111
16. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:28.135 0.037 3.148
17. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:28.606 0.471 3.619
18. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:28.847 0.241 3.860
19. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:28.849 0.002 3.862
20. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:29.603 0.754 4.616
107% of fastest time: 1:30.936
21. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:53.671 24.068 28.684
auto-moto.308senna,
-> #160, giovanni> Previse si objektivan.
Hvala.
auto-moto.309vpoznanovic,
F1: Italian GP Saturday free practice
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:39.479
2. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:39.955 0.476 0.476
3. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:40.261 0.306 0.782
4. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:40.295 0.034 0.816
5. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:40.321 0.026 0.842
6. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:40.364 0.043 0.885
7. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:40.508 0.144 1.029
8. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:40.588 0.080 1.109
9. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:40.613 0.025 1.134
10. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:40.656 0.043 1.177
11. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:40.697 0.041 1.218
12. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:40.827 0.130 1.348
13. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:41.307 0.480 1.828
14. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:41.372 0.065 1.893
15. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:41.435 0.063 1.956
16. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:41.437 0.002 1.958
17. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:42.402 0.965 2.923
18. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:43.515 1.113 4.036
19. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:43.564 0.049 4.085
20. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:44.279 0.715 4.800
21. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:44.820 0.541 5.341
107% of fastest time: 1:46.443
22. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:48.985 4.165 9.506
auto-moto.310vpoznanovic,
F1: Italian GP Saturday qualifying
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:25.289
2. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:25.561 0.272 0.272
3. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:25.679 0.118 0.390
4. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:25.987 0.308 0.698
5. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:26.159 0.172 0.870
6. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:26.309 0.150 1.020
7. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:26.567 0.258 1.278
8. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:26.637 0.070 1.348
9. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:26.681 0.044 1.392
10. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:26.794 0.113 1.505
11. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:26.817 0.023 1.528
12. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:26.836 0.019 1.547
13. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:27.247 0.411 1.958
14. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:27.362 0.115 2.073
15. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:27.510 0.148 2.221
16. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:27.744 0.234 2.455
17. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:28.212 0.468 2.923
18. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:28.286 0.074 2.997
19. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:28.346 0.060 3.057
20. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:28.387 0.041 3.098
21. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:29.101 0.714 3.812
22. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:29.417 0.316 4.128
107% of fastest time: 1:31.259
auto-moto.311vector,
-> #310, vpoznanovic┼─┤ 1. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:25.289
┼─┤ 2. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:25.561
┼─┤ 3. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:25.679
Paznja ovamo... JV lose startuje, MH ga obilazi i pre prve krivine
nalazi se direktno pored Schuleta ;). Medjutim, Schu misleci u stilu
"vozac koji je sa spoljasnje strane ima prednost;)" izbacuje obojicu iz
trke opakim zaokretom. Usled nastale guzve na stazi Irvine udara u
mladog Dejva i njih dvojica bolide ostavljaju u "kisu" (sto bi Heiko
rekao, jel). U toku krvave borbe Ralfa "dojclandera" i Vilneva za prvo
mesto iz drugog plana izbija Alezi i uzima pobedu... masa urla, mi ovamo
urlamo ;), jr. se buni zbog toga sto je Schu ispao, ja u euforiji palim
f1gp, uspevam da oborim Valasa i ulazim u 1:10... opako,a?
auto-moto.312junior,
-> #311, vector> urlamo ;), jr. se buni zbog toga sto je Schu ispao, ja u
> euforiji palim f1gp, uspevam da oborim Valasa i ulazim u
> 1:10... opako,a?
Ali nije nemoguće. ;)
Anyway, ako Alezi pobedi, poješću svoj šešir :)
auto-moto.313legolas,
-> #312, junior>>Anyway, ako Alezi pobedi, pojescu svoj sesir :)
Kakva sesir ti imas ? :)
auto-moto.314vpoznanovic,
F1: Italian GP Sunday warm-up
Pos Driver Nat Constructor/Tyre Time Gap To 1st
-----------------------------------------------------------------------------
1. David Coulthard GB McLaren-Mercedes/B 1:25.632
2. Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes/B 1:25.965 0.333 0.333
3. Michael Schumacher D Ferrari/G 1:26.924 0.959 1.292
4. Toranosuke Takagi J Tyrrell-Ford/G 1:27.021 0.097 1.389
5. Eddie Irvine GB Ferrari/G 1:27.041 0.020 1.409
6. Damon Hill GB Jordan Mugen-Honda/G 1:27.052 0.011 1.420
7. Ralf Schumacher D Jordan Mugen-Honda/G 1:27.054 0.002 1.422
8. Jacques Villeneuve CDN Williams-Mecachrome/G 1:27.238 0.184 1.606
9. Heinz-Harald Frentzen D Williams-Mecachrome/G 1:27.481 0.243 1.849
10. Jarno Trulli I Prost-Peugeot/B 1:27.485 0.004 1.853
11. Alexander Wurz A Benetton-Playlife/B 1:27.571 0.086 1.939
12. Johnny Herbert GB Sauber-Petronas/G 1:27.667 0.096 2.035
13. Jean Alesi F Sauber-Petronas/G 1:27.712 0.045 2.080
14. Giancarlo Fisichella I Benetton-Playlife/B 1:27.845 0.133 2.213
15. Rubens Barrichello BR Stewart-Ford/B 1:27.974 0.129 2.342
16. Olivier Panis F Prost-Peugeot/B 1:27.975 0.001 2.343
17. Mika Salo FIN Arrows-TWR/B 1:28.219 0.244 2.587
18. Jos Verstappen NL Stewart-Ford/B 1:28.523 0.304 2.891
19. Pedro Diniz BR Arrows-TWR/B 1:28.582 0.059 2.950
20. Esteban Tuero ARG Minardi-Ford/B 1:29.273 0.691 3.641
21. Shinji Nakano J Minardi-Ford/B 1:29.339 0.066 3.707
22. Ricardo Rosset BR Tyrrell-Ford/G 1:29.917 0.578 4.285
auto-moto.315vector,
E, ovo stvarno niko nije ocekivao... ;)
auto-moto.316junior,
-> #315, vector> E, ovo stvarno niko nije ocekivao... ;)
Od ovog mož' da se rikne ..;)
Nema ovo više smisla .. taj Šumaher da Miki fore na startu, kaže
"evo, pustim te, i opet ti džaba" ;), a čobanin ne ume da vozi.
Tj, ume on da vozi, al' ne ume da forsira (kako je samo stisao
papučicu gasa, i skidao 0,2 sec po krugu ;).
BTW, jel' ima neko adresu, ne email, nego pravu adresu Hakinena,
da mu pošaljem autić na daljinsko upravljanje, da se drži nečega
što ume da radi ;))
PS. Na njivu, čobaneeee ;)
auto-moto.317obren,
ITALIAN GRAND PRIX
Monza, Milan, September 13th, 1998
53 laps, 305.810 kms.
POS DRIVER NATION TEAM TIME
1 Michael Schumacher GER Ferrari F300 1h 17:09.672
2 Eddie Irvine GBR Ferrari F300 + 37.977
3 Ralf Schumacher GER Jordan-Mugen-Honda 198 + 41.152
4 Mika Hakkinen FIN McLaren-Mercedes MP4/13 + 55.671
5 Jean Alesi FRA Sauber-Petronas C17 + 1:01.872
6 Damon Hill GBR Jordan-Mugen-Honda 198 + 1:06.688
7 Heinz-Harald Frentzen GER Williams-Mecachrome FW20 1 lap
8 Giancarlo Fisichella ITA Benetton-Mecachrome B198 1 lap
9 Toranosuke Takagi JPN Tyrrell-Ford 026 1 lap
10 Rubens Barrichello BRA Stewart-Ford SF2 1 lap
11 Esteban Tuero ARG Minardi-Ford M198 2 laps
12 Ricardo Rosset BRA Tyrrell-Ford 026 2 laps
13 Jarno Trulli ITA Prost-Peugeot AP01 3 laps
Not Classified
14 Jos Verstappen NED Stewart-Ford SF2 14 laps gearbox
15 Jacques Villeneuve CAN Williams-Mecachrome FW20 16 laps spin
16 Mika Salo FIN Arrows A19 21 laps mechanical
17 Alexander Wurz AUT Benetton-Mecachrome B198 29 laps mechanical
18 David Coulthard GBR McLaren-Mercedes MP4/13 37 laps engine
19 Olivier Panis FRA Prost-Peugeot AP01 38 laps mechanical
21 Sinji Nakano JPN Minardi-Ford M198 40 laps engine
20 Johnny Herbert GBR Sauber-Petronas C17 41 laps spin
22 Pedro Diniz BRA Arrows A19 43 laps spin
All timing is unofficial
Fastest Lap: Mika Hakkinen 1:25.138
* * * * *
Ferrari got the present they wanted for their 600th Grand Prix party,
although today was the 601st Grand Prix, with a one-two. Michael
Schumacher controlled the race after both Mclaren's had problems.
Schumacher started from pole but had a very bad start en entered the first
corner fifth. Mika Hakkinen and David Coulthard got away clean, one and
two, and looked very strong for the rest of the race.
Hakkinen, who was leading the race, had to let his team-mate go by because
he had some handling problems, especially under braking. After that
Coulthard took off but saw his engine and chances go up in smoke on lap
16. Schumacher, who already was in third place, immediately tries to
overtake Hakkinen for the lead and succeeds.
Hakkinen was able to hang on to Schumacher but near the end of the race he
suffered from severe brake problems, which even resulted in a recoverable
spin. His tyres were so badly damaged that he had to let Eddie Irvine and
Ralph Schumacher overtake him.
Both rivals are now on 80 points in the championship and McLaren has to
work hard on it's reliability.
A team, which is looking very strong, is Jordan. After last race's one-two
they had another good showing today. Ralf Schumacher clinched third, he
started sixth on the grid, while Damon Hill ended sixth from fourteenth.
A lengthy race report will follow on Atlas F1 this Wednesday.
auto-moto.318obren,
Grand Prix of Italy, Monza
Sunday 13 September 1998
Post race winners' press conference:
1. Michael Schumacher (Ferrari), 1hr 17:09.672s (190.963 km/h);
2. Eddie Irvine (Ferrari), 38 seconds behind;
3. Ralf Schumacher (Jordan-Mugen/Honda), 41 seconds behind
Q. Congratulations, Michael, on a great victory for Ferrari which puts
you equal on points in the world championship with Mika Hakkinen. I think
you will agree, though, that it didn't look too promising for you at the
start...
Michael Schumacher: You're right. My start was so terrible that it looked
as though I was going for a walk, not a race. Instead of getting a good
take off [from the line], the wheels just slipped. At that point everything
that could have gone wrong was going wrong and I lost a lot of positions.
Fortunately I was able to get back ahead of Jacques immediately, then Eddie
didn't make it difficult for me to go past him, which allowed me to start
catching the McLarens.
Q. Almost as soon as you had got on to Mika's tail, David Coulthard pulled
off in a cloud of somebody else's smoke. At that moment you went past Mika.
Can you remember the sequence of events?
Michael Schumacher: Quite a lot of things had happened by then. Hakkinen
had let Coulthard past him, and Coulthard was disappearing into the
distance, which left Mika and myself to challenge each other for quite a
number of laps. Then there was a tremendous blow-up [from Nakano] which
made it impossible to see into the corner or spot the cars in front. We
both had to slow down big-time, and Mika actually ran on to the grass
although I was still behind him. Mika then lost it into the chicane -- he
ran wide and was struggling -- so I was able to out-accelerate him on the
way out of the chicane down to the first of the Lesmos. He obviously
defended by moving over and trying to close the door. But I still went
through -- and that is what won the race for me.
Q. At the end of the race, after his tyre change, Mika started to catch up
with you again. Were you perhaps worried that your tactics were wrong?
Michael Schumacher: No, not at all. I didn't have to make another pit stop
and everything was running easily. I wasn't worried because it is one
thing to catch up by a small difference in lap times -- and with Mika it
was only two or three tenths per lap -- but to overtake someone you have
to be much faster than that. Also, our straight line speed wasn't much
different [from the McLarens'] today, so there was nothing to concern me.
It was nicer, though, to see him go off and leave me with a big lead.
Q. Eddie, a great result for you, too. How do you feel to be part of a
Ferrari 1-2 at Monza?
Eddie Irvine: It's been a while since I have been on the podium. I have to
say that for a while out there it was getting boring, but it's amazing how
quickly it stops being boring when you have a chance to be up here.
Q. You had a long battle with Jacques Villeneuve, until he went off the
road. How closely matched were the Ferrari and the Williams?
Eddie Irvine: I had been ahead of him for most of the race, but then I
made a mistake at one of the Lesmos and ran a bit wide, which allowed him
to close up on me [and pass]. Then we got caught in traffic and I went in
to the pits for my stop. I came out ahead of him and he was pushing hard
to catch me. But I don't think he had quite enough speed and eventually he
made his mistake, which left me with a big gap to Ralf. I just backed off
then, but of course Mika started to have his problems so I started pushing
again. After I had done a few quick laps and got ahead of Mika I backed
off again because I really hadn't been happy with the car since the start
of the race. It had been set up very stiff which made it very difficult to
drive.
Q. You had a couple of incidents. You went straight on at the first chicane
andou went off at the Lesmo. Was that
all because of the stiffer car?
Eddie Irvine: I have done more testing at this circuit than anywhere by a
mile. I've been going back and forwards, stiffer, softer, stiffer, softer,
and I just don't seem to be able to get the car right. I went stiff for
the race which was probably the wrong thing, and I was soft for qualifying
which is probably the wrong thing as well! I just completely screwed the
whole weekend up, which is good that you get 6 points when you have
totally screwed up!
Q. Ralf, congratulations on your 3rd place. You started sixth on the grid,
while your team mate Damon Hill was 14th. But Damon very rapidly caught
and passed you, which suggests that he had a different strategy from
yours. What were the tactics inside Jordan?
Ralf Schumacher: Well, it turned out in the end that Damon got a point, so
the strategy was obviously right, for us and for him. But the quicker
strategy was to have gone for one stop, which I did. Damon really had no
other choice [than to stop twice], if he wanted to make up places. I am
happy for the team that we were both in the points.
Q. With Williams on 33 points in the constructors' championship, Benetton
on 32 and Jordan now on 31, what can we expect from the last two races?
Ralf Schumacher: The possibility is there now, and I certainly hope that
we can take 3rd place. Both Damon and I are fighting for it. I just hope
that before I leave the team I can help Jordan to get third place in the
constructors' title.
Q. Michael, how are you and the 150,000 fans going to celebrate tonight?
Michael Schumacher: We will stay a couple of hours longer, maybe
overnight, Eddie and myself, and have a good celebration tonight.
Eddie Irvine: I don't think [Michael's wife] Corinna will let him
[celebrate]. But I'm going to the party anyway.
auto-moto.319obren,
Monza, Sunday 13 September 1998
RACE FACTS
At the start of the race Michael Schumacher makes a slow start and is
passed by both McLarens, Jacques Villeneuve and Eddie Irvine. It is Mika
Hakkinen who gets to the first corner ahead having barged Villeneuve out
of his way. This delays Jacques and enables David Coulthard to take second
place with Irvine third and Villeneuve fourth. Later on the first lap
Schumacher is able to pass Jacques to take fourth. Further back Jean Alesi
makes a good start to run sixth ahead of Ralf Schumacher, the two
Benettons and Jarno Trulli. Olivier Panis has a disastrous first lap and
drops from ninth to 15th while Damon Hill goes from 14th on the grid to
11th at the end of the lap.
In the course of the second lap Irvine allows Schumacher to pass him and
Michael then sets off after the two McLarens, leaving Eddie to fight off
Villeneuve. Ralf Schumacher passes Alesi and takes sixth while Hill puts
on a great charge and passes Giancarlo Fisichella, Trulli, Wurz and then
Alesi.
At the front the McLarens are able to build a lead of four seconds and on
lap eight Coulthard goes ahead of Hakkinen in what appears to be a planned
strategy. David then pulls quickly away while Hakkinen drops back towards
Schumacher's Ferrari. Further back Hill passes Ralf Schumacher to run
sixth. He takes Villeneuve for fifth on lap 14 but then pits at the end of
the lap. He drops to 12th.
While Coulthard builds up a lead of nearly 10 seconds Hakkinen is able to
keep ahead of Schumacher but McLaren's strategy goes wrong on lap 17 when
Coulthard's engine blows up. Hakkinen and Schumacher arrive at the second
chicane in a cloud of oil smoke and both have to lift off. In the scramble
to get back on the power Hakkinen slides out wide at the exit of the
chicane and Schumacher is able to get alongside and take the lead going
into the first Lesmo corner.
Once in the lead Schumacher builds a small lead over Hakkinen but then
Mika fights back and the gap fluctuates until just before the pit stops
when the McLaren driver begins to fade badly. Further back Irvine loses a
lot of time when he goes wide at the Lesmo and Villeneuve closes in on
him.
Schumacher is able to get a lead of around seven seconds before he pits on
lap 31 but Hakkinen stays out in the lead until lap 34 and then pits. He
rejoins behind Michael. All the major players are on one-stop strategies
and when the pit stops are over the order is unchanged at the front,
although Damon Hill is able to make up two places when Fisichella and
Frentzen both have bad pits stops. Heinz-Harald loses slightly less time
and moves up to seventh place.
Fourth-placed Villeneuve is chasing after Irvine but on lap 38 he makes a
mistake and goes off in the first Lesmo corner. Jacques's retirement puts
Ralf Schumacher into fourth with Alesi fifth and Hill sixth.
Hakkinen now begins to chase Schumacher and closes the gap by around
three-tenths each lap, setting two fastest laps as he does so. On lap 47
Mika makes a mistake at the second chicane and spins. He is able to keep
the car away from the walls and rejoins but he then begins to suffer
serious brake problems and his lap times drop dramatically. This enables
Irvine to close up and take second place on lap 49. Ralf Schumacher also
passes Hakkinen on lap 51. Hakkinen finishes fourth and is now equal with
Schumacher in the World Championship with two races to go.
Ferrari scores its first 1-2 at Monza since 1988.