borilacki.108obrada,
-> #106, iivkovic> A kol'ko godina (starosti) predstavlja maksimum za početak bavljenja aikidom.
> Je l' prepreka da neko sa svojih 30 godina dođe na prvi čas? Kakav je profil
> početnika (godište, s posebnim osvrtom na fizičku pripremljenost)?
Izvinjavam se na kašnjenju :)
Gornje granice za početak nema. Lično znam dvoje koji su počeli sa
treningom sa 50 i kusur godina. Aikido se može trenirati na nekoliko
načina. Jedan od njih je da se sve tehnike, kretanja i poluge izvode
lagano sa maksimalnim amplitudama. Sve se radi tako da prija telu i
opterećenje se dozira prema sopstvenim mogućnostima. Drugi načini
treninga su sa naglašenijom borilačkom komponentom, ali se stalno
pazi da se ne povredi telo partnera. Tehnika se izvodi tako da telo
onoga koji radi i onoga na kome se radi ima korist a ne štetne
posledice.
Karakterističan početnik je star između 16 i 25 godina. Ostali se,
čast izuzecima, smatraju previše "matorim" da bi počeli sa treningom.
Fizička pripremljenost, koordinacija pokreta i motorika su, bar po
meni, izuzetno loši. Naravno sve se to upornim radom relativno brzo
dovede do zadovoljavajućeg nivoa.
Neka te ovo moje pisanje o početnicima ne pokoleba. Ako ti je duh
otvoren za nova saznanja pridruži nam se :)
pozdrav, Zoran
borilacki.109obrada,
-> #107, djcorto> Poznate su i istinite price o Japancima koji su pocinjali i sa
> 50 ....
Baka Rada na primer .... :))
borilacki.110inferno,
-> #108, obradaŮ│ ˙ pazi da se ne povredi telo partnera. Tehnika se izvodi tako da telo
Ů│ ˙ onoga koji radi i onoga na kome se radi ima korist a ne štetne
Ů│ ˙ posledice.
Misliš, onaj koji vežba rasteže ligamente onoga na kome
vežba? Možda deluje malo smešno, ali ko zna. :)
borilacki.111djcorto,
-> #109, obrada> Baka Rada na primer .... :))
Jaooooooo, kud me podseti ....... ;)
Khm, bese jedan seminar ..... domaci, naravno. Subota rano
ujutru, onako se prica u svalcionici, kad, skripa vrata i jedno
JUHUUUUUU !!!! kako je vec umela ;)) Koja je to bila grobna
tisina, ne bi li pomislila da nema nikog :))))))
Stvarno, kad se i ja bolje podsetim, bese i kod nas penzionera
:)
borilacki.112djcorto,
-> #110, inferno> Mislis, onaj koji vezba rasteze ligamente onoga na kome
> vezba? Mozda deluje malo smesno, ali ko zna. :)
Tacno. Jedno od najlepsih zagrevanja je lagan rad osnovnih
tehnika, bez mnogo kretanja, sa naglaskom na istezanje. LERpo
cujes i osetis kako ti se misici opustaju i ligamenti pucketaju
uz uzdah olaksanja :)
Naravno, treba imati meru i osecaj za granicu rastezanja uke-a.
borilacki.113obrada,
-> #110, inferno> Misliš, onaj koji vežba rasteže ligamente onoga na kome
> vežba? Možda deluje malo smešno, ali ko zna. :)
Ligamenti će se rastezati u svakom slučaju. Da li će ti to prijati
zavisi od načina rada :) U aikidou ti vežbaš sa partnerom, a ne sa
protivnikom.
Razmisli o razlikama između sporta i veštine.
borilacki.114kermit,
Da li neko zna gde u Beogradu može da se nauči baratanje sa
hladnim oružjem (mislim prvenstveno sa IAI, SAI, TONFU, NUNCHAKE,
ŠURIKEN, KATANU, i ostalo iz sličnog arsenala). Svojevremeno dok
sam još trenirao AIKIDO na nekoj prezentaciji su bili tipovi koji
su baratali sa time i bili su iz BGD-a. SAmo tada sam bio mali pa
se nisam preterano zanimao za to :))
borilacki.115djcorto,
-> #114, kermit> hladnim oruzjem (mislim prvenstveno sa IAI, SAI, TONFU,
> NUNCHAKE, SURIKEN, KATANU, i ostalo iz slicnog arsenala).
Svako od ovih orudja je vezano za razlicite vestine.
borilacki.116crncic,
-> #113, obrada>> Razmisli o razlikama između sporta i veštine.
A aikido je ?
borilacki.117ilazarevic,
-> #116, crncic> A aikido je ?
Veština.
borilacki.118djcorto,
-> #116, crncic> A aikido je ?
Vestina.
borilacki.119stefan,
-> #117, ilazarevic> > A aikido je ?
>
> Veština.
Iju, naopako, pa ako to nije sport onda ne bi ste smeli o tome ovde da
pričate? O;))
borilacki.120djcorto,
-> #119, stefan> Iju, naopako, pa ako to nije sport onda ne bi ste smeli o tome
> ovde da pricate? O;))
Nemamo nista protiv da otvoris temu vestine ... O;)
borilacki.121ilazarevic,
-> #119, stefan> Iju, naopako, pa ako to nije sport onda ne bi ste smeli o tome ovde
> da pričate? O;))
Ukini nas, čik ;)
borilacki.122pifat,
Sinoć je u njujorškom Medison Skver Gardenu došlo do velike tuče
posle prekida borbe između Ridika Boua i Andžeja Gotale. Gotala je
diskvalifikovan negde u sedmoj rundi, kada je drugi put udario Boua
ispod pojasa (i poslao ga u nokdaun). Potom su u ring uleteli besni
Bouovi sekundanti, a jedan od njih je toki-vokijem mlatnuo Gotalinog
trenera po glavi. Trenera su potom odneli na nosilima. Sve ovo je
poslužilo kao sjajan šlagvort za opštu tuču u publici, i tek posle
veoma opsežne akcije policijskih intervetnih snaga stanje je dovedeno
u kakav-takav red.
borilacki.123obrada,
Pre tri meseca sam poslao prevod jednog teksta o aikidou.
Ima li zainteresovanih da pošaljem još nešto?
borilacki.124ilazarevic,
-> #123, obrada> Ima li zainteresovanih da pošaljem još nešto?
Ako imaš vremena, šalji :)
borilacki.126inferno,
-> #123, obradaŮ│ ˙ Pre tri meseca sam poslao prevod jednog teksta o aikidou.
Ů│ ˙ Ima li zainteresovanih da pošaljem još nešto?
Ima.
Takođe sam zainteresovan i za pointer na taj stari tekst. :)
borilacki.127nitro,
HI
Opet malo o Karateu
Ali samo malo tek da se pomene, posto svi volite Aikido
Gde i po kojoj ceni moze da se pupi Kimono za karate , moze i
polovan ,(ja sam visok 184 , 75 KG)
Pozdrav , Vesko
borilacki.128obrada,
-> #126, inferno> Takođe sam zainteresovan i za pointer na taj stari tekst. :)
poruka 10.104
borilacki.129zokig,
-> #123, obrada>> Pre tri meseca sam poslao prevod jednog teksta o aikidou.
>> Ima li zainteresovanih da pošaljem još nešto?
i ne pitaj
:)
borilacki.130slaki,
-> #127, nitro> Opet malo o Karateu
A kad se to ovdje pričalo o karateu.
Aktivni karatisti dajte malo svježih informacija!
> Gde i po kojoj ceni moze da se pupi Kimono za karate , moze i
> polovan ,(ja sam visok 184 , 75 KG)
Prije pet, šest godina solidna karate kimona je pravio
TK " LJubiša Miodragović " iz Prijepolja. Bila su malo kruća nego
što bi trebalo ( kad se oznojiš ), ali u to vrijeme su bila znatno
bolja od ostalih krpa koja su se na našem tržištu prodavala kao
kimona. Ova kimona su se mogla poručiti pouzećem na telefon:
033-23-065.
Ipak dobro očuvan Tokaido je bolji izbor, ako se može naći po
razumnoj cijeni.
borilacki.134nitro,
-> #130, slaki>> Aktivni karatisti dajte malo svjezih informacija!
Jedna najsvezija informacija poceo sam ponovo da treniram karete
i dobio upalu misica , od koje nemogu da hodam.
Veceras imam trening , pa cu vam referisem
mozda veceras dobijem i nesto drugo (M**********U)
Pozdrav , Vesko
borilacki.135djcorto,
-> #130, slaki> Ipak dobro ocuvan Tokaido je bolji izbor, ako se moze naci po
> razumnoj cijeni.
Dobro ocuvan bilo koji japanski je bolji od bilo kog drugog ...
Ja sam potrosio gomilu donjih delova raznih kimona, osim jednog
japanskog, koji sam dobio iz trece ruke - e, taj se nije dao
....
borilacki.136djcorto,
-> #134, nitro> i dobio upalu misica , od koje nemogu da hodam.
Nista bolje za upalu misica od upale misica. Ili otkazes sasvim,
ili te prodje :)
borilacki.137valex,
-> #136, djcorto>> Nista bolje za upalu misica od upale misica. Ili otkazes
>> sasvim, ili te prodje :)
Šta bi sa onim proverenim receptom od sode-bikarbone? :)
borilacki.138djcorto,
-> #137, valex> Sta bi sa onim proverenim receptom od sode-bikarbone? :)
Masaza je jos bolja, ako ima ko da te lepo i znalacki izmasira
... ;)
borilacki.139dr.s,
-> #137, valex/* Sta bi sa onim proverenim receptom od sode-bikarbone? :)
Cuo sam da i cist limun (bez vode i secera; onako na kascicu pa u
grlo) pomaze oko upale...
borilacki.140valex,
-> #139, dr.s>> Cuo sam da i cist limun (bez vode i secera; onako na kascicu
>> pa u grlo) pomaze oko upale...
Upale grla? ;) Šalu na stranu, u vreme kada sam se intenzivnije bavio
nekim sportovima iz ove teme kružila je priča da debelo pomaže smesa
Andola i sode-bikarbone. Ista se morala uzeti neposredno posle napora
koji bi mogao prouzrokovati upalu pošto, navodno, ubija kiselinu koja se
stvara u mišićima. :)
borilacki.141maksa,
Aikido FAQ
aikifaq.zipborilacki.142vitez.koja,
-> #140, valex#=> Andola i sode-bikarbone. Ista se morala uzeti neposredno posle
#=> napora koji bi mogao prouzrokovati upalu pošto, navodno, ubija
#=> kiselinu koja se stvara u mišićima. :)
Ux, ili si ti to davno slušao, ili ovo što ću sad da kažem nije
tačno... Dakle, andoli i aspirini se uzimaju kad postoji mogućnost
upale mišića da bi stvorili mlečnu kiselinu (čija formula, željkoj,
je? ;) u njima jerbo onda nema upale. Kad ima manjka kiseline tu upala
kolo vodi :)...
sk
ps. Ne mora baš toliko neposredno... :)
borilacki.143cozymc,
Zamolio bih one koji slucajno imaju kod sebe casopis ring da mi
proslede adresu firme iz Novog Sada koja se oglasavala u RING-u pod
nazivom VIDEO BUDO. Moj drugar je zainteresovan da kupi neke trake
ali Vrsac je mali i ovog casopisa nema. Hvala unapred!
borilacki.144zmarko,
-> #143, cozymc> Zamolio bih one koji slucajno imaju kod sebe casopis ring da mi
> proslede adresu firme iz Novog Sada koja se oglasavala u RING-u pod
> nazivom VIDEO BUDO. Moj drugar je zainteresovan da kupi neke trake
> ali Vrsac je mali i ovog casopisa nema. Hvala unapred!
tel. 021 39 51 54
adresa:
Stojana Novakovića 27
21000 Novi Sad
borilacki.145nukite,
Ko ono pobedi Tajsona pre nekoliko dana (ime)? :)
borilacki.146mileusna,
Zar nema nikakvih reagovanja na borbu Tajson-Holifild? :)
borilacki.147ppecanac,
-> #145, nukite (R) Ko ono pobedi Tajsona pre nekoliko dana (ime)? :)
Srpski receno : Ivander Holifild :)
borilacki.148mdimitrijevic,
-> #143, cozymc> proslede adresu firme iz Novog Sada koja se oglasavala u RING-u pod
> nazivom VIDEO BUDO. Moj drugar je zainteresovan da kupi neke trake
VIDEO-BUDO
B. OKTOBARSKE R. 21/11
21000 NOVI SAD
tel. 021/336-699
borilacki.149mdimitrijevic,
-> #146, mileusna> Zar nema nikakvih reagovanja na borbu Tajson-Holifild? :)
Šta ima da se kaže, razbio ga je ko zvečku :)) Borba je bila odlična,
možda malo previše držanja ali nema veze. Videlo se lepo da je Tajson dobro
prodrman, Holifild ga je tukao majstorski.
borilacki.150lexus,
-> #149, mdimitrijevic=> možda malo previše držanja ali nema veze. Videlo se lepo da je
=> Tajson dobro prodrman, Holifild ga je tukao majstorski.
Holifild je dokazao da nije sve u sirovoj snazi, nešto je i u
lukavstvu :)
borilacki.151mdimitrijevic,
-> #150, lexus> => možda malo previše držanja ali nema veze. Videlo se lepo da je
> => Tajson dobro prodrman, Holifild ga je tukao majstorski.
>
> Holifild je dokazao da nije sve u sirovoj snazi, nešto je i u
> lukavstvu :)
Nedeljni Telegraf kao jedan od razloga, zahvaljujući kome je Holifild
pobedio, navodi njegovu veliku mišićavost. Bildovao je bez prestanka, a telo
prekriveno čistim mišićima (pogotovo kod boksera) je tvrdo kao kamen. Dobro
je podnosio udarce. Tajson je previše spor, mora da ga je zatvor prilično
umrtvio. Imam utisak da se plašio predugog zadržavanja u ringu. Prednost
Tajsona je što ga je vrlo teško oboriti (ne računam ono kada je bio u raskoraku
i pao od Holifildovog udarca), on se po udarcu naginje napred i na taj način
pokušava (i uspeva) da održi ravnotežu.
U svakom slučaju dosta dobra borba.
borilacki.152lexus,
-> #151, mdimitrijevic=> Nedeljni Telegraf kao jedan od razloga, zahvaljujući kome je
=> Holifild pobedio, navodi njegovu veliku mišićavost. Bildovao je bez
=> prestanka, a telo
Pa čuj, ne mogu ja sad da izadjem i da bijem Tajsona, naravno da je
snaga velika prednost, ali u meču izmedju dva čoveka iste snage,
pobediće onaj koji je lukaviji. Holifild je imao dobru tatktiku,
a da je boksovao kao onaj MekNili (ili kako se već zvaše) poljubio
bi parket posle 2 minuta.
borilacki.153acafaca,
-> #150, lexus-=> Holifild je dokazao da nije sve u sirovoj snazi, nešto je i u
-=> lukavstvu :)
To je sve namešteno zbog klađenja.
Zar ste mislili da će Tajson tako lako da padne?
borilacki.154nukite,
-> #153, acafacaPa ako je Holifild pobedio sampiona koji je oduzeo titulu Tajsonu,
onda...:(((
borilacki.155mdimitrijevic,
-> #152, lexus> Pa čuj, ne mogu ja sad da izadjem i da bijem Tajsona, naravno da je
> snaga velika prednost, ali u meču izmedju dva čoveka iste snage,
> pobediće onaj koji je lukaviji. Holifild je imao dobru tatktiku,
> a da je boksovao kao onaj MekNili (ili kako se već zvaše) poljubio
> bi parket posle 2 minuta.
Ma slažemo se. Holifild jeste bio lukaviji i imao je nekakvu taktiku
a i boga na ramenu :) Rekao je da je bog zaslužan za njegovu pobedu, da mu je
dao snage i slično :) Svakako bih mogao da zamislim boga, ali nikako sa
bokserskim rukavicama :)
Nešto kontam, tamo dobijaš lovu bez obzira da li izgubio ili dobio.
Kad bih mogao da dobijem turističku vizu za Ameriku pa da izazovem Tajsona :)))
ih kako bih živeo kada izađem iz bolnice :)))