književnost.412supers,
-> #408, dzim
>> E, ne reche odakle si citirao...
Svetislav Basara, "Looney Tunes" (9. glava)
književnost.414sherloc,
Zna li neko gde bih mogao da nadjem poslednje tri knjige "Robot City" ?
Hvala.
ByE
književnost.415dzim,
-> #411, supers
> elementima zargona koji se primio na Sezamu (reci kao: mast, vlast itd.)
...shto je poteklo od dvojice ljudova...mislim, konkretno te dve rechi.
književnost.416indi,
-> #414, sherloc-> Zna li neko gde bih mogao da nadjem poslednje tri knjige "Robot City" ?
imas u mojoj biblioteci, cetvrtu knjigu (u stvari prve cetiri)
na Banovom Brdu,"Laza Kostic" Pozeska 83a tel:558135
ali za 5. i 6. nisam jos nasao, tj. i meni bi godio odgovor :)
ps:knjige su strava!! :)
književnost.417supers,
-> #415, dzim
>> > elementima zargona koji se primio na Sezamu (reci kao: mast, vlast itd.)
>> ...shto je poteklo od dvojice ljudova...mislim, konkretno te dve rechi.
Kod Svetislava Basare nalazimo tragove bavljenja Sezamom ;>
Pseudodokaz 1:
Naslov poslednje Basarine knjige je "Sveta mast".
Pseudodokaz 2:
Odlomak iz iste:
"Moja velika sreća - tvrdio je derviš - bila je to što da mi je jaje
duše otvorio udarac revnosnog milicionera, pendrekom po glavi, pre mnogo
godina, dok sam preskakao zid na stadionu FK Slobode. Zaista, proces
moje desocijalizacije započeo je leta '67, posle inicijacijskog udarca
koji niko nije doveo u vezu sa promenom ponašanja, pravdanom pubertetom.
Od tada na dalje, kroz rupu na auri iznad moje glave, ulazili su
sadržaji iz viših sefira Drveta života, isprva u zip formatu i kodirani,
tek kasnije raspakivani i polako, u pravo vreme, uključivani u ono što
se profano naziva budna svest. Ili po današnjem: interface."
književnost.418supers,
-> #410, willow
>> Stane, za ime boga, kada ćeš prestati da me nipodaštavaš i vređaš? ;)
Pa ako ti sam pljuneš na sebe ;> upoređujući svoje pisanije sa
Bukovskim, mogu i ja da malo nastavim u tom stilu ;)
>> Sve ovo je drug Selin već odavno rekao. Nemam ništa protiv Basare, čovek
>> je iskren i sve je to u redu, ali, posle Selina, 99 zapeta 9 od sto
>> knjiga predstavljaju obično gubljenje vremena.
Ma, sasvim je normalno da svako ima svog favorita. Ali ne valja u
obožavanju preterivati. I najveći pisci sebi dozvoljavaju da pohvale
svoje uzore, Borhes im posvećuje čak toliko pažnje da o njima diskutuje
usred svojih pripovedaka, čak i u Beogradu imaš u Beoizlogu odeljak sa
knjigama koje preporučuje Borhes. Pa ipak Borhesovo delo ne izaziva
osećaj "već viđeno" čak ni kod onog fanatika koji je pročitao Čestertona
onoliko puta koliko ga Borhes u prosečnom eseju spomene ;)
I onda mi osvane neko i kaže da je zaključno sa Selinom napisano 99,9%
stvari. Verovatno je sutradan po njegovoj smrti osvanula zora
postmoderne, pa su svi pisci sveta priznali da od sada mogu da se bave
samo prepisivanjem ;) Ma ajde, molim te...
književnost.420illusion,
-> #376, dzim U potpisu Roach, posto je izmena texta dosla od njene strane, sa
razlogom :)
književnost.421dzim,
NEZAVRSENA PRIC
Postojao je covek koji nije mogao da zavrsi ni jednu recen.
Zato su mu se svi smej. Iz tog razloga bio je jako nesrecan, pa je
resio da izvrsi samoubist. Otisao je do auto-puta i sacekao da naleti
autom. Bacio mu se pod tockove, ali je automobil stigao samo do pola
recen. Covek je ostao z. Sada i da moze ne sme da zavrsi ni jednu
recenicu jer ce onaj automobil zavrsiti svoj pu.
Dejan Stojkovic
MAMIHLAPINATAPEI
književnost.422dzim,
NEBOJSA LAZIC
Postovani citaoci,
prosle godine sam na Konkurs za kratku pricu poslao cetiri rada
potpisana svojim imenom i jednu pricu potpisanu imenom moje devojke. U
knjigu je, po odluci Zirija, usla prica koju sam potpisao imenom svoje
devojke. U medjuvremenu ona je raskinula sa mnom bez ikakvog vidljivog
povoda. Od prijatelja sam saznao da je odmah zatim pocela da se zabavlja
sa momkom koji je takodje objavio pricu u knjizi "Ritam sedmog cula".
I dok onivode ljubav medju koricama njegove garsonjere ja samo zelim da
kazem da se ne kajem sto sam ucinio navedeno, ali zato na ovaj Konkurs
saljem pricu ciji je naziv moje ime i prezime potpisanu sifrom koja je
opet, moje ime i prezime. Akose ziri odluci da je ne uvrsti u knjigu
insistiram da pod mojim imenom objavi jednu njenu pricu. Naime, i ona
je svoju kratku prozu poslala na Konkurs i to pod sifrom "DRHTURAVI
PLAMICAK APOKALIPSE". Ukoliko, medjutim, ni njena prica ne ude odabrana
za knjigu zamolio bih Ziri da onda pricu njenog novog momka objavi pod
njenim imenom ne bi li i on osetio kako to izgleda kada se sve zrtvuje
za ljubav. Njegova sifra na ovom Konkursu (saznao sam to od njegove
drugarice sa kojom sam poceo da se zabavljam da bih mu provalio sifru)
jeste "JAUK BEDE". Napokon - ako nijedna njegova prica ne bude odabrana
za knjigu zeleo bih da zamolim Ziri da onda, bilo koju od cetiri price
potpisane sifrom "CVETAK KRAJPUTAS" objavi pod mojim imenom iako sam
ih potpisao imenom Marija Ilic. To je u stvari ime drugarice novog
mladica moje bivse devojke sa kojom sam poceo da se zabavljam ne bih li
saznao njegovu sifru (a u koju sam se u medjuvremenu zaljubio i naravno,
poslao na konkurs cetiri price pod njenim imenom).
Ljubav je ljubav, literatura je zenskog roda, ali godine prolaze.
Hvala na razumevanju i neka zivi ideja kratke price!
Nebojsa Lazic
(ustvari su to organizatori konkursa)
MAMIHLAPINATAPEI
književnost.423dzim,
SISTEMATICNO PREOBRACANJE U PRAVCU
NORMALNOG POIMANJA STVARI
Magdalena: Sta je smisao zivota?
Bobo podrignu.
Magdalena: Postoji li Bog?
Bobo opet podrignu.
Magdalena: Verujes li u sudbinu?
Bobo je cutao.
Magdalena se malo mucila, a onda nevesto podrignu.
Bobo ponosno rece: Nije lose za pocetak.
Alija Suljic
MAMIHLAPINATAPEI
književnost.424dzim,
KAKO SAM POSTAO UBICA
Zario sam joj noz izmedju ociju dok me je bezubo gledala. Zatim
sam seo i desetak minuta posmatrao kako pokreti gube na ucestalosti i
zestini. Kada su potpuno utihnuli, uzeo sam noz, i pazljivo, od samog
pocetka grla je razrezao po celoj duzini tela. Obukao sam saku njenim
telom, potom energicnim pokretom (pazeci na zuc) sluzavu unutrasnjost
lisio utreobe. Prvo sam joj odsekao glavu a posle i telo u tanke reznjeve.
Osetio sam mucninu i nesvesticu, seo na stolicu i molio Boga da
neko ne udje u kuhinju i prekori me sto sam zaboravio da oljustim krljust.
Mislim da bih na njemu ponovio postupak.
To se zove prezivljavanje.
Branislav Stankovic - Ironije
MAMIHLAPINATAPEI
književnost.425junior,
-> #423, dzim> SISTEMATICNO PREOBRACANJE U PRAVCU NORMALNOG POIMANJA STVARI
Ima li još ovakvih stvari?
književnost.426dzim,
NEOBICAN RAZGOVOR
Imam nesto vazno da ti kazem - rece nemi.
Cuvsi to, gluvi se pretvori u uvo.
Goran Dokna
JUTRO
Probudio sam se ustiju punih nekog cudnog utiska. Pogledao sam okolo,
oterao muve sa sebe i uspeo samo da kazem:
- Sa mnom se nesto desilo.
Posle toga sam opet zaspao.
Prvi crv se pomakao. Zatim ostali.
Goran Manic
književnost.427dzim,
-> #425, junior
> Ima li jos ovakvih stvari?
Ima raznih. Zbirka (MAMIHLAPINATAPEI) ima cirka 400 strana.
Poslacu vise kad budem imao vremena.
Sledi par prica od nepoznatih autora:
Sifra: "Lice namenjeno drugima"
BUMERANG?
Covek sedi na ivici krova. Gleda dole. Trideset metara niceg, posle je
svejedno. Uzima kamencic i baca ga. Kamencic se posle tri sekunde
pretvara u krvavu mrlju na glavi starice. Ona ima jos pola sata nesvesti,
posle nema nista. Starica zivi sa kucetom koje je ostalo zatvoreno u sobi.
Ono ima jos par dana zedji i gladi, tad ostaje i bez toga. Daleko ranije
pocinje panicno lajati i skakati po sobi. Prevrce grejalicu, unistava
svoju buducnost i zgradu. Zgrada svoje postojanje meri jos minutima.
Ona tu ne moze nista promeniti.
Sa vrha zgrade covek skace u svejedno.
književnost.428dzim,
Sifra: "Stvorenje niotkuda"
ON I ONA
On je reziser.
Ona je glumica.
On je snimio film.
Ona je svojim pojavljivanjem izazvala odusevljenje publike na Filmskom
festivalu u Londonu.
On je snimio film.
Ona je nagradjena na Festivalu u Veneciji za najbolju sporednu ulogu.
On je snimio film.
Ona je na Kanskom festivalu nagradjena za najbolju glavnu zensku ulogu.
On je snimio film.
Ona je od strane kriticara proglasena najboljom glumicom u Americi,
u protekloj godini.
On je od AFI dobio Oskara za zivotno delo.
Ona je podnela zahtev za razvod braka.
književnost.429dzim,
Sifra: "L 17090"
PRAVA I KRIVA
"Neverovatno do kakvih zakljucaka i saznanja mozete doci prateci jednu
liniju", tvrdio je Miceta, veciti pripiti student arhitekture. On je
video kako pocinje linija sa ograde moje terase nastvalja se preko simsa
i spusta gromobranom u Uzun Mirkovu ulicu ali se potom penje uz sav
najlon carape devojke u minicu koja potom ulazi u trolejbus 28 a linija
se penje ivicom trolejbusa na sajlu i u Makedonskoj na stanici prekoputa
Sumatovca linija silazi sa te zice na urezani deo fasade, dolazi do stoka
jednog od prozora i ulazi u prostoriju da bi se u prostoriji spustila niz
prvi cosak na pod do stolice uz koju se penje do sava covekovih hlaca koji
sedi na stolici i prelazi na sav sakoa, pa se spusta niz lakat do vrha
prstiju pa jos do vrha hemijske olovke koju prsti drze i upravo prati ovo
sto ovde pise.
književnost.430orion,
HULIO KORTASAR
iz antologije Moderna svetska mini prica
NEPREKINUTI SLED PARKOVA
Bejase zapoceo da cita roman nekoliko dana ranije. Ostavio ga
je zbog hitnih poslova, ponovo ga otvorio u vozu dok se vracao na
imanje; polako se prepustio zapletu, ocrtavanju likova. Toga
popodneva, posto je napisao pismo svom zastupniku i s
nadzornikom raspravio pitanje pasnjaka, vratio se knjizi u miru
radne sobe koja je gledala na hrastik. Udobno zavaljen u svojoj
omiljenoj fotelji, okrenuvsi ledja vratima koja su mu smetala
kao neprijatna mogucnost za pojavu uljeza, nekoliko puta je
prevukao rukom preko zelenog plisa i poceo da cita poslednja
poglavlja. S lakocom je pamtio imena likova i junaka; romaneskna
sanjarija ga je obuzela gotovo u trenutku. Uzivao je u skoro
perverznom zadovoljstvu da se red po red oslobadja onoga sto ga
okruzuje, dok istovremeno oseca kako mu se glava udobno odmara na
plisu visokog naslona, kako su mu cigarete nadohvat ruke, kako s
one strane prozorskih okana vecernji povetarac treperi pod
hrastovima. Rec po rec, zaokupljen teskom nedoumicom junaka,
prepustajuci se slikama koje su dobijale oblik, boju i postajale
pokretne, bio je svedok poslednjeg susreta u planinskoj izbi.
Prvo je oprezno usla zena. Sada je stigao njen ljubavnik, s
povredom na licu od udarca grane. Ona mu je velicanstveno
brisala krv poljupcima ali on je odbijao milovanja, nije dosao
da ponovo prodje kroz obred tajne strasti, skrivene u svetu
suvog lisca i krivudavih putanja.
Grudi su mu grejale ostricu noza, ispod je tinjala ugrabljena
sloboda. Dijalog pun ceznje proticao je stranicama kao potok
zmija, i osecalo se da je sve odvajkada odluceno. Cak i
milovanja koja su se plela oko tela ljubavnika, kao da zele da
ga zadrze i nateraju da odustane, sa odvratnoscu su ocrtavala
drugo telo koje je trebalo unistiti. Nista nije zaboravljeno:
alibiji, slucajnosti, moguce greske. Od toga casa svaki trenutak
imao je svoj tacno odredjeni zadatak. Nemilosrdno obostrano
ispitivanje prekidalo se tek da bi jedna ruka pomilovala jedan
obraz. Smrkavalo se.
Ne gledajuci se vise, strogo se drzeci onoga sto treba da
cine, rastali su se na pragu kolibe. Ona je morala da krene
putem koji vodi na sever. Sa staze na suprotnoj strani on se na
trenutak okrenuo da bi je video kako trci raspustene kose. I sam
je potrcao, sudarajuci se sa stablima i nalecuci na ograde, sve
dok u jutarnjoj izmaglici nije nazreo put koji vodi prema kuci.
Nije trebalo da psi zalaju, i nisu zalajali. Nije trebalo da
nadzornik bude prisutan u to vreme, i nije bio. Popeo se tri
stepenika do trema i usao. Iz bubnjanja krvi u usima dopirale su
reci zene: najpre plava sala, zatim galerija, stepeniste zastrto
tepihom. Gore, dvoja vrata. Nikoga u prvoj sobi, nikoga u
drugoj. Vrata salona, a onda noz u ruci, svetlost sto prodire
kroz prozorska okna, visok naslon fotelje od zelenog plisa,
glava coveka u fotelji koji cita neki roman.
književnost.431vampire,
Ima jedna obrada price o crvenkapi, koju u izvesno vreme nisu hteli
da cuju u chatu ;} pa je zato saljem ovde. Inace, to su reci pesme
od jedne grupe.
Little blood red Riding Hood was passing through the woods
A basket full of poisoned fruit
She's absolutely way to cute
And it's way past her deadtime...the night has just died
Good Old Nick is in her blood and it makes me feel so hot
Devil eyes, that's no surprise, she's colder than ice
The werewolf is hiding with its yellow glowing eyes
Drooling for some baby blood, he's jumping in the night
And he knows where Red is riding
He knows here Grandma well
That big bad werewolf's got it down, he cannot fail
And it's way past her deadtime...the night has just died
Grandma's waiting in here dead for sweetest little Red
When she ate the werewolf's head, you could not even tell
There is no way out
There is no way out for sweetest little Riding Hood
'cause Granny won't be full
Until Red is dead and gone...Bye, bye
književnost.432sherloc,
pretpostavljam da ima ljudi koji su chitali knjigu " Lorens od
Arabije ". Zanimaju me utisci... hvala.
ByE
književnost.433supers,
-> #431, vampire
>> Inace, to su reci pesme od jedne grupe.
Jel si ti nekad video ovde poruku koja počinje ovako:
"Ovo su reči priče od jednog pisca"?
Da nisi ti kojim slučajem pripadnik naroda Bonga, sa ostrva Svalbard?
Evo šta je o njima pisao Umberto Eko u Minervinoj svaštari 1987:
"Bonge rade otprilike isto što i mi ali pokazuju neobičnu sklonost
ka kompletiranju informacija. Ne znaju šta je to pretpostavka ni
implicitno. Na primer, mi počnemo da govorimo i očigledno je da
koristimo reči ali nemamo potrebu da to kažemo. Jedan Bonga koji se
obraća drugom Bongi, najpre će reći: "Pazi, sada ću nešto da ti kažem i
koristiću reči.""
"Budući da su svi već sve znali, u određenim trenucima voditelj bi
glasno najavio: "A sada, jedan lep aplauz." Ali uskoro su gledaoci u
studiju počeli da aplaudiraju i bez bodrenja voditelja. Bilo je
dovoljno da on upita svog gosta čime se bavi i da ovaj, recimo,
odgovori: "Održavam gasnu komoru u gradskoj kafileriji", pa da se
prolomi buran aplauz. Ponekad, kao kod nas u Petrolinijevim scenama,
voditelj ne bi stigao ni usta da otvori i kaže "dobro veče", već posle
"dobro" u studiju bi oduševljeno zapljeskali. Voditelj tek što bi
izgovorio: "Evo nas kao i svakog četvrtka", a publika ne samo da bi
aplaudirala, kidala bi se od smeha."
književnost.434vampire,
-> #433, supers>>> Inace, to su reci pesme od jedne grupe.
>
>Jel si ti nekad video ovde poruku koja pocinje ovako:
>"Ovo su reci price od jednog pisca"?
Pa hteo sam da kazem da su to reci PESME a ne neke price, i hteo
sam da kazem da je to uradila jedna muzicka grupa, a ne neki pisac.
Jel tu nesto pogresno?
>Da nisi ti kojim slucajem pripadnik naroda Bonga, sa ostrva Svalbard?
>Evo sta je o njima pisao Umberto Eko u Minervinoj svastari 1987:
>...
Nikad cuo za njih. Ali poenta je bila da neko procita pesmu koju
sam poslao, a ne da mi drzi lekciju o tome kako najaviti da cu da
posaljem pesmu.
književnost.435willow,
Lep provod
za tog znatiželjnog druškana
u 20:00
isključiš telefon,
pogasiš sva svetla na gajbi,
pustiš audio-kasetu Roja Eldridža,
naspeš sebi
piće, izađeš na
terasu,
sedneš.
tvoj pas
kunja
pod brezom.
šišmiš
piči
preko neba.
čuješ
mačku
kako se
šunja kroz
travu.
vrabac
sleteo na
metar od
tebe. trepće. napravio par
manjih skokova, pa
stao. i
opet trpepće. krivi
glavu.
posmatra te vrabac, pomisliš. znatiželjan vrabac
krivi glavu i
posmatra te značajno, na vrapčev
način.
nisi
znatiželjan vrabac
ali
uzvraćaš
mu
istom merom.
ti i
on se
merkate.
poznat si mi odnekud, kažeš
mu. ovo će ti zvučati pomalo smešno, ali
jel si ti
isti onaj druškan
koji je jutros
kljuco mrve
na
autobuskoj
stanici? - upitaš
ga.
drug
vrabac ćuti, ali
ne prestaje
značajno da kibi
u tvom
pravcu. očito se čudi tvojoj
spoljašnjosti. a takođe i
tvojim
telesnim
dimenzijama. suočava se sa raznim
logičkim nedoumicama: gde su krila ovom
tipu? gde je spakovo kljun? čime je
to zamaskiro naše
perje? pojma nisam imao
da među nama, vrapcima, bukvalno imamo i
divove...
lepo je, pomisliš,
sedeti u
društvu
znatiželjnog vrapca
i negde između dve i tri hiljade
zvezda.
zatum
pališ cigaretu,
i puštaš
veličanstven
kolut dima a
oko tebe noć, duga i topla i prijatna i letnja.
vredelo bi
ovu noć
dugu i toplu i prijatnu i letnju i
ovog znatiželjnog vrapca
i negde između dve i tri hiljade
zvezda
nekako ovekovečiti,
zabeležiti
ih, učiniti
ih
jedinstvenim u
literaturi. noćas me to
_zaista_ mrzi, ali
čim me ne bude
_zaista_ mrzelo, učiniću
to: ukucaću
prvom prilikom
jednu
besmrtnu
pesmu o
svima njima i
posvetiti je tom znatiželjnom
druškanu.
a sad
adio, jer
noć je duga i topla i prijatna i letnja i
ja bih
još malo da
snatrim
za svoj
groš
u društvu
znatiželjnog
vrapca
i negde između dve i tri hiljade
zvezda.
književnost.436supers,
-> #434, vampire
>> Pa hteo sam da kazem da su to reci PESME a ne neke price, i hteo
>> sam da kazem da je to uradila jedna muzicka grupa, a ne neki pisac.
>> Jel tu nesto pogresno?
Pa, pošto je u stihu, pretpostavljao sam da je pesma, a ne priča ;>
Ako ti nije problem, napiši čija je, valjda je red da se spomene
ta grupa.
>> Nikad cuo za njih. Ali poenta je bila da neko procita pesmu koju
>> sam poslao, a ne da mi drzi lekciju o tome kako najaviti da cu da
>> posaljem pesmu.
Ti si poslao pesmu, ja sam poslao odlomak iz priče.
Jel prelazimo na bezbolke ili se mirimo? ;>
književnost.437vampire,
-> #436, supers>Pa, posto je u stihu, pretpostavljao sam da je pesma, a ne prica ;>
Pa ja sam odmah rekao da je pesma. Nevolis kada ti se kaze unapred?
:}
>Ako ti nije problem, napisi cija je, valjda je red da se spomene
>ta grupa.
Grupa se zove "Mercyful Fate", a tekst je napisao
vokal - Kim Bendix Peterson.
>Ti si poslao pesmu, ja sam poslao odlomak iz price.
Aha, ok onda. Ja sam mislio da si napisao ono samo da bi mene
poistovetio sa tim ... domorocima.
>Jel prelazimo na bezbolke ili se mirimo? ;>
Mirimo se, naravno. Ovo je civilizacija a ne sport :}
književnost.438willow,
evo, biću toliko slobodan da sezonu meseca oktobra, ovde, u "književnosti",
otvorim jednom kratkom storijom...
Božidar je bio živ
Božidar je bio živ. Dok je bio živ, doručkovao je kifle. Više nije
živ, ali je bio, ne tako davno. Ustvari, lažem: umro je upravo ovog trenutka.
Tako to biva. U jednoj sekundi si živ, već u sledećoj nisi. U jednoj sekundi
doručkuješ kifle, samozadovoljavaš se, žvaćeš kokice ili krešeš nešto, a već
u sledećoj uštogljeno ležiš prekriven posteljinom a oko tebe čuče upaljene
sveće i ožalošćena rodbina. Jedna dramatična sekunda. Eto koliko je Gospođici
Smrt potrebno vremena. Efikasno, nema šta. Zato smatram da je Gospođica Smrt
visoko obrazovana, talentovana i sposobna ličnost. Sa fakultetom. Sa "mr" i
"dr" ispred imena. Dobro je što je dovedena. Mislim, ne možeš svakog kulova
sa završenim sedmim osnovne postaviti na tako odgovorno mesto, gde se svakog
radnog dana odnose toliki ljudski životi. Doduše, probalo se i to. Međutim,
prosečan kulov umesto da za dan odnese hiljadu, odneće ne više od pet života.
Takva mu radna navika. Čita novine i drka kurac umesto da odnosi živote.
Kulov ostaje kulov. I tako je bilo sve do dana kad su pretpostavljeni
angažovali jednu neobično odgovornu i pametnu ženu: Gospođicu S. Od tada se
puno češće umire a i mnogo redovnije.
No da se vratimo na Božidara. Božidar je bio živ.
Ali sudbina se okrutno poigrala sa Božidarom. I dok su svi stajali i
upirali prstom ka okrutnoj igri sudbine, naš Božidar je i dalje ležao u
lokvi, razbucane lobanje, stežući u ruci dopola pojedenu kiflu. O čemu se
zapravo radi. Naime, tog jutra, Boža je, kao i obično, stajao ispred pekare
i, ne sluteći ništa, doručkovao kifle. Međutim, baš u tom trenutku, jedna
baka sa osmog sprata nepažljivo je laktom zakačila saksiju punu zemlje i
cveća, i uzviknula "oh!". A saksija se onda strmeknula pravo Božidaru na
teme. Božidar je, iako iznenađen pojavom saksije, nekako ipak uspeo na brzaka
da proguta zalogaj koji je muljao po ustima. Da mu ne propadne. I dok je
gutao poslednji zalogaj kifle, kroz glavu mu je protrčao čitav njegov život.
A zatim - mrak.
I tako, da u međuvremenu nije umro, i Božidar bi jednoga dana imao
probleme sa hemoroidima. I Božidar bi mogao da dočeka starost. Pa da u
starosti bude starac. Ali, ne vredi tugovati. To su naplatne rampe kroz koje
prolazimo sve do trenutka smrti.
Svi mi na neki način ostvarujemo svoje prihode, pa tako i Božidar,
koji je, naime, radio kao kondukter. A kad Boža uđe u bus, tu više nije
postojala skoro ni najmanja mogućnost da se izvučeš bez plaćanja karte. Ili
si morao uvek da pokažeš markicu. Da se švercuješ, jedino si mogao ukoliko si
zanosna plavuša dugih nogu i bujnih prsa. No mi, većinom, zar ne, nismo
zanosne plavuše dugih nogu i bujnih prsa. Već smo obično ćelavi, kosmati,
debeli, mršavi. Neobrijani, frustrirani, melanholični, umobolni, trezveni.
Razjareni, smežurani, puni poleta. Željni života, druženja i upoznavanja.
Više ili manje poetični. I imamo probleme sa hemoroidima. Sve u zavisnosti od
sloja populacije kojem pripadamo i od životnog doba u kome se trenutno
nalazimo. Malo je ovde zanosnih plavuša, dugih nogu i bujnih prsa. Zato se
zadovoljavamo malim stvarima. I ženama koje se retko kupaju i nikad ne briju.
No da se vratimo na Božidara. Doručkovao je kifle.
Božidar se prvo brijao a zatim odlazio na posao. Svakog jutra Božidar
je ustajao u pet izjutra. Taj se čovek zvao Božidar. Živeše jednom jedan
čovek.
Sve dok saksija nije zasrala stvar.
književnost.439fraudator,
-> #438, willow:)))
gotivno je
književnost.440mango,
Da li je neko skoro citao "Ilijadu" i "Odiseju"? Interesuje me da li se u tim
knjigama pominju tirani? (sad nemam vremena da citam ponovo jer mi je ispitni
rok). Cini mi se da je cladar Arga okarakterisan tako u delu kada Telemah
dolazi da pita za Odisejevu sudbinu, i mozda i Eol kada Odisej dolazi na
njegovo ostrvo? Ako se tirani pominju, da li je u pitanju pogresan prevod
(mozda je neko citao i u originalu)?
književnost.441orion,
iz knjige SIMPTOMI BUKE
Izbor najboljih prica sa VI konkursa
za kratku pricu na jednoj stranici
Ankica Cupac
DEJA VU
Ima jedan miris. Tako je mirisala jedna plava igracka,
kad sam bila mala. Jednom se vratio iznenada i na tren sam ga
osetila. Kao i crvene hulahopke i mali konac i krv koja curi
doke sedim u travi i cekam da me necije ruke odnesu.
Ivana Hrga
AS THE YEARS GO PASSING BY
Pre nekoliko godina moj otac je imao obicaj da prilikom
kupanja baci sapun na pod kupatila.
- Ispao je - odgovarao je na svaki nas zgrozeni pogled,
pravdajuci se i detinjasto verujuci da je to dovoljno.
Mi smo cetkom ribali te sapune, mama i ja, na kraju cesto
noktima grebuci po njima, praveci mala, malecka udubljenja. Ja
bih pre mame izgubila zivce i otpakivala novi mirisljavi sapun,
umivala se njime i zatim ga skrivala na tajna mesta u kupatilu.
Jutros, pre umivanja, uzaludno sam pod prstima trazila
nevidljive grudvice. Tata vise ne baca sapun na pod prilikom
kupanja. Ni ja vise ne zivim u mojoj devojackoj sobici.
Milica Jelic
LENJA PRICA
"Kokosovi orasi se otkidaju sa palmi i lenjo padaju u pesak.
Prasina se slegne i kao da se nista nije dogodilo. Muve tesko
zuje kroz vrucinu. Nista se ne mice."
Ne... Bolje:
"Kokosovi orasi se otkidaju i lenjo padaju. Muvama je tesko..."
Ili:
"Kokosi lenjo... Tesko..."
"Tesko..."
ili
"lenjo..."
LENJO
Divna rec. Udobna.
Milorad Jevtic
***
Desi mi se ponkad, nocu, kad izadejm da radim zgibove
napolju (na sipci za tresenje tepiha) i podignem ruke da se
okacim na sipku da ostanem tako, podignutih ruku i zagledan u
nebo.
Nebojsa Krivokuca
ODRASTANJE
Prilazim prozoru i palim cigaretu. Ipak sve je drugacije.
Tek sada primecujem opalo lisce i miris jeseni pod prozorom.
Poneka stidljiva malja na grudima.
Drugacije.
I postelja je nekako drugacije izguzvana.
Ona se tusira.
književnost.442orion,
iz knjige SIMPTOMI BUKE
Izbor najboljih prica sa VI konkursa
za kratku pricu na jednoj stranici
Svetlana Lazarevic
EROTSKA PRICA
Crtam cica Glisu na njegovom licu poljupcima. Oci, nos, oba uha,
usta. Spustam se niz blagu nizbrdicu vrata i ljubim svaku
uspravnu dlaku na njegovim grudima. Idem dalje. Na redu je
pupak. Sa njim postupam vrlo nezno, jer je njamanji vrtlog na
svetu. Idem dalje i pocinjem sa grickanjem. Na butinama se ne
zadrzavam dugo, jurim ka listovima jer sam cula da su
najukusniji. Golicam ga po tabanima i krecem sporo, kao lift u
mojoj zgradi, navise.
SE LA VI
"Takav ti je zivot, pile moje" - rece on meni drzeci naocare bas
navrh nosa. "Ti si mislila da je zivot samo asfaltiran put, je
li? E pa nije! Zivot je i kaldrma i zemljana staza i jos mnogo
toga. A i po tom putu ne ide covek uvek u ribok patikama ili
starkama, vec i bos, ili na stiklama..."
Ja sam onaj prst, koji stoji izmedju palca i srednjeg, lukavo
zavukla u teglu s medom i dugo ga sisala.
Dragan Lazarevski
JEDNE SREDE
S. nisam video nekoliko dana. Jedne srede sretoh ga na ulici.
- Al` si se promenio otkad smo se poslednji put videli - rekoh
ja.
- Nisam se promenila - rece ona - samo ti se cini.
Zoran Ljubicic
PRAVI OTAC
Moja cerka ima jedanaest godina i ima decka. Ja, kao njen otac,
u tome ne vidim nista lose. U stvari, ja jos nemam cerku, nisam
cak ni ozenjen, ali recimo da moja cerka od jedanaest godina ima
decka... Ja u tome ne bih video nista lose.
Natasa Manojlovic
ONA
Kada je bila mala niko nije obracao paznju na reci koje je
pokusavala da izgovori. U skoli, drugovi su okretali glavu cim
bi progovorila. Sa mladicima je, uglavnom, cutala. Za jednog od
njih se udala. Pokrenute razgovore ostavljao je nedovrsene kao
jutarnju solju kafe.
Tada je kupila psa. Sa njim se, za svaki slucaj, sporazumevala
znacima. Svakog dana u 15:00 izvodila bi ga u setnju po
obliznjem parku. Prisla bi prvoj zauzetoj klupi, privezala psa i
otpocinjla pricu. Covek se uzalud trudio da ustane i ode. Na
svaki njegov pokret pas je preteci rezao. Posle odredjenog
vremena ona bi ustala, uljudno se pozdravila i, odvezavsi psa,
krenula kuci.
Ubrzo su ljudi poceli da izbegavaju prvo nju, zatim klupu i na
kraju ceo park.
Ona jos uvek odlazi s psom u opusteli park, priveze ga za klupu
i otpocinje pricu. On pokusava da se odveze i pobegne, ali na
svaki svoj iznenadni pokret zarezi.
književnost.443orion,
iz knjige SIMPTOMI BUKE
Izbor najboljih prica sa VI konkrsa
za kratku pricu na jednoj stranici
Sreten Mijovic
SLIKE STAROG SVETA
Legitimisemo ljude. Tek poneko lici na sebe.
***
Placem. Doktor me tesi. Pijemo licku sljivu, pijemo vino, pa
opet sljivu.
Pod svetloscu svece Doktorova zena izgleda kao Bogorodica.
U ratu je sve jednostavno. Zelimo da prezivimo i pijemo
dzabe.
Elizabeta Radakovic
ZABLUDE SU CESTE
Covek koji sedi u autobusu, sokiran izvesnim recenicama iz
clanka koji cita, pocinje da govori sebi u bradu. Zena koja se
nalazi pored njga zapaza da on pri svakoj reci pljucka i
nastavlja da gleda gde kapljice pljuvacke iz njegovih usta
izlecu.
Na decijem igralistu nekoliko devojcica vezba skok u dalj.
Decak sa obliznje klupe pri njhovom skoku pazljivo posmatra
kuda se rasprsavaju zrnca peska pri uronjavanju njihovih patika
u tlo.
Covek iz autobusa pocinje da bira reci dok govori misleci da se
zena koja ga posmtra divi njegovom poimanju stvari.
Svaka od devojcica sa igralista pri skakanju daje sve od sebe
misleci da se decaku sa klupe dopada.
Tomislav Repacki
Nikola Joksimovic
Rade Stojkovic
STVAR TRENUTNOG IZBORA
Slika nije bila potrebna tacno na tom mestu. Citao sam sve.
Gledao parade. One su bile O.K.
Pitam se da li je to samo slucajnost, mada mislim da nije.
Ja mislim da nije.
Ne. Sve je namesteno. Tacno kako treba.
Ja sviram tudju muziku za koju nikada nisam imao sluha.
Gledao sam i razne filmove. Oni su O.K. Najzad, sta je to sto me
zadrzava na ovom svetu? Namatnuta navika? Ili je to mozda stvar
trenutnog izbora?
Razgovarao sam sa covekom - citao mi je nepisani zakon kuce.
1)
2)
3)
4)
Zgodno. Sve te stvari nikada ne bih mogao da poverim sebi.
Pretpostavimo da je tako.
Kao mali, najduze sam mogao da volim. Pa i sada, ujutro me
bude sveza secanja. Sve mi to izgleda suvise sablonski.
Crtez? Kako se zove osecaj kada ti se skupljaju usta?
Branko Stevanovic
DERVIS I SMRT
Bio negda negde nekakav dervis.
Bio, pa umro. Ne bese mu zeman.
Da se kome, za zivota, zamerio, - nije. Da su ga kakve
bolestine saletale, - nisu. A umro.
Stale carsijom da kolaju price. Carsija ko carsija: ocas isplete
pricu. Pa jos jednu i jos jednu. Pa ih ispreplete.
Da nije tako bilo, nadlezni bi mirne duse u svoje knjige
ubelezili: "Uzrok smrti nepoznat".
Sad, posto carsijske price vec behu poprimile ozbiljne
razmere, odrede komisiju koja ce citav slucaj podrobno
ispitati.
Uzeli, dakle, dervisa, sto ce reci: njegove zemne ostatke,
reseni da otkriju zbog cega je tacno prominuo svetom.
Zagledali, pregledali, merili, premeravali, bockali, seckali i
napokon nasli.
Opekotinu. Malu. Udno srca.
I nista. Carsija k`o carsija: savko cudo za tri dana.
književnost.444dzim,
Jes da je bajato...
Eseji Svetislava Basare:
Istrosenost Smrti
Dva Veka Vuka
eseji.rarknjiževnost.445gdown,
Da nezna mozda neko gde mogu da se nabave knjige Sven Hassel-a ??
Postojalo je neko izdanje koje je izdao Globus iz Zagreba 1976.
Zanima me da li postoje novija (domaca :) ) izdanja, mada i stara
dolaze u obzir.
književnost.447orion,
Svetislav Basara
PISMO IZ PAKLA
Dragi moj Pavlovicu,
Tek sto sam se oporavio od neprijatnosti povezanih sa smrcu,
usledio je jos jedan sok: osudjen sam na pakao. Nepravedno,
smatram, ali kazu da ovde svi tako misle. Verovatno se u cudu
pitas: Kako je moguce da mrtvaci pisu pisma? Priznajem da to
nije uobicajeno. Ali stvar treba posmatrati pragmaticno. U
novije vreme, naime, pakao nije tako udeljen od sveta. Iskusniji
kaznjenici tvrde da se vas i nas svet dodiruju prozimaju...
Stavise, iako je u to tesko poverovati, da su u pustarama Sibira
ispostave Hada. Zahvaljujuci tome ovde-onde procuri poneka vest
u oba pravca. Iskoristio sam tu mogucnost da bih ti skrenuo
paznju na neke stvari koje ti mogu koristiti dok budes umirao.
Kao sto znas, pakao je podeljen na devet krugova. Ja se
nalazim u prvom krugu skupa sa parijama gresnika, beznacajnim
zlobnicima, bezvrednim dusama. Veliki gresnici se nalaze nize, u
regijama o kojima mi ovde nemamo ni najpriblizniju predstavu.
Nas cak ne uznemiravaju ni zli dusi, pa smo prinudjeni da se
mucimo medjusobno na temperaturi od nekih 2300 stepeni. To je
sporedno; ako apstrahujemo vrelinu nema bitne razlike izmedju
Pariza i Prvog kruga pakla. Glavno mucenje se sastoji u pisanju
'Ispovesti' onoliko puta koliko je potrebno da bi u potpunosti
shvatio greh. Reklo bi se: i nije neka kazna. Ali ovde je
nemoguce slagati. Na primer, u celiji do moje nalazi se jedan
Musliman koji je, uprkos zabrani, crtao ljude. Kazna mu se
sastoji u tome da crta coveka sve dok ne postigne apsolutnu
slicnost sa originalom i ne ozivi nacrtano, sto je naravno
nemoguce. Prema sopstvenim recima, tu se nalazi blizu 450
godina; za to vreme je postigao tako visko stepen virtuoznosti
da bi u svetu nadmasio Leonarda. Ali sta je za svet dobro nije
dobro i za pakao. On je jedan za sve, jer kao sto vidis u njemu
obitavaju pripadnici svih konfesija. Upravo ta jednakost i cini
pakao tako uzasnim, a kosmopolitizam samo doprinosi
nepodnosljivosti. Cesto se moze naici na ovakav prizor:
hriscanski, jevrejski i muslimanski teolozi sednu i raspravljaju.
"Ovo je pakao!" kaze hriscanin. Suprotstavlja mu se Jevrej:"Ne,
ovo je gehena!" "Kojestarije". Odmah se umesa Musliman. "Ovo je
dzehenem". Rec po rec dodje do svadje; onda se umesaju i ostali,
pocinju uvrede... Zaista nema razlike izmedju sveta i pakla osim
u temperaturi.
Sto se mene tice, zaglavio sam ovde zbog nihilizma. Nemoj
se cuditi sto ti se poveravam; u paklu se moze misliti samo o
grehu; osim njega, nista drugo i ne postoji. Ja sam, naime,
srazmerno mlad prihvatio glediste da svet oko mene ne postoji.
Presudan dogadjaj koji me je potpuno ucvrstio u tom uverenju
bese bolest od koje sam oboleo iznenada, a od koje, zahvaljujuci
tome sto sam idiot, nisam umro na vreme, pre nego sto porok uzme
maha. Cak sam nekoliko minuta bio klinicki mrtav; znaci nisam
bolovao uzalud. Prekracujuci vreme do ocekivanog umiranja saznao
sam puno toga: na primer, da bol usporava, pa i zaustavlja
vreme; da su secanja, nadanja - sve ono sto sacinjava fazu 'Moj
zivot' - puke izmisljotine. To je u redu. Onaj ko hoce da
dokazuje ispravnost sveta mora poceti od sebe. Manje-vise
bezbolno sam se pomirio sa sopstvenom iluzornoscu i prihvatio da
je stvarna samo bolest i bol koji izaziva; da je ona stozer oko
kojeg se privija sva ona gomila prividjenja. Ali tu sam nacinio
gresku zbog koje sada gorim a ne sagorevam. U tu gomilu sam
ubrojao zenu i oca. Posmatrao sam ih (odnekud odozgo) kako stoje
pored mog kreveta, pored mog 80% lesa, pretvarajuci se da
tuguju. Bio mi je to mucam prizor. Oni - ne les. Pogledao sam ih
pazljivije neopterecen, kako sam tada mislio, predrasudom o telu
i video da se njih dvoje pretvaraju i d postaju, zena vise jer
'zena nema dusu', naterani na to panicnim strahom od smrti koji
ih je prisiljavao da ucestvuju u toj jeftinoj predstavi lijuci
gorke suze.
Kako sam mogao posle ozdravljenja osecati bilo sta za te
prodane duse? Kakva me je iluzija srodstva mogla prevariti i
namamiti u kolotecinu lazne srece? Primestices, svakako, da o
tome jos uvek govorim pristrasno da se ne kajem iako uvidjam da
bi trebalo. Upravo to i jeste smisao pakla: znati da se mucis
zbog odredjene stvari bez mogucnosti da se pokajes.
"Cudo!" Govorili su kada sam, posle najteze krize, ustao
kao da nisam ni bolovao. Bili su razocarani sto nisam umro.
Razumeo sam ih. Postupali su ljudski: toliko se namucili, tolike
noci prebdeli, a ja ozdravio izneverio njihova ocekivanja. Kako
sam im tek mogao reci: vi ne postojite. Osvestite se, budale.
Bio sam resen da ih prenem iz iluzija, ali morao sam postupiti
takticki. To je moj greh. Imaj to na umu: Pojedinac ima pravo da
razbija iluzije samo sebi; ne sme da menja drugog. Niko se lako
ne oslobadja lazi. Nije uzalud pre 5000 godina, dok se jos znao
neki red, Lao Ce zapisao: "Lepe reci nisu istinite". Mozes ici
kao pustinjak propovedati da nista nije postojano, u najboljem
slucaju proglasice te za budalu. Ali, ako neki manijak navuce
obrazinu mudrosti i pocne da bulazni o velikim idejama, pri tom
lupajuci rukama o sto, ne prodje dugo a milioni se dizu da
strace svoje zivote u pogresne investicije.
Posle bolesti sam se preselio na tavan da razmislim u miru.
Najmio sam tri mala crnca Domba, Simba i Ngomba da me s vremena
na vreme sibaju kako se ne bih rasplinuo i uzoholio. To me je
spaslo da ne zavrsim u vecim dubinama pakla. Vremenom sam
revidirao svoje poglede. Oslobodio se fanatizma. Doktrina mi je,
u izmenjenom obliku, glasila ovako: Covek nije bas nista, iako
je na dobrom putu da to postane. Ali koristeci tehniku BLOW UP
on se predstavlja neuporedivo vecim, lepsim, znacajnijim nego
sto jeste. Prava velicina prosecnog ljudskog bica je 1,5 cm
kubnih, sve ostalo je preterivanje. I tako uoblicivsi ucenje,
odlucio sam da tom drskom naduvavanju stanem na put, bar u
svojoj neposrednoj okolini. Prvo sam sredio - na svoju propast -
Mariju. "Cuj, rekoh joj jednom, prestani da se razmeces i
sepuris. Hodi ovamo." Ona dodje. Nacrtao sam na listu papira
njene prave dimenzije i izgled. "Ti si lud". Rece ona. Tako
znaci, pomislih. Udarcem pesnice sam je oborio na pod, seo joj
na stomak i poceo da je pecem zarom cigarete. Kakva metamorfoza.
Podvrgnuta ociscujucem uticaju bola, za tili cas se smezurala,
splasnula, svela se na pravu meru - bespomocno, izgubljeno
stvorenje. U takvom stanju sam je pomalo sazaljevao. Mozda i
razumeo. Strogo uzev, covek je posten samo kada trpi i samo tada
ga treba sazaljevati; umereno, razume se. U svim ostalim
situacijama treba raditi na tome da se ponizi, omalovazi i - ako
je moguce - unisti. I tu je bila greska. Patnja jeste
iskupljujuca, ali ona mora biti dobrovoljna. Sada to znam. U
suprotnom, muceci drugog njega ne spasavas, a sebe osudjujes.
Sasavim je drugacijeg misljenja gospodin Salamov koji je,
poput mene, ovde novajlija. On je imao lepsih sansi da se za
zivota napati u zemaljskim ispostavama Hada, ali nije tokom svih
tih godina nijednom pristao na muke, nijednom nije dobrovoljno i
radosno podnosio patnje, pa je - suprotno ocekivanju - zaglavio
ovde. Pomenuti gospodin je na kolimi upoznao mog oca. "Cudan
covek". Ima obicaj da kaze. "Nikada nije roptao". Razumljivo da
mi je to povecalo ispastanja; ustrojstvo pakla je takvo, pomenuo
sam to, da se svi razgovori, svi dogadjaji, odnose na pocinjeni
greh i iznova ga aktuelizuju. Ja sam naime, sa ocem postupio
ovako. Posto nije islo da ga otvoreno zlostavljam, poslao sam ga
kao turistu u SSSR. U kofer sam mu poturio kompromitujuci
materijal. I, naravo, prijavio ga telefonom "plavim siritima".
Dobio je deset godina. Mislio sam da ce na seci sume, na
temperaturi od minus 30 imati vremena da razmisli o varljivosti
fortune i da ce, uz put, nauciti ruski. Oduvek je to zeleo da bi
mogao Dostojevskog citati u originalu. Moralni obziri me nisu
mucili. Jedno je zlostavljati nekoga zbog zadovoljstva, mislio
sam, a sasvim drugo radi njegovog spasenja. Slepo sam verovao u
patnju. Eto sta se dogadja kada se varvari suoce sa plemenitim
istinama.
Glas o mojoj infamiji rasirio se kao kuga. Ni to me nije
opametilo. Jednom prilikom dodjose kod mene, na tavan,
aktivisti nekog dobrotvornog drustva. Protestvovlai su zbog toga
sto mucim zenu, sto sam izdao oca, sto zlostavljam crnce.
Tiranin, oceubica, robovlasnik. Samo sto mi to ne tresnuse u
lice. Ali zar covek nema pravo da tuce svoju zenu? Zar nema
pravo da brine za spas duse svoga oca? Nisam im to rekao.
Dostojanstveno pozvah crncice:"Dombo, Simbo, Ngombo, ovamo!"
Oni dotrcase i stadose da me bicuju. "Ne sada, vucibatine".
Povikah. "Ova gospoda smatraju da sam rasista. Bune se protiv
ropskog rada. Zar cinjenice ne govore suprotno? Zar vas nisam
izbavio iz bede?" "Da bwana!" Rekose unisono. "Zar ne biste
zavrsili kao preprodavci droge da vas nisam zaposlio kao
batinase?" "Bismo bwana" "Mozete li se pozaliti ne uslove: 450
grama rize dnevno, caj, mleko, dva puta sedmicno meso?" "Ne
bwana".
To je pokolebalo dobrotvorne misionare. Cak ni ovde u paklu
ne zelim da se odreknem prezira prema tim spodobama koje misle
da se mogu dodvoriti Bogu ili vecnoj pravdi ako nekom siromasku
pruze koricu hleba. Ima ih ovde tusta i tma; pracakaju se u
ognju i kukaju:"Zar nismo bili dobri? Sta smo ucinili da se
ovako mucimo?" To mi je jedina uteha, ako to nije odvec
nepodesna rec za okolnosti.
* * *
Ne bih vise gnjavio svojim gresima. Radije cu ti dati neka
uputstva kako da se ponasas kada dodje vreme da ispustis dusu.
Opsteprihvaceno je misljenje da su najtezi prvi casovi posle
smrti. To je donekle razumljivo. U suptilnijim kulturama postoje
udzbenici, na primer 'Tibetanska knjiga mrtvih'; postoje vodici
koji nesrecnike sprovode u nebo. A mi? Jednostavno te bace na
djubriste - groblje je bas to uprkos nevestom ukrasavanju - i
gotova stvar. Ne dozvoli da te zavedu pozitivisticke besmislice.
Jamcim ti da je smrt bas onakva kakvu je predstavljaju na
srednjovekovnim gravirama: kostur odeven u rite sa kosom u
jednoj i psenicnim satom u drugoj ruci. Nemoj se mnogo
odupirati; to samo poveceva muke. Na vreme (jer ovde nema knjiga)
procitaj Origenova dela. Ako mozes nauci ih napamet. A ako se
pitas zasto, odgovoricu ti: Origen je ucio da na kraju svih
krajeva Bog oprosti svima, pa i najtezim gresnicima. I, sto je
najvaznije, nemoj gajiti uzaludnu nadu. Ovdasnji cuvari uopste
ne kriju da je Raj zatvoren 1320. godine. Ceka se samo da se
popune slobodna mesta u paklu.
Sto se tice infernalne morfologije valja reci da ona zavisi
od licnih afiniteta duse. Musliman-slikar, moj sused o kome sam
ti govorio, tvrdi da je pakao nepregledna pustinja; gospodin
Salamov, pak, kaze da je zaledjena tajga nacickana zbunovima
bodljikave zice; nedouceni teolog koji se kida u neprestanim
rasprama, misli da je on ogromna ucionica. Oci moje duse ga vide
ovakvim: pust grad sivih kuca nacickan bezbrojem crvanih
transparenata ma kojima pise: SA OPTIMIZMOM MOZEMO GLEDATI NA
DALJI RAZVOJ NASE ZEMLJE.
(KNJIZEVNA REVIJA II, 15-16, 1988)
(prekucano Dusanu Krsticu)
književnost.448orion,
-> #447, orion
Izvinjavam se zbog eventualnih gresaka u prekucavanju.
književnost.449rdejan,
-> #447, orion>> Svetislav Basara - PISMO IZ PAKLA
Nadmašio je svoju standardnu patetično-esejističnu prozu i
napisao pravo parče "zlomisli" koju bi svi trebalo da
pročitaju. Hvala za trud.
Pozdrav, Dejan
književnost.450willow,
-> #447, orion
>> Svetislav Basara
>> PISMO IZ PAKLA
>> (prekucano Dusanu Krsticu)
Branka, puno ti hvala za ovu Bas-ovu priču. Ajde, zvrcni me, pa da te vodim
negde... recimo, pred oltar; u opštinu; pred jebenog matičara. :)
...
"Ljudi su samo gumene lutke s tužnim staklenim očima" - S.Basara
Intimno, Basaru smatram najvećim živim srpskim spisateljem.
Ne znam da li si pročitala "Peking By Night"? Prvo što sam pomislio kad sam
završio sa čitanjem te knjige, bilo je - "čoveče, pa ovaj tip piše bolje od
tebe" :). Nisam verovao da na Zemljinoj kugli živi neko ko piše bolje od
mene, no čovek se, jebiga, uči dok je živ...
Posebno mi se dopala pripovetka "Izgubljen u samoposluzi". O, da, sjajna
pripovetka. Treba nam što više takvih. Posebna zanimljivost vezana za Basaru
je ta da čovek, čitajući njegove stvari, a naročito, rekoh, "Peking By
Night", može u potpunosti da "oseti" pisca; tj., čitajući tu knjigu, ukapirao
sam dve stvari vezane za samog Basaru: prvo, da je Bas velik pisac, a drugo,
da je, između ostalog, dobar i duhovit čovek.
književnost.451kum.djole,
-> #182, scar>> MOLI SE KUM.DJOLE DA NAVEDE 40 USERA ZA UDRUZENJE KNJIZEVNIKA SRBIJE
1. balinda Dejan Balinda
2. balsa Balša Stipčević
3. maksa Milan Maksimović
4. djcorto Đorđe Grujić
5. dr.grba Dragan Grbić
6. mdave Miloš Dragićević
7. alkos Aleksandar Kostić
8. mnikolic Miloš Nikolić
9. corto Sonja Vulešević
10. lady.stardust Tamara Ćeriman
11. alien Nenad Mitovski
12. askripka Aleksandar Skripka
13. pifat Igor Pifat
14. fancy Čedomil Višnjić
15. veca Vesna Denčić
16. mavava Nenad Stefanović
17. danica Danica Kaun
18. mortrisha Branislava Radenković
19. dbambi Darko Babić
20. willow Dušan Krstić
21. mcar Marko Car
22. lada Lada Muminagić
23. supers Stanislav Žunjić
24. zqusovac Zoran Kusovac
25. bana Branka Petrović
26. junior Milan Basrak
27. madamov Milan Adamov
28. kalimero Tamara Karan
29. rdejan Dejan Rudić
30. milan Milan Božić
31. bojt Bojan Tepavčević
32. sljubisic Slobodan Ljubišić
33. pexon Petar Mandić
34. smilja Smiljana Jovetić
35. ranx Ranko Tomić
36. neca Nevena Stanimirović
37. qpele Predrag Spasojević
38. orion Branka Pijetlović
39. guta Dragutin Manojlović
40. squsovac Srđan Kusovac
književnost.452supers,
-> #450, willow
>> sam dve stvari vezane za samog Basaru: prvo, da je Bas velik pisac, a
>> drugo, da je, između ostalog, dobar i duhovit čovek.
Basarini eseji koji su u poslednje vreme ovde u opticaju i po meni
predstavljaju njegov vrhunac, ali su u pitanju nešto stariji tekstovi -
sa prelaza iz osamdesetih u devedesete.
Zadnjih godina oseća se naduvanost Basarinog publiciteta, a to se
odrazilo i njegovo novije pisanije u kojem ima mnogo više pevanja i pucanja.
književnost.453orion,
-> #449, rdejan
>Nadmasio je svoju standardnu pateticno-esejisticnu prozu i
> napisao pravo parce "zlomisli" koju bi svi trebalo da
> procitaju. Hvala za trud.
Drago mi je da ti se svidja.
Ako vec nisi, procitaj "Kinesko pismo".
književnost.454willow,
To je sve
Preključe je do mene
putem
interneta
stiglo i sledeće
pitanje: čoveče,
zašto to radiš? zašto
pišeš? zar ti
ne vidiš da
svakog časa možemo
umreti? život je
kratak, kao
fitilj, i uskoro bićemo beli, mrtvi i
zaboravljeni, svi mi. šta ti zamišljaš? da si
Dostojevski? idi i
zabavljaj se, batali
pisanje, izgubićeš oči sedeći
uz
računar...
ponekad se i
sam
zapitam: zašto
to radim,
zašto
pišem...
ali
onda se setim: pišem
ne iz želje da
osvojim
svet, i ne iz potrebe da
izmenim društvo, već
stoga što tu vidim
neke
sasvim
lične interese: volim, naime, da
zamišljam mnoge
usamljene
dame
dok im obrazi rumene, i dok uzdišu "oh"
nad
mojim
stihovima, prislanjaju ih
na grudi
i
kriju pod
jastucima
od svojih
bezdušnih
muževa
ili
roditelja.
eto, to je
sve.
književnost.455sherloc,
U sledecih nekoliko poruka se nalaze price iz zbirke MAMIHLAPINATAPEI.
Nekada je dzim poslao nekoliko tih prica, a ja evo nastavljam po
sopstvenom izboru :)
Aleksandar Milosevic
MOLITVA SKAKACA U VODU
Akai, boze junaka i vlasnice sve moje snage, dozvoli da me moje
noge kao misao ponesu sa ove kamene tamnice u slobodu vazduha i
ne daj da me moje telo izneveri na svome putu od udobnosti neba
do sigurnosti vode.
Amra, boze vetra, daj da me moje ruke kao krila prenesu preko
kamenih zuba koje me u iscekivanju gledaju i zele da urezu svoje
pruge u moje meso i moje kosti, i daj da me jedan moj dah tvojim
dahom kao zmaja tako nezgrapnog u izgledu a opet tako visprenog u
pokretu do sigurnosti vode donese.
Ito, boze vode, obgrli me u svoje narucje i ne dozvoli svojoj
deci da me u svojoj neukoj i pomalo zlobnoj a tako opasnoj igri sa
povrsine zavedu ili da me mozda upute na okamenjene strazare tvojih
dubina vec da mi dopuste da se u tvojoj blagosti opustim i opet na
boj Suncu da izadjem.
( Iz Dnevnika jednog elementala )
iz zbirke MAMIHLAPINATAPEI
književnost.456sherloc,
Branka Pijetlovic
PRICA SA NEBA
Dovoljno star da ima belu kosu, ali istovremeno i dovoljno mlad
da nema nijednu boru
Dovoljno veseo da nikada ne skida osmeh sa lica
Dovoljno mudar da uvek cuti, a mnogo toga kaze
Dovoljno "hrabar" da zvizdi nad Beogradom
Dovoljno klempav da kada izadjete na ulicu i bacite ga u vis,
ostane tamo
Nikada ne pravi kisu
Iako nevidljiv, uvek rado vidjen, neobicno drag i prijatan kako
za
male, siljate, zapus(t)ene,... tako i za velike klempave usi
Tako mali da staje u dzep, a ipak ogroman da moze poneti Sunce...
... veliki da pokrije ceo grad i siru okolinu
Kumulonimbus, stratus, cirus...
Oblak je u stvari stoper nasih pogleda.
iz zbirke MAMIHLAPINATAPEI
orion ? :)
književnost.457sherloc,
Aleksandar Roknic
SLUCAJ
Klod i Zan su se mrzeli odavno.
Dobro su se poznavali.
Nekada su bili prijatelji.
Prekid prijateljstva stvara najljuce neprijatelje.
Nijedan od njih dvojice nije bio sposoban za nova prijateljstva.
Stara nisu obnavljali.
Neozenjeni, samotnjaci, bez prijatelja.
Obojica puna svojih bubica.
Pre trideset i sest godina su se krvnicki posvadjali.
Otad njihova medjusobna mrznja cveta.
Sad su vec umorni, izlapeli starci, sa povecim spiskom bolesti.
Obojica su pomisljala na izmirenje.
Ali, ne.
To bi znacilo ponizenje za obojicu.
Onda je Klod dobio pismo da je Zan umro.
Klod se te veceri ubio.
iz zbirke MAMIHLAPINATAPEI
književnost.458orion,
-> #456, sherloc
> Branka Pijetlovic
>
> PRICA SA NEBA
>orion ? :)
Da. :)
"Pricu sa neba" nikada nisam poslala na konkurs, prvobitno je
bila bez naslova u obliku neke zagonetke, i posvecena je radio
emisiji "Oblak u bermudama", a posto je nastala pocetkom `97.
tj. za vreme studentskog protesta, nosi neka obelezja tog
perioda. Uz pricu sam u radio Index (tada 88,9MHz) odnela i
igracku, mali oblak sa belom kosom i klempavim plavim usima,
sasila sam mu bermude i okacila malu pistaljku oko vrata. Na tu
ideju sam dosla sasvim slucajno, kada sam kod drugarice ugledala
taj smesni oblacak. :) Kraj price je nakanadno izmenjen, a
glasio je: "...veliki da pokrije ceo grad i siru okolinu u
krugu od 88,9 MHz
Idealan sredom uvece
Ako ga jos uvek niste prepoznali, zguzvajte ovaj papir
i gadjajte se!"
Daca(voditelj) je tekst procitao u emisiji i to je bilo to.
Posle vise meseci zvali su me ljudi iz Beografita i rekli mi, da
moja prica ulazi u knjigu Mamihlapinatapei. Prvo sam pomislila
da me neko zeza ili da je neko od mojih prijatelja poslao neku
moju pricu, jer nikada nista svoje nisam slala na konkurse, a u
tu knjigu su trebale da udju price kojima je 'za dlaku' promaklo
da udju u godisnja izdanja najboljih prica.
Nisam zelela da moje ime bude zapazeno, jer nije prava konkursna
prica, cak nije ni prava pravcata prica :), ali...
To sherloc: Njuskalo! :)
književnost.459sherloc,
-> #458, orion>> To sherloc: Njuskalo! :)
:)
Istina je da sam slucajno dosao do toga. Prelistavajuci zbirku naidjoh i
na ovu pricu, i prepisah je, a vidim nesto mi je ime autora poznato,
naravno nisam mogao da se setim o cemu se radi. Kasnije se ispostavilo da
sam ime zapamtio zbog willow-a koji je jednu pesmu, ako se secate, takodje
posvetio Branki Pijetlovic, mada drugoj jednoj :) pa si se onda i ti
umesala sa " trep, trep, trep " ako se ja dobro secam :)
Sve u svemu, lepa prica.
ByE
književnost.460orion,
-> #459, sherloc
>sam ime zapamtio zbog willow-a koji je jednu pesmu, ako se
>secate, takodje posvetio Branki Pijetlovic, mada drugoj jednoj :)
Samo je jedna Branka Pijetlovic. :)