diplomatija.315junior,
-> #314, supers> Game : WWIII
> Season : Spring 1914.
Zar vam nije malo dosadna Youngstown varijanta? Ajde, možda je zanimljiva
na početku, ali ova rovoska bitka koja se kod vas vodi može da potraje još
par godina (real time :). U principu ja volim ono što može brzim i
efikasnim prodorima da se reši ;)
diplomatija.316mcule,
-> #313, mcule
Ovog puta moram sam sebe da ispravim i dopunim:
Od sad', pa na dalje i u buduce:
Nikakav komercijalan softver, nikakve zakrpe, nikakvi registracioni
programi.
Svakakav SW dobrodosao :).
Sori na malo konfuzije, nadam se da je sada sve jasno :). Ovo se,
naravno, vezuje za ceo Sezam, a ne samo igrice.
mc
diplomatija.317supers,
-> #315, junior>> Zar vam nije malo dosadna Youngstown varijanta? Ajde, možda je
>> zanimljiva na početku, ali ova rovoska bitka koja se kod vas vodi
>> može da potraje još par godina (real time :). U principu ja volim
>> ono što može brzim i efikasnim prodorima da se reši ;)
U principu, Youngstown varijanta bi trebala da je još zahvalnija od
standardne diplomatije, jer kada se postigne stalemate linija, moguće je
ubacivanje svojih flota u protivničku pozadinu (mada se i tu može
postići blokada). U svakom slučaju, ova partija je trenutno daleko od
pat pozicije.
Sad, da li je zanimljiva, stvar je ukusa. Priznajem, zbilja se sporo
odvija pošto velike sile imaju ogromnu pozadinu i, sve i da im pukne
front, mogu da formiraju drugi... E, ja baš volim partije koje se
dobijaju strpljenjem, a ne rizičnim prodorima i brzim trikovima :)
diplomatija.318schef,
Nešto sam čačkao stare konferencije i pronašao sliku učesnika u prvoj
sezam dip partiji na tabli. :) E, pa zanima me kako je tekla partija,
i ko je na kraju pobedio. Ajde učesnici može jedan malo duži komentar...
Jeste li imali GM-a? A posmatrače? :))) Ako jeste, daj i njih da čujemo.
A moglo bi zarad popularisanja dip-a da malo ubacujete komentare starijih
partija. Koja je bila prva partija na Sezamu i ko ju je igrao?
Srleř
diplomatija.319balsa,
Server for YUBG
--------------------------------------------------------------
:: Judge: YUBG Game: Censored Variant: Standard Gunboat
:: Deadline: F1902M Sun Mar 3 23:30:00 MET Miller: 1996ADBrb32
Movement results for Fall of 1902. (censored.005)
Austria: Army Serbia SUPPORT Fleet Greece.
Austria: Army Trieste HOLD.
Austria: Fleet Greece HOLD.
Austria: Army Vienna -> Budapest. (*bounce*)
England: Army St Petersburg HOLD.
England: Fleet Barents Sea SUPPORT Army St Petersburg.
England: Fleet Skagerrak -> Sweden. (*bounce*)
England: Fleet North Sea -> Norway.
France: Army Gascony -> Marseilles. (*bounce*)
France: Army Burgundy SUPPORT Army Picardy.
France: Fleet Spain (north coast) HOLD.
France: Army Picardy SUPPORT Army Burgundy.
Germany: Army Belgium SUPPORT Army Holland.
Germany: Army Ruhr -> Munich.
Germany: Fleet Denmark SUPPORT Russian Fleet Gulf of Bothnia -> Sweden.
Germany: Army Munich -> Berlin.
Germany: Army Holland SUPPORT Army Belgium.
Italy: Army Piedmont -> Marseilles. (*bounce*)
Italy: Army Venice SUPPORT Austrian Army Trieste.
Italy: Fleet Western Mediterranean -> Mid-Atlantic Ocean.
Italy: Fleet Tyrrhenian Sea -> Gulf of Lyon.
Russia: Army Finland SUPPORT Fleet Gulf of Bothnia -> Sweden.
Russia: Army Armenia -> Ankara.
Russia: Fleet Black Sea SUPPORT Army Armenia -> Ankara.
Russia: Fleet Gulf of Bothnia -> Sweden.
Russia: Army Galicia -> Budapest. (*bounce*)
Turkey: Army Bulgaria -> Greece. (*bounce*)
Turkey: Army Constantinople -> Bulgaria. (*bounce*)
Turkey: Fleet Aegean Sea SUPPORT Army Bulgaria -> Greece.
Turkey: Fleet Eastern Mediterranean -> Ionian Sea.
Ownership of supply centers:
Austria: Budapest, Greece, Serbia, Trieste, Vienna.
England: Edinburgh, Liverpool, London, Norway, St Petersburg.
France: Brest, Marseilles, Paris, Portugal, Spain.
Germany: Belgium, Berlin, Denmark, Holland, Kiel, Munich.
Italy: Naples, Rome, Tunis, Venice.
Russia: Ankara, Moscow, Rumania, Sevastopol, Sweden, Warsaw.
Turkey: Bulgaria, Constantinople, Smyrna.
Austria: 5 Supply centers, 4 Units: Builds 1 unit.
England: 5 Supply centers, 4 Units: Builds 1 unit.
France: 5 Supply centers, 4 Units: Builds 1 unit.
Germany: 6 Supply centers, 5 Units: Builds 1 unit.
Italy: 4 Supply centers, 4 Units: Builds 0 units.
Russia: 6 Supply centers, 5 Units: Builds 1 unit.
Turkey: 3 Supply centers, 4 Units: Removes 1 unit.
The next phase of 'censored' will be Adjustments for Winter of 1902.
The deadline for orders will be Thu Mar 7 14:57:53 MET.
diplomatija.320steva,
-> #318, schef> partija. Koja je bila prva partija na Sezamu i ko ju je igrao?
Prva partija na Sezamu je igrana u jesen 1993. Igrali su:
mr.bagins - Francuska
alekm - Austro-Ugarska
boshko - Italija
stefan - Turska
korvin - Engleska
sale - Nemačka
balsa - Rusija
Rezerve su bili snemcev, v.nesic i oldtimer, a ja sam GM-ovao. E da,
valjda je i niklaus bio rezerva. Partija se ugasila u vihoru nekog
ispitnog roka valjda. Ne znam, jer nisam odgejmovao do kraja ;)
U prikačenom fajlu je print.sor gde su manje-više sve poruke iz dotične
grupe.
first.zipdiplomatija.321nitro,
Skinuo sam ASCII i PCX mape kao i pravila na srpskom.Sustinu
igre
sam ukapirao ali mi neke stvari nisu jasne kada se igra preko
modema:
1.Kome ja saljem svoja naredjenja,i u kom periodu ih
saljem?
2.Kako se izdaju naradjenja povlacenja i u kom periodu?
3.Kako se grade nove jedinice i u kom periodu?
4.Da li ja mogu npr. kao Nemacka svojom jedinicom da
podrzim
ausrijsku jedinicu?
5.Kada pocinje nova standardna partija?
Toliko za sada.
diplomatija.322supers,
-> #321, nitro>> 1.Kome ja saljem svoja naredjenja,i u kom periodu ih
>> saljem?
Svaka partija, bilo da se igra uživo ili poštom, ima svog game mastera.
On, osim što "sudi" samu partiju, ima zadatak da odredi rok do kojeg svi
igrači treba da dostave svoje poteze. Dakle, sve što treba da uradiš kao
igraš PBEM diplomatije (play by email) je da mu pošalješ mail sa
svojim potezima.
>> 2.Kako se izdaju naradjenja povlacenja i u kom periodu?
Uobičajen tempo je jedan potez nedeljno, bilo prolećni bilo jesenji.
Rok za povlačenja je dan-dva posle prolećne i jesenje kampanje, a
gradnje sutradan nakon povlačenja.
Nije mnogo bitno u kom obliku se izdaju naređenja za povlačenja.
To može biti u standardnom obliku za svako naređenje (A Mun-Ber na
primer) ali ih igrači često iskazuju i rečima.
>> 3.Kako se grade nove jedinice i u kom periodu?
Jedinice se grade u zimskom periodu, nakon svake jesenje kampanje.
U pravilima si verovatno video da broj jedinica koje možeš imati zavisi
od broja snabdevačkih centara koje kontrolišeš.
Game masteru dostaviš spisak centara u kojima gradiš nove jedinice, ili
skidaš postojeće u slučaju da imaš više jedinica nego centara.
>> 4.Da li ja mogu npr. kao Nemacka svojom jedinicom da podrzim
>> ausrijsku jedinicu?
Apsolutno, mislim da je ovo takođe napomenuto i u pravilima.
Na primer, A Mun S AUS A Vie
>> 5.Kada pocinje nova standardna partija?
Onda kada se skupe zainteresovani igrači :) Verujem da ima više
novajlija koji ovo prate, samo treba da vas je sedmorica i da nađete
svog game mastera. Bilo bi poželjno da je taj sasvim načisto s pravilima :)
diplomatija.323nitro,
Tu i tamo sam savladao pravila,pa ako neko
odustane ili krene nova partija mail me.
diplomatija.324space.ace,
-> #323, nitro--> Tu i tamo sam savladao pravila,pa ako neko
--> odustane ili krene nova partija mail me.
Računajte i na mene. Pliz!
diplomatija.325nitro,
##--> Tu i tamo sam savladao pravila,pa ako neko
##--> odustane ili krene nova partija mail me.
## Racunajte i na mene. Pliz!
Vec nas je dvoje,jos nam samo treba
5 igraca i GM pa da pocnemo partiju.
diplomatija.326ilazarevic,
-> #325, nitro> Vec nas je dvoje,jos nam samo treba
> 5 igraca i GM pa da pocnemo partiju.
Hajde, biću vam ja GM.
Dakle, obaveštenje: svi zainteresovani za novu standardnu partiju Diplomatije
neka mi se jave na mail. Ostavite preference.
diplomatija.327schef,
-> #325, nitro=-> Vec nas je dvoje,jos nam samo treba
Evo i ja ću... ...da igram naravno. :)
Srleř
diplomatija.328ilazarevic,
Traže se još četiri čoveka za novu partiju Diplomatije.
Hajde, javljajte se, znam da vas ima ;)
diplomatija.329space.ace,
-> #325, nitro--> Vec nas je dvoje,jos nam samo treba
--> 5 igraca i GM pa da pocnemo partiju.
Ajde, nacijo, javljaj se. Ko je dobrovoljni GM za partiju Standard Dip-a?
diplomatija.331supers,
Napuštena je Nemačka u youngstown partiji WWIII.
Zemlja je dosta pritisnuta neprijateljima, ali još uvek ima 9
jedinica. Dobro za početnika koji hoće odmah da okusi diplomatiju bez
ambicija na pobedu. Ili za iskusnijeg raspoloženog da vadi zemlju iz
krize...
diplomatija.332nitro,
Da li postoji PCX ili jos bolje
CDR mapa za youngstown varijantu
diplomatije.Pa ako postoji molim
nekoga da zakaci to ovde ili da
me uputi gde to da trazim.
diplomatija.333ilazarevic,
-> #329, space.ace> Ajde, nacijo, javljaj se. Ko je dobrovoljni GM za partiju Standard
> Dip-a?
Što reče čovek, javljaj se, nacijo! Četiri mesta su upražnjena, pa se
izvolite obratiti meni na mail.
diplomatija.334nitro,
-> #328, ilazarevic##Traze se jos cetiri coveka za novu partiju Diplomatije.
##Hajde, javljajte se, znam da vas ima ;)
Hajde ljudi pozurite sa javljanjem,mnooogo mi
se igra.Ostala su jos cetri mesta.
diplomatija.335mcule,
Dobro vam ide ovde, a? ;).
Ja bi se prijavio (nikad nećete skupiti to četvoro ;),
ali ne snalazim se baš najbolje u pravilima... So...
Imate moju moralnu podršku :)
diplomatija.336oldtimer,
-> #335, mcule> Dobro vam ide ovde, a? ;).
Još od prvog dana :)
> Ja bi se prijavio (nikad nećete skupiti to četvoro ;),
Uvek se nađe 7 zgubidana (c) by boshko :))
> ali ne snalazim se baš najbolje u pravilima... So...
Pa prelistaj stare tomove svoje konferencije ;))
> Imate moju moralnu podršku :)
Hvala :)
diplomatija.337ilazarevic,
-> #335, mcule
>Ja bi se prijavio (nikad nećete skupiti to četvoro ;),
Ispravka - treba nam još troje :)
diplomatija.338superhik,
-> #331, supers=:> ambicija na pobedu. Ili za iskusnijeg raspoloženog da vadi
=:> zemlju iz krize...
...ili za sveštenika da očita opelo...
diplomatija.339meric,
da ne bi "prelistavao" stare tomove ove konferencije, da li bi neko
bio ljubazan da posalje pravila ILI da me uputi na broj poruke sa njima
duboko zahvalan na ustedi vremena, meric
diplomatija.340nitro,
-> #339, meric Prevedena pravila imas u IGRE.2
pruka 9.18,ASCII mapa je mislim 9.19 a
ima lepa .cdr(CorelDraw)mapa u IGRE.3
poruka 9.211.
diplomatija.341imangovski,
Ja se pridruzujem partiji,ali samo ako igra oldtimer:) i neko od
iskusnijih igraca(ovo bas i ne mora).Medjutim,uzmite me jedino ako
BAS ne mozete da nadjete jednog igraca,a jako vam se igra...
diplomatija.342meric,
Zainteresovan sam da ucim Diplomacy, pa bih bio zahvalan
nekome ko bi hteo da me ubaci u neku partiju kao observer-a,
kako bih naucena pravila proverio u praksi. Dakle, samo
bih voleo da gledam partiju. Hvala.
diplomatija.343supers,
-> #338, superhik>> ...ili za sveštenika da očita opelo...
Ajde uzdrži se. Meni treba igrač. .\/.
diplomatija.344supers,
I dalje se traži zamena za Nemca, youngstown partija WWIII.
diplomatija.345junior,
-> #331, supers> Napuštena je Nemačka u youngstown partiji WWIII.
Ako je još uvek prazna. Pošalji mi spisak jedinica u mail (da ne tražim
staru poruku iz konfe) i kratak komentar ili savet bi dobrodošao ;)
jr.
diplomatija.346supers,
-> #314, supers
Game : WWIII
From : GameMaster
To : All
Time : Fall 1914.
P : Austria-Hungary (crnjini)
A Sev - Mos - standoff
A Ukr - War - standoff
U : A Ukr, A Sev (2).
C : Klu, Sev (2).
P : China (vitez.koja)
A Afg s A Snd - Ira +
A Brm - Cal +
A Can - Sik +
A Dec - Mad - standoff
A Del - Snd - standoff
A Ira - Sev - standoff
A Snd - Ira - standoff
A Sud - Fez - standoff
A Tha - Brm +
A Tok h +
A Tur s A Snd - Ira +
F Ara - Goa - standoff
F Ech - Spo +
F Ein - Win - standoff
F Ire h +
F Mad - Ara - standoff
F Mal - Ein - standoff
F ObB - ObA +
F ObC - ObI +
F ObJ - ObC - standoff
F ObK s F ObJ - ObC +
F Raj s F Mad - Ara +
F Som s ITA F Goa - Mag - NSO
F Tim s F Mal - Ein +
F Yel - Ech +
F Yem s F Ara - Goa - cut, retreated to Per
B: F Can
U : F Ire, F ObA, F ObI, A Sud, A Ira, A Tur, A Afg, F Mad, A Dec, A Del,
U : A Snd, F Per, F Ara, F Raj, F Som, F Ein, F Tim, F Mal, F ObJ, F ObK,
U : A Sik, F Ech, F Spo, A Tok, A Cal, A Brm, F Can (27).
C : Pek, Han, Can, Vtn, Sai, Cam, Tha, Joh, Bor, For, Man, Kor, Vla, Omo,
C : Sin, Brm, Cal, Del, Mad, Ira, Osa, Phi, Jav, Tok, Kar, Kyo, Ire, (27).
P : England (schef)
F Edi - Nwg +
F Hol - Kie - standoff, retreated to Bel
F Lon - Nth - standoff
F Lvp - Iri +
F Nao s F Edi - Nwg +
D: F Bel
U : F Nao, F Iri, F Nwg, F Lon, (4).
C : Lon, Lvp, Edi, Bel (4).
P : Germany (babbage)
A Ber s A Sax - Mun - NSU
A Boh - Trl - standoff, destroyed
A Gal - Sil - NSU
A Kie - Hol +
A Mos s CHI A Ira - Sev +
A Ruh s A Sax - Mun - cut, retreated to Kie
A Sax - Mun - standoff
A Sil h + NMR
A War s A Mos H - cut
F Hel s A Kie - Hol +
F Nth s F Nwg - Edi - cut
F Nwg - Edi - standoff, dislodged, NRR, destroyed
F Nwy s F Nwg - OTM
***NBR***
U : F Nwy, F Nth, F Hel, A Hol, A Kie, A Sax, A Sil, A War, A Mos (9).
C : Kie, Ber, Pos, Den, Swe, Nwy, Stp, Mos, War, Oms, Hol (11).
P : Italia (superhik)
A arm - ira - standoff
A bel - ruh +
A bud - ser +
A bur s A bel - ruh +
A eaf - eth +
A gal s A trl - boh +
A mun s ENG F hol - kie - cut
A pic h +
A pie - mar +
A rum - sev - standoff
A sah - fez - standoff
A trl - boh +
A vie s A trl - boh +
F Egy(nc) h +
F OBd - OBc - standoff
F bag s A arm - ira +
F bla s A rum - sev +
F cey - ein - standoff
F eng s ENG F lvp - iri +
F goa s F mag - som - cut
F mag - som - standoff
F mao - obb +
F nej (ec) s f red - yem +
F red - yem +
F sao s F obd - obc +
F sue - red +
F tys - wes +
F win - ara - standoff
U : F obb, F Sao, F ObD, A Sah, F Eng, A Pic, A ruh, A Bur, A mar, A boh,
U : A Mun, A Vie, A ser, A Gal, A Rum, F Bla, A Arm, F Bag, F Egy(nc),
U : F Nej(ec), F Yem, F Red, F Goa, F Mag, A eth, F Win, F Cey, F wes (28).
C : Mun, Rom, Nap, Ven, Mar, Spa, Tri, Gre, Con, Mor, Tun, Pen, Egy, Bag, Eth,
C : Mag, Bul, Cey, Bre, Por, Smy, Par, Bud, Ser, Ank, Vie, Rum, Yem (28).
Uff... Pogiboh...
Malo čudan ispis je deo veštačke inteligencije zvane Angie by bigbrada
koja je masterisala ovaj potez... Još ima izvesnih bagova, tako da sam silno
vreme potrošio kontrolišući potez i trebeći greške... Program je
sortirao poteze po abecednom redu pa je masterisanje jezivo teško...
Ništa, biće to sjajan program kada se izbrusi, a ja da zadnjim atomima
snage opišem dešavanja na bojnom polju...
Kinez je po sopstvenom priznanju išao na seriju standoffova ili prodor u
Italijanovu pozadinu i desilo mu se ovo prvo... S obzirom da se nije
imalo mnogo šta izgubiti, sasvim oprostivo...
Italijan je nastavio napredovanje kroz nemačke redove a uspeva i da
parira Kinezu koji više ne preti toliko ozbiljno da mu zađe u
Atlantik...
Nemac očigledno nije puno gledao pri pisanju poteza, ili je gledao neki
stari dijagram... Bar je povratio Holandiju...
Englez je, uprkos uspesima na bojnom polju, ostao sa centrom manje, a
jedinicama ooopasno razvučenim... Da je Nemac kojim slučajem poslao
povlačenje y Cly, Englez bi bio u gadnoj frci. No, poslužila ga je sreća...
Kraj ovih borbi se još ne nazire, što mi se prilično sviđa :)
wwiii.f14diplomatija.347supers,
Rezultati potrage za Youngstown mapom u grafičkom formatu su:
Konferencija 41, IGRE.2:
9.500 Velika i pregledna mapa by bigbrada
9.511 Kompaktan GIF koji staje na A4 by babbage
diplomatija.348nitro,
Ljudi sto vas je tako malo
zainteresovanih za novu partiju standard
dipa :( ?Fale nam jos tri igraca,pa
molim zainteresovane da se jave
GMu(ilazarevic)na mail.
diplomatija.349superhik,
-> #345, junior=:> Ako je još uvek prazna. Pošalji mi spisak jedinica u mail (da
=:> ne tražim
Bog ti pomogao... bilo bi šteta da sahranimo još (malo) živog
čoveka ;)))))
diplomatija.350boshko,
-> #320, steva> Prva partija na Sezamu je igrana u jesen 1993. Igrali su:
I jo to da dodam da se partija nastavila pobedila bi Italija O;))
diplomatija.351balsa,
I dalje se traži zamena za Napulj u partiji "Lucrezia" na
Džadžu. Makijaveli varijanta (plaćanje jedinica, podmićivanja,
plaćena ubistva, otkupljivanje teritorija, etc.), potezi idu na
svakih 5 dana, a odigran se samo prvi; Napulj stoji sasvim ok.
Partija je Ganboat, a zainteresovani igrač se umoljava
da mi se što pre javi na mail da bih mu poslao uputstva za
Makijavelija. Uz poruku ide mapa.
machmap.gifdiplomatija.352ilazarevic,
Fali jedan lik za partiju Diplomatije. Još uvek nisu raspodeljene
Francuska i Austrija.
diplomatija.353meric,
Ako neko ima, nek zakaci ascii mapu za youngstown varijantu.
diplomatija.354vukadin,
-> #352, ilazarevic>> Fali jedan lik za partiju Diplomatije. Još uvek nisu raspodeljene
>> Francuska i Austrija.
Kako misliš nisu raspodeljene Francuska i Austrija? Kako vi to
delite zemlje?
diplomatija.355ilazarevic,
-> #354, vukadin> Kako misliš nisu raspodeljene Francuska i Austrija? Kako vi to
> delite zemlje?
Više ne fale. Svi su na broju.
Kako raspodeljujemo zemlje? Prosto, svako pošalje preference list, pa ja
vidim šta tu može da se učini. Moje je mišljenje da je bolje da ljudi igraju
ono što žele, nego da bacam kockicu. Ako se baš grabe oko nečega, bacam
kocku.
diplomatija.356supers,
-> #353, meric>> Ako neko ima, nek zakaci ascii mapu za youngstown varijantu.
Konferencija IGRE.2, uz poruku 9.370.
Deco, koristite komandu find :)
diplomatija.357meric,
-> #356, supers>> Deco, koristite komandu find :)
Sorry, father ;)
diplomatija.360junior,
E gledao sam nedavno usere regostrovane na judge-u.
Inače, ima 206 registrovanih igrača. Od čega su:
119 - NOVICE
7 - AMATEUR
57 - INTERMEDIATE
8 - ADVANCED
15 - EXPERT
Znači, struktura i nije baš neka strava, ali ipak govori koliko se povećalo
interesovanje za diplomatiju. Tj. ovih 80 igrača (intermediate pa na više) su
iskusniji igrači, koji duže već igraju, ali lepo je videti činjenicu da će nas
zameniti mlade snage koje dolaze punom parom. :)
Inače ima 32 igrača registrovana iz Jugoslavije (bar sam ih toliko izbrojao,
tražeći ko ima country: YU ili SER), što i nije toliko loše. Došlo je čak i
malo (ali odabrano ;) društvo sa Sezampro-a. Nadam se da će tako biti i sa
Sezama kad se isti on-line poveže na Yuint. :)
jr.
diplomatija.362jcerni,
:)
zeleo bih da mi neko dostavi detaljno objasnjenje kako se igra ova igra!
molim da se poruka posalje na e-mail jcerni sa naznakom za O
unapred hvala :))
diplomatija.363superhik,
-> #360, junior=:> malo (ali odabrano ;) društvo sa Sezampro-a. Nadam se da će
=:> tako biti i sa Sezama kad se isti on-line poveže na Yuint. :)
Biće, sigurno... ali dotad, nema šanse da non-stop zovem etf...
diplomatija.365meric,
Zna li neko adrese inostranih judgeva, dakle ne @galeb.etf.bg.ac.yu?
please?
diplomatija.366meric,
again...
ima li neko adrese inostranih judgeva za diplomacy, ne ovog na galebu.
Molim vas!!!
diplomatija.367supers,
-> #346, supers
Game : WWIII
From : GM
To : All
Season : Spring 1915.
Partija se posle svih peripetija sa igračima i Sezamom bez struje
nastavlja. Babbage napušta SezamNET i na mesto vladara Nemačke dolazi
junior... Ovaj potez je zanimljiv i po tome koliko je se pokazalo
nezgodnim što prekidač /p ne radi kada treba odgovoriti iz grupe u mail...
P: Austria (crnjini)
A Ukr-War -, standoff
A Sev-Mos -, standoff, destroyed
U: A Ukr (1).
C: Klu, Sev (2).
P: China (vitez.koja)
F Ire - Nao -, standoff, destroyed
F ObA s F Ire - Nao -, cut
A Sud - Fez -, standoff, retreated to Eaf
A Ira s Aus A Sev - Arm -, NSO
A Tur s A Ira +
A Snd s A Ira +
A Afg s A Ira +
F Ein - Win +
F ObI s F Ein - Win +
F Mad s F Ein - Win +
A Dec holds +
A Del - Kas +
F Per - Yem -, standoff, destroyed
F Raj s F Ara +
F Ara s F Per - Yem -, cut
F Som - Goa -, standoff
F Tim - Ein +
F Mal s F Tim - Ein +
F ObJ - ObC -, standoff
F ObK - ObB -, standoff
A Sik - Tib +
F Ech - Spo +
F Spo - Tim +
A Tok holds +
A Cal - Del +
A Brm holds +
F Can - Ech +
U: F ObA, F ObI, F ObJ, F ObK, A Eaf, A Ira, A Tur, A Afg, A Snd, A Dec,
U: A Del, A Kas, A Tib, A Brm, A Tok, F Raj, F Ara, F Mad, F Som, F Win,
U: F Ein, F Mal, F Tim, F Spo, F Ech (25).
C: Pek, Han, Can, Vtn, Sai, Cam, Tha, Joh, Bor, For, Man, Kor, Vla, Omo,
C: Sin, Brm, Cal, Del, Mad, Ira, Osa, Phi, Jav, Tok, Kar, Kyo, Ire (27).
P: England (schef)
F nao - ire +
F iri S F nao - ire +
F nwg - nao +
F lon - nth -, standoff
U: F Nao, F Ire, F Iri, F Lon (4).
C: Lon, Lvp, Edi, Bel (4).
P: Germany (junior)
A Mos -> War -, standoff
A War -> Gal +
A Sil S A War -> Gal +
A Sax S A Sil -, cut
A Kie -> Mun -, standoff
A Hol -> Ruh -, standoff
F Hel S F Nth +
F Nwy S F Nth +
F Nth h +
U: F Nwy, F Nth, F Hel, A Hol, A Kie, A Sax, A Sil, A Gal, A Mos (9).
C: Kie, Ber, Pos, Den, Swe, Nwy, Stp, Mos, War, Oms, Hol (11).
P: Italy (superhik)
=:> f eng s eng f lon - nth +
=:> f obb - oba -, standoff
=:> f sao s f obd - obc +
=:> f obd - obc +
=:> f wes - mao +
=:> a sah - fez -, standoff
=:> f egy(nc) h +
=:> a eth - sud +
=:> f red s a eth - sud +
=:> a pic s a bur - bel +
=:> a mar - bur +
=:> a bur - bel +
=:> a ruh - kie -, standoff
=:> a boh - sax -, standoff
=:> a mun s a boh - sax -, cut
=:> a gal - sil -, standoff, retreated to Klu
=:> a vie - boh -, standoff
=:> a rum - sev +
=:> a ser - rum +
=:> f bla s a rum - sev +
=:> a arm s a rum - sev +
=:> f bag - ira -, standoff
=:> f nej (ec) - per +
=:> f win - ara -, standoff, destroyed
=:> f goa s f win - ara -, cut
=:> f yem s f nej(ec) - per +
=:> f mag - som -, standoff
=:> f cey - ein -, standoff
U: F ObB, F ObC, F Eng, F Mao, F Sao, A Pic, A Bel, A Ruh, A Bur, A Mun,
U: A Boh, A Vie, A Klu, A Sev, A Rum, A Arm, F Bla, F Bag, F Per, F Yem,
U: F Red, F Egy(nc), A Sud, F Goa, F Mag, F Cey, A Sah (27).
C: Rom, Nap, Ven, Mar, Spa, Tri, Gre, Con, Mor, Tun, Pen, Egy, Bag, Eth,
C: Mag, Bul, Cey, Bre, Por, Smy, Par, Bud, Ser, Ank, Vie, Mun, Rum, Yem (28).
Eto, konačno... Potez je bio dosta krvav, tri potopljene flote i
zarobljena austrijska armija...
Uz Italijanovu pomoć Englez povratio Irsku i pribavio četvrti centar
potreban za opstanak... Sa druge strane, znatno je olakšao disanje Nemcu.
Novi Nemac je odbranu odigrao savršeno, tačno izračunavši šta Italijan može
a šta ne može. Nemačke linije tako odolevaju brojnijem Italijanu.
Jedino se čini da ga je od Austrijanca odbranila sreća, pošto se iz
kineskog poteza može zaključiti da se očekivalo da Austrijanac igra
drukčije...
Za razumevanje sukoba Italijana i Kineza vredi napomenuti da je kineski
potez zalutao pravo u grupu i da ga je Italijan pročitao pre nego što je
bio obrisan... Potaknut sadržajem, Azur je rešio da eliminiše Austriju.
Dobro obavešteni Italijan je eliminisao Kineza u i Persijskom zalivu,
a Kinezu je preostalo samo ono što je sigurno mogao da izvede - da uništi
Italijana u Indijskom okeanu.
Zamešateljstvo polako nestaje i između njih dvojice se opet uspostavlja
pravilnija linija, otprilike ista kao i pre pet godina, s tim što je
Cejlon već viđen u kineskim rukama...
wwiii.s15diplomatija.368meric,
hvala na adresama :)
sam sam ih nasao!
diplomatija.369radev,
Nisam znao gde ovo da smestim pa sam gurnuo poruku ovde:
Da li neko zna recepte za Pizza Tycoon .Ako zna PLEASE neka mi
Javi.
Rade
diplomatija.370meric,
-> #369, radev>> Nisam znao gde ovo da smestim pa sam gurnuo poruku ovde:
>> Da li neko zna recepte za Pizza Tycoon .Ako zna PLEASE neka mi
bas si pogodio ;)
recepte za pizza tycoon imas kod mnogih postenih preprodavaca softvera u
beogradu, a i sire, i sastoje se, cini mi se od kolekcije pcx fajlova. ako bas
ne mozes nigde da nadjes, javi, ali ako bas nigde nema, ....
btw. diplomatija je tema koja se bavi diplomatijom (lepo receno!) a ako ne
znas sta ces sa porukom, stavi je u razno :)
ono da mi javis podrazumeva moje prenosenje glomaznih fajlova preko privatne
poste, nekoliko stotina kb.
Pozdrav, meric.
diplomatija.371bodu,
-> #370, meric Ovo spada u strategije.
Meni takodje trebaju recepti.
PS: Ali me mrzi da trazim kod pirata ( posteni zar ne ? ), pa jel bi
mogao ti da mi ih das ?
diplomatija.372oldtimer,
-> #371, bodu> Ovo spada u strategije.
>
> Meni takodje trebaju recepti.
>
> PS: Ali me mrzi da trazim kod pirata ( posteni zar ne ? ), pa jel bi
> mogao ti da mi ih das ?
Halo, imate li problema sa nazivom teme? Ova tema se bavi isključivo
Avalon Hill-ovom igrom Diplomacy na tabli ili PBEM i ničim drugim.
Za kompjuterske igre imate teme prema žanru, pa se tamo dogovorajte.
P.S. Moderatore, čitaš li ti ovo?
diplomatija.373mcule,
-> #372, oldtimerMC> P.S. Moderatore, čitaš li ti ovo?
Pa naravno da čitam, al' ne visim stalno on-line.
Dok sam pročitao i spremio sve šta treba u SOR-u,
zaključio sam da je lakše ostaviti sve kako i jeste ;).
diplomatija.377meric,
Nadam se da necu uvrediti one koji zastupaju dip. na sezamu:
cini mi se da na etfovom judgeu (@galeb.etf.bg.ac.yu) u partiji 'new'
za novice igrace postoji upraznjeno mesto nemacke, koja nije u preterano
losoj poziciji: cini mi se (5/6), ali nijedan savez, i svi su joj neprijatelji.
Evo uloge za dobrog govornika! :)
diplomatija.378supers,
Kutak za sporni trenutak...
>> F ObI s F ObK - ObC
>> F ObJ s F ObK - ObC
>> F ObK s F ObK - ObC
Ne obraćajte pažnju na opskurna imena teritorija, u pitanju je
youngstown varijanta... Dakle, potez je moguć što se tiče prolaznosti
između teritorija, jedino što u trećem redu ima viška...
Do sada se u partiji praktikovalo dosta strogo masterisanje
(nepriznavanje pogrešnog imena teritorije, npr.)
Autor poteza veli da je potez nedvosmislen, dok njegov oponent veli
da je illegal. Ja sam prvi put suočen sa ovakvim slučajem pa bih voleo
da čujem mišljenje drugih game mastera.
diplomatija.379ilazarevic,
-> #377, meric> losoj poziciji: cini mi se (5/6), ali nijedan savez, i svi su joj
> neprijatelji.
U kojoj je godini stala partija?
diplomatija.380meric,
-> #379, ilazarevic> U kojoj je godini stala partija?
Pa, nije bas stala. Cini mi se da je san Nemacka u CD-u jer je grace period
prosao, ali
pozicija je daleko od izgubljenje. Na redu su povlacenja za jesen 1903.
diplomatija.381oldtimer,
-> #378, supers> Kutak za sporni trenutak...
Ako može da pomogne:
>>> F ObI s F ObK - ObC - NSO *
>>> F ObJ s F ObK - ObC - NSO *
>>> F ObK s F ObK - ObC - illegal
* Not So Ordered
Potez jeste potpuno nedvosmislen, ali to teško može da bude od
pomoći igraču. Treća flota pokušava da radi dve stvari, što je
nemoguće, a prve dve podržavaju pokret koji nije odigran. Kao
rezultat ostaju tri holda.
Jasno je da je igrač želeo da napiše pokret za treću flotu, pa
mu se omakla copy&paste podrška, samo to ne menja stvar, ono
što je napisao i poslao, nemoguće je.
diplomatija.382ilazarevic,
-> #378, supers> Autor poteza veli da je potez nedvosmislen, dok njegov oponent veli
> da je illegal. Ja sam prvi put suočen sa ovakvim slučajem pa bih
> voleo da čujem mišljenje drugih game mastera.
Potez bi bio nedvosmislen kada bi pisalo
F ObI S F ObK - ObC
F ObJ S F ObK - ObC
F ObW - ObC
U tom slučaju, priznao bih potez. Ono što si ti naveo ja ne bih tolerisao.
diplomatija.383alien,
-> #362, jcerni[] zeleo bih da mi neko dostavi detaljno objasnjenje kako se igra ova igra!
Takve informacije se plaćaju ;).
diplomatija.384alien,
-> #366, meric[] ima li neko adrese inostranih judgeva za diplomacy, ne ovog na galebu.
Zar je toliko teško skinuti sve stare poruke i pročitati ih ili
bar pretražiti po ključu 'judge'? :)
judge@morrolan.eff.org (stara adresa)
judge@morrolan.igo.org (nova adresa)
Trebalo bi da rade obe adrese. To je najveći Judge, ostali nisu
toliko bitni, a i nikad se ne zna da li su još uvek živi.
diplomatija.386alien,
-> #381, oldtimer[] Potez jeste potpuno nedvosmislen,
...tako da, po pravilima, _mora_ biti priznat.
[] Treća flota pokušava da radi dve stvari,
Koja je druga?
(Verujem da je očigledno da je 'prva' (rekao bih: jedina) napad
na teritoriju, koji je definisan i u prateća dva naređenja.)
diplomatija.387alien,
-> #378, supers[] Kutak za sporni trenutak...
[]
[]>> F ObI s F ObK - ObC
[]>> F ObJ s F ObK - ObC
[]>> F ObK s F ObK - ObC
Nedvosmisleno => mora biti priznato.
Zanimljivo je da čak i da nije navedeno naređenje za OBK
jedinicu, bilo bi više nego jasno da je naređenje za tu jedinicu:
F OBK - OBC. Štaviše, čak u dva naređenja je to definisano, a bilo bi
dovoljno jedno. Davanje podrške neke jedinice samoj sebi je nešto što u
pravilima ne postoji i to ne zato što bi trebalo da je zabranjeno ili
tako nešto, već iz prostog razloga što se podrazumeva da jedinica svoju
snagu veličine jedan (1) sobom nosi, te bi eksplicitno navođenje tako
nečega bilo više nego suvišno.
Sve u svemu, podatak o tome da flota iz OBK kuraži samu sebe da
se uputi u OBC je simpatičan ;), ali zaslužuje ignore, poput đubreta
koje bi uletelo zbog loše veze. Nesporno je da se ta jedinica uputila u
OBC.
Stvarno sporna situacija bi bila da je treće naređenje malo
zabrljanije, npr. da se pojavi i neka treća teritorija u igri. Ovako...
U naređenju se pojavljuju dve teritorije => ili je u pitanju napad iz
prve na drugu ili je u pitanju podrška iz prve drugoj, a ovde je jasno
šta je od ta dva naređeno.
diplomatija.388oldtimer,
-> #386, alien> [] Potez jeste potpuno nedvosmislen,
>
> ...tako da, po pravilima, _mora_ biti priznat.
... kao nedvosmisleno jasno NAPISAN, a jedan nemoguć potez i dve
podrške potezu koji je nemoguć pa nije odigran, očigledno se ne
mogu izvršiti.
> [] Treća flota pokušava da radi dve stvari,
>
> Koja je druga?
Prva je F ObI, druga F ObJ, treća F ObK.
>>> F ObI s F ObK - ObC - NSO *
>>> F ObJ s F ObK - ObC - NSO *
>>> F ObK s F ObK - ObC - illegal
Prva i druga flota daju podršku trećoj koja istovremeno hoće i da
napadne i da podrži samu sebe za taj isti napad. Jasno?
>
> (Verujem da je očigledno da je 'prva' (rekao bih: jedina) napad
> na teritoriju, koji je definisan i u prateća dva naređenja.)
Ne shvatam šta si hteo da kažeš ovom rečenicom.
Pogledaj ponovo poteze i videćeš da je sve kao u mojoj prethodnoj
poruci, tj. naređenje floti u ObK se ne može izvršiti jer jedinica
istovremeno napada i podržava samu sebe u tom napadu.
To je nemoguće, zna se kako se pišu naređenja za napad, pravila
tu ne predviđaju nikakav support, dakle F ObK se sudi kao hold.
Samim tim i podrške prve i druge flote padaju u vodu, jer pokreta
nije ni bilo.
Ako je igrač hteo da napravi štos, uspelo mu je, ali na sopstveni
račun :))
diplomatija.389oldtimer,
-> #387, alienNedvosmisleno ne sme biti priznato, ma kako bilo simpatično.
> Zanimljivo je da čak i da nije navedeno naređenje za OBK
> jedinicu, bilo bi više nego jasno da je naređenje za tu jedinicu:
> F OBK - OBC. Štaviše, čak u dva naređenja je to definisano, a bilo bi
Upravo u tome jeste fazon. Da nije bilo posebno napisanog naređenja
za F ObK, potez bi mogao da se prizna i da bude potpuno regularan.
Kad je već napisano, naređenje za F ObK ne sme da bude bilo šta drugo
izuzev F Obk - ObC.
Ovako je igrač sam napravio zabunu, a ne bih se složio da pravila
dozvoljavaju ovako nešto. Da ilustrujemo:
Rulebook, VII The Move Order...
(...) A unit may be ordered to do only one thing on each move:
^^^^ ^^^
(...) a fleet may be ordered to move, hold, support, or convoy.
^^
Kako se iz ovoga može izvuči tumačenje da F Obk može istovremeno da
se kreće i da daje neku podršku bilo kome, pa čak i sebi samoj?
Pravila lepo kažu, pokret ILI podrška, i SAMO JEDNA od dozvoljenih
mogućnosti.
Ponavljam, verovatno je sve ovo samo neuspela šala, ali pravila su
surova, šale je bolje ostaviti za poruke između poteza, a njih pisati
onako kako se mora, pa neće ni biti ovakvih sporova.
diplomatija.390supers,
Samo bih da zaključim, pošto sam podstakao raspravu o principima
masterisanja. Očigledno je da postoje dva pristupa, priznati svako
naređenje kod koga je jasno šta je autor hteo, i priznati samo
sintaksno korektne poteze. Ne mislim da greše zagovornici ni jednog
ni drugog pristupa, bitno je samo da GM na početku partije precizira
koje će se varijante držati. Kako sam ranije u partiji već poništavao
sumnjiva naređenja koja bi se isto mogla smatrati nedvosmislenim,
u ovom slučaju sam, da bi masterisanje ostalo ujednačeno tokom partije,
poništio i stanovitu podršku jedinice samoj sebi.
diplomatija.391oldtimer,
-> #390, supers> sintaksno korektne poteze. Ne mislim da greše zagovornici ni jednog
> ni drugog pristupa, bitno je samo da GM na početku partije precizira
> koje će se varijante držati. Kako sam ranije u partiji već poništavao
Podržavam, imam vrlo sličan stav. Pristalica sam tvrđeg načina
masterisanja, tako sam sigurniji da ću imati isti odnos prema svim
igračima. No, svakako da postoji i nešto što se zove slobodno
sudijsko uverenje, i da takav pristup, iako teži za GM-a, može da
doprinese zanimljivosti igre. Manje je neuspelih poteza, ali je
teže održati isti kriterijum prema svima kod spornih situacija.
Osnovno je da GM na vreme kaže da će suditi slobodnije, u suprotnom
igrači mogu da zahtevaju masterisanje strogo po Rulebook-u, što je
ipak default i da se osete oštećenim kada se nekom prizna potez iz
humanističko-parapsiholoških razloga :)
P.S. Ako ništa drugo, dobili ste jednu od, u ovoj temi, uobičajenih
diskusija alien-oldtimer sa dijametralno suprotnim stavovima :))
A siguran sam da se gore rečenim i moj ljuti protivnik slaže :)
diplomatija.392oldtimer,
-> #391, oldtimer> A siguran sam da se gore rečenim i moj ljuti protivnik slaže :)
^
sa
Samo da se ispravim :)
diplomatija.393supers,
-> #367, supers
Game : WWIII
From : GM
To : All
Season : Fall 1915.
P: Austria (crnjini)
A Ukr-Gal -, standoff
U: A Ukr (1).
C: Klu (1).
P: China (vitez.koja)
F ObA - ObB -, standoff
F ObI s F ObK - ObC -, NSO
F ObJ s F ObK - ObC -, NSO
F ObK s F ObK - ObC -, illegal
A Eaf s F Som - Mag -, cut
F Som - Mag -, standoff
A Ira - Sev -, standoff
A Tur - Oms +
A Afg - Tur +
A Snd s F Ara - Ira +
A Dec - Mad -, standoff
A Del holds +
A Kas - Afg +
A Tib - Sin +
A Brm - Cal +
A Tok holds +
F Raj s F Mad - Ara +
F Ara - Ira -, standoff, destroyed
F Mad - Ara -, standoff
F Win s F Ein - Cey +
F Ein - Cey +
F Mal - Ein +
F Tim holds +
F Spo - ObK -, standoff
F Ech - Spo -, standoff
B: F Can, F Pek, A Han
U: F ObA, F ObK, F ObI, F ObJ, F Ech, A Oms, A Tur, A Afg, A Ira, A Snd,
U: A Del, A Cal, A Dec, F Raj, F Mad, F Som, F Win, F Cey, F Ein, F Tim,
U: F Spo, A Eaf, A Tok, A Sin, F Can, F Pek, A Han (27).
C: Pek, Han, Can, Vtn, Sai, Cam, Tha, Joh, Bor, For, Man, Kor, Vla, Omo, Sin,
C: Brm, Cal, Del, Mad, Ira, Osa, Phi, Jav, Tok, Kar, Kyo, CEY, OMS (28).
P: England (schef)
F Lon - Eng +
F Nao - Mao +
F Iri S F Nao - Mao +
F Ire S F Iri +
U: F Mao, F Ire, F Iri, F Eng (4).
C: Lon, Lvp, Edi, IRE (4).
P: Germany (junior)
A Hol S A Kie -> Ruh -, cut
A Kie -> Ruh -, standoff, retreated to Ber
F Nth S Eng F Lon -> Eng +
F Nwy S F Nth +
F Hel S A Hol +
A Sil S A Gal -> Boh +
A Gal -> Boh +
A Sax -> Mun -, standoff
A Mos S Chi A Ira -> Sev +
U: F Nwy, F Nth, F Hel, A Hol, A Ber, A Sax, A Boh, A Sil, A Mos (9).
C: Ber, Pos, Den, Swe, Nwy, Stp, Mos, War, Hol (9).
P: Italy (superhik)
f eng s eng f lon - nth -, NSO, retreated to Bre
f obb - oba -, standoff
f sao s f obc +
f obc h +
f mao - nao -, standoff, retreated to Wes
a sah - fez +
f egy(nc) - sue +
a sud - eaf -, standoff
f red - eth +
a pic - bel -, standoff
a bel - hol -, standoff
a bur - mun -, standoff
a ruh s a mun - kie +
a boh - sax -, standoff, retreated to Tyr
a mun - kie +
a vie s a klu - gal +
a klu - gal +
a sev s aus a ukr - mos -, NSO
a rum s a klu - gal +
f bla s a rum h +
a arm s a sev h +
f bag - ira -, standoff
f per s f yem - ara +
f goa s f yem - ara +
f yem - ara +
f mag - som -, standoff
f cey preparing for funeral +, RIP
B: A Ven, A Rom, F Nap
U: F ObB, F ObC, F Wes, F Bre, F Sao, A Pic, A Bel, A Bur, A Ruh, A Tyr,
U: A Kie, A Vie, A Gal, A Rum, A Sev, F Bla, A Arm, F Bag, F Sue, F Per,
U: F Ara, F Goa, F Mag, F Eth, A Sud, A Fez, A Ven, A Rom, F Nap (29).
C: Rom, Nap, Ven, Mar, Spa, Tri, Gre, Con, Mor, Tun, Pen, Egy, Bag, Eth,
C: Mag, Bul, Bre, Por, Smy, Par, Bud, Ser, Ank, Vie, Mun, Rum, Yem,
C: SEV, BEL, KIE (30).
Krvavo, jako krvavo...
2 uništene i 5 isteranih jedinica.
Italija je dostigla nivo od trideset centara i došla nadomak pobede,
što je Engleza, koji iz saveza sa Azurom nije mnogo ućario, podstaklo da
iz temelja izmeni svoje poglede na kartu sveta...
Englez i Kinez nadiru u Atlantik, a Italijan je probio nemačke linije
(ovog puta je Nemac manje uspešno pogađao). Austrijanac je na samom
kraju karijere načinio pokušaj pomoći Nemcu, ali uzaludno. Ostaće
upamćeno da ga je Italijan skratio sa šest na skoro nula centara a da je
ovaj, umesto da se brani, više voleo da se sveti Nemcu zbog jednog Beča...
Sad je kasno za revidiranje stava.
Nemcu dolazi i Kinez, ostavivši ga bez gradnje. Još je
italijanskim ulaskom u Sevastopolj prošle sezone propala svaka nada za
kopneno spajanje Nemačke i Kine putem zajedničkih osvajanja, tako da se
dojmi da je Kinezov hod po nemačkim centrima više težnja da se spreči
Italijan da zauzme sve nemačke centre nego da se Nemačka postavi na noge.
Italijan je vrlo solidan bio na istoku, ali sad sigurno žali što je
maksimalne snage poslao na istok...
Italija i Kina su se ponovo domogli masovnih gradnji, od kojih mogu da
iskoriste samo tri. Ostatak partije biće jedna velika jurnjava.
Juriš Engleza i Kineza iz Atlantika u Sredozemlje (Italijan će morati
da se potrudi oko krpljenja rupe) i Italijanov juriš na Nemačku.
Ko pre centrima, njegova pobeda. Na semaforu još uvek vodi Italija sa
30:28, Englez i Nemac ostaju jezičci na vagi koji mogu biti presudni...
Ovaj potez je inicirao i kutak za sporni trenutak u vezi kineskog
naređenja F ObK S F ObK-ObC a za mišljenja o tom slučaju videti poruke
od ove nedelje...
wwiii.f15diplomatija.395supers,
-> #393, supers
Game : WWIII
From : GM
To : All
Season : Spring 1916.
P: Austria (crnjini)
A Ukr-War -, standoff
U: A Ukr (1).
C: Klu (1).
P: China (vitez.koja)
F ObK - ObB +
F ObA s F ObK - ObB +
F ObJ - ObC +
F ObI s F ObJ - ObC +
F Ech - Soj +
A Oms - StP +
A Tur - Oms +
A Snd - Ira -, standoff
A Afg s A Snd - Ira +
A Ira - Sev -, standoff, retreated to Tur
A Del - Snd -, standoff
A Cal - Tib +
A Dec - Cal +
F Win - Ara +
F Raj s F Win - Ara +
F Mad s F Win - Ara +
F Som - Goa -, standoff
F Cey - Ein +
F Ein - Win +
F Tim - Spo +
F Spo - ObK +
A Eaf - Mag -, standoff
A Tok holds +
A Sin - Sib +
F Can - Ech +
F Pek - Yel +
A Han - Pek +
U: F ObA, F ObB, F ObC, F ObI, F ObK, A Eaf, A Stp, A Oms, A Sib, A Tur,
U: A Afg, A Snd, A Del, A Cal, A Tib, A Pek, F Yel, F Ech, F Soj, A Tok,
U: F Raj, F Ara, F Som, F Win, F Mad, F Ein, F Spo (27).
C: Pek, Han, Can, Vtn, Sai, Cam, Tha, Joh, Bor, For, Man, Kor, Vla, Omo, Sin,
C: Brm, Cal, Del, Mad, Ira, Osa, Phi, Jav, Tok, Kar, Kyo, Cey, Oms (28).
P: England (schef)
F Ire - Nao +
F Iri S F Mao +
F Mao S F Eng - Bre -, cut
F Eng - Bre -, standoff
U: F NAo, F Iri, F Mao, F Eng (4).
C: Lon, Lvp, Edi, Ire (4).
P: Germany (junior)
A Hol-Kie -, standoff
F Hel S A Hol-Kie +
A Ber S A Hol-Kie +
F Nth-Den +
F Nwg-Nth +
A Mos-War +
A Sil S A Mos-War +
A Sax S A Boh +
A Boh uživa... -, destroyed
U: A Hol, F Hel, A Ber, F Den, F Nth, A War, A Sil, A Sax (8).
C: Ber, Pos, Den, Swe, Nwy, Stp, Mos, War, Hol (9).
P: Italy (superhik)
f nap - tys +
a rom - tus +
a ven - trl +
a trl - boh +
a gal s a trl - boh +
a vie s a trl - boh +
a rum s a gal h +
a bur - mun +
a ruh s a kie - hol +
a bel s a kie - hol +
a kie - hol -, standoff
a pic s a bel h +
f bre s f wes - mao -, cut
f obb s f wes - mao -, cut, retreated to ObL
f sao s f wes - mao +
f obc phone home -, retreated to ObD
f wes - mao -, standoff
a fez - sah +
f sue - red +
a sud - eaf -, standoff
f eth - goa -, standoff
f bla s a sev h +
a sev s f ara - ira +
a arm s f ara - ira +
f bag s f ara - ira +
f per s f ara - ira +
f ara - ira +
f goa - som -, standoff
f mag s f goa - som -, cut
U: F Sao, F Wes, F Tys, F Bre, A Sah, A Tus, A Pic, A Bel, A Ruh, A Kie,
U: A Mun, A Trl, A Boh, A Vie, A Gal, A Rum, F Bla, A Sev, A Arm, F Bag,
U: F Ira, F Per, F Red, F Eth, A Sud, F Goa, F Mag, F ObL, F ObD (29).
C: Rom, Nap, Ven, Mar, Spa, Tri, Gre, Con, Mor, Tun, Pen, Egy, Bag, Eth,
C: Mag, Bul, Bre, Por, Smy, Par, Bud, Ser, Ank, Vie, Mun, Rum, Yem, Sev,
C: Bel, Kie (30).
Nemac je ostao bez još jedne armije, nije uspeo da povrati Kil
(bio je baš veeliki standoff). No, kineske armije nadiru u pomoć...
Preciznije rečeno, da preuzmu ;>
Italijan menjao Arabijsko more za Iran (korisno ;> ) a pukao je na
Atlantiku. Suviše rizičan plan za povratak u Mao nije uspeo, jer je
Kinez, kao što se i očekivalo, iskoristio priliku da zauzme sva
tri atlantska Offboarda. Sada mu ostaje da gleda da popuni rupe
u Atlantiku sa pojačanjima kojadolaze iz matice Italije.
wwiii.s16diplomatija.396vitez.koja,
Double Underscore 2.30,
generiše ascii mape iz izveštaja GM-a i, po želji, prikazuje na
ekranu.
Novosti u verziji 2.30:
- pregled više pozicija iz jednog fajla
- analiza komandne linije; dodato više parametara i promenjena
značenja nekima od njih
- podrška "variant" liniji u izveštaju GM-a
- podrška "startup" liniji u __.ini
- u prvoj liniji pregleda ascii mape piše ime programa, partije i
tekući potez u partiji
- omogućena bolja kontrola automatskog određivanja ekstenzije
izlaznog ascii fajla (promenjen izgled "extension" linije)
- omogućeno menjanje svih stringova koje program ispisuje (zarad
prilagođavanja drugim kodnim rasporedima ili jezicima)
- slobodno zadavanje formata poruka
- potpuno tačan ispis imena teritorija u slučaju zauzeća jedne
teritorije od strane više jedinica
- iz izveštaja GM-a se sada uzimaju svi redovi sa dvotačkom
- moguće je i pogledati izveštaj GM-a iz kojeg je generisana mapa
(u režimu pregleda ascii mape)
- puno sitnih stvari
Eto, ne bi trebalo da ima nekih većih bagova, ali javite...
Oni koje mrzi da čitaju dokumentaciju neka probaju __ /? i F1.
sk
__ver230.zipdiplomatija.399supers,
-> #395, supers
Game : WWIII
From : GM
To : All
Season : Fall 1916.
P: Austria (crnjini)
A Ukr - Mos +
B: A Klu
U: A Mos, A Klu (2).
C: Klu, MOS (2).
P: China (vitez.koja)
F ObK - ObB +
F ObA s F ObK - ObB +
F ObB - Mao +
F ObC - Sao -, standoff
F ObI - ObC -, standoff
A Eaf - Mag -, standoff
F Som - ObH +
A Stp - Lvn +
A Oms s Aus A Ukr - Mos +
A Sib holds +
A Afg - Ira -, standoff
A Tur s A Afg - Ira +
A Snd s A Afg - Ira +
A Del - Afg -, standoff
A Cal holds +
A Tib - Sin +
A Pek - Man +
F Spo - ObK +
F Ech - Spo +
F Yel - Ech +
F Soj - Npo +
F Ara - Goa -, standoff
A Tok holds +
F Win - Ara -, standoff
F Mad s F Win - Ara +
F Raj s F Win - Ara +
F Ein - Win -, standoff
U: F ObA, F ObB, F ObC, F ObH, F ObI, F ObK, F Mao, A Eaf, A Lvn, A Oms,
U: A Sib, A Tur, A Sin, A Afg, A Snd, A Del, A Cal, F Raj, F Ara, F Mad,
U: F Win, F Ein, F Ech, F Spo, F Npo, A Man, A Tok (27).
C: Pek, Han, Can, Vtn, Sai, Cam, Tha, Joh, Bor, For, Man, Kor, Vla, Omo, Sin,
C: Brm, Cal, Del, Mad, Osa, Phi, Jav, Tok, Kar, Kyo, Cey, Oms (27).
P: England (schef)
F mao - por +
F eng - bel +
F iri S CHI F obb - mao +
F nao S CHI F obb - mao +
B: F Lon, F Lvp
U: F Nao, F Iri, F Bel, F Por, F Lon, F Lvp (6).
C: Lon, Lvp, Edi, Ire, POR, BEL (6).
P: Germany (junior)
A Ber-Kie +
F Den S A Ber-Kie +
F Hel S A Ber-Kie +
A Hol S ENG F Eng-Bel +
F Nth S A Hol +
A Sax-Mun -, standoff, retreated to Ber
A Sil S A War -, cut
A War S A Sil -, cut
B: A Pos
U: F Nth, F Hel, F Den, A Hol, A Kie, A Ber, A Sil, A War, A Pos (9).
C: Ber, Pos, Den, Swe, Nwy, Stp, War, Hol, KIE (9).
P: Italy (superhik)
f tys - wes +
a tus - pie +
a trl - boh -, standoff
a boh - sil -, standoff
a gal - war -, standoff
a vie - gal -, standoff
a rum s a vie - gal +
a mun s a kie - sax +
a ruh s a bel - hol +
a bel - hol -, standoff, retreated to Bur
a kie - sax +
a pic - bel -, standoff
f bre s f sao - mao +
f obl - obb -, standoff
f sao - mao -, standoff
f obd - mor +
f wes - spa(sc) +
a sah - Obe +
f red - yem +
a sud - eaf -, standoff
f eth - goa -, standoff
f bla s a sev h +
a sev s f ira h +
a arm s f ira h +
f bag s f ira h +
f per s f red - yem +
f ira h +
f goa - som +
f mag s f goa - som +
D: A Pie
U: F Sao, F Mor, A ObE, F Wes, F Bre, A Pic, A Tyr, A Vie, A Boh, A Mun
U: A Sax, A Gal, A Rum, A Ruh, A Sev, F Bla, A Arm, F Bag, F Ira, F Per, F Yem
U: F Eth, A Sud, F Mag, F Som, F Spa(sc), A Bur, F ObL (28).
C: Rom, Nap, Ven, Mar, Spa, Tri, Gre, Con, Mor, Tun, Pen, Egy, Bag, Eth, Mag,
C: Bul, Bre, Smy, Par, Bud, Ser, Ank, Vie, Mun, Rum, Yem, Sev, IRA (28).
Ovaj potez je obeležio Austrijanac koji se diže iz pepela...
Italijan je izdat u ključnom trenutku, primoran na skidanje i suočen sa
novom pretnjom. Italijan je evakuisao Kil videvši da ga teško može
braniti. Jedino je gadnu grešku napravio ostavivši Belgiju nebranjenu.
Englez i Kinez nezadrživo napreduju u Atlantik, a front na ulazu u
Sredozemlje je još uvek tanak. Nasuprot tome, na istoku je Italijan
prozreo kineski manevar i Mogadiš se još drži.
Ove godine grade kineski sateliti (naročito pada u oči procvat Engleske)
a velike sile ništa. Ipak, da li će perspektivnom i diplomatski trenutno
dobrostojećem Kinezu pasti na pamet da sa ikim deli pobedu?
wwiii.f16diplomatija.400schef,
-> #74, darone=-> Top lista šest najludovanja u Diplomatiji
=-> ─────────────────────────────────────────
=-> 5. Boshkovo objašnjenje Copeu zašto je morao da uđe u njegov
=-> centar. (Obratiti se jednom od njih dvojice za integralni
=-> tekst.)
Može li se ovo videti ovde? :)
Evo i mog predloga:
Otvaranje 'Tursko kolo':
F Ank - Con
A Con - Smy
A Smy - Ank
Srleř
diplomatija.401oldtimer,
-> #400, schef> đ=-> 5. Boshkovo objašnjenje Copeu zašto je morao da uđe u njegov
> đ=-> centar. (Obratiti se jednom od njih dvojice za integralni
> đ=-> tekst.)
>
> Može li se ovo videti ovde? :)
To beše ono kako ruska A War nije imala šta drugo da radi :))
Ako boshko ne okači, pronaći ću ja tu prepisku, čuvam je.
diplomatija.402junior,
-> #400, schef> =-> Top lista šest najludovanja u Diplomatiji
> Evo i mog predloga:
Jel' može moj napad _primenjen_ u Waterloo partiji (na VV-u)
A Trl -> Swi
A Gre S A Trl -> Swi
diplomatija.403junior,
Subject: Rusko-turski savez
Kad partija počne, svi strahuju samo od jednog .. da li će biti RT saveza.
RT savez, ranije veoma popularan, u današnje vreme prava retkost (bar kod nas),
unosio je strah i trepet na lica diplomata širom sveta ;) Večno pitanje, kako
ga zaustaviti? Sve češće se uviđa opasnost od takvog saveza i sve češće
Italijan i Austrijanac sklapaju mir i počinju zajednički da se bore protiv RT
saveza, ali nekad ni to ne garantuje uspeh. Dakle, kako zaustaviti RT savez
samo jednim potezom..? Vrlo prosto ;) Odgovor je dao Vlada Nešić u partiji
'special' na judge-u (neka me neko ispravi ako je upotrebljeno u nekoj partiji
pre te .. ja nisam video) na sledeći način:
Proleće 1901:
Turska: Italija:
A Con - Bul A Ven - Pie
F Ank - Con A Rom - Apu
A Smy h F Nap - Ion
Turska se otvorila u klasičnom RT savezu i nema dileme da će uslediti potez
F Con - Aeg, gde bi sa buildom F u Smy dobila inicijativu. Italijan, koji je
planirao konvoj u Tunis, pa možda Lepanto nakon toga, sad mora da promeni
planove i igra sledeće:
Turska: Italija:
A Bul S Rus ... A Pie - Ven
F Con - Aeg -, stand-off A Apu - Ven
F Smy - Con -, stand-off F Ion - Aeg -, stand-off
Kao što primećujete, zbog nesigurnosti Turčina da li će Rus napasti Bla, on
je ostavio A u Smy, kojom bi u slučaju ruskog upada u Bla pravio self-standoff
u Ank i tamo izgradio flotu. Sad Turčin ima armiju u Smy, koju mora izvući u
Con jer jedino tamo ima neko značenje (da brani Bul) i da izgradi F u Smy koja
će ući u Eas, a zatim sa podrškom Aega napasti Ion itd. Logično je da ta A Smy
ide u Con, međutim upravo taj potez je lako predvidiv i može se jednim ovakvim,
fantastičnim potezom sprečiti. Italijan se odriče builda u prvoj godini, ali u
sledećoj godini uslediće support Austrijancu za Aeg (ovaj ulazi tamo), i konvoj
A u Tunis sledeće sezone i dobija taj build uz simpatije svih na tabli (osim
Turčina, naravno ;). Turčin za to vreme, uz malo diplomatije se lako ubeđuje da
izgradi F u Ankari jer to je jedini smisleni build (ako izgradi armiju, biće
zakopana i nikom neće biti pretnja), te uz malo ubeđivanja istom flotom će
forsirati Rusu Bla, pokušavajući da ugrabi poneki build iz broda koji tone ;)
Da li ovaj potez označava konačan krah rusko-turskog saveza, ili će samo
nakon njega uslediti modifikacija otvaranja, takva da A iz Smy ide u Ank, da bi
se obezbedila prazna Smyrna u jesen, videćemo ... ali u svakom slučaju budući
RT savezi zahtevaće mnogo veća poverenja među igračima, da ne bi došlo do
ovakve situacije.
pozdrav, jr.
diplomatija.404oldtimer,
-> #402, junior> A Trl -> Swi
> A Gre S A Trl -> Swi
Varijanta evzonsko jodlovanje :))
diplomatija.405supers,
-> #402, junior>> A Trl -> Swi
>> A Gre S A Trl -> Swi
Ako se dobro sećam, ovaj juniorov potez je bio ozbiljan...
Zaista je pokušao da uđe iz Tirola u Švajcarsku, a podrška
iz Grčke je bila zezatorska, "moral support", ali bez svesti
da je sam pokret illegal...
Ju, kaži ako sam utripovao, čini mi se da si mi ovako ispričao...
diplomatija.406junior,
-> #405, supers> Ju, kaži ako sam utripovao, čini mi se da si mi ovako
> ispričao...
Si ti bre lud? Na karti mi piše 'Swi(impassable)'. Toliko lud nisam bio.
Tada, tim potezom .. hteo sam da pokažem Austrijancu da nemam nameru da ga
napadnem ;) Jer 2 armije susedne njemu, nisu vršile ofanzivne akcije.
Ok?
diplomatija.407junior,
-> #403, junior> Subject: Rusko-turski savez
Hmmm, zašto nema komentara? Zar Vas je mrzelo da čitate ili ... ?
Ja rekoh, sad će da me ispljuju, kad ono niko se ne javlja :)
jr.
diplomatija.408schef,
-> #400, schef=- =-> 5. Boshkovo objašnjenje Copeu zašto je morao da uđe u
=- njegov =-> centar. (Obratiti se jednom od njih dvojice za
=- integralni =-> tekst.)
=-
=- Može li se ovo videti ovde? :)
Ovoga još uvek nema... :( Ajde oldtimere, ti imaš prepisku, umirem od
znatiželje. :)
Srleř
diplomatija.409schef,
SAMO ZA LJUDE KOJI NISU ZBRISALI NA JUDGE! :)
Evo, prihvatiću se dužnosti da budem GM nove partije. Međutim, neće
to biti obična partija, već stab! varijanta (uh al' sam originalan ;)
Za one koji ne znaju, objavljuju se samo neuspeli i illegal potezi,
a igra počinje u jesen 1900. kada mi igrači šalju gradnje na mail
(dakle ne počinje se sa standardnom postavkom već kako igrači odluče) ;)
tako da konačno Rus može da počne sa F STP (nc) :)
Dakle, potrebno je samo sedam igrača. Ja se nadam da će se naći...
Svečano obećavam da neće biti kašnjenja rokova. O:) Biću bolji od
judge-a... ;)
Diplomate, ma wr schef... To je naređenje. ;)
Srleř
diplomatija.410schef,
-> #409, schef=- SAMO ZA LJUDE KOJI NISU ZBRISALI NA JUDGE! :)
Zar je moguće da ste svi zbrisali na judge? :( Samo trojica prijavljenih.
Ima li vas još? Mislio sam da organizujem partiju sa ljudima i sa PRO-a i sa
NET-a ali problem je u tome što ne radi mail PRO -> NET. :( Dakle, dok ne
proradi potrebno je još četvoro ljudi.
Srleř
diplomatija.411imangovski,
-> #407, junior>> Subject: Rusko-turski savez
>
> Hmmm, zasto nema komentara? Zar Vas je mrzelo da citate ili ... ?
> Ja rekoh, sad ce da me ispljuju, kad ono niko se ne javlja :)
Pa, zar nisam poslao moj komentar? Dakle, komentara ima..
diplomatija.412schef,
-> #410, schef=- Zar je moguće da ste svi zbrisali na judge? :( Samo trojica
=- prijavljenih. Ima li vas još? Mislio sam da organizujem
=- partiju sa ljudima i sa PRO-a i sa
Fale mi još dva igrača. :( Ajde bre nećete valjda da dopustite da se partija
ne odigra zbog manjka igrača... Uostalom hide&seek partija se završila, pa
taman... ;)
Srleř
diplomatija.414supers,
-> #399, supers
Game : WWIII
From : GM
To : All
Season : Spring 1917.
P: Austria (crnjini)
A Klu - Ser +
A Mos - Ukr +
U: A Ser, A Ukr (2).
C: Klu, Mos (2).
P: China (vitez.koja)
F Npo - ObL +
F ObA s F Npo - ObL +
F ObB s F MAO -, cut
F Mao s Eng F Lon - Eng -, cut
A Tok - ObD +
F Spo c A Tok - ObD +
F ObK c A Tok - ObD +
F ObC c A Tok - ObD +
A Eaf - Mag -, standoff, destroyed
F Ara - Goa +
F Win - Som +
F ObH s F Win - Som +
F Ein - Win +
F ObI s F Ein - Win +
A Cal - Mad +
F Mad - Ara +
F Raj s F Mad - Ara +
A Lvn s Ger A War +
A Oms - StP +
A Sib - Oms +
A Sin - Sib +
A Afg - Ira -, standoff
A Tur s A Afg - Ira +
A Snd s A Afg - Ira +
A Del - Afg -, standoff
F Ech - Soj +
A Man - Kor +
U: F ObA, F ObB, F ObC, A ObD, A Lvn, A StP, A Oms, A Sib, A Kor, F ObL,
U: A Tur, A Afg, A Snd, A Del, A Mad, F Raj, F Goa, F Ara, F Som, F Win,
U: F ObH, F ObI, F ObK, F Spo, F Soj, F Mao (26).
C: Pek, Han, Can, Vtn, Sai, Cam, Tha, Joh, Bor, For, Man, Kor, Vla, Omo, Sin,
C: Brm, Cal, Del, Mad, Osa, Phi, Jav, Tok, Kar, Kyo, Cey, Oms (27).
P: England (schef)
F Nao S CHI F Mao +
F Iri S CHI F Mao +
F Lvp - Wal +
F Lon - Eng +
F Bel S F Lon - Eng -, cut
F Por S CHI F Mao +
U: F Nao, F Por, F Iri, F Wal, F Eng, F Bel (6).
C: Lon, Lvp, Edi, Ire, Por, Bel (6).
P: Germany (junior)
A Ber -> Sax +
A Sil S A Ber -> Sax +
A Pos S A Sil +
A War S A Sil +
A Kie -> Ruh +
A Hol S A Kie -> Ruh +
F Den -> Kie +
F Hel S F Den -> Kie +
F Nth S Eng F Bel +
U: F Nth, F Hel, A Hol, A Ruh, F Kie, A Sax, A Sil, A War, A Pos (9).
C: Ber, Pos, Den, Swe, Nwy, Stp, War, Hol, Kie (9).
P: Italy (superhik)
A Bur-Gas +
A Mun-Bur +
A Ruh-Bel -, standoff, disbanded
A Pic S A Ruh-Bel +
A Sax-Sil -, standoff, retreated to Mun
A Boh S A Sax-Sil +
A Vie-Bud +
A Tyr-Vie +
A Gal-Klu +
A Rum S A Gal-Klu +
A Arm-Bul +
F Bla C A Arm-Bul +
A Sev S F Ira H +
F Bag S F Ira H +
F Per S F Ira H +
F Yem-Ara -, standoff
A Sud-Eaf +
A ObE-ObG +
F Mag S A Sud-Eaf +
F Eth H +
F Goa S F Yem-Ara -, NSU
F Som NMR, destroyed
F Sao-Mao -, standoff
F Mor S F Sao-Mao +
F Spa(sc) S F Sao-Mao +
F Wes S F Spa(sc) H +
F Bre S F Sao-Mao +
F Ira S F Yem-Ara -, cut
F ObL-ObB -, standoff, destroyed
U: F Sao, F Mor, F Wes, F Bre, A Pic, A Gas, A Bur, A Vie, A Boh, A Mun,
U: A Bud, A Klu, A Rum, A Bul, F Bla, A Sev, F Bag, F Ira, F Per,
U: A ObG, A Eaf, F Eth, F Mag, F Yem, F Spa(sc) (25).
C: Rom, Nap, Ven, Mar, Spa, Tri, Gre, Con, Mor, Tun, Pen, Egy, Bag, Eth, Mag,
C: Bul, Bre, Smy, Par, Bud, Ser, Ank, Vie, Mun, Rum, Yem, Sev, Ira (28).
Krvavo, nadasve krvavo...
Austrijanac unosi pometnju u italijanske redove a Nemac nije bio spreman
da prati brzinu italijanskog odstupanja... Italijan je igrao suviše
nervozno, A Sax-Sil i A Ruh-Bel nisu ni imali velikog izgleda na uspeh,
bolje je bilo zadržavati Nemca i skupo prodavati odstupanje sa svakog polja.
Posebna priča je Atlantik, Englez praktično život dade da Kinez ostane u Mao.
Na istočnom frontu Italijan je imao dodatan peh promašivši poziciju
svoje flote iz Som, koja je sada pokojna. Za to sam delimično kriv ja
zbog greške u spisku jedinica od prošle jeseni, gde je F Som ostala u
Goa... Jadan Italijan, tačno kad je likvidirao jedne kineske diverzante
ubačeni su mu drugi...
wwiii.s17diplomatija.415vitez.koja,
Game: Hide & Seek
From: GM
To: All
Time: Winter 1900.
Sve je počelo jednog dana koji se nije razlikovao od bilo kog
drugog. Sedeo sam u stolici i čitao DIP_A-Z.TXT i video da bi možda
bilo zanimljivo poigrati STAB! varijantu:
| STAB! (1) <MB:Jun80> Andy Evans' Hidden movement variant. Within
| some limits, players can choose initial units. Only moves that result
| in conflict are published (including supports), plus illegal or
| impossible moves. Retreats also revealed to the dislodger, providing
| he lists possibilities. Played only in Britain.
I tako smo došli do pravila koje su se kroz kraću raspravu malo
iskristalisala, dakle igra se po standardnim pravilima sa sledećim
dopunama:
- Igra počinje u zimu 1900. što znači da svi igrači počinju
igru sa 3 (Rusija 4) centra i nijednom jedinicom. Prvi potez
je gradnja jedinica.
- Uspeli potezi ne ulaze u GM-ovu javnu objavu poteza.
- Potezi koji nisu uspeli (stand-off, illegal) se objavljuju javno.
Potez jedinice koja je napravila stand-off se objavljuje zajedno
sa svim podrškama i konvojima koje je ta jedinica dobila za taj
potez.
Potez jedinice kojoj je naređen nemoguć potez (u smislu A Mun - Par)
se objavljuje sa podrškama i konvojima koje je ta jedinica
dobila za taj potez.
GM kao komentar neuspeha naređenja dopisuje "cut", "dislodged"
i "stand-off".
Omaške tipa dajem podršku za flotu, a u pitanju je armija se
tolerišu (naravno ako se naređenje može izvršiti).
Narađenja jedinicama koje ne postoje se jednostavno ignorišu
i ne objavljuju se. Znači, podrške "u prazno" se ne objavljuju,
npr. A Mos s Ita A StP - Lvn, ako A Mos i/ili Ita A StP ne
postoji ili Ita A StP odigra nešto drugo, se ne smatra neuspelim
potezom, već prosto uzaludnim, tj. bez uticaja na poziciju.
- Povlačenja i gradnje se ne objavljuju.
Povlačenje jedinice može doznati igrač čija je jedinica ušla u
teritoriju, koju je dotle zauzimala izbačena jedinica, samo ako
tačno navede spisak teritorija na koje se ona mogla povući.
U slučaju da je spisak korektan (nijedna teritorija viška ili
manjka) GM saopštava tom igraču povlačenje na mail.
Neposlat spisak nije i prazan spisak :) - ovo znači da se mora
poslati "prazan spisak" da bi se saznalo da je jedinica uništena,
ili se nije uopšte povukla...
- Gradnja flote u neobalnom području je nelegalan potez i kao
takav se ne izvršava i objavljuje se javno.
- Neposlat potez je ekvivalentan slanju holdova za sve jedinice
(ako su hold jedinice uspeo, taj potez se ne objavljuje).
- Pred zimu GM objavljuje samo brojno stanje centara po zemljama
(silama) i prema tome svaki igrač bi trebalo da zna koliko
jedinica treba da izgradi ili skine. Neposlate gradnje nisu
neuspeo potez, tj. ostali igrači neće imati informaciju da li
ste poslali gradnje ili ne.
Igrači koji žele mogu dobiti položaje svojih jedinica na mail posle
svakog poteza.
I prijaviše se za ovakvu varijantu ljudi i uz kraću i demokratsku
raspravu o neophodnosti objavljivanja podrški u prazno, početku
pratije i još po nečemu, počeše ovu partiju alien, babbage, bigbrada,
crnjini, ilazarevic, oldtimer i superhik.
Ideja za samo ime partije je došla spontano :). Trebalo je prvo
da se zove The Lost Patrol, ali bolje A Stray Sheep - Zalutala ovca,
problem je što ima nezgodnu skraćenicu - ASS ili na srpskom ZO(O) ima
neke konotacije, pa na kraju neka bude Blind Date? :) Ipak,
nepodeljeno oduševljenje je izazvao predlog da se igra zove Žmurke
(oldtimer: "E, ovo mi se dopada :)) Da narod odma` zna šta se igra
ovde :)" ), ali preovladala je praktičnost engleskog jezika pa je
ostalo Hide & Seek.
Dalje idu poruke iz grupe, neznatno izmenjene (stavljena svuda
ista zaglavlja). Skraćeni mastering je onaj koji je objavljen u grupi,
a ceo je naravno ceo, sa mojim komentarom koji nije objavljivan u
grupi (dakle premijera).
sk
ps. "Inače, od danas se ima smatrati da se ova partija zove Žmurke,
ili za anglofile Hide & Seek (a kad uništite neprijateljsku flotu
taj potez je možete zvati i Hide & Sink :)"
diplomatija.416vitez.koja,
-> #415, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: GM
To: All
Time: Winter 1900.
[citiram jednu oldtimerovu poruku]
#=> Rokovi su ok, al` imam jedno pitanjce, mrzi me da čitam celu
#=> grupu. Gradnje kao potez praktično znače da ono što nećemo znati
#=> je npr. šta Austrija ima u Trstu ili Rus u Sevastopolju (A ili F).
#=> Sve ostalo je jasno, flota ne može da se izgradi u Minhenu. Ako
#=> sam nešto ispustio prosvetli me, i deli zemlje :)
Dosta dobro, prosvetljenje nije nužno... Inače, nisam bio u Bgd.
u nedelju, a u subotu uveče sam video da bigbrada se nije ulogovao od
četvrtka, pa odlučih da i njemu dam priliku da se buni :)...
Elem, kad smo već tu, zemlje su podeljene, so Let the Game Begins:
alien - Italia
babbage - Russia
bigbrada - Austria
crnjini - Germany
ilazarevic - France
oldtimer - England
superhik - Turkey
eto, neko nije imao sreće pri podeli, neko baš nije imao sreće, a neko
je dobio Habsburgovce :)... Sagradite svoje jedinice do srede 19.00,
a rok za proleće je ("onaj tamo") četvrtak 19.00. U prvoj godini nema
NMR-ova, što znači da ću sačekati da svi pošalju poteze (ovo iskoristite
ako mislite da nešto ima nejasno, pa nemojte poslati svoje gradnje). Da
li možete svi da se javljate vikendom, pošto ovakav rok znači da će
gradnje biti subotom?
sk
ps. Ako dodje do ozbiljnijih nejasnoća oko nečega, može se odložiti
početak partije...
diplomatija.417vitez.koja,
-> #416, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: Austria-Hungary (bigbrada)
To: GM
Time: Winter 1900.
---== eto, neko nije imao sreće pri podeli, neko baš nije imao
---== sreće, a neko je dobio Habsburgovce :)... Sagradite svoje
Ax, gde me nađe?!! :)) No, dobro, nije sve tako crno O:) Let's
hit the road!!!
Sale von Baxus
diplomatija.418vitez.koja,
-> #416, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: Russia (babbage)
To: All
Time: Winter 1900.
Znači počinjemo. No, mnogo sreće svima, a najviše meni, naravno ;).
Let's počnemo da se lažemo...
Car-baćuška Miloš Babbageovič
diplomatija.419vitez.koja,
-> #416, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: Italia (alien)
To: GM
Time: Winter 1900.
b a tri
b a rom
b f nap
Duce
P.S. SK, ovo je zvanično (namerno je javno).
diplomatija.420vitez.koja,
-> #419, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: Austria (bigbrada)
To: Italy (alien)
Time: Winter 1900.
---== b a tri
---== P.S. SK, ovo je zvanično (namerno je javno).
Ma, da. Lepo od tebe što si odmah iskazao svoje namere... O:)
Sale von Baxus
diplomatija.421vitez.koja,
-> #419, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: Turkey (superhik)
To: Italy (alien)
Time: Winter 1900.
=:> from: italia
=:> b a tri
Ti baš imaš teritorijalnih pretenzija :)))
NHF! Ispravi grešku, a ja želim svim igračima ove 'zajebate'
partije puno sreće i dobre oči ;)
Car Svih Turaka.
diplomatija.422vitez.koja,
-> #419, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: England (oldtimer)
To: Italy (alien)
Time: Winter 1900.
> from: italia
> b a tri
Valjda A Ven, ili je ovo mali pozdrav Austriji :))
diplomatija.423vitez.koja,
-> #422, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: GM
To: England (oldtimer)
Time: Winter 1900.
#=>> from: italia
#=>> b a tri
#=> Valjda A Ven, ili je ovo mali pozdrav Austriji :))
Ax, ax... Ova humanost je naprosto dirljiva... Ne boj se ne bih
odmasterovao stand off u trstu :)...
sk
diplomatija.424vitez.koja,
-> #416, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: Italia (alien)
To: GM
Time: Winter 1900.
b a ven
b a rom
b f nap
Duce
P.S. Da, zajebunio sam se u prethodnoj verziji. Nezdravo rano
ustajem poslednjih dana, tako da nisam raspoložen za neke
žešće kavge trenutno tj. čekaću da vidim šta se dešava.
diplomatija.425vitez.koja,
-> #416, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: GM
To: All
Time: Winter 1900.
Primio sam na znanje gradnje. Nemogućih gradnji nema (ali zamalo
da ih bude :), pa nema sta da se objavi... Spring 1901. do četvrtka u
1901h (spring 1902. će biti u četvrtak 1902h i tako dalje :)...
Izglasajte ovo oko podrski u prazno čim pre, za sada je 2:1 za
objavljivanje (mogli bi i iznoguda da ubacimo u grupu da prati ova
glasanja :)
sk
diplomatija.426vitez.koja,
-> #425, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: GM
To: All
Time: Spring 1901.
Evo potezi...
P: Russia
A Mos - War -, stand off
A War - Gal -, stand off
P: Germany
A Mun -> Bur -, stand off
P: France
A Par - Bur -, stand off
A Mar - Pie -, stand off
P: Italy
a ven - pie -, stand off
Eto, nije mnogo bolelo? Pa kako koga... Puno stand off-ova za prvi
potez. Ispitujete koje ko ima jedinica, šta li? Elem, ne bi valjalo
da puno komentraišem da se ne izlanem nešto, zato samo da kažem da je
rok za Fall 1901. četvrtak u 19:01. Ascii mape naravno nema :)
sk
ps. Naravno potezi država kojih nema gore na spisku su uspeli.
pps. Samo da podsetim, podrška je ispravna bez obzira na tip jedinice
koji navodite (svima je jasno, je li tako? :), npr:
Tur A Lon - Wal
Eng F Iri s Tur F Lon - Wal
engleska podrška se računa i ne objavljuje se javno.
diplomatija.428vitez.koja,
-> #426, vitez.kojaGame: Hide & Seek
From: England (oldtimer)
To: GM
Time: Spring 1901.
> P: Russia
> A War - Gal -, stand off
Još da nam kažeš kako mu je Austrija napravila stand off pa ćemo
znati sve što treba ;)