mreze.104dgacpar,
Zamoljen sam da se raspitam za uzrok sledeće poruke pri dizanju
NOVELLA 3.12
>1.1.140 primary interrupt controler detected a lost hardware interrupt<
i tako jedno tri četri puta.
Napomena:
Server je sastavljen od delova koje ja ne bih držao u svom račnaru,
na čelu sa CYRIX DX266.
Hvala unapred
pz. Dragan
mreze.105oper,
-> #104, dgacparSubject: Re: Lost interrupt
>> Zamoljen sam da se raspitam za uzrok sledeće poruke pri
>> dizanju NOVELLA 3.12
>> >1.1.140 primary interrupt controler detected a lost hardware
>> interrupt< i tako jedno tri četri puta.
Prelistaj PC.OS.2, tema mreže, poruke oko 100. Posebno
obrati pažnju na:
>> ===============================
>> 6.106 PC.OS.2:mreze
>> vpopovic, 13.08.93. 07:52, 957 chr
>> Odgovor na 6.104, gtomic, 12.08.žet 09:56
>> ---------------------------------------------------------
>> ...
>> ----------------------------------------------- 6.106 ---
>> ** Uz poruku 'ide386.zip' (9360 bytes)
>> Server je sastavljen od delova koje ja ne bih držao u svom
>> račnaru, na čelu sa CYRIX DX266.
A šta fali Cyrixu ;)
mreze.106gtomic,
-> #104, dgacpar> Zamoljen sam da se raspitam za uzrok sledeće poruke pri dizanju
> NOVELLA 3.12
>> 1.1.140 primary interrupt controler detected a lost hardware interrupt<
> i tako jedno tri četri puta.
Ja sam imao, da tako kažem, problema sa ovo porukom ali to se nije
javljalo prilikom dizanja sistema nego tokom rada. Sve sam probao i
svašta radio dok jednog dana nisam kupio keš kontroler (IDE) sa 4Mb i
od tog doba ni jednom mi se nije javila dotična poruka.
Slabi kontroler diska ne može da podrži povećani saobraćaj i razmenu
podataka između radnih stanica i diska FS pa dođe do nekih kolizija.
mreze.107brus,
-> #104, dgacpar
HHHTa poruka se javila i na nasoj mrezi na serveru koji je imao intelov
procesor 486 DX (verovatno neka starija verzija), i tako je radila jedno
sest meseci. Poruka se javljala bez nekog pravilnog redosleda ili vidljivog
uzroka, ali sem ispisivanja na ekran i bipovanjanije bilo nikakvih drugih
problema.
mreze.108brus,
HELP !!!
Hitno mi je potreban fail sa sadrzajem boot rom-a za novel 4.x
mreze.109dj.rainovic,
-> #94, zormi> Na to sam i mislio. Ako se hub-ovi medjusobno vezuju
> UTP-om opet je domet 100m, pa postaje interesantno
> udaljene hubove vezivati FDDI-em (?) koji je isto na 100
> Mbps mada nisam video kako se to rešava u praksi.
1. Fast Ethernet (ili 100BaseTx ili IEEE802.3 fast Ethernet):
Domet između habova je 10m, max dva skoka medju habovima (Cat5).
Jednostavnije rečeno max. 220m između dva priključka (100+10+10+100=220m).
Ovo je sve bez rutiranja, bridžovanja ili svičevanja.
Proizvođači: Intel, SMC, 3Com, DEC, D-Link, Synoptics, SUN...
Ima li iskustava ovde?
2. 100 VG-Any LAN ( IEEE 802.12 ):
Domet izmedju haba i adaptera je 200m, ali je domet između habova značajno
veći, max. 1200m između najudaljenijih adaptera. Sve ovo za kablove Cat5,
za Cat3 je 1/2 (4 parice!).
Navodno je šema podele medijuma u vremenu, bolja za multimedijalne aplikacije,
realtime video i audio.
Proizvođači: HP, AT&T ...?
Sve mi se čini da će ovde ta tehnologija doći tek kad je kineski proizvođači
savladaju :((
Izvinjavam se na zakasnelom komentaru, neredovno čitam konferencije.
Đorđe.
mreze.110dj.rainovic,
-> #108, brus> Hitno mi je potreban fail sa sadrzajem boot rom-a za novel 4.x
Za koju karticu ti treba boot rom?
Proizvođač ? Oznaka ?
mreze.111rboskovic,
Moze li neko da pomogne?
Instaliram jednu manju mrezu od pet masina i dedicated serverom na kojem se
vrti Novel 3.11, originalna verzija, bez originalne dokumentacije (prebacena je
na mikro-fishe, a posle unistena, ali me ne pitajte zasto).
Sa samim Novelom imam neko povrsno iskustvo i vrlo malo literature. Problem je
u serveru i svodi se na sledece: nakon sto se server pocne dizati posle duzeg
iskljucenja,ili (ponekog, ne uvek) reseta, pocinje da javlja poruku "Disk
controler has detected a lost hardware interrupt" i onda odbije na podigne SYS
particiju. VREPAIR javi neke greske u ROOT i SYSTEM podacima, popravi disk i
kasnije sve ide normalno. Ostali podaci i programi nisu osteceni. Pitanje je
sta je u pitanju?
Napominjem da je softver originalan, u smislu da nikakvi UPGRADE-i na njemu
nisu radjeni ( u smislu ISADISK.dsk ili *.vlm datoteka). Da li treba pokusati
sa nekim novijim drajverom?
Inace, zamena disk kontrolera (obican IDE) nije dala rezultate.
Problem je dosta hitan, a za pomoc mogu da obecam piche po zelji (u razumnim
kolicinama...).
Rade
P.S. Server je 386DX40/8M/180M
mreze.112d.petrovic,
-> #108, brus> Hitno mi je potreban fail sa sadrzajem boot rom-a za novel
> 4.x
Ovaj... sećam se da je basic svojevremeno bio u rom-u. Da novel 4.x može
da stane ne mogu da poverujem, ali se jasno sećam da u rom može da stane
softver za mrežne kartice. Pošto ti nisi naveo za koju ti karticu treba
već za koji ti novel treba mogu samo da te uputim na poruke od pre 2-3
meseca u pc.os:mreza ili pc.hard:mreza
mreze.113gtomic,
-> #111, rboskovic> kasnije sve ide normalno. Ostali podaci i programi nisu osteceni. Pitanje je
> sta je u pitanju?
> P.S. Server je 386DX40/8M/180M
Isti problem je bio i kod mene i stvar je rešio cache kontroler sa 4Mb RAM.
Od ta doba više nijedne slične poruke nije bilo.
mreze.114brus,
-> #112, d.petrovicE je*i ga. Ja mislio da novel moze da stane u eprom.
Hvala na informaciji.
mreze.115d.petrovic,
-> #114, brus> E je*i ga. Ja mislio da novel moze da stane u eprom.
Što si na kraj srca ? I ja imam dušu, O;>>>> osim toga tamo se zaista nalazi
fajl koji sam ostavio, a koji "verovatno" odgovara i toj kartici.
Mislim da je kolo 2764 i radio mi je na par raličitih jumperles NE2000.
mreze.116nameci,
Potrebne tri mrezzne kartice tipa:
NCA (ili ICA tako nessto) ARC NET za IBM PS 50/60 ili
za IBM 80 sa drajverima.
Gdje ima kupiti, da mi neko pogleda. Ok.
mreze.117kcurcic,
Don Kihotovski poduhvat: prijatelju je potrebna dokumentacija za
NE 1000/2000 mrežne kartice. (valjda sam pogodio). Ako ima neka dobra duša
voljna da se muči, neka se javi.
mreze.119kile,
Problem:
Imam NetWare 3.11. Stanice su na DOS-u 6.2.
Dokupljena je stanica sa boot rom-om (kobna greška). Kreirao sam
boot disketu, dosgen-om sam napravio NET$DOS.SYS i prekopirao ga
u logindirektorijum na serveru, ali bootovanje ne radi. Ide samo
do "Starting MS-DOS..." i tu stane...
U NETWORKS.TXT sam našao ovo:
>> If you can't load MS-DOS 6 on your remote-boot workstation,
>> contact Novell for the RPLFIX.COM file.
Ima li neko ovaj fajl?
mreze.120dforo,
da li neko zna gde u gradu ima dobar kurs za novell netvare
administratore? mail me na dforo. Unapred hvala!
mreze.121fancy,
-> #120, dforoŮŢ> da li neko zna gde u gradu ima dobar kurs za novell netvare
ŮŢ> administratore? mail me na dforo. Unapred hvala!
Institut "Vinca", beogradjanka 11. sprat, telefon 682486.
mreze.122dvesic,
-> #119, kile>
> Ima li neko ovaj fajl?
Imaš ga u DOSUP9.EXE arhivi, ovde na Sezamu.
mreze.123fancy,
Hitno je potreban driver za mreznu karticu LONGSHINE LCS-8934 TBA
Kartica je VLB, i nemam nikakvih drugih podataka o njoj.
mreze.124dforo,
Da li neko ima adrese, tel ili fax, novellovih trainig centara u
Londonu i Budimpešti. Interesuje me polaganje za CNA pa ako neko ima
tražene ili neke druge informacije neka nabaci. Može i na mail dforo.
Unapred hvala.
mreze.125michelle,
Da li neko koristi Lantastic 6.0? Pokusavam da pomognem jednom programeru, pa
mi je potreban drajver za NE2100 kompatibilnu karticu za Lantastic 6.0.
U samom paketu postoji drajver za NE2000 (nece da radi), ali za NE2100 ne.
Imate neku ideju? Drajver? Hint?
pozdrav,
mikele
mreze.126pele,
■˛Firma je nabavila laserski štampač NEWGEN DESIGNEXPRESS 12 sa 40 MB
memorije.
Štampač je vezan za printer sever 386/DX40 sa 8 MB RAM-a preko
centroniks
kabla. Problem je što radi užasno sporo. Stranu iz Quark-a odštampa
za 15
minuta. Pitanje je naravno šta može biti uzrok tome? Ako treba još
dodatnih
informacija, recite.
Unapred hvala.
pele.
mreze.127mikis,
Može li mi neko preporučiti gde se mogu nabaviti kablovi za 10BaseT
mrežu (UTP) ? Trebalo bi mi jedno 100-tinak metara, ali pod uslovom da je neka
razumna cena (u Imtelu traže 11 DIN za metar!!!)
Takođe, zanima me da li postoji neka oznaka, ili poseban naziv tih
kablova, da bih znao šta _tačno_ da tražim (pola domaćih trgovaca pita "jel
50 omski?" ;)
Btw, ako ima zainteresovanih, možda postoji varijanta za razmenu
(koaksijalni za UTP).
mreze.128zormi,
-> #127, mikis* Može li mi neko preporučiti gde se mogu nabaviti kablovi za 10BaseT
* mrežu (UTP) ? Trebalo bi mi jedno 100-tinak metara, ali pod uslovom da je
* neka razumna cena (u Imtelu traže 11 DIN za metar!!!)
Mogu da posluže i obične telefonske parice (dva para) ali ako nije kritična
daljina i nema smetnji. Za tu namenu se inače preporučuje posebna klasa
UTP kablova sa većim propusnim opsegom koji se ne proizvode kod nas
već samo iz uvoza (kao pomenuti Imtelov), a uvoz je pod raznim kvotama.
mreze.129mikis,
-> #128, zormi+> Mogu da posluže i obične telefonske parice (dva para) ali ako nije kritična
+> daljina i nema smetnji. Za tu namenu se inače preporučuje posebna klasa
+> UTP kablova sa većim propusnim opsegom koji se ne proizvode kod nas
Aha, thanx. A jel mogu da posluže četvorožilni (ili osmožilni)
kablovi kao oni koji idu uz modeme ili telefone?
mreze.130madamov,
-> #129, mikis
> A jel mogu da posluže četvorožilni (ili osmožilni)
> kablovi kao oni koji idu uz modeme ili telefone?
Da, samo su ti potrebni RJ-45 konektori umesto RJ-11 i znanje u koju rupu
u konektoru ubaciti koju žicu iz kabla. Konektore sam video pre neki mesec u
jednoj radnji kod hotela "Park" u ulici Svetozara Markovića, ali su bili
skupi, verovatno ih neko rodaje jeftinije.
mreze.131sljubisic,
-> #130, madamov
>> A jel mogu da posluze cetvorozilni (ili osmozilni)
>> kablovi kao oni koji idu uz modeme ili telefone?
>Da, samo su ti potrebni RJ-45 konektori umesto RJ-11 i znanje u koju rupu
>u konektoru ubaciti koju zicu iz kabla. Konektore sam video pre neki mesec u
>jednoj radnji kod hotela "Park" u ulici Svetozara Markovica, ali su bili
>skupi, verovatno ih neko rodaje jeftinije.
Jedno vreme je bilo RJ-45 konektora u prodavnici 'Vremeplov' (nalazi se
u onoj ulici sto ide na dole pord americke ambasade :), za cene nisam
siguran, moraces proveriti sam.
Ako radis 10 Mbps mrezu - posluzice savrseno i ti kablovi koje pominjes,
ako ne preterujes sa duzinom segmenta :), no ako razmisljas o tome da to
kabliranje kasnije upotrebis i za 100 Mbps mreze, obavezno nabavi kablove
kategorije 5 (to im je oznaka kvaliteta) jer oni koje si prvo pomenuo nece
moci da posluze kako treba. A ponovno kabliranje... :)
Sto se ovih kablova tice, kod nas se proizvode koliko znam u zaista minima-
lnim kolicinama tako da se uglavnom uvoze, pa probaj u istoj radnji da se
raspitas i oko njih.
mreze.132vstan,
-> #131, sljubisic> Jedno vreme je bilo RJ-45 konektora u prodavnici 'Vremeplov'
> (nalazi se u onoj ulici sto ide na dole pord americke ambasade
Radno vreme im je do 19h.
mreze.133madamov,
-> #131, sljubisic
> A ponovno kabliranje... :)
Uh, nemoj da mi pominješ, mene su građevinari i električari u čiju je
nadležnost upalo razvlačenje instalacija za telefone i kompjutere tako
zeznuli da ću morati sam da nabavljam mnoge stvari. Na primer, razvodne
kutije kod habova i utičnice kod kompjutera. Sada se snalazim pomoću štapa
i kanapa, tj. pomoću telefonskih utičnica i kombinovanih RJ-11 na RJ-45
kablova. B) U tom smislu i pitanje kod koga se mogu naći ovakve stvari i da
li to neko može da napravi, prevashodno mislim na neku vrstu table u koju
bi se jedne strane išle žice iz zida, a sa druge strane bio odgovarajući
broj RJ-45 konektora.
mreze.134madamov,
-> #132, vstan
> Radno vreme im je do 19h.
A kolika je cena RJ-45 konektora kod njih? Kod ovih u S. Markovića (Akustik,
čini mi se da je to naziv radnje) je pre par meseci bila 7 dinara (dodati 30%
za plažanje preko žiro računa), što je bezobrazno skupo. Od onda nisam
proveravao.
mreze.135vstan,
-> #134, madamov> A kolika je cena RJ-45 konektora kod njih? Kod ovih u S.
Ne bih znao. Evo nadjoh im generalije pa se raspitaj:
"Vremeplov", Vojvode Milenka 5A, 656-448 (xy-19h)
mreze.136mikis,
-> #130, madamov+> Da, samo su ti potrebni RJ-45 konektori umesto RJ-11 i znanje u koju rupu
+> u konektoru ubaciti koju žicu iz kabla.
Najlepše hvala svima na odgovorima :) U međuvremenu sam
(eksperimentalno) utvrdio da kabl može da posluži, a što se tiče
rasporeda žica, stradalo je 10-ak konektora dok nismo naboli pravu
kombinaciju ;)
Mreža za sada (da kucnem u drvo) lepo radi, 10 računara i Novell 4.1
server, nego sad me zanima koji program preporučujete za testiranje
performansi mreže? Testove "Descent u šestoro" i "Duke Nukem 3D puta
četiri" uspešno je prošla ;))
mreze.137mikis,
-> #131, sljubisic+> Ako radis 10 Mbps mrezu - posluzice savrseno i ti kablovi koje pominjes,
+> ako ne preterujes sa duzinom segmenta :)
Dužina kabla je obično 2-3 metra, a ne prelazi 5-6 metara, tako da
to nije problem.
+> no ako razmisljas o tome da to
+> kabliranje kasnije upotrebis i za 100 Mbps mreze, obavezno nabavi kablove
+> kategorije 5 (to im je oznaka kvaliteta) jer oni koje si prvo pomenuo nece
+> moci da posluze kako treba.
Bojim se da će 100Mbps da sačeka još neko vreme, ma koliko se to
meni (ne)sviđalo :) Ipak, za te kablove su nam tražili 11 din/m (tri
marke!), a kad vidim da u USA koštaju 30-50 centi... :(
+> A ponovno kabliranje... :)
Verovao ili ne, ali to je najmanji problem :) Sad su se svi u firmi
primili na pravljenje kablova, samo pitaju kad će trebati još :))
mreze.138madamov,
-> #136, mikis
> a što se tiče rasporeda žica, stradalo je 10-ak konektora
Pa što ne pita ovde? B)
mreze.139pavlovicz,
-> #69, d.petrovic> -Da li je moguce karticu uz odgovarajuci program koristiti kao ekvilajzer
> za muzicki stub?
A sto bi se zezao sa tim.
Za oko 100 dm (dok sam pratio male oglase) je mogao da se kupi
ekvilizer za stub.
Ne treba preterivati sa PC-jem.
mreze.140inforts,
Da li neko ima drajvere za Adaptec SCSI 1510A i 1522A kontrolere
za Novell Netware (3.1x pre svega a može i za 4.x). Pozdrav Dragan.
mreze.141drdjokic,
Imam sledeci problem:
Na serveru mi je instaliran WINDOWS NT 3.51 a na
ostalim PC-ima imam WINDOWS 3.11 za grupe i WINDOWS 95.
Povezani su mreznim karticama i koaksijalnim kablom. Racunari sa WIN
311 i
WIN 95 se vide bez problema ali zato server nevidi nikoga niti
ostali vide server. U cemu je problem ????
Hvala unapred.
mreze.142almi,
Stanje stvari: NOVEL 3.11, Print server v3.76, windows 3.1
Kada se konektuje remote printer na radnoj stanici, po izlasku
iz windowsa posle par sekundi javi da je printer Not connected, i
onda je jedini lek da se na radnoj stanici pokrene RPRINTER -r, a
potom RPRINTER .....
Sta bi trebalo promeniti u windowsima ili definiciji printera,
pa da windowsi pri izlasku ne resetuju portove, tj. da ne ubiju
printer.
Almi
mreze.143miroslavn,
Kako da povežem 2 računara, jedan 486 sa 16MB i WIN-95 koji treba da
izigrava fajl server (ima veliki disk) i jedan 386/40 4MB koji ima
disk od samo 40MB pa 95-ica otpada... šta na njega da stavim i kako da
konfigurišem celu stvar?
Može li možda novel-dos 7.0? Kartice su klasični NE1000 tj. NE2000
kompatibilci.
P.S. Da li su potrebni T razdelnici i terminatori, ili mogu direktno
da se povežu, pošto će samo ta dva računara da čine mrežu?
mreze.144nenad,
-> #143, miroslavn> Kako da povežem 2 računara, jedan 486 sa 16MB i WIN-95 koji treba da
> izigrava fajl server (ima veliki disk) i jedan 386/40 4MB koji ima
> disk od samo 40MB pa 95-ica otpada... šta na njega da stavim i kako da
> konfigurišem celu stvar?
Pošto mašina koja izigrava server treba da radi pod Win95
najmanje ćeš je opteretiti ako instaliraš Win95 native podršku za
mrežu. Sa druge strane ti treba MS-ov klijent za dos, a ako to
nemaš (a verovatno nemaš), instaliraj na drugu mašinu
najosnovnije za mrežni Windows 3.11 i podesi sve što treba. Nakon
toga sa NET USE u autoexec-u možeš i u DOS-u da mapiraš diskove
sa velike mašine.
mreze.145inforts,
Koliku maksimalnu dužinu mogu da imaju paralelni, a koliku serijski
kabl za vezu dva PC-a pomoću programa INTERLINK i INTERSERVER.
Pozdrav Dragan.
mreze.147dr.grba,
-> #146, mikisDa li je to ta poruka iz zone sumraka koju si najavio u PCOS? (((:
mreze.148mikis,
-> #147, dr.grba+> Da li je to ta poruka iz zone sumraka koju si najavio u PCOS? (((:
Baš ta :)) Na žalost, bojim se da je još uvek tamo (u TZ), pa će proći
malo vremena dok je u'vatim ;)
mreze.149madamov,
Farallon Announces Streamline Starlet/16 Hub for Small Businesses,
Schools and Workgroups; Reduces Prices on Four- and Eight-Port Models
ALAMEDA, Calif., August 26, 1996 - Farallon Communications, Inc.,
(NASDAQ: FRLN), today announced the new Streamline Starlet/16 hub, an
affordable small desktop hub with high port density for small businesses,
schools and workgroups. Farallon has also announced U.S. price reductions
of up to 13 percent on its four- and eight-port Starlet hubs.
The Starlet hubs enable users to build an Ethernet network or expand an
existing network effortlessly. The Streamline Starlet has 16 built-in
RJ-45 ports, BNC and AUI uplink ports, robust LEDs and "plug-and-play"
installation. "The average size of 10Base-T networks in schools and small
businesses is continuing to grow," said Ken Haase, product manager.
"Therefore our customers need solutions that are easy-to-use and fit
their budget."
Streamline Starlet/16 Highlights
Farallon's Streamline Starlet/16, priced less then $16 per port, is an
easy-to-use hub that is affordable for small offices, schools and other
workgroups. The Streamline Starlet/16 can be linked to multiple hubs via
10Base-T, thinnet (BNC) or thick Ethernet or fiber backbones (AUI).
Product highlights include:
o 16 built-in RJ-45 ports
o BNC and AUI uplink ports
o Small desktop design with wall mount brackets
o 10Base-T cross-over cable and BNC-T connector included
o "At-a-glance" network management with status LEDs
o Support for any Ethernet compatible network operating system or
protocol such as NetWare, LAN Manager, Windows for Workgroups, LANtastic,
AppleShare, TCP/IP, DECnet, and IPX
o Lifetime warranty
o External power supply (provided separately with international model)
Four- and Eight-Port Hubs
The Ether10-T Starlet hubs are unmanaged 10Base-T Ethernet hubs that
connect Ethernet devices in a reliable star network. The multiple hubs
can be connected to expand a network, using the additional BNC (thinnet)
port on all models, and the AUI port the Starlet/8. Moreover, networking
management is easy with `at-a-glance' diagnostic LEDs.
The low-cost Ether10-T Starlet hubs are available in four-, eight- and
16-port models. They feature management LEDs, flexible uplink ports, and
wall or rack mounting options, making the hubs an excellent choice for
small and medium-sized networks. In addition, customers can expand their
Starlet hubs by using Farallon's patented EtherWave family of 10Base-T
network interface cards, transceivers and adapters to daisy-chain up to
seven devices off of each available hub port. For example, EtherWave and
a four-port 10Base-T hub will support a network of up to 28 computers and
printers.
Pricing and Availability
The Streamline Starlet/16 is immediately available worldwide. New Starlet
Hub U.S. Estimated Street Prices
Product Name Part Number Old Price NEW Price % Decrease
Streamline Starlet/16 PN515/16s-1 - $249 -
Ether10-T Starlet/8 PN515/8-1 $149 $129 13%
Ether10-T Starlet/4 PN515/4-1 $119 $109 8%
Farallon
Founded in 1986, Farallon Communications, Inc. develops, markets and
supports complete, easy-to-use, plug-and-play Internet connectivity and
networking solutions and real-time Internet/Intranet collaboration
software. The Company's products are designed to increase the
productivity and efficiency of Internet, Intranet and LAN users and to
target small businesses, geographically dispersed facilities of large
enterprises, home offices, mobile users, schools and other small
organizations that may not have access to sophisticated technical
support.
Further information can be obtained via phone (510) 814-5000, fax (510)
814-5023, Internet info@farallon.com, or web www.farallon.com. Farallon
products are available through distributors and resellers worldwide, as
well as through OEM (original equipment manufacturer) and licensing
relationships with other computer vendors. Farallon has its headquarters
in Alameda, Calif., and its European office in Paris.
# # #
The Farallon logo design, Farallon, Ether10-T and Starlet are registered
trademarks of Farallon Communications, Inc. All other trademarks are the
property of their respective holders.
mreze.150mmarkovic,
Zna li neko, koliki su dobici ako je ethernet kartica PCI?
mreze.151sljubisic,
-> #150, mmarkovic
> Zna li neko, koliki su dobici ako je ethernet kartica PCI?
Pretpostavljam da mislis na 10 Mbps Ethernet? I da mislis dobitke u odnosu
na standardnu ISA NE2000 (kompatibilnu) karticu?
Dobitaka gotovo i nema, jer usko grlo mrezne komunikacije nije brzina
busa, gde bi se PCI pokazao daleko bolji nego ISA, vec brzina samog stan-
darda koja je 'zakovana' na 10Mbps.
Dobici mogu biti kada se stavi neka kvalitetnija (3Com npr.) kartica, u od-
nosu na one no-name (Winbond, UMC i sl.) ISA. Uostalom i ISA 3Com (SMC pa
i D-Link) imaju bolji transfer od no-name NE2000 kompatibilnih, sto neki
tvrde da je samo do drajvera, no svejedno.
Moj savet je da se 10 Mbps PCI kartice stavljaju samo kada je kompjuter
prepun zauzetih adresa i narocito IRQ-ova (modem, Sound Blaster, neki
SCSI adapter, kartica za skener i sl.), i kada je zbog toga stavljanje
ISA kartice tesko izvodljivo. Problemi sa PCI izvedbama mogu nastupiti i
oko dostupnosti drajvera, pa je savet da se izbegavaju no-name kartice,
ma koliko jeftine i zbog toga primamljive bile.
No, ako se radi o 100 Mbps i Fast Ethernetu, prica je sasvim drugacija...
mreze.152mmarkovic,
-> #151, sljubisic>> Zna li neko, koliki su dobici ako je ethernet kartica PCI?
>
> Pretpostavljam da mislis na 10 Mbps Ethernet? I da mislis
> dobitke u odnosu na standardnu ISA NE2000 (kompatibilnu) karticu?
Da! Baš sam to mislio!
> Dobitaka gotovo i nema, jer usko grlo mrezne komunikacije nije
> brzina busa, gde bi se PCI pokazao daleko bolji nego ISA, vec
> brzina samog standarda koja je 'zakovana' na 10Mbps.
I ovo sam pretpostavljao, ali mi je trebala potvrda. Čak i imamo
jednu, ali trenutno ne znam u kojoj je mašini u firmi, pa nisam
stigao da ispitam... Neke guzve...
> No, ako se radi o 100 Mbps i Fast Ethernetu, prica je sasvim drugacija...
Jasno, nego jos je skupo... Hvala!
----
Nego, da te pitam... ;)
Što se ne uključiš u diskusiju PCPROG.6/baze.podataka o ORACLE-u na
NetWare-u sproću ;) ORACLE-a na Win NT-u. (lanac diskusija počinje mojim
pitanjem od poruke 2.134)
Vidim, preferiraš Novell, kao i ja, mada, iskreno, NT još nisam video
u akciji...
Pošto si radio i sa NT-om, i sa Novell-om, imaš li iskustva u
povezivanju udaljenih radnih stanica? (i pod jednim, i pod drugim)
Kako to ide sa 4.1? Zanima me povezivanje stanica-LAN i LAN-LAN.
Da li je nešto kao Access Server već ugrađeno u NetWare 4.1?
mreze.153nenad,
-> #150, mmarkovic> Zna li neko, koliki su dobici ako je ethernet kartica PCI?
Za obične mreže najčešće mali ili nikakvi. Bolje je uzeti neku
ISA karticu renomiranog proizvođača.
Nama su na Sezamu brže (osetno) radile stare 8-mobitne (!) ISA
3COM-ova 3C503 Etherlink II od nove noname PCI. O "tečnosti" rada
(bez kočenja i zastajkivanja prilikom prenosa veće količine
podataka) da i ne govorimo. Takođe, nove 3COM PCI "Paralel
tasking" (konkretno 3C590) su bile brže od starih, ali ne previše
(ni približno ne onoliko koliko je PCI potencijalno brži od
8-bitne ISA magistrale).
Još jednom se pokazalo koliko vredi "name" roba. Uostalom 3COM je
osnovao čovek koji je dizajnirao ethernet.
mreze.154szarko,
Ne znam da li ovo spada u ovu temu...
Kako da povezem dva racunara?
(Kablom) moze li da se napravi od kabla za dzojstik sa C64 posto na
semi u SK nije bas isto kao na kablu.
Ako hoce neko da odgovori,neka ide na mail i pisite za dj.gaga
mreze.155sljubisic,
-> #152, mmarkovic
> Sto se ne ukljucis u diskusiju PCPROG.6/baze.podataka o ORACLE-u na
> NetWare-u sprocu ;) ORACLE-a na Win NT-u. (lanac diskusija pocinje mojim
> pitanjem od poruke 2.134)
Gledacu da se ukljucim, mada pomenutu konferenciju ne pratim jer se ne
bavim programiranjem :)
> Vidim, preferiras Novell, kao i ja, mada, iskreno, NT jos nisam video
> u akciji...
Hm, neznam kako si iz moje prethodne poruke zakljucio da preferiram
NetWare kada ga (kao ni NT ili bilo koji mrezni operativni sistem) nisam
ni pomenuo? Inace na temu 'svetog rata' izmedju NT-a i NetWare-a bilo je
u pcos:winnt par mojih poruka, pa da ne zapocinjemo ponovo :)
> Posto si radio i sa NT-om, i sa Novell-om, imas li iskustva u
> povezivanju udaljenih radnih stanica? (i pod jednim, i pod drugim)
Preporucujem NT.
mreze.156sljubisic,
-> #153, nenad
>Jos jednom se pokazalo koliko vredi "name" roba. Uostalom 3COM je
>osnovao covek koji je dizajnirao ethernet.
Prosto ne mogu da se izdrzim a da ne napisem koji redak (inace izvadjen
iz teksta koji spremam za naredni broj Racunara :)
Po starom grckom mitu, Helios, bog Sunca, je svakodnevno prelazio nebo u
u svojim zlatnim kocijam, dva puta: ujutru od svoje palate do bozanskih
visina, a u podne se polako ponovo vracao na zemlju. To plavetnilo neba
za koje su stari grci verovali da potice od samog Heliosa, nazivali su
'etar'. ('aether')
Mnogo stotina godina kasnije, zapravo negde u 17-18-om veku tadasnji as-
tronomi su vec dosta prosirili znacenje ove reci, tako da je sada predsta-
vljala fluid koji prozima ceo prazan prostor Univerzuma.
U to vreme se pojavio i James Maxwell koji je krenuo od toga da se svetlost
krece kroz etar kao zvuk kroz vazduh i iako to tada nije znao, time
postao jedan od oceva moderne elektrotehnike. Njegova teorija se nije
bazirala samo na mehanickim pojavama vec je obuhvatala i elektricne sile,
sto je za ono vreme bilo vrlo napredno, pa je stoga bilo prilicno prih-
vacena. Medjutim, on je i dalje zastupao da etar kao neki vid materije
i/ili energije postoji i prozima ceo prostor oko nas.
1887 godine, Edward Morley i Albert Michelson su dobro uzdrmali ovu teo-
riju time sto su postavili interesantno pitanje: ako je brzina zemljine
rotacije tolika kolika je, i ako etar zaista postoji, zar nebi onda
brzina prostiranja svetlosti trebala da bude razlicita u razlicitim smer-
ovima? A merenjima su dokazali da je brzina svetlosti ista bez obzira na
njen smer.
To je izazvalo takvu buru reakcija u naucnoj javnosti, da je cuveni fizi-
car Poinkare, svoj govor na kongresu fizicara daleke 1900 godine, naslo-
vio sa: 'Etar, da li zaista postoji?'.
1973 godine, u Xeroxovom Palo-Alto Research Centru (PARC), mladi inzinjer
Bob Metcalf je dosao na genijalnu ideju da poveze sve kompjutere u
PARC-u. Zamislio je da ih poveze na takav nacin kojim ni daljina,
ni uglovi, ni zidovi nece biti prepreka, odn. takav da ce ici svugde i
povezivati sve, nesto poput onog magicnog etera koji je mucio naucnike
koji su ziveli vek pre njega. Dao ideju, odbranio doktorsku disertaciju,
zamolio svog prijatelja Davida Boggsa da mu pomogne ...
...i tako se rodio 'Ethernet'.
Takav Ethernet je prvo povezao dva kompjutera, koji su simbolicno bili
nazvani Michelson i Morley, i najvise je licio na danasnji standard
koji poznajemo kao IEEE802.5 (sa debelim koaksijalnim kablom), ali je
radio na 2.94 MB/s. Kasnije se mreza prosirila na sve kompjutere u PARCu
a zatim je kao deo zasebnog projekta i brzina dignuta na 10 Mbps.
Kasnije Bob napusta PARC i osniva svoju, vrlo skromnu firmu za pravljenje
Ethernet adaptera, koje je pak trziste prihvatilo... i tako vec zapocinje
prica o 3Com-u :)
mreze.157mmarkovic,
-> #155, sljubisic> ...Inace na temu 'svetog rata' izmedju NT-a i NetWare-a bilo
> je u pcos:winnt par mojih poruka, pa da ne zapocinjemo ponovo :)
Baš odavde... Iz tih par poruka!
> Gledacu da se ukljucim, mada pomenutu konferenciju ne pratim
> jer se ne bavim programiranjem :)
Izvini, nisam imao utisak da se ne baviš!
Prosto sam mislio da ti se omakao slučajni resign na temu ili
tako nešto. Iz ličnog iskustva... (meni i velicku se desilo...;)
Dakle, zaista ne moraš na silu.
Uzeli su me već i maheri (dvesic, spantic i nenad) u ruke.
Ali! Oni su svi na NT strani, pa sam hteo nekog i na Novell tasu, a
imao sam utisak da si ti više na toj strani.
>> Posto si radio i sa NT-om, i sa Novell-om, imas li iskustva u
>> povezivanju udaljenih radnih stanica? (i pod jednim, i pod drugim)
>
> Preporucujem NT.
Aiii, zar i ti sine Brute... ;)))
mreze.158mmarkovic,
-> #153, nenad> Nama su na Sezamu brže (osetno) radile stare 8-mobitne (!) ISA
> 3COM-ova 3C503 Etherlink II od nove noname PCI.
Stvarno, podseti me! 8 bitne D-Link DE-100 (mislim:) je bolje
radila od nekih NE2000 kompatibilaca!
Sada, D-Link nije ime kao 3COM, ali očigledno nisu loši.
Na početku rada moje firme, koristili smo njihovu peer-to-peer mrežu
Lan Smart, nije bila loša. Imala je i korišćenje modema sa druge
stanice, što Novell Lite/Personal Netware nemaju ni sada...
mreze.159velicko,
-> #157, mmarkovic> Ali! Oni su svi na NT strani, pa sam hteo nekog i na Novell
> tasu, a imao sam utisak da si ti više na toj strani.
A kad još saznate da je i velicko na
NT ili UNIX strani ;)
mreze.160nenad,
-> #157, mmarkovic> Uzeli su me već i maheri (dvesic, spantic i nenad) u ruke.
> Ali! Oni su svi na NT strani, pa sam hteo nekog i na Novell tasu, a
> imao sam utisak da si ti više na toj strani.
Ako sam ja nekoj strani (mislim da nisam, a još manje mislim da
sam "maher"), onda to sigurno nije NT. :) Po testovima koje sam
viđao u stranim časopisima (PCM na primer) on sa rastom broja
klijenata preko 30 postaje ravno duplo sporiji od Novell-a u file
servisima (3.51). Osim toga, na Sezamu smo imali neka loša
iskustva sa NT-om, dešavalo se da nam ceo server obori DOS
aplikacija sa stanice. Dodaj na to i moje poslovično nepoverenje
u kvalitet i "dorađenost" bilo kog Microsoft softvera i teško da
mogu biti za NT. :)
Da ja postavljam i treba da održavam mrežu odlučio bih se za Warp
Server koji je po ceni, performansama i onome što nudi "u
osnovnom paketu" trenutno best-bye. Prema testovima PC World-a u
file servisima njegova jednoprocesorska varijanta je bila brža od
NT-a i Novell-a sa 4 procesora. Takođe, moguće je pokrenuti
Novell Server u njegovom prozoru i imati transparentan prelazak
ili pogodnu platformu za razvoj (ovo je moguće i na OS/2 stanici,
ne treba server). Ja sa OS/2 imam jako pozitivna iskustva kada je
o pozudanosti i podršci reč, a što se intranet-a i Interneta tiče
ne nudi ništa manje od NT-a, uz razliku da je sve to ponudio
godinu-dve ranije. U svetu je OS/2 server na drugom mestu po
zastupljenosti (posle Novell-a naravno, a ispred NT-a).
S druge strane, kako je malo verovatno da neko od vas ima
iskustva sa OS/2 sasvim je izvesno da je za vas bolje da rešenje
potražite negde drugde. Novell već znate i sa njim radite, a kod
nas je MS-ov softver "za mase a ne za klase" ;) gotovo
neprikosnoven po zastupljenosti tako da ne bi trebalo suviše
nerešivih problema da bude ni sa njim.
Lično ne vidim previše razloga da menjate mrežnu platformu, ali
stoji da su za aplikacioni server NT i Warp (ili neki Unix,
ostalom) trenutno bolje rešenje od NetWare-a. Ne sumnjam da će u
sledećoj verziji Novell da obrati više pažnje na taj problem, a
da li vredi menjati okruženje od verzije do verzije ili je bolje
sačekati da izabrana platforma sustigne konkurenciju u aspektima
u kojima zaostaje - to je ipak na vama da procenite i odlučite. :)
mreze.161sljubisic,
-> #157, mmarkovicPCHARD.6:mreze
>> jer se ne bavim programiranjem :)
> Izvini, nisam imao utisak da se ne bavis!
Ma, ne da se ne bavim, nego bezim od njega ko djavo od krsta :)) Salim se,
bavim se profesionalno mrezama, ali uglavnom do 3-4og OSI sloja.
No, kada nesto zapne pa treba videti da li je problem u kablovima, rutira-
nju, SQL serveru, samoj aplikaciji... mora covek mnogo toga da nauci i ako
to ne zeli :)
> Uzeli su me vec i maheri (dvesic, spantic i nenad) u ruke.
^^^^^
> Ali! Oni su svi na NT strani, pa sam hteo nekog i na Novell tasu, a
^^
Zaista znalci, ali da li si siguran da su bas svi na NT strani? :)
>> Preporucujem NT.
> Aiii, zar i ti sine Brute... ;)))
Pa sta da se kaze, NT je i napravljen da bude _i_ komunikacijski _i_ aplika-
cini server, pored standardnih print i file server funkcija. Zato jeste
po tim pitanjima manje efikasan od NetWare-a, ali dobijas sve sto ti treba
'in the box'. U doba Interneta i Intraneta, koji definitivno nisu samo
prolazna moda, NT je po meni daleko bolji izbor od NetWare-a.
.
s
mreze.162mmarkovic,
-> #160, nenad> Ako sam ja nekoj strani (mislim da nisam, a još manje mislim da
> sam "maher"), onda to sigurno nije NT. :)
Dobro, za sklonost ka OS/2 sam znao, ali mi se učinilo da si
i ti na NT-ovoj strani...
> Po testovima koje sam viđao u stranim časopisima (PCM na primer)
> on sa rastom broja klijenata preko 30 postaje ravno duplo sporiji
> od Novell-a u file servisima (3.51).
Boga mi, ovo je zanimljivo...
> Lično ne vidim previše razloga da menjate mrežnu platformu, ...
Vala, ni ja, ali odluka nije samo moja...
>...ali stoji da su za aplikacioni server NT i Warp (ili neki Unix,
> ostalom) trenutno bolje rešenje od NetWare-a.
U čemu bolje? Može li konkretno?
mreze.163mmarkovic,
-> #161, sljubisic> Zaista znalci, ali da li si siguran da su bas svi na NT strani? :)
Dobro, dobro, neki su i na OS/2 ;)))
> Pa sta da se kaze, NT je i napravljen da bude _i_ komunikacijski
> _i_ aplikacioni server...
Gde su konkretne prednosti NT-akao APLIKACIONOG servera u odnosu
na NetWare?
> U doba Interneta i Intraneta, koji definitivno nisu samo prolazna moda,
> NT je po meni daleko bolji izbor od NetWare-a.
Stoji. Trenutne potrebe to ne zahtevaju, ali...
mreze.164vlad,
-> #154, szarko> Kako da povezem dva racunara?
Koja dva racunara (dva PC, pretpostavljam)? Koja veza, serijska ili
paralelna (paralelna je brza, ali je kabl komplikovaniji, sa vise zila)?
Hoces li pravu malu peer-to-peer mrezu ili ti treba samo za kopiranje sa
racunara na racunar (od toga zavisi koji ces program za povezivanje
koristiti)?
> (Kablom) moze li da se napravi od kabla za dzojstik sa C64 posto na
> semi u SK nije bas isto kao na kablu.
Batali kablove za radosnu palicu i seme iz SK, sva je prilika da ces tako
spaliti portove. Ako imas iskustva sa lemilicom uzmi odavde 'allcable.txt'
i sve ce ti biti jasno, a posto mi deluje da ne znas ni sa koje strane se
drzi lemilica (NHF), bolje prepusti stvar nekom ko zna.
> Ako hoce neko da odgovori,neka ide na mail i pisite za dj.gaga
Ko pita, dj.gaga ili ti? Ko je uopste napisao ovu poruku? Zasto se dj.gaga
sam ne javi? Odgovore na ova pitanja mozes poslati u mail, ali pre toga
procitaj bonton.txt, pretrazi malo ovu konferenciju unazad... Naci ces
odgovore na mnoga pitanja koja te zanimaju, naucices kako da pravilno
srocis svoja...
NHF again. Help me 2 help U. B)
mreze.165nenad,
-> #161, sljubisic>> Uzeli su me vec i maheri (dvesic, spantic i nenad) u ruke.
> ^^^^^
> Zaista znalci, ali da li si siguran da su bas svi na NT strani? :)
Ja sebe i ne smatram nekim znalcem, ali zaista nisam ni na čijoj
"strani". Smatram da svaki od tih OS-ova ima svoje vrednosti i
prednosti, uostalom da ih nema ne bi ni postojao. Za razna polja
primena, za razne situacije, za razne profile korisnike jedan ili
drugi mogu biti bolje ili lošije rešenje.
Čak u većini slučajeva kada me neko pita šta da "uzme" kažem da
uzmu neku od Windows inkarnacija. Jednostavno, da on poznaje
mreže i posao koji treba da radi sa tom mrežom znao bi i šta mu
treba i šta mu završava posao. Kako to nije slučaj, najbolje je
da uzme neki Windows jer će se, zahvaljujući MS-ovom
neprevaziđeno dobro urađenom "idiot-proof" pristupu, helpovima i
dokumentaciji najlakše snaći. A i ako se ne snađe, neće mene da
gnjavi jer će moći da mu pomogne svaki klinac iz kraja. ;)
Onome ko zna znanje ali mu nedostaju informacije, njemu izložim
ono što znam i mislim, a najčešće je to da radi sa onim sa čim je
navikao i šta poznaje. I tako ispada da najređe nekom predložim
ili savetujem Warp - njega preporučujem samo dobrim prijateljima. :>
mreze.166nenad,
-> #162, mmarkovic>> ...ali stoji da su za aplikacioni server NT i Warp (ili neki Unix,
>> ostalom) trenutno bolje rešenje od NetWare-a.
>
> U čemu bolje? Može li konkretno?
Odgovor u PCOS:mreze, ovde smo već suviše odlutali od teme
konferencije. :)
mreze.167mmarkovic,
-> #166, nenad> Odgovor u PCOS:mreze, ovde smo već suviše odlutali od teme
> konferencije. :)
Zaista, ne pogledah ime koferencije, samo teme!
Sve je to toliko isprepleteno...
Počelo je u baze.podataka...
mreze.168dvesic,
-> #163, mmarkovic> Gde su konkretne prednosti NT-akao APLIKACIONOG servera u odnosu
> na NetWare?
U slučaju kada veliki ( > 10) broj korisnika napada bazu pad performansi
NT servera (kao file servera) je manji nego kod Novell-a. (lično
iskustvo: kada sam neku trial verziju ORACLE-ta napadao sa suludim
upitima ;) ostatak firme je čekao i po nekoliko sekundi na učitavanje
Clipper programa sa mrežnog diska).
Probano kod Novell 3.12 servera i NT 3.51.
Naravno, situacija je (možda) drugačija kod Novell 4.xx; ove verzije,
za razliku od 3.xx verzija imaju preemtive multitasking. No, nisam probao
pa ne znam konkretno.
mreze.169djcorto,
-> #159, velicko> A kad jos saznate da je i velicko na
> NT ili UNIX strani ;)
Onda je preteglo! BTW, NT.
mreze.170mmarkovic,
-> #169, djcorto>> A kad jos saznate da je i velicko na
>> NT ili UNIX strani ;)
> Onda je preteglo! BTW, NT.
Samo još da mi objasnite kako će to istovremeno da radi
stara (xBase-DOS-Novell) i nova platforma (ORACLE-UNIX/NT)
bar jedno vreme...
mreze.171sasap,
Hi !
Pokusao sam da instaliram mreznu karticu na racunar sa NT-om i
nisam uspeo pa mi je potrebna pomoc.
Racunar je Pentium na 150MHz/64Mb, operativni sistem NT 3.51, a
mrezna kartica je NIC2000 (NE2000 kompatibilna).
Karticu sam podesio na slobodni IRQ 10 i port 320, i instalacija
mreze pod NT-om je prosla OK (bar tako NT kaze na kraju instalacije). Koristio
sam originalne drajvere za NT koje sam dobio uz karticu. Medjutim posle
restartovanja sistema prilikom koriscenja mreze javlja se sledece:
- koristeci NT-ov telnet probam da se povezem na server;
unesem username i sifru i posle pozdravnih poruka sa servera NT se potpuno
blokira, napuni ekran nekakvim podacima (brojevi, kodovi, imena nekih drajvera
-verovatno onih koji su bili aktivni u trenutku pada sistema) i na kraju
ekrana kaze da je snimio sadrzaj memorije na disk radi eventualnog
debagovanja.
Pokusao sam da ovo prevazidjem podesavajuci karticu na neki drugi
IRQ itd. ali nije pomoglo. Uvek se isto desava.
Ima li neko predlog sta dalje da radim ili sta je moguci
uzrok ovakvom ponasanju?
Pozdrav, Sasa.
mreze.172sljubisic,
-> #171, sasap> - koristeci NT-ov telnet probam da se povezem na server;
>unesem username i sifru i posle pozdravnih poruka sa servera NT se potpuno
>blokira, napuni ekran nekakvim podacima
Da li je na taj NT instaliran neki od Service Packova? Ako nije probaj
SP5, ima ga ovde u dir-u.
A probaj i sa nekim drugim telnet klijentima, jer je, koliko me secanje
sluzi, bilo nekih problema sa onim koji dolazi uz NT 3.51.
mreze.173sasap,
-> #172, sljubisic->
-> Da li je na taj NT instaliran neki od Service Packova? Ako nije probaj
-> SP5, ima ga ovde u dir-u.
->
-> A probaj i sa nekim drugim telnet klijentima, jer je, koliko me secanje
-> sluzi, bilo nekih problema sa onim koji dolazi uz NT 3.51.
->
Probacu ovo sto predlazes. Pozdrav
mreze.174nenad,
NT 4.0 security hole paralyses remote access to servers
A security hole in Windows NT 4.0 emerged this week that can
cause network administrators to lose remote control of their
NT-based server.
Microsoft has posted a patch for the bug, but most users aren't
yet aware of the threat. Internet security experts revealed that
the bug can cause an NT-based network server to lock out all
remote instructions, which can effectively freeze the machine
because rebooting is the only way to regain remote control.
The bug could be triggered accidentally or exploited by anyone
hacking into a server. The problem was first noticed on the
Remote Procedure Call (RPC) Port 135, but it is known to affect
other ports that handle functions involving RPC. If a user opens
a connection, transmits a string that isn't understood as a
command, and then disconnects, CPU utilization rises to 100
percent as the server tries to interpret the data.
Server functions involving an RPC call -- including Web, FTP, and
gopher functions -- are locked out, and other functions run
slowly. Because remote administrative control is provided via
RPC, attempts to regain control remotely fail.
Because NT doesn't indicate which services use which ports, it is
not known how many are affected by the bug, although Todd Lewis,
an engineer at MindSpring, an Internet service provider in
Atlanta, said he believes that others may also be affected.
This was verified by the InfoWorld Test Center, which found Port
1031 is also vulnerable.
Microsoft released a patch that "should fix this issue for any
port," according to Jeff Price, product manager for NT Server.
However, administrators using this fix still need to be careful:
If the NT Service Pack is reinstalled after the fix has been
applied -- the pack warns that this should be done if the
configuration is changed -- the amended rpcltscm.dll file is
overwritten by the original flawed version, causing the bug to
re-emerge.
Microsoft is addressing another NT bug. If it receives a response
to a DNS query that was never made, the DNS service automatically
quits, freezing out anyone trying to log on to the World Wide Web
or use other services that involve DNS. A patch for that bug will
be posted the week of Feb. 3, an official said.
The bugs are a sign of NT's growing pains, said Tom Harris, an
analyst at International Data Corp., in Framingham, Mass.
The patch can be found at
ftp://ftp.microsoft.com/bussys/winnt/winnt-public/
/fixes/usa/nt40/hotfixes-postSP2/RPC-fix.
mreze.175nenad,
Intel to cut Fast Ethernet adapter prices
Intel announced on Wednesday that it will slash prices of its
Fast Ethernet adapters by as much as 38 percent. On Monday the
price of Intel 10/100Mbps PCI Fast Ethernet adapters will be
reduced from $159 to $99 each in packs of five adapters. In packs
of 80, its 10/100Mbps PCI Fast Ethernet adapters will start at
$84 each. The company will also reduce the price of its
NetportExpress Pro/100 Print Server to $499 in a pack of three,
down 17 percent from $599
mreze.176nenad,
3Com cuts prices on PCI adapter cards
3Com last week slashed prices of its Fast EtherLink XL 10/100Mbps
PCI adapter cards. The cards are now priced as low as $94 each,
in packs of 100. The company also made DynamicAccess software
features available free on its Web site. Features include new
drivers, as well as Priority Access Control Enabled technology
for delay-sensitive applications.
mreze.177nenad,
Ako vam ni 100Mbps nije dovoljno "propusno" za vaš heavy-duty
server, za 2000 dolara možete kupiti 4-in-1 rešenje od Sun-a.
Ako budu sledili put razvoja CD-ROM-ova, uskoro ćemo imati i
osmobrzinske mrežne karte, 12-tobrzinske... :)
Sun launches quad-speed Fast Ethernet card
Aiming to meet the growing network bandwidth needs of corporate
customers, Sun Microsystems on Monday announced the Sun Quad
Fast Ethernet (SBus) network interface card (NIC), which puts
four 10/100Mbps Fast Ethernet channels on a single card.
In addition to saving SBus slots, the card is designed to offer
an easy migration path to additional future bandwidth
improvements, including upgrades for trunking, multihoming, and
full-duplex capabilities.
Rapid adoption of Internet/intranet communications and
distributed applications has resulted in heavier
workstation-to-server and server-to-server communications
traffic, according to Sun.
Sun's new Quad Fast Ethernet card allows customers to
immediately increase network capacity from 40Mbps in an
Ethernet environment to 400Mbps in Quad Fast Ethernet by
installing the card into existing servers, without having to
change their entire networking infrastructure, according to
Sun.
The network interface card will enable 10 times the network
performance of current products on the market, said Steven
Moustakas, director of Networking Product Marketing at Sun.
Sun's Quad Fast Ethernet card is the first NIC to support
trunking, at scalable bandwidths as fast as 400Mbps full-duplex
(the equivalent of 800Mbps) by combining multiple links in
parallel to form a single, high-speed logical link, according
to Sun.
The first Quad Fast Ethernet adapters will not include
trunking, but customers can purchase a software upgrade package
separately that will enable trunking, Sun said.
Full-duplex capabilities allow data to be simultaneously sent
and received on the network, eliminating collisions and
doubling the bandwidth of each port from 100Mbps to 200Mbps.
Due to be available on April 1, the list price for Sun's Quad
Fast Ethernet is $1,995.
mreze.178bgolusin,
Da li neko zna kako se modemom kaci na NOVELL 3.11 mrezu !!!
mreze.179nenad,
-> #178, bgolusin> Da li neko zna kako se modemom kaci na NOVELL 3.11 mrezu !!!
Neko sigurno zna, a mnogo zavisi od toga da li želiš da se kačiš
direktno na Novell server (onda ti valjda treba Netware Connect)
ili hoćeš da se kačiš na neku stanicu ali da imaš pristup
serveru.
Bilo kako bilo najbolje je da to pitanje postaviš u konferenciji
PCOS, tema "mreze". Ova tema se, s obzirom na konferenciju u
kojoj se nalazi, ipak više bavi hardverskim aspektom umrežavanja.
mreze.180zoxy,
E,
jel neko ko se razume u mreze raspolozen da mi objasni koliko je ova moja
ideja tehnicki izvodljiva:
naime, radi se o "skoli racunara"..
da se 6,7-8 racunara veze u neku merezicu, sve u istoj prostoriji, ali da to
bude sto jeftinije, a po mojoj zamisli da to budu jefine masine..(386) samo sa
monitorom i tastaturom, da se butuju sa kartice...
server bi bio jaca masinica..postoji li softversko resenje da kad svi
klijenti zatraze neki fajl sa serverovog diska (npr. predavac kaze : "e sad
otkucajte DIR..") on to omoguci svima a da to bude u nekom realnom vremenu
(ili bar priblizno)...
verovatno sam ovo malo konfuzno ispricao..ajda ako je neko raspolozen da
celu ideju razradimo, moze da bude parica za sve, koliko, to ne znam..
mreze.181zodiac,
-> #180, zoxy> bude sto jeftinije, a po mojoj zamisli da to budu jefine masine..(386)
> samo sa monitorom i tastaturom, da se butuju sa kartice...
> server bi bio jaca masinica..postoji li softversko resenje da kad svi
> klijenti zatraze neki fajl sa serverovog diska (npr. predavac kaze : "e sad
> otkucajte DIR..") on to omoguci svima a da to bude u nekom realnom vremenu
Mozes resiti problem najobicnijom NOVELL (3.12, na primer)
mrezom. Radne stanice mogu biti 386 masine bez diskova, ali ne
moraju da se butuju sa boot-rom-a, vec mogu i sa diskete, sto
je provereno bolje resenje, posto stanice ionako moraju biti
opremljene barem jednim magnetnim medijumom, pogotovo ako je
skola u pitanju.
Mrezne kartice mogu biti najobicnije ISA, NE 2000 kompatibilne,
sto je opet najjevtinija solucija (oko 30-tak DM po kartici).
Server bi trebalo da bude neka P-5 ili jaca 486 masina sa barem
32 Mb RAM-a i, po mogucstvu, opremljena nekim SCSI-2 diskom novije
generacije (Quantum Fireball 1,1 ili 1,3 Gb bi mogao biti sasvim
dovoljan za tako malu mrezu) i brz PCI SCSI-2 kontroler, kao sto
je Adaptec AHA 2940 ili neki jevtiniji PCI Buslogic. Eto.
Poz
Sale
mreze.182tasa,
Imam par starih mreznih kartica bez uputstva i oznaka, kao i dva PC-a
486 i 286 koje zelim da povezem. Moze li mi neko objasniti
najlaksu{najjednostavniju proceduru umrezavanja.
mreze.183nenad,
Intel-ova namera da mrežnu kartu integriše na matičnu ploču bi iz
posla izbacila mnoge male igrače na tom tržištu, ali ni veliki
3COM nema miran san.
Međutim, možda su pronašli rešenje da pariraju tom udaru...
Razlika između modema i mrežne karte će biti sve manje, a dobiće
i neke uloge koje su do sad bile rezervisane za mrežne operativne
sisteme.
3Com may respond to Intel's NIC challenge by tapping DSP technology
3Com may have a trick up its sleeve to counter adapter rival
Intel's expected integration of network interface cards into
the PC motherboard.
3Com could use digital signal processor (DSP) technology from
U.S. Robotics to provide a single chip on a motherboard with
adapter, modem, or Digital Subscriber Line modem functionality,
said Dave Tolwinski, general manager of 3Com's switching
division, this week at the NetWorld+Interop show here.
Tolwinski also said DSPs could be used in switches as a silicon
core that could easily be upgraded with new switching
functionality, including features to support 3Com's
TranscendWare policy-based networking architecture.
The executive's comments followed a press conference at
NetWorld+Interop in which CEO Eric Benhamou outlined some of
3Com's plans following the U.S. Robotics acquisition, which is
expected to be complete this summer.
3Com will offer the lowest cost of ownership in the networking
industry and will add value through TranscendWare, which will
provide plug-and-play access to enterprise networks from any
location, Benhamou said.
TranscendWare will leverage code on 3Com's adapters and modems
to carry out policies that control individual users' access to
resources on the network.
Observers said the use of DSPs, a type of software-controlled
chip that to date has been mostly used in modems, could be a
boon to 3Com's strategy.
The processors could give 3Com an edge in adapter capabilities
and give PC makers a good reason to snub communications-capable
motherboards from Intel, according to Esmeralda Silva, an
analyst at International Data Corp., in Framingham, Mass.
Silva said manufacturers such as Dell and Acer, that currently
bundle 3Com adapters into PCs, would prefer not to use the
Intel motherboards because they want to be shackled as little
as possible to the CPU giant.
And because the same chip could be leveraged for many
applications, 3Com might be able to produce the DSPs less
expensively than it can make application-specific integrated
circuits, Silva added.
Acacia Networks currently builds switches around DSPs and has
touted this feature as a key benefit of its upcoming
pre-standard Gigabit Ethernet products.
mreze.184tdjerdj,
Molim neku dobru dusu da objasni ili me uputi na resavanje
sledeceg problema.
U firmi postoje 3 racunara. Na dva racunara se stalno radi a na treci
je vezan osvetljivac. Sa ova dva racunara potrebno je povremeno poslati
po neki fajl na ovaj treci. Dva racunara rade pod W95 (OSR2) a treci
na kome je osvetljivac pod 3.11 for WG. sve tri masine imaju
u sebi mrezne kartice. Ovaj zadnji ima u sebi mreznu
karticu sa AMD cipom (PCI ali ne mogu tacno sada da se setim tipa), i
SCSI kontroler AH2940 na koga je sa jedne strane (eksterni konektor)
vezan osvetlivac a sa unutrasnje strane HD. Od softvera je instaliran
samo WIN i softver koji ganja osvetljivac. Masina je P5 na 133 i 64MB ram.
Mreza treba da sluzi samo za razmenu fajlova i to u smeru sa W95 na W3.11.
E sada nastaje problem. Mreza pod Windowsima radi sasvim lepo dok se ne
pokrene program koji pokrece osvetlj. Cak i jedan deo ovog programa radi
dobro dok se ne pojavi potreba da se podatak posalje na osvetljivac.
A onda nastaje problem. U neko nedefinisano vreme iz cista mira racunar
bude resetovan, ili se jednostavno pojavi dos prompt (od windowsa ni traga
ni glasa) ili se samo pojavi crni ekran bez icega na njemu.
U uputstvu za doticni program napominje se da u samom programu
postoji podrska za APPLE TALK mrezi ili mrezu sa IPX protokolom. Za sada
je problem resen zamenom *.ini fajlova u za slucaj kada racunar treba da
bude u mrezi ili kada treba da radi sa osvetljivacem. Resenje uopste nije
produktivno pa bih molio strucnjake iz ove oblasti da pomognu.
Zahvaljujem se i izvinjavam se na duzini poruke.
Pozdrav Tdjerdj
mreze.185zlaya,
-> #184, tdjerdj- Mreza treba da sluzi samo za razmenu fajlova i to u smeru sa
- W95 na W3.11. E sada nastaje problem. Mreza pod Windowsima radi
- sasvim lepo dok se ne pokrene program koji pokrece osvetlj. Cak
- i jedan deo ovog programa radi dobro dok se ne pojavi potreba
- da se podatak posalje na osvetljivac. A onda nastaje problem. U
- neko nedefinisano vreme iz cista mira racunar bude resetovan,
- ili se jednostavno pojavi dos prompt (od windowsa ni traga ni
- glasa) ili se samo pojavi crni ekran bez icega na njemu.
Probaj za početak da prebaciš fajl na interni disk (WFW - SCSI), pa
lansiraj sa njega, ako neće, ostavi ga na internom disku, i startuj pendžere
sa Win / n da ne bi dizao mrežnu verziju pa probaj opet. Ako ti ni ovo ne
prođe ostaje ti hardwer :(. Imaš varijantu da ti se ne mirišu mrežna karta i
kontroler (ni prvi ni poslednji slučaj), to se rešava stavljanjem drugog tipa
kartica, pa tek na kraju memorija i eventualno da probaš sa mrskim Intel CPU.
Probaj i da reinstaliraš WFW sa neke pouzdane instalacione verzije...
mreze.186tdjerdj,
-> #185, zlaya> prode ostaje ti hardwer :(. Imas varijantu da ti se ne mirisu mrezna karta
> i kontroler (ni prvi ni poslednji slucaj), to se resava stavljanjem drugog
> tipa kartica, pa tek na kraju memorija i eventualno da probas sa mrskim
Softver za osvetljivac i mreza rade odlicno ali sami za sebe. Narocito sam
maltretirao onaj prvi i nikakve greske se nisu manifestovale, sve je radilo OK.
Znaci da problem nije u hardveru (memorija, CPU). Takodje sam promenio i tri
ili cetiri mrezne kartice sto ISA sto PCI, i uvek ista prica. A sada glavna
stvar.
Danas sam procitao (pise crvenim sitnim slovima) da program za osvetljivac ne
trpi mezu pod WFWG. Sta sada?
Pozdrav Tdjerdj
mreze.187nenad,
-> #186, tdjerdj> Danas sam procitao (pise crvenim sitnim slovima) da program za
> osvetljivac ne trpi mezu pod WFWG. Sta sada?
Kao što reče čovek, kad treba osvetljivač: 'win/n'.
mreze.188zlaya,
-> #186, tdjerdj- Danas sam procitao (pise crvenim sitnim slovima) da program za
- osvetljivac ne trpi mezu pod WFWG. Sta sada?
Prebaciš file na interni disk, izađeš iz WFW pendžera, startuješ ih sa WIN
/N i odradiš posao, eventualno staviš neki multiboot, pa ošišaš sve što
podseća na mrežu iz configa i autoexeca...
mreze.189tdjerdj,
-> #187, nenad> Kao sto rece covek, kad treba osvetljivac: 'win/n'.
Za sada to tako i radi ali sam mislio i to da malo sredim
U svakom slucaju hvala.
Pozdrav Tdjerdj
mreze.190neetzach,
Da li neko zna da mi ukratko objasni sta su Neuralne Mreze?
P.S. Samo bez odgovora tipa: procitaj taj i taj broj Sveta
Kompjutera ili racunara, please!
mreze.191johnnya,
Kolika je maksimalna dozvoljena dužina koaksialnog kabla između
dve mrežne kartice ?
mreze.193sljubisic,
-> #191, johnnya> Kolika je maksimalna dozvoljena duzina koaksialnog kabla izmedu
> dve mrezne kartice ?
Pretpostavljam da se misli na Ethernet kartice i tanki koaksijalni
kabal (10base2)?
U tom slucaju maksimalna duzina jednog _segmenta_ jeste 185 metara,
a sam segment moze imati od 2 :) do (ne preporucuje se vise od) 30
radnih stanica ili drugih uredjaja sa 10Base2 prikljuckom (ruteri,
print-serveri i sl.). Doduse, sistem ce raditi i ako se ove vrednosti
prekorace, sto se cesto srece u praksi, ali su tada, usled refleksija
i velikog broja kasnih kolizija, i performanse jedne ovakve mreze degra-
dirane.
mreze.194johnnya,
-> #193, sljubisic >> a sam segment moze imati od 2 :) do (ne preporucuje se vise od) 30
>> radnih stanica ili drugih uredjaja sa 10Base2 prikljuckom (ruteri,
>> print-serveri i sl.). Doduse, sistem ce raditi i ako se ove vrednosti
Ufff... mislio sam ne nešto mnogo prostije, kao razvlačenje kabla
između 1. i 10. sprata zgrade, samo dva računara. Dakle važi ono od
185 metara ? Što se tiče koaksijalnog kabla (10base2) jel taj može da
se pazari na pijaci :) ?
mreze.195zlaya,
-> #194, johnnya- Ufff... mislio sam ne nešto mnogo prostije, kao razvlačenje
- kabla između 1. i 10. sprata zgrade, samo dva računara. Dakle
- važi ono od 185 metara ? Što se tiče koaksijalnog kabla
- (10base2) jel taj može da se pazari na pijaci :) ?
Traži samo RG 58 kabl (ima impedansu 50 oma), za tvoj slučaj će da radi
bilo koji kabl impedanse 50 oma...
Hint: Zalemi na mrežne kartice otpornike od 51 om paralelno BNC konektoru,
i uštedećeš 2 terminatora i 2 T konektora. Na krajeve kabla stavi samo po
jedan BNC konektor i završili ste posao...
Info: BNC je skraćenica od Bayonette Needle Colesman, impedansa kabla i
konektora je 50 oma, i ovu vrstu vezivanja zovu Tin Ethernet, BNC i 10Base 2.
mreze.196tomil,
Imam problema sa PCI mrežnom kartom LongShine LCS8034TB, nisam još
uspeo da je nateram da proradi normalno. Pri paljenju računara BIOS je
prepozna i dodeli joj IRQ15. Kada resetujem računar, (CTRL-ALT-DEL ili
reset tasterom, ili restart iz NT-a), BIOS više ne može da je prepozna
sve dok se računar ne ugasi i upali ponovo.
WinNT4 je prepoznaje kao AMD (što i jeste), ali ne mogu da
uspostavim komunikaciju. Kada dignem Novell NetWare, ista je situacija
- ne može da se uspostavi komunikacija. (ISA mrežna karta pri istim
uslovima radi bez greške).
U uputstvu za karticu piše da je fiksirana na INTA što se preklapa
sa primarnim IDE kontrolerom. U BIOS-u sam menjao za primarni IDE da
bude na INTC i INTD, bez rezultata.
Matična ploča je VX, procesor je Intel Pentium 166MHz, mrežna
kartica je bila u prvom PCI slotu, u trećem je PCI video kartica
Trident 9440, u četvrtom PCI slotu je AHA2940 (Adaptec SCSI
kontroler), koristim samo primarni IDE za CD-ROM.
Ima li rešenja?
mreze.197zlaya,
-> #196, tomil- Imam problema sa PCI mrežnom kartom LongShine LCS8034TB, nisam
- još uspeo da je nateram da proradi normalno. Pri paljenju
- računara BIOS je prepozna i dodeli joj IRQ15. Kada resetujem
- računar, (CTRL-ALT-DEL ili reset tasterom, ili restart iz
- NT-a), BIOS više ne može da je prepozna sve dok se računar ne
- ugasi i upali ponovo. WinNT4 je prepoznaje kao AMD (što i
- jeste), ali ne mogu da uspostavim komunikaciju. Kada dignem
- Novell NetWare, ista je situacija - ne može da se uspostavi
- komunikacija. (ISA mrežna karta pri istim uslovima radi bez
- greške). U uputstvu za karticu piše da je fiksirana na INTA što
- se preklapa sa primarnim IDE kontrolerom. U BIOS-u sam menjao
- za primarni IDE da bude na INTC i INTD, bez rezultata.
- Matična ploča je VX, procesor je Intel Pentium 166MHz, mrežna
- kartica je bila u prvom PCI slotu, u trećem je PCI video
- kartica Trident 9440, u četvrtom PCI slotu je AHA2940 (Adaptec
- SCSI kontroler), koristim samo primarni IDE za CD-ROM.
- Ima li rešenja?
Da, ukoliko je kartica ispravna stavi neki drugi SCSI kontroler (i ja sam
Adaptecov obožavalac, ali u nekim PNP kombinacijama jednostavno neće da radi).
Pre toga pogledaj u uputstvo dali možeš da Lockuješ resurse mrežne kartice,
pošto će adaptec po prirodi stvari prvi da otme svoje mesto u adresnom
prostoru. Ako može fiksiraj je na 340/5 to ti je najzdravija kombinacija, i
isključi joj Pray & Pray opciju. Takođe imaš najverovatnije u BIOS setup ISA
Legacy setovanje, pa se i tamo pozabavi. Srećno!
mreze.198zvlaki,
Da li bi mogli da mi preporučite knjige (poželjno ali nemora na
srpskom) o mrežama (prvenstveno lokalnim) koje se ovde mogu kupiti.
Potrebne su mi da obnovim i dopunim znanje o toj oblasti jer to dugo
nisam radio ni pratio.
mreze.199supers,
-> #198, zvlaki>> Da li bi mogli da mi preporučite knjige (poželjno ali nemora na
>> srpskom) o mrežama (prvenstveno lokalnim) koje se ovde mogu kupiti.
Pridružujem se pitanju i molim da uz literaturu napišete i cenu, ako znate.
mreze.200nemanjas,
-> #199, supers>> Da li bi mogli da mi preporučite knjige (poželjno ali nemora na
>> srpskom) o mrežama (prvenstveno lokalnim) koje se ovde mogu
kupiti.
>> Pridružujem se pitanju i molim da uz literaturu napišete i cenu,
>> ako znate.
Mikro knjiga ima odlična izdanja o mrežama :
Novellova enciklopedija računarskih mreža oko 80 din
Priručnik za povezivanje > 200
Novell Netware 4.0 neznam
Knjige se mogu kupiti u ul. Srpskih vladara u knjižari kod Borova,
ili kod mikro knjige ( nešto su niže cene ) .
mreze.202kgelevski,
Hteo bih da povezem dva PC-a jedan 486 sa WIN 95 i jedan 286 sa
WIN 3.11. Ovaj slabiji bi trebao da preuzme komunikacije na sebe pa
me interesuje dali su moci sa PC-a pod WIN95 da pokrenem
komunikacioni program na onom drugom i da tok komunikacije na primer
sa BBS-om pratim na monitoru. Ukoliko nije moguce sta bi trebalo da
uradim da to bude moguce. Unapred zahvalan na svakoj pomoci. Kost
a
mreze.203dvesic,
-> #202, kgelevski> Hteo bih da povezem dva PC-a jedan 486 sa WIN 95 i jedan 286 sa
> WIN 3.11. Ovaj slabiji bi trebao da preuzme komunikacije na sebe pa
> me interesuje dali su moci sa PC-a pod WIN95 da pokrenem
> komunikacioni program na onom drugom i da tok komunikacije na primer
> sa BBS-om pratim na monitoru. Ukoliko nije moguce sta bi trebalo da
> uradim da to bude moguce. Unapred zahvalan na svakoj pomoci. Kost
Malo kasno odgovaram na poruku, ali valjda nije prekasno :))
Ukratko, moguce je (nisam samo siguran koliko je komforno).
Instaliraj mrezne kartice i podigni Win mrezu izmedju oba racunara.
Za upravljanje manjim racunarom postoji gomila host/remote programa;
moj favorit je PC Anywhere (komercijalni paket) i to recimo PC Any
5.0 for DOS na 286-ci (zbog manjih zahteva) a PC Any 2.0 for Win na
W95 strani.
Slicna kombinacija je proverena i radi vec duze vreme.
Ako ti treba jos nesto, slobodno pitaj :)