video.1miroslavn,
Interesuje me poređenje CL5429 i Trident-a 9440?
Dakle brzina, osvežavanje ekrana u raznim rezolucijama i uopšte utisci.
Naravno radio se o VLB varijantama.
video.2cpera,
Potrebni su mi drajveri za OAK sa 1MB. Bitno mi je da
drajveri podrzavaju veci broj boja.
video.3dveselinovic,
-> #1, miroslavn Po pitanju brzine, nema većih razlika, Trident je malo brži u
višim režimima, ali to su akademske razlike.
Međutim, kvalitet softvera za Trident je bar za dve klase iznad
CL-a, a ako ćemo pravo, i iznad proseka te klase. Ima tu čak i
virtuelnih ekrana pod Pendžerima, što koliko je meni poznato, u toj
klasi niko drugi ne nudi.
Najzad, Trident ima, po meni, posle SPEA Video 7 (koja je i nekih
40% skuplja), daleko najbolje boje u ekonomskoj klasi, posebno u
režimu 800x600. Po meni, tu se meri da se ne zastidi i sa najvećim
delom srednje klase, a znam dosta primera iz srednje klase koji se ne
mogu pohvaliti tako kvalitetnom bojom.
Ukratko, za mene bi izbor bio jasan - Trident 9440.
Pozdrav,
DVV
video.4ikordic,
RE: Full-screen
(PC.HARD.5:5.510, nbatocanin)
=> Nije problem podesiti sliku preko dugmića, nego softverski (da se ne
=> bi stalno cimali dugmići).
Pa čuj, drugačije ne mere nikako. Jedino "rešenje" bi bilo da nađeš neku
karticu koja će raditi baš na 56 Hz i koja če se tako slagati sa tvojim
monitorom, što će biti sve teže jer su taki monitori sve ređi. Recimo
poslednji trzaji interlaced folksmodela na 14" npr. Daewoo 1424S rade na 60
Hz u 800*600 sa svim kartama, pa i onim zahtevnijim (Spea Mirage, Stealth
64, ...) u full-screen modu, bez ikakvih izobličenja, non-int modele da ne
pominjemo.
RE vrtenja dugmića... pa sad, korisnici uglavnom rade u jednom ili drugom
okruženju, slabo postoje primene u kojima stalno baš moraš da se šetaš na
relaciji DOS/Win, a ako već moraš, rabi windowed DOS prompt.
Recimo, jedan moj 14" monitor je non-int na 1024*768 i u skladu sa tim prima
i 800*600 u 72 Hz. Slika ima istu poziciju i veličinu i u tekstualnom i u
grafičkom modu, znači bez cimanja dugmića, al' meni alavom to nije dosta jer
mi se čini da je na 75 Hz slika još lepša :) iako zbog toga moram da drndam
točkići svaki puta kad uđem u Win, što se, na sreću, desi jedared dnevno, a
ponekad i jedared nedeljno :)
Da ne bude zabune, kad uđem u Win, otale se ne izlazi danima, sistem radi
stabilno, bez padanja, a (privremeno) gašenje radi suspend taster ili BIOS,
ako sam zaboravan ... forza zeleni! :)
video.5trix,
conf reply 5.513 pc.hard.5
> Gde se nalazi tema 3ds u kojoj mogu da
> nadjem drajvere za SPEA V7???
Izvini ako si znao...
Ako imas 3ds3, lepo otkucaš 3sd vibcfg i ...
Za R12 postoji nešto drugo što se zove SENG a o tome se(upravo) prica
u temi CAD
video.6bobland,
-> #4, ikordicre: zeleno
Zahvaljujući "Zelenišu" konačno fax (a i odskora voice) mogu da obavljaju
funkciju, pošto se, osim monitora, sistem ne gasi, već se jednostavno prebaci u
suspend mod da bi se probudio kad ga neko nazove.
Pošto je tema o grafici, da i ja kažem da imam istih problema na relaciji S3
764 -> monitor što rešavam radom u siromašnih 256 boja pod Winom, ali šta je tu
je. Više me je zabrinjavala neka vrsta nekompatibilnosti sa SVGA standardom,
tako da pri pokušaju prebacivanja Neopainta u 640x480 u 256 boja dolazi do
nekog system failurea. Jedino što je pomoglo je izbacivanje S3 i modema (svi
ISA slotovi puni, pa se mora) i ubacivanja Tsenga ET-4000. Srećom, ovaj
programčić mi je samo jednom zatrebao iz stvarno egzotičnih razloga. Inače se
sa ostalima, koji podravaju VESU, sasvim lepo slaže :)
pozdrav, BObland
video.7djcorto,
-> #5, trix>>> Gde se nalazi tema 3ds u kojoj mogu da
>>> nadjem drajvere za SPEA V7???
>>
>> Izvini ako si znao...
Sve je tacno, plus obavijest da tema 3ds NE postoji, o pitanjima u vezi
sa istim se obrati u PC.USER:CAD
video.8miroslavn,
Interesuje me poređenje Trident-a 9440 i C&T64300 ORCA video kartica?
Prvenstveno brzina i osvežavanje ekrana, kao i opšti utisak.
video.9nbatocanin,
-> #4, ikordic> => Nije problem podesiti sliku preko dugmića, nego
> softverski (da se ne => bi stalno cimali dugmići).
>
> Pa čuj, drugačije ne mere nikako. Jedino "rešenje" bi bilo
> da nađeš neku karticu koja će raditi baš na 56 Hz i koja
> če se tako slagati sa tvojim monitorom, što će biti sve
> teže jer su taki monitori sve ređi. Recimo poslednji
> trzaji interlaced folksmodela na 14" npr. Daewoo 1424S
> rade na 60 Hz u 800*600 sa svim kartama, pa i onim
> zahtevnijim (Spea Mirage, Stealth 64, ...) u full-screen
> modu, bez ikakvih izobličenja, non-int modele da ne
> pominjemo.
žekaj, zar sam ja nešto pomešao: postoji za Trident TVGACRTC
programčić kojim se može posebno podešavati svaki video mod.
Nacentriraš sliku, on snimi za koliko treba pomeriti sliku i kada se
aktivira taj video mod, on naloži kartici da pomeri sliku za potrebnu
vrednost. E, sve to lepo radi dok se ne proba mod 800x600 na 72/75 Hz
i tu ovo ne radi. Imam DAEWOO 14V eco.
video.10ikordic,
-> #9, nbatocaninRE: 800*600 7x Hz
=> vrednost. E, sve to lepo radi dok se ne proba mod 800x600 na 72/75 Hz
=> i tu ovo ne radi. Imam DAEWOO 14V eco.
E pa bojim se da ti nema pomoći - tu lijepu sliku moraš neđe da iskijaš :)
Ne prodaju se džaba oni monitori sa digitalnim kontrolama. Na skoro svim
monitorima se za tih 7x Hz moraju šetati točkići, a taj TVGACRTC izgleda
pomaže samo za ne-AGi rezolucije.
Mada, ima zanimljivih rešenja. Eve ovaj Galileo Win podešavalo za S3 764 ima
i opciju centriranje ekrana, lepo ga nanišaniš i svaki put kad se digne Win
imaš tu sliku.
Nego, jel' ti to predstavlja neki *BAŠ* ozbiljan problem pri radu ili ti
smeta nesavršenost? Koliko puta dnevno se šetaš na relaciji Win/DOS? Ako ti
je problem - teraj ga na 60 Hz i eto. Šta ćeš...
video.11cnenad,
-> #8, miroslavn=> Interesuje me poreĐenje Trident-a 9440 i C&T64300 ORCA video kartica?
=> Prvenstveno brzina i osvežavanje ekrana, kao i opšti utisak.
Naravno radi se o VLB varijantama ? ;)
video.12davor,
Da li neko zna postoji li drajver za CL-5428 kartice za Windows koji
podrzava virtuelni ekran 900x900 ili koliko vec moze da stane u 1MB?
Slicna stvar postoji pod Linux-om za X i sasvim dobro radi. Imaju li
mozda oni drajveri za CL5428 u W:\DRIVERS ovaj feature?
video.13adj.joe,
Da li bi neko mogao da napiÜe uporedne karakteristike za 15"
monitore koji se prodaju kod nas (osim za Philips)? Interesuju me
osnivni podaci tipa: max. frekv. (hor. i vert.), max vidljivi deo
ekrana - da li podr×ava full screen i kolikih je dimenzija, da li
ima kontrole za trapezoid i pincushion, i sl. Orijenataciona cena
i subjektivni utisak su dobrodoÜli..
Pozdrav
.JOE.
video.14nbatocanin,
-> #10, ikordic> digitalnim kontrolama. Na skoro svim monitorima se za tih
> 7x Hz moraju šetati točkići, a taj TVGACRTC izgleda pomaže
> samo za ne-AGi rezolucije.
Izgleda :( Nego reče mi Bojan Petrović da je on uspeo ovo da sredi
(on ima Trident 9440 i neki Philips monitor). Izgleda da je on jedini
koji je to uspeo.
> Nego, jel' ti to predstavlja neki *BAŠ* ozbiljan problem
> pri radu ili ti smeta nesavršenost? Koliko puta dnevno se
> šetaš na relaciji Win/DOS? Ako ti je problem - teraj ga na
> 60 Hz i eto. Šta ćeš...
Paaaa, onako. Dosta često se "šetam", ali može se nekako i ovako
(naročito kad se mora). A za ispod 70Hz neću zbog radi očiju...
video.15jolicm,
Ako neko od Vas ima disketu sa drajverima za ACVGA - 256KB VGA karticu
(drajveri za windows i za menjanje modova u DOSu) molim ga da se javi.
video.16steva,
Od pre izvesnog vremena na monitoru mi leluja i treperi slika
neposredno pošto ga uključim. Treba mu dva-tri minuta da se
stabilizuje i onda je sve normalno, nikakvih drugih neprijatnosti
nema.
Da ne zna neko čega je ovo simptom? Da nije napajanje? Do sada nisam
imao problema sa strujom u kući, napon je OK. Da li može doći do
ozbiljnijeg kvara, pa da ga nosim odmah na servis ili...?
Unapred zahvalan svima na sugestijama.
video.17adj.joe,
-> #13, adj.joeNije valjda da niko nema podatke za koje sam zamolio, ili je nešto drugo?
Pre par dana su spominjani DAEWO CMC - 1502 u pozitivnom smislu - opisno,
i KFC u negativnom - opte bez podataka ( a za KFC, ne spominje se model,
DVV je rekao lepih reči u PC PRESS dodatku - opet opisno). Ne bi bilo
loše, barem bi meni bilo korisno, da neko napiše osnovne podatke za te
monitore, kao cenu (orijentacionu) i gde bi mogao da se isti pogleda.
Hvala unapred,
.JOE.
P.S.
Ko zna, možda se sad neko i prevari?
video.18fancy,
-> #17, adj.joeŮŢ> Pre par dana su spominjani DAEWO CMC - 1502 u pozitivnom smislu -
1280x1024 NI 60Hz.
Šta ćeš više, kupi ga.
video.19adj.joe,
-> #18, fancyRE: Daewo CMC - 1502
A kol'ka mu je max. vidljiva slika, i za koje pare i gde mo×e da se pazari?
video.20fancy,
-> #19, adj.joeŮŢ> RE: Daewo CMC - 1502
ŮŢ> A kol'ka mu je max. vidljiva slika, i za koje pare i gde mo×e da se
36 cm, upravo izmerio, a to je 14.17".
750 DEM, za firmu pošalji mail, ne plaćaju me da ih reklamiram.
video.21mitcho,
Došao sam u posed kartice EXPERTCOLOR DSP3805A VL-BUS S3 805.
Kakva su iskustva sa ovom karticom? Bolja ili gora od Trident 9440?
Ima li ko drajvere za ovu karticu koji rade ispravno sa Windowsom?
Uzgred, imao sam 9440, ali nisam mogao da podignem Win u enhanced modu
kad je aktivna kodna strana 852. Samo je prolazilo u standard modu. Kad
se ukine 852 sve je bilo u redu. Je li to bila karakteristika samo mog
primerka ili je tako sa svim 9440 karticama?
video.22dpetrov,
Ukoliko neko zna nesto o medjusobnoj kompatibilnosti raznih mono VGA LCD
ekrana za NOTEBOOK racunare ili o mogucnosti nabavke istih molim da javi na
mail ili telefon 146-017 Petru.
video.23gerber,
Ima li neko ideju o čemu se radi:
Slika na ekranu se odjednom proširila, tako da se
vide samo 2/3, dok je ostalo van okvira.
Ovo je slučaj sa svim modovima. Sve komande i dalje
rade (H-size, H-phase, V-size, V-center, ..) ali samo
u okvirima nove slike. I fontovi na ekranu su uvećani,
srazmerno povećanoj slici. Uz to, smanjeno je osvetljenje
i kontrast. Može biti da je vezano za EPS-ove igrarije,
ali nemam ideju šta je crklo.
video.24feniks,
-> #23, gerber│ Ima li neko ideju o čemu se radi:
│ Slika na ekranu se odjednom proširila, tako da se
│ vide samo 2/3, dok je ostalo van okvira.
└─────────────────────────
U principu, povećalo ti se pojačanje horizontalnog
pojačavača. E sad, kako se to desilo zavisi od konkretnog
slučaja. Moguće da se "izgubila" neka negativna reakcija
u pojačavaču (naponska ili strujna).
video.25vitez.koja,
Treba mi uputstvo koje ide uz Trindent 9440 video karticu; da pogledam,
fotokopiram itd. Biću veoma brz :)
video.26gerber,
-> #24, feniksYR>*> slučaja. Moguće da se "izgubila" neka negativna reakcija
YR>*> u pojačavaču (naponska ili strujna).
Koja verovatno i daje pokušava da se javi, jer se
ako ga uključim jave smetnje na slici kao da se
gubi neki kontakt, prazni kondenzator ili tako nešto.
Da li ima veze što su komande mikroprocesorske ?
U svakom slučaju moraću da sačekam desetak dana
dok se isporučioci ne vrate sa odmora kako bih
saznao šta mu je. Do tada će da stoji kao lep
sobni ukras :)
Thanks :)
video.27miroslavn,
Na 486/40 VLB, 5428 daje sl. rezultate :
1) Landmark 2.0 - 12050chr/ms
2) WinBench 3.11 - 1024x768x256, 72Hz - 12756322 WM
3) WinTach 1.3 - 24.57 overall
Jel to OK? Mene samo malo buni winbench rezultat jer sam ocekivao nesto veci
video.28dveselinovic,
-> #27, miroslavn Pošto od navedenih verujem jedino WinTach 1.3 testu, komentar
ograničujem na njega.
žini mi se da je brojka manje-više u redu, možda bi mogla da bude
malo veća. Rezultat je pod uticajem brzine računara po mome mišljenju
taman koliko i treba, ni previše, ni premalo. Mora se uzeti u obzir
da 40 MHz ne može da se meri sa 100 MHz, a sem toga, sa 40 MHz, moraš
da ubaciš stanje čekanja na VLB, kao i najverovatnije da modifikuješ
Address Setup i Address Hold Time. To ima za posledicu da uspori VLB,
ali sa druge strane, to usporavanje je manje od dobiti u povećanju
takta sa 33 na 40 MHz, pa mu to dođe nekako na isto.
CL5428 nikada nije bila brza kartica; koliko se sećam, na 100 MHz
bi dobio ukupni prosečni indeks od recimo 34-35, tako nekako. U
poređenju sa recimo Hercules Dynamite VLB Pro karticom, to je
relativno loše, jer ta kartica na 100 MHz ima indeks od nekih 55, što
je ipak solidna razlika. Pod istim uslovima, WD Bahamas sa 16,7 mil.
boja, 800x600 i 75 Hz daje indeks od 149.
Moguće je da bi se mogle izvući nešto bolje perormanse sa
drugačijim podešavanjem keš i sistemske memorije, ali to bi bile male
dobiti.
Pozdrav,
DVV
video.29fancy,
-> #27, miroslavnŮŢ> Na 486/40 VLB, 5428 daje sl. rezultate :
ŮŢ> 1) Landmark 2.0 - 12050chr/ms
ŮŢ> 2) WinBench 3.11 - 1024x768x256, 72Hz - 12756322 WM
ŮŢ> 3) WinTach 1.3 - 24.57 overall
ŮŢ> Jel to OK? Mene samo malo buni winbench rezultat jer sam ocekivao nesto
ŮŢ> veci
Svi očekuju veći... večita priča.
Diamond Viper SE:
1) Landmark 2.0 - 4096 chr/ms (!)
3) WinTach 1.3 - 122.24 overall
video.30bojt,
-> #29, fancy>> Diamond Viper SE:
>> 3) WinTach 1.3 - 122.24 overall
Diamond Viper SE Pro 4MB:
3) WinTach 1.3 - 206.22 overall
;)
video.31goranr,
-> #29, fancy>> Diamond Viper SE:
>> 1) Landmark 2.0 - 4096 chr/ms (!)
>> 3) WinTach 1.3 - 122.24 overall
ATI Graphics Pro Turbo (4MB VRAM):
1) Landmark 2.0 - 10690 chr/ms
3) Wintach 1.2 - 240.45 overall
video.32funky,
-> #30, bojt)> >> Diamond Viper SE:
)> >> 3) WinTach 1.3 - 122.24 overall
)>
)> Diamond Viper SE Pro 4MB:
)> 3) WinTach 1.3 - 206.22 overall
Bilo bi poželjno da napišete i rezoluciju i broj boja.
U prvom slučaju je verovatno 800x600/16M a u drugom
1024x768/16M.
video.33fancy,
-> #31, goranrŮŢ> ATI Graphics Pro Turbo (4MB VRAM):
ŮŢ> 1) Landmark 2.0 - 10690 chr/ms
S3 LV805, Landmark 2.0 - 21845 chr/ms...
Inače podatak za Vipera je bio sa 2Mb VRAM.
1024x768x64K.
video.34deimos,
Eh ,Viper, S3, ATI ... Prisetite se anitke malo
CL-5422:
LAndmark 2.0 : 7431 crs (i nije tako lose)
Wintach 1.3 : 13.11 :)))))))))))
Eh, spora stara vremena:))
video.35nbatocanin,
-> #25, vitez.koja> Treba mi uputstvo koje ide uz Trindent 9440 video karticu;
> da pogledam, fotokopiram itd. Biću veoma brz :)
Banovo brdo, ako ti je usput...
video.36severian,
-> #25, vitez.koja> Treba mi uputstvo koje ide uz Trindent 9440 video karticu; da pogledam,
> fotokopiram itd. Biću veoma brz.
Nazovi me voice pa da to obavimo.
video.37vitez.koja,
Pomagajte ljudi :((
Ne mogu da namestim Win da mi radi u rezoluciji 800x600 :(
Ranije sam imao Tridentovu 8900 karticu, koja je (u 16 boja)
super sarađivala sa monitorom u 800x600. Skoro sam pazario
Trident 9440, i uz njegove (tkz. AGi) drajvere ne mogu da dobijem
800x600 ni slučajno :( i ni u jednoj kombinaciji boja i frekvencije
osvežavanja.
Simptomi su sledeći: slika se zbrčka u srednju polovinu ekrana po
vertikali, dok je po horizontali dugačka koliko treba, i sva se
sastoji od veselih horizontalnih štraftica koje se menjaju
ogromnom brzinom. (Mislim da je ovo slikoviti opis onoga što se
zove 'izgubljena sinhronizacija monitora i kartice':).
Probao sam i s priloženim programom za menjanje modova pod DOSom
- SVM; ni tu nema šanse da dobijem niti jednu 800x600 rezoluciju
kako treba, mada npr. 1024x768 radi kako valja.
Monitor je, već pogađate, malo postariji - negde leto '91. U
propratnoj knjižici, pored ostalih rezolucija, piše i sledeće:
MODE H-Freq. V-Freq. Resolution Remark
E-VGA 35.2 kHz 56 Hz 800x600 YES
....
Svaki savet je dobrodošao.
video.38dulev,
-> #23, gerber> Slika na ekranu se odjednom prosirila, tako da se
> vide samo 2/3, dok je ostalo van okvira.
> Ovo je slucaj sa svim modovima. Sve komande i dalje
> rade (H-size, H-phase, V-size, V-center, ..) ali samo
> u okvirima nove slike. I fontovi na ekranu su uvecani,
> srazmerno povecanoj slici. Uz to, smanjeno je osvetljenje
> i kontrast.
Pao je visoki napon.
Moguci uzroci: - Oslabila jedna od dioda u kaskadi.
Vrlo verovatno da je kaskada sastavni deo visoko-
naponskog trafoa i jedini nacin sigurne
konstatacije je zamena istog.
- Oslabio pogonski tranzistor.
Obican ispitivac dioda ce pokazati da li je
neispravan, a najsigurnija dijagnoza je zamena.
- Osim ovih, moguci su i drugi razlozi, ali oni
traze detaljnije ispitivanje.
(dv)
video.39dveselinovic,
-> #37, vitez.koja Problem je, verovatno, u činjenici da SVGA kartice traže da
monitor radi na najmanje 35,5 ili 36 kHz za režim od 800x600 sa
osvežavanjem od 56 Hz. Tvoj em i nominalno ima 35,2, em je to nakon
4 godine rada verovatno i pomalo opalo ili se razdesilo, pa kartica
više ne može da se sinhronizuje sa monitorom.
Izlaz je, verovatno, u tome da se monitor otvori i našteluje, nema
druge; ako to ne upali, onda će morati da zalegne novi monitor. Ako
na to budeš morao da ideš, gledaj da uzmeš neki od ovih novih NI
monitora koji idu do 48 kHz, odnosno rade i 1024x768 sa 56/60 Hz bez
preplitanja, a 800x600 sa 70/72 Hz bez preplitanja. Savetujem Daewoo
NI MPR, taj se pokazao kao čak izuzetan po kvalitetu slike, a sa
Trident 9440, sjajan. Pitaj ovde Nenada Batoćanina i Predraga Jašića,
oni su kupili te kombinacije.
Pozdrav,
DVV
video.40petjo,
-> #37, vitez.kojaImam istu karticu...i isti problem.... Inace postoji program koji se
dobija uz doticnu karticu.Zove se crtcvga.* ili tako nesto gde mozes
da namestis sliku..(ako ti je pomerena u jednu stranu tj. ako nije
centrirana).... kod mene isto ne radi u 800x600 zbog monitora koji
ima 3 godine i radi samo (ko tvoj) na 56Hz. Inace morao sam da inst.
Win u 1024x768 ili 800x600 sa obicnim Trident Driverima (dobijaju
se zajedno sa AGIi driverima-pogledaj u Setup-u win-a!!)
Predlog... Promeni karticu...ili jos bolje monitor!! :)))
Ako uspes nesto javi....
Inace kartica je brza ko munja... ali bez slike nista ne vredi :)))
CU
video.41severian,
-> #37, vitez.koja> Ne mogu da namestim Win da mi radi u rezoluciji 800x600 :(
>
> Ranije sam imao Tridentovu 8900 karticu, koja je (u 16 boja)
> super sarađivala sa monitorom u 800x600. Skoro sam pazario
> Trident 9440, i uz njegove (tkz. AGi) drajvere ne mogu da dobijem
> 800x600 ni slučajno :( i ni u jednoj kombinaciji boja i frekvencije
> osvežavanja.
Ja sam imao isti problem pre nekih 10 dana (isto Trident 9440 sa
starim monitorom). Dobro si primetio da je stvar u izgubljenoj sinhronizaciji
kartica-monitor i to, najverovatnije, zbog nemogućnosti monitora da postigne
potrebnu frekvencu osvežavanja. Možeš da probaš da otvoriš monitor i da ga
našteluješ (pazi na kondenzator visokog napona (!!!!!) i radi dugačkim
plastičnim štapićem). Ja sam se ipak odlučio da prodam moj i kupim novi
(ukazala se prilika). To je svakako (ako apstrakujemo doplatu) najelegantnije
rešenje...
video.42goranr,
-> #33, fancy>> S3 LV805, Landmark 2.0 - 21845 chr/ms...
>>
>> Inače podatak za Vipera je bio sa 2Mb VRAM.
>> 1024x768x64K.
Za ATI-ja beše 1024x768x32bpp...
video.43gerber,
-> #38, dulev
Thanx :)
Nego, čini mi se da ne bi smelo da se desi bilo koji
slučaj "slabljenja", jerbo je monitor nov. Mada ... ;)
E sad, kako je tih dana EPS izvodio svoje specijalitete
sa ima/nema/maltene_ima, nije nemoguće da je sredio neku
od nabrojanih.
video.44rboskovic,
Moze li neko da pomogne?
Dobio sam jednu WANG tastaturu i jedan WANG monitor, ocito ostaci nekog
mainframe sistema. Ima li sanse da se iskoriste na PC-u?
Tastatura dosta lici na AT-101, s tim sto ima gomilu natpisa, a ispod poklopca
pravi mikroracunar, sa dva skupa DIP switchewa i zvucnikom. Konektor je DIN
cetvoropolni, mada sam kabl ima 6 zila, sto se vidi na drugom kraju. Ako pret-
postavim da su dva od cetiri prikljucka zapravo +5V/0, ostaju mi dva za
serijsku komunikaciju, ali mi nedostaje jos jedan za clock (kao kod AT-a).
Monitor je 14" zeleni, i ima dva DIN gnezda. Jedno je za napajanje 12V,
a drugo za video. Verovatno bi mogao da se iskoristi kao zamena za Hercules,
ali me buni sto je taj prikljucak 8-polni DIN, a svi prikljuci na ploci
nekud vode. Ako su dva video, dva sync, jedan masa (mada nije - ide na neki IC)
ne znam sta su ostali.
Svaka pomoc je dobrodosla.
Pozdrav, Rade
video.45vitez.koja,
-> #39, dveselinovic[odgovor i na 5.40, 5.41]
Niste me baš utešili sa odgovorima, ali hvala svima :)
video.46mboban,
-> #31, goranr=-= ATI Graphics Pro Turbo (4MB VRAM):
Da nema neko karticu ATI Ultra Pro (VLB naravno)? Ja sa svojom imam
problema pri ispisu u TeleMateu. Kada probam da zovnem nešto iz dial
liste, odaberem sa Space i udarim Enter da počne da vrti broj, ekran
se skroz zacrni. Tada moram napamet da izađem iz TM-a (Esc, Alt-X,
Enter) i u DOS-u dobijem boje, ali sa poremećenom paletom. Kucanjem
komande _mode 80_ sve se vraća na staro. I dalje koristim TM, ali
brojeve kucam iz terminala sa ATDP...
Da li je neko imao sličnih iskustava? Da li treba nešto da podesim na
kartici, ili da instaliram neki od priloženih drajvera? Napominjem da
mi je sa starom Trident karticom sve bilo OK.
P.S. ATI kartica ima 2Mb VRAMa
video.47nbatocanin,
-> #39, dveselinovic> po kvalitetu slike, a sa Trident 9440, sjajan. Pitaj ovde
> Nenada Batoćanina i Predraga Jašića, oni su kupili te
> kombinacije.
Potvrđujem :) Moj starti Datas monitor takođe nije mogao da radi sa
novim Tridentom u 800x600. Nego, sad videh da SVM koji ide uz 9440 NE
MOčE da simulira Herculesa, a meni baš to treba. Jel probao neko sa
starim SVM programom?
video.48fancy,
-> #46, mbobanŮŢ> Da nema neko karticu ATI Ultra Pro (VLB naravno)? Ja sa svojom imam
ŮŢ> problema pri ispisu u TeleMateu. Kada probam da zovnem nešto iz dial
ŮŢ> liste, odaberem sa Space i udarim Enter da počne da vrti broj, ekran
Video sam sličan problem na Diamond Viperu sa 2Mb VRAM-a...
Ponekad, pri promeni prozora iz win u dos aplikaciju boje u dos
aplikaciji polude totalno, tj. javi se neka amoguća kombinacija
istih..:(
Rešenje sam našao tako što uradim alt/J, izađem dakle u dos shell iz
TM-a, i tamo startujem program VROW (za podešavanje broja redova na
ekranu), koji očigledno resetuje paletu u dos okruženju (čačka prave
registre, očigledno ;)... i zatim se vratim u TM, i sve je ok.
Naravno, napravio sam i makro za to, ali to je rešenje samo za TM..:(
Ima li neko ideju šta raditi da se to ne događa..?
video.49dejanr,
-> #44, rboskovic>> Dobio sam jednu WANG tastaturu i jedan WANG monitor, ocito ostaci nekog
>> mainframe sistema. Ima li sanse da se iskoriste na PC-u?
>> Tastatura dosta lici na AT-101, s tim sto ima gomilu natpisa, a ispod
>> poklopca pravi mikroracunar, sa dva skupa DIP switchewa i zvucnikom.
>> Konektor je DIN cetvoropolni
Ne znam za konkretan slučaj, ali je uvek problem ako treba kačiti neku
tastaturu - pre desetak godina sam sa nekim kolegama radio na priključenju
XT tastature na AT-a (imali smo nekoliko originalnih IBM-ovih XT tastatura,
jako kvalitetnih, a svi smo bili prešli na AT mašine) ali se sećam da je
oko toga bilo toliko zezanja da je najzad ispalo da treba napraviti jedan
čitav računar koji bi vršio konverziju ;> Dobro, možda se mi nismo najbolje
snašli, možda može i jednostavnije, ali ja sam od tada izgubio volju da
pokušavam takvu avanturu.
video.50maksa,
-> #48, fancy>> Naravno, napravio sam i makro za to, ali to je rešenje samo za
>> TM..:( Ima li neko ideju šta raditi da se to ne događa..?
Možda lupam, al' na pr. S3 deli neke adresne prostore sa COM4,
pa je zato nepreporučljivo imati modem na njemu. Možda je neka
takva fora ... Ne pitaj kakve to veze ima. ;)
video.51bobland,
-> #50, maksa>> Možda lupam, al' na pr. S3 deli neke adresne prostore sa COM4,
>> pa je zato nepreporučljivo imati modem na njemu. Možda je neka
>> takva fora ... Ne pitaj kakve to veze ima. ;)
Ovo mi malo deluje nelogično. Interesuje me za koju si konkretno
čuo. Kod mene ova kombinacija ne pravi nikakve probleme (kuc, kuc,
kuc). Ili mi se samo tako čini ;).
pozdrav, Bobland
video.52danko,
-> #37, vitez.koja>> Ne mogu da namestim Win da mi radi u rezoluciji 800x600 :(
>> Skoro sam pazario Trident 9440, ne mogu da dobijem 800x600 ni slucajno
JEVTA je ima slican problem i resio ga je tako sto je zamenio video kartu, a ne
monitor. Kod njega lepo radi C&T Wingine 64300 ORCA video karta (standarno VLB
sa 1MB RAM-a prostirljivo za jos 1MB sa SOJ memorijom i za 256KB dodatne cache
memorije koja ubrzava rad). Uz ovu kartu dolazi programce kojim mozes sve da
stelujes i to radi!
video.53bojt,
-> #48, fancy>> Ima li neko ideju šta raditi da se to ne događa..?
Hm, ja sam na nekoliko prilično skupih video kartica primetio
simptom "mučenja" pri prelasku iz tekst u grafički režim i
obratno. Pri tome se ponekad desi da boje pobrljave. Valjda
proizvodjači nisu računali na često menjanje modova... ;)
video.54maksa,
-> #51, bobland>> Ovo mi malo deluje nelogično. Interesuje me za koju si
>> konkretno čuo.
Baš za tu, S3 i COM4. Alzo šprah VGADOC (ima ga u nekom od dir-ova).
>> Kod mene ova kombinacija ne pravi nikakve probleme (kuc, kuc,
>> kuc). Ili mi se samo tako čini ;).
Meni pri prelasku iz tekstualnog (full screen) u grafički mod ima
običaj da prekine dialing (ako je u toku) ili da ubaci neko đubre u
terminal prozor. Već tri meseca "sutra prebacujem modem na com2" ;)
video.55fancy,
-> #53, bojtŮŢ> Hm, ja sam na nekoliko prilično skupih video kartica primetio
ŮŢ> simptom "mučenja" pri prelasku iz tekst u grafički režim i
ŮŢ> obratno.
Problem se događa _isključivo_ na prelasku iz grafičkog u tekst režim
i to ne uvek... Šta li bi to moglo biti, jel neko čuo nešto o tome?
Da, probao sam i "čistu konfiguraciju, ali..:(
video.56majstor,
-> #54, maksa
> Bas za tu, S3 i COM4.
Elem, videh u dokumentaciji za S3 Trio64 da _moze_ da se sudara sa uredjajem
na com4, ako je to neki _stariji_ uredjaj koji "nekonvencionalno" koristi taj
port.
Ako su lagali mene, i ja lazem vas.
video.57omega,
Da li negde moze da se nabavi deo koji povezuje
VGA (DB-15) konektor i EGA (DB-9) konektor?
video.58rboskovic,
-> #49, dejanr>... kacenje WANG tastature...
Ima izgleda da ova tastatura umesto scan kodova salje kompjuteru cist ASCII, a
to je onda interesantno za neke aplikacije. Videcemo
Rade
video.59cnenad,
-> #47, nbatocanin=> novim Tridentom u 800x600. Nego, sad videh da SVM koji ide uz 9440 NE
=> MOčE da simulira Herculesa, a meni baš to treba. Jel probao neko sa
Ja sam uz T8900CL dobio program SMONITOR koji prebacuje iz kolor u mono režim
ali ne i u Hercules tako da sam se neprijatno iznenadio kad videh neke
programe, na pravom Hercules monitoru i kartici, sa linijama i sl. gde
su bile neke druge boje...
video.60babbage,
-> #55, fancy
>=>> Problem se događa _isključivo_ na prelasku iz grafičkog u tekst
>=>> režim i to ne uvek... Šta li bi to moglo biti, jel neko čuo
>=>> nešto o tome?
Preklapanje na COM4? Promeni port, pa javi sta se dogadja.
Ili, jos bolje, instaliraj OS/2 Warp...ne da deli IRQove,
nego rastura...
Babbage
video.61mboban,
-> #50, maksaSubject: Re: Problem sa ATI Ultra Pro karticom
=-= Možda lupam, al' na pr. S3 deli neke adresne prostore sa COM4,
=-= pa je zato nepreporučljivo imati modem na njemu.
Ne znam za S3, ali ako pitaš za ovu moju ATI Ultra Pro karticu: ne lupaš.
Evo šta piše u uputstvu: "This card uses port addresses 2E0-2EF. This
will conflict with COM port 4 or other devices that use these addresses."
Pošto je opšte poznato da COM4 koristi port adresu 2E8, modem mi nije
radio. OK, prebacim ja njega na COM2 i sve radi super, samo što iz
TM-a i dalje ne mogu da koristim dial list, nego zovem sa ATD...
Probao sam iz drugih kom.programa i radi OK. Meni sve ovo izgleda kao da
Telemate i kartica koriste istu segment memorije, pa Telemate kartici
jednostavno prebriše memoriju (inicijalizuje je za sebe) i zato se slika
zacrni. Možda je ključ u ograničavanju memorije koju koristi TM, možda
treba drugačije programirati EPROM kartice.
Još jednom da ponovim: nema nikakvog prelaska iz text u grafički mod
i obrnuto. Sve je u text modu i sve je OK dok ne odabarem šta ću da
zovem iz dial liste, a tada se ekran potpuno zacrni, bez ikakvog
blokiranja sistema - sve radi normalno, samo bez slike. :)
So, ako bilo ko zna kako da se ovo otkloni, bio bih mu zahvalan ako
bi mogao da me uputi...
Tenks unapred...
video.62jevta,
-> #41, severian>> Ranije sam imao Tridentovu 8900 karticu, koja je (u 16 boja)
>> super sarađivala sa monitorom u 800x600. Skoro sam pazario
>> Trident 9440, i uz njegove (tkz. AGi) drajvere ne mogu da
>> dobijem 800x600 ni slučajno :( i ni u jednoj kombinaciji boja
>> i frekvencije osvežavanja.
Isti slučaj, i najjeftinija varijanta koja mi se ukazala je bila
da tridenta zamenim C&T karticom koja podržava i rad sa 56hz u
800x600x64k,a koja sasvim sigurno ni za dlaku nije lošija od
Tridenta 9440.
video.63jevta,
-> #52, danko> JEVTA je ima slican problem i resio ga je tako sto je zamenio
> video kartu, a ne monitor. Kod njega lepo radi C&T Wingine
> 64300 ORCA video karta (standarno VLB sa 1MB RAM-a prostirljivo
> za jos 1MB sa SOJ memorijom i za 256KB dodatne cache memorije
> koja ubrzava rad). Uz ovu kartu dolazi programce kojim mozes
> sve da stelujes i to radi!
'oćeš javnu zahvalnicu, ili.. :)
video.64bobland,
-> #56, majstorS3 Trio 64 stvarno može da ima problema sa COM4. U knjižici piše da ga
nekoristi, ali da sa starijim uređajima može svašta da bude ?!!! Eto, pročitao
sam celu knjižicu i ovo mi promaklo. Jedino sam upamtio da se Stealth kod QEMM
ne sme koristiti. Izvinjavam se svima na malo bržem repliju O:), ali kod mene
ova kombinacija odlično radi kod svih komunikacionih programa. Možda zato šTo
je modem nov :)
pozdrav, Bobland
video.65vitez.koja,
-> #47, nbatocanin#=> MOčE da simulira Herculesa, a meni baš to treba. Jel
#=> probao neko sa starim SVM programom?
Probao sam ja, i ne može. Smrz. Nisam samo siguran da li je
greška do QEMMa ili do SVMa, a pošto sam sad pod Windowsima
zametno mi je da to sada probavam. Probaću, pa ću javiti.
video.66dulev,
-> #43, gerber> Thanx :)
Pa, ne verujem bas da sam te obradovao, ali u svakom slucaju lepo od
tebe. :)
> Nego, cini mi se da ne bi smelo da se desi bilo koji
> slucaj "slabljenja", jerbo je monitor nov. Mada ... ;)
"Slabljenje" ne mora da se desi samo zbog duze upotrebe.
Neki put je dovoljno da je fabricki lose uradjen, tj. da mu se
karakteristike nadju na donjoj dozvoljenoj granici (a mozda cak i
nize?), pa da i "kraci" rad dovede do problema.
No, to je vec gledanje u pasulj, a tebi (na zalost) nije od pomoci.
> E sad, kako je tih dana EPS izvodio svoje specijalitete
> sa ima/nema/maltene_ima, nije nemoguce da je sredio neku
> od nabrojanih.
Svasta je moguce.
Ako je to izazvalo problem (mada sumljam), ja bih se zabrinuo i nad
ispravljacem u monitoru.
(dv)
video.67maksa,
-> #61, mboban>> So, ako bilo ko zna kako da se ovo otkloni, bio bih mu
>> zahvalan ako bi mogao da me uputi...
Promače mi, da li se to dešava u nekom DOS tasku, ili "klot" DOS-u ?
Ako je prvo, onda možda treba da pokreneš tminst.exe i poigraš se,
odn. eksperimentišeš sa Display sekcijom. Ako je drugo, onda možda da
probaš već navedeno + podešavanja oko video memorije u TM.PIF.
video.68maksa,
-> #67, maksa>> Ako je prvo, onda možda treba da pokreneš tminst.exe i
>> poigraš se, odn. eksperimentišeš sa Display sekcijom. Ako je
>> drugo, onda možda da probaš već navedeno + podešavanja oko
>> video memorije u TM.PIF.
Zameniti reči 'prvo' i 'drugo'. ;)
video.69gerber,
-> #54, maksaYR>*> terminal prozor. Već tri meseca "sutra prebacujem modem na com2" ;)
Pa kad si promenio faks valjda ćeš i comport :)
video.70gerber,
-> #66, dulevYR>*> Neki put je dovoljno da je fabricki lose uradjen, tj. da mu se
YR>*> karakteristike nadju na donjoj dozvoljenoj granici (a mozda cak i
YR>*> Ako je to izazvalo problem (mada sumljam), ja bih se zabrinuo i nad
YR>*> ispravljacem u monitoru.
E da, kako čekam da isporučiocima prođe odmor, to su mi
ovakve informacije više nego dobrodošle kako bih pri
reklamaciji znao na šta da obratim pažnju, tj. o čemu
sve da ih gnjavim :)
video.71fancy,
-> #60, babbageŮŢ> Preklapanje na COM4? Promeni port, pa javi sta se dogadja.
Modem mi je na COM1, miš na COM2... i ništa više.
Sa promenom portova ništa se nije promenilo.
video.72gcurcic,
-> #59, cnenad¨˙> Ja sam uz T8900CL dobio program SMONITOR koji prebacuje iz kolor u mono
¨˙> režim ali ne i u Hercules tako da sam se neprijatno iznenadio kad videh
Za prebacivanje u Hercules mod koristi SVM (valjda si i njega dobio).
Zahvaljujući ovom programu, moja razvojna mašina u sebi ima upravo
Tridenta 9000.
Za razliku od SMONITORa, SVM ne radi tako što togluje mono/kolor VGA prikaz,
već programima koji detektuju karticu (npr. FoxPro) pruža iluziju da je u
pitanju zaista Herc kartica.
video.73feniks,
Kao što je poznato, standardni priključak VGA monitora
na grafičku karticu izgleda otprilike ovako:
┌────────────────────────────────────────────────────────────────┐
│ 1 5 │
│ ° ° ° ° ° │
│ 6 ° ° ° ° ° 10 │
│ ° ° ° ° ° │
│ 11 15 │
│ │
│ │
│ VGA Adaptor │
│ Connector Type - DB-15 │
│ │
│ Pin Signal Pin Signal │
│ ------------------------------------------------------------- │
│ 1 Red Video 9 ŠKEYĆ │
│ 2 Green Video 10 Sync GND │
│ 3 Blue Video 11 Monitor ID - Bit 1 │
│ 4 - Monitor ID - Bit 2 12 Monitor ID - Bit 0 │
│ 5 - GND 13 Horizontal Sync │
│ 6 - Red GND 14 Vertical Sync │
│ 7 - Green GND 15 N/C (Reserved) │
│ 8 - Blue GND │
└────────────────────────────────────────────────────────────────┘
E sad, pitanje; imam slobodan jedan kolor monitor
type Digital VR160-D3 koji je radio na Vaxstation 2000
a koji ima drugačiji 15-pinski priključak:
8 1
° ° ° ° ° ° ° °
° ° ° ° ° ° °
15 9
Da li su ovi priključci pin to pin kompatibilni, odnosno
da li smem ovaj poslednji priključak samo da zamenim sa klasičnim
VGA priključkom i da tako ovaj monitor priključim na neku
standardnu SVGA grafičku karticu za PC? Da li dosad neko ovo radio?
video.75wizard,
-> #60, babbage> Ili, jos bolje, instaliraj OS/2 Warp...ne da deli IRQove,
> nego rastura...
Samo na MCA pločama, koliko je meni poznato. A ni tamo nije
preporučljivo ako je jedan od uređaja modem.
video.76danko,
-> #75, wizard>> > Ili, jos bolje, instaliraj OS/2 Warp...ne da deli IRQove,
>> > nego rastura...
>> Samo na MCA plocama, koliko je meni poznato. A ni tamo nije
>> preporucljivo ako je jedan od uredaja modem.
U principu je ispravno i pouzdano deljenje IRQ linija moguce samo na
moagistralama koje imalu level sensitive interrupd (za azliku od edge
sensitive).
ISAi VLB imaju samo edge
MSA ima samo level
EISA i PCI imaju oba tipa
video.77mboban,
-> #67, maksaSubject: TM v4.20 & ATI
=-= Promače mi, da li se to dešava u nekom DOS tasku, ili "klot" DOS-u ?
=-=
=-= Ako je prvo, onda možda treba da pokreneš tminst.exe i poigraš se,
=-= odn. eksperimentišeš sa Display sekcijom.
Pokreće se iz čistog DOSa. Menjao sam i ranije Display, ali ne vredi.
Ako neko ima sors TM-a, nek' pogleda šta se to ustvari dešava kad se
načini izbor u Dial listi, a do tada ću izgleda morati da zovem preko
macroa, što i nije tako strašno kao što izgleda. :)
video.78fancy,
-> #77, mbobanŮŢ> Subject: TM v4.20 & ATI
ŮŢ> Ako neko ima sors TM-a, nek' pogleda šta se to ustvari dešava kad se
Ajde ne bilo ti teško vidi da li se ista stvar događa i sa ostalim
programima u DOS prozoru, ili baš samo TM brljavi sa bojama.
video.79mboban,
-> #78, fancySubject: TM v4.20 & ATI
=-= Ajde ne bilo ti teško vidi da li se ista stvar događa i sa ostalim
=-= programima u DOS prozoru, ili baš samo TM brljavi sa bojama.
Od svega što sam probao, jedino još ModemDoctor pravi slične probleme.
Pojavi se izgled ekrana na trenutak i onda se isti zacrni.
žudno, dva programa koja barataju s modemom. Da li je u pitanju konflikt
na relaciji gr.kartica - modem? Probao sam još neke programe koji rade
s modemom (Term90 iz NC-a i Terminal iz Win-a) i sve je radilo korektno.
video.81rkramer,
-> #76, dankoC:Đ> U principu je ispravno i pouzdano deljenje IRQ linija moguce
C:Đ> samo na moagistralama koje imalu level sensitive interrupd
C:Đ> (za azliku od edge sensitive).
C:Đ> ISAi VLB imaju samo edge
C:Đ> MSA ima samo level
C:Đ> EISA i PCI imaju oba tipa
Ajd' jedan dodatak... Da li je deljenje IRQ-ova omoguceno samo
karticama koje su MCA, EISA ili PCI verzija ili i ostalima koje se
nalaze na takvoj ploci (u npr. 16-bitnim slotovima)? Pretpostavljate
zasto pitam - vecina modema (svi?) su 16-bitne kartice i nema ih u
MCA, PCI a posebno ne u EISA izvedbi...
video.82danko,
-> #81, rkramer>> Ajd' jedan dodatak... Da li je deljenje IRQ-ova omoguceno samo
>> karticama koje su MCA, EISA ili PCI verzija ili i ostalima koje se
Za MCI ne postoji ISA slot - tako da se (itekako) proizvode modemi u MCI
varijanti. Za EISA ne znam da li je moguca kontrola tipa interapta na linijama
koje idu sa ISA slotova(verovatno jeste) zato sto sam takve proce koristio samo
u serverima samo sa EISA karticama. Za PCI je moguce definisanje tipa
interapta za PCI slotove. Moguce da ce se pojaviti PCI modemi zato sto se
najavljuju masine sa drugim procesorima (Mac, PowerPC, Alpha) koje ce imati
PCI, ali ne i ISA bus.
video.83jpptticb,
Treba mi informacija o sledecem monitoru:
SEPOMs (ovo pise spreda)
Royal Model No X-1448 (ovo je napisano otpozadi)
Jel (S)VGA ili Hercules, i raspored nozica (konektor je odsecen).
video.84nbatocanin,
-> #65, vitez.koja> Probao sam ja, i ne može. Smrz. Nisam samo siguran da li
> je greška do QEMMa ili do SVMa, a pošto sam sad pod
> Windowsima zametno mi je da to sada probavam. Probaću, pa
> ću javiti.
Uh, ovo je za mene gadan zez. Nisam imao pojma da može postojati
Trident VGA kartica koja ne može emulirati Herc :(
video.85vitez.koja,
-> #84, nbatocanin#=> Uh, ovo je za mene gadan zez. Nisam imao pojma da može
#=> postojati Trident VGA kartica koja ne može emulirati
#=> Herc :(
Sada sam probao sa _čistom_ mašinom (bez autoexec-a i config-a),
ne radi :( A ne radi ni CGA emulacija.
video.86ivan.mile,
Koliko ima smisla uparivati Trident 8900/1 RAM sa Philips 15' Brilliance
monitorom ? Da li bi bilo isplativo investirati u Trident 9440 i koliko
on daje bolju sliku od 8900 ? Koliko otprilike košta 9440 ? Imam mogućnost
nabavke jedne kartice sa S3-Trio 32 čipsetom, u 640x480 daje 16,7 Mboja,
u 1280x1024 daje 256 sa 80 Hz. Ima 1 MB DRAM a sve za 199 DEM. Da li se
isplati za te pare ili će me prodavac nasamariti ?
Sorry zbog gušenja, ali ovo mi je stvarno važno.
-+- I V A N -+-
video.87wizard,
-> #76, danko> ISAi VLB imaju samo edge
> MSA ima samo level
> EISA i PCI imaju oba tipa
Ali OS/2 može da deli interapte samo na MCA magistrali. Na EISA
ne može, a za PCI ne znam. O čemu je i bilo reč. :)
video.88jpptticb,
-> #83, jpptticb> Treba mi informacija o sledecem monitoru:
>
> SEPOMs (ovo pise spreda)
>
> Royal Model No X-1448 (ovo je napisano otpozadi)
>
Pošto nije bilo odgovora, moram da vičem:
LJUDI POMAGAJTE!!! TREBA DA OSPOSOBIM GORE SPOMENUTI VGA
MONITOR, KOJI JE OSTAO BEZ KONEKTORA (LOPOVI ODSEKLI), A
NEMEM NIKAKVU ŠEMU DA VIDIM KOJA čIžKA IDE NA KOJI PIN!
Ako neko ima ovaj monitor, mogao bi možda da otvori konektor,
i da vidi koja žička (boja), ide na koji pin konektora, ili,
ako neko ima električnu šemu mogao bi možda da šiljne faksom?
video.89pavlovicz,
-> #88, jpptticb> MONITOR, KOJI JE OSTAO BEZ KONEKTORA (LOPOVI ODSEKLI),
Jel' su odneli monitor ili kabl :)))
video.90mdave,
-> #89, pavloviczSubject: Re: Lopovi
> > MONITOR, KOJI JE OSTAO BEZ KONEKTORA (LOPOVI ODSEKLI),
>
> Jel' su odneli monitor ili kabl :)))
Ma klješta, pa ih probali. :))
video.91dandjel,
Molim da mi se javi srecni vlasnik kartice Diamond Viper SE, sa
video cipom Weitek 9100, a koji poseduje drajver, odnosno program
Soft Engine, za ACAD 12, cuvene firme Vibrant Graphics. Uz karticu
sam kod Micro Anime dobio samo standardni drajver - program DL Express
sa kojim nisam zadovoljan.
pozovi radi dogovora 011-469-313, Drasko
ili poruka na Sezamu za Dandjel - a
UNAPRED HVALA !!!
video.93ikordic,
-> #14, nbatocaninRE: 800*600 7x Hz
=> Izgleda :( Nego reče mi Bojan Petrović da je on uspeo ovo da sredi
=>( on ima Trident 9440 i neki Philips monitor). Izgleda da je on jedini
On ima onaj ružni ;) 14C sa njim neima problema po tom pitanju, kao ni
sa većinom ostalih fixed-freq monitora, tipa Daewo 1424S ili
Goldstar-ova poema na tu temu... Zato on o tih 7x Hz u 800*600 mož' samo
da sanja, koliko se sećam, ne mere ni 60 Hz sa svakom kartom da izvuče?
video.94ikordic,
-> #86, ivan.mile
=> on daje bolju sliku od 8900 ? Koliko otprilike košta 9440 ? Imam
=> mogućnost nabavke jedne kartice sa S3-Trio 32 čipsetom, u 640x480 daje
=> 16,7 Mboja, u 1280x1024 daje 256 sa 80 Hz. Ima 1 MB DRAM a sve za 199
=> DEM. Da li se isplati za te pare ili će me prodavac nasamariti ?
S3 Trio32 i 64 su strašni čipovi, čak se i u no-name implementacijama
dobivaju dobre performanse, čak su i OEM drajveri lepo urađeni. Poseban
šmek ako dobiješ model neke name firme (Spea, Genoa, miro) silne munje
imaju u Win drajverima.
Ne reče da li se radi o VESA ili PCI LB varijanti, ako je VESA, pa još
no-name, mislim da se ne isplati davati 60,- DEM više od ekonomske klase
(npr. T9440AGi) za istina primetno bržu kartu.
video.95ivan.mile,
-> #94, ikordic
>> S3 Trio32 i 64 su strašni čipovi, čak se i u no-name implementacijama
>> dobivaju dobre performanse, čak su i OEM drajveri lepo urađeni. Poseban
>> šmek ako dobiješ model neke name firme (Spea, Genoa, miro) silne munje
>> imaju u Win drajverima.
>> Ne reče da li se radi o VESA ili PCI LB varijanti, ako je VESA, pa još
>> no-name, mislim da se ne isplati davati 60,- DEM više od ekonomske klase
>> (npr. T9440AGi) za istina primetno bržu kartu.
Kartica je VLB :( ali je proizvođač miro :) Znači, firma je ok, ali me
(opet) zanima tvoje mišljenje da li se sada isplati ili je T9440 bolja
alternativa.
Poz,
-+- I V A N -+-
video.96bobland,
-> #95, ivan.mile>> ... da li se isplati ili je T9440 bolja alternativa
Da se i ja malo umešam. Miro kartice imaju izuzetno lepe boje (jeftin ATI :) pa
bi se ja pre odlučio za nju. Ipak dobijaš solidnu firmu što u svakom slučaju
vredi. Poslušaj i ostale pa odluči čime ćeš da se crtaš :).
BB
video.97bulaja,
**** new file ****
MSDOS - R:\DRIVERS
----------------------
univesa a01 359400 Univerzalni VESA drajver: podržava većinu kartica #1
univesa a02 245455 Univerzalni VESA drajver: podržava većinu kartica #2
2 file(s) 591 kb
Univerzalni VESA driver podržava (navodno) sledeće kartice:
. Acer Labs ALi CAT-32/64
. Ark Logic ARK1000VL, ARK1000PV, ARK2000PV
. Avance Logic AL2101/2201/2228/2301/2302/2364 SuperVGA
. Ahead V5000A, V5000B
. ATI Technologies 18800, 28800, Mach32, Mach64
. Chips & Technologies 82c45x, 655xx, 643x0 WinGine
. Cirrus Logic CL-GD62xx, 5402, 5422/4/6/8/9, 5430/4
. Cirrus Logic LCD CL-GD64xx
. Compaq IVGS/AVGA, QVision QV1024/1280
. Diamond Viper P9000+W5186/OAK87 VLB and PCI
. Everex Viewpoint, Viewpoint/NI, Viewpoint/TC
. Genoa Systems GVGA
. Hualon HMC86304/14
. IIT AGX-010/11/14/15/16/17
. Matrox MGA Atlas
. MXIC 86000/86010 SuperVGA
. NCR 77C20/21/22E/32BLT
. OAK Technologies OTI-037C/057/067/077/087
. Paradise/Western Digital PVGA1A, WD90C1x/2x/3x
. Primus 2000 SuperVGA
. RealTek RTG3103/3105/3106 SuperVGA
. S3 86c911/924/801/805/928/864/964/866/868/968/Trio32/Trio64
. Sierra Semiconductor Falcon/64
. Trident 88/8900/9x00/8900CL/8900D/9200CXr/9400CXi/9420DGi/9440AGi
. Tseng Labs ET3000, ET4000, ET4000/W32/W32i/W32p
. UMC 85c408/18
. Video7 VEGA, HT208/209/216
. Weitek 5086/5186/5286, P9100
<Preuzeto sa Imtel BBS-a>
video.98ikordic,
-> #95, ivan.mileRE: S3 vs. Trident
=> ( opet) zanima tvoje mišljenje da li se sada isplati ili je T9440 bolja
=> alternativa.
Ako imas pare, uzimaj, karta je sama po sebi sigurno brza, pogotovo
800*600/64 K i TrueColor, a drajveri i podrska su bolji. Nadalje, u W95 imas
ugradjenu podrsku tj. drajvere za Trio32/64. Pitanje je samo kako ce se
Trio32 slagati sa tvojim monitorom, ako isti ista valja nemas dileme.
Potrudi se i da dobavis tel. BBS-a radi update-a drajvera.
A inace, ta cena od 200,- DEM je gde?
video.99ikordic,
-> #95, ivan.mileRE: S3 vs. Trident
=> ( opet) zanima tvoje mišljenje da li se sada isplati ili je T9440 bolja
=> alternativa.
Ako imas pare, uzimaj, karta je sama po sebi sigurno brza, pogotovo
800*600/64 K i TrueColor, a drajveri i podrska su bolji. Nadalje, u W95 imas
ugradjenu podrsku tj. drajvere za Trio32/64. Pitanje je samo kako ce se
Trio32 slagati sa tvojim monitorom, ako isti ista valja nemas dileme.
Potrudi se i da dobavis tel. BBS-a radi update-a drajvera.
A inace, ta cena od 200,- DEM je gde?
video.100ivan.mile,
-> #98, ikordicRE: S3 vs. Trident
>> Ako imas pare, uzimaj, karta je sama po sebi sigurno brza, pogotovo
>> 800*600/64 K i TrueColor, a drajveri i podrska su bolji. Nadalje, u W95
>> imas ugradjenu podrsku tj. drajvere za Trio32/64. Pitanje je samo kako ce
>> se Trio32 slagati sa tvojim monitorom, ako isti ista valja nemas dileme.
>> Potrudi se i da dobavis tel. BBS-a radi update-a drajvera.
>> A inace, ta cena od 200,- DEM je gde?
Hvala na savetu :) Inače, sumnjam da bi mi BBS pomogao, jer kartu
planiram da nabavim u inostranstvu (Nemačka). BTW, cena je stara oko
5 meseci, pa se može desiti da je sada i niža za nekih 10-20 DEM (ili
će bar biti niža kad je budem nabavio).
video.101famozan,
Kupujem VIDEO BEAM za firmu, znali neko gde mogu da ga nadjem
i po kojoj ceni.
Video bim bi se prevashodno koristio za prezentacija sa racunara
pa je potrebno da ima direktan VGA prikljucak.
Drugo ako neko zna vise o karakteristikama ovog uredjaja, neka
mi javi.
video.102msavkovic,
Imam CL 5429 i veliki problem sa 3D Studiom 4.
Sa "3ds vibcfg" ne mogu da odaberem drajver (jer ga nema za 5429)
Onda sam u autoexec.bat ubacio SET RCPADI= bla bla itd i jos
SET DLDCFG=C:\GFX\3DS4\CL5429 itd...
I posle izbora rezolucije 3DS i dalje ne radi. ?
Da li ima nekoga ko je resio ovaj problem ?
video.103vujos,
-> #101, famozan¨> Kupujem VIDEO BEAM za firmu, znali neko gde mogu da ga nadjem
¨> Drugo ako neko zna vise o karakteristikama ovog uredjaja, neka
Ovo interesuje i mene, tako da je najboje info u conf.