mikroprocesori.1ikordic,
RE: Fantomi revisited...
Elem, davno, davno, nekada, naleteh ja na jedan AMD DX2 66 MHz CPU na kome
je crvenim flomasterom bilo nažvrljano "3 V". Nakon što sam se polomio da
nađem ploču koja će raditi na 3.x V (tada to još beše retkos') ustanovili
smo da Norton SI kaže 180 za CPU indeks! I tako je sve počelo...
Od tada pa nadalje stvari su krenule vratlomnom brzinom. Cene DX4 procesora,
koje su zajedno sa prvim P5 procesorima bile na astronomskom nivou, krenule
su naniže, najpre od strane AMD-a, dok ih je Intel lagano sledio. Intel-ovi
DX4 procesori su i danas bitno skuplji, dok AMD-ovi danas praktično
predstavljaju low-end standard, kupovati slabije procesore se jednostavno ne
isplati...
Da li se nam se istorija ponavlja? U mašini mi već desetak dana radi Intel-ov
"fantom" DX/4. Isti simptomi: na procesoru piše DX/2 66, radi na 3,45 V, i
naravno množi eksterni takt sa tri, umesto sa dva. Vrag nije ležao :) pa
sada radi na 2 * 50 MHz ;) naravno, savršeno stabilno i pouzdano, SI je
216,5.
Sve prednosti "name" bate su zadržane, nekih 5 - 10 % je brži od AMD-a, po
Landmark speed-u i WinTach-u, odakle možemo zaključiti da i ovaj ima
spomenutih 16 KB internog keša, mada ne znam kako bih to *pouzdano* utvrdio
(pbojane?). Iznenadilo me je da se primetno manje greje od AMD-a. Cena je u
rangu "pravih" AMD DX4 prcesora.
Nego, koliko se sećam, nismo zaključili priču kako & zašto se ovo dešava?
Eve ga "feler" i iz Intel-ove kujne, tako da greške u štampi više nisu
aktulelne...
mikroprocesori.2bobland,
-> #1, ikordicRe: Intel Fantom
Nisam ništa slično video, ali pošto sam upućen u delanja hardverskih
pirata, ovo mi liči na našminkani AMD. U poslednje vreme su hardpirati
prepravljali i486DX4-75 ->100 tako što su ih brusili i laserom
urezivali nov naziv. Razmišljao sam baš da onih 8k štite prepravljanje
AMD -> Intel, ali mi se čini da su im pirati dohakali Intelovim DX2
fantomom. Interni keš proveravam programom PC config, tako da bi ti
(ako ga imaš), mogao pomoći. Vredelo bi pogledati kvalitet
označavanja, pošto pirati do po pravilu rade šljamavije, pa se tako
može prepoznati. Možda bi bilo dobro poterati ga na 3,15V pošto Intel
to trpi, a AMD pokazuje simptome preniskog napona :). Znači posle
"plastičara iz Inđije" koji rade keš memorije koje nisu funkcionalne,
nego je Ami (da samo on) našminkan da prikazuje postojanje 256k, što
nije tačno, došlo se i do procesora. Treba biti oprezan i sa HD
SIMM-ovima (onim od 72 pina ;) koji imaju hardversku simulaciju
paritija, iako ga izistinski nemaju. Pri pokušaju testiranja dolazi do
rušenja sistema, čime se mogu prepoznati. Ako nekog zanimaju oznake,
ovih memorija, keš čipova i procesora (do sada otkrivenih) mogu ih
poslati. Još samo da kažem da je Intel zbog svega toga na donju stranu
procesora dodao pločicu sa brojem koji pokazuje ko je kupac procesora
(naravno velike firme :) i koji je (za sada) nemoguće falsifikovati.
Znači, ako misliš da je procesor noviji (star 3-4 meseca) morao bi to
da ima pošto je reč o Intelu. Ako možeš da daš oznaku da potražimo
nešto o njemu, kao i cenu. Možda uskoro bude "100 Reasons To Choose
Intel 486-DX2 66!";).
pozdrav, Bobland
mikroprocesori.3vstan,
-> #2, bobland> ......................................... Ako nekog zanimaju
> oznake, ovih memorija, kes cipova i procesora (do sada
> otkrivenih) mogu ih poslati.
Salji !
mikroprocesori.4bobland,
-> #3, vstanTražili ste brojeve onih piratskih procesora, memorija,...
Intelovi procesori koji su sa 75 preoznačeni na 100 MHz su 486 DX4 iz
serija:
- 23362090CC
- 23362090CD
Plastična keš memorija se prepoznaje po tome što AMI BIOS nema opciju
uključenja i isključenja keša. Lažni čipovi nose oznaku:
- AA26256AK-15
SIMM sa simulacijom paritija ruši sistem pri testiranju i ima oznaku:
- GSM MPE 41000J7
mikroprocesori.5zdravko,
HELP!!!
Imam Intel DX2 66MHz i juce ga ukljucim i primaetim da ide dosta sporije
Pogledam u SI, kad on vrednost sa 137 i nesto spala na 50 i nesto.
sad mi prakticno 486, radi na 16 MHz. Dali ima leka ili mogu da se pozdravimm
sa brzinom ?
PS.Ista vrednost je bila (50) kad kod sam ga ukljucio (od juce)
Zdravko.
mikroprocesori.6bobland,
-> #5, zdravkoUsporenje ne bi trebalo da bude toliko ako si isključio L2 keŠ, mada je moguĆe.
Meni lično ovo najviŠe liči na uključenje non-cache blocka u BIOSu. Na taj
način se može desiti da blok memorije u koga je učitan test program ne bude
keŠiran i daje subjektivno izuztno loŠe rezultate, mada je usporenje značajno
manje, ali ipak nepotrebno. Uglavnom, Checkit, speed, stariji Sysinfo se
uspore već kod bloka od 256k, dok se noviji Sysinfo uspori tek sa 512k.
Uglavnom, proveri u BIOSu stanje L1 i L2 keša, kao i ovaj non-keš blok.
pozdrav, Bobland
mikroprocesori.7mboban,
-> #5, zdravko=-= Imam Intel DX2 66MHz i juce ga ukljucim i primaetim da ide dosta
=-= sporije Pogledam u SI, kad on vrednost sa 137 i nesto spala na 50
=-= i nesto. sad mi prakticno 486, radi na 16 MHz.
Imao sam sličan problem, samo sa malo drugačijom pločom. Baš je bilo
primetno usporenje rada. Problem je rešen tako što sam odabrao opciju
"Load BIOS Defaults" iz BIOSa. :)
mikroprocesori.8violator,
Da li procesori od 3V rade u podnožjima za procesore od 5V, ili samo
crknu (privremeno?).
mikroprocesori.9vlad,
-> #8, violator> Da li procesori od 3V rade u podnožjima za procesore od 5V, ili samo
> crknu (privremeno?).
Sto pitas, da neces da probas? B)
Ako si bas zapeo da se igras, racunaj da ce odmah i trajno da
crkne. Ako ipak bude radio - na cistom si dobitku pa javi koliko
ce mu trebati da ispusti dusu B).
mikroprocesori.10rmarjan,
-> #5, zdravko> ... juce ga ukljucim i vidim da ide dosta sporije ...
A mozda ti je usporio i zbog visoke temperature okruzenja;
svi savremeni procesori imaju ugradjenu temperaturnu zastitu,
pa kad se malo pregreju redukuju radni takt. Napravi promaju,
to moze pomoci (naravno, ako je to u pitanju).
mikroprocesori.11bagins,
Sta sve treba uraditi kada se ubada koprocesor na plocu.
Ima li nekih problema u prepoznavanju istog od strane
raznih programa i da li su mu potrebni drajveri. Ima li
neki program za testiranje koprocesora. Inace rec je o
Imtelu 387SX 25MHz.
Unapred hvala.
mikroprocesori.12wizard,
-> #11, bagins> Sta sve treba uraditi kada se ubada koprocesor na plocu.
Eventualno ga prijaviti u BIOS Setup-u.
> Ima li nekih problema u prepoznavanju istog od strane
> raznih programa i da li su mu potrebni drajveri.
Ne. Drajver ne postoji, evenutalno je nekom softveru potreban
poseban modul (drajver, DLL, šta bilo) da bi ga iskoristio, ali
to se, u principu, sve sredi sve prilikom instalacije istog.
> Ima li neki program za testiranje koprocesora.
Da.
mikroprocesori.13bagins,
-> #12, wizardAjde sad, koje je ovo cudo?
Koprocesor je prijavljen u biosu a po podizanju sistema
u onoj tabeli za koprocesor pise NONE. Bios je AMI iz 90.
Da li bi bios trebao da tu stvar istestira i sta bi trebao
da javi u slucaju greske. Pitanje je da li nevalja BIOS
ili je koprocesor tu a nije?
mikroprocesori.14calex,
-> #11, bagins<!> Sta sve treba uraditi kada se ubada koprocesor na plocu.
<!> Ima li nekih problema u prepoznavanju istog od strane
Možda neki džamper?
mikroprocesori.15babbage,
-> #13, bagins
>=>> Ajde sad, koje je ovo cudo?
>=>> Koprocesor je prijavljen u biosu a po podizanju sistema
>=>> u onoj tabeli za koprocesor pise NONE. Bios je AMI iz 90.
Proveri da li si dobro utaknuo copro, moguce je da si ga
okrenuo naopacke. To je, doduse, obicno praceno sa malo
(ili malo vise) dima ;), ali moze da se desi da se sistem
lepo podigne, samo sto, jelte, ne vidi koprocesor.
Takodje, na nekim plocama je potrebno i pomeriti dzamper,
ali za to moras da konsultujes uputstvo koje si dobio
uz plocu.
Babbage
mikroprocesori.16rkramer,
Da li su se kod nas pojavili AMD-ovi procesori na 120 MHz? Dopali
su mi saka neki Nemacki katalozi i vidim da se tamo vec uveliko
prodaju, a kod nas ni reci :(
POzdrav, RKRAMER
P.S. Ako neko zna korisnu adresu ili telefon, pravac mail :)
mikroprocesori.17deimos,
O ovome je sigur űno bilo reci, ali nisam u toku, a veoma mi je bitno.
Pitanje je kakva je razlika u smislu pouzdanosti, brzine i kvaliteta izmedju
Intelovog i AMDovog procesora DX4 (100MHz), pod uslovom da su prave 100-tke, a
ne fantomi i slicno?
Hvala unapred. Vlada.
mikroprocesori.18bjevdjic,
Da li se to sprema proizvodnja čipa od 4 gigabita u Japanu
koji će biti hiljadu puta brži od dosadašnjih?? :) Zna li
neko više o ovome?
mikroprocesori.19vlad,
-> #18, bjevdjic> Da li se to sprema proizvodnja čipa od 4 gigabita u Japanu
> koji će biti hiljadu puta brži od dosadašnjih?? :) Zna li
BC-JAPAN-ELECTRONICS
Japan plans drive to develop advanced chips--paper
TOKYO, Aug 23 (Reuter) - The Japanese government plans a
research drive to develop a range of advanced electronics
products, including four-gigabit memory chips some 1,000 times
as powerful as current chips, a newspaper said on Wednesday.
The Ministry of International Trade and Industry (MITI)
will seek funds to support the research in the state budget for
next fiscal year, which starts in April, financial daily Nihon
Keizai Shimbun reported in its evening edition.
It did not specify the size of the funding, but said the
ministry was likely to help set up a research cooperative of
electronics firms to conduct research. Foreign as well as
Japanese firms would be asked to join the group.
A group of Japanese firms receiving support from the
ministry helped to establish the country's strong semiconductor
industry in the 1970s.
Japanese chip makers are currently making the transition
from four-megabit to 16-megabit commercial memory chips,
although some say they have developed one-gigabit prototypes.
A four-gigabit chip would have 1,024 times as much memory
capacity as a four-megabit device, allowing the manufacture of
much smaller and more powerful computers and consumer
electronics products.
The newspaper said the ministry also intends to support
development of liquid crystal displays (LCDs) that would
require one-tenth of the energy used by current LCDs, in order
to help commercialise palm-top portable computers.
In biotechnology, the ministry plans to set up a
group to develop techniques for analysing DNA in microbes and
protein structures, which could have uses in both industry and
environmental protection, the newspaper said.
Ministry officials declined to comment on the report,
saying formal budget requests for next year had not yet been
made.
REUTER
mikroprocesori.20paki,
Posedujem procesor na kome piše sledeće:
Intel(R)
PENTIUM(TM)
Q0335
I252251Q ES
(C)INTEL 1992
CONFIDENTIAL
a na strani s nožicama:
C2429958-A
EE USA
T7095 51
Može li mi neko reći nešto više o njemu (radni takt i slično)?
mikroprocesori.21bjevdjic,
-> #19, vlad██ BC-JAPAN-ELECTRONICS
Hvala na informaciji!!
mikroprocesori.22vitez.koja,
Došlo je vreme da zatvaram računar, i poslednja stvar koja je
ostala da se obavi je ono spajanje procesora i coolera
silikonskom pastom.
Ako neko ima pomenute silikonske paste, i voljan je da uz razumnu
nadoknadu ustupi odgovarajuću količinu, molio bih ga da mi se
javi na mail.
mikroprocesori.23fancy,
-> #22, vitez.kojaŮŢ> ostala da se obavi je ono spajanje procesora i coolera
ŮŢ> silikonskom pastom.
Preskoči taj korak, nećeš ništa izgubiti, a danas-sutra ;) kad budeš
prodavao cooler/procesor imaćeš manje priče sa mušterijom...
mikroprocesori.25uobradovic,
-> #24, imilan::> Silikonska pasta ima da se kupi u radio klubu Nikola Tesla na
::> crvenom krstu. Adresu neznam ali okreni 988 i dobices
::> telefon. Kosta nesto malo (par din.)
Timočka 18. telefon 422-792
Uroš
mikroprocesori.26majstor,
Ima li neko tehnicke podatke kakve su, u stvari, razlike izmedju
Pentiuma i P54C ( s osvrtom na dual-pentium ploce ) ?
mikroprocesori.27bobland,
Zna li neko gde ima u Bg (ili šire :) da se kupi Intel 486 DX4-100 i AMD 486
DX4-120. Da ne bude reklame, ponude na mail :)
pozdrav, Boban
mikroprocesori.28sjocic,
Jel' treba nekom CPU Motorola 68020 RC16E, 32-bitni 16Mhz procesor ?
mikroprocesori.29radosav,
-> #28, sjocic Pitaj u AtariˇŚ ili Amiga konferenciji.
mikroprocesori.30rkramer,
-> #27, boblandC:Đ> Zna li neko gde ima u Bg (ili šire :) da
C:Đ> se kupi Intel 486 DX4-100 i AMD 486
C:Đ> DX4-120. Da ne bude reklame, ponude na mail :)
Ovo drugo (AMD na 120) bi trebalo i meni... so, da ne bude reklame
itd... :)
P.S. Recite cenu i mesto gde ima...
mikroprocesori.31deimos,
-> #30, rkramer
Pogledajte u novom PC-u, strana 72.
imz AMD na 120MHZ za 320DM.
Vlada.
¸│
mikroprocesori.32snemcev,
Subject: AMD na 120MHz
Gde ih ima i poäto su AMD-ovi 486 procesori na 120 MHz?
mikroprocesori.33zormi,
-> #32, snemcev* Gde ih ima i poäto su AMD-ovi 486 procesori na 120 MHz?
Još uvek su preskupi, reda 50-70% skuplji od 100 MHz.
mikroprocesori.35pinokio,
Izgleda da je najmlađi burazer pentium familije dobio ime. :)
Naime, juče je kršten P6. Ime mu je, pogađete, Pentium Pro. :)
Maštovito, nema šta.
Nenad
mikroprocesori.36vlador,
-> #35, pinokio> Naime, juče je kršten P6. Ime mu je, pogađete, Pentium Pro. :)
Da nije Pro - ba ? ;>
mikroprocesori.37kanki,
Može li konkretni odgovor?? Treba da ubacim jedan 486dx100 u ploču na
kojoj je napajanje na 5v, nemam traženo šotket podnožje
=======
(jel dobro napisano?)
mikroprocesori.38ikordic,
-> #37, kankiRE: DX4 na 5 V
=> Može li konkretni odgovor?? Treba da ubacim jedan 486dx100 u ploču na
=> kojoj je napajanje na 5v, nemam traženo šotket podnožje
Socket, ne šotket. To nećeš naći kod nas, jednostavnije ti je da zameniš celu
ploču.
mikroprocesori.39cvetkos,
Imam par pitanja u vezi sa procesořÚrom AMD 486DX4-120 Enhanced (SV8B)
- Da li nove generacije ploca imaju posebno dzamperisanje za ovaj procesor ?
Imao sam priliku da vidim jednu plocu (doduse nesto stariju) koja je ovaj
procesor prijavljivala ka stotku, a SI ga je video kao Cyrix na 106 Mhz.
- Kolika je razlika u SI rezultatima za V8T i V8B varijante DX4-100 i DX4-120
procesore ?
Pozdrav, ) Sinisa (.
mikroprocesori.40zormi,
-> #39, cvetkos* Imam par pitanja u vezi sa procesořÚrom AMD 486DX4-120 Enhanced (SV8B)
*
* - Da li nove generacije ploca imaju posebno dzamperisanje za ovaj procesor
Imaju ga kao AMD DX4 Enhanced, dok one "stare" u podešavanjima nazivaju
non-green i slično.
* ? Imao sam priliku da vidim jednu plocu (doduse nesto stariju) koja je ovaj
* procesor prijavljivala ka stotku, a SI ga je video kao Cyrix na 106 Mhz.
Nove ploče ih prijavljuju kao 120 normalno, a SI ga uvek prepoznaje
kao Cyrix 106.
* - Kolika je razlika u SI rezultatima za V8T i V8B varijante DX4-100 i
* DX4-120 procesore ?
Ne znam za 120 V8T, ali SI za običnu 100-ku je 198, za 120 bi onda
trebalo da bude max. 240 (20% više) ali je ustvari 259 valjda zbog
write-back.
mikroprocesori.41ikordic,
-> #39, cvetkosRE: AMD Enhanced
=> - Da li nove generacije ploca imaju posebno dzamperisanje za ovaj
=> procesor ? Imao sam priliku da vidim jednu plocu (doduse nesto stariju)
=> koja je ovaj procesor prijavljivala ka stotku, a SI ga je video kao Cyrix
=> na 106 Mhz.
Postoje ploče koje uopšte neće da rade sa AMD Enhanced procesorima, to su
starije VLB ploče, pa to ne bi trebalo previše da nas brine. On the other
hand, poznajući kakvoću robe koja se ovuda valja, nije isključeno da se naleti
na takvu, a postoji jedan serijal tih krševa za koje se sada panično traže WT
verzije, jer Das Kapital stoji zarobljen :)))
A to što ga prijavljuje kao Cyrix je radi zbog toga što je u trenutku
izdavanja Norton SI-a jedini CPU koji je imao WB L1 cache bio Cyrix FastCache
DX prcesor.
E da, i sve Enhanced stotke su uz dobro hlađenje overklokabilne na 120 MHz.
mikroprocesori.42jmilosevic,
-> #41, ikordic> E da, i sve Enhanced stotke su uz dobro hlađenje overklokabilne na
> 120 MHz. \
\
Koja oznaka stoji na ovom procesoru i da li procesor:
┌───────────────────┐
│ AMD 486 DX4-100 │
│ A80486DX4-100NV8T │
│ B 9533EPH T │
│ 3V │
└───────────────────┘
koji na 100MHZ uz alu-hladnjak ostaje mlak, može da ide na 120 MHz?
Molio bi odgovore na ovo pitanje od ikordića, funkija i ostalih.
Poz,
jmilosevic
mikroprocesori.43rkramer,
-> #42, jmilosevicC:Đ> Koja oznaka stoji na ovom procesoru i da li procesor:
C:Đ> ┌───────────────────┐
C:Đ> │ AMD 486 DX4-100 │
C:Đ> │ A80486DX4-100NV8T │
C:Đ> │ B 9533EPH T │
C:Đ> │ 3V │
C:Đ> └───────────────────┘
C:Đ> koji na 100MHZ uz alu-hladnjak ostaje mlak, može da ide na
C:Đ> 120 MHz?
C:Đ>
C:Đ> Molio bi odgovore na ovo pitanje od ikordića, funkija i
C:Đ> ostalih.
Jes' da nisam ni ikordic ni funky, ali valjda spadam u 'ostale' ;)
Inace ovo ti je 'obicna' AMD-ova stotka (DODZ" :), sto znaci
ne-enhanced i ne-WriteBack, sto znaci WriteThrough. Po mojim
(skromnim) iskustvima ne tera se lako na 120 MHz. Ako je neko uspeo
da ga potera, bez brljanja, neka mi se javi na mail i dobija pivo ili
caj po izboru ;)
Jedino sto mozes da uradis na planu povecavanja brzine je teranje
na 2x50 ako imas plocu koja ce to da izdrzi.
POzdrav, ostali... ;)
mikroprocesori.44ikordic,
-> #42, jmilosevicRE: Overclocking
=> │ A80486DX4-100NV8T │
=> koji na 100MHZ uz alu-hladnjak ostaje mlak, može da ide na 120 MHz?
Ovo je regularna stotka, starije proizvodnje. Zavisi od procesora i ploče.
Neće svaki raditi na 40 MHz, a ti probaj, pa ako uspeš ondak lepo. Ja nisam
uspeo da nađem neku zakonitos' po pitanju ostvarljivosti, radili su na 120
modeli kupljeni pre sto godina i ovi od sada, a drugi jopet nisu i tako.
Inače, u toku su supertajni eksperimerimanti po pitanju razbivanja granica
koje postoje po pitanju maksimalne moguće overklokabilne brzine.
P.S.: Šifra: double the troubler ;>>>>
P.P.S.: Ima li neko ideju kako napraviti konkretnu lovu sa (eventulano
pozitivnim) rezultatima?
P.P.P.S.: Ovo pod RE: već zavređuje posebnu temu, ne? :)
mikroprocesori.45jmilosevic,
-> #43, rkramer> Jedino sto mozes da uradis na planu povecavanja brzine je teranje
> na 2x50 ako imas plocu koja ce to da izdrzi.
Kad jumper stavim na 25MHz, Norton Si kaže da je procesor 75 MHz,
Kad jumper stavim na 33MHz, Norton Si kaže da je procesor 100 MHz,
a to znači da procesor triplira frekvenciju ploče. Kad bih ploču stavio
na 50MHz, kako ti kažeš, procesor bi trebao da ide na 150 MHz, što nema
teorije. Na ploči ima jumper JP 34 za koji piše "Intel 80486DX4 Clock
Multiplier Jumper".
JP34 - open 3X
JP34 - short 2X
On je sada skinut i ploča, kad je skinut triplira frekvenciju,
što odgovara uputstvu. Ne znam, da li kada se stavi, duplirao
pošto nije Intel. Ploča je VIP 486.
Poz,
jmilosevic
mikroprocesori.46jmilosevic,
-> #44, ikordic> Ovo je regularna stotka, starije proizvodnje. Zavisi od procesora i
> ploče. Neće svaki raditi na 40 MHz, a ti probaj, pa ako uspeš ondak
> lepo. Ja nisam
Hvala na odgovoru. Nisi samo rekao da li će procesoru (po tvom mišljenju)
nešto loše da se desi na 120 i kako da prepoznam prve loše znakove.
> RE: Overclocking
> P.P.P.S.: Ovo pod RE: već zavređuje posebnu temu, ne? :)
Slažem se sa ovim poslednjim :).
Poz,
jmilosevic
mikroprocesori.49funky,
-> #45, jmilosevic)> JP34 - open 3X
)> JP34 - short 2X
)>
)> On je sada skinut i ploča, kad je skinut triplira frekvenciju,
)> što odgovara uputstvu. Ne znam, da li kada se stavi, duplirao
)> pošto nije Intel. Ploča je VIP 486.
ko dtih starijih ploča koje nemaju podršku za AMD, fora je da prijaviš
da imaš DX2 procesor, a zatim setuješ jumpere za DX50. Problemi nastaju
ako nemaš odvojeno jumpere 3/5V i DX2/DX4 (jer ploča onda automatski
šaltne na 5V kad staviš Dx2).
mikroprocesori.50ikordic,
-> #46, jmilosevicRE: Overclocking
=> nešto loše da se desi na 120 i kako da prepoznam prve loše znakove.
Ne može da crkne, samo može da brlja. Ako preživi prvi dan surovog
maltretiranja, zatvori kućište i zaboravi na njega :)
mikroprocesori.51zormi,
-> #47, jmilosevic* JP34 - open 3X
* JP34 - short 2X
*
* On je sada skinut i ploča, kad je skinut triplira frekvenciju,
* što odgovara uputstvu. Ne znam, da li kada se stavi, duplirao
* pošto nije Intel.
Neće, pošto AMD koristi drugačiju tehniku. Ako ploča ne podržava AMD-a
lemilica će ga naterati da duplira takt ;)
mikroprocesori.52jmilosevic,
-> #50, ikordic> Ne može da crkne, samo može da brlja. Ako preživi prvi dan surovog
> maltretiranja, zatvori kućište i zaboravi na njega :)
Probao sam i si kaže da je 120 MHz, pa ćemo da vidimo :). Za sada je ok,
a to je jedno sat vremena :). Hvala još jednom.
Poz,
jmilosevic
mikroprocesori.53crncic,
-> #41, ikordic >> E da, i sve Enhanced stotke su uz dobro hlađenje overklokabilne na 120
Na šta se odnosi to 'enhanced' konkretno ?
I drugo pitanje, kako stoji Intel DX4 100 MHz procesor po pitanju
teranja na 120 MHz ?
mikroprocesori.54zormi,
-> #53, crncic* >> E da, i sve Enhanced stotke su uz dobro hlađenje overklokabilne na 120
*
* Na šta se odnosi to 'enhanced' konkretno ?
Ugradjen write-back cache i podrška u CPU za mod sa smanjenom potrošnjom
kod notebook i sl. Cache je i dalje 8 kB.
* I drugo pitanje, kako stoji Intel DX4 100 MHz procesor po pitanju
* teranja na 120 MHz ?
Nisam probao, ali Intel je generalno tolerantniji od AMD-a.
mikroprocesori.55saboteur,
Zanima me gde ima, posto itd. je AMD DX4 120mhz i koliko je brzi od 100??
AcCeSS DeNiED
mikroprocesori.56kenza,
-> #55, saboteur(;> Zanima me gde ima, posto itd. je AMD DX4 120mhz i koliko je brzi od
Daje SI indeks 259.3. Uporedi sa stotkom.
mikroprocesori.57superhik,
Planiram da 'uskoro' pređem sa 386dx na neku bržu i bolju mašinu
zanima me da li je 486dx 100 Mhz dobar izbor i na kakve sve
pojedinosti treba obratiti pažnju!? Šta je važno a šta ne?
I kolika je (približna) cena ovakvih ploča!?
Txanks!
mikroprocesori.58d.petrovic,
-> #56, kenza> (;> Zanima me gde ima, posto itd. je AMD DX4 120mhz i koliko je
> brzi od
>
> Daje SI indeks 259.3. Uporedi sa stotkom.
Tvoj procesor je 120 W8B. Na istoj ploči procesor 100 W8T daje 197.x.
Mešam se zbog toga što je SI glup program, a nisu ni sve ploče iste.
mikroprocesori.59vribar,
Pozdrav,
U dilemi sam, imam VLB plocu, sa Intelovim DX2-66S, cipset je :
08.08.94-EFAR-EC802G-B-2C403U01-0B,
AWARD BIOS V4.50G,
Ono sto me interesuje je da li ploca moze da se nasteluje da radi na 3V,
za DX4 i kako, naravno sve ovo ne bih pitao da imam uputstvo.. Ah.. kako
bih voleo da ga imam.. Tesi me jedino to sto je na ploci socket za
Pentium, valjda.. jer ima jos jedan niz pin-ova..
Zeleo bih da joj utaknem DX4-100 ili 120 MHz..
Dakle, ako znate kako je to izvodljivo, gde da nadjem uputstvo i jos
jedno.. da li je meni za DX4 neophodan i ventilator, jer imam poveci
hladnjak koji sasvim dovoljno hladi ovaj CPU..
Hvala & poz. Vlada.
mikroprocesori.60danilo,
Kakav je to procesor AMD486DX2 PLUS-S ?
Za koje se sve frekvencije radi, i u čemu je razlika u odnosu na
486DX2 i 486DX4
procesore?
Imam jedan takav na ploči namešten da radi na 100MHz, pa nisam
siguran da li to
sme tako da ostane.
Danilo
mikroprocesori.61ikordic,
-> #59, vribarRE: 3,x V CPU
=> U dilemi sam, imam VLB plocu, sa Intelovim DX2-66S, cipset je :
=> 08.08.94-EFAR-EC802G-B-2C403U01-0B,
=> AWARD BIOS V4.50G,
=> Ono sto me interesuje je da li ploca moze da se nasteluje da radi na 3V,
=> za DX4 i kako, naravno sve ovo ne bih pitao da imam uputstvo.. Ah.. kako
Otvori makinu i traži stabilizator koji zajedno sa odgovarajućom otporničkom
mrežom obezbeđuje 3,x V. Obično izgleda kao komad plastike sa tri izvoda koji
je zašrafljen na ploču. Ako ga ima, stvar je setovanja džampera da proradi na
3,x V. žak i ako nemaš uputstvo, moguće je naćerati ploču da se ponaša. Ako,
međutim, nemaš ovaj delić, moraćeš da nabaviš ploču koja može da radi na 3,x
V.
mikroprocesori.62ikordic,
-> #60, daniloRE: Am486DX4 Enhanced
=> Kakav je to procesor AMD486DX2 PLUS-S ?
=> Za koje se sve frekvencije radi, i u čemu je razlika u odnosu na
=> 486DX2 i 486DX4
Enhanced serija AMD procesora, sa write-back L1 kešom i poboljšanim power
management funkcijama, odnedavno se isključivo oni prodaju kod nas, što
verovatno znači da su iscrpljene sve svetske zalihe starih 8T modela. Pa čak i
na Islandu.
mikroprocesori.63gredicv,
Help Help Help Help Help
Hitno potrebne sistemske diskete za
PS/2 model 50/60
Zbog vadjenja baterije bios izgubljen a na
sistemskim diketama druga ostecena.
Javite se na Mail ili na
telefon 412-002 Zivanovic
mikroprocesori.64nlazic,
Da li neko zna nešto o bagu Intelovih 386-ca pri radu u protected
režimu? Microstation, ACAD13, Win95 i OS/2 mi prijavljuju da računar
"možda neće ispravno raditi u p. režimu". Win95 mi napiše da je u
pitanju neka Step B1 serija procesora i, naravno, zaglavi. Ima li
bar tračka nade da mu nekako doakam?
mikroprocesori.65supers,
-> #381, zormi>> za gladak prikaz video sekvenci. Potreban je software koji čita
>> CD-I format i dekompresuje MPEG, plus Pentium da bi to radilo bez
>> specijalizovanog dekodera.
A specijalizovani dekoder je? Dodatna kartica?
mikroprocesori.66zormi,
-> #65, supers*>> CD-I format i dekompresuje MPEG, plus Pentium da bi to radilo bez
*>> specijalizovanog dekodera.
*
* A specijalizovani dekoder je? Dodatna kartica?
Jeste. Cena reda 400 DM, ali radi i na AT-u, ne usporava računar...
mikroprocesori.67djcorto,
-> #64, nlazic> pitanju neka Step B1 serija procesora i, naravno, zaglavi. Ima
> li bar tracka nade da mu nekako doakam?
Za AutoCAD postoji patch, sve je detaljno dokumentovano u
Installation Guide koji dobijas uz AutoCAD. Radi se o starijoj
verziji 386-ica, koliko se secam R11 je imao patch za 386 STEP
B0 ...
mikroprocesori.68djcorto,
-> #64, nlazic> pitanju neka Step B1 serija procesora i, naravno, zaglavi. Ima
> li bar tracka nade da mu nekako doakam?
Za AutoCAD postoji patch, sve je detaljno dokumentovano u
Installation Guide koji dobijas uz AutoCAD. Radi se o starijoj
verziji 386-ica, koliko se secam R11 je imao patch za 386 STEP
B0 ...
mikroprocesori.69nlazic,
-> #68, djcorto>> Za AutoCAD postoji patch, sve je detaljno dokumentovano u
>> Installation Guide koji dobijas uz AutoCAD. Radi se o starijoj
>> verziji 386-ica, koliko se secam R11 je imao patch za 386 STEP
>> B0 ...
Ux bre, to je poslednje mesto gde bih tražio :) Ja se
odmah bacio na Users i Developers Guide :)
Thanx :)
mikroprocesori.72funky,
RE: AMD 486 X5/133
Evo posle nekol'ko dana sa novim procesorom, da iznesem i svoja
prva zapažanja, a o rezultatima testova opširnije u sledećim 'Računarima'.
Sa nekoliko matičnih ploča koje sam probao, AMD X5 radi uglavnom kako treba.
Od svih, najbolje procesorske rezultate je pokazao sa dve (slične) plohe.
Jedna je popularna SHUTLE a druga GA486, bazirane na potpuno istom
UMC čipsetu. Ploče su inače dosta (opravdano ?) hvaljene, dok ja lično sa
obe imam po jedno loše iskustvo. Npr. omražena ALI PCI ploha mi za mesec
dana, koliko je radila, nije ni jednom srušila sistem (što mi je jako bitno,
jer većinom 'režem' CDR-ove), dok je GA u EasyCD pro-u u samoj pripremi
(prilikom montiranja) javljala čudne greške koje razume samo program, a
u toku snimanja jednog diska čak i 'zamrzla' računar, što je prouzrokovalo
'damaged track'. Posle isključenja 32bit file accessa ove greške su nestale
i sve je radilo dobro, pa je greh otišo na dušu inače traljavom UMC 8673
kontroleru (novi-A do PIO4). Koj' će mi ploča koja ne može da 'vozi' 32bitni
pristup datotekama, bez koga se CDR sa oko 15000 fajlova priprema i montira
oko 5 puta duže (tad je u igri, da podsetim, SMARTDRV umesto virtuelnog keš
modula VCACHE). AMD X5 će raditi pošteno sa bilo kojom pločom koja podržava
AMD enhanced procesore. Da bi se takt pomnožio sa 4, treba ploču podesiti
da množi sa 2. Kad se ploha zatim postavi na 33 MHz (tj. procesor na 133)
dobija se snaga slična P/75, uz naravno dosta sporiju numeriku. Oba
procesora imaju po 16 K keša (P/75 8+8 K), medjutim, magistrala je kod
AMD/133 brža 30% (33 MHz, naspram P/75 od 25 MHz). Sa druge strane, čitava
ploča kod AMD-a radi na 33, a kod P/75 na 50 MHz, što je 50% brže. U
proseku je P/75 značajno brži u testovima koji u index procesora računaju
i NPU (xxxBENCHxx, CAD, kompajleri, spreadsheet...) dok su u testovima
bez NPU 'tu negde'). Ako nekoga zanima šta kaže SI, za AMD/133 je 289 a
P/75 oko 240). Medjutim, treba biti oprezan, jer je ova verzija Si (8.0)
napravljena u vreme kada osim Cx-a nije postojao L1 WB procesor, te
su rezultati sa AMD WB serijom procesora 'aritmetički umnožak' osnovnog
procesora (DX/33/40/50) bez obzira imao se/nemao se externi keš. Ovo
AMD WB procesore čini idealnim za ugradnju u 486 ploče sa lažnim ili bez
ikakvog keša, jer će npr. sa AMD enh/120 Si uvek biti 259. Pravo stanje
se dobija prebacivanjem WB u WT gde index padne na ispod 100. Još jedna
anomalija Si programa je isti rezultat za DX4/120 i X5/120 (ovo se dobija
po defoltu, tj. kad se ploha stavi da množi sa 3), a zna se da ovaj drugi
ima duplo veći interni keš, te mora, makar 10% da bude brži (slično i sa
iDX4). Verovatno je razlog mali kod koji ceo stane u 8K keša pa se izvršava
iz njega.Zato, dok se u narednoj verziji Si ne obrati pažnja na ove krupne
sitnice, ovaj test će i dalje ostati samo primarni pokazatelj ('na prvi
pogled') usaglašenosti stanja čekanja (sa WT) što u nekim situacijama može
biti od velike koristi. Naravno, ako SI 'ispljuje' neku ploču,
onda je ona 100% spora ;)
Moram da kažem da u Win/corel subjektivno nisam primetio razliku izmedju
x5/133 i P/75. Medjutim, ako se x5 overklokuje na 160 (40x4) dobija se
prava (tempirana ?) bomba. Sve se ubrzava 20%, a REBEL ASSAULT 2 je išao
tako glatko samo na jačim Pentiumima. Medjutim, drugar koji pravi razne
proračune u gradjevini kaže da na 160 Mhz ovaj AMD zna da pogreši, što
može biti fatalno. Mada je kod mene sve išlo glatko ( DOOM, DESCENT ;)
nisam se usudio da stavim visk ua se snima na 160 Mhz. Zakljdčak bi bio
"ZA MALE PARE PENTIUM" ivi "ZA 50-tak DEM 33 MHz+8K liše (100->133)" što
bi značivo 'dzmi uok ne nestane', (čitaj: lojape se remark 150 i 160-ice ;)
Epo baš uanas sam postigao i 180 MHz !!! sa x5, api samo na kratko.
I to kao 60x3. Stvarno ne znam kako sam ovo dsleo, peropatno sam
svdčajno louesio jdmlere d neki neuokdmentopani voložaj, i oue vloha
na 60 MHz :) Meujdtim, x5 je izuržao taman toliko ua uigne sistem
(naralno dz neprovazak testa memorije d HIMEMd), i startdje SI ;)
koji je 392 ;) (P/133=420). Zakvjdčio sam ua ipak NAJBOLJE raui
na 150 MHz, bez ikakpe greške ceo uan. Ppoha na 60 MHz je bipa
Winbonu VLB :)
Ovo je samo još jeuan uokaz ua je AMD uobro 'isleko' zanat sa 486
tehnopogijom
(ako se uobro sećam, maksimapni takt 486 beše 150 MHz ;). Intepa 'nalaua'
njegovim orpžjem - "JEFTIN I BRZ UPGRADE ZAMENOM PROCESORA" (Inted overurive
DX2/DX4 lrocesori). Na našem tržištp je AMD/x5 oko 2.5-3 lpta jeftiniji ou
Pentipma/120 (170 vs 450 DEM), ldps oko +100 za ldočp, a AMD npui overkdok na
160 MHz ;) ** što će reći - lrobajte p meujpvremenp.
** overkdok na 160 MHz samo za igranje i eventpadno nonNPU taskove.
napam se pa nisam upavio :)
Č=j
mikroprocesori.73senna,
-> #72, funky Zakvjdcio sam ua ipak NAJBOLJE raui
na 150 MHz, bez ikakpe greske ceo uan. Ppoha na 60 MHz je bipa
Winbonu VLB :)
------
Sto jes jes,na 150 radi bez problema evo vec 7 sati bez
gasenja.. Koji je SI u win95 na GA ploci,kod mene je 20.3?
mikroprocesori.74dr.grba,
-> #72, funky>> I to kao 60x3. Stvarno ne znam kako sam ovo dsleo, peropatno sam
>> svdčajno louesio jdmlere d neki neuokdmentopani voložaj, i oue vloha
>> na 60 MHz :) Meujdtim, x5 je izuržao taman toliko ua uigne sistem
Pitanjce: da li si ovu poruku kucao na overclocked makini? <:
mikroprocesori.75msavkovic,
-> #72, funky┌┌┌ Jedna je popularna SHUTLE a druga GA486, bazirane na potpuno istom
┌┌┌ UMC čipsetu. Ploče su inače dosta (opravdano ?) hvaljene, dok ja
┌┌┌ lično sa
Imam matičnu ploču UMC CH-489B. Da li X5 može da radi na njoj?
┌┌┌ AMD enhanced procesore. Da bi se takt pomnožio sa 4, treba ploču
┌┌┌ podesiti da množi sa 2. Kad se ploha zatim postavi na 33 MHz (tj.
┌┌┌ procesor na 133)
Da li to znači da treba da se podesi na 2x33?
mikroprocesori.76vlad,
-> #72, funky> napam se pa nisam upavio :)
Pisi, nopste. B)
Jel' to pobrljavilo od nasviravanja ili si ti bio usviran kad si
kucao? B)
mikroprocesori.77funky,
-> #74, dr.grbaFU> Pitanjce: da li si ovu poruku kucao na overclocked makini?
FU> <:
ma jok, imao sam probleme sa ASCII UL-om (fancy mi je svedok ;)
mikroprocesori.78aleck,
-> #76, vlad# Jel' to pobrljavilo od nasviravanja ili si ti bio usviran kad si
# kucao? B)
;)))))
mikroprocesori.79babbage,
-> #72, funky>=>> (ako se uobro sećam, maksimapni takt 486 beše 150 MHz ;). Intepa
>=>> 'nalaua' njegovim orpžjem - "JEFTIN I BRZ UPGRADE ZAMENOM PROCESORA"
>=>> (Inted overurive DX2/DX4 lrocesori). Na našem tržištp je AMD/x5 oko
>=>> ** overkdok na 160 MHz samo za igranje i eventpadno nonNPU taskove.
Da li ovo tebi ne radi tastatura, ili si pisao na tom
overklokovanom? ;)
Ozbiljno, AMD X5 *PRAVI GREŠKE* u računanju kada se overklokuje.
Probajte i sami: skuckajte u nečemu programčić (može i u BASICu)
koji množi dva RND broja dva puta, pa zatim upoređuje rezultate.
Posle rada od 6h, AMD je napravio dve greške.
Svaka čast overklokingu, ali izgleda da sve ima svoje granice.
Babbage
mikroprocesori.80zurzul,
-> #79, babbage#> Svaka čast overklokingu, ali izgleda da sve ima svoje granice.
Zormi izgleda nije ćuo za tu 'granicu' :)
mikroprocesori.81payce,
Hi!
Da li neko zna nesto o X5?
poz, payce
mikroprocesori.82vstan,
-> #81, payce> poz, payce
A da za pocetak batalis ove pozdrave ?
mikroprocesori.83payce,
-> #82, vstan-=> A da za pocetak batalis ove pozdrave ?
Znam da nije za temu, ali meni se cini da ne smetaju,
ipak evo skinuh ih.
mikroprocesori.84vstan,
-> #83, payce> Znam da nije za temu, ali meni se cini da ne smetaju,
> ipak evo skinuh ih.
Svaka cast na razumevanju :)
mikroprocesori.85dveselinovic,
-> #72, funky Intelove procene iz 1991. godine navode da bi sa o[ekivanim
smanjenjem submikronske tehnologije, recimo prelazak sa 0,8 na 0,6,
pa na 0,44, itd, realni radni taktovi generacije 486 mogli da stignu
do 220 MHz. To je dakle apsolutna gornja granica takve tehnologije.
U praksi naravno stvari su uvek malo druga[ije, retko kada
(ako ikada) ne#to bude dovedeno do apsolutnih granica. Setite se 286
- on je dogurao do 33 MHz na probnim uzorcima, mada je njegova
granica bila na 42 MHz. Stoga mislim da ]e 486 realno dogurati do
nekih 150-160 MHz, nakon [ega ]e smanjenje razmaka toliko podi]i cenu
da ]e Pentium postati atraktivnija varijanta.
Drugi bitan faktor uticaja je cena Pentiuma. Ako Intel nastavi
da je obara, a to ]e se zasigurno desiti samo se ne zna kada i za
koliko, do]i ]e do izjedna[enja u nekoj ta[ki, ako ne bukvalno, onda
bar funkcionalno.
Ne videh komentare na ra[un Cyrix 5X86, odnosno M1 procesora;
po meni, to je tek zverm definitivno najbr\a 486-ica koju sam do sada
video, oduvao je sve ispred sebe i od Intela, i od AMD-a.
Pozdrav,
DVV
mikroprocesori.86ne.ko,
Zna li neko koji je procesor bolji 486 dx5/133 ili pentium
OverDrive (90-100 mhz) i zaźto? Ako je bilo razgovora o ovoj temi na
sezamu kaČite mi gde mogu da to proŽitam.
pozdrav svima :)
mikroprocesori.87mikis,
-> #58, d.petrovic+> Jedan moj drug pise program za rastavljanje reci (nesto slicno RAS-u)
+> pa ga interesuje za koje programe da ugradjuje podrsku (bice i za dos
+> i za windows, a bogami i za mac), koja bi cena bila primerena programu
Word, QuarkXPress, Ventura,AmiPro/WordPro, WordPerfect... Možda bi
najbolje bilo da se napravi kao OLE klijent/server, tako da može da se
integriše sa bilo kojom aplikacijom (nemam ideju kako ovo izvesti, nisam
programer, ali lepo zvuči :)
+> P.S. Molio bih sve koji su zainteresovani da mi se jave na mail, da bi
+> imao neku koliko je interesovanje.
Evo, ja se javljam ovako javno :)
mikroprocesori.89pavlovicz,
-> #88, dveselinovic> njihovog 486 na 133 MHz. To je loš procesor, definitivno najgora
> 486-ica do sada. On jeste stabilan, ne pravi čuda, ne pada, itd, ali
> je jako spor, sporiji od sopstvenog brata na 120 MHz. A to što ga
A 16 kb internog kesha naspram 8 kb kod 120-ice ?
mikroprocesori.90pavlovicz,
-> #88, dveselinovic> njihovog 486 na 133 MHz. To je loš procesor, definitivno najgora
> 486-ica do sada. On jeste stabilan, ne pravi čuda, ne pada, itd, ali
> je jako spor, sporiji od sopstvenog brata na 120 MHz. A to što ga
A 16 kb internog kesha naspram 8 kb kod 120-ice ?
mikroprocesori.91dveselinovic,
-> #90, pavlovicz Vidi, briga mene kako je ko iznutra postigao ono što je
postigao, mene zanima samo krajnji rezultat. Ako je on dobar, sasvim
mi je svejedno koliko internog keša ima. Ja na primer pojma nemam
koliko internog keša ima na Cyrix procesoru, pretpostavljam 16 kB,
ali znam da njemu nema ko da priđe u klasi 486. Još ako ispune
obećanje, pa izbace verzije na 133 i 160 MHz, biće ršuma, posebno na
160 MHz, tu će da bude frke.
Još je davno Zenith dokazao da L2 keš od 32 kB može da daje
bolje efekte od 128 kB samo zato što je algoritam bolji. Zašto bi se
sada stvari izmenile?
Pozdrav,
DVV
mikroprocesori.92vitez.koja,
-> #91, dveselinovic#=> Vidi, briga mene kako je ko iznutra postigao ono što je
#=> postigao, mene zanima samo krajnji rezultat. Ako je on dobar,
Da slažemo se (mislim) svi u tome, nego zar nije u najmanju ruku
čudno da AMD na 133 postiže slabije rezultate od isto AMD na 120
procesora, a radi na većoj frekvenciji i ima duplo više keša (ja lično
nisam merio, tako da stvarno ne znam činjenično stanje)?
Da nije neki test kojemu mnogo više prija 40 MHz magistrala nego
10% brži procesor? Šta se dešava ako se 133-ojka spusti na 120 (ako
već neće na 160 :)? Trebalo bi opet da bude nekih dobitaka, zbog većeg
keša dakako...
sk
mikroprocesori.93mmarkovic,
-> #91, dveselinovic> Još je davno Zenith dokazao da L2 keš od 32 kB može da daje
> bolje efekte od 128 kB samo zato što je algoritam bolji. Zašto
> bi se sada stvari izmenile?
Možeš li da daš ad hoc procenu koji je procesor i na kom taktu
najbolji za Hurricane GA 5486 AL ploču? (vidim baš su masovne, a čini mi
se i da nisu loše)
Uzmi "prosečnog korisnika" za primer. Mislim da je onda takt ploče
od 40MHz dosta važniji ( brzina HD-a, dakle startovanje i rad programa
nad podacima koji su pretežno na disku ).
Dakle, cenim da je bolje 3x40 nego 4x33.
Čini mi se da je ipak RELATIVNO mali broj korisnika koji pravi animacije,
bavi se CAD-om ili ima velike numeričke proračune, dok svi pišemo u nekom
Wordu, radimo sa nekim bazama podataka ili obrađujemo podatke ( Access,
Clipper, SOR,... ), kompajliramo...
Dakle, jedna tvoja rang lista tipa procesora/takta za GA5486AL ploču
(AMD, Cyrix, Intel; 100, 120, 133, 160? ...)
mikroprocesori.94pavlovicz,
-> #91, dveselinovic> Vidi, briga mene kako je ko iznutra postigao ono što je
> postigao, mene zanima samo krajnji rezultat. Ako je on dobar, sasvim
> mi je svejedno koliko internog keša ima. Ja na primer pojma nemam
Ma, potpuno se slazem. Cak me ni testovi ne zanimaju previse vec rezultati u
realnom radu.
Ovo o kesu sam te pitao zbog testa X5-133 u 11-om broju PC-Pressa koji je
uradio Bojan Petrovic (izvinjavam se zbog "prozivanja") i gde pise :
" Povecanjem radnog takta i internog kesa AMD je dobio 486 procesor koji za
veoma malu razliku u ceni nudi primetno bolje performanse od svog predhodnika
AMD DX4-120 i danas predstavlja najjaci klon Intel 486 procesora "
Strana 36.
mikroprocesori.95pavlovicz,
-> #92, vitez.koja> 10% brži procesor? Šta se dešava ako se 133-ojka spusti na 120 (ako
> već neće na 160 :)? Trebalo bi opet da bude nekih dobitaka, zbog većeg
Po testu u 11 broju PC-Pressa cak bolje radi (mala razlika, ali postoji) na
4*30 .
mikroprocesori.96babbage,
-> #93, mmarkovic>=>> Uzmi "prosečnog korisnika" za primer. Mislim da je onda takt ploče
>=>> od 40MHz dosta važniji ( brzina HD-a, dakle startovanje i rad programa
>=>> nad podacima koji su pretežno na disku ).
Ako imaš dovoljno RAMa, 16-32M, onda je količina podataka koji
se obrađuju u memoriji dovoljno velika da se amortizuje manjak
hercaže na magistrali. Meni se X5 pokazao brži u svemu osim u
grafici. E, sad, meni brzina grafike nije glavna stvar, ergo...
Babbage
mikroprocesori.97babbage,
-> #89, pavlovicz
*Odgovor na poništenu poruku 2.88*
>=>> jesam probao ono drugo. Po meni, trenutno najbolji posao u gradu u
>=>> čudo na 120 MHz radi otprilike kao i Intel P5 Overdrive (koji radi na
Cyrix jeste najbolji. Ubedljivo...
>=>> Sa druge strane, radi 29% brže od AMD Amx5x86-P75S, odnosno
>=>> njihovog 486 na 133 MHz. To je loš procesor, definitivno najgora
>=>> 486-ica do sada. On jeste stabilan, ne pravi čuda, ne pada, itd, ali
>=>> je jako spor, sporiji od sopstvenog brata na 120 MHz. A to što ga
...ali ipak nemoj ovako o X5. Ja bar ne menjam komponente tek
tako, i X5 sam stavio u moje mašine tek posle rigoroznih pore-
đenja sa DX4/120. Zavisi čime se baviš, ako ti treba brža mag-
istrala, ok, ali ako ne radiš neke obimne obrade podataka ili
se na baviš grafikom DX4 neće biti brži od X5. Još ako imaš bar
16M u mašini da smanji zavisnost od hard diska...
>=>> Ako sam hoćeš da testiraš REALNU brzinu procesora, u principu
>=>> nećeš pogrešiti ako im zadaš test Šejdinga u nekom CAD programu; to
Ja sam se odlučio da zamenim procesore tek nakon provere brzine
renderniga u 3DSu 3.0 - X5 je bio dovoljno brži da se odlučim na
zamenu. BTW, ima li negde da se kupe Cyrixovi 5x86 bez ploče?
Babbage
mikroprocesori.98funky,
-> #97, babbage)> >=>> 486-ica do sada. On jeste stabilan, ne pravi čuda, ne pada, itd, ali
)> >=>> je jako spor, sporiji od sopstvenog brata na 120 MHz. A to što ga
)>
)> ...ali ipak nemoj ovako o X5. Ja bar ne menjam komponente tek
)> tako, i X5 sam stavio u moje mašine tek posle rigoroznih pore-
)> đenja sa DX4/120. Zavisi čime se baviš, ako ti treba brža mag-
To se dešava kad se stručnjaci u okviru iste firme ne sporazumeju
da li će jedan proizvod ocrniti ili ishvaliti, nastaje zabuna na
tržištu pa jedini putokaz postaje količina poverenja u pojedinog autora
teksta. Npr. gosn DVV kaže 'Si je idiotski program za idiote' dok u PCu
redovno izlaze SI tabele. Da se ne bi sad mnogo svadjali, da zaključimo
odma da je Pentium ipak najbolji, da je 486 prošlost i da su rasprave
tipa X75 je bolji od DX4 neprogresive (a x75 je bolji ;)
mikroprocesori.99orlic,
-> #97, babbage>
>> =>> Ako sam hoces da testiras REALNU brzinu procesora, u
>> principu =>> neces pogresiti ako im zadas test Sejdinga u
> nekom CAD programu; to
>
> Ja sam se odlucio da zamenim procesore tek nakon provere brzine
> renderniga u 3DSu 3.0 - X5 je bio dovoljno brzi da se odlucim
> na zamenu. BTW, ima li negde da se kupe Cyrixovi 5x86 bez
> ploce?
A moze li neko nesto vise da kaze o Cyrix-ovim 6x86 procesorima? Video sam
ga u necijoj ponudi... :)
mikroprocesori.100tomil,
Da li neko ima disasembler za MOTOROLA MC6803 mikrokontroler,
ili spisak instrukcija sa kodovima?
Zanimaju me još i adrese na koje skače pri dobijanju sledećih prekida:
-RESET
-NMI
-IRQ1
Miša.
mikroprocesori.101dveselinovic,
Pokušaću svima da odgovorim ovako kumulativno.
Do stava da je Cyrix brži sam došao nakon intenzivnog probavanja
i njega i AMD na 133 nekih mesec dana. Testovi su obuhvatili sve
od običnih hardverskih testova, kao na primer PC Mag Benchmark 8,
do čisto softverskih testova obrade teksta, poslovne grafike, baza
podataka, CAD-a, unakrsnih proračuna, crtanja slobodnom rukom, itd.
Lično veoma verujem CAD testovima naprosto zato što oni udaraju po
celoj mašini, od procesora, preko memorije i video karte do diska,
mogu biti (ako se tako podese) izuzetno zahtevni, ali zbog te
složenosti pristupa mašini, veoma su dobra indikacija stvarne
računarske moći. Ipak, u celom paketu testova, oni su samo jedan
relevantan deo, kao neki pokušaj da se sve ipak stavi u malo
složeniju perspektivu.
Treba imati u vidu dve činjenice. Prva je da oba procesora
nemaju mnogo veze sa svojim prethodnicima. AMD je završio razvoj
generacije 486 sa modelom na 120 MHz, a ovaj na 133 je iznutra
bitno drugačiji od prethodnika, pošto je zamišljen kao "sledeći
korak", odnosno prvi u dolazećoj porodici koja bi po taktovima
trebala da, bar teorijski, dođe do 180, a možda čak i 200 MHz. On
ne koristi tehnologiju od 1 i 0,9 mikrona, već od 0,8 mikrona, a
to je samo početak, i mnogo toga drugoga je drugačije. Sa svoje
strane, Cyrix M1 ili Cx5x86 je jedini procesor u klasi 486 koji je
imao obrnut razvoj od svih ostalih - on nije rezultat evolucije
postojeće porodice, već je rezultat razvoja procesora M2, ili
Cx6x86, odnosno klona Pentiuma, koji je naknadno "srezan" da stane
u 486. To znači da u jezgru koristi daleko savremeniju tehnologiju
nego bilo koji 486, pa je stoga sasvim normalno očekivati da bude
brži od konkurencije.
Drugi faktor, na kome *JAKO* insistiram, jeste da se moji
rezultati odnose na procesor *I PLOČU, DATE KAO SLOŽEN SISTEM*,
oboje od Cyrix-a; dakle, sama firma je procesor upakovala na ploču
koja je očigledno dobro prilagođena baš njemu. Jeste da to košta
isto kao i konkurencija, ili koju marku više, ali to i radi bolje
od konkurencije za razliku veću od razlike u ceni. Upravo taj
elemenat stalno podvlačim - i ploča i procesor su iz istog izvora,
a ne nasumice sastavljeni. Radiće on i na drugim pločama, ali ne
tako efikasno.
Na primer, kada oba procesora strpam na neku GigaByte GA....
ploču, ili na neku bolju Soyo ploču, razlika u korist Cyrix-a se
osetno smanjuje, ali što je jednako bitno, i opšti nivo postignutih
rezultata se smanjuje. Umesto 29% razlike u korist Cyrix-a, tada
ćemo pričati o nekih 5-7% razlike, ali će ukupni rezultati opasti
za nekih 3-6%. Upravo zato i insistiram na tome da se radi o spoju
ploče i procesora.
Što se testova tiče, i dalje tvrdim da su SI, Landmark, itd
naivni i loši testovi - loši zato što se oslanjaju na pojedinačne
faktore i samo na osnovu njih dobijaju rezultate. SI se na primer
jako vezuje za radni takt, a potpuno apstrahuje organizaciju keš
memorije, brzinu pristupa sistemskoj memoriji, itd, dakle ono što
čini nezaobilazan deo bilo kakvog rada sa računarom. Ko neće da se
muči ekstenzivnim testiranjem, mislim da će najbolje postupiti ako
uzme PC Mag Bench 8 ili 9, odabere opciju "sve" i ostavi mašinu da
radi koliko treba (20-45 minuta). Kao rezultat, dobiće nekih 50-60
merenja koja pretstavljaju dosta dobru sliku računara, sa izuzetkom
rada pod Windows okruženjem (to uvek ide posebno). Za uzvrat, moći
će da vidi sve i svašta, od izvršavnja opštih naredbi, do pisanja
i čitanja po memoriji u 16- i 32-bitnom režimu, sa malim i velikim
blokovima, do emulacije numeričkog koprocesora i mešavine naredbi
za koprocesor.
To što drugi autori imaju različito mišljenje je, bar za mene,
sasvim normalna i čak vrlo poželjna stvar - sačuvaj bože da svi
jednako duvamo u istu tikvu. Bojan Petrović ima stav da čitaocima
treba dati rezuktate u formatu koji i sami mogu da provere kod
kuće, a ja smatram da je to populistički stav, jer:
a) olakšava život čitaocima na potpuno pogrešan način, gurajući
ih da koriste po svojoj prirodi loše i nemerodavne testove,
b) olakšava život autoru jer za čas posla može da "testira"
mašinu lošim testovima, što je brzo i lako, ali po meni
pogrešno i netačno i
c) ako se mašine tako lako testiraju, čemu onda ovaj posao kao
takav, neka svako sam pusti SI i znaće sve što i ja znam - ali
posle neka sam trlja glavu zašto računar koji je tu imao dobre
rezultate u praksi nikako da dostigne onoga koji je tu imao
lošiji rezultat.
Nije nikakva tajna da se ja ne slažem sa takvim pristupom ne
zato što želim da mistifikujem posao kojim se bavim (što mislim da
dokazujem i emisijim koju držim, umetcima koje ponekada pišem,
itd), nego zato što se tom problematikom bavim već 11 godina, tokom
kojih sam ponešto i naučio, pa znam da nema brzo, kratko i tačno,
nego blago meni, zasukati rukave pa na posao.
I meni bi bilo mnogo lakše da pustim par kratkih testova i "znam
sve"; u tom slučaju, mogao bih sve to da obavim preko kafice u
firmi čiji je računar, popišem delove i odem kući da napišem tekst.
Ovako, mašina mora da se dovuče do mene, jer ja insistiram da sve
testiram pod istovetnim uslovima - tj. kontrlisanim uslovima (klima
uređaj, jednaka vlažnost, jednako napajanje, itd). Onda provedem
ceo dan sakupljajući sirove rezultate, koje uveče ili ujutru
pregledam. Narednog dana izolujem eventualne nejasnosće ili mesta
na kojima nisam siguran otkud baš takav rezultat, pa se tome malo
detaljnije posvetim. Drugog dana popodne sednem da sredim rezultate
iz obe runde, što je ujedno i poslednja provera svega. Tako radim
već evo jedanaestu godinu (uz prirodno produžavanje vremena rada,
jer se povremeno uvek dosetim neke nove gadosti koju mogu da tražim
od mašina).
Moj pristup ima i jednu manu - maj paket testova je zaista moj,
pa drugi ne mogu da ga primene kod sebe. Mala uteha mi je i to što
i da ga imaju, veliki deo ljudi ne bi ni znao da ga upotrebi, jer
upotreba podrazumeva kakvo-takvo poznavanje niza komrecijalnih
programa, što baš i nije mnogo lako (arhivirano, to je 11 disketa
od 1,44 MB punih kao oko). Bojan Petrović je nekoliko puta podvukao
ovu manu mog pristupa, koje objektivno stoji, pa stoga i njegova
zamerka mom metodu jednako stoji. Ja opet mislim da je to mala cena
za postignute rezultate, pa ja i dalje radim po mome, a on po
njegovom, piše on, pišem ja, a čitaoci neka odluče šta i kako.
To tako radim jer verujem na osnovu iskustva i logike da ću time
dobiti daleko merodavnije rezultate nego drugačije, a što traje
mnogo duže i što je u krajnjoj liniji napornije, bože moj, to ide
uz sam posao koji sam sam odabrao, niko me nije tukao po ušima.
Najzad, zašto kriti, ja veoma volim ovaj posao i zaista uživam u
njemu, pa mi i nije teško da radim nešto što volim. Uprkos 43
godine, i dalje verujem u neki tamo kvalitet i uporno težim neček
još boljem. Stoga sam i investirao (relativno) mnogo vremena, truda
i para i jednu malu laboratoriju, sa skromnim instrumentima, ali
zato tri računara (ne računajući moju radnu mašinu), čija je
funkcija da glume test poligon za sve što treba, omoguće paralelan
rad na više mesta odjednom i naravno unakrsnu proveru. Trenutno,
imam jedan Intel DX4 na 100, jedan AMD na 133 i jedan Cyrix na 120.
Sve mašine imaju po 16 MB, što smatram objektivnim minimumom za
ozbiljan rad. U međuvremenu, moje dete se rastura sa DOOM2
(standardana i "hack" verzija), "Rise of the Triads", "Need for
Speed" i "Full Throttle" na jednoj od tih mašina. :-)))))))))))))
Uzgred, mala zamerka moderatoru ove konferencije - vidim da je
obrisao moju poruku 2.88. Prvo mi nije bilo jasno zašto, nikoga
nisam psovao, a posle sam se setio da sam u njoj spomenuo ime i
telefon jedne firme. Konstatujem da je SezamNet postao kao RTS -
sve mora da se plati, ili ništa od toga. Meni, neka mi uprava
oprosti, i dalje nije jasno zašto se davanje imena jednog od
mogućih izvora opreme smatra reklamom - za mene, to je naprosto
zaokruživanje informacije. Kakav je smisao omogućavanja priče oko
nečega, ako nećemo da dozvolimo da se navode konkretni izvori onoga
o čemu pričamo?
Jel' smem da spomenem da sam u emisiji "Art bajt" prikazao oba
Cyrix procesora? Eto, nisam naveo ni TV stanicu, ni njihov telefon,
ni vreme emitovanja, ni koliko gledalac treba da plati da bi to
gledao. :-)))))))))))))))))))))))))) A nisam spomenuo ni kod koga
"Art bajt" drži svoj home page na WWW.
Pozdrav,
DVV
P.S. PAD-ovci neka mi ne zamere na dužini, odgovaram na više poruka
odjednom.
mikroprocesori.102mango,
-> #101, dveselinovic> Uzgred, mala zamerka moderatoru ove konferencije - vidim da je
> obrisao moju poruku 2.88. Prvo mi nije bilo jasno zasto, nikoga
Zamerke i od mene. Obrisao je i jednu moju poruku, ne secam se
koju, bez (po meni) razloga. A sto je najgore, cini mi se da sam
odgovorio jednom novom korisniku, koji se ne snalazi (jos uvek)
bas najbolje, pa sam mu napisao gorenavedenu poruku u nameri dA
MU POMOGNEM. ali eto...:(
mikroprocesori.103funky,
-> #102, mango)> > Uzgred, mala zamerka moderatoru ove konferencije - vidim da je
)> > obrisao moju poruku 2.88. Prvo mi nije bilo jasno zasto, nikoga
)>
)> Zamerke i od mene. Obrisao je i jednu moju poruku, ne secam se
)> koju, bez (po meni) razloga. A sto je najgore, cini mi se da sam
)> odgovorio jednom novom korisniku, koji se ne snalazi (jos uvek)
)> bas najbolje, pa sam mu napisao gorenavedenu poruku u nameri dA
)> MU POMOGNEM. ali eto...:(
evo poruke, pa neka ljudi procene:
mango, 16.06.96. 10:27, 306 chr
Odgovor na 11.398, biber, 12.06.96. 20:48
---------------------------------------------------------
>>> Da li neko zna posto je MS Natural keyboard i gde ?
>
> Video sam je u Cika Ljubinoj. Ne znam kako se zove firma, ali nalazi se
> u podrumu prodavnice Pro-Musica (bivse?).
Prodavnica je adacom, ljudi su deratori, bezobrazni, kreteni i jos mnogo
toga, a povrh svega.... Nikako tamo kupovati;)
-----------------------------------------------11.401 ---
Nekad su se ovde brisale poruke i za mnogo manje vredjanja. Npr. meni
je dejanr pre par godina *zabranio* pristup IMTEL konferenciji jer sam
na nečiju konstataciju da je konferencija IMTEL zamrla, prokomentarisao
'da su izgleda pukli'.
kretene i idiote ako može, u neku drugu konferenciju ;)
mikroprocesori.104funky,
-> #103, funky
sad tek videh da si *bibera* nazvao 'novim korisnikom koji se ne snalazi
baš najbolje' i mogu ti reći da ti je opravdanje tropa ;)
mikroprocesori.105funky,
-> #101, dveselinovic)> Uzgred, mala zamerka moderatoru ove konferencije - vidim da je
)> obrisao moju poruku 2.88. Prvo mi nije bilo jasno zašto, nikoga
)> nisam psovao, a posle sam se setio da sam u njoj spomenuo ime i
)> telefon jedne firme. Konstatujem da je SezamNet postao kao RTS -
)> sve mora da se plati, ili ništa od toga. Meni, neka mi uprava
To je jedna polovina razloga (postoji posebna tema 'nabavka' gde se,
ukoliko neko zatraži neku informaciju, otkriva izvor. Šta ćeš, i
BIGZ nije daleko od RTS-a ;)
Druga polovina je rečenica 'Si je idiotski program za idiote' .
Primerenija konstrukcija bi bila 'lično smatram da Si nije adekvatan
i merodavan program za testiranje i ne preporučujem ga'.
Ovako, nazvao si idiotima sve koji koriste ovaj program, pa i časopis
na čijem smo sistemu. Zamisli da na Spro neko napiše
'hardtime je idiotski program za idiote'. Jel bi to opstalo ?
ČČ
NHF, samo primer
mikroprocesori.106mango,
-> #103, funky>>>> Da li neko zna posto je MS Natural keyboard i gde ?
>>
>> Video sam je u Cika Ljubinoj. Ne znam kako se zove firma, ali nalazi se
>> u podrumu prodavnice Pro-Musica (bivse?).
>
> Prodavnica je adacom, ljudi su deratori, bezobrazni, kreteni i jos mnogo
> toga, a povrh svega.... Nikako tamo kupovati;)
> -----------------------------------------------11.401 ---
>
>
> Nekad su se ovde brisale poruke i za mnogo manje vredjanja. Npr. meni
> je dejanr pre par godina *zabranio* pristup IMTEL konferenciji jer sam
> na neciju konstataciju da je konferencija IMTEL zamrla, prokomentarisao
> 'da su izgleda pukli'.
>
> kretene i idiote ako moze, u neku drugu konferenciju ;)
Izvinjavam se na predugom citatu, ali:
Zamisli situaciju: odes u prodavnicu (u ovom slucaju gorenavedena firma),
poneses recimo 200 dem, mada proizvod kosta maksimalno 150 dem, ali znas
kako je, za svaki slucaj i ustanovis da proizvod kosta 250 dem! E, dobro
kazes, posto ga u drugim firmama nema, odes do kuce, uzmes jos 50 dem,
kazes im da ti spakuju, odes da platis, sacekas 60 min. da se zavrsi pauza
krenes da platis kad ti odjednom kazu da treba da das jos 30 dem. Kako jos
30? Pa lepo, koje je TEBI rekao da kosta 250?-cujes LJUBAZAN;)) glas coveka
koji tamo radi. Dobro sta da se radi, ponovo se vratis, dodas jos 30, kupis,
vratis se kuci i posle 2 dana &#$#!%^&!#!*!!! Ustanovis da je doslo do kvara.
Odes tamo, stavis im garanciju pod nos, ali 'oces! Kazu da na papiru nije
njihov potpis?! Pretis sudom i sta jos sve ne radis i na kraju ti priznaju
da si u pravu i LJUBAZNO;)) kazu 'Dodji za 2 nedelje.' Odes za dve nedelje
ponovo, ali ustanovis da... Dokle jos treba da objasnjavam? E, sad zamisli
da se to stvarno desilo i to tebi i shvatices moj bes na samo pominjanje
njihovog imena. BTW, idiote nisam nigde pominjao:))
mikroprocesori.107mango,
-> #104, funky> sad tek videh da si *bibera* nazvao 'novim korisnikom koji se ne snalazi
> bas najbolje' i mogu ti reci da ti je opravdanje tropa ;)
Pogresio sam, posto nisam imao uvid u poruku, jer mi je baza poruka skoro
pukla. Ali ja nisam njemu odgovorio, vec je neko pitas za trastrasturu
pa mu je biber rekao gde moze da je nadje, a ja sam se posluzio opisnim
pridevima, i eto...;)