diskovi.2aspasic,
Hi :)
Zanima me da li recimo, kod diskova od 540 MB ima razlike u
brzini kada su formatirani na 504MB i kada se formatiraju pomoću
LBA u BIOS-u i ako ima, kolike su?
Seventh Son Of The Seventh Son
diskovi.3vlad,
(odgovor na 4.1046 PC.HARD.5)
> Ma jok... :) Samo bi mi pomogla informacija gde se tačno nalazi
> mesto za priključenje LED-a. Radi se od WD Caviaru od 210 MB.
Nemam Caviar pri ruci ali mesto za prikljucenje LED-a se obicno
nalazi blizu prednje strane diska, nasuprot konektoru za
napajanje. Ako nema one dve "iglice" zalemljene na plocu sigurno
postoji mesto predvidjeno za njih koje se prepoznaje kao dve
"tacke" na stampi koje su ocigledno predvidjene da se u njih
"ubaci" neki element. Na mom Maxtor-u je bilo upravo tako. Skinuo
sam "iglice" sa jednog rasturenog diska i zalemio ih na
predvidjeno mesto.
Cesto zna da bude i konektor u beloj plastici sa iglicama tanjim
nego sto su one za data kabl. Pre nego sto nakacis LED pozeljno
je da izmeris napon na pinovima, a onda prvo probas "go" led.
Posle ces vec nekako ispametovati kako da sve to zalemis/prikacis.
Nadam se da sam pomogao, nisam mogao bolje da srocim.
diskovi.4vstan,
[REPLY 4.1048]
> Ako je neko probao ovu kombinaciju, ili jednostavno ima ovaj Seagate,
> dobro bi mi dosao savet za raspored jumpera na njemu.
ST-3390A
Rear View
Mini Power ┌─ 40 pin AT Interface I/O connector
Connector │
2 ┌─┴─┐ │ (TOP) DC power
│o o│ 5 G Ň══════════ ═════════Ş /─5─G─G─12\
═Áo oĂÁ0 0 0Ă═Á::::::::::˙::::::::1Ă═Á 0 0 0 0 Ă═ ...─┐
1 │ 12 ď══════════│═════════ż └─────────┘ │
│ │ (BOTTOM) └(pin 20 missing for (Factory test jumper
│ │ keying purposes) block located at side)
│ │
OFF OFF Drive is Master (single)
OFF ON Drive is Master with Slave present (dual)
ON OFF Drive is Slave (dual)
ON ON Cable Select (requires jumper also on pins 6 and 8 of J8)
Spare jumper may be stored on pins 1 and 3.
diskovi.6majstor,
-> #4, vstan
RE: Seagate ST3390A
Hvala na informacijama.
Pozdrav
diskovi.7mladenp,
> Imam neki program za low level formatiranje Maxtor-a,
A za Quantum ProDrive LPS 105 AT? Siroma' počeo da crkava
pre mesec dana. U međuvremenu sam kupio novog diska ali
šteta da se stari izležava. ;)
diskovi.8dveselinovic,
-> #7, mladenp Uradi kako smatraš da treba, ali po mome iskustvu, apsolutno
jedina stvar koja će 100% *POUZDANO* da odradi low lwvwl format
tvrdog diska IDE i EIDE tipa jeste inteligentni keš kontroler, i to,
da sve bude paradoksalno, onaj najstariji ISA tip.
Razlog je jednostavan - taj kontroler se tako poveže sa diskom da
on postaje direktan nastavak elektronike na samom disku. On sve
parametre formatiranja uzima neposredno iz BIOS-a diska, pa ga niša
ne iznenađuje, kao recimo različiti podaci za logički i fizički broj
glava, vremenski intervali, itd.
Do sada sam sa njim formatirao bar 50 diskova i nikada nigde ni
pomena od problema. Zato ga i preporučujem za takve poslove (a i
inače).
Pozdrav,
DVV
diskovi.9majtoski,
Imam problem sa prikljucivanjem CD-ROM-a. U masini se nalazi(o)
isa-ide cache controller longshine dc-600. sve je lapo radilo dok
nisam nabavio 4x speed cd-rom mitsumi fx400. kontroler podrzava do 4
hd-a 1+1 i 1+1, i sam nalazi podatke o disku, kad prikacim cd-rom
drajver jednostavno nemoze da ga prepozna, ko da nije tu. Pokusao sam
da pored kontrolera prikacim i obicnu i/o karticu prebacenu na
sekundarne adrese, ali nece da radi. Trenutno je kontroler izvadjen
:( i umesto njega je bedna i/o kartica. Imal li nacina da se ovo
nekako poveze, ima li eide kontrolera za isa sabirnicu.
diskovi.10stanic,
Koji modeli EIDE kontrolera postoje od nas. Koji PIO podržava
Conner CFS 540 A.
diskovi.11vcalic,
-> #9, majtoski>> drajver jednostavno nemoze da ga prepozna, ko da nije tu. Pokusao sam
>> da pored kontrolera prikacim i obicnu i/o karticu prebacenu na
>> sekundarne adrese, ali nece da radi. Trenutno je kontroler izvadjen
>> :( i umesto njega je bedna i/o kartica. Imal li nacina da se ovo
>> nekako poveze, ima li eide kontrolera za isa sabirnicu.
Moraš na keš kontroleru da isključiš sekundarni port. Trebalo bi da
bude moguće!?
Vlada
diskovi.12mdimitrijevic,
Greskom sam obrisao driver za CD-ROM PHILIPS CM207. Fajl koji je
unisten je DDATAPI.SYS !
Zamolio bih srecnog vlasnika ovog drivera da mi ga baci na MAIL.
Pozdrav,
Marjan
diskovi.13majtoski,
ima li neko shemu dzamperisanja winbond i/o kartice(isa)
diskovi.14d.petrovic,
-> #2, aspasic> Zanima me da li recimo, kod diskova od 540 MB ima razlike u
> brzini kada su formatirani na 504MB i kada se formatiraju
> pomoću
Pokloniš 17 MB gremlinima i zadržavaš 32BIT-ni pristup.
diskovi.15calex,
-> #13, majtoski<!> ima li neko shemu dzamperisanja winbond i/o kartice(isa)
Jel' to ona o kojoj sam pis'o u PC.HARD.5: 4.914
diskovi.16vcalic,
Da li je istina da se na bilo koji IDE CD-ROM može staviti bilo koji
ATAPI drajver??? Kažu da Win95 ima samo jedan Atapi drajver koji opslužuje sve
IDE CD-ROM-ove!?
Vlada
diskovi.17denis,
Kupio sam VLB kontroler i nesto mi ne stima. U programu DiskDupe prijavljuje
eror 802. controller is not responding. E sad, na "uputstvu" koje sam dobio
pise da je rec o PTI-255W VL-Bus Super I/O Card, a na disketi sa drajverom
pise Holtek VL-IDE ver 1.53. Driver sam instalirao i morao sam da izbrisem
parametre koje je on sam ubacio u config.sys jer sa tim nije hteo da radi,
prijavljivao je gresku prilikom dizanja sistema. Takodje sam primetio da u
Windowsima nece da prihvati 32-bitni pristup disku i file-u mada je instali-
ran sa iste diskete i driver za Windows.
Ja se u ove stvari ne razumem bas najbolje pa bih molio nekog da mi objasni
u cemu je problem. Ako nesto znaci, HDD je Quantum LPS 420 MB a ploca je
DX4 AMD na 100 MHZ.
pozdrav, Denis
diskovi.18danko,
-> #16, vcalic>> Da li je istina da se na bilo koji IDE CD-ROM moze staviti bilo koji
ATAPI drajver??? Kazu da Win95 ima samo jedan Atapi drajver koji opsluzuje sve
IDE CD-ROM-ove!?
To istika vazi za NT, ali odatle mozes samo da zakljucis da se takav drajver
moze napisati, a NE da je vsaki atapi drajver takav. Isto tako NT ima samo
jedan drajver za Cirrus video karte, i tera sve preko njega sto NE znaci da
vsaki drijver za Win za bilo koju Ciruus kartu radi sa svakom drugom. :)
DANKO
diskovi.19aspasic,
-> #14, d.petrovic│ Pokloniš 17 MB gremlinima i zadržavaš 32BIT-ni pristup.
Dobro, to važi za prozore, ali mislio sam u DOS-u?
Seventh Son Of The Seventh Son
diskovi.20gerber,
Reply to PC.HARD.5 1049 (ppekovic)
Hvala na fajlu. Ima tu svega, koliko vidim.
Mada više o usvojenim (i u postupku usvajanja) standardima
nego praktičnih saveta, ali šta je tu je :) Barem su neke
stvari malo jasnije.
diskovi.21mdrazic,
-> #17, denis> pise da je rec o PTI-255W VL-Bus Super I/O Card, a na disketi sa
> drajverom pise Holtek VL-IDE ver 1.53. Driver sam instalirao i morao sam
> da izbrisem parametre koje je on sam ubacio u config.sys jer sa tim nije
> hteo da radi, prijavljivao je gresku prilikom dizanja sistema. Takodje
> sam primetio da u Windowsima nece da prihvati 32-bitni pristup disku i
Ja sam sa istim kontrolerom dobio WBIDE.EXE drajver i odgovarajuće za
Win, i sve lepo radi sa Quantum LPS540. Izgleda da drajveri nisu
odgovarajući. Pomenuti WBIDE je bio par puta bacan u ovu (prethodnu)
konferenciju a ima ga sigurno i na Imtel BBS.
Milan
diskovi.22vlad,
-> #7, mladenp> A za Quantum ProDrive LPS 105 AT? Siroma' počeo da crkava
Za Quantum nemam nista. Trebalo bi pogledati na njihovom BBS-u
(ako imaju BBS i ako su uopste dali program za LL format svojih
diskova).
diskovi.23vlad,
-> #8, dveselinovic> jedina stvar koja će 100% *POUZDANO* da odradi low lwvwl format
> tvrdog diska IDE i EIDE tipa jeste inteligentni keš kontroler, i to,
To ne sumnjam, ali koliko nas ovde ima pri ruci inteligentni kes
kontroler? Ipak je to jos uvek egzotika.
> pomena od problema. Zato ga i preporučujem za takve poslove (a i
Ja preporucujem SGATFMT3 za Seagate diskove jerbo sam s njega
povratio iz mrtvih dosta diskova kojima nista drugo nije
pomagalo. Garancije, naravno, nema, ali kad sve drugo omane - il'
cu da ga saranim il' ce da mi propeva B).
diskovi.24petjo,
-> #17, denis> Kupio sam VLB kontroler i nesto mi ne stima. U programu
> DiskDupe prijavljuje eror 802. controller is not responding. E
> sad, na "uputstvu" koje sam dobio
Imao sam isti problem :) Pokusaj u BIOS-u da promenis vrednosti
Bus Clock Select-a na vecu vrednost. Napisi, ako primenis neko elegantnije
resenje.
Petjo
diskovi.25vstan,
-> #17, denis> Kupio sam VLB kontroler i nesto mi ne stima. U programu
> DiskDupe prijavljuje eror 802. controller is not responding. E
Za ovo lek je jednostavan - iskljuci turbo kada radis sa Dupetom !
Ili smanji brzinu na magistrali, sto verovatno ne zelis ;)
diskovi.26dzoric,
Nabavio sam EIDE disk Maxtor 7850 AR ali na zalost bez drajvera. Imam obican
IDE kontroler a BIOS nema LBA mod. Nekako sam podigao svih 850 Mb na dve
particije uz pomoc Ontrack Disk Manager-a v5.00 ali nemam 32-bitni pristup.
Pitanja:
1. Imal' ko original driver za ovaj disk ili Disk Manager > 5.00
2. Kako da dobijem 32-bitni pristup disku
__Dejan__
diskovi.27dzoric,
Nisam bas redovan u ovoj konf. ali videh da neko spominje
programce za LL formatiranje Maxtor diskova. Imam jednog starca
Maxtor 7080 koji dozvoljava citanje ali ne i pisanje. Ne znam sta bi
to moglo da bude pa sam razmisljao da mu dam jedan LL format.
Ako moze ovo programce na mail ili u conf.
__Deajn__
diskovi.28nebul,
Prijatelj se raspituje za jednu poprilicno staru
skalameriju. Zanima ga gde moze da se nabavi HD
od 80 (ili 300 ?) MB sa starih IBM CDC masina.
Nedavno se spominjao neki otpad kod hipodroma
gde su se prodavala stare masine. Ima li neko
ideju ?
diskovi.29majtoski,
Gde mogu da se nabave kablovi com portove?
Uspeo sam da prikacim 2 kontrolera, ali drajver nece uvek da
detektuje CD-ROM, koji je na sekundranim adresama, tacnije na 170
kako da ovo otklonim, tako da mi se cd-rom uvek prepozna.
diskovi.30vlad,
Pitanje za poznavaoce IDE CD-ROM-ova:
Kako da nakacim CD-ROM na secondary port na VLB EIDE kontroleru?
486/80, AMI WinBIOS, nema podesavanje za 4 diska, kontroler
VISION QD6580. CD-ROM je Panasonic 571 (kaci se na IDE) i radi
kad ga zakacim kao drugi disk na primarni port, ali ja, je li,
vec imam dva diska. Moze li tu neki drajver da pomogne? Probao
sam 3drives, ali nece. Zahvalan na pomoci i sugestijama.
diskovi.31vlad,
-> #29, majtoski> Gde mogu da se nabave kablovi com portove?
Ovo ima kod mene, za ostalo ne mogu da ti pomognem.
Mail me pa da se dogovorimo.
diskovi.32iivkovic,
RE: Spectrum ROM
> E treba mi 16k ROM za ZX Spectrum+ (Ili obican):)) Glupo pitanje u danasnje
> vreme ,al ajd' da probam
čao mi je što ne mogu da ti pomognem na drugi način :), al' probaj na
telefon 8121-208. Tu je "SPECTRUMOVCI PIRAT No. 1". žovek ima i dosta delova za
spectrume, al' mi se čini da nije previše jeftin. Uostalom, probaj, možda budeš
imao sreće.
Pozdrav, Ivan.
P.S. Reklama je iz Sveta Kompjutera i ja nemam nikakav udeo u zaradi, koju će
čovek da ostvari, kad sezamovci pročitaju ovo. :)
diskovi.33vlad,
-> #27, dzoric> programce za LL formatiranje Maxtor diskova. Imam jednog starca
Eve ga. Kaze da je za seriju Maxtor-a 7000 tako da bi trebalo da
pase. Udri ga samo, pa javi sta si uradio B).
max-fmt.zipdiskovi.34ikordic,
RE: Sec. ATA IDE port + CD ROM plejer
(PC.HARD.6:4.1032, bobby.quyne)
=> Kad smo vec kod ovoga, da li neko zna zasto atapi drajver u Config-u
=> nece da mi prepozna CD kada je ovaj na secondary portu. Ploca je PCI
=> sa on board PCI EIDE kontrolerom, BIOS je AMI. Pri tome sam probao
=> sve varijante opcija u drajveru. CD-ROM je Sanyo 450.
Al' ti je opis ploče... ;) Da li si probao i master i slejv džamperacije na
drugom portu? Jel' ti uključen taj port uopšte? Enabliraj u setapu podršku
za drugi port i učitaj drajver za drugi ATA IDE port.
diskovi.35ikordic,
RE: Mxt problem
(PC.HARD.5:4.1025, stanic)
=> Problemi sa Maxtorom 420 Mb. Nakon particioniranja i formatiranja
=> disk doc űtor nakon svkog pokretanja obelezava nove bad sectore.
Probaj da smanjiš brzinu pristupa disku, bilo podešavanjima na kontroleru
(VESA/PCI LB) ili brzine magistrale (ISA). Takođe, mislim da na Sezamu
postoji program za LL format Maxtor disova, pa probaj s tim.
diskovi.36ikordic,
-> #17, denisRE: WB i Holtek VLB
=> pise da je rec o PTI-255W VL-Bus Super I/O Card, a na disketi sa
=> drajverom pise Holtek VL-IDE ver 1.53. Driver sam instalirao i morao sam
Ova dva (Holtek i Winbond) nemaju veze jedan sa drugim, prodavac ti je
(greškom?) dao pogrešne drajvere uz adapter.
diskovi.37ikordic,
-> #30, vladRE: ATA IDE CD plejer
=> Kako da nakacim CD-ROM na secondary port na VLB EIDE kontroleru?
=> 486/80, AMI WinBIOS, nema podesavanje za 4 diska, kontroler
=> VISION QD6580. CD-ROM je Panasonic 571 (kaci se na IDE) i radi
=> kad ga zakacim kao drugi disk na primarni port, ali ja, je li,
=> vec imam dva diska. Moze li tu neki drajver da pomogne? Probao
=> sam 3drives, ali nece. Zahvalan na pomoci i sugestijama.
CD plejer podsiš kao master (probaj i slave) i staviš ga na drugi port. Ne
treba ti podrška u BIOS-u za 0x170 port. Ako uz kontroler ide neki *.SYS
tipa ENA170H.SYS, upotrebi ga. Da li drajver prima parametre kojima mu
saopćavaš na kom portu treba da radi ili se pravi "pametan" pa sam
"zaključuje" gde šta & kako?. Bači drajvere 'vamo ako stigneš (naravno, BEZ
mscdex-a, lock, eject, cdplay i tih stvari...)
diskovi.38vcalic,
-> #30, vlad>> Moze li tu neki drajver da pomogne?
ATAPI drajver ne prepoznaje CD na secondary portu??? Pokušaj sa
drajverom od nekog drugog CDROM-a, moglo bi da pomogne.
Vlada
diskovi.39ikordic,
-> #16, vcalicRE: ATA-PI
=> Da li je istina da se na bilo koji IDE CD-ROM može staviti bilo koji
=> ATAPI drajver??? Kažu da Win95 ima samo jedan Atapi drajver koji
=> opslužuje sve IDE CD-ROM-ove!?
Nije, ne radi ni jedna kombinacija između Sony, Sanyo i Goldstar modela. To
što ima MS je verovatno neki generički drajver koji pride ima neko
prepoznavanje konkretnog modela, šta li.
diskovi.40trix,
-> #35, ikordic>Probaj da smanjiš brzinu pristupa disku, bilo podešavanjima na
MAXTOR je izbacio jednu veliku bofl seriju.
Kome se zalomio neki komad iz te serije, neće moći ništa da uradi.
Izjava je pala posle cca 80 sati tretiranja svim soft tretmanima i
sa 5 (pet) kontrolera. Peti je bio Eisa keš kontroler.
Vraćen je prodavcu iz Kanade...
diskovi.41gerber,
RE: PIO mode
Skoro sam pitao koji je to PIO sa vrednošću 150 ns, a koju
vrednost mi je postavio drajver VIA IDE.
E uz malo eksperimentisanja sa instalacionom disketom za
dotične drajvere ustanovio sam da je ipak sve u okvirima
ustanovljenih standarda (120, 180, 240, ...).
Reč je o tome da program pri testiranju diska obavezno poveća
vreme ciklusa. Tako za 120 (PIO 4) doda 30ns, za PIO3 (180)
doda 20ns a za PIO2 (240) doda 10ns. Opreznosti radi verovatno.
A opreznosti radi promenio sam i default vrednost sa PIO4 na PIO3.
BTW. radi se o drajverima za VT82C496G čip, pa ako nekome treba ...
diskovi.42bobland,
-> #26, dzoricImam disketu MAxBlast koju sam dobio uz novog Maxtora, ali ga nisam probao
pošto mi je sve i ovako sređeno. Ako si zainteresovan, mogu da ti pošaljem na
SEZAM Pro-Ba da se ovako ne maltretiram. Javi mi na mail. Sad sam se setio da
sam na jednom Maxtor disku našao njegov softver već snimljne ?! Bilo je
potrebno sistemskom disketom podići sistem i preći na c:. Ali pošTo si se ti
već isformatirao, onda niša :)
pozdrav, BObland
diskovi.43jasicp,
Kakvo je misljenje o disku
Seagate ST31220A...1GB...EIDE
Pouzdanost (glavno), brzina, problemi kod instalacije, slaganje sa
EIDE QDI Vision 6580 kontrolerom.
diskovi.44d.petrovic,
-> #19, aspasic> Dobro, to važi za prozore, ali mislio sam u DOS-u?
Isto : Kako onda da ti radi VLB ?
diskovi.45ikordic,
-> #26, dzoricRE: 32-bit DA
=> Nabavio sam EIDE disk Maxtor 7850 AR ali na zalost bez drajvera. Imam
=> 2. Kako da dobijem 32-bitni pristup disku
Probaj sa ovim.
ontrackw.zipdiskovi.46ikordic,
-> #40, trixRE: Tržište
=> MAXTOR je izbacio jednu veliku bofl seriju.
JEDNU?!?!?
:))) To se dešavalo i dešava se i Maxtor-u, i Conner-u, i WD-u, ... To je
sasvim normalna (redovna, uobičajena, ...) pojava kod SVIH kuća koje
proizvode diskove i sl. osetljive periferije. Kada neka serija ne prođe
testiranje do krjaja ista se ne pušta u regularnu prodaju, već
bogtepitakakvim mračnim kanalima završi kod kineskih dilera, odakle
nepogrešivo nalazi put k siromašnim tržištima, među koja se i mi, na žalost,
ubrajamo.
diskovi.47kdrazan,
Povodom poplave raznoraznih dravjera za diskove:
Da nema ko slučajno drajvere za WD Caviarčića od 850 Mb ?
Ja to "naravno" :( nisam dobio !!!
gpa#aHa.
diskovi.48oper,
Evo juče mi se desilo i još se nisam oporavio. Dakle,
otkaz'o mi je miš, uzmem drugog, prikačim kod sebe, dignem
Win i ne radi mi miš. OK, probaću onu foru sa levim dugmetom
kod paljenja mašine. Probam - dignem win, pojavi se onaj
satić, ali ne reaguje na miša - tj. samo trepće dok ja
pomeram glodara. Ništa, dakle, ugasim win otkucam dir i
vidim da u root-u imam samo dva dira i jedan fajl i to sa
imenima - 'ŰěŘ╬˙Ĺ' i sve tako...
Zgrozim se, al' ostanem priseban - startujem unformat sa D
diska i on uglavnom sredi stvari. Pobrljani su, naravno,
neki fajlovi, ali je uglavnom sve tu.
Jedino, ali _jedino_, što sam radio, a što inače ne radim,
jeste da sam upalio mašinu sa stisnutim levim dugmetom
Genius miša.
Inače - diskovi su CFS540A, kontroler je WinBond, oba
diska prvom portu, ploča je sa SiS čipsetom, procesor
Cyrix, video ARK - sve u svemu nikakva ezoterija, osim možda, imam
jednu običnu ISA I/O karticu koja je predžamperisana tako da
rade samo dva COM porta kao COM3 i COM4. Miš je na WinBondu
na drugom portu. Drajver za njega je onaj iz W4WG 3.11
(Genius mouse on COM2). Sve lepo radi (uključujući i 32BFA
pod Win) već tri meseca.
Jutros sve radi kao i uvek (naravno u win su mi se
izgubile definicije štampača, boja za help i sl.) žini mi se
da sam sretan što mi je deštiklirano 'Save Settings on
Exit'.
Ima li iko ideju šta se desilo?
Pz, Pera...
diskovi.49vlad,
-> #37, ikordic RE: ATA IDE CD plejer
> CD plejer podsiš kao master (probaj i slave) i staviš ga na drugi
> port. Ne treba ti podrška u BIOS-u za 0x170 port. Ako uz kontroler
Tako sam bas i uradio, ali ne mere.
> ide neki *.SYS tipa ENA170H.SYS, upotrebi ga. Da li drajver prima
> parametre kojima mu saopćavaš na kom portu treba da radi ili se
> pravi "pametan" pa sam "zaključuje" gde šta & kako?. Bači drajvere
Verovatno je drajver bio glup, posto uz CD nisam dobio njegov
originalni vec sam koristio neki genericki (atapi, cini mi se).
CD sam, na zalost, morao da vratim vlasniku (bio je samo na
probi), pa ce detaljnije eksperimentisanje da saceka dok ne kupim
svoj. Hvala na odgovoru, pojasnio si mi neke bitne stvari.
diskovi.50vlad,
-> #38, vcalic> ATAPI drajver ne prepoznaje CD na secondary portu??? Pokušaj sa
> drajverom od nekog drugog CDROM-a, moglo bi da pomogne.
Nije ga prepoznavao. Kao sto rekoh u odgovoru ikordic-u, sacekace
neku sledecu priliku. Drugar ciji je CD i onako nema EIDE
kontroler, pa mu sve lepo radi i sa ATAPI kao slave.
diskovi.51bagins,
Imam problem u vezi CD Roma.
Pitanje je u temi Sistemi (1.7) pa ako vas ne mrzi pogledajte,
da nepitam na dva mesta.
Tnx.
diskovi.52buncic,
HITNO mi treba 40pin kabel za IDE Disk (sa konektorima,
dakle spreman za upotrebu).
Također, može, ukoliko ima interesenata, i zamena za
80cm takvog kabela bez konektora i kabel za priključenje
računara u struju.
Bio bih presretan ukoliko bi se to još danas obavilo.
diskovi.53sbrk,
-> #47, kdrazan>> Da nema ko slučajno drajvere za WD Caviarčića od 850 Mb ?
Evo ih, stižu.
PS. Sad si ti na redu sa onim extenzijama za Qwark ;>
wdc.arjdiskovi.54iivkovic,
> RE: Spectrum ROM
Lična greška. Nadam se da izbacujete tek sa pet. Izvinjenje.
Pozdrav, Ivan.
diskovi.55zeljkoj,
-> #3, vlad> Nadam se da sam pomogao, nisam mogao bolje da srocim.
Ok, hvala. :)
diskovi.56imarko,
Molim nekog da mi na mail posalje drajver za anonimni interni single-speed
cd-rom drive.Drajver se odaziva na ime mtmcde.sys
Unapred hvala
diskovi.57funky,
-> #56, imarko)> cd-rom drive.Drajver se odaziva na ime mtmcde.sys
To je mitsumi-jev drajver. Jel mehanizam ceo izlazi napolje, ili ima samo
klasična vratanca ? Razlikuju se drajveri (LU005 i FX001 - koji je?)
diskovi.58dmajkic,
Ajde da još jedan put pitam.
Ima li ko drajver za 32BDA u win-u za kontroler koji je integrisan na ploči
sa VIA čipsetom. U pitanju je verzija J437A sa 3 PCI i jednim VLB slotom. Znači
ne radi onaj VIAIDE.386 koji je neko već slao ovde.
Unapred hvala.
diskovi.59inforts,
Sa kojim PIO modom može da radi MAXTOR 7850AV.
Kontroler je izgleda Holtek, ima mogućnost setovanja Speed Grade 0,1,2 i 3.
Pozdrav Dragan.
diskovi.60kdrazan,
-> #53, sbrk<=> Evo ih, stižu.
Fala mnogoooooooooooooooooooooooooo. Svaka čast čiča !!!
Kako ti se samo dade uploadovati pola mega :))))) Hvala još
jednom !!!!!
<=> PS. Sad si ti na redu sa onim extenzijama za Qwark ;>
Izvini, al' kakvim extenzijama ? Da nisi pomješao to sa
onim za Word ? Doduše ja imam neke extenzije za Quark (nešto oko
boja, separacija i to...), pa ako ti to treba, nema fleke ... :)))))
Mnogo pozdrava od
gpa#aHa. :)))
P.S. Nekome sam obećao ASM.NG, al zaboravih kome... De nek mi se
čovjek javi ...
diskovi.61stanic,
-> #17, denisĆ disketi sa drajverom pise Holtek VL-IDE ver 1.53. Driver sam instalirao i
Jel možeš da baciš drivere za Holtek.
diskovi.62sbrk,
-> #60, kdrazan>> <=> PS. Sad si ti na redu sa onim extenzijama za Qwark ;>
>>
>> Izvini, al' kakvim extenzijama ? Da nisi pomješao to sa
>> onim za Word ?
Jes' vala, u pravu si. U pitanju je onaj makro za booklet za Word4Win, jel'
tako?
diskovi.63mzarkov,
-> #56, imarko> Molim nekog da mi na mail posalje drajver za anonimni
> interni single-speed cd-rom drive.Drajver se odaziva na
> ime mtmcde.sys
Stize. Ovaj je patcho-ova pa radi i sa sound blasterom koji ima
mitsumi prikljucak
MZ
mtmcde.zipdiskovi.64imarko,
-> #57, funkyIzlazi ceo mehanizam,ali to vise nije vazno,dobio sam drajver
Hvala usvakom slucaju..
Marko
diskovi.65ppekovic,
-> #41, gerber>> Reč je o tome da program pri testiranju diska obavezno poveća
>> vreme ciklusa. Tako za 120 (PIO 4) doda 30ns, za PIO3 (180)
>> doda 20ns a za PIO2 (240) doda 10ns. Opreznosti radi
>> verovatno.
Kada je u pitanju, recimo, READ disk funckija, cela priča se
sastoji iz dve operacije, čitanja sa diska i upisivanje pročitanog u
memoriju. Kod PIO3 vreme čitanja sa diska je 120 ns, međutim, vreme
upisa u memoriju varira od računara do računara. Ako je vreme upisa u
memoriju 60 ns, dobićeš najčešće pominjanu vrednost 180ns, ako je 90
dobićeš 210ns i sl.
Paya
diskovi.67gerber,
-> #58, dmajkicYR>*> sa VIA čipsetom. U pitanju je verzija J437A sa 3 PCI i jednim VLB
YR>*> slotom. Znači ne radi onaj VIAIDE.386 koji je neko već slao ovde.
Nij ovde nego na PRO-bi. A za J433.
diskovi.68gerber,
-> #65, ppekovicYR>*> memoriju. Kod PIO3 vreme čitanja sa diska je 120 ns, međutim, vreme
YR>*> upisa u memoriju varira od računara do računara. Ako je vreme upisa u
YR>*> memoriju 60 ns, dobićeš najčešće pominjanu vrednost 180ns, ako je 90
YR>*> dobićeš 210ns i sl.
E i ta je misterija rešena :)
Bunilo me je što postoje dve vrednosti, od kojih je jedna
Cycle Time, a druga Active time. Prvi put kada je program
startovan, po defaultu je Cycle Time bio 150ns, a koju je
vrednost program posle provere podobnosti diska i ostavio.
Kada se promeni Cycle Time na 180, program izvrši proveru
i promeni veličinu na 200ns (kao i sa 240 na 250). Međutim,
ako se postavi 120ns dolazi poruka da disk nije podoban.
Pri svemu ovome druga vrednost (75ns) se ne menja.
diskovi.69jasicp,
U novom PC-u se u tekstu o Tajvanu prica da Seagate izbacuje neki novi
disk od 1GB. Vec ima na trzistu i kod nas disk Decathlon, od 850MB, ako
sam dobro razumeo. Onaj od 1GB je posebno prilagodjen Windows 95 sistemu.
Zna li ko u cemu je ta posebna prilagodjenost ? Posto u gradu vec ima
Seagate diskova od 1GB, zna li se da li su to ti diskovi? Kakvog su oni
kvaliteta?
diskovi.71zormi,
-> #69, jasicp* Onaj od 1GB je posebno prilagodjen Windows 95 sistemu.
* Zna li ko u cemu je ta posebna prilagodjenost?
Po kapacitetu (taman su za novi Win, novi Office i još po nešto)
i ceni (najjeftiniji diskovi tog kapaciteta uz to solidnih performansi).
Nema nekih tehničkih prednosti, osim što se mogu prijaviti kao 2 x 420M
odnosno 2 x 504M na starim pločama i raditi bez dodatnih drivera.
* Posto u gradu vec ima Seagate diskova od 1GB, zna li se da li
* su to ti diskovi?
Misliš MEDALIST? Oni su odskoro stigli, to bi trebalo da budu ti.
* Kakvog su oni kvaliteta?
Kao i DECATHLON, brzi, kompatibilni, a izgleda i pouzdani. Medjutim,
prošle nedelje ih je bilo jako teško naći na Dalekom istoku, izgleda
ne stižu da naprave dovoljno.
diskovi.72vujacic,
Imam HD od 540 mb. Formatiran LBA i računar vidi 539 miliona
bajtova.
Softver zauzima 300 miliona bajtova, a računar kaže da ima
slobodno još 159 miliona bajtova.
Gde je ostatatak od 80 miliona bajtova.
Igoree.
Ljubiša.
diskovi.73dveselinovic,
-> #72, vujacic Obavezno pogledaj Windows direktorijum, lako se može desiti da
tamo nađeš tušta i tma .TMP fajlova. Ja pre neki dan obrisah oko 40
MB kojekakvih TMP fajlova.
Pozdrav,
DVV
diskovi.74wizard,
-> #72, vujacic> Imam HD od 540 mb. Formatiran LBA i računar vidi 539 miliona
> bajtova.
> Softver zauzima 300 miliona bajtova, a računar kaže da ima
> slobodno još 159 miliona bajtova.
> Gde je ostatatak od 80 miliona bajtova.
Ako si ceo disk formatirao kao jednu particiju onda je tzv. "slack"
veliki pošto FAT može da alocira prostor samo u paketima od po 16KB na
tolikom drajvu. Uzmi 'mjovin' SCD ili ako imaš 4DOS kucaj iz root-a:
'dir /a/s/u' i pogledaj na kraju kolika je razlika između prostora
koji zauzimaju podaci i prostora koji je alociran za njih - razlika je
verovatno tih 80-ak MB.
diskovi.75kubicela,
-> #73, dveselinovic
>> Softver zauzima 300 miliona bajtova,
Zar .tmp fajlovi nisu usli u ovaj zbir?
Pozdrav Gordan.
diskovi.76fancy,
-> #72, vujacicŮŢ> Imam HD od 540 mb. Formatiran LBA i računar vidi 539 miliona
ŮŢ> bajtova.
ŮŢ> Gde je ostatatak od 80 miliona bajtova.
Pod uslovom da ti chkdsk/F ili scandisk ili ndd ne pruže odgovor,
možda je problem u tome što si disk formatirao LBA. Trebalo je da ga
ostaviš na 504 Mb.
Ovako ti je veličina klastera skočila sa 8Kb na 16Kb što bi reklo, da
je to dužina na koju se upis fajla na disku zaokružuje... npr. fajl
OD 3 bajta, zauzimaće 16Kb, kao i fajl od 300b, 5Kb, 11Kb... Fajl od
17Kb zauzimaće 32 Kb..itt.
Ako na disku imaš puno malih fajlova krajnji rezultat je katastrofa.
Pojava se inače zove "slack" i predstavlja, dakle, razliku između
stvarne veličine fajlova i prostora koji zauzimaju na disku. Ovde je
svojevremeno pisano opširnije na tu temu, a ima i u predzadnjem broju
računara funky-jev osvrt na problematiku.
*
Priču pričam iz ličnog iskustva. Naime, kad sam formatirao Caviara WD
AC2540 sa DM, želeći da iskoristim "do zadnjeg bajta" njegovih 514 Mb
(540 MB) ne misleći na slack, dobio sam da mi je 240 Mb podataka
zauzelo 300 Mb diska..:( Vraćanjem na "NoRMaLan" format, slack je pao
tako da je gubitak bio oko 25 Mb. Sve se to vrlo lako da čekirati
programom SCD koga ima i na Sezamu, autor je, mjova.
diskovi.77spantic,
-> #72, vujacic> Softver zauzima 300 miliona bajtova, a računar kaže da ima
> slobodno još 159 miliona bajtova.
> Gde je ostatatak od 80 miliona bajtova.
Zauzima ili alocira?
diskovi.78imarko,
Molim jos jednom za drajver mtmcde.sys jer onaj prethodni nije bio dobro
snimljen.Takodje bi mi pomoglo ako bi mi neko rekao kako se namesta jer
ja nemam iskustva sa tom vrstom Cd-rom drajvova(imam sony cdu-55e,a ovo
namestam jednom drugu).Na primer puno bi mi pomoglo ako bi mi neko rekao
koje su standardne vrednosti za irq,dma i tako dalje...
Unapred zahvalan
Marko
diskovi.79jasicp,
-> #71, zormi> Mislis MEDALIST? Oni su odskoro stigli, to bi trebalo da budu ti.
Ne znam sta da mislim :), do sada su mi nudili diskove Seagate ST31220A
od 1GB, pa se pitam da li su to ti "Medalist" modeli ( pitanje: da li su ?
). Ili se pod ovom oznakom kriju neki drugi diskovi ?
diskovi.80stanic,
-> #72, vujacicAko imaš samo jednu particiju od 540 Mb razlika ti je otišla možda zbog
veličine klustera od 8 Kb ili 16 Kb (nisam siguran tačno). Ako imaš
puno file-ova, veliki je i otpad. Druga stvar, TMP, BAK etc. Treća stvar
lost clusters.
diskovi.81gerber,
Ima li neko iskustva sa korišćenjem FIPS-a za
particioniranje diska koji je u LBA modu?
Konkretno, da li je potrebno nešto menjati
u Setup-u, a pogotovo da li se FIPS i može
koristiti ?
diskovi.82dr.grba,
Pitanje: kako optimalno premapirati Quantum Maverick da se može raditi 32-bita
u Windows?Ima kvaka sa BIOS parametrima, broj cilindara manje, broj glava
više...Dokle je bezopasno? Disk je nov, nenačet, tako da nema ugrožavanja
podataka.
Sva iskustva dobrodošla.
diskovi.83jpptticb,
-> #79, jasicp> > Mislis MEDALIST? Oni su odskoro stigli, to bi trebalo da budu ti.
>
> Ne znam sta da mislim :), do sada su mi nudili diskove Seagate
> ST31220A od 1GB, pa se pitam da li su to ti "Medalist" modeli (
> pitanje: da li su ? ). Ili se pod ovom oznakom kriju neki drugi
> diskovi ?
Medalist serija (svi su sa Fast ATA Interface):
ST3250A, ST3295A, ST3391A, ST3491A, ST3660A, ST3780A, ST31220A
Decathlon serija (navedeni samo oni sa Fast ATA Interface-om):
ST5660A, ST5850A
Podaci su iz kataloga koji sam dobio pre dva-tri meseca, mozda je
bilo nekih novih modela u medjuvremenu.
diskovi.84rkramer,
-> #83, jpptticbC:Đ> Podaci su iz kataloga koji sam dobio pre dva-tri meseca,
C:Đ> mozda je bilo nekih novih modela u medjuvremenu.
ako nije tajna... Kako doci do tih kataloga? :)
POzdrav, RKRAMER
diskovi.85ratman,
Razmatram kupovinu CD-ROM-a, a u prilici sam da kupim Panasonic 571C, pa
me intersuje kakva su iskustva ostalih Sezamovaca sa ovim modelom, i
koje su mu glavne prednosti i mane u odnosu na, npr. Sony 55E. Ako ima
neka ranija poruka sa detaljima oko ovog modela, pointujte mi na nju.
BTW, gde se uglavnom nalaze poruke o CD-ovima, u HARD./diskovi, zar ne?
Pozdrav,
Dejan.
diskovi.86vujacic,
Hvala svima na odgovorima.
Ja i drugar smo se malo igrali i napravili preko 2000 fajlova (maleckih)
koji su svi zajedno nešto veći od 7 kb. Ti fajlovi kod mene gde je LBA
format zauzimaju na disku oko 43 megabajta, a kod njega gde je normalno
formatiran disk duplo manje. Svi ti fajlovi mogu otprilike knap da stanu
na jednu disketu koja je izgleda pametnija od HD-a.
Pozdrav, Ljubiša.
diskovi.87fancy,
-> #83, jpptticbŮŢ> Medalist serija (svi su sa Fast ATA Interface):
ŮŢ> ST31220A
Ovaj preporučujem iz sve snage :)
Radi kao dva 504 Mb diska, sjajan način za izbegavanje ogromnog
slack-a. Core pokazuje TR oko 11000 sa qd6580, SI je oko 19.5 a
performance index u core v3.02 = 75. (11648/3984/1776, AST:9.9mS,
T-T:2.1mS)
diskovi.88mamba,
SCSI DRIVERS
--------------------
SCSI DECATLON FAMILY
ST5660N 545 MB 12 ms
SCSI HAWK-4 FAMILY
ST15230N 4.3 GB 9 ms
SCSI HAWK-2LP FAMILY
ST31230N 1.05 GB 9 ms
ST32430N 2.1 GB 9 ms
BARRACUDA FAMILY
ST32550N 2.1 GB 8 ms
Fast SCSI 2
ST15150N 4.3 GB 8 ms
Fast SCSI 2
2.5" FAST ATA NOTEBOOK DRIVES
-----------------------------
MARATHIN SL FAMILY
ST9190AG 171 MB 16 ms
ST9240AG 210 MB 16 ms
ST9300AG 262 MB 16 ms
MARATHON FAMILY
ST9385AG 341 MB 16 ms
ST9550AG 455 MB 16 ms
ST9655AG 524 MB 16 ms
FAST ATA DRIVERS
----------------
MEDALIST FAMILY
ST31220A 1.08 GB 12 ms
ST3780A 722 MB 12 ms
MEDALIST XE FAMILY
ST3491A 428 MB 14 ms
ST3660A 545 MB 14 ms
DECATHLON FAMILY
ST5850A 854.7 MB 11 ms
MEDALIST
- Fast ATA-2 interface for transfer rates up to 16.6 MB per second
- 256 Kb multi-segmented cache buffer
HAWK 2LP
- Fast SCSI-2 interfaces
- 5 year limited warranty
- Fast, Fast Wide and Differential interfaces available
- 5.54 ms latency
MEDALIST XE
- Fast ATA interfaces
- Up to 35.8 M bitsper second internal transfer rate
- 120 Kb multi-segmented read/write cache
- Low power dissipation, 1.7 wait idle with advanced power management
- 300,000 hours MTBF
BARRACUDA
- 7,2000 RPM spindle speed reduces average latency to 4.17 ms
- Available with Fast, Fast Wide, Differential
- Average seek time of 8 ms
- Blistering track-to-track seek time of 0.6 ms
MARATHON SL
- Fast ATA and Fast ATA-2 interfaces
- Innovative SafeRite technology yields 100 G's operating shock
- 120 KB adaptive read/write cache
- ATA compatible power management
- Auto park idle feature - very low idle power
MARATHON
- Fast ATA interface
- 120 KB adaptive read/write cache
- Innovative SafeRite technology yields 100 G's operating shock
- ATA compatible power management
- Auto Park idle feature - very low idle power
Izvod iz oglasa u casopisu "Computer Shopper (Jul 95)", strana 190.
diskovi.89vocka,
Imam jedan problemcic:
Posedujem HDonner od 540 MBMconner 420 MB i MAxtor od 850 Mb.
HHHk<ř@ěß űńx´│ű ű ┴Fľ8ä$úQ_)ćě╚/rđöl}Ô┘┤dAo=V┼űďoK`Hä83ş ű¸%yQ ┼Ż▀˝ůHQ\8_Nű ű
ű╔
Ť6e┬H5î╝řňB[_Tb╚3 ¸│H ű █úšŔm│űÚ]ńŔ' HHcóâžFKŐě|╣đ1á@ç ╗│ýŇűLŕ┴╚!ÇľÁÝű┼Ć.dűW
ĂÜ╔ż ű´k¸š┴§■w<0BńžjZěĆĐsyPaňťÚlưjH`°2_>▀¸˙ÖĆbĎB§ Ý{˙] ű űÚ] ű ű?i&─¸│ ű¸Đ+ű
[˙ą ű űi┌¸■ ű ű˝ÇÔ3÷¸Ŕš╗¨┐Ô7m┘ĂŢſ¸!Ů5 ĹUćŇ2vćŠ,_▄ ╗Y|▀°ÇÎf ¸ˇŘů {rčŇv╩\D=▀Ś
T
diskovi.90bobby.quyne,
-> #89, vocka> Posedujem HDonner od 540 MBMconner 420 MB i MAxtor od 850 Mb.
>
> ű╔
> Ť6e┬H5î╝řB[_Tbž3 ¸│H ű █úšč│űÚ]ńč' HHcóâžFKŠě|╣đ1á@ç ╗│ýŇűL┴ž!ÇľÁÝű┼Ć.dűW
>
>
> T
Ti stvarno imas gadan problem.
diskovi.91ljubaz,
Dobio sam jedan EIDE VLB kontroler, ali bez drajvera.
Marka mi uopšte nije poznata:
VL ADD2 M2
Na njemu se nalaze dva velika čipa sa oznakama:
ADDř GOLDSTAR
DWW729 i Prime 2C
510 9513
Ima džampere JP1-9 za podešavanje.
Ako neko ima drajvere za ovaj kontroler i zna kako se
podešavaju džamperi...
diskovi.92jpptticb,
-> #84, rkramer> C:Đ> Podaci su iz kataloga koji sam dobio pre dva-tri meseca,
> C:Đ> mozda je bilo nekih novih modela u medjuvremenu.
>
> ako nije tajna... Kako doci do tih kataloga? :)
Ja sam dobio posle slanja antvort karte iz BYTE-a sa zaokruzenim
brojem za informacije o Seagate-ovim drajvovima 8>.
diskovi.93dr.grba,
-> #82, dr.grba>> Pitanje: kako optimalno premapirati Quantum Maverick da se može raditi
>> 32-bita u Windows?Ima kvaka sa BIOS parametrima, broj cilindara manje,
>> broj glava više...Dokle je bezopasno? Disk je nov, nenačet, tako da nema
>> ugrožavanja podataka.
Hvala na svim odgovorima <<<:
diskovi.94dvesic,
-> #93, dr.grba>>>> Pitanje: kako optimalno premapirati Quantum Maverick da se
>>>> može raditi 32-bita u Windows?Ima kvaka sa BIOS parametrima,
>>>> broj cilindara manje,
>> Hvala na svim odgovorima <<<:
:)))
Kod mene je standardno : 1024 + 16 + 63 na 504 Mb.
Radi kao sat.
diskovi.95omega,
Šta je uzrok biptanja hard diska i nemogućnosti da uopšte
pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo...
Posle vađenja i malog matretiranja proradio je iz petog-
šestog puta.
diskovi.96stigor,
Potrebni detaljni opisi registara 1F0 do 1FF (registri za
dir. pristup Ide HDu) ... Unapred hvala ...
diskovi.97ppekovic,
-> #95, omega>> Šta je uzrok biptanja hard diska i nemogućnosti da uopšte
>> pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo...
>> Posle vađenja i malog matretiranja proradio je iz petog-
>> šestog puta.
Prvo proveri kablove da li su gurnuti do kraja. Onda proveri da
kabal za napajanje ne stoji labavo. Meni se desavalo bas to jer su mi
oni cilindri na konektoru za disk koji ide od napajanja bili isuvise
siroki i nije postojao dobar kontakt.
Paya
diskovi.98eotek,
-> #95, omega> Sta je uzrok biptanja hard diska i nemogucnosti da uopste
> pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo...
brzo radi bekap, ali brzo ...
i meni se isto dogodilo, samo sam ga izvadio/vratio
pa je opet proradio, pa se to ponovilo vise puta, pa posle nije
mogao da se pokrene osim kada se udari donjom stranom o tvrdu podlogu
u trenutku pokretanja (!!). sada mi taj disk (coner 210) sluzi kao
neki prenosni disk (ali radi samo na udaranje, dakle ne moze fiksno
da se montira u comp).
Rekli su mi ovde da se radi o hladnom lemu /kontaktima,
medjutim ja mislim da se radi o cetkicama ili mehanizmu za
autoparkiranje glave - uglavnom to niko (barem ja nisam cuo) ne
popravlja.
diskovi.99babbage,
-> #95, omega
>=>> Šta je uzrok biptanja hard diska i nemogućnosti da uopšte
>=>> pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo...
>=>> Posle vađenja i malog matretiranja proradio je iz petog-
>=>> šestog puta.
Mogucnosti:
1. Nisi dobro prikljucio napajanje.
2. Nisi dobro prikacio kontroler.
3. Graficka kartica i kontroler su medjusobno nekompatibilni
(malo verovatno)
4. Motor HDa je neispravan (ako se ovo ponovi, tj. ako cas
radi, cas ne radi to je sigurno, inace je malo verovatno)
Babbage
diskovi.100omega,
-> #99, babbageŢ 1. Nisi dobro prikljucio napajanje.
Ţ 2. Nisi dobro prikacio kontroler.
Ţ 3. Graficka kartica i kontroler su medjusobno nekompatibilni
Ţ (malo verovatno)
Sve ovo je 100% ok.
Ţ 4. Motor HDa je neispravan (ako se ovo ponovi, tj. ako cas
Ţ radi, cas ne radi to je sigurno, inace je malo verovatno)
Uh, ovo bi zaista bilo opasno. Situacija je sledeca - disk
je nov, star ni 2 meseca. U pitanju je Maxtor 7540AV.
Mozda je u pitanju kondenzovana vlaga?
Ţ brzo radi bekap, ali brzo ...
Ovo cu sigurno, posle onakvog nerviranja.
Evo za sada sve radi ok, nije se ponovilo (da kucnem u drvo).
Zahvaljujem svima na iscrpnim odgovorima.
diskovi.101jasicp,
-> #95, omega> Sta je uzrok biptanja hard diska i nemogucnosti da uopste
> pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo...
Ja sam to resavao tako sto bih bez vadjenja gurnuo osovinu (bez zlobnih
komentara), posle ide samo... Mislim da se ukoci disk pa motor nema
momenat za pokretanje. Ne znam zasto (nije podmazan :) ).
diskovi.102funky,
-> #100, omega)> Uh, ovo bi zaista bilo opasno. Situacija je sledeca - disk
)> je nov, star ni 2 meseca. U pitanju je Maxtor 7540AV.
)> Mozda je u pitanju kondenzovana vlaga?
:))) Stara Maxtorova boljka. A posle se neko buni kad mu kažeš da je
kupio loš disk. Privremeni lek: dok računar radi izvadi i vrati strujni
kabl u disk. Tako će se zavrteti sigurno.
diskovi.103dveselinovic,
Mala statistika WD-a o faktorima koji utiču na performanse diska:
- Brzina slučajnog traženja ................ 35 %
- Broj obrtaja tanjira ..................... 25 %
- Brzina prenosa samog diska ............... 10 %
- Brzina obrade diska ...................... 25 %
- Brzina prenosa platforme ................. 5 %
Ruši neke mitove o brzini diska, zar ne?
Pozdrav,
DVV
diskovi.104jasicp,
-> #95, omega> Sta je uzrok biptanja hard diska i nemogucnosti da uopste
> pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo...
Ja sam to resavao tako sto bih bez vadjenja gurnuo osovinu (bez zlobnih
komentara), posle ide samo... Mislim da se ukoci disk pa motor nema
momenat za pokretanje. Ne znam zasto (nije podmazan :) ).