PCHARD.6

02 Jul 1995 - 19 Oct 1997

Topics

  1. sistemi (183)
  2. mikroprocesori (544)
  3. maticne.ploce (1113)
  4. diskovi (2401)
  5. video (1276)
  6. dodaci (450)
  7. matricni (339)
  8. laseri (428)
  9. mreze (203)
  10. kvarovi (798)
  11. nabavka (727)
  12. benchmark (37)
  13. razno (1216)
  14. inkjet (283)
  15. unknown (2)

Messages - diskovi

diskovi.2 aspasic,
Hi :) Zanima me da li recimo, kod diskova od 540 MB ima razlike u brzini kada su formatirani na 504MB i kada se formatiraju pomoću LBA u BIOS-u i ako ima, kolike su? Seventh Son Of The Seventh Son
diskovi.3 vlad,
(odgovor na 4.1046 PC.HARD.5) > Ma jok... :) Samo bi mi pomogla informacija gde se tačno nalazi > mesto za priključenje LED-a. Radi se od WD Caviaru od 210 MB. Nemam Caviar pri ruci ali mesto za prikljucenje LED-a se obicno nalazi blizu prednje strane diska, nasuprot konektoru za napajanje. Ako nema one dve "iglice" zalemljene na plocu sigurno postoji mesto predvidjeno za njih koje se prepoznaje kao dve "tacke" na stampi koje su ocigledno predvidjene da se u njih "ubaci" neki element. Na mom Maxtor-u je bilo upravo tako. Skinuo sam "iglice" sa jednog rasturenog diska i zalemio ih na predvidjeno mesto. Cesto zna da bude i konektor u beloj plastici sa iglicama tanjim nego sto su one za data kabl. Pre nego sto nakacis LED pozeljno je da izmeris napon na pinovima, a onda prvo probas "go" led. Posle ces vec nekako ispametovati kako da sve to zalemis/prikacis. Nadam se da sam pomogao, nisam mogao bolje da srocim.
diskovi.4 vstan,
[REPLY 4.1048] > Ako je neko probao ovu kombinaciju, ili jednostavno ima ovaj Seagate, > dobro bi mi dosao savet za raspored jumpera na njemu. ST-3390A Rear View Mini Power ┌─ 40 pin AT Interface I/O connector Connector │ 2 ┌─┴─┐ │ (TOP) DC power │o o│ 5 G Ň══════════ ═════════Ş /─5─G─G─12\ ═Áo oĂÁ0 0 0Ă═Á::::::::::˙::::::::1Ă═Á 0 0 0 0 Ă═ ...─┐ 1 │ 12 ď══════════│═════════ż └─────────┘ │ │ │ (BOTTOM) └(pin 20 missing for (Factory test jumper │ │ keying purposes) block located at side) │ │ OFF OFF Drive is Master (single) OFF ON Drive is Master with Slave present (dual) ON OFF Drive is Slave (dual) ON ON Cable Select (requires jumper also on pins 6 and 8 of J8) Spare jumper may be stored on pins 1 and 3.
diskovi.6 majstor, -> #4, vstan
RE: Seagate ST3390A Hvala na informacijama. Pozdrav
diskovi.7 mladenp,
> Imam neki program za low level formatiranje Maxtor-a, A za Quantum ProDrive LPS 105 AT? Siroma' počeo da crkava pre mesec dana. U međuvremenu sam kupio novog diska ali šteta da se stari izležava. ;)
diskovi.8 dveselinovic, -> #7, mladenp
Uradi kako smatraš da treba, ali po mome iskustvu, apsolutno jedina stvar koja će 100% *POUZDANO* da odradi low lwvwl format tvrdog diska IDE i EIDE tipa jeste inteligentni keš kontroler, i to, da sve bude paradoksalno, onaj najstariji ISA tip. Razlog je jednostavan - taj kontroler se tako poveže sa diskom da on postaje direktan nastavak elektronike na samom disku. On sve parametre formatiranja uzima neposredno iz BIOS-a diska, pa ga niša ne iznenađuje, kao recimo različiti podaci za logički i fizički broj glava, vremenski intervali, itd. Do sada sam sa njim formatirao bar 50 diskova i nikada nigde ni pomena od problema. Zato ga i preporučujem za takve poslove (a i inače). Pozdrav, DVV
diskovi.9 majtoski,
Imam problem sa prikljucivanjem CD-ROM-a. U masini se nalazi(o) isa-ide cache controller longshine dc-600. sve je lapo radilo dok nisam nabavio 4x speed cd-rom mitsumi fx400. kontroler podrzava do 4 hd-a 1+1 i 1+1, i sam nalazi podatke o disku, kad prikacim cd-rom drajver jednostavno nemoze da ga prepozna, ko da nije tu. Pokusao sam da pored kontrolera prikacim i obicnu i/o karticu prebacenu na sekundarne adrese, ali nece da radi. Trenutno je kontroler izvadjen :( i umesto njega je bedna i/o kartica. Imal li nacina da se ovo nekako poveze, ima li eide kontrolera za isa sabirnicu.
diskovi.10 stanic,
Koji modeli EIDE kontrolera postoje od nas. Koji PIO podržava Conner CFS 540 A.
diskovi.11 vcalic, -> #9, majtoski
>> drajver jednostavno nemoze da ga prepozna, ko da nije tu. Pokusao sam >> da pored kontrolera prikacim i obicnu i/o karticu prebacenu na >> sekundarne adrese, ali nece da radi. Trenutno je kontroler izvadjen >> :( i umesto njega je bedna i/o kartica. Imal li nacina da se ovo >> nekako poveze, ima li eide kontrolera za isa sabirnicu. Moraš na keš kontroleru da isključiš sekundarni port. Trebalo bi da bude moguće!? Vlada
diskovi.12 mdimitrijevic,
Greskom sam obrisao driver za CD-ROM PHILIPS CM207. Fajl koji je unisten je DDATAPI.SYS ! Zamolio bih srecnog vlasnika ovog drivera da mi ga baci na MAIL. Pozdrav, Marjan
diskovi.13 majtoski,
ima li neko shemu dzamperisanja winbond i/o kartice(isa)
diskovi.14 d.petrovic, -> #2, aspasic
> Zanima me da li recimo, kod diskova od 540 MB ima razlike u > brzini kada su formatirani na 504MB i kada se formatiraju > pomoću Pokloniš 17 MB gremlinima i zadržavaš 32BIT-ni pristup.
diskovi.15 calex, -> #13, majtoski
<!> ima li neko shemu dzamperisanja winbond i/o kartice(isa) Jel' to ona o kojoj sam pis'o u PC.HARD.5: 4.914
diskovi.16 vcalic,
Da li je istina da se na bilo koji IDE CD-ROM može staviti bilo koji ATAPI drajver??? Kažu da Win95 ima samo jedan Atapi drajver koji opslužuje sve IDE CD-ROM-ove!? Vlada
diskovi.17 denis,
Kupio sam VLB kontroler i nesto mi ne stima. U programu DiskDupe prijavljuje eror 802. controller is not responding. E sad, na "uputstvu" koje sam dobio pise da je rec o PTI-255W VL-Bus Super I/O Card, a na disketi sa drajverom pise Holtek VL-IDE ver 1.53. Driver sam instalirao i morao sam da izbrisem parametre koje je on sam ubacio u config.sys jer sa tim nije hteo da radi, prijavljivao je gresku prilikom dizanja sistema. Takodje sam primetio da u Windowsima nece da prihvati 32-bitni pristup disku i file-u mada je instali- ran sa iste diskete i driver za Windows. Ja se u ove stvari ne razumem bas najbolje pa bih molio nekog da mi objasni u cemu je problem. Ako nesto znaci, HDD je Quantum LPS 420 MB a ploca je DX4 AMD na 100 MHZ. pozdrav, Denis
diskovi.18 danko, -> #16, vcalic
>> Da li je istina da se na bilo koji IDE CD-ROM moze staviti bilo koji ATAPI drajver??? Kazu da Win95 ima samo jedan Atapi drajver koji opsluzuje sve IDE CD-ROM-ove!? To istika vazi za NT, ali odatle mozes samo da zakljucis da se takav drajver moze napisati, a NE da je vsaki atapi drajver takav. Isto tako NT ima samo jedan drajver za Cirrus video karte, i tera sve preko njega sto NE znaci da vsaki drijver za Win za bilo koju Ciruus kartu radi sa svakom drugom. :) DANKO
diskovi.19 aspasic, -> #14, d.petrovic
│ Pokloniš 17 MB gremlinima i zadržavaš 32BIT-ni pristup. Dobro, to važi za prozore, ali mislio sam u DOS-u? Seventh Son Of The Seventh Son
diskovi.20 gerber,
Reply to PC.HARD.5 1049 (ppekovic) Hvala na fajlu. Ima tu svega, koliko vidim. Mada više o usvojenim (i u postupku usvajanja) standardima nego praktičnih saveta, ali šta je tu je :) Barem su neke stvari malo jasnije.
diskovi.21 mdrazic, -> #17, denis
> pise da je rec o PTI-255W VL-Bus Super I/O Card, a na disketi sa > drajverom pise Holtek VL-IDE ver 1.53. Driver sam instalirao i morao sam > da izbrisem parametre koje je on sam ubacio u config.sys jer sa tim nije > hteo da radi, prijavljivao je gresku prilikom dizanja sistema. Takodje > sam primetio da u Windowsima nece da prihvati 32-bitni pristup disku i Ja sam sa istim kontrolerom dobio WBIDE.EXE drajver i odgovarajuće za Win, i sve lepo radi sa Quantum LPS540. Izgleda da drajveri nisu odgovarajući. Pomenuti WBIDE je bio par puta bacan u ovu (prethodnu) konferenciju a ima ga sigurno i na Imtel BBS. Milan
diskovi.22 vlad, -> #7, mladenp
> A za Quantum ProDrive LPS 105 AT? Siroma' počeo da crkava Za Quantum nemam nista. Trebalo bi pogledati na njihovom BBS-u (ako imaju BBS i ako su uopste dali program za LL format svojih diskova).
diskovi.23 vlad, -> #8, dveselinovic
> jedina stvar koja će 100% *POUZDANO* da odradi low lwvwl format > tvrdog diska IDE i EIDE tipa jeste inteligentni keš kontroler, i to, To ne sumnjam, ali koliko nas ovde ima pri ruci inteligentni kes kontroler? Ipak je to jos uvek egzotika. > pomena od problema. Zato ga i preporučujem za takve poslove (a i Ja preporucujem SGATFMT3 za Seagate diskove jerbo sam s njega povratio iz mrtvih dosta diskova kojima nista drugo nije pomagalo. Garancije, naravno, nema, ali kad sve drugo omane - il' cu da ga saranim il' ce da mi propeva B).
diskovi.24 petjo, -> #17, denis
> Kupio sam VLB kontroler i nesto mi ne stima. U programu > DiskDupe prijavljuje eror 802. controller is not responding. E > sad, na "uputstvu" koje sam dobio Imao sam isti problem :) Pokusaj u BIOS-u da promenis vrednosti Bus Clock Select-a na vecu vrednost. Napisi, ako primenis neko elegantnije resenje. Petjo
diskovi.25 vstan, -> #17, denis
> Kupio sam VLB kontroler i nesto mi ne stima. U programu > DiskDupe prijavljuje eror 802. controller is not responding. E Za ovo lek je jednostavan - iskljuci turbo kada radis sa Dupetom ! Ili smanji brzinu na magistrali, sto verovatno ne zelis ;)
diskovi.26 dzoric,
Nabavio sam EIDE disk Maxtor 7850 AR ali na zalost bez drajvera. Imam obican IDE kontroler a BIOS nema LBA mod. Nekako sam podigao svih 850 Mb na dve particije uz pomoc Ontrack Disk Manager-a v5.00 ali nemam 32-bitni pristup. Pitanja: 1. Imal' ko original driver za ovaj disk ili Disk Manager > 5.00 2. Kako da dobijem 32-bitni pristup disku __Dejan__
diskovi.27 dzoric,
Nisam bas redovan u ovoj konf. ali videh da neko spominje programce za LL formatiranje Maxtor diskova. Imam jednog starca Maxtor 7080 koji dozvoljava citanje ali ne i pisanje. Ne znam sta bi to moglo da bude pa sam razmisljao da mu dam jedan LL format. Ako moze ovo programce na mail ili u conf. __Deajn__
diskovi.28 nebul,
Prijatelj se raspituje za jednu poprilicno staru skalameriju. Zanima ga gde moze da se nabavi HD od 80 (ili 300 ?) MB sa starih IBM CDC masina. Nedavno se spominjao neki otpad kod hipodroma gde su se prodavala stare masine. Ima li neko ideju ?
diskovi.29 majtoski,
Gde mogu da se nabave kablovi com portove? Uspeo sam da prikacim 2 kontrolera, ali drajver nece uvek da detektuje CD-ROM, koji je na sekundranim adresama, tacnije na 170 kako da ovo otklonim, tako da mi se cd-rom uvek prepozna.
diskovi.30 vlad,
Pitanje za poznavaoce IDE CD-ROM-ova: Kako da nakacim CD-ROM na secondary port na VLB EIDE kontroleru? 486/80, AMI WinBIOS, nema podesavanje za 4 diska, kontroler VISION QD6580. CD-ROM je Panasonic 571 (kaci se na IDE) i radi kad ga zakacim kao drugi disk na primarni port, ali ja, je li, vec imam dva diska. Moze li tu neki drajver da pomogne? Probao sam 3drives, ali nece. Zahvalan na pomoci i sugestijama.
diskovi.31 vlad, -> #29, majtoski
> Gde mogu da se nabave kablovi com portove? Ovo ima kod mene, za ostalo ne mogu da ti pomognem. Mail me pa da se dogovorimo.
diskovi.32 iivkovic,
RE: Spectrum ROM > E treba mi 16k ROM za ZX Spectrum+ (Ili obican):)) Glupo pitanje u danasnje > vreme ,al ajd' da probam čao mi je što ne mogu da ti pomognem na drugi način :), al' probaj na telefon 8121-208. Tu je "SPECTRUMOVCI PIRAT No. 1". žovek ima i dosta delova za spectrume, al' mi se čini da nije previše jeftin. Uostalom, probaj, možda budeš imao sreće. Pozdrav, Ivan. P.S. Reklama je iz Sveta Kompjutera i ja nemam nikakav udeo u zaradi, koju će čovek da ostvari, kad sezamovci pročitaju ovo. :)
diskovi.33 vlad, -> #27, dzoric
> programce za LL formatiranje Maxtor diskova. Imam jednog starca Eve ga. Kaze da je za seriju Maxtor-a 7000 tako da bi trebalo da pase. Udri ga samo, pa javi sta si uradio B). max-fmt.zip
diskovi.34 ikordic,
RE: Sec. ATA IDE port + CD ROM plejer (PC.HARD.6:4.1032, bobby.quyne) => Kad smo vec kod ovoga, da li neko zna zasto atapi drajver u Config-u => nece da mi prepozna CD kada je ovaj na secondary portu. Ploca je PCI => sa on board PCI EIDE kontrolerom, BIOS je AMI. Pri tome sam probao => sve varijante opcija u drajveru. CD-ROM je Sanyo 450. Al' ti je opis ploče... ;) Da li si probao i master i slejv džamperacije na drugom portu? Jel' ti uključen taj port uopšte? Enabliraj u setapu podršku za drugi port i učitaj drajver za drugi ATA IDE port.
diskovi.35 ikordic,
RE: Mxt problem (PC.HARD.5:4.1025, stanic) => Problemi sa Maxtorom 420 Mb. Nakon particioniranja i formatiranja => disk doc űtor nakon svkog pokretanja obelezava nove bad sectore. Probaj da smanjiš brzinu pristupa disku, bilo podešavanjima na kontroleru (VESA/PCI LB) ili brzine magistrale (ISA). Takođe, mislim da na Sezamu postoji program za LL format Maxtor disova, pa probaj s tim.
diskovi.36 ikordic, -> #17, denis
RE: WB i Holtek VLB => pise da je rec o PTI-255W VL-Bus Super I/O Card, a na disketi sa => drajverom pise Holtek VL-IDE ver 1.53. Driver sam instalirao i morao sam Ova dva (Holtek i Winbond) nemaju veze jedan sa drugim, prodavac ti je (greškom?) dao pogrešne drajvere uz adapter.
diskovi.37 ikordic, -> #30, vlad
RE: ATA IDE CD plejer => Kako da nakacim CD-ROM na secondary port na VLB EIDE kontroleru? => 486/80, AMI WinBIOS, nema podesavanje za 4 diska, kontroler => VISION QD6580. CD-ROM je Panasonic 571 (kaci se na IDE) i radi => kad ga zakacim kao drugi disk na primarni port, ali ja, je li, => vec imam dva diska. Moze li tu neki drajver da pomogne? Probao => sam 3drives, ali nece. Zahvalan na pomoci i sugestijama. CD plejer podsiš kao master (probaj i slave) i staviš ga na drugi port. Ne treba ti podrška u BIOS-u za 0x170 port. Ako uz kontroler ide neki *.SYS tipa ENA170H.SYS, upotrebi ga. Da li drajver prima parametre kojima mu saopćavaš na kom portu treba da radi ili se pravi "pametan" pa sam "zaključuje" gde šta & kako?. Bači drajvere 'vamo ako stigneš (naravno, BEZ mscdex-a, lock, eject, cdplay i tih stvari...)
diskovi.38 vcalic, -> #30, vlad
>> Moze li tu neki drajver da pomogne? ATAPI drajver ne prepoznaje CD na secondary portu??? Pokušaj sa drajverom od nekog drugog CDROM-a, moglo bi da pomogne. Vlada
diskovi.39 ikordic, -> #16, vcalic
RE: ATA-PI => Da li je istina da se na bilo koji IDE CD-ROM može staviti bilo koji => ATAPI drajver??? Kažu da Win95 ima samo jedan Atapi drajver koji => opslužuje sve IDE CD-ROM-ove!? Nije, ne radi ni jedna kombinacija između Sony, Sanyo i Goldstar modela. To što ima MS je verovatno neki generički drajver koji pride ima neko prepoznavanje konkretnog modela, šta li.
diskovi.40 trix, -> #35, ikordic
>Probaj da smanjiš brzinu pristupa disku, bilo podešavanjima na MAXTOR je izbacio jednu veliku bofl seriju. Kome se zalomio neki komad iz te serije, neće moći ništa da uradi. Izjava je pala posle cca 80 sati tretiranja svim soft tretmanima i sa 5 (pet) kontrolera. Peti je bio Eisa keš kontroler. Vraćen je prodavcu iz Kanade...
diskovi.41 gerber,
RE: PIO mode Skoro sam pitao koji je to PIO sa vrednošću 150 ns, a koju vrednost mi je postavio drajver VIA IDE. E uz malo eksperimentisanja sa instalacionom disketom za dotične drajvere ustanovio sam da je ipak sve u okvirima ustanovljenih standarda (120, 180, 240, ...). Reč je o tome da program pri testiranju diska obavezno poveća vreme ciklusa. Tako za 120 (PIO 4) doda 30ns, za PIO3 (180) doda 20ns a za PIO2 (240) doda 10ns. Opreznosti radi verovatno. A opreznosti radi promenio sam i default vrednost sa PIO4 na PIO3. BTW. radi se o drajverima za VT82C496G čip, pa ako nekome treba ...
diskovi.42 bobland, -> #26, dzoric
Imam disketu MAxBlast koju sam dobio uz novog Maxtora, ali ga nisam probao pošto mi je sve i ovako sređeno. Ako si zainteresovan, mogu da ti pošaljem na SEZAM Pro-Ba da se ovako ne maltretiram. Javi mi na mail. Sad sam se setio da sam na jednom Maxtor disku našao njegov softver već snimljne ?! Bilo je potrebno sistemskom disketom podići sistem i preći na c:. Ali pošTo si se ti već isformatirao, onda niša :) pozdrav, BObland
diskovi.43 jasicp,
Kakvo je misljenje o disku Seagate ST31220A...1GB...EIDE Pouzdanost (glavno), brzina, problemi kod instalacije, slaganje sa EIDE QDI Vision 6580 kontrolerom.
diskovi.44 d.petrovic, -> #19, aspasic
> Dobro, to važi za prozore, ali mislio sam u DOS-u? Isto : Kako onda da ti radi VLB ?
diskovi.45 ikordic, -> #26, dzoric
RE: 32-bit DA => Nabavio sam EIDE disk Maxtor 7850 AR ali na zalost bez drajvera. Imam => 2. Kako da dobijem 32-bitni pristup disku Probaj sa ovim. ontrackw.zip
diskovi.46 ikordic, -> #40, trix
RE: Tržište => MAXTOR je izbacio jednu veliku bofl seriju. JEDNU?!?!? :))) To se dešavalo i dešava se i Maxtor-u, i Conner-u, i WD-u, ... To je sasvim normalna (redovna, uobičajena, ...) pojava kod SVIH kuća koje proizvode diskove i sl. osetljive periferije. Kada neka serija ne prođe testiranje do krjaja ista se ne pušta u regularnu prodaju, već bogtepitakakvim mračnim kanalima završi kod kineskih dilera, odakle nepogrešivo nalazi put k siromašnim tržištima, među koja se i mi, na žalost, ubrajamo.
diskovi.47 kdrazan,
Povodom poplave raznoraznih dravjera za diskove: Da nema ko slučajno drajvere za WD Caviarčića od 850 Mb ? Ja to "naravno" :( nisam dobio !!! gpa#aHa.
diskovi.48 oper,
Evo juče mi se desilo i još se nisam oporavio. Dakle, otkaz'o mi je miš, uzmem drugog, prikačim kod sebe, dignem Win i ne radi mi miš. OK, probaću onu foru sa levim dugmetom kod paljenja mašine. Probam - dignem win, pojavi se onaj satić, ali ne reaguje na miša - tj. samo trepće dok ja pomeram glodara. Ništa, dakle, ugasim win otkucam dir i vidim da u root-u imam samo dva dira i jedan fajl i to sa imenima - 'ŰěŘ╬˙Ĺ' i sve tako... Zgrozim se, al' ostanem priseban - startujem unformat sa D diska i on uglavnom sredi stvari. Pobrljani su, naravno, neki fajlovi, ali je uglavnom sve tu. Jedino, ali _jedino_, što sam radio, a što inače ne radim, jeste da sam upalio mašinu sa stisnutim levim dugmetom Genius miša. Inače - diskovi su CFS540A, kontroler je WinBond, oba diska prvom portu, ploča je sa SiS čipsetom, procesor Cyrix, video ARK - sve u svemu nikakva ezoterija, osim možda, imam jednu običnu ISA I/O karticu koja je predžamperisana tako da rade samo dva COM porta kao COM3 i COM4. Miš je na WinBondu na drugom portu. Drajver za njega je onaj iz W4WG 3.11 (Genius mouse on COM2). Sve lepo radi (uključujući i 32BFA pod Win) već tri meseca. Jutros sve radi kao i uvek (naravno u win su mi se izgubile definicije štampača, boja za help i sl.) žini mi se da sam sretan što mi je deštiklirano 'Save Settings on Exit'. Ima li iko ideju šta se desilo? Pz, Pera...
diskovi.49 vlad, -> #37, ikordic
RE: ATA IDE CD plejer > CD plejer podsiš kao master (probaj i slave) i staviš ga na drugi > port. Ne treba ti podrška u BIOS-u za 0x170 port. Ako uz kontroler Tako sam bas i uradio, ali ne mere. > ide neki *.SYS tipa ENA170H.SYS, upotrebi ga. Da li drajver prima > parametre kojima mu saopćavaš na kom portu treba da radi ili se > pravi "pametan" pa sam "zaključuje" gde šta & kako?. Bači drajvere Verovatno je drajver bio glup, posto uz CD nisam dobio njegov originalni vec sam koristio neki genericki (atapi, cini mi se). CD sam, na zalost, morao da vratim vlasniku (bio je samo na probi), pa ce detaljnije eksperimentisanje da saceka dok ne kupim svoj. Hvala na odgovoru, pojasnio si mi neke bitne stvari.
diskovi.50 vlad, -> #38, vcalic
> ATAPI drajver ne prepoznaje CD na secondary portu??? Pokušaj sa > drajverom od nekog drugog CDROM-a, moglo bi da pomogne. Nije ga prepoznavao. Kao sto rekoh u odgovoru ikordic-u, sacekace neku sledecu priliku. Drugar ciji je CD i onako nema EIDE kontroler, pa mu sve lepo radi i sa ATAPI kao slave.
diskovi.51 bagins,
Imam problem u vezi CD Roma. Pitanje je u temi Sistemi (1.7) pa ako vas ne mrzi pogledajte, da nepitam na dva mesta. Tnx.
diskovi.52 buncic,
HITNO mi treba 40pin kabel za IDE Disk (sa konektorima, dakle spreman za upotrebu). Također, može, ukoliko ima interesenata, i zamena za 80cm takvog kabela bez konektora i kabel za priključenje računara u struju. Bio bih presretan ukoliko bi se to još danas obavilo.
diskovi.53 sbrk, -> #47, kdrazan
>> Da nema ko slučajno drajvere za WD Caviarčića od 850 Mb ? Evo ih, stižu. PS. Sad si ti na redu sa onim extenzijama za Qwark ;> wdc.arj
diskovi.54 iivkovic,
> RE: Spectrum ROM Lična greška. Nadam se da izbacujete tek sa pet. Izvinjenje. Pozdrav, Ivan.
diskovi.55 zeljkoj, -> #3, vlad
> Nadam se da sam pomogao, nisam mogao bolje da srocim. Ok, hvala. :)
diskovi.56 imarko,
Molim nekog da mi na mail posalje drajver za anonimni interni single-speed cd-rom drive.Drajver se odaziva na ime mtmcde.sys Unapred hvala
diskovi.57 funky, -> #56, imarko
)> cd-rom drive.Drajver se odaziva na ime mtmcde.sys To je mitsumi-jev drajver. Jel mehanizam ceo izlazi napolje, ili ima samo klasična vratanca ? Razlikuju se drajveri (LU005 i FX001 - koji je?)
diskovi.58 dmajkic,
Ajde da još jedan put pitam. Ima li ko drajver za 32BDA u win-u za kontroler koji je integrisan na ploči sa VIA čipsetom. U pitanju je verzija J437A sa 3 PCI i jednim VLB slotom. Znači ne radi onaj VIAIDE.386 koji je neko već slao ovde. Unapred hvala.
diskovi.59 inforts,
Sa kojim PIO modom može da radi MAXTOR 7850AV. Kontroler je izgleda Holtek, ima mogućnost setovanja Speed Grade 0,1,2 i 3. Pozdrav Dragan.
diskovi.60 kdrazan, -> #53, sbrk
<=> Evo ih, stižu. Fala mnogoooooooooooooooooooooooooo. Svaka čast čiča !!! Kako ti se samo dade uploadovati pola mega :))))) Hvala još jednom !!!!! <=> PS. Sad si ti na redu sa onim extenzijama za Qwark ;> Izvini, al' kakvim extenzijama ? Da nisi pomješao to sa onim za Word ? Doduše ja imam neke extenzije za Quark (nešto oko boja, separacija i to...), pa ako ti to treba, nema fleke ... :))))) Mnogo pozdrava od gpa#aHa. :))) P.S. Nekome sam obećao ASM.NG, al zaboravih kome... De nek mi se čovjek javi ...
diskovi.61 stanic, -> #17, denis
Ć disketi sa drajverom pise Holtek VL-IDE ver 1.53. Driver sam instalirao i Jel možeš da baciš drivere za Holtek.
diskovi.62 sbrk, -> #60, kdrazan
>> <=> PS. Sad si ti na redu sa onim extenzijama za Qwark ;> >> >> Izvini, al' kakvim extenzijama ? Da nisi pomješao to sa >> onim za Word ? Jes' vala, u pravu si. U pitanju je onaj makro za booklet za Word4Win, jel' tako?
diskovi.63 mzarkov, -> #56, imarko
> Molim nekog da mi na mail posalje drajver za anonimni > interni single-speed cd-rom drive.Drajver se odaziva na > ime mtmcde.sys Stize. Ovaj je patcho-ova pa radi i sa sound blasterom koji ima mitsumi prikljucak MZ mtmcde.zip
diskovi.64 imarko, -> #57, funky
Izlazi ceo mehanizam,ali to vise nije vazno,dobio sam drajver Hvala usvakom slucaju.. Marko
diskovi.65 ppekovic, -> #41, gerber
>> Reč je o tome da program pri testiranju diska obavezno poveća >> vreme ciklusa. Tako za 120 (PIO 4) doda 30ns, za PIO3 (180) >> doda 20ns a za PIO2 (240) doda 10ns. Opreznosti radi >> verovatno. Kada je u pitanju, recimo, READ disk funckija, cela priča se sastoji iz dve operacije, čitanja sa diska i upisivanje pročitanog u memoriju. Kod PIO3 vreme čitanja sa diska je 120 ns, međutim, vreme upisa u memoriju varira od računara do računara. Ako je vreme upisa u memoriju 60 ns, dobićeš najčešće pominjanu vrednost 180ns, ako je 90 dobićeš 210ns i sl. Paya
diskovi.67 gerber, -> #58, dmajkic
YR>*> sa VIA čipsetom. U pitanju je verzija J437A sa 3 PCI i jednim VLB YR>*> slotom. Znači ne radi onaj VIAIDE.386 koji je neko već slao ovde. Nij ovde nego na PRO-bi. A za J433.
diskovi.68 gerber, -> #65, ppekovic
YR>*> memoriju. Kod PIO3 vreme čitanja sa diska je 120 ns, međutim, vreme YR>*> upisa u memoriju varira od računara do računara. Ako je vreme upisa u YR>*> memoriju 60 ns, dobićeš najčešće pominjanu vrednost 180ns, ako je 90 YR>*> dobićeš 210ns i sl. E i ta je misterija rešena :) Bunilo me je što postoje dve vrednosti, od kojih je jedna Cycle Time, a druga Active time. Prvi put kada je program startovan, po defaultu je Cycle Time bio 150ns, a koju je vrednost program posle provere podobnosti diska i ostavio. Kada se promeni Cycle Time na 180, program izvrši proveru i promeni veličinu na 200ns (kao i sa 240 na 250). Međutim, ako se postavi 120ns dolazi poruka da disk nije podoban. Pri svemu ovome druga vrednost (75ns) se ne menja.
diskovi.69 jasicp,
U novom PC-u se u tekstu o Tajvanu prica da Seagate izbacuje neki novi disk od 1GB. Vec ima na trzistu i kod nas disk Decathlon, od 850MB, ako sam dobro razumeo. Onaj od 1GB je posebno prilagodjen Windows 95 sistemu. Zna li ko u cemu je ta posebna prilagodjenost ? Posto u gradu vec ima Seagate diskova od 1GB, zna li se da li su to ti diskovi? Kakvog su oni kvaliteta?
diskovi.71 zormi, -> #69, jasicp
* Onaj od 1GB je posebno prilagodjen Windows 95 sistemu. * Zna li ko u cemu je ta posebna prilagodjenost? Po kapacitetu (taman su za novi Win, novi Office i još po nešto) i ceni (najjeftiniji diskovi tog kapaciteta uz to solidnih performansi). Nema nekih tehničkih prednosti, osim što se mogu prijaviti kao 2 x 420M odnosno 2 x 504M na starim pločama i raditi bez dodatnih drivera. * Posto u gradu vec ima Seagate diskova od 1GB, zna li se da li * su to ti diskovi? Misliš MEDALIST? Oni su odskoro stigli, to bi trebalo da budu ti. * Kakvog su oni kvaliteta? Kao i DECATHLON, brzi, kompatibilni, a izgleda i pouzdani. Medjutim, prošle nedelje ih je bilo jako teško naći na Dalekom istoku, izgleda ne stižu da naprave dovoljno.
diskovi.72 vujacic,
Imam HD od 540 mb. Formatiran LBA i računar vidi 539 miliona bajtova. Softver zauzima 300 miliona bajtova, a računar kaže da ima slobodno još 159 miliona bajtova. Gde je ostatatak od 80 miliona bajtova. Igoree. Ljubiša.
diskovi.73 dveselinovic, -> #72, vujacic
Obavezno pogledaj Windows direktorijum, lako se može desiti da tamo nađeš tušta i tma .TMP fajlova. Ja pre neki dan obrisah oko 40 MB kojekakvih TMP fajlova. Pozdrav, DVV
diskovi.74 wizard, -> #72, vujacic
> Imam HD od 540 mb. Formatiran LBA i računar vidi 539 miliona > bajtova. > Softver zauzima 300 miliona bajtova, a računar kaže da ima > slobodno još 159 miliona bajtova. > Gde je ostatatak od 80 miliona bajtova. Ako si ceo disk formatirao kao jednu particiju onda je tzv. "slack" veliki pošto FAT može da alocira prostor samo u paketima od po 16KB na tolikom drajvu. Uzmi 'mjovin' SCD ili ako imaš 4DOS kucaj iz root-a: 'dir /a/s/u' i pogledaj na kraju kolika je razlika između prostora koji zauzimaju podaci i prostora koji je alociran za njih - razlika je verovatno tih 80-ak MB.
diskovi.75 kubicela, -> #73, dveselinovic
>> Softver zauzima 300 miliona bajtova, Zar .tmp fajlovi nisu usli u ovaj zbir? Pozdrav Gordan.
diskovi.76 fancy, -> #72, vujacic
ŮŢ> Imam HD od 540 mb. Formatiran LBA i računar vidi 539 miliona ŮŢ> bajtova. ŮŢ> Gde je ostatatak od 80 miliona bajtova. Pod uslovom da ti chkdsk/F ili scandisk ili ndd ne pruže odgovor, možda je problem u tome što si disk formatirao LBA. Trebalo je da ga ostaviš na 504 Mb. Ovako ti je veličina klastera skočila sa 8Kb na 16Kb što bi reklo, da je to dužina na koju se upis fajla na disku zaokružuje... npr. fajl OD 3 bajta, zauzimaće 16Kb, kao i fajl od 300b, 5Kb, 11Kb... Fajl od 17Kb zauzimaće 32 Kb..itt. Ako na disku imaš puno malih fajlova krajnji rezultat je katastrofa. Pojava se inače zove "slack" i predstavlja, dakle, razliku između stvarne veličine fajlova i prostora koji zauzimaju na disku. Ovde je svojevremeno pisano opširnije na tu temu, a ima i u predzadnjem broju računara funky-jev osvrt na problematiku. * Priču pričam iz ličnog iskustva. Naime, kad sam formatirao Caviara WD AC2540 sa DM, želeći da iskoristim "do zadnjeg bajta" njegovih 514 Mb (540 MB) ne misleći na slack, dobio sam da mi je 240 Mb podataka zauzelo 300 Mb diska..:( Vraćanjem na "NoRMaLan" format, slack je pao tako da je gubitak bio oko 25 Mb. Sve se to vrlo lako da čekirati programom SCD koga ima i na Sezamu, autor je, mjova.
diskovi.77 spantic, -> #72, vujacic
> Softver zauzima 300 miliona bajtova, a računar kaže da ima > slobodno još 159 miliona bajtova. > Gde je ostatatak od 80 miliona bajtova. Zauzima ili alocira?
diskovi.78 imarko,
Molim jos jednom za drajver mtmcde.sys jer onaj prethodni nije bio dobro snimljen.Takodje bi mi pomoglo ako bi mi neko rekao kako se namesta jer ja nemam iskustva sa tom vrstom Cd-rom drajvova(imam sony cdu-55e,a ovo namestam jednom drugu).Na primer puno bi mi pomoglo ako bi mi neko rekao koje su standardne vrednosti za irq,dma i tako dalje... Unapred zahvalan Marko
diskovi.79 jasicp, -> #71, zormi
> Mislis MEDALIST? Oni su odskoro stigli, to bi trebalo da budu ti. Ne znam sta da mislim :), do sada su mi nudili diskove Seagate ST31220A od 1GB, pa se pitam da li su to ti "Medalist" modeli ( pitanje: da li su ? ). Ili se pod ovom oznakom kriju neki drugi diskovi ?
diskovi.80 stanic, -> #72, vujacic
Ako imaš samo jednu particiju od 540 Mb razlika ti je otišla možda zbog veličine klustera od 8 Kb ili 16 Kb (nisam siguran tačno). Ako imaš puno file-ova, veliki je i otpad. Druga stvar, TMP, BAK etc. Treća stvar lost clusters.
diskovi.81 gerber,
Ima li neko iskustva sa korišćenjem FIPS-a za particioniranje diska koji je u LBA modu? Konkretno, da li je potrebno nešto menjati u Setup-u, a pogotovo da li se FIPS i može koristiti ?
diskovi.82 dr.grba,
Pitanje: kako optimalno premapirati Quantum Maverick da se može raditi 32-bita u Windows?Ima kvaka sa BIOS parametrima, broj cilindara manje, broj glava više...Dokle je bezopasno? Disk je nov, nenačet, tako da nema ugrožavanja podataka. Sva iskustva dobrodošla.
diskovi.83 jpptticb, -> #79, jasicp
> > Mislis MEDALIST? Oni su odskoro stigli, to bi trebalo da budu ti. > > Ne znam sta da mislim :), do sada su mi nudili diskove Seagate > ST31220A od 1GB, pa se pitam da li su to ti "Medalist" modeli ( > pitanje: da li su ? ). Ili se pod ovom oznakom kriju neki drugi > diskovi ? Medalist serija (svi su sa Fast ATA Interface): ST3250A, ST3295A, ST3391A, ST3491A, ST3660A, ST3780A, ST31220A Decathlon serija (navedeni samo oni sa Fast ATA Interface-om): ST5660A, ST5850A Podaci su iz kataloga koji sam dobio pre dva-tri meseca, mozda je bilo nekih novih modela u medjuvremenu.
diskovi.84 rkramer, -> #83, jpptticb
C:Đ> Podaci su iz kataloga koji sam dobio pre dva-tri meseca, C:Đ> mozda je bilo nekih novih modela u medjuvremenu. ako nije tajna... Kako doci do tih kataloga? :) POzdrav, RKRAMER
diskovi.85 ratman,
Razmatram kupovinu CD-ROM-a, a u prilici sam da kupim Panasonic 571C, pa me intersuje kakva su iskustva ostalih Sezamovaca sa ovim modelom, i koje su mu glavne prednosti i mane u odnosu na, npr. Sony 55E. Ako ima neka ranija poruka sa detaljima oko ovog modela, pointujte mi na nju. BTW, gde se uglavnom nalaze poruke o CD-ovima, u HARD./diskovi, zar ne? Pozdrav, Dejan.
diskovi.86 vujacic,
Hvala svima na odgovorima. Ja i drugar smo se malo igrali i napravili preko 2000 fajlova (maleckih) koji su svi zajedno nešto veći od 7 kb. Ti fajlovi kod mene gde je LBA format zauzimaju na disku oko 43 megabajta, a kod njega gde je normalno formatiran disk duplo manje. Svi ti fajlovi mogu otprilike knap da stanu na jednu disketu koja je izgleda pametnija od HD-a. Pozdrav, Ljubiša.
diskovi.87 fancy, -> #83, jpptticb
ŮŢ> Medalist serija (svi su sa Fast ATA Interface): ŮŢ> ST31220A Ovaj preporučujem iz sve snage :) Radi kao dva 504 Mb diska, sjajan način za izbegavanje ogromnog slack-a. Core pokazuje TR oko 11000 sa qd6580, SI je oko 19.5 a performance index u core v3.02 = 75. (11648/3984/1776, AST:9.9mS, T-T:2.1mS)
diskovi.88 mamba,
SCSI DRIVERS -------------------- SCSI DECATLON FAMILY ST5660N 545 MB 12 ms SCSI HAWK-4 FAMILY ST15230N 4.3 GB 9 ms SCSI HAWK-2LP FAMILY ST31230N 1.05 GB 9 ms ST32430N 2.1 GB 9 ms BARRACUDA FAMILY ST32550N 2.1 GB 8 ms Fast SCSI 2 ST15150N 4.3 GB 8 ms Fast SCSI 2 2.5" FAST ATA NOTEBOOK DRIVES ----------------------------- MARATHIN SL FAMILY ST9190AG 171 MB 16 ms ST9240AG 210 MB 16 ms ST9300AG 262 MB 16 ms MARATHON FAMILY ST9385AG 341 MB 16 ms ST9550AG 455 MB 16 ms ST9655AG 524 MB 16 ms FAST ATA DRIVERS ---------------- MEDALIST FAMILY ST31220A 1.08 GB 12 ms ST3780A 722 MB 12 ms MEDALIST XE FAMILY ST3491A 428 MB 14 ms ST3660A 545 MB 14 ms DECATHLON FAMILY ST5850A 854.7 MB 11 ms MEDALIST - Fast ATA-2 interface for transfer rates up to 16.6 MB per second - 256 Kb multi-segmented cache buffer HAWK 2LP - Fast SCSI-2 interfaces - 5 year limited warranty - Fast, Fast Wide and Differential interfaces available - 5.54 ms latency MEDALIST XE - Fast ATA interfaces - Up to 35.8 M bitsper second internal transfer rate - 120 Kb multi-segmented read/write cache - Low power dissipation, 1.7 wait idle with advanced power management - 300,000 hours MTBF BARRACUDA - 7,2000 RPM spindle speed reduces average latency to 4.17 ms - Available with Fast, Fast Wide, Differential - Average seek time of 8 ms - Blistering track-to-track seek time of 0.6 ms MARATHON SL - Fast ATA and Fast ATA-2 interfaces - Innovative SafeRite technology yields 100 G's operating shock - 120 KB adaptive read/write cache - ATA compatible power management - Auto park idle feature - very low idle power MARATHON - Fast ATA interface - 120 KB adaptive read/write cache - Innovative SafeRite technology yields 100 G's operating shock - ATA compatible power management - Auto Park idle feature - very low idle power Izvod iz oglasa u casopisu "Computer Shopper (Jul 95)", strana 190.
diskovi.89 vocka,
Imam jedan problemcic: Posedujem HDonner od 540 MBMconner 420 MB i MAxtor od 850 Mb. HHHk<ř@ěß  űńx´│ű ű ┴Fľ8ä$úQ_)ćě╚/rđöl}Ô┘┤dAo=V┼űďoK`Hä83ş ű¸%yQ ┼Ż▀˝ůHQ\8_Nű ű  ű╔ Ť6e┬H5î╝řňB[_Tb╚3 ¸│H ű █úšŔm│űÚ]ńŔ' HHcóâžFKŐě|╣đ1á@ç ╗│ýŇűLŕ┴╚!ÇľÁÝű┼Ć.dűW ĂÜ╔ż ű´k¸š┴§■w<0BńžjZěĆĐsyPaňťÚlưjH`°2_>▀¸˙ÖĆbĎB§ Ý{˙] ű űÚ] ű ű?i&─¸│ ű¸Đ+­ű  [˙ą  ű űi┌¸■ ű ű˝ÇÔ3÷¸Ŕš╗¨┐Ô7m┘ĂŢſ¸!Ů5 ĹUćŇ2vćŠ,_▄ ╗Y|▀°ÇÎf ¸ˇŘů {rčŇv╩\D=▀Ś  T
diskovi.90 bobby.quyne, -> #89, vocka
> Posedujem HDonner od 540 MBMconner 420 MB i MAxtor od 850 Mb. > >  ű╔ > Ť6e┬H5î╝řB[_Tbž3 ¸│H ű █úšč│űÚ]ńč' HHcóâžFKŠě|╣đ1á@ç ╗│ýŇűL┴ž!ÇľÁÝű┼Ć.dűW > > > T Ti stvarno imas gadan problem.
diskovi.91 ljubaz,
Dobio sam jedan EIDE VLB kontroler, ali bez drajvera. Marka mi uopšte nije poznata: VL ADD2 M2 Na njemu se nalaze dva velika čipa sa oznakama: ADDř GOLDSTAR DWW729 i Prime 2C 510 9513 Ima džampere JP1-9 za podešavanje. Ako neko ima drajvere za ovaj kontroler i zna kako se podešavaju džamperi...
diskovi.92 jpptticb, -> #84, rkramer
> C:Đ> Podaci su iz kataloga koji sam dobio pre dva-tri meseca, > C:Đ> mozda je bilo nekih novih modela u medjuvremenu. > > ako nije tajna... Kako doci do tih kataloga? :) Ja sam dobio posle slanja antvort karte iz BYTE-a sa zaokruzenim brojem za informacije o Seagate-ovim drajvovima 8>.
diskovi.93 dr.grba, -> #82, dr.grba
>> Pitanje: kako optimalno premapirati Quantum Maverick da se može raditi >> 32-bita u Windows?Ima kvaka sa BIOS parametrima, broj cilindara manje, >> broj glava više...Dokle je bezopasno? Disk je nov, nenačet, tako da nema >> ugrožavanja podataka. Hvala na svim odgovorima <<<:
diskovi.94 dvesic, -> #93, dr.grba
>>>> Pitanje: kako optimalno premapirati Quantum Maverick da se >>>> može raditi 32-bita u Windows?Ima kvaka sa BIOS parametrima, >>>> broj cilindara manje, >> Hvala na svim odgovorima <<<: :))) Kod mene je standardno : 1024 + 16 + 63 na 504 Mb. Radi kao sat.
diskovi.95 omega,
Šta je uzrok biptanja hard diska i nemogućnosti da uopšte pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo... Posle vađenja i malog matretiranja proradio je iz petog- šestog puta.
diskovi.96 stigor,
Potrebni detaljni opisi registara 1F0 do 1FF (registri za dir. pristup Ide HDu) ... Unapred hvala ...
diskovi.97 ppekovic, -> #95, omega
>> Šta je uzrok biptanja hard diska i nemogućnosti da uopšte >> pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo... >> Posle vađenja i malog matretiranja proradio je iz petog- >> šestog puta. Prvo proveri kablove da li su gurnuti do kraja. Onda proveri da kabal za napajanje ne stoji labavo. Meni se desavalo bas to jer su mi oni cilindri na konektoru za disk koji ide od napajanja bili isuvise siroki i nije postojao dobar kontakt. Paya
diskovi.98 eotek, -> #95, omega
> Sta je uzrok biptanja hard diska i nemogucnosti da uopste > pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo... brzo radi bekap, ali brzo ... i meni se isto dogodilo, samo sam ga izvadio/vratio pa je opet proradio, pa se to ponovilo vise puta, pa posle nije mogao da se pokrene osim kada se udari donjom stranom o tvrdu podlogu u trenutku pokretanja (!!). sada mi taj disk (coner 210) sluzi kao neki prenosni disk (ali radi samo na udaranje, dakle ne moze fiksno da se montira u comp). Rekli su mi ovde da se radi o hladnom lemu /kontaktima, medjutim ja mislim da se radi o cetkicama ili mehanizmu za autoparkiranje glave - uglavnom to niko (barem ja nisam cuo) ne popravlja.
diskovi.99 babbage, -> #95, omega
>=>> Šta je uzrok biptanja hard diska i nemogućnosti da uopšte >=>> pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo... >=>> Posle vađenja i malog matretiranja proradio je iz petog- >=>> šestog puta. Mogucnosti: 1. Nisi dobro prikljucio napajanje. 2. Nisi dobro prikacio kontroler. 3. Graficka kartica i kontroler su medjusobno nekompatibilni (malo verovatno) 4. Motor HDa je neispravan (ako se ovo ponovi, tj. ako cas radi, cas ne radi to je sigurno, inace je malo verovatno) Babbage
diskovi.100 omega, -> #99, babbage
Ţ 1. Nisi dobro prikljucio napajanje. Ţ 2. Nisi dobro prikacio kontroler. Ţ 3. Graficka kartica i kontroler su medjusobno nekompatibilni Ţ (malo verovatno) Sve ovo je 100% ok. Ţ 4. Motor HDa je neispravan (ako se ovo ponovi, tj. ako cas Ţ radi, cas ne radi to je sigurno, inace je malo verovatno) Uh, ovo bi zaista bilo opasno. Situacija je sledeca - disk je nov, star ni 2 meseca. U pitanju je Maxtor 7540AV. Mozda je u pitanju kondenzovana vlaga? Ţ brzo radi bekap, ali brzo ... Ovo cu sigurno, posle onakvog nerviranja. Evo za sada sve radi ok, nije se ponovilo (da kucnem u drvo). Zahvaljujem svima na iscrpnim odgovorima.
diskovi.101 jasicp, -> #95, omega
> Sta je uzrok biptanja hard diska i nemogucnosti da uopste > pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo... Ja sam to resavao tako sto bih bez vadjenja gurnuo osovinu (bez zlobnih komentara), posle ide samo... Mislim da se ukoci disk pa motor nema momenat za pokretanje. Ne znam zasto (nije podmazan :) ).
diskovi.102 funky, -> #100, omega
)> Uh, ovo bi zaista bilo opasno. Situacija je sledeca - disk )> je nov, star ni 2 meseca. U pitanju je Maxtor 7540AV. )> Mozda je u pitanju kondenzovana vlaga? :))) Stara Maxtorova boljka. A posle se neko buni kad mu kažeš da je kupio loš disk. Privremeni lek: dok računar radi izvadi i vrati strujni kabl u disk. Tako će se zavrteti sigurno.
diskovi.103 dveselinovic,
Mala statistika WD-a o faktorima koji utiču na performanse diska: - Brzina slučajnog traženja ................ 35 % - Broj obrtaja tanjira ..................... 25 % - Brzina prenosa samog diska ............... 10 % - Brzina obrade diska ...................... 25 % - Brzina prenosa platforme ................. 5 % Ruši neke mitove o brzini diska, zar ne? Pozdrav, DVV
diskovi.104 jasicp, -> #95, omega
> Sta je uzrok biptanja hard diska i nemogucnosti da uopste > pokrene sopstveni motor? Upravo to mi se danas desilo... Ja sam to resavao tako sto bih bez vadjenja gurnuo osovinu (bez zlobnih komentara), posle ide samo... Mislim da se ukoci disk pa motor nema momenat za pokretanje. Ne znam zasto (nije podmazan :) ).