sistemi.103vitez.koja,
-> #102, epson#=> A ja imam i drivers4 REGISTERED
I kako radi?
sk
sistemi.104calex,
-> #102, epson<!> A ja imam i drivers4 REGISTERED
Možeš li malo manje da pominješ ove vrste softvera? Ako imaš nešto
registrovano, komercijalno, hakerisano, zaraženo i slično, koristi mail
ili grupe a ovde izbegavaj. :)
sistemi.105milanmi,
Interesuje me da li neko zna sta moze da bude uzrok sledecem (veoma ozbiljnom
problemu):
Kada ukljucim kopmjuter (koji neko vreme, reda nekoliko sati nije radio)
ekran se naprosto zacrni, pri cemu ne pomazu cak ni visestruki pritisci na
reset taster. Kada ga iskljucim i pnovo ukljucim sve normalno radi
(odbrojavanje memorije, MS-DOS start, itd.)
Posto se ovo cesto ponavlja (da ne kazem svaki put), pocinjem da se
brineeem. Racunar je 386DX\40\4MB RAM-a\TRIDENT 9000 sa 512K.
Recite ako treba dodatnih informacija.
P.S. Ne razumem se mnogo u hardver (narocito u dzamperisanje kartica), posto
sam (relativno) nov u oblasti racunarstva.
sistemi.106sljubisic,
-> #105, milanmi
> Kada ukljucim kopmjuter (koji neko vreme, reda nekoliko sati nije radio)
>ekran se naprosto zacrni, pri cemu ne pomazu cak ni visestruki pritisci na
>reset taster. Kada ga iskljucim i pnovo ukljucim sve normalno radi
>(odbrojavanje memorije, MS-DOS start, itd.)
Hm, ovo moze da bude do graficke kartice, i njenih kontakata u slotu.
Probaj da otvoris racunar i da izvadis i zatim ponovo pazljivo vratis
graficku karticu (probaj i u neki drugi slot), propisno stegnes sa
zavrtnjem, i onda ga ponovo upalis.
Ako ne pomaze, pokusaj da od nekoga pozajmis za probu neku drugu video
karticu, pa probaj sa njom, jer postoji mogucnost da je tvoja losa.
Javi rezultate.
sistemi.107epson,
-> #104, calexPa mozda bih i mogao kad bi mi ti poslao
cuveni fajl u vezi sa DN-om a da nepricam
o ostalim stvarima.
Stvar je u tebi ne u meni :((((
epson (LQ)
sistemi.108babbage,
-> #105, milanmi>=>> Kada ukljucim kopmjuter (koji neko vreme, reda nekoliko sati nije
>=>> radio) ekran se naprosto zacrni, pri cemu ne pomazu cak ni visestruki
>=>> pritisci na reset taster. Kada ga iskljucim i pnovo ukljucim sve
Grafička kartica ili matična ploča, mada može biti i do napajanja
(ako ti je monitor uključen preko napajanja sa kučišta). Probaj
da izvadiš grafičku pa da je staviš u neki drugi slot, pa ako se
i dalje ponaša tako potraži najbliži servis.
Babbage
sistemi.109diag,
-> #105, milanmi> Kada ukljucim kopmjuter (koji neko vreme, reda nekoliko sati
> nije radio) ekran se naprosto zacrni, pri cemu ne pomazu cak ni
> visestruki pritisci na reset taster. Kada ga iskljucim i pnovo
> ukljucim sve normalno radi (odbrojavanje memorije, MS-DOS
> start, itd.) Posto se ovo cesto ponavlja (da ne kazem svaki
> put), pocinjem da se brineeem. Racunar je 386DXĐ40Đ4MB
> RAM-aĐTRIDENT 9000 sa 512K.
Pogledaj da nemaš slučajno ploču sa Opti chip setom i to 82C495.
Ako imaš istu u pitanju je serijska greška.
Ako nije u pitanju Opti probaj sa zamenom kartica.
sistemi.110milanmi,
Interesuje me koji je pravilan nacin za ukljucivanje celog sistema: da li
je monitor uvek ukljucen i samo se ukljucuje/iskljucuje prekidac na kucistu
ili nekako drugacije?
sistemi.111kgelevski,
-> #9, danko
YŢřu{ăZ)Ń6î2FCĽć{áN$pg
sistemi.112vstan,
-> #111, kgelevski> YŢřu{ăZ)Ń6î2FCĽc{áN$pg
1. ?
2. doticni korisnik se vise ne javlja
na ovaj sistem.
sistemi.113jcerni,
Zamolio bih sve koji bilo šta znaju o
navedenoj opremi da mi kažu nešto o
njoj (po mogućstvu, procena vrednosti)!
Zapravo, moj prijatelj bi to rado prodao.
daklem:
MONITOR
ČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČ
mono (crno-zeleni)
po mojim merenjima rekao bih da je 14",
na pednjoj strani nalazi se etiketa na kojoj
piše IBM 3476 infoWindow, još su tu
potenciometar za kontrolu kontrasta,
konektor za tastaturu ??? (nalik konektoru
za moderne tipove telefona, nešto veći),
brava sa ključem i prekidač.
na zadnjoj strani nalaze se naponska utičnica,
petnesto-pinski ženski port i
sledeći tekst:
IBM
type 3471 sin 55-w5781
pin 09f6204 B date 90/01
100-250 V
0.6-0.3 A
50/60 Hz
TASTATURA
ČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČ
IBM
klik
122 tastera
24 funkcijska
10 dodatnih tastera (levo od tastera sa slovima),
59 tastera sa slovima (centralni deo),
18 numeričkih tastera,
i još 6+5 tastera između
sa zadnje strane na nalepnici piše:
1394312
1394338 EC 52893813
55-0001310
EC 528724
1989-07-18
MANUFACTURED IN UNITED KINGDOM
copyright IBM corporation 1985
na kraju (telefonskog) kabla nalazi se
konektor (nalik konektoru za moderne
tipove telefona, nešto veći)
sve na monitoru i tastauri je na nemačkom
osoba koja je sve ovo poklonila mom
prijatelju kaže da je to otkupljeno od
Beobanke (Leskovac) gde je to radilo na
"velikom sistemu" (pritom mi neznamo šta to znači)
ovo se ujedno može shvatiti i kao mali oglas
UNAPRED HVALA ! :)) jcerniŽsezam.co.yu
sistemi.114nenad,
-> #113, jcerni> Zamolio bih sve koji bilo šta znaju o
> navedenoj opremi da mi kažu nešto o
> njoj (po mogućstvu, procena vrednosti)!
U pitanju je, po svemu sudeći, IBM-ov terminal. Ne znam koliko
može da košta, ali se ne bih iznenadio ako bi više para dobio da
prepraviš njegovu tastaturu za PC. :)
sistemi.115nenad,
IBM ne posustaje sa inicijativom na tržištu notebook-ova. Posle
TrackPoint-a, tastature na raskplanje, 12,5" LCD kolor displeja,
ekrana koji se pretvara u panel za prezentaciju preko grafoskopa
i docking station-a najnoviji izum predstavljen u novom
ThinkPad-u je tečno hlađenje za procesore, konkretno za
Pentium-e na i preko 133MHz.
sistemi.116majtoski,
Trenutno mi je pri ruci Macintosh PowerBook Duo 230, medjutim na
njemu nevidim nikakav flopi, jedini ulaz je od pozadi neki siroki
nerazumem se u Mac-ove, pa me zanima sta se kaci iza na taj
prikljucak. Ako taj dodadak sadrzi flopi koliko taj dodatak kosta
ili ide samo uz PowerBook.
sistemi.117madamov,
-> #116, majtoski
> Trenutno mi je pri ruci Macintosh PowerBook Duo 230, medjutim na
> njemu nevidim nikakav flopi, jedini ulaz je od pozadi neki siroki
PowerBook Duo modeli se priključuju na Duo Dock stanice kada postaju pravi
stoni računari (u Dock se uključuju tastatura, monitor, miš, flopi, još jedan
hard disk, ima slotove za proširenja i slično). Postoje tzv. mini dock stanice
sa nešto manjim brojem portova, namena im je upravo da mogu lako da se nose uz
PowerBook i da se kače štampači, flopi, eksterni modemi i slično. Noviji
modeli PowerBook Duo računara imaju neke portove, prevashodno serijski, uz
ovaj široki koji služi za ubacivanje u Dock.
Inače, ORKA.mac je bilo pravo mesto za tvoje pitanje i za ovaj odgovor.
sistemi.118nenad,
Uz poruku je fajl... Ovde piše 1.4 ali arhiva i EXE su 1.01.
INFORMER 1.4 System information utility. This greatly useful
utility shows you almost EVERYTHING there is to know about your
PC It's extremely easy to use, and includes 16 pages of solid
information. A MUST download! Registration only 30fim The Team
OMEGA Production (1996)
INFORMER is an easy-to-use system information utility. Registered
version shows 16 pages of useful and sometimes necessary system
information. There are a lot of things, that DOS's MSD is
uncapable of... After using this a couple of times, you'll find
it very helpful in everyday problems and in help of detecting
your hardware.
infr101.zipsistemi.119demijan,
Potrebne instalacione diskete ili nekakav setup program,
za IBM PS/1 286 -icu,
sa kojim bih mogao da promenim FDD, sa 1,2 MB na 1,44 MB.
Ko poseduje nesto slicno neka se javi
Unapred hvala!
sistemi.120s.ilic,
-> #119, demijan> Potrebne instalacione diskete ili nekakav setup program,
> za IBM PS/1 286 -icu,
Koliko se sećam :), setup kod PS/1 se dobija kada se
drži neki od tastera miša prilikom uključenja računara.
sistemi.121vlad,
-> #120, s.ilic> Koliko se sećam :), setup kod PS/1 se dobija kada se
> drži neki od tastera miša prilikom uključenja računara.
Jeste, ali koliko se ja secam morao je da se potera i neki programcic pod
imenom CONFIGUR, a bio je i jos jedan cijeg se imena ne secam.
sistemi.122funky,
-> #121, vlad)> > Koliko se sećam :), setup kod PS/1 se dobija kada se
)> > drži neki od tastera miša prilikom uključenja računara.
)> Jeste, ali koliko se ja secam morao je da se potera i neki programcic pod
)> imenom CONFIGUR, a bio je i jos jedan cijeg se imena ne secam.
Prvo: mora da se drže OBA tastera miša istovremeno. Onda se ulazi
u grafički interfejs za 'štelovanje'.
Drugi program se zove CUSTOMIZ, a negde mi je na disketama. Potražiću
ga pa šaljem, mada mislim, slaba vajda od toga (zadnji put sam ga video
kad sam imao PS/1 pre 3 godine).
sistemi.123jalex,
Interesuje me ima li neko iskustva sa EDO Ram memorijom.Kakva
je,vredi li je uzimati?Kako saradjuje sa 95-icom i oseca li se
ubrzanje u 95-ici....
Vita jela ,zelen bor molimo brzi odgovor. :)
sistemi.124mmarkovic,
-> #123, jalex> Interesuje me ima li neko iskustva sa EDO Ram memorijom.Kakva
> je,vredi li je uzimati?Kako saradjuje sa 95-icom i oseca li se
> ubrzanje u 95-ici....
Moja iskustva su očajna. Uzmi obične module od 60ns. Ako rade
nekoliko dana, ako ti ni jedan program ne pravi "exception",
ako je index iz SI NU95 odgovarajući, onda su OK
sistemi.125dvesic,
-> #124, mmarkovic> Moja iskustva su očajna. Uzmi obične module od 60ns. Ako rade
> nekoliko dana, ako ti ni jedan program ne pravi "exception",
> ako je index iz SI NU95 odgovarajući, onda su OK
Ili ako ti prođe instalacija NT 3.51 Wks. Po meni, test koji ne omanjuje :)
sistemi.126mikis,
-> #125, dvesic+>> Moja iskustva su očajna. Uzmi obične module od 60ns. Ako rade
+>> nekoliko dana, ako ti ni jedan program ne pravi "exception",
+>> ako je index iz SI NU95 odgovarajući, onda su OK
+>
+> Ili ako ti prođe instalacija NT 3.51 Wks. Po meni, test koji ne omanjuje
Ne znam kako stoji stvar sa EDO memorijom, ali na dosta mašina sa
"sumnjivom" memorijom ("običnom", 60ns) instalacija NT-a je prolazila
bez problema. Mislim da je OS/2 mnogo osetljiviji na te stvari, a dobar
test je i maltretiranje PhotoShopom :)
sistemi.127space.ace,
-> #124, mmarkovic## Moja iskustva su očajna. Uzmi obične module od 60ns. Ako rade
## nekoliko dana, ako ti ni jedan program ne pravi "exception",
## ako je index iz SI NU95 odgovarajući, onda su OK
Pitanje vezano za ovo: da li je kod problema "exception"-a u pitanju
samo memorija, ili je možda u pitanju i sama ploča? Meni je ranije
dok sam hteo da instaliram 95-icu Explorer prijavljivao exception
svaka dva minuta, dok nije sve otišlo u ... , pa pošto sad treba da
kupim neke periferije, da li da menjam i ploču i memoriju, ili samo
memoriju? Mogao bi da probam samo sa memorijom, ali me nešto mrzi
da se svaki čas šetam do dealer-a.
sistemi.128mmarkovic,
-> #127, space.ace> Pitanje vezano za ovo: da li je kod problema "exception"-a u
> pitanju samo memorija, ili je možda u pitanju i sama ploča?
Đavo bi ga znao, meni memorije deluju sumnjivije. Mada, moja prva GA5486AL
ploča je imala "blago" neispravan IRQ kontoler (po NDIAGS-u iz NU7.0).
Miš se povremeno "zakucavao", opšta blokada-par puta dnevno.
Posle zamene ploče, za istu takvu, ne dešava se... Bio je Win 3.11...
> ...da li da menjam i ploču i memoriju, ili samo memoriju?
Ja bih, ako ti se ne menja ploča inače, probao sa memorijom. Ako
ništa drugo, lakše je...
P.S. NDIAGS je pokazivao IRQ problem jednom u 10-30 ponovljenih
testova...
sistemi.129space.ace,
-> #128, mmarkovic## Miš se povremeno "zakucavao", opšta blokada-par puta dnevno.
Mašina mi se nijednom nije blokirala sama od sebe, pogotovu ne u
Win 311. Sve je bilo super, dok nisam instalirao 95, onda su
počeli problemi i ja sam se vratio na staro :).
## Ja bih, ako ti se ne menja ploča inače, probao sa memorijom. Ako
Probaću, jer ne bih baš menjao ploču, mada ustvari i samo menjanje
ploče nije neki izdatak, imam 100-tku, uzeo bi na 133, i naravno
Hurricane ploču.
sistemi.130the.edge,
Kad god upalim Pc pojavi mi se cheksum error, a nakon toga ukljuci
mi se bios default (naravno sve moje podseseno nestane :( ).
Nakon toga sledi niz ponovnog podesavanja da bi na kraju bilo
sve ok.
Ovo mi se javilo kad mi se u w95ici pojavio protection fault za
kernel32.dll
Nakon toga desilo se ovo sto sam rekao.
Da nije baterija crkla? :((
Ni to mi nije logicno, ali to je izgleda jedini uzrok!?
Help please!
AcCeSS DeniED
sistemi.131vimm,
-> #130, the.edge>> Da nije baterija crkla? :((
>> Ni to mi nije logicno, ali to je izgleda jedini uzrok!?
Moguće da pražnjenje baterije bude uzrok, ali ne i jedini :)
Kod mene je ploča imala kontakt sa šasijom gde ne treba i to se
manifestovalo tako kako si ti opisao. Pogledaj...
Pozdrav Vladimir
sistemi.132the.edge,
-> #131, vimm
T?>> Moguce da praznjenje baterije bude uzrok,ali ne i jedini :) Kod mene
T?>> je ploca imala kontakt sa sasijom gde ne treba i to se manifestovalo
T?>> tako kako si ti opisao.Pogledaj...
Ne znam zasto (a dobro je), sad je sve ok :)
Ponovo sam (jedva) sve dotero i sve mi je proradilo, kuc kuc kuc. :)
Izgleda da je windows95 zezno bio bios, posto ne vidim drugi uzrok!?
AcCeSS DeNiED
sistemi.134vdunic,
Imam eksterni modem 2400C discovery 100% ispravan
ali neće da radi na mom 286 racunaru u slim linežůšČW7ü┤
sistemi.135epson,
Imam dva računara 286 i 486 i apgrejdovo bih ih (komponente koje bih apgrej-
dovao iz 486 otišle bih u 286) na 486 i P5 da bih ih umrežio (jer ćaletu i
kevi treba
komp baš treba kad i meni :) i naravno radi igrica, spojio bih ih mrežnim kar-
tama ili kablom ili modemima (naravno bez zvanja :), žnači netreba mi "PROFI"
mreža) pa koliko biste me opljčkali :) dal ima dobrovoljaca za plačku ? :)
Trenutne konfiguracije su sledeće:
Desktop: Midi tower:
286 12 Mhz (Intel) + AMI ploča 486 80 Mhz (AMD) + OPTI ploča
AMI BIOS '89 AWARD BIOS '91
1 MB rama (DIMM) 32 MB rama (16*2)
40 Mb disk (IDE) 540 MB * 2 disk (EIDE)
3.5 + 5.25 drajvovi (EPSON) 3.5 + 5.25 drajvovi (NEC)
CL 5424 ISA 1 MB (ACUMOS) CL 5434 PCI 2 MB (ALPINE)
Mono ROY 14 (+Filter) Color KFC 15 (Digitalne kontrole)
Tastatura CD-ROM Sony55E 2x (EIDE)
Miš Modem USR Sportster 14.4k
+ I/O, 1p,1s,1g, kontroler Sound Blaster 16 (Value Edition)
IDE... Logitech ScanMan 256 (Ručni)
Tastatura
Logitech Trackball
+ I/O, 1p,2s,1g, kontroler EIDE (ALI)...
(Nije na ploči)
A trebalo bih da budu:
Desktop: Midi tower:
486 80 Mhz (AMD) + OPTI ploča * P5 100/120 Mhz + HX ploča
AWARD BIOS '91 * AWARD BIOS '96 (Što noviji)
* 8 MB rama (8*1?) 32 MB rama (16*2)
540 MB * 2 disk (EIDE) + 40? ! >=2 GB disk (EIDE)
3.5 + 5.25 drajvovi (EPSON) 3.5 + 5.25 drajvovi (NEC)
CL 5424 ISA 1 MB (ACUMOS) CL 5434 PCI 2 MB (ALPINE)
Mono ROY 14 (+Filter) Color KFC 15 (Digitalne kontrole)
CD-ROM Sony55E 2x (EIDE) * CD-ROM Teac? 4x/6x/8x
Modem USR Sportster 14.4k * Modem USR Sportster 28.8k/36.6k (Plain?)
* Sound Blaster 16 (Klon?) Sound Blaster 16 (Value Editio)
Tastatura Logitech ScanMan (Ručni)
Miš Tastatura
+ I/O, 1p,2s,1g, kontroler Logitech Trackball
EIDE(ALI)... * + I/O, 1p,2s,1g, kontroler EIDE...
(Na ploči)
* - kupujem (novo); ! - Imam 1 GB SCSI Quantum Fireball disk i zamenio bih
ga za 2.1 GB EIDE Quantum Fireball (Treail-Blazer?,BigFoot?,Sirocco?) ili
Segate Decatlon (Medalist?) ili Western Digital, ako treba i doplatio bih;
Od kojeg datuma treba uzeti USR Sportster 28.8k/36.6k ne Win već sa svim
protokolima koji nema BUG tj. grešku kod "zastajkivanja" u prenosu podataka.
Jel ima neko viška audio kablić za povezivanje CD-ROM Sony55E i Sound Bla-
stera Value Edition ? (Možda i nema veze marka CDa i Mužičke?) Koje SB 16
(ORG ili KLON) treba kupiti ? (Ako nije integrisana na ploči) Koju P5 ploču
(Može sa integrisanom Muzičkom (Vibra?) pa bih ondak ova otišla u 486), CD-
-ROM 4x/6x/8x, i EIDE disk 1.7GB-2.5GB preporučujete da kupim ?
Kupujem: Višak:
- P5 100/120 Mhz + HX ploča 286 12 Mhz (Intel) + AMI ploča
AWARD BIOS 96 (Što noviji) 1 MB rama (DIMM)
+ I/O, kont EIDE...(Na ploči) ? 40 MB disk (IDE)
(Može i mužička na ploči) + I/O + kont IDE...
- 8 MB rama
- Sound Blaster 16 (Klon?)
- CD-ROM Teac? 4x/6x/8x
- Modem USR Sportster 28.8k/36.6k (Plain?)
Žnači ja bih kupio komponente a ti(vi?) rasporedili po kompovima, a višak
ako bi(ste) otkupi(o)li, bilo bih dobro :) .
Ponude u mail, a odgovori u konf.
BTW Koja je razlika između Q. Fireballa,Treail-Balzera,BigFoota i Sirocco ?, a
između S. Decatlona i Medalista ?, a između SB 16 i SB 16 Value Edition ?
sistemi.136tores,
-> #135, epson 286 12 Mhz (Intel) + AMI ploca 486 80 Mhz (AMD) + OPTI ploca
AMI BIOS '89 AWARD BIOS '91
1 MB rama (DIMM) 32 MB rama (16*2)
^^^^
To je neka bas napredna 286-ica (mozda 296-ica)...
Elem, DIMM memorija je novi standard za memorijske module i za sada
se ugradjuje samo u novu PowerMac seriju.
Ti verovatno imas DRAM memoriju.
Pozdrav...
sistemi.137epson,
-> #136, tores
│ 1 MB rama (DIMM) 32 MB rama (16*2)
└─────────────────────────────────────────────────
│ Elem, DIMM memorija je novi standard za memorijske module i za sada
└─────────────────────────────────────────────────
Znam da je DIMM Double u odnosu na SIMM Single, ali sam mislio da se
tako zove i stara memorija (286 i neke 386) .
Kako se zove ? DIM (sa jednim M) ?
BTW Jel nudiš zamenu :)
sistemi.138vlad,
-> #135, epson
> komp baš treba kad i meni :) i naravno radi igrica, spojio bih ih
> mrežnim kar- tama ili kablom ili modemima (naravno bez zvanja :),
> žnači netreba mi "PROFI" mreža) pa koliko biste me opljčkali :) dal
> ima dobrovoljaca za plačku ? :)
Najpametnije je da ih umrezis kako treba, u pravu Ethernet peer2peer mrezu,
dakle karticama i koaksijalnim kablom. Izbor softvera za umrezavanje zavisi
od toga koje ces operativne sisteme koristiti na te dve masine, a idealno
je ako na obe bude Win95 (po konfiguracijama koje si naveo moze, a i treba).
> Žnači ja bih kupio komponente a ti(vi?) rasporedili po kompovima, a
> višak ako bi(ste) otkupi(o)li, bilo bih dobro :) .
Sklapanje racunara i instalacija mreze po dogovoru (mail), a za nabavku
komponenti ces biti upucen na pravo mesto.
sistemi.139vstan,
-> #137, epson> Znam da je DIMM Double u odnosu na SIMM Single, ali sam mislio
> da se tako zove i stara memorija (286 i neke 386) .
> Kako se zove ? DIM (sa jednim M) ?
Uobičajen termin u to doba bio je "dram čipovi" ili
samo "čipovi".
sistemi.140oberon,
-> #138, vlad > Najpametnije je da ih umrezis kako treba, u pravu Ethernet
> peer2peer mrezu,
Da, ako ti treba brza i kvalitetna veza.
Medjutim, ako jednom mesecno saljes podatke sa jednog na drugi racunar,
i nije ti bitan kvalitet veze,
mozes da ustedis nesto para (mada nije skupo) koriscenjem:
modema
kabla za printer
fioke za hard
Ova poslednja moze da se nadomjesti zipdrive-om cime dobijas neke druge
prednosti. (Znam i neke koji uporno odsrafljuju hard...:).
Inace, smatram da se umrezavanje dva racunara ne isplati,
bez jakog razloga.
sistemi.141ranx,
-> #140, oberon> Inace, smatram da se umrezavanje dva racunara ne isplati,
> bez jakog razloga.
Isplati se prijatelju... Kod nas u Art plusu su umrežena dva računara već
sedam dana i ja sam od tada k'o preporođen! Nemaš pojma koliko se vremena
uštedi kad ne moraš da svaki čas prebacuješ hard sa jednog računara na drugi,
a štede se i hardovi, Boga mi, jer hard nije flopi i nije namenjen tumbanju.
sistemi.142osasa,
Da li neko zna kako da resim problem
pokvarenog HDD kontrolera za TOSHIBA notebook 286
(sem da kupim drugi, naravno).
Unapred zahvalan!!!
Poruke na meil OSASA
sistemi.143oberon,
-> #141, ranx >> bez jakog razloga.
> ustedi kad ne moras da svaki cas prebacujes hard sa jednog
> racunara na drugi,
Dakle, slazemo se. Svaki dan je jak razlog.
sistemi.144funky,
dragi moji hardveraši :)
opet je došlo do korenitih promena u Računarima pa samim tim
i na Sezamu. Ja više ne pišem za Računare (tj. više nisam
urednik hardvera) pa je logično da ova konferencija dobije
novog moderatora - novog HW urednika 'Računara'. Ko je to -
ne znam. Ja bih lično predložio zlayu, vstan-a, ili rkramer-a.
Ali o tome odlučuje nova uprava Sezama.
puno pozdrava, ex-moderator Saša Krstić (funky)
sistemi.145nenad,
IBM's new ThinkPads come in under the $2,000 mark
As expected, IBM on Tuesday unveiled a refreshed lineup of
ThinkPad 365 notebook PCs, as well as a new edition to its
ThinkPad 560 family. The four new ThinkPad 365 models, available
immediately, are priced ranging from $1,999 to $3,000, depending
on configuration. Two of the models are targeted at corporate
accounts; the other two will be sold through retail channels,
company officials said. In addition, IBM has added a new version
of its thin-and-wide ThinkPad 560 -- the product's first revamp
since its introduction last spring -- that sports a larger, 2GB
hard drive. The new model will be priced starting at $2,699,
officials said.
sistemi.146nenad,
Sequent sends NUMA beyond SMP into glass house
As expected, Sequent Computer Systems announced on Tuesday its
NUMA-Q 2000 line of servers, the first Pentium Pro systems to
ship with a nonuniform memory access (NUMA) architecture that
scales to hundreds of processors.
The high-end servers will allow Sequent to go after the data
center markets, treading on the toes of multimillion-dollar
massively parallel processing systems, Sequent officials said.
NUMA is shared-memory multiprocessor technology that promises
more scalability than traditional symmetric multiprocessing (SMP)
systems and potentially less complexity than parallel servers.
NUMA systems can scale linearly because they have high-speed
links between memory on individual quad-processor building
blocks, which allows applications to view memory and processors
as a single-system resource.
Adding processors to the system increases the bandwidth, rather
than decreasing it, as happens with bus-based systems and
clusters, said Kevin Joyce, director of inbound product marketing
at Sequent.
Industry analysts have high hopes that NUMA technology will help
SMP systems go beyond their current limits.
"All Unix vendors at the high-end will use NUMA," said Rich
Partridge, analyst at D.H. Brown and Associates, in Port Chester,
N.Y. "It's the only way to extend SMP beyond 12 processors."
Hot on Sequent's heels is Data General, which will market its
NumaLiine servers in May, with 32 Pentium Pro processors using
Intel's commodity NUMA motherboard.
Currently, NumaLiine servers use a scalable coherent interface to
transfer data at 1GBps, but will use a switch-based interconnect
similar to Sequent's IQLink to scale to hundreds of processors
when the software is enhanced to support such large
configurations in 1998, Data General officials said.
Although applications can run unmodified on Sequent's NUMA-Q,
Joyce admits performance gains are larger if they are tuned. So
far, all of Sequent's customers use Oracle's database software,
Joyce said.
The operating system must also be rewritten to support NUMA.
Sequent offers Windows NT on smaller configurations, which does
not support NUMA, and its Dynix/ptx Unix on the larger systems.
The company is currently working on a 64-bit version of its OS to
take advantage of Intel's IA-64 processor, expected to ship in
1998.
A 16-processor system with 3.5GB memory and 300GB disk storage is
list priced at roughly $2 million.
Other companies that have announced mainframe-class NUMA boxes
include Hewlett-Packard, with its Convex Exemplar supercomputer,
and SGI, with its Origin server acquired from Cray Research.
Officials at Digital Equipment, NCR, and Microsoft have
acknowledged they are evaluating the technology, though none have
stated they will incorporate it into their product plans.
sistemi.147gogica,
Ortak pre neki dan kupi u stvari nadogradi 486DX5 133 na AMD K5 133
i tu nastanu njegovi problemi. Na masini je imao instaliran win95 koji je
sasvim solidno radio bez mnogo trzavica, po njegovoj prici, ali sporo pa je
odlucio da ubrza stvar. U cemu se sastoje problemi. Digne win pokusa da
startuje Corel i masina ili blokira ili prijavi gresku u stilu AA-00000123...
press ctrl+alt+del to return in system itd... , na return se ponekad vrati
u win nekad nece i jednostavno ostane zaglavljena sa tom porukom(plavi ekran
i bela slova). Sledeci put, posle reseta pokusa isto i Corel krene, radi malo
i onda slicna poruka. Slicno se desava i sa ostalim programima. Recimo pokusa
da pogleda sistem u kontrol panelu i win kaze: Ilegalna operacija moram da
oborim program, posle toga win nekad nastavi da radi nekad nece, u sledecem
pokusaju to isto radi ok. On se tu iznervira i formatira disk 1,3 Quantium
u dos 6.22 formatu (mislim da je tu napravio gresku) i to na taj nacin
sto je sistem digao sa disketom dos 6.22 i otkucao format c:/s
Posle formatiranja instalira dos 6.22 i sve bude ok, u stvari dos je radio
ok. Instalirao je NC i on je radio ok. Ponovo je pokusao da instalira WIN95.
Medjutim u prvom pokucaju je win odbio da se instalira. Poruka je bila
otprilike Divide by zero i tu sve staje. Ova poruka se pojavljuje ako na
pitanje koje ti win postavi tipa ok cancel cekac vise od 5sec. U sledecem
pokusaju instalacija prodje? ali windows nastavlja da radi kao i pre.
Pokusavao je da instalira i igre, za dos, neke su radile neke ne.
Softver koji je pokusao da instalira je 100% ok jer kod mene radi.
I jos nesto Benchmark nortonov za win daje indeks 42 sto mislim da
previse ,kod mene na Pentiumu 133 je oko 33. Da li procesor moze da pravi
ove probleme.
Mozda sva ova prica nije za ovu temu ali eto tu je, ko ima ideju sta je
neka pomogne.
Hvala.
sistemi.148johnnya,
-> #147, gogica >> Ortak pre neki dan kupi u stvari nadogradi 486DX5 133 na AMD K5 133
>> i tu nastanu njegovi problemi. Na masini je imao instaliran win95 koji
Mene su u školi učili, da kada dodaš neki novi hardware na mašini pod
Win95, najmanje što treba da uradiš je da protrčiš Add Hardware wizard
i pustiš ga da sam odluči šta je to dodato... :)
sistemi.149alec,
-> #147, gogica> ok. Instalirao je NC i on je radio ok. Ponovo je pokusao da
> instalira WIN95. Medjutim u prvom pokucaju je win odbio da se
> instalira. Poruka je bila otprilike Divide by zero i tu sve
> staje. Ova poruka se pojavljuje ako na pitanje koje ti win
> postavi tipa ok cancel cekac vise od 5sec. U sledecem pokusaju
> instalacija prodje? ali windows nastavlja da radi kao i pre.
> Pokusavao je da instalira i igre, za dos, neke su radile neke
> ne.
Pucanje win95 se obicno javlja kada memorija nije uredu, mozda je to
problem. Neka proba da startuje Duke 3D i vidi da li radi normalno ili
nenormalno, ;) kazu da on moze da posluzi oko provere memorije.
sistemi.150biber,
-> #147, gogica>> Posle formatiranja instalira dos 6.22 i sve bude ok, u stvari dos je
>> radio ok. Instalirao je NC i on je radio ok. Ponovo je pokusao da
>> instalira WIN95. Medjutim u prvom pokucaju je win odbio da se instalira.
Između ostalog, moguće je da mu se pregreva mu se procesor.
Neka proveri hladnjak. Da li je ravna površina kojom naleže
na procesor. Nije bi bilo loše da namaže silikonskom pastom
procesor i hladnjak.
sistemi.151gogica,
-> #150, biber-> Izmedu ostalog, moguce je da mu se pregreva mu se procesor.
-> Neka proveri hladnjak. Da li je ravna povrsina kojom naleze
-> na procesor. Nije bi bilo lose da namaze silikonskom pastom
-> procesor i hladnjak.
Usanovljena je greska. Prodavac je K5 100 ubrzao na 133 i tako ga i
prodao? Njegovo objasnjenje je bilo da je neispravan kristal koji daje
takt. To je razlog sto win nije hteo da se instalira i sto vecina
igara nije radila.
sistemi.152kostja,
-> #151, gogica=> Usanovljena je greska. Prodavac je K5 100 ubrzao na 133 i tako ga i
=> prodao? Njegovo objasnjenje je bilo da je neispravan kristal koji daje
=> takt. To je razlog sto win nije hteo da se instalira i sto vecina
=> igara nije radila.
Ja sta ces? Gde covek da kaze da je pogresio kod dzampera za
mnozenje takta magistrale.
sistemi.153marco,
Moze li mi neko reci koji se CD-Rom (cetvorobrzinski), koja zvucna kartica, i
koji modem ugradjuju u COMPAQ-ove racunare?
Ako neko ima, moze i drajvere da mi posalje.
Prilicno je hitno!
Svima hvala unapred.
sistemi.154nenad,
Najbrži PC na svetu i prvi, bar koliko ja znam, sa standardno
ugrađenih 1GB (gigabajt!) RAM-a.
225-MHz PowerPC system
PowerTower provides superior speed at a steep price
The PowerTower Pro 225 AV, Power Computing's most recent
entry into the Macintosh clone market, is packed to the
hilt with high-quality, optimum-performance components
destined for demanding multimedia and other
compute-intensive applications. I was blown away by its
blazingly fast speed, which knocked all contenders -- both
Intel Pentium Pro and PowerPC -- solidly out of the ring.
The PowerTower's configuration specifications read like a
who's who of processor accelerators. It starts with the
recently-introduced 225-MHz PowerPC 604e processor, adds as
much as 1GB of interleaved RAM, 2GB of hard disk space, a
64-bit video adapter with 2MB of VRAM, built-in networking,
and an 8-speed CD-ROM drive, and ends with one heck of a
system.
Hold on to your hat
In my informal benchmarks, the PowerTower screamed past
every other system I benchmarked. It came in 5 to 9 seconds
ahead of the Power Macintosh 9500/200 in office tasks, 1
minute or less in presentation tasks, and 2 to 3 minutes
ahead in image editing.
When compared with a top of the line 200-MHz Pentium Pro
box in 16-bit office applications, the PC performed
abysmally -- coming in 27 to 30 minutes behind the
PowerTower. When presentation tasks are at hand, the PC
showed some improvement -- running only 1 to 2 minutes
slower than the PowerTower. Finally, the PC turned in
competitive results in image editing tests, where it ran
neck and neck with the PowerTower. Compared with a
middle-of-the-road 133-MHz system, the PowerTower held an
easy lead, often running twice as fast.
Hold on to your pocketbook
If you are on a budget, the system I tested is probably not
for you. This configuration sells for $3,795 -- not bad for
a machine of its caliber, but easily twice the price of a
run-of-the-mill business machine.
Similar systems from Umax, Motorola, and Apple run slightly
cheaper, but the PowerTower never cuts corners on
essentials such as built-in networking, an eight-speed CD
ROM drive, and plenty of expandability options.
sistemi.155madamov,
-> #154, nenad> Najbrži PC na svetu i prvi, bar koliko ja znam, sa standardno
> ugrađenih 1GB (gigabajt!) RAM-a.
Nije više, trenutno je to Appleov Power Macintosh 9500/233 promovisan pre
desetak dana u Tokiju. Tokom ove godine se očekuje Power Macintosh na 533 MHz.
sistemi.156calex,
-> #154, nenad> Najbrži PC na svetu i prvi, bar koliko ja znam, sa standardno
> 225-MHz PowerPC system
Kakve veze imaju PC i PowerPC? ;)
sistemi.157nenad,
-> #156, calex> Kakve veze imaju PC i PowerPC? ;)
Pa u svetu se termiin PC (personal computer) koristi i za Mac-ove
i za druge desktop mašine. No, kod naših Motorolista je taj
termin toliko saranizovan da ga nikako ne mogu koristiti za
računare koje imaju na svojim stolovima. :))
sistemi.159willow,
Ako ima neki majstor, pa da pomogne.
Burazer mi doneo neki kalkulator, onako omanji, moze da stane u dve
sake.
Podseca me na Spectruma, gumeni tasteri, funkcije Basica iznad
svakog od
njih. Na zalost, nikakvo uputstvo za njega nemam, tako da jos nisam
uspeo
ni da ga ukljucim. Pozadi ima serijski port, pretpostavljam da bi se
povezao sa PC-jem. Evo sta pise na njemu :
DIRECT LOGIC 405HPP
HANDHELD PROGRAMMER WITH RLL PLUS
D4-HPP
Proizvodjac je firma KOYO.
Molim vas, preklinjem, kumim, itd., ovo mi je veoma hitno & bitno.
Hello from Willow Valley
sistemi.160nenad,
U drugom kvartalu IBM izbacuje nove ThinkPad-ove. Nema ništa
revolucionarno novo, ali memorije je sve više, diskovi i ekrani
su sve veći, procesori i CD-ROM-ovi sve brži...
IBM plans beefed-up ThinkPads this spring
IBM will be offering beefed-up versions of its ThinkPad
notebook computers in the second quarter of this year,
according to sources. The new notebooks will sport the most
current notebook features, including the 166-MHz MMX processor
from Intel. "IBM needs to focus on being current," said John
Dunkle, president of Workgroup Strategic Services, in
Portsmouth, N.H. "You're clearly looking at a desktop
replacement here. The people who need them are power users
doing Web development and presentations on the road." The
ThinkPad 760XD and 765D will include 166-MHz Pentium MMX
processors, 3GB hard disks, 13.1-inch LCD screens (1,024 x 7680
pixels), and eight-speed CD-ROM drives
sistemi.161dr.grba,
-> #160, nenad>> IBM plans beefed-up ThinkPads this spring
Ja i dalje kukam: tražim i ne mogu da nađem video drajver za
ThinkPad 370C. Bio sam na IBM sajtu, otišao u sekciju ThinkPad,
kad tamo radost, pa razočarenje: postoje dve detaljne tabele sa
silnim drajverima i alatima za sve serije, ali cvrc: u tabeli
nema drajvera za model koji tražim. Samo recka umesto linka ):
Bez dobrog drajvera, Win 3.1 hoće da zabrlja interfejs. Sezam mi je
poslednja nada. Ako neko ima disketu sa ovim, neka se javi, please.
Stvarno mi gori pod nogama zbog ovog.
Pomoći će i neki link ka ultimativnim mestima na Internetu koji drže
drajvere za sve i svašta. Pretraga po Altavisti nije urodila plodom ni
posle desetak različitih upita ):
sistemi.162nenad,
-> #161, dr.grba>>> IBM plans beefed-up ThinkPads this spring
>
> Ja i dalje kukam: tražim i ne mogu da nađem video drajver za
> ThinkPad 370C. Bio sam na IBM sajtu, otišao u sekciju ThinkPad,
Pa upgrade-uj se na novi, kao što radimo sa softverom. :))
Kao što rekoh, pogledaću ja pošto sam se isrenirao za avanturu
zvanu "Nađi informaciju koja ti treba na IBM-ovom sajtu". Dakle
ThinkPad 370C, drajveri za Windows 3.1?
sistemi.163vstan,
- novo -
dosĐtestĐ*.*
------------------
conf831e.zip 266k PC-Config v8.31e: prikaz hardware sistemskih informacija
PC-CONFIG V8.31 -Detects all the hardware
in your PC and shows them on the screen.
One of the best sysinfo-programs ever.
With CD-ROM benchmark routine! Finds
Local-Bus and PCI boards, Cyrix, NexGen,
UMC and Pentium CPUs, detects lots of VGA
chips, APM functions, Burst Cache, Green
boards, Pentium Bug, PCMCIA, EIDE feat.
detailed PCI and SCSI info.
Registered version speeds up Cyrix CPUs.
New: chipsetdetails on Intel Natoma and
VIA Apollo
What can CONFIG do, that other programs cannot?
=================================================
1) Shows ISA, EISA, MCA, VLB and PCI Mainboards
2) Shows chipsetdetails on Intel 430FX,HX,VX, SIS501, SIS5501 ...
3) Identifies over 380 vendors of PCI cards, rev number ...
4) Identify processor caches and their size (8-512 KB)
5) Tell a DX from a SX CPU, identify NexGen586, Cyrix6x86, PentiumPro
6) Identify VGA- card manufacturer, chip-set and BIOS version.
7) Identify over 600 expansion cards in Microchannel (MCA) systems
8) Identify a variety of harddisk cache software
9) Show HI-DOS memory under DOS 5, 386MAX, QEMM386 and MOVE'EM
10) Find areas of memory of different speeds in the first megabyte
and in extended memory
11) Identify SCSI HD-controllers and their manufacturers
12) Establish the rotational speed of the harddisk
13) Display the name, cache size and contoller version IDE harddisks
* 14) Identify the frame speed for VGA cards
* 15) Speeds up Cyrix/TI/IBM CPUs 5-10% by activating the NegateLock
pin
* Registered Version only!
Da dodam - prepoznaje i procesore sa MMX instrukcijama, Kalamat procesor itd.
sistemi.164nenad,
Nekada je IBM PC bio referenca i merilo kompatibilnosti, sada se
to promenilo i pravila određuju Microsoft i Intel. Evo kako će
izgledati računari predviđeni za 1998. godinu.
Microsoft, Intel PC98 specs calling for more hardware, fewer ISA slots
Despite protests that the PC98 design guidelines offer only
incremental changes over the PC97 specification, Microsoft and
Intel are pressing to push the basic CPU from 120 MHz to 200
MHz, double system RAM to 32MB, and phase out the venerable ISA
bus.
The PC98 document demands "no radical redesigns," said David
Williams, group manager at Microsoft, speaking at the Windows
Hardware Engineering Conference (WinHEC) here Tuesday. The
incremental improvements include clarifications to some
elements and better testing methods, he said, noting that
developing useful benchmarks is "an incredibly hard thing to
do." One area of focus for test methods is audio, he said,
where new benchmarks are needed.
Another "incremental improvement," according to Williams, is
moving away from the ISA bus. ISA is slow, and legacy ISA
hardware does not support Plug-and-Play. "We're faced with
compatibility issues," Williams said.
The alternative is to implement system expansion through the
PCI bus or through Device Bay, an architecture for adding or
upgrading peripherals such as disk drives without opening the
PC's chassis.
Device Bay is being developed by Intel, Microsoft, and Compaq
to provide scalable performance for five to 10 years, said
Chuck Stancil, platform architect in Compaq's Commercial
Desktop division. The standard specifies bus interfaces, form
factors, mechanicals, and operating system behavior for
peripheral insertion and removal.
Device Bay is especially useful in entertainment PCs, said John
Hyde, group manager at Intel. However, Stancil was quick to
add, "Device Bay is applicable to all classes of PC products."
Hyde noted that PC98 now recommends Device Bay, which was not
available when PC97 was released. IEEE-1394, the FireWire
interface, is now required; it was recommended in PC97.
PCI and the Universal Serial Bus carry over from PC97.
While PC97 allowed ISA, PC98 recommends against it, said Hyde.
The 8-MHz bus is too slow for many applications, he said, and
ties up the CPU while waiting for even simple activities such
as a serial port input or output.
Calling the transition away from ISA "a big move," Hyde asked,
"Can we get away with no ISA slots?"
PC98 also recommends the base CPU run at 200 MHz, as opposed to
120 MHz in PC97; a boost in system memory from 16MB to 32MB;
and better graphics: 1,024 by 768 pixels instead of 800 by 600
pixels.
One problem with these enhancements is that they consume power,
which makes their incorporation into mobile computers a
problem, Hyde noted.
Other changes in PC 98 include allowing OEMs to perform their
own testing for compliance, instead of sending units to
Microsoft's Windows Hardware Quality Laboratories (WHQL). Even
though WHQL has significantly improved system turnaround, and
is adding laboratories outside the United States to reduce
shipping times, self-testing should allow OEMs to get new
products into the market even more quickly, said Martha
Nalebuff, WHQL group manager at Microsoft.
The self-test program will begin July 1, Nalebuff said.
sistemi.165nenad,
Šta mislite o mašini sa 4 PowerPC procesora, 9 PCI slotova, 3GB
ECC memorije... vredi li 30.000 dolara? :)
Evo informacija o dve nove mašine, namenjene pre dvega za
heavy-duty Web servere, jedna od IBM-a, druga od Digital-a.
Maštanje je besplatno... :)
IBM, Digital prep Internet servers
IBM and Digital Equipment Corp. next week will introduce new
servers that feature hardware and software to boost users'
Internet performance.
Both IBM's RS/6000 F50 and Digital's AlphaServer 800 and
AlphaServer 1000A have had alterations to make them attractive as
Internet servers. Beyond offering Internet software on their
platforms, Digital has concentrated on increasing clock speed,
while IBM has made changes to I/O throughput.
"The F50 was built from the ground up to be [an Internet
server]," said Jim Greene, an analyst at Summit Strategies Inc.,
in Boston. "Enhancements include a new processor that is
[symmetric multiprocessing]-ready. They have done things with the
caching to off-load the processors into the I/O systems."
IBM's F50 comes with a one-, two-, three- or four-microprocessor
system, a 166MHz Power PC 604e microprocessor with X5 L2 cache,
128MB to 3GB of error correction code memory, and nine PCI slots.
It has a base configuration price of $28,900 and will be
available April 25.
The F50 is targeted by IBM officials as an application or
database server, and when equipped with four Power PC 604e
microprocessors can be used as a Web server. F50 and other
RS/6000 models will now be available with Internet PowerSolutions
for Lotus Development Corp.'s Domino Server and Netscape
Communications Corp.'s Calendar Server Version 1.
Digital's new 64-bit AlphaServer 800 is a uniprocessor
communications server that comes with Digital Unix, Windows NT or
Open VMS for operating systems, and also includes Digital
ServerWorks system management software at no additional cost,
said officials of the Maynard, Mass., company.
The AlphaServer 800 models have 333MHz and 400MHz chips.
Available this month, prices for the AlphaServer 800 start at
$8,600 for a 333MHz system with 64MB of memory, a 2GB hard drive,
three PCI slots, one combination 64-bit PCI/EISA slot and two
EISA expansion slots. Unix users receive a free trial license for
AltaVista tunnel and firewall software.
Along the Internet/intranet theme, the Maynard, Mass., company
also is offering the AlphaServer for Intranet Search with Windows
NT, in which a 5/400 model is packaged with NT and the Alta Vista
Search Intranet Private Extension software.
Digital also is enhancing its AlphaServer 1000 series by adding
the AlphaServer 1000A, which has a new combination of EISA and
PCI slots, as well as a 500MHz microprocessor model.
The 1000A offers seven 64-bit PCI slots and two EISA slots;
previous 1000 models had the reverse combination. Pricing for the
1000A with a 333MHz processor starts at $11,195. It is available
this month.
Enhancements also have been rolled out by IBM, in Somers, N.Y.,
including a 200MHz PowerPC 604e microprocessor for upgrades from
the J40 and R40 to two new models--the J50 and the R50--each with
expanded memory. Also, a 233MHz PowerPC 604e chip will be offered
for the E20, E30, F30 and F40, and a 187MHz PowerPC 604e for the
model G40. The upgrades and new models will be available April
25, and pricing depends on configuration.
IBM also is now packaging the AIX 4.1.5 or 4.2.1 operating system
on all RS/6000 servers, instead of selling it separately.
sistemi.166kostja,
-> #164, nenad=> The alternative is to implement system expansion through the
=> PCI bus or through Device Bay, an architecture for adding or
=> upgrading peripherals such as disk drives without opening the
=> PC's chassis.
E, bas bi voleo da vidim na sta ce to da lici u MS & Intel
verziji...
=> available when PC97 was released. IEEE-1394, the FireWire
=> interface, is now required; it was recommended in PC97.
Pazi, pa jos ce nesto dobro i da ugrade u taj standard.
=> PC98 also recommends the base CPU run at 200 MHz, as opposed to
=> 120 MHz in PC97; a boost in system memory from 16MB to 32MB;
=> and better graphics: 1,024 by 768 pixels instead of 800 by 600
=> pixels.
Ha, sta mislite koliko cemo dugo cekati igrice koje
ispunjavaju ove uslove... ali bi bilo bolje kada bi
ste imali Pentijum GTI 450MHz sa giga RAM-a i jednim
malim 21 inch monitorom?
sistemi.167dr.coha,
OLIVETI M290 (286, 4MB, disk 42MB, mono VGA)
Da li neko zna kako uci u SETUP?
(Da bi se podesio tip diska, datum i sl.)
Ne reaguje na Ctrl-Alt-Del, Ctrl-Esc i slicne kombinacije za PC.
Ako je neophodna disketa za setup da li je neko ima?
Unapred zahvalan, Dragan, 781445 ili mail.
sistemi.168nenad,
-> #167, dr.coha> OLIVETI M290 (286, 4MB, disk 42MB, mono VGA)
>
> Da li neko zna kako uci u SETUP?
> (Da bi se podesio tip diska, datum i sl.)
Ako me sećanje ne vara, neki F10 dok se mašina pali ili nešto
slično bi trebalo da pali. Možda i Alt-S.
> Ako je neophodna disketa za setup da li je neko ima?
Bila je neka disketa, sa nekim setup-om, nekim nacrtanim
kompjuterima ali mislim da nije neophodna..
sistemi.169nenad,
Novi IBM-ovi serveri imaće, osim 4 procesora i 100GB HD prostora,
ali i hot-swappable napajanja! Zna li neko kako se to postiže?
For its PC Server 704 four-processor Pentium Pro system, IBM
plans to expand internal storage to more than 100GB with 9GB disk
drives and to add hot-swappable power supplies and more
management tools.
IBM also will offer new versions of its Server Guard software to
enable simpler yet more comprehensive installations of network
operating systems, anti-virus software and Lotus Domino, sources
said.
sistemi.170zlaya,
-> #169, nenad- Novi IBM-ovi serveri imaće, osim 4 procesora i 100GB HD
- prostora, ali i hot-swappable napajanja! Zna li neko kako se to
- postiže?
Vrlo jednostavno ;). PC server 704 uopšte nema PC arhitekturu klasičnog
tipa, već ima CC BUS na koji su nakačene memorijske, procesorske i PCI host
bridge kartica. Prima do 2 memorijske, odnosno 6 procesorskih ploča, i jedina
je naprava tog tipa koja prima procesore svih brzina (samo intelove i to
mešano). Ono iza hostbridge-a je PC kakav mi znamo.
Što se napajanja tiče, to nije jedini server sa hotswap napajanjem, i to
ne samo kod IBM-a. To postižeš sa odgovarajućim kućištem. Sam PSU je rađen
tako da može da startuje bez opterećenja, i kako puni napon na zadatu
vrednost, ako pretera, kola povratne sprege reaguju na svim PSU i jednostavno
smanje gas. Tako dobiješ da makoliko napajanja staviš paralelno svi rade na
istoj grani. Naravno ima tu još šaka delova, ali da ne komplikujem.
- For its PC Server 704 four-processor Pentium Pro system, IBM
- plans to expand internal storage to more than 100GB with 9GB
- disk drives and to add hot-swappable power supplies and more
- management tools.
Hot Swap prima 6 diskova. Postoje 4 HS Bay-a u kućištu za 704. E sada, ti
diskovi od 9G menjaju stare od 4,3 koji su bili duplo deblji od klasičnih
kakve mi znamo (half height vs quarter height), što znači da stane svega
polovina deklarisanih diskova (umesto 4*6=24 svega 4*3=12 =108MB).
- IBM also will offer new versions of its Server Guard software
- to enable simpler yet more comprehensive installations of
- network operating systems, anti-virus software and Lotus
- Domino, sources said.
Reč je o Server Guide, a ne Guard paketu koji sadrži više od 10 CDova sa
svom dokumentacijom, i kompletnim soft (uključujući i licenciran OS) za
Novell, Unix, OS2, NT, drajvere svih vrsta boja i oblika vezanih za IBM i
diskette factory-jem.
sistemi.171nenad,
Uskoro će IBM-ovi PC računari prestati da se isporučuju sa
operativnim sistemima i softverskim paketima.
Naime, oni će imati na matičnim pločama ugrađen "deo" koji će
automatski, prilikom prvog uključivanja, download-ovati neophodan
operativni sistem, potrebne aplikativne programe, čime će se
olakšati posao prodavcima koji će na svoje servere morati samo da
unesu podatke šta je mušterija platio i šta ima pravo da preuzme,
tada i ubuduće...
IBM readies technology to ease system configuration
IBM is developing technologies that make it easier for users
and resellers to download customized software configurations
and track them through the reseller channel. The technology,
which IBM plans to integrate into the motherboards of all its
future desktop PCs, will allow users to buy their hardware
through their dealer and then order a specific operating system
and application configurations tailored for their job. They can
then have that configuration downloaded to their hard drives
the first time they plug the system in, according to sources
familiar with the company's plans.
sistemi.172zlaya,
-> #171, nenad- Uskoro će IBM-ovi PC računari prestati da se isporučuju sa
- operativnim sistemima i softverskim paketima.
-
- Naime, oni će imati na matičnim pločama ugrađen "deo" koji će
- automatski, prilikom prvog uključivanja, download-ovati
- neophodan operativni sistem, potrebne aplikativne programe,
- čime će se olakšati posao prodavcima koji će na svoje servere
- morati samo da unesu podatke šta je mušterija platio i šta ima
- pravo da preuzme, tada i ubuduće...
Do sada su se IBMovi desktopovi isporučivali sa više varijanti preload
softwera:
Dos / Win PC DOS 6,3 ili 7,0 / Windows 3,1 ili 3,1 CEE
OS2 OS2 WARP 3,0
Selecta OS2 WARP 3,0 / PC DOS 6,3 sa Win 3,1
RTC Ready to Configure -Dobiješ CD sa svim drajverima za sve sisteme
W95 Windows 95 / 95 PE
C&L Choose & Loose Biraš ili Win95 ili Win3,1 pri prvoj instalaciji
NT Windows NT 4,0 Workstation
Ovo naravno nije sprečavalo prodajnu mrežu da u 50% slučajeva naruči
pogrešan Preload ;<...
sistemi.173supers,
PNP komponente ponekad ispijaju krv kada treba da ih instaliramo...
Podrazumeva se da pre instalacije treba pogledati u Control Panelu
ima li dupliranih komponenti, da li je neka zalutala pod unknown
devices, ali u velikom broju slučajeva ni to ne pomaže da Windows
prepozna novi hardver po sledećem uključivanju.
Ima li neko generalan savet šta raditi kada Windows ne detektuje nove
komponente ni kada je u Control Panelu sve čisto? Posebno me interesuje
da li PNP BIOS ima neku ulogu u ovoj priči. Da li raznorazne PNP i Auto
opcije u Setupu imaju neki praktičan značaj i kako ih treba postaviti?
Može li od tih prčkanja da zavisi hoće li komponenta biti detektovana?
sistemi.174calex,
- novo -
dos\test\*.*
------------------
conf840e.zip 269k PC-Config v8.40: prikaz hardware sistemskih informacija
PC-CONFIG V8.40 -Detects all the hardware
in your PC and shows them on the screen.
One of the best sysinfo-programs ever.
With CD-ROM benchmark routine! Finds
Local-Bus and PCI boards, Cyrix, NexGen,
UMC and Pentium CPUs, detects lots of VGA
chips, APM functions, Burst Cache, Green
boards, Pentium Bug, PCMCIA, EIDE feat.
detailed PCI and SCSI info.
Registered version speeds up Cyrix CPUs.
New: detects memory >64 MB, AMD K6, IBM M2,
more VGA chips, more PCI vendors
V8.40 * detects AMD K6 CPU and it's clockrate, Cyrix GX and M2
* shows mainboard-clockmultiplier on AMD K5 CPU
* detects main memory >64 MB
* detects Intel 430TX chipset
* detects S3 Virge/VX and some other new VGA chips
* detects DriveSpace compressed drives
* detects some 70 new PCI-card vendors
PC-CONFIG
=========
What's that?
PC-CONFIG is the ultimate shareware Systeminfo-Benchmark-Program
for MS-DOS. Established in germany since 1989 and since Oct.1993
availiable in an international version!
Highlights:
===========
1) Shows ISA, EISA, MCA, VLB and PCI Mainboards
2) Shows chipsetdetails on Intel 430FX,HX,VX, SIS501, SIS5501 ...
3) Identifies over 380 vendors of PCI cards, rev number ...
4) Identify processor caches and their size (8-512 KB)
5) Tell a DX from a SX CPU, identify NexGen586, Cyrix6x86, PentiumPro
6) Identify VGA- card manufacturer, chip-set and BIOS version.
7) Identify over 600 expansion cards in Microchannel (MCA) systems
8) Identify a variety of harddisk cache software
9) Show HI-DOS memory under DOS 5, 386MAX, QEMM386 and MOVE'EM
10) Find areas of memory of different speeds in the first megabyte
and in extended memory
11) Identify SCSI HD-controllers and their manufacturers
12) Establish the rotational speed of the harddisk
13) Display the name, cache size and contoller version IDE harddisks
* 14) Identify the frame speed for VGA cards
* 15) Speeds up Cyrix/TI/IBM CPUs 5-10% by activating the NegateLock
pin
* Registered Version only!
sistemi.175nenad,
Korel ulazi i na hardversko tržište. Osnovana je pod-firma koju
je najavljivao već neko vreme koja će nuditi kompetno rešenje za
velike kompanije. Osnovna polja delovanja će biti NC (Network
Computer) i video-konferensing.
Corel spins off hardware division
Corel announced Tuesday the creation of Corel Computer Corp., a
new company that will offer "complete hardware and software"
solutions for the corporate enterprise.
Video conferencing and network computing will be the new
company's initial focus, according to Corel. It will leverage
Corel's CorelVideo hardware and software video systems,
CorelVideo Compression CAM digital cameras, and its forthcoming
RISC-based Corel Video Network Computer in its approach to
enterprise computing.
The new company, like Corel, will be located in Ottawa and will
be headed by Eid Eid, currently Corel's vice president of
technology.
The new company will provide "a complete computing and
communications solution to clients," said Michael Cowpland,
president and CEO of Corel, in a statement.
The creation of the new company was "spurred by the impact and
large growth of network computing" and will "tie into Corel's
legacy of video communication technologies," said Oliver
Bendzsa, communications manager for Corel Computing Corp.
sistemi.176miskop,
sistemi.177nudge.nudge,
Treba mi informacija u vezi PS/2 (ako se neko jos seca njega)
Kako da iskljucim parity check, nema BIOS-a gde bi to moglo da se
uradi. Neko vreme lepo radi, a onda izbaci Parity check Error.
Unapred zahvalan! nudge.nudge
sistemi.179devugo,
vidi MALI.OGLASI.2 pod 1.18!
sistemi.180nudge.nudge,
Zar niko ne zna kako da se iskljuci parity check na IBM PS/2?
Unapred zahvalan! nudge.nudge
P.S. pomoglo bi i uputstvo ako neko ima!
sistemi.181calex,
- novo -
dos\test\*.*
------------------
conf845e.zip 276k PC-Config v8.45: prikaz hardware sistemskih informacija
program: PC-CONFIG 8.45 english
type: sysinfo-benchmark-tool
author: Michael Holin, http://www.holin.com
requires: 286, dos 3
works with: DOS, win31, win95
this is shareware
PC-CONFIG V8.45 -Detects all the hardware
in your PC and shows them on the screen.
One of the best sysinfo-programs ever.
With CD-ROM benchmark routine! Finds
PCI boards, 6x86, K5, K6, NexGen, UMC
and PentiumPro CPUs, detects lots of VGA
chips, APM functions, Burst Cache, Green
boards, Pentium Bug, PCMCIA, EIDE feat.
detailed PCI and SCSI info.
Reg.version speeds up Cyrix CPUs
new:
V8.45 * detects Cyrix/IBM 6x86MX CPU and cachesize
* detects Cyrix/IBM 6x86L (Low-Power version)
* shows details on Intel 430TX and AMD 640 chipset, eg detects SDRAM
* shows more details on 430HX Chipset, eg cachable area >64 MB
* shows more details on Intel 440FX chipset, eg DRAM ECC
* shows details on 686MX
* detects #9 128 VGA and Matrox Millenium II VGA
* no more RUNTIME-Errors on >200 MHz CPUs
* Menupoint VESA INFO implemented
* detects more ATI VGAs
* detects VGA RAM >4096 K
* HD-Benchmark results are now rounded
* detects Intel 430MX chipset
* reports L1 cachesize on Pentium MMX and AMD K6 as 64k, not only
the data-cache of 32k
sistemi.182bomil,
Sezamovci,
- da li je moguce da na dvoprocesorskoj ploci bude jedan
P5 od recimo 100 Mhz i drugi od 166 Mhz,
- da li ce DIMM memorija biti zamenik SIMM-u,
- sta znaci MEDIA BUS pored PCI slota,
- kako u buducnosit na TX ploci prosiriti memoriju preko
64 mb a da se kompjuter ne uspori (procitao u racunarima),
- koji procesor ce biti aktuelan za neki naredni period
(odnos cena/perfomanse)
* procitao sam da je P5 II 200 brzi od K6 200 procesora
za oko 30 % u CAD-u. Moje misljenje je da je K6 ipak brzi
jer je za 41 % jeftiniji. ???
- kakva je ona graficka kartica sa 4 mb memorije od 85 dm i
koja je 3D kartica dobra uz odnos cÚ7 na/kvalitet,
- imam dobro staro Big kucis űte a zamenio bih napajanje
ATX. kako to odraditi,
˝ů- koja je TX ploca najbolja na nasem trzistu.
ű- da li je vidno brzi 16 x CD od 8 x i da li uspevaju sve da
citaja,
- za li neko prodavca koji ima najnizu cenu NOTEBOOK racunara
multimedijalni P5.
Molio bih postovane sezamovce da mi odgovore sada preko
subote i nedelje jer planiram da od ponedeljka/utorka nabavim
nesto novo HITNO.
Unapred svima zahvalan,
Filip
sistemi.183zlaya,
-> #177, nudge.nudge- Treba mi informacija u vezi PS/2 (ako se neko jos seca njega)
- Kako da iskljucim parity check, nema BIOS-a gde bi to moglo da
- se uradi. Neko vreme lepo radi, a onda izbaci Parity check
- Error.
Što se PS/2 tiče on nema standardno ugrađen Setup Program u BIOSu. Da bi
ušao u setup potrebna ti je referentna disketa koja je pravljena za svaki
model posebno. Oznaka modela kad budeš tražio ref disketu se sastoji od 4
broja, i oni se nalaze na nalepnici sa serijskim brojem. Ono što ti piše na
znački sa prednje strane služi samo za zbunjivanje neprijatelja.
Svejedno, parity check NEMOŽEŠ da isključiš na PS/2 mašinama. Imaš
mogućnost da te zeza memorija (takođe specifična) ili maderbord.