razno.212pedjak,
-> #205, pedjak> Trazim C ili C++ biblioteku za serial comm ( int driven ). Na primer
Za C imaš zz-ovu Lcomm biblioteku. Imaš je zakačenu uz jednu
poruku Vlade Kostića u staroj PC.SOFT konferenciji.
razno.213isekulovic,
Jel bi mogao neko da mi objasni ili da mi ukaže na neki help* ref* info*
*.doc šta je to DOS data segment i kako poznavanje njegove adrese i
veličine može da pomogne pri instalaciji TSR programa.
razno.214dzakic,
-> #213, isekulovic>> Jel bi mogao neko da mi objasni ili da mi ukaže na neki help* ref* info*
>> *.doc šta je to DOS data segment i kako poznavanje njegove adrese i
>> veličine može da pomogne pri instalaciji TSR programa.
Ne vidim kako ti može pomoći pri instaliranju TSR-a, ali pri
uninstaliranju verovatno da, ako sam dobro razumeo 'DOS data
segment'. Naime, adresu ovog dosovog bloka sa promenljivama dobijaš
nedokumentovanom funkcijom 52h u registrima es:bx. Na es:[bx-2]
stoji segment prvog memory control bloka u lancu, u kome piše
njegova veličina pa tako dobijaš segment sledećeg... Na taj način se
može protrčati kroz ceo lanac i eventualno naći kopija rezidentnog
dela tvog programa, što možeš iskoristiti kao proveru od duplog
instaliranja i sl.
U toj strukturi ima još dosta stvari kao što je lista tekućih
direktorijuma na svakom drajvu, broj diskova u sistemu i sl. Uz
poruku imaš kompletan opis ove strukture koju je 'izbiflao' Tech
Help.
Pozdrav, Zak
ps. Kad smo kod MCB-ova, zna li neko kako da nađem segment prvog
bloka u 'visokoj' memoriji?
thelp.txtrazno.215ndragan,
-> #206, ppekovic/ nešto izmeni, pa se slučajno zezne. Možda jedino pitanje uz poruku
/ o grešci, da li da vrati default konfiguraciju.
Ignoriši samo opciju koja ima grešku i javi mu na šta se buniš. Ostatak
prihvati, eventualno predloži šta da napišeš umesto. Ako neće, bunićeš
se i sledeći put.
Takođe, moglo bi u slučaju greške da se da opseg dozvoljenih vrednosti,
pa da izabere jednu i da se upiše u .ini fajl. Razloge za pisanje .ini
fajla u aski formatu su kolege obrazložile; slažem se od reči do reči.
Sve zvuči kao spisak muzičkih želja, ali - zar se nismo orijentisali na
savršenstvo :) ?
razno.216pedjak,
Kako da detektujem da li je modem sa druge strane žice spreman da
prima podatke ? Naime posle konektovanja treba da prođe izvesno
vreme, reda veličine 4 sekunde da mogu da šaljem podatke i da budem
siguran da će ih modem sa druge strane primiti. U statusu modema,
koji vraća jedna funkcija BIOSa primetio sam da jedan bit ukazuje na
to da li je prihvatni uređaj spreman. Da li bi to moglo da bude
rešenje ?
pedja
razno.217snemcev,
-> #210, smarco>> Molim sve koji koriste clipper da mi jave , ako postoji nešto dobro
>> za pravljenje maski i menija . Imam UI2 !
Ajde da se preselimo u temu clipper i popričamo malo o tom UI2, OK?
razno.218pbojan,
> ps. Kad smo kod MCB-ova, zna li neko kako da nadem segment
> prvog bloka u 'visokoj' memoriji?
Znam ja. :)
Tu ti je jako bitno ko je VLASNIK tog bloka.
Ako je DOS (5.0), onda imas poziv koji je dokumentovan: nadjes DOS 5.0
disk buffer info record, gde je na ofsetu 1Fh zapisan doticni segment; DBIR
nalazis iz liste_nad_listama na ofsetu 12h (dos 3.1+); listu_nad_listama
nalazis iz poziva AH=52h/INT 21h/ gde ti se pokazivac na nju vraca u paru
ES:BX; Ako je u DBIR-u na pomenutom ofsetu FFFFh, onda nema gornjih blokova.
Ako je QEMM ide jos komplikovanije; osiguras se da je QEMM stvarno prisutan,
nadjes adresu za API pozive, i pozoves odgovarajucu funkciju, koja ti u nekom
registru vrati podatak. Otprilike ovako (podrazumeva da je QEMM prisutan):
void findQEMMhiram(void)
{
struct REGPACK reg;
int version, stealthroms;
byte status, stealthtype;
reg.r_ax=0x3f00;
reg.r_cx=0x5145;
reg.r_dx=0x4d4d;
intr(0x67,®);
int entryseg=reg.r_es;
int entryofs=reg.r_di;
qemmentry=(void far *)MK_FP(entryseg,entryofs);
asm mov ah,3;
asm call qemmentry;
asm mov version,bx;
asm mov ah,0
asm call qemmentry;
asm mov status,al;
asm mov ah,0x12;
asm call qemmentry;
asm mov qemmhiseg,bx;
printf ("\n\n-- QEMM-386 v%d.%02d UMB follows (",
char(version>>8),char(version));
if ((status & 1)==1) printf ("off");
else
if ( (status & 2)==2) printf ("auto"); else printf ("on");
if ( (version & 0xff00)>=0x0600)
{
asm mov ax,0x1e00
asm call qemmentry;
asm mov stealthtype,cl;
asm mov ax,0x1e01;
asm call qemmentry;
asm mov stealthroms,bx;
if (stealthtype!=0)
{
if (stealthtype==0x46) printf(", frame"); else printf(", map");
printf (" STEALTH");
}
}
printf(")");
}
I tako dalje. Ako ne znas ko je vlasnik, onda ides malo grublje: skaces
segment po segment, pocevsi od, recimo, A000h, i za svaki pokusavas da
ustanovis
da li je pocetak lanca blokova (a lanac mora da ide M-M-M-...-M-Z). Prvi
segment za kog se ispostavi da je pocetak (ili deo) lanca, a nalazi se u
visokoj memoriji pokusas da ocitas, i ako ima zadovoljavajucu strukturu...
Evo kako to otprilike izgleda:
void findANYhiram(void)
{
unsigned int hiseg=0xa000;
while (hiseg!=0xffff)
{
unsigned int testseg=hiseg;
while ( (testseg!=0xffff) && (peekb(testseg,0)=='M') )
testseg=testseg+peek(testseg,3)+1;
if ((peekb(testseg,0)=='Z')&&(testseg!=hiseg)) break;
++hiseg;
}
if ( (peekb(hiseg,0)=='M') && (hiseg!=0xffff) )
{
hirampresent=1;
himcbseg=hiseg;
}
}
Za demonstraciju gore iznesenog, pogledati BMEM :).
razno.219dzakic,
-> #218, pbojanPuno hvala! :)
razno.220nbatocanin,
-> #208, dejanr>>> Jel ima neko univerzalano rešenje za ovo?
Ne bih da se namećem, ali mislim da sam uradio bar putokaz ka pravom
rešenju. Videti sledeće "Računare", ko ima para ;) Ko nema, neka pita
mene :)
Ukratko, napravio sam sasvim mali programski jezik za kreiranje
izveštaja. Nešto slično ovome što je Dejan opisao.
razno.221dzakic,
-> #216, pedjak>> Kako da detektujem da li je modem sa druge strane žice spreman da
>> prima podatke ?
Koliko je meni poznato, ne može nikako. Od uspostavljanja carriera
do CONNECT-a prođe izvesno vreme koje se kod svakog modema
konfiguriše onim registrima. Sad, kod ne-mnp modema to bude dosta
brzo, tako da je pauzica od pola sekunde, ili čak jedne cele sasvim
dovoljna. Međutim, kada je sa jedne strane mnp, on se dugo 'batrga'
i pokušava da uspostavi mnp vezu. Dakle, kod njega nema stringa
connect još duugo posle prijave da je veza uspostavljena kod ovog
drugog modema. U većini slučajeva na koje sam ja nailazio, 8 sekundi
je dovoljno da i ta sinhronizacija prođe, i tada možeš da budeš
relativno siguran da će sve što pošalješ drugi modem i dobiti.
>> U statusu modema, koji vraća jedna funkcija BIOSa primetio sam da
>> jedan bit ukazuje na to da li je prihvatni uređaj spreman.
Nije to rešenje :(, jer je u ovom slučaju, za bios, prihvatni uređaj
zapravo modem! To je RTS/CTS signal koji služi mnp modemima da jave
računaru da poslednji paket još nije poslat i da nema maesta u baferu
za nove znake. Kod ne-mnp modema ovaj signal nema značaja. Podaci se
šalju uvek istom brzinom, onom koja je i brzina veze modem-računar.
razno.222snemcev,
-> #220, nbatocanin>> Ukratko, napravio sam sasvim mali programski jezik za kreiranje
>> izveštaja. Nešto slično ovome što je Dejan opisao.
Već mi ide voda na usta :)))
razno.224spantic,
> Ostatak teksta nisam citirao jer se u veći stvari slažem
> sa tobom :). Ako te interesuje razvoj jezika, poslaću ti
> isečak o Modula-3 jeziku,
Da li meni može neko kratko i jasno da ukaže na prednosti i mane MODULE 3.
Pratio sam par članaka ali bojim se da nisu vrcali od jasnoće. žitao sam
Wirth-ovu priču za Oberon, ali MODULA 3 bi trebala da je nešto novo? Ili
ipak grešim?
razno.225predrag,
Hitno!
Ako neko ima FONTMONGER 1.06 zamolio bih ga da mi
posalje na mail fajl README.TXT u kome se nalaze (predpostavljam)
informacije o poboljsanjima izvrsenim u toj
verziji programa u odnosu na ostale verzije.
Ja ima verziju 1.01 i ona ima bagove
pa me zanima koji su.
Unapred zahvalan.
pp od: Predraga
razno.226mstanic,
Da li je (možda) neko probao onaj kompajler za FORTH sa
Imtel-BBS-a.
Ako jeste, molio bih da iznese svoje mišljenje o brzini
rešavanja "kula Hanoja" koje idu kao jedan od primera uz
kompajler.
Takođe i mišljenje o dužini koda za gornji primer.
razno.227bulaja,
**** new file ****
R:\IBMPC\INFO\*.*
----------------------
i386 arj 108601 i80386 Programmer's Reference Manual (Intel) #1
i386 a01 107266 i80386 Programmer's Reference Manual (Intel) #2
Prilog je poslao almi, zahvaljujemo.
razno.228janko,
-> #227, bulaja> **** new file ****
Kad će JARGON? Javili ste pre sto godina da imate, a sada
ništa. :((
razno.229skerl,
-> #228, janko│> **** new file ****
│
│ Kad ce JARGON? Javili ste pre sto godina da imate, a sada
│ nista. :((
└────
Do kraja sajma sigurno :)))
Pozdrav,
Skerl.
razno.230mdimitrijevic,
Hi!
Potrebno mi je da znam da li je neko presao na B: disk ali fantomski to je
ono kad imas samo jednu disk jedinicu ali dos prepoznaje dve A: i B:. Znam kako
da saznam koliko ima fizicki disk jedinica ali mi pravi problem kad iz programa
punog menija i prozora ispise DOS 'Insert disk in B: strike ....' Tako nekako
kako da to sprecim. U stvari sve se desava u mom disk katalog programu u kome
sam dodao izlaz u Shell pa ako neko predje u Shell-u na B: onda mi zezne stvar.
Ako iko zna sta bi moglo da se uradi neka napise.
Pozdrav,
Marjan Dimitrijevic
razno.231.obj,
-> #230, mdimitrijevic> 'Insert disk in B: strike ....'
> kako da to sprecim
Pa, jedno od rešenja je da centralizuješ otvaranje datoteka, tj.
napraviš samo jednu funkciju koja služi za otvaranje i reguliše, između
ostalog, i taj bezvezni fantomski disk B:, tj. svaku pojavu tog B: po
potrebi menja u A:. Sadržaj 0:504h kaže kakva je situacija ja dotičnim
problemetičnim drajvom. Ja sam radio sa centralizovanjem fopen-a, a ti
probaj i da upišeš nulu u 0:504h, možda će i raditi :) Svejedno, evo
šta priča Norton na tu temu:
0:504h Phantom drive flag
Length: 1 byte
Reports the status of a single-drive system when mimicking a two-drive
system.
Examination of this byte will reveal the current status of the single
drive installed on a one drive system. By using this byte, a programmer
can avoid the message 'Insert disk for drive B:' when working with a
single-drive system.
Uolju Minin' ;)
00h Acting as drive A
01h Acting as drive B
FFh Acting as drive A
Although the last value, FFh, is undocumented, FFh means the drive
letter has not been determined yet, so using the drive as drive A will
work correctly.
To determine if only one drive is installed, use the equipment list
(see INT 11h).
razno.232mornar,
Ajd' , neka nekoga ne mrzi da ukratko sroci kako da okrenem tel.
broj preko modema iz svog licnog programa.
Ja sam pokusavao sledece:
- inicijalizacija ( preko INT 14h; AH=0 ... )
- slanje stringa 'ATX3DT 648-422'+ CR karakter po
karakter na COM port pomocu INT-a 14h; AH=1 .
a zatim tisina ... niti okrene broj niti bilo kako utice
na modem. Napominjem da je sigurno izabran pravi COM port.
Zato, ako nekoga ne mrzi neka mi objasni bar princip (ako je ovo
gore falicno ), ili neka posalje neki mali sors koji resava ovaj
problem.
HELP !
Pozdrav, Mornar.
razno.233trle,
-> #232, mornarKoji jezik?
Dali si kod instalacije modema preusmeravao IRQ?
razno.234peca.st,
-> #232, mornar!-> Zato, ako nekoga ne mrzi neka mi objasni
!-> bar princip (ako je ovo gore falicno ),
!-> ili neka posalje neki mali sors koji
!-> resava ovaj problem.
Prvo probaj da pošalješ samo AT string na comm port,
pa ako ti vrati Ok, onda tek piči sa daljim komandama.
A osim toga, prvo moraš osim inicijalizacije uraditi
i podešavanje parametara, (parity, stopbits...)
So, ima dosta stvari pre nego što uradiš AT DP 648 422 ;).
Ja imam neki ASM source, pojma nemam kako radi, al radi.
(imaš u dirovima čitave sorsove za C i Pascal, pa virni tamo)
Peđa.
razno.235ssokorac,
-> #234, peca.st ─┼┤ So, ima dosta stvari pre nego što uradiš AT DP 648 422 ;).
─┼┤ Ja imam neki ASM source, pojma nemam kako radi, al radi.
modem.bat:
čecho %1 > com1
Ovo mi stoji u root-u, i tako ja igram tetris dok _telefon_ okreće broj i
kada čujem da je dobio, uključim modem i otkucam MODEM ATX3D i on se javi i
uspostavi vezu sa Sezamom. Samo udjem u TM /o i radi... E, sad, kad to radi
iz dosa, što ne bi i iz pascala?
Napravi nešto ovako:
var
modem:text;
begin
Assign(modem,'COM1');
ReWrite(modem);
WriteLn(modem,'ATX3DP 648422')
end.
Moralo bi da radi.
razno.236mornar,
-> #233, trleRadim trenutno u C-u.
Pokusavao sam i sa bioscom(...) i opet nece.
razno.237mornar,
-> #234, peca.stMoram da napomenem da svaki karakter izbacuje na port (koristim COM3) veoma
sporo. Mislim da se radi o IRQ, ali kako to da postavim ?
razno.238mornar,
-> #235, ssokoracKada ja kucam ' echo ATX3DT 648-422 >>COM3 ', DOS mi kaze da je port 'Write
protected'. To kaze sa sve instalirane portovem, ako nesto ocu da posaljem na
njih preko echo ...
razno.239ssokorac,
-> #238, mornar ─┼┤ Kada ja kucam ' echo ATX3DT 648-422 >>COM3 ', DOS mi kaze da je port
─┼┤ 'Write protected'. To kaze sa sve instalirane portovem, ako nesto ocu da
─┼┤ posaljem na njih preko echo ...
Evo, probao sam i iz komandne linije, razlika je samo u com1, i radi. 4dos
4.02, možda je tu stvar, mada ne verujem...
razno.240snemcev,
-> #239, ssokorac>> Evo, probao sam i iz komandne linije, razlika je samo u com1, i radi.
>> 4dos 4.02, možda je tu stvar, mada ne verujem...
Samo? Ko ono reče da za com3 i com4 pod Dosom treba neko programče da ih
eksplicitno aktivira (ili im nešto drugo uradi da bi se ubuduće javljali)?
razno.241mmile,
-> #239, ssokorac> ─┼┤ Kada ja kucam ' echo ATX3DT 648-422 >>COM3 ', DOS mi kaze
> da je port ─┼┤ 'Write protected'. To kaze sa sve instalirane
> portovem, ako nesto ocu da ─┼┤ posaljem na njih preko echo ...
>
> Evo, probao sam i iz komandne linije, razlika je samo u com1, i
> radi. 4dos 4.02, možda je tu stvar, mada ne verujem...
Mozda treba samo > a ne >> ?
A i comX (x>2) nisu podrzani od dosa ali se to moze resiti programom
ADDPORT ( ili sl. ) . Ima ga po domacim bbs-ovima.
razno.242mazi,
-> #241, mmile>> ─┼┤ Kada ja kucam ' echo ATX3DT 648-422 >>COM3 ', DOS mi kaze
>> da je port ─┼┤ 'Write protected'. To kaze sa sve instalirane
>> portovem, ako nesto ocu da ─┼┤ posaljem na njih preko echo ...
>>
>> Evo, probao sam i iz komandne linije, razlika je samo u com1,
>> i radi. 4dos 4.02, možda je tu stvar, mada ne verujem...
>
> Mozda treba samo > a ne >> ?
> A i comX (x>2) nisu podrzani od dosa ali se to moze resiti
> programom ADDPORT ( ili sl. ) . Ima ga po domacim bbs-ovima.
Evo, ja kreirao fajl u kome je pisalo:
ATDPX3žM
ATDP648422žM
Otkucao COPY /B FAJL COM3 i radilo...
Probaj, možda pomogne
Ivan.
razno.243dcolak,
-> #240, snemcev│ Samo? Ko ono reče da za com3 i com4 pod Dosom treba neko programče da ih
│ eksplicitno aktivira (ili im nešto drugo uradi da bi se ubuduće javljali)?
Ima programčić ADDPORT ili INS34 koji bi trebalo to da
rade. Ja ne znam šta stvarno rade jer mi COM3/4 rade ok
bez ikakvih zezancija (modem mi je na COM4)
Sledge DAMMIR!
razno.244ssokorac,
-> #241, mmile ─┼┤ Mozda treba samo > a ne >> ?
Radi i jedno i drugo. Prvi briše odredišni fajl a drugi se nastavlja na
njega, a to u ovom slučaju nema efekta.
razno.245mmile,
-> #243, dcolak> │ Samo? Ko ono reče da za com3 i com4 pod Dosom treba neko
> programče da ih │ eksplicitno aktivira (ili im nešto drugo
> uradi da bi se ubuduće javljali)?
>
> Ima programčić ADDPORT ili INS34 koji bi trebalo to da
> rade. Ja ne znam šta stvarno rade jer mi COM3/4 rade ok
> bez ikakvih zezancija (modem mi je na COM4)
Ti programi nisu nikakvi drajveri ili sl.Cela "zezancija" je u
upisivanju adresa portova com-ova na odredjene adrese :
0:400h Adresa COM1
0:402h Adresa COM2
0:404h Adresa COM3
0:406h Adresa COM4
Vrednosti za adrese COM1 i COM2 su uvek ok ali ponekad pre koriscena
com3 i com4 treba upisate odredjene vrednosti u odredjene mem lokacije
kako bi BIOS ( a samim tim i dos ) mogao da im pristupa.Komunikacioni
programi to sami rade ili zaobilaze bios.
razno.246mazi,
Možda baš i ne spada ovde, ali me interesuje da li se neko sa ovim
zezao. Ja izgubih celo popodne bezuspešno.
Skinuo sam Inter34 (Opis svih interapta). I u njemu nađoh jednu
lepu stvar. Ima programče koje od TXT fajlova napravi nešto kao
NG biblioteku, pa uz par programa može da se sredi da bude pravi NG
E, sve je to lepo, samo što ne radi. Oni još tamo spomenuše ako
se nemaju ti neki dodatni programčići (Idu uz NG, ne mogu se sad
tačno setiti naziva, ali imam ih, uglavnom) da se može naći tamo
negde ta biblioteka već kompajlirana. E, ja lepo krenem da napravim
NG (piše tamo da se treba imati slobodno 10Mb na disku, i da smart
drive drastično ubrzava kompajliranje, ja imam oko 30Mb slobodno,
i smartu sam stavio 4Mb) i posle jedno 20 minuta drndanja diska
ja ti resetujem. Onda ostavim samo jedan fajl, Interpt.a i ponovo
startujem kompajler. On se ne buni što nema ostatka, radi jedno
pola sata, i ja ga opet resetujem.
Ajd sad, ako neko ima iskustva sa ovim od ranije ili od sada, neka
me obavesti kako je uspeo, ako je uspeo, da napravi NG.
Ivan.
razno.247drakce,
-> #246, mazi
│ ako neko ima iskustva sa ovim od ranije ili od sada, neka me obavesti
│ kako je uspeo, ako je uspeo, da napravi NG.
└───────────
Imam negde program koji mi je od jedne stare verzije INTERxx teksta napravio
NG. Nemam pojma da l' radi sa novom. Pošto i sam znaš koliko traje
kompajliranje, čim nađem vremena, isprobaću i javljam rezultate.
Pozdraav
razno.248ficus,
-> #239, ssokorac:) ─┼┤ Kada ja kucam ' echo ATX3DT 648-422 >>COM3 ', DOS mi kaze da je port
:) ─┼┤ 'Write protected'. To kaze sa sve instalirane portovem, ako nesto ocu da
:) Evo, probao sam i iz komandne linije, razlika je samo u com1, i radi. 4dos
:) 4.02, mozda je tu stvar, mada ne verujem...
Mislim da je stvar u fossil-u (sso verovatno ima fossil) nesto slicno sam i
ja probo svojevremeno.
razno.249mjova,
-> #246, mazi> Skinuo sam Inter34 (Opis svih interapta). I u njemu nađoh
> jednu lepu stvar. Ima programče koje od TXT fajlova
> napravi nešto kao NG biblioteku, pa uz par programa može
> da se sredi da bude pravi NG E, sve je to lepo, samo što
> ne radi. Oni još tamo spomenuše ako
ja imam ista iskustva i moram ti reći da nema teorije da se to
napravi. na disku nisam imao 10, već 100Mb i hyper-u sam dao 2M. sve
to ništa nije pomoglo. malo sam petljao i skondao da onaj deo koji
čita interrupt.? nema ispravan kod kojim detektuje kraj fajla pa se
pisanje u ng formata odvija dokle ima mesta na disku.
što je najsmešnije, kad tako šamara po disku onda se i on prepuni, ali
ga ni to ne zbinjuje... dopisuje on uporno - jedino reset radi.
valjda će u sledećoj verziji biti ispravan kod.
e, da, probao sam popravim taj .pas. ono što sam ustanovio posle
proveravanja koda je da nema šanse da se ponovo napravi .exe jer neke
datoteke nisu date..
razno.250ssokorac,
-> #248, ficus ─┼┤ Mislim da je stvar u fossil-u (sso verovatno ima fossil) nesto slicno
─┼┤ sam i ja probo svojevremeno.
Nemam nikakav fossil.
razno.251mazi,
-> #249, mjova> e, da, probao sam popravim taj .pas. ono što sam ustanovio
> posle proveravanja koda je da nema šanse da se ponovo napravi
> .exe jer neke datoteke nisu date..
Pa što su onda manijaci uopšte davali sors u paskalu? :))
Ivan.
razno.252mazi,
-> #247, drakce> Imam negde program koji mi je od jedne stare verzije INTERxx
> teksta napravio NG. Nemam pojma da l' radi sa novom. Pošto i
> sam znaš koliko traje kompajliranje, čim nađem vremena,
> isprobaću i javljam rezultate.
Ajd probaj, ne bilo ti zapovedjeno.
Hvala ti unapred.
Ivan.
razno.253juros,
Da li neko zna kako se postize FADE-IN i FADE-OUT, odn, zatamnjivanje i
osvetljavanje. Naime, radi o I/O portovima?
razno.254mazi,
-> #253, juros> Da li neko zna kako se postize FADE-IN i FADE-OUT, odn,
> zatamnjivanje i osvetljavanje. Naime, radi o I/O portovima?
???
razno.255mrajacic,
Možda nije mesto, ali evo novr verzije 2col programa
podržava DOS 6.0, a i štampu fajlova nekih tekst procesora
Pozdrav Milan
2col47.ziprazno.256mjova,
-> #253, juros> Da li neko zna kako se postize FADE-IN i FADE-OUT, odn,
> zatamnjivanje i osvetljavanje. Naime, radi o I/O
> portovima?
probaj ovo, pisao je moj ortak, vladimir klisić. ja sam to sredio tek
da bude primer.
fade.arjrazno.257dj.rainovic,
Ima li neko programe (u obliku fajla) iz kjige:
'Osnovi projektovanja kompajlera' autor: Adnan Kulenović
naravno u izvornom kodu.
razno.258dj.rainovic,
Ima li neko programe (u obliku fajla) iz kjige:
'Osnovi projektovanja kompajlera' autor: Adnan Kulenović
Do autora je teško doći, do izdavača još teže...
razno.259bulaja,
Ima li neki program koji moze da "iscupa" specijalo formatirano
zaglavlje funkcija iz source koda i pretvori ih u NG format (za NG
compiler)? Nekim takvim programom je kreirana NG dokumentacija za
Clipper NanForum Lib, samo se ne spominje gde se moze naci taj prg.
Imam neki EHMaker koji radi za EH (Expert Help), al' nigde nema EH
kompajlera :(.
Evo npr. kako izgleda header funkcije u NanForum Lib-u iz koga NG
generator pravi NG source:
/* $DOC$
* $FUNCNAME$
* FT_PrtScr()
* $ONELINER$
* Enable or disable printscreens
* $SYNTAX$
* FT_PrtScr( <lSetStat> ) -> lCurStat
* $ARGUMENTS$
* <lSetStat> set to .T. will enable printscreens, .F. will
* disable printscreens.
* $RETURNS$
* The current state ( .T. for enabled, .F. for disabled).
* $DESCRIPTION$
* ...
*/
razno.260d.petrovic,
Može li neko da pojasni malo kako se dodeljuje kontrolni broj po
modulu 11 ? Znam kako se proverava, ali kako dodeliti kontrolnu cifru
npr. broju 17064_ ?
razno.261dcolak,
Zdravo!
Evo osnivam grupu LS da bi video šta vam se sviđa a šta ne..
So, ko oće u grupu nek se javi i testiraće beta verziju prg-a.
Svi saveti će mi biti dobrodošli ;)
Sledge DAMMIR!
razno.262madamov,
-> #260, d.petrovic
******
Može li neko da pojasni malo kako se dodeljuje kontrolni broj po modulu 11
******
Pročešljaj malo temu algoritmi u prošloj PC.PROG konferenciji, Dejan, Kanda
i još neki su dali konkretne odgovore na to pitanje.
razno.263dejanr,
-> #260, d.petrovic>> Može li neko da pojasni malo kako se dodeljuje kontrolni broj po modulu 11
Ako misliš na broj fakture, evo programa. Doduše, već sam ga par puta slao
u odgovor na slične poruke, ali nije veliki, pa mi lakše da ga opet pošaljem
nego da tražim gde je.
function checksum (broj: longint): longint;
var brojs: string;
suma,i: longint;
begin
str(broj, brojs);
suma:=0;
for i:=1 to length(brojs) do
begin
suma:=suma+(ord(brojs[i])-ord('0'))*(length(brojs)+2-i)
end;
suma:=suma mod 11;
if suma<>0 then suma:=(11-suma) mod 10;
checksum:=broj*10+suma;
end;
razno.264dr.grba,
-> #260, d.petrovic>> Može li neko da pojasni malo kako se dodeljuje kontrolni broj po
>> modulu 11 ? Znam kako se proverava, ali kako dodeliti kontrolnu
>> cifru npr. broju 17064_ ?
Predlažem moderatorima da sroče odgovarajući tekst valjano, pa potom
bace uputstvo u direktorijum. Mislim da ima mesta, kao što je algoritam
'brojke --> slovima' našAo mesto. Ljudi zbilja često ovo traže, i onda
stalno sleduje ovakav tekst:
- pojedinačne cifre polaznog broja se množe ponderima 2, 3, 4, 5, 6,
7, 8, 9 zdesna ulevo;
- formira se zbir ovih proizvoda (S);
- zbir proizvoda (S) se celobrojno deli brojem 11, i utvrđuje ostatak (O);
- ostatak deljenja (O) se oduzima od broja 11, a dobijeni rezultat
predstavlja kontrolni broj (K), koji se dopisuje polaznom broju.
Postoje dva posebna pravila :
- Ako je dobijeni rezultat K = 10, kontrolna cifra je 0;
- Ako je dobijeni rezultat K = 11, taj broj se izbacuje
kao nepodesan i NE UPOTREBLJAVA SE.
Primer broja iz pitanja, 17064
S = (1x6) + (7x5) + (0x4) + (6x3) + (4x2) = 6 + 35 + 0 + 18 + 8 = 67
67 / 11 = 6, ostatak O = 1
K = 11 - 1 = 10, pa pošto je 10, K := 0
Dakle, broj 17064 sa kontrolnim brojem po modulu 11 iznosi 17064(0)
razno.265d.petrovic,
-> #264, dr.grbaĂ> Postoje dva posebna pravila :
Ă>
Ă> - Ako je dobijeni rezultat K = 10, kontrolna cifra je 0;
Ă> - Ako je dobijeni rezultat K = 11, taj broj se izbacuje
Ă> kao nepodesan i NE UPOTREBLJAVA SE.
Ovo me je zbunjivalo, fala lepo...
razno.266peca.st,
Kada imam dva računara spojena kablom preko COMM porta,
da li se mogu obraćati _potpuno_ isto kao i modemu?
(osim, naravno, zvanja i čekanja na poziv)
Peđa.
razno.267dcolak,
Pozdrav ljudi!
Jel zna neko kako da pristupim 4dos/ndos komentarima uz fajlove.
Neko mi je prigovorio da LS ne može da čita te komentare, pa reko'
da ih implementiram :)
BTW, dajte šta date, no preferiram MSC...
Sledge DAMMIR!
razno.268dmiric,
Hi!
Imam laptop mašinu, međutim uz nju nisam dobio program koji bi posle n
sekundi neaktivnosti gasio hard. Može li se ovo obaviti nekim pozivom? Disk je
IDE pa bi bilo logično da može (?). I da li je kad se ugasi pre ponovnog
pristupa potrebno uključiti motor, ili će kontroler sam ukapirati?
Disk je Conner, sledi dug_ide izveštaj. Btw ako neko ima connerov disk i
program koji pomenutu stvar radi, bilo bi mnogo lepo da ga pošalje :)))
U svakom slučaju hvala,
(md)
DRIVE 0:
Model Number______________________: Conner Peripherals 40MB - CP3044
Serial Number_____________________: E0K1KQ
Controller Revision Number________: S2.25
Able to do Double Word Transfer___: No
Controller type___________________: 0003
Controller buffer size (bytes)____: 8192
Number of ECC bytes transferred___: 4
Number of sectors per interrupt___: 16
Hard Disk Reports
Number of Cylinders (Fixed)_______: 1053
Number of Heads___________________: 2
Number of Sectors per Track_______: 40
BIOS Reports
Number of Cylinders_______________: 977
Number of Heads___________________: 5
Number of Sectors per Track_______: 17
razno.269vcalic,
-> #267, dcolak>> Jel zna neko kako da pristupim 4dos/ndos komentarima uz fajlove.
Svi ti komentari se nalaze u datoteci descript.ion koju imaš u svakom
direktorijumu u kome fajlovi imaju komentare.
razno.270d.petrovic,
-> #268, dmiric Zanimljiva stvar... diskovi :). Dobio sam programce od 1xxx
bajtova POWEROFF.EXE koje iskljucuje motor diska. Posle toga racunar
treba iskljuciti pa ukljuciti jelte... ali to je tako kod WD-ovih
diskova. Jel ima neko jos neki takav program ili zna sta, kako, gde
treba cackati po disku/kontroleru da se napravi nesto takvo. Treba mi
za BBS, da kad se iskljuci ujutro iskljuci i disk da ne vrti za
dzabe...
razno.271dcolak,
-> #269, vcalic│ Svi ti komentari se nalaze u datoteci descript.ion koju imaš u svakom
│ direktorijumu u kome fajlovi imaju komentare.
Jes vala, eagle mi skrenu pažnju :))
Tako prost fajl :))
Sledge DAMMIR!
razno.272ppekovic,
-> #267, dcolak>> Jel zna neko kako da pristupim 4dos/ndos komentarima uz fajlove.
>> Neko mi je prigovorio da LS ne može da čita te komentare, pa reko'
>> da ih implementiram :)
Opisi se nalaze u fajlu descript.ion koji ima hidden atribut.
Paya
razno.273eagle,
-> #271, dcolak> Jes vala, eagle mi skrenu pažnju :))
Moja poruka je ipak starija O:)
razno.274dr.grba,
-> #265, d.petrovic>> Ovo me je zbunjivalo, fala lepo...
Molim, i peti put (((:
DejaneR, zašto ne bi moj algoritam i tvoj source strpao u neki .TXT,
pa bacio u neki direktorijum?
razno.275dcolak,
-> #272, ppekovic│ Opisi se nalaze u fajlu descript.ion koji ima hidden atribut.
Thanx, So, u LS je implementiran prikaz 4dos poruka..
Sledge DAMMIR!
razno.276dmiladinovic,
-> #266, peca.st>> Kada imam dva racunara spojena kablom preko COMM porta,
>> da li se mogu obracati _potpuno_ isto kao i modemu?
>> (osim, naravno, zvanja i cekanja na poziv)
Da.
Uglavnom. :))
razno.277peca.st,
-> #266, peca.st!-> Kada imam dva računara spojena kablom
!-> preko COMM porta, da li se mogu obraćati
!-> _potpuno_ isto kao i modemu? (osim,
!-> naravno, zvanja i čekanja na poziv)
!->
!-> Peđa.
Hoće li neko da mi odgovori? :(
Peđa.
razno.278janko,
-> #277, peca.st> !-> Kada imam dva računara spojena kablom
> !-> preko COMM porta, da li se mogu obraćati
> !-> _potpuno_ isto kao i modemu? (osim,
> !-> naravno, zvanja i čekanja na poziv)
> !->
> !-> Peđa.
>
> Hoće li neko da mi odgovori? :(
Ne znam. Pitanje da li ti to treba. NC radi nešto lepše od
toga. Pogledaj opcije Left/linK ili Right/linK. ;)
razno.279valhala,
-> #261, dcolakBeta verziju KOG programa, i sta znaci LS?
P.S. verovatno da nisam u toku:)
Val.
razno.280dcolak,
-> #279, valhala│ Beta verziju KOG programa, i sta znaci LS?
│ P.S. verovatno da nisam u toku:)
Beta verzija LS-a.. :) Evo jednog "radnog" ekrana :)
LS 2.0ß by Damir Colak (C)1993
Path: C:\JEZICI\C600\CAT\*.*
. <DIR>│DUMP2 <DIR>│CO2 BAT 51│LS EXE 32402
.. <DIR>│ERRORS MAC 0│ERRORS LST 320│LS ZIP 59041
ANSI <DIR>│CP BAT 41│LS OBJ 11382│
DUMP <DIR>│CO2 BAK 49│LS C 27838│
READ <DIR>│CO BAT 49│LS BAK 27862│
11 files 4 dirs totaling 159035 / 188416 bytes of disk space.
6914048 bytes available on Drive C: Volume label: MAIN_DISK
Znam davim, davim :))
Sledge DAMMIR!
razno.281peca.st,
-> #278, janko!-> Ne znam. Pitanje da li ti to treba. NC
!-> radi nešto lepše od toga. Pogledaj opcije
!-> Left/linK ili Right/linK. ;)
Da sam to hteo, pitao ih PC.USER ili UTIL.
No, ovo je PC.PROG, znači pitanje je da
li se iz programa (mog) isto obraćam kada je
tu modem ili samo kabl.
Peđa.
P.S. Radim program koji se, jel, obraća modemu,
a radi testiranja treba mi obraćanje preko
kabla.
razno.282peca.st,
-> #276, dmiladinovic!-> Da.
!-> Uglavnom. :))
Što bi rekao jedan profesor: "Uglavnom nije matematički pojam."
So, ajde pojasni šta znači "Uglavnom."
Peđa.
razno.283pedjak,
-> #266, peca.st> Kada imam dva računara spojena kablom preko COMM porta,
> da li se mogu obraćati _potpuno_ isto kao i modemu?
> (osim, naravno, zvanja i čekanja na poziv)
Da.
razno.284ematic,
Zamolio me drug da ostavim par njegovih igrica, pa pogledajte :)))
ide prva :)
yamb.exerazno.285ematic,
evo i druge igrice :))))))))))))))))
abcd.exerazno.286juros,
Evo jednog programa koji pokazuje detaljniju informaciju o duzinama
poddirektorijuma, pa ga isprobajte i javite za utiske, a narocito za eventualne
bagove.
IVAN.
sdir39.ziprazno.287dr.grba,
-> #285, ematic>> evo i druge igrice :))))))))))))))))
Hvala ti na iscrpnom opisu igara (((: Nisi morao baš sve da napišeš (((:
...
):
razno.288ematic,
Opet ja :)))))). Izvinjavam se što sam ona dva programčeta okačio
ovde gde im mesto nije, bio sam po veeelikim pritiskom :))). Elem,
posipam se pepelom... :))
razno.289dr.grba,
-> #288, ematic>> Opet ja :)))))). Izvinjavam se što sam ona dva programčeta okačio
>> ovde gde im mesto nije, bio sam po veeelikim pritiskom :))). Elem,
More, jeste im mesto, al' im nije plakat (;
razno.290debelijencija,
-> #287, dr.grba> Hvala ti na iscrpnom opisu igara (((: Nisi morao baš sve da
> napišeš (((:
Da probam da pomognem? Prva je Yumb (igra kockicama), a druga su ABCD
pitalice. Da l' sam u pravu?
P.S. Je l' (možda nisam prvi koji pita :) zašto pišeš smajlije naopako?
Da nisi levak? (Mada ne vidim kakve to veze ima :)
razno.291ematic,
-> #287, dr.grba> Hvala ti na iscrpnom opisu igara (((: Nisi morao baš sve da
> napišeš (((:
Izvini Grbo, rasplakah se... ((; Elem, YAMB.EXE je jamb, a za ovaj
ABCD.EXE ne znam šta je, liči mi na mice, al' nisam siguran :).
razno.292ematic,
-> #290, debelijencija> Da probam da pomognem? Prva je Yumb (igra kockicama), a druga
> su ABCD pitalice. Da l' sam u pravu?
Jesi (a i meni je sad malo jasnije šta je druga igra :)))))))
razno.294dgrbic,
-> #291, ematic:: Izvini Grbo, rasplakah se... ((; Elem, YAMB.EXE je jamb,
Gledaj ovako.
Znam da nisi meni hteo ništa da kažeš, znam i da se Dr.Grba zove, preziva i
nadima isto ko i ja, al pošto mene ovdi već duže vreme pojedini ljudi
poznaju po nadimku Grba, umoljavam ovdi prisutne da mog imenjaka,
prezimenjaka a bogami i brata od strica Dragana Grbića iz Kekende
oslovljavaju punim njegovim juzernejmom, e da ne bi došlo do zbunjivanja
mene ovdi prisutnog.
Fala unapred :)
razno.295ematic,
-> #294, dgrbic> Gledaj ovako.
> Znam da nisi meni hteo ništa da kažeš, znam i da se Dr.Grba
> zove, preziva i nadima isto ko i ja, al pošto mene ovdi već
> duže vreme pojedini ljudi
Nema problema :))
p.s. Grbe svih zemlja ujedinite se ! :))))))
razno.296dr.grba,
-> #290, debelijencija>> P.S. Je l' (možda nisam prvi koji pita :) zašto pišeš smajlije
>> naopako? Da nisi levak? (Mada ne vidim kakve to veze ima :)
Nisam levak, nego sam levoruk (((: Ako može na Bixu, može i na Sezamu.
---> Left-handed & old-fashioned (-:
razno.297dr.grba,
-> #294, dgrbic>> poznaju po nadimku Grba, umoljavam ovdi prisutne da mog imenjaka,
>> prezimenjaka a bogami i brata od strica Dragana Grbića iz Kekende
>> oslovljavaju punim njegovim juzernejmom, e da ne bi došlo do
>> zbunjivanja mene ovdi prisutnog.
čiv mi bio, buraz (((:
...da ne tupim, ali mene moje društvo oslovljava vokativom "Grba", i to
kratkosilaznim akcentom.
Ovde su me neki nazivali i "Doktore", a tek to je glupo. Ko voli, piše mu
u mom rezimeu, a tebi i meni ostaje kako su Rade i Ilija odlučili (;
razno.298valhala,
-> #280, dcolakOk, sto b'rekli - sign me in, if posibble (stamparske i
ostale greske namerne:).
Ako ima mesta ubaci me...
Val.
razno.299dcolak,
-> #298, valhala│ Ok, sto b'rekli - sign me in, if posibble (stamparske i
│ ostale greske namerne:).
│ Ako ima mesta ubaci me...
Sorry, no možeš li me podsetiti o čemu se radi ? ;))
Obrisah poruku na koju repliciraš :))
Sledge DAMMIR!
razno.300vlasta,
Ne znam gde da pitam za ovo ali mi treba poprilicno hitno.
Da li neko poseduje Amiga emulator za PC-a? Takodje me zanima i misljenje
istom programu. Koliko je u stanju da verno podrzava Amidzu.
Vlada
razno.301dcolak,
-> #300, vlasta│ Da li neko poseduje Amiga emulator za PC-a? Takodje me zanima i misljenje
│ istom programu. Koliko je u stanju da verno podrzava Amidzu.
Soft. emulator koliko ja znam ne postoji :)
Ono što je kružilo BG-om je jedna lepa šala :))
Sledge DAMMIR!
razno.302ematic,
-> #297, dr.grba> ...da ne tupim, ali mene moje društvo oslovljava vokativom
> "Grba", i to kratkosilaznim akcentom.
Tebe tvoje društvo oslovljava s 'Grba' => Ja pripadam tvom društvu
:)))). (Al' će da me prikolju sad logičari za ovo rasuđivanje ;).
p.s. Grbe svih zemalja, ujedinite se :))))
razno.303bulaja,
Moze li AWK da resi sledeci problem? Imam tekst u kome se svaki red
zavrsava sa CRLF, a paragrafi (pasusi) su odvojeni sa jednim ili vise
praznih redova. Potrebno mi je da ubijem :) CRLF na kraju svakog obicnog
reda, tako da CRLF ostane samo na kraju paragrafa i u praznim redovima.
Sa AWK-om nisam radio, ali pretpostavljam da sluzi bas ovakvim stvarima?
razno.304dejanr,
-> #303, bulaja>> Moze li AWK da resi sledeci problem? Imam tekst u kome se svaki red
>> zavrsava sa CRLF, a paragrafi (pasusi) su odvojeni sa jednim ili vise
>> praznih redova. Potrebno mi je da ubijem :) CRLF na kraju svakog obicnog
>> reda, tako da CRLF ostane samo na kraju paragrafa i u praznim redovima.
Ne treba ti AWK. Uzmi bilo koji (...) editor. Nađi neki znak koji se u
tekstu ne javlja uopšte. Recimo da je to #. Onda uradi REPLACE HRt HRt WITH #
zatim REPLACE HRt WITH blanko i najzad REPLACE # WITH HRt HRt. Posle još
možeš REPLACE blanko blanko WITH blanko i tekst ide pravo u Venturu.
razno.305djelovic,
-> #303, bulaja> Moze li AWK da resi sledeci problem? Imam tekst u kome se svaki red
> zavrsava sa CRLF, a paragrafi (pasusi) su odvojeni sa jednim ili
> vise praznih redova. Potrebno mi je da ubijem :) CRLF na kraju
> svakog obicnog
$0 == "" š
if (paragraf == 1)
printf ("Đb);
paragraf = 0;
ć
$0 != "" š
if (paragraf == 0)
printf (" ");
for (i = 1; i <= NF; i++)
printf (" %s", $i);
paragraf = 1;
ć
P.S. Izvini za YUSCII :(.
razno.306cnenad,
-> #300, vlasta> Da li neko poseduje Amiga emulator za PC-a? Takodje me zanima i
> misljenje istom programu. Koliko je u stanju da verno podrzava
> Amidzu.
Imam ja ali svima kojima sa ga dosada dao nije radio jel izgleda da
(normalno) nisu isti PC-jev i amigin drajv od 3.5 inca.
Znaci problem je kako ces ucitati WORKBENCH na PC-u kad startujes
AMIGA emulator.
Inace za pocetak i tvoju utehu veoma lepo izgleda (cak lepse) nego
na amigi ruka sa disketom.
Mislim da je jos negde na SEZAMU bilo reci o ovome pa se malo potrudi
da to pronadjes.
Cao
Nesa
razno.307wizard,
-> #303, bulaja> Moze li AWK da resi sledeci problem? Imam tekst u kome se svaki red
> zavrsava sa CRLF, a paragrafi (pasusi) su odvojeni sa jednim ili vise
> praznih redova. Potrebno mi je da ubijem :) CRLF na kraju svakog obicnog
> reda, tako da CRLF ostane samo na kraju paragrafa i u praznim redovima.
Ma šta će ti AWK. Uzmi jedini čestit Microsoftov proizvod, ;) MS Word
5.0 i uradi Search/Replace. Posao od 45 sekundi. Kakvo crno
programiranje. :))
razno.308dr.grba,
-> #302, ematic>> Tebe tvoje društvo oslovljava s 'Grba' => Ja pripadam tvom društvu
>> :)))). (Al' će da me prikolju sad logičari za ovo rasuđivanje ;).
Ovo nije rasuđivanje, ovo je špekulacija. U proširenom izdanju dobijaš
silogizam :
- Ferari Testarosa ima volan.
- Moja Lada ima volan.
- Moja Lada ja Ferari Testarosa.
>> p.s. Grbe svih zemalja, ujedinite se :))))
P.S. Bilo je lepo, smejali smo se i šalili, A SAD JE BILO DOSTA!!!!!!
razno.309zsiz,
-> #300, vlastaJa imam Amiga emulator za PC-ja. Nisam probao kako
radi. Znam da zahteva VGA i 4MB RAM-a.
Pozdrav.
zsiz
razno.310bulaja,
-> #304, dejanr│Ne treba ti AWK. Uzmi bilo koji (...) editor...
└───
Editor bi bio Ok kad ne bih imao jedno 50 tekstova koje treba
iskonvertovati :). Pomislih da bi AWK trebao da bude namenjen
takvim stvarima, ali izgleda da ce biti najlakse uraditi mali
program za konverziju :).
razno.311janko,
-> #303, bulaja> Moze li AWK da resi sledeci problem? Imam tekst u kome se
> svaki red zavrsava sa CRLF, a paragrafi (pasusi) su
> odvojeni sa jednim ili vise praznih redova. Potrebno mi je
> da ubijem :) CRLF na kraju svakog obicnog reda, tako da
> CRLF ostane samo na kraju paragrafa i u praznim redovima.
> Sa AWK-om nisam radio, ali pretpostavljam da sluzi bas
> ovakvim stvarima?
AWK služi i komplikovanijim stvarima od ove. Ova je trivijalna.
Svojevremno sam napisao programče na TP-u koje mi radi takve
stvari.
razno.312darone,
-> #306, cnenad>> Imam ja ali svima kojima sa ga dosada dao nije
>> radio jel izgleda da (normalno) nisu isti PC-jev
>> i amigin drajv od 3.5 inca.
Aman bre, taj emulator ne radi!!!!! Probano je na
sve moguće načine, 3.5, 5.25, 8 inča ali nije i
neće nikada proraditi!
darone
razno.313milan,
-> #303, bulaja> Moze li AWK da resi sledeci problem? Imam tekst u kome se svaki red
> zavrsava sa CRLF, a paragrafi (pasusi) su odvojeni sa jednim ili vise
> praznih redova. Potrebno mi je da ubijem :) CRLF na kraju svakog obicnog
> reda, tako da CRLF ostane samo na kraju paragrafa i u praznim redovima.
> Sa AWK-om nisam radio, ali pretpostavljam da sluzi bas ovakvim stvarima?
Udji u bilo koji editor koji ume da wrapuje i zameni svaki
CRLF sa space-om. Onda svaki niz od tačno dva space-a zameni sa
CRLF.
Voila!
Pl poz M
P.S. Tako ja sređujem moje duže tekstove koje ASCII eksportujem
iz Word-a.