pitanja.1slaki,
mail send user@ras.north.net/s
Ovako adresirana poruka mi se vratila. Zašto nije
izbrisano "/s" iz adrese koje znači da hoću da mi
prvi red poruke predstavlja subjekt?
> From: Mail Delivery Subsystem <SOLAIR!MAILER-DAEMON>
> Subject: Returned mail: Host unknown (Name server: ras.north.net/s: host
> not found)
pitanja.2nenad,
Ova tema namenjena je vašim pitanjima u vezi funkcionisanja
SezamNet-a, ponašanja pojedinih komandi, korišćenja određenih
servisa i sl.
Ova tema _NIJE_ namenjena pitanjima o radu vašeg kompjutera i
modema, problemima koje imate u korišćenju nekog programa na njemu,
i sl. Za te i druge teme postoje odgovarajuće konferencije sa
adekvatno izabranim temama, a u njihovom radu učestvuju upravo
korisnici koje zanima ta oblast pa su tamo i najveće šanse da
dobijete zadovoljavajući odgovor.
Ukoliko niste sigurni gde je adekvatno mesto da postavite svoje
pitanje možete se i o tome raspitati u temi konferencije.
pitanja.3nenad,
-> #1, slaki> mail send user@ras.north.net/s
>
> Ovako adresirana poruka mi se vratila. Zašto nije
> izbrisano "/s" iz adrese koje znači da hoću da mi
> prvi red poruke predstavlja subjekt?
Bag! Hvala što si prijavio, dok ne bude ispravljeno u konkretnom
slučaju (slanje internet mail-a) treba odvajati svič od adrese
primaoca. Nakon što se poruka snimi može se pročitati i pošto se
kopija adrese čuva u prvom redu poruke na Sezamu proveriti da li
je adresa ispravno protumačena.
pitanja.4dule.n,
-> #3, nenad=> slučaju (slanje internet mail-a) treba odvajati svič od adrese
Koji sve svičevi postoje u ovom slučaju (kod slanja internet mail-a)?
U uputstvu nisam video da išta o tome piše.
pitanja.5slaki,
U čemu je tajna noda 13? Sa mojim CL-om se na
njega bez problema kačim sa svim potrebnim
protokolima. U poređenju sa ostalim nodovima CPS
rate je veoma dobar. Još da pri DL-u nema grešaka ...
Kako je setovan modem na tom nodu? Zašto
na isti način ne podesite modeme na ostalim
nodovima, pa da i "raja" osjeti svu ljepotu
modemskih komunikacija.
BTW trinaest mi je srećan broj.
pitanja.6burazer,
Kada u editoru pozovem pomoc (CTRL-O) izadje spisak funkcija
gde iza funkcije CTRL-C pise ekran dole. Ona radi upravo
suprotno. Ako neko moze da to ispavi. CTRL-R radi ekran dole.
Puno pozdrava svima Burazer.
pitanja.7boskojeremic,
Ja veliki ravnogorac putem ovoga medija obtracam se javnosti u u
cilju da ce me neko saslusati.Da li mislite da ce diktator pasti
pitanja.8nenad,
-> #6, burazer> Kada u editoru pozovem pomoc (CTRL-O) izadje spisak funkcija
> gde iza funkcije CTRL-C pise ekran dole. Ona radi upravo
> suprotno. Ako neko moze da to ispavi. CTRL-R radi ekran dole.
Rekao bih da to ipak kod tebe nešto nije u redu sa mapiranjem
tastature. Koji komunikacioni program koristiš?
pitanja.9nenad,
-> #7, boskojeremic> Ja veliki ravnogorac putem ovoga medija obtracam se javnosti u u
> cilju da ce me neko saslusati.Da li mislite da ce diktator pasti
Veliki Ravnogorče, za takva obraćanja služi konferencija FORUM. :)
pitanja.10burazer,
-> #8, nenad>> Kada u editoru pozovem pomoc (CTRL-O) izadje spisak funkcija
>> gde iza funkcije CTRL-C pise ekran dole. Ona radi upravo
^^^^-treba da pise gore
>> suprotno. Ako neko moze da to ispavi. CTRL-R radi ekran dole.
gore ^^^^
>Rekao bih da to ipak kod tebe nesto nije u redu sa mapiranjem
>tastature. Koji komunikacioni program koristis?
Izvinjavam se zbog gresaka u prethodnoj poruci. Koristim Starcall
za Atari ST, ali mislim da kada pozovem uputstvo sa CTRL-O za
CTRL-C i za CTRL-R pise ekran gore. CTRL-R radi scrool ekran gore
ali CTRL-C radi ekran dole.
Jos jednom se izvinjavam zbog greske.
pitanja.11nenad,
-> #10, burazer> ali mislim da kada pozovem uputstvo sa CTRL-O za
> CTRL-C i za CTRL-R pise ekran gore.
Ok, sada je jasno, greška u help-u, hvala što si prijavio, biće
ispravljeno. :)
pitanja.12terminali,
Zna li neko mail adresu Nemacke poste???
Treba mi neka adresa.
Ako neko zna neka odgovor salje na mail, sa naznakom "za Veldu".
Hvala u napred.
pitanja.13arsic,
Da li u limit za internet e-mail ulazi i primljena i poslata posta ili samo
jedna od njih ?
Sta se dogadja kada se limit ispuni ?
pitanja.14nenad,
-> #13, arsic> Da li u limit za internet e-mail ulazi i primljena i poslata posta
> ili samo jedna od njih ?
I primljena i poslata. Verovatno ćemo uskoro odvojiti to, ili čak
promeniti tako da se poslata i ne računa.
pitanja.15vlafam,
-> #7, boskojeremic>VF> Ja veliki ravnogorac putem ovoga medija obtracam se javnosti u u
>VF> cilju da ce me neko saslusati.Da li mislite da ce diktator pasti
Mislim da hoće, pitanje je samo vremena i načina! Čvrsto sam ubeđen u to.
Alternativa je da se kolektivno besimo.
pitanja.16guta,
-> #7, boskojeremic
#> Ja veliki ravnogorac putem ovoga medija obtracam se javnosti
#> u u cilju da ce me neko saslusati.Da li mislite da ce
#> diktator pasti
Fortuna ima dva juzernejma, ili sam ja paranoičan?
pitanja.17bboss,
Cao,
da li neko zna kako da tekst iz PADa ubacim u poruku
koju pisem ON-LINE (da li to uopste moze?
nesto tipa: mai se XXXX < edit.tmp > )
pitanja.18dzakic,
-> #17, bboss> da li neko zna kako da tekst iz PADa ubacim u poruku
> koju pisem ON-LINE (da li to uopste moze?
> nesto tipa: mai se XXXX < edit.tmp > )
Ako koristis ekranski editor:
pad edit edit.tmp
i u prvi red upisi "ma se xxxxxx", zatim izvrsi komandu
"pad exec edit.tmp"
pitanja.19inferno,
-> #16, gutaŮ│ ˙#> Ja veliki ravnogorac putem ovoga medija obtracam se javnosti
Ů│ ˙#> u u cilju da ce me neko saslusati.Da li mislite da ce
Ů│ ˙#> diktator pasti
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Fortuna ima dva juzernejma, ili sam ja paranoičan?
Ne, prisustvujemo povratku dj.vlade ;)
pitanja.21hill,
1.Ako moja uplata istice 5.01.1997.,a ja ponovo uplatim 30.12.1996., kada cu
trebati da uplatim ponovo?
2.Da li treba opet poslati priznanicu faxom nakon uplate?
Odgovor poslati na mail HILL. Hvala!
pitanja.22nenad,
-> #21, hill> 1.Ako moja uplata istice 5.01.1997.,a ja ponovo uplatim 30.12.1996., kada
> cu trebati da uplatim ponovo?
Pa pre nego što ti opet bude isticala, zavisi na koliko se
pretplatiš. :) Šalu na stranu, nema nikakvih problema, možeš da
uplatiš bilo kada, uvek se produžava od onog datuma od kada ti
pretplata ističe.
> 2.Da li treba opet poslati priznanicu faxom nakon uplate?
Da, to je jedini način da sekretarica Sezama u iole razumnom roku
dobije informaciju o tvojoj uplati.
pitanja.23gotivac,
Na koji način (ako uopšte postoji) mogu da "kažem" Sezamu da mi u qwk paket
spakuje istovremeno i mail i group i conf?
Sintaksa:
co re>
pad qwk
pakuje samo konferencije, mail re > samo mail, da li je moguće odjedanput?
CU, Gotivac
pitanja.24hercog,
-> #23, gotivac(*> co re>
Napraviš makro u sezam autoexecu npr.
:posta
..ma re &
..gr re &
..co re &
..pad qwk
I ondak kucanjem samo Posta sve ti se skine u pad i prenese kao
qwk paket...
Sale
pitanja.25firus,
-> #23, gotivac Go> Na koji način (ako uopšte postoji) mogu da "kažem" Sezamu da mi u qwk
Go> paket spakuje istovremeno i mail i group i conf?
Pogledaj poruku od pre jedno 4 dana. Lepo sam iz mog execa izvuko
proceduru koja bas to radi. Ili da pišem ponovo?
Empire (ex. micotakis)
pitanja.26ivanl,
-> #23, gotivac Go> Na koji način (ako uopšte postoji) mogu da "kažem" Sezamu da mi u qwk
Go> paket spakuje istovremeno i mail i group i conf?
me re >
gr re >
co re >
pad qwk
pitanja.27budim,
Jedno pitanje za upućene:
Kako se boriti protiv samovolje administratora sistema i njegovih
pretnji?
poz,
budimir
pitanja.28jovap,
-> #22, nenad'Re: POTVRDA O PRODUZENJU PRETPLATE PISMOM !!!!
==================================================
<> Da, to je jedini nacin da sekretarica Sezama u iole razumnom roku
<> dobije informaciju o tvojoj uplati.
- Brze pruge :)))
- Zar ne bi moglo i pismom na adresu SEKRETARICA - Bul. Vojv. Misica
taj i taj broj, ta i ta soba ? (a ona posle neka salje tu uplatnicu
dalje kome treba)
pitanja.30posejdon,
Na koilko brojeva telefona moze da se zove Sezam ?
Nov sam i znam za samo dva (648422 i 648899).
Koji je broj fax-a na koji moze da se salje potvdra o uplati pretplate ?
pitanja.31dzakic,
-> #30, posejdon> Na koilko brojeva telefona moze da se zove Sezam ?
> Nov sam i znam za samo dva (648422 i 648899).
Sezamovih 15 linija vezano je u seriju tako da se Sezam zove samo na broj
648-422. Svaki nod i dalje ima svoj broj, ali se preko ovog glavnog dobija
uvek prvi slobodan. Drugi broj koji si naveo je sada broj jednog od
nodova, koji ti je verovatno ostao u sećanju jer je ranije, dok je Sezam
radio na 3 linije, on bio 'glavni'.
> Koji je broj fax-a na koji moze da se salje potvdra o uplati
> pretplate ?
Fax: 648-140
pitanja.32dzakic,
-> #28, jovap> - Zar ne bi moglo i pismom na adresu SEKRETARICA - Bul. Vojv. Misica
> taj i taj broj, ta i ta soba ? (a ona posle neka salje tu uplatnicu
> dalje kome treba)
Naravno da može. SHOW ACC između ostalog prikazuje i sledeće:
> Potvrdu o izvršenoj uplati dostaviti na adresu:
>
> BIGZ - "Računari" (za Sezam)
> Bulevar Vojvode Mišića 17
> 11000 Beograd
Dostaviti dakle, faksom ili u koverti svejedno je. Samo je prvi način
brži, a verujem i sigurniji.
pitanja.33junior,
-> #27, budim> Kako se boriti protiv samovolje administratora sistema i
> njegovih pretnji?
Ako ne možeš da ga pobediš, pridruži mu se :)
pitanja.34ppecanac,
Jeli moguce procitati stare sysmsg i kako ?
pitanja.35mmisic,
-> #34, ppecanac> Jeli moguce procitati stare sysmsg i kako ?
Nije moguce, zato što se sve sistemske poruke brišu posle
završenja seanse.
pitanja.36nenad,
-> #28, jovap> - Zar ne bi moglo i pismom na adresu SEKRETARICA - Bul. Vojv. Misica
> taj i taj broj, ta i ta soba ? (a ona posle neka salje tu uplatnicu
> dalje kome treba)
Može i pismom naravno, samo je tako sporije. Može i lično da se
donese, a može i da se uplati na licu mesta.
pitanja.37mmtosic,
-> #27, budim> Jedno pitanje za upućene:
>
> Kako se boriti protiv samovolje administratora sistema i njegovih
> pretnji?
Pa, ako to i ti ne znaš, onda znači da nema leka. :(
P.S. Hint: `Ajmo, `ajde, svi na Pro! :) I to sad, dok traje popust.
pitanja.38posejdon,
Sa direktorijuma sezam "skinuo" sam uputstvo za Sezam, ali cini mi se
nekako nepotpunim. U njemu nisam nasao neke detalje, kao sto su: kako se
otvaraju konferencije, teme u konferencijama, kako se manipulise
autoexec-om, kako se komade tipa SEZAM ubacuju u autoexec, da li je
autoexec sistemski ili svaki korisnik Sezama ima svoj autoexec...
Postoji li mozda jos neko uputstvo ?
p.s. zbog svega ovoga, ponekad, kad se ukljucim, licim samom sebi na nemog
posmatraca :((
pitanja.39budim,
Nije mi baš najjasnije:
zašto SYSADM poništava poruke po ovoj konferenciji? Zar ova
konferencija nema posebnog moderatora?
poz,
budimir
pitanja.40hercog,
-> #38, posejdon(*> nekako nepotpunim. U njemu nisam nasao neke detalje, kao sto su: kako se
(*> otvaraju konferencije, teme u konferencijama, kako se manipulise
Ako si mislio da ti formiraš neku konferenciju ili temu, to ne
može. Možeš samo da oformiš grupu (gr cre ime)...
(*> autoexec sistemski ili svaki korisnik Sezama ima svoj autoexec...
Postoji sistemski autoexec, a svaki korisnik može da ga menja i
da definiše svoj (autoexec edit)...
Sale
pitanja.41nenad,
-> #38, posejdon> nekako nepotpunim. U njemu nisam nasao neke detalje, kao sto su: kako
> se otvaraju konferencije, teme u konferencijama,
Nikako se ne otvaraju, možeš ih samo čitati i pistati u njih.
Komande su read i write. Postoje i razni svičevi za te komande,
svi su opisani u help-u.
> kako se
> manipulise autoexec-om, kako se komade tipa SEZAM ubacuju u
> autoexec,
Komanda HELP AUTOEXEC će dosta pomoći. Autoexec menjaš sa AUTO
EDIT.
> da li je autoexec sistemski ili svaki korisnik Sezama ima
> svoj autoexec...
Svi koji ga nisu menjali ili obrisali taj koji su menjali imaju
predefinisani sistemki autoexec. Svako može da ima i svoj, ako ga
promeni sa AUTO EDIT.
> p.s. zbog svega ovoga, ponekad, kad se ukljucim, licim samom sebi na
> nemog posmatraca :((
Kucaj '?' dobićeš spisak komandi. Kucaj 'help' dobićeš spisak
komandi sa kratkim opisima. Kucaj 'help komanda' dobićeš
detaljniji opis komande. Obavezno kucaj 'help _tema_' gde je
_tema_ jedna od 4 help-teme koje se ispisuju uz spisak komandi,
tu su objašnjeni neki osnovni principi za početno snalaženje.
Ako ništa drugo, sve ovo je na srpskom. Za sve što ti nije jasno
- pitaj. Tu smo da objasnimo i pomognemo. :)
pitanja.42evlad,
=-> Jedno pitanje za upućene:
=->
=-> Kako se boriti protiv samovolje administratora sistema i njegovih
=-> pretnji?
=-
=- Pa, ako to i ti ne znaš, onda znači da nema leka. :(
=-
=- P.S. Hint: `Ajmo, `ajde, svi na Pro! :) I to sad, dok traje popust.
,aaadddd8888888bbbbaaa,_
,adP"::' 888 "Y8ba, ```::Y8aa,_
,dP" ::' ,88P ,88P' ,::: ``8"Yba,
,88' ,:: d88' d8P' :::' ,P `)88a,
,888 ::' 888 "Y8ba, ::: d' d8P`Ya,
,888P ,:: ,88P ,88P' ,::: ,P ,88' `Ya,
8888' ::' d88' d8P' :::' d' d8P ,::b,
8888 :: 888 "Y8ba, ::: 8 88' ::::b
8888 :: 888 ,88P' ::: 8 88, ::::P
8888, ::, Y88, d8P' :::, Y, Y8b `::P'
`888b `:: `88b "Y8ba, `::: `b `88, ,d"
`888 ::, 888 ,88P' ::: Y, Y8b,d"
`88, `:: Y88, d8P' :::, `b _)8P"
`Yb, ::, `88b "Y8ba, `::: _,8adP"
`"Yb,::, 888 ,88P' __::adP""'
`"""YYYY8888888PPPP"""'
pitanja.43mmisic,
-> #38, posejdon> nekako nepotpunim. U njemu nisam nasao neke detalje, kao sto su: kako se
> otvaraju konferencije, teme u konferencijama, kako se manipulise
Otvaranje konferencija u punom smislu te reči, nije dozvoljeno običnom
korisniku već to po potrebi radi administrator. Pretpostavljam da si
mislio na 'pristup' (!?). Listanje konferencija, se izvršava komandom
'conf view'. Iz datog, spiska vidiš koja ti konferencija treba, i onda
joj pristupiš na sledeći način :
(1)conf join xxxxx (naziv konferencije ili redni broj)
(2)conf
Spisak tema u konferenciji, izlistavaš komadnom 'dir'.
Poruke u određenoj temi čitaš naredbom 'read x', gde je x=broj teme.
Sve ove komadne se mogu skraćeno pisati, pr. co jo se (conf join sezamnet.2)
> autoexec-om, kako se komade tipa SEZAM ubacuju u autoexec, da li je
> autoexec sistemski ili svaki korisnik Sezama ima svoj autoexec...
Ukoliko nisi editovao autoexec, komanda sezam treba da je ubačena.
Svaki korisnik, koristi sistemski autoexec (po default-u), osim ako nešto
naknadno ne ubaci. Editovanje autoexec-a se vrši na sledeći način :
Kucanjem 'Auto edit' na komandnom promptu.
> Postoji li mozda jos neko uputstvo ?
Probaj da nabaviš od nekog starijeg korisnika uputstvo za stari Sezam.
Sve je lepo i detaljno objašnjeno.
Za sve navedene komadne možeš dobiti objašnjenja, ukoliko otkucaš 'help
naziv komande'.
pitanja.44mmisic,
-> #39, budim> zašto SYSADM poništava poruke po ovoj konferenciji? Zar ova
> konferencija nema posebnog moderatora?
Ova konferencija je odnedavno ostala bez moderatora. Naime, u
konferenciji 'Računari' je pisano da korisnik valex više nije
glavni i odgovorni urednik časopisa 'Računari' ni upravnik SezamNet,
a samim tim više nije moderator ove konferencije. Po meni, najlogičnije
je da moderisanje ove konferencije izvršavaju administratori sistema.
pitanja.45nukite,
-> #37, mmtosic> P.S. Hint: `Ajmo, `ajde, svi na Pro! :) I to sad, dok traje popust.
^^^^^^^^^^^
Na zalost, u potpunosti te podrzavam. :) :( (i smesno i zalosno)
pitanja.46blabus,
Prilikom današnjeg poziva dobio sam obavest da mi
14 poruka nije isporučeno zbog prekoračenja limita.
Interesuje me da li će se te poruke "zagubiti" ili
će ostati negde sačuvane do nastupanja sledećeg
meseca (u ovom slučaju i nove godine), kada bi se
pomenute poruke prosledile na moju adresu.
pitanja.47dracula,
══════════════════════════════ UKUPNO ═ TEKUCI MESEC ═ PRETPLATA ═
Broj poziva 844 46 26.01.1997
Vreme na vezi 207:34:10 11:01:09 ─── VREME ───
Vreme u chatu 134:02:39 4:17:06 30 / 90
Vreme u file transferu 18:44:46 1:21:37 ═══════ LIMIT
Broj privatnih poruka 310 6 500
Internet mail (kb) 414 391 256
Broj poruka u konf 27 3 300
Download (mb) 20 7 32
Upload (mb) 2 0 8
───────────────────────────────────────────────────────────────────
Jel ispravno to sto imam 256kb InterNet mail-a ili bi trebalo malo vise?!?
btw. odgovor mi posaljite na mail ako vas ne mrzi :)
pitanja.48supers,
-> #41, nenad>> Nikako se ne otvaraju, možeš ih samo čitati i pistati u njih.
>> Komande su read i write. Postoje i razni svičevi za te komande,
>> svi su opisani u help-u.
Čovek je verovatno mislio na pristup konferenciji. Pre čitanja poruke
iz određene konferencije, treba izabrati konferenciju sa 'conf join'
ili 'conf open' posle čega sledi broj ili ime željene konferencije.
Spisak konferencija se dobija sa 'conf view'.
Korisnik ne može da formira novu konferenciju, ali pod "otvaranjem"
se može smatrati i ulazak u određenu konferenciju radi čitanja O:)
pitanja.49supers,
-> #46, blabus>> Prilikom današnjeg poziva dobio sam obavest da mi
>> 14 poruka nije isporučeno zbog prekoračenja limita.
Primao si Vesti B92? Pozdravi onoga ko ti je pokazao kako
da se pretplatiš da ti stižu na Sezam...
pitanja.50mmtosic,
-> #2, dzakic> Danas u toku prepodneva, od 09:20 do 10:00 Sezam nije radio zbog
> nestanka struje u zgradi Bigz-a.
Pošto je verovatno da će biti i `havarijskog' isključivanja (bar dok
se ovi `uličari' ne vrate kućama :), bilo bi dobro da nas podsetite
koja ste grupa, kako bi se na vreme pripremili i uskladili termine. :)
pitanja.51mmtosic,
-> #39, budim> Nije mi baš najjasnije:
Ni meni! :)
> zašto SYSADM poništava poruke po ovoj konferenciji?
U ovoj konferenciji korisnici opisuju probleme koje imaju sa
korišćenjem usluga koje su platili, kritikuju ono što im se ne sviđa
i što im zagorčava život, postavljaju pitanja kad im nešto nije
jasno, predlažu da se nešto uradi što ne postoji, i tako dalje i tako
bliže. Sve to što korisnici ovde pišu je, uglavnom, upućeno sysadm-u.
E sad, treba biti jako `pametan' pa razumeti postupke sysadm-a kad on
sve one primedbe na svoj (ne)rad koje mu se ne svide - poništi. ;)
Mnogo puta je ovde već rečeno - poništavanje primedbi koje se ovde
ostavljaju je sprečavanje korisnika da koriste svoje zakonsko pravo
da reklamiraju usluge koje su kao ugovorna strana platili onome ko
je, kao druga ugovorna strana, te usluge prodao.
Posao sysadm-a bi trebalo da bude rad na softveru pod kojim sistem
radi. O tome da li se korisnici pri korišćenju sistema pridržavaju
ugovora bi trebalo da brine upravnik.
> Zar ova konferencija nema posebnog moderatora?
Naravno da ima. Međutim, od nekoliko stotina poništenih poruka u ovoj
konferenciji, njen moderator je obrisao samo jednu.
pitanja.52mmtosic,
-> #44, mmisic>> zašto SYSADM poništava poruke po ovoj konferenciji? Zar ova
>> konferencija nema posebnog moderatora?
>
> Ova konferencija je odnedavno ostala bez moderatora.
Zar ne misliš da bi takvo obaveštenje trebalo da dâ neko sa sistema?
Otkad je to normalno da obaveštenje o tome da je upravnik smenjen, u
ime sistema, daje korisnik?
Naime, u
> konferenciji 'Računari' je pisano da korisnik valex više nije
> glavni i odgovorni urednik časopisa 'Računari' ni upravnik SezamNet,
> a samim tim više nije moderator ove konferencije.
Jesi li ti siguran u to? 'Ajde citiraj ti tu poruku, kad si već tako
dobro obavešten o tome.
> Po meni, najlogičnije
> je da moderisanje ove konferencije izvršavaju administratori sistema.
A zar nije najlogičnije da sa korisnicima razgovara upravnik sistema?
Administratori sistema se brinu o funkcionisanju sistema, a pre svega
o softveru pod kojim, i o hardveru na kome sistem radi. Nije
zabranjeno ni to da daju odgovore na pitanja, primedbe i predloge
korisnika. Ali, kako može biti normalno da poruke korisnika u kojima
se iznose njihovi problemi u korišćenju plaćenih usluga i kritike na
rad sistema brišu oni koji to treba da otklone? Zar je normalno da
sysadm preuzme funkciju koja po svemu pripada upravniku?
Kao dokaz za još jednu tvoju `upućenost' u stvari uprave, citiram
u celosti welcome-poruku koju sam juče uzeo sa sistema:
» show welcome
SezamNet
Sistem za modemske komunikacije časopisa "Računari"
15 linija, 14400 bps, 00-24h
Telefon: +381 11 648-422
ADMINISTRATORI SISTEMA:
Dragan Zakić (dzakic)
Nenad Milenković (nenad)
MODERATORI:
Milan Adamov (madamov) - ORKA
Vladan Aleksić (valex) - SEZAMNET, RACUNARI, PCUSER
Stefan Bogdanović (stefan) - ATARI, SPORT
Dragan Čitaković (cdragan) - VICEVI
Marko Čule (mcule) - IGRE, MALI.OGLASI
Savo Gačić (sav.gacic) - FORUM
Dragan Grbić (dr.grba) - CIVILIZACIJA
Saša Krstić (funky) - PCHARD
Tatjana Lukić (l.tanja) - MUZIKA
Slobodan Ljubišić (sljubisic) - PCOS
Vladan Marinković (vlad) - PCUTIL
Srđan Pantić (spantic) - KOMUNIKACIJE
Janko Stamenović (janko) - PCPROG
Vladimir Stanković (vstan) - EXTRA, MALI.OGLASI
Mihailo Stefanović (mikis) - AMIGA
FILE MODERATORI:
Slavoljub Bralović (calex)
Mihailo Stefanović (mikis)
SEKRETARICA SISTEMA:
Marija Zakić (sekretarica)
Citirao sam je `u celini i celosti', kako bi mogao da uporediš svoja
znanja o redakciji `MikroRačunara' i o tome ko su moderatori
konferencija na SezamNet-u.
Ne zna se ovde ko pije a ko plaća već odavno. :(
pitanja.53blabus,
-> #49, supersPrimao si Vesti B92? Pozdravi onoga ko ti je pokazao kako
Ne. Poruke su uglavnom dolazile sa one strane okeana.
Ukoliko neko zna da li će mi ovaj niz poruka propasti neka
odgovori ovde ili u mail.
Hvala unapred.
pitanja.54mmisic,
-> #52, mmtosic> Zar ne misliš da bi takvo obaveštenje trebalo da da neko sa sistema?
Da, mislim da bi trebalo.
> Otkad je to normalno da obaveštenje o tome da je upravnik smenjen, u
> ime sistema, daje korisnik?
Obaveštenje je dato od strane Valex-a u konferenciji Računari, tema
'novi.računari' :)
> Jesi li ti siguran u to? 'Ajde citiraj ti tu poruku, kad si već tako
> dobro obavešten o tome.
===============================
2.1912 RACUNARI:novi.racunari
valex, 12.12.96. 19:41, 491 chr
Odgovor na 2.1910, lexus, 12.12.96. 15:30
---------------------------------------------------------
>> A hoćeš li ti ostati moderator na Sezamu, budući da je isti
>> BBS Časopisa Računari, a ne časopisa Mikroračunari?
Kao upravnik sistema bio sam moderator konferencije SEZAM, a kao
glavni i odgovorni urednik "Računara" i moderator istoimene
konferencije. Posle ostavke na obe funkcije, logično je da prestaju sve
moje moderatorske obaveze nad tim konferencijama.
Što se konferencije PCUSER tiče, o tome će morati da odluči nova
Uprava - ja sam voljan da nastavim saradnju.
----------------------------------------------- 2.1912---
Sad, tvoja je stvar da li ćeš više verovati u naredbu 'show welcome' ili
informaciju iz prve ruke.
pitanja.55schef,
-> #3, nenad][ Maksenbal traje od večeras u 18 časova do sutra u 6 ujutru
][ kada maske padaju! :)
Hoće li se dotični CHAT snimati i kasnije biti dostupan svima da se pokupi,
iz direktorijuma recimo?
S' obzirom na te maske, mislim da nema smisla insistirati na privatnosti
CHAT-a i da treba svi da ga vidimo. :)
Ekola! Svima srećna nova godina.
pitanja.56gotivac,
-> #24, hercog He> Napravis makro u sezam autoexecu npr.
He> :posta
He> ..ma re &
He> ..gr re &
He> ..co re &
He> ..pad qwk
Xvala, i tebi i ostalima koji su mi odgovorili na ovu poruku...
SREĆNA VAM SVIMA NOVA GODINA! ;)
CU, Gotivac
pitanja.57evlad,
-> #44, mmisic=- a samim tim više nije moderator ove konferencije. Po meni, najlogičnije
=- je da moderisanje ove konferencije izvršavaju administratori sistema.
Administratori sistema NISU isto što i UPRAVNIK sistema, samim tim
nije logično da isti budu moderatori ove konferencije.
pitanja.58djcorto,
-> #52, mmtosic> Citirao sam je `u celini i celosti', kako bi mogao da uporedis
> svoja znanja o redakciji `MikroRacunara' i o tome ko su
> moderatori konferencija na SezamNet-u.
Vise puta je receno - ljudi koji su ovde moderatori to zele da
obavljaju i dalje, jer je to svakako volonterski posao. Ko je u
kojoj redakciji sa moderatorskim radom na sistemu nema veze.
Kada se imenuje upravnik ovog sistema pretpostavljam da ce se
onda situacija malo vise rascistiti. O tome znam isto koliko i
vecina vas.
Primena principa "ko nije sa nama, on je protiv nas" koja je
ovde implicirana nije na mestu. Na Sezamu se nesto radi iz
zelje, a za casopis se pise za honorar.
> Ne zna se ovde ko pije a ko placa vec odavno. :(
Placaju korisnici pretplatu ;)
pitanja.59posejdon,
Sta je sa fajlom allfiles.zip iz ROOT-a ?
Tri puta pokusavam da je "dignem" i nista !
p.s. Svima srecna Nova !!!
pitanja.60cnenad,
-> #27, budim-> Kako se boriti protiv samovolje administratora sistema i njegovih
Protestnom šetnjom ispred ulaza u Bulevaru Vojvode Mišića 17. ;)
pitanja.61cnenad,
-> #42, evlad-> đ=- P.S. Hint: `Ajmo, `ajde, svi na Pro! :) I to sad, dok traje popust.
->
-> ,aaadddd8888888bbbbaaa,_
-> ,adP"::' 888 "Y8ba, ```::Y8aa,_
Da li je 'jajce' ;) način borbe, upućeno PRO-u ili mmtosic-u ?
pitanja.62cnenad,
-> #44, mmisic->> zašto SYSADM poništava poruke po ovoj konferenciji? Zar ova
-> Ova konferencija je odnedavno ostala bez moderatora. Naime, u
Valjda negde oko 19.11 ? A šta sa periodom pre tog datuma ? :(
pitanja.63cnenad,
-> #52, mmtosic-> Otkad je to normalno da obaveštenje o tome da je upravnik smenjen, u
-> ime sistema, daje korisnik?
Bilo je obaveštenje u konf. RAČUNARI. Druga je priča što je bivši upravnik
ekonomičan pa je u istoj poruci objavio da više nije ni Upravnik NET-a
i moderator nekoliko konf.
-> Jesi li ti siguran u to? 'Ajde citiraj ti tu poruku, kad si već tako
-> dobro obavešten o tome.
Uradi jedno co fin racunari valex 101296-
traži: upravnik
i naći ćeš brzo tu poruku.
-> u celosti welcome-poruku koju sam juče uzeo sa sistema:
->
-> » show welcome
-> Vladan Aleksić (valex) - SEZAMNET, RACUNARI, PCUSER
Jedina nelogičnost je što valex i ovde nije sklonjen iz liste.
pitanja.64mmtosic,
-> #58, djcorto> Vise puta je receno - ljudi koji su ovde moderatori to zele da
> obavljaju i dalje, jer je to svakako volonterski posao. Ko je u
> kojoj redakciji sa moderatorskim radom na sistemu nema veze.
Nema. :)
> Primena principa "ko nije sa nama, on je protiv nas" koja je
> ovde implicirana nije na mestu.
Nije implicirana. Da jeste, ne bi bila na mestu.
Možda, ipak, kod mene, kao starijeg, ima i neke potrebe za time da se
povede računa o istoriji kao učiteljici života. Sećam se ja još marta
1995. godine kad je došlo do formiranja ekipe za PC. I kako je na
Sezamu posle bilo do kraja te godine kad je došlo do razilaženja i
malo većeg optuživanja starih prijatelja i saradnika. Ne kažem ja da
tako mora. Al' kao neko ko eksplicitno stalno ponavlja da životu ne
bi trebalo nametati principe, nego ga prosto priznati kao vrhovnog
arbitra, moram da budem bar malo uzdržan, ako već nisam `rezervisan'.
Inače, za sebe verujem da sam dosta puta posečen zbog one razmeđe iz
tvog pitanja. :(
> Na Sezamu se nesto radi iz zelje, a za casopis se pise za honorar.
Bilo bi dobro kad bi se i na Sezamnet-u radilo kao na Sezampro-u, a
to znači da i posao moderisanja bude plaćen. Makar i simbolično. Na
taj način bi se od moderatora moglo i tražiti. Kako ono bi - rod za
rod, a sir za pare.
>> Ne zna se ovde ko pije a ko placa vec odavno. :(
>
> Placaju korisnici pretplatu ;)
:)))
pitanja.65jovanovic,
ako neko zna neka napise kako da pozovem nekog u chat ili na
submarine?
pitanja.66mmtosic,
-> #61, cnenad> Da li je 'jajce' ;) način borbe, upućeno PRO-u ili mmtosic-u ?
Amaaaaa. :) Mene ono što tebe podseća na `jajce' podseća na nešto
drugo. Ne smem da kažem šta je to. (Hint: skora poruka dr.grba-e :)
pitanja.67biber,
-> #37, mmtosic>> P.S. Hint: `Ajmo, `ajde, svi na Pro! :) I to sad, dok traje popust.
Kakav popust?
pitanja.68sall,
Da li se planira prelazak na brze modeme i pristup internetu ?
I ako se planira kada se moze ocekivati ?
pitanja.69vector,
-> #65, jovanovic─> ako neko zna neka napise kako da pozovem nekog u chat ili na
─> submarine?
Za chat kucas CHAT USERNAME, a za submarine GAME SUB USERNAME.
pitanja.70vector,
Ovako,
u AUTOEXEC-u imam komandu CONF SEEN i pri svakom njenom izvrsavanju
na ekran se ispisuje poruka: Sve procitane poruke iz konferencije xx su
proglasene starim ili nesto slicno tome (pisem on-line), i zanima me da
li je moguce nekako spreciti ispis na ekran. Nesto slicno kao kada u
DOS-u posle naredbe stavite > nul (preusmerite izlaz(ispis) u nul).
Ako probam sa conf seen > opet ispise sve. I NEED HELP ! :)
Da li je to uopste moguce uraditi (spreciti ispis na ekran) ?
pitanja.71msp.,
Koga da pitam/podsetim da ažurira kurs? Ako su stalno bajati podaci da ukinemo
kurs. Nema ga i-gotovo.
pitanja.72djcorto,
-> #64, mmtosic> Nije implicirana. Da jeste, ne bi bila na mestu.
Hm, malo paranoje ...
> Sezamu posle bilo do kraja te godine kad je doslo do
> razilazenja i malo veceg optuzivanja starih prijatelja i
> saradnika. Ne kazem ja da tako mora.
Bas obrnuto. Ako se ja pitam, ne sme. Profesionalna lojalnost i
privatni odnosi ne bi smeli da budu poistoveceni, a jos manje
iskorisceni za cistke, svrstavanja u klanove, i slicno. To je
nivo ponasanja dece u osnovnoj skoli.
Zelim Sezamu, u njegovom pojavnom dvojstvu, sve najbolje i
najvise srece i ove godine.
I, kao sto zajedno setamo, mozemo zajedno da budemo i ovde i
"tamo".
pitanja.73mmtosic,
-> #67, biber>>> P.S. Hint: `Ajmo, `ajde, svi na Pro! :) I to sad, dok traje popust.
>
> Kakav popust?
Veliki. 20% ako se uplati do 10 januara. :)
To je dobra vest. A sad evo ti i loša. To važi samo za one koji su
već tamo. :( Mada, možda se može pregovarati... Možda postoji i neka
prijava od ranije i tako to... Ipak je to privatna firma...
pitanja.75mmtosic,
-> #63, cnenad> Jedina nelogičnost je što valex i ovde nije sklonjen iz liste.
Da li? Jesi li npr., video poruku fanky-a PCHARD.6:1.144 u kojoj on
obaveštava braću po struci i interesovanju da on više nije moderator
konferencije PCHARD? :)
No, nije važno. Nisam ja tražio da u vezi sa prelaznim pojavama koje
se ovde odvijaju dobijem informaciju o onome što niko ne zna, nego
sam samo komentarisao pokušaj nekih korisnika da budu jako dobro
obavešteni, pošto OZNA sve dOZNA. :(
Ne treba biti veći pop od pape. :)
pitanja.76dragosh,
-> #47, draculacit>> Jel ispravno to sto imam 256kb InterNet mail-a ili bi trebalo malo
Trebalo bi 1024kb ;) Ne znam šta je to kod tebe ...
poz.
pitanja.77evlad,
-> #61, cnenad=- Da li je 'jajce' ;) način borbe, upućeno PRO-u ili mmtosic-u ?
original poruku sam _zaturio_, ali na ovo se odnosilo ...
=- =-> Kako se boriti protiv samovolje administratora sistema i njegovih
=- =-> pretnji?
pitanja.78nenad,
-> #70, vector> Da li je to uopste moguce uraditi (spreciti ispis na ekran) ?
Trenutno ne. U principu i nije neophodno da pokrećeš tu komandu,
dovoljno je jedno 'seen' iz osnovnog režima, ono važi i za mail,
i za grupe i za konferencije. Posebna komanda konferencijskog
podisistema radi to isto ali samo za konferencije (odnosno
trenutno aktivnu - konferenciju), dakle omogućava nešto veću
fleksibilnost i preciznost i zbog toga i daje preciznije
izveštaje.
pitanja.79terminali,
Sinoc sam oko 24h zvala Sezam, ali ili nisam dobila vezu (zazeto),
ili je telefon u Sezamu zvonio, ali ni traga od carrier-a. (zvonio
je svaki put po 10-ak puta).
Sta se to desava??
pitanja.80dzakic,
-> #70, vector> proglasene starim ili nesto slicno tome (pisem on-line), i zanima
> me da li je moguce nekako spreciti ispis na ekran. Nesto slicno
> kao kada u DOS-u posle naredbe stavite > nul (preusmerite
> izlaz(ispis) u nul). Ako probam sa conf seen > opet ispise sve. I
Verovatno te nenad nije najbolje razumeo. Ako sam ja dobro
shvatio, potrebno ti je:
conf close - opciono
conf seen /Q - od Quiet
i obaveštenje o proglašenim porukama se neće ispisivati.
pitanja.81robot,
Sistem mi je i posle skidanja poruka iz konferencije u slede}em
pozivu iste ozna~io kao nove.
Da ih ne bi ponovo skidao da li postoji na~in da ja proglasio
pojedine "nove" poruke iz konferencija za stare.
pitanja.82hercog,
-> #81, robot(*> Sistem mi je i posle skidanja poruka iz konferencije u slede}em
(*> pozivu iste ozna~io kao nove.
Kad prebaciš poruke iz konferencija u pad i skineš pad
lupiš jedno co seen /g (treba biti u conf sezamnet.2) i
on ti sve pročitane poruke proglasi za već viđene, odnosno stare.
Btw što ne koristiš proceduru iz sistemskog autoexeca SEZAM?
Ona sve lepo odradi...
Sale
pitanja.83firus,
Zašto pad rename ne dozvoljava wildcards?
Bilo bi poželjno da se ovo uradi.
Pošto ovo nije radilo probah klasičnu dos foru
pad type net*.* > sezamnet.qwk
i šta se desilo?
Izbaci me sa veze i to tri puta i to uvek posle ove komande
inače veza je bila super. U čemu je fora kakve ovo ima veze,
sa hang up-om?
Empire (ex. micotakis)
pitanja.84chill,
Koji su brojevi telefona 11. i 13. noda?
Odgovorite mi na mail!
pozdrav, Chill
pitanja.85terminali,
da li postoji nacin da procitam samo odgovore na moja pitanja/
primedbe, bez obzira u kojoj se konferenciji nalaze, bez da moram
da se setkam po datim konferencijama?
pitanja.86alec,
-> #85, terminali> da li postoji nacin da procitam samo odgovore na moja pitanja/
> primedbe, bez obzira u kojoj se konferenciji nalaze, bez da
> moram da se setkam po datim konferencijama?
Pocnes da koristis SOR i onda lupis alt-f ;)
pitanja.87nenad,
-> #85, terminali> da li postoji nacin da procitam samo odgovore na moja pitanja/
> primedbe, bez obzira u kojoj se konferenciji nalaze, bez da moram
> da se setkam po datim konferencijama?
Svič /r omogućava čitanje samo onih poruka koje su odgovori na
tvoje poruke. Kada nisi ni u jednoj konferenciji podrazumevaju se
sve konferencije. Dakle tebi treba:
conf close
conf read /r
pitanja.88posejdon,
Može li program (drajver) ALICE (stampanje "u ogledalu ") da se koristi na
Win95, obzirom da je pravljen za DOS i WIN3.xx ?
Postoji li neki drugi program koji slično ovom, izvrce izlaz na LPT1 "u
ogledalo", konkretno, za WinWord 7.0 (za Win95) ?
Alice.arj sam "skinuo" sa Sezama.
pitanja.89nenad,
-> #88, posejdon> Može li program (drajver) ALICE (stampanje "u ogledalu ") da se koristi
> na Win95, obzirom da je pravljen za DOS i WIN3.xx ?
===============================
2.2 SEZAMNET.2:pitanja
nenad, 23.12.96. 05:41, 624 chr
---------------------------------------------------------
Ova tema namenjena je vašim pitanjima u vezi funkcionisanja
SezamNet-a, ponašanja pojedinih komandi, korišćenja određenih
servisa i sl.
Ova tema _NIJE_ namenjena pitanjima o radu vašeg kompjutera i
modema, problemima koje imate u korišćenju nekog programa na njemu,
i sl. Za te i druge teme postoje odgovarajuće konferencije sa
adekvatno izabranim temama, a u njihovom radu učestvuju upravo
korisnici koje zanima ta oblast pa su tamo i najveće šanse da
dobijete zadovoljavajući odgovor.
Ukoliko niste sigurni gde je adekvatno mesto da postavite svoje
pitanje možete se i o tome raspitati u temi konferencije.
----------------------------------------------- 2.2 --
pitanja.90baker,
-> #84, chill> Koji su brojevi telefona 11. i 13. noda?
Da ih ne zoves :>>
..
pitanja.94goxi,
Skinuo sam ovaj kalendar iz root-a diska.Iz kojih sve programa moze da se cita
taj isti?
pitanja.95terminali,
-> #87, nenadHvala na odgovoru!
pitanja.96sjocic,
-> #94, goxi├> Skinuo sam ovaj kalendar iz root-a diska.Iz kojih sve programa moze da
├> se cita taj isti?
Adobe Acrobat Reader, imaš ga u dir-u, ali meni pročita samo uvodni
ekran, posle toga prijavljuje grešku !? :(
pitanja.97mmtosic,
-> #94, goxi> Skinuo sam ovaj kalendar iz root-a diska.Iz kojih sve programa moze
> da se cita taj isti?
Ja koristim Ghostscript View 2.1 koji sam skinuo sa ubbg-a. Pogledaj
fajl gsview21.zip na ubbg-u. Naravno, radi i Acrobat reader 3.0 koga
ima na Sezampro-u. Pogledaj u w:\misc\acror30b.exe koji ima oko 4 MB.
Tamo ima i verzija 2.1 koja ima oko 1.5 MB. Ovde kod nas ima
verzija 2.0. Potraži je sa _dir acroread.* /s_. (Izgleda da je u
direktorijumu windows\text. :) No, ne znam da li i ona može da
pročita onaj fajl za koji si zainteresovan.
pitanja.98nenad,
-> #96, sjocic> Adobe Acrobat Reader, imaš ga u dir-u, ali meni pročita samo uvodni
> ekran, posle toga prijavljuje grešku !? :(
Ovako - arhiva na Sezamu je ispravna. Ja sam ceo fajl pročitao
bez problema sa Adobe Acrobat Reader-om 3.0 Beta1 za OS/2. PDF
fajl je skinut direktno sa Adobe-ovog sajta. Ne znam šta može da
bude uzrok problemima koje imate. Ima li još neko problema sa
čitanjem ovog fajla?
pitanja.99kolja.t,
-> #98, nenad> fajl je skinut direktno sa Adobe-ovog sajta. Ne znam šta može da
> bude uzrok problemima koje imate. Ima li još neko problema sa
> čitanjem ovog fajla?
Acrobat Reader 2.1 daje samo prvu stranicu :( (Win95)
Možda je uzrok što je kreator fajla Acrobat Distiller 3.0 for Power
Macintosh...
pitanja.100ividicki,
Želeo bih da mi neko objasni jednu stvar:
C:ĐsezamĐnovosti>..top
Top 20 po broju poziva
══════════════════════════════════════════════════════════════════════════
Rb. Username Ime i prezime Grad Poziva
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────
1. kirgan Dušan Đorđević Batajnica 65545
2. dzakic Dragan Zakić Gornji Milanovac 4604
3. calex Slavoljub Bralović Niš 2901
4. byte Adnan Dervišević Beograd 2695
5. lexus Luka Zlatić Beograd 2644
Obratite pažnju na 1. mesto. Želeo bih da mi, ako neko takav
postoji, objasni kako je to moguće !? :)
čisto reda radi:
C:Đ>res r kirgan
─────────────
kirgan, Dušan Đorđević, Batajnica
Član od 08.08.1996, poslednji poziv Uto 31.12.96 13:48
ajde cu :)
pitanja.101fortuna,
Kako da se skinem sa menlija koji je prikachen na internet?
pitanja.103blabus,
-> #98, nenad> fajl je skinut direktno sa Adobe-ovog sajta. Ne znam šta može da
> bude uzrok problemima koje imate. Ima li još neko problema sa
> čitanjem ovog fajla?
Da. Problem se manifestuje kako je već opisano.
Koristim Acrobat Reader 2.1 - (W4W 3.11).
pitanja.104djcorto,
-> #98, nenad> bude uzrok problemima koje imate. Ima li jos neko problema sa
> citanjem ovog fajla?
Verzija Acrobat Reader-a.
pitanja.105madamov,
-> #99, kolja.t> Acrobat Reader 2.1 daje samo prvu stranicu :( (Win95)
>
> Možda je uzrok što je kreator fajla Acrobat Distiller 3.0 for Power
> Macintosh...
Treba koristiti Acrobat Reader 3.0, najverovatnije, Adobe je dodao neke stvari
u PDF format koje Reader 2.1 ne prepoznaje. Nema veze to što je fajl kreiran
na Meku.
pitanja.106dzakic,
-> #100, ividicki> 1. kirgan Dušan Đorđević Batajnica 65545
Hvala na primedbi. U korisnički slog su bili upisani pogrešni
podaci verovatno prilikom gubitka napajanja u isključenjima pred
Novu Godinu.
pitanja.107terminali,
Kako da posaljem tekst pisan u Word for Windows?
Treba da ide na Internet.
Hvala u napred na odgovoru.