SEZAMNET

15 Jan 1996 - 23 Dec 1996

Topics

  1. obavestenja (84)
  2. pitanja (3810)
  3. problemi (2431)
  4. predlozi (850)
  5. konferencije (28)
  6. fajlovi (242)
  7. olr (734)
  8. vote (24)
  9. kritika (799)
  10. razno (963)
  11. unknown (35)

Messages - pitanja

pitanja.103 toda,
Ej! ŠTA SE DESILO SA GRUPAMA?????????????????????????????????????????? TODA P.S:??????????????
pitanja.104 toda,
Ej! Bre, pravi ste kasapi i res moram ponovo da pišem :( TODA P.S: Do duše nisam ga ni imao :), ali to ne važii za druge!
pitanja.105 bivanisevic,
Oćete li otvoriti novu konferenciju Internet. Mislim da je ovo bila perspektivna konferencija. Usput ovo je prvi pokušaj slanja iz SDW-a pa ako nešto ne bude u redu izvinite unapred.
pitanja.106 bivanisevic,
pitanja.107 bivanisevic,
pitanja.108 valex, -> #1, supers
>> Šta je sa odbrojavanjem sekundi pri "izlogovanju"? >> U novi autoexec sam prepisao iz starog bye /s 15. >> Ispiše 'Nove poruke sačuvane za sledeći poziv', ali ne >> odbrojava 15 sekundi do prekida veze, nego postavi kontrolno >> pitanje 'Kraj rada?' Sređeno.
pitanja.109 valex, -> #30, inferno
>> Kad se očekuje? :) Za jedno 10 dana, radnimo na razvijanju interfejsa za isti.
pitanja.110 valex, -> #74, zeljkoj
>> 'Oćete da se zamenimo, pa da na svih 15 imate USR Sportstere? >> Ozbiljno... :) Vredi razmisliti :)
pitanja.111 valex, -> #39, inferno
>> veza.. Možda me je neko od administratora izbacio sa veze? Nadam se da shvataš da ovo nije jedan od kućnih BBS-ova, i da su zvanična lica na sistemu profesionalci kojima se ne bi omakao takav postupak, makar i lično imali nešto protiv tebe.
pitanja.112 valex, -> #57, mileusna
>> E-mail, or full? Full Internet je izlišno očekivati vrlo skoro. Razlozi su prozaični - investicija bi zahtevala da pretplatu povisimo na barem 20$ mesečno, što većina korisnika ne bi podržala. Za sada snage usmeravamo ka cilju obezbeđivanja barem nekih servisa.
pitanja.113 valex, -> #38, burazer
>> Kada ce biti vraceni diretorijumi AMIGA, ATARI I WINDOWS. AMIGA i WINDOWS su vraćeni, ATARI se očekuje u toku sutrašnjeg dana.
pitanja.114 valex, -> #48, pperencevic
>> Šta je sa konferencijom USISBG? Da li će je biti ili ne biti? Biće vraćena kada i ostatak konferencija, najverovatnije do kraja sutrašnjeg dana.
pitanja.115 valex, -> #49, mdimitrijevic
>> Kako da pretrazujem ili citam samo poruke koje imaju prikacenu >> datoteku uz sebe? Kombinacija READ /F ovaj put ne radi. Kao i do sada, READ /T. Proveri u HELP-u.
pitanja.116 valex, -> #68, superhik
>> Zašto ne postoji tema DATOTEKE !? Proveri spisak tema u ovoj koferenciji, možda nađeš nešto slično :) >> Ko mederiše direktorijume...? Za sada administratori sistema i par pomagača.
pitanja.117 valex, -> #85, ljubinko
>> Sta je menjano, pa sistem ne prihvata exec u ranijem formatu? Ekranski editor ne prihvata oznaku za kraj fajla koju pravi SOR (Ctrl-D), pošto se ta funkcija preklapa sa njegovim komandama. Međutim, kada pošalješ EXEC sistem ti privremeno postavi linijski editor, tako da je taj problem prevaziđen. Ne znam zašto kod tebe pravi problem.
pitanja.118 valex, -> #92, ljubinko
>> Kako mogu da procitam poruku koja je proglasena za procitanu ? RE broj_poruke
pitanja.119 valex, -> #94, ljubinko
>> Da li se to moze poboljsati ? Može uz malo truda sa tvoje strane - eksperimentiši sa init stringom svog modema, većini je pomoglo.
pitanja.120 valex, -> #100, iznogud
>> - Molba: da se Uprava dogovori o 'portparolu', tj. osobi koja >> piše sistemska obaveštenja na Sezamu. Ovako je prava džungla, >> te poruke piše 4-5 usera, a kako je krenulo, mogu i ja da >> sročim obaveštenje Spisak zvaničnih lica na sistemu nalazi se u fajlu WELCOME.TXT. U njemu ćeš naći korisnička imena ljudi koji su u proteklom periodu odgovarali na pitanja u ovoj konferenciji. >> - Pitanje 1: kako stojimo sa privatnošću korisnika? Nedavno >> (pre mesec dana) smo saznali da prethodni softver nije bio baš >> zaštićen - privatne poruke su se mogle čitati sa monitora >> stanica, ili iz logova Onemogućeno je praćenje rada korisnika na lokalnim monitorima za vreme kreiranja poruka, tj. dok je korisnik u editoru. To ostavlja mogućnost praćena PAGE-a i CHAT-a, ali dok se i za te segmente sistema ne uvede podrška za privatnost dovoljna garancija će biti to što monitori na lokalima neće biti priključeni. PGP je u planu za uvođenje u režim privatnih poruka, ali o tome kada dođe vreme. >> - Pitanje 2: da li je na to-do listi neki ekvivalent naredbe >> 'set palette'? Ove boje su lepe, ali bilo bi još lepše da ja >> mogu sam da ih podesim... Radi se na uvođenju podrške za korisničke palete.
pitanja.121 valex, -> #105, bivanisevic
>> Oćete li otvoriti novu konferenciju Internet. Mislim da je ovo >> bila perspektivna konferencija. Usput ovo je prvi pokušaj >> slanja iz SDW-a pa ako nešto ne bude u redu izvinite unapred. Za sada ne - konferencija KOMUNIKACIJE dobiće par novih tema, što će biti dovoljno za podršku ovoj oblasti.
pitanja.123 evlad, -> #58, schef
Subject: Message transfer Y> Evo sa PRO-a jedne poruke (mislim da je evlad to mogao i ovde da Y> pošalje, ali valjda se neće ljutiti što sam ja to uradio umesto njega). Y> Takođe se Taman posla da se ljutim. To što sam napisao stoji. Kada sam to pisao, ovaj sistem nije bio toliko stabilan koliko je sad. Evo jedan lep predlog (nadam se da ne kršim zakon o autorskim pravima) ali ovaj klon je čist dokaz ;) dakle ovako: Svima je jasno da će se ova zaglavlja morati menjati ako želimo _otvaranje_ prema drugim sistemima. prva solucija je da se naprave zaglavlja kao na sezampro-u iz jednog prostog razloga a to je olr :) ( da da sorpro uz mali trik radi na dva sistema ko doxa ;) ) druga solucija je pak da se napravi olr koji će raditi sa više sistema. Nek bude komercijalan (za više sistema, pa ko voli nek plati) i besplatna verzija (da podržava samo net format za korisnike ovog sistema). ps kad sko kod prenošenja ;) ================================ Sezam, Sor.366, dejanr (7.366) Sub 20/01/1996 05:42, 2636 chr Odgovor na 7.353, saxon, Pet 19/01/1996 21:41 ---------------------------------------------------------------- >> > uklonio u sledećoj verziji. Ako si voljan da pomogneš u tome, bićemo >> > zahvalni, ako nisi voljan da pomogneš, već da vređaš, to je tvoja >> > stvar, ali se ja u diskusiju te vrste dalje neću upuštati. >> >> Mislim da ste zahvalni samo na komplimentima i da postajete strašno >> osorni kad vas neko bocne u oblasti kojom se bavite i gde sebe smatrate >> neprikosnovenim sudijama. Ja sam korisnik koji plaća da bi se ovde >> baškario, a ti si administrator sistema koji mora da se petlja sa svima >> nama po službenoj dužnosti i to sa uglađenim osmehom :). Ne smeš da >> dozvoliš da te neko kao ja izbaci iz takta Nisi me ni najmanje izbacio iz takta, niti sam u odgovorima na tvoje poruke koristio podcenjivački ton koji ti sebi daješ za pravo da koristiš. Samo sam ti ukazao na to da ako postoji problem, možeš sarađivati na tome da se on reši, znači postaviti se konstruktivno, i onda će problem biti rešen, ili možeš se ponašati tako kako se ponašaš, u kom slučaju će ti problem ostati. Tvoja odluka. >> Ako baš hoćeš kratak rezime bez ulaženja u detalje, onda sam hteo >> da kažem sledeće: >> 1) Moj antivirus-čip (na koji sam i zaboravio da postoji jer mi nikad >> nije pravio problema) nazivaš _egzotičnim_ samo zato što SORPRO koristi >> neku sumnjivu tehniku za pristup disku koja u 100% slučajeva uredno >> okida ovu hardversku zaštitu. Bilo je mnogo kulturnije da napišeš kako >> je zbog jednog egzotičnog potprograma za kojim se traga SORPRO nemoguće >> pokrenuti na nekim mašinama koje koriste hardversku zaštitu od virusa. Neće biti da je baš tako - otkuda sam ja mogao da znam da ti imaš taj "antivirus BIOS", sasvim je moguće da problem kod tebe potiče od nečeg drugog. Zato sam ti, kada si prijavio problem, pristojno rekao da *pokušaš* da isključiš tu opciju u BIOS-u, *ako ona postoji*, i da kažeš da li problem ostaje ili nestaje. To je način da se problem izoluje. Na to je sledio osoran odgovor da ti ne pada na pamet da to probaš. Čemu onda dalja diskusija? Što se tiče ostalih komentara, neću ih pojedinačno citirati, jer se svode na to da treba da koristimo ovaj alat umesto onog alata. Svaki programer će koristiti onaj alat koji smatra najpogodnijim, a ako nam nekada bude bio potreban savet vezan za izbor, znaćemo od koga da ga tražimo ;) Sasvim je prirodno da će tržište ceniti konkretne proizvode i izlagati mišljenje o njima (mada se pri tome obično ne očekuje vređanje). Tvoje je mišljenje da je dizajn programa loš, neko drugi će možda pomisliti da je dobar. U zbiru, koliko SezamPro bude dobar, toliko će korisnika/prihoda imati. ------------------------------------------------- 7.366 -- ================================ Sezam, Sor.379, saxon (7.379) Sub 20/01/1996 12:25, 2572 chr Odgovor na 7.366, dejanr, Sub 20/01/1996 05:42 ---------------------------------------------------------------- > na to da treba da koristimo ovaj alat umesto onog alata. Svaki programer > će koristiti onaj alat koji smatra najpogodnijim, a ako nam nekada bude > bio potreban savet vezan za izbor, znaćemo od koga da ga tražimo ;) Eh, da sam ja tebi napisao nešto poput ovog i sve to zakitio zlobnim smajlijem, ti bi, verovatno, na sva zvona objavio da je u pitanju ordinarna uvreda. Sad ću da te parafraziram: ako mi nekada bude trebao savet za izbor znaću od koga ga neću tražiti. I da ne zaboravim smajlija koga toliko obožavaš... ;) Što se tiče korišćenih alata, napiši šta ste koristili, bar u temu Prog/C (vidim da C++ još nije aktuelan), pa da i o tome razgovaramo. > Sasvim je prirodno da će tržište ceniti konkretne proizvode i izlagati > mišljenje o njima (mada se pri tome obično ne očekuje vređanje). Uvreda pa uvreda, non-stop... Uhvatio si se za tu uvredu pa njom vitlaš u svakoj poruci. Ni na jednu konkretnu primedbu nisi odgovorio a ni tu stalno pominjanu uvredu nisi identifikovao iako na njoj sasvim _bezočno_ insistiraš. Napiši čime sam te uvredio pa da ti se smesta izvinim. Program vam je loš, nedovršen, na "tržište" ste izbacili polufabrikat na kome je trebalo još mnogo da se radi samo da biste zapušili usta onima koji već poduže očekuju OLR. Fale kardinalne stvari, bagova ima ne zna se koliko, dizajn je old-fashioned i potpuno demode, finalni radovi obavljeni su na brzinu, nisi stigao ni uputstvo da eksportuješ u TXT-format, što je kuriozitet za Ginisa. Ni jedna od ovih konstatacija nije uvreda već samo osnova za razgovor ukoliko smatraš da imaš argumente koji tvrde suprotno. Nisi naveo _nijedan_ argument ponašajući se sve vreme kao uvređeni klinac koga su do sada samo hvalili. Valjda sam i ja neki merodavni delić tog tvog, kako se zove... "tržišta" od koga očekuješ neku paricu?! Sve i da nisam nikad u životu napravio nijedan program (a jesam) mogao sam da napišem da ne umem da snesem jaje, ali da znam šta je mućak. > je mišljenje da je dizajn programa loš, neko drugi će možda pomisliti da > je dobar. U zbiru, koliko SezamPro bude dobar, toliko će korisnika/ > prihoda imati. SORPRO vam je najgora reklama do sada i bolje da nikom ne pričate da imate novi OLR dok ne napravite bolji, što vam od srca želim. Da je DOS 1.0 imao funkcionalnost SORPRO-a, danas bismo svi koristili Mekintoše. Eto, opet si se uvredio. Iuhhh, breee.... PS : Jadno je kako slabo podnosiš kritike za kvalitet robe koju pokušavaš drugima da prodaš. Da si trgovački putnik, ne verujem da bi se 'leba najeo. ------------------------------------------------- 7.379 -- ================================ Sezam, Sor.389, evlad (7.389) Sub 20/01/1996 18:02, 2417 chr Odgovor na 7.366, dejanr, Sub 20/01/1996 05:42 ---------------------------------------------------------------- │ U zbiru, koliko SezamPro bude dobar, toliko će korisnika/prihoda imati. └─────────────────── Tačno tako, samo bejahu neka obećanja ... kanda se nisam jedini zaleteo. Obrazloženje: Nemam baš mnogo _sezamovskog_ staža, idemo redom, beše prvo krilatica 'zovem sezam da se zezam' tada ste stvarno davali sve od sebe za sistem, posle toga dolazi period razvoja, pa kad je _mali perica_ video da to i donosi prihode, tikva polako počinje da zre i puca (mislim oko Bigza i Vas) taj period je bio stvarno mučan, korisnici su bili svedoci _nemarnog_ (uslovno rečeno) vođenja i _zapuštanja_ sistema. Tada dolazi čuveno pismo cirkular sa akcentom na PRO kao profesionalan sistem. Imajući u vidu Vaš rad i Vaše iskustvo, kvalitete, rešio sam da dođem ovde. Avaj, bolnog iskustva, promenjen softver (na bolje naravno, ali je i ne ispeglan i ne doteran da važe svi servisi koji su bili _tamo_) promenjena zaglavlja, olr ... platio sam da ga testiram. Na onom sezamu niste imali puno sluha za korisničke želje, opravdanje bigz, ovde mislim da nema opravdanja, jer je ovo Vaš sistem koji zavisi od korisnika. Očigledno Vam je bio cilj da privučete _kvalitetne_ korisnike sa iskustvom, koji će privući i ostale. Sebe ne svrstavam u _kvalitetne_ već u prosečnog korisnika, ali ovo što sada nudite i radite nije na mestu :( Ja od Vašeg izvinjenja što ovo ili ono kasni nemam ništa, Vi ovde prodajete uslugu a ja je kupujem. Kanda ste zaboravili onu narodnu 'kupac je uvek u pravu'. Pade mi jedna asocijacija. Kupiš auto (uslugu), dođeš po auto (login), kad ono nema stakla (fali olr, ignore i još koja sitnica), kaže prodavac uzmi i vozi, jel' vidiš da ide, a za stakla ćemo lako ... pada kiša, sav si mokar al' nema veze auto ide :((( do prve bandere (kada mi istekne pretplata) Radim isključivo off line, dakle za slanje execa od 10k, skupljanje pada od 40-80k dnevno mi treba cca 1 minut i 30 sekundi. Dakle vama _poklanjam_ ostalih 80 minuta svog dnevnog vremena zahvaljujući kvalitetu sistema. Drugo OLR je program u kome provedem narednih 60% svog vremena i 35% vremena u editoru dok pišem poruke. Sećam se lepih trenutaka, maskembala, card-a, nagradnih igara, nagrada za jubilarni log na sistem, glasanja, ali izgleda da su Vam naše pare najmilije, a ostalo ko ga *ebe :((( Izvinjavam se ako sam nekog uvredio, nije mi to bila namera, samo sam javno izneo svoje mišljenje. ------------------------------------------------- 7.389 -- kad prenosiš kaži sve ;) A tek kampanja za subject u conf-u što je interesantna ;)
pitanja.124 djanjusevic,
Da li se razmatra stavljanje bidirekcionog protokola?
pitanja.125 stanic,
Kada ce proraditi UUCP. Zasto moze samo tri puta da se udje na sistem iako imam 90 min dnevno. Veza na 14400 blagi uzas.
pitanja.126 mmaric,
Pa ne znam da li je na moje pitanje odgovoreno, pošto ne mogu da pronađem odgovor ali sada ću pokušati sa seen /a pa šta bude ali inače evo pitanja ponovo: Upišem neku poruku kako da u odgovorima pronađem ili pročitam moju poruku da bi video koje poruke su odgovori na nju.
pitanja.127 sbrk,
Malopre sam probao da pročitam poruke u ovoj conf. sa: Conf:SEZAMNET» re 2.123++ Nema poruka. Conf:SEZAMNET» re 2.121++ Nema poruka. Conf:SEZAMNET» re 2.121+ Nema poruka. a poruka evidentno ima. Jel' se to ovaj plus ignoriše?
pitanja.128 obrad,
Koja je moja e-mail adresa na sezam-u ? Vidim da ljudima stize posta iz kadande pa reko da mi drug bar salje poruke kad vec nemogu ja njemu. obrad
pitanja.129 calex, -> #127, sbrk
<!> a poruka evidentno ima. Jel' se to ovaj plus ignoriše? Ne, sad je minus. :) Daklem, re 2.121-
pitanja.130 calex,
Šta se ovo dešava sa konferencijama/temama? Stalno se menjaju brojevi pa sad imam po 3-4 puta istu poruku pod različitim brojem pa čak i u raznim temama. :(( Opet su pobijeni resignovi?
pitanja.132 mmaric, -> #127, sbrk
U poruci stoji re xxxxx+ Problem je u +, sada je -. :)
pitanja.133 vstan, -> #113, valex
>>> Kada ce biti vraceni diretorijumi AMIGA, ATARI I WINDOWS. > > AMIGA i WINDOWS su vraceni, ATARI se ocekuje u toku sutrasnjeg A kako da ih uklonimo ?
pitanja.134 iznogud, -> #120, valex
:: Spisak zvaničnih lica na sistemu nalazi se u fajlu WELCOME.TXT. U :: njemu ćeš naći korisnička imena ljudi koji su u proteklom periodu :: odgovarali na pitanja u ovoj konferenciji. Ma ok je taj spisak, ja i lično poznajem većinu 'zvaničnika' ;), ali znam nekoliko ljudi koji poruke sa Sezama skidaju jednom u 15 dana. Zamisli kako to izgleda: skineš poruke, odjednom je tu gomila ljudi koji pišu neka zvanična obaveštenja, a ti ćeš tek za dve nedelje skinuti taj famozni welcome.txt... Kome da veruješ, a kome ne? Moje lično mišljenje je da bi za profi-look ovog sistema mnogo značilo 'unifikovanje' lica koje daje zvanična obaveštenja.
pitanja.135 crncic, -> #120, valex
>> Radi se na uvođenju podrške za korisničke palete. Dok se ona ne uvede, da li je moguće vratiti je na onu staru, legendarnu - bar za who listu, pad podsistem i njegove poruke ? Znam da pojedini korisnici, koji su sada na visokim mestima, gaje ove 'kaki' boje, ali što je mnogo... :)
pitanja.136 obrad, -> #128, obrad
Koja je moja e-mail adresa na sezam-u ? Vidim da ljudima stize posta iz kanade. obrad
pitanja.137 dj.vlada, -> #1, supers
> > Sta je sa odbrojavanjem sekundi pri "izlogovanju"? > U novi autoexec sam prepisao iz starog bye /s 15. > Ispise 'Nove poruke sacuvane za sledeci poziv', ali ne odbrojava 15 > sekundi do prekida veze, nego postavi kontrolno pitanje 'Kraj rada?' Pa to je izmenjano !Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
pitanja.138 dj.vlada, -> #6, supers
> Kada ce da manje nodova zvoni u prazno? I mene to zanima, vazi kada saznas da mi javis! Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
pitanja.139 milan, -> #120, valex
>>> - Pitanje 1: kako stojimo sa privatnošću korisnika? Nedavno >>> (pre mesec dana) smo saznali da prethodni softver nije bio baš >>> zaštićen - privatne poruke su se mogle čitati sa monitora >>> stanica, ili iz logova > > Onemogućeno je praćenje rada korisnika na lokalnim monitorima za > vreme kreiranja poruka, tj. dok je korisnik u editoru. To ostavlja > mogućnost praćena PAGE-a i CHAT-a, ali dok se i za te segmente > sistema ne uvede podrška za privatnost dovoljna garancija će biti to > što monitori na lokalima neće biti priključeni. > PGP je u planu za uvođenje u režim privatnih poruka, ali o tome kada > dođe vreme. A čemu tolika opsesija "privatnošću"? U načelu je bolje ako "uprava" (baš lep izraz :)) prati ili može da prati rad korisnika edabi mogla da interveniše u slučaju potrebe, jer se podrazumeva/pretpostavlja da neće da zadire u privatnost prateći _sadržaj_ onoga što korisnik radi. Zar to nije isto kao sa poštom? Ja ne mogu ništa protiv eventualnog otvaranja mog pisma u pošti ali pretpostavljam da bar _u načelu_ poštari to ne rade? Pl poz M
pitanja.140 mileusna, -> #102, nemko
>> vidim da ste ponudili vise z-modem protokola (obica, moby i jos >> jedan (8kb)). >> Da li mozete preporuciti neki od njih (recimo zanimam me najbrzi Ja bih ti preporučio X-Modem. Tužno ali istinito, sa Z-Modemom je praktično nemoguće skinuti i najmanji fajl tipa PAD-a i sličnog. :(
pitanja.141 jone,
U mom PAD-u od 20.01 nasla se i privatna poruka br. 30159, upucena Budim-u od strane Valex-a. ???
pitanja.142 ljubisha,
Ja bih da pitam ako nije zabranjeno. Gde su te konferencije koje ste obećali "već kolko sutra ujutro"? Važno da su mi ubijeni svi re- signovi a obaveštenja zašto je to tako i zašto nije drugačije nema još uvek. Gde je kompletan direktorijum?
pitanja.143 zeljkoj, -> #110, valex
>>> 'Oćete da se zamenimo, pa da na svih 15 imate USR Sportstere? >>> Ozbiljno... :) > > Vredi razmisliti :) Da... samo čudan vam nešto taj Intel, na ATI4 odgovara sa 'Prolink 1414HW'. :)))))
pitanja.144 zeljkoj, -> #140, mileusna
> Ja bih ti preporučio X-Modem. Tužno ali istinito, sa > Z-Modemom je praktično nemoguće skinuti i najmanji fajl tipa > PAD-a i sličnog. :( A zašto? :)
pitanja.145 pavlovicz, -> #140, mileusna
>>> vidim da ste ponudili vise z-modem protokola (obica, moby i jos >>> jedan (8kb)). >>> Da li mozete preporuciti neki od njih (recimo zanimam me najbrzi > > Ja bih ti preporucio X-Modem. Tuzno ali istinito, sa > Z-Modemom je prakticno nemoguce skinuti i najmanji fajl tipa > PAD-a i slicnog. :( Tačno ;) Hvala na hintu :)
pitanja.146 iznogud, -> #139, milan
:: A čemu tolika opsesija "privatnošću"? U načelu je bolje ako :: "uprava" (baš lep izraz :)) prati ili može da prati rad korisnika :: edabi mogla da interveniše u slučaju potrebe, jer se :: podrazumeva/pretpostavlja da neće da zadire u privatnost prateći :: _sadržaj_ onoga što korisnik radi. Zar to nije isto kao sa poštom? :: Ja ne mogu ništa protiv eventualnog otvaranja mog pisma u pošti ali :: pretpostavljam da bar _u načelu_ poštari to ne rade? Hm, a šta ako ja volim da pišem opscena pisma sysop-ima, pa ih poništavam u poslednjem trenutku? ;)))))))))))))))))) Ili ako mi je u autoexec-u definisan neki echo sa pikantnim sardžajem koji uključuje i šefa naše države? ;)))))))))))) Tada mi se ne bi sviđalo 'praćenje mog rada'. Šalu na stranu, nit' sam dete nit' naivan, pa da mislim da je bilo koji BBS siguran i privatan. Da sam stvarno tako "opsesivan", ne bih čekao 'upravu' ;) da mi kriptuje poruke, već bih to uradio sam, kući, sa PGP-om. Pitanje privatnosti sam postavio iz mnogo prozaičnijeg razloga: interesovalo me je da li su pisci softvera mislili i na tu stranu. ;) Najviše što sysop-i bilo kog BBS-a mogu da ponude korisnicima je profi-odnos prema njihovim porukama: ako ih i čitaju (a verujem da poriv prema toj stvari nestaje posle 2 dana. Dosadno je, brate ;), da ne šire dalje to što pročitaju. Do sada sa Sezamom nije bilo takvih problema, nemam nikakvog razloga da posumnjam u to da će takav odnos prestati. PS Osećam se malo blesavo: branim se zato što sam pitao šta je sa mojom privatnošću ??!?!??!!
pitanja.147 budim, -> #141, jone
:) U mom PAD-u od 20.01 nasla se i privatna poruka br. 30159, :) upucena Budim-u od strane Valex-a. Auuuu! :) A u mom Fancy-eve privatne poruke! :))) poz, budimir
pitanja.148 supers, -> #137, dj.vlada
>>> Ispise 'Nove poruke sacuvane za sledeci poziv', ali ne odbrojava >>> 15 sekundi do prekida veze, nego postavi kontrolno pitanje 'Kraj >> rada?' >> >> Pa to je izmenjano !Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)! Molim?
pitanja.149 severian,
Da li postoji neka kombinacija tastera (npr. Ctrl-C) koja prekida izvršavanje tekuće naredbe? AKo nema, bilo bi lepo da se uvede...
pitanja.150 dj.vlada, -> #1, supers
> > Sta je sa odbrojavanjem sekundi pri "izlogovanju"? > U novi autoexec sam prepisao iz starog bye /s 15. > Ispise 'Nove poruke sacuvane za sledeci poziv', ali ne odbrojava 15 > sekundi do prekida veze, nego postavi kontrolno pitanje 'Kraj rada?' Pa to je izmenjano !Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
pitanja.151 dj.vlada, -> #6, supers
> Kada ce da manje nodova zvoni u prazno? I mene to zanima, vazi kada saznas da mi javis! Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
pitanja.152 ljubinko, -> #76, trol
Hvala! Snasao sam se. Ovaj novi insistira za kraj CR koji je karakteristican za IBM PC (a nema ga na drugim komjuterima) tako da na kraj moram da to stavljam. Bilo bi dobro kada bi prihvatao i kraj bez toga (kao ranije).
pitanja.153 ljubinko,
Kada se koristi automatski rad (opcija 1) vrlo vrlo dugo pretrazuje datoteke (minutima). Da li bi moglo kod automatskog rada da pita posebno za mail, posebno za konferencije, a posebno za datoteke, i da se to vreme znatno skrati.
pitanja.154 ljubinko,
Ja uglavnom radim sa exec fajlovima, ali sam probao i hvaljeni editor. Kada otkucam bilo koje VELIKO slovo (dakle uz SCHIFT taster) tekst na ekranu se pomeri skroz na vrh i to postane neupotrebljivo. U cemu je problem ?
pitanja.155 ljubinko,
Na satom SEZAMU se uz upotrebu menija moglo odustati od pracenja nekih tema ili konferencija. Molim da to bude uvedeno i ovde. Zasto onoliko dugo pretrazuje datoteke kod automatske opcije ? Da li se moze to izmeniti (i izbaciti) ? Kvalitet veze mi je ocajan (ranije je bio bolji). Da li posta tu nesto moze da uradi?
pitanja.156 guta, -> #68, superhik
#> SOR i SDW tumače tačku koja razdvaja hiljade kao decimalnu. #> Zato se ono što je veliko 75 kilobajta prijavljuje kao 75 bajta. Da li ima šanse da se ovo promeni? I, uopšte, dva pitanja: - Obećana su nova zaglavlja. Kada, i, ako bi mogao da se baci primer ovde, da imamo šta da kudimo ;) - Obećani su i DOS i WIN OLR-ovi. Kada, ko je autor, i, uopšte, sve o tome.
pitanja.157 guta, -> #35, zeljkoj
Re: PC.HARD.n vs PCHARD.n #> A zašto nisu ostale tačke? Lepše je... Da... A da ne pominjemo da je ono prvo čitljivije...
pitanja.158 guta, -> #57, mileusna
#> ­=-> prelazni korak - NT nam otvara interfejs za prelazak na SQL <─┐ #> ­=-> okruženje, ČČČ │ #> │ #> A jel može za nas poČetnike :) malo objašnjenje o ovome. ­=-─────┘ A jel' može za nas ostale ;) odgovor: Da li to znači _još jednu_ promenu softvera? Ili samo interno uređenje baza? Ili nožda oba?
pitanja.159 schef, -> #123, evlad
­=-> kad prenosiš kaži sve ;) ­=-> A tek kampanja za subject u conf-u što je interesantna ;) E, to bi bilo malo teže preneti... O:))) A tek paljba po novom OLR-u... ;) Srleř
pitanja.160 inferno, -> #109, valex
Ů│ ˙>> Kad se očekuje? :) Ů│ ˙ Ů│ ˙ Za jedno 10 dana, radnimo na razvijanju interfejsa za isti. Svaka čast. :) Mislim da bi bio lep potez kad bi se u konf KOMUNIKACIJE (kad već nema konf Internet), na primer, održao mali kurs o Internetu, jer većina korisnika nije dovoljno iskusna (štaviše totalno neiskusna) u toj oblasti.
pitanja.161 inferno, -> #111, valex
Ů│ ˙ Nadam se da shvataš da ovo nije jedan od kućnih BBS-ova, i da su Ů│ ˙ zvanična lica na sistemu profesionalci kojima se ne bi omakao takav Ů│ ˙ postupak, makar i lično imali nešto protiv tebe. :) Naravno. ;)
pitanja.162 vstan, -> #142, ljubisha
> Ja bih da pitam ako nije zabranjeno. Gde su te konferencije > koje ste obecali "vec kolko sutra ujutro"? Vazno da su mi A gde su moje (nase) cetiri grupe ?
pitanja.163 iznogud, -> #151, dj.vlada
:: Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)! Ne čini ti se da smo dovoljno puta pozdravljeni za ovaj mesec?
pitanja.164 evlad, -> #117, valex
Y> Ekranski editor ne prihvata oznaku za kraj fajla koju pravi SOR Y> (Ctrl-D), pošto se ta funkcija preklapa sa njegovim komandama. Međutim, Y> kada pošalješ EXEC sistem ti privremeno postavi linijski editor, tako da Y> je taj problem prevaziđen. Ne znam zašto kod tebe pravi problem. Da li upis u bazu poruka može malo da se ubrza (optimizuje) ? » ..CONF JOIN SEZAMNET » ..CONF REPLY 2.58 /R Poruka za temu pitanja. Poruka pod brojem 2.123. kada piše ..conf (itd) bukvalno se vidi ispisivanje slovo po slovo kao teleks mašina na 50 boda ;) naravno veza je bila: Connected to SezamNET at 14400/ARQ/V32/LAPM/V42BIS Casopis "Racunari" - Beograd Pon 22.01.96 14:18 - Node 6 ovo upisivanje poruke je trajalo ravno 2 minuta, dok je čitanje svih poruka i pakovanje pada i, i, i ;) sve ostalo uradio za: Proveli ste na vezi 4 min 30 sec.
pitanja.165 severian,
Da li je ikako moguće rešiti problem sa redirekcijom ulaza koji se javlja kada se naručuje fajl iz SDW-a. SDW upisuje u EXEC "(d;)", što se tumači, pri odgovoru na DL da/ne, sa "n". Ovo čini nemogućim automatsko naručivanje fajlova iz olr-a...
pitanja.166 gerber,
YR>*> Detektovana neaktivnost korisnika. 3 minuta do prekida veze! Dobro, dobro, malo sporije čitam poruke, ali to nije baš neki razlog da moram da lupam enter svakih 5 minuta ;) Ovo može u SET TIMEOUT pa kome odgovra neka podešava.
pitanja.167 vlad, -> #71, schef
> puta. Za nekog se desi da i mi pogresimo pa mu setujemo sifru dva > puta. Izvinjavamo se svima kojima se to desilo. U svakom slucaju, A ko ste to vi, da izvinite na pitanju? U res-u pise da predsravljate firmu Racunari, a u "welcome" nema vaseg cenjenog imena. Clan ste od letos, a prvi put vas citam u konferenciji i pojma nemam ni ko ste ni odakle ste. Res je prazan, sto je, ako ste ipak zvanicno lice, vrlo nekulturno (inace je samo nemarno). Molim da se neko od zvanicnih lica izjasni o ovom fenomenu.
pitanja.168 sljubisic, -> #158, guta
>#> ­=-> prelazni korak - NT nam otvara interfejs za prelazak na SQL <─┐ >#> ­=-> okruzenje, CCC │ >#> │ >#> A jel moze za nas poCetnike :) malo objasnjenje o ovome. ­=-─────┘ > > A jel' moze za nas ostale ;) odgovor: > > Da li to znaci _jos jednu_ promenu softvera? Ili samo interno uredenje baza? > Ili nozda oba? Hm, ne bi trebalo da znaci bar josh jednu promenu softvera, bar ne sa stanovista korisnika tj. korisnickog interfrejsa. Elem, SQL je skracenica od Structured Query Language, originalno poteklog iz IBM-a kao jezika za manipulisanjem baza podataka na njihovim velikim mainframe racunarima. Firma Sybase se pobrinula da napise nekoliko SQL aplikacija za PC i druge ne-mainframe racunare, mada iako najpoznatija nije jedina. O cemu se tu zapravo radi? Radi se o nacinu na koji funkcionise obrada podataka koji se nalaze na serveru. U klasicnom sistemu, kada radna sta- nica zeli da pristupi nekom fajlu sa servera i da na njemu izvrsi neke aritmeticke operacije ona ga mora 'dovuci' do sebe kroz mrezni kabal, izvrsiti te racunske operacije i ponovo 'vratiti' nazad na server. E sada, ako uzmemo na primer da su na serveru Excelovi fajlovi, kojima pristupaju zaposleni jedne firme, i na kojima stalno vrse nega izracuna- vanja, sabiranja, mnozenja i slicno, logicno je da ce ti fajlovi koji na 'obradu' idu na lokalne diskove pa se onda ponovo vracaju kroz mrezu bitno 'zagusiti' saobracaj :) sto ce se za sve korisnike manifestovati kao uspo- renje u radu. Medjutim, ako se ne file server instalira SQL server (softver) dobija se takozvana klijent-server ahitektura jedne mreze i bitna poboljsanja. Naravno, i na klijentima (mreznim stanicama :) se mora instalirati softver koji ce omoguciti koristenje SQL servera. Princip je prlicno jednostavan - umesto da se fajl dovlaci kroz mrezu na radnu stanicu, tu obradi pa zatim ponovo vraca, izda se jednostavna naredba koju SQL server primi, i sve te operacije na fajlu izvrsi u lokalu, dakle na samom file serveru. Dakle, time se opterecuje procesor na samom serveru, kao i njegova memo- rija, ali zato je mreza mnogo 'prohodnija' sto sve najcesce (vec u zavi- snosti tipa podataka koji se obradjuju) dovodi do boljih performansi mreze kao celine. Nadam se da je ovo bilo dovoljno jednostavno objasnjenje? :)
pitanja.169 junior, -> #149, severian
> Da li postoji neka kombinacija tastera (npr. Ctrl-C) koja > prekida izvršavanje tekuće naredbe? AKo nema, bilo bi lepo da > se uvede... Veooooma lepo.
pitanja.170 bolid,
Kako da dobijem listu svih tema u nekoj konferenciji? Svašta sam probao.
pitanja.171 evlad, -> #159, schef
Y> E, to bi bilo malo teže preneti... O:))) A tek paljba po novom OLR-u... Y> ;) ono je priručno sredstvo verzija 1.0 od 400k, a ne olr ... Šta ćeš mali mekani sindrom ;) sor96 ;)
pitanja.172 superhik, -> #156, guta
=:> prijavljuje kao 75 bajta. =:> =:> Da li ima šanse da se ovo promeni? I, uopšte, dva pitanja: ---------------------------- Zanima me šta su ostali ljudi videli u zaglavlju poruke...? Ja sam video "Odgovor na.... Superhik", a ja gornju poruku nisam napisao!??? To se desilo i sa par drugih poruka... Da li je ovo samo kod mene ili se i ostalima događa isto?? Molio bih upravu da ovo reši zato što može biti jako neprijatno!!!
pitanja.173 miob, -> #40, valex
>>> Da li je moguce sada slanje poruke na YU Internet ili na neke >>> druge sisteme(domace naravno) ? > > Ne u ovom trenutku. Ocekujemo da ce UUCP da krene za koji dan, > cim se zavrse dogovori sa administratorom FON-a. Dobro, kad smo do sada cekali na UUCP, oni najuporniji ce ga i docekati. A sta je sa primanjem emajla iz inostranstva ? Da li jos uvek vaze adrese user@sezam.co.yu ili je i to promenjeno posle Velikog Praska (uh, ovu alegoriju je vec neko upotrebio, ali mi se mnogo svidela ;)
pitanja.174 mileusna, -> #144, zeljkoj
=>> Ja bih ti preporučio X-Modem. Tužno ali istinito, sa =>> Z-Modemom je praktično nemoguće skinuti i najmanji fajl tipa >> A zašto? :) Sad kad imam 14400 modem i ja se pitam zašto sam ovo napisao, ali oprobaj se malo na 2400, pa ćeš videti kako život može da bude crn i gorak. ;)
pitanja.175 mantoniadis, -> #172, superhik
>!> To se desilo i sa par drugih poruka... >!> Da li je ovo samo kod mene ili se i ostalima dogada isto?? I na moji ime su stigli neki reply na poruke koje naravno nisam ja napisao.. U poslednji vreme je cista lutrija na koju brzinu cu se kaciti ovde, a cesto dobijam NO CARRIER..
pitanja.176 guta, -> #168, sljubisic
#>> Da li to znaci _jos jednu_ promenu softvera? Ili samo interno #>> uredenje baza? #> Hm, ne bi trebalo da znaci bar josh jednu promenu softvera, bar ne sa #> stanovista korisnika tj. korisnickog interfrejsa. To me je interesovalo. #> Elem, SQL je skracenica od Structured Query Language, originalno #> poteklog Pretpostavljam da je nastavak poruke odgovor na poruku na koju je moja odgovor. Znam ja šta je SQL :) NHF O:)
pitanja.177 vsmrti, -> #170, bolid
>> Kako da dobijem listu svih tema u nekoj konferenciji? Ako se ne varam, conf join <ime_conf> pa onda samo dir /a. Komanda jeste dir, a za switch nisam siguran, probaj sam.
pitanja.178 inferno, -> #170, bolid
Ů│ ˙ Kako da dobijem listu svih tema u nekoj konferenciji? Ů│ ˙ Ů│ ˙ Svašta sam probao. Ali nisi prodao DIR. ;)
pitanja.180 junior, -> #173, miob
> Dobro, kad smo do sada cekali na UUCP, oni najuporniji ce ga i > docekati. A sta je sa primanjem emajla iz inostranstva ? Da li Ne znam, meni je pre 2 dana stigao mail sa YuInterneta (poslato na junior@sezam.co.yu, sa galeba). Znači, ide mail i adrese su stare...
pitanja.181 zeljkoj, -> #174, mileusna
> Sad kad imam 14400 modem i ja se pitam zašto sam ovo > napisao, ali oprobaj se malo na 2400, pa ćeš videti kako život > može da bude crn i gorak. ;) Pa bejah i ja na 2400 do pre mesec dana... al' bar sa MNP-om. ;)
pitanja.182 stefan,
>welcome.txt 1k ű Zvanična lica na SezamNET-u Čemu pobogu služi ono korenče pre opisa svih fajlova i dirova?
pitanja.183 superhik, -> #170, bolid
=:> Kako da dobijem listu svih tema u nekoj konferenciji? =:> =:> Svašta sam probao. dir ?
pitanja.184 boshko, -> #173, miob
>> Ne u ovom trenutku. Ocekujemo da ce UUCP da krene za koji dan, >> cim se zavrse dogovori sa administratorom FON-a. > > Dobro, kad smo do sada cekali na UUCP, oni najuporniji ce ga i docekati. > A sta je sa primanjem emajla iz inostranstva ? Da li jos uvek vaze adrese > user@sezam.co.yu ili je i to promenjeno posle Velikog Praska (uh, ovu > alegoriju je vec neko upotrebio, ali mi se mnogo svidela ;) Glede UUCP uprava bi trebala da omoguci dobijanje starih adresa za inozemstvo koje smo imali do famoznog 13. decembra pod kojekakvim aliasima. Meni te adrese znace (sigurno i drugima) a jako tesko mogu ponovo da ih nabavim. Naravno, sad su spremljene po diskovima i treba naci nekog dovoljno dokonog da proceprka po tim hardicima i posalje ih korisnicima koji ih budu trazili.
pitanja.185 schef, -> #168, sljubisic
­=-> Nadam se da je ovo bilo dovoljno jednostavno objasnjenje? :) Jeste. :) Thanx. Srleř
pitanja.186 dzakic, -> #182, stefan
> Čemu pobogu služi ono korenče pre opisa svih fajlova i dirova? Korenče, kako ga zoveš :), je bivši plus i označava da ti je datoteka nova. Datoteka postaje stara nakon izvršavanja komande DIR /N (ne mora /s), tj. počev od sledećeg poziva.
pitanja.187 ikordic, -> #168, sljubisic
RE: SQL??? => Medjutim, ako se ne file server instalira SQL server (softver) dobija se => takozvana klijent-server ahitektura jedne mreze i bitna poboljsanja. Najpre, jel' ovaj odgovor označava neposrednu budućnos' ili je samo (malo preopširno) objašnjenje cl/serv koncepta? Drugo, mislim da SQL klijent/server varijanta nije dobra solucija za ovako nešto, na stranu što ne kapiram zašto je baš NT stavljen ovde kao NOS, za razliku od konkurencije ovde valjda ima nekog ko zna da radi sa *nix-om? Dalje, kompletna mašinerija za SQL query-ovanje i na strani servera i na strani klijenta je glomazna i spora, ne znam da li netko od vas ima konkretnih iskustava po tom pitanju? Napisati moćnu, brzu i fleksibilnu server aplikaciju je jednostavno sa današnjim alatkama a pisanje klijenta još jednostavnije, pri čemu smo oslobođeni balasta nepotrebne kompatibilnosti, koja je za ovaj posao suvišna. Ja i dalje tvrdim da je prava stvar za ovaj sistem četir' pet deiks četvorki koje će da teraju neki UNIX na kome su svi problemi koji su za vama/nama i pred vama/nama već unapred rešeni, a nude toliko više. I ja se slažem da je lepo i zanimljivo igrati se najnovijim igračkama i koristiti .454 Casull za ubivanje komaraca, ali je pitanje koja je alatka za dati posao svrsishodnija. Odgovorno tvrdim da je za pisanje šela (zlobnici bi rekli skripta) koji će izgledati *identično* kao i Sez do sada potrebno mnogo manje vremena nego razvijanje samo ovih podmodula koji su obećani u prethodnih par dana, uz naravno, ogromne prednosti na strani UNIX rešenja. Ostaje da se zapitamo da li ovaj Sez ima neku dugoročnu, konkretnu strategiju, pa su odluke kojih smo svedoci proizvod promišljene strategije ili se prosto radi o isijavanju energije grupe mladih ljudi željnih afirmacije? Sve u svemu, nadam se da su i jedan i drugi Sez svesni da su u poslednjih par meseci svojim neprofesionalnim postupcima žestoko degradirali ovdašnji sajber-establišment i načinili da se ozbiljna i poslovna primena računara postavi u vrlo, vrlo daleeeku perspektivu. Kad sam već ovde, kada (i da li?) počinje UUCP razmena sa ostatkom YU i da li primamo barem poštu? Koji je domen ovde sada konačno?
pitanja.188 vstan, -> #164, evlad
> Connected to SezamNET at 14400/ARQ/V32/LAPM/V42BIS Sta je ARQ ?
pitanja.189 knenad, -> #162, vstan
>> Ja bih da pitam ako nije zabranjeno. Gde su te konferencije >> koje ste obecali "vec kolko sutra ujutro"? Vazno da su mi > > A gde su moje (nase) cetiri grupe ? Respektuju vas (nas), respektuju :), ali i :(, a možda i :<.
pitanja.190 senna, -> #125, stanic
Veza na 14400 blagi uzas. ------ Tacno,veza je postala mnogo losija odkad ste stavili novi softver (!!!!!!?!). Kakve bi to veze imalo jedno sa drugim nemam pojma.Cps mi je bio preko 1600 (CL modem) a sada samo na 4800 mogu da se ukacim. U cemu je problem?
pitanja.191 babbage, -> #112, valex
>=>> Full Internet je izlisno ocekivati vrlo skoro. Razlozi su prozaicni - >=>> investicija bi zahtevala da pretplatu povisimo na barem 20$ mesecno, >=>> sto vecina korisnika ne bi podrzala. Za sada snage usmeravamo ka cilju Pa zar ne moéete da to ponudite kao ekstra servise, pa da onaj kome je do toga stalo moée da doplati? Babbage
pitanja.192 peri, -> #125, stanic
> Kada ce proraditi UUCP. Zasto moze samo tri puta da se udje na > sistem iako imam 90 min dnevno. Veza na 14400 blagi uzas. Ja ulazio juče, jedno 30-40 puta. Haos :) Tako da ne bi trebalo da je broj prijavljivanja ograničen ni kod tebe. Zašto toliko ;) Pa mučio sam se sa Telix-ovim scriptom. Tako ti je to kad nemaš registrovan DOS-ov Telix i on-line podršku. :)
pitanja.193 peri, -> #153, ljubinko
> > Kada se koristi automatski rad (opcija 1) vrlo vrlo dugo > pretrazuje datoteke (minutima). > Nadam se da će se naći prikladnije rešenje za prijavljivanje novih datoteka u automatskom režimu. Automatski rad ima i naredbu viška: proglašavnje poruka pročitanim. :( To nije bilo ni u starom SEZAMu, novijem (dragishinom) a nije tako ni na PRO-u. Ispravite me ako sam negde pogrešio :) Ne želim da kažem da ih treba kopirati, već samo prihvatiti proverena rešenja. Odluku o proglašavnju poruka pročitanim trebalo bi ostaviti korisniku ("seen"), odnosno naredbi za odjavljivanje "bye" ili "logout".
pitanja.194 mileusna, -> #174, mileusna
>> Sad kad imam 14400 modem i ja se pitam zašto sam ovo >> napisao, ali oprobaj se malo na 2400, pa ćeš videti kako život >> može da bude crn i gorak. ;) Ali sam ipak na X-modemu... Zaista, šta je to za Z-modemom? Ide, ne ide, šlajfuje, grešaka na desetine, prekida se sam od sebe... Muka živa... Sa X-modemom sve klizi. :)
pitanja.195 mileusna, -> #176, guta
>> Pretpostavljam da je nastavak poruke odgovor na poruku na koju je >> moja odgovor. Znam ja šta je SQL :) NHF O:) A taj tvoj odgovor je bio na poruku, koja nije bila moja poruka, ali je u tvojoj poruci pisalo da je u pitanju odgovor na moju poruku (uf...). Znam i ja šta je SQL. ;)
pitanja.196 zeljkoj, -> #194, mileusna
> Ali sam ipak na X-modemu... Zaista, šta je to za Z-modemom? > Ide, ne ide, šlajfuje, grešaka na desetine, prekida se sam od > sebe... Muka živa... Sa X-modemom sve klizi. :) Vidiš, i meni se to dešavalo sa onim ;) Prolinkom. Nisam uspevao da prenesem pad ZMODEM-om... palio je samo XMODEM pri čemu je CPS bio oko 50 na 14400. :))) E, kad sam ponovo ugurao ;) USR, a ono sve radi bez problema, tj. po starom.
pitanja.197 imarko,
Sta je sa conferencijom muzika?
pitanja.198 sljubisic, -> #187, ikordic
>RE: SQL??? >=> takozvana klijent-server ahitektura jedne mreze i bitna poboljsanja. >Najpre, jel' ovaj odgovor oznacava neposrednu buducnos' ili je samo (malo Bez panike :) Baremo koliko ja znam :) ne planira se nista slicno u 'neposrednoj budu- cnosti' vec ovo objasnjenje beshe namenjeno kao jedno kratko objasnjenje samog koncepta, odnosno samog pojma jednom korisniku. >Drugo, mislim da SQL klijent/server varijanta nije dobra solucija za ovako >nesto, Naravno, u resenju kakvo je sada, za SQL-om nema nikakve realne potrebe, odnosno sa ovim brojem nodova, i ovim servisima koje trenutno SezamNET nudi nama korisnicima. Naravno, SQL je (bio) moguc i na NetWareu, pa ga ni ZZ nije instalirao za sve ono vreme dok je Sezam radio pod njegovim softverom. Ne verujem da mu to nije palo na pamet, ali za time jednostavno nije bilo potrebe. Jednog dana, mozda, ko zna ... :) >na stranu sto ne kapiram zasto je bas NT stavljen ovde kao NOS, za razliku >od konkurencije ovde valjda ima nekog ko zna da radi sa *nix-om? I ja sam, definitivno :), za varijantu pod kojom ce ovaj BBS raditi pod nekim od siroke familije Unix operativnih sistema, jer bi se onda sav hardver mogao cak sastojati od jednog jedinog brzog racunara, sa jednom brzom, recimo 16-portnom Mylex multiport karticom, i 15 (16:) eksternih kvalitenih 14.400 modema (navijam za ZyXEL :). Redakcijski deo bi i dalje mogao da se kaci kroz Ethernet, dovoljno bi samo bilo instalirati podrsku sa NFS i eto zadovoljstva! :) Teoretski, nista jednostavnije, ali ... Medjutim, na nasim prostorima izbor Unix-a svodi se uglavnom ili na SCO ili na Linux. Linux relativno slabo stoji sa podrskama ovakvom 'egzoticnom' hardveru, a ljudi koji rade na (sa) SCO-om generalno imaju slaba iskustva u pisanju softvera za rad jednog BBS-a ovakvog obima. Mada, postojala je ideja da se postojece stanice iskoriste sa NFS-om, a da server bude Linux masina, no nije ralizovana. O FreeBSD-u mislim da je izlisno pricati kada je vec i Rade Zonjic presao na Linux :) >I ja se slazem da je lepo i zanimljivo igrati se najnovijim igrackama i >koristiti .454 Casull za ubivanje komaraca, ali je pitanje koja je alatka >za dati posao svrsishodnija. U svakom slucaju, NT je bolje resenje od NetWare-a, jer je mnogo fleksi- bilniji (neverovatno bezbolno i brzo se umapira bilo koji disk ili pak CD-ROM dostupan na bilo kojoj masini u mrezi) i neuporedivo laksi za admi- nistraciju, iako zahteva vise resursa na samom serveru koji u ovom slucaju ocigledno nisu bili prepreka. Onda, tu je i NetBEUI protokol, koji je mnogo bolji za jednu mrezu ovakvog obima nego NetWare-ov IPX, po pitanju zagusenja medijuma nepotrebnim informacijama u zaglavljima paketa i sl. Rekao bih da je NT mnogo otvoreniji za dalje nadgrdnje nego sto je to bio NetWare, sto je u svakom slucaju dobro, iskoristilo se to ili ne u skoroj buducnosti. I NT se svakako ne moze svrstati u 'najnovije igra- cke' jer se radi o jednom zrelom i pouzdanom NOS-u, ciji su tvorci isti oni koji su pisali VMS, dakle ljudi koji znaju posao i sigurno ne bi potezali .454 Casull na komarca :)) >Odgovorno tvrdim da je za pisanje sela (zlobnici bi rekli skripta) koji ce >izgledati *identicno* kao i Sez do sada potrebno mnogo manje vremena nego >razvijanje samo ovih podmodula koji su obecani u prethodnih par dana, uz >naravno, ogromne prednosti na strani UNIX resenja. Slazem se. Ali, samo josh neko treba da sedne i da to sve napise? :) Neko ko ce da ostavi posao koji mu donosi pare, sedne da napise nesto sto, iako ce raditi ok, sigurno opet nece biti po necijem ukusu ... i sta ce sigurno ponovo biti pljuvano ? .... nema tih para ... :( Ili nekog ko studira, i izmedju ispitnih rokova malko programira, pa ako uspe da polozi 'teoriju kola' u junu, onda ce imati vremena da preko leta napise i ... ;) (NHF, dato samo kao primer :) Anyway, mozda i ja gresim? Mozda ima takvih? Onda se izvinjavam i toplo i u ime svih ostalih korisnika molim da kontaktiraju upravu SezamNETa sto je to pre moguce ... Problem je ovde mnogo dublji - naime, kod nas jos uvek nema Profesionalnih programera (dakle veliko P, ljudi koji se _iskljucivo_ izdrzavaju od pisanja i prodaje svoji programa) koji rade pod Unix okruzenjem. Ili su takvi _vrlo_ retki ljudi iz senke koji svoje usluge _papreno_ naplacuju. Ostali programeri uglavnom rade u Dos/Win okruzenju, u Clipperu, C/C++, Visual Basic-u, tj. u onom sto im donosi pare, sto mogu prodati u vise od jedne kopije i ono zbog cega ih niko nece 'pljuvati' ... ;) I zasto bi na kraju krajeva bili krivi sto nisu mazohisti? :)
pitanja.199 alien, -> #182, stefan
[]> welcome.txt 1k ű Zvanična lica na SezamNET-u [] [] Čemu pobogu služi ono korenče pre opisa svih fajlova i dirova? To si ti štriklirao fajlove koje si već video... ;)
pitanja.200 valex, -> #126, mmaric
>> Upišem neku poruku kako da u odgovorima pronađem ili pročitam >> moju poruku da bi video koje poruke su odgovori na nju. Poruke koje su odgovor na tvoju čitaju se komandom RE /r. Uz ovo, jedna molba - pre nego što postavite neko pitanje, proverite u HELP-u da li postoji objašnjenje komande za koju se interesujete. Verujem da će to značajno smanjiti broj poruka u ovoj konferenciji.
pitanja.201 valex, -> #128, obrad
>> Koja je moja e-mail adresa na sezam-u ? >> Vidim da ljudima stize posta iz kadande pa reko da mi drug bar >> salje poruke kad vec nemogu ja njemu. Još uvek važi adresa sezam.co.yu, dok se ne napravi sporazum sa administratorima sistema SezamPro. Razmena treba da ponovo profunkcioniše tek za desetak dana, ali ovo važi samo za UUCP sa akademskom mrežom Jugoslavije. Svi koji su podnosili zahtev za UUCP-om imali su priliku da vide poruku koja je upozoravala da UUCP podrazumeva nekomercijalnu uslugu, koju koristimo zahvaljujući uviđajnosti ekipe administratora sa FON-a. Slanje pošte van naše zemlje bilo je omogućeno samo službenim licima Sezama, kao i nekolicini korisnika koji su se bavili prepiskom koja je bila od važnosti za sistem. Međutim, nekoliko nedelja pred raskid ugovora sa gospodom Životićem i Ristanovićem veliki deo korisnika dobio je i tu privilegiju, bez ikakve osnove. Ovu činjenicu saznajem tek ovih dana, kada mi se korisnici u privatnoj pošti obraćaju sa molbom da im ponovo omogućim prepisku sa inostranstvom. Ne ulazeći u razloge zašto su se prethodni administratori naprasno odlučili za ovaj potez ističem da razmena funkcioniše zahvaljujući dobroj volji FON-a, a da smo od strane njihovih administratora upozoreni na drastično povećanje saobraćaja na relaciji Sezam - inostranstvo. Stoga nismo u mogućnosti da podržimo ovu neosnovanu dodelu privilegija, već ćemo rešenje potražiti na drugoj, komercijalnoj strani. U pregovorima smo sa nekoliko institucija koje nam mogu omogućiti ovu uslugu, koja će se od korisnika naplaćivati na osnovu kvote koju budu potrošili u komunikaciji sa inostranstvom. Interfejs za razmenu već postoji, što su uvideli i korisnici kojima su pre neki dan pristigli inostrani mail-ovi zaostali u prethodnih mesec dana.
pitanja.202 valex, -> #134, iznogud
>> Moje lično mišljenje je da bi za profi-look ovog sistema mnogo >> značilo 'unifikovanje' lica koje daje zvanična obaveštenja. Lica koja su zvanično odgovarala na poruke navode se u spomenutom fajlu kao administratori sistema. Obaveze su uglavnom podeljene: Zak i Nenad odgovaraju na poruke koje se odnose na sam softver, dok se ja trudim da pokrijem deo pitanja koja se dotiču upravljačke koncepcije. Zbog obaveza koje svi imamo ovih dana dešava se da zađemo jedan drugom u "resor", da korisnici ne bi predugo čekali na neke odgovore.
pitanja.203 valex, -> #149, severian
>> Da li postoji neka kombinacija tastera (npr. Ctrl-C) koja >> prekida izvršavanje tekuće naredbe? AKo nema, bilo bi lepo da >> se uvede... Odgovor ti se nalazi u samom pitanju :)
pitanja.204 valex, -> #156, guta
>> - Obećana su nova zaglavlja. Kada, i, ako bi mogao da se baci >> primer ovde, da imamo šta da kudimo ;) >> - Obećani su i DOS i WIN OLR-ovi. Kada, ko je autor, i, >> uopšte, sve o tome. Mogu samo da obećam da će novi OLR-ovi biti stavljeni na raspolaganje korisnicima značajno pre nego što bude promenjeno zaglavlje, tako da korisnici budu u prilici da stave primedbe na njihov rad.
pitanja.205 valex, -> #160, inferno
>> Mislim da bi bio lep potez kad bi se u konf KOMUNIKACIJE >> (kad već nema konf Internet), na primer, održao mali kurs o >> Internetu, jer većina korisnika nije dovoljno iskusna >> (štaviše totalno neiskusna) u toj oblasti. U idućem broju "Računara", koji izlazi početkom iduće nedelje, možeš pronaći kompletan umetak o Internetu.