pitanja.103toda,
Ej!
ŠTA SE DESILO SA GRUPAMA??????????????????????????????????????????
TODA
P.S:??????????????
pitanja.104toda,
Ej!
Bre, pravi ste kasapi i res moram ponovo da pišem :(
TODA
P.S: Do duše nisam ga ni imao :), ali to ne važii za druge!
pitanja.105bivanisevic,
Oćete li otvoriti novu konferenciju Internet. Mislim da je ovo bila
perspektivna konferencija. Usput ovo je prvi pokušaj slanja iz SDW-a pa ako
nešto ne bude u redu izvinite unapred.
pitanja.106bivanisevic,
pitanja.107bivanisevic,
pitanja.108valex,
-> #1, supers>> Šta je sa odbrojavanjem sekundi pri "izlogovanju"?
>> U novi autoexec sam prepisao iz starog bye /s 15.
>> Ispiše 'Nove poruke sačuvane za sledeći poziv', ali ne
>> odbrojava 15 sekundi do prekida veze, nego postavi kontrolno
>> pitanje 'Kraj rada?'
Sređeno.
pitanja.109valex,
-> #30, inferno>> Kad se očekuje? :)
Za jedno 10 dana, radnimo na razvijanju interfejsa za isti.
pitanja.110valex,
-> #74, zeljkoj>> 'Oćete da se zamenimo, pa da na svih 15 imate USR Sportstere?
>> Ozbiljno... :)
Vredi razmisliti :)
pitanja.111valex,
-> #39, inferno>> veza.. Možda me je neko od administratora izbacio sa veze?
Nadam se da shvataš da ovo nije jedan od kućnih BBS-ova, i da su
zvanična lica na sistemu profesionalci kojima se ne bi omakao takav
postupak, makar i lično imali nešto protiv tebe.
pitanja.112valex,
-> #57, mileusna>> E-mail, or full?
Full Internet je izlišno očekivati vrlo skoro. Razlozi su prozaični -
investicija bi zahtevala da pretplatu povisimo na barem 20$ mesečno, što
većina korisnika ne bi podržala. Za sada snage usmeravamo ka cilju
obezbeđivanja barem nekih servisa.
pitanja.113valex,
-> #38, burazer>> Kada ce biti vraceni diretorijumi AMIGA, ATARI I WINDOWS.
AMIGA i WINDOWS su vraćeni, ATARI se očekuje u toku sutrašnjeg dana.
pitanja.114valex,
-> #48, pperencevic>> Šta je sa konferencijom USISBG? Da li će je biti ili ne biti?
Biće vraćena kada i ostatak konferencija, najverovatnije do kraja
sutrašnjeg dana.
pitanja.115valex,
-> #49, mdimitrijevic>> Kako da pretrazujem ili citam samo poruke koje imaju prikacenu
>> datoteku uz sebe? Kombinacija READ /F ovaj put ne radi.
Kao i do sada, READ /T. Proveri u HELP-u.
pitanja.116valex,
-> #68, superhik>> Zašto ne postoji tema DATOTEKE !?
Proveri spisak tema u ovoj koferenciji, možda nađeš nešto slično :)
>> Ko mederiše direktorijume...?
Za sada administratori sistema i par pomagača.
pitanja.117valex,
-> #85, ljubinko>> Sta je menjano, pa sistem ne prihvata exec u ranijem formatu?
Ekranski editor ne prihvata oznaku za kraj fajla koju pravi SOR
(Ctrl-D), pošto se ta funkcija preklapa sa njegovim komandama. Međutim,
kada pošalješ EXEC sistem ti privremeno postavi linijski editor, tako da
je taj problem prevaziđen. Ne znam zašto kod tebe pravi problem.
pitanja.118valex,
-> #92, ljubinko>> Kako mogu da procitam poruku koja je proglasena za procitanu ?
RE broj_poruke
pitanja.119valex,
-> #94, ljubinko>> Da li se to moze poboljsati ?
Može uz malo truda sa tvoje strane - eksperimentiši sa init stringom
svog modema, većini je pomoglo.
pitanja.120valex,
-> #100, iznogud>> - Molba: da se Uprava dogovori o 'portparolu', tj. osobi koja
>> piše sistemska obaveštenja na Sezamu. Ovako je prava džungla,
>> te poruke piše 4-5 usera, a kako je krenulo, mogu i ja da
>> sročim obaveštenje
Spisak zvaničnih lica na sistemu nalazi se u fajlu WELCOME.TXT. U
njemu ćeš naći korisnička imena ljudi koji su u proteklom periodu
odgovarali na pitanja u ovoj konferenciji.
>> - Pitanje 1: kako stojimo sa privatnošću korisnika? Nedavno
>> (pre mesec dana) smo saznali da prethodni softver nije bio baš
>> zaštićen - privatne poruke su se mogle čitati sa monitora
>> stanica, ili iz logova
Onemogućeno je praćenje rada korisnika na lokalnim monitorima za
vreme kreiranja poruka, tj. dok je korisnik u editoru. To ostavlja
mogućnost praćena PAGE-a i CHAT-a, ali dok se i za te segmente sistema
ne uvede podrška za privatnost dovoljna garancija će biti to što
monitori na lokalima neće biti priključeni.
PGP je u planu za uvođenje u režim privatnih poruka, ali o tome kada
dođe vreme.
>> - Pitanje 2: da li je na to-do listi neki ekvivalent naredbe
>> 'set palette'? Ove boje su lepe, ali bilo bi još lepše da ja
>> mogu sam da ih podesim...
Radi se na uvođenju podrške za korisničke palete.
pitanja.121valex,
-> #105, bivanisevic>> Oćete li otvoriti novu konferenciju Internet. Mislim da je ovo
>> bila perspektivna konferencija. Usput ovo je prvi pokušaj
>> slanja iz SDW-a pa ako nešto ne bude u redu izvinite unapred.
Za sada ne - konferencija KOMUNIKACIJE dobiće par novih tema, što će
biti dovoljno za podršku ovoj oblasti.
pitanja.123evlad,
-> #58, schefSubject: Message transfer
Y> Evo sa PRO-a jedne poruke (mislim da je evlad to mogao i ovde da
Y> pošalje, ali valjda se neće ljutiti što sam ja to uradio umesto njega).
Y> Takođe se
Taman posla da se ljutim. To što sam napisao stoji.
Kada sam to pisao, ovaj sistem nije bio toliko stabilan koliko je sad.
Evo jedan lep predlog (nadam se da ne kršim zakon o autorskim pravima)
ali ovaj klon je čist dokaz ;)
dakle ovako:
Svima je jasno da će se ova zaglavlja morati menjati ako želimo
_otvaranje_ prema drugim sistemima.
prva solucija je da se naprave zaglavlja kao na sezampro-u iz jednog
prostog razloga a to je olr :) ( da da sorpro uz mali trik radi
na dva sistema ko doxa ;) )
druga solucija je pak da se napravi olr koji će raditi sa više sistema.
Nek bude komercijalan (za više sistema, pa ko voli nek plati) i besplatna
verzija (da podržava samo net format za korisnike ovog sistema).
ps kad sko kod prenošenja ;)
================================
Sezam, Sor.366, dejanr
(7.366) Sub 20/01/1996 05:42, 2636 chr
Odgovor na 7.353, saxon, Pet 19/01/1996 21:41
----------------------------------------------------------------
>> > uklonio u sledećoj verziji. Ako si voljan da pomogneš u tome, bićemo
>> > zahvalni, ako nisi voljan da pomogneš, već da vređaš, to je tvoja
>> > stvar, ali se ja u diskusiju te vrste dalje neću upuštati.
>>
>> Mislim da ste zahvalni samo na komplimentima i da postajete strašno
>> osorni kad vas neko bocne u oblasti kojom se bavite i gde sebe smatrate
>> neprikosnovenim sudijama. Ja sam korisnik koji plaća da bi se ovde
>> baškario, a ti si administrator sistema koji mora da se petlja sa svima
>> nama po službenoj dužnosti i to sa uglađenim osmehom :). Ne smeš da
>> dozvoliš da te neko kao ja izbaci iz takta
Nisi me ni najmanje izbacio iz takta, niti sam u odgovorima na tvoje
poruke koristio podcenjivački ton koji ti sebi daješ za pravo da
koristiš. Samo sam ti ukazao na to da ako postoji problem, možeš
sarađivati na tome da se on reši, znači postaviti se konstruktivno,
i onda će problem biti rešen, ili možeš se ponašati tako kako se
ponašaš, u kom slučaju će ti problem ostati. Tvoja odluka.
>> Ako baš hoćeš kratak rezime bez ulaženja u detalje, onda sam hteo
>> da kažem sledeće:
>> 1) Moj antivirus-čip (na koji sam i zaboravio da postoji jer mi nikad
>> nije pravio problema) nazivaš _egzotičnim_ samo zato što SORPRO koristi
>> neku sumnjivu tehniku za pristup disku koja u 100% slučajeva uredno
>> okida ovu hardversku zaštitu. Bilo je mnogo kulturnije da napišeš kako
>> je zbog jednog egzotičnog potprograma za kojim se traga SORPRO nemoguće
>> pokrenuti na nekim mašinama koje koriste hardversku zaštitu od virusa.
Neće biti da je baš tako - otkuda sam ja mogao da znam da ti imaš
taj "antivirus BIOS", sasvim je moguće da problem kod tebe potiče
od nečeg drugog. Zato sam ti, kada si prijavio problem, pristojno
rekao da *pokušaš* da isključiš tu opciju u BIOS-u, *ako ona postoji*,
i da kažeš da li problem ostaje ili nestaje. To je način da se
problem izoluje. Na to je sledio osoran odgovor da ti ne pada na
pamet da to probaš. Čemu onda dalja diskusija?
Što se tiče ostalih komentara, neću ih pojedinačno citirati, jer se svode
na to da treba da koristimo ovaj alat umesto onog alata. Svaki programer
će koristiti onaj alat koji smatra najpogodnijim, a ako nam nekada bude
bio potreban savet vezan za izbor, znaćemo od koga da ga tražimo ;)
Sasvim je prirodno da će tržište ceniti konkretne proizvode i izlagati
mišljenje o njima (mada se pri tome obično ne očekuje vređanje). Tvoje je
mišljenje da je dizajn programa loš, neko drugi će možda pomisliti da je
dobar. U zbiru, koliko SezamPro bude dobar, toliko će korisnika/prihoda
imati.
------------------------------------------------- 7.366 --
================================
Sezam, Sor.379, saxon
(7.379) Sub 20/01/1996 12:25, 2572 chr
Odgovor na 7.366, dejanr, Sub 20/01/1996 05:42
----------------------------------------------------------------
> na to da treba da koristimo ovaj alat umesto onog alata. Svaki programer
> će koristiti onaj alat koji smatra najpogodnijim, a ako nam nekada bude
> bio potreban savet vezan za izbor, znaćemo od koga da ga tražimo ;)
Eh, da sam ja tebi napisao nešto poput ovog i sve to zakitio zlobnim
smajlijem, ti bi, verovatno, na sva zvona objavio da je u pitanju
ordinarna uvreda. Sad ću da te parafraziram: ako mi nekada bude trebao
savet za izbor znaću od koga ga neću tražiti. I da ne zaboravim smajlija
koga toliko obožavaš...
;)
Što se tiče korišćenih alata, napiši šta ste koristili, bar u temu
Prog/C (vidim da C++ još nije aktuelan), pa da i o tome razgovaramo.
> Sasvim je prirodno da će tržište ceniti konkretne proizvode i izlagati
> mišljenje o njima (mada se pri tome obično ne očekuje vređanje).
Uvreda pa uvreda, non-stop...
Uhvatio si se za tu uvredu pa njom vitlaš u svakoj poruci. Ni na jednu
konkretnu primedbu nisi odgovorio a ni tu stalno pominjanu uvredu nisi
identifikovao iako na njoj sasvim _bezočno_ insistiraš. Napiši čime sam
te uvredio pa da ti se smesta izvinim.
Program vam je loš, nedovršen, na "tržište" ste izbacili polufabrikat na
kome je trebalo još mnogo da se radi samo da biste zapušili usta onima
koji već poduže očekuju OLR. Fale kardinalne stvari, bagova ima ne
zna se koliko, dizajn je old-fashioned i potpuno demode, finalni radovi
obavljeni su na brzinu, nisi stigao ni uputstvo da eksportuješ u
TXT-format, što je kuriozitet za Ginisa. Ni jedna od ovih konstatacija
nije uvreda već samo osnova za razgovor ukoliko smatraš da imaš
argumente koji tvrde suprotno. Nisi naveo _nijedan_ argument ponašajući
se sve vreme kao uvređeni klinac koga su do sada samo hvalili. Valjda
sam i ja neki merodavni delić tog tvog, kako se zove... "tržišta" od
koga očekuješ neku paricu?! Sve i da nisam nikad u životu napravio
nijedan program (a jesam) mogao sam da napišem da ne umem da snesem
jaje, ali da znam šta je mućak.
> je mišljenje da je dizajn programa loš, neko drugi će možda pomisliti da
> je dobar. U zbiru, koliko SezamPro bude dobar, toliko će korisnika/
> prihoda imati.
SORPRO vam je najgora reklama do sada i bolje da nikom ne pričate da
imate novi OLR dok ne napravite bolji, što vam od srca želim. Da je DOS
1.0 imao funkcionalnost SORPRO-a, danas bismo svi koristili Mekintoše.
Eto, opet si se uvredio. Iuhhh, breee....
PS : Jadno je kako slabo podnosiš kritike za kvalitet robe koju
pokušavaš drugima da prodaš. Da si trgovački putnik, ne verujem da bi se
'leba najeo.
------------------------------------------------- 7.379 --
================================
Sezam, Sor.389, evlad
(7.389) Sub 20/01/1996 18:02, 2417 chr
Odgovor na 7.366, dejanr, Sub 20/01/1996 05:42
----------------------------------------------------------------
│ U zbiru, koliko SezamPro bude dobar, toliko će korisnika/prihoda imati.
└───────────────────
Tačno tako, samo bejahu neka obećanja ... kanda se nisam jedini zaleteo.
Obrazloženje:
Nemam baš mnogo _sezamovskog_ staža, idemo redom, beše prvo krilatica
'zovem sezam da se zezam' tada ste stvarno davali sve od sebe za sistem,
posle toga dolazi period razvoja, pa kad je _mali perica_ video da
to i donosi prihode, tikva polako počinje da zre i puca (mislim oko
Bigza i Vas) taj period je bio stvarno mučan, korisnici su bili svedoci
_nemarnog_ (uslovno rečeno) vođenja i _zapuštanja_ sistema. Tada dolazi
čuveno pismo cirkular sa akcentom na PRO kao profesionalan sistem.
Imajući u vidu Vaš rad i Vaše iskustvo, kvalitete, rešio sam da dođem ovde.
Avaj, bolnog iskustva, promenjen softver (na bolje naravno, ali je i
ne ispeglan i ne doteran da važe svi servisi koji su bili _tamo_)
promenjena zaglavlja, olr ... platio sam da ga testiram.
Na onom sezamu niste imali puno sluha za korisničke želje, opravdanje
bigz, ovde mislim da nema opravdanja, jer je ovo Vaš sistem koji
zavisi od korisnika. Očigledno Vam je bio cilj da privučete
_kvalitetne_ korisnike sa iskustvom, koji će privući i ostale.
Sebe ne svrstavam u _kvalitetne_ već u prosečnog korisnika, ali ovo
što sada nudite i radite nije na mestu :(
Ja od Vašeg izvinjenja što ovo ili ono kasni nemam ništa,
Vi ovde prodajete uslugu a ja je kupujem. Kanda ste zaboravili onu
narodnu 'kupac je uvek u pravu'.
Pade mi jedna asocijacija.
Kupiš auto (uslugu), dođeš po auto (login), kad ono nema stakla
(fali olr, ignore i još koja sitnica), kaže prodavac uzmi i vozi, jel'
vidiš da ide, a za stakla ćemo lako ... pada kiša, sav si mokar
al' nema veze auto ide :((( do prve bandere (kada mi istekne pretplata)
Radim isključivo off line, dakle za slanje execa od 10k, skupljanje
pada od 40-80k dnevno mi treba cca 1 minut i 30 sekundi. Dakle vama
_poklanjam_ ostalih 80 minuta svog dnevnog vremena zahvaljujući
kvalitetu sistema. Drugo OLR je program u kome provedem narednih
60% svog vremena i 35% vremena u editoru dok pišem poruke.
Sećam se lepih trenutaka, maskembala, card-a, nagradnih igara,
nagrada za jubilarni log na sistem, glasanja, ali izgleda da su
Vam naše pare najmilije, a ostalo ko ga *ebe :(((
Izvinjavam se ako sam nekog uvredio, nije mi to bila namera, samo sam
javno izneo svoje mišljenje.
------------------------------------------------- 7.389 --
kad prenosiš kaži sve ;)
A tek kampanja za subject u conf-u što je interesantna ;)
pitanja.124djanjusevic,
Da li se razmatra stavljanje bidirekcionog protokola?
pitanja.125stanic,
Kada ce proraditi UUCP. Zasto moze samo tri puta da se udje na sistem
iako imam 90 min dnevno. Veza na 14400 blagi uzas.
pitanja.126mmaric,
Pa ne znam da li je na moje pitanje odgovoreno, pošto ne mogu da
pronađem odgovor ali sada ću pokušati sa seen /a pa šta bude
ali inače evo pitanja ponovo:
Upišem neku poruku kako da u odgovorima pronađem ili pročitam moju
poruku da bi video koje poruke su odgovori na nju.
pitanja.127sbrk,
Malopre sam probao da pročitam poruke u ovoj conf. sa:
Conf:SEZAMNET» re 2.123++
Nema poruka.
Conf:SEZAMNET» re 2.121++
Nema poruka.
Conf:SEZAMNET» re 2.121+
Nema poruka.
a poruka evidentno ima. Jel' se to ovaj plus ignoriše?
pitanja.128obrad,
Koja je moja e-mail adresa na sezam-u ?
Vidim da ljudima stize posta iz kadande pa reko da mi drug bar salje
poruke kad vec nemogu ja njemu.
obrad
pitanja.129calex,
-> #127, sbrk<!> a poruka evidentno ima. Jel' se to ovaj plus ignoriše?
Ne, sad je minus. :) Daklem, re 2.121-
pitanja.130calex,
Šta se ovo dešava sa konferencijama/temama? Stalno se menjaju
brojevi pa sad imam po 3-4 puta istu poruku pod različitim brojem pa
čak i u raznim temama. :((
Opet su pobijeni resignovi?
pitanja.132mmaric,
-> #127, sbrkU poruci stoji re xxxxx+
Problem je u +, sada je -. :)
pitanja.133vstan,
-> #113, valex>>> Kada ce biti vraceni diretorijumi AMIGA, ATARI I WINDOWS.
>
> AMIGA i WINDOWS su vraceni, ATARI se ocekuje u toku sutrasnjeg
A kako da ih uklonimo ?
pitanja.134iznogud,
-> #120, valex:: Spisak zvaničnih lica na sistemu nalazi se u fajlu WELCOME.TXT. U
:: njemu ćeš naći korisnička imena ljudi koji su u proteklom periodu
:: odgovarali na pitanja u ovoj konferenciji.
Ma ok je taj spisak, ja i lično poznajem većinu 'zvaničnika' ;), ali
znam nekoliko ljudi koji poruke sa Sezama skidaju jednom u 15 dana.
Zamisli kako to izgleda: skineš poruke, odjednom je tu gomila ljudi
koji pišu neka zvanična obaveštenja, a ti ćeš tek za dve nedelje
skinuti taj famozni welcome.txt... Kome da veruješ, a kome ne?
Moje lično mišljenje je da bi za profi-look ovog sistema mnogo značilo
'unifikovanje' lica koje daje zvanična obaveštenja.
pitanja.135crncic,
-> #120, valex>> Radi se na uvođenju podrške za korisničke palete.
Dok se ona ne uvede, da li je moguće vratiti je na onu staru,
legendarnu - bar za who listu, pad podsistem i njegove poruke ?
Znam da pojedini korisnici, koji su sada na visokim mestima,
gaje ove 'kaki' boje, ali što je mnogo... :)
pitanja.136obrad,
-> #128, obradKoja je moja e-mail adresa na sezam-u ?
Vidim da ljudima stize posta iz kanade.
obrad
pitanja.137dj.vlada,
-> #1, supers>
> Sta je sa odbrojavanjem sekundi pri "izlogovanju"?
> U novi autoexec sam prepisao iz starog bye /s 15.
> Ispise 'Nove poruke sacuvane za sledeci poziv', ali ne odbrojava 15
> sekundi do prekida veze, nego postavi kontrolno pitanje 'Kraj rada?'
Pa to je izmenjano !Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
pitanja.138dj.vlada,
-> #6, supers> Kada ce da manje nodova zvoni u prazno?
I mene to zanima, vazi kada saznas da mi javis!
Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
pitanja.139milan,
-> #120, valex>>> - Pitanje 1: kako stojimo sa privatnošću korisnika? Nedavno
>>> (pre mesec dana) smo saznali da prethodni softver nije bio baš
>>> zaštićen - privatne poruke su se mogle čitati sa monitora
>>> stanica, ili iz logova
>
> Onemogućeno je praćenje rada korisnika na lokalnim monitorima za
> vreme kreiranja poruka, tj. dok je korisnik u editoru. To ostavlja
> mogućnost praćena PAGE-a i CHAT-a, ali dok se i za te segmente
> sistema ne uvede podrška za privatnost dovoljna garancija će biti to
> što monitori na lokalima neće biti priključeni.
> PGP je u planu za uvođenje u režim privatnih poruka, ali o tome kada
> dođe vreme.
A čemu tolika opsesija "privatnošću"? U načelu je bolje ako
"uprava" (baš lep izraz :)) prati ili može da prati rad korisnika
edabi mogla da interveniše u slučaju potrebe, jer se
podrazumeva/pretpostavlja da neće da zadire u privatnost prateći
_sadržaj_ onoga što korisnik radi. Zar to nije isto kao sa poštom?
Ja ne mogu ništa protiv eventualnog otvaranja mog pisma u pošti ali
pretpostavljam da bar _u načelu_ poštari to ne rade?
Pl poz M
pitanja.140mileusna,
-> #102, nemko>> vidim da ste ponudili vise z-modem protokola (obica, moby i jos
>> jedan (8kb)).
>> Da li mozete preporuciti neki od njih (recimo zanimam me najbrzi
Ja bih ti preporučio X-Modem. Tužno ali istinito, sa
Z-Modemom je praktično nemoguće skinuti i najmanji fajl tipa
PAD-a i sličnog. :(
pitanja.141jone,
U mom PAD-u od 20.01 nasla se i privatna poruka br. 30159, upucena
Budim-u od strane Valex-a.
???
pitanja.142ljubisha,
Ja bih da pitam ako nije zabranjeno. Gde su te konferencije koje
ste obećali "već kolko sutra ujutro"? Važno da su mi ubijeni svi re-
signovi a obaveštenja zašto je to tako i zašto nije drugačije nema
još uvek. Gde je kompletan direktorijum?
pitanja.143zeljkoj,
-> #110, valex>>> 'Oćete da se zamenimo, pa da na svih 15 imate USR Sportstere?
>>> Ozbiljno... :)
>
> Vredi razmisliti :)
Da... samo čudan vam nešto taj Intel, na ATI4 odgovara sa 'Prolink 1414HW'.
:)))))
pitanja.144zeljkoj,
-> #140, mileusna> Ja bih ti preporučio X-Modem. Tužno ali istinito, sa
> Z-Modemom je praktično nemoguće skinuti i najmanji fajl tipa
> PAD-a i sličnog. :(
A zašto? :)
pitanja.145pavlovicz,
-> #140, mileusna>>> vidim da ste ponudili vise z-modem protokola (obica, moby i jos
>>> jedan (8kb)).
>>> Da li mozete preporuciti neki od njih (recimo zanimam me najbrzi
>
> Ja bih ti preporucio X-Modem. Tuzno ali istinito, sa
> Z-Modemom je prakticno nemoguce skinuti i najmanji fajl tipa
> PAD-a i slicnog. :(
Tačno ;)
Hvala na hintu :)
pitanja.146iznogud,
-> #139, milan:: A čemu tolika opsesija "privatnošću"? U načelu je bolje ako
:: "uprava" (baš lep izraz :)) prati ili može da prati rad korisnika
:: edabi mogla da interveniše u slučaju potrebe, jer se
:: podrazumeva/pretpostavlja da neće da zadire u privatnost prateći
:: _sadržaj_ onoga što korisnik radi. Zar to nije isto kao sa poštom?
:: Ja ne mogu ništa protiv eventualnog otvaranja mog pisma u pošti ali
:: pretpostavljam da bar _u načelu_ poštari to ne rade?
Hm, a šta ako ja volim da pišem opscena pisma sysop-ima, pa ih
poništavam u poslednjem trenutku? ;)))))))))))))))))) Ili ako mi je u
autoexec-u definisan neki echo sa pikantnim sardžajem koji uključuje i
šefa naše države? ;)))))))))))) Tada mi se ne bi sviđalo 'praćenje mog
rada'.
Šalu na stranu, nit' sam dete nit' naivan, pa da mislim da je bilo
koji BBS siguran i privatan. Da sam stvarno tako "opsesivan", ne bih
čekao 'upravu' ;) da mi kriptuje poruke, već bih to uradio sam, kući,
sa PGP-om. Pitanje privatnosti sam postavio iz mnogo prozaičnijeg
razloga: interesovalo me je da li su pisci softvera mislili i na tu
stranu. ;)
Najviše što sysop-i bilo kog BBS-a mogu da ponude korisnicima je
profi-odnos prema njihovim porukama: ako ih i čitaju (a verujem da
poriv prema toj stvari nestaje posle 2 dana. Dosadno je, brate ;), da
ne šire dalje to što pročitaju. Do sada sa Sezamom nije bilo takvih
problema, nemam nikakvog razloga da posumnjam u to da će takav odnos
prestati.
PS Osećam se malo blesavo: branim se zato što sam pitao šta je sa
mojom privatnošću ??!?!??!!
pitanja.147budim,
-> #141, jone:) U mom PAD-u od 20.01 nasla se i privatna poruka br. 30159,
:) upucena Budim-u od strane Valex-a.
Auuuu! :)
A u mom Fancy-eve privatne poruke! :)))
poz,
budimir
pitanja.148supers,
-> #137, dj.vlada>>> Ispise 'Nove poruke sacuvane za sledeci poziv', ali ne odbrojava
>>> 15 sekundi do prekida veze, nego postavi kontrolno pitanje 'Kraj
>> rada?'
>>
>> Pa to je izmenjano !Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
Molim?
pitanja.149severian,
Da li postoji neka kombinacija tastera (npr. Ctrl-C) koja
prekida izvršavanje tekuće naredbe? AKo nema, bilo bi lepo da se
uvede...
pitanja.150dj.vlada,
-> #1, supers>
> Sta je sa odbrojavanjem sekundi pri "izlogovanju"?
> U novi autoexec sam prepisao iz starog bye /s 15.
> Ispise 'Nove poruke sacuvane za sledeci poziv', ali ne odbrojava 15
> sekundi do prekida veze, nego postavi kontrolno pitanje 'Kraj rada?'
Pa to je izmenjano !Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
pitanja.151dj.vlada,
-> #6, supers> Kada ce da manje nodova zvoni u prazno?
I mene to zanima, vazi kada saznas da mi javis!
Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
pitanja.152ljubinko,
-> #76, trol
Hvala! Snasao sam se. Ovaj novi insistira za kraj CR koji je
karakteristican za IBM PC (a nema ga na drugim komjuterima)
tako da na kraj moram da to stavljam.
Bilo bi dobro kada bi prihvatao i kraj bez toga (kao ranije).
pitanja.153ljubinko,
Kada se koristi automatski rad (opcija 1) vrlo vrlo dugo
pretrazuje datoteke (minutima).
Da li bi moglo kod automatskog rada da pita posebno za mail,
posebno za konferencije, a posebno za datoteke, i da se to
vreme znatno skrati.
pitanja.154ljubinko,
Ja uglavnom radim sa exec fajlovima, ali sam probao i hvaljeni
editor.
Kada otkucam bilo koje VELIKO slovo (dakle uz SCHIFT taster)
tekst na ekranu se pomeri skroz na vrh i to postane neupotrebljivo.
U cemu je problem ?
pitanja.155ljubinko,
Na satom SEZAMU se uz upotrebu menija moglo odustati od
pracenja nekih tema ili konferencija. Molim da to bude uvedeno i
ovde.
Zasto onoliko dugo pretrazuje datoteke kod automatske opcije ?
Da li se moze to izmeniti (i izbaciti) ?
Kvalitet veze mi je ocajan (ranije je bio bolji). Da li posta tu
nesto moze da uradi?
pitanja.156guta,
-> #68, superhik#> SOR i SDW tumače tačku koja razdvaja hiljade kao decimalnu.
#> Zato se ono što je veliko 75 kilobajta prijavljuje kao 75 bajta.
Da li ima šanse da se ovo promeni? I, uopšte, dva pitanja:
- Obećana su nova zaglavlja. Kada, i, ako bi mogao da se baci primer ovde,
da imamo šta da kudimo ;)
- Obećani su i DOS i WIN OLR-ovi. Kada, ko je autor, i, uopšte, sve o tome.
pitanja.157guta,
-> #35, zeljkoj
Re: PC.HARD.n vs PCHARD.n
#> A zašto nisu ostale tačke? Lepše je...
Da... A da ne pominjemo da je ono prvo čitljivije...
pitanja.158guta,
-> #57, mileusna#> =-> prelazni korak - NT nam otvara interfejs za prelazak na SQL <─┐
#> =-> okruženje, ČČČ │
#> │
#> A jel može za nas poČetnike :) malo objašnjenje o ovome. =-─────┘
A jel' može za nas ostale ;) odgovor:
Da li to znači _još jednu_ promenu softvera? Ili samo interno uređenje baza?
Ili nožda oba?
pitanja.159schef,
-> #123, evlad=-> kad prenosiš kaži sve ;)
=-> A tek kampanja za subject u conf-u što je interesantna ;)
E, to bi bilo malo teže preneti... O:))) A tek paljba po novom OLR-u... ;)
Srleř
pitanja.160inferno,
-> #109, valexŮ│ ˙>> Kad se očekuje? :)
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Za jedno 10 dana, radnimo na razvijanju interfejsa za isti.
Svaka čast. :)
Mislim da bi bio lep potez kad bi se u konf KOMUNIKACIJE
(kad već nema konf Internet), na primer, održao mali kurs o
Internetu, jer većina korisnika nije dovoljno iskusna
(štaviše totalno neiskusna) u toj oblasti.
pitanja.161inferno,
-> #111, valexŮ│ ˙ Nadam se da shvataš da ovo nije jedan od kućnih BBS-ova, i da su
Ů│ ˙ zvanična lica na sistemu profesionalci kojima se ne bi omakao takav
Ů│ ˙ postupak, makar i lično imali nešto protiv tebe.
:) Naravno. ;)
pitanja.162vstan,
-> #142, ljubisha> Ja bih da pitam ako nije zabranjeno. Gde su te konferencije
> koje ste obecali "vec kolko sutra ujutro"? Vazno da su mi
A gde su moje (nase) cetiri grupe ?
pitanja.163iznogud,
-> #151, dj.vlada:: Pozdrav, Vladimir Djukelic (dj.vlada)!
Ne čini ti se da smo dovoljno puta pozdravljeni za ovaj mesec?
pitanja.164evlad,
-> #117, valexY> Ekranski editor ne prihvata oznaku za kraj fajla koju pravi SOR
Y> (Ctrl-D), pošto se ta funkcija preklapa sa njegovim komandama. Međutim,
Y> kada pošalješ EXEC sistem ti privremeno postavi linijski editor, tako da
Y> je taj problem prevaziđen. Ne znam zašto kod tebe pravi problem.
Da li upis u bazu poruka može malo da se ubrza (optimizuje) ?
» ..CONF JOIN SEZAMNET
» ..CONF REPLY 2.58 /R
Poruka za temu pitanja.
Poruka pod brojem 2.123.
kada piše ..conf (itd) bukvalno se vidi ispisivanje slovo po slovo
kao teleks mašina na 50 boda ;) naravno veza je bila:
Connected to SezamNET at 14400/ARQ/V32/LAPM/V42BIS
Casopis "Racunari" - Beograd
Pon 22.01.96 14:18 - Node 6
ovo upisivanje poruke je trajalo ravno 2 minuta, dok je čitanje
svih poruka i pakovanje pada i, i, i ;) sve ostalo uradio za:
Proveli ste na vezi 4 min 30 sec.
pitanja.165severian,
Da li je ikako moguće rešiti problem sa redirekcijom ulaza koji se
javlja kada se naručuje fajl iz SDW-a. SDW upisuje u EXEC "(d;)", što se
tumači, pri odgovoru na DL da/ne, sa "n". Ovo čini nemogućim automatsko
naručivanje fajlova iz olr-a...
pitanja.166gerber,
YR>*> Detektovana neaktivnost korisnika. 3 minuta do prekida veze!
Dobro, dobro, malo sporije čitam poruke, ali to nije baš
neki razlog da moram da lupam enter svakih 5 minuta ;)
Ovo može u SET TIMEOUT pa kome odgovra neka podešava.
pitanja.167vlad,
-> #71, schef> puta. Za nekog se desi da i mi pogresimo pa mu setujemo sifru dva
> puta. Izvinjavamo se svima kojima se to desilo. U svakom slucaju,
A ko ste to vi, da izvinite na pitanju?
U res-u pise da predsravljate firmu Racunari, a u "welcome" nema
vaseg cenjenog imena. Clan ste od letos, a prvi put vas citam u
konferenciji i pojma nemam ni ko ste ni odakle ste. Res je
prazan, sto je, ako ste ipak zvanicno lice, vrlo nekulturno
(inace je samo nemarno).
Molim da se neko od zvanicnih lica izjasni o ovom fenomenu.
pitanja.168sljubisic,
-> #158, guta>#> =-> prelazni korak - NT nam otvara interfejs za prelazak na SQL <─┐
>#> =-> okruzenje, CCC │
>#> │
>#> A jel moze za nas poCetnike :) malo objasnjenje o ovome. =-─────┘
>
> A jel' moze za nas ostale ;) odgovor:
>
> Da li to znaci _jos jednu_ promenu softvera? Ili samo interno uredenje baza?
> Ili nozda oba?
Hm, ne bi trebalo da znaci bar josh jednu promenu softvera, bar ne sa
stanovista korisnika tj. korisnickog interfrejsa.
Elem, SQL je skracenica od Structured Query Language, originalno poteklog
iz IBM-a kao jezika za manipulisanjem baza podataka na njihovim velikim
mainframe racunarima. Firma Sybase se pobrinula da napise nekoliko SQL
aplikacija za PC i druge ne-mainframe racunare, mada iako najpoznatija
nije jedina.
O cemu se tu zapravo radi? Radi se o nacinu na koji funkcionise obrada
podataka koji se nalaze na serveru. U klasicnom sistemu, kada radna sta-
nica zeli da pristupi nekom fajlu sa servera i da na njemu izvrsi neke
aritmeticke operacije ona ga mora 'dovuci' do sebe kroz mrezni kabal,
izvrsiti te racunske operacije i ponovo 'vratiti' nazad na server.
E sada, ako uzmemo na primer da su na serveru Excelovi fajlovi, kojima
pristupaju zaposleni jedne firme, i na kojima stalno vrse nega izracuna-
vanja, sabiranja, mnozenja i slicno, logicno je da ce ti fajlovi koji na
'obradu' idu na lokalne diskove pa se onda ponovo vracaju kroz mrezu bitno
'zagusiti' saobracaj :) sto ce se za sve korisnike manifestovati kao uspo-
renje u radu.
Medjutim, ako se ne file server instalira SQL server (softver) dobija se
takozvana klijent-server ahitektura jedne mreze i bitna poboljsanja.
Naravno, i na klijentima (mreznim stanicama :) se mora instalirati
softver koji ce omoguciti koristenje SQL servera.
Princip je prlicno jednostavan - umesto da se fajl dovlaci kroz mrezu
na radnu stanicu, tu obradi pa zatim ponovo vraca, izda se jednostavna
naredba koju SQL server primi, i sve te operacije na fajlu izvrsi u
lokalu, dakle na samom file serveru.
Dakle, time se opterecuje procesor na samom serveru, kao i njegova memo-
rija, ali zato je mreza mnogo 'prohodnija' sto sve najcesce (vec u zavi-
snosti tipa podataka koji se obradjuju) dovodi do boljih performansi
mreze kao celine.
Nadam se da je ovo bilo dovoljno jednostavno objasnjenje? :)
pitanja.169junior,
-> #149, severian> Da li postoji neka kombinacija tastera (npr. Ctrl-C) koja
> prekida izvršavanje tekuće naredbe? AKo nema, bilo bi lepo da
> se uvede...
Veooooma lepo.
pitanja.170bolid,
Kako da dobijem listu svih tema u nekoj konferenciji?
Svašta sam probao.
pitanja.171evlad,
-> #159, schefY> E, to bi bilo malo teže preneti... O:))) A tek paljba po novom OLR-u...
Y> ;)
ono je priručno sredstvo verzija 1.0 od 400k, a ne olr ...
Šta ćeš mali mekani sindrom ;) sor96 ;)
pitanja.172superhik,
-> #156, guta=:> prijavljuje kao 75 bajta.
=:>
=:> Da li ima šanse da se ovo promeni? I, uopšte, dva pitanja:
----------------------------
Zanima me šta su ostali ljudi videli u zaglavlju poruke...?
Ja sam video "Odgovor na.... Superhik", a ja gornju poruku nisam
napisao!???
To se desilo i sa par drugih poruka...
Da li je ovo samo kod mene ili se i ostalima događa isto??
Molio bih upravu da ovo reši zato što može biti jako
neprijatno!!!
pitanja.173miob,
-> #40, valex>>> Da li je moguce sada slanje poruke na YU Internet ili na neke
>>> druge sisteme(domace naravno) ?
>
> Ne u ovom trenutku. Ocekujemo da ce UUCP da krene za koji dan,
> cim se zavrse dogovori sa administratorom FON-a.
Dobro, kad smo do sada cekali na UUCP, oni najuporniji ce ga i docekati.
A sta je sa primanjem emajla iz inostranstva ? Da li jos uvek vaze adrese
user@sezam.co.yu ili je i to promenjeno posle Velikog Praska (uh, ovu
alegoriju je vec neko upotrebio, ali mi se mnogo svidela ;)
pitanja.174mileusna,
-> #144, zeljkoj=>> Ja bih ti preporučio X-Modem. Tužno ali istinito, sa
=>> Z-Modemom je praktično nemoguće skinuti i najmanji fajl tipa
>> A zašto? :)
Sad kad imam 14400 modem i ja se pitam zašto sam ovo
napisao, ali oprobaj se malo na 2400, pa ćeš videti kako život
može da bude crn i gorak. ;)
pitanja.175mantoniadis,
-> #172, superhik>!> To se desilo i sa par drugih poruka...
>!> Da li je ovo samo kod mene ili se i ostalima dogada isto??
I na moji ime su stigli neki reply na poruke koje naravno nisam
ja napisao..
U poslednji vreme je cista lutrija na koju brzinu cu se kaciti
ovde, a cesto dobijam NO CARRIER..
pitanja.176guta,
-> #168, sljubisic#>> Da li to znaci _jos jednu_ promenu softvera? Ili samo interno
#>> uredenje baza?
#> Hm, ne bi trebalo da znaci bar josh jednu promenu softvera, bar ne sa
#> stanovista korisnika tj. korisnickog interfrejsa.
To me je interesovalo.
#> Elem, SQL je skracenica od Structured Query Language, originalno
#> poteklog
Pretpostavljam da je nastavak poruke odgovor na poruku na koju je moja
odgovor. Znam ja šta je SQL :) NHF O:)
pitanja.177vsmrti,
-> #170, bolid>> Kako da dobijem listu svih tema u nekoj konferenciji?
Ako se ne varam, conf join <ime_conf> pa onda samo dir /a.
Komanda jeste dir, a za switch nisam siguran, probaj sam.
pitanja.178inferno,
-> #170, bolidŮ│ ˙ Kako da dobijem listu svih tema u nekoj konferenciji?
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Svašta sam probao.
Ali nisi prodao DIR. ;)
pitanja.180junior,
-> #173, miob> Dobro, kad smo do sada cekali na UUCP, oni najuporniji ce ga i
> docekati. A sta je sa primanjem emajla iz inostranstva ? Da li
Ne znam, meni je pre 2 dana stigao mail sa YuInterneta (poslato na
junior@sezam.co.yu, sa galeba). Znači, ide mail i adrese su stare...
pitanja.181zeljkoj,
-> #174, mileusna> Sad kad imam 14400 modem i ja se pitam zašto sam ovo
> napisao, ali oprobaj se malo na 2400, pa ćeš videti kako život
> može da bude crn i gorak. ;)
Pa bejah i ja na 2400 do pre mesec dana... al' bar sa MNP-om. ;)
pitanja.182stefan,
>welcome.txt 1k ű Zvanična lica na SezamNET-u
Čemu pobogu služi ono korenče pre opisa svih fajlova i dirova?
pitanja.183superhik,
-> #170, bolid=:> Kako da dobijem listu svih tema u nekoj konferenciji?
=:>
=:> Svašta sam probao.
dir ?
pitanja.184boshko,
-> #173, miob>> Ne u ovom trenutku. Ocekujemo da ce UUCP da krene za koji dan,
>> cim se zavrse dogovori sa administratorom FON-a.
>
> Dobro, kad smo do sada cekali na UUCP, oni najuporniji ce ga i docekati.
> A sta je sa primanjem emajla iz inostranstva ? Da li jos uvek vaze adrese
> user@sezam.co.yu ili je i to promenjeno posle Velikog Praska (uh, ovu
> alegoriju je vec neko upotrebio, ali mi se mnogo svidela ;)
Glede UUCP uprava bi trebala da omoguci dobijanje starih
adresa za inozemstvo koje smo imali do famoznog 13. decembra
pod kojekakvim aliasima. Meni te adrese znace (sigurno i
drugima) a jako tesko mogu ponovo da ih nabavim. Naravno, sad
su spremljene po diskovima i treba naci nekog dovoljno dokonog
da proceprka po tim hardicima i posalje ih korisnicima koji ih
budu trazili.
pitanja.185schef,
-> #168, sljubisic=-> Nadam se da je ovo bilo dovoljno jednostavno objasnjenje? :)
Jeste. :) Thanx.
Srleř
pitanja.186dzakic,
-> #182, stefan> Čemu pobogu služi ono korenče pre opisa svih fajlova i dirova?
Korenče, kako ga zoveš :), je bivši plus i označava da ti je
datoteka nova. Datoteka postaje stara nakon izvršavanja komande
DIR /N (ne mora /s), tj. počev od sledećeg poziva.
pitanja.187ikordic,
-> #168, sljubisicRE: SQL???
=> Medjutim, ako se ne file server instalira SQL server (softver) dobija se
=> takozvana klijent-server ahitektura jedne mreze i bitna poboljsanja.
Najpre, jel' ovaj odgovor označava neposrednu budućnos' ili je samo (malo
preopširno) objašnjenje cl/serv koncepta? Drugo, mislim da SQL klijent/server
varijanta nije dobra solucija za ovako nešto, na stranu što ne kapiram zašto
je baš NT stavljen ovde kao NOS, za razliku od konkurencije ovde valjda ima
nekog ko zna da radi sa *nix-om? Dalje, kompletna mašinerija za SQL
query-ovanje i na strani servera i na strani klijenta je glomazna i spora, ne
znam da li netko od vas ima konkretnih iskustava po tom pitanju?
Napisati moćnu, brzu i fleksibilnu server aplikaciju je jednostavno sa
današnjim alatkama a pisanje klijenta još jednostavnije, pri čemu smo
oslobođeni balasta nepotrebne kompatibilnosti, koja je za ovaj posao suvišna.
Ja i dalje tvrdim da je prava stvar za ovaj sistem četir' pet deiks četvorki
koje će da teraju neki UNIX na kome su svi problemi koji su za vama/nama i
pred vama/nama već unapred rešeni, a nude toliko više.
I ja se slažem da je lepo i zanimljivo igrati se najnovijim igračkama i
koristiti .454 Casull za ubivanje komaraca, ali je pitanje koja je alatka za
dati posao svrsishodnija.
Odgovorno tvrdim da je za pisanje šela (zlobnici bi rekli skripta) koji će
izgledati *identično* kao i Sez do sada potrebno mnogo manje vremena nego
razvijanje samo ovih podmodula koji su obećani u prethodnih par dana, uz
naravno, ogromne prednosti na strani UNIX rešenja. Ostaje da se zapitamo da
li ovaj Sez ima neku dugoročnu, konkretnu strategiju, pa su odluke kojih smo
svedoci proizvod promišljene strategije ili se prosto radi o isijavanju
energije grupe mladih ljudi željnih afirmacije?
Sve u svemu, nadam se da su i jedan i drugi Sez svesni da su u poslednjih par
meseci svojim neprofesionalnim postupcima žestoko degradirali ovdašnji
sajber-establišment i načinili da se ozbiljna i poslovna primena računara
postavi u vrlo, vrlo daleeeku perspektivu.
Kad sam već ovde, kada (i da li?) počinje UUCP razmena sa ostatkom YU i da li
primamo barem poštu? Koji je domen ovde sada konačno?
pitanja.188vstan,
-> #164, evlad> Connected to SezamNET at 14400/ARQ/V32/LAPM/V42BIS
Sta je ARQ ?
pitanja.189knenad,
-> #162, vstan>> Ja bih da pitam ako nije zabranjeno. Gde su te konferencije
>> koje ste obecali "vec kolko sutra ujutro"? Vazno da su mi
>
> A gde su moje (nase) cetiri grupe ?
Respektuju vas (nas), respektuju :), ali i :(, a možda i :<.
pitanja.190senna,
-> #125, stanicVeza na 14400 blagi uzas.
------
Tacno,veza je postala mnogo losija odkad ste stavili novi softver
(!!!!!!?!). Kakve bi to veze imalo jedno sa drugim nemam pojma.Cps mi
je bio preko 1600 (CL modem) a sada samo na 4800 mogu da se ukacim.
U cemu je problem?
pitanja.191babbage,
-> #112, valex>=>> Full Internet je izlisno ocekivati vrlo skoro. Razlozi su prozaicni -
>=>> investicija bi zahtevala da pretplatu povisimo na barem 20$ mesecno,
>=>> sto vecina korisnika ne bi podrzala. Za sada snage usmeravamo ka cilju
Pa zar ne moéete da to ponudite kao ekstra servise, pa da
onaj kome je do toga stalo moée da doplati?
Babbage
pitanja.192peri,
-> #125, stanic> Kada ce proraditi UUCP. Zasto moze samo tri puta da se udje na
> sistem iako imam 90 min dnevno. Veza na 14400 blagi uzas.
Ja ulazio juče, jedno 30-40 puta. Haos :) Tako da ne bi trebalo da
je broj prijavljivanja ograničen ni kod tebe.
Zašto toliko ;)
Pa mučio sam se sa Telix-ovim scriptom. Tako ti je to kad nemaš
registrovan DOS-ov Telix i on-line podršku. :)
pitanja.193peri,
-> #153, ljubinko>
> Kada se koristi automatski rad (opcija 1) vrlo vrlo dugo
> pretrazuje datoteke (minutima).
>
Nadam se da će se naći prikladnije rešenje za prijavljivanje novih datoteka
u automatskom režimu.
Automatski rad ima i naredbu viška: proglašavnje poruka pročitanim. :(
To nije bilo ni u starom SEZAMu, novijem (dragishinom) a nije tako ni na
PRO-u. Ispravite me ako sam negde pogrešio :) Ne želim da kažem da ih
treba kopirati, već samo prihvatiti proverena rešenja.
Odluku o proglašavnju poruka pročitanim trebalo bi ostaviti korisniku
("seen"), odnosno naredbi za odjavljivanje "bye" ili "logout".
pitanja.194mileusna,
-> #174, mileusna>> Sad kad imam 14400 modem i ja se pitam zašto sam ovo
>> napisao, ali oprobaj se malo na 2400, pa ćeš videti kako život
>> može da bude crn i gorak. ;)
Ali sam ipak na X-modemu... Zaista, šta je to za Z-modemom?
Ide, ne ide, šlajfuje, grešaka na desetine, prekida se sam od sebe...
Muka živa... Sa X-modemom sve klizi. :)
pitanja.195mileusna,
-> #176, guta>> Pretpostavljam da je nastavak poruke odgovor na poruku na koju je
>> moja odgovor. Znam ja šta je SQL :) NHF O:)
A taj tvoj odgovor je bio na poruku, koja nije bila moja
poruka, ali je u tvojoj poruci pisalo da je u pitanju odgovor
na moju poruku (uf...). Znam i ja šta je SQL. ;)
pitanja.196zeljkoj,
-> #194, mileusna> Ali sam ipak na X-modemu... Zaista, šta je to za Z-modemom?
> Ide, ne ide, šlajfuje, grešaka na desetine, prekida se sam od
> sebe... Muka živa... Sa X-modemom sve klizi. :)
Vidiš, i meni se to dešavalo sa onim ;) Prolinkom. Nisam uspevao da prenesem
pad ZMODEM-om... palio je samo XMODEM pri čemu je CPS bio oko 50 na 14400. :)))
E, kad sam ponovo ugurao ;) USR, a ono sve radi bez problema, tj. po starom.
pitanja.197imarko,
Sta je sa conferencijom muzika?
pitanja.198sljubisic,
-> #187, ikordic>RE: SQL???
>=> takozvana klijent-server ahitektura jedne mreze i bitna poboljsanja.
>Najpre, jel' ovaj odgovor oznacava neposrednu buducnos' ili je samo (malo
Bez panike :)
Baremo koliko ja znam :) ne planira se nista slicno u 'neposrednoj budu-
cnosti' vec ovo objasnjenje beshe namenjeno kao jedno kratko objasnjenje
samog koncepta, odnosno samog pojma jednom korisniku.
>Drugo, mislim da SQL klijent/server varijanta nije dobra solucija za ovako
>nesto,
Naravno, u resenju kakvo je sada, za SQL-om nema nikakve realne potrebe,
odnosno sa ovim brojem nodova, i ovim servisima koje trenutno SezamNET
nudi nama korisnicima. Naravno, SQL je (bio) moguc i na NetWareu, pa
ga ni ZZ nije instalirao za sve ono vreme dok je Sezam radio pod njegovim
softverom. Ne verujem da mu to nije palo na pamet, ali za time jednostavno
nije bilo potrebe. Jednog dana, mozda, ko zna ... :)
>na stranu sto ne kapiram zasto je bas NT stavljen ovde kao NOS, za razliku
>od konkurencije ovde valjda ima nekog ko zna da radi sa *nix-om?
I ja sam, definitivno :), za varijantu pod kojom ce ovaj BBS raditi pod
nekim od siroke familije Unix operativnih sistema, jer bi se onda sav
hardver mogao cak sastojati od jednog jedinog brzog racunara, sa jednom
brzom, recimo 16-portnom Mylex multiport karticom, i 15 (16:) eksternih
kvalitenih 14.400 modema (navijam za ZyXEL :). Redakcijski deo bi i dalje
mogao da se kaci kroz Ethernet, dovoljno bi samo bilo instalirati podrsku
sa NFS i eto zadovoljstva! :)
Teoretski, nista jednostavnije, ali ...
Medjutim, na nasim prostorima izbor Unix-a svodi se uglavnom ili na SCO
ili na Linux. Linux relativno slabo stoji sa podrskama ovakvom 'egzoticnom'
hardveru, a ljudi koji rade na (sa) SCO-om generalno imaju slaba iskustva
u pisanju softvera za rad jednog BBS-a ovakvog obima. Mada, postojala je
ideja da se postojece stanice iskoriste sa NFS-om, a da server bude Linux
masina, no nije ralizovana. O FreeBSD-u mislim da je izlisno pricati kada
je vec i Rade Zonjic presao na Linux :)
>I ja se slazem da je lepo i zanimljivo igrati se najnovijim igrackama i
>koristiti .454 Casull za ubivanje komaraca, ali je pitanje koja je alatka
>za dati posao svrsishodnija.
U svakom slucaju, NT je bolje resenje od NetWare-a, jer je mnogo fleksi-
bilniji (neverovatno bezbolno i brzo se umapira bilo koji disk ili pak
CD-ROM dostupan na bilo kojoj masini u mrezi) i neuporedivo laksi za admi-
nistraciju, iako zahteva vise resursa na samom serveru koji u ovom slucaju
ocigledno nisu bili prepreka. Onda, tu je i NetBEUI protokol, koji je
mnogo bolji za jednu mrezu ovakvog obima nego NetWare-ov IPX, po pitanju
zagusenja medijuma nepotrebnim informacijama u zaglavljima paketa i sl.
Rekao bih da je NT mnogo otvoreniji za dalje nadgrdnje nego sto je to
bio NetWare, sto je u svakom slucaju dobro, iskoristilo se to ili ne
u skoroj buducnosti. I NT se svakako ne moze svrstati u 'najnovije igra-
cke' jer se radi o jednom zrelom i pouzdanom NOS-u, ciji su tvorci isti
oni koji su pisali VMS, dakle ljudi koji znaju posao i sigurno ne bi
potezali .454 Casull na komarca :))
>Odgovorno tvrdim da je za pisanje sela (zlobnici bi rekli skripta) koji ce
>izgledati *identicno* kao i Sez do sada potrebno mnogo manje vremena nego
>razvijanje samo ovih podmodula koji su obecani u prethodnih par dana, uz
>naravno, ogromne prednosti na strani UNIX resenja.
Slazem se.
Ali, samo josh neko treba da sedne i da to sve napise? :) Neko ko ce da
ostavi posao koji mu donosi pare, sedne da napise nesto sto, iako ce
raditi ok, sigurno opet nece biti po necijem ukusu ... i sta ce sigurno
ponovo biti pljuvano ? .... nema tih para ... :(
Ili nekog ko studira, i izmedju ispitnih rokova malko programira, pa
ako uspe da polozi 'teoriju kola' u junu, onda ce imati vremena da preko
leta napise i ... ;) (NHF, dato samo kao primer :)
Anyway, mozda i ja gresim? Mozda ima takvih? Onda se izvinjavam i toplo
i u ime svih ostalih korisnika molim da kontaktiraju upravu SezamNETa sto
je to pre moguce ...
Problem je ovde mnogo dublji - naime, kod nas jos uvek nema Profesionalnih
programera (dakle veliko P, ljudi koji se _iskljucivo_ izdrzavaju od
pisanja i prodaje svoji programa) koji rade pod Unix okruzenjem. Ili su
takvi _vrlo_ retki ljudi iz senke koji svoje usluge _papreno_ naplacuju.
Ostali programeri uglavnom rade u Dos/Win okruzenju, u Clipperu, C/C++,
Visual Basic-u, tj. u onom sto im donosi pare, sto mogu prodati u vise
od jedne kopije i ono zbog cega ih niko nece 'pljuvati' ... ;)
I zasto bi na kraju krajeva bili krivi sto nisu mazohisti? :)
pitanja.199alien,
-> #182, stefan[]> welcome.txt 1k ű Zvanična lica na SezamNET-u
[]
[] Čemu pobogu služi ono korenče pre opisa svih fajlova i dirova?
To si ti štriklirao fajlove koje si već video... ;)
pitanja.200valex,
-> #126, mmaric>> Upišem neku poruku kako da u odgovorima pronađem ili pročitam
>> moju poruku da bi video koje poruke su odgovori na nju.
Poruke koje su odgovor na tvoju čitaju se komandom RE /r. Uz ovo,
jedna molba - pre nego što postavite neko pitanje, proverite u HELP-u da
li postoji objašnjenje komande za koju se interesujete. Verujem da će to
značajno smanjiti broj poruka u ovoj konferenciji.
pitanja.201valex,
-> #128, obrad>> Koja je moja e-mail adresa na sezam-u ?
>> Vidim da ljudima stize posta iz kadande pa reko da mi drug bar
>> salje poruke kad vec nemogu ja njemu.
Još uvek važi adresa sezam.co.yu, dok se ne napravi sporazum sa
administratorima sistema SezamPro. Razmena treba da ponovo
profunkcioniše tek za desetak dana, ali ovo važi samo za UUCP sa
akademskom mrežom Jugoslavije. Svi koji su podnosili zahtev za UUCP-om
imali su priliku da vide poruku koja je upozoravala da UUCP podrazumeva
nekomercijalnu uslugu, koju koristimo zahvaljujući uviđajnosti ekipe
administratora sa FON-a. Slanje pošte van naše zemlje bilo je omogućeno
samo službenim licima Sezama, kao i nekolicini korisnika koji su se
bavili prepiskom koja je bila od važnosti za sistem. Međutim, nekoliko
nedelja pred raskid ugovora sa gospodom Životićem i Ristanovićem veliki
deo korisnika dobio je i tu privilegiju, bez ikakve osnove. Ovu
činjenicu saznajem tek ovih dana, kada mi se korisnici u privatnoj pošti
obraćaju sa molbom da im ponovo omogućim prepisku sa inostranstvom.
Ne ulazeći u razloge zašto su se prethodni administratori naprasno
odlučili za ovaj potez ističem da razmena funkcioniše zahvaljujući
dobroj volji FON-a, a da smo od strane njihovih administratora upozoreni
na drastično povećanje saobraćaja na relaciji Sezam - inostranstvo.
Stoga nismo u mogućnosti da podržimo ovu neosnovanu dodelu privilegija,
već ćemo rešenje potražiti na drugoj, komercijalnoj strani. U
pregovorima smo sa nekoliko institucija koje nam mogu omogućiti ovu
uslugu, koja će se od korisnika naplaćivati na osnovu kvote koju budu
potrošili u komunikaciji sa inostranstvom. Interfejs za razmenu već
postoji, što su uvideli i korisnici kojima su pre neki dan pristigli
inostrani mail-ovi zaostali u prethodnih mesec dana.
pitanja.202valex,
-> #134, iznogud>> Moje lično mišljenje je da bi za profi-look ovog sistema mnogo
>> značilo 'unifikovanje' lica koje daje zvanična obaveštenja.
Lica koja su zvanično odgovarala na poruke navode se u spomenutom
fajlu kao administratori sistema. Obaveze su uglavnom podeljene: Zak
i Nenad odgovaraju na poruke koje se odnose na sam softver, dok se ja
trudim da pokrijem deo pitanja koja se dotiču upravljačke koncepcije.
Zbog obaveza koje svi imamo ovih dana dešava se da zađemo jedan drugom u
"resor", da korisnici ne bi predugo čekali na neke odgovore.
pitanja.203valex,
-> #149, severian>> Da li postoji neka kombinacija tastera (npr. Ctrl-C) koja
>> prekida izvršavanje tekuće naredbe? AKo nema, bilo bi lepo da
>> se uvede...
Odgovor ti se nalazi u samom pitanju :)
pitanja.204valex,
-> #156, guta>> - Obećana su nova zaglavlja. Kada, i, ako bi mogao da se baci
>> primer ovde, da imamo šta da kudimo ;)
>> - Obećani su i DOS i WIN OLR-ovi. Kada, ko je autor, i,
>> uopšte, sve o tome.
Mogu samo da obećam da će novi OLR-ovi biti stavljeni na raspolaganje
korisnicima značajno pre nego što bude promenjeno zaglavlje, tako da
korisnici budu u prilici da stave primedbe na njihov rad.
pitanja.205valex,
-> #160, inferno>> Mislim da bi bio lep potez kad bi se u konf KOMUNIKACIJE
>> (kad već nema konf Internet), na primer, održao mali kurs o
>> Internetu, jer većina korisnika nije dovoljno iskusna
>> (štaviše totalno neiskusna) u toj oblasti.
U idućem broju "Računara", koji izlazi početkom iduće nedelje, možeš
pronaći kompletan umetak o Internetu.